Licensed to WSY Swimming          HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 11/15/2009 06:59 PM
                         WSY Thanksgiving A/BB/C Meet                          
                        at Cumberland Valley Natatorium                        
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                28.29  AAAA
                29.59  AAA
                30.89  AA
                32.19  A
                35.99  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Wareham, Morgan R         10 DIPLOMATS-MA           30.61      29.60 AA     
  2 Nakano, Tomomi            10 HERSHEY-MA             32.03      31.08 A      
  3 Finnerty, Claire          10 COLLEGIATE-MA          32.14      31.90 A      
  4 Smith, Jordan M           10 COLLEGIATE-MA          31.99      32.01 A      
BB - Division  
  1 Johns, Abigail X          10 EAC-MA                 34.32      31.69 A      
  2 Raab, Allie J              9 HERSHEY-MA             33.06      31.74 A      
  3 Dodd, Sarah M             10 CYA-MA                 33.02      31.92 A      
  4 Howery, Taylor L          10 GETTYSBURG-MA          32.34      31.95 A      
  5 Lance, Anna A             10 FSSC-MA                32.97      31.96 A      
  6 Popalis, Tayler L         10 DIPLOMATS-MA           32.95      32.47 BB     
  7 Yeager, Rachel E          10 UN-MA                  35.79      32.79 BB     
  8 Surfus, Taylor M          10 HERSHEY-MA             32.53      32.81 BB     
  9 Clancy, Jenna N           10 COLLEGIATE-MA          35.30      32.86 BB     
 10 Waughen, Amy E            10 UN-MA                  34.62      33.09 BB     
 11 Tafuto, Sally E            9 HERSHEY-MA             33.49      33.36 BB     
 12 Rippon, Caylene           10 HERSHEY-MA             32.28      33.41 BB     
 13 Kline, Vyktoria N          9 UNAT-MA                33.98      33.74 BB     
 14 Bennett, Kassie E         10 DIPLOMATS-MA           35.67      33.85 BB     
 15 Sekerak, Cassie R         10 CVAC-MA                35.35      34.04 BB     
 16 Truax, Tara M             10 FSC-MA                 35.13      34.26 BB     
 17 King, Caelyn K             9 EPAC-MA                35.78      34.38 BB     
 18 Brenner, Maddie R         10 COLLEGIATE-MA          35.68      35.55 BB     
 19 Arnold, Ava c             10 WSY SWIMMING-MA        35.26      35.58 BB     
C - Division  
  1 Rachael, Oliviah L         9 EAC-MA                    NT      32.19 A      
  2 Kleintop, Carly M         10 DIPLOMATS-MA           36.03      34.40 BB     
  3 Dudenhoeffer, Caroline R  10 GETTYSBURG-MA             NT      34.62 BB     
  4 Pohl, Maggie A            10 DIPLOMATS-MA           38.89      35.66 BB     
  5 Monger, Karli S           10 FSSC-MA                38.60      36.08 C      
  6 Weiler, Brie A            10 LAC-MA                    NT      36.11 C      
  7 Maloy, Taryn E             9 HERSHEY-MA             36.27      36.23 C      
  8 Rehm, Grace E             10 CYA-MA                 45.12      36.53 C      
  9 Winkler, Samantha C        9 DIPLOMATS-MA           39.60      36.61 C      
 10 Landis, Elise E           10 FSSC-MA                   NT      37.11 C      
 11 Hudak, Kaitlin M          10 COLLEGIATE-MA          36.32      37.27 C      
 12 McGowan, Emily            10 DIPLOMATS-MA           40.12      37.48 C      
 13 Epler, Lauren N            9 HERSHEY-MA             36.89      37.53 C      
 14 McCabe, Chelsea M         10 UN-MA                  37.46      37.80 C      
 15 Sammer, Kala A            10 FSC-MA                 37.36      38.71 C      
 16 Side, Samantha M           9 DIPLOMATS-MA           39.58      38.73 C      
 17 Wolfe, Paige               9 HERSHEY-MA             41.78      39.33 C      
 18 Ruopp, Camy L              9 EPAC-MA                37.14      39.46 C      
 19 Hagan, Maggie M            9 HERSHEY-MA             41.71      39.63 C      
 20 Valent, Jenny A            9 LAC-MA                 43.88      40.67 C      
 21 Wilkinson, Sierra L        9 DIPLOMATS-MA           45.38      41.31 C      
 22 Vellios, Sylvie G         10 COLLEGIATE-MA          42.18      41.57 C      
 23 Greenly, Hanah N           9 FSSC-MA                42.01      42.24 C      
 24 Myers, Elizabeth C        10 DIPLOMATS-MA           46.77      42.44 C      
 25 Raffensperger, Alexa M     9 CVAC-MA                41.53      42.93 C      
 26 LaMarca, Jessica           9 WSY SWIMMING-MA        44.72      43.69 C      
 27 Wilson, Catherine E        9 DIPLOMATS-MA           47.87      44.11 C      
 28 Bledsoe, Lola C            9 LAC-MA                 46.87      45.26 C      
 29 Anthony, Kaitlyn S        10 CVAC-MA                56.49      51.37 C      
 30 Siemon, Rebecca A          9 WSY SWIMMING-MA           NT      56.77 C      
 -- MacDonald, Calle M         9 DIPLOMATS-MA              NT         DQ        
      No touch on turn
 
Event 2  Men 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                27.99  AAAA
                29.19  AAA
                30.39  AA
                31.59  A
                35.19  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Apa, Alex M               10 WSY SWIMMING-MA        27.89      27.80 AAAA   
  2 Deckman, Jacob N          10 CVAC-MA                29.14      28.37 AAA    
  3 Moffitt, Matthew J        10 FSC-MA                 29.68      28.76 AAA    
  4 Mata, Jonathan T          10 UN-MA                  28.91      29.63 AA     
  5 Markley, Arthur M         10 DIPLOMATS-MA           30.91      29.83 AA     
  6 Peckmann, Alec K          10 CYA-MA                 30.95      29.97 AA     
BB - Division  
  1 Cicala, Gabe D            10 FSSC-MA                32.36      31.66 BB     
  2 Anderson, Jarod T         10 WSY SWIMMING-MA        32.24      32.12 BB     
  3 Benner, Max D              9 NLAC-MA                32.32      32.20 BB     
  4 Lutter, Tyler A           10 DIPLOMATS-MA           34.95      32.41 BB     
  5 Smith, Crawford M         10 CVAC-MA                34.19      32.71 BB     
  6 Roadcap, Mason M          10 COLLEGIATE-MA          33.79      33.03 BB     
  7 Hohman, Ryan P            10 DIPLOMATS-MA           34.31      33.47 BB     
  8 Pickering, Quinn K        10 WSY SWIMMING-MA        33.15      33.76 BB     
  9 Liu, NingNing              9 CVAC-MA                35.01      34.19 BB     
 10 Francis, Tyler R          10 CVAC-MA                33.86      34.57 BB     
 11 Schiavone, Michael C       9 EAC-MA                 34.25      35.17 BB     
 12 Uhlin, Cade T              9 DIPLOMATS-MA           34.14      35.41 C      
 13 Spahr, Riley R             9 WSY SWIMMING-MA        34.67      35.44 C      
C - Division  
  1 Young, Jason K            10 HERSHEY-MA             39.36      34.24 BB     
  2 Montisano, Marcus W        9 COLLEGIATE-MA          35.22      34.36 BB     
  3 Reed, Noah M               9 COLLEGIATE-MA          37.39      35.05 BB     
  4 Dengler, Jack T           10 WSY SWIMMING-MA        38.23      35.59 C      
  5 Metcalfe, Derek J         10 LAC-MA                 41.13      35.84 C      
  6 Hagan, Zach J              9 HERSHEY-MA             37.09      36.02 C      
  7 Roeder, Dylan             10 DIPLOMATS-MA              NT      36.69 C      
  8 Sensenich, Colin D         9 FSSC-MA                35.49      36.97 C      
  9 Luttrell, Cole M           9 HERSHEY-MA             37.40      37.35 C      
 10 Bloom, Christopher S       9 UN-MA                  36.91      37.43 C      
 -- Fackler, Charlie           9 HERSHEY-MA                NT         DQ        
      No touch on turn
 
Event 3  Women 15 & Over 100 Yard Backstroke
===============================================================================
                58.29  AAAA
              1:00.99  AAA
              1:03.79  AA
              1:06.59  A
              1:12.09  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Nakano, Yuri              17 HERSHEY-MA             58.92      58.10 AAAA   
                  27.89       58.10 (30.21)                                        
  2 Pfaff, Morgan S           15 WSY SWIMMING-MA        59.28    1:01.69 AA     
                  30.32     1:01.69 (31.37)                                        
  3 Weaner, Emily P           17 WSY SWIMMING-MA        58.26    1:02.07 AA     
                  29.91     1:02.07 (32.16)                                        
  4 Shumaker, Emily A         16 UN-MA                1:03.82    1:03.14 AA     
                  30.30     1:03.14 (32.84)                                        
  5 Sheriff, Alana n          15 WSY SWIMMING-MA      1:04.23    1:03.87 A      
                  30.44     1:03.87 (33.43)                                        
  6 Mancuso, Fiona M          17 HERSHEY-MA             59.18    1:04.08 A      
                  31.34     1:04.08 (32.74)                                        
  7 Loht, Claire F            17 WSY SWIMMING-MA      1:03.70    1:04.75 A      
                  31.70     1:04.75 (33.05)                                        
  8 Santangelo, Emma E        15 HERSHEY-MA           1:03.58    1:05.71 A      
                  31.81     1:05.71 (33.90)                                        
  9 Parsons, Kylee P          15 DIPLOMATS-MA         1:06.37    1:06.11 A      
                  32.71     1:06.11 (33.40)                                        
 10 Delgado, Michelle Y       17 SUNY-MA              1:02.94    1:06.85 BB     
                  32.21     1:06.85 (34.64)                                        
 11 Kelemen, Anna N           15 LAC-MA               1:05.76    1:07.44 BB     
                  33.04     1:07.44 (34.40)                                        
 12 Rinsma, Sarah B           18 WHAT-AM              1:06.22    1:08.59 BB     
                  32.83     1:08.59 (35.76)                                        
 13 Gifford, Amy L            16 COLLEGIATE-MA        1:06.27    1:09.16 BB     
                  33.39     1:09.16 (35.77)                                        
 14 Ricedorf, Brittany L      16 EAC-MA               1:04.69    1:10.51 BB     
                  33.50     1:10.51 (37.01)                                        
BB - Division  
  1 Cigich, Cassie A          15 NLAC-MA              1:06.87    1:06.54 A      
                  32.88     1:06.54 (33.66)                                        
  2 McCarty, Carolyn M        15 HERSHEY-MA           1:10.48    1:06.88 BB     
                  32.91     1:06.88 (33.97)                                        
  3 Gable, Layne L            15 DIPLOMATS-MA         1:09.96    1:08.39 BB     
                  33.79     1:08.39 (34.60)                                        
  4 Anderson, Alexis M        15 WSY SWIMMING-MA      1:09.07    1:10.11 BB     
                  34.06     1:10.11 (36.05)                                        
  5 Lazusky, Jeanette I       15 DIPLOMATS-MA         1:10.98    1:12.58 C      
                  35.10     1:12.58 (37.48)                                        
  6 Heckel, Morgan M          15 FSSC-MA              1:11.44    1:13.09 C      
                  36.32     1:13.09 (36.77)                                        
C - Division  
  1 Beck, Sarah               16 MARA-MA                   NT    1:08.33 BB     
                  32.55     1:08.33 (35.78)                                        
  2 Brossman, Noelle D        17 LAC-MA                    NT    1:08.92 BB     
                  33.47     1:08.92 (35.45)                                        
  3 Rueppel, Colleen M        15 DIPLOMATS-MA         1:16.11    1:12.77 C      
                  35.66     1:12.77 (37.11)                                        
  4 Beck, Kendall             15 MARA-MA                   NT    1:13.06 C      
                  35.15     1:13.06 (37.91)                                        
  5 Rukstalis, Mae E          16 SUNY-MA                   NT    1:13.41 C      
                  36.36     1:13.41 (37.05)                                        
  6 Goodling, Amanda          15 CYA-MA                    NT    1:13.86 C      
                  35.19     1:13.86 (38.67)                                        
  7 Fitz, Katie M             16 DIPLOMATS-MA         1:17.04    1:16.50 C      
                  37.01     1:16.50 (39.49)                                        
  8 Almoney, Megan            15 MARA-MA                   NT    1:20.69 C      
                  38.76     1:20.69 (41.93)                                        
  9 Hoch, Roxie K             16 WSY SWIMMING-MA      1:23.96    1:21.54 C      
                  39.34     1:21.54 (42.20)                                        
 
Event 4  Men 15 & Over 100 Yard Backstroke
===============================================================================
                53.49  AAAA
                55.99  AAA
                58.59  AA
              1:01.09  A
              1:06.19  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Maurer, Tim C             16 HERSHEY-MA             50.93      51.41 AAAA   
                  24.85       51.41 (26.56)                                        
  2 Hagan, Ben R              17 HERSHEY-MA             53.67      55.57 AAA    
                  28.05       55.57 (27.52)                                        
  3 Bauchwitz, Ben R          16 HERSHEY-MA             55.88      55.69 AAA    
                  27.65       55.69 (28.04)                                        
  4 Monger, Logan S           17 FSSC-MA                57.58      55.94 AAA    
                  27.63       55.94 (28.31)                                        
  5 Moser, Alexander M        17 SUNY-MA                52.97      56.04 AA     
                  27.00       56.04 (29.04)                                        
  6 Nakano, Shota             15 HERSHEY-MA             59.71      58.32 AA     
                  28.59       58.32 (29.73)                                        
  7 Haney, Zack A             16 SUNY-MA                56.84      58.35 AA     
                  28.35       58.35 (30.00)                                        
  8 Mancuso, Philip C         15 HERSHEY-MA             58.20      58.97 A      
                  27.97       58.97 (31.00)                                        
  9 Ruddle, Kyle S            16 HERSHEY-MA           1:00.72    1:00.40 A      
                  30.11     1:00.40 (30.29)                                        
BB - Division  
  1 Ashton, Paul M            17 FSSC-MA              1:01.68    1:01.11 BB     
                  29.34     1:01.11 (31.77)                                        
  2 Lowery, Ryan J            15 WHAT-AM              1:03.64    1:01.56 BB     
                  30.09     1:01.56 (31.47)                                        
  3 Bason, Matt J             15 SUNY-MA              1:01.18    1:02.25 BB     
                  31.13     1:02.25 (31.12)                                        
  4 Ceneviva, Nick E          16 HERSHEY-MA           1:03.93    1:03.39 BB     
                  31.60     1:03.39 (31.79)                                        
  5 Wilkerson, Jeremy G       16 EPAC-MA              1:04.42    1:05.49 BB     
                  32.96     1:05.49 (32.53)                                        
C - Division  
  1 Sigurdsson, Lars O        15 WILLIAMSPORT-MA           NT      58.63 A      
                  28.76       58.63 (29.87)                                        
  2 Gebhart, Brian C          17 GETTYSBURG-MA             NT      59.14 A      
                  28.70       59.14 (30.44)                                        
  3 Young, Jeffrey B          16 HERSHEY-MA                NT      59.97 A      
                  29.44       59.97 (30.53)                                        
  4 Seitz, Nathan N           15 WSY SWIMMING-MA      1:00.90    1:01.23 BB     
                  29.21     1:01.23 (32.02)                                        
  5 Sismour, Tim E            16 WHAT-AM              1:12.50    1:05.90 BB     
                  32.16     1:05.90 (33.74)                                        
  6 Sands, Patrick            15 DIPLOMATS-MA              NT    1:08.17 C      
                  32.86     1:08.17 (35.31)                                        
  7 Harris, Kyle R            16 DIPLOMATS-MA         1:13.27    1:12.59 C      
                  34.31     1:12.59 (38.28)                                        
  8 Clarke, Curran W          15 DIPLOMATS-MA         1:36.34    1:20.47 C      
                  39.29     1:20.47 (41.18)                                        
 
Event 5  Women 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:10.49  AAAA
              1:14.39  AAA
              1:18.29  AA
              1:22.19  A
              1:33.99  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Nakano, Tomomi            10 HERSHEY-MA           1:19.08    1:18.18 AA     
                  38.03     1:18.18 (40.15)                                        
  2 Howery, Taylor L          10 GETTYSBURG-MA        1:19.99    1:19.74 A      
                  37.39     1:19.74 (42.35)                                        
BB - Division  
  1 Barone, Kayla A            9 CVAC-MA              1:27.43    1:20.44 A      
  2 Raab, Allie J              9 HERSHEY-MA           1:25.30    1:20.77 A      
                  39.40     1:20.77 (41.37)                                        
  3 Finnerty, Claire          10 COLLEGIATE-MA        1:29.21    1:23.96 BB     
                  40.94     1:23.96 (43.02)                                        
  4 King, Caelyn K             9 EPAC-MA              1:27.67    1:26.09 BB     
                  42.20     1:26.09 (43.89)                                        
  5 Dodd, Sarah M             10 CYA-MA               1:26.11    1:26.40 BB     
                  42.10     1:26.40 (44.30)                                        
  6 Lance, Anna A             10 FSSC-MA              1:29.12    1:28.24 BB     
                  42.90     1:28.24 (45.34)                                        
  7 Tafuto, Sally E            9 HERSHEY-MA           1:31.28    1:29.57 BB     
                  45.10     1:29.57 (44.47)                                        
C - Division  
  1 Bennett, Kassie E         10 DIPLOMATS-MA         1:34.75    1:28.69 BB     
                  43.98     1:28.69 (44.71)                                        
  2 Maloy, Taryn E             9 HERSHEY-MA                NT    1:30.49 BB     
                  45.83     1:30.49 (44.66)                                        
  3 Popalis, Tayler L         10 DIPLOMATS-MA              NT    1:30.84 BB     
                  44.40     1:30.84 (46.44)                                        
  4 Kleintop, Carly M         10 DIPLOMATS-MA         1:34.24    1:31.21 BB     
                  44.93     1:31.21 (46.28)                                        
  5 Pohl, Maggie A            10 DIPLOMATS-MA              NT    1:34.19 C      
                  45.25     1:34.19 (48.94)                                        
  6 McGowan, Emily            10 DIPLOMATS-MA         1:37.95    1:34.22 C      
                  46.71     1:34.22 (47.51)                                        
  7 Sammer, Kala A            10 FSC-MA                    NT    1:36.70 C      
                  47.32     1:36.70 (49.38)                                        
  8 Monger, Karli S           10 FSSC-MA                   NT    1:37.80 C      
                  46.39     1:37.80 (51.41)                                        
  9 Epler, Lauren N            9 HERSHEY-MA           1:37.66    1:39.30 C      
                  48.13     1:39.30 (51.17)                                        
 10 Wolfe, Paige               9 HERSHEY-MA           1:39.10    1:41.03 C      
                  49.41     1:41.03 (51.62)                                        
 11 Ruopp, Camy L              9 EPAC-MA                   NT    1:41.46 C      
                  48.79     1:41.46 (52.67)                                        
 12 Hagan, Maggie M            9 HERSHEY-MA           1:43.22    1:42.11 C      
                  48.70     1:42.11 (53.41)                                        
 13 Shoemaker, Amanda N       10 UN-MA                     NT    1:42.20 C      
                  49.46     1:42.20 (52.74)                                        
 14 Valent, Jenny A            9 LAC-MA                    NT    1:46.89 C      
                  53.12     1:46.89 (53.77)                                        
 15 MacDonald, Calle M         9 DIPLOMATS-MA              NT    2:10.78 C      
 -- Johns, Abigail X          10 EAC-MA                    NT   X1:22.04 A      
                  38.67     1:22.04 (43.37)                                        
 -- McCabe, Chelsea M         10 UN-MA                     NT         DQ        
      Non-continuous turning action
                  45.86          DQ (46.80)                                        
 -- Landis, Elise E           10 FSSC-MA                   NT         DQ        
      No touch at turn
                  46.41          DQ (51.90)                                        
 
Event 6  Men 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:10.49  AAAA
              1:14.09  AAA
              1:17.69  AA
              1:21.29  A
              1:32.09  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Apa, Alex M               10 WSY SWIMMING-MA      1:15.75    1:14.00 AAA    
                  35.97     1:14.00 (38.03)                                        
  2 Mata, Jonathan T          10 UN-MA                1:18.06    1:19.61 A      
                  37.45     1:19.61 (42.16)                                        
  3 Anderson, Jarod T         10 WSY SWIMMING-MA      1:20.19    1:21.61 BB     
                  39.66     1:21.61 (41.95)                                        
BB - Division  
  1 Cicala, Gabe D            10 FSSC-MA              1:22.60    1:17.52 AA     
                  36.71     1:17.52 (40.81)                                        
  2 Markley, Arthur M         10 DIPLOMATS-MA         1:24.52    1:21.98 BB     
                  40.43     1:21.98 (41.55)                                        
  3 Hohman, Ryan P            10 DIPLOMATS-MA         1:28.44    1:25.97 BB     
                  42.32     1:25.97 (43.65)                                        
C - Division  
  1 Moffitt, Matthew J        10 FSC-MA                    NT    1:19.36 A      
                  38.83     1:19.36 (40.53)                                        
  2 Hagan, Zach J              9 HERSHEY-MA           1:36.79    1:31.16 BB     
                  45.34     1:31.16 (45.82)                                        
  3 Luttrell, Cole M           9 HERSHEY-MA           1:34.08    1:31.80 BB     
                  44.18     1:31.80 (47.62)                                        
  4 Young, Jason K            10 HERSHEY-MA           1:45.26    1:34.50 C      
                  46.27     1:34.50 (48.23)                                        
  5 Pickering, Quinn K        10 WSY SWIMMING-MA      1:37.45    1:35.35 C      
                  46.51     1:35.35 (48.84)                                        
  6 Bloom, Christopher S       9 UN-MA                     NT    1:36.05 C      
                  46.96     1:36.05 (49.09)                                        
  7 Schiavone, Michael C       9 EAC-MA               1:34.12    1:36.44 C      
                  44.36     1:36.44 (52.08)                                        
  8 Roeder, Dylan             10 DIPLOMATS-MA              NT    1:36.83 C      
                  45.32     1:36.83 (51.51)                                        
  9 Uhlin, Cade T              9 DIPLOMATS-MA              NT    1:38.19 C      
                  46.92     1:38.19 (51.27)                                        
 10 Fackler, Charlie           9 HERSHEY-MA                NT    1:41.96 C      
                  49.80     1:41.96 (52.16)                                        
 11 Sensenich, Colin D         9 FSSC-MA              1:36.94    1:44.50 C      
                  49.30     1:44.50 (55.20)                                        
 -- Dengler, Jack T           10 WSY SWIMMING-MA      1:32.60         DQ        
      Non-continuous turning action
                  47.10          DQ (47.42)                                        
 
Event 7  Women 15 & Over 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:22.49  AAAA
              2:29.29  AAA
              2:35.99  AA
              2:42.79  A
              2:56.39  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Pfaff, Morgan S           15 WSY SWIMMING-MA      2:25.43    2:28.27 AAA    
                  34.12     1:11.45 (37.33)     1:49.91 (38.46)     2:28.27 (38.36)
  2 Vrana, Caroline J         17 HERSHEY-MA           2:30.27    2:35.21 AA     
                  35.54     1:14.93 (39.39)     1:55.46 (40.53)     2:35.21 (39.75)
  3 McDonnell, Amber T        15 DIPLOMATS-MA         2:36.92    2:35.87 AA     
                  35.98     1:16.06 (40.08)     1:56.12 (40.06)     2:35.87 (39.75)
  4 Luttinger, Natalya A      15 WHAT-AM              2:41.83    2:38.96 A      
                  37.44     1:19.24 (41.80)     1:59.21 (39.97)     2:38.96 (39.75)
  5 Marrero, Katie A          18 HERSHEY-MA           2:31.94    2:43.09 BB     
                  36.74     1:18.20 (41.46)     2:00.90 (42.70)     2:43.09 (42.19)
BB - Division  
  1 Fitz, Katie M             16 DIPLOMATS-MA         2:51.04    2:50.72 BB     
                  37.85     1:20.38 (42.53)     2:05.09 (44.71)     2:50.72 (45.63)
C - Division  
  1 Beck, Sarah               16 MARA-MA                   NT    2:45.24 BB     
                  36.77     1:18.39 (41.62)     2:01.95 (43.56)     2:45.24 (43.29)
 
Event 8  Men 15 & Over 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:11.39  AAAA
              2:17.59  AAA
              2:23.89  AA
              2:30.09  A
              2:42.59  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Stephens, Zach J          16 SUNY-MA              2:05.89    2:08.79 AAAA   
                  29.39     1:03.02 (33.63)     1:35.57 (32.55)     2:08.79 (33.22)
  2 Bauchwitz, Ben R          16 HERSHEY-MA           2:16.31    2:15.08 AAA    
                  31.20     1:05.72 (34.52)     1:40.40 (34.68)     2:15.08 (34.68)
  3 Nelson, Derek A           17 DIPLOMATS-MA         2:09.83    2:18.91 AA     
                  28.93     1:02.41 (33.48)     1:38.91 (36.50)     2:18.91 (40.00)
  4 Ruddle, Kyle S            16 HERSHEY-MA           2:19.87    2:23.84 AA     
                  32.54     1:08.91 (36.37)     1:46.50 (37.59)     2:23.84 (37.34)
  5 Ceneviva, Nick E          16 HERSHEY-MA           2:16.65    2:23.91 A      
                  31.93     1:08.90 (36.97)     1:46.95 (38.05)     2:23.91 (36.96)
BB - Division  
  1 Sismour, Tim E            16 WHAT-AM              2:30.22    2:24.18 A      
                  32.97     1:09.11 (36.14)     1:46.58 (37.47)     2:24.18 (37.60)
  2 Young, Jeffrey B          16 HERSHEY-MA           2:38.57    2:28.96 A      
                  33.44     1:11.81 (38.37)     1:50.09 (38.28)     2:28.96 (38.87)
  3 Clisham, Tyler A          15 DIPLOMATS-MA         2:32.31    2:29.50 A      
                  32.34     1:09.62 (37.28)     1:49.24 (39.62)     2:29.50 (40.26)
  4 Wilkerson, Jeremy G       16 EPAC-MA              2:40.39    2:36.74 BB     
                  35.61     1:16.15 (40.54)     1:56.17 (40.02)     2:36.74 (40.57)
C - Division  
  1 Ashton, Paul M            17 FSSC-MA                   NT    2:31.69 BB     
                  35.06     1:14.84 (39.78)     1:53.67 (38.83)     2:31.69 (38.02)
  2 Walker, Greg T            15 UN-MA                     NT    2:49.44 C      
                  36.46     1:19.13 (42.67)     2:04.37 (45.24)     2:49.44 (45.07)
  3 Clarke, Curran W          15 DIPLOMATS-MA         3:06.94    2:49.60 C      
                  38.28     1:21.35 (43.07)     2:05.17 (43.82)     2:49.60 (44.43)
  4 Sands, Patrick            15 DIPLOMATS-MA              NT    2:52.85 C      
                  38.25     1:21.76 (43.51)     2:06.93 (45.17)     2:52.85 (45.92)
 
Event 9  Women 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                36.29  AAAA
                38.19  AAA
                40.09  AA
                41.99  A
                47.79  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Hudak, Kaitlin M          10 COLLEGIATE-MA          41.01      40.74 A      
  2 Rippon, Caylene           10 HERSHEY-MA             41.44      41.13 A      
BB - Division  
  1 Wareham, Morgan R         10 DIPLOMATS-MA           42.00      41.24 A      
  2 Smith, Jordan M           10 COLLEGIATE-MA          43.10      41.48 A      
  3 Raab, Allie J              9 HERSHEY-MA             42.36      41.57 A      
  4 Johns, Abigail X          10 EAC-MA                 43.08      41.81 A      
  5 Yeager, Rachel E          10 UN-MA                  44.66      42.87 BB     
  6 Lance, Anna A             10 FSSC-MA                43.26      44.08 BB     
  7 Dudenhoeffer, Caroline R  10 GETTYSBURG-MA          43.31      44.36 BB     
  8 Popalis, Tayler L         10 DIPLOMATS-MA           45.12      44.71 BB     
  9 Durantine, Emma L         10 UN-MA                  46.86      44.74 BB     
 10 Dinello, Tess J           10 HERSHEY-MA             45.92      44.84 BB     
 11 Sekerak, Cassie R         10 CVAC-MA                46.44      45.67 BB     
 12 King, Caelyn K             9 EPAC-MA                46.31      47.05 BB     
 13 Dodd, Sarah M             10 CYA-MA                 46.63      47.69 BB     
 14 Tafuto, Sally E            9 HERSHEY-MA             47.27      48.77 C      
 15 Truax, Tara M             10 FSC-MA                 47.57      49.10 C      
C - Division  
  1 Barone, Kayla A            9 CVAC-MA                   NT      43.45 BB     
  2 Waughen, Amy E            10 UN-MA                     NT      44.76 BB     
  3 Surfus, Taylor M          10 HERSHEY-MA             49.51      44.98 BB     
  4 Rachael, Oliviah L         9 EAC-MA                    NT      46.94 BB     
  5 Howery, Taylor L          10 GETTYSBURG-MA             NT      47.99 C      
  6 Kleintop, Carly M         10 DIPLOMATS-MA           49.64      48.12 C      
  7 Pohl, Maggie A            10 DIPLOMATS-MA           56.33      48.50 C      
  8 Kline, Vyktoria N          9 UNAT-MA                47.95      48.55 C      
  9 Landis, Elise E           10 FSSC-MA                   NT      48.62 C      
 10 McCabe, Chelsea M         10 UN-MA                  51.70      48.92 C      
 11 Winkler, Samantha C        9 DIPLOMATS-MA              NT      49.58 C      
 12 Brenner, Maddie R         10 COLLEGIATE-MA          52.44      49.95 C      
 13 Arnold, Ava c             10 WSY SWIMMING-MA        49.44      50.66 C      
 14 McGowan, Emily            10 DIPLOMATS-MA           52.77      51.21 C      
 15 Valent, Jenny A            9 LAC-MA                 49.78      51.28 C      
 16 Side, Samantha M           9 DIPLOMATS-MA           50.89      51.44 C      
 17 Sammer, Kala A            10 FSC-MA                 51.43      53.07 C      
 18 Epler, Lauren N            9 HERSHEY-MA             50.48      53.38 C      
 19 Myers, Elizabeth C        10 DIPLOMATS-MA           58.17      53.88 C      
 20 Hagan, Maggie M            9 HERSHEY-MA             55.96      55.06 C      
 21 Weiler, Brie A            10 LAC-MA                    NT      55.20 C      
 22 Maloy, Taryn E             9 HERSHEY-MA             54.90      56.25 C      
 23 Raffensperger, Alexa M     9 CVAC-MA                   NT      56.94 C      
 24 Greenly, Hanah N           9 FSSC-MA              1:00.34      57.43 C      
 25 Bledsoe, Lola C            9 LAC-MA                 59.15      58.91 C      
 26 Wilson, Catherine E        9 DIPLOMATS-MA         1:06.08      59.28 C      
 27 Wolfe, Paige               9 HERSHEY-MA             58.24      59.54 C      
 28 LaMarca, Jessica           9 WSY SWIMMING-MA        55.67    1:00.06 C      
 29 Vellios, Sylvie G         10 COLLEGIATE-MA          59.82    1:00.29 C      
 30 Anthony, Kaitlyn S        10 CVAC-MA              1:06.67    1:07.41 C      
 31 MacDonald, Calle M         9 DIPLOMATS-MA         1:22.74    1:16.38 C      
 -- Wilkinson, Sierra L        9 DIPLOMATS-MA           54.79         DQ        
      Non-simultaneous touch
 -- Siemon, Rebecca A          9 WSY SWIMMING-MA           NT         DQ        
      One hand touch
 -- Rehm, Grace E             10 CYA-MA                 52.27         DQ        
      Non-simultaneous touch
 
Event 10  Men 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                36.49  AAAA
                38.39  AAA
                40.29  AA
                42.19  A
                47.89  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Apa, Alex M               10 WSY SWIMMING-MA        38.30      38.50 AA     
  2 Benner, Max D              9 NLAC-MA                40.93      40.77 A      
  3 Anderson, Jarod T         10 WSY SWIMMING-MA        40.40      41.14 A      
  4 Mata, Jonathan T          10 UN-MA                  40.46      41.97 A      
BB - Division  
  1 Smith, Crawford M         10 CVAC-MA                43.13      40.80 A      
  2 Cicala, Gabe D            10 FSSC-MA                42.99      41.47 A      
  3 Peckmann, Alec K          10 CYA-MA                 45.52      43.38 BB     
  4 Roadcap, Mason M          10 COLLEGIATE-MA          44.84      44.91 BB     
  5 Francis, Tyler R          10 CVAC-MA                44.64      45.21 BB     
  6 Pickering, Quinn K        10 WSY SWIMMING-MA        43.78      46.74 BB     
  7 Montisano, Marcus W        9 COLLEGIATE-MA          46.90      46.79 BB     
  8 Bloom, Christopher S       9 UN-MA                  46.71      48.31 C      
C - Division  
  1 Reed, Noah M               9 COLLEGIATE-MA          50.73      45.65 BB     
  2 Young, Jason K            10 HERSHEY-MA             54.99      48.16 C      
  3 Metcalfe, Derek J         10 LAC-MA                 52.48      48.58 C      
  4 Uhlin, Cade T              9 DIPLOMATS-MA           49.19      49.21 C      
  4 Hohman, Ryan P            10 DIPLOMATS-MA           48.72      49.21 C      
  6 Lutter, Tyler A           10 DIPLOMATS-MA           49.15      50.16 C      
  7 Liu, NingNing              9 CVAC-MA                50.82      52.76 C      
  8 Hagan, Zach J              9 HERSHEY-MA             55.95      55.54 C      
  9 Schiavone, Michael C       9 EAC-MA                 57.95      55.80 C      
 10 Roeder, Dylan             10 DIPLOMATS-MA              NT      56.54 C      
 11 Luttrell, Cole M           9 HERSHEY-MA             57.77      57.06 C      
 12 Sensenich, Colin D         9 FSSC-MA                   NT      58.60 C      
 
Event 11  Women 15 & Over 100 Yard Butterfly
===============================================================================
                57.99  AAAA
              1:00.79  AAA
              1:03.59  AA
              1:06.29  A
              1:11.79  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Weaner, Emily P           17 WSY SWIMMING-MA        57.18      59.20 AAA    
                  27.65       59.20 (31.55)                                        
  2 Munchel, Carly E          18 WSY SWIMMING-MA      1:02.17    1:00.51 AAA    
                  28.44     1:00.51 (32.07)                                        
  3 Finkbeiner, Caroline M    15 WSY SWIMMING-MA      1:04.59    1:01.77 AA     
                  29.15     1:01.77 (32.62)                                        
  4 Rinsma, Sarah B           18 WHAT-AM                59.30    1:02.51 AA     
                  28.75     1:02.51 (33.76)                                        
  5 McDonnell, Amber T        15 DIPLOMATS-MA         1:02.82    1:02.53 AA     
                  29.49     1:02.53 (33.04)                                        
  6 Pfaff, Morgan S           15 WSY SWIMMING-MA        58.39    1:02.55 AA     
                  28.99     1:02.55 (33.56)                                        
  7 Giordani, Michelle        16 SUNY-MA              1:03.01    1:03.17 AA     
                  29.47     1:03.17 (33.70)                                        
  8 Hoke, Karlee M            16 WSY SWIMMING-MA      1:04.11    1:03.26 AA     
                  29.85     1:03.26 (33.41)                                        
  9 Sheriff, Alana n          15 WSY SWIMMING-MA      1:06.23    1:03.74 A      
                  29.42     1:03.74 (34.32)                                        
 10 Mancuso, Fiona M          17 HERSHEY-MA             57.24    1:03.87 A      
                  30.12     1:03.87 (33.75)                                        
 11 Parsons, Kylee P          15 DIPLOMATS-MA         1:05.11    1:04.18 A      
                  30.06     1:04.18 (34.12)                                        
 12 Loht, Claire F            17 WSY SWIMMING-MA      1:05.85    1:05.32 A      
                  31.00     1:05.32 (34.32)                                        
 13 Shumaker, Emily A         16 UN-MA                1:05.46    1:05.33 A      
                  29.77     1:05.33 (35.56)                                        
 14 Kelemen, Anna N           15 LAC-MA               1:02.84    1:05.87 A      
                  31.26     1:05.87 (34.61)                                        
 15 Anderson, Alexis M        15 WSY SWIMMING-MA      1:03.86    1:07.48 BB     
                  31.41     1:07.48 (36.07)                                        
 16 Ricedorf, Brittany L      16 EAC-MA               1:03.47    1:07.76 BB     
                  30.87     1:07.76 (36.89)                                        
 17 Marrero, Katie A          18 HERSHEY-MA           1:03.41    1:08.51 BB     
                  32.09     1:08.51 (36.42)                                        
 18 Delgado, Michelle Y       17 SUNY-MA              1:02.41    1:09.20 BB     
                  32.71     1:09.20 (36.49)                                        
 19 Luttinger, Natalya A      15 WHAT-AM              1:05.26    1:11.14 BB     
                  33.04     1:11.14 (38.10)                                        
BB - Division  
  1 McCarty, Carolyn M        15 HERSHEY-MA           1:09.80    1:05.93 A      
                  31.28     1:05.93 (34.65)                                        
  2 Cigich, Cassie A          15 NLAC-MA              1:09.62    1:08.57 BB     
                  32.01     1:08.57 (36.56)                                        
  3 Santangelo, Emma E        15 HERSHEY-MA           1:07.97    1:08.93 BB     
                  31.81     1:08.93 (37.12)                                        
  4 Gifford, Amy L            16 COLLEGIATE-MA        1:07.88    1:14.12 C      
                  33.97     1:14.12 (40.15)                                        
  5 Rukstalis, Mae E          16 SUNY-MA              1:08.13    1:15.96 C      
                  36.16     1:15.96 (39.80)                                        
C - Division  
  1 Davies, Caitlin A         16 LAC-MA                    NT    1:04.94 A      
                  29.72     1:04.94 (35.22)                                        
  2 Beck, Kendall             15 MARA-MA                   NT    1:09.44 BB     
                  32.59     1:09.44 (36.85)                                        
  3 Fritz, Kayla N            16 LAC-MA                    NT    1:10.24 BB     
                  32.87     1:10.24 (37.37)                                        
  4 Mazzeo, Amber N           17 DIPLOMATS-MA         1:16.10    1:15.46 C      
                  34.65     1:15.46 (40.81)                                        
  5 Goodling, Amanda          15 CYA-MA                    NT    1:19.61 C      
                  36.39     1:19.61 (43.22)                                        
  6 Wilfong, Logan P          17 HERSHEY-MA                NT    1:23.64 C      
                  38.93     1:23.64 (44.71)                                        
  7 Hoch, Roxie K             16 WSY SWIMMING-MA      1:24.44    1:26.58 C      
                  37.86     1:26.58 (48.72)                                        
 
Event 12  Men 15 & Over 100 Yard Butterfly
===============================================================================
                52.59  AAAA
                55.09  AAA
                57.59  AA
              1:00.09  A
              1:05.09  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Maurer, Tim C             16 HERSHEY-MA             53.47      53.09 AAA    
                  25.25       53.09 (27.84)                                        
  2 Mancuso, Philip C         15 HERSHEY-MA             52.77      53.41 AAA    
                  25.19       53.41 (28.22)                                        
  3 Bauchwitz, Ben R          16 HERSHEY-MA             54.17      54.04 AAA    
                  25.63       54.04 (28.41)                                        
  4 Moser, Alexander M        17 SUNY-MA                52.48      55.09 AAA    
                  25.69       55.09 (29.40)                                        
  5 Stephens, Zach J          16 SUNY-MA                56.30      55.15 AA     
                  25.82       55.15 (29.33)                                        
  6 Turner, Ryan C            16 WSY SWIMMING-MA        58.63      55.39 AA     
                  25.14       55.39 (30.25)                                        
  7 Monger, Logan S           17 FSSC-MA                55.88      55.87 AA     
                  25.91       55.87 (29.96)                                        
  8 Young, Jeffrey B          16 HERSHEY-MA             58.49      56.97 AA     
                  26.52       56.97 (30.45)                                        
  9 Gordy, Chase C            17 DIPLOMATS-MA           53.72      57.14 AA     
                  26.22       57.14 (30.92)                                        
 10 Hagan, Ben R              17 HERSHEY-MA             57.72      58.35 A      
                  27.15       58.35 (31.20)                                        
 11 Zelko, Austin S           15 UN-MA                  58.11      58.58 A      
                  26.75       58.58 (31.83)                                        
 12 Ceneviva, Nick E          16 HERSHEY-MA             59.46      59.29 A      
                  27.90       59.29 (31.39)                                        
 13 Bledsoe, Alex K           18 DIPLOMATS-MA           57.47      59.73 A      
                  27.54       59.73 (32.19)                                        
 13 Logan, Ian T              16 HERSHEY-MA             57.28      59.73 A      
                  27.80       59.73 (31.93)                                        
 15 Jones, Mike C             17 SUNY-MA                58.58    1:01.28 BB     
                  27.69     1:01.28 (33.59)                                        
BB - Division  
  1 Bomberger, Dain A         16 FSSC-MA              1:00.75      58.51 A      
                  27.17       58.51 (31.34)                                        
  2 Ashton, Paul M            17 FSSC-MA              1:01.07      59.68 A      
                  27.66       59.68 (32.02)                                        
  3 Lowery, Ryan J            15 WHAT-AM              1:02.11    1:00.87 BB     
                  28.74     1:00.87 (32.13)                                        
  4 Clisham, Tyler A          15 DIPLOMATS-MA         1:01.26    1:00.92 BB     
                  28.15     1:00.92 (32.77)                                        
  5 Seitz, Nathan N           15 WSY SWIMMING-MA      1:00.27    1:01.39 BB     
                  28.20     1:01.39 (33.19)                                        
C - Division  
  1 Trimmer, Luke T           17 WSY SWIMMING-MA           NT      54.77 AAA    
                  25.78       54.77 (28.99)                                        
  2 Nakano, Shota             15 HERSHEY-MA                NT      56.56 AA     
                  26.38       56.56 (30.18)                                        
  3 Gebhart, Brian C          17 GETTYSBURG-MA             NT      56.96 AA     
                  26.61       56.96 (30.35)                                        
  4 Bason, Matt J             15 SUNY-MA                   NT    1:03.33 BB     
                  29.44     1:03.33 (33.89)                                        
  5 Messler, Josh M           17 HERSHEY-MA           1:07.63    1:03.96 BB     
                  29.41     1:03.96 (34.55)                                        
  6 Rentschler, Michael P     17 EPAC-MA              1:05.34    1:05.22 C      
                  28.78     1:05.22 (36.44)                                        
  7 Fisher, Evan S            16 CYA-MA                    NT    1:06.13 C      
                  30.56     1:06.13 (35.57)                                        
  8 Walker, Greg T            15 UN-MA                1:12.84    1:10.50 C      
                  32.18     1:10.50 (38.32)                                        
  9 Clarke, Curran W          15 DIPLOMATS-MA              NT    1:15.76 C      
                  33.69     1:15.76 (42.07)                                        
 
Event 13  Women 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:11.29  AAAA
              1:16.49  AAA
              1:21.59  AA
              1:26.69  A
              1:42.09  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
BB - Division  
  1 Kline, Vyktoria N          9 UNAT-MA              1:30.16    1:35.24 BB     
                  42.14     1:35.24 (53.10)                                        
C - Division  
  1 Howery, Taylor L          10 GETTYSBURG-MA             NT    1:26.37 A      
                  40.20     1:26.37 (46.17)                                        
  2 Dudenhoeffer, Caroline R  10 GETTYSBURG-MA             NT    1:28.38 BB     
                  41.95     1:28.38 (46.43)                                        
  3 Truax, Tara M             10 FSC-MA                    NT    1:29.15 BB     
                  40.96     1:29.15 (48.19)                                        
  4 Rachael, Oliviah L         9 EAC-MA                    NT    1:37.09 BB     
                  44.17     1:37.09 (52.92)                                        
  5 Weiler, Brie A            10 LAC-MA                    NT    1:48.92 C      
                  50.61     1:48.92 (58.31)                                        
  6 Dinello, Tess J           10 HERSHEY-MA                NT    1:57.36 C      
                  54.43   1:57.36 (1:02.93)                                        
  7 Bledsoe, Lola C            9 LAC-MA                    NT    2:14.12 C      
                  59.76   2:14.12 (1:14.36)                                        
 -- Hagan, Maggie M            9 HERSHEY-MA                NT         DQ        
      One hand touch
                  53.64        DQ (1:06.59)                                        
 
Event 14  Men 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:10.79  AAAA
              1:15.69  AAA
              1:20.59  AA
              1:25.59  A
              1:40.39  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Deckman, Jacob N          10 CVAC-MA              1:11.58    1:12.66 AAA    
                  32.57     1:12.66 (40.09)                                        
  2 Markley, Arthur M         10 DIPLOMATS-MA         1:14.18    1:17.05 AA     
                  37.06     1:17.05 (39.99)                                        
  3 Moffitt, Matthew J        10 FSC-MA               1:24.27    1:17.07 AA     
                  35.88     1:17.07 (41.19)                                        
  4 Francis, Tyler R          10 CVAC-MA              1:24.08    1:30.67 BB     
                  41.87     1:30.67 (48.80)                                        
C - Division  
  1 Hagan, Zach J              9 HERSHEY-MA                NT    1:46.51 C      
                  49.85     1:46.51 (56.66)                                        
  2 Metcalfe, Derek J         10 LAC-MA                    NT    2:03.39 C      
                  52.40   2:03.39 (1:10.99)                                        
 
Event 15  Women 15 & Over 200 Yard IM
===============================================================================
              2:08.69  AAAA
              2:14.79  AAA
              2:20.89  AA
              2:26.99  A
              2:39.29  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Butler, Rachel E          18 FSSC-MA              2:14.16    2:12.09 AAA    
                  28.54     1:03.16 (34.62)     1:40.30 (37.14)     2:12.09 (31.79)
  2 Munchel, Carly E          18 WSY SWIMMING-MA      2:12.81    2:13.98 AAA    
                  29.06     1:03.78 (34.72)     1:43.46 (39.68)     2:13.98 (30.52)
  3 Nakano, Yuri              17 HERSHEY-MA           2:15.16    2:14.49 AAA    
                  28.82     1:02.31 (33.49)     1:44.06 (41.75)     2:14.49 (30.43)
  4 Finkbeiner, Caroline M    15 WSY SWIMMING-MA      2:21.58    2:16.77 AA     
                  29.69     1:04.30 (34.61)     1:46.93 (42.63)     2:16.77 (29.84)
  5 McDonnell, Amber T        15 DIPLOMATS-MA         2:19.42    2:18.04 AA     
                  29.64     1:06.35 (36.71)     1:46.41 (40.06)     2:18.04 (31.63)
  6 McCarty, Carolyn M        15 HERSHEY-MA           2:18.26    2:21.11 A      
                  31.72     1:08.24 (36.52)     1:46.99 (38.75)     2:21.11 (34.12)
  7 Parsons, Kylee P          15 DIPLOMATS-MA         2:20.99    2:21.30 A      
                  30.41     1:07.20 (36.79)     1:49.20 (42.00)     2:21.30 (32.10)
  8 Loht, Claire F            17 WSY SWIMMING-MA      2:17.68    2:23.90 A      
                  31.22     1:06.70 (35.48)     1:51.06 (44.36)     2:23.90 (32.84)
  9 Gable, Layne L            15 DIPLOMATS-MA         2:22.35    2:24.05 A      
                  30.19     1:08.18 (37.99)     1:51.18 (43.00)     2:24.05 (32.87)
 10 Kelemen, Anna N           15 LAC-MA               2:18.79    2:25.02 A      
                  31.73     1:08.77 (37.04)     1:53.33 (44.56)     2:25.02 (31.69)
 11 Vrana, Caroline J         17 HERSHEY-MA           2:17.97    2:25.71 A      
                  33.08     1:10.75 (37.67)     1:52.10 (41.35)     2:25.71 (33.61)
 12 Hoke, Karlee M            16 WSY SWIMMING-MA      2:25.80    2:26.57 A      
                  30.27                             1:53.35 ( )     2:26.57 (33.22)
 13 Rinsma, Sarah B           18 WHAT-AM              2:24.60    2:27.64 BB     
                  31.10     1:10.43 (39.33)     1:54.39 (43.96)     2:27.64 (33.25)
 14 Anderson, Alexis M        15 WSY SWIMMING-MA      2:26.10    2:29.07 BB     
                  31.18     1:08.83 (37.65)     1:54.97 (46.14)     2:29.07 (34.10)
 15 Luttinger, Natalya A      15 WHAT-AM              2:25.62    2:30.21 BB     
                  33.11     1:14.88 (41.77)     1:56.35 (41.47)     2:30.21 (33.86)
 16 Marrero, Katie A          18 HERSHEY-MA           2:13.61    2:30.49 BB     
                  33.00     1:13.12 (40.12)     1:55.34 (42.22)     2:30.49 (35.15)
BB - Division  
  1 Sheriff, Alana n          15 WSY SWIMMING-MA      2:29.10    2:21.86 A      
                  30.10     1:05.46 (35.36)     1:49.31 (43.85)     2:21.86 (32.55)
  2 Shumaker, Emily A         16 UN-MA                2:27.05    2:26.27 A      
                  31.36     1:07.85 (36.49)     1:52.42 (44.57)     2:26.27 (33.85)
  3 Cigich, Cassie A          15 NLAC-MA              2:31.43    2:29.77 BB     
                  31.82     1:09.25 (37.43)     1:55.77 (46.52)     2:29.77 (34.00)
  4 Heckel, Morgan M          15 FSSC-MA              2:35.48    2:32.97 BB     
                  34.44     1:14.94 (40.50)     1:58.05 (43.11)     2:32.97 (34.92)
  5 Mazzeo, Amber N           17 DIPLOMATS-MA         2:36.38    2:36.97 BB     
                  34.43     1:15.81 (41.38)     2:02.59 (46.78)     2:36.97 (34.38)
  6 Fitz, Katie M             16 DIPLOMATS-MA         2:37.89    2:41.07 C      
                  36.53     1:18.21 (41.68)     2:03.80 (45.59)     2:41.07 (37.27)
C - Division  
  1 Davies, Caitlin A         16 LAC-MA                    NT    2:28.58 BB     
                  29.68     1:07.65 (37.97)     1:52.99 (45.34)     2:28.58 (35.59)
  2 Fritz, Kayla N            16 LAC-MA                    NT    2:31.00 BB     
                  32.58     1:10.06 (37.48)     1:56.38 (46.32)     2:31.00 (34.62)
  3 Beck, Sarah               16 MARA-MA                   NT    2:31.85 BB     
                  33.67     1:12.76 (39.09)     1:55.56 (42.80)     2:31.85 (36.29)
  4 Brossman, Noelle D        17 LAC-MA                    NT    2:34.52 BB     
                  33.47     1:13.08 (39.61)     1:58.81 (45.73)     2:34.52 (35.71)
  5 Rueppel, Colleen M        15 DIPLOMATS-MA         2:41.39    2:40.74 C      
                  34.14     1:14.28 (40.14)     2:05.16 (50.88)     2:40.74 (35.58)
  6 Goodling, Amanda          15 CYA-MA                    NT    2:42.50 C      
                  35.23     1:16.18 (40.95)     2:04.10 (47.92)     2:42.50 (38.40)
 
Event 16  Men 15 & Over 200 Yard IM
===============================================================================
              1:58.29  AAAA
              2:03.89  AAA
              2:09.49  AA
              2:15.09  A
              2:26.39  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Maurer, Tim C             16 HERSHEY-MA           1:54.06    1:58.14 AAAA   
                  25.65       53.88 (28.23)     1:29.65 (35.77)     1:58.14 (28.49)
  2 Turner, Ryan C            16 WSY SWIMMING-MA      2:05.82    2:04.05 AA     
                  25.94       57.22 (31.28)     1:35.62 (38.40)     2:04.05 (28.43)
  3 Nakano, Shota             15 HERSHEY-MA           2:04.21    2:07.17 AA     
                  27.60     1:00.00 (32.40)     1:36.96 (36.96)     2:07.17 (30.21)
  4 Hagan, Ben R              17 HERSHEY-MA           2:00.26    2:08.26 AA     
                  27.56     1:00.71 (33.15)     1:38.29 (37.58)     2:08.26 (29.97)
  5 Ruddle, Kyle S            16 HERSHEY-MA           2:07.54    2:09.47 AA     
                  27.55     1:01.41 (33.86)     1:39.33 (37.92)     2:09.47 (30.14)
  6 Young, Jeffrey B          16 HERSHEY-MA           2:05.74    2:11.40 A      
                  27.24     1:01.59 (34.35)     1:41.55 (39.96)     2:11.40 (29.85)
  7 Nelson, Derek A           17 DIPLOMATS-MA         2:06.45    2:11.68 A      
                  28.54     1:04.76 (36.22)     1:41.47 (36.71)     2:11.68 (30.21)
  8 Sigurdsson, Lars O        15 WILLIAMSPORT-MA      2:11.63    2:12.26 A      
                  27.39     1:01.15 (33.76)     1:41.00 (39.85)     2:12.26 (31.26)
  9 Gordy, Chase C            17 DIPLOMATS-MA         2:03.49    2:13.82 A      
                  26.79       59.81 (33.02)     1:41.30 (41.49)     2:13.82 (32.52)
 10 Jones, Mike C             17 SUNY-MA              2:08.27    2:17.58 BB     
                  28.76     1:03.75 (34.99)     1:48.54 (44.79)     2:17.58 (29.04)
 11 Clisham, Tyler A          15 DIPLOMATS-MA         2:13.55    2:18.99 BB     
                  29.76     1:06.61 (36.85)     1:47.41 (40.80)     2:18.99 (31.58)
 12 Logan, Ian T              16 HERSHEY-MA           2:10.30    2:19.98 BB     
                  28.59     1:04.37 (35.78)     1:47.69 (43.32)     2:19.98 (32.29)
BB - Division  
  1 Ashton, Paul M            17 FSSC-MA              2:16.47    2:12.59 A      
                  28.47     1:04.15 (35.68)     1:42.39 (38.24)     2:12.59 (30.20)
  2 Sismour, Tim E            16 WHAT-AM              2:18.98    2:12.86 A      
                  28.40     1:03.14 (34.74)     1:40.85 (37.71)     2:12.86 (32.01)
  3 Zelko, Austin S           15 UN-MA                2:17.71    2:15.17 BB     
                  27.45     1:02.13 (34.68)     1:43.69 (41.56)     2:15.17 (31.48)
  4 Lowery, Ryan J            15 WHAT-AM              2:18.58    2:16.10 BB     
                  29.06     1:03.32 (34.26)     1:45.09 (41.77)     2:16.10 (31.01)
  5 Wilkerson, Jeremy G       16 EPAC-MA              2:17.05    2:18.34 BB     
                  30.54     1:05.97 (35.43)     1:45.55 (39.58)     2:18.34 (32.79)
  6 Seitz, Nathan N           15 WSY SWIMMING-MA      2:19.37    2:20.40 BB     
                  29.13     1:03.96 (34.83)     1:48.03 (44.07)     2:20.40 (32.37)
C - Division  
  1 Harris, Kyle R            16 DIPLOMATS-MA              NT    2:42.97 C      
                  30.96     1:11.22 (40.26)     2:05.69 (54.47)     2:42.97 (37.28)
 
Event 17  Women 9-10 200 Yard IM
===============================================================================
              2:32.69  AAAA
              2:40.39  AAA
              2:48.19  AA
              2:55.99  A
              3:19.39  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
BB - Division  
  1 Nakano, Tomomi            10 HERSHEY-MA           3:02.21    2:52.87 A      
                  36.32     1:20.39 (44.07)     2:13.76 (53.37)     2:52.87 (39.11)
  2 Surfus, Taylor M          10 HERSHEY-MA           2:57.74    2:53.42 A      
                  40.45     1:22.35 (41.90)     2:14.51 (52.16)     2:53.42 (38.91)
  3 Wareham, Morgan R         10 DIPLOMATS-MA         3:08.17    3:00.89 BB     
                  38.17     1:25.07 (46.90)     2:19.21 (54.14)     3:00.89 (41.68)
  4 King, Caelyn K             9 EPAC-MA              3:05.61    3:08.24 BB     
                  44.63     1:30.37 (45.74)     2:26.64 (56.27)     3:08.24 (41.60)
  5 Dudenhoeffer, Caroline R  10 GETTYSBURG-MA        3:13.38    3:13.96 BB     
                  42.13     1:35.46 (53.33)     2:28.82 (53.36)     3:13.96 (45.14)
  6 Tafuto, Sally E            9 HERSHEY-MA           3:12.52    3:14.60 BB     
                  45.45     1:36.70 (51.25)     2:33.55 (56.85)     3:14.60 (41.05)
C - Division  
  1 Raab, Allie J              9 HERSHEY-MA                NT    2:50.18 A      
                  37.47     1:23.24 (45.77)     2:12.34 (49.10)     2:50.18 (37.84)
  2 Rippon, Caylene           10 HERSHEY-MA                NT    2:55.35 A      
                  39.92     1:23.00 (43.08)     2:13.37 (50.37)     2:55.35 (41.98)
  3 Yeager, Rachel E          10 UN-MA                     NT    3:00.10 BB     
                  38.53     1:26.64 (48.11)     2:19.86 (53.22)     3:00.10 (40.24)
  4 Dodd, Sarah M             10 CYA-MA                    NT    3:03.03 BB     
                  44.29     1:31.68 (47.39)     2:26.09 (54.41)     3:03.03 (36.94)
  5 Lance, Anna A             10 FSSC-MA                   NT    3:03.39 BB     
                  39.95     1:31.92 (51.97)     2:25.97 (54.05)     3:03.39 (37.42)
  6 Bennett, Kassie E         10 DIPLOMATS-MA              NT    3:17.49 BB     
                  43.61     1:35.08 (51.47)   2:35.82 (1:00.74)     3:17.49 (41.67)
  7 Dinello, Tess J           10 HERSHEY-MA           3:26.56    3:21.32 C      
                  50.47     1:43.62 (53.15)     2:37.41 (53.79)     3:21.32 (43.91)
  8 Hudak, Kaitlin M          10 COLLEGIATE-MA        3:25.81    3:23.18 C      
                  50.35     1:44.85 (54.50)     2:38.28 (53.43)     3:23.18 (44.90)
  9 Monger, Karli S           10 FSSC-MA                   NT    3:44.54 C      
                  52.38     1:49.00 (56.62)   2:53.39 (1:04.39)     3:44.54 (51.15)
 10 Valent, Jenny A            9 LAC-MA                    NT    3:54.65 C      
                  58.72     1:58.20 (59.48)   3:06.57 (1:08.37)     3:54.65 (48.08)
 11 Bledsoe, Lola C            9 LAC-MA                    NT    4:06.27 C      
                  58.76   2:02.82 (1:04.06)   3:07.52 (1:04.70)     4:06.27 (58.75)
 -- Finnerty, Claire          10 COLLEGIATE-MA             NT         DQ        
      False start - Misc
                  47.71     1:32.55 (44.84)   2:33.88 (1:01.33)          DQ (44.26)
 
Event 18  Men 9-10 200 Yard IM
===============================================================================
              2:32.49  AAAA
              2:40.09  AAA
              2:47.69  AA
              2:55.29  A
              3:18.09  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Apa, Alex M               10 WSY SWIMMING-MA      2:48.90    2:37.79 AAA    
                  35.37     1:17.05 (41.68)     2:04.45 (47.40)     2:37.79 (33.34)
  2 Deckman, Jacob N          10 CVAC-MA              2:38.40    2:41.23 AA     
                  33.45     1:12.42 (38.97)     2:04.77 (52.35)     2:41.23 (36.46)
  3 Markley, Arthur M         10 DIPLOMATS-MA         2:54.45    2:50.48 A      
                  35.03     1:19.76 (44.73)     2:16.03 (56.27)     2:50.48 (34.45)
  4 Anderson, Jarod T         10 WSY SWIMMING-MA      2:53.38    2:52.25 A      
                  38.76     1:22.53 (43.77)     2:14.79 (52.26)     2:52.25 (37.46)
  5 Francis, Tyler R          10 CVAC-MA              2:49.00    3:03.75 BB     
                  41.38     1:29.81 (48.43)     2:22.40 (52.59)     3:03.75 (41.35)
BB - Division  
  1 Cicala, Gabe D            10 FSSC-MA              3:09.06    2:53.30 A      
                  39.36     1:21.39 (42.03)     2:15.74 (54.35)     2:53.30 (37.56)
  2 Hohman, Ryan P            10 DIPLOMATS-MA         3:12.65    3:06.79 BB     
                  42.91     1:29.08 (46.17)     2:26.76 (57.68)     3:06.79 (40.03)
C - Division  
  1 Smith, Crawford M         10 CVAC-MA                   NT    2:51.53 A      
                  38.21     1:24.63 (46.42)     2:12.99 (48.36)     2:51.53 (38.54)
  2 Lutter, Tyler A           10 DIPLOMATS-MA              NT    3:33.62 C      
                  45.87     1:41.18 (55.31)   2:45.92 (1:04.74)     3:33.62 (47.70)
 -- Liu, NingNing              9 CVAC-MA                   NT         DQ        
      Non-continuous turning action - back
                  45.11     1:33.55 (48.44)   2:34.91 (1:01.36)          DQ (46.81)
 -- Mata, Jonathan T          10 UN-MA                     NT         DQ        
      Non-continuous turning action - back
                  38.74     1:24.99 (46.25)     2:17.34 (52.35)          DQ (44.27)
 
Event 19  Women 15 & Over 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                24.49  AAAA
                25.69  AAA
                26.89  AA
                27.99  A
                30.39  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Butler, Rachel E          18 FSSC-MA                24.99      24.86 AAA    
  2 Parsons, Kylee P          15 DIPLOMATS-MA           25.23      25.50 AAA    
  3 Nakano, Yuri              17 HERSHEY-MA             25.86      25.55 AAA    
  4 Finkbeiner, Caroline M    15 WSY SWIMMING-MA        24.98      25.64 AAA    
  5 Loht, Claire F            17 WSY SWIMMING-MA        24.82      25.67 AAA    
  6 Shumaker, Emily A         16 UN-MA                  25.82      25.84 AA     
  7 Rinsma, Sarah B           18 WHAT-AM                25.07      26.23 AA     
  8 Clancy, Erica G           15 COLLEGIATE-MA          26.04      26.37 AA     
  9 Giordani, Michelle        16 SUNY-MA                25.25      26.69 AA     
 10 Mancuso, Fiona M          17 HERSHEY-MA             25.54      26.98 A      
 11 Vrana, Caroline J         17 HERSHEY-MA             25.36      27.11 A      
 12 Ricedorf, Brittany L      16 EAC-MA                 25.12      27.14 A      
 13 Cigich, Cassie A          15 NLAC-MA                27.21      27.31 A      
 14 Hoke, Karlee M            16 WSY SWIMMING-MA        26.58      27.99 A      
 15 Anderson, Alexis M        15 WSY SWIMMING-MA        27.66      28.03 BB     
 16 Rueppel, Colleen M        15 DIPLOMATS-MA           27.98      28.75 BB     
 17 Lazusky, Jeanette I       15 DIPLOMATS-MA           27.49      28.87 BB     
BB - Division  
  1 Sheriff, Alana n          15 WSY SWIMMING-MA        28.31      26.53 AA     
  2 Mazzeo, Amber N           17 DIPLOMATS-MA           28.65      28.18 BB     
  3 McCarty, Carolyn M        15 HERSHEY-MA             29.11      28.34 BB     
  4 Goodling, Amanda          15 CYA-MA                 28.00      28.61 BB     
  5 Fitz, Katie M             16 DIPLOMATS-MA           28.63      28.70 BB     
  6 Luttinger, Natalya A      15 WHAT-AM                28.30      28.77 BB     
  7 Heckel, Morgan M          15 FSSC-MA                28.93      29.40 BB     
  8 Rukstalis, Mae E          16 SUNY-MA                29.12      29.79 BB     
C - Division  
  1 Davies, Caitlin A         16 LAC-MA                    NT      26.06 AA     
  2 Brossman, Noelle D        17 LAC-MA                    NT      27.30 A      
  3 Beck, Kendall             15 MARA-MA                   NT      27.69 A      
  4 Almoney, Megan            15 MARA-MA                   NT      28.22 BB     
  5 Hoch, Roxie K             16 WSY SWIMMING-MA        33.13      32.79 C      
 
Event 20  Men 15 & Over 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                22.19  AAAA
                23.19  AAA
                24.29  AA
                25.29  A
                27.39  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Stephens, Zach J          16 SUNY-MA                23.00      21.93 AAAA   
  2 Trimmer, Luke T           17 WSY SWIMMING-MA        23.45      22.55 AAA    
  3 Moser, Alexander M        17 SUNY-MA                22.02      22.88 AAA    
  4 Gordy, Chase C            17 DIPLOMATS-MA           22.33      23.62 AA     
  5 Kosier, Jay               15 COLLEGIATE-MA          23.50      23.78 AA     
  6 Mancuso, Philip C         15 HERSHEY-MA             23.58      23.85 AA     
  7 Sismour, Tim E            16 WHAT-AM                24.27      23.86 AA     
  8 Lake, Jeremy R            16 WSY SWIMMING-MA        23.91      23.90 AA     
  9 Nelson, Derek A           17 DIPLOMATS-MA           23.82      24.13 AA     
 10 Haney, Zack A             16 SUNY-MA                23.68      24.15 AA     
 11 Jones, Mike C             17 SUNY-MA                24.51      24.23 AA     
 12 Hagan, Ben R              17 HERSHEY-MA             23.69      24.24 AA     
 13 Zelko, Austin S           15 UN-MA                  24.82      24.33 A      
 14 Logan, Ian T              16 HERSHEY-MA             23.32      24.41 A      
 15 Bledsoe, Alex K           18 DIPLOMATS-MA           23.93      24.47 A      
 16 Seitz, Nathan N           15 WSY SWIMMING-MA        24.98      25.40 BB     
BB - Division  
  1 Messler, Josh M           17 HERSHEY-MA             27.21      25.37 BB     
  2 Wilkerson, Jeremy G       16 EPAC-MA                25.61      26.26 BB     
  3 Rentschler, Michael P     17 EPAC-MA                25.65      26.28 BB     
  4 Sands, Patrick            15 DIPLOMATS-MA           27.25      27.10 BB     
C - Division  
  1 Sigurdsson, Lars O        15 WILLIAMSPORT-MA           NT      23.46 AA     
  2 Gebhart, Brian C          17 GETTYSBURG-MA             NT      23.64 AA     
  3 Clisham, Tyler A          15 DIPLOMATS-MA              NT      24.19 AA     
  4 Fisher, Evan S            16 CYA-MA                    NT      24.42 A      
  5 Martin, Sam L             15 COLLEGIATE-MA          27.80      26.19 BB     
  6 Lowery, Ryan J            15 WHAT-AM                27.77      26.58 BB     
  7 Harris, Kyle R            16 DIPLOMATS-MA           28.41      27.54 C      
  8 Walker, Greg T            15 UN-MA                     NT      27.82 C      
 
Event 21  Women 9-10 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:57.39  AAAA
              6:14.39  AAA
              6:31.39  AA
              6:48.39  A
              7:39.49  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Margraf, Jesse P          10 WSY SWIMMING-MA      6:39.13    6:34.34 A      
                  33.37     1:12.52 (39.15)     1:53.62 (41.10)     2:35.03 (41.41)
        3:15.10 (40.07)     3:55.14 (40.04)     4:35.88 (40.74)     5:17.10 (41.22)
        5:56.50 (39.40)     6:34.34 (37.84)                                        
BB - Division  
  1 Eby, Rachel M             10 WSY SWIMMING-MA      7:01.17    6:45.89 A      
                  37.00     1:18.49 (41.49)     2:00.23 (41.74)     2:42.18 (41.95)
        3:23.49 (41.31)     4:04.03 (40.54)     4:45.54 (41.51)     5:26.54 (41.00)
        6:06.92 (40.38)     6:45.89 (38.97)                                        
C - Division  
  1 Howery, Taylor L          10 GETTYSBURG-MA             NT    6:54.05 BB     
                  36.32     1:17.05 (40.73)     1:59.12 (42.07)     2:41.33 (42.21)
        3:24.50 (43.17)     4:07.27 (42.77)     4:49.09 (41.82)     5:31.64 (42.55)
        6:13.93 (42.29)     6:54.05 (40.12)                                        
  2 Durantine, Emma L         10 UN-MA                     NT    6:54.23 BB     
                  36.95     1:18.17 (41.22)     2:00.23 (42.06)     2:41.96 (41.73)
        3:23.82 (41.86)     4:05.74 (41.92)     4:48.37 (42.63)     5:31.24 (42.87)
        6:13.85 (42.61)     6:54.23 (40.38)                                        
  3 Johns, Abigail X          10 EAC-MA               8:34.01    7:14.80 BB     
                  33.21                             2:00.43 ( )     2:45.76 (45.33)
        3:30.88 (45.12)     4:16.82 (45.94)     5:02.28 (45.46)     5:46.98 (44.70)
        6:32.34 (45.36)     7:14.80 (42.46)                                        
  4 Rachael, Oliviah L         9 EAC-MA                    NT    7:26.81 BB     
                  37.64     1:21.53 (43.89)     2:04.78 (43.25)     2:50.49 (45.71)
        3:36.87 (46.38)     4:23.22 (46.35)     5:09.44 (46.22)     5:56.56 (47.12)
        6:42.95 (46.39)     7:26.81 (43.86)                                        
  5 Shoemaker, Amanda N       10 UN-MA                     NT    8:15.86 C      
                  41.64     1:29.65 (48.01)     2:19.27 (49.62)     3:10.05 (50.78)
        4:01.30 (51.25)     4:53.51 (52.21)     5:44.48 (50.97)     6:36.04 (51.56)
        7:26.67 (50.63)     8:15.86 (49.19)                                        
 
Event 22  Men 9-10 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:54.09  AAAA
              6:10.89  AAA
              6:27.79  AA
              6:44.59  A
              7:35.19  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Apa, Alex M               10 WSY SWIMMING-MA      6:05.68    6:00.18 AAA    
                  31.71     1:07.98 (36.27)     1:45.44 (37.46)     2:22.34 (36.90)
        2:59.03 (36.69)     3:36.53 (37.50)     4:13.97 (37.44)     4:51.70 (37.73)
        5:27.87 (36.17)     6:00.18 (32.31)                                        
  2 Deckman, Jacob N          10 CVAC-MA              6:17.14    6:14.26 AA     
                  33.22     1:10.91 (37.69)     1:49.85 (38.94)     2:28.87 (39.02)
        3:07.78 (38.91)     3:46.51 (38.73)     4:25.17 (38.66)     5:02.76 (37.59)
        5:40.22 (37.46)     6:14.26 (34.04)                                        
C - Division  
  1 Markley, Arthur M         10 DIPLOMATS-MA              NT    6:35.56 A      
                  35.46     1:16.11 (40.65)   3:15.98 (1:59.87)     3:57.14 (41.16)
                                                    4:39.24 ( )     5:20.69 (41.45)
        6:00.23 (39.54)     6:35.56 (35.33)                                        
  2 Etter, Mitchell J         10 NLAC-MA                   NT    6:37.87 A      
                  35.84     1:16.51 (40.67)     1:57.11 (40.60)     2:39.25 (42.14)
        3:20.13 (40.88)     4:01.30 (41.17)     4:42.47 (41.17)     5:20.94 (38.47)
        6:01.46 (40.52)     6:37.87 (36.41)                                        
  3 Roadcap, Mason M          10 COLLEGIATE-MA        8:41.72    8:10.17 C      
                  39.19     1:25.36 (46.17)     2:11.59 (46.23)     3:03.92 (52.33)
        3:56.10 (52.18)     4:48.76 (52.66)     5:39.54 (50.78)     6:32.74 (53.20)
        7:24.87 (52.13)     8:10.17 (45.30)                                        
  4 Reed, Noah M               9 COLLEGIATE-MA        9:42.80    8:20.74 C      
                  37.37     1:23.75 (46.38)     2:15.24 (51.49)     3:07.08 (51.84)
        3:59.84 (52.76)     4:53.22 (53.38)     5:45.16 (51.94)     6:38.02 (52.86)
        7:29.38 (51.36)     8:20.74 (51.36)                                        
 
Event 23  Girls 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
              4:38.09  13-14 AAAA
              4:51.29  13-14 AAA
              5:04.59  13-14 AA
              5:17.79  13-14 A
              5:44.29  13-14 BB
                   --  13-14 C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Hoch, Madeline J          14 WSY SWIMMING-MA      4:35.95    4:31.09 AAAA   
                  28.83     1:01.34 (32.51)     1:36.66 (35.32)     2:10.85 (34.19)
        2:50.79 (39.94)     3:31.01 (40.22)     4:01.31 (30.30)     4:31.09 (29.78)
  2 Raab, Meaghan M           13 HERSHEY-MA           4:45.40    4:38.87 AAA    
                  29.53     1:03.06 (33.53)     1:37.88 (34.82)     2:12.10 (34.22)
        2:53.04 (40.94)     3:34.18 (41.14)     4:06.66 (32.48)     4:38.87 (32.21)
  3 Diller, Katie M           14 FSSC-MA              4:44.21    4:42.02 AAA    
                  29.91     1:03.59 (33.68)     1:40.07 (36.48)     2:16.17 (36.10)
        2:57.37 (41.20)     3:38.81 (41.44)     4:11.22 (32.41)     4:42.02 (30.80)
  4 Surfus, Samantha M        14 HERSHEY-MA           4:42.30    4:42.62 AAA    
                  29.55     1:02.80 (33.25)     1:38.93 (36.13)     2:14.39 (35.46)
        2:57.39 (43.00)     3:39.66 (42.27)     4:11.73 (32.07)     4:42.62 (30.89)
  5 Sismour, Meghan E         14 WHAT-AM              4:55.52    4:45.31 AAA    
                  31.44     1:07.46 (36.02)     1:46.09 (38.63)     2:23.44 (37.35)
        3:02.85 (39.41)     3:42.35 (39.50)     4:14.86 (32.51)     4:45.31 (30.45)
  6 Urban, Valerie J          14 DIPLOMATS-MA         4:58.13    4:55.74 AA     
                  30.79     1:05.86 (35.07)     1:42.90 (37.04)     2:19.49 (36.59)
        3:03.25 (43.76)     3:48.67 (45.42)     4:22.22 (33.55)     4:55.74 (33.52)
  7 Broschard, Gabi W         13 HERSHEY-MA           5:04.95    4:59.53 AA     
                  31.31     1:07.81 (36.50)     1:45.94 (38.13)     2:23.97 (38.03)
        3:06.74 (42.77)     3:50.09 (43.35)     4:25.73 (35.64)     4:59.53 (33.80)
  8 Countouris, Marika A      14 WHAT-AM              5:13.62    5:11.66 A      
                  33.30     1:10.92 (37.62)     1:51.06 (40.14)     2:29.93 (38.87)
        3:15.14 (45.21)     4:00.08 (44.94)     4:37.10 (37.02)     5:11.66 (34.56)
  9 Vigliotti, Kelly M        14 WHAT-AM              5:06.43    5:18.32 BB     
                  32.82     1:11.74 (38.92)     1:51.75 (40.01)     2:31.23 (39.48)
        3:17.80 (46.57)     4:04.53 (46.73)     4:41.78 (37.25)     5:18.32 (36.54)
BB - Division  
  1 Dinello, Taylor D         14 HERSHEY-MA           5:27.36    5:13.68 A      
                  33.74     1:12.82 (39.08)     1:53.94 (41.12)     2:33.87 (39.93)
        3:17.01 (43.14)     4:01.47 (44.46)     4:38.29 (36.82)     5:13.68 (35.39)
  2 Mortell, Sabrina S        13 WSY SWIMMING-MA      5:34.68    5:21.15 BB     
                  34.59     1:16.03 (41.44)     1:52.37 (36.34)     2:30.01 (37.64)
        3:20.44 (50.43)     4:11.04 (50.60)     4:45.80 (34.76)     5:21.15 (35.35)
C - Division  
  1 Veith, Madelyn R          13 HERSHEY-MA                NT    5:12.94 A      
                  34.34     1:13.68 (39.34)     1:55.60 (41.92)     2:35.32 (39.72)
        3:18.95 (43.63)     4:02.94 (43.99)     4:38.48 (35.54)     5:12.94 (34.46)
 -- Lyons, Melissa L          14 GETTYSBURG-MA        5:49.82         DQ        
      Non-continuous turning action - back
                  37.38     1:24.45 (47.07)     2:06.17 (41.72)     2:46.57 (40.40)
        3:36.54 (49.97)     4:27.20 (50.66)     5:06.26 (39.06)          DQ (37.81)
 
Event 23  Women 15 & Over 400 Yard IM
===============================================================================
              4:31.19  15&O AAAA
              4:44.09  15&O AAA
              4:56.99  15&O AA
              5:09.89  15&O A
              5:35.69  15&O BB
                   --  15&O C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Munchel, Carly E          18 WSY SWIMMING-MA      4:29.86    4:36.33 AAA    
                  29.45     1:02.32 (32.87)     1:37.95 (35.63)     2:12.74 (34.79)
        2:53.50 (40.76)     3:34.45 (40.95)     4:05.88 (31.43)     4:36.33 (30.45)
  2 Finkbeiner, Caroline M    15 WSY SWIMMING-MA      4:47.60    4:44.44 AA     
                  30.72     1:04.69 (33.97)     1:41.17 (36.48)     2:17.76 (36.59)
        3:00.17 (42.41)     3:43.48 (43.31)     4:14.42 (30.94)     4:44.44 (30.02)
  3 Jenkins, Allie L          17 WSY SWIMMING-MA      4:41.71    4:47.14 AA     
                  29.69     1:03.00 (33.31)     1:39.82 (36.82)     2:16.20 (36.38)
        2:57.55 (41.35)     3:39.42 (41.87)     4:13.45 (34.03)     4:47.14 (33.69)
  4 McCarty, Carolyn M        15 HERSHEY-MA           4:52.25    4:51.29 AA     
                  31.72     1:08.61 (36.89)     1:46.43 (37.82)     2:23.03 (36.60)
        3:02.41 (39.38)     3:42.15 (39.74)     4:17.48 (35.33)     4:51.29 (33.81)
  5 Wilson, Cat E             15 LAC-MA               4:55.95    4:57.43 A      
                  30.38     1:05.34 (34.96)     1:42.79 (37.45)     2:20.17 (37.38)
        3:03.95 (43.78)     3:47.97 (44.02)     4:22.78 (34.81)     4:57.43 (34.65)
  6 Rinsma, Sarah B           18 WHAT-AM              5:03.79    5:01.95 A      
                  30.94     1:06.96 (36.02)     1:47.82 (40.86)     2:26.58 (38.76)
        3:10.81 (44.23)     3:55.97 (45.16)     4:29.80 (33.83)     5:01.95 (32.15)
  7 Kelemen, Anna N           15 LAC-MA               4:50.09    5:06.23 A      
                  32.28     1:09.43 (37.15)     1:48.21 (38.78)     2:26.49 (38.28)
        3:13.03 (46.54)     3:58.95 (45.92)     4:32.75 (33.80)     5:06.23 (33.48)
 -- Gable, Layne L            15 DIPLOMATS-MA         5:02.31         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  31.42     1:07.94 (36.52)     1:47.66 (39.72)     2:26.24 (38.58)
        3:10.75 (44.51)     3:55.58 (44.83)     4:30.61 (35.03)          DQ (34.29)
BB - Division  
  1 Luttinger, Natalya A      15 WHAT-AM              5:12.91    5:09.92 BB     
                  33.25     1:13.52 (40.27)     1:53.91 (40.39)     2:33.76 (39.85)
        3:16.64 (42.88)     3:58.32 (41.68)     4:34.66 (36.34)     5:09.92 (35.26)
 
Event 24  Men 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
              4:22.89  13-14 AAAA
              4:35.49  13-14 AAA
              4:47.99  13-14 AA
              5:00.49  13-14 A
              5:25.49  13-14 BB
                   --  13-14 C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Gibble, Bradley E         13 NLAC-MA              4:31.64    4:35.23 AAA    
                  28.90     1:02.32 (33.42)     1:36.07 (33.75)     2:08.98 (32.91)
        2:49.58 (40.60)     3:31.43 (41.85)     4:04.04 (32.61)     4:35.23 (31.19)
  2 Taylor, John R            14 GETTYSBURG-MA        4:52.33    4:45.26 AA     
                  29.80     1:04.91 (35.11)     1:42.00 (37.09)     2:19.33 (37.33)
        3:00.09 (40.76)     3:41.88 (41.79)     4:13.89 (32.01)     4:45.26 (31.37)
BB - Division  
  1 Luttrell, Zach W          13 HERSHEY-MA           5:11.56    4:40.40 AA     
                  31.88     1:08.19 (36.31)     1:42.64 (34.45)     2:15.31 (32.67)
        2:57.55 (42.24)     3:38.30 (40.75)     4:10.30 (32.00)     4:40.40 (30.10)
  2 Tafuto, Vinny F           14 HERSHEY-MA           5:01.50    4:40.76 AA     
                  28.94     1:02.94 (34.00)     1:38.16 (35.22)     2:12.72 (34.56)
        2:55.53 (42.81)     3:38.23 (42.70)     4:10.26 (32.03)     4:40.76 (30.50)
 -- Miller, Zack L            14 GETTYSBURG-MA        5:04.84        DNF        
      Did not finish - Misc
                  30.43     1:06.28 (35.85)     1:43.30 (37.02)     2:20.35 (37.05)
        3:03.75 (43.40)                                                            
C - Division  
  1 Bauchwitz, Jeremy R       14 HERSHEY-MA           5:36.28    5:16.76 BB     
                  33.32     1:14.08 (40.76)     1:52.57 (38.49)     2:31.11 (38.54)
        3:17.43 (46.32)     4:04.61 (47.18)     4:41.72 (37.11)     5:16.76 (35.04)
  2 LeBoon, Josh D            13 LAC-MA               6:16.23    5:43.87 C      
                  35.14     1:20.96 (45.82)     2:04.07 (43.11)     2:47.32 (43.25)
        3:35.70 (48.38)     4:24.44 (48.74)     5:04.73 (40.29)     5:43.87 (39.14)
 
Event 24  Men 15 & Over 400 Yard IM
===============================================================================
              4:11.89  15&O AAAA
              4:23.89  15&O AAA
              4:35.79  15&O AA
              4:47.79  15&O A
              5:11.79  15&O BB
                   --  15&O C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Bauchwitz, Ben R          16 HERSHEY-MA           4:29.64    4:21.02 AAA    
                  27.19       58.89 (31.70)     1:32.83 (33.94)     2:06.69 (33.86)
        2:43.85 (37.16)     3:22.49 (38.64)     3:52.52 (30.03)     4:21.02 (28.50)
  2 Turner, Ryan C            16 WSY SWIMMING-MA      4:20.72    4:25.70 AA     
                  26.77       58.06 (31.29)     1:32.32 (34.26)     2:05.62 (33.30)
        2:45.51 (39.89)     3:26.82 (41.31)     3:56.58 (29.76)     4:25.70 (29.12)
  3 Young, Jeffrey B          16 HERSHEY-MA           4:30.10    4:40.57 A      
                  28.86     1:03.42 (34.56)     1:41.57 (38.15)     2:17.73 (36.16)
        2:58.50 (40.77)     3:38.69 (40.19)     4:10.18 (31.49)     4:40.57 (30.39)
BB - Division  
  1 Lowery, Ryan J            15 WHAT-AM              4:52.40    4:41.82 A      
                  29.80     1:03.65 (33.85)     1:39.29 (35.64)     2:14.43 (35.14)
        2:56.51 (42.08)     3:38.19 (41.68)     4:10.46 (32.27)     4:41.82 (31.36)
  2 Sismour, Tim E            16 WHAT-AM              5:07.68    4:51.29 BB     
                  30.28     1:06.88 (36.60)     1:45.69 (38.81)     2:25.26 (39.57)
        3:03.03 (37.77)     3:43.26 (40.23)     4:18.61 (35.35)     4:51.29 (32.68)
C - Division  
  1 Trimmer, Luke T           17 WSY SWIMMING-MA           NT    4:25.02 AA     
                  26.90       57.89 (30.99)     1:33.16 (35.27)     2:07.36 (34.20)
        2:47.37 (40.01)     3:27.30 (39.93)     3:57.19 (29.89)     4:25.02 (27.83)
 
Event 25  Women 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:23.09  AAAA
              5:38.49  AAA
              5:53.89  AA
              6:09.29  A
              6:40.09  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Zido, Claudia C           12 WHAT-AM              5:44.30    5:29.65 AAA    
                  29.12     1:01.24 (32.12)     1:34.86 (33.62)     2:08.89 (34.03)
        2:41.77 (32.88)     3:15.21 (33.44)     3:49.43 (34.22)     4:23.40 (33.97)
        4:57.44 (34.04)     5:29.65 (32.21)                                        
  2 Lu, YangYang P            12 CVAC-MA              6:03.27    5:53.58 AA     
                  29.86     1:03.16 (33.30)     1:38.33 (35.17)     2:14.67 (36.34)
        2:51.26 (36.59)     3:27.53 (36.27)     4:04.16 (36.63)     4:41.51 (37.35)
        5:18.04 (36.53)     5:53.58 (35.54)                                        
  3 Blake, Macy E             12 UN-MA                6:00.18    5:54.28 A      
                  30.30     1:04.88 (34.58)     1:40.39 (35.51)     2:16.79 (36.40)
        2:52.75 (35.96)     3:28.65 (35.90)     4:05.28 (36.63)     4:42.26 (36.98)
        5:19.30 (37.04)     5:54.28 (34.98)                                        
  4 Tafuto, Vivi M            12 HERSHEY-MA           6:03.31    5:58.15 A      
                  30.60     1:05.80 (35.20)     1:41.91 (36.11)     2:18.68 (36.77)
        2:55.82 (37.14)     3:33.08 (37.26)     4:10.12 (37.04)     4:46.63 (36.51)
        5:22.66 (36.03)     5:58.15 (35.49)                                        
BB - Division  
  1 Bani, Veronica J          12 WSY SWIMMING-MA      6:23.20    6:00.15 A      
                  31.87     1:07.43 (35.56)     1:44.10 (36.67)     2:20.71 (36.61)
        2:57.82 (37.11)     3:34.51 (36.69)     4:12.35 (37.84)     4:49.00 (36.65)
        5:25.78 (36.78)     6:00.15 (34.37)                                        
  2 Barone, Oriana            11 HERSHEY-MA           6:16.06    6:09.84 BB     
                  30.47     1:05.16 (34.69)     1:41.72 (36.56)     2:18.48 (36.76)
        2:57.11 (38.63)     3:36.34 (39.23)     4:15.65 (39.31)     4:55.43 (39.78)
        5:32.51 (37.08)     6:09.84 (37.33)                                        
C - Division  
  1 Schouten, Emma G          11 FSSC-MA                   NT    6:39.83 BB     
                  35.27     1:14.49 (39.22)     1:55.35 (40.86)     2:37.48 (42.13)
        3:18.79 (41.31)     4:00.29 (41.50)     4:40.89 (40.60)     5:23.07 (42.18)
        6:01.93 (38.86)     6:39.83 (37.90)                                        
  2 Snyder, Kennedy E         12 SUNY-MA                   NT    6:57.21 C      
                  35.85     1:17.98 (42.13)     2:02.38 (44.40)     2:46.32 (43.94)
        3:29.48 (43.16)     4:12.44 (42.96)     4:55.97 (43.53)     5:39.03 (43.06)
        6:20.61 (41.58)     6:57.21 (36.60)                                        
  3 Zelko, Amber J            11 UN-MA                7:48.17    7:02.10 C      
                  35.40     1:15.73 (40.33)     2:00.41 (44.68)     2:43.90 (43.49)
        3:28.90 (45.00)     4:11.89 (42.99)     4:55.72 (43.83)     5:39.10 (43.38)
        6:21.25 (42.15)     7:02.10 (40.85)                                        
  4 Stutzman, Bethany E       11 HERSHEY-MA           7:37.89    7:19.40 C      
                  36.36     1:20.05 (43.69)     2:04.93 (44.88)     2:50.77 (45.84)
        3:35.89 (45.12)     4:21.34 (45.45)     5:07.96 (46.62)     5:51.72 (43.76)
        6:36.50 (44.78)     7:19.40 (42.90)                                        
  5 Croxall, Emily S          11 HERSHEY-MA           8:01.62    7:35.00 C      
                  39.84     1:25.95 (46.11)     2:13.80 (47.85)     3:03.19 (49.39)
        3:48.87 (45.68)                             6:07.99 ( )     6:52.99 (45.00)
        7:35.54 (42.55)         7:35.00 ( )                                        
  6 Fisher, Erin N            12 COLLEGIATE-MA             NT    8:04.58 C      
                  37.51     1:23.87 (46.36)     2:15.59 (51.72)     3:05.87 (50.28)
        3:56.01 (50.14)     4:47.03 (51.02)     5:38.34 (51.31)     6:29.02 (50.68)
        7:17.94 (48.92)     8:04.58 (46.64)                                        
  7 Kern, Kaitlyn             11 HERSHEY-MA                NT    8:12.02 C      
                  40.62     1:28.59 (47.97)     2:19.96 (51.37)     3:11.68 (51.72)
        4:03.94 (52.26)     4:53.15 (49.21)     5:44.53 (51.38)     6:35.84 (51.31)
        7:26.29 (50.45)     8:12.02 (45.73)                                        
 
Event 26  Men 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:19.09  AAAA
              5:34.29  AAA
              5:49.49  AA
              6:04.69  A
              6:35.09  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Johnston, Ben M           12 WSY SWIMMING-MA      5:30.27    5:24.75 AAA    
                  28.80     1:00.61 (31.81)     1:32.97 (32.36)     2:06.06 (33.09)
        2:39.36 (33.30)     3:12.61 (33.25)     3:45.96 (33.35)     4:19.83 (33.87)
        4:53.30 (33.47)     5:24.75 (31.45)                                        
  2 Etter, Jack L             12 NLAC-MA              5:31.39    5:34.21 AAA    
                  29.14     1:01.49 (32.35)     1:35.30 (33.81)     2:09.55 (34.25)
        2:43.54 (33.99)     3:18.17 (34.63)     3:52.74 (34.57)     4:27.40 (34.66)
        5:01.65 (34.25)     5:34.21 (32.56)                                        
  3 Krum, Hunter L            12 SUNY-MA              5:41.66    5:38.58 AA     
                  30.85     1:04.27 (33.42)     1:38.27 (34.00)     2:12.52 (34.25)
        2:47.16 (34.64)     3:21.62 (34.46)     3:56.40 (34.78)     4:31.08 (34.68)
        5:05.32 (34.24)     5:38.58 (33.26)                                        
  4 Dubbs, Nate B             12 COLLEGIATE-MA        5:50.11    5:45.15 AA     
                  31.14     1:04.70 (33.56)     1:39.87 (35.17)     2:13.42 (33.55)
        2:48.93 (35.51)     3:24.37 (35.44)     3:59.34 (34.97)     4:34.56 (35.22)
        5:11.06 (36.50)     5:45.15 (34.09)                                        
  5 Wilson, Todd T            11 LAC-MA               6:00.69    5:55.71 A      
                  29.47     1:02.81 (33.34)     1:39.06 (36.25)     2:15.59 (36.53)
        2:52.40 (36.81)     3:29.31 (36.91)     4:06.87 (37.56)     4:43.91 (37.04)
        5:20.42 (36.51)     5:55.71 (35.29)                                        
BB - Division  
  1 Lytle, Jordan A           12 GETTYSBURG-MA        6:13.42    6:20.48 BB     
                  32.77     1:09.15 (36.38)     1:46.15 (37.00)     2:24.37 (38.22)
        3:03.74 (39.37)     3:42.89 (39.15)     4:23.46 (40.57)     5:03.87 (40.41)
        5:43.20 (39.33)     6:20.48 (37.28)                                        
C - Division  
  1 Stadel, Riley E           12 DIPLOMATS-MA         6:52.52    6:34.72 BB     
                  33.04     1:10.74 (37.70)     1:50.12 (39.38)     2:30.46 (40.34)
        3:11.52 (41.06)     3:52.73 (41.21)     4:33.85 (41.12)     5:15.21 (41.36)
        5:55.69 (40.48)     6:34.72 (39.03)                                        
  2 Manning, Padraic J        11 WSY SWIMMING-MA      6:47.18    6:50.38 C      
                  33.78     1:12.83 (39.05)     1:54.54 (41.71)     2:36.05 (41.51)
        3:18.34 (42.29)     4:01.60 (43.26)     4:44.42 (42.82)     5:27.12 (42.70)
        6:09.08 (41.96)     6:50.38 (41.30)                                        
  3 Howard, Alex W            11 DIPLOMATS-MA         8:14.85    7:23.98 C      
                  35.42     1:17.58 (42.16)     2:02.76 (45.18)     2:49.59 (46.83)
        3:36.38 (46.79)     4:22.61 (46.23)     5:09.29 (46.68)     5:56.89 (47.60)
        6:42.83 (45.94)     7:23.98 (41.15)                                        
 
Event 27  Women 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                55.19  AAAA
                57.79  AAA
              1:00.49  AA
              1:03.09  A
              1:08.29  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Zido, Claudia C           12 WHAT-AM                58.76      57.86 AA     
                  28.90       57.86 (28.96)                                        
  2 Fistrovic, Niki M         12 HERSHEY-MA             58.84      59.26 AA     
                  28.55       59.26 (30.71)                                        
  3 Popalis, Madyson L        12 DIPLOMATS-MA         1:00.90      59.65 AA     
                  28.89       59.65 (30.76)                                        
  4 Swartzell, Lillian K      12 EPAC-MA              1:02.47    1:00.29 AA     
                  29.62     1:00.29 (30.67)                                        
  5 Blake, Macy E             12 UN-MA                1:01.64    1:00.73 A      
                  29.42     1:00.73 (31.31)                                        
  6 Duck, Olivia              11 HERSHEY-MA           1:00.15    1:01.07 A      
                  29.56     1:01.07 (31.51)                                        
  7 Tafuto, Vivi M            12 HERSHEY-MA           1:02.81    1:01.29 A      
                  28.95     1:01.29 (32.34)                                        
  8 Luft, Rebecca E           11 WSY SWIMMING-MA      1:01.29    1:01.96 A      
                  29.78     1:01.96 (32.18)                                        
  9 Moffitt, Anastasia M      12 FSC-MA               1:02.77    1:04.62 BB     
                  30.60     1:04.62 (34.02)                                        
BB - Division  
  1 Wareham, Sydney K         12 DIPLOMATS-MA         1:06.73    1:03.86 BB     
                  30.57     1:03.86 (33.29)                                        
  2 Leisher, Ashley J         11 UN-MA                1:05.71    1:04.26 BB     
                  30.39     1:04.26 (33.87)                                        
  3 Bani, Veronica J          12 WSY SWIMMING-MA      1:04.66    1:04.59 BB     
                  30.93     1:04.59 (33.66)                                        
  4 Walmer, Jenna M           12 EAC-MA               1:07.71    1:04.91 BB     
                1:04.97         1:04.91 ( )                                        
  5 Raasch, Tara E            11 FSSC-MA              1:07.20    1:05.65 BB     
                  30.70     1:05.65 (34.95)                                        
  6 Beltrandi, Kyra L         12 WSY SWIMMING-MA      1:07.05    1:05.87 BB     
                  30.81     1:05.87 (35.06)                                        
  7 Hauck, Sloane V           12 LAC-MA               1:05.23    1:05.95 BB     
                  31.85     1:05.95 (34.10)                                        
  8 Vaughn, Carley E          11 WSY SWIMMING-MA      1:08.27    1:09.82 C      
                  31.26     1:09.82 (38.56)                                        
C - Division  
  1 Cook, Cameryn R           11 WSY SWIMMING-MA      1:11.51    1:04.35 BB     
                  30.88     1:04.35 (33.47)                                        
  2 Reilly, Sabrina R         12 HERSHEY-MA                NT    1:06.58 BB     
                  32.78     1:06.58 (33.80)                                        
  3 Reeder, Brittany A        12 LAC-MA                    NT    1:07.32 BB     
                  32.14     1:07.32 (35.18)                                        
  4 Haines, Morgan M          11 DIPLOMATS-MA         1:08.41    1:07.36 BB     
                  31.68     1:07.36 (35.68)                                        
  5 Szajnuk, Kimmi A          11 WSY SWIMMING-MA      1:09.42    1:07.61 BB     
                  32.57     1:07.61 (35.04)                                        
  6 Nolter, Kathryn R         12 SUNY-MA                   NT    1:08.11 BB     
                  32.18     1:08.11 (35.93)                                        
  7 Aul, Riley L              11 WHAT-AM              1:16.66    1:08.93 C      
                  33.27     1:08.93 (35.66)                                        
  8 Gordon, Ashley N          11 DIPLOMATS-MA         1:09.44    1:09.21 C      
                  32.65     1:09.21 (36.56)                                        
  9 Rukstalis, Leeden M       12 SUNY-MA              1:11.54    1:09.67 C      
                  33.60     1:09.67 (36.07)                                        
 10 Kent, Grace M             11 WSY SWIMMING-MA      1:10.56    1:10.23 C      
                  33.34     1:10.23 (36.89)                                        
 11 Baylor, Blake Ann         12 SUNY-MA              1:08.42    1:10.29 C      
                  33.29     1:10.29 (37.00)                                        
 12 Phillips, Alana K         11 DIPLOMATS-MA         1:15.31    1:10.37 C      
                  32.86     1:10.37 (37.51)                                        
 13 Oh, Sarah M               11 HERSHEY-MA           1:11.62    1:10.62 C      
                  35.00     1:10.62 (35.62)                                        
 14 Kiessling, Joli G         12 HERSHEY-MA           1:19.16    1:11.00 C      
                  34.22     1:11.00 (36.78)                                        
 15 Robertson, Bailey M       11 HERSHEY-MA           1:14.97    1:11.12 C      
                  34.20     1:11.12 (36.92)                                        
 16 Ruopp, Ryanne L           12 EPAC-MA              1:12.17    1:11.17 C      
                  35.25     1:11.17 (35.92)                                        
 17 Morris, Tarryn L          12 WSY SWIMMING-MA      1:12.74    1:12.00 C      
                  34.38     1:12.00 (37.62)                                        
 18 Luttrell, Kiersten C      11 HERSHEY-MA           1:11.74    1:12.95 C      
                  33.88     1:12.95 (39.07)                                        
 19 Ripley, Madison P         11 UN-MA                     NT    1:13.77 C      
                  35.49     1:13.77 (38.28)                                        
 20 Zelko, Amber J            11 UN-MA                1:20.69    1:13.85 C      
                  34.07     1:13.85 (39.78)                                        
 21 Goodling, Karly           11 CYA-MA                    NT    1:14.47 C      
                  35.33     1:14.47 (39.14)                                        
 22 Powers, Alanna E          12 COLLEGIATE-MA        1:19.30    1:14.85 C      
                  36.45     1:14.85 (38.40)                                        
 23 Sudbrink, Kayla R         11 DIPLOMATS-MA         1:19.04    1:15.26 C      
                  35.86     1:15.26 (39.40)                                        
 24 Thrush, Emily M           11 UN-MA                1:18.31    1:15.64 C      
                  35.54     1:15.64 (40.10)                                        
 25 Rowe, Jordyn L            11 FSSC-MA              1:22.12    1:17.50 C      
                  35.92     1:17.50 (41.58)                                        
 26 Croxall, Emily S          11 HERSHEY-MA           1:18.58    1:17.84 C      
                  36.32     1:17.84 (41.52)                                        
 27 Maida, Madison            12 CYA-MA               1:20.72    1:18.24 C      
                  37.50     1:18.24 (40.74)                                        
 28 Seitz, Mia T              11 CVAC-MA                   NT    1:19.41 C      
                  38.63     1:19.41 (40.78)                                        
 29 Kiessling, Carly M        12 HERSHEY-MA           1:20.86    1:24.00 C      
                  39.25     1:24.00 (44.75)                                        
 30 Pepoli, Giannalise M      11 CVAC-MA                   NT    1:26.75 C      
                  41.13     1:26.75 (45.62)                                        
 31 O'Connor, Kaleigh L       11 CVAC-MA              1:38.69    1:27.41 C      
                  42.47     1:27.41 (44.94)                                        
 32 Plasterer, Emma E         11 FSC-MA               1:53.42    1:33.06 C      
                  43.48     1:33.06 (49.58)                                        
 
Event 28  Men 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                54.79  AAAA
                57.39  AAA
                59.99  AA
              1:02.69  A
              1:07.89  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Dubbs, Nate B             12 COLLEGIATE-MA          56.97      56.09 AAA    
                  26.38       56.09 (29.71)                                        
  2 Reilly, Jacob S           12 HERSHEY-MA           1:00.70      57.82 AA     
                  28.71       57.82 (29.11)                                        
  3 Etter, Jack L             12 NLAC-MA                58.68      58.70 AA     
                  28.18       58.70 (30.52)                                        
  4 Benner, Will E            12 NLAC-MA              1:00.53      59.91 AA     
                  29.17       59.91 (30.74)                                        
  5 Hagan, Josh T             12 HERSHEY-MA           1:01.15    1:00.08 A      
                  29.16     1:00.08 (30.92)                                        
  6 Marakowski, Paul J        12 FSC-MA               1:00.92    1:00.61 A      
                  28.33     1:00.61 (32.28)                                        
  7 Hardy, Carter F           12 NLAC-MA              1:01.12    1:01.23 A      
                  28.73     1:01.23 (32.50)                                        
  8 Ceneviva, Zach J          12 HERSHEY-MA           1:01.20    1:04.75 BB     
                  30.02     1:04.75 (34.73)                                        
BB - Division  
  1 Cicala, Christopher D     12 FSSC-MA              1:03.59    1:02.69 A      
                  29.24     1:02.69 (33.45)                                        
  2 Soltanov, Georgiy A       12 FSC-MA               1:05.55    1:02.89 BB     
                  30.11     1:02.89 (32.78)                                        
  3 Haywood, Lucas E          12 COLLEGIATE-MA        1:06.32    1:02.98 BB     
                  30.14     1:02.98 (32.84)                                        
  4 Uhlin, Keir L             11 DIPLOMATS-MA         1:03.48    1:03.02 BB     
                  29.87     1:03.02 (33.15)                                        
  5 Fissella, Tre D           11 LAC-MA               1:07.68    1:03.31 BB     
                  29.92     1:03.31 (33.39)                                        
  6 Bennett, Zack R           12 DIPLOMATS-MA         1:05.86    1:03.33 BB     
                  29.57     1:03.33 (33.76)                                        
  7 Griest, Tim D             11 FSSC-MA              1:05.98    1:04.13 BB     
                  31.36     1:04.13 (32.77)                                        
  8 Lytle, Jordan A           12 GETTYSBURG-MA        1:04.87    1:04.90 BB     
                  30.85     1:04.90 (34.05)                                        
  9 Averill, Ricky P          11 COLLEGIATE-MA        1:07.73    1:08.11 C      
                  32.81     1:08.11 (35.30)                                        
C - Division  
  1 Kushner, Jack M           12 UN-MA                     NT    1:00.59 A      
                  29.03     1:00.59 (31.56)                                        
  2 Milligan, Alex J          12 NLAC-MA                   NT    1:06.75 BB     
                  31.47     1:06.75 (35.28)                                        
  3 Schiavone, CJ J           11 EAC-MA               1:08.30    1:06.98 BB     
                  31.05     1:06.98 (35.93)                                        
  4 Bloom, Nicholas P         11 UN-MA                1:08.93    1:07.39 BB     
                  32.26     1:07.39 (35.13)                                        
  5 Slattery, Quinn L         11 UN-MA                1:11.15    1:07.54 BB     
                  32.24     1:07.54 (35.30)                                        
  6 Monger, Isaiah S          11 FSSC-MA              1:08.96    1:07.97 C      
                  32.19     1:07.97 (35.78)                                        
  7 Huhn, Kenny J             11 DIPLOMATS-MA         1:09.34    1:08.06 C      
                  32.71     1:08.06 (35.35)                                        
  8 Pompei, Alexander J       11 UN-MA                1:10.41    1:09.18 C      
                  32.99     1:09.18 (36.19)                                        
  9 Lance, Jack H             12 FSSC-MA              1:09.48    1:09.48 C      
                  33.52     1:09.48 (35.96)                                        
 10 Heck, William F           11 UN-MA                1:15.99    1:11.41 C      
                  34.03     1:11.41 (37.38)                                        
 11 Siemon, Andrew M          12 WSY SWIMMING-MA      1:19.60    1:11.58 C      
                  35.05     1:11.58 (36.53)                                        
 12 Bare, Seth                12 MARA-MA                   NT    1:11.73 C      
                  33.73     1:11.73 (38.00)                                        
 13 Marakowski, Matthew P     11 FSC-MA               1:10.69    1:13.01 C      
                  32.12     1:13.01 (40.89)                                        
 14 Anthony, Evan W           12 FSSC-MA              1:09.46    1:13.24 C      
                  34.04     1:13.24 (39.20)                                        
 15 Saracina, James B         11 UN-MA                1:21.87    1:17.43 C      
                  35.90     1:17.43 (41.53)                                        
 16 Stream, Ryan S            11 LAC-MA                    NT    1:21.07 C      
                  37.09     1:21.07 (43.98)                                        
 17 Beard, Nathaniel L        11 FSSC-MA              1:21.59    1:21.21 C      
                  37.95     1:21.21 (43.26)                                        
 18 Wohlert, Tahra A          11 LAC-MA               1:28.28    1:27.22 C      
                  37.13     1:27.22 (50.09)                                        
 19 O'Connor, Michael J       11 CVAC-MA                   NT    2:07.81 C      
                  54.92   2:07.81 (1:12.89)                                        
 -- Howard, Alex W            11 DIPLOMATS-MA         1:16.54         DQ        
      False start
                  34.19          DQ (39.28)                                        
 
Event 29  Women 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:57.09  AAAA
              2:02.69  AAA
              2:08.19  AA
              2:13.79  A
              2:24.99  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Raab, Meaghan M           13 HERSHEY-MA           1:54.17    1:52.99 AAAA   
                  25.65       53.63 (27.98)     1:23.02 (29.39)     1:52.99 (29.97)
  2 Surfus, Samantha M        14 HERSHEY-MA           1:58.47    1:57.74 AAA    
                  57.69     1:28.06 (30.37)     1:57.74 (29.68)                    
  3 Maurer, Steff M           14 HERSHEY-MA           1:57.78    1:58.40 AAA    
                  27.14       56.67 (29.53)     1:27.64 (30.97)     1:58.40 (30.76)
  4 Burkett, Jessica M        14 WSY SWIMMING-MA      2:02.25    2:01.28 AAA    
                  28.94       59.92 (30.98)     1:31.21 (31.29)     2:01.28 (30.07)
  5 Eckels, Carrigan C        14 UN-MA                1:58.00    2:02.30 AAA    
                  28.32       58.87 (30.55)     1:30.56 (31.69)     2:02.30 (31.74)
  6 Sismour, Meghan E         14 WHAT-AM              2:06.16    2:02.58 AAA    
                  29.04     1:00.73 (31.69)     1:32.22 (31.49)     2:02.58 (30.36)
  7 Griest, Emily K           14 FSSC-MA              2:04.97    2:04.47 AA     
                  29.19     1:00.60 (31.41)     1:32.82 (32.22)     2:04.47 (31.65)
  8 Daniel, Paige L           14 LAC-MA               2:01.13    2:04.70 AA     
                  29.13     1:00.91 (31.78)     1:33.08 (32.17)     2:04.70 (31.62)
  9 Wingert, Kaitlin P        13 UN-MA                2:06.57    2:04.74 AA     
                  29.05     1:00.52 (31.47)     1:33.43 (32.91)     2:04.74 (31.31)
 10 Reale, Emily N            14 EAC-MA               2:05.56    2:05.10 AA     
                  27.95       59.95 (32.00)     1:32.88 (32.93)     2:05.10 (32.22)
 11 Browne, Liz C             14 NLAC-MA              2:05.85    2:05.68 AA     
                  29.21     1:01.54 (32.33)     1:34.18 (32.64)     2:05.68 (31.50)
 12 Dengler, Caroline R       14 WSY SWIMMING-MA      2:11.89    2:06.03 AA     
                  29.24     1:01.09 (31.85)     1:34.12 (33.03)     2:06.03 (31.91)
 13 David, Lisa A             13 DIPLOMATS-MA         2:11.83    2:06.23 AA     
                  30.15     1:02.44 (32.29)     1:35.14 (32.70)     2:06.23 (31.09)
 14 Bentzel, Kaitlyn M        14 WSY SWIMMING-MA      2:05.64    2:07.00 AA     
                  28.59     1:00.53 (31.94)     1:33.71 (33.18)     2:07.00 (33.29)
 15 Shirtliff, Samantha L     13 WSY SWIMMING-MA      2:02.36    2:07.81 AA     
                  28.89     1:01.09 (32.20)     1:34.77 (33.68)     2:07.81 (33.04)
 16 Forrest, Alisha H         13 NLAC-MA              2:08.03    2:07.87 AA     
                  29.50     1:02.50 (33.00)     1:35.71 (33.21)     2:07.87 (32.16)
 17 Mullican, Erin A          13 LAC-MA               2:13.28    2:09.12 A      
                  30.21     1:04.16 (33.95)     1:38.11 (33.95)     2:09.12 (31.01)
 18 Vigliotti, Kelly M        14 WHAT-AM              2:06.68    2:10.95 A      
                  29.64     1:02.54 (32.90)     1:36.93 (34.39)     2:10.95 (34.02)
 19 Zell, Katie E             14 LAC-MA               2:12.86    2:12.03 A      
                  30.90     1:04.43 (33.53)     1:38.83 (34.40)     2:12.03 (33.20)
 20 Mortell, Sabrina S        13 WSY SWIMMING-MA      2:11.43    2:16.03 BB     
                  31.92     1:06.98 (35.06)     1:41.96 (34.98)     2:16.03 (34.07)
 21 Schmittle, Emily A        13 WSY SWIMMING-MA      2:12.59    2:16.91 BB     
                  29.91     1:04.13 (34.22)     1:40.26 (36.13)     2:16.91 (36.65)
BB - Division  
  1 Foltz, Ashley A           13 WSY SWIMMING-MA      2:14.01    2:10.93 A      
                  29.86     1:03.39 (33.53)     1:38.19 (34.80)     2:10.93 (32.74)
  2 Schouten, Madeline H      14 FSSC-MA              2:14.08    2:13.61 A      
                  30.69     1:04.57 (33.88)     1:39.38 (34.81)     2:13.61 (34.23)
  3 Sengupta, Tonoya          13 CCAC-MA              2:19.44    2:15.29 BB     
                  32.12     1:07.29 (35.17)     1:42.92 (35.63)     2:15.29 (32.37)
  4 Basso, Erin N             13 EPAC-MA              2:19.68    2:16.94 BB     
                  31.53     1:07.34 (35.81)     1:43.02 (35.68)     2:16.94 (33.92)
  5 Spradling, Paige M        14 LAC-MA               2:20.38    2:18.33 BB     
                  30.83     1:05.91 (35.08)     1:42.61 (36.70)     2:18.33 (35.72)
  6 Countouris, Marika A      14 WHAT-AM              2:17.85    2:19.74 BB     
                  32.40     1:09.45 (37.05)     1:43.77 (34.32)     2:19.74 (35.97)
  7 Valent, Kyra E            14 LAC-MA               2:24.24    2:19.95 BB     
                  32.61     1:08.84 (36.23)     1:45.89 (37.05)     2:19.95 (34.06)
  8 Dolan, Karly M            13 EAC-MA               2:24.15    2:24.36 BB     
                  33.19     1:09.75 (36.56)     1:47.31 (37.56)     2:24.36 (37.05)
C - Division  
  1 Byler, Hannah N           13 FSC-MA                    NT    2:13.35 A      
                  30.79     1:04.62 (33.83)     1:39.74 (35.12)     2:13.35 (33.61)
  2 Veith, Madelyn R          13 HERSHEY-MA           2:29.93    2:15.56 BB     
                  31.01     1:06.20 (35.19)     1:41.30 (35.10)     2:15.56 (34.26)
  3 Balint, Danielle N        14 UN-MA                2:28.86    2:22.02 BB     
                  32.33     1:08.38 (36.05)     1:45.24 (36.86)     2:22.02 (36.78)
  4 Giordani, Lauren          13 SUNY-MA                   NT    2:22.44 BB     
                  32.66     1:08.89 (36.23)     1:46.49 (37.60)     2:22.44 (35.95)
  5 Snyder, Natalie P         13 WSY SWIMMING-MA      2:31.94    2:26.88 C      
                  32.46     1:10.45 (37.99)     1:49.14 (38.69)     2:26.88 (37.74)
  6 Comitale, Ellen E         13 WSY SWIMMING-MA      2:28.11    2:28.68 C      
                  32.91     1:10.45 (37.54)     1:50.03 (39.58)     2:28.68 (38.65)
  7 Slattery, Devon L         13 UN-MA                     NT    2:30.08 C      
                  34.08     1:12.76 (38.68)     1:52.32 (39.56)     2:30.08 (37.76)
  8 Weller, Kari A            13 SUNY-MA                   NT    2:30.78 C      
                  33.83     1:13.39 (39.56)     1:53.67 (40.28)     2:30.78 (37.11)
  9 Bigos, Lindsay M          13 WHAT-AM              3:01.52    2:51.10 C      
                  36.97     1:20.55 (43.58)     2:06.30 (45.75)     2:51.10 (44.80)
 
Event 30  Men 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:49.59  AAAA
              1:54.79  AAA
              1:59.99  AA
              2:05.29  A
              2:15.69  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Smith, Nathan D           14 COLLEGIATE-MA        1:48.98    1:54.02 AAA    
                  25.83       54.66 (28.83)     1:24.76 (30.10)     1:54.02 (29.26)
  2 Gibble, Bradley E         13 NLAC-MA              1:55.22    1:54.19 AAA    
                  25.96       54.41 (28.45)     1:24.50 (30.09)     1:54.19 (29.69)
  3 Haines, Collin A          14 DIPLOMATS-MA         1:56.69    1:55.27 AA     
                  27.38       57.03 (29.65)     1:26.79 (29.76)     1:55.27 (28.48)
  4 Apa, Sam S                13 WSY SWIMMING-MA      2:03.10    1:57.04 AA     
                  26.93       56.09 (29.16)     1:26.62 (30.53)     1:57.04 (30.42)
  5 Miller, Zack L            14 GETTYSBURG-MA        1:59.50    1:57.15 AA     
                  26.76       56.59 (29.83)     1:27.10 (30.51)     1:57.15 (30.05)
  6 Mitchell, Justin S        13 FSSC-MA              1:58.94    1:57.86 AA     
                  27.41       57.07 (29.66)     1:27.42 (30.35)     1:57.86 (30.44)
  7 Luttrell, Zach W          13 HERSHEY-MA           2:01.08    2:01.26 A      
                  28.20       59.34 (31.14)     1:31.26 (31.92)     2:01.26 (30.00)
  8 Schrantz, Andrew R        14 DIPLOMATS-MA         2:00.71    2:02.00 A      
                  27.74       59.11 (31.37)     1:32.30 (33.19)     2:02.00 (29.70)
  9 Zheng, Fredrick           13 NLAC-MA              2:04.83    2:03.49 A      
                  29.17     1:01.42 (32.25)     1:32.80 (31.38)     2:03.49 (30.69)
 10 Tate, Mason S             13 WSY SWIMMING-MA      2:04.73    2:06.27 BB     
                  28.52     1:00.39 (31.87)     1:33.47 (33.08)     2:06.27 (32.80)
BB - Division  
  1 Ceneviva, Steven M        14 HERSHEY-MA           2:05.51    2:01.62 A      
                  28.11       58.76 (30.65)     1:30.57 (31.81)     2:01.62 (31.05)
  2 Bair, Matt R              14 NLAC-MA              2:10.37    2:03.61 A      
                  27.22       59.04 (31.82)     1:31.68 (32.64)     2:03.61 (31.93)
  3 Deckman, Jordan M         14 CVAC-MA              2:11.34    2:04.92 A      
                  28.73     1:00.96 (32.23)     1:33.72 (32.76)     2:04.92 (31.20)
  4 Miklos, Zack J            14 LAC-MA               2:08.85    2:06.26 BB     
                  27.10       59.18 (32.08)     1:32.78 (33.60)     2:06.26 (33.48)
  5 Collison, Taylor M        13 NLAC-MA              2:08.21    2:14.57 BB     
                  29.91     1:04.13 (34.22)     1:39.88 (35.75)     2:14.57 (34.69)
C - Division  
  1 Francis, Nick M           13 CVAC-MA              2:25.44    2:12.85 BB     
                  30.18     1:04.44 (34.26)     1:39.24 (34.80)     2:12.85 (33.61)
  2 Bragg, William C          14 FSC-MA               2:21.18    2:14.01 BB     
                  29.81     1:05.00 (35.19)     1:40.84 (35.84)     2:14.01 (33.17)
  3 Marakowski, Michael P     14 FSC-MA               2:16.42    2:14.78 BB     
                  30.45                             2:15.05 ( )         2:14.78 ( )
  4 Schrantz, Brendon J       13 DIPLOMATS-MA         2:18.96    2:16.68 C      
                  30.98     1:06.00 (35.02)     1:42.40 (36.40)     2:16.68 (34.28)
  5 Wendt, Corey J            13 CYA-MA                    NT    2:19.21 C      
                1:07.80                             1:43.61 ( )     2:19.21 (35.60)
  6 Ruddle, Trevor G          13 HERSHEY-MA                NT    2:20.08 C      
                  31.51     1:07.49 (35.98)     1:44.76 (37.27)     2:20.08 (35.32)
  7 Vellios, Theo             13 COLLEGIATE-MA        2:17.19    2:20.29 C      
                  29.60     1:04.40 (34.80)     1:42.53 (38.13)     2:20.29 (37.76)
  8 Pompei, Anthony L         13 UN-MA                     NT    2:21.71 C      
                  30.19     1:06.65 (36.46)     1:45.11 (38.46)     2:21.71 (36.60)
  9 Peckman, Erik H           13 CYA-MA               2:17.31    2:23.09 C      
                  31.96     1:09.26 (37.30)     1:47.39 (38.13)     2:23.09 (35.70)
 10 Soltanov, Seva A          14 FSC-MA               2:34.91    2:24.48 C      
                  32.70     1:10.03 (37.33)     1:48.92 (38.89)     2:24.48 (35.56)
 11 Kalinowski, Cody R        13 DIPLOMATS-MA              NT    2:25.03 C      
                  32.40     1:10.17 (37.77)     1:49.25 (39.08)     2:25.03 (35.78)
 12 Shapiro, Adon L           13 SUNY-MA                   NT    2:30.05 C      
                  33.28     1:12.43 (39.15)     1:52.83 (40.40)     2:30.05 (37.22)
 13 Pepoli, Josh A            13 CVAC-MA                   NT    2:31.16 C      
                  33.53     1:13.04 (39.51)     1:51.52 (38.48)     2:31.16 (39.64)
 14 Dunkelberger, David E     13 UN-MA                     NT    2:42.36 C      
                  34.96     1:16.40 (41.44)     2:00.00 (43.60)     2:42.36 (42.36)
 
Event 31  Women 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                29.69  AAAA
                31.09  AAA
                32.49  AA
                33.89  A
                36.79  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Swartzell, Lillian K      12 EPAC-MA                30.51      30.48 AAA    
  2 Foley, Caitlin M          12 SUNY-MA                31.99      31.29 AA     
  3 Popalis, Madyson L        12 DIPLOMATS-MA           32.34      32.30 AA     
  4 Hershey, Samantha J       11 DIPLOMATS-MA           33.14      32.54 A      
  5 Blake, Macy E             12 UN-MA                  32.96      32.64 A      
BB - Division  
  1 Tafuto, Vivi M            12 HERSHEY-MA             35.76      30.08 AAA    
  2 Zido, Claudia C           12 WHAT-AM                36.47      31.72 AA     
  3 Duck, Olivia              11 HERSHEY-MA             33.98      33.64 A      
  4 Hauck, Sloane V           12 LAC-MA                 34.91      34.76 BB     
  5 Rukstalis, Leeden M       12 SUNY-MA                34.83      35.00 BB     
  5 Cook, Cameryn R           11 WSY SWIMMING-MA        35.62      35.00 BB     
  7 Wang, Victoria A          11 DIPLOMATS-MA           36.05      35.19 BB     
  8 Lyter, Kelsey J           12 FSC-MA                 35.19      35.27 BB     
  9 Wareham, Sydney K         12 DIPLOMATS-MA           36.69      35.63 BB     
 10 Leisher, Ashley J         11 UN-MA                  35.52      35.97 BB     
 11 Gordon, Ashley N          11 DIPLOMATS-MA           36.38      37.03 C      
C - Division  
  1 Reeder, Brittany A        12 LAC-MA                    NT      33.87 A      
  2 Barone, Oriana            11 HERSHEY-MA                NT      35.38 BB     
  3 Kiessling, Joli G         12 HERSHEY-MA             40.83      37.10 C      
  4 Kenee, Emma B             12 WSY SWIMMING-MA        36.80      37.17 C      
  5 Haines, Morgan M          11 DIPLOMATS-MA           37.07      37.42 C      
  6 Fisher, Erin N            12 COLLEGIATE-MA          39.46      37.48 C      
  7 Kent, Grace M             11 WSY SWIMMING-MA        38.89      37.70 C      
  8 McCracken, Delaney e      11 WSY SWIMMING-MA        39.46      38.63 C      
  9 Aul, Riley L              11 WHAT-AM                39.15      38.79 C      
 10 Phillips, Alana K         11 DIPLOMATS-MA           41.92      38.88 C      
 11 Szajnuk, Kimmi A          11 WSY SWIMMING-MA        37.18      38.94 C      
 12 Luttrell, Kiersten C      11 HERSHEY-MA             37.65      39.26 C      
 13 Morris, Tarryn L          12 WSY SWIMMING-MA        39.25      39.57 C      
 14 Rowe, Jordyn L            11 FSSC-MA                38.67      39.79 C      
 15 Sudbrink, Kayla R         11 DIPLOMATS-MA           40.75      39.91 C      
 16 Zelko, Amber J            11 UN-MA                  42.54      40.85 C      
 17 Croxall, Emily S          11 HERSHEY-MA             41.05      41.41 C      
 18 Thrush, Emily M           11 UN-MA                  39.95      41.69 C      
 19 Goodling, Karly           11 CYA-MA                 39.78      41.83 C      
 20 Ripley, Madison P         11 UN-MA                     NT      42.54 C      
 21 Maida, Madison            12 CYA-MA                 44.30      42.71 C      
 22 Seitz, Mia T              11 CVAC-MA                44.71      44.91 C      
 23 Weit, Abigael R           11 UN-MA                     NT      46.77 C      
 24 Collare, Celine E         11 UN-MA                  50.47      49.70 C      
 25 Plasterer, Emma E         11 FSC-MA                 52.48      55.94 C      
 -- Bowman, Alexa E           12 LAC-MA                    NT         DQ        
      Non-continuous turning action
 
Event 32  Men 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                28.99  AAAA
                30.49  AAA
                31.99  AA
                33.49  A
                36.49  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Hagan, Josh T             12 HERSHEY-MA             30.25      31.10 AA     
  2 Francis, Ben M            12 CVAC-MA                32.57      31.31 AA     
  3 Reilly, Jacob S           12 HERSHEY-MA             31.43      32.04 A      
BB - Division  
  1 Hardy, Carter F           12 NLAC-MA                35.93      32.38 A      
  2 Daniel, Matt R            12 FSSC-MA                34.83      33.90 BB     
  3 Marakowski, Paul J        12 FSC-MA                 33.81      33.95 BB     
  4 Lauer, Austin G           11 UN-MA                  33.91      34.16 BB     
  5 Lance, Jack H             12 FSSC-MA                34.45      34.74 BB     
  6 Uhlin, Keir L             11 DIPLOMATS-MA           35.20      34.76 BB     
  7 Bennett, Zack R           12 DIPLOMATS-MA           35.34      35.06 BB     
  8 Cicala, Christopher D     12 FSSC-MA                34.77      35.37 BB     
  9 Heck, William F           11 UN-MA                  35.81      35.60 BB     
 10 Bloom, Nicholas P         11 UN-MA                  36.22      36.09 BB     
 -- Heckel, David G           12 FSSC-MA                35.41         DQ        
      Head did not break the surface by 15 meters
C - Division  
  1 Kushner, Jack M           12 UN-MA                     NT      31.83 AA     
  2 Schiavone, CJ J           11 EAC-MA                 40.00      36.39 BB     
  3 Lytle, Jordan A           12 GETTYSBURG-MA          37.85      36.98 C      
  4 Monger, Isaiah S          11 FSSC-MA                43.86      37.23 C      
  5 Haywood, Lucas E          12 COLLEGIATE-MA          39.75      37.49 C      
  6 Huhn, Kenny J             11 DIPLOMATS-MA           38.40      37.81 C      
  7 Stadel, Riley E           12 DIPLOMATS-MA           38.86      37.83 C      
  8 Averill, Ricky P          11 COLLEGIATE-MA          38.64      38.79 C      
  9 Anthony, Evan W           12 FSSC-MA                40.22      41.19 C      
 10 Marakowski, Matthew P     11 FSC-MA                 43.65      41.45 C      
 11 Howard, Alex W            11 DIPLOMATS-MA           41.39      42.93 C      
 12 Saracina, James B         11 UN-MA                     NT      43.19 C      
 13 Wohlert, Tahra A          11 LAC-MA                 44.83      43.88 C      
 14 O'Connor, Michael J       11 CVAC-MA                   NT      54.79 C      
 -- Stream, Ryan S            11 LAC-MA                    NT         DQ        
      Not on back off wall
 
Event 33  Women 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
                59.89  AAAA
              1:02.79  AAA
              1:05.59  AA
              1:08.49  A
              1:14.19  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Maurer, Steff M           14 HERSHEY-MA           1:00.21    1:01.30 AAA    
                  30.31     1:01.30 (30.99)                                        
  2 Raab, Meaghan M           13 HERSHEY-MA           1:02.82    1:01.97 AAA    
                  30.51     1:01.97 (31.46)                                        
  3 Basso, Erin N             13 EPAC-MA              1:06.81    1:05.92 A      
                  31.63     1:05.92 (34.29)                                        
  4 Shirtliff, Samantha L     13 WSY SWIMMING-MA      1:06.49    1:05.97 A      
                  32.14     1:05.97 (33.83)                                        
  5 Vigliotti, Kelly M        14 WHAT-AM              1:05.13    1:06.18 A      
                  32.27     1:06.18 (33.91)                                        
  6 Reale, Emily N            14 EAC-MA               1:07.34    1:06.21 A      
                  32.49     1:06.21 (33.72)                                        
  7 Daniel, Paige L           14 LAC-MA               1:04.19    1:06.35 A      
                  32.58     1:06.35 (33.77)                                        
  8 Wingert, Kaitlin P        13 UN-MA                1:06.55    1:06.46 A      
                  31.33     1:06.46 (35.13)                                        
  9 Dengler, Caroline R       14 WSY SWIMMING-MA      1:08.12    1:06.76 A      
                  32.48     1:06.76 (34.28)                                        
 10 Forrest, Alisha H         13 NLAC-MA              1:07.30    1:06.80 A      
                  32.88     1:06.80 (33.92)                                        
 11 David, Lisa A             13 DIPLOMATS-MA         1:07.78    1:06.81 A      
                  33.36     1:06.81 (33.45)                                        
 12 Urban, Valerie J          14 DIPLOMATS-MA         1:08.21    1:08.22 A      
                  33.41     1:08.22 (34.81)                                        
 13 Broschard, Gabi W         13 HERSHEY-MA           1:06.56    1:08.43 A      
                  33.57     1:08.43 (34.86)                                        
 14 Miller, Rebecca I         14 WSY SWIMMING-MA      1:07.24    1:09.76 BB     
                  33.70     1:09.76 (36.06)                                        
BB - Division  
  1 Mullican, Erin A          13 LAC-MA               1:09.10    1:07.02 A      
                  33.53     1:07.02 (33.49)                                        
  2 Griest, Emily K           14 FSSC-MA              1:09.73    1:07.05 A      
                  32.99     1:07.05 (34.06)                                        
  3 Sismour, Meghan E         14 WHAT-AM              1:10.53    1:07.32 A      
                  33.28     1:07.32 (34.04)                                        
  4 Walker, Lexi L            13 UN-MA                1:12.96    1:10.54 BB     
                  34.32     1:10.54 (36.22)                                        
  5 Byler, Hannah N           13 FSC-MA               1:13.72    1:10.58 BB     
                  34.73     1:10.58 (35.85)                                        
  6 Zell, Katie E             14 LAC-MA               1:11.31    1:13.14 BB     
                  36.57     1:13.14 (36.57)                                        
  7 Countouris, Marika A      14 WHAT-AM              1:08.71    1:13.55 BB     
                  36.04     1:13.55 (37.51)                                        
  8 Schmittle, Emily A        13 WSY SWIMMING-MA      1:13.83    1:14.36 C      
                  36.74     1:14.36 (37.62)                                        
 -- Lyons, Melissa L          14 GETTYSBURG-MA        1:12.59         DQ        
      False start
                  36.46          DQ (37.63)                                        
C - Division  
  1 Valent, Kyra E            14 LAC-MA               1:16.62    1:13.28 BB     
                  36.48     1:13.28 (36.80)                                        
  2 Kent, Carly K             13 WSY SWIMMING-MA      1:16.56    1:13.96 BB     
                  36.34     1:13.96 (37.62)                                        
  3 Miller, Katelyn E         14 WSY SWIMMING-MA      1:14.43    1:14.98 C      
                  36.49     1:14.98 (38.49)                                        
  4 Snyder, Natalie P         13 WSY SWIMMING-MA      1:16.16    1:14.99 C      
                  35.55     1:14.99 (39.44)                                        
  5 Foltz, Ashley A           13 WSY SWIMMING-MA      1:15.60    1:15.13 C      
                  36.47     1:15.13 (38.66)                                        
  6 Taylor, Raegyn B          14 NLAC-MA              1:17.94    1:15.58 C      
                  36.66     1:15.58 (38.92)                                        
  7 Balint, Danielle N        14 UN-MA                1:21.46    1:15.80 C      
                  37.85     1:15.80 (37.95)                                        
  8 Dolan, Karly M            13 EAC-MA               1:16.69    1:17.67 C      
                  37.85     1:17.67 (39.82)                                        
  9 Clauser, Beth L           13 HAY-MA               1:17.48    1:19.66 C      
                  38.24     1:19.66 (41.42)                                        
 10 Weller, Kari A            13 SUNY-MA                   NT    1:19.74 C      
                  38.09     1:19.74 (41.65)                                        
 11 Reed, Taylor M            14 CYA-MA                    NT    1:20.36 C      
                  38.90     1:20.36 (41.46)                                        
 12 Bigos, Lindsay M          13 WHAT-AM              1:28.40    1:28.01 C      
 -- Mede, Monica L            13 DIPLOMATS-MA         1:28.17         DQ        
      Non-continuous turning action
                  41.97          DQ (44.60)                                        
 -- Sengupta, Tonoya          13 CCAC-MA              1:14.29         DQ        
      Non-continuous turning action
                  37.41          DQ (36.85)                                        
 -- Dinello, Taylor D         14 HERSHEY-MA           1:20.22         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
                  36.20          DQ (36.72)                                        
 
Event 34  Men 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
                56.19  AAAA
                58.89  AAA
              1:01.49  AA
              1:04.19  A
              1:09.59  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Gibble, Bradley E         13 NLAC-MA                59.71      59.56 AA     
                  29.02       59.56 (30.54)                                        
  2 Schrantz, Andrew R        14 DIPLOMATS-MA           58.57    1:00.48 AA     
                  29.03     1:00.48 (31.45)                                        
  3 Smith, Nathan D           14 COLLEGIATE-MA          58.30    1:01.64 A      
                  30.69     1:01.64 (30.95)                                        
  4 Haines, Collin A          14 DIPLOMATS-MA         1:00.39    1:01.81 A      
                  30.76     1:01.81 (31.05)                                        
  5 Luttrell, Zach W          13 HERSHEY-MA           1:01.88    1:02.10 A      
                  30.71     1:02.10 (31.39)                                        
  6 Tate, Mason S             13 WSY SWIMMING-MA      1:03.06    1:02.90 A      
                  30.75     1:02.90 (32.15)                                        
  7 Tafuto, Vinny F           14 HERSHEY-MA           1:03.67    1:03.00 A      
                  30.92     1:03.00 (32.08)                                        
BB - Division  
  1 Miller, Zack L            14 GETTYSBURG-MA        1:05.56    1:03.91 A      
                  31.48     1:03.91 (32.43)                                        
  2 Ceneviva, Steven M        14 HERSHEY-MA           1:06.88    1:05.06 BB     
                  32.23     1:05.06 (32.83)                                        
  3 Bauchwitz, Jeremy R       14 HERSHEY-MA           1:08.67    1:06.24 BB     
                  32.18     1:06.24 (34.06)                                        
 -- Mitchell, Justin S        13 FSSC-MA              1:05.33         DQ        
      Head did not break the surface by 15 meters
                  31.63          DQ (32.81)                                        
C - Division  
  1 Miklos, Zack J            14 LAC-MA               1:13.55    1:07.50 BB     
                  32.71     1:07.50 (34.79)                                        
  2 DeGrange, Alex R          14 EPAC-MA              1:11.78    1:08.19 BB     
                  32.18     1:08.19 (36.01)                                        
  3 Duck, Isaiah              13 HERSHEY-MA           1:13.39    1:10.24 C      
                  34.20     1:10.24 (36.04)                                        
  4 Bragg, William C          14 FSC-MA               1:12.60    1:11.45 C      
                  35.16     1:11.45 (36.29)                                        
  5 Ruddle, Trevor G          13 HERSHEY-MA           1:13.34    1:11.63 C      
                  34.92     1:11.63 (36.71)                                        
  6 Kurtz, Christopher J      13 FSSC-MA              1:14.95    1:12.01 C      
  7 Peckman, Erik H           13 CYA-MA               1:13.01    1:12.25 C      
                  34.98     1:12.25 (37.27)                                        
  8 Kraus, Logan M            14 COLLEGIATE-MA        1:17.41    1:14.28 C      
                  36.47     1:14.28 (37.81)                                        
  9 Reed, Hunter M            13 COLLEGIATE-MA             NT    1:14.80 C      
 10 Kalinowski, Cody R        13 DIPLOMATS-MA         1:15.04    1:15.21 C      
                  36.83     1:15.21 (38.38)                                        
 11 Shapiro, Adon L           13 SUNY-MA              1:17.61    1:17.21 C      
                  37.92     1:17.21 (39.29)                                        
 12 LeBoon, Josh D            13 LAC-MA               1:13.55    1:17.57 C      
                  36.54     1:17.57 (41.03)                                        
 13 Schrantz, Brendon J       13 DIPLOMATS-MA         1:17.82    1:19.07 C      
                  38.43     1:19.07 (40.64)                                        
 14 Dunkelberger, David E     13 UN-MA                1:31.75    1:28.70 C      
                  42.36     1:28.70 (46.34)                                        
 
Event 35  Women 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:11.49  AAAA
              1:15.09  AAA
              1:18.59  AA
              1:22.19  A
              1:29.29  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Barone, Oriana            11 HERSHEY-MA           1:16.64    1:13.10 AAA    
                  33.89     1:13.10 (39.21)                                        
  2 Popalis, Madyson L        12 DIPLOMATS-MA         1:14.29    1:14.68 AAA    
                  35.79     1:14.68 (38.89)                                        
  3 Tafuto, Vivi M            12 HERSHEY-MA           1:15.41    1:15.48 AA     
                  35.57     1:15.48 (39.91)                                        
  4 Beltrandi, Kyra L         12 WSY SWIMMING-MA      1:21.02    1:17.78 AA     
                  36.05     1:17.78 (41.73)                                        
  5 Fistrovic, Niki M         12 HERSHEY-MA           1:19.85    1:18.43 AA     
                  37.17     1:18.43 (41.26)                                        
BB - Division  
  1 Walmer, Jenna M           12 EAC-MA               1:22.83    1:21.16 A      
                  38.20     1:21.16 (42.96)                                        
  2 Foley, Caitlin M          12 SUNY-MA              1:24.85    1:21.94 A      
                  38.92     1:21.94 (43.02)                                        
  3 Raasch, Tara E            11 FSSC-MA              1:24.29    1:22.48 BB     
                  38.83     1:22.48 (43.65)                                        
  4 Lu, YangYang P            12 CVAC-MA              1:25.19    1:23.75 BB     
                  39.41     1:23.75 (44.34)                                        
  5 Kent, Grace M             11 WSY SWIMMING-MA      1:26.07    1:24.07 BB     
                  39.49     1:24.07 (44.58)                                        
  6 Leisher, Ashley J         11 UN-MA                1:24.23    1:25.69 BB     
                  39.84     1:25.69 (45.85)                                        
  7 Rukstalis, Leeden M       12 SUNY-MA              1:27.68    1:27.49 BB     
                  41.52     1:27.49 (45.97)                                        
  8 Carosella, Kate A         12 DIPLOMATS-MA         1:28.75    1:28.46 BB     
                  42.08     1:28.46 (46.38)                                        
C - Division  
  1 Gensemer, Sara E          12 HERSHEY-MA                NT    1:23.52 BB     
                  39.71     1:23.52 (43.81)                                        
  2 Wickenheiser, Emily       11 CVAC-MA                   NT    1:25.43 BB     
                  40.31     1:25.43 (45.12)                                        
  3 Reeder, Brittany A        12 LAC-MA                    NT    1:26.60 BB     
                  40.00     1:26.60 (46.60)                                        
  4 Nolter, Kathryn R         12 SUNY-MA                   NT    1:26.65 BB     
                  40.89     1:26.65 (45.76)                                        
  5 Schouten, Emma G          11 FSSC-MA              1:31.89    1:27.31 BB     
                  41.00     1:27.31 (46.31)                                        
  6 Powers, Alanna E          12 COLLEGIATE-MA             NT    1:28.86 BB     
                  41.72     1:28.86 (47.14)                                        
  7 Haines, Morgan M          11 DIPLOMATS-MA         1:30.26    1:29.13 BB     
                  40.74     1:29.13 (48.39)                                        
  8 Morris, Tarryn L          12 WSY SWIMMING-MA      1:32.75    1:31.63 C      
                  44.10     1:31.63 (47.53)                                        
  9 Vaughn, Carley E          11 WSY SWIMMING-MA      1:32.92    1:31.65 C      
                  43.81     1:31.65 (47.84)                                        
 10 Edwards, Mckenna          12 MARA-MA              1:39.71    1:32.11 C      
                  42.79     1:32.11 (49.32)                                        
 11 Baylor, Blake Ann         12 SUNY-MA              1:34.94    1:32.95 C      
                  44.05     1:32.95 (48.90)                                        
 12 Stramowski, Savannah L    11 PACS-MA                   NT    1:33.47 C      
                  45.00     1:33.47 (48.47)                                        
 13 Oh, Sarah M               11 HERSHEY-MA           1:43.10    1:33.85 C      
                  43.93     1:33.85 (49.92)                                        
 14 Lyter, Kelsey J           12 FSC-MA               1:38.40    1:34.97 C      
                  43.81     1:34.97 (51.16)                                        
 15 Bani, Veronica J          12 WSY SWIMMING-MA      1:55.38    1:35.02 C      
                  44.85     1:35.02 (50.17)                                        
 16 Sudbrink, Kayla R         11 DIPLOMATS-MA         1:41.72    1:35.35 C      
                  46.41     1:35.35 (48.94)                                        
 17 Aul, Riley L              11 WHAT-AM              1:34.95    1:35.74 C      
                  45.26     1:35.74 (50.48)                                        
 18 Ripley, Madison P         11 UN-MA                     NT    1:36.86 C      
                  44.41     1:36.86 (52.45)                                        
 19 McCracken, Delaney e      11 WSY SWIMMING-MA      1:38.60    1:37.90 C      
                  46.89     1:37.90 (51.01)                                        
 20 Szajnuk, Kimmi A          11 WSY SWIMMING-MA           NT    1:38.28 C      
                  46.25     1:38.28 (52.03)                                        
 21 Borges, Camille E         11 UN-MA                1:50.74    1:41.03 C      
                  46.43     1:41.03 (54.60)                                        
 22 Kiessling, Carly M        12 HERSHEY-MA                NT    1:42.84 C      
                  47.27     1:42.84 (55.57)                                        
 23 Thrush, Emily M           11 UN-MA                     NT    1:43.76 C      
                  49.63     1:43.76 (54.13)                                        
 24 Bowman, Alexa E           12 LAC-MA                    NT    1:43.80 C      
                  47.33     1:43.80 (56.47)                                        
 25 Weit, Abigael R           11 UN-MA                     NT    1:47.68 C      
                  50.30     1:47.68 (57.38)                                        
 26 Seitz, Mia T              11 CVAC-MA                   NT    1:50.04 C      
                  52.43     1:50.04 (57.61)                                        
 27 O'Connor, Kaleigh L       11 CVAC-MA              1:56.77    1:56.85 C      
                  53.17   1:56.85 (1:03.68)                                        
 28 Collare, Celine E         11 UN-MA                2:12.71    2:11.35 C      
                1:02.51   2:11.35 (1:08.84)                                        
 -- Robertson, Bailey M       11 HERSHEY-MA                NT   X1:40.90 C      
                  47.66     1:40.90 (53.24)                                        
 -- Pepoli, Giannalise M      11 CVAC-MA                   NT         DQ        
      Arms two strokes underwater
                  48.29          DQ (59.64)                                        
 
Event 36  Men 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:09.69  AAAA
              1:13.29  AAA
              1:16.89  AA
              1:20.49  A
              1:27.79  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Lauer, Austin G           11 UN-MA                1:17.18    1:15.62 AA     
                  36.51     1:15.62 (39.11)                                        
  2 Ceneviva, Zach J          12 HERSHEY-MA           1:13.82    1:15.77 AA     
                  36.60     1:15.77 (39.17)                                        
  3 Etter, Jack L             12 NLAC-MA              1:17.38    1:15.88 AA     
                  35.84     1:15.88 (40.04)                                        
  4 Hardy, Carter F           12 NLAC-MA              1:18.63    1:19.89 A      
                  37.27     1:19.89 (42.62)                                        
BB - Division  
  1 Krum, Hunter L            12 SUNY-MA              1:24.77    1:20.49 A      
                  38.51     1:20.49 (41.98)                                        
  2 Soltanov, Georgiy A       12 FSC-MA               1:24.88    1:23.31 BB     
                  39.29     1:23.31 (44.02)                                        
  3 Francis, Ben M            12 CVAC-MA              1:21.00    1:23.93 BB     
                  39.08     1:23.93 (44.85)                                        
C - Division  
  1 Dubbs, Nate B             12 COLLEGIATE-MA             NT    1:19.49 A      
                  37.61     1:19.49 (41.88)                                        
  2 Fissella, Tre D           11 LAC-MA                    NT    1:21.51 BB     
                  38.26     1:21.51 (43.25)                                        
  3 Mellinger, Marco          12 UN-MA                     NT    1:22.07 BB     
                  37.49     1:22.07 (44.58)                                        
  4 Milligan, Alex J          12 NLAC-MA                   NT    1:22.61 BB     
                  39.02     1:22.61 (43.59)                                        
  5 Bennett, Zack R           12 DIPLOMATS-MA         1:35.16    1:27.12 BB     
                  40.18     1:27.12 (46.94)                                        
  6 Averill, Ricky P          11 COLLEGIATE-MA        1:30.06    1:27.72 BB     
                  41.51     1:27.72 (46.21)                                        
  7 Heckel, David G           12 FSSC-MA              1:30.06    1:28.06 C      
                  42.36     1:28.06 (45.70)                                        
  8 Anthony, Evan W           12 FSSC-MA              1:29.20    1:28.93 C      
                  42.66     1:28.93 (46.27)                                        
  9 Slattery, Quinn L         11 UN-MA                1:34.89    1:29.32 C      
                  41.53     1:29.32 (47.79)                                        
 10 Stadel, Riley E           12 DIPLOMATS-MA         1:28.59    1:29.41 C      
                  42.64     1:29.41 (46.77)                                        
 11 Huhn, Kenny J             11 DIPLOMATS-MA         1:32.71    1:31.87 C      
                  43.89     1:31.87 (47.98)                                        
 12 Bare, Seth                12 MARA-MA                   NT    1:39.26 C      
                  46.84     1:39.26 (52.42)                                        
 13 Beard, Nathaniel L        11 FSSC-MA              1:43.26    1:41.64 C      
                  47.48     1:41.64 (54.16)                                        
 14 O'Connor, Matthew J       11 CVAC-MA              1:59.14    1:55.26 C      
                  53.02   1:55.26 (1:02.24)                                        
 15 O'Connor, Michael J       11 CVAC-MA              2:12.68    2:03.26 C      
                  57.15   2:03.26 (1:06.11)                                        
 
Event 37  Women 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:25.89  AAAA
              2:32.89  AAA
              2:39.79  AA
              2:46.79  A
              3:00.69  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Sismour, Meghan E         14 WHAT-AM              2:31.94    2:30.10 AAA    
                  34.92     1:13.84 (38.92)     1:52.30 (38.46)     2:30.10 (37.80)
  2 Burkett, Jessica M        14 WSY SWIMMING-MA      2:32.55    2:32.38 AAA    
                  35.19     1:13.89 (38.70)     1:53.21 (39.32)     2:32.38 (39.17)
  3 Browne, Liz C             14 NLAC-MA              2:32.50    2:35.98 AA     
                  35.67     1:15.49 (39.82)     1:56.08 (40.59)     2:35.98 (39.90)
  4 Taylor, Raegyn B          14 NLAC-MA              2:39.86    2:36.68 AA     
                  35.64     1:15.50 (39.86)     1:56.04 (40.54)     2:36.68 (40.64)
  5 Zell, Katie E             14 LAC-MA               2:42.77    2:42.91 A      
                  36.39     1:18.13 (41.74)     2:01.48 (43.35)     2:42.91 (41.43)
  6 Broschard, Gabi W         13 HERSHEY-MA           2:40.98    2:43.30 A      
                  38.61     1:20.21 (41.60)     2:02.74 (42.53)     2:43.30 (40.56)
  7 Schouten, Madeline H      14 FSSC-MA              2:42.26    2:44.38 A      
                  37.02     1:18.30 (41.28)     2:01.27 (42.97)     2:44.38 (43.11)
  8 Dinello, Taylor D         14 HERSHEY-MA           2:43.07    2:46.38 A      
                  38.27     1:20.55 (42.28)     2:03.49 (42.94)     2:46.38 (42.89)
BB - Division  
  1 Bentzel, Kaitlyn M        14 WSY SWIMMING-MA      2:47.43    2:45.30 A      
                  36.64     1:18.96 (42.32)     2:02.40 (43.44)     2:45.30 (42.90)
  2 Spradling, Paige M        14 LAC-MA               2:48.00    2:46.20 A      
                  37.38     1:19.71 (42.33)     2:03.66 (43.95)     2:46.20 (42.54)
  3 Comitale, Ellen E         13 WSY SWIMMING-MA      2:57.14    2:54.44 BB     
                  38.66     1:23.07 (44.41)     2:08.06 (44.99)     2:54.44 (46.38)
  4 Slattery, Devon L         13 UN-MA                2:52.19    2:55.35 BB     
                  38.36     1:22.53 (44.17)     2:08.30 (45.77)     2:55.35 (47.05)
C - Division  
  1 Kent, Carly K             13 WSY SWIMMING-MA      3:01.06    2:49.28 BB     
                  37.97     1:21.28 (43.31)     2:05.46 (44.18)     2:49.28 (43.82)
  2 Veith, Madelyn R          13 HERSHEY-MA           3:10.32    2:49.32 BB     
                  37.29     1:20.49 (43.20)     2:05.22 (44.73)     2:49.32 (44.10)
  3 Wilkerson, Jocilyn G      13 EPAC-MA                   NT    2:55.19 BB     
  4 Miller, Rebecca I         14 WSY SWIMMING-MA      3:12.40    3:03.91 C      
                  41.28     1:27.59 (46.31)     2:15.93 (48.34)     3:03.91 (47.98)
  5 Mede, Monica L            13 DIPLOMATS-MA         3:18.26    3:14.11 C      
                  44.96     1:34.77 (49.81)     2:25.09 (50.32)     3:14.11 (49.02)
  6 Fitz, Kendra E            13 DIPLOMATS-MA              NT    3:20.49 C      
 
Event 38  Men 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:16.79  AAAA
              2:23.29  AAA
              2:29.79  AA
              2:36.29  A
              2:49.39  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Ceneviva, Steven M        14 HERSHEY-MA           2:32.75    2:34.97 A      
                  35.14     1:14.56 (39.42)     1:54.81 (40.25)     2:34.97 (40.16)
BB - Division  
  1 Apa, Sam S                13 WSY SWIMMING-MA      2:44.70    2:28.13 AA     
                  31.94     1:08.64 (36.70)     1:48.15 (39.51)     2:28.13 (39.98)
  2 Bair, Matt R              14 NLAC-MA              2:39.63    2:33.92 A      
                  34.39     1:13.73 (39.34)     1:54.61 (40.88)     2:33.92 (39.31)
  3 Haines, Collin A          14 DIPLOMATS-MA         2:42.20    2:34.13 A      
                  35.31     1:14.53 (39.22)     1:53.79 (39.26)     2:34.13 (40.34)
  4 Collison, Taylor M        13 NLAC-MA              2:40.91    2:45.20 BB     
                  35.91     1:18.08 (42.17)     2:01.35 (43.27)     2:45.20 (43.85)
C - Division  
  1 Cicala, Cole D            14 FSSC-MA              2:52.58    2:29.37 AA     
                  33.81     1:11.85 (38.04)     1:50.58 (38.73)     2:29.37 (38.79)
  2 Zheng, Fredrick           13 NLAC-MA                   NT    2:38.03 BB     
                  36.86     1:18.08 (41.22)     1:58.74 (40.66)     2:38.03 (39.29)
  3 Tafuto, Vinny F           14 HERSHEY-MA                NT    2:39.82 BB     
                  34.91     1:16.84 (41.93)     1:59.19 (42.35)     2:39.82 (40.63)
  4 Vellios, Theo             13 COLLEGIATE-MA        2:54.38    2:44.52 BB     
                  36.46     1:17.64 (41.18)     2:00.93 (43.29)     2:44.52 (43.59)
  5 Kraus, Logan M            14 COLLEGIATE-MA        2:52.90    2:48.05 BB     
                  37.88     1:19.76 (41.88)     2:04.10 (44.34)     2:48.05 (43.95)
  6 Bragg, William C          14 FSC-MA               3:03.90    2:49.72 C      
                  38.35     1:21.78 (43.43)     2:08.20 (46.42)     2:49.72 (41.52)
  7 Bauchwitz, Jeremy R       14 HERSHEY-MA           3:00.82    2:53.08 C      
                  38.62     1:22.09 (43.47)     2:07.91 (45.82)     2:53.08 (45.17)
  8 Wendt, Corey J            13 CYA-MA                    NT    2:54.61 C      
                  38.84     1:23.08 (44.24)     2:09.22 (46.14)     2:54.61 (45.39)
  9 Kurtz, Christopher J      13 FSSC-MA                   NT    2:56.82 C      
                  38.12     1:23.01 (44.89)     2:10.66 (47.65)     2:56.82 (46.16)
 10 Duck, Isaiah              13 HERSHEY-MA           2:55.24    2:59.74 C      
                  38.74     1:24.66 (45.92)     2:14.34 (49.68)     2:59.74 (45.40)
 11 Soltanov, Seva A          14 FSC-MA               3:23.77    3:04.63 C      
                  39.89     1:25.76 (45.87)     2:14.13 (48.37)     3:04.63 (50.50)
 12 Pepoli, Josh A            13 CVAC-MA                   NT    3:36.64 C      
                  44.68     1:39.81 (55.13)     2:38.38 (58.57)     3:36.64 (58.26)
 
Event 39  Women 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                28.39  AAAA
                29.69  AAA
                31.09  AA
                32.39  A
                35.09  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Swartzell, Lillian K      12 EPAC-MA                29.73      29.03 AAA    
  2 Zido, Claudia C           12 WHAT-AM                29.53      29.29 AAA    
  3 Lu, YangYang P            12 CVAC-MA                31.70      29.85 AA     
  4 Duck, Olivia              11 HERSHEY-MA             31.90      31.27 A      
  5 Luft, Rebecca E           11 WSY SWIMMING-MA        30.83      31.42 A      
  6 Moffitt, Anastasia M      12 FSC-MA                 31.75      32.40 BB     
  7 Bani, Veronica J          12 WSY SWIMMING-MA        31.86      34.02 BB     
BB - Division  
  1 Hauck, Sloane V           12 LAC-MA                 32.52      32.30 A      
  2 Foley, Caitlin M          12 SUNY-MA                33.53      32.69 BB     
  2 Wang, Victoria A          11 DIPLOMATS-MA           34.74      32.69 BB     
  4 Walmer, Jenna M           12 EAC-MA                 33.60      33.40 BB     
  5 Kenee, Emma B             12 WSY SWIMMING-MA        34.01      34.21 BB     
  6 Oh, Sarah M               11 HERSHEY-MA             34.92      35.11 C      
  7 Baylor, Blake Ann         12 SUNY-MA                32.89      35.26 C      
  8 Lyter, Kelsey J           12 FSC-MA                 33.91      36.49 C      
C - Division  
  1 Barone, Oriana            11 HERSHEY-MA                NT      32.45 BB     
  2 Wickenheiser, Emily       11 CVAC-MA                   NT      33.32 BB     
  3 Cook, Cameryn R           11 WSY SWIMMING-MA        35.60      33.34 BB     
  4 Nolter, Kathryn R         12 SUNY-MA                   NT      33.43 BB     
  5 Beltrandi, Kyra L         12 WSY SWIMMING-MA        35.31      33.75 BB     
  6 McCracken, Delaney e      11 WSY SWIMMING-MA        35.81      35.28 C      
  7 Rukstalis, Leeden M       12 SUNY-MA                   NT      35.58 C      
  8 Ruopp, Ryanne L           12 EPAC-MA                35.78      36.16 C      
  9 Blake, Macy E             12 UN-MA                  37.10      36.17 C      
 10 Schouten, Emma G          11 FSSC-MA                36.75      36.49 C      
 11 Aul, Riley L              11 WHAT-AM                35.77      36.54 C      
 12 Kent, Grace M             11 WSY SWIMMING-MA        36.09      36.98 C      
 13 Gordon, Ashley N          11 DIPLOMATS-MA           36.97      37.00 C      
 14 Zelko, Amber J            11 UN-MA                  37.42      37.03 C      
 15 Watson, Delaney R         12 CVAC-MA                37.24      37.04 C      
 16 Gensemer, Sara E          12 HERSHEY-MA             41.79      37.38 C      
 17 Goodling, Karly           11 CYA-MA                 39.24      39.32 C      
 18 Carosella, Kate A         12 DIPLOMATS-MA           38.15      39.57 C      
 19 Maida, Madison            12 CYA-MA                 39.54      40.10 C      
 20 Phillips, Alana K         11 DIPLOMATS-MA           40.68      40.25 C      
 21 Rowe, Jordyn L            11 FSSC-MA                43.03      41.07 C      
 22 Fisher, Erin N            12 COLLEGIATE-MA          41.38      42.40 C      
 23 Stramowski, Savannah L    11 PACS-MA                46.94      43.17 C      
 24 Plasterer, Emma E         11 FSC-MA                 51.07      43.42 C      
 25 Borges, Camille E         11 UN-MA                     NT      45.44 C      
 26 O'Connor, Kaleigh L       11 CVAC-MA                49.15      49.52 C      
 27 Collare, Celine E         11 UN-MA                  51.00      50.20 C      
 -- Croxall, Emily S          11 HERSHEY-MA             44.38         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Event 40  Men 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                27.59  AAAA
                29.09  AAA
                30.59  AA
                32.09  A
                35.19  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Hagan, Josh T             12 HERSHEY-MA             29.68      30.51 AA     
  2 Francis, Ben M            12 CVAC-MA                31.18      30.54 AA     
  3 Lauer, Austin G           11 UN-MA                  31.87      31.59 A      
BB - Division  
  1 Etter, Jack L             12 NLAC-MA                32.49      30.79 A      
  2 Fissella, Tre D           11 LAC-MA                 32.92      32.40 BB     
  3 Bloom, Nicholas P         11 UN-MA                  33.66      32.47 BB     
  4 Uhlin, Keir L             11 DIPLOMATS-MA           33.90      32.51 BB     
  5 Ceneviva, Zach J          12 HERSHEY-MA             33.03      32.94 BB     
  6 Cicala, Christopher D     12 FSSC-MA                34.13      33.27 BB     
  7 Soltanov, Georgiy A       12 FSC-MA                 32.16      33.35 BB     
  8 Griest, Tim D             11 FSSC-MA                33.72      33.72 BB     
  9 Daniel, Matt R            12 FSSC-MA                34.07      34.09 BB     
C - Division  
  1 Benner, Will E            12 NLAC-MA                35.57      33.15 BB     
  2 Monger, Isaiah S          11 FSSC-MA                55.26      34.41 BB     
  3 Lytle, Jordan A           12 GETTYSBURG-MA          35.79      34.59 BB     
  4 Mellinger, Marco          12 UN-MA                     NT      34.85 BB     
  5 Howard, Alex W            11 DIPLOMATS-MA           35.57      35.59 C      
  6 Haywood, Lucas E          12 COLLEGIATE-MA          37.77      35.87 C      
  7 Manning, Padraic J        11 WSY SWIMMING-MA        37.72      36.61 C      
  8 Lance, Jack H             12 FSSC-MA                39.88      37.37 C      
  9 Pompei, Alexander J       11 UN-MA                  37.17      37.60 C      
 10 Heck, William F           11 UN-MA                     NT      39.78 C      
 11 Anthony, Evan W           12 FSSC-MA                40.35      41.22 C      
 12 Saracina, James B         11 UN-MA                     NT      42.16 C      
 13 Slattery, Quinn L         11 UN-MA                     NT      42.36 C      
 14 Bare, Seth                12 MARA-MA                   NT      43.79 C      
 15 Wohlert, Tahra A          11 LAC-MA                 44.64      45.85 C      
 16 Stream, Ryan S            11 LAC-MA                    NT      47.54 C      
 -- O'Connor, Michael J       11 CVAC-MA                57.28         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Schiavone, CJ J           11 EAC-MA                 38.70         DQ        
      Kick breaststroke type
 -- O'Connor, Matthew J       11 CVAC-MA              1:08.94         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Marakowski, Matthew P     11 FSC-MA                 37.70         DQ        
      Arms underwater recovery
 
Event 41  Women 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
                59.39  AAAA
              1:02.19  AAA
              1:04.99  AA
              1:07.79  A
              1:13.49  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Raab, Meaghan M           13 HERSHEY-MA             57.25      57.74 AAAA   
                  26.80       57.74 (30.94)                                        
  2 Diller, Katie M           14 FSSC-MA                58.57      59.65 AAA    
                  28.12       59.65 (31.53)                                        
  3 Eckels, Carrigan C        14 UN-MA                1:05.50    1:04.68 AA     
                  30.27     1:04.68 (34.41)                                        
  4 Urban, Valerie J          14 DIPLOMATS-MA         1:04.93    1:04.76 AA     
                  30.50     1:04.76 (34.26)                                        
  5 Broschard, Gabi W         13 HERSHEY-MA           1:04.25    1:05.59 A      
                  31.28     1:05.59 (34.31)                                        
  6 Mullican, Erin A          13 LAC-MA               1:07.10    1:05.87 A      
                  31.02     1:05.87 (34.85)                                        
  7 Forrest, Alisha H         13 NLAC-MA              1:04.85    1:07.59 A      
                  31.29     1:07.59 (36.30)                                        
BB - Division  
  1 Burkett, Jessica M        14 WSY SWIMMING-MA      1:08.96    1:05.74 A      
                  31.30     1:05.74 (34.44)                                        
  2 Reale, Emily N            14 EAC-MA               1:07.96    1:07.37 A      
                  30.43     1:07.37 (36.94)                                        
  3 Schmittle, Emily A        13 WSY SWIMMING-MA      1:10.20    1:08.97 BB     
                  32.57     1:08.97 (36.40)                                        
  4 Countouris, Marika A      14 WHAT-AM              1:07.86    1:09.43 BB     
                  32.43     1:09.43 (37.00)                                        
  5 Schouten, Madeline H      14 FSSC-MA              1:12.50    1:11.20 BB     
                  34.02     1:11.20 (37.18)                                        
  6 Daniel, Paige L           14 LAC-MA               1:11.24    1:11.34 BB     
                  32.96     1:11.34 (38.38)                                        
  7 Vigliotti, Kelly M        14 WHAT-AM              1:08.94    1:11.80 BB     
                  33.16     1:11.80 (38.64)                                        
  8 Miller, Katelyn E         14 WSY SWIMMING-MA      1:11.41    1:13.31 BB     
                  33.02     1:13.31 (40.29)                                        
  9 Mortell, Sabrina S        13 WSY SWIMMING-MA      1:12.43    1:14.42 C      
                  34.77     1:14.42 (39.65)                                        
C - Division  
  1 Foltz, Ashley A           13 WSY SWIMMING-MA           NT    1:09.35 BB     
                  32.32     1:09.35 (37.03)                                        
  2 Veith, Madelyn R          13 HERSHEY-MA           1:15.32    1:10.48 BB     
                  32.90     1:10.48 (37.58)                                        
  3 Sengupta, Tonoya          13 CCAC-MA              1:14.40    1:13.21 BB     
                  33.57     1:13.21 (39.64)                                        
  4 Borges, Autumn R          14 UN-MA                1:24.60    1:13.39 BB     
                  33.00     1:13.39 (40.39)                                        
  5 Valent, Kyra E            14 LAC-MA               1:18.91    1:16.91 C      
                  35.42     1:16.91 (41.49)                                        
  6 Dolan, Karly M            13 EAC-MA               1:16.49    1:18.23 C      
                  35.86     1:18.23 (42.37)                                        
  7 Snyder, Natalie P         13 WSY SWIMMING-MA           NT    1:19.70 C      
                  36.89     1:19.70 (42.81)                                        
  8 Hartzell, Brooke A        13 CYA-MA               1:25.94    1:20.21 C      
                  36.12     1:20.21 (44.09)                                        
  9 Miller, Rebecca I         14 WSY SWIMMING-MA      1:21.55    1:21.42 C      
                  37.66     1:21.42 (43.76)                                        
 10 Lyons, Melissa L          14 GETTYSBURG-MA        1:21.01    1:22.92 C      
                  37.34     1:22.92 (45.58)                                        
 11 Clauser, Beth L           13 HAY-MA               1:29.69    1:26.91 C      
                  38.53     1:26.91 (48.38)                                        
 12 Bigos, Lindsay M          13 WHAT-AM              1:44.79    1:41.66 C      
                  44.34     1:41.66 (57.32)                                        
 -- Reed, Taylor M            14 CYA-MA                    NT   X1:47.13 C      
                  47.97     1:47.13 (59.16)                                        
 
Event 42  Men 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
                54.99  AAAA
                57.59  AAA
              1:00.29  AA
              1:02.89  A
              1:08.09  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Smith, Nathan D           14 COLLEGIATE-MA          55.03      58.30 AA     
                  27.41       58.30 (30.89)                                        
  2 Tafuto, Vinny F           14 HERSHEY-MA           1:00.89    1:00.55 A      
                  28.32     1:00.55 (32.23)                                        
  3 Schrantz, Andrew R        14 DIPLOMATS-MA           59.27    1:01.22 A      
                  28.36     1:01.22 (32.86)                                        
BB - Division  
  1 Gibble, Bradley E         13 NLAC-MA              1:04.89    1:01.06 A      
                  28.72     1:01.06 (32.34)                                        
  2 Taylor, John R            14 GETTYSBURG-MA        1:07.49    1:02.19 A      
                  28.54     1:02.19 (33.65)                                        
  3 Miller, Zack L            14 GETTYSBURG-MA        1:07.37    1:05.28 BB     
                  29.37     1:05.28 (35.91)                                        
  4 Tate, Mason S             13 WSY SWIMMING-MA      1:05.27    1:07.01 BB     
                  30.89     1:07.01 (36.12)                                        
  5 Collison, Taylor M        13 NLAC-MA              1:06.41    1:11.79 C      
                  32.53     1:11.79 (39.26)                                        
C - Division  
  1 Kalinowski, Cody R        13 DIPLOMATS-MA         1:09.74    1:06.36 BB     
                  31.85     1:06.36 (34.51)                                        
  2 Miklos, Zack J            14 LAC-MA               1:10.21    1:07.63 BB     
                  30.59     1:07.63 (37.04)                                        
  3 Francis, Nick M           13 CVAC-MA              1:08.31    1:07.79 BB     
                  30.79     1:07.79 (37.00)                                        
  4 Deckman, Jordan M         14 CVAC-MA              1:08.47    1:08.09 BB     
                  29.98     1:08.09 (38.11)                                        
  5 Brouse, Thomas J          13 SUNY-MA                   NT    1:09.12 C      
                  31.27     1:09.12 (37.85)                                        
  6 Marakowski, Michael P     14 FSC-MA               1:15.15    1:10.22 C      
                  32.18     1:10.22 (38.04)                                        
  7 Pompei, Anthony L         13 UN-MA                1:09.84    1:10.34 C      
                  31.98     1:10.34 (38.36)                                        
  8 LeBoon, Josh D            13 LAC-MA               1:13.46    1:16.72 C      
                  33.76     1:16.72 (42.96)                                        
  9 Kraus, Logan M            14 COLLEGIATE-MA        1:22.66    1:17.25 C      
                  34.39     1:17.25 (42.86)                                        
 10 Wendt, Corey J            13 CYA-MA               1:19.79    1:21.61 C      
                  38.10     1:21.61 (43.51)                                        
 11 Schrantz, Brendon J       13 DIPLOMATS-MA         1:21.29    1:21.94 C      
                  35.61     1:21.94 (46.33)                                        
 12 Shapiro, Adon L           13 SUNY-MA                   NT    1:24.41 C      
                  37.81     1:24.41 (46.60)                                        
 13 Reed, Hunter M            13 COLLEGIATE-MA             NT    1:25.70 C      
                  38.52     1:25.70 (47.18)                                        
 -- Soltanov, Seva A          14 FSC-MA               1:20.79         DQ        
      Non-simultaneous arms
                  35.75          DQ (43.89)                                        
 
Event 43  Women 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
              1:04.69  AAAA
              1:07.79  AAA
              1:10.89  AA
              1:13.99  A
              1:20.09  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Zido, Claudia C           12 WHAT-AM              1:07.41    1:07.75 AAA    
                  32.01     1:07.75 (35.74)                                        
  2 Fistrovic, Niki M         12 HERSHEY-MA           1:08.60    1:07.99 AA     
                  31.60     1:07.99 (36.39)                                        
  3 Popalis, Madyson L        12 DIPLOMATS-MA         1:09.43    1:08.92 AA     
                  33.25     1:08.92 (35.67)                                        
  4 Tafuto, Vivi M            12 HERSHEY-MA           1:11.14    1:10.19 AA     
                  33.10     1:10.19 (37.09)                                        
  5 Lu, YangYang P            12 CVAC-MA              1:09.34    1:10.61 AA     
                  31.32     1:10.61 (39.29)                                        
  6 Duck, Olivia              11 HERSHEY-MA           1:11.39    1:11.14 A      
                  33.34     1:11.14 (37.80)                                        
  7 Foley, Caitlin M          12 SUNY-MA              1:13.57    1:11.18 A      
                  32.07     1:11.18 (39.11)                                        
  8 Walmer, Jenna M           12 EAC-MA               1:13.25    1:15.07 BB     
                  34.63     1:15.07 (40.44)                                        
BB - Division  
  1 Luft, Rebecca E           11 WSY SWIMMING-MA      1:14.56    1:13.56 A      
                  33.50     1:13.56 (40.06)                                        
  2 Raasch, Tara E            11 FSSC-MA              1:15.52    1:13.69 A      
                  35.23     1:13.69 (38.46)                                        
  3 Blake, Macy E             12 UN-MA                1:15.95    1:13.74 A      
                  34.31     1:13.74 (39.43)                                        
  4 Hershey, Samantha J       11 DIPLOMATS-MA         1:19.14    1:14.04 BB     
                  33.33     1:14.04 (40.71)                                        
  5 Wareham, Sydney K         12 DIPLOMATS-MA         1:17.80    1:14.63 BB     
                  34.58     1:14.63 (40.05)                                        
  6 Moffitt, Anastasia M      12 FSC-MA               1:16.69    1:16.51 BB     
                  33.85     1:16.51 (42.66)                                        
  7 Vaughn, Carley E          11 WSY SWIMMING-MA      1:18.48    1:17.08 BB     
                  34.76     1:17.08 (42.32)                                        
  8 Bani, Veronica J          12 WSY SWIMMING-MA      1:17.42    1:17.66 BB     
                  34.43     1:17.66 (43.23)                                        
  9 Schouten, Emma G          11 FSSC-MA              1:20.00    1:19.19 BB     
                  38.49     1:19.19 (40.70)                                        
 10 Lyter, Kelsey J           12 FSC-MA               1:17.23    1:20.44 C      
                  36.67     1:20.44 (43.77)                                        
 -- Hauck, Sloane V           12 LAC-MA               1:14.18         DQ        
      False start - Misc
                  33.50          DQ (40.00)                                        
C - Division  
  1 Wang, Victoria A          11 DIPLOMATS-MA         1:24.36    1:15.14 BB     
                  35.32     1:15.14 (39.82)                                        
  2 Reeder, Brittany A        12 LAC-MA                    NT    1:16.01 BB     
                  34.29     1:16.01 (41.72)                                        
  3 Leisher, Ashley J         11 UN-MA                     NT    1:17.71 BB     
                  37.48     1:17.71 (40.23)                                        
  4 Wickenheiser, Emily       11 CVAC-MA              1:22.67    1:18.55 BB     
                  36.76     1:18.55 (41.79)                                        
  5 Gensemer, Sara E          12 HERSHEY-MA           1:37.67    1:19.27 BB     
                  37.24     1:19.27 (42.03)                                        
  6 Haines, Morgan M          11 DIPLOMATS-MA         1:22.61    1:21.37 C      
                  38.39     1:21.37 (42.98)                                        
  7 Gordon, Ashley N          11 DIPLOMATS-MA         1:23.55    1:21.45 C      
                  37.93     1:21.45 (43.52)                                        
  8 Baylor, Blake Ann         12 SUNY-MA              1:22.32    1:22.31 C      
                  36.47     1:22.31 (45.84)                                        
  9 Edwards, Mckenna          12 MARA-MA              1:30.33    1:22.37 C      
                  38.44     1:22.37 (43.93)                                        
 10 Ruopp, Ryanne L           12 EPAC-MA              1:24.48    1:22.83 C      
                  37.90     1:22.83 (44.93)                                        
 11 McCracken, Delaney e      11 WSY SWIMMING-MA      1:24.31    1:23.35 C      
                  41.20     1:23.35 (42.15)                                        
 12 Goodling, Karly           11 CYA-MA               1:26.01    1:24.30 C      
                  40.44     1:24.30 (43.86)                                        
 13 Robertson, Bailey M       11 HERSHEY-MA           1:32.10    1:25.49 C      
                  38.82     1:25.49 (46.67)                                        
 14 Phillips, Alana K         11 DIPLOMATS-MA         1:29.87    1:25.95 C      
                  39.70     1:25.95 (46.25)                                        
 15 Luttrell, Kiersten C      11 HERSHEY-MA           1:25.36    1:27.21 C      
                  40.88     1:27.21 (46.33)                                        
 16 Powers, Alanna E          12 COLLEGIATE-MA        1:28.10    1:27.84 C      
                  44.25     1:27.84 (43.59)                                        
 17 Maida, Madison            12 CYA-MA               1:35.97    1:28.10 C      
                  40.10     1:28.10 (48.00)                                        
 18 Rowe, Jordyn L            11 FSSC-MA              1:30.12    1:28.51 C      
                  39.79     1:28.51 (48.72)                                        
 19 Stramowski, Savannah L    11 PACS-MA              1:40.39    1:29.64 C      
                  44.35     1:29.64 (45.29)                                        
 20 Fisher, Erin N            12 COLLEGIATE-MA        1:31.51    1:32.59 C      
                  42.30     1:32.59 (50.29)                                        
 21 Bowman, Alexa E           12 LAC-MA                    NT    1:32.98 C      
                  42.55     1:32.98 (50.43)                                        
 22 Croxall, Emily S          11 HERSHEY-MA           1:31.61    1:38.07 C      
                  46.69     1:38.07 (51.38)                                        
 23 Weit, Abigael R           11 UN-MA                     NT    1:38.73 C      
                  49.71     1:38.73 (49.02)                                        
 24 Plasterer, Emma E         11 FSC-MA               2:14.03    1:50.63 C      
                  48.72   1:50.63 (1:01.91)                                        
 -- Oh, Sarah M               11 HERSHEY-MA           1:23.80         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  38.08          DQ (43.70)                                        
 -- Carosella, Kate A         12 DIPLOMATS-MA         1:23.14         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  40.49          DQ (44.86)                                        
 
Event 44  Men 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
              1:02.39  AAAA
              1:05.39  AAA
              1:08.49  AA
              1:11.49  A
              1:17.59  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Etter, Jack L             12 NLAC-MA              1:08.54    1:08.23 AA     
                  31.43     1:08.23 (36.80)                                        
  2 Krum, Hunter L            12 SUNY-MA              1:08.59    1:09.55 A      
                  32.29     1:09.55 (37.26)                                        
  3 Hagan, Josh T             12 HERSHEY-MA           1:10.00    1:09.99 A      
                  32.08     1:09.99 (37.91)                                        
  4 Benner, Will E            12 NLAC-MA              1:11.43    1:10.34 A      
                  33.73     1:10.34 (36.61)                                        
  5 Francis, Ben M            12 CVAC-MA              1:10.89    1:11.91 BB     
                  33.05     1:11.91 (38.86)                                        
  6 Ceneviva, Zach J          12 HERSHEY-MA           1:11.02    1:13.22 BB     
                  35.84     1:13.22 (37.38)                                        
BB - Division  
  1 Hardy, Carter F           12 NLAC-MA              1:11.84    1:11.81 BB     
                  33.51     1:11.81 (38.30)                                        
  2 Lauer, Austin G           11 UN-MA                1:12.71    1:12.49 BB     
                  33.74     1:12.49 (38.75)                                        
  3 Marakowski, Paul J        12 FSC-MA               1:14.90    1:14.17 BB     
                  33.92     1:14.17 (40.25)                                        
  4 Fissella, Tre D           11 LAC-MA               1:16.06    1:14.34 BB     
                  33.93     1:14.34 (40.41)                                        
  5 Uhlin, Keir L             11 DIPLOMATS-MA         1:16.91    1:14.38 BB     
                  34.40     1:14.38 (39.98)                                        
  6 Soltanov, Georgiy A       12 FSC-MA               1:14.41    1:15.05 BB     
                  35.42     1:15.05 (39.63)                                        
  7 Daniel, Matt R            12 FSSC-MA              1:16.28    1:15.33 BB     
                  34.37     1:15.33 (40.96)                                        
  8 Bloom, Nicholas P         11 UN-MA                1:16.00    1:15.78 BB     
                  35.65     1:15.78 (40.13)                                        
  9 Griest, Tim D             11 FSSC-MA              1:17.27    1:16.59 BB     
                  35.94     1:16.59 (40.65)                                        
 10 Cicala, Christopher D     12 FSSC-MA              1:17.03    1:16.83 BB     
                  35.03     1:16.83 (41.80)                                        
C - Division  
  1 Kushner, Jack M           12 UN-MA                     NT    1:09.29 A      
                  32.67     1:09.29 (36.62)                                        
  2 Bennett, Zack R           12 DIPLOMATS-MA         1:37.30    1:15.44 BB     
                  36.00     1:15.44 (39.44)                                        
  3 Milligan, Alex J          12 NLAC-MA                   NT    1:16.21 BB     
                  36.19     1:16.21 (40.02)                                        
  4 Lance, Jack H             12 FSSC-MA              1:19.24    1:16.61 BB     
                  35.50     1:16.61 (41.11)                                        
  5 Monger, Isaiah S          11 FSSC-MA              1:19.33    1:17.50 BB     
                  36.74     1:17.50 (40.76)                                        
  6 Heckel, David G           12 FSSC-MA              1:23.61    1:18.75 C      
                  37.31     1:18.75 (41.44)                                        
  7 Haywood, Lucas E          12 COLLEGIATE-MA        1:19.37    1:20.34 C      
                  38.93     1:20.34 (41.41)                                        
  8 Stadel, Riley E           12 DIPLOMATS-MA         1:26.17    1:20.50 C      
                  38.67     1:20.50 (41.83)                                        
  9 Huhn, Kenny J             11 DIPLOMATS-MA         1:20.91    1:20.53 C      
                  37.90     1:20.53 (42.63)                                        
 10 Averill, Ricky P          11 COLLEGIATE-MA        1:20.59    1:21.76 C      
                  38.51     1:21.76 (43.25)                                        
 11 Lytle, Jordan A           12 GETTYSBURG-MA        1:21.10    1:21.85 C      
                  36.75     1:21.85 (45.10)                                        
 12 Schiavone, CJ J           11 EAC-MA                    NT    1:21.99 C      
                  36.01     1:21.99 (45.98)                                        
 13 Manning, Padraic J        11 WSY SWIMMING-MA      1:27.92    1:22.15 C      
                  38.96     1:22.15 (43.19)                                        
 14 Slattery, Quinn L         11 UN-MA                1:24.45    1:23.26 C      
                  39.67     1:23.26 (43.59)                                        
 15 Howard, Alex W            11 DIPLOMATS-MA         1:28.77    1:23.74 C      
                  38.85     1:23.74 (44.89)                                        
 16 Siemon, Andrew M          12 WSY SWIMMING-MA      1:26.59    1:24.45 C      
                  40.70     1:24.45 (43.75)                                        
 17 Saracina, James B         11 UN-MA                     NT    1:27.68 C      
                  39.83     1:27.68 (47.85)                                        
 18 Marakowski, Matthew P     11 FSC-MA               1:27.44    1:27.85 C      
                  41.61     1:27.85 (46.24)                                        
 19 Bare, Seth                12 MARA-MA                   NT    1:32.34 C      
                  44.46     1:32.34 (47.88)                                        
 20 Beard, Nathaniel L        11 FSSC-MA              1:34.38    1:34.85 C      
                  45.42     1:34.85 (49.43)                                        
 21 Wohlert, Tahra A          11 LAC-MA               1:37.60    1:36.03 C      
                  44.19     1:36.03 (51.84)                                        
 -- Heck, William F           11 UN-MA                1:24.85         DQ        
      False start - Misc
                  38.86          DQ (48.82)                                        
 -- Stream, Ryan S            11 LAC-MA                    NT         DQ        
      Non-simultaneous arms - fly
                  56.52          DQ (48.25)                                        
 -- O'Connor, Matthew J       11 CVAC-MA              2:03.88         DQ        
      Non-simultaneous arms - fly
                  56.82        DQ (1:01.99)                                        
 
Event 45  Women 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
              2:11.69  AAAA
              2:17.89  AAA
              2:24.19  AA
              2:30.49  A
              2:42.99  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Diller, Katie M           14 FSSC-MA              2:13.92    2:11.73 AAA    
                  28.08     1:01.72 (33.64)     1:41.31 (39.59)     2:11.73 (30.42)
  2 Surfus, Samantha M        14 HERSHEY-MA           2:14.19    2:15.79 AAA    
                  28.75     1:03.61 (34.86)     1:45.34 (41.73)     2:15.79 (30.45)
  3 Sismour, Meghan E         14 WHAT-AM              2:20.48    2:19.17 AA     
                  31.48     1:09.11 (37.63)     1:48.25 (39.14)     2:19.17 (30.92)
  4 Eckels, Carrigan C        14 UN-MA                2:17.65    2:20.46 AA     
                  30.80     1:06.97 (36.17)     1:48.92 (41.95)     2:20.46 (31.54)
  5 Reale, Emily N            14 EAC-MA               2:28.42    2:23.18 AA     
                  30.94     1:07.77 (36.83)     1:49.66 (41.89)     2:23.18 (33.52)
  6 Maurer, Steff M           14 HERSHEY-MA           2:16.19    2:23.50 AA     
                  30.89     1:06.35 (35.46)     1:51.26 (44.91)     2:23.50 (32.24)
  7 Griest, Emily K           14 FSSC-MA              2:24.07    2:23.92 AA     
                  30.60     1:06.77 (36.17)     1:52.73 (45.96)     2:23.92 (31.19)
  8 Browne, Liz C             14 NLAC-MA              2:24.41    2:23.96 AA     
                  32.56     1:10.63 (38.07)     1:52.06 (41.43)     2:23.96 (31.90)
  9 Bentzel, Kaitlyn M        14 WSY SWIMMING-MA      2:22.42    2:24.50 A      
                  31.75     1:08.93 (37.18)     1:50.88 (41.95)     2:24.50 (33.62)
 10 Wingert, Kaitlin P        13 UN-MA                2:27.44    2:24.88 A      
                  31.99     1:08.89 (36.90)     1:54.09 (45.20)     2:24.88 (30.79)
 11 Zell, Katie E             14 LAC-MA               2:27.91    2:25.68 A      
                  32.83     1:12.38 (39.55)     1:52.49 (40.11)     2:25.68 (33.19)
 12 Shirtliff, Samantha L     13 WSY SWIMMING-MA      2:26.95    2:27.37 A      
                  31.81     1:07.79 (35.98)     1:54.74 (46.95)     2:27.37 (32.63)
 13 Forrest, Alisha H         13 NLAC-MA              2:23.88    2:27.78 A      
                  31.92     1:10.77 (38.85)     1:54.65 (43.88)     2:27.78 (33.13)
 14 Vigliotti, Kelly M        14 WHAT-AM              2:28.37    2:36.16 BB     
                  33.81     1:13.55 (39.74)     1:59.82 (46.27)     2:36.16 (36.34)
 15 Countouris, Marika A      14 WHAT-AM              2:29.85    2:37.43 BB     
                  33.45     1:13.79 (40.34)     2:00.93 (47.14)     2:37.43 (36.50)
BB - Division  
  1 Dengler, Caroline R       14 WSY SWIMMING-MA      2:34.68    2:30.86 BB     
                  35.68     1:10.93 (35.25)     1:59.26 (48.33)     2:30.86 (31.60)
  2 Mortell, Sabrina S        13 WSY SWIMMING-MA      2:34.97    2:32.19 BB     
                  33.62     1:10.23 (36.61)     1:58.88 (48.65)     2:32.19 (33.31)
  3 Schouten, Madeline H      14 FSSC-MA              2:31.89    2:33.58 BB     
                  33.05     1:14.76 (41.71)     1:58.59 (43.83)     2:33.58 (34.99)
  3 Taylor, Raegyn B          14 NLAC-MA              2:35.68    2:33.58 BB     
                  35.89     1:15.94 (40.05)     1:57.94 (42.00)     2:33.58 (35.64)
  5 Miller, Katelyn E         14 WSY SWIMMING-MA      2:37.38    2:35.06 BB     
                  33.25     1:13.47 (40.22)     1:58.20 (44.73)     2:35.06 (36.86)
  6 Sengupta, Tonoya          13 CCAC-MA              2:40.17    2:36.95 BB     
                  35.28     1:16.61 (41.33)     2:03.88 (47.27)     2:36.95 (33.07)
  7 Kent, Carly K             13 WSY SWIMMING-MA      2:32.02    2:37.28 BB     
                  34.91     1:18.10 (43.19)     2:02.84 (44.74)     2:37.28 (34.44)
  8 Spradling, Paige M        14 LAC-MA               2:38.24    2:37.67 BB     
                  34.76     1:15.45 (40.69)     2:00.72 (45.27)     2:37.67 (36.95)
C - Division  
  1 David, Lisa A             13 DIPLOMATS-MA              NT    2:31.08 BB     
                  33.35     1:10.68 (37.33)     1:57.03 (46.35)     2:31.08 (34.05)
  2 Byler, Hannah N           13 FSC-MA               2:44.69    2:36.98 BB     
                  34.63     1:14.80 (40.17)     2:03.35 (48.55)     2:36.98 (33.63)
  3 Walker, Lexi L            13 UN-MA                     NT    2:40.17 BB     
                  35.52     1:17.12 (41.60)     2:04.38 (47.26)     2:40.17 (35.79)
  4 Wilkerson, Jocilyn G      13 EPAC-MA                   NT    2:41.21 BB     
                  35.03     1:16.20 (41.17)     2:04.14 (47.94)     2:41.21 (37.07)
  5 Lyons, Melissa L          14 GETTYSBURG-MA        2:44.71    2:42.23 BB     
                  36.34     1:17.41 (41.07)     2:06.41 (49.00)     2:42.23 (35.82)
  6 Balint, Danielle N        14 UN-MA                3:03.11    2:43.30 C      
                  36.66     1:16.54 (39.88)     2:06.49 (49.95)     2:43.30 (36.81)
  7 Valent, Kyra E            14 LAC-MA                    NT    2:48.11 C      
                  37.91     1:18.46 (40.55)     2:11.25 (52.79)     2:48.11 (36.86)
  8 Snyder, Natalie P         13 WSY SWIMMING-MA      2:53.93    2:49.36 C      
                  36.84     1:17.64 (40.80)     2:12.12 (54.48)     2:49.36 (37.24)
  9 Borges, Autumn R          14 UN-MA                3:03.73    2:53.34 C      
                  34.30     1:21.87 (47.57)     2:13.80 (51.93)     2:53.34 (39.54)
 10 Hartzell, Brooke A        13 CYA-MA               2:54.36    2:53.54 C      
                  38.94     1:24.07 (45.13)     2:15.63 (51.56)     2:53.54 (37.91)
 11 Weller, Kari A            13 SUNY-MA                   NT    3:06.63 C      
                  44.10     1:29.99 (45.89)     2:28.89 (58.90)     3:06.63 (37.74)
 12 Bigos, Lindsay M          13 WHAT-AM              3:13.53    3:08.61 C      
                  42.93     1:32.15 (49.22)     2:26.80 (54.65)     3:08.61 (41.81)
 -- Reed, Taylor M            14 CYA-MA                    NT        XDQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  48.16     1:35.58 (47.42)     2:31.01 (55.43)          DQ (40.07)
 
Event 46  Men 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
              2:02.79  AAAA
              2:08.59  AAA
              2:14.39  AA
              2:20.29  A
              2:31.99  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Haines, Collin A          14 DIPLOMATS-MA         2:10.14    2:10.24 AA     
                  29.95     1:02.24 (32.29)     1:41.38 (39.14)     2:10.24 (28.86)
  2 Gibble, Bradley E         13 NLAC-MA              2:13.01    2:10.75 AA     
                  28.88       59.99 (31.11)     1:40.94 (40.95)     2:10.75 (29.81)
  3 Apa, Sam S                13 WSY SWIMMING-MA      2:17.46    2:11.06 AA     
                  29.10     1:03.56 (34.46)     1:41.20 (37.64)     2:11.06 (29.86)
  4 Schrantz, Andrew R        14 DIPLOMATS-MA         2:15.27    2:21.33 BB     
                  29.64     1:04.29 (34.65)     1:50.57 (46.28)     2:21.33 (30.76)
BB - Division  
  1 Mitchell, Justin S        13 FSSC-MA              2:21.82    2:20.29 A      
                  30.37     1:05.71 (35.34)     1:47.24 (41.53)     2:20.29 (33.05)
  2 Zheng, Fredrick           13 NLAC-MA              2:21.92    2:23.37 BB     
                  32.93     1:11.12 (38.19)     1:51.70 (40.58)     2:23.37 (31.67)
  3 Tate, Mason S             13 WSY SWIMMING-MA      2:26.10    2:26.95 BB     
                  31.52     1:09.83 (38.31)     1:55.28 (45.45)     2:26.95 (31.67)
  4 Duck, Isaiah              13 HERSHEY-MA           2:30.60    2:33.77 C      
                  33.10                             1:58.53 ( )     2:33.77 (35.24)
  5 Francis, Nick M           13 CVAC-MA              2:31.47    2:37.15 C      
                  33.98     1:14.20 (40.22)     2:03.00 (48.80)     2:37.15 (34.15)
C - Division  
  1 Bauchwitz, Jeremy R       14 HERSHEY-MA           2:33.26    2:27.87 BB     
                  13.15       31.77 (18.62)     1:08.49 (36.72)   2:27.87 (1:19.38)
  2 DeGrange, Alex R          14 EPAC-MA              2:36.38    2:33.91 C      
                  29.98     1:08.86 (38.88)     1:59.86 (51.00)     2:33.91 (34.05)
  3 Kurtz, Christopher J      13 FSSC-MA              2:44.12    2:35.59 C      
                  34.16     1:13.69 (39.53)     1:59.70 (46.01)     2:35.59 (35.89)
  4 Kalinowski, Cody R        13 DIPLOMATS-MA              NT    2:35.69 C      
                  32.88     1:14.19 (41.31)     2:00.80 (46.61)     2:35.69 (34.89)
  5 Ruddle, Trevor G          13 HERSHEY-MA           2:37.47    2:35.86 C      
                  35.05     1:13.97 (38.92)     2:01.71 (47.74)     2:35.86 (34.15)
  6 Marakowski, Michael P     14 FSC-MA               2:42.74    2:36.94 C      
                  34.89     1:17.36 (42.47)     2:03.55 (46.19)     2:36.94 (33.39)
  7 Kraus, Logan M            14 COLLEGIATE-MA        2:47.54    2:38.66 C      
                  33.33     1:14.15 (40.82)     1:59.51 (45.36)     2:38.66 (39.15)
  8 Wendt, Corey J            13 CYA-MA               2:40.62    2:38.74 C      
                  38.32     1:20.77 (42.45)     2:04.38 (43.61)     2:38.74 (34.36)
  9 Schrantz, Brendon J       13 DIPLOMATS-MA         2:40.68    2:38.77 C      
                  35.19     1:17.31 (42.12)     2:04.60 (47.29)     2:38.77 (34.17)
 10 LeBoon, Josh D            13 LAC-MA               2:38.68    2:43.27 C      
                  35.01     1:16.35 (41.34)     2:04.20 (47.85)     2:43.27 (39.07)
 11 Soltanov, Seva A          14 FSC-MA               2:45.93    2:50.43 C      
                  37.27     1:22.73 (45.46)     2:12.40 (49.67)     2:50.43 (38.03)
 12 Reed, Hunter M            13 COLLEGIATE-MA        2:59.76    2:51.02 C      
                  38.14     1:20.18 (42.04)     2:12.64 (52.46)     2:51.02 (38.38)
 
Event 47  Women 15 & Over 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:54.09  AAAA
              1:59.49  AAA
              2:04.89  AA
              2:10.39  A
              2:21.19  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Parsons, Kylee P          15 DIPLOMATS-MA         1:53.64    1:56.88 AAA    
                  26.98       56.66 (29.68)     1:27.04 (30.38)     1:56.88 (29.84)
  2 Munchel, Carly E          18 WSY SWIMMING-MA      1:57.81    1:58.04 AAA    
                  27.98       58.13 (30.15)     1:28.23 (30.10)     1:58.04 (29.81)
  3 Giordani, Michelle        16 SUNY-MA              1:57.59    2:01.71 AA     
                  27.63       58.36 (30.73)     1:30.03 (31.67)     2:01.71 (31.68)
  4 Gast, Kathy E             16 UN-MA                1:57.73    2:03.03 AA     
  5 Rinsma, Sarah B           18 WHAT-AM              1:59.01    2:03.04 AA     
                  28.98     1:00.60 (31.62)     1:31.93 (31.33)     2:03.04 (31.11)
  6 Cigich, Cassie A          15 NLAC-MA              2:07.81    2:06.03 A      
                  29.74     1:01.74 (32.00)     1:34.17 (32.43)     2:06.03 (31.86)
  7 Mancuso, Fiona M          17 HERSHEY-MA           1:59.17    2:06.54 A      
                  29.87     1:01.99 (32.12)     1:34.28 (32.29)     2:06.54 (32.26)
  8 Hoke, Karlee M            16 WSY SWIMMING-MA      2:02.91    2:07.34 A      
                  29.56     1:02.23 (32.67)     1:35.10 (32.87)     2:07.34 (32.24)
  9 Vrana, Caroline J         17 HERSHEY-MA           1:58.91    2:08.42 A      
                  29.47     1:01.45 (31.98)     1:34.97 (33.52)     2:08.42 (33.45)
 10 Marrero, Katie A          18 HERSHEY-MA           2:07.24    2:13.66 BB     
                  31.16     1:05.20 (34.04)     1:39.78 (34.58)     2:13.66 (33.88)
 11 Ricedorf, Brittany L      16 EAC-MA               2:09.99    2:17.86 BB     
                  30.35     1:05.45 (35.10)     1:42.06 (36.61)     2:17.86 (35.80)
BB - Division  
  1 McDonnell, Amber T        15 DIPLOMATS-MA         2:12.91    2:05.22 A      
                  29.45     1:01.10 (31.65)     1:33.74 (32.64)     2:05.22 (31.48)
  2 Sheriff, Alana n          15 WSY SWIMMING-MA      2:18.18    2:07.68 A      
                  27.93     1:00.05 (32.12)     1:34.17 (34.12)     2:07.68 (33.51)
  3 McCarty, Carolyn M        15 HERSHEY-MA           2:16.43    2:07.75 A      
  4 Mazzeo, Amber N           17 DIPLOMATS-MA         2:15.12    2:17.09 BB     
                  31.36     1:07.44 (36.08)     1:43.40 (35.96)     2:17.09 (33.69)
  5 Rueppel, Colleen M        15 DIPLOMATS-MA         2:20.12    2:19.12 BB     
                  31.69     1:06.59 (34.90)     1:43.20 (36.61)     2:19.12 (35.92)
  6 Lazusky, Jeanette I       15 DIPLOMATS-MA         2:14.89    2:22.46 C      
                  31.95     1:08.82 (36.87)     1:47.09 (38.27)     2:22.46 (35.37)
C - Division  
  1 Fritz, Kayla N            16 LAC-MA                    NT    2:09.64 A      
                  30.49     1:03.50 (33.01)     1:37.04 (33.54)     2:09.64 (32.60)
  2 Davies, Caitlin A         16 LAC-MA                    NT    2:14.08 BB     
  3 Almoney, Megan            15 MARA-MA                   NT    2:22.56 C      
                  32.04     1:09.14 (37.10)     1:47.53 (38.39)     2:22.56 (35.03)
  4 Fitz, Katie M             16 DIPLOMATS-MA         2:23.05    2:25.45 C      
                  33.35     1:10.68 (37.33)     1:49.54 (38.86)     2:25.45 (35.91)
  5 Delia, Nicole E           16 DIPLOMATS-MA         2:29.24    2:28.99 C      
                  32.87     1:10.98 (38.11)     1:49.83 (38.85)     2:28.99 (39.16)
  6 Hoch, Roxie K             16 WSY SWIMMING-MA      2:44.48    2:38.53 C      
                  35.99     1:16.10 (40.11)     1:57.96 (41.86)     2:38.53 (40.57)
 
Event 48  Men 15 & Over 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:45.09  AAAA
              1:50.09  AAA
              1:55.09  AA
              2:00.09  A
              2:10.09  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Trimmer, Luke T           17 WSY SWIMMING-MA      1:43.76    1:46.08 AAA    
                  25.08       52.40 (27.32)     1:19.76 (27.36)     1:46.08 (26.32)
  2 Bauchwitz, Ben R          16 HERSHEY-MA           1:48.14    1:47.29 AAA    
                  25.23       52.61 (27.38)     1:19.47 (26.86)     1:47.29 (27.82)
  3 Weik, Al S                17 UN-MA                1:45.82    1:48.47 AAA    
                  25.13       52.75 (27.62)     1:20.73 (27.98)     1:48.47 (27.74)
  4 Mancuso, Philip C         15 HERSHEY-MA           1:52.60    1:50.49 AA     
                  25.06       52.65 (27.59)     1:21.14 (28.49)     1:50.49 (29.35)
  5 Haney, Zack A             16 SUNY-MA              1:50.19    1:51.21 AA     
                  25.54       53.65 (28.11)     1:22.27 (28.62)     1:51.21 (28.94)
  6 Nakano, Shota             15 HERSHEY-MA           1:52.31    1:52.03 AA     
                  25.50       53.39 (27.89)     1:22.45 (29.06)     1:52.03 (29.58)
  7 Young, Jeffrey B          16 HERSHEY-MA           1:54.00    1:53.44 AA     
                  25.96       54.43 (28.47)     1:24.39 (29.96)     1:53.44 (29.05)
  8 Hagan, Ben R              17 HERSHEY-MA           1:56.05    1:54.30 AA     
                  26.53       55.83 (29.30)     1:25.62 (29.79)     1:54.30 (28.68)
  9 DeLuce, Peter D           15 HERSHEY-MA           1:54.38    1:55.04 AA     
                  26.69       55.37 (28.68)     1:24.50 (29.13)     1:55.04 (30.54)
 10 Gordy, Chase C            17 DIPLOMATS-MA         1:50.83    1:56.41 A      
                  26.03       54.90 (28.87)     1:25.20 (30.30)     1:56.41 (31.21)
 11 Zelko, Austin S           15 UN-MA                1:55.40    2:00.22 BB     
                  26.36       56.80 (30.44)     1:28.72 (31.92)     2:00.22 (31.50)
 12 Veith, Mitchell W         16 HERSHEY-MA           1:57.81    2:00.70 BB     
                  28.07       59.06 (30.99)     1:30.35 (31.29)     2:00.70 (30.35)
 13 Bason, Matt J             15 SUNY-MA              1:52.80    2:01.74 BB     
                  27.89       58.95 (31.06)     1:30.96 (32.01)     2:01.74 (30.78)
 14 Rickens, Zachary R        16 WSY SWIMMING-MA      1:54.44    2:03.91 BB     
                  28.45     1:00.31 (31.86)     1:32.38 (32.07)     2:03.91 (31.53)
BB - Division  
  1 Monger, Logan S           17 FSSC-MA              2:03.54    1:50.17 AA     
                  25.55       54.21 (28.66)     1:22.45 (28.24)     1:50.17 (27.72)
  2 Clisham, Tyler A          15 DIPLOMATS-MA         2:00.26    1:58.24 A      
                  26.65       56.37 (29.72)     1:27.75 (31.38)     1:58.24 (30.49)
  3 Sismour, Tim E            16 WHAT-AM              2:04.61    2:00.89 BB     
                  27.23       58.14 (30.91)     1:29.74 (31.60)     2:00.89 (31.15)
  4 Nguyen, Felix D           16 HERSHEY-MA           2:00.31    2:02.38 BB     
                  28.55       59.97 (31.42)     1:31.40 (31.43)     2:02.38 (30.98)
  5 Ceneviva, Nick E          16 HERSHEY-MA           2:02.29    2:02.82 BB     
                  28.57     1:00.08 (31.51)     1:31.86 (31.78)     2:02.82 (30.96)
  6 Lake, Jeremy R            16 WSY SWIMMING-MA      2:00.42    2:04.83 BB     
                  26.92       57.63 (30.71)     1:31.32 (33.69)     2:04.83 (33.51)
  7 Messler, Josh M           17 HERSHEY-MA           2:05.50    2:05.07 BB     
                  27.58       58.85 (31.27)     1:31.68 (32.83)     2:05.07 (33.39)
  8 Rentschler, Michael P     17 EPAC-MA              2:07.91    2:11.88 C      
                  28.68     1:02.20 (33.52)     1:38.48 (36.28)     2:11.88 (33.40)
  9 Tanguay, Jonathan P       15 WSY SWIMMING-MA      2:04.67    2:14.94 C      
                  29.04     1:02.46 (33.42)     1:37.83 (35.37)     2:14.94 (37.11)
C - Division  
  1 Bomberger, Dain A         16 FSSC-MA              2:16.98    1:49.43 AAA    
                  24.77       52.99 (28.22)     1:21.55 (28.56)     1:49.43 (27.88)
  2 LaCroce, Michael V        16 WSY SWIMMING-MA           NT    1:59.55 A      
  3 Lowery, Ryan J            15 WHAT-AM              2:11.38    2:05.33 BB     
                  29.11     1:01.42 (32.31)     1:34.06 (32.64)     2:05.33 (31.27)
  4 Bord, Brandon J           15 FSC-MA                    NT    2:07.67 BB     
                  28.47     1:00.87 (32.40)     1:34.96 (34.09)     2:07.67 (32.71)
  5 Fisher, Evan S            16 CYA-MA                    NT    2:10.59 C      
                  28.35     1:00.26 (31.91)     1:34.81 (34.55)     2:10.59 (35.78)
  6 Sands, Patrick            15 DIPLOMATS-MA              NT    2:13.80 C      
                  29.31     1:03.26 (33.95)     1:38.73 (35.47)     2:13.80 (35.07)
  7 Swartzell, Cliff R        15 EPAC-MA              2:19.32    2:19.84 C      
                  28.97     1:02.24 (33.27)     1:39.07 (36.83)     2:19.84 (40.77)
 
Event 49  Women 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:02.19  AAAA
              1:05.39  AAA
              1:08.69  AA
              1:11.89  A
              1:21.59  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Margraf, Jesse P          10 WSY SWIMMING-MA      1:07.28    1:08.47 AA     
                  32.90     1:08.47 (35.57)                                        
BB - Division  
  1 Wareham, Morgan R         10 DIPLOMATS-MA         1:13.27    1:09.75 A      
  2 Rippon, Caylene           10 HERSHEY-MA           1:13.12    1:10.64 A      
                  34.64     1:10.64 (36.00)                                        
  3 Howery, Taylor L          10 GETTYSBURG-MA        1:12.86    1:12.07 BB     
                  33.91     1:12.07 (38.16)                                        
  4 Durantine, Emma L         10 UN-MA                1:16.46    1:12.71 BB     
                  34.66     1:12.71 (38.05)                                        
  5 Eby, Rachel M             10 WSY SWIMMING-MA      1:13.36    1:12.78 BB     
                  35.19     1:12.78 (37.59)                                        
  6 Waughen, Amy E            10 UN-MA                1:18.00    1:12.83 BB     
                  34.31     1:12.83 (38.52)                                        
  7 Popalis, Tayler L         10 DIPLOMATS-MA         1:18.87    1:13.19 BB     
                  34.07     1:13.19 (39.12)                                        
  8 Lance, Anna A             10 FSSC-MA              1:13.35    1:13.60 BB     
                  35.18     1:13.60 (38.42)                                        
  9 Kleintop, Carly M         10 DIPLOMATS-MA         1:19.06    1:14.15 BB     
                  35.28     1:14.15 (38.87)                                        
 10 Tafuto, Sally E            9 HERSHEY-MA           1:14.47    1:14.94 BB     
                  12.73   1:14.94 (1:02.21)                                        
 11 Bord, Jadyn L             10 FSC-MA               1:13.99    1:14.95 BB     
                  35.71     1:14.95 (39.24)                                        
 12 Bennett, Kassie E         10 DIPLOMATS-MA         1:20.72    1:15.35 BB     
                  36.31     1:15.35 (39.04)                                        
 13 King, Caelyn K             9 EPAC-MA              1:19.97    1:15.43 BB     
                  34.65     1:15.43 (40.78)                                        
 14 Dodd, Sarah M             10 CYA-MA               1:15.17    1:15.70 BB     
                  34.90     1:15.70 (40.80)                                        
 15 Truax, Tara M             10 FSC-MA               1:19.87    1:15.87 BB     
                  36.56     1:15.87 (39.31)                                        
 16 Oberholtzer, Katie R       9 FSSC-MA              1:16.80    1:18.23 BB     
                  37.23     1:18.23 (41.00)                                        
 17 Sumfest, Cassie A         10 SUNY-MA              1:20.18    1:19.19 BB     
                  36.36     1:19.19 (42.83)                                        
 18 Clancy, Jenna N           10 COLLEGIATE-MA        1:18.91    1:19.92 BB     
                  36.63     1:19.92 (43.29)                                        
 19 Brenner, Maddie R         10 COLLEGIATE-MA        1:21.03    1:21.12 BB     
                  37.96     1:21.12 (43.16)                                        
 20 Arnold, Ava c             10 WSY SWIMMING-MA      1:20.04    1:21.24 BB     
                  37.15     1:21.24 (44.09)                                        
C - Division  
  1 Schlosser, Christina M    10 LAC-MA                    NT    1:07.84 AA     
                  31.29     1:07.84 (36.55)                                        
  2 Manning, Hanna H          10 UN-MA                     NT    1:12.19 BB     
                  33.88     1:12.19 (38.31)                                        
  3 Weiler, Brie A            10 LAC-MA                    NT    1:16.52 BB     
                  35.56     1:16.52 (40.96)                                        
  4 Pohl, Maggie A            10 DIPLOMATS-MA         1:26.64    1:18.80 BB     
                  37.32     1:18.80 (41.48)                                        
  5 Stevens, Casey E           9 EPAC-MA              1:29.70    1:19.04 BB     
                  37.61     1:19.04 (41.43)                                        
  6 Dinello, Tess J           10 HERSHEY-MA           1:23.73    1:19.25 BB     
                  38.29     1:19.25 (40.96)                                        
  7 McCabe, Chelsea M         10 UN-MA                1:23.74    1:19.91 BB     
                  37.15     1:19.91 (42.76)                                        
  8 Hudak, Kaitlin M          10 COLLEGIATE-MA        1:24.61    1:22.24 C      
                  39.05     1:22.24 (43.19)                                        
  9 Shoemaker, Amanda N       10 UN-MA                     NT    1:25.01 C      
                  39.88     1:25.01 (45.13)                                        
 10 Ober, Lauryn A             9 FSSC-MA              1:22.40    1:25.16 C      
                  39.44     1:25.16 (45.72)                                        
 11 Bason, Elizabeth I         9 SUNY-MA                   NT    1:25.76 C      
                  39.25     1:25.76 (46.51)                                        
 12 Sammer, Kala A            10 FSC-MA               1:32.20    1:26.10 C      
                  41.59     1:26.10 (44.51)                                        
 13 Katch, Lauren E            9 FSSC-MA              1:25.58    1:26.13 C      
                  13.11   1:26.13 (1:13.02)                                        
 14 Rau, Caitlyn A             9 UN-MA                1:32.12    1:27.53 C      
                  41.36     1:27.53 (46.17)                                        
 15 Hagan, Maggie M            9 HERSHEY-MA           1:32.54    1:28.02 C      
                  41.10     1:28.02 (46.92)                                        
 16 Side, Samantha M           9 DIPLOMATS-MA              NT    1:30.26 C      
                  40.56     1:30.26 (49.70)                                        
 17 Monger, Karli S           10 FSSC-MA                   NT    1:30.69 C      
                  40.96     1:30.69 (49.73)                                        
 18 Valent, Jenny A            9 LAC-MA               1:33.80    1:33.90 C      
                  41.86     1:33.90 (52.04)                                        
 19 Chase, Mimi F              9 WSY SWIMMING-MA      1:43.05    1:33.94 C      
                  13.06   1:33.94 (1:20.88)                                        
 20 Wilkinson, Sierra L        9 DIPLOMATS-MA              NT    1:34.70 C      
                  42.38     1:34.70 (52.32)                                        
 21 Wyand, Allison E           9 DIPLOMATS-MA         1:37.32    1:37.12 C      
                  45.46     1:37.12 (51.66)                                        
 22 Manning, Katie M          10 UN-MA                     NT    1:38.27 C      
                1:20.15     1:38.27 (18.12)                                        
 23 Greenly, Hanah N           9 FSSC-MA                   NT    1:38.56 C      
                  44.71     1:38.56 (53.85)                                        
 24 Myers, Elizabeth C        10 DIPLOMATS-MA         1:40.29    1:39.18 C      
                  46.34     1:39.18 (52.84)                                        
 25 Bledsoe, Lola C            9 LAC-MA                    NT    1:41.21 C      
                  45.45     1:41.21 (55.76)                                        
 26 Taylor, Olivia             9 DIPLOMATS-MA              NT    1:41.41 C      
                  45.51     1:41.41 (55.90)                                        
 27 Frye, Rachel D             9 HERSHEY-MA                NT    1:41.70 C      
                  45.53     1:41.70 (56.17)                                        
 28 MacDonald, Calle M         9 DIPLOMATS-MA         2:09.67    2:08.97 C      
                1:01.63   2:08.97 (1:07.34)                                        
 
Event 50  Men 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:01.49  AAAA
              1:04.59  AAA
              1:07.69  AA
              1:10.79  A
              1:19.99  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Apa, Alex M               10 WSY SWIMMING-MA      1:01.48    1:00.83 AAAA   
                  29.06     1:00.83 (31.77)                                        
  2 Deckman, Jacob N          10 CVAC-MA              1:02.83    1:03.04 AAA    
                  29.74     1:03.04 (33.30)                                        
  3 Markley, Arthur M         10 DIPLOMATS-MA         1:09.51    1:06.26 AA     
                  14.47     1:06.26 (51.79)                                        
  4 Etter, Mitchell J         10 NLAC-MA              1:09.73    1:08.65 A      
                  33.17     1:08.65 (35.48)                                        
  5 Peckmann, Alec K          10 CYA-MA               1:09.70    1:09.08 A      
                  33.07     1:09.08 (36.01)                                        
BB - Division  
  1 Cicala, Gabe D            10 FSSC-MA              1:13.86    1:11.67 BB     
                  32.87     1:11.67 (38.80)                                        
  2 Anderson, Jarod T         10 WSY SWIMMING-MA      1:12.55    1:13.03 BB     
                  34.98     1:13.03 (38.05)                                        
  3 Hohman, Ryan P            10 DIPLOMATS-MA         1:16.02    1:13.60 BB     
                  35.24     1:13.60 (38.36)                                        
  4 Francis, Tyler R          10 CVAC-MA              1:13.43    1:14.13 BB     
                  12.42   1:14.13 (1:01.71)                                        
  5 Pickering, Quinn K        10 WSY SWIMMING-MA      1:15.81    1:17.44 BB     
                  36.66     1:17.44 (40.78)                                        
  6 Roadcap, Mason M          10 COLLEGIATE-MA        1:19.93    1:18.03 BB     
                  36.06     1:18.03 (41.97)                                        
  7 Spahr, Riley R             9 WSY SWIMMING-MA      1:18.79    1:18.99 BB     
                  37.25     1:18.99 (41.74)                                        
C - Division  
  1 Lutter, Tyler A           10 DIPLOMATS-MA         1:30.96    1:17.72 BB     
                  35.52     1:17.72 (42.20)                                        
  2 Hagan, Zach J              9 HERSHEY-MA           1:23.96    1:19.06 BB     
                  37.96     1:19.06 (41.10)                                        
  3 Uhlin, Cade T              9 DIPLOMATS-MA         1:20.67    1:19.34 BB     
                  37.14     1:19.34 (42.20)                                        
  4 Bloom, Christopher S       9 UN-MA                1:21.52    1:20.35 C      
                  37.10     1:20.35 (43.25)                                        
  5 Mills, Justin I            9 COLLEGIATE-MA        1:22.01    1:21.03 C      
                  38.22     1:21.03 (42.81)                                        
  6 Montisano, Marcus W        9 COLLEGIATE-MA             NT    1:21.30 C      
                  38.08     1:21.30 (43.22)                                        
  7 Metcalfe, Derek J         10 LAC-MA                    NT    1:21.88 C      
                  38.86     1:21.88 (43.02)                                        
  8 Katch, Bryce J             9 FSSC-MA              1:23.91    1:22.89 C      
                  37.78     1:22.89 (45.11)                                        
  8 Luttrell, Cole M           9 HERSHEY-MA           1:25.23    1:22.89 C      
                  39.38     1:22.89 (43.51)                                        
 10 Farrell, Colin A          10 CCAC-MA              1:20.21    1:22.91 C      
                  37.54     1:22.91 (45.37)                                        
 11 Young, Jason K            10 HERSHEY-MA           1:36.82    1:23.98 C      
                  37.88     1:23.98 (46.10)                                        
 12 Schiavone, Michael C       9 EAC-MA               1:20.85    1:24.45 C      
                  36.94     1:24.45 (47.51)                                        
 13 Roeder, Dylan             10 DIPLOMATS-MA              NT    1:25.98 C      
                  38.03     1:25.98 (47.95)                                        
 14 Reed, Noah M               9 COLLEGIATE-MA        1:35.71    1:26.98 C      
                  40.41     1:26.98 (46.57)                                        
 15 Sensenich, Colin D         9 FSSC-MA              1:30.35    1:29.61 C      
                  38.81     1:29.61 (50.80)                                        
 16 Dengler, Jack T           10 WSY SWIMMING-MA      1:28.03    1:31.03 C      
                  42.35     1:31.03 (48.68)                                        
 17 Heintzelman, Cort J       10 CCAC-MA              1:34.87    1:31.23 C      
                  41.92     1:31.23 (49.31)                                        
 18 Harpel, Reid W            10 FSSC-MA                   NT    1:38.53 C      
                  43.83     1:38.53 (54.70)                                        
 19 Fackler, Charlie           9 HERSHEY-MA                NT    1:42.03 C      
                  48.15     1:42.03 (53.88)                                        
 20 Morrow, Andrew t           9 WSY SWIMMING-MA      1:43.21    1:48.00 C      
                  46.77   1:48.00 (1:01.23)                                        
 
Event 51  Women 15 & Over 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:05.89  AAAA
              2:11.89  AAA
              2:17.89  AA
              2:23.89  A
              2:35.89  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Nakano, Yuri              17 HERSHEY-MA           2:08.70    2:08.10 AAA    
                  30.41     1:02.45 (32.04)     1:35.00 (32.55)     2:08.10 (33.10)
  2 Pfaff, Morgan S           15 WSY SWIMMING-MA      2:08.64    2:11.25 AAA    
                  31.77     1:05.50 (33.73)     1:38.42 (32.92)     2:11.25 (32.83)
  3 Dvoryak, Kelly N          17 WSY SWIMMING-MA      2:13.86    2:15.63 AA     
                  30.57     1:04.75 (34.18)     1:40.17 (35.42)     2:15.63 (35.46)
  4 Gast, Kathy E             16 UN-MA                2:13.13    2:16.62 AA     
                  32.13     1:06.45 (34.32)     1:41.31 (34.86)     2:16.62 (35.31)
  5 Munchel, Carly E          18 WSY SWIMMING-MA      2:11.29    2:18.71 A      
                  33.32     1:08.54 (35.22)     1:43.90 (35.36)     2:18.71 (34.81)
  6 Santangelo, Emma E        15 HERSHEY-MA           2:19.91    2:19.28 A      
                  32.66     1:07.79 (35.13)     1:43.66 (35.87)     2:19.28 (35.62)
  7 Lu, YangYang P            12 CVAC-MA              2:16.93    2:19.37        
                  31.09     1:06.09 (35.00)     1:43.16 (37.07)     2:19.37 (36.21)
  8 Cigich, Cassie A          15 NLAC-MA              2:21.06    2:27.13 BB     
                  34.35     1:11.76 (37.41)     1:50.11 (38.35)     2:27.13 (37.02)
  9 Rinsma, Sarah B           18 WHAT-AM              2:23.37    2:32.76 BB     
                  35.43     1:14.20 (38.77)     1:53.26 (39.06)     2:32.76 (39.50)
BB - Division  
  1 Sheriff, Alana n          15 WSY SWIMMING-MA      2:26.97    2:20.40 A      
                  32.66     1:08.33 (35.67)     1:45.48 (37.15)     2:20.40 (34.92)
  2 Parsons, Kylee P          15 DIPLOMATS-MA         2:30.26    2:24.57 BB     
                  35.29     1:12.02 (36.73)     1:49.18 (37.16)     2:24.57 (35.39)
  3 Gable, Layne L            15 DIPLOMATS-MA         2:34.77    2:26.21 BB     
                  35.03     1:11.63 (36.60)     1:49.40 (37.77)     2:26.21 (36.81)
  4 Anderson, Alexis M        15 WSY SWIMMING-MA      2:26.50    2:28.08 BB     
                  34.80     1:11.64 (36.84)     1:49.89 (38.25)     2:28.08 (38.19)
  5 Luttinger, Natalya A      15 WHAT-AM              2:32.24    2:40.13 C      
                  36.69     1:16.73 (40.04)     1:58.76 (42.03)     2:40.13 (41.37)
C - Division  
  1 Fritz, Kayla N            16 LAC-MA                    NT    2:26.38 BB     
                  34.71                             1:50.02 ( )     2:26.38 (36.36)
  2 Brossman, Noelle D        17 LAC-MA                    NT    2:34.51 BB     
                  36.93     1:17.31 (40.38)     1:57.50 (40.19)     2:34.51 (37.01)
  3 Rueppel, Colleen M        15 DIPLOMATS-MA              NT    2:37.40 C      
                  37.01     1:16.43 (39.42)     1:56.90 (40.47)     2:37.40 (40.50)
  4 Delia, Nicole E           16 DIPLOMATS-MA              NT    2:42.46 C      
                  38.51     1:19.04 (40.53)     2:00.79 (41.75)     2:42.46 (41.67)
  5 Hoch, Roxie K             16 WSY SWIMMING-MA      3:05.07    3:06.62 C      
                  41.37     1:28.02 (46.65)     2:17.85 (49.83)     3:06.62 (48.77)
 
Event 52  Men 15 & Over 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:55.79  AAAA
              2:01.29  AAA
              2:06.79  AA
              2:12.39  A
              2:23.39  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Maurer, Tim C             16 HERSHEY-MA           1:54.00    1:52.71 AAAA   
                  26.31       54.54 (28.23)     1:23.77 (29.23)     1:52.71 (28.94)
  2 Turner, Ryan C            16 WSY SWIMMING-MA      1:59.46    1:59.65 AAA    
                  27.17       56.84 (29.67)     1:28.70 (31.86)     1:59.65 (30.95)
  3 Weik, Al S                17 UN-MA                1:56.75    2:01.03 AAA    
                  28.45       59.25 (30.80)     1:30.76 (31.51)     2:01.03 (30.27)
  4 Hagan, Ben R              17 HERSHEY-MA           2:00.91    2:01.51 AA     
                  29.10       59.84 (30.74)     1:30.70 (30.86)     2:01.51 (30.81)
  5 Bauchwitz, Ben R          16 HERSHEY-MA           2:06.58    2:02.68 AA     
                  29.64     1:00.23 (30.59)     1:31.96 (31.73)     2:02.68 (30.72)
  6 Haney, Zack A             16 SUNY-MA              2:01.41    2:04.49 AA     
                  28.99       59.96 (30.97)     1:32.13 (32.17)     2:04.49 (32.36)
BB - Division  
  1 Ruddle, Kyle S            16 HERSHEY-MA           2:22.16    2:07.87 A      
                  29.71     1:01.57 (31.86)     1:35.10 (33.53)     2:07.87 (32.77)
  2 Falgoust, Matthew T       18 COLLEGIATE-MA        2:14.07    2:10.41 A      
                  30.84     1:03.72 (32.88)     1:38.20 (34.48)     2:10.41 (32.21)
  3 Ashton, Paul M            17 FSSC-MA              2:17.49    2:11.54 A      
                  30.81     1:03.96 (33.15)     1:37.82 (33.86)     2:11.54 (33.72)
  4 Lowery, Ryan J            15 WHAT-AM              2:16.02    2:12.71 BB     
                  31.16     1:05.03 (33.87)     1:39.33 (34.30)     2:12.71 (33.38)
  5 Ruddle, Ben T             17 HERSHEY-MA           2:16.45    2:15.70 BB     
                  30.00     1:04.09 (34.09)     1:40.18 (36.09)     2:15.70 (35.52)
C - Division  
  1 Stephens, Zach J          16 SUNY-MA                   NT    2:00.83 AAA    
                  28.57       59.88 (31.31)     1:31.29 (31.41)     2:00.83 (29.54)
  2 Swartzell, Cliff R        15 EPAC-MA              2:27.99    2:28.45 C      
                  32.32     1:09.46 (37.14)     1:49.48 (40.02)     2:28.45 (38.97)
  3 Harris, Kyle R            16 DIPLOMATS-MA              NT    2:43.28 C      
                  36.43     1:17.23 (40.80)   2:43.28 (1:26.05)                    
 -- Sismour, Tim E            16 WHAT-AM              2:25.48    2:23.81        
      Did not finish
                  33.48     1:10.07 (36.59)     1:47.51 (37.44)     2:23.81 (36.30)
 
Event 53  Women 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                32.79  AAAA
                34.59  AAA
                36.39  AA
                38.09  A
                43.49  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Nakano, Tomomi            10 HERSHEY-MA             36.60      35.48 AA     
  2 Howery, Taylor L          10 GETTYSBURG-MA          36.58      35.57 AA     
  3 Smith, Jordan M           10 COLLEGIATE-MA          37.78      36.51 A      
  4 Surfus, Taylor M          10 HERSHEY-MA             37.42      37.36 A      
  5 Dodd, Sarah M             10 CYA-MA                 37.28      38.58 BB     
 -- Johns, Abigail X          10 EAC-MA                 36.67         DQ        
      Did not finish
BB - Division  
  1 Raab, Allie J              9 HERSHEY-MA             39.16      36.43 A      
  2 Clancy, Jenna N           10 COLLEGIATE-MA          40.56      38.82 BB     
  3 Stevens, Casey E           9 EPAC-MA                43.15      38.85 BB     
  4 Tafuto, Sally E            9 HERSHEY-MA             39.44      39.43 BB     
  5 Bennett, Kassie E         10 DIPLOMATS-MA           40.68      39.96 BB     
  6 Popalis, Tayler L         10 DIPLOMATS-MA           40.73      40.15 BB     
  7 Madden, Jenna E            9 CCAC-MA                42.25      40.48 BB     
  8 King, Caelyn K             9 EPAC-MA                41.11      40.95 BB     
  9 Arnold, Ava c             10 WSY SWIMMING-MA        41.66      41.51 BB     
 10 Lance, Anna A             10 FSSC-MA                40.38      41.74 BB     
 11 Eby, Rachel M             10 WSY SWIMMING-MA        42.56      42.23 BB     
 12 Kleintop, Carly M         10 DIPLOMATS-MA           43.28      42.45 BB     
 13 Waughen, Amy E            10 UN-MA                  42.93      42.48 BB     
 14 Bord, Jadyn L             10 FSC-MA                 42.44      42.78 BB     
 15 Oberholtzer, Katie R       9 FSSC-MA                43.03      43.62 C      
 16 McCabe, Chelsea M         10 UN-MA                  42.58      44.38 C      
 -- Durantine, Emma L         10 UN-MA                  40.41      39.36        
      Did not finish
 -- Sammer, Kala A            10 FSC-MA                 42.20      45.54        
      Did not finish
C - Division  
  1 Barone, Kayla A            9 CVAC-MA                   NT      39.05 BB     
  2 Manning, Hanna H          10 UN-MA                     NT      39.43 BB     
  3 McGowan, Emily            10 DIPLOMATS-MA           46.01      42.16 BB     
  4 Sekerak, Cassie R         10 CVAC-MA                   NT      42.63 BB     
  5 Manning, Katie M          10 UN-MA                     NT      42.96 BB     
  6 Pohl, Maggie A            10 DIPLOMATS-MA           45.45      43.31 BB     
  7 Dudenhoeffer, Caroline R  10 GETTYSBURG-MA             NT      43.35 BB     
  8 Truax, Tara M             10 FSC-MA                 44.84      43.83 C      
  9 Brenner, Maddie R         10 COLLEGIATE-MA          45.02      45.14 C      
 10 Hagan, Maggie M            9 HERSHEY-MA             46.36      45.79 C      
 11 Ruopp, Camy L              9 EPAC-MA                47.87      45.99 C      
 12 Winkler, Samantha C        9 DIPLOMATS-MA           45.72      46.12 C      
 13 Bason, Elizabeth I         9 SUNY-MA                   NT      46.29 C      
 14 Weiler, Brie A            10 LAC-MA                    NT      46.60 C      
 15 Monger, Karli S           10 FSSC-MA                45.72      46.72 C      
 16 Chase, Mimi F              9 WSY SWIMMING-MA        48.08      47.62 C      
 17 Wyand, Allison E           9 DIPLOMATS-MA           52.25      49.17 C      
 18 Frye, Rachel D             9 HERSHEY-MA                NT      49.58 C      
 19 Wilkinson, Sierra L        9 DIPLOMATS-MA           51.09      50.01 C      
 20 Wilson, Catherine E        9 DIPLOMATS-MA           55.71      51.04 C      
 21 Greenly, Hanah N           9 FSSC-MA                53.03      51.13 C      
 22 Taylor, Olivia             9 DIPLOMATS-MA              NT      53.32 C      
 23 Myers, Elizabeth C        10 DIPLOMATS-MA              NT      53.45 C      
 24 MacDonald, Calle M         9 DIPLOMATS-MA              NT    1:03.46 C      
 -- Ober, Lauryn A             9 FSSC-MA                45.90         DQ        
      Not on back off wall
 
Event 54  Men 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                32.79  AAAA
                34.59  AAA
                36.49  AA
                38.29  A
                43.69  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Deckman, Jacob N          10 CVAC-MA                34.19      33.77 AAA    
  2 Mata, Jonathan T          10 UN-MA                  35.39      34.29 AAA    
  3 Anderson, Jarod T         10 WSY SWIMMING-MA        37.64      37.04 A      
 -- Cicala, Gabe D            10 FSSC-MA                36.91      35.92        
      Did not finish
BB - Division  
  1 Peckmann, Alec K          10 CYA-MA                 39.07      37.33 A      
  2 Hohman, Ryan P            10 DIPLOMATS-MA           39.87      38.28 A      
  3 Markley, Arthur M         10 DIPLOMATS-MA           39.09      38.73 BB     
  4 Francis, Tyler R          10 CVAC-MA                40.26      38.97 BB     
  5 Farrell, Colin A          10 CCAC-MA                39.08      39.86 BB     
  6 Smith, Crawford M         10 CVAC-MA                42.66      39.94 BB     
  7 Spahr, Riley R             9 WSY SWIMMING-MA        43.20      40.53 BB     
  8 Pickering, Quinn K        10 WSY SWIMMING-MA        41.59      41.31 BB     
  9 Dengler, Jack T           10 WSY SWIMMING-MA        42.11      41.96 BB     
 10 Schiavone, Michael C       9 EAC-MA                 43.23      42.59 BB     
 11 Luttrell, Cole M           9 HERSHEY-MA             43.26      43.41 BB     
 -- Bloom, Christopher S       9 UN-MA                  43.10      43.86        
      Did not finish
C - Division  
  1 Benner, Max D              9 NLAC-MA                   NT      37.12 A      
  2 Liu, NingNing              9 CVAC-MA                   NT      38.88 BB     
  3 Young, Jason K            10 HERSHEY-MA             47.73      41.68 BB     
  4 Hagan, Zach J              9 HERSHEY-MA             44.50      41.92 BB     
  5 Metcalfe, Derek J         10 LAC-MA                    NT      44.82 C      
  6 Uhlin, Cade T              9 DIPLOMATS-MA           44.05      44.94 C      
  7 Roadcap, Mason M          10 COLLEGIATE-MA          43.75      46.58 C      
  8 Heintzelman, Cort J       10 CCAC-MA                51.44      47.38 C      
  9 Fackler, Charlie           9 HERSHEY-MA                NT      47.49 C      
 10 Sensenich, Colin D         9 FSSC-MA                47.63      48.33 C      
 11 Roeder, Dylan             10 DIPLOMATS-MA              NT      49.59 C      
 12 Katch, Bryce J             9 FSSC-MA                48.04      51.09 C      
 -- Harpel, Reid W            10 FSSC-MA                   NT         DQ        
      Not on back off wall
 
Event 55  Women 15 & Over 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:06.19  AAAA
              1:09.39  AAA
              1:12.49  AA
              1:15.69  A
              1:21.99  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 McCarty, Carolyn M        15 HERSHEY-MA           1:09.73    1:10.31 AA     
                  33.89     1:10.31 (36.42)                                        
  2 Vrana, Caroline J         17 HERSHEY-MA           1:06.60    1:10.83 AA     
                  33.81     1:10.83 (37.02)                                        
  3 McDonnell, Amber T        15 DIPLOMATS-MA         1:12.33    1:13.60 A      
                  34.98     1:13.60 (38.62)                                        
  4 Clancy, Erica G           15 COLLEGIATE-MA        1:15.33    1:14.57 A      
                  35.71     1:14.57 (38.86)                                        
  5 Luttinger, Natalya A      15 WHAT-AM              1:11.51    1:14.91 A      
                  35.56     1:14.91 (39.35)                                        
  6 Parsons, Kylee P          15 DIPLOMATS-MA         1:12.45    1:16.63 BB     
                  35.77     1:16.63 (40.86)                                        
  7 Fitz, Katie M             16 DIPLOMATS-MA         1:15.61    1:16.73 BB     
                  36.30     1:16.73 (40.43)                                        
  8 Marrero, Katie A          18 HERSHEY-MA           1:10.47    1:17.50 BB     
                  36.68     1:17.50 (40.82)                                        
  9 Ricedorf, Brittany L      16 EAC-MA               1:15.39    1:18.66 BB     
                  36.25     1:18.66 (42.41)                                        
BB - Division  
  1 Heckel, Morgan M          15 FSSC-MA              1:20.26    1:17.98 BB     
                  37.99     1:17.98 (39.99)                                        
  2 Gable, Layne L            15 DIPLOMATS-MA         1:18.74    1:20.23 BB     
                  37.91     1:20.23 (42.32)                                        
  3 Delia, Nicole E           16 DIPLOMATS-MA         1:20.36    1:20.80 BB     
                  38.44     1:20.80 (42.36)                                        
  4 Anderson, Alexis M        15 WSY SWIMMING-MA      1:20.95    1:21.17 BB     
                  39.00     1:21.17 (42.17)                                        
  5 Hershey, Meghan L         15 DIPLOMATS-MA         1:21.71    1:22.57 C      
                  39.18     1:22.57 (43.39)                                        
C - Division  
  1 Beck, Sarah               16 MARA-MA                   NT    1:12.84 A      
                  33.78     1:12.84 (39.06)                                        
  2 Nakano, Yuri              17 HERSHEY-MA                NT    1:16.95 BB     
                  36.58     1:16.95 (40.37)                                        
  3 Brossman, Noelle D        17 LAC-MA                    NT    1:20.77 BB     
                  37.97     1:20.77 (42.80)                                        
  4 Rukstalis, Mae E          16 SUNY-MA                   NT    1:23.51 C      
                  40.19     1:23.51 (43.32)                                        
  5 Mazzeo, Amber N           17 DIPLOMATS-MA         1:25.99    1:25.84 C      
                  40.48     1:25.84 (45.36)                                        
  6 Almoney, Megan            15 MARA-MA                   NT    1:34.09 C      
                  44.32     1:34.09 (49.77)                                        
 
Event 56  Men 15 & Over 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:00.29  AAAA
              1:03.19  AAA
              1:05.99  AA
              1:08.89  A
              1:14.69  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Bauchwitz, Ben R          16 HERSHEY-MA           1:01.52    1:02.48 AAA    
                  29.77     1:02.48 (32.71)                                        
  2 Ruddle, Kyle S            16 HERSHEY-MA           1:00.50    1:03.45 AA     
                  30.07     1:03.45 (33.38)                                        
  3 Sismour, Tim E            16 WHAT-AM              1:03.46    1:04.61 AA     
                  30.29     1:04.61 (34.32)                                        
  4 Veith, Mitchell W         16 HERSHEY-MA           1:00.68    1:04.76 AA     
                  30.83     1:04.76 (33.93)                                        
  5 Nakano, Shota             15 HERSHEY-MA           1:06.47    1:04.96 AA     
                  30.78     1:04.96 (34.18)                                        
  6 Bomberger, Dain A         16 FSSC-MA              1:05.68    1:05.66 AA     
                  30.62     1:05.66 (35.04)                                        
  7 Ashton, Paul M            17 FSSC-MA              1:07.90    1:08.45 A      
                  32.59     1:08.45 (35.86)                                        
  8 Young, Jeffrey B          16 HERSHEY-MA           1:07.51    1:08.86 A      
                  32.18     1:08.86 (36.68)                                        
BB - Division  
  1 Trimmer, Luke T           17 WSY SWIMMING-MA      1:10.34    1:08.79 A      
                  32.74     1:08.79 (36.05)                                        
  2 Wilkerson, Jeremy G       16 EPAC-MA              1:13.25    1:09.78 BB     
                  32.45     1:09.78 (37.33)                                        
  3 Bord, Brandon J           15 FSC-MA               1:10.27    1:10.44 BB     
                  31.73     1:10.44 (38.71)                                        
  4 Logan, Ian T              16 HERSHEY-MA           1:10.26    1:10.90 BB     
                  32.61     1:10.90 (38.29)                                        
  5 Arena, Chris J            17 FSSC-MA              1:12.98    1:11.59 BB     
                  32.39     1:11.59 (39.20)                                        
  6 Nguyen, Felix D           16 HERSHEY-MA           1:12.11    1:13.25 BB     
                  34.35     1:13.25 (38.90)                                        
  7 Bason, Matt J             15 SUNY-MA              1:12.50    1:13.30 BB     
                  35.51     1:13.30 (37.79)                                        
  8 Lake, Jeremy R            16 WSY SWIMMING-MA      1:12.30    1:13.81 BB     
                  33.57     1:13.81 (40.24)                                        
  9 Ruddle, Ben T             17 HERSHEY-MA           1:13.09    1:16.07 C      
                  35.51     1:16.07 (40.56)                                        
 10 Tanguay, Jonathan P       15 WSY SWIMMING-MA      1:13.42    1:16.39 C      
                  36.01     1:16.39 (40.38)                                        
C - Division  
  1 Hagan, Ben R              17 HERSHEY-MA           1:19.13    1:06.75 A      
                  31.41     1:06.75 (35.34)                                        
  2 Zelko, Austin S           15 UN-MA                     NT    1:13.12 BB     
                  33.13     1:13.12 (39.99)                                        
  3 Rickens, Zachary R        16 WSY SWIMMING-MA      1:16.32    1:14.14 BB     
                  34.91     1:14.14 (39.23)                                        
  4 Messler, Josh M           17 HERSHEY-MA           1:21.91    1:14.29 BB     
                  34.54     1:14.29 (39.75)                                        
  5 Walker, Greg T            15 UN-MA                     NT    1:16.19 C      
                  36.19     1:16.19 (40.00)                                        
  6 Sands, Patrick            15 DIPLOMATS-MA         1:15.60    1:16.84 C      
                  35.78     1:16.84 (41.06)                                        
 
Event 57  Women 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:19.99  AAAA
              1:24.49  AAA
              1:28.89  AA
              1:33.39  A
              1:46.69  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Rippon, Caylene           10 HERSHEY-MA           1:33.12    1:29.07 A      
                  43.82     1:29.07 (45.25)                                        
  2 Raab, Allie J              9 HERSHEY-MA           1:31.71    1:29.21 A      
                  42.35     1:29.21 (46.86)                                        
  3 Hudak, Kaitlin M          10 COLLEGIATE-MA        1:31.90    1:29.83 A      
                  42.77     1:29.83 (47.06)                                        
  4 Wareham, Morgan R         10 DIPLOMATS-MA         1:33.22    1:31.43 A      
                  43.52     1:31.43 (47.91)                                        
BB - Division  
  1 Margraf, Jesse P          10 WSY SWIMMING-MA      1:34.39    1:30.61 A      
                  42.77     1:30.61 (47.84)                                        
  2 Eby, Rachel M             10 WSY SWIMMING-MA      1:38.39    1:30.93 A      
                  45.03     1:30.93 (45.90)                                        
  3 Yeager, Rachel E          10 UN-MA                1:38.47    1:31.79 A      
                  44.26     1:31.79 (47.53)                                        
  4 Johns, Abigail X          10 EAC-MA               1:43.80    1:32.39 A      
                  43.15     1:32.39 (49.24)                                        
  5 Barone, Kayla A            9 CVAC-MA              1:37.76    1:32.60 A      
                  44.41     1:32.60 (48.19)                                        
  6 Sumfest, Cassie A         10 SUNY-MA              1:37.85    1:33.99 BB     
                  44.41     1:33.99 (49.58)                                        
  7 Surfus, Taylor M          10 HERSHEY-MA           1:36.36    1:35.56 BB     
                  45.90     1:35.56 (49.66)                                        
  8 Popalis, Tayler L         10 DIPLOMATS-MA         1:37.93    1:35.75 BB     
                  44.83     1:35.75 (50.92)                                        
  9 King, Caelyn K             9 EPAC-MA              1:36.56    1:38.62 BB     
                  47.59     1:38.62 (51.03)                                        
 10 Dinello, Tess J           10 HERSHEY-MA           1:42.03    1:39.00 BB     
                  47.96     1:39.00 (51.04)                                        
 11 Bord, Jadyn L             10 FSC-MA               1:41.85    1:39.36 BB     
                  47.06     1:39.36 (52.30)                                        
 12 Sekerak, Cassie R         10 CVAC-MA              1:46.54    1:44.42 BB     
                  48.81     1:44.42 (55.61)                                        
C - Division  
  1 Pokrzywa, Julia M         10 WSY SWIMMING-MA           NT    1:34.35 BB     
                  45.21     1:34.35 (49.14)                                        
  2 Dudenhoeffer, Caroline R  10 GETTYSBURG-MA             NT    1:35.42 BB     
                  45.20     1:35.42 (50.22)                                        
  3 Lance, Anna A             10 FSSC-MA              1:50.10    1:38.85 BB     
                  47.01     1:38.85 (51.84)                                        
  4 Madden, Jenna E            9 CCAC-MA                   NT    1:42.99 BB     
                  51.55     1:42.99 (51.44)                                        
  5 Dodd, Sarah M             10 CYA-MA                    NT    1:43.82 BB     
                  50.32     1:43.82 (53.50)                                        
  6 Ober, Lauryn A             9 FSSC-MA                   NT    1:43.84 BB     
                  49.02     1:43.84 (54.82)                                        
  7 Kleintop, Carly M         10 DIPLOMATS-MA         1:47.90    1:46.10 BB     
                  50.04     1:46.10 (56.06)                                        
  8 McGowan, Emily            10 DIPLOMATS-MA         1:55.44    1:48.86 C      
                  51.82     1:48.86 (57.04)                                        
  9 Shoemaker, Amanda N       10 UN-MA                     NT    1:51.13 C      
                  52.94     1:51.13 (58.19)                                        
 10 McCabe, Chelsea M         10 UN-MA                1:49.18    1:53.12 C      
                  52.68   1:53.12 (1:00.44)                                        
 11 Valent, Jenny A            9 LAC-MA               1:58.86    1:56.29 C      
                  51.40   1:56.29 (1:04.89)                                        
 12 Rau, Caitlyn A             9 UN-MA                1:55.73    1:56.97 C      
                  55.60   1:56.97 (1:01.37)                                        
 13 Raffensperger, Alexa M     9 CVAC-MA              2:03.47    1:57.94 C      
                  55.41   1:57.94 (1:02.53)                                        
 14 Katch, Lauren E            9 FSSC-MA              2:02.77    2:00.49 C      
                  55.43   2:00.49 (1:05.06)                                        
 15 Bledsoe, Lola C            9 LAC-MA                    NT    2:02.55 C      
                1:00.24   2:02.55 (1:02.31)                                        
 16 Wyand, Allison E           9 DIPLOMATS-MA              NT    2:10.62 C      
                1:02.21   2:10.62 (1:08.41)                                        
 17 Greenly, Hanah N           9 FSSC-MA                   NT    2:17.97 C      
                1:04.03   2:17.97 (1:13.94)                                        
 18 Anthony, Kaitlyn S        10 CVAC-MA              2:26.99    2:21.98 C      
                1:06.83   2:21.98 (1:15.15)                                        
 
Event 58  Men 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:19.79  AAAA
              1:23.79  AAA
              1:27.79  AA
              1:31.79  A
              1:43.69  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Apa, Alex M               10 WSY SWIMMING-MA      1:25.28    1:23.95 AA     
                  39.17     1:23.95 (44.78)                                        
  2 Smith, Crawford M         10 CVAC-MA              1:27.65    1:26.67 AA     
                  40.54     1:26.67 (46.13)                                        
  3 Benner, Max D              9 NLAC-MA              1:25.68    1:27.49 AA     
                  41.51     1:27.49 (45.98)                                        
  4 Mata, Jonathan T          10 UN-MA                1:31.39    1:30.77 A      
                  42.03     1:30.77 (48.74)                                        
  5 Anderson, Jarod T         10 WSY SWIMMING-MA      1:29.33    1:32.22 BB     
                  13.30   1:32.22 (1:18.92)                                        
BB - Division  
  1 Etter, Mitchell J         10 NLAC-MA              1:39.85    1:40.32 BB     
                  49.13     1:40.32 (51.19)                                        
C - Division  
  1 Pickering, Quinn K        10 WSY SWIMMING-MA           NT    1:39.57 BB     
                  46.11     1:39.57 (53.46)                                        
  2 Roadcap, Mason M          10 COLLEGIATE-MA        1:51.37    1:40.90 BB     
                  46.77     1:40.90 (54.13)                                        
  3 Bloom, Christopher S       9 UN-MA                1:46.38    1:43.91 C      
                  50.14     1:43.91 (53.77)                                        
  4 Reed, Noah M               9 COLLEGIATE-MA        1:55.11    1:44.73 C      
                  49.75     1:44.73 (54.98)                                        
  5 Young, Jason K            10 HERSHEY-MA           2:02.68    1:45.80 C      
                  50.53     1:45.80 (55.27)                                        
  6 Montisano, Marcus W        9 COLLEGIATE-MA        1:48.30    1:46.24 C      
                  49.61     1:46.24 (56.63)                                        
  7 Metcalfe, Derek J         10 LAC-MA               2:00.60    1:46.35 C      
                  49.51     1:46.35 (56.84)                                        
  8 Katch, Bryce J             9 FSSC-MA                   NT    2:03.27 C      
                  59.80   2:03.27 (1:03.47)                                        
  9 Schiavone, Michael C       9 EAC-MA                    NT    2:07.21 C      
                  56.45   2:07.21 (1:10.76)                                        
 
Event 59  Women 15 & Over 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:06.39  AAAA
              2:12.39  AAA
              2:18.49  AA
              2:24.49  A
              2:36.49  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Munchel, Carly E          18 WSY SWIMMING-MA      2:10.30    2:10.12 AAA    
                  29.76     1:02.73 (32.97)     1:36.23 (33.50)     2:10.12 (33.89)
  2 Pfaff, Morgan S           15 WSY SWIMMING-MA      2:08.44    2:15.31 AA     
                  30.21     1:04.50 (34.29)     1:39.55 (35.05)     2:15.31 (35.76)
  3 Jenkins, Allie L          17 WSY SWIMMING-MA      2:19.92    2:15.34 AA     
                  30.07     1:03.17 (33.10)     1:38.27 (35.10)     2:15.34 (37.07)
  4 Mancuso, Fiona M          17 HERSHEY-MA           2:07.68    2:17.51 AA     
                  30.57     1:05.04 (34.47)     1:40.52 (35.48)     2:17.51 (36.99)
  5 Rinsma, Sarah B           18 WHAT-AM              2:19.13    2:18.49 AA     
                  30.62     1:06.10 (35.48)     1:42.62 (36.52)     2:18.49 (35.87)
  6 Dvoryak, Kelly N          17 WSY SWIMMING-MA      2:21.59    2:19.54 A      
                  30.66     1:05.86 (35.20)     1:42.82 (36.96)     2:19.54 (36.72)
  7 Kelemen, Anna N           15 LAC-MA               2:13.78    2:23.52 A      
                  31.41     1:07.45 (36.04)     1:45.37 (37.92)     2:23.52 (38.15)
BB - Division  
  1 McCarty, Carolyn M        15 HERSHEY-MA           2:25.87    2:23.78 A      
                  32.35     1:08.05 (35.70)     1:46.38 (38.33)     2:23.78 (37.40)
  2 Gable, Layne L            15 DIPLOMATS-MA         2:25.92    2:26.39 BB     
                  32.01     1:09.29 (37.28)     1:48.22 (38.93)     2:26.39 (38.17)
  3 Santangelo, Emma E        15 HERSHEY-MA           2:34.88    2:29.92 BB     
                  32.38     1:10.11 (37.73)     1:49.79 (39.68)     2:29.92 (40.13)
C - Division  
  1 Giordani, Michelle        16 SUNY-MA                   NT    2:20.77 A      
                  30.96     1:06.47 (35.51)     1:43.67 (37.20)     2:20.77 (37.10)
  2 Davies, Caitlin A         16 LAC-MA                    NT    2:37.04 C      
                  32.60     1:10.44 (37.84)     1:52.82 (42.38)     2:37.04 (44.22)
  3 Beck, Kendall             15 MARA-MA                   NT    2:42.56 C      
                  34.11     1:14.32 (40.21)     1:58.25 (43.93)     2:42.56 (44.31)
  4 Luttinger, Natalya A      15 WHAT-AM              2:48.66    2:47.09 C      
                  35.66     1:18.85 (43.19)     2:03.56 (44.71)     2:47.09 (43.53)
 
Event 60  Men 15 & Over 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:56.69  AAAA
              2:02.29  AAA
              2:07.79  AA
              2:13.39  A
              2:24.49  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Maurer, Tim C             16 HERSHEY-MA           1:59.27    1:59.50 AAA    
  2 Mancuso, Philip C         15 HERSHEY-MA           1:59.48    2:00.03 AAA    
  3 Veith, Mitchell W         16 HERSHEY-MA           2:09.42    2:11.23 A      
  4 Young, Jeffrey B          16 HERSHEY-MA           2:09.92    2:13.38 A      
BB - Division  
  1 LaCroce, Michael V        16 WSY SWIMMING-MA      2:14.92    2:13.40 BB     
  2 Logan, Ian T              16 HERSHEY-MA           2:14.63    2:13.94 BB     
  3 Lowery, Ryan J            15 WHAT-AM              2:19.59    2:16.90 BB     
C - Division  
  1 Stephens, Zach J          16 SUNY-MA                   NT    2:03.53 AA     
  2 Ceneviva, Nick E          16 HERSHEY-MA                NT    2:11.18 A      
 
Event 61  Women 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                31.49  AAAA
                33.39  AAA
                35.29  AA
                37.29  A
                42.99  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Nakano, Tomomi            10 HERSHEY-MA             34.75      34.79 AA     
  2 Raab, Allie J              9 HERSHEY-MA             36.44      35.08 AA     
  3 Rippon, Caylene           10 HERSHEY-MA             36.75      35.37 A      
  4 Johns, Abigail X          10 EAC-MA                 35.83      35.72 A      
  5 Yeager, Rachel E          10 UN-MA                  36.65      36.56 A      
  6 Truax, Tara M             10 FSC-MA                 36.85      37.34 BB     
BB - Division  
  1 Kline, Vyktoria N          9 UNAT-MA                37.91      35.31 A      
  2 Howery, Taylor L          10 GETTYSBURG-MA          37.37      37.07 A      
  3 Surfus, Taylor M          10 HERSHEY-MA             39.53      37.50 BB     
  4 Tafuto, Sally E            9 HERSHEY-MA             38.50      38.41 BB     
  5 Margraf, Jesse P          10 WSY SWIMMING-MA        38.73      38.44 BB     
  6 Madden, Jenna E            9 CCAC-MA                38.54      39.55 BB     
  7 Dudenhoeffer, Caroline R  10 GETTYSBURG-MA          39.49      39.79 BB     
  8 Sumfest, Cassie A         10 SUNY-MA                39.27      40.40 BB     
  9 Eby, Rachel M             10 WSY SWIMMING-MA        42.68      41.56 BB     
 10 Winkler, Samantha C        9 DIPLOMATS-MA           42.66      41.69 BB     
 11 Oberholtzer, Katie R       9 FSSC-MA                41.14      42.03 BB     
 12 Stevens, Casey E           9 EPAC-MA                42.70      42.11 BB     
 13 McGowan, Emily            10 DIPLOMATS-MA           42.91      44.70 C      
 14 Sekerak, Cassie R         10 CVAC-MA                41.47      45.17 C      
 15 Arnold, Ava c             10 WSY SWIMMING-MA        42.32      45.86 C      
C - Division  
  1 Clancy, Jenna N           10 COLLEGIATE-MA          43.67      39.72 BB     
  2 Bennett, Kassie E         10 DIPLOMATS-MA           43.38      40.70 BB     
  3 Pohl, Maggie A            10 DIPLOMATS-MA           49.97      41.41 BB     
  4 Bason, Elizabeth I         9 SUNY-MA                   NT      43.10 C      
  5 Manning, Hanna H          10 UN-MA                     NT      43.40 C      
  6 Rehm, Grace E             10 CYA-MA                 47.39      45.33 C      
  7 Brenner, Maddie R         10 COLLEGIATE-MA          50.30      45.68 C      
  8 Hudak, Kaitlin M          10 COLLEGIATE-MA          44.38      46.59 C      
  9 Weiler, Brie A            10 LAC-MA                    NT      47.64 C      
 10 McCabe, Chelsea M         10 UN-MA                  43.33      48.48 C      
 11 Sammer, Kala A            10 FSC-MA                 49.89      49.51 C      
 12 Hagan, Maggie M            9 HERSHEY-MA             51.28      51.29 C      
 13 Manning, Katie M          10 UN-MA                     NT      51.53 C      
 14 Wilkinson, Sierra L        9 DIPLOMATS-MA           55.22      52.28 C      
 15 Side, Samantha M           9 DIPLOMATS-MA           49.21      52.32 C      
 16 Bledsoe, Lola C            9 LAC-MA                 53.73      54.55 C      
 17 Katch, Lauren E            9 FSSC-MA                47.61      54.88 C      
 18 Monger, Karli S           10 FSSC-MA                49.32      56.21 C      
 19 Myers, Elizabeth C        10 DIPLOMATS-MA           56.41      57.08 C      
 20 Wilson, Catherine E        9 DIPLOMATS-MA              NT      57.87 C      
 21 Anthony, Kaitlyn S        10 CVAC-MA              1:03.39      58.13 C      
 22 Taylor, Olivia             9 DIPLOMATS-MA              NT      58.80 C      
 -- Frye, Rachel D             9 HERSHEY-MA                NT         DQ        
      One hand touch
 
Event 62  Men 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                31.29  AAAA
                33.09  AAA
                34.89  AA
                36.69  A
                41.99  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Markley, Arthur M         10 DIPLOMATS-MA           32.44      31.94 AAA    
  2 Deckman, Jacob N          10 CVAC-MA                31.44      32.57 AAA    
  3 Apa, Alex M               10 WSY SWIMMING-MA        33.79      34.71 AA     
  4 Mata, Jonathan T          10 UN-MA                  35.23      35.71 A      
BB - Division  
  1 Peckmann, Alec K          10 CYA-MA                 37.48      36.80 BB     
  2 Anderson, Jarod T         10 WSY SWIMMING-MA        37.55      36.83 BB     
  3 Cicala, Gabe D            10 FSSC-MA                40.19      38.05 BB     
  4 Etter, Mitchell J         10 NLAC-MA                39.92      38.26 BB     
  5 Liu, NingNing              9 CVAC-MA                40.06      39.12 BB     
  6 Hohman, Ryan P            10 DIPLOMATS-MA           40.80      39.25 BB     
  7 Francis, Tyler R          10 CVAC-MA                37.54      39.86 BB     
 -- Smith, Crawford M         10 CVAC-MA                38.74         DQ        
      Non-simultaneous touch
C - Division  
  1 Sensenich, Colin D         9 FSSC-MA                43.29      42.20 C      
  2 Dengler, Jack T           10 WSY SWIMMING-MA           NT      43.70 C      
  3 Bloom, Christopher S       9 UN-MA                  43.22      43.88 C      
  4 Lutter, Tyler A           10 DIPLOMATS-MA           50.77      44.19 C      
  5 Spahr, Riley R             9 WSY SWIMMING-MA        42.71      44.66 C      
  6 Hagan, Zach J              9 HERSHEY-MA             47.81      44.83 C      
  7 Heintzelman, Cort J       10 CCAC-MA                45.17      45.91 C      
  8 Montisano, Marcus W        9 COLLEGIATE-MA          53.95      46.55 C      
  9 Metcalfe, Derek J         10 LAC-MA                    NT      49.70 C      
 10 Schiavone, Michael C       9 EAC-MA                    NT      53.49 C      
 -- Morrow, Andrew t           9 WSY SWIMMING-MA      1:07.78         DQ        
      Arms underwater recovery
 
Event 63  Women 15 & Over 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                53.19  AAAA
                55.69  AAA
                58.19  AA
              1:00.79  A
              1:05.79  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Nakano, Yuri              17 HERSHEY-MA             54.50      53.98 AAA    
                  25.71       53.98 (28.27)                                        
  2 Butler, Rachel E          18 FSSC-MA                55.21      54.16 AAA    
                  25.76       54.16 (28.40)                                        
  3 Giordani, Michelle        16 SUNY-MA                54.20      55.84 AA     
                  27.03       55.84 (28.81)                                        
  4 Parsons, Kylee P          15 DIPLOMATS-MA           53.17      55.89 AA     
                  26.74       55.89 (29.15)                                        
  5 Rinsma, Sarah B           18 WHAT-AM                56.44      57.07 AA     
                  27.98       57.07 (29.09)                                        
  6 Gast, Kathy E             16 UN-MA                  55.47      57.19 AA     
                  27.79       57.19 (29.40)                                        
  7 Sheriff, Alana n          15 WSY SWIMMING-MA        58.30      57.35 AA     
                  27.24       57.35 (30.11)                                        
  8 Hoke, Karlee M            16 WSY SWIMMING-MA        57.57      57.44 AA     
                  27.96       57.44 (29.48)                                        
  9 Kelemen, Anna N           15 LAC-MA                 58.58      58.06 AA     
                  28.25       58.06 (29.81)                                        
 10 McDonnell, Amber T        15 DIPLOMATS-MA           59.37      58.19 AA     
                  28.24       58.19 (29.95)                                        
 11 Cigich, Cassie A          15 NLAC-MA                59.64      58.89 A      
                  28.73       58.89 (30.16)                                        
 12 Vrana, Caroline J         17 HERSHEY-MA             59.15      59.40 A      
                  28.54       59.40 (30.86)                                        
 13 Clancy, Erica G           15 COLLEGIATE-MA          58.29      59.96 A      
                  29.20       59.96 (30.76)                                        
 14 Ricedorf, Brittany L      16 EAC-MA                 56.79    1:00.84 BB     
                  28.62     1:00.84 (32.22)                                        
 15 Lazusky, Jeanette I       15 DIPLOMATS-MA         1:00.70    1:02.83 BB     
                  30.12     1:02.83 (32.71)                                        
BB - Division  
  1 Mazzeo, Amber N           17 DIPLOMATS-MA         1:01.89      59.96 A      
                  28.87       59.96 (31.09)                                        
  2 Anderson, Alexis M        15 WSY SWIMMING-MA      1:01.15    1:01.16 BB     
                  29.16     1:01.16 (32.00)                                        
  3 Rueppel, Colleen M        15 DIPLOMATS-MA         1:01.46    1:02.19 BB     
                  29.73     1:02.19 (32.46)                                        
  4 Heckel, Morgan M          15 FSSC-MA              1:03.04    1:03.10 BB     
                  30.46     1:03.10 (32.64)                                        
  5 Hershey, Meghan L         15 DIPLOMATS-MA         1:03.38    1:03.20 BB     
                  30.64     1:03.20 (32.56)                                        
  6 Fitz, Katie M             16 DIPLOMATS-MA         1:02.84    1:03.48 BB     
                  30.54     1:03.48 (32.94)                                        
  7 Rukstalis, Mae E          16 SUNY-MA              1:03.19    1:04.65 BB     
                  31.55     1:04.65 (33.10)                                        
  8 Luttinger, Natalya A      15 WHAT-AM              1:01.83    1:07.03 C      
                  31.49     1:07.03 (35.54)                                        
C - Division  
  1 Davies, Caitlin A         16 LAC-MA                    NT      58.46 A      
                  27.64       58.46 (30.82)                                        
  2 Beck, Sarah               16 MARA-MA                   NT    1:01.30 BB     
                  29.64     1:01.30 (31.66)                                        
  3 Brossman, Noelle D        17 LAC-MA                    NT    1:01.47 BB     
                  29.56     1:01.47 (31.91)                                        
  4 Fritz, Kayla N            16 LAC-MA                    NT    1:02.08 BB     
                  29.11     1:02.08 (32.97)                                        
  5 Almoney, Megan            15 MARA-MA                   NT    1:03.25 BB     
                  30.24     1:03.25 (33.01)                                        
  6 Beck, Kendall             15 MARA-MA                   NT    1:04.56 BB     
                  29.71     1:04.56 (34.85)                                        
  7 Delia, Nicole E           16 DIPLOMATS-MA         1:06.22    1:06.33 C      
                  31.49     1:06.33 (34.84)                                        
 
Event 64  Men 15 & Over 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                48.29  AAAA
                50.59  AAA
                52.89  AA
                55.19  A
                59.79  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Stephens, Zach J          16 SUNY-MA                49.98      48.03 AAAA   
                  22.92       48.03 (25.11)                                        
  2 Bauchwitz, Ben R          16 HERSHEY-MA             49.04      48.63 AAA    
                  23.57       48.63 (25.06)                                        
  3 Trimmer, Luke T           17 WSY SWIMMING-MA        49.75      48.83 AAA    
                  23.75       48.83 (25.08)                                        
  4 Weik, Al S                17 UN-MA                  48.65      49.63 AAA    
                  24.27       49.63 (25.36)                                        
  5 Nakano, Shota             15 HERSHEY-MA             51.53      50.71 AA     
                  24.29       50.71 (26.42)                                        
  6 Falgoust, Matthew T       18 COLLEGIATE-MA          50.89      51.42 AA     
                  24.59       51.42 (26.83)                                        
  7 Gordy, Chase C            17 DIPLOMATS-MA           48.27      51.94 AA     
                  13.66       51.94 (38.28)                                        
  8 Hagan, Ben R              17 HERSHEY-MA             51.79      51.98 AA     
                  25.24       51.98 (26.74)                                        
  9 Ruddle, Kyle S            16 HERSHEY-MA             51.03      52.01 AA     
                  25.12       52.01 (26.89)                                        
 10 Haney, Zack A             16 SUNY-MA                51.36      52.10 AA     
                  25.08       52.10 (27.02)                                        
 11 Kosier, Jay               15 COLLEGIATE-MA          51.38      52.15 AA     
                  25.29       52.15 (26.86)                                        
 12 Clisham, Tyler A          15 DIPLOMATS-MA           54.02      52.39 AA     
                  24.86       52.39 (27.53)                                        
 13 DeLuce, Peter D           15 HERSHEY-MA             52.67      52.44 AA     
                  25.51       52.44 (26.93)                                        
 14 Lake, Jeremy R            16 WSY SWIMMING-MA        52.55      53.04 A      
                  25.19       53.04 (27.85)                                        
 15 Zelko, Austin S           15 UN-MA                  52.91      53.93 A      
                  25.52       53.93 (28.41)                                        
 16 Fisher, Evan S            16 CYA-MA                 53.79      54.17 A      
                  25.65       54.17 (28.52)                                        
 17 Rickens, Zachary R        16 WSY SWIMMING-MA        54.53      54.23 A      
                  26.11       54.23 (28.12)                                        
 18 Logan, Ian T              16 HERSHEY-MA             53.89      54.60 A      
                  26.17       54.60 (28.43)                                        
 19 LaCroce, Michael V        16 WSY SWIMMING-MA        54.49      55.05 A      
                  26.60       55.05 (28.45)                                        
 20 Nguyen, Felix D           16 HERSHEY-MA             54.45      55.29 BB     
                  26.79       55.29 (28.50)                                        
BB - Division  
  1 Sismour, Tim E            16 WHAT-AM                56.02      53.32 A      
                  25.59       53.32 (27.73)                                        
  2 Bason, Matt J             15 SUNY-MA                55.67      55.72 BB     
                  27.24       55.72 (28.48)                                        
  3 Ceneviva, Nick E          16 HERSHEY-MA             55.32      55.73 BB     
                  26.78       55.73 (28.95)                                        
  4 Bord, Brandon J           15 FSC-MA                 55.90      55.76 BB     
                  26.78       55.76 (28.98)                                        
  5 Arena, Chris J            17 FSSC-MA                58.61      55.79 BB     
                  26.27       55.79 (29.52)                                        
  6 Wilkerson, Jeremy G       16 EPAC-MA                57.50      56.26 BB     
                  26.98       56.26 (29.28)                                        
  7 Ruddle, Ben T             17 HERSHEY-MA             56.64      57.17 BB     
                  26.74       57.17 (30.43)                                        
  8 Rentschler, Michael P     17 EPAC-MA                57.05      58.37 BB     
                  27.85       58.37 (30.52)                                        
  9 Swartzell, Cliff R        15 EPAC-MA                58.74      59.72 BB     
                  28.79       59.72 (30.93)                                        
 10 Tanguay, Jonathan P       15 WSY SWIMMING-MA        57.59    1:00.14 C      
                  28.32     1:00.14 (31.82)                                        
C - Division  
  1 Martin, Sam L             15 COLLEGIATE-MA        1:00.02      57.26 BB     
                  27.91       57.26 (29.35)                                        
  2 Lowery, Ryan J            15 WHAT-AM              1:00.76      57.33 BB     
                  27.61       57.33 (29.72)                                        
  3 Sands, Patrick            15 DIPLOMATS-MA              NT      59.87 C      
                  28.40       59.87 (31.47)                                        
  4 Walker, Greg T            15 UN-MA                     NT    1:00.49 C      
  5 Harris, Kyle R            16 DIPLOMATS-MA         1:01.88    1:01.82 C      
                  28.63     1:01.82 (33.19)                                        
 
Event 65  Women 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
              1:11.49  AAAA
              1:15.19  AAA
              1:18.89  AA
              1:22.59  A
              1:33.79  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Wareham, Morgan R         10 DIPLOMATS-MA         1:21.60    1:18.85 AA     
                  36.21     1:18.85 (42.64)                                        
  2 Johns, Abigail X          10 EAC-MA               1:19.45    1:19.68 A      
                  35.61     1:19.68 (44.07)                                        
  3 Margraf, Jesse P          10 WSY SWIMMING-MA      1:20.32    1:20.17 A      
                  38.49     1:20.17 (41.68)                                        
BB - Division  
  1 Schlosser, Christina M    10 LAC-MA               1:23.70    1:15.35 AA     
                  33.47     1:15.35 (41.88)                                        
  2 Raab, Allie J              9 HERSHEY-MA           1:23.97    1:19.45 A      
                  12.69   1:19.45 (1:06.76)                                        
  3 Nakano, Tomomi            10 HERSHEY-MA           1:23.22    1:19.70 A      
                  36.13     1:19.70 (43.57)                                        
  4 Smith, Jordan M           10 COLLEGIATE-MA        1:22.97    1:23.23 BB     
                  37.59     1:23.23 (45.64)                                        
  5 Howery, Taylor L          10 GETTYSBURG-MA        1:25.59    1:23.74 BB     
                  37.94     1:23.74 (45.80)                                        
  6 Waughen, Amy E            10 UN-MA                1:29.13    1:25.29 BB     
                  41.97     1:25.29 (43.32)                                        
  7 Yeager, Rachel E          10 UN-MA                1:27.37    1:25.67 BB     
                  40.61     1:25.67 (45.06)                                        
  8 Durantine, Emma L         10 UN-MA                1:31.38    1:25.84 BB     
                  41.68     1:25.84 (44.16)                                        
  9 Lance, Anna A             10 FSSC-MA              1:26.72    1:25.87 BB     
                  40.96     1:25.87 (44.91)                                        
 10 Truax, Tara M             10 FSC-MA               1:31.47    1:26.00 BB     
                  40.73     1:26.00 (45.27)                                        
 11 Kline, Vyktoria N          9 UNAT-MA              1:32.96    1:27.13 BB     
                  39.32     1:27.13 (47.81)                                        
 12 Tafuto, Sally E            9 HERSHEY-MA           1:27.99    1:28.90 BB     
                  41.72     1:28.90 (47.18)                                        
 13 Kleintop, Carly M         10 DIPLOMATS-MA         1:32.87    1:29.90 BB     
                  42.00     1:29.90 (47.90)                                        
 14 Bord, Jadyn L             10 FSC-MA               1:23.75    1:30.26 BB     
                  43.49     1:30.26 (46.77)                                        
 15 Madden, Jenna E            9 CCAC-MA              1:29.27    1:31.70 BB     
                  43.81     1:31.70 (47.89)                                        
 16 Ober, Lauryn A             9 FSSC-MA              1:32.50    1:33.33 BB     
                  44.82     1:33.33 (48.51)                                        
 17 Hudak, Kaitlin M          10 COLLEGIATE-MA        1:31.13    1:34.83 C      
                  48.68     1:34.83 (46.15)                                        
 -- King, Caelyn K             9 EPAC-MA              1:28.61         DQ        
                  40.89          DQ (46.75)                                        
C - Division  
  1 Barone, Kayla A            9 CVAC-MA                   NT    1:22.19 A      
                  38.00     1:22.19 (44.19)                                        
  2 Popalis, Tayler L         10 DIPLOMATS-MA         1:35.82    1:25.55 BB     
                  41.19     1:25.55 (44.36)                                        
  3 Manning, Hanna H          10 UN-MA                     NT    1:26.38 BB     
                  41.62     1:26.38 (44.76)                                        
  4 Dodd, Sarah M             10 CYA-MA                    NT    1:27.12 BB     
                  40.46     1:27.12 (46.66)                                        
  5 Dudenhoeffer, Caroline R  10 GETTYSBURG-MA             NT    1:27.34 BB     
                  43.00     1:27.34 (44.34)                                        
  6 Pohl, Maggie A            10 DIPLOMATS-MA         1:42.86    1:29.03 BB     
                  42.76     1:29.03 (46.27)                                        
  7 Bennett, Kassie E         10 DIPLOMATS-MA         1:45.14    1:29.16 BB     
                  42.03     1:29.16 (47.13)                                        
  8 Dinello, Tess J           10 HERSHEY-MA           1:35.12    1:30.95 BB     
                  44.83     1:30.95 (46.12)                                        
  9 Brenner, Maddie R         10 COLLEGIATE-MA        1:46.08    1:37.96 C      
                  46.63     1:37.96 (51.33)                                        
 10 McGowan, Emily            10 DIPLOMATS-MA         1:45.48    1:38.18 C      
                  46.88     1:38.18 (51.30)                                        
 11 Rehm, Grace E             10 CYA-MA               1:45.95    1:38.62 C      
                  45.30     1:38.62 (53.32)                                        
 12 Weiler, Brie A            10 LAC-MA                    NT    1:40.21 C      
                  49.46     1:40.21 (50.75)                                        
 13 Hagan, Maggie M            9 HERSHEY-MA                NT    1:41.67 C      
                  45.91     1:41.67 (55.76)                                        
 14 Bason, Elizabeth I         9 SUNY-MA                   NT    1:41.99 C      
                  46.52     1:41.99 (55.47)                                        
 15 Side, Samantha M           9 DIPLOMATS-MA              NT    1:46.18 C      
                  49.62     1:46.18 (56.56)                                        
 16 Valent, Jenny A            9 LAC-MA                    NT    1:46.67 C      
                  52.96     1:46.67 (53.71)                                        
 17 Monger, Karli S           10 FSSC-MA                   NT    1:48.32 C      
                  48.42     1:48.32 (59.90)                                        
 18 Ruopp, Camy L              9 EPAC-MA              1:41.45    1:48.59 C      
                  50.05     1:48.59 (58.54)                                        
 19 Chase, Mimi F              9 WSY SWIMMING-MA      1:55.42    1:49.16 C      
                  52.80     1:49.16 (56.36)                                        
 20 Raffensperger, Alexa M     9 CVAC-MA                   NT    1:51.89 C      
                  52.67     1:51.89 (59.22)                                        
 21 Wyand, Allison E           9 DIPLOMATS-MA              NT    1:52.80 C      
                  55.79     1:52.80 (57.01)                                        
 22 Bledsoe, Lola C            9 LAC-MA               1:56.51    1:53.66 C      
                  53.91     1:53.66 (59.75)                                        
 23 Frye, Rachel D             9 HERSHEY-MA                NT    1:59.39 C      
                  52.29   1:59.39 (1:07.10)                                        
 24 Greenly, Hanah N           9 FSSC-MA              2:00.09    2:01.39 C      
                  54.66   2:01.39 (1:06.73)                                        
 -- Manning, Katie M          10 UN-MA                     NT         DQ        
      Arms underwater recovery - fly
                  45.51          DQ (54.69)                                        
 
Event 66  Men 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
              1:10.89  AAAA
              1:14.29  AAA
              1:17.69  AA
              1:21.09  A
              1:31.19  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Apa, Alex M               10 WSY SWIMMING-MA      1:15.48    1:12.26 AAA    
                  33.69     1:12.26 (38.57)                                        
  2 Deckman, Jacob N          10 CVAC-MA              1:13.78    1:12.57 AAA    
                  32.62     1:12.57 (39.95)                                        
  3 Anderson, Jarod T         10 WSY SWIMMING-MA      1:18.80    1:20.63 A      
                  37.87     1:20.63 (42.76)                                        
BB - Division  
  1 Mata, Jonathan T          10 UN-MA                1:22.03    1:20.37 A      
                  37.41     1:20.37 (42.96)                                        
  2 Markley, Arthur M         10 DIPLOMATS-MA         1:24.07    1:20.60 A      
                  36.87     1:20.60 (43.73)                                        
  3 Peckmann, Alec K          10 CYA-MA               1:22.82    1:21.03 A      
                  37.79     1:21.03 (43.24)                                        
  4 Cicala, Gabe D            10 FSSC-MA              1:21.37    1:21.99 BB     
                  37.72     1:21.99 (44.27)                                        
  5 Etter, Mitchell J         10 NLAC-MA              1:25.50    1:23.56 BB     
                  39.87     1:23.56 (43.69)                                        
  6 Francis, Tyler R          10 CVAC-MA              1:24.23    1:25.09 BB     
                  40.63     1:25.09 (44.46)                                        
  7 Hohman, Ryan P            10 DIPLOMATS-MA         1:30.05    1:26.54 BB     
                  40.22     1:26.54 (46.32)                                        
C - Division  
  1 Smith, Crawford M         10 CVAC-MA                   NT    1:21.60 BB     
                  39.89     1:21.60 (41.71)                                        
  2 Reed, Noah M               9 COLLEGIATE-MA        1:32.17    1:32.09 C      
                  43.69     1:32.09 (48.40)                                        
  3 Liu, NingNing              9 CVAC-MA              1:57.32    1:32.34 C      
                  41.99     1:32.34 (50.35)                                        
  4 Dengler, Jack T           10 WSY SWIMMING-MA      1:43.34    1:34.94 C      
                  41.69     1:34.94 (53.25)                                        
  5 Uhlin, Cade T              9 DIPLOMATS-MA         1:43.25    1:34.95 C      
                  44.25     1:34.95 (50.70)                                        
  6 Lutter, Tyler A           10 DIPLOMATS-MA         1:40.56    1:35.01 C      
                  45.43     1:35.01 (49.58)                                        
  7 Hagan, Zach J              9 HERSHEY-MA                NT    1:38.25 C      
                  45.09     1:38.25 (53.16)                                        
  8 Farrell, Colin A          10 CCAC-MA              1:34.19    1:38.93 C      
                  45.93     1:38.93 (53.00)                                        
  9 Luttrell, Cole M           9 HERSHEY-MA           1:45.13    1:40.81 C      
                  46.95     1:40.81 (53.86)                                        
 10 Heintzelman, Cort J       10 CCAC-MA              1:50.41    1:47.55 C      
                  46.31   1:47.55 (1:01.24)                                        
 11 Katch, Bryce J             9 FSSC-MA              1:45.57    1:48.52 C      
                  52.13     1:48.52 (56.39)                                        
 -- Sensenich, Colin D         9 FSSC-MA              1:44.85         DQ        
      Non-simultaneous touch - fly
                  45.29        DQ (1:01.51)                                        
 -- Roeder, Dylan             10 DIPLOMATS-MA              NT         DQ        
      Alternating Kick - breast
                  44.38          DQ (56.73)                                        
 
Event 67  Women 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                25.99  AAAA
                27.09  AAA
                28.29  AA
                29.49  A
                31.89  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Swartzell, Lillian K      12 EPAC-MA                27.18      26.33 AAA    
  2 Zido, Claudia C           12 WHAT-AM                26.95      26.43 AAA    
  3 Barone, Oriana            11 HERSHEY-MA             27.81      27.70 AA     
  4 Duck, Olivia              11 HERSHEY-MA             27.82      27.90 AA     
  5 Heintzelman, Madison T    12 CCAC-MA                28.01      28.05 AA     
  6 Luft, Rebecca E           11 WSY SWIMMING-MA        28.59      28.27 AA     
  6 Blake, Macy E             12 UN-MA                  28.49      28.27 AA     
  8 Price, Sydney M           11 CCAC-MA                28.61      28.59 A      
  9 Walmer, Jenna M           12 EAC-MA                 28.81      28.63 A      
 10 Damon, Savannah L         12 UN-MA                  29.42      28.97 A      
 11 Wareham, Sydney K         12 DIPLOMATS-MA           29.31      29.05 A      
 12 Leisher, Ashley J         11 UN-MA                  29.49      29.11 A      
 13 Bani, Veronica J          12 WSY SWIMMING-MA        29.23      29.17 A      
 14 Moffitt, Anastasia M      12 FSC-MA                 29.24      29.30 A      
BB - Division  
  1 Hershey, Samantha J       11 DIPLOMATS-MA           29.88      27.89 AA     
  2 Tafuto, Vivi M            12 HERSHEY-MA             29.69      28.49 A      
  3 Beltrandi, Kyra L         12 WSY SWIMMING-MA        29.61      29.13 A      
  4 Raasch, Tara E            11 FSSC-MA                30.09      29.59 BB     
  5 Vaughn, Carley E          11 WSY SWIMMING-MA        30.57      29.76 BB     
  6 Haines, Morgan M          11 DIPLOMATS-MA           30.24      29.83 BB     
  7 Beekler, Maddy M          12 EPAC-MA                29.57      29.90 BB     
  8 Szajnuk, Kimmi A          11 WSY SWIMMING-MA        30.88      30.19 BB     
  9 George, Ashley R          11 FSSC-MA                30.24      30.45 BB     
 10 Abraczinskas, Gina R      12 CCAC-MA                30.15      30.58 BB     
 11 Kenee, Emma B             12 WSY SWIMMING-MA        30.20      30.73 BB     
 12 Gordon, Ashley N          11 DIPLOMATS-MA           31.75      31.07 BB     
 13 Madden, Katie A           12 CCAC-MA                30.35      31.15 BB     
 14 Baylor, Blake Ann         12 SUNY-MA                30.61      31.42 BB     
 15 Morris, Tarryn L          12 WSY SWIMMING-MA        30.54      31.46 BB     
 15 Aul, Riley L              11 WHAT-AM                31.81      31.46 BB     
C - Division  
  1 Reeder, Brittany A        12 LAC-MA                    NT      28.92 A      
  2 Koons, Claire E           12 UN-MA                     NT      29.13 A      
  3 Schouten, Emma G          11 FSSC-MA                32.45      30.44 BB     
  4 Phillips, Alana K         11 DIPLOMATS-MA           32.55      31.06 BB     
  5 Ruopp, Ryanne L           12 EPAC-MA                31.92      31.47 BB     
  6 Oh, Sarah M               11 HERSHEY-MA             32.06      31.53 BB     
  7 Edwards, Mckenna          12 MARA-MA                33.42      31.62 BB     
  8 Edwards, Morgan           11 MARA-MA                   NT      31.85 BB     
  9 Kent, Grace M             11 WSY SWIMMING-MA        32.28      32.10 C      
 10 Rukstalis, Leeden M       12 SUNY-MA                32.17      32.16 C      
 11 McCracken, Delaney e      11 WSY SWIMMING-MA        32.65      32.49 C      
 12 Croxall, Emily S          11 HERSHEY-MA             33.24      32.70 C      
 13 Ripley, Madison P         11 UN-MA                     NT      32.71 C      
 14 Skelly, Jocelyn A         12 HERSHEY-MA             33.69      32.75 C      
 15 Sturla, Haley E           11 FSSC-MA                32.84      33.03 C      
 16 Luttrell, Kiersten C      11 HERSHEY-MA             32.24      33.16 C      
 17 Carosella, Kate A         12 DIPLOMATS-MA           33.71      33.36 C      
 18 Fisher, Erin N            12 COLLEGIATE-MA          35.34      33.50 C      
 19 Watson, Delaney R         12 CVAC-MA                33.01      33.85 C      
 20 Zelko, Amber J            11 UN-MA                  35.59      34.11 C      
 21 Stramowski, Savannah L    11 PACS-MA                36.99      34.24 C      
 22 Jack, Paisely H           11 UN-MA                     NT      35.12 C      
 23 Bowman, Alexa E           12 LAC-MA                    NT      35.19 C      
 24 Weit, Abigael R           11 UN-MA                     NT      35.72 C      
 25 Seitz, Mia T              11 CVAC-MA                   NT      35.76 C      
 26 Kern, Kaitlyn             11 HERSHEY-MA             37.86      36.23 C      
 27 O'Connor, Kaleigh L       11 CVAC-MA                42.11      36.72 C      
 27 Epler, Meghan E           11 HERSHEY-MA             36.59      36.72 C      
 29 Collare, Celine E         11 UN-MA                  40.98      39.69 C      
 
Event 68  Men 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                25.09  AAAA
                26.19  AAA
                27.39  AA
                28.59  A
                30.99  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Dubbs, Nate B             12 COLLEGIATE-MA          26.00      25.53 AAA    
  2 Marakowski, Paul J        12 FSC-MA                 27.20      26.52 AA     
  3 Benner, Will E            12 NLAC-MA                27.53      27.19 AA     
  4 Ceneviva, Zach J          12 HERSHEY-MA             27.58      27.88 A      
  5 Hagan, Josh T             12 HERSHEY-MA             28.32      28.62 BB     
BB - Division  
  1 Cicala, Christopher D     12 FSSC-MA                28.74      28.08 A      
  2 Francis, Ben M            12 CVAC-MA                28.72      28.29 A      
  3 Daniel, Matt R            12 FSSC-MA                30.02      28.53 A      
  4 Bennett, Zack R           12 DIPLOMATS-MA           29.15      28.59 A      
  5 Uhlin, Keir L             11 DIPLOMATS-MA           30.22      28.63 BB     
  6 Haywood, Lucas E          12 COLLEGIATE-MA          29.69      28.85 BB     
  7 Soltanov, Georgiy A       12 FSC-MA                 29.46      28.98 BB     
  8 Schiavone, CJ J           11 EAC-MA                 30.34      28.99 BB     
  9 Griest, Tim D             11 FSSC-MA                29.50      29.09 BB     
 10 Lytle, Jordan A           12 GETTYSBURG-MA          30.27      29.11 BB     
 11 Lauer, Austin G           11 UN-MA                  29.41      29.34 BB     
 12 Zappe, Matt C             11 SUNY-MA                29.92      29.59 BB     
 13 Monger, Isaiah S          11 FSSC-MA                29.88      30.01 BB     
 14 Slattery, Quinn L         11 UN-MA                  30.82      30.12 BB     
 15 Stadel, Riley E           12 DIPLOMATS-MA           30.60      30.63 BB     
 16 Bloom, Nicholas P         11 UN-MA                  30.65      30.70 BB     
 17 Pompei, Alexander J       11 UN-MA                  30.29      31.13 C      
 18 Lance, Jack H             12 FSSC-MA                30.42      31.85 C      
C - Division  
  1 Hardy, Carter F           12 NLAC-MA                33.41      27.63 A      
  2 Mellinger, Marco          12 UN-MA                     NT      29.14 BB     
  3 Heckel, David G           12 FSSC-MA                31.02      30.20 BB     
  3 Averill, Ricky P          11 COLLEGIATE-MA          31.02      30.20 BB     
  5 Manning, Padraic J        11 WSY SWIMMING-MA        31.74      31.04 C      
  6 Anthony, Evan W           12 FSSC-MA                31.68      31.83 C      
  7 Huhn, Kenny J             11 DIPLOMATS-MA           31.93      31.95 C      
  7 Howard, Alex W            11 DIPLOMATS-MA           33.44      31.95 C      
  9 Dunne, William P          11 DIPLOMATS-MA           33.44      32.02 C      
 10 Marakowski, Matthew P     11 FSC-MA                 31.37      32.19 C      
 11 Heck, William F           11 UN-MA                  38.22L     32.88 C      
 12 Shutt, Kyle W             11 SUNY-MA                   NT      32.89 C      
 13 Saracina, James B         11 UN-MA                  36.13      34.51 C      
 14 Wohlert, Tahra A          11 LAC-MA                 37.35      35.12 C      
 15 Ceneviva, Matt R          11 HERSHEY-MA             33.96      35.43 C      
 16 Harpel, Ian J             12 FSSC-MA                   NT      35.93 C      
 17 Stream, Ryan S            11 LAC-MA                    NT      36.11 C      
 18 O'Connor, Matthew J       11 CVAC-MA                51.43      46.43 C      
 19 O'Connor, Michael J       11 CVAC-MA                53.44      52.14 C      
 
Event 69  Women 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                54.39  AAAA
                56.99  AAA
                59.59  AA
              1:02.19  A
              1:07.39  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Raab, Meaghan M           13 HERSHEY-MA             52.55      51.26 AAAA   
                  24.67       51.26 (26.59)                                        
  2 Hoch, Madeline J          14 WSY SWIMMING-MA        52.99      52.97 AAAA   
                  25.55       52.97 (27.42)                                        
  3 Maurer, Steff M           14 HERSHEY-MA             53.60      54.76 AAA    
                  26.12       54.76 (28.64)                                        
  4 Surfus, Samantha M        14 HERSHEY-MA             56.33      55.73 AAA    
                  26.97       55.73 (28.76)                                        
  5 Eckels, Carrigan C        14 UN-MA                  55.49      56.45 AAA    
                  27.11       56.45 (29.34)                                        
  6 Sismour, Meghan E         14 WHAT-AM                57.86      56.57 AAA    
                  27.46       56.57 (29.11)                                        
  7 Burkett, Jessica M        14 WSY SWIMMING-MA        57.54      56.76 AAA    
                  27.71       56.76 (29.05)                                        
  8 Reale, Emily N            14 EAC-MA                 57.08      56.99 AAA    
                  27.26       56.99 (29.73)                                        
  9 Shirtliff, Samantha L     13 WSY SWIMMING-MA        56.20      57.02 AA     
                  27.29       57.02 (29.73)                                        
 10 Forrest, Alisha H         13 NLAC-MA                57.04      57.72 AA     
                  27.95       57.72 (29.77)                                        
 11 David, Lisa A             13 DIPLOMATS-MA           59.80      58.23 AA     
                  28.65       58.23 (29.58)                                        
 12 Griest, Emily K           14 FSSC-MA                59.37      58.29 AA     
                  28.17       58.29 (30.12)                                        
 13 Urban, Valerie J          14 DIPLOMATS-MA           59.38      58.35 AA     
                  28.13       58.35 (30.22)                                        
 13 Browne, Liz C             14 NLAC-MA                59.54      58.35 AA     
                  28.34       58.35 (30.01)                                        
 15 Daniel, Paige L           14 LAC-MA                 56.63      58.81 AA     
                  28.40       58.81 (30.41)                                        
 16 Bentzel, Kaitlyn M        14 WSY SWIMMING-MA        58.86      58.99 AA     
                  28.43       58.99 (30.56)                                        
 17 Grazio, Elizabeth E       13 SUNY-MA                56.80      59.07 AA     
                  28.77       59.07 (30.30)                                        
 18 Vigliotti, Kelly M        14 WHAT-AM                58.74      59.08 AA     
                  28.52       59.08 (30.56)                                        
 19 Schmittle, Emily A        13 WSY SWIMMING-MA        59.17    1:00.02 A      
                  28.64     1:00.02 (31.38)                                        
 20 Dengler, Caroline R       14 WSY SWIMMING-MA        59.13    1:00.18 A      
                  28.86     1:00.18 (31.32)                                        
 21 Kent, Carly K             13 WSY SWIMMING-MA      1:00.89    1:00.28 A      
                  28.76     1:00.28 (31.52)                                        
 22 Foltz, Ashley A           13 WSY SWIMMING-MA      1:00.51    1:00.33 A      
                  29.06     1:00.33 (31.27)                                        
 23 Sengupta, Tonoya          13 CCAC-MA              1:01.85    1:01.39 A      
                  29.86     1:01.39 (31.53)                                        
 24 Byler, Hannah N           13 FSC-MA                 59.24    1:01.63 A      
                  29.38     1:01.63 (32.25)                                        
 25 Skorupski, Lauren M       14 LAC-MA               1:01.81    1:01.65 A      
                  29.43     1:01.65 (32.22)                                        
 26 Zell, Katie E             14 LAC-MA                 59.91    1:01.85 A      
                  29.26     1:01.85 (32.59)                                        
 27 Eurich, Jenny T           14 EAC-MA               1:00.20    1:02.01 A      
                  29.01     1:02.01 (33.00)                                        
 28 Schouten, Madeline H      14 FSSC-MA              1:00.91    1:02.10 A      
                  29.69     1:02.10 (32.41)                                        
 29 Dinello, Taylor D         14 HERSHEY-MA           1:01.93    1:03.27 BB     
                  30.67     1:03.27 (32.60)                                        
 30 Mortell, Sabrina S        13 WSY SWIMMING-MA      1:01.21    1:03.29 BB     
                  30.10     1:03.29 (33.19)                                        
BB - Division  
  1 Mullican, Erin A          13 LAC-MA               1:02.54    1:00.29 A      
                  28.85     1:00.29 (31.44)                                        
  2 Young, Jenny S            13 HERSHEY-MA           1:04.55    1:01.11 A      
                  29.41     1:01.11 (31.70)                                        
  3 Nichols, Katie R          13 LAC-MA               1:02.40    1:01.63 A      
                  29.12     1:01.63 (32.51)                                        
  4 Basso, Erin N             13 EPAC-MA              1:03.24    1:02.06 A      
                  29.68     1:02.06 (32.38)                                        
  5 Wilkerson, Jocilyn G      13 EPAC-MA              1:05.45    1:02.20 BB     
                  29.98     1:02.20 (32.22)                                        
  6 Spradling, Paige M        14 LAC-MA               1:03.56    1:02.58 BB     
                  29.58     1:02.58 (33.00)                                        
  7 Countouris, Marika A      14 WHAT-AM              1:02.80    1:02.67 BB     
                  29.97     1:02.67 (32.70)                                        
  8 Hammaker, Leah E          13 EAC-MA               1:06.38    1:03.06 BB     
                  30.35     1:03.06 (32.71)                                        
  9 Valent, Kyra E            14 LAC-MA               1:07.11    1:03.19 BB     
                  30.62     1:03.19 (32.57)                                        
 10 Schwartz, Hannah B        14 HERSHEY-MA           1:06.36    1:04.96 BB     
                  31.32     1:04.96 (33.64)                                        
 11 Olivieri, Brianna L       13 FSSC-MA              1:06.44    1:05.47 BB     
                  31.48     1:05.47 (33.99)                                        
 12 Crownover, Hayley M       13 WSY SWIMMING-MA      1:06.60    1:05.50 BB     
                  31.52     1:05.50 (33.98)                                        
 13 Taylor, Raegyn B          14 NLAC-MA              1:05.19    1:05.91 BB     
                  31.61     1:05.91 (34.30)                                        
 14 Yoder, Maria R            13 DIPLOMATS-MA         1:05.53    1:06.46 BB     
                  31.00     1:06.46 (35.46)                                        
C - Division  
  1 Walker, Lexi L            13 UN-MA                     NT    1:00.89 A      
                  29.01     1:00.89 (31.88)                                        
  2 Maxwell, Emily A          14 SUNY-MA                   NT    1:01.24 A      
                  28.86     1:01.24 (32.38)                                        
  3 Delia, Jennifer L         13 DIPLOMATS-MA              NT    1:04.51 BB     
                  30.54     1:04.51 (33.97)                                        
  4 Koons, Anne S             14 UN-MA                     NT    1:05.34 BB     
                  31.32     1:05.34 (34.02)                                        
  5 Giordani, Lauren          13 SUNY-MA                   NT    1:06.08 BB     
                  32.16     1:06.08 (33.92)                                        
  6 Gray, Michelle E          13 FSSC-MA              1:09.07    1:07.75 C      
                  33.26     1:07.75 (34.49)                                        
  7 Borges, Autumn R          14 UN-MA                1:13.91    1:08.08 C      
                  32.10     1:08.08 (35.98)                                        
  8 Poliski, Sarah E          13 DIPLOMATS-MA         1:08.56    1:08.23 C      
                  33.31     1:08.23 (34.92)                                        
  9 Hartzell, Brooke A        13 CYA-MA               1:13.26    1:08.74 C      
                1:08.81         1:08.74 ( )                                        
 10 Lesniak, Courtenay A      13 UN-MA                1:09.16    1:08.76 C      
                  32.54     1:08.76 (36.22)                                        
 11 Wagaman, Sarah J          13 LAC-MA                    NT    1:10.36 C      
                  32.43     1:10.36 (37.93)                                        
 12 Weller, Kari A            13 SUNY-MA                   NT    1:11.13 C      
                  33.07     1:11.13 (38.06)                                        
 13 Bigos, Lindsay M          13 WHAT-AM              1:15.82    1:15.01 C      
                  34.96     1:15.01 (40.05)                                        
 14 Fitz, Kendra E            13 DIPLOMATS-MA         1:18.76    1:16.57 C      
                  35.44     1:16.57 (41.13)                                        
 15 Miller, Megan T           13 CVAC-MA                   NT    1:17.04 C      
                  36.19     1:17.04 (40.85)                                        
 16 Smith, Riley C            13 UN-MA                     NT    1:26.88 C      
                  41.86     1:26.88 (45.02)                                        
 
Event 70  Men 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                50.29  AAAA
                52.69  AAA
                55.09  AA
                57.39  A
              1:02.19  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Smith, Nathan D           14 COLLEGIATE-MA          48.36      50.27 AAAA   
                  24.36       50.27 (25.91)                                        
  2 Wenner, Seth R            14 WSY SWIMMING-MA        51.57      50.91 AAA    
                  24.50       50.91 (26.41)                                        
  3 Miller, Zack L            14 GETTYSBURG-MA          52.89      52.91 AA     
                  25.15       52.91 (27.76)                                        
  4 Haines, Collin A          14 DIPLOMATS-MA           52.48      53.41 AA     
                  25.65       53.41 (27.76)                                        
  5 Bair, Matt R              14 NLAC-MA                55.54      53.45 AA     
                  25.49       53.45 (27.96)                                        
  6 Atkinson, Denny L         14 DIPLOMATS-MA           53.65      53.48 AA     
                  25.79       53.48 (27.69)                                        
  7 Apa, Sam S                13 WSY SWIMMING-MA        55.86      53.94 AA     
                  25.71       53.94 (28.23)                                        
  8 Schrantz, Andrew R        14 DIPLOMATS-MA           54.32      54.32 AA     
                  26.09       54.32 (28.23)                                        
  9 Gibble, Bradley E         13 NLAC-MA                54.17      54.87 AA     
                  26.16       54.87 (28.71)                                        
 10 Mitchell, Justin S        13 FSSC-MA                55.63      55.06 AA     
                  26.66       55.06 (28.40)                                        
 11 Ceneviva, Steven M        14 HERSHEY-MA             55.71      55.15 A      
                  26.55       55.15 (28.60)                                        
 12 Luttrell, Zach W          13 HERSHEY-MA             55.05      55.41 A      
                  26.82       55.41 (28.59)                                        
 13 Zartman, Jonathan B       14 FSSC-MA                56.05      55.82 A      
                  27.20       55.82 (28.62)                                        
 14 Miklos, Zack J            14 LAC-MA                 57.01      56.31 A      
                  26.30       56.31 (30.01)                                        
 15 Zheng, Fredrick           13 NLAC-MA                56.69      56.87 A      
                  28.00       56.87 (28.87)                                        
BB - Division  
  1 DeGrange, Alex R          14 EPAC-MA                59.93      58.01 BB     
                  28.09       58.01 (29.92)                                        
  2 Marakowski, Michael P     14 FSC-MA               1:02.01      59.57 BB     
                  28.60       59.57 (30.97)                                        
  3 Collison, Taylor M        13 NLAC-MA                59.17    1:00.05 BB     
                  28.45     1:00.05 (31.60)                                        
  4 Bragg, William C          14 FSC-MA                 59.49    1:00.08 BB     
                  28.79     1:00.08 (31.29)                                        
  5 Senyak, Michael P         13 WSY SWIMMING-MA      1:00.49    1:00.33 BB     
                  27.79     1:00.33 (32.54)                                        
  6 Duck, Isaiah              13 HERSHEY-MA           1:01.32    1:02.66 C      
                  28.94     1:02.66 (33.72)                                        
C - Division  
  1 Hughes, Nathan T          14 CCAC-MA                   NT      56.12 A      
                  26.45       56.12 (29.67)                                        
  2 Deckman, Jordan M         14 CVAC-MA                   NT      57.55 BB     
                  27.02       57.55 (30.53)                                        
  3 Cram, Josh M              14 STINGRAYS-MA              NT      58.46 BB     
                  28.53       58.46 (29.93)                                        
  4 Vellios, Theo             13 COLLEGIATE-MA        1:02.55      59.87 BB     
                  28.52       59.87 (31.35)                                        
  5 Francis, Nick M           13 CVAC-MA              1:02.85    1:00.06 BB     
                  29.02     1:00.06 (31.04)                                        
  6 Perkowski, Evan A         13 UN-MA                1:02.53    1:00.58 BB     
                  29.82     1:00.58 (30.76)                                        
  7 Brouse, Thomas J          13 SUNY-MA                   NT    1:01.73 BB     
                  30.29     1:01.73 (31.44)                                        
  8 Steudel, Tyler J          14 UN-MA                1:06.98    1:02.47 C      
                  29.88     1:02.47 (32.59)                                        
  9 Kalinowski, Cody R        13 DIPLOMATS-MA         1:04.72    1:02.83 C      
                  30.06     1:02.83 (32.77)                                        
 10 Ruddle, Trevor G          13 HERSHEY-MA           1:03.50    1:03.30 C      
                  29.87     1:03.30 (33.43)                                        
 11 Kurtz, Christopher J      13 FSSC-MA              1:04.27    1:03.61 C      
                  30.24     1:03.61 (33.37)                                        
 12 Kraus, Logan M            14 COLLEGIATE-MA        1:06.05    1:06.11 C      
                  30.79     1:06.11 (35.32)                                        
 13 Soltanov, Seva A          14 FSC-MA               1:11.70    1:07.62 C      
                  32.26     1:07.62 (35.36)                                        
 14 Reed, Hunter M            13 COLLEGIATE-MA        1:14.23    1:07.95 C      
 15 Dunkelberger, David E     13 UN-MA                1:14.45    1:12.09 C      
                  33.17     1:12.09 (38.92)                                        
 16 LeBoon, Josh D            13 LAC-MA               1:07.68    1:13.18 C      
                  32.51     1:13.18 (40.67)                                        
 
Event 71  Women 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:03.79  AAAA
              1:07.29  AAA
              1:10.69  AA
              1:14.19  A
              1:21.09  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Lu, YangYang P            12 CVAC-MA              1:02.66    1:04.50 AAA    
                  30.94     1:04.50 (33.56)                                        
  2 Swartzell, Lillian K      12 EPAC-MA              1:05.96    1:07.20 AAA    
                  32.75     1:07.20 (34.45)                                        
  3 Fistrovic, Niki M         12 HERSHEY-MA           1:09.85    1:09.04 AA     
                  33.84     1:09.04 (35.20)                                        
  4 Blake, Macy E             12 UN-MA                1:09.01    1:11.02 A      
                  34.29     1:11.02 (36.73)                                        
  5 Price, Sydney M           11 CCAC-MA              1:11.35    1:13.12 A      
                  35.04     1:13.12 (38.08)                                        
  6 Duck, Olivia              11 HERSHEY-MA           1:13.09    1:13.28 A      
                  34.83     1:13.28 (38.45)                                        
BB - Division  
  1 Hershey, Samantha J       11 DIPLOMATS-MA         1:18.35    1:11.72 A      
                  34.83     1:11.72 (36.89)                                        
  2 Tafuto, Vivi M            12 HERSHEY-MA           1:17.46    1:12.15 A      
                  34.70     1:12.15 (37.45)                                        
  3 Bani, Veronica J          12 WSY SWIMMING-MA      1:17.26    1:14.24 BB     
                  35.64     1:14.24 (38.60)                                        
  4 Vaughn, Carley E          11 WSY SWIMMING-MA      1:16.25    1:15.70 BB     
                  36.28     1:15.70 (39.42)                                        
  5 Rukstalis, Leeden M       12 SUNY-MA              1:17.30    1:16.72 BB     
  6 Stutzman, Bethany E       11 HERSHEY-MA           1:19.25    1:16.78 BB     
  7 Robertson, Bailey M       11 HERSHEY-MA           1:19.79    1:18.89 BB     
                  38.55     1:18.89 (40.34)                                        
  8 Madden, Katie A           12 CCAC-MA              1:17.11    1:20.09 BB     
                  39.61     1:20.09 (40.48)                                        
  9 Szajnuk, Kimmi A          11 WSY SWIMMING-MA      1:19.30    1:21.95 C      
                  40.39     1:21.95 (41.56)                                        
 10 Luttrell, Kiersten C      11 HERSHEY-MA           1:18.60    1:25.42 C      
                  41.27     1:25.42 (44.15)                                        
C - Division  
  1 Luft, Rebecca E           11 WSY SWIMMING-MA      1:21.16    1:12.47 A      
                  34.31     1:12.47 (38.16)                                        
  2 Oh, Sarah M               11 HERSHEY-MA           1:21.25    1:18.24 BB     
                  38.09     1:18.24 (40.15)                                        
  3 Reilly, Sabrina R         12 HERSHEY-MA                NT    1:19.02 BB     
                  38.77     1:19.02 (40.25)                                        
  4 Haines, Morgan M          11 DIPLOMATS-MA         1:25.80    1:19.42 BB     
                  38.20     1:19.42 (41.22)                                        
  5 Gordon, Ashley N          11 DIPLOMATS-MA         1:22.83    1:19.79 BB     
                  38.44     1:19.79 (41.35)                                        
  6 McCracken, Delaney e      11 WSY SWIMMING-MA      1:35.49    1:20.09 BB     
                  38.44     1:20.09 (41.65)                                        
  7 George, Ashley R          11 FSSC-MA              1:22.08    1:20.28 BB     
                  39.12     1:20.28 (41.16)                                        
  8 Skelly, Jocelyn A         12 HERSHEY-MA           1:26.13    1:21.50 C      
                  38.10     1:21.50 (43.40)                                        
  9 Fisher, Erin N            12 COLLEGIATE-MA        1:27.31    1:23.17 C      
                  40.30     1:23.17 (42.87)                                        
 10 Aul, Riley L              11 WHAT-AM              1:30.43    1:24.72 C      
                  41.68     1:24.72 (43.04)                                        
 10 Waverka, Grace E          11 HERSHEY-MA                NT    1:24.72 C      
 12 Phillips, Alana K         11 DIPLOMATS-MA         1:29.40    1:26.03 C      
                  41.68     1:26.03 (44.35)                                        
 13 Zelko, Amber J            11 UN-MA                1:30.91    1:29.86 C      
                  42.84     1:29.86 (47.02)                                        
 14 Kern, Kaitlyn             11 HERSHEY-MA           1:34.21    1:31.01 C      
                  43.47     1:31.01 (47.54)                                        
 15 Ripley, Madison P         11 UN-MA                     NT    1:32.48 C      
                  43.99     1:32.48 (48.49)                                        
 16 O'Connor, Kaleigh L       11 CVAC-MA                   NT    1:39.18 C      
                  47.97     1:39.18 (51.21)                                        
 17 Collare, Celine E         11 UN-MA                1:49.75    1:40.06 C      
                  47.30     1:40.06 (52.76)                                        
 18 Epler, Meghan E           11 HERSHEY-MA           1:39.13    1:40.44 C      
                  48.24     1:40.44 (52.20)                                        
 -- Croxall, Emily S          11 HERSHEY-MA           1:28.01         DQ        
      Non-continuous turning action
                  43.96          DQ (45.74)                                        
 -- Weit, Abigael R           11 UN-MA                     NT         DQ        
      Non-continuous turning action
                  47.49          DQ (49.50)                                        
 -- Reeder, Brittany A        12 LAC-MA                    NT         DQ        
      Non-continuous turning action
                  35.19          DQ (39.59)                                        
 
Event 72  Men 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:02.19  AAAA
              1:05.59  AAA
              1:08.89  AA
              1:12.29  A
              1:19.09  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Johnston, Ben M           12 WSY SWIMMING-MA      1:06.21    1:04.39 AAA    
                  31.76     1:04.39 (32.63)                                        
  2 Hagan, Josh T             12 HERSHEY-MA           1:05.67    1:04.91 AAA    
                  31.65     1:04.91 (33.26)                                        
  3 Dubbs, Nate B             12 COLLEGIATE-MA        1:10.05    1:07.68 AA     
                  33.31     1:07.68 (34.37)                                        
  4 Francis, Ben M            12 CVAC-MA              1:10.44    1:09.10 A      
                  33.39     1:09.10 (35.71)                                        
  5 Hardy, Carter F           12 NLAC-MA              1:10.08    1:11.42 A      
                  32.98     1:11.42 (38.44)                                        
BB - Division  
  1 Uhlin, Keir L             11 DIPLOMATS-MA         1:16.52    1:13.40 BB     
                  36.49     1:13.40 (36.91)                                        
  2 Daniel, Matt R            12 FSSC-MA              1:16.40    1:14.06 BB     
                  35.50     1:14.06 (38.56)                                        
  2 Heckel, David G           12 FSSC-MA              1:15.72    1:14.06 BB     
                  36.36     1:14.06 (37.70)                                        
  4 Lance, Jack H             12 FSSC-MA              1:15.54    1:17.31 BB     
                  37.70     1:17.31 (39.61)                                        
C - Division  
  1 Reilly, Jacob S           12 HERSHEY-MA                NT    1:07.56 AA     
                  32.57     1:07.56 (34.99)                                        
  2 Lauer, Austin G           11 UN-MA                1:21.22    1:17.18 BB     
                  37.02     1:17.18 (40.16)                                        
  3 Bennett, Zack R           12 DIPLOMATS-MA         1:42.09    1:17.25 BB     
                  37.95     1:17.25 (39.30)                                        
  4 Lytle, Jordan A           12 GETTYSBURG-MA        1:20.65    1:17.62 BB     
                  37.85     1:17.62 (39.77)                                        
  5 Monger, Isaiah S          11 FSSC-MA                   NT    1:18.08 BB     
                  37.81     1:18.08 (40.27)                                        
  6 Bloom, Nicholas P         11 UN-MA                1:21.10    1:20.00 C      
                  39.80     1:20.00 (40.20)                                        
  7 Averill, Ricky P          11 COLLEGIATE-MA        1:23.59    1:22.23 C      
                  39.53     1:22.23 (42.70)                                        
  8 Schiavone, CJ J           11 EAC-MA                    NT    1:22.49 C      
                  39.27     1:22.49 (43.22)                                        
  9 Huhn, Kenny J             11 DIPLOMATS-MA         1:23.83    1:23.72 C      
                  41.33     1:23.72 (42.39)                                        
 10 Stadel, Riley E           12 DIPLOMATS-MA         1:23.94    1:23.85 C      
                  40.21     1:23.85 (43.64)                                        
 11 Shutt, Kyle W             11 SUNY-MA                   NT    1:26.72 C      
                  41.65     1:26.72 (45.07)                                        
 12 Dunne, William P          11 DIPLOMATS-MA         1:28.40    1:27.24 C      
                  40.32     1:27.24 (46.92)                                        
 13 Ceneviva, Matt R          11 HERSHEY-MA           1:34.98    1:30.53 C      
                  44.74     1:30.53 (45.79)                                        
 14 Saracina, James B         11 UN-MA                1:39.85    1:32.19 C      
 15 Beard, Nathaniel L        11 FSSC-MA              1:34.15    1:32.66 C      
                  44.61     1:32.66 (48.05)                                        
 16 Wohlert, Tahra A          11 LAC-MA               1:49.58    1:37.51 C      
                  45.87     1:37.51 (51.64)                                        
 17 O'Connor, Michael J       11 CVAC-MA              2:01.84    1:55.40 C      
                  54.94   1:55.40 (1:00.46)                                        
 -- Heck, William F           11 UN-MA                1:19.70         DQ        
      Non-continuous turning action
                  38.30          DQ (41.11)                                        
 -- Zappe, Matt C             11 SUNY-MA              1:26.87         DQ        
      Non-continuous turning action
                  36.83          DQ (39.11)                                        
 -- Stream, Ryan S            11 LAC-MA                    NT         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
                  49.03          DQ (56.56)                                        
 
Event 73  Women 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:08.89  AAAA
              2:14.99  AAA
              2:21.19  AA
              2:27.29  A
              2:39.59  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Maurer, Steff M           14 HERSHEY-MA           2:09.82    2:11.64 AAA    
                  31.17     1:04.42 (33.25)     1:38.35 (33.93)     2:11.64 (33.29)
  2 Burkett, Jessica M        14 WSY SWIMMING-MA      2:13.23    2:13.41 AAA    
                  32.72     1:06.37 (33.65)     1:40.36 (33.99)     2:13.41 (33.05)
  3 Raab, Meaghan M           13 HERSHEY-MA           2:17.38    2:16.50 AA     
                  32.54     1:07.30 (34.76)     1:42.15 (34.85)     2:16.50 (34.35)
  4 Urban, Valerie J          14 DIPLOMATS-MA         2:22.34    2:20.35 AA     
                  33.55     1:08.99 (35.44)     1:44.72 (35.73)     2:20.35 (35.63)
  5 Vigliotti, Kelly M        14 WHAT-AM              2:20.86    2:20.43 AA     
                  33.60     1:09.26 (35.66)     1:45.24 (35.98)     2:20.43 (35.19)
  6 Mullican, Erin A          13 LAC-MA               2:26.00    2:20.91 AA     
                  32.77     1:08.24 (35.47)     1:45.33 (37.09)     2:20.91 (35.58)
  7 Shirtliff, Samantha L     13 WSY SWIMMING-MA      2:21.64    2:23.05 A      
                  33.93     1:10.40 (36.47)     1:47.67 (37.27)     2:23.05 (35.38)
  8 Daniel, Paige L           14 LAC-MA               2:19.82    2:23.65 A      
                  34.05     1:10.19 (36.14)     1:47.16 (36.97)     2:23.65 (36.49)
  9 Dengler, Caroline R       14 WSY SWIMMING-MA      2:26.71    2:25.20 A      
                  34.02     1:10.99 (36.97)     1:48.91 (37.92)     2:25.20 (36.29)
 10 Miller, Rebecca I         14 WSY SWIMMING-MA      2:25.21    2:29.09 BB     
                  34.94     1:12.58 (37.64)     1:51.47 (38.89)     2:29.09 (37.62)
 11 Countouris, Marika A      14 WHAT-AM              2:24.42    2:29.86 BB     
                  35.60     1:13.92 (38.32)     1:52.05 (38.13)     2:29.86 (37.81)
 -- Broschard, Gabi W         13 HERSHEY-MA           2:20.65         DQ        
      Non-continuous turning action
                  34.28     1:10.31 (36.03)     1:47.12 (36.81)          DQ (35.90)
BB - Division  
  1 David, Lisa A             13 DIPLOMATS-MA         2:35.21    2:22.56 A      
                  34.41     1:11.23 (36.82)     1:47.49 (36.26)     2:22.56 (35.07)
  2 Zell, Katie E             14 LAC-MA               2:30.78    2:33.44 BB     
                  36.36     1:15.22 (38.86)     1:54.95 (39.73)     2:33.44 (38.49)
 -- Sismour, Meghan E         14 WHAT-AM              2:28.30         DQ        
      Non-continuous turning action
                  34.33     1:10.74 (36.41)     1:46.98 (36.24)          DQ (35.22)
C - Division  
  1 Gasparini, Anna M         14 WSY SWIMMING-MA      2:41.67    2:21.17 AA     
                  32.03     1:07.22 (35.19)     1:44.31 (37.09)     2:21.17 (36.86)
  2 Grazio, Elizabeth E       13 SUNY-MA                   NT    2:27.90 BB     
                  34.79     1:12.93 (38.14)     1:51.28 (38.35)     2:27.90 (36.62)
  3 Young, Jenny S            13 HERSHEY-MA                NT    2:35.77 BB     
                  37.05     1:17.25 (40.20)     1:57.42 (40.17)     2:35.77 (38.35)
  4 Lyons, Melissa L          14 GETTYSBURG-MA        2:40.37    2:36.76 BB     
                  37.28     1:16.82 (39.54)     1:57.11 (40.29)     2:36.76 (39.65)
  5 Byler, Hannah N           13 FSC-MA                    NT    2:38.64 BB     
                  36.33     1:16.08 (39.75)     1:58.93 (42.85)     2:38.64 (39.71)
  6 Valent, Kyra E            14 LAC-MA               2:44.44    2:40.27 C      
                  37.40     1:18.26 (40.86)     2:00.36 (42.10)     2:40.27 (39.91)
  7 Delia, Jennifer L         13 DIPLOMATS-MA              NT    2:45.72 C      
                  36.96     1:18.96 (42.00)     2:03.11 (44.15)     2:45.72 (42.61)
  8 Weller, Kari A            13 SUNY-MA                   NT    2:56.19 C      
                                2:12.68 ( )     2:56.19 (43.51)                    
  9 Bigos, Lindsay M          13 WHAT-AM              3:12.99    3:13.78 C      
                  46.60                             2:24.98 ( )     3:13.78 (48.80)
 10 Miller, Megan T           13 CVAC-MA                   NT    3:32.78 C      
                  46.84   3:32.78 (2:45.94)                                        
 -- Wagaman, Sarah J          13 LAC-MA                    NT         DQ        
      Non-continuous turning action
                  40.75     1:26.61 (45.86)        DQ (1:41.14)                    
 -- Wingert, Kaitlin P        13 UN-MA                     NT         DQ        
      Non-continuous turning action
                  34.22     1:11.50 (37.28)     1:47.20 (35.70)          DQ (35.06)
 -- Sengupta, Tonoya          13 CCAC-MA                   NT         DQ        
      Non-continuous turning action
                  39.46     1:20.96 (41.50)     2:03.00 (42.04)          DQ (40.30)
 
Event 74  Men 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:00.99  AAAA
              2:06.69  AAA
              2:12.49  AA
              2:18.19  A
              2:29.79  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Gibble, Bradley E         13 NLAC-MA              2:07.57    2:05.92 AAA    
                  29.44     1:00.77 (31.33)     1:33.24 (32.47)     2:05.92 (32.68)
  2 Atkinson, Denny L         14 DIPLOMATS-MA         2:12.43    2:10.83 AA     
                  30.36     1:02.98 (32.62)     1:36.95 (33.97)     2:10.83 (33.88)
  3 Tafuto, Vinny F           14 HERSHEY-MA           2:14.64    2:11.16 AA     
                  30.88     1:03.76 (32.88)     1:37.77 (34.01)     2:11.16 (33.39)
BB - Division  
  1 Mitchell, Justin S        13 FSSC-MA              2:18.91    2:16.92 A      
                  32.45     1:06.05 (33.60)     1:41.52 (35.47)     2:16.92 (35.40)
  2 Zartman, Jonathan B       14 FSSC-MA              2:24.83    2:23.59 BB     
                  34.08     1:10.47 (36.39)     1:47.10 (36.63)     2:23.59 (36.49)
  3 Bauchwitz, Jeremy R       14 HERSHEY-MA           2:27.26    2:25.25 BB     
                  33.12     1:09.94 (36.82)     1:47.44 (37.50)     2:25.25 (37.81)
C - Division  
  1 Haines, Collin A          14 DIPLOMATS-MA              NT    2:12.89 A      
                  32.73     1:06.73 (34.00)     1:40.64 (33.91)     2:12.89 (32.25)
  2 Tate, Mason S             13 WSY SWIMMING-MA           NT    2:19.49 BB     
                  31.94     1:07.69 (35.75)     1:44.51 (36.82)     2:19.49 (34.98)
  3 Ruddle, Trevor G          13 HERSHEY-MA           2:33.71    2:32.92 C      
                  36.27     1:16.16 (39.89)     1:54.65 (38.49)     2:32.92 (38.27)
  4 Kalinowski, Cody R        13 DIPLOMATS-MA              NT    2:36.08 C      
                  36.49     1:16.88 (40.39)     1:57.44 (40.56)     2:36.08 (38.64)
  5 Kurtz, Christopher J      13 FSSC-MA              2:42.26    2:36.75 C      
                  35.39                             1:56.54 ( )     2:36.75 (40.21)
  6 LeBoon, Josh D            13 LAC-MA               2:47.26    2:46.57 C      
                  37.38     1:20.07 (42.69)     2:03.33 (43.26)     2:46.57 (43.24)
  7 Dunkelberger, David E     13 UN-MA                     NT    3:11.47 C      
                  42.95     1:31.50 (48.55)     2:22.11 (50.61)     3:11.47 (49.36)
 
Event 75  Women 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                33.09  AAAA
                34.59  AAA
                36.19  AA
                37.79  A
                40.89  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Popalis, Madyson L        12 DIPLOMATS-MA           33.66      34.11 AAA    
  2 Tafuto, Vivi M            12 HERSHEY-MA             34.53      34.82 AA     
  3 Beekler, Maddy M          12 EPAC-MA                35.83      36.70 A      
  4 Beltrandi, Kyra L         12 WSY SWIMMING-MA        36.20      36.79 A      
  5 Heintzelman, Madison T    12 CCAC-MA                36.51      36.87 A      
BB - Division  
  1 Zido, Claudia C           12 WHAT-AM                38.52      36.36 A      
  2 Raasch, Tara E            11 FSSC-MA                38.22      36.74 A      
  3 Walmer, Jenna M           12 EAC-MA                 37.80      37.01 A      
  4 Duck, Olivia              11 HERSHEY-MA             39.59      38.30 BB     
  5 George, Ashley R          11 FSSC-MA                39.13      38.97 BB     
  6 Leisher, Ashley J         11 UN-MA                  39.64      39.20 BB     
  7 Lu, YangYang P            12 CVAC-MA                39.39      39.23 BB     
  8 Kent, Grace M             11 WSY SWIMMING-MA        38.77      39.38 BB     
  9 Haines, Morgan M          11 DIPLOMATS-MA           40.52      40.57 BB     
 10 Morris, Tarryn L          12 WSY SWIMMING-MA        40.71      41.07 C      
 11 Carosella, Kate A         12 DIPLOMATS-MA           40.87      41.28 C      
C - Division  
  1 Koons, Claire E           12 UN-MA                     NT      38.02 BB     
  2 Schouten, Emma G          11 FSSC-MA                42.21      38.59 BB     
  3 Reeder, Brittany A        12 LAC-MA                    NT      39.05 BB     
  4 Wickenheiser, Emily       11 CVAC-MA                43.00      39.19 BB     
  5 Wareham, Sydney K         12 DIPLOMATS-MA           41.86      39.39 BB     
  6 Blake, Macy E             12 UN-MA                  42.32      40.36 BB     
  7 Rukstalis, Leeden M       12 SUNY-MA                41.98      40.39 BB     
  8 Sturla, Haley E           11 FSSC-MA                41.11      40.51 BB     
  9 Price, Sydney M           11 CCAC-MA                   NT      40.71 BB     
 10 Madden, Katie A           12 CCAC-MA                41.18      40.90 C      
 11 Damon, Savannah L         12 UN-MA                  43.25      41.44 C      
 12 Edwards, Morgan           11 MARA-MA                   NT      41.58 C      
 13 Abraczinskas, Gina R      12 CCAC-MA                43.45      41.73 C      
 14 Edwards, Mckenna          12 MARA-MA                44.07      41.93 C      
 15 Baylor, Blake Ann         12 SUNY-MA                41.76      42.74 C      
 16 Gordon, Ashley N          11 DIPLOMATS-MA           45.51      42.91 C      
 17 Stramowski, Savannah L    11 PACS-MA                45.71      43.24 C      
 18 Oh, Sarah M               11 HERSHEY-MA             46.88      43.32 C      
 19 McCracken, Delaney e      11 WSY SWIMMING-MA        46.14      43.67 C      
 20 Waverka, Grace E          11 HERSHEY-MA             45.20      44.09 C      
 21 Aul, Riley L              11 WHAT-AM                43.32      44.87 C      
 22 Szajnuk, Kimmi A          11 WSY SWIMMING-MA        47.12      45.02 C      
 23 Borges, Camille E         11 UN-MA                  49.62      45.12 C      
 24 Phillips, Alana K         11 DIPLOMATS-MA           46.87      45.33 C      
 25 Jack, Paisely H           11 UN-MA                     NT      45.76 C      
 26 Croxall, Emily S          11 HERSHEY-MA             47.21      46.17 C      
 27 Kern, Kaitlyn             11 HERSHEY-MA             47.43      47.14 C      
 28 Weit, Abigael R           11 UN-MA                     NT      47.52 C      
 29 Kenee, Emma B             12 WSY SWIMMING-MA        47.64      47.67 C      
 30 Bowman, Alexa E           12 LAC-MA                    NT      48.43 C      
 31 Epler, Meghan E           11 HERSHEY-MA             52.02      48.61 C      
 32 Fisher, Erin N            12 COLLEGIATE-MA          49.04      49.26 C      
 33 O'Connor, Kaleigh L       11 CVAC-MA                53.34      49.75 C      
 34 Seitz, Mia T              11 CVAC-MA                49.80      50.70 C      
 35 Collare, Celine E         11 UN-MA                1:01.75      59.97 C      
 
Event 76  Men 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                32.09  AAAA
                33.79  AAA
                35.59  AA
                37.29  A
                40.79  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Lauer, Austin G           11 UN-MA                  34.60      33.76 AAA    
  2 Johnston, Ben M           12 WSY SWIMMING-MA        36.29      35.05 AA     
  3 Ceneviva, Zach J          12 HERSHEY-MA             34.52      35.24 AA     
  4 Benner, Will E            12 NLAC-MA                35.30      36.05 A      
  5 Hardy, Carter F           12 NLAC-MA                35.64      36.45 A      
  6 Zappe, Matt C             11 SUNY-MA                35.43      36.83 A      
  7 Francis, Ben M            12 CVAC-MA                36.68      39.30 BB     
BB - Division  
  1 Marakowski, Paul J        12 FSC-MA                 40.20      37.21 A      
  2 Soltanov, Georgiy A       12 FSC-MA                 37.72      37.28 A      
  3 Bennett, Zack R           12 DIPLOMATS-MA           39.23      38.41 BB     
  4 Pompei, Alexander J       11 UN-MA                  39.61      39.78 BB     
  5 Bloom, Nicholas P         11 UN-MA                  39.76      39.80 BB     
  6 Heckel, David G           12 FSSC-MA                40.31      40.08 BB     
C - Division  
  1 Mellinger, Marco          12 UN-MA                     NT      36.66 A      
  2 Averill, Ricky P          11 COLLEGIATE-MA          40.80      39.37 BB     
  3 Daniel, Matt R            12 FSSC-MA                42.29      40.09 BB     
  4 Anthony, Evan W           12 FSSC-MA                41.79      40.47 BB     
  5 Griest, Tim D             11 FSSC-MA                46.07      40.79 BB     
  6 Huhn, Kenny J             11 DIPLOMATS-MA           42.11      41.68 C      
  7 Haywood, Lucas E          12 COLLEGIATE-MA          45.13      41.69 C      
  8 Slattery, Quinn L         11 UN-MA                  44.01      41.80 C      
  9 Stadel, Riley E           12 DIPLOMATS-MA           41.18      42.09 C      
 10 Siemon, Andrew M          12 WSY SWIMMING-MA        43.62      42.40 C      
 11 Lance, Jack H             12 FSSC-MA                44.52      43.33 C      
 12 Manning, Padraic J        11 WSY SWIMMING-MA        44.00      43.75 C      
 13 Marakowski, Matthew P     11 FSC-MA                 43.88      44.43 C      
 14 Saracina, James B         11 UN-MA                  47.85      45.16 C      
 15 Howard, Alex W            11 DIPLOMATS-MA           47.23      45.19 C      
 16 Schiavone, CJ J           11 EAC-MA                 49.39      46.98 C      
 17 Dunne, William P          11 DIPLOMATS-MA           47.80      47.73 C      
 18 Beard, Nathaniel L        11 FSSC-MA                47.14      47.77 C      
 19 Harpel, Ian J             12 FSSC-MA                   NT      48.20 C      
 20 Ceneviva, Matt R          11 HERSHEY-MA             44.90      48.66 C      
 21 Wohlert, Tahra A          11 LAC-MA                 51.82      48.69 C      
 22 Stream, Ryan S            11 LAC-MA                    NT      50.12 C      
 23 O'Connor, Matthew J       11 CVAC-MA                53.01      52.89 C      
 
Event 77  Women 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:07.89  AAAA
              1:11.19  AAA
              1:14.39  AA
              1:17.59  A
              1:24.09  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Browne, Liz C             14 NLAC-MA              1:10.80    1:10.85 AAA    
                  33.86     1:10.85 (36.99)                                        
  2 Sismour, Meghan E         14 WHAT-AM              1:10.40    1:10.91 AAA    
                  33.68     1:10.91 (37.23)                                        
  3 Diller, Katie M           14 FSSC-MA              1:12.33    1:11.14 AAA    
                  33.85     1:11.14 (37.29)                                        
  4 Hoch, Madeline J          14 WSY SWIMMING-MA      1:11.95    1:12.81 AA     
                  34.29     1:12.81 (38.52)                                        
  5 Reale, Emily N            14 EAC-MA               1:13.55    1:13.28 AA     
                  34.65     1:13.28 (38.63)                                        
  6 Skorupski, Lauren M       14 LAC-MA               1:13.62    1:14.63 A      
                  35.08     1:14.63 (39.55)                                        
  7 Taylor, Raegyn B          14 NLAC-MA              1:14.53    1:14.98 A      
                  35.47     1:14.98 (39.51)                                        
  8 Spradling, Paige M        14 LAC-MA               1:17.23    1:15.48 A      
                  35.28     1:15.48 (40.20)                                        
  9 Zell, Katie E             14 LAC-MA               1:13.86    1:15.66 A      
                  35.58     1:15.66 (40.08)                                        
 10 Schouten, Madeline H      14 FSSC-MA              1:12.96    1:16.06 A      
                  35.64     1:16.06 (40.42)                                        
 11 Surfus, Samantha M        14 HERSHEY-MA           1:15.57    1:16.18 A      
                  36.49     1:16.18 (39.69)                                        
 12 Eckels, Carrigan C        14 UN-MA                1:15.64    1:16.54 A      
                  36.45     1:16.54 (40.09)                                        
 13 Maxwell, Emily A          14 SUNY-MA              1:12.14    1:16.59 A      
                  35.22     1:16.59 (41.37)                                        
 14 Bentzel, Kaitlyn M        14 WSY SWIMMING-MA      1:15.99    1:16.93 A      
                  36.35     1:16.93 (40.58)                                        
 15 Dinello, Taylor D         14 HERSHEY-MA           1:17.12    1:17.81 BB     
                  36.69     1:17.81 (41.12)                                        
 16 Broschard, Gabi W         13 HERSHEY-MA           1:16.35    1:18.70 BB     
                  37.98     1:18.70 (40.72)                                        
 17 Daniel, Paige L           14 LAC-MA               1:15.31    1:19.31 BB     
                  37.67     1:19.31 (41.64)                                        
BB - Division  
  1 Slattery, Devon L         13 UN-MA                1:17.83    1:16.43 A      
                  35.67     1:16.43 (40.76)                                        
  2 Forrest, Alisha H         13 NLAC-MA              1:21.74    1:19.08 BB     
                  37.17     1:19.08 (41.91)                                        
  3 Hammaker, Leah E          13 EAC-MA               1:20.39    1:19.12 BB     
                  38.29     1:19.12 (40.83)                                        
  4 Nichols, Katie R          13 LAC-MA               1:20.78    1:19.23 BB     
                  37.86     1:19.23 (41.37)                                        
  5 Kent, Carly K             13 WSY SWIMMING-MA      1:17.95    1:19.35 BB     
                  37.39     1:19.35 (41.96)                                        
  6 Urban, Valerie J          14 DIPLOMATS-MA         1:23.16    1:19.67 BB     
                  38.11     1:19.67 (41.56)                                        
  7 Miller, Katelyn E         14 WSY SWIMMING-MA      1:20.76    1:20.83 BB     
                  37.13     1:20.83 (43.70)                                        
  7 Yoder, Maria R            13 DIPLOMATS-MA         1:21.53    1:20.83 BB     
                  38.83     1:20.83 (42.00)                                        
  9 Basso, Erin N             13 EPAC-MA              1:22.45    1:23.00 BB     
                  39.05     1:23.00 (43.95)                                        
C - Division  
  1 Walker, Lexi L            13 UN-MA                     NT    1:20.03 BB     
                  37.75     1:20.03 (42.28)                                        
  2 Schmittle, Emily A        13 WSY SWIMMING-MA      1:24.46    1:20.54 BB     
                  37.60     1:20.54 (42.94)                                        
  3 Wilkerson, Jocilyn G      13 EPAC-MA                   NT    1:20.83 BB     
                  37.70     1:20.83 (43.13)                                        
  4 Delia, Jennifer L         13 DIPLOMATS-MA              NT    1:21.52 BB     
                  37.94     1:21.52 (43.58)                                        
  5 Crownover, Hayley M       13 WSY SWIMMING-MA      1:24.23    1:22.96 BB     
                  39.69     1:22.96 (43.27)                                        
  6 Olivieri, Brianna L       13 FSSC-MA              1:25.56    1:24.29 C      
                  39.81     1:24.29 (44.48)                                        
  7 Miller, Rebecca I         14 WSY SWIMMING-MA      1:25.78    1:24.92 C      
                  41.23     1:24.92 (43.69)                                        
  8 Foltz, Ashley A           13 WSY SWIMMING-MA      1:27.09    1:26.05 C      
                  40.50     1:26.05 (45.55)                                        
  9 Giordani, Lauren          13 SUNY-MA                   NT    1:26.06 C      
                  40.63     1:26.06 (45.43)                                        
 10 Byler, Hannah N           13 FSC-MA               1:24.71    1:26.26 C      
                  40.51     1:26.26 (45.75)                                        
 11 Schwartz, Hannah B        14 HERSHEY-MA           1:26.80    1:26.81 C      
                  41.83     1:26.81 (44.98)                                        
 12 Young, Jenny S            13 HERSHEY-MA           1:24.88    1:28.30 C      
                  41.68     1:28.30 (46.62)                                        
 13 Mortell, Sabrina S        13 WSY SWIMMING-MA      1:24.54    1:29.20 C      
                  42.39     1:29.20 (46.81)                                        
 14 Gray, Michelle E          13 FSSC-MA              1:30.97    1:29.56 C      
                  42.03     1:29.56 (47.53)                                        
 15 Dengler, Caroline R       14 WSY SWIMMING-MA      1:27.30    1:29.58 C      
                  43.38     1:29.58 (46.20)                                        
 16 Hartzell, Brooke A        13 CYA-MA               1:30.16    1:30.36 C      
                  42.51     1:30.36 (47.85)                                        
 17 Poliski, Sarah E          13 DIPLOMATS-MA         1:29.45    1:32.61 C      
                  44.38     1:32.61 (48.23)                                        
 18 Fitz, Kendra E            13 DIPLOMATS-MA         1:37.80    1:33.20 C      
                  43.19     1:33.20 (50.01)                                        
 19 Bigos, Lindsay M          13 WHAT-AM              1:38.28    1:34.41 C      
                  44.53     1:34.41 (49.88)                                        
 20 Miller, Megan T           13 CVAC-MA                   NT    1:51.78 C      
                  51.18   1:51.78 (1:00.60)                                        
 -- Fealtman, Chloe A         13 UN-MA                     NT         DQ        
      Arms two strokes underwater
                  40.78          DQ (45.88)                                        
 
Event 78  Men 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:03.09  AAAA
              1:06.09  AAA
              1:09.09  AA
              1:12.09  A
              1:18.09  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Apa, Sam S                13 WSY SWIMMING-MA      1:09.17    1:06.75 AA     
                  31.31     1:06.75 (35.44)                                        
  2 Smith, Nathan D           14 COLLEGIATE-MA        1:07.07    1:06.81 AA     
                  31.85     1:06.81 (34.96)                                        
  3 Wenner, Seth R            14 WSY SWIMMING-MA      1:05.34    1:07.35 AA     
                  31.71     1:07.35 (35.64)                                        
  4 Bair, Matt R              14 NLAC-MA              1:08.83    1:07.58 AA     
                  32.08     1:07.58 (35.50)                                        
  5 Ceneviva, Steven M        14 HERSHEY-MA           1:10.34    1:09.54 A      
                  33.01     1:09.54 (36.53)                                        
  6 Collison, Taylor M        13 NLAC-MA              1:10.31    1:12.60 BB     
                  33.90     1:12.60 (38.70)                                        
  7 Haines, Collin A          14 DIPLOMATS-MA         1:11.91    1:12.65 BB     
                  35.30     1:12.65 (37.35)                                        
  8 Atkinson, Denny L         14 DIPLOMATS-MA         1:12.03    1:13.03 BB     
                  34.76     1:13.03 (38.27)                                        
BB - Division  
  1 Miklos, Zack J            14 LAC-MA               1:12.76    1:11.85 A      
                  33.85     1:11.85 (38.00)                                        
  2 Vellios, Theo             13 COLLEGIATE-MA        1:13.47    1:13.74 BB     
                  34.70     1:13.74 (39.04)                                        
  3 Bragg, William C          14 FSC-MA               1:17.25    1:14.87 BB     
                  35.48     1:14.87 (39.39)                                        
  4 Miller, Zack L            14 GETTYSBURG-MA        1:15.63    1:15.19 BB     
                  35.90     1:15.19 (39.29)                                        
  5 Schrantz, Andrew R        14 DIPLOMATS-MA         1:17.83    1:15.66 BB     
                  35.40     1:15.66 (40.26)                                        
  6 Perkowski, Evan A         13 UN-MA                1:16.34    1:16.55 BB     
                  36.64     1:16.55 (39.91)                                        
  7 Tate, Mason S             13 WSY SWIMMING-MA      1:14.38    1:17.92 BB     
                  36.75     1:17.92 (41.17)                                        
  8 Kraus, Logan M            14 COLLEGIATE-MA        1:17.63    1:17.96 BB     
                  36.93     1:17.96 (41.03)                                        
 -- Zheng, Fredrick           13 NLAC-MA              1:14.08         DQ        
      Arms not in same horizontal plane
                  36.00          DQ (38.54)                                        
C - Division  
  1 Cram, Josh M              14 STINGRAYS-MA              NT    1:12.22 BB     
                  33.14     1:12.22 (39.08)                                        
  2 Tafuto, Vinny F           14 HERSHEY-MA           1:32.52    1:14.30 BB     
                  34.53     1:14.30 (39.77)                                        
  3 Mitchell, Justin S        13 FSSC-MA              1:28.30    1:15.79 BB     
                  35.67     1:15.79 (40.12)                                        
  4 Duck, Isaiah              13 HERSHEY-MA           1:18.64    1:17.73 BB     
                  36.30     1:17.73 (41.43)                                        
  5 Senyak, Michael P         13 WSY SWIMMING-MA           NT    1:18.11 C      
                  36.43     1:18.11 (41.68)                                        
  6 Francis, Nick M           13 CVAC-MA              1:24.75    1:21.77 C      
                  37.84     1:21.77 (43.93)                                        
  7 Kurtz, Christopher J      13 FSSC-MA              1:26.11    1:21.98 C      
                  38.87     1:21.98 (43.11)                                        
  8 Kalinowski, Cody R        13 DIPLOMATS-MA         1:25.11    1:22.85 C      
                  39.42     1:22.85 (43.43)                                        
  9 Soltanov, Seva A          14 FSC-MA               1:31.33    1:27.90 C      
                  40.04     1:27.90 (47.86)                                        
 10 Reed, Hunter M            13 COLLEGIATE-MA             NT    1:30.19 C      
                  41.83     1:30.19 (48.36)                                        
 -- Zartman, Jonathan B       14 FSSC-MA                   NT   X1:30.29 C      
                  40.88     1:30.29 (49.41)                                        
 
Event 79  Women 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:02.79  AAAA
              1:06.29  AAA
              1:09.79  AA
              1:13.19  A
              1:20.19  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Zido, Claudia C           12 WHAT-AM              1:05.74    1:05.31 AAA    
                  31.85     1:05.31 (33.46)                                        
  2 Lu, YangYang P            12 CVAC-MA              1:07.41    1:06.09 AAA    
                  30.95     1:06.09 (35.14)                                        
BB - Division  
  1 Bani, Veronica J          12 WSY SWIMMING-MA      1:13.73    1:13.06 A      
                  33.11     1:13.06 (39.95)                                        
  2 Moffitt, Anastasia M      12 FSC-MA               1:16.91    1:17.08 BB     
                  34.82     1:17.08 (42.26)                                        
C - Division  
  1 Fistrovic, Niki M         12 HERSHEY-MA           1:24.59    1:10.10 A      
                  32.69     1:10.10 (37.41)                                        
  2 Popalis, Madyson L        12 DIPLOMATS-MA              NT    1:10.83 A      
                  32.58     1:10.83 (38.25)                                        
  3 Barone, Oriana            11 HERSHEY-MA                NT    1:13.09 A      
                  32.63     1:13.09 (40.46)                                        
  4 Wickenheiser, Emily       11 CVAC-MA                   NT    1:16.14 BB     
                  35.47     1:16.14 (40.67)                                        
  5 Walmer, Jenna M           12 EAC-MA                    NT    1:18.14 BB     
                  35.38     1:18.14 (42.76)                                        
  6 McCracken, Delaney e      11 WSY SWIMMING-MA      1:32.50    1:21.17 C      
                  36.86     1:21.17 (44.31)                                        
  7 Damon, Savannah L         12 UN-MA                1:24.45    1:22.24 C      
                  38.59     1:22.24 (43.65)                                        
  8 Oh, Sarah M               11 HERSHEY-MA           1:25.73    1:23.51 C      
                  38.21     1:23.51 (45.30)                                        
  9 Skelly, Jocelyn A         12 HERSHEY-MA                NT    1:23.75 C      
                  39.58     1:23.75 (44.17)                                        
 10 Ruopp, Ryanne L           12 EPAC-MA              1:25.07    1:26.00 C      
                  38.73     1:26.00 (47.27)                                        
 11 Baylor, Blake Ann         12 SUNY-MA              1:30.64    1:26.01 C      
                  39.09     1:26.01 (46.92)                                        
 12 Robertson, Bailey M       11 HERSHEY-MA           1:36.10    1:26.60 C      
                  39.61     1:26.60 (46.99)                                        
 13 Waverka, Grace E          11 HERSHEY-MA           1:29.33    1:26.97 C      
                  39.36     1:26.97 (47.61)                                        
 14 Stutzman, Bethany E       11 HERSHEY-MA           1:40.28    1:30.00 C      
                  41.29     1:30.00 (48.71)                                        
 15 Zelko, Amber J            11 UN-MA                1:35.77    1:36.14 C      
                  42.18     1:36.14 (53.96)                                        
 16 Stramowski, Savannah L    11 PACS-MA                   NT    1:45.56 C      
                  47.68     1:45.56 (57.88)                                        
 -- Kern, Kaitlyn             11 HERSHEY-MA                NT         DQ        
      Scissors kick
                  44.62          DQ (52.23)                                        
 -- Heintzelman, Madison T    12 CCAC-MA                   NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
                  37.73          DQ (44.75)                                        
 
Event 80  Men 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:01.09  AAAA
              1:04.59  AAA
              1:08.19  AA
              1:11.69  A
              1:18.69  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Hagan, Josh T             12 HERSHEY-MA           1:05.95    1:06.96 AA     
                  31.76     1:06.96 (35.20)                                        
  2 Johnston, Ben M           12 WSY SWIMMING-MA      1:11.49    1:11.66 A      
                  33.80     1:11.66 (37.86)                                        
BB - Division  
  1 Soltanov, Georgiy A       12 FSC-MA               1:16.32    1:11.99 BB     
                  34.11     1:11.99 (37.88)                                        
C - Division  
  1 Dubbs, Nate B             12 COLLEGIATE-MA             NT    1:06.69 AA     
                  30.81     1:06.69 (35.88)                                        
  2 Lytle, Jordan A           12 GETTYSBURG-MA        1:25.69    1:16.20 BB     
                  34.50     1:16.20 (41.70)                                        
  3 Cicala, Christopher D     12 FSSC-MA              1:19.68    1:19.09 C      
                  35.30     1:19.09 (43.79)                                        
  4 Howard, Alex W            11 DIPLOMATS-MA         1:34.82    1:19.59 C      
                  35.65     1:19.59 (43.94)                                        
  5 Manning, Padraic J        11 WSY SWIMMING-MA           NT    1:23.91 C      
                  38.17     1:23.91 (45.74)                                        
  6 Haywood, Lucas E          12 COLLEGIATE-MA             NT    1:32.04 C      
                  41.38     1:32.04 (50.66)                                        
 
Event 81  Women 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:10.09  AAAA
              2:16.29  AAA
              2:22.39  AA
              2:28.59  A
              2:40.99  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Surfus, Samantha M        14 HERSHEY-MA           2:08.26    2:07.64 AAAA   
                  29.30     1:02.51 (33.21)     1:35.31 (32.80)     2:07.64 (32.33)
  2 Raab, Meaghan M           13 HERSHEY-MA           2:07.68    2:08.01 AAAA   
                  28.94     1:01.67 (32.73)     1:34.95 (33.28)     2:08.01 (33.06)
  3 Diller, Katie M           14 FSSC-MA              2:17.16    2:12.15 AAA    
                  29.70     1:03.19 (33.49)     1:37.36 (34.17)     2:12.15 (34.79)
  4 Broschard, Gabi W         13 HERSHEY-MA           2:20.30    2:23.32 A      
                  32.14     1:08.49 (36.35)     1:45.91 (37.42)     2:23.32 (37.41)
  5 Mullican, Erin A          13 LAC-MA               2:27.88    2:27.29 A      
                  31.79     1:10.04 (38.25)     1:48.64 (38.60)     2:27.29 (38.65)
  6 Grazio, Elizabeth E       13 SUNY-MA              2:28.00    2:29.91 BB     
                  32.87     1:10.97 (38.10)     1:49.92 (38.95)     2:29.91 (39.99)
BB - Division  
  1 Griest, Emily K           14 FSSC-MA              2:31.46    2:23.66 A      
                  31.72     1:07.93 (36.21)     1:45.82 (37.89)     2:23.66 (37.84)
  2 Countouris, Marika A      14 WHAT-AM              2:35.67    2:32.69 BB     
                  34.28     1:13.85 (39.57)     1:54.48 (40.63)     2:32.69 (38.21)
C - Division  
  1 Hoch, Madeline J          14 WSY SWIMMING-MA           NT    2:11.40 AAA    
                  28.70     1:01.34 (32.64)     1:36.00 (34.66)     2:11.40 (35.40)
  2 Wingert, Kaitlin P        13 UN-MA                     NT    2:35.35 BB     
                  34.01     1:14.77 (40.76)     1:56.21 (41.44)     2:35.35 (39.14)
  3 Miller, Katelyn E         14 WSY SWIMMING-MA           NT    2:46.39 C      
                  34.48     1:16.40 (41.92)     2:01.12 (44.72)     2:46.39 (45.27)
  4 Nichols, Katie R          13 LAC-MA                    NT    2:48.47 C      
                  36.32     1:18.31 (41.99)     2:03.19 (44.88)     2:48.47 (45.28)
  5 Vigliotti, Kelly M        14 WHAT-AM              2:48.71    2:49.80 C      
                  36.15     1:19.86 (43.71)     2:06.71 (46.85)     2:49.80 (43.09)
  6 Lyons, Melissa L          14 GETTYSBURG-MA        2:57.62    3:05.60 C      
                  39.59     1:28.44 (48.85)     2:18.37 (49.93)     3:05.60 (47.23)
 
Event 82  Men 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:02.79  AAAA
              2:08.59  AAA
              2:14.39  AA
              2:20.29  A
              2:31.99  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Schrantz, Andrew R        14 DIPLOMATS-MA         2:18.83    2:19.26 A      
                  29.55     1:05.67 (36.12)     1:42.94 (37.27)     2:19.26 (36.32)
C - Division  
  1 Gibble, Bradley E         13 NLAC-MA                   NT    2:09.94 AA     
                  29.21     1:02.81 (33.60)     1:36.77 (33.96)     2:09.94 (33.17)
  2 Tafuto, Vinny F           14 HERSHEY-MA                NT    2:13.15 AA     
                  29.42     1:02.83 (33.41)     1:38.19 (35.36)     2:13.15 (34.96)
  3 Luttrell, Zach W          13 HERSHEY-MA                NT    2:22.22 BB     
                  31.82     1:08.34 (36.52)     1:45.32 (36.98)     2:22.22 (36.90)
  4 Taylor, John R            14 GETTYSBURG-MA             NT    2:24.89 BB     
                  30.10     1:05.61 (35.51)     1:44.41 (38.80)     2:24.89 (40.48)
  5 Tate, Mason S             13 WSY SWIMMING-MA           NT    2:31.15 BB     
                  33.36     1:12.08 (38.72)     1:52.38 (40.30)     2:31.15 (38.77)
  6 Francis, Nick M           13 CVAC-MA              2:39.72    2:34.91 C      
                  32.44     1:13.60 (41.16)     1:54.09 (40.49)     2:34.91 (40.82)
  7 Bauchwitz, Jeremy R       14 HERSHEY-MA                NT    2:43.37 C      
                  34.72     1:16.20 (41.48)     1:59.76 (43.56)     2:43.37 (43.61)
  8 Brouse, Thomas J          13 SUNY-MA                   NT    2:44.37 C      
                  34.23     1:14.46 (40.23)     1:57.89 (43.43)     2:44.37 (46.48)
  9 Marakowski, Michael P     14 FSC-MA                    NT    2:49.31 C      
                  33.64     1:15.52 (41.88)     2:00.45 (44.93)     2:49.31 (48.86)
 10 LeBoon, Josh D            13 LAC-MA                    NT    2:52.41 C      
                  34.73     1:20.65 (45.92)     2:07.74 (47.09)     2:52.41 (44.67)
 
Event 83  Women 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
              2:17.89  AAAA
              2:24.39  AAA
              2:30.99  AA
              2:37.59  A
              2:50.69  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Zido, Claudia C           12 WHAT-AM              2:27.00    2:21.79 AAA    
                  31.57     1:06.85 (35.28)     1:49.34 (42.49)     2:21.79 (32.45)
  2 Fistrovic, Niki M         12 HERSHEY-MA           2:25.72    2:24.34 AAA    
                  31.98     1:08.40 (36.42)     1:51.09 (42.69)     2:24.34 (33.25)
  3 Tafuto, Vivi M            12 HERSHEY-MA           2:31.31    2:31.04 A      
                  33.12     1:11.68 (38.56)     1:54.63 (42.95)     2:31.04 (36.41)
BB - Division  
  1 Luft, Rebecca E           11 WSY SWIMMING-MA      2:38.52    2:36.89 A      
                  33.65     1:14.19 (40.54)     2:01.74 (47.55)     2:36.89 (35.15)
  2 Blake, Macy E             12 UN-MA                2:41.21    2:36.90 A      
                  36.51     1:14.68 (38.17)     2:02.94 (48.26)     2:36.90 (33.96)
  3 Price, Sydney M           11 CCAC-MA              2:42.82    2:37.47 A      
                  34.46     1:13.16 (38.70)     2:02.58 (49.42)     2:37.47 (34.89)
  4 Heintzelman, Madison T    12 CCAC-MA              2:44.62    2:38.54 BB     
                  36.32     1:19.79 (43.47)     2:03.92 (44.13)     2:38.54 (34.62)
  5 Raasch, Tara E            11 FSSC-MA              2:42.71    2:40.19 BB     
                  35.17     1:15.87 (40.70)     2:03.66 (47.79)     2:40.19 (36.53)
  6 Bani, Veronica J          12 WSY SWIMMING-MA      2:47.95    2:41.83 BB     
                  34.36     1:15.45 (41.09)     2:07.61 (52.16)     2:41.83 (34.22)
  7 Wareham, Sydney K         12 DIPLOMATS-MA         2:49.35    2:41.96 BB     
                  37.97     1:20.14 (42.17)     2:09.54 (49.40)     2:41.96 (32.42)
  8 Moffitt, Anastasia M      12 FSC-MA               2:47.91    2:43.94 BB     
                  36.60     1:19.45 (42.85)     2:09.79 (50.34)     2:43.94 (34.15)
  9 Rukstalis, Leeden M       12 SUNY-MA              2:45.86    2:46.17 BB     
                  37.01     1:18.30 (41.29)     2:07.10 (48.80)     2:46.17 (39.07)
 10 Walmer, Jenna M           12 EAC-MA               2:43.27    2:46.35 BB     
                  36.95     1:19.74 (42.79)     2:07.67 (47.93)     2:46.35 (38.68)
 11 Madden, Katie A           12 CCAC-MA              2:41.62    2:48.65 BB     
                  36.57     1:21.00 (44.43)     2:10.03 (49.03)     2:48.65 (38.62)
 12 Kent, Grace M             11 WSY SWIMMING-MA      2:48.34    2:49.54 BB     
                  39.04     1:22.36 (43.32)     2:10.89 (48.53)     2:49.54 (38.65)
C - Division  
  1 Barone, Oriana            11 HERSHEY-MA                NT    2:30.96 AA     
                  33.64     1:12.90 (39.26)     1:54.70 (41.80)     2:30.96 (36.26)
  2 Hershey, Samantha J       11 DIPLOMATS-MA         2:56.20    2:35.93 A      
                  34.81     1:14.99 (40.18)     2:00.44 (45.45)     2:35.93 (35.49)
  3 Beekler, Maddy M          12 EPAC-MA              2:53.01    2:37.30 A      
                  34.81     1:17.04 (42.23)     2:01.63 (44.59)     2:37.30 (35.67)
  4 Beltrandi, Kyra L         12 WSY SWIMMING-MA           NT    2:40.65 BB     
                  35.43     1:19.14 (43.71)     2:03.73 (44.59)     2:40.65 (36.92)
  5 Wickenheiser, Emily       11 CVAC-MA                   NT    2:43.59 BB     
                  35.07     1:17.67 (42.60)     2:05.67 (48.00)     2:43.59 (37.92)
  6 Koons, Claire E           12 UN-MA                     NT    2:44.04 BB     
                                1:18.82 ( )     2:08.48 (49.66)     2:44.04 (35.56)
  7 Reilly, Sabrina R         12 HERSHEY-MA                NT    2:45.01 BB     
                  38.28     1:19.97 (41.69)     2:08.38 (48.41)     2:45.01 (36.63)
  8 Vaughn, Carley E          11 WSY SWIMMING-MA      2:51.87    2:46.43 BB     
                  33.72     1:15.55 (41.83)     2:06.84 (51.29)     2:46.43 (39.59)
  9 George, Ashley R          11 FSSC-MA              2:57.64    2:51.52 C      
                  39.27     1:23.61 (44.34)     2:11.86 (48.25)     2:51.52 (39.66)
 10 Reeder, Brittany A        12 LAC-MA                    NT    2:53.04 C      
                  38.28     1:21.92 (43.64)     2:13.32 (51.40)     2:53.04 (39.72)
 11 Haines, Morgan M          11 DIPLOMATS-MA              NT    2:53.85 C      
                  38.33     1:23.87 (45.54)     2:15.93 (52.06)     2:53.85 (37.92)
 12 Aul, Riley L              11 WHAT-AM              3:06.77    2:55.63 C      
                  39.58     1:24.27 (44.69)     2:17.85 (53.58)     2:55.63 (37.78)
 13 Gordon, Ashley N          11 DIPLOMATS-MA         3:11.35    2:56.52 C      
                  39.05     1:22.17 (43.12)     2:16.92 (54.75)     2:56.52 (39.60)
 14 Carosella, Kate A         12 DIPLOMATS-MA         3:04.61    2:58.67 C      
                  38.36     1:26.24 (47.88)     2:16.57 (50.33)     2:58.67 (42.10)
 15 Skelly, Jocelyn A         12 HERSHEY-MA           3:13.23    3:02.75 C      
                  39.15     1:25.74 (46.59)     2:23.63 (57.89)     3:02.75 (39.12)
 16 Luttrell, Kiersten C      11 HERSHEY-MA           3:30.03    3:06.48 C      
                  44.47     1:30.14 (45.67)     2:27.28 (57.14)     3:06.48 (39.20)
 17 Sturla, Haley E           11 FSSC-MA                   NT    3:11.34 C      
                  43.49     1:34.20 (50.71)   3:14.06 (1:39.86)         3:11.34 ( )
 18 Fisher, Erin N            12 COLLEGIATE-MA        3:12.86    3:14.18 C      
                  45.69     1:31.63 (45.94)     2:28.96 (57.33)     3:14.18 (45.22)
 19 Jack, Paisely H           11 UN-MA                     NT    3:14.87 C      
                  43.06     1:37.09 (54.03)     2:31.00 (53.91)     3:14.87 (43.87)
 20 Croxall, Emily S          11 HERSHEY-MA           3:16.28    3:15.06 C      
                  48.49     1:36.62 (48.13)     2:32.85 (56.23)     3:15.06 (42.21)
 21 Bowman, Alexa E           12 LAC-MA                    NT    3:21.94 C      
                  46.79                             2:36.91 ( )     3:21.94 (45.03)
 22 Stramowski, Savannah L    11 PACS-MA                   NT    3:22.26 C      
                  49.86     1:42.24 (52.38)     2:37.74 (55.50)     3:22.26 (44.52)
 -- Schouten, Emma G          11 FSSC-MA              2:53.70         DQ        
      Non-continuous turning action - back
                  36.68     1:21.12 (44.44)     2:07.29 (46.17)          DQ (36.34)
 
Event 84  Men 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
              2:14.99  AAAA
              2:21.79  AAA
              2:28.69  AA
              2:35.59  A
              2:49.39  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Johnston, Ben M           12 WSY SWIMMING-MA      2:22.70    2:23.31 AA     
                  33.01     1:09.29 (36.28)     1:51.39 (42.10)     2:23.31 (31.92)
  2 Hagan, Josh T             12 HERSHEY-MA           2:28.79    2:25.39 AA     
                  31.87     1:07.97 (36.10)     1:52.99 (45.02)     2:25.39 (32.40)
  3 Benner, Will E            12 NLAC-MA              2:29.34    2:30.27 A      
                  35.75     1:14.40 (38.65)     1:56.41 (42.01)     2:30.27 (33.86)
  4 Francis, Ben M            12 CVAC-MA              2:33.85    2:31.94 A      
                  32.22     1:10.41 (38.19)     1:57.06 (46.65)     2:31.94 (34.88)
  5 Ceneviva, Zach J          12 HERSHEY-MA           2:31.92    2:43.42 BB     
                  36.30     1:20.82 (44.52)     2:05.34 (44.52)     2:43.42 (38.08)
BB - Division  
  1 Soltanov, Georgiy A       12 FSC-MA               2:44.84    2:36.97 BB     
                  34.72     1:14.93 (40.21)     2:01.97 (47.04)     2:36.97 (35.00)
  2 Lauer, Austin G           11 UN-MA                2:45.66    2:39.05 BB     
                  33.84     1:16.41 (42.57)     2:02.38 (45.97)     2:39.05 (36.67)
  3 Uhlin, Keir L             11 DIPLOMATS-MA         2:45.20    2:40.68 BB     
                  34.59     1:14.29 (39.70)     2:05.53 (51.24)     2:40.68 (35.15)
  4 Lytle, Jordan A           12 GETTYSBURG-MA        2:48.92    2:58.39 C      
                  38.21     1:22.75 (44.54)     2:21.17 (58.42)     2:58.39 (37.22)
 -- Griest, Tim D             11 FSSC-MA              2:45.89         DQ        
      Non-continuous turning action - back
                  36.31     1:19.44 (43.13)     2:09.57 (50.13)          DQ (35.01)
C - Division  
  1 Reilly, Jacob S           12 HERSHEY-MA                NT    2:25.95 AA     
                  31.53     1:08.45 (36.92)     1:54.17 (45.72)     2:25.95 (31.78)
  2 Averill, Ricky P          11 COLLEGIATE-MA        3:02.08    2:49.07 BB     
                  38.15     1:22.76 (44.61)     2:12.55 (49.79)     2:49.07 (36.52)
  3 Monger, Isaiah S          11 FSSC-MA                   NT    2:50.45 C      
                  35.28     1:17.07 (41.79)     2:09.43 (52.36)     2:50.45 (41.02)
  4 Lance, Jack H             12 FSSC-MA              2:52.66    2:52.21 C      
                  36.26     1:19.52 (43.26)     2:13.54 (54.02)     2:52.21 (38.67)
  5 Anthony, Evan W           12 FSSC-MA              2:57.76    2:52.61 C      
                  40.82     1:25.96 (45.14)     2:14.79 (48.83)     2:52.61 (37.82)
  6 Stadel, Riley E           12 DIPLOMATS-MA         3:14.12    2:53.82 C      
                  41.23     1:25.50 (44.27)     2:16.30 (50.80)     2:53.82 (37.52)
  7 Huhn, Kenny J             11 DIPLOMATS-MA         2:55.36    2:55.57 C      
                  41.36     1:26.48 (45.12)     2:17.99 (51.51)     2:55.57 (37.58)
  8 Shutt, Kyle W             11 SUNY-MA                   NT    3:05.91 C      
                  41.10     1:26.63 (45.53)     2:25.04 (58.41)     3:05.91 (40.87)
  9 Saracina, James B         11 UN-MA                3:26.56    3:14.21 C      
                  45.60     1:36.01 (50.41)     2:33.38 (57.37)     3:14.21 (40.83)
 10 Beard, Nathaniel L        11 FSSC-MA              3:36.00    3:24.47 C      
                  48.84     1:40.79 (51.95)     2:38.54 (57.75)     3:24.47 (45.93)
 11 O'Connor, Matthew J       11 CVAC-MA                   NT    4:19.76 C      
                1:02.33   2:11.76 (1:09.43)   3:17.05 (1:05.29)   4:19.76 (1:02.71)
 -- O'Connor, Michael J       11 CVAC-MA                   NT         DQ        
      No touch at turn - back
                1:07.56   2:09.76 (1:02.20)   3:14.90 (1:05.14)        DQ (1:08.94)
 -- Marakowski, Paul J        12 FSC-MA                    NT         DQ        
      One hand touch - fly
                  35.16     1:16.63 (41.47)     2:05.46 (48.83)          DQ (39.67)
 -- Wohlert, Tahra A          11 LAC-MA               3:34.11         DQ        
      Non-simultaneous arms - fly
                  51.52     1:43.65 (52.13)   2:45.76 (1:02.11)          DQ (47.43)
 
Event 85  Women 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                25.09  AAAA
                26.29  AAA
                27.49  AA
                28.69  A
                30.99  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Raab, Meaghan M           13 HERSHEY-MA             24.35      24.10 AAAA   
  2 Hoch, Madeline J          14 WSY SWIMMING-MA        25.87      25.10 AAA    
  3 Maurer, Steff M           14 HERSHEY-MA             25.06      25.31 AAA    
  4 Reale, Emily N            14 EAC-MA                 25.67      26.15 AAA    
  5 Sismour, Meghan E         14 WHAT-AM                26.36      26.42 AA     
  6 Surfus, Samantha M        14 HERSHEY-MA             26.50      26.43 AA     
  7 Shirtliff, Samantha L     13 WSY SWIMMING-MA        25.94      26.69 AA     
  8 Wingert, Kaitlin P        13 UN-MA                  26.80      26.85 AA     
  9 Eurich, Jenny T           14 EAC-MA                 26.97      27.03 AA     
 10 Forrest, Alisha H         13 NLAC-MA                26.47      27.09 AA     
 11 Daniel, Paige L           14 LAC-MA                 26.61      27.16 AA     
 12 Grazio, Elizabeth E       13 SUNY-MA                26.55      27.21 AA     
 13 David, Lisa A             13 DIPLOMATS-MA           27.23      27.26 AA     
 14 Browne, Liz C             14 NLAC-MA                27.53      27.33 AA     
 15 Schmittle, Emily A        13 WSY SWIMMING-MA        27.61      27.41 AA     
 16 Zell, Katie E             14 LAC-MA                 27.32      27.49 AA     
 17 Bentzel, Kaitlyn M        14 WSY SWIMMING-MA        27.34      27.53 A      
 18 Walker, Lexi L            13 UN-MA                  27.75      27.63 A      
 19 Byler, Hannah N           13 FSC-MA                 27.26      27.77 A      
 20 Nichols, Katie R          13 LAC-MA                 27.72      27.82 A      
 21 Spradling, Paige M        14 LAC-MA                 28.11      27.98 A      
 22 Basso, Erin N             13 EPAC-MA                28.15      28.03 A      
 23 Vigliotti, Kelly M        14 WHAT-AM                27.29      28.08 A      
 24 Dengler, Caroline R       14 WSY SWIMMING-MA        27.69      28.11 A      
 25 Foltz, Ashley A           13 WSY SWIMMING-MA        27.95      28.17 A      
 26 Kent, Carly K             13 WSY SWIMMING-MA        28.33      28.31 A      
 27 Sengupta, Tonoya          13 CCAC-MA                28.10      28.41 A      
 28 Wilkerson, Jocilyn G      13 EPAC-MA                28.44      28.50 A      
 29 Mortell, Sabrina S        13 WSY SWIMMING-MA        28.65      28.59 A      
 30 Skorupski, Lauren M       14 LAC-MA                 28.30      28.68 A      
 31 Schouten, Madeline H      14 FSSC-MA                28.14      28.83 BB     
 31 Yoder, Maria R            13 DIPLOMATS-MA           28.51      28.83 BB     
 33 Miller, Rebecca I         14 WSY SWIMMING-MA        28.09      29.14 BB     
BB - Division  
  1 Young, Jenny S            13 HERSHEY-MA             29.42      28.33 A      
  2 Valent, Kyra E            14 LAC-MA                 29.47      28.41 A      
  3 Countouris, Marika A      14 WHAT-AM                29.33      28.96 BB     
  4 Olivieri, Brianna L       13 FSSC-MA                29.33      29.14 BB     
  5 Dinello, Taylor D         14 HERSHEY-MA             29.27      29.25 BB     
  6 Hammaker, Leah E          13 EAC-MA                 29.68      29.54 BB     
  7 Taylor, Raegyn B          14 NLAC-MA                29.36      29.66 BB     
  8 Crownover, Hayley M       13 WSY SWIMMING-MA        29.43      29.77 BB     
  9 Lyons, Melissa L          14 GETTYSBURG-MA          30.01      30.16 BB     
 10 Gray, Michelle E          13 FSSC-MA                30.60      30.61 BB     
 11 Slattery, Devon L         13 UN-MA                  29.47      30.73 BB     
C - Division  
  1 Delia, Jennifer L         13 DIPLOMATS-MA              NT      29.83 BB     
  2 Koons, Anne S             14 UN-MA                     NT      29.85 BB     
  3 Weller, Kari A            13 SUNY-MA                   NT      30.46 BB     
  4 Fealtman, Chloe A         13 UN-MA                     NT      30.71 BB     
  5 Wagaman, Sarah J          13 LAC-MA                    NT      30.99 BB     
  6 Poliski, Sarah E          13 DIPLOMATS-MA           31.51      31.15 C      
  7 Giordani, Lauren          13 SUNY-MA                   NT      31.16 C      
  8 Hartzell, Brooke A        13 CYA-MA                 31.68      31.55 C      
  9 Bigos, Lindsay M          13 WHAT-AM                33.76      32.01 C      
 10 Lesniak, Courtenay A      13 UN-MA                  31.60      32.23 C      
 11 Fitz, Kendra E            13 DIPLOMATS-MA           33.22      32.49 C      
 12 Miller, Megan T           13 CVAC-MA                   NT      35.50 C      
 13 Smith, Riley C            13 UN-MA                     NT      39.26 C      
 
Event 86  Men 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                22.99  AAAA
                24.09  AAA
                25.19  AA
                26.29  A
                28.49  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Smith, Nathan D           14 COLLEGIATE-MA          22.28      22.71 AAAA   
  2 Wenner, Seth R            14 WSY SWIMMING-MA        22.79      23.10 AAA    
  3 Schrantz, Andrew R        14 DIPLOMATS-MA           24.05      23.71 AAA    
  4 Bair, Matt R              14 NLAC-MA                24.18      24.00 AAA    
  5 Miller, Zack L            14 GETTYSBURG-MA          24.88      24.49 AA     
  6 Haines, Collin A          14 DIPLOMATS-MA           24.53      24.74 AA     
  7 Apa, Sam S                13 WSY SWIMMING-MA        25.13      25.30 A      
  8 Ceneviva, Steven M        14 HERSHEY-MA             25.40      25.44 A      
  9 Miklos, Zack J            14 LAC-MA                 25.91      25.47 A      
 10 Zartman, Jonathan B       14 FSSC-MA                25.20      25.51 A      
 11 Gibble, Bradley E         13 NLAC-MA                25.68      25.60 A      
 12 Mitchell, Justin S        13 FSSC-MA                25.63      25.86 A      
 13 Zheng, Fredrick           13 NLAC-MA                26.20      26.09 A      
 14 Luttrell, Zach W          13 HERSHEY-MA             26.01      26.32 BB     
 15 Marakowski, Michael P     14 FSC-MA                 26.13      27.78 BB     
BB - Division  
  1 Deckman, Jordan M         14 CVAC-MA                26.73      25.80 A      
  2 Bauchwitz, Jeremy R       14 HERSHEY-MA             27.27      26.13 A      
  3 Cram, Josh M              14 STINGRAYS-MA           26.38      26.29 A      
  4 Bragg, William C          14 FSC-MA                 26.74      26.42 BB     
  5 Perkowski, Evan A         13 UN-MA                  28.20      26.68 BB     
  6 Senyak, Michael P         13 WSY SWIMMING-MA        26.93      26.81 BB     
  7 DeGrange, Alex R          14 EPAC-MA                27.15      26.84 BB     
  8 Tate, Mason S             13 WSY SWIMMING-MA        26.46      26.92 BB     
  9 Vellios, Theo             13 COLLEGIATE-MA          26.75      27.09 BB     
 10 Collison, Taylor M        13 NLAC-MA                27.07      27.10 BB     
 11 Steudel, Tyler J          14 UN-MA                  28.11      27.64 BB     
 12 Duck, Isaiah              13 HERSHEY-MA             27.47      27.76 BB     
 13 Ruddle, Trevor G          13 HERSHEY-MA             28.48      27.89 BB     
C - Division  
  1 Hughes, Nathan T          14 CCAC-MA                   NT      24.61 AA     
  2 Francis, Nick M           13 CVAC-MA                28.53      27.90 BB     
  3 Kalinowski, Cody R        13 DIPLOMATS-MA           28.68      28.75 C      
  4 Brouse, Thomas J          13 SUNY-MA                   NT      29.11 C      
  5 Soltanov, Seva A          14 FSC-MA                 30.00      30.31 C      
  6 LeBoon, Josh D            13 LAC-MA                 30.24      30.44 C      
  7 Reed, Hunter M            13 COLLEGIATE-MA          31.55      30.60 C      
  8 Dunkelberger, David E     13 UN-MA                  33.36      31.31 C