Licensed to WSY Swimming            HY-TEK's MEET MANAGER 7.0 3/9/2020 08:24 AM
     2020 YMCA PA Central District Swimming Champs - 3/6/2020 to 3/8/2020      
               2019 YMCA Central District Swimming Championships               
    MA Approval #   MA 1819 ap            YMCA Sanction #  CAQ - 2017 - PA1    
                                    Results                                    
 
Event 101  Girls 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
        Meet: % 4:22.88    3/8/2013 Meghan Small, York Y                       
                4:36.59  NATS - SC National Q Time
                5:43.99  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  5:43.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 10 Faith Evans               14 WSY-MA               5:18.45    5:12.22 DIST   
              31.32     1:09.28 (37.96)     1:52.12 (42.84)     2:31.77 (39.65)
        3:16.36 (44.59)     4:01.67 (45.31)     4:37.69 (36.02)     5:12.22 (34.53)
 
Event 104  Boys 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: % 4:47.67   3/10/2017 Robert Quan, York Y                        
                4:45.49  NATS - SC National Q Time
                5:51.99  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  5:51.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jonathan Chang            13 WSY-MA               4:58.67    4:59.28 DIST   
              26.39       56.43 (30.04)     1:27.42 (30.99)     1:59.16 (31.74)
        2:30.11 (30.95)     3:01.69 (31.58)     3:30.04 (28.35)     4:00.80 (30.76)
        4:30.47 (29.67)     4:59.28 (28.81)                                        
 
Event 106  Boys 15 & Over 400 Yard IM
===============================================================================
        Meet: % 4:00.92    3/6/2015 Zach Snyder, York Y                        
                4:14.99  NATS - SC National Q Time
                5:14.99  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  5:14.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  8 Ryan Lee                  15 WSY-MA               4:24.31    4:21.35 DIST   
              28.08     1:01.03 (32.95)     1:35.29 (34.26)     2:09.37 (34.08)
        2:45.26 (35.89)     3:21.51 (36.25)     3:51.86 (30.35)     4:21.35 (29.49)
 
Event 107  Girls 15 & Over 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: % 5:02.91   3/10/2017 Hanna Everhart, BAY                        
                5:07.69  NATS - SC National Q Time
                5:55.99  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  5:55.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 19 Ilana Jacobson            17 WSY-MA               5:37.77    5:45.97 DIST   
              30.02     1:03.31 (33.29)     1:38.03 (34.72)     2:13.88 (35.85)
        2:49.92 (36.04)     3:25.70 (35.78)     4:01.12 (35.42)     4:36.52 (35.40)
        5:11.53 (35.01)     5:45.97 (34.44)                                        
 
Event 108  Boys 15 & Over 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: % 4:43.51    3/6/2019 Alex Sun, York YMCA                        
                4:45.59  NATS - SC National Q Time
                5:34.99  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  5:34.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  4 Alex Seman                15 WSY-MA               4:55.25    5:00.09 DIST   
              26.14       54.32 (28.18)     1:23.84 (29.52)     1:54.05 (30.21)
        2:25.42 (31.37)     2:56.55 (31.13)     3:27.67 (31.12)     3:58.59 (30.92)
        4:29.85 (31.26)     5:00.09 (30.24)                                        
  5 Harrison Ziegler          17 WSY-MA               4:55.90    5:00.55 DIST   
              27.01       56.36 (29.35)     1:26.79 (30.43)     1:57.17 (30.38)
        2:27.93 (30.76)     2:58.92 (30.99)     3:29.77 (30.85)     4:00.82 (31.05)
        4:31.74 (30.92)     5:00.55 (28.81)                                        
 
Event 201  Girls 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        Meet: % 1:51.14   3/10/2018 York YMCA Swimming, York Y                 
                         C Leydig, M Harnish, S Ulmer, C Foltz             
                1:50.99  NATS - SC National Q Time
                2:20.99  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  2:20.99
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  5 Wsy Swimming-MA  'A'                              2:05.46    1:59.33 DIST   
     1) Tyya Peiffer 14                 2) Araceli Skiles 14              
     3) Samantha Linsey 13              4) Brenna Tinsley 14              
              31.43     1:04.01 (32.58)     1:33.63 (29.62)     1:59.33 (25.70)
 
Event 203  Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: % 1:51.73    3/7/2015 Leah Braswell, York Y                      
                1:55.39  NATS - SC National Q Time
                2:14.99  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  2:14.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 10 Tyya Peiffer              14 WSY-MA               2:05.33    2:08.59 DIST   
              30.52     1:03.38 (32.86)     1:36.75 (33.37)     2:08.59 (31.84)
 15 Samantha Linsey           13 WSY-MA               2:09.50    2:11.49 DIST   
              30.32     1:03.82 (33.50)     1:38.09 (34.27)     2:11.49 (33.40)
 
Event 204  Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: % 1:46.26   3/11/2017 CJ Pong, CC   -MA                          
                1:45.19  NATS - SC National Q Time
                2:12.99  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  2:12.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jonathan Chang            13 WSY-MA               1:50.73    1:48.82 DIST   
              24.58       51.93 (27.35)     1:20.08 (28.15)     1:48.82 (28.74)
 
Event 205  Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: % 24.48    3/8/2014 Courtney Harnish, York Y                     
                24.69  NATS - SC National Q Time
                28.49  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  28.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  5 Brenna Tinsley            14 WSY-MA                 26.10      26.03 DIST   
 15 Araceli Skiles            14 WSY-MA                 26.97      27.05 DIST   
 21 Sadie Ludwick             14 WSY-MA                 26.90      27.71 DIST   
 32 Brea Maggio               14 WSY-MA                 28.40      28.31 DIST   
 35 Layla Mahrady             14 WSY-MA                 28.44      28.49 DIST   
 
Event 207  Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        Meet: % 57.08    3/9/2013 Meghan Small, York Y                         
                59.09  NATS - SC National Q Time
              1:11.49  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  1:11.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 14 Tyya Peiffer              14 WSY-MA               1:04.47    1:06.69 DIST   
              32.82     1:06.69 (33.87)                                        
 21 Layla Mahrady             14 WSY-MA               1:11.37    1:14.50        
              34.79     1:14.50 (39.71)                                        
 
Event 208  Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        Meet: % 53.55   3/11/2017 Justin Heimes, UPY  -MA                      
                53.89  NATS - SC National Q Time
              1:11.99  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  1:11.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 10 James Gaudion             13 WSY-MA               1:03.90    1:02.76 DIST   
              30.56     1:02.76 (32.20)                                        
 17 Peter Gaudion             13 WSY-MA               1:07.90    1:08.77 DIST   
              33.66     1:08.77 (35.11)                                        
 
Event 209  Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Meet: % 1:06.12   3/11/2019 Kari Powell, Chambersburg                  
                1:07.89  NATS - SC National Q Time
                1:21.49  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  1:21.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  3 Araceli Skiles            14 WSY-MA               1:09.33    1:11.46 DIST   
              34.05     1:11.46 (37.41)                                        
  6 Sadie Ludwick             14 WSY-MA               1:12.75    1:13.73 DIST   
              34.49     1:13.73 (39.24)                                        
 13 Lauren Fisher             14 WSY-MA               1:17.66    1:16.39 DIST   
              35.73     1:16.39 (40.66)                                        
 
Event 210  Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Meet: % 57.62   3/10/2019 Logan Smith, FSC-LEBY                        
              1:00.89  NATS - SC National Q Time
              1:18.49  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  1:18.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 16 Breydon Maggio            14 WSY-MA               1:17.82    1:17.11 DIST   
              38.36     1:17.11 (38.75)                                        
 
Event 213  Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: % 53.27    3/7/2015 Hanna Everhart, BAY                          
                53.39  NATS - SC National Q Time
              1:00.99  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  1:00.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  9 Brenna Tinsley            14 WSY-MA               1:00.36      58.07 DIST   
              27.51       58.07 (30.56)                                        
 17 Samantha Linsey           13 WSY-MA                 58.82      59.89 DIST   
              29.21       59.89 (30.68)                                        
 
Event 214  Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: % 49.23    3/7/2015 Robert Negron, STARS                         
                48.19  NATS - SC National Q Time
                59.99  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  59.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 11 James Gaudion             13 WSY-MA                 55.30      55.08 DIST   
              26.50       55.08 (28.58)                                        
 24 Peter Gaudion             13 WSY-MA                 59.68    1:00.91        
              29.21     1:00.91 (31.70)                                        
 
Event 217  Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Meet: % 2:24.77   3/10/2018 Gabrielle Doss, GSVY -MA                   
                2:27.59  NATS - SC National Q Time
                2:54.99  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  2:54.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  5 Araceli Skiles            14 WSY-MA               2:37.02    2:37.56 DIST   
              36.97     1:18.96 (41.99)     1:58.70 (39.74)     2:37.56 (38.86)
 11 Sadie Ludwick             14 WSY-MA               2:45.99    2:44.70 DIST   
              36.88     1:19.88 (43.00)     2:03.94 (44.06)     2:44.70 (40.76)
 14 Lauren Fisher             14 WSY-MA               2:51.06    2:54.20 DIST   
              38.11     1:21.76 (43.65)     2:08.48 (46.72)     2:54.20 (45.72)
 
Event 219  Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        Meet: % 55.43    3/8/2014 Courtney Harnish, York Y                     
                58.69  NATS - SC National Q Time
              1:12.99  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  1:12.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  6 Tyya Peiffer              14 WSY-MA               1:02.65    1:03.33 DIST   
              29.89     1:03.33 (33.44)                                        
 15 Faith Evans               14 WSY-MA               1:05.81    1:07.49 DIST   
              30.68     1:07.49 (36.81)                                        
 22 Brea Maggio               14 WSY-MA               1:09.66    1:11.62 DIST   
              33.06     1:11.62 (38.56)                                        
 
Event 220  Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        Meet: % 53.26   3/11/2017 Owen Miller, UPY  -MA                        
                52.79  NATS - SC National Q Time
              1:12.99  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  1:12.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 10 James Gaudion             13 WSY-MA               1:03.78    1:03.68 DIST   
              29.47     1:03.68 (34.21)                                        
 
Event 221  Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
        Meet: % 2:09.70   3/11/2017 Riley Trout, York Y                        
                2:09.79  NATS - SC National Q Time
                2:37.99  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  2:37.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  8 Faith Evans               14 WSY-MA               2:30.76    2:28.24 DIST   
              31.08     1:10.13 (39.05)     1:54.15 (44.02)     2:28.24 (34.09)
 10 Samantha Linsey           13 WSY-MA               2:32.22    2:30.93 DIST   
              33.49     1:13.00 (39.51)     1:56.58 (43.58)     2:30.93 (34.35)
 17 Brea Maggio               14 WSY-MA               2:36.45    2:43.21        
              34.09     1:15.69 (41.60)     2:05.99 (50.30)     2:43.21 (37.22)
 
Event 222  Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
        Meet: % 1:59.66    3/7/2019 Logam Smith, York Y                        
                1:57.79  NATS - SC National Q Time
                2:39.99  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  2:39.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jonathan Chang            13 WSY-MA               2:03.58    2:02.71 DIST   
              26.49       58.07 (31.58)     1:34.89 (36.82)     2:02.71 (27.82)
 18 Peter Gaudion             13 WSY-MA               2:30.26    2:31.80 DIST   
              33.63     1:11.46 (37.83)     1:57.02 (45.56)     2:31.80 (34.78)
 
Event 223  Girls 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        Meet: % 1:41.74    3/7/2015 York YMCA Swimming, York Y                 
                         K Luft, K Martin, C Paff, L Braswell              
                1:39.69  NATS - SC National Q Time
                2:06.49  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  2:06.49
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
 11 Wsy Swimming-MA  'A'                              1:49.84    1:50.28 DIST   
     1) Sadie Ludwick 14                2) Faith Evans 14                 
     3) Brea Maggio 14                  4) Brenna Tinsley 14              
              27.27       55.94 (28.67)     1:24.65 (28.71)     1:50.28 (25.63)
 
Event 224  Boys 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        Meet: % 1:35.33    3/9/2013 Sunbury Branch YMCA                        
                         N Monroig, B Walker, K Shutt, J Malafronte        
                1:29.49  NATS - SC National Q Time
                2:02.99  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  2:02.99
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  6 Wsy Swimming-MA  'A'                              1:43.75    1:43.13 DIST   
     1) James Gaudion 13                2) Breydon Maggio 14              
     3) Peter Gaudion 13                4) Jonathan Chang 13              
              25.24       53.31 (28.07)     1:20.24 (26.93)     1:43.13 (22.89)
 
Event 302  Boys 15 & Over 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        Meet: % 1:34.03   3/11/2019 State College Area, SCAY                   
                         J Lauver, J Anderson, J Deckman, B Webber         
                1:39.79  NATS - SC National Q Time
                2:15.49  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  2:15.49
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  2 Wsy Swimming-MA  'A'                              1:38.02    1:38.09 NATS   
     1) Gavin Guckavan 15               2) Logan Smith 15                 
     3) Naeem Sbaiti 17                 4) Scott Majka 17                 
              25.91       51.64 (25.73)     1:15.67 (24.03)     1:38.09 (22.42)
 
Event 303  Girls 15 & Over 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: % 1:50.80    3/7/2015 Meghan Small, York Y                       
                1:55.39  NATS - SC National Q Time
                2:10.49  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  2:10.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 12 Lauren Chang              15 WSY-MA               1:57.12    2:00.39 DIST   
              28.19       58.48 (30.29)     1:29.60 (31.12)     2:00.39 (30.79)
 
Event 304  Boys 15 & Over 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: % 1:44.85   3/12/2016 Zack Wolbert, POCONO PIRANHAS              
                1:45.19  NATS - SC National Q Time
                1:59.99  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  1:59.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 13 Tommy Chase               17 WSY-MA               1:55.25    1:52.13 DIST   
              25.53       53.85 (28.32)     1:23.01 (29.16)     1:52.13 (29.12)
 14 Harrison Ziegler          17 WSY-MA               1:55.46    1:54.60 DIST   
              26.39       55.72 (29.33)     1:25.86 (30.14)     1:54.60 (28.74)
 21 Nick Shelly               15 WSY-MA               1:59.58    1:57.03 DIST   
              26.00       55.46 (29.46)     1:26.10 (30.64)     1:57.03 (30.93)
 
Event 305  Girls 15 & Over 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: % 23.92    3/9/2013 Adriana Grabski, SUNY                        
                24.69  NATS - SC National Q Time
                27.99  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  27.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 14 Lauren Chang              15 WSY-MA                 25.08      25.90 DIST   
 15 Julia Ciesielka           17 WSY-MA                 25.35      25.97 DIST   
 29 Katie McAninch            17 WSY-MA                 26.35      27.35 DIST   
 
Event 306  Boys 15 & Over 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: % 20.95   3/10/2018 Robert Negron, STARS                         
                22.09  NATS - SC National Q Time
                24.99  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  24.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  6 Scott Majka               17 WSY-MA                 21.80      22.27 DIST   
 10 Nolan Chenot              16 WSY-MA                 22.30      22.65 DIST   
 14 Tyler Distenfeld          17 WSY-MA                 22.88      22.81 DIST   
 19 Naeem Sbaiti              17 WSY-MA                 23.01      23.13 DIST   
 20 Alex Seman                15 WSY-MA                 22.98      23.19 DIST   
 21 Adam Dopkowski            15 WSY-MA                 23.12      23.37 DIST   
 
Event 307  Girls 15 & Over 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        Meet: % 56.84   3/12/2016 Marget Shelly, CC   -MA                      
                59.09  NATS - SC National Q Time
              1:08.99  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  1:08.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  9 Julia Ciesielka           17 WSY-MA                 59.98    1:00.49 DIST   
              29.50     1:00.49 (30.99)                                        
 39 Katie McAninch            17 WSY-MA               1:07.72    1:09.21        
              34.47     1:09.21 (34.74)                                        
 
Event 308  Boys 15 & Over 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        Meet: % 52.07   3/10/2018 Justin Heimes, UPY  -MA                      
                53.89  NATS - SC National Q Time
              1:04.99  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  1:04.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  4 Tyler Distenfeld          17 WSY-MA                 56.37      54.01 DIST   
              26.84       54.01 (27.17)                                        
  8 Gavin Guckavan            15 WSY-MA                 54.85      54.82 DIST   
              26.87       54.82 (27.95)                                        
 18 Nick Shelly               15 WSY-MA                 56.76      59.43 DIST   
              28.65       59.43 (30.78)                                        
 24 Brian Cunningham          15 WSY-MA               1:02.73    1:01.33 DIST   
              30.16     1:01.33 (31.17)                                        
 
Event 309  Girls 15 & Over 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Meet: % 1:04.58   3/10/2018 Margaret Walting, WBY                      
                1:07.89  NATS - SC National Q Time
                1:19.49  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  1:19.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 14 Ilana Jacobson            17 WSY-MA               1:15.08    1:14.82 DIST   
              34.51     1:14.82 (40.31)                                        
 
Event 310  Boys 15 & Over 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Meet: % 59.43    3/9/2013 Eric Usbeck, GSY                             
              1:00.89  NATS - SC National Q Time
              1:11.49  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  1:11.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  2 David Oren                17 WSY-MA                 58.75      58.53%NATS   
              28.25       58.53 (30.28)                                        
  9 Ryan Lee                  15 WSY-MA               1:03.82    1:02.91 DIST   
              29.97     1:02.91 (32.94)                                        
 
Event 312  Boys 15 & Over 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        Meet: % 1:50.31    3/7/2019 Adam Mahler, Schuylkill YMCA               
                1:57.79  NATS - SC National Q Time
                2:24.99  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  2:24.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  4 Tommy Chase               17 WSY-MA               2:05.88    2:04.72 DIST   
              26.49       58.13 (31.64)     1:30.91 (32.78)     2:04.72 (33.81)
 
Event 313  Girls 15 & Over 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: % 52.21   3/12/2016 Meghan Small, York Y                         
                53.39  NATS - SC National Q Time
                59.99  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  59.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 17 Lauren Chang              15 WSY-MA                 54.30      56.11 DIST   
              27.15       56.11 (28.96)                                        
 22 Julia Ciesielka           17 WSY-MA                 57.12      57.50 DIST   
              27.96       57.50 (29.54)                                        
 26 Katie McAninch            17 WSY-MA                 58.34      59.32 DIST   
              28.72       59.32 (30.60)                                        
 
Event 314  Boys 15 & Over 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: % 47.25   3/11/2017 Robert Negron, STARS                         
                48.19  NATS - SC National Q Time
                53.99  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  53.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  2 Scott Majka               17 WSY-MA                 47.32      48.10 NATS   
              22.83       48.10 (25.27)                                        
  5 Logan Smith               15 WSY-MA                 50.75      48.62 DIST   
              23.35       48.62 (25.27)                                        
 21 Nolan Chenot              16 WSY-MA                 49.60      51.25 DIST   
              24.17       51.25 (27.08)                                        
 28 Adam Dopkowski            15 WSY-MA                 51.02      52.58 DIST   
              25.03       52.58 (27.55)                                        
 
Event 316  Boys 15 & Over 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        Meet: % 1:52.95   3/10/2018 Justin Heimes, UPY  -MA                    
                1:56.59  NATS - SC National Q Time
                2:18.99  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  2:18.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  4 Alex Seman                15 WSY-MA               1:58.66    1:58.95 DIST   
              28.79       58.77 (29.98)     1:29.23 (30.46)     1:58.95 (29.72)
 15 Brian Cunningham          15 WSY-MA               2:15.64    2:22.79        
              32.96     1:08.68 (35.72)     1:45.91 (37.23)     2:22.79 (36.88)
 
Event 318  Boys 15 & Over 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Meet: % 2:08.46    3/7/2019 Mathew Brownstead, State College Ar        
                2:12.69  NATS - SC National Q Time
                2:37.99  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  2:37.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 David Oren                17 WSY-MA               2:06.64    2:08.52 NATS   
              28.70     1:00.56 (31.86)     1:34.61 (34.05)     2:08.52 (33.91)
  4 Ryan Lee                  15 WSY-MA               2:17.49    2:16.00 DIST   
              30.61     1:04.53 (33.92)     1:40.18 (35.65)     2:16.00 (35.82)
 
Event 320  Boys 15 & Over 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        Meet: % 50.93   3/12/2019 Adam Mahler, Schutlkil YMCA                  
                52.79  NATS - SC National Q Time
              1:01.99  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  1:01.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Scott Majka               17 WSY-MA                 54.36      52.60 NATS   
              24.54       52.60 (28.06)                                        
  8 Nolan Chenot              16 WSY-MA                 57.20      56.30 DIST   
              26.41       56.30 (29.89)                                        
 19 Brian Cunningham          15 WSY-MA                 59.70    1:00.75 DIST   
              28.58     1:00.75 (32.17)                                        
 
Event 321  Girls 15 & Over 200 Yard IM
===============================================================================
        Meet: % 2:06.08   3/10/2018 Marget Shelly, York Y                      
                2:09.79  NATS - SC National Q Time
                2:31.99  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  2:31.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 18 Ilana Jacobson            17 WSY-MA               2:23.05    2:22.82 DIST   
              31.32     1:08.01 (36.69)     1:50.01 (42.00)     2:22.82 (32.81)
 
Event 322  Boys 15 & Over 200 Yard IM
===============================================================================
        Meet: % 1:52.00    3/7/2015 Zach Snyder, York Y                        
                1:57.79  NATS - SC National Q Time
                2:18.99  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  2:18.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Logan Smith               15 WSY-MA               1:58.83    1:57.02 NATS   
              25.83       57.16 (31.33)     1:29.29 (32.13)     1:57.02 (27.73)
  4 Gavin Guckavan            15 WSY-MA               1:58.44    1:59.36 DIST   
              25.55       55.04 (29.49)     1:29.68 (34.64)     1:59.36 (29.68)
 11 Tommy Chase               17 WSY-MA               2:00.59    2:06.30 DIST   
              26.48       59.87 (33.39)     1:35.98 (36.11)     2:06.30 (30.32)
 12 David Oren                17 WSY-MA               2:03.19    2:08.05 DIST   
              27.85     1:03.24 (35.39)     1:36.68 (33.44)     2:08.05 (31.37)
 13 Nick Shelly               15 WSY-MA               2:08.95    2:10.57 DIST   
              27.08       59.78 (32.70)     1:40.17 (40.39)     2:10.57 (30.40)
 
Event 323  Girls 15 & Over 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        Meet: % 1:39.30    3/7/2015 Pocono Family YMCA, POCONO PIRANHAS        
                         M Cerbone, P Kupsky, E Wolbert, K Eastman         
                4:19.99  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  4:19.99
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  7 Wsy Swimming-MA  'A'                              3:49.55    3:48.78 DIST   
     1) Lauren Chang 15                 2) Katie McAninch 17              
     3) Ilana Jacobson 17               4) Julia Ciesielka 17             
              27.24       55.82 (55.82)     1:24.13 (28.31)     1:54.90 (59.08)
        2:22.29 (27.39)     2:52.77 (57.87)     3:18.99 (26.22)     3:48.78 (56.01)
 
Event 324  Boys 15 & Over 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        Meet: % 1:28.28   3/11/2017 Sunbury Branch YMCA, SUNY -MA              
                         J Malafronte, D Wolfe, C Hummel, B Walker         
                3:59.99  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  3:59.99
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  6 Wsy Swimming-MA  'A'                              3:18.69    3:27.16 DIST   
     1) Alex Seman 15                   2) Adam Dopkowski 15              
     3) Nolan Chenot 16                 4) David Oren 17                  
              24.26       49.91 (49.91)     1:14.45 (24.54)     1:41.41 (51.50)
        2:05.74 (24.33)     2:33.66 (52.25)     2:58.99 (25.33)     3:27.16 (53.50)
 
Event 405  Girls 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: % 27.63   3/11/2018 Eve Phillips, WAY  -MA                       
                35.49  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  35.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  9 Summer Evans               9 WSY-MA                 31.77      32.48 DIST   
 20 Libby Howell               9 WSY-MA                 34.67      34.34 DIST   
 26 Olivia Kimmel              8 WSY-MA                 34.63      35.01 DIST   
 31 Abigail Walls             10 WSY-MA                 34.79      35.55        
 
Event 406  Boys 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: % 26.82    3/8/2019 Nick Berger, Nazareth Easton                 
                35.49  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  35.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  3 Max Laurore               10 WSY-MA                 30.57      30.95 DIST   
 
Event 407  Girls 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        Meet: % 32.57   3/12/2017 Katie Rarrick, Bellefonte                    
                41.99  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  41.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  2 Ava Buhrman                8 WSY-MA                 34.45      34.11 DIST   
 14 Summer Evans               9 WSY-MA                 39.82      38.83 DIST   
 23 Libby Howell               9 WSY-MA                 40.73      40.78 DIST   
 30 Olivia Kimmel              8 WSY-MA                 40.30      41.59 DIST   
 38 Abigail Walls             10 WSY-MA                 40.78      43.76        
 
Event 408  Boys 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        Meet: % 31.54    3/8/2019 Nick Berger, Nazareth Easton                 
                42.99  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  42.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 13 Jacob Kertes              10 WSY-MA                 41.08      41.49 DIST   
 
Event 410  Boys 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Meet: % 34.21    3/9/2014 Francesco D'Avella, NAZY -MA                 
                48.49  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  48.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  2 Grant Keefer              10 WSY-MA                 38.15      37.83 DIST   
 18 Henry Gaudion              9 WSY-MA                 46.24      46.50 DIST   
 
Event 413  Girls 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: % 1:01.47    3/8/2015 Sydney Ulmer, York Y                       
                1:19.99  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  1:19.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  7 Ava Buhrman                8 WSY-MA               1:07.93    1:10.86 DIST   
              32.82     1:10.86 (38.04)                                        
 11 Summer Evans               9 WSY-MA               1:11.98    1:13.71 DIST   
              35.67     1:13.71 (38.04)                                        
 29 Abigail Walls             10 WSY-MA               1:18.58    1:22.27        
              40.33     1:22.27 (41.94)                                        
 
Event 414  Boys 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: % 1:00.32    3/8/2015 Nick Shelly, CC-MA                         
                1:20.99  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  1:20.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  2 Grant Keefer              10 WSY-MA               1:05.29    1:05.20 DIST   
              31.08     1:05.20 (34.12)                                        
  6 Max Laurore               10 WSY-MA               1:08.11    1:10.28 DIST   
              32.88     1:10.28 (37.40)                                        
 15 Henry Gaudion              9 WSY-MA               1:17.25    1:16.65 DIST   
              36.31     1:16.65 (40.34)                                        
 18 Jacob Kertes              10 WSY-MA               1:20.77    1:19.23 DIST   
              36.84     1:19.23 (42.39)                                        
 
Event 416  Boys 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        Meet: % 1:05.32   3/13/2016 Woobie Kupsky, POCONO PIRANHAS             
                1:29.99  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  1:29.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  7 Jacob Kertes              10 WSY-MA               1:29.31    1:31.19        
              44.35     1:31.19 (46.84)                                        
 
Event 418  Boys 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Meet: % 1:17.70   3/10/2013 Matthew Hardt, WSY  -MA                    
                1:39.99  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  1:39.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  3 Grant Keefer              10 WSY-MA               1:24.10    1:25.35 DIST   
              40.11     1:25.35 (45.24)                                        
 
Event 419  Girls 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        Meet: % 29.63   3/11/2018 Eve Phillips, WAY  -MA                       
                40.99  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  40.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  7 Ava Buhrman                8 WSY-MA                 33.95      35.78 DIST   
 17 Libby Howell               9 WSY-MA                 40.20      44.65        
 
Event 420  Boys 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        Meet: % 29.40   3/13/2019 Jomar Hidalgo, Lebanon Y                     
                42.99  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  42.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  4 Max Laurore               10 WSY-MA                 33.48      34.07 DIST   
 
Event 422  Boys 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
        Meet: % 1:07.68   3/13/2016 Woobie Kupsky, POCONO PIRANHAS             
                1:29.99  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  1:29.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 10 Henry Gaudion              9 WSY-MA               1:28.17    1:29.06 DIST   
              41.54     1:29.06 (47.52)                                        
 
Event 423  Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        Meet: % 2:00.09   3/12/2017 Lock Haven Loggerheads, Loggerheads        
                         K Butzler, A Persun, C Bair, L Gugino             
                2:27.99  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  2:27.99
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  4 Wsy Swimming-MA  'A'                              2:12.10    2:14.21 DIST   
     1) Summer Evans 9                  2) Libby Howell 9                 
     3) Olivia Kimmel 8                 4) Ava Buhrman 8                  
              33.66     1:09.52 (35.86)     1:43.09 (33.57)     2:14.21 (31.12)
 
Event 424  Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        Meet: % 1:57.94   3/10/2019 Chambersburg Chargers                      
                         A Pong, N Shelly, C Gayman, R Shelly              
                2:28.99  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  2:28.99
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  5 Wsy Swimming-MA  'A'                              2:09.73    2:12.94 DIST   
     1) Max Laurore 10                  2) Jacob Kertes 10                
     3) Henry Gaudion 9                 4) Grant Keefer 10                
              31.02     1:07.39 (36.37)     1:42.35 (34.96)     2:12.94 (30.59)
 
Event 501  Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        Meet: % 1:55.98   3/12/2019 York YMCA Swimming, York Y                 
                         Havice, Phifer, Potteiger, Way                    
                2:25.99  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  2:25.99
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  4 Wsy Swimming-MA  'A'                              2:08.14    2:06.73 DIST   
     1) Katie Chang 12                  2) Allison Tinsley 11             
     3) Chloe Ludwick 11                4) Morgan Keefer 12               
              31.35     1:06.79 (35.44)     1:39.00 (32.21)     2:06.73 (27.73)
 
Event 502  Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        Meet: % 1:58.60   3/11/2019 YY, NEYS                                   
                         Rees, Schwalm, Henry, Fatta                       
                2:31.99  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  2:31.99
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
 10 Wsy Swimming-MA  'A'                              2:12.09    2:11.87 DIST   
     1) Jonathan Brettschneider 12      2) Ian Gamber 12                  
     3) Drew Koslowski 11               4) Mitch Hearn 11                 
              32.38     1:12.03 (39.65)     1:43.67 (31.64)     2:11.87 (28.20)
 
Event 503  Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: % 1:56.17   3/10/2013 Marget Shelly, CC-MA                       
                2:25.49  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  2:25.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  7 Morgan Keefer             12 WSY-MA               2:15.10    2:11.81 DIST   
              29.99     1:03.05 (33.06)     1:37.89 (34.84)     2:11.81 (33.92)
 
Event 504  Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: % 1:54.24    3/9/2014 Ryan Schreffler, SKY                       
                2:32.49  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  2:32.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 11 Mitch Hearn               11 WSY-MA               2:17.22    2:17.20 DIST   
              31.43     1:06.66 (35.23)     1:43.02 (36.36)     2:17.20 (34.18)
 
Event 505  Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: % 24.84   3/10/2019 Emily Way, YY                                
                30.99  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  30.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 15 Allison Tinsley           11 WSY-MA                 29.61      29.67 DIST   
 21 Chloe Ludwick             11 WSY-MA                 30.39      30.13 DIST   
 22 Rylee Maggio              12 WSY-MA                 30.11      30.20 DIST   
 32 Yassmin Houkasse          11 WSY-MA                 30.78      31.03        
 
Event 506  Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: % 23.56    3/9/2014 Logan Skiles, WSY  -MA                       
                31.99  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  31.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  6 Mitch Hearn               11 WSY-MA                 28.50      28.03 DIST   
  7 Jonathan Brettschneider   12 WSY-MA                 28.70      28.04 DIST   
 24 Ian Gamber                12 WSY-MA                 30.86      30.60 DIST   
 
Event 507  Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        Meet: % 28.58   3/12/2019 Julia Havice, York Y                         
                36.49  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  36.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  7 Katie Chang               12 WSY-MA                 30.51      31.57 DIST   
 20 Yassmin Houkasse          11 WSY-MA                 35.77      34.87 DIST   
 
Event 508  Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        Meet: % 28.03    3/9/2014 Alex Sun, York Y                             
                38.49  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  38.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  9 Jonathan Brettschneider   12 WSY-MA                 33.24      32.93 DIST   
 29 Cohen Murray              11 WSY-MA                 37.72      38.65        
 
Event 509  Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Meet: % 31.53   3/11/2018 Kari Powell, CC   -MA                        
                39.99  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  39.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  5 Katie Chang               12 WSY-MA                 34.01      35.03 DIST   
  8 Allison Tinsley           11 WSY-MA                 35.57      35.45 DIST   
 15 Rylee Maggio              12 WSY-MA                 37.83      38.15 DIST   
 
Event 510  Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Meet: % 29.99   3/12/2017 Logan Smith, FSC-LEBY                        
                42.99  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  42.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 15 Ian Gamber                12 WSY-MA                 38.90      39.81 DIST   
 
Event 512  Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        Meet: % 59.66   3/12/2017 Travis Stanitis, UN-MA                       
              1:18.99  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  1:18.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  7 Drew Koslowski            11 WSY-MA               1:11.80    1:12.37 DIST   
              33.37     1:12.37 (39.00)                                        
 
Event 513  Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: % 53.30   3/10/2013 Marget Shelly, CC-MA                         
              1:07.49  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  1:07.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  9 Morgan Keefer             12 WSY-MA               1:00.64    1:01.21 DIST   
              29.30     1:01.21 (31.91)                                        
 17 Chloe Ludwick             11 WSY-MA               1:05.27    1:05.04 DIST   
              31.28     1:05.04 (33.76)                                        
 
Event 514  Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: % 51.31    3/9/2014 Ryan Schreffler, SKY                         
              1:10.49  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  1:10.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  6 Mitch Hearn               11 WSY-MA               1:00.57    1:01.49 DIST   
              29.70     1:01.49 (31.79)                                        
  8 Jonathan Brettschneider   12 WSY-MA               1:02.51    1:02.19 DIST   
              30.61     1:02.19 (31.58)                                        
 
Event 516  Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        Meet: % 1:01.71    3/9/2014 Kyle Farrow, WSY  -MA                      
                1:17.99  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  1:17.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 24 Drew Koslowski            11 WSY-MA               1:13.89    1:17.53 DIST   
              37.73     1:17.53 (39.80)                                        
 
Event 517  Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Meet: % 1:09.69   3/11/2018 Kari Powell, CC   -MA                      
                1:24.99  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  1:24.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  6 Morgan Keefer             12 WSY-MA               1:16.35    1:16.70 DIST   
              36.63     1:16.70 (40.07)                                        
  8 Katie Chang               12 WSY-MA               1:16.10    1:17.53 DIST   
              35.87     1:17.53 (41.66)                                        
  9 Allison Tinsley           11 WSY-MA               1:20.85    1:18.88 DIST   
              38.45     1:18.88 (40.43)                                        
 18 Rylee Maggio              12 WSY-MA               1:24.11    1:25.48        
              39.03     1:25.48 (46.45)                                        
 
Event 518  Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Meet: % 1:05.89   3/12/2017 Logan Smith, FSC-LEBY                      
                1:27.99  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  1:27.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 12 Ian Gamber                12 WSY-MA               1:26.03    1:26.26 DIST   
              40.06     1:26.26 (46.20)                                        
 
Event 519  Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        Meet: % 26.62    3/8/2019 Julia Havice, YY                             
                34.49  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  34.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 14 Chloe Ludwick             11 WSY-MA                 33.40      32.77 DIST   
 
Event 520  Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        Meet: % 26.93   3/12/2017 Travis Stanitis, UN-MA                       
                37.99  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  37.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 12 Drew Koslowski            11 WSY-MA                 31.45      31.96 DIST