Licensed to WSY Swimming           HY-TEK's MEET MANAGER 7.0 2/24/2020 08:06 AM
           2020 YSCAP League Championships - 2/22/2020 to 2/23/2020            
                            YSCAP Championship Meet                            
                          MA Approved Meet: MA2040 AP                          
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        Meet: M 1:55.40   2/24/2018 York YMCA Swimming, York                   
                         L Laux, A Gemma, S Ulmer, P Staretz               
                1:50.99  NATS
                2:21.00  DIST
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Greater Susquehanna Valley YMC-MA  'A'            2:04.79    2:00.86 DIST   
     1) Shannon, Kimberly 14            2) Riley, Valeria 14              
     3) Shen, Alivia 13                 4) Gerlinski, Emma 13             
              28.90     1:06.35 (37.45)     1:34.83 (28.48)     2:00.86 (26.03)
  2 Northern Dauphin County YMCA G-MA  'A'            2:15.20    2:05.21 DIST   
     1) Kieffer, Ashley 13              2) Rothermel, Tatum 14            
     3) Thrush, Hannah 13               4) Roe, Kirra 13                  
              33.13     1:07.43 (34.30)     1:36.87 (29.44)     2:05.21 (28.34)
  3 Waynesboro Area YMCA-MA  'A'                      2:09.78    2:05.93 DIST   
     1) Rundquist, Ireland 13           2) Hess, Belle 13                 
     3) Buhrman, Kay 13                 4) Beck, Mya 13                   
              31.71     1:07.40 (35.69)     1:37.41 (30.01)     2:05.93 (28.52)
  4 York YMCA Swimming-MA  'A'                        2:05.77    2:07.27 DIST   
     1) Kalmanowicz, Kate 14            2) Bortner, Maddie 13             
     3) Weichseldorfer, Sarah 14        4) Stringe, Kendall 13            
              30.33     1:08.62 (38.29)     1:39.29 (30.67)     2:07.27 (27.98)
  5 Lancaster Family YMCA Lightnin-MA  'A'            2:12.72    2:07.61 DIST   
     1) Schweigert, Caroline 14         2) Adams, Tenra 13                
     3) Zodet, Avery 13                 4) Bishop, Lucy 13                
              31.26     1:07.53 (36.27)     1:41.07 (33.54)     2:07.61 (26.54)
  6 Lebanon YMCA Swimming-MA  'A'                     2:14.17    2:08.77 DIST   
     1) Binkley, Alexis 13              2) Gilbert, Sophia 14             
     3) Doutrich, Annika 13             4) Lantz, Chelsea 14              
              33.68     1:12.02 (38.34)     1:41.11 (29.09)     2:08.77 (27.66)
  7 Greater Susquehanna Valley YMC-MA  'B'            2:13.52    2:12.37 DIST   
     1) McCormick, Lea 13               2) Donner, Jillianne 13           
     3) Painter, Maria 13               4) Linn, Abbey 13                 
              34.01     1:10.85 (36.84)     1:43.12 (32.27)     2:12.37 (29.25)
  8 Waynesboro Area YMCA-MA  'B'                      2:31.32    2:19.74 DIST   
     1) Naddeo, Brenna 14               2) Swanson, Emma 14               
     3) Skoczen, Rachel 13              4) Carbaugh, Ashlynn 13           
              32.63     1:12.54 (39.91)     1:48.51 (35.97)     2:19.74 (31.23)
 
Event 2  Boys 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        Meet: M 1:49.72   2/23/2019 Hanover YMCA Stingrays, HAY                
                         C Toth, N Croghan, T Smith, P Raub                
                1:39.99  NATS
                2:20.00  DIST
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lancaster Family YMCA Lightnin-MA  'A'            2:03.66    1:54.41 DIST   
     1) Tsang, Jon. 14                  2) Paterson, Aiden 14             
     3) Meck, Brian 14                  4) Mikula, Caz 14                 
              30.25     1:02.77 (32.52)     1:30.00 (27.23)     1:54.41 (24.41)
  2 Greater Susquehanna Valley YMC-MA  'A'            1:56.05    1:54.80 DIST   
     1) Malusis, Mitchell 14            2) Reichner, Trevor 13            
     3) Cianflone, Mason 14             4) Ordonez, Mason 13              
              30.50     1:03.05 (32.55)     1:29.47 (26.42)     1:54.80 (25.33)
  3 York YMCA Swimming-MA  'A'                        2:00.36    1:59.86 DIST   
     1) Miller, Stevy 13                2) Grega, Alex 14                 
     3) O'Leary, Michael 13             4) Giesselbach, Danny 14          
              31.51     1:03.46 (31.95)     1:33.49 (30.03)     1:59.86 (26.37)
  4 York YMCA Swimming-MA  'B'                        2:05.20    2:04.49 DIST   
     1) Knarr, Trevor 13                2) Pacifico, Ben 14               
     3) Schwalm, Grant 13               4) Hollinger, Jackson 14          
              32.88     1:05.84 (32.96)     1:38.16 (32.32)     2:04.49 (26.33)
  5 Lancaster Family YMCA Lightnin-MA  'B'            2:23.26    2:08.54 DIST   
     1) Roettger, Luke 14               2) Mikula, Max 13                 
     3) Vitko, Ivan 13                  4) Long, Emerson 13               
              31.45     1:05.95 (34.50)     1:40.07 (34.12)     2:08.54 (28.47)
  6 Greater Susquehanna Valley YMC-MA  'B'            2:27.43    2:20.35        
     1) Pachucki, Evan 14               2) Best, Joey 13                  
     3) Fassero, Miles 13               4) Wohlheiter, Brady 14           
            1:14.60     1:49.58 (34.98)     2:20.35 (30.77)                    
 
Event 3  Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        Meet: M 1:56.66   2/23/2019 York YMCA Swimming, York Y                 
                2:26.00  DIST
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 York YMCA Swimming-MA  'A'                        2:02.02    2:06.95 DIST   
     1) Williams, Lydia 12              2) Eckert, Jayla 12               
     3) Moore, Chloe 12                 4) Walsh, Aivleen 12              
              33.03     1:09.20 (36.17)     1:39.54 (30.34)     2:06.95 (27.41)
  2 Chambersburg Memorial YMCA Cha-MA  'A'            2:10.64    2:08.01 DIST   
     1) Del Rosario, Xiomara 12         2) Markle, Lauren 12              
     3) Reichelderfer, Brooke 11        4) Evans, Lilly 12                
              31.79     1:06.44 (34.65)     1:39.79 (33.35)     2:08.01 (28.22)
  3 WSY Swimming-MA  'A'                              2:10.29    2:08.93 DIST   
     1) Chang, Katie 12                 2) Tinsley, Allison 11            
     3) Ludwick, Chloe 11               4) Keefer, Morgan 12              
              31.35     1:06.88 (35.53)     1:39.81 (32.93)     2:08.93 (29.12)
  4 Greater Susquehanna Valley YMC-MA  'A'            2:20.21    2:16.13 DIST   
     1) Snyder, Roslyn 11               2) Ray, Isabella 12               
     3) Hopkinson, Emma 11              4) Fetterman, Olivia 11           
              36.41     1:15.70 (39.29)     1:44.79 (29.09)     2:16.13 (31.34)
  5 Waynesboro Area YMCA-MA  'A'                      2:19.55    2:19.53 DIST   
     1) Brandes, Ava 12                 2) Harsh, Chesley 12              
     3) Phillips, Eve 12                4) Stains, Delaney 12             
              38.19     1:16.20 (38.01)     1:32.19 (15.99)     2:19.53 (47.34)
  6 York YMCA Swimming-MA  'B'                        2:10.20    2:22.30 DIST   
     1) King, Delaney 11                2) Kalmanowicz, Lauren 11         
     3) Purkanto, Alexia 11             4) Giesselbach, Sarah 12          
              36.99     1:19.91 (42.92)     1:53.11 (33.20)     2:22.30 (29.19)
  7 Lancaster Family YMCA Lightnin-MA  'A'            2:30.29    2:29.45        
     1) Plank, Cheyenne 12              2) Roth, Sarah 12                 
     3) Roettger, Mia 12                4) Witmer, Elliotte 11            
              42.17     1:18.39 (36.22)     1:55.03 (36.64)     2:29.45 (34.42)
  8 Greater Susquehanna Valley YMC-MA  'B'            2:37.65    2:36.30        
     1) Pachucki, Anna 11               2) Ryu, Abby 11                   
     3) Crosby, Skylar 12               4) Gudonis, Lita 11               
              40.33     1:20.70 (40.37)   2:36.30 (1:15.60)                    
  9 Chambersburg Memorial YMCA Cha-MA  'B'            2:42.10    2:36.92        
     1) Wolfe, Kayla 12                 2) Lucas, Ashton 11               
     3) Foster, Sarah 11                4) Gee, Kameryn 11                
              36.52     1:19.57 (43.05)   2:36.92 (1:17.35)                    
 -- Lebanon YMCA Swimming-MA  'A'                     2:20.17         DQ        
      Early take-off swimmer #3
     1) Light, KatyAnne 11              2) Kipp, Mariah 11                
     3) Hidalgo, Carla 12               4) Gilbert, Kenidee 11            
              35.11     1:15.25 (40.14)     1:47.33 (32.08)          DQ (33.59)
 
Event 4  Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        Meet: M 1:58.83   2/23/2019 York YMCA Swimming, York Y                 
                2:32.00  DIST
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chambersburg Memorial YMCA Cha-MA  'A'            2:06.56    2:05.70 DIST   
     1) McGraw, Cullen 11               2) Kaczmark, Alex 11              
     3) Covington, Xavier 11            4) Tasker, Amir 11                
              32.57     1:06.31 (33.74)     1:38.15 (31.84)     2:05.70 (27.55)
  2 Waynesboro Area YMCA-MA  'A'                      2:11.33    2:06.08 DIST   
     1) Bonner, JB 12                   2) Detwiler, Sean 12              
     3) Hess, Aiden 12                  4) Morgan, Riley 12               
              31.67     1:05.37 (33.70)     1:35.45 (30.08)     2:06.08 (30.63)
  3 Lancaster Family YMCA Lightnin-MA  'A'            2:12.38    2:11.20 DIST   
     1) Margevich, Josh 11              2) Paterson, Henry 11             
     3) Trowbridge, Colin 11            4) Gates, Andrew 12               
              34.44     1:11.64 (37.20)     1:43.42 (31.78)     2:11.20 (27.78)
  4 York YMCA Swimming-MA  'A'                        2:00.20    2:12.36 DIST   
     1) Torres, Roman 11                2) King, Dalen 12                 
     3) Flemister, Elkanah 11           4) Seitz, Joshua 12               
              32.04     1:10.14 (38.10)     1:42.37 (32.23)     2:12.36 (29.99)
  5 WSY Swimming-MA  'A'                              2:14.27    2:13.37 DIST   
     1) Brettschneider, Jonathan 12     2) Gamber, Ian 12                 
     3) Koslowski, Drew 11              4) Hearn, Mitch 11                
              33.24     1:12.03 (38.79)     1:44.77 (32.74)     2:13.37 (28.60)
  6 Lebanon YMCA Swimming-MA  'A'                     2:18.82    2:15.16 DIST   
     1) Tadajweski, Edward 12           2) Newton, Christian 12           
     3) Dibiaso, Carson 12              4) Gilbert, Thadeous 11           
              34.78     1:10.13 (35.35)     1:44.36 (34.23)     2:15.16 (30.80)
  7 Lancaster Family YMCA Lightnin-MA  'B'            2:37.86    2:33.23        
     1) Robinson, Dennis 11             2) Myers, Gage 12                 
     3) Long, Wilder 11                 4) Sayres, Jack 11                
              40.71     1:23.62 (42.91)     2:01.29 (37.67)     2:33.23 (31.94)
  8 Chambersburg Memorial YMCA Cha-MA  'B'            2:43.13    2:33.38        
     1) White, Ethan 11                 2) Adamek, Griffin 11             
     3) Evans, Colby 11                 4) Vink, Colin 12                 
              34.73     1:20.85 (46.12)     1:58.29 (37.44)     2:33.38 (35.09)
  9 Carlisle Family YMCA-ZZ  'A'                      2:52.77    2:45.17        
     1) Cameron, Harold 11              2) Maschmeyer, Cooper 11          
     3) Danner, Levi 11                 4) Hair, Jonathan 11              
              36.55     1:16.36 (39.81)     2:13.13 (56.77)     2:45.17 (32.04)
 10 York YMCA Swimming-MA  'B'                        2:06.20    2:48.58        
     1) Marcini, Maxwell 11             2) Campbell, Noah 11              
     3) Romyn, AJ 11                    4) Beck, Michael 11               
              38.96     1:29.75 (50.79)     2:08.58 (38.83)     2:48.58 (40.00)
 -- Greater Susquehanna Valley YMC-MA  'A'            2:21.19         DQ        
      Early take-off swimmer #4
     1) Doss, Nicholas 12               2) Moyer, Malachi 11              
     3) Rogovin, Benjamin 12            4) McCormick, Les 12              
              33.70     1:16.28 (42.58)     1:52.66 (36.38)          DQ (29.56)
 
Event 5  Girls 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        Meet: M 2:03.88   2/24/2018 York YMCA Swimming, York                   
                         C Moore, I Phifer, K Hinson, T Folcomer           
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 York YMCA Swimming-MA  'A'                        2:05.20    2:29.88        
     1) Navarro, Leah 10                2) Land, Anya 10                  
     3) Stalfort, Alison 10             4) Schanberger, Natalie 10        
              35.94     1:29.30 (53.36)     1:56.10 (26.80)     2:29.88 (33.78)
  2 Chambersburg Memorial YMCA Cha-MA  'A'            2:31.40    2:31.37        
     1) Golden, Luna 10                 2) Wheeler, Trinity 9             
     3) Fang, Kaitlyn 10                4) Keller, Audrey 9               
              34.99     1:20.85 (45.86)     1:58.47 (37.62)     2:31.37 (32.90)
  3 Lancaster Family YMCA Lightnin-MA  'A'            2:34.06    2:35.24        
     1) Wagner, Grace 10                2) Aungst, Caroline 10            
     3) Paterson, Mary 10               4) Bishop, Catherine 10           
              39.23     1:19.68 (40.45)     1:57.58 (37.90)     2:35.24 (37.66)
  4 Carlisle Family YMCA-ZZ  'A'                      2:39.33    2:38.84        
     1) Stevens, Abigail 10             2) Bono, Sophia 9                 
     3) Griffie, Sunderlyn 10           4) Knisely, Isabella 10           
              39.86     1:22.17 (42.31)     2:02.28 (40.11)     2:38.84 (36.56)
  5 Northern Dauphin County YMCA G-MA  'A'            2:47.04    2:40.15        
     1) Engle, Lydia 10                 2) Clark, Mena 10                 
     3) Rogers, Sierra 10               4) Reber, Hannah 10               
              39.00     1:30.56 (51.56)     2:03.04 (32.48)     2:40.15 (37.11)
  6 Hanover YMCA Stingrays-MA  'A'                    2:38.04    2:45.65        
     1) Rosenbach, Bryn 9               2) Floyd, Ansley 10               
     3) Sivel, Charlotte 9              4) Harris, Kelly 10               
              36.88     1:24.91 (48.03)     2:07.15 (42.24)     2:45.65 (38.50)
  7 Waynesboro Area YMCA-MA  'A'                      2:37.53    2:46.53        
     1) Tritle, Rylie 10                2) Barker, Mady 10                
     3) Phillips, Ruth 10               4) Moreno, Lili 10                
              44.01     1:28.38 (44.37)     2:10.38 (42.00)     2:46.53 (36.15)
  8 Greater Susquehanna Valley YMC-MA  'A'            2:44.40    2:55.56        
     1) Roseman, Paige 9                2) Hosterman, Paige 10            
     3) Ryu, Rachel 9                   4) Williams, Ziva 10              
              42.83                             2:16.05 ( )     2:55.56 (39.51)
  9 WSY Swimming-MA  'A'                              2:51.66    2:57.98        
     1) McKellar, Olivia 9              2) Evans, Summer 9                
     3) Howell, Libby 9                 4) Walls, Abigail 10              
              50.22     1:40.72 (50.50)     2:28.20 (47.48)     2:57.98 (29.78)
 10 York YMCA Swimming-MA  'B'                        2:14.20    3:02.63        
     1) Williams, Adeline 10            2) Burton, Gracie 10              
     3) Ulmer, Lauren 9                 4) Pauley, Journey 9              
              48.80     1:42.10 (53.30)     2:22.58 (40.48)     3:02.63 (40.05)
 11 Chambersburg Memorial YMCA Cha-MA  'B'            3:04.99    3:09.82        
     1) Markle, Natalie 10              2) Hoffman, Calla 9               
     3) White, Savannah 9               4) Keller, Olivia 9               
              43.03     1:38.66 (55.63)     2:22.35 (43.69)     3:09.82 (47.47)
 -- Waynesboro Area YMCA-MA  'B'                      3:22.17         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #3: Arms underwater recovery - fly
     1) Bowersox, Zoe 10                2) Yost, Claire 9                 
     3) Yost, Leah 10                   4) Brosius, Sydney 9              
              53.26   1:59.21 (1:05.95)   3:01.06 (1:01.85)          DQ (35.19)
 
Event 6  Boys 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        Meet: M 2:13.20   2/23/2019 Chambersburg Chargers, CC   -MA            
                         X Covington, A Kaczmark, C Pong, A Tasker         
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Greater Susquehanna Valley YMC-MA  'A'            2:31.30    2:26.92        
     1) Shannon, Colin 10               2) Houtz, Quentin 10              
     3) Brininger, Clay 10              4) Treas, Connor 9                
              38.07     1:18.53 (40.46)     1:52.16 (33.63)     2:26.92 (34.76)
  2 York YMCA Swimming-MA  'A'                        2:20.20    2:30.25        
     1) Wu, Allen 10                    2) Ferroni, Max 10                
     3) Lucas, Johnny 10                4) Thomas, Tayvon 9               
              37.19     1:19.22 (42.03)     2:02.52 (43.30)     2:30.25 (27.73)
  3 Waynesboro Area YMCA-MA  'A'                      2:38.00    2:39.21        
     1) Reichard, Zane 10               2) Harsh, Eli 10                  
     3) Detwiler, Logan 10              4) Halstead, Luke 9               
              42.85     1:26.94 (44.09)   2:39.21 (1:12.27)                    
  4 Lancaster Family YMCA Lightnin-MA  'A'            2:45.02    2:48.39        
     1) Alsulttani, Yazen 9             2) Mikula, Felix 10               
     3) Valle, Jude 9                   4) Capoferri, Nicholas 10         
              48.42                             2:14.62 ( )     2:48.39 (33.77)
  5 Lebanon YMCA Swimming-MA  'A'                     2:20.55    3:03.25        
     1) Lantz, Ryan 9                   2) Belcher, Wyatt 10              
     3) Hidalgo, Jomar 10               4) Lantz, Tyler 8                 
              55.02     1:47.51 (52.49)     2:17.13 (29.62)     3:03.25 (46.12)
 
Event 7  Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        Meet: M 2:04.39   2/28/2015 Marget Shelly, CC   -MA                    
                2:07.49  NATS
                2:17.59  JO
                2:34.70  DIST
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Shannon, Kimberly         14 GSVY-MA              2:09.96    2:04.09MNATS   
              29.80     1:01.38 (31.58)     1:33.05 (31.67)     2:04.09 (31.04)
  2 Schweigert, Caroline      14 LANY-MA              2:20.44    2:16.73 JO     
              31.76     1:06.03 (34.27)     1:41.48 (35.45)     2:16.73 (35.25)
  3 Rauhauser, Ashley         14 HAY-MA               2:19.06    2:19.12 DIST   
              32.95     1:08.02 (35.07)     1:44.17 (36.15)     2:19.12 (34.95)
  4 Kalmanowicz, Kate         14 York Y-MA            2:22.66    2:22.82 DIST   
              32.90     1:08.56 (35.66)     1:45.16 (36.60)     2:22.82 (37.66)
  5 Yates, Julia              14 HAY-MA               2:25.09    2:25.41 DIST   
              33.84     1:10.74 (36.90)     1:48.40 (37.66)     2:25.41 (37.01)
  6 Stringe, Kendall          13 York Y-MA            2:26.28    2:25.88 DIST   
              33.42     1:10.36 (36.94)     1:48.90 (38.54)     2:25.88 (36.98)
  7 Naddeo, Brenna            14 WAY-MA               2:31.18    2:30.64 DIST   
              35.69     1:14.13 (38.44)     1:52.94 (38.81)     2:30.64 (37.70)
  8 Caltrider, Abby           13 CC-MA                2:32.35    2:30.67 DIST   
              34.73     1:12.83 (38.10)     1:52.40 (39.57)     2:30.67 (38.27)
B - Final
  9 Binkley, Alexis           13 LEBY-MA              2:32.37    2:31.00 DIST   
              35.57     1:13.89 (38.32)     1:53.38 (39.49)     2:31.00 (37.62)
 10 Zodet, Avery              13 LANY-MA              2:38.69    2:38.15        
              36.33     1:17.22 (40.89)     1:58.94 (41.72)     2:38.15 (39.21)
 11 McCormick, Lea            13 GSVY-MA              2:41.18    2:40.38        
              36.18     1:17.00 (40.82)     1:59.86 (42.86)     2:40.38 (40.52)
 12 Weichseldorfer, Sarah     14 York Y-MA            2:38.67    2:40.49        
              38.48     1:20.64 (42.16)     2:02.02 (41.38)     2:40.49 (38.47)
 13 Thrush, Hannah            13 NDCY-MA              2:46.92    2:44.23        
              39.16     1:21.82 (42.66)     2:04.54 (42.72)     2:44.23 (39.69)
 
Event 7  Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        Meet: M 2:04.39   2/28/2015 Marget Shelly, CC   -MA                    
                2:07.49  NATS
                2:17.59  JO
                2:34.70  DIST
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Shannon, Kimberly         14 GSVY-MA              2:04.05    2:09.96 qJO    
              31.21     1:03.93 (32.72)     1:37.36 (33.43)     2:09.96 (32.60)
  2 Rauhauser, Ashley         14 HAY-MA               2:21.36    2:19.06 qDIST  
              32.80     1:08.04 (35.24)     1:43.92 (35.88)     2:19.06 (35.14)
  3 Schweigert, Caroline      14 LANY-MA              2:17.80    2:20.44 qDIST  
              32.72     1:07.61 (34.89)     1:44.13 (36.52)     2:20.44 (36.31)
  4 Kalmanowicz, Kate         14 York Y-MA            2:18.34    2:22.66 qDIST  
              33.61     1:09.77 (36.16)     1:45.88 (36.11)     2:22.66 (36.78)
  5 Yates, Julia              14 HAY-MA               2:24.00    2:25.09 qDIST  
              33.88     1:10.84 (36.96)     1:48.98 (38.14)     2:25.09 (36.11)
  6 Stringe, Kendall          13 York Y-MA            2:28.00    2:26.28 qDIST  
              35.10     1:12.15 (37.05)     1:49.75 (37.60)     2:26.28 (36.53)
  7 Naddeo, Brenna            14 WAY-MA                    NT    2:31.18 qDIST  
              34.71     1:12.64 (37.93)     1:52.89 (40.25)     2:31.18 (38.29)
  8 Caltrider, Abby           13 CC-MA                2:25.01    2:32.35 qDIST  
              35.19     1:13.99 (38.80)     1:53.36 (39.37)     2:32.35 (38.99)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Binkley, Alexis           13 LEBY-MA              2:34.76    2:32.37 qDIST  
              35.78     1:13.73 (37.95)     1:53.57 (39.84)     2:32.37 (38.80)
 10 Weichseldorfer, Sarah     14 York Y-MA            2:30.66    2:38.67 q      
              38.85     1:19.49 (40.64)     2:00.66 (41.17)     2:38.67 (38.01)
 11 Zodet, Avery              13 LANY-MA              2:45.55    2:38.69 q      
              38.30     1:18.86 (40.56)     1:59.62 (40.76)     2:38.69 (39.07)
 12 McCormick, Lea            13 GSVY-MA              2:40.43    2:41.18 q      
              37.09     1:18.89 (41.80)     2:01.88 (42.99)     2:41.18 (39.30)
 13 Thrush, Hannah            13 NDCY-MA              2:42.02    2:46.92 q      
              36.46     1:18.31 (41.85)   2:46.92 (1:28.61)                    
 
Event 8  Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        Meet: M 2:01.83   2/25/2017 CJ Pong, CC   -MA                          
                1:56.59  NATS
                2:11.99  JO
                2:29.00  DIST
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Chang, Jonathan           13 WSY-MA               2:07.97    2:04.52 JO     
              29.33     1:00.88 (31.55)     1:32.94 (32.06)     2:04.52 (31.58)
  2 Hidalgo, Carlos           14 LEBY-MA              2:10.38    2:05.97 JO     
              28.24     1:00.05 (31.81)     1:34.31 (34.26)     2:05.97 (31.66)
  3 Ordonez, Mason            13 GSVY-MA              2:22.88    2:17.40 DIST   
              32.43     1:07.71 (35.28)     1:43.68 (35.97)     2:17.40 (33.72)
  4 Pacifico, Ben             14 York Y-MA            2:21.44    2:17.70 DIST   
              33.39     1:07.50 (34.11)     1:42.80 (35.30)     2:17.70 (34.90)
  5 Miller, Stevy             13 York Y-MA            2:22.56    2:18.55 DIST   
              32.80     1:07.98 (35.18)     1:43.59 (35.61)     2:18.55 (34.96)
  6 Grega, Alex               14 York Y-MA            2:23.01    2:19.35 DIST   
              33.14     1:08.48 (35.34)     1:44.06 (35.58)     2:19.35 (35.29)
  7 Meck, Brian               14 LANY-MA              2:22.43    2:21.30 DIST   
              32.69     1:07.91 (35.22)     1:44.59 (36.68)     2:21.30 (36.71)
  8 Roettger, Luke            14 LANY-MA              2:26.50    2:23.93 DIST   
              34.54     1:11.29 (36.75)     1:47.93 (36.64)     2:23.93 (36.00)
B - Final
  9 Burgess, Tyler            14 York Y-MA            2:28.19    2:28.40 DIST   
              35.69     1:13.76 (38.07)     1:52.69 (38.93)     2:28.40 (35.71)
 10 Long, Emerson             13 LANY-MA              2:33.98    2:32.16        
              36.36     1:14.86 (38.50)     1:54.41 (39.55)     2:32.16 (37.75)
 11 Stoner, Alex              12 HAY-MA               2:31.01    2:34.10        
              34.16     1:13.32 (39.16)     1:54.42 (41.10)     2:34.10 (39.68)
 12 Young, Colin              13 WAY-MA               2:42.99    2:39.66        
              36.72     1:18.08 (41.36)     1:59.99 (41.91)     2:39.66 (39.67)
 13 Montgomery, Jacob         13 York Y-MA            2:38.91    2:45.68        
              38.52     1:20.67 (42.15)     2:04.45 (43.78)     2:45.68 (41.23)
 14 Lulo, Edward              14 York Y-MA            2:54.05    2:49.09        
              40.58   2:49.09 (2:08.51)                                        
 -- Hollinger, Jackson        14 York Y-MA            2:30.88         DQ        
      Delay initiating arm pull
              35.64     1:13.53 (37.89)     1:51.86 (38.33)          DQ (35.63)
 
Event 8  Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        Meet: M 2:01.83   2/25/2017 CJ Pong, CC   -MA                          
                1:56.59  NATS
                2:11.99  JO
                2:29.00  DIST
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Chang, Jonathan           13 WSY-MA               2:05.71    2:07.97 qJO    
              29.32     1:02.04 (32.72)     1:35.71 (33.67)     2:07.97 (32.26)
  2 Hidalgo, Carlos           14 LEBY-MA              2:04.71    2:10.38 qJO    
              28.94     1:01.27 (32.33)     1:35.95 (34.68)     2:10.38 (34.43)
  3 Pacifico, Ben             14 York Y-MA            2:24.05    2:21.44 qDIST  
              33.63                             1:45.29 ( )     2:21.44 (36.15)
  4 Meck, Brian               14 LANY-MA              2:23.86    2:22.43 qDIST  
              33.10     1:09.58 (36.48)     1:46.66 (37.08)     2:22.43 (35.77)
  5 Miller, Stevy             13 York Y-MA            2:19.40    2:22.56 qDIST  
              33.80     1:10.11 (36.31)     1:46.89 (36.78)     2:22.56 (35.67)
  6 Ordonez, Mason            13 GSVY-MA              2:22.95    2:22.88 qDIST  
              33.46     1:10.08 (36.62)     1:47.06 (36.98)     2:22.88 (35.82)
  7 Grega, Alex               14 York Y-MA            2:23.80    2:23.01 qDIST  
              33.38     1:09.79 (36.41)     1:46.66 (36.87)     2:23.01 (36.35)
  8 Roettger, Luke            14 LANY-MA                   NT    2:26.50 qDIST  
              35.70     1:14.12 (38.42)     1:53.11 (38.99)     2:26.50 (33.39)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Burgess, Tyler            14 York Y-MA            2:33.24    2:28.19 qDIST  
              34.26     1:12.06 (37.80)     1:50.85 (38.79)     2:28.19 (37.34)
 10 O'Leary, Michael          13 York Y-MA            2:28.57    2:30.06 q      
              36.11     1:14.38 (38.27)     1:53.03 (38.65)     2:30.06 (37.03)
 11 Hollinger, Jackson        14 York Y-MA            2:34.42    2:30.88 q      
              34.16     1:11.57 (37.41)     1:51.21 (39.64)     2:30.88 (39.67)
 12 Stoner, Alex              12 HAY-MA               2:38.40    2:31.01 q      
              33.88     1:12.62 (38.74)     1:52.44 (39.82)     2:31.01 (38.57)
 13 Knarr, Trevor             13 York Y-MA            2:31.66    2:33.58 q      
              35.24     1:13.88 (38.64)     1:54.29 (40.41)     2:33.58 (39.29)
 14 Long, Emerson             13 LANY-MA              2:48.23    2:33.98 q      
              36.56     1:15.45 (38.89)     1:55.65 (40.20)     2:33.98 (38.33)
 15 Montgomery, Jacob         13 York Y-MA                 NT    2:38.91 q      
              37.28     1:18.91 (41.63)     2:00.07 (41.16)     2:38.91 (38.84)
 16 Young, Colin              13 WAY-MA                    NT    2:42.99 q      
              38.30     1:19.49 (41.19)     2:01.51 (42.02)     2:42.99 (41.48)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Lulo, Edward              14 York Y-MA            2:48.63    2:54.05        
 18 Pachucki, Evan            14 GSVY-MA              3:01.42    2:55.79        
              39.57     1:23.95 (44.38)     2:10.59 (46.64)     2:55.79 (45.20)
-------------------------------------------------------------------------
 -- Minnich, Bryson           14 NDCY-MA              3:14.50         DQ        
      No touch at turn
                            2:23.73 ( )          DQ (49.58)                    
 
Event 9  Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        Meet: M 1:00.10    3/1/2014 Kate Luft, WSY  -MA                        
                1:07.39  JO
                1:17.90  DIST
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Folcomer, Tiffany         12 York Y-MA            1:04.88    1:04.09 JO     
              31.28     1:04.09 (32.81)                                        
  2 Hidalgo, Carla            12 LEBY-MA              1:08.30    1:04.86 JO     
              31.44     1:04.86 (33.42)                                        
  3 Chang, Katie              12 WSY-MA               1:07.66    1:06.57 JO     
              31.42     1:06.57 (35.15)                                        
  4 Del Rosario, Xiomara      12 CC-MA                1:08.64    1:07.28 JO     
              32.09     1:07.28 (35.19)                                        
  5 Moore, Chloe              12 York Y-MA            1:11.05    1:08.50 DIST   
              33.83     1:08.50 (34.67)                                        
  6 Walsh, Aivleen            12 York Y-MA            1:08.44    1:08.96 DIST   
              34.04     1:08.96 (34.92)                                        
  7 Williams, Lydia           12 York Y-MA            1:11.38    1:10.52 DIST   
              34.36     1:10.52 (36.16)                                        
  8 Yates, Esme               12 HAY-MA               1:13.68    1:14.23 DIST   
              35.94     1:14.23 (38.29)                                        
B - Final
  9 Giesselbach, Sarah        12 York Y-MA            1:13.90    1:13.30 DIST   
              35.64     1:13.30 (37.66)                                        
 10 Evans, Lilly              12 CC-MA                1:16.17    1:14.42 DIST   
              36.43     1:14.42 (37.99)                                        
 11 King, Delaney             11 York Y-MA            1:18.64    1:15.36 DIST   
              36.39     1:15.36 (38.97)                                        
 12 Mortorf, Jordin           12 NDCY-MA              1:17.04    1:16.23 DIST   
              37.64     1:16.23 (38.59)                                        
 13 Kalmanowicz, Lauren       11 York Y-MA            1:17.04    1:16.84 DIST   
              38.70     1:16.84 (38.14)                                        
 14 Wolfe, Kayla              12 CC-MA                1:16.53    1:16.90 DIST   
              36.71     1:16.90 (40.19)                                        
 15 Plank, Cheyenne           12 LANY-MA              1:18.86    1:16.95 DIST   
              38.07     1:16.95 (38.88)                                        
 16 Light, KatyAnne           11 LEBY-MA              1:17.40    1:18.48        
 
Event 9  Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        Meet: M 1:00.10    3/1/2014 Kate Luft, WSY  -MA                        
                1:07.39  JO
                1:17.90  DIST
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Folcomer, Tiffany         12 York Y-MA            1:05.41    1:04.88 qJO    
              31.64     1:04.88 (33.24)                                        
  2 Chang, Katie              12 WSY-MA               1:07.33    1:07.66 qDIST  
              32.26     1:07.66 (35.40)                                        
  3 Hidalgo, Carla            12 LEBY-MA              1:06.74    1:08.30 qDIST  
              33.57     1:08.30 (34.73)                                        
  4 Walsh, Aivleen            12 York Y-MA            1:08.71    1:08.44 qDIST  
              33.54     1:08.44 (34.90)                                        
  5 Del Rosario, Xiomara      12 CC-MA                1:09.91    1:08.64 qDIST  
              32.39     1:08.64 (36.25)                                        
  6 Moore, Chloe              12 York Y-MA            1:09.76    1:11.05 qDIST  
              35.13     1:11.05 (35.92)                                        
  7 Williams, Lydia           12 York Y-MA            1:10.09    1:11.38 qDIST  
              35.00     1:11.38 (36.38)                                        
  8 Yates, Esme               12 HAY-MA               1:13.92    1:13.68 qDIST  
              35.17     1:13.68 (38.51)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Giesselbach, Sarah        12 York Y-MA            1:10.60    1:13.90 qDIST  
              35.81     1:13.90 (38.09)                                        
 10 Evans, Lilly              12 CC-MA                1:14.84    1:16.17 qDIST  
              36.64     1:16.17 (39.53)                                        
 11 Wolfe, Kayla              12 CC-MA                1:20.78    1:16.53 qDIST  
              36.83     1:16.53 (39.70)                                        
 12 Mortorf, Jordin           12 NDCY-MA              1:18.80    1:17.04 qDIST  
              38.41     1:17.04 (38.63)                                        
 12 Kalmanowicz, Lauren       11 York Y-MA            1:18.93    1:17.04 qDIST  
              38.57     1:17.04 (38.47)                                        
 14 Light, KatyAnne           11 LEBY-MA              1:18.34    1:17.40 qDIST  
              37.65     1:17.40 (39.75)                                        
 15 King, Delaney             11 York Y-MA            1:17.11    1:18.64 q      
              37.29     1:18.64 (41.35)                                        
 16 Plank, Cheyenne           12 LANY-MA              1:16.56    1:18.86 q      
              38.72     1:18.86 (40.14)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Keefer, Morgan            12 WSY-MA               1:13.34    1:19.12        
              37.65     1:19.12 (41.47)                                        
 18 Roettger, Mia             12 LANY-MA              1:27.18    1:19.32        
              38.20     1:19.32 (41.12)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Harsh, Chesley            12 WAY-MA               1:21.83    1:19.88        
              38.52     1:19.88 (41.36)                                        
 20 Purkanto, Alexia          11 York Y-MA            1:23.47    1:20.11        
              39.14     1:20.11 (40.97)                                        
 21 Ludwick, Chloe            11 WSY-MA               1:19.22    1:20.61        
              39.46     1:20.61 (41.15)                                        
 22 Snyder, Roslyn            11 GSVY-MA              1:21.67    1:21.43        
              39.05     1:21.43 (42.38)                                        
 23 Reichelderfer, Brooke     11 CC-MA                1:22.18    1:22.16        
              39.26     1:22.16 (42.90)                                        
 24 Roth, Sarah               12 LANY-MA                   NT    1:23.00        
              40.32     1:23.00 (42.68)                                        
 25 Driscoll, Sheila          11 York Y-MA            1:28.87    1:23.07        
              40.04     1:23.07 (43.03)                                        
 26 Larsen, Emily             12 York Y-MA            1:26.24    1:23.16        
              40.62     1:23.16 (42.54)                                        
 27 Lucas, Ella               12 York Y-MA            1:24.24    1:23.77        
              40.08     1:23.77 (43.69)                                        
 28 Brandes, Ava              12 WAY-MA               1:30.55    1:25.08        
 29 Popp, Hailey              11 NDCY-MA              1:30.81    1:28.51        
              42.57     1:28.51 (45.94)                                        
 30 Fetterman, Olivia         11 GSVY-MA              1:24.67    1:30.56        
              45.09     1:30.56 (45.47)                                        
 31 Pachucki, Anna            11 GSVY-MA              1:33.27    1:32.22        
              44.07     1:32.22 (48.15)                                        
 32 Lucas, Ashton             11 CC-MA                1:32.39    1:32.51        
 33 Philippe, Gabrielle       11 York Y-MA            1:39.90    1:34.07        
              43.54     1:34.07 (50.53)                                        
 34 Naylor, Ashley            11 York Y-MA            1:38.65    1:34.84        
              45.74     1:34.84 (49.10)                                        
 35 Foster, Sarah             11 CC-MA                1:49.22    1:40.20        
 36 Gee, Kameryn              11 CC-MA                1:44.10    1:44.36        
              51.69     1:44.36 (52.67)                                        
 -- Heilman, Cora             11 York Y-MA            1:41.26         DQ        
      Delay initiating turn
 -- Kanelopoulos, Cadence     11 WAY-MA               1:35.19         DQ        
      Delay initiating turn
 -- Yen, Iva                  12 LANY-MA                   NT         DQ        
      Delay initiating turn
              43.26          DQ (51.60)                                        
 -- Shimony, Liya             11 GSVY-MA              2:16.07         DQ        
      Delay initiating turn
 
Event 10  Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        Meet: M 1:01.95   2/25/2017 Nick Shelly, CC   -MA                      
                1:07.29  JO
                1:18.00  DIST
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 McGraw, Cullen            11 CC-MA                1:08.31    1:05.97 JO     
              32.38     1:05.97 (33.59)                                        
  2 Bonner, JB                12 WAY-MA               1:09.66    1:06.88 JO     
              32.17     1:06.88 (34.71)                                        
  3 Gates, Andrew             12 LANY-MA              1:12.99    1:10.37 DIST   
              34.19     1:10.37 (36.18)                                        
  4 Trowbridge, Colin         11 LANY-MA              1:12.66    1:10.63 DIST   
              33.90     1:10.63 (36.73)                                        
  5 White, Ethan              11 CC-MA                1:14.80    1:13.86 DIST   
              35.92     1:13.86 (37.94)                                        
  6 Doss, Nicholas            12 GSVY-MA              1:14.58    1:13.88 DIST   
              34.89     1:13.88 (38.99)                                        
  7 King, Dalen               12 York Y-MA            1:14.10    1:14.38 DIST   
              36.45     1:14.38 (37.93)                                        
  8 Rosenbach, Liam           11 HAY-MA               1:15.22    1:15.89 DIST   
              36.87     1:15.89 (39.02)                                        
B - Final
  9 Paterson, Henry           11 LANY-MA              1:15.53    1:13.20 DIST   
              35.58     1:13.20 (37.62)                                        
 10 Koslowski, Drew           11 WSY-MA               1:16.43    1:13.92 DIST   
              35.79     1:13.92 (38.13)                                        
 11 Gamber, Ian               12 WSY-MA               1:18.35    1:17.31 DIST   
              37.48     1:17.31 (39.83)                                        
 12 Seitz, Joshua             12 York Y-MA            1:19.40    1:17.54 DIST   
              37.77     1:17.54 (39.77)                                        
 13 Covington, Xavier         11 CC-MA                1:17.03    1:17.99 DIST   
              37.44     1:17.99 (40.55)                                        
 14 Evans, Colby              11 CC-MA                1:19.94    1:18.04        
              38.67     1:18.04 (39.37)                                        
 15 Adamek, Griffin           11 CC-MA                1:18.62    1:18.21        
              38.44     1:18.21 (39.77)                                        
 16 Romyn, AJ                 11 York Y-MA            1:17.50    1:20.92        
              40.96     1:20.92 (39.96)                                        
 
Event 10  Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        Meet: M 1:01.95   2/25/2017 Nick Shelly, CC   -MA                      
                1:07.29  JO
                1:18.00  DIST
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 McGraw, Cullen            11 CC-MA                1:09.06    1:08.31 qDIST  
              33.44     1:08.31 (34.87)                                        
  2 Bonner, JB                12 WAY-MA               1:09.09    1:09.66 qDIST  
              33.35     1:09.66 (36.31)                                        
  3 Trowbridge, Colin         11 LANY-MA              1:13.89    1:12.66 qDIST  
              34.93     1:12.66 (37.73)                                        
  4 Gates, Andrew             12 LANY-MA              1:15.70    1:12.99 qDIST  
              35.18     1:12.99 (37.81)                                        
  5 Tadajweski, Edward        12 LEBY-MA              1:21.10    1:13.47 qDIST  
              36.01     1:13.47 (37.46)                                        
  6 King, Dalen               12 York Y-MA            1:10.46    1:14.10 qDIST  
              36.16     1:14.10 (37.94)                                        
  7 Doss, Nicholas            12 GSVY-MA              1:14.98    1:14.58 qDIST  
              35.62     1:14.58 (38.96)                                        
  8 White, Ethan              11 CC-MA                1:17.26    1:14.80 qDIST  
              36.28     1:14.80 (38.52)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Rosenbach, Liam           11 HAY-MA               1:17.23    1:15.22 qDIST  
              36.01     1:15.22 (39.21)                                        
 10 Paterson, Henry           11 LANY-MA              1:18.74    1:15.53 qDIST  
              37.42     1:15.53 (38.11)                                        
 11 Koslowski, Drew           11 WSY-MA               1:13.89    1:16.43 qDIST  
              37.44     1:16.43 (38.99)                                        
 12 Covington, Xavier         11 CC-MA                1:17.68    1:17.03 qDIST  
              38.04     1:17.03 (38.99)                                        
 13 Romyn, AJ                 11 York Y-MA            1:21.88    1:17.50 qDIST  
              38.00     1:17.50 (39.50)                                        
 14 Gamber, Ian               12 WSY-MA               1:30.65    1:18.35 q      
              38.20     1:18.35 (40.15)                                        
 15 Adamek, Griffin           11 CC-MA                1:21.02    1:18.62 q      
              38.39     1:18.62 (40.23)                                        
 16 Seitz, Joshua             12 York Y-MA            1:19.78    1:19.40 q      
              38.72     1:19.40 (40.68)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Evans, Colby              11 CC-MA                1:24.81    1:19.94        
              39.05     1:19.94 (40.89)                                        
 18 Robinson, Dennis          11 LANY-MA              1:43.27    1:27.09        
              42.51     1:27.09 (44.58)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 McCormick, Les            12 GSVY-MA              1:37.69    1:27.51        
              42.35     1:27.51 (45.16)                                        
 20 Murray, Cohen             11 WSY-MA               1:25.25    1:27.55        
              41.24     1:27.55 (46.31)                                        
 21 Vink, Colin               12 CC-MA                1:41.87    1:30.23        
              44.43     1:30.23 (45.80)                                        
 22 Book, Collier             12 NDCY-MA                   NT    1:32.48        
              45.50     1:32.48 (46.98)                                        
 23 Lantz, Anthony            11 LEBY-MA              1:41.13    1:32.82        
              45.90     1:32.82 (46.92)                                        
 24 McLenegan, Brayden        11 NDCY-MA                   NT    1:35.13        
              45.13     1:35.13 (50.00)                                        
 25 Belcher, Travis           11 LEBY-MA                   NT    1:38.69        
 26 Beck, Michael             11 York Y-MA            2:01.63    1:50.41        
 -- Campbell, Noah            11 York Y-MA                 NT         DQ        
      Multiple strokes
              47.30          DQ (47.20)                                        
 -- Fosmore, Eli              12 York Y-MA                 NT         DQ        
      Not on back off wall
              51.86          DQ (56.96)                                        
 -- Clarke, Sullivan          12 GSVY-MA              1:42.97         DQ        
              45.22          DQ (48.76)                                        
 -- Keeler, Trent             12 CYAA-ZZ                   NT         DQ        
      No touch at turn
 -- Marcini, Maxwell          11 York Y-MA            1:26.93         DQ        
      No touch at turn
              41.61          DQ (44.36)                                        
 
Event 11  Girls 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        Meet: M 1:11.66   2/27/2016 Kimberly Shannon, SUNY -MA                 
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Golden, Luna              10 CC-MA                1:18.64    1:17.58        
              37.05     1:17.58 (40.53)                                        
  2 Stalfort, Alison          10 York Y-MA            1:18.51    1:17.83        
              37.60     1:17.83 (40.23)                                        
  3 Barker, Mady              10 WAY-MA               1:18.74    1:18.04        
              38.46     1:18.04 (39.58)                                        
  4 Clark, Mena               10 NDCY-MA              1:19.36    1:19.65        
  5 Rosenbach, Bryn            9 HAY-MA               1:20.26    1:20.93        
              38.91     1:20.93 (42.02)                                        
  6 Engle, Lydia              10 NDCY-MA              1:23.38    1:22.59        
              39.82     1:22.59 (42.77)                                        
  7 Wagner, Grace             10 LANY-MA              1:25.13    1:24.01        
              40.44     1:24.01 (43.57)                                        
  8 Stevens, Abigail          10 CYAA-ZZ              1:26.16    1:25.34        
              40.29     1:25.34 (45.05)                                        
 
Event 11  Girls 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        Meet: M 1:11.66   2/27/2016 Kimberly Shannon, SUNY -MA                 
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Stalfort, Alison          10 York Y-MA            1:16.92    1:18.51 q      
              37.83     1:18.51 (40.68)                                        
  2 Golden, Luna              10 CC-MA                1:17.71    1:18.64 q      
              37.24     1:18.64 (41.40)                                        
  3 Barker, Mady              10 WAY-MA               1:18.50    1:18.74 q      
              38.42     1:18.74 (40.32)                                        
  4 Clark, Mena               10 NDCY-MA              1:26.67    1:19.36 q      
              38.56     1:19.36 (40.80)                                        
  5 Rosenbach, Bryn            9 HAY-MA               1:21.25    1:20.26 q      
              38.46     1:20.26 (41.80)                                        
  6 Engle, Lydia              10 NDCY-MA              1:28.17    1:23.38 q      
              40.23     1:23.38 (43.15)                                        
  7 Wagner, Grace             10 LANY-MA              1:25.10    1:25.13 q      
              41.54     1:25.13 (43.59)                                        
  8 Stevens, Abigail          10 CYAA-ZZ                   NT    1:26.16 q      
              42.01     1:26.16 (44.15)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Ulmer, Lauren              9 York Y-MA            1:30.32    1:29.19        
              43.18     1:29.19 (46.01)                                        
 10 Schanberger, Natalie      10 York Y-MA            1:27.80    1:30.98        
              43.54     1:30.98 (47.44)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Reber, Hannah             10 NDCY-MA              1:30.79    1:31.47        
              44.44     1:31.47 (47.03)                                        
 12 Land, Anya                10 York Y-MA            1:29.51    1:31.63        
              43.84     1:31.63 (47.79)                                        
 13 Hoffman, Calla             9 CC-MA                1:39.22    1:32.35        
              44.32     1:32.35 (48.03)                                        
 14 White, Savannah            9 CC-MA                1:38.65    1:33.33        
              45.35     1:33.33 (47.98)                                        
 15 Baumann, Adalyn           10 CYAA-ZZ                   NT    1:33.82        
              44.61     1:33.82 (49.21)                                        
 16 Markle, Natalie           10 CC-MA                1:40.65    1:38.87        
              46.06     1:38.87 (52.81)                                        
 17 Wendler, Emma             10 LANY-MA                   NT    1:40.04        
              47.66     1:40.04 (52.38)                                        
 18 Williams, Adeline         10 York Y-MA            1:53.63    1:42.28        
              51.97     1:42.28 (50.31)                                        
 19 McKellar, Olivia           9 WSY-MA                    NT    1:52.73        
              52.97     1:52.73 (59.76)                                        
 20 Burton, Gracie            10 York Y-MA            2:10.59    1:53.26        
 21 Simpkins, Abigail         10 GSVY-MA              2:23.57    2:00.39        
              56.19   2:00.39 (1:04.20)                                        
 22 Wrisk, Elise               9 York Y-MA                 NT    2:01.19        
              58.91   2:01.19 (1:02.28)                                        
 23 Keller, Olivia             9 CC-MA                2:04.07    2:02.87        
 24 Dill, Bailey               9 WAY-MA                    NT    2:12.59        
 -- Rhea, Azrael               9 York Y-MA                 NT         DQ        
      No touch at turn
              55.99        DQ (1:03.10)                                        
 -- Yost, Leah                10 WAY-MA               1:44.23         DQ        
      Multiple strokes
 -- Brosius, Sydney            9 WAY-MA                    NT         DQ        
      Delay initiating turn
              53.06          DQ (51.02)                                        
 
Event 12  Boys 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        Meet: M 1:08.29   2/28/2015 Nick Shelly, CC   -MA                      
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Hidalgo, Jomar            10 LEBY-MA              1:06.50    1:05.31M       
              31.79     1:05.31 (33.52)                                        
  2 Brininger, Clay           10 GSVY-MA              1:19.00    1:18.07        
  3 Wu, Allen                 10 York Y-MA            1:20.25    1:18.08        
              37.53     1:18.08 (40.55)                                        
  4 Shannon, Colin            10 GSVY-MA              1:20.93    1:19.26        
              39.70     1:19.26 (39.56)                                        
  5 Laurore, Max              10 WSY-MA               1:23.77    1:23.69        
              40.38     1:23.69 (43.31)                                        
  6 Thomas, Tayvon             9 York Y-MA            1:27.41    1:24.58        
              40.36     1:24.58 (44.22)                                        
  7 Kertes, Jacob             10 WSY-MA               1:29.31    1:31.01        
            1:31.06         1:31.01 ( )                                        
 -- Lucas, Johnny             10 York Y-MA            1:22.13         DQ        
      Delay initiating turn
              38.96          DQ (42.91)                                        
 
Event 12  Boys 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        Meet: M 1:08.29   2/28/2015 Nick Shelly, CC   -MA                      
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Hidalgo, Jomar            10 LEBY-MA              1:06.68    1:06.50Mq      
              32.38     1:06.50 (34.12)                                        
  2 Brininger, Clay           10 GSVY-MA              1:25.28    1:19.00 q      
              38.42     1:19.00 (40.58)                                        
  3 Wu, Allen                 10 York Y-MA            1:20.65    1:20.25 q      
              39.82     1:20.25 (40.43)                                        
  4 Shannon, Colin            10 GSVY-MA              1:24.04    1:20.93 q      
              40.73     1:20.93 (40.20)                                        
  5 Lucas, Johnny             10 York Y-MA            1:24.79    1:22.13 q      
              40.05     1:22.13 (42.08)                                        
  6 Laurore, Max              10 WSY-MA               1:21.23    1:23.77 q      
              40.26     1:23.77 (43.51)                                        
  7 Thomas, Tayvon             9 York Y-MA            1:29.52    1:27.41 q      
  8 Kertes, Jacob             10 WSY-MA               1:33.53    1:29.31 q      
              42.92     1:29.31 (46.39)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Harsh, Eli                10 WAY-MA               1:37.99    1:29.70        
              43.27     1:29.70 (46.43)                                        
 10 Reichard, Zane            10 WAY-MA               1:31.06    1:35.38        
              45.81     1:35.38 (49.57)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Belcher, Wyatt            10 LEBY-MA                   NT    1:50.07        
              54.69     1:50.07 (55.38)                                        
 12 Reigel, Gabriel           10 GSVY-MA              2:06.39    1:54.80        
              53.34   1:54.80 (1:01.46)                                        
 -- Hedrick, Declan            9 CC-MA                     NT         DQ        
      Multiple strokes
              56.03        DQ (1:03.65)                                        
 
Event 13  Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Meet: M 1:07.84   2/25/2017 Gabrielle Doss, SUNY                       
                1:07.89  NATS
                1:13.09  JO
                1:21.40  DIST
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Ludwick, Sadie            14 WSY-MA               1:15.00    1:12.75 JO     
              33.88     1:12.75 (38.87)                                        
  2 Rothermel, Tatum          14 NDCY-MA              1:15.33    1:12.97 JO     
              34.82     1:12.97 (38.15)                                        
  3 Shen, Alivia              13 GSVY-MA              1:15.36    1:14.23 DIST   
              35.27     1:14.23 (38.96)                                        
  4 Cox, Colby                13 CYAA-ZZ              1:16.72    1:16.53 DIST   
              36.45     1:16.53 (40.08)                                        
  5 Kieffer, Ashley           13 NDCY-MA              1:19.86    1:17.39 DIST   
              36.21     1:17.39 (41.18)                                        
  6 Rundquist, Ireland        13 WAY-MA               1:17.33    1:18.00 DIST   
              36.85     1:18.00 (41.15)                                        
  7 Welsh, Grace              13 LANY-MA              1:18.24    1:18.71 DIST   
              37.15     1:18.71 (41.56)                                        
  8 Donner, Jillianne         13 GSVY-MA              1:18.92    1:18.84 DIST   
              37.37     1:18.84 (41.47)                                        
B - Final
  9 Riley, Valeria            14 GSVY-MA              1:22.99    1:18.24 DIST   
              37.06     1:18.24 (41.18)                                        
 10 Shifler, Madelyn          13 CC-MA                1:20.05    1:19.31 DIST   
              36.79     1:19.31 (42.52)                                        
 11 Hess, Belle               13 WAY-MA               1:21.17    1:19.57 DIST   
              37.04     1:19.57 (42.53)                                        
 12 Schweigert, Caroline      14 LANY-MA              1:22.12    1:22.88        
              39.30     1:22.88 (43.58)                                        
 13 Gerlinski, Emma           13 GSVY-MA              1:22.34    1:22.99        
              38.55     1:22.99 (44.44)                                        
 14 Bortner, Maddie           13 York Y-MA            1:25.61    1:23.30        
              40.05     1:23.30 (43.25)                                        
 15 Lantz, Chelsea            14 LEBY-MA              1:23.90    1:23.92        
              39.10     1:23.92 (44.82)                                        
 16 Navarro, Isabella         13 York Y-MA            1:23.86    1:25.66        
              40.16     1:25.66 (45.50)                                        
 
Event 13  Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Meet: M 1:07.84   2/25/2017 Gabrielle Doss, SUNY                       
                1:07.89  NATS
                1:13.09  JO
                1:21.40  DIST
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Ludwick, Sadie            14 WSY-MA               1:12.75    1:15.00 qDIST  
              35.38     1:15.00 (39.62)                                        
  2 Rothermel, Tatum          14 NDCY-MA              1:14.20    1:15.33 qDIST  
              36.35     1:15.33 (38.98)                                        
  3 Shen, Alivia              13 GSVY-MA              1:19.27    1:15.36 qDIST  
              35.82     1:15.36 (39.54)                                        
  4 Cox, Colby                13 CYAA-ZZ              1:17.63    1:16.72 qDIST  
              36.68     1:16.72 (40.04)                                        
  5 Rundquist, Ireland        13 WAY-MA               1:20.77    1:17.33 qDIST  
              37.21     1:17.33 (40.12)                                        
  6 Welsh, Grace              13 LANY-MA              1:24.08    1:18.24 qDIST  
              36.51     1:18.24 (41.73)                                        
  7 Donner, Jillianne         13 GSVY-MA              1:17.80    1:18.92 qDIST  
              37.47     1:18.92 (41.45)                                        
  8 Kieffer, Ashley           13 NDCY-MA              1:19.03    1:19.86 qDIST  
              37.45     1:19.86 (42.41)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Shifler, Madelyn          13 CC-MA                1:18.78    1:20.05 qDIST  
              37.52     1:20.05 (42.53)                                        
 10 Hess, Belle               13 WAY-MA               1:23.41    1:21.17 qDIST  
              37.73     1:21.17 (43.44)                                        
 11 Schweigert, Caroline      14 LANY-MA                   NT    1:22.12 q      
              38.93     1:22.12 (43.19)                                        
 12 Gerlinski, Emma           13 GSVY-MA              1:25.11    1:22.34 q      
              37.99     1:22.34 (44.35)                                        
 13 Riley, Valeria            14 GSVY-MA              1:19.41    1:22.99 q      
              38.81     1:22.99 (44.18)                                        
 14 Navarro, Isabella         13 York Y-MA            1:23.85    1:23.86 q      
              39.09     1:23.86 (44.77)                                        
 15 Lantz, Chelsea            14 LEBY-MA              1:24.55    1:23.90 q      
              40.35     1:23.90 (43.55)                                        
 16 Bortner, Maddie           13 York Y-MA            1:22.96    1:25.61 q      
              41.04     1:25.61 (44.57)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Yates, Julia              14 HAY-MA               1:26.88    1:25.79        
              41.07     1:25.79 (44.72)                                        
 18 Gilbert, Sophia           14 LEBY-MA              1:27.14    1:27.19        
              39.73     1:27.19 (47.46)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Roe, Kirra                13 NDCY-MA              1:29.35    1:27.83        
              40.10     1:27.83 (47.73)                                        
 20 Swanson, Emma             14 WAY-MA               1:32.22    1:28.77        
              41.09     1:28.77 (47.68)                                        
 21 Hritz, Dolly              13 CYAA-ZZ              1:31.46    1:29.72        
              43.02     1:29.72 (46.70)                                        
 22 Romero, Grace             13 LANY-MA              1:34.43    1:30.54        
              43.23     1:30.54 (47.31)                                        
 23 Skoczen, Rachel           13 WAY-MA               1:34.22    1:30.90        
              44.13     1:30.90 (46.77)                                        
 24 Savage, Ava               13 NDCY-MA              1:33.46    1:31.22        
              41.61     1:31.22 (49.61)                                        
 25 Linn, Abbey               13 GSVY-MA              1:33.51    1:33.36        
              45.06     1:33.36 (48.30)                                        
 26 Tobias, Mya               13 NDCY-MA              1:34.94    1:36.38        
              43.97     1:36.38 (52.41)                                        
 27 Snyder, Kaiulani          13 GSVY-MA              1:44.46    1:42.05        
              47.48     1:42.05 (54.57)                                        
 28 Erdman, Gabriella         13 HAY-MA               1:40.92    1:42.17        
              47.94     1:42.17 (54.23)                                        
 29 Ashworth, Elizabeth       14 York Y-MA            1:41.93    1:47.54        
              51.60     1:47.54 (55.94)                                        
 30 Martin, Karlie            14 NDCY-MA              1:46.79    1:47.91        
              50.52     1:47.91 (57.39)                                        
 31 Althouse, Elena           13 WAY-MA               1:49.91    1:50.60        
              52.72     1:50.60 (57.88)                                        
 32 Womer, Haley              13 York Y-MA                 NT    1:55.28        
 -- Beck, Mya                 13 WAY-MA               1:30.93         DQ        
      Two strokes under water
              42.87          DQ (48.94)                                        
 
Event 14  Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Meet: M 1:01.21   2/24/2018 Logan Smith, FSC-LEBY                      
                1:00.99  NATS
                1:08.39  JO
                1:18.50  DIST
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Grega, Alex               14 York Y-MA            1:09.19    1:09.19 DIST   
              32.14     1:09.19 (37.05)                                        
  2 Giesselbach, Danny        14 York Y-MA            1:11.77    1:10.71 DIST   
              34.50     1:10.71 (36.21)                                        
  3 Paterson, Aiden           14 LANY-MA              1:12.10    1:10.92 DIST   
              32.89     1:10.92 (38.03)                                        
  4 Pacifico, Ben             14 York Y-MA            1:12.86    1:11.54 DIST   
              34.64     1:11.54 (36.90)                                        
  5 Schwalm, Grant            13 York Y-MA            1:13.95    1:14.03 DIST   
              35.20     1:14.03 (38.83)                                        
  6 Tsang, Jon.               14 LANY-MA              1:18.27    1:16.68 DIST   
              35.92     1:16.68 (40.76)                                        
  7 Mikula, Max               13 LANY-MA              1:17.47    1:17.45 DIST   
              37.47     1:17.45 (39.98)                                        
B - Final
  9 Best, Joey                13 GSVY-MA              1:20.42    1:19.68        
              37.92     1:19.68 (41.76)                                        
 10 Fassero, Miles            13 GSVY-MA              1:24.29    1:23.39        
              38.68     1:23.39 (44.71)                                        
 11 Wohlheiter, Brady         14 GSVY-MA              1:27.17    1:28.04        
              41.36     1:28.04 (46.68)                                        
 12 Detwiler, Guy             13 WAY-MA               1:25.08    1:28.15        
              40.47     1:28.15 (47.68)                                        
 13 Meuler, Chase             14 NDCY-MA              1:30.88    1:28.29        
              41.47     1:28.29 (46.82)                                        
 14 Gross, Aidan              13 GSVY-MA              1:32.62    1:32.24        
              43.63     1:32.24 (48.61)                                        
 15 Lulo, Edward              14 York Y-MA            1:41.37    1:36.65        
              46.02     1:36.65 (50.63)                                        
 
Event 14  Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Meet: M 1:01.21   2/24/2018 Logan Smith, FSC-LEBY                      
                1:00.99  NATS
                1:08.39  JO
                1:18.50  DIST
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Grega, Alex               14 York Y-MA            1:09.59    1:09.19 qDIST  
              32.04     1:09.19 (37.15)                                        
  2 Giesselbach, Danny        14 York Y-MA            1:11.66    1:11.77 qDIST  
              35.28     1:11.77 (36.49)                                        
  3 Paterson, Aiden           14 LANY-MA              1:11.57    1:12.10 qDIST  
              33.38     1:12.10 (38.72)                                        
  4 Pacifico, Ben             14 York Y-MA            1:11.85    1:12.86 qDIST  
              34.22     1:12.86 (38.64)                                        
  5 Schwalm, Grant            13 York Y-MA            1:13.51    1:13.95 qDIST  
              35.26     1:13.95 (38.69)                                        
  6 Mikula, Max               13 LANY-MA              1:22.13    1:17.47 qDIST  
              37.32     1:17.47 (40.15)                                        
  7 Tsang, Jon.               14 LANY-MA              1:17.91    1:18.27 qDIST  
              36.46     1:18.27 (41.81)                                        
  8 Dibiaso, Dayton           13 LEBY-MA                   NT    1:18.84 q      
              36.41     1:18.84 (42.43)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Knarr, Trevor             13 York Y-MA            1:22.13    1:19.83 q      
              38.45     1:19.83 (41.38)                                        
 10 Best, Joey                13 GSVY-MA              1:21.15    1:20.42 q      
              38.01     1:20.42 (42.41)                                        
 11 Vitko, Ivan               13 LANY-MA              1:21.31    1:21.40 q      
              38.36     1:21.40 (43.04)                                        
 12 Fassero, Miles            13 GSVY-MA              1:26.42    1:24.29 q      
              39.48     1:24.29 (44.81)                                        
 13 Detwiler, Guy             13 WAY-MA               1:24.22    1:25.08 q      
 14 Wohlheiter, Brady         14 GSVY-MA              1:29.13    1:27.17 q      
              40.44     1:27.17 (46.73)                                        
 15 Marshall, Ethan           13 HAY-MA               1:30.50    1:30.74 q      
              41.29     1:30.74 (49.45)                                        
 16 Meuler, Chase             14 NDCY-MA              1:31.21    1:30.88 q      
              42.28     1:30.88 (48.60)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Gross, Aidan              13 GSVY-MA              1:47.87    1:32.62        
              42.89     1:32.62 (49.73)                                        
 18 Lulo, Edward              14 York Y-MA            1:33.59    1:41.37        
              48.89     1:41.37 (52.48)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Teer, Miles               13 York Y-MA                 NT    1:43.47        
              49.92     1:43.47 (53.55)                                        
 -- Smith, Cole               14 HAY-MA               1:10.87         DQ        
      False start
              32.39          DQ (37.84)                                        
 
Event 15  Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Meet: M 32.00   2/24/2018 Kari Powell, CC   -MA                        
                35.49  JO
                40.10  DIST
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Chang, Katie              12 WSY-MA                 34.93      34.01 JO     
  2 Markle, Lauren            12 CC-MA                  35.19      34.55 JO     
  3 Phillips, Eve             12 WAY-MA                 35.63      35.34 JO     
  4 Tinsley, Allison          11 WSY-MA                 35.57      35.78 DIST   
  5 Eckert, Jayla             12 York Y-MA              36.53      35.87 DIST   
  6 Miller, Brianna           11 York Y-MA              36.22      36.04 DIST   
  7 Yates, Esme               12 HAY-MA                 37.12      37.01 DIST   
  8 Maggio, Rylee             12 WSY-MA                 37.83      37.90 DIST   
B - Final
  9 Updegrave, Delaney        12 NDCY-MA                38.57      37.80 DIST   
 10 Svasrstad, Tuva           12 CYAA-ZZ                38.76      38.20 DIST   
 11 Harsh, Chesley            12 WAY-MA                 38.87      38.35 DIST   
 12 Light, KatyAnne           11 LEBY-MA                38.38      38.90 DIST   
 13 King, Delaney             11 York Y-MA              40.15      39.99 DIST   
 14 Ray, Isabella             12 GSVY-MA                40.16      40.47        
 15 Roth, Sarah               12 LANY-MA                41.88      40.79        
 16 Kipp, Mariah              11 LEBY-MA                41.38      41.79        
 
Event 15  Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Meet: M 32.00   2/24/2018 Kari Powell, CC   -MA                        
                35.49  JO
                40.10  DIST
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Chang, Katie              12 WSY-MA                 34.58      34.93 qJO    
  2 Markle, Lauren            12 CC-MA                  35.80      35.19 qJO    
  3 Tinsley, Allison          11 WSY-MA                 36.61      35.57 qDIST  
  4 Phillips, Eve             12 WAY-MA                 35.23      35.63 qDIST  
  5 Miller, Brianna           11 York Y-MA              40.84      36.22 qDIST  
  6 Eckert, Jayla             12 York Y-MA              37.09      36.53 qDIST  
  7 Yates, Esme               12 HAY-MA                 37.28      37.12 qDIST  
  8 Keefer, Morgan            12 WSY-MA                 36.50      37.13 qDIST  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Maggio, Rylee             12 WSY-MA                 37.57      37.83 qDIST  
 10 Light, KatyAnne           11 LEBY-MA                39.92      38.38 qDIST  
 11 Updegrave, Delaney        12 NDCY-MA                38.17      38.57 qDIST  
 12 Svasrstad, Tuva           12 CYAA-ZZ                38.44      38.76 qDIST  
 13 Harsh, Chesley            12 WAY-MA                 38.31      38.87 qDIST  
 14 King, Delaney             11 York Y-MA              39.69      40.15 q      
 15 Ray, Isabella             12 GSVY-MA                39.86      40.16 q      
 16 Kipp, Mariah              11 LEBY-MA                40.27      41.38 q      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Roth, Sarah               12 LANY-MA                41.44      41.88        
 18 Ludwick, Chloe            11 WSY-MA                 42.10      41.90        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Ryu, Abby                 11 GSVY-MA                41.24      42.34        
 20 Crosby, Skylar            12 GSVY-MA                45.84      42.37        
 21 Pachucki, Anna            11 GSVY-MA                42.90      42.61        
 22 Snyder, Roslyn            11 GSVY-MA                42.96      42.98        
 23 Johnston, Bryn            11 York Y-MA              44.38      43.10        
 24 Lucas, Ashton             11 CC-MA                  43.84      43.53        
 25 Wolfe, Kayla              12 CC-MA                  46.13      44.32        
 26 Brandes, Ava              12 WAY-MA                 44.30      45.23        
 27 Lucas, Ella               12 York Y-MA              45.63      45.45        
 28 Philippe, Gabrielle       11 York Y-MA              45.54      46.04        
 29 Stains, Delaney           12 WAY-MA                 46.44      46.40        
 30 Naylor, Ashley            11 York Y-MA              47.59      47.01        
 31 Gilbert, Kenidee          11 LEBY-MA                   NT      47.89        
 32 Heilman, Cora             11 York Y-MA              53.68      48.98        
 33 Unger, Hailey             11 WSY-MA                 49.98      49.07        
 34 Witmer, Elliotte          11 LANY-MA                53.54      49.32        
 35 Stambaugh, Finleigh       11 York Y-MA              54.49      50.16        
 36 Shimony, Liya             11 GSVY-MA                48.75      51.12        
 37 Foster, Sarah             11 CC-MA                  49.87      51.81        
 38 Bertz, Clare              11 LANY-MA                55.94      52.58        
 39 Bethel, Maesie-Joy        11 LANY-MA                52.17      53.12        
 40 Gee, Kameryn              11 CC-MA                  53.81      53.31        
 41 Burgess, Kathryn          12 GSVY-MA                54.48      53.88        
 42 Bodan, Dempsey            11 HAY-MA               1:03.85      57.89        
 43 Kanelopoulos, Cadence     11 WAY-MA                    NT    1:01.30        
 -- Popp, Hailey              11 NDCY-MA                47.98         DQ        
      Two strokes under water
 
Event 16  Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Meet: M 30.30   2/25/2017 Logan Smith, FSC-LEBY                        
                35.49  JO
                43.10  DIST
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Detwiler, Sean            12 WAY-MA                 34.88      34.20 JO     
  2 Hess, Aiden               12 WAY-MA                 36.66      35.06 JO     
  3 Newton, Christian         12 LEBY-MA                36.24      35.81 DIST   
  4 Maschmeyer, Cooper        11 CYAA-ZZ                38.71      38.33 DIST   
  5 Trowbridge, Colin         11 LANY-MA                38.53      38.34 DIST   
  6 Roe, Ethan                11 NDCY-MA                38.50      38.43 DIST   
  7 Gamber, Ian               12 WSY-MA                 39.30      38.98 DIST   
  8 Doss, Nicholas            12 GSVY-MA                39.48      39.69 DIST   
B - Final
  9 Cameron, Harold           11 CYAA-ZZ                39.59      39.02 DIST   
 10 Covington, Xavier         11 CC-MA                  42.71      40.85 DIST   
 11 Book, Collier             12 NDCY-MA                41.66      41.13 DIST   
 12 Shives, Connor            11 HAY-MA                 41.21      41.49 DIST   
 13 Long, Wilder              11 LANY-MA                42.45      42.04 DIST   
 14 Moyer, Malachi            11 GSVY-MA                41.83      42.89 DIST   
 15 Myers, Gage               12 LANY-MA                43.09      43.40        
 16 Bell, Elijah              12 CYAA-ZZ                43.06      43.58        
 
Event 16  Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Meet: M 30.30   2/25/2017 Logan Smith, FSC-LEBY                        
                35.49  JO
                43.10  DIST
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Detwiler, Sean            12 WAY-MA                 35.49      34.88 qJO    
  2 Newton, Christian         12 LEBY-MA                36.02      36.24 qDIST  
  3 Hess, Aiden               12 WAY-MA                 37.46      36.66 qDIST  
  4 Roe, Ethan                11 NDCY-MA                39.21      38.50 qDIST  
  5 Trowbridge, Colin         11 LANY-MA                38.48      38.53 qDIST  
  6 Maschmeyer, Cooper        11 CYAA-ZZ                38.07      38.71 qDIST  
  7 Dibiaso, Carson           12 LEBY-MA                38.92      39.23 qDIST  
  8 Gamber, Ian               12 WSY-MA                 38.90      39.30 qDIST  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Doss, Nicholas            12 GSVY-MA                39.45      39.48 qDIST  
 10 Cameron, Harold           11 CYAA-ZZ                38.10      39.59 qDIST  
 11 Shives, Connor            11 HAY-MA                 41.44      41.21 qDIST  
 12 Tadajweski, Edward        12 LEBY-MA                50.71      41.36 qDIST  
 13 Book, Collier             12 NDCY-MA                41.43      41.66 qDIST  
 14 Moyer, Malachi            11 GSVY-MA                41.46      41.83 qDIST  
 15 Long, Wilder              11 LANY-MA                   NT      42.45 qDIST  
 16 Covington, Xavier         11 CC-MA                  41.25      42.71 qDIST  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Bell, Elijah              12 CYAA-ZZ                46.56      43.06 DIST   
 18 Myers, Gage               12 LANY-MA                43.74      43.09 DIST   
-------------------------------------------------------------------------
 19 Romyn, AJ                 11 York Y-MA              43.92      43.61        
 20 Gilbert, Thadeous         11 LEBY-MA                45.48      44.05        
 21 Marcini, Maxwell          11 York Y-MA              45.99      45.57        
 22 Stauffer, Bradley         11 LANY-MA                45.57      45.96        
 23 McCormick, Les            12 GSVY-MA                51.32      48.79        
 24 Bethel, Jackson-Malachi   12 LANY-MA                49.11      49.36        
 25 Murray, Cohen             11 WSY-MA                 50.82      50.39        
 26 Campbell, Noah            11 York Y-MA              51.61      51.37        
 27 Lantz, Anthony            11 LEBY-MA              1:09.78      53.42        
 28 Belcher, Travis           11 LEBY-MA                53.81      53.45        
 29 Vink, Colin               12 CC-MA                1:01.22      57.92        
 30 Beck, Michael             11 York Y-MA                 NT    1:05.63        
 -- Fosmore, Eli              12 York Y-MA              57.60         DQ        
      Double pull / kicks
 -- Danner, Levi              11 CYAA-ZZ                56.92         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Clarke, Sullivan          12 GSVY-MA                50.83         DQ        
      One hand touch
 -- Keeler, Trent             12 CYAA-ZZ                   NT         DQ        
      Butterfly kick
 
Event 17  Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Meet: M 36.06   2/23/2019 Kaliyah Hinson, York Y                       
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Bono, Sophia               9 CYAA-ZZ                43.37      41.57        
  2 Navarro, Leah             10 York Y-MA              42.74      41.98        
  3 Paterson, Mary            10 LANY-MA                42.06      42.45        
  4 Griffie, Sunderlyn        10 CYAA-ZZ                42.53      42.58        
  5 Rogers, Sierra            10 NDCY-MA                44.69      42.96        
  6 Wheeler, Trinity           9 CC-MA                  44.38      43.85        
  7 Barker, Mady              10 WAY-MA                 44.87      44.30        
  8 Phillips, Ruth            10 WAY-MA                 44.38      49.58        
 
Event 17  Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Meet: M 36.06   2/23/2019 Kaliyah Hinson, York Y                       
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Aungst, Caroline          10 LANY-MA                40.85      40.95 q      
  2 Paterson, Mary            10 LANY-MA                42.58      42.06 q      
  3 Griffie, Sunderlyn        10 CYAA-ZZ                   NT      42.53 q      
  4 Navarro, Leah             10 York Y-MA              43.87      42.74 q      
  5 Bono, Sophia               9 CYAA-ZZ                42.13      43.37 q      
  6 Wheeler, Trinity           9 CC-MA                  44.93      44.38 q      
  6 Phillips, Ruth            10 WAY-MA                 43.10      44.38 q      
  8 Rogers, Sierra            10 NDCY-MA                44.34      44.69 q      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Barker, Mady              10 WAY-MA                 44.44      44.87        
 10 Hosterman, Paige          10 GSVY-MA                46.86      46.52        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Keller, Audrey             9 CC-MA                  47.42      46.78        
 12 Clark, Mena               10 NDCY-MA                47.23      46.83        
 13 Moreno, Lili              10 WAY-MA                 58.85      47.09        
 14 Markle, Natalie           10 CC-MA                  47.77      48.76        
 15 Floyd, Ansley             10 HAY-MA                 48.76      49.05        
 16 Knisely, Isabella         10 CYAA-ZZ                49.29      49.22        
 17 Fang, Kaitlyn             10 CC-MA                  50.19      49.26        
 18 Ryu, Rachel                9 GSVY-MA                52.55      49.91        
 19 Evans, Summer              9 WSY-MA                 46.78      49.92        
 20 Harris, Taylor            10 HAY-MA                 49.86      50.47        
 21 Harris, Kelly             10 HAY-MA                 50.77      50.56        
 22 Sivel, Charlotte           9 HAY-MA                 53.35      51.49        
 23 Fosmore, Alyssa           10 York Y-MA              52.44      51.85        
 24 Bishop, Catherine         10 LANY-MA                54.79      52.27        
 25 Reber, Hannah             10 NDCY-MA                52.49      52.45        
 26 Tritle, Rylie             10 WAY-MA                 56.98      52.72        
 27 Whalen, Olivia            10 CYAA-ZZ                53.29      52.80        
 28 Williams, Adeline         10 York Y-MA              56.22      53.92        
 29 Roseman, Paige             9 GSVY-MA                51.64      54.04        
 30 Burton, Gracie            10 York Y-MA              52.33      54.30        
 31 Reid, Danika               9 GSVY-MA                58.49      54.42        
 32 Wrisk, Elise               9 York Y-MA              56.92      54.99        
 33 Kim, Samantha              9 HAY-MA                    NT      55.17        
 34 Boettger, Rhiley           9 LANY-MA                56.77      55.37        
 35 Wendler, Emma             10 LANY-MA                54.82      56.45        
 36 McKellar, Olivia           9 WSY-MA                 59.84      57.13        
 37 Pauley, Journey            9 York Y-MA              59.58      59.57        
 38 Bowers, Gwen               9 GSVY-MA              1:05.01    1:00.18        
 39 Shives, Chloe              9 HAY-MA               1:00.83    1:01.32        
 40 Butterfield, Nichole       9 WSY-MA               1:03.06    1:02.80        
 41 Swenson, Illia             9 York Y-MA            1:05.41    1:03.00        
 42 Keller, Olivia             9 CC-MA                1:00.93    1:04.23        
 43 Powell, Cassidy            9 LEBY-MA              1:04.88    1:04.33        
 44 Yost, Claire               9 WAY-MA                 58.76    1:06.85        
 45 Simpkins, Abigail         10 GSVY-MA              1:31.34    1:15.90        
 -- Stream, Maggie            10 LANY-MA              1:06.13         DQ        
      One hand touch
 -- Williams, Ziva            10 GSVY-MA                   NT         DQ        
      False start
 
Event 18  Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Meet: M 36.46   2/23/2013 Matthew Hardt, WSY  -MA                      
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Mikula, Felix             10 LANY-MA                39.04      38.06        
  2 Keefer, Grant             10 WSY-MA                 39.36      38.78        
  3 Houtz, Quentin            10 GSVY-MA                41.74      40.30        
  4 Detwiler, Logan           10 WAY-MA                 42.25      41.65        
  5 Harsh, Eli                10 WAY-MA                 43.81      41.85        
  6 Ferroni, Max              10 York Y-MA              42.34      42.36        
  7 Book, Cameron             10 NDCY-MA                44.92      43.24        
  8 Chronister, Matthew       10 CYAA-ZZ                45.23      46.07        
 
Event 18  Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Meet: M 36.46   2/23/2013 Matthew Hardt, WSY  -MA                      
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Mikula, Felix             10 LANY-MA                40.75      39.04 q      
  2 Keefer, Grant             10 WSY-MA                 39.01      39.36 q      
  3 Houtz, Quentin            10 GSVY-MA                42.80      41.74 q      
  4 Detwiler, Logan           10 WAY-MA                 43.11      42.25 q      
  5 Ferroni, Max              10 York Y-MA              42.58      42.34 q      
  6 Harsh, Eli                10 WAY-MA                 45.12      43.81 q      
  7 Book, Cameron             10 NDCY-MA                47.10      44.92 q      
  8 Chronister, Matthew       10 CYAA-ZZ                46.31      45.23 q      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Treas, Connor              9 GSVY-MA                48.80      47.12        
 10 Halstead, Luke             9 WAY-MA                 53.57      48.42        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Alsulttani, Yazen          9 LANY-MA                50.69      49.25        
 12 Brymesser, Liam           10 CYAA-ZZ                48.04      49.55        
 13 Smith, Maximus            10 NDCY-MA                51.50      51.67        
 14 Lantz, Ryan                9 LEBY-MA                   NT      55.38        
 15 Thompson, Owen            10 WAY-MA                 56.89      55.74        
 16 Rubin, Carson              9 LANY-MA                54.67      56.20        
 17 Nguyen, Keitaro           10 York Y-MA              58.65      56.89        
 18 Belcher, Wyatt            10 LEBY-MA              1:05.07      58.98        
 19 Krauser, Charles           9 LANY-MA                   NT    1:01.30        
 20 Keel, Caleb               10 LANY-MA              1:05.98    1:04.16        
 21 Pachucki, Aaron            9 GSVY-MA                   NT    1:13.73        
 -- Hoffman, Tanner            9 CYAA-ZZ                56.11         DQ        
      Alternating Kick
 
Event 19  Girls 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        Meet: M 2:11.49   2/28/2015 Marget Shelly, CC   -MA                    
                2:10.79  NATS
                2:24.89  JO
                2:43.00  DIST
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Bishop, Lucy              13 LANY-MA              2:45.24    2:33.86 qDIST  
              33.15     1:12.83 (39.68)     1:54.46 (41.63)     2:33.86 (39.40)
 
Event 20  Boys 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        Meet: M 2:07.03   2/23/2013 Jarod Anderson, WSY  -MA                   
                1:58.19  NATS
                2:17.19  JO
                2:37.00  DIST
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Wright, Tyler             14 York Y-MA            2:18.86    2:16.49 JO     
              30.86     1:05.35 (34.49)     1:40.39 (35.04)     2:16.49 (36.10)
 
Event 20  Boys 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        Meet: M 2:07.03   2/23/2013 Jarod Anderson, WSY  -MA                   
                1:58.19  NATS
                2:17.19  JO
                2:37.00  DIST
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Wright, Tyler             14 York Y-MA            2:22.00    2:18.86 qDIST  
              31.87     1:06.93 (35.06)     1:43.23 (36.30)     2:18.86 (35.63)
  2 O'Leary, Michael          13 York Y-MA            2:29.41    2:29.64 qDIST  
              32.70     1:11.14 (38.44)     1:50.68 (39.54)     2:29.64 (38.96)
 -- Ritchie, Jed              13 CC-MA                2:09.29         DQ        
      False start
              29.17     1:03.37 (34.20)     1:37.31 (33.94)          DQ (33.65)
 
Event 21  Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        Meet: M 59.47   2/23/2013 Marget Shelly, CC-MA                         
              1:07.69  JO
              1:20.00  DIST
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Phillips, Eve             12 WAY-MA               1:03.55    1:01.43 JO     
              28.84     1:01.43 (32.59)                                        
  2 Hidalgo, Carla            12 LEBY-MA              1:07.30    1:05.21 JO     
              30.88     1:05.21 (34.33)                                        
  3 Hopkinson, Emma           11 GSVY-MA              1:10.78    1:09.76 DIST   
              31.43     1:09.76 (38.33)                                        
  4 Moore, Chloe              12 York Y-MA            1:10.82    1:10.15 DIST   
              32.56     1:10.15 (37.59)                                        
  5 Giesselbach, Sarah        12 York Y-MA            1:20.09    1:18.30 DIST   
              36.32     1:18.30 (41.98)                                        
  6 Kalmanowicz, Lauren       11 York Y-MA            1:21.12    1:22.35        
              39.03     1:22.35 (43.32)                                        
  7 Reichelderfer, Brooke     11 CC-MA                1:24.39    1:24.07        
              37.29     1:24.07 (46.78)                                        
  8 Fetterman, Olivia         11 GSVY-MA              1:26.74    1:27.95        
              39.93     1:27.95 (48.02)                                        
B - Final
  9 Ray, Isabella             12 GSVY-MA              1:27.86    1:27.20        
              39.74     1:27.20 (47.46)                                        
 10 Yard, Laney               11 HAY-MA               1:28.53    1:28.48        
              39.49     1:28.48 (48.99)                                        
 
Event 21  Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        Meet: M 59.47   2/23/2013 Marget Shelly, CC-MA                         
              1:07.69  JO
              1:20.00  DIST
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Phillips, Eve             12 WAY-MA                 59.93    1:03.55 qJO    
              31.23     1:03.55 (32.32)                                        
  2 Hidalgo, Carla            12 LEBY-MA              1:03.64    1:07.30 qJO    
              32.10     1:07.30 (35.20)                                        
  3 Hopkinson, Emma           11 GSVY-MA              1:10.51    1:10.78 qDIST  
              32.78     1:10.78 (38.00)                                        
  4 Moore, Chloe              12 York Y-MA            1:10.45    1:10.82 qDIST  
              33.19     1:10.82 (37.63)                                        
  5 Giesselbach, Sarah        12 York Y-MA                 NT    1:20.09 q      
              36.80     1:20.09 (43.29)                                        
  6 Kalmanowicz, Lauren       11 York Y-MA            1:22.34    1:21.12 q      
              38.79     1:21.12 (42.33)                                        
  7 Reichelderfer, Brooke     11 CC-MA                1:27.56    1:24.39 q      
              36.75     1:24.39 (47.64)                                        
  8 Fetterman, Olivia         11 GSVY-MA              1:39.17    1:26.74 q      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Ray, Isabella             12 GSVY-MA              1:34.82    1:27.86 q      
 10 Yard, Laney               11 HAY-MA                    NT    1:28.53 q      
              38.31     1:28.53 (50.22)                                        
 
Event 22  Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        Meet: M 1:00.82   2/24/2018 Carlos Hidalgo, FSC-LEBY                   
                1:08.79  JO
                1:19.00  DIST
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Kaczmark, Alex            11 CC-MA                1:01.54    1:01.12 JO     
              28.23     1:01.12 (32.89)                                        
  2 Detwiler, Sean            12 WAY-MA               1:07.34    1:06.14 JO     
              30.78     1:06.14 (35.36)                                        
  3 Tasker, Amir              11 CC-MA                1:07.67    1:07.04 JO     
              31.31     1:07.04 (35.73)                                        
  4 Torres, Roman             11 York Y-MA            1:11.28    1:07.76 JO     
              30.98     1:07.76 (36.78)                                        
  5 Hess, Aiden               12 WAY-MA               1:08.98    1:08.17 JO     
              32.54     1:08.17 (35.63)                                        
  6 Rogovin, Benjamin         12 GSVY-MA              1:11.34    1:12.42 DIST   
              33.60     1:12.42 (38.82)                                        
  7 Koslowski, Drew           11 WSY-MA               1:15.97    1:12.63 DIST   
              33.59     1:12.63 (39.04)                                        
  8 Seitz, Joshua             12 York Y-MA            1:14.45    1:13.08 DIST   
              33.97     1:13.08 (39.11)                                        
B - Final
  9 Trowbridge, Colin         11 LANY-MA              1:18.81    1:12.55 DIST   
              33.19     1:12.55 (39.36)                                        
 10 Flemister, Elkanah        11 York Y-MA            1:16.47    1:15.45 DIST   
              35.08     1:15.45 (40.37)                                        
 11 Rosenbach, Liam           11 HAY-MA               1:23.09    1:23.01        
              38.48     1:23.01 (44.53)                                        
 
Event 22  Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        Meet: M 1:00.82   2/24/2018 Carlos Hidalgo, FSC-LEBY                   
                1:08.79  JO
                1:19.00  DIST
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Kaczmark, Alex            11 CC-MA                1:05.06    1:01.54 qJO    
              29.06     1:01.54 (32.48)                                        
  2 Detwiler, Sean            12 WAY-MA               1:07.48    1:07.34 qJO    
              32.79     1:07.34 (34.55)                                        
  3 Tasker, Amir              11 CC-MA                1:09.42    1:07.67 qJO    
              31.89     1:07.67 (35.78)                                        
  4 Hess, Aiden               12 WAY-MA               1:12.33    1:08.98 qDIST  
              32.45     1:08.98 (36.53)                                        
  5 Torres, Roman             11 York Y-MA            1:11.74    1:11.28 qDIST  
              31.69     1:11.28 (39.59)                                        
  6 Rogovin, Benjamin         12 GSVY-MA              1:14.64    1:11.34 qDIST  
              32.56     1:11.34 (38.78)                                        
  7 Seitz, Joshua             12 York Y-MA            1:14.33    1:14.45 qDIST  
              34.95     1:14.45 (39.50)                                        
  8 Koslowski, Drew           11 WSY-MA               1:11.80    1:15.97 qDIST  
              34.15     1:15.97 (41.82)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Flemister, Elkanah        11 York Y-MA            1:16.22    1:16.47 qDIST  
              34.82     1:16.47 (41.65)                                        
 10 Stoner, Alex              12 HAY-MA               1:20.01    1:16.57 qDIST  
              34.83     1:16.57 (41.74)                                        
 11 Trowbridge, Colin         11 LANY-MA              1:17.06    1:18.81 qDIST  
              35.11     1:18.81 (43.70)                                        
 12 Rosenbach, Liam           11 HAY-MA               1:25.54    1:23.09 q      
              37.97     1:23.09 (45.12)                                        
 
Event 23  Girls 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        Meet: M 1:12.34   2/24/2018 Carla Hidalgo, FSC-LEBY                    
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Rosenbach, Bryn            9 HAY-MA               1:21.28    1:21.58        
              38.38     1:21.58 (43.20)                                        
  2 Stalfort, Alison          10 York Y-MA            1:24.31    1:22.03        
              38.06     1:22.03 (43.97)                                        
  3 Golden, Luna              10 CC-MA                1:24.98    1:22.48        
              37.84     1:22.48 (44.64)                                        
  4 Rogers, Sierra            10 NDCY-MA              1:31.17    1:29.25        
              38.99     1:29.25 (50.26)                                        
 
Event 23  Girls 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        Meet: M 1:12.34   2/24/2018 Carla Hidalgo, FSC-LEBY                    
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Rosenbach, Bryn            9 HAY-MA               1:23.71    1:21.28 q      
              38.06     1:21.28 (43.22)                                        
  2 Stalfort, Alison          10 York Y-MA            1:22.56    1:24.31 q      
  3 Golden, Luna              10 CC-MA                1:22.49    1:24.98 q      
              37.93     1:24.98 (47.05)                                        
  4 Rogers, Sierra            10 NDCY-MA              1:32.69    1:31.17 q      
              41.84     1:31.17 (49.33)                                        
 
Event 24  Boys 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        Meet: M 1:08.07   2/23/2019 Jomar Hidalgo, LEBY                        
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Hidalgo, Jomar            10 LEBY-MA              1:05.02    1:03.62M       
              30.01     1:03.62 (33.61)                                        
  2 Brininger, Clay           10 GSVY-MA              1:19.89    1:16.90        
              34.36     1:16.90 (42.54)                                        
  3 Laurore, Max              10 WSY-MA               1:27.97    1:25.16        
              37.64     1:25.16 (47.52)                                        
  4 Detwiler, Logan           10 WAY-MA               1:22.23    1:26.60        
              39.50     1:26.60 (47.10)                                        
  5 Brown, Conrad             10 NDCY-MA              1:27.01    1:31.09        
              42.98     1:31.09 (48.11)                                        
  6 Thomas, Tayvon             9 York Y-MA            1:37.18    1:32.67        
              42.05     1:32.67 (50.62)                                        
  7 Philp, Alex               10 WAY-MA               1:32.92    1:33.80        
              43.03     1:33.80 (50.77)                                        
 
Event 24  Boys 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        Meet: M 1:08.07   2/23/2019 Jomar Hidalgo, LEBY                        
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Hidalgo, Jomar            10 LEBY-MA              1:04.11    1:05.02Mq      
              30.81     1:05.02 (34.21)                                        
  2 Brininger, Clay           10 GSVY-MA              1:30.12    1:19.89 q      
              35.90     1:19.89 (43.99)                                        
  3 Detwiler, Logan           10 WAY-MA               1:24.07    1:22.23 q      
              39.02     1:22.23 (43.21)                                        
  4 Brown, Conrad             10 NDCY-MA              1:24.21    1:27.01 q      
              40.03     1:27.01 (46.98)                                        
  5 Laurore, Max              10 WSY-MA               1:34.75    1:27.97 q      
              38.47     1:27.97 (49.50)                                        
  6 Philp, Alex               10 WAY-MA               1:44.05    1:32.92 q      
              43.07     1:32.92 (49.85)                                        
  7 Thomas, Tayvon             9 York Y-MA            1:43.02    1:37.18 q      
              43.42     1:37.18 (53.76)                                        
 
Event 25  Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: M 53.32    3/1/2014 Marget Shelly, CC   -MA                      
                53.39  NATS
                56.39  JO
              1:01.00  DIST
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Doutrich, Annika          13 LEBY-MA                56.53      56.36 JO     
              27.38       56.36 (28.98)                                        
  2 Rauhauser, Ashley         14 HAY-MA                 57.94      57.07 DIST   
              27.45       57.07 (29.62)                                        
  3 Gerlinski, Emma           13 GSVY-MA                57.77      58.17 DIST   
              27.47       58.17 (30.70)                                        
  4 Shen, Alivia              13 GSVY-MA                59.18      58.56 DIST   
              28.33       58.56 (30.23)                                        
  5 Kalmanowicz, Kate         14 York Y-MA              59.32      59.24 DIST   
              28.25       59.24 (30.99)                                        
  6 Bishop, Lucy              13 LANY-MA              1:00.59      59.52 DIST   
              28.63       59.52 (30.89)                                        
  7 Rydbom, Layne             14 CC-MA                1:00.05      59.66 DIST   
              28.29       59.66 (31.37)                                        
  8 Buhrman, Kay              13 WAY-MA                 59.53    1:00.40 DIST   
              28.39     1:00.40 (32.01)                                        
B - Final
  9 Rundquist, Ireland        13 WAY-MA               1:00.61      59.86 DIST   
              28.77       59.86 (31.09)                                        
 10 Caltrider, Abby           13 CC-MA                1:00.64    1:00.00 DIST   
              29.07     1:00.00 (30.93)                                        
 11 Beck, Mya                 13 WAY-MA               1:01.18    1:00.41 DIST   
              29.28     1:00.41 (31.13)                                        
 12 Shifler, Madelyn          13 CC-MA                1:00.62    1:00.52 DIST   
              29.27     1:00.52 (31.25)                                        
 13 Hritz, Dolly              13 CYAA-ZZ              1:00.79    1:01.00 DIST   
              29.08     1:01.00 (31.92)                                        
 14 Navarro, Isabella         13 York Y-MA            1:01.11    1:01.19        
              29.55     1:01.19 (31.64)                                        
 15 Schweigert, Caroline      14 LANY-MA              1:01.10    1:01.79        
              29.62     1:01.79 (32.17)                                        
 16 Weichseldorfer, Sarah     14 York Y-MA            1:00.80    1:02.08        
              30.07     1:02.08 (32.01)                                        
 
Event 25  Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: M 53.32    3/1/2014 Marget Shelly, CC   -MA                      
                53.39  NATS
                56.39  JO
              1:01.00  DIST
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Doutrich, Annika          13 LEBY-MA                56.99      56.53 qDIST  
              27.51       56.53 (29.02)                                        
  2 Gerlinski, Emma           13 GSVY-MA                58.64      57.77 qDIST  
              27.50       57.77 (30.27)                                        
  3 Rauhauser, Ashley         14 HAY-MA                 58.74      57.94 qDIST  
              27.97       57.94 (29.97)                                        
  4 Adams, Tenra              13 LANY-MA                58.29      58.35 qDIST  
              27.84       58.35 (30.51)                                        
  5 Shen, Alivia              13 GSVY-MA                59.56      59.18 qDIST  
              28.63       59.18 (30.55)                                        
  6 Kalmanowicz, Kate         14 York Y-MA              59.52      59.32 qDIST  
              28.44       59.32 (30.88)                                        
  7 Buhrman, Kay              13 WAY-MA               1:01.71      59.53 qDIST  
              28.41       59.53 (31.12)                                        
  8 Rydbom, Layne             14 CC-MA                  57.83    1:00.05 qDIST  
              28.32     1:00.05 (31.73)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Bishop, Lucy              13 LANY-MA                59.90    1:00.59 qDIST  
              29.18     1:00.59 (31.41)                                        
 10 Rundquist, Ireland        13 WAY-MA               1:01.36    1:00.61 qDIST  
              29.80     1:00.61 (30.81)                                        
 11 Shifler, Madelyn          13 CC-MA                  59.03    1:00.62 qDIST  
              29.13     1:00.62 (31.49)                                        
 12 Caltrider, Abby           13 CC-MA                1:01.14    1:00.64 qDIST  
              29.09     1:00.64 (31.55)                                        
 13 Hritz, Dolly              13 CYAA-ZZ              1:01.36    1:00.79 qDIST  
              29.11     1:00.79 (31.68)                                        
 14 Weichseldorfer, Sarah     14 York Y-MA            1:01.46    1:00.80 qDIST  
              29.73     1:00.80 (31.07)                                        
 15 Schweigert, Caroline      14 LANY-MA                59.84    1:01.10 q      
              29.54     1:01.10 (31.56)                                        
 16 Navarro, Isabella         13 York Y-MA            1:01.88    1:01.11 q      
              29.47     1:01.11 (31.64)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Beck, Mya                 13 WAY-MA               1:02.62    1:01.18        
              29.74     1:01.18 (31.44)                                        
 18 Bortner, Maddie           13 York Y-MA            1:01.49    1:01.47        
              29.49     1:01.47 (31.98)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Naddeo, Brenna            14 WAY-MA               1:09.04    1:02.54        
              29.72     1:02.54 (32.82)                                        
 20 Riley, Valeria            14 GSVY-MA              1:00.29    1:02.60        
              29.62     1:02.60 (32.98)                                        
 21 Lantz, Chelsea            14 LEBY-MA              1:03.34    1:02.74        
              29.71     1:02.74 (33.03)                                        
 22 McCormick, Lea            13 GSVY-MA              1:00.56    1:02.85        
              29.62     1:02.85 (33.23)                                        
 23 Rothermel, Tatum          14 NDCY-MA              1:03.45    1:02.89        
              30.83     1:02.89 (32.06)                                        
 24 Donner, Jillianne         13 GSVY-MA              1:03.99    1:02.97        
              30.70     1:02.97 (32.27)                                        
 25 Stringe, Kendall          13 York Y-MA            1:03.57    1:03.08        
              30.59     1:03.08 (32.49)                                        
 26 Paul, McKenna             13 CYAA-ZZ              1:02.69    1:03.19        
              29.76     1:03.19 (33.43)                                        
 27 Swanson, Emma             14 WAY-MA               1:08.53    1:03.47        
              30.83     1:03.47 (32.64)                                        
 28 Welsh, Grace              13 LANY-MA              1:03.98    1:03.61        
              30.28     1:03.61 (33.33)                                        
 29 Cox, Colby                13 CYAA-ZZ              1:04.42    1:03.93        
              30.00     1:03.93 (33.93)                                        
 30 Hess, Belle               13 WAY-MA               1:04.11    1:04.06        
              29.95     1:04.06 (34.11)                                        
 31 Linn, Abbey               13 GSVY-MA              1:04.52    1:05.02        
              31.61     1:05.02 (33.41)                                        
 32 Roe, Kirra                13 NDCY-MA              1:06.96    1:06.04        
              30.95     1:06.04 (35.09)                                        
 33 Painter, Maria            13 GSVY-MA              1:05.38    1:07.13        
              32.31     1:07.13 (34.82)                                        
 34 Thrush, Hannah            13 NDCY-MA              1:05.32    1:07.29        
              31.51     1:07.29 (35.78)                                        
 35 Savage, Ava               13 NDCY-MA              1:07.74    1:08.10        
              32.48     1:08.10 (35.62)                                        
 35 Carbaugh, Ashlynn         13 WAY-MA               1:12.52    1:08.10        
              32.72     1:08.10 (35.38)                                        
 37 Tobias, Mya               13 NDCY-MA              1:10.96    1:10.90        
              33.26     1:10.90 (37.64)                                        
 38 Gilbert, Sophia           14 LEBY-MA              1:11.81    1:11.73        
              32.98     1:11.73 (38.75)                                        
 39 Romero, Grace             13 LANY-MA              1:12.01    1:12.14        
              34.31     1:12.14 (37.83)                                        
 40 Martin, Karlie            14 NDCY-MA              1:14.49    1:13.68        
              34.83     1:13.68 (38.85)                                        
 41 Althouse, Elena           13 WAY-MA               1:20.17    1:15.05        
              35.80     1:15.05 (39.25)                                        
 42 Erdman, Gabriella         13 HAY-MA               1:16.33    1:15.81        
              36.20     1:15.81 (39.61)                                        
 43 Snyder, Kaiulani          13 GSVY-MA              1:18.57    1:17.15        
              36.89     1:17.15 (40.26)                                        
 44 Ashworth, Elizabeth       14 York Y-MA            1:15.90    1:18.39        
              37.25     1:18.39 (41.14)                                        
 45 Womer, Haley              13 York Y-MA            1:28.61    1:21.86        
              39.35     1:21.86 (42.51)                                        
 
Event 26  Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: M 50.12    3/1/2014 Devon Chenot, UN-MA                          
                48.19  NATS
                53.09  JO
              1:00.00  DIST
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Hidalgo, Carlos           14 LEBY-MA                49.44      49.42MJO     
              24.14       49.42 (25.28)                                        
  2 Wade, Jacob               14 York Y-MA              50.54      49.78MJO     
              24.10       49.78 (25.68)                                        
  3 Chang, Jonathan           13 WSY-MA                 51.52      50.76 JO     
              24.75       50.76 (26.01)                                        
  4 Ritchie, Jed              13 CC-MA                  54.20      53.07 JO     
              25.39       53.07 (27.68)                                        
  5 Mikula, Caz               14 LANY-MA                52.81      53.24 DIST   
              25.72       53.24 (27.52)                                        
  6 Reichner, Trevor          13 GSVY-MA                53.94      53.34 DIST   
              26.04       53.34 (27.30)                                        
  7 Paterson, Aiden           14 LANY-MA                54.14      54.17 DIST   
              26.25       54.17 (27.92)                                        
  8 Cianflone, Mason          14 GSVY-MA                54.95      54.72 DIST   
              26.46       54.72 (28.26)                                        
B - Final
  9 Meck, Brian               14 LANY-MA                55.02      54.75 DIST   
              26.11       54.75 (28.64)                                        
 10 Ordonez, Mason            13 GSVY-MA                57.62      55.40 DIST   
              26.82       55.40 (28.58)                                        
 11 Malusis, Mitchell         14 GSVY-MA                55.04      55.52 DIST   
              26.59       55.52 (28.93)                                        
 12 Giesselbach, Danny        14 York Y-MA              56.13      56.66 DIST   
              27.05       56.66 (29.61)                                        
 13 Hollinger, Jackson        14 York Y-MA              57.14      57.40 DIST   
              27.42       57.40 (29.98)                                        
 14 Tsang, Jon.               14 LANY-MA                57.61      57.72 DIST   
              27.42       57.72 (30.30)                                        
 15 Roettger, Luke            14 LANY-MA                58.48      59.74 DIST   
              28.51       59.74 (31.23)                                        
 16 Burgess, Tyler            14 York Y-MA              59.09    1:00.66        
              29.52     1:00.66 (31.14)                                        
 
Event 26  Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: M 50.12    3/1/2014 Devon Chenot, UN-MA                          
                48.19  NATS
                53.09  JO
              1:00.00  DIST
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Hidalgo, Carlos           14 LEBY-MA                48.33      49.44MqJO    
              23.67       49.44 (25.77)                                        
  2 Wade, Jacob               14 York Y-MA              49.88      50.54 qJO    
              24.33       50.54 (26.21)                                        
  3 Chang, Jonathan           13 WSY-MA                 50.60      51.52 qJO    
              25.01       51.52 (26.51)                                        
  4 Mikula, Caz               14 LANY-MA                54.02      52.81 qJO    
              25.56       52.81 (27.25)                                        
  5 Reichner, Trevor          13 GSVY-MA                54.26      53.94 qDIST  
              26.41       53.94 (27.53)                                        
  6 Paterson, Aiden           14 LANY-MA                54.33      54.14 qDIST  
              26.25       54.14 (27.89)                                        
  7 Ritchie, Jed              13 CC-MA                  54.33      54.20 qDIST  
              26.12       54.20 (28.08)                                        
  8 Cianflone, Mason          14 GSVY-MA                55.30      54.95 qDIST  
              26.88       54.95 (28.07)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Meck, Brian               14 LANY-MA                53.65      55.02 qDIST  
              26.56       55.02 (28.46)                                        
 10 Malusis, Mitchell         14 GSVY-MA                55.24      55.04 qDIST  
              26.58       55.04 (28.46)                                        
 11 Giesselbach, Danny        14 York Y-MA              56.55      56.13 qDIST  
              27.08       56.13 (29.05)                                        
 12 Hollinger, Jackson        14 York Y-MA              57.50      57.14 qDIST  
              27.06       57.14 (30.08)                                        
 13 Tsang, Jon.               14 LANY-MA                58.20      57.61 qDIST  
              27.27       57.61 (30.34)                                        
 14 Ordonez, Mason            13 GSVY-MA                56.10      57.62 qDIST  
              28.33       57.62 (29.29)                                        
 15 Roettger, Luke            14 LANY-MA              1:00.55      58.48 qDIST  
              28.26       58.48 (30.22)                                        
 16 Burgess, Tyler            14 York Y-MA              59.59      59.09 qDIST  
              28.37       59.09 (30.72)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Vitko, Ivan               13 LANY-MA                59.46    1:00.05        
              28.74     1:00.05 (31.31)                                        
 18 Knarr, Trevor             13 York Y-MA            1:02.29    1:00.08        
              28.13     1:00.08 (31.95)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Long, Emerson             13 LANY-MA              1:01.39    1:00.71        
              29.30     1:00.71 (31.41)                                        
 20 Miller, Stevy             13 York Y-MA            1:01.93    1:01.74        
              29.66     1:01.74 (32.08)                                        
 21 Smith, Cole               14 HAY-MA               1:04.63    1:02.90        
              29.54     1:02.90 (33.36)                                        
 22 Schwalm, Grant            13 York Y-MA            1:03.65    1:02.98        
              29.97     1:02.98 (33.01)                                        
 23 Best, Joey                13 GSVY-MA              1:02.46    1:03.13        
              30.39     1:03.13 (32.74)                                        
 24 Dibiaso, Dayton           13 LEBY-MA              1:04.24    1:04.21        
              30.40     1:04.21 (33.81)                                        
 25 Pachucki, Evan            14 GSVY-MA              1:06.28    1:05.92        
              31.18     1:05.92 (34.74)                                        
 26 Detwiler, Guy             13 WAY-MA               1:05.83    1:06.32        
              31.87     1:06.32 (34.45)                                        
 27 Fassero, Miles            13 GSVY-MA              1:09.20    1:06.66        
              32.82     1:06.66 (33.84)                                        
 28 Mikula, Max               13 LANY-MA              1:07.57    1:06.70        
              32.19     1:06.70 (34.51)                                        
 29 Young, Colin              13 WAY-MA               1:11.82    1:06.86        
              31.99     1:06.86 (34.87)                                        
 30 Montgomery, Jacob         13 York Y-MA            1:12.20    1:06.89        
              31.64     1:06.89 (35.25)                                        
 31 Lulo, Edward              14 York Y-MA            1:07.15    1:07.82        
              33.25     1:07.82 (34.57)                                        
 32 Wohlheiter, Brady         14 GSVY-MA              1:08.15    1:08.53        
              32.83     1:08.53 (35.70)                                        
 33 Minnich, Bryson           14 NDCY-MA              1:10.07    1:08.60        
 34 Gross, Aidan              13 GSVY-MA              1:09.41    1:10.32        
              33.41     1:10.32 (36.91)                                        
 35 Meuler, Chase             14 NDCY-MA              1:13.98    1:14.54        
              35.24     1:14.54 (39.30)                                        
 36 Teer, Miles               13 York Y-MA            1:31.68    1:38.50        
 
Event 27  Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: M 25.15   2/23/2019 Julia Havice, York Y                         
                27.29  JO
                30.80  DIST
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Phillips, Eve             12 WAY-MA                 26.03      25.72 JO     
  2 Folcomer, Tiffany         12 York Y-MA              26.60      26.54 JO     
  3 Del Rosario, Xiomara      12 CC-MA                  27.72      27.12 JO     
  4 Chang, Katie              12 WSY-MA                 27.97      27.51 DIST   
  5 Hopkinson, Emma           11 GSVY-MA                28.03      27.72 DIST   
  6 Moore, Chloe              12 York Y-MA              27.78      27.80 DIST   
  7 Eckert, Jayla             12 York Y-MA              27.06      27.98 DIST   
  8 Miller, Brianna           11 York Y-MA              27.99      28.45 DIST   
B - Final
  9 Hidalgo, Carla            12 LEBY-MA                28.15      27.57 DIST   
 10 Updegrave, Delaney        12 NDCY-MA                28.62      27.90 DIST   
 11 Williams, Lydia           12 York Y-MA              28.21      28.33 DIST   
 12 Walsh, Aivleen            12 York Y-MA              28.25      28.55 DIST   
 13 Markle, Lauren            12 CC-MA                  28.77      28.82 DIST   
 14 Evans, Lilly              12 CC-MA                  29.21      28.92 DIST   
 15 Tinsley, Allison          11 WSY-MA                 29.84      29.61 DIST   
 16 Maggio, Rylee             12 WSY-MA                 30.20      30.11 DIST   
 
Event 27  Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: M 25.15   2/23/2019 Julia Havice, York Y                         
                27.29  JO
                30.80  DIST
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Phillips, Eve             12 WAY-MA                 25.14      26.03 qJO    
  2 Folcomer, Tiffany         12 York Y-MA              26.57      26.60 qJO    
  3 Eckert, Jayla             12 York Y-MA              28.06      27.06 qJO    
  4 Del Rosario, Xiomara      12 CC-MA                  27.76      27.72 qDIST  
  5 Moore, Chloe              12 York Y-MA              27.30      27.78 qDIST  
  6 Chang, Katie              12 WSY-MA                 27.82      27.97 qDIST  
  7 Miller, Brianna           11 York Y-MA              27.62      27.99 qDIST  
  8 Hopkinson, Emma           11 GSVY-MA                28.64      28.03 qDIST  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Hidalgo, Carla            12 LEBY-MA                28.23      28.15 qDIST  
 10 Williams, Lydia           12 York Y-MA              27.89      28.21 qDIST  
 11 Walsh, Aivleen            12 York Y-MA              27.99      28.25 qDIST  
 12 Updegrave, Delaney        12 NDCY-MA                28.32      28.62 qDIST  
 13 Markle, Lauren            12 CC-MA                  28.79      28.77 qDIST  
 14 Evans, Lilly              12 CC-MA                  28.55      29.21 qDIST  
 15 Tinsley, Allison          11 WSY-MA                 29.75      29.84 qDIST  
 16 Keefer, Morgan            12 WSY-MA                 28.66      29.87 qDIST  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Maggio, Rylee             12 WSY-MA                 31.12      30.20 DIST   
 18 Reichelderfer, Brooke     11 CC-MA                  30.45      30.43 DIST   
-------------------------------------------------------------------------
 19 Light, KatyAnne           11 LEBY-MA                30.69      30.59 DIST   
 20 Yates, Esme               12 HAY-MA                 29.24      30.60 DIST   
 21 Svasrstad, Tuva           12 CYAA-ZZ                   NT      30.74 DIST   
 22 Mortorf, Jordin           12 NDCY-MA                31.61      30.93        
 23 Roth, Sarah               12 LANY-MA                30.49      31.01        
 24 Ludwick, Chloe            11 WSY-MA                 30.39      31.08        
 25 Snyder, Roslyn            11 GSVY-MA                30.67      31.14        
 26 King, Delaney             11 York Y-MA              31.19      31.43        
 27 Roettger, Mia             12 LANY-MA                31.23      31.69        
 28 Purkanto, Alexia          11 York Y-MA              31.16      31.77        
 29 Wolfe, Kayla              12 CC-MA                  31.69      31.78        
 30 Brandes, Ava              12 WAY-MA                 33.01      31.94        
 31 Plank, Cheyenne           12 LANY-MA                32.29      32.11        
 32 Yard, Laney               11 HAY-MA                 32.60      32.14        
 33 Crosby, Skylar            12 GSVY-MA                34.68      32.96        
 34 Pachucki, Anna            11 GSVY-MA                33.04      32.99        
 35 Larsen, Emily             12 York Y-MA              34.34      33.26        
 36 Lucas, Ella               12 York Y-MA              32.81      33.29        
 37 Popp, Hailey              11 NDCY-MA                32.91      33.59        
 38 Driscoll, Sheila          11 York Y-MA              34.39      33.89        
 39 Fetterman, Olivia         11 GSVY-MA                31.75      34.04        
 40 Philippe, Gabrielle       11 York Y-MA              35.59      34.48        
 41 Gilbert, Kenidee          11 LEBY-MA                35.92      34.51        
 42 Ryu, Abby                 11 GSVY-MA                34.50      34.58        
 43 Heilman, Cora             11 York Y-MA              35.10      34.71        
 44 Unger, Hailey             11 WSY-MA                 35.88      34.97        
 45 Witmer, Elliotte          11 LANY-MA                35.87      35.38        
 46 Naylor, Ashley            11 York Y-MA              35.09      35.46        
 47 Foster, Sarah             11 CC-MA                  35.57      36.13        
 48 Yen, Iva                  12 LANY-MA                36.24      36.26        
 49 Kipp, Mariah              11 LEBY-MA                36.28      36.57        
 50 Stains, Delaney           12 WAY-MA                 34.10      36.73        
 51 Kanelopoulos, Cadence     11 WAY-MA                 35.70      37.00        
 52 Gudonis, Lita             11 GSVY-MA                36.91      37.25        
 53 Lucas, Ashton             11 CC-MA                  34.47      37.27        
 54 Johnston, Bryn            11 York Y-MA              39.37      37.77        
 55 Bethel, Maesie-Joy        11 LANY-MA                38.73      38.78        
 56 Burgess, Kathryn          12 GSVY-MA                39.31      39.11        
 57 Gee, Kameryn              11 CC-MA                  38.79      40.20        
 58 Stambaugh, Finleigh       11 York Y-MA              39.37      40.27        
 59 Bodan, Dempsey            11 HAY-MA                 49.22      41.21        
 60 Bertz, Clare              11 LANY-MA                47.76      43.00        
 61 Shimony, Liya             11 GSVY-MA                42.94      43.49        
 
Event 28  Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: M 24.58   2/24/2018 Carlos Hidalgo, FSC-LEBY                     
                26.79  JO
                32.00  DIST
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Kaczmark, Alex            11 CC-MA                  25.61      25.48 JO     
  2 Bonner, JB                12 WAY-MA                 27.78      27.38 DIST   
  3 Gates, Andrew             12 LANY-MA                27.52      27.43 DIST   
  4 Paterson, Henry           11 LANY-MA                28.33      27.87 DIST   
  5 Torres, Roman             11 York Y-MA              27.88      27.92 DIST   
  6 Tasker, Amir              11 CC-MA                  28.08      27.96 DIST   
  7 Newton, Christian         12 LEBY-MA                28.46      28.23 DIST   
  8 Hearn, Mitch              11 WSY-MA                 28.63      28.50 DIST   
B - Final
  9 Margevich, Josh           11 LANY-MA                29.12      28.78 DIST   
 10 Brettschneider, Jonathan  12 WSY-MA                 29.23      29.05 DIST   
 11 White, Ethan              11 CC-MA                  29.58      29.28 DIST   
 12 McGraw, Cullen            11 CC-MA                  29.44      29.36 DIST   
 13 Doss, Nicholas            12 GSVY-MA                29.57      29.94 DIST   
 14 Cameron, Harold           11 CYAA-ZZ                29.92      29.96 DIST   
 15 Covington, Xavier         11 CC-MA                  30.16      30.08 DIST   
 16 Moyer, Malachi            11 GSVY-MA                29.64      30.37 DIST   
 
Event 28  Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: M 24.58   2/24/2018 Carlos Hidalgo, FSC-LEBY                     
                26.79  JO
                32.00  DIST
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Kaczmark, Alex            11 CC-MA                  25.27      25.61 qJO    
  2 Gates, Andrew             12 LANY-MA                27.59      27.52 qDIST  
  3 Bonner, JB                12 WAY-MA                 27.68      27.78 qDIST  
  4 Torres, Roman             11 York Y-MA              27.52      27.88 qDIST  
  5 Tasker, Amir              11 CC-MA                  28.55      28.08 qDIST  
  6 Paterson, Henry           11 LANY-MA                27.31      28.33 qDIST  
  7 Newton, Christian         12 LEBY-MA                28.12      28.46 qDIST  
  8 Hearn, Mitch              11 WSY-MA                 28.51      28.63 qDIST  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Margevich, Josh           11 LANY-MA                29.45      29.12 qDIST  
 10 Brettschneider, Jonathan  12 WSY-MA                 29.41      29.23 qDIST  
 11 McGraw, Cullen            11 CC-MA                  27.94      29.44 qDIST  
 12 Tadajweski, Edward        12 LEBY-MA                28.75      29.51 qDIST  
 13 Doss, Nicholas            12 GSVY-MA                29.29      29.57 qDIST  
 14 White, Ethan              11 CC-MA                  29.18      29.58 qDIST  
 15 Moyer, Malachi            11 GSVY-MA                29.15      29.64 qDIST  
 16 Cameron, Harold           11 CYAA-ZZ                30.09      29.92 qDIST  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Rogovin, Benjamin         12 GSVY-MA                29.51      29.93 DIST   
 18 Dibiaso, Carson           12 LEBY-MA                31.93      29.95 DIST   
-------------------------------------------------------------------------
 19 Covington, Xavier         11 CC-MA                  29.06      30.16 DIST   
 20 Myers, Gage               12 LANY-MA                29.38      30.30 DIST   
 21 Gilbert, Thadeous         11 LEBY-MA                33.49      30.85 DIST   
 22 Gamber, Ian               12 WSY-MA                 31.49      30.86 DIST   
 23 Roe, Ethan                11 NDCY-MA                30.45      30.96 DIST   
 24 Sayres, Jack              11 LANY-MA                32.72      31.30 DIST   
 25 Shives, Connor            11 HAY-MA                 31.22      31.32 DIST   
 26 Romyn, AJ                 11 York Y-MA              32.65      31.46 DIST   
 27 Adamek, Griffin           11 CC-MA                  31.66      31.59 DIST   
 28 Long, Wilder              11 LANY-MA                32.01      32.00 DIST   
 29 McLenegan, Brayden        11 NDCY-MA                32.09      32.23        
 30 Morgan, Riley             12 WAY-MA                 32.42      32.24        
 31 Evans, Colby              11 CC-MA                  31.42      32.33        
 32 Book, Collier             12 NDCY-MA                32.44      32.65        
 33 Bell, Elijah              12 CYAA-ZZ                34.15      32.87        
 34 Keeler, Trent             12 CYAA-ZZ                34.08      33.02        
 35 Marcini, Maxwell          11 York Y-MA              32.47      33.39        
 36 McCormick, Les            12 GSVY-MA                33.95      33.51        
 37 Clarke, Sullivan          12 GSVY-MA                35.33      35.08        
 38 Murray, Cohen             11 WSY-MA                 35.41      35.28        
 39 Belcher, Travis           11 LEBY-MA                37.95      35.71        
 40 Lantz, Anthony            11 LEBY-MA                37.06      36.23        
 41 Vink, Colin               12 CC-MA                  36.86      36.97        
 42 Bethel, Jackson-Malachi   12 LANY-MA                37.23      37.79        
 43 Campbell, Noah            11 York Y-MA              38.83      38.39        
 44 Hair, Jonathan            11 CYAA-ZZ                40.89      38.57        
 45 Beck, Michael             11 York Y-MA              39.44      38.97        
 46 Fosmore, Eli              12 York Y-MA              42.41      39.14        
 47 Stauffer, Bradley         11 LANY-MA                38.71      39.26        
 -- Danner, Levi              11 CYAA-ZZ                39.01         DQ        
      False start
 
Event 29  Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: M 28.63   2/25/2017 Julia Havice, York Y                         
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Navarro, Leah             10 York Y-MA              31.20      30.44        
  2 Griffie, Sunderlyn        10 CYAA-ZZ                32.06      30.77        
  3 Golden, Luna              10 CC-MA                  31.33      31.43        
  4 Rosenbach, Bryn            9 HAY-MA                 31.48      31.71        
  5 Rogers, Sierra            10 NDCY-MA                33.64      32.20        
  6 Stalfort, Alison          10 York Y-MA              33.05      32.44        
  7 Land, Anya                10 York Y-MA              33.62      32.47        
  8 Evans, Summer              9 WSY-MA                 32.62      32.84        
 
Event 29  Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: M 28.63   2/25/2017 Julia Havice, York Y                         
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Navarro, Leah             10 York Y-MA              30.54      31.20 q      
  2 Phillips, Ruth            10 WAY-MA                 30.67      31.26 q      
  3 Golden, Luna              10 CC-MA                  31.48      31.33 q      
  4 Rosenbach, Bryn            9 HAY-MA                 31.92      31.48 q      
  5 Griffie, Sunderlyn        10 CYAA-ZZ                33.28      32.06 q      
  6 Evans, Summer              9 WSY-MA                 31.77      32.62 q      
  7 Aungst, Caroline          10 LANY-MA                33.36      33.03 q      
  8 Stalfort, Alison          10 York Y-MA              32.79      33.05 q      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Land, Anya                10 York Y-MA              33.94      33.62        
 10 Rogers, Sierra            10 NDCY-MA                33.06      33.64        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Paterson, Mary            10 LANY-MA                33.57      33.70        
 12 Engle, Lydia              10 NDCY-MA                34.72      33.76        
 13 Moreno, Lili              10 WAY-MA                 42.92      34.20        
 14 Bono, Sophia               9 CYAA-ZZ                34.77      34.29        
 15 Wagner, Grace             10 LANY-MA                33.68      34.72        
 16 Keller, Audrey             9 CC-MA                  34.50      34.75        
 17 Stevens, Abigail          10 CYAA-ZZ                36.11      35.11        
 18 Walls, Abigail            10 WSY-MA                 34.79      35.28        
 19 Fang, Kaitlyn             10 CC-MA                  34.63      35.55        
 20 Baumann, Adalyn           10 CYAA-ZZ                39.48      35.82        
 21 Knisely, Isabella         10 CYAA-ZZ                36.83      35.87        
 22 Hosterman, Paige          10 GSVY-MA                36.08      35.98        
 23 Tritle, Rylie             10 WAY-MA                 34.72      36.20        
 24 Ulmer, Lauren              9 York Y-MA              36.82      36.28        
 25 Schanberger, Natalie      10 York Y-MA              35.96      36.53        
 26 Wheeler, Trinity           9 CC-MA                  35.41      37.00        
 27 Sivel, Charlotte           9 HAY-MA                 38.76      37.53        
 28 Ryu, Rachel                9 GSVY-MA                39.34      37.61        
 29 Hoffman, Calla             9 CC-MA                  37.20      37.87        
 30 Bishop, Catherine         10 LANY-MA                37.09      38.10        
 31 Harris, Taylor            10 HAY-MA                 40.13      38.11        
 32 Reber, Hannah             10 NDCY-MA                38.76      38.20        
 33 Kim, Samantha              9 HAY-MA                 41.18      38.51        
 34 White, Savannah            9 CC-MA                  37.77      38.57        
 35 Markle, Natalie           10 CC-MA                  37.91      38.61        
 36 Harris, Kelly             10 HAY-MA                 39.62      38.86        
 37 Williams, Adeline         10 York Y-MA              40.75      39.01        
 38 Roseman, Paige             9 GSVY-MA                38.19      39.05        
 39 Boettger, Rhiley           9 LANY-MA                43.01      39.30        
 40 Floyd, Ansley             10 HAY-MA                 39.32      39.43        
 41 Kauffman, Margaret         9 CYAA-ZZ                40.73      39.48        
 42 Burton, Gracie            10 York Y-MA              42.82      39.51        
 43 Shives, Chloe              9 HAY-MA                 38.75      39.97        
 44 Fosmore, Alyssa           10 York Y-MA              40.00      41.06        
 45 McKellar, Olivia           9 WSY-MA                 45.40      42.36        
 46 Swenson, Illia             9 York Y-MA              45.65      42.87        
 47 Reid, Danika               9 GSVY-MA                43.17      43.45        
 48 Brosius, Sydney            9 WAY-MA                 41.97      44.77        
 49 Pauley, Journey            9 York Y-MA              43.85      45.27        
 50 Butterfield, Nichole       9 WSY-MA                 44.46      46.12        
 51 Rhea, Azrael               9 York Y-MA              52.77      46.32        
 52 Bowers, Gwen               9 GSVY-MA                47.64      46.39        
 53 Bowersox, Zoe             10 WAY-MA                    NT      46.85        
 54 Stream, Maggie            10 LANY-MA                47.58      46.91        
 55 Keller, Olivia             9 CC-MA                  43.70      47.71        
 56 Powell, Cassidy            9 LEBY-MA                45.89      48.12        
 57 Dill, Bailey               9 WAY-MA                 46.44      48.26        
 58 Wrisk, Elise               9 York Y-MA              48.16      49.37        
 59 Simpkins, Abigail         10 GSVY-MA                50.03      50.29        
 
Event 30  Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: M 27.00   2/23/2013 Zack Gallagher, WSY  -MA                     
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Brininger, Clay           10 GSVY-MA                29.58      28.83        
  2 Keefer, Grant             10 WSY-MA                 30.28      30.26        
  3 Wu, Allen                 10 York Y-MA              30.98      30.38        
  4 Laurore, Max              10 WSY-MA                 30.72      30.69        
  5 Mikula, Felix             10 LANY-MA                31.43      31.23        
  6 Shannon, Colin            10 GSVY-MA                31.84      31.96        
  7 Lucas, Johnny             10 York Y-MA              33.39      32.26        
  8 Capoferri, Nicholas       10 LANY-MA                33.81      33.30        
 
Event 30  Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: M 27.00   2/23/2013 Zack Gallagher, WSY  -MA                     
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Brininger, Clay           10 GSVY-MA                29.15      29.58 q      
  2 Keefer, Grant             10 WSY-MA                 30.58      30.28 q      
  3 Laurore, Max              10 WSY-MA                 31.21      30.72 q      
  4 Wu, Allen                 10 York Y-MA                 NT      30.98 q      
  5 Mikula, Felix             10 LANY-MA                31.65      31.43 q      
  6 Shannon, Colin            10 GSVY-MA                32.06      31.84 q      
  7 Lucas, Johnny             10 York Y-MA              33.47      33.39 q      
  8 Capoferri, Nicholas       10 LANY-MA                35.98      33.81 q      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Halstead, Luke             9 WAY-MA                 35.15      34.18        
 10 Houtz, Quentin            10 GSVY-MA                34.92      34.81        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Ferroni, Max              10 York Y-MA              35.17      34.92        
 12 Reichard, Zane            10 WAY-MA                 35.89      34.96        
 13 Philp, Alex               10 WAY-MA                 35.54      35.01        
 14 Treas, Connor              9 GSVY-MA                36.07      35.70        
 15 Smith, Maximus            10 NDCY-MA                38.65      35.76        
 16 Brown, Conrad             10 NDCY-MA                35.37      35.95        
 17 Brymesser, Liam           10 CYAA-ZZ                36.36      36.08        
 18 Book, Cameron             10 NDCY-MA                35.74      36.12        
 19 Thompson, Owen            10 WAY-MA                 36.91      36.28        
 20 Kertes, Jacob             10 WSY-MA                 36.73      36.57        
 21 Nguyen, Keitaro           10 York Y-MA              37.67      36.84        
 22 Alsulttani, Yazen          9 LANY-MA                38.58      36.92        
 23 Shaffer, Michael          10 WAY-MA                 38.53      37.43        
 24 Reigel, Gabriel           10 GSVY-MA                38.00      38.82        
 25 Valle, Jude                9 LANY-MA                38.41      39.20        
 26 Belcher, Wyatt            10 LEBY-MA                42.43      39.65        
 27 Lantz, Ryan                9 LEBY-MA                40.84      40.47        
 28 Krauser, Charles           9 LANY-MA                44.71      40.60        
 29 Hoffman, Tanner            9 CYAA-ZZ                40.65      41.19        
 30 Rubin, Carson              9 LANY-MA                42.81      44.80        
 31 Hedrick, Declan            9 CC-MA                  50.11      52.77        
 32 Pachucki, Aaron            9 GSVY-MA              1:00.05      58.10        
 33 Spiese, Kieran            10 CC-MA                  55.91      59.40        
 
Event 31  Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
        Meet: M 2:10.46   2/24/2018 Gabrielle Doss, GSVY -MA                   
                2:10.19  NATS
                2:18.99  JO
                2:38.00  DIST
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Shen, Alivia              13 GSVY-MA              2:22.74    2:18.87 JO     
              30.04     1:03.97 (33.93)     1:46.00 (42.03)     2:18.87 (32.87)
  2 Rydbom, Layne             14 CC-MA                2:25.04    2:24.74 DIST   
              30.89     1:07.92 (37.03)     1:51.11 (43.19)     2:24.74 (33.63)
  3 Kalmanowicz, Kate         14 York Y-MA            2:25.71    2:24.77 DIST   
              30.78     1:07.72 (36.94)     1:52.41 (44.69)     2:24.77 (32.36)
  4 Yates, Julia              14 HAY-MA               2:32.88    2:30.96 DIST   
              33.06     1:11.35 (38.29)     1:58.66 (47.31)     2:30.96 (32.30)
  5 Rothermel, Tatum          14 NDCY-MA              2:31.31    2:32.02 DIST   
              33.78     1:12.49 (38.71)     1:56.10 (43.61)     2:32.02 (35.92)
  6 Rundquist, Ireland        13 WAY-MA               2:33.61    2:33.66 DIST   
              35.98     1:14.69 (38.71)     2:00.49 (45.80)     2:33.66 (33.17)
  7 Ludwick, Sadie            14 WSY-MA               2:30.80    2:33.70 DIST   
              34.63     1:14.46 (39.83)     1:58.29 (43.83)     2:33.70 (35.41)
  8 Caltrider, Abby           13 CC-MA                2:32.34    2:33.89 DIST   
              31.39     1:10.68 (39.29)     1:59.15 (48.47)     2:33.89 (34.74)
B - Final
  9 Riley, Valeria            14 GSVY-MA              2:35.25    2:29.20 DIST   
              31.67     1:09.69 (38.02)     1:55.30 (45.61)     2:29.20 (33.90)
 10 Welsh, Grace              13 LANY-MA              2:35.20    2:34.63 DIST   
              32.71     1:14.00 (41.29)     2:00.28 (46.28)     2:34.63 (34.35)
 11 Binkley, Alexis           13 LEBY-MA              2:38.15    2:35.57 DIST   
              34.17     1:14.44 (40.27)     2:01.83 (47.39)     2:35.57 (33.74)
 12 Navarro, Isabella         13 York Y-MA            2:36.49    2:35.76 DIST   
              32.85     1:13.82 (40.97)     2:02.10 (48.28)     2:35.76 (33.66)
 13 Stringe, Kendall          13 York Y-MA            2:36.59    2:38.03        
              33.87     1:12.48 (38.61)     2:02.77 (50.29)     2:38.03 (35.26)
 14 Gerlinski, Emma           13 GSVY-MA              2:39.83    2:38.04        
              35.52     1:16.75 (41.23)     2:05.96 (49.21)     2:38.04 (32.08)
 15 McCormick, Lea            13 GSVY-MA              2:40.64    2:39.03        
              34.32     1:16.68 (42.36)     2:03.99 (47.31)     2:39.03 (35.04)
 16 Hritz, Dolly              13 CYAA-ZZ              2:38.40    2:43.86        
              36.16     1:18.83 (42.67)     2:09.42 (50.59)     2:43.86 (34.44)
 
Event 31  Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
        Meet: M 2:10.46   2/24/2018 Gabrielle Doss, GSVY -MA                   
                2:10.19  NATS
                2:18.99  JO
                2:38.00  DIST
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Shannon, Kimberly         14 GSVY-MA              2:09.11    2:07.09MqNATS  
              28.94     1:00.81 (31.87)     1:37.58 (36.77)     2:07.09 (29.51)
  2 Shen, Alivia              13 GSVY-MA              2:23.48    2:22.74 qDIST  
              31.37     1:06.18 (34.81)     1:49.41 (43.23)     2:22.74 (33.33)
  3 Adams, Tenra              13 LANY-MA              2:31.80    2:23.90 qDIST  
              31.23     1:07.04 (35.81)     1:51.55 (44.51)     2:23.90 (32.35)
  4 Rydbom, Layne             14 CC-MA                2:21.96    2:25.04 qDIST  
              31.11     1:07.92 (36.81)     1:51.29 (43.37)     2:25.04 (33.75)
  5 Kalmanowicz, Kate         14 York Y-MA            2:25.43    2:25.71 qDIST  
              30.84     1:07.16 (36.32)     1:51.51 (44.35)     2:25.71 (34.20)
  6 Rauhauser, Ashley         14 HAY-MA               2:27.89    2:26.89 qDIST  
              31.29     1:09.00 (37.71)     1:52.81 (43.81)     2:26.89 (34.08)
  7 Ludwick, Sadie            14 WSY-MA               2:29.60    2:30.80 qDIST  
              32.30     1:11.27 (38.97)     1:55.54 (44.27)     2:30.80 (35.26)
  8 Rothermel, Tatum          14 NDCY-MA              2:33.20    2:31.31 qDIST  
              35.57     1:14.06 (38.49)     1:56.71 (42.65)     2:31.31 (34.60)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Caltrider, Abby           13 CC-MA                2:28.91    2:32.34 qDIST  
              32.15     1:10.54 (38.39)     1:57.78 (47.24)     2:32.34 (34.56)
 10 Yates, Julia              14 HAY-MA               2:33.79    2:32.88 qDIST  
              34.37     1:12.65 (38.28)     2:00.63 (47.98)     2:32.88 (32.25)
 11 Rundquist, Ireland        13 WAY-MA               2:37.65    2:33.61 qDIST  
              35.21     1:14.45 (39.24)     2:00.17 (45.72)     2:33.61 (33.44)
 12 Welsh, Grace              13 LANY-MA              2:42.86    2:35.20 qDIST  
              32.56     1:12.36 (39.80)     1:59.82 (47.46)     2:35.20 (35.38)
 13 Riley, Valeria            14 GSVY-MA              2:32.36    2:35.25 qDIST  
              32.74     1:12.69 (39.95)     1:59.43 (46.74)     2:35.25 (35.82)
 14 Navarro, Isabella         13 York Y-MA            2:36.56    2:36.49 qDIST  
              32.07     1:13.01 (40.94)     2:01.73 (48.72)     2:36.49 (34.76)
 15 Stringe, Kendall          13 York Y-MA            2:44.02    2:36.59 qDIST  
              34.06     1:11.73 (37.67)     2:02.19 (50.46)     2:36.59 (34.40)
 16 Binkley, Alexis           13 LEBY-MA              2:40.46    2:38.15 q      
              35.46     1:16.78 (41.32)     2:02.73 (45.95)     2:38.15 (35.42)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Hritz, Dolly              13 CYAA-ZZ              2:37.78    2:38.40        
              35.37     1:15.86 (40.49)     2:04.88 (49.02)     2:38.40 (33.52)
 18 Gerlinski, Emma           13 GSVY-MA              2:36.54    2:39.83        
              35.03     1:15.67 (40.64)     2:07.81 (52.14)     2:39.83 (32.02)
-------------------------------------------------------------------------
 19 McCormick, Lea            13 GSVY-MA              2:39.28    2:40.64        
              34.50     1:17.18 (42.68)     2:05.10 (47.92)     2:40.64 (35.54)
 20 Zodet, Avery              13 LANY-MA              2:44.16    2:45.33        
              35.99     1:15.56 (39.57)     2:09.59 (54.03)     2:45.33 (35.74)
 21 Roe, Kirra                13 NDCY-MA              2:49.09    2:48.48        
              37.03     1:18.12 (41.09)     2:08.89 (50.77)     2:48.48 (39.59)
 22 Fisher, Lauren            14 WSY-MA               2:53.78    2:49.85        
              37.20     1:20.67 (43.47)     2:09.41 (48.74)     2:49.85 (40.44)
 23 Beck, Mya                 13 WAY-MA               2:49.10    2:50.36        
              38.92     1:24.26 (45.34)     2:15.97 (51.71)     2:50.36 (34.39)
 24 Tobias, Mya               13 NDCY-MA              3:08.86    3:06.19        
              41.82     1:28.42 (46.60)     2:26.74 (58.32)     3:06.19 (39.45)
 25 Savage, Ava               13 NDCY-MA                   NT    3:10.80        
              43.69     1:35.30 (51.61)     2:32.34 (57.04)     3:10.80 (38.46)
 26 Ashworth, Elizabeth       14 York Y-MA            3:26.97    3:25.70        
              44.50     1:35.05 (50.55)   2:41.87 (1:06.82)     3:25.70 (43.83)
 -- Womer, Haley              13 York Y-MA            3:23.10         DQ        
      Non-simultaneous arms - fly
              48.82     1:41.77 (52.95)        DQ (1:05.91)                    
 
Event 32  Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
        Meet: M 2:07.83   2/23/2019 Ethan Wang, York Y                         
                1:57.99  NATS
                2:11.19  JO
                2:40.00  DIST
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Hidalgo, Carlos           14 LEBY-MA              2:10.29    2:08.07 JO     
              26.16       59.33 (33.17)     1:39.83 (40.50)     2:08.07 (28.24)
  2 Wade, Jacob               14 York Y-MA            2:09.83    2:08.65 JO     
              27.45       59.48 (32.03)     1:39.04 (39.56)     2:08.65 (29.61)
  3 Paterson, Aiden           14 LANY-MA              2:16.51    2:15.55 DIST   
              28.50     1:05.55 (37.05)     1:45.44 (39.89)     2:15.55 (30.11)
  4 Cianflone, Mason          14 GSVY-MA              2:19.93    2:16.20 DIST   
              29.28     1:04.81 (35.53)     1:46.80 (41.99)     2:16.20 (29.40)
  5 Giesselbach, Danny        14 York Y-MA            2:19.13    2:19.63 DIST   
              31.13     1:07.35 (36.22)     1:46.93 (39.58)     2:19.63 (32.70)
  6 Grega, Alex               14 York Y-MA            2:21.84    2:21.83 DIST   
              30.54     1:07.71 (37.17)     1:49.03 (41.32)     2:21.83 (32.80)
  7 Wright, Tyler             14 York Y-MA            2:22.67    2:23.69 DIST   
              31.49     1:08.70 (37.21)     1:51.46 (42.76)     2:23.69 (32.23)
 -- Chang, Jonathan           13 WSY-MA               2:06.94         DQ        
      False start - Misc
              26.98       58.64 (31.66)     1:36.32 (37.68)          DQ (28.08)
B - Final
  9 Tsang, Jon.               14 LANY-MA              2:26.90    2:26.81 DIST   
              31.02     1:08.32 (37.30)     1:52.66 (44.34)     2:26.81 (34.15)
 10 Schwalm, Grant            13 York Y-MA            2:28.73    2:28.20 DIST   
              33.12     1:13.06 (39.94)     1:54.77 (41.71)     2:28.20 (33.43)
 11 Roettger, Luke            14 LANY-MA              2:29.87    2:31.16 DIST   
              34.40     1:12.58 (38.18)     1:59.68 (47.10)     2:31.16 (31.48)
 12 Long, Emerson             13 LANY-MA              2:38.23    2:36.68 DIST   
              35.70     1:13.92 (38.22)     2:04.09 (50.17)     2:36.68 (32.59)
 13 Burgess, Tyler            14 York Y-MA            2:36.59    2:37.43 DIST   
              33.55     1:12.07 (38.52)     2:04.09 (52.02)     2:37.43 (33.34)
 14 Fassero, Miles            13 GSVY-MA              2:44.92    2:42.71        
              34.62     1:17.81 (43.19)     2:05.10 (47.29)     2:42.71 (37.61)
 15 Gross, Aidan              13 GSVY-MA              2:57.60    2:54.39        
              37.36     1:26.27 (48.91)     2:16.23 (49.96)     2:54.39 (38.16)
 16 Montgomery, Jacob         13 York Y-MA            3:00.66    3:00.33        
              40.97                             2:18.52 ( )     3:00.33 (41.81)
 
Event 32  Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
        Meet: M 2:07.83   2/23/2019 Ethan Wang, York Y                         
                1:57.99  NATS
                2:11.19  JO
                2:40.00  DIST
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Chang, Jonathan           13 WSY-MA               2:03.58    2:06.94MqJO    
              27.70     1:00.16 (32.46)     1:38.17 (38.01)     2:06.94 (28.77)
  2 Wade, Jacob               14 York Y-MA            2:11.53    2:09.83 qJO    
              27.34       59.90 (32.56)     1:40.59 (40.69)     2:09.83 (29.24)
  3 Hidalgo, Carlos           14 LEBY-MA              2:09.47    2:10.29 qJO    
              25.89       59.41 (33.52)     1:40.22 (40.81)     2:10.29 (30.07)
  4 Paterson, Aiden           14 LANY-MA              2:15.79    2:16.51 qDIST  
              28.21     1:04.72 (36.51)     1:44.99 (40.27)     2:16.51 (31.52)
  5 Giesselbach, Danny        14 York Y-MA            2:18.03    2:19.13 qDIST  
              31.94     1:06.81 (34.87)     1:47.78 (40.97)     2:19.13 (31.35)
  6 Cianflone, Mason          14 GSVY-MA              2:18.20    2:19.93 qDIST  
              29.35     1:04.82 (35.47)     1:48.75 (43.93)     2:19.93 (31.18)
  7 Grega, Alex               14 York Y-MA            2:19.35    2:21.84 qDIST  
              30.85     1:09.94 (39.09)     1:49.37 (39.43)     2:21.84 (32.47)
  8 Wright, Tyler             14 York Y-MA            2:32.02    2:22.67 qDIST  
              31.24     1:08.45 (37.21)     1:49.45 (41.00)     2:22.67 (33.22)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Tsang, Jon.               14 LANY-MA              2:22.47    2:26.90 qDIST  
              30.51     1:07.70 (37.19)     1:51.12 (43.42)     2:26.90 (35.78)
 10 O'Leary, Michael          13 York Y-MA            2:28.98    2:27.29 qDIST  
              31.81     1:10.44 (38.63)     1:53.01 (42.57)     2:27.29 (34.28)
 11 Schwalm, Grant            13 York Y-MA            2:27.42    2:28.73 qDIST  
              33.45     1:13.00 (39.55)     1:54.41 (41.41)     2:28.73 (34.32)
 12 Roettger, Luke            14 LANY-MA              2:34.63    2:29.87 qDIST  
              33.14     1:10.07 (36.93)     1:58.75 (48.68)     2:29.87 (31.12)
 13 Burgess, Tyler            14 York Y-MA            2:44.34    2:36.59 qDIST  
              32.49     1:11.71 (39.22)     2:03.83 (52.12)     2:36.59 (32.76)
 14 Long, Emerson             13 LANY-MA              2:51.11    2:38.23 qDIST  
              35.67     1:14.16 (38.49)     2:03.32 (49.16)     2:38.23 (34.91)
 15 Dibiaso, Dayton           13 LEBY-MA              2:39.95    2:40.10 q      
              32.17     1:14.11 (41.94)     2:01.52 (47.41)     2:40.10 (38.58)
 16 Fassero, Miles            13 GSVY-MA              2:42.56    2:44.92 q      
              35.25     1:21.20 (45.95)     2:07.98 (46.78)     2:44.92 (36.94)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Gross, Aidan              13 GSVY-MA              3:07.80    2:57.60        
              36.98     1:27.01 (50.03)     2:19.20 (52.19)     2:57.60 (38.40)
 18 Montgomery, Jacob         13 York Y-MA            3:00.65    3:00.66        
              43.36     1:29.25 (45.89)     2:21.73 (52.48)     3:00.66 (38.93)
-------------------------------------------------------------------------
 -- Teer, Miles               13 York Y-MA                 NT         DQ        
      Not on back off wall - back
                                                2:32.00 ( )          DQ (44.51)
 -- Minnich, Bryson           14 NDCY-MA              3:16.65         DQ        
      Non-simultaneous arms - breast
              43.97     1:30.78 (46.81)   2:39.88 (1:09.10)          DQ (40.93)
 
Event 33  Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
        Meet: M 2:17.69    3/1/2014 Abigail Doss, SUNY                         
                2:26.69  JO
                2:43.00  DIST
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Folcomer, Tiffany         12 York Y-MA            2:20.65    2:19.60 JO     
              30.96     1:05.78 (34.82)     1:47.43 (41.65)     2:19.60 (32.17)
  2 Eckert, Jayla             12 York Y-MA            2:29.57    2:27.95 DIST   
              32.40     1:08.27 (35.87)     1:53.40 (45.13)     2:27.95 (34.55)
  3 Walsh, Aivleen            12 York Y-MA            2:31.19    2:29.94 DIST   
              33.40     1:10.91 (37.51)     1:56.60 (45.69)     2:29.94 (33.34)
  4 Markle, Lauren            12 CC-MA                2:34.32    2:33.17 DIST   
              35.03     1:14.89 (39.86)     1:59.59 (44.70)     2:33.17 (33.58)
  5 Updegrave, Delaney        12 NDCY-MA              2:40.57    2:36.94 DIST   
              34.64     1:16.43 (41.79)     2:02.01 (45.58)     2:36.94 (34.93)
  6 Hopkinson, Emma           11 GSVY-MA              2:40.21    2:39.79 DIST   
              33.15     1:15.35 (42.20)     2:05.08 (49.73)     2:39.79 (34.71)
  7 Tinsley, Allison          11 WSY-MA               2:44.55    2:40.85 DIST   
              37.90     1:20.91 (43.01)     2:05.86 (44.95)     2:40.85 (34.99)
  8 Giesselbach, Sarah        12 York Y-MA            2:40.47    2:41.37 DIST   
              36.88     1:17.54 (40.66)     2:04.97 (47.43)     2:41.37 (36.40)
B - Final
  9 Harsh, Chesley            12 WAY-MA               2:47.85    2:47.01        
              37.73     1:23.07 (45.34)     2:10.67 (47.60)     2:47.01 (36.34)
 10 Plank, Cheyenne           12 LANY-MA              2:49.92    2:47.99        
              38.64     1:21.41 (42.77)     2:10.63 (49.22)     2:47.99 (37.36)
 11 Purkanto, Alexia          11 York Y-MA            2:51.52    2:49.49        
              34.42     1:18.19 (43.77)     2:12.80 (54.61)     2:49.49 (36.69)
 12 Crosby, Skylar            12 GSVY-MA              2:55.11    2:51.22        
              39.32     1:22.82 (43.50)     2:13.73 (50.91)     2:51.22 (37.49)
 13 Kalmanowicz, Lauren       11 York Y-MA            2:51.81    2:51.92        
              38.79     1:22.67 (43.88)     2:15.19 (52.52)     2:51.92 (36.73)
 14 Mortorf, Jordin           12 NDCY-MA              2:52.85    2:53.01        
              38.18     1:21.07 (42.89)     2:16.49 (55.42)     2:53.01 (36.52)
 15 Roettger, Mia             12 LANY-MA              2:54.79    2:55.89        
              40.05     1:24.30 (44.25)     2:18.33 (54.03)     2:55.89 (37.56)
 16 Ray, Isabella             12 GSVY-MA              3:01.22    3:01.26        
              41.58     1:29.29 (47.71)     2:22.02 (52.73)     3:01.26 (39.24)
 
Event 33  Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
        Meet: M 2:17.69    3/1/2014 Abigail Doss, SUNY                         
                2:26.69  JO
                2:43.00  DIST
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Folcomer, Tiffany         12 York Y-MA            2:23.71    2:20.65 qJO    
              30.84     1:05.85 (35.01)     1:47.95 (42.10)     2:20.65 (32.70)
  2 Eckert, Jayla             12 York Y-MA            2:31.82    2:29.57 qDIST  
              33.12     1:10.50 (37.38)     1:55.42 (44.92)     2:29.57 (34.15)
  3 Walsh, Aivleen            12 York Y-MA            2:28.39    2:31.19 qDIST  
              33.76     1:10.85 (37.09)     1:56.87 (46.02)     2:31.19 (34.32)
  4 Markle, Lauren            12 CC-MA                2:35.59    2:34.32 qDIST  
              35.19     1:16.59 (41.40)     1:59.96 (43.37)     2:34.32 (34.36)
  5 Hopkinson, Emma           11 GSVY-MA              2:42.62    2:40.21 qDIST  
              33.35     1:16.29 (42.94)     2:05.68 (49.39)     2:40.21 (34.53)
  6 Giesselbach, Sarah        12 York Y-MA            2:42.52    2:40.47 qDIST  
              37.13     1:17.95 (40.82)     2:05.84 (47.89)     2:40.47 (34.63)
  7 Updegrave, Delaney        12 NDCY-MA              2:47.87    2:40.57 qDIST  
              35.81     1:17.03 (41.22)     2:05.46 (48.43)     2:40.57 (35.11)
  8 Tinsley, Allison          11 WSY-MA               2:49.37    2:44.55 q      
              38.34     1:22.56 (44.22)     2:07.72 (45.16)     2:44.55 (36.83)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Harsh, Chesley            12 WAY-MA               3:27.09    2:47.85 q      
              37.47     1:21.88 (44.41)     2:10.95 (49.07)     2:47.85 (36.90)
 10 Plank, Cheyenne           12 LANY-MA              2:46.91    2:49.92 q      
              39.00     1:21.45 (42.45)     2:11.23 (49.78)     2:49.92 (38.69)
 11 Purkanto, Alexia          11 York Y-MA            2:53.48    2:51.52 q      
              35.95     1:19.02 (43.07)     2:14.56 (55.54)     2:51.52 (36.96)
 12 Kalmanowicz, Lauren       11 York Y-MA            2:52.96    2:51.81 q      
              38.39     1:21.66 (43.27)     2:14.41 (52.75)     2:51.81 (37.40)
 13 Mortorf, Jordin           12 NDCY-MA              3:01.13    2:52.85 q      
              37.45     1:20.51 (43.06)     2:13.75 (53.24)     2:52.85 (39.10)
 14 Roettger, Mia             12 LANY-MA                   NT    2:54.79 q      
              38.81     1:21.88 (43.07)     2:15.74 (53.86)     2:54.79 (39.05)
 15 Crosby, Skylar            12 GSVY-MA              2:59.96    2:55.11 q      
              40.01     1:24.37 (44.36)     2:15.67 (51.30)     2:55.11 (39.44)
 16 Ray, Isabella             12 GSVY-MA              3:05.73    3:01.22 q      
              38.80     1:25.83 (47.03)     2:20.66 (54.83)     3:01.22 (40.56)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Ryu, Abby                 11 GSVY-MA                   NT    3:07.96        
              42.81     1:31.69 (48.88)     2:24.28 (52.59)     3:07.96 (43.68)
 18 Driscoll, Sheila          11 York Y-MA            3:11.96    3:08.37        
              43.62     1:28.37 (44.75)   3:08.37 (1:40.00)                    
-------------------------------------------------------------------------
 19 Larsen, Emily             12 York Y-MA            3:13.20    3:10.25        
              41.91     1:27.77 (45.86)   2:28.30 (1:00.53)     3:10.25 (41.95)
 20 Kipp, Mariah              11 LEBY-MA              3:17.71    3:15.56        
                            1:40.84 ( )     2:31.98 (51.14)     3:15.56 (43.58)
 21 Johnston, Bryn            11 York Y-MA            3:23.25    3:18.68        
              47.86     1:37.98 (50.12)     2:31.45 (53.47)     3:18.68 (47.23)
 22 Stambaugh, Finleigh       11 York Y-MA            3:24.46    3:27.46        
              50.33     1:40.98 (50.65)   2:42.70 (1:01.72)     3:27.46 (44.76)
 23 Burgess, Kathryn          12 GSVY-MA              3:44.00    3:47.13        
              54.96   1:57.26 (1:02.30)   2:59.72 (1:02.46)     3:47.13 (47.41)
 -- Gilbert, Kenidee          11 LEBY-MA              3:17.61         DQ        
      Scissors kick - breast
              47.00     1:35.13 (48.13)   2:35.61 (1:00.48)          DQ (42.06)
 
Event 34  Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
        Meet: M 2:16.65   2/24/2018 Nathan Welker, York Y                      
                2:26.59  JO
                2:54.00  DIST
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Detwiler, Sean            12 WAY-MA               2:27.41    2:24.96 JO     
              31.38     1:09.53 (38.15)     1:51.86 (42.33)     2:24.96 (33.10)
  2 Torres, Roman             11 York Y-MA            2:32.55    2:29.98 DIST   
              31.12     1:10.22 (39.10)     1:55.35 (45.13)     2:29.98 (34.63)
  3 McGraw, Cullen            11 CC-MA                2:32.40    2:30.43 DIST   
              32.63     1:10.87 (38.24)     1:55.80 (44.93)     2:30.43 (34.63)
  4 Hess, Aiden               12 WAY-MA               2:33.89    2:34.24 DIST   
              32.71     1:11.71 (39.00)     1:58.77 (47.06)     2:34.24 (35.47)
  5 King, Dalen               12 York Y-MA            2:36.11    2:39.97 DIST   
              34.80     1:16.70 (41.90)     2:03.47 (46.77)     2:39.97 (36.50)
  6 Hearn, Mitch              11 WSY-MA               2:44.91    2:42.78 DIST   
              37.70     1:18.41 (40.71)     2:10.46 (52.05)     2:42.78 (32.32)
  7 Cameron, Harold           11 CYAA-ZZ              2:45.08    2:43.48 DIST   
              38.37     1:19.52 (41.15)     2:07.41 (47.89)     2:43.48 (36.07)
  8 Rosenbach, Liam           11 HAY-MA               2:45.36    2:44.09 DIST   
              38.07     1:18.83 (40.76)     2:07.98 (49.15)     2:44.09 (36.11)
B - Final
  9 Seitz, Joshua             12 York Y-MA            2:46.64    2:43.76 DIST   
              35.35     1:20.43 (45.08)     2:09.59 (49.16)     2:43.76 (34.17)
 10 Gilbert, Thadeous         11 LEBY-MA              2:49.14    2:44.79 DIST   
              35.67     1:16.53 (40.86)     2:09.56 (53.03)     2:44.79 (35.23)
 11 Roe, Ethan                11 NDCY-MA              2:49.82    2:47.82 DIST   
              39.99     1:21.69 (41.70)     2:11.70 (50.01)     2:47.82 (36.12)
 12 Flemister, Elkanah        11 York Y-MA            2:46.86    2:48.84 DIST   
              38.25     1:23.03 (44.78)     2:11.12 (48.09)     2:48.84 (37.72)
 13 Koslowski, Drew           11 WSY-MA               2:51.97    2:50.98 DIST   
              34.20     1:16.65 (42.45)     2:13.66 (57.01)     2:50.98 (37.32)
 14 Morgan, Riley             12 WAY-MA               2:56.05    2:51.04 DIST   
              40.89     1:25.86 (44.97)     2:13.81 (47.95)     2:51.04 (37.23)
 15 Maschmeyer, Cooper        11 CYAA-ZZ              2:52.17    2:51.83 DIST   
              41.05     1:24.18 (43.13)     2:15.06 (50.88)     2:51.83 (36.77)
 16 Robinson, Dennis          11 LANY-MA              3:15.50    3:13.04        
              46.15     1:31.66 (45.51)     2:28.88 (57.22)     3:13.04 (44.16)
 
Event 34  Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
        Meet: M 2:16.65   2/24/2018 Nathan Welker, York Y                      
                2:26.59  JO
                2:54.00  DIST
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Detwiler, Sean            12 WAY-MA               2:23.77    2:27.41 qDIST  
              32.73     1:10.48 (37.75)     1:53.17 (42.69)     2:27.41 (34.24)
  2 McGraw, Cullen            11 CC-MA                2:38.14    2:32.40 qDIST  
              33.57     1:12.15 (38.58)     1:57.36 (45.21)     2:32.40 (35.04)
  3 Torres, Roman             11 York Y-MA            2:32.75    2:32.55 qDIST  
              32.09     1:11.66 (39.57)     1:58.72 (47.06)     2:32.55 (33.83)
  4 Hess, Aiden               12 WAY-MA               2:35.38    2:33.89 qDIST  
              33.01     1:13.04 (40.03)     1:59.11 (46.07)     2:33.89 (34.78)
  5 King, Dalen               12 York Y-MA            2:32.29    2:36.11 qDIST  
              35.03     1:15.37 (40.34)     2:00.38 (45.01)     2:36.11 (35.73)
  6 Hearn, Mitch              11 WSY-MA               2:42.02    2:44.91 qDIST  
              37.15     1:17.98 (40.83)     2:10.76 (52.78)     2:44.91 (34.15)
  7 Cameron, Harold           11 CYAA-ZZ              2:48.28    2:45.08 qDIST  
              40.08     1:22.35 (42.27)     2:11.20 (48.85)     2:45.08 (33.88)
  8 Rosenbach, Liam           11 HAY-MA               2:46.99    2:45.36 qDIST  
              37.55     1:18.48 (40.93)     2:09.73 (51.25)     2:45.36 (35.63)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Rogovin, Benjamin         12 GSVY-MA              2:43.77    2:45.44 qDIST  
              33.29     1:15.57 (42.28)     2:06.76 (51.19)     2:45.44 (38.68)
 10 Seitz, Joshua             12 York Y-MA            2:44.79    2:46.64 qDIST  
              35.79     1:20.18 (44.39)     2:11.71 (51.53)     2:46.64 (34.93)
 11 Flemister, Elkanah        11 York Y-MA            2:41.89    2:46.86 qDIST  
              37.67     1:22.40 (44.73)     2:10.95 (48.55)     2:46.86 (35.91)
 12 Gilbert, Thadeous         11 LEBY-MA              2:56.12    2:49.14 qDIST  
              37.12     1:17.38 (40.26)     2:11.64 (54.26)     2:49.14 (37.50)
 13 Roe, Ethan                11 NDCY-MA              2:49.74    2:49.82 qDIST  
              38.63     1:20.23 (41.60)     2:10.26 (50.03)     2:49.82 (39.56)
 14 Koslowski, Drew           11 WSY-MA               2:49.48    2:51.97 qDIST  
              35.10     1:17.91 (42.81)     2:14.83 (56.92)     2:51.97 (37.14)
 15 Maschmeyer, Cooper        11 CYAA-ZZ                   NT    2:52.17 qDIST  
              39.62     1:22.46 (42.84)     2:13.50 (51.04)     2:52.17 (38.67)
 16 Morgan, Riley             12 WAY-MA               3:16.38    2:56.05 q      
              41.30     1:27.17 (45.87)     2:16.24 (49.07)     2:56.05 (39.81)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Dibiaso, Carson           12 LEBY-MA              2:47.85    2:57.49        
            1:25.75                             2:15.88 ( )     2:57.49 (41.61)
 18 Shives, Connor            11 HAY-MA               2:53.89    3:03.62        
              42.63     1:31.11 (48.48)     2:24.89 (53.78)     3:03.62 (38.73)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Robinson, Dennis          11 LANY-MA              3:19.82    3:15.50        
              46.85     1:33.72 (46.87)     2:31.51 (57.79)     3:15.50 (43.99)
 20 Sayres, Jack              11 LANY-MA              3:12.08    3:25.23        
              46.78     1:38.72 (51.94)   2:42.25 (1:03.53)     3:25.23 (42.98)
 21 Danner, Levi              11 CYAA-ZZ                   NT    3:28.45        
                            1:45.44 ( )   2:45.70 (1:00.26)     3:28.45 (42.75)
 -- Gates, Andrew             12 LANY-MA              2:44.72         DQ        
      Double pull / kicks - breast
              35.52     1:17.21 (41.69)     2:06.95 (49.74)          DQ (35.26)
 
Event 35  Girls 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
        Meet: M 1:09.84   2/23/2019 Kaliyah Hinson, York Y                     
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Navarro, Leah             10 York Y-MA            1:22.56    1:20.86        
              36.41     1:20.86 (44.45)                                        
  2 Barker, Mady              10 WAY-MA               1:24.71    1:21.86        
              38.69     1:21.86 (43.17)                                        
  3 Griffie, Sunderlyn        10 CYAA-ZZ              1:23.65    1:22.66        
              39.89     1:22.66 (42.77)                                        
  4 Wagner, Grace             10 LANY-MA              1:26.58    1:24.30        
              40.23     1:24.30 (44.07)                                        
  5 Clark, Mena               10 NDCY-MA              1:25.07    1:24.32        
              39.59     1:24.32 (44.73)                                        
  6 Fang, Kaitlyn             10 CC-MA                1:30.20    1:26.81        
              40.15     1:26.81 (46.66)                                        
  7 Bono, Sophia               9 CYAA-ZZ              1:30.93    1:27.45        
              41.49     1:27.45 (45.96)                                        
  8 Engle, Lydia              10 NDCY-MA              1:28.65    1:29.50        
              40.79     1:29.50 (48.71)                                        
 
Event 35  Girls 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
        Meet: M 1:09.84   2/23/2019 Kaliyah Hinson, York Y                     
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Navarro, Leah             10 York Y-MA            1:21.90    1:22.56 q      
              37.96     1:22.56 (44.60)                                        
  2 Griffie, Sunderlyn        10 CYAA-ZZ              1:26.84    1:23.65 q      
              40.19     1:23.65 (43.46)                                        
  3 Barker, Mady              10 WAY-MA               1:23.88    1:24.71 q      
              41.09     1:24.71 (43.62)                                        
  4 Clark, Mena               10 NDCY-MA              1:24.44    1:25.07 q      
              40.42     1:25.07 (44.65)                                        
  5 Wagner, Grace             10 LANY-MA              1:25.03    1:26.58 q      
              40.61     1:26.58 (45.97)                                        
  6 Aungst, Caroline          10 LANY-MA              1:24.33    1:26.76 q      
              42.97     1:26.76 (43.79)                                        
  7 Engle, Lydia              10 NDCY-MA              1:27.97    1:28.65 q      
              39.47     1:28.65 (49.18)                                        
  8 Fang, Kaitlyn             10 CC-MA                1:29.48    1:30.20 q      
              43.18     1:30.20 (47.02)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Phillips, Ruth            10 WAY-MA               1:33.86    1:30.49        
              43.75     1:30.49 (46.74)                                        
 10 Bono, Sophia               9 CYAA-ZZ              1:28.76    1:30.93        
              44.24     1:30.93 (46.69)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Howell, Libby              9 WSY-MA               1:30.05    1:31.18        
 12 Evans, Summer              9 WSY-MA               1:27.52    1:31.56        
              41.10     1:31.56 (50.46)                                        
 13 Wheeler, Trinity           9 CC-MA                1:36.36    1:32.19        
              44.37     1:32.19 (47.82)                                        
 14 Ulmer, Lauren              9 York Y-MA            1:52.95    1:33.02        
              41.56     1:33.02 (51.46)                                        
 15 Hosterman, Paige          10 GSVY-MA              1:35.47    1:33.64        
              42.77     1:33.64 (50.87)                                        
 16 Land, Anya                10 York Y-MA            1:26.10    1:33.92        
              44.33     1:33.92 (49.59)                                        
 17 White, Savannah            9 CC-MA                1:40.81    1:34.86        
              44.68     1:34.86 (50.18)                                        
 18 Stevens, Abigail          10 CYAA-ZZ              1:38.18    1:34.89        
              43.94     1:34.89 (50.95)                                        
 19 Tritle, Rylie             10 WAY-MA               1:46.70    1:35.08        
              40.55     1:35.08 (54.53)                                        
 20 Hoffman, Calla             9 CC-MA                1:45.10    1:35.80        
              40.02     1:35.80 (55.78)                                        
 21 Roseman, Paige             9 GSVY-MA              1:34.32    1:36.35        
              41.73     1:36.35 (54.62)                                        
 22 Schanberger, Natalie      10 York Y-MA            1:39.68    1:37.45        
              46.17     1:37.45 (51.28)                                        
 23 Sivel, Charlotte           9 HAY-MA               1:42.56    1:38.02        
              46.35     1:38.02 (51.67)                                        
 24 Williams, Ziva            10 GSVY-MA                   NT    1:38.64        
              48.74     1:38.64 (49.90)                                        
 25 Ryu, Rachel                9 GSVY-MA              1:47.46    1:39.20        
              47.55     1:39.20 (51.65)                                        
 26 Kim, Samantha              9 HAY-MA                    NT    1:42.12        
              47.50     1:42.12 (54.62)                                        
 27 Bishop, Catherine         10 LANY-MA              1:39.84    1:42.57        
              45.84     1:42.57 (56.73)                                        
 28 Fosmore, Alyssa           10 York Y-MA                 NT    1:43.85        
              53.08     1:43.85 (50.77)                                        
 29 Wendler, Emma             10 LANY-MA                   NT    1:44.60        
              49.47     1:44.60 (55.13)                                        
 30 Reid, Danika               9 GSVY-MA              1:59.06    1:48.00        
              53.21     1:48.00 (54.79)                                        
 31 Boettger, Rhiley           9 LANY-MA              1:57.94    1:48.38        
              51.87     1:48.38 (56.51)                                        
 32 Yost, Leah                10 WAY-MA               2:01.33    1:49.15        
              52.34     1:49.15 (56.81)                                        
 33 Kauffman, Margaret         9 CYAA-ZZ              1:55.47    1:49.25        
              48.20   1:49.25 (1:01.05)                                        
 34 Pauley, Journey            9 York Y-MA            1:47.51    1:51.19        
              51.52     1:51.19 (59.67)                                        
 35 Swenson, Illia             9 York Y-MA            1:50.45    1:54.09        
              55.29     1:54.09 (58.80)                                        
 36 Bowers, Gwen               9 GSVY-MA              2:02.34    2:01.49        
              58.94   2:01.49 (1:02.55)                                        
 37 Bowersox, Zoe             10 WAY-MA                    NT    2:10.73        
            1:01.11   2:10.73 (1:09.62)                                        
 38 Butterfield, Nichole       9 WSY-MA               2:07.52    2:16.79        
            1:10.45   2:16.79 (1:06.34)                                        
 -- Shives, Chloe              9 HAY-MA               1:52.16         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
              50.01          DQ (55.35)                                        
 -- Rhea, Azrael               9 York Y-MA                 NT         DQ        
      Not on back off wall - back
            1:01.29        DQ (1:12.74)                                        
 -- Keller, Audrey             9 CC-MA                1:30.71         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
              40.66          DQ (51.68)                                        
 -- Stream, Maggie            10 LANY-MA                   NT         DQ        
      Non-simultaneous arms - fly
              58.69        DQ (1:09.04)                                        
 -- Yost, Claire               9 WAY-MA               2:06.05         DQ        
      One hand touch - fly
              59.23        DQ (1:04.33)                                        
 
Event 36  Boys 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
        Meet: M 1:09.38   2/27/2016 Nathan Welker, YY   -MA                    
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Hidalgo, Jomar            10 LEBY-MA              1:07.92    1:07.52M       
              31.42     1:07.55 (36.13)         1:07.52 ( )                    
  2 Keefer, Grant             10 WSY-MA               1:19.00    1:18.05        
              37.36     1:17.93 (40.57)      1:18.05 (0.12)                    
  3 Wu, Allen                 10 York Y-MA            1:20.94    1:19.58        
              37.14     1:19.58 (42.44)         1:19.58 ( )                    
  4 Thomas, Tayvon             9 York Y-MA            1:21.19    1:22.08        
              39.61     1:22.19 (42.58)         1:22.08 ( )                    
  5 Detwiler, Logan           10 WAY-MA               1:21.12    1:22.23        
              38.98     1:22.37 (43.39)         1:22.23 ( )                    
  6 Mikula, Felix             10 LANY-MA              1:22.21    1:22.48        
              40.72     1:22.54 (41.82)         1:22.48 ( )                    
  7 Shannon, Colin            10 GSVY-MA              1:23.17    1:22.84        
              38.57     1:22.87 (44.30)         1:22.84 ( )                    
  8 Lucas, Johnny             10 York Y-MA            1:21.98    1:27.19        
            1:27.26         1:27.19 ( )                                        
 
Event 36  Boys 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
        Meet: M 1:09.38   2/27/2016 Nathan Welker, YY   -MA                    
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Hidalgo, Jomar            10 LEBY-MA              1:07.83    1:07.92Mq      
              31.74     1:07.92 (36.18)                                        
  2 Keefer, Grant             10 WSY-MA               1:16.32    1:19.00 q      
              37.45     1:19.00 (41.55)                                        
  3 Wu, Allen                 10 York Y-MA                 NT    1:20.94 q      
              38.38     1:20.94 (42.56)                                        
  4 Detwiler, Logan           10 WAY-MA               1:22.55    1:21.12 q      
              39.44     1:21.12 (41.68)                                        
  5 Thomas, Tayvon             9 York Y-MA            1:26.73    1:21.19 q      
              40.82     1:21.19 (40.37)                                        
  6 Lucas, Johnny             10 York Y-MA            1:22.82    1:21.98 q      
              38.59     1:21.98 (43.39)                                        
  7 Mikula, Felix             10 LANY-MA              1:26.92    1:22.21 q      
              40.37     1:22.21 (41.84)                                        
  8 Shannon, Colin            10 GSVY-MA              1:23.72    1:23.17 q      
              39.45     1:23.17 (43.72)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Chronister, Matthew       10 CYAA-ZZ              1:29.05    1:24.49        
              40.73     1:24.49 (43.76)                                        
 10 Book, Cameron             10 NDCY-MA              1:29.04    1:26.80        
              42.18     1:26.80 (44.62)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Harsh, Eli                10 WAY-MA               1:32.31    1:26.86        
              43.02     1:26.86 (43.84)                                        
 12 Ferroni, Max              10 York Y-MA            1:27.46    1:27.03        
              41.18     1:27.03 (45.85)                                        
 13 Houtz, Quentin            10 GSVY-MA              1:27.12    1:28.26        
              43.55     1:28.26 (44.71)                                        
 14 Philp, Alex               10 WAY-MA               1:37.94    1:31.43        
              43.31     1:31.43 (48.12)                                        
 15 Brown, Conrad             10 NDCY-MA              1:35.85    1:33.55        
              42.65     1:33.55 (50.90)                                        
 16 Alsulttani, Yazen          9 LANY-MA              1:38.10    1:33.87        
              43.26     1:33.87 (50.61)                                        
 17 Brymesser, Liam           10 CYAA-ZZ              1:36.00    1:34.53        
              45.28     1:34.53 (49.25)                                        
 18 Kertes, Jacob             10 WSY-MA               1:35.01    1:35.76        
              44.33     1:35.76 (51.43)                                        
 19 Capoferri, Nicholas       10 LANY-MA              1:36.29    1:36.06        
              44.83     1:36.06 (51.23)                                        
 20 Halstead, Luke             9 WAY-MA               1:43.32    1:37.12        
              48.50     1:37.12 (48.62)                                        
 21 Nguyen, Keitaro           10 York Y-MA            1:41.26    1:39.10        
              45.12     1:39.10 (53.98)                                        
 22 Treas, Connor              9 GSVY-MA              1:42.33    1:39.53        
              48.18     1:39.53 (51.35)                                        
 23 Shaffer, Michael          10 WAY-MA               1:42.23    1:42.50        
              48.11     1:42.50 (54.39)                                        
 24 Lantz, Ryan                9 LEBY-MA                   NT    1:46.98        
              53.30     1:46.98 (53.68)                                        
 25 Reigel, Gabriel           10 GSVY-MA              1:51.54    1:53.59        
 26 Rubin, Carson              9 LANY-MA              1:49.76    1:54.21        
              55.87     1:54.21 (58.34)                                        
 -- Keel, Caleb               10 LANY-MA              2:02.98         DQ        
      Scissors kick - breast
              55.82        DQ (1:07.01)                                        
 -- Valle, Jude                9 LANY-MA                   NT         DQ        
      Double pull / kicks - breast
              50.83        DQ (1:11.50)                                        
 
Event 37  Girls 9-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: M 5:05.35   2/27/2016 Abigail Doss, SUNY -MA                     
                5:07.69  NATS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shannon, Kimberly         14 GSVY-MA              5:05.11    4:59.39MNATS   
              27.78       58.03 (30.25)     1:28.69 (30.66)     1:59.42 (30.73)
        2:30.28 (30.86)     3:00.76 (30.48)     3:30.91 (30.15)     4:00.88 (29.97)
        4:30.57 (29.69)     4:59.39 (28.82)                                        
  2 Doutrich, Annika          13 LEBY-MA                   NT    5:26.81        
              30.44     1:04.51 (34.07)     1:39.78 (35.27)     2:14.14 (34.36)
        2:48.30 (34.16)     3:21.00 (32.70)     3:53.51 (32.51)     4:25.67 (32.16)
        4:56.51 (30.84)     5:26.81 (30.30)                                        
  3 Bishop, Lucy              13 LANY-MA              5:50.62    5:43.25        
              31.47     1:06.33 (34.86)     1:41.68 (35.35)     2:17.12 (35.44)
        2:51.83 (34.71)     3:27.44 (35.61)     4:02.26 (34.82)     4:36.60 (34.34)
        5:10.91 (34.31)     5:43.25 (32.34)                                        
  4 Shifler, Madelyn          13 CC-MA                5:40.15    5:43.82        
              30.03     1:03.20 (33.17)     1:37.44 (34.24)     2:12.31 (34.87)
        2:47.79 (35.48)     3:23.07 (35.28)     3:58.93 (35.86)     4:34.69 (35.76)
        5:09.43 (34.74)     5:43.82 (34.39)                                        
  5 Buhrman, Kay              13 WAY-MA               5:45.15    5:43.89        
              30.49     1:04.85 (34.36)     1:39.66 (34.81)     2:14.22 (34.56)
        2:49.27 (35.05)     3:25.13 (35.86)     4:01.31 (36.18)     4:36.59 (35.28)
        5:11.16 (34.57)     5:43.89 (32.73)                                        
  6 Del Rosario, Xiomara      12 CC-MA                5:49.90    5:43.99        
              30.00     1:04.28 (34.28)     1:39.68 (35.40)     2:14.76 (35.08)
        2:50.00 (35.24)     3:24.96 (34.96)     4:00.93 (35.97)     4:35.70 (34.77)
        5:10.63 (34.93)     5:43.99 (33.36)                                        
  7 Miller, Brianna           11 York Y-MA            5:53.78    5:45.71        
              30.96     1:05.38 (34.42)     1:40.05 (34.67)     2:15.04 (34.99)
        2:49.57 (34.53)     3:25.31 (35.74)     4:00.34 (35.03)     4:36.19 (35.85)
        5:12.36 (36.17)     5:45.71 (33.35)                                        
  8 Evans, Lilly              12 CC-MA                6:02.39    5:55.09        
              32.54     1:07.87 (35.33)     1:44.52 (36.65)     2:20.71 (36.19)
        2:56.44 (35.73)     3:32.15 (35.71)     4:08.89 (36.74)     4:44.28 (35.39)
        5:20.83 (36.55)     5:55.09 (34.26)                                        
  9 Rydbom, Layne             14 CC-MA                5:36.90    5:56.49        
              31.28     1:06.53 (35.25)     1:42.67 (36.14)     2:19.43 (36.76)
        2:55.26 (35.83)     3:31.79 (36.53)     4:08.03 (36.24)     4:44.41 (36.38)
        5:21.08 (36.67)     5:56.49 (35.41)                                        
 10 Bortner, Maddie           13 York Y-MA            6:23.04    5:59.31        
              32.01     1:07.70 (35.69)     1:44.08 (36.38)     2:20.37 (36.29)
        2:57.19 (36.82)     3:34.63 (37.44)     4:11.58 (36.95)     4:48.67 (37.09)
        5:24.88 (36.21)     5:59.31 (34.43)                                        
 11 Weichseldorfer, Sarah     14 York Y-MA            6:00.14    5:59.99        
              32.24     1:07.85 (35.61)     1:45.02 (37.17)     2:21.73 (36.71)
        2:58.19 (36.46)     3:35.57 (37.38)     4:13.70 (38.13)     4:49.69 (35.99)
        5:27.13 (37.44)     5:59.99 (32.86)                                        
 12 Naddeo, Brenna            14 WAY-MA               6:19.32    6:06.46        
              31.36     1:06.17 (34.81)     1:42.95 (36.78)     2:19.94 (36.99)
        2:58.03 (38.09)     3:36.41 (38.38)     4:14.79 (38.38)     4:53.23 (38.44)
        5:31.08 (37.85)     6:06.46 (35.38)                                        
 13 Williams, Lydia           12 York Y-MA            6:23.69    6:06.70        
              32.84     1:08.84 (36.00)     1:45.84 (37.00)     2:23.32 (37.48)
        3:00.79 (37.47)     3:38.73 (37.94)     4:16.75 (38.02)     4:55.34 (38.59)
        5:32.38 (37.04)     6:06.70 (34.32)                                        
 14 Binkley, Alexis           13 LEBY-MA              5:58.01    6:06.78        
              33.40     1:09.29 (35.89)     1:46.34 (37.05)     2:23.68 (37.34)
        3:02.12 (38.44)     3:39.91 (37.79)     4:17.34 (37.43)     4:54.57 (37.23)
        5:31.45 (36.88)     6:06.78 (35.33)                                        
 15 Lantz, Chelsea            14 LEBY-MA              6:19.62    6:22.86        
              32.94     1:09.71 (36.77)     1:47.97 (38.26)     2:27.03 (39.06)
        3:06.87 (39.84)     3:46.91 (40.04)     4:26.32 (39.41)     5:06.67 (40.35)
        5:46.59 (39.92)     6:22.86 (36.27)                                        
 16 Paterson, Mary            10 LANY-MA                   NT    6:58.02        
              36.90     1:19.31 (42.41)     2:02.29 (42.98)     2:44.45 (42.16)
        3:28.21 (43.76)     4:10.92 (42.71)     4:54.46 (43.54)     5:36.44 (41.98)
        6:19.32 (42.88)     6:58.02 (38.70)                                        
 17 Skoczen, Rachel           13 WAY-MA               7:38.30    7:01.73        
              38.38     1:21.90 (43.52)     2:06.52 (44.62)     2:49.91 (43.39)
        3:31.85 (41.94)     4:14.81 (42.96)     4:57.75 (42.94)     5:39.82 (42.07)
        6:21.08 (41.26)     7:01.73 (40.65)                                        
 18 Yard, Laney               11 HAY-MA               7:10.95    7:12.37        
              35.40     1:17.75 (42.35)     2:02.12 (44.37)     2:46.33 (44.21)
      4:16.21 (1:29.88)     5:02.26 (46.05)     5:47.01 (44.75)     6:31.24 (44.23)
        7:12.37 (41.13)                                                            
 
Event 38  Boys 9-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: M 5:08.97   2/24/2018 Logan Smith, FSC-LEBY                      
                4:45.49  NATS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mikula, Caz               14 LANY-MA              5:11.05    5:05.86M       
              27.13       57.49 (30.36)     1:28.50 (31.01)     1:59.13 (30.63)
        2:30.76 (31.63)     3:01.99 (31.23)     3:33.63 (31.64)     4:05.04 (31.41)
        4:36.49 (31.45)     5:05.86 (29.37)                                        
  2 Ritchie, Jed              13 CC-MA                5:22.19    5:15.91        
              28.38       59.47 (31.09)     1:31.34 (31.87)     2:03.68 (32.34)
        2:36.19 (32.51)     3:08.62 (32.43)     3:41.70 (33.08)     4:13.45 (31.75)
        4:45.56 (32.11)     5:15.91 (30.35)                                        
  3 Reichner, Trevor          13 GSVY-MA              5:24.66    5:18.00        
              27.60       58.21 (30.61)     1:29.16 (30.95)     2:00.08 (30.92)
        2:32.32 (32.24)     3:04.76 (32.44)     3:38.06 (33.30)     4:11.82 (33.76)
        4:46.17 (34.35)     5:18.00 (31.83)                                        
  4 Pacifico, Ben             14 York Y-MA            5:37.45    5:25.13        
              28.38     1:00.25 (31.87)     1:33.12 (32.87)     2:05.83 (32.71)
        2:38.80 (32.97)     3:12.47 (33.67)     3:46.06 (33.59)     4:19.85 (33.79)
        4:53.17 (33.32)     5:25.13 (31.96)                                        
  5 Hollinger, Jackson        14 York Y-MA            5:34.82    5:28.08        
              29.17     1:01.00 (31.83)     1:34.01 (33.01)     2:07.88 (33.87)
        2:40.92 (33.04)     3:14.23 (33.31)     3:48.10 (33.87)     4:21.95 (33.85)
        4:55.19 (33.24)     5:28.08 (32.89)                                        
  6 Ordonez, Mason            13 GSVY-MA              5:32.86    5:29.72        
              28.29     1:00.20 (31.91)     1:33.35 (33.15)     2:06.77 (33.42)
        2:40.80 (34.03)     3:14.83 (34.03)     3:48.86 (34.03)     4:22.82 (33.96)
        4:56.95 (34.13)     5:29.72 (32.77)                                        
  7 Kaczmark, Alex            11 CC-MA                5:39.57    5:30.76        
              28.88     1:01.28 (32.40)     1:34.42 (33.14)     2:08.20 (33.78)
        2:42.06 (33.86)     3:16.15 (34.09)     3:49.85 (33.70)     4:23.79 (33.94)
        4:57.83 (34.04)     5:30.76 (32.93)                                        
  8 Miller, Stevy             13 York Y-MA            5:58.96    5:44.59        
              31.23     1:06.25 (35.02)     1:41.56 (35.31)     2:16.56 (35.00)
        2:51.71 (35.15)     3:27.03 (35.32)     4:02.52 (35.49)     4:37.49 (34.97)
        5:12.13 (34.64)     5:44.59 (32.46)                                        
  9 Tasker, Amir              11 CC-MA                5:58.46    5:44.92        
              31.55     1:06.05 (34.50)     1:41.65 (35.60)     2:16.84 (35.19)
        2:52.03 (35.19)     3:26.90 (34.87)     4:02.66 (35.76)     4:37.45 (34.79)
        5:12.50 (35.05)     5:44.92 (32.42)                                        
 10 Paterson, Henry           11 LANY-MA              5:59.17    5:52.00        
              32.27     1:07.95 (35.68)     1:44.03 (36.08)     2:20.20 (36.17)
        2:56.48 (36.28)     3:32.10 (35.62)     4:08.13 (36.03)     4:43.43 (35.30)
        5:18.58 (35.15)     5:52.00 (33.42)                                        
 11 Vitko, Ivan               13 LANY-MA              6:14.69    5:52.96        
              32.07     1:08.11 (36.04)     1:44.21 (36.10)     2:20.48 (36.27)
        2:57.16 (36.68)     3:33.91 (36.75)     4:10.63 (36.72)     4:46.83 (36.20)
        5:22.36 (35.53)     5:52.96 (30.60)                                        
 12 Bonner, JB                12 WAY-MA               6:05.54    5:54.53        
              32.01     1:06.67 (34.66)     1:41.96 (35.29)     2:17.34 (35.38)
        2:53.03 (35.69)     3:28.84 (35.81)     4:04.98 (36.14)     4:42.83 (37.85)
        5:18.23 (35.40)     5:54.53 (36.30)                                        
 13 Wright, Tyler             14 York Y-MA            5:50.95    5:54.66        
              30.52     1:05.12 (34.60)     1:40.59 (35.47)     2:16.81 (36.22)
        2:53.29 (36.48)     3:29.78 (36.49)     4:06.55 (36.77)     4:43.55 (37.00)
        5:20.15 (36.60)     5:54.66 (34.51)                                        
 14 Newton, Christian         12 LEBY-MA              5:58.53    5:55.69        
              32.54     1:08.52 (35.98)     1:44.98 (36.46)     2:21.55 (36.57)
        2:58.28 (36.73)     3:35.25 (36.97)     4:12.00 (36.75)     4:47.56 (35.56)
        5:22.54 (34.98)     5:55.69 (33.15)                                        
 15 Stoner, Alex              12 HAY-MA               5:58.24    6:05.80        
              31.17     1:06.84 (35.67)     1:43.45 (36.61)     2:20.72 (37.27)
        2:58.93 (38.21)     3:36.45 (37.52)     4:14.36 (37.91)     4:52.62 (38.26)
        5:29.87 (37.25)     6:05.80 (35.93)                                        
 16 Hearn, Mitch              11 WSY-MA               6:12.99    6:08.72        
              32.11     1:08.55 (36.44)     1:45.39 (36.84)     2:23.86 (38.47)
        3:02.41 (38.55)     3:40.27 (37.86)     4:18.55 (38.28)     4:56.93 (38.38)
        5:34.08 (37.15)     6:08.72 (34.64)                                        
 17 White, Ethan              11 CC-MA                6:16.69    6:09.23        
              32.24     1:09.67 (37.43)     1:47.21 (37.54)     2:25.26 (38.05)
        3:03.61 (38.35)     3:41.29 (37.68)     4:19.19 (37.90)     4:56.61 (37.42)
        5:33.65 (37.04)     6:09.23 (35.58)                                        
 18 King, Dalen               12 York Y-MA            6:06.58    6:11.77        
              33.23     1:10.13 (36.90)     1:48.57 (38.44)     2:26.45 (37.88)
        3:04.78 (38.33)     3:42.38 (37.60)     4:20.33 (37.95)     4:57.98 (37.65)
        5:35.86 (37.88)     6:11.77 (35.91)                                        
 19 Detwiler, Guy             13 WAY-MA               6:28.75    6:25.71        
              32.11     1:08.44 (36.33)     1:47.04 (38.60)     2:25.90 (38.86)
        3:04.77 (38.87)     3:45.32 (40.55)     4:25.46 (40.14)     5:05.86 (40.40)
        5:46.59 (40.73)     6:25.71 (39.12)                                        
 20 Moyer, Malachi            11 GSVY-MA              6:49.35    6:32.37        
              32.54     1:10.71 (38.17)     1:52.06 (41.35)     2:34.07 (42.01)
        3:13.99 (39.92)     3:55.67 (41.68)     4:36.61 (40.94)     5:18.07 (41.46)
        5:56.65 (38.58)     6:32.37 (35.72)                                        
 21 Morgan, Riley             12 WAY-MA                    NT    6:32.67        
              36.34     1:15.72 (39.38)     1:56.28 (40.56)     2:37.70 (41.42)
        3:18.61 (40.91)     3:59.58 (40.97)     4:39.79 (40.21)     5:19.41 (39.62)
        5:56.50 (37.09)     6:32.67 (36.17)                                        
 22 Flemister, Elkanah        11 York Y-MA            6:24.13    6:32.70        
              34.66     1:14.56 (39.90)     1:54.41 (39.85)     2:35.66 (41.25)
        3:16.54 (40.88)     3:57.87 (41.33)     4:38.87 (41.00)     5:20.02 (41.15)
        5:58.04 (38.02)     6:32.70 (34.66)                                        
 23 Reichard, Zane            10 WAY-MA                    NT    8:04.21        
              47.21     1:40.65 (53.44)     2:32.30 (51.65)     3:21.70 (49.40)
        4:11.34 (49.64)     5:01.26 (49.92)     5:49.09 (47.83)     6:36.52 (47.43)
        7:24.32 (47.80)     8:04.21 (39.89)                                        
 
Event 39  Girls 15-18 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        Meet: M 1:50.21   2/23/2019 Greater Susquehanna Valley YMC, GSVY -MA   
                         S Houtz, A Doss, E Bason, S Fravel                
                1:50.99  NATS
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 York YMCA Swimming-MA  'A'                        2:00.20    1:51.76        
     1) McCombs, Emma 16                2) Gemma, Ava 15                  
     3) Hilty, Alexa 15                 4) Merrifield, Morgan 18          
              29.01       59.93 (30.92)     1:27.40 (27.47)     1:51.76 (24.36)
  2 Greater Susquehanna Valley YMC-MA  'A'            1:52.28    1:52.35        
     1) O'Connor, Jordan 17             2) Doss, Abigail 18               
     3) Houtz, Sydney 18                4) Keegan, Meaghan 16             
              27.98       58.34 (30.36)     1:25.65 (27.31)     1:52.35 (26.70)
  3 York YMCA Swimming-MA  'B'                        2:03.20    1:54.90        
     1) Laux, Laura 16                  2) Froman, Emily 16               
     3) Klinedinst, Molly 16            4) Kapp, Christine 15             
              28.84     1:02.60 (33.76)     1:29.79 (27.19)     1:54.90 (25.11)
  4 Northern Dauphin County YMCA G-MA  'A'            2:35.10    2:00.02        
     1) Updegrave, Sydney 16            2) Heck, Paige 16                 
     3) Sponsler, Te'ah 16              4) Thrush, Makenna 16             
              29.32     1:03.73 (34.41)     1:33.33 (29.60)     2:00.02 (26.69)
 -- Chambersburg Memorial YMCA Cha-MA  'A'            2:17.08         DQ        
      Early take-off swimmer #2
     1) Kough, Audrey 15                2) Toney, Cara 16                 
     3) Johnson, Chace 15               4) Stroble, Emily 16              
              35.13     1:17.13 (42.00)     1:43.57 (26.44)          DQ (27.36)
 
Event 40  Boys 15-18 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        Meet: M 1:41.36   2/27/2016 Sunbury Branch YMCA, SUNY                  
                         D Wolfe, J Malafronte, B Walker, C Hummel         
                1:39.99  NATS
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 York YMCA Swimming-MA  'A'                        1:48.20    1:43.74        
     1) Wang, Ethan 15                  2) Schwalm, Gannon 16             
     3) Ventura, Timmy 15               4) Bingaman, Jasen 16             
              26.70       56.14 (29.44)     1:20.95 (24.81)     1:43.74 (22.79)
  2 York YMCA Swimming-MA  'B'                        1:58.20    2:04.45        
     1) Llobet, Rodolfo 17              2) Driscoll, Moseley 15           
     3) Miller, Kyle 15                 4) Llobet, Ignatius 15            
              32.73     1:04.21 (31.48)   2:04.45 (1:00.24)                    
 
Event 41  Girls 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
        Meet: M 1:15.87   2/23/2013 WSY Swimming, WSY                          
                         M Fickett, L Chang, Z Gallagher, P Staretz        
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Greater Susquehanna Valley YMC-MA  'A'            1:21.18    1:22.58        
     1) Graver, Claire 8                2) Boyer, Adelyn 8                
     3) Kolak, Addalyn 8                4) Shannon, Morgan 8              
              43.71     1:22.58 (38.87)                                        
  2 Waynesboro Area YMCA-MA  'A'                      1:26.81    1:28.54        
     1) Stains, Reagan 7                2) Bartholow, Maddi 8             
     3) Detwiler, Alyssa 8              4) Kershner, Isabella 8           
              45.23     1:28.54 (43.31)                                        
  3 Carlisle Family YMCA-ZZ  'A'                      1:46.10    1:34.05        
     1) Danner, Carly 8                 2) Griffie, Saylor 8              
     3) Forrester, Anna 7               4) Stevens, Hannah 7              
  4 Northern Dauphin County YMCA G-MA  'A'                 NT    1:34.20        
     1) Hoffman, Keira 8                2) Smith, Vivienna 7              
     3) Gray, Piper 7                   4) Spring, Brianna 8              
              49.01     1:34.20 (45.19)                                        
  5 Chambersburg Memorial YMCA Cha-MA  'A'            1:49.59    1:39.12        
     1) Himelfarb, Madeline 7           2) Golden, Addison 7              
     3) Wolfe, Emily 8                  4) Hayes, Ellery 7                
              47.84     1:39.12 (51.28)                                        
  6 Greater Susquehanna Valley YMC-MA  'B'            1:35.50    1:39.38        
     1) Graver, Molly 7                 2) Wolfe, Josie 7                 
     3) Namminga, Sophia 8              4) Reid, Alyana 8                 
            1:00.66     1:39.38 (38.72)                                        
  7 Lancaster Family YMCA Lightnin-MA  'A'            1:41.06    1:49.19        
     1) Flinchbaugh, Clara 8            2) Shaub, Tallulah 6              
     3) Gustafson, Iylan 6              4) Villbrandt, Lila 7             
            1:12.92     1:49.19 (36.27)                                        
  8 Greater Susquehanna Valley YMC-MA  'C'            1:44.93    2:03.47        
     1) Kline, Kinzley 7                2) DePhillips, Alanna 6           
     3) Smith, Natalie 7                4) Kolak, Arleigh 5               
              57.26   2:03.47 (1:06.21)                                        
 -- Waynesboro Area YMCA-MA  'B'                      1:38.57         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #3: Non-simultaneous arms - fly
     1) Diffenderfer, Rae 8             2) Moreno, Belle 8                
     3) Young, Mya 7                    4) Patterson, Grace 8             
              49.32          DQ (48.84)                                        
 -- Hanover YMCA Stingrays-MA  'A'                    1:25.55         DQ        
      False start - Misc
     1) Yard, Morgan 7                  2) Shives, Claire 6               
     3) Stagg, Zoe 8                    4) Kim, Mackenzie 8               
              59.05          DQ (36.22)                                        
 
Event 42  Boys 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
        Meet: M 1:19.43   2/26/2017 Chambersburg Chargers, CC                  
                         E White, B Todd, C Pong, A Tasker                 
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lancaster Family YMCA Lightnin-MA  'A'            1:24.79    1:26.52        
     1) Roettger, Ben 8                 2) Saia, Nico 8                   
     3) Gustafson, Greyson 8            4) Capoferri, Zachary 8           
              50.37     1:26.52 (36.15)                                        
  2 York YMCA Swimming-MA  'A'                        1:14.60    1:28.67        
     1) Wu, David 7                     2) Marcini, Avery 8               
     3) Navari, Josh 7                  4) Romyn, Brady 8                 
              53.17     1:28.67 (35.50)                                        
  3 Greater Susquehanna Valley YMC-MA  'A'            1:39.94    1:40.89        
     1) Fetterman, Chase 8              2) Confer, Tyler 8                
     3) Moyer, Chance 8                 4) Boyer, Nolan 6                 
              54.75     1:40.89 (46.14)                                        
  4 Lancaster Family YMCA Lightnin-MA  'B'            1:56.52    2:10.32        
     1) Garman, Landon 6                2) Trowbridge, Ethan 7            
     3) Myers, Reid 7                   4) Nowak, Evander 8               
            1:20.51     2:10.32 (49.81)                                        
 -- Waynesboro Area YMCA-MA  'A'                      1:40.56         DQ        
      Early take-off swimmer #2
     1) Scott, Parker 8                 2) Barker, Dylan 7                
     3) Shanklin, Alex 7                4) Hess, Kiefer 8                 
              48.72          DQ (55.26)                                        
 
Event 43  Girls 15-18 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        Meet: M 2:06.20   2/23/2019 Abigail Doss, GSVY -MA                     
                2:07.49  NATS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Doss, Abigail             18 GSVY-MA              2:03.89    2:06.08MNATS   
              29.70     1:01.32 (31.62)     1:33.89 (32.57)     2:06.08 (32.19)
  2 Kapp, Christine           15 York Y-MA            2:12.38    2:08.88        
              29.86     1:02.07 (32.21)     1:35.45 (33.38)     2:08.88 (33.43)
  3 Houtz, Sydney             18 GSVY-MA              2:03.99    2:12.39        
              31.36     1:05.08 (33.72)     1:38.88 (33.80)     2:12.39 (33.51)
  4 Froman, Emily             16 York Y-MA            2:12.51    2:12.92        
              32.55     1:06.09 (33.54)     1:39.75 (33.66)     2:12.92 (33.17)
  5 Burton, Apple             15 York Y-MA            2:14.24    2:13.12        
              31.84     1:05.83 (33.99)     1:39.84 (34.01)     2:13.12 (33.28)
  6 Groff, Avery              16 York Y-MA            2:16.19    2:14.31        
              32.67     1:06.44 (33.77)     1:40.70 (34.26)     2:14.31 (33.61)
  7 O'Connor, Jordan          17 GSVY-MA              2:13.93    2:15.24        
              31.83     1:05.97 (34.14)     1:40.54 (34.57)     2:15.24 (34.70)
  8 Laux, Laura               16 York Y-MA            2:12.37    2:15.27        
              32.36     1:06.39 (34.03)     1:40.63 (34.24)     2:15.27 (34.64)
  9 Fabian, Carol             15 York Y-MA            2:17.91    2:17.73        
              32.04     1:06.17 (34.13)     1:41.76 (35.59)     2:17.73 (35.97)
 10 McCombs, Emma             16 York Y-MA            2:10.86    2:18.03        
              32.86     1:07.80 (34.94)     1:42.99 (35.19)     2:18.03 (35.04)
 11 Klinedinst, Molly         16 York Y-MA            2:20.93    2:19.63        
              33.51     1:09.06 (35.55)     1:44.81 (35.75)     2:19.63 (34.82)
 12 Humphrey, Delaney         16 GSVY-MA              2:13.67    2:20.08        
              33.05     1:07.82 (34.77)     1:43.58 (35.76)     2:20.08 (36.50)
 13 Strayer, Catie            16 York Y-MA            2:18.07    2:20.32        
              32.92     1:07.94 (35.02)     1:44.10 (36.16)     2:20.32 (36.22)
 14 Bell, Elizabeth           15 York Y-MA            2:23.79    2:23.36        
              33.73     1:10.27 (36.54)     1:46.96 (36.69)     2:23.36 (36.40)
 15 McKim, Paige              15 LEBY-MA              2:22.14    2:24.52        
              34.08     1:09.84 (35.76)     1:47.02 (37.18)     2:24.52 (37.50)
 16 Toney, Cara               16 CC-MA                2:25.93    2:25.54        
              34.08     1:12.01 (37.93)     1:49.47 (37.46)     2:25.54 (36.07)
 17 Janusz, Maddie            15 York Y-MA            2:34.67    2:27.33        
              34.14     1:11.03 (36.89)     1:48.97 (37.94)     2:27.33 (38.36)
 18 Thrush, Makenna           16 NDCY-MA              2:35.44    2:30.71        
              34.87     1:12.92 (38.05)     1:52.40 (39.48)     2:30.71 (38.31)
 19 Kough, Audrey             15 CC-MA                2:34.90    2:37.18        
              37.08     1:16.31 (39.23)     1:56.74 (40.43)     2:37.18 (40.44)
 20 Brown, Nya                17 HAY-MA                    NT    2:46.54        
              37.76     1:19.75 (41.99)     2:02.88 (43.13)     2:46.54 (43.66)
 
Event 44  Boys 15-18 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        Meet: M 1:58.97   2/27/2016 NingNing Liu, YY   -MA                     
                1:56.59  NATS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schwalm, Gannon           16 York Y-MA            2:03.83    2:02.34        
              29.47     1:00.52 (31.05)     1:31.63 (31.11)     2:02.34 (30.71)
  2 Wang, Ethan               15 York Y-MA            2:02.39    2:03.31        
              29.05     1:00.23 (31.18)     1:31.91 (31.68)     2:03.31 (31.40)
  3 Ventura, Timmy            15 York Y-MA            2:08.46    2:06.11        
              30.40     1:02.26 (31.86)     1:34.58 (32.32)     2:06.11 (31.53)
  4 Collier, Noah             15 WAY-MA               2:07.76    2:09.66        
              29.38     1:02.16 (32.78)     1:36.15 (33.99)     2:09.66 (33.51)
  5 Bingaman, Jasen           16 York Y-MA            2:15.88    2:15.29        
              31.61     1:05.36 (33.75)     1:39.99 (34.63)     2:15.29 (35.30)
  6 Miller, Kyle              15 York Y-MA            2:15.02    2:15.65        
              32.13     1:06.55 (34.42)     1:41.23 (34.68)     2:15.65 (34.42)
  7 Driscoll, Moseley         15 York Y-MA            2:17.43    2:17.73        
              31.99     1:06.54 (34.55)     1:42.42 (35.88)     2:17.73 (35.31)
  8 Llobet, Rodolfo           17 York Y-MA            2:48.99    2:36.51        
              35.83     1:15.03 (39.20)     1:56.24 (41.21)     2:36.51 (40.27)
  9 Brown, Jacob              15 HAY-MA                    NT    2:36.95        
              36.51     1:16.72 (40.21)     1:58.05 (41.33)     2:36.95 (38.90)
 -- Llobet, Ignatius          15 York Y-MA                 NT         DQ        
      Multiple strokes
              43.41     1:36.16 (52.75)        DQ (1:52.16)                    
 
Event 45  Girls 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        Meet: M 35.66   2/23/2019 Ella Navari, York Y                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Buhrman, Ava               8 WSY-MA                 34.69      34.45M       
  2 Stagg, Zoe                 8 HAY-MA                 49.14      43.67        
  3 Shannon, Morgan            8 GSVY-MA                43.86      43.68        
  4 Nahass, Sadie              8 York Y-MA              48.29      44.55        
  5 Helwig, Chloe              8 LEBY-MA                47.33      45.96        
  6 Graver, Claire             8 GSVY-MA                45.75      46.14        
  7 Heisey, Addilee            8 LEBY-MA                55.27      47.05        
  8 Stains, Reagan             7 WAY-MA                 45.25      47.97        
  9 Gray, Piper                7 NDCY-MA                49.42      48.72        
 10 Graver, Molly              7 GSVY-MA                52.38      48.86        
 11 Kershner, Isabella         8 WAY-MA                 50.30      50.11        
 12 Hayes, Ellery              7 CC-MA                  53.14      51.16        
 13 Stevens, Hannah            7 CYAA-ZZ                57.57      53.68        
 14 Keller, Sophie             7 CC-MA                1:02.44      54.17        
 15 Hoffman, Keira             8 NDCY-MA                55.29      55.78        
 16 Golden, Addison            7 CC-MA                1:00.55      57.85        
 17 Young, Mya                 7 WAY-MA                 57.59      57.86        
 18 Shives, Claire             6 HAY-MA                    NT      58.09        
 19 Swenson, Aubryn            7 York Y-MA              57.68      58.94        
 20 Wolfe, Emily               8 CC-MA                     NT    1:00.78        
 21 Spring, Brianna            8 NDCY-MA                   NT    1:01.12        
 22 Simpkins, Brianna          8 GSVY-MA              1:03.40    1:01.30        
 23 Flinchbaugh, Clara         8 LANY-MA              1:01.47    1:02.60        
 24 Kaczmark, Macie            7 CC-MA                     NT    1:04.19        
 25 Smith, Vivienna            7 NDCY-MA                57.84    1:05.30        
 26 Himelfarb, Claire          5 CC-MA                     NT    1:06.09        
 27 Patterson, Grace           8 WAY-MA                    NT    1:06.69        
 28 Simpkins, Claire           8 GSVY-MA              1:16.32    1:11.12        
 29 Spiese, Mairead            6 CC-MA                1:20.99    1:12.30        
 -- Fang, Hanna                8 CC-MA                  59.41         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 
Event 46  Boys 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        Meet: M 37.01   2/24/2018 Jomar Hidalgo, FSC-LEBY                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kramer, Ian                8 LEBY-MA                   NT      41.94        
  2 Navari, Josh               7 York Y-MA              47.45      42.88        
  3 Moyer, Chance              8 GSVY-MA                46.66      44.82        
  4 Scott, Parker              8 WAY-MA                 51.56      47.99        
  5 Boyer, Brett               7 CC-MA                  55.84      49.43        
  6 Wu, David                  7 York Y-MA              57.39      49.98        
  7 Lantz, Tyler               8 LEBY-MA              1:02.25      51.35        
  8 Barker, Dylan              7 WAY-MA                    NT      53.56        
  9 Esposito, Owen             6 CC-MA                  56.05      54.24        
 10 Roettger, Ben              8 LANY-MA                   NT      55.29        
 11 Belcher, Noah              8 LEBY-MA              1:06.52      56.08        
 12 Marcini, Avery             8 York Y-MA                 NT      56.26        
 13 McLenegan, Branden         7 NDCY-MA                59.41      58.88        
 14 Helwig, Luke               6 LEBY-MA                   NT      59.45        
 15 Dreyer, Brody              7 WAY-MA                    NT    1:01.93        
 16 French, Gabriel            7 CYAA-ZZ                   NT    1:02.78        
 17 Hess, Kiefer               8 WAY-MA                    NT    1:04.38        
 18 Boyer, Nolan               6 GSVY-MA              1:06.49    1:08.65        
 19 Treas, Caleb               6 GSVY-MA              1:20.35    1:19.48        
 -- Ross, Dean                 7 York Y-MA            1:07.07         DQ        
      Not on back off wall
 -- Kanelopoulos, Blake        6 WAY-MA                    NT         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 
Event 47  Girls 15-18 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Meet: M 1:06.15   2/23/2019 Abigail Doss, GSVY -MA                     
                1:07.89  NATS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Doss, Abigail             18 GSVY-MA              1:05.62    1:06.08MNATS   
              31.67     1:06.08 (34.41)                                        
  2 Gemma, Ava                15 York Y-MA            1:08.09    1:07.07 NATS   
              31.67     1:07.07 (35.40)                                        
  3 Welker, Sydney            16 York Y-MA            1:11.26    1:13.18        
              34.52     1:13.18 (38.66)                                        
  4 Hilty, Alexa              15 York Y-MA            1:14.29    1:13.89        
              34.96     1:13.89 (38.93)                                        
  5 Updegrave, Sydney         16 NDCY-MA              1:15.14    1:15.03        
              35.11     1:15.03 (39.92)                                        
  6 deSyon, Corinne           16 LANY-MA              1:17.88    1:15.13        
              36.33     1:15.13 (38.80)                                        
  7 Merrifield, Morgan        18 York Y-MA            1:20.23    1:15.84        
              35.95     1:15.84 (39.89)                                        
  8 Heck, Paige               16 NDCY-MA              1:18.04    1:17.20        
              36.57     1:17.20 (40.63)                                        
  9 Sponsler, Te'ah           16 NDCY-MA              1:21.31    1:17.71        
              36.50     1:17.71 (41.21)                                        
 10 Moyer, Joella             16 LEBY-MA              1:20.17    1:17.78        
              37.16     1:17.78 (40.62)                                        
 11 Toney, Cara               16 CC-MA                1:19.14    1:21.88        
              39.64     1:21.88 (42.24)                                        
 12 Huber, Jenna              15 LANY-MA              1:23.21    1:24.37        
              39.68     1:24.37 (44.69)                                        
 13 Haley, Madeleine          15 HAY-MA               1:27.78    1:27.05        
              40.75     1:27.05 (46.30)                                        
 14 Butterfield, Becky        15 WSY-MA               1:24.83    1:31.56        
              43.02     1:31.56 (48.54)                                        
 
Event 48  Boys 15-18 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Meet: M 59.69   2/23/2019 David Oren, WSY  -MA                         
              1:00.99  NATS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ventura, Timmy            15 York Y-MA            1:07.17    1:05.65        
              31.27     1:05.65 (34.38)                                        
  2 Nguyen, Brian             16 LANY-MA              1:03.12    1:06.73        
              32.03     1:06.73 (34.70)                                        
  3 Witmer, Sean              16 GSVY-MA              1:08.09    1:07.24        
              32.28     1:07.24 (34.96)                                        
  4 Shifler, Jacob            15 CC-MA                1:11.05    1:11.90        
              33.41     1:11.90 (38.49)                                        
  5 Miller, Kyle              15 York Y-MA            1:11.58    1:12.32        
              34.23     1:12.32 (38.09)                                        
  6 McHugh, Ardan             15 LANY-MA              1:12.44    1:15.25        
              35.70     1:15.25 (39.55)                                        
  7 Spiese, Sam               16 CC-MA                1:14.72    1:15.63        
              35.86     1:15.63 (39.77)                                        
  8 Llobet, Ignatius          15 York Y-MA                 NT    1:39.65        
 -- Llobet, Rodolfo           17 York Y-MA            1:17.89         DQ        
      False start
              36.90          DQ (41.69)                                        
 -- Eckels, Alex              18 WAY-MA               1:22.31         DQ        
      Double pull / kicks
              38.80          DQ (46.20)                                        
 -- Oren, David               17 WSY-MA                 58.75         DQ        
      Non-simultaneous touch
              31.17          DQ (33.43)                                        
 
Event 49  Girls 7-8 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Meet: M 20.12    3/1/2014 Kamryn Barone, WSY  -MA                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Boyer, Adelyn              8 GSVY-MA                23.84      22.01        
  2 Bartholow, Maddi           8 WAY-MA                 23.83      22.27        
  3 Stagg, Zoe                 8 HAY-MA                 24.02      23.00        
  4 Detwiler, Alyssa           8 WAY-MA                 23.14      23.44        
  5 Nahass, Sadie              8 York Y-MA                 NT      23.84        
  6 Helwig, Chloe              8 LEBY-MA                24.02      24.31        
  7 Danner, Carly              8 CYAA-ZZ                   NT      25.36        
  8 Kolak, Addalyn             8 GSVY-MA                25.10      25.42        
  9 Gray, Piper                7 NDCY-MA                28.99      26.71        
 10 Moreno, Belle              8 WAY-MA                    NT      26.78        
 11 Hayes, Ellery              7 CC-MA                  28.17      26.93        
 12 Golden, Addison            7 CC-MA                  26.93      27.01        
 13 Smith, Vivienna            7 NDCY-MA                24.89      27.30        
 13 Griffie, Saylor            8 CYAA-ZZ                35.38      27.30        
 15 Kershner, Isabella         8 WAY-MA                    NT      27.32        
 16 Buhrman, Nora              7 WSY-MA                 31.81      27.40        
 17 Graver, Molly              7 GSVY-MA                32.94      27.93        
 18 Turney, Tenley             8 WSY-MA                 31.48      28.12        
 19 Heisey, Addilee            8 LEBY-MA                   NT      28.54        
 20 Yard, Morgan               7 HAY-MA                 37.51      29.35        
 21 Himelfarb, Madeline        7 CC-MA                  27.52      29.57        
 22 Hess, Ava                  8 WAY-MA                 29.31      30.47        
 23 Keller, Sophie             7 CC-MA                  28.58      31.01        
 24 Simpkins, Brianna          8 GSVY-MA                   NT      31.12        
 25 Wolfe, Josie               7 GSVY-MA                30.44      32.38        
 26 Reid, Alyana               8 GSVY-MA                33.95      33.52        
 27 Czarnecki, Madison         7 CYAA-ZZ                31.83      34.08        
 28 Stevens, Hannah            7 CYAA-ZZ                36.09      35.08        
 29 Simpkins, Claire           8 GSVY-MA                   NT      35.74        
 30 Smith, Natalie             7 GSVY-MA                38.81      37.45        
 31 Hoffman, Keira             8 NDCY-MA                   NT      37.68        
 32 Wolfe, Emily               8 CC-MA                  39.66      38.36        
 33 Kim, Mackenzie             8 HAY-MA                    NT      38.67        
 34 Swenson, Aubryn            7 York Y-MA                 NT      39.29        
 35 Fang, Hanna                8 CC-MA                  43.43      40.68        
 36 Diffenderfer, Rae          8 WAY-MA                    NT      44.91        
 -- Kaczmark, Macie            7 CC-MA                  39.53         DQ        
      Arms past hipline
 -- Spring, Brianna            8 NDCY-MA                37.51         DQ        
      Scissors kick
 -- Miller, Luxlin             7 LEBY-MA                   NT         DQ        
      Butterfly kick
 -- Flinchbaugh, Clara         8 LANY-MA                   NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Event 50  Boys 7-8 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Meet: M 21.51   2/23/2013 Sam Stoner, York Y                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gustafson, Greyson         8 LANY-MA                24.31      24.23        
  2 Moyer, Chance              8 GSVY-MA                24.77      24.77        
  3 Saia, Nico                 8 LANY-MA                26.33      25.68        
  4 Romyn, Brady               8 York Y-MA              28.70      26.15        
  5 Confer, Tyler              8 GSVY-MA                27.34      26.57        
  6 Barker, Dylan              7 WAY-MA                 28.11      26.70        
  7 Lantz, Tyler               8 LEBY-MA                29.33      27.15        
  8 Scott, Parker              8 WAY-MA                 31.04      27.51        
  9 Fetterman, Chase           8 GSVY-MA                29.66      28.10        
 10 Boyer, Brett               7 CC-MA                  29.63      28.78        
 11 Belcher, Noah              8 LEBY-MA                   NT      33.08        
 12 Ross, Dean                 7 York Y-MA                 NT      33.34        
 13 Wu, David                  7 York Y-MA              30.85      34.44        
 14 Shanklin, Alex             7 WAY-MA                    NT      34.48        
 15 Myers, Reid                7 LANY-MA                35.36      34.70        
 -- Dreyer, Brody              7 WAY-MA                    NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- French, Gabriel            7 CYAA-ZZ                   NT         DQ        
      Scissors kick
 -- Trowbridge, Ethan          7 LANY-MA                33.52         DQ        
      One hand touch
 -- Marcini, Avery             8 York Y-MA              27.98         DQ        
      Kick before pull during cycle
 
Event 51  Girls 6 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Meet: M 26.26   2/26/2017 Ella Navari, York Y                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 DePhillips, Alanna         6 GSVY-MA                31.30      26.87        
  2 Shaub, Tallulah            6 LANY-MA                34.36      31.64        
  3 Philp, Addison             5 WAY-MA                 38.42      36.10        
  4 Kolak, Arleigh             5 GSVY-MA                   NT      51.44        
 -- Shives, Claire             6 HAY-MA                 30.60         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Gustafson, Iylan           6 LANY-MA                36.28         DQ        
      Double pull / kicks
 
Event 52  Boys 6 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Meet: M 23.25   2/27/2016 Yaroslav Soltanov, FSC-LEBY                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Esposito, Owen             6 CC-MA                  32.25      34.56        
  2 Garman, Landon             6 LANY-MA                50.26      38.13        
  3 Kanelopoulos, Blake        6 WAY-MA                    NT      40.53        
  4 Boyer, Nolan               6 GSVY-MA                   NT      51.93        
 -- Helwig, Luke               6 LEBY-MA                   NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Event 53  Girls 15-18 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        Meet: M 2:07.55   2/24/2018 Emma Butzler, GSVY -MA                     
                2:10.79  NATS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McCombs, Emma             16 York Y-MA            2:11.13    2:13.17        
              29.88     1:03.07 (33.19)     1:37.70 (34.63)     2:13.17 (35.47)
  2 Klinedinst, Molly         16 York Y-MA            2:18.60    2:16.89        
              30.29     1:05.12 (34.83)     1:41.18 (36.06)     2:16.89 (35.71)
  3 Strayer, Catie            16 York Y-MA            2:15.81    2:17.23        
              30.09     1:04.23 (34.14)     1:40.71 (36.48)     2:17.23 (36.52)
  4 Humphrey, Delaney         16 GSVY-MA              2:17.08    2:21.03        
              31.12     1:05.94 (34.82)     1:42.92 (36.98)     2:21.03 (38.11)
  5 McKim, Paige              15 LEBY-MA              2:22.02    2:22.89        
              32.34     1:08.67 (36.33)     1:45.33 (36.66)     2:22.89 (37.56)
  6 Fabian, Carol             15 York Y-MA            2:27.43    2:23.28        
              32.47     1:08.63 (36.16)     1:45.24 (36.61)     2:23.28 (38.04)
  7 Froman, Emily             16 York Y-MA            2:34.42    2:28.98        
              32.47     1:08.96 (36.49)     1:47.42 (38.46)     2:28.98 (41.56)
  8 Johnson, Chace            15 CC-MA                2:34.16    2:31.77        
              33.44     1:11.65 (38.21)     1:51.70 (40.05)     2:31.77 (40.07)
 
Event 54  Boys 15-18 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        Meet: M 1:59.46   2/27/2016 NingNing Liu, YY   -MA                     
                1:58.19  NATS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schwalm, Gannon           16 York Y-MA            2:10.47    2:07.94        
              28.25     1:01.10 (32.85)     1:33.18 (32.08)     2:07.94 (34.76)
 
Event 55  Girls 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        Meet: M 34.59   2/23/2019 Ella Navari, York Y                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Buhrman, Ava               8 WSY-MA                 36.24      34.65        
  2 Stagg, Zoe                 8 HAY-MA                    NT      43.77        
  3 Kolak, Addalyn             8 GSVY-MA                49.03      49.27        
  4 Himelfarb, Madeline        7 CC-MA                     NT      57.77        
  5 Turney, Tenley             8 WSY-MA                 57.78      57.89        
  6 Namminga, Sophia           8 GSVY-MA                55.62      58.25        
  7 Reid, Alyana               8 GSVY-MA                   NT    1:04.46        
  8 Wolfe, Josie               7 GSVY-MA                   NT    1:18.95        
 -- Young, Mya                 7 WAY-MA               1:07.74         DQ        
      Arms underwater recovery
 
Event 56  Boys 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        Meet: M 34.12   2/24/2018 Jomar Hidalgo, FSC-LEBY                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kramer, Ian                8 LEBY-MA                45.15      39.73        
  2 Capoferri, Zachary         8 LANY-MA                   NT      44.86        
 -- McLenegan, Branden         7 NDCY-MA                   NT         DQ        
      One hand touch
 -- Shanklin, Alex             7 WAY-MA                    NT         DQ        
      Alternating Kick
 
Event 57  Girls 15-18 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: M 53.68   2/24/2018 Abigail Doss, GSVY -MA                       
        Meet: M 53.68   2/23/2019 Morgan Merrifield, York Y                    
                53.39  NATS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Doss, Abigail             18 GSVY-MA                52.75      53.35MNATS   
              26.09       53.35 (27.26)                                        
  2 Kapp, Christine           15 York Y-MA              55.10      54.66        
              26.59       54.66 (28.07)                                        
  3 O'Connor, Jordan          17 GSVY-MA                53.61      54.67        
              26.43       54.67 (28.24)                                        
  4 Merrifield, Morgan        18 York Y-MA              53.68      54.88        
              26.02       54.88 (28.86)                                        
  5 Decker, Alex              16 GSVY-MA                58.03      56.32        
              26.95       56.32 (29.37)                                        
  6 Laux, Laura               16 York Y-MA              55.22      56.45        
              27.14       56.45 (29.31)                                        
  7 Hilty, Alexa              15 York Y-MA              56.77      56.85        
              27.73       56.85 (29.12)                                        
  8 Keegan, Meaghan           16 GSVY-MA                56.78      56.92        
              27.36       56.92 (29.56)                                        
  9 Burton, Apple             15 York Y-MA              56.47      57.10        
              27.55       57.10 (29.55)                                        
 10 Gemma, Ava                15 York Y-MA              56.50      57.23        
              28.06       57.23 (29.17)                                        
 11 Humphrey, Delaney         16 GSVY-MA                57.99      57.38        
              27.97       57.38 (29.41)                                        
 12 Groff, Avery              16 York Y-MA              58.34      57.95        
              28.10       57.95 (29.85)                                        
 13 McCombs, Emma             16 York Y-MA              55.54      57.97        
              28.06       57.97 (29.91)                                        
 14 Moyer, Joella             16 LEBY-MA                59.00      58.75        
              28.36       58.75 (30.39)                                        
 15 Welker, Sydney            16 York Y-MA              55.14      58.79        
              28.38       58.79 (30.41)                                        
 16 Heck, Paige               16 NDCY-MA              1:00.25      59.11        
              28.73       59.11 (30.38)                                        
 17 Stroble, Emily            16 CC-MA                1:00.06      59.14        
              28.66       59.14 (30.48)                                        
 18 McKim, Paige              15 LEBY-MA                58.73      59.75        
              28.91       59.75 (30.84)                                        
 19 Strayer, Catie            16 York Y-MA              59.12      59.76        
              28.75       59.76 (31.01)                                        
 20 Bell, Elizabeth           15 York Y-MA            1:01.11    1:00.29        
              29.00     1:00.29 (31.29)                                        
 21 Calder, Ella              15 York Y-MA            1:00.71    1:01.05        
              29.48     1:01.05 (31.57)                                        
 22 Houtz, Emily              15 GSVY-MA                58.94    1:01.10        
              28.91     1:01.10 (32.19)                                        
 23 Thrush, Makenna           16 NDCY-MA              1:03.90    1:01.38        
              28.92     1:01.38 (32.46)                                        
 24 Sponsler, Te'ah           16 NDCY-MA                   NT    1:02.06        
              29.90     1:02.06 (32.16)                                        
 25 Janusz, Maddie            15 York Y-MA            1:04.42    1:03.09        
              30.11     1:03.09 (32.98)                                        
 26 Toney, Cara               16 CC-MA                  59.97    1:03.30        
              30.34     1:03.30 (32.96)                                        
 27 Wright, Kiara             15 LANY-MA              1:03.15    1:03.86        
              29.69     1:03.86 (34.17)                                        
 28 Johnson, Chace            15 CC-MA                1:03.86    1:04.61        
              30.66     1:04.61 (33.95)                                        
 29 Huber, Jenna              15 LANY-MA              1:05.81    1:05.93        
              31.46     1:05.93 (34.47)                                        
 30 Kough, Audrey             15 CC-MA                1:06.18    1:06.41        
              32.01     1:06.41 (34.40)                                        
 31 Butterfield, Becky        15 WSY-MA               1:07.41    1:07.19        
              32.72     1:07.19 (34.47)                                        
 32 Haley, Madeleine          15 HAY-MA               1:08.79    1:07.44        
              31.96     1:07.44 (35.48)                                        
 -- Updegrave, Sydney         16 NDCY-MA                57.27        DFS        
      Declared false start
 
Event 58  Boys 15-18 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: M 48.00   2/23/2019 Christian Coleman, GSVY -MA                  
                48.19  NATS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bingaman, Jasen           16 York Y-MA              51.38      51.42        
              24.58       51.42 (26.84)                                        
  2 Wang, Ethan               15 York Y-MA              50.04      51.76        
              24.80       51.76 (26.96)                                        
  3 Collier, Noah             15 WAY-MA                 53.49      52.63        
              25.41       52.63 (27.22)                                        
  4 Shifler, Jacob            15 CC-MA                  54.77      53.93        
              25.88       53.93 (28.05)                                        
  5 Driscoll, Moseley         15 York Y-MA              54.57      54.83        
              26.23       54.83 (28.60)                                        
  6 Cunningham, Brian         15 WSY-MA                 54.53      55.83        
              26.45       55.83 (29.38)                                        
  7 Miller, Kyle              15 York Y-MA              56.84      55.92        
              26.49       55.92 (29.43)                                        
  8 McHugh, Ardan             15 LANY-MA                57.69      56.96        
              26.96       56.96 (30.00)                                        
  9 Spiese, Sam               16 CC-MA                  59.12    1:00.62        
              28.89     1:00.62 (31.73)                                        
 10 Eckels, Alex              18 WAY-MA               1:01.09    1:04.91        
              31.45     1:04.91 (33.46)                                        
 11 Brown, Jacob              15 HAY-MA               1:06.24    1:05.11        
              30.33     1:05.11 (34.78)                                        
 
Event 59  Girls 7-8 25 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: M 14.77   2/27/2016 Eve Phillips, WAY  -MA                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Helwig, Chloe              8 LEBY-MA                16.91      16.21        
  2 Shannon, Morgan            8 GSVY-MA                18.31      16.99        
  3 Nahass, Sadie              8 York Y-MA              18.54      17.10        
  4 Boyer, Adelyn              8 GSVY-MA                16.98      17.18        
  5 Detwiler, Alyssa           8 WAY-MA                 19.16      17.49        
  6 Griffie, Saylor            8 CYAA-ZZ                17.71      17.50        
  7 Heisey, Addilee            8 LEBY-MA                17.92      17.98        
  8 Graver, Claire             8 GSVY-MA                17.95      18.14        
  9 Kershner, Isabella         8 WAY-MA                 18.68      18.39        
 10 Bartholow, Maddi           8 WAY-MA                 18.88      18.45        
 11 Forrester, Anna            7 CYAA-ZZ                20.77      18.94        
 12 Buhrman, Nora              7 WSY-MA                 18.00      19.08        
 13 Golden, Addison            7 CC-MA                  18.87      19.32        
 14 Moreno, Belle              8 WAY-MA                 24.93      19.43        
 15 Hoffman, Keira             8 NDCY-MA                20.81      19.58        
 16 Stains, Reagan             7 WAY-MA                 18.74      19.61        
 17 Turney, Tenley             8 WSY-MA                 20.16      19.79        
 18 Hayes, Ellery              7 CC-MA                  20.55      19.93        
 19 Hess, Ava                  8 WAY-MA                 22.02      19.95        
 20 Gray, Piper                7 NDCY-MA                19.43      20.05        
 21 Graver, Molly              7 GSVY-MA                19.58      20.45        
 22 Danner, Carly              8 CYAA-ZZ                   NT      20.52        
 23 Namminga, Sophia           8 GSVY-MA                19.61      20.58        
 24 Reid, Alyana               8 GSVY-MA                19.83      20.84        
 25 Yard, Morgan               7 HAY-MA                 25.35      20.93        
 26 Fang, Hanna                8 CC-MA                  21.40      21.28        
 27 Patterson, Grace           8 WAY-MA                 21.76      21.47        
 28 Spring, Brianna            8 NDCY-MA                23.87      21.53        
 29 Villbrandt, Lila           7 LANY-MA                20.05      21.80        
 30 Kline, Kinzley             7 GSVY-MA                21.32      21.81        
 31 Miller, Luxlin             7 LEBY-MA                21.30      21.97        
 32 Himelfarb, Madeline        7 CC-MA                  20.46      22.21        
 33 Smith, Vivienna            7 NDCY-MA                23.21      22.39        
 34 Diffenderfer, Rae          8 WAY-MA                 22.03      22.63        
 35 Keller, Sophie             7 CC-MA                  21.31      22.84        
 36 Kim, Mackenzie             8 HAY-MA                 21.06      23.03        
 37 Flinchbaugh, Clara         8 LANY-MA                26.69      23.11        
 38 Stevens, Hannah            7 CYAA-ZZ                22.25      23.29        
 39 Wolfe, Emily               8 CC-MA                  24.97      24.73        
 40 Simpkins, Brianna          8 GSVY-MA                28.42      25.18        
 41 Czarnecki, Madison         7 CYAA-ZZ                26.05      25.64        
 42 Smith, Natalie             7 GSVY-MA                22.28      26.10        
 43 Kaczmark, Macie            7 CC-MA                  26.47      26.86        
 44 Wolfe, Josie               7 GSVY-MA                25.77      28.39        
 45 Simpkins, Claire           8 GSVY-MA                30.18      33.65        
 
Event 60  Boys 7-8 25 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: M 15.05   2/23/2013 Nick Shelly, CC-MA                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Capoferri, Zachary         8 LANY-MA                15.96      15.42        
  2 Moyer, Chance              8 GSVY-MA                15.81      16.85        
  3 Navari, Josh               7 York Y-MA              16.50      16.93        
  4 Gustafson, Greyson         8 LANY-MA                18.52      18.50        
  5 Barker, Dylan              7 WAY-MA                 19.61      19.74        
  6 Belcher, Noah              8 LEBY-MA                21.30      19.77        
  7 Marcini, Avery             8 York Y-MA              21.24      20.10        
  8 Saia, Nico                 8 LANY-MA                   NT      20.18        
  9 Lantz, Tyler               8 LEBY-MA                21.84      20.60        
  9 Romyn, Brady               8 York Y-MA              21.10      20.60        
 11 Confer, Tyler              8 GSVY-MA                20.21      20.97        
 12 Boyer, Brett               7 CC-MA                  19.91      21.07        
 13 Wu, David                  7 York Y-MA              20.53      21.16        
 14 Roettger, Ben              8 LANY-MA                21.06      21.27        
 15 Nowak, Evander             8 LANY-MA                26.38      22.87        
 16 Fetterman, Chase           8 GSVY-MA                22.20      22.93        
 17 Shanklin, Alex             7 WAY-MA                 26.60      23.93        
 18 Myers, Reid                7 LANY-MA                22.75      24.63        
 19 McLenegan, Branden         7 NDCY-MA                25.87      25.65        
 20 French, Gabriel            7 CYAA-ZZ                32.84      25.77        
 21 Dreyer, Brody              7 WAY-MA                    NT      26.16        
 22 Trowbridge, Ethan          7 LANY-MA                26.25      26.31        
 23 Hess, Kiefer               8 WAY-MA                 25.99      26.96        
 
Event 61  Girls 6 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: M 17.45   2/26/2017 Ella Navari, York Y                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 DePhillips, Alanna         6 GSVY-MA                20.54      20.83        
  2 Shives, Claire             6 HAY-MA                 19.80      22.69        
  3 Gustafson, Iylan           6 LANY-MA                22.43      24.35        
  4 Shaub, Tallulah            6 LANY-MA                25.31      26.26        
  5 Kolak, Arleigh             5 GSVY-MA                22.52      28.97        
  6 Philp, Addison             5 WAY-MA                 26.62      29.11        
  7 Himelfarb, Claire          5 CC-MA                  28.74      34.37        
  8 Spiese, Mairead            6 CC-MA                  40.77      38.78        
 
Event 62  Boys 6 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: M 18.22   2/26/2011 Nick Shelly, CC-MA                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Helwig, Luke               6 LEBY-MA                21.13      22.41        
  2 Garman, Landon             6 LANY-MA                24.01      22.64        
  3 Esposito, Owen             6 CC-MA                  22.33      24.68        
  4 Boyer, Nolan               6 GSVY-MA                26.69      27.96        
  5 Treas, Caleb               6 GSVY-MA                27.29      30.66        
  6 Kanelopoulos, Blake        6 WAY-MA                 30.37      32.81        
  7 Confer, Liam               5 GSVY-MA                35.06      35.51        
 
Event 63  Girls 15-18 200 Yard IM
===============================================================================
        Meet: M 2:10.92   2/23/2013 Katie Saloky, SUNY                         
                2:10.19  NATS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kapp, Christine           15 York Y-MA            2:11.33    2:12.79        
              28.50     1:01.69 (33.19)     1:42.14 (40.45)     2:12.79 (30.65)
  2 Gemma, Ava                15 York Y-MA            2:12.42    2:13.02        
              30.32     1:04.28 (33.96)     1:42.19 (37.91)     2:13.02 (30.83)
  3 Houtz, Sydney             18 GSVY-MA              2:06.80    2:14.87        
              28.92     1:04.10 (35.18)     1:43.85 (39.75)     2:14.87 (31.02)
  4 Burton, Apple             15 York Y-MA            2:17.36    2:17.39        
              30.59     1:05.80 (35.21)     1:47.33 (41.53)     2:17.39 (30.06)
  5 Groff, Avery              16 York Y-MA            2:21.85    2:17.63        
              31.03     1:06.25 (35.22)     1:46.73 (40.48)     2:17.63 (30.90)
  6 Froman, Emily             16 York Y-MA            2:19.60    2:18.45        
              30.62     1:04.92 (34.30)     1:46.05 (41.13)     2:18.45 (32.40)
  7 Keegan, Meaghan           16 GSVY-MA              2:18.43    2:19.61        
              29.88     1:07.44 (37.56)     1:46.81 (39.37)     2:19.61 (32.80)
  8 Laux, Laura               16 York Y-MA            2:19.12    2:20.34        
              30.47     1:04.66 (34.19)     1:48.09 (43.43)     2:20.34 (32.25)
  9 Fabian, Carol             15 York Y-MA            2:23.86    2:21.81        
              31.29     1:08.35 (37.06)     1:50.21 (41.86)     2:21.81 (31.60)
 10 Decker, Alex              16 GSVY-MA              2:22.33    2:25.42        
              32.34     1:13.83 (41.49)     1:52.38 (38.55)     2:25.42 (33.04)
 11 Moyer, Joella             16 LEBY-MA              2:29.62    2:27.12        
              32.60     1:08.36 (35.76)     1:54.93 (46.57)     2:27.12 (32.19)
 12 deSyon, Corinne           16 LANY-MA              2:30.60    2:28.10        
              32.89     1:11.51 (38.62)     1:53.05 (41.54)     2:28.10 (35.05)
 13 Calder, Ella              15 York Y-MA            2:28.74    2:28.18        
              31.54     1:09.03 (37.49)     1:53.75 (44.72)     2:28.18 (34.43)
 14 Janusz, Maddie            15 York Y-MA            2:29.64    2:28.55        
              31.39     1:08.59 (37.20)     1:53.98 (45.39)     2:28.55 (34.57)
 15 Huber, Jenna              15 LANY-MA              2:38.73    2:45.91        
              36.18     1:19.61 (43.43)     2:07.20 (47.59)     2:45.91 (38.71)
 16 Brown, Nya                17 HAY-MA                    NT    2:46.25        
 17 Wright, Kiara             15 LANY-MA              2:44.60    2:47.70        
 18 Butterfield, Becky        15 WSY-MA               2:55.14    2:58.63        
 
Event 64  Boys 15-18 200 Yard IM
===============================================================================
        Meet: M 2:00.12   2/27/2016 Ted Gunn, YY   -MA                         
                1:57.99  NATS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ventura, Timmy            15 York Y-MA            2:09.59    2:07.56        
              27.47     1:00.99 (33.52)     1:37.70 (36.71)     2:07.56 (29.86)
  2 Bingaman, Jasen           16 York Y-MA            2:10.44    2:13.69        
              28.92     1:04.50 (35.58)     1:43.28 (38.78)     2:13.69 (30.41)
  3 Witmer, Sean              16 GSVY-MA              2:16.04    2:14.05        
              28.29     1:05.26 (36.97)     1:41.36 (36.10)     2:14.05 (32.69)
  4 Nguyen, Brian             16 LANY-MA              2:09.19    2:15.19        
              29.77     1:06.24 (36.47)     1:43.00 (36.76)     2:15.19 (32.19)
  5 Cunningham, Brian         15 WSY-MA               2:15.28    2:20.60        
              29.37     1:06.28 (36.91)     1:47.93 (41.65)     2:20.60 (32.67)
  6 McHugh, Ardan             15 LANY-MA              2:51.64    2:22.81        
              30.21     1:07.97 (37.76)     1:50.15 (42.18)     2:22.81 (32.66)
  7 Spiese, Sam               16 CC-MA                2:30.80    2:31.24        
              33.00     1:11.17 (38.17)     1:55.33 (44.16)     2:31.24 (35.91)
  8 Eckels, Alex              18 WAY-MA               2:39.22    2:39.89        
              35.09     1:16.80 (41.71)     2:03.70 (46.90)     2:39.89 (36.19)
 -- Oren, David               17 WSY-MA               2:01.51         DQ        
      Non-simultaneous touch - breast
              27.07     1:01.37 (34.30)     1:36.61 (35.24)          DQ (30.19)
 
Event 65  Girls 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
        Meet: M 1:21.65   2/23/2013 Meaghan Harnish, York Y                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Buhrman, Ava               8 WSY-MA               1:21.48    1:19.24M       
              35.14     1:19.24 (44.10)                                        
  2 Bartholow, Maddi           8 WAY-MA               1:49.54    1:40.26        
              46.26     1:40.26 (54.00)                                        
  3 Boyer, Adelyn              8 GSVY-MA              1:42.94    1:41.60        
              50.72     1:41.60 (50.88)                                        
  4 Kolak, Addalyn             8 GSVY-MA              1:41.13    1:42.49        
              46.46     1:42.49 (56.03)                                        
  5 Shannon, Morgan            8 GSVY-MA              1:40.41    1:46.38        
              46.84     1:46.38 (59.54)                                        
  6 Detwiler, Alyssa           8 WAY-MA               1:48.30    1:46.57        
              53.67     1:46.57 (52.90)                                        
  7 Buhrman, Nora              7 WSY-MA               1:50.03    1:48.32        
              48.10   1:48.32 (1:00.22)                                        
  8 Stains, Reagan             7 WAY-MA               2:01.12    1:50.16        
              51.56     1:50.16 (58.60)                                        
  9 Griffie, Saylor            8 CYAA-ZZ                   NT    1:51.52        
              52.66     1:51.52 (58.86)                                        
 10 Graver, Claire             8 GSVY-MA              2:00.59    1:54.03        
              49.23   1:54.03 (1:04.80)                                        
 11 Namminga, Sophia           8 GSVY-MA                   NT    2:01.80        
              55.12   2:01.80 (1:06.68)                                        
 12 Forrester, Anna            7 CYAA-ZZ                   NT    2:03.33        
              57.89   2:03.33 (1:05.44)                                        
 13 Young, Mya                 7 WAY-MA               2:25.68    2:10.99        
              59.09   2:10.99 (1:11.90)                                        
 14 Diffenderfer, Rae          8 WAY-MA               2:36.21    2:13.12        
              58.26   2:13.12 (1:14.86)                                        
 15 Kline, Kinzley             7 GSVY-MA              2:29.39    2:15.85        
 16 Smith, Natalie             7 GSVY-MA              2:19.08    2:17.13        
            1:02.72   2:17.13 (1:14.41)                                        
 17 Swenson, Aubryn            7 York Y-MA            2:35.58    2:21.48        
            1:02.68   2:21.48 (1:18.80)                                        
 -- Yard, Morgan               7 HAY-MA                    NT         DQ        
      Stroke Infraction - IM
            1:00.01        DQ (1:00.79)                                        
 -- Danner, Carly              8 CYAA-ZZ                   NT         DQ        
      False start - Misc
              50.37        DQ (1:07.79)                                        
 -- Philp, Addison             5 WAY-MA                    NT         DQ        
      Alternating Kick - fly
 -- Kim, Mackenzie             8 HAY-MA                    NT         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
            1:05.70        DQ (1:14.24)                                        
 
Event 66  Boys 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
        Meet: M 1:22.31   2/24/2018 Jomar Hidalgo, FSC-LEBY                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kramer, Ian                8 LEBY-MA              1:30.82    1:32.63        
  2 Navari, Josh               7 York Y-MA            2:01.92    1:45.88        
              49.02     1:45.88 (56.86)                                        
  3 Scott, Parker              8 WAY-MA               2:02.59    1:47.72        
              47.80     1:47.72 (59.92)                                        
  4 Saia, Nico                 8 LANY-MA                   NT    1:48.10        
              53.35     1:48.10 (54.75)                                        
  5 Romyn, Brady               8 York Y-MA            1:50.86    1:51.73        
              54.74     1:51.73 (56.99)                                        
 -- Ross, Dean                 7 York Y-MA                 NT         DQ        
      Stroke Infraction - IM
            1:15.75        DQ (1:17.51)                                        
 -- Confer, Tyler              8 GSVY-MA              1:57.48         DQ        
      False start - Misc
              57.45        DQ (1:00.64)                                        
 
Event 67  Girls 15-18 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: M 5:16.39   2/23/2019 Sydney Welker, York Y                      
                5:07.69  NATS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Staretz, Presley          15 York Y-MA            5:04.16    5:09.41M       
              27.88       58.22 (30.34)     1:29.60 (31.38)     2:00.86 (31.26)
        2:32.28 (31.42)     3:03.56 (31.28)     3:35.01 (31.45)     4:06.78 (31.77)
        4:38.56 (31.78)     5:09.41 (30.85)                                        
  2 Hilty, Alexa              15 York Y-MA            5:24.13    5:31.94        
              30.23     1:02.74 (32.51)     1:35.77 (33.03)     2:09.12 (33.35)
        2:42.82 (33.70)     3:16.69 (33.87)     3:51.11 (34.42)     4:25.31 (34.20)
        4:59.39 (34.08)     5:31.94 (32.55)                                        
  3 Stroble, Emily            16 CC-MA                5:42.48    5:38.79        
              30.85     1:04.49 (33.64)     1:39.20 (34.71)     2:14.04 (34.84)
        2:48.75 (34.71)     3:23.49 (34.74)     3:58.48 (34.99)     4:32.90 (34.42)
        5:06.42 (33.52)     5:38.79 (32.37)                                        
  4 Calder, Ella              15 York Y-MA            5:41.88    5:41.78        
              30.71     1:03.70 (32.99)     1:38.11 (34.41)     2:13.11 (35.00)
        2:47.89 (34.78)     3:22.89 (35.00)     3:57.67 (34.78)     4:32.75 (35.08)
        5:07.66 (34.91)     5:41.78 (34.12)                                        
  5 Heck, Paige               16 NDCY-MA                   NT    5:43.86        
              31.26     1:05.61 (34.35)     1:40.46 (34.85)     2:15.53 (35.07)
        2:50.50 (34.97)     3:25.87 (35.37)     4:00.92 (35.05)     4:36.14 (35.22)
        5:10.73 (34.59)     5:43.86 (33.13)                                        
  6 Houtz, Emily              15 GSVY-MA              5:41.05    5:49.41        
              30.49     1:04.39 (33.90)     1:39.79 (35.40)     2:15.08 (35.29)
        2:50.58 (35.50)     3:26.75 (36.17)     4:02.82 (36.07)     4:38.63 (35.81)
        5:14.66 (36.03)     5:49.41 (34.75)                                        
  7 Thrush, Makenna           16 NDCY-MA              6:11.32    6:02.51        
              31.71     1:07.06 (35.35)     1:43.35 (36.29)     2:19.86 (36.51)
        2:56.20 (36.34)     3:33.01 (36.81)     4:11.00 (37.99)     4:49.02 (38.02)
        5:26.87 (37.85)     6:02.51 (35.64)                                        
  8 Bell, Elizabeth           15 York Y-MA            6:10.51    6:03.13        
              31.73     1:06.93 (35.20)     1:43.24 (36.31)     2:20.53 (37.29)
        2:57.96 (37.43)     3:36.06 (38.10)     4:14.34 (38.28)     4:52.72 (38.38)
        5:30.25 (37.53)     6:03.13 (32.88)                                        
  9 Johnson, Chace            15 CC-MA                6:01.54    6:07.26        
              32.82     1:08.99 (36.17)     1:46.15 (37.16)     2:23.56 (37.41)
        3:01.14 (37.58)     3:38.87 (37.73)     4:16.51 (37.64)     4:53.93 (37.42)
        5:31.25 (37.32)     6:07.26 (36.01)                                        
 10 Kough, Audrey             15 CC-MA                6:07.30    6:11.61        
              33.55     1:09.60 (36.05)     1:46.71 (37.11)     2:24.07 (37.36)
        3:01.94 (37.87)     3:39.93 (37.99)     4:18.11 (38.18)     4:56.35 (38.24)
        5:34.54 (38.19)     6:11.61 (37.07)                                        
 
Event 68  Boys 15-18 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: M 4:52.94   2/23/2019 Will McDermott, York Y                     
                4:45.49  NATS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schwalm, Gannon           16 York Y-MA            5:13.35    5:10.24        
              27.75       58.26 (30.51)     1:29.56 (31.30)     2:01.15 (31.59)
        2:32.76 (31.61)     3:04.16 (31.40)     3:35.97 (31.81)     4:08.15 (32.18)
        4:39.54 (31.39)     5:10.24 (30.70)                                        
  2 Wang, Ethan               15 York Y-MA            5:02.86    5:12.99        
              27.87       58.21 (30.34)     1:29.62 (31.41)     2:01.42 (31.80)
        2:33.18 (31.76)     3:04.76 (31.58)     3:36.94 (32.18)     4:09.39 (32.45)
        4:41.56 (32.17)     5:12.99 (31.43)                                        
  3 Shifler, Jacob            15 CC-MA                5:11.14    5:24.09        
              26.73       56.07 (29.34)     1:27.74 (31.67)     2:00.83 (33.09)
        2:33.83 (33.00)     3:07.49 (33.66)     3:41.68 (34.19)     4:16.32 (34.64)
        4:50.82 (34.50)     5:24.09 (33.27)                                        
  4 Driscoll, Moseley         15 York Y-MA            5:34.90    5:29.89        
              28.69     1:00.54 (31.85)     1:34.18 (33.64)     2:07.69 (33.51)
        2:41.24 (33.55)     3:15.78 (34.54)     3:50.74 (34.96)     4:24.87 (34.13)
        4:58.36 (33.49)     5:29.89 (31.53)                                        
  5 West, Ryan                16 HAY-MA               5:21.76    5:35.27        
              28.20     1:00.09 (31.89)     1:33.23 (33.14)     2:07.26 (34.03)
        2:41.60 (34.34)     3:16.62 (35.02)     3:51.55 (34.93)     4:26.92 (35.37)
        5:02.44 (35.52)     5:35.27 (32.83)                                        
  6 Nguyen, Brian             16 LANY-MA              5:21.71    5:38.96        
              29.90     1:01.93 (32.03)     1:35.41 (33.48)     2:09.40 (33.99)
        2:43.74 (34.34)     3:18.77 (35.03)     3:54.70 (35.93)     4:30.76 (36.06)
        5:05.45 (34.69)     5:38.96 (33.51)                                        
  7 Brown, Austin             15 HAY-MA                    NT    7:13.78        
              35.39     1:15.39 (40.00)     1:57.78 (42.39)     2:42.01 (44.23)
        3:27.52 (45.51)     4:12.88 (45.36)     4:57.94 (45.06)     5:44.34 (46.40)
        6:29.40 (45.06)     7:13.78 (44.38)                                        
 
Event 69  Girls 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        Meet: M 1:44.82   2/27/2011 Chambersburg Chargers, CC-MA               
                         A Stauffer, K Metz, L Ellis, K Metz               
                1:39.69  NATS
                2:06.50  DIST
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Greater Susquehanna Valley YMC-MA  'A'            1:49.15    1:48.74 DIST   
     1) Gerlinski, Emma 13              2) Riley, Valeria 14              
     3) McCormick, Lea 13               4) Shannon, Kimberly 14           
              27.40       55.54 (28.14)     1:23.45 (27.91)     1:48.74 (25.29)
  2 Lancaster Family YMCA Lightnin-MA  'A'            1:51.20    1:49.38 DIST   
     1) Schweigert, Caroline 14         2) Bishop, Lucy 13                
     3) Farmer, Lilly 14                4) Adams, Tenra 13                
              28.31       55.40 (27.09)     1:22.98 (27.58)     1:49.38 (26.40)
  3 Waynesboro Area YMCA-MA  'A'                      1:52.19    1:51.09 DIST   
     1) Swanson, Emma 14                2) Beck, Mya 13                   
     3) Buhrman, Kay 13                 4) Rundquist, Ireland 13          
              28.56       57.34 (28.78)     1:24.65 (27.31)     1:51.09 (26.44)
  4 York YMCA Swimming-MA  'A'                        1:43.20    1:51.16 DIST   
     1) Navarro, Isabella 13            2) Weichseldorfer, Sarah 14       
     3) Bortner, Maddie 13              4) Kalmanowicz, Kate 14           
              28.53       56.78 (28.25)     1:24.39 (27.61)     1:51.16 (26.77)
  5 Northern Dauphin County YMCA G-MA  'A'            1:56.07    1:52.02 DIST   
     1) Rothermel, Tatum 14             2) Thrush, Hannah 13              
     3) Roe, Kirra 13                   4) Kieffer, Ashley 13             
              28.39     1:03.28 (34.89)     1:25.72 (22.44)     1:52.02 (26.30)
  6 Lebanon YMCA Swimming-MA  'A'                     1:49.50    1:54.57 DIST   
     1) Binkley, Alexis 13              2) Lantz, Chelsea 14              
     3) Gilbert, Sophia 14              4) Doutrich, Annika 13            
              29.64       57.22 (27.58)     1:28.41 (31.19)     1:54.57 (26.16)
  7 Waynesboro Area YMCA-MA  'B'                      2:00.07    1:57.49 DIST   
     1) Hess, Belle 13                  2) Stoops, Maddy 13               
     3) Naddeo, Brenna 14               4) Miller, Jordan 13              
              28.40       59.46 (31.06)     1:28.33 (28.87)     1:57.49 (29.16)
  8 Greater Susquehanna Valley YMC-MA  'B'            2:02.00    2:02.69 DIST   
     1) Painter, Maria 13               2) Linn, Abbey 13                 
     3) Snyder, Kaiulani 13             4) Donner, Jillianne 13           
              29.45       58.79 (29.34)     1:37.94 (39.15)     2:02.69 (24.75)
 
Event 70  Boys 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        Meet: M 1:39.90   2/24/2019 Hanover YMCA Stingrays, HAY                
                         P Raub, C Toth, N Croghan, T Smith                
                1:29.49  NATS
                2:03.00  DIST
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Greater Susquehanna Valley YMC-MA  'A'            1:40.15    1:39.49MDIST   
     1) Malusis, Mitchell 14            2) Ordonez, Mason 13              
     3) Cianflone, Mason 14             4) Reichner, Trevor 13            
              50.88     1:15.06 (24.18)     1:39.42 (24.36)      1:39.49 (0.07)
  2 Lancaster Family YMCA Lightnin-MA  'A'            1:43.23    1:40.62 DIST   
     1) Mikula, Caz 14                  2) Paterson, Aiden 14             
     3) Vitko, Ivan 13                  4) Meck, Brian 14                 
              25.06       49.82 (24.76)     1:16.26 (26.44)     1:40.62 (24.36)
  3 York YMCA Swimming-MA  'A'                        1:40.20    1:41.01 DIST   
     1) Ferroni, Ethan 14               2) Pacifico, Ben 14               
     3) Giesselbach, Danny 14           4) Hollinger, Jackson 14          
              24.15       49.71 (25.56)     1:15.38 (25.67)     1:41.01 (25.63)
  4 York YMCA Swimming-MA  'B'                        1:50.20    1:48.60 DIST   
     1) Wright, Tyler 14                2) Grega, Alex 14                 
     3) Knarr, Trevor 13                4) Burgess, Tyler 14              
              27.02       53.15 (26.13)     1:21.59 (28.44)     1:48.60 (27.01)
  5 Greater Susquehanna Valley YMC-MA  'C'            2:00.12    2:00.12 DIST   
     1) Pachucki, Evan 14               2) Wohlheiter, Brady 14           
     3) Gross, Aidan 13                 4) Best, Joey 13                  
              29.31     1:00.31 (31.00)     1:31.89 (31.58)     2:00.12 (28.23)
  6 Lebanon YMCA Swimming-MA  'A'                     2:04.73    2:01.81 DIST   
     1) Hidalgo, Carlos 14              2) Belcher, Travis 11             
     3) Lantz, Anthony 11               4) Dibiaso, Dayton 13             
              23.59       57.77 (34.18)     1:34.21 (36.44)     2:01.81 (27.60)
 
Event 71  Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        Meet: M 1:49.29   2/26/2017 WSY Swimming, WSY                          
                         J Shoemaker, L Chang, K Barone, P Staretz         
                2:10.70  DIST
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 York YMCA Swimming-MA  'A'                        1:48.20    1:53.62 DIST   
     1) Williams, Lydia 12              2) Giesselbach, Sarah 12          
     3) Miller, Brianna 11              4) Moore, Chloe 12                
              28.53       57.88 (29.35)     1:25.88 (28.00)     1:53.62 (27.74)
  2 Chambersburg Memorial YMCA Cha-MA  'A'            1:59.48    1:58.29 DIST   
     1) Evans, Lilly 12                 2) Reichelderfer, Brooke 11       
     3) Wolfe, Kayla 12                 4) Markle, Lauren 12              
              29.07       59.10 (30.03)     1:35.64 (36.54)     1:58.29 (22.65)
  3 Greater Susquehanna Valley YMC-MA  'A'            2:00.21    2:00.90 DIST   
     1) Ray, Isabella 12                2) Snyder, Roslyn 11              
     3) Boyer, Laurel 11                4) Hopkinson, Emma 11             
              30.78     1:01.70 (30.92)     1:32.34 (30.64)     2:00.90 (28.56)
  4 WSY Swimming-MA  'A'                              1:57.99    2:02.10 DIST   
     1) Unger, Hailey 11                2) Ludwick, Chloe 11              
     3) Maggio, Rylee 12                4) Chang, Katie 12                
              34.58     1:05.22 (30.64)     1:35.10 (29.88)     2:02.10 (27.00)
  5 York YMCA Swimming-MA  'B'                        1:58.20    2:02.13 DIST   
     1) Kalmanowicz, Lauren 11          2) Walsh, Aivleen 12              
     3) Eckert, Jayla 12                4) Purkanto, Alexia 11            
              31.38       58.54 (27.16)     1:31.54 (33.00)     2:02.13 (30.59)
  6 Northern Dauphin County YMCA G-MA  'A'            2:06.14    2:03.94 DIST   
     1) Updegrave, Delaney 12           2) Popp, Hailey 11                
     3) Tracey, Sarah 11                4) Mortorf, Jordin 12             
                            1:00.38 ( )     1:33.76 (33.38)     2:03.94 (30.18)
  7 Lebanon YMCA Swimming-MA  'A'                     2:11.12    2:08.98 DIST   
     1) Gilbert, Kenidee 11             2) Kipp, Mariah 11                
     3) Light, KatyAnne 11              4) Hidalgo, Carla 12              
              34.42     1:10.93 (36.51)     1:40.40 (29.47)     2:08.98 (28.58)
  8 Waynesboro Area YMCA-MA  'A'                      2:04.60    2:11.39        
     1) Harsh, Chesley 12               2) Stains, Delaney 12             
     3) Kanelopoulos, Cadence 11        4) Phillips, Eve 12               
              30.64   2:11.39 (1:40.75)                                        
  9 Greater Susquehanna Valley YMC-MA  'B'            2:13.97    2:12.70        
     1) Fetterman, Olivia 11            2) Ryu, Abby 11                   
     3) Crosby, Skylar 12               4) Pachucki, Anna 11              
              32.29     1:06.53 (34.24)     1:39.62 (33.09)     2:12.70 (33.08)
 
Event 72  Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        Meet: M 1:48.75   2/28/2016 Chambersburg Chargers, CC                  
                         A McMillen, S Vessah, D Gonzalez, N Shelly        
                2:14.00  DIST
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chambersburg Memorial YMCA Cha-MA  'A'            1:50.94    1:51.32 DIST   
     1) McGraw, Cullen 11               2) White, Ethan 11                
     3) Tasker, Amir 11                 4) Kaczmark, Alex 11              
              28.99       58.32 (29.33)     1:26.34 (28.02)     1:51.32 (24.98)
  2 Lancaster Family YMCA Lightnin-MA  'A'            1:53.77    1:52.13 DIST   
     1) Gates, Andrew 12                2) Trowbridge, Colin 11           
     3) Margevich, Josh 11              4) Paterson, Henry 11             
              27.72       56.47 (28.75)     1:24.80 (28.33)     1:52.13 (27.33)
  3 Waynesboro Area YMCA-MA  'A'                      1:57.06    1:53.28 DIST   
     1) Bonner, JB 12                   2) Hess, Aiden 12                 
     3) Morgan, Riley 12                4) Detwiler, Sean 12              
              27.67       55.64 (27.97)     1:26.68 (31.04)     1:53.28 (26.60)
  4 York YMCA Swimming-MA  'A'                        1:50.20    1:55.51 DIST   
     1) Torres, Roman 11                2) King, Dalen 12                 
     3) Seitz, Joshua 12                4) Flemister, Elkanah 11          
              27.88       56.37 (28.49)     1:25.95 (29.58)     1:55.51 (29.56)
  5 Hanover YMCA Stingrays-MA  'A'                    1:54.18    1:55.60 DIST   
     1) Rosenbach, Liam 11              2) Stoner, Alex 12                
     3) Shives, Connor 11               4) Filipovits, Sean 12            
              29.25       58.86 (29.61)     1:29.45 (30.59)     1:55.60 (26.15)
  6 WSY Swimming-MA  'A'                              1:59.16    1:57.34 DIST   
     1) Brettschneider, Jonathan 12     2) Koslowski, Drew 11             
     3) Gamber, Ian 12                  4) Hearn, Mitch 11                
              28.70       58.43 (29.73)     1:29.38 (30.95)     1:57.34 (27.96)
  7 Lebanon YMCA Swimming-MA  'A'                     2:02.29    1:58.96 DIST   
     1) Newton, Christian 12            2) Tadajweski, Edward 12          
     3) Dibiaso, Carson 12              4) Gilbert, Thadeous 11           
              29.18       58.19 (29.01)     1:27.80 (29.61)     1:58.96 (31.16)
  8 Lancaster Family YMCA Lightnin-MA  'B'            2:10.88    2:09.78 DIST   
     1) Myers, Gage 12                  2) Sayres, Jack 11                
     3) Robinson, Dennis 11             4) Long, Wilder 11                
              30.33     1:03.05 (32.72)     1:38.04 (34.99)     2:09.78 (31.74)
  9 Chambersburg Memorial YMCA Cha-MA  'B'            2:09.00    2:09.91 DIST   
     1) Covington, Xavier 11            2) Vink, Colin 12                 
     3) Adamek, Griffin 11              4) Evans, Colby 11                
              29.47     1:06.67 (37.20)     1:38.11 (31.44)     2:09.91 (31.80)
 10 York YMCA Swimming-MA  'B'                        1:58.20    2:16.50        
     1) Romyn, AJ 11                    2) O'Keefe, Ryan 11               
     3) Foremsky, Michael 11            4) Marcini, Maxwell 11            
              32.63     1:15.22 (42.59)     1:44.09 (28.87)     2:16.50 (32.41)
 -- Greater Susquehanna Valley YMC-MA  'A'            2:07.94         DQ        
      False start
     1) Rogovin, Benjamin 12            2) McCormick, Les 12              
     3) Clarke, Sullivan 12             4) Moyer, Malachi 11              
              34.86     1:08.42 (33.56)     1:45.72 (37.30)          DQ (30.52)
 
Event 73  Girls 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        Meet: M 1:59.66   2/25/2018 York YMCA Swimming, York                   
                         T Folcomer, B Miller, C Moore, K Hinson           
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chambersburg Memorial YMCA Cha-MA  'A'            2:16.02    2:14.53        
     1) Fang, Kaitlyn 10                2) Wheeler, Trinity 9             
     3) Keller, Audrey 9                4) Golden, Luna 10                
              34.90     1:10.82 (35.92)     1:44.20 (33.38)     2:14.53 (30.33)
  2 Carlisle Family YMCA-ZZ  'A'                      2:21.19    2:15.10        
     1) Griffie, Sunderlyn 10           2) Heberlig, Aspen 9              
     3) Bono, Sophia 9                  4) Stevens, Abigail 10            
              31.41     1:07.59 (36.18)     1:41.50 (33.91)     2:15.10 (33.60)
  3 Lancaster Family YMCA Lightnin-MA  'A'            2:16.88    2:16.94        
     1) Wallace, Audrina 10             2) Smith, Rosie 10                
     3) Paterson, Mary 10               4) Wagner, Grace 10               
              34.24     1:09.82 (35.58)     1:43.33 (33.51)     2:16.94 (33.61)
  4 York YMCA Swimming-MA  'A'                        2:03.20    2:18.67        
     1) Stalfort, Alison 10             2) Schanberger, Natalie 10        
     3) Land, Anya 10                   4) Ulmer, Lauren 9                
              32.97     1:08.61 (35.64)     1:42.87 (34.26)     2:18.67 (35.80)
  5 Hanover YMCA Stingrays-MA  'A'                    2:04.73    2:27.91        
     1) Sivel, Charlotte 9              2) Rosenbach, Bryn 9              
     3) Floyd, Ansley 10                4) Shives, Chloe 9                
              38.25     1:10.48 (32.23)     1:50.06 (39.58)     2:27.91 (37.85)
  6 Greater Susquehanna Valley YMC-MA  'A'            2:27.72    2:32.94        
     1) Hosterman, Paige 10             2) Reid, Danika 9                 
     3) Ryu, Rachel 9                   4) Roseman, Paige 9               
              37.46     1:23.49 (46.03)     1:57.42 (33.93)     2:32.94 (35.52)
  7 Lancaster Family YMCA Lightnin-MA  'B'            2:35.62    2:37.21        
     1) Bishop, Catherine 10            2) Smokowicz, Avery 10            
     3) Wendler, Emma 10                4) Boettger, Rhiley 9             
              38.68     1:26.36 (47.68)     1:55.33 (28.97)     2:37.21 (41.88)
  8 Chambersburg Memorial YMCA Cha-MA  'B'            2:36.58    2:39.04        
     1) White, Savannah 9               2) Hoffman, Calla 9               
     3) Keller, Olivia 9                4) Markle, Natalie 10             
              36.90     1:12.92 (36.02)     2:06.55 (53.63)     2:39.04 (32.49)
  9 Waynesboro Area YMCA-MA  'B'                      2:39.43    2:39.95        
     1) Tritle, Rylie 10                2) Hess, Avery 10                 
     3) Yost, Leah 10                   4) Brosius, Sydney 9              
              37.69     1:17.44 (39.75)     1:56.56 (39.12)     2:39.95 (43.39)
 10 York YMCA Swimming-MA  'B'                        2:10.20    2:44.95        
     1) Swenson, Illia 9                2) Burton, Gracie 10              
     3) Fosmore, Alyssa 10              4) Pauley, Journey 9              
              46.83     1:27.43 (40.60)     2:04.98 (37.55)     2:44.95 (39.97)
 
Event 74  Boys 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        Meet: M 1:57.55   2/24/2013 WSY Swimming, WSY                          
                         K Farrow, T Chase, M Hardt, Z Gallagher           
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Greater Susquehanna Valley YMC-MA  'A'            2:12.20    2:10.19        
     1) Treas, Connor 9                 2) Shannon, Colin 10              
     3) Houtz, Quentin 10               4) Brininger, Clay 10             
              35.94     1:07.21 (31.27)     1:41.70 (34.49)     2:10.19 (28.49)
  2 Waynesboro Area YMCA-MA  'A'                      2:19.96    2:18.78        
     1) Harsh, Eli 10                   2) Halstead, Luke 9               
     3) Yost, Will 10                   4) Philp, Alex 10                 
              33.64     1:08.74 (35.10)     1:44.85 (36.11)     2:18.78 (33.93)
  3 WSY Swimming-MA  'A'                              2:24.91    2:21.14        
     1) Laurore, Max 10                 2) Kertes, Jacob 10               
     3) Culleiton, Theo 9               4) Keefer, Grant 10               
              30.57     1:07.69 (37.12)     1:50.17 (42.48)     2:21.14 (30.97)
  4 Lebanon YMCA Swimming-MA  'A'                     2:25.57    2:34.93        
     1) Belcher, Wyatt 10               2) Lantz, Ryan 9                  
     3) Lantz, Tyler 8                  4) Hidalgo, Jomar 10              
              39.96     1:20.66 (40.70)     2:07.29 (46.63)     2:34.93 (27.64)
 
Event 75  Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: M 1:55.00   2/28/2016 Abigail Doss, SUNY -MA                     
                1:55.69  NATS
                2:02.49  JO
                2:15.00  DIST
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Shannon, Kimberly         14 GSVY-MA              2:00.36    1:52.91MNATS   
              26.20       54.70 (28.50)     1:24.03 (29.33)     1:52.91 (28.88)
  2 Adams, Tenra              13 LANY-MA              2:09.14    2:05.43 DIST   
              27.71       58.73 (31.02)     1:31.56 (32.83)     2:05.43 (33.87)
  3 Bishop, Lucy              13 LANY-MA              2:10.47    2:06.58 DIST   
              29.53     1:01.98 (32.45)     1:34.96 (32.98)     2:06.58 (31.62)
  4 Caltrider, Abby           13 CC-MA                2:11.84    2:09.50 DIST   
              29.62     1:02.61 (32.99)     1:36.38 (33.77)     2:09.50 (33.12)
  4 Linsey, Samantha          13 WSY-MA               2:10.82    2:09.50 DIST   
              30.01     1:02.87 (32.86)     1:35.66 (32.79)     2:09.50 (33.84)
  6 Shifler, Madelyn          13 CC-MA                2:11.16    2:09.73 DIST   
              29.15     1:01.56 (32.41)     1:36.01 (34.45)     2:09.73 (33.72)
  7 Buhrman, Kay              13 WAY-MA               2:12.04    2:10.14 DIST   
              29.15     1:02.18 (33.03)     1:37.03 (34.85)     2:10.14 (33.11)
  8 Weichseldorfer, Sarah     14 York Y-MA            2:11.09    2:15.19        
              31.17     1:05.32 (34.15)     1:40.61 (35.29)     2:15.19 (34.58)
B - Final
  9 Farmer, Lilly             14 LANY-MA              2:16.04    2:09.67 DIST   
              29.09     1:01.67 (32.58)     1:35.98 (34.31)     2:09.67 (33.69)
 10 Bortner, Maddie           13 York Y-MA            2:12.47    2:10.72 DIST   
              29.72     1:02.68 (32.96)     1:37.54 (34.86)     2:10.72 (33.18)
 11 Yates, Julia              14 HAY-MA               2:12.19    2:10.81 DIST   
              29.60     1:03.29 (33.69)     1:38.75 (35.46)     2:10.81 (32.06)
 12 Schweigert, Caroline      14 LANY-MA              2:16.71    2:10.86 DIST   
              29.90     1:03.21 (33.31)     1:37.26 (34.05)     2:10.86 (33.60)
 13 Welsh, Grace              13 LANY-MA              2:15.71    2:12.90 DIST   
              30.15     1:04.04 (33.89)     1:39.84 (35.80)     2:12.90 (33.06)
 14 Hritz, Dolly              13 CYAA-ZZ              2:12.81    2:13.88 DIST   
              30.34     1:04.30 (33.96)     1:39.51 (35.21)     2:13.88 (34.37)
 15 Stringe, Kendall          13 York Y-MA            2:15.23    2:14.43 DIST   
              30.30     1:04.68 (34.38)     1:40.01 (35.33)     2:14.43 (34.42)
 16 Binkley, Alexis           13 LEBY-MA              2:15.91    2:15.01        
              31.70     1:05.54 (33.84)     1:40.37 (34.83)     2:15.01 (34.64)
 
Event 75  Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: M 1:55.00   2/28/2016 Abigail Doss, SUNY -MA                     
                1:55.69  NATS
                2:02.49  JO
                2:15.00  DIST
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Shannon, Kimberly         14 GSVY-MA              1:54.18    2:00.36 qJO    
              28.63       59.20 (30.57)     1:30.13 (30.93)     2:00.36 (30.23)
  2 Adams, Tenra              13 LANY-MA              2:11.71    2:09.14 qDIST  
              29.04     1:01.64 (32.60)     1:35.47 (33.83)     2:09.14 (33.67)
  3 Bishop, Lucy              13 LANY-MA              2:10.29    2:10.47 qDIST  
              30.27     1:03.64 (33.37)     1:37.84 (34.20)     2:10.47 (32.63)
  4 Linsey, Samantha          13 WSY-MA               2:14.55    2:10.82 qDIST  
              30.44     1:03.84 (33.40)     1:38.29 (34.45)     2:10.82 (32.53)
  5 Weichseldorfer, Sarah     14 York Y-MA            2:15.00    2:11.09 qDIST  
              30.74     1:04.39 (33.65)     1:38.29 (33.90)     2:11.09 (32.80)
  6 Shifler, Madelyn          13 CC-MA                2:08.48    2:11.16 qDIST  
              29.81     1:02.51 (32.70)     1:37.02 (34.51)     2:11.16 (34.14)
  7 Caltrider, Abby           13 CC-MA                2:11.59    2:11.84 qDIST  
              30.46     1:03.77 (33.31)     1:38.12 (34.35)     2:11.84 (33.72)
  8 Buhrman, Kay              13 WAY-MA               2:13.69    2:12.04 qDIST  
              30.03     1:04.21 (34.18)     1:40.06 (35.85)     2:12.04 (31.98)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Yates, Julia              14 HAY-MA               2:08.17    2:12.19 qDIST  
              29.48     1:03.14 (33.66)     1:37.93 (34.79)     2:12.19 (34.26)
 10 Bortner, Maddie           13 York Y-MA            2:12.60    2:12.47 qDIST  
              30.30     1:03.93 (33.63)     1:38.50 (34.57)     2:12.47 (33.97)
 11 Hritz, Dolly              13 CYAA-ZZ              2:11.46    2:12.81 qDIST  
              30.49     1:04.29 (33.80)     1:38.61 (34.32)     2:12.81 (34.20)
 12 Beck, Mya                 13 WAY-MA               2:15.60    2:15.11 q      
              31.63     1:06.63 (35.00)     1:41.81 (35.18)     2:15.11 (33.30)
 13 Stringe, Kendall          13 York Y-MA            2:17.83    2:15.23 q      
              30.89     1:05.32 (34.43)     1:41.27 (35.95)     2:15.23 (33.96)
 14 Rundquist, Ireland        13 WAY-MA               2:22.21    2:15.61 q      
              31.06     1:07.11 (36.05)     1:43.46 (36.35)     2:15.61 (32.15)
 15 Welsh, Grace              13 LANY-MA              2:26.35    2:15.71 q      
              30.71     1:06.07 (35.36)     1:41.56 (35.49)     2:15.71 (34.15)
 16 Binkley, Alexis           13 LEBY-MA              2:14.60    2:15.91 q      
              31.84     1:06.03 (34.19)     1:41.60 (35.57)     2:15.91 (34.31)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Farmer, Lilly             14 LANY-MA              2:10.59    2:16.04        
              30.40     1:05.33 (34.93)     1:41.55 (36.22)     2:16.04 (34.49)
 18 Schweigert, Caroline      14 LANY-MA              2:12.31    2:16.71        
              31.51     1:06.30 (34.79)     1:41.77 (35.47)     2:16.71 (34.94)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Miller, Jordan            13 WAY-MA               2:30.88    2:18.74        
              32.25     1:07.91 (35.66)     1:44.46 (36.55)     2:18.74 (34.28)
 20 Naddeo, Brenna            14 WAY-MA               2:30.08    2:18.93        
              32.32     1:07.28 (34.96)     1:43.27 (35.99)     2:18.93 (35.66)
 21 McCormick, Lea            13 GSVY-MA              2:20.80    2:20.09        
              31.69     1:07.92 (36.23)     1:44.72 (36.80)     2:20.09 (35.37)
 22 Fegan, Hailey             13 CC-MA                2:18.08    2:20.59        
              31.41     1:07.15 (35.74)     1:43.58 (36.43)     2:20.59 (37.01)
 23 Lantz, Chelsea            14 LEBY-MA              2:28.96    2:21.34        
              31.80     1:07.71 (35.91)     1:46.16 (38.45)     2:21.34 (35.18)
 24 Linn, Abbey               13 GSVY-MA              2:28.29    2:21.65        
              32.73     1:08.58 (35.85)     1:46.32 (37.74)     2:21.65 (35.33)
 25 Zodet, Avery              13 LANY-MA              2:25.45    2:22.38        
              32.65     1:09.00 (36.35)     1:46.70 (37.70)     2:22.38 (35.68)
 26 Thrush, Hannah            13 NDCY-MA              2:22.36    2:22.65        
              31.50     1:08.37 (36.87)     1:45.94 (37.57)     2:22.65 (36.71)
 27 Roe, Kirra                13 NDCY-MA              2:27.73    2:28.59        
              33.27     1:11.08 (37.81)     1:50.40 (39.32)     2:28.59 (38.19)
 28 Painter, Maria            13 GSVY-MA              2:24.32    2:28.98        
              33.63     1:11.21 (37.58)   2:28.98 (1:17.77)                    
 29 Gilbert, Sophia           14 LEBY-MA                   NT    2:36.49        
              33.38     1:13.42 (40.04)     1:55.38 (41.96)     2:36.49 (41.11)
 30 Stoops, Maddy             13 WAY-MA               2:42.03    2:37.30        
              35.90     1:15.94 (40.04)     1:57.15 (41.21)     2:37.30 (40.15)
 31 Savage, Ava               13 NDCY-MA                   NT    2:40.40        
              38.08     1:19.85 (41.77)     1:59.76 (39.91)     2:40.40 (40.64)
 32 Ashworth, Elizabeth       14 York Y-MA            3:01.08    2:56.46        
              39.42     1:23.07 (43.65)     2:12.16 (49.09)     2:56.46 (44.30)
 33 Womer, Haley              13 York Y-MA            3:02.13    2:59.01        
              44.45     1:28.92 (44.47)     2:14.22 (45.30)     2:59.01 (44.79)
 
Event 76  Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: M 1:52.60   2/25/2018 Logan Smith, FSC-LEBY                      
                1:45.39  NATS
                1:56.29  JO
                2:13.00  DIST
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Chang, Jonathan           13 WSY-MA               1:54.19    1:50.73MJO     
              25.22       53.58 (28.36)     1:21.97 (28.39)     1:50.73 (28.76)
  2 Mikula, Caz               14 LANY-MA              1:56.52    1:52.39MJO     
              25.75       54.06 (28.31)     1:23.46 (29.40)     1:52.39 (28.93)
  3 Ritchie, Jed              13 CC-MA                1:57.46    1:56.51 DIST   
              27.02       56.85 (29.83)     1:26.93 (30.08)     1:56.51 (29.58)
  4 Reichner, Trevor          13 GSVY-MA              1:59.48    1:57.25 DIST   
              27.12       57.01 (29.89)     1:26.83 (29.82)     1:57.25 (30.42)
  5 Ordonez, Mason            13 GSVY-MA              2:05.02    2:00.28 DIST   
              27.55       58.38 (30.83)     1:29.90 (31.52)     2:00.28 (30.38)
  6 Meck, Brian               14 LANY-MA              2:05.08    2:01.62 DIST   
              28.17       59.35 (31.18)     1:31.00 (31.65)     2:01.62 (30.62)
  6 Hollinger, Jackson        14 York Y-MA            2:04.32    2:01.62 DIST   
              28.17       58.52 (30.35)     1:30.19 (31.67)     2:01.62 (31.43)
  8 Giesselbach, Danny        14 York Y-MA            2:06.69    2:02.90 DIST   
              27.86       59.10 (31.24)     1:31.42 (32.32)     2:02.90 (31.48)
B - Final
  9 Roettger, Luke            14 LANY-MA              2:11.14    2:07.81 DIST   
              27.79     1:00.72 (32.93)     1:35.67 (34.95)     2:07.81 (32.14)
 10 O'Leary, Michael          13 York Y-MA            2:11.00    2:07.86 DIST   
              29.41     1:02.41 (33.00)     1:36.01 (33.60)     2:07.86 (31.85)
 11 Vitko, Ivan               13 LANY-MA              2:14.47    2:08.51 DIST   
              28.97     1:02.21 (33.24)     1:36.78 (34.57)     2:08.51 (31.73)
 12 Miller, Stevy             13 York Y-MA            2:12.11    2:08.78 DIST   
              29.51     1:02.29 (32.78)     1:36.04 (33.75)     2:08.78 (32.74)
 13 Burgess, Tyler            14 York Y-MA            2:11.17    2:12.96 DIST   
              30.15     1:04.68 (34.53)     1:39.79 (35.11)     2:12.96 (33.17)
 14 Long, Emerson             13 LANY-MA              2:12.55    2:13.09        
              30.34     1:03.93 (33.59)     1:38.98 (35.05)     2:13.09 (34.11)
 15 Schwalm, Grant            13 York Y-MA            2:13.19    2:13.46        
              30.48     1:04.56 (34.08)     1:39.89 (35.33)     2:13.46 (33.57)
 16 Best, Joey                13 GSVY-MA              2:15.21    2:13.77        
              29.60     1:02.74 (33.14)     1:38.57 (35.83)     2:13.77 (35.20)
 
Event 76  Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: M 1:52.60   2/25/2018 Logan Smith, FSC-LEBY                      
                1:45.39  NATS
                1:56.29  JO
                2:13.00  DIST
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Chang, Jonathan           13 WSY-MA               1:51.47    1:54.19 qJO    
              26.08       55.78 (29.70)     1:25.01 (29.23)     1:54.19 (29.18)
  2 Mikula, Caz               14 LANY-MA              1:59.15    1:56.52 qDIST  
              26.44       56.00 (29.56)     1:26.67 (30.67)     1:56.52 (29.85)
  3 Ritchie, Jed              13 CC-MA                1:57.23    1:57.46 qDIST  
              27.24       56.57 (29.33)     1:27.18 (30.61)     1:57.46 (30.28)
  4 Decker, Joseph            14 WAY-MA               2:02.28    1:59.10 qDIST  
              27.06       56.92 (29.86)     1:28.16 (31.24)     1:59.10 (30.94)
  5 Reichner, Trevor          13 GSVY-MA              1:57.34    1:59.48 qDIST  
              27.79       57.95 (30.16)     1:29.06 (31.11)     1:59.48 (30.42)
  6 Hollinger, Jackson        14 York Y-MA            2:04.88    2:04.32 qDIST  
              28.86     1:00.06 (31.20)     1:32.51 (32.45)     2:04.32 (31.81)
  7 Ordonez, Mason            13 GSVY-MA              2:04.28    2:05.02 qDIST  
              28.72     1:01.36 (32.64)     1:34.11 (32.75)     2:05.02 (30.91)
  8 Meck, Brian               14 LANY-MA              2:03.38    2:05.08 qDIST  
              27.54       58.90 (31.36)     1:31.94 (33.04)     2:05.08 (33.14)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Giesselbach, Danny        14 York Y-MA            2:04.68    2:06.69 qDIST  
              28.06       59.77 (31.71)     1:34.29 (34.52)     2:06.69 (32.40)
 10 O'Leary, Michael          13 York Y-MA            2:14.98    2:11.00 qDIST  
              30.31     1:04.40 (34.09)     1:38.72 (34.32)     2:11.00 (32.28)
 11 Roettger, Luke            14 LANY-MA              2:17.41    2:11.14 qDIST  
              29.53     1:03.03 (33.50)     1:38.38 (35.35)     2:11.14 (32.76)
 12 Burgess, Tyler            14 York Y-MA            2:14.96    2:11.17 qDIST  
              30.09     1:04.66 (34.57)     1:38.68 (34.02)     2:11.17 (32.49)
 13 Miller, Stevy             13 York Y-MA            2:11.24    2:12.11 qDIST  
              30.12     1:04.19 (34.07)     1:38.76 (34.57)     2:12.11 (33.35)
 14 Long, Emerson             13 LANY-MA              2:12.83    2:12.55 qDIST  
              30.55     1:03.94 (33.39)     1:38.71 (34.77)     2:12.55 (33.84)
 15 Schwalm, Grant            13 York Y-MA            2:12.30    2:13.19 q      
              30.73     1:04.72 (33.99)     1:39.66 (34.94)     2:13.19 (33.53)
 16 Vitko, Ivan               13 LANY-MA              2:15.02    2:14.47 q      
              30.07     1:04.66 (34.59)     1:41.00 (36.34)     2:14.47 (33.47)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Best, Joey                13 GSVY-MA              2:17.43    2:15.21        
              30.05     1:03.94 (33.89)     1:39.61 (35.67)     2:15.21 (35.60)
 18 Knarr, Trevor             13 York Y-MA            2:26.07    2:18.88        
              30.75     1:05.28 (34.53)     1:41.90 (36.62)     2:18.88 (36.98)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Detwiler, Guy             13 WAY-MA               2:20.71    2:22.37        
              32.00     1:07.98 (35.98)     1:45.47 (37.49)     2:22.37 (36.90)
 20 Young, Colin              13 WAY-MA               2:38.65    2:25.37        
              34.44     1:12.14 (37.70)     1:51.32 (39.18)     2:25.37 (34.05)
 21 Fassero, Miles            13 GSVY-MA              2:36.41    2:25.95        
              32.85     1:10.09 (37.24)     1:49.47 (39.38)     2:25.95 (36.48)
 22 Pachucki, Evan            14 GSVY-MA              2:25.69    2:27.41        
              32.40     1:10.15 (37.75)     1:49.03 (38.88)     2:27.41 (38.38)
 23 Wohlheiter, Brady         14 GSVY-MA              2:30.46    2:28.23        
              34.51     1:11.13 (36.62)     1:49.97 (38.84)     2:28.23 (38.26)
 24 Montgomery, Jacob         13 York Y-MA            2:30.82    2:33.98        
              33.78     1:13.84 (40.06)   2:33.98 (1:20.14)                    
 25 Lulo, Edward              14 York Y-MA            2:28.99    2:38.50        
              34.19     1:14.52 (40.33)   2:38.50 (1:23.98)                    
 26 Minnich, Bryson           14 NDCY-MA              2:46.13    2:43.93        
              35.81     1:17.55 (41.74)     2:02.38 (44.83)     2:43.93 (41.55)
 27 Lenherr, Andrew           13 CC-MA                     NT    2:52.05        
              35.84                             2:04.93 ( )     2:52.05 (47.12)
 -- Croghan, Nick             14 HAY-MA               1:51.72         DQ        
      False start
              26.17       55.66 (29.49)     1:25.15 (29.49)          DQ (28.39)
 
Event 77  Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: M 2:04.28    3/2/2014 Abigail Doss, SUNY                         
                2:09.89  JO
                2:25.50  DIST
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Walsh, Aivleen            12 York Y-MA            2:10.42    2:08.90 JO     
              29.53     1:02.10 (32.57)     1:36.35 (34.25)     2:08.90 (32.55)
  2 Miller, Brianna           11 York Y-MA            2:12.30    2:10.24 DIST   
              29.44     1:02.35 (32.91)     1:36.83 (34.48)     2:10.24 (33.41)
  3 Evans, Lilly              12 CC-MA                2:14.43    2:11.40 DIST   
              30.52     1:03.85 (33.33)     1:37.61 (33.76)     2:11.40 (33.79)
  4 Markle, Lauren            12 CC-MA                2:13.25    2:11.59 DIST   
              30.33     1:03.89 (33.56)     1:38.43 (34.54)     2:11.59 (33.16)
  5 Williams, Lydia           12 York Y-MA            2:16.36    2:13.98 DIST   
              30.34     1:04.46 (34.12)     1:39.45 (34.99)     2:13.98 (34.53)
  6 Giesselbach, Sarah        12 York Y-MA            2:23.96    2:20.23 DIST   
              32.17     1:08.75 (36.58)     1:45.98 (37.23)     2:20.23 (34.25)
  7 Updegrave, Delaney        12 NDCY-MA              2:20.93    2:21.18 DIST   
              30.82     1:06.77 (35.95)     1:44.42 (37.65)     2:21.18 (36.76)
  8 Harsh, Chesley            12 WAY-MA               2:28.49    2:24.52 DIST   
              32.71     1:09.41 (36.70)     1:47.84 (38.43)     2:24.52 (36.68)
B - Final
  9 Boyer, Laurel             11 GSVY-MA              2:29.68    2:25.88        
              31.92     1:09.04 (37.12)     1:47.46 (38.42)     2:25.88 (38.42)
 10 Purkanto, Alexia          11 York Y-MA            2:31.42    2:29.88        
              33.06     1:10.80 (37.74)     1:50.36 (39.56)     2:29.88 (39.52)
 11 Wolfe, Kayla              12 CC-MA                2:30.83    2:32.55        
              31.84     1:09.82 (37.98)     1:52.00 (42.18)     2:32.55 (40.55)
 12 Yard, Laney               11 HAY-MA               2:41.91    2:39.30        
              34.36     1:15.64 (41.28)     1:58.26 (42.62)     2:39.30 (41.04)
 13 Naylor, Ashley            11 York Y-MA            2:43.78    2:41.70        
              36.51     1:18.64 (42.13)     2:01.27 (42.63)     2:41.70 (40.43)
 14 Gilbert, Kenidee          11 LEBY-MA              2:49.95    2:42.89        
              36.90     1:18.59 (41.69)     2:00.93 (42.34)     2:42.89 (41.96)
 15 Egner, Emma               12 WSY-MA               2:59.65    2:53.64        
              37.69     1:21.14 (43.45)     2:07.49 (46.35)     2:53.64 (46.15)
 
Event 77  Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: M 2:04.28    3/2/2014 Abigail Doss, SUNY                         
                2:09.89  JO
                2:25.50  DIST
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Walsh, Aivleen            12 York Y-MA            2:12.28    2:10.42 qDIST  
              30.79     1:04.28 (33.49)     1:38.36 (34.08)     2:10.42 (32.06)
  2 Miller, Brianna           11 York Y-MA            2:12.97    2:12.30 qDIST  
              29.98     1:04.02 (34.04)     1:39.35 (35.33)     2:12.30 (32.95)
  3 Markle, Lauren            12 CC-MA                2:12.92    2:13.25 qDIST  
              30.99     1:04.77 (33.78)     1:39.24 (34.47)     2:13.25 (34.01)
  4 Evans, Lilly              12 CC-MA                2:17.59    2:14.43 qDIST  
              32.00     1:05.71 (33.71)     1:39.30 (33.59)     2:14.43 (35.13)
  5 Williams, Lydia           12 York Y-MA            2:13.12    2:16.36 qDIST  
              31.41     1:06.31 (34.90)     1:41.46 (35.15)     2:16.36 (34.90)
  6 Updegrave, Delaney        12 NDCY-MA              2:19.14    2:20.93 qDIST  
              31.60     1:08.28 (36.68)     1:46.54 (38.26)     2:20.93 (34.39)
  7 Giesselbach, Sarah        12 York Y-MA            2:22.09    2:23.96 qDIST  
              32.53     1:10.21 (37.68)     1:48.00 (37.79)     2:23.96 (35.96)
  8 Harsh, Chesley            12 WAY-MA               2:23.75    2:28.49 q      
              33.74     1:11.71 (37.97)     1:50.67 (38.96)     2:28.49 (37.82)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Boyer, Laurel             11 GSVY-MA              2:24.82    2:29.68 q      
              32.67     1:10.95 (38.28)     1:50.93 (39.98)     2:29.68 (38.75)
 10 Wolfe, Kayla              12 CC-MA                2:38.56    2:30.83 q      
              33.10     1:11.23 (38.13)     1:51.43 (40.20)     2:30.83 (39.40)
 11 Purkanto, Alexia          11 York Y-MA            2:31.21    2:31.42 q      
              33.80     1:12.57 (38.77)     1:52.94 (40.37)     2:31.42 (38.48)
 12 Maggio, Rylee             12 WSY-MA               2:32.88    2:32.70 q      
              32.74     1:12.37 (39.63)     1:53.91 (41.54)     2:32.70 (38.79)
 13 King, Delaney             11 York Y-MA            2:35.51    2:40.64 q      
              34.82     1:16.13 (41.31)     1:58.60 (42.47)     2:40.64 (42.04)
 14 Yard, Laney               11 HAY-MA               2:43.67    2:41.91 q      
              35.80     1:18.42 (42.62)     2:01.51 (43.09)     2:41.91 (40.40)
 15 Naylor, Ashley            11 York Y-MA            2:58.06    2:43.78 q      
              35.92     1:17.39 (41.47)     2:01.67 (44.28)     2:43.78 (42.11)
 16 Gilbert, Kenidee          11 LEBY-MA                   NT    2:49.95 q      
              37.04     1:19.98 (42.94)     2:05.73 (45.75)     2:49.95 (44.22)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Egner, Emma               12 WSY-MA               3:06.49    2:59.65        
              38.55     1:23.62 (45.07)     2:11.88 (48.26)     2:59.65 (47.77)
 
Event 78  Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: M 2:00.78   2/26/2017 Nick Shelly, CC   -MA                      
                2:08.79  JO
                2:32.50  DIST
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Kaczmark, Alex            11 CC-MA                2:00.81    1:58.68MJO     
              26.87       56.40 (29.53)     1:27.70 (31.30)     1:58.68 (30.98)
  2 Filipovits, Sean          12 HAY-MA               2:07.00    2:05.30 JO     
              28.23       59.89 (31.66)     1:33.06 (33.17)     2:05.30 (32.24)
  3 Detwiler, Sean            12 WAY-MA               2:09.69    2:08.30 JO     
              29.25     1:02.16 (32.91)     1:36.07 (33.91)     2:08.30 (32.23)
  4 Bonner, JB                12 WAY-MA               2:11.28    2:09.20 DIST   
              29.78     1:02.69 (32.91)     1:37.06 (34.37)     2:09.20 (32.14)
  5 Torres, Roman             11 York Y-MA            2:10.60    2:09.74 DIST   
              28.65     1:01.34 (32.69)     1:35.66 (34.32)     2:09.74 (34.08)
  6 Tasker, Amir              11 CC-MA                2:16.70    2:11.28 DIST   
              29.90     1:03.06 (33.16)     1:37.45 (34.39)     2:11.28 (33.83)
  7 Newton, Christian         12 LEBY-MA              2:16.71    2:14.88 DIST   
              31.80     1:06.43 (34.63)     1:41.28 (34.85)     2:14.88 (33.60)
  8 King, Dalen               12 York Y-MA            2:17.43    2:17.98 DIST   
              31.26     1:07.16 (35.90)     1:43.41 (36.25)     2:17.98 (34.57)
B - Final
  9 White, Ethan              11 CC-MA                2:20.21    2:17.06 DIST   
              31.49     1:06.86 (35.37)     1:42.60 (35.74)     2:17.06 (34.46)
 10 Hearn, Mitch              11 WSY-MA               2:18.99    2:17.22 DIST   
              32.05     1:07.61 (35.56)     1:43.43 (35.82)     2:17.22 (33.79)
 11 Cameron, Harold           11 CYAA-ZZ              2:25.19    2:21.96 DIST   
              32.86     1:09.65 (36.79)     1:47.28 (37.63)     2:21.96 (34.68)
 12 Rosenbach, Liam           11 HAY-MA               2:23.73    2:22.47 DIST   
              32.37     1:08.82 (36.45)     1:46.12 (37.30)     2:22.47 (36.35)
 13 Seitz, Joshua             12 York Y-MA            2:28.19    2:23.14 DIST   
              33.27     1:10.23 (36.96)     1:47.90 (37.67)     2:23.14 (35.24)
 14 Moyer, Malachi            11 GSVY-MA              2:29.50    2:29.78 DIST   
              32.28     1:10.24 (37.96)     1:50.24 (40.00)     2:29.78 (39.54)
 15 Adamek, Griffin           11 CC-MA                2:27.28    2:32.02 DIST   
              34.27     1:14.40 (40.13)     1:55.12 (40.72)     2:32.02 (36.90)
 16 Romyn, AJ                 11 York Y-MA            2:36.66    2:37.94        
              35.52     1:16.20 (40.68)     1:58.37 (42.17)     2:37.94 (39.57)
 
Event 78  Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: M 2:00.78   2/26/2017 Nick Shelly, CC   -MA                      
                2:08.79  JO
                2:32.50  DIST
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Kaczmark, Alex            11 CC-MA                2:01.70    2:00.81 qJO    
              27.36       57.20 (29.84)     1:28.91 (31.71)     2:00.81 (31.90)
  2 Filipovits, Sean          12 HAY-MA               2:08.20    2:07.00 qJO    
              28.09     1:00.65 (32.56)     1:34.37 (33.72)     2:07.00 (32.63)
  3 Detwiler, Sean            12 WAY-MA               2:09.42    2:09.69 qDIST  
              29.73     1:03.00 (33.27)     1:37.23 (34.23)     2:09.69 (32.46)
  4 Torres, Roman             11 York Y-MA            2:11.02    2:10.60 qDIST  
              29.83     1:02.66 (32.83)     1:37.23 (34.57)     2:10.60 (33.37)
  5 Bonner, JB                12 WAY-MA               2:12.85    2:11.28 qDIST  
              29.91     1:03.48 (33.57)     1:38.69 (35.21)     2:11.28 (32.59)
  6 Tasker, Amir              11 CC-MA                2:16.72    2:16.70 qDIST  
              31.92     1:06.58 (34.66)     1:41.81 (35.23)     2:16.70 (34.89)
  7 Newton, Christian         12 LEBY-MA              2:19.62    2:16.71 qDIST  
              31.57     1:07.24 (35.67)     1:42.99 (35.75)     2:16.71 (33.72)
  8 King, Dalen               12 York Y-MA            2:16.13    2:17.43 qDIST  
              31.28     1:07.17 (35.89)     1:43.35 (36.18)     2:17.43 (34.08)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Hearn, Mitch              11 WSY-MA               2:20.92    2:18.99 qDIST  
              31.81     1:08.05 (36.24)     1:44.41 (36.36)     2:18.99 (34.58)
 10 White, Ethan              11 CC-MA                2:18.14    2:20.21 qDIST  
              31.87     1:08.61 (36.74)     1:45.02 (36.41)     2:20.21 (35.19)
 11 Rosenbach, Liam           11 HAY-MA               2:26.84    2:23.73 qDIST  
              32.63     1:09.92 (37.29)     1:47.63 (37.71)     2:23.73 (36.10)
 12 Cameron, Harold           11 CYAA-ZZ              2:30.12    2:25.19 qDIST  
              33.36     1:10.63 (37.27)     1:48.56 (37.93)     2:25.19 (36.63)
 13 Adamek, Griffin           11 CC-MA                2:32.77    2:27.28 qDIST  
              33.87     1:12.18 (38.31)     1:50.70 (38.52)     2:27.28 (36.58)
 14 Seitz, Joshua             12 York Y-MA            2:22.51    2:28.19 qDIST  
              33.47     1:10.77 (37.30)     1:50.78 (40.01)     2:28.19 (37.41)
 15 Moyer, Malachi            11 GSVY-MA              2:33.74    2:29.50 qDIST  
              32.59     1:11.92 (39.33)     1:53.29 (41.37)     2:29.50 (36.21)
 16 Romyn, AJ                 11 York Y-MA            2:38.48    2:36.66 q      
              35.71     1:17.55 (41.84)     1:58.58 (41.03)     2:36.66 (38.08)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Foremsky, Michael         11 York Y-MA            2:41.85    2:40.39        
              35.59     1:18.63 (43.04)     2:02.51 (43.88)     2:40.39 (37.88)
 18 Marcini, Maxwell          11 York Y-MA            3:03.14    2:46.47        
              35.34     1:17.28 (41.94)     2:02.14 (44.86)     2:46.47 (44.33)
-------------------------------------------------------------------------
 19 McCormick, Les            12 GSVY-MA              2:50.94    2:47.35        
              39.07     1:23.57 (44.50)     2:08.60 (45.03)     2:47.35 (38.75)
 20 Belcher, Travis           11 LEBY-MA              2:58.25    3:00.15        
              39.84     1:24.76 (44.92)   3:00.15 (1:35.39)                    
 -- Clarke, Sullivan          12 GSVY-MA              3:15.92         DQ        
      Did not finish
              39.25     1:28.17 (48.92)     2:16.70 (48.53)          DQ (17.69)
 
Event 79  Girls 9-10 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: M 2:15.43   2/26/2017 Annika Doutrich, FSC-LEBY                  
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Barker, Mady              10 WAY-MA               2:35.80    2:35.64        
              33.72     1:13.87 (40.15)     1:55.43 (41.56)     2:35.64 (40.21)
  2 Wagner, Grace             10 LANY-MA              2:47.67    2:41.92        
              35.77     1:17.99 (42.22)     2:01.25 (43.26)     2:41.92 (40.67)
  3 Smokowicz, Avery          10 LANY-MA              3:02.65    2:59.86        
              39.75     1:25.34 (45.59)     2:13.75 (48.41)     2:59.86 (46.11)
  4 Bishop, Catherine         10 LANY-MA              3:13.67    3:15.09        
              41.01     1:32.70 (51.69)     2:25.13 (52.43)     3:15.09 (49.96)
 
Event 79  Girls 9-10 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: M 2:15.43   2/26/2017 Annika Doutrich, FSC-LEBY                  
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Barker, Mady              10 WAY-MA               2:39.31    2:35.80 q      
              34.52     1:13.60 (39.08)     1:55.70 (42.10)     2:35.80 (40.10)
  2 Wagner, Grace             10 LANY-MA              2:52.18    2:47.67 q      
              37.72     1:22.41 (44.69)     2:07.57 (45.16)     2:47.67 (40.10)
  3 Smokowicz, Avery          10 LANY-MA              3:03.45    3:02.65 q      
              40.85     1:27.98 (47.13)     2:16.60 (48.62)     3:02.65 (46.05)
  4 Shives, Chloe              9 HAY-MA               3:04.35    3:04.04 q      
              41.90     1:30.07 (48.17)     2:18.32 (48.25)     3:04.04 (45.72)
  5 Bishop, Catherine         10 LANY-MA              3:22.24    3:13.67 q      
              42.44     1:33.30 (50.86)     2:23.33 (50.03)     3:13.67 (50.34)
 
Event 80  Boys 9-10 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: M 2:10.41   2/24/2013 Zack Gallagher, WSY  -MA                   
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Brininger, Clay           10 GSVY-MA              2:26.02    2:21.93        
              30.53     1:06.11 (35.58)     1:43.68 (37.57)     2:21.93 (38.25)
  2 Shannon, Colin            10 GSVY-MA              2:30.04    2:28.61        
              33.65     1:12.63 (38.98)     1:52.15 (39.52)     2:28.61 (36.46)
  3 Lucas, Johnny             10 York Y-MA            2:39.77    2:37.72        
              35.47     1:16.04 (40.57)     1:58.22 (42.18)     2:37.72 (39.50)
  4 Harsh, Eli                10 WAY-MA               2:40.24    2:38.58        
              36.55     1:18.14 (41.59)     2:00.24 (42.10)     2:38.58 (38.34)
  5 Ferroni, Max              10 York Y-MA            2:41.05    2:41.62        
              36.78     1:19.24 (42.46)     2:01.66 (42.42)     2:41.62 (39.96)
  6 Reichard, Zane            10 WAY-MA               2:41.38    2:46.46        
              37.01     1:22.04 (45.03)     2:05.90 (43.86)     2:46.46 (40.56)
  7 Lantz, Ryan                9 LEBY-MA              3:08.71    2:56.79        
              39.11     1:24.82 (45.71)     2:10.30 (45.48)     2:56.79 (46.49)
  8 Shaffer, Michael          10 WAY-MA               3:04.96    3:14.33        
              46.72     1:35.59 (48.87)     2:26.03 (50.44)     3:14.33 (48.30)
 
Event 80  Boys 9-10 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: M 2:10.41   2/24/2013 Zack Gallagher, WSY  -MA                   
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Brininger, Clay           10 GSVY-MA              2:29.59    2:26.02 q      
              31.75     1:08.94 (37.19)     1:48.85 (39.91)     2:26.02 (37.17)
  2 Shannon, Colin            10 GSVY-MA              2:30.44    2:30.04 q      
              33.74     1:12.66 (38.92)     1:52.10 (39.44)     2:30.04 (37.94)
  3 Lucas, Johnny             10 York Y-MA            2:56.82    2:39.77 q      
              36.72     1:18.69 (41.97)     2:02.14 (43.45)     2:39.77 (37.63)
  4 Harsh, Eli                10 WAY-MA               3:01.17    2:40.24 q      
              38.03     1:20.96 (42.93)     2:02.27 (41.31)     2:40.24 (37.97)
  5 Ferroni, Max              10 York Y-MA            2:45.31    2:41.05 q      
              36.56     1:18.32 (41.76)     2:00.81 (42.49)     2:41.05 (40.24)
  6 Reichard, Zane            10 WAY-MA               3:04.33    2:41.38 q      
              37.48     1:21.35 (43.87)     2:03.11 (41.76)     2:41.38 (38.27)
  7 Shaffer, Michael          10 WAY-MA                    NT    3:04.96 q      
              39.19     1:26.11 (46.92)     2:16.11 (50.00)     3:04.96 (48.85)
  8 Lantz, Ryan                9 LEBY-MA              3:19.36    3:08.71 q      
              44.67     1:33.13 (48.46)     2:23.13 (50.00)     3:08.71 (45.58)
 
Event 81  Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        Meet: M 1:00.52   2/26/2017 Gabrielle Doss, SUNY                       
                  58.79  NATS
                1:03.69  JO
                1:13.00  DIST
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Doutrich, Annika          13 LEBY-MA              1:03.18    1:02.95 JO     
              29.55     1:02.95 (33.40)                                        
  2 Kieffer, Ashley           13 NDCY-MA              1:07.28    1:06.68 DIST   
              30.63     1:06.68 (36.05)                                        
  3 Riley, Valeria            14 GSVY-MA              1:10.54    1:06.89 DIST   
              30.61     1:06.89 (36.28)                                        
  4 Adams, Tenra              13 LANY-MA              1:07.74    1:07.14 DIST   
              30.75     1:07.14 (36.39)                                        
  5 Navarro, Isabella         13 York Y-MA            1:09.44    1:08.28 DIST   
              31.18     1:08.28 (37.10)                                        
  6 Bishop, Lucy              13 LANY-MA              1:10.10    1:08.63 DIST   
              32.02     1:08.63 (36.61)                                        
  7 Binkley, Alexis           13 LEBY-MA              1:13.85    1:13.20        
              33.66     1:13.20 (39.54)                                        
  8 Paul, McKenna             13 CYAA-ZZ              1:15.07    1:14.19        
              32.87     1:14.19 (41.32)                                        
B - Final
  9 Stringe, Kendall          13 York Y-MA            1:15.33    1:13.95        
              34.49     1:13.95 (39.46)                                        
 10 Zodet, Avery              13 LANY-MA              1:17.65    1:15.65        
              35.44     1:15.65 (40.21)                                        
 11 Painter, Maria            13 GSVY-MA              1:21.48    1:16.77        
              34.86     1:16.77 (41.91)                                        
 12 Erdman, Gabriella         13 HAY-MA               1:19.56    1:17.49        
              35.26     1:17.49 (42.23)                                        
 
Event 81  Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        Meet: M 1:00.52   2/26/2017 Gabrielle Doss, SUNY                       
                  58.79  NATS
                1:03.69  JO
                1:13.00  DIST
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Doutrich, Annika          13 LEBY-MA              1:03.57    1:03.18 qJO    
              29.80     1:03.18 (33.38)                                        
  2 Kieffer, Ashley           13 NDCY-MA              1:07.63    1:07.28 qDIST  
              30.47     1:07.28 (36.81)                                        
  3 Adams, Tenra              13 LANY-MA              1:07.99    1:07.74 qDIST  
              31.01     1:07.74 (36.73)                                        
  4 Navarro, Isabella         13 York Y-MA            1:07.64    1:09.44 qDIST  
              32.02     1:09.44 (37.42)                                        
  5 Bishop, Lucy              13 LANY-MA              1:08.74    1:10.10 qDIST  
              31.96     1:10.10 (38.14)                                        
  6 Riley, Valeria            14 GSVY-MA              1:08.51    1:10.54 qDIST  
              32.30     1:10.54 (38.24)                                        
  7 Binkley, Alexis           13 LEBY-MA              1:14.23    1:13.85 q      
              35.56     1:13.85 (38.29)                                        
  8 Paul, McKenna             13 CYAA-ZZ              1:18.27    1:15.07 q      
              34.50     1:15.07 (40.57)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Stringe, Kendall          13 York Y-MA            1:16.64    1:15.33 q      
              33.91     1:15.33 (41.42)                                        
 10 Hritz, Dolly              13 CYAA-ZZ              1:17.87    1:17.15 q      
              35.30     1:17.15 (41.85)                                        
 11 Zodet, Avery              13 LANY-MA              1:15.47    1:17.65 q      
              36.62     1:17.65 (41.03)                                        
 12 Erdman, Gabriella         13 HAY-MA               1:22.65    1:19.56 q      
 13 Painter, Maria            13 GSVY-MA              1:20.35    1:21.48 q      
              35.30     1:21.48 (46.18)                                        
 14 Tobias, Mya               13 NDCY-MA              1:32.27    1:33.92 q      
              40.88     1:33.92 (53.04)                                        
 15 Martin, Karlie            14 NDCY-MA              1:47.41    1:47.63 q      
              48.15     1:47.63 (59.48)                                        
 
Event 82  Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        Meet: M 55.25   2/26/2017 CJ Pong, CC   -MA                            
                52.99  NATS
                59.59  JO
              1:13.00  DIST
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Hidalgo, Carlos           14 LEBY-MA                56.85      54.48MJO     
              25.16       54.48 (29.32)                                        
  2 Chang, Jonathan           13 WSY-MA                 57.75      56.74 JO     
              27.22       56.74 (29.52)                                        
  3 Ferroni, Ethan            14 York Y-MA              58.46      57.68 JO     
              26.86       57.68 (30.82)                                        
  4 Ritchie, Jed              13 CC-MA                  58.24      57.76 JO     
              27.17       57.76 (30.59)                                        
  5 Cianflone, Mason          14 GSVY-MA              1:01.18      59.96 DIST   
              27.63       59.96 (32.33)                                        
  6 Malusis, Mitchell         14 GSVY-MA                59.79    1:00.07 DIST   
              28.14     1:00.07 (31.93)                                        
  7 Paterson, Aiden           14 LANY-MA              1:01.21    1:00.70 DIST   
              27.93     1:00.70 (32.77)                                        
  8 Wright, Tyler             14 York Y-MA            1:02.65    1:01.98 DIST   
              30.12     1:01.98 (31.86)                                        
B - Final
  9 O'Leary, Michael          13 York Y-MA            1:04.39    1:04.77 DIST   
              31.31     1:04.77 (33.46)                                        
 10 Gross, Aidan              13 GSVY-MA              1:20.38    1:22.59        
              37.33     1:22.59 (45.26)                                        
 
Event 82  Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        Meet: M 55.25   2/26/2017 CJ Pong, CC   -MA                            
                52.99  NATS
                59.59  JO
              1:13.00  DIST
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Hidalgo, Carlos           14 LEBY-MA                54.54      56.85 qJO    
              26.30       56.85 (30.55)                                        
  2 Chang, Jonathan           13 WSY-MA                 56.03      57.75 qJO    
              27.25       57.75 (30.50)                                        
  3 Ritchie, Jed              13 CC-MA                  59.91      58.24 qJO    
              27.31       58.24 (30.93)                                        
  4 Ferroni, Ethan            14 York Y-MA              58.03      58.46 qJO    
              27.24       58.46 (31.22)                                        
  5 Malusis, Mitchell         14 GSVY-MA                59.85      59.79 qDIST  
              28.11       59.79 (31.68)                                        
  6 Cianflone, Mason          14 GSVY-MA              1:01.24    1:01.18 qDIST  
              28.54     1:01.18 (32.64)                                        
  7 Paterson, Aiden           14 LANY-MA              1:02.20    1:01.21 qDIST  
              28.19     1:01.21 (33.02)                                        
  8 Wright, Tyler             14 York Y-MA            1:03.00    1:02.65 qDIST  
              30.46     1:02.65 (32.19)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 O'Leary, Michael          13 York Y-MA            1:05.77    1:04.39 qDIST  
              29.88     1:04.39 (34.51)                                        
 10 Dibiaso, Dayton           13 LEBY-MA                   NT    1:10.25 qDIST  
              32.58     1:10.25 (37.67)                                        
 11 Gross, Aidan              13 GSVY-MA              1:26.12    1:20.38 q      
              36.38     1:20.38 (44.00)                                        
 
Event 83  Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        Meet: M 27.94   2/24/2013 Marget Shelly, CC-MA                         
                29.89  JO
                34.70  DIST
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Phillips, Eve             12 WAY-MA                 28.39      27.12MJO     
  2 Hidalgo, Carla            12 LEBY-MA                29.82      29.23 JO     
  3 Williams, Lydia           12 York Y-MA              33.24      31.86 DIST   
  4 Miller, Brianna           11 York Y-MA              32.56      32.07 DIST   
  5 Svasrstad, Tuva           12 CYAA-ZZ                33.04      33.09 DIST   
  6 Purkanto, Alexia          11 York Y-MA              33.25      33.20 DIST   
  7 Ludwick, Chloe            11 WSY-MA                 33.89      33.40 DIST   
  8 Reichelderfer, Brooke     11 CC-MA                  34.31      34.66 DIST   
B - Final
  9 Kalmanowicz, Lauren       11 York Y-MA              34.75      33.79 DIST   
 10 Roth, Sarah               12 LANY-MA                34.61      33.98 DIST   
 11 Mortorf, Jordin           12 NDCY-MA                34.70      34.32 DIST   
 12 Harsh, Chesley            12 WAY-MA                 35.90      35.36        
 13 Ray, Isabella             12 GSVY-MA                36.72      35.57        
 14 Fetterman, Olivia         11 GSVY-MA                36.54      36.02        
 15 Roettger, Mia             12 LANY-MA                36.85      36.41        
 16 Lucas, Ella               12 York Y-MA              36.57      37.25        
 
Event 83  Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        Meet: M 27.94   2/24/2013 Marget Shelly, CC-MA                         
                29.89  JO
                34.70  DIST
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Phillips, Eve             12 WAY-MA                 26.74      28.39 qJO    
  2 Hidalgo, Carla            12 LEBY-MA                29.54      29.82 qJO    
  3 Miller, Brianna           11 York Y-MA              32.60      32.56 qDIST  
  4 Svasrstad, Tuva           12 CYAA-ZZ                36.00      33.04 qDIST  
  5 Williams, Lydia           12 York Y-MA              32.21      33.24 qDIST  
  6 Purkanto, Alexia          11 York Y-MA              34.21      33.25 qDIST  
  7 Light, KatyAnne           11 LEBY-MA                34.81      33.33 qDIST  
  8 Ludwick, Chloe            11 WSY-MA                 34.08      33.89 qDIST  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Reichelderfer, Brooke     11 CC-MA                  34.48      34.31 qDIST  
 10 Roth, Sarah               12 LANY-MA                38.04      34.61 qDIST  
 11 Mortorf, Jordin           12 NDCY-MA                33.77      34.70 qDIST  
 12 Kalmanowicz, Lauren       11 York Y-MA              35.16      34.75 q      
 13 Harsh, Chesley            12 WAY-MA                 35.07      35.90 q      
 14 Fetterman, Olivia         11 GSVY-MA                36.33      36.54 q      
 15 Lucas, Ella               12 York Y-MA              38.96      36.57 q      
 16 Ray, Isabella             12 GSVY-MA                35.89      36.72 q      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Roettger, Mia             12 LANY-MA                35.95      36.85        
 18 Plank, Cheyenne           12 LANY-MA                37.83      37.35        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Crosby, Skylar            12 GSVY-MA                39.02      37.48        
 20 Yard, Laney               11 HAY-MA                 39.87      38.86        
 21 Foster, Sarah             11 CC-MA                  42.43      39.67        
 22 Driscoll, Sheila          11 York Y-MA              41.48      39.95        
 23 Larsen, Emily             12 York Y-MA              42.65      40.58        
 24 Popp, Hailey              11 NDCY-MA                40.69      41.41        
 25 Ziglar, Abigail           11 CYAA-ZZ                47.13      41.75        
 26 Kanelopoulos, Cadence     11 WAY-MA                 47.43      44.03        
 27 Unger, Hailey             11 WSY-MA                    NT      44.06        
 28 Johnston, Bryn            11 York Y-MA              44.07      44.18        
 29 Burgess, Kathryn          12 GSVY-MA                52.97      51.62        
 30 Gee, Kameryn              11 CC-MA                  54.26      53.69        
 -- Moore, Chloe              12 York Y-MA              30.45         DQ        
      False start
 
Event 84  Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        Meet: M 26.73   2/25/2018 Carlos Hidalgo, FSC-LEBY                     
                29.99  JO
                37.80  DIST
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Kaczmark, Alex            11 CC-MA                  27.97      27.32 JO     
  2 Filipovits, Sean          12 HAY-MA                 28.87      29.17 JO     
  3 Hess, Aiden               12 WAY-MA                 30.35      30.01 DIST   
  4 Trowbridge, Colin         11 LANY-MA                31.51      30.93 DIST   
  5 McGraw, Cullen            11 CC-MA                  31.33      30.94 DIST   
  6 Tasker, Amir              11 CC-MA                  31.34      31.00 DIST   
  7 Rogovin, Benjamin         12 GSVY-MA                31.62      31.85 DIST   
  8 Margevich, Josh           11 LANY-MA                31.84      31.98 DIST   
B - Final
  9 Koslowski, Drew           11 WSY-MA                 32.42      31.45 DIST   
 10 Covington, Xavier         11 CC-MA                  32.73      32.54 DIST   
 11 Brettschneider, Jonathan  12 WSY-MA                 33.85      33.05 DIST   
 12 Flemister, Elkanah        11 York Y-MA              32.41      33.24 DIST   
 13 Seitz, Joshua             12 York Y-MA              34.28      33.69 DIST   
 14 Gilbert, Thadeous         11 LEBY-MA                35.50      34.70 DIST   
 15 Gamber, Ian               12 WSY-MA                 34.80      36.34 DIST   
 
Event 84  Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        Meet: M 26.73   2/25/2018 Carlos Hidalgo, FSC-LEBY                     
                29.99  JO
                37.80  DIST
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Kaczmark, Alex            11 CC-MA                  27.58      27.97 qJO    
  2 Filipovits, Sean          12 HAY-MA                 27.63      28.87 qJO    
  3 Hess, Aiden               12 WAY-MA                 31.40      30.35 qDIST  
  4 McGraw, Cullen            11 CC-MA                  32.15      31.33 qDIST  
  5 Tasker, Amir              11 CC-MA                  31.54      31.34 qDIST  
  6 Trowbridge, Colin         11 LANY-MA                31.42      31.51 qDIST  
  7 Rogovin, Benjamin         12 GSVY-MA                31.69      31.62 qDIST  
  8 Margevich, Josh           11 LANY-MA                32.98      31.84 qDIST  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Flemister, Elkanah        11 York Y-MA              32.80      32.41 qDIST  
 10 Koslowski, Drew           11 WSY-MA                 31.71      32.42 qDIST  
 11 Covington, Xavier         11 CC-MA                  36.86      32.73 qDIST  
 12 Gates, Andrew             12 LANY-MA                33.48      32.89 qDIST  
 13 Tadajweski, Edward        12 LEBY-MA                34.74      33.55 qDIST  
 14 Brettschneider, Jonathan  12 WSY-MA                 35.20      33.85 qDIST  
 15 Seitz, Joshua             12 York Y-MA              33.07      34.28 qDIST  
 16 Gamber, Ian               12 WSY-MA                 34.99      34.80 qDIST  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Dibiaso, Carson           12 LEBY-MA                34.55      35.05 DIST   
 18 Gilbert, Thadeous         11 LEBY-MA                   NT      35.50 DIST   
-------------------------------------------------------------------------
 19 Long, Wilder              11 LANY-MA                36.66      36.05 DIST   
 20 Myers, Gage               12 LANY-MA                37.02      36.27 DIST   
 21 Roe, Ethan                11 NDCY-MA                35.50      36.42 DIST   
 22 Adamek, Griffin           11 CC-MA                  37.33      36.83 DIST   
 23 Maschmeyer, Cooper        11 CYAA-ZZ                36.64      36.98 DIST   
 24 Book, Collier             12 NDCY-MA                39.98      37.36 DIST   
 25 Morgan, Riley             12 WAY-MA                 41.71      37.84        
 26 Romyn, AJ                 11 York Y-MA              38.68      39.84        
 27 Murray, Cohen             11 WSY-MA                 41.58      39.86        
 28 McLenegan, Brayden        11 NDCY-MA                42.11      40.60        
 29 Sayres, Jack              11 LANY-MA                43.92      41.18        
 30 McCormick, Les            12 GSVY-MA                48.46      42.44        
 31 Lantz, Anthony            11 LEBY-MA                57.51      51.27        
 -- Beck, Michael             11 York Y-MA            1:03.26         DQ        
      Arms underwater recovery
 
Event 85  Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        Meet: M 29.70   2/25/2018 Eve Phillips, WAY  -MA                       
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Golden, Luna              10 CC-MA                  33.75      32.97        
  2 Stalfort, Alison          10 York Y-MA              35.26      33.71        
  3 Rogers, Sierra            10 NDCY-MA                35.59      34.69        
  4 Rosenbach, Bryn            9 HAY-MA                 36.60      36.00        
  5 Fang, Kaitlyn             10 CC-MA                  38.89      36.59        
  6 Paterson, Mary            10 LANY-MA                37.92      36.83        
  7 Keller, Audrey             9 CC-MA                  39.02      38.29        
  8 Tritle, Rylie             10 WAY-MA                 40.14      39.92        
 
Event 85  Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        Meet: M 29.70   2/25/2018 Eve Phillips, WAY  -MA                       
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Golden, Luna              10 CC-MA                  33.17      33.75 q      
  2 Stalfort, Alison          10 York Y-MA              35.24      35.26 q      
  3 Rogers, Sierra            10 NDCY-MA                37.26      35.59 q      
  4 Rosenbach, Bryn            9 HAY-MA                 36.09      36.60 q      
  5 Paterson, Mary            10 LANY-MA                37.45      37.92 q      
  6 Fang, Kaitlyn             10 CC-MA                  37.35      38.89 q      
  7 Keller, Audrey             9 CC-MA                  40.38      39.02 q      
  8 Tritle, Rylie             10 WAY-MA                 44.51      40.14 q      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Evans, Summer              9 WSY-MA                 40.86      40.21        
 10 Ulmer, Lauren              9 York Y-MA              42.63      40.28        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Land, Anya                10 York Y-MA                 NT      41.65        
 12 Howell, Libby              9 WSY-MA                 40.20      41.86        
 13 Hoffman, Calla             9 CC-MA                  44.44      42.06        
 14 Hosterman, Paige          10 GSVY-MA                44.16      43.18        
 15 Roseman, Paige             9 GSVY-MA                45.05      44.07        
 16 Markle, Natalie           10 CC-MA                  48.09      45.77        
 17 Wheeler, Trinity           9 CC-MA                  43.83      45.78        
 18 Ryu, Rachel                9 GSVY-MA                48.32      46.80        
 19 Fegan, Lexee               9 CC-MA                  52.80      47.47        
 20 Schanberger, Natalie      10 York Y-MA              47.68      47.78        
 20 White, Savannah            9 CC-MA                  45.39      47.78        
 22 Wendler, Emma             10 LANY-MA                47.88      48.02        
 23 Smith, Rosie              10 LANY-MA              1:05.10      49.48        
 24 Hatfield, Ella             9 LANY-MA                52.36      50.29        
 25 Swenson, Illia             9 York Y-MA              51.79      51.48        
 26 Cortes, Cecilia           10 LANY-MA                   NT      52.08        
 27 Burton, Gracie            10 York Y-MA            1:04.32      55.62        
 28 Pauley, Journey            9 York Y-MA              57.20      56.46        
 29 Rhea, Azrael               9 York Y-MA                 NT    1:01.74        
 -- Simpkins, Abigail         10 GSVY-MA              1:30.03         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Event 86  Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        Meet: M 30.54   2/24/2019 Jomar Hidalgo, LEBY                          
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Hidalgo, Jomar            10 LEBY-MA                29.20      29.24M       
  2 Laurore, Max              10 WSY-MA                 33.48      33.71        
  3 Brininger, Clay           10 GSVY-MA                34.37      34.00        
  4 Keefer, Grant             10 WSY-MA                 37.09      36.00        
  5 Lucas, Johnny             10 York Y-MA              38.93      37.95        
  6 Detwiler, Logan           10 WAY-MA                 35.68      39.45        
  7 Brown, Conrad             10 NDCY-MA                40.07      39.47        
  8 Book, Cameron             10 NDCY-MA                40.11      40.60        
 
Event 86  Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        Meet: M 30.54   2/24/2019 Jomar Hidalgo, LEBY                          
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Hidalgo, Jomar            10 LEBY-MA                28.70      29.20Mq      
  2 Laurore, Max              10 WSY-MA                 33.45      33.48 q      
  3 Brininger, Clay           10 GSVY-MA                33.55      34.37 q      
  4 Detwiler, Logan           10 WAY-MA                 37.61      35.68 q      
  5 Keefer, Grant             10 WSY-MA                 36.03      37.09 q      
  6 Lucas, Johnny             10 York Y-MA              38.09      38.93 q      
  7 Brown, Conrad             10 NDCY-MA                37.06      40.07 q      
  8 Book, Cameron             10 NDCY-MA                44.48      40.11 q      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Philp, Alex               10 WAY-MA                 42.37      41.72        
 10 Houtz, Quentin            10 GSVY-MA                43.67      42.28        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Kertes, Jacob             10 WSY-MA                 49.65      43.52        
 12 Treas, Connor              9 GSVY-MA                47.42      46.53        
 13 Valle, Jude                9 LANY-MA                44.31      47.24        
 14 Nguyen, Keitaro           10 York Y-MA              47.97      47.64        
 15 Reichard, Zane            10 WAY-MA               1:03.06      55.07        
 -- Smith, Maximus            10 NDCY-MA                55.21         DQ        
      One hand touch
 -- DePhillips, Ryan           9 GSVY-MA                50.60         DQ        
      Arms underwater recovery
 
Event 87  Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: M 25.24    3/2/2014 Marget Shelly, CC   -MA                      
                24.69  NATS
                26.09  JO
                28.70  DIST
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Rauhauser, Ashley         14 HAY-MA                 26.40      26.45 DIST   
  2 Gerlinski, Emma           13 GSVY-MA                27.34      26.72 DIST   
  3 Kieffer, Ashley           13 NDCY-MA                26.77      26.75 DIST   
  4 Welsh, Grace              13 LANY-MA                27.20      26.84 DIST   
  5 Kalmanowicz, Kate         14 York Y-MA              27.14      27.11 DIST   
  6 Bishop, Lucy              13 LANY-MA                27.89      27.34 DIST   
  7 Yates, Julia              14 HAY-MA                 27.33      27.56 DIST   
  8 Cox, Colby                13 CYAA-ZZ                27.74      27.81 DIST   
B - Final
  9 Lantz, Chelsea            14 LEBY-MA                27.91      27.44 DIST   
 10 Hritz, Dolly              13 CYAA-ZZ                28.25      27.74 DIST   
 11 Linsey, Samantha          13 WSY-MA                 28.19      27.76 DIST   
 12 Caltrider, Abby           13 CC-MA                  28.01      27.91 DIST   
 13 Shifler, Madelyn          13 CC-MA                  28.10      27.92 DIST   
 14 Schweigert, Caroline      14 LANY-MA                27.89      28.03 DIST   
 15 Navarro, Isabella         13 York Y-MA              28.69      28.57 DIST   
 16 Rothermel, Tatum          14 NDCY-MA                28.59      28.64 DIST   
 
Event 87  Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: M 25.24    3/2/2014 Marget Shelly, CC   -MA                      
                24.69  NATS
                26.09  JO
                28.70  DIST
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Rauhauser, Ashley         14 HAY-MA                 26.39      26.40 qDIST  
  2 Kieffer, Ashley           13 NDCY-MA                26.98      26.77 qDIST  
  3 Kalmanowicz, Kate         14 York Y-MA              27.31      27.14 qDIST  
  4 Welsh, Grace              13 LANY-MA                29.44      27.20 qDIST  
  5 Yates, Julia              14 HAY-MA                 26.09      27.33 qDIST  
  6 Gerlinski, Emma           13 GSVY-MA                26.99      27.34 qDIST  
  7 Rundquist, Ireland        13 WAY-MA                 27.33      27.61 qDIST  
  8 Cox, Colby                13 CYAA-ZZ                28.18      27.74 qDIST  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Bishop, Lucy              13 LANY-MA                27.89      27.89 qDIST  
 10 Schweigert, Caroline      14 LANY-MA                27.25     J27.89 qDIST  
 11 Lantz, Chelsea            14 LEBY-MA                27.89      27.91 qDIST  
 12 Caltrider, Abby           13 CC-MA                  27.35      28.01 qDIST  
 13 Shifler, Madelyn          13 CC-MA                  28.11      28.10 qDIST  
 14 Linsey, Samantha          13 WSY-MA                 26.46      28.19 qDIST  
 15 Hritz, Dolly              13 CYAA-ZZ                27.66      28.25 qDIST  
 16 Hess, Belle               13 WAY-MA                 28.85      28.49 qDIST  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Beck, Mya                 13 WAY-MA                 28.27      28.57 DIST   
 18 Rothermel, Tatum          14 NDCY-MA                28.91      28.59 DIST   
-------------------------------------------------------------------------
 19 Fegan, Hailey             13 CC-MA                  28.48      28.68 DIST   
 20 Navarro, Isabella         13 York Y-MA              27.91      28.69 DIST   
 21 Swanson, Emma             14 WAY-MA                 29.74      28.74        
 22 McCormick, Lea            13 GSVY-MA                27.86      28.77        
 23 Weichseldorfer, Sarah     14 York Y-MA              28.92      29.03        
 23 Paul, McKenna             13 CYAA-ZZ                27.98      29.03        
 25 Roe, Kirra                13 NDCY-MA                29.62      29.04        
 26 Naddeo, Brenna            14 WAY-MA                 30.76      29.13        
 27 Riley, Valeria            14 GSVY-MA                27.68      29.18        
 28 Miller, Jordan            13 WAY-MA                 29.96      29.28        
 29 Fisher, Lauren            14 WSY-MA                 30.68      29.62        
 30 Thrush, Hannah            13 NDCY-MA                30.56      29.64        
 31 Linn, Abbey               13 GSVY-MA                29.62      29.70        
 32 Painter, Maria            13 GSVY-MA                29.49      29.99        
 33 Savage, Ava               13 NDCY-MA                29.62      30.03        
 34 Donner, Jillianne         13 GSVY-MA                29.01      30.14        
 35 Gilbert, Sophia           14 LEBY-MA                   NT      30.57        
 36 Romero, Grace             13 LANY-MA                31.79      30.93        
 37 Tobias, Mya               13 NDCY-MA                32.78      31.49        
 38 Taghi, Sara               14 WSY-MA                 34.60      31.51        
 39 Stoops, Maddy             13 WAY-MA                 32.73      31.61        
 40 Carbaugh, Ashlynn         13 WAY-MA                 32.82      31.94        
 41 Snyder, Kaiulani          13 GSVY-MA                33.78      32.07        
 42 Erdman, Gabriella         13 HAY-MA                 33.19      32.51        
 43 Ashworth, Elizabeth       14 York Y-MA              33.10      33.23        
 44 Skoczen, Rachel           13 WAY-MA                 34.29      33.44        
 45 Womer, Haley              13 York Y-MA              37.54      35.51        
 
Event 88  Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: M 23.09    3/2/2014 Devon Chenot, UN-MA                          
                22.09  NATS
                24.49  JO
                27.50  DIST
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Hidalgo, Carlos           14 LEBY-MA                22.97      22.51MJO     
  2 Croghan, Nick             14 HAY-MA                 24.11      23.37 JO     
  3 Chang, Jonathan           13 WSY-MA                 24.20      23.91 JO     
  4 Ritchie, Jed              13 CC-MA                  24.87      24.76 DIST   
  5 Mikula, Caz               14 LANY-MA                24.97      24.84 DIST   
  6 Paterson, Aiden           14 LANY-MA                25.47      25.01 DIST   
  7 Meck, Brian               14 LANY-MA                25.04      25.12 DIST   
  8 Malusis, Mitchell         14 GSVY-MA                25.38      25.87 DIST   
B - Final
  9 Cianflone, Mason          14 GSVY-MA                25.54      25.28 DIST   
 10 Reichner, Trevor          13 GSVY-MA                25.58      25.67 DIST   
 11 Ordonez, Mason            13 GSVY-MA                26.05      26.02 DIST   
 11 Pacifico, Ben             14 York Y-MA              25.94      26.02 DIST   
 13 Giesselbach, Danny        14 York Y-MA              26.28      26.24 DIST   
 14 Grega, Alex               14 York Y-MA              26.84      26.73 DIST   
 15 Hollinger, Jackson        14 York Y-MA              26.95      27.02 DIST   
 16 Burgess, Tyler            14 York Y-MA              26.90      28.51        
 
Event 88  Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: M 23.09    3/2/2014 Devon Chenot, UN-MA                          
                22.09  NATS
                24.49  JO
                27.50  DIST
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Hidalgo, Carlos           14 LEBY-MA                22.16      22.97MqJO    
  2 Croghan, Nick             14 HAY-MA                 24.15      24.11 qJO    
  3 Chang, Jonathan           13 WSY-MA                 23.52      24.20 qJO    
  4 Ritchie, Jed              13 CC-MA                  24.72      24.87 qDIST  
  5 Mikula, Caz               14 LANY-MA                25.40      24.97 qDIST  
  6 Meck, Brian               14 LANY-MA                24.84      25.04 qDIST  
  7 Decker, Joseph            14 WAY-MA                 27.06      25.34 qDIST  
  8 Malusis, Mitchell         14 GSVY-MA                25.01      25.38 qDIST  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Paterson, Aiden           14 LANY-MA                25.54      25.47 qDIST  
 10 Cianflone, Mason          14 GSVY-MA                25.71      25.54 qDIST  
 11 Reichner, Trevor          13 GSVY-MA                25.12      25.58 qDIST  
 12 Pacifico, Ben             14 York Y-MA              26.30      25.94 qDIST  
 13 Ordonez, Mason            13 GSVY-MA                25.79      26.05 qDIST  
 14 Giesselbach, Danny        14 York Y-MA              25.57      26.28 qDIST  
 15 Grega, Alex               14 York Y-MA              26.84      26.84 qDIST  
 16 Burgess, Tyler            14 York Y-MA              27.63      26.90 qDIST  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Hollinger, Jackson        14 York Y-MA              26.43      26.95 DIST   
 18 Wright, Tyler             14 York Y-MA              26.55      27.10 DIST   
-------------------------------------------------------------------------
 19 Vitko, Ivan               13 LANY-MA                27.05      27.11 DIST   
 20 Roettger, Luke            14 LANY-MA                27.65      27.67        
 21 Smith, Cole               14 HAY-MA                 28.09      27.75        
 22 Knarr, Trevor             13 York Y-MA              27.42      27.94        
 23 Dibiaso, Dayton           13 LEBY-MA                27.56      28.02        
 24 Long, Emerson             13 LANY-MA                27.79      28.12        
 25 Lulo, Edward              14 York Y-MA              29.24      28.30        
 26 Best, Joey                13 GSVY-MA                29.12      28.83        
 27 Schwalm, Grant            13 York Y-MA              29.94      28.85        
 28 Minnich, Bryson           14 NDCY-MA                29.07      29.03        
 29 Pachucki, Evan            14 GSVY-MA                29.19      29.04        
 30 Fassero, Miles            13 GSVY-MA                31.12      30.00        
 31 Wohlheiter, Brady         14 GSVY-MA                30.81      30.21        
 32 Detwiler, Guy             13 WAY-MA                 29.12      30.33        
 33 Young, Colin              13 WAY-MA                 32.07      30.54        
 34 Mikula, Max               13 LANY-MA                31.26      30.63        
 35 Marshall, Ethan           13 HAY-MA                 31.05      31.33        
 36 Gross, Aidan              13 GSVY-MA                31.00      31.39        
 37 Montgomery, Jacob         13 York Y-MA              32.50      32.19        
 38 Lenherr, Andrew           13 CC-MA                  36.77      34.09        
 
Event 89  Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: M 57.40   2/25/2018 Kimberly Shannon, GSVY -MA                   
                59.29  JO
              1:07.60  DIST
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Phillips, Eve             12 WAY-MA                 58.64      57.39MJO     
              28.10       57.39 (29.29)                                        
  2 Hidalgo, Carla            12 LEBY-MA                59.76      58.33 JO     
              28.70       58.33 (29.63)                                        
  3 Chang, Katie              12 WSY-MA               1:00.26      59.34 DIST   
              28.07       59.34 (31.27)                                        
  4 Walsh, Aivleen            12 York Y-MA            1:00.67    1:00.14 DIST   
              29.24     1:00.14 (30.90)                                        
  5 Moore, Chloe              12 York Y-MA            1:00.74    1:00.75 DIST   
              29.35     1:00.75 (31.40)                                        
  6 Evans, Lilly              12 CC-MA                1:02.57    1:01.59 DIST   
              30.00     1:01.59 (31.59)                                        
  7 Markle, Lauren            12 CC-MA                1:02.83    1:01.68 DIST   
              29.58     1:01.68 (32.10)                                        
  8 Updegrave, Delaney        12 NDCY-MA              1:01.93    1:10.58        
              28.35     1:10.58 (42.23)                                        
B - Final
  9 Williams, Lydia           12 York Y-MA            1:03.93    1:00.49 DIST   
              28.90     1:00.49 (31.59)                                        
 10 Giesselbach, Sarah        12 York Y-MA            1:04.92    1:03.90 DIST   
              30.42     1:03.90 (33.48)                                        
 11 Svasrstad, Tuva           12 CYAA-ZZ              1:05.03    1:05.99 DIST   
              32.08     1:05.99 (33.91)                                        
 12 Boyer, Laurel             11 GSVY-MA              1:08.32    1:06.17 DIST   
              31.76     1:06.17 (34.41)                                        
 13 Ludwick, Chloe            11 WSY-MA               1:06.25    1:06.87 DIST   
              32.00     1:06.87 (34.87)                                        
 14 Purkanto, Alexia          11 York Y-MA            1:08.84    1:09.31        
              33.04     1:09.31 (36.27)                                        
 15 Wolfe, Kayla              12 CC-MA                1:08.67    1:09.54        
              32.97     1:09.54 (36.57)                                        
 16 Black, Audrey             12 WSY-MA               1:08.79    1:10.06        
              32.52     1:10.06 (37.54)                                        
 
Event 89  Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: M 57.40   2/25/2018 Kimberly Shannon, GSVY -MA                   
                59.29  JO
              1:07.60  DIST
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Phillips, Eve             12 WAY-MA                 55.88      58.64 qJO    
              28.53       58.64 (30.11)                                        
  2 Hidalgo, Carla            12 LEBY-MA                59.11      59.76 qDIST  
              29.00       59.76 (30.76)                                        
  3 Chang, Katie              12 WSY-MA                 59.87    1:00.26 qDIST  
              28.22     1:00.26 (32.04)                                        
  4 Eckert, Jayla             12 York Y-MA            1:00.04    1:00.47 qDIST  
              28.64     1:00.47 (31.83)                                        
  5 Walsh, Aivleen            12 York Y-MA            1:01.07    1:00.67 qDIST  
              29.14     1:00.67 (31.53)                                        
  6 Moore, Chloe              12 York Y-MA            1:01.45    1:00.74 qDIST  
              29.42     1:00.74 (31.32)                                        
  7 Updegrave, Delaney        12 NDCY-MA              1:01.68    1:01.93 qDIST  
              29.15     1:01.93 (32.78)                                        
  8 Evans, Lilly              12 CC-MA                1:03.95    1:02.57 qDIST  
              30.26     1:02.57 (32.31)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Markle, Lauren            12 CC-MA                1:02.76    1:02.83 qDIST  
              30.45     1:02.83 (32.38)                                        
 10 Williams, Lydia           12 York Y-MA            1:02.35    1:03.93 qDIST  
              30.83     1:03.93 (33.10)                                        
 11 Giesselbach, Sarah        12 York Y-MA            1:06.26    1:04.92 qDIST  
              30.97     1:04.92 (33.95)                                        
 12 Svasrstad, Tuva           12 CYAA-ZZ              1:07.49    1:05.03 qDIST  
              31.17     1:05.03 (33.86)                                        
 13 Ludwick, Chloe            11 WSY-MA               1:05.27    1:06.25 qDIST  
              31.78     1:06.25 (34.47)                                        
 14 Maggio, Rylee             12 WSY-MA               1:07.58    1:08.06 q      
              31.83     1:08.06 (36.23)                                        
 15 Boyer, Laurel             11 GSVY-MA              1:07.28    1:08.32 q      
              32.55     1:08.32 (35.77)                                        
 16 Wolfe, Kayla              12 CC-MA                1:12.79    1:08.67 q      
              33.16     1:08.67 (35.51)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Black, Audrey             12 WSY-MA               1:12.29    1:08.79        
              32.91     1:08.79 (35.88)                                        
 18 Purkanto, Alexia          11 York Y-MA            1:08.78    1:08.84        
              33.22     1:08.84 (35.62)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Snyder, Roslyn            11 GSVY-MA              1:09.18    1:09.08        
              32.22     1:09.08 (36.86)                                        
 20 Kalmanowicz, Lauren       11 York Y-MA            1:09.11    1:09.54        
              34.27     1:09.54 (35.27)                                        
 21 Roettger, Mia             12 LANY-MA              1:08.36    1:09.70        
              33.32     1:09.70 (36.38)                                        
 22 Reichelderfer, Brooke     11 CC-MA                1:10.22    1:09.96        
              33.07     1:09.96 (36.89)                                        
 23 Plank, Cheyenne           12 LANY-MA              1:09.08    1:10.06        
              33.74     1:10.06 (36.32)                                        
 24 Crosby, Skylar            12 GSVY-MA              1:12.18    1:10.25        
              33.96     1:10.25 (36.29)                                        
 25 Roth, Sarah               12 LANY-MA              1:10.40    1:10.52        
              34.20     1:10.52 (36.32)                                        
 26 King, Delaney             11 York Y-MA            1:10.63    1:10.79        
              32.94     1:10.79 (37.85)                                        
 27 Fetterman, Olivia         11 GSVY-MA              1:12.86    1:11.11        
              34.32     1:11.11 (36.79)                                        
 28 Mortorf, Jordin           12 NDCY-MA              1:13.68    1:11.99        
              34.61     1:11.99 (37.38)                                        
 29 Lucas, Ella               12 York Y-MA            1:20.52    1:14.00        
              35.09     1:14.00 (38.91)                                        
 30 Yard, Laney               11 HAY-MA               1:15.45    1:14.38        
              34.54     1:14.38 (39.84)                                        
 31 Ziglar, Abigail           11 CYAA-ZZ              1:18.20    1:14.83        
              35.99     1:14.83 (38.84)                                        
 32 Philippe, Gabrielle       11 York Y-MA            1:20.47    1:15.27        
              34.84     1:15.27 (40.43)                                        
 33 Pachucki, Anna            11 GSVY-MA              1:15.65    1:16.03        
              36.34     1:16.03 (39.69)                                        
 34 Gilbert, Kenidee          11 LEBY-MA              1:17.75    1:16.32        
              36.32     1:16.32 (40.00)                                        
 35 Driscoll, Sheila          11 York Y-MA            1:15.56    1:16.35        
              36.33     1:16.35 (40.02)                                        
 36 Larsen, Emily             12 York Y-MA            1:16.35    1:16.38        
              36.37     1:16.38 (40.01)                                        
 37 Popp, Hailey              11 NDCY-MA              1:17.44    1:17.07        
              37.72     1:17.07 (39.35)                                        
 38 Ryu, Abby                 11 GSVY-MA              1:26.33    1:17.30        
 39 Kipp, Mariah              11 LEBY-MA              1:18.72    1:18.92        
              38.69     1:18.92 (40.23)                                        
 40 Kanelopoulos, Cadence     11 WAY-MA               1:19.76    1:19.11        
              37.77     1:19.11 (41.34)                                        
 41 Foster, Sarah             11 CC-MA                1:23.14    1:19.19        
              38.01     1:19.19 (41.18)                                        
 42 Lucas, Ashton             11 CC-MA                1:23.01    1:19.77        
              37.16     1:19.77 (42.61)                                        
 43 Stambaugh, Finleigh       11 York Y-MA            1:25.84    1:19.96        
              40.02     1:19.96 (39.94)                                        
 44 Egner, Emma               12 WSY-MA               1:21.57    1:20.57        
              38.80     1:20.57 (41.77)                                        
 45 Stains, Delaney           12 WAY-MA               1:19.63    1:21.25        
 46 Gudonis, Lita             11 GSVY-MA              1:21.97    1:24.42        
 47 Burgess, Kathryn          12 GSVY-MA              1:26.64    1:24.57        
              39.62     1:24.57 (44.95)                                        
 48 Gee, Kameryn              11 CC-MA                1:27.36    1:25.55        
              42.01     1:25.55 (43.54)                                        
 49 Bodan, Dempsey            11 HAY-MA               2:20.70    1:45.14        
              46.32     1:45.14 (58.82)                                        
 -- Tracey, Sarah             11 NDCY-MA                   NT         DQ        
      False start
              35.53          DQ (41.00)                                        
 
Event 90  Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: M 54.40   2/25/2018 Carlos Hidalgo, FSC-LEBY                     
                58.89  JO
              1:10.70  DIST
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Kaczmark, Alex            11 CC-MA                  56.11      55.78 JO     
              26.67       55.78 (29.11)                                        
  2 Bonner, JB                12 WAY-MA                 59.41      58.76 JO     
              28.55       58.76 (30.21)                                        
  3 Detwiler, Sean            12 WAY-MA                 58.92      59.02 DIST   
              28.39       59.02 (30.63)                                        
  4 Torres, Roman             11 York Y-MA            1:00.11      59.47 DIST   
              28.59       59.47 (30.88)                                        
  5 Tasker, Amir              11 CC-MA                1:00.28      59.70 DIST   
              29.00       59.70 (30.70)                                        
  6 Newton, Christian         12 LEBY-MA              1:01.71    1:00.41 DIST   
              29.14     1:00.41 (31.27)                                        
  7 Paterson, Henry           11 LANY-MA              1:01.66    1:01.51 DIST   
              29.44     1:01.51 (32.07)                                        
  8 Margevich, Josh           11 LANY-MA              1:01.61    1:03.09 DIST   
              30.68     1:03.09 (32.41)                                        
B - Final
  9 Hearn, Mitch              11 WSY-MA               1:02.18    1:00.57 DIST   
              29.44     1:00.57 (31.13)                                        
 10 Brettschneider, Jonathan  12 WSY-MA               1:02.97    1:02.51 DIST   
              30.39     1:02.51 (32.12)                                        
 11 Trowbridge, Colin         11 LANY-MA              1:05.18    1:03.39 DIST   
              30.72     1:03.39 (32.67)                                        
 12 White, Ethan              11 CC-MA                1:05.32    1:04.58 DIST   
              30.82     1:04.58 (33.76)                                        
 13 Covington, Xavier         11 CC-MA                1:06.41    1:06.52 DIST   
              31.88     1:06.52 (34.64)                                        
 14 Koslowski, Drew           11 WSY-MA               1:07.79    1:07.02 DIST   
              32.00     1:07.02 (35.02)                                        
 15 Cameron, Harold           11 CYAA-ZZ              1:06.52    1:07.35 DIST   
              32.22     1:07.35 (35.13)                                        
 16 Rogovin, Benjamin         12 GSVY-MA              1:07.30    1:09.90 DIST   
              33.35     1:09.90 (36.55)                                        
 
Event 90  Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: M 54.40   2/25/2018 Carlos Hidalgo, FSC-LEBY                     
                58.89  JO
              1:10.70  DIST
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Kaczmark, Alex            11 CC-MA                  55.84      56.11 qJO    
              26.81       56.11 (29.30)                                        
  2 Detwiler, Sean            12 WAY-MA                 59.22      58.92 qDIST  
              28.51       58.92 (30.41)                                        
  3 Bonner, JB                12 WAY-MA               1:00.52      59.41 qDIST  
              29.09       59.41 (30.32)                                        
  4 Torres, Roman             11 York Y-MA            1:00.08    1:00.11 qDIST  
              28.94     1:00.11 (31.17)                                        
  5 Tasker, Amir              11 CC-MA                1:01.17    1:00.28 qDIST  
              29.36     1:00.28 (30.92)                                        
  6 Margevich, Josh           11 LANY-MA              1:03.29    1:01.61 qDIST  
              30.07     1:01.61 (31.54)                                        
  7 Paterson, Henry           11 LANY-MA                59.35    1:01.66 qDIST  
              29.32     1:01.66 (32.34)                                        
  8 Newton, Christian         12 LEBY-MA              1:02.06    1:01.71 qDIST  
              29.67     1:01.71 (32.04)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Hearn, Mitch              11 WSY-MA               1:02.68    1:02.18 qDIST  
              29.84     1:02.18 (32.34)                                        
 10 Gates, Andrew             12 LANY-MA              1:01.55    1:02.96 qDIST  
              29.74     1:02.96 (33.22)                                        
 11 Brettschneider, Jonathan  12 WSY-MA               1:03.54    1:02.97 qDIST  
              30.07     1:02.97 (32.90)                                        
 12 Trowbridge, Colin         11 LANY-MA              1:04.92    1:05.18 qDIST  
              31.01     1:05.18 (34.17)                                        
 13 White, Ethan              11 CC-MA                1:04.71    1:05.32 qDIST  
              31.04     1:05.32 (34.28)                                        
 14 Covington, Xavier         11 CC-MA                1:08.41    1:06.41 qDIST  
              31.91     1:06.41 (34.50)                                        
 15 Cameron, Harold           11 CYAA-ZZ              1:10.94    1:06.52 qDIST  
              32.62     1:06.52 (33.90)                                        
 16 Tadajweski, Edward        12 LEBY-MA              1:06.75    1:06.98 qDIST  
              31.86     1:06.98 (35.12)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Rogovin, Benjamin         12 GSVY-MA              1:07.40    1:07.30 DIST   
              32.19     1:07.30 (35.11)                                        
 18 Koslowski, Drew           11 WSY-MA               1:05.95    1:07.79 DIST   
              32.36     1:07.79 (35.43)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Roe, Ethan                11 NDCY-MA              1:07.18    1:07.87 DIST   
              32.39     1:07.87 (35.48)                                        
 20 Dibiaso, Carson           12 LEBY-MA              1:09.82    1:08.20 DIST   
              32.55     1:08.20 (35.65)                                        
 21 Gilbert, Thadeous         11 LEBY-MA                   NT    1:08.44 DIST   
              32.10     1:08.44 (36.34)                                        
 22 Myers, Gage               12 LANY-MA              1:08.71    1:08.71 DIST   
              32.89     1:08.71 (35.82)                                        
 23 Moyer, Malachi            11 GSVY-MA              1:07.17    1:08.72 DIST   
              31.48     1:08.72 (37.24)                                        
 24 Gamber, Ian               12 WSY-MA               1:07.78    1:10.52 DIST   
              33.46     1:10.52 (37.06)                                        
 25 Flemister, Elkanah        11 York Y-MA            1:07.36    1:10.93        
              34.52     1:10.93 (36.41)                                        
 26 Shives, Connor            11 HAY-MA               1:07.31    1:11.59        
              35.49     1:11.59 (36.10)                                        
 27 Foremsky, Michael         11 York Y-MA            1:20.06    1:12.22        
              34.45     1:12.22 (37.77)                                        
 28 Book, Collier             12 NDCY-MA              1:13.09    1:12.57        
              33.94     1:12.57 (38.63)                                        
 29 Morgan, Riley             12 WAY-MA               1:14.71    1:12.92        
              35.59     1:12.92 (37.33)                                        
 30 Romyn, AJ                 11 York Y-MA            1:14.63    1:13.11        
              35.91     1:13.11 (37.20)                                        
 31 McLenegan, Brayden        11 NDCY-MA              1:13.64    1:14.25        
              34.82     1:14.25 (39.43)                                        
 31 Long, Wilder              11 LANY-MA              1:15.01    1:14.25        
              34.81     1:14.25 (39.44)                                        
 33 Bell, Elijah              12 CYAA-ZZ              1:16.66    1:14.62        
              36.36     1:14.62 (38.26)                                        
 34 Marcini, Maxwell          11 York Y-MA            1:24.46    1:14.66        
              34.52     1:14.66 (40.14)                                        
 35 Robinson, Dennis          11 LANY-MA              1:21.42    1:16.84        
              35.91     1:16.84 (40.93)                                        
 36 Sayres, Jack              11 LANY-MA              1:19.21    1:17.42        
              36.26     1:17.42 (41.16)                                        
 37 Murray, Cohen             11 WSY-MA               1:21.17    1:19.24        
              36.34     1:19.24 (42.90)                                        
 38 Belcher, Travis           11 LEBY-MA              1:31.15    1:19.95        
              37.30     1:19.95 (42.65)                                        
 39 Lantz, Anthony            11 LEBY-MA              1:20.36    1:20.91        
              39.47     1:20.91 (41.44)                                        
 40 Vink, Colin               12 CC-MA                1:27.01    1:21.28        
              39.84     1:21.28 (41.44)                                        
 41 Clarke, Sullivan          12 GSVY-MA              1:20.27    1:24.30        
 42 Campbell, Noah            11 York Y-MA                 NT    1:24.56        
              38.97     1:24.56 (45.59)                                        
 43 O'Keefe, Ryan             11 York Y-MA            1:33.45    1:29.12        
              41.38     1:29.12 (47.74)                                        
 44 Fosmore, Eli              12 York Y-MA            1:40.37    1:30.06        
              41.87     1:30.06 (48.19)                                        
 45 Beck, Michael             11 York Y-MA            1:34.58    1:30.13        
              39.64     1:30.13 (50.49)                                        
 -- McGraw, Cullen            11 CC-MA                1:04.63         DQ        
      False start
              31.49          DQ (33.43)                                        
 
Event 91  Girls 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: M 1:01.67   2/26/2017 Julia Havice, York Y                       
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Barker, Mady              10 WAY-MA               1:10.97    1:09.14        
              33.11     1:09.14 (36.03)                                        
  2 Griffie, Sunderlyn        10 CYAA-ZZ              1:09.78    1:09.32        
              33.60     1:09.32 (35.72)                                        
  3 Stalfort, Alison          10 York Y-MA            1:11.89    1:09.95        
              33.82     1:09.95 (36.13)                                        
  3 Rosenbach, Bryn            9 HAY-MA               1:11.09    1:09.95        
              32.96     1:09.95 (36.99)                                        
  5 Clark, Mena               10 NDCY-MA              1:11.74    1:10.05        
              34.00     1:10.05 (36.05)                                        
  6 Golden, Luna              10 CC-MA                1:11.46    1:10.46        
              33.81     1:10.46 (36.65)                                        
  7 Rogers, Sierra            10 NDCY-MA              1:15.06    1:11.74        
              34.26     1:11.74 (37.48)                                        
  8 Stevens, Abigail          10 CYAA-ZZ              1:17.53    1:20.51        
              36.90     1:20.51 (43.61)                                        
 
Event 91  Girls 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: M 1:01.67   2/26/2017 Julia Havice, York Y                       
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Griffie, Sunderlyn        10 CYAA-ZZ              1:13.86    1:09.78 q      
              34.38     1:09.78 (35.40)                                        
  2 Barker, Mady              10 WAY-MA               1:14.13    1:10.97 q      
              33.20     1:10.97 (37.77)                                        
  3 Rosenbach, Bryn            9 HAY-MA               1:10.00    1:11.09 q      
              33.53     1:11.09 (37.56)                                        
  4 Golden, Luna              10 CC-MA                1:11.15    1:11.46 q      
              33.97     1:11.46 (37.49)                                        
  5 Clark, Mena               10 NDCY-MA              1:13.24    1:11.74 q      
              35.04     1:11.74 (36.70)                                        
  6 Stalfort, Alison          10 York Y-MA            1:13.97    1:11.89 q      
              33.77     1:11.89 (38.12)                                        
  7 Rogers, Sierra            10 NDCY-MA              1:14.90    1:15.06 q      
              35.92     1:15.06 (39.14)                                        
  8 Evans, Summer              9 WSY-MA               1:11.98    1:15.20 q      
              35.92     1:15.20 (39.28)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Stevens, Abigail          10 CYAA-ZZ              1:37.61    1:17.53        
              35.73     1:17.53 (41.80)                                        
 10 Fang, Kaitlyn             10 CC-MA                1:15.57    1:17.69        
              37.32     1:17.69 (40.37)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Knisely, Isabella         10 CYAA-ZZ              1:21.85    1:18.28        
              36.65     1:18.28 (41.63)                                        
 12 Walls, Abigail            10 WSY-MA               1:20.05    1:18.58        
 13 Ulmer, Lauren              9 York Y-MA            1:23.89    1:19.57        
              37.64     1:19.57 (41.93)                                        
 14 Keller, Audrey             9 CC-MA                1:21.78    1:19.66        
              37.91     1:19.66 (41.75)                                        
 15 Wallace, Audrina          10 LANY-MA              1:18.16    1:19.82        
              37.13     1:19.82 (42.69)                                        
 16 Land, Anya                10 York Y-MA            1:16.75    1:21.86        
              37.35     1:21.86 (44.51)                                        
 17 Smokowicz, Avery          10 LANY-MA              1:21.69    1:22.42        
              40.15     1:22.42 (42.27)                                        
 18 Schanberger, Natalie      10 York Y-MA            1:25.18    1:22.90        
 19 Smith, Rosie              10 LANY-MA              1:22.99    1:23.77        
              40.27     1:23.77 (43.50)                                        
 20 Roseman, Paige             9 GSVY-MA              1:21.93    1:24.74        
              39.32     1:24.74 (45.42)                                        
 21 Hoffman, Calla             9 CC-MA                1:29.10    1:25.11        
              40.56     1:25.11 (44.55)                                        
 22 Heberlig, Aspen            9 CYAA-ZZ                   NT    1:26.15        
              40.54     1:26.15 (45.61)                                        
 23 Hosterman, Paige          10 GSVY-MA              1:22.68    1:26.24        
              39.62     1:26.24 (46.62)                                        
 24 Markle, Natalie           10 CC-MA                1:31.39    1:27.83        
 25 Shives, Chloe              9 HAY-MA               1:29.10    1:28.38        
              41.46     1:28.38 (46.92)                                        
 26 White, Savannah            9 CC-MA                1:34.52    1:29.67        
              42.50     1:29.67 (47.17)                                        
 27 Wendler, Emma             10 LANY-MA              1:31.51    1:29.78        
              42.56     1:29.78 (47.22)                                        
 28 Reid, Danika               9 GSVY-MA              1:39.76    1:30.77        
              44.61     1:30.77 (46.16)                                        
 29 McKellar, Olivia           9 WSY-MA               1:42.82    1:31.16        
              43.10     1:31.16 (48.06)                                        
 30 Bishop, Catherine         10 LANY-MA              1:29.14    1:31.53        
              41.54     1:31.53 (49.99)                                        
 31 Yost, Leah                10 WAY-MA               1:33.72    1:31.61        
              43.92     1:31.61 (47.69)                                        
 32 Boettger, Rhiley           9 LANY-MA                   NT    1:31.76        
              43.76     1:31.76 (48.00)                                        
 33 Pauley, Journey            9 York Y-MA            1:41.25    1:33.97        
              45.09     1:33.97 (48.88)                                        
 34 Fegan, Lexee               9 CC-MA                1:37.79    1:35.20        
              45.04     1:35.20 (50.16)                                        
 35 Cortes, Cecilia           10 LANY-MA              1:36.58    1:36.84        
 36 Hess, Avery               10 WAY-MA                    NT    1:37.12        
              42.42     1:37.12 (54.70)                                        
 37 Fosmore, Alyssa           10 York Y-MA            1:36.30    1:39.06        
 38 Swenson, Illia             9 York Y-MA            1:51.11    1:39.17        
              46.18     1:39.17 (52.99)                                        
 39 Whalen, Olivia            10 CYAA-ZZ                   NT    1:40.20        
              48.06     1:40.20 (52.14)                                        
 40 Brosius, Sydney            9 WAY-MA               1:36.91    1:40.99        
              47.50     1:40.99 (53.49)                                        
 41 Rhea, Azrael               9 York Y-MA            2:13.68    1:41.53        
 42 Bowers, Gwen               9 GSVY-MA              1:43.87    1:42.13        
              49.44     1:42.13 (52.69)                                        
 43 Powell, Cassidy            9 LEBY-MA                   NT    1:43.40        
              49.12     1:43.40 (54.28)                                        
 44 Simpkins, Abigail         10 GSVY-MA              1:54.63    1:44.08        
              48.80     1:44.08 (55.28)                                        
 45 Keller, Olivia             9 CC-MA                1:57.14    1:54.09        
 
Event 92  Boys 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: M 59.87   2/24/2013 Zack Gallagher, WSY  -MA                     
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Brininger, Clay           10 GSVY-MA              1:06.08    1:04.65        
              30.23     1:04.65 (34.42)                                        
  2 Keefer, Grant             10 WSY-MA               1:05.38    1:05.61        
              30.94     1:05.61 (34.67)                                        
  3 Mikula, Felix             10 LANY-MA              1:08.02    1:07.76        
              32.55     1:07.76 (35.21)                                        
  4 Wu, Allen                 10 York Y-MA            1:09.40    1:08.69        
              32.02     1:08.69 (36.67)                                        
  5 Laurore, Max              10 WSY-MA               1:08.11    1:08.78        
              32.21     1:08.78 (36.57)                                        
  6 Shannon, Colin            10 GSVY-MA              1:10.44    1:08.90        
              34.07     1:08.90 (34.83)                                        
  7 Harsh, Eli                10 WAY-MA               1:14.55    1:13.53        
              35.39     1:13.53 (38.14)                                        
  8 Chronister, Matthew       10 CYAA-ZZ              1:13.61    1:14.43        
              35.67     1:14.43 (38.76)                                        
 
Event 92  Boys 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: M 59.87   2/24/2013 Zack Gallagher, WSY  -MA                     
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Keefer, Grant             10 WSY-MA               1:06.54    1:05.38 q      
              31.14     1:05.38 (34.24)                                        
  2 Brininger, Clay           10 GSVY-MA              1:06.55    1:06.08 q      
              31.30     1:06.08 (34.78)                                        
  3 Mikula, Felix             10 LANY-MA              1:09.03    1:08.02 q      
              32.16     1:08.02 (35.86)                                        
  4 Laurore, Max              10 WSY-MA               1:08.86    1:08.11 q      
              32.30     1:08.11 (35.81)                                        
  5 Wu, Allen                 10 York Y-MA            1:10.45    1:09.40 q      
              32.86     1:09.40 (36.54)                                        
  6 Shannon, Colin            10 GSVY-MA              1:09.94    1:10.44 q      
              34.15     1:10.44 (36.29)                                        
  7 Chronister, Matthew       10 CYAA-ZZ              1:15.51    1:13.61 q      
              34.87     1:13.61 (38.74)                                        
  8 Harsh, Eli                10 WAY-MA               1:20.48    1:14.55 q      
              36.10     1:14.55 (38.45)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Ferroni, Max              10 York Y-MA            1:18.04    1:15.48        
              36.20     1:15.48 (39.28)                                        
 10 Halstead, Luke             9 WAY-MA               2:04.25    1:21.05        
              38.48     1:21.05 (42.57)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Kertes, Jacob             10 WSY-MA               1:20.77    1:21.29        
              38.10     1:21.29 (43.19)                                        
 12 Smith, Maximus            10 NDCY-MA              1:25.74    1:22.16        
              37.53     1:22.16 (44.63)                                        
 13 Lantz, Ryan                9 LEBY-MA              1:29.79    1:24.20        
              38.72     1:24.20 (45.48)                                        
 14 Treas, Connor              9 GSVY-MA              1:25.25    1:25.83        
              40.21     1:25.83 (45.62)                                        
 15 Belcher, Wyatt            10 LEBY-MA                   NT    1:27.91        
              40.34     1:27.91 (47.57)                                        
 16 DePhillips, Ryan           9 GSVY-MA              1:32.85    1:29.51        
              40.02     1:29.51 (49.49)                                        
 17 Reigel, Gabriel           10 GSVY-MA              1:34.88    1:29.79        
              41.15     1:29.79 (48.64)                                        
 18 Nguyen, Keitaro           10 York Y-MA            1:29.93    1:29.97        
              41.36     1:29.97 (48.61)                                        
 19 Valle, Jude                9 LANY-MA              1:28.26    1:32.18        
              44.02     1:32.18 (48.16)                                        
 20 Culleiton, Theo            9 WSY-MA               1:25.82    1:32.96        
              45.19     1:32.96 (47.77)                                        
 21 Hedrick, Declan            9 CC-MA                1:59.79    1:52.98        
              51.27   1:52.98 (1:01.71)                                        
 22 Pachucki, Aaron            9 GSVY-MA              2:10.16    2:09.81        
 23 Spiese, Kieran            10 CC-MA                2:12.19    2:14.44        
 
Event 93  Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        Meet: M 58.83    3/1/2015 Marget Shelly, CC   -MA                      
                59.29  NATS
              1:03.59  JO
              1:11.50  DIST
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Shannon, Kimberly         14 GSVY-MA              1:00.80      58.99 NATS   
              29.53       58.99 (29.46)                                        
  2 Rauhauser, Ashley         14 HAY-MA               1:04.18    1:04.28 DIST   
              31.18     1:04.28 (33.10)                                        
  3 Schweigert, Caroline      14 LANY-MA              1:05.50    1:05.44 DIST   
              31.82     1:05.44 (33.62)                                        
  4 Kalmanowicz, Kate         14 York Y-MA            1:05.36    1:06.34 DIST   
              31.99     1:06.34 (34.35)                                        
  5 Farmer, Lilly             14 LANY-MA              1:07.23    1:06.70 DIST   
              32.57     1:06.70 (34.13)                                        
  6 Doutrich, Annika          13 LEBY-MA              1:06.28    1:07.22 DIST   
              32.87     1:07.22 (34.35)                                        
  7 Buhrman, Kay              13 WAY-MA               1:07.20    1:08.48 DIST   
              32.97     1:08.48 (35.51)                                        
  8 Kieffer, Ashley           13 NDCY-MA              1:07.85    1:08.80 DIST   
              33.16     1:08.80 (35.64)                                        
B - Final
  9 Stringe, Kendall          13 York Y-MA            1:07.93    1:09.05 DIST   
              33.72     1:09.05 (35.33)                                        
 10 Naddeo, Brenna            14 WAY-MA               1:09.67    1:09.78 DIST   
              33.98     1:09.78 (35.80)                                        
 11 Paul, McKenna             13 CYAA-ZZ              1:10.67    1:10.72 DIST   
              34.04     1:10.72 (36.68)                                        
 12 Caltrider, Abby           13 CC-MA                1:10.18    1:11.04 DIST   
              34.98     1:11.04 (36.06)                                        
 13 Linsey, Samantha          13 WSY-MA               1:10.81    1:12.48        
              35.04     1:12.48 (37.44)                                        
 14 Binkley, Alexis           13 LEBY-MA              1:11.33    1:12.57        
              35.69     1:12.57 (36.88)                                        
 15 Weichseldorfer, Sarah     14 York Y-MA            1:12.19    1:13.47        
              35.88     1:13.47 (37.59)                                        
 16 Rothermel, Tatum          14 NDCY-MA              1:08.85    1:13.56        
              35.87     1:13.56 (37.69)                                        
 
Event 93  Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        Meet: M 58.83    3/1/2015 Marget Shelly, CC   -MA                      
                59.29  NATS
              1:03.59  JO
              1:11.50  DIST
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Shannon, Kimberly         14 GSVY-MA                59.12    1:00.80 qJO    
              30.22     1:00.80 (30.58)                                        
  2 Rauhauser, Ashley         14 HAY-MA               1:05.88    1:04.18 qDIST  
              31.30     1:04.18 (32.88)                                        
  3 Kalmanowicz, Kate         14 York Y-MA            1:04.68    1:05.36 qDIST  
              31.89     1:05.36 (33.47)                                        
  4 Schweigert, Caroline      14 LANY-MA              1:03.39    1:05.50 qDIST  
              31.77     1:05.50 (33.73)                                        
  5 Doutrich, Annika          13 LEBY-MA              1:14.89    1:06.28 qDIST  
              32.85     1:06.28 (33.43)                                        
  6 Buhrman, Kay              13 WAY-MA               1:09.39    1:07.20 qDIST  
              32.49     1:07.20 (34.71)                                        
  7 Farmer, Lilly             14 LANY-MA              1:05.22    1:07.23 qDIST  
              32.94     1:07.23 (34.29)                                        
  8 Kieffer, Ashley           13 NDCY-MA              1:10.97    1:07.85 qDIST  
              32.91     1:07.85 (34.94)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Stringe, Kendall          13 York Y-MA            1:11.03    1:07.93 qDIST  
              33.02     1:07.93 (34.91)                                        
 10 Rothermel, Tatum          14 NDCY-MA              1:09.32    1:08.85 qDIST  
              34.10     1:08.85 (34.75)                                        
 11 Naddeo, Brenna            14 WAY-MA               1:16.68    1:09.67 qDIST  
              33.55     1:09.67 (36.12)                                        
 12 Caltrider, Abby           13 CC-MA                1:08.83    1:10.18 qDIST  
              34.46     1:10.18 (35.72)                                        
 13 Rundquist, Ireland        13 WAY-MA               1:11.92    1:10.46 qDIST  
              34.92     1:10.46 (35.54)                                        
 14 Paul, McKenna             13 CYAA-ZZ              1:12.18    1:10.67 qDIST  
              33.76     1:10.67 (36.91)                                        
 15 Linsey, Samantha          13 WSY-MA               1:11.59    1:10.81 qDIST  
              34.68     1:10.81 (36.13)                                        
 16 Binkley, Alexis           13 LEBY-MA              1:10.84    1:11.33 qDIST  
              35.15     1:11.33 (36.18)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Weichseldorfer, Sarah     14 York Y-MA            1:10.59    1:12.19        
              35.33     1:12.19 (36.86)                                        
 18 Thrush, Hannah            13 NDCY-MA              1:13.06    1:12.52        
              34.62     1:12.52 (37.90)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Gerlinski, Emma           13 GSVY-MA              1:12.60    1:12.70        
              35.62     1:12.70 (37.08)                                        
 20 Fegan, Hailey             13 CC-MA                1:12.67    1:13.36        
              35.63     1:13.36 (37.73)                                        
 21 Bortner, Maddie           13 York Y-MA            1:15.22    1:13.44        
 22 Hess, Belle               13 WAY-MA               1:12.87    1:13.48        
              35.84     1:13.48 (37.64)                                        
 22 Navarro, Isabella         13 York Y-MA            1:14.32    1:13.48        
              35.51     1:13.48 (37.97)                                        
 24 Roe, Kirra                13 NDCY-MA              1:18.88    1:14.93        
              36.16     1:14.93 (38.77)                                        
 25 McCormick, Lea            13 GSVY-MA              1:14.27    1:15.00        
              36.35     1:15.00 (38.65)                                        
 26 Miller, Jordan            13 WAY-MA               1:48.06    1:15.77        
              36.45     1:15.77 (39.32)                                        
 27 Riley, Valeria            14 GSVY-MA              1:14.10    1:16.88        
              37.81     1:16.88 (39.07)                                        
 28 Zodet, Avery              13 LANY-MA              1:13.86    1:16.92        
              37.15     1:16.92 (39.77)                                        
 29 Gilbert, Sophia           14 LEBY-MA              1:18.62    1:19.03        
              37.51     1:19.03 (41.52)                                        
 30 Linn, Abbey               13 GSVY-MA              1:20.18    1:20.36        
              38.69     1:20.36 (41.67)                                        
 31 Beck, Mya                 13 WAY-MA               1:19.63    1:22.76        
              39.58     1:22.76 (43.18)                                        
 32 Romero, Grace             13 LANY-MA              1:26.32    1:23.64        
              41.33     1:23.64 (42.31)                                        
 33 Stoops, Maddy             13 WAY-MA               1:27.80    1:24.57        
              42.03     1:24.57 (42.54)                                        
 34 Erdman, Gabriella         13 HAY-MA                    NT    1:26.41        
              41.80     1:26.41 (44.61)                                        
 35 Taghi, Sara               14 WSY-MA               1:33.30    1:28.91        
              42.55     1:28.91 (46.36)                                        
 36 Ashworth, Elizabeth       14 York Y-MA            1:32.22    1:29.03        
              42.26     1:29.03 (46.77)                                        
 37 Martin, Karlie            14 NDCY-MA                   NT    1:34.16        
              44.76     1:34.16 (49.40)                                        
 38 Womer, Haley              13 York Y-MA            1:45.54    1:34.62        
              46.29     1:34.62 (48.33)                                        
 39 Snyder, Kaiulani          13 GSVY-MA              1:33.90    1:34.98        
 40 Savage, Ava               13 NDCY-MA                   NT    1:36.92        
              46.52     1:36.92 (50.40)                                        
 -- Carbaugh, Ashlynn         13 WAY-MA               1:19.28         DQ        
      False start
              35.47          DQ (37.28)                                        
 -- Tobias, Mya               13 NDCY-MA              1:25.94         DQ        
      Delay initiating arm pull
              43.45          DQ (46.14)                                        
 
Event 94  Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        Meet: M 59.01    3/1/2015 Jacob Greenwood, CC   -MA                    
                53.99  NATS
              1:00.39  JO
              1:12.00  DIST
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Hidalgo, Carlos           14 LEBY-MA              1:00.95      58.25MJO     
              28.49       58.25 (29.76)                                        
  2 Paterson, Aiden           14 LANY-MA              1:03.26    1:02.82 DIST   
              30.32     1:02.82 (32.50)                                        
  3 Ordonez, Mason            13 GSVY-MA              1:05.45    1:03.94 DIST   
              31.14     1:03.94 (32.80)                                        
  4 Mikula, Caz               14 LANY-MA              1:05.35    1:04.19 DIST   
              31.38     1:04.19 (32.81)                                        
  5 Malusis, Mitchell         14 GSVY-MA              1:05.13    1:05.30 DIST   
              31.72     1:05.30 (33.58)                                        
  6 Roettger, Luke            14 LANY-MA              1:04.55    1:05.44 DIST   
              32.33     1:05.44 (33.11)                                        
  7 Cianflone, Mason          14 GSVY-MA              1:07.66    1:05.52 DIST   
              32.63     1:05.52 (32.89)                                        
  8 Miller, Stevy             13 York Y-MA            1:06.49    1:06.56 DIST   
              32.48     1:06.56 (34.08)                                        
B - Final
  9 Burgess, Tyler            14 York Y-MA            1:08.51    1:08.97 DIST   
              34.11     1:08.97 (34.86)                                        
 10 Knarr, Trevor             13 York Y-MA            1:11.90    1:09.13 DIST   
              33.43     1:09.13 (35.70)                                        
 11 Hollinger, Jackson        14 York Y-MA            1:10.03    1:10.21 DIST   
              34.71     1:10.21 (35.50)                                        
 12 Long, Emerson             13 LANY-MA              1:12.31    1:11.43 DIST   
              35.41     1:11.43 (36.02)                                        
 13 Best, Joey                13 GSVY-MA              1:13.81    1:14.44        
              36.02     1:14.44 (38.42)                                        
 14 Montgomery, Jacob         13 York Y-MA            1:17.03    1:15.22        
              36.11     1:15.22 (39.11)                                        
 15 Lulo, Edward              14 York Y-MA            1:16.91    1:16.32        
 16 Detwiler, Guy             13 WAY-MA               1:17.99    1:18.44        
              36.94     1:18.44 (41.50)                                        
 
Event 94  Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        Meet: M 59.01    3/1/2015 Jacob Greenwood, CC   -MA                    
                53.99  NATS
              1:00.39  JO
              1:12.00  DIST
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Hidalgo, Carlos           14 LEBY-MA                57.27    1:00.95 qDIST  
              29.54     1:00.95 (31.41)                                        
  2 Paterson, Aiden           14 LANY-MA              1:06.31    1:03.26 qDIST  
              30.53     1:03.26 (32.73)                                        
  3 Roettger, Luke            14 LANY-MA              1:08.91    1:04.55 qDIST  
              31.08     1:04.55 (33.47)                                        
  4 Malusis, Mitchell         14 GSVY-MA              1:05.51    1:05.13 qDIST  
              31.61     1:05.13 (33.52)                                        
  5 Mikula, Caz               14 LANY-MA              1:07.53    1:05.35 qDIST  
              31.57     1:05.35 (33.78)                                        
  6 Ordonez, Mason            13 GSVY-MA              1:06.02    1:05.45 qDIST  
              31.73     1:05.45 (33.72)                                        
  7 Miller, Stevy             13 York Y-MA            1:07.40    1:06.49 qDIST  
              32.56     1:06.49 (33.93)                                        
  8 Cianflone, Mason          14 GSVY-MA              1:07.82    1:07.66 qDIST  
              33.18     1:07.66 (34.48)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Burgess, Tyler            14 York Y-MA            1:11.65    1:08.51 qDIST  
              33.27     1:08.51 (35.24)                                        
 10 Hollinger, Jackson        14 York Y-MA            1:10.22    1:10.03 qDIST  
              33.72     1:10.03 (36.31)                                        
 11 Knarr, Trevor             13 York Y-MA            1:10.66    1:11.90 qDIST  
              35.72     1:11.90 (36.18)                                        
 12 Long, Emerson             13 LANY-MA              1:13.70    1:12.31 q      
              35.33     1:12.31 (36.98)                                        
 13 Best, Joey                13 GSVY-MA              1:16.15    1:13.81 q      
              35.81     1:13.81 (38.00)                                        
 14 Young, Colin              13 WAY-MA               1:19.09    1:14.02 q      
              35.19     1:14.02 (38.83)                                        
 15 Dibiaso, Dayton           13 LEBY-MA              1:14.87    1:16.12 q      
              35.98     1:16.12 (40.14)                                        
 16 Lulo, Edward              14 York Y-MA            1:10.53    1:16.91 q      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Montgomery, Jacob         13 York Y-MA            1:17.04    1:17.03        
              37.45     1:17.03 (39.58)                                        
 18 Detwiler, Guy             13 WAY-MA               1:17.22    1:17.99        
              37.38     1:17.99 (40.61)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Pachucki, Evan            14 GSVY-MA              1:23.33    1:21.04        
              39.37     1:21.04 (41.67)                                        
 20 Minnich, Bryson           14 NDCY-MA              1:22.30    1:28.21        
              42.20     1:28.21 (46.01)                                        
 -- Lenherr, Andrew           13 CC-MA                     NT         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
              42.78          DQ (49.66)                                        
 
Event 95  Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        Meet: M 30.07   2/24/2019 Ashley Kieffer, NDCY-MA                      
                31.59  JO
                36.40  DIST
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Phillips, Eve             12 WAY-MA                 30.53      29.65MJO     
  2 Chang, Katie              12 WSY-MA                 30.85      30.51 JO     
  3 Hidalgo, Carla            12 LEBY-MA                31.63      30.53 JO     
  4 Moore, Chloe              12 York Y-MA              31.33      31.55 JO     
  5 Giesselbach, Sarah        12 York Y-MA              34.32      33.36 DIST   
  6 Evans, Lilly              12 CC-MA                  35.24      35.73 DIST   
  7 Kalmanowicz, Lauren       11 York Y-MA              36.40      36.03 DIST   
  8 Wolfe, Kayla              12 CC-MA                  35.46      36.04 DIST   
B - Final
  9 Snyder, Roslyn            11 GSVY-MA                37.06      36.19 DIST   
 10 Roth, Sarah               12 LANY-MA                37.34      36.90        
 11 Roettger, Mia             12 LANY-MA                38.79      37.36        
 12 Reichelderfer, Brooke     11 CC-MA                  38.49      37.50        
 13 Ludwick, Chloe            11 WSY-MA                 37.40      37.73        
 14 Ziglar, Abigail           11 CYAA-ZZ                39.05      37.87        
 15 Lucas, Ella               12 York Y-MA              37.98      38.20        
 16 Black, Audrey             12 WSY-MA                 37.73      38.99        
 
Event 95  Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        Meet: M 30.07   2/24/2019 Ashley Kieffer, NDCY-MA                      
                31.59  JO
                36.40  DIST
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Phillips, Eve             12 WAY-MA                 30.31      30.53 qJO    
  2 Chang, Katie              12 WSY-MA                 30.66      30.85 qJO    
  3 Moore, Chloe              12 York Y-MA              32.53      31.33 qJO    
  4 Hidalgo, Carla            12 LEBY-MA                31.27      31.63 qDIST  
  5 Giesselbach, Sarah        12 York Y-MA              33.14      34.32 qDIST  
  6 Evans, Lilly              12 CC-MA                  34.30      35.24 qDIST  
  7 Wolfe, Kayla              12 CC-MA                  37.04      35.46 qDIST  
  8 Kalmanowicz, Lauren       11 York Y-MA              36.47      36.40 qDIST  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Snyder, Roslyn            11 GSVY-MA                37.74      37.06 q      
 10 Roth, Sarah               12 LANY-MA                38.99      37.34 q      
 11 Ludwick, Chloe            11 WSY-MA                 35.77      37.40 q      
 12 Black, Audrey             12 WSY-MA                 37.88      37.73 q      
 13 Lucas, Ella               12 York Y-MA              37.20      37.98 q      
 14 Reichelderfer, Brooke     11 CC-MA                  36.92      38.49 q      
 15 Roettger, Mia             12 LANY-MA                35.81      38.79 q      
 16 Ziglar, Abigail           11 CYAA-ZZ                39.63      39.05 q      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Driscoll, Sheila          11 York Y-MA              38.38      39.28        
 18 Larsen, Emily             12 York Y-MA              40.33      39.52        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Ray, Isabella             12 GSVY-MA                39.49      39.97        
 20 Fetterman, Olivia         11 GSVY-MA                38.86      40.76        
 21 Philippe, Gabrielle       11 York Y-MA              42.30      40.92        
 22 Tracey, Sarah             11 NDCY-MA                40.27      41.02        
 23 Gilbert, Kenidee          11 LEBY-MA                48.69      41.29        
 24 Pachucki, Anna            11 GSVY-MA                40.48      41.70        
 25 Ryu, Abby                 11 GSVY-MA                44.13      41.90        
 26 Egner, Emma               12 WSY-MA                 47.36      42.48        
 27 Johnston, Bryn            11 York Y-MA              44.26      42.69        
 28 Kipp, Mariah              11 LEBY-MA                42.11      43.03        
 29 Popp, Hailey              11 NDCY-MA                40.33      43.11        
 30 Foster, Sarah             11 CC-MA                  47.45      43.70        
 31 Lucas, Ashton             11 CC-MA                  44.23      44.42        
 32 Naylor, Ashley            11 York Y-MA              45.12      44.44        
 33 Kanelopoulos, Cadence     11 WAY-MA                 44.32      44.47        
 34 Gudonis, Lita             11 GSVY-MA                47.76      45.91        
 35 Stambaugh, Finleigh       11 York Y-MA              45.89      46.64        
 36 Stains, Delaney           12 WAY-MA                 45.64      46.74        
 37 Gee, Kameryn              11 CC-MA                  49.73      50.58        
 38 Bodan, Dempsey            11 HAY-MA               1:06.15      59.35        
 -- Mortorf, Jordin           12 NDCY-MA                34.64         DQ        
      Delay initiating turn
 -- Light, KatyAnne           11 LEBY-MA                34.44         DQ        
      Delay initiating turn
 
Event 96  Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        Meet: M 28.81   2/25/2018 Carlos Hidalgo, FSC-LEBY                     
                31.29  JO
                38.40  DIST
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Filipovits, Sean          12 HAY-MA                 28.28      28.14MJO     
  2 McGraw, Cullen            11 CC-MA                  32.11      31.39 DIST   
  3 Bonner, JB                12 WAY-MA                 31.46      31.42 DIST   
  4 Trowbridge, Colin         11 LANY-MA                33.77      33.23 DIST   
  5 Brettschneider, Jonathan  12 WSY-MA                 34.38      33.43 DIST   
  6 King, Dalen               12 York Y-MA              34.01      34.34 DIST   
  7 Margevich, Josh           11 LANY-MA                34.67      35.62 DIST   
  8 Gilbert, Thadeous         11 LEBY-MA                36.88      36.99 DIST   
B - Final
  9 Koslowski, Drew           11 WSY-MA                 34.96      34.00 DIST   
 10 Paterson, Henry           11 LANY-MA                35.10      34.36 DIST   
 11 Covington, Xavier         11 CC-MA                  35.57      34.77 DIST   
 12 White, Ethan              11 CC-MA                  35.23      34.87 DIST   
 13 Hearn, Mitch              11 WSY-MA                 35.64      35.05 DIST   
 14 Rosenbach, Liam           11 HAY-MA                 35.38      35.35 DIST   
 15 Seitz, Joshua             12 York Y-MA              36.63      37.29 DIST   
 16 Adamek, Griffin           11 CC-MA                  36.55      38.77        
 
Event 96  Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        Meet: M 28.81   2/25/2018 Carlos Hidalgo, FSC-LEBY                     
                31.29  JO
                38.40  DIST
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Filipovits, Sean          12 HAY-MA                 28.13      28.28MqJO    
  2 Bonner, JB                12 WAY-MA                 32.05      31.46 qDIST  
  3 McGraw, Cullen            11 CC-MA                  32.19      32.11 qDIST  
  4 Trowbridge, Colin         11 LANY-MA                33.03      33.77 qDIST  
  5 King, Dalen               12 York Y-MA              33.89      34.01 qDIST  
  6 Gates, Andrew             12 LANY-MA                33.35      34.20 qDIST  
  7 Brettschneider, Jonathan  12 WSY-MA                 34.70      34.38 qDIST  
  8 Hess, Aiden               12 WAY-MA                 35.47      34.48 qDIST  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Margevich, Josh           11 LANY-MA                35.01      34.67 qDIST  
 10 Tadajweski, Edward        12 LEBY-MA                34.76      34.80 qDIST  
 11 Koslowski, Drew           11 WSY-MA                 34.52      34.96 qDIST  
 12 Paterson, Henry           11 LANY-MA                35.00      35.10 qDIST  
 13 White, Ethan              11 CC-MA                  35.51      35.23 qDIST  
 14 Rosenbach, Liam           11 HAY-MA                 35.69      35.38 qDIST  
 15 Covington, Xavier         11 CC-MA                  34.41      35.57 qDIST  
 16 Hearn, Mitch              11 WSY-MA                 34.69      35.64 qDIST  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Adamek, Griffin           11 CC-MA                  35.82      36.55 DIST   
 18 Seitz, Joshua             12 York Y-MA              35.51      36.63 DIST   
-------------------------------------------------------------------------
 19 Gilbert, Thadeous         11 LEBY-MA                40.08      36.88 DIST   
 20 Shives, Connor            11 HAY-MA                 36.75      37.16 DIST   
 21 Foremsky, Michael         11 York Y-MA              38.90      37.92 DIST   
 22 Dibiaso, Carson           12 LEBY-MA                37.14      38.14 DIST   
 23 Murray, Cohen             11 WSY-MA                 37.72      38.29 DIST   
 24 McCormick, Les            12 GSVY-MA                41.56      39.58        
 25 Marcini, Maxwell          11 York Y-MA              38.27      40.04        
 26 Long, Wilder              11 LANY-MA                42.19      42.80        
 27 Sayres, Jack              11 LANY-MA                42.01      43.66        
 28 Lantz, Anthony            11 LEBY-MA                44.84      44.35        
 29 Campbell, Noah            11 York Y-MA              45.75      44.76        
 30 Belcher, Travis           11 LEBY-MA                46.32      46.94        
 31 Beck, Michael             11 York Y-MA              52.03      48.64        
 32 O'Keefe, Ryan             11 York Y-MA              43.99      51.84        
 33 Fosmore, Eli              12 York Y-MA              54.97      53.40        
 -- Vink, Colin               12 CC-MA                  43.20         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 
Event 97  Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        Meet: M 34.57   2/26/2017 Julia Havice, York Y                         
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Golden, Luna              10 CC-MA                  35.99      35.49        
  2 Barker, Mady              10 WAY-MA                 36.93      35.92        
  3 Stalfort, Alison          10 York Y-MA              36.22      36.07        
  4 Clark, Mena               10 NDCY-MA                37.14      36.68        
  5 Griffie, Sunderlyn        10 CYAA-ZZ                38.34      37.83        
  6 Rosenbach, Bryn            9 HAY-MA                 38.47      37.91        
  7 Wagner, Grace             10 LANY-MA                39.13      38.63        
  8 Keller, Audrey             9 CC-MA                  39.18      38.69        
 
Event 97  Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        Meet: M 34.57   2/26/2017 Julia Havice, York Y                         
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Golden, Luna              10 CC-MA                  34.62      35.99 q      
  2 Stalfort, Alison          10 York Y-MA              36.14      36.22 q      
  3 Barker, Mady              10 WAY-MA                 37.48      36.93 q      
  4 Clark, Mena               10 NDCY-MA                38.02      37.14 q      
  5 Griffie, Sunderlyn        10 CYAA-ZZ                37.34      38.34 q      
  6 Rosenbach, Bryn            9 HAY-MA                 36.21      38.47 q      
  7 Wagner, Grace             10 LANY-MA                38.34      39.13 q      
  8 Keller, Audrey             9 CC-MA                  41.03      39.18 q      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Wallace, Audrina          10 LANY-MA                39.06      39.60        
 10 Stevens, Abigail          10 CYAA-ZZ                40.57      40.11        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Land, Anya                10 York Y-MA              40.54      40.24        
 12 Evans, Summer              9 WSY-MA                 39.82      40.40        
 13 Bono, Sophia               9 CYAA-ZZ                55.06      40.55        
 14 Hoffman, Calla             9 CC-MA                  43.00      40.77        
 15 Walls, Abigail            10 WSY-MA                 43.66      40.78        
 16 Howell, Libby              9 WSY-MA                 40.73      40.97        
 17 Rogers, Sierra            10 NDCY-MA                40.57      41.02        
 18 Tritle, Rylie             10 WAY-MA                 41.73      41.24        
 19 Paterson, Mary            10 LANY-MA                38.88      41.42        
 20 Schanberger, Natalie      10 York Y-MA              40.70      41.56        
 21 Heberlig, Aspen            9 CYAA-ZZ                43.02      42.43        
 22 Ulmer, Lauren              9 York Y-MA              39.73      42.56        
 23 Ryu, Rachel                9 GSVY-MA                46.86      43.20        
 24 Markle, Natalie           10 CC-MA                  42.01      43.69        
 25 Fang, Kaitlyn             10 CC-MA                  42.15      43.76        
 26 Roseman, Paige             9 GSVY-MA                41.32      43.89        
 27 White, Savannah            9 CC-MA                  41.94      44.03        
 28 Wheeler, Trinity           9 CC-MA                  41.83      44.05        
 29 Floyd, Ansley             10 HAY-MA                 44.80      44.47        
 30 Wendler, Emma             10 LANY-MA                44.75      46.05        
 31 Kauffman, Margaret         9 CYAA-ZZ                48.36      46.77        
 32 Yost, Leah                10 WAY-MA                 47.13      47.31        
 33 Cortes, Cecilia           10 LANY-MA                52.40      47.98        
 34 Boettger, Rhiley           9 LANY-MA                54.80      48.66        
 35 McKellar, Olivia           9 WSY-MA                 49.89      49.04        
 36 Pauley, Journey            9 York Y-MA              48.77      49.19        
 37 Brosius, Sydney            9 WAY-MA                 46.42      49.31        
 38 Fosmore, Alyssa           10 York Y-MA              48.59      49.41        
 39 Smith, Rosie              10 LANY-MA                46.95      50.67        
 40 Shives, Chloe              9 HAY-MA                 50.23      50.85        
 41 Reid, Danika               9 GSVY-MA                49.28      50.95        
 42 Burton, Gracie            10 York Y-MA              51.92      52.41        
 43 Swenson, Illia             9 York Y-MA              51.72      53.17        
 44 Powell, Cassidy            9 LEBY-MA                49.72      53.75        
 45 Keller, Olivia             9 CC-MA                  51.75      53.86        
 46 Simpkins, Abigail         10 GSVY-MA                53.45      54.35        
 47 Rhea, Azrael               9 York Y-MA              59.17      57.39        
 48 Bowers, Gwen               9 GSVY-MA              1:02.06      58.13        
 -- Smokowicz, Avery          10 LANY-MA                45.98         DQ        
      Multiple strokes
 -- Hess, Avery               10 WAY-MA                 53.32         DQ        
      Delay initiating turn
 -- Fegan, Lexee               9 CC-MA                  46.35         DQ        
      Delay initiating turn
 -- Bowersox, Zoe             10 WAY-MA                    NT         DQ        
      Delay initiating turn
 
Event 98  Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        Meet: M 32.67    3/1/2015 Nick Shelly, CC   -MA                        
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Hidalgo, Jomar            10 LEBY-MA                30.72      30.27M       
  2 Wu, Allen                 10 York Y-MA              36.96      35.66        
  3 Laurore, Max              10 WSY-MA                 37.68      37.26        
  4 Lucas, Johnny             10 York Y-MA              39.33      39.43        
  5 Brymesser, Liam           10 CYAA-ZZ                41.36      41.13        
  6 Kertes, Jacob             10 WSY-MA                 43.29      41.27        
  7 Book, Cameron             10 NDCY-MA                41.53      41.69        
  8 Brown, Conrad             10 NDCY-MA                44.10      45.02        
 
Event 98  Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        Meet: M 32.67    3/1/2015 Nick Shelly, CC   -MA                        
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Hidalgo, Jomar            10 LEBY-MA                31.00      30.72Mq      
  2 Wu, Allen                 10 York Y-MA              36.78      36.96 q      
  3 Laurore, Max              10 WSY-MA                 38.12      37.68 q      
  4 Lucas, Johnny             10 York Y-MA              40.91      39.33 q      
  5 Brymesser, Liam           10 CYAA-ZZ                43.23      41.36 q      
  6 Book, Cameron             10 NDCY-MA                41.83      41.53 q      
  7 Kertes, Jacob             10 WSY-MA                 41.08      43.29 q      
  8 Brown, Conrad             10 NDCY-MA                44.92      44.10 q      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Philp, Alex               10 WAY-MA               1:05.55      44.13        
 10 Reichard, Zane            10 WAY-MA                 44.28      44.96        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Keel, Caleb               10 LANY-MA                46.32      44.99        
 12 Smith, Maximus            10 NDCY-MA                48.55      45.05        
 13 Nguyen, Keitaro           10 York Y-MA              44.74      45.08        
 14 Halstead, Luke             9 WAY-MA                 44.60      46.01        
 15 Treas, Connor              9 GSVY-MA                43.63      46.68        
 16 Belcher, Wyatt            10 LEBY-MA                52.19      47.74        
 17 Lantz, Ryan                9 LEBY-MA                47.98      47.86        
 18 Shaffer, Michael          10 WAY-MA                 44.49      48.80        
 19 Hoffman, Tanner            9 CYAA-ZZ                48.39      50.06        
 20 Valle, Jude                9 LANY-MA                47.98      50.08        
 21 DePhillips, Ryan           9 GSVY-MA                48.74      50.38        
 22 Culleiton, Theo            9 WSY-MA                 43.91      50.50        
 23 Reigel, Gabriel           10 GSVY-MA                52.87      52.59        
 24 Hedrick, Declan            9 CC-MA                  58.40      56.40        
 25 Pachucki, Aaron            9 GSVY-MA              1:08.12    1:02.06        
 
Event 99  Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Meet: M 2:26.30   2/28/2016 Abigail Doss, SUNY -MA                     
                2:27.59  NATS
                2:39.69  JO
                2:55.10  DIST
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Shannon, Kimberly         14 GSVY-MA              2:38.03    2:32.01 JO     
              34.88     1:14.32 (39.44)     1:53.60 (39.28)     2:32.01 (38.41)
  2 Rothermel, Tatum          14 NDCY-MA              2:45.91    2:41.66 DIST   
              35.92     1:17.33 (41.41)     1:59.34 (42.01)     2:41.66 (42.32)
  3 Cox, Colby                13 CYAA-ZZ              2:47.27    2:47.59 DIST   
              37.92     1:20.15 (42.23)     2:03.68 (43.53)     2:47.59 (43.91)
  4 Fisher, Lauren            14 WSY-MA               2:53.59    2:51.06 DIST   
              37.22     1:21.02 (43.80)     2:06.85 (45.83)     2:51.06 (44.21)
  5 Welsh, Grace              13 LANY-MA              2:51.09    2:51.95 DIST   
              39.11     1:23.70 (44.59)     2:09.22 (45.52)     2:51.95 (42.73)
  6 Donner, Jillianne         13 GSVY-MA              2:55.31    2:54.28 DIST   
              39.17     1:23.88 (44.71)     2:09.96 (46.08)     2:54.28 (44.32)
  7 Bortner, Maddie           13 York Y-MA            2:58.48    2:57.47        
              39.26     1:24.44 (45.18)     2:11.06 (46.62)     2:57.47 (46.41)
  8 Shifler, Madelyn          13 CC-MA                2:57.79    3:00.09        
              39.88     1:25.12 (45.24)     2:12.66 (47.54)     3:00.09 (47.43)
B - Final
  9 Lantz, Chelsea            14 LEBY-MA              3:05.30    3:04.75        
              39.31     1:27.32 (48.01)     2:16.85 (49.53)     3:04.75 (47.90)
 10 Skoczen, Rachel           13 WAY-MA               3:15.21    3:08.38        
              42.73     1:30.95 (48.22)     2:20.02 (49.07)     3:08.38 (48.36)
 11 Swanson, Emma             14 WAY-MA               3:15.62    3:11.39        
              41.98     1:30.72 (48.74)     2:20.87 (50.15)     3:11.39 (50.52)
 
Event 99  Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Meet: M 2:26.30   2/28/2016 Abigail Doss, SUNY -MA                     
                2:27.59  NATS
                2:39.69  JO
                2:55.10  DIST
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Shannon, Kimberly         14 GSVY-MA              2:42.16    2:38.03 qJO    
              36.81     1:17.32 (40.51)     1:58.02 (40.70)     2:38.03 (40.01)
  2 Rothermel, Tatum          14 NDCY-MA              2:45.23    2:45.91 qDIST  
              38.94     1:22.19 (43.25)     2:05.20 (43.01)     2:45.91 (40.71)
  3 Cox, Colby                13 CYAA-ZZ              2:50.24    2:47.27 qDIST  
              39.24     1:22.21 (42.97)     2:04.47 (42.26)     2:47.27 (42.80)
  4 Welsh, Grace              13 LANY-MA                   NT    2:51.09 qDIST  
              39.58     1:23.70 (44.12)     2:08.71 (45.01)     2:51.09 (42.38)
  5 Fisher, Lauren            14 WSY-MA               2:56.59    2:53.59 qDIST  
              39.67     1:24.11 (44.44)     2:08.71 (44.60)     2:53.59 (44.88)
  6 Donner, Jillianne         13 GSVY-MA              3:03.78    2:55.31 q      
              39.72     1:24.29 (44.57)     2:09.88 (45.59)     2:55.31 (45.43)
  7 Shifler, Madelyn          13 CC-MA                2:52.15    2:57.79 q      
              39.98     1:24.94 (44.96)     2:10.86 (45.92)     2:57.79 (46.93)
  8 Bortner, Maddie           13 York Y-MA            3:03.45    2:58.48 q      
              39.99     1:25.69 (45.70)     2:12.56 (46.87)     2:58.48 (45.92)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Lantz, Chelsea            14 LEBY-MA              3:09.16    3:05.30 q      
              41.13     1:29.87 (48.74)     2:19.22 (49.35)     3:05.30 (46.08)
 10 Skoczen, Rachel           13 WAY-MA                    NT    3:15.21 q      
              46.76     1:35.46 (48.70)     2:25.74 (50.28)     3:15.21 (49.47)
 11 Swanson, Emma             14 WAY-MA               3:30.40    3:15.62 q      
              43.01     1:32.63 (49.62)     2:23.77 (51.14)     3:15.62 (51.85)
 
Event 100  Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Meet: M 2:18.45   2/25/2018 Logan Smith, FSC-LEBY                      
                2:12.99  NATS
                2:31.69  JO
                2:48.00  DIST
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Grega, Alex               14 York Y-MA            2:30.89    2:29.74 JO     
              33.14     1:11.22 (38.08)     1:49.81 (38.59)     2:29.74 (39.93)
  2 Giesselbach, Danny        14 York Y-MA            2:31.19    2:32.79 DIST   
              35.48     1:13.96 (38.48)     1:53.34 (39.38)     2:32.79 (39.45)
  3 Pacifico, Ben             14 York Y-MA            2:35.68    2:33.26 DIST   
              34.19     1:13.20 (39.01)     1:53.04 (39.84)     2:33.26 (40.22)
  4 Schwalm, Grant            13 York Y-MA            2:35.88    2:35.37 DIST   
              35.46     1:15.10 (39.64)     1:55.54 (40.44)     2:35.37 (39.83)
  5 Smith, Cole               14 HAY-MA               2:43.15    2:41.21 DIST   
              34.83     1:16.01 (41.18)     1:59.33 (43.32)     2:41.21 (41.88)
  6 O'Leary, Michael          13 York Y-MA            2:45.88    2:42.94 DIST   
              37.92     1:18.59 (40.67)     2:02.04 (43.45)     2:42.94 (40.90)
  7 Mikula, Max               13 LANY-MA              2:48.59    2:47.41 DIST   
              38.82     1:21.76 (42.94)     2:05.11 (43.35)     2:47.41 (42.30)
  8 Miller, Stevy             13 York Y-MA            2:53.09    2:54.57        
              39.61     1:24.17 (44.56)     2:09.67 (45.50)     2:54.57 (44.90)
B - Final
  9 Gross, Aidan              13 GSVY-MA              3:18.57    3:17.51        
              44.37     1:34.34 (49.97)     2:25.92 (51.58)     3:17.51 (51.59)
 
Event 100  Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Meet: M 2:18.45   2/25/2018 Logan Smith, FSC-LEBY                      
                2:12.99  NATS
                2:31.69  JO
                2:48.00  DIST
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Grega, Alex               14 York Y-MA            2:32.80    2:30.89 qJO    
              34.06     1:13.61 (39.55)     1:52.14 (38.53)     2:30.89 (38.75)
  2 Giesselbach, Danny        14 York Y-MA            2:36.90    2:31.19 qJO    
              35.53     1:14.45 (38.92)     1:53.58 (39.13)     2:31.19 (37.61)
  3 Decker, Joseph            14 WAY-MA               2:36.47    2:34.69 qDIST  
              33.10     1:12.81 (39.71)     1:54.38 (41.57)     2:34.69 (40.31)
  4 Pacifico, Ben             14 York Y-MA            2:34.70    2:35.68 qDIST  
              35.51     1:15.29 (39.78)     1:56.93 (41.64)     2:35.68 (38.75)
  5 Schwalm, Grant            13 York Y-MA            2:36.23    2:35.88 qDIST  
              35.68     1:15.68 (40.00)     1:55.98 (40.30)     2:35.88 (39.90)
  6 Smith, Cole               14 HAY-MA               2:57.07    2:43.15 qDIST  
              37.42     1:21.93 (44.51)     2:04.65 (42.72)     2:43.15 (38.50)
  7 O'Leary, Michael          13 York Y-MA            2:50.06    2:45.88 qDIST  
              37.73     1:21.41 (43.68)     2:03.97 (42.56)     2:45.88 (41.91)
  8 Mikula, Max               13 LANY-MA              2:52.27    2:48.59 q      
              39.24     1:22.88 (43.64)     2:06.78 (43.90)     2:48.59 (41.81)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Miller, Stevy             13 York Y-MA                 NT    2:53.09 q      
              39.65     1:23.96 (44.31)     2:08.67 (44.71)     2:53.09 (44.42)
 10 Fassero, Miles            13 GSVY-MA              3:02.37    3:02.51 q      
              40.79     1:26.78 (45.99)     2:14.75 (47.97)     3:02.51 (47.76)
 11 Gross, Aidan              13 GSVY-MA                   NT    3:18.57 q      
              45.89     1:35.73 (49.84)     2:27.37 (51.64)     3:18.57 (51.20)
 
Event 101  Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Meet: M 1:09.45   2/25/2018 Kari Powell, CC   -MA                      
                1:17.39  JO
                1:25.00  DIST
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Chang, Katie              12 WSY-MA               1:17.50    1:16.10 JO     
              35.61     1:16.10 (40.49)                                        
  2 Markle, Lauren            12 CC-MA                1:18.79    1:17.45 DIST   
              36.46     1:17.45 (40.99)                                        
  3 Harsh, Chesley            12 WAY-MA               1:24.66    1:24.22 DIST   
              40.18     1:24.22 (44.04)                                        
  4 Svasrstad, Tuva           12 CYAA-ZZ              1:24.90    1:24.30 DIST   
              40.28     1:24.30 (44.02)                                        
  5 Ray, Isabella             12 GSVY-MA              1:30.04    1:29.96        
              42.39     1:29.96 (47.57)                                        
  6 Boyer, Laurel             11 GSVY-MA              1:30.22    1:30.58        
              43.55     1:30.58 (47.03)                                        
  7 Plank, Cheyenne           12 LANY-MA              1:31.61    1:30.96        
              43.45     1:30.96 (47.51)                                        
  8 Crosby, Skylar            12 GSVY-MA              1:31.54    1:33.86        
              44.90     1:33.86 (48.96)                                        
B - Final
  9 Ryu, Abby                 11 GSVY-MA              1:32.14    1:30.83        
              42.68     1:30.83 (48.15)                                        
 10 Snyder, Roslyn            11 GSVY-MA              1:31.65    1:31.06        
              42.63     1:31.06 (48.43)                                        
 11 Johnston, Bryn            11 York Y-MA            1:35.16    1:32.80        
              43.11     1:32.80 (49.69)                                        
 12 Philippe, Gabrielle       11 York Y-MA            1:37.81    1:37.25        
              45.48     1:37.25 (51.77)                                        
 13 Naylor, Ashley            11 York Y-MA            1:40.74    1:40.69        
              48.16     1:40.69 (52.53)                                        
 14 Stains, Delaney           12 WAY-MA               1:48.05    1:42.15        
              47.47     1:42.15 (54.68)                                        
 
Event 101  Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Meet: M 1:09.45   2/25/2018 Kari Powell, CC   -MA                      
                1:17.39  JO
                1:25.00  DIST
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Chang, Katie              12 WSY-MA               1:16.26    1:17.50 qDIST  
              35.86     1:17.50 (41.64)                                        
  2 Markle, Lauren            12 CC-MA                1:17.50    1:18.79 qDIST  
              37.30     1:18.79 (41.49)                                        
  3 Maggio, Rylee             12 WSY-MA               1:23.47    1:24.11 qDIST  
              39.05     1:24.11 (45.06)                                        
  4 Light, KatyAnne           11 LEBY-MA              1:34.21    1:24.63 qDIST  
              39.53     1:24.63 (45.10)                                        
  5 Harsh, Chesley            12 WAY-MA               1:23.84    1:24.66 qDIST  
              40.08     1:24.66 (44.58)                                        
  6 Svasrstad, Tuva           12 CYAA-ZZ                   NT    1:24.90 qDIST  
              39.92     1:24.90 (44.98)                                        
  7 Updegrave, Delaney        12 NDCY-MA              1:24.84    1:26.56 q      
              40.31     1:26.56 (46.25)                                        
  8 Kipp, Mariah              11 LEBY-MA              1:30.92    1:29.32 q      
              42.63     1:29.32 (46.69)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 King, Delaney             11 York Y-MA            1:27.92    1:29.72 q      
              41.95     1:29.72 (47.77)                                        
 10 Ray, Isabella             12 GSVY-MA              1:24.92    1:30.04 q      
              42.53     1:30.04 (47.51)                                        
 11 Boyer, Laurel             11 GSVY-MA              1:27.17    1:30.22 q      
              42.40     1:30.22 (47.82)                                        
 12 Crosby, Skylar            12 GSVY-MA              1:35.19    1:31.54 q      
              42.90     1:31.54 (48.64)                                        
 13 Plank, Cheyenne           12 LANY-MA              1:33.10    1:31.61 q      
              43.50     1:31.61 (48.11)                                        
 14 Snyder, Roslyn            11 GSVY-MA              1:34.54    1:31.65 q      
              42.64     1:31.65 (49.01)                                        
 15 Ryu, Abby                 11 GSVY-MA              1:37.35    1:32.14 q      
              43.32     1:32.14 (48.82)                                        
 16 Johnston, Bryn            11 York Y-MA            1:37.05    1:35.16 q      
              44.53     1:35.16 (50.63)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Philippe, Gabrielle       11 York Y-MA            1:39.95    1:37.81        
              45.81     1:37.81 (52.00)                                        
 18 Tracey, Sarah             11 NDCY-MA                   NT    1:38.70        
              46.71     1:38.70 (51.99)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Pachucki, Anna            11 GSVY-MA              1:38.22    1:39.92        
              46.72     1:39.92 (53.20)                                        
 20 Naylor, Ashley            11 York Y-MA            1:44.13    1:40.74        
              47.35     1:40.74 (53.39)                                        
 21 Lucas, Ashton             11 CC-MA                1:37.86    1:42.95        
              46.54     1:42.95 (56.41)                                        
 22 Stains, Delaney           12 WAY-MA               1:41.56    1:48.05        
              49.12     1:48.05 (58.93)                                        
 23 Stambaugh, Finleigh       11 York Y-MA            1:54.47    1:52.96        
              55.92     1:52.96 (57.04)                                        
 24 Burgess, Kathryn          12 GSVY-MA              2:26.02    2:00.07        
              55.55   2:00.07 (1:04.52)                                        
 
Event 102  Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Meet: M 1:05.96   2/26/2017 Logan Smith, FSC-LEBY                      
                1:18.09  JO
                1:28.00  DIST
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Detwiler, Sean            12 WAY-MA               1:16.21    1:16.72 JO     
              37.12     1:16.72 (39.60)                                        
  2 Newton, Christian         12 LEBY-MA              1:20.79    1:16.91 JO     
              36.66     1:16.91 (40.25)                                        
  3 Hess, Aiden               12 WAY-MA               1:20.04    1:18.52 DIST   
              36.51     1:18.52 (42.01)                                        
  4 Paterson, Henry           11 LANY-MA              1:22.29    1:22.60 DIST   
              38.61     1:22.60 (43.99)                                        
  5 Maschmeyer, Cooper        11 CYAA-ZZ              1:27.80    1:25.66 DIST   
              40.41     1:25.66 (45.25)                                        
  6 Cameron, Harold           11 CYAA-ZZ              1:25.06    1:25.85 DIST   
              41.33     1:25.85 (44.52)                                        
  7 King, Dalen               12 York Y-MA            1:26.39    1:26.19 DIST   
              41.77     1:26.19 (44.42)                                        
  8 Gamber, Ian               12 WSY-MA               1:26.03    1:27.47 DIST   
              39.64     1:27.47 (47.83)                                        
B - Final
  9 Roe, Ethan                11 NDCY-MA              1:27.81    1:26.30 DIST   
              41.09     1:26.30 (45.21)                                        
 10 Rogovin, Benjamin         12 GSVY-MA              1:30.79    1:30.93        
              43.24     1:30.93 (47.69)                                        
 11 Shives, Connor            11 HAY-MA               1:31.60    1:32.94        
              43.38     1:32.94 (49.56)                                        
 12 Book, Collier             12 NDCY-MA              1:33.53    1:35.38        
              44.90     1:35.38 (50.48)                                        
 13 Bell, Elijah              12 CYAA-ZZ              1:41.06    1:42.55        
              48.38     1:42.55 (54.17)                                        
 14 Robinson, Dennis          11 LANY-MA              1:45.92    1:45.15        
              48.23     1:45.15 (56.92)                                        
 15 Clarke, Sullivan          12 GSVY-MA              1:51.91    1:45.32        
              50.99     1:45.32 (54.33)                                        
 16 McLenegan, Brayden        11 NDCY-MA              1:44.64    1:46.26        
              48.46     1:46.26 (57.80)                                        
 
Event 102  Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Meet: M 1:05.96   2/26/2017 Logan Smith, FSC-LEBY                      
                1:18.09  JO
                1:28.00  DIST
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Detwiler, Sean            12 WAY-MA               1:15.68    1:16.21 qJO    
              36.50     1:16.21 (39.71)                                        
  2 Hess, Aiden               12 WAY-MA               1:21.26    1:20.04 qDIST  
              37.54     1:20.04 (42.50)                                        
  3 Newton, Christian         12 LEBY-MA              1:21.17    1:20.79 qDIST  
              38.80     1:20.79 (41.99)                                        
  4 Paterson, Henry           11 LANY-MA                   NT    1:22.29 qDIST  
              39.21     1:22.29 (43.08)                                        
  5 Cameron, Harold           11 CYAA-ZZ              1:23.72    1:25.06 qDIST  
              41.57     1:25.06 (43.49)                                        
  6 Gamber, Ian               12 WSY-MA               1:28.03    1:26.03 qDIST  
              39.44     1:26.03 (46.59)                                        
  7 King, Dalen               12 York Y-MA            1:23.21    1:26.39 qDIST  
              40.31     1:26.39 (46.08)                                        
  8 Morgan, Riley             12 WAY-MA               1:30.23    1:27.36 qDIST  
              42.30     1:27.36 (45.06)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Maschmeyer, Cooper        11 CYAA-ZZ              1:25.46    1:27.80 qDIST  
              41.63     1:27.80 (46.17)                                        
 10 Roe, Ethan                11 NDCY-MA              1:26.39    1:27.81 qDIST  
              40.58     1:27.81 (47.23)                                        
 11 Rogovin, Benjamin         12 GSVY-MA              1:28.79    1:30.79 q      
              42.01     1:30.79 (48.78)                                        
 12 Shives, Connor            11 HAY-MA               1:31.87    1:31.60 q      
              43.45     1:31.60 (48.15)                                        
 13 Book, Collier             12 NDCY-MA              1:34.92    1:33.53 q      
              42.41     1:33.53 (51.12)                                        
 14 Moyer, Malachi            11 GSVY-MA              1:36.35    1:37.89 q      
              44.05     1:37.89 (53.84)                                        
 15 Bell, Elijah              12 CYAA-ZZ              1:42.62    1:41.06 q      
              46.34     1:41.06 (54.72)                                        
 16 McLenegan, Brayden        11 NDCY-MA                   NT    1:44.64 q      
              47.28     1:44.64 (57.36)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Robinson, Dennis          11 LANY-MA              1:50.26    1:45.92        
              48.34     1:45.92 (57.58)                                        
 18 Clarke, Sullivan          12 GSVY-MA              1:55.52    1:51.91        
              53.14     1:51.91 (58.77)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Campbell, Noah            11 York Y-MA                 NT    1:51.96        
              52.07     1:51.96 (59.89)                                        
 20 Vink, Colin               12 CC-MA                2:42.37    1:56.26        
              56.52     1:56.26 (59.74)                                        
 21 O'Keefe, Ryan             11 York Y-MA            1:50.28    1:58.76        
              56.73   1:58.76 (1:02.03)                                        
 22 Fosmore, Eli              12 York Y-MA                 NT    2:08.37        
              58.99   2:08.37 (1:09.38)                                        
 
Event 103  Girls 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Meet: M 1:21.41    3/2/2014 Madison Ortiz, FSC  -MA                    
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Bono, Sophia               9 CYAA-ZZ              1:31.79    1:30.74        
              43.25     1:30.74 (47.49)                                        
  2 Paterson, Mary            10 LANY-MA              1:33.52    1:32.33        
              43.99     1:32.33 (48.34)                                        
  3 Wheeler, Trinity           9 CC-MA                1:38.30    1:40.57        
              46.66     1:40.57 (53.91)                                        
  4 Clark, Mena               10 NDCY-MA              1:41.57    1:41.65        
              48.27     1:41.65 (53.38)                                        
  5 Wagner, Grace             10 LANY-MA              1:41.00    1:43.07        
              48.78     1:43.07 (54.29)                                        
  6 Ryu, Rachel                9 GSVY-MA              1:50.94    1:44.83        
              49.84     1:44.83 (54.99)                                        
  7 Knisely, Isabella         10 CYAA-ZZ              1:52.96    1:48.97        
              50.81     1:48.97 (58.16)                                        
  8 Fosmore, Alyssa           10 York Y-MA            1:53.21    1:51.21        
              52.58     1:51.21 (58.63)                                        
 
Event 103  Girls 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Meet: M 1:21.41    3/2/2014 Madison Ortiz, FSC  -MA                    
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Bono, Sophia               9 CYAA-ZZ              1:36.24    1:31.79 q      
              41.83     1:31.79 (49.96)                                        
  2 Paterson, Mary            10 LANY-MA              1:36.12    1:33.52 q      
              45.46     1:33.52 (48.06)                                        
  3 Wheeler, Trinity           9 CC-MA                1:51.59    1:38.30 q      
              45.16     1:38.30 (53.14)                                        
  4 Wagner, Grace             10 LANY-MA              1:49.65    1:41.00 q      
              47.26     1:41.00 (53.74)                                        
  5 Clark, Mena               10 NDCY-MA              1:46.93    1:41.57 q      
              48.95     1:41.57 (52.62)                                        
  6 Ryu, Rachel                9 GSVY-MA                   NT    1:50.94 q      
              50.61   1:50.94 (1:00.33)                                        
  7 Knisely, Isabella         10 CYAA-ZZ                   NT    1:52.96 q      
              53.87     1:52.96 (59.09)                                        
  8 Fosmore, Alyssa           10 York Y-MA                 NT    1:53.21 q      
              53.48     1:53.21 (59.73)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Heberlig, Aspen            9 CYAA-ZZ              1:52.29    1:58.50        
              56.83   1:58.50 (1:01.67)                                        
 10 Bishop, Catherine         10 LANY-MA              2:07.09    1:58.88        
              56.63   1:58.88 (1:02.25)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Tritle, Rylie             10 WAY-MA               2:01.16    1:58.90        
              54.61   1:58.90 (1:04.29)                                        
 12 Burton, Gracie            10 York Y-MA                 NT    2:00.04        
              56.33   2:00.04 (1:03.71)                                        
 13 Boettger, Rhiley           9 LANY-MA              2:00.65    2:03.52        
              57.80   2:03.52 (1:05.72)                                        
 14 Reid, Danika               9 GSVY-MA                   NT    2:05.03        
              58.01   2:05.03 (1:07.02)                                        
 15 Hatfield, Ella             9 LANY-MA                   NT    2:06.67        
              59.71   2:06.67 (1:06.96)                                        
 16 Hess, Avery               10 WAY-MA                    NT    2:16.54        
 17 Yost, Claire               9 WAY-MA               2:13.08    2:22.16        
            1:06.53   2:22.16 (1:15.63)                                        
 -- Bowers, Gwen               9 GSVY-MA                   NT         DQ        
      Double pull / kicks
            1:03.32        DQ (1:07.24)                                        
 -- Stevens, Abigail          10 CYAA-ZZ                   NT         DQ        
      Non-simultaneous touch
              54.61          DQ (59.30)                                        
 
Event 104  Boys 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Meet: M 1:22.49   2/24/2013 Kyle Farrow, WSY  -MA                      
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Hidalgo, Jomar            10 LEBY-MA              1:18.70    1:19.49M       
              37.07     1:19.49 (42.42)                                        
  2 Keefer, Grant             10 WSY-MA               1:28.12    1:24.51        
              39.27     1:24.51 (45.24)                                        
  3 Mikula, Felix             10 LANY-MA              1:31.53    1:29.45        
              42.57     1:29.45 (46.88)                                        
  4 Houtz, Quentin            10 GSVY-MA              1:29.74    1:29.53        
              42.66     1:29.53 (46.87)                                        
  5 Wu, Allen                 10 York Y-MA            1:33.37    1:31.49        
              43.67     1:31.49 (47.82)                                        
  6 Ferroni, Max              10 York Y-MA            1:30.68    1:32.10        
              43.79     1:32.10 (48.31)                                        
  7 Harsh, Eli                10 WAY-MA               1:33.52    1:32.53        
              43.42     1:32.53 (49.11)                                        
  8 Detwiler, Logan           10 WAY-MA               1:32.85    1:33.77        
              45.66     1:33.77 (48.11)                                        
 
Event 104  Boys 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Meet: M 1:22.49   2/24/2013 Kyle Farrow, WSY  -MA                      
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Hidalgo, Jomar            10 LEBY-MA              1:19.17    1:18.70Mq      
              37.81     1:18.70 (40.89)                                        
  2 Keefer, Grant             10 WSY-MA               1:24.33    1:28.12 q      
              40.84     1:28.12 (47.28)                                        
  3 Houtz, Quentin            10 GSVY-MA              1:32.39    1:29.74 q      
              43.12     1:29.74 (46.62)                                        
  4 Ferroni, Max              10 York Y-MA            1:31.02    1:30.68 q      
              42.78     1:30.68 (47.90)                                        
  5 Mikula, Felix             10 LANY-MA              1:31.93    1:31.53 q      
              42.86     1:31.53 (48.67)                                        
  6 Detwiler, Logan           10 WAY-MA                    NT    1:32.85 q      
              44.69     1:32.85 (48.16)                                        
  7 Wu, Allen                 10 York Y-MA            1:32.25    1:33.37 q      
              44.98     1:33.37 (48.39)                                        
  8 Harsh, Eli                10 WAY-MA               1:42.12    1:33.52 q      
              43.73     1:33.52 (49.79)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Chronister, Matthew       10 CYAA-ZZ                   NT    1:35.83        
              45.06     1:35.83 (50.77)                                        
 10 Book, Cameron             10 NDCY-MA              1:40.77    1:36.58        
              45.70     1:36.58 (50.88)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Shannon, Colin            10 GSVY-MA              1:40.81    1:38.29        
              46.60     1:38.29 (51.69)                                        
 12 Brymesser, Liam           10 CYAA-ZZ              1:43.81    1:39.48        
              48.19     1:39.48 (51.29)                                        
 13 Yost, Will                10 WAY-MA               1:44.66    1:46.11        
              50.70     1:46.11 (55.41)                                        
 14 Halstead, Luke             9 WAY-MA               1:53.22    1:49.43        
              51.19     1:49.43 (58.24)                                        
 15 Brown, Conrad             10 NDCY-MA              1:54.23    1:49.60        
              52.53     1:49.60 (57.07)                                        
 16 Belcher, Wyatt            10 LEBY-MA                   NT    2:09.32        
              59.70   2:09.32 (1:09.62)                                        
 -- Reigel, Gabriel           10 GSVY-MA                   NT         DQ        
      One hand touch
            1:03.48        DQ (1:09.24)                                        
 
Event 105  Girls 9-14 400 Yard IM
===============================================================================
        Meet: M 4:34.30   2/28/2016 Abigail Doss, SUNY -MA                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kalmanowicz, Kate         14 York Y-MA            5:14.02    5:13.19        
              31.68     1:09.05 (37.37)     1:49.26 (40.21)     2:28.45 (39.19)
        3:15.79 (47.34)     4:03.73 (47.94)     4:38.84 (35.11)     5:13.19 (34.35)
  2 Walsh, Aivleen            12 York Y-MA                 NT    5:13.43        
              33.50     1:13.22 (39.72)     1:53.05 (39.83)     2:32.65 (39.60)
        3:17.36 (44.71)     4:03.71 (46.35)     4:39.17 (35.46)     5:13.43 (34.26)
  3 Miller, Brianna           11 York Y-MA            5:22.00    5:15.37        
              34.06     1:13.32 (39.26)     1:56.16 (42.84)     2:37.81 (41.65)
        3:21.29 (43.48)     4:06.27 (44.98)     4:41.27 (35.00)     5:15.37 (34.10)
 
Event 106  Boys 9-14 400 Yard IM
===============================================================================
        Meet: M 4:35.94   2/25/2018 Ethan Welker, CC   -MA                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pacifico, Ben             14 York Y-MA            4:48.09    4:50.62        
              32.59     1:11.29 (38.70)     1:48.86 (37.57)     2:27.27 (38.41)
        3:06.19 (38.92)     3:46.61 (40.42)     4:19.30 (32.69)     4:50.62 (31.32)
  2 Wright, Tyler             14 York Y-MA            4:56.27    4:51.06        
              30.65     1:07.22 (36.57)     1:45.62 (38.40)     2:24.34 (38.72)
        3:05.63 (41.29)     3:46.13 (40.50)     4:19.75 (33.62)     4:51.06 (31.31)
  3 Grega, Alex               14 York Y-MA            5:01.08    5:05.77        
              32.72     1:12.01 (39.29)     1:53.86 (41.85)     2:33.81 (39.95)
        3:14.53 (40.72)     3:57.14 (42.61)     4:32.71 (35.57)     5:05.77 (33.06)
  4 Torres, Roman             11 York Y-MA            5:42.37    5:27.65        
              33.28     1:14.01 (40.73)     1:56.82 (42.81)     2:41.01 (44.19)
        3:26.45 (45.44)     4:14.25 (47.80)     4:51.16 (36.91)     5:27.65 (36.49)
  5 Rosenbach, Liam           11 HAY-MA               5:59.56    5:46.08        
              37.07     1:24.45 (47.38)     2:05.30 (40.85)     2:46.90 (41.60)
        3:37.51 (50.61)     4:29.17 (51.66)     5:08.32 (39.15)     5:46.08 (37.76)
  6 Flemister, Elkanah        11 York Y-MA            5:56.30    5:52.66        
              38.59     1:26.48 (47.89)     2:12.10 (45.62)     2:56.97 (44.87)
        3:45.97 (49.00)     4:36.57 (50.60)     5:15.63 (39.06)     5:52.66 (37.03)
  7 Detwiler, Logan           10 WAY-MA                    NT    6:24.94        
              44.93     1:38.97 (54.04)     2:25.78 (46.81)     3:13.07 (47.29)
        4:05.55 (52.48)     5:00.66 (55.11)     5:45.33 (44.67)     6:24.94 (39.61)
  8 Philp, Alex               10 WAY-MA                    NT    6:42.02        
              43.08     1:35.72 (52.64)     2:29.69 (53.97)     3:23.16 (53.47)
        4:22.12 (58.96)     5:19.49 (57.37)     6:01.30 (41.81)     6:42.02 (40.72)
 
Event 107  Girls 15-18 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        Meet: M 1:40.93   2/26/2017 York YMCA Swimming, York                   
                1:39.69  NATS
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 York YMCA Swimming-MA  'A'                        1:46.20    1:41.24        
     1) McCombs, Emma 16                2) Welker, Sydney 16              
     3) Merrifield, Morgan 18           4) Laux, Laura 16                 
              25.55       51.14 (25.59)     1:15.58 (24.44)     1:41.24 (25.66)
  2 Northern Dauphin County YMCA G-MA  'A'            1:51.27    1:45.21        
     1) Sponsler, Te'ah 16              2) Thrush, Makenna 16             
     3) Heck, Paige 16                  4) Updegrave, Sydney 16           
              27.55       54.19 (26.64)     1:19.90 (25.71)     1:45.21 (25.31)
  3 Chambersburg Memorial YMCA Cha-MA  'A'            1:56.18    1:55.46        
     1) Kough, Audrey 15                2) Johnson, Chace 15              
     3) Toney, Cara 16                  4) Stroble, Emily 16              
              30.71       59.95 (29.24)     1:28.22 (28.27)     1:55.46 (27.24)
  4 Lancaster Family YMCA Lightnin-MA  'A'            1:54.45    1:55.87        
     1) Eckman, Zoe 17                  2) Shumaker, Olivia 16            
     3) Huber, Jenna 15                 4) Wright, Kiara 15               
              29.33       59.53 (30.20)     1:28.31 (28.78)     1:55.87 (27.56)
 -- York YMCA Swimming-MA  'B'                        1:52.20         DQ        
      False start
     1) Gemma, Ava 15                   2) Kapp, Christine 15             
     3) Hilty, Alexa 15                 4) Bell, Elizabeth 15             
              26.20       50.83 (24.63)     1:15.70 (24.87)          DQ (25.97)
 
Event 108  Boys 15-18 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        Meet: M 1:30.55    3/2/2014 Sunbury Branch YMCA, SUNY                  
                         J Malafronte, A Shapiro, M Sumfest, M Zappe       
                1:29.49  NATS
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 York YMCA Swimming-MA  'A'                        1:38.20    1:32.23        
     1) Bingaman, Jasen 16              2) Ventura, Timmy 15              
     3) Schwalm, Gannon 16              4) Wang, Ethan 15                 
              23.35       46.39 (23.04)     1:09.39 (23.00)     1:32.23 (22.84)
 
Event 109  Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        Meet: M 1:05.40   2/24/2013 WSY Swimming, WSY                          
                         L Chang, M Fickett, P Staretz, Z Gallagher        
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Greater Susquehanna Valley YMC-MA  'A'            1:10.66    1:13.39        
     1) Shannon, Morgan 8               2) Kolak, Addalyn 8               
     3) Namminga, Sophia 8              4) Boyer, Adelyn 8                
  2 Waynesboro Area YMCA-MA  'A'                      1:17.57    1:19.87        
     1) Stains, Reagan 7                2) Detwiler, Alyssa 8             
     3) Young, Mya 7                    4) Bartholow, Maddi 8             
  3 Northern Dauphin County YMCA G-MA  'A'            1:27.32    1:20.51        
     1) Gray, Piper 7                   2) Spring, Brianna 8              
     3) Smith, Vivienna 7               4) Hoffman, Keira 8               
  4 Chambersburg Memorial YMCA Cha-MA  'A'            1:21.19    1:21.67        
     1) Golden, Addison 7               2) Himelfarb, Madeline 7          
     3) Keller, Sophie 7                4) Hayes, Ellery 7                
  5 Greater Susquehanna Valley YMC-MA  'B'            1:21.30    1:25.75        
     1) Smith, Natalie 7                2) DePhillips, Alanna 6           
     3) Kline, Kinzley 7                4) Reid, Alyana 8                 
  6 Waynesboro Area YMCA-MA  'B'                      1:30.84    1:27.50        
     1) Hess, Ava 8                     2) Patterson, Grace 8             
     3) Philp, Addison 5                4) Diffenderfer, Rae 8            
  7 Carlisle Family YMCA-ZZ  'A'                      1:26.78    1:29.29        
     1) Griffie, Saylor 8               2) Czarnecki, Madison 7           
     3) Stevens, Hannah 7               4) Forrester, Anna 7              
  8 Lancaster Family YMCA Lightnin-MA  'A'            1:34.48    1:29.96        
     1) Gustafson, Iylan 6              2) Shaub, Tallulah 6              
     3) Flinchbaugh, Clara 8            4) Villbrandt, Lila 7             
  9 Chambersburg Memorial YMCA Cha-MA  'B'            1:41.58    1:46.78        
     1) Fang, Hanna 8                   2) Wolfe, Emily 8                 
     3) Himelfarb, Claire 5             4) Kaczmark, Macie 7              
 -- Greater Susquehanna Valley YMC-MA  'C'            1:38.99         DQ        
      Early take-off swimmer #3
     1) Kolak, Arleigh 5                2) Simpkins, Claire 8             
     3) Simpkins, Brianna 8             4) Wolfe, Josie 7                 
 
Event 110  Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        Meet: M 1:04.40   2/26/2017 Chambersburg Chargers, CC                  
                         C Pong, A Tasker, E White, B Todd                 
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lancaster Family YMCA Lightnin-MA  'A'            1:21.28    1:19.60        
     1) Gustafson, Greyson 8            2) Roettger, Ben 8                
     3) Garman, Landon 6                4) Brossman, Zach 8               
  2 Waynesboro Area YMCA-MA  'A'                      1:24.75    1:29.17        
     1) Scott, Parker 8                 2) Dreyer, Brody 7                
     3) Shanklin, Alex 7                4) Barker, Dylan 7                
  3 Greater Susquehanna Valley YMC-MA  'A'            1:31.99    1:41.23        
     1) Fetterman, Chase 8              2) Boyer, Nolan 6                 
     3) Treas, Caleb 6                  4) Moyer, Chance 8                
 -- York YMCA Swimming-MA  'A'                        1:15.20         DQ        
      Early take-off swimmer #3
     1) Marcini, Avery 8                2) Ross, Dean 7                   
     3) Romyn, Brady 8                  4) Wu, David 7                    
 
Event 111  Girls 15-18 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: M 1:54.66    3/2/2014 Adriana Grabski, SUNY                      
                1:55.69  NATS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Merrifield, Morgan        18 York Y-MA            1:57.00    1:57.39        
              27.57       57.56 (29.99)     1:28.03 (30.47)     1:57.39 (29.36)
  2 Kapp, Christine           15 York Y-MA            2:00.20    1:57.98        
              27.87       57.60 (29.73)     1:28.11 (30.51)     1:57.98 (29.87)
  3 Burton, Apple             15 York Y-MA            1:59.73    1:59.94        
              28.39       58.82 (30.43)     1:29.43 (30.61)     1:59.94 (30.51)
  4 Hilty, Alexa              15 York Y-MA            2:01.72    2:02.71        
              28.91       59.97 (31.06)     1:31.54 (31.57)     2:02.71 (31.17)
  5 Gemma, Ava                15 York Y-MA            2:03.32    2:02.88        
              29.41     1:00.37 (30.96)     1:32.11 (31.74)     2:02.88 (30.77)
  6 Laux, Laura               16 York Y-MA            2:01.32    2:02.98        
              28.86       59.61 (30.75)     1:30.99 (31.38)     2:02.98 (31.99)
  7 Fabian, Carol             15 York Y-MA            2:04.01    2:03.53        
              29.44     1:00.58 (31.14)     1:32.33 (31.75)     2:03.53 (31.20)
  8 Heck, Paige               16 NDCY-MA              2:09.78    2:05.86        
              29.28     1:01.39 (32.11)     1:34.07 (32.68)     2:05.86 (31.79)
  9 Stroble, Emily            16 CC-MA                2:06.90    2:07.62        
              29.96     1:01.61 (31.65)     1:34.37 (32.76)     2:07.62 (33.25)
 10 Houtz, Emily              15 GSVY-MA              2:10.30    2:10.41        
              29.57     1:02.82 (33.25)     1:37.13 (34.31)     2:10.41 (33.28)
 11 Calder, Ella              15 York Y-MA            2:07.60    2:10.67        
              29.91     1:03.00 (33.09)     1:37.20 (34.20)     2:10.67 (33.47)
 12 Bell, Elizabeth           15 York Y-MA            2:10.31    2:11.96        
              31.68     1:05.15 (33.47)     1:39.30 (34.15)     2:11.96 (32.66)
 13 Thrush, Makenna           16 NDCY-MA              2:15.05    2:13.46        
              30.15     1:03.25 (33.10)     1:38.58 (35.33)     2:13.46 (34.88)
 14 Eckman, Zoe               17 LANY-MA              2:16.96    2:13.55        
              31.88     1:05.74 (33.86)     1:40.20 (34.46)     2:13.55 (33.35)
 15 Johnson, Chace            15 CC-MA                2:17.78    2:17.82        
              31.55     1:06.29 (34.74)     1:42.28 (35.99)     2:17.82 (35.54)
 16 Kough, Audrey             15 CC-MA                2:18.79    2:21.12        
              32.46     1:07.92 (35.46)     1:44.95 (37.03)     2:21.12 (36.17)
 17 Brown, Nya                17 HAY-MA                    NT    2:21.85        
              32.09     1:08.53 (36.44)     1:45.78 (37.25)     2:21.85 (36.07)
 18 Butterfield, Becky        15 WSY-MA               2:18.95    2:25.67        
              33.42     1:09.81 (36.39)     1:48.32 (38.51)     2:25.67 (37.35)
 
Event 112  Boys 15-18 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: M 1:47.53    3/1/2015 Devon Chenot, CYAA -MA                     
                1:45.39  NATS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bingaman, Jasen           16 York Y-MA            1:52.63    1:48.82        
              26.31       53.38 (27.07)     1:21.23 (27.85)     1:48.82 (27.59)
  2 Haynos, Thomas            16 GSVY-MA              1:59.27    1:54.43        
              26.22       54.53 (28.31)     1:24.06 (29.53)     1:54.43 (30.37)
  3 Shifler, Jacob            15 CC-MA                1:56.66    1:57.21        
              26.41       55.10 (28.69)     1:26.08 (30.98)     1:57.21 (31.13)
  4 Miller, Logan             15 WAY-MA               1:57.33    1:57.83        
              27.51       56.96 (29.45)     1:27.75 (30.79)     1:57.83 (30.08)
  5 Driscoll, Moseley         15 York Y-MA            2:01.34    1:58.77        
              27.72       57.35 (29.63)     1:27.76 (30.41)     1:58.77 (31.01)
  6 McHugh, Ardan             15 LANY-MA              2:07.92    2:04.77        
              27.46       58.42 (30.96)     1:31.57 (33.15)     2:04.77 (33.20)
  7 Spiese, Sam               16 CC-MA                2:11.72    2:13.92        
              30.45     1:03.49 (33.04)     1:39.01 (35.52)     2:13.92 (34.91)
  8 Llobet, Rodolfo           17 York Y-MA            2:18.34    2:17.52        
              30.61     1:06.08 (35.47)     1:42.81 (36.73)     2:17.52 (34.71)
  9 Eckels, Alex              18 WAY-MA               2:16.48    2:19.43        
              32.69     1:08.29 (35.60)     1:43.89 (35.60)     2:19.43 (35.54)
 10 Brown, Austin             15 HAY-MA               2:41.35    2:29.24        
              33.84     1:12.28 (38.44)     1:51.05 (38.77)     2:29.24 (38.19)
 11 Llobet, Ignatius          15 York Y-MA                 NT    2:53.69        
              34.94     1:17.22 (42.28)   2:53.69 (1:36.47)                    
 
Event 113  Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: M 1:12.14   2/24/2019 Ella Navari, York Y                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Buhrman, Ava               8 WSY-MA               1:09.36    1:07.93M       
  2 Nahass, Sadie              8 York Y-MA            1:34.93    1:20.27        
  3 Shannon, Morgan            8 GSVY-MA              1:24.32    1:22.34        
  4 Boyer, Adelyn              8 GSVY-MA              1:25.49    1:22.58        
  5 Bartholow, Maddi           8 WAY-MA                    NT    1:31.46        
  6 Detwiler, Alyssa           8 WAY-MA               1:40.71    1:31.54        
  7 Buhrman, Nora              7 WSY-MA               1:32.64    1:34.21        
  8 Hayes, Ellery              7 CC-MA                1:47.43    1:37.71        
  9 Shives, Claire             6 HAY-MA                    NT    1:38.68        
 10 Stains, Reagan             7 WAY-MA               1:38.46    1:38.76        
 11 Newport, Stella            8 LANY-MA              1:48.17    1:42.69        
 12 Young, Mya                 7 WAY-MA                    NT    1:45.50        
 13 Diffenderfer, Rae          8 WAY-MA                    NT    1:49.12        
 
Event 114  Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: M 1:10.84   2/24/2013 Nick Shelly, CC-MA                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kramer, Ian                8 LEBY-MA                   NT    1:17.46        
              36.04     1:17.46 (41.42)                                        
  2 Moyer, Chance              8 GSVY-MA              1:20.06    1:21.13        
              36.99     1:21.13 (44.14)                                        
  3 Barker, Dylan              7 WAY-MA                    NT    1:44.29        
              47.40     1:44.29 (56.89)                                        
  4 Strait, River              7 CC-MA                     NT    1:45.69        
              49.68     1:45.69 (56.01)                                        
  5 McLenegan, Branden         7 NDCY-MA                   NT    1:51.80        
 
Event 115  Girls 15-18 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        Meet: M 58.43   2/26/2017 Marisa Gingerich, York Y                     
                58.79  NATS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McCombs, Emma             16 York Y-MA              58.09      59.98        
              28.07       59.98 (31.91)                                        
  2 Kapp, Christine           15 York Y-MA            1:01.68    1:00.48        
              28.29     1:00.48 (32.19)                                        
  3 Merrifield, Morgan        18 York Y-MA            1:00.11    1:02.45        
              29.50     1:02.45 (32.95)                                        
  4 Burton, Apple             15 York Y-MA            1:03.37    1:03.06        
              30.58     1:03.06 (32.48)                                        
  5 Welker, Sydney            16 York Y-MA            1:00.57    1:03.38        
              30.24     1:03.38 (33.14)                                        
  6 Hilty, Alexa              15 York Y-MA            1:02.17    1:03.41        
              29.78     1:03.41 (33.63)                                        
  7 Shumaker, Olivia          16 LANY-MA              1:06.98    1:05.15        
              30.91     1:05.15 (34.24)                                        
  8 Fabian, Carol             15 York Y-MA            1:08.20    1:05.67        
              31.33     1:05.67 (34.34)                                        
  9 Stroble, Emily            16 CC-MA                1:06.62    1:05.73        
              30.84     1:05.73 (34.89)                                        
 10 Froman, Emily             16 York Y-MA            1:06.76    1:06.32        
              30.57     1:06.32 (35.75)                                        
 11 Moyer, Joella             16 LEBY-MA              1:09.64    1:06.87        
              31.22     1:06.87 (35.65)                                        
 12 Janusz, Maddie            15 York Y-MA            1:07.50    1:07.37        
              31.47     1:07.37 (35.90)                                        
 13 Sponsler, Te'ah           16 NDCY-MA              1:08.69    1:07.53        
              30.84     1:07.53 (36.69)                                        
 14 Calder, Ella              15 York Y-MA            1:06.10    1:08.60        
              31.27     1:08.60 (37.33)                                        
 15 Toney, Cara               16 CC-MA                1:06.99    1:10.36        
              32.83     1:10.36 (37.53)                                        
 16 Johnson, Chace            15 CC-MA                1:10.02    1:10.99        
              33.47     1:10.99 (37.52)                                        
 17 Huber, Jenna              15 LANY-MA              1:21.41    1:13.25        
              33.50     1:13.25 (39.75)                                        
 18 Wright, Kiara             15 LANY-MA              1:23.31    1:15.42        
              34.16     1:15.42 (41.26)                                        
 
Event 116  Boys 15-18 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        Meet: M 52.69   2/26/2017 Alec Peckmann, York Y                        
                52.99  NATS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schwalm, Gannon           16 York Y-MA              58.57      56.33        
  2 Ventura, Timmy            15 York Y-MA            1:00.84      56.36        
  3 Nguyen, Brian             16 LANY-MA                58.85    1:00.26        
  4 Plant, Eli                17 CYAA-ZZ                57.86    1:00.46        
  5 Cunningham, Brian         15 WSY-MA                 59.70    1:00.72        
  6 Smith, Trey               15 HAY-MA               1:01.52    1:02.80        
  7 Miller, Kyle              15 York Y-MA            1:06.69    1:05.76        
  8 Eckels, Alex              18 WAY-MA               1:10.05    1:14.78        
  9 Brown, Austin             15 HAY-MA               1:21.61    1:23.13        
 
Event 117  Girls 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
        Meet: M 15.59   2/28/2016 Eve Phillips, WAY  -MA                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Buhrman, Ava               8 WSY-MA                 16.55      15.02M       
  2 Helwig, Chloe              8 LEBY-MA                23.30      18.02        
  2 Nahass, Sadie              8 York Y-MA              19.74      18.02        
  4 Kolak, Addalyn             8 GSVY-MA                20.46      20.30        
  5 Heisey, Addilee            8 LEBY-MA                21.42      20.70        
  6 Griffie, Saylor            8 CYAA-ZZ                22.76      21.79        
  7 Hoffman, Keira             8 NDCY-MA                24.77      23.40        
  8 Buhrman, Nora              7 WSY-MA                 22.63      23.51        
  9 Himelfarb, Madeline        7 CC-MA                  24.96      23.70        
 10 Turney, Tenley             8 WSY-MA                 24.37      23.77        
 11 Golden, Addison            7 CC-MA                  25.79      24.43        
 12 Forrester, Anna            7 CYAA-ZZ                25.94      24.47        
 13 Namminga, Sophia           8 GSVY-MA                24.69      24.78        
 14 Young, Mya                 7 WAY-MA                 30.52      25.26        
 15 Swenson, Aubryn            7 York Y-MA              33.30      26.75        
 16 Kline, Kinzley             7 GSVY-MA                29.42      28.80        
 17 Spring, Brianna            8 NDCY-MA                33.16      29.50        
 18 Wolfe, Emily               8 CC-MA                  38.28      29.98        
 19 Reid, Alyana               8 GSVY-MA                27.44      30.19        
 20 Shaub, Tallulah            6 LANY-MA                   NT      31.27        
 21 Gustafson, Iylan           6 LANY-MA                33.82      32.05        
 22 Villbrandt, Lila           7 LANY-MA                28.19      32.19        
 23 Philp, Addison             5 WAY-MA                 30.36      34.31        
 24 Wolfe, Josie               7 GSVY-MA                34.61      34.60        
 25 Stevens, Hannah            7 CYAA-ZZ                   NT      35.64        
 -- Simpkins, Claire           8 GSVY-MA                   NT         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Smith, Natalie             7 GSVY-MA                28.54         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Smith, Vivienna            7 NDCY-MA                   NT         DQ        
      One hand touch
 -- Simpkins, Brianna          8 GSVY-MA                   NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Event 118  Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
        Meet: M 15.08   2/25/2018 Jomar Hidalgo, FSC-LEBY                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kramer, Ian                8 LEBY-MA                17.40      16.78        
  2 Gustafson, Greyson         8 LANY-MA                18.88      19.05        
  3 Scott, Parker              8 WAY-MA                 25.93      20.17        
  4 Boyer, Brett               7 CC-MA                     NT      23.07        
  5 Brossman, Zach             8 LANY-MA                   NT      24.39        
  6 Belcher, Noah              8 LEBY-MA                   NT      24.45        
  7 Romyn, Brady               8 York Y-MA              32.61      25.71        
  8 Helwig, Luke               6 LEBY-MA                   NT      26.11        
  9 Boyer, Nolan               6 GSVY-MA                   NT      28.19        
 10 Roettger, Ben              8 LANY-MA                28.01      30.90        
 11 Nowak, Evander             8 LANY-MA                32.17      31.88        
 12 Shanklin, Alex             7 WAY-MA                 41.42      34.12        
 -- Ross, Dean                 7 York Y-MA                 NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Kanelopoulos, Blake        6 WAY-MA                    NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Event 119  Girls 15-18 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: M 24.66   2/24/2013 Emily Maxwell, SUNY                          
                24.69  NATS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Houtz, Sydney             18 GSVY-MA                24.34      25.42        
  2 Hilty, Alexa              15 York Y-MA              26.26      25.89        
  3 Updegrave, Sydney         16 NDCY-MA                26.29      25.98        
  4 Welker, Sydney            16 York Y-MA              25.52      26.16        
  5 Laux, Laura               16 York Y-MA              25.36      26.25        
  6 Heck, Paige               16 NDCY-MA                27.17      26.76        
  7 Hepner, Jewels            16 GSVY-MA                27.43      26.84        
  8 Bell, Elizabeth           15 York Y-MA              27.86      26.98        
  9 Moyer, Joella             16 LEBY-MA                27.48      27.36        
 10 Thrush, Makenna           16 NDCY-MA                27.81      27.41        
 11 Wright, Kiara             15 LANY-MA                27.66      27.66        
 12 Stroble, Emily            16 CC-MA                  28.25      28.30        
 13 deSyon, Corinne           16 LANY-MA                29.53      28.55        
 14 Toney, Cara               16 CC-MA                  27.55      28.65        
 15 Calder, Ella              15 York Y-MA              27.58      28.84        
 15 Janusz, Maddie            15 York Y-MA              29.15      28.84        
 17 Sponsler, Te'ah           16 NDCY-MA                28.65      28.85        
 18 Huber, Jenna              15 LANY-MA                29.22      28.95        
 19 Johnson, Chace            15 CC-MA                  29.61      29.88        
 20 Butterfield, Becky        15 WSY-MA                 30.29      30.83        
 21 Kough, Audrey             15 CC-MA                  30.77      30.86        
 
Event 120  Boys 15-18 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: M 21.93    3/1/2015 Matt Zappe, SUNY                             
                22.09  NATS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bingaman, Jasen           16 York Y-MA              23.56      23.31        
  2 Wang, Ethan               15 York Y-MA              22.51      23.57        
  3 Ventura, Timmy            15 York Y-MA              23.93      24.16        
  4 Haynos, Thomas            16 GSVY-MA                24.00      24.30        
  5 Toth, Spencer             16 HAY-MA                 24.48      24.37        
  6 Shifler, Jacob            15 CC-MA                  24.85      24.61        
  7 Driscoll, Moseley         15 York Y-MA              24.91      24.85        
  8 Cunningham, Brian         15 WSY-MA                 25.34      25.45        
  9 McHugh, Ardan             15 LANY-MA                26.15      25.52        
 10 Miller, Logan             15 WAY-MA                 25.02      25.55        
 11 Miller, Kyle              15 York Y-MA              26.09      25.61        
 12 Llobet, Rodolfo           17 York Y-MA              26.60      27.25        
 13 Spiese, Sam               16 CC-MA                  26.99      27.38        
 14 Brown, Jacob              15 HAY-MA                 30.88      29.86        
 15 Brown, Austin             15 HAY-MA                 29.44      30.73        
 16 Llobet, Ignatius          15 York Y-MA              31.51      32.24        
 
Event 121  Girls 7-8 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: M 32.02   2/24/2019 Ella Navari, York Y                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Buhrman, Ava               8 WSY-MA                 31.03      31.71M       
  2 Helwig, Chloe              8 LEBY-MA                36.33      35.48        
  3 Nahass, Sadie              8 York Y-MA              37.76      35.71        
  4 Stagg, Zoe                 8 HAY-MA                 37.26      35.95        
  5 Griffie, Saylor            8 CYAA-ZZ                38.20      37.40        
  6 Boyer, Adelyn              8 GSVY-MA                38.30      37.56        
  7 Shannon, Morgan            8 GSVY-MA                37.91      37.67        
  8 Heisey, Addilee            8 LEBY-MA                41.89      40.20        
  9 Gray, Piper                7 NDCY-MA                43.28      40.94        
 10 Kolak, Addalyn             8 GSVY-MA                40.30      41.48        
 11 Buhrman, Nora              7 WSY-MA                 40.99      41.78        
 12 Stains, Reagan             7 WAY-MA                 44.41      42.60        
 13 Bartholow, Maddi           8 WAY-MA                 43.65      43.09        
 14 Detwiler, Alyssa           8 WAY-MA                 43.01      44.04        
 15 Hoffman, Keira             8 NDCY-MA                46.35      44.06        
 16 Turney, Tenley             8 WSY-MA                 43.65      45.08        
 17 Hayes, Ellery              7 CC-MA                  44.33      45.14        
 18 Golden, Addison            7 CC-MA                  48.24      45.37        
 19 Himelfarb, Madeline        7 CC-MA                  50.25      45.76        
 20 Hess, Ava                  8 WAY-MA                 47.03      45.85        
 21 Reid, Alyana               8 GSVY-MA                46.64      46.51        
 22 Namminga, Sophia           8 GSVY-MA                43.68      46.83        
 23 Spring, Brianna            8 NDCY-MA                52.90      47.77        
 24 Diffenderfer, Rae          8 WAY-MA                 53.76      48.07        
 25 Yard, Morgan               7 HAY-MA                 58.30      48.24        
 26 Stevens, Hannah            7 CYAA-ZZ                49.49      48.96        
 27 Kline, Kinzley             7 GSVY-MA                50.78      49.01        
 28 Miller, Luxlin             7 LEBY-MA                47.20      49.09        
 29 Young, Mya                 7 WAY-MA                 52.33      49.42        
 30 Smith, Natalie             7 GSVY-MA                53.13      49.65        
 31 Swenson, Aubryn            7 York Y-MA              48.38      49.90        
 32 Smith, Vivienna            7 NDCY-MA                53.42      51.63        
 33 Keller, Sophie             7 CC-MA                  46.63      52.91        
 34 Flinchbaugh, Clara         8 LANY-MA                57.39      53.12        
 35 Fang, Hanna                8 CC-MA                  55.34      54.24        
 36 Wolfe, Josie               7 GSVY-MA              1:02.70      57.85        
 37 Kaczmark, Macie            7 CC-MA                1:04.15      59.12        
 38 Wolfe, Emily               8 CC-MA                1:01.80      59.85        
 39 Simpkins, Brianna          8 GSVY-MA                58.49    1:00.33        
 40 Simpkins, Claire           8 GSVY-MA              1:10.16    1:10.25        
 41 Egner, Aubrey              7 WSY-MA                    NT    1:10.94        
 -- Patterson, Grace           8 WAY-MA               1:21.68         DQ        
      No touch on turn
 
Event 122  Boys 7-8 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: M 30.91   2/25/2018 Jomar Hidalgo, FSC-LEBY                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kramer, Ian                8 LEBY-MA                35.29      34.79        
  2 Moyer, Chance              8 GSVY-MA                34.98      35.42        
  3 Brossman, Zach             8 LANY-MA                   NT      39.27        
  4 Gustafson, Greyson         8 LANY-MA                39.04      39.73        
  5 Scott, Parker              8 WAY-MA                 48.49      41.84        
  6 Boyer, Brett               7 CC-MA                  46.61      44.09        
  7 Barker, Dylan              7 WAY-MA                 45.64      44.10        
  8 Belcher, Noah              8 LEBY-MA                45.18      44.14        
  9 Lantz, Tyler               8 LEBY-MA                45.70      45.13        
 10 Strait, River              7 CC-MA                  46.77      46.15        
 11 Romyn, Brady               8 York Y-MA              56.61      46.79        
 12 Wu, David                  7 York Y-MA              47.47      47.24        
 13 Ross, Dean                 7 York Y-MA              59.50      50.00        
 14 Fetterman, Chase           8 GSVY-MA                50.82      50.48        
 15 McLenegan, Branden         7 NDCY-MA                56.93      53.57        
 16 Shanklin, Alex             7 WAY-MA                    NT      55.98        
 17 French, Gabriel            7 CYAA-ZZ                   NT      58.57        
 18 Dreyer, Brody              7 WAY-MA                    NT    1:00.21        
 -- Marcini, Avery             8 York Y-MA              46.38         DQ        
      No touch on turn
 
Event 123  Girls 6 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: M 37.09   2/26/2017 Ella Navari, York Y                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shives, Claire             6 HAY-MA                 47.18      45.45        
  2 Gustafson, Iylan           6 LANY-MA                   NT      49.12        
  3 DePhillips, Alanna         6 GSVY-MA                47.36      50.84        
  4 Kolak, Arleigh             5 GSVY-MA                58.19    1:01.86        
  5 Himelfarb, Claire          5 CC-MA                1:04.60    1:09.05        
  6 Spiese, Mairead            6 CC-MA                1:23.16    1:20.01        
 -- Philp, Addison             5 WAY-MA                    NT         DQ        
      No touch on turn
 
Event 124  Boys 6 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: M 42.15   2/28/2016 Jomar Hidalgo, FSC-LEBY                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Esposito, Owen             6 CC-MA                  55.86      48.92        
  2 Helwig, Luke               6 LEBY-MA                51.23      49.13        
  3 Boyer, Nolan               6 GSVY-MA              1:05.74      59.59        
  4 Brossman, Ben              6 LANY-MA                   NT    1:03.14        
  5 Treas, Caleb               6 GSVY-MA              1:05.17    1:03.85        
  6 Kanelopoulos, Blake        6 WAY-MA               1:13.84    1:05.56        
 
Event 125  Girls 15-18 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        Meet: M 58.22   2/26/2017 Marget Shelly, York Y                        
                59.29  NATS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kapp, Christine           15 York Y-MA            1:00.56    1:00.35        
              29.62     1:00.35 (30.73)                                        
  2 Laux, Laura               16 York Y-MA              59.21    1:00.44        
              29.50     1:00.44 (30.94)                                        
  3 Froman, Emily             16 York Y-MA            1:02.45    1:01.42        
              30.25     1:01.42 (31.17)                                        
  4 McCombs, Emma             16 York Y-MA              59.23    1:02.40        
              30.22     1:02.40 (32.18)                                        
  5 Updegrave, Sydney         16 NDCY-MA              1:02.83    1:03.91        
              31.19     1:03.91 (32.72)                                        
  6 Merrifield, Morgan        18 York Y-MA            1:03.53    1:04.85        
              31.49     1:04.85 (33.36)                                        
  7 Bell, Elizabeth           15 York Y-MA            1:05.89    1:06.06        
              32.26     1:06.06 (33.80)                                        
  8 Hepner, Jewels            16 GSVY-MA              1:06.24    1:06.99        
              32.70     1:06.99 (34.29)                                        
  9 Welker, Sydney            16 York Y-MA            1:03.36    1:07.18        
              32.74     1:07.18 (34.44)                                        
 10 Moyer, Joella             16 LEBY-MA              1:08.15    1:07.96        
              32.79     1:07.96 (35.17)                                        
 11 Heck, Paige               16 NDCY-MA              1:09.57    1:08.06        
              33.46     1:08.06 (34.60)                                        
 12 Sponsler, Te'ah           16 NDCY-MA              1:07.81    1:08.32        
              33.24     1:08.32 (35.08)                                        
 13 Shumaker, Olivia          16 LANY-MA              1:10.58    1:08.64        
              34.16     1:08.64 (34.48)                                        
 14 Eckman, Zoe               17 LANY-MA              1:09.19    1:08.75        
              33.52     1:08.75 (35.23)                                        
 15 Thrush, Makenna           16 NDCY-MA              1:10.20    1:08.78        
              33.52     1:08.78 (35.26)                                        
 16 Toney, Cara               16 CC-MA                1:05.62    1:09.20        
              33.94     1:09.20 (35.26)                                        
 17 Janusz, Maddie            15 York Y-MA            1:10.88    1:10.36        
              34.24     1:10.36 (36.12)                                        
 18 Houtz, Emily              15 GSVY-MA              1:07.78    1:12.34        
              34.91     1:12.34 (37.43)                                        
 19 Brown, Nya                17 HAY-MA               1:15.39    1:15.19        
              35.71     1:15.19 (39.48)                                        
 20 Kough, Audrey             15 CC-MA                1:14.31    1:16.68        
              37.38     1:16.68 (39.30)                                        
 
Event 126  Boys 15-18 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        Meet: M 53.88   2/28/2016 Ted Gunn, YY   -MA                           
                53.99  NATS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schwalm, Gannon           16 York Y-MA              57.88      56.16        
              27.66       56.16 (28.50)                                        
  2 Wang, Ethan               15 York Y-MA              55.97      56.63        
              27.59       56.63 (29.04)                                        
  3 Hayward, James            18 HAY-MA               1:01.53    1:00.30        
              28.91     1:00.30 (31.39)                                        
  4 Haynos, Thomas            16 GSVY-MA              1:01.83    1:00.57        
              29.28     1:00.57 (31.29)                                        
  5 Bingaman, Jasen           16 York Y-MA            1:00.27    1:01.01        
              29.48     1:01.01 (31.53)                                        
  6 Toth, Spencer             16 HAY-MA               1:05.79    1:04.07        
              31.29     1:04.07 (32.78)                                        
  7 Cunningham, Brian         15 WSY-MA               1:02.73    1:04.35        
              31.10     1:04.35 (33.25)                                        
  8 Smith, Trey               15 HAY-MA               1:06.86    1:05.94        
              32.06     1:05.94 (33.88)                                        
  9 Plant, Eli                17 CYAA-ZZ              1:05.63    1:07.63        
              32.19     1:07.63 (35.44)                                        
 10 Brown, Jacob              15 HAY-MA               1:17.51    1:12.88        
              35.30     1:12.88 (37.58)                                        
 11 Eckels, Alex              18 WAY-MA               1:17.72    1:17.72        
              37.73     1:17.72 (39.99)                                        
 12 Llobet, Ignatius          15 York Y-MA            1:44.78    1:33.23        
 
Event 127  Girls 7-8 25 Yard Backstroke
===============================================================================
        Meet: M 16.80   2/24/2019 Ella Navari, York Y                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Helwig, Chloe              8 LEBY-MA                20.62      19.56        
  2 Shannon, Morgan            8 GSVY-MA                20.80      20.80        
  3 Stains, Reagan             7 WAY-MA                 21.12      21.46        
  4 Heisey, Addilee            8 LEBY-MA                21.92      21.62        
  5 Hayes, Ellery              7 CC-MA                  24.64      23.39        
  5 Himelfarb, Madeline        7 CC-MA                  23.83      23.39        
  7 Namminga, Sophia           8 GSVY-MA                24.67      23.52        
  8 Stevens, Hannah            7 CYAA-ZZ                24.58      24.01        
  9 Newport, Stella            8 LANY-MA                25.90      24.02        
 10 Hess, Ava                  8 WAY-MA                 23.17      24.06        
 11 Miller, Luxlin             7 LEBY-MA                25.37      24.08        
 12 Griffie, Saylor            8 CYAA-ZZ                22.04      24.16        
 13 Turney, Tenley             8 WSY-MA                 24.72      24.57        
 14 Gray, Piper                7 NDCY-MA                22.91      24.58        
 15 Villbrandt, Lila           7 LANY-MA                23.99      24.61        
 16 Fang, Hanna                8 CC-MA                  25.58      24.62        
 17 Swenson, Aubryn            7 York Y-MA                 NT      24.71        
 18 Keller, Sophie             7 CC-MA                  25.50      24.93        
 19 Golden, Addison            7 CC-MA                  24.79      24.99        
 20 Flinchbaugh, Clara         8 LANY-MA                26.00      25.50        
 21 Hoffman, Keira             8 NDCY-MA                26.57      25.52        
 22 Yard, Morgan               7 HAY-MA                 27.76      25.61        
 23 Kaczmark, Macie            7 CC-MA                  27.39      26.49        
 24 Spring, Brianna            8 NDCY-MA                26.67      26.57        
 25 Diffenderfer, Rae          8 WAY-MA                 24.58      26.59        
 26 Patterson, Grace           8 WAY-MA                 28.18      26.98        
 27 Kline, Kinzley             7 GSVY-MA                25.26      27.18        
 28 Smith, Natalie             7 GSVY-MA                27.84      27.22        
 29 Czarnecki, Madison         7 CYAA-ZZ                26.50      27.39        
 30 Wolfe, Emily               8 CC-MA                  27.57      27.70        
 31 Simpkins, Brianna          8 GSVY-MA                26.88      28.94        
 32 Reid, Alyana               8 GSVY-MA                26.07      31.71        
 33 Simpkins, Claire           8 GSVY-MA                33.11      33.03        
 -- Egner, Aubrey              7 WSY-MA                    NT         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 
Event 128  Boys 7-8 25 Yard Backstroke
===============================================================================
        Meet: M 17.45   2/25/2018 Jomar Hidalgo, FSC-LEBY                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brossman, Zach             8 LANY-MA                21.46      21.90        
  2 Barker, Dylan              7 WAY-MA                 23.06      23.07        
  3 Boyer, Brett               7 CC-MA                  24.43      23.31        
  4 Lantz, Tyler               8 LEBY-MA                27.09      23.66        
  5 Wu, David                  7 York Y-MA              24.85      23.84        
  6 Marcini, Avery             8 York Y-MA              25.54      25.53        
  7 Roettger, Ben              8 LANY-MA                23.62      26.03        
  8 Dreyer, Brody              7 WAY-MA                    NT      26.98        
  9 Belcher, Noah              8 LEBY-MA                24.62      27.22        
 10 McLenegan, Branden         7 NDCY-MA                28.43      27.75        
 11 Strait, River              7 CC-MA                  26.37      28.27        
 12 Nowak, Evander             8 LANY-MA                29.59      28.64        
 13 Fetterman, Chase           8 GSVY-MA                25.76      29.05        
 14 Ross, Dean                 7 York Y-MA              26.02      29.22        
 15 French, Gabriel            7 CYAA-ZZ                32.86      31.21        
 16 Shanklin, Alex             7 WAY-MA                 36.42      34.46        
 -- Trowbridge, Ethan          7 LANY-MA                28.12         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 
Event 129  Girls 6 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
        Meet: M 23.41   2/26/2017 Sophia Bono, CYAA -ZZ                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gustafson, Iylan           6 LANY-MA                24.73      24.07        
  2 DePhillips, Alanna         6 GSVY-MA                27.34      26.22        
  3 Kolak, Arleigh             5 GSVY-MA                30.13      30.91        
  4 Himelfarb, Claire          5 CC-MA                  31.73      31.71        
  5 Philp, Addison             5 WAY-MA                 32.04      31.78        
  6 Spiese, Mairead            6 CC-MA                  31.89      35.74        
 -- Shaub, Tallulah            6 LANY-MA                28.59         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 
Event 130  Boys 6 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
        Meet: M 21.41   2/28/2016 Yaroslav Soltanov, FSC-LEBY                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Esposito, Owen             6 CC-MA                  24.74      24.06        
  2 Kanelopoulos, Blake        6 WAY-MA                 38.65      27.64        
  3 Helwig, Luke               6 LEBY-MA                31.23      27.66        
  4 Garman, Landon             6 LANY-MA                28.08      28.22        
  5 Boyer, Nolan               6 GSVY-MA                30.42      28.24        
  6 Brossman, Ben              6 LANY-MA                31.59      34.33        
  7 Treas, Caleb               6 GSVY-MA                34.24      40.04        
 
Event 131  Girls 15-18 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Meet: M 2:26.02   2/24/2019 Bella Butera, York Y                       
                2:27.59  NATS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gemma, Ava                15 York Y-MA            2:29.70    2:26.62 NATS   
              32.46     1:09.39 (36.93)     1:47.72 (38.33)     2:26.62 (38.90)
  2 deSyon, Corinne           16 LANY-MA              2:46.86    2:40.89        
              36.68     1:16.74 (40.06)     1:58.75 (42.01)     2:40.89 (42.14)
  3 Butterfield, Becky        15 WSY-MA               3:14.14    3:05.35        
              41.59     1:29.24 (47.65)     2:17.71 (48.47)     3:05.35 (47.64)
 
Event 132  Boys 15-18 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Meet: M 2:10.11   2/24/2019 David Oren, WSY  -MA                       
                2:12.99  NATS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nguyen, Brian             16 LANY-MA              2:16.49    2:23.26        
              32.67     1:08.02 (35.35)     1:45.11 (37.09)     2:23.26 (38.15)
  2 Ventura, Timmy            15 York Y-MA            2:28.06    2:25.06        
              33.25     1:10.12 (36.87)     1:47.96 (37.84)     2:25.06 (37.10)
  3 Miller, Kyle              15 York Y-MA            2:34.91    2:34.59        
              34.63     1:13.75 (39.12)     1:53.97 (40.22)     2:34.59 (40.62)
  4 McHugh, Ardan             15 LANY-MA                   NT    2:36.43        
              35.09     1:14.73 (39.64)     1:56.47 (41.74)     2:36.43 (39.96)
  5 Miller, Logan             15 WAY-MA               2:58.30    2:36.44        
              34.63     1:13.46 (38.83)     1:54.59 (41.13)     2:36.44 (41.85)
  6 Shifler, Jacob            15 CC-MA                2:36.99    2:36.57        
              34.93     1:14.73 (39.80)     1:56.04 (41.31)     2:36.57 (40.53)
  7 Llobet, Rodolfo           17 York Y-MA            2:45.09    2:48.65        
              36.63     1:18.84 (42.21)     2:03.56 (44.72)     2:48.65 (45.09)
  8 Spiese, Sam               16 CC-MA                2:46.64    2:49.68        
              37.33     1:20.46 (43.13)     2:04.33 (43.87)     2:49.68 (45.35)
 
Event 133  Girls 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Meet: M 40.65   2/24/2019 Zhoie Clark, York Y                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Boyer, Adelyn              8 GSVY-MA                49.88      50.70        
  2 Detwiler, Alyssa           8 WAY-MA                 53.60      51.55        
  3 Bartholow, Maddi           8 WAY-MA               1:01.02      51.87        
  4 Stagg, Zoe                 8 HAY-MA                    NT      51.99        
  5 Kolak, Addalyn             8 GSVY-MA                52.99      54.27        
  6 Smith, Vivienna            7 NDCY-MA                55.56      56.70        
  7 Gray, Piper                7 NDCY-MA                59.28    1:00.65        
  8 Keller, Sophie             7 CC-MA                1:05.98    1:01.44        
  9 Yard, Morgan               7 HAY-MA                    NT    1:03.90        
 10 Newport, Stella            8 LANY-MA              1:06.63    1:05.48        
 11 Wolfe, Josie               7 GSVY-MA              1:07.82    1:06.74        
 12 Shives, Claire             6 HAY-MA                    NT    1:08.79        
 -- Egner, Aubrey              7 WSY-MA                    NT         DQ        
      Alternating Kick
 
Event 134  Boys 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Meet: M 43.84   2/24/2019 Tayvon Thomas, York Y                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moyer, Chance              8 GSVY-MA                53.28      53.67        
  2 Gustafson, Greyson         8 LANY-MA                   NT      54.32        
  3 Romyn, Brady               8 York Y-MA              58.30      56.11        
  4 Lantz, Tyler               8 LEBY-MA              1:06.27      58.47        
  5 Marcini, Avery             8 York Y-MA            1:02.57    1:00.17        
  6 Scott, Parker              8 WAY-MA               1:04.23    1:00.86        
  7 Dreyer, Brody              7 WAY-MA                    NT    1:02.26        
  8 Fetterman, Chase           8 GSVY-MA              1:02.04    1:06.29        
  9 Wu, David                  7 York Y-MA                 NT    1:06.79        
 -- French, Gabriel            7 CYAA-ZZ                   NT         DQ        
      Scissors kick
 
Event 135  Girls 15-18 400 Yard IM
===============================================================================
        Meet: M 4:32.85   2/26/2017 Marget Shelly, York Y                      
                4:36.59  NATS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burton, Apple             15 York Y-MA            4:43.51    4:42.49        
  2 Froman, Emily             16 York Y-MA            5:07.21    4:59.14        
  3 Fabian, Carol             15 York Y-MA            5:15.25    5:01.50        
  4 Huber, Jenna              15 LANY-MA              5:34.49    5:32.29        
 
Event 136  Boys 15-18 400 Yard IM
===============================================================================
        Meet: M 4:08.38   2/26/2017 Alec Peckmann, York Y                      
                4:14.99  NATS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schwalm, Gannon           16 York Y-MA            4:27.64    4:23.61        
  2 Wang, Ethan               15 York Y-MA            4:35.86    4:33.96        
  3 Driscoll, Moseley         15 York Y-MA            5:05.29    4:53.67        
 
Event 187  Girls 13-14 50 Yard Freestyle Swim-off
===============================================================================
        Meet: M 25.24    3/2/2014 Marget Shelly, CC   -MA                      
                24.69  NATS
                26.09  JO
                28.70  DIST
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Swim-off
  1 Bishop, Lucy              13 LANY-MA                27.89      27.89 DIST   
  2 Schweigert, Caroline      14 LANY-MA                27.89     J27.89 DIST