Licensed to WSY Swimming          HY-TEK's MEET MANAGER 7.0 12/16/2019 11:43 AM
                2019 LAC Holiday Cup - 12/13/2019 to 12/15/2019                
                                    Results                                    
 
Event 4  Boys 15 & Over 100 Yard Butterfly
===============================================================================
                56.49  LAC
 Meet Qualifying:  56.49
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
 45 Majka, Scott R            17 WSY-MA                 55.86      54.68 LAC    
              25.38       54.68 (29.30)                                        
 71 Seman, Alex N             15 WSY-MA                 55.54      56.38 LAC    
              25.92       56.38 (30.46)                                        
 87 Chenot, Nolan E           16 WSY-MA                 55.03      57.58        
              27.10       57.58 (30.48)                                        
 
Event 8  Boys 15 & Over 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:49.19  LAC
 Meet Qualifying:  1:49.19
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
 25 Majka, Scott R            17 WSY-MA               1:48.28    1:48.10 LAC    
              25.29       52.43 (27.14)     1:19.87 (27.44)     1:48.10 (28.23)
 27 Seman, Alex N             15 WSY-MA               1:47.75    1:48.82 LAC    
              25.02       52.05 (27.03)     1:20.54 (28.49)     1:48.82 (28.28)
 
Event 36  Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
              2:14.19  LAC
 Meet Qualifying:  2:14.19
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
 12 Chang, Jonathan H         14 WSY-MA               2:05.58    2:04.84 LAC    
              26.99       59.18 (32.19)     1:37.06 (37.88)     2:04.84 (27.78)
 
Event 36  Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
              2:14.19  LAC
 Meet Qualifying:  2:14.19
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  9 Chang, Jonathan H         14 WSY-MA               2:06.30    2:05.58 LAC    
              27.34       58.71 (31.37)     1:37.17 (38.46)     2:05.58 (28.41)
 
Event 37  Girls 15 & Over 200 Yard IM
===============================================================================
              2:17.09  LAC
 Meet Qualifying:  2:17.09
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
 76 Ciesielka, Julia B        17 WSY-MA               2:18.02    2:19.33        
              29.53     1:04.58 (35.05)     1:47.55 (42.97)     2:19.33 (31.78)
 
Event 38  Boys 15 & Over 200 Yard IM
===============================================================================
              2:05.29  LAC
 Meet Qualifying:  2:05.29
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
 53 Smith, Logan W            16 WSY-MA               1:58.80    2:02.07 LAC    
              25.98       57.91 (31.93)     1:32.13 (34.22)     2:02.07 (29.94)
 62 Majka, Scott R            17 WSY-MA               2:02.37    2:03.74 LAC    
              25.46       58.18 (32.72)     1:34.31 (36.13)     2:03.74 (29.43)
 66 Guckavan, Gavin M         15 WSY-MA               2:05.24    2:04.10 LAC    
              26.12       56.99 (30.87)     1:33.37 (36.38)     2:04.10 (30.73)
 70 Farrow, Kyle T            17 WSY-MA               1:54.28    2:04.66 LAC    
              26.24       57.93 (31.69)     1:34.48 (36.55)     2:04.66 (30.18)
 76 Lee, Ryan                 15 WSY-MA               2:05.09    2:06.54        
              28.12     1:01.00 (32.88)     1:37.73 (36.73)     2:06.54 (28.81)
 83 Chase, Tommy              17 WSY-MA               2:03.40    2:08.59        
              26.69       59.66 (32.97)     1:37.72 (38.06)     2:08.59 (30.87)
 
Event 39  Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                26.29  LAC
 Meet Qualifying:  26.29
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
 44 Linsey, Samantha C        13 WSY-MA                 29.12S     26.71        
 
Event 40  Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                24.99  LAC
 Meet Qualifying:  24.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
 16 Chang, Jonathan H         14 WSY-MA                 23.82      24.12 LAC    
 
Event 40  Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                24.99  LAC
 Meet Qualifying:  24.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
 15 Chang, Jonathan H         14 WSY-MA                 23.77      23.82 LAC    
 
Event 41  Girls 15 & Over 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                25.99  LAC
 Meet Qualifying:  25.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
 50 Stier, Chae R             17 WSY-MA                 24.91      25.54 LAC    
102 Ciesielka, Julia B        17 WSY-MA                 25.66      26.56        
 
Event 42  Boys 15 & Over 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                23.49  LAC
 Meet Qualifying:  23.49
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
 27 Majka, Scott R            17 WSY-MA                 22.89      22.36 LAC    
 48 Seman, Alex N             15 WSY-MA                 23.13      22.98 LAC    
 52 Sbaiti, Naeem             17 WSY-MA                 23.40      23.01 LAC    
 60 Chenot, Nolan E           16 WSY-MA                 22.62      23.13 LAC    
 78 Smith, Logan W            16 WSY-MA                 23.03      23.52        
 83 Farrow, Kyle T            17 WSY-MA                 22.29      23.65        
 
Event 46  Boys 15 & Over 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:21.89  LAC
 Meet Qualifying:  2:21.89
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
 10 Smith, Logan W            16 WSY-MA               2:09.75    2:09.38 LAC    
              28.50     1:00.85 (32.35)     1:34.66 (33.81)     2:09.38 (34.72)
 
Event 46  Boys 15 & Over 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:21.89  LAC
 Meet Qualifying:  2:21.89
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
 10 Smith, Logan W            16 WSY-MA               2:05.86    2:09.75 LAC    
              28.57     1:00.64 (32.07)     1:34.65 (34.01)     2:09.75 (35.10)
 39 Lee, Ryan                 15 WSY-MA               2:17.49    2:17.91 LAC    
              30.81     1:05.51 (34.70)     1:42.22 (36.71)     2:17.91 (35.69)
 59 Chase, Tommy              17 WSY-MA               2:19.79    2:23.80        
              33.66     1:09.29 (35.63)     1:46.17 (36.88)     2:23.80 (37.63)
 
Event 49  Girls 15 & Over 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:03.79  LAC
 Meet Qualifying:  1:03.79
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
 82 Ciesielka, Julia B        17 WSY-MA               1:01.30    1:03.04 LAC    
              30.94     1:03.04 (32.10)                                        
 
Event 50  Boys 15 & Over 100 Yard Backstroke
===============================================================================
                56.79  LAC
 Meet Qualifying:  56.79
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
 49 Farrow, Kyle T            17 WSY-MA                 52.17      56.43 LAC    
              27.59       56.43 (28.84)                                        
 53 Seman, Alex N             15 WSY-MA                 56.02      56.77 LAC    
              27.84       56.77 (28.93)                                        
 60 Guckavan, Gavin M         15 WSY-MA                 56.77      57.33        
              28.14       57.33 (29.19)                                        
 
Event 56  Boys 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:20.99  LAC
 Meet Qualifying:  5:20.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  8 Chang, Jonathan H         14 WSY-MA               5:19.41    5:05.90 LAC    
              27.25       57.64 (30.39)     1:28.61 (30.97)     2:00.32 (31.71)
        2:32.39 (32.07)     3:03.68 (31.29)     3:35.38 (31.70)     4:07.28 (31.90)
        4:36.65 (29.37)     5:05.90 (29.25)                                        
 
Event 58  Boys 15 & Over 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              4:58.99  LAC
 Meet Qualifying:  4:58.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
 23 Seman, Alex N             15 WSY-MA               4:56.79    4:55.25 LAC    
              26.15       54.66 (28.51)     1:24.62 (29.96)     1:55.32 (30.70)
        2:26.46 (31.14)     2:56.28 (29.82)     3:26.87 (30.59)     3:58.56 (31.69)
        4:28.31 (29.75)     4:55.25 (26.94)                                        
 37 Guckavan, Gavin M         15 WSY-MA               4:58.09    5:04.18        
              26.26       55.16 (28.90)     1:25.09 (29.93)     1:55.47 (30.38)
        2:26.33 (30.86)     2:57.48 (31.15)     3:28.97 (31.49)     4:01.00 (32.03)
        4:32.81 (31.81)     5:04.18 (31.37)                                        
 39 Sbaiti, Naeem             17 WSY-MA               4:52.31    5:06.65        
              26.99       56.42 (29.43)     1:26.68 (30.26)     1:57.36 (30.68)
        2:28.22 (30.86)     2:59.31 (31.09)     3:30.96 (31.65)     4:03.12 (32.16)
        4:35.84 (32.72)     5:06.65 (30.81)                                        
 40 Chase, Tommy              17 WSY-MA               4:56.03    5:07.38        
              26.55       56.24 (29.69)     1:26.55 (30.31)     1:57.48 (30.93)
        2:28.88 (31.40)     3:00.60 (31.72)     3:32.53 (31.93)     4:04.47 (31.94)
        4:36.38 (31.91)     5:07.38 (31.00)                                        
 41 Lee, Ryan                 15 WSY-MA               5:03.98    5:07.42        
              26.83       56.41 (29.58)     1:27.40 (30.99)     1:59.00 (31.60)
        2:30.70 (31.70)     3:02.21 (31.51)     3:33.73 (31.52)     4:05.63 (31.90)
        4:36.92 (31.29)     5:07.42 (30.50)                                        
 45 Majka, Scott R            17 WSY-MA               4:57.52    5:11.51        
              17.14       55.02 (37.88)     1:25.49 (30.47)     1:56.52 (31.03)
        2:28.71 (32.19)     3:00.83 (32.12)     3:33.50 (32.67)     4:06.26 (32.76)
        4:39.50 (33.24)     5:11.51 (32.01)                                        
 
Event 61  Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
              1:11.09  LAC
 Meet Qualifying:  1:11.09
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
 38 Keefer, Morgan E          12 WSY-MA               1:10.88    1:10.66 LAC    
              33.52     1:10.66 (37.14)                                        
 
Event 65  Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                29.09  LAC
 Meet Qualifying:  29.09
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
 38 Chang, Katie N            12 WSY-MA                 28.09      27.82 LAC    
 75 Keefer, Morgan E          12 WSY-MA                 28.66      28.72 LAC    
 
Event 69  Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:20.39  LAC
 Meet Qualifying:  1:20.39
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
 12 Keefer, Morgan E          12 WSY-MA               1:16.35    1:16.61 LAC    
              36.47     1:16.61 (40.14)                                        
 
Event 69  Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:20.39  LAC
 Meet Qualifying:  1:20.39
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
 14 Keefer, Morgan E          12 WSY-MA               1:16.67    1:16.35 LAC    
              36.51     1:16.35 (39.84)                                        
 18 Chang, Katie N            12 WSY-MA               1:18.10    1:16.61 LAC    
              35.39     1:16.61 (41.22)                                        
 
Event 73  Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                32.89  LAC
 Meet Qualifying:  32.89
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
 10 Chang, Katie N            12 WSY-MA                 31.21      30.66 LAC    
 
Event 73  Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                32.89  LAC
 Meet Qualifying:  32.89
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
 14 Chang, Katie N            12 WSY-MA                 31.79      31.21 LAC    
 
Event 86  Boys 15 & Over 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:05.29  LAC
 Meet Qualifying:  2:05.29
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
 29 Seman, Alex N             15 WSY-MA               2:01.13    1:58.66 LAC    
              28.76       58.32 (29.56)     1:28.59 (30.27)     1:58.66 (30.07)
 43 Farrow, Kyle T            17 WSY-MA               1:56.15    2:02.52 LAC    
              28.65       59.56 (30.91)     1:30.86 (31.30)     2:02.52 (31.66)
 47 Guckavan, Gavin M         15 WSY-MA               2:04.33    2:03.58 LAC    
              28.55       59.23 (30.68)     1:31.53 (32.30)     2:03.58 (32.05)
 
Event 90  Boys 15 & Over 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                50.89  LAC
 Meet Qualifying:  50.89
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
 30 Majka, Scott R            17 WSY-MA                 49.94     J49.32 LAC    
              23.62       49.32 (25.70)                                        
 50 Seman, Alex N             15 WSY-MA                 50.36      49.99 LAC    
              24.49       49.99 (25.50)                                        
 68 Sbaiti, Naeem             17 WSY-MA                 50.82      50.71 LAC    
              24.39       50.71 (26.32)                                        
 69 Farrow, Kyle T            17 WSY-MA                 47.68      50.73 LAC    
              24.21       50.73 (26.52)                                        
 70 Smith, Logan W            16 WSY-MA                 50.72      50.75 LAC    
              24.37       50.75 (26.38)                                        
 86 Guckavan, Gavin M         15 WSY-MA                 50.78      52.13        
              24.92       52.13 (27.21)                                        
 
Event 91  Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:14.69  LAC
 Meet Qualifying:  1:14.69
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
 39 Ludwick, Sadie L          14 WSY-MA               1:13.86    1:15.10        
              34.95     1:15.10 (40.15)                                        
 
Event 93  Girls 15 & Over 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:13.39  LAC
 Meet Qualifying:  1:13.39
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
 76 Jacobson, Ilana R         17 WSY-MA               1:13.19    1:17.55        
              36.09     1:17.55 (41.46)                                        
 
Event 94  Boys 15 & Over 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:05.09  LAC
 Meet Qualifying:  1:05.09
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  6 Smith, Logan W            16 WSY-MA                 58.61      58.03 LAC    
              27.63       58.03 (30.40)                                        
 
Event 94  Boys 15 & Over 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:05.09  LAC
 Meet Qualifying:  1:05.09
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  5 Smith, Logan W            16 WSY-MA                 57.27      58.61 LAC    
              27.74       58.61 (30.87)                                        
 43 Majka, Scott R            17 WSY-MA               1:03.97    1:02.89 LAC    
              29.17     1:02.89 (33.72)                                        
 61 Lee, Ryan                 15 WSY-MA               1:04.05    1:04.63 LAC    
              30.83     1:04.63 (33.80)                                        
 70 Guckavan, Gavin M         15 WSY-MA               1:04.98    1:05.54        
              31.25     1:05.54 (34.29)                                        
 76 Chase, Tommy              17 WSY-MA               1:03.60    1:06.80        
              31.59     1:06.80 (35.21)                                        
 
Event 98  Boys 15 & Over 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:06.79  LAC
 Meet Qualifying:  2:06.79
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
 37 Majka, Scott R            17 WSY-MA               2:04.96    2:06.19 LAC    
              27.02       57.98 (30.96)     1:30.56 (32.58)     2:06.19 (35.63)
 39 Chase, Tommy              17 WSY-MA               2:06.72    2:06.29 LAC    
              27.15       59.21 (32.06)     1:32.34 (33.13)     2:06.29 (33.95)
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 813                   
 
  1. Eht Seahawks                       1304   2. Eagle Swim Team                  1064.5
  3. Three Village Swim Club           992.5   4. Lancaster Aquatic Club              942
  5. Golden Ram Aquatics                 637   6. Ridgefield Aquatic Club           581.5
  7. Weston Swimming                   524.5   8. YMCA of Reading & Berks County    470.5
  9. Trident Aquatic Club                443  10. Storm Aquatics                      362
 11. Phoenixville YMCA Swim Team         360  12. Hershey Aquatic Club              340.5
 13. Twisters Swim Club                322.5  14. Manhattan Makos                     292
 15. Keystone Aquatics                 258.5  15. Lower Merion Aquatic Club         258.5
 17. Greater Susquehanna Valley Ymc      219  18. East Coast C-Cerpants               149
 19. Frederick Area Swim Team            142  20. Match Point Nyc                     129
 21. Malvern Swimming Association        108  22. West Chester Area Y Marlins        85.5
 23. Medford Wave                         85  24. Tops USA                             84
 25. Blue Dolphin Aquatics                76  26. Islanders Aquatics                   67
 27. Mighty Marlins Swim Team             63  28. Unattached                           56
 29. Central Bucks Regional Y             50  30. Coatesville Area Aquatics            38
 31. Kennett Area YMCA                  37.5  32. George School Aquatics               36
 33. Unattached                           32  34. Central York Aquatics                30
 34. Muhlenberg Aquatics                  30  36. Methacton Aquatic Club               29
 37. Wilson Aquatic Club                  20  38. Wsy Swimming                         12
 39. Lionville Community YMCA              4  39. Ocean County YMCA                     4
 41. North Penn Aquatic Club               2  42. Hanover YMCA Stingrays              1.5
 43. Elizabethtown Aquatic Club            1  43. Episcopal Academy Aquatic Club        1
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 813                    
 
  1. Eagle Swim Team                  1655.5   2. Three Village Swim Club          1136.5
  3. Trident Aquatic Club                868   4. Eht Seahawks                      783.5
  5. Ridgefield Aquatic Club             540   6. Lancaster Aquatic Club            471.5
  7. Golden Ram Aquatics                 449   8. Hershey Aquatic Club                313
  9. Phoenixville YMCA Swim Team         268  10. Western YMCA Wahoos                 255
 11. North Penn Aquatic Club             253  12. Keystone Aquatics                   236
 13. Match Point Nyc                   221.5  14. West Chester Area Y Marlins         218
 15. Weston Swimming                     217  16. Malvern Swimming Association        191
 17. Five Star Swim Club                 176  18. Methacton Aquatic Club              164
 19. East Coast C-Cerpants             163.5  20. Unattached                          161
 21. Twisters Swim Club                  160  22. Hanover YMCA Stingrays              114
 23. Tops USA                            113  24. YMCA of Reading & Berks County      105
 25. Manhattan Makos                      87  26. Storm Aquatics                       82
 27. Elizabethtown Aquatic Club           69  28. Episcopal Academy Aquatic Club       67
 29. George School Aquatics               59  30. Lebanon YMCA Swimming                58
 31. Mighty Marlins Swim Team             51  32. Central Bucks Regional Y             46
 33. Frederick Area Swim Team             36  34. Wsy Swimming                         26
 35. Islanders Aquatics                   22  36. Palmyra Aquatic Club Sharks          19
 37. Lancaster Family YMCA Lightnin       12  37. Central York Aquatics                12
 39. Greater Susquehanna Valley Ymc        8  40. Medford Wave                          7