Licensed to WSY Swimming            HY-TEK's MEET MANAGER 7.0 3/1/2020 04:33 PM
                  2020 Central PA 10 and U Champs - 3/1/2020                   
        2020 Central PA 10 and U Champs hosted by WSY at CV High School        
                             http://www.yswim.org                              
                                    Results                                    
 
Event 1  Boys 10 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  4 Wsy Swimming-MA  'A'                              1:19.87    1:18.99        
     1) Kertes, Jacob M 10              2) Gaudion, Henry B 9             
     3) r:+0.0 Coons, Nate 9            4) r:+0.0 Culleiton, Theo 9       
              42.39     1:18.99 (36.60)                                        
  8 Wsy Swimming-MA  'B'                              1:35.52    1:44.54        
     1) Kurus, Maxim I 8                2) Clemmer, Aidan T 7             
     3) r:+0.0 Bigelow, Louis 7         4) r:-0.66 Wheeler, Brady 8       
 
Event 2  Girls 10 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  4 Wsy Swimming-MA  'A'                              1:15.52    1:17.94        
     1) Kimmel, Olivia 8                2) Evans, Summer L 9              
     3) r:+0.0 Buhrman, Ava 8           4) r:0.61 Buhrman, Nora 7         
              42.87     1:17.94 (35.07)                                        
 13 Wsy Swimming-MA  'C'                              1:39.74    1:37.20        
     1) Panchura, Marleigh E 7          2) Butterfield, Nichole E 9       
     3) r:+0.0 Turney, Tenley 8         4) r:+0.0 McWilliams, Hadley 8    
              53.53     1:37.20 (43.67)                                        
 -- Wsy Swimming-MA  'B'                              1:30.38         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #3: Alternating Kick - fly
     1) Howell, Libby M 9               2) Blouch, Natalie R 8            
     3) r:+0.0 Harned, Vivian 6         4) r:+0.0 Staeheli, Ellie 8       
              50.41          DQ (35.78)                                        
 
Event 5  Boys 6 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harned, Reeden D           6 Wsy Swimming-MA        50.05      48.01        
 
Event 5  Boys 7 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bigelow, Louis             7 Wsy Swimming-MA        39.95      40.11        
 
Event 5  Boys 8 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  7 Kurus, Maxim I             8 Wsy Swimming-MA        42.17      39.84        
 10 Wheeler, Brady D           8 Wsy Swimming-MA        46.54      44.84        
 13 Ryan, Declan               8 Wsy Swimming-MA      1:00.13      51.89        
 
Event 5  Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  8 Gaudion, Henry B           9 Wsy Swimming-MA        34.97      34.43        
  9 Kertes, Jacob M           10 Wsy Swimming-MA        36.57      35.08        
 19 Coons, Nate R              9 Wsy Swimming-MA        35.31      37.12        
 22 Culleiton, Theo J          9 Wsy Swimming-MA        46.39      38.77        
 32 Richwine, Zane C           9 Wsy Swimming-MA        45.58      44.07        
 36 Mahrady, Ryan             10 Wsy Swimming-MA        47.60      48.49        
 39 Sheedy, Kevin M           10 Wsy Swimming-MA        49.81      57.20        
 
Event 6  Girls 6 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harned, Vivian I           6 Wsy Swimming-MA        41.62      42.09        
 
Event 6  Girls 7 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Buhrman, Nora L            7 Wsy Swimming-MA        40.99      42.41        
  4 Panchura, Marleigh E       7 Wsy Swimming-MA        46.89      47.71        
 
Event 6  Girls 8 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Buhrman, Ava L             8 Wsy Swimming-MA        31.03      31.14        
  2 Kimmel, Olivia             8 Wsy Swimming-MA        35.18      34.63        
 12 Staeheli, Ellie C          8 Wsy Swimming-MA        41.44      42.82        
 14 Rairigh, Vivian            8 Wsy Swimming-MA        45.15      43.30        
 17 McWilliams, Hadley E       8 Wsy Swimming-MA        51.34      45.17        
 23 Lepley, Toccoa R           8 Wsy Swimming-MA        54.45      50.99        
 
Event 6  Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 12 Evans, Summer L            9 Wsy Swimming-MA        31.77      33.49        
 19 Stabach, London M         10 Wsy Swimming-MA        34.79      34.44        
 25 Walls, Abigail E          10 Wsy Swimming-MA        34.79      36.11        
 29 Chance, Samantha J         9 Wsy Swimming-MA        39.05      37.19        
 41 McKellar, Olivia M         9 Wsy Swimming-MA        42.36      40.78        
 50 Butterfield, Nichole E     9 Wsy Swimming-MA        44.46      43.92        
 51 Liang, Chinar S            9 Wsy Swimming-MA        50.49      45.62        
 52 Cabal, Dominique G        10 Wsy Swimming-MA        46.03      46.92        
 
Event 7  Boys 8 Year Olds 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  8 Wheeler, Brady D           8 Wsy Swimming-MA        19.86      19.84        
 13 Ryan, Declan               8 Wsy Swimming-MA        24.10      22.07        
 
Event 8  Girls 8 Year Olds 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Buhrman, Ava L             8 Wsy Swimming-MA        16.25      14.76        
  2 Kimmel, Olivia             8 Wsy Swimming-MA        17.72      16.04        
 11 Blouch, Natalie R          8 Wsy Swimming-MA        18.28      17.82        
 15 Staeheli, Ellie C          8 Wsy Swimming-MA        19.33      19.95        
 17 McWilliams, Hadley E       8 Wsy Swimming-MA        20.92      20.16        
 20 Rairigh, Vivian            8 Wsy Swimming-MA        21.66      20.66        
 22 Turney, Tenley E           8 Wsy Swimming-MA        19.79      20.83        
 23 Lepley, Toccoa R           8 Wsy Swimming-MA        27.63      21.08        
 
Event 9  Boys 7 Year Olds 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bigelow, Louis             7 Wsy Swimming-MA        17.91      17.88        
  2 Clemmer, Aidan T           7 Wsy Swimming-MA        21.31      17.97        
 
Event 10  Girls 7 Year Olds 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  2 Buhrman, Nora L            7 Wsy Swimming-MA        18.00      18.79        
 
Event 11  Boys 6 Year Olds 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  2 Harned, Reeden D           6 Wsy Swimming-MA        22.00      22.49        
 
Event 12  Girls 6 Year Olds 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harned, Vivian I           6 Wsy Swimming-MA        18.10      19.25        
 
Event 15  Boys 6 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harned, Reeden D           6 Wsy Swimming-MA        57.30      54.19        
 
Event 15  Boys 8 Year Olds 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  4 Kurus, Maxim I             8 Wsy Swimming-MA           NT      47.99        
  6 Ryan, Declan               8 Wsy Swimming-MA      1:02.28    1:01.01        
 
Event 15  Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  8 Kertes, Jacob M           10 Wsy Swimming-MA        41.08      41.46        
 10 Gaudion, Henry B           9 Wsy Swimming-MA        42.79      41.93        
 11 Coons, Nate R              9 Wsy Swimming-MA        41.57      42.14        
 17 Culleiton, Theo J          9 Wsy Swimming-MA        43.91      46.91        
 26 Mahrady, Ryan             10 Wsy Swimming-MA        55.27      49.76        
 29 Richwine, Zane C           9 Wsy Swimming-MA        54.28      52.94        
 32 Sheedy, Kevin M           10 Wsy Swimming-MA        59.79      59.11        
 
Event 16  Girls 8 Year Olds 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Buhrman, Ava L             8 Wsy Swimming-MA        34.45      34.80        
 11 Rairigh, Vivian            8 Wsy Swimming-MA        59.45      54.14        
 
Event 16  Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  9 Evans, Summer L            9 Wsy Swimming-MA        39.82      40.55        
 17 Zheng, Jasmine            10 Wsy Swimming-MA        44.37      42.25        
 20 Walls, Abigail E          10 Wsy Swimming-MA        40.78      43.10        
 21 Howell, Libby M            9 Wsy Swimming-MA        40.73      43.42        
 24 Stabach, London M         10 Wsy Swimming-MA        43.95      44.02        
 40 Chance, Samantha J         9 Wsy Swimming-MA        50.01      49.17        
 41 Liang, Chinar S            9 Wsy Swimming-MA      1:00.84      50.84        
 42 McKellar, Olivia M         9 Wsy Swimming-MA        49.04      50.87        
 43 Cabal, Dominique G        10 Wsy Swimming-MA        52.46      52.61        
 48 Butterfield, Nichole E     9 Wsy Swimming-MA        54.24      56.51        
 
Event 17  Boys 8 Year Olds 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  7 Ryan, Declan               8 Wsy Swimming-MA        26.49      26.90        
 10 Wheeler, Brady D           8 Wsy Swimming-MA        26.41      27.38        
 
Event 18  Girls 8 Year Olds 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  3 Kimmel, Olivia             8 Wsy Swimming-MA        19.92      19.98        
 10 Blouch, Natalie R          8 Wsy Swimming-MA        24.95      22.46        
 14 Staeheli, Ellie C          8 Wsy Swimming-MA        23.90      24.41        
 15 McWilliams, Hadley E       8 Wsy Swimming-MA        26.52      25.12        
 21 Rairigh, Vivian            8 Wsy Swimming-MA        25.98      27.09        
 23 Lepley, Toccoa R           8 Wsy Swimming-MA        28.08      27.59        
 
Event 19  Boys 7 Year Olds 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  2 Clemmer, Aidan T           7 Wsy Swimming-MA        22.12      22.16        
  4 Bigelow, Louis             7 Wsy Swimming-MA        22.26      23.43        
 
Event 20  Girls 7 Year Olds 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  5 Panchura, Marleigh E       7 Wsy Swimming-MA        23.13      24.20        
 
Event 21  Boys 6 Year Olds 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harned, Reeden D           6 Wsy Swimming-MA        25.28      23.06        
 
Event 22  Girls 6 Year Olds 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harned, Vivian I           6 Wsy Swimming-MA        21.21      22.19        
 
Event 23  Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  4 Gaudion, Henry B           9 Wsy Swimming-MA        47.02      46.24        
 21 Culleiton, Theo J          9 Wsy Swimming-MA        52.86      57.72        
 24 Mahrady, Ryan             10 Wsy Swimming-MA      1:11.29    1:02.19        
 
Event 24  Girls 8 Year Olds 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Buhrman, Ava L             8 Wsy Swimming-MA        46.23      44.58        
 
Event 24  Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  9 Howell, Libby M            9 Wsy Swimming-MA        46.63      46.81        
 22 Chance, Samantha J         9 Wsy Swimming-MA        54.51      50.93        
 25 Zheng, Jasmine            10 Wsy Swimming-MA        51.87      52.48        
 31 McKellar, Olivia M         9 Wsy Swimming-MA        57.13      57.35        
 35 Cabal, Dominique G        10 Wsy Swimming-MA      1:03.36    1:01.80        
 36 Liang, Chinar S            9 Wsy Swimming-MA           NT    1:02.78        
 38 Butterfield, Nichole E     9 Wsy Swimming-MA      1:02.80    1:06.12        
 
Event 26  Girls 8 Year Olds 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  4 Kimmel, Olivia             8 Wsy Swimming-MA        25.45      24.35        
  8 Turney, Tenley E           8 Wsy Swimming-MA        28.12      26.44        
 10 Blouch, Natalie R          8 Wsy Swimming-MA        26.47      26.96        
 15 Lepley, Toccoa R           8 Wsy Swimming-MA           NT      30.42        
 
Event 27  Boys 7 Year Olds 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  2 Clemmer, Aidan T           7 Wsy Swimming-MA        32.07      31.53        
 
Event 28  Girls 7 Year Olds 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  3 Panchura, Marleigh E       7 Wsy Swimming-MA        31.12      27.26        
 
Event 31  Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 13 Kertes, Jacob M           10 Wsy Swimming-MA        43.52      47.78        
 22 Mahrady, Ryan             10 Wsy Swimming-MA      1:16.25    1:09.67        
 
Event 32  Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 13 Howell, Libby M            9 Wsy Swimming-MA        40.20      43.98        
 14 Evans, Summer L            9 Wsy Swimming-MA        40.21      44.12        
 16 Zheng, Jasmine            10 Wsy Swimming-MA        44.54      45.00        
 20 Stabach, London M         10 Wsy Swimming-MA           NT      49.31        
 
Event 33  Boys 8 Year Olds 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  7 Kurus, Maxim I             8 Wsy Swimming-MA           NT      23.13        
 10 Wheeler, Brady D           8 Wsy Swimming-MA        27.96      27.64        
 
Event 34  Girls 8 Year Olds 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  9 Staeheli, Ellie C          8 Wsy Swimming-MA        25.34      23.78        
 10 Blouch, Natalie R          8 Wsy Swimming-MA        26.52      23.81        
 12 Turney, Tenley E           8 Wsy Swimming-MA        23.77      25.87        
 
Event 35  Boys 7 Year Olds 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  3 Bigelow, Louis             7 Wsy Swimming-MA        25.47      29.39        
 -- Clemmer, Aidan T           7 Wsy Swimming-MA        25.89         DQ        
      Kick breaststroke type
 
Event 36  Girls 7 Year Olds 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Buhrman, Nora L            7 Wsy Swimming-MA        22.63      23.36        
 
Event 38  Girls 6 Year Olds 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harned, Vivian I           6 Wsy Swimming-MA        22.22      26.19        
 
Event 39  Boys 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 11 Gaudion, Henry B           9 Wsy Swimming-MA      1:28.17    1:32.07        
              44.06     1:32.07 (48.01)                                        
 15 Kertes, Jacob M           10 Wsy Swimming-MA      1:35.01    1:36.70        
              45.08     1:36.70 (51.62)                                        
 
Event 40  Girls 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 16 Evans, Summer L            9 Wsy Swimming-MA      1:27.52    1:34.23        
              41.47     1:34.23 (52.76)                                        
 21 Zheng, Jasmine            10 Wsy Swimming-MA      1:35.63    1:37.92        
 26 Stabach, London M         10 Wsy Swimming-MA           NT    1:41.45        
              47.91     1:41.45 (53.54)                                        
 33 Chance, Samantha J         9 Wsy Swimming-MA      1:51.09    1:52.65        
 37 Butterfield, Nichole E     9 Wsy Swimming-MA      2:07.52    2:11.08        
            1:07.13   2:11.08 (1:03.95)                                        
 -- Liang, Chinar S            9 Wsy Swimming-MA           NT         DQ        
      Scissors kick - fly
              56.84        DQ (1:01.30)                                        
 -- McKellar, Olivia M         9 Wsy Swimming-MA      1:52.83    2:07.88        
      Did not finish - Misc
 
Event 41  Boys 8 Year Olds 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  6 Kurus, Maxim I             8 Wsy Swimming-MA      2:11.54    1:55.13        
              53.39   1:55.13 (1:01.74)                                        
 
Event 42  Girls 8 Year Olds 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 10 Turney, Tenley E           8 Wsy Swimming-MA      1:50.32    1:58.20        
              57.36   1:58.20 (1:00.84)                                        
 
Event 44  Girls 7 Year Olds 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Buhrman, Nora L            7 Wsy Swimming-MA      1:48.32    1:52.59        
              52.04   1:52.59 (1:00.55)                                        
  3 Panchura, Marleigh E       7 Wsy Swimming-MA           NT    2:09.51        
 
Event 49  Boys 10 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  3 Wsy Swimming-MA  'A'                              1:16.04    1:13.44        
     1) Clemmer, Aidan T 7              2) Bigelow, Louis 7               
     3) r:+0.0 Kertes, Jacob 10         4) r:0.62 Gaudion, Henry 9        
              39.51     1:13.44 (33.93)                                        
  6 Wsy Swimming-MA  'B'                              1:20.44    1:18.80        
     1) Wheeler, Brady D 8              2) Harned, Reeden D 6             
     3) r:+0.0 Kurus, Maxim 8           4) r:+0.0 Culleiton, Theo 9       
              41.85     1:18.80 (36.95)                                        
 
Event 50  Girls 10 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
 11 Wsy Swimming-MA  'A'                              1:12.83    1:17.14        
     1) Evans, Summer L 9               2) Blouch, Natalie R 8            
     3) r:+0.0 Staeheli, Ellie 8        4) r:-0.50                        
              39.88     1:17.14 (37.26)                                        
 13 Wsy Swimming-MA  'B'                              1:25.13    1:20.61        
     1) Turney, Tenley E 8              2) Howell, Libby M 9              
     3) r:+0.0 Butterfield, Nichole 9   4) r:-0.11 McWilliams, Hadley 8   
              39.49     1:20.61 (41.12)                                        
 14 Wsy Swimming-MA  'C'                              1:43.60    1:21.34        
     1) Rairigh, Vivian 8               2) Harned, Vivian I 6             
     3) r:+0.0 Lepley, Toccoa 8         4) r:+0.0 Walls, Abigail 10       
              46.21     1:21.34 (35.13)                                        
 18 Wsy Swimming-MA  'D'                              1:20.45    1:42.49        
     1) Cabal, Dominique G 10           2) McKellar, Olivia M 9           
     3) r:+0.0 Chance, Samantha 9       4) r:-0.34 Buhrman, Nora 7        
 
                    Combined Team Scores - Through Event 50                    
 
  1. Wsy Swimming                     1037.5   2. Ephrata Tidal Waves               940.5
  3. Central York Aquatics               779   4. Governor Mifflin Age Group          762
  5. Mechanicsburg Swim Club             703   6. Greater Susquehanna Valley Ymc      691
  7. SV Age Group Swim Team              607   8. Northern Dauphin County YMCA G      542
  9. Lebanon YMCA Swimming               498  10. Carlisle Family YMCA                264
 11. Coatesville Area Aquatics           246  12. South Middleton Swim Club           195
 13. Elite Performance Aquatic Club      183  14. Gettysburg Sharks Swim Team          51
 14. Muhlenberg Aquatics                  51  16. Unat                                 44
 17. Keystone Aquatics                    42  18. Palmyra Aquatic Club Sharks          35