Licensed to WSY Swimming            HY-TEK's MEET MANAGER 7.0 2/9/2020 03:03 PM
                    Alyson Chick Memorial 10 and Under Meet                    
                 Swim Meet at the Cumberland Valley Natatorium                 
                                    Results                                    
 
Event 2  Girls 7 Year Olds 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Buhrman, Nora L            7 WSY-MA               1:52.98    1:50.03        
              52.56     1:50.03 (57.47)                                        
 
Event 4  Girls 8 Year Olds 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  5 Turney, Tenley E           8 WSY-MA                    NT    1:50.32        
              50.50     1:50.32 (59.82)                                        
  6 Blouch, Natalie R          8 WSY-MA                    NT    1:50.76        
              51.93     1:50.76 (58.83)                                        
 -- Panchura, Marleigh E       8 WSY-MA                    NT         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
 -- Lepley, Toccoa R           8 WSY-MA                    NT         DQ        
      One hand touch - fly
            1:14.73        DQ (1:10.29)                                        
 
Event 5  Boys 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Keefer, Grant E           10 WSY-MA               1:21.03    1:18.81        
              37.23     1:18.81 (41.58)                                        
  7 Gaudion, Henry B           9 WSY-MA               1:34.67    1:32.91        
              42.89     1:32.91 (50.02)                                        
 
Event 6  Girls 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  2 Buhrman, Ava L             9 WSY-MA               1:24.03    1:21.48        
              35.23     1:21.48 (46.25)                                        
  7 Evans, Summer L            9 WSY-MA               1:32.38    1:27.52        
              40.94     1:27.52 (46.58)                                        
 28 Chance, Samantha J         9 WSY-MA                    NT    1:51.09        
              54.28     1:51.09 (56.81)                                        
 29 McKellar, Olivia M         9 WSY-MA                    NT    1:52.83        
              52.93     1:52.83 (59.90)                                        
 30 Butterfield, Nichole E     9 WSY-MA               2:07.52    2:09.68        
            1:03.03   2:09.68 (1:06.65)                                        
 -- Liang, Chinar S            9 WSY-MA                    NT         DQ        
      Non-simultaneous arms - breast
            1:02.82        DQ (1:08.58)                                        
 
Event 10  Girls 6 Year Olds 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harned, Vivian I           6 WSY-MA                 19.91      18.10        
 
Event 11  Boys 7 Year Olds 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bigelow, Louis             7 WSY-MA                 18.52      17.91        
  4 Clemmer, Aidan T           7 WSY-MA                 21.31      21.57        
 
Event 12  Girls 7 Year Olds 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Buhrman, Nora L            7 WSY-MA                 19.42      18.00        
 
Event 13  Boys 8 Year Olds 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  5 Wheeler, Brady D           8 WSY-MA                 23.71      19.86        
  7 Kurus, Maxim I             8 WSY-MA                 21.86      20.94        
 11 Ryan, Declan               8 WSY-MA                 24.10      28.33        
 
Event 14  Girls 8 Year Olds 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  3 Blouch, Natalie R          8 WSY-MA                 18.28      18.45        
  6 Staeheli, Ellie C          8 WSY-MA                 20.34      19.33        
  9 McWilliams, Hadley E       8 WSY-MA                 21.57      20.92        
 13 Rairigh, Vivian            8 WSY-MA                 21.66      21.99        
 19 Lepley, Toccoa R           8 WSY-MA                 27.63      28.17        
 
Event 15  Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Keefer, Grant E           10 WSY-MA                 30.58      30.78        
  7 Gaudion, Henry B           9 WSY-MA                 36.29      35.15        
  8 Coons, Nate R              9 WSY-MA                 35.31      35.36        
 10 Kertes, Jacob M           10 WSY-MA                 36.78      36.73        
 30 Pradhan, Arjun A           9 WSY-MA                 47.70      49.09        
 31 Sheedy, Kevin M           10 WSY-MA                 50.66      49.81        
 
Event 16  Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Buhrman, Ava L             9 WSY-MA                 31.03      31.27        
  4 Evans, Summer L            9 WSY-MA                 34.38      33.03        
  7 Howell, Libby M           10 WSY-MA                 35.79      34.67        
  9 Stabach, London M         10 WSY-MA                 37.63      34.79        
 10 Walls, Abigail E          10 WSY-MA                 34.79      34.93        
 16 Kimmel, Olivia             9 WSY-MA                 35.18      36.26        
 29 Chance, Samantha J         9 WSY-MA                 40.81      39.05        
 40 Butterfield, Nichole E     9 WSY-MA                 52.78      44.46        
 43 McKellar, Olivia M         9 WSY-MA                 45.40      46.23        
 44 Cabal, Dominique G        10 WSY-MA                 46.03      46.36        
 46 Liang, Chinar S            9 WSY-MA                 50.49      50.63        
 
Event 20  Girls 6 Year Olds 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harned, Vivian I           6 WSY-MA                 21.80      21.21        
 
Event 21  Boys 7 Year Olds 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bigelow, Louis             7 WSY-MA                 23.03      22.26        
  2 Clemmer, Aidan T           7 WSY-MA                 22.12      23.08        
 
Event 23  Boys 8 Year Olds 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  3 Kurus, Maxim I             8 WSY-MA                 21.86      23.70        
  9 Wheeler, Brady D           8 WSY-MA                 26.50      26.41        
 
Event 24  Girls 8 Year Olds 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  8 Panchura, Marleigh E       8 WSY-MA                 23.13      24.77        
 10 Staeheli, Ellie C          8 WSY-MA                 23.90      25.58        
 13 McWilliams, Hadley E       8 WSY-MA                 26.98      26.52        
 16 Rairigh, Vivian            8 WSY-MA                 25.98      27.09        
 18 Lepley, Toccoa R           8 WSY-MA                 28.08      28.93        
 
Event 25  Boys 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  5 Kertes, Jacob M           10 WSY-MA                 41.08      43.41        
  8 Coons, Nate R              9 WSY-MA                 41.57      43.70        
 11 Culleiton, Theo J          9 WSY-MA                 43.91      44.57        
 21 Pradhan, Arjun A           9 WSY-MA                    NT      51.66        
 33 Sheedy, Kevin M           10 WSY-MA               1:00.18      59.79        
 36 Ryan, Declan               8 WSY-MA               1:02.28    1:05.13        
 
Event 26  Girls 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  5 Howell, Libby M           10 WSY-MA                 41.85      40.73        
 11 Kimmel, Olivia             9 WSY-MA                 40.30      42.39        
 18 Walls, Abigail E          10 WSY-MA                 46.48      43.66        
 19 Stabach, London M         10 WSY-MA                 47.34      43.95        
 31 Chance, Samantha J         9 WSY-MA                 52.19      50.01        
 33 McKellar, Olivia M         9 WSY-MA                 49.89      51.88        
 39 Cabal, Dominique G        10 WSY-MA                 52.46      54.92        
 41 Liang, Chinar S            9 WSY-MA               1:04.47    1:00.84        
 
Event 29  Boys 7 Year Olds 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  2 Clemmer, Aidan T           7 WSY-MA                 32.07      32.64        
 
Event 31  Boys 8 Year Olds 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  6 Kurus, Maxim I             8 WSY-MA                 32.62      30.35        
  7 Ryan, Declan               8 WSY-MA                 38.35      38.36        
 
Event 32  Girls 8 Year Olds 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  5 Blouch, Natalie R          8 WSY-MA                 26.47      27.75        
  7 Panchura, Marleigh E       8 WSY-MA                 33.27      31.12        
 -- Rairigh, Vivian            8 WSY-MA                    NT         DQ        
      Alternating Kick
 
Event 33  Boys 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Keefer, Grant E           10 WSY-MA                 40.80      41.27        
  5 Gaudion, Henry B           9 WSY-MA                 47.96      47.49        
 20 Kertes, Jacob M           10 WSY-MA                 54.76      53.98        
 22 Pradhan, Arjun A           9 WSY-MA                    NT      54.78        
 25 Culleiton, Theo J          9 WSY-MA                 52.86      55.49        
 
Event 34  Girls 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 11 Howell, Libby M           10 WSY-MA                 48.87      46.63        
 12 Evans, Summer L            9 WSY-MA                 46.78      47.13        
 21 Kimmel, Olivia             9 WSY-MA                 52.22      50.62        
 28 Chance, Samantha J         9 WSY-MA                 55.76      54.51        
 34 McKellar, Olivia M         9 WSY-MA               1:04.53      59.84        
 37 Turney, Tenley E           8 WSY-MA                    NT    1:03.27        
 39 Butterfield, Nichole E     9 WSY-MA               1:03.06    1:09.39        
 -- Cabal, Dominique G        10 WSY-MA               1:03.36         DQ        
      Scissors kick
 
Event 36  Girls 6 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harned, Vivian I           6 WSY-MA                 23.49      22.22        
 
Event 37  Boys 7 Year Olds 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bigelow, Louis             7 WSY-MA                 25.47      26.74        
 
Event 38  Girls 7 Year Olds 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Buhrman, Nora L            7 WSY-MA                 22.66      22.63        
 
Event 39  Boys 8 Year Olds 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  7 Wheeler, Brady D           8 WSY-MA                    NT      27.96        
 
Event 40  Girls 8 Year Olds 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  6 Staeheli, Ellie C          8 WSY-MA                 25.40      25.34        
 
Event 42  Girls 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  2 Buhrman, Ava L             9 WSY-MA                 36.24      36.62        
 26 Turney, Tenley E           8 WSY-MA                    NT      57.78        
 27 Butterfield, Nichole E     9 WSY-MA               1:09.38    1:18.93        
 
Event 43  Boys 7 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bigelow, Louis             7 WSY-MA                 40.19      39.95        
  3 Clemmer, Aidan T           7 WSY-MA                 51.44      55.34        
 
Event 44  Girls 6 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harned, Vivian I           6 WSY-MA                 41.62      43.60        
 
Event 45  Boys 8 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  9 Kurus, Maxim I             8 WSY-MA                 42.17      44.36        
 10 Wheeler, Brady D           8 WSY-MA                 53.66      46.54        
 14 Ryan, Declan               8 WSY-MA               1:00.13    1:03.67        
 
Event 46  Girls 8 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  3 Staeheli, Ellie C          8 WSY-MA                 41.96      41.44        
  7 Turney, Tenley E           8 WSY-MA                 43.65      45.52        
  8 Rairigh, Vivian            8 WSY-MA                 45.15      50.34        
 10 McWilliams, Hadley E       8 WSY-MA                 54.03      51.34        
 11 Panchura, Marleigh E       8 WSY-MA                 46.89      52.99        
 13 Lepley, Toccoa R           8 WSY-MA               1:02.40      54.45        
 
Event 47  Boys 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Keefer, Grant E           10 WSY-MA               1:07.16    1:08.21        
              33.04     1:08.21 (35.17)                                        
  7 Kertes, Jacob M           10 WSY-MA               1:21.27    1:20.77        
              38.57     1:20.77 (42.20)                                        
  8 Gaudion, Henry B           9 WSY-MA               1:19.43    1:21.40        
              37.94     1:21.40 (43.46)                                        
 10 Coons, Nate R              9 WSY-MA               1:19.68    1:24.25        
              40.90     1:24.25 (43.35)                                        
 13 Culleiton, Theo J          9 WSY-MA               1:25.82    1:29.76        
              44.31     1:29.76 (45.45)                                        
 21 Pradhan, Arjun A           9 WSY-MA                    NT    1:57.62        
              52.75   1:57.62 (1:04.87)                                        
 22 Sheedy, Kevin M           10 WSY-MA                    NT    2:09.91        
            1:00.13   2:09.91 (1:09.78)                                        
 
Event 48  Girls 7 Year Olds 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Buhrman, Nora L            7 WSY-MA                    NT    1:32.64        
              41.92     1:32.64 (50.72)                                        
 
Event 48  Girls 8 Year Olds 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  2 Blouch, Natalie R          8 WSY-MA                    NT    1:35.79        
              43.16     1:35.79 (52.63)                                        
 
Event 48  Girls 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  2 Buhrman, Ava L             9 WSY-MA               1:12.17    1:09.54        
              33.36     1:09.54 (36.18)                                        
  7 Evans, Summer L            9 WSY-MA               1:18.97    1:14.57        
              36.51     1:14.57 (38.06)                                        
 11 Walls, Abigail E          10 WSY-MA               1:22.53    1:20.05        
              38.72     1:20.05 (41.33)                                        
 13 Howell, Libby M           10 WSY-MA                    NT    1:20.91        
              37.84     1:20.91 (43.07)                                        
 14 Kimmel, Olivia             9 WSY-MA                    NT    1:21.15        
              39.25     1:21.15 (41.90)                                        
 24 Liang, Chinar S            9 WSY-MA               1:56.17    1:48.13        
              51.40     1:48.13 (56.73)                                        
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 48                    
 
  1. Wsy Swimming                      358.5   2. Chambersburg Memorial YMCA Cha      329
  3. Governor Mifflin Age Group          311   4. Ephrata Tidal Waves                 213
  5. Elizabethtown Aquatic Club          176   6. Hagerstown YMCA Gators              146
  7. Mechanicsburg Swim Club             125   8. Hershey Aquatic Club                120
  9. Cuy                                83.5  10. Lebanon Valley Otters                77
 11. Cumberland Valley Aquatic Club       70  12. Palmyra Aquatic Club Sharks          61
 13. Harrisburg Jcc Swimming              30