Licensed to WSY Swimming           HY-TEK's MEET MANAGER 7.0 3/25/2019 10:53 AM
   2019 Pennsylvania YMCA State Swimming Championship, S#: CAQ2018PA12059406   
                           USA Approval - MA 1935 AP                           
                                    Results                                    
 
Event 101  Girls 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record: ! 4:23.80   3/20/2015 Abigail Doss, SUNY                         
                4:36.59  NQ = National Qualifying
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Unruh, Megan              13 BOYERTOWN-PA-MA      4:37.58    4:37.40        
  2 Burton, Apple             14 WSY-MA               4:47.03    4:43.06        
  3 Laganelli, Audrey         13 UPPERMAINLINE-PA-MA  4:49.54    4:43.13        
  4 Yurkovich, Hailey         14 GYST-AM              4:39.70    4:49.60        
  5 Tassinari, Marianne       13 POCONO PIRANHAS-MA   4:57.80    4:52.44        
  6 McBlain, Grace            14 RAYS-MA              4:59.55    4:55.55        
  7 Crosscut, Kaitlyn         13 BLUE DOLPHINS        4:48.74    4:57.50        
  8 Bowser, Lauren            14 SNYDER STINGRAYS     4:52.06    4:59.50        
  9 Pagett, Mackenzie         14 SCAY-MA              5:15.74    5:00.53        
 10 MacDonald, Hannah         13 UPPERMAINLINE-PA-MA  5:02.07    5:00.95        
 11 Haas, Keira               13 UPPERMAINLINE-PA-MA  5:05.97    5:01.08        
 12 Marzolf, Lilah            14 BYAC-AM              5:10.66    5:03.22        
 13 McCall, Cara              14 GSY-MA               5:11.20    5:04.69        
 14 Wiley, Keira              14 UPPERMAINLINE-PA-MA  5:05.43    5:08.21        
 14 Chung, Alena              13 RAYS-MA              5:10.96    5:08.21        
 16 Johnson, Elizabeth        13 SCAY-MA              5:04.67    5:08.69        
 17 Kaczmarksi, Rachel        14 WEST CHESTER-PA-MA   5:17.42    5:10.09        
 18 Watts, Abigail            14 AVY                  5:12.93    5:11.27        
 19 Thorning, Jill            13 CENTRAL BUCKS-PA-MA  5:11.24    5:11.68        
 20 Sadowski, Maris           13 PHOENIXVILLE-PA-MA   5:14.53    5:12.62        
 21 McCombs, Riley            13 NCCY                 5:12.62    5:13.27        
 22 Galef, Emma               14 UPPERMAINLINE-PA-MA  5:05.97    5:14.84        
 23 Fabian, Carol             14 YORK Y-MA            5:21.61    5:15.25        
 24 Stewart, Ashley           14 RESY-AM              5:16.10    5:20.04        
 
Event 102  Boys 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record: ! 4:09.50   3/20/2015 Brendan Burns, UpperMainLine-PA            
                4:14.99  NQ = National Qualifying
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sargent, Liam             14 UPPERMAINLINE-PA-MA  4:20.86    4:17.50        
  2 Kupsky, Woobie            13 WBY-MA               4:25.90    4:22.81        
  3 Lambert, Zachary          14 SCAY-MA              4:41.24    4:25.65        
  4 Moul, Thomas              14 UPPERMAINLINE-PA-MA  4:29.60    4:26.04        
  5 Lee, Ryan                 14 WSY-MA               4:28.10    4:28.07        
  6 Manion, James             14 UPPERMAINLINE-PA-MA  4:29.46    4:29.26        
  7 Croghan, Nick             13 HAY-MA               4:33.96    4:32.51        
  8 Chen, Matthew             14 GSVY-MA              4:34.48    4:33.72        
  9 LeMay, Zach               13 CENTRAL BUCKS-PA-MA  4:36.67    4:33.82        
 10 Young, Conan              14 TYST                 4:37.76    4:34.19        
 11 Willis, Ryan              14 SCAY-MA              4:40.72    4:35.60        
 12 Marshall, Mason           14 CLFD SHARKS          4:34.69    4:36.81        
 13 Yakubowski, Logan         13 HAZY                 4:39.52    4:37.42        
 14 Florio, Paul              14 PHOENIXVILLE-PA-MA   4:43.74    4:38.01        
 15 Turner, Seth              13 UPPERMAINLINE-PA-MA  4:44.65    4:40.62        
 16 Chan, Alex                13 RAYS-MA              4:45.65    4:43.84        
 17 Bauer, Alex               13 INDY-AM              4:46.39    4:46.76        
 18 Hamm, Evan                14 EAST LYCO EELS       4:44.68    4:47.65        
 19 Hang, Kai                 13 UPY-MA               4:52.32    4:49.72        
 20 Ferroni, Ethan            13 YORK Y-MA            4:57.66    4:52.78        
 21 Weigel, Parker            14 SNYDER STINGRAYS     4:59.18    5:01.26        
 22 Chrobak, Zachary          14 NCCY                 5:08.48    5:06.22        
 23 Fung, Derek               13 UPPERMAINLINE-PA-MA  5:03.27    5:07.83        
 24 Angelicchio Jr, Teko      14 GYST-AM              5:04.96    5:11.62        
 
Event 103  Girls 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 4:50.31   3/24/2017 Paige Hetrick, BRAD-NI                     
Nat'l Record: & 4:45.15    4/3/2013 Courtney Harnish, York, PA                 
                5:07.69  NQ = National Qualifying
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shannon, Kimberly         13 GSVY-MA              5:12.36    5:05.24 NQ =   
  2 Dagg, Kiersten            14 PHOENIXVILLE-PA-MA   5:12.67    5:09.88        
  3 Castro, Jade              14 SCAY-MA              5:17.69    5:12.91        
  4 Filar, Morgan             14 SPY-AM               5:19.06    5:16.16        
  5 Burns, Delaney            14 UPPERMAINLINE-PA-MA  5:18.22    5:17.04        
  6 Carl, Mary                13 BOYERTOWN-PA-MA      5:18.35    5:17.44        
  7 Mondick, Kate             14 WEST CHESTER-PA-MA   5:23.46    5:21.10        
  8 Webster, Laryssa          14 BRAD-NI              5:16.37    5:22.50        
  9 Cottingham, Brianna       14 SCAY-MA              5:24.60    5:23.85        
 10 Reagan, Grace             14 RAYS-MA              5:32.85    5:23.87        
 11 Eisenhofer, Katie         14 READINGBERKS-PA-MA   5:30.83    5:23.99        
 12 Kahn, Ella                14 READINGBERKS-PA-MA   5:26.41    5:24.83        
 13 Scott, Addie              14 JENNERSVILLE-PA-MA   5:30.28    5:24.96        
 14 Bliss, Evelyn             13 SNYDER STINGRAYS     5:25.61    5:25.22        
 15 Sarnes, Katherine         14 SKY-MA               5:29.08    5:25.52        
 16 Ingalls, Morgan           14 ESYST-ZZ             5:24.13    5:25.57        
 17 Miller, Ayala             13 UPPERMAINLINE-PA-MA  5:30.86    5:26.71        
 18 Shui, Lilly               14 PHOENIXVILLE-PA-MA   5:31.65    5:27.35        
 19 McKim, Paige              14 LEBY-MA              5:27.43    5:29.41        
 20 Della Toffalo, Cara       14 RESY-AM              5:28.74    5:31.23        
 21 Kubiak, Michelle          13 RAYS-MA              5:27.77    5:31.35        
 22 Keller, Janell            14 UPY-MA               5:27.86    5:33.77        
 23 Ricciuti, Nina            13 SPY-AM               5:41.41    5:42.19        
 24 Vila, Elizabeth           14 LEBY-MA              5:36.86    5:43.91        
 
Event 104  Boys 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 4:48.26   3/24/2017 Robert Quan, York Y                        
Nat'l Record: & 4:35.45    1/1/1996 D. Weatherford, Naples, FL                 
                4:45.49  NQ = National Qualifying
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hoffman, Leif             14 CLFD SHARKS          4:48.64    4:47.45!       
              26.17       54.43 (28.26)     1:23.57 (29.14)     1:52.94 (29.37)
        2:22.26 (29.32)     2:51.65 (29.39)     3:21.08 (29.43)     3:50.41 (29.33)
        4:19.57 (29.16)     4:47.45 (27.88)                                        
  2 Seman, Alex               14 WSY-MA               5:01.78    4:56.79        
              26.71       55.85 (29.14)     1:25.71 (29.86)     1:56.67 (30.96)
        2:26.37 (29.70)     2:56.47 (30.10)     3:26.81 (30.34)     3:57.47 (30.66)
        4:27.42 (29.95)     4:56.79 (29.37)                                        
  3 Khatib, Adam              14 WEST CHESTER-PA-MA   5:09.17    4:57.26        
              26.27       55.92 (29.65)     1:26.34 (30.42)     1:57.24 (30.90)
        2:28.13 (30.89)     2:57.78 (29.65)     3:28.22 (30.44)     3:58.85 (30.63)
        4:29.24 (30.39)     4:57.26 (28.02)                                        
  4 Daiute, Antonio           14 HAZY                 4:59.49    4:57.27        
              26.78       55.94 (29.16)     1:26.26 (30.32)     1:56.96 (30.70)
        2:28.06 (31.10)     2:58.01 (29.95)     3:28.05 (30.04)     3:59.05 (31.00)
        4:28.97 (29.92)     4:57.27 (28.30)                                        
  5 Park, Noel                13 WEST CHESTER-PA-MA   4:59.09    4:57.87        
              25.50       53.69 (28.19)     1:23.33 (29.64)     1:53.40 (30.07)
        2:23.48 (30.08)     2:54.21 (30.73)     3:25.93 (31.72)     3:57.94 (32.01)
        4:29.00 (31.06)     4:57.87 (28.87)                                        
  6 Witt, Erik                14 SCAY-MA              5:15.00    5:05.48        
              26.70       56.65 (29.95)     1:27.33 (30.68)     1:59.03 (31.70)
        2:29.79 (30.76)     3:01.33 (31.54)     3:33.11 (31.78)     4:04.52 (31.41)
        4:35.47 (30.95)     5:05.48 (30.01)                                        
  7 Harter, Eric              14 UPY-MA               5:15.53    5:11.97        
              26.75       56.70 (29.95)     1:27.87 (31.17)     1:59.54 (31.67)
        2:31.93 (32.39)     3:04.49 (32.56)     3:36.76 (32.27)     4:09.26 (32.50)
        4:41.31 (32.05)     5:11.97 (30.66)                                        
  8 Shifler, Jacob            14 CC-MA                5:11.16    5:12.03        
              26.48       55.64 (29.16)     1:26.30 (30.66)     1:57.90 (31.60)
        2:30.00 (32.10)     3:02.50 (32.50)     3:35.20 (32.70)     4:07.82 (32.62)
        4:40.36 (32.54)     5:12.03 (31.67)                                        
  9 Welker, Nathan            13 YORK Y-MA            5:09.92    5:12.06        
              27.49       57.43 (29.94)     1:28.30 (30.87)     1:59.87 (31.57)
        2:31.74 (31.87)     3:03.67 (31.93)     3:35.91 (32.24)     4:08.39 (32.48)
        4:40.86 (32.47)     5:12.06 (31.20)                                        
 10 Deluca, Sam               14 EAST LYCO EELS       5:14.76    5:13.94        
              27.47       57.06 (29.59)     1:27.89 (30.83)     1:59.48 (31.59)
        2:31.58 (32.10)     3:03.67 (32.09)     3:36.88 (33.21)     4:09.58 (32.70)
        4:42.91 (33.33)     5:13.94 (31.03)                                        
 11 Collier, Noah             14 WAY-MA               5:14.97    5:15.19        
              28.00       58.76 (30.76)     1:30.52 (31.76)     2:02.16 (31.64)
        2:34.18 (32.02)     3:06.77 (32.59)     3:38.61 (31.84)     4:11.25 (32.64)
        4:44.60 (33.35)     5:15.19 (30.59)                                        
 12 Hawke, Leo                14 UPPERMAINLINE-PA-MA  5:13.09    5:15.93        
              27.17       57.43 (30.26)     1:28.75 (31.32)     2:00.38 (31.63)
        2:32.63 (32.25)     3:05.01 (32.38)     3:37.77 (32.76)     4:10.53 (32.76)
        4:43.49 (32.96)     5:15.93 (32.44)                                        
 13 Mikula, Caz               13 LANY-MA              5:20.84    5:21.10        
              28.14       59.67 (31.53)     1:31.50 (31.83)     2:03.81 (32.31)
        2:36.44 (32.63)     3:08.76 (32.32)     3:42.12 (33.36)     4:15.88 (33.76)
        4:49.27 (33.39)     5:21.10 (31.83)                                        
 14 LaPietra, Julian          14 NCCY                 5:23.46    5:21.66        
              27.72       59.40 (31.68)     1:32.76 (33.36)     2:06.33 (33.57)
        2:39.74 (33.41)     3:12.76 (33.02)     3:46.06 (33.30)     4:19.63 (33.57)
        4:51.78 (32.15)     5:21.66 (29.88)                                        
 15 Szymanski, Mike           14 UPY-MA               5:25.41    5:25.62        
              29.05     1:00.11 (31.06)     1:32.67 (32.56)     2:05.17 (32.50)
        2:37.29 (32.12)     3:10.47 (33.18)     3:44.91 (34.44)     4:19.25 (34.34)
        4:53.66 (34.41)     5:25.62 (31.96)                                        
 16 Webb, Ben                 13 SNYDER STINGRAYS     5:30.48    5:26.15        
              28.84     1:01.40 (32.56)     1:35.47 (34.07)     2:09.50 (34.03)
        2:43.31 (33.81)     3:16.56 (33.25)     3:49.82 (33.26)     4:22.91 (33.09)
        4:55.86 (32.95)     5:26.15 (30.29)                                        
 17 Krouse, Ethan             13 NCCY                 5:30.62    5:31.24        
              29.04     1:01.28 (32.24)     1:34.63 (33.35)     2:08.45 (33.82)
        2:42.49 (34.04)     3:16.83 (34.34)     3:51.99 (35.16)     4:26.14 (34.15)
        4:59.63 (33.49)     5:31.24 (31.61)                                        
 18 Young, Duncan             14 TYST                 5:29.97    5:33.25        
              29.54     1:02.20 (32.66)     1:35.35 (33.15)     2:09.52 (34.17)
        2:44.33 (34.81)     3:19.00 (34.67)     3:53.95 (34.95)     4:29.15 (35.20)
        5:03.27 (34.12)     5:33.25 (29.98)                                        
 19 Oswalt, Brady             14 GR.  JOHNSTOWN-AM    5:34.09    5:36.39        
              28.00     1:00.70 (32.70)     1:35.65 (34.95)     2:10.41 (34.76)
        2:44.33 (33.92)     3:18.75 (34.42)     3:54.13 (35.38)     4:28.84 (34.71)
        5:03.69 (34.85)     5:36.39 (32.70)                                        
 20 Mellott, Xander           14 SVY-AM               5:33.89    5:37.71        
              29.44     1:01.97 (32.53)     1:36.57 (34.60)     2:11.33 (34.76)
        2:46.05 (34.72)     3:21.08 (35.03)     3:56.31 (35.23)     4:31.73 (35.42)
        5:05.68 (33.95)     5:37.71 (32.03)                                        
 21 Albers, Jonathan          13 CORRY                5:36.15    5:37.88        
              29.70     1:02.68 (32.98)     1:36.40 (33.72)     2:11.04 (34.64)
        2:45.97 (34.93)     3:21.19 (35.22)     3:56.33 (35.14)     4:31.49 (35.16)
        5:06.85 (35.36)     5:37.88 (31.03)                                        
 22 Chan, Gilbert             14 RAYS-MA              5:44.35    5:42.92        
              29.42     1:02.37 (32.95)     1:36.81 (34.44)     2:12.48 (35.67)
        2:48.30 (35.82)     3:23.50 (35.20)     3:58.71 (35.21)     4:34.24 (35.53)
        5:09.32 (35.08)     5:42.92 (33.60)                                        
 23 Drover, Adam              14 PHOENIXVILLE-PA-MA   5:47.19    5:45.79        
              30.34     1:04.07 (33.73)     1:38.94 (34.87)     2:14.76 (35.82)
        2:50.54 (35.78)     3:26.14 (35.60)     4:01.61 (35.47)     4:37.63 (36.02)
        5:13.35 (35.72)     5:45.79 (32.44)                                        
 24 Gannon, Liam              14 CENTRAL BUCKS-PA-MA  5:43.71    5:46.81        
              29.14     1:03.15 (34.01)     1:38.88 (35.73)     2:15.30 (36.42)
        2:52.08 (36.78)     3:28.64 (36.56)     4:04.57 (35.93)     4:39.87 (35.30)
        5:14.31 (34.44)     5:46.81 (32.50)                                        
 
Event 105  Girls 15 & Over 400 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record: ! 4:21.07   3/20/2015 Camryn Forbes, BYAC -AM                    
                4:36.59  NQ = National Qualifying
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bitting, Kaitlyn          15 READINGBERKS-PA-MA   4:30.32    4:27.63 NQ =   
              27.81       59.63 (31.82)     1:35.59 (35.96)     2:10.78 (35.19)
        2:47.95 (37.17)     3:25.79 (37.84)     3:57.79 (32.00)     4:27.63 (29.84)
  2 Mrosko, Maria             15 UNTY-AM              4:34.71    4:37.25        
              28.68     1:01.63 (32.95)     1:36.88 (35.25)     2:11.24 (34.36)
        2:51.38 (40.14)     3:32.40 (41.02)     4:05.05 (32.65)     4:37.25 (32.20)
  3 Dangelo, Grace            17 SCAY-MA              4:43.35    4:40.11        
              28.00     1:01.40 (33.40)     1:37.70 (36.30)     2:14.08 (36.38)
        2:53.85 (39.77)     3:34.69 (40.84)     4:07.72 (33.03)     4:40.11 (32.39)
  4 Kessler, Harley           16 INDY-AM              4:49.14    4:41.48        
              29.44     1:03.65 (34.21)     1:38.55 (34.90)     2:13.74 (35.19)
        2:54.22 (40.48)     3:35.58 (41.36)     4:08.67 (33.09)     4:41.48 (32.81)
  5 Josey, Alana              16 YORK Y-MA            4:43.28    4:42.85        
              28.86     1:01.88 (33.02)     1:37.35 (35.47)     2:13.56 (36.21)
        2:54.79 (41.23)     3:36.40 (41.61)     4:10.32 (33.92)     4:42.85 (32.53)
  6 McCracken, Sydney         15 KENNETT-PA-MA        4:48.67    4:45.21        
              30.11     1:05.69 (35.58)     1:42.26 (36.57)     2:18.66 (36.40)
        2:58.30 (39.64)     3:39.06 (40.76)     4:12.69 (33.63)     4:45.21 (32.52)
  7 Li, Julia                 15 WEST CHESTER-PA-MA   4:46.27    4:45.42        
              30.74     1:05.62 (34.88)     1:40.57 (34.95)     2:15.84 (35.27)
        2:58.08 (42.24)     3:40.93 (42.85)     4:13.87 (32.94)     4:45.42 (31.55)
  8 Boyce, Katelyn            17 WSY-MA               4:42.46    4:45.92        
              29.10     1:03.48 (34.38)     1:39.11 (35.63)     2:14.63 (35.52)
        2:57.23 (42.60)     3:39.48 (42.25)     4:12.60 (33.12)     4:45.92 (33.32)
  9 Humphrey, Delaney         15 GSVY-MA              4:49.18    4:46.69        
              29.54     1:03.10 (33.56)     1:39.36 (36.26)     2:15.42 (36.06)
        2:57.11 (41.69)     3:39.69 (42.58)     4:13.55 (33.86)     4:46.69 (33.14)
 10 Turner, Peyton            16 UPPERMAINLINE-PA-MA  4:48.18    4:48.37        
              29.32     1:04.80 (35.48)     1:41.51 (36.71)     2:17.90 (36.39)
        3:00.61 (42.71)     3:43.31 (42.70)     4:16.95 (33.64)     4:48.37 (31.42)
 11 Glasspool, Elizabeth      15 SPY-AM               4:47.51    4:48.50        
              28.26     1:01.49 (33.23)     1:38.70 (37.21)     2:14.71 (36.01)
        2:57.84 (43.13)     3:41.72 (43.88)     4:16.27 (34.55)     4:48.50 (32.23)
 12 Ledford, Rachel           18 BYAC-AM              4:56.02    4:49.45        
              29.95     1:04.87 (34.92)     1:41.82 (36.95)     2:17.93 (36.11)
        3:01.22 (43.29)     3:44.14 (42.92)     4:17.42 (33.28)     4:49.45 (32.03)
 13 Ferguson, Abby            16 BAY-MA               4:48.85    4:53.33        
              30.43     1:06.18 (35.75)     1:44.32 (38.14)     2:21.86 (37.54)
        3:03.08 (41.22)     3:44.48 (41.40)     4:19.75 (35.27)     4:53.33 (33.58)
 14 Strayer, Catie            15 YORK Y-MA            4:51.08    4:53.62        
              30.67     1:05.05 (34.38)     1:42.93 (37.88)     2:20.10 (37.17)
        3:01.63 (41.53)     3:44.51 (42.88)     4:19.46 (34.95)     4:53.62 (34.16)
 15 Bonson, Hannah            16 JVYMCA               4:53.07    4:53.97        
              30.38     1:05.58 (35.20)     1:41.62 (36.04)     2:18.10 (36.48)
        3:00.93 (42.83)     3:44.25 (43.32)     4:19.97 (35.72)     4:53.97 (34.00)
 16 Roscoe, Jenna             16 UNTY-AM              4:49.57    4:55.00        
              29.30     1:04.37 (35.07)     1:42.64 (38.27)     2:20.37 (37.73)
        3:04.35 (43.98)     3:48.79 (44.44)     4:22.79 (34.00)     4:55.00 (32.21)
 17 Fiesta, Gracey            16 UNTY-AM              4:55.13    4:55.91        
              29.07     1:02.81 (33.74)     1:41.21 (38.40)     2:19.39 (38.18)
        3:03.72 (44.33)     3:47.65 (43.93)     4:22.62 (34.97)     4:55.91 (33.29)
 18 Merhaut, Eve              16 AVY                  4:58.18    5:00.25        
              32.10     1:08.51 (36.41)     1:48.47 (39.96)     2:27.89 (39.42)
        3:08.81 (40.92)     3:49.44 (40.63)     4:25.88 (36.44)     5:00.25 (34.37)
 19 Hardick, Clara            15 READINGBERKS-PA-MA   5:05.97    5:01.48        
              31.26     1:07.07 (35.81)     1:45.81 (38.74)     2:23.72 (37.91)
        3:09.04 (45.32)     3:55.28 (46.24)     4:29.21 (33.93)     5:01.48 (32.27)
 20 Doll, Mia                 16 BAY-MA               5:01.76    5:01.98        
              31.53     1:09.52 (37.99)     1:47.00 (37.48)     2:24.32 (37.32)
        3:09.06 (44.74)     3:54.24 (45.18)     4:28.85 (34.61)     5:01.98 (33.13)
 21 Lambe, Jordan             16 UPPERMAINLINE-PA-MA  4:57.94    5:02.21        
              30.98     1:06.52 (35.54)     1:45.64 (39.12)     2:23.95 (38.31)
        3:09.93 (45.98)     3:55.22 (45.29)     4:29.51 (34.29)     5:02.21 (32.70)
 22 Regan, Katie              16 WEST CHESTER-PA-MA   5:08.27    5:02.32        
              31.25     1:10.58 (39.33)     1:50.05 (39.47)     2:28.24 (38.19)
        3:09.33 (41.09)     3:51.33 (42.00)     4:27.44 (36.11)     5:02.32 (34.88)
 23 Weiss, Ellie              17 BYAC-AM              5:00.26    5:03.45        
              29.78     1:06.59 (36.81)     1:45.79 (39.20)     2:24.18 (38.39)
        3:10.04 (45.86)     3:54.19 (44.15)     4:29.44 (35.25)     5:03.45 (34.01)
 24 Jager, Saskia             15 MYST                 5:05.32    5:10.06        
              31.78     1:08.24 (36.46)     1:46.21 (37.97)     2:23.97 (37.76)
        3:11.35 (47.38)     3:57.84 (46.49)     4:34.47 (36.63)     5:10.06 (35.59)
 
Event 106  Boys 15 & Over 400 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record: ! 4:06.63   3/21/2014 Noah Donovan, Butler-PA                    
                4:14.99  NQ = National Qualifying
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Goulstone, Tony           15 HAZY                 4:20.00    4:13.20 NQ =   
              26.21       56.73 (30.52)     1:29.40 (32.67)     2:01.42 (32.02)
        2:38.72 (37.30)     3:17.12 (38.40)     3:45.84 (28.72)     4:13.20 (27.36)
  2 Irwin, Mason              16 BAY-MA               4:18.27    4:13.28 NQ =   
              25.34       55.54 (30.20)     1:26.73 (31.19)     1:58.28 (31.55)
        2:37.02 (38.74)     3:16.38 (39.36)     3:45.80 (29.42)     4:13.28 (27.48)
  3 Cerbone, William          16 POCONO PIRANHAS-MA   4:26.21    4:17.99        
              26.39       56.40 (30.01)     1:29.39 (32.99)     2:02.53 (33.14)
        2:39.15 (36.62)     3:16.72 (37.57)     3:47.94 (31.22)     4:17.99 (30.05)
  4 Ronayne, Tommy            16 RAYS-MA              4:20.11    4:19.00        
              26.81       57.40 (30.59)     1:31.07 (33.67)     2:04.17 (33.10)
        2:42.76 (38.59)     3:20.53 (37.77)     3:50.03 (29.50)     4:19.00 (28.97)
  5 Graff, Brett              17 WEST CHESTER-PA-MA   4:23.50    4:20.85        
              27.03       57.36 (30.33)     1:31.31 (33.95)     2:04.71 (33.40)
        2:41.62 (36.91)     3:19.46 (37.84)     3:50.70 (31.24)     4:20.85 (30.15)
  6 Chase, Tommy              16 WSY-MA               4:29.38    4:25.12        
              26.43       58.47 (32.04)     1:33.57 (35.10)     2:08.14 (34.57)
        2:44.98 (36.84)     3:22.56 (37.58)     3:54.63 (32.07)     4:25.12 (30.49)
  7 Morris, Justin            16 BOYERTOWN-PA-MA      4:24.95    4:25.64        
              27.17       58.48 (31.31)     1:31.94 (33.46)     2:05.00 (33.06)
        2:43.99 (38.99)     3:23.73 (39.74)     3:55.06 (31.33)     4:25.64 (30.58)
  8 Thome, Cole               16 INDY-AM              4:28.39    4:25.76        
              26.64       58.05 (31.41)     1:33.14 (35.09)     2:07.77 (34.63)
        2:45.47 (37.70)     3:25.97 (40.50)     3:56.85 (30.88)     4:25.76 (28.91)
  9 Griffith, Isaac           15 INDY-AM              4:28.28    4:26.70        
              26.43       57.70 (31.27)     1:31.82 (34.12)     2:07.14 (35.32)
        2:46.52 (39.38)     3:27.24 (40.72)     3:57.04 (29.80)     4:26.70 (29.66)
 10 Hause, Kaleb              16 BAY-MA               4:29.75    4:27.12        
              26.97       58.87 (31.90)     1:32.41 (33.54)     2:06.11 (33.70)
        2:44.86 (38.75)     3:24.26 (39.40)     3:56.29 (32.03)     4:27.12 (30.83)
 11 Songer, Nolan             16 SVY-AM               4:20.97    4:27.56        
              26.45       57.37 (30.92)     1:31.02 (33.65)     2:05.89 (34.87)
        2:45.14 (39.25)     3:25.49 (40.35)     3:56.77 (31.28)     4:27.56 (30.79)
 12 Sweet, Ryan               17 ESYST-ZZ             4:25.98    4:27.67        
              26.85       58.34 (31.49)     1:31.58 (33.24)     2:06.28 (34.70)
        2:45.41 (39.13)     3:26.70 (41.29)     3:58.16 (31.46)     4:27.67 (29.51)
 13 Bush, Christopher         17 BRY-AM               4:26.25    4:27.92        
              28.60     1:01.28 (32.68)     1:35.82 (34.54)     2:10.41 (34.59)
        2:48.65 (38.24)     3:27.49 (38.84)     3:58.45 (30.96)     4:27.92 (29.47)
 14 Hickey, Andrew            17 WEST CHESTER-PA-MA   4:29.70    4:28.22        
              27.28       58.85 (31.57)     1:34.89 (36.04)     2:10.29 (35.40)
        2:48.21 (37.92)     3:26.53 (38.32)     3:57.65 (31.12)     4:28.22 (30.57)
 15 Sherlock, Jon             16 WEST CHESTER-PA-MA   4:30.53    4:28.47        
              28.01     1:01.48 (33.47)     1:35.48 (34.00)     2:11.67 (36.19)
        2:47.13 (35.46)     3:25.83 (38.70)     3:57.23 (31.40)     4:28.47 (31.24)
 16 Rankin, Patrick           16 LANSDOWNE-PA-MA      4:31.96    4:29.84        
              27.52       59.48 (31.96)     1:33.54 (34.06)     2:07.85 (34.31)
        2:46.72 (38.87)     3:27.07 (40.35)     3:58.83 (31.76)     4:29.84 (31.01)
 17 Bloom, Reece              15 SCAY-MA              4:28.18    4:31.84        
              28.19     1:00.34 (32.15)     1:34.59 (34.25)     2:09.41 (34.82)
        2:49.27 (39.86)     3:29.33 (40.06)     4:00.91 (31.58)     4:31.84 (30.93)
 18 Long, Cael                15 GR.  JOHNSTOWN-AM    4:28.75    4:33.54        
              27.39     1:01.26 (33.87)     1:36.98 (35.72)     2:12.07 (35.09)
        2:51.02 (38.95)     3:31.40 (40.38)     4:03.25 (31.85)     4:33.54 (30.29)
 19 Sponenberg, Andrew        15 BAY-MA               4:39.29    4:34.06        
              27.43       58.91 (31.48)     1:33.04 (34.13)     2:07.21 (34.17)
        2:47.16 (39.95)     3:28.88 (41.72)     4:01.31 (32.43)     4:34.06 (32.75)
 20 Horner, Harry             16 SCAY-MA              4:43.39    4:37.31        
              27.41       59.71 (32.30)     1:37.95 (38.24)     2:14.76 (36.81)
        2:55.41 (40.65)     3:34.56 (39.15)     4:06.48 (31.92)     4:37.31 (30.83)
 21 Burke, Brandon            15 JENNERSVILLE-PA-MA   4:26.98    4:37.66        
              28.58     1:02.16 (33.58)     1:37.20 (35.04)     2:12.30 (35.10)
        2:52.30 (40.00)     3:33.14 (40.84)     4:05.57 (32.43)     4:37.66 (32.09)
 22 Labowski, Jared           18 CORRY                4:36.55    4:40.20        
              27.52       58.68 (31.16)     1:33.79 (35.11)     2:09.67 (35.88)
        2:51.43 (41.76)     3:33.67 (42.24)     4:07.87 (34.20)     4:40.20 (32.33)
 23 Sortore, Tyler            17 BRAD-NI              4:43.83    4:41.47        
              29.77     1:05.19 (35.42)     1:39.19 (34.00)     2:12.66 (33.47)
        2:54.62 (41.96)     3:37.48 (42.86)     4:09.40 (31.92)     4:41.47 (32.07)
 24 Rogers, Jordan            15 SPY-AM               4:44.05    4:43.28        
              16.02     1:02.26 (46.24)     1:38.91 (36.65)     2:15.33 (36.42)
        2:57.24 (41.91)     3:39.40 (42.16)     4:11.36 (31.96)     4:43.28 (31.92)
 
Event 107  Girls 15 & Over 500 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 4:50.30   3/24/2017 Camryn Forbes, BYAC-AM                     
Nat'l Record: & 4:39.13    4/3/2014 Courtney Harnish, York, PA                 
                5:07.69  NQ = National Qualifying
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hetrick, Paige            16 BRAD-NI              4:48.02    4:49.96!NQ =   
              25.50       54.00 (28.50)     1:23.38 (29.38)     1:52.97 (29.59)
        2:22.69 (29.72)     2:52.48 (29.79)     3:22.23 (29.75)     3:51.96 (29.73)
        4:21.36 (29.40)     4:49.96 (28.60)                                        
  2 Hersh, Michaela           17 BOYERTOWN-PA-MA      5:16.45    5:10.84        
              28.15       58.51 (30.36)     1:29.74 (31.23)     2:01.27 (31.53)
        2:32.77 (31.50)     3:04.73 (31.96)     3:36.69 (31.96)     4:09.12 (32.43)
        4:40.69 (31.57)     5:10.84 (30.15)                                        
  3 Gerhart, Sophie           16 SCAY-MA              5:13.52    5:12.60        
              27.65       58.59 (30.94)     1:30.32 (31.73)     2:02.09 (31.77)
        2:33.72 (31.63)     3:05.47 (31.75)     3:37.33 (31.86)     4:09.24 (31.91)
        4:41.33 (32.09)     5:12.60 (31.27)                                        
  4 Bradburn, Amalia          16 READINGBERKS-PA-MA   5:12.73    5:13.16        
              27.32       57.32 (30.00)     1:28.38 (31.06)     1:59.89 (31.51)
        2:31.69 (31.80)     3:03.78 (32.09)     3:35.90 (32.12)     4:08.43 (32.53)
        4:40.82 (32.39)     5:13.16 (32.34)                                        
  5 Goddard, Nia              17 UPPERMAINLINE-PA-MA  5:15.30    5:17.67        
              27.99       59.01 (31.02)     1:30.84 (31.83)     2:03.15 (32.31)
        2:35.39 (32.24)     3:07.94 (32.55)     3:40.42 (32.48)     4:12.77 (32.35)
        4:45.77 (33.00)     5:17.67 (31.90)                                        
  6 Blake, Lindsay            15 UPPERMAINLINE-PA-MA  5:21.99    5:18.02        
              28.40       59.44 (31.04)     1:31.01 (31.57)     2:02.77 (31.76)
        2:35.58 (32.81)     3:08.18 (32.60)     3:40.96 (32.78)     4:13.94 (32.98)
        4:46.66 (32.72)     5:18.02 (31.36)                                        
  7 McBlain, Claire           16 RAYS-MA              5:18.16    5:18.48        
              28.34       59.92 (31.58)     1:32.32 (32.40)     2:04.89 (32.57)
        2:37.29 (32.40)     3:09.64 (32.35)     3:42.51 (32.87)     4:15.35 (32.84)
        4:47.31 (31.96)     5:18.48 (31.17)                                        
  8 Laux, Claire              18 YORK Y-MA            5:19.14    5:19.67        
              28.40       59.61 (31.21)     1:31.53 (31.92)     2:04.14 (32.61)
        2:36.78 (32.64)     3:09.49 (32.71)     3:42.63 (33.14)     4:15.65 (33.02)
        4:48.31 (32.66)     5:19.67 (31.36)                                        
  9 Utecht, Allyssa           17 PHOENIXVILLE-PA-MA   5:20.26    5:19.88        
              27.44       58.74 (31.30)     1:30.78 (32.04)     2:03.32 (32.54)
        2:36.10 (32.78)     3:08.53 (32.43)     3:41.31 (32.78)     4:14.71 (33.40)
        4:47.83 (33.12)     5:19.88 (32.05)                                        
  9 Welker, Sydney            15 YORK Y-MA            5:20.26    5:19.88        
              29.68     1:01.16 (31.48)     1:33.05 (31.89)     2:05.31 (32.26)
        2:37.84 (32.53)     3:10.10 (32.26)     3:42.53 (32.43)     4:15.13 (32.60)
        4:47.91 (32.78)     5:19.88 (31.97)                                        
 11 Groff, Avery              15 YORK Y-MA            5:14.10    5:21.02        
              28.59     1:00.10 (31.51)     1:32.24 (32.14)     2:04.68 (32.44)
        2:37.08 (32.40)     3:09.74 (32.66)     3:42.95 (33.21)     4:16.21 (33.26)
        4:49.02 (32.81)     5:21.02 (32.00)                                        
 12 Fisher, Sarah             15 READINGBERKS-PA-MA   5:28.17    5:22.94        
              28.39       59.22 (30.83)     1:31.06 (31.84)     2:03.43 (32.37)
        2:35.97 (32.54)     3:09.16 (33.19)     3:42.67 (33.51)     4:16.25 (33.58)
        4:50.27 (34.02)     5:22.94 (32.67)                                        
 13 Snyder, Grace             15 SVY-AM               5:20.04    5:24.33        
              28.48       59.64 (31.16)     1:31.79 (32.15)     2:04.47 (32.68)
        2:37.13 (32.66)     3:10.23 (33.10)     3:43.47 (33.24)     4:16.79 (33.32)
        4:50.65 (33.86)     5:24.33 (33.68)                                        
 14 Mock, Lauren              16 GR.  JOHNSTOWN-AM    5:20.63    5:26.19        
              28.86     1:01.25 (32.39)     1:34.25 (33.00)     2:07.30 (33.05)
        2:40.60 (33.30)     3:13.99 (33.39)     3:47.43 (33.44)     4:21.13 (33.70)
        4:54.78 (33.65)     5:26.19 (31.41)                                        
 15 Ritzenthaler, Sophie      17 UPPERMAINLINE-PA-MA  5:26.87    5:26.79        
              29.79     1:02.25 (32.46)     1:35.47 (33.22)     2:09.32 (33.85)
        2:43.43 (34.11)     3:16.74 (33.31)     3:50.50 (33.76)     4:23.93 (33.43)
        4:56.31 (32.38)     5:26.79 (30.48)                                        
 16 Curran, Anna              16 UPPERMAINLINE-PA-MA  5:24.24    5:27.11        
              30.20     1:02.24 (32.04)     1:34.23 (31.99)     2:06.95 (32.72)
        2:39.88 (32.93)     3:13.27 (33.39)     3:46.79 (33.52)     4:20.53 (33.74)
        4:53.92 (33.39)     5:27.11 (33.19)                                        
 17 McCall, Corinne           16 GSY-MA               5:19.62    5:27.55        
              27.34       57.86 (30.52)     1:29.76 (31.90)     2:02.57 (32.81)
        2:35.88 (33.31)     3:09.68 (33.80)     3:43.60 (33.92)     4:18.33 (34.73)
        4:53.63 (35.30)     5:27.55 (33.92)                                        
 18 Samuels, Maddy            16 KENNETT-PA-MA        5:28.81    5:29.11        
              27.99       59.68 (31.69)     1:32.59 (32.91)     2:06.16 (33.57)
        2:39.74 (33.58)     3:13.23 (33.49)     3:47.58 (34.35)     4:22.33 (34.75)
        4:56.29 (33.96)     5:29.11 (32.82)                                        
 19 Jackett, Paige            17 POCONO PIRANHAS-MA   5:24.17    5:29.28        
              29.10     1:01.46 (32.36)     1:34.19 (32.73)     2:07.34 (33.15)
        2:40.66 (33.32)     3:14.24 (33.58)     3:48.05 (33.81)     4:22.10 (34.05)
        4:55.63 (33.53)     5:29.28 (33.65)                                        
 20 Williams, Katie           15 TRI-HAMPTON-PA-MA    5:29.03    5:30.64        
              29.24     1:01.75 (32.51)     1:34.92 (33.17)     2:08.09 (33.17)
        2:41.61 (33.52)     3:15.05 (33.44)     3:49.13 (34.08)     4:23.12 (33.99)
        4:57.20 (34.08)     5:30.64 (33.44)                                        
 21 Webster, Aliya            17 BRAD-NI              5:32.20    5:37.58        
              29.51     1:02.43 (32.92)     1:36.22 (33.79)     2:10.24 (34.02)
        2:44.79 (34.55)     3:19.43 (34.64)     3:54.20 (34.77)     4:29.25 (35.05)
        5:04.04 (34.79)     5:37.58 (33.54)                                        
 22 Winkleblech, Kendra       15 GYST-AM              5:33.32    5:45.98        
              29.52     1:02.44 (32.92)     1:36.61 (34.17)     2:11.60 (34.99)
        2:46.81 (35.21)     3:22.88 (36.07)     3:58.85 (35.97)     4:34.92 (36.07)
        5:10.81 (35.89)     5:45.98 (35.17)                                        
 23 Dressler, Abby            15 DUBO                 5:34.84    5:48.72        
              29.41     1:02.20 (32.79)     1:36.03 (33.83)     2:11.02 (34.99)
        2:46.76 (35.74)     3:23.13 (36.37)     3:59.78 (36.65)     4:36.83 (37.05)
        5:13.07 (36.24)     5:48.72 (35.65)                                        
 -- Dahlgren, Aviah           16 POCONO PIRANHAS-MA   5:27.59        DNF        
      Did not finish
 
Event 108  Boys 15 & Over 500 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 4:34.72   3/20/2015 Matthew Haigh, Ridley-PA                   
Nat'l Record: & 4:18.01    4/5/2011 Nicholas Caldwell, Sarasota, FL            
                4:45.49  NQ = National Qualifying
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mikesell, Luke            17 CLFD SHARKS          4:44.23    4:29.84!NQ =   
              24.54       51.84 (27.30)     1:19.60 (27.76)     1:47.58 (27.98)
        2:14.66 (27.08)     2:42.19 (27.53)     3:09.39 (27.20)     3:36.51 (27.12)
        4:03.52 (27.01)     4:29.84 (26.32)                                        
  2 Shirk, Roanoke            16 BOYERTOWN-PA-MA      4:44.60    4:41.99 NQ =   
              24.75       51.98 (27.23)     1:19.84 (27.86)     1:48.35 (28.51)
        2:17.04 (28.69)     2:46.40 (29.36)     3:15.96 (29.56)     3:45.79 (29.83)
        4:13.74 (27.95)     4:41.99 (28.25)                                        
  3 McDermott, Will           15 YORK Y-MA            4:54.05    4:47.43        
              25.97       54.23 (28.26)     1:23.03 (28.80)     1:51.99 (28.96)
        2:21.11 (29.12)     2:49.92 (28.81)     3:19.17 (29.25)     3:48.66 (29.49)
        4:18.41 (29.75)     4:47.43 (29.02)                                        
  4 Deemer, Adam              17 POCONO PIRANHAS-MA   4:53.84    4:51.57        
              25.12       52.62 (27.50)     1:21.07 (28.45)     1:50.19 (29.12)
        2:20.07 (29.88)     2:50.60 (30.53)     3:21.30 (30.70)     3:51.82 (30.52)
        4:22.01 (30.19)     4:51.57 (29.56)                                        
  4 Slupe, Collin             17 KENNETT-PA-MA        4:48.52    4:51.57        
              25.11       53.18 (28.07)     1:22.14 (28.96)     1:51.68 (29.54)
        2:21.59 (29.91)     2:51.66 (30.07)     3:21.87 (30.21)     3:52.14 (30.27)
        4:22.58 (30.44)     4:51.57 (28.99)                                        
  6 Hussin, Jack              16 PHOENIXVILLE-PA-MA   4:55.83    4:52.14        
              26.67       55.69 (29.02)     1:24.78 (29.09)     1:54.17 (29.39)
        2:23.56 (29.39)     2:52.62 (29.06)     3:22.32 (29.70)     3:52.72 (30.40)
        4:23.07 (30.35)     4:52.14 (29.07)                                        
  7 Gonzalez, Benjamin        17 POCONO PIRANHAS-MA   4:48.76    4:53.12        
              24.60       51.65 (27.05)     1:19.59 (27.94)     1:48.43 (28.84)
        2:17.83 (29.40)     2:47.76 (29.93)     3:18.44 (30.68)     3:49.76 (31.32)
        4:21.54 (31.78)     4:53.12 (31.58)                                        
  8 Seymour, Jayden           15 READINGBERKS-PA-MA   5:00.56    4:54.44        
              25.52       53.60 (28.08)     1:22.96 (29.36)     1:52.78 (29.82)
        2:22.51 (29.73)     2:52.66 (30.15)     3:22.73 (30.07)     3:53.47 (30.74)
        4:24.32 (30.85)     4:54.44 (30.12)                                        
  9 Kovalick, Ryan            15 HAZY                 4:53.27    4:55.24        
              26.14       55.01 (28.87)     1:25.07 (30.06)     1:55.35 (30.28)
        2:25.60 (30.25)     2:55.97 (30.37)     3:26.43 (30.46)     3:56.98 (30.55)
        4:27.18 (30.20)     4:55.24 (28.06)                                        
 10 Shotts, Robert            17 ESYST-ZZ             4:53.71    4:56.31        
              26.31       54.61 (28.30)     1:24.06 (29.45)     1:54.20 (30.14)
        2:24.55 (30.35)     2:55.21 (30.66)     3:25.90 (30.69)     3:56.59 (30.69)
        4:27.26 (30.67)     4:56.31 (29.05)                                        
 11 Gangloff, Karl            16 BRAD-NI              4:58.95    4:57.95        
              27.06       55.82 (28.76)     1:25.30 (29.48)     1:55.54 (30.24)
        2:25.80 (30.26)     2:56.42 (30.62)     3:27.15 (30.73)     3:58.25 (31.10)
        4:29.02 (30.77)     4:57.95 (28.93)                                        
 12 Basile, Jason             15 SVY-AM               4:55.90    4:58.30        
              26.21       55.13 (28.92)     1:25.12 (29.99)     1:55.51 (30.39)
        2:26.14 (30.63)     2:56.61 (30.47)     3:27.49 (30.88)     3:58.35 (30.86)
        4:28.98 (30.63)     4:58.30 (29.32)                                        
 13 Friel, Kole               15 UNTY-AM              4:57.47    4:59.02        
              25.80       54.29 (28.49)     1:23.80 (29.51)     1:54.26 (30.46)
        2:25.02 (30.76)     2:55.97 (30.95)     3:27.06 (31.09)     3:58.23 (31.17)
        4:29.41 (31.18)     4:59.02 (29.61)                                        
 14 Strieb, Sam               15 READINGBERKS-PA-MA   5:09.03    5:02.03        
              25.97       55.40 (29.43)     1:26.17 (30.77)     1:57.62 (31.45)
        2:28.43 (30.81)     2:59.62 (31.19)     3:30.66 (31.04)     4:01.72 (31.06)
        4:32.96 (31.24)     5:02.03 (29.07)                                        
 15 Schneider, Tommy          17 OIL CITY             5:02.36    5:02.64        
              27.17       56.69 (29.52)     1:27.18 (30.49)     1:57.55 (30.37)
        2:28.18 (30.63)     2:59.27 (31.09)     3:30.01 (30.74)     4:01.51 (31.50)
        4:32.82 (31.31)     5:02.64 (29.82)                                        
 16 Eshelman, Jacob           18 FLY                  5:04.08    5:02.80        
              26.23       55.43 (29.20)     1:25.42 (29.99)     1:56.17 (30.75)
        2:26.89 (30.72)     2:57.84 (30.95)     3:29.27 (31.43)     4:01.11 (31.84)
        4:32.81 (31.70)     5:02.80 (29.99)                                        
 17 Sampson, Ethan            17 UPPERMAINLINE-PA-MA  5:09.60    5:03.08        
              26.55       56.04 (29.49)     1:26.33 (30.29)     1:57.52 (31.19)
        2:28.23 (30.71)     2:59.36 (31.13)     3:30.61 (31.25)     4:01.90 (31.29)
        4:32.98 (31.08)     5:03.08 (30.10)                                        
 18 Ziegler, Harrison         16 WSY-MA               5:04.01    5:04.27        
              27.74       57.55 (29.81)     1:28.17 (30.62)     1:59.36 (31.19)
        2:30.50 (31.14)     3:01.55 (31.05)     3:32.52 (30.97)     4:03.66 (31.14)
        4:35.10 (31.44)     5:04.27 (29.17)                                        
 19 Minick, Logan             16 SPY-AM               5:01.25    5:07.44        
              27.45       58.08 (30.63)     1:29.21 (31.13)     1:59.96 (30.75)
        2:30.84 (30.88)     3:02.31 (31.47)     3:34.09 (31.78)     4:06.02 (31.93)
        4:37.16 (31.14)     5:07.44 (30.28)                                        
 20 Cronauer, PJ              15 WEST CHESTER-PA-MA   5:00.58    5:08.21        
              26.48       55.39 (28.91)     1:25.93 (30.54)     1:57.16 (31.23)
        2:29.02 (31.86)     3:00.93 (31.91)     3:33.40 (32.47)     4:05.71 (32.31)
        4:37.50 (31.79)     5:08.21 (30.71)                                        
 21 Peterson, Jackson         15 READINGBERKS-PA-MA   5:09.06    5:11.32        
              26.10       55.65 (29.55)     1:26.62 (30.97)     1:58.33 (31.71)
        2:29.95 (31.62)     3:02.10 (32.15)     3:34.54 (32.44)     4:07.08 (32.54)
        4:39.87 (32.79)     5:11.32 (31.45)                                        
 22 Cottingham, John          17 SCAY-MA              5:10.47    5:12.23        
              27.16       57.18 (30.02)     1:28.50 (31.32)     2:00.42 (31.92)
        2:32.54 (32.12)     3:04.74 (32.20)     3:36.88 (32.14)     4:08.98 (32.10)
        4:41.51 (32.53)     5:12.23 (30.72)                                        
 23 Fenstermacher, Tucker     15 DUBO                 5:03.71    5:13.55        
              25.68       54.67 (28.99)     1:24.99 (30.32)     1:56.62 (31.63)
        2:28.57 (31.95)     3:00.85 (32.28)     3:34.26 (33.41)     4:07.51 (33.25)
        4:40.33 (32.82)     5:13.55 (33.22)                                        
 24 Fitzgerald, Dylan         16 NEYS BLUEFINS-MA     5:05.89    5:15.07        
              27.58       58.07 (30.49)     1:29.52 (31.45)     2:01.58 (32.06)
        2:34.11 (32.53)     3:06.20 (32.09)     3:39.14 (32.94)     4:11.84 (32.70)
        4:44.54 (32.70)     5:15.07 (30.53)                                        
 
Event 201  Girls 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:48.25   3/23/2013 Phoenixville Branch YMCA, Phoenixville-PA  
                         E Seiberlich, M Cooke, M Hansen, O Giampietro     
Nat'l Record: & 1:46.96   12/4/2015 Blue Ash, Blue Ash, OH                     
                         Shuppert, DeBow, Glass, Fortman                   
                1:50.99  NQ = National Qualifying
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 READING AND BERKS COUNTY YMCA-MA  'A'             1:51.54    1:49.60 NQ =   
     1) Ramsey, Lauren 13               2) Kahn, Ella 14                  
     3) Gring, Sydney 13                4) Gao, Emily 14                  
              28.44       58.68 (30.24)     1:24.50 (25.82)     1:49.60 (25.10)
  2 UPPER MAIN LINE YMCA-MA  'A'                      1:50.52    1:51.10        
     1) Wang, Marina 13                 2) Laganelli, Audrey 13           
     3) Burns, Delaney 14               4) Fulton, Alexa 14               
              28.05     1:02.82 (34.77)     1:27.26 (24.44)     1:51.10 (23.84)
  3 MEADVILLE YMCA SWIM TEAM  'A'                     1:52.02    1:51.22        
     1) Bloss, Maura 13                 2) Houck, Brittany 14             
     3) Philbrick, Olivia 14            4) Gowetski, JJ 13                
              28.80     1:00.47 (31.67)     1:27.23 (26.76)     1:51.22 (23.99)
  4 KENNETT AREA YMCA-MA  'A'                         1:52.89    1:51.40        
     1) Murphy, Jillian 13              2) Lowe, Madelyn 13               
     3) Boub, Julianna 13               4) Albans, Emily 14               
              28.45       59.30 (30.85)     1:27.22 (27.92)     1:51.40 (24.18)
  5 PHOENIXVILLE BRANCH YMCA-MA  'A'                  1:52.18    1:52.32        
     1) Zelinske, Lauren 14             2) Padilla, Kenzie 13             
     3) Romberger, Brynn 14             4) Dagg, Kiersten 14              
              27.91       59.64 (31.73)     1:27.13 (27.49)     1:52.32 (25.19)
  6 BOYERTOWN AREA YMCA-MA  'A'                       1:52.71    1:52.94        
     1) Unruh, Megan 13                 2) Krock, Molly 14                
     3) Schermerhorn, Maren 14          4) Kummerer, Katherine 14         
              27.61     1:00.68 (33.07)     1:27.07 (26.39)     1:52.94 (25.87)
  7 STATE COLLEGE AREA YMCA AQUALI-MA  'A'            1:55.01    1:53.69        
     1) Castro, Jade 14                 2) Delaney, Maggie 13             
     3) Pagett, Mackenzie 14            4) Cottingham, Brianna 14         
              27.52       58.67 (31.15)     1:28.20 (29.53)     1:53.69 (25.49)
  8 WEST CHESTER AREA YMCA-MA  'A'                    1:54.24    1:53.91        
     1) Simpson, Katie 14               2) Collison, Alexis 14            
     3) Littler, Alicia 14              4) Mondick, Kate 14               
              27.77     1:00.87 (33.10)     1:28.23 (27.36)     1:53.91 (25.68)
  9 CENTRAL BUCKS FAMILY YMCA-MA  'A'                 1:55.06    1:54.09        
     1) Huckel, Carolyn 14              2) Hofmann, Lina 14               
     3) Petrakis, Nyah 14               4) Thorning, Jill 13              
              29.89       59.90 (30.01)     1:28.55 (28.65)     1:54.09 (25.54)
 10 SCHUYLKILL YMCA-MA  'A'                           1:55.37    1:54.91        
     1) Dudash, Abby 13                 2) Zimmerman, Erika 14            
     3) Ellex, Victoria 13              4) Yuengling, Morgan 14           
              29.47     1:01.41 (31.94)     1:28.95 (27.54)     1:54.91 (25.96)
 11 RIDLEY AREA YMCA STINGRAYS-MA  'A'                1:55.40    1:55.08        
     1) Anderson, Caroline 13           2) Reagan, Grace 14               
     3) Rae, Madison 14                 4) Carney, Kylie 14               
              29.21     1:01.89 (32.68)     1:30.19 (28.30)     1:55.08 (24.89)
 12 WSY SWIMMING-MA  'A'                              1:57.16    1:56.07        
     1) Burton, Apple 14                2) Skiles, Araceli 13             
     3) Peiffer, Tyya 13                4) Chang, Lauren 14               
              29.83     1:02.56 (32.73)     1:30.95 (28.39)     1:56.07 (25.12)
 13 BLOOMSBURG AREA YMCA-MA  'A'                      1:57.72    1:56.69        
     1) Welsh, Emma 13                  2) Neff, Trinity 13               
     3) Reck, Annabell 13               4) Frey, Madelyn 13               
              31.22     1:02.77 (31.55)     1:30.97 (28.20)     1:56.69 (25.72)
 14 CHAMBERSBURG CHARGERS-MA  'A'                     1:58.82    1:56.83        
     1) Strine, Jillian 13              2) Powell, Kari 13                
     3) Rydbom, Layne 13                4) Kough, Audrey 14               
              30.16     1:00.13 (29.97)     1:28.95 (28.82)     1:56.83 (27.88)
 15 LIONVILLE COMMUNITY YMCA-MA  'A'                  1:56.58    1:56.87        
     1) Martin, Sydney 13               2) Dortone, Kaelee 14             
     3) Kiebort, Cady 14                4) Turley, Alyson 14              
              30.40     1:02.97 (32.57)     1:30.77 (27.80)     1:56.87 (26.10)
 16 COUNTY YMCA - EDINBORO, PA  'A'                   1:57.96    1:57.46        
     1) Swanson, Emily 14               2) Miller, Catrina 13             
     3) Crosscut, Kaitlyn 13            4) Austin, Havana 13              
              32.08     1:04.01 (31.93)     1:31.03 (27.02)     1:57.46 (26.43)
 17 RICHARD G. SNYDER STINGRAYS  'A'                  1:58.07    1:59.28        
     1) Bowser, Lauren 14               2) Bliss, Evelyn 13               
     3) Barton, Ava 13                  4) Kolesar, Emma 14               
              30.24     1:03.03 (32.79)     1:32.34 (29.31)     1:59.28 (26.94)
 18 GREENSBURG YMCA STINGRAYS-AM  'A'                 1:59.82    2:00.35        
     1) McKernan, Ashley 14             2) Yurkovich, Hailey 14           
     3) Brown, Reegan 13                4) Kunf, Halania 14               
              31.85     1:05.54 (33.69)     1:33.98 (28.44)     2:00.35 (26.37)
 19 TRIVALLEY YMCA-MA  'A'                            2:03.93    2:02.46        
     1) Sirignano, Catherine 13         2) Tanis, Kathryn 13              
     3) Brattley, Megan 14              4) Sholl, Taylor 13               
              30.58     1:03.96 (33.38)     1:33.92 (29.96)     2:02.46 (28.54)
 20 EASTSIDE FAMILY Y SWIM TEAM-ZZ  'A'               2:03.81    2:03.94        
     1) Ingalls, Morgan 14              2) Freer, Grace 13                
     3) Morrison, Maya 14               4) Sweet, Sarah 14                
              30.34     1:07.54 (37.20)     1:37.51 (29.97)     2:03.94 (26.43)
 21 NEW CASTLE COMMUNITY YMCA  'A'                    2:03.60    2:04.12        
     1) Whiting, Callie 14              2) McCombs, Riley 13              
     3) Tinstman, Bella 14              4) Andrews, Sidney 14             
              32.26     1:07.07 (34.81)     1:36.56 (29.49)     2:04.12 (27.56)
 22 BROOKVILLE BARRACUDAS  'A'                        2:04.11    2:04.32        
     1) Golier, Madeline 14             2) Swartz, Kerrigan 13            
     3) Shofestall, Sadie 14            4) Boyden, Parker 14              
              31.97     1:06.51 (34.54)     1:37.37 (30.86)     2:04.32 (26.95)
 23 LOCK HAVEN YMCA LOGGERHEADS  'A'                  2:04.32    2:05.48        
     1) Bair, Madison 14                2) Rockey, Olivia 13              
     3) Brian, Hannah 14                4) Stern, Cleia 14                
              31.42     1:07.29 (35.87)     1:36.56 (29.27)     2:05.48 (28.92)
 -- YORK YMCA SWIMMING-MA  'A'                        1:48.41         DQ        
      Early take-off swimmer #3
     1) Paxton, Madelyn 13              2) Gemma, Ava 14                  
     3) Hilty, Alexa 14                 4) Kapp, Christine 14             
 
Event 202  Boys 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:41.40   3/24/2018 Upper Main Line YMCA, UpperMainLine-PA     
                         J Undercofler, R Durkan, B Ye, S Kim              
Nat'l Record: & 1:40.35   3/20/2016 Birmingham, Birmingham, MI                 
                         O. Cafferty, J. Farr, I. Bukowinski, N. Randle    
                1:39.99  NQ = National Qualifying
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 UPPER MAIN LINE YMCA-MA  'A'                      1:44.11    1:41.18!       
     1) Hamill, Alex 14                 2) Pawlow, Matt 14                
     3) Moul, Thomas 14                 4) Ray, Yash 14                   
              25.85       54.52 (28.67)     1:18.97 (24.45)     1:41.18 (22.21)
  2 WSY SWIMMING-MA  'A'                              1:44.15    1:43.09        
     1) Guckavan, Gavin 14              2) Smith, Logan 14                
     3) Seman, Alex 14                  4) Lee, Ryan 14                   
              27.63       53.56 (25.93)     1:18.55 (24.99)     1:43.09 (24.54)
  3 BETHLEHEM YMCA STARS SWIM TEAM-MA  'A'            1:47.06    1:45.34        
     1) Lehr, Danny 13                  2) McGuire, Sean 14               
     3) Gilhool, Patrick 14             4) Collins, Addison 14            
              29.22       58.56 (29.34)     1:23.28 (24.72)     1:45.34 (22.06)
  4 PHOENIXVILLE BRANCH YMCA-MA  'A'                  1:47.58    1:47.63        
     1) Marks, Carter 13                2) Phan, Dylan 14                 
     3) Florio, Paul 14                 4) Woerner, Davis 13              
              27.53       57.09 (29.56)     1:22.84 (25.75)     1:47.63 (24.79)
  5 NEW CASTLE COMMUNITY YMCA  'A'                    1:50.00    1:47.92        
     1) Lamb, Johnny 13                 2) Jeffcoat, Connor 14            
     3) Mascellino, Tristan 14          4) LaPietra, Julian 14            
              27.99       57.16 (29.17)     1:23.92 (26.76)     1:47.92 (24.00)
  6 HANOVER YMCA STINGRAYS-MA  'A'                    1:49.29    1:48.01        
     1) Toth, Cam 13                    2) Croghan, Nick 13               
     3) Smith, Trey 14                  4) Raub, Peter 14                 
              27.84       58.38 (30.54)     1:23.41 (25.03)     1:48.01 (24.60)
  7 CENTRAL BUCKS FAMILY YMCA-MA  'A'                 1:49.44    1:48.10        
     1) Mottershead, Sam 14             2) Bignault, Doug 14              
     3) LeMay, Zach 13                  4) Miksa, Gabe 14                 
              29.84       58.93 (29.09)     1:24.80 (25.87)     1:48.10 (23.30)
  8 RIDLEY AREA YMCA STINGRAYS-MA  'A'                1:49.14    1:48.30        
     1) Brattini, Michael 14            2) Kutufaris, Benjamin 13         
     3) Chan, Alex 13                   4) Kennedy, Luke 14               
              27.16       57.00 (29.84)     1:24.55 (27.55)     1:48.30 (23.75)
  9 BLOOMSBURG AREA YMCA-MA  'A'                      1:48.68    1:48.31        
     1) Madden, Brady 14                2) Robertson, Ethan 13            
     3) Hause, Ryan 13                  4) Elbeltagy, Ahmed 14            
              26.17       59.90 (33.73)     1:26.20 (26.30)     1:48.31 (22.11)
 10 EAST LYCOMING Y ELECTRIC EELS  'A'                1:48.25    1:48.41        
     1) Deluca, Sam 14                  2) Hamm, Evan 14                  
     3) Flerlage, Ross 14               4) Barlett, Aiden 13              
              26.79       57.41 (30.62)     1:23.74 (26.33)     1:48.41 (24.67)
 11 NAZARETH EASTON YMCA SWIM TEAM-MA  'A'            1:49.45    1:49.46        
     1) Ritter, Nicholas 13             2) Angelinas, Konstantinos 13     
     3) Drake, Jack 13                  4) Hasker, Jack 14                
              27.71       59.17 (31.46)     1:26.24 (27.07)     1:49.46 (23.22)
 12 NORTH PENN YMCA  'A'                              1:51.54    1:50.16        
     1) DiMauro, Chase 14               2) Wauls, Nathan 14               
     3) Rawa, Nathan 14                 4) Zanck, Gavin 14                
              30.90       58.77 (27.87)     1:26.10 (27.33)     1:50.16 (24.06)
 13 UNIONTOWN AREA YMCA-AM  'A'                       1:51.53    1:51.27        
     1) Hamilton, Ian 13                2) Schiffbauer, Jacob 13          
     3) Soltis, CJ 14                   4) Schiffbauer, Dean 14           
              28.44     1:00.69 (32.25)     1:27.35 (26.66)     1:51.27 (23.92)
 14 GREENSBURG YMCA STINGRAYS-AM  'A'                 1:51.52    1:52.84        
     1) Gebadlo, Levi 14                2) Angelicchio Jr, Teko 14        
     3) Tucker, Ryan 14                 4) Smith, Grant 13                
              28.61     1:00.74 (32.13)     1:26.77 (26.03)     1:52.84 (26.07)
 15 BOYERTOWN AREA YMCA-MA  'A'                       1:52.35    1:52.99        
     1) Tye, Harry 14                   2) Keener, Declan 13              
     3) Antolis, Nicholas 14            4) Whitmore, Kory 14              
              29.88     1:00.44 (30.56)     1:28.12 (27.68)     1:52.99 (24.87)
 16 GREATER SCRANTON YMCA-MA  'A'                     1:55.79    1:54.18        
     1) Haggerty, Ethan 14              2) Fontanella, Aaron 14           
     3) Spataro, Dominico 14            4) Noldy, Kevin 14                
              28.84     1:03.78 (34.94)     1:31.04 (27.26)     1:54.18 (23.14)
 17 TITUSVILLE YMCA SWIM TEAM  'A'                    1:55.52    1:54.65        
     1) Mullen, Evan 14                 2) Reynolds, Eric 14              
     3) Young, Conan 14                 4) Young, Duncan 14               
              28.89     1:01.93 (33.04)     1:28.76 (26.83)     1:54.65 (25.89)
 18 KENNETT AREA YMCA-MA  'A'                         1:54.48    1:55.61        
     1) Lawrence, Jack 14               2) Ober, Matthew 14               
     3) Semmel, Sean 14                 4) Jurado, Kaleb 13               
              31.95     1:01.19 (29.24)     1:30.00 (28.81)     1:55.61 (25.61)
 19 YORK YMCA SWIMMING-MA  'A'                        1:49.12    1:58.06        
     1) Ferroni, Ethan 13               2) Miller, Kyle 14                
     3) Ventura, Timmy 14               4) Wright, Tyler 13               
              29.23     1:02.75 (33.52)     1:29.72 (26.97)     1:58.06 (28.34)
 20 TRIVALLEY YMCA-MA  'A'                            1:58.22    1:58.86        
     1) Chukoskie, Cole 14              2) DeLong, Noah 14                
     3) Newton, Jerrion 13              4) Adamski, Aiden 14              
              30.63     1:02.07 (31.44)     1:32.31 (30.24)     1:58.86 (26.55)
 21 CORRY YMCA OTTERS  'A'                            1:58.20    1:59.91        
     1) Albers, Derrick 14              2) Pike, Tanner 13                
     3) Knapp, Aiden 13                 4) Albers, Jonathan 13            
              32.83     1:05.62 (32.79)     1:33.62 (28.00)     1:59.91 (26.29)
 22 ROSE E SCHNEIDER YMCA-AM  'A'                     1:59.69    2:02.29        
     1) Saver, Leo 14                   2) Cox, Zachary 13                
     3) Harsch, Jacob 14                4) Guise, Brandon 14              
              32.36     1:06.29 (33.93)     1:36.28 (29.99)     2:02.29 (26.01)
 -- BLAIR REGIONAL YMCA SWIM TEAM-AM  'A'             1:58.18         DQ        
      Early take-off swimmer #4
     1) Snively, Jayse 13               2) Dunklebarger, Spencer 13       
     3) Hummel, Connor 13               4) Wandel, Aiden 13               
 -- STATE COLLEGE AREA YMCA AQUALI-MA  'A'            1:51.59         DQ        
      Early take-off swimmer #2
     1) Lambert, Zachary 14             2) Willis, Ryan 14                
     3) Wenrich, Brayden 13             4) Witt, Erik 14                  
 
Event 203  Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:49.18   3/25/2017 Paige Hetrick, BRAD-NI                     
Nat'l Record: & 1:46.58    4/3/2013 Meghan Small, York, PA                     
                1:55.69  NQ = National Qualifying
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Laganelli, Audrey         13 UPPERMAINLINE-PA-MA  1:57.39    1:56.02        
              27.67       57.70 (30.03)     1:26.33 (28.63)     1:56.02 (29.69)
  2 Filar, Morgan             14 SPY-AM               1:57.96    1:56.42        
              27.47       57.52 (30.05)     1:26.97 (29.45)     1:56.42 (29.45)
  3 Castro, Jade              14 SCAY-MA              1:58.54    1:57.09        
              27.64       57.42 (29.78)     1:27.53 (30.11)     1:57.09 (29.56)
  4 Dagg, Kiersten            14 PHOENIXVILLE-PA-MA   1:57.47    1:57.72        
              28.25       58.01 (29.76)     1:28.11 (30.10)     1:57.72 (29.61)
  5 Chang, Lauren             14 WSY-MA               1:58.93    1:58.33        
              27.20       56.18 (28.98)     1:26.87 (30.69)     1:58.33 (31.46)
  6 Littler, Alicia           14 WEST CHESTER-PA-MA   1:59.65    1:59.22        
              26.92       56.71 (29.79)     1:27.96 (31.25)     1:59.22 (31.26)
  7 Burton, Apple             14 WSY-MA               2:03.40    1:59.46        
              27.51       57.61 (30.10)     1:28.78 (31.17)     1:59.46 (30.68)
  8 Carl, Mary                13 BOYERTOWN-PA-MA      2:01.33    2:00.28        
              28.18       59.17 (30.99)     1:30.51 (31.34)     2:00.28 (29.77)
  9 Ciez, Ella                13 UNTY-AM              2:00.88    2:00.42        
              27.41       57.59 (30.18)     1:29.33 (31.74)     2:00.42 (31.09)
 10 Eisenhofer, Katie         14 READINGBERKS-PA-MA   2:02.15    2:00.95        
              27.25       57.89 (30.64)     1:30.12 (32.23)     2:00.95 (30.83)
 11 Romberger, Brynn          14 PHOENIXVILLE-PA-MA   2:01.95    2:01.04        
              28.19       58.81 (30.62)     1:30.47 (31.66)     2:01.04 (30.57)
 12 Zimmerman, Erika          14 SKY-MA               2:01.39    2:01.15        
              27.71       58.07 (30.36)     1:29.89 (31.82)     2:01.15 (31.26)
 13 Shui, Lilly               14 PHOENIXVILLE-PA-MA   2:04.02    2:01.34        
              28.39       59.08 (30.69)     1:30.19 (31.11)     2:01.34 (31.15)
 14 Freedman, Rebecca         14 WSY-MA               2:04.18    2:01.64        
              27.79       58.62 (30.83)     1:30.51 (31.89)     2:01.64 (31.13)
 15 McKim, Paige              14 LEBY-MA              2:02.64    2:01.97        
              28.09       58.44 (30.35)     1:29.91 (31.47)     2:01.97 (32.06)
 16 Della Toffalo, Cara       14 RESY-AM              2:03.02    2:02.33        
              27.91       58.85 (30.94)     1:30.66 (31.81)     2:02.33 (31.67)
 17 Maki, Victoria            14 PHOENIXVILLE-PA-MA   2:03.84    2:02.63        
              28.01       58.74 (30.73)     1:30.65 (31.91)     2:02.63 (31.98)
 18 Bliss, Evelyn             13 SNYDER STINGRAYS     2:04.01    2:03.14        
              27.89       59.00 (31.11)     1:31.46 (32.46)     2:03.14 (31.68)
 19 Kummerer, Katherine       14 BOYERTOWN-PA-MA      2:03.68    2:03.22        
              28.22       59.58 (31.36)     1:31.79 (32.21)     2:03.22 (31.43)
 20 Miller, Ayala             13 UPPERMAINLINE-PA-MA  2:04.30    2:04.02        
              28.29       59.75 (31.46)     1:31.88 (32.13)     2:04.02 (32.14)
 21 Kubiak, Michelle          13 RAYS-MA              2:03.92    2:04.11        
              28.60     1:00.02 (31.42)     1:32.53 (32.51)     2:04.11 (31.58)
 22 Beyer, Katie              14 WARREN DOLPHINS      2:05.08    2:04.98        
              27.78       59.75 (31.97)     1:32.81 (33.06)     2:04.98 (32.17)
 23 Sargent, Devyn            13 UPPERMAINLINE-PA-MA  2:04.14    2:06.22        
              28.70     1:00.49 (31.79)     1:33.33 (32.84)     2:06.22 (32.89)
 24 Sweet, Sarah              14 ESYST-ZZ             2:04.62    2:08.92        
              29.07     1:01.41 (32.34)     1:34.57 (33.16)     2:08.92 (34.35)
 
Event 204  Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:44.44   3/20/2016 Michael Fazio, Jennersville-PA             
Nat'l Record: & 1:39.74    4/6/2016 Brendan Burns, U.Main Line, PA             
                1:45.39  NQ = National Qualifying
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sargent, Liam             14 UPPERMAINLINE-PA-MA  1:50.75    1:47.66        
              25.01       52.37 (27.36)     1:20.41 (28.04)     1:47.66 (27.25)
  2 Seman, Alex               14 WSY-MA               1:49.87    1:48.46        
              25.37       52.72 (27.35)     1:20.54 (27.82)     1:48.46 (27.92)
  3 Daiute, Antonio           14 HAZY                 1:52.38    1:51.65        
              26.28       54.65 (28.37)     1:23.93 (29.28)     1:51.65 (27.72)
  4 Park, Noel                13 WEST CHESTER-PA-MA   1:51.03    1:51.81        
              25.27       52.57 (27.30)     1:22.09 (29.52)     1:51.81 (29.72)
  5 Marshall, Mason           14 CLFD SHARKS          1:52.61    1:52.51        
              26.01       54.10 (28.09)     1:24.13 (30.03)     1:52.51 (28.38)
  6 Miksa, Gabe               14 CENTRAL BUCKS-PA-MA  1:52.91    1:52.62        
              26.58       55.05 (28.47)     1:24.08 (29.03)     1:52.62 (28.54)
  7 Manion, James             14 UPPERMAINLINE-PA-MA  1:54.31    1:52.97        
              25.83       55.04 (29.21)     1:24.59 (29.55)     1:52.97 (28.38)
  8 Young, Conan              14 TYST                 1:55.27    1:53.16        
              26.55       54.95 (28.40)     1:24.22 (29.27)     1:53.16 (28.94)
  9 Collier, Noah             14 WAY-MA               1:55.88    1:55.22        
              26.17       55.47 (29.30)     1:26.15 (30.68)     1:55.22 (29.07)
 10 Chang, Jonathan           13 WSY-MA               1:57.94    1:55.30        
              26.45       55.80 (29.35)     1:25.96 (30.16)     1:55.30 (29.34)
 11 Pong, Roby                13 CC-MA                1:58.05    1:55.83        
              26.11       55.68 (29.57)     1:25.84 (30.16)     1:55.83 (29.99)
 12 Shifler, Jacob            14 CC-MA                1:56.78    1:56.66        
              26.16       55.45 (29.29)     1:25.90 (30.45)     1:56.66 (30.76)
 13 LaPietra, Julian          14 NCCY                 1:59.18    1:56.90        
              26.60       56.22 (29.62)     1:26.63 (30.41)     1:56.90 (30.27)
 14 Dryden, Bryce             13 BYAC-AM              1:57.87    1:57.00        
              26.72       55.98 (29.26)     1:26.76 (30.78)     1:57.00 (30.24)
 15 Grimes, Dalton            14 UNTY-AM              1:56.73    1:57.81        
              26.71       55.82 (29.11)     1:26.70 (30.88)     1:57.81 (31.11)
 16 Miller, Logan             14 WAY-MA               1:57.33    1:58.51        
              26.17       55.34 (29.17)     1:26.16 (30.82)     1:58.51 (32.35)
 17 Phan, Dylan               14 PHOENIXVILLE-PA-MA   1:58.19    1:58.78        
              27.18       57.30 (30.12)     1:28.58 (31.28)     1:58.78 (30.20)
 18 Pollock, Tommy            14 HAZY                 1:59.00    1:58.85        
              27.65       58.27 (30.62)     1:29.57 (31.30)     1:58.85 (29.28)
 19 Jackson, Brady            13 CC-MA                1:58.42    1:59.05        
              26.67       57.00 (30.33)     1:27.79 (30.79)     1:59.05 (31.26)
 20 Dombach, Ian              13 LANSDOWNE-PA-MA      2:02.19    2:00.04        
              27.51       58.10 (30.59)     1:29.26 (31.16)     2:00.04 (30.78)
 21 Haggerty, Ethan           14 GSY-MA               2:01.24    2:00.10        
              27.79       58.61 (30.82)     1:29.62 (31.01)     2:00.10 (30.48)
 22 Szymanski, Mike           14 UPY-MA               1:59.08    2:00.19        
              28.45       59.16 (30.71)     1:30.04 (30.88)     2:00.19 (30.15)
 23 Geray, Brandon            14 WSY-MA               2:01.92    2:02.36        
              27.72       58.70 (30.98)     1:30.59 (31.89)     2:02.36 (31.77)
 24 Young, Patrick            13 GCY-AM               2:01.99    2:03.52        
              28.18     1:00.11 (31.93)     1:32.19 (32.08)     2:03.52 (31.33)
 
Event 205  Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 23.57   3/22/2014 Maddie Cooke, Phoenixville-PA                
Nat'l Record: & 22.69    4/2/2012 Katrina Konopka, Middle Tyger                
                24.69  NQ = National Qualifying
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fulton, Alexa             14 UPPERMAINLINE-PA-MA    24.10      23.97 NQ =   
  2 Trietley, Alexis          14 BRAD-NI                24.20      24.08 NQ =   
  3 Lowe, Madelyn             13 KENNETT-PA-MA          24.29      24.31 NQ =   
  4 Simpson, Katie            14 WEST CHESTER-PA-MA     24.37      24.32 NQ =   
  5 Gowetski, JJ              13 MYST                   24.72      24.42 NQ =   
  6 Gring, Sydney             13 READINGBERKS-PA-MA     24.29      24.51 NQ =   
  7 Schermerhorn, Maren       14 BOYERTOWN-PA-MA        24.81      24.77        
  8 Cherrie, Emily            14 READINGBERKS-PA-MA     24.96      24.92        
  9 Neiss, Anna               14 RESY-AM                24.87      24.93        
 10 Scott, Addie              14 JENNERSVILLE-PA-MA     25.50      24.96        
 11 Hofmann, Lina             14 CENTRAL BUCKS-PA-MA    25.67      25.01        
 12 Ciez, Ella                13 UNTY-AM                25.16      25.30        
 13 Fenn, Victoria            14 POCONO PIRANHAS-MA     25.37      25.38        
 14 Carney, Kylie             14 RAYS-MA                25.43      25.46        
 15 Kubiak, Mary              13 RAYS-MA                25.65      25.67        
 16 Lippert, Catherine        13 CYAA-ZZ                25.84      25.69        
 17 Dagg, Kiersten            14 PHOENIXVILLE-PA-MA     25.87      25.73        
 18 Philbrick, Olivia         14 MYST                   25.40      25.74        
 19 Strine, Jillian           13 CC-MA                  25.54      25.77        
 20 Freedman, Rebecca         14 WSY-MA                 26.02      25.96        
 21 Murphy, Jillian           13 KENNETT-PA-MA          25.77      26.07        
 22 Chang, Lauren             14 WSY-MA                 26.20      26.10        
 23 Barton, Ava               13 SNYDER STINGRAYS       25.96      26.11        
 24 Yuengling, Morgan         14 SKY-MA                 26.11      26.26        
 
Event 206  Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 21.61   3/20/2011 Phillip Emerson, FLY                         
Nat'l Record: & 21.35    1/1/1998 Andy Swonger, Springfield, OH                
                22.09  NQ = National Qualifying
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Borvendeg, Ben            14 BYAC-AM                22.15      21.96 NQ =   
  2 Elbeltagy, Ahmed          14 BAY-MA                 22.56      22.18        
  3 Collins, Addison          14 STARS-MA               22.81      22.52        
  4 Ray, Yash                 14 UPPERMAINLINE-PA-MA    22.88      22.63        
  5 Corson, Chadd             14 READINGBERKS-PA-MA     22.73      22.67        
  6 Hidalgo, Carlos           13 LEBY-MA                23.51      22.68        
  7 Isupov, Aleksander        14 TRI-HAMPTON-PA-MA      23.04      23.37        
  8 Smith, Trey               14 HAY-MA                 23.75      23.47        
  9 Stanitis, Travis          14 SKY-MA                 23.91      23.53        
 10 Kutufaris, Benjamin       13 RAYS-MA                23.28      23.55        
 11 Leskovansky, Alex         14 CLFD SHARKS            23.34      23.59        
 12 Wade, Jacob               13 YORK Y-MA              23.94      23.74        
 13 Kennedy, Luke             14 RAYS-MA                24.16      23.86        
 14 Rosenberg, Charles        13 LIONVILLE-PA-MA        23.88      23.88        
 15 Vaglia, Xavier            14 INDY-AM                25.10      24.04        
 16 Marks, Carter             13 PHOENIXVILLE-PA-MA     23.89      24.08        
 17 Hasker, Jack              14 NEYS BLUEFINS-MA       24.20      24.13        
 18 Spataro, Dominico         14 GSY-MA                 24.00      24.22        
 19 Motter, Charlie           13 OIL CITY               24.30      24.26        
 20 Zanck, Gavin              14 NORTH PENN-PA          24.80      24.57        
 21 Tucker, Ryan              14 GYST-AM                24.77      24.70        
 22 Flerlage, Ross            14 EAST LYCO EELS         24.65      24.84        
 23 Knapp, Aiden              13 CORRY                  24.83      25.27        
 -- Ellis, Maxim              14 GCY-AM                 25.10         DQ        
      False start
 
Event 207  Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 56.58   3/21/2015 Cameron Gring, Reading-PA                    
Nat'l Record: & 53.72    3/2/2013 Elizabeth Nelson, Dane County, WI            
                59.29  NQ = National Qualifying
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Philbrick, Olivia         14 MYST                   59.32      57.47 NQ =   
              27.79       57.47 (29.68)                                        
  2 Zelinske, Lauren          14 PHOENIXVILLE-PA-MA     58.36      58.22 NQ =   
              28.12       58.22 (30.10)                                        
  3 Wang, Marina              13 UPPERMAINLINE-PA-MA    59.24      59.74        
              29.43       59.74 (30.31)                                        
  3 Ramsey, Lauren            13 READINGBERKS-PA-MA   1:01.21      59.74        
              28.67       59.74 (31.07)                                        
  5 Albans, Emily             14 KENNETT-PA-MA        1:00.41    1:00.01        
              28.96     1:00.01 (31.05)                                        
  6 Murphy, Jillian           13 KENNETT-PA-MA          59.71    1:00.21        
              29.19     1:00.21 (31.02)                                        
  7 Trietley, Alexis          14 BRAD-NI              1:00.13    1:01.14        
              29.73     1:01.14 (31.41)                                        
  8 Maher, Kylie              14 PHOENIXVILLE-PA-MA   1:01.50    1:01.18        
              29.86     1:01.18 (31.32)                                        
  9 Bloss, Maura              13 MYST                 1:01.30    1:01.36        
              29.80     1:01.36 (31.56)                                        
 10 Terrazas, Olivia          14 WAY-MA               1:01.53    1:01.47        
              29.43     1:01.47 (32.04)                                        
 11 Kubiak, Mary              13 RAYS-MA              1:03.19    1:01.73        
              30.42     1:01.73 (31.31)                                        
 12 Sargent, Devyn            13 UPPERMAINLINE-PA-MA  1:02.56    1:02.08        
              30.41     1:02.08 (31.67)                                        
 13 McCall, Cara              14 GSY-MA               1:02.14    1:02.12        
              30.20     1:02.12 (31.92)                                        
 13 Crosscut, Kaitlyn         13 BLUE DOLPHINS        1:02.63    1:02.12        
              29.90     1:02.12 (32.22)                                        
 15 Ingalls, Morgan           14 ESYST-ZZ             1:02.50    1:02.70        
              31.04     1:02.70 (31.66)                                        
 16 Gao, Emily                14 READINGBERKS-PA-MA   1:03.70    1:02.94        
              30.21     1:02.94 (32.73)                                        
 17 McLaughlin, Natalia       13 UPPERMAINLINE-PA-MA  1:03.60    1:03.12        
              30.66     1:03.12 (32.46)                                        
 18 Haas, Keira               13 UPPERMAINLINE-PA-MA  1:03.24    1:03.16        
              31.09     1:03.16 (32.07)                                        
 19 Barton, Ava               13 SNYDER STINGRAYS     1:02.95    1:03.25        
              30.62     1:03.25 (32.63)                                        
 20 Frey, Madelyn             13 BAY-MA               1:04.32    1:03.57        
              30.21     1:03.57 (33.36)                                        
 21 Sirignano, Catherine      13 TRIVALLEY-MA         1:06.00    1:04.86        
              31.59     1:04.86 (33.27)                                        
 22 Peiffer, Tyya             13 WSY-MA               1:04.68    1:04.94        
              32.41     1:04.94 (32.53)                                        
 23 Welsh, Emma               13 BAY-MA               1:04.28    1:05.63        
              31.53     1:05.63 (34.10)                                        
 -- Brown, Alaina             14 GCY-AM               1:01.54         DQ        
      False start
              29.23          DQ (31.81)                                        
 
Event 208  Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 52.31   3/21/2015 Brendan Burns, UpperMainLine-PA              
Nat'l Record: & 49.69    4/6/2016 Brendan Burns, U.Main Line, PA               
                53.99  NQ = National Qualifying
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Corson, Chadd             14 READINGBERKS-PA-MA     54.75      53.23 NQ =   
              25.98       53.23 (27.25)                                        
  2 Madden, Brady             14 BAY-MA                 56.11      54.99        
              26.86       54.99 (28.13)                                        
  3 Hamill, Alex              14 UPPERMAINLINE-PA-MA    55.40      55.18        
              26.89       55.18 (28.29)                                        
  4 Gilhool, Patrick          14 STARS-MA               55.92      56.73        
              27.07       56.73 (29.66)                                        
  5 Wang, Ethan               14 YORK Y-MA              56.79      56.75        
              27.40       56.75 (29.35)                                        
  6 Shelly, Nick              14 WSY-MA                 57.35      57.67        
              27.64       57.67 (30.03)                                        
  7 Deluca, Sam               14 EAST LYCO EELS         58.20      58.07        
              28.82       58.07 (29.25)                                        
  8 Ritter, Nicholas          13 NEYS BLUEFINS-MA     1:01.43      58.32        
              28.22       58.32 (30.10)                                        
  9 Guckavan, Gavin           14 WSY-MA                 58.82      58.36        
              28.43       58.36 (29.93)                                        
 10 Olmstead, Luke            14 LANSDOWNE-PA-MA      1:00.48      58.49        
              28.40       58.49 (30.09)                                        
 11 Noldy, Kevin              14 GSY-MA                 58.99      58.74        
              28.71       58.74 (30.03)                                        
 12 Brattini, Michael         14 RAYS-MA              1:00.10      58.75        
              27.56       58.75 (31.19)                                        
 13 Hause, Ryan               13 BAY-MA                 59.24      58.84        
              28.63       58.84 (30.21)                                        
 14 Lamb, Johnny              13 NCCY                   59.11      59.09        
              29.24       59.09 (29.85)                                        
 15 Ober, Matthew             14 KENNETT-PA-MA          58.81      59.34        
              28.95       59.34 (30.39)                                        
 16 Dryden, Bryce             13 BYAC-AM              1:00.43      59.73        
              29.45       59.73 (30.28)                                        
 17 Wade, Jacob               13 YORK Y-MA            1:01.43      59.81        
              29.25       59.81 (30.56)                                        
 18 McDonough, Ryan           14 UPPERMAINLINE-PA-MA  1:01.50      59.86        
              29.16       59.86 (30.70)                                        
 19 Hamilton, Ian             13 UNTY-AM                59.99    1:00.15        
              29.04     1:00.15 (31.11)                                        
 20 Marks, Carter             13 PHOENIXVILLE-PA-MA     59.79    1:00.45        
              29.00     1:00.45 (31.45)                                        
 21 Toth, Cam                 13 HAY-MA               1:00.26    1:00.50        
              30.38     1:00.50 (30.12)                                        
 22 Mullen, Evan              14 TYST                 1:02.09    1:01.02        
              29.31     1:01.02 (31.71)                                        
 23 Zhao, Jason               13 POCONO PIRANHAS-MA     59.87    1:01.26        
              29.38     1:01.26 (31.88)                                        
 24 Jackson, Brady            13 CC-MA                1:01.03    1:01.34        
              30.21     1:01.34 (31.13)                                        
 25 Tucker, Ryan              14 GYST-AM              1:03.67    1:04.48        
              30.92     1:04.48 (33.56)                                        
 
Event 209  Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:05.06   3/21/2015 Heather MacCausland, Lionville-PA          
Nat'l Record: & 1:03.04    1/1/1997 Kelly Jones, Kettering, OH                 
                1:07.89  NQ = National Qualifying
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Powell, Kari              13 CC-MA                1:06.12    1:05.59 NQ =   
              30.53     1:05.59 (35.06)                                        
  2 Delaney, Maggie           13 SCAY-MA              1:06.39    1:05.91 NQ =   
              31.26     1:05.91 (34.65)                                        
  3 Hofmann, Lina             14 CENTRAL BUCKS-PA-MA  1:07.86    1:06.49 NQ =   
              31.10     1:06.49 (35.39)                                        
  4 Neff, Trinity             13 BAY-MA               1:09.53    1:08.10        
              32.17     1:08.10 (35.93)                                        
  5 Kahn, Ella                14 READINGBERKS-PA-MA   1:08.68    1:08.33        
              31.84     1:08.33 (36.49)                                        
  6 Cherrie, Emily            14 READINGBERKS-PA-MA   1:09.35    1:09.05        
              32.09     1:09.05 (36.96)                                        
  7 Gemma, Ava                14 YORK Y-MA            1:09.63    1:09.33        
              32.08     1:09.33 (37.25)                                        
  8 Ciez, Ella                13 UNTY-AM              1:10.79    1:09.45        
              32.40     1:09.45 (37.05)                                        
  9 Miller, Catrina           13 BLUE DOLPHINS        1:10.11    1:09.61        
              32.88     1:09.61 (36.73)                                        
 10 Zimmerman, Erika          14 SKY-MA               1:12.30    1:10.27        
              32.82     1:10.27 (37.45)                                        
 11 Paxton, Madelyn           13 YORK Y-MA            1:10.18    1:10.53        
              33.64     1:10.53 (36.89)                                        
 12 Reagan, Grace             14 RAYS-MA              1:10.65    1:10.85        
              32.57     1:10.85 (38.28)                                        
 13 Houck, Brittany           14 MYST                 1:11.48    1:11.05        
              33.09     1:11.05 (37.96)                                        
 14 Thorning, Jill            13 CENTRAL BUCKS-PA-MA  1:13.07    1:11.43        
              33.66     1:11.43 (37.77)                                        
 15 Kornacki, Clare           14 KENNETT-PA-MA        1:11.59    1:11.55        
              33.45     1:11.55 (38.10)                                        
 16 Petrakis, Nyah            14 CENTRAL BUCKS-PA-MA  1:11.59    1:11.57        
              33.45     1:11.57 (38.12)                                        
 17 Skiles, Araceli           13 WSY-MA               1:11.91    1:11.79        
              34.15     1:11.79 (37.64)                                        
 18 Chung, Alena              13 RAYS-MA              1:13.18    1:11.96        
              34.16     1:11.96 (37.80)                                        
 19 Rothermel, Tatum          13 NDCY-MA              1:14.10    1:12.05        
              35.48     1:12.05 (36.57)                                        
 20 Stutzman, Julia           14 AVY                  1:14.47    1:13.64        
              35.57     1:13.64 (38.07)                                        
 21 Krock, Molly              14 BOYERTOWN-PA-MA      1:12.69    1:13.75        
              34.35     1:13.75 (39.40)                                        
 22 Braithwaite, Maddie       13 KENNETT-PA-MA        1:13.92    1:13.81        
              34.38     1:13.81 (39.43)                                        
 23 Logan, Ella               14 SPY-AM               1:16.33    1:14.59        
              35.02     1:14.59 (39.57)                                        
 24 Dittmar, Ella             13 UNTY-AM              1:16.00    1:15.05        
              35.71     1:15.05 (39.34)                                        
 
Event 210  Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 59.15        1990 J. Larsen, Hanover                           
Nat'l Record: & 58.06    4/6/2013 Brandon Tran, Kroehler, IL                   
              1:00.99  NQ = National Qualifying
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Logan              14 WSY-MA                 57.62      57.83&NQ =   
              27.29       57.83 (30.54)                                        
  2 Wauls, Nathan             14 NORTH PENN-PA        1:02.05    1:00.38 NQ =   
              28.31     1:00.38 (32.07)                                        
  3 Jeffcoat, Connor          14 NCCY                 1:04.37    1:03.67        
              29.86     1:03.67 (33.81)                                        
  4 McGuire, Sean             14 STARS-MA             1:06.51    1:04.50        
              29.69     1:04.50 (34.81)                                        
  5 Pawlow, Matt              14 UPPERMAINLINE-PA-MA  1:06.07    1:04.62        
              29.91     1:04.62 (34.71)                                        
  6 Hendrickson, Brady        14 LIONVILLE-PA-MA      1:05.69    1:04.92        
              30.12     1:04.92 (34.80)                                        
  7 Lee, Ryan                 14 WSY-MA               1:05.81    1:05.46        
              31.08     1:05.46 (34.38)                                        
  8 Phan, Dylan               14 PHOENIXVILLE-PA-MA   1:05.20    1:05.50        
              30.64     1:05.50 (34.86)                                        
  9 Bignault, Doug            14 CENTRAL BUCKS-PA-MA  1:07.76    1:05.81        
              30.40     1:05.81 (35.41)                                        
 10 Guckavan, Gavin           14 WSY-MA               1:06.18    1:06.07        
              31.84     1:06.07 (34.23)                                        
 11 Florio, Paul              14 PHOENIXVILLE-PA-MA   1:06.32    1:06.34        
              30.74     1:06.34 (35.60)                                        
 12 Keyes, Jake               13 WSY-MA               1:08.39    1:07.27        
              31.17     1:07.27 (36.10)                                        
 13 Willis, Ryan              14 SCAY-MA              1:08.72    1:07.29        
              31.57     1:07.29 (35.72)                                        
 14 Pollock, Tommy            14 HAZY                 1:08.39    1:07.47        
              31.97     1:07.47 (35.50)                                        
 15 Croghan, Nick             13 HAY-MA               1:07.38    1:07.79        
              32.92     1:07.79 (34.87)                                        
 16 Yakubowski, Logan         13 HAZY                 1:08.05    1:08.19        
              32.11     1:08.19 (36.08)                                        
 17 Webb, Ben                 13 SNYDER STINGRAYS     1:08.71    1:08.28        
              31.94     1:08.28 (36.34)                                        
 18 Fehlman, Connor           14 WARREN DOLPHINS      1:09.09    1:08.99        
              33.03     1:08.99 (35.96)                                        
 19 Keener, Declan            13 BOYERTOWN-PA-MA      1:07.67    1:09.00        
              31.67     1:09.00 (37.33)                                        
 20 Angelinas, Konstantinos   13 NEYS BLUEFINS-MA     1:08.74    1:09.07        
              32.45     1:09.07 (36.62)                                        
 21 Woerner, Davis            13 PHOENIXVILLE-PA-MA   1:07.81    1:09.08        
              32.37     1:09.08 (36.71)                                        
 22 Bauer, Alex               13 INDY-AM              1:09.65    1:09.10        
              32.32     1:09.10 (36.78)                                        
 23 Innis, Elijah             14 GR.  JOHNSTOWN-AM    1:09.52    1:10.62        
              33.53     1:10.62 (37.09)                                        
 24 Gebadlo, Levi             14 GYST-AM              1:06.24    1:10.73        
              32.73     1:10.73 (38.00)                                        
 
Event 211  Girls 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: ! 2:05.95   3/24/2018 Erini Pappas, Phoenixville-PA              
                2:10.79  NQ = National Qualifying
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gring, Sydney             13 READINGBERKS-PA-MA   2:07.87    2:06.62 NQ =   
              27.73       59.46 (31.73)     1:32.47 (33.01)     2:06.62 (34.15)
  2 Unruh, Megan              13 BOYERTOWN-PA-MA      2:08.00    2:07.23 NQ =   
              28.36     1:00.47 (32.11)     1:33.63 (33.16)     2:07.23 (33.60)
  3 Burns, Delaney            14 UPPERMAINLINE-PA-MA  2:15.53    2:13.99        
              29.71     1:03.97 (34.26)     1:39.08 (35.11)     2:13.99 (34.91)
  4 McBlain, Grace            14 RAYS-MA              2:19.99    2:16.92        
              30.39     1:04.81 (34.42)     1:40.92 (36.11)     2:16.92 (36.00)
  5 Yurkovich, Hailey         14 GYST-AM              2:17.24    2:18.10        
              29.43     1:03.40 (33.97)     1:39.97 (36.57)     2:18.10 (38.13)
  6 Keller, Janell            14 UPY-MA               2:19.50    2:20.19        
              30.64     1:05.69 (35.05)     1:42.79 (37.10)     2:20.19 (37.40)
  7 Brown, Reegan             13 GYST-AM              2:23.28    2:21.29        
              30.52     1:04.86 (34.34)     1:42.97 (38.11)     2:21.29 (38.32)
  8 Margita, Anna             14 INDY-AM              2:27.85    2:23.20        
              30.27     1:05.02 (34.75)     1:43.97 (38.95)     2:23.20 (39.23)
  9 Wiley, Keira              14 UPPERMAINLINE-PA-MA  2:26.07    2:23.41        
              32.30     1:08.84 (36.54)     1:46.00 (37.16)     2:23.41 (37.41)
 10 McKim, Paige              14 LEBY-MA              2:22.02    2:23.58        
              30.17     1:05.18 (35.01)     1:43.81 (38.63)     2:23.58 (39.77)
 11 Rae, Madison              14 RAYS-MA              2:22.66    2:24.76        
              30.88     1:06.66 (35.78)     1:44.34 (37.68)     2:24.76 (40.42)
 12 Galef, Emma               14 UPPERMAINLINE-PA-MA  2:31.51    2:25.64        
              31.08     1:07.26 (36.18)     1:45.16 (37.90)     2:25.64 (40.48)
 13 Rydbom, Layne             13 CC-MA                2:25.17    2:26.94        
              30.51     1:06.86 (36.35)     1:45.94 (39.08)     2:26.94 (41.00)
 14 Kalmanowicz, Kate         13 YORK Y-MA            2:23.74    2:27.20        
              32.01     1:08.82 (36.81)     1:47.27 (38.45)     2:27.20 (39.93)
 15 Kapp, Christine           14 YORK Y-MA            2:16.12    2:28.05        
              31.18     1:07.16 (35.98)   2:28.05 (1:20.89)                    
 16 Sweet, Sarah              14 ESYST-ZZ             2:29.30    2:29.08        
              31.99     1:09.31 (37.32)     1:49.73 (40.42)     2:29.08 (39.35)
 17 Kingsley, Jillian         13 NEYS BLUEFINS-MA     2:31.01    2:32.48        
              32.53     1:11.53 (39.00)     1:52.48 (40.95)     2:32.48 (40.00)
 18 Johnson, Elizabeth        13 SCAY-MA              2:33.22    2:33.83        
              34.53     1:13.35 (38.82)     1:54.40 (41.05)     2:33.83 (39.43)
 19 Yuan, Jessica             13 TRI-HAMPTON-PA-MA    2:38.44    2:34.23        
              32.65     1:09.95 (37.30)     1:51.79 (41.84)     2:34.23 (42.44)
 20 Turner, Annabelle         13 BYAC-AM              2:50.94    2:35.34        
              33.76     1:13.73 (39.97)     1:54.94 (41.21)     2:35.34 (40.40)
 21 Golier, Madeline          14 BRK                  2:48.93    2:39.14        
              35.17     1:16.04 (40.87)     1:58.79 (42.75)     2:39.14 (40.35)
 22 Evans, Faith              13 WSY-MA               2:44.25    2:41.30        
              33.37     1:13.41 (40.04)     1:56.94 (43.53)     2:41.30 (44.36)
 
Event 212  Boys 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:54.01   3/20/2016 Brendan Burns, UpperMainLine-PA            
                1:58.19  NQ = National Qualifying
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hoffman, Leif             14 CLFD SHARKS          2:03.04    1:58.27        
              26.09       55.97 (29.88)     1:27.19 (31.22)     1:58.27 (31.08)
  2 Khatib, Adam              14 WEST CHESTER-PA-MA   2:00.79    2:00.93        
              26.19       55.83 (29.64)     1:27.76 (31.93)     2:00.93 (33.17)
  3 Stanitis, Travis          14 SKY-MA               2:03.88    2:01.15        
              26.94       57.52 (30.58)     1:29.08 (31.56)     2:01.15 (32.07)
  4 Kupsky, Woobie            13 WBY-MA               2:04.74    2:04.29        
              27.76       59.22 (31.46)     1:31.52 (32.30)     2:04.29 (32.77)
  5 Chen, Matthew             14 GSVY-MA              2:05.79    2:05.26        
              27.64       58.93 (31.29)     1:32.81 (33.88)     2:05.26 (32.45)
  6 Moul, Thomas              14 UPPERMAINLINE-PA-MA  2:08.73    2:05.47        
              27.51       59.45 (31.94)     1:32.05 (32.60)     2:05.47 (33.42)
  7 Pong, Roby                13 CC-MA                2:12.38    2:07.31        
              26.94     1:00.01 (33.07)     1:33.83 (33.82)     2:07.31 (33.48)
  8 Welker, Nathan            13 YORK Y-MA            2:10.12    2:07.35        
              27.65       59.65 (32.00)     1:33.41 (33.76)     2:07.35 (33.94)
  9 Young, Conan              14 TYST                 2:13.50    2:09.11        
              28.70     1:00.97 (32.27)     1:34.53 (33.56)     2:09.11 (34.58)
 10 LeMay, Zach               13 CENTRAL BUCKS-PA-MA  2:08.66    2:10.16        
              28.45     1:00.64 (32.19)     1:35.08 (34.44)     2:10.16 (35.08)
 11 Hunt, Connor              13 LANSDOWNE-PA-MA      2:18.10    2:14.40        
              30.44     1:04.47 (34.03)     1:40.74 (36.27)     2:14.40 (33.66)
 12 Chan, Alex                13 RAYS-MA              2:18.26    2:14.46        
              31.09     1:05.62 (34.53)     1:40.59 (34.97)     2:14.46 (33.87)
 13 Hawke, Leo                14 UPPERMAINLINE-PA-MA  2:13.97    2:14.48        
              29.36     1:03.04 (33.68)     1:38.41 (35.37)     2:14.48 (36.07)
 14 Drake, Jack               13 NEYS BLUEFINS-MA     2:13.63    2:16.02        
              29.36     1:03.58 (34.22)     1:39.40 (35.82)     2:16.02 (36.62)
 15 Hamm, Evan                14 EAST LYCO EELS       2:16.62    2:17.75        
              30.54     1:05.05 (34.51)     1:42.20 (37.15)     2:17.75 (35.55)
 16 Olmstead, Luke            14 LANSDOWNE-PA-MA      2:18.11    2:17.79        
              30.17     1:05.49 (35.32)     1:42.42 (36.93)     2:17.79 (35.37)
 17 Mascellino, Tristan       14 NCCY                 2:20.69    2:19.30        
              28.73     1:02.56 (33.83)     1:40.31 (37.75)     2:19.30 (38.99)
 18 Soltis, CJ                14 UNTY-AM              2:25.61    2:21.65        
              30.69     1:05.44 (34.75)     1:41.70 (36.26)     2:21.65 (39.95)
 19 Antolis, Nicholas         14 BOYERTOWN-PA-MA      2:28.72    2:23.86        
              30.03     1:05.67 (35.64)     1:43.53 (37.86)     2:23.86 (40.33)
 20 Poveromo, Brandon         13 POCONO PIRANHAS-MA   2:24.25    2:26.12        
              30.30     1:08.15 (37.85)     1:45.81 (37.66)     2:26.12 (40.31)
 21 Chrobak, Zachary          14 NCCY                 2:36.29    2:30.43        
              32.21     1:11.32 (39.11)     1:50.91 (39.59)     2:30.43 (39.52)
 22 Wright, Tyler             13 YORK Y-MA            2:31.30    2:30.94        
              34.38     1:12.11 (37.73)     1:51.83 (39.72)     2:30.94 (39.11)
 23 Foust, Kian               14 LIONVILLE-PA-MA      2:33.30    2:34.04        
              33.04     1:11.17 (38.13)     1:50.38 (39.21)     2:34.04 (43.66)
 
Event 213  Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 49.98   3/25/2017 Paige Hetrick, BRAD-NI                       
Nat'l Record: & 49.81    3/3/2013 Elizabeth Nelson, Dane County, WI            
                53.39  NQ = National Qualifying
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Trietley, Alexis          14 BRAD-NI                52.13      52.00 NQ =   
              25.14       52.00 (26.86)                                        
  2 Fulton, Alexa             14 UPPERMAINLINE-PA-MA    52.47      52.24 NQ =   
              25.47       52.24 (26.77)                                        
  3 Gowetski, JJ              13 MYST                   54.12      53.00 NQ =   
              25.57       53.00 (27.43)                                        
  4 Lowe, Madelyn             13 KENNETT-PA-MA          53.16      53.10 NQ =   
              25.27       53.10 (27.83)                                        
  5 Simpson, Katie            14 WEST CHESTER-PA-MA     53.09      53.23 NQ =   
              25.51       53.23 (27.72)                                        
  6 Wang, Marina              13 UPPERMAINLINE-PA-MA    54.18      54.16        
              26.82       54.16 (27.34)                                        
  7 Scott, Addie              14 JENNERSVILLE-PA-MA     56.07      54.56        
              25.93       54.56 (28.63)                                        
  8 Neiss, Anna               14 RESY-AM                55.23      54.82        
              26.37       54.82 (28.45)                                        
  9 Chang, Lauren             14 WSY-MA                 55.20      55.04        
              26.79       55.04 (28.25)                                        
 10 Fenn, Victoria            14 POCONO PIRANHAS-MA     54.52      55.29        
              26.31       55.29 (28.98)                                        
 11 Eisenhofer, Katie         14 READINGBERKS-PA-MA     55.62      55.57        
              26.65       55.57 (28.92)                                        
 12 Lippert, Catherine        13 CYAA-ZZ                56.30      55.70        
              26.89       55.70 (28.81)                                        
 13 Mondick, Kate             14 WEST CHESTER-PA-MA     56.49      55.73        
              26.93       55.73 (28.80)                                        
 14 Beyer, Katie              14 WARREN DOLPHINS        55.83      55.78        
              26.81       55.78 (28.97)                                        
 15 Bloss, Maura              13 MYST                   57.08      55.80        
              26.91       55.80 (28.89)                                        
 16 Olshanski, Grace          13 BYAC-AM                56.95      55.86        
              27.16       55.86 (28.70)                                        
 17 Freedman, Rebecca         14 WSY-MA                 56.58      55.87        
              27.01       55.87 (28.86)                                        
 18 Gao, Emily                14 READINGBERKS-PA-MA     57.22      55.88        
              26.66       55.88 (29.22)                                        
 19 Romberger, Brynn          14 PHOENIXVILLE-PA-MA     56.33      56.04        
              26.94       56.04 (29.10)                                        
 20 Cane, Alaina              13 BEFY                   57.52      56.07        
              27.19       56.07 (28.88)                                        
 21 Strine, Jillian           13 CC-MA                  56.41      56.43        
              26.78       56.43 (29.65)                                        
 22 Carney, Kylie             14 RAYS-MA                56.61      56.61        
              26.98       56.61 (29.63)                                        
 23 Valeriano, Morgan         14 READINGBERKS-PA-MA     56.76      56.88        
              27.21       56.88 (29.67)                                        
 24 Yuengling, Morgan         14 SKY-MA                 57.40      57.30        
              27.61       57.30 (29.69)                                        
 
Event 214  Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 47.11   3/20/2011 Phillip Emerson, FLY                         
Nat'l Record: & 46.64    1/1/1998 Andy Swonger, Springfield, OH                
                48.19  NQ = National Qualifying
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Borvendeg, Ben            14 BYAC-AM                49.23      47.62 NQ =   
              22.69       47.62 (24.93)                                        
  2 Collins, Addison          14 STARS-MA               50.51      49.76        
              23.64       49.76 (26.12)                                        
  3 Elbeltagy, Ahmed          14 BAY-MA                 50.65      49.99        
              23.99       49.99 (26.00)                                        
  4 Hidalgo, Carlos           13 LEBY-MA                50.97      50.56        
              24.57       50.56 (25.99)                                        
  5 Marshall, Mason           14 CLFD SHARKS            50.55      50.57        
              24.45       50.57 (26.12)                                        
  6 Ray, Yash                 14 UPPERMAINLINE-PA-MA    51.58      51.02        
              24.14       51.02 (26.88)                                        
  7 Kutufaris, Benjamin       13 RAYS-MA                50.55      51.13        
              24.54       51.13 (26.59)                                        
  7 Leskovansky, Alex         14 CLFD SHARKS            51.06      51.13        
              24.61       51.13 (26.52)                                        
  9 Isupov, Aleksander        14 TRI-HAMPTON-PA-MA      50.90      51.16        
              24.45       51.16 (26.71)                                        
 10 Smith, Trey               14 HAY-MA                 51.93      51.56        
              24.77       51.56 (26.79)                                        
 11 DeLong, Noah              14 TRIVALLEY-MA           53.41      52.26        
              24.54       52.26 (27.72)                                        
 12 Wade, Jacob               13 YORK Y-MA              52.87      52.48        
              25.38       52.48 (27.10)                                        
 12 Daiute, Antonio           14 HAZY                   52.59      52.48        
              25.66       52.48 (26.82)                                        
 14 Hasker, Jack              14 NEYS BLUEFINS-MA       54.44      52.66        
              25.29       52.66 (27.37)                                        
 15 Topmiller, Ryan           14 JENNERSVILLE-PA-MA     52.30      52.75        
              25.67       52.75 (27.08)                                        
 16 Rosenberg, Charles        13 LIONVILLE-PA-MA        53.89      53.22        
              25.77       53.22 (27.45)                                        
 17 Grimes, Dalton            14 UNTY-AM                53.17      53.42        
              25.71       53.42 (27.71)                                        
 18 Miller, Logan             14 WAY-MA                 53.98      53.47        
              25.58       53.47 (27.89)                                        
 19 Hendrickson, Brady        14 LIONVILLE-PA-MA        53.00      53.69        
              26.13       53.69 (27.56)                                        
 20 Chang, Jonathan           13 WSY-MA                 53.37      53.73        
              26.23       53.73 (27.50)                                        
 21 Cline, Hunter             14 CLFD SHARKS            54.61      53.97        
              25.93       53.97 (28.04)                                        
 22 Flerlage, Ross            14 EAST LYCO EELS         54.41      54.93        
              26.33       54.93 (28.60)                                        
 23 Young, Patrick            13 GCY-AM                 54.45      55.05        
              26.43       55.05 (28.62)                                        
 -- Noldy, Kevin              14 GSY-MA                 52.42         DQ        
      False start
              25.06          DQ (26.98)                                        
 
Event 215  Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 2:00.57   3/20/2016 Emma Atkinson, Ridley-PA                   
                2:07.49  NQ = National Qualifying
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zelinske, Lauren          14 PHOENIXVILLE-PA-MA   2:07.85    2:04.78 NQ =   
              28.90     1:00.18 (31.28)     1:32.81 (32.63)     2:04.78 (31.97)
  2 Shannon, Kimberly         13 GSVY-MA              2:11.93    2:06.62 NQ =   
              30.53     1:02.41 (31.88)     1:34.56 (32.15)     2:06.62 (32.06)
  3 Ramsey, Lauren            13 READINGBERKS-PA-MA   2:13.48    2:09.61        
              29.52     1:01.90 (32.38)     1:35.74 (33.84)     2:09.61 (33.87)
  4 Burton, Apple             14 WSY-MA               2:14.37    2:10.28        
              30.03     1:02.78 (32.75)     1:36.99 (34.21)     2:10.28 (33.29)
  5 Albans, Emily             14 KENNETT-PA-MA        2:12.23    2:10.83        
              31.32     1:04.83 (33.51)     1:38.21 (33.38)     2:10.83 (32.62)
  6 Bowser, Lauren            14 SNYDER STINGRAYS     2:11.17    2:11.89        
              30.03     1:02.83 (32.80)     1:37.31 (34.48)     2:11.89 (34.58)
  7 Brown, Alaina             14 GCY-AM               2:15.32    2:11.90        
              30.52     1:04.11 (33.59)     1:38.64 (34.53)     2:11.90 (33.26)
  8 Filar, Morgan             14 SPY-AM               2:12.61    2:11.93        
              30.96     1:04.28 (33.32)     1:38.08 (33.80)     2:11.93 (33.85)
  9 Ingalls, Morgan           14 ESYST-ZZ             2:14.51    2:12.58        
              31.43     1:05.21 (33.78)     1:39.58 (34.37)     2:12.58 (33.00)
 10 Sargent, Devyn            13 UPPERMAINLINE-PA-MA  2:14.39    2:13.42        
              31.79     1:06.10 (34.31)     1:40.41 (34.31)     2:13.42 (33.01)
 11 Terrazas, Olivia          14 WAY-MA               2:17.27    2:13.72        
              31.35     1:04.78 (33.43)     1:38.95 (34.17)     2:13.72 (34.77)
 12 Murphy, Jillian           13 KENNETT-PA-MA        2:13.23    2:14.34        
              31.70     1:05.94 (34.24)     1:40.38 (34.44)     2:14.34 (33.96)
 13 Paxton, Madelyn           13 YORK Y-MA            2:15.92    2:14.97        
              32.08     1:06.15 (34.07)     1:40.78 (34.63)     2:14.97 (34.19)
 14 Martin, Sydney            13 LIONVILLE-PA-MA      2:15.50    2:15.63        
              32.39     1:06.97 (34.58)     1:42.60 (35.63)     2:15.63 (33.03)
 15 Haas, Keira               13 UPPERMAINLINE-PA-MA  2:18.46    2:15.89        
              32.37     1:07.13 (34.76)     1:42.50 (35.37)     2:15.89 (33.39)
 16 Kubiak, Mary              13 RAYS-MA              2:19.60    2:16.70        
              31.65     1:06.54 (34.89)     1:42.86 (36.32)     2:16.70 (33.84)
 17 McCall, Cara              14 GSY-MA               2:14.64    2:18.26        
              33.31     1:08.36 (35.05)     1:43.60 (35.24)     2:18.26 (34.66)
 18 Tassinari, Marianne       13 POCONO PIRANHAS-MA   2:19.70    2:18.27        
              32.65     1:07.56 (34.91)     1:43.56 (36.00)     2:18.27 (34.71)
 19 Barton, Ava               13 SNYDER STINGRAYS     2:16.65    2:18.82        
              32.05     1:06.60 (34.55)     1:43.04 (36.44)     2:18.82 (35.78)
 20 Sadowski, Maris           13 PHOENIXVILLE-PA-MA   2:18.73    2:19.70        
              31.79     1:07.37 (35.58)     1:43.96 (36.59)     2:19.70 (35.74)
 21 Svolos, Sydney            14 OIL CITY             2:24.45    2:22.04        
              34.63     1:11.04 (36.41)     1:47.47 (36.43)     2:22.04 (34.57)
 22 Park, Sarah               13 UPPERMAINLINE-PA-MA  2:23.05    2:22.16        
              33.80     1:10.19 (36.39)     1:46.63 (36.44)     2:22.16 (35.53)
 23 Kalmanowicz, Kate         13 YORK Y-MA            2:20.93    2:24.89        
              33.12     1:09.80 (36.68)     1:47.15 (37.35)     2:24.89 (37.74)
 -- Maher, Kylie              14 PHOENIXVILLE-PA-MA   2:15.80         DQ        
      Delay initiating turn
              31.76     1:06.66 (34.90)     1:42.18 (35.52)          DQ (34.07)
 
Event 216  Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:54.97   3/20/2016 Brendan Burns, UpperMainLine-PA            
                1:56.59  NQ = National Qualifying
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hoffman, Leif             14 CLFD SHARKS          2:00.06    1:57.36        
              27.99       57.48 (29.49)     1:27.68 (30.20)     1:57.36 (29.68)
  2 Hamill, Alex              14 UPPERMAINLINE-PA-MA  2:01.26    1:59.12        
              28.31       58.57 (30.26)     1:29.45 (30.88)     1:59.12 (29.67)
  3 Madden, Brady             14 BAY-MA               2:02.51    2:00.59        
              28.35       58.57 (30.22)     1:29.55 (30.98)     2:00.59 (31.04)
  4 Seman, Alex               14 WSY-MA               2:01.65    2:01.13        
              29.32       59.97 (30.65)     1:30.86 (30.89)     2:01.13 (30.27)
  5 Lambert, Zachary          14 SCAY-MA              2:07.02    2:01.14        
              27.90       58.43 (30.53)     1:29.71 (31.28)     2:01.14 (31.43)
  6 Kupsky, Woobie            13 WBY-MA               2:01.55    2:02.52        
              29.32     1:00.27 (30.95)     1:31.76 (31.49)     2:02.52 (30.76)
  7 Wang, Ethan               14 YORK Y-MA            2:02.91    2:04.27        
              29.33     1:00.58 (31.25)     1:32.25 (31.67)     2:04.27 (32.02)
  8 Guckavan, Gavin           14 WSY-MA               2:05.81    2:05.66        
              28.64       59.57 (30.93)     1:32.22 (32.65)     2:05.66 (33.44)
  9 Welker, Nathan            13 YORK Y-MA            2:11.88    2:06.65        
              29.96     1:01.75 (31.79)     1:34.58 (32.83)     2:06.65 (32.07)
 10 Dryden, Bryce             13 BYAC-AM              2:08.13    2:07.10        
              30.20     1:02.17 (31.97)     1:34.81 (32.64)     2:07.10 (32.29)
 11 Shelly, Nick              14 WSY-MA               2:07.58    2:07.63        
              29.31     1:01.05 (31.74)     1:34.20 (33.15)     2:07.63 (33.43)
 12 Collier, Noah             14 WAY-MA               2:11.03    2:07.76        
              29.84     1:02.94 (33.10)     1:36.71 (33.77)     2:07.76 (31.05)
 13 Lamb, Johnny              13 NCCY                 2:09.65    2:07.92        
              30.32     1:03.30 (32.98)     1:36.64 (33.34)     2:07.92 (31.28)
 14 Brattini, Michael         14 RAYS-MA              2:11.49    2:08.46        
              29.82     1:02.22 (32.40)     1:35.42 (33.20)     2:08.46 (33.04)
 15 Hause, Ryan               13 BAY-MA               2:09.79    2:08.95        
              30.34     1:03.31 (32.97)     1:36.88 (33.57)     2:08.95 (32.07)
 16 Ventura, Timmy            14 YORK Y-MA            2:10.04    2:09.24        
              30.86     1:03.55 (32.69)     1:36.52 (32.97)     2:09.24 (32.72)
 17 Olmstead, Luke            14 LANSDOWNE-PA-MA      2:13.15    2:09.75        
              30.42     1:03.57 (33.15)     1:37.54 (33.97)     2:09.75 (32.21)
 18 Ferroni, Ethan            13 YORK Y-MA            2:13.65    2:10.56        
              30.97     1:04.01 (33.04)     1:37.60 (33.59)     2:10.56 (32.96)
 19 Harter, Eric              14 UPY-MA               2:13.35    2:11.85        
              30.33     1:03.60 (33.27)     1:38.53 (34.93)     2:11.85 (33.32)
 20 Turner, Seth              13 UPPERMAINLINE-PA-MA  2:10.30    2:12.20        
              30.36     1:04.40 (34.04)     1:39.01 (34.61)     2:12.20 (33.19)
 21 Ober, Matthew             14 KENNETT-PA-MA        2:08.50    2:12.27        
              30.36     1:03.35 (32.99)     1:38.36 (35.01)     2:12.27 (33.91)
 22 Tye, Harry                14 BOYERTOWN-PA-MA      2:13.26    2:13.43        
              30.88     1:05.01 (34.13)     1:39.48 (34.47)     2:13.43 (33.95)
 23 Harrison, Hugh            13 WARREN DOLPHINS      2:12.84    2:14.42        
              31.81     1:06.17 (34.36)     1:40.72 (34.55)     2:14.42 (33.70)
 24 Zhao, Jason               13 POCONO PIRANHAS-MA   2:13.17    2:15.41        
              32.01     1:06.65 (34.64)     1:41.25 (34.60)     2:15.41 (34.16)
 
Event 217  Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 2:21.22   3/21/2015 Abigail Doss, SUNY                         
                2:27.59  NQ = National Qualifying
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Powell, Kari              13 CC-MA                2:26.01    2:24.07 NQ =   
              31.64     1:07.64 (36.00)     1:45.66 (38.02)     2:24.07 (38.41)
  2 Hofmann, Lina             14 CENTRAL BUCKS-PA-MA  2:29.86    2:28.29        
              33.72     1:12.68 (38.96)     1:51.23 (38.55)     2:28.29 (37.06)
  3 Neff, Trinity             13 BAY-MA               2:31.77    2:29.00        
              33.51     1:12.47 (38.96)     1:51.42 (38.95)     2:29.00 (37.58)
  4 Delaney, Maggie           13 SCAY-MA              2:32.98    2:30.72        
              34.06     1:12.66 (38.60)     1:53.10 (40.44)     2:30.72 (37.62)
  5 Miller, Catrina           13 BLUE DOLPHINS        2:32.90    2:31.21        
              34.68     1:13.55 (38.87)     1:52.42 (38.87)     2:31.21 (38.79)
  6 Gemma, Ava                14 YORK Y-MA            2:31.42    2:32.77        
              33.57     1:11.67 (38.10)     1:51.87 (40.20)     2:32.77 (40.90)
  7 Houck, Brittany           14 MYST                 2:36.46    2:32.96        
              34.01     1:12.66 (38.65)     1:52.53 (39.87)     2:32.96 (40.43)
  8 Kahn, Ella                14 READINGBERKS-PA-MA   2:39.16    2:33.84        
              33.53     1:12.72 (39.19)     1:52.97 (40.25)     2:33.84 (40.87)
  9 Cherrie, Emily            14 READINGBERKS-PA-MA   2:32.81    2:34.09        
              33.93     1:13.25 (39.32)     1:53.77 (40.52)     2:34.09 (40.32)
 10 Petrakis, Nyah            14 CENTRAL BUCKS-PA-MA  2:36.74    2:35.21        
              34.32     1:13.87 (39.55)     1:54.32 (40.45)     2:35.21 (40.89)
 11 Kornacki, Clare           14 KENNETT-PA-MA        2:35.97    2:35.33        
              34.81     1:14.53 (39.72)     1:55.35 (40.82)     2:35.33 (39.98)
 12 Chung, Alena              13 RAYS-MA              2:38.16    2:36.94        
              35.83     1:16.47 (40.64)     1:57.24 (40.77)     2:36.94 (39.70)
 13 Pagett, Mackenzie         14 SCAY-MA              2:43.31    2:37.42        
              35.88     1:16.76 (40.88)     1:57.60 (40.84)     2:37.42 (39.82)
 14 Braithwaite, Maddie       13 KENNETT-PA-MA        2:37.99    2:37.80        
              36.18     1:14.73 (38.55)     1:56.65 (41.92)     2:37.80 (41.15)
 15 Skiles, Araceli           13 WSY-MA               2:37.27    2:38.09        
              35.58     1:16.18 (40.60)     1:57.14 (40.96)     2:38.09 (40.95)
 16 Rothermel, Tatum          13 NDCY-MA              2:41.74    2:39.01        
              36.48     1:16.83 (40.35)     1:58.57 (41.74)     2:39.01 (40.44)
 17 Watts, Abigail            14 AVY                  2:41.85    2:39.80        
              36.60     1:17.46 (40.86)     1:59.02 (41.56)     2:39.80 (40.78)
 18 MacDonald, Hannah         13 UPPERMAINLINE-PA-MA  2:40.31    2:40.42        
              35.78     1:16.51 (40.73)     1:58.42 (41.91)     2:40.42 (42.00)
 19 Grove, Emma               14 CC-MA                2:44.73    2:40.99        
              36.11     1:16.95 (40.84)     1:59.50 (42.55)     2:40.99 (41.49)
 20 Bowser, Lauren            14 SNYDER STINGRAYS     2:40.16    2:42.17        
              36.83     1:18.38 (41.55)     2:00.98 (42.60)     2:42.17 (41.19)
 21 Krock, Molly              14 BOYERTOWN-PA-MA      2:40.35    2:44.28        
              35.44     1:15.62 (40.18)     1:59.05 (43.43)     2:44.28 (45.23)
 22 Despeaux, Ava             13 RAYS-MA              2:42.79    2:44.44        
              35.91     1:18.03 (42.12)     2:01.40 (43.37)     2:44.44 (43.04)
 23 McCombs, Riley            13 NCCY                 2:43.67    2:44.54        
              37.17     1:17.75 (40.58)     2:02.98 (45.23)     2:44.54 (41.56)
 24 Marzolf, Lilah            14 BYAC-AM              2:44.02    2:45.69        
              38.14     1:20.51 (42.37)     2:03.53 (43.02)     2:45.69 (42.16)
 
Event 218  Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 2:10.77   3/24/2018 Ryan Durkan, UpperMainLine-PA              
                2:12.99  NQ = National Qualifying
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wauls, Nathan             14 NORTH PENN-PA        2:20.61    2:15.17        
              30.16     1:04.27 (34.11)     1:40.16 (35.89)     2:15.17 (35.01)
  2 Jeffcoat, Connor          14 NCCY                 2:18.99    2:15.80        
              30.43     1:04.38 (33.95)     1:39.36 (34.98)     2:15.80 (36.44)
  3 Lee, Ryan                 14 WSY-MA               2:20.08    2:19.01        
              30.99     1:06.68 (35.69)     1:43.31 (36.63)     2:19.01 (35.70)
  4 Manion, James             14 UPPERMAINLINE-PA-MA  2:22.00    2:19.10        
              31.34     1:06.55 (35.21)     1:42.96 (36.41)     2:19.10 (36.14)
  5 Pawlow, Matt              14 UPPERMAINLINE-PA-MA  2:25.61    2:22.22        
              31.72     1:08.76 (37.04)     1:45.94 (37.18)     2:22.22 (36.28)
  6 Wang, Ethan               14 YORK Y-MA            2:26.93    2:25.30        
              32.35     1:08.70 (36.35)     1:46.62 (37.92)     2:25.30 (38.68)
  7 Topmiller, Ryan           14 JENNERSVILLE-PA-MA   2:25.07    2:26.95        
              33.14     1:10.04 (36.90)     1:47.63 (37.59)     2:26.95 (39.32)
  8 Hendrickson, Brady        14 LIONVILLE-PA-MA      2:30.69    2:27.35        
              33.02     1:10.67 (37.65)     1:49.66 (38.99)     2:27.35 (37.69)
  9 Florio, Paul              14 PHOENIXVILLE-PA-MA   2:27.94    2:28.17        
              33.15     1:10.72 (37.57)     1:50.31 (39.59)     2:28.17 (37.86)
 10 Fung, Derek               13 UPPERMAINLINE-PA-MA  2:30.96    2:28.25        
              33.36     1:11.03 (37.67)     1:49.29 (38.26)     2:28.25 (38.96)
 11 Phan, Dylan               14 PHOENIXVILLE-PA-MA   2:24.55    2:28.85        
              32.22     1:10.05 (37.83)     1:49.63 (39.58)     2:28.85 (39.22)
 12 Bignault, Doug            14 CENTRAL BUCKS-PA-MA  2:28.19    2:28.88        
              32.19     1:10.03 (37.84)     1:49.41 (39.38)     2:28.88 (39.47)
 13 Webb, Ben                 13 SNYDER STINGRAYS     2:30.49    2:29.62        
              33.31     1:12.07 (38.76)     1:52.41 (40.34)     2:29.62 (37.21)
 14 Angelinas, Konstantinos   13 NEYS BLUEFINS-MA     2:32.14    2:29.77        
              33.21     1:10.74 (37.53)     1:49.31 (38.57)     2:29.77 (40.46)
 15 Fehlman, Connor           14 WARREN DOLPHINS      2:31.57    2:29.94        
              35.05     1:13.04 (37.99)     1:52.40 (39.36)     2:29.94 (37.54)
 16 Woerner, Davis            13 PHOENIXVILLE-PA-MA   2:28.95    2:30.05        
              33.01     1:11.28 (38.27)     1:50.98 (39.70)     2:30.05 (39.07)
 17 Hang, Kai                 13 UPY-MA               2:29.30    2:30.30        
              32.89     1:10.96 (38.07)     1:50.53 (39.57)     2:30.30 (39.77)
 18 Robertson, Ethan          13 BAY-MA               2:38.44    2:31.31        
              35.26     1:13.75 (38.49)     1:52.48 (38.73)     2:31.31 (38.83)
 19 Ventura, Timmy            14 YORK Y-MA            2:31.81    2:32.36        
              35.10     1:13.67 (38.57)     1:52.89 (39.22)     2:32.36 (39.47)
 20 Pollock, Tommy            14 HAZY                 2:34.36    2:35.77        
              34.59     1:14.42 (39.83)     1:55.23 (40.81)     2:35.77 (40.54)
 21 Reynolds, Eric            14 TYST                 2:38.20    2:37.31        
              34.67     1:15.32 (40.65)     1:55.99 (40.67)     2:37.31 (41.32)
 22 Miller, Kyle              14 YORK Y-MA            2:34.91    2:37.45        
              35.38     1:16.23 (40.85)     1:56.53 (40.30)     2:37.45 (40.92)
 23 Schiffbauer, Jacob        13 UNTY-AM              2:39.53    2:38.34        
              35.88     1:16.93 (41.05)     1:57.82 (40.89)     2:38.34 (40.52)
 24 Krouse, Ethan             13 NCCY                 2:43.43    2:46.04        
              37.42     1:20.72 (43.30)     2:03.90 (43.18)     2:46.04 (42.14)
 
Event 219  Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: ! 56.51   3/20/2016 Cameron Gring, Reading-PA                    
Nat'l Record: & 53.36   3/12/2013 Elizabeth Nelson, Dane County, WI            
                58.79  NQ = National Qualifying
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Padilla, Kenzie           13 PHOENIXVILLE-PA-MA     59.33      58.75 NQ =   
              27.77       58.75 (30.98)                                        
  2 Burns, Delaney            14 UPPERMAINLINE-PA-MA    59.97      59.00        
              27.90       59.00 (31.10)                                        
  3 Lowe, Madelyn             13 KENNETT-PA-MA        1:00.16      59.65        
              27.61       59.65 (32.04)                                        
  4 Webster, Laryssa          14 BRAD-NI                59.43      59.94        
              27.88       59.94 (32.06)                                        
  5 Crosscut, Kaitlyn         13 BLUE DOLPHINS        1:00.35    1:00.26        
              28.10     1:00.26 (32.16)                                        
  6 Littler, Alicia           14 WEST CHESTER-PA-MA   1:00.01    1:00.68        
              28.09     1:00.68 (32.59)                                        
  7 Gao, Emily                14 READINGBERKS-PA-MA   1:01.27    1:00.88        
              28.28     1:00.88 (32.60)                                        
  8 Fenn, Victoria            14 POCONO PIRANHAS-MA   1:01.45    1:01.33        
              28.41     1:01.33 (32.92)                                        
  9 Zelinske, Lauren          14 PHOENIXVILLE-PA-MA   1:01.55    1:01.40        
              28.30     1:01.40 (33.10)                                        
 10 Peiffer, Tyya             13 WSY-MA               1:02.87    1:02.06        
              29.55     1:02.06 (32.51)                                        
 11 Neiss, Anna               14 RESY-AM              1:01.57    1:02.40        
              29.32     1:02.40 (33.08)                                        
 12 Reck, Annabell            13 BAY-MA               1:02.65    1:02.52        
              29.26     1:02.52 (33.26)                                        
 13 Hilty, Alexa              14 YORK Y-MA            1:02.73    1:02.65        
              29.80     1:02.65 (32.85)                                        
 14 Kane, Isabella            14 WEST CHESTER-PA-MA   1:03.86    1:02.87        
              29.21     1:02.87 (33.66)                                        
 15 Rae, Madison              14 RAYS-MA              1:03.73    1:03.05        
              28.87     1:03.05 (34.18)                                        
 16 Romberger, Brynn          14 PHOENIXVILLE-PA-MA   1:03.98    1:03.67        
              29.80     1:03.67 (33.87)                                        
 17 Brown, Reegan             13 GYST-AM              1:02.99    1:03.68        
              29.11     1:03.68 (34.57)                                        
 18 Sweet, Sarah              14 ESYST-ZZ             1:04.40    1:03.86        
              29.40     1:03.86 (34.46)                                        
 19 McBlain, Grace            14 RAYS-MA              1:03.96    1:03.88        
              30.25     1:03.88 (33.63)                                        
 20 Keller, Janell            14 UPY-MA               1:04.34    1:04.20        
              30.06     1:04.20 (34.14)                                        
 21 Boub, Julianna            13 KENNETT-PA-MA        1:03.59    1:04.51        
              29.21     1:04.51 (35.30)                                        
 22 Wenner, Dana              14 OIL CITY             1:04.13    1:04.54        
              30.00     1:04.54 (34.54)                                        
 23 Kalmanowicz, Kate         13 YORK Y-MA            1:04.20    1:04.78        
              30.06     1:04.78 (34.72)                                        
 24 Hess, Rachael             13 READINGBERKS-PA-MA   1:03.08    1:05.73        
              30.25     1:05.73 (35.48)                                        
 
Event 220  Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: ! 51.39   3/21/2015 Brendan Burns, UpperMainLine-PA              
Nat'l Record: & 49.24    4/6/2016 Brendan Burns, U.Main Line, PA               
                52.99  NQ = National Qualifying
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Corson, Chadd             14 READINGBERKS-PA-MA     53.02      52.77 NQ =   
              24.57       52.77 (28.20)                                        
  2 Borvendeg, Ben            14 BYAC-AM                55.24      53.39        
              25.54       53.39 (27.85)                                        
  3 Stanitis, Travis          14 SKY-MA                 55.18      54.05        
              25.09       54.05 (28.96)                                        
  4 Gilhool, Patrick          14 STARS-MA               55.22      54.92        
              26.38       54.92 (28.54)                                        
  5 Khatib, Adam              14 WEST CHESTER-PA-MA     55.29      55.08        
              25.92       55.08 (29.16)                                        
  6 Chen, Matthew             14 GSVY-MA                56.57      55.59        
              26.33       55.59 (29.26)                                        
  7 Moul, Thomas              14 UPPERMAINLINE-PA-MA    57.02      55.88        
              26.16       55.88 (29.72)                                        
  8 Hidalgo, Carlos           13 LEBY-MA                56.90      56.43        
              25.81       56.43 (30.62)                                        
  9 Pong, Roby                13 CC-MA                  57.79      56.80        
              26.42       56.80 (30.38)                                        
 10 Park, Noel                13 WEST CHESTER-PA-MA     57.61      57.02        
              26.85       57.02 (30.17)                                        
 11 Marks, Carter             13 PHOENIXVILLE-PA-MA     57.26      57.49        
              26.42       57.49 (31.07)                                        
 12 Deluca, Sam               14 EAST LYCO EELS         57.84      58.28        
              27.41       58.28 (30.87)                                        
 13 Innis, Elijah             14 GR.  JOHNSTOWN-AM      58.64      58.73        
              27.90       58.73 (30.83)                                        
 14 Tucker, Ryan              14 GYST-AM                59.42      58.94        
              27.25       58.94 (31.69)                                        
 15 Carlson, Hunter           13 WEST CHESTER-PA-MA   1:00.50      59.74        
              28.10       59.74 (31.64)                                        
 16 McDonough, Ryan           14 UPPERMAINLINE-PA-MA    59.68      59.79        
              28.21       59.79 (31.58)                                        
 17 Chang, Jonathan           13 WSY-MA               1:00.65      59.90        
              28.61       59.90 (31.29)                                        
 18 Topmiller, Ryan           14 JENNERSVILLE-PA-MA     59.45    1:00.37        
              28.20     1:00.37 (32.17)                                        
 19 Soltis, CJ                14 UNTY-AM              1:00.74    1:00.41        
              28.11     1:00.41 (32.30)                                        
 20 Drake, Jack               13 NEYS BLUEFINS-MA     1:00.45    1:00.55        
              27.90     1:00.55 (32.65)                                        
 21 Flerlage, Ross            14 EAST LYCO EELS       1:00.50    1:00.61        
              28.62     1:00.61 (31.99)                                        
 22 Hunt, Connor              13 LANSDOWNE-PA-MA        59.96    1:01.02        
              28.97     1:01.02 (32.05)                                        
 23 Leskovansky, Alex         14 CLFD SHARKS          1:00.30    1:01.08        
              28.64     1:01.08 (32.44)                                        
 -- Mascellino, Tristan       14 NCCY                 1:00.22         DQ        
      False start
              28.51          DQ (33.49)                                        
 
Event 221  Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record: ! 2:07.07   3/21/2015 Cameron Gring, Reading-PA                  
Nat'l Record: & 1:58.85    4/6/2013 Meghan Small, York, PA                     
                2:10.19  NQ = National Qualifying
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gring, Sydney             13 READINGBERKS-PA-MA   2:09.13    2:09.03 NQ =   
              27.00       59.73 (32.73)     1:38.49 (38.76)     2:09.03 (30.54)
  2 Shannon, Kimberly         13 GSVY-MA              2:15.26    2:10.84        
              29.54     1:01.95 (32.41)     1:40.46 (38.51)     2:10.84 (30.38)
  3 Yurkovich, Hailey         14 GYST-AM              2:13.44    2:13.39        
              28.86     1:01.44 (32.58)     1:41.46 (40.02)     2:13.39 (31.93)
  4 Cottingham, Brianna       14 SCAY-MA              2:19.60    2:15.02        
              29.50     1:06.77 (37.27)     1:44.01 (37.24)     2:15.02 (31.01)
  5 Reagan, Grace             14 RAYS-MA              2:16.12    2:16.29        
              28.33     1:02.97 (34.64)     1:43.41 (40.44)     2:16.29 (32.88)
  6 Paxton, Madelyn           13 YORK Y-MA            2:17.42    2:16.65        
              30.01     1:05.01 (35.00)     1:44.56 (39.55)     2:16.65 (32.09)
  7 Miller, Catrina           13 BLUE DOLPHINS        2:17.22    2:16.68        
              29.83     1:06.42 (36.59)     1:45.40 (38.98)     2:16.68 (31.28)
  8 Ramsey, Lauren            13 READINGBERKS-PA-MA   2:19.04    2:17.03        
              29.96     1:02.95 (32.99)     1:44.81 (41.86)     2:17.03 (32.22)
  9 Gemma, Ava                14 YORK Y-MA            2:16.27    2:17.08        
              30.37     1:04.74 (34.37)     1:45.24 (40.50)     2:17.08 (31.84)
 10 Reck, Annabell            13 BAY-MA               2:20.53    2:17.32        
              29.67     1:07.41 (37.74)     1:46.12 (38.71)     2:17.32 (31.20)
 11 Tassinari, Marianne       13 POCONO PIRANHAS-MA   2:20.62    2:18.12        
              30.17     1:05.56 (35.39)     1:46.30 (40.74)     2:18.12 (31.82)
 12 Kapp, Christine           14 YORK Y-MA            2:14.27    2:19.17        
              29.43     1:03.68 (34.25)     1:47.09 (43.41)     2:19.17 (32.08)
 13 Olshanski, Grace          13 BYAC-AM              2:20.30    2:19.53        
              30.00     1:05.65 (35.65)     1:48.59 (42.94)     2:19.53 (30.94)
 14 Terrazas, Olivia          14 WAY-MA               2:22.79    2:20.58        
              30.76     1:05.63 (34.87)     1:47.26 (41.63)     2:20.58 (33.32)
 15 Kiebort, Cady             14 LIONVILLE-PA-MA      2:25.46    2:21.43        
              29.28     1:04.88 (35.60)     1:49.98 (45.10)     2:21.43 (31.45)
 16 Collison, Alexis          14 WEST CHESTER-PA-MA   2:25.44    2:21.95        
              29.68     1:06.27 (36.59)     1:48.73 (42.46)     2:21.95 (33.22)
 17 Kornacki, Clare           14 KENNETT-PA-MA        2:22.01    2:23.61        
              30.93     1:08.29 (37.36)     1:49.04 (40.75)     2:23.61 (34.57)
 18 Delaney, Maggie           13 SCAY-MA              2:26.32    2:23.84        
              30.97     1:11.59 (40.62)     1:50.02 (38.43)     2:23.84 (33.82)
 19 Ricciuti, Nina            13 SPY-AM               2:25.26    2:24.42        
              31.65     1:08.44 (36.79)     1:53.11 (44.67)     2:24.42 (31.31)
 20 Johnson, Elizabeth        13 SCAY-MA              2:25.97    2:24.57        
              32.61     1:10.38 (37.77)     1:51.89 (41.51)     2:24.57 (32.68)
 21 Logan, Ella               14 SPY-AM               2:24.96    2:24.60        
              30.22     1:08.35 (38.13)     1:51.55 (43.20)     2:24.60 (33.05)
 22 Houtz, Emily              14 GSVY-MA              2:25.51    2:24.82        
              32.24     1:09.00 (36.76)     1:50.31 (41.31)     2:24.82 (34.51)
 23 Sirignano, Catherine      13 TRIVALLEY-MA         2:27.37    2:25.52        
              33.04     1:07.52 (34.48)     1:52.94 (45.42)     2:25.52 (32.58)
 24 Wenner, Dana              14 OIL CITY             2:27.45    2:29.11        
              31.26     1:10.12 (38.86)     1:54.42 (44.30)     2:29.11 (34.69)
 
Event 222  Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:58.35   3/25/2017 Sam Wesley, Ridley-PA                      
Nat'l Record: & 1:52.31    1/1/1993 N. Kaschik, Westside Houton,               
                1:57.99  NQ = National Qualifying
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Logan              14 WSY-MA               1:59.66    1:58.80        
              25.53       56.73 (31.20)     1:29.87 (33.14)     1:58.80 (28.93)
  2 Sargent, Liam             14 UPPERMAINLINE-PA-MA  2:02.22    2:02.09        
              26.52       57.09 (30.57)     1:33.64 (36.55)     2:02.09 (28.45)
  3 Hamill, Alex              14 UPPERMAINLINE-PA-MA  2:06.43    2:03.70        
              27.73       58.33 (30.60)     1:35.16 (36.83)     2:03.70 (28.54)
  4 Lambert, Zachary          14 SCAY-MA              2:10.68    2:04.94        
              26.45       57.52 (31.07)     1:35.15 (37.63)     2:04.94 (29.79)
  5 Willis, Ryan              14 SCAY-MA              2:11.61    2:08.21        
              26.88       59.35 (32.47)     1:37.30 (37.95)     2:08.21 (30.91)
  6 Witt, Erik                14 SCAY-MA              2:14.68    2:08.70        
              27.73     1:01.03 (33.30)     1:38.53 (37.50)     2:08.70 (30.17)
  7 Shelly, Nick              14 WSY-MA               2:12.42    2:10.58        
              27.53       59.22 (31.69)     1:39.39 (40.17)     2:10.58 (31.19)
  7 Hawke, Leo                14 UPPERMAINLINE-PA-MA  2:12.56    2:10.58        
              27.02       59.82 (32.80)     1:39.22 (39.40)     2:10.58 (31.36)
  9 Turner, Seth              13 UPPERMAINLINE-PA-MA  2:13.33    2:10.66        
              27.85     1:01.27 (33.42)     1:39.95 (38.68)     2:10.66 (30.71)
 10 LeMay, Zach               13 CENTRAL BUCKS-PA-MA  2:11.68    2:10.89        
              28.15     1:02.28 (34.13)     1:41.73 (39.45)     2:10.89 (29.16)
 11 Jeffcoat, Connor          14 NCCY                 2:08.37    2:11.81        
              28.64     1:03.69 (35.05)     1:41.65 (37.96)     2:11.81 (30.16)
 12 Miksa, Gabe               14 CENTRAL BUCKS-PA-MA  2:11.19    2:12.01        
              27.94     1:02.91 (34.97)     1:42.50 (39.59)     2:12.01 (29.51)
 13 Yakubowski, Logan         13 HAZY                 2:11.49    2:12.60        
              27.10     1:01.98 (34.88)     1:41.16 (39.18)     2:12.60 (31.44)
 14 Isupov, Aleksander        14 TRI-HAMPTON-PA-MA    2:11.89    2:12.76        
              27.96     1:02.34 (34.38)     1:41.82 (39.48)     2:12.76 (30.94)
 15 Shifler, Jacob            14 CC-MA                2:14.70    2:13.42        
              28.77     1:03.77 (35.00)     1:41.53 (37.76)     2:13.42 (31.89)
 16 DeLong, Noah              14 TRIVALLEY-MA         2:13.90    2:14.05        
              27.28     1:01.42 (34.14)     1:42.11 (40.69)     2:14.05 (31.94)
 17 Hamm, Evan                14 EAST LYCO EELS       2:13.64    2:14.14        
              28.50     1:03.00 (34.50)     1:43.33 (40.33)     2:14.14 (30.81)
 18 Keener, Declan            13 BOYERTOWN-PA-MA      2:12.94    2:14.21        
              28.85     1:04.05 (35.20)     1:43.60 (39.55)     2:14.21 (30.61)
 19 Zhao, Jason               13 POCONO PIRANHAS-MA   2:14.10    2:14.82        
              29.70     1:03.82 (34.12)     1:43.28 (39.46)     2:14.82 (31.54)
 20 Bauer, Alex               13 INDY-AM              2:16.20    2:16.13        
              30.07     1:06.46 (36.39)     1:44.54 (38.08)     2:16.13 (31.59)
 21 Tye, Harry                14 BOYERTOWN-PA-MA      2:15.76    2:16.76        
              28.95     1:04.33 (35.38)     1:45.24 (40.91)     2:16.76 (31.52)
 22 Bignault, Doug            14 CENTRAL BUCKS-PA-MA  2:13.78    2:16.86        
              28.78     1:05.29 (36.51)     1:44.75 (39.46)     2:16.86 (32.11)
 23 Hamilton, Ian             13 UNTY-AM              2:17.96    2:18.53        
              29.28     1:02.63 (33.35)     1:45.94 (43.31)     2:18.53 (32.59)
 24 Harrison, Hugh            13 WARREN DOLPHINS      2:18.62    2:20.34        
              30.37     1:06.30 (35.93)     1:47.49 (41.19)     2:20.34 (32.85)
 
Event 223  Girls 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:38.63   3/24/2018 Upper Main Line YMCA, UpperMainLine-PA     
                         V Howard, L Robinson, M Sullivan, A Malmstrom     
Nat'l Record: & 1:37.01    3/1/2013 Dane County, Dane County, WI               
                         First, Meyer, Larsen, Nelsonn                     
                1:39.69  NQ = National Qualifying
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 MEADVILLE YMCA SWIM TEAM  'A'                     1:40.62    1:38.62!NQ =   
     1) Philbrick, Olivia 14            2) Houck, Brittany 14             
     3) Bloss, Maura 13                 4) Gowetski, JJ 13                
              25.06       49.49 (24.43)     1:14.66 (25.17)     1:38.62 (23.96)
  2 UPPER MAIN LINE YMCA-MA  'A'                      1:40.71    1:39.20 NQ =   
     1) Laganelli, Audrey 13            2) Miller, Ayala 13               
     3) Wang, Marina 13                 4) Fulton, Alexa 14               
              25.01       50.93 (25.92)     1:15.66 (24.73)     1:39.20 (23.54)
  3 BOYERTOWN AREA YMCA-MA  'A'                       1:41.09    1:40.73        
     1) Schermerhorn, Maren 14          2) Carl, Mary 13                  
     3) Kummerer, Katherine 14          4) Unruh, Megan 13                
              25.25       50.75 (25.50)     1:16.67 (25.92)     1:40.73 (24.06)
  4 WEST CHESTER AREA YMCA-MA  'A'                    1:42.66    1:41.02        
     1) Littler, Alicia 14              2) Mondick, Kate 14               
     3) Shannon, Caroline 14            4) Simpson, Katie 14              
              25.76       51.51 (25.75)     1:17.32 (25.81)     1:41.02 (23.70)
  5 READING AND BERKS COUNTY YMCA-MA  'A'             1:42.07    1:41.93        
     1) Eisenhofer, Katie 14            2) Valeriano, Morgan 14           
     3) Cunningham, Madison 14          4) Cherrie, Emily 14              
              25.01       50.89 (25.88)     1:17.02 (26.13)     1:41.93 (24.91)
  6 RIDLEY AREA YMCA STINGRAYS-MA  'A'                1:43.49    1:42.20        
     1) Smith, Grace 14                 2) Kubiak, Mary 13                
     3) Mesaros, Lori 14                4) Carney, Kylie 14               
              25.83       51.28 (25.45)     1:17.30 (26.02)     1:42.20 (24.90)
  7 ROSE E SCHNEIDER YMCA-AM  'A'                     1:44.43    1:42.44        
     1) Stewart, Ashley 14              2) Della Toffalo, Cara 14         
     3) Stasiowski, Natalie 14          4) Neiss, Anna 14                 
              26.57       52.22 (25.65)     1:18.03 (25.81)     1:42.44 (24.41)
  8 POCONO FAMILY YMCA-MA  'A'                        1:43.26    1:42.48        
     1) Fenn, Victoria 14               2) Tassinari, Marianne 13         
     3) Sheets, Maura 14                4) Little, Jewel 13               
              25.44       51.50 (26.06)     1:17.27 (25.77)     1:42.48 (25.21)
  9 SCHUYLKILL YMCA-MA  'A'                           1:44.49    1:43.06        
     1) Zimmerman, Erika 14             2) Ellex, Victoria 13             
     3) Stank, Cali 13                  4) Yuengling, Morgan 14           
              26.18       51.54 (25.36)     1:17.55 (26.01)     1:43.06 (25.51)
 10 CHAMBERSBURG CHARGERS-MA  'A'                     1:45.28    1:43.99        
     1) Powell, Kari 13                 2) Grove, Emma 14                 
     3) Rydbom, Layne 13                4) Strine, Jillian 13             
              25.82       53.16 (27.34)     1:19.06 (25.90)     1:43.99 (24.93)
 11 SAMPSON FAMILY YMCA-AM  'A'                       1:46.56    1:44.32        
     1) Logan, Ella 14                  2) Ricciuti, Nina 13              
     3) Waltz, Morgan 14                4) Filar, Morgan 14               
              26.93       53.44 (26.51)     1:19.86 (26.42)     1:44.32 (24.46)
 12 PHOENIXVILLE BRANCH YMCA-MA  'A'                  1:46.12    1:44.77        
     1) Maki, Victoria 14               2) Sadowski, Maris 13             
     3) Grindle, Ella 13                4) Filipovski, Mia 13             
              26.18       52.19 (26.01)     1:18.32 (26.13)     1:44.77 (26.45)
 13 BUTLER Y AQUATIC CLUB-AM  'A'                     1:45.00    1:45.49        
     1) Olshanski, Grace 13             2) Ravasio, Katie 14              
     3) Marzolf, Lilah 14               4) Reott, Katelyn 14              
              26.66       53.49 (26.83)     1:19.92 (26.43)     1:45.49 (25.57)
 14 LIONVILLE COMMUNITY YMCA-MA  'A'                  1:45.96    1:45.59        
     1) Dortone, Kaelee 14              2) Turley, Alyson 14              
     3) Martin, Sydney 13               4) Kiebort, Cady 14               
              26.03       52.88 (26.85)     1:19.93 (27.05)     1:45.59 (25.66)
 15 BLOOMSBURG AREA YMCA-MA  'A'                      1:47.66    1:45.66        
     1) Frey, Madelyn 13                2) Welsh, Emma 13                 
     3) Neff, Trinity 13                4) Reck, Annabell 13              
              26.08       52.98 (26.90)     1:19.89 (26.91)     1:45.66 (25.77)
 16 ROCKY RUN YMCA-MA  'A'                            1:44.91    1:45.95        
     1) Milligan, Hallie 14             2) Sleutaris, Ella 14             
     3) Kouh, Hailey 13                 4) Grims, Claudia 14              
              27.42       54.19 (26.77)     1:20.26 (26.07)     1:45.95 (25.69)
 17 YORK YMCA SWIMMING-MA  'A'                        1:42.69    1:46.34        
     1) Kapp, Christine 14              2) Hilty, Alexa 14                
     3) Bell, Lizzie 14                 4) Kalmanowicz, Kate 13           
              31.84       52.57 (20.73)     1:18.79 (26.22)     1:46.34 (27.55)
 18 OIL CITY AREA YMCA RIVER OTTER  'B'               1:48.41    1:48.34        
     1) Fisher, Sarah 14                2) Svolos, Sydney 14              
     3) Wenner, Dana 14                 4) Russell, Emily 13              
              27.70       54.43 (26.73)     1:21.83 (27.40)     1:48.34 (26.51)
 19 WSY SWIMMING-MA  'A'                              1:50.06    1:48.47        
     1) Skiles, Araceli 13              2) Ludwick, Sadie 13              
     3) Evans, Faith 13                 4) Freedman, Rebecca 14           
              27.39       54.56 (27.17)     1:23.04 (28.48)     1:48.47 (25.43)
 20 TRIVALLEY YMCA-MA  'A'                            1:50.28    1:48.55        
     1) Tanis, Kathryn 13               2) Sholl, Taylor 13               
     3) Sirignano, Catherine 13         4) Brattley, Megan 14             
              26.70       55.77 (29.07)     1:22.90 (27.13)     1:48.55 (25.65)
 21 LOCK HAVEN YMCA LOGGERHEADS  'A'                  1:49.44    1:49.95        
     1) Stern, Cleia 14                 2) Rockey, Olivia 13              
     3) Bair, Madison 14                4) Brian, Hannah 14               
              29.83       56.59 (26.76)     1:23.32 (26.73)     1:49.95 (26.63)
 22 GREENSBURG YMCA STINGRAYS-AM  'A'                 1:50.45    1:50.09        
     1) Rogina, Jordan 14               2) Polanofsky, Krista 14          
     3) Johnson, Arielle 14             4) Kunf, Halania 14               
              28.02       56.39 (28.37)     1:23.83 (27.44)     1:50.09 (26.26)
 23 WAYNESBORO AREA YMCA-MA  'A'                      1:50.23    1:50.32        
     1) Terrazas, Olivia 14             2) Bonner, Bella 14               
     3) Pullin, Brooklyn 13             4) Price, Maddy 14                
              26.93       54.76 (27.83)     1:22.99 (28.23)     1:50.32 (27.33)
 -- KENNETT AREA YMCA-MA  'A'                         1:50.25         DQ        
      Early take-off swimmer #2
     1) Kornacki, Clare 14              2) McGinley, Monica 13            
     3) O'Neill, Jenna 14               4) Reidenberg, Marissa 14         
 
Event 224  Boys 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:30.43   3/20/2016 Ridley Area YMCA, Ridley-PA                
                         S Wesley, W Resweber, B Wesley, A Boeckx          
Nat'l Record: & 1:30.57   3/11/2011 Monmouth, Monmouth, NJ                     
                         O'Neill, Orzechowski, Gallene, Skibniewski        
                1:29.49  NQ = National Qualifying
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 UPPER MAIN LINE YMCA-MA  'A'                      1:34.04    1:32.20        
     1) Ray, Yash 14                    2) Manion, James 14               
     3) Pawlow, Matt 14                 4) Sargent, Liam 14               
              23.15       46.46 (23.31)     1:09.42 (22.96)     1:32.20 (22.78)
  2 CLEARFIELD YMCA  'A'                              1:34.55    1:33.62        
     1) Hoffman, Leif 14                2) Cline, Hunter 14               
     3) Leskovansky, Alex 14            4) Marshall, Mason 14             
              23.24       47.33 (24.09)     1:10.54 (23.21)     1:33.62 (23.08)
  3 BETHLEHEM YMCA STARS SWIM TEAM-MA  'A'            1:36.18    1:34.05        
     1) Collins, Addison 14             2) McGuire, Sean 14               
     3) Stein, Caleb 14                 4) Gilhool, Patrick 14            
              23.00       46.84 (23.84)     1:10.79 (23.95)     1:34.05 (23.26)
  4 RIDLEY AREA YMCA STINGRAYS-MA  'A'                1:36.34    1:35.13        
     1) Brattini, Michael 14            2) Kutufaris, Benjamin 13         
     3) Kennedy, Luke 14                4) Chan, Alex 13                  
              23.82       47.29 (23.47)     1:10.68 (23.39)     1:35.13 (24.45)
  5 HANOVER YMCA STINGRAYS-MA  'A'                    1:38.32    1:35.93        
     1) Raub, Peter 14                  2) Toth, Cam 13                   
     3) Croghan, Nick 13                4) Smith, Trey 14                 
              24.84       48.72 (23.88)     1:12.91 (24.19)     1:35.93 (23.02)
  6 YORK YMCA SWIMMING-MA  'A'                        1:43.95    1:35.94        
     1) Wade, Jacob 13                  2) Ferroni, Ethan 13              
     3) Welker, Nathan 13               4) Wang, Ethan 14                 
              23.93       49.28 (25.35)     1:13.00 (23.72)     1:35.94 (22.94)
  7 READING AND BERKS COUNTY YMCA-MA  'A'             1:38.55    1:35.98        
     1) Sahaida, Jack 14                2) Stratton-brown, James 14       
     3) Baldwin, Dalton 14              4) Corson, Chadd 14               
              24.23       49.27 (25.04)     1:13.74 (24.47)     1:35.98 (22.24)
  8 NAZARETH EASTON YMCA SWIM TEAM-MA  'A'            1:38.92    1:37.33        
     1) Ritter, Nicholas 13             2) Drake, Jack 13                 
     3) Ellis, Ross 13                  4) Hasker, Jack 14                
              24.67       49.32 (24.65)     1:14.49 (25.17)     1:37.33 (22.84)
  9 WSY SWIMMING-MA  'A'                              1:38.15    1:37.77        
     1) Chang, Jonathan 13              2) Geray, Brandon 14              
     3) Shelly, Nick 14                 4) Smith, Logan 14                
              24.99       51.04 (26.05)     1:15.62 (24.58)     1:37.77 (22.15)
 10 FREELAND YMCA  'A'                                1:38.10    1:37.84        
     1) Pollock, Tommy 14               2) Yakubowski, Logan 13           
     3) Leonard, Liam 14                4) Daiute, Antonio 14             
              24.28       48.25 (23.97)     1:14.65 (26.40)     1:37.84 (23.19)
 11 BLOOMSBURG AREA YMCA-MA  'A'                      1:38.24    1:37.98        
     1) Elbeltagy, Ahmed 14             2) Hause, Ryan 13                 
     3) Robertson, Ethan 13             4) Madden, Brady 14               
              22.58       47.31 (24.73)     1:14.97 (27.66)     1:37.98 (23.01)
 12 GREATER SCRANTON YMCA-MA  'A'                     1:40.49    1:38.41        
     1) Noldy, Kevin 14                 2) Fontanella, Aaron 14           
     3) Haggerty, Ethan 14              4) Spataro, Dominico 14           
              23.79       50.74 (26.95)     1:14.82 (24.08)     1:38.41 (23.59)
 13 LANSDOWNE YMCA-MA  'A'                            1:39.84    1:38.42        
     1) Olmstead, Luke 14               2) Dombach, Ian 13                
     3) Hunt, Connor 13                 4) Steele, Cameren 14             
              25.10       49.47 (24.37)     1:14.68 (25.21)     1:38.42 (23.74)
 14 UNIONTOWN AREA YMCA-AM  'A'                       1:39.61    1:38.43        
     1) Hamilton, Ian 13                2) Schiffbauer, Dean 14           
     3) Soltis, CJ 14                   4) Grimes, Dalton 14              
              24.75       49.31 (24.56)     1:14.17 (24.86)     1:38.43 (24.26)
 15 BUTLER Y AQUATIC CLUB-AM  'A'                     1:38.93    1:38.51        
     1) Dryden, Bryce 13                2) Ferraro, Nicholas 14           
     3) Kelly, Landon 13                4) Borvendeg, Ben 14              
              25.79       52.17 (26.38)     1:17.13 (24.96)     1:38.51 (21.38)
 16 BOYERTOWN AREA YMCA-MA  'A'                       1:39.92    1:39.83        
     1) Antolis, Nicholas 14            2) Tye, Harry 14                  
     3) Whitmore, Kory 14               4) Keener, Declan 13              
              25.77       50.91 (25.14)     1:15.55 (24.64)     1:39.83 (24.28)
 17 LIONVILLE COMMUNITY YMCA-MA  'A'                  1:41.39    1:39.86        
     1) Hendrickson, Brady 14           2) Liu, George 13                 
     3) Bierman, Eskander 13            4) Rosenberg, Charles 13          
              24.57       49.84 (25.27)     1:15.92 (26.08)     1:39.86 (23.94)
 18 ROSE E SCHNEIDER YMCA-AM  'A'                     1:43.53    1:43.62        
     1) Saver, Leo 14                   2) Cox, Zachary 13                
     3) Harsch, Jacob 14                4) Guise, Brandon 14              
              25.48       51.53 (26.05)     1:17.53 (26.00)     1:43.62 (26.09)
 19 TRIVALLEY YMCA-MA  'A'                            1:45.03    1:44.01        
     1) Chukoskie, Cole 14              2) Newton, Jerrion 13             
     3) Adamski, Aiden 14               4) DeLong, Noah 14                
              26.47       52.91 (26.44)     1:19.54 (26.63)     1:44.01 (24.47)
 20 CORRY YMCA OTTERS  'A'                            1:44.59    1:44.12        
     1) Pike, Tanner 13                 2) Albers, Derrick 14             
     3) Albers, Jonathan 13             4) Knapp, Aiden 13                
              25.83       53.12 (27.29)     1:19.29 (26.17)     1:44.12 (24.83)
 -- NEW CASTLE COMMUNITY YMCA  'A'                    1:41.01         DQ        
      Early take-off swimmer #3
     1) Lamb, Johnny 13                 2) Mascellino, Tristan 14         
     3) Harvey, Cameron 14              4) LaPietra, Julian 14            
 -- NORTH PENN YMCA  'A'                              1:41.75         DQ        
      Early take-off swimmer #2
     1) Wauls, Nathan 14                2) Zanck, Gavin 14                
     3) DiMauro, Chase 14               4) Rawa, Nathan 14                
 -- GREATER SUSQUEHANNA VALLEY YMC-MA  'A'            1:44.60         DQ        
      Early take-off swimmer #3
     1) Malusis, Mitchell 13            2) Cianflone, Mason 13            
     3) McTammany, Robert 13            4) Chen, Matthew 14               
 -- WEST CHESTER AREA YMCA-MA  'A'                    1:39.54         DQ        
      Early take-off swimmer #2
     1) Hefferan, Gavin 13              2) Khatib, Adam 14                
     3) Carlson, Hunter 13              4) Park, Noel 13                  
 
Event 301  Girls 15 & Over 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:45.00   3/21/2015 Phoenixville Branch YMCA, Phoenixville-PA  
                         E Seiberlich, M Cooke, M Hansen, O Giampietro     
Nat'l Record: & 1:40.99    4/2/2015 Middle Tyger, Middle Tyger, SC             
                         Galyer, Faulconer, Snover, Konopka                
                1:50.99  NQ = National Qualifying
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 READING AND BERKS COUNTY YMCA-MA  'A'             1:44.96    1:46.10 NQ =   
     1) Rickert, Marlee 16              2) Moyer, Erin 17                 
     3) Gring, Cameron 17               4) Wasielevski, Caroline 17       
              26.16       56.72 (30.56)     1:22.15 (25.43)     1:46.10 (23.95)
  2 PHOENIXVILLE BRANCH YMCA-MA  'A'                  1:49.47    1:48.76 NQ =   
     1) Utecht, Allyssa 17              2) Mostek, Anya 15                
     3) Niness, Mikayla 16              4) Merke, Erin 17                 
              28.32       58.50 (30.18)     1:24.90 (26.40)     1:48.76 (23.86)
  3 KENNETT AREA YMCA-MA  'A'                         1:49.82    1:49.94 NQ =   
     1) Carson, Molly 16                2) McCracken, Sydney 15           
     3) Ploskonka, Alexa 16             4) Samuels, Maddy 16              
              26.82       57.54 (30.72)     1:24.66 (27.12)     1:49.94 (25.28)
  4 BLOOMSBURG AREA YMCA-MA  'A'                      1:52.36    1:51.22        
     1) McHenry, Sarah 15               2) Ferguson, Abby 16              
     3) Bartholomew, Coyla 15           4) Doll, Mia 16                   
              28.03       59.40 (31.37)     1:26.27 (26.87)     1:51.22 (24.95)
  5 GROVE CITYYMCA-AM  'A'                            1:50.30    1:51.88        
     1) Wilson, Emma 17                 2) Wise, Nancy 17                 
     3) BecK, Zoey 15                   4) Smiley, Aleana 16              
              28.49       59.85 (31.36)     1:26.58 (26.73)     1:51.88 (25.30)
  6 YMCA INDIANA PIRANHAS-AM  'A'                     1:51.60    1:51.94        
     1) Fanella, Parker 16              2) Kessler, Harley 16             
     3) Rayko, Payton 17                4) Fanella, Hunter 15             
              28.94       59.60 (30.66)     1:26.20 (26.60)     1:51.94 (25.74)
  7 YORK YMCA SWIMMING-MA  'A'                        1:46.48    1:52.53        
     1) Laux, Laura 15                  2) Josey, Alana 16                
     3) Welker, Sydney 15               4) Merrifield, Morgan 17          
              28.63     1:00.19 (31.56)     1:27.38 (27.19)     1:52.53 (25.15)
  8 GREATER SUSQUEHANNA VALLEY YMC-MA  'A'            1:50.60    1:52.98        
     1) Houtz, Sydney 17                2) Decker, Alex 15                
     3) Humphrey, Delaney 15            4) Keegan, Meaghan 15             
              27.40       59.48 (32.08)     1:28.03 (28.55)     1:52.98 (24.95)
  9 GREATER SCRANTON YMCA-MA  'A'                     1:52.84    1:54.57        
     1) Prushinski, Alison 17           2) Prushinski, Erica 15           
     3) Hollister, Grace 17             4) Wrobleski, Victoria 18         
              27.50     1:01.67 (34.17)     1:29.27 (27.60)     1:54.57 (25.30)
 10 UNIONTOWN AREA YMCA-AM  'A'                       1:53.50    1:54.81        
     1) Hamilton, Gwyneth 17            2) Mrosko, Maria 15               
     3) Fiesta, Gracey 16               4) Roscoe, Jenna 16               
              29.59     1:01.68 (32.09)     1:29.32 (27.64)     1:54.81 (25.49)
 11 STATE COLLEGE AREA YMCA AQUALI-MA  'A'            1:54.22    1:55.49        
     1) Adams, Colleen 15               2) Duck, Audrey 16                
     3) Bang, Lily 15                   4) Whipple, Abbey 17              
              28.07     1:02.69 (34.62)     1:30.85 (28.16)     1:55.49 (24.64)
 12 POCONO FAMILY YMCA-MA  'A'                        1:56.88    1:55.54        
     1) Delaney, Julia 16               2) Saffer, Gabrielle 16           
     3) Dahlgren, Aviah 16              4) Jackett, Paige 17              
              30.06     1:02.24 (32.18)     1:29.55 (27.31)     1:55.54 (25.99)
 13 WSY SWIMMING-MA  'A'                              1:57.26    1:56.52        
     1) Majka, Alexis 18                2) Jacobson, Ilana 16             
     3) DiCarlo, Lila 15                4) McAninch, Katie 16             
              29.64     1:02.67 (33.03)     1:30.71 (28.04)     1:56.52 (25.81)
 14 ROSE E SCHNEIDER YMCA-AM  'A'                     1:56.86    1:57.32        
     1) Patarini, Angelina 16           2) Scott, Abigail 16              
     3) Stamper, Caroline 16            4) Madey, Kaylee 16               
              30.27     1:02.21 (31.94)     1:30.96 (28.75)     1:57.32 (26.36)
 15 FREELAND YMCA  'A'                                1:58.48    1:57.41        
     1) Dando, Madison 15               2) Alcantara, Alberiluz 17        
     3) Lloyd, Sydney 16                4) Reed, Bridget 15               
              28.16     1:04.80 (36.64)     1:31.41 (26.61)     1:57.41 (26.00)
 16 LEBANON YMCA SWIMMING-MA  'A'                     1:57.13    1:58.56        
     1) Weik, Krysta 18                 2) Ortiz, Madison 15              
     3) Talys, Gabrielle 16             4) Haugh, Kennedy 16              
              29.46     1:02.48 (33.02)     1:31.36 (28.88)     1:58.56 (27.20)
 17 CENTRAL BUCKS FAMILY YMCA-MA  'A'                 1:57.06    1:59.26        
     1) Miksa, Leah 16                  2) Schwedler, Joy 16              
     3) Axler, Elizabeth 17             4) Sterner, Court 16              
              31.01     1:03.57 (32.56)     1:32.76 (29.19)     1:59.26 (26.50)
 18 RIDLEY AREA YMCA STINGRAYS-MA  'A'                1:57.72    1:59.64        
     1) Xiong, Emily 17                 2) Johnson, Jenna 16              
     3) Lehman, Emily 17                4) Booth, Kiera 17                
              29.27     1:03.56 (34.29)     1:32.59 (29.03)     1:59.64 (27.05)
 19 EAST LYCOMING Y ELECTRIC EELS  'A'                1:59.62    2:00.63        
     1) Brelsford, Madesyn 16           2) Felix, Jayla 15                
     3) Wallis, Karlee 15               4) Keller, Schyler 17             
              29.50     1:05.57 (36.07)     1:34.10 (28.53)     2:00.63 (26.53)
 20 GREATER JOHNSTOWN COMM YMCA-AM  'A'               2:01.71    2:02.95        
     1) Petry, Sarah 16                 2) Innis, Jasmine 16              
     3) Forcellini, Cydney 15           4) Eckroth, Veronica 18           
              30.59     1:04.68 (34.09)     1:35.03 (30.35)     2:02.95 (27.92)
 -- BLAIR REGIONAL YMCA SWIM TEAM-AM  'A'             2:01.20         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #3: Alternating Kick - fly
     1) Decker, Mae 16                  2) Houck, Sydney 15               
     3) Black, Allison 17               4) Coleman, Madison 15            
 -- BETHLEHEM YMCA STARS SWIM TEAM-MA  'A'            1:53.55         DQ        
      Early take-off swimmer #2
     1) Taylor, Samantha 16             2) Mack, Abigail 17               
     3) Lehr, Talia 15                  4) Richardson, Natalie 17         
 -- UPPER MAIN LINE YMCA-MA  'A'                      1:48.61         DQ        
      Early take-off swimmer #4
     1) Ritzenthaler, Sophie 17         2) Curran, Anna 16                
     3) Yuan, Allison 16                4) Blake, Lindsay 15              
 -- WEST CHESTER AREA YMCA-MA  'A'                    1:52.12         DQ        
      Early take-off swimmer #3
     1) Li, Julia 15                    2) Regan, Katie 16                
     3) Cieslukowski, Caitlin 15        4) King, Hannah 15                
 
Event 302  Boys 15 & Over 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:35.13   3/20/2016 Reading and Berks County YMCA, Reading-PA  
                         K Kerchner, T Christ, T Groff, C Gwiazdowski      
Nat'l Record: & 1:29.86    4/3/2013 Somerset Valley, NJ, Somerset Valley       
                         Sali, Warner, Chung, Zdroik                       
                1:39.99  NQ = National Qualifying
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 STATE COLLEGE AREA YMCA AQUALI-MA  'A'            1:34.03    1:33.97!NQ =   
     1) Witt, Noah 18                   2) Heasley, Foster 16             
     3) Brownstead, Matthew 16          4) Buckley, Nick 16               
              24.04       50.93 (26.89)     1:12.58 (21.65)     1:33.97 (21.39)
  2 PHOENIXVILLE BRANCH YMCA-MA  'A'                  1:36.98    1:37.47 NQ =   
     1) Pappas, George 15               2) McKenrick, Aidan 17            
     3) Maher, Ryan 18                  4) Baganski, Brendan 15           
              25.60       52.77 (27.17)     1:15.82 (23.05)     1:37.47 (21.65)
  3 READING AND BERKS COUNTY YMCA-MA  'A'             1:37.94    1:38.22 NQ =   
     1) Sherk, Zachary 16               2) Valeriano, Max 17              
     3) McCurley, Aiden 16              4) Cunningham, Joshua 15          
              25.48       53.42 (27.94)     1:16.49 (23.07)     1:38.22 (21.73)
  4 FRANKLIN FLYERS  'A'                              1:38.33    1:38.76 NQ =   
     1) Merchbaker, Josh 15             2) Eshelman, Jacob 18             
     3) Ferry, Gavin 16                 4) Girvan, Ryan 18                
              24.62       52.94 (28.32)     1:16.60 (23.66)     1:38.76 (22.16)
  5 CLEARFIELD YMCA  'A'                              1:39.73    1:39.10 NQ =   
     1) Swanson, Isaac 17               2) Jordan, Noah 17                
     3) Mikesell, Luke 17               4) Thorp, Elliot 17               
              25.60       53.63 (28.03)     1:16.25 (22.62)     1:39.10 (22.85)
  6 BOYERTOWN AREA YMCA-MA  'A'                       1:39.14    1:39.16 NQ =   
     1) Santos, Jacob 16                2) Morris, Justin 16              
     3) Tye, Oliver 17                  4) Shirk, Roanoke 16              
              25.43       55.00 (29.57)     1:17.99 (22.99)     1:39.16 (21.17)
  7 WEST CHESTER AREA YMCA-MA  'A'                    1:40.91    1:39.73 NQ =   
     1) Scott, Nick 15                  2) Wright, Owen 15                
     3) Lutcavage, Nick 17              4) Carnuccio, Noah 17             
              25.67       54.00 (28.33)     1:17.11 (23.11)     1:39.73 (22.62)
  8 JENNERSVILLE YMCA-MA  'A'                         1:40.41    1:40.08        
     1) Parente, Aiden 15               2) Burke, Brandon 15              
     3) Fazio, Michael 17               4) Tupper, Aaron 18               
              27.77       56.74 (28.97)     1:19.01 (22.27)     1:40.08 (21.07)
  9 BLOOMSBURG AREA YMCA-MA  'A'                      1:39.78    1:40.09        
     1) Stine, Luke 16                  2) Bennett, Colten 16             
     3) Kishbaugh, Nick 15              4) Empie, Connor 17               
              24.72       53.73 (29.01)     1:18.08 (24.35)     1:40.09 (22.01)
 10 LIONVILLE COMMUNITY YMCA-MA  'A'                  1:40.42    1:40.20        
     1) McIlroy, Aidan 15               2) Kasznay, Jonah 16              
     3) Inman, Jack 17                  4) Esslinger, Robby 17            
              27.34       54.96 (27.62)     1:18.54 (23.58)     1:40.20 (21.66)
 11 POCONO FAMILY YMCA-MA  'A'                        1:41.81    1:41.11        
     1) Oliver, Justin 15               2) Cerbone, William 16            
     3) Hernandez, Juan 16              4) Mui, Tyler 15                  
              25.73       53.47 (27.74)     1:18.91 (25.44)     1:41.11 (22.20)
 12 FREELAND YMCA  'A'                                1:42.71    1:42.67        
     1) Goulstone, Tony 15              2) Snyder, Caleb 17               
     3) Kovalick, Ryan 15               4) Schreffler, Dylan 15           
              26.19       54.32 (28.13)     1:20.90 (26.58)     1:42.67 (21.77)
 13 SAMPSON FAMILY YMCA-AM  'A'                       1:42.88    1:43.28        
     1) Decheck, Joey 16                2) Schohn, Sam 15                 
     3) Decheck, Justin 18              4) Frederick, Aaron 15            
              26.37       56.53 (30.16)     1:19.94 (23.41)     1:43.28 (23.34)
 14 YMCA INDIANA PIRANHAS-AM  'A'                     1:43.65    1:43.37        
     1) Thome, Kyle 15                  2) Thome, Cole 16                 
     3) Griffith, Isaac 15              4) Young, Mitchell 15             
              26.81       54.67 (27.86)     1:18.50 (23.83)     1:43.37 (24.87)
 15 UNIONTOWN AREA YMCA-AM  'A'                       1:43.24    1:43.77        
     1) Johnson, Jacob 18               2) Lewis, Jonathon 18             
     3) Friel, Kole 15                  4) Anderson, Trevor 16            
              25.56       53.74 (28.18)     1:19.83 (26.09)     1:43.77 (23.94)
 16 EAST LYCOMING Y ELECTRIC EELS  'A'                1:44.14    1:44.01        
     1) Jordan, Sam 17                  2) Silvagni, Angelo 16            
     3) Corbin, Landon 16               4) Johnson, Kurtis 18             
              25.05       54.27 (29.22)     1:20.98 (26.71)     1:44.01 (23.03)
 17 TITUSVILLE YMCA SWIM TEAM  'A'                    1:41.74    1:44.28        
     1) Titus, Zachary 16               2) Hauptman, David 15             
     3) Brooks, Seth 15                 4) Barger, Frank 15               
              25.18       55.58 (30.40)     1:21.28 (25.70)     1:44.28 (23.00)
 18 WARREN Y SWIM TEAM  'A'                           1:45.54    1:45.30        
     1) Beyer, Andrew 17                2) Smith, Hunter 17               
     3) Ashbaugh, Stephen 17            4) Harrison, Max 15               
              26.71       56.73 (30.02)     1:21.52 (24.79)     1:45.30 (23.78)
 19 RIDLEY AREA YMCA STINGRAYS-MA  'A'                1:40.93    1:45.35        
     1) Anderson, Zach 17               2) Ronayne, Tommy 16              
     3) DeConti, Logan 15               4) Decker, Brandon 15             
              26.94       57.10 (30.16)     1:22.40 (25.30)     1:45.35 (22.95)
 20 WSY SWIMMING-MA  'A'                              1:35.32    1:45.48        
     1) Majka, Scott 16                 2) Oren, David 16                 
     3) Chase, Tommy 16                 4) Ziegler, Harrison 16           
              28.06       55.81 (27.75)     1:21.03 (25.22)     1:45.48 (24.45)
 21 BETHLEHEM YMCA STARS SWIM TEAM-MA  'A'            1:47.83    1:46.08        
     1) Service, Benjamin 16            2) Layne, Andrew 16               
     3) Evert, Jake 17                  4) Capwell, Sam 17                
              29.43     1:00.17 (30.74)     1:22.62 (22.45)     1:46.08 (23.46)
 22 OIL CITY AREA YMCA RIVER OTTER  'A'               1:47.24    1:46.57        
     1) Richar, Nick 16                 2) Schneider, Tommy 17            
     3) Wenner, Bobby 18                4) Malek, Zach 16                 
              27.54       56.51 (28.97)     1:23.72 (27.21)     1:46.57 (22.85)
 -- GREATER SCRANTON YMCA-MA  'A'                     1:46.90         DQ        
      Early take-off swimmer #4
     1) Kawash, Peter 16                2) Cholish, Joey 17               
     3) Micknick, Nathan 15             4) Slish, Joey 16                 
 -- CHAMBERSBURG CHARGERS-MA  'A'                     1:42.91         DQ        
      Early take-off swimmer #3
     1) Jackson, Andrew 15              2) Johnson, Michael 16            
     3) Gonzalez, Diego 15              4) Zinn, Elijah 18                
 
Event 303  Girls 15 & Over 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:49.54        2000 J. Perruquet, Bloomsburg                   
Nat'l Record: & 1:45.14    4/5/2017 Courtney Harnish, York, PA                 
                1:55.69  NQ = National Qualifying
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rickert, Marlee           16 READINGBERKS-PA-MA   1:55.02    1:52.29 NQ =   
              26.01       54.57 (28.56)     1:23.66 (29.09)     1:52.29 (28.63)
  2 Roerig, Skylar            15 WBY-MA               1:54.36    1:52.75 NQ =   
              26.19       54.91 (28.72)     1:23.77 (28.86)     1:52.75 (28.98)
  3 Niness, Mikayla           16 PHOENIXVILLE-PA-MA   1:54.74    1:55.60 NQ =   
              26.40       55.30 (28.90)     1:25.19 (29.89)     1:55.60 (30.41)
  4 Collin, Ava               15 UPPERMAINLINE-PA-MA  1:57.38    1:56.99        
              26.92       56.54 (29.62)     1:27.19 (30.65)     1:56.99 (29.80)
  5 Whipple, Abbey            17 SCAY-MA              1:57.46    1:57.12        
              27.02       56.73 (29.71)     1:27.03 (30.30)     1:57.12 (30.09)
  6 Bradburn, Amalia          16 READINGBERKS-PA-MA   1:56.62    1:57.15        
              26.88       56.06 (29.18)     1:26.51 (30.45)     1:57.15 (30.64)
  7 Rayko, Payton             17 INDY-AM              1:57.67    1:58.01        
              27.18       57.16 (29.98)     1:28.01 (30.85)     1:58.01 (30.00)
  8 Foight, Maggie            17 READINGBERKS-PA-MA   1:58.61    1:58.80        
              27.42       57.76 (30.34)     1:28.47 (30.71)     1:58.80 (30.33)
  9 Hamill, Caitlin           16 UPPERMAINLINE-PA-MA  1:59.62    1:58.81        
              27.28       57.68 (30.40)     1:28.17 (30.49)     1:58.81 (30.64)
 10 Hinz, Emily               15 PHOENIXVILLE-PA-MA   1:57.65    1:58.85        
              27.18       57.05 (29.87)     1:27.74 (30.69)     1:58.85 (31.11)
 11 Thomas, Emma              17 PHOENIXVILLE-PA-MA   1:59.82    1:58.98        
              27.77       57.65 (29.88)     1:28.13 (30.48)     1:58.98 (30.85)
 12 Dahlgren, Aviah           16 POCONO PIRANHAS-MA   2:01.05    1:59.08        
              27.29       56.62 (29.33)     1:27.01 (30.39)     1:59.08 (32.07)
 13 Mack, Abigail             17 STARS-MA             1:59.06    1:59.71        
              28.10       58.12 (30.02)     1:29.23 (31.11)     1:59.71 (30.48)
 14 Goddard, Nia              17 UPPERMAINLINE-PA-MA  2:00.70    1:59.78        
              27.23       57.47 (30.24)     1:28.72 (31.25)     1:59.78 (31.06)
 15 McCall, Corinne           16 GSY-MA               1:59.96    1:59.79        
              27.38       57.29 (29.91)     1:28.28 (30.99)     1:59.79 (31.51)
 16 Groff, Avery              15 YORK Y-MA            1:59.84    2:00.64        
              28.04       58.66 (30.62)     1:29.92 (31.26)     2:00.64 (30.72)
 17 Mock, Lauren              16 GR.  JOHNSTOWN-AM    1:59.72    2:00.73        
              27.74       58.34 (30.60)     1:29.91 (31.57)     2:00.73 (30.82)
 18 McBlain, Claire           16 RAYS-MA              2:00.57    2:00.80        
              27.63       58.19 (30.56)     1:29.64 (31.45)     2:00.80 (31.16)
 19 Woomer, Rachel            17 BOYERTOWN-PA-MA      2:01.34    2:00.95        
              27.53       57.77 (30.24)     1:29.36 (31.59)     2:00.95 (31.59)
 20 Merrifield, Morgan        17 YORK Y-MA            2:00.81    2:01.27        
              27.79       58.16 (30.37)     1:29.82 (31.66)     2:01.27 (31.45)
 21 Snyder, Grace             15 SVY-AM               2:01.87    2:03.32        
              28.24       59.01 (30.77)     1:30.89 (31.88)     2:03.32 (32.43)
 22 Hamilton, Gwyneth         17 UNTY-AM              2:00.34    2:03.61        
              27.92       59.31 (31.39)     1:31.53 (32.22)     2:03.61 (32.08)
 23 Williams, Hollin          16 BLUE DOLPHINS        2:03.43    2:06.10        
              28.59       59.90 (31.31)     1:32.75 (32.85)     2:06.10 (33.35)
 24 Maloy, Molly              16 UNTY-AM              2:02.48    2:07.19        
              27.82       58.59 (30.77)     1:31.77 (33.18)     2:07.19 (35.42)
 
Event 304  Boys 15 & Over 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:41.65   3/20/2011 John Hauser, Pottstown-PA                  
Nat'l Record: & 1:34.52    4/5/2017 Grant House, Countryside, OH               
                1:45.39  NQ = National Qualifying
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fazio, Michael            17 JENNERSVILLE-PA-MA   1:40.14    1:40.63!NQ =   
              22.50       47.66 (25.16)     1:14.04 (26.38)     1:40.63 (26.59)
  2 Mahler, Adam              18 SKY-MA               1:45.24    1:42.82 NQ =   
              23.00       48.48 (25.48)     1:15.46 (26.98)     1:42.82 (27.36)
  3 Curran, Fran              18 PHOENIXVILLE-PA-MA   1:45.75    1:43.60 NQ =   
              24.32       50.62 (26.30)     1:17.40 (26.78)     1:43.60 (26.20)
  4 McKenrick, Aidan          17 PHOENIXVILLE-PA-MA   1:46.46    1:44.44 NQ =   
              23.73       49.71 (25.98)     1:16.75 (27.04)     1:44.44 (27.69)
  5 Slupe, Collin             17 KENNETT-PA-MA        1:46.41    1:45.34 NQ =   
              24.32       50.95 (26.63)     1:18.03 (27.08)     1:45.34 (27.31)
  6 McKeirnan, Conor          17 BRY-AM               1:48.00    1:45.58        
              23.20       49.41 (26.21)     1:17.14 (27.73)     1:45.58 (28.44)
  7 Flowers, Paul             18 SKY-MA               1:46.97    1:45.72        
              24.16       50.53 (26.37)     1:17.98 (27.45)     1:45.72 (27.74)
  8 Maher, Ryan               18 PHOENIXVILLE-PA-MA   1:46.27    1:45.76        
              24.64       51.36 (26.72)     1:18.46 (27.10)     1:45.76 (27.30)
  9 McCurley, Aiden           16 READINGBERKS-PA-MA   1:45.89    1:45.91        
              22.90       49.21 (26.31)     1:17.29 (28.08)     1:45.91 (28.62)
 10 Gonzalez, Benjamin        17 POCONO PIRANHAS-MA   1:46.61    1:46.12        
              24.02       50.51 (26.49)     1:18.09 (27.58)     1:46.12 (28.03)
 11 Bell, Zachary             18 NCCY                 1:43.42    1:47.19        
              23.97       49.41 (25.44)     1:17.18 (27.77)     1:47.19 (30.01)
 12 Thome, Kyle               15 INDY-AM              1:48.61    1:47.39        
              24.75       52.09 (27.34)     1:19.60 (27.51)     1:47.39 (27.79)
 13 Seifried, Matthew         17 RAYS-MA              1:47.85    1:47.41        
              25.03       52.14 (27.11)     1:19.88 (27.74)     1:47.41 (27.53)
 14 Sonsteby, Anders          18 SCAY-MA              1:48.65    1:47.44        
              24.70       51.88 (27.18)     1:19.60 (27.72)     1:47.44 (27.84)
 15 McMillen, Aidan           15 CC-MA                1:46.77    1:47.60        
              24.36       51.58 (27.22)     1:19.33 (27.75)     1:47.60 (28.27)
 15 Shotts, Robert            17 ESYST-ZZ             1:48.94    1:47.60        
              24.47       50.96 (26.49)     1:18.93 (27.97)     1:47.60 (28.67)
 17 Deemer, Adam              17 POCONO PIRANHAS-MA   1:48.27    1:47.84        
              24.97       52.36 (27.39)     1:20.21 (27.85)     1:47.84 (27.63)
 18 Hussin, Jack              16 PHOENIXVILLE-PA-MA   1:49.02    1:48.10        
              25.10       52.24 (27.14)     1:20.40 (28.16)     1:48.10 (27.70)
 19 Schwartz, Mitchell        17 PHOENIXVILLE-PA-MA   1:48.00    1:48.79        
              24.95       52.29 (27.34)     1:20.65 (28.36)     1:48.79 (28.14)
 20 Majka, Scott              16 WSY-MA               1:49.72    1:49.76        
              25.36       53.05 (27.69)     1:21.15 (28.10)     1:49.76 (28.61)
 21 LaCroix, Bryant           16 BAY-MA               1:49.57    1:49.92        
              24.70       52.70 (28.00)     1:21.54 (28.84)     1:49.92 (28.38)
 22 McDermott, Will           15 YORK Y-MA            1:49.59    1:50.15        
              24.68       51.81 (27.13)     1:20.42 (28.61)     1:50.15 (29.73)
 23 Laing, Cory               17 PHOENIXVILLE-PA-MA   1:48.95    1:50.26        
              25.18       52.52 (27.34)     1:20.99 (28.47)     1:50.26 (29.27)
 24 Songer, Nolan             16 SVY-AM               1:48.47    1:51.17        
              24.92       52.51 (27.59)     1:21.54 (29.03)     1:51.17 (29.63)
 
Event 305  Girls 15 & Over 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 22.91   3/24/2018 Paige Hetrick, Bradford                      
Nat'l Record: & 22.19    4/2/2015 Katrina Konopka, Middle Tyger, SC            
                24.69  NQ = National Qualifying
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hetrick, Paige            16 BRAD-NI                23.04      23.25 NQ =   
  2 Brown, Becca              18 READINGBERKS-PA-MA     23.76      23.85 NQ =   
  3 Mostek, Anya              15 PHOENIXVILLE-PA-MA     24.35      24.19 NQ =   
  4 Strunk, Skye              16 BOYERTOWN-PA-MA        24.33      24.24 NQ =   
  5 Fresa, Noel               16 UPY-MA                 24.44      24.40 NQ =   
  6 Walting, Margaret         16 WBY-MA                 24.56      24.64 NQ =   
  7 Matthews, Madison         18 FLY                    24.48      24.69 NQ =   
  8 Zelinske, Alexandra       16 PHOENIXVILLE-PA-MA     24.99      24.72        
  8 Kinton, Maddie            15 WAY-MA                 24.84      24.72        
 10 Cunningham, Rachel        15 HAY-MA                 24.50      24.77        
 11 Campbell, Cailin          18 POCONO PIRANHAS-MA     24.60      24.78        
 12 Wasielevski, Caroline     17 READINGBERKS-PA-MA     24.95      24.88        
 13 Roerig, Skylar            15 WBY-MA                 25.06      24.89        
 14 Fenn, Lauren              17 POCONO PIRANHAS-MA     24.69      24.96        
 15 Leskovansky, Abby         15 CLFD SHARKS            25.42      25.20        
 16 Lahmann-Metcalfe, Helen   16 READINGBERKS-PA-MA     25.21      25.21        
 17 Ritter, Sarah             15 PHOENIXVILLE-PA-MA     25.02      25.38        
 18 Brattley, Allison         16 TRIVALLEY-MA           25.30      25.39        
 19 Roscoe, Jenna             16 UNTY-AM                25.25      25.57        
 20 BecK, Zoey                15 GCY-AM                 25.30      25.60        
 21 Mikesell, Raegan          16 CLFD SHARKS            25.75      25.66        
 22 Feiertag, Greta           16 BOYERTOWN-PA-MA        25.37      25.74        
 23 McNulty, Peyton           18 POCONO PIRANHAS-MA     25.41      25.77        
 24 Yuan, Allison             16 UPPERMAINLINE-PA-MA    25.31      25.88        
 
Event 306  Boys 15 & Over 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 20.82        2005 T. Whitbeck, Meadville                       
Nat'l Record: & 19.52    4/1/2014 Ryan Held, Springfield, IL                   
                22.09  NQ = National Qualifying
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Evert, Jake               17 STARS-MA               20.94      20.76!NQ =   
  2 McBeth, Conner            16 NCCY                   21.28      21.20 NQ =   
  3 Bell, Isaiah              18 CYAA-ZZ                21.64      21.49 NQ =   
  4 Gordon, Daniel            15 HAY-MA                 21.75      21.52 NQ =   
  5 Tupper, Aaron             18 JENNERSVILLE-PA-MA     21.85      21.65 NQ =   
  6 Zinn, Elijah              18 CC-MA                  22.09      21.71 NQ =   
  7 Snyder, Caleb             17 HAZY                   22.44      22.02 NQ =   
  8 Crites, Billy             18 GYST-AM                22.27      22.11        
  9 Johnson, Jacob            18 UNTY-AM                22.32      22.14        
 10 Beard, Matthew            17 JS WINTER YMCA         22.25      22.21        
 11 Stine, Luke               16 BAY-MA                 22.63      22.32        
 12 Ferry, Gavin              16 FLY                    22.62      22.37        
 13 Heimes, Justin            16 UPY-MA                 22.46      22.41        
 14 Sherk, Zachary            16 READINGBERKS-PA-MA     22.25      22.42        
 15 Maher, Ryan               18 PHOENIXVILLE-PA-MA     22.97      22.43        
 16 Franzone, Louie           17 PHOENIXVILLE-PA-MA     22.61      22.44        
 17 ElDeiry, James            18 SCAY-MA                22.63      22.54        
 18 Decheck, Joey             16 SPY-AM                 22.48      22.60        
 19 Cunningham, Joshua        15 READINGBERKS-PA-MA     22.31      22.66        
 20 Girvan, Ryan              18 FLY                    22.63      22.80        
 21 Chryst, Caleb             16 TRI-HAMPTON-PA-MA      22.63      22.88        
 22 Schreffler, Dylan         15 HAZY                   22.76      23.03        
 23 Jeffries, Jackson         15 BRY-AM                 22.79      23.14        
 24 Barger, Frank             15 TYST                   22.72      23.62        
 
Event 307  Girls 15 & Over 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 54.48   3/24/2018 Paige Hetrick, Bradford                      
Nat'l Record: & 52.19    4/4/2015 Meghan Small, York, PA                       
                59.29  NQ = National Qualifying
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gring, Cameron            17 READINGBERKS-PA-MA     56.24      56.27 NQ =   
              26.95       56.27 (29.32)                                        
  2 Carson, Molly             16 KENNETT-PA-MA          57.34      56.85 NQ =   
              27.52       56.85 (29.33)                                        
  3 Fenn, Lauren              17 POCONO PIRANHAS-MA     58.34      57.74 NQ =   
              27.60       57.74 (30.14)                                        
  4 Fresa, Noel               16 UPY-MA               1:01.05      58.90 NQ =   
              28.67       58.90 (30.23)                                        
  5 Dando, Madison            15 HAZY                   59.64      59.33        
              28.62       59.33 (30.71)                                        
  6 Adams, Colleen            15 SCAY-MA                59.87      59.36        
              28.72       59.36 (30.64)                                        
  7 Fanella, Parker           16 INDY-AM                59.58      59.50        
              29.21       59.50 (30.29)                                        
  8 Wilson, Emma              17 GCY-AM                 59.71      59.71        
              28.59       59.71 (31.12)                                        
  9 McHenry, Sarah            15 BAY-MA               1:01.07      59.76        
              28.97       59.76 (30.79)                                        
 10 Campbell, Kara            16 POCONO PIRANHAS-MA   1:00.69      59.80        
              28.90       59.80 (30.90)                                        
 11 Ploskonka, Alexa          16 KENNETT-PA-MA          59.93    1:00.01        
              29.27     1:00.01 (30.74)                                        
 11 Ritzenthaler, Sophie      17 UPPERMAINLINE-PA-MA  1:00.42    1:00.01        
              29.26     1:00.01 (30.75)                                        
 13 Erley, Anastasia          16 ROCKY RUN-PA-MA      1:00.67    1:00.35        
              29.17     1:00.35 (31.18)                                        
 14 Taylor, Samantha          16 STARS-MA               59.64    1:00.73        
              29.34     1:00.73 (31.39)                                        
 15 McCracken, Sydney         15 KENNETT-PA-MA        1:01.32    1:00.90        
              29.26     1:00.90 (31.64)                                        
 16 DiCarlo, Lila             15 WSY-MA               1:01.41    1:00.96        
              29.16     1:00.96 (31.80)                                        
 17 Drake, Justine            18 NEYS BLUEFINS-MA     1:00.49    1:01.11        
              29.12     1:01.11 (31.99)                                        
 18 Pappas, Penelope          15 PHOENIXVILLE-PA-MA   1:00.97    1:01.16        
              29.60     1:01.16 (31.56)                                        
 19 Ritzenthaler, Madi        15 UPPERMAINLINE-PA-MA  1:01.32    1:01.27        
              29.80     1:01.27 (31.47)                                        
 20 BecK, Zoey                15 GCY-AM               1:01.63    1:01.99        
              29.67     1:01.99 (32.32)                                        
 21 Brelsford, Madesyn        16 EAST LYCO EELS       1:01.81    1:02.01        
              30.10     1:02.01 (31.91)                                        
 22 Ledford, Rachel           18 BYAC-AM              1:03.05    1:02.19        
              30.14     1:02.19 (32.05)                                        
 23 Hamilton, Gwyneth         17 UNTY-AM              1:02.29    1:03.39        
              30.43     1:03.39 (32.96)                                        
 24 Webster, Emma             17 BRAD-NI              1:02.52    1:03.66        
              30.81     1:03.66 (32.85)                                        
 
Event 308  Boys 15 & Over 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 49.79   3/21/2015 Brent Benedict, CORRY                        
Nat'l Record: & 47.06    4/5/2017 Austin Katz, Sarasota, FL                    
                53.99  NQ = National Qualifying
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Decheck, Justin           18 SPY-AM                 52.70      52.05 NQ =   
              25.15       52.05 (26.90)                                        
  2 Merchbaker, Josh          15 FLY                    52.40      52.56 NQ =   
              25.26       52.56 (27.30)                                        
  3 Alvino, Brendan           16 NEYS BLUEFINS-MA       53.24      53.16 NQ =   
              25.70       53.16 (27.46)                                        
  4 Jordan, Sam               17 EAST LYCO EELS         53.03      53.38 NQ =   
              26.22       53.38 (27.16)                                        
  5 Titus, Zachary            16 TYST                   52.72      53.43 NQ =   
              26.22       53.43 (27.21)                                        
  6 Leitz, JR                 18 LANSDOWNE-PA-MA        52.85      53.51 NQ =   
              25.62       53.51 (27.89)                                        
  7 Kasznay, Jonah            16 LIONVILLE-PA-MA        54.35      53.88 NQ =   
              26.07       53.88 (27.81)                                        
  8 Kawash, Peter             16 GSY-MA                 55.40      54.25        
              25.89       54.25 (28.36)                                        
  9 DeConti, Logan            15 RAYS-MA                54.92      54.40        
              26.52       54.40 (27.88)                                        
 10 Pappas, George            15 PHOENIXVILLE-PA-MA     53.81      54.65        
              25.92       54.65 (28.73)                                        
 11 Swanson, Isaac            17 CLFD SHARKS            54.94      54.75        
              26.15       54.75 (28.60)                                        
 12 Oliver, Justin            15 POCONO PIRANHAS-MA     55.32      55.01        
              26.62       55.01 (28.39)                                        
 13 Evert, Jake               17 STARS-MA               53.14      55.39        
              26.64       55.39 (28.75)                                        
 14 Santos, Jacob             16 BOYERTOWN-PA-MA        55.94      55.70        
              26.62       55.70 (29.08)                                        
 15 Beyer, Andrew             17 WARREN DOLPHINS        55.96      55.74        
              27.22       55.74 (28.52)                                        
 16 Ober, Nathan              16 KENNETT-PA-MA          55.51      55.97        
              26.78       55.97 (29.19)                                        
 17 Chemey, Anderson          16 BOYERTOWN-PA-MA        56.72      56.20        
              27.09       56.20 (29.11)                                        
 18 Laing, Sean               17 PHOENIXVILLE-PA-MA     56.17      56.46        
              27.04       56.46 (29.42)                                        
 19 Shotts, Robert            17 ESYST-ZZ               55.51      56.84        
              27.34       56.84 (29.50)                                        
 20 Anderson, Zach            17 RAYS-MA                56.45      57.12        
              27.68       57.12 (29.44)                                        
 21 Zilch, Herman IV          15 GR.  JOHNSTOWN-AM      55.92      57.61        
              27.80       57.61 (29.81)                                        
 22 McKenna, Luke             17 PHOENIXVILLE-PA-MA     56.41      57.69        
              28.09       57.69 (29.60)                                        
 23 Bennett, Colten           16 BAY-MA                 56.11      58.98        
              28.36       58.98 (30.62)                                        
 24 Johnson, Jacob            18 UNTY-AM                56.33      59.09        
              28.25       59.09 (30.84)                                        
 
Event 309  Girls 15 & Over 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:03.45        2001 C. Stanchock, Bloomsburg                   
Nat'l Record: & 1:00.24    4/6/2016 Meghan Small, York, PA                     
                1:07.89  NQ = National Qualifying
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walting, Margaret         16 WBY-MA               1:04.75    1:04.01 NQ =   
              29.87     1:04.01 (34.14)                                        
  2 Mostek, Anya              15 PHOENIXVILLE-PA-MA   1:05.37    1:04.99 NQ =   
              30.71     1:04.99 (34.28)                                        
  3 Bitting, Kaitlyn          15 READINGBERKS-PA-MA   1:06.23    1:05.86 NQ =   
              30.97     1:05.86 (34.89)                                        
  4 Weik, Krysta              18 LEBY-MA              1:11.64    1:07.02 NQ =   
              31.51     1:07.02 (35.51)                                        
  5 Moyer, Erin               17 READINGBERKS-PA-MA   1:06.49    1:07.39 NQ =   
              31.75     1:07.39 (35.64)                                        
  6 Grozio, Olivia            17 WBY-MA               1:08.42    1:08.91        
              32.61     1:08.91 (36.30)                                        
  7 Wise, Nancy               17 GCY-AM               1:07.61    1:09.09        
              31.98     1:09.09 (37.11)                                        
  8 Keegan, Meaghan           15 GSVY-MA              1:08.80    1:09.12        
              32.87     1:09.12 (36.25)                                        
  9 Ferguson, Abby            16 BAY-MA               1:09.13    1:09.28        
              32.74     1:09.28 (36.54)                                        
 10 McNulty, Peyton           18 POCONO PIRANHAS-MA   1:09.30    1:09.33        
              32.58     1:09.33 (36.75)                                        
 11 Mrosko, Maria             15 UNTY-AM              1:10.30    1:09.36        
              33.18     1:09.36 (36.18)                                        
 12 Foight, Maggie            17 READINGBERKS-PA-MA   1:09.95    1:09.62        
              32.86     1:09.62 (36.76)                                        
 13 Ruben, Taleah             15 SKY-MA               1:09.75    1:10.06        
              32.37     1:10.06 (37.69)                                        
 14 Decker, Alex              15 GSVY-MA              1:10.16    1:10.10        
              32.61     1:10.10 (37.49)                                        
 15 Curran, Anna              16 UPPERMAINLINE-PA-MA  1:10.59    1:10.15        
              32.72     1:10.15 (37.43)                                        
 16 Regan, Katie              16 WEST CHESTER-PA-MA   1:09.84    1:10.48        
              33.06     1:10.48 (37.42)                                        
 17 Drabick, Emily            17 BOYERTOWN-PA-MA      1:08.19    1:10.53        
              32.25     1:10.53 (38.28)                                        
 18 Bauer, Camryn             16 RDGY-ZZ              1:09.24    1:10.55        
              33.20     1:10.55 (37.35)                                        
 19 Schwedler, Joy            16 CENTRAL BUCKS-PA-MA  1:11.14    1:11.21        
              33.63     1:11.21 (37.58)                                        
 20 Scott, Abigail            16 RESY-AM              1:10.14    1:11.83        
              32.89     1:11.83 (38.94)                                        
 21 Saffer, Gabrielle         16 POCONO PIRANHAS-MA   1:12.90    1:12.02        
              33.37     1:12.02 (38.65)                                        
 22 Nelson, Emmy              15 TRI-HAMPTON-PA-MA    1:11.30    1:12.20        
              33.24     1:12.20 (38.96)                                        
 23 Merhaut, Eve              16 AVY                  1:11.56    1:12.57        
              34.39     1:12.57 (38.18)                                        
 24 McNabb, Amanda            15 GCY-AM               1:12.21    1:13.44        
              33.89     1:13.44 (39.55)                                        
 
Event 310  Boys 15 & Over 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 56.60        1994 J. Linn, East Shore                          
Nat'l Record: & 53.00    4/6/2016 Max McHugh, Door County, WI                  
              1:00.99  NQ = National Qualifying
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sherk, Zachary            16 READINGBERKS-PA-MA     58.35      57.62 NQ =   
              27.14       57.62 (30.48)                                        
  2 Crites, Billy             18 GYST-AM              1:00.04      58.76 NQ =   
              27.25       58.76 (31.51)                                        
  3 Oren, David               16 WSY-MA               1:00.49      58.83 NQ =   
              28.39       58.83 (30.44)                                        
  4 ElDeiry, James            18 SCAY-MA              1:00.12      59.13 NQ =   
              28.03       59.13 (31.10)                                        
  5 Flowers, Paul             18 SKY-MA               1:01.08    1:00.33 NQ =   
              28.27     1:00.33 (32.06)                                        
  6 Cerbone, William          16 POCONO PIRANHAS-MA   1:02.44    1:00.88 NQ =   
              28.43     1:00.88 (32.45)                                        
  7 Mui, Tyler                15 POCONO PIRANHAS-MA   1:00.91    1:01.16        
              28.11     1:01.16 (33.05)                                        
  8 Cholish, Joey             17 GSY-MA               1:01.10    1:01.47        
              28.74     1:01.47 (32.73)                                        
  9 Tye, Oliver               17 BOYERTOWN-PA-MA      1:03.04    1:01.51        
              28.67     1:01.51 (32.84)                                        
 10 Kasznay, Jonah            16 LIONVILLE-PA-MA      1:02.34    1:01.62        
              28.51     1:01.62 (33.11)                                        
 11 Johnson, Michael          16 CC-MA                1:03.28    1:01.66        
              28.73     1:01.66 (32.93)                                        
 12 Oliver, Kevin             17 POCONO PIRANHAS-MA   1:02.63    1:01.91        
              28.98     1:01.91 (32.93)                                        
 13 Valeriano, Max            17 READINGBERKS-PA-MA   1:02.49    1:02.00        
              29.11     1:02.00 (32.89)                                        
 14 Thome, Cole               16 INDY-AM              1:04.84    1:02.25        
              28.70     1:02.25 (33.55)                                        
 15 Monaghan, Justin          18 READINGBERKS-PA-MA   1:02.98    1:02.29        
              28.60     1:02.29 (33.69)                                        
 16 Ashbaugh, Stephen         17 WARREN DOLPHINS      1:02.33    1:02.44        
              29.16     1:02.44 (33.28)                                        
 17 Koss, Jacob               17 RDGY-ZZ              1:02.27    1:02.69        
              29.06     1:02.69 (33.63)                                        
 18 Lewis, Jonathon           18 UNTY-AM              1:02.78    1:02.71        
              29.08     1:02.71 (33.63)                                        
 19 Wright, Owen              15 WEST CHESTER-PA-MA   1:02.51    1:02.89        
              29.18     1:02.89 (33.71)                                        
 20 Bennett, Colten           16 BAY-MA               1:02.58    1:03.10        
              29.87     1:03.10 (33.23)                                        
 21 Gossow, Daniel            15 UPPERMAINLINE-PA-MA  1:03.40    1:03.33        
              29.83     1:03.33 (33.50)                                        
 22 Sherlock, Jon             16 WEST CHESTER-PA-MA   1:03.30    1:04.45        
              29.76     1:04.45 (34.69)                                        
 23 Li, Aaron                 17 UPPERMAINLINE-PA-MA  1:03.22    1:05.01        
              29.87     1:05.01 (35.14)                                        
 24 Hauptman, David           15 TYST                 1:05.15    1:06.01        
              30.61     1:06.01 (35.40)                                        
 
Event 311  Girls 15 & Over 200 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: ! 2:00.56   3/25/2017 Emma Seiberlich, Phoenixville-PA           
                2:10.79  NQ = National Qualifying
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kahn, Shelby              16 READINGBERKS-PA-MA   2:08.79    2:06.82 NQ =   
              28.48     1:00.60 (32.12)     1:33.46 (32.86)     2:06.82 (33.36)
  2 Woomer, Rachel            17 BOYERTOWN-PA-MA      2:08.41    2:07.91 NQ =   
              28.74     1:00.45 (31.71)     1:33.74 (33.29)     2:07.91 (34.17)
  3 Dangelo, Grace            17 SCAY-MA              2:11.54    2:09.77 NQ =   
              27.51       59.63 (32.12)     1:33.72 (34.09)     2:09.77 (36.05)
  4 Josey, Alana              16 YORK Y-MA            2:15.48    2:11.20        
              29.74     1:01.87 (32.13)     1:36.57 (34.70)     2:11.20 (34.63)
  5 Ehrnfeldt, Megan          15 BOYERTOWN-PA-MA      2:10.43    2:11.88        
              29.31     1:01.17 (31.86)     1:35.76 (34.59)     2:11.88 (36.12)
  6 Lloyd, Sydney             16 HAZY                 2:12.23    2:13.29        
              29.56     1:02.92 (33.36)     1:38.08 (35.16)     2:13.29 (35.21)
  7 Glasspool, Elizabeth      15 SPY-AM               2:13.67    2:14.44        
              28.50     1:02.23 (33.73)     1:37.56 (35.33)     2:14.44 (36.88)
  8 Cole, Zoey                17 BEFY                 2:15.89    2:15.19        
              29.24     1:03.62 (34.38)     1:39.04 (35.42)     2:15.19 (36.15)
  9 Fiesta, Gracey            16 UNTY-AM              2:15.62    2:15.86        
              29.37     1:03.73 (34.36)     1:39.52 (35.79)     2:15.86 (36.34)
 10 Niness, Mikayla           16 PHOENIXVILLE-PA-MA   2:15.23    2:15.87        
              28.19     1:01.70 (33.51)     1:37.85 (36.15)     2:15.87 (38.02)
 11 Wasielevski, Sarah        15 READINGBERKS-PA-MA   2:16.07    2:16.26        
              29.10     1:02.47 (33.37)     1:38.77 (36.30)     2:16.26 (37.49)
 12 Wynn, Josette             15 KENNETT-PA-MA        2:21.30    2:16.32        
              29.27     1:02.82 (33.55)     1:38.62 (35.80)     2:16.32 (37.70)
 12 Welker, Sydney            15 YORK Y-MA            2:14.33    2:16.32        
              29.38     1:02.68 (33.30)     1:38.73 (36.05)     2:16.32 (37.59)
 14 Rollings, Amanda          15 WEST CHESTER-PA-MA   2:16.52    2:16.41        
              29.44     1:03.40 (33.96)     1:39.55 (36.15)     2:16.41 (36.86)
 15 Fisher, Sarah             15 READINGBERKS-PA-MA   2:18.35    2:16.91        
              29.81     1:03.84 (34.03)     1:40.19 (36.35)     2:16.91 (36.72)
 16 Humphrey, Delaney         15 GSVY-MA              2:21.39    2:17.08        
              29.60     1:03.28 (33.68)     1:39.49 (36.21)     2:17.08 (37.59)
 17 Krauss, Marisa            16 WEST CHESTER-PA-MA   2:16.30    2:17.61        
              29.86     1:04.60 (34.74)     1:40.58 (35.98)     2:17.61 (37.03)
 18 Lambe, Jordan             16 UPPERMAINLINE-PA-MA  2:11.88    2:17.76        
              29.78     1:02.99 (33.21)     1:39.36 (36.37)     2:17.76 (38.40)
 19 Patarini, Angelina        16 RESY-AM              2:20.70    2:18.78        
              29.69     1:04.88 (35.19)     1:41.97 (37.09)     2:18.78 (36.81)
 20 Strayer, Catie            15 YORK Y-MA            2:18.80    2:19.08        
              30.54     1:04.91 (34.37)     1:41.58 (36.67)     2:19.08 (37.50)
 21 Delaney, Julia            16 POCONO PIRANHAS-MA   2:21.64    2:21.36        
              30.96     1:06.60 (35.64)     1:44.21 (37.61)     2:21.36 (37.15)
 22 Wallis, Karlee            15 EAST LYCO EELS       2:25.38    2:22.60        
              31.40     1:06.45 (35.05)     1:43.71 (37.26)     2:22.60 (38.89)
 23 Dzurko, Maddi             16 BRY-AM               2:23.93    2:24.22        
              30.43     1:06.04 (35.61)     1:44.68 (38.64)     2:24.22 (39.54)
 24 Axler, Elizabeth          17 CENTRAL BUCKS-PA-MA  2:28.94    2:25.51        
              30.63     1:06.07 (35.44)     1:44.08 (38.01)     2:25.51 (41.43)
 
Event 312  Boys 15 & Over 200 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:50.87   3/24/2018 Zachary Wolbert, POCONO PIRANHAS           
                1:58.19  NQ = National Qualifying
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mahler, Adam              18 SKY-MA               1:50.31    1:47.91!NQ =   
              23.61       50.74 (27.13)     1:19.19 (28.45)     1:47.91 (28.72)
  2 Irwin, Mason              16 BAY-MA               2:00.60    1:57.28 NQ =   
              25.18       54.97 (29.79)     1:25.78 (30.81)     1:57.28 (31.50)
  3 Ventura, Stephen          18 YORK Y-MA            2:01.54    1:58.85        
              25.92       55.90 (29.98)     1:27.18 (31.28)     1:58.85 (31.67)
  4 Lutcavage, Nick           17 WEST CHESTER-PA-MA   2:00.80    2:00.21        
              25.95       55.96 (30.01)     1:27.16 (31.20)     2:00.21 (33.05)
  5 McKenna, Luke             17 PHOENIXVILLE-PA-MA   2:00.82    2:00.26        
              27.00       57.63 (30.63)     1:29.11 (31.48)     2:00.26 (31.15)
  6 Barish, Ryan              16 KENNETT-PA-MA        2:00.80    2:00.36        
              26.19       56.17 (29.98)     1:28.47 (32.30)     2:00.36 (31.89)
  7 Ronayne, Tommy            16 RAYS-MA              2:01.69    2:00.71        
              26.41       56.47 (30.06)     1:27.86 (31.39)     2:00.71 (32.85)
  8 Hicks, Jared              18 YORK Y-MA            2:04.63    2:00.95        
              26.61       56.57 (29.96)     1:27.73 (31.16)     2:00.95 (33.22)
  9 Griffith, Isaac           15 INDY-AM              2:02.71    2:01.45        
              25.91       56.38 (30.47)     1:28.36 (31.98)     2:01.45 (33.09)
 10 Heasley, Foster           16 SCAY-MA              2:02.69    2:02.20        
              26.56       56.79 (30.23)     1:29.28 (32.49)     2:02.20 (32.92)
 11 Schwartz, Mitchell        17 PHOENIXVILLE-PA-MA   2:03.29    2:02.75        
              26.25       56.68 (30.43)     1:29.22 (32.54)     2:02.75 (33.53)
 12 Seifried, Matthew         17 RAYS-MA              2:05.06    2:03.38        
              27.30       58.58 (31.28)     1:30.99 (32.41)     2:03.38 (32.39)
 13 Kishbaugh, Nick           15 BAY-MA               2:06.43    2:03.74        
              26.97       58.01 (31.04)     1:30.96 (32.95)     2:03.74 (32.78)
 14 Decheck, Joey             16 SPY-AM               2:03.40    2:04.22        
              26.35       57.10 (30.75)     1:30.15 (33.05)     2:04.22 (34.07)
 15 McDermott, Will           15 YORK Y-MA            2:06.22    2:04.59        
              27.63       59.17 (31.54)     1:31.58 (32.41)     2:04.59 (33.01)
 15 Graff, Brett              17 WEST CHESTER-PA-MA   2:04.41    2:04.59        
              27.42       58.92 (31.50)     1:31.18 (32.26)     2:04.59 (33.41)
 17 Songer, Nolan             16 SVY-AM               2:02.18    2:04.82        
              26.78       57.61 (30.83)     1:30.58 (32.97)     2:04.82 (34.24)
 18 Hernandez, Juan           16 POCONO PIRANHAS-MA   2:06.35    2:04.95        
              27.24       58.40 (31.16)     1:30.84 (32.44)     2:04.95 (34.11)
 19 Majka, Scott              16 WSY-MA               2:05.87    2:05.43        
              27.49       59.07 (31.58)     1:31.65 (32.58)     2:05.43 (33.78)
 20 Sponenberg, Andrew        15 BAY-MA               2:07.10    2:07.03        
              27.48       59.63 (32.15)     1:32.93 (33.30)     2:07.03 (34.10)
 21 Bloom, Reece              15 SCAY-MA              2:05.76    2:07.46        
              27.78       59.55 (31.77)     1:33.23 (33.68)     2:07.46 (34.23)
 22 Schollaert, Noah          17 SPY-AM               2:12.42    2:09.61        
              29.14     1:01.12 (31.98)     1:35.72 (34.60)     2:09.61 (33.89)
 23 Basile, Jason             15 SVY-AM               2:08.17    2:09.96        
              27.48     1:00.55 (33.07)     1:35.00 (34.45)     2:09.96 (34.96)
 24 Clark, Wade               17 FLY                  2:12.45    2:12.31        
              26.99       59.23 (32.24)     1:34.76 (35.53)     2:12.31 (37.55)
 
Event 313  Girls 15 & Over 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 51.06        1999 J. Perruquet, Bloomsburg                     
Nat'l Record: & 48.50    4/3/2015 Katrina Konopka, Middle Tyger, SC            
                53.39  NQ = National Qualifying
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Roerig, Skylar            15 WBY-MA                 53.12      51.66 NQ =   
              24.97       51.66 (26.69)                                        
  2 Brown, Becca              18 READINGBERKS-PA-MA     51.76      52.42 NQ =   
              25.16       52.42 (27.26)                                        
  3 Kahn, Shelby              16 READINGBERKS-PA-MA     52.76      52.63 NQ =   
              25.49       52.63 (27.14)                                        
  4 Carson, Molly             16 KENNETT-PA-MA          52.75      53.02 NQ =   
              25.73       53.02 (27.29)                                        
  5 Ehrnfeldt, Megan          15 BOYERTOWN-PA-MA        53.83      53.50        
              26.24       53.50 (27.26)                                        
  6 Matthews, Madison         18 FLY                    53.64      53.60        
              25.77       53.60 (27.83)                                        
  7 Campbell, Kara            16 POCONO PIRANHAS-MA     54.50      53.76        
              25.65       53.76 (28.11)                                        
  8 Campbell, Cailin          18 POCONO PIRANHAS-MA     52.98      53.79        
              25.60       53.79 (28.19)                                        
  9 Merke, Erin               17 PHOENIXVILLE-PA-MA     53.60      53.89        
              26.08       53.89 (27.81)                                        
 10 Collin, Ava               15 UPPERMAINLINE-PA-MA    53.81      53.97        
              25.99       53.97 (27.98)                                        
 11 McCracken, Sydney         15 KENNETT-PA-MA          53.85      54.19        
              26.17       54.19 (28.02)                                        
 12 Gerhart, Sophie           16 SCAY-MA                54.85      54.44        
              26.09       54.44 (28.35)                                        
 13 Prushinski, Alison        17 GSY-MA                 54.06      54.48        
              25.79       54.48 (28.69)                                        
 13 Leskovansky, Abby         15 CLFD SHARKS            55.24      54.48        
              26.33       54.48 (28.15)                                        
 15 Cunningham, Rachel        15 HAY-MA                 54.66      54.49        
              25.90       54.49 (28.59)                                        
 16 Merrifield, Morgan        17 YORK Y-MA              54.88      54.50        
              25.98       54.50 (28.52)                                        
 17 Taylor, Samantha          16 STARS-MA               54.82      54.54        
              26.33       54.54 (28.21)                                        
 18 Erley, Anastasia          16 ROCKY RUN-PA-MA        54.77      54.61        
              26.06       54.61 (28.55)                                        
 19 Rayko, Payton             17 INDY-AM                54.64      54.73        
              26.42       54.73 (28.31)                                        
 20 Strunk, Skye              16 BOYERTOWN-PA-MA        53.54      55.09        
              25.93       55.09 (29.16)                                        
 21 Kinton, Maddie            15 WAY-MA                 55.16      55.35        
              25.92       55.35 (29.43)                                        
 22 Mock, Lauren              16 GR.  JOHNSTOWN-AM      55.35      55.36        
              26.94       55.36 (28.42)                                        
 23 Smiley, Aleana            16 GCY-AM                 56.16      55.56        
              26.57       55.56 (28.99)                                        
 24 Elsey, Gwendolyn          15 SVY-AM                 56.10      57.20        
              27.37       57.20 (29.83)                                        
 
Event 314  Boys 15 & Over 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 45.90   3/16/2008 Evan Reed, Upper Main Line                   
Nat'l Record: & 43.31    4/4/2014 Ryan Held, Springfield, IL                   
                48.19  NQ = National Qualifying
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mikesell, Luke            17 CLFD SHARKS            47.23      45.85!NQ =   
              22.13       45.85 (23.72)                                        
  2 McBeth, Conner            16 NCCY                   46.59      46.15 NQ =   
              22.08       46.15 (24.07)                                        
  3 McCurley, Aiden           16 READINGBERKS-PA-MA     46.65      46.71 NQ =   
              22.27       46.71 (24.44)                                        
  4 McKeirnan, Conor          17 BRY-AM                 48.35      47.27 NQ =   
              22.53       47.27 (24.74)                                        
  5 Leitz, JR                 18 LANSDOWNE-PA-MA        47.44      47.31 NQ =   
              22.77       47.31 (24.54)                                        
  6 Gordon, Daniel            15 HAY-MA                 47.89      47.87 NQ =   
              22.91       47.87 (24.96)                                        
  7 Bell, Zachary             18 NCCY                   47.39      47.89 NQ =   
              23.02       47.89 (24.87)                                        
  8 Empie, Connor             17 BAY-MA                 48.72      48.11 NQ =   
              22.92       48.11 (25.19)                                        
  9 Beard, Matthew            17 JS WINTER YMCA         49.08      48.57        
              23.11       48.57 (25.46)                                        
 10 Zinn, Elijah              18 CC-MA                  49.03      48.61        
              23.25       48.61 (25.36)                                        
 11 Thome, Cole               16 INDY-AM                49.74      48.72        
              23.41       48.72 (25.31)                                        
 12 Witt, Noah                18 SCAY-MA                49.58      48.77        
              23.36       48.77 (25.41)                                        
 13 Curran, Fran              18 PHOENIXVILLE-PA-MA     48.70      48.81        
              23.51       48.81 (25.30)                                        
 14 Baganski, Brendan         15 PHOENIXVILLE-PA-MA     48.76      48.83        
              23.16       48.83 (25.67)                                        
 15 Schreffler, Ryan          17 HAZY                   48.66      48.86        
              23.16       48.86 (25.70)                                        
 16 Gonzalez, Benjamin        17 POCONO PIRANHAS-MA     49.23      48.93        
              23.42       48.93 (25.51)                                        
 17 Perez Bonilla, Jan        15 PHOENIXVILLE-PA-MA     49.01      49.08        
              23.40       49.08 (25.68)                                        
 18 Slupe, Collin             17 KENNETT-PA-MA          49.15      49.19        
              23.83       49.19 (25.36)                                        
 19 Swanson, Isaac            17 CLFD SHARKS            49.80      49.21        
              23.49       49.21 (25.72)                                        
 20 Hussin, Jack              16 PHOENIXVILLE-PA-MA     49.95      49.32        
              23.59       49.32 (25.73)                                        
 20 Oliver, Kevin             17 POCONO PIRANHAS-MA     49.46      49.32        
              23.73       49.32 (25.59)                                        
 22 Cunningham, Joshua        15 READINGBERKS-PA-MA     49.71      49.34        
              23.59       49.34 (25.75)                                        
 23 McMillen, Aidan           15 CC-MA                  49.37      50.16        
              24.12       50.16 (26.04)                                        
 24 Thorp, Elliot             17 CLFD SHARKS            49.86      51.26        
              24.19       51.26 (27.07)                                        
 
Event 315  Girls 15 & Over 200 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:56.90   3/25/2017 Emma Seiberlich, Phoenixville-PA           
                2:07.49  NQ = National Qualifying
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rickert, Marlee           16 READINGBERKS-PA-MA   2:04.84    2:02.69 NQ =   
              28.93     1:00.35 (31.42)     1:32.12 (31.77)     2:02.69 (30.57)
  2 Gring, Cameron            17 READINGBERKS-PA-MA   2:02.73    2:02.84 NQ =   
              28.76       59.95 (31.19)     1:31.50 (31.55)     2:02.84 (31.34)
  3 Mostek, Anya              15 PHOENIXVILLE-PA-MA   2:05.25    2:04.25 NQ =   
              28.57       59.47 (30.90)     1:31.98 (32.51)     2:04.25 (32.27)
  4 Fenn, Lauren              17 POCONO PIRANHAS-MA   2:08.05    2:05.51 NQ =   
              29.08     1:00.72 (31.64)     1:32.64 (31.92)     2:05.51 (32.87)
  5 Zelinske, Alexandra       16 PHOENIXVILLE-PA-MA   2:06.30    2:06.25 NQ =   
              29.00     1:00.23 (31.23)     1:33.00 (32.77)     2:06.25 (33.25)
  6 Hersh, Michaela           17 BOYERTOWN-PA-MA      2:12.75    2:06.90 NQ =   
              29.93     1:01.67 (31.74)     1:34.27 (32.60)     2:06.90 (32.63)
  7 Fanella, Parker           16 INDY-AM              2:08.65    2:07.69        
              30.18     1:02.60 (32.42)     1:35.76 (33.16)     2:07.69 (31.93)
  8 Fresa, Noel               16 UPY-MA               2:10.35    2:08.36        
              29.62     1:01.44 (31.82)     1:34.97 (33.53)     2:08.36 (33.39)
  9 Dando, Madison            15 HAZY                 2:09.24    2:08.79        
              30.29     1:03.15 (32.86)     1:36.17 (33.02)     2:08.79 (32.62)
 10 Ploskonka, Alexa          16 KENNETT-PA-MA        2:08.52    2:09.21        
              29.83     1:01.32 (31.49)     1:35.05 (33.73)     2:09.21 (34.16)
 11 Blake, Lindsay            15 UPPERMAINLINE-PA-MA  2:12.41    2:10.19        
              30.55     1:03.63 (33.08)     1:37.40 (33.77)     2:10.19 (32.79)
 12 Laux, Claire              18 YORK Y-MA            2:12.29    2:10.87        
              31.19     1:03.63 (32.44)     1:37.29 (33.66)     2:10.87 (33.58)
 13 McNulty, Peyton           18 POCONO PIRANHAS-MA   2:12.74    2:10.95        
              30.64     1:04.34 (33.70)     1:38.20 (33.86)     2:10.95 (32.75)
 14 Ritzenthaler, Sophie      17 UPPERMAINLINE-PA-MA  2:12.44    2:10.99        
              30.94     1:03.93 (32.99)     1:37.87 (33.94)     2:10.99 (33.12)
 15 Li, Julia                 15 WEST CHESTER-PA-MA   2:11.50    2:11.19        
              31.04     1:03.83 (32.79)     1:37.04 (33.21)     2:11.19 (34.15)
 16 Turner, Peyton            16 UPPERMAINLINE-PA-MA  2:13.45    2:11.33        
              29.39     1:03.07 (33.68)     1:38.30 (35.23)     2:11.33 (33.03)
 17 Prushinski, Alison        17 GSY-MA               2:13.04    2:11.50        
              30.63     1:03.66 (33.03)     1:37.56 (33.90)     2:11.50 (33.94)
 18 Laux, Laura               15 YORK Y-MA            2:13.29    2:12.37        
              30.16     1:03.27 (33.11)     1:37.64 (34.37)     2:12.37 (34.73)
 19 Reck, Campbell            15 BAY-MA               2:12.86    2:13.85        
              30.81     1:04.61 (33.80)     1:39.84 (35.23)     2:13.85 (34.01)
 20 Ledford, Rachel           18 BYAC-AM              2:16.63    2:15.79        
              32.05     1:06.53 (34.48)     1:41.27 (34.74)     2:15.79 (34.52)
 21 Webster, Emma             17 BRAD-NI              2:12.88    2:16.54        
              31.76     1:06.21 (34.45)     1:41.70 (35.49)     2:16.54 (34.84)
 22 Jager, Saskia             15 MYST                 2:17.83    2:18.66        
              32.19     1:06.41 (34.22)     1:42.37 (35.96)     2:18.66 (36.29)
 23 White, Delanee            17 SPY-AM               2:18.94    2:19.53        
              31.38     1:06.43 (35.05)     1:42.76 (36.33)     2:19.53 (36.77)
 24 Decker, Mae               16 BRY-AM               2:20.35    2:20.62        
              31.49     1:06.07 (34.58)     1:43.54 (37.47)     2:20.62 (37.08)
 
Event 316  Boys 15 & Over 200 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:51.47   3/24/2018 Justin Heimes, UPY  -MA                    
                1:56.59  NQ = National Qualifying
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fazio, Michael            17 JENNERSVILLE-PA-MA   1:57.59    1:52.52 NQ =   
              26.60       55.11 (28.51)     1:24.17 (29.06)     1:52.52 (28.35)
  2 Titus, Zachary            16 TYST                 1:55.84    1:55.32 NQ =   
              26.81       56.36 (29.55)     1:26.28 (29.92)     1:55.32 (29.04)
  3 Jordan, Sam               17 EAST LYCO EELS       1:55.39    1:55.73 NQ =   
              27.49       57.00 (29.51)     1:27.02 (30.02)     1:55.73 (28.71)
  4 Stine, Luke               16 BAY-MA               1:57.48    1:56.10 NQ =   
              27.48       56.80 (29.32)     1:27.02 (30.22)     1:56.10 (29.08)
  5 DeConti, Logan            15 RAYS-MA              1:59.30    1:56.21 NQ =   
              28.01       58.17 (30.16)     1:27.12 (28.95)     1:56.21 (29.09)
  6 Beyer, Andrew             17 WARREN DOLPHINS      2:00.30    1:58.02        
              28.11       58.14 (30.03)     1:28.04 (29.90)     1:58.02 (29.98)
  7 Tupper, Aaron             18 JENNERSVILLE-PA-MA   1:58.03    1:58.44        
              27.78       57.91 (30.13)     1:28.49 (30.58)     1:58.44 (29.95)
  8 Anderson, Zach            17 RAYS-MA              2:00.34    1:58.60        
              27.22       57.02 (29.80)     1:27.87 (30.85)     1:58.60 (30.73)
  9 LaCroix, Bryant           16 BAY-MA               2:00.51    1:59.24        
              27.44       57.38 (29.94)     1:28.42 (31.04)     1:59.24 (30.82)
 10 Morris, Justin            16 BOYERTOWN-PA-MA      2:02.04    2:00.41        
              28.05       58.08 (30.03)     1:29.40 (31.32)     2:00.41 (31.01)
 11 Pappas, George            15 PHOENIXVILLE-PA-MA   2:02.09    2:01.40        
              27.91       58.40 (30.49)     1:29.89 (31.49)     2:01.40 (31.51)
 12 Goulstone, Tony           15 HAZY                 2:01.22    2:01.96        
              28.44       59.57 (31.13)     1:30.87 (31.30)     2:01.96 (31.09)
 13 Hause, Kaleb              16 BAY-MA               2:02.00    2:02.16        
              27.27       57.91 (30.64)     1:29.80 (31.89)     2:02.16 (32.36)
 14 Braithwaite, Max          15 KENNETT-PA-MA        2:06.31    2:03.83        
              28.71       59.75 (31.04)     1:31.91 (32.16)     2:03.83 (31.92)
 15 Ober, Nathan              16 KENNETT-PA-MA        2:02.99    2:03.93        
              28.57     1:00.29 (31.72)     1:32.68 (32.39)     2:03.93 (31.25)
 16 Chemey, Anderson          16 BOYERTOWN-PA-MA      2:05.07    2:04.05        
              28.88     1:00.31 (31.43)     1:32.30 (31.99)     2:04.05 (31.75)
 17 Sampson, Ethan            17 UPPERMAINLINE-PA-MA  2:05.65    2:04.32        
              28.41       59.30 (30.89)     1:31.45 (32.15)     2:04.32 (32.87)
 18 Sortore, Tyler            17 BRAD-NI              2:03.90    2:04.65        
              29.53     1:01.12 (31.59)     1:32.43 (31.31)     2:04.65 (32.22)
 19 Thome, Kyle               15 INDY-AM              2:05.05    2:06.05        
              28.72     1:00.40 (31.68)     1:33.52 (33.12)     2:06.05 (32.53)
 20 Rankin, Patrick           16 LANSDOWNE-PA-MA      2:06.88    2:06.11        
              29.07     1:00.65 (31.58)     1:33.41 (32.76)     2:06.11 (32.70)
 21 Hebel, Evan               15 READINGBERKS-PA-MA   2:07.07    2:06.30        
              28.35       59.49 (31.14)     1:32.59 (33.10)     2:06.30 (33.71)
 22 Oliver, Justin            15 POCONO PIRANHAS-MA   2:06.93    2:06.44        
              28.32     1:00.58 (32.26)     1:33.90 (33.32)     2:06.44 (32.54)
 23 Meterko, Ian              17 DUBO                 2:07.97    2:07.28        
              29.76     1:01.90 (32.14)     1:34.61 (32.71)     2:07.28 (32.67)
 24 Hicks, Jared              18 YORK Y-MA            2:05.70    2:08.25        
              29.04     1:01.50 (32.46)     1:34.90 (33.40)     2:08.25 (33.35)
 
Event 317  Girls 15 & Over 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 2:20.07   3/20/2016 Emily Glinecke, Boyertown-PA               
                2:27.59  NQ = National Qualifying
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walting, Margaret         16 WBY-MA               2:23.90    2:21.84 NQ =   
              31.21     1:07.04 (35.83)     1:44.64 (37.60)     2:21.84 (37.20)
  2 Krauss, Marisa            16 WEST CHESTER-PA-MA   2:24.86    2:22.36 NQ =   
              31.42     1:07.43 (36.01)     1:44.69 (37.26)     2:22.36 (37.67)
  3 Moyer, Erin               17 READINGBERKS-PA-MA   2:26.21    2:26.69 NQ =   
              32.62     1:09.29 (36.67)     1:47.95 (38.66)     2:26.69 (38.74)
  4 Weik, Krysta              18 LEBY-MA              2:36.27    2:27.49 NQ =   
              32.22     1:09.66 (37.44)     1:48.67 (39.01)     2:27.49 (38.82)
  5 Foight, Maggie            17 READINGBERKS-PA-MA   2:30.18    2:29.47        
              33.03     1:10.69 (37.66)     1:49.80 (39.11)     2:29.47 (39.67)
  6 Kessler, Harley           16 INDY-AM              2:33.00    2:30.52        
              33.28     1:11.67 (38.39)     1:51.75 (40.08)     2:30.52 (38.77)
  7 Keegan, Meaghan           15 GSVY-MA              2:29.15    2:30.86        
              33.48     1:10.93 (37.45)     1:50.40 (39.47)     2:30.86 (40.46)
  8 Ferguson, Abby            16 BAY-MA               2:30.14    2:30.98        
              33.63     1:11.91 (38.28)     1:51.17 (39.26)     2:30.98 (39.81)
  9 Grozio, Olivia            17 WBY-MA               2:30.26    2:31.27        
              33.82     1:11.24 (37.42)     1:50.76 (39.52)     2:31.27 (40.51)
 10 Woomer, Rachel            17 BOYERTOWN-PA-MA      2:33.89    2:31.70        
              34.68     1:13.10 (38.42)     1:52.47 (39.37)     2:31.70 (39.23)
 11 Boyce, Katelyn            17 WSY-MA               2:32.39    2:32.70        
              34.91     1:13.47 (38.56)     1:52.77 (39.30)     2:32.70 (39.93)
 12 Regan, Katie              16 WEST CHESTER-PA-MA   2:31.94    2:33.38        
              33.08     1:11.93 (38.85)     1:52.44 (40.51)     2:33.38 (40.94)
 13 Ruben, Taleah             15 SKY-MA               2:33.22    2:34.23        
              35.11     1:14.20 (39.09)     1:54.20 (40.00)     2:34.23 (40.03)
 14 Decker, Alex              15 GSVY-MA              2:34.49    2:35.23        
              34.50     1:13.70 (39.20)     1:55.42 (41.72)     2:35.23 (39.81)
 15 Bonson, Hannah            16 JVYMCA               2:36.14    2:35.60        
              34.97     1:13.91 (38.94)     1:54.72 (40.81)     2:35.60 (40.88)
 16 Merhaut, Eve              16 AVY                  2:33.82    2:36.46        
              34.91     1:13.97 (39.06)     1:55.20 (41.23)     2:36.46 (41.26)
 17 Curran, Anna              16 UPPERMAINLINE-PA-MA  2:37.75    2:36.84        
              35.76     1:15.25 (39.49)     1:55.59 (40.34)     2:36.84 (41.25)
 18 Saffer, Gabrielle         16 POCONO PIRANHAS-MA   2:39.61    2:38.81        
              35.23     1:15.26 (40.03)     1:56.58 (41.32)     2:38.81 (42.23)
 19 Zablocki, Mikayla         16 SNYDER STINGRAYS     2:41.08    2:38.98        
              34.66     1:14.60 (39.94)     1:56.63 (42.03)     2:38.98 (42.35)
 20 Scott, Abigail            16 RESY-AM              2:36.80    2:39.52        
              34.82     1:14.84 (40.02)     1:56.98 (42.14)     2:39.52 (42.54)
 21 Bauer, Camryn             16 RDGY-ZZ              2:39.33    2:39.99        
              35.94     1:17.53 (41.59)     1:59.93 (42.40)     2:39.99 (40.06)
 22 Johnson, Paige            15 WARREN DOLPHINS      2:40.22    2:41.57        
              35.35     1:16.17 (40.82)     1:58.20 (42.03)     2:41.57 (43.37)
 23 Nelson, Emmy              15 TRI-HAMPTON-PA-MA    2:40.95    2:42.31        
              35.87     1:16.66 (40.79)     1:59.92 (43.26)     2:42.31 (42.39)
 24 Weiss, Ellie              17 BYAC-AM              2:40.28    2:43.40        
              35.87     1:16.66 (40.79)     2:00.34 (43.68)     2:43.40 (43.06)
 
Event 318  Boys 15 & Over 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 2:03.92   3/21/2015 Chadd Cummings, BYAC -AM                   
                2:12.99  NQ = National Qualifying
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Oren, David               16 WSY-MA               2:12.36    2:07.29 NQ =   
              29.54     1:01.55 (32.01)     1:34.19 (32.64)     2:07.29 (33.10)
  2 Ventura, Stephen          18 YORK Y-MA            2:16.44    2:10.61 NQ =   
              29.13     1:01.93 (32.80)     1:35.68 (33.75)     2:10.61 (34.93)
  3 Crites, Billy             18 GYST-AM              2:11.77    2:10.86 NQ =   
              28.81     1:01.48 (32.67)     1:35.00 (33.52)     2:10.86 (35.86)
  4 Sherk, Zachary            16 READINGBERKS-PA-MA   2:08.92    2:13.03        
              28.46     1:01.39 (32.93)     1:36.35 (34.96)     2:13.03 (36.68)
  5 Gossow, Daniel            15 UPPERMAINLINE-PA-MA  2:14.75    2:15.08        
              29.76     1:03.66 (33.90)     1:38.78 (35.12)     2:15.08 (36.30)
  6 Eshelman, Jacob           18 FLY                  2:18.65    2:15.96        
              29.93     1:03.42 (33.49)     1:39.92 (36.50)     2:15.96 (36.04)
  7 Valeriano, Max            17 READINGBERKS-PA-MA   2:17.83    2:16.35        
              30.31     1:05.21 (34.90)     1:41.41 (36.20)     2:16.35 (34.94)
  8 Wright, Owen              15 WEST CHESTER-PA-MA   2:18.30    2:16.86        
              30.51     1:05.28 (34.77)     1:41.00 (35.72)     2:16.86 (35.86)
  9 Johnson, Michael          16 CC-MA                2:28.10    2:17.11        
              29.71     1:04.66 (34.95)     1:41.04 (36.38)     2:17.11 (36.07)
 10 Mui, Tyler                15 POCONO PIRANHAS-MA   2:16.85    2:17.15        
              30.04     1:04.05 (34.01)     1:40.45 (36.40)     2:17.15 (36.70)
 11 Cholish, Joey             17 GSY-MA               2:21.56    2:18.05        
              31.43     1:06.60 (35.17)     1:43.52 (36.92)     2:18.05 (34.53)
 12 Sherlock, Jon             16 WEST CHESTER-PA-MA   2:19.02    2:18.63        
              30.66     1:07.32 (36.66)     1:42.15 (34.83)     2:18.63 (36.48)
 13 Hickey, Andrew            17 WEST CHESTER-PA-MA   2:21.49    2:19.76        
              30.67     1:05.74 (35.07)     1:42.23 (36.49)     2:19.76 (37.53)
 14 Gangloff, Karl            16 BRAD-NI              2:21.88    2:19.96        
              31.39     1:06.82 (35.43)     1:43.34 (36.52)     2:19.96 (36.62)
 15 Bush, Christopher         17 BRY-AM               2:17.91    2:20.12        
              31.57     1:06.87 (35.30)     1:43.64 (36.77)     2:20.12 (36.48)
 16 Chase, Tommy              16 WSY-MA               2:19.79    2:21.64        
              31.70     1:07.04 (35.34)     1:43.92 (36.88)     2:21.64 (37.72)
 17 Schwalm, Gannon           15 YORK Y-MA            2:28.60    2:22.80        
              32.28     1:08.71 (36.43)     1:45.64 (36.93)     2:22.80 (37.16)
 18 Schohn, Sam               15 SPY-AM               2:24.52    2:23.94        
              32.56     1:08.78 (36.22)     1:46.00 (37.22)     2:23.94 (37.94)
 19 Pishnenko, Vladimir       18 CENTRAL BUCKS-PA-MA  2:24.85    2:24.05        
              30.17     1:05.53 (35.36)     1:44.11 (38.58)     2:24.05 (39.94)
 20 Monaghan, Justin          18 READINGBERKS-PA-MA   2:21.88    2:24.35        
              31.58     1:08.29 (36.71)     1:46.33 (38.04)     2:24.35 (38.02)
 21 Bennett, Colten           16 BAY-MA               2:21.31    2:24.43        
              31.49     1:07.56 (36.07)     1:45.76 (38.20)     2:24.43 (38.67)
 22 Muth, Kenny               17 SNYDER STINGRAYS     2:27.35    2:25.67        
              32.22     1:09.31 (37.09)     1:47.42 (38.11)     2:25.67 (38.25)
 23 Hauptman, David           15 TYST                 2:25.38    2:26.06        
              32.62     1:09.97 (37.35)     1:48.48 (38.51)     2:26.06 (37.58)
 24 Liu, Benson               15 INDY-AM              2:28.58    2:28.73        
              31.66     1:09.66 (38.00)     1:48.57 (38.91)     2:28.73 (40.16)
 
Event 319  Girls 15 & Over 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: ! 55.34   3/24/2018 Paige Hetrick, Bradford                      
Nat'l Record: & 52.43    4/5/2016 Caitlin Tcyz, Bath, ME                       
                58.79  NQ = National Qualifying
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hetrick, Paige            16 BRAD-NI                54.44      54.17!NQ =   
              25.10       54.17 (29.07)                                        
  2 Rickert, Marlee           16 READINGBERKS-PA-MA     58.77      56.72 NQ =   
              26.95       56.72 (29.77)                                        
  3 Ehrnfeldt, Megan          15 BOYERTOWN-PA-MA        58.70      57.81 NQ =   
              27.50       57.81 (30.31)                                        
  4 Bitting, Kaitlyn          15 READINGBERKS-PA-MA     58.13      57.95 NQ =   
              27.24       57.95 (30.71)                                        
  5 Campbell, Kara            16 POCONO PIRANHAS-MA     58.56      58.04 NQ =   
              26.60       58.04 (31.44)                                        
  6 Yuan, Allison             16 UPPERMAINLINE-PA-MA    58.95      58.38 NQ =   
              27.58       58.38 (30.80)                                        
  7 Mrosko, Maria             15 UNTY-AM                59.10      58.99        
              28.00       58.99 (30.99)                                        
  8 Lloyd, Sydney             16 HAZY                   59.87      59.28        
              27.78       59.28 (31.50)                                        
  9 Houseknecht, Alexa        16 LIONVILLE-PA-MA      1:00.14      59.41        
              27.54       59.41 (31.87)                                        
 10 Glasspool, Elizabeth      15 SPY-AM               1:00.01      59.96        
              27.74       59.96 (32.22)                                        
 11 Merke, Erin               17 PHOENIXVILLE-PA-MA     59.71    1:00.00        
              28.42     1:00.00 (31.58)                                        
 12 Utecht, Allyssa           17 PHOENIXVILLE-PA-MA     59.59    1:00.49        
              27.40     1:00.49 (33.09)                                        
 13 Welker, Sydney            15 YORK Y-MA            1:01.81    1:00.57        
              28.49     1:00.57 (32.08)                                        
 14 Ploskonka, Alexa          16 KENNETT-PA-MA        1:01.27    1:01.01        
              28.50     1:01.01 (32.51)                                        
 15 Wasielevski, Sarah        15 READINGBERKS-PA-MA   1:00.11    1:01.05        
              27.69     1:01.05 (33.36)                                        
 16 Matthews, Madison         18 FLY                  1:01.87    1:01.08        
              27.63     1:01.08 (33.45)                                        
 17 Fiesta, Gracey            16 UNTY-AM              1:02.01    1:01.34        
              28.91     1:01.34 (32.43)                                        
 18 Fisher, Sarah             15 READINGBERKS-PA-MA   1:01.98    1:01.89        
              28.61     1:01.89 (33.28)                                        
 19 Pappas, Penelope          15 PHOENIXVILLE-PA-MA   1:01.96    1:02.25        
              28.74     1:02.25 (33.51)                                        
 20 Brelsford, Madesyn        16 EAST LYCO EELS       1:02.18    1:02.48        
              29.25     1:02.48 (33.23)                                        
 21 Hamilton, Gwyneth         17 UNTY-AM              1:02.08    1:02.78        
              29.33     1:02.78 (33.45)                                        
 22 Yauger, Miranda           17 UNTY-AM              1:02.28    1:02.86        
              28.91     1:02.86 (33.95)                                        
 23 Lehr, Talia               15 STARS-MA             1:01.36    1:02.94        
              29.23     1:02.94 (33.71)                                        
 24 Kinton, Maddie            15 WAY-MA               1:03.03    1:04.68        
              29.88     1:04.68 (34.80)                                        
 
Event 320  Boys 15 & Over 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: ! 48.66   3/21/2015 Brent Benedict, CORRY                        
Nat'l Record: & 46.96    4/7/2009 Tim Phillips, Marietta, OH                   
                52.99  NQ = National Qualifying
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mahler, Adam              18 SKY-MA                 50.93      49.51 NQ =   
              22.93       49.51 (26.58)                                        
  2 Shirk, Roanoke            16 BOYERTOWN-PA-MA        50.77      50.86 NQ =   
              23.81       50.86 (27.05)                                        
  3 Mikesell, Luke            17 CLFD SHARKS            52.03      51.26 NQ =   
              24.06       51.26 (27.20)                                        
  4 Decheck, Justin           18 SPY-AM                 52.32      51.51 NQ =   
              24.40       51.51 (27.11)                                        
  5 Leitz, JR                 18 LANSDOWNE-PA-MA        51.58      51.58 NQ =   
              24.15       51.58 (27.43)                                        
  6 Maher, Ryan               18 PHOENIXVILLE-PA-MA     52.19      51.72 NQ =   
              24.14       51.72 (27.58)                                        
  7 McKeirnan, Conor          17 BRY-AM                 52.87      52.04 NQ =   
              24.02       52.04 (28.02)                                        
  8 Alvino, Brendan           16 NEYS BLUEFINS-MA       53.07      52.38 NQ =   
              25.41       52.38 (26.97)                                        
  9 Lutcavage, Nick           17 WEST CHESTER-PA-MA     53.79      52.72 NQ =   
              24.72       52.72 (28.00)                                        
 10 ElDeiry, James            18 SCAY-MA                54.17      53.39        
              25.09       53.39 (28.30)                                        
 11 Ferry, Gavin              16 FLY                    53.21      53.43        
              24.92       53.43 (28.51)                                        
 12 Bell, Isaiah              18 CYAA-ZZ                54.84      53.51        
              24.46       53.51 (29.05)                                        
 13 Cunningham, Joshua        15 READINGBERKS-PA-MA     53.79      53.64        
              25.05       53.64 (28.59)                                        
 14 McBeth, Conner            16 NCCY                   54.82      53.97        
              24.84       53.97 (29.13)                                        
 15 Schreffler, Ryan          17 HAZY                   54.41      54.12        
              25.32       54.12 (28.80)                                        
 16 Barish, Ryan              16 KENNETT-PA-MA          54.46      54.51        
              25.49       54.51 (29.02)                                        
 17 Laing, Sean               17 PHOENIXVILLE-PA-MA     53.92      54.57        
              24.59       54.57 (29.98)                                        
 18 Baganski, Brendan         15 PHOENIXVILLE-PA-MA     52.92      54.59        
              24.76       54.59 (29.83)                                        
 18 Zilch, Herman IV          15 GR.  JOHNSTOWN-AM      54.50      54.59        
              25.36       54.59 (29.23)                                        
 20 Sweet, Ryan               17 ESYST-ZZ               55.21      54.62        
              25.57       54.62 (29.05)                                        
 21 Heasley, Foster           16 SCAY-MA                55.56      54.64        
              25.41       54.64 (29.23)                                        
 22 Kim, Stanley              15 UPPERMAINLINE-PA-MA    55.38      54.71        
              25.43       54.71 (29.28)                                        
 23 Schwartz, Mitchell        17 PHOENIXVILLE-PA-MA     54.70      55.12        
              25.75       55.12 (29.37)                                        
 24 Esslinger, Robby          17 LIONVILLE-PA-MA        55.14      55.26        
              24.96       55.26 (30.30)                                        
 
Event 321  Girls 15 & Over 200 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record: ! 2:04.28   3/25/2017 Camryn Forbes, BYAC-AM                     
Nat'l Record: & 1:54.25    4/3/2015 Meghan Small, York, PA                     
                2:10.19  NQ = National Qualifying
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gring, Cameron            17 READINGBERKS-PA-MA   2:08.51    2:08.52 NQ =   
              27.62     1:00.02 (32.40)     1:38.06 (38.04)     2:08.52 (30.46)
  2 Kahn, Shelby              16 READINGBERKS-PA-MA   2:12.40    2:08.70 NQ =   
              27.68     1:01.25 (33.57)     1:39.17 (37.92)     2:08.70 (29.53)
  3 Hersh, Michaela           17 BOYERTOWN-PA-MA      2:14.59    2:10.94        
              27.92     1:00.55 (32.63)     1:40.03 (39.48)     2:10.94 (30.91)
  4 Campbell, Cailin          18 POCONO PIRANHAS-MA   2:10.06    2:11.86        
              28.28     1:00.90 (32.62)     1:39.88 (38.98)     2:11.86 (31.98)
  5 Kessler, Harley           16 INDY-AM              2:15.06    2:12.59        
              29.47     1:04.13 (34.66)     1:42.07 (37.94)     2:12.59 (30.52)
  6 Moyer, Erin               17 READINGBERKS-PA-MA   2:14.84    2:13.38        
              29.99     1:05.42 (35.43)     1:41.04 (35.62)     2:13.38 (32.34)
  7 Zelinske, Alexandra       16 PHOENIXVILLE-PA-MA   2:13.39    2:13.46        
              28.34     1:00.70 (32.36)     1:41.50 (40.80)     2:13.46 (31.96)
  8 Li, Julia                 15 WEST CHESTER-PA-MA   2:13.40    2:13.90        
              29.49     1:03.08 (33.59)     1:43.07 (39.99)     2:13.90 (30.83)
  9 Cole, Zoey                17 BEFY                 2:15.93    2:14.64        
              28.86     1:03.68 (34.82)     1:43.48 (39.80)     2:14.64 (31.16)
 10 Boyce, Katelyn            17 WSY-MA               2:14.80    2:15.55        
              29.18     1:03.06 (33.88)     1:43.88 (40.82)     2:15.55 (31.67)
 11 Laux, Claire              18 YORK Y-MA            2:16.67    2:15.78        
              29.89     1:02.98 (33.09)     1:43.82 (40.84)     2:15.78 (31.96)
 12 Brown, Becca              18 READINGBERKS-PA-MA   2:15.37    2:15.81        
              28.68     1:03.59 (34.91)     1:44.98 (41.39)     2:15.81 (30.83)
 13 Johnson, Jenna            16 RAYS-MA              2:17.48    2:16.40        
              29.20     1:02.19 (32.99)     1:44.93 (42.74)     2:16.40 (31.47)
 14 Drabick, Emily            17 BOYERTOWN-PA-MA      2:15.15    2:17.74        
              28.97     1:04.96 (35.99)     1:45.83 (40.87)     2:17.74 (31.91)
 15 Bonson, Hannah            16 JVYMCA               2:19.78    2:17.88        
              30.15     1:04.65 (34.50)     1:45.14 (40.49)     2:17.88 (32.74)
 16 Ruben, Taleah             15 SKY-MA               2:16.56    2:17.91        
              29.80     1:05.23 (35.43)     1:46.67 (41.44)     2:17.91 (31.24)
 17 Leskovansky, Abby         15 CLFD SHARKS          2:21.75    2:18.00        
              29.52     1:05.38 (35.86)     1:47.43 (42.05)     2:18.00 (30.57)
 18 Turner, Peyton            16 UPPERMAINLINE-PA-MA  2:17.26    2:18.19        
              28.76     1:03.56 (34.80)     1:45.90 (42.34)     2:18.19 (32.29)
 19 Feiertag, Greta           16 BOYERTOWN-PA-MA      2:18.13    2:18.36        
              29.81     1:04.01 (34.20)     1:46.22 (42.21)     2:18.36 (32.14)
 20 Roscoe, Jenna             16 UNTY-AM              2:18.33    2:20.28        
              29.14     1:05.08 (35.94)     1:48.46 (43.38)     2:20.28 (31.82)
 21 Keegan, Meaghan           15 GSVY-MA              2:19.69    2:21.27        
              30.45     1:09.89 (39.44)     1:48.69 (38.80)     2:21.27 (32.58)
 22 White, Delanee            17 SPY-AM               2:20.55    2:21.79        
              29.65     1:05.26 (35.61)     1:47.69 (42.43)     2:21.79 (34.10)
 23 Smith, Christina          17 OIL CITY             2:23.25    2:21.91        
              30.90     1:06.14 (35.24)     1:48.46 (42.32)     2:21.91 (33.45)
 24 Webster, Emma             17 BRAD-NI              2:20.32    2:22.16        
              30.49     1:05.55 (35.06)     1:49.01 (43.46)     2:22.16 (33.15)
 
Event 322  Boys 15 & Over 200 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:52.35        2003 I. Clark, Upper Main Line                  
Nat'l Record: & 1:45.76    4/7/2017 Paul DeLakis, Eau Claire, WI               
                1:57.99  NQ = National Qualifying
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Flowers, Paul             18 SKY-MA               1:59.86    1:57.08 NQ =   
              25.36       54.92 (29.56)     1:28.77 (33.85)     1:57.08 (28.31)
  2 Heimes, Justin            16 UPY-MA               2:02.58    1:57.58 NQ =   
              24.77       52.48 (27.71)     1:29.31 (36.83)     1:57.58 (28.27)
  3 Kasznay, Jonah            16 LIONVILLE-PA-MA      2:00.68    1:59.01        
              25.36       54.60 (29.24)     1:30.04 (35.44)     1:59.01 (28.97)
  4 Empie, Connor             17 BAY-MA               2:02.01    1:59.52        
              25.74       57.02 (31.28)     1:32.02 (35.00)     1:59.52 (27.50)
  5 McCurley, Aiden           16 READINGBERKS-PA-MA   2:01.01    2:00.28        
              24.60       57.12 (32.52)     1:32.19 (35.07)     2:00.28 (28.09)
  6 Curran, Fran              18 PHOENIXVILLE-PA-MA   2:02.24    2:01.43        
              26.03       57.82 (31.79)     1:34.42 (36.60)     2:01.43 (27.01)
  7 Cerbone, William          16 POCONO PIRANHAS-MA   2:02.73    2:01.58        
              25.51       57.03 (31.52)     1:32.04 (35.01)     2:01.58 (29.54)
  8 McKenrick, Aidan          17 PHOENIXVILLE-PA-MA   2:01.37    2:01.95        
              25.92       58.38 (32.46)     1:34.09 (35.71)     2:01.95 (27.86)
  9 Sonsteby, Anders          18 SCAY-MA              2:03.94    2:02.33        
              25.52       56.35 (30.83)     1:32.84 (36.49)     2:02.33 (29.49)
 10 Ronayne, Tommy            16 RAYS-MA              2:05.96    2:03.08        
              26.71       57.66 (30.95)     1:34.84 (37.18)     2:03.08 (28.24)
 11 Oren, David               16 WSY-MA               2:04.61    2:03.61        
              28.49     1:01.65 (33.16)     1:34.93 (33.28)     2:03.61 (28.68)
 12 Seifried, Matthew         17 RAYS-MA              2:05.88    2:03.72        
              26.71       57.99 (31.28)     1:36.14 (38.15)     2:03.72 (27.58)
 13 Hause, Kaleb              16 BAY-MA               2:04.83    2:03.78        
              25.77       56.64 (30.87)     1:34.05 (37.41)     2:03.78 (29.73)
 14 Bell, Zachary             18 NCCY                 2:03.64    2:04.12        
              27.13       58.19 (31.06)     1:35.70 (37.51)     2:04.12 (28.42)
 15 Seymour, Jayden           15 READINGBERKS-PA-MA   2:02.51    2:04.34        
              25.64       57.39 (31.75)     1:34.19 (36.80)     2:04.34 (30.15)
 15 Schneider, Tommy          17 OIL CITY             2:04.26    2:04.34        
              27.52       58.22 (30.70)     1:35.51 (37.29)     2:04.34 (28.83)
 17 McKenna, Luke             17 PHOENIXVILLE-PA-MA   2:04.20    2:04.42        
              26.59       58.65 (32.06)     1:35.73 (37.08)     2:04.42 (28.69)
 18 Majka, Scott              16 WSY-MA               2:05.53    2:04.74        
              27.05     1:00.65 (33.60)     1:36.03 (35.38)     2:04.74 (28.71)
 19 Monaghan, Justin          18 READINGBERKS-PA-MA   2:05.94    2:05.02        
              26.11       59.29 (33.18)     1:35.38 (36.09)     2:05.02 (29.64)
 20 Friel, Kole               15 UNTY-AM              2:03.82    2:05.58        
              27.14       59.84 (32.70)     1:35.96 (36.12)     2:05.58 (29.62)
 21 Burke, Brandon            15 JENNERSVILLE-PA-MA   2:05.58    2:06.04        
              27.44       59.01 (31.57)     1:36.82 (37.81)     2:06.04 (29.22)
 22 Wilson, Zach              16 BYAC-AM              2:06.77    2:09.47        
              26.35       58.16 (31.81)     1:36.98 (38.82)     2:09.47 (32.49)
 23 Bush, Christopher         17 BRY-AM               2:06.56    2:10.01        
              28.94     1:02.25 (33.31)     1:39.88 (37.63)     2:10.01 (30.13)
 -- Valeriano, Max            17 READINGBERKS-PA-MA   2:03.64         DQ        
      Non-simultaneous touch - breast
              26.68       57.66 (30.98)     1:32.42 (34.76)          DQ (28.06)
 
Event 323  Girls 15 & Over 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: ! 3:32.30   3/25/2017 Sunbury Branch YMCA, SUNY-MA               
                         S Fravel, E Butzler, O Fravel, A Doss             
Nat'l Record: & 3:23.25    4/4/2013 Sarasota, Sarasota, FL                     
                         Cattermole, James, Katz, Valley                   
                3:35.59  NQ = National Qualifying
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 READING AND BERKS COUNTY YMCA-MA  'A'             3:37.16    3:32.54 NQ =   
     1) Kahn, Shelby 16                 2) Wasielevski, Caroline 17       
     3) Bitting, Kaitlyn 15             4) Brown, Becca 18                
              25.35       52.94 (52.94)     1:17.88 (24.94)     1:46.65 (53.71)
        2:12.44 (25.79)     2:40.93 (54.28)     3:05.25 (24.32)     3:32.54 (51.61)
  2 PHOENIXVILLE BRANCH YMCA-MA  'A'                  3:34.52    3:33.93 NQ =   
     1) Niness, Mikayla 16              2) Utecht, Allyssa 17             
     3) Zelinske, Alexandra 16          4) Merke, Erin 17                 
              25.05       52.68 (52.68)     1:18.68 (26.00)     1:46.88 (54.20)
        2:12.05 (25.17)     2:40.50 (53.62)     3:05.98 (25.48)     3:33.93 (53.43)
  3 POCONO FAMILY YMCA-MA  'A'                        3:36.31    3:35.01 NQ =   
     1) Fenn, Lauren 17                 2) Campbell, Kara 16              
     3) McNulty, Peyton 18              4) Campbell, Cailin 18            
              25.93       54.42 (54.42)     1:19.72 (25.30)     1:47.85 (53.43)
        2:14.04 (26.19)     2:42.14 (54.29)     3:07.56 (25.42)     3:35.01 (52.87)
  4 STATE COLLEGE AREA YMCA AQUALI-MA  'A'            3:37.03    3:35.07 NQ =   
     1) Gerhart, Sophie 16              2) Whipple, Abbey 17              
     3) Adams, Colleen 15               4) Dangelo, Grace 17              
              25.96       54.20 (54.20)     1:19.54 (25.34)     1:47.26 (53.06)
        2:12.86 (25.60)     2:41.03 (53.77)     3:06.41 (25.38)     3:35.07 (54.04)
  5 UPPER MAIN LINE YMCA-MA  'A'                      3:33.19    3:38.61        
     1) Collin, Ava 15                  2) Hamill, Caitlin 16             
     3) Turner, Peyton 16               4) Blake, Lindsay 15              
              25.92       53.81 (53.81)     1:19.89 (26.08)     1:48.83 (55.02)
        2:15.17 (26.34)     2:44.39 (55.56)     3:10.35 (25.96)     3:38.61 (54.22)
  6 YORK YMCA SWIMMING-MA  'A'                        3:41.66    3:40.12        
     1) Merrifield, Morgan 17           2) Laux, Laura 15                 
     3) Josey, Alana 16                 4) Groff, Avery 15                
              26.14       54.59 (54.59)     1:20.44 (25.85)     1:48.85 (54.26)
        2:15.19 (26.34)     2:44.48 (55.63)     3:11.12 (26.64)     3:40.12 (55.64)
  7 BOYERTOWN AREA YMCA-MA  'A'                       3:40.04    3:40.69        
     1) Feiertag, Greta 16              2) Ehrnfeldt, Megan 15            
     3) Drabick, Emily 17               4) Strunk, Skye 16                
              26.83       56.18 (56.18)     1:21.44 (25.26)     1:49.99 (53.81)
        2:16.45 (26.46)     2:47.07 (57.08)     3:11.70 (24.63)     3:40.69 (53.62)
  8 GROVE CITYYMCA-AM  'A'                            3:40.48    3:41.92        
     1) Smiley, Aleana 16               2) Wise, Nancy 17                 
     3) BecK, Zoey 15                   4) Wilson, Emma 17                
              26.67       56.18 (56.18)     1:23.53 (27.35)     1:54.19 (58.01)
        2:20.52 (26.33)     2:50.01 (55.82)     3:15.01 (25.00)     3:41.92 (51.91)
  9 ROCKY RUN YMCA-MA  'A'                            3:46.09    3:42.53        
     1) Kelly, Anna 16                  2) Cave, Lindsay 17               
     3) Knipe, Ruby 16                  4) Erley, Anastasia 16            
              27.01       57.37 (57.37)     1:24.13 (26.76)     1:53.68 (56.31)
        2:19.59 (25.91)     2:49.09 (55.41)     3:13.98 (24.89)     3:42.53 (53.44)
 10 BLOOMSBURG AREA YMCA-MA  'A'                      3:48.48    3:42.93        
     1) Spahr, Caroline 15              2) McHenry, Sarah 15              
     3) Bartholomew, Coyla 15           4) Doll, Mia 16                   
              27.34       56.73 (56.73)     1:12.23 (15.50)     1:53.66 (56.93)
        2:19.88 (26.22)     2:48.05 (54.39)     3:14.25 (26.20)     3:42.93 (54.88)
 11 BETHLEHEM YMCA STARS SWIM TEAM-MA  'A'            3:45.55    3:43.03        
     1) Taylor, Samantha 16             2) Lehr, Talia 15                 
     3) Richardson, Natalie 17          4) Mack, Abigail 17               
              26.09       54.70 (54.70)     1:22.13 (27.43)     1:53.33 (58.63)
        2:19.70 (26.37)     2:49.36 (56.03)     3:14.77 (25.41)     3:43.03 (53.67)
 12 YMCA INDIANA PIRANHAS-AM  'A'                     3:43.21    3:43.15        
     1) Fanella, Parker 16              2) Bennett, Maggie 15             
     3) Fanella, Hunter 15              4) Rayko, Payton 17               
              27.11       56.20 (56.20)     1:23.03 (26.83)     1:52.92 (56.72)
        2:19.58 (26.66)     2:48.96 (56.04)     3:15.11 (26.15)     3:43.15 (54.19)
 13 GREATER SCRANTON YMCA-MA  'A'                     3:46.70    3:43.41        
     1) Prushinski, Alison 17           2) McCall, Corinne 16             
     3) Hollister, Grace 17             4) Wrobleski, Victoria 18         
              25.76       54.32 (54.32)     1:20.89 (26.57)     1:50.78 (56.46)
        2:17.62 (26.84)     2:47.95 (57.17)     3:13.89 (25.94)     3:43.41 (55.46)
 14 WSY SWIMMING-MA  'A'                              3:48.42    3:46.76        
     1) Boyce, Katelyn 17               2) Jacobson, Ilana 16             
     3) McAninch, Katie 16              4) Majka, Alexis 18               
              27.11       56.34 (56.34)     1:24.06 (27.72)     1:55.01 (58.67)
        2:22.36 (27.35)     2:52.22 (57.21)     3:18.02 (25.80)     3:46.76 (54.54)
 15 RIDLEY AREA YMCA STINGRAYS-MA  'A'                3:51.12    3:47.15        
     1) Lehman, Emily 17                2) Xiong, Emily 17                
     3) McBlain, Claire 16              4) Johnson, Jenna 16              
              27.83       57.49 (57.49)     1:24.59 (27.10)     1:55.17 (57.68)
        2:21.71 (26.54)     2:51.15 (55.98)     3:17.47 (26.32)     3:47.15 (56.00)
 16 JENNERSVILLE YMCA-MA  'A'                         3:52.78    3:50.36        
     1) Franciscus, Kimberly 17         2) Bleacher, Jenna 16             
     3) Pagnotto, Julia 15              4) Burns, Grace 15                
              27.41       57.56 (57.56)     1:24.56 (27.00)     1:54.83 (57.27)
        2:21.79 (26.96)     2:52.82 (57.99)     3:20.19 (27.37)     3:50.36 (57.54)
 17 LIONVILLE COMMUNITY YMCA-MA  'A'                  3:54.64    3:51.16        
     1) Haefner, Sydney 17              2) Petertonjes, Melissa 16        
     3) Schweikert, Anna 15             4) Houseknecht, Alexa 16          
              27.03       56.55 (56.55)     1:24.48 (27.93)     1:55.52 (58.97)
        2:24.31 (28.79)   2:57.06 (1:01.54)     3:22.60 (25.54)     3:51.16 (54.10)
 18 DUBOIS YMCA  'A'                                  3:50.62    3:51.52        
     1) McMahon, Elle 17                2) Dressler, Abby 15              
     3) Cornelius, Alayna 17            4) Fenstermacher, Rayna 15        
              27.91       59.48 (59.48)     1:26.56 (27.08)     1:57.31 (57.83)
        2:24.11 (26.80)     2:54.24 (56.93)     3:21.08 (26.84)     3:51.52 (57.28)
 19 LANSDOWNE YMCA-MA  'A'                            3:51.84    3:51.75        
     1) Purcell, Grace 16               2) Lam, Chloe 17                  
     3) Yuknek, Kathryn 16              4) Seavey, Laura 16               
              27.63       59.19 (59.19)     1:26.86 (27.67)     1:58.56 (59.37)
        2:25.29 (26.73)     2:56.29 (57.73)     3:21.57 (25.28)     3:51.75 (55.46)
 20 SAMPSON FAMILY YMCA-AM  'A'                       3:52.35    3:52.09        
     1) Glasspool, Elizabeth 15         2) Glasspool, Abigail 17          
     3) White, Delanee 17               4) Smith, Alex 17                 
              27.42       57.12 (57.12)     1:24.57 (27.45)     1:55.04 (57.92)
        2:22.86 (27.82)     2:54.32 (59.28)     3:21.76 (27.44)     3:52.09 (57.77)
 21 TRI HAMPTON FAMILY YMCA-MA  'A'                   3:55.69    3:52.21        
     1) Williams, Katie 15              2) Nelson, Emmy 15                
     3) Peifer, Madison 18              4) Wozniak, Rachel 15             
              28.35       58.34 (58.34)     1:25.55 (27.21)     1:56.52 (58.18)
        2:24.04 (27.52)     2:55.41 (58.89)     3:21.96 (26.55)     3:52.21 (56.80)
 22 BLAIR REGIONAL YMCA SWIM TEAM-AM  'A'             3:53.13    3:53.18        
     1) Dzurko, Maddi 16                2) Woodward, Mallory 17           
     3) McConnell, Fiona 16             4) Coleman, Madison 15            
              27.47       57.74 (57.74)     1:24.86 (27.12)     1:56.96 (59.22)
        2:24.94 (27.98)     2:56.81 (59.85)     3:23.75 (26.94)     3:53.18 (56.37)
 23 NORTHERN DAUPHIN COUNTY YMCA-MA  'A'              3:55.70    3:53.34        
     1) Sponsler, Teah 15               2) Thrush, MaKenna 15             
     3) Heck, Paige 15                  4) Updegrave, Sydney 15           
              28.24   1:00.66 (1:00.66)     1:28.23 (27.57)   2:01.17 (1:00.51)
        2:28.66 (27.49)     2:58.79 (57.62)     3:24.41 (25.62)     3:53.34 (54.55)
 24 BUTLER Y AQUATIC CLUB-AM  'A'                     3:54.13    3:54.42        
     1) Fanton, Lindsey 17              2) Beilstein, Abby 17             
     3) Weiss, Ellie 17                 4) Ledford, Rachel 18             
              28.79       59.99 (59.99)     1:27.95 (27.96)     1:59.69 (59.70)
        2:27.19 (27.50)     2:58.48 (58.79)     3:24.85 (26.37)     3:54.42 (55.94)
 
Event 324  Boys 15 & Over 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: ! 3:10.66   3/24/2018 Reading and Berks County YMCA, ReadingBerks
                         A McCurley, M White, L Scoboria, C Gwiazdowski    
Nat'l Record: & 3:02.29    4/2/2013 Triangle Area, Triangle Area,NC            
                3:13.89  NQ = National Qualifying
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 PHOENIXVILLE BRANCH YMCA-MA  'A'                  3:16.65    3:10.56!NQ =   
     1) Franzone, Louie 17              2) Baganski, Brendan 15           
     3) Curran, Fran 18                 4) McKenrick, Aidan 17            
              23.11       47.67 (47.67)     1:10.37 (22.70)     1:35.98 (48.31)
        1:59.12 (23.14)     2:23.47 (47.49)     2:45.81 (22.34)     3:10.56 (47.09)
  2 BLOOMSBURG AREA YMCA-MA  'A'                      3:18.91    3:13.46 NQ =   
     1) Empie, Connor 17                2) Stine, Luke 16                 
     3) LaCroix, Bryant 16              4) Irwin, Mason 16                
              22.96       48.32 (48.32)     1:10.82 (22.50)     1:36.60 (48.28)
        1:59.91 (23.31)     2:25.73 (49.13)     2:48.24 (22.51)     3:13.46 (47.73)
  3 BOYERTOWN AREA YMCA-MA  'A'                       3:16.05    3:14.75        
     1) Tye, Oliver 17                  2) Morris, Justin 16              
     3) Santos, Jacob 16                4) Shirk, Roanoke 16              
              22.97       48.52 (48.52)     1:12.25 (23.73)     1:39.13 (50.61)
        2:02.69 (23.56)     2:28.76 (49.63)     2:50.52 (21.76)     3:14.75 (45.99)
  4 FRANKLIN FLYERS  'A'                              3:16.90    3:15.79        
     1) Merchbaker, Josh 15             2) Ferry, Gavin 16                
     3) Girvan, Ryan 18                 4) Eshelman, Jacob 18             
              23.21       49.33 (49.33)     1:12.13 (22.80)     1:38.34 (49.01)
        2:02.04 (23.70)     2:27.87 (49.53)     2:50.58 (22.71)     3:15.79 (47.92)
  5 FREELAND YMCA  'A'                                3:17.44    3:15.92        
     1) Snyder, Caleb 17                2) Schreffler, Dylan 15           
     3) Goulstone, Tony 15              4) Schreffler, Ryan 17            
              23.12       49.21 (49.21)     1:12.95 (23.74)     1:39.10 (49.89)
        2:01.87 (22.77)     2:27.60 (48.50)     2:50.34 (22.74)     3:15.92 (48.32)
  6 POCONO FAMILY YMCA-MA  'A'                        3:18.33    3:16.86        
     1) Gonzalez, Benjamin 17           2) Mui, Tyler 15                  
     3) Deemer, Adam 17                 4) Oliver, Kevin 17               
              23.52       48.78 (48.78)     1:12.31 (23.53)     1:39.54 (50.76)
        2:02.93 (23.39)     2:28.38 (48.84)     2:51.54 (23.16)     3:16.86 (48.48)
  7 RIDLEY AREA YMCA STINGRAYS-MA  'A'                3:16.81    3:22.16        
     1) DeConti, Logan 15               2) Decker, Brandon 15             
     3) Anderson, Zach 17               4) Seifried, Matthew 17           
              25.04       53.14 (53.14)     1:15.71 (22.57)     1:41.90 (48.76)
        2:05.68 (23.78)     2:32.78 (50.88)     2:56.50 (23.72)     3:22.16 (49.38)
  8 BLAIR REGIONAL YMCA SWIM TEAM-AM  'A'             3:25.15    3:22.57        
     1) Jeffries, Jackson 15            2) Decker, Jacob 18               
     3) Bush, Christopher 17            4) McKeirnan, Conor 17            
              24.32       50.77 (50.77)     1:14.99 (24.22)     1:41.99 (51.22)
        2:07.49 (25.50)     2:35.15 (53.16)     2:57.22 (22.07)     3:22.57 (47.42)
  9 CHAMBERSBURG CHARGERS-MA  'A'                     3:27.70    3:22.73        
     1) Zinn, Elijah 18                 2) Jackson, Andrew 15             
     3) Gonzalez, Diego 15              4) McMillen, Aidan 15             
              23.06       48.73 (48.73)     1:13.06 (24.33)     1:39.91 (51.18)
        2:04.64 (24.73)     2:32.74 (52.83)     2:56.20 (23.46)     3:22.73 (49.99)
 10 LANSDOWNE YMCA-MA  'A'                            3:24.04    3:22.97        
     1) Hunt, Donovan 15                2) Constantine, Carlo 15          
     3) Daly, Kevyn 16                  4) Leitz, JR 18                   
              24.48       54.36 (54.36)     1:17.89 (23.53)     1:45.91 (51.55)
        2:09.71 (23.80)     2:36.43 (50.52)     2:57.85 (21.42)     3:22.97 (46.54)
 11 READING AND BERKS COUNTY YMCA-MA  'A'             3:26.05    3:23.82        
     1) Peterson, Jackson 15            2) Eisenbrown, Brycen 15          
     3) Hebel, Evan 15                  4) Strieb, Sam 15                 
              24.78       52.06 (52.06)     1:16.01 (23.95)     1:42.84 (50.78)
        2:06.52 (23.68)     2:33.52 (50.68)     2:57.09 (23.57)     3:23.82 (50.30)
 12 STATE COLLEGE AREA YMCA AQUALI-MA  'A'            3:18.06    3:23.88        
     1) Sonsteby, Anders 18             2) Cottingham, John 17            
     3) Bloom, Reece 15                 4) Mao, Joseph 17                 
              24.29       50.20 (50.20)     1:14.47 (24.27)     1:42.19 (51.99)
        2:06.70 (24.51)     2:34.42 (52.23)     2:57.85 (23.43)     3:23.88 (49.46)
 13 YORK YMCA SWIMMING-MA  'A'                        3:22.38    3:24.36        
     1) Hicks, Jared 18                 2) McDermott, Will 15             
     3) Ventura, Stephen 18             4) Schwalm, Gannon 15             
              24.63       51.27 (51.27)     1:15.05 (23.78)     1:41.57 (50.30)
        2:06.30 (24.73)     2:34.07 (52.50)     2:58.12 (24.05)     3:24.36 (50.29)
 14 UNIONTOWN AREA YMCA-AM  'A'                       3:26.25    3:24.41        
     1) Lewis, Jonathon 18              2) Anderson, Trevor 16            
     3) Friel, Kole 15                  4) Johnson, Jacob 18              
              24.60       51.71 (51.71)     1:16.55 (24.84)     1:44.37 (52.66)
        2:08.76 (24.39)     2:35.82 (51.45)     2:58.37 (22.55)     3:24.41 (48.59)
 15 OIL CITY AREA YMCA RIVER OTTER  'A'               3:29.88    3:25.02        
     1) Malek, Zach 16                  2) Schneider, Tommy 17            
     3) Wenner, Bobby 18                4) Richar, Nick 16                
              23.89       50.83 (50.83)     1:15.13 (24.30)     1:41.20 (50.37)
        2:06.46 (25.26)     2:33.81 (52.61)     2:57.72 (23.91)     3:25.02 (51.21)
 16 CLEARFIELD YMCA  'A'                              3:24.90    3:26.33        
     1) Marshall, Parker 16             2) Jordan, Noah 17                
     3) Maines, Justin 16               4) Thorp, Elliot 17               
              25.28       52.38 (52.38)     1:16.45 (24.07)     1:42.98 (50.60)
        2:07.63 (24.65)     2:35.69 (52.71)     2:59.67 (23.98)     3:26.33 (50.64)
 17 LIONVILLE COMMUNITY YMCA-MA  'A'                  3:30.87    3:26.80        
     1) Wan, Matthew 17                 2) Connolly, Will 17              
     3) Schweikert, Will 17             4) Tuffner, Cole 16               
              23.25       49.29 (49.29)     1:13.71 (24.42)     1:41.88 (52.59)
        2:06.54 (24.66)     2:34.03 (52.15)     2:57.96 (23.93)     3:26.80 (52.77)
 18 SHENANGO VALLEY YMCA-AM  'A'                      3:27.92    3:28.22        
     1) Songer, Nolan 16                2) Stuart, Payden 15              
     3) Steines, Hunter 16              4) Nagle, CJ 15                   
              24.08       50.47 (50.47)     1:16.23 (25.76)     1:45.41 (54.94)
        2:09.63 (24.22)     2:36.71 (51.30)     3:00.80 (24.09)     3:28.22 (51.51)
 19 EAST LYCOMING Y ELECTRIC EELS  'A'                3:30.21    3:28.68        
     1) Johnson, Kurtis 18              2) Corbin, Landon 16              
     3) Silvagni, Angelo 16             4) Jordan, Sam 17                 
              24.39       51.86 (51.86)     1:17.76 (25.90)     1:47.07 (55.21)
        2:11.76 (24.69)     2:39.26 (52.19)     3:02.66 (23.40)     3:28.68 (49.42)
 20 WEST CHESTER AREA YMCA-MA  'A'                    3:33.78    3:28.93        
     1) Graff, Brett 17                 2) Cronauer, PJ 15                
     3) Bonsall, Michael 17             4) Carnuccio, Noah 17             
              25.15       52.80 (52.80)     1:17.49 (24.69)     1:44.80 (52.00)
        2:09.49 (24.69)     2:38.24 (53.44)     3:02.10 (23.86)     3:28.93 (50.69)
 21 TITUSVILLE YMCA SWIM TEAM  'A'                    3:29.52    3:29.40        
     1) Kirvan, Trey 15                 2) Crawford, Darius 17            
     3) Brooks, Seth 15                 4) Barger, Frank 15               
              24.78       51.59 (51.59)     1:16.12 (24.53)     1:44.62 (53.03)
        2:09.59 (24.97)     2:37.95 (53.33)     3:02.43 (24.48)     3:29.40 (51.45)
 22 WARREN Y SWIM TEAM  'A'                           3:33.16    3:31.65        
     1) Beyer, Andrew 17                2) Smith, Hunter 17               
     3) Harrison, Max 15                4) Johnson, Logan 15              
              24.09       50.27 (50.27)     1:17.52 (27.25)     1:47.97 (57.70)
        2:13.28 (25.31)     2:41.05 (53.08)     3:04.56 (23.51)     3:31.65 (50.60)
 23 BUTLER Y AQUATIC CLUB-AM  'A'                     3:33.21    3:33.76        
     1) Wilson, Zach 16                 2) Ravasio, Anthony 16            
     3) Vietmeier, Tanner 16            4) Schirra, Samuel 16             
              24.21       52.30 (52.30)     1:18.17 (25.87)     1:47.49 (55.19)
        2:12.87 (25.38)     2:40.43 (52.94)     3:05.58 (25.15)     3:33.76 (53.33)
 -- BETHLEHEM YMCA STARS SWIM TEAM-MA  'A'            3:28.87         DQ        
      Early take-off swimmer #2
     1) Evert, Jake 17                  2) Layne, Andrew 16               
     3) Capwell, Sam 17                 4) Service, Benjamin 16           
 
Event 401  Girls 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: ! 2:02.59   3/19/2011 Phoenixville Branch YMCA, Phoenixville-PA  
                         E Seiberlich, M Cooke, M Hansen, O Giampietro     
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 YMCA INDIANA PIRANHAS-AM  'A'                     2:18.96    2:15.06        
     1) Stone, Hannah 10                2) Nagy, Morgan 10                
     3) Grove, Morgan 10                4) Long, Eliana 10                
              34.10     1:11.32 (37.22)     1:44.98 (33.66)     2:15.06 (30.08)
  2 PHOENIXVILLE BRANCH YMCA-MA  'A'                  2:18.50    2:19.10        
     1) Lewis, Brynn 10                 2) Conner, Zharra 10              
     3) Westerman, Amanda 10            4) Cooper, Addison 10             
              33.02     1:12.15 (39.13)     1:47.81 (35.66)     2:19.10 (31.29)
  3 SAMPSON FAMILY YMCA-AM  'A'                       2:21.53    2:19.15        
     1) Price, Brooke 10                2) Woltjen, Hannah 10             
     3) Massie, Dominique 10            4) Faust, Charlotte 10            
              36.15     1:19.54 (43.39)     1:49.95 (30.41)     2:19.15 (29.20)
  4 READING AND BERKS COUNTY YMCA-MA  'A'             2:22.35    2:23.53        
     1) Klinger, Maddie 10              2) Gallagher, Brynn 10            
     3) Digman, Mary Ella 10            4) Lynch, Ella 10                 
              32.26     1:16.13 (43.87)     1:52.04 (35.91)     2:23.53 (31.49)
  5 BETHLEHEM YMCA STARS SWIM TEAM-MA  'A'            2:25.69    2:23.78        
     1) McClarin, Lilah 10              2) Onia, Leah 10                  
     3) Bloss - Ferry, Audrey 10        4) Yons, Raelynn 10               
              38.75       54.22 (15.47)     1:52.64 (58.42)     2:23.78 (31.14)
  6 RIDLEY AREA YMCA STINGRAYS-MA  'A'                2:23.38    2:24.43        
     1) Peterson, Morgan 9              2) Kelly, Lyla 10                 
     3) Gold, Mira 10                   4) Barone, Miranda 10             
              38.20     1:19.19 (40.99)     1:53.19 (34.00)     2:24.43 (31.24)
  7 YORK YMCA SWIMMING-MA  'A'                        2:19.64    2:25.60        
     1) Stalfort, Alison 9              2) Clark, Zhoie 8                 
     3) Purkanto, Alexia 10             4) Kalmanowicz, Lauren 10         
              36.99     1:16.12 (39.13)     1:54.10 (37.98)     2:25.60 (31.50)
  8 WEST CHESTER AREA YMCA-MA  'A'                    2:27.68    2:27.25        
     1) Herlihy, Grace 10               2) Kephart, Darby 10              
     3) Marshall, Brynna 10             4) Cervini, Scarlette 9           
              37.56     1:18.80 (41.24)     1:54.17 (35.37)     2:27.25 (33.08)
  9 CENTRAL BUCKS FAMILY YMCA-MA  'A'                 2:25.49    2:27.26        
     1) Gannon, Tierney 10              2) Petrakis, Grace 10             
     3) Shaffer, Liv 10                 4) Deeter, Katie 10               
              39.29     1:15.71 (36.42)     1:54.94 (39.23)     2:27.26 (32.32)
 10 HATBORO AREA YMCA-MA  'A'                         2:30.11    2:27.54        
     1) Savadove, Kou 10                2) Fields, Whitney 10             
     3) Luddecke, Megan 10              4) Jerardi, Lily 9                
              43.60     1:18.91 (35.31)     1:55.54 (36.63)     2:27.54 (32.00)
 11 LIGONIER VALLEY YMCA-AM  'A'                      2:29.45    2:27.69        
     1) McCann, Abigail 8               2) Roberts, Annabelle 9           
     3) McCall, Leah 10                 4) McCaffrey, Marlaina 10         
              36.18     1:23.41 (47.23)     1:58.12 (34.71)     2:27.69 (29.57)
 12 WSY SWIMMING-MA  'A'                              2:31.59    2:29.26        
     1) Evans, Summer 8                 2) Tinsley, Allison 10            
     3) Ludwick, Chloe 10               4) Buhrman, Ava 7                 
              40.15     1:20.34 (40.19)     1:55.14 (34.80)     2:29.26 (34.12)
 13 UNIONTOWN AREA YMCA-AM  'A'                       2:35.01    2:29.77        
     1) Dolan, Emily 10                 2) Dittmar, Laney 10              
     3) Maloy, Kallee 9                 4) Rutter, Joss 10                
              40.04     1:20.05 (40.01)     1:58.15 (38.10)     2:29.77 (31.62)
 14 GREATER SCRANTON YMCA-MA  'A'                     2:31.93    2:30.07        
     1) James, Grace 9                  2) Kaszuba, Eva 10                
     3) Mariucci, Gianna 10             4) Kearney, Reagan 10             
              39.13     1:19.30 (40.17)     1:57.32 (38.02)     2:30.07 (32.75)
 15 UPPER PERKIOMEN YMCA-MA  'A'                      2:28.52    2:30.48        
     1) Keith, Leighton 10              2) Kovalenko, Katie 10            
     3) Jeffers, Lily 10                4) Santos, Beatriz 10             
              42.73     1:19.01 (36.28)   2:30.48 (1:11.47)                    
 16 RICHARD G. SNYDER STINGRAYS  'A'                  2:31.77    2:30.52        
     1) Hoffman, Hallie 10              2) Shipe, Aynsley 9               
     3) Bissell, Amelia 10              4) Campbell, Ella 9               
              37.44     1:19.60 (42.16)     1:59.13 (39.53)     2:30.52 (31.39)
 17 CORRY YMCA OTTERS  'A'                            2:31.14    2:31.80        
     1) Colwell, Liz 10                 2) Goodwill, Mahra 10             
     3) Mineo, Sydney 10                4) Schwabenbauer, Addison 10      
              38.88     1:20.16 (41.28)     1:55.43 (35.27)     2:31.80 (36.37)
 18 GREATER SUSQUEHANNA VALLEY YMC-MA  'A'            2:34.35    2:31.89        
     1) Snyder, Roslyn 10               2) Pachucki, Anna 10              
     3) Fetterman, Olivia 10            4) Boyer, Laurel 10               
              38.95     1:22.22 (43.27)     2:00.61 (38.39)     2:31.89 (31.28)
 19 SEWICKLEY VALLEY YMCA-WP  'A'                     2:35.42    2:32.48        
     1) Westwood, Alexa 10              2) Fuener, Anna 10                
     3) Linge, Katherine 10             4) Suhayda, Amelia 8              
              36.99     1:23.18 (46.19)     1:59.90 (36.72)     2:32.48 (32.58)
 20 LOCK HAVEN YMCA LOGGERHEADS  'A'                  2:30.15    2:33.41        
     1) Nestor, Biz 10                  2) Hosley, Gabriella 9            
     3) Lindsay, Addison 9              4) Christensen, Elle 10           
              39.57     1:00.15 (20.58)     1:22.05 (21.90)   2:33.41 (1:11.36)
 21 EASTSIDE FAMILY Y SWIM TEAM-ZZ  'A'               2:31.52    2:33.58        
     1) Maloney, Ava 10                 2) Cage, Jaslene 9                
     3) Amon, Taylor 9                  4) Rihel, Reagyn 10               
              44.50     1:20.68 (36.18)     1:59.85 (39.17)     2:33.58 (33.73)
 22 NORTH PENN YMCA  'A'                              2:35.16    2:34.16        
     1) Wagner, Bailey 10               2) Kang, Abby 10                  
     3) German, Gretchen 10             4) Snyder, Jessica 10             
              38.96     1:20.35 (41.39)     1:59.97 (39.62)     2:34.16 (34.19)
 23 AVY YMCA GATORS  'A'                              2:34.52    2:36.05        
     1) Walewski, Olivia 9              2) Merhaut, Leah 10               
     3) Beck, Joy 10                    4) Imler, Addison 9               
              41.07     1:20.01 (38.94)   2:36.05 (1:16.04)                    
 -- GREENSBURG YMCA STINGRAYS-AM  'A'                 2:28.55         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #1: Delay initiating turn - back
     1) Stephenson, Kyra 10             2) Yurkovich, Brooke 10           
     3) Dubich, Sophia 9                4) Altman, Hannah 9               
 
Event 402  Boys 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: ! 2:08.28        1985 Chambersburg                               
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 RIDLEY AREA YMCA STINGRAYS-MA  'A'                2:20.72    2:16.97        
     1) Barnes, Tristan 10              2) Toland, Jimmy 10               
     3) Hoke, Wyatt 9                   4) McLaughlin, Ryan 10            
              34.57     1:12.63 (38.06)     1:46.80 (34.17)     2:16.97 (30.17)
  2 TRI HAMPTON FAMILY YMCA-MA  'A'                   2:18.03    2:19.15        
     1) Delenyan, Dennis 10             2) Markouski, Timophey 9          
     3) Tini, Jeffrey 10                4) Oreper, Adrian 10              
              38.55     1:17.31 (38.76)     1:48.56 (31.25)     2:19.15 (30.59)
  3 UPPER MAIN LINE YMCA-MA  'A'                      2:16.66    2:19.72        
     1) Scheel, Dietrich 9              2) Zhang, Austin 9                
     3) Brunner, Oliver 10              4) Watanabe, Shunji 10            
              39.52     1:16.79 (37.27)     1:48.33 (31.54)     2:19.72 (31.39)
  4 PHOENIXVILLE BRANCH YMCA-MA  'A'                  2:16.59    2:20.63        
     1) Padilla, Kyle 10                2) Truong, Matthew 10             
     3) Roulstone, Flynn 10             4) Deeney, Nathan 10              
              35.09     1:14.96 (39.87)     1:49.27 (34.31)     2:20.63 (31.36)
  5 BLOOMSBURG AREA YMCA-MA  'A'                      2:23.28    2:24.01        
     1) Moore, Bryce 9                  2) Moore, Chase 9                 
     3) Welsh, Dylan 9                  4) Reck, Grayson 9                
              36.81     1:18.38 (41.57)     1:54.77 (36.39)     2:24.01 (29.24)
  6 KENNETT AREA YMCA-MA  'A'                         2:25.95    2:25.36        
     1) Burk, Kyle 9                    2) Arthurs, Aidan 10              
     3) Gullo, Auggie 10                4) Williams, Kyle 9               
              36.44     1:15.11 (38.67)     1:57.08 (41.97)     2:25.36 (28.28)
  7 STATE COLLEGE AREA YMCA AQUALI-MA  'A'            2:28.17    2:26.13        
     1) Rucker, Will 10                 2) Hillsley, Ryan 10              
     3) Sulman, Erik 9                  4) Siekman, Dylan 10              
              36.40     1:22.63 (46.23)   2:26.13 (1:03.50)                    
  8 READING AND BERKS COUNTY YMCA-MA  'A'             2:25.86    2:27.77        
     1) Eisenhofer, Owen 10             2) Trupp, Liam 10                 
     3) Lynch, Jackson 9                4) Krenitsky, Cole 8              
              33.60     1:18.32 (44.72)     1:55.91 (37.59)     2:27.77 (31.86)
  9 GREENSBURG YMCA STINGRAYS-AM  'A'                 2:28.05    2:27.86        
     1) Stetchock, Johny 10             2) Oblack, Cameron 10             
     3) Busch, Owen 8                   4) Schrock, Evan 9                
              39.81     1:18.53 (38.72)     1:54.20 (35.67)     2:27.86 (33.66)
 10 YMCA INDIANA PIRANHAS-AM  'A'                     2:32.53    2:30.20        
     1) Cameron, Trevor 9               2) Frazer, Brady 10               
     3) Reed, Joshua 10                 4) Neal, Jacob 9                  
              39.22     1:21.62 (42.40)     1:57.54 (35.92)     2:30.20 (32.66)
 11 BETHLEHEM YMCA STARS SWIM TEAM-MA  'A'            2:33.11    2:30.58        
     1) Bays, Andrew 10                 2) Hackett, Christian 10          
     3) Collins, Everett 9              4) Cornish, John 10               
              38.70     1:20.30 (41.60)     1:58.38 (38.08)     2:30.58 (32.20)
 12 EAST LYCOMING Y ELECTRIC EELS  'A'                2:32.28    2:31.13        
     1) Deluca, Eliott 10               2) Delany, Nick 10                
     3) Albright, Jackson 9             4) Diehl, Logan 10                
              43.67     1:26.14 (42.47)     2:00.85 (34.71)     2:31.13 (30.28)
 13 SAMPSON FAMILY YMCA-AM  'A'                       2:32.75    2:31.69        
     1) Silvis, Andrew 10               2) Roos, Joey 10                  
     3) Cooper, Zachary 10              4) Raynak, Jameson 9              
              37.94     1:21.17 (43.23)     2:02.85 (41.68)     2:31.69 (28.84)
 14 SEWICKLEY VALLEY YMCA-WP  'A'                     2:34.56    2:32.85        
     1) Joyce, Liam 9                   2) Keisel, Jacob 10               
     3) Connors, Patrick 10             4) Cain, Kieran 10                
              40.06     1:23.32 (43.26)     2:01.42 (38.10)     2:32.85 (31.43)
 15 NAZARETH EASTON YMCA SWIM TEAM-MA  'A'            2:37.77    2:33.08        
     1) Ellis, Joseph 9                 2) Vargo, Kaine 9                 
     3) Olexa, Austin 10                4) Brunetti, Gavin 9              
              39.00     1:22.22 (43.22)     1:59.87 (37.65)     2:33.08 (33.21)
 16 UPPER PERKIOMEN YMCA-MA  'A'                      2:34.03    2:33.66        
     1) Csekitz, Zachary 10             2) Zabinski, Alex 10              
     3) Favre, Brayden 10               4) Afellah, Adam 9                
              42.25     1:25.28 (43.03)   2:33.66 (1:08.38)                    
 17 GREATER JOHNSTOWN COMM YMCA-AM  'A'               2:35.69    2:34.76        
     1) Olalere, Anderson 9             2) Miller, Cullen 9               
     3) Kovalsky, Spencer 10            4) Garrity, Benjamin 9            
              32.68     1:18.24 (45.56)     1:56.49 (38.25)     2:34.76 (38.27)
 18 GREATER SUSQUEHANNA VALLEY YMC-MA  'A'            2:38.88    2:43.84        
     1) Brininger, Clay 9               2) Houtz, Quentin 9               
     3) Shannon, Colin 9                4) Moyer, Malachi 10              
              46.46     1:27.65 (41.19)     2:12.59 (44.94)     2:43.84 (31.25)
 19 COUNTY YMCA - EDINBORO, PA  'A'                   2:44.81    2:44.36        
     1) Cooney, Ely 9                   2) Austin, Porter 10              
     3) Caldwell, Brody 10              4) Rish, Adam 10                  
              42.83     1:27.13 (44.30)     2:13.67 (46.54)     2:44.36 (30.69)
 20 RICHARD G. SNYDER STINGRAYS  'A'                  2:43.06    2:45.32        
     1) Olinger, Phallen 7              2) Lash, Liam 8                   
     3) Kimmel, Asher 9                 4) Bliss, Hudson 10               
              39.91     1:26.07 (46.16)     2:13.04 (46.97)     2:45.32 (32.28)
 -- YORK YMCA SWIMMING-MA  'A'                        2:13.17         DQ        
      Early take-off swimmer #4
     1) Torres, Roman 10                2) Rees, William 10               
     3) Phifer, Ray 9                   4) Flemister, Elkanah 10          
 -- CHAMBERSBURG CHARGERS-MA  'A'                     2:13.40         DQ        
      Early take-off swimmer #4
     1) Covington, Xavier 10            2) Kaczmark, Alex 10              
     3) Pong, Cristian 10               4) Tasker, Amir 10                
 -- LANSDOWNE YMCA-MA  'A'                            2:27.98         DQ        
      Early take-off swimmer #4
     1) Conway, Dec 10                  2) Dang, Justin 10                
     3) Kohn, Alex 10                   4) Hilliard, Ben 9                
 -- SCHUYLKILL YMCA-MA  'A'                           2:47.68         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #1: Delay initiating turn - back
     1) Page, Xavier 9                  2) Urban, Wesley 10               
     3) Sarnes, Porter 9                4) Minahan, Stephen 9             
 
Event 403  Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 2:08.79   3/22/2015 Morgan Filar, SPY  -AM                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hinson, Kaliyah           10 YORK Y-MA            2:15.96    2:09.43        
              30.25     1:02.76 (32.51)     1:35.52 (32.76)     2:09.43 (33.91)
  2 Munnell, Mimi             10 NCCY                 2:18.88    2:15.31        
              31.87     1:07.25 (35.38)     1:41.26 (34.01)     2:15.31 (34.05)
  3 Yurkovich, Brooke         10 GYST-AM              2:16.74    2:17.58        
              32.25     1:07.26 (35.01)     1:42.89 (35.63)     2:17.58 (34.69)
  4 Ciez, Addie               10 UNTY-AM              2:18.82    2:17.83        
              31.20     1:06.03 (34.83)     1:41.96 (35.93)     2:17.83 (35.87)
  5 Fox, Maddie               10 UPPERMAINLINE-PA-MA  2:20.67    2:18.37        
              31.89     1:07.80 (35.91)     1:44.48 (36.68)     2:18.37 (33.89)
  6 Miller, Brianna           10 YORK Y-MA            2:25.11    2:20.08        
              30.92     1:06.26 (35.34)     1:44.30 (38.04)     2:20.08 (35.78)
  7 McGann, Sarah             10 WEST CHESTER-PA-MA   2:25.58    2:20.25        
              31.56     1:06.90 (35.34)     1:44.32 (37.42)     2:20.25 (35.93)
  8 Lewis, Brynn              10 PHOENIXVILLE-PA-MA   2:24.93    2:20.80        
              32.25     1:08.28 (36.03)     1:45.19 (36.91)     2:20.80 (35.61)
  9 McCombs, Paige            10 NCCY                 2:29.75    2:26.20        
              32.76     1:09.41 (36.65)     1:47.94 (38.53)     2:26.20 (38.26)
 10 Kissell, Madyson          10 OIL CITY             2:25.60    2:26.47        
              33.02     1:10.54 (37.52)     1:49.93 (39.39)     2:26.47 (36.54)
 11 McDermott, Grace          10 JENNERSVILLE-PA-MA   2:29.51    2:26.79        
              32.15     1:09.60 (37.45)     1:49.12 (39.52)     2:26.79 (37.67)
 12 Marshall, Brynna          10 WEST CHESTER-PA-MA   2:29.61    2:27.42        
              33.23     1:10.25 (37.02)     1:49.03 (38.78)     2:27.42 (38.39)
 13 Angely, Alexis             9 SPY-AM               2:25.79    2:28.80        
              32.93     1:11.49 (38.56)     1:50.89 (39.40)     2:28.80 (37.91)
 14 Cage, Jaslene              9 ESYST-ZZ             2:32.57    2:29.68        
              34.61     1:14.33 (39.72)     1:52.48 (38.15)     2:29.68 (37.20)
 15 Jeffers, Lily             10 UPY-MA               2:30.41    2:30.66        
              35.40     1:13.65 (38.25)     1:53.08 (39.43)     2:30.66 (37.58)
 16 Shipe, Aynsley             9 SNYDER STINGRAYS     2:31.36    2:31.32        
              34.01     1:12.38 (38.37)     1:53.23 (40.85)     2:31.32 (38.09)
 17 Brandberg, Essa           10 UPPERMAINLINE-PA-MA  2:33.70    2:32.27        
              36.31     1:15.60 (39.29)     1:54.54 (38.94)     2:32.27 (37.73)
 18 Smallwood, Charlotte      10 ROCKY RUN-PA-MA      2:31.27    2:33.42        
              35.07     1:14.88 (39.81)     1:55.61 (40.73)     2:33.42 (37.81)
 19 Mariucci, Gianna          10 GSY-MA               2:33.46    2:33.75        
              34.47     1:14.27 (39.80)     1:54.59 (40.32)     2:33.75 (39.16)
 20 Murphy, Chloe             10 LANSDOWNE-PA-MA      2:32.42    2:34.44        
              35.05     1:14.97 (39.92)     1:56.56 (41.59)     2:34.44 (37.88)
 21 Maloney, Ava              10 ESYST-ZZ             2:32.55    2:35.20        
              35.59     1:15.49 (39.90)     1:56.33 (40.84)     2:35.20 (38.87)
 22 Christensen, Elle         10 LOCK HAVEN YMCA      2:34.66    2:37.68        
              36.67     1:18.54 (41.87)     1:59.73 (41.19)     2:37.68 (37.95)
 23 Becker, Kyla              10 JS WINTER YMCA       2:42.48    2:41.72        
              36.88     1:18.85 (41.97)     2:00.76 (41.91)     2:41.72 (40.96)
 -- Mastren, Alaina           10 NCCY                 2:35.35         DQ        
      False start
              35.34     1:15.18 (39.84)     1:55.85 (40.67)          DQ (39.91)
 
Event 404  Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 2:05.26   3/19/2016 Woobie Kupsky, POCONO PIRANHAS             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hidalgo, Jomar             9 LEBY-MA              2:12.49    2:11.02        
              30.72     1:04.57 (33.85)     1:37.90 (33.33)     2:11.02 (33.12)
  2 Rees, William             10 YORK Y-MA            2:14.62    2:11.55        
              31.16     1:04.55 (33.39)     1:38.37 (33.82)     2:11.55 (33.18)
  3 Tini, Jeffrey             10 TRI-HAMPTON-PA-MA    2:19.15    2:15.41        
              31.69     1:06.21 (34.52)     1:41.39 (35.18)     2:15.41 (34.02)
  4 Anderson, Arijah          10 BRANDYWINE-PA-MA     2:18.90    2:16.62        
              31.25     1:05.79 (34.54)     1:41.07 (35.28)     2:16.62 (35.55)
  5 Anstine, Henry             9 WEST CHESTER-PA-MA   2:21.23    2:20.09        
              32.07     1:07.69 (35.62)     1:44.77 (37.08)     2:20.09 (35.32)
  6 Torres, Roman             10 YORK Y-MA            2:24.22    2:21.94        
              32.61     1:09.57 (36.96)     1:47.21 (37.64)     2:21.94 (34.73)
  7 Tasker, Amir              10 CC-MA                2:24.21    2:22.33        
              33.25     1:10.54 (37.29)     1:47.06 (36.52)     2:22.33 (35.27)
  8 White, Ethan              10 CC-MA                2:29.29    2:26.65        
              33.71     1:12.07 (38.36)     1:50.72 (38.65)     2:26.65 (35.93)
  9 Favre, Brayden            10 UPY-MA               2:24.19    2:26.83        
              32.75     1:10.04 (37.29)     1:48.79 (38.75)     2:26.83 (38.04)
 10 Zabinski, Alex            10 UPY-MA               2:31.66    2:27.47        
              34.87     1:13.29 (38.42)     1:52.07 (38.78)     2:27.47 (35.40)
 11 Bliss, Hudson             10 SNYDER STINGRAYS     2:27.91    2:28.10        
              34.35     1:12.81 (38.46)     1:50.86 (38.05)     2:28.10 (37.24)
 12 Diehl, Logan              10 EAST LYCO EELS       2:30.32    2:28.30        
              33.09     1:11.82 (38.73)     1:51.39 (39.57)     2:28.30 (36.91)
 13 Rankin, Landyn            10 CLFD SHARKS          2:30.39    2:28.77        
              33.36     1:12.26 (38.90)     1:52.09 (39.83)     2:28.77 (36.68)
 14 Orth, Chris               10 WARREN DOLPHINS      2:25.56    2:29.23        
              35.13     1:13.90 (38.77)     1:53.69 (39.79)     2:29.23 (35.54)
 15 Folweiler, Chase          10 NORTH PENN-PA        2:31.13    2:30.50        
              34.28     1:13.11 (38.83)     1:52.98 (39.87)     2:30.50 (37.52)
 16 Whitmore, Cade            10 BOYERTOWN-PA-MA      2:34.86    2:31.46        
              35.94     1:15.61 (39.67)     1:53.80 (38.19)     2:31.46 (37.66)
 17 Shives, Connor            10 HAY-MA               2:31.57    2:32.23        
              34.88     1:14.35 (39.47)     1:55.06 (40.71)     2:32.23 (37.17)
 18 Murphy, Thomas            10 RAYS-MA              2:38.05    2:32.28        
              34.43     1:13.59 (39.16)     1:53.53 (39.94)     2:32.28 (38.75)
 19 Camera, Benjamin           9 ESYST-ZZ             2:33.39    2:32.62        
              35.02     1:13.90 (38.88)     1:54.15 (40.25)     2:32.62 (38.47)
 20 Shupard, Ryan              8 WEST CHESTER-PA-MA   2:33.12    2:33.10        
            1:56.16     2:33.10 (36.94)                                        
 21 Watanabe, Shunji          10 UPPERMAINLINE-PA-MA  2:33.97    2:33.99        
              34.74     1:14.83 (40.09)     1:55.30 (40.47)     2:33.99 (38.69)
 22 Deeney, Nathan            10 PHOENIXVILLE-PA-MA   2:39.61    2:34.92        
              35.01     1:15.39 (40.38)     1:55.54 (40.15)     2:34.92 (39.38)
 23 Woltjen, Max              10 SPY-AM               2:38.20    2:36.89        
              36.25     1:17.28 (41.03)     1:57.82 (40.54)     2:36.89 (39.07)
 24 Lash, Liam                 8 SNYDER STINGRAYS     2:40.17    2:37.22        
              36.56     1:18.06 (41.50)     1:59.12 (41.06)     2:37.22 (38.10)
 
Event 405  Girls 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 26.14   3/24/2013 Paige Hetrick, Bradford-PA                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Massie, Dominique         10 SPY-AM                 28.52      27.15        
  2 Grim, June                10 BOYERTOWN-PA-MA        28.11      27.29        
  3 Munnell, Mimi             10 NCCY                   29.25      28.66        
  4 Hopkinson, Emma           10 GSVY-MA                29.10      28.85        
  5 McGann, Sarah             10 WEST CHESTER-PA-MA     29.33      29.00        
  6 Chen, Emily               10 SCAY-MA                29.78      29.53        
  7 Ciez, Addie               10 UNTY-AM                29.49      29.68        
  8 Schwelm, Addison          10 ROCKY RUN-PA-MA        30.49      29.76        
  9 Weinert, Sammi            10 ROCKY RUN-PA-MA        29.78      30.03        
 10 McCaffrey, Marlaina       10 LVY-AM                 30.45      30.39        
 11 Reichelderfer, Brooke     10 CC-MA                  31.11      30.45        
 12 Fields, Whitney           10 HATBORO-PA-MA          31.02      30.49        
 13 Boyer, Laurel             10 GSVY-MA                31.11      30.55        
 14 Lanzel, Madeline           9 RDGY-ZZ                30.71      30.60        
 15 Zettlemoyer, Addison      10 EAST LYCO EELS         31.32      30.64        
 16 Phillips, Ruth             9 WAY-MA                 31.56      30.67        
 17 Navari, Ella               8 YORK Y-MA              31.68      30.74        
 18 Devlin, Riley             10 RAYS-MA                31.03      30.97        
 19 Kohan, Rylee               9 GR.  JOHNSTOWN-AM      31.31      31.04        
 20 Madden, Bella             10 ROCKY RUN-PA-MA        31.27      31.23        
 21 Watkins, Emery             9 YJETS                  30.65      31.55        
 22 Digman, Mary Ella         10 READINGBERKS-PA-MA     31.19      31.57        
 23 Barone, Miranda           10 RAYS-MA                31.25      31.98        
 24 Kissell, Madyson          10 OIL CITY               31.67      32.04        
 
Event 406  Boys 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 26.24   3/26/2017 Jake Kennedy, Ridley-PA                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Berger, Nick              10 NEYS BLUEFINS-MA       26.82      25.94!       
  2 Kaczmark, Alex            10 CC-MA                  27.71      27.13        
  3 Beck, Billy               10 LIONVILLE-PA-MA        28.76      28.55        
  4 Anstine, Henry             9 WEST CHESTER-PA-MA     29.53      28.75        
  5 Hearn, Mitch              10 WSY-MA                 29.49      29.39        
  6 Padilla, Kyle             10 PHOENIXVILLE-PA-MA     29.93      29.58        
  7 Anderson, Ezriah           8 BRANDYWINE-PA-MA       30.58      29.72        
  8 Kutufaris, Jason          10 RAYS-MA                29.97      29.94        
  9 White, Ethan              10 CC-MA                  31.00      29.98        
 10 Christie, Colin            9 RAYS-MA                30.45      30.07        
 11 Young, Kevin               9 GCY-AM                 30.74      30.23        
 12 Reck, Grayson              9 BAY-MA                 30.03      30.52        
 13 Oreper, Adrian            10 TRI-HAMPTON-PA-MA      31.72      30.53        
 14 McGraw, Cullen            10 CC-MA                  30.36      30.58        
 15 Covington, Xavier         10 CC-MA                  30.95      30.63        
 16 Adamski, Finneas          10 TRIVALLEY-MA           31.23      30.87        
 16 McLaughlin, Ryan          10 RAYS-MA                31.10      30.87        
 18 Connors, Patrick          10 SEWY-WP                30.78      30.89        
 19 Fulton, Andrew            10 LIONVILLE-PA-MA        31.54      31.37        
 20 Kovalsky, Spencer         10 GR.  JOHNSTOWN-AM      29.77      31.38        
 21 Paterson, Henry           10 LANY-MA                31.75      31.57        
 22 Lam, Nhat 'nick'          10 HATBORO-PA-MA          31.98      31.65        
 23 Silvis, Andrew            10 SPY-AM                 32.32      31.89        
 24 Albers, Lamech             9 CORRY                  31.65      32.27        
 
Event 407  Girls 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 29.67   3/21/2009 Emily Cornell, Brandywine-PA                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lewis, Brynn              10 PHOENIXVILLE-PA-MA     33.92      32.24        
  2 Munnell, Addi             10 NCCY                   34.03      33.49        
  3 Faust, Charlotte          10 SPY-AM                 34.14      33.77        
  4 Light, KatyAnne           10 LEBY-MA                35.76      34.44        
  5 Navari, Ella               8 YORK Y-MA              36.20      34.87        
  6 Weinert, Sammi            10 ROCKY RUN-PA-MA        37.11      35.42        
  7 Santos, Beatriz           10 UPY-MA                 37.37      35.59        
  8 Mulhern, Campbell          9 PHOENIXVILLE-PA-MA     37.06      35.84        
  9 McCann, Abigail            8 LVY-AM                 37.21      36.07        
 10 Bissell, Amelia           10 SNYDER STINGRAYS       37.68      36.29        
 11 Kile, Bella               10 HAY-MA                 37.80      36.32        
 12 Eroh, Emily                9 SNYDER STINGRAYS       35.18      36.55        
 13 Stalfort, Alison           9 YORK Y-MA              36.43      36.79        
 14 Westwood, Alexa           10 SEWY-WP                38.09      36.92        
 15 Wan, Jingyang             10 SCAY-MA                38.20      36.95        
 16 Roarty, Sammy             10 EAST LYCO EELS         37.11      36.98        
 17 Herlihy, Grace            10 WEST CHESTER-PA-MA     36.91      37.37        
 18 Gallagher, Brynn          10 READINGBERKS-PA-MA     37.65      37.80        
 19 Devlin, Riley             10 RAYS-MA                37.05      37.84        
 20 Kelly, Lyla               10 RAYS-MA                37.96      37.88        
 21 Maloney, Ava              10 ESYST-ZZ               37.20      38.11        
 22 Kalmanowicz, Lauren       10 YORK Y-MA              38.02      38.51        
 23 Smith, Rachel             10 BYAC-AM                38.12      39.74        
 -- Hunter, Jahzara           10 WARREN DOLPHINS        37.37         DQ        
      Delay initiating turn
 
Event 408  Boys 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 30.35   3/26/2017 Jake Kennedy, Ridley-PA                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Berger, Nick              10 NEYS BLUEFINS-MA       31.54      30.64        
  2 Olalere, Anderson          9 GR.  JOHNSTOWN-AM      32.74      31.45        
  3 Birch, Daniel             10 BYAC-AM                34.09      32.98        
  4 Eisenhofer, Owen          10 READINGBERKS-PA-MA     33.77      33.09        
  5 Bett, Aiden               10 LVY-AM                 33.74      33.58        
  6 Barnes, Tristan           10 RAYS-MA                35.55      33.68        
  7 Padilla, Kyle             10 PHOENIXVILLE-PA-MA     34.24      34.48        
  8 Martin, Shane             10 LIONVILLE-PA-MA        36.11      34.75        
  9 Favre, Brayden            10 UPY-MA                 34.41      35.21        
 10 Henin, Michael             9 BOYERTOWN-PA-MA        33.97      35.25        
 11 Yu, Andy                   9 PHOENIXVILLE-PA-MA     36.32      35.33        
 12 McGraw, Cullen            10 CC-MA                  35.88      35.34        
 13 Sung, Alex                10 UPPERMAINLINE-PA-MA    36.15      35.39        
 14 Burk, Kyle                 9 KENNETT-PA-MA          35.25      35.51        
 15 Folweiler, Chase          10 NORTH PENN-PA          35.60      35.52        
 16 Delenyan, Dennis          10 TRI-HAMPTON-PA-MA      36.19      35.85        
 17 Scheel, Dietrich           9 UPPERMAINLINE-PA-MA    35.04      35.88        
 18 Frederes, Landon           9 WARREN DOLPHINS        36.62      36.33        
 19 Harvey, Dalton             9 NCCY                   36.82      36.97        
 20 Shui, Howard              10 PHOENIXVILLE-PA-MA     36.35      37.06        
 21 Koslowski, Drew           10 WSY-MA                 36.51      37.07        
 22 Moore, Bryce               9 BAY-MA                 36.45      37.81        
 -- Woltjen, Max              10 SPY-AM                 38.20         DQ        
      Delay initiating turn
 -- Trowbridge, Colin         10 LANY-MA                34.33         DQ        
      Delay initiating turn
 
Event 409  Girls 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 33.60        1995 D. Lundy, Central Chester                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nagy, Morgan              10 INDY-AM                36.73      36.57        
  2 Riley, Casey              10 BRK                    39.20      38.04        
  3 Kaszuba, Eva              10 GSY-MA                 39.22      38.38        
  4 Conner, Zharra            10 PHOENIXVILLE-PA-MA     39.76      38.47        
  5 Onia, Leah                10 STARS-MA               40.18      38.66        
  6 McCaffrey, Marlaina       10 LVY-AM                 39.57      38.71        
  7 Fields, Whitney           10 HATBORO-PA-MA          38.96      38.76        
  8 Eroh, Emily                9 SNYDER STINGRAYS       39.24      39.04        
  9 Fennimore, Chloe          10 PHOENIXVILLE-PA-MA     41.58      39.08        
 10 Foster, Hannah            10 UNTY-AM                41.72      39.69        
 11 Green, Kate               10 BOYERTOWN-PA-MA        39.52      39.90        
 12 Kovalenko, Katie          10 UPY-MA                 40.24      40.14        
 13 Dittmar, Laney            10 UNTY-AM                41.62      40.23        
 14 Carson, Rylee             10 MVY                    41.51      40.28        
 15 Shipe, Aynsley             9 SNYDER STINGRAYS       41.77      40.95        
 16 Matson, Charlotte          9 BRK                    42.40      41.04        
 17 Bookwalter, Katelyn        9 RESY-AM                41.41      41.47        
 18 Diehl, Lucy               10 BAY-MA                 42.12      41.53        
 19 Kang, Abby                10 NORTH PENN-PA          42.46      41.75        
 20 Herlihy, Grace            10 WEST CHESTER-PA-MA     42.51      42.15        
 21 King, Delaney             10 YORK Y-MA              42.33      42.63        
 22 Hosley, Gabriella          9 LOCK HAVEN YMCA        42.27      42.69        
 -- Tinsley, Allison          10 WSY-MA                 39.50         DQ        
      Double pull / kicks
 -- Goetz, Felisia            10 TLYZZ-ZZ               41.91         DQ        
      Two strokes under water
 
Event 410  Boys 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 34.40        9302 Muantongchin/Krchnak, Hatboro/Clrfld         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Toland, Jimmy             10 RAYS-MA                39.26      37.06        
  2 Leigh, William            10 BOYERTOWN-PA-MA        39.72      37.87        
  3 Cameron, Harold           10 CYAA-ZZ                39.67      38.10        
  4 Maschmeyer, Cooper        10 CYAA-ZZ                38.68      38.15        
  5 Vidal, Alejandro          10 BOYERTOWN-PA-MA        39.02      38.27        
  6 Murphy, Thomas            10 RAYS-MA                39.75      38.48        
  7 Roe, Ethan                10 NDCY-MA                38.83      38.77        
  8 Lavorini, Adrian          10 BYAC-AM                40.66      39.19        
  9 Reck, Grayson              9 BAY-MA                 37.72      39.30        
 10 Oblack, Cameron           10 GYST-AM                39.75      39.37        
 11 Truong, Matthew           10 PHOENIXVILLE-PA-MA     38.25      39.42        
 12 Jackson, Brandon          10 CORRY                  40.23      40.43        
 13 Hillsley, Ryan            10 SCAY-MA                41.48      40.44        
 14 Martin, Shane             10 LIONVILLE-PA-MA        40.04      40.55        
 15 Zhang, Austin              9 UPPERMAINLINE-PA-MA    40.15      40.69        
 16 Caldwell, Brody           10 BLUE DOLPHINS          40.52      40.72        
 17 Haas, Liam                 9 UPPERMAINLINE-PA-MA    41.55      40.85        
 18 Galef, Will               10 UPPERMAINLINE-PA-MA    41.00      40.99        
 19 Markouski, Timophey        9 TRI-HAMPTON-PA-MA      41.26      41.25        
 20 Keefer, Grant              9 WSY-MA                 41.58      41.31        
 21 Moore, Chase               9 BAY-MA                 41.23      41.32        
 22 Bennett, Casey            10 BAY-MA                 41.08      41.42        
 23 Neal, Jacob                9 INDY-AM                43.38      44.11        
 24 Rankin, Landyn            10 CLFD SHARKS            43.33      44.47        
 
Event 411  Girls 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:05.65   3/25/2018 Eve Phillips, WAY  -MA                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Klinger, Maddie           10 READINGBERKS-PA-MA   1:09.28    1:05.52!       
              31.23     1:05.52 (34.29)                                        
  2 Hinson, Kaliyah           10 YORK Y-MA            1:08.02    1:06.90        
              30.87     1:06.90 (36.03)                                        
  3 Wolbert, Sydney           10 POCONO PIRANHAS-MA   1:12.35    1:08.62        
              32.04     1:08.62 (36.58)                                        
  4 Yurkovich, Brooke         10 GYST-AM              1:11.84    1:12.26        
              34.26     1:12.26 (38.00)                                        
  5 Delaney, Charlotte        10 SCAY-MA              1:23.57    1:16.24        
  6 Grove, Morgan             10 INDY-AM              1:19.91    1:16.62        
              35.50     1:16.62 (41.12)                                        
  7 Hopkinson, Emma           10 GSVY-MA              1:18.20    1:17.55        
              36.43     1:17.55 (41.12)                                        
  8 Bloss - Ferry, Audrey     10 STARS-MA             1:19.74    1:18.30        
              38.33     1:18.30 (39.97)                                        
  9 Westerman, Amanda         10 PHOENIXVILLE-PA-MA   1:17.23    1:19.19        
              34.39     1:19.19 (44.80)                                        
 10 Mineo, Sydney             10 CORRY                1:17.72    1:20.52        
 11 Price, Brooke             10 SPY-AM               1:24.55    1:20.66        
              37.38     1:20.66 (43.28)                                        
 12 Gold, Mira                10 RAYS-MA              1:17.05    1:20.75        
              37.90     1:20.75 (42.85)                                        
 13 Li, Sophie                10 KENNETT-PA-MA        1:22.10    1:21.19        
              36.94     1:21.19 (44.25)                                        
 14 Luddecke, Megan           10 HATBORO-PA-MA        1:23.40    1:22.08        
              38.15     1:22.08 (43.93)                                        
 15 Painter, Rayleigh         10 BRK                  1:24.63    1:22.46        
              36.20     1:22.46 (46.26)                                        
 16 Schwelm, Addison          10 ROCKY RUN-PA-MA      1:22.38    1:22.47        
              38.09     1:22.47 (44.38)                                        
 17 Goodwill, Mahra           10 CORRY                1:24.68    1:23.82        
              37.71     1:23.82 (46.11)                                        
 18 Madden, Bella             10 ROCKY RUN-PA-MA      1:25.22    1:24.39        
              38.13     1:24.39 (46.26)                                        
 19 Surak, Riley               9 LIONVILLE-PA-MA      1:25.11    1:24.60        
              38.63     1:24.60 (45.97)                                        
 20 Reno, Amelia               9 RAYS-MA              1:22.66    1:25.40        
              39.87     1:25.40 (45.53)                                        
 21 Stalfort, Alison           9 YORK Y-MA            1:27.86    1:30.00        
              42.45     1:30.00 (47.55)                                        
 22 Linge, Katherine          10 SEWY-WP              1:27.28    1:30.81        
              41.02     1:30.81 (49.79)                                        
 23 Bookwalter, Katelyn        9 RESY-AM              1:26.23    1:33.88        
 -- Marshall, Brynna          10 WEST CHESTER-PA-MA   1:27.68         DQ        
      Non-simultaneous touch
              35.68          DQ (48.95)                                        
 
Event 412  Boys 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:03.87   3/26/2017 Preston Kessler, INDY-AM                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hidalgo, Jomar             9 LEBY-MA              1:06.20    1:06.19        
              32.07     1:06.19 (34.12)                                        
  2 Tini, Jeffrey             10 TRI-HAMPTON-PA-MA    1:09.82    1:08.84        
              31.72     1:08.84 (37.12)                                        
  3 Beck, Billy               10 LIONVILLE-PA-MA      1:11.00    1:09.92        
              32.82     1:09.92 (37.10)                                        
  4 Pong, Cristian            10 CC-MA                1:08.81    1:10.59        
              32.21     1:10.59 (38.38)                                        
  5 Roulstone, Flynn          10 PHOENIXVILLE-PA-MA   1:20.36    1:15.07        
              35.46     1:15.07 (39.61)                                        
  6 Torres, Roman             10 YORK Y-MA            1:20.59    1:16.70        
              35.26     1:16.70 (41.44)                                        
  7 Kutufaris, Jason          10 RAYS-MA              1:18.86    1:17.23        
              36.65     1:17.23 (40.58)                                        
  8 Trowbridge, Colin         10 LANY-MA              1:19.58    1:17.68        
              34.98     1:17.68 (42.70)                                        
  8 Bonsell, Lucas            10 BRY-AM               1:17.72    1:17.68        
              35.12     1:17.68 (42.56)                                        
 10 Sulman, Erik               9 SCAY-MA              1:23.57    1:18.63        
              37.47     1:18.63 (41.16)                                        
 11 Henderson, Kaden           9 BRY-AM               1:26.67    1:18.70        
              36.38     1:18.70 (42.32)                                        
 12 Hoke, Wyatt                9 RAYS-MA              1:22.72    1:20.64        
              36.82     1:20.64 (43.82)                                        
 13 Koslowski, Drew           10 WSY-MA               1:20.56    1:20.86        
              36.61     1:20.86 (44.25)                                        
 14 Flemister, Elkanah        10 YORK Y-MA            1:23.87    1:21.35        
              39.93     1:21.35 (41.42)                                        
 15 Vranick, Jakob            10 RESY-AM              1:19.14    1:22.48        
              36.10     1:22.48 (46.38)                                        
 16 Welsh, Dylan               9 BAY-MA               1:21.55    1:23.55        
              38.55     1:23.55 (45.00)                                        
 17 Phifer, Ray                9 YORK Y-MA            1:20.54    1:24.90        
 18 Watanabe, Shunji          10 UPPERMAINLINE-PA-MA  1:24.92    1:26.63        
              40.48     1:26.63 (46.15)                                        
 19 Awasthi, Aarav             9 CENTRAL BUCKS-PA-MA  1:22.91    1:26.67        
 20 Camera, Benjamin           9 ESYST-ZZ             1:26.95    1:29.04        
              41.31     1:29.04 (47.73)                                        
 21 Pribozie, Christian       10 LVY-AM               1:26.45    1:29.24        
              40.22     1:29.24 (49.02)                                        
 22 Reed, Joshua              10 INDY-AM              1:27.10    1:29.48        
              40.91     1:29.48 (48.57)                                        
 23 Albright, Jackson          9 EAST LYCO EELS       1:24.32    1:33.96        
 -- Detwiler, Logan            9 WAY-MA               1:26.59         DQ        
      False start
              39.43        DQ (1:00.56)                                        
 
Event 413  Girls 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 57.31   3/19/2011 Marget Shelly, CC-MA                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Petrakis, Grace           10 CENTRAL BUCKS-PA-MA  1:01.68    1:01.97        
              29.52     1:01.97 (32.45)                                        
  2 Munnell, Mimi             10 NCCY                 1:03.87    1:03.48        
              30.57     1:03.48 (32.91)                                        
  3 McGann, Sarah             10 WEST CHESTER-PA-MA   1:05.22    1:04.33        
              30.67     1:04.33 (33.66)                                        
  4 McCombs, Paige            10 NCCY                 1:08.79    1:05.95        
              31.12     1:05.95 (34.83)                                        
  5 McDermott, Grace          10 JENNERSVILLE-PA-MA   1:06.72    1:06.97        
              31.60     1:06.97 (35.37)                                        
  6 Cage, Jaslene              9 ESYST-ZZ             1:09.44    1:07.18        
              32.95     1:07.18 (34.23)                                        
  7 Kissell, Madyson          10 OIL CITY             1:09.05    1:07.60        
              32.81     1:07.60 (34.79)                                        
  8 Boyer, Laurel             10 GSVY-MA              1:08.62    1:07.93        
              32.59     1:07.93 (35.34)                                        
  9 Fields, Whitney           10 HATBORO-PA-MA        1:08.66    1:08.00        
              32.45     1:08.00 (35.55)                                        
 10 Roulstone, Samantha        8 PHOENIXVILLE-PA-MA   1:11.41    1:09.05        
              33.11     1:09.05 (35.94)                                        
 11 Light, KatyAnne           10 LEBY-MA              1:09.69    1:09.08        
              33.28     1:09.08 (35.80)                                        
 12 Kifer, Helen               9 SCAY-MA              1:09.48    1:09.14        
              32.68     1:09.14 (36.46)                                        
 13 Mariucci, Gianna          10 GSY-MA               1:09.82    1:09.24        
              33.30     1:09.24 (35.94)                                        
 14 Angely, Alexis             9 SPY-AM               1:08.24    1:09.54        
              33.49     1:09.54 (36.05)                                        
 15 Murphy, Chloe             10 LANSDOWNE-PA-MA      1:10.09    1:09.87        
              32.37     1:09.87 (37.50)                                        
 16 Cooper, Addison           10 PHOENIXVILLE-PA-MA   1:09.29    1:09.91        
              32.53     1:09.91 (37.38)                                        
 17 Thompson, Ellie            9 PHOENIXVILLE-PA-MA   1:10.83    1:10.15        
              33.57     1:10.15 (36.58)                                        
 18 Lynch, Ella               10 READINGBERKS-PA-MA   1:11.05    1:10.80        
              33.79     1:10.80 (37.01)                                        
 19 Devlin, Riley             10 RAYS-MA              1:10.95    1:11.01        
              34.98     1:11.01 (36.03)                                        
 20 Digman, Mary Ella         10 READINGBERKS-PA-MA   1:11.56    1:11.72        
              34.32     1:11.72 (37.40)                                        
 21 Jeffers, Lily             10 UPY-MA               1:11.05    1:12.35        
              35.03     1:12.35 (37.32)                                        
 22 Christensen, Elle         10 LOCK HAVEN YMCA      1:12.23    1:12.39        
              34.19     1:12.39 (38.20)                                        
 23 Chidester, Cadence        10 BRANDYWINE-PA-MA     1:10.88    1:12.59        
              34.58     1:12.59 (38.01)                                        
 -- Massie, Dominique         10 SPY-AM               1:03.15         DQ        
      False start
              29.98          DQ (31.42)                                        
 
Event 414  Boys 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 57.71        2003 S. Gasparini, West Shore                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Berger, Nick              10 NEYS BLUEFINS-MA     1:00.70      58.53        
              28.14       58.53 (30.39)                                        
  2 Kaczmark, Alex            10 CC-MA                1:03.07    1:00.36        
              28.84     1:00.36 (31.52)                                        
  3 Rucker, Will              10 SCAY-MA              1:03.10    1:03.32        
              29.55     1:03.32 (33.77)                                        
  4 Anstine, Henry             9 WEST CHESTER-PA-MA   1:03.73    1:03.38        
              30.23     1:03.38 (33.15)                                        
  5 Anderson, Arijah          10 BRANDYWINE-PA-MA     1:05.22    1:03.45        
              30.37     1:03.45 (33.08)                                        
  6 Arthurs, Aidan            10 KENNETT-PA-MA        1:05.39    1:05.02        
              31.03     1:05.02 (33.99)                                        
  7 Tasker, Amir              10 CC-MA                1:05.96    1:05.51        
              31.85     1:05.51 (33.66)                                        
  8 Lavorini, Adrian          10 BYAC-AM              1:07.34    1:05.70        
              32.76     1:05.70 (32.94)                                        
  9 Brunner, Oliver           10 UPPERMAINLINE-PA-MA  1:05.74    1:05.72        
              31.03     1:05.72 (34.69)                                        
 10 Young, Kevin               9 GCY-AM               1:05.56    1:05.79        
              31.79     1:05.79 (34.00)                                        
 11 Oreper, Adrian            10 TRI-HAMPTON-PA-MA    1:08.32    1:06.10        
              31.98     1:06.10 (34.12)                                        
 12 Hearn, Mitch              10 WSY-MA               1:06.96    1:06.36        
              32.71     1:06.36 (33.65)                                        
 13 White, Ethan              10 CC-MA                1:10.07    1:07.00        
              32.24     1:07.00 (34.76)                                        
 14 Raynak, Jameson            9 SPY-AM               1:08.34    1:07.14        
              32.35     1:07.14 (34.79)                                        
 15 Delenyan, Dennis          10 TRI-HAMPTON-PA-MA    1:08.72    1:08.47        
              32.89     1:08.47 (35.58)                                        
 16 Lam, Nhat 'nick'          10 HATBORO-PA-MA        1:08.44    1:08.85        
              32.57     1:08.85 (36.28)                                        
 17 Sung, Alex                10 UPPERMAINLINE-PA-MA  1:08.98    1:09.21        
              33.83     1:09.21 (35.38)                                        
 18 Orth, Chris               10 WARREN DOLPHINS      1:09.06    1:09.50        
              34.38     1:09.50 (35.12)                                        
 19 Folweiler, Chase          10 NORTH PENN-PA        1:10.76    1:10.53        
              33.55     1:10.53 (36.98)                                        
 20 Shives, Connor            10 HAY-MA               1:08.80    1:10.74        
              34.44     1:10.74 (36.30)                                        
 21 Kovalsky, Spencer         10 GR.  JOHNSTOWN-AM    1:08.82    1:11.50        
              33.63     1:11.50 (37.87)                                        
 22 Largent, Miles            10 WEST CHESTER-PA-MA   1:10.60    1:12.39        
              33.86     1:12.39 (38.53)                                        
 23 Adamski, Finneas          10 TRIVALLEY-MA         1:09.93    1:13.41        
              33.27     1:13.41 (40.14)                                        
 24 Albers, Lamech             9 CORRY                1:11.34    1:14.38        
              33.92     1:14.38 (40.46)                                        
 
Event 415  Girls 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:04.07   3/24/2013 Paige Hetrick, Bradford-PA                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grim, June                10 BOYERTOWN-PA-MA      1:09.68    1:09.25        
              33.53     1:09.25 (35.72)                                        
  2 Fox, Maddie               10 UPPERMAINLINE-PA-MA  1:10.22    1:09.66        
              34.41     1:09.66 (35.25)                                        
  3 Lewis, Brynn              10 PHOENIXVILLE-PA-MA   1:14.14    1:12.28        
              34.97     1:12.28 (37.31)                                        
  4 Navari, Ella               8 YORK Y-MA            1:17.43    1:14.04        
              35.43     1:14.04 (38.61)                                        
  5 Stone, Hannah             10 INDY-AM              1:17.64    1:14.41        
              36.76     1:14.41 (37.65)                                        
  6 Munnell, Addi             10 NCCY                 1:17.11    1:14.82        
              35.40     1:14.82 (39.42)                                        
  7 Price, Brooke             10 SPY-AM               1:18.34    1:15.63        
              38.07     1:15.63 (37.56)                                        
  8 DiMaio, Mya               10 SNYDER STINGRAYS     1:14.87    1:15.79        
              36.53     1:15.79 (39.26)                                        
  9 Harrison, Lucy            10 WARREN DOLPHINS      1:16.01    1:16.03        
              37.78     1:16.03 (38.25)                                        
 10 Watkins, Emery             9 YJETS                1:19.21    1:16.62        
              37.57     1:16.62 (39.05)                                        
 11 Miller, Brianna           10 YORK Y-MA            1:14.67    1:16.67        
              37.29     1:16.67 (39.38)                                        
 12 Kohan, Rylee               9 GR.  JOHNSTOWN-AM    1:17.97    1:17.94        
              36.59     1:17.94 (41.35)                                        
 13 Kifer, Helen               9 SCAY-MA              1:21.35    1:18.36        
              38.25     1:18.36 (40.11)                                        
 14 Bissell, Amelia           10 SNYDER STINGRAYS     1:19.20    1:18.56        
              37.90     1:18.56 (40.66)                                        
 15 Angely, Alexis             9 SPY-AM               1:18.74    1:19.03        
              38.72     1:19.03 (40.31)                                        
 16 Connor, Margaret          10 BOYERTOWN-PA-MA      1:21.88    1:19.94        
              39.97     1:19.94 (39.97)                                        
 17 Roarty, Sammy             10 EAST LYCO EELS       1:21.62    1:20.07        
              39.90     1:20.07 (40.17)                                        
 18 Santinelli, Sophia        10 JENNERSVILLE-PA-MA   1:21.75    1:20.63        
              39.92     1:20.63 (40.71)                                        
 19 Herlihy, Grace            10 WEST CHESTER-PA-MA   1:20.36    1:20.79        
              39.13     1:20.79 (41.66)                                        
 20 Stalfort, Alison           9 YORK Y-MA            1:21.15    1:21.04        
              39.12     1:21.04 (41.92)                                        
 21 Kalmanowicz, Lauren       10 YORK Y-MA            1:20.53    1:21.20        
              40.66     1:21.20 (40.54)                                        
 22 Westwood, Alexa           10 SEWY-WP              1:21.69    1:22.02        
              40.15     1:22.02 (41.87)                                        
 23 Gallagher, Brynn          10 READINGBERKS-PA-MA   1:21.72    1:22.11        
              39.38     1:22.11 (42.73)                                        
 24 Maloney, Ava              10 ESYST-ZZ             1:20.10    1:22.14        
              40.18     1:22.14 (41.96)                                        
 
Event 416  Boys 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:05.63   3/19/2016 Woobie Kupsky, POCONO PIRANHAS             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rees, William             10 YORK Y-MA            1:08.53    1:07.96        
              33.43     1:07.96 (34.53)                                        
  2 Olalere, Anderson          9 GR.  JOHNSTOWN-AM    1:12.31    1:10.57        
              34.75     1:10.57 (35.82)                                        
  3 Torres, Roman             10 YORK Y-MA            1:13.30    1:11.69        
              35.18     1:11.69 (36.51)                                        
  4 Arthurs, Aidan            10 KENNETT-PA-MA        1:15.86    1:12.53        
              35.47     1:12.53 (37.06)                                        
  5 Padilla, Kyle             10 PHOENIXVILLE-PA-MA   1:12.38    1:13.45        
              36.68     1:13.45 (36.77)                                        
  6 Bett, Aiden               10 LVY-AM               1:18.12    1:13.56        
              34.85     1:13.56 (38.71)                                        
  7 Zabinski, Alex            10 UPY-MA               1:19.25    1:15.49        
              36.97     1:15.49 (38.52)                                        
  8 McGraw, Cullen            10 CC-MA                1:16.83    1:15.70        
              36.79     1:15.70 (38.91)                                        
  9 Young, Kevin               9 GCY-AM               1:17.95    1:15.73        
              37.88     1:15.73 (37.85)                                        
 10 Burk, Kyle                 9 KENNETT-PA-MA        1:15.13    1:15.78        
              36.90     1:15.78 (38.88)                                        
 11 Hackett, Christian        10 STARS-MA             1:19.70    1:16.47        
              37.67     1:16.47 (38.80)                                        
 12 Henin, Michael             9 BOYERTOWN-PA-MA      1:15.23    1:16.57        
              36.27     1:16.57 (40.30)                                        
 13 Favre, Brayden            10 UPY-MA               1:15.64    1:16.72        
              37.32     1:16.72 (39.40)                                        
 14 Rosenbach, Liam           10 HAY-MA               1:19.93    1:17.67        
 15 Scheel, Dietrich           9 UPPERMAINLINE-PA-MA  1:17.06    1:18.88        
              38.20     1:18.88 (40.68)                                        
 16 Moore, Bryce               9 BAY-MA               1:20.54    1:20.22        
              38.61     1:20.22 (41.61)                                        
 17 Vranick, Jakob            10 RESY-AM              1:22.02    1:21.94        
              40.25     1:21.94 (41.69)                                        
 18 Phifer, Ray                9 YORK Y-MA            1:19.92    1:22.33        
              39.59     1:22.33 (42.74)                                        
 19 Whitmore, Cade            10 BOYERTOWN-PA-MA      1:21.12    1:22.39        
              40.33     1:22.39 (42.06)                                        
 20 Mauro, Damien             10 SPY-AM               1:25.00    1:22.54        
              40.45     1:22.54 (42.09)                                        
 21 Kelly, Brennan            10 BYAC-AM              1:23.02    1:22.65        
 22 Koslowski, Drew           10 WSY-MA               1:21.35    1:23.54        
              39.05     1:23.54 (44.49)                                        
 -- Eisenhofer, Owen          10 READINGBERKS-PA-MA   1:12.11         DQ        
      Delay initiating turn
              35.28          DQ (37.69)                                        
 -- Hollenbach, Cody          10 RAYS-MA              1:21.36         DQ        
      Delay initiating turn
              36.57          DQ (41.49)                                        
 
Event 417  Girls 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:15.50   3/26/2017 Annie Gao, Reading-PA                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hinson, Kaliyah           10 YORK Y-MA            1:20.78    1:19.52        
              36.92     1:19.52 (42.60)                                        
  2 Yurkovich, Brooke         10 GYST-AM              1:21.49    1:19.92        
              38.68     1:19.92 (41.24)                                        
  3 Wolbert, Sydney           10 POCONO PIRANHAS-MA   1:24.77    1:21.00        
              37.57     1:21.00 (43.43)                                        
  4 Petrakis, Grace           10 CENTRAL BUCKS-PA-MA  1:22.92    1:21.01        
              38.42     1:21.01 (42.59)                                        
  5 Nagy, Morgan              10 INDY-AM              1:23.03    1:22.48        
              38.15     1:22.48 (44.33)                                        
  6 DiMaio, Mya               10 SNYDER STINGRAYS     1:22.76    1:22.88        
              38.49     1:22.88 (44.39)                                        
  7 Long, Eliana              10 INDY-AM              1:24.36    1:24.13        
              40.09     1:24.13 (44.04)                                        
  8 Merhaut, Leah             10 AVY                  1:25.31    1:24.61        
              40.46     1:24.61 (44.15)                                        
  9 Conner, Zharra            10 PHOENIXVILLE-PA-MA   1:27.13    1:25.09        
              40.49     1:25.09 (44.60)                                        
 10 Harrison, Lucy            10 WARREN DOLPHINS      1:25.64    1:25.15        
              40.91     1:25.15 (44.24)                                        
 11 Riley, Casey              10 BRK                  1:29.17    1:26.62        
              42.07     1:26.62 (44.55)                                        
 12 Kovalenko, Katie          10 UPY-MA               1:28.73    1:26.66        
              41.94     1:26.66 (44.72)                                        
 13 Campbell, Ella             9 SNYDER STINGRAYS     1:31.96    1:27.55        
              41.43     1:27.55 (46.12)                                        
 14 Kaszuba, Eva              10 GSY-MA               1:27.80    1:27.99        
              40.58     1:27.99 (47.41)                                        
 15 Kephart, Darby            10 WEST CHESTER-PA-MA   1:31.88    1:28.46        
              41.68     1:28.46 (46.78)                                        
 16 Onia, Leah                10 STARS-MA             1:30.88    1:28.96        
              42.73     1:28.96 (46.23)                                        
 17 Carson, Rylee             10 MVY                  1:31.90    1:29.26        
              42.73     1:29.26 (46.53)                                        
 18 Seminole, Angela          10 UPPERMAINLINE-PA-MA  1:32.68    1:30.20        
              44.05     1:30.20 (46.15)                                        
 19 Kang, Abby                10 NORTH PENN-PA        1:32.42    1:30.29        
              44.03     1:30.29 (46.26)                                        
 20 Kelly, Lyla               10 RAYS-MA              1:31.99    1:30.38        
              43.60     1:30.38 (46.78)                                        
 21 Cage, Jaslene              9 ESYST-ZZ             1:25.79    1:30.66        
              43.28     1:30.66 (47.38)                                        
 22 Smallwood, Charlotte      10 ROCKY RUN-PA-MA      1:31.29    1:31.09        
              43.08     1:31.09 (48.01)                                        
 23 Hosley, Gabriella          9 LOCK HAVEN YMCA      1:32.67    1:31.67        
              43.16     1:31.67 (48.51)                                        
 24 Bookwalter, Katelyn        9 RESY-AM              1:31.90    1:31.71        
              44.62     1:31.71 (47.09)                                        
 
Event 418  Boys 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:16.37   3/26/2017 Kaden Faychak, GYST                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tith, Sebastian            9 BOYERTOWN-PA-MA      1:21.62    1:20.42        
              38.46     1:20.42 (41.96)                                        
  2 Leigh, William            10 BOYERTOWN-PA-MA      1:28.42    1:23.72        
              38.29     1:23.72 (45.43)                                        
  3 Vidal, Alejandro          10 BOYERTOWN-PA-MA      1:27.40    1:23.79        
              39.38     1:23.79 (44.41)                                        
  4 Toland, Jimmy             10 RAYS-MA              1:27.17    1:23.81        
              39.70     1:23.81 (44.11)                                        
  5 Caldwell, Brody           10 BLUE DOLPHINS        1:25.54    1:23.88        
              40.33     1:23.88 (43.55)                                        
  6 Murphy, Thomas            10 RAYS-MA              1:26.72    1:25.89        
              40.90     1:25.89 (44.99)                                        
  7 Cameron, Harold           10 CYAA-ZZ              1:26.40    1:26.11        
              41.91     1:26.11 (44.20)                                        
  8 Maschmeyer, Cooper        10 CYAA-ZZ              1:30.94    1:26.47        
              40.15     1:26.47 (46.32)                                        
  9 Hillsley, Ryan            10 SCAY-MA              1:31.06    1:26.83        
              41.67     1:26.83 (45.16)                                        
 10 Truong, Matthew           10 PHOENIXVILLE-PA-MA   1:26.10    1:27.36        
              40.87     1:27.36 (46.49)                                        
 11 Roe, Ethan                10 NDCY-MA              1:26.00    1:27.57        
              41.17     1:27.57 (46.40)                                        
 12 Brunner, Oliver           10 UPPERMAINLINE-PA-MA  1:27.57    1:28.08        
              40.84     1:28.08 (47.24)                                        
 13 Oblack, Cameron           10 GYST-AM              1:27.97    1:28.27        
              41.71     1:28.27 (46.56)                                        
 14 Bennett, Casey            10 BAY-MA               1:30.41    1:29.33        
              41.71     1:29.33 (47.62)                                        
 15 Jackson, Brandon          10 CORRY                1:28.28    1:29.83        
              43.61     1:29.83 (46.22)                                        
 16 Moore, Chase               9 BAY-MA               1:30.10    1:30.78        
              41.85     1:30.78 (48.93)                                        
 17 Galef, Will               10 UPPERMAINLINE-PA-MA  1:30.87    1:31.63        
              43.20     1:31.63 (48.43)                                        
 18 Martin, Shane             10 LIONVILLE-PA-MA      1:29.57    1:31.74        
              42.63     1:31.74 (49.11)                                        
 19 Ferroni, Max               9 YORK Y-MA            1:32.50    1:32.07        
              42.91     1:32.07 (49.16)                                        
 20 Markouski, Timophey        9 TRI-HAMPTON-PA-MA    1:31.41    1:32.61        
              44.12     1:32.61 (48.49)                                        
 21 Oreper, Adrian            10 TRI-HAMPTON-PA-MA    1:31.95    1:32.65        
              44.18     1:32.65 (48.47)                                        
 22 Zhang, Austin              9 UPPERMAINLINE-PA-MA  1:30.92    1:33.29        
              44.10     1:33.29 (49.19)                                        
 23 Roos, Joey                10 SPY-AM               1:33.79    1:39.99        
              46.16     1:39.99 (53.83)                                        
 -- Vranick, Jakob            10 RESY-AM              1:35.49         DQ        
      One hand touch
              43.80          DQ (48.35)                                        
 
Event 419  Girls 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: ! 28.41   3/25/2018 Eve Phillips, WAY  -MA                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Klinger, Maddie           10 READINGBERKS-PA-MA     29.50      28.95        
  2 Schwelm, Addison          10 ROCKY RUN-PA-MA        33.56      32.20        
  3 Westerman, Amanda         10 PHOENIXVILLE-PA-MA     33.57      32.57        
  4 Munnell, Addi             10 NCCY                   32.60      32.76        
  5 Hopkinson, Emma           10 GSVY-MA                33.25      32.87        
  6 Lanzel, Madeline           9 RDGY-ZZ                35.15      33.66        
  7 Grove, Morgan             10 INDY-AM                34.85      33.80        
  8 Gold, Mira                10 RAYS-MA                33.52      34.04        
  9 Bloss - Ferry, Audrey     10 STARS-MA               35.32      34.33        
  9 McDermott, Grace          10 JENNERSVILLE-PA-MA     35.06      34.33        
 11 Painter, Rayleigh         10 BRK                    35.80      34.75        
 12 Ludwick, Chloe            10 WSY-MA                 36.48      34.78        
 13 McCall, Leah              10 LVY-AM                 35.68      34.80        
 14 Madden, Bella             10 ROCKY RUN-PA-MA        34.51      34.86        
 15 Eroh, Emily                9 SNYDER STINGRAYS       34.89      35.16        
 16 Mulhern, Campbell          9 PHOENIXVILLE-PA-MA     35.61      35.18        
 17 Elkins, Nicole            10 AMBLER-PA              35.78      35.33        
 18 Linge, Katherine          10 SEWY-WP                35.48      35.61        
 19 Koza, Elizabeth           10 NEYS BLUEFINS-MA       35.68      35.86        
 20 Chidester, Cadence        10 BRANDYWINE-PA-MA       36.57      36.19        
 21 Suhayda, Amelia            8 SEWY-WP                36.56      36.32        
 22 Kalmanowicz, Lauren       10 YORK Y-MA              37.00      36.48        
 23 Tacelosky, Ella           10 LIONVILLE-PA-MA        36.01      36.49        
 24 Purkanto, Alexia          10 YORK Y-MA              36.96      38.71        
 
Event 420  Boys 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: ! 29.38        1978 C. Craft, Upper Main Line                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hidalgo, Jomar             9 LEBY-MA                29.40      29.21!       
  2 Beck, Billy               10 LIONVILLE-PA-MA        31.28      30.53        
  3 Pong, Cristian            10 CC-MA                  29.88      30.61        
  4 Olalere, Anderson          9 GR.  JOHNSTOWN-AM      31.43      31.70        
  5 Trowbridge, Colin         10 LANY-MA                32.74      31.88        
  6 Birch, Daniel             10 BYAC-AM                32.40      32.32        
  7 Barnes, Tristan           10 RAYS-MA                34.72      32.48        
  8 Kutufaris, Jason          10 RAYS-MA                34.25      33.51        
  9 Bonsell, Lucas            10 BRY-AM                 34.51      33.57        
 10 Roulstone, Flynn          10 PHOENIXVILLE-PA-MA     34.26      33.62        
 11 Shui, Howard              10 PHOENIXVILLE-PA-MA     34.55      33.73        
 12 Rucker, Will              10 SCAY-MA                33.43      33.78        
 12 Phifer, Ray                9 YORK Y-MA              35.97      33.78        
 14 McLaughlin, Ryan          10 RAYS-MA                33.63      33.93        
 15 Sulman, Erik               9 SCAY-MA                36.49      34.37        
 16 Christie, Colin            9 RAYS-MA                34.93      34.63        
 17 Hoke, Wyatt                9 RAYS-MA                34.99      35.20        
 18 Connors, Patrick          10 SEWY-WP                36.26      35.23        
 19 Busch, Owen                8 GYST-AM                35.33      35.56        
 20 Reed, Joshua              10 INDY-AM                35.14      35.57        
 21 Welsh, Dylan               9 BAY-MA                 36.21      36.22        
 22 Harvey, Dalton             9 NCCY                   35.50      36.53        
 23 D'Annunzio, Ryan           9 RAYS-MA                36.36      36.61        
 24 Scheel, Dietrich           9 UPPERMAINLINE-PA-MA    36.43      37.23        
 
Event 421  Girls 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:06.32        1981 C. Nelson, Meadville                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Petrakis, Grace           10 CENTRAL BUCKS-PA-MA  1:13.93    1:10.79        
              32.95     1:10.79 (37.84)                                        
  2 Fox, Maddie               10 UPPERMAINLINE-PA-MA  1:13.74    1:11.68        
              33.06     1:11.68 (38.62)                                        
  3 Wolbert, Sydney           10 POCONO PIRANHAS-MA   1:14.92    1:12.11        
              33.96     1:12.11 (38.15)                                        
  4 Ciez, Addie               10 UNTY-AM              1:14.95    1:14.61        
              34.70     1:14.61 (39.91)                                        
  5 Chen, Emily               10 SCAY-MA              1:17.81    1:15.44        
              34.96     1:15.44 (40.48)                                        
  6 Miller, Brianna           10 YORK Y-MA            1:16.81    1:15.99        
              35.61     1:15.99 (40.38)                                        
  7 Stone, Hannah             10 INDY-AM              1:18.79    1:16.04        
              35.47     1:16.04 (40.57)                                        
  8 Faust, Charlotte          10 SPY-AM               1:16.41    1:16.06        
              34.68     1:16.06 (41.38)                                        
  9 DiMaio, Mya               10 SNYDER STINGRAYS     1:15.38    1:16.12        
              35.83     1:16.12 (40.29)                                        
 10 Conner, Zharra            10 PHOENIXVILLE-PA-MA   1:16.95    1:16.73        
              36.76     1:16.73 (39.97)                                        
 11 Harrison, Lucy            10 WARREN DOLPHINS      1:16.76    1:16.84        
              37.02     1:16.84 (39.82)                                        
 12 Westerman, Amanda         10 PHOENIXVILLE-PA-MA   1:20.24    1:18.05        
              35.21     1:18.05 (42.84)                                        
 13 Grove, Morgan             10 INDY-AM              1:21.29    1:18.61        
              36.40     1:18.61 (42.21)                                        
 14 Long, Eliana              10 INDY-AM              1:19.25    1:19.02        
              39.12     1:19.02 (39.90)                                        
 15 Smallwood, Charlotte      10 ROCKY RUN-PA-MA      1:19.54    1:19.15        
              37.63     1:19.15 (41.52)                                        
 16 Merhaut, Leah             10 AVY                  1:21.33    1:19.55        
              39.23     1:19.55 (40.32)                                        
 17 Mineo, Sydney             10 CORRY                1:19.18    1:20.38        
              36.84     1:20.38 (43.54)                                        
 18 Diehl, Lucy               10 BAY-MA               1:22.53    1:20.43        
              37.23     1:20.43 (43.20)                                        
 19 McCaffrey, Marlaina       10 LVY-AM               1:21.74    1:20.69        
              37.14     1:20.69 (43.55)                                        
 20 Kifer, Helen               9 SCAY-MA              1:21.49    1:20.99        
              37.76     1:20.99 (43.23)                                        
 21 Brandberg, Essa           10 UPPERMAINLINE-PA-MA  1:20.27    1:21.14        
              38.73     1:21.14 (42.41)                                        
 22 Barone, Miranda           10 RAYS-MA              1:18.93    1:21.78        
              37.79     1:21.78 (43.99)                                        
 23 Kohan, Rylee               9 GR.  JOHNSTOWN-AM    1:21.47    1:21.81        
              36.73     1:21.81 (45.08)                                        
 24 Robbins, Makenna          10 JS WINTER YMCA       1:22.31    1:22.24        
              39.37     1:22.24 (42.87)                                        
 
Event 422  Boys 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:05.05   3/15/2008 Noah Stewart, York-PA                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tini, Jeffrey             10 TRI-HAMPTON-PA-MA    1:12.82    1:11.22        
              32.71     1:11.22 (38.51)                                        
  2 Rees, William             10 YORK Y-MA            1:12.90    1:11.53        
              32.84     1:11.53 (38.69)                                        
  3 Arthurs, Aidan            10 KENNETT-PA-MA        1:13.92    1:12.94        
              33.85     1:12.94 (39.09)                                        
  4 Anderson, Arijah          10 BRANDYWINE-PA-MA     1:16.99    1:13.29        
              33.54     1:13.29 (39.75)                                        
  5 Birch, Daniel             10 BYAC-AM              1:14.23    1:13.82        
              33.81     1:13.82 (40.01)                                        
  6 Tith, Sebastian            9 BOYERTOWN-PA-MA      1:15.83    1:14.17        
              35.63     1:14.17 (38.54)                                        
  7 Roulstone, Flynn          10 PHOENIXVILLE-PA-MA   1:16.84    1:16.13        
              35.25     1:16.13 (40.88)                                        
  8 Barnes, Tristan           10 RAYS-MA              1:21.37    1:17.55        
              34.84     1:17.55 (42.71)                                        
  9 Anderson, Ezriah           8 BRANDYWINE-PA-MA     1:17.79    1:17.92        
              35.36     1:17.92 (42.56)                                        
 10 Hoke, Wyatt                9 RAYS-MA              1:21.21    1:18.46        
              36.91     1:18.46 (41.55)                                        
 11 Bonsell, Lucas            10 BRY-AM               1:20.37    1:18.55        
              35.93     1:18.55 (42.62)                                        
 12 Cameron, Harold           10 CYAA-ZZ              1:18.68    1:18.75        
              38.93     1:18.75 (39.82)                                        
 13 Roe, Ethan                10 NDCY-MA              1:19.93    1:19.29        
              37.23     1:19.29 (42.06)                                        
 14 Sung, Alex                10 UPPERMAINLINE-PA-MA  1:21.42    1:19.43        
              37.91     1:19.43 (41.52)                                        
 15 Burk, Kyle                 9 KENNETT-PA-MA        1:19.52    1:19.47        
              35.91     1:19.47 (43.56)                                        
 16 Hackett, Christian        10 STARS-MA             1:19.63    1:19.86        
              38.55     1:19.86 (41.31)                                        
 17 Hearn, Mitch              10 WSY-MA               1:19.45    1:19.96        
              37.73     1:19.96 (42.23)                                        
 18 Busch, Owen                8 GYST-AM              1:21.62    1:20.70        
              38.14     1:20.70 (42.56)                                        
 19 Shui, Howard              10 PHOENIXVILLE-PA-MA   1:21.93    1:21.07        
              38.67     1:21.07 (42.40)                                        
 20 Reed, Chase               10 YORK Y-MA            1:21.35    1:21.64        
              37.23     1:21.64 (44.41)                                        
 21 Galef, Will               10 UPPERMAINLINE-PA-MA  1:22.87    1:21.88        
              39.22     1:21.88 (42.66)                                        
 22 Caldwell, Brody           10 BLUE DOLPHINS        1:20.50    1:22.16        
              41.29     1:22.16 (40.87)                                        
 23 Raynak, Jameson            9 SPY-AM               1:20.06    1:22.33        
              37.95     1:22.33 (44.38)                                        
 -- Neal, Jacob                9 INDY-AM              1:24.82         DQ        
      Arms not in same horizontal plane - breast
              39.82          DQ (45.08)                                        
 
Event 423  Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:54.13        2004 Butler, Butler                             
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 SAMPSON FAMILY YMCA-AM  'A'                       2:00.74    1:58.49        
     1) Angely, Alexis 9                2) Price, Brooke 10               
     3) Faust, Charlotte 10             4) Massie, Dominique 10           
              30.81     1:02.48 (31.67)     1:31.36 (28.88)     1:58.49 (27.13)
  2 YORK YMCA SWIMMING-MA  'A'                        2:12.01    1:59.74        
     1) Miller, Brianna 10              2) Clark, Zhoie 8                 
     3) Navari, Ella 8                  4) Hinson, Kaliyah 10             
              27.62       59.02 (31.40)     1:28.57 (29.55)     1:59.74 (31.17)
  3 NEW CASTLE COMMUNITY YMCA  'A'                    2:02.77    2:00.47        
     1) Munnell, Mimi 10                2) McCombs, Paige 10              
     3) Mastren, Alaina 10              4) Munnell, Addi 10               
              29.25       59.48 (30.23)     1:30.87 (31.39)     2:00.47 (29.60)
  4 READING AND BERKS COUNTY YMCA-MA  'A'             2:04.04    2:01.77        
     1) Digman, Mary Ella 10            2) Olivard, Madeline 10           
     3) Lynch, Ella 10                  4) Klinger, Maddie 10             
              31.90     1:02.89 (30.99)     1:34.55 (31.66)     2:01.77 (27.22)
  5 WEST CHESTER AREA YMCA-MA  'A'                    2:09.97    2:01.78        
     1) Collison, Meg 9                 2) Radie, Paige 10                
     3) Harlan, Morgan 10               4) McGann, Sarah 10               
              29.64     1:00.76 (31.12)     1:33.18 (32.42)     2:01.78 (28.60)
  6 YMCA INDIANA PIRANHAS-AM  'A'                     2:16.26    2:03.16        
     1) Stone, Hannah 10                2) Long, Eliana 10                
     3) Isenberg, Gabrielle 10          4) Nagy, Morgan 10                
              30.98     1:01.55 (30.57)     1:32.72 (31.17)     2:03.16 (30.44)
  7 GREATER SUSQUEHANNA VALLEY YMC-MA  'A'            2:06.49    2:03.95        
     1) Boyer, Laurel 10                2) Fetterman, Olivia 10           
     3) Snyder, Roslyn 10               4) Hopkinson, Emma 10             
              31.67     1:03.22 (31.55)     1:34.94 (31.72)     2:03.95 (29.01)
  8 BOYERTOWN AREA YMCA-MA  'A'                       2:07.20    2:04.58        
     1) Green, Kate 10                  2) Waters, Elizabeth 9            
     3) Emrick, Genevieve 10            4) Grim, June 10                  
              30.79     1:04.47 (33.68)     1:37.06 (32.59)     2:04.58 (27.52)
  9 RICHARD G. SNYDER STINGRAYS  'A'                  2:08.28    2:04.68        
     1) Shipe, Aynsley 9                2) Campbell, Ella 9               
     3) Eroh, Emily 9                   4) DiMaio, Mya 10                 
              32.47     1:03.96 (31.49)     1:34.50 (30.54)     2:04.68 (30.18)
 10 UNIONTOWN AREA YMCA-AM  'A'                       2:12.38    2:05.28        
     1) Maloy, Kallee 9                 2) Rutter, Joss 10                
     3) Foster, Hannah 10               4) Ciez, Addie 10                 
              32.37     1:04.22 (31.85)     1:36.14 (31.92)     2:05.28 (29.14)
 11 STATE COLLEGE AREA YMCA AQUALI-MA  'A'            2:08.01    2:05.90        
     1) Chen, Emily 10                  2) Barshinger, Sawyer 9           
     3) Staniar, Molly 9                4) Kifer, Helen 9                 
              29.84     1:02.50 (32.66)     1:39.32 (36.82)     2:05.90 (26.58)
 12 JENNERSVILLE YMCA-MA  'A'                         2:10.08    2:06.55        
     1) Santinelli, Sophia 10           2) Caldwell, Julia 10             
     3) Maley, Cailin 10                4) McDermott, Grace 10            
              32.02     1:04.99 (32.97)     1:36.76 (31.77)     2:06.55 (29.79)
 13 UPPER MAIN LINE YMCA-MA  'A'                      2:11.69    2:06.72        
     1) Brandberg, Essa 10              2) Seminole, Angela 10            
     3) Wry, Kendall 10                 4) Fox, Maddie 10                 
              31.33     1:04.73 (33.40)     1:42.04 (37.31)     2:06.72 (24.68)
 14 BETHLEHEM YMCA STARS SWIM TEAM-MA  'A'            2:13.40    2:10.29        
     1) McClarin, Lilah 10              2) Onia, Leah 10                  
     3) Bloss - Ferry, Audrey 10        4) Yons, Raelynn 10               
              34.04     1:05.28 (31.24)     1:42.10 (36.82)     2:10.29 (28.19)
 15 NAZARETH EASTON YMCA SWIM TEAM-MA  'A'            2:14.06    2:11.68        
     1) Brunetti, Elena 9               2) Troutman, Olivia 10            
     3) Garland, Mallory 10             4) Koza, Elizabeth 10             
              33.95     1:05.44 (31.49)     1:37.93 (32.49)     2:11.68 (33.75)
 16 LOCK HAVEN YMCA LOGGERHEADS  'A'                  2:16.26    2:12.18        
     1) Hartman, Julia 10               2) Hosley, Gabriella 9            
     3) Christensen, Elle 10            4) McWilliams, Lily 10            
              31.82     1:05.67 (33.85)     1:38.78 (33.11)     2:12.18 (33.40)
 17 POCONO FAMILY YMCA-MA  'A'                        2:12.62    2:13.02        
     1) Hoffman, Caitlin 10             2) Hubbs, Camille 10              
     3) Exil, Kayla 10                  4) Wolbert, Sydney 10             
              32.54     1:07.21 (34.67)     1:42.32 (35.11)     2:13.02 (30.70)
 18 GREATER SCRANTON YMCA-MA  'A'                     2:14.48    2:13.45        
     1) Kearney, Reagan 10              2) Zabiegala, Veronica 10         
     3) Kaszuba, Eva 10                 4) Mariucci, Gianna 10            
              36.85     1:08.14 (31.29)     1:42.49 (34.35)     2:13.45 (30.96)
 19 WARREN Y SWIM TEAM  'A'                           2:17.81    2:14.24        
     1) Peterson, Emma 9                2) Abplanalp, Traci 10            
     3) Hunter, Jahzara 10              4) Harrison, Lucy 10              
              36.10     1:12.18 (36.08)     1:44.21 (32.03)     2:14.24 (30.03)
 20 NORTH PENN YMCA  'A'                              2:17.89    2:14.40        
     1) Wagner, Bailey 10               2) German, Gretchen 10            
     3) Kang, Abby 10                   4) Snyder, Jessica 10             
              33.89     1:08.55 (34.66)     1:40.97 (32.42)     2:14.40 (33.43)
 21 SEWICKLEY VALLEY YMCA-WP  'A'                     2:17.42    2:18.12        
     1) Suhayda, Amelia 8               2) Westwood, Alexa 10             
     3) Portoulas, Felicity 9           4) Linge, Katherine 10            
              34.88     1:08.52 (33.64)     1:44.47 (35.95)     2:18.12 (33.65)
 -- EAST LYCOMING Y ELECTRIC EELS  'A'                2:14.23         DQ        
      Early take-off swimmer #2
     1) Zettlemoyer, Addison 10         2) McConnell, Elleana 10          
     3) Gemberling, Natalie 10          4) Roarty, Sammy 10               
 -- ROSE E SCHNEIDER YMCA-AM  'A'                     2:16.32         DQ        
      Early take-off swimmer #2
     1) Bookwalter, Katelyn 9           2) Della Toffalo, Laurel 9        
     3) Demeis, Alyssa 10               4) Wolfe, Audrey 10               
 -- RIDLEY AREA YMCA STINGRAYS-MA  'A'                2:07.72         DQ        
      Early take-off swimmer #3
     1) Gold, Mira 10                   2) Devlin, Riley 10               
     3) Peterson, Morgan 9              4) Barone, Miranda 10             
 
Event 424  Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:53.25   3/26/2017 Ridley Area YMCA, Ridley-PA                
                         J Kennedy, J Johnson, J Sandone, J Durkin         
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 CHAMBERSBURG CHARGERS-MA  'A'                     1:57.94    1:55.45        
     1) Pong, Cristian 10               2) White, Ethan 10                
     3) Tasker, Amir 10                 4) Kaczmark, Alex 10              
              29.15       59.17 (30.02)     1:28.59 (29.42)     1:55.45 (26.86)
  2 LIONVILLE COMMUNITY YMCA-MA  'A'                  2:03.31    2:01.26        
     1) Martin, Shane 10                2) Fulton, Andrew 10              
     3) Linaugh, Hudson 9               4) Beck, Billy 10                 
              30.58     1:01.65 (31.07)     1:33.44 (31.79)     2:01.26 (27.82)
  3 RIDLEY AREA YMCA STINGRAYS-MA  'A'                2:03.72    2:02.35        
     1) Murphy, Thomas 10               2) Christie, Colin 9              
     3) McLaughlin, Ryan 10             4) Kutufaris, Jason 10            
              30.33     1:01.10 (30.77)     1:31.64 (30.54)     2:02.35 (30.71)
  4 BOYERTOWN AREA YMCA-MA  'A'                       2:06.32    2:04.55        
     1) Henin, Michael 9                2) Whitmore, Cade 10              
     3) Leigh, William 10               4) Tith, Sebastian 9              
              31.92     1:05.49 (33.57)     1:35.41 (29.92)     2:04.55 (29.14)
  5 NAZARETH EASTON YMCA SWIM TEAM-MA  'A'            2:10.72    2:06.22        
     1) Ellis, Joseph 9                 2) Olexa, Austin 10               
     3) Lapham, Adam 9                  4) Berger, Nick 10                
              33.09     1:06.01 (32.92)     1:39.93 (33.92)     2:06.22 (26.29)
  6 UPPER MAIN LINE YMCA-MA  'A'                      2:07.70    2:06.27        
     1) Brunner, Oliver 10              2) Zhang, Austin 9                
     3) Galef, Will 10                  4) Watanabe, Shunji 10            
              30.36     1:02.85 (32.49)     1:34.87 (32.02)     2:06.27 (31.40)
  7 READING AND BERKS COUNTY YMCA-MA  'A'             2:08.93    2:06.41        
     1) Lynch, Jackson 9                2) Rogers, Charles 9              
     3) Krenitsky, Cole 8               4) Eisenhofer, Owen 10            
              33.35     1:06.26 (32.91)     1:38.31 (32.05)     2:06.41 (28.10)
  8 PHOENIXVILLE BRANCH YMCA-MA  'A'                  2:10.83    2:06.68        
     1) Yu, Andy 9                      2) Deeney, Nathan 10              
     3) Truong, Matthew 10              4) Shui, Howard 10                
              32.04     1:03.26 (31.22)     1:35.05 (31.79)     2:06.68 (31.63)
  9 SAMPSON FAMILY YMCA-AM  'A'                       2:07.75    2:07.04        
     1) Silvis, Andrew 10               2) Woltjen, Max 10                
     3) Roos, Joey 10                   4) Raynak, Jameson 9              
              32.06     1:04.07 (32.01)     1:36.41 (32.34)     2:07.04 (30.63)
 10 WEST CHESTER AREA YMCA-MA  'A'                    2:08.10    2:07.95        
     1) Largent, Miles 10               2) Shupard, Ryan 8                
     3) Feehery, Ryan 9                 4) Anstine, Henry 9               
              33.33     1:06.96 (33.63)     1:45.77 (38.81)     2:07.95 (22.18)
 11 ROCKY RUN YMCA-MA  'A'                            2:14.64    2:10.81        
     1) Mita, Eusie 10                  2) Iovacchini, Paul 9             
     3) Woolpert, Bradley 9             4) Viner, Riley 10                
              34.61     1:07.81 (33.20)     1:39.83 (32.02)     2:10.81 (30.98)
 12 SEWICKLEY VALLEY YMCA-WP  'A'                     2:12.79    2:11.07        
     1) Cain, Kieran 10                 2) Keisel, Jacob 10               
     3) Joyce, Liam 9                   4) Connors, Patrick 10            
              33.87     1:04.52 (30.65)     1:40.54 (36.02)     2:11.07 (30.53)
 13 LANSDOWNE YMCA-MA  'A'                            2:14.63    2:11.39        
     1) Conway, Dec 10                  2) Kohn, Alex 10                  
     3) Dang, Justin 10                 4) Hilliard, Ben 9                
              34.21     1:06.03 (31.82)     1:40.00 (33.97)     2:11.39 (31.39)
 14 BLOOMSBURG AREA YMCA-MA  'A'                      2:11.12    2:11.69        
     1) Welsh, Dylan 9                  2) Moore, Bryce 9                 
     3) Bennett, Casey 10               4) Reck, Grayson 9                
              33.94     1:07.65 (33.71)     1:41.04 (33.39)     2:11.69 (30.65)
 15 NEW CASTLE COMMUNITY YMCA  'A'                    2:13.92    2:11.83        
     1) Lynch, Kainan 8                 2) Dorsch, Nate 10                
     3) Mastropietro, Xavier 10         4) Harvey, Dalton 9               
              32.09     1:06.78 (34.69)     1:40.61 (33.83)     2:11.83 (31.22)
 16 YORK YMCA SWIMMING-MA  'A'                        2:18.58    2:14.01        
     1) Reed, Chase 10                  2) Thomas, Tayvon 8               
     3) Ferroni, Max 9                  4) Flemister, Elkanah 10          
              32.51     1:06.50 (33.99)     1:42.58 (36.08)     2:14.01 (31.43)
 17 YMCA INDIANA PIRANHAS-AM  'A'                     2:18.96    2:14.83        
     1) Neal, Jacob 9                   2) Cameron, Trevor 9              
     3) Nunez, Alex 8                   4) Reed, Joshua 10                
              34.59     1:10.32 (35.73)     1:47.00 (36.68)     2:14.83 (27.83)
 18 BETHLEHEM YMCA STARS SWIM TEAM-MA  'A'            2:19.14    2:14.91        
     1) Cornish, John 10                2) Bays, Andrew 10                
     3) Collins, Everett 9              4) Hackett, Christian 10          
              33.22     1:08.61 (35.39)     1:43.88 (35.27)     2:14.91 (31.03)
 19 GREATER SUSQUEHANNA VALLEY YMC-MA  'A'            2:12.47    2:15.09        
     1) Shannon, Colin 9                2) Houtz, Quentin 9               
     3) Brininger, Clay 9               4) Moyer, Malachi 10              
              33.69     1:11.03 (37.34)     1:44.26 (33.23)     2:15.09 (30.83)
 20 TITUSVILLE YMCA SWIM TEAM  'A'                    2:23.28    2:21.42        
     1) Mehlenbacher, Evan 8            2) Hironimus, Ian 8               
     3) Ongley, Lane 9                  4) Patterson, Aiden 10            
              35.18     1:11.91 (36.73)     1:47.02 (35.11)     2:21.42 (34.40)
 -- SCHUYLKILL YMCA-MA  'A'                           2:18.93         DQ        
      Early take-off swimmer #3
     1) Minahan, Stephen 9              2) Page, Xavier 9                 
     3) Mentzer, Owen 8                 4) Urban, Wesley 10               
 -- LANCASTER FAMILY YMCA LIGHTNIN-MA  'A'            2:08.11         DQ        
      Early take-off swimmer #2
     1) Paterson, Henry 10              2) Margevich, Josh 10             
     3) Mikula, Felix 9                 4) Trowbridge, Colin 10           
 -- WSY SWIMMING-MA  'A'                              2:13.39         DQ        
      Early take-off swimmer #3
     1) Keefer, Grant 9                 2) Koslowski, Drew 10             
     3) Murray, Cohen 10                4) Hearn, Mitch 10                
 -- EAST LYCOMING Y ELECTRIC EELS  'A'                2:18.06         DQ        
      Early take-off swimmer #4
     1) Albright, Jackson 9             2) Deluca, Eliott 10              
     3) Delany, Nick 10                 4) Diehl, Logan 10                
 
Event 501  Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:49.09   3/25/2012 Phoenixville Branch YMCA, Phoenixville-PA  
                         E Seiberlich, M Cooke, M Hansen, O Giampietro     
Nat'l Record: & 1:50.63   3/19/2016 Lionville, Lionville, PA                   
                         T. Howard, G. Noble, M. Sullivan, A. Maimstrom    
                1:50.99  NQ = National Qualifying
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 YORK YMCA SWIMMING-MA  'A'                        1:55.98    1:54.20        
     1) Havice, Julia 12                2) Phifer, Izzy 11                
     3) Potteiger, McKenna 12           4) Way, Emily 12                  
              27.58     1:02.05 (34.47)     1:30.07 (28.02)     1:54.20 (24.13)
  2 UPPER MAIN LINE YMCA-MA  'A'                      1:59.59    1:57.47        
     1) Hamill, Emily 11                2) Dolan, Reilly 11               
     3) Nowoswiat, Jena 12              4) Fox, Sarah 12                  
              29.47     1:03.92 (34.45)     1:31.84 (27.92)     1:57.47 (25.63)
  3 PHOENIXVILLE BRANCH YMCA-MA  'A'                  1:59.38    1:59.37        
     1) Marks, Riley 11                 2) Mulhern, Finley 12             
     3) Ruggeri, Lauren 12              4) Cooper, Olivia 12              
              31.88     1:03.92 (32.04)     1:33.33 (29.41)     1:59.37 (26.04)
  4 READING AND BERKS COUNTY YMCA-MA  'A'             2:01.18    2:00.09        
     1) Gao, Annie 12                   2) Arthur, Mikayla 12             
     3) Eisenbrown, Alexis 12           4) Eisenhofer, Samantha 12        
              28.71     1:03.61 (34.90)     1:32.81 (29.20)     2:00.09 (27.28)
  5 KENNETT AREA YMCA-MA  'A'                         2:02.43    2:00.41        
     1) Hill, Emma 12                   2) Burk, Kaitlyn 12               
     3) Perrin, Lily 12                 4) DiMichele, Paige 12            
              29.98     1:03.54 (33.56)     1:32.54 (29.00)     2:00.41 (27.87)
  6 CORRY YMCA OTTERS  'A'                            2:02.31    2:02.27        
     1) Colwell, Sara 12                2) Goodwill, Alli 12              
     3) Spence, Mackenzie 12            4) Chase, Bella 12                
              32.75     1:07.82 (35.07)     1:36.51 (28.69)     2:02.27 (25.76)
  7 BUTLER Y AQUATIC CLUB-AM  'A'                     2:04.80    2:03.01        
     1) Teets, Morgan 12                2) Lavorini, Giona 11             
     3) Birch, Rachel 12                4) Burns, Ann-Katherine 12        
              31.75     1:05.28 (33.53)     1:35.54 (30.26)     2:03.01 (27.47)
  8 BRANDYWINE PA YMCA-MA  'A'                        2:05.63    2:03.31        
     1) Phalen, Cate 12                 2) Speakman, Macey 12             
     3) Harris, Lauren 12               4) Bice, Ella 12                  
              32.55     1:04.45 (31.90)     2:03.31 (58.86)                    
  9 RIDLEY AREA YMCA STINGRAYS-MA  'A'                2:04.97    2:03.51        
     1) DeConti, Avery 12               2) Christie, Ayva 12              
     3) Despeaux, Addyson 11            4) Lazzari, Abby 12               
              31.50     1:07.65 (36.15)     1:37.18 (29.53)     2:03.51 (26.33)
 10 NORTHERN DAUPHIN COUNTY YMCA-MA  'A'              2:03.52    2:03.69        
     1) Thrush, Hannah 12               2) Zoellner, Aubrey 12            
     3) Kieffer, Ashley 12              4) Updegrave, Delaney 11          
              33.09     1:08.13 (35.04)     1:36.81 (28.68)     2:03.69 (26.88)
 11 YMCA INDIANA PIRANHAS-AM  'A'                     2:03.97    2:04.24        
     1) Donatelli, Bella 12             2) Scott, Peyton 11               
     3) Scott, Nicole 12                4) Anderson, Sydney 11            
              33.81     1:07.35 (33.54)     1:36.73 (29.38)     2:04.24 (27.51)
 12 SAMPSON FAMILY YMCA-AM  'A'                       2:04.50    2:04.41        
     1) Ricciuti, Giuliana 11           2) Regan, Kendall 12              
     3) Schollaert, Therese 12          4) Filar, Kennedy 12              
              29.56     1:07.77 (38.21)     1:36.84 (29.07)     2:04.41 (27.57)
 13 WAYNESBORO AREA YMCA-MA  'A'                      2:04.59    2:04.53        
     1) Beck, Mya 12                    2) Hess, Belle 12                 
     3) Phillips, Eve 11                4) Hasis, Nicole 11               
              32.81     1:09.92 (37.11)     1:36.75 (26.83)     2:04.53 (27.78)
 14 CHAMBERSBURG CHARGERS-MA  'A'                     2:05.37    2:04.54        
     1) Wicks, McKenzie 12              2) Markle, Lauren 11              
     3) Caltrider, Abby 12              4) Fegan, Hailey 12               
              30.56     1:06.77 (36.21)     2:04.54 (57.77)                    
 15 BOYERTOWN AREA YMCA-MA  'A'                       2:04.18    2:05.47        
     1) Larkin, Meena 12                2) Mejia, Shailla 12              
     3) Ferry, Reece 12                 4) Gonzales, Shae 11              
              39.29     1:08.41 (29.12)     1:37.59 (29.18)     2:05.47 (27.88)
 16 SCHUYLKILL YMCA-MA  'A'                           2:06.59    2:06.45        
     1) Bensinger, Paige 12             2) Wonsock, Kenna 12              
     3) Domermuth, Nicole 11            4) Welna, Emily 12                
              32.29     1:08.79 (36.50)     1:39.39 (30.60)     2:06.45 (27.06)
 17 GREATER SUSQUEHANNA VALLEY YMC-MA  'A'            2:04.90    2:06.49        
     1) Shen, Alivia 12                 2) Donner, Jillianne 12           
     3) McCormick, Lea 12               4) Gerlinski, Emma 12             
              31.39     1:07.16 (35.77)     1:39.41 (32.25)     2:06.49 (27.08)
 18 LANSDOWNE YMCA-MA  'A'                            2:08.53    2:06.91        
     1) Kerwood, Carly 11               2) Schwab, Alexandra 12           
     3) Olmstead, Elise 12              4) DePasquale, Gianna 12          
              35.38     1:10.77 (35.39)     1:40.51 (29.74)     2:06.91 (26.40)
 19 BRADFORD FAMILY YMCA-NI  'A'                      2:07.90    2:08.39        
     1) Gracey-Dalton, Kendall 12       2) Gracey-Dalton, Karsyn 11       
     3) Moini, Jenna 12                 4) Ball, Lauryn 11                
              32.95     1:08.70 (35.75)     1:41.62 (32.92)     2:08.39 (26.77)
 20 ROCKY RUN YMCA-MA  'A'                            2:06.66    2:08.52        
     1) Define, Brooke 12               2) Knipe, Wren 12                 
     3) Young, Bria 12                  4) Schwelm, Ruby 11               
              33.53     1:11.04 (37.51)     1:40.78 (29.74)     2:08.52 (27.74)
 21 STATE COLLEGE AREA YMCA AQUALI-MA  'A'            2:09.41    2:08.61        
     1) Kifer, Hannah 11                2) Watschke, Madison 11           
     3) Sung, Inhye 12                  4) Brownstead, Kelly 12           
              34.20     1:10.65 (36.45)     1:40.94 (30.29)     2:08.61 (27.67)
 22 COUNTY YMCA - EDINBORO, PA  'A'                   2:08.27    2:08.97        
     1) Quinn, Katherine 12             2) Hargest, McKayla 12            
     3) Swain, Cassidy 12               4) Crosscut, Madison 11           
              32.63     1:13.16 (40.53)     1:38.92 (25.76)     2:08.97 (30.05)
 23 BLOOMSBURG AREA YMCA-MA  'A'                      2:11.55    2:09.51        
     1) Fagan, Brooke 12                2) Beishline, Leyna 11            
     3) Bartholomew, Hannah 12          4) Bartholomew, Victoria 12       
              34.42     1:12.18 (37.76)     1:41.23 (29.05)     2:09.51 (28.28)
 24 RICHARD G. SNYDER STINGRAYS  'A'                  2:10.95    2:09.61        
     1) Shipe, Dylayn 11                2) Shipe, Bryony 11               
     3) Klingensmith, Emma 12           4) Bauer, Abby 12                 
              34.63     1:10.95 (36.32)     1:42.16 (31.21)     2:09.61 (27.45)
 
Event 502  Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:53.06        1999 West Shore                                 
Nat'l Record: & 1:50.08    3/1/2003 Birmingham, Birmingham, MI                 
                         Priestly, Howard, Collins, Spickler               
                1:39.99  NQ = National Qualifying
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 GREENSBURG YMCA STINGRAYS-AM  'A'                 1:55.55    1:54.32        
     1) Graziano, Patton 12             2) Faychak, Kaden 12              
     3) Horey, George 12                4) Mayo, Luke 12                  
              27.59       58.09 (30.50)     1:27.75 (29.66)     1:54.32 (26.57)
  2 RIDLEY AREA YMCA STINGRAYS-MA  'A'                1:56.68    1:54.76        
     1) Kennedy, Jake 12                2) Eckler, Shane 12               
     3) Sandone, Jon 12                 4) Durkin, Jack 12                
              27.67     1:00.97 (33.30)     1:29.34 (28.37)     1:54.76 (25.42)
  3 YORK YMCA SWIMMING-MA  'A'                        1:58.60    1:58.31        
     1) Rees, Jonah 12                  2) Schwalm, Grant 12              
     3) Henry, Christian 12             4) Fatta, Kaden 12                
              29.34     1:03.96 (34.62)     1:32.62 (28.66)     1:58.31 (25.69)
  4 BOYERTOWN AREA YMCA-MA  'A'                       2:00.07    1:58.45        
     1) Vidal, Tito 12                  2) Connor, Matthew 12             
     3) Mooney, Jack 11                 4) Carl, Evan 11                  
              31.52     1:01.65 (30.13)     1:30.54 (28.89)     1:58.45 (27.91)
  5 YMCA INDIANA PIRANHAS-AM  'A'                     2:00.80    1:59.75        
     1) Nunez, Rey 11                   2) Kessler, Preston 12            
     3) Margita, Joey 11                4) Vaglia, Alekzander 12          
              33.74     1:03.08 (29.34)     1:34.02 (30.94)     1:59.75 (25.73)
  6 PHOENIXVILLE BRANCH YMCA-MA  'A'                  1:59.76    2:00.56        
     1) Deegan, Jack 12                 2) Carroll, Gabe 12               
     3) Sadowski, Blaise 11             4) Baganski, Patrick 12           
              30.96     1:05.69 (34.73)     1:33.68 (27.99)     2:00.56 (26.88)
  7 UPPER MAIN LINE YMCA-MA  'A'                      2:00.72    2:00.59        
     1) De Vries, Alex 11               2) Ameriks, Keizen 12             
     3) Nowoswiat, Jacob 11             4) Cuevas Riego De Dios, Justin 11
              30.71     1:05.18 (34.47)     1:34.13 (28.95)     2:00.59 (26.46)
  8 NEW CASTLE COMMUNITY YMCA  'A'                    2:04.88    2:05.11        
     1) Harvey, Mason 12                2) Kissick, RJ 12                 
     3) Lamb, Luke 11                   4) Bintrim, Braden 12             
              31.15     1:07.53 (36.38)     1:38.02 (30.49)     2:05.11 (27.09)
  9 READING AND BERKS COUNTY YMCA-MA  'A'             2:07.56    2:07.51        
     1) Mowry, Jacob 12                 2) Eisenhofer, Keagan 11          
     3) DiMartini, Frankie 12           4) Johnson-Null, Colyn 12         
              32.09     1:09.32 (37.23)     1:38.37 (29.05)     2:07.51 (29.14)
 10 WEST CHESTER AREA YMCA-MA  'A'                    2:13.43    2:10.88        
     1) Khatib, Alec 11                 2) Sehgal, Mihir 12               
     3) Stoltz, Eddie 11                4) Xu, Joseph 12                  
              34.62     1:11.25 (36.63)     1:42.17 (30.92)     2:10.88 (28.71)
 11 LIGONIER VALLEY YMCA-AM  'A'                      2:12.48    2:11.20        
     1) Zitnay, Maine 12                2) McCall, Samuel 12              
     3) Furdella, Michael 12            4) Lehman, Colton 12              
              34.71     1:12.14 (37.43)     1:42.12 (29.98)     2:11.20 (29.08)
 12 WAYNESBORO AREA YMCA-MA  'A'                      2:10.91    2:11.58        
     1) Blake, Gabe 11                  2) Detwiler, Sean 11              
     3) Hess, Aiden 11                  4) Bonner, JB 11                  
              34.82     1:09.58 (34.76)     1:43.68 (34.10)     2:11.58 (27.90)
 13 JERSEY SHORE WINTER YMCA SWIM  'A'                2:10.99    2:11.91        
     1) Griswold, Keller 12             2) Robinett, Kaden 12             
     3) Passetti, Abraham 12            4) Love-Ritchey, Jason 11         
              30.51     1:05.75 (35.24)     1:41.21 (35.46)     2:11.91 (30.70)
 14 WSY SWIMMING-MA  'A'                              2:13.08    2:11.98        
     1) Shoen, Ryan 12                  2) Gaudion, James 12              
     3) Gaudion, Peter 12               4) Brettschneider, Jonathan 11    
              33.99     1:11.82 (37.83)     1:41.87 (30.05)     2:11.98 (30.11)
 15 LEBANON YMCA SWIMMING-MA  'A'                     2:12.90    2:12.02        
     1) Campbell, Luke 12               2) Newton, Christian 11           
     3) Dibiaso, Dayton 12              4) Kline, Daniel 12               
              32.82     1:11.37 (38.55)     1:45.27 (33.90)     2:12.02 (26.75)
 16 BUTLER Y AQUATIC CLUB-AM  'A'                     2:12.72    2:12.69        
     1) Hartle, Cody 11                 2) Grossman, Ben 12               
     3) Thieme, Dashiell 12             4) Morgus, Jackson 11             
              35.24     1:11.67 (36.43)     1:45.09 (33.42)     2:12.69 (27.60)
 17 CENTRAL BUCKS FAMILY YMCA-MA  'B'                 2:14.28    2:13.32        
     1) Corcoran, Declan 11             2) Bignault, Leo 12               
     3) Fahey, Brendan 12               4) Barker, Elijah 11              
              35.32     1:12.10 (36.78)     1:44.74 (32.64)     2:13.32 (28.58)
 18 NORTH PENN YMCA  'A'                              2:10.97    2:13.45        
     1) Rawa, Benjamin 11               2) Spencer, Ethan 12              
     3) DiMauro, Mason 12               4) Shui, William 11               
              32.91     1:13.79 (40.88)     1:44.38 (30.59)     2:13.45 (29.07)
 19 FRANKLIN FLYERS  'A'                              2:12.29    2:13.61        
     1) Winslow, Kye 11                 2) Findlan, William 12            
     3) Smith, Camden 11                4) Higley, Ian 11                 
              34.80     1:13.53 (38.73)     1:43.23 (29.70)     2:13.61 (30.38)
 20 LANSDOWNE YMCA-MA  'A'                            2:13.31    2:14.02        
     1) McGovern, Max 12                2) Travers, Joshua 12             
     3) Dierkes, Thomas 11              4) Valle, Sebastian 12            
              35.39     1:14.05 (38.66)     1:45.62 (31.57)     2:14.02 (28.40)
 21 POCONO FAMILY YMCA-MA  'A'                        2:14.34    2:15.50        
     1) Dunham, John 12                 2) Soja, Kamil 12                 
     3) Nugent, Luke 12                 4) Peterson, Ian 11               
              37.47     1:14.77 (37.30)     1:46.11 (31.34)     2:15.50 (29.39)
 -- NAZARETH EASTON YMCA SWIM TEAM-MA  'A'            2:12.96         DQ        
      Early take-off swimmer #4
     1) Malaver, Sebastian 12           2) Quaranta, Leo 12               
     3) Fitzgerald, Jack 12             4) Fennell, Rafael 12             
 -- GREATER JOHNSTOWN COMM YMCA-AM  'A'               2:09.08         DQ        
      Early take-off swimmer #4
     1) Marsinko, Nathan 12             2) Culp, Aiden 12                 
     3) Marsinko, Noah 12               4) Dragovic, Vasilije 12          
 -- KENNETT AREA YMCA-MA  'A'                         2:10.69         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #1: Multiple strokes - back
     1) Fialkowski, Alex 12             2) Stancik, Jonathan 11           
     3) Summa, Gabe 12                  4) McGinley, Brian 12             
 
Event 503  Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:56.30   3/15/2008 Gillian Ryan, TriValley-PA                 
Nat'l Record: & 1:51.42    1/1/1983 B. Bowman, Joliet, Ill                     
                1:55.69  NQ = National Qualifying
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Potteiger, McKenna        12 YORK Y-MA            1:57.74    1:58.38        
              27.70       57.90 (30.20)     1:27.89 (29.99)     1:58.38 (30.49)
  2 Way, Emily                12 YORK Y-MA            2:00.93    2:00.58        
              27.51       57.89 (30.38)     1:29.29 (31.40)     2:00.58 (31.29)
  3 Allison, Ava              12 BRY-AM               2:03.33    2:01.87        
              27.82       58.04 (30.22)     1:29.90 (31.86)     2:01.87 (31.97)
  4 Hamill, Emily             11 UPPERMAINLINE-PA-MA  2:05.62    2:02.08        
              28.68       59.46 (30.78)     1:30.94 (31.48)     2:02.08 (31.14)
  5 Jordan, Jaidyn            12 SVY-AM               2:04.29    2:03.32        
              28.35       59.75 (31.40)     1:31.85 (32.10)     2:03.32 (31.47)
  6 Fox, Sarah                12 UPPERMAINLINE-PA-MA  2:10.61    2:03.74        
              28.03       59.60 (31.57)     1:32.26 (32.66)     2:03.74 (31.48)
  7 Doutrich, Annika          12 LEBY-MA              2:05.96    2:04.29        
              29.26     1:00.47 (31.21)     1:32.84 (32.37)     2:04.29 (31.45)
  8 Wicks, McKenzie           12 CC-MA                2:05.35    2:06.94        
              28.98     1:01.24 (32.26)     1:34.31 (33.07)     2:06.94 (32.63)
  9 Riehl, Claire             12 MYST                 2:06.98    2:07.50        
              29.01     1:01.25 (32.24)     1:34.77 (33.52)     2:07.50 (32.73)
 10 Woods, Kara               11 UPY-MA               2:09.77    2:07.81        
              29.90     1:02.77 (32.87)     1:35.99 (33.22)     2:07.81 (31.82)
 11 Burk, Kaitlyn             12 KENNETT-PA-MA        2:10.51    2:07.86        
              28.67     1:00.68 (32.01)     1:34.17 (33.49)     2:07.86 (33.69)
 12 Cooper, Olivia            12 PHOENIXVILLE-PA-MA   2:09.02    2:07.96        
              30.07     1:02.43 (32.36)     1:35.69 (33.26)     2:07.96 (32.27)
 13 Oswalt, Jadyn             11 GR.  JOHNSTOWN-AM    2:07.12    2:08.96        
              30.08     1:02.36 (32.28)     1:35.75 (33.39)     2:08.96 (33.21)
 14 Kupsky, Mary              12 WBY-MA               2:09.82    2:09.19        
              29.80     1:03.17 (33.37)     1:36.90 (33.73)     2:09.19 (32.29)
 15 Wilson, Logan             12 SVY-AM               2:08.98    2:09.69        
              30.05     1:02.91 (32.86)     1:36.10 (33.19)     2:09.69 (33.59)
 16 Collison, Keri            12 WEST CHESTER-PA-MA   2:13.63    2:09.96        
              29.22     1:02.47 (33.25)     1:37.34 (34.87)     2:09.96 (32.62)
 17 Anderson, Sydney          11 INDY-AM              2:11.54    2:10.15        
              30.46     1:04.00 (33.54)     1:37.42 (33.42)     2:10.15 (32.73)
 18 Long, Hadley              12 INDY-AM              2:11.57    2:11.07        
              29.99     1:03.08 (33.09)     1:37.17 (34.09)     2:11.07 (33.90)
 19 Bronkaj, Alexa            11 AVY                  2:12.18    2:11.38        
              29.36     1:01.46 (32.10)     1:35.99 (34.53)     2:11.38 (35.39)
 20 Hritz, Dolly              12 CYAA-ZZ              2:12.09    2:11.46        
              29.74     1:02.98 (33.24)     1:37.55 (34.57)     2:11.46 (33.91)
 21 Foltz, Molly              12 UPPERMAINLINE-PA-MA  2:11.32    2:11.87        
              30.19     1:03.54 (33.35)     1:38.01 (34.47)     2:11.87 (33.86)
 22 Folcomer, Tiffany         11 YORK Y-MA            2:11.32    2:12.34        
              30.01     1:03.54 (33.53)     1:38.18 (34.64)     2:12.34 (34.16)
 23 Welna, Emily              12 SKY-MA               2:11.98    2:13.35        
              31.56     1:05.70 (34.14)     1:40.23 (34.53)     2:13.35 (33.12)
 24 Shipe, Dylayn             11 SNYDER STINGRAYS     2:11.39    2:16.31        
              31.08     1:05.77 (34.69)     1:41.44 (35.67)     2:16.31 (34.87)
 
Event 504  Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:50.56   3/23/2014 Brendan Burns, UpperMainLine-PA            
Nat'l Record: & 1:46.82    3/1/2014 Will Barao, South Shore YMCA               
                1:45.39  NQ = National Qualifying
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kessler, Preston          12 INDY-AM              1:54.72    1:52.80        
              25.74       54.24 (28.50)     1:24.00 (29.76)     1:52.80 (28.80)
  2 Hilliard, Finn            12 LANSDOWNE-PA-MA      1:54.51    1:54.22        
              25.43       54.25 (28.82)     1:24.30 (30.05)     1:54.22 (29.92)
  3 Marsinko, Noah            12 GR.  JOHNSTOWN-AM    1:57.22    1:54.77        
              26.51       55.37 (28.86)     1:25.20 (29.83)     1:54.77 (29.57)
  4 Reichner, Trevor          12 GSVY-MA              2:00.52    1:59.27        
              27.07       57.67 (30.60)     1:29.30 (31.63)     1:59.27 (29.97)
  5 Rees, Jonah               12 YORK Y-MA            2:01.08    1:59.52        
              27.58       58.32 (30.74)     1:29.43 (31.11)     1:59.52 (30.09)
  6 Weaver, Colby             12 WEST CHESTER-PA-MA   2:00.48    2:00.10        
              27.71       58.07 (30.36)     1:29.76 (31.69)     2:00.10 (30.34)
  7 Durkin, Jack              12 RAYS-MA              2:00.12    2:00.14        
              27.13       57.72 (30.59)     1:29.27 (31.55)     2:00.14 (30.87)
  8 Lever, Owen               12 CENTRAL BUCKS-PA-MA  2:00.48    2:00.21        
              27.17       57.49 (30.32)     1:29.10 (31.61)     2:00.21 (31.11)
  9 Henry, Christian          12 YORK Y-MA            2:03.64    2:01.84        
              28.21       59.08 (30.87)     1:30.82 (31.74)     2:01.84 (31.02)
 10 Bedekar, Vedant           12 WEST CHESTER-PA-MA   2:02.44    2:02.75        
              27.49       59.25 (31.76)     1:31.52 (32.27)     2:02.75 (31.23)
 11 Marsinko, Nathan          12 GR.  JOHNSTOWN-AM    2:04.28    2:03.12        
              28.54       59.77 (31.23)     1:31.72 (31.95)     2:03.12 (31.40)
 12 Smith, Camden             11 FLY                  2:05.98    2:07.93        
              28.97     1:02.02 (33.05)     1:35.55 (33.53)     2:07.93 (32.38)
 13 Williams, Steven          11 BRAD-NI              2:11.48    2:09.82        
              29.71     1:02.94 (33.23)     1:36.48 (33.54)     2:09.82 (33.34)
 14 Huckel, Charles           11 CENTRAL BUCKS-PA-MA  2:11.50    2:10.74        
              30.42     1:04.46 (34.04)     1:38.92 (34.46)     2:10.74 (31.82)
 15 Martin, Trevor            12 SCAY-MA              2:11.39    2:11.10        
              29.41     1:04.03 (34.62)     1:37.64 (33.61)     2:11.10 (33.46)
 16 Kim, Alexander            12 RESY-AM              2:12.86    2:13.32        
              30.30     1:03.77 (33.47)     1:38.46 (34.69)     2:13.32 (34.86)
 17 Avery, Michael            12 NCCY                 2:14.21    2:14.11        
              29.95     1:04.45 (34.50)     1:40.32 (35.87)     2:14.11 (33.79)
 18 Thieme, Dashiell          12 BYAC-AM              2:15.10    2:14.40        
              32.04     1:07.36 (35.32)     1:41.44 (34.08)     2:14.40 (32.96)
 19 Niemetz, Drake            11 WARREN DOLPHINS      2:14.84    2:14.72        
              30.74     1:05.12 (34.38)     1:40.45 (35.33)     2:14.72 (34.27)
 20 Lombardo, Ben             12 CLFD SHARKS          2:14.77    2:14.99        
              31.07     1:05.32 (34.25)     1:41.36 (36.04)     2:14.99 (33.63)
 21 Fialkowski, Alex          12 KENNETT-PA-MA        2:14.60    2:15.18        
              31.00     1:05.17 (34.17)     1:40.22 (35.05)     2:15.18 (34.96)
 22 Mowry, Jacob              12 READINGBERKS-PA-MA   2:16.63    2:15.24        
              29.79     1:04.68 (34.89)     1:40.28 (35.60)     2:15.24 (34.96)
 23 Gaudion, Peter            12 WSY-MA               2:12.67    2:15.88        
              30.63     1:05.15 (34.52)     1:40.83 (35.68)     2:15.88 (35.05)
 24 Valle, Sebastian          12 LANSDOWNE-PA-MA      2:16.17    2:16.38        
              30.56     1:04.70 (34.14)     1:40.95 (36.25)     2:16.38 (35.43)
 
Event 505  Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 24.69   3/25/2018 Izzy Iwasyk, Kennett-PA                      
Nat'l Record: & 23.20    3/3/2011 Elizabeth Nelson, Dane County, WI            
                24.69  NQ = National Qualifying
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Way, Emily                12 YORK Y-MA              24.84      24.62!NQ =   
  2 Gonzales, Lydia           11 WBY-MA                 25.57      25.72        
  3 Phillips, Eve             11 WAY-MA                 25.70      25.78        
  4 Rhoge, Elana              12 TRI-HAMPTON-PA-MA      26.07      26.06        
  5 Chase, Bella              12 CORRY                  26.27      26.10        
  6 Allison, Ava              12 BRY-AM                 26.25      26.19        
  7 Carson, Lena              12 TLYZZ-ZZ               26.83      26.58        
  8 Riehl, Claire             12 MYST                   26.33      26.59        
  9 Vogt, Rylee               12 ESYST-ZZ               26.73      26.64        
 10 Ferry, Reece              12 BOYERTOWN-PA-MA        27.00      26.74        
 11 Kuteras, Victoria         11 POCONO PIRANHAS-MA     27.32      26.93        
 12 Pringle, Adalie           11 BEFY                   27.44      26.95        
 13 Adams, Tenra              12 LANY-MA                26.87      26.97        
 14 Lazzari, Abby             12 RAYS-MA                27.59      27.02        
 15 Ruggeri, Lauren           12 PHOENIXVILLE-PA-MA     27.07      27.11        
 16 Weingarten, Catie         12 JENNERSVILLE-PA-MA     27.46      27.20        
 17 DePasquale, Gianna        12 LANSDOWNE-PA-MA        27.31      27.27        
 18 Despeaux, Addyson         11 RAYS-MA                27.35      27.32        
 19 Jones, Gabrielle          12 UPY-MA                 27.39      27.33        
 20 Lacovara, Leah            12 LIONVILLE-PA-MA        27.54      27.42        
 21 Klingensmith, Emma        12 SNYDER STINGRAYS       27.52      27.46        
 22 Marks, Riley              11 PHOENIXVILLE-PA-MA     27.18      27.47        
 23 Kudyba, Sophia            11 UNTY-AM                27.53      27.76        
 24 Hritz, Dolly              12 CYAA-ZZ                27.75      27.81        
 
Event 506  Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 23.22        1993 M. Siebert Upper Main Line P, Emerson Frankli
Nat'l Record: & 22.49   12/8/2018 Jarrett Payne, Springfield, OH               
                22.09  NQ = National Qualifying
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kennedy, Jake             12 RAYS-MA                23.95      24.10        
  2 Shaffer, Reilly           12 LANSDOWNE-PA-MA        24.53      24.13        
  3 McCarthy, TJ              12 LIONVILLE-PA-MA        25.02      25.16        
  4 Weaver, Colby             12 WEST CHESTER-PA-MA     25.63      25.58        
  5 Kelly, Andrew             12 UPY-MA                 26.26      25.64        
  6 Topmiller, Noah           12 JENNERSVILLE-PA-MA     26.06      25.68        
  7 Voytish, Logan            12 UNTY-AM                26.06      25.79        
  7 Ordonez, Mason            12 GSVY-MA                25.84      25.79        
  9 Lever, Owen               12 CENTRAL BUCKS-PA-MA    26.14      26.00        
 10 Sandone, Jon              12 RAYS-MA                27.08      26.18        
 11 Culp, Aiden               12 GR.  JOHNSTOWN-AM      26.95      26.44        
 12 Carroll, Gabe             12 PHOENIXVILLE-PA-MA     26.09      26.48        
 13 Filipovits, Sean          11 HAY-MA                 26.89      26.70        
 14 Griswold, Keller          12 JS WINTER YMCA         26.75      26.79        
 15 Vaow, Nicholas            12 CLFD SHARKS            26.83      26.90        
 16 Kline, Daniel             12 LEBY-MA                26.76      27.06        
 17 Mayo, Luke                12 GYST-AM                27.00      27.21        
 18 Kiebort, Connor           11 LIONVILLE-PA-MA        27.54      27.32        
 19 Cuevas Riego De Dios, Ju  11 UPPERMAINLINE-PA-MA    27.35      27.36        
 20 Olmstead, Tobias          12 UPPER BUCKS-PA-MA      27.56      27.37        
 21 Fuener, Thomas            11 SEWY-WP                27.56      27.61        
 22 Findlan, William          12 FLY                    27.96      27.76        
 23 Quigley, Liam             12 SCAY-MA                27.61      27.81        
 24 Mahoney, Matthew          12 JENNERSVILLE-PA-MA     26.95      28.16        
 
Event 507  Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 27.21   3/19/2011 Emily Cornell, Brandywine-PA                 
Nat'l Record: & 26.48   3/22/2014 Athena Ye, Kishwaukee, IL                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Havice, Julia             12 YORK Y-MA              28.58      27.54        
  2 Undercofler, Gemma        12 UPPERMAINLINE-PA-MA    28.54      27.72        
  3 Shackley, Leah            12 BRY-AM                 28.07      27.90        
  4 Ricciuti, Giuliana        11 SPY-AM                 29.83      29.43        
  5 Hill, Emma                12 KENNETT-PA-MA          30.08      29.99        
  6 Kieffer, Ashley           12 NDCY-MA                30.70      30.51        
  7 Mulhern, Finley           12 PHOENIXVILLE-PA-MA     29.59      30.59        
  7 Adams, Tenra              12 LANY-MA                30.53      30.59        
  9 Taylor, Julia             11 WEST CHESTER-PA-MA     30.78      30.66        
 10 Smitley, Mikayla          12 LVY-AM                 31.16      30.67        
 11 Rarrick, Kate             12 BEFY                   30.44      30.69        
 12 Juarez, Isabella          12 NORTH PENN-PA          30.75      30.83        
 12 Gasgonia, Marina          11 POCONO PIRANHAS-MA     31.21      30.83        
 14 Borrero, Chloe            11 ESYST-ZZ               30.81      30.88        
 15 Caltrider, Abby           12 CC-MA                  31.85      31.17        
 16 Pringle, Adalie           11 BEFY                   31.72      31.30        
 17 Hidalgo, Carla            11 LEBY-MA                31.27      31.36        
 17 Swain, Cassidy            12 BLUE DOLPHINS          31.60      31.36        
 19 Jones, Gabrielle          12 UPY-MA                 32.02      31.41        
 19 Mottershead, Freya        11 CENTRAL BUCKS-PA-MA    31.84      31.41        
 21 Paul, McKenna             12 CYAA-ZZ                31.69      32.07        
 22 Snyder, Abigail           12 SVY-AM                 31.85      32.43        
 23 Vogt, Rylee               12 ESYST-ZZ               32.09      32.46        
 24 Define, Brooke            12 ROCKY RUN-PA-MA        32.03      33.49        
 
Event 508  Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 26.37   3/22/2015 David Curtiss, Tri-Hampton-PA                
Nat'l Record: & 26.19   3/15/2015 D.Curtiss/J. Payne (12/18), PA/OH            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kennedy, Jake             12 RAYS-MA                28.72      27.37        
  2 Graziano, Patton          12 GYST-AM                27.63      27.38        
  3 Turley, Logan             12 LIONVILLE-PA-MA        29.83      29.79        
  4 Kohn, Eddie               12 LANSDOWNE-PA-MA        30.37      30.05        
  5 Lamb, Luke                11 NCCY                   30.75      30.11        
  6 Filipovits, Sean          11 HAY-MA                 31.85      30.33        
  7 Harvey, Mason             12 NCCY                   30.47      30.53        
  8 Ameriks, Keizen           12 UPPERMAINLINE-PA-MA    30.65      30.62        
  9 Topmiller, Noah           12 JENNERSVILLE-PA-MA     30.58      30.66        
 10 Eckler, Shane             12 RAYS-MA                30.54      30.78        
 11 Hofmann, Blaise           12 CENTRAL BUCKS-PA-MA    31.49      30.86        
 12 Gaudion, James            12 WSY-MA                 30.92      31.11        
 13 DiMauro, Mason            12 NORTH PENN-PA          31.66      31.22        
 14 Deegan, Jack              12 PHOENIXVILLE-PA-MA     30.94      31.43        
 15 De Vries, Alex            11 UPPERMAINLINE-PA-MA    30.83      31.45        
 16 Vaglia, Alekzander        12 INDY-AM                32.95      31.49        
 17 Vidal, Tito               12 BOYERTOWN-PA-MA        31.67      31.57        
 18 Greek, Michael            12 RAYS-MA                31.99      31.71        
 19 Vaow, Nicholas            12 CLFD SHARKS            31.73      31.82        
 20 McCloskey, Nolan          11 UPY-MA                 31.59      31.93        
 21 Kline, Daniel             12 LEBY-MA                32.40      32.31        
 22 Meyers, Josh              12 LANY-MA                32.24      32.37        
 23 Furdella, Michael         12 LVY-AM                 32.79      32.80        
 24 Rawa, Benjamin            11 NORTH PENN-PA          32.45      33.07        
 
Event 509  Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 30.74   3/25/2012 Gabrielle Rudy, Ridley-PA                    
Nat'l Record: & 29.91    3/8/2013 Noelle Peplowski, Gtr Peoria, IL             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gao, Annie                12 READINGBERKS-PA-MA     31.31      31.80        
  2 Speakman, Macey           12 BRANDYWINE-PA-MA       34.00      32.00        
  3 Cheney, Brielle           12 MYST                   32.73      32.58        
  3 Eroh, Natalie             12 SNYDER STINGRAYS       33.26      32.58        
  5 Herzig, Kylee             12 RAYS-MA                34.06      32.92        
  6 Potteiger, McKenna        12 YORK Y-MA              33.42      33.30        
  7 Mejia, Shailla            12 BOYERTOWN-PA-MA        34.43      33.51        
  8 Lavorini, Giona           11 BYAC-AM                34.66      33.56        
  9 Bensinger, Paige          12 SKY-MA                 34.39      33.62        
 10 Scott, Peyton             11 INDY-AM                34.37      33.80        
 11 Phifer, Izzy              11 YORK Y-MA              34.37      34.49        
 12 Chang, Katie              11 WSY-MA                 34.95      34.58        
 13 Stepchuk, MaryKate        12 KENNETT-PA-MA          35.34      34.75        
 14 Arthur, Mikayla           12 READINGBERKS-PA-MA     34.82      34.91        
 15 Harris, Lauren            12 BRANDYWINE-PA-MA       35.05      35.06        
 16 Moats, Taylor             12 CORRY                  35.47      35.13        
 17 Dolan, Reilly             11 UPPERMAINLINE-PA-MA    35.77      35.20        
 18 Franci, Bailey            12 BRK                    35.61      35.34        
 19 Kieffer, Ashley           12 NDCY-MA                34.89      35.43        
 20 Long, Hadley              12 INDY-AM                35.15      35.46        
 21 Goodwill, Alli            12 CORRY                  35.41      35.59        
 22 Gracey-Dalton, Karsyn     11 BRAD-NI                35.75      35.65        
 23 Zoellner, Aubrey          12 NDCY-MA                36.00      35.87        
 24 Hammerschmidt, Anna       11 KENNETT-PA-MA          35.66      35.92        
 
Event 510  Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 29.24   3/26/2017 Logan Smith, FSC-LEBY                        
Nat'l Record: & 29.48    1/1/1995 M. Gangloff, Akron, OH                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Faychak, Kaden            12 GYST-AM                30.97      30.45        
  2 Connor, Matthew           12 BOYERTOWN-PA-MA        31.48      30.70        
  3 Collins, Malcolm          12 STARS-MA               31.43      31.74        
  4 McCarthy, TJ              12 LIONVILLE-PA-MA        32.68      32.29        
  5 Mui, Carter               12 POCONO PIRANHAS-MA     33.30      32.61        
  6 Hughes, Jonathan          11 LOCK HAVEN YMCA        33.54      32.69        
  7 Miksa, Theo               12 CENTRAL BUCKS-PA-MA    32.77      32.76        
  8 Oliver, Donovan           12 POCONO PIRANHAS-MA     34.57      33.64        
  9 Reichner, Trevor          12 GSVY-MA                33.87      33.96        
 10 Eckler, Shane             12 RAYS-MA                34.53      34.28        
 11 DiAddezio, Matthew        12 LIONVILLE-PA-MA        34.78      34.35        
 11 Vaglia, Alekzander        12 INDY-AM                35.51      34.35        
 13 Johnson, Isaiah           11 BEFY                   35.68      34.53        
 14 Weigel, Ethan             12 SNYDER STINGRAYS       35.54      35.19        
 15 Muchnok, Sean             11 RESY-AM                36.45      35.62        
 16 Schwalm, Grant            12 YORK Y-MA              35.57      35.89        
 17 Grossman, Ben             12 BYAC-AM                35.93      36.53        
 18 Stancik, Jonathan         11 KENNETT-PA-MA          37.32      36.90        
 19 Soja, Kamil               12 POCONO PIRANHAS-MA     37.60      36.96        
 20 Reynolds, Alex            12 TYST                   36.78      37.08        
 21 Kissick, RJ               12 NCCY                   37.36      37.17        
 22 Bignault, Leo             12 CENTRAL BUCKS-PA-MA    37.21      37.40        
 23 Eisenhofer, Keagan        11 READINGBERKS-PA-MA     36.69      37.50        
 24 Kline, Daniel             12 LEBY-MA                37.10      39.42        
 
Event 511  Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: ! 58.55   3/19/2016 McKaylie Sullivan, Lionville-PA              
Nat'l Record: & 56.16    4/6/2005 Felicia Lee, Montclair, NJ                   
                58.79  NQ = National Qualifying
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Havice, Julia             12 YORK Y-MA              58.94      58.92        
              27.52       58.92 (31.40)                                        
  2 Phillips, Eve             11 WAY-MA               1:01.45    1:00.37        
              29.15     1:00.37 (31.22)                                        
  3 Undercofler, Gemma        12 UPPERMAINLINE-PA-MA  1:03.00    1:01.46        
              29.50     1:01.46 (31.96)                                        
  4 Gonzales, Lydia           11 WBY-MA               1:01.35    1:01.52        
              28.69     1:01.52 (32.83)                                        
  5 Nowoswiat, Jena           12 UPPERMAINLINE-PA-MA  1:02.68    1:02.12        
              29.88     1:02.12 (32.24)                                        
  6 Spence, Mackenzie         12 CORRY                1:02.85    1:02.40        
              29.09     1:02.40 (33.31)                                        
  7 Kelly, Alyssa             12 POCONO PIRANHAS-MA   1:01.91    1:02.54        
              28.62     1:02.54 (33.92)                                        
  8 Krauss, Natalie           12 LIONVILLE-PA-MA      1:03.41    1:03.73        
              30.47     1:03.73 (33.26)                                        
  9 Schollaert, Therese       12 SPY-AM               1:03.85    1:04.36        
              30.70     1:04.36 (33.66)                                        
 10 Hidalgo, Carla            11 LEBY-MA              1:05.82    1:04.56        
              30.99     1:04.56 (33.57)                                        
 11 Rhoge, Elana              12 TRI-HAMPTON-PA-MA    1:05.73    1:04.65        
              30.65     1:04.65 (34.00)                                        
 11 Doutrich, Annika          12 LEBY-MA              1:05.77    1:04.65        
              30.07     1:04.65 (34.58)                                        
 13 Pfaff, Ava                12 JENNERSVILLE-PA-MA   1:06.62    1:04.80        
              30.02     1:04.80 (34.78)                                        
 14 Woods, Kara               11 UPY-MA               1:05.47    1:04.90        
              30.32     1:04.90 (34.58)                                        
 15 Perrin, Lily              12 KENNETT-PA-MA        1:07.95    1:05.78        
              30.29     1:05.78 (35.49)                                        
 16 Bartholomew, Hannah       12 BAY-MA               1:08.90    1:07.96        
              32.43     1:07.96 (35.53)                                        
 17 Birch, Rachel             12 BYAC-AM              1:07.81    1:08.06        
              32.05     1:08.06 (36.01)                                        
 18 Eisenbrown, Alexis        12 READINGBERKS-PA-MA   1:09.24    1:08.15        
              31.37     1:08.15 (36.78)                                        
 19 Mulhern, Finley           12 PHOENIXVILLE-PA-MA   1:05.03    1:08.19        
              31.41     1:08.19 (36.78)                                        
 20 Smitley, Mikayla          12 LVY-AM               1:08.33    1:08.49        
              32.32     1:08.49 (36.17)                                        
 21 Zeng, Lilian              12 LIONVILLE-PA-MA      1:09.34    1:08.70        
              31.89     1:08.70 (36.81)                                        
 22 Scott, Nicole             12 INDY-AM              1:09.32    1:08.97        
              33.15     1:08.97 (35.82)                                        
 23 Kudyba, Karmen            12 UNTY-AM              1:08.35    1:09.46        
              32.38     1:09.46 (37.08)                                        
 24 Brennan, Caitlyn          12 AVY                  1:09.42    1:10.89        
              32.38     1:10.89 (38.51)                                        
 
Event 512  Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: ! 55.43   3/23/2014 Brendan Burns, UpperMainLine-PA              
Nat'l Record: & 54.02   12/8/2018 Jarrett Payne, Springfield, OH               
                52.99  NQ = National Qualifying
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fatta, Kaden              12 YORK Y-MA            1:04.30    1:02.74        
              29.76     1:02.74 (32.98)                                        
  2 Sadowski, Blaise          11 PHOENIXVILLE-PA-MA   1:03.74    1:03.05        
              29.50     1:03.05 (33.55)                                        
  3 Henry, Christian          12 YORK Y-MA            1:03.19    1:03.09        
              29.79     1:03.09 (33.30)                                        
  4 DiMartini, Frankie        12 READINGBERKS-PA-MA   1:04.28    1:03.29        
              29.14     1:03.29 (34.15)                                        
  5 Yute, Riley               12 AVY                  1:05.37    1:03.88        
              30.07     1:03.88 (33.81)                                        
  6 Nowoswiat, Jacob          11 UPPERMAINLINE-PA-MA  1:04.42    1:04.57        
              30.23     1:04.57 (34.34)                                        
  7 Huckel, Charles           11 CENTRAL BUCKS-PA-MA  1:06.33    1:05.36        
              30.94     1:05.36 (34.42)                                        
  8 Mooney, Jack              11 BOYERTOWN-PA-MA      1:07.13    1:05.61        
              31.70     1:05.61 (33.91)                                        
  9 Bentley, Will             11 WEST CHESTER-PA-MA   1:09.76    1:05.81        
              30.07     1:05.81 (35.74)                                        
 10 Horey, George             12 GYST-AM              1:05.72    1:06.00        
              31.10     1:06.00 (34.90)                                        
 11 Carroll, Gabe             12 PHOENIXVILLE-PA-MA   1:06.44    1:06.05        
              31.29     1:06.05 (34.76)                                        
 12 Thieme, Dashiell          12 BYAC-AM              1:05.97    1:06.25        
              31.46     1:06.25 (34.79)                                        
 13 Weigel, Ethan             12 SNYDER STINGRAYS     1:06.62    1:06.66        
              31.58     1:06.66 (35.08)                                        
 14 Turley, Logan             12 LIONVILLE-PA-MA      1:09.40    1:07.96        
              32.69     1:07.96 (35.27)                                        
 15 O'Leary, Michael          12 YORK Y-MA            1:09.57    1:09.45        
              33.59     1:09.45 (35.86)                                        
 16 Fitzgerald, Jack          12 NEYS BLUEFINS-MA     1:10.89    1:10.01        
              33.63     1:10.01 (36.38)                                        
 17 Siekman, Todd             12 SCAY-MA              1:12.86    1:10.26        
              33.65     1:10.26 (36.61)                                        
 18 Furdella, Michael         12 LVY-AM               1:10.44    1:10.42        
              32.62     1:10.42 (37.80)                                        
 19 Filipovski, Luka          11 PHOENIXVILLE-PA-MA   1:10.00    1:10.60        
              31.46     1:10.60 (39.14)                                        
 20 Summa, Gabe               12 KENNETT-PA-MA        1:10.73    1:10.89        
              33.01     1:10.89 (37.88)                                        
 21 Laguna, Joey              12 NEYS BLUEFINS-MA     1:12.99    1:11.73        
              35.26     1:11.73 (36.47)                                        
 22 Margita, Joey             11 INDY-AM              1:11.07    1:11.86        
              33.14     1:11.86 (38.72)                                        
 23 Amy, Logan                11 CORRY                1:11.85    1:12.68        
              33.73     1:12.68 (38.95)                                        
 24 Khatib, Alec              11 WEST CHESTER-PA-MA   1:13.66    1:13.01        
              35.08     1:13.01 (37.93)                                        
 
Event 513  Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 53.57   3/19/2011 Emily Zimcosky, LHRY -AM                     
Nat'l Record: & 51.56  12/11/2015 Alexandra Tyler, Cheshire, CT                
                53.39  NQ = National Qualifying
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Way, Emily                12 YORK Y-MA              54.01      53.12!NQ =   
              25.47       53.12 (27.65)                                        
  2 Eroh, Natalie             12 SNYDER STINGRAYS       57.54      56.54        
              27.44       56.54 (29.10)                                        
  3 Allison, Ava              12 BRY-AM                 57.03      56.89        
              27.60       56.89 (29.29)                                        
  4 Jordan, Jaidyn            12 SVY-AM                 57.41      57.07        
              28.05       57.07 (29.02)                                        
  5 Fox, Sarah                12 UPPERMAINLINE-PA-MA    58.88      57.12        
              27.36       57.12 (29.76)                                        
  6 Riehl, Claire             12 MYST                   56.82      57.18        
              27.26       57.18 (29.92)                                        
  7 Beers, Sidney             12 DUBO                   59.71      57.78        
              27.81       57.78 (29.97)                                        
  8 Cooper, Olivia            12 PHOENIXVILLE-PA-MA     57.88      57.90        
              27.78       57.90 (30.12)                                        
  9 Woods, Kara               11 UPY-MA                 59.06      58.31        
              28.08       58.31 (30.23)                                        
 10 Chase, Bella              12 CORRY                  58.64      58.40        
              26.96       58.40 (31.44)                                        
 11 Doutrich, Annika          12 LEBY-MA                59.16      58.48        
              28.22       58.48 (30.26)                                        
 12 Carson, Lena              12 TLYZZ-ZZ             1:00.09      58.59        
              27.93       58.59 (30.66)                                        
 13 Collison, Keri            12 WEST CHESTER-PA-MA   1:00.36      58.98        
              28.32       58.98 (30.66)                                        
 14 Kuteras, Victoria         11 POCONO PIRANHAS-MA   1:00.04      59.06        
              27.94       59.06 (31.12)                                        
 15 Ferry, Reece              12 BOYERTOWN-PA-MA        59.69      59.08        
              28.35       59.08 (30.73)                                        
 16 Welna, Emily              12 SKY-MA                 59.48      59.54        
              28.86       59.54 (30.68)                                        
 17 Taylor, Julia             11 WEST CHESTER-PA-MA     58.94      59.99        
 18 Powers, Lucy              12 INDY-AM                59.10    1:00.11        
              28.73     1:00.11 (31.38)                                        
 19 Folcomer, Tiffany         11 YORK Y-MA            1:00.32    1:00.54        
              28.86     1:00.54 (31.68)                                        
 20 McCormick, Lea            12 GSVY-MA              1:00.95    1:00.56        
              29.15     1:00.56 (31.41)                                        
 21 Marks, Riley              11 PHOENIXVILLE-PA-MA   1:00.37    1:00.67        
              29.16     1:00.67 (31.51)                                        
 22 Borrero, Chloe            11 ESYST-ZZ             1:00.36    1:00.91        
              28.82     1:00.91 (32.09)                                        
 23 Gerlinski, Emma           12 GSVY-MA              1:00.39    1:01.01        
              28.79     1:01.01 (32.22)                                        
 24 Chang, Katie              11 WSY-MA               1:00.69    1:01.15        
              28.72     1:01.15 (32.43)                                        
 
Event 514  Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: ! 50.22   3/21/2009 Phillip Emerson, Franklin-PA                 
Nat'l Record: & 48.86   12/9/2018 Jarrett Payne, Springfield, OH               
                48.19  NQ = National Qualifying
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kessler, Preston          12 INDY-AM                50.69      51.37        
              24.48       51.37 (26.89)                                        
  2 Hilliard, Finn            12 LANSDOWNE-PA-MA        51.71      51.83        
              24.96       51.83 (26.87)                                        
  3 Marsinko, Noah            12 GR.  JOHNSTOWN-AM      54.51      53.31        
              26.05       53.31 (27.26)                                        
  4 Shaffer, Reilly           12 LANSDOWNE-PA-MA        53.97      53.74        
              25.63       53.74 (28.11)                                        
  5 Reichner, Trevor          12 GSVY-MA                56.20      55.13        
              26.81       55.13 (28.32)                                        
  6 Lever, Owen               12 CENTRAL BUCKS-PA-MA    55.90      55.43        
              26.80       55.43 (28.63)                                        
  7 Durkin, Jack              12 RAYS-MA                55.91      56.08        
              26.84       56.08 (29.24)                                        
  8 Ordonez, Mason            12 GSVY-MA                56.60      56.53        
              27.16       56.53 (29.37)                                        
  9 Weaver, Colby             12 WEST CHESTER-PA-MA     56.89      56.85        
              27.33       56.85 (29.52)                                        
 10 Kohn, Eddie               12 LANSDOWNE-PA-MA        57.99      57.52        
              27.57       57.52 (29.95)                                        
 11 Marsinko, Nathan          12 GR.  JOHNSTOWN-AM      58.39      57.86        
              28.19       57.86 (29.67)                                        
 12 Kelly, Andrew             12 UPY-MA                 57.81      57.87        
              27.50       57.87 (30.37)                                        
 13 Griswold, Keller          12 JS WINTER YMCA         58.72      57.93        
              28.27       57.93 (29.66)                                        
 14 Gaudion, James            12 WSY-MA                 59.13      58.00        
              28.03       58.00 (29.97)                                        
 15 Martin, Trevor            12 SCAY-MA                58.94      58.24        
              28.17       58.24 (30.07)                                        
 16 Filipovits, Sean          11 HAY-MA                 59.35      59.80        
              28.92       59.80 (30.88)                                        
 17 Mayo, Luke                12 GYST-AM                59.78      59.81        
              28.47       59.81 (31.34)                                        
 18 Mahoney, Matthew          12 JENNERSVILLE-PA-MA   1:00.17    1:00.24        
              28.89     1:00.24 (31.35)                                        
 19 Williams, Steven          11 BRAD-NI              1:01.15    1:00.38        
              28.98     1:00.38 (31.40)                                        
 20 Baganski, Patrick         12 PHOENIXVILLE-PA-MA   1:01.57    1:00.71        
              28.62     1:00.71 (32.09)                                        
 21 Fuener, Thomas            11 SEWY-WP              1:01.14    1:01.42        
              29.53     1:01.42 (31.89)                                        
 22 Stover, Caleb             12 OIL CITY             1:01.14    1:01.56        
              28.47     1:01.56 (33.09)                                        
 23 Kim, Alexander            12 RESY-AM              1:01.56    1:01.60        
              29.85     1:01.60 (31.75)                                        
 24 Cuevas Riego De Dios, Ju  11 UPPERMAINLINE-PA-MA  1:00.65    1:01.68        
              29.45     1:01.68 (32.23)                                        
 
Event 515  Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 59.27   3/19/2016 Kiersten Donnelly, Lionville-PA              
Nat'l Record: & 55.97    4/4/2006 Elizabeth Pelton, Wilton, CT                 
                59.29  NQ = National Qualifying
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shackley, Leah            12 BRY-AM               1:01.26      59.73        
              29.17       59.73 (30.56)                                        
  2 Undercofler, Gemma        12 UPPERMAINLINE-PA-MA  1:03.22      59.80        
              29.59       59.80 (30.21)                                        
  3 Hamill, Emily             11 UPPERMAINLINE-PA-MA  1:04.51    1:03.14        
              30.88     1:03.14 (32.26)                                        
  4 Spence, Mackenzie         12 CORRY                1:04.47    1:03.69        
              31.08     1:03.69 (32.61)                                        
  5 Ricciuti, Giuliana        11 SPY-AM               1:04.74    1:03.99        
              30.95     1:03.99 (33.04)                                        
  6 Wicks, McKenzie           12 CC-MA                1:04.33    1:04.09        
              31.37     1:04.09 (32.72)                                        
  7 Perrin, Lily              12 KENNETT-PA-MA        1:06.52    1:04.92        
              31.67     1:04.92 (33.25)                                        
  8 Taylor, Julia             11 WEST CHESTER-PA-MA   1:06.84    1:05.32        
              31.89     1:05.32 (33.43)                                        
  9 Hill, Emma                12 KENNETT-PA-MA        1:06.34    1:05.85        
              32.16     1:05.85 (33.69)                                        
 10 Ruggeri, Lauren           12 PHOENIXVILLE-PA-MA   1:06.72    1:06.59        
              32.07     1:06.59 (34.52)                                        
 11 Smitley, Mikayla          12 LVY-AM               1:08.00    1:06.72        
              32.57     1:06.72 (34.15)                                        
 12 Ball, Lauryn              11 BRAD-NI              1:07.60    1:07.04        
              32.90     1:07.04 (34.14)                                        
 12 Borrero, Chloe            11 ESYST-ZZ             1:07.49    1:07.04        
              33.07     1:07.04 (33.97)                                        
 14 Shen, Alivia              12 GSVY-MA              1:06.44    1:07.15        
              32.36     1:07.15 (34.79)                                        
 15 Mottershead, Freya        11 CENTRAL BUCKS-PA-MA  1:07.92    1:07.51        
              32.65     1:07.51 (34.86)                                        
 15 Pringle, Adalie           11 BEFY                 1:08.38    1:07.51        
              32.82     1:07.51 (34.69)                                        
 17 DeConti, Avery            12 RAYS-MA              1:09.26    1:07.77        
              33.04     1:07.77 (34.73)                                        
 18 Gasgonia, Marina          11 POCONO PIRANHAS-MA   1:07.52    1:07.93        
              32.93     1:07.93 (35.00)                                        
 19 Jones, Gabrielle          12 UPY-MA               1:08.69    1:08.03        
              32.71     1:08.03 (35.32)                                        
 20 Swain, Cassidy            12 BLUE DOLPHINS        1:07.56    1:08.14        
              33.20     1:08.14 (34.94)                                        
 21 Kuteras, Victoria         11 POCONO PIRANHAS-MA   1:09.00    1:08.22        
              32.57     1:08.22 (35.65)                                        
 22 Kupsky, Mary              12 WBY-MA               1:07.86    1:08.39        
              33.38     1:08.39 (35.01)                                        
 23 Rarrick, Kate             12 BEFY                 1:05.61    1:09.50        
              33.74     1:09.50 (35.76)                                        
 24 Juarez, Isabella          12 NORTH PENN-PA        1:09.23    1:10.14        
              33.63     1:10.14 (36.51)                                        
 
Event 516  Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 57.21   3/26/2017 Leif Hoffman, CLFD SHARKS                    
Nat'l Record: & 53.64  11/17/2018 Jarrett Payne, Springfield, OH               
                53.99  NQ = National Qualifying
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Graziano, Patton          12 GYST-AM                59.45      59.15        
              29.16       59.15 (29.99)                                        
  2 Hilliard, Finn            12 LANSDOWNE-PA-MA      1:00.28      59.74        
              29.73       59.74 (30.01)                                        
  3 Rees, Jonah               12 YORK Y-MA            1:02.44    1:02.31        
              30.11     1:02.31 (32.20)                                        
  4 Ameriks, Keizen           12 UPPERMAINLINE-PA-MA  1:05.77    1:03.52        
              30.90     1:03.52 (32.62)                                        
  5 Bedekar, Vedant           12 WEST CHESTER-PA-MA   1:04.51    1:03.92        
              30.59     1:03.92 (33.33)                                        
  6 Lamb, Luke                11 NCCY                 1:06.65    1:04.80        
              31.70     1:04.80 (33.10)                                        
  7 Kohn, Eddie               12 LANSDOWNE-PA-MA      1:06.07    1:05.64        
              32.35     1:05.64 (33.29)                                        
  8 De Vries, Alex            11 UPPERMAINLINE-PA-MA  1:05.24    1:05.88        
              32.05     1:05.88 (33.83)                                        
  9 Hofmann, Blaise           12 CENTRAL BUCKS-PA-MA  1:07.41    1:06.39        
              32.60     1:06.39 (33.79)                                        
 10 Turley, Logan             12 LIONVILLE-PA-MA      1:06.68    1:06.46        
              32.67     1:06.46 (33.79)                                        
 11 DiMauro, Mason            12 NORTH PENN-PA        1:07.40    1:06.81        
              32.50     1:06.81 (34.31)                                        
 12 Harvey, Mason             12 NCCY                 1:05.68    1:07.17        
              32.55     1:07.17 (34.62)                                        
 13 Topmiller, Noah           12 JENNERSVILLE-PA-MA   1:06.08    1:07.40        
 14 McCloskey, Nolan          11 UPY-MA               1:07.91    1:07.55        
              33.32     1:07.55 (34.23)                                        
 15 Miller, Stevy             12 YORK Y-MA            1:10.80    1:08.29        
              33.48     1:08.29 (34.81)                                        
 16 Gaudion, Peter            12 WSY-MA               1:08.80    1:08.93        
              33.08     1:08.93 (35.85)                                        
 17 Greek, Michael            12 RAYS-MA              1:10.30    1:10.27        
              34.69     1:10.27 (35.58)                                        
 18 Filipovski, Luka          11 PHOENIXVILLE-PA-MA   1:10.01    1:10.70        
              34.18     1:10.70 (36.52)                                        
 19 Vaow, Nicholas            12 CLFD SHARKS          1:12.83    1:10.87        
              34.23     1:10.87 (36.64)                                        
 20 Rawa, Benjamin            11 NORTH PENN-PA        1:11.27    1:11.47        
              34.52     1:11.47 (36.95)                                        
 21 Strunk, McKinley          12 BRY-AM               1:12.36    1:11.63        
              35.78     1:11.63 (35.85)                                        
 22 Brunetti, Jake            11 NEYS BLUEFINS-MA     1:11.99    1:11.78        
              34.86     1:11.78 (36.92)                                        
 23 Sehgal, Mihir             12 WEST CHESTER-PA-MA   1:13.07    1:13.40        
              36.70     1:13.40 (36.70)                                        
 -- Meyers, Josh              12 LANY-MA              1:11.50         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
              34.39          DQ (35.94)                                        
 
Event 517  Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:07.41   3/23/2014 Abigail Doss, SUNY                         
Nat'l Record: & 1:03.87    1/1/1998 A. Babicz, Sarasota, FL                    
                1:07.89  NQ = National Qualifying
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gao, Annie                12 READINGBERKS-PA-MA   1:07.43    1:07.82 NQ =   
              32.02     1:07.82 (35.80)                                        
  2 Kelly, Alyssa             12 POCONO PIRANHAS-MA   1:12.16    1:11.23        
              33.66     1:11.23 (37.57)                                        
  3 Speakman, Macey           12 BRANDYWINE-PA-MA     1:13.47    1:11.51        
              34.43     1:11.51 (37.08)                                        
  4 Eroh, Natalie             12 SNYDER STINGRAYS     1:12.08    1:12.12        
              34.09     1:12.12 (38.03)                                        
  5 Mulhern, Finley           12 PHOENIXVILLE-PA-MA   1:11.45    1:12.25        
              33.85     1:12.25 (38.40)                                        
  6 Cheney, Brielle           12 MYST                 1:12.09    1:12.59        
              34.32     1:12.59 (38.27)                                        
  7 Krauss, Natalie           12 LIONVILLE-PA-MA      1:16.75    1:13.92        
              36.17     1:13.92 (37.75)                                        
  8 Burk, Kaitlyn             12 KENNETT-PA-MA        1:15.12    1:14.19        
              34.78     1:14.19 (39.41)                                        
  9 Herzig, Kylee             12 RAYS-MA              1:18.21    1:14.22        
              34.51     1:14.22 (39.71)                                        
 10 Lavorini, Giona           11 BYAC-AM              1:16.60    1:14.35        
              36.09     1:14.35 (38.26)                                        
 11 Scott, Peyton             11 INDY-AM              1:16.48    1:14.37        
              35.61     1:14.37 (38.76)                                        
 12 Phifer, Izzy              11 YORK Y-MA            1:17.79    1:15.97        
              36.57     1:15.97 (39.40)                                        
 13 Dolan, Reilly             11 UPPERMAINLINE-PA-MA  1:17.83    1:16.58        
              36.18     1:16.58 (40.40)                                        
 14 Mejia, Shailla            12 BOYERTOWN-PA-MA      1:16.99    1:16.81        
              35.70     1:16.81 (41.11)                                        
 15 Harris, Lauren            12 BRANDYWINE-PA-MA     1:19.08    1:17.35        
              38.44     1:17.35 (38.91)                                        
 16 Franci, Bailey            12 BRK                  1:19.05    1:17.74        
              36.32     1:17.74 (41.42)                                        
 17 Donner, Jillianne         12 GSVY-MA              1:18.90    1:17.80        
              36.79     1:17.80 (41.01)                                        
 18 Chang, Katie              11 WSY-MA               1:18.54    1:18.10        
              36.30     1:18.10 (41.80)                                        
 19 Zoellner, Aubrey          12 NDCY-MA              1:19.19    1:18.43        
              36.34     1:18.43 (42.09)                                        
 20 Keefer, Morgan            11 WSY-MA               1:18.74    1:19.09        
              37.69     1:19.09 (41.40)                                        
 21 Arthur, Mikayla           12 READINGBERKS-PA-MA   1:17.06    1:19.16        
              37.03     1:19.16 (42.13)                                        
 22 Moats, Taylor             12 CORRY                1:19.20    1:19.28        
              36.96     1:19.28 (42.32)                                        
 23 Goodwill, Alli            12 CORRY                1:17.88    1:19.66        
              37.23     1:19.66 (42.43)                                        
 24 Gracey-Dalton, Karsyn     11 BRAD-NI              1:19.09    1:19.90        
              37.39     1:19.90 (42.51)                                        
 
Event 518  Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:04.39   3/26/2017 Logan Smith, FSC-LEBY                      
Nat'l Record: & 1:02.64   3/12/2005 Doug McCann, Boisse, ID                    
                1:00.99  NQ = National Qualifying
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Faychak, Kaden            12 GYST-AM              1:08.31    1:06.82        
              31.20     1:06.82 (35.62)                                        
  2 Collins, Malcolm          12 STARS-MA             1:10.42    1:10.04        
              33.40     1:10.04 (36.64)                                        
  3 Mui, Carter               12 POCONO PIRANHAS-MA   1:11.41    1:10.39        
              33.16     1:10.39 (37.23)                                        
  4 Hughes, Jonathan          11 LOCK HAVEN YMCA      1:14.73    1:12.82        
              34.04     1:12.82 (38.78)                                        
  5 Miksa, Theo               12 CENTRAL BUCKS-PA-MA  1:13.07    1:12.88        
              33.69     1:12.88 (39.19)                                        
  6 Fatta, Kaden              12 YORK Y-MA            1:14.87    1:14.09        
              35.27     1:14.09 (38.82)                                        
  7 Johnson, Isaiah           11 BEFY                 1:16.30    1:14.58        
              35.93     1:14.58 (38.65)                                        
  8 Oliver, Donovan           12 POCONO PIRANHAS-MA   1:19.30    1:15.05        
              34.88     1:15.05 (40.17)                                        
  9 Detwiler, Sean            11 WAY-MA               1:16.40    1:15.74        
              36.78     1:15.74 (38.96)                                        
 10 Vidal, Tito               12 BOYERTOWN-PA-MA      1:17.34    1:17.46        
              36.66     1:17.46 (40.80)                                        
 11 DiAddezio, Matthew        12 LIONVILLE-PA-MA      1:14.74    1:17.90        
              36.38     1:17.90 (41.52)                                        
 12 Carroll, Gabe             12 PHOENIXVILLE-PA-MA   1:18.66    1:17.92        
              36.29     1:17.92 (41.63)                                        
 13 Schwalm, Grant            12 YORK Y-MA            1:17.39    1:18.32        
              37.24     1:18.32 (41.08)                                        
 14 Muchnok, Sean             11 RESY-AM              1:22.02    1:18.86        
              37.64     1:18.86 (41.22)                                        
 15 Yao, Andrew               12 UPPERMAINLINE-PA-MA  1:22.10    1:19.63        
              38.05     1:19.63 (41.58)                                        
 16 Greek, Michael            12 RAYS-MA              1:18.61    1:20.19        
              38.15     1:20.19 (42.04)                                        
 17 Sehgal, Mihir             12 WEST CHESTER-PA-MA   1:23.31    1:20.85        
              38.82     1:20.85 (42.03)                                        
 18 Kissick, RJ               12 NCCY                 1:21.60    1:21.01        
              38.51     1:21.01 (42.50)                                        
 19 Stancik, Jonathan         11 KENNETT-PA-MA        1:21.51    1:21.03        
              38.66     1:21.03 (42.37)                                        
 20 Grossman, Ben             12 BYAC-AM              1:20.63    1:21.73        
              38.17     1:21.73 (43.56)                                        
 21 Lombardo, Ben             12 CLFD SHARKS          1:20.63    1:22.16        
              37.92     1:22.16 (44.24)                                        
 22 Soja, Kamil               12 POCONO PIRANHAS-MA   1:21.26    1:22.18        
              38.15     1:22.18 (44.03)                                        
 23 Reynolds, Alex            12 TYST                 1:21.38    1:23.38        
              39.66     1:23.38 (43.72)                                        
 24 Eisenhofer, Keagan        11 READINGBERKS-PA-MA   1:21.49    1:24.45        
              39.12     1:24.45 (45.33)                                        
 
Event 519  Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: ! 26.51   3/21/2009 Madeline Zimmerman, Phoenixville-PA          
Nat'l Record: & 25.65   3/18/2011 Elizabeth Nelson, Dane County, WI            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Havice, Julia             12 YORK Y-MA              26.62      26.34!       
  2 Phillips, Eve             11 WAY-MA                 27.42      26.96        
  3 Gonzales, Lydia           11 WBY-MA                 27.40      27.42        
  4 Shackley, Leah            12 BRY-AM                 27.42      27.53        
  5 Nowoswiat, Jena           12 UPPERMAINLINE-PA-MA    28.06      28.03        
  6 Collison, Keri            12 WEST CHESTER-PA-MA     29.78      28.76        
  7 Kieffer, Ashley           12 NDCY-MA                28.39      28.82        
  8 Pfaff, Ava                12 JENNERSVILLE-PA-MA     30.01      29.01        
  9 Olmstead, Elise           12 LANSDOWNE-PA-MA        29.88      29.16        
 10 Despeaux, Addyson         11 RAYS-MA                29.95      29.42        
 11 Ruggeri, Lauren           12 PHOENIXVILLE-PA-MA     29.86      29.44        
 12 Adams, Tenra              12 LANY-MA                29.64      29.45        
 13 Perrin, Lily              12 KENNETT-PA-MA          29.78      29.47        
 14 Hill, Emma                12 KENNETT-PA-MA          30.07      29.56        
 15 Bensinger, Paige          12 SKY-MA                 29.89      29.59        
 16 Young, Bria               12 ROCKY RUN-PA-MA        29.71      29.65        
 17 Hidalgo, Carla            11 LEBY-MA                29.97      29.85        
 18 Bartholomew, Hannah       12 BAY-MA                 30.09      29.97        
 19 Zeng, Lilian              12 LIONVILLE-PA-MA        30.16      30.14        
 20 Burns, Ann-Katherine      12 BYAC-AM                30.79      30.25        
 21 Powers, Lucy              12 INDY-AM                30.44      30.37        
 22 Swain, Cassidy            12 BLUE DOLPHINS          29.78      30.41        
 23 Scott, Nicole             12 INDY-AM                30.69      30.56        
 24 Birch, Rachel             12 BYAC-AM                30.39      30.59        
 
Event 520  Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: ! 25.71        1987 M. Zimmerman, Community                      
Nat'l Record: & 24.22   12/9/2018 Jarrett Payne, Springfield, OH               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kessler, Preston          12 INDY-AM                26.19      26.07        
  2 Connor, Matthew           12 BOYERTOWN-PA-MA        27.45      26.52        
  3 Faychak, Kaden            12 GYST-AM                27.88      27.71        
  4 Kennedy, Jake             12 RAYS-MA                27.71      28.09        
  5 Sadowski, Blaise          11 PHOENIXVILLE-PA-MA     28.75      28.36        
  6 Mahoney, Matthew          12 JENNERSVILLE-PA-MA     28.08      28.66        
  7 Yute, Riley               12 AVY                    28.57      29.04        
  8 Voytish, Logan            12 UNTY-AM                29.59      29.11        
  9 DiMartini, Frankie        12 READINGBERKS-PA-MA     29.53      29.12        
 10 Sandone, Jon              12 RAYS-MA                28.90      29.21        
 11 Ordonez, Mason            12 GSVY-MA                29.92      29.25        
 12 Nowoswiat, Jacob          11 UPPERMAINLINE-PA-MA    29.52      29.49        
 13 Huckel, Charles           11 CENTRAL BUCKS-PA-MA    30.08      29.61        
 14 Griswold, Keller          12 JS WINTER YMCA         30.03      29.65        
 15 Fuener, Thomas            11 SEWY-WP                30.24      29.74        
 16 Gaudion, James            12 WSY-MA                 29.46      29.80        
 17 Furdella, Michael         12 LVY-AM                 30.21      29.84        
 18 Mooney, Jack              11 BOYERTOWN-PA-MA        29.79      29.88        
 19 Vaglia, Alekzander        12 INDY-AM                29.95      30.10        
 20 Bedekar, Vedant           12 WEST CHESTER-PA-MA     30.06      30.19        
 21 DiAddezio, Matthew        12 LIONVILLE-PA-MA        30.31      30.88        
 22 Kelly, Andrew             12 UPY-MA                 31.65      31.04        
 23 Fitzgerald, Jack          12 NEYS BLUEFINS-MA       31.33      31.05        
 24 Gaudion, Peter            12 WSY-MA                 30.61      31.59        
 
Event 521  Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record: ! 2:11.29   3/19/2011 Emily Zimcosky, LHRY -AM                   
Nat'l Record: & 2:07.12    1/1/1992 B. Bowman, Joliet, Ill                     
                2:10.19  NQ = National Qualifying
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gao, Annie                12 READINGBERKS-PA-MA   2:15.93    2:13.26        
              28.89     1:03.40 (34.51)     1:42.52 (39.12)     2:13.26 (30.74)
  2 Potteiger, McKenna        12 YORK Y-MA            2:15.52    2:16.15        
              29.15     1:03.16 (34.01)     1:43.83 (40.67)     2:16.15 (32.32)
  3 Kelly, Alyssa             12 POCONO PIRANHAS-MA   2:17.74    2:16.67        
              29.43     1:04.61 (35.18)     1:46.04 (41.43)     2:16.67 (30.63)
  4 Burk, Kaitlyn             12 KENNETT-PA-MA        2:25.41    2:19.40        
            1:06.18     1:46.66 (40.48)     2:19.40 (32.74)                    
  5 Rhoge, Elana              12 TRI-HAMPTON-PA-MA    2:24.43    2:22.67        
              30.13     1:08.90 (38.77)     1:50.93 (42.03)     2:22.67 (31.74)
  6 Schollaert, Therese       12 SPY-AM               2:24.14    2:23.30        
              30.48     1:07.36 (36.88)     1:50.84 (43.48)     2:23.30 (32.46)
  6 Krauss, Natalie           12 LIONVILLE-PA-MA      2:24.18    2:23.30        
              31.14     1:09.28 (38.14)     1:50.53 (41.25)     2:23.30 (32.77)
  8 Jordan, Jaidyn            12 SVY-AM               2:25.36    2:24.62        
            1:09.49     1:53.16 (43.67)     2:24.62 (31.46)                    
  9 Shen, Alivia              12 GSVY-MA              2:24.48    2:24.71        
            1:07.52     1:51.44 (43.92)     2:24.71 (33.27)                    
 10 Foltz, Molly              12 UPPERMAINLINE-PA-MA  2:30.05    2:25.76        
              33.89     1:10.23 (36.34)     1:53.03 (42.80)     2:25.76 (32.73)
 11 Birch, Rachel             12 BYAC-AM              2:28.34    2:25.86        
              31.80     1:09.51 (37.71)     1:53.15 (43.64)     2:25.86 (32.71)
 12 Kupsky, Mary              12 WBY-MA               2:26.96    2:26.60        
            1:10.10     1:54.74 (44.64)     2:26.60 (31.86)                    
 13 Pfaff, Ava                12 JENNERSVILLE-PA-MA   2:27.11    2:26.73        
            1:08.30     1:53.11 (44.81)     2:26.73 (33.62)                    
 14 Phifer, Izzy              11 YORK Y-MA            2:28.53    2:28.59        
              34.09     1:12.96 (38.87)     1:55.36 (42.40)     2:28.59 (33.23)
 15 Anderson, Sydney          11 INDY-AM              2:27.65    2:28.74        
                            1:13.34 ( )     1:55.91 (42.57)     2:28.74 (32.83)
 16 Long, Hadley              12 INDY-AM              2:33.82    2:30.33        
              32.47     1:10.58 (38.11)     1:55.58 (45.00)     2:30.33 (34.75)
 17 Linsey, Samantha          12 WSY-MA               2:32.71    2:31.24        
              32.46     1:11.66 (39.20)     1:56.64 (44.98)     2:31.24 (34.60)
 18 Folcomer, Tiffany         11 YORK Y-MA            2:27.54    2:31.29        
            1:11.65     1:56.06 (44.41)     2:31.29 (35.23)                    
 19 Shipe, Bryony             11 SNYDER STINGRAYS     2:33.05    2:31.42        
              34.33     1:12.86 (38.53)     1:57.40 (44.54)     2:31.42 (34.02)
 20 Cheney, Brielle           12 MYST                 2:28.73    2:31.48        
              32.65     1:14.24 (41.59)     1:57.15 (42.91)     2:31.48 (34.33)
 21 Mottershead, Freya        11 CENTRAL BUCKS-PA-MA  2:35.00    2:33.37        
              33.23     1:10.40 (37.17)     1:57.85 (47.45)     2:33.37 (35.52)
 22 Bailey, Skylar            12 WEST CHESTER-PA-MA   2:34.75    2:33.68        
              33.20     1:13.05 (39.85)     1:57.74 (44.69)     2:33.68 (35.94)
 23 Kudyba, Sophia            11 UNTY-AM              2:34.14    2:33.94        
              33.50     1:13.56 (40.06)     2:00.83 (47.27)     2:33.94 (33.11)
 -- Petty, Sydney             12 CENTRAL BUCKS-PA-MA  2:34.87         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
              34.78     1:12.92 (38.14)     2:00.16 (47.24)          DQ (34.95)
 
Event 522  Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record: ! 2:03.43        2005 S. Gasparini, West Shore                   
Nat'l Record: & 2:00.67  11/16/2018 Jarrett Payne, Springfield, OH             
                1:57.99  NQ = National Qualifying
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rees, Jonah               12 YORK Y-MA            2:16.40    2:16.86        
              30.18     1:03.94 (33.76)     1:45.84 (41.90)     2:16.86 (31.02)
  2 Fatta, Kaden              12 YORK Y-MA            2:19.57    2:17.70        
              30.04     1:05.97 (35.93)     1:47.15 (41.18)     2:17.70 (30.55)
  3 Graziano, Patton          12 GYST-AM              2:21.02    2:19.53        
              30.43     1:03.82 (33.39)     1:47.37 (43.55)     2:19.53 (32.16)
  4 Henry, Christian          12 YORK Y-MA            2:20.19    2:19.86        
              29.72     1:05.82 (36.10)     1:48.15 (42.33)     2:19.86 (31.71)
  5 Durkin, Jack              12 RAYS-MA              2:18.16    2:19.87        
              30.61     1:05.70 (35.09)     1:49.32 (43.62)     2:19.87 (30.55)
  6 Sadowski, Blaise          11 PHOENIXVILLE-PA-MA   2:25.44    2:23.25        
              30.27     1:08.98 (38.71)     1:52.24 (43.26)     2:23.25 (31.01)
  7 Collins, Malcolm          12 STARS-MA             2:25.87    2:23.69        
              30.87     1:10.49 (39.62)     1:51.80 (41.31)     2:23.69 (31.89)
  8 McCloskey, Nolan          11 UPY-MA               2:26.39    2:23.89        
              32.80     1:09.41 (36.61)     1:52.26 (42.85)     2:23.89 (31.63)
  9 Mui, Carter               12 POCONO PIRANHAS-MA   2:25.40    2:24.10        
              31.72     1:10.45 (38.73)     1:51.62 (41.17)     2:24.10 (32.48)
 10 Thieme, Dashiell          12 BYAC-AM              2:29.17    2:25.55        
              31.68     1:10.32 (38.64)     1:53.55 (43.23)     2:25.55 (32.00)
 11 Weigel, Ethan             12 SNYDER STINGRAYS     2:28.08    2:25.56        
              31.55     1:09.76 (38.21)     1:52.88 (43.12)     2:25.56 (32.68)
 12 Hofmann, Blaise           12 CENTRAL BUCKS-PA-MA  2:31.93    2:25.87        
              32.61     1:07.60 (34.99)     1:52.32 (44.72)     2:25.87 (33.55)
 13 Voytish, Logan            12 UNTY-AM              2:28.56    2:26.79        
              31.01     1:09.94 (38.93)     1:54.67 (44.73)     2:26.79 (32.12)
 14 Detwiler, Sean            11 WAY-MA               2:27.79    2:27.59        
              33.18     1:10.20 (37.02)     1:54.34 (44.14)     2:27.59 (33.25)
 15 Miksa, Theo               12 CENTRAL BUCKS-PA-MA  2:28.67    2:30.34        
              32.77     1:10.69 (37.92)     1:55.11 (44.42)     2:30.34 (35.23)
 16 Horey, George             12 GYST-AM              2:33.20    2:31.29        
              31.42     1:10.18 (38.76)     1:55.90 (45.72)     2:31.29 (35.39)
 17 Filipovski, Luka          11 PHOENIXVILLE-PA-MA   2:32.49    2:32.98        
              32.40     1:11.23 (38.83)     1:58.81 (47.58)     2:32.98 (34.17)
 18 Hughes, Jonathan          11 LOCK HAVEN YMCA      2:30.99    2:33.01        
              34.99     1:14.50 (39.51)     1:59.15 (44.65)     2:33.01 (33.86)
 19 Gallagher, Josh           12 NEYS BLUEFINS-MA     2:36.28    2:33.26        
              33.10     1:10.52 (37.42)     1:58.01 (47.49)     2:33.26 (35.25)
 20 Martin, Trevor            12 SCAY-MA              2:31.86    2:34.01        
              34.73     1:14.99 (40.26)     2:00.76 (45.77)     2:34.01 (33.25)
 21 Miller, Stevy             12 YORK Y-MA            2:36.95    2:35.16        
              35.34     1:13.25 (37.91)     1:59.45 (46.20)     2:35.16 (35.71)
 22 Nunez, Rey                11 INDY-AM              2:37.75    2:37.93        
              34.91     1:14.70 (39.79)     2:03.11 (48.41)     2:37.93 (34.82)
 -- Smith, Camden             11 FLY                  2:26.10         DQ        
      Arms underwater recovery - fly
              35.15     1:15.11 (39.96)     2:05.46 (50.35)          DQ (36.19)
 -- Shaffer, Reilly           12 LANSDOWNE-PA-MA      2:17.07         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
              29.65     1:05.93 (36.28)     1:47.66 (41.73)          DQ (30.70)
 
Event 523  Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:41.38   3/25/2018 Kennett Area YMCA, Kennett-PA              
                         M Lowe, A Brown, J Murphy, I Iwasyk               
Nat'l Record: & 1:40.43   3/18/2011 Dane County, Dane County, WI               
                         Nelson, First, Eckerie, Becker                    
                1:39.69  NQ = National Qualifying
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 UPPER MAIN LINE YMCA-MA  'A'                      1:46.51    1:43.69        
     1) Hamill, Emily 11                2) Nowoswiat, Jena 12             
     3) Fox, Sarah 12                   4) Undercofler, Gemma 12          
              26.44       52.32 (25.88)     1:18.27 (25.95)     1:43.69 (25.42)
  2 BLAIR REGIONAL YMCA SWIM TEAM-AM  'A'             1:51.57    1:46.78        
     1) Dahal, Arya 12                  2) Fraundorfer, Alexis 12         
     3) Allison, Ava 12                 4) Shackley, Leah 12              
              29.34       56.26 (26.92)     1:21.99 (25.73)     1:46.78 (24.79)
  3 RIDLEY AREA YMCA STINGRAYS-MA  'A'                1:50.74    1:49.13        
     1) Herzig, Kylee 12                2) Lazzari, Abby 12               
     3) Conaway, Payton 12              4) Despeaux, Addyson 11           
              27.55       54.09 (26.54)     1:21.72 (27.63)     1:49.13 (27.41)
  4 PHOENIXVILLE BRANCH YMCA-MA  'A'                  1:53.71    1:49.74        
     1) Cooper, Olivia 12               2) Hummel, Jane 11                
     3) Munion, Mika 12                 4) Marks, Riley 11                
              26.54       54.28 (27.74)     1:22.78 (28.50)     1:49.74 (26.96)
  5 POCONO FAMILY YMCA-MA  'A'                        1:51.13    1:49.78        
     1) Gasgonia, Marina 11             2) Halas, Rene 12                 
     3) Kuteras, Victoria 11            4) Kelly, Alyssa 12               
              28.57       57.20 (28.63)     1:23.94 (26.74)     1:49.78 (25.84)
  5 BOYERTOWN AREA YMCA-MA  'A'                       1:51.78    1:49.78        
     1) Mejia, Shailla 12               2) Grim, Victoria 12              
     3) Gonzales, Shae 11               4) Ferry, Reece 12                
              26.99       55.53 (28.54)     1:23.47 (27.94)     1:49.78 (26.31)
  7 GREATER SUSQUEHANNA VALLEY YMC-MA  'A'            1:51.28    1:49.91        
     1) McCormick, Lea 12               2) Shen, Alivia 12                
     3) Donner, Jillianne 12            4) Gerlinski, Emma 12             
              27.86       55.59 (27.73)     1:23.30 (27.71)     1:49.91 (26.61)
  8 RICHARD G. SNYDER STINGRAYS  'A'                  1:51.77    1:50.53        
     1) Shipe, Bryony 11                2) Shipe, Dylayn 11               
     3) Bauer, Abby 12                  4) Eroh, Natalie 12               
              28.59       57.60 (29.01)     1:24.98 (27.38)     1:50.53 (25.55)
  9 LIONVILLE COMMUNITY YMCA-MA  'A'                  1:52.33    1:50.63        
     1) Zeng, Lilian 12                 2) Krauss, Natalie 12             
     3) Beck, Brinley 12                4) Lacovara, Leah 12              
              28.21       55.52 (27.31)     1:23.77 (28.25)     1:50.63 (26.86)
 10 YMCA INDIANA PIRANHAS-AM  'A'                     1:53.21    1:50.95        
     1) Anderson, Sydney 11             2) Long, Hadley 12                
     3) Donatelli, Bella 12             4) Powers, Lucy 12                
              28.47       56.27 (27.80)     1:23.88 (27.61)     1:50.95 (27.07)
 11 SHENANGO VALLEY YMCA-AM  'A'                      1:51.40    1:51.18        
     1) Snyder, Abigail 12              2) Busch, Alexandra 12            
     3) Wilson, Logan 12                4) Jordan, Jaidyn 12              
              28.49       56.90 (28.41)     1:24.71 (27.81)     1:51.18 (26.47)
 12 SCHUYLKILL YMCA-MA  'A'                           1:53.66    1:51.23        
     1) Welna, Emily 12                 2) Wonsock, Kenna 12              
     3) Bensinger, Paige 12             4) Domermuth, Nicole 11           
              27.85       56.42 (28.57)     1:23.51 (27.09)     1:51.23 (27.72)
 13 SAMPSON FAMILY YMCA-AM  'A'                       1:50.82    1:51.24        
     1) Ricciuti, Giuliana 11           2) Filar, Kennedy 12              
     3) Sechrist, Rachel 12             4) Schollaert, Therese 12         
              26.91       54.66 (27.75)     1:24.44 (29.78)     1:51.24 (26.80)
 14 READING AND BERKS COUNTY YMCA-MA  'A'             1:51.82    1:51.31        
     1) Albertson, Lila 11              2) Eisenbrown, Alexis 12          
     3) Arthur, Mikayla 12              4) Eisenhofer, Samantha 12        
              27.46       55.75 (28.29)     1:24.17 (28.42)     1:51.31 (27.14)
 15 WILKES-BARRE FAMILY YMCA-MA  'A'                  1:53.16    1:51.71        
     1) Betnar, Ava 11                  2) Lo, Bianca 12                  
     3) Kupsky, Mary 12                 4) Gonzales, Lydia 11             
              30.20       58.49 (28.29)     1:26.65 (28.16)     1:51.71 (25.06)
 16 CORRY YMCA OTTERS  'A'                            1:53.45    1:52.16        
     1) Moats, Taylor 12                2) Goodwill, Alli 12              
     3) Spence, Mackenzie 12            4) Chase, Bella 12                
              30.07       58.87 (28.80)     1:26.40 (27.53)     1:52.16 (25.76)
 17 CHAMBERSBURG CHARGERS-MA  'A'                     1:55.30    1:52.57        
     1) Caltrider, Abby 12              2) Shifter, Madelyn 12            
     3) Markle, Lauren 11               4) Wicks, McKenzie 12             
              27.77       56.23 (28.46)     1:25.62 (29.39)     1:52.57 (26.95)
 18 LANSDOWNE YMCA-MA  'A'                            1:55.24    1:53.04        
     1) Youngblood, Kailey 11           2) Schwab, Alexandra 12           
     3) Olmstead, Elise 12              4) DePasquale, Gianna 12          
              29.78       58.59 (28.81)     1:26.02 (27.43)     1:53.04 (27.02)
 19 JENNERSVILLE YMCA-MA  'A'                         1:55.52    1:53.05        
     1) Weingarten, Catie 12            2) Burns, Brooke 12               
     3) Patti, Grace 12                 4) Pfaff, Ava 12                  
              27.99       56.86 (28.87)     1:26.40 (29.54)     1:53.05 (26.65)
 20 CARLISLE FAMILY YMCA-ZZ  'A'                      1:54.76    1:53.43        
     1) Paul, McKenna 12                2) Cox, Colby 12                  
     3) Bishop, Evanna 11               4) Hritz, Dolly 12                
              28.67       58.19 (29.52)     1:26.41 (28.22)     1:53.43 (27.02)
 21 TRI HAMPTON FAMILY YMCA-MA  'A'                   1:55.42    1:55.68        
     1) Bahn, Sophie 12                 2) Yizzi, KelliAnne 11            
     3) Shaffer, Kayla 12               4) Rhoge, Elana 12                
              29.13       57.75 (28.62)     1:28.60 (30.85)     1:55.68 (27.08)
 -- BRANDYWINE PA YMCA-MA  'A'                        1:53.43         DQ        
      Early take-off swimmer #4
     1) Speakman, Macey 12              2) Harris, Lauren 12              
     3) Bice, Ella 12                   4) Phalen, Cate 12                
 -- WEST CHESTER AREA YMCA-MA  'A'                    1:54.15         DQ        
      False start
     1) Serth, Claire 11                2) Largent, Bailey 12             
     3) Taylor, Julia 11                4) Collison, Keri 12              
 -- WAYNESBORO AREA YMCA-MA  'A'                      1:53.36         DQ        
      Early take-off swimmer #3
     1) Hasis, Nicole 11                2) Buhrman, Kay 12                
     3) Hess, Belle 12                  4) Beck, Mya 12                   
 
Event 524  Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: ! 1:40.17   3/23/2014 Tri-Hampton Family Branch YMCA, Tri-Hampton
                         D Bayard, L Eastburn-Hidalgo, W Deitch, D Curtiss 
Nat'l Record: & 1:37.50    3/1/2003 Birmingham, Birmingham, MI                 
                         Lehtonen, Spickler, Priestly, Collins             
                1:29.49  NQ = National Qualifying
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LANSDOWNE YMCA-MA  'A'                            1:43.78    1:41.87        
     1) Dierkes, Thomas 11              2) Kohn, Eddie 12                 
     3) Shaffer, Reilly 12              4) Hilliard, Finn 12              
              28.03       54.16 (26.13)     1:18.14 (23.98)     1:41.87 (23.73)
  2 WEST CHESTER AREA YMCA-MA  'A'                    1:49.31    1:44.81        
     1) Bentley, Will 11                2) Li, Patrick 11                 
     3) Bedekar, Vedant 12              4) Weaver, Colby 12               
              27.92       54.42 (26.50)     1:19.11 (24.69)     1:44.81 (25.70)
  3 LIONVILLE COMMUNITY YMCA-MA  'A'                  1:47.91    1:45.96        
     1) Kiebort, Connor 11              2) DiAddezio, Matthew 12          
     3) Turley, Logan 12                4) McCarthy, TJ 12                
              27.12       54.23 (27.11)     1:21.02 (26.79)     1:45.96 (24.94)
  4 CENTRAL BUCKS FAMILY YMCA-MA  'A'                 1:48.66    1:46.02        
     1) Miksa, Theo 12                  2) Huckel, Charles 11             
     3) Hofmann, Blaise 12              4) Lever, Owen 12                 
              27.58       54.67 (27.09)     1:21.38 (26.71)     1:46.02 (24.64)
  5 GREATER JOHNSTOWN COMM YMCA-AM  'A'               1:48.59    1:46.67        
     1) Culp, Aiden 12                  2) Dragovic, Vasilije 12          
     3) Marsinko, Nathan 12             4) Marsinko, Noah 12              
              26.73       54.86 (28.13)     1:21.61 (26.75)     1:46.67 (25.06)
  6 UPPER MAIN LINE YMCA-MA  'A'                      1:48.83    1:47.98        
     1) Cuevas Riego De Dios, Justin 11 2) De Vries, Alex 11              
     3) Nowoswiat, Jacob 11             4) Ameriks, Keizen 12             
              27.20       54.83 (27.63)     1:21.68 (26.85)     1:47.98 (26.30)
  7 BOYERTOWN AREA YMCA-MA  'A'                       1:50.93    1:48.81        
     1) Vidal, Tito 12                  2) Carl, Evan 11                  
     3) Mooney, Jack 11                 4) Connor, Matthew 12             
              27.83       56.52 (28.69)     1:24.21 (27.69)     1:48.81 (24.60)
  8 GREATER SUSQUEHANNA VALLEY YMC-MA  'A'            1:50.73    1:49.19        
     1) Ordonez, Mason 12               2) Rogovin, Benjamin 11           
     3) Gogoi, Vir 12                   4) Reichner, Trevor 12            
              26.13       55.48 (29.35)     1:24.70 (29.22)     1:49.19 (24.49)
  9 RIDLEY AREA YMCA STINGRAYS-MA  'A'                1:50.59    1:49.29        
     1) Eckler, Shane 12                2) Marinelli, Matthew 12          
     3) Greek, Michael 12               4) Sandone, Jon 12                
              26.67       55.30 (28.63)     1:23.60 (28.30)     1:49.29 (25.69)
 10 UPPER PERKIOMEN YMCA-MA  'A'                      1:51.77    1:50.02        
     1) McCloskey, Nolan 11             2) Elliott, Parker 12             
     3) Jeffers, Issac 12               4) Kelly, Andrew 12               
              27.77       57.09 (29.32)     1:24.62 (27.53)     1:50.02 (25.40)
 11 NEW CASTLE COMMUNITY YMCA  'A'                    1:52.61    1:51.03        
     1) Harvey, Mason 12                2) Kissick, RJ 12                 
     3) Bintrim, Braden 12              4) Lamb, Luke 11                  
              27.68       56.45 (28.77)     1:23.79 (27.34)     1:51.03 (27.24)
 12 JENNERSVILLE YMCA-MA  'A'                         1:51.44    1:52.01        
     1) Mahoney, Matthew 12             2) Daisher, Matthew 11            
     3) Kellermann, Paul 12             4) Topmiller, Noah 12             
              27.79       56.16 (28.37)     1:26.02 (29.86)     1:52.01 (25.99)
 13 READING AND BERKS COUNTY YMCA-MA  'A'             1:52.34    1:52.33        
     1) Eisenhofer, Keagan 11           2) Foight, Matthew 12             
     3) Mowry, Jacob 12                 4) DiMartini, Frankie 12          
              28.24       55.85 (27.61)     1:25.74 (29.89)     1:52.33 (26.59)
 14 PHOENIXVILLE BRANCH YMCA-MA  'A'                  1:53.61    1:53.40        
     1) Baganski, Patrick 12            2) Harth, Christopher 11          
     3) Wenstrup, Brudy 11              4) Filipovski, Luka 11            
              27.68       56.16 (28.48)     1:24.35 (28.19)     1:53.40 (29.05)
 15 POCONO FAMILY YMCA-MA  'A'                        1:55.00    1:53.58        
     1) Mui, Carter 12                  2) Nugent, Luke 12                
     3) Ong, William 12                 4) Oliver, Donovan 12             
              28.03       57.57 (29.54)     1:26.29 (28.72)     1:53.58 (27.29)
 16 WAYNESBORO AREA YMCA-MA  'A'                      1:52.56    1:54.36        
     1) Hess, Aiden 11                  2) Bonner, JB 11                  
     3) Detwiler, Guy 12                4) Detwiler, Sean 11              
              29.97       57.26 (27.29)     1:27.14 (29.88)     1:54.36 (27.22)
 17 YORK YMCA SWIMMING-MA  'A'                        1:57.56    1:57.15        
     1) Schwalm, Grant 12               2) O'Leary, Michael 12            
     3) Miller, Stevy 12                4) Knarr, Trevor 12               
              29.94       59.51 (29.57)     1:28.76 (29.25)     1:57.15 (28.39)
 18 CLEARFIELD YMCA  'A'                              1:59.89    1:57.32        
     1) MacDonald, Keegan 12            2) Putt, Isaac 12                 
     3) Lombardo, Ben 12                4) Vaow, Nicholas 12              
              30.58     1:02.35 (31.77)     1:30.38 (28.03)     1:57.32 (26.94)
 19 JAMESTOWN JETS  'A'                               1:59.19    1:57.42        
     1) Osborne, Jack 12                2) Blakeslee, Anthony 12          
     3) McCleery, Aidan 12              4) Miles, Noah 12                 
              36.30     1:02.02 (25.72)     1:30.34 (28.32)     1:57.42 (27.08)
 20 LANCASTER FAMILY YMCA LIGHTNIN-MA  'A'            2:00.06    1:58.49        
     1) Meyers, Josh 12                 2) Olson, Trevor 11               
     3) Gates, Andrew 11                4) Vitko, Ivan 12                 
              32.59     1:00.86 (28.27)     1:31.04 (30.18)     1:58.49 (27.45)
 21 UNIONTOWN AREA YMCA-AM  'A'                       1:59.34    1:58.51        
     1) Mahoney, Kasey 11               2) Schiffbauer, Brody 11          
     3) Eicher, Wyatt 12                4) Voytish, Logan 12              
              30.43     1:02.28 (31.85)     1:32.66 (30.38)     1:58.51 (25.85)
 -- STATE COLLEGE AREA YMCA AQUALI-MA  'A'            1:52.49         DQ        
      Early take-off swimmer #2
     1) Weaver, Madden 11               2) Quigley, Liam 12               
     3) Siekman, Todd 12                4) Martin, Trevor 12              
 -- FRANKLIN FLYERS  'A'                              1:55.24         DQ        
      False start
     1) Findlan, William 12             2) Higley, Ian 11                 
     3) Winslow, Kye 11                 4) Smith, Camden 11               
 -- NAZARETH EASTON YMCA SWIM TEAM-MA  'A'            1:55.25         DQ        
      Early take-off swimmer #2
     1) Brunetti, Jake 11               2) Malaver, Sebastian 12          
     3) Fitzgerald, Jack 12             4) Gallagher, Josh 12