Licensed to WSY Swimming           HY-TEK's MEET MANAGER 7.0 2/25/2019 08:19 AM
           2019 YSCAP League Championships - 2/23/2019 to 2/24/2019            
                         MA Approved Meet: MA 1933 AP                          
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        Meet: M 1:55.40   2/24/2018 York YMCA Swimming, York                   
                         L Laux, A Gemma, S Ulmer, P Staretz               
                1:50.99  NATS
                2:21.00  DIST
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 York YMCA Swimming-MA  'A'                        1:47.39    1:55.57 DIST   
              29.89     1:00.97 (31.08)     1:29.39 (28.42)     1:55.57 (26.18)
  2 Chambersburg Chargers-MA  'A'                     2:03.41    2:00.79 DIST   
     1) Strine, Jillian 13              2) Powell, Kari 13                
     3) Rydbom, Layne 13                4) Kough, Audrey 14               
              30.52     1:01.12 (30.60)     1:30.86 (29.74)     2:00.79 (29.93)
  3 WSY Swimming-MA  'A'                              2:03.92    2:02.00 DIST   
     1) Burton, Apple 14                2) Ludwick, Sadie 13              
     3) Peiffer, Tyya 13                4) Tinsley, Brenna 13             
  4 Greater Susquehanna Valley YMC-MA  'A'            2:10.16    2:06.14 DIST   
     1) Shannon, Kimberly 13            2) Houtz, Emily 14                
     3) Riley, Valeria 13               4) Rowan, Madeline 14             
              30.55     1:07.01 (36.46)     1:37.02 (30.01)     2:06.14 (29.12)
  5 Waynesboro Area YMCA-MA  'A'                           NT    2:08.11 DIST   
     1) Price, Maddy 14                 2) Terrazas, Olivia 14            
     3) Bonner, Bella 14                4) Parrott, Charity 14            
  6 York YMCA Swimming-MA  'B'                             NT    2:10.82 DIST   
              32.11     1:12.68 (40.57)     1:43.61 (30.93)     2:10.82 (27.21)
  7 WSY Swimming-MA  'B'                              2:10.05    2:12.28 DIST   
     1) Smith, Brie 13                  2) Fisher, Lauren 13              
     3) Evans, Faith 13                 4) Miskin, Hannah 13              
              35.01     1:13.33 (38.32)     1:43.51 (30.18)     2:12.28 (28.77)
  8 Carlisle Family YMCA-ZZ  'A'                           NT    2:24.29        
     1) Gobin, Elizabeth 14             2) Wolfe, Grace 14                
     3) Lippert, Catherine 13           4) Work, Jamison 14               
              31.54     1:17.12 (45.58)     1:47.69 (30.57)     2:24.29 (36.60)
 
Event 2  Boys 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        Meet: M 1:50.22   2/24/2018 Hanover YMCA Stingrays, HAY                
                         R West, A Flores, D Gordon, T Smith               
                1:39.99  NATS
                2:20.00  DIST
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hanover YMCA Stingrays-MA  'A'                    1:47.69    1:49.72MDIST   
     1) Toth, Cam 13                    2) Croghan, Nick 13               
     3) Smith, Trey 14                  4) Raub, Peter 14                 
              27.87       58.33 (30.46)     1:24.66 (26.33)     1:49.72 (25.06)
  2 York YMCA Swimming-MA  'A'                        1:46.89    1:55.15 DIST   
              28.98     1:02.73 (33.75)     1:30.59 (27.86)     1:55.15 (24.56)
  3 WSY Swimming-MA  'A'                              2:03.09    1:56.33 DIST   
     1) Shelly, Nick 14                 2) Chang, Jonathan 13             
     3) Geray, Brandon 14               4) Guckavan, Gavin 14             
  4 Lancaster Family YMCA Lightnin-MA  'A'            2:14.35    2:04.16 DIST   
     1) McHugh, Ardan 14                2) Paterson, Aiden 13             
     3) Meck, Brian 13                  4) Mikula, Caz 13                 
              33.10     1:07.90 (34.80)     1:37.00 (29.10)     2:04.16 (27.16)
  5 York YMCA Swimming-MA  'B'                             NT    2:04.59 DIST   
  6 Greater Susquehanna Valley YMC-MA  'A'            2:16.49    2:08.55 DIST   
     1) McTammany, Robert 13            2) Chen, Matthew 14               
     3) Malusis, Mitchell 13            4) Pachucki, Evan 13              
 -- WSY Swimming-MA  'B'                              2:15.19         DQ        
      False start - Misc
     1) Cunningham, Brian 14            2) Maggio, Breydon 13             
     3) Engle, Pete 14                  4) Houston, Caleb 13              
 
Event 3  Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        Meet: M 1:58.64   2/24/2018 Chambersburg Chargers, CC                  
                         J Strine, K Powell, M Wicks, L Rydbom             
                2:26.00  DIST
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 York YMCA Swimming-MA  'A'                        1:53.68    1:56.66MDIST   
              29.43     1:02.50 (33.07)     1:32.39 (29.89)     1:56.66 (24.27)
  2 Waynesboro Area YMCA-MA  'A'                      2:06.68    2:05.69 DIST   
     1) Buhrman, Kay 12                 2) Hess, Belle 12                 
     3) Phillips, Eve 11                4) Beck, Mya 12                   
              34.10     1:09.76 (35.66)     1:36.78 (27.02)     2:05.69 (28.91)
  3 Northern Dauphin County YMCA-MA  'A'              2:10.62    2:07.65 DIST   
     1) Thrush, Hannah 12               2) Zoellner, Aubrey 12            
     3) Kieffer, Ashley 12              4) Updegrave, Delaney 11          
              34.80     1:10.60 (35.80)     1:39.84 (29.24)     2:07.65 (27.81)
  4 Chambersburg Chargers-MA  'A'                     2:09.87    2:07.72 DIST   
     1) Wicks, McKenzie 12              2) Markle, Lauren 11              
     3) Caltrider, Abby 12              4) Del Rosario, Xiomara 11        
  5 York YMCA Swimming-MA  'B'                             NT    2:09.59 DIST   
              33.99     1:10.23 (36.24)     1:41.43 (31.20)     2:09.59 (28.16)
  6 Lebanon YMCA Swimming-MA  'A'                     2:17.46    2:14.55 DIST   
     1) Binkley, Alexis 12              2) Doutrich, Annika 12            
     3) Hidalgo, Carla 11               4) Haugh, Ella 11                 
              35.38     1:10.83 (35.45)     1:41.31 (30.48)     2:14.55 (33.24)
  7 WSY Swimming-MA  'A'                              2:14.90    2:14.60 DIST   
     1) Keefer, Morgan 11               2) Maggio, Rylee 11               
     3) Chang, Katie 11                 4) Linsey, Samantha 12            
  8 Lancaster Family YMCA Lightnin-MA  'A'            2:15.43    2:16.01 DIST   
     1) Stringe, Kendall 12             2) Harberson, Sophie 12           
     3) Adams, Tenra 12                 4) Corvino, Ava 11                
                            1:13.88 ( )   2:16.01 (1:02.13)                    
  9 Waynesboro Area YMCA-MA  'B'                      2:19.07    2:17.15 DIST   
     1) Hasis, Nicole 11                2) Harsh, Chesley 11              
     3) Lucas, Sophie 12                4) Miller, Jordan 12              
                            1:11.34 ( )     1:47.44 (36.10)     2:17.15 (29.71)
 10 Chambersburg Chargers-MA  'B'                     2:23.24    2:26.50        
     1) Greenwood, Brynn 12             2) Shifler, Madelyn 12            
     3) Evans, Lilly 11                 4) Barrett, Bailey 11             
 11 Northern Dauphin County YMCA-MA  'B'              2:30.85    2:28.05        
     1) Mortorf, Jordin 11              2) Crum, Lilly 11                 
     3) Roe, Kirra 12                   4) Savage, Ava 12                 
              37.83   2:28.05 (1:50.22)                                        
 12 Lancaster Family YMCA Lightnin-MA  'B'            2:31.99    2:29.06        
     1) Plank, Cheyenne 11              2) Primus, Claudia 11             
     3) Zodet, Avery 12                 4) Roettger, Mia 11               
 13 Greater Susquehanna Valley YMC-MA  'B'            2:27.08    2:29.36        
     1) Fellon, Elsa 12                 2) Ray, Isabella 11               
     3) Painter, Maria 12               4) Snyder, Kaiulani 12            
              38.96     1:20.32 (41.36)     1:54.81 (34.49)     2:29.36 (34.55)
 14 WSY Swimming-MA  'B'                              2:41.11    2:39.41        
     1) Hambright, Evelyn 11            2) Savo, Greta 12                 
     3) Minnich, Larkin 11              4) Evans, Grace 11                
              45.49     1:25.29 (39.80)     2:06.65 (41.36)     2:39.41 (32.76)
 15 Waynesboro Area YMCA-MA  'C'                      2:34.89    2:42.90        
     1) Carbaugh, Ashlynn 12            2) Stains, Delaney 11             
     3) Althouse, Elena 12              4) Skoczen, Rachel 12             
 -- Greater Susquehanna Valley YMC-MA  'A'            2:11.87         DQ        
      Early take-off swimmer #4
     1) Shen, Alivia 12                 2) Donner, Jillianne 12           
     3) McCormick, Lea 12               4) Gerlinski, Emma 12             
              32.57     1:11.09 (38.52)     1:44.48 (33.39)                    
 -- York YMCA Swimming-MA  'C'                             NT         DQ        
      Early take-off swimmer #3
 -- Carlisle Family YMCA-ZZ  'A'                      2:18.11         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #3: Scissors kick - fly
     1) Tucker, Alyssa 12               2) Cox, Colby 12                  
     3) Bishop, Evanna 11               4) Hritz, Dolly 12                
              36.91     1:15.72 (38.81)     2:02.15 (46.43)          DQ (15.01)
 
Event 4  Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        Meet: M 1:59.64   2/24/2018 Chambersburg Chargers, CC                  
                         D Estep, B Estep, R Pong, B Jackson               
                2:32.00  DIST
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 York YMCA Swimming-MA  'A'                        1:55.55    1:58.83MDIST   
              29.53     1:03.17 (33.64)     1:32.85 (29.68)     1:58.83 (25.98)
  2 Waynesboro Area YMCA-MA  'A'                      2:09.48    2:08.05 DIST   
     1) Parrott, Neilson 12             2) Detwiler, Sean 11              
     3) Hess, Aiden 11                  4) Bonner, JB 11                  
  3 Greater Susquehanna Valley YMC-MA  'A'            2:12.10    2:08.65 DIST   
     1) Ordonez, Mason 12               2) Best, Joey 12                  
     3) Rogovin, Benjamin 11            4) Reichner, Trevor 12            
              33.52     1:11.55 (38.03)     1:43.83 (32.28)     2:08.65 (24.82)
  4 Lebanon YMCA Swimming-MA  'A'                     2:19.11    2:14.80 DIST   
     1) Campbell, Luke 12               2) Newton, Christian 11           
     3) Dibiaso, Dayton 12              4) Tadajweski, Edward 11          
  5 Lancaster Family YMCA Lightnin-MA  'A'            2:20.54    2:19.39 DIST   
     1) Meyers, Josh 12                 2) Mikula, Max 12                 
     3) Vitko, Ivan 12                  4) Olson, Trevor 11               
  6 Hanover YMCA Stingrays-MA  'A'                    2:07.77    2:20.42 DIST   
     1) Filipovits, Sean 11             2) Raub, James 12                 
     3) Raub, Sam 12                    4) Stoner, Alex 11                
              31.54     1:11.28 (39.74)   2:20.42 (1:09.14)                    
  7 WSY Swimming-MA  'A'                              2:19.28    2:25.21 DIST   
     1) Gaudion, James 12               2) Douglass, Brody 11             
     3) Gaudion, Peter 12               4) Brettschneider, Jonathan 11    
  8 Greater Susquehanna Valley YMC-MA  'B'            2:36.00    2:39.35        
     1) Doss, Nicholas 11               2) Fassero, Miles 12              
     3) Gogoi, Vir 12                   4) McCormick, Les 11              
              38.92     1:24.41 (45.49)     2:06.83 (42.42)     2:39.35 (32.52)
 -- York YMCA Swimming-MA  'B'                             NT         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #1: Delay initiating turn - back
 -- Waynesboro Area YMCA-MA  'B'                      2:33.98         DQ        
     1) Young, Colin 12                 2) Siecker, Josh 11               
     3) Detwiler, Guy 12                4) Blake, Gabe 11                 
              44.59     1:23.77 (39.18)     1:59.52 (35.75)          DQ (30.47)
 
Event 5  Girls 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        Meet: M 2:03.88   2/24/2018 York YMCA Swimming, York                   
                         C Moore, I Phifer, K Hinson, T Folcomer           
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 York YMCA Swimming-MA  'A'                        2:03.88    2:20.67        
              38.32     1:19.99 (41.67)     1:51.06 (31.07)     2:20.67 (29.61)
  2 Greater Susquehanna Valley YMC-MA  'A'            2:28.47    2:30.11        
     1) Fetterman, Olivia 10            2) Pachucki, Anna 10              
     3) Hopkinson, Emma 10              4) Boyer, Laurel 10               
              39.29                             1:29.55 ( )   2:30.11 (1:00.56)
  3 York YMCA Swimming-MA  'B'                             NT    2:38.96        
                            1:31.78 ( )     2:07.26 (35.48)     2:38.96 (31.70)
  4 Northern Dauphin County YMCA-MA  'A'              2:52.30    2:43.44        
     1) Engle, Lydia 9                  2) Popp, Hailey 10                
     3) Rogers, Sierra 9                4) Clark, Mena 9                  
              45.82                             2:07.34 ( )     2:43.44 (36.10)
  5 WSY Swimming-MA  'A'                              2:41.21    2:47.80        
     1) Adams, Charleigh 9              2) Tinsley, Allison 10            
     3) Ludwick, Chloe 10               4) Anderson, Peyton 9             
  6 Chambersburg Chargers-MA  'A'                     2:53.48    2:51.05        
     1) Golden, Luna 9                  2) Lucas, Ashton 10               
     3) Reichelderfer, Brooke 10        4) Fang, Kaitlyn 9                
  7 Greater Susquehanna Valley YMC-MA  'B'            2:50.87    2:53.96        
     1) Muchler, Jillian 9              2) Snyder, Roslyn 10              
     3) Ryu, Abby 10                    4) Hosterman, Paige 9             
              45.87     1:32.45 (46.58)     2:15.77 (43.32)     2:53.96 (38.19)
  8 Waynesboro Area YMCA-MA  'A'                      2:58.20    2:55.27        
     1) Kanelopoulos, Cadence 10        2) Barker, Mady 9                 
     3) Phillips, Ruth 9                4) Tritle, Rylie 9                
  9 Chambersburg Chargers-MA  'B'                     3:19.94    3:12.14        
     1) Minnier, Maura 9                2) Markle, Natalie 9              
     3) Foster, Sarah 10                4) Gee, Kameryn 10                
              51.45     1:45.95 (54.50)     2:34.67 (48.72)     3:12.14 (37.47)
 10 Carlisle Family YMCA-ZZ  'A'                      3:19.55    3:23.55        
     1) Griffie, Sunderlyn 9            2) Whalen, Olivia 9               
     3) Barbina, Vivian 9               4) Stevens, Abigail 9             
                            1:54.79 ( )   3:23.55 (1:28.76)                    
 -- York YMCA Swimming-MA  'C'                             NT         DQ        
      Early take-off swimmer #4
 
Event 6  Boys 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        Meet: M 2:17.32   2/27/2016 York YMCA Swimming, YY                     
                         J Rees, A Grega, N Welker, C Henry                
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chambersburg Chargers-MA  'A'                     2:15.54    2:13.20M       
     1) Covington, Xavier 10            2) Kaczmark, Alex 10              
     3) Pong, Cristian 10               4) Tasker, Amir 10                
              35.48     1:12.83 (37.35)     1:44.13 (31.30)     2:13.20 (29.07)
  2 York YMCA Swimming-MA  'A'                        2:16.96    2:19.03        
              33.37     1:15.82 (42.45)     1:49.00 (33.18)     2:19.03 (30.03)
  3 Lancaster Family YMCA Lightnin-MA  'A'            2:31.18    2:31.51        
     1) Paterson, Henry 10              2) Mikula, Felix 9                
     3) Trowbridge, Colin 10            4) Margevich, Josh 10             
              39.59     1:24.67 (45.08)     1:59.90 (35.23)     2:31.51 (31.61)
  4 WSY Swimming-MA  'A'                              2:29.72    2:33.84        
     1) Murray, Cohen 10                2) Keefer, Grant 9                
     3) Koslowski, Drew 10              4) Hearn, Mitch 10                
  5 Northern Dauphin County YMCA-MA  'A'              2:37.58    2:37.75        
     1) Book, Cameron 9                 2) Roe, Ethan 10                  
     3) Brown, Conrad 9                 4) McLenegan, Brayden 10          
              43.89     1:22.56 (38.67)   2:37.75 (1:15.19)                    
  6 Greater Susquehanna Valley YMC-MA  'A'            2:46.31    2:43.60        
     1) Treibley, Briar 10              2) Houtz, Quentin 9               
     3) Shannon, Colin 9                4) Moyer, Malachi 10              
              40.85     1:26.92 (46.07)     2:12.90 (45.98)     2:43.60 (30.70)
  7 Waynesboro Area YMCA-MA  'A'                      2:43.10    2:44.51        
     1) Zimmerman, Sawyer 9             2) Harsh, Eli 9                   
     3) Detwiler, Logan 9               4) Philp, Alex 9                  
  8 Lancaster Family YMCA Lightnin-MA  'B'            2:55.52    2:57.78        
     1) Sayres, Jack 10                 2) Kilgore, Jamison 9             
     3) Legaspi, Kaleb 9                4) Ganse, Henry 10                
              49.19     1:36.59 (47.40)     2:20.30 (43.71)     2:57.78 (37.48)
 -- Carlisle Family YMCA-ZZ  'A'                      2:56.06         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #1: Not on back off wall - back
     1) Brymesser, Liam 9               2) Maschmeyer, Cooper 10          
     3) Cameron, Harold 10              4) Hair, Jonathan 10              
                            1:30.99 ( )     2:08.33 (37.34)          DQ (40.55)
 -- York YMCA Swimming-MA  'B'                             NT         DQ        
      Early take-off swimmer #3
              42.58     1:32.58 (50.00)     2:18.64 (46.06)          DQ (36.03)
 -- Greater Susquehanna Valley YMC-MA  'B'            3:17.24         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #1: Delay initiating turn - back
     1) McIlwaine, Olin 9               2) Brininger, Clay 9              
     3) Sullivan, Matthew 9             4) Reigel, Gabriel 9              
 -- Chambersburg Chargers-MA  'B'                     2:42.16         DQ        
      Early take-off swimmer #3
     1) White, Ethan 10                 2) Adamek, Griffin 10             
     3) Evans, Colby 10                 4) McGraw, Cullen 10              
 
Event 7  Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        Meet: M 2:04.39   2/28/2015 Marget Shelly, CC   -MA                    
                2:07.49  NATS
                2:17.59  JO
                2:34.70  DIST
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Shannon, Kimberly         13 GSVY-MA              2:15.61    2:08.98 JO     
              31.04     1:03.42 (32.38)     1:36.96 (33.54)     2:08.98 (32.02)
  2 Burton, Apple             14 WSY-MA               2:17.10    2:16.53 JO     
              32.31     1:07.15 (34.84)     1:42.79 (35.64)     2:16.53 (33.74)
  3 Powell, Kari              13 CC-MA                2:21.07    2:17.66 DIST   
              31.48     1:06.07 (34.59)     1:42.03 (35.96)     2:17.66 (35.63)
  4 Kalmanowicz, Kate         13 York Y-MA            2:20.73    2:18.34 DIST   
              32.02     1:07.17 (35.15)     1:42.79 (35.62)     2:18.34 (35.55)
  5 Peiffer, Tyya             13 WSY-MA               2:21.81    2:19.79 DIST   
              34.53     1:10.19 (35.66)     1:45.66 (35.47)     2:19.79 (34.13)
  6 Bell, Elizabeth           14 York Y-MA            2:26.65    2:23.79 DIST   
              34.20     1:10.85 (36.65)     1:47.84 (36.99)     2:23.79 (35.95)
  7 Fabian, Carol             14 York Y-MA            2:24.94    2:25.80 DIST   
              34.97     1:11.97 (37.00)     1:49.35 (37.38)     2:25.80 (36.45)
  8 Hilty, Alexa              14 York Y-MA            2:26.87    2:26.10 DIST   
              35.37     1:12.07 (36.70)     1:49.62 (37.55)     2:26.10 (36.48)
B - Final
  9 McKim, Paige              14 LEBY-MA              2:27.02    2:22.14 DIST   
              33.98     1:09.57 (35.59)     1:45.75 (36.18)     2:22.14 (36.39)
 10 Gobin, Elizabeth          14 CYAA-ZZ              2:29.15    2:28.03 DIST   
              33.80     1:10.13 (36.33)     1:49.40 (39.27)     2:28.03 (38.63)
 11 Rothermel, Tatum          13 NDCY-MA              2:31.49    2:30.47 DIST   
              36.05     1:14.87 (38.82)     1:53.87 (39.00)     2:30.47 (36.60)
 12 Yates, Julia              13 HAY-MA               2:28.66    2:30.51 DIST   
              35.57     1:14.83 (39.26)     1:53.66 (38.83)     2:30.51 (36.85)
 13 Farmer, Lilly             13 LANY-MA              2:32.32    2:32.61 DIST   
              35.83     1:14.55 (38.72)     1:54.03 (39.48)     2:32.61 (38.58)
 14 Rauhauser, Ashley         13 HAY-MA               2:34.12    2:34.24 DIST   
              36.28   2:34.24 (1:57.96)                                        
 15 Janusz, Maddie            14 York Y-MA            2:36.80    2:35.37        
              36.28     1:15.63 (39.35)     1:55.82 (40.19)     2:35.37 (39.55)
 16 Weichseldorfer, Sarah     13 York Y-MA            2:35.20    2:36.67        
              37.03     1:16.42 (39.39)     1:56.89 (40.47)     2:36.67 (39.78)
 
Event 7  Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        Meet: M 2:04.39   2/28/2015 Marget Shelly, CC   -MA                    
                2:07.49  NATS
                2:17.59  JO
                2:34.70  DIST
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Shannon, Kimberly         13 GSVY-MA              2:17.45    2:15.61 qJO    
              32.72     1:06.33 (33.61)     1:41.19 (34.86)     2:15.61 (34.42)
  2 Burton, Apple             14 WSY-MA               2:12.26    2:17.10 qJO    
              32.27     1:06.64 (34.37)     1:42.34 (35.70)     2:17.10 (34.76)
  3 Kalmanowicz, Kate         13 York Y-MA            2:20.87    2:20.73 qDIST  
              32.90     1:07.94 (35.04)     1:43.85 (35.91)     2:20.73 (36.88)
  4 Powell, Kari              13 CC-MA                2:19.25    2:21.07 qDIST  
              32.78     1:08.57 (35.79)     1:44.97 (36.40)     2:21.07 (36.10)
  5 Peiffer, Tyya             13 WSY-MA               2:18.36    2:21.81 qDIST  
              36.05     1:12.94 (36.89)     1:48.55 (35.61)     2:21.81 (33.26)
  6 Fabian, Carol             14 York Y-MA            2:23.05    2:24.94 qDIST  
              34.96     1:11.43 (36.47)     1:48.58 (37.15)     2:24.94 (36.36)
  7 Bell, Elizabeth           14 York Y-MA            2:26.87    2:26.65 qDIST  
  8 Hilty, Alexa              14 York Y-MA            2:24.37    2:26.87 qDIST  
-------------------------------------------------------------------------
  9 McKim, Paige              14 LEBY-MA              2:24.58    2:27.02 qDIST  
 10 Yates, Julia              13 HAY-MA               2:29.33    2:28.66 qDIST  
              34.91     1:13.18 (38.27)     1:51.41 (38.23)     2:28.66 (37.25)
 11 Gobin, Elizabeth          14 CYAA-ZZ              2:27.19    2:29.15 qDIST  
              34.81     1:12.79 (37.98)     1:51.33 (38.54)     2:29.15 (37.82)
 12 Rothermel, Tatum          13 NDCY-MA              2:32.94    2:31.49 qDIST  
              36.88     1:15.49 (38.61)     1:54.06 (38.57)     2:31.49 (37.43)
 13 Farmer, Lilly             13 LANY-MA              2:39.06    2:32.32 qDIST  
 14 Rauhauser, Ashley         13 HAY-MA                    NT    2:34.12 qDIST  
              35.07                             1:53.41 ( )     2:34.12 (40.71)
 15 Weichseldorfer, Sarah     13 York Y-MA            2:31.87    2:35.20 q      
              37.14     1:16.06 (38.92)     1:56.02 (39.96)     2:35.20 (39.18)
 16 Janusz, Maddie            14 York Y-MA            2:39.26    2:36.80 q      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Houtz, Emily              14 GSVY-MA              2:35.03    2:37.19        
 18 Kough, Audrey             14 CC-MA                2:34.90    2:38.94        
              37.59   2:38.94 (2:01.35)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Parrott, Charity          14 WAY-MA               2:39.08    2:40.58        
 20 Tadajweski, Grace         13 LEBY-MA                   NT    2:43.82        
 21 Johnson, Chace            14 CC-MA                2:58.36    2:44.35        
 22 Maggio, Brea              13 WSY-MA               2:40.07    2:48.16        
 23 Finnigan, Erin            13 York Y-MA                 NT    3:03.22        
              42.20     1:28.54 (46.34)     2:16.28 (47.74)     3:03.22 (46.94)
 
Event 8  Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        Meet: M 2:01.83   2/25/2017 CJ Pong, CC   -MA                          
                1:56.59  NATS
                2:11.99  JO
                2:29.00  DIST
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Shelly, Nick              14 WSY-MA               2:13.02    2:09.80 JO     
  2 Ventura, Timmy            14 York Y-MA            2:10.14    2:10.24 JO     
              31.09     1:03.87 (32.78)     1:37.51 (33.64)     2:10.24 (32.73)
  3 Croghan, Nick             13 HAY-MA               2:13.73    2:10.81 JO     
              31.62     1:05.35 (33.73)     1:39.00 (33.65)     2:10.81 (31.81)
  4 Jackson, Brady            13 CC-MA                2:11.50    2:10.91 JO     
              30.64     1:03.66 (33.02)     1:37.57 (33.91)     2:10.91 (33.34)
  5 Ferroni, Ethan            13 York Y-MA            2:16.16    2:12.15 DIST   
              31.45     1:04.93 (33.48)     1:38.68 (33.75)     2:12.15 (33.47)
  6 Chen, Matthew             14 GSVY-MA              2:13.99    2:14.15 DIST   
              31.69     1:06.12 (34.43)     1:41.29 (35.17)     2:14.15 (32.86)
  7 Wade, Jacob               13 York Y-MA            2:16.19    2:17.31 DIST   
              32.51     1:07.37 (34.86)     1:42.95 (35.58)     2:17.31 (34.36)
  8 Geray, Brandon            14 WSY-MA               2:20.79    2:19.40 DIST   
              33.07     1:08.68 (35.61)     1:44.81 (36.13)     2:19.40 (34.59)
B - Final
  9 Driscoll, Moseley         14 York Y-MA            2:23.39    2:22.47 DIST   
              33.41     1:09.27 (35.86)     1:45.75 (36.48)     2:22.47 (36.72)
 10 Meck, Brian               13 LANY-MA              2:25.01    2:23.86 DIST   
              33.23     1:09.63 (36.40)     1:46.96 (37.33)     2:23.86 (36.90)
 11 Burgess, Tyler            13 York Y-MA            2:35.94    2:37.19        
 12 Minnich, Bryson           13 NDCY-MA              3:05.48    3:04.63        
 13 Gilbert, Max              14 York Y-MA            3:25.11    3:35.04        
              48.39     1:42.08 (53.69)     2:39.12 (57.04)     3:35.04 (55.92)
 
Event 8  Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        Meet: M 2:01.83   2/25/2017 CJ Pong, CC   -MA                          
                1:56.59  NATS
                2:11.99  JO
                2:29.00  DIST
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Collier, Noah             14 WAY-MA               2:12.50    2:09.66 qJO    
              30.26     1:03.51 (33.25)     1:37.26 (33.75)     2:09.66 (32.40)
  2 Ventura, Timmy            14 York Y-MA            2:11.41    2:10.14 qJO    
              30.76     1:03.57 (32.81)     1:37.11 (33.54)     2:10.14 (33.03)
  3 Jackson, Brady            13 CC-MA                2:18.68    2:11.50 qJO    
              30.91     1:03.91 (33.00)     1:37.89 (33.98)     2:11.50 (33.61)
  4 Shelly, Nick              14 WSY-MA               2:11.84    2:13.02 qDIST  
              31.08     1:04.73 (33.65)     1:39.34 (34.61)     2:13.02 (33.68)
  5 Croghan, Nick             13 HAY-MA               2:15.61    2:13.73 qDIST  
  6 Chen, Matthew             14 GSVY-MA              2:20.69    2:13.99 qDIST  
              31.39     1:06.30 (34.91)     1:41.60 (35.30)     2:13.99 (32.39)
  7 Ferroni, Ethan            13 York Y-MA            2:15.72    2:16.16 qDIST  
              31.37     1:06.09 (34.72)     1:41.56 (35.47)     2:16.16 (34.60)
  8 Wade, Jacob               13 York Y-MA            2:13.80    2:16.19 qDIST  
              31.67     1:05.93 (34.26)     1:41.19 (35.26)     2:16.19 (35.00)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Geray, Brandon            14 WSY-MA               2:18.26    2:20.79 qDIST  
              32.93     1:08.81 (35.88)     1:45.42 (36.61)     2:20.79 (35.37)
 10 Driscoll, Moseley         14 York Y-MA            2:24.74    2:23.39 qDIST  
 11 Meck, Brian               13 LANY-MA                   NT    2:25.01 qDIST  
              33.58     1:10.45 (36.87)     1:47.90 (37.45)     2:25.01 (37.11)
 12 Burgess, Tyler            13 York Y-MA            2:49.83    2:35.94 q      
 13 Minnich, Bryson           13 NDCY-MA                   NT    3:05.48 q      
 14 Gilbert, Max              14 York Y-MA            3:32.72    3:25.11 q      
 -- Toth, Cam                 13 HAY-MA               2:14.23         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 
Event 9  Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        Meet: M 1:00.10    3/1/2014 Kate Luft, WSY  -MA                        
                1:07.39  JO
                1:17.90  DIST
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Way, Emily                12 York Y-MA            1:05.32    1:03.36 JO     
              30.69     1:03.36 (32.67)                                        
  2 Wicks, McKenzie           12 CC-MA                1:04.81    1:03.84 JO     
              31.17     1:03.84 (32.67)                                        
  3 Folcomer, Tiffany         11 York Y-MA            1:09.44    1:07.97 DIST   
              33.08     1:07.97 (34.89)                                        
  4 Shen, Alivia              12 GSVY-MA              1:07.79    1:08.52 DIST   
              32.65     1:08.52 (35.87)                                        
  5 Chang, Katie              11 WSY-MA               1:10.53    1:09.71 DIST   
              33.72     1:09.71 (35.99)                                        
  6 Hidalgo, Carla            11 LEBY-MA              1:10.62    1:10.16 DIST   
              34.87     1:10.16 (35.29)                                        
  7 Caltrider, Abby           12 CC-MA                1:10.54    1:10.52 DIST   
              34.17     1:10.52 (36.35)                                        
  8 Moore, Chloe              11 York Y-MA            1:12.86    1:11.99 DIST   
              35.44     1:11.99 (36.55)                                        
B - Final
  9 Binkley, Alexis           12 LEBY-MA              1:13.82    1:13.07 DIST   
              36.21     1:13.07 (36.86)                                        
 10 Paul, McKenna             12 CYAA-ZZ              1:14.02    1:13.38 DIST   
              35.85     1:13.38 (37.53)                                        
 11 Walsh, Aivleen            11 York Y-MA            1:16.42    1:14.38 DIST   
              36.66     1:14.38 (37.72)                                        
 12 Williams, Lydia           11 York Y-MA            1:15.30    1:14.60 DIST   
 13 Stringe, Kendall          12 LANY-MA              1:15.81    1:14.81 DIST   
              35.97     1:14.81 (38.84)                                        
 14 Del Rosario, Xiomara      11 CC-MA                1:14.89    1:15.37 DIST   
 15 Buhrman, Kay              12 WAY-MA               1:15.62    1:16.49 DIST   
              36.63     1:16.49 (39.86)                                        
 16 Thrush, Hannah            12 NDCY-MA              1:16.29    1:17.51 DIST   
              36.38     1:17.51 (41.13)                                        
 
Event 9  Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        Meet: M 1:00.10    3/1/2014 Kate Luft, WSY  -MA                        
                1:07.39  JO
                1:17.90  DIST
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Wicks, McKenzie           12 CC-MA                1:05.57    1:04.81 qJO    
              31.89     1:04.81 (32.92)                                        
  2 Way, Emily                12 York Y-MA            1:04.24    1:05.32 qJO    
              31.54     1:05.32 (33.78)                                        
  3 Shen, Alivia              12 GSVY-MA              1:09.36    1:07.79 qDIST  
              32.63     1:07.79 (35.16)                                        
  4 Folcomer, Tiffany         11 York Y-MA            1:12.83    1:09.44 qDIST  
  5 Phillips, Eve             11 WAY-MA               1:17.15    1:09.80 qDIST  
  6 Chang, Katie              11 WSY-MA               1:12.47    1:10.53 qDIST  
  7 Caltrider, Abby           12 CC-MA                1:10.14    1:10.54 qDIST  
              34.50     1:10.54 (36.04)                                        
  8 Hidalgo, Carla            11 LEBY-MA              1:11.66    1:10.62 qDIST  
              34.59     1:10.62 (36.03)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Moore, Chloe              11 York Y-MA            1:12.25    1:12.86 qDIST  
 10 Binkley, Alexis           12 LEBY-MA              1:16.79    1:13.82 qDIST  
 11 Paul, McKenna             12 CYAA-ZZ              1:12.18    1:14.02 qDIST  
              34.55     1:14.02 (39.47)                                        
 12 Del Rosario, Xiomara      11 CC-MA                1:16.09    1:14.89 qDIST  
 13 Williams, Lydia           11 York Y-MA            1:17.75    1:15.30 qDIST  
 14 Buhrman, Kay              12 WAY-MA               1:15.53    1:15.62 qDIST  
              36.08     1:15.62 (39.54)                                        
 15 Stringe, Kendall          12 LANY-MA              1:15.34    1:15.81 qDIST  
              36.16     1:15.81 (39.65)                                        
 16 Thrush, Hannah            12 NDCY-MA              1:14.22    1:16.29 qDIST  
              36.16     1:16.29 (40.13)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Walsh, Aivleen            11 York Y-MA            1:15.24    1:16.42 DIST   
              37.26     1:16.42 (39.16)                                        
 18 Keefer, Morgan            11 WSY-MA               1:14.77    1:16.76 DIST   
              36.83     1:16.76 (39.93)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Bishop, Evanna            11 CYAA-ZZ                   NT    1:16.99 DIST   
              36.89     1:16.99 (40.10)                                        
 20 Roe, Kirra                12 NDCY-MA              1:17.57    1:17.17 DIST   
 21 Hritz, Dolly              12 CYAA-ZZ                   NT    1:17.22 DIST   
 22 Giesselbach, Sarah        11 York Y-MA                 NT    1:19.31        
              38.70     1:19.31 (40.61)                                        
 23 Greenwood, Brynn          12 CC-MA                1:23.26    1:19.44        
 24 Plank, Cheyenne           11 LANY-MA              1:20.99    1:20.31        
              39.28     1:20.31 (41.03)                                        
 25 Kile, Victoria            12 HAY-MA               1:23.00    1:20.34        
              39.70     1:20.34 (40.64)                                        
 26 Beck, Mya                 12 WAY-MA               1:21.12    1:20.41        
              39.01     1:20.41 (41.40)                                        
 27 Cox, Colby                12 CYAA-ZZ                   NT    1:21.21        
              39.10     1:21.21 (42.11)                                        
 28 Shifler, Madelyn          12 CC-MA                1:20.96    1:22.47        
              39.77     1:22.47 (42.70)                                        
 29 Evans, Lilly              11 CC-MA                1:21.51    1:22.63        
              40.22     1:22.63 (42.41)                                        
 30 Evans, Grace              11 WSY-MA               1:35.16    1:24.43        
 31 Carbaugh, Ashlynn         12 WAY-MA                    NT    1:24.53        
              41.09     1:24.53 (43.44)                                        
 32 Roettger, Mia             11 LANY-MA              1:27.18    1:27.50        
              42.53     1:27.50 (44.97)                                        
 33 Lucas, Ella               11 York Y-MA            1:30.98    1:28.63        
              41.80     1:28.63 (46.83)                                        
 34 Tobias, Mya               12 NDCY-MA                   NT    1:29.17        
 35 Brandes, Ava              11 WAY-MA               1:38.37    1:30.55        
 36 Snyder, Kaiulani          12 GSVY-MA              2:03.91    1:33.90        
 37 Ho, Julia                 12 York Y-MA            1:38.27    1:34.40        
              45.07     1:34.40 (49.33)                                        
 38 Altman, Leah              11 York Y-MA            1:48.15    1:36.57        
 39 Crum, Lilly               11 NDCY-MA              1:49.24    1:37.53        
              48.47     1:37.53 (49.06)                                        
 40 Smallwood, Ke'Nyia        11 York Y-MA            1:39.36    1:39.88        
              48.08     1:39.88 (51.80)                                        
 41 Wiest, Julia              12 NDCY-MA              1:53.61    1:41.52        
              47.95     1:41.52 (53.57)                                        
 42 Burgess, Kathryn          11 GSVY-MA                   NT    1:46.42        
 -- Hasis, Nicole             11 WAY-MA               1:15.38         DQ        
      Re-Submerged
              33.88          DQ (37.48)                                        
 -- Barrett, Bailey           11 CC-MA                1:35.44         DQ        
      No touch at turn
 
Event 10  Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        Meet: M 1:01.95   2/25/2017 Nick Shelly, CC   -MA                      
                1:07.29  JO
                1:18.00  DIST
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Fatta, Kaden              12 York Y-MA            1:07.65    1:05.42 JO     
              32.06     1:05.42 (33.36)                                        
  2 Parrott, Neilson          12 WAY-MA               1:07.50    1:06.84 JO     
              32.22     1:06.84 (34.62)                                        
  3 Gaudion, James            12 WSY-MA               1:08.04    1:07.62 DIST   
  4 Gaudion, Peter            12 WSY-MA               1:09.72    1:07.92 DIST   
              33.21     1:07.92 (34.71)                                        
  5 Filipovits, Sean          11 HAY-MA               1:08.28    1:08.10 DIST   
  6 Meyers, Josh              12 LANY-MA              1:08.40    1:08.28 DIST   
              32.85     1:08.28 (35.43)                                        
  7 Lauterbach, Sidney        11 York Y-MA            1:10.50    1:09.89 DIST   
              34.23     1:09.89 (35.66)                                        
  8 Detwiler, Sean            11 WAY-MA               1:09.50    1:10.93 DIST   
              34.64     1:10.93 (36.29)                                        
B - Final
  9 Miller, Stevy             12 York Y-MA            1:12.66    1:11.55 DIST   
              34.78     1:11.55 (36.77)                                        
 10 King, Dalen               11 York Y-MA            1:14.39    1:13.45 DIST   
              36.15     1:13.45 (37.30)                                        
 11 Bonner, JB                11 WAY-MA               1:14.48    1:13.92 DIST   
 12 Campbell, Luke            12 LEBY-MA              1:14.96    1:14.45 DIST   
              35.99     1:14.45 (38.46)                                        
 13 O'Leary, Michael          12 York Y-MA            1:15.18    1:14.88 DIST   
              36.67     1:14.88 (38.21)                                        
 14 Knarr, Trevor             12 York Y-MA            1:15.04    1:15.62 DIST   
              36.29     1:15.62 (39.33)                                        
 15 Blake, Gabe               11 WAY-MA               1:15.27    1:15.72 DIST   
              37.28     1:15.72 (38.44)                                        
 16 Hess, Aiden               11 WAY-MA               1:17.70    1:17.60 DIST   
              37.95     1:17.60 (39.65)                                        
 
Event 10  Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        Meet: M 1:01.95   2/25/2017 Nick Shelly, CC   -MA                      
                1:07.29  JO
                1:18.00  DIST
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Parrott, Neilson          12 WAY-MA               1:07.04    1:07.50 qDIST  
              32.80     1:07.50 (34.70)                                        
  2 Fatta, Kaden              12 York Y-MA            1:07.09    1:07.65 qDIST  
              32.70     1:07.65 (34.95)                                        
  3 Gaudion, James            12 WSY-MA               1:07.55    1:08.04 qDIST  
              33.03     1:08.04 (35.01)                                        
  4 Filipovits, Sean          11 HAY-MA                    NT    1:08.28 qDIST  
  5 Meyers, Josh              12 LANY-MA              1:10.63    1:08.40 qDIST  
              33.48     1:08.40 (34.92)                                        
  6 Detwiler, Sean            11 WAY-MA               1:11.06    1:09.50 qDIST  
  7 Gaudion, Peter            12 WSY-MA               1:13.44    1:09.72 qDIST  
  8 Lauterbach, Sidney        11 York Y-MA            1:09.45    1:10.50 qDIST  
              34.71     1:10.50 (35.79)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Miller, Stevy             12 York Y-MA            1:09.97    1:12.66 qDIST  
              35.30     1:12.66 (37.36)                                        
 10 King, Dalen               11 York Y-MA            1:13.64    1:14.39 qDIST  
              36.66     1:14.39 (37.73)                                        
 11 Bonner, JB                11 WAY-MA               1:13.44    1:14.48 qDIST  
 12 Campbell, Luke            12 LEBY-MA              1:24.17    1:14.96 qDIST  
 13 Knarr, Trevor             12 York Y-MA            1:16.28    1:15.04 qDIST  
 14 O'Leary, Michael          12 York Y-MA            1:13.51    1:15.18 qDIST  
              36.19     1:15.18 (38.99)                                        
 15 Blake, Gabe               11 WAY-MA               1:16.09    1:15.27 qDIST  
              37.24     1:15.27 (38.03)                                        
 16 Hess, Aiden               11 WAY-MA               1:27.72    1:17.70 qDIST  
              37.97     1:17.70 (39.73)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Detwiler, Guy             12 WAY-MA               1:19.06    1:18.16        
              37.83     1:18.16 (40.33)                                        
 18 Montgomery, Jacob         12 York Y-MA            1:24.59    1:19.73        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Tadajweski, Edward        11 LEBY-MA                   NT    1:21.10        
              38.89     1:21.10 (42.21)                                        
 20 Gogoi, Vir                12 GSVY-MA              1:26.61    1:21.57        
 21 Brettschneider, Jonathan  11 WSY-MA               1:26.80    1:22.12        
 22 Best, Joey                12 GSVY-MA              1:23.41    1:23.67        
 23 Douglass, Brody           11 WSY-MA               1:23.44    1:24.53        
 24 Dibiaso, Dayton           12 LEBY-MA              1:28.25    1:24.81        
              40.91     1:24.81 (43.90)                                        
 25 Doss, Nicholas            11 GSVY-MA              1:27.22    1:26.54        
              41.91     1:26.54 (44.63)                                        
 26 Spiese, Owen              12 CC-MA                1:35.06    1:29.14        
              42.80     1:29.14 (46.34)                                        
 27 Siecker, Josh             11 WAY-MA               1:54.84    1:29.27        
 28 Fassero, Miles            12 GSVY-MA              1:37.27    1:30.25        
              43.47     1:30.25 (46.78)                                        
 29 Figueroa, Elliot          12 LANY-MA              1:35.46    1:30.29        
              43.29     1:30.29 (47.00)                                        
 30 Morgan, Riley             11 WAY-MA                    NT    1:32.93        
 31 McCormick, Les            11 GSVY-MA              1:38.43    1:37.69        
 32 Orban, Chase              11 WSY-MA                    NT    1:38.28        
              42.97     1:38.28 (55.31)                                        
 -- Stoner, Alex              11 HAY-MA               1:35.47         DQ        
      Delay initiating turn
 -- Kline, Daniel             12 LEBY-MA              1:20.49         DQ        
      Delay initiating turn
              34.62          DQ (36.95)                                        
 
Event 11  Girls 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        Meet: M 1:11.66   2/27/2016 Kimberly Shannon, SUNY -MA                 
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Stalfort, Alison           9 York Y-MA            1:19.17    1:18.37        
              37.68     1:18.37 (40.69)                                        
  2 Kalmanowicz, Lauren       10 York Y-MA            1:20.43    1:19.65        
              38.55     1:19.65 (41.10)                                        
  3 Navarro, Leah              9 York Y-MA            1:24.52    1:22.68        
  4 King, Delaney             10 York Y-MA            1:26.33    1:24.25        
  5 Barker, Mady               9 WAY-MA               1:26.33    1:25.15        
              41.97     1:25.15 (43.18)                                        
  6 Snyder, Roslyn            10 GSVY-MA              1:26.50    1:25.99        
              42.67     1:25.99 (43.32)                                        
  7 Fetterman, Olivia         10 GSVY-MA              1:26.71    1:26.03        
              41.08     1:26.03 (44.95)                                        
  8 Reichelderfer, Brooke     10 CC-MA                1:26.41    1:28.06        
              41.78     1:28.06 (46.28)                                        
 
Event 11  Girls 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        Meet: M 1:11.66   2/27/2016 Kimberly Shannon, SUNY -MA                 
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Stalfort, Alison           9 York Y-MA            1:24.53    1:19.17 q      
              38.11     1:19.17 (41.06)                                        
  2 Kalmanowicz, Lauren       10 York Y-MA            1:20.54    1:20.43 q      
              39.68     1:20.43 (40.75)                                        
  3 Navarro, Leah              9 York Y-MA            1:23.13    1:24.52 q      
              41.37     1:24.52 (43.15)                                        
  4 Barker, Mady               9 WAY-MA               1:24.84    1:26.33 q      
  4 King, Delaney             10 York Y-MA            1:39.01    1:26.33 q      
              40.74     1:26.33 (45.59)                                        
  6 Reichelderfer, Brooke     10 CC-MA                1:26.50    1:26.41 q      
  7 Snyder, Roslyn            10 GSVY-MA              1:23.98    1:26.50 q      
              41.28     1:26.50 (45.22)                                        
  8 Fetterman, Olivia         10 GSVY-MA              1:25.58    1:26.71 q      
              42.20     1:26.71 (44.51)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Kile, Bella               10 HAY-MA               1:34.92    1:27.18        
 10 Schanberger, Natalie       9 York Y-MA            1:42.60    1:39.59        
              49.30     1:39.59 (50.29)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Engle, Lydia               9 NDCY-MA                   NT    1:43.18        
 12 Muchler, Jillian           9 GSVY-MA                   NT    1:44.90        
 13 Gee, Kameryn              10 CC-MA                2:09.90    1:47.20        
 14 Philippe, Gabrielle       10 York Y-MA            1:53.75    1:47.99        
              51.08     1:47.99 (56.91)                                        
 15 Foster, Sarah             10 CC-MA                1:52.52    1:50.03        
              52.84     1:50.03 (57.19)                                        
 16 Minnier, Maura             9 CC-MA                     NT    1:58.29        
              57.77   1:58.29 (1:00.52)                                        
 17 Barrett, Victoria          9 CC-MA                     NT    2:08.22        
 18 Shimony, Liya             10 GSVY-MA              2:17.06    2:16.07        
 -- Kanelopoulos, Cadence     10 WAY-MA                    NT         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Driscoll, Sheila          10 York Y-MA                 NT         DQ        
      Multiple strokes
              46.30          DQ (50.73)                                        
 -- Beck, Ava                 10 York Y-MA            1:47.39         DQ        
      Delay initiating turn
              49.32          DQ (52.46)                                        
 -- Stevens, Abigail           9 CYAA-ZZ                   NT         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
              50.40          DQ (54.00)                                        
 -- Palmer, Abigail            9 York Y-MA            2:00.35         DQ        
      No touch at turn
 
Event 12  Boys 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        Meet: M 1:08.29   2/28/2015 Nick Shelly, CC   -MA                      
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 McGraw, Cullen            10 CC-MA                1:17.53    1:16.60        
              38.25     1:16.60 (38.35)                                        
  2 Koslowski, Drew           10 WSY-MA               1:20.71    1:19.16        
  3 Covington, Xavier         10 CC-MA                1:21.12    1:19.97        
              38.73     1:19.97 (41.24)                                        
  4 Phifer, Ray                9 York Y-MA            1:20.30    1:20.19        
              39.46     1:20.19 (40.73)                                        
  5 Hearn, Mitch              10 WSY-MA               1:20.63    1:21.64        
              39.36     1:21.64 (42.28)                                        
  6 White, Ethan              10 CC-MA                1:21.43    1:22.15        
              40.32     1:22.15 (41.83)                                        
  7 Shives, Connor            10 HAY-MA               1:23.57    1:23.47        
              41.58     1:23.47 (41.89)                                        
  8 Rosenbach, Liam           10 HAY-MA               1:23.61    1:24.99        
 
Event 12  Boys 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        Meet: M 1:08.29   2/28/2015 Nick Shelly, CC   -MA                      
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 McGraw, Cullen            10 CC-MA                1:22.57    1:17.53 q      
              38.26     1:17.53 (39.27)                                        
  2 Phifer, Ray                9 York Y-MA            1:20.17    1:20.30 q      
              39.05     1:20.30 (41.25)                                        
  3 Hearn, Mitch              10 WSY-MA               1:18.55    1:20.63 q      
              39.23     1:20.63 (41.40)                                        
  4 Koslowski, Drew           10 WSY-MA               1:19.82    1:20.71 q      
              38.51     1:20.71 (42.20)                                        
  5 Covington, Xavier         10 CC-MA                1:22.74    1:21.12 q      
  6 White, Ethan              10 CC-MA                1:21.87    1:21.43 q      
              39.71     1:21.43 (41.72)                                        
  7 Shives, Connor            10 HAY-MA               1:30.36    1:23.57 q      
              42.30     1:23.57 (41.27)                                        
  8 Rosenbach, Liam           10 HAY-MA               1:22.62    1:23.61 q      
              40.19     1:23.61 (43.42)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Paterson, Henry           10 LANY-MA              1:26.71    1:25.26        
 10 Adamek, Griffin           10 CC-MA                1:27.86    1:25.68        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Detwiler, Logan            9 WAY-MA               1:30.57    1:26.41        
              42.00     1:26.41 (44.41)                                        
 12 Roberts, Sam              10 York Y-MA            1:30.69    1:26.82        
 13 Zimmerman, Sawyer          9 WAY-MA               1:35.94    1:29.59        
 14 Shannon, Colin             9 GSVY-MA              1:30.62    1:29.90        
              44.87     1:29.90 (45.03)                                        
 15 Evans, Colby              10 CC-MA                1:33.56    1:30.30        
              43.70     1:30.30 (46.60)                                        
 16 McLenegan, Brayden        10 NDCY-MA              1:36.59    1:32.05        
 17 Murray, Cohen             10 WSY-MA               1:31.40    1:33.00        
 18 Treibley, Briar           10 GSVY-MA                   NT    1:33.35        
              43.47     1:33.35 (49.88)                                        
 19 Marcini, Maxwell          10 York Y-MA            1:40.02    1:35.52        
 20 Harsh, Eli                 9 WAY-MA               1:37.99    1:38.91        
 21 Foremsky, Michael         10 York Y-MA            1:45.09    1:40.19        
 22 McIlwaine, Olin            9 GSVY-MA                   NT    1:45.68        
              50.64     1:45.68 (55.04)                                        
 23 Stouffer, Owen             9 CC-MA                     NT    1:51.85        
              53.54     1:51.85 (58.31)                                        
 -- Reichard, Zane             9 WAY-MA                    NT         DQ        
      Delay initiating turn
 
Event 13  Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Meet: M 1:07.84   2/25/2017 Gabrielle Doss, SUNY                       
                1:07.89  NATS
                1:13.09  JO
                1:21.40  DIST
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Gemma, Ava                14 York Y-MA            1:08.09    1:08.23 JO     
              31.33     1:08.23 (36.90)                                        
  2 Strine, Jillian           13 CC-MA                1:13.20    1:13.02 JO     
  3 Rothermel, Tatum          13 NDCY-MA              1:14.33    1:13.18 DIST   
  4 Rydbom, Layne             13 CC-MA                1:15.59    1:13.72 DIST   
  5 Kapp, Christine           14 York Y-MA            1:17.05    1:15.52 DIST   
              35.38     1:15.52 (40.14)                                        
  6 Ludwick, Sadie            13 WSY-MA               1:17.26    1:17.05 DIST   
              35.57     1:17.05 (41.48)                                        
  7 Burton, Apple             14 WSY-MA               1:17.26    1:17.51 DIST   
              36.79     1:17.51 (40.72)                                        
  8 Terrazas, Olivia          14 WAY-MA               1:16.13    1:17.56 DIST   
              35.64     1:17.56 (41.92)                                        
B - Final
  9 Grove, Emma               14 CC-MA                1:18.40    1:16.71 DIST   
              35.49     1:16.71 (41.22)                                        
 10 Riley, Valeria            13 GSVY-MA              1:19.57    1:19.41 DIST   
 11 Smith, Brie               13 WSY-MA               1:19.15    1:19.46 DIST   
              37.08     1:19.46 (42.38)                                        
 12 Gobin, Elizabeth          14 CYAA-ZZ              1:20.60    1:20.15 DIST   
 13 Huber, Jenna              14 LANY-MA              1:26.17    1:23.21        
              39.82     1:23.21 (43.39)                                        
 14 Evans, Faith              13 WSY-MA               1:23.83    1:24.24        
              39.34     1:24.24 (44.90)                                        
 15 Tinsley, Brenna           13 WSY-MA               1:25.90    1:25.30        
              40.43     1:25.30 (44.87)                                        
 16 Wright, Kiara             14 LANY-MA              1:24.67    1:26.32        
              39.82     1:26.32 (46.50)                                        
 
Event 13  Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Meet: M 1:07.84   2/25/2017 Gabrielle Doss, SUNY                       
                1:07.89  NATS
                1:13.09  JO
                1:21.40  DIST
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Gemma, Ava                14 York Y-MA            1:11.17    1:08.09 qJO    
              32.00     1:08.09 (36.09)                                        
  2 Strine, Jillian           13 CC-MA                1:12.71    1:13.20 qDIST  
              33.82     1:13.20 (39.38)                                        
  3 Rothermel, Tatum          13 NDCY-MA              1:13.84    1:14.33 qDIST  
              35.38     1:14.33 (38.95)                                        
  4 Rydbom, Layne             13 CC-MA                1:16.19    1:15.59 qDIST  
              35.68     1:15.59 (39.91)                                        
  5 Terrazas, Olivia          14 WAY-MA               1:14.85    1:16.13 qDIST  
              35.59     1:16.13 (40.54)                                        
  6 Kapp, Christine           14 York Y-MA            1:14.52    1:17.05 qDIST  
              36.04     1:17.05 (41.01)                                        
  7 Burton, Apple             14 WSY-MA               1:18.99    1:17.26 qDIST  
              36.62     1:17.26 (40.64)                                        
  7 Ludwick, Sadie            13 WSY-MA               1:17.40    1:17.26 qDIST  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Grove, Emma               14 CC-MA                1:16.79    1:18.40 qDIST  
 10 Smith, Brie               13 WSY-MA               1:17.70    1:19.15 qDIST  
 11 Riley, Valeria            13 GSVY-MA              1:21.24    1:19.57 qDIST  
              36.74     1:19.57 (42.83)                                        
 12 Gobin, Elizabeth          14 CYAA-ZZ              1:21.08    1:20.60 qDIST  
              38.02     1:20.60 (42.58)                                        
 13 Evans, Faith              13 WSY-MA               1:20.60    1:23.83 q      
              39.45     1:23.83 (44.38)                                        
 14 Wright, Kiara             14 LANY-MA              1:22.71    1:24.67 q      
              38.96     1:24.67 (45.71)                                        
 15 Tinsley, Brenna           13 WSY-MA               1:34.86    1:25.90 q      
              39.87     1:25.90 (46.03)                                        
 16 Huber, Jenna              14 LANY-MA              1:24.04    1:26.17 q      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Price, Maddy              14 WAY-MA               1:23.86    1:27.34        
              40.86     1:27.34 (46.48)                                        
 18 Miskin, Hannah            13 WSY-MA               1:25.93    1:29.52        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Butterfield, Becky        14 WSY-MA               1:31.28    1:29.67        
              41.92     1:29.67 (47.75)                                        
 20 Bell, Elizabeth           14 York Y-MA            1:31.61    1:30.01        
              43.39     1:30.01 (46.62)                                        
 21 Fetter, Hannah            14 York Y-MA            1:28.82    1:30.07        
              42.33     1:30.07 (47.74)                                        
 22 Balog, Sylvia             13 York Y-MA            1:32.49    1:30.11        
              42.10     1:30.11 (48.01)                                        
 23 Fisher, Lauren            13 WSY-MA               1:31.52    1:30.63        
 24 Rowan, Madeline           14 GSVY-MA              1:28.14    1:30.84        
 25 Tadajweski, Grace         13 LEBY-MA              1:36.18    1:31.87        
 26 Swanson, Emma             13 WAY-MA               1:35.93    1:32.22        
              41.85     1:32.22 (50.37)                                        
 27 Pfirman, Emily            13 GSVY-MA              1:34.32    1:32.58        
              42.90     1:32.58 (49.68)                                        
 28 Martin, Karlie            13 NDCY-MA              2:00.27    1:58.19        
 29 Work, Jamisen             14 CYAA-ZZ              1:58.55    2:08.01        
              58.79   2:08.01 (1:09.22)                                        
 
Event 14  Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Meet: M 1:01.21   2/24/2018 Logan Smith, FSC-LEBY                      
                1:00.99  NATS
                1:08.39  JO
                1:18.50  DIST
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Croghan, Nick             13 HAY-MA               1:09.78    1:08.13 JO     
              32.49     1:08.13 (35.64)                                        
  2 Hidalgo, Carlos           13 LEBY-MA              1:08.19    1:09.21 DIST   
              33.19     1:09.21 (36.02)                                        
  3 Ventura, Timmy            14 York Y-MA            1:09.79    1:09.86 DIST   
  4 Shifler, Jacob            14 CC-MA                1:11.93    1:11.05 DIST   
              33.30     1:11.05 (37.75)                                        
  5 Miller, Logan             14 WAY-MA               1:12.43    1:12.54 DIST   
  6 Miller, Kyle              14 York Y-MA            1:13.13    1:13.88 DIST   
              35.10     1:13.88 (38.78)                                        
  7 Pacifico, Ben             13 York Y-MA            1:14.22    1:13.97 DIST   
              35.44     1:13.97 (38.53)                                        
  8 McHugh, Ardan             14 LANY-MA              1:13.67    1:14.31 DIST   
              34.82     1:14.31 (39.49)                                        
B - Final
  9 Chang, Jonathan           13 WSY-MA               1:15.25    1:13.69 DIST   
 10 Grega, Alex               13 York Y-MA            1:14.57    1:14.22 DIST   
              34.98     1:14.22 (39.24)                                        
 11 Giesselbach, Danny        13 York Y-MA            1:16.21    1:16.18 DIST   
 12 Paterson, Aiden           13 LANY-MA              1:16.37    1:17.42 DIST   
              37.16     1:17.42 (40.26)                                        
 13 Smith, Cole               13 HAY-MA               1:17.10    1:18.11 DIST   
              36.51     1:18.11 (41.60)                                        
 14 Wright, Tyler             13 York Y-MA            1:19.55    1:19.44        
              38.17     1:19.44 (41.27)                                        
 -- Raub, Peter               14 HAY-MA               1:19.17         DQ        
      Alternating Kick
              38.13          DQ (40.89)                                        
 
Event 14  Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Meet: M 1:01.21   2/24/2018 Logan Smith, FSC-LEBY                      
                1:00.99  NATS
                1:08.39  JO
                1:18.50  DIST
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Hidalgo, Carlos           13 LEBY-MA              1:18.52    1:08.19 qJO    
  2 Croghan, Nick             13 HAY-MA               1:10.00    1:09.78 qDIST  
              32.74     1:09.78 (37.04)                                        
  3 Ventura, Timmy            14 York Y-MA            1:09.26    1:09.79 qDIST  
              32.96     1:09.79 (36.83)                                        
  4 Shifler, Jacob            14 CC-MA                1:14.54    1:11.93 qDIST  
              33.34     1:11.93 (38.59)                                        
  5 Miller, Logan             14 WAY-MA               1:13.05    1:12.43 qDIST  
              34.05     1:12.43 (38.38)                                        
  6 Miller, Kyle              14 York Y-MA            1:12.48    1:13.13 qDIST  
              34.51     1:13.13 (38.62)                                        
  7 McHugh, Ardan             14 LANY-MA              1:14.85    1:13.67 qDIST  
  8 Decker, Joseph            13 WAY-MA               1:16.56    1:13.94 qDIST  
              35.71     1:13.94 (38.23)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Pacifico, Ben             13 York Y-MA            1:13.46    1:14.22 qDIST  
              35.26     1:14.22 (38.96)                                        
 10 Grega, Alex               13 York Y-MA            1:15.07    1:14.57 qDIST  
 11 Chang, Jonathan           13 WSY-MA               1:15.23    1:15.25 qDIST  
 12 Giesselbach, Danny        13 York Y-MA            1:21.56    1:16.21 qDIST  
 13 Paterson, Aiden           13 LANY-MA              1:16.52    1:16.37 qDIST  
              36.03     1:16.37 (40.34)                                        
 14 Smith, Cole               13 HAY-MA               1:18.24    1:17.10 qDIST  
              35.28     1:17.10 (41.82)                                        
 15 Raub, Peter               14 HAY-MA               1:18.20    1:19.17 q      
              36.70     1:19.17 (42.47)                                        
 16 Wright, Tyler             13 York Y-MA            1:20.61    1:19.55 q      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Maggio, Breydon           13 WSY-MA               1:22.48    1:23.94        
 18 Houston, Caleb            13 WSY-MA               1:34.07    1:33.74        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Burns, Jackson            14 NDCY-MA              1:37.64    1:37.65        
              45.94     1:37.65 (51.71)                                        
 20 Gilbert, Max              14 York Y-MA            1:44.30    1:49.15        
              52.54     1:49.15 (56.61)                                        
 -- Smith, Justin             13 HAY-MA               1:35.42         DQ        
      One hand touch
              42.28                                                            
 -- Thornburg, Spencer        13 CYAA-ZZ              1:27.45         DQ        
      Elbows recovered over water
 
Event 15  Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Meet: M 32.00   2/24/2018 Kari Powell, CC   -MA                        
                35.49  JO
                40.10  DIST
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Potteiger, McKenna        12 York Y-MA              33.94      33.87 JO     
  2 Way, Emily                12 York Y-MA              35.23      34.24 JO     
  3 Kieffer, Ashley           12 NDCY-MA                35.14      34.76 JO     
  4 Phifer, Izzy              11 York Y-MA              36.47      35.07 JO     
  5 Havice, Julia             12 York Y-MA              35.35      35.12 JO     
  6 Chang, Katie              11 WSY-MA                 36.32      36.08 DIST   
  7 Doutrich, Annika          12 LEBY-MA                35.76      36.20 DIST   
  8 Zoellner, Aubrey          12 NDCY-MA                35.97      36.94 DIST   
B - Final
  9 Hess, Belle               12 WAY-MA                 37.26      36.76 DIST   
 10 Thomas, Tristen           11 York Y-MA              38.33      37.67 DIST   
 11 Maggio, Rylee             11 WSY-MA                 38.26      37.79 DIST   
 12 Gerlinski, Emma           12 GSVY-MA                37.56      37.82 DIST   
 13 Harberson, Sophie         12 LANY-MA                38.16      38.00 DIST   
 14 Markle, Lauren            11 CC-MA                  38.29      38.18 DIST   
 15 Donner, Jillianne         12 GSVY-MA                38.35      38.86 DIST   
 16 Updegrave, Delaney        11 NDCY-MA                38.25      39.33 DIST   
 
Event 15  Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Meet: M 32.00   2/24/2018 Kari Powell, CC   -MA                        
                35.49  JO
                40.10  DIST
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Potteiger, McKenna        12 York Y-MA              33.48      33.94 qJO    
  2 Kieffer, Ashley           12 NDCY-MA                35.77      35.14 qJO    
  3 Way, Emily                12 York Y-MA              35.70      35.23 qJO    
  4 Havice, Julia             12 York Y-MA              35.67      35.35 qJO    
  5 Doutrich, Annika          12 LEBY-MA                36.32      35.76 qDIST  
  6 Zoellner, Aubrey          12 NDCY-MA                38.09      35.97 qDIST  
  7 Phillips, Eve             11 WAY-MA                 36.84      36.05 qDIST  
  8 Chang, Katie              11 WSY-MA                 36.43      36.32 qDIST  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Phifer, Izzy              11 York Y-MA              36.36      36.47 qDIST  
 10 Hess, Belle               12 WAY-MA                 36.92      37.26 qDIST  
 11 Gerlinski, Emma           12 GSVY-MA                38.90      37.56 qDIST  
 12 Harberson, Sophie         12 LANY-MA                37.03      38.16 qDIST  
 13 Updegrave, Delaney        11 NDCY-MA                39.80      38.25 qDIST  
 14 Maggio, Rylee             11 WSY-MA                 39.60      38.26 qDIST  
 15 Markle, Lauren            11 CC-MA                  37.87      38.29 qDIST  
 16 Thomas, Tristen           11 York Y-MA              37.24      38.33 qDIST  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Donner, Jillianne         12 GSVY-MA                39.35      38.35 DIST   
 18 Fives, Kathryn            12 York Y-MA              39.60      38.64 DIST   
-------------------------------------------------------------------------
 19 Linsey, Samantha          12 WSY-MA                 39.25      38.76 DIST   
 20 Keefer, Morgan            11 WSY-MA                 38.83      38.82 DIST   
 21 McCormick, Lea            12 GSVY-MA                39.03      39.52 DIST   
 22 Hasis, Nicole             11 WAY-MA                 40.72      39.71 DIST   
 23 Shifler, Madelyn          12 CC-MA                  40.59      39.91 DIST   
 24 Cox, Colby                12 CYAA-ZZ                39.90      39.93 DIST   
 25 Yates, Esme               11 HAY-MA                 40.52      40.16        
 26 Bortner, Maddie           12 York Y-MA              39.08      40.19        
 27 Giesselbach, Sarah        11 York Y-MA              42.00      40.21        
 28 Savo, Greta               12 WSY-MA                 41.42      40.49        
 29 Ray, Isabella             11 GSVY-MA                41.63      41.35        
 30 Primus, Claudia           11 LANY-MA                43.22      41.78        
 31 Fellon, Elsa              12 GSVY-MA                42.51      41.97        
 32 Beck, Mya                 12 WAY-MA                 52.91      42.46        
 33 Savage, Ava               12 NDCY-MA                43.03      42.67        
 34 Roe, Kirra                12 NDCY-MA                42.55      42.87        
 35 Ho, Julia                 12 York Y-MA              46.24      43.51        
 36 Walsh, Aivleen            11 York Y-MA              44.50      43.56        
 37 Miller, Jordan            12 WAY-MA                 45.31      43.90        
 38 Haugh, Ella               11 LEBY-MA                50.21      44.62        
 39 Corvino, Ava              11 LANY-MA                44.28      44.65        
 40 Mortorf, Jordin           11 NDCY-MA                46.43      44.77        
 41 Crum, Lilly               11 NDCY-MA                44.51      44.84        
 42 Meyers, Samantha          11 LANY-MA                46.51      44.85        
 43 Brandes, Ava              11 WAY-MA                 46.49      45.22        
 44 Skoczen, Rachel           12 WAY-MA               1:07.15      47.19        
 45 Wiest, Julia              12 NDCY-MA                47.43      47.51        
 46 Snavely, Emma             11 LEBY-MA                50.74      47.55        
 47 Stains, Delaney           11 WAY-MA                 48.81      47.61        
 48 Evans, Grace              11 WSY-MA                 47.62      48.16        
 49 Lucas, Sophie             12 WAY-MA               1:00.62      48.19        
 50 Greenwood, Brynn          12 CC-MA                1:06.03      48.41        
 51 Minnich, Larkin           11 WSY-MA                 50.94      48.51        
 52 Snyder, Kaiulani          12 GSVY-MA                47.29      48.64        
 53 Carbaugh, Ashlynn         12 WAY-MA                    NT      50.91        
 54 Smallwood, Ke'Nyia        11 York Y-MA              53.44      51.11        
 55 Hambright, Evelyn         11 WSY-MA                 49.91      51.75        
 56 Barrett, Bailey           11 CC-MA                  53.31      51.95        
 57 Altman, Leah              11 York Y-MA              53.08      52.70        
 58 Althouse, Elena           12 WAY-MA                 56.88      53.57        
 59 Boyce, Hannah             11 WSY-MA               1:08.08    1:04.73        
 -- Diaz, Bella               11 HAY-MA                 51.98         DQ        
      Butterfly kick
 
Event 16  Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Meet: M 30.30   2/25/2017 Logan Smith, FSC-LEBY                        
                35.49  JO
                43.10  DIST
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Rees, Jonah               12 York Y-MA              33.98      33.59 JO     
  2 Reichner, Trevor          12 GSVY-MA                34.82      33.80 JO     
  3 Henry, Christian          12 York Y-MA              33.59      33.87 JO     
  4 Schwalm, Grant            12 York Y-MA              35.87      36.15 DIST   
  5 Kline, Daniel             12 LEBY-MA                37.44      36.81 DIST   
  6 Detwiler, Sean            11 WAY-MA                 36.35      37.04 DIST   
  7 Newton, Christian         11 LEBY-MA                37.76      37.18 DIST   
  8 Vitko, Ivan               12 LANY-MA                37.63      37.22 DIST   
B - Final
  9 Parrott, Neilson          12 WAY-MA                 38.24      37.98 DIST   
 10 Best, Joey                12 GSVY-MA                38.23      38.65 DIST   
 11 Meyers, Josh              12 LANY-MA                38.63      38.81 DIST   
 12 Raub, James               12 HAY-MA                 40.95      39.56 DIST   
 13 Knarr, Trevor             12 York Y-MA              38.62      39.79 DIST   
 14 Campbell, Luke            12 LEBY-MA                40.24      40.23 DIST   
 15 Mikula, Max               12 LANY-MA                41.39      41.00 DIST   
 16 Detwiler, Guy             12 WAY-MA                 40.44      41.64 DIST   
 
Event 16  Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Meet: M 30.30   2/25/2017 Logan Smith, FSC-LEBY                        
                35.49  JO
                43.10  DIST
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Henry, Christian          12 York Y-MA              34.58      33.59 qJO    
  2 Rees, Jonah               12 York Y-MA              34.37      33.98 qJO    
  3 Reichner, Trevor          12 GSVY-MA                36.74      34.82 qJO    
  4 Schwalm, Grant            12 York Y-MA              36.79      35.87 qDIST  
  5 Detwiler, Sean            11 WAY-MA                 36.24      36.35 qDIST  
  6 Kline, Daniel             12 LEBY-MA                40.11      37.44 qDIST  
  7 Vitko, Ivan               12 LANY-MA                38.32      37.63 qDIST  
  8 Newton, Christian         11 LEBY-MA                37.78      37.76 qDIST  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Best, Joey                12 GSVY-MA                40.44      38.23 qDIST  
 10 Parrott, Neilson          12 WAY-MA                 38.05      38.24 qDIST  
 11 Knarr, Trevor             12 York Y-MA              38.13      38.62 qDIST  
 12 Meyers, Josh              12 LANY-MA                38.52      38.63 qDIST  
 13 Campbell, Luke            12 LEBY-MA                42.32      40.24 qDIST  
 14 Detwiler, Guy             12 WAY-MA                 40.56      40.44 qDIST  
 15 Raub, James               12 HAY-MA                 41.97      40.95 qDIST  
 16 Mikula, Max               12 LANY-MA                42.22      41.39 qDIST  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Hess, Aiden               11 WAY-MA                 41.08      41.53 DIST   
 18 Raub, Sam                 12 HAY-MA                 40.11      41.73 DIST   
-------------------------------------------------------------------------
 19 Marshall, Ethan           12 HAY-MA                 43.27      42.08 DIST   
 20 Rogovin, Benjamin         11 GSVY-MA                43.62      42.24 DIST   
 21 Dibiaso, Carson           11 LEBY-MA                40.93      42.41 DIST   
 22 Fassero, Miles            12 GSVY-MA                44.24      43.81        
 23 Doss, Nicholas            11 GSVY-MA                51.61      44.70        
 24 Spiese, Owen              12 CC-MA                  48.88      44.83        
 25 Easteadt, Nate            12 CYAA-ZZ                46.32      45.34        
 26 Book, Collier             11 NDCY-MA                46.42      45.76        
 27 Siecker, Josh             11 WAY-MA                 46.01      46.37        
 28 Shoen, Ryan               12 WSY-MA                 49.07      47.58        
 29 Morgan, Riley             11 WAY-MA                 52.29      48.91        
 30 Douglass, Brody           11 WSY-MA                 46.62      50.00        
 31 McCormick, Les            11 GSVY-MA                53.62      53.50        
 32 Orban, Chase              11 WSY-MA                 54.36      53.56        
 
Event 17  Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Meet: M 36.41    3/1/2014 Gabrielle Doss, SUNY                         
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Hinson, Kaliyah           10 York Y-MA              36.45      36.06M       
  2 Tinsley, Allison          10 WSY-MA                 40.88      39.96        
  3 Miller, Brianna           10 York Y-MA              40.99      40.84        
  4 Boyer, Laurel             10 GSVY-MA                43.17      43.73        
  5 Pachucki, Anna            10 GSVY-MA                45.74      45.46        
  6 Popp, Hailey              10 NDCY-MA                45.41      45.53        
  7 Light, KatyAnne           10 LEBY-MA                43.40      45.69        
  8 Kipp, Mariah              10 LEBY-MA                44.20      46.59        
 
Event 17  Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Meet: M 36.41    3/1/2014 Gabrielle Doss, SUNY                         
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Hinson, Kaliyah           10 York Y-MA              36.70      36.45 q      
  2 Tinsley, Allison          10 WSY-MA                 40.05      40.88 q      
  3 Miller, Brianna           10 York Y-MA              42.02      40.99 q      
  4 Boyer, Laurel             10 GSVY-MA                44.86      43.17 q      
  5 Light, KatyAnne           10 LEBY-MA                41.38      43.40 q      
  6 Kipp, Mariah              10 LEBY-MA                44.05      44.20 q      
  7 Popp, Hailey              10 NDCY-MA                48.47      45.41 q      
  8 Pachucki, Anna            10 GSVY-MA                45.79      45.74 q      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Rogers, Sierra             9 NDCY-MA                43.98      47.23        
 10 Barker, Mady               9 WAY-MA                 48.47      47.53        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Phillips, Ruth             9 WAY-MA                 46.66      47.61        
 12 Snyder, Roslyn            10 GSVY-MA                45.91      48.03        
 13 Zhou, Athena              10 York Y-MA              48.24      48.41        
 14 Adams, Bronwyn            10 LANY-MA                52.18      48.43        
 15 Lucas, Ashton             10 CC-MA                  49.92      48.47        
 16 Ryu, Abby                 10 GSVY-MA                50.29      48.81        
 17 Ludwick, Chloe            10 WSY-MA                 47.79      48.92        
 18 Whalen, Ella              10 LEBY-MA                47.09      49.37        
 19 Golden, Luna               9 CC-MA                  51.90      49.76        
 20 Paterson, Mary             9 LANY-MA                51.40      50.38        
 21 Beck, Ava                 10 York Y-MA              50.42      50.77        
 22 Floyd, Ansley              9 HAY-MA                 55.99      50.85        
 23 Markle, Natalie            9 CC-MA                  54.34      51.33        
 24 Philippe, Gabrielle       10 York Y-MA              53.22      51.64        
 25 Naylor, Ashley            10 York Y-MA              50.48      51.91        
 26 Hosterman, Paige           9 GSVY-MA                54.11      53.33        
 27 Anderson, Peyton           9 WSY-MA                 51.36      53.59        
 28 Fang, Kaitlyn              9 CC-MA                1:01.82      55.11        
 29 Stambaugh, Finleigh       10 York Y-MA              56.75      55.47        
 30 Wagner, Grace              9 LANY-MA                56.13      56.17        
 31 Unger, Hailey             10 WSY-MA                 54.39      56.42        
 32 Shimony, Liya             10 GSVY-MA                54.48      56.92        
 33 Gee, Kameryn              10 CC-MA                  59.76      57.33        
 34 Adams, Charleigh           9 WSY-MA                 54.58      57.74        
 35 Whalen, Olivia             9 CYAA-ZZ                58.29      57.98        
 36 Tritle, Rylie              9 WAY-MA                    NT      59.19        
 37 Clark, Mena                9 NDCY-MA              1:01.53    1:00.74        
 38 Williams, Adeline          9 York Y-MA            1:03.73    1:03.63        
 39 Patte, Lillian             9 GSVY-MA              1:00.48    1:06.42        
 40 Palmer, Abigail            9 York Y-MA                 NT    1:15.59        
 41 Barrett, Victoria          9 CC-MA                1:15.63    1:24.22        
 
Event 18  Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Meet: M 36.46   2/23/2013 Matthew Hardt, WSY  -MA                      
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Kaczmark, Alex            10 CC-MA                  37.12      38.01        
  2 Roe, Ethan                10 NDCY-MA                39.00      38.45        
  3 Hidalgo, Jomar             9 LEBY-MA                39.61      39.48        
  4 Cameron, Harold           10 CYAA-ZZ                40.55      40.48        
  5 Maschmeyer, Cooper        10 CYAA-ZZ                40.46      40.96        
  6 Covington, Xavier         10 CC-MA                  42.20      42.55        
  7 Torres, Roman             10 York Y-MA              39.55      42.76        
  8 Keefer, Grant              9 WSY-MA                 42.22      43.05        
 
Event 18  Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Meet: M 36.46   2/23/2013 Matthew Hardt, WSY  -MA                      
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Kaczmark, Alex            10 CC-MA                  39.16      37.12 q      
  2 Roe, Ethan                10 NDCY-MA                40.74      39.00 q      
  3 Torres, Roman             10 York Y-MA              41.23      39.55 q      
  4 Hidalgo, Jomar             9 LEBY-MA                39.97      39.61 q      
  5 Maschmeyer, Cooper        10 CYAA-ZZ                42.15      40.46 q      
  6 Cameron, Harold           10 CYAA-ZZ                40.65      40.55 q      
  7 Covington, Xavier         10 CC-MA                  43.13      42.20 q      
  8 Keefer, Grant              9 WSY-MA                 42.30      42.22 q      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Ferroni, Max               9 York Y-MA              43.35      42.58        
 10 Mikula, Felix              9 LANY-MA                46.14      45.18        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Moyer, Malachi            10 GSVY-MA                46.06      46.25        
 12 Flemister, Elkanah        10 York Y-MA              42.63      47.37        
 13 Houtz, Quentin             9 GSVY-MA                45.53      47.51        
 14 Paterson, Henry           10 LANY-MA                48.44      48.00        
 15 Romyn, AJ                 10 York Y-MA              53.99      49.49        
 16 Lucas, Johnny              9 York Y-MA              52.92      49.60        
 17 Brown, Conrad              9 NDCY-MA                49.06      49.96        
 18 Legaspi, Kaleb             9 LANY-MA                52.68      50.19        
 19 McLenegan, Brayden        10 NDCY-MA                47.22      50.90        
 20 Brininger, Clay            9 GSVY-MA                51.67      50.93        
 21 Kilgore, Jamison           9 LANY-MA                50.21      51.05        
 22 Marcini, Maxwell          10 York Y-MA              52.77      51.38        
 23 Book, Cameron              9 NDCY-MA                51.41      51.57        
 24 Robinson, Dennis          10 LANY-MA                54.05      52.28        
 25 Brymesser, Liam            9 CYAA-ZZ              1:00.47      54.38        
 26 Kertes, Jacob              9 WSY-MA                 53.70      54.76        
 27 Popp, Lucas                9 NDCY-MA              1:02.15      57.75        
 28 Foremsky, Michael         10 York Y-MA              57.55      58.23        
 29 Roberts, Sam              10 York Y-MA              57.60    1:00.02        
 30 Capoferri, Nicholas        9 LANY-MA              1:02.90    1:02.98        
 31 Ganse, Henry              10 LANY-MA                   NT    1:04.27        
 32 Muraira, Shawn            10 LEBY-MA              1:05.88    1:11.83        
 33 Guerch, Omar               9 WSY-MA               1:32.06    1:16.39        
 -- Sullivan, Matthew          9 GSVY-MA              1:05.10         DQ        
      Arms past hipline
 -- McIlwaine, Olin            9 GSVY-MA                59.87         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Hair, Jonathan            10 CYAA-ZZ              1:01.95         DQ        
      Arms not in same horizontal plane
 -- Reigel, Gabriel            9 GSVY-MA                   NT         DQ        
      One hand touch
 
Event 19  Girls 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        Meet: M 2:11.49   2/28/2015 Marget Shelly, CC   -MA                    
                2:10.79  NATS
                2:24.89  JO
                2:43.00  DIST
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Kalmanowicz, Kate         13 York Y-MA            2:24.43    2:22.92 JO     
              31.44     1:07.08 (35.64)     1:44.54 (37.46)     2:22.92 (38.38)
  2 Rydbom, Layne             13 CC-MA                2:29.07    2:25.19 DIST   
  3 McKim, Paige              14 LEBY-MA              2:27.68    2:26.99 DIST   
              31.22     1:07.08 (35.86)     1:46.04 (38.96)     2:26.99 (40.95)
  4 Peiffer, Tyya             13 WSY-MA               2:30.42    2:36.95 DIST   
              34.33     1:14.62 (40.29)     1:56.26 (41.64)     2:36.95 (40.69)
  5 Evans, Faith              13 WSY-MA               2:46.42    2:43.14        
              34.07     1:14.75 (40.68)     1:59.02 (44.27)     2:43.14 (44.12)
 
Event 19  Girls 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        Meet: M 2:11.49   2/28/2015 Marget Shelly, CC   -MA                    
                2:10.79  NATS
                2:24.89  JO
                2:43.00  DIST
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Kalmanowicz, Kate         13 York Y-MA            2:25.80    2:24.43 qJO    
              31.95     1:08.01 (36.06)     1:45.84 (37.83)     2:24.43 (38.59)
  2 McKim, Paige              14 LEBY-MA                   NT    2:27.68 qDIST  
              31.77     1:08.13 (36.36)     1:47.38 (39.25)     2:27.68 (40.30)
  3 Rydbom, Layne             13 CC-MA                2:29.58    2:29.07 qDIST  
              31.67     1:08.60 (36.93)     1:48.31 (39.71)     2:29.07 (40.76)
  4 Peiffer, Tyya             13 WSY-MA               2:33.61    2:30.42 qDIST  
  5 Evans, Faith              13 WSY-MA               2:38.30    2:46.42 q      
              35.02     1:17.34 (42.32)     2:02.22 (44.88)     2:46.42 (44.20)
 
Event 20  Boys 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        Meet: M 2:07.03   2/23/2013 Jarod Anderson, WSY  -MA                   
                1:58.19  NATS
                2:17.19  JO
                2:37.00  DIST
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Pong, Roby                13 CC-MA                2:08.34    2:10.25 JO     
              26.92       59.94 (33.02)     1:35.03 (35.09)     2:10.25 (35.22)
  2 Wang, Ethan               14 York Y-MA            2:31.80    2:24.81 DIST   
              30.84     1:06.76 (35.92)     1:45.55 (38.79)     2:24.81 (39.26)
  3 Ferroni, Ethan            13 York Y-MA            2:26.48    2:29.45 DIST   
                            1:11.94 ( )     1:50.18 (38.24)     2:29.45 (39.27)
  4 Clarke, Asher             13 York Y-MA            2:30.99    2:30.77 DIST   
  5 Wright, Tyler             13 York Y-MA            2:36.64    2:33.05 DIST   
              33.65     1:12.34 (38.69)     1:51.69 (39.35)     2:33.05 (41.36)
  6 Grega, Alex               13 York Y-MA            2:42.10    2:41.65        
              34.45     1:15.30 (40.85)     1:58.15 (42.85)     2:41.65 (43.50)
 
Event 20  Boys 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        Meet: M 2:07.03   2/23/2013 Jarod Anderson, WSY  -MA                   
                1:58.19  NATS
                2:17.19  JO
                2:37.00  DIST
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Pong, Roby                13 CC-MA                2:10.64    2:08.34 qJO    
              27.10       59.58 (32.48)     1:34.33 (34.75)     2:08.34 (34.01)
  2 Ferroni, Ethan            13 York Y-MA            2:35.56    2:26.48 qDIST  
  3 Clarke, Asher             13 York Y-MA                 NT    2:30.99 qDIST  
  4 Wang, Ethan               14 York Y-MA            2:32.28    2:31.80 qDIST  
              32.72     1:10.62 (37.90)     1:51.02 (40.40)     2:31.80 (40.78)
  5 Wright, Tyler             13 York Y-MA            2:43.33    2:36.64 qDIST  
              35.37     1:14.39 (39.02)     1:56.09 (41.70)     2:36.64 (40.55)
  6 Grega, Alex               13 York Y-MA            2:44.28    2:42.10 q      
              34.45     1:15.29 (40.84)   2:42.10 (1:26.81)                    
 
Event 21  Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        Meet: M 59.47   2/23/2013 Marget Shelly, CC-MA                         
              1:07.69  JO
              1:20.00  DIST
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Potteiger, McKenna        12 York Y-MA            1:03.83    1:03.15 JO     
              29.96     1:03.15 (33.19)                                        
  2 Way, Emily                12 York Y-MA            1:05.82    1:03.74 JO     
  3 Kieffer, Ashley           12 NDCY-MA              1:07.77    1:06.80 JO     
              30.20     1:06.80 (36.60)                                        
  4 Hidalgo, Carla            11 LEBY-MA              1:05.27    1:07.05 JO     
              31.62     1:07.05 (35.43)                                        
  5 Navarro, Isabella         12 York Y-MA            1:07.64    1:08.69 DIST   
              32.28     1:08.69 (36.41)                                        
  6 Shen, Alivia              12 GSVY-MA              1:09.84    1:09.07 DIST   
              31.96     1:09.07 (37.11)                                        
  7 Adams, Tenra              12 LANY-MA              1:09.96    1:11.54 DIST   
              31.89     1:11.54 (39.65)                                        
  8 Moore, Chloe              11 York Y-MA            1:15.72    1:15.21 DIST   
              35.49     1:15.21 (39.72)                                        
B - Final
  9 Paul, McKenna             12 CYAA-ZZ              1:18.27    1:18.48 DIST   
              35.46     1:18.48 (43.02)                                        
 10 Zodet, Avery              12 LANY-MA              1:22.40    1:21.03        
              37.70     1:21.03 (43.33)                                        
 11 Evans, Lilly              11 CC-MA                1:22.19    1:23.59        
              38.05     1:23.59 (45.54)                                        
 12 Harsh, Chesley            11 WAY-MA               1:25.29    1:26.04        
              38.62     1:26.04 (47.42)                                        
 13 Thrush, Hannah            12 NDCY-MA              1:26.55    1:27.73        
              39.60     1:27.73 (48.13)                                        
 14 Ray, Isabella             11 GSVY-MA              1:34.82    1:34.92        
              41.55     1:34.92 (53.37)                                        
 15 Tobias, Mya               12 NDCY-MA              1:38.43    1:36.48        
              43.62     1:36.48 (52.86)                                        
 16 Lucas, Sophie             12 WAY-MA               1:30.35    1:56.67        
              52.45   1:56.67 (1:04.22)                                        
 
Event 21  Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        Meet: M 59.47   2/23/2013 Marget Shelly, CC-MA                         
              1:07.69  JO
              1:20.00  DIST
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Potteiger, McKenna        12 York Y-MA            1:03.44    1:03.83 qJO    
              29.87     1:03.83 (33.96)                                        
  2 Hidalgo, Carla            11 LEBY-MA              1:07.85    1:05.27 qJO    
              30.98     1:05.27 (34.29)                                        
  3 Way, Emily                12 York Y-MA            1:05.56    1:05.82 qJO    
              30.44     1:05.82 (35.38)                                        
  4 Navarro, Isabella         12 York Y-MA            1:09.87    1:07.64 qJO    
              31.91     1:07.64 (35.73)                                        
  5 Kieffer, Ashley           12 NDCY-MA              1:06.95    1:07.77 qDIST  
              30.97     1:07.77 (36.80)                                        
  6 Shen, Alivia              12 GSVY-MA              1:08.80    1:09.84 qDIST  
              31.97     1:09.84 (37.87)                                        
  7 Adams, Tenra              12 LANY-MA              1:14.66    1:09.96 qDIST  
  8 Moore, Chloe              11 York Y-MA            1:15.72    1:15.72 qDIST  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Paul, McKenna             12 CYAA-ZZ                   NT    1:18.27 qDIST  
 10 Evans, Lilly              11 CC-MA                     NT    1:22.19 q      
 11 Zodet, Avery              12 LANY-MA                   NT    1:22.40 q      
 12 Fives, Kathryn            12 York Y-MA            1:27.97    1:25.21 q      
              38.26     1:25.21 (46.95)                                        
 13 Harsh, Chesley            11 WAY-MA               1:27.58    1:25.29 q      
 14 Thrush, Hannah            12 NDCY-MA              1:33.88    1:26.55 q      
              37.31     1:26.55 (49.24)                                        
 15 Lucas, Sophie             12 WAY-MA                    NT    1:30.35 q      
              39.97     1:30.35 (50.38)                                        
 16 Ray, Isabella             11 GSVY-MA              1:37.83    1:34.82 q      
              44.96     1:34.82 (49.86)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Tobias, Mya               12 NDCY-MA                   NT    1:38.43        
 18 Burgess, Kathryn          11 GSVY-MA              2:07.87    1:57.50        
-------------------------------------------------------------------------
 -- Carbaugh, Ashlynn         12 WAY-MA                    NT         DQ        
      One hand touch
 
Event 22  Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        Meet: M 1:00.82   2/24/2018 Carlos Hidalgo, FSC-LEBY                   
                1:08.79  JO
                1:19.00  DIST
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Rees, Jonah               12 York Y-MA            1:03.45    1:03.45 JO     
              29.50     1:03.45 (33.95)                                        
  2 Fatta, Kaden              12 York Y-MA            1:05.64    1:04.68 JO     
  3 Ordonez, Mason            12 GSVY-MA              1:07.92    1:06.19 JO     
  4 Rogovin, Benjamin         11 GSVY-MA              1:17.86    1:19.33        
              34.45     1:19.33 (44.88)                                        
  5 Seitz, Joshua             11 York Y-MA            1:21.44    1:20.22        
              38.54     1:20.22 (41.68)                                        
  6 Olson, Trevor             11 LANY-MA              1:22.83    1:23.32        
              38.46     1:23.32 (44.86)                                        
  7 O'Leary, Michael          12 York Y-MA            1:13.99    1:24.39        
      Did not finish
              35.50     1:24.39 (48.89)                                        
 
Event 22  Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        Meet: M 1:00.82   2/24/2018 Carlos Hidalgo, FSC-LEBY                   
                1:08.79  JO
                1:19.00  DIST
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Rees, Jonah               12 York Y-MA            1:03.70    1:03.45 qJO    
              29.51     1:03.45 (33.94)                                        
  2 Fatta, Kaden              12 York Y-MA            1:05.29    1:05.64 qJO    
              30.70     1:05.64 (34.94)                                        
  3 Ordonez, Mason            12 GSVY-MA              1:16.60    1:07.92 qJO    
              31.62     1:07.92 (36.30)                                        
  4 O'Leary, Michael          12 York Y-MA            1:10.34    1:13.99 qDIST  
  5 Rogovin, Benjamin         11 GSVY-MA              1:18.62    1:17.86 qDIST  
  6 Seitz, Joshua             11 York Y-MA            1:19.71    1:21.44 q      
  7 Olson, Trevor             11 LANY-MA              1:22.08    1:22.83 q      
  8 Raub, James               12 HAY-MA                    NT    1:28.38 q      
              41.67     1:28.38 (46.71)                                        
 
Event 23  Girls 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        Meet: M 1:12.34   2/24/2018 Carla Hidalgo, FSC-LEBY                    
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Hopkinson, Emma           10 GSVY-MA              1:17.37    1:17.29        
              34.89     1:17.29 (42.40)                                        
  2 Stalfort, Alison           9 York Y-MA            1:33.93    1:29.92        
  3 Rogers, Sierra             9 NDCY-MA              1:33.44    1:34.19        
              42.81     1:34.19 (51.38)                                        
 
Event 23  Girls 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        Meet: M 1:12.34   2/24/2018 Carla Hidalgo, FSC-LEBY                    
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Hopkinson, Emma           10 GSVY-MA              1:17.29    1:17.37 q      
              33.73     1:17.37 (43.64)                                        
  2 Rogers, Sierra             9 NDCY-MA              1:29.37    1:33.44 q      
              41.14     1:33.44 (52.30)                                        
  3 Stalfort, Alison           9 York Y-MA            1:34.90    1:33.93 q      
 
Event 24  Boys 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        Meet: M 1:08.78   2/27/2016 Nathan Welker, YY   -MA                    
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Hidalgo, Jomar             9 LEBY-MA              1:08.99    1:08.07M       
              32.92     1:08.07 (35.15)                                        
  2 Tasker, Amir              10 CC-MA                1:12.43    1:12.23        
  3 Pong, Cristian            10 CC-MA                1:12.05    1:14.06        
              32.18     1:14.06 (41.88)                                        
  4 Koslowski, Drew           10 WSY-MA               1:22.54    1:19.68        
              36.52     1:19.68 (43.16)                                        
  5 Trowbridge, Colin         10 LANY-MA              1:27.94    1:22.16        
              37.36     1:22.16 (44.80)                                        
  6 Detwiler, Logan            9 WAY-MA               1:28.94    1:34.97        
 
Event 24  Boys 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        Meet: M 1:08.78   2/27/2016 Nathan Welker, YY   -MA                    
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Hidalgo, Jomar             9 LEBY-MA              1:09.54    1:08.99 q      
              33.49     1:08.99 (35.50)                                        
  2 Pong, Cristian            10 CC-MA                1:14.42    1:12.05 q      
  3 Tasker, Amir              10 CC-MA                1:14.17    1:12.43 q      
              35.37     1:12.43 (37.06)                                        
  4 Koslowski, Drew           10 WSY-MA               1:22.05    1:22.54 q      
  5 Trowbridge, Colin         10 LANY-MA              1:19.77    1:27.94 q      
              38.86     1:27.94 (49.08)                                        
  6 Detwiler, Logan            9 WAY-MA               1:31.76    1:28.94 q      
 -- Brown, Conrad              9 NDCY-MA              1:39.39         DQ        
      Arms underwater recovery
              46.01                                                            
 
Event 25  Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: M 53.32    3/1/2014 Marget Shelly, CC   -MA                      
                53.39  NATS
                56.39  JO
              1:01.00  DIST
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Gemma, Ava                14 York Y-MA              57.94      56.50 DIST   
              27.27       56.50 (29.23)                                        
  2 Strine, Jillian           13 CC-MA                  57.27      58.41 DIST   
              27.47       58.41 (30.94)                                        
  3 Powell, Kari              13 CC-MA                  58.30      58.89 DIST   
  4 Kalmanowicz, Kate         13 York Y-MA              59.81      59.52 DIST   
              28.69       59.52 (30.83)                                        
  5 Peiffer, Tyya             13 WSY-MA                 58.66      59.56 DIST   
              28.73       59.56 (30.83)                                        
  6 Hilty, Alexa              14 York Y-MA              59.52      59.68 DIST   
              29.15       59.68 (30.53)                                        
  7 Terrazas, Olivia          14 WAY-MA                 59.01      59.83 DIST   
              28.31       59.83 (31.52)                                        
  8 McKim, Paige              14 LEBY-MA              1:00.12      59.95 DIST   
              29.10       59.95 (30.85)                                        
B - Final
  9 Rydbom, Layne             13 CC-MA                1:01.01    1:00.29 DIST   
              28.68     1:00.29 (31.61)                                        
  9 Riley, Valeria            13 GSVY-MA              1:00.84    1:00.29 DIST   
 11 Tinsley, Brenna           13 WSY-MA               1:00.61    1:00.81 DIST   
              28.81     1:00.81 (32.00)                                        
 12 Gobin, Elizabeth          14 CYAA-ZZ              1:00.94    1:01.43        
              29.20     1:01.43 (32.23)                                        
 13 Yates, Julia              13 HAY-MA               1:01.23    1:01.96        
              29.58     1:01.96 (32.38)                                        
 14 Bonner, Bella             14 WAY-MA               1:01.99    1:02.14        
              29.75     1:02.14 (32.39)                                        
 14 Calder, Ella              14 York Y-MA            1:01.09    1:02.14        
              29.84     1:02.14 (32.30)                                        
 16 Smith, Brie               13 WSY-MA               1:00.72    1:02.38        
              29.57     1:02.38 (32.81)                                        
 
Event 25  Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: M 53.32    3/1/2014 Marget Shelly, CC   -MA                      
                53.39  NATS
                56.39  JO
              1:01.00  DIST
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Lippert, Catherine        13 CYAA-ZZ                57.50      56.79 qDIST  
  2 Strine, Jillian           13 CC-MA                  56.45      57.27 qDIST  
  3 Gemma, Ava                14 York Y-MA            1:00.16      57.94 qDIST  
  4 Vila, Elizabeth           14 LEBY-MA                59.70      58.08 qDIST  
  5 Powell, Kari              13 CC-MA                  58.54      58.30 qDIST  
  6 Peiffer, Tyya             13 WSY-MA                 58.79      58.66 qDIST  
  7 Terrazas, Olivia          14 WAY-MA                 58.70      59.01 qDIST  
  8 Hilty, Alexa              14 York Y-MA              58.02      59.52 qDIST  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Kalmanowicz, Kate         13 York Y-MA              59.93      59.81 qDIST  
 10 McKim, Paige              14 LEBY-MA                58.73    1:00.12 qDIST  
 11 Tinsley, Brenna           13 WSY-MA               1:00.40    1:00.61 qDIST  
 12 Smith, Brie               13 WSY-MA               1:02.18    1:00.72 qDIST  
 13 Riley, Valeria            13 GSVY-MA              1:01.76    1:00.84 qDIST  
 14 Gobin, Elizabeth          14 CYAA-ZZ              1:01.46    1:00.94 qDIST  
 15 Rydbom, Layne             13 CC-MA                  58.95    1:01.01 q      
 16 Calder, Ella              14 York Y-MA            1:00.71    1:01.09 q      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Yates, Julia              13 HAY-MA               1:02.11    1:01.23        
 18 Bonner, Bella             14 WAY-MA               1:01.77    1:01.99        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Ludwick, Sadie            13 WSY-MA               1:02.71    1:02.38        
 20 Price, Maddy              14 WAY-MA               1:00.97    1:02.93        
 21 Farmer, Lilly             13 LANY-MA              1:02.85    1:02.96        
 22 Weichseldorfer, Sarah     13 York Y-MA            1:02.73    1:02.98        
 23 Grove, Emma               14 CC-MA                1:03.55    1:03.02        
 24 Wright, Kiara             14 LANY-MA              1:03.30    1:03.15        
 25 Miskin, Hannah            13 WSY-MA               1:02.01    1:03.81        
 26 Tadajweski, Grace         13 LEBY-MA              1:05.94    1:04.37        
 27 Janusz, Maddie            14 York Y-MA            1:05.46    1:04.42        
 28 Johnson, Chace            14 CC-MA                1:05.66    1:04.50        
 29 Maggio, Brea              13 WSY-MA               1:03.68    1:06.28        
 30 Fetter, Hannah            14 York Y-MA            1:07.08    1:06.70        
 31 Rowan, Madeline           14 GSVY-MA              1:04.47    1:06.98        
 32 Parrott, Charity          14 WAY-MA               1:05.42    1:08.21        
 33 Kough, Audrey             14 CC-MA                1:06.22    1:08.24        
 34 Butterfield, Becky        14 WSY-MA               1:07.89    1:08.32        
 35 Swanson, Emma             13 WAY-MA               1:09.66    1:08.53        
 36 Pfirman, Emily            13 GSVY-MA              1:12.49    1:10.85        
 37 Finnigan, Erin            13 York Y-MA            1:13.96    1:12.18        
 38 Balog, Sylvia             13 York Y-MA            1:12.79    1:14.57        
 39 Fisher, Lauren            13 WSY-MA               1:19.74    1:19.77        
 40 Martin, Karlie            13 NDCY-MA              1:20.15    1:21.64        
 41 Work, Jamisen             14 CYAA-ZZ              1:23.82    1:27.21        
 
Event 26  Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: M 50.12    3/1/2014 Devon Chenot, UN-MA                          
                48.19  NATS
                53.09  JO
              1:00.00  DIST
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Hidalgo, Carlos           13 LEBY-MA                51.40      51.92 JO     
              25.16       51.92 (26.76)                                        
  2 Smith, Trey               14 HAY-MA                 53.45      52.80 JO     
              25.46       52.80 (27.34)                                        
  3 Wade, Jacob               13 York Y-MA              53.81      53.45 DIST   
  4 Guckavan, Gavin           14 WSY-MA                 54.71      54.05 DIST   
              26.00       54.05 (28.05)                                        
  5 Jackson, Brady            13 CC-MA                  54.84      54.96 DIST   
              26.15       54.96 (28.81)                                        
  6 Pong, Roby                13 CC-MA                  54.31      55.03 DIST   
              26.06       55.03 (28.97)                                        
  7 Miller, Logan             14 WAY-MA                 54.81      55.08 DIST   
              26.76       55.08 (28.32)                                        
  8 Chen, Matthew             14 GSVY-MA                55.50      56.13 DIST   
              27.08       56.13 (29.05)                                        
B - Final
  9 Chang, Jonathan           13 WSY-MA                 55.59      54.11 DIST   
              26.18       54.11 (27.93)                                        
 10 Driscoll, Moseley         14 York Y-MA              56.66      56.43 DIST   
              27.09       56.43 (29.34)                                        
 11 Ferroni, Ethan            13 York Y-MA              55.68      56.91 DIST   
              27.82       56.91 (29.09)                                        
 12 Shifler, Jacob            14 CC-MA                  56.64      57.14 DIST   
 13 Miller, Kyle              14 York Y-MA              58.37      57.40 DIST   
              27.51       57.40 (29.89)                                        
 14 Malusis, Mitchell         13 GSVY-MA                57.30      57.45 DIST   
 15 Hollinger, Jackson        13 York Y-MA              57.50      57.54 DIST   
              27.48       57.54 (30.06)                                        
 16 McHugh, Ardan             14 LANY-MA                57.69      58.53 DIST   
              28.30       58.53 (30.23)                                        
 
Event 26  Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: M 50.12    3/1/2014 Devon Chenot, UN-MA                          
                48.19  NATS
                53.09  JO
              1:00.00  DIST
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Hidalgo, Carlos           13 LEBY-MA                51.26      51.40 qJO    
  2 Smith, Trey               14 HAY-MA                 53.44      53.45 qDIST  
  3 Collier, Noah             14 WAY-MA                 58.65      53.49 qDIST  
  4 Wade, Jacob               13 York Y-MA              53.33      53.81 qDIST  
  5 Pong, Roby                13 CC-MA                  54.22      54.31 qDIST  
  6 Guckavan, Gavin           14 WSY-MA                 53.15      54.71 qDIST  
  7 Miller, Logan             14 WAY-MA                 55.64      54.81 qDIST  
  8 Jackson, Brady            13 CC-MA                  55.49      54.84 qDIST  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Chen, Matthew             14 GSVY-MA                57.31      55.50 qDIST  
 10 Chang, Jonathan           13 WSY-MA                 53.74      55.59 qDIST  
 11 Ferroni, Ethan            13 York Y-MA              55.52      55.68 qDIST  
 12 Toth, Cam                 13 HAY-MA                 55.64      56.04 qDIST  
 13 Shifler, Jacob            14 CC-MA                  56.14      56.64 qDIST  
 14 Driscoll, Moseley         14 York Y-MA              56.93      56.66 qDIST  
 15 Malusis, Mitchell         13 GSVY-MA                59.11      57.30 qDIST  
 16 Hollinger, Jackson        13 York Y-MA              59.37      57.50 qDIST  
-------------------------------------------------------------------------
 17 McHugh, Ardan             14 LANY-MA                58.86      57.69 DIST   
 18 Miller, Kyle              14 York Y-MA              57.44      58.37 DIST   
-------------------------------------------------------------------------
 19 Geray, Brandon            14 WSY-MA                 57.12      58.38 DIST   
 20 Raub, Peter               14 HAY-MA                 55.52      58.46 DIST   
 21 Clarke, Asher             13 York Y-MA            1:05.11      59.88 DIST   
 22 Cunningham, Brian         14 WSY-MA                 58.82    1:00.03        
 23 Paterson, Aiden           13 LANY-MA                59.17    1:00.91        
 24 Giesselbach, Danny        13 York Y-MA            1:04.44    1:01.20        
 25 Decker, Joseph            13 WAY-MA               1:03.99    1:01.23        
 26 Pacifico, Ben             13 York Y-MA            1:01.68    1:01.32        
 27 Roettger, Luke            13 LANY-MA              1:03.21    1:04.18        
 28 Burgess, Tyler            13 York Y-MA            1:04.18    1:04.23        
 29 Smith, Justin             13 HAY-MA               1:08.62    1:05.02        
 30 McTammany, Robert         13 GSVY-MA              1:07.46    1:06.47        
 31 Maggio, Breydon           13 WSY-MA               1:07.10    1:07.09        
 32 Stengel, Luke             14 LANY-MA              1:04.63    1:07.81        
 33 Smith, Cole               13 HAY-MA               1:08.63    1:09.13        
 34 Houston, Caleb            13 WSY-MA               1:07.41    1:09.96        
 35 Thornburg, Spencer        13 CYAA-ZZ              1:14.48    1:14.97        
 36 Burns, Jackson            14 NDCY-MA              1:18.82    1:15.54        
 37 Pachucki, Evan            13 GSVY-MA              1:16.31    1:17.44        
 38 Gilbert, Max              14 York Y-MA            1:21.17    1:22.43        
 
Event 27  Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: M 25.47   2/23/2013 Marget Shelly, CC-MA                         
                27.29  JO
                30.80  DIST
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Havice, Julia             12 York Y-MA              25.55      25.15MJO     
  2 Potteiger, McKenna        12 York Y-MA              26.20      26.21 JO     
  3 Kieffer, Ashley           12 NDCY-MA                26.91      26.95 JO     
  4 Gerlinski, Emma           12 GSVY-MA                27.68      27.21 JO     
  5 Hritz, Dolly              12 CYAA-ZZ                27.86      27.66 DIST   
  6 Doutrich, Annika          12 LEBY-MA                28.06      27.74 DIST   
  7 Wicks, McKenzie           12 CC-MA                  27.75      27.81 DIST   
  8 Adams, Tenra              12 LANY-MA                27.16      27.89 DIST   
B - Final
  9 Linsey, Samantha          12 WSY-MA                 28.53      28.28 DIST   
 10 Hasis, Nicole             11 WAY-MA                 28.81      28.49 DIST   
 11 Navarro, Isabella         12 York Y-MA              28.53      28.74 DIST   
 12 Updegrave, Delaney        11 NDCY-MA                28.47      28.86 DIST   
 13 Caltrider, Abby           12 CC-MA                  28.52      29.11 DIST   
 14 Hidalgo, Carla            11 LEBY-MA                28.52      29.14 DIST   
 15 Paul, McKenna             12 CYAA-ZZ                28.52      29.63 DIST   
 16 Zoellner, Aubrey          12 NDCY-MA                28.84      30.00 DIST   
 
Event 27  Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: M 25.47   2/23/2013 Marget Shelly, CC-MA                         
                27.29  JO
                30.80  DIST
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Havice, Julia             12 York Y-MA              25.01      25.55 qJO    
  2 Potteiger, McKenna        12 York Y-MA              26.33      26.20 qJO    
  3 Kieffer, Ashley           12 NDCY-MA                27.16      26.91 qJO    
  4 Adams, Tenra              12 LANY-MA                27.19      27.16 qJO    
  5 Gerlinski, Emma           12 GSVY-MA                27.94      27.68 qDIST  
  6 Wicks, McKenzie           12 CC-MA                  28.36      27.75 qDIST  
  7 Hritz, Dolly              12 CYAA-ZZ                28.27      27.86 qDIST  
  8 Doutrich, Annika          12 LEBY-MA                28.52      28.06 qDIST  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Updegrave, Delaney        11 NDCY-MA                28.78      28.47 qDIST  
 10 Caltrider, Abby           12 CC-MA                  29.35      28.52 qDIST  
 10 Hidalgo, Carla            11 LEBY-MA                28.84      28.52 qDIST  
 10 Paul, McKenna             12 CYAA-ZZ                28.43      28.52 qDIST  
 13 Linsey, Samantha          12 WSY-MA                 27.97      28.53 qDIST  
 13 Navarro, Isabella         12 York Y-MA              27.91      28.53 qDIST  
 15 Beck, Mya                 12 WAY-MA                 28.92      28.75 qDIST  
 16 Hasis, Nicole             11 WAY-MA                 30.30      28.81 qDIST  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Zoellner, Aubrey          12 NDCY-MA                29.95      28.84 DIST   
 18 Buhrman, Kay              12 WAY-MA                 30.84      29.01 DIST   
 18 Donner, Jillianne         12 GSVY-MA                29.38      29.01 DIST   
Swim-Off Required -------------------------------------------------------
 20 McCormick, Lea            12 GSVY-MA                28.62      29.17 DIST   
 21 Bortner, Maddie           12 York Y-MA              29.39      29.23 DIST   
 22 Bishop, Evanna            11 CYAA-ZZ                29.52      29.42 DIST   
 23 Del Rosario, Xiomara      11 CC-MA                  29.00      29.50 DIST   
 24 Harberson, Sophie         12 LANY-MA                29.43      29.56 DIST   
 25 Hess, Belle               12 WAY-MA                 29.17      29.58 DIST   
 26 Savage, Ava               12 NDCY-MA                30.49      29.69 DIST   
 27 Fellon, Elsa              12 GSVY-MA                29.55      29.73 DIST   
 28 Williams, Lydia           11 York Y-MA              30.76      30.18 DIST   
 29 Kile, Victoria            12 HAY-MA                 30.47      30.41 DIST   
 30 Markle, Lauren            11 CC-MA                  30.85      30.48 DIST   
 31 Yates, Esme               11 HAY-MA                 30.89      30.50 DIST   
 32 Thrush, Hannah            12 NDCY-MA                29.53      30.58 DIST   
 33 Keefer, Morgan            11 WSY-MA                 29.83      30.61 DIST   
 34 Shifler, Madelyn          12 CC-MA                  30.26      30.74 DIST   
 35 Greenwood, Brynn          12 CC-MA                  31.90      30.80 DIST   
 36 Binkley, Alexis           12 LEBY-MA                31.57      30.92        
 37 Roe, Kirra                12 NDCY-MA                31.35      30.94        
 38 Thomas, Tristen           11 York Y-MA              29.79      30.99        
 39 Stringe, Kendall          12 LANY-MA                31.72      31.05        
 40 Cox, Colby                12 CYAA-ZZ                31.35      31.07        
 41 Painter, Maria            12 GSVY-MA                29.49      31.25        
 42 Savo, Greta               12 WSY-MA                 31.65      31.32        
 43 Harsh, Chesley            11 WAY-MA                 30.30      31.35        
 44 Tucker, Alyssa            12 CYAA-ZZ                32.68      31.45        
 45 Tobias, Mya               12 NDCY-MA                33.07      31.71        
 46 Maggio, Rylee             11 WSY-MA                 31.12      31.91        
 47 Miller, Jordan            12 WAY-MA                 30.80      31.93        
 48 Zodet, Avery              12 LANY-MA                32.24      32.29        
 49 Mortorf, Jordin           11 NDCY-MA                33.87      32.51        
 50 Crum, Lilly               11 NDCY-MA                32.42      32.60        
 51 Evans, Lilly              11 CC-MA                  32.02      32.91        
 52 Roettger, Mia             11 LANY-MA                32.26      33.06        
 53 Evans, Grace              11 WSY-MA                 32.89      33.10        
 54 Giesselbach, Sarah        11 York Y-MA              30.33      33.11        
 55 Plank, Cheyenne           11 LANY-MA                33.92      33.51        
 56 Corvino, Ava              11 LANY-MA                32.49      33.56        
 57 Ho, Julia                 12 York Y-MA              33.88      33.71        
 58 Lucas, Sophie             12 WAY-MA                 33.51      33.76        
 59 Haugh, Ella               11 LEBY-MA                35.12      34.07        
 60 Lucas, Ella               11 York Y-MA              35.60      34.11        
 61 Snavely, Emma             11 LEBY-MA                34.69      34.27        
 62 Meyers, Samantha          11 LANY-MA                36.90      34.51        
 63 Brandes, Ava              11 WAY-MA                 37.29      34.61        
 64 Snyder, Kaiulani          12 GSVY-MA                34.64      35.24        
 65 Barrett, Bailey           11 CC-MA                  35.48      35.53        
 66 Primus, Claudia           11 LANY-MA                36.57      35.57        
 67 Smallwood, Ke'Nyia        11 York Y-MA              36.43      36.67        
 68 Stains, Delaney           11 WAY-MA                 36.50      36.77        
 69 Zehr, Brooke              12 NDCY-MA                40.98      36.86        
 70 Wiest, Julia              12 NDCY-MA                37.89      37.18        
 71 Skoczen, Rachel           12 WAY-MA                 38.08      37.19        
 72 Minnich, Larkin           11 WSY-MA                 38.15      37.30        
 73 Diaz, Bella               11 HAY-MA                 39.30      38.18        
 74 Althouse, Elena           12 WAY-MA                 40.34      38.59        
 75 Hambright, Evelyn         11 WSY-MA                 38.41      39.12        
 76 Altman, Leah              11 York Y-MA              39.35      41.07        
 77 Boyce, Hannah             11 WSY-MA                 58.03      54.04        
 
Event 28  Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: M 24.58   2/24/2018 Carlos Hidalgo, FSC-LEBY                     
                26.79  JO
                32.00  DIST
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Reichner, Trevor          12 GSVY-MA                25.96      25.74 JO     
  2 Ordonez, Mason            12 GSVY-MA                26.55      26.07 JO     
  3 Rees, Jonah               12 York Y-MA              26.75      26.60 JO     
  4 Henry, Christian          12 York Y-MA              26.46      26.84 DIST   
  5 Gaudion, James            12 WSY-MA                 26.82      27.10 DIST   
  6 Kline, Daniel             12 LEBY-MA                26.69      27.22 DIST   
  7 Filipovits, Sean          11 HAY-MA                 27.56      27.61 DIST   
  8 Gaudion, Peter            12 WSY-MA                 27.74      28.15 DIST   
B - Final
  9 Lauterbach, Sidney        11 York Y-MA              27.79      27.60 DIST   
 10 Vitko, Ivan               12 LANY-MA                28.24      28.10 DIST   
 11 Campbell, Luke            12 LEBY-MA                28.88      28.83 DIST   
 12 Newton, Christian         11 LEBY-MA                29.54      28.96 DIST   
 13 Bonner, JB                11 WAY-MA                 28.79      29.03 DIST   
 14 Miller, Stevy             12 York Y-MA              30.34      30.22 DIST   
 15 Schwalm, Grant            12 York Y-MA              30.72      30.44 DIST   
 16 Detwiler, Guy             12 WAY-MA                 30.66      31.42 DIST   
 
Event 28  Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: M 24.58   2/24/2018 Carlos Hidalgo, FSC-LEBY                     
                26.79  JO
                32.00  DIST
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Reichner, Trevor          12 GSVY-MA                26.30      25.96 qJO    
  2 Henry, Christian          12 York Y-MA              26.71      26.46 qJO    
  3 Ordonez, Mason            12 GSVY-MA                26.62      26.55 qJO    
  4 Kline, Daniel             12 LEBY-MA                28.48      26.69 qJO    
  5 Rees, Jonah               12 York Y-MA              26.50      26.75 qJO    
  6 Gaudion, James            12 WSY-MA                 26.71      26.82 qDIST  
  7 Filipovits, Sean          11 HAY-MA                 28.55      27.56 qDIST  
  8 Gaudion, Peter            12 WSY-MA                 27.93      27.74 qDIST  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Lauterbach, Sidney        11 York Y-MA              28.48      27.79 qDIST  
 10 Vitko, Ivan               12 LANY-MA                28.27      28.24 qDIST  
 11 Bonner, JB                11 WAY-MA                 28.66      28.79 qDIST  
 12 Campbell, Luke            12 LEBY-MA                29.84      28.88 qDIST  
 13 Meyers, Josh              12 LANY-MA                28.76      28.99 qDIST  
 14 Newton, Christian         11 LEBY-MA                30.30      29.54 qDIST  
 15 Miller, Stevy             12 York Y-MA              30.06      30.34 qDIST  
 16 Detwiler, Guy             12 WAY-MA                 30.65      30.66 qDIST  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Shoen, Ryan               12 WSY-MA                 31.67      30.67 DIST   
 18 Schwalm, Grant            12 York Y-MA              30.49      30.72 DIST   
-------------------------------------------------------------------------
 19 Hess, Aiden               11 WAY-MA                 32.74      30.79 DIST   
 20 Rogovin, Benjamin         11 GSVY-MA                30.30      30.83 DIST   
 21 Raub, James               12 HAY-MA                 30.87      30.87 DIST   
 22 Blake, Gabe               11 WAY-MA                 31.05      31.15 DIST   
 23 Brettschneider, Jonathan  11 WSY-MA                 31.65      31.16 DIST   
 24 Tadajweski, Edward        11 LEBY-MA                32.11      31.36 DIST   
 25 Best, Joey                12 GSVY-MA                31.95      31.79 DIST   
 26 Raub, Sam                 12 HAY-MA                 31.41      31.83 DIST   
 27 Dibiaso, Carson           11 LEBY-MA                32.27      31.93 DIST   
 28 Gogoi, Vir                12 GSVY-MA                31.59      32.25        
 29 Stoner, Alex              11 HAY-MA                 32.51      32.35        
 30 Dibiaso, Dayton           12 LEBY-MA                31.43      32.70        
 31 Mikula, Max               12 LANY-MA                33.61      32.78        
 32 Seitz, Joshua             11 York Y-MA              31.91      33.13        
 33 Easteadt, Nate            12 CYAA-ZZ                30.49      33.14        
 34 Fassero, Miles            12 GSVY-MA                34.05      33.72        
 35 Siecker, Josh             11 WAY-MA                 36.37      33.74        
 36 Young, Colin              12 WAY-MA                 35.70      34.32        
 37 Doss, Nicholas            11 GSVY-MA                32.61      34.46        
 38 Marshall, Ethan           12 HAY-MA                 35.35      34.62        
 39 Spiese, Owen              12 CC-MA                  36.55      35.22        
 40 Montgomery, Jacob         12 York Y-MA              35.87      35.53        
 41 McCormick, Les            11 GSVY-MA                35.93      35.84        
 42 Figueroa, Elliot          12 LANY-MA                36.45      36.04        
 43 Book, Collier             11 NDCY-MA                35.89      37.05        
 44 Morgan, Riley             11 WAY-MA                 37.34      37.11        
 45 Orban, Chase              11 WSY-MA                 38.35      38.25        
 
Event 29  Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: M 28.63   2/25/2017 Julia Havice, York Y                         
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Hopkinson, Emma           10 GSVY-MA                30.16      30.11        
  2 Boyer, Laurel             10 GSVY-MA                31.56      32.00        
  3 Tinsley, Allison          10 WSY-MA                 32.69      32.40        
  4 Navarro, Leah              9 York Y-MA              32.09      32.67        
  5 Reichelderfer, Brooke     10 CC-MA                  32.61      32.72        
  6 Fetterman, Olivia         10 GSVY-MA                32.60      32.79        
  7 Rogers, Sierra             9 NDCY-MA                33.38      33.40        
  8 Light, KatyAnne           10 LEBY-MA                31.95      33.67        
 
Event 29  Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: M 28.63   2/25/2017 Julia Havice, York Y                         
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Hopkinson, Emma           10 GSVY-MA                30.17      30.16 q      
  2 Boyer, Laurel             10 GSVY-MA                31.40      31.56 q      
  3 Light, KatyAnne           10 LEBY-MA                32.78      31.95 q      
  4 Navarro, Leah              9 York Y-MA              32.68      32.09 q      
  5 Fetterman, Olivia         10 GSVY-MA                33.27      32.60 q      
  6 Reichelderfer, Brooke     10 CC-MA                  32.16      32.61 q      
  7 Tinsley, Allison          10 WSY-MA                 33.71      32.69 q      
  8 Rogers, Sierra             9 NDCY-MA                33.00      33.38 q      
-------------------------------------------------------------------------
  9 King, Delaney             10 York Y-MA              34.46      33.62        
 10 Yard, Laney               10 HAY-MA                 34.26      33.94        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Kile, Bella               10 HAY-MA                 33.99      34.30        
 12 Phillips, Ruth             9 WAY-MA                 33.16      34.46        
 13 Pachucki, Anna            10 GSVY-MA                34.23      34.49        
 14 Popp, Hailey              10 NDCY-MA                35.38      34.89        
 15 Ludwick, Chloe            10 WSY-MA                 34.26      35.22        
 16 Snyder, Roslyn            10 GSVY-MA                33.10      35.33        
 17 Griffie, Sunderlyn         9 CYAA-ZZ                36.74      36.31        
 18 Golden, Luna               9 CC-MA                  36.73      36.55        
 19 Adams, Bronwyn            10 LANY-MA                36.95      36.94        
 20 Ryu, Abby                 10 GSVY-MA                38.46      37.53        
 21 Driscoll, Sheila          10 York Y-MA              44.15      37.65        
 22 Clark, Mena                9 NDCY-MA                38.08      37.79        
 23 Muchler, Jillian           9 GSVY-MA                37.60      37.95        
 24 Unger, Hailey             10 WSY-MA                 39.20      38.78        
 25 Kanelopoulos, Cadence     10 WAY-MA                 41.45      39.01        
 26 Whalen, Ella              10 LEBY-MA                38.92      39.22        
 27 Fang, Kaitlyn              9 CC-MA                  40.11      39.50        
 28 Foster, Sarah             10 CC-MA                  42.06      39.56        
 29 Zhou, Athena              10 York Y-MA              39.39      39.65        
 30 Schanberger, Natalie       9 York Y-MA              40.08      39.69        
 31 Hosterman, Paige           9 GSVY-MA                38.50      39.70        
 32 Stambaugh, Finleigh       10 York Y-MA              41.13      39.71        
 33 Stevens, Abigail           9 CYAA-ZZ                45.39      39.92        
 34 Gee, Kameryn              10 CC-MA                  41.86      40.36        
 35 Tritle, Rylie              9 WAY-MA                 39.63      40.55        
 36 Paterson, Mary             9 LANY-MA                39.01      40.78        
 37 Lucas, Ashton             10 CC-MA                  41.62      40.83        
 38 Williams, Adeline          9 York Y-MA              45.64      40.91        
 39 Engle, Lydia               9 NDCY-MA                40.72      40.97        
 40 Wagner, Grace              9 LANY-MA                37.92      41.24        
 41 Naylor, Ashley            10 York Y-MA              38.66      41.65        
 42 Markle, Natalie            9 CC-MA                  42.28      41.81        
 43 Kipp, Mariah              10 LEBY-MA                41.63      42.14        
 44 Anderson, Peyton           9 WSY-MA                 37.92      42.31        
 45 Philippe, Gabrielle       10 York Y-MA              42.80      42.33        
 46 Beck, Ava                 10 York Y-MA              44.78      42.70        
 47 Minnier, Maura             9 CC-MA                  43.48      43.92        
 48 Adams, Charleigh           9 WSY-MA                 41.57      44.16        
 49 Patte, Lillian             9 GSVY-MA                46.00      44.90        
 50 Floyd, Ansley              9 HAY-MA                 43.84      45.41        
 51 Palmer, Abigail            9 York Y-MA              49.33      50.38        
 52 Shimony, Liya             10 GSVY-MA                50.49      51.34        
 53 Barbina, Vivian            9 CYAA-ZZ                50.83      52.87        
 54 Barrett, Victoria          9 CC-MA                  54.66      57.52        
 
Event 30  Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: M 27.00   2/23/2013 Zack Gallagher, WSY  -MA                     
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Kaczmark, Alex            10 CC-MA                  28.50      27.79        
  2 Hidalgo, Jomar             9 LEBY-MA                29.32      28.79        
  3 Pong, Cristian            10 CC-MA                  29.10      29.37        
  4 Tasker, Amir              10 CC-MA                  30.32      29.72        
  5 Hearn, Mitch              10 WSY-MA                 29.76      29.73        
  6 Covington, Xavier         10 CC-MA                  30.63      30.68        
  7 White, Ethan              10 CC-MA                  30.69      30.69        
  8 Trowbridge, Colin         10 LANY-MA                31.28      31.52        
 
Event 30  Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: M 27.00   2/23/2013 Zack Gallagher, WSY  -MA                     
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Kaczmark, Alex            10 CC-MA                  29.03      28.50 q      
  2 Pong, Cristian            10 CC-MA                  29.00      29.10 q      
  3 Hidalgo, Jomar             9 LEBY-MA                28.86      29.32 q      
  4 Hearn, Mitch              10 WSY-MA                 30.12      29.76 q      
  5 Tasker, Amir              10 CC-MA                  29.82      30.32 q      
  6 Covington, Xavier         10 CC-MA                  30.78      30.63 q      
  7 White, Ethan              10 CC-MA                  31.24      30.69 q      
  8 Trowbridge, Colin         10 LANY-MA                31.15      31.28 q      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Cameron, Harold           10 CYAA-ZZ                31.45      31.44        
 10 McGraw, Cullen            10 CC-MA                  31.57      31.56        
 10 Moyer, Malachi            10 GSVY-MA                30.97      31.56        
Swim-Off Required -------------------------------------------------------
 12 Margevich, Josh           10 LANY-MA                32.53      31.98        
 13 Paterson, Henry           10 LANY-MA                31.61      32.09        
 14 Roe, Ethan                10 NDCY-MA                32.69      32.39        
 15 Shives, Connor            10 HAY-MA                 32.14      32.41        
 16 Phifer, Ray                9 York Y-MA              32.14      32.43        
 17 Adamek, Griffin           10 CC-MA                  33.91      32.94        
 18 Keefer, Grant              9 WSY-MA                 32.51      32.97        
 19 Rosenbach, Liam           10 HAY-MA                 32.82      33.07        
 20 Shannon, Colin             9 GSVY-MA                35.22      33.76        
 21 McLenegan, Brayden        10 NDCY-MA                33.94      33.97        
 22 Flemister, Elkanah        10 York Y-MA              31.26      34.13        
 23 Mikula, Felix              9 LANY-MA                33.42      35.01        
 24 Legaspi, Kaleb             9 LANY-MA                36.05      35.13        
 25 Evans, Colby              10 CC-MA                  35.17      35.91        
 26 Brininger, Clay            9 GSVY-MA                35.68      35.93        
 27 Ferroni, Max               9 York Y-MA              36.19      36.00        
 28 Sayres, Jack              10 LANY-MA                38.11      36.08        
 29 Lucas, Johnny              9 York Y-MA              36.97      36.39        
 30 Zimmerman, Sawyer          9 WAY-MA                 37.38      36.41        
 31 Treibley, Briar           10 GSVY-MA                37.07      36.61        
 32 Romyn, AJ                 10 York Y-MA              37.32      36.83        
 33 Capoferri, Nicholas        9 LANY-MA                41.72      37.23        
 33 Harsh, Eli                 9 WAY-MA                 37.81      37.23        
 35 Robinson, Dennis          10 LANY-MA                38.39      37.89        
 36 Roberts, Sam              10 York Y-MA              36.22      38.55        
 37 Book, Cameron              9 NDCY-MA                38.90      39.58        
 38 Ganse, Henry              10 LANY-MA                37.32      39.71        
 39 Reichard, Zane             9 WAY-MA                 42.81      39.85        
 40 Murray, Cohen             10 WSY-MA                 37.23      40.07        
 41 Kertes, Jacob              9 WSY-MA                 37.65      40.10        
 42 Philp, Alex                9 WAY-MA                 40.05      40.33        
 43 Kilgore, Jamison           9 LANY-MA                37.56      40.98        
 44 Brymesser, Liam            9 CYAA-ZZ                44.71      41.74        
 45 Popp, Lucas                9 NDCY-MA                37.89      42.01        
 46 Hair, Jonathan            10 CYAA-ZZ                47.30      42.62        
 47 Muraira, Shawn            10 LEBY-MA                45.38      44.83        
 48 McIlwaine, Olin            9 GSVY-MA                45.72      45.82        
 49 Reigel, Gabriel            9 GSVY-MA                44.02      46.44        
 50 Stouffer, Owen             9 CC-MA                  46.60      47.98        
 51 Sullivan, Matthew          9 GSVY-MA                44.28      48.54        
 52 Guerch, Omar               9 WSY-MA                 55.27      52.24        
 53 Spiese, Kieran             9 CC-MA                  58.60      58.69        
 
Event 31  Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
        Meet: M 2:10.46   2/24/2018 Gabrielle Doss, GSVY -MA                   
                2:10.19  NATS
                2:18.99  JO
                2:38.00  DIST
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Shannon, Kimberly         13 GSVY-MA              2:16.35    2:13.19 JO     
              30.27   2:13.19 (1:42.92)                                        
  2 Gemma, Ava                14 York Y-MA            2:14.92    2:14.73 JO     
              29.50     1:02.88 (33.38)     1:42.73 (39.85)     2:14.73 (32.00)
  3 Powell, Kari              13 CC-MA                2:18.89    2:18.95 JO     
  4 Burton, Apple             14 WSY-MA               2:19.38    2:20.40 DIST   
              30.82     1:06.58 (35.76)     1:49.81 (43.23)     2:20.40 (30.59)
  5 Strine, Jillian           13 CC-MA                2:24.64    2:25.70 DIST   
              31.90     1:07.96 (36.06)   2:25.70 (1:17.74)                    
  6 Hilty, Alexa              14 York Y-MA            2:28.92    2:27.73 DIST   
              32.16     1:10.15 (37.99)     1:54.22 (44.07)     2:27.73 (33.51)
  7 Bell, Elizabeth           14 York Y-MA            2:31.32    2:30.75 DIST   
              30.86     1:07.40 (36.54)     1:57.00 (49.60)     2:30.75 (33.75)
  8 Fabian, Carol             14 York Y-MA            2:31.99    2:35.20 DIST   
              34.51     1:12.72 (38.21)     2:00.74 (48.02)     2:35.20 (34.46)
B - Final
  9 Calder, Ella              14 York Y-MA            2:32.02    2:29.05 DIST   
              31.13     1:08.29 (37.16)     1:55.13 (46.84)     2:29.05 (33.92)
 10 Houtz, Emily              14 GSVY-MA              2:33.53    2:29.59 DIST   
              31.58     1:09.47 (37.89)     1:53.29 (43.82)     2:29.59 (36.30)
 11 Grove, Emma               14 CC-MA                2:33.03    2:31.61 DIST   
 12 Riley, Valeria            13 GSVY-MA              2:32.63    2:33.56 DIST   
              31.66                             1:57.32 ( )     2:33.56 (36.24)
 13 Rauhauser, Ashley         13 HAY-MA               2:38.98    2:37.93 DIST   
              32.59     1:13.26 (40.67)     2:01.16 (47.90)     2:37.93 (36.77)
 14 Evans, Faith              13 WSY-MA               2:37.28    2:38.12        
              34.42     1:17.10 (42.68)     2:02.77 (45.67)     2:38.12 (35.35)
 15 Rothermel, Tatum          13 NDCY-MA              2:36.42    2:38.60        
 16 Yates, Julia              13 HAY-MA               2:39.72    2:42.78        
              36.39     1:18.22 (41.83)   2:42.78 (1:24.56)                    
 
Event 31  Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
        Meet: M 2:10.46   2/24/2018 Gabrielle Doss, GSVY -MA                   
                2:10.19  NATS
                2:18.99  JO
                2:38.00  DIST
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Gemma, Ava                14 York Y-MA            2:16.33    2:14.92 qJO    
              29.41     1:03.38 (33.97)     1:42.72 (39.34)     2:14.92 (32.20)
  2 Shannon, Kimberly         13 GSVY-MA              2:14.59    2:16.35 qJO    
              30.42     1:03.87 (33.45)     1:44.45 (40.58)     2:16.35 (31.90)
  3 Powell, Kari              13 CC-MA                2:17.18    2:18.89 qJO    
              30.09     1:13.61 (43.52)   2:18.89 (1:05.28)                    
  4 Burton, Apple             14 WSY-MA               2:15.41    2:19.38 qDIST  
              30.23     1:04.89 (34.66)     1:47.99 (43.10)     2:19.38 (31.39)
  5 Strine, Jillian           13 CC-MA                2:27.13    2:24.64 qDIST  
              31.66     1:07.41 (35.75)     1:50.28 (42.87)     2:24.64 (34.36)
  6 Hilty, Alexa              14 York Y-MA            2:22.36    2:28.92 qDIST  
              32.58     1:10.65 (38.07)     1:54.84 (44.19)     2:28.92 (34.08)
  7 Bell, Elizabeth           14 York Y-MA            2:37.95    2:31.32 qDIST  
              31.65     1:08.38 (36.73)     1:57.98 (49.60)     2:31.32 (33.34)
  8 Fabian, Carol             14 York Y-MA            2:29.68    2:31.99 qDIST  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Calder, Ella              14 York Y-MA            2:29.61    2:32.02 qDIST  
 10 Riley, Valeria            13 GSVY-MA              2:39.23    2:32.63 qDIST  
              32.05     1:10.18 (38.13)     1:56.78 (46.60)     2:32.63 (35.85)
 11 Grove, Emma               14 CC-MA                2:33.21    2:33.03 qDIST  
              34.64     1:13.60 (38.96)     1:57.65 (44.05)     2:33.03 (35.38)
 12 Houtz, Emily              14 GSVY-MA              2:30.77    2:33.53 qDIST  
 13 Rothermel, Tatum          13 NDCY-MA              2:38.51    2:36.42 qDIST  
              35.74     1:15.88 (40.14)     1:59.18 (43.30)     2:36.42 (37.24)
 14 Evans, Faith              13 WSY-MA               2:32.29    2:37.28 qDIST  
              33.19     1:15.80 (42.61)     2:01.32 (45.52)     2:37.28 (35.96)
 15 Rauhauser, Ashley         13 HAY-MA                    NT    2:38.98 q      
 16 Yates, Julia              13 HAY-MA               2:42.82    2:39.72 q      
              34.66     1:15.90 (41.24)     2:06.17 (50.27)     2:39.72 (33.55)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Fetter, Hannah            14 York Y-MA            2:46.63    2:42.85        
                                                2:05.55 ( )     2:42.85 (37.30)
 18 Huber, Jenna              14 LANY-MA              2:47.40    2:46.30        
                            1:17.17 ( )     2:07.12 (49.95)     2:46.30 (39.18)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Tinsley, Brenna           13 WSY-MA                    NT    2:46.78        
              38.26     1:19.25 (40.99)     2:08.93 (49.68)     2:46.78 (37.85)
 20 Miskin, Hannah            13 WSY-MA               2:40.11    2:49.81        
              37.50     1:20.74 (43.24)     2:13.43 (52.69)     2:49.81 (36.38)
 21 Rowan, Madeline           14 GSVY-MA              2:55.03    2:55.72        
                                                2:17.67 ( )     2:55.72 (38.05)
 22 Finnigan, Erin            13 York Y-MA            2:56.75    2:58.91        
                                                2:58.90 ( )      2:58.91 (0.01)
 23 Butterfield, Becky        14 WSY-MA               3:00.57    3:00.19        
              43.46     1:31.08 (47.62)     2:22.10 (51.02)     3:00.19 (38.09)
 24 Work, Jamisen             14 CYAA-ZZ                   NT    3:43.83        
              52.06                             2:59.33 ( )     3:43.83 (44.50)
 
Event 32  Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
        Meet: M 2:08.85   2/28/2015 Jacob Greenwood, CC   -MA                  
                1:57.99  NATS
                2:11.19  JO
                2:40.00  DIST
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Wang, Ethan               14 York Y-MA            2:10.61    2:07.83MJO     
              28.00       59.88 (31.88)     1:37.68 (37.80)     2:07.83 (30.15)
  2 Hidalgo, Carlos           13 LEBY-MA              2:11.78    2:10.36 JO     
              26.85     1:00.62 (33.77)     1:41.17 (40.55)     2:10.36 (29.19)
  3 Chang, Jonathan           13 WSY-MA               2:12.26    2:11.55 DIST   
              28.64     1:01.72 (33.08)   2:11.55 (1:09.83)                    
  4 Croghan, Nick             13 HAY-MA               2:12.09    2:11.60 DIST   
  5 Pong, Roby                13 CC-MA                2:12.39    2:15.86 DIST   
  6 Chen, Matthew             14 GSVY-MA              2:13.86    2:16.39 DIST   
              27.58     1:04.28 (36.70)     1:46.31 (42.03)     2:16.39 (30.08)
  7 Ventura, Timmy            14 York Y-MA            2:16.65    2:19.40 DIST   
              29.30     1:04.84 (35.54)     1:44.96 (40.12)     2:19.40 (34.44)
  8 Miller, Logan             14 WAY-MA               2:19.18    2:20.15 DIST   
              29.93     1:07.31 (37.38)     1:47.90 (40.59)     2:20.15 (32.25)
B - Final
  9 Geray, Brandon            14 WSY-MA               2:21.76    2:18.75 DIST   
              29.99     1:06.31 (36.32)     1:47.72 (41.41)     2:18.75 (31.03)
 10 Jackson, Brady            13 CC-MA                2:22.34    2:20.80 DIST   
 11 Wade, Jacob               13 York Y-MA            2:20.16    2:20.83 DIST   
              29.97     1:06.66 (36.69)     1:48.96 (42.30)     2:20.83 (31.87)
 12 Miller, Kyle              14 York Y-MA            2:24.84    2:24.43 DIST   
              32.61     1:10.31 (37.70)     1:52.05 (41.74)     2:24.43 (32.38)
 13 Pacifico, Ben             13 York Y-MA            2:28.38    2:26.19 DIST   
              33.73     1:12.51 (38.78)     1:53.28 (40.77)     2:26.19 (32.91)
 14 Grega, Alex               13 York Y-MA            2:28.64    2:29.93 DIST   
              33.01     1:13.02 (40.01)     1:55.75 (42.73)     2:29.93 (34.18)
 15 Paterson, Aiden           13 LANY-MA              2:29.25    2:30.35 DIST   
              33.87     1:13.58 (39.71)     1:56.98 (43.40)     2:30.35 (33.37)
 
Event 32  Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
        Meet: M 2:08.85   2/28/2015 Jacob Greenwood, CC   -MA                  
                1:57.99  NATS
                2:11.19  JO
                2:40.00  DIST
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Wang, Ethan               14 York Y-MA            2:07.72    2:10.61 qJO    
              28.44     1:00.53 (32.09)     1:39.50 (38.97)     2:10.61 (31.11)
  2 Hidalgo, Carlos           13 LEBY-MA              2:13.01    2:11.78 qDIST  
              27.19     1:01.07 (33.88)     1:42.50 (41.43)     2:11.78 (29.28)
  3 Croghan, Nick             13 HAY-MA               2:15.93    2:12.09 qDIST  
              29.91                             1:41.57 ( )     2:12.09 (30.52)
  4 Chang, Jonathan           13 WSY-MA               2:13.92    2:12.26 qDIST  
              29.08     1:02.20 (33.12)     1:43.32 (41.12)     2:12.26 (28.94)
  5 Pong, Roby                13 CC-MA                2:15.58    2:12.39 qDIST  
              27.11     1:01.74 (34.63)     1:42.47 (40.73)     2:12.39 (29.92)
  6 Chen, Matthew             14 GSVY-MA              2:18.69    2:13.86 qDIST  
  7 Collier, Noah             14 WAY-MA               2:21.90    2:15.37 qDIST  
              29.37     1:03.11 (33.74)     1:44.17 (41.06)     2:15.37 (31.20)
  8 Ventura, Timmy            14 York Y-MA            2:14.34    2:16.65 qDIST  
              30.04                             1:44.14 ( )     2:16.65 (32.51)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Miller, Logan             14 WAY-MA               2:20.20    2:19.18 qDIST  
              29.91     1:06.29 (36.38)     1:46.85 (40.56)     2:19.18 (32.33)
 10 Wade, Jacob               13 York Y-MA            2:18.85    2:20.16 qDIST  
 11 Geray, Brandon            14 WSY-MA               2:19.45    2:21.76 qDIST  
 12 Jackson, Brady            13 CC-MA                2:26.57    2:22.34 qDIST  
              30.24     1:06.25 (36.01)     1:49.47 (43.22)     2:22.34 (32.87)
 13 Miller, Kyle              14 York Y-MA            2:20.56    2:24.84 qDIST  
              32.42     1:09.40 (36.98)     1:51.95 (42.55)     2:24.84 (32.89)
 14 Pacifico, Ben             13 York Y-MA            2:25.67    2:28.38 qDIST  
              33.81     1:12.72 (38.91)     1:53.17 (40.45)     2:28.38 (35.21)
 15 Grega, Alex               13 York Y-MA            2:28.54    2:28.64 qDIST  
              32.92     1:11.96 (39.04)     1:54.12 (42.16)     2:28.64 (34.52)
 16 Paterson, Aiden           13 LANY-MA              2:48.69    2:29.25 qDIST  
              33.44     1:12.11 (38.67)     1:55.13 (43.02)     2:29.25 (34.12)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Wright, Tyler             13 York Y-MA            2:33.29    2:32.02 DIST   
              33.48     1:13.08 (39.60)   2:32.02 (1:18.94)                    
 18 Cunningham, Brian         14 WSY-MA               2:30.59    2:32.52 DIST   
              30.58     1:09.73 (39.15)     1:55.99 (46.26)     2:32.52 (36.53)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Hollinger, Jackson        13 York Y-MA            2:42.67    2:32.91 DIST   
              33.28     1:13.07 (39.79)     2:00.19 (47.12)     2:32.91 (32.72)
 20 Clarke, Asher             13 York Y-MA            2:31.66    2:34.09 DIST   
              32.14     1:13.60 (41.46)     1:59.39 (45.79)     2:34.09 (34.70)
 21 Giesselbach, Danny        13 York Y-MA            2:39.49    2:34.70 DIST   
              33.46     1:12.87 (39.41)   2:34.70 (1:21.83)                    
 22 Roettger, Luke            13 LANY-MA              2:41.55    2:43.09        
 23 Stengel, Luke             14 LANY-MA              2:48.24    2:46.32        
              37.02     1:17.55 (40.53)     2:07.84 (50.29)     2:46.32 (38.48)
 24 Burgess, Tyler            13 York Y-MA            3:08.98    2:49.96        
              36.52   2:49.96 (2:13.44)                                        
 25 Houston, Caleb            13 WSY-MA               2:59.47    3:01.93        
              37.40     1:28.38 (50.98)     2:23.67 (55.29)     3:01.93 (38.26)
 26 Burns, Jackson            14 NDCY-MA              3:19.43    3:19.02        
 
Event 33  Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
        Meet: M 2:17.69    3/1/2014 Abigail Doss, SUNY                         
                2:26.69  JO
                2:43.00  DIST
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Phifer, Izzy              11 York Y-MA            2:27.42    2:25.35 JO     
              32.12     1:10.59 (38.47)     1:51.91 (41.32)     2:25.35 (33.44)
  2 Folcomer, Tiffany         11 York Y-MA            2:28.95    2:28.86 DIST   
                            1:09.72 ( )     1:54.10 (44.38)     2:28.86 (34.76)
  3 Shen, Alivia              12 GSVY-MA              2:29.44    2:29.29 DIST   
  4 Chang, Katie              11 WSY-MA               2:32.07    2:29.79 DIST   
  5 Linsey, Samantha          12 WSY-MA               2:35.24    2:32.69 DIST   
              32.17     1:11.72 (39.55)     1:57.16 (45.44)     2:32.69 (35.53)
  6 Adams, Tenra              12 LANY-MA              2:31.80    2:35.63 DIST   
  7 Caltrider, Abby           12 CC-MA                2:33.64    2:35.77 DIST   
              32.96     1:12.33 (39.37)     2:01.34 (49.01)     2:35.77 (34.43)
  8 Hritz, Dolly              12 CYAA-ZZ              2:38.34    2:37.78 DIST   
              34.04     1:15.32 (41.28)     2:04.26 (48.94)     2:37.78 (33.52)
B - Final
  9 Navarro, Isabella         12 York Y-MA            2:38.48    2:37.48 DIST   
              32.85     1:13.00 (40.15)     2:02.14 (49.14)     2:37.48 (35.34)
 10 Updegrave, Delaney        11 NDCY-MA              2:38.80    2:39.06 DIST   
              36.68                             2:06.63 ( )     2:39.06 (32.43)
 11 McCormick, Lea            12 GSVY-MA              2:44.21    2:39.28 DIST   
              34.64     1:16.12 (41.48)   2:39.28 (1:23.16)                    
 12 Binkley, Alexis           12 LEBY-MA              2:40.46    2:45.07        
 13 Harberson, Sophie         12 LANY-MA              2:48.04    2:47.05        
              35.92     1:17.83 (41.91)     2:07.51 (49.68)     2:47.05 (39.54)
 14 Del Rosario, Xiomara      11 CC-MA                2:47.24    2:48.52        
 15 Zodet, Avery              12 LANY-MA              2:49.79    2:50.20        
              36.94     1:20.28 (43.34)     2:14.47 (54.19)     2:50.20 (35.73)
 16 Stringe, Kendall          12 LANY-MA              2:48.81    2:53.47        
              39.50     1:20.07 (40.57)   2:53.47 (1:33.40)                    
 
Event 33  Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
        Meet: M 2:17.69    3/1/2014 Abigail Doss, SUNY                         
                2:26.69  JO
                2:43.00  DIST
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Phifer, Izzy              11 York Y-MA            2:29.55    2:27.42 qDIST  
              32.87     1:12.67 (39.80)     1:54.25 (41.58)     2:27.42 (33.17)
  2 Folcomer, Tiffany         11 York Y-MA            2:34.15    2:28.95 qDIST  
              32.55     1:10.70 (38.15)     1:55.12 (44.42)     2:28.95 (33.83)
  3 Shen, Alivia              12 GSVY-MA              2:28.65    2:29.44 qDIST  
              32.60     1:09.16 (36.56)     1:54.39 (45.23)     2:29.44 (35.05)
  4 Adams, Tenra              12 LANY-MA              2:34.78    2:31.80 qDIST  
              30.84   2:31.80 (2:00.96)                                        
  5 Chang, Katie              11 WSY-MA               2:32.83    2:32.07 qDIST  
                                                2:32.23 ( )         2:32.07 ( )
  6 Caltrider, Abby           12 CC-MA                2:35.69    2:33.64 qDIST  
  7 Phillips, Eve             11 WAY-MA               2:36.42    2:33.85 qDIST  
  8 Linsey, Samantha          12 WSY-MA               2:32.16    2:35.24 qDIST  
              32.80     1:13.38 (40.58)     1:59.18 (45.80)     2:35.24 (36.06)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Hritz, Dolly              12 CYAA-ZZ              2:49.29    2:38.34 qDIST  
              33.97     1:15.29 (41.32)     2:05.16 (49.87)     2:38.34 (33.18)
 10 Navarro, Isabella         12 York Y-MA            2:36.56    2:38.48 qDIST  
 11 Updegrave, Delaney        11 NDCY-MA              2:40.01    2:38.80 qDIST  
              35.48     1:17.34 (41.86)     2:03.43 (46.09)     2:38.80 (35.37)
 12 Binkley, Alexis           12 LEBY-MA                   NT    2:40.46 qDIST  
              36.49   2:40.46 (2:03.97)                                        
 13 McCormick, Lea            12 GSVY-MA              2:40.41    2:44.21 q      
              35.79     1:18.56 (42.77)     2:08.60 (50.04)     2:44.21 (35.61)
 14 Del Rosario, Xiomara      11 CC-MA                2:47.63    2:47.24 q      
              39.22                             2:10.16 ( )     2:47.24 (37.08)
 15 Harberson, Sophie         12 LANY-MA              2:43.80    2:48.04 q      
              34.94     1:17.37 (42.43)     2:08.07 (50.70)     2:48.04 (39.97)
 16 Stringe, Kendall          12 LANY-MA              2:53.97    2:48.81 q      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Fives, Kathryn            12 York Y-MA            2:48.15    2:49.28        
              37.83     1:21.07 (43.24)     2:10.69 (49.62)     2:49.28 (38.59)
 18 Zodet, Avery              12 LANY-MA              2:48.61    2:49.79        
              35.93     1:20.64 (44.71)     2:12.72 (52.08)     2:49.79 (37.07)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Bishop, Evanna            11 CYAA-ZZ              2:53.46    2:50.23        
              35.31     1:19.67 (44.36)     2:13.22 (53.55)     2:50.23 (37.01)
 20 Zoellner, Aubrey          12 NDCY-MA              2:55.01    2:51.43        
                            1:23.31 ( )     2:11.13 (47.82)     2:51.43 (40.30)
 21 Walsh, Aivleen            11 York Y-MA            2:50.21    2:51.96        
                            1:22.18 ( )     2:14.31 (52.13)     2:51.96 (37.65)
 22 Williams, Lydia           11 York Y-MA            2:56.68    2:53.89        
              39.24     1:25.36 (46.12)   2:53.89 (1:28.53)                    
 23 Plank, Cheyenne           11 LANY-MA              2:53.87    2:54.51        
              39.39     1:23.59 (44.20)     2:14.36 (50.77)     2:54.51 (40.15)
 24 Mortorf, Jordin           11 NDCY-MA                   NT    3:07.68        
                            1:25.04 ( )   3:07.68 (1:42.64)                    
 25 Ray, Isabella             11 GSVY-MA                   NT    3:09.91        
              44.60     1:36.45 (51.85)     2:27.98 (51.53)     3:09.91 (41.93)
 26 Meyers, Samantha          11 LANY-MA              3:09.41    3:10.13        
              41.68     1:33.20 (51.52)     2:26.24 (53.04)     3:10.13 (43.89)
 27 Lucas, Ella               11 York Y-MA            3:27.17    3:15.50        
                                                2:31.76 ( )     3:15.50 (43.74)
 28 Althouse, Elena           12 WAY-MA               3:38.83    3:38.17        
 29 Burgess, Kathryn          11 GSVY-MA                   NT    3:52.64        
              57.42     1:54.58 (57.16)   3:04.22 (1:09.64)     3:52.64 (48.42)
 -- Thomas, Tristen           11 York Y-MA            3:01.37         DQ        
      Stroke Infraction - IM
              41.75     1:28.97 (47.22)     2:18.66 (49.69)          DQ (41.92)
 -- Painter, Maria            12 GSVY-MA                   NT         DQ        
      Stroke Infraction - IM
              37.75                             2:30.67 ( )          DQ (37.48)
 -- Markle, Lauren            11 CC-MA                2:56.32         DQ        
      Stroke Infraction - IM
              39.77     1:23.96 (44.19)     2:12.47 (48.51)          DQ (37.98)
 
Event 34  Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
        Meet: M 2:16.65   2/24/2018 Nathan Welker, York Y                      
                2:26.59  JO
                2:54.00  DIST
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Henry, Christian          12 York Y-MA            2:20.15    2:19.53 JO     
              30.24     1:06.17 (35.93)     1:48.38 (42.21)     2:19.53 (31.15)
  2 Fatta, Kaden              12 York Y-MA            2:25.08    2:19.74 JO     
              30.75     1:08.30 (37.55)     1:48.74 (40.44)     2:19.74 (31.00)
  3 Detwiler, Sean            11 WAY-MA               2:29.86    2:29.36 DIST   
                                                1:54.86 ( )     2:29.36 (34.50)
  4 Parrott, Neilson          12 WAY-MA               2:28.85    2:30.13 DIST   
  5 Gaudion, James            12 WSY-MA               2:32.06    2:32.77 DIST   
  6 Gaudion, Peter            12 WSY-MA               2:35.65    2:35.20 DIST   
              34.40     1:12.52 (38.12)     1:59.70 (47.18)     2:35.20 (35.50)
  7 King, Dalen               11 York Y-MA            2:38.93    2:38.34 DIST   
              36.16     1:16.54 (40.38)     2:03.95 (47.41)     2:38.34 (34.39)
  8 Schwalm, Grant            12 York Y-MA            2:38.13    2:38.69 DIST   
              35.71     1:17.39 (41.68)     2:02.41 (45.02)     2:38.69 (36.28)
B - Final
  9 Newton, Christian         11 LEBY-MA              2:40.12    2:37.99 DIST   
              37.17                             2:38.10 ( )         2:37.99 ( )
 10 Miller, Stevy             12 York Y-MA            2:39.99    2:38.10 DIST   
              36.99     1:15.76 (38.77)     2:03.78 (48.02)     2:38.10 (34.32)
 11 Raub, Sam                 12 HAY-MA               2:52.16    2:49.65 DIST   
              38.93     1:22.86 (43.93)   2:49.90 (1:27.04)         2:49.65 ( )
 12 Knarr, Trevor             12 York Y-MA            2:48.47    2:54.76        
              40.71     1:25.76 (45.05)     2:14.79 (49.03)     2:54.76 (39.97)
 13 Blake, Gabe               11 WAY-MA               2:57.80    2:58.04        
                            1:21.26 ( )     2:20.71 (59.45)     2:58.04 (37.33)
 14 Gogoi, Vir                12 GSVY-MA              3:04.96    2:59.47        
              37.18     1:22.02 (44.84)     2:20.04 (58.02)     2:59.47 (39.43)
 15 Seitz, Joshua             11 York Y-MA            2:55.18    2:59.58        
              41.65     1:29.34 (47.69)     2:22.80 (53.46)     2:59.58 (36.78)
 
Event 34  Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
        Meet: M 2:16.65   2/24/2018 Nathan Welker, York Y                      
                2:26.59  JO
                2:54.00  DIST
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Henry, Christian          12 York Y-MA            2:21.34    2:20.15 qJO    
              30.15     1:05.95 (35.80)     1:47.53 (41.58)     2:20.15 (32.62)
  2 Fatta, Kaden              12 York Y-MA            2:24.76    2:25.08 qJO    
              31.04     1:10.38 (39.34)     1:52.52 (42.14)     2:25.08 (32.56)
  3 Parrott, Neilson          12 WAY-MA               2:30.57    2:28.85 qDIST  
              32.82     1:09.33 (36.51)     1:55.82 (46.49)     2:28.85 (33.03)
  4 Detwiler, Sean            11 WAY-MA               2:35.03    2:29.86 qDIST  
  5 Gaudion, James            12 WSY-MA               2:31.34    2:32.06 qDIST  
              31.91     1:10.56 (38.65)     1:58.31 (47.75)     2:32.06 (33.75)
  6 Gaudion, Peter            12 WSY-MA                    NT    2:35.65 qDIST  
              34.94     1:11.24 (36.30)   2:35.65 (1:24.41)                    
  7 Schwalm, Grant            12 York Y-MA            2:44.86    2:38.13 qDIST  
              36.21     1:18.33 (42.12)     2:02.68 (44.35)     2:38.13 (35.45)
  8 King, Dalen               11 York Y-MA            2:40.70    2:38.93 qDIST  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Miller, Stevy             12 York Y-MA            2:32.49    2:39.99 qDIST  
              37.74     1:16.33 (38.59)     2:04.32 (47.99)     2:39.99 (35.67)
 10 Newton, Christian         11 LEBY-MA              2:46.27    2:40.12 qDIST  
              36.66     1:20.55 (43.89)     2:05.60 (45.05)     2:40.12 (34.52)
 11 O'Leary, Michael          12 York Y-MA            2:36.63    2:45.22 qDIST  
 12 Knarr, Trevor             12 York Y-MA            2:49.45    2:48.47 qDIST  
              36.48                             2:10.64 ( )     2:48.47 (37.83)
 13 Raub, Sam                 12 HAY-MA               2:50.81    2:52.16 qDIST  
              37.25                             2:12.69 ( )     2:52.16 (39.47)
 14 Seitz, Joshua             11 York Y-MA            2:51.02    2:55.18 q      
              38.25     1:25.20 (46.95)     2:15.15 (49.95)     2:55.18 (40.03)
 15 Dibiaso, Carson           11 LEBY-MA              2:47.85    2:56.83 q      
              38.98     1:25.16 (46.18)     2:15.74 (50.58)     2:56.83 (41.09)
 16 Blake, Gabe               11 WAY-MA                    NT    2:57.80 q      
              39.65     1:20.91 (41.26)     2:18.14 (57.23)     2:57.80 (39.66)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Gogoi, Vir                12 GSVY-MA                   NT    3:04.96        
              41.02                             2:24.80 ( )     3:04.96 (40.16)
 18 Montgomery, Jacob         12 York Y-MA            3:08.00    3:06.37        
              43.35     1:30.38 (47.03)     2:25.24 (54.86)     3:06.37 (41.13)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Shoen, Ryan               12 WSY-MA               3:27.40    3:12.01        
              39.34     1:24.96 (45.62)   2:30.06 (1:05.10)     3:12.01 (41.95)
 20 Douglass, Brody           11 WSY-MA               3:21.20    3:20.10        
              49.06     1:36.91 (47.85)   2:38.48 (1:01.57)     3:20.10 (41.62)
 -- Dibiaso, Dayton           12 LEBY-MA              3:15.67         DQ        
      Non-simultaneous arms - breast
              38.12     1:24.74 (46.62)     2:14.04 (49.30)                    
 -- Ordonez, Mason            12 GSVY-MA              2:32.50         DQ        
      Not on back off wall - back
                            1:09.68 ( )     1:53.65 (43.97)          DQ (34.10)
 
Event 35  Girls 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
        Meet: M 1:12.02   2/24/2018 Eve Phillips, WAY  -MA                     
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Hinson, Kaliyah           10 York Y-MA            1:10.62    1:09.84M       
              31.89     1:09.84 (37.95)                                        
  2 Hopkinson, Emma           10 GSVY-MA              1:19.88    1:18.10        
  3 Miller, Brianna           10 York Y-MA            1:18.94    1:18.94        
              36.61     1:18.94 (42.33)                                        
  4 Tinsley, Allison          10 WSY-MA               1:25.07    1:22.92        
              38.85     1:22.92 (44.07)                                        
  5 Boyer, Laurel             10 GSVY-MA              1:21.80    1:23.18        
              40.88     1:23.18 (42.30)                                        
  6 Kalmanowicz, Lauren       10 York Y-MA            1:23.79    1:24.58        
  7 King, Delaney             10 York Y-MA            1:26.18    1:24.63        
              38.24     1:24.63 (46.39)                                        
  8 Kile, Bella               10 HAY-MA               1:25.63    1:26.50        
              39.08     1:26.50 (47.42)                                        
 
Event 35  Girls 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
        Meet: M 1:12.02   2/24/2018 Eve Phillips, WAY  -MA                     
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Hinson, Kaliyah           10 York Y-MA            1:07.28    1:10.62Mq      
              33.16     1:10.62 (37.46)                                        
  2 Miller, Brianna           10 York Y-MA            1:17.12    1:18.94 q      
              37.03     1:18.94 (41.91)                                        
  3 Hopkinson, Emma           10 GSVY-MA              1:17.81    1:19.88 q      
              37.19     1:19.88 (42.69)                                        
  4 Boyer, Laurel             10 GSVY-MA              1:21.44    1:21.80 q      
              40.07     1:21.80 (41.73)                                        
  5 Kalmanowicz, Lauren       10 York Y-MA            1:24.03    1:23.79 q      
  6 Tinsley, Allison          10 WSY-MA               1:25.20    1:25.07 q      
  7 Kile, Bella               10 HAY-MA               1:34.87    1:25.63 q      
              38.98     1:25.63 (46.65)                                        
  8 King, Delaney             10 York Y-MA            1:26.83    1:26.18 q      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Light, KatyAnne           10 LEBY-MA              1:22.64    1:26.30        
 10 Ludwick, Chloe            10 WSY-MA               1:31.25    1:28.10        
              42.51     1:28.10 (45.59)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Navarro, Leah              9 York Y-MA            1:28.68    1:28.81        
              43.20     1:28.81 (45.61)                                        
 12 Popp, Hailey              10 NDCY-MA              1:38.50    1:29.34        
              41.52     1:29.34 (47.82)                                        
 13 Reichelderfer, Brooke     10 CC-MA                1:30.63    1:30.22        
              41.10     1:30.22 (49.12)                                        
 14 Barker, Mady               9 WAY-MA               1:35.44    1:30.35        
 15 Fetterman, Olivia         10 GSVY-MA              1:28.41    1:30.39        
 16 Ryu, Abby                 10 GSVY-MA              1:41.27    1:31.78        
              43.47     1:31.78 (48.31)                                        
 17 Phillips, Ruth             9 WAY-MA               1:42.81    1:33.86        
              42.71     1:33.86 (51.15)                                        
 18 Pachucki, Anna            10 GSVY-MA              1:42.76    1:34.19        
              46.42     1:34.19 (47.77)                                        
 19 Adams, Bronwyn            10 LANY-MA              1:41.85    1:34.20        
              44.73     1:34.20 (49.47)                                        
 20 Griffie, Sunderlyn         9 CYAA-ZZ              1:34.23    1:35.53        
              44.13     1:35.53 (51.40)                                        
 21 Zhou, Athena              10 York Y-MA            1:43.77    1:36.13        
              47.34     1:36.13 (48.79)                                        
 22 Golden, Luna               9 CC-MA                1:43.21    1:36.55        
              44.36     1:36.55 (52.19)                                        
 23 Paterson, Mary             9 LANY-MA              1:38.98    1:40.19        
              50.22     1:40.19 (49.97)                                        
 24 Driscoll, Sheila          10 York Y-MA            1:43.07    1:41.80        
              48.27     1:41.80 (53.53)                                        
 25 Foster, Sarah             10 CC-MA                1:53.11    1:42.66        
              46.60     1:42.66 (56.06)                                        
 26 Wagner, Grace              9 LANY-MA              1:44.38    1:43.48        
              48.89     1:43.48 (54.59)                                        
 27 Naylor, Ashley            10 York Y-MA            1:44.35    1:43.74        
 28 Unger, Hailey             10 WSY-MA               1:45.62    1:44.37        
              50.14     1:44.37 (54.23)                                        
 29 Stambaugh, Finleigh       10 York Y-MA            1:40.00    1:44.80        
              50.88     1:44.80 (53.92)                                        
 30 Muchler, Jillian           9 GSVY-MA              2:04.15    1:45.92        
              49.13     1:45.92 (56.79)                                        
 31 Schanberger, Natalie       9 York Y-MA            2:14.25    1:46.74        
              52.51     1:46.74 (54.23)                                        
 32 Kipp, Mariah              10 LEBY-MA              1:53.36    1:47.64        
 33 Whalen, Ella              10 LEBY-MA              1:45.32    1:48.56        
 34 Engle, Lydia               9 NDCY-MA              1:45.46    1:48.79        
              53.71     1:48.79 (55.08)                                        
 35 Hosterman, Paige           9 GSVY-MA              1:40.68    1:49.02        
 36 Tritle, Rylie              9 WAY-MA               1:46.70    1:49.42        
              50.48     1:49.42 (58.94)                                        
 37 Fang, Kaitlyn              9 CC-MA                     NT    1:49.60        
              52.99     1:49.60 (56.61)                                        
 38 Markle, Natalie            9 CC-MA                1:52.49    1:50.62        
              54.29     1:50.62 (56.33)                                        
 39 Lucas, Ashton             10 CC-MA                1:53.05    1:52.32        
 40 Williams, Adeline          9 York Y-MA            2:01.67    1:56.57        
              57.88     1:56.57 (58.69)                                        
 41 Minnier, Maura             9 CC-MA                1:55.83    2:26.53        
              56.42   2:26.53 (1:30.11)                                        
 -- Patte, Lillian             9 GSVY-MA                   NT         DQ        
      Stroke Infraction - IM
 -- Stevens, Abigail           9 CYAA-ZZ                   NT         DQ        
      Stroke Infraction - IM
 
Event 36  Boys 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
        Meet: M 1:09.38   2/27/2016 Nathan Welker, YY   -MA                    
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Kaczmark, Alex            10 CC-MA                1:13.65    1:13.46        
              32.76     1:13.46 (40.70)                                        
  2 Tasker, Amir              10 CC-MA                1:17.98    1:17.08        
              35.43     1:17.08 (41.65)                                        
  3 Flemister, Elkanah        10 York Y-MA            1:19.68    1:18.45        
  4 Roe, Ethan                10 NDCY-MA              1:19.67    1:18.78        
  5 Trowbridge, Colin         10 LANY-MA              1:20.12    1:19.61        
              37.67     1:19.61 (41.94)                                        
  6 Cameron, Harold           10 CYAA-ZZ              1:20.61    1:20.82        
              40.21     1:20.82 (40.61)                                        
  7 Pong, Cristian            10 CC-MA                1:19.38    1:21.31        
  8 Hearn, Mitch              10 WSY-MA               1:21.27    1:21.40        
              36.44     1:21.40 (44.96)                                        
 
Event 36  Boys 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
        Meet: M 1:09.38   2/27/2016 Nathan Welker, YY   -MA                    
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Kaczmark, Alex            10 CC-MA                1:19.70    1:13.65 q      
  2 Tasker, Amir              10 CC-MA                1:16.37    1:17.98 q      
              35.47     1:17.98 (42.51)                                        
  3 Pong, Cristian            10 CC-MA                1:18.86    1:19.38 q      
              35.62     1:19.38 (43.76)                                        
  4 Roe, Ethan                10 NDCY-MA              1:18.65    1:19.67 q      
              37.39     1:19.67 (42.28)                                        
  5 Flemister, Elkanah        10 York Y-MA            1:20.56    1:19.68 q      
              38.34     1:19.68 (41.34)                                        
  6 Trowbridge, Colin         10 LANY-MA              1:19.01    1:20.12 q      
              36.74     1:20.12 (43.38)                                        
  7 Cameron, Harold           10 CYAA-ZZ              1:20.88    1:20.61 q      
  8 Hearn, Mitch              10 WSY-MA               1:20.80    1:21.27 q      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Phifer, Ray                9 York Y-MA            1:32.36    1:21.96        
              37.70     1:21.96 (44.26)                                        
 10 Rosenbach, Liam           10 HAY-MA               1:24.36    1:23.24        
              37.52     1:23.24 (45.72)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Keefer, Grant              9 WSY-MA               1:22.67    1:23.44        
 12 White, Ethan              10 CC-MA                1:23.46    1:24.09        
              40.04     1:24.09 (44.05)                                        
 13 Detwiler, Logan            9 WAY-MA               1:26.31    1:25.47        
              40.87     1:25.47 (44.60)                                        
 14 Shives, Connor            10 HAY-MA               1:25.11    1:26.35        
              40.76     1:26.35 (45.59)                                        
 15 McGraw, Cullen            10 CC-MA                1:25.32    1:26.91        
              40.75     1:26.91 (46.16)                                        
 16 Koslowski, Drew           10 WSY-MA               1:27.73    1:27.87        
              38.08     1:27.87 (49.79)                                        
 17 Adamek, Griffin           10 CC-MA                1:32.03    1:28.68        
              41.11     1:28.68 (47.57)                                        
 18 Ferroni, Max               9 York Y-MA            1:27.55    1:29.30        
              44.09     1:29.30 (45.21)                                        
 19 Moyer, Malachi            10 GSVY-MA              1:27.49    1:29.50        
              41.94     1:29.50 (47.56)                                        
 20 Maschmeyer, Cooper        10 CYAA-ZZ              1:29.53    1:31.41        
 21 Brininger, Clay            9 GSVY-MA              1:49.70    1:32.32        
              43.05     1:32.32 (49.27)                                        
 22 Shannon, Colin             9 GSVY-MA              1:36.52    1:32.61        
 23 Houtz, Quentin             9 GSVY-MA              1:33.66    1:33.17        
              44.27     1:33.17 (48.90)                                        
 24 Evans, Colby              10 CC-MA                1:34.51    1:33.86        
              43.37     1:33.86 (50.49)                                        
 25 Lucas, Johnny              9 York Y-MA            1:41.81    1:34.11        
              45.05     1:34.11 (49.06)                                        
 26 Romyn, AJ                 10 York Y-MA            1:33.00    1:34.37        
              46.19     1:34.37 (48.18)                                        
 27 Harsh, Eli                 9 WAY-MA               1:38.85    1:35.07        
              48.82     1:35.07 (46.25)                                        
 28 Legaspi, Kaleb             9 LANY-MA              1:36.46    1:37.52        
 29 Kertes, Jacob              9 WSY-MA               1:37.90    1:39.34        
              46.34     1:39.34 (53.00)                                        
 30 Zimmerman, Sawyer          9 WAY-MA               1:48.75    1:39.53        
              45.08     1:39.53 (54.45)                                        
 31 Sayres, Jack              10 LANY-MA              1:41.13    1:39.74        
              48.02     1:39.74 (51.72)                                        
 32 Marcini, Maxwell          10 York Y-MA            1:40.41    1:39.88        
              46.86     1:39.88 (53.02)                                        
 33 Murray, Cohen             10 WSY-MA               1:34.26    1:40.30        
              46.13     1:40.30 (54.17)                                        
 34 Philp, Alex                9 WAY-MA               1:46.43    1:43.35        
 35 Book, Cameron              9 NDCY-MA              1:39.38    1:44.11        
 36 Foremsky, Michael         10 York Y-MA            1:54.34    1:46.78        
              50.85     1:46.78 (55.93)                                        
 37 Reichard, Zane             9 WAY-MA               2:06.31    1:53.39        
              56.09     1:53.39 (57.30)                                        
 38 Popp, Lucas                9 NDCY-MA              1:54.41    1:53.87        
 39 Brymesser, Liam            9 CYAA-ZZ                   NT    1:58.29        
 -- Brown, Conrad              9 NDCY-MA              1:35.57         DQ        
      Alternating Kick - fly
              43.13          DQ (53.07)                                        
 -- Spiese, Kieran             9 CC-MA                     NT         DQ        
      Stroke Infraction - IM
            1:24.14        DQ (1:28.69)                                        
 -- Sullivan, Matthew          9 GSVY-MA              2:01.36         DQ        
      Stroke Infraction - IM
 -- Reigel, Gabriel            9 GSVY-MA              3:01.51         DQ        
      Stroke Infraction - IM
 -- Robinson, Dennis          10 LANY-MA              1:38.85         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
              46.71          DQ (51.15)                                        
 
Event 37  Girls 9-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: M 5:05.35   2/27/2016 Abigail Doss, SUNY -MA                     
                5:07.69  NATS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shannon, Kimberly         13 GSVY-MA              5:16.97    5:19.87        
              29.45     1:01.38 (31.93)     1:33.61 (32.23)     2:06.29 (32.68)
        2:38.63 (32.34)     3:11.07 (32.44)     3:43.59 (32.52)     4:16.07 (32.48)
        4:48.45 (32.38)     5:19.87 (31.42)                                        
  2 Kapp, Christine           14 York Y-MA            5:31.74    5:28.06        
              29.50     1:02.00 (32.50)     1:34.85 (32.85)     2:07.97 (33.12)
        2:41.13 (33.16)     3:14.47 (33.34)     3:48.29 (33.82)     4:22.11 (33.82)
        4:55.30 (33.19)     5:28.06 (32.76)                                        
  3 Wicks, McKenzie           12 CC-MA                5:32.84    5:31.81        
  4 Havice, Julia             12 York Y-MA            5:37.99    5:32.37        
              29.49   5:32.37 (5:02.88)                                        
  5 Calder, Ella              14 York Y-MA            5:43.99    5:47.16        
              30.48                                                            
                                3:26.49 ( )                             4:37.72 ( )
        5:13.40 (35.68)     5:47.16 (33.76)                                        
  6 Phifer, Izzy              11 York Y-MA            5:51.75    5:48.34        
              31.99     1:06.11 (34.12)     1:41.35 (35.24)     2:16.70 (35.35)
        2:52.09 (35.39)     3:27.97 (35.88)     4:03.34 (35.37)     4:39.10 (35.76)
        5:14.33 (35.23)     5:48.34 (34.01)                                        
  7 Folcomer, Tiffany         11 York Y-MA            6:00.09    5:52.40        
              32.65     1:08.04 (35.39)     1:44.92 (36.88)     2:21.40 (36.48)
        2:56.51 (35.11)     3:32.14 (35.63)     4:07.99 (35.85)     4:44.37 (36.38)
        5:19.87 (35.50)     5:52.40 (32.53)                                        
  8 Fabian, Carol             14 York Y-MA            6:10.75    5:53.09        
              32.31     1:08.27 (35.96)     1:44.91 (36.64)     2:21.58 (36.67)
        2:57.60 (36.02)     3:33.82 (36.22)     4:09.24 (35.42)     4:44.86 (35.62)
        5:20.52 (35.66)     5:53.09 (32.57)                                        
  9 Weichseldorfer, Sarah     13 York Y-MA            6:01.63    6:00.21        
              31.78     1:06.65 (34.87)     1:42.67 (36.02)     2:20.24 (37.57)
        2:56.98 (36.74)     3:33.21 (36.23)     4:10.98 (37.77)     4:49.18 (38.20)
        5:26.41 (37.23)     6:00.21 (33.80)                                        
 10 Hinson, Kaliyah           10 York Y-MA            5:58.70    6:05.21        
              32.91     1:09.13 (36.22)     1:46.23 (37.10)     2:23.98 (37.75)
        3:02.07 (38.09)     3:39.80 (37.73)     4:16.68 (36.88)     4:53.50 (36.82)
        5:29.74 (36.24)     6:05.21 (35.47)                                        
 11 Smith, Brie               13 WSY-MA               5:59.23    6:06.36        
              30.87     1:06.60 (35.73)     1:44.21 (37.61)     2:22.44 (38.23)
        2:59.93 (37.49)     3:38.23 (38.30)     4:15.78 (37.55)     4:53.63 (37.85)
        5:30.79 (37.16)     6:06.36 (35.57)                                        
 12 Ludwick, Sadie            13 WSY-MA               6:11.76    6:09.72        
              32.00     1:08.50 (36.50)     1:45.75 (37.25)     2:24.33 (38.58)
        3:02.65 (38.32)     3:41.52 (38.87)     4:19.18 (37.66)     4:56.76 (37.58)
        5:33.69 (36.93)     6:09.72 (36.03)                                        
 13 Rauhauser, Ashley         13 HAY-MA               6:11.56    6:11.54        
              32.08     1:08.68 (36.60)     1:45.58 (36.90)     2:23.17 (37.59)
        3:01.25 (38.08)     3:39.53 (38.28)     4:18.26 (38.73)     4:56.98 (38.72)
        5:36.07 (39.09)     6:11.54 (35.47)                                        
 14 Wolfe, Grace              14 CYAA-ZZ              6:21.48    6:14.58        
              33.39     1:10.42 (37.03)     1:48.39 (37.97)     2:26.93 (38.54)
        3:05.49 (38.56)     3:44.08 (38.59)     4:22.58 (38.50)     5:00.52 (37.94)
      6:27.11 (1:26.59)         6:14.58 ( )                                        
 15 Kough, Audrey             14 CC-MA                6:08.06    6:16.07        
 16 Johnson, Chace            14 CC-MA                6:31.73    6:17.17        
 17 Moore, Chloe              11 York Y-MA                 NT    6:20.40        
              33.32     1:08.86 (35.54)     1:50.66 (41.80)     2:29.72 (39.06)
        3:08.77 (39.05)     3:48.28 (39.51)     4:27.47 (39.19)     5:06.39 (38.92)
        5:45.09 (38.70)     6:20.40 (35.31)                                        
 18 Bortner, Maddie           12 York Y-MA            6:27.89    6:23.04        
              32.56     1:10.04 (37.48)     1:49.15 (39.11)     2:28.44 (39.29)
        3:08.15 (39.71)     3:47.21 (39.06)     4:26.77 (39.56)     5:07.23 (40.46)
        5:45.78 (38.55)     6:23.04 (37.26)                                        
 19 Janusz, Maddie            14 York Y-MA            6:30.72    6:23.59        
 20 Buhrman, Kay              12 WAY-MA               6:37.42    6:28.79        
 21 Harsh, Chesley            11 WAY-MA               7:21.36    6:48.89        
 22 Balog, Sylvia             13 York Y-MA            7:00.89    6:55.08        
 23 Primus, Claudia           11 LANY-MA              7:21.82    7:14.83        
 24 Bonner, Bella             14 WAY-MA                    NT    7:19.18        
              35.26     1:15.98 (40.72)     1:58.93 (42.95)     2:44.21 (45.28)
        3:30.51 (46.30)     4:17.05 (46.54)     5:03.89 (46.84)     5:50.44 (46.55)
      7:19.18 (1:28.74)                                                            
 25 Yard, Laney               10 HAY-MA               7:34.00    7:27.46        
 26 Kalmanowicz, Lauren       10 York Y-MA                 NT    7:40.43        
 27 Stalfort, Alison           9 York Y-MA                 NT    7:40.51        
              38.68     1:25.28 (46.60)     2:12.91 (47.63)     3:00.89 (47.98)
        3:45.81 (44.92)     4:33.55 (47.74)     5:20.15 (46.60)     6:05.67 (45.52)
        6:50.99 (45.32)     7:40.51 (49.52)                                        
 
Event 38  Boys 9-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: M 5:08.97   2/24/2018 Logan Smith, FSC-LEBY                      
                4:45.49  NATS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shifler, Jacob            14 CC-MA                5:37.94    5:23.97        
              28.06       58.30 (30.24)     1:30.25 (31.95)     2:03.20 (32.95)
        2:36.63 (33.43)     3:10.65 (34.02)     3:44.56 (33.91)     4:18.79 (34.23)
        4:52.51 (33.72)     5:23.97 (31.46)                                        
  2 Mikula, Caz               13 LANY-MA              5:38.32    5:30.28        
              28.58     1:00.43 (31.85)     1:33.56 (33.13)     2:06.97 (33.41)
        2:40.67 (33.70)     3:14.94 (34.27)     3:49.34 (34.40)     4:23.67 (34.33)
        4:57.59 (33.92)     5:30.28 (32.69)                                        
  3 Hollinger, Jackson        13 York Y-MA            5:48.40    5:34.82        
            5:01.56 ( )     5:34.82 (33.26)                                        
  4 Driscoll, Moseley         14 York Y-MA            5:59.70    5:40.90        
              29.35     1:03.42 (34.07)     1:38.77 (35.35)                    
                                                                        4:33.48 ( )
      5:40.90 (1:07.42)                                                            
  5 Lauterbach, Sidney        11 York Y-MA            5:42.73    5:44.13        
  6 Decker, Joseph            13 WAY-MA               6:06.40    5:56.56        
              31.19     1:06.49 (35.30)     1:42.67 (36.18)     2:18.78 (36.11)
        2:55.27 (36.49)     3:32.41 (37.14)     4:09.54 (37.13)     4:45.87 (36.33)
        5:22.88 (37.01)     5:56.56 (33.68)                                        
  7 Meck, Brian               13 LANY-MA                   NT    5:58.65        
  8 Bonner, JB                11 WAY-MA               6:18.20    6:07.16        
              31.44     1:07.28 (35.84)     1:44.61 (37.33)     2:22.19 (37.58)
                                3:38.80 ( )     4:17.24 (38.44)     4:55.95 (38.71)
        5:33.98 (38.03)     6:07.16 (33.18)                                        
  9 Olson, Trevor             11 LANY-MA              6:13.93    6:17.56        
                            1:11.83 ( )     1:50.54 (38.71)     2:29.08 (38.54)
        3:07.80 (38.72)     3:45.90 (38.10)     4:24.49 (38.59)     5:02.73 (38.24)
        5:40.24 (37.51)     6:17.56 (37.32)                                        
 10 King, Dalen               11 York Y-MA            6:32.22    6:30.49        
              35.12     1:14.33 (39.21)     1:54.51 (40.18)     2:34.79 (40.28)
        3:14.97 (40.18)     3:54.86 (39.89)     4:34.31 (39.45)     5:13.86 (39.55)
        5:53.71 (39.85)     6:30.49 (36.78)                                        
 11 Torres, Roman             10 York Y-MA                 NT    6:31.73        
              32.71     1:10.51 (37.80)     1:50.80 (40.29)     2:29.58 (38.78)
        3:10.76 (41.18)     3:51.77 (41.01)     4:33.89 (42.12)     5:13.99 (40.10)
      6:31.73 (1:17.74)                                                            
 12 Brettschneider, Jonathan  11 WSY-MA               7:16.75    6:40.29        
              34.94     1:13.73 (38.79)     1:54.77 (41.04)     2:35.06 (40.29)
        3:16.38 (41.32)     3:57.74 (41.36)     4:39.53 (41.79)     5:20.43 (40.90)
        6:01.00 (40.57)     6:40.29 (39.29)                                        
 13 Minnich, Bryson           13 NDCY-MA                   NT    7:38.68        
 
Event 39  Girls 15-18 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        Meet: M 1:52.22   2/24/2018 York YMCA Swimming, York                   
                         N Stahl, M Heist, M Merrifield, K Reedy           
                1:50.99  NATS
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Greater Susquehanna Valley YMC-MA  'A'            1:52.30    1:50.21MNATS   
     1) Houtz, Sydney 17                2) Doss, Abigail 17               
     3) Bason, Elizabeth 18             4) Fravel, Sarah 18               
                              58.26 ( )     1:25.35 (27.09)     1:50.21 (24.86)
  2 Greater Susquehanna Valley YMC-MA  'B'            1:57.78    1:53.05        
     1) Michaels, Lauren 17             2) Decker, Alex 15                
     3) Doss, Gabrielle 15              4) O'Connor, Jordan 16            
  3 York YMCA Swimming-MA  'A'                        1:52.22    1:57.20        
              28.98     1:00.15 (31.17)     1:57.23 (57.08)         1:57.20 ( )
  4 Northern Dauphin County YMCA-MA  'A'              2:27.66    2:02.90        
     1) Thrush, MaKenna 15              2) Heck, Paige 15                 
     3) Updegrave, Sydney 15            4) Sponsler, Teah 15              
              29.90     1:05.00 (35.10)     1:35.46 (30.46)     2:02.90 (27.44)
  5 Lancaster Family YMCA Lightnin-MA  'A'            2:12.36    2:10.90        
     1) Shumaker, Olivia 15             2) Vitko, Sophia 15               
     3) Zodet, Autumn 16                4) Eckman, Zoe 16                 
              33.60     1:08.96 (35.36)     1:52.24 (43.28)     2:10.90 (18.66)
  6 Lebanon YMCA Swimming-MA  'A'                     1:52.43    2:11.46        
     1) Doutrich, Meleah 17             2) Moyer, Joella 15               
     3) Haugh, Kennedy 16               4) Bildheiser, Mackenzie 16       
              36.67     1:12.59 (35.92)     1:42.38 (29.79)     2:11.46 (29.08)
 
Event 40  Boys 15-18 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        Meet: M 1:41.36   2/27/2016 Sunbury Branch YMCA, SUNY                  
                         D Wolfe, J Malafronte, B Walker, C Hummel         
                1:39.99  NATS
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 York YMCA Swimming-MA  'A'                        1:43.37    1:47.54        
              28.42       59.42 (31.00)     1:23.44 (24.02)     1:47.54 (24.10)
 
Event 41  Girls 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
        Meet: M 1:15.87   2/23/2013 WSY Swimming, WSY                          
                         M Fickett, L Chang, Z Gallagher, P Staretz        
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 York YMCA Swimming-MA  'A'                        1:15.47    1:16.05        
              40.84     1:16.05 (35.21)                                        
  2 Greater Susquehanna Valley YMC-MA  'A'            1:26.07    1:26.30        
     1) Roseman, Paige 8                2) Ryu, Rachel 8                  
     3) Kovaschetz, Sawyer 7            4) Boyer, Adelyn 7                
              48.31     1:26.30 (37.99)                                        
  3 Carlisle Family YMCA-ZZ  'A'                      1:29.42    1:29.63        
     1) Griffie, Saylor 7               2) Bono, Sophia 8                 
     3) Rice, Charlotte 8               4) Heberlig, Aspen 8              
  4 Lancaster Family YMCA Lightnin-MA  'A'            1:24.10    1:32.36        
     1) Ganse, Katy 8                   2) Boettger, Rhiley 8             
     3) Legaspi, Keira 7                4) Staszak, Lilly 8               
  5 Chambersburg Chargers-MA  'A'                     1:30.04    1:35.42        
     1) Hoffman, Calla 8                2) White, Savannah 8              
     3) Keller, Audrey 8                4) Keller, Olivia 8               
              51.85     1:35.42 (43.57)                                        
  6 Greater Susquehanna Valley YMC-MA  'B'            1:34.74    1:36.56        
     1) Bowman, Stella 7                2) Kolak, Addalyn 7               
     3) Shannon, Morgan 7               4) Reid, Danika 8                 
              50.50     1:36.56 (46.06)                                        
  7 Lebanon YMCA Swimming-MA  'A'                     1:47.96    1:41.98        
     1) Heisey, Addilee 7               2) Helwig, Chloe 7                
     3) Roof, Leeann 8                  4) Jones, Khalia 8                
              57.32     1:41.98 (44.66)                                        
  8 Waynesboro Area YMCA-MA  'A'                      1:51.20    1:47.82        
     1) Bartholow, Maddi 7              2) Detwiler, Alyssa 7             
     3) Young, Mya 6                    4) Stains, Reagan 6               
              50.54     1:47.82 (57.28)                                        
  9 Carlisle Family YMCA-ZZ  'B'                      1:53.57    1:58.61        
     1) Donely, Ella 8                  2) Bertrand, Emily 8              
     3) Forrester, Anna 6               4) Kauffman, Margaret 8           
 10 Greater Susquehanna Valley YMC-MA  'C'            2:06.32    2:04.59        
     1) Smith, Natalie 6                2) Reid, Alyana 7                 
     3) Clark, Isabel 7                 4) Bowers, Gwen 8                 
            1:07.93     2:04.59 (56.66)                                        
 
Event 42  Boys 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
        Meet: M 1:19.43   2/26/2017 Chambersburg Chargers, CC                  
                         E White, B Todd, C Pong, A Tasker                 
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lebanon YMCA Swimming-MA  'A'                     1:06.02    1:27.45        
     1) Kramer, Ian 7                   2) Kupper, Kole 8                 
     3) Harting, Lincoln 8              4) Sweeney, Colin 8               
              46.46     1:27.45 (40.99)                                        
  2 York YMCA Swimming-MA  'A'                        1:14.60    1:33.10        
              58.10     1:33.10 (35.00)                                        
  3 Greater Susquehanna Valley YMC-MA  'A'            1:35.65    1:36.35        
     1) Gogoi, Kavi 8                   2) Treas, Connor 8                
     3) DePhillips, Ryan 8              4) Moyer, Chance 7                
              54.57     1:36.35 (41.78)                                        
  4 Lancaster Family YMCA Lightnin-MA  'A'            1:36.50    1:41.75        
     1) Roettger, Ben 7                 2) Harberson, Max 8               
     3) Valle, Jude 8                   4) Hayes, Cooper 8                
 -- Greater Susquehanna Valley YMC-MA  'B'            1:56.58         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #3: Scissors kick - fly
     1) McIlwaine, Tate 7               2) Fetterman, Chase 7             
     3) Sullivan, Jack 7                4) Bolton, Jack 7                 
 
Event 43  Girls 15-18 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        Meet: M 2:07.29   2/24/2018 Abigail Doss, GSVY -MA                     
                2:07.49  NATS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Doss, Abigail             17 GSVY-MA              2:04.72    2:06.20MNATS   
              30.58     1:02.70 (32.12)     1:34.72 (32.02)     2:06.20 (31.48)
  2 Houtz, Sydney             17 GSVY-MA              2:06.32    2:07.67        
              31.04     1:03.43 (32.39)     1:35.60 (32.17)     2:07.67 (32.07)
  3 Michaels, Lauren          17 GSVY-MA              2:06.80    2:11.23        
              31.26     1:04.39 (33.13)     1:38.04 (33.65)     2:11.23 (33.19)
  4 Bason, Elizabeth          18 GSVY-MA              2:09.31    2:11.58        
                            1:04.65 ( )   2:11.58 (1:06.93)                    
  5 Laux, Laura               15 York Y-MA            2:16.11    2:13.05        
              32.31     1:05.66 (33.35)     1:38.76 (33.10)     2:13.05 (34.29)
  6 Laux, Claire              18 York Y-MA            2:11.53    2:13.34        
              32.28     1:05.61 (33.33)     1:39.38 (33.77)     2:13.34 (33.96)
  7 O'Connor, Jordan          16 GSVY-MA              2:20.63    2:15.20        
              31.06     1:04.85 (33.79)     1:40.28 (35.43)     2:15.20 (34.92)
  8 Froman, Emily             15 York Y-MA            2:15.88    2:15.90        
              32.79     1:06.83 (34.04)     1:41.18 (34.35)     2:15.90 (34.72)
  9 Humphrey, Delaney         15 GSVY-MA              2:13.67    2:17.84        
              31.92     1:06.51 (34.59)     1:41.93 (35.42)     2:17.84 (35.91)
 10 Hepner, Jewels            15 GSVY-MA              2:23.05    2:25.82        
              31.88     1:07.88 (36.00)     1:47.03 (39.15)     2:25.82 (38.79)
 11 Heck, Paige               15 NDCY-MA              2:34.19    2:26.17        
              35.20     1:12.12 (36.92)     1:50.12 (38.00)     2:26.17 (36.05)
 12 Toney, Cara               15 CC-MA                2:25.96    2:27.07        
              35.60     1:13.29 (37.69)     1:50.77 (37.48)     2:27.07 (36.30)
 13 Thrush, MaKenna           15 NDCY-MA              2:30.95    2:30.06        
              35.17     1:12.46 (37.29)     1:51.48 (39.02)     2:30.06 (38.58)
 14 Stroble, Emily            15 CC-MA                2:31.48    2:32.98        
              35.90     1:14.18 (38.28)     1:53.50 (39.32)     2:32.98 (39.48)
 15 Wolfe, Maddie             16 CYAA-ZZ                   NT    2:35.47        
              36.18     1:14.69 (38.51)     1:55.03 (40.34)     2:35.47 (40.44)
 16 Tomko, Zoe                15 GSVY-MA              2:42.08    2:37.41        
              36.70     1:15.78 (39.08)     1:57.19 (41.41)     2:37.41 (40.22)
 17 Thomas, Emily             16 York Y-MA            2:42.60    2:38.18        
              37.08     1:17.58 (40.50)     1:59.08 (41.50)     2:38.18 (39.10)
 18 Doutrich, Meleah          17 LEBY-MA                   NT    2:39.63        
              37.91     1:18.24 (40.33)     2:00.13 (41.89)     2:39.63 (39.50)
 
Event 44  Boys 15-18 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        Meet: M 1:58.97   2/27/2016 NingNing Liu, YY   -MA                     
                1:56.59  NATS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hicks, Jarred             18 York Y-MA            1:59.72    2:04.12        
              28.58       59.36 (30.78)     1:30.83 (31.47)     2:04.12 (33.29)
  2 McDermott, Will           15 York Y-MA            2:01.30    2:04.35        
              29.87     1:01.35 (31.48)     1:32.93 (31.58)     2:04.35 (31.42)
  3 Butzler, Alexander        16 GSVY-MA              2:19.75    2:12.84        
              30.80     1:03.99 (33.19)     1:38.82 (34.83)     2:12.84 (34.02)
  4 Gonzalez, Diego           15 CC-MA                2:07.85    2:13.98        
              30.91     1:04.97 (34.06)     1:39.64 (34.67)     2:13.98 (34.34)
  5 Jackson, Andrew           15 CC-MA                2:15.89    2:14.25        
              31.22   2:14.25 (1:43.03)                                        
  6 West, Ryan                15 HAY-MA               2:17.48    2:18.54        
              32.42     1:07.37 (34.95)     1:43.88 (36.51)     2:18.54 (34.66)
  7 Bond, Ciejay              15 York Y-MA            3:00.21    2:50.92        
                            1:23.73 ( )     2:08.20 (44.47)     2:50.92 (42.72)
 
Event 45  Girls 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        Meet: M 37.92    3/1/2014 Savannah Pentz, WSY  -MA                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Navari, Ella               8 York Y-MA              35.83      35.66M       
  2 Clark, Zhoie               8 York Y-MA              40.86      39.64        
  3 Rosenbach, Bryn            8 HAY-MA                 40.80      39.81        
  4 Keller, Audrey             8 CC-MA                1:05.09      45.24        
  5 Gallimore, Amber           8 York Y-MA              44.60      46.03        
  6 Ulmer, Lauren              8 York Y-MA              50.08      46.05        
  7 White, Savannah            8 CC-MA                  49.32      46.59        
  8 Helwig, Chloe              7 LEBY-MA                54.23      47.33        
  9 Shannon, Morgan            7 GSVY-MA                50.34      47.85        
 10 Hoffman, Calla             8 CC-MA                  54.62      48.14        
 11 Bowman, Stella             7 GSVY-MA                51.56      48.53        
 12 Legaspi, Keira             7 LANY-MA                   NT      48.77        
 13 Stagg, Zoe                 7 HAY-MA                 48.99      49.14        
 14 Jones, Mya                 8 CC-MA                     NT      50.30        
 15 Bartholow, Maddi           7 WAY-MA                 56.09      50.95        
 16 Craig, Olivia              8 NDCY-MA                   NT      51.83        
 17 Jones, Khalia              8 LEBY-MA                   NT      51.85        
 18 Reid, Danika               8 GSVY-MA                59.66      55.12        
 19 Heisey, Addilee            7 LEBY-MA                   NT      55.27        
 20 Kershner, Isabella         7 WAY-MA                    NT      55.86        
 21 Bertrand, Emily            8 CYAA-ZZ                   NT      56.18        
 22 Stains, Reagan             6 WAY-MA               1:00.23      56.87        
 23 Keller, Olivia             8 CC-MA                     NT      57.55        
 24 Stevens, Hannah            6 CYAA-ZZ                   NT      57.57        
 25 Reid, Alyana               7 GSVY-MA              1:12.41      58.95        
 26 Clark, Isabel              7 GSVY-MA              1:03.54      59.14        
 27 Young, Mya                 6 WAY-MA               1:01.75      59.96        
 28 Fang, Hanna                7 CC-MA                     NT    1:01.66        
 29 Keller, Sophie             6 CC-MA                     NT    1:02.44        
 29 Himelfarb, Madeline        6 CC-MA                1:11.48    1:02.44        
 31 Golden, Addison            6 CC-MA                1:15.26    1:05.30        
 32 Bowers, Gwen               8 GSVY-MA                   NT    1:06.18        
 33 Hayes, Ellery              6 CC-MA                     NT    1:10.17        
 34 Spiese, Mairead            5 CC-MA                     NT    1:20.99        
 -- Howard, Olivia             8 NDCY-MA                49.41         DQ        
      No touch at turn
 
Event 46  Boys 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        Meet: M 37.01   2/24/2018 Jomar Hidalgo, FSC-LEBY                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thomas, Tayvon             8 York Y-MA              41.51      41.98        
  2 Kupper, Kole               8 LEBY-MA                44.27      44.29        
  3 Gaudion, Henry             8 WSY-MA                 46.43      44.64        
  4 Schuppert, Tyler           7 York Y-MA              47.38      46.92        
  5 Halstead, Luke             8 WAY-MA                    NT      49.36        
  6 Valle, Jude                8 LANY-MA                   NT      50.12        
  7 Navari, Josh               6 York Y-MA              53.59      50.89        
  8 Scott, Parker              7 WAY-MA                 53.16      51.56        
  9 Gogoi, Kavi                8 GSVY-MA                53.15      51.98        
 10 Naugle, Liam               8 CC-MA                     NT      52.66        
 11 Harberson, Max             8 LANY-MA              1:09.60      53.10        
 12 Moyer, Chance              7 GSVY-MA              1:02.52      53.21        
 13 DePhillips, Ryan           8 GSVY-MA              1:03.91      55.46        
 14 Boyer, Brett               6 CC-MA                  58.00      55.84        
 15 Bolton, Jack               7 GSVY-MA              1:05.01      59.38        
 16 McIlwaine, Tate            7 GSVY-MA              1:01.15    1:08.02        
 17 Esposito, Owen             5 CC-MA                     NT    1:08.22        
 18 Primus, Matthew            7 LANY-MA                   NT    1:08.94        
 -- Romyn, Brady               7 York Y-MA                 NT         DQ        
      No touch at turn
 
Event 47  Girls 15-18 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Meet: M 1:08.67   2/24/2018 Bella Wise, York Y                         
                1:07.89  NATS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Doss, Abigail             17 GSVY-MA              1:06.36    1:06.15MNATS   
              31.62     1:06.15 (34.53)                                        
  2 Doss, Gabrielle           15 GSVY-MA              1:05.50    1:07.67MNATS   
              32.87     1:07.67 (34.80)                                        
  3 Josey, Alana              16 York Y-MA            1:09.08    1:09.50        
              32.54     1:09.50 (36.96)                                        
  4 Updegrave, Sydney         15 NDCY-MA              1:16.03    1:14.06        
              35.26     1:14.06 (38.80)                                        
  5 Jacobson, Ilana           16 WSY-MA               1:13.19    1:14.57        
              34.83     1:14.57 (39.74)                                        
  6 Hepner, Jewels            15 GSVY-MA              1:17.05    1:15.04        
              34.86     1:15.04 (40.18)                                        
  7 Froman, Emily             15 York Y-MA            1:15.16    1:15.16        
              36.34     1:15.16 (38.82)                                        
  8 Ross, Elizabeth           17 GSVY-MA              1:10.11    1:15.62        
  9 Fravel, Sarah             18 GSVY-MA              1:16.58    1:16.10        
              36.47     1:16.10 (39.63)                                        
 10 Mallams, Kylie            17 GSVY-MA              1:13.81    1:16.68        
              35.78     1:16.68 (40.90)                                        
 11 Parks, Kylee              15 HAY-MA               1:13.60    1:19.03        
              36.60     1:19.03 (42.43)                                        
 12 Doutrich, Meleah          17 LEBY-MA              1:19.17    1:19.84        
              37.99     1:19.84 (41.85)                                        
 13 Moyer, Joella             15 LEBY-MA              1:22.20    1:20.36        
              38.33     1:20.36 (42.03)                                        
 14 Kinton, Maddie            15 WAY-MA               1:17.36    1:21.40        
 15 Richards, Kristy          16 WSY-MA               1:20.86    1:21.79        
              38.58     1:21.79 (43.21)                                        
 16 Tomko, Zoe                15 GSVY-MA              1:24.65    1:24.50        
              40.74     1:24.50 (43.76)                                        
 17 Thomas, Emily             16 York Y-MA            1:31.10    1:28.31        
              42.03     1:28.31 (46.28)                                        
 18 Parrott, Patience         16 WAY-MA               1:36.35    1:34.64        
 19 Seminara, Rosemarie       15 LANY-MA              1:36.88    1:38.66        
              46.18     1:38.66 (52.48)                                        
 20 Davis, Maddie             16 HAY-MA               2:00.07    1:49.40        
              50.88     1:49.40 (58.52)                                        
 
Event 48  Boys 15-18 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Meet: M 1:01.36   2/28/2015 Daniel Callis, CC   -MA                    
                1:00.99  NATS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Oren, David               16 WSY-MA                 59.83      59.69MNATS   
              28.55       59.69 (31.14)                                        
  2 Coleman, Christian        17 GSVY-MA                59.22    1:01.15M       
              28.73     1:01.15 (32.42)                                        
  3 Schwalm, Gannon           15 York Y-MA            1:08.71    1:08.59        
              32.39     1:08.59 (36.20)                                        
  4 Bingaman, Jasen           15 York Y-MA            1:13.38    1:11.37        
  5 Jackson, Andrew           15 CC-MA                1:11.94    1:11.89        
  6 West, Ryan                15 HAY-MA               1:10.97    1:14.01        
  7 Spiese, Sam               15 CC-MA                1:14.72    1:16.12        
              35.31     1:16.12 (40.81)                                        
  8 Llobet, Rodolfo           16 York Y-MA            1:18.73    1:17.89        
              37.05     1:17.89 (40.84)                                        
  9 Finnigan, Mick            15 York Y-MA            1:28.63    1:30.16        
              40.98     1:30.16 (49.18)                                        
 
Event 49  Girls 7-8 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Meet: M 20.12    3/1/2014 Kamryn Barone, WSY  -MA                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bono, Sophia               8 CYAA-ZZ                21.36      21.36        
  2 Staszak, Lilly             8 LANY-MA                24.28      24.55        
  3 Boyer, Adelyn              7 GSVY-MA                26.13      24.69        
  4 Craig, Olivia              8 NDCY-MA                25.38      24.70        
  5 Ryu, Rachel                8 GSVY-MA                26.41      24.79        
  6 Gallimore, Amber           8 York Y-MA              25.28      25.15        
  7 Heberlig, Aspen            8 CYAA-ZZ                26.87      26.25        
  8 Boettger, Rhiley           8 LANY-MA                26.46      26.49        
  9 Detwiler, Alyssa           7 WAY-MA                 27.58      26.71        
 10 Shannon, Morgan            7 GSVY-MA                34.27      26.94        
 11 Howard, Olivia             8 NDCY-MA                28.48      27.05        
 12 Kolak, Addalyn             7 GSVY-MA                29.48      27.55        
 13 White, Savannah            8 CC-MA                  26.10      27.58        
 14 Bartholow, Maddi           7 WAY-MA                    NT      28.04        
 15 Jones, Khalia              8 LEBY-MA                   NT      29.21        
 16 Helwig, Chloe              7 LEBY-MA                30.64      29.57        
 17 Pauley, Journey            8 York Y-MA              33.05      29.60        
 18 Reid, Danika               8 GSVY-MA                32.67      29.76        
 19 Legaspi, Keira             7 LANY-MA                29.05      30.09        
 20 Bowman, Stella             7 GSVY-MA                30.33      30.66        
 21 Jones, Mya                 8 CC-MA                     NT      30.73        
 22 Roof, Leeann               8 LEBY-MA                30.74      31.66        
 23 Ulmer, Lauren              8 York Y-MA              27.11      32.20        
 24 Keller, Olivia             8 CC-MA                  30.08      32.46        
 25 Rice, Charlotte            8 CYAA-ZZ                32.92      32.93        
 26 Reid, Alyana               7 GSVY-MA                36.50      33.95        
 27 Bowers, Gwen               8 GSVY-MA                   NT      35.03        
 28 Clark, Isabel              7 GSVY-MA                36.46      35.66        
 29 Bertrand, Emily            8 CYAA-ZZ                   NT      37.52        
 
Event 50  Boys 7-8 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Meet: M 21.51   2/23/2013 Sam Stoner, York Y                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harting, Lincoln           8 LEBY-MA                27.48      22.07        
  2 Gaudion, Henry             8 WSY-MA                 24.52      22.18        
  3 Harberson, Max             8 LANY-MA                24.55      23.80        
  4 Halstead, Luke             8 WAY-MA                 25.86      24.93        
  5 Kramer, Ian                7 LEBY-MA                26.93      26.39        
  6 Rubin, Carson              8 LANY-MA                31.39      29.87        
  7 Romyn, Brady               7 York Y-MA              29.95      30.88        
  8 Scott, Parker              7 WAY-MA                 32.31      31.04        
  9 Moyer, Chance              7 GSVY-MA                37.22      31.63        
 10 DePhillips, Ryan           8 GSVY-MA                   NT      33.14        
 11 Primus, Matthew            7 LANY-MA                   NT      33.92        
 12 Sweeney, Colin             8 LEBY-MA                   NT      33.93        
 13 Gogoi, Kavi                8 GSVY-MA                53.62      37.75        
 14 McIlwaine, Tate            7 GSVY-MA                38.16    1:00.78        
 -- Brymesser, Logen           7 CYAA-ZZ                38.32         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Fetterman, Chase           7 GSVY-MA                34.89         DQ        
      Two strokes under water
 
Event 51  Girls 6 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Meet: M 26.26   2/26/2017 Ella Navari, York Y                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Keller, Sophie             6 CC-MA                  33.86      32.76        
  2 Himelfarb, Madeline        6 CC-MA                     NT      38.56        
  3 Stevens, Hannah            6 CYAA-ZZ                   NT      39.37        
  4 Forrester, Anna            6 CYAA-ZZ                   NT      41.70        
  5 DePhillips, Alanna         5 GSVY-MA                   NT      43.35        
 -- Stains, Reagan             6 WAY-MA                    NT         DQ        
      Butterfly kick
 
Event 52  Boys 6 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Meet: M 23.25   2/27/2016 Yaroslav Soltanov, FSC-LEBY                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Navari, Josh               6 York Y-MA              26.57      26.88        
  2 Barker, Dylan              6 WAY-MA                    NT      33.41        
  3 Boyer, Brett               6 CC-MA                     NT      43.70        
 
Event 53  Girls 15-18 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        Meet: M 2:07.55   2/24/2018 Emma Butzler, GSVY -MA                     
                2:10.79  NATS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Houtz, Sydney             17 GSVY-MA              2:14.22    2:11.37        
              30.13     1:03.59 (33.46)     1:38.02 (34.43)     2:11.37 (33.35)
  2 Bason, Elizabeth          18 GSVY-MA              2:11.48    2:11.79        
              29.51     1:03.06 (33.55)     1:38.09 (35.03)     2:11.79 (33.70)
  3 Josey, Alana              16 York Y-MA            2:11.84    2:14.16        
              30.14                             1:38.35 ( )     2:14.16 (35.81)
  4 Welker, Sydney            15 York Y-MA            2:17.77    2:16.70        
              30.62     1:04.53 (33.91)     1:40.22 (35.69)     2:16.70 (36.48)
  5 Laux, Claire              18 York Y-MA            2:23.16    2:19.63        
              30.69     1:05.45 (34.76)     1:42.38 (36.93)     2:19.63 (37.25)
  6 Butera, Bella             15 York Y-MA            2:22.08    2:20.02        
              29.76     1:03.90 (34.14)     1:40.85 (36.95)     2:20.02 (39.17)
  7 Strayer, Catie            15 York Y-MA            2:15.81    2:20.92        
              31.07   2:20.92 (1:49.85)                                        
  8 Klinedinst, Molly         15 York Y-MA            2:19.40    2:21.06        
              32.12     1:08.17 (36.05)     1:44.88 (36.71)     2:21.06 (36.18)
  9 Humphrey, Delaney         15 GSVY-MA              2:17.42    2:22.04        
 10 Laux, Laura               15 York Y-MA            2:23.47    2:24.79        
              31.86                             1:48.02 ( )     2:24.79 (36.77)
 11 Shumaker, Olivia          15 LANY-MA              2:36.31    2:31.70        
 12 Toney, Cara               15 CC-MA                2:35.05    2:34.78        
              34.96     1:15.35 (40.39)   2:34.78 (1:19.43)                    
 13 Kratz, Breanna            17 CC-MA                2:33.14    2:45.65        
              34.50     1:15.57 (41.07)     2:00.11 (44.54)     2:45.65 (45.54)
 
Event 54  Boys 15-18 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        Meet: M 1:59.46   2/27/2016 NingNing Liu, YY   -MA                     
                1:58.19  NATS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ventura, Stephen          18 York Y-MA            1:58.83    2:01.50        
              26.59       57.55 (30.96)     1:29.08 (31.53)     2:01.50 (32.42)
  2 McDermott, Will           15 York Y-MA            2:03.71    2:06.92        
              28.29       59.86 (31.57)     1:32.59 (32.73)     2:06.92 (34.33)
  3 Hicks, Jarred             18 York Y-MA            2:03.68    2:12.39        
              27.84       59.82 (31.98)     1:36.03 (36.21)     2:12.39 (36.36)
  4 Zimmerman, Andrew         16 LANY-MA              2:15.70    2:14.99        
  5 Gonzalez, Diego           15 CC-MA                2:14.94    2:15.55        
 
Event 55  Girls 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        Meet: M 37.53   2/23/2013 Zoe Gallagher, WSY  -MA                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Navari, Ella               8 York Y-MA              37.04      34.59M       
  2 Clark, Zhoie               8 York Y-MA              39.50      43.31        
  3 Keller, Audrey             8 CC-MA                  47.29      45.15        
  4 Evans, Summer              8 WSY-MA                 47.18      45.29        
  5 Roseman, Paige             8 GSVY-MA                45.05      46.03        
  6 Kovaschetz, Sawyer         7 GSVY-MA                48.35      49.35        
  7 Hoffman, Calla             8 CC-MA                1:03.53      53.79        
  8 Kolak, Addalyn             7 GSVY-MA                58.45      58.16        
  9 Pauley, Journey            8 York Y-MA            1:04.58    1:00.03        
 10 Detwiler, Alyssa           7 WAY-MA                    NT    1:03.97        
 -- Stagg, Zoe                 7 HAY-MA                    NT         DQ        
      Arms underwater recovery
 
Event 56  Boys 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        Meet: M 34.12   2/24/2018 Jomar Hidalgo, FSC-LEBY                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harting, Lincoln           8 LEBY-MA                46.47      40.32        
  2 Thomas, Tayvon             8 York Y-MA              39.91      41.90        
  3 Kramer, Ian                7 LEBY-MA                   NT      45.15        
  4 Treas, Connor              8 GSVY-MA                54.19      47.42        
  5 Sweeney, Colin             8 LEBY-MA                   NT    1:18.29        
 
Event 57  Girls 15-18 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: M 53.68   2/24/2018 Abigail Doss, GSVY -MA                       
                53.39  NATS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Merrifield, Morgan        17 York Y-MA              54.25      53.68M       
              25.58       53.68 (28.10)                                        
  2 Doss, Abigail             17 GSVY-MA                53.10      54.50        
              26.60       54.50 (27.90)                                        
  3 O'Connor, Jordan          16 GSVY-MA                56.82      55.43        
              26.63       55.43 (28.80)                                        
  4 Laux, Laura               15 York Y-MA              56.39      56.30        
              27.62       56.30 (28.68)                                        
  5 Updegrave, Sydney         15 NDCY-MA                57.40      56.32        
              27.01       56.32 (29.31)                                        
  6 Butera, Bella             15 York Y-MA              57.31      56.40        
              27.45       56.40 (28.95)                                        
  7 Doss, Gabrielle           15 GSVY-MA                54.68      56.89        
              27.37       56.89 (29.52)                                        
  8 Keegan, Meaghan           15 GSVY-MA                58.91      57.80        
              27.84       57.80 (29.96)                                        
  9 Humphrey, Delaney         15 GSVY-MA                58.09      57.99        
              28.33       57.99 (29.66)                                        
 10 Decker, Alex              15 GSVY-MA                59.62      58.03        
              27.54       58.03 (30.49)                                        
 11 Sander, Veronica          16 GSVY-MA                59.11      58.43        
              28.06       58.43 (30.37)                                        
 12 Heck, Paige               15 NDCY-MA                58.49      58.65        
              28.41       58.65 (30.24)                                        
 13 Michaels, Lauren          17 GSVY-MA                56.31      58.98        
              27.99       58.98 (30.99)                                        
 14 Moyer, Joella             15 LEBY-MA              1:00.49      59.00        
              28.33       59.00 (30.67)                                        
 15 Laux, Claire              18 York Y-MA              57.78      59.01        
              28.72       59.01 (30.29)                                        
 16 Tomko, Zoe                15 GSVY-MA                59.98      59.17        
              28.55       59.17 (30.62)                                        
 17 Froman, Emily             15 York Y-MA            1:00.40      59.88        
              29.22       59.88 (30.66)                                        
 18 Kinton, Maddie            15 WAY-MA                 57.30    1:00.40        
              28.11     1:00.40 (32.29)                                        
 19 Mallams, Kylie            17 GSVY-MA                58.42    1:00.47        
              28.93     1:00.47 (31.54)                                        
 20 Thrush, MaKenna           15 NDCY-MA              1:01.02    1:00.85        
              29.08     1:00.85 (31.77)                                        
 21 Jacobson, Ilana           16 WSY-MA               1:00.14    1:01.31        
              29.05     1:01.31 (32.26)                                        
 22 Stroble, Emily            15 CC-MA                1:02.99    1:01.36        
              30.02     1:01.36 (31.34)                                        
 23 Sponsler, Teah            15 NDCY-MA              1:02.42    1:01.44        
              29.39     1:01.44 (32.05)                                        
 24 Ross, Elizabeth           17 GSVY-MA                56.98    1:01.67        
              29.10     1:01.67 (32.57)                                        
 25 Toney, Cara               15 CC-MA                1:00.01    1:01.87        
              29.92     1:01.87 (31.95)                                        
 26 Vitko, Sophia             15 LANY-MA              1:02.71    1:02.34        
              30.14     1:02.34 (32.20)                                        
 27 Eckman, Zoe               16 LANY-MA              1:01.87    1:03.14        
              30.34     1:03.14 (32.80)                                        
 28 Doutrich, Meleah          17 LEBY-MA              1:01.87    1:03.16        
              30.15     1:03.16 (33.01)                                        
 29 Kratz, Breanna            17 CC-MA                1:00.09    1:03.97        
              30.21     1:03.97 (33.76)                                        
 30 Zodet, Autumn             16 LANY-MA              1:06.83    1:04.26        
              30.95     1:04.26 (33.31)                                        
 31 Bildheiser, Mackenzie     16 LEBY-MA              1:03.84    1:04.97        
              30.66     1:04.97 (34.31)                                        
 32 Richards, Kristy          16 WSY-MA               1:03.31    1:05.56        
              31.06     1:05.56 (34.50)                                        
 33 Thomas, Emily             16 York Y-MA            1:05.35    1:06.31        
              32.12     1:06.31 (34.19)                                        
 34 Parks, Kylee              15 HAY-MA               1:04.21    1:08.22        
              31.41     1:08.22 (36.81)                                        
 35 Parrott, Patience         16 WAY-MA               1:07.75    1:08.33        
              33.19     1:08.33 (35.14)                                        
 36 Seminara, Rosemarie       15 LANY-MA              1:13.76    1:18.58        
 -- Wolfe, Maddie             16 CYAA-ZZ              1:02.65         DQ        
      False start
 
Event 58  Boys 15-18 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: M 48.26   2/24/2018 Christian Coleman, GSVY -MA                  
                48.19  NATS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Coleman, Christian        17 GSVY-MA                47.37      48.00MNATS   
              22.92       48.00 (25.08)                                        
  2 Oren, David               16 WSY-MA                 51.55      52.52        
              25.31       52.52 (27.21)                                        
  3 Butzler, Alexander        16 GSVY-MA                58.98      52.87        
              25.23       52.87 (27.64)                                        
  4 Bingaman, Jasen           15 York Y-MA              53.81      53.65        
  5 Schwalm, Gannon           15 York Y-MA              54.09      54.56        
              26.13       54.56 (28.43)                                        
  6 Toth, Spencer             15 HAY-MA                 55.78      55.11        
              26.17       55.11 (28.94)                                        
  7 Jackson, Andrew           15 CC-MA                  56.67      55.34        
              26.68       55.34 (28.66)                                        
  8 Raub, Jack                15 HAY-MA                 54.07      55.38        
  9 Zimmerman, Andrew         16 LANY-MA                58.00      57.75        
              27.06       57.75 (30.69)                                        
 10 West, Ryan                15 HAY-MA                 58.96      58.81        
              27.98       58.81 (30.83)                                        
 11 Spiese, Sam               15 CC-MA                  59.12      59.50        
 12 Bond, Ciejay              15 York Y-MA            1:00.87    1:00.73        
              30.23     1:00.73 (30.50)                                        
 13 Llobet, Rodolfo           16 York Y-MA            1:00.45    1:01.92        
 14 Finnigan, Mick            15 York Y-MA            1:07.32    1:05.94        
              31.15     1:05.94 (34.79)                                        
 
Event 59  Girls 7-8 25 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: M 14.77   2/27/2016 Eve Phillips, WAY  -MA                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rosenbach, Bryn            8 HAY-MA                 16.44      15.50        
  2 Evans, Summer              8 WSY-MA                 17.04      15.82        
  3 Staszak, Lilly             8 LANY-MA                17.32      16.75        
  4 Bono, Sophia               8 CYAA-ZZ                17.99      16.82        
  5 Roseman, Paige             8 GSVY-MA                17.33      17.60        
  6 Griffie, Saylor            7 CYAA-ZZ                18.37      17.74        
  7 Kovaschetz, Sawyer         7 GSVY-MA                17.65      17.91        
  8 Hoffman, Calla             8 CC-MA                  18.04      18.14        
  9 Boyer, Adelyn              7 GSVY-MA                17.62      18.25        
 10 Stagg, Zoe                 7 HAY-MA                 18.14      18.36        
 11 Helwig, Chloe              7 LEBY-MA                19.30      18.62        
 12 White, Savannah            8 CC-MA                  21.05      18.85        
 13 Donely, Ella               8 CYAA-ZZ                19.12      18.89        
 14 Heberlig, Aspen            8 CYAA-ZZ                20.55      18.92        
 15 Howard, Olivia             8 NDCY-MA                19.18      19.02        
 15 Ulmer, Lauren              8 York Y-MA              19.02      19.02        
 17 Craig, Olivia              8 NDCY-MA                21.47      19.21        
 18 Ryu, Rachel                8 GSVY-MA                19.13      19.42        
 19 Kauffman, Margaret         8 CYAA-ZZ                21.91      19.67        
 20 Bowman, Stella             7 GSVY-MA                18.22      20.21        
 21 Reid, Danika               8 GSVY-MA                19.87      20.45        
 22 Roof, Leeann               8 LEBY-MA                19.28      20.62        
 23 Bartholow, Maddi           7 WAY-MA                 22.54      20.63        
 24 Legaspi, Keira             7 LANY-MA                19.55      20.69        
 25 Bertrand, Emily            8 CYAA-ZZ                21.21      21.09        
 26 Jones, Mya                 8 CC-MA                  23.06      21.13        
 27 Boettger, Rhiley           8 LANY-MA                21.05      21.15        
 28 Jones, Khalia              8 LEBY-MA                22.87      21.97        
 29 Ganse, Katy                8 LANY-MA                22.02      22.18        
 30 Kershner, Isabella         7 WAY-MA                    NT      22.30        
 31 Rice, Charlotte            8 CYAA-ZZ                21.51      22.38        
 32 Heisey, Addilee            7 LEBY-MA                22.31      22.69        
 33 Keller, Olivia             8 CC-MA                  20.09      23.09        
 34 Clark, Isabel              7 GSVY-MA                25.23      24.50        
 35 Bowers, Gwen               8 GSVY-MA                26.26      26.55        
 36 Reid, Alyana               7 GSVY-MA                23.88      28.28        
 37 Fang, Hanna                7 CC-MA                  31.23      30.12        
 
Event 60  Boys 7-8 25 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: M 15.05   2/23/2013 Nick Shelly, CC-MA                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kupper, Kole               8 LEBY-MA                16.49      16.28        
  2 Gaudion, Henry             8 WSY-MA                 17.01      16.71        
  3 Treas, Connor              8 GSVY-MA                16.65      17.20        
  4 Harberson, Max             8 LANY-MA                17.43      17.45        
  5 Kramer, Ian                7 LEBY-MA                17.79      18.04        
  6 Moyer, Chance              7 GSVY-MA                17.53      18.84        
  7 Schuppert, Tyler           7 York Y-MA              18.31      19.29        
  8 DePhillips, Ryan           8 GSVY-MA                20.89      20.26        
  9 Valle, Jude                8 LANY-MA                19.87      20.63        
 10 Hayes, Cooper              8 LANY-MA                19.24      20.79        
 11 Gogoi, Kavi                8 GSVY-MA                19.87      20.96        
 12 Rubin, Carson              8 LANY-MA                24.34      22.90        
 13 Bolton, Jack               7 GSVY-MA                22.10      23.11        
 14 Naugle, Liam               8 CC-MA                  26.49      23.49        
 15 Romyn, Brady               7 York Y-MA              24.90      23.90        
 16 Roettger, Ben              7 LANY-MA                24.75      23.94        
 17 Fetterman, Chase           7 GSVY-MA                23.97      24.64        
 18 Sweeney, Colin             8 LEBY-MA                21.77      24.82        
 19 Brymesser, Logen           7 CYAA-ZZ                28.37      24.97        
 20 Primus, Matthew            7 LANY-MA                25.91      25.01        
 21 Sullivan, Jack             7 GSVY-MA                23.30      27.46        
 22 McIlwaine, Tate            7 GSVY-MA                25.09      27.79        
 23 Pachucki, Aaron            8 GSVY-MA                33.70      30.08        
 24 Pfirman, Nathan            8 GSVY-MA                37.53      35.40        
 
Event 61  Girls 6 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: M 17.45   2/26/2017 Ella Navari, York Y                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stains, Reagan             6 WAY-MA                 21.63      22.66        
  2 Young, Mya                 6 WAY-MA                 26.13      24.26        
  3 Smith, Natalie             6 GSVY-MA                26.25      25.09        
  4 Stevens, Hannah            6 CYAA-ZZ                27.67      25.39        
  5 Himelfarb, Madeline        6 CC-MA                  23.59      25.42        
  6 Keller, Sophie             6 CC-MA                  28.25      26.49        
  7 Golden, Addison            6 CC-MA                  29.22      27.90        
  8 Forrester, Anna            6 CYAA-ZZ                27.74      27.94        
  9 Hayes, Ellery              6 CC-MA                  28.33      30.68        
 10 DePhillips, Alanna         5 GSVY-MA                33.50      31.11        
 11 Spiese, Mairead            5 CC-MA                  45.96      46.29        
 
Event 62  Boys 6 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: M 18.22   2/26/2011 Nick Shelly, CC-MA                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Boyer, Brett               6 CC-MA                  23.06      21.25        
  2 Helwig, Luke               5 LEBY-MA                31.32      27.24        
  3 Esposito, Owen             5 CC-MA                  32.48      33.26        
  4 Sullivan, Graham           5 GSVY-MA                37.80      38.27        
  5 Treas, Caleb               5 GSVY-MA                36.45      52.33        
 -- Barker, Dylan              6 WAY-MA                 27.70         DQ        
      False start
 
Event 63  Girls 15-18 200 Yard IM
===============================================================================
        Meet: M 2:10.92   2/23/2013 Katie Saloky, SUNY                         
                2:10.19  NATS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Josey, Alana              16 York Y-MA            2:13.17    2:15.11        
              28.82     1:03.72 (34.90)     1:43.51 (39.79)     2:15.11 (31.60)
  2 Welker, Sydney            15 York Y-MA            2:14.67    2:16.35        
              30.10     1:05.53 (35.43)     1:45.69 (40.16)     2:16.35 (30.66)
  3 Keegan, Meaghan           15 GSVY-MA                   NT    2:18.43        
              29.96     1:06.36 (36.40)     1:45.48 (39.12)     2:18.43 (32.95)
  4 Klinedinst, Molly         15 York Y-MA            2:21.90    2:22.20        
              30.61     1:08.41 (37.80)     1:50.40 (41.99)     2:22.20 (31.80)
  5 Fravel, Sarah             18 GSVY-MA              2:22.59    2:23.44        
  6 Haugh, Kennedy            16 LEBY-MA              2:33.04    2:26.44        
              31.37     1:09.01 (37.64)     1:53.61 (44.60)     2:26.44 (32.83)
  7 Hepner, Jewels            15 GSVY-MA              2:32.82    2:26.70        
              31.74     1:08.72 (36.98)     1:54.13 (45.41)     2:26.70 (32.57)
  8 Decker, Alex              15 GSVY-MA              2:29.61    2:27.20        
              32.86     1:15.64 (42.78)     1:54.59 (38.95)     2:27.20 (32.61)
  9 Strayer, Catie            15 York Y-MA            2:21.93    2:27.65        
                            1:10.30 ( )   2:27.65 (1:17.35)                    
 10 Jacobson, Ilana           16 WSY-MA               2:24.14    2:30.81        
              33.85     1:13.34 (39.49)     1:55.02 (41.68)     2:30.81 (35.79)
 11 Richards, Kristy          16 WSY-MA               2:33.32    2:31.53        
              31.30   2:31.53 (2:00.23)                                        
 12 Shumaker, Olivia          15 LANY-MA              2:33.29    2:33.28        
              32.26     1:11.38 (39.12)     1:58.21 (46.83)     2:33.28 (35.07)
 13 Eckman, Zoe               16 LANY-MA              2:40.95    2:37.76        
 14 Kratz, Breanna            17 CC-MA                2:26.38    2:38.96        
              33.86     1:15.26 (41.40)     2:02.80 (47.54)     2:38.96 (36.16)
 15 Zodet, Autumn             16 LANY-MA              2:44.88    2:43.64        
              33.85     1:15.57 (41.72)     2:07.77 (52.20)     2:43.64 (35.87)
 
Event 64  Boys 15-18 200 Yard IM
===============================================================================
        Meet: M 2:00.12   2/27/2016 Ted Gunn, YY   -MA                         
                1:57.99  NATS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ventura, Stephen          18 York Y-MA            2:02.21    2:00.86        
              25.89       56.93 (31.04)     1:31.20 (34.27)     2:00.86 (29.66)
  2 Oren, David               16 WSY-MA               2:01.80    2:02.00        
              27.36       59.45 (32.09)     1:33.02 (33.57)     2:02.00 (28.98)
  3 Schwalm, Gannon           15 York Y-MA            2:12.83    2:14.07        
              29.22     1:04.83 (35.61)     1:42.68 (37.85)     2:14.07 (31.39)
  4 Bingaman, Jasen           15 York Y-MA            2:20.66    2:17.10        
  5 Gonzalez, Diego           15 CC-MA                2:12.92    2:18.54        
  6 Spiese, Sam               15 CC-MA                2:30.80    2:34.07        
              34.74     1:14.31 (39.57)     1:59.22 (44.91)     2:34.07 (34.85)
  7 Llobet, Rodolfo           16 York Y-MA            2:39.33    2:37.98        
              35.21     1:13.77 (38.56)     1:59.96 (46.19)     2:37.98 (38.02)
  8 Bond, Ciejay              15 York Y-MA            2:43.60    2:51.73        
              38.20     1:23.43 (45.23)     2:14.94 (51.51)     2:51.73 (36.79)
 
Event 65  Girls 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
        Meet: M 1:21.65   2/23/2013 Meaghan Harnish, York Y                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Navari, Ella               8 York Y-MA            1:24.49    1:21.99        
              35.55     1:21.99 (46.44)                                        
  2 Clark, Zhoie               8 York Y-MA            1:28.39    1:28.08        
  3 Rosenbach, Bryn            8 HAY-MA               1:31.65    1:30.96        
              39.28     1:30.96 (51.68)                                        
  4 Bono, Sophia               8 CYAA-ZZ              1:35.66    1:37.46        
  5 Evans, Summer              8 WSY-MA               1:32.38    1:39.38        
  6 Roseman, Paige             8 GSVY-MA              1:42.35    1:41.54        
              45.50     1:41.54 (56.04)                                        
  7 Keller, Audrey             8 CC-MA                1:54.89    1:42.72        
              47.87     1:42.72 (54.85)                                        
  8 Gallimore, Amber           8 York Y-MA            1:44.78    1:43.18        
              47.58     1:43.18 (55.60)                                        
  9 Staszak, Lilly             8 LANY-MA              1:43.79    1:45.88        
              50.50     1:45.88 (55.38)                                        
 10 Kovaschetz, Sawyer         7 GSVY-MA              1:53.13    1:46.25        
              50.75     1:46.25 (55.50)                                        
 11 Boyer, Adelyn              7 GSVY-MA              1:50.77    1:48.49        
 12 Shannon, Morgan            7 GSVY-MA              1:46.14    1:48.80        
              50.67     1:48.80 (58.13)                                        
 13 Ryu, Rachel                8 GSVY-MA              1:59.13    1:50.81        
              49.60   1:50.81 (1:01.21)                                        
 14 Pauley, Journey            8 York Y-MA            2:09.39    1:55.11        
 15 Kolak, Addalyn             7 GSVY-MA              1:53.69    1:55.80        
 16 Detwiler, Alyssa           7 WAY-MA               1:53.20    2:00.33        
 17 Boettger, Rhiley           8 LANY-MA              2:11.62    2:07.95        
            1:01.73   2:07.95 (1:06.22)                                        
 
Event 66  Boys 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
        Meet: M 1:22.31   2/24/2018 Jomar Hidalgo, FSC-LEBY                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thomas, Tayvon             8 York Y-MA            1:28.68    1:28.33        
  2 Harting, Lincoln           8 LEBY-MA              1:33.55    1:28.45        
  3 Kupper, Kole               8 LEBY-MA              1:36.65    1:34.98        
              45.51     1:34.98 (49.47)                                        
  4 Halstead, Luke             8 WAY-MA               1:53.76    1:43.32        
  5 Schuppert, Tyler           7 York Y-MA                 NT    1:47.46        
              50.57     1:47.46 (56.89)                                        
  6 Treas, Connor              8 GSVY-MA              1:51.01    1:51.67        
  7 Navari, Josh               6 York Y-MA                 NT    2:01.92        
  8 Scott, Parker              7 WAY-MA                    NT    2:02.59        
 
Event 67  Girls 15-18 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: M 5:21.95   2/28/2015 Abby Kling, YY   -MA                       
                5:07.69  NATS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Welker, Sydney            15 York Y-MA            5:14.71    5:16.39M       
              29.71     1:01.29 (31.58)     1:33.64 (32.35)     2:06.03 (32.39)
        2:37.96 (31.93)     3:09.89 (31.93)     3:41.93 (32.04)     4:13.97 (32.04)
        4:45.84 (31.87)     5:16.39 (30.55)                                        
  2 Merrifield, Morgan        17 York Y-MA            5:20.13    5:25.83        
              29.02     1:00.88 (31.86)     1:33.65 (32.77)     2:06.14 (32.49)
        2:39.15 (33.01)     3:12.56 (33.41)     3:46.33 (33.77)     4:19.92 (33.59)
        4:52.96 (33.04)     5:25.83 (32.87)                                        
  3 Butera, Bella             15 York Y-MA            5:34.68    5:28.79        
              29.13                                                            
                                                    3:48.65 ( )     4:22.55 (33.90)
      5:28.79 (1:06.24)                                                            
  4 Heck, Paige               15 NDCY-MA              5:47.14    5:44.16        
  5 Ortiz, Madison            15 LEBY-MA              5:57.29    5:46.17        
              29.89     1:03.37 (33.48)     1:37.44 (34.07)     2:11.95 (34.51)
        2:46.84 (34.89)     3:22.59 (35.75)     3:58.63 (36.04)     4:34.56 (35.93)
        5:11.75 (37.19)     5:46.17 (34.42)                                        
  6 Sander, Veronica          16 GSVY-MA              5:50.70    5:51.03        
              30.20     1:03.39 (33.19)     1:38.12 (34.73)     2:13.71 (35.59)
        2:49.69 (35.98)     3:25.79 (36.10)     4:02.30 (36.51)     4:38.90 (36.60)
        5:15.53 (36.63)     5:51.03 (35.50)                                        
  7 Mallams, Kylie            17 GSVY-MA              5:27.71    5:53.22        
              30.68     1:04.76 (34.08)     1:40.91 (36.15)     2:16.88 (35.97)
        2:52.85 (35.97)     3:29.17 (36.32)     4:05.52 (36.35)     4:41.72 (36.20)
        5:17.64 (35.92)     5:53.22 (35.58)                                        
  8 Stroble, Emily            15 CC-MA                5:58.74    5:56.60        
                                3:30.20 ( )     4:07.12 (36.92)     4:43.62 (36.50)
        5:20.42 (36.80)     5:56.60 (36.18)                                        
  9 Thrush, MaKenna           15 NDCY-MA              6:01.85    5:58.14        
              31.05     1:05.90 (34.85)     1:41.81 (35.91)     2:17.61 (35.80)
        2:53.84 (36.23)     3:30.46 (36.62)     4:07.90 (37.44)     4:45.22 (37.32)
        5:22.72 (37.50)     5:58.14 (35.42)                                        
 10 Bildheiser, Mackenzie     16 LEBY-MA              5:53.57    6:00.32        
              31.27     1:06.70 (35.43)     1:42.88 (36.18)     2:19.20 (36.32)
        2:56.49 (37.29)     3:33.41 (36.92)     4:10.80 (37.39)     4:48.03 (37.23)
        5:25.04 (37.01)     6:00.32 (35.28)                                        
 11 Parrott, Patience         16 WAY-MA               6:21.46    6:34.08        
              34.75     1:13.87 (39.12)     1:53.90 (40.03)     2:34.24 (40.34)
        3:15.07 (40.83)     3:54.76 (39.69)     4:34.92 (40.16)     5:15.15 (40.23)
        5:55.34 (40.19)     6:34.08 (38.74)                                        
 
Event 68  Boys 15-18 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: M 4:52.99   2/27/2016 Joseph Malafronte, SUNY -MA                
                4:45.49  NATS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McDermott, Will           15 York Y-MA            4:50.80    4:52.94M       
  2 Butzler, Alexander        16 GSVY-MA              5:30.73    5:31.28        
              28.14     1:00.21 (32.07)     1:33.57 (33.36)     2:07.29 (33.72)
        2:41.32 (34.03)     3:15.26 (33.94)     3:49.70 (34.44)     4:24.01 (34.31)
        4:57.65 (33.64)     5:31.28 (33.63)                                        
  3 Raub, Jack                15 HAY-MA               5:24.47    5:43.56        
              28.96     1:02.72 (33.76)     1:37.58 (34.86)     2:12.50 (34.92)
        2:47.28 (34.78)     3:22.56 (35.28)     3:58.61 (36.05)     4:34.52 (35.91)
        5:08.81 (34.29)     5:43.56 (34.75)                                        
  4 Finnigan, Mick            15 York Y-MA            6:32.54    6:35.93        
              33.31     1:11.04 (37.73)     1:50.73 (39.69)     2:31.36 (40.63)
        3:12.29 (40.93)   5:16.50 (2:04.21)     5:58.27 (41.77)     6:35.93 (37.66)
 
Event 69  Girls 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        Meet: M 1:44.82   2/27/2011 Chambersburg Chargers, CC-MA               
                         A Stauffer, K Metz, L Ellis, K Metz               
                1:39.69  NATS
                2:06.50  DIST
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chambersburg Chargers-MA  'A'                     1:48.97    1:47.70 DIST   
     1) Strine, Jillian 13              2) Grove, Emma 14                 
     3) Rydbom, Layne 13                4) Powell, Kari 13                
                              54.80 ( )     1:22.10 (27.30)     1:47.70 (25.60)
  2 York YMCA Swimming-MA  'A'                        1:37.42    1:48.23 DIST   
     1) Hilty, Alexa 14                 2) Kalmanowicz, Kate 13           
     3) Calder, Ella 14                 4) Gemma, Ava 14                  
              34.65       54.34 (19.69)     1:22.89 (28.55)     1:48.23 (25.34)
  3 WSY Swimming-MA  'A'                              1:47.34    1:50.42 DIST   
     1) Smith, Brie 13                  2) Peiffer, Tyya 13               
     3) Tinsley, Brenna 13              4) Freedman, Rebecca 14           
              31.23       56.38 (25.15)     1:23.99 (27.61)     1:50.42 (26.43)
  4 Lebanon YMCA Swimming-MA  'A'                     1:55.11    1:52.37 DIST   
     1) Vila, Elizabeth 14              2) Tadajweski, Grace 13           
     3) Lantz, Chelsea 13               4) McKim, Paige 14                
              31.25       55.91 (24.66)     1:24.22 (28.31)     1:52.37 (28.15)
  5 York YMCA Swimming-MA  'B'                             NT    1:53.54 DIST   
     1) Bell, Elizabeth 14              2) Janusz, Maddie 14              
     3) Weichseldorfer, Sarah 13        4) Fabian, Carol 14               
              27.86       57.11 (29.25)     1:25.92 (28.81)     1:53.54 (27.62)
  6 Greater Susquehanna Valley YMC-MA  'A'            1:57.95    1:55.20 DIST   
     1) Riley, Valeria 13               2) Houtz, Emily 14                
     3) Pfirman, Emily 13               4) Shannon, Kimberly 13           
              27.68       56.87 (29.19)     1:29.11 (32.24)     1:55.20 (26.09)
  7 Carlisle Family YMCA-ZZ  'A'                           NT    1:55.77 DIST   
     1) Gobin, Elizabeth 14             2) Wolfe, Grace 14                
     3) Schuck, Allison 13              4) Lippert, Catherine 13          
              28.03       58.06 (30.03)     1:28.92 (30.86)     1:55.77 (26.85)
  8 Waynesboro Area YMCA-MA  'A'                      1:52.55    1:56.18 DIST   
     1) Terrazas, Olivia 14             2) Swanson, Emma 13               
     3) Parrott, Charity 14             4) Bonner, Bella 14               
              31.29       57.18 (25.89)     1:28.86 (31.68)     1:56.18 (27.32)
  9 Hanover YMCA Stingrays-MA  'A'                    1:54.74    1:57.09 DIST   
     1) Haley, Madeleine 14             2) Rauhauser, Ashley 13           
     3) Loss, Joslyn 13                 4) Yates, Julia 13                
              36.95       59.07 (22.12)     1:29.20 (30.13)     1:57.09 (27.89)
 10 Lancaster Family YMCA Lightnin-MA  'A'            1:55.71    1:59.49 DIST   
     1) Howard, Lily 14                 2) Woodard, Amelia 13             
     3) Farmer, Lilly 13                4) Wright, Kiara 14               
              32.11     1:01.16 (29.05)     1:30.75 (29.59)     1:59.49 (28.74)
 11 WSY Swimming-MA  'B'                              1:52.15    1:59.70 DIST   
     1) Evans, Faith 13                 2) Ludwick, Sadie 13              
     3) Mahrady, Layla 13               4) Maggio, Brea 13                
              29.34     1:00.11 (30.77)     1:30.16 (30.05)     1:59.70 (29.54)
 
Event 70  Boys 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
              1:29.49  NATS
              2:03.00  DIST
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hanover YMCA Stingrays-MA  'A'                    1:34.46    1:39.90 DIST   
     1) Raub, Peter 14                  2) Toth, Cam 13                   
     3) Croghan, Nick 13                4) Smith, Trey 14                 
              25.81       50.81 (25.00)     1:16.01 (25.20)     1:39.90 (23.89)
  2 York YMCA Swimming-MA  'A'                        1:33.64    1:40.56 DIST   
     1) Ferroni, Ethan 13               2) Driscoll, Moseley 14           
     3) Ventura, Timmy 14               4) Wade, Jacob 13                 
              25.85       51.85 (26.00)     1:17.10 (25.25)     1:40.56 (23.46)
  3 WSY Swimming-MA  'A'                              1:42.20    1:44.48 DIST   
     1) Chang, Jonathan 13              2) Cunningham, Brian 14           
     3) Geray, Brandon 14               4) Guckavan, Gavin 14             
              25.64       52.64 (27.00)     1:19.15 (26.51)     1:44.48 (25.33)
  4 York YMCA Swimming-MA  'B'                             NT    1:47.32 DIST   
     1) Clarke, Asher 13                2) Hollinger, Jackson 13          
     3) Grega, Alex 13                  4) Giesselbach, Danny 13          
              26.19       52.58 (26.39)     1:20.06 (27.48)     1:47.32 (27.26)
  5 Greater Susquehanna Valley YMC-MA  'A'            1:50.28    1:47.64 DIST   
     1) Malusis, Mitchell 13            2) Cianflone, Mason 13            
     3) McTammany, Robert 13            4) Chen, Matthew 14               
              26.68       53.01 (26.33)     1:22.72 (29.71)     1:47.64 (24.92)
  6 Lancaster Family YMCA Lightnin-MA  'A'            1:48.99    1:50.02 DIST   
     1) McHugh, Ardan 14                2) Paterson, Aiden 13             
     3) Mikula, Caz 13                  4) Meck, Brian 13                 
              26.73       54.26 (27.53)     1:23.09 (28.83)     1:50.02 (26.93)
 
Event 71  Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        Meet: M 1:49.29   2/26/2017 WSY Swimming, WSY                          
                         J Shoemaker, L Chang, K Barone, P Staretz         
                2:10.70  DIST
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Waynesboro Area YMCA-MA  'A'                      1:54.33    1:51.01 DIST   
     1) Beck, Mya 12                    2) Hasis, Nicole 11               
     3) Hess, Belle 12                  4) Phillips, Eve 11               
              29.25       57.46 (28.21)     1:25.45 (27.99)     1:51.01 (25.56)
  2 York YMCA Swimming-MA  'A'                        1:42.45    1:52.33 DIST   
     1) Folcomer, Tiffany 11            2) Moore, Chloe 11                
     3) Phifer, Izzy 11                 4) Navarro, Isabella 12           
              28.00       56.54 (28.54)     1:24.67 (28.13)     1:52.33 (27.66)
  3 Greater Susquehanna Valley YMC-MA  'A'            1:54.67    1:54.92 DIST   
     1) McCormick, Lea 12               2) Shen, Alivia 12                
     3) Fellon, Elsa 12                 4) Gerlinski, Emma 12             
              29.77       58.56 (28.79)     1:28.17 (29.61)     1:54.92 (26.75)
  4 Northern Dauphin County YMCA-MA  'A'              1:55.42    1:55.48 DIST   
     1) Updegrave, Delaney 11           2) Zoellner, Aubrey 12            
     3) Thrush, Hannah 12               4) Kieffer, Ashley 12             
              28.88       58.54 (29.66)     1:28.65 (30.11)     1:55.48 (26.83)
  5 WSY Swimming-MA  'A'                              1:57.75    1:55.81 DIST   
     1) Chang, Katie 11                 2) Keefer, Morgan 11              
     3) Maggio, Rylee 11                4) Linsey, Samantha 12            
              28.77       58.28 (29.51)     1:29.10 (30.82)     1:55.81 (26.71)
  6 Carlisle Family YMCA-ZZ  'A'                      1:57.57    1:58.50 DIST   
     1) Hritz, Dolly 12                 2) Bishop, Evanna 11              
     3) Cox, Colby 12                   4) Paul, McKenna 12               
              28.45   1:29.82 (1:01.37)     1:58.40 (28.58)      1:58.50 (0.10)
  7 York YMCA Swimming-MA  'B'                             NT    2:00.49 DIST   
     1) Williams, Lydia 11              2) Giesselbach, Sarah 11          
     3) Fives, Kathryn 12               4) Bortner, Maddie 12             
              30.83     1:01.88 (31.05)     1:31.77 (29.89)     2:00.49 (28.72)
  8 Lebanon YMCA Swimming-MA  'A'                     1:54.08    2:03.17 DIST   
     1) Binkley, Alexis 12              2) Snavely, Emma 11               
     3) Doutrich, Annika 12             4) Hidalgo, Carla 11              
              32.69     1:06.69 (34.00)     1:34.74 (28.05)     2:03.17 (28.43)
  9 Waynesboro Area YMCA-MA  'C'                      2:17.00    2:03.21 DIST   
     1) Lucas, Sophie 12                2) Harsh, Chesley 11              
     3) Buhrman, Kay 12                 4) Miller, Jordan 12              
              33.84     1:04.23 (30.39)     1:33.35 (29.12)     2:03.21 (29.86)
 10 Northern Dauphin County YMCA-MA  'B'              2:07.33    2:05.79 DIST   
     1) Roe, Kirra 12                   2) Tobias, Mya 12                 
     3) Crum, Lilly 11                  4) Savage, Ava 12                 
              32.23     1:04.78 (32.55)     1:35.65 (30.87)     2:05.79 (30.14)
 11 Lancaster Family YMCA Lightnin-MA  'A'            2:07.76    2:09.29 DIST   
     1) Stringe, Kendall 12             2) Roettger, Mia 11               
     3) Corvino, Ava 11                 4) Harberson, Sophie 12           
              31.70     1:05.27 (33.57)     1:39.07 (33.80)     2:09.29 (30.22)
 12 Greater Susquehanna Valley YMC-MA  'B'            2:08.65    2:13.18        
     1) Donner, Jillianne 12            2) Snyder, Kaiulani 12            
     3) Ray, Isabella 11                4) Painter, Maria 12              
              33.45     1:04.27 (30.82)     1:42.61 (38.34)     2:13.18 (30.57)
 -- Waynesboro Area YMCA-MA  'D'                      2:33.51         DQ        
      Early take-off swimmer #3
     1) Stains, Delaney 11              2) Althouse, Elena 12             
     3) Carbaugh, Ashlynn 12            4) Skoczen, Rachel 12             
              38.01       54.32 (16.31)     1:16.31 (21.99)          DQ (35.45)
 
Event 72  Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        Meet: M 1:48.75   2/28/2016 Chambersburg Chargers, CC                  
                         A McMillen, S Vessah, D Gonzalez, N Shelly        
                2:14.00  DIST
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Greater Susquehanna Valley YMC-MA  'A'            1:54.81    1:52.37 DIST   
     1) Ordonez, Mason 12               2) Rogovin, Benjamin 11           
     3) Gogoi, Vir 12                   4) Reichner, Trevor 12            
              26.36       56.91 (30.55)     1:26.62 (29.71)     1:52.37 (25.75)
  2 Waynesboro Area YMCA-MA  'A'                      1:54.91    1:53.64 DIST   
     1) Detwiler, Sean 11               2) Bonner, JB 11                  
     3) Hess, Aiden 11                  4) Parrott, Neilson 12            
              28.20       57.08 (28.88)     1:26.92 (29.84)     1:53.64 (26.72)
  3 York YMCA Swimming-MA  'A'                        1:45.49    1:56.30 DIST   
     1) King, Dalen 11                  2) O'Leary, Michael 12            
     3) Knarr, Trevor 12                4) Lauterbach, Sidney 11          
              30.77       59.79 (29.02)     1:29.23 (29.44)     1:56.30 (27.07)
  4 WSY Swimming-MA  'A'                              1:59.63    1:57.33 DIST   
     1) Gaudion, Peter 12               2) Shoen, Ryan 12                 
     3) Gamber, Ian 11                  4) Gaudion, James 12              
              28.79       58.41 (29.62)     1:31.42 (33.01)     1:57.33 (25.91)
  5 Lebanon YMCA Swimming-MA  'A'                     1:55.84    2:01.98 DIST   
     1) Newton, Christian 11            2) Dibiaso, Carson 11             
     3) Dibiaso, Dayton 12              4) Campbell, Luke 12              
              29.57     1:01.71 (32.14)     1:33.20 (31.49)     2:01.98 (28.78)
  6 Hanover YMCA Stingrays-MA  'A'                    2:00.18    2:03.66 DIST   
     1) Raub, James 12                  2) Stoner, Alex 11                
     3) Raub, Sam 12                    4) Filipovits, Sean 11            
              31.03     1:04.46 (33.43)     1:35.87 (31.41)     2:03.66 (27.79)
  7 Lancaster Family YMCA Lightnin-MA  'A'            2:05.49    2:03.87 DIST   
     1) Gates, Andrew 11                2) Olson, Trevor 11               
     3) Mikula, Max 12                  4) Vitko, Ivan 12                 
              32.44     1:03.45 (31.01)     1:36.35 (32.90)     2:03.87 (27.52)
  8 York YMCA Swimming-MA  'B'                             NT    2:06.71 DIST   
     1) Schwalm, Grant 12               2) Seitz, Joshua 11               
     3) Calder, Philip 12               4) Montgomery, Jacob 12           
              30.33     1:01.83 (31.50)     1:33.19 (31.36)     2:06.71 (33.52)
  9 Waynesboro Area YMCA-MA  'B'                      2:13.77    2:07.36 DIST   
     1) Siecker, Josh 11                2) Blake, Gabe 11                 
     3) Young, Colin 12                 4) Detwiler, Guy 12               
              32.73     1:03.59 (30.86)     1:38.08 (34.49)     2:07.36 (29.28)
 
Event 73  Girls 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        Meet: M 1:59.66   2/25/2018 York YMCA Swimming, York                   
                         T Folcomer, B Miller, C Moore, K Hinson           
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Greater Susquehanna Valley YMC-MA  'A'            2:07.94    2:08.89        
     1) Boyer, Laurel 10                2) Snyder, Roslyn 10              
     3) Fetterman, Olivia 10            4) Hopkinson, Emma 10             
              32.35     1:07.31 (34.96)     1:39.52 (32.21)     2:08.89 (29.37)
  2 York YMCA Swimming-MA  'A'                        1:59.50    2:09.38        
     1) Navarro, Leah 9                 2) Stalfort, Alison 9             
     3) King, Delaney 10                4) Kalmanowicz, Lauren 10         
              32.51     1:04.75 (32.24)     1:37.60 (32.85)     2:09.38 (31.78)
  3 Greater Susquehanna Valley YMC-MA  'B'            2:28.79    2:28.74        
     1) Muchler, Jillian 9              2) Ryu, Abby 10                   
     3) Hosterman, Paige 9              4) Pachucki, Anna 10              
              39.18     1:17.24 (38.06)     1:54.75 (37.51)     2:28.74 (33.99)
  4 Waynesboro Area YMCA-MA  'A'                      2:31.58    2:29.78        
     1) Barker, Mady 9                  2) Tritle, Rylie 9                
     3) Kanelopoulos, Cadence 10        4) Phillips, Ruth 9               
              37.38     1:16.90 (39.52)     1:56.89 (39.99)     2:29.78 (32.89)
  5 York YMCA Swimming-MA  'B'                             NT    2:31.08        
     1) Schanberger, Natalie 9          2) Stambaugh, Finleigh 10         
     3) Naylor, Ashley 10               4) Purkanto, Alexia 10            
              39.94     1:19.15 (39.21)     1:56.50 (37.35)     2:31.08 (34.58)
  6 Chambersburg Chargers-MA  'A'                     2:27.40    2:33.86        
     1) Golden, Luna 9                  2) Fang, Kaitlyn 9                
     3) Markle, Natalie 9               4) Reichelderfer, Brooke 10       
              36.56     1:18.38 (41.82)     2:01.49 (43.11)     2:33.86 (32.37)
  7 Lancaster Family YMCA Lightnin-MA  'A'            2:37.46    2:38.78        
     1) Wagner, Grace 9                 2) Paterson, Mary 9               
     3) Kauffman, Calleigh 9            4) Adams, Bronwyn 10              
              39.67     1:18.56 (38.89)     2:01.78 (43.22)     2:38.78 (37.00)
  8 Chambersburg Chargers-MA  'B'                     2:49.02    2:42.84        
     1) Lucas, Ashton 10                2) Gee, Kameryn 10                
     3) Foster, Sarah 10                4) Minnier, Maura 9               
              40.10     1:20.08 (39.98)     2:04.40 (44.32)     2:42.84 (38.44)
 
Event 74  Boys 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        Meet: M 1:57.55   2/24/2013 WSY Swimming, WSY                          
                         K Farrow, T Chase, M Hardt, Z Gallagher           
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chambersburg Chargers-MA  'A'                     1:59.09    1:57.69        
     1) Pong, Cristian 10               2) White, Ethan 10                
     3) Tasker, Amir 10                 4) Kaczmark, Alex 10              
              29.68       59.70 (30.02)     1:29.86 (30.16)     1:57.69 (27.83)
  2 Lancaster Family YMCA Lightnin-MA  'A'            2:08.71    2:10.07        
     1) Paterson, Henry 10              2) Margevich, Josh 10             
     3) Mikula, Felix 9                 4) Trowbridge, Colin 10           
              33.33     1:05.54 (32.21)     1:38.88 (33.34)     2:10.07 (31.19)
  3 Chambersburg Chargers-MA  'B'                     2:11.43    2:10.47        
     1) Covington, Xavier 10            2) Evans, Colby 10                
     3) Adamek, Griffin 10              4) McGraw, Cullen 10              
              31.09     1:06.84 (35.75)     1:39.67 (32.83)     2:10.47 (30.80)
  4 WSY Swimming-MA  'A'                              2:12.54    2:14.34        
     1) Keefer, Grant 9                 2) Koslowski, Drew 10             
     3) Murray, Cohen 10                4) Hearn, Mitch 10                
              33.16     1:07.34 (34.18)     1:43.46 (36.12)     2:14.34 (30.88)
  5 Greater Susquehanna Valley YMC-MA  'A'            2:18.94    2:18.43        
     1) Shannon, Colin 9                2) Brininger, Clay 9              
     3) Treibley, Briar 10              4) Moyer, Malachi 10              
              33.57     1:08.79 (35.22)     1:44.97 (36.18)     2:18.43 (33.46)
  6 York YMCA Swimming-MA  'A'                        2:01.45    2:19.66        
     1) Flemister, Elkanah 10           2) Ferroni, Max 9                 
     3) Phifer, Ray 9                   4) Roberts, Sam 10                
              32.92     1:08.92 (36.00)     1:40.61 (31.69)     2:19.66 (39.05)
  7 Northern Dauphin County YMCA-MA  'A'              2:19.27    2:24.70        
     1) McLenegan, Brayden 10           2) Popp, Lucas 9                  
     3) Brown, Conrad 9                 4) Roe, Ethan 10                  
              35.22     1:14.57 (39.35)     1:52.60 (38.03)     2:24.70 (32.10)
  8 Waynesboro Area YMCA-MA  'A'                      2:29.99    2:26.38        
     1) Zimmerman, Sawyer 9             2) Harsh, Eli 9                   
     3) Philp, Alex 9                   4) Detwiler, Logan 9              
              36.31     1:13.61 (37.30)     1:53.22 (39.61)     2:26.38 (33.16)
  9 York YMCA Swimming-MA  'B'                             NT    2:28.82        
     1) Lucas, Johnny 9                 2) O'Keefe, Ryan 10               
     3) Romyn, AJ 10                    4) Marcini, Maxwell 10            
              36.54     1:20.07 (43.53)     1:51.59 (31.52)     2:28.82 (37.23)
 10 Carlisle Family YMCA-ZZ  'A'                      2:34.63    2:35.68        
     1) Maschmeyer, Cooper 10           2) Hair, Jonathan 10              
     3) Brymesser, Liam 9               4) Cameron, Harold 10             
              33.68     1:21.75 (48.07)     2:09.67 (47.92)     2:35.68 (26.01)
 
Event 75  Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: M 1:55.00   2/28/2016 Abigail Doss, SUNY -MA                     
                1:55.69  NATS
                2:02.49  JO
                2:15.00  DIST
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Shannon, Kimberly         13 GSVY-MA              2:03.10    1:59.99 JO     
              28.17       58.46 (30.29)     1:29.38 (30.92)     1:59.99 (30.61)
  2 Freedman, Rebecca         14 WSY-MA               2:05.68    2:01.79 JO     
              27.79       58.72 (30.93)     1:30.48 (31.76)     2:01.79 (31.31)
  3 Peiffer, Tyya             13 WSY-MA               2:10.74    2:10.71 DIST   
              31.00     1:04.54 (33.54)     1:38.42 (33.88)     2:10.71 (32.29)
  4 Hilty, Alexa              14 York Y-MA            2:12.55    2:11.22 DIST   
              30.09     1:03.00 (32.91)     1:37.19 (34.19)     2:11.22 (34.03)
  5 Fabian, Carol             14 York Y-MA            2:13.05    2:11.83 DIST   
              30.48     1:03.62 (33.14)     1:37.99 (34.37)     2:11.83 (33.84)
  6 Calder, Ella              14 York Y-MA            2:14.05    2:12.00 DIST   
              30.70     1:04.38 (33.68)     1:38.74 (34.36)     2:12.00 (33.26)
  7 Kalmanowicz, Kate         13 York Y-MA            2:13.32    2:12.01 DIST   
              30.20     1:03.32 (33.12)     1:37.68 (34.36)     2:12.01 (34.33)
  7 Bell, Elizabeth           14 York Y-MA            2:14.21    2:12.01 DIST   
              30.90     1:04.66 (33.76)     1:38.86 (34.20)     2:12.01 (33.15)
B - Final
  9 Riley, Valeria            13 GSVY-MA              2:16.07    2:13.45 DIST   
              29.95     1:03.70 (33.75)     1:38.95 (35.25)     2:13.45 (34.50)
 10 Weichseldorfer, Sarah     13 York Y-MA            2:18.13    2:15.74        
              30.90     1:05.00 (34.10)     1:40.95 (35.95)     2:15.74 (34.79)
 11 Farmer, Lilly             13 LANY-MA              2:18.31    2:16.50        
              31.02     1:05.99 (34.97)     1:41.68 (35.69)     2:16.50 (34.82)
 12 Houtz, Emily              14 GSVY-MA              2:21.84    2:16.77        
              31.01     1:06.19 (35.18)     1:42.27 (36.08)     2:16.77 (34.50)
 13 Yates, Julia              13 HAY-MA               2:18.61    2:17.30        
              30.77     1:06.30 (35.53)     1:42.78 (36.48)     2:17.30 (34.52)
 14 Wolfe, Grace              14 CYAA-ZZ              2:20.63    2:18.70        
              32.37     1:07.08 (34.71)     1:43.09 (36.01)     2:18.70 (35.61)
 15 Huber, Jenna              14 LANY-MA              2:23.81    2:21.04        
              32.00     1:07.48 (35.48)     1:45.18 (37.70)     2:21.04 (35.86)
 16 Johnson, Chace            14 CC-MA                2:23.16    2:24.44        
              33.31     1:09.87 (36.56)     1:47.07 (37.20)     2:24.44 (37.37)
 
Event 75  Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: M 1:55.00   2/28/2016 Abigail Doss, SUNY -MA                     
                1:55.69  NATS
                2:02.49  JO
                2:15.00  DIST
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Shannon, Kimberly         13 GSVY-MA              1:59.41    2:03.10 qDIST  
              28.77     1:00.30 (31.53)     1:32.02 (31.72)     2:03.10 (31.08)
  2 Vila, Elizabeth           14 LEBY-MA              2:11.56    2:05.43 qDIST  
              28.61     1:00.08 (31.47)     1:32.85 (32.77)     2:05.43 (32.58)
  3 Freedman, Rebecca         14 WSY-MA               2:01.88    2:05.68 qDIST  
              29.00     1:00.73 (31.73)     1:33.34 (32.61)     2:05.68 (32.34)
  4 Terrazas, Olivia          14 WAY-MA               2:06.20    2:09.09 qDIST  
              29.58     1:02.21 (32.63)     1:35.68 (33.47)     2:09.09 (33.41)
  5 McKim, Paige              14 LEBY-MA              2:05.88    2:09.26 qDIST  
              29.72     1:01.75 (32.03)     1:35.14 (33.39)     2:09.26 (34.12)
  6 Peiffer, Tyya             13 WSY-MA               2:09.20    2:10.74 qDIST  
              31.43     1:05.46 (34.03)     1:38.72 (33.26)     2:10.74 (32.02)
  7 Hilty, Alexa              14 York Y-MA            2:02.60    2:12.55 qDIST  
              30.82     1:04.08 (33.26)     1:38.59 (34.51)     2:12.55 (33.96)
  8 Fabian, Carol             14 York Y-MA            2:14.13    2:13.05 qDIST  
              31.45     1:05.43 (33.98)     1:39.81 (34.38)     2:13.05 (33.24)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Kalmanowicz, Kate         13 York Y-MA            2:10.51    2:13.32 qDIST  
              30.64     1:04.45 (33.81)     1:38.66 (34.21)     2:13.32 (34.66)
 10 Calder, Ella              14 York Y-MA            2:07.60    2:14.05 qDIST  
              31.18     1:05.03 (33.85)     1:39.86 (34.83)     2:14.05 (34.19)
 11 Bell, Elizabeth           14 York Y-MA            2:13.63    2:14.21 qDIST  
              31.77     1:06.15 (34.38)     1:40.54 (34.39)     2:14.21 (33.67)
 12 Riley, Valeria            13 GSVY-MA              2:16.44    2:16.07 q      
              30.16     1:03.80 (33.64)     1:39.73 (35.93)     2:16.07 (36.34)
 13 Gobin, Elizabeth          14 CYAA-ZZ              2:15.34    2:17.42 q      
              31.06     1:06.33 (35.27)     1:42.68 (36.35)     2:17.42 (34.74)
 14 Weichseldorfer, Sarah     13 York Y-MA            2:15.31    2:18.13 q      
              31.59     1:06.70 (35.11)     1:43.07 (36.37)     2:18.13 (35.06)
 15 Farmer, Lilly             13 LANY-MA              2:15.57    2:18.31 q      
              31.51     1:06.83 (35.32)     1:43.14 (36.31)     2:18.31 (35.17)
 16 Yates, Julia              13 HAY-MA               2:16.72    2:18.61 q      
              30.66     1:06.60 (35.94)     1:43.50 (36.90)     2:18.61 (35.11)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Wolfe, Grace              14 CYAA-ZZ              2:27.27    2:20.63        
              32.62     1:08.11 (35.49)     1:44.92 (36.81)     2:20.63 (35.71)
 18 Houtz, Emily              14 GSVY-MA              2:18.32    2:21.84        
              31.56     1:07.25 (35.69)     1:44.45 (37.20)     2:21.84 (37.39)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Johnson, Chace            14 CC-MA                2:25.32    2:23.16        
              31.34     1:06.79 (35.45)     1:44.69 (37.90)     2:23.16 (38.47)
 20 Huber, Jenna              14 LANY-MA              2:35.73    2:23.81        
              33.24     1:10.77 (37.53)     1:47.96 (37.19)     2:23.81 (35.85)
 21 Butterfield, Becky        14 WSY-MA               2:37.92    2:26.70        
              33.58     1:10.96 (37.38)     1:49.15 (38.19)     2:26.70 (37.55)
 22 Kough, Audrey             14 CC-MA                2:22.38    2:26.73        
              33.50     1:10.44 (36.94)     1:48.75 (38.31)     2:26.73 (37.98)
 23 Fetter, Hannah            14 York Y-MA            2:30.50    2:27.36        
              33.53     1:10.83 (37.30)     1:49.41 (38.58)     2:27.36 (37.95)
 24 Schuck, Allison           13 CYAA-ZZ              2:32.68    2:29.45        
              34.37     1:12.63 (38.26)     1:51.89 (39.26)     2:29.45 (37.56)
 25 Lantz, Chelsea            13 LEBY-MA              2:28.96    2:31.60        
              31.98     1:09.35 (37.37)     1:50.80 (41.45)     2:31.60 (40.80)
 26 Howard, Lily              14 LANY-MA              2:28.86    2:31.68        
              34.38     1:12.92 (38.54)     1:52.42 (39.50)     2:31.68 (39.26)
 27 Bonner, Bella             14 WAY-MA               2:38.18    2:32.08        
              32.46     1:09.42 (36.96)     1:49.69 (40.27)     2:32.08 (42.39)
 28 Pfirman, Emily            13 GSVY-MA              2:34.67    2:36.81        
              34.22     1:14.73 (40.51)     1:56.74 (42.01)     2:36.81 (40.07)
 29 Finnigan, Erin            13 York Y-MA            2:38.70    2:39.12        
              34.74     1:15.27 (40.53)     1:58.37 (43.10)     2:39.12 (40.75)
 30 Mahrady, Layla            13 WSY-MA               2:41.05    2:39.43        
              33.86     1:13.46 (39.60)     1:55.77 (42.31)     2:39.43 (43.66)
 31 Work, Jamisen             14 CYAA-ZZ                   NT    3:05.24        
              39.80   2:16.07 (1:36.27)     3:05.24 (49.17)                    
 
Event 76  Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: M 1:52.60   2/25/2018 Logan Smith, FSC-LEBY                      
                1:45.39  NATS
                1:56.29  JO
                2:13.00  DIST
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Shifler, Jacob            14 CC-MA                2:02.10    1:59.47 DIST   
              27.50       57.53 (30.03)     1:28.54 (31.01)     1:59.47 (30.93)
  2 Pong, Roby                13 CC-MA                2:04.46    1:59.55 DIST   
              27.86       58.86 (31.00)     1:30.81 (31.95)     1:59.55 (28.74)
  3 Driscoll, Moseley         14 York Y-MA            2:04.74    2:02.73 DIST   
              28.79     1:00.14 (31.35)     1:31.58 (31.44)     2:02.73 (31.15)
  4 Ferroni, Ethan            13 York Y-MA            2:05.11    2:03.94 DIST   
              28.16       59.23 (31.07)     1:31.99 (32.76)     2:03.94 (31.95)
  5 Geray, Brandon            14 WSY-MA               2:03.37    2:04.49 DIST   
              28.40       59.81 (31.41)     1:32.30 (32.49)     2:04.49 (32.19)
  6 Hollinger, Jackson        13 York Y-MA            2:07.02    2:04.88 DIST   
              29.14     1:00.57 (31.43)     1:33.08 (32.51)     2:04.88 (31.80)
  7 McHugh, Ardan             14 LANY-MA              2:10.37    2:07.92 DIST   
              27.76       59.79 (32.03)     1:34.09 (34.30)     2:07.92 (33.83)
  8 Meck, Brian               13 LANY-MA              2:09.91    2:08.15 DIST   
              28.46     1:00.33 (31.87)     1:34.24 (33.91)     2:08.15 (33.91)
B - Final
  9 Mikula, Caz               13 LANY-MA              2:12.37    2:06.46 DIST   
              28.81     1:01.09 (32.28)     1:34.60 (33.51)     2:06.46 (31.86)
 10 Pacifico, Ben             13 York Y-MA            2:12.45    2:09.51 DIST   
              30.14     1:03.15 (33.01)     1:37.07 (33.92)     2:09.51 (32.44)
 11 Wright, Tyler             13 York Y-MA            2:15.18    2:16.11        
              31.66     1:06.31 (34.65)     1:41.31 (35.00)     2:16.11 (34.80)
 12 Smith, Justin             13 HAY-MA               2:21.49    2:19.10        
              32.03     1:07.57 (35.54)     1:44.28 (36.71)     2:19.10 (34.82)
 13 Roettger, Luke            13 LANY-MA              2:20.75    2:19.55        
              31.19     1:06.68 (35.49)     1:45.23 (38.55)     2:19.55 (34.32)
 14 Lulo, Edward              13 York Y-MA            2:37.50    2:28.99        
 
Event 76  Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: M 1:52.60   2/25/2018 Logan Smith, FSC-LEBY                      
                1:45.39  NATS
                1:56.29  JO
                2:13.00  DIST
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Shifler, Jacob            14 CC-MA                2:05.34    2:02.10 qDIST  
              27.88       59.00 (31.12)     1:30.57 (31.57)     2:02.10 (31.53)
  2 Miller, Logan             14 WAY-MA               2:03.78    2:02.85 qDIST  
              28.22       58.99 (30.77)     1:30.65 (31.66)     2:02.85 (32.20)
  3 Geray, Brandon            14 WSY-MA               2:02.94    2:03.37 qDIST  
              28.24       59.47 (31.23)     1:31.56 (32.09)     2:03.37 (31.81)
  4 Pong, Roby                13 CC-MA                2:03.33    2:04.46 qDIST  
              26.72       59.45 (32.73)     1:32.05 (32.60)     2:04.46 (32.41)
  5 Driscoll, Moseley         14 York Y-MA            2:04.92    2:04.74 qDIST  
              28.85     1:01.00 (32.15)     1:33.09 (32.09)     2:04.74 (31.65)
  6 Ferroni, Ethan            13 York Y-MA            2:05.33    2:05.11 qDIST  
              28.77     1:00.20 (31.43)     1:32.90 (32.70)     2:05.11 (32.21)
  7 Hollinger, Jackson        13 York Y-MA            2:05.78    2:07.02 qDIST  
              28.49     1:00.07 (31.58)     1:32.07 (32.00)     2:07.02 (34.95)
  8 Meck, Brian               13 LANY-MA              2:11.56    2:09.91 qDIST  
              29.07     1:01.02 (31.95)     1:35.18 (34.16)     2:09.91 (34.73)
-------------------------------------------------------------------------
  9 McHugh, Ardan             14 LANY-MA              2:10.02    2:10.37 qDIST  
              28.21     1:00.42 (32.21)     1:34.81 (34.39)     2:10.37 (35.56)
 10 Mikula, Caz               13 LANY-MA              2:11.08    2:12.37 qDIST  
              29.91     1:03.83 (33.92)     1:38.94 (35.11)     2:12.37 (33.43)
 11 Pacifico, Ben             13 York Y-MA            2:16.40    2:12.45 qDIST  
              30.13     1:04.55 (34.42)     1:39.19 (34.64)     2:12.45 (33.26)
 12 Decker, Joseph            13 WAY-MA               2:17.11    2:14.40 q      
              30.97     1:05.64 (34.67)     1:40.58 (34.94)     2:14.40 (33.82)
 13 Wright, Tyler             13 York Y-MA            2:20.05    2:15.18 q      
              31.16     1:05.33 (34.17)     1:40.07 (34.74)     2:15.18 (35.11)
 14 Roettger, Luke            13 LANY-MA              2:17.41    2:20.75 q      
              32.61     1:08.17 (35.56)     1:45.76 (37.59)     2:20.75 (34.99)
 15 Smith, Justin             13 HAY-MA               2:34.90    2:21.49 q      
              32.73     1:08.85 (36.12)     1:45.71 (36.86)     2:21.49 (35.78)
 16 Lulo, Edward              13 York Y-MA            2:34.46    2:37.50 q      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Pachucki, Evan            13 GSVY-MA              2:50.83    2:49.99        
              37.49     1:20.65 (43.16)     2:04.76 (44.11)     2:49.99 (45.23)
 -- Jackson, Brady            13 CC-MA                2:02.51         DQ        
      False start
              27.73       59.00 (31.27)     1:30.03 (31.03)          DQ (30.56)
 
Event 77  Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: M 2:04.28    3/2/2014 Abigail Doss, SUNY                         
                2:09.89  JO
                2:25.50  DIST
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Folcomer, Tiffany         11 York Y-MA            2:13.43    2:09.22 JO     
              30.38     1:03.07 (32.69)     1:36.30 (33.23)     2:09.22 (32.92)
  2 Phifer, Izzy              11 York Y-MA            2:13.81    2:11.27 DIST   
              30.50     1:03.92 (33.42)     1:37.98 (34.06)     2:11.27 (33.29)
  3 Hritz, Dolly              12 CYAA-ZZ              2:14.53    2:12.36 DIST   
              30.18     1:02.99 (32.81)     1:37.71 (34.72)     2:12.36 (34.65)
  4 Linsey, Samantha          12 WSY-MA               2:14.93    2:15.04 DIST   
              31.21     1:05.42 (34.21)     1:40.42 (35.00)     2:15.04 (34.62)
  5 Caltrider, Abby           12 CC-MA                2:18.47    2:15.90 DIST   
              31.72     1:06.96 (35.24)     1:41.29 (34.33)     2:15.90 (34.61)
  6 Shen, Alivia              12 GSVY-MA              2:15.43    2:16.36 DIST   
              30.64     1:04.99 (34.35)     1:40.76 (35.77)     2:16.36 (35.60)
  7 Bortner, Maddie           12 York Y-MA            2:22.55    2:18.26 DIST   
              31.54     1:06.49 (34.95)     1:43.23 (36.74)     2:18.26 (35.03)
  8 Updegrave, Delaney        11 NDCY-MA              2:24.40    2:19.32 DIST   
              32.00     1:08.44 (36.44)     1:45.09 (36.65)     2:19.32 (34.23)
B - Final
  9 Paul, McKenna             12 CYAA-ZZ              2:25.96    2:22.24 DIST   
              32.86     1:10.54 (37.68)     1:48.54 (38.00)     2:22.24 (33.70)
 10 Fellon, Elsa              12 GSVY-MA              2:27.77    2:23.17 DIST   
              32.25     1:08.44 (36.19)     1:46.45 (38.01)     2:23.17 (36.72)
 11 Williams, Lydia           11 York Y-MA            2:26.67    2:23.33 DIST   
              33.06     1:09.61 (36.55)     1:46.71 (37.10)     2:23.33 (36.62)
 12 Markle, Lauren            11 CC-MA                2:24.62    2:23.54 DIST   
              33.43     1:10.16 (36.73)     1:47.52 (37.36)     2:23.54 (36.02)
 13 Binkley, Alexis           12 LEBY-MA              2:29.09    2:23.71 DIST   
              33.57     1:10.35 (36.78)     1:48.11 (37.76)     2:23.71 (35.60)
 14 Thrush, Hannah            12 NDCY-MA              2:27.32    2:26.37        
                            1:10.35 ( )     1:48.59 (38.24)     2:26.37 (37.78)
 15 Walsh, Aivleen            11 York Y-MA            2:30.60    2:30.38        
              34.07     1:13.24 (39.17)     1:52.53 (39.29)     2:30.38 (37.85)
 16 Kile, Victoria            12 HAY-MA               2:30.96    2:31.09        
              34.32     1:12.40 (38.08)     1:52.51 (40.11)     2:31.09 (38.58)
 
Event 77  Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: M 2:04.28    3/2/2014 Abigail Doss, SUNY                         
                2:09.89  JO
                2:25.50  DIST
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Doutrich, Annika          12 LEBY-MA              2:08.06    2:09.97 qDIST  
              29.65     1:02.15 (32.50)     1:36.30 (34.15)     2:09.97 (33.67)
  2 Folcomer, Tiffany         11 York Y-MA            2:16.03    2:13.43 qDIST  
              31.52     1:05.84 (34.32)     1:40.55 (34.71)     2:13.43 (32.88)
  3 Phillips, Eve             11 WAY-MA               2:12.96    2:13.67 qDIST  
              31.01     1:05.68 (34.67)     1:41.28 (35.60)     2:13.67 (32.39)
  4 Phifer, Izzy              11 York Y-MA            2:11.30    2:13.81 qDIST  
              31.35     1:05.43 (34.08)     1:40.44 (35.01)     2:13.81 (33.37)
  5 Hritz, Dolly              12 CYAA-ZZ              2:14.51    2:14.53 qDIST  
              30.12     1:03.89 (33.77)     1:39.74 (35.85)     2:14.53 (34.79)
  6 Linsey, Samantha          12 WSY-MA               2:17.61    2:14.93 qDIST  
              30.64     1:04.93 (34.29)     1:40.23 (35.30)     2:14.93 (34.70)
  7 Shen, Alivia              12 GSVY-MA              2:16.40    2:15.43 qDIST  
              30.18     1:04.48 (34.30)     1:40.24 (35.76)     2:15.43 (35.19)
  8 Caltrider, Abby           12 CC-MA                2:21.10    2:18.47 qDIST  
              31.57     1:07.24 (35.67)     1:43.53 (36.29)     2:18.47 (34.94)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Bortner, Maddie           12 York Y-MA            2:19.01    2:22.55 qDIST  
              33.36     1:10.06 (36.70)     1:46.73 (36.67)     2:22.55 (35.82)
 10 Updegrave, Delaney        11 NDCY-MA              2:25.61    2:24.40 qDIST  
              33.98     1:12.76 (38.78)     1:50.27 (37.51)     2:24.40 (34.13)
 11 Markle, Lauren            11 CC-MA                2:24.24    2:24.62 qDIST  
              33.32     1:09.99 (36.67)     1:48.05 (38.06)     2:24.62 (36.57)
 12 Paul, McKenna             12 CYAA-ZZ              2:16.35    2:25.96 q      
              33.30     1:11.20 (37.90)     1:50.29 (39.09)     2:25.96 (35.67)
 13 Williams, Lydia           11 York Y-MA            2:30.85    2:26.67 q      
              34.29     1:11.79 (37.50)     1:50.11 (38.32)     2:26.67 (36.56)
 14 Thrush, Hannah            12 NDCY-MA              2:27.87    2:27.32 q      
              32.85     1:10.17 (37.32)     1:49.16 (38.99)     2:27.32 (38.16)
 15 Fellon, Elsa              12 GSVY-MA              2:27.51    2:27.77 q      
              33.99     1:11.42 (37.43)     1:50.72 (39.30)     2:27.77 (37.05)
 16 Binkley, Alexis           12 LEBY-MA              2:25.89    2:29.09 q      
              34.00     1:12.07 (38.07)     1:50.95 (38.88)     2:29.09 (38.14)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Stringe, Kendall          12 LANY-MA              2:25.91    2:29.99        
              33.70     1:11.67 (37.97)     1:52.01 (40.34)     2:29.99 (37.98)
 18 Walsh, Aivleen            11 York Y-MA            2:30.68    2:30.60        
              34.40     1:12.80 (38.40)     1:52.40 (39.60)     2:30.60 (38.20)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Miller, Jordan            12 WAY-MA               2:46.64    2:30.88        
              33.82     1:12.64 (38.82)     1:53.37 (40.73)     2:30.88 (37.51)
 20 Kile, Victoria            12 HAY-MA               2:36.74    2:30.96        
              33.94     1:12.69 (38.75)     1:51.04 (38.35)     2:30.96 (39.92)
 21 Plank, Cheyenne           11 LANY-MA              2:35.17    2:35.07        
              37.11     1:17.00 (39.89)     1:56.44 (39.44)     2:35.07 (38.63)
 22 Evans, Grace              11 WSY-MA               2:47.23    2:44.26        
              35.28     1:17.57 (42.29)     2:00.91 (43.34)     2:44.26 (43.35)
 23 Primus, Claudia           11 LANY-MA              2:45.69    2:45.65        
              39.42     1:21.22 (41.80)     2:04.16 (42.94)     2:45.65 (41.49)
 24 Skoczen, Rachel           12 WAY-MA                    NT    3:01.28        
              40.27     1:27.48 (47.21)     2:16.73 (49.25)     3:01.28 (44.55)
 25 Burgess, Kathryn          11 GSVY-MA              3:18.20    3:10.82        
              41.87   3:10.82 (2:28.95)         3:10.82 ( )                    
 
Event 78  Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: M 2:00.78   2/26/2017 Nick Shelly, CC   -MA                      
                2:08.79  JO
                2:32.50  DIST
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Gaudion, Peter            12 WSY-MA               2:17.14    2:12.53 DIST   
              29.95     1:03.73 (33.78)     1:38.40 (34.67)     2:12.53 (34.13)
  2 Detwiler, Sean            11 WAY-MA               2:15.66    2:16.21 DIST   
              30.33     1:05.09 (34.76)     1:41.41 (36.32)     2:16.21 (34.80)
  3 Bonner, JB                11 WAY-MA               2:17.00    2:16.65 DIST   
              30.57     1:05.80 (35.23)     1:42.55 (36.75)     2:16.65 (34.10)
  4 Schwalm, Grant            12 York Y-MA            2:21.91    2:17.89 DIST   
              31.04                             1:42.82 ( )     2:17.89 (35.07)
  5 Newton, Christian         11 LEBY-MA              2:23.09    2:20.17 DIST   
              31.74     1:08.84 (37.10)     1:45.40 (36.56)     2:20.17 (34.77)
  6 Olson, Trevor             11 LANY-MA              2:28.13    2:21.26 DIST   
              32.16     1:07.80 (35.64)     1:45.16 (37.36)     2:21.26 (36.10)
  7 Raub, James               12 HAY-MA               2:25.65    2:22.00 DIST   
              32.42     1:09.34 (36.92)     1:46.22 (36.88)     2:22.00 (35.78)
  8 King, Dalen               11 York Y-MA            2:24.08    2:23.86 DIST   
              32.09     1:09.29 (37.20)     1:47.52 (38.23)     2:23.86 (36.34)
B - Final
  9 Best, Joey                12 GSVY-MA              2:28.97    2:26.54 DIST   
              32.51     1:09.11 (36.60)     1:48.08 (38.97)     2:26.54 (38.46)
 10 Shoen, Ryan               12 WSY-MA               2:37.04    2:31.66 DIST   
              34.28     1:14.20 (39.92)   2:31.66 (1:17.46)                    
 11 Raub, Sam                 12 HAY-MA               2:36.16    2:32.04 DIST   
              33.30     1:12.37 (39.07)     1:53.52 (41.15)     2:32.04 (38.52)
 12 Stoner, Alex              11 HAY-MA               2:40.11    2:32.16 DIST   
              34.59     1:13.86 (39.27)     1:54.00 (40.14)     2:32.16 (38.16)
 13 Seitz, Joshua             11 York Y-MA            2:35.22    2:38.38        
              35.79     1:16.16 (40.37)     1:57.59 (41.43)     2:38.38 (40.79)
 14 Montgomery, Jacob         12 York Y-MA            2:39.76    2:40.83        
              36.19     1:17.57 (41.38)     2:00.33 (42.76)     2:40.83 (40.50)
 15 Douglass, Brody           11 WSY-MA               2:40.91    2:41.41        
              36.64     1:18.63 (41.99)     2:01.00 (42.37)     2:41.41 (40.41)
 16 McCormick, Les            11 GSVY-MA              2:56.05    2:58.69        
              40.55     1:27.41 (46.86)     2:14.81 (47.40)     2:58.69 (43.88)
 
Event 78  Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: M 2:00.78   2/26/2017 Nick Shelly, CC   -MA                      
                2:08.79  JO
                2:32.50  DIST
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Reichner, Trevor          12 GSVY-MA              2:05.33    2:04.50 qJO    
              28.72     1:00.23 (31.51)     1:33.12 (32.89)     2:04.50 (31.38)
  2 Ordonez, Mason            12 GSVY-MA              2:04.96    2:07.11 qJO    
              29.04     1:01.95 (32.91)     1:34.95 (33.00)     2:07.11 (32.16)
  3 Parrott, Neilson          12 WAY-MA               2:11.13    2:13.59 qDIST  
              30.37     1:04.36 (33.99)     1:39.76 (35.40)     2:13.59 (33.83)
  4 Detwiler, Sean            11 WAY-MA               2:16.89    2:15.66 qDIST  
              30.30     1:05.03 (34.73)     1:41.01 (35.98)     2:15.66 (34.65)
  5 Bonner, JB                11 WAY-MA               2:16.14    2:17.00 qDIST  
              30.18     1:04.81 (34.63)     1:42.10 (37.29)     2:17.00 (34.90)
  6 Gaudion, Peter            12 WSY-MA               2:16.56    2:17.14 qDIST  
              31.17     1:05.89 (34.72)     1:42.35 (36.46)     2:17.14 (34.79)
  7 Schwalm, Grant            12 York Y-MA            2:22.29    2:21.91 qDIST  
              32.31     1:07.24 (34.93)     1:45.42 (38.18)     2:21.91 (36.49)
  8 Newton, Christian         11 LEBY-MA              2:27.66    2:23.09 qDIST  
              32.29     1:10.14 (37.85)     1:47.43 (37.29)     2:23.09 (35.66)
-------------------------------------------------------------------------
  9 King, Dalen               11 York Y-MA            2:22.45    2:24.08 qDIST  
              32.48     1:10.29 (37.81)     1:48.63 (38.34)     2:24.08 (35.45)
 10 O'Leary, Michael          12 York Y-MA            2:23.26    2:24.28 qDIST  
              33.27     1:10.32 (37.05)     1:48.31 (37.99)     2:24.28 (35.97)
 11 Raub, James               12 HAY-MA               2:25.66    2:25.65 qDIST  
              32.73     1:09.63 (36.90)     1:48.26 (38.63)     2:25.65 (37.39)
 12 Olson, Trevor             11 LANY-MA              2:20.74    2:28.13 qDIST  
              33.53     1:11.79 (38.26)     1:50.58 (38.79)     2:28.13 (37.55)
 13 Best, Joey                12 GSVY-MA              2:33.03    2:28.97 qDIST  
              31.90     1:08.88 (36.98)     1:48.87 (39.99)     2:28.97 (40.10)
 14 Blake, Gabe               11 WAY-MA               2:33.92    2:33.33 q      
              34.04     1:12.35 (38.31)     1:53.07 (40.72)     2:33.33 (40.26)
 15 Seitz, Joshua             11 York Y-MA            2:36.35    2:35.22 q      
              34.47     1:13.94 (39.47)     1:55.38 (41.44)     2:35.22 (39.84)
 16 Raub, Sam                 12 HAY-MA               2:33.37    2:36.16 q      
              34.85     1:15.06 (40.21)     1:56.60 (41.54)     2:36.16 (39.56)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Shoen, Ryan               12 WSY-MA               2:48.33    2:37.04        
              33.43   1:55.94 (1:22.51)     2:37.04 (41.10)                    
 18 Montgomery, Jacob         12 York Y-MA            2:47.16    2:39.76        
              37.36     1:18.33 (40.97)     1:59.45 (41.12)     2:39.76 (40.31)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Stoner, Alex              11 HAY-MA               2:32.76    2:40.11        
              36.59     1:17.89 (41.30)     1:59.80 (41.91)     2:40.11 (40.31)
 20 Douglass, Brody           11 WSY-MA               2:40.38    2:40.91        
              36.92     1:18.62 (41.70)     2:01.00 (42.38)     2:40.91 (39.91)
 21 McCormick, Les            11 GSVY-MA              3:00.64    2:56.05        
              38.96     1:27.08 (48.12)     2:13.86 (46.78)     2:56.05 (42.19)
 
Event 79  Girls 9-10 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: M 2:15.43   2/26/2017 Annika Doutrich, FSC-LEBY                  
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Hopkinson, Emma           10 GSVY-MA              2:31.60    2:30.55        
              33.38     1:13.06 (39.68)     1:53.65 (40.59)     2:30.55 (36.90)
  2 Boyer, Laurel             10 GSVY-MA              2:38.75    2:40.47        
              35.68     1:16.20 (40.52)   2:40.47 (1:24.27)                    
  3 Navarro, Leah              9 York Y-MA            2:40.58    2:41.94        
              38.05     1:19.93 (41.88)     2:02.66 (42.73)     2:41.94 (39.28)
  4 Yard, Laney               10 HAY-MA               2:47.70    2:47.09        
              36.65                             2:04.58 ( )     2:47.09 (42.51)
  5 Reichelderfer, Brooke     10 CC-MA                2:48.68    2:47.31        
              36.05     1:18.51 (42.46)     2:03.74 (45.23)     2:47.31 (43.57)
  6 Fetterman, Olivia         10 GSVY-MA              2:46.34    2:47.98        
              36.23     1:17.70 (41.47)     2:03.43 (45.73)     2:47.98 (44.55)
  7 Naylor, Ashley            10 York Y-MA            3:04.27    2:58.06        
              40.07     1:25.42 (45.35)     2:13.50 (48.08)     2:58.06 (44.56)
  8 Zhou, Athena              10 York Y-MA            3:03.51    3:02.91        
              39.44     1:26.78 (47.34)     2:16.03 (49.25)     3:02.91 (46.88)
 
Event 79  Girls 9-10 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: M 2:15.43   2/26/2017 Annika Doutrich, FSC-LEBY                  
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Hopkinson, Emma           10 GSVY-MA              2:27.96    2:31.60 q      
              33.04     1:12.68 (39.64)     1:53.97 (41.29)     2:31.60 (37.63)
  2 Boyer, Laurel             10 GSVY-MA              2:36.90    2:38.75 q      
              36.61     1:16.48 (39.87)     1:58.74 (42.26)     2:38.75 (40.01)
  3 Navarro, Leah              9 York Y-MA            2:38.00    2:40.58 q      
              36.84     1:18.91 (42.07)     2:02.14 (43.23)     2:40.58 (38.44)
  4 Fetterman, Olivia         10 GSVY-MA              2:42.07    2:46.34 q      
              38.50     1:21.77 (43.27)     2:05.42 (43.65)     2:46.34 (40.92)
  5 Yard, Laney               10 HAY-MA               2:43.67    2:47.70 q      
              37.53   2:04.63 (1:27.10)     2:48.59 (43.96)         2:47.70 ( )
  6 Reichelderfer, Brooke     10 CC-MA                     NT    2:48.68 q      
              36.64     1:19.82 (43.18)     2:05.63 (45.81)     2:48.68 (43.05)
  7 Zhou, Athena              10 York Y-MA            3:19.21    3:03.51 q      
              38.87     1:27.11 (48.24)     2:17.07 (49.96)     3:03.51 (46.44)
  8 Naylor, Ashley            10 York Y-MA            3:06.58    3:04.27 q      
              42.19     1:29.56 (47.37)     2:17.77 (48.21)     3:04.27 (46.50)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Paterson, Mary             9 LANY-MA                   NT    3:05.21        
              41.78     1:30.77 (48.99)     2:20.36 (49.59)     3:05.21 (44.85)
 10 Stambaugh, Finleigh       10 York Y-MA            3:17.95    3:05.69        
            1:28.66     2:20.90 (52.24)     3:05.80 (44.90)         3:05.69 ( )
-------------------------------------------------------------------------
 11 Whalen, Ella              10 LEBY-MA              3:21.17    3:10.13        
              40.06     1:28.25 (48.19)     2:19.49 (51.24)     3:10.13 (50.64)
 12 Beck, Ava                 10 York Y-MA            3:22.54    3:12.12        
              44.32     1:34.39 (50.07)     2:24.10 (49.71)     3:12.12 (48.02)
 13 Wagner, Grace              9 LANY-MA              3:31.39    3:14.34        
              43.01   2:26.75 (1:43.74)     3:14.48 (47.73)         3:14.34 ( )
 14 Schanberger, Natalie       9 York Y-MA                 NT    3:20.49        
              45.41     1:38.95 (53.54)   3:20.49 (1:41.54)                    
 
Event 80  Boys 9-10 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: M 2:10.41   2/24/2013 Zack Gallagher, WSY  -MA                   
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Kaczmark, Alex            10 CC-MA                2:26.36    2:21.05        
              32.02     1:08.89 (36.87)     1:46.21 (37.32)     2:21.05 (34.84)
  2 Tasker, Amir              10 CC-MA                2:28.45    2:21.45        
              32.00     1:09.00 (37.00)     1:47.08 (38.08)     2:21.45 (34.37)
  3 White, Ethan              10 CC-MA                2:27.29    2:28.17        
              33.56     1:12.45 (38.89)     1:51.50 (39.05)     2:28.17 (36.67)
  4 Shives, Connor            10 HAY-MA               2:30.72    2:31.00        
              34.66     1:13.96 (39.30)     1:54.02 (40.06)     2:31.00 (36.98)
  5 Flemister, Elkanah        10 York Y-MA            2:34.58    2:33.17        
              34.31     1:14.57 (40.26)     1:54.73 (40.16)     2:33.17 (38.44)
  6 McGraw, Cullen            10 CC-MA                2:34.78    2:34.44        
              34.61     1:15.03 (40.42)     1:56.35 (41.32)     2:34.44 (38.09)
  7 Adamek, Griffin           10 CC-MA                2:42.17    2:43.37        
              37.66     1:20.62 (42.96)     2:02.75 (42.13)     2:43.37 (40.62)
  8 Detwiler, Logan            9 WAY-MA               2:45.36    2:51.57        
              38.24     1:22.75 (44.51)     2:07.06 (44.31)     2:51.57 (44.51)
 
Event 80  Boys 9-10 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: M 2:10.41   2/24/2013 Zack Gallagher, WSY  -MA                   
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Kaczmark, Alex            10 CC-MA                2:28.22    2:26.36 q      
              32.35     1:10.13 (37.78)     1:48.70 (38.57)     2:26.36 (37.66)
  2 White, Ethan              10 CC-MA                2:37.06    2:27.29 q      
              34.37     1:13.01 (38.64)     1:52.38 (39.37)     2:27.29 (34.91)
  3 Tasker, Amir              10 CC-MA                2:24.35    2:28.45 q      
              33.47     1:10.90 (37.43)     1:48.18 (37.28)     2:28.45 (40.27)
  4 Shives, Connor            10 HAY-MA               2:29.46    2:30.72 q      
              34.62     1:13.76 (39.14)     1:53.88 (40.12)     2:30.72 (36.84)
  5 Flemister, Elkanah        10 York Y-MA            2:37.67    2:34.58 q      
              35.33     1:16.31 (40.98)     1:56.84 (40.53)     2:34.58 (37.74)
  6 McGraw, Cullen            10 CC-MA                2:33.10    2:34.78 q      
              35.42     1:16.49 (41.07)     1:56.94 (40.45)     2:34.78 (37.84)
  7 Adamek, Griffin           10 CC-MA                2:57.88    2:42.17 q      
              37.62     1:21.42 (43.80)     2:03.42 (42.00)     2:42.17 (38.75)
  8 Detwiler, Logan            9 WAY-MA               2:42.07    2:45.36 q      
              36.60     1:19.84 (43.24)     2:03.70 (43.86)     2:45.36 (41.66)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Paterson, Henry           10 LANY-MA              2:37.42    2:45.66        
              38.03     1:22.23 (44.20)     2:04.66 (42.43)     2:45.66 (41.00)
 10 Shannon, Colin             9 GSVY-MA              2:56.81    2:45.77        
              38.23     1:21.32 (43.09)     2:05.28 (43.96)     2:45.77 (40.49)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Ferroni, Max               9 York Y-MA            2:50.64    2:50.80        
              38.59     1:22.46 (43.87)     2:08.30 (45.84)     2:50.80 (42.50)
 12 Brown, Conrad              9 NDCY-MA              2:59.65    3:05.15        
              40.35     1:28.37 (48.02)     2:18.79 (50.42)     3:05.15 (46.36)
 13 Foremsky, Michael         10 York Y-MA            3:28.40    3:05.66        
              42.13     1:31.58 (49.45)     2:20.43 (48.85)     3:05.66 (45.23)
 
Event 81  Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        Meet: M 1:00.52   2/26/2017 Gabrielle Doss, SUNY                       
                  58.79  NATS
                1:03.69  JO
                1:13.00  DIST
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Peiffer, Tyya             13 WSY-MA               1:04.17    1:03.11 JO     
              30.39     1:03.11 (32.72)                                        
  2 Rydbom, Layne             13 CC-MA                1:05.71    1:04.82 DIST   
              30.01     1:04.82 (34.81)                                        
  3 Bell, Elizabeth           14 York Y-MA            1:07.39    1:06.89 DIST   
              31.65     1:06.89 (35.24)                                        
  4 Hilty, Alexa              14 York Y-MA            1:07.76    1:07.16 DIST   
              31.45     1:07.16 (35.71)                                        
  5 Lippert, Catherine        13 CYAA-ZZ              1:10.83    1:07.98 DIST   
              31.36     1:07.98 (36.62)                                        
  6 Riley, Valeria            13 GSVY-MA              1:10.07    1:08.51 DIST   
              32.10     1:08.51 (36.41)                                        
  7 Evans, Faith              13 WSY-MA               1:09.67    1:09.81 DIST   
              32.27     1:09.81 (37.54)                                        
  8 Ludwick, Sadie            13 WSY-MA               1:10.52    1:10.36 DIST   
              31.98     1:10.36 (38.38)                                        
B - Final
  9 Janusz, Maddie            14 York Y-MA            1:11.86    1:10.89 DIST   
              33.04     1:10.89 (37.85)                                        
 10 Rauhauser, Ashley         13 HAY-MA               1:15.79    1:13.96        
              33.89     1:13.96 (40.07)                                        
 11 Johnson, Chace            14 CC-MA                1:12.76    1:14.42        
              34.28     1:14.42 (40.14)                                        
 12 Fetter, Hannah            14 York Y-MA            1:17.58    1:15.74        
              34.65     1:15.74 (41.09)                                        
 13 Maggio, Brea              13 WSY-MA               1:19.70    1:17.15        
              35.81     1:17.15 (41.34)                                        
 14 Weichseldorfer, Sarah     13 York Y-MA            1:17.76    1:17.42        
              36.46     1:17.42 (40.96)                                        
 15 Wright, Kiara             14 LANY-MA              1:23.31    1:27.14        
              37.44     1:27.14 (49.70)                                        
 
Event 81  Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        Meet: M 1:00.52   2/26/2017 Gabrielle Doss, SUNY                       
                  58.79  NATS
                1:03.69  JO
                1:13.00  DIST
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Peiffer, Tyya             13 WSY-MA               1:04.17    1:04.17 qDIST  
              31.71     1:04.17 (32.46)                                        
  2 Rydbom, Layne             13 CC-MA                1:07.84    1:05.71 qDIST  
              30.33     1:05.71 (35.38)                                        
  3 Terrazas, Olivia          14 WAY-MA               1:06.09    1:05.96 qDIST  
              30.41     1:05.96 (35.55)                                        
  4 McKim, Paige              14 LEBY-MA              1:07.21    1:07.06 qDIST  
              31.40     1:07.06 (35.66)                                        
  5 Bell, Elizabeth           14 York Y-MA            1:07.23    1:07.39 qDIST  
              31.70     1:07.39 (35.69)                                        
  6 Hilty, Alexa              14 York Y-MA            1:04.17    1:07.76 qDIST  
              32.09     1:07.76 (35.67)                                        
  7 Smith, Brie               13 WSY-MA               1:09.62    1:08.20 qDIST  
              31.05     1:08.20 (37.15)                                        
  8 Evans, Faith              13 WSY-MA               1:08.02    1:09.67 qDIST  
              32.26     1:09.67 (37.41)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Riley, Valeria            13 GSVY-MA              1:13.38    1:10.07 qDIST  
              32.28     1:10.07 (37.79)                                        
 10 Ludwick, Sadie            13 WSY-MA               1:13.68    1:10.52 qDIST  
              32.62     1:10.52 (37.90)                                        
 11 Lippert, Catherine        13 CYAA-ZZ              1:09.91    1:10.83 qDIST  
              31.85     1:10.83 (38.98)                                        
 12 Janusz, Maddie            14 York Y-MA            1:11.67    1:11.86 qDIST  
              33.24     1:11.86 (38.62)                                        
 13 Johnson, Chace            14 CC-MA                1:13.49    1:12.76 qDIST  
              33.78     1:12.76 (38.98)                                        
 14 Rauhauser, Ashley         13 HAY-MA               1:16.67    1:15.79 q      
              33.50     1:15.79 (42.29)                                        
 15 Fetter, Hannah            14 York Y-MA            1:17.64    1:17.58 q      
              36.26     1:17.58 (41.32)                                        
 16 Weichseldorfer, Sarah     13 York Y-MA            1:18.97    1:17.76 q      
              35.09     1:17.76 (42.67)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Maggio, Brea              13 WSY-MA               1:17.15    1:19.70        
              35.47     1:19.70 (44.23)                                        
 18 Wright, Kiara             14 LANY-MA                   NT    1:23.31        
              34.47     1:23.31 (48.84)                                        
 
Event 82  Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        Meet: M 55.25   2/26/2017 CJ Pong, CC   -MA                            
                52.99  NATS
                59.59  JO
              1:13.00  DIST
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Hidalgo, Carlos           13 LEBY-MA                57.63      56.06 JO     
              25.95       56.06 (30.11)                                        
  2 Pong, Roby                13 CC-MA                  56.71      57.02 JO     
              26.49       57.02 (30.53)                                        
  3 Chen, Matthew             14 GSVY-MA                57.54      57.10 JO     
              26.74       57.10 (30.36)                                        
  4 Chang, Jonathan           13 WSY-MA               1:01.32      59.72 DIST   
              28.13       59.72 (31.59)                                        
  5 Croghan, Nick             13 HAY-MA               1:01.98    1:00.96 DIST   
              29.09     1:00.96 (31.87)                                        
  6 Smith, Trey               14 HAY-MA               1:02.23    1:01.52 DIST   
              28.07     1:01.52 (33.45)                                        
  7 Wade, Jacob               13 York Y-MA            1:01.23    1:01.91 DIST   
              29.09     1:01.91 (32.82)                                        
  8 Malusis, Mitchell         13 GSVY-MA              1:03.09    1:03.89 DIST   
              29.80     1:03.89 (34.09)                                        
B - Final
  9 Ventura, Timmy            14 York Y-MA            1:03.62    1:02.99 DIST   
              28.58     1:02.99 (34.41)                                        
 10 Geray, Brandon            14 WSY-MA               1:03.38    1:03.37 DIST   
              29.83     1:03.37 (33.54)                                        
 11 Clarke, Asher             13 York Y-MA            1:05.78    1:05.78 DIST   
              30.67     1:05.78 (35.11)                                        
 12 Wright, Tyler             13 York Y-MA            1:09.81    1:08.25 DIST   
              32.92     1:08.25 (35.33)                                        
 13 Cunningham, Brian         14 WSY-MA               1:07.92    1:09.35 DIST   
              30.98     1:09.35 (38.37)                                        
 14 Pacifico, Ben             13 York Y-MA            1:14.22    1:11.12 DIST   
              33.56     1:11.12 (37.56)                                        
 15 Paterson, Aiden           13 LANY-MA              1:13.36    1:12.20 DIST   
              33.10     1:12.20 (39.10)                                        
 16 Giesselbach, Danny        13 York Y-MA            1:10.78    1:13.01        
              33.09     1:13.01 (39.92)                                        
 
Event 82  Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        Meet: M 55.25   2/26/2017 CJ Pong, CC   -MA                            
                52.99  NATS
                59.59  JO
              1:13.00  DIST
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Pong, Roby                13 CC-MA                  57.76      56.71 qJO    
              25.94       56.71 (30.77)                                        
  2 Chen, Matthew             14 GSVY-MA                58.00      57.54 qJO    
              26.92       57.54 (30.62)                                        
  3 Hidalgo, Carlos           13 LEBY-MA                57.23      57.63 qJO    
              26.19       57.63 (31.44)                                        
  4 Wade, Jacob               13 York Y-MA            1:02.11    1:01.23 qDIST  
              28.43     1:01.23 (32.80)                                        
  5 Chang, Jonathan           13 WSY-MA               1:00.81    1:01.32 qDIST  
              28.96     1:01.32 (32.36)                                        
  6 Croghan, Nick             13 HAY-MA               1:02.18    1:01.98 qDIST  
              29.55     1:01.98 (32.43)                                        
  7 Smith, Trey               14 HAY-MA               1:04.06    1:02.23 qDIST  
              28.46     1:02.23 (33.77)                                        
  8 Malusis, Mitchell         13 GSVY-MA              1:04.77    1:03.09 qDIST  
              29.99     1:03.09 (33.10)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Geray, Brandon            14 WSY-MA               1:04.50    1:03.38 qDIST  
              29.61     1:03.38 (33.77)                                        
 10 Ventura, Timmy            14 York Y-MA            1:03.41    1:03.62 qDIST  
              29.38     1:03.62 (34.24)                                        
 11 Cianflone, Mason          13 GSVY-MA              1:05.00    1:04.79 qDIST  
              30.32     1:04.79 (34.47)                                        
 12 Clarke, Asher             13 York Y-MA            1:07.35    1:05.78 qDIST  
              29.89     1:05.78 (35.89)                                        
 13 Cunningham, Brian         14 WSY-MA               1:04.97    1:07.92 qDIST  
              30.87     1:07.92 (37.05)                                        
 14 Wright, Tyler             13 York Y-MA            1:11.90    1:09.81 qDIST  
              32.51     1:09.81 (37.30)                                        
 15 Grega, Alex               13 York Y-MA            1:10.80    1:10.61 qDIST  
              32.19     1:10.61 (38.42)                                        
 16 Giesselbach, Danny        13 York Y-MA            1:22.74    1:10.78 qDIST  
              31.92     1:10.78 (38.86)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Paterson, Aiden           13 LANY-MA              1:12.96    1:13.36        
              33.71     1:13.36 (39.65)                                        
 18 Pacifico, Ben             13 York Y-MA            1:14.58    1:14.22        
              34.18     1:14.22 (40.04)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Burgess, Tyler            13 York Y-MA            1:16.79    1:14.95        
              34.15     1:14.95 (40.80)                                        
 20 Houston, Caleb            13 WSY-MA               1:25.87    1:21.84        
              36.74     1:21.84 (45.10)                                        
 21 Lulo, Edward              13 York Y-MA            1:36.14    1:34.87        
              43.00     1:34.87 (51.87)                                        
 22 Burns, Jackson            14 NDCY-MA              1:35.90    1:52.17        
              46.89   1:52.17 (1:05.28)                                        
 -- Minnich, Bryson           13 NDCY-MA                   NT         DQ        
      Arms underwater recovery
              42.48          DQ (59.25)                                        
 
Event 83  Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        Meet: M 27.94   2/24/2013 Marget Shelly, CC-MA                         
                29.89  JO
                34.70  DIST
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Kieffer, Ashley           12 NDCY-MA                28.98      28.51 JO     
  2 Navarro, Isabella         12 York Y-MA              30.40      30.27 DIST   
  3 Hidalgo, Carla            11 LEBY-MA                30.05      30.45 DIST   
  4 Shen, Alivia              12 GSVY-MA                31.02      30.82 DIST   
  5 Chang, Katie              11 WSY-MA                 32.21      30.83 DIST   
  6 Hess, Belle               12 WAY-MA                 32.16      31.12 DIST   
  7 Harberson, Sophie         12 LANY-MA                32.01      32.89 DIST   
  8 Zoellner, Aubrey          12 NDCY-MA                32.33      33.36 DIST   
B - Final
  9 Gerlinski, Emma           12 GSVY-MA                33.95      32.18 DIST   
 10 McCormick, Lea            12 GSVY-MA                33.92      32.27 DIST   
 11 Moore, Chloe              11 York Y-MA              32.84      32.83 DIST   
 12 Hritz, Dolly              12 CYAA-ZZ                33.26      33.00 DIST   
 13 Hasis, Nicole             11 WAY-MA                 33.27      33.46 DIST   
 14 Buhrman, Kay              12 WAY-MA                 33.57      33.55 DIST   
 15 Bishop, Evanna            11 CYAA-ZZ                33.01      33.76 DIST   
 16 Beck, Mya                 12 WAY-MA                 34.22      34.99        
 
Event 83  Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        Meet: M 27.94   2/24/2013 Marget Shelly, CC-MA                         
                29.89  JO
                34.70  DIST
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Phillips, Eve             11 WAY-MA                 27.32      28.01 qJO    
  2 Kieffer, Ashley           12 NDCY-MA                29.31      28.98 qJO    
  3 Hidalgo, Carla            11 LEBY-MA                30.96      30.05 qDIST  
  4 Navarro, Isabella         12 York Y-MA              30.32      30.40 qDIST  
  5 Shen, Alivia              12 GSVY-MA                32.00      31.02 qDIST  
  6 Harberson, Sophie         12 LANY-MA                33.00      32.01 qDIST  
  7 Hess, Belle               12 WAY-MA                 34.05      32.16 qDIST  
  8 Chang, Katie              11 WSY-MA                 31.43      32.21 qDIST  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Zoellner, Aubrey          12 NDCY-MA                38.28      32.33 qDIST  
 10 Moore, Chloe              11 York Y-MA              33.72      32.84 qDIST  
 11 Bishop, Evanna            11 CYAA-ZZ                32.84      33.01 qDIST  
 12 Hritz, Dolly              12 CYAA-ZZ                33.23      33.26 qDIST  
 13 Hasis, Nicole             11 WAY-MA                 35.76      33.27 qDIST  
 14 Buhrman, Kay              12 WAY-MA                 33.41      33.57 qDIST  
 15 McCormick, Lea            12 GSVY-MA                32.66      33.92 qDIST  
 16 Gerlinski, Emma           12 GSVY-MA                32.19      33.95 qDIST  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Painter, Maria            12 GSVY-MA                33.75      34.09 DIST   
 18 Beck, Mya                 12 WAY-MA                 34.65      34.22 DIST   
-------------------------------------------------------------------------
 19 Fegan, Hailey             12 CC-MA                  34.04      34.38 DIST   
 20 Binkley, Alexis           12 LEBY-MA                35.97      34.79        
 21 Harsh, Chesley            11 WAY-MA                 36.20      35.07        
 22 Walsh, Aivleen            11 York Y-MA              36.51      35.64        
 23 Evans, Lilly              11 CC-MA                  35.56      35.72        
 24 Roe, Kirra                12 NDCY-MA                37.03      36.37        
 25 Zodet, Avery              12 LANY-MA                36.52      36.46        
 26 Maggio, Rylee             11 WSY-MA                 37.73      37.76        
 27 Thomas, Tristen           11 York Y-MA              38.67      37.89        
 28 Lucas, Sophie             12 WAY-MA                 37.64      38.92        
 29 Althouse, Elena           12 WAY-MA                 42.55      39.74        
 30 Crum, Lilly               11 NDCY-MA                43.00      39.83        
 31 Ray, Isabella             11 GSVY-MA                40.70      40.14        
 32 Yates, Esme               11 HAY-MA                 37.12      40.19        
 33 Lucas, Ella               11 York Y-MA              40.48      40.30        
 34 Tobias, Mya               12 NDCY-MA                41.38      40.86        
 35 Egner, Emma               11 WSY-MA                    NT      43.32        
 36 Smallwood, Ke'Nyia        11 York Y-MA              44.45      45.24        
 37 Ho, Julia                 12 York Y-MA              44.16      45.25        
 38 Altman, Leah              11 York Y-MA              48.52      46.94        
 
Event 84  Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        Meet: M 26.73   2/25/2018 Carlos Hidalgo, FSC-LEBY                     
                29.99  JO
                37.80  DIST
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Gaudion, James            12 WSY-MA                 29.64      29.03 JO     
  2 Ordonez, Mason            12 GSVY-MA                31.05      30.00 DIST   
  3 Gaudion, Peter            12 WSY-MA                 31.59      30.10 DIST   
  4 Vitko, Ivan               12 LANY-MA                35.20      33.20 DIST   
  5 Seitz, Joshua             11 York Y-MA              34.38      34.32 DIST   
  6 Dibiaso, Dayton           12 LEBY-MA                34.27      34.86 DIST   
  7 Rogovin, Benjamin         11 GSVY-MA                33.41      35.16 DIST   
  8 Schwalm, Grant            12 York Y-MA              35.10      35.24 DIST   
B - Final
  9 Knarr, Trevor             12 York Y-MA              36.39      34.66 DIST   
 10 Shoen, Ryan               12 WSY-MA                 38.37      35.42 DIST   
 11 Raub, James               12 HAY-MA                 39.35      37.04 DIST   
 12 Dibiaso, Carson           11 LEBY-MA                36.85      37.09 DIST   
 12 Gogoi, Vir                12 GSVY-MA                37.07      37.09 DIST   
 14 Siecker, Josh             11 WAY-MA                 38.50      37.83        
 15 Detwiler, Guy             12 WAY-MA                 36.91      38.44        
 16 Montgomery, Jacob         12 York Y-MA              41.72      42.17        
 
Event 84  Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        Meet: M 26.73   2/25/2018 Carlos Hidalgo, FSC-LEBY                     
                29.99  JO
                37.80  DIST
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Gaudion, James            12 WSY-MA                 30.05      29.64 qJO    
  2 Ordonez, Mason            12 GSVY-MA                30.43      31.05 qDIST  
  3 Gaudion, Peter            12 WSY-MA                 30.01      31.59 qDIST  
  4 O'Leary, Michael          12 York Y-MA              32.15      32.95 qDIST  
  5 Rogovin, Benjamin         11 GSVY-MA                32.90      33.41 qDIST  
  6 Dibiaso, Dayton           12 LEBY-MA                33.54      34.27 qDIST  
  7 Seitz, Joshua             11 York Y-MA              35.20      34.38 qDIST  
  8 Schwalm, Grant            12 York Y-MA              35.23      35.10 qDIST  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Vitko, Ivan               12 LANY-MA                34.08      35.20 qDIST  
 10 Hess, Aiden               11 WAY-MA                 40.47      35.27 qDIST  
 11 Tadajweski, Edward        11 LEBY-MA                37.80      36.06 qDIST  
 12 Knarr, Trevor             12 York Y-MA              44.36      36.39 qDIST  
 13 Dibiaso, Carson           11 LEBY-MA                38.04      36.85 qDIST  
 14 Detwiler, Guy             12 WAY-MA                 38.34      36.91 qDIST  
 15 Gogoi, Vir                12 GSVY-MA                38.37      37.07 qDIST  
 16 Shoen, Ryan               12 WSY-MA                 35.34      38.37 q      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Spiese, Owen              12 CC-MA                  46.33      38.42        
 18 Siecker, Josh             11 WAY-MA                    NT      38.50        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Raub, James               12 HAY-MA                 39.21      39.35        
 20 Myers, Gage               11 LANY-MA                39.27      39.75        
 21 Fassero, Miles            12 GSVY-MA                41.60      39.85        
 22 Montgomery, Jacob         12 York Y-MA              42.65      41.72        
 23 Calder, Philip            12 York Y-MA              44.43      42.75        
 24 Orban, Chase              11 WSY-MA                 47.94      45.90        
 
Event 85  Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        Meet: M 29.70   2/25/2018 Eve Phillips, WAY  -MA                       
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Hopkinson, Emma           10 GSVY-MA                32.68      33.94        
  2 Kalmanowicz, Lauren       10 York Y-MA              36.48      36.39        
  3 Phillips, Ruth             9 WAY-MA                 37.50      37.10        
  4 Stalfort, Alison           9 York Y-MA              37.45      37.30        
  5 King, Delaney             10 York Y-MA              38.23      37.93        
  6 Rogers, Sierra             9 NDCY-MA                36.84      38.00        
  7 Ludwick, Chloe            10 WSY-MA                 37.44      38.15        
  8 Purkanto, Alexia          10 York Y-MA              36.87      38.49        
 
Event 85  Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        Meet: M 29.70   2/25/2018 Eve Phillips, WAY  -MA                       
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Hopkinson, Emma           10 GSVY-MA                31.89      32.68 q      
  2 Kalmanowicz, Lauren       10 York Y-MA              36.61      36.48 q      
  3 Rogers, Sierra             9 NDCY-MA                37.75      36.84 q      
  4 Purkanto, Alexia          10 York Y-MA              40.54      36.87 q      
  5 Ludwick, Chloe            10 WSY-MA                 38.00      37.44 q      
  6 Stalfort, Alison           9 York Y-MA              40.83      37.45 q      
  7 Phillips, Ruth             9 WAY-MA                 39.67      37.50 q      
  8 King, Delaney             10 York Y-MA              43.21      38.23 q      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Reichelderfer, Brooke     10 CC-MA                  39.91      38.88        
 10 Fetterman, Olivia         10 GSVY-MA                40.87      40.55        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Navarro, Leah              9 York Y-MA              39.53      41.32        
 12 Ryu, Abby                 10 GSVY-MA                40.67      41.69        
 13 Golden, Luna               9 CC-MA                  46.42      42.76        
 14 Yard, Laney               10 HAY-MA                 42.91      44.06        
 15 Johnston, Bryn            10 York Y-MA              47.11      44.07        
 16 Driscoll, Sheila          10 York Y-MA              48.97      45.80        
 17 Fang, Kaitlyn              9 CC-MA                  49.87      46.69        
 18 Clark, Mena                9 NDCY-MA                47.52      47.06        
 19 Pachucki, Anna            10 GSVY-MA                47.80      47.64        
 20 Foster, Sarah             10 CC-MA                  52.45      48.34        
 21 Muchler, Jillian           9 GSVY-MA                55.62      49.03        
 22 Hosterman, Paige           9 GSVY-MA                47.19      50.25        
 23 Kauffman, Calleigh         9 LANY-MA                50.70      50.29        
 24 Tritle, Rylie              9 WAY-MA                 51.52      51.76        
 25 Baumann, Adalyn            9 CYAA-ZZ                53.74      53.55        
 26 Markle, Natalie            9 CC-MA                     NT      55.40        
 27 Philippe, Gabrielle       10 York Y-MA              58.00      55.51        
 28 Palmer, Abigail            9 York Y-MA              58.14      55.98        
 29 Gee, Kameryn              10 CC-MA                1:01.97      57.27        
 30 Minnier, Maura             9 CC-MA                  58.21      59.45        
 31 Smith, Rosie               9 LANY-MA                   NT    1:05.10        
 32 Kautz, Haley              10 LANY-MA              1:09.81    1:06.67        
 -- Cortes, Cecilia            9 LANY-MA                   NT         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Barker, Mady               9 WAY-MA                    NT         DQ        
      False start
 
Event 86  Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        Meet: M 30.66   2/24/2013 Zack Gallagher, WSY  -MA                     
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Hidalgo, Jomar             9 LEBY-MA                31.02      30.54M       
  2 Pong, Cristian            10 CC-MA                  31.41      31.00        
  3 Tasker, Amir              10 CC-MA                  33.06      32.84        
  4 Trowbridge, Colin         10 LANY-MA                35.05      33.50        
  5 Koslowski, Drew           10 WSY-MA                 36.15      35.60        
  6 Hearn, Mitch              10 WSY-MA                 40.00      36.84        
  7 Rosenbach, Liam           10 HAY-MA                 37.71      37.92        
  8 Margevich, Josh           10 LANY-MA                39.97      38.28        
 
Event 86  Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        Meet: M 30.66   2/24/2013 Zack Gallagher, WSY  -MA                     
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Hidalgo, Jomar             9 LEBY-MA                30.75      31.02 q      
  2 Pong, Cristian            10 CC-MA                  30.69      31.41 q      
  3 Tasker, Amir              10 CC-MA                  33.04      33.06 q      
  4 Trowbridge, Colin         10 LANY-MA                33.02      35.05 q      
  5 Koslowski, Drew           10 WSY-MA                 35.53      36.15 q      
  6 Rosenbach, Liam           10 HAY-MA                 37.85      37.71 q      
  7 Margevich, Josh           10 LANY-MA                39.60      39.97 q      
  8 Hearn, Mitch              10 WSY-MA                 37.19      40.00 q      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Maschmeyer, Cooper        10 CYAA-ZZ                41.74      41.54        
 10 Legaspi, Kaleb             9 LANY-MA                44.26      42.07        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Brown, Conrad              9 NDCY-MA                38.33      42.68        
 12 Adamek, Griffin           10 CC-MA                  45.68      43.27        
 13 Evans, Colby              10 CC-MA                  43.87      43.28        
 14 Ferroni, Max               9 York Y-MA              41.06      43.37        
 15 Philp, Alex                9 WAY-MA                 46.46      44.16        
 16 Houtz, Quentin             9 GSVY-MA                50.05      44.79        
 17 Murray, Cohen             10 WSY-MA                 49.89      45.89        
 18 O'Keefe, Ryan             10 York Y-MA              48.49      46.29        
 19 Lucas, Johnny              9 York Y-MA            1:04.67      46.38        
 20 Shannon, Colin             9 GSVY-MA                47.27      46.82        
 21 Marcini, Maxwell          10 York Y-MA              53.23      50.58        
 22 McIlwaine, Olin            9 GSVY-MA              1:05.34      51.44        
 23 Foremsky, Michael         10 York Y-MA              56.41      54.48        
 24 Popp, Lucas                9 NDCY-MA                   NT      54.57        
 25 Nguyen, Keitaro            9 York Y-MA                 NT      55.00        
 26 Reichard, Zane             9 WAY-MA                    NT    1:03.06        
 -- Romyn, AJ                 10 York Y-MA              44.40         DQ        
      Kick breaststroke type
 -- Roberts, Sam              10 York Y-MA              55.57         DQ        
      Alternating Kick
 -- Lantz, Anthony            10 LEBY-MA                   NT         DQ        
      Arms underwater recovery
 
Event 87  Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: M 25.24    3/2/2014 Marget Shelly, CC   -MA                      
                24.69  NATS
                26.09  JO
                28.70  DIST
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Gemma, Ava                14 York Y-MA              26.00      25.61 JO     
  2 Freedman, Rebecca         14 WSY-MA                 26.06      25.75 JO     
  3 Lippert, Catherine        13 CYAA-ZZ                26.85      26.11 DIST   
  3 Strine, Jillian           13 CC-MA                  25.89      26.11 DIST   
  5 Powell, Kari              13 CC-MA                  26.50      26.30 DIST   
  6 Kalmanowicz, Kate         13 York Y-MA              27.61      27.31 DIST   
  7 Rydbom, Layne             13 CC-MA                  27.41      27.36 DIST   
  8 Bonner, Bella             14 WAY-MA                 27.42      28.01 DIST   
B - Final
  9 Gobin, Elizabeth          14 CYAA-ZZ                27.68      27.65 DIST   
 10 Riley, Valeria            13 GSVY-MA                27.68      27.93 DIST   
 11 Yates, Julia              13 HAY-MA                 28.08      28.53 DIST   
 12 Wright, Kiara             14 LANY-MA                28.44      28.59 DIST   
 13 Grove, Emma               14 CC-MA                  28.94      28.64 DIST   
 14 Ludwick, Sadie            13 WSY-MA                 28.09      28.81        
 15 Tadajweski, Grace         13 LEBY-MA                28.44      29.08        
 16 Fabian, Carol             14 York Y-MA              28.88      29.12        
 
Event 87  Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: M 25.24    3/2/2014 Marget Shelly, CC   -MA                      
                24.69  NATS
                26.09  JO
                28.70  DIST
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Strine, Jillian           13 CC-MA                  25.59      25.89 qJO    
  2 Gemma, Ava                14 York Y-MA              26.28      26.00 qJO    
  3 Freedman, Rebecca         14 WSY-MA                 26.21      26.06 qJO    
  4 Powell, Kari              13 CC-MA                  26.36      26.50 qDIST  
  5 Lippert, Catherine        13 CYAA-ZZ                25.60      26.85 qDIST  
  6 Rydbom, Layne             13 CC-MA                  27.24      27.41 qDIST  
  7 Bonner, Bella             14 WAY-MA                 28.20      27.42 qDIST  
  8 Kalmanowicz, Kate         13 York Y-MA              27.69      27.61 qDIST  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Gobin, Elizabeth          14 CYAA-ZZ                28.07      27.68 qDIST  
  9 Riley, Valeria            13 GSVY-MA                28.12      27.68 qDIST  
 11 Yates, Julia              13 HAY-MA                 27.95      28.08 qDIST  
 12 Ludwick, Sadie            13 WSY-MA                 28.14      28.09 qDIST  
 13 Tadajweski, Grace         13 LEBY-MA                29.73      28.44 qDIST  
 13 Wright, Kiara             14 LANY-MA                27.66      28.44 qDIST  
 15 Fabian, Carol             14 York Y-MA              28.10      28.88 q      
 16 Grove, Emma               14 CC-MA                  29.78      28.94 q      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Smith, Brie               13 WSY-MA                 28.03      28.95        
 18 Rothermel, Tatum          13 NDCY-MA                28.86      29.02        
 18 Woodard, Amelia           13 LANY-MA                28.68      29.02        
Swim-Off Required -------------------------------------------------------
 20 Calder, Ella              14 York Y-MA              27.58      29.05        
 21 Maggio, Brea              13 WSY-MA                 28.86      29.06        
 22 Lantz, Chelsea            13 LEBY-MA                29.30      29.27        
 23 Johnson, Chace            14 CC-MA                  30.33      29.61        
 24 Swanson, Emma             13 WAY-MA                 32.22      29.74        
 25 Janusz, Maddie            14 York Y-MA              29.16      29.85        
 26 Huber, Jenna              14 LANY-MA                30.19      30.04        
 27 Loss, Joslyn              13 HAY-MA                 30.76      30.46        
 28 Mahrady, Layla            13 WSY-MA                 30.37      30.68        
 29 Fetter, Hannah            14 York Y-MA              32.11      30.77        
 30 Haley, Madeleine          14 HAY-MA                 31.00      30.80        
 31 Kough, Audrey             14 CC-MA                  30.77      30.93        
 32 Pfirman, Emily            13 GSVY-MA                33.24      31.68        
 33 Fisher, Lauren            13 WSY-MA                 32.92      33.62        
 34 Balog, Sylvia             13 York Y-MA              33.49      33.77        
 35 Martin, Karlie            13 NDCY-MA                36.19      35.87        
 36 Work, Jamisen             14 CYAA-ZZ                36.59      37.24        
 
Event 88  Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: M 23.09    3/2/2014 Devon Chenot, UN-MA                          
                22.09  NATS
                24.49  JO
                27.50  DIST
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Hidalgo, Carlos           13 LEBY-MA                23.66      23.33 JO     
  2 Wade, Jacob               13 York Y-MA              23.99      24.33 JO     
  3 Smith, Trey               14 HAY-MA                 24.48      24.42 JO     
  4 Guckavan, Gavin           14 WSY-MA                 25.42      24.56 DIST   
  5 Pong, Roby                13 CC-MA                  24.69      24.88 DIST   
  6 Chang, Jonathan           13 WSY-MA                 25.61      25.03 DIST   
  7 Toth, Cam                 13 HAY-MA                 25.65      25.19 DIST   
  8 Raub, Peter               14 HAY-MA                 25.81      25.94 DIST   
B - Final
  9 Driscoll, Moseley         14 York Y-MA              26.04      25.98 DIST   
 10 Clarke, Asher             13 York Y-MA              26.90      26.10 DIST   
 11 Meck, Brian               13 LANY-MA                26.78      26.32 DIST   
 12 McHugh, Ardan             14 LANY-MA                26.38      26.36 DIST   
 13 Malusis, Mitchell         13 GSVY-MA                26.66      26.86 DIST   
 14 Paterson, Aiden           13 LANY-MA                27.38      26.94 DIST   
 15 Hollinger, Jackson        13 York Y-MA              27.22      27.10 DIST   
 16 Mikula, Caz               13 LANY-MA                28.48      28.35        
 
Event 88  Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: M 23.09    3/2/2014 Devon Chenot, UN-MA                          
                22.09  NATS
                24.49  JO
                27.50  DIST
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Hidalgo, Carlos           13 LEBY-MA                23.35      23.66 qJO    
  2 Wade, Jacob               13 York Y-MA              23.81      23.99 qJO    
  3 Smith, Trey               14 HAY-MA                 24.14      24.48 qJO    
  4 Pong, Roby                13 CC-MA                  24.67      24.69 qDIST  
  5 Jackson, Brady            13 CC-MA                  25.81      25.16 qDIST  
  6 Guckavan, Gavin           14 WSY-MA                 24.88      25.42 qDIST  
  7 Miller, Logan             14 WAY-MA                 25.02      25.43 qDIST  
  8 Chang, Jonathan           13 WSY-MA                 25.03      25.61 qDIST  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Toth, Cam                 13 HAY-MA                 24.85      25.65 qDIST  
 10 Raub, Peter               14 HAY-MA                 25.30      25.81 qDIST  
 11 Driscoll, Moseley         14 York Y-MA              25.94      26.04 qDIST  
 12 McHugh, Ardan             14 LANY-MA                26.92      26.38 qDIST  
 13 Malusis, Mitchell         13 GSVY-MA                26.54      26.66 qDIST  
 14 Meck, Brian               13 LANY-MA                26.13      26.78 qDIST  
 15 Clarke, Asher             13 York Y-MA              26.96      26.90 qDIST  
 16 Hollinger, Jackson        13 York Y-MA              27.46      27.22 qDIST  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Paterson, Aiden           13 LANY-MA                27.38      27.38 DIST   
 18 Cianflone, Mason          13 GSVY-MA                27.21      27.52        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Decker, Joseph            13 WAY-MA                 28.34      27.86        
 20 Mikula, Caz               13 LANY-MA                28.00      28.48        
 21 Burgess, Tyler            13 York Y-MA              28.77      28.85        
 22 Smith, Justin             13 HAY-MA                 29.66      29.06        
 23 Roettger, Luke            13 LANY-MA                28.83      29.33        
 24 Maggio, Breydon           13 WSY-MA                 30.06      29.69        
 25 McTammany, Robert         13 GSVY-MA                30.42      30.00        
 26 Smith, Cole               13 HAY-MA                 31.06      30.19        
 26 Tritle, Connor            13 WAY-MA                 30.58      30.19        
 28 Minnich, Bryson           13 NDCY-MA                29.60      30.61        
 29 Lulo, Edward              13 York Y-MA              30.25      32.56        
 30 Pachucki, Evan            13 GSVY-MA                34.11      34.45        
 31 Gilbert, Max              14 York Y-MA              37.44      36.49        
 
Event 89  Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: M 57.40   2/25/2018 Kimberly Shannon, GSVY -MA                   
                59.29  JO
              1:07.60  DIST
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Folcomer, Tiffany         11 York Y-MA            1:01.44    1:00.48 DIST   
              29.18     1:00.48 (31.30)                                        
  2 Kieffer, Ashley           12 NDCY-MA              1:01.05    1:00.92 DIST   
              29.30     1:00.92 (31.62)                                        
  3 Chang, Katie              11 WSY-MA               1:01.85    1:01.00 DIST   
              29.07     1:01.00 (31.93)                                        
  4 Hidalgo, Carla            11 LEBY-MA              1:00.73    1:01.10 DIST   
              29.76     1:01.10 (31.34)                                        
  5 Hritz, Dolly              12 CYAA-ZZ              1:01.76    1:01.64 DIST   
              29.65     1:01.64 (31.99)                                        
  6 Phifer, Izzy              11 York Y-MA            1:02.03    1:02.19 DIST   
              30.16     1:02.19 (32.03)                                        
  7 Beck, Mya                 12 WAY-MA               1:02.80    1:02.62 DIST   
              30.39     1:02.62 (32.23)                                        
  8 Caltrider, Abby           12 CC-MA                1:02.17    1:03.01 DIST   
              30.31     1:03.01 (32.70)                                        
B - Final
  9 Gerlinski, Emma           12 GSVY-MA              1:02.94    1:00.84 DIST   
              28.96     1:00.84 (31.88)                                        
 10 Linsey, Samantha          12 WSY-MA               1:03.03    1:02.17 DIST   
              29.72     1:02.17 (32.45)                                        
 11 Updegrave, Delaney        11 NDCY-MA              1:04.21    1:02.46 DIST   
              30.12     1:02.46 (32.34)                                        
 12 Navarro, Isabella         12 York Y-MA            1:03.12    1:03.00 DIST   
              30.34     1:03.00 (32.66)                                        
 13 Moore, Chloe              11 York Y-MA            1:03.33    1:03.43 DIST   
              31.37     1:03.43 (32.06)                                        
 14 Paul, McKenna             12 CYAA-ZZ              1:03.85    1:03.48 DIST   
              30.44     1:03.48 (33.04)                                        
 15 Hasis, Nicole             11 WAY-MA               1:03.11    1:03.49 DIST   
              29.90     1:03.49 (33.59)                                        
 16 Bortner, Maddie           12 York Y-MA            1:03.46    1:03.64 DIST   
              30.88     1:03.64 (32.76)                                        
 
Event 89  Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: M 57.40   2/25/2018 Kimberly Shannon, GSVY -MA                   
                59.29  JO
              1:07.60  DIST
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Doutrich, Annika          12 LEBY-MA              1:00.02      59.13 qJO    
              28.54       59.13 (30.59)                                        
  2 Phillips, Eve             11 WAY-MA                 58.45    1:00.42 qDIST  
              29.44     1:00.42 (30.98)                                        
  3 Hidalgo, Carla            11 LEBY-MA              1:02.29    1:00.73 qDIST  
              29.80     1:00.73 (30.93)                                        
  4 Kieffer, Ashley           12 NDCY-MA                59.53    1:01.05 qDIST  
              28.71     1:01.05 (32.34)                                        
  5 Folcomer, Tiffany         11 York Y-MA            1:01.95    1:01.44 qDIST  
              29.48     1:01.44 (31.96)                                        
  6 Hritz, Dolly              12 CYAA-ZZ              1:01.51    1:01.76 qDIST  
              29.89     1:01.76 (31.87)                                        
  7 Chang, Katie              11 WSY-MA               1:02.06    1:01.85 qDIST  
              29.43     1:01.85 (32.42)                                        
  8 Phifer, Izzy              11 York Y-MA            1:03.46    1:02.03 qDIST  
              30.10     1:02.03 (31.93)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Caltrider, Abby           12 CC-MA                1:05.19    1:02.17 qDIST  
              29.93     1:02.17 (32.24)                                        
 10 Beck, Mya                 12 WAY-MA               1:04.81    1:02.80 qDIST  
              30.31     1:02.80 (32.49)                                        
 11 Gerlinski, Emma           12 GSVY-MA              1:02.80    1:02.94 qDIST  
              29.96     1:02.94 (32.98)                                        
 12 Linsey, Samantha          12 WSY-MA               1:02.65    1:03.03 qDIST  
              30.61     1:03.03 (32.42)                                        
 13 Hasis, Nicole             11 WAY-MA               1:05.56    1:03.11 qDIST  
              29.87     1:03.11 (33.24)                                        
 14 Navarro, Isabella         12 York Y-MA            1:01.88    1:03.12 qDIST  
              29.83     1:03.12 (33.29)                                        
 15 Moore, Chloe              11 York Y-MA            1:04.92    1:03.33 qDIST  
              30.72     1:03.33 (32.61)                                        
 16 Bortner, Maddie           12 York Y-MA            1:03.56    1:03.46 qDIST  
              30.40     1:03.46 (33.06)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Paul, McKenna             12 CYAA-ZZ              1:03.55    1:03.85 DIST   
              30.55     1:03.85 (33.30)                                        
 18 Updegrave, Delaney        11 NDCY-MA              1:03.34    1:04.21 DIST   
              31.38     1:04.21 (32.83)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 McCormick, Lea            12 GSVY-MA              1:02.30    1:04.54 DIST   
              30.86     1:04.54 (33.68)                                        
 20 Donner, Jillianne         12 GSVY-MA              1:05.23    1:04.98 DIST   
              31.52     1:04.98 (33.46)                                        
 21 Keefer, Morgan            11 WSY-MA               1:06.22    1:05.08 DIST   
              31.58     1:05.08 (33.50)                                        
 22 Hess, Belle               12 WAY-MA               1:05.70    1:05.16 DIST   
              30.93     1:05.16 (34.23)                                        
 23 Bishop, Evanna            11 CYAA-ZZ              1:05.10    1:05.74 DIST   
              31.27     1:05.74 (34.47)                                        
 24 Shifler, Madelyn          12 CC-MA                1:08.26    1:06.50 DIST   
              31.92     1:06.50 (34.58)                                        
 25 Fegan, Hailey             12 CC-MA                1:04.94    1:06.87 DIST   
              32.01     1:06.87 (34.86)                                        
 26 Markle, Lauren            11 CC-MA                1:07.48    1:06.95 DIST   
              32.51     1:06.95 (34.44)                                        
 27 Savage, Ava               12 NDCY-MA              1:09.55    1:06.98 DIST   
              31.80     1:06.98 (35.18)                                        
 28 Thrush, Hannah            12 NDCY-MA              1:05.95    1:07.03 DIST   
              31.89     1:07.03 (35.14)                                        
 29 Fives, Kathryn            12 York Y-MA            1:08.17    1:07.06 DIST   
              31.75     1:07.06 (35.31)                                        
 30 Williams, Lydia           11 York Y-MA            1:08.18    1:07.30 DIST   
              33.14     1:07.30 (34.16)                                        
 31 Harsh, Chesley            11 WAY-MA               1:10.20    1:07.81        
              32.50     1:07.81 (35.31)                                        
 32 Kile, Victoria            12 HAY-MA               1:08.42    1:08.27        
              34.23     1:08.27 (34.04)                                        
 33 Fellon, Elsa              12 GSVY-MA              1:05.22    1:08.51        
              32.41     1:08.51 (36.10)                                        
 34 Miller, Jordan            12 WAY-MA               1:15.73    1:08.64        
              33.47     1:08.64 (35.17)                                        
 35 Stringe, Kendall          12 LANY-MA              1:07.51    1:09.13        
              32.76     1:09.13 (36.37)                                        
 36 Cox, Colby                12 CYAA-ZZ              1:11.73    1:09.19        
              32.42     1:09.19 (36.77)                                        
 37 Roe, Kirra                12 NDCY-MA              1:08.84    1:09.22        
              32.32     1:09.22 (36.90)                                        
 38 Giesselbach, Sarah        11 York Y-MA            1:10.23    1:09.27        
              32.02     1:09.27 (37.25)                                        
 39 Maggio, Rylee             11 WSY-MA               1:09.34    1:09.31        
              32.51     1:09.31 (36.80)                                        
 40 Zodet, Avery              12 LANY-MA              1:09.43    1:09.95        
              33.59     1:09.95 (36.36)                                        
 41 Zoellner, Aubrey          12 NDCY-MA              1:09.98    1:10.03        
 42 Evans, Lilly              11 CC-MA                1:13.54    1:11.36        
              35.13     1:11.36 (36.23)                                        
 43 Tucker, Alyssa            12 CYAA-ZZ              1:13.31    1:11.92        
              34.26     1:11.92 (37.66)                                        
 44 Thomas, Tristen           11 York Y-MA            1:11.37    1:12.17        
              33.93     1:12.17 (38.24)                                        
 45 Painter, Maria            12 GSVY-MA              1:11.04    1:12.25        
              35.34     1:12.25 (36.91)                                        
 46 Roettger, Mia             11 LANY-MA              1:13.24    1:12.26        
              34.25     1:12.26 (38.01)                                        
 47 Mortorf, Jordin           11 NDCY-MA              1:17.99    1:13.41        
              34.66     1:13.41 (38.75)                                        
 48 Haugh, Ella               11 LEBY-MA              1:23.20    1:13.93        
              34.33     1:13.93 (39.60)                                        
 49 Evans, Grace              11 WSY-MA               1:11.65    1:14.32        
              34.78     1:14.32 (39.54)                                        
 50 Tobias, Mya               12 NDCY-MA              1:16.58    1:15.44        
              36.58     1:15.44 (38.86)                                        
 51 Corvino, Ava              11 LANY-MA              1:16.87    1:17.28        
              35.95     1:17.28 (41.33)                                        
 52 Primus, Claudia           11 LANY-MA              1:17.90    1:18.00        
              37.62     1:18.00 (40.38)                                        
 53 Lucas, Ella               11 York Y-MA            1:21.55    1:20.52        
              37.11     1:20.52 (43.41)                                        
 54 Snyder, Kaiulani          12 GSVY-MA              1:23.56    1:23.02        
              39.62     1:23.02 (43.40)                                        
 55 Diaz, Bella               11 HAY-MA               2:04.14    1:23.69        
              38.30     1:23.69 (45.39)                                        
 56 Egner, Emma               11 WSY-MA               1:28.52    1:27.91        
 57 Stains, Delaney           11 WAY-MA               1:25.26    1:27.99        
              40.53     1:27.99 (47.46)                                        
 58 Burgess, Kathryn          11 GSVY-MA              1:30.00    1:29.82        
              42.47     1:29.82 (47.35)                                        
 59 Guerch, Kenza             12 WSY-MA               1:42.98    1:41.51        
              48.00     1:41.51 (53.51)                                        
 
Event 90  Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: M 54.40   2/25/2018 Carlos Hidalgo, FSC-LEBY                     
                58.89  JO
              1:10.70  DIST
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Reichner, Trevor          12 GSVY-MA                56.61      56.64 JO     
  2 Ordonez, Mason            12 GSVY-MA                57.83      56.81 JO     
              27.57       56.81 (29.24)                                        
  3 Gaudion, James            12 WSY-MA                 58.96      57.40 JO     
              27.92       57.40 (29.48)                                        
  4 Filipovits, Sean          11 HAY-MA                 59.95      59.25 DIST   
              28.40       59.25 (30.85)                                        
  5 Lauterbach, Sidney        11 York Y-MA              59.81      59.54 DIST   
              28.70       59.54 (30.84)                                        
  6 Vitko, Ivan               12 LANY-MA              1:03.00    1:01.66 DIST   
              29.63     1:01.66 (32.03)                                        
  7 Detwiler, Sean            11 WAY-MA               1:01.84    1:01.82 DIST   
              29.54     1:01.82 (32.28)                                        
  8 Newton, Christian         11 LEBY-MA              1:03.53    1:04.06 DIST   
              30.72     1:04.06 (33.34)                                        
B - Final
  9 Bonner, JB                11 WAY-MA               1:04.53    1:01.73 DIST   
              29.67     1:01.73 (32.06)                                        
 10 Schwalm, Grant            12 York Y-MA            1:05.45    1:04.62 DIST   
              31.16     1:04.62 (33.46)                                        
 11 Campbell, Luke            12 LEBY-MA              1:05.51    1:05.05 DIST   
              30.78     1:05.05 (34.27)                                        
 12 Best, Joey                12 GSVY-MA              1:07.99    1:06.84 DIST   
              32.25     1:06.84 (34.59)                                        
 13 Detwiler, Guy             12 WAY-MA               1:08.25    1:10.30 DIST   
              33.00     1:10.30 (37.30)                                        
 14 Easteadt, Nate            12 CYAA-ZZ              1:09.59    1:10.64 DIST   
              33.41     1:10.64 (37.23)                                        
 15 Dibiaso, Dayton           12 LEBY-MA              1:09.37    1:11.97        
              34.35     1:11.97 (37.62)                                        
 16 Dibiaso, Carson           11 LEBY-MA              1:11.36    1:12.87        
              34.09     1:12.87 (38.78)                                        
 
Event 90  Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: M 54.40   2/25/2018 Carlos Hidalgo, FSC-LEBY                     
                58.89  JO
              1:10.70  DIST
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Reichner, Trevor          12 GSVY-MA                57.90      56.61 qJO    
              27.27       56.61 (29.34)                                        
  2 Ordonez, Mason            12 GSVY-MA                57.29      57.83 qJO    
              27.61       57.83 (30.22)                                        
  3 Gaudion, James            12 WSY-MA                 58.67      58.96 qDIST  
              28.16       58.96 (30.80)                                        
  4 Lauterbach, Sidney        11 York Y-MA            1:00.80      59.81 qDIST  
              28.60       59.81 (31.21)                                        
  5 Filipovits, Sean          11 HAY-MA               1:03.40      59.95 qDIST  
              28.37       59.95 (31.58)                                        
  6 Parrott, Neilson          12 WAY-MA               1:00.56    1:00.17 qDIST  
              28.61     1:00.17 (31.56)                                        
  7 Detwiler, Sean            11 WAY-MA               1:01.40    1:01.84 qDIST  
              29.53     1:01.84 (32.31)                                        
  8 Kline, Daniel             12 LEBY-MA              1:08.57    1:02.63 qDIST  
              30.03     1:02.63 (32.60)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Vitko, Ivan               12 LANY-MA              1:01.54    1:03.00 qDIST  
              30.15     1:03.00 (32.85)                                        
 10 Newton, Christian         11 LEBY-MA              1:06.23    1:03.53 qDIST  
              30.43     1:03.53 (33.10)                                        
 11 Bonner, JB                11 WAY-MA               1:03.44    1:04.53 qDIST  
              30.43     1:04.53 (34.10)                                        
 12 Schwalm, Grant            12 York Y-MA            1:06.51    1:05.45 qDIST  
              31.07     1:05.45 (34.38)                                        
 13 Campbell, Luke            12 LEBY-MA              1:06.73    1:05.51 qDIST  
              30.47     1:05.51 (35.04)                                        
 14 Best, Joey                12 GSVY-MA              1:09.92    1:07.99 qDIST  
              32.14     1:07.99 (35.85)                                        
 15 Detwiler, Guy             12 WAY-MA               1:07.55    1:08.25 qDIST  
              32.76     1:08.25 (35.49)                                        
 16 Hess, Aiden               11 WAY-MA               1:11.52    1:08.61 qDIST  
              32.97     1:08.61 (35.64)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Dibiaso, Dayton           12 LEBY-MA              1:13.46    1:09.37 DIST   
              33.35     1:09.37 (36.02)                                        
 18 Easteadt, Nate            12 CYAA-ZZ              1:14.27    1:09.59 DIST   
              32.62     1:09.59 (36.97)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Dibiaso, Carson           11 LEBY-MA              1:09.82    1:11.36        
              34.11     1:11.36 (37.25)                                        
 20 Gogoi, Vir                12 GSVY-MA              1:11.34    1:11.63        
 21 Tadajweski, Edward        11 LEBY-MA              1:17.51    1:12.50        
              33.93     1:12.50 (38.57)                                        
 22 Gates, Andrew             11 LANY-MA              1:12.41    1:12.63        
              33.45     1:12.63 (39.18)                                        
 23 Stoner, Alex              11 HAY-MA               1:11.46    1:13.05        
              34.56     1:13.05 (38.49)                                        
 24 Mikula, Max               12 LANY-MA              1:13.50    1:13.16        
              34.50     1:13.16 (38.66)                                        
 25 Gamber, Ian               11 WSY-MA               1:13.78    1:13.72        
              35.39     1:13.72 (38.33)                                        
 26 Rogovin, Benjamin         11 GSVY-MA              1:11.10    1:13.86        
              33.62     1:13.86 (40.24)                                        
 27 Douglass, Brody           11 WSY-MA               1:14.10    1:14.43        
              35.57     1:14.43 (38.86)                                        
 28 Fassero, Miles            12 GSVY-MA              1:20.37    1:15.58        
              36.37     1:15.58 (39.21)                                        
 29 Siecker, Josh             11 WAY-MA               1:25.28    1:17.28        
              37.36     1:17.28 (39.92)                                        
 30 Book, Collier             11 NDCY-MA              1:19.98    1:19.81        
              38.54     1:19.81 (41.27)                                        
 31 Myers, Gage               11 LANY-MA              1:19.43    1:20.42        
              36.04     1:20.42 (44.38)                                        
 32 Spiese, Owen              12 CC-MA                1:06.16    1:24.47        
              36.95     1:24.47 (47.52)                                        
 33 Orban, Chase              11 WSY-MA               1:25.47    1:25.81        
              40.41     1:25.81 (45.40)                                        
 34 Morgan, Riley             11 WAY-MA               1:37.58    1:25.90        
              40.19     1:25.90 (45.71)                                        
 
Event 91  Girls 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: M 1:01.67   2/26/2017 Julia Havice, York Y                       
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Boyer, Laurel             10 GSVY-MA              1:12.28    1:11.61        
  2 Light, KatyAnne           10 LEBY-MA              1:10.23    1:12.37        
              34.20     1:12.37 (38.17)                                        
  3 Stalfort, Alison           9 York Y-MA            1:15.40    1:13.97        
              35.75     1:13.97 (38.22)                                        
  4 Navarro, Leah              9 York Y-MA            1:14.55    1:14.08        
              36.46     1:14.08 (37.62)                                        
  5 King, Delaney             10 York Y-MA            1:14.02    1:14.52        
              34.49     1:14.52 (40.03)                                        
  6 Snyder, Roslyn            10 GSVY-MA              1:16.39    1:15.30        
              34.92     1:15.30 (40.38)                                        
  7 Kile, Bella               10 HAY-MA               1:14.59    1:15.73        
              35.24     1:15.73 (40.49)                                        
  8 Pachucki, Anna            10 GSVY-MA              1:17.24    1:15.89        
              36.34     1:15.89 (39.55)                                        
 
Event 91  Girls 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: M 1:01.67   2/26/2017 Julia Havice, York Y                       
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Light, KatyAnne           10 LEBY-MA              1:09.42    1:10.23 q      
              32.63     1:10.23 (37.60)                                        
  2 Boyer, Laurel             10 GSVY-MA              1:11.85    1:12.28 q      
  3 King, Delaney             10 York Y-MA            1:30.21    1:14.02 q      
              35.10     1:14.02 (38.92)                                        
  4 Navarro, Leah              9 York Y-MA            1:12.78    1:14.55 q      
              36.58     1:14.55 (37.97)                                        
  5 Kile, Bella               10 HAY-MA               1:14.86    1:14.59 q      
              34.77     1:14.59 (39.82)                                        
  6 Stalfort, Alison           9 York Y-MA            1:20.15    1:15.40 q      
              36.00     1:15.40 (39.40)                                        
  7 Snyder, Roslyn            10 GSVY-MA              1:16.80    1:16.39 q      
              35.21     1:16.39 (41.18)                                        
  8 Pachucki, Anna            10 GSVY-MA              1:16.62    1:17.24 q      
              36.20     1:17.24 (41.04)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Popp, Hailey              10 NDCY-MA              1:20.93    1:18.32        
              37.79     1:18.32 (40.53)                                        
 10 Reichelderfer, Brooke     10 CC-MA                1:13.27    1:18.46        
              37.69     1:18.46 (40.77)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Phillips, Ruth             9 WAY-MA               1:21.80    1:19.96        
              36.40     1:19.96 (43.56)                                        
 11 Yard, Laney               10 HAY-MA               1:17.42    1:19.96        
              37.86     1:19.96 (42.10)                                        
 13 Purkanto, Alexia          10 York Y-MA            1:23.83    1:22.47        
              38.05     1:22.47 (44.42)                                        
 14 Adams, Bronwyn            10 LANY-MA              1:27.03    1:23.97        
              38.64     1:23.97 (45.33)                                        
 15 Golden, Luna               9 CC-MA                1:32.21    1:24.52        
              39.89     1:24.52 (44.63)                                        
 16 Ryu, Abby                 10 GSVY-MA              1:26.42    1:26.33        
              41.94     1:26.33 (44.39)                                        
 17 Whalen, Ella              10 LEBY-MA              1:29.28    1:27.75        
              42.05     1:27.75 (45.70)                                        
 18 Driscoll, Sheila          10 York Y-MA                 NT    1:27.85        
              41.35     1:27.85 (46.50)                                        
 19 Gee, Kameryn              10 CC-MA                1:34.14    1:27.98        
              42.28     1:27.98 (45.70)                                        
 20 Kanelopoulos, Cadence     10 WAY-MA               1:33.48    1:28.79        
              41.00     1:28.79 (47.79)                                        
 21 Paterson, Mary             9 LANY-MA              1:28.09    1:28.80        
              41.53     1:28.80 (47.27)                                        
 22 Lucas, Ashton             10 CC-MA                1:35.67    1:29.32        
              42.13     1:29.32 (47.19)                                        
 23 Tritle, Rylie              9 WAY-MA               1:26.50    1:29.43        
              41.33     1:29.43 (48.10)                                        
 24 Stambaugh, Finleigh       10 York Y-MA            1:33.91    1:30.14        
              43.12     1:30.14 (47.02)                                        
 25 Muchler, Jillian           9 GSVY-MA              1:40.52    1:30.31        
              42.98     1:30.31 (47.33)                                        
 26 Foster, Sarah             10 CC-MA                1:34.00    1:31.08        
              41.93     1:31.08 (49.15)                                        
 27 Schanberger, Natalie       9 York Y-MA            1:32.32    1:32.13        
              43.97     1:32.13 (48.16)                                        
 28 Kipp, Mariah              10 LEBY-MA              1:33.35    1:33.65        
 29 Beck, Ava                 10 York Y-MA            1:31.76    1:34.66        
              45.96     1:34.66 (48.70)                                        
 30 Markle, Natalie            9 CC-MA                1:39.10    1:34.77        
              43.71     1:34.77 (51.06)                                        
 31 Johnston, Bryn            10 York Y-MA            1:30.72    1:35.01        
              43.35     1:35.01 (51.66)                                        
 32 Smith, Rosie               9 LANY-MA                   NT    1:37.56        
              46.25     1:37.56 (51.31)                                        
 33 Fang, Kaitlyn              9 CC-MA                     NT    1:38.02        
              46.70     1:38.02 (51.32)                                        
 34 Hosterman, Paige           9 GSVY-MA              1:29.48    1:38.85        
              44.34     1:38.85 (54.51)                                        
 35 Minnier, Maura             9 CC-MA                1:42.53    1:40.17        
              47.39     1:40.17 (52.78)                                        
 36 Patte, Lillian             9 GSVY-MA              1:38.59    1:40.43        
              47.27     1:40.43 (53.16)                                        
 37 Floyd, Ansley              9 HAY-MA                    NT    1:41.85        
              47.11     1:41.85 (54.74)                                        
 38 Palmer, Abigail            9 York Y-MA            2:00.62    1:47.66        
 39 Cortes, Cecilia            9 LANY-MA              1:53.15    1:48.40        
 40 Kautz, Haley              10 LANY-MA              1:57.80    1:52.75        
              51.66   1:52.75 (1:01.09)                                        
 
Event 92  Boys 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: M 59.87   2/24/2013 Zack Gallagher, WSY  -MA                     
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Hidalgo, Jomar             9 LEBY-MA              1:04.67    1:02.48        
              30.62     1:02.48 (31.86)                                        
  2 Kaczmark, Alex            10 CC-MA                1:05.63    1:03.42        
              30.63     1:03.42 (32.79)                                        
  3 Tasker, Amir              10 CC-MA                1:04.63    1:04.21        
              31.04     1:04.21 (33.17)                                        
  4 Hearn, Mitch              10 WSY-MA               1:10.27    1:06.89        
              32.09     1:06.89 (34.80)                                        
  5 White, Ethan              10 CC-MA                1:08.38    1:08.24        
              33.19     1:08.24 (35.05)                                        
  6 Pong, Cristian            10 CC-MA                1:06.91    1:08.57        
              31.66     1:08.57 (36.91)                                        
  7 McGraw, Cullen            10 CC-MA                1:08.43    1:09.51        
              33.62     1:09.51 (35.89)                                        
  8 Phifer, Ray                9 York Y-MA            1:09.92    1:11.24        
              33.34     1:11.24 (37.90)                                        
 
Event 92  Boys 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: M 59.87   2/24/2013 Zack Gallagher, WSY  -MA                     
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Tasker, Amir              10 CC-MA                1:03.88    1:04.63 q      
              31.57     1:04.63 (33.06)                                        
  2 Hidalgo, Jomar             9 LEBY-MA              1:02.79    1:04.67 q      
              30.80     1:04.67 (33.87)                                        
  3 Kaczmark, Alex            10 CC-MA                1:09.90    1:05.63 q      
              31.10     1:05.63 (34.53)                                        
  4 Pong, Cristian            10 CC-MA                1:05.11    1:06.91 q      
              31.38     1:06.91 (35.53)                                        
  5 White, Ethan              10 CC-MA                1:09.05    1:08.38 q      
              32.93     1:08.38 (35.45)                                        
  6 McGraw, Cullen            10 CC-MA                1:12.12    1:08.43 q      
              33.18     1:08.43 (35.25)                                        
  7 Phifer, Ray                9 York Y-MA            1:10.92    1:09.92 q      
              32.79     1:09.92 (37.13)                                        
  8 Hearn, Mitch              10 WSY-MA               1:06.84    1:10.27 q      
              33.61     1:10.27 (36.66)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Shives, Connor            10 HAY-MA               1:07.96    1:10.38        
              34.28     1:10.38 (36.10)                                        
 10 Roe, Ethan                10 NDCY-MA              1:10.57    1:10.81        
              33.81     1:10.81 (37.00)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Cameron, Harold           10 CYAA-ZZ              1:10.94    1:11.00        
              34.75     1:11.00 (36.25)                                        
 12 Covington, Xavier         10 CC-MA                1:10.75    1:11.58        
              33.56     1:11.58 (38.02)                                        
 13 Keefer, Grant              9 WSY-MA               1:09.40    1:11.65        
              34.12     1:11.65 (37.53)                                        
 14 Trowbridge, Colin         10 LANY-MA              1:10.17    1:12.67        
              34.34     1:12.67 (38.33)                                        
 15 Paterson, Henry           10 LANY-MA              1:11.28    1:14.45        
              35.54     1:14.45 (38.91)                                        
 16 Detwiler, Logan            9 WAY-MA               1:12.95    1:14.61        
              35.37     1:14.61 (39.24)                                        
 17 Rosenbach, Liam           10 HAY-MA               1:13.90    1:15.24        
              35.27     1:15.24 (39.97)                                        
 18 Moyer, Malachi            10 GSVY-MA              1:12.32    1:15.57        
              35.08     1:15.57 (40.49)                                        
 19 Flemister, Elkanah        10 York Y-MA            1:12.13    1:15.81        
              36.36     1:15.81 (39.45)                                        
 20 Koslowski, Drew           10 WSY-MA               1:15.31    1:16.65        
              35.45     1:16.65 (41.20)                                        
 21 Shannon, Colin             9 GSVY-MA              1:20.06    1:16.87        
              36.42     1:16.87 (40.45)                                        
 22 Brininger, Clay            9 GSVY-MA              1:17.34    1:17.64        
              36.56     1:17.64 (41.08)                                        
 23 Mikula, Felix              9 LANY-MA              1:14.36    1:19.24        
              36.28     1:19.24 (42.96)                                        
 24 Evans, Colby              10 CC-MA                1:19.01    1:19.79        
              38.71     1:19.79 (41.08)                                        
 25 Zimmerman, Sawyer          9 WAY-MA               1:25.68    1:20.20        
              37.95     1:20.20 (42.25)                                        
 26 Lucas, Johnny              9 York Y-MA            1:29.05    1:20.47        
              38.86     1:20.47 (41.61)                                        
 27 Romyn, AJ                 10 York Y-MA            1:33.86    1:20.48        
              38.83     1:20.48 (41.65)                                        
 27 Harsh, Eli                 9 WAY-MA               1:21.50    1:20.48        
              38.27     1:20.48 (42.21)                                        
 29 McLenegan, Brayden        10 NDCY-MA              1:21.49    1:21.48        
              40.33     1:21.48 (41.15)                                        
 30 Treibley, Briar           10 GSVY-MA              1:28.71    1:22.95        
              41.31     1:22.95 (41.64)                                        
 31 Legaspi, Kaleb             9 LANY-MA              1:20.49    1:23.44        
              36.96     1:23.44 (46.48)                                        
 32 Robinson, Dennis          10 LANY-MA              1:23.18    1:24.40        
              39.18     1:24.40 (45.22)                                        
 33 Roberts, Sam              10 York Y-MA            1:30.73    1:25.62        
              39.66     1:25.62 (45.96)                                        
 34 Reichard, Zane             9 WAY-MA               1:44.65    1:27.10        
              41.87     1:27.10 (45.23)                                        
 35 Marcini, Maxwell          10 York Y-MA            1:42.93    1:29.61        
              41.96     1:29.61 (47.65)                                        
 36 Book, Cameron              9 NDCY-MA              1:31.62    1:29.82        
              44.61     1:29.82 (45.21)                                        
 37 Kilgore, Jamison           9 LANY-MA              1:28.66    1:31.14        
              41.35     1:31.14 (49.79)                                        
 38 Popp, Lucas                9 NDCY-MA              1:34.22    1:32.56        
              43.36     1:32.56 (49.20)                                        
 39 O'Keefe, Ryan             10 York Y-MA            1:38.62    1:33.90        
              43.70     1:33.90 (50.20)                                        
 40 Philp, Alex                9 WAY-MA               1:42.57    1:34.35        
              44.12     1:34.35 (50.23)                                        
 41 Lantz, Anthony            10 LEBY-MA              1:36.54    1:39.33        
              47.98     1:39.33 (51.35)                                        
 42 McIlwaine, Olin            9 GSVY-MA              1:43.77    1:39.49        
              46.57     1:39.49 (52.92)                                        
 43 Reigel, Gabriel            9 GSVY-MA              1:57.01    1:40.78        
              45.80     1:40.78 (54.98)                                        
 44 Stouffer, Owen             9 CC-MA                1:48.66    1:40.80        
              46.81     1:40.80 (53.99)                                        
 45 Nguyen, Keitaro            9 York Y-MA            1:50.97    1:52.98        
              50.32   1:52.98 (1:02.66)                                        
 46 Spiese, Kieran             9 CC-MA                2:14.34    2:12.19        
              59.77   2:12.19 (1:12.42)                                        
 
Event 93  Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        Meet: M 58.83    3/1/2015 Marget Shelly, CC   -MA                      
                59.29  NATS
              1:03.59  JO
              1:11.50  DIST
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Shannon, Kimberly         13 GSVY-MA              1:03.48    1:01.49 JO     
              30.95     1:01.49 (30.54)                                        
  2 Gemma, Ava                14 York Y-MA            1:02.67    1:02.18 JO     
              30.54     1:02.18 (31.64)                                        
  3 Kalmanowicz, Kate         13 York Y-MA            1:05.49    1:04.68 DIST   
              31.72     1:04.68 (32.96)                                        
  4 Freedman, Rebecca         14 WSY-MA               1:07.23    1:05.13 DIST   
              32.10     1:05.13 (33.03)                                        
  5 Peiffer, Tyya             13 WSY-MA               1:05.43    1:05.52 DIST   
              32.65     1:05.52 (32.87)                                        
  6 Strine, Jillian           13 CC-MA                1:06.64    1:05.73 DIST   
              32.37     1:05.73 (33.36)                                        
  7 Gobin, Elizabeth          14 CYAA-ZZ              1:07.74    1:07.44 DIST   
              33.11     1:07.44 (34.33)                                        
  8 Fabian, Carol             14 York Y-MA            1:06.56    1:08.59 DIST   
              33.98     1:08.59 (34.61)                                        
B - Final
  9 Bell, Elizabeth           14 York Y-MA            1:07.75    1:07.30 DIST   
              32.41     1:07.30 (34.89)                                        
 10 Lippert, Catherine        13 CYAA-ZZ              1:12.01    1:10.25 DIST   
 11 Houtz, Emily              14 GSVY-MA              1:12.59    1:10.88 DIST   
              34.13     1:10.88 (36.75)                                        
 12 Rauhauser, Ashley         13 HAY-MA               1:10.17    1:11.16 DIST   
 13 Farmer, Lilly             13 LANY-MA              1:09.91    1:11.43 DIST   
              34.51     1:11.43 (36.92)                                        
 14 Rothermel, Tatum          13 NDCY-MA              1:10.42    1:11.63        
              35.13     1:11.63 (36.50)                                        
 15 Yates, Julia              13 HAY-MA               1:10.21    1:12.71        
              35.98     1:12.71 (36.73)                                        
 16 Grove, Emma               14 CC-MA                1:12.99    1:13.57        
              35.84     1:13.57 (37.73)                                        
 
Event 93  Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        Meet: M 58.83    3/1/2015 Marget Shelly, CC   -MA                      
                59.29  NATS
              1:03.59  JO
              1:11.50  DIST
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Gemma, Ava                14 York Y-MA            1:02.81    1:02.67 qJO    
              30.61     1:02.67 (32.06)                                        
  2 Shannon, Kimberly         13 GSVY-MA              1:01.39    1:03.48 qJO    
              31.51     1:03.48 (31.97)                                        
  3 Peiffer, Tyya             13 WSY-MA               1:05.11    1:05.43 qDIST  
              32.91     1:05.43 (32.52)                                        
  4 Kalmanowicz, Kate         13 York Y-MA            1:04.90    1:05.49 qDIST  
              31.34     1:05.49 (34.15)                                        
  5 Fabian, Carol             14 York Y-MA            1:06.10    1:06.56 qDIST  
              32.56     1:06.56 (34.00)                                        
  6 Strine, Jillian           13 CC-MA                1:05.29    1:06.64 qDIST  
              32.77     1:06.64 (33.87)                                        
  7 Freedman, Rebecca         14 WSY-MA               1:09.17    1:07.23 qDIST  
              33.07     1:07.23 (34.16)                                        
  8 Gobin, Elizabeth          14 CYAA-ZZ              1:07.20    1:07.74 qDIST  
              32.65     1:07.74 (35.09)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Bell, Elizabeth           14 York Y-MA            1:08.12    1:07.75 qDIST  
              32.69     1:07.75 (35.06)                                        
 10 McKim, Paige              14 LEBY-MA              1:08.92    1:08.69 qDIST  
              33.69     1:08.69 (35.00)                                        
 11 Farmer, Lilly             13 LANY-MA              1:09.91    1:09.91 qDIST  
              34.11     1:09.91 (35.80)                                        
 12 Rauhauser, Ashley         13 HAY-MA               1:14.16    1:10.17 qDIST  
 13 Yates, Julia              13 HAY-MA               1:10.35    1:10.21 qDIST  
              34.43     1:10.21 (35.78)                                        
 14 Rothermel, Tatum          13 NDCY-MA              1:10.94    1:10.42 qDIST  
              34.78     1:10.42 (35.64)                                        
 15 Smith, Brie               13 WSY-MA               1:10.18    1:10.88 qDIST  
              33.51     1:10.88 (37.37)                                        
 16 Lippert, Catherine        13 CYAA-ZZ              1:18.51    1:12.01 q      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Houtz, Emily              14 GSVY-MA              1:07.78    1:12.59        
              34.52     1:12.59 (38.07)                                        
 18 Grove, Emma               14 CC-MA                1:14.29    1:12.99        
              35.30     1:12.99 (37.69)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Parrott, Charity          14 WAY-MA               1:13.30    1:13.23        
              35.59     1:13.23 (37.64)                                        
 20 Woodard, Amelia           13 LANY-MA              1:13.75    1:13.66        
              34.99     1:13.66 (38.67)                                        
 21 Evans, Faith              13 WSY-MA               1:13.36    1:14.15        
              36.02     1:14.15 (38.13)                                        
 22 Kough, Audrey             14 CC-MA                1:14.44    1:16.96        
              37.43     1:16.96 (39.53)                                        
 23 Maggio, Brea              13 WSY-MA               1:15.24    1:17.72        
              37.73     1:17.72 (39.99)                                        
 24 Tadajweski, Grace         13 LEBY-MA              1:18.39    1:17.84        
              37.80     1:17.84 (40.04)                                        
 25 Mahrady, Layla            13 WSY-MA               1:19.08    1:19.10        
              37.29     1:19.10 (41.81)                                        
 26 Bonner, Bella             14 WAY-MA               1:16.29    1:19.28        
 27 Schuck, Allison           13 CYAA-ZZ              1:19.13    1:19.47        
              38.38     1:19.47 (41.09)                                        
 28 Balog, Sylvia             13 York Y-MA            1:23.62    1:22.11        
              40.26     1:22.11 (41.85)                                        
 29 Swanson, Emma             13 WAY-MA               1:23.51    1:22.20        
              39.09     1:22.20 (43.11)                                        
 30 Finnigan, Erin            13 York Y-MA            1:23.16    1:25.71        
              41.08     1:25.71 (44.63)                                        
 31 Pfirman, Emily            13 GSVY-MA              1:28.97    1:26.85        
              40.87     1:26.85 (45.98)                                        
 32 Fisher, Lauren            13 WSY-MA               1:28.89    1:29.03        
              41.99     1:29.03 (47.04)                                        
 33 Butterfield, Becky        14 WSY-MA               1:24.20    1:29.10        
              44.15     1:29.10 (44.95)                                        
 34 Martin, Karlie            13 NDCY-MA              1:50.12    1:43.53        
 35 Work, Jamisen             14 CYAA-ZZ                   NT    1:46.84        
 
Event 94  Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        Meet: M 59.01    3/1/2015 Jacob Greenwood, CC   -MA                    
                53.99  NATS
              1:00.39  JO
              1:12.00  DIST
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Guckavan, Gavin           14 WSY-MA               1:00.88      59.36 JO     
              29.08       59.36 (30.28)                                        
  2 Hidalgo, Carlos           13 LEBY-MA                59.08      59.47 JO     
              28.55       59.47 (30.92)                                        
  3 Toth, Cam                 13 HAY-MA               1:01.88    1:00.60 DIST   
              29.18     1:00.60 (31.42)                                        
  4 Chang, Jonathan           13 WSY-MA               1:02.23    1:00.69 DIST   
              29.92     1:00.69 (30.77)                                        
  5 Wade, Jacob               13 York Y-MA              59.72    1:01.63 DIST   
              30.19     1:01.63 (31.44)                                        
  6 Croghan, Nick             13 HAY-MA               1:02.17    1:02.03 DIST   
              30.63     1:02.03 (31.40)                                        
  7 Ferroni, Ethan            13 York Y-MA            1:02.25    1:02.23 DIST   
              30.29     1:02.23 (31.94)                                        
  8 Ventura, Timmy            14 York Y-MA            1:02.62    1:02.47 DIST   
              30.66     1:02.47 (31.81)                                        
B - Final
  9 Shifler, Jacob            14 CC-MA                1:03.12    1:02.36 DIST   
              30.86     1:02.36 (31.50)                                        
 10 Chen, Matthew             14 GSVY-MA              1:02.67    1:02.87 DIST   
              31.27     1:02.87 (31.60)                                        
 11 Malusis, Mitchell         13 GSVY-MA              1:06.06    1:08.70 DIST   
              33.56     1:08.70 (35.14)                                        
 12 Cunningham, Brian         14 WSY-MA               1:10.63    1:10.26 DIST   
              34.05     1:10.26 (36.21)                                        
 13 Burgess, Tyler            13 York Y-MA            1:12.40    1:11.89 DIST   
              35.64     1:11.89 (36.25)                                        
 14 Roettger, Luke            13 LANY-MA              1:14.22    1:14.35        
              36.19     1:14.35 (38.16)                                        
 15 Giesselbach, Danny        13 York Y-MA            1:12.62    1:14.69        
 16 Clarke, Asher             13 York Y-MA            1:15.15    1:15.55        
              36.31     1:15.55 (39.24)                                        
 
Event 94  Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        Meet: M 59.01    3/1/2015 Jacob Greenwood, CC   -MA                    
                53.99  NATS
              1:00.39  JO
              1:12.00  DIST
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Hidalgo, Carlos           13 LEBY-MA                58.01      59.08 qJO    
              28.43       59.08 (30.65)                                        
  2 Wade, Jacob               13 York Y-MA            1:00.47      59.72 qJO    
              29.15       59.72 (30.57)                                        
  3 Guckavan, Gavin           14 WSY-MA                 59.33    1:00.88 qDIST  
              29.92     1:00.88 (30.96)                                        
  4 Jackson, Brady            13 CC-MA                1:02.26    1:01.70 qDIST  
              30.09     1:01.70 (31.61)                                        
  5 Toth, Cam                 13 HAY-MA                 59.87    1:01.88 qDIST  
              30.25     1:01.88 (31.63)                                        
  6 Croghan, Nick             13 HAY-MA               1:03.01    1:02.17 qDIST  
              30.40     1:02.17 (31.77)                                        
  7 Chang, Jonathan           13 WSY-MA               1:02.14    1:02.23 qDIST  
              30.77     1:02.23 (31.46)                                        
  8 Ferroni, Ethan            13 York Y-MA            1:02.33    1:02.25 qDIST  
              30.62     1:02.25 (31.63)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Ventura, Timmy            14 York Y-MA            1:01.92    1:02.62 qDIST  
              30.53     1:02.62 (32.09)                                        
 10 Chen, Matthew             14 GSVY-MA              1:02.98    1:02.67 qDIST  
              30.83     1:02.67 (31.84)                                        
 11 Shifler, Jacob            14 CC-MA                1:07.84    1:03.12 qDIST  
              30.66     1:03.12 (32.46)                                        
 12 Malusis, Mitchell         13 GSVY-MA              1:07.12    1:06.06 qDIST  
              32.53     1:06.06 (33.53)                                        
 13 Cunningham, Brian         14 WSY-MA               1:10.34    1:10.63 qDIST  
              34.71     1:10.63 (35.92)                                        
 14 Cianflone, Mason          13 GSVY-MA              1:10.66    1:12.37 q      
              35.52     1:12.37 (36.85)                                        
 15 Burgess, Tyler            13 York Y-MA            1:12.88    1:12.40 q      
              35.62     1:12.40 (36.78)                                        
 16 Giesselbach, Danny        13 York Y-MA            1:14.49    1:12.62 q      
              35.31     1:12.62 (37.31)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Roettger, Luke            13 LANY-MA              1:14.09    1:14.22        
              36.56     1:14.22 (37.66)                                        
 18 Clarke, Asher             13 York Y-MA            1:11.91    1:15.15        
              36.02     1:15.15 (39.13)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Hollinger, Jackson        13 York Y-MA            1:14.32    1:15.32        
              36.22     1:15.32 (39.10)                                        
 20 McTammany, Robert         13 GSVY-MA              1:16.53    1:16.83        
              38.31     1:16.83 (38.52)                                        
 21 Maggio, Breydon           13 WSY-MA               1:20.33    1:21.13        
              40.14     1:21.13 (40.99)                                        
 22 Houston, Caleb            13 WSY-MA               1:25.29    1:23.15        
 23 Tritle, Connor            13 WAY-MA               1:24.34    1:26.30        
              42.48     1:26.30 (43.82)                                        
 24 Smith, Justin             13 HAY-MA               1:30.47    1:27.47        
              42.76     1:27.47 (44.71)                                        
 25 Burns, Jackson            14 NDCY-MA              1:26.98    1:34.40        
              46.53     1:34.40 (47.87)                                        
 26 Minnich, Bryson           13 NDCY-MA              1:23.20    1:34.82        
 27 Gilbert, Max              14 York Y-MA            1:36.50    1:37.70        
              47.42     1:37.70 (50.28)                                        
 28 Pachucki, Evan            13 GSVY-MA              1:38.57    1:38.10        
              48.61     1:38.10 (49.49)                                        
 
Event 95  Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        Meet: M 30.07   2/24/2019 Ashley Kieffer, NDCY-MA                      
                31.59  JO
                36.40  DIST
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Kieffer, Ashley           12 NDCY-MA                31.24      30.07MJO     
  2 Shen, Alivia              12 GSVY-MA                31.76      31.94 DIST   
  3 Paul, McKenna             12 CYAA-ZZ                32.91      32.90 DIST   
  4 Caltrider, Abby           12 CC-MA                  32.33      32.95 DIST   
  5 Hidalgo, Carla            11 LEBY-MA                31.82      33.29 DIST   
  6 Hasis, Nicole             11 WAY-MA                 33.04      33.68 DIST   
  7 Buhrman, Kay              12 WAY-MA                 33.43      33.70 DIST   
  8 Thrush, Hannah            12 NDCY-MA                34.12      35.08 DIST   
B - Final
  9 Moore, Chloe              11 York Y-MA              34.21      33.34 DIST   
 10 Linsey, Samantha          12 WSY-MA                 34.54      34.36 DIST   
 11 Binkley, Alexis           12 LEBY-MA                34.17      34.43 DIST   
 12 Fives, Kathryn            12 York Y-MA              35.20      34.45 DIST   
 13 Walsh, Aivleen            11 York Y-MA              34.97      34.91 DIST   
 14 Harberson, Sophie         12 LANY-MA                35.18      35.11 DIST   
 15 Giesselbach, Sarah        11 York Y-MA              36.19      35.46 DIST   
 16 Keefer, Morgan            11 WSY-MA                 36.06      36.41        
 
Event 95  Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        Meet: M 30.07   2/24/2019 Ashley Kieffer, NDCY-MA                      
                31.59  JO
                36.40  DIST
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Kieffer, Ashley           12 NDCY-MA                31.71      31.24 qJO    
  2 Shen, Alivia              12 GSVY-MA                31.92      31.76 qDIST  
  3 Hidalgo, Carla            11 LEBY-MA                32.24      31.82 qDIST  
  4 Caltrider, Abby           12 CC-MA                  32.18      32.33 qDIST  
  5 Paul, McKenna             12 CYAA-ZZ                32.08      32.91 qDIST  
  6 Hasis, Nicole             11 WAY-MA                 34.00      33.04 qDIST  
  7 Buhrman, Kay              12 WAY-MA                 33.52      33.43 qDIST  
  8 Thrush, Hannah            12 NDCY-MA                33.88      34.12 qDIST  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Binkley, Alexis           12 LEBY-MA                35.49      34.17 qDIST  
 10 Moore, Chloe              11 York Y-MA              34.01      34.21 qDIST  
 11 Linsey, Samantha          12 WSY-MA                 35.48      34.54 qDIST  
 12 Walsh, Aivleen            11 York Y-MA              34.49      34.97 qDIST  
 13 Harberson, Sophie         12 LANY-MA                34.92      35.18 qDIST  
 14 Stringe, Kendall          12 LANY-MA                33.81      35.20 qDIST  
 14 Fives, Kathryn            12 York Y-MA              37.23      35.20 qDIST  
 16 Keefer, Morgan            11 WSY-MA                 34.89      36.06 qDIST  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Giesselbach, Sarah        11 York Y-MA              37.05      36.19 DIST   
 18 Fegan, Hailey             12 CC-MA                  35.19      36.26 DIST   
-------------------------------------------------------------------------
 19 Beck, Mya                 12 WAY-MA                 35.90      36.46        
 19 Tucker, Alyssa            12 CYAA-ZZ                37.31      36.46        
 21 Roe, Kirra                12 NDCY-MA                35.95      36.55        
 22 Donner, Jillianne         12 GSVY-MA                36.51      36.57        
 23 Bishop, Evanna            11 CYAA-ZZ                38.82      36.70        
 24 Cox, Colby                12 CYAA-ZZ                37.47      36.90        
 25 Williams, Lydia           11 York Y-MA              36.17      37.01        
 26 Zodet, Avery              12 LANY-MA                38.56      37.71        
 27 Mortorf, Jordin           11 NDCY-MA                38.82      37.76        
 28 Yates, Esme               11 HAY-MA                 37.64      37.82        
 29 Plank, Cheyenne           11 LANY-MA                37.65      37.98        
 30 Kile, Victoria            12 HAY-MA                 35.59      38.01        
 31 Shifler, Madelyn          12 CC-MA                  36.58      38.31        
 32 Tobias, Mya               12 NDCY-MA                39.51      38.35        
 33 Evans, Lilly              11 CC-MA                  39.21      38.55        
 34 Miller, Jordan            12 WAY-MA                 38.18      38.71        
 35 Fellon, Elsa              12 GSVY-MA                37.06      39.86        
 36 Evans, Grace              11 WSY-MA                 39.91      40.34        
 37 Lucas, Sophie             12 WAY-MA                 49.54      40.58        
 38 Roettger, Mia             11 LANY-MA                39.04      40.62        
 39 Crum, Lilly               11 NDCY-MA                46.37      40.92        
 40 Snavely, Emma             11 LEBY-MA                41.78      41.55        
 41 Ho, Julia                 12 York Y-MA              42.56      41.65        
 42 Lucas, Ella               11 York Y-MA              40.67      41.82        
 43 Corvino, Ava              11 LANY-MA                41.89      42.59        
 44 Smallwood, Ke'Nyia        11 York Y-MA              43.71      43.61        
 45 Haugh, Ella               11 LEBY-MA                43.96      44.29        
 46 Altman, Leah              11 York Y-MA              47.38      44.75        
 47 Snyder, Kaiulani          12 GSVY-MA                46.35      45.95        
 48 Egner, Emma               11 WSY-MA                 47.36      48.31        
 49 Burgess, Kathryn          11 GSVY-MA                50.49      50.29        
 -- Zehr, Brooke              12 NDCY-MA                   NT         DQ        
      Multiple strokes
 -- Carbaugh, Ashlynn         12 WAY-MA                    NT         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 
Event 96  Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        Meet: M 28.81   2/25/2018 Carlos Hidalgo, FSC-LEBY                     
                31.29  JO
                38.40  DIST
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Gaudion, James            12 WSY-MA                 31.44      30.96 JO     
  2 Filipovits, Sean          11 HAY-MA                 31.09      31.22 JO     
  3 Kline, Daniel             12 LEBY-MA                31.98      31.74 DIST   
  4 Gaudion, Peter            12 WSY-MA                 32.79      32.59 DIST   
  5 Lauterbach, Sidney        11 York Y-MA              32.65      32.85 DIST   
  6 Campbell, Luke            12 LEBY-MA                34.24      33.28 DIST   
  7 Knarr, Trevor             12 York Y-MA              33.86      34.45 DIST   
  8 King, Dalen               11 York Y-MA              34.50      34.67 DIST   
B - Final
  9 Bonner, JB                11 WAY-MA                 34.87      33.64 DIST   
 10 Shoen, Ryan               12 WSY-MA                 37.07      36.22 DIST   
 11 Calder, Philip            12 York Y-MA              37.98      36.77 DIST   
 12 Stoner, Alex              11 HAY-MA                 38.25      37.36 DIST   
 13 Raub, Sam                 12 HAY-MA                 38.29      37.69 DIST   
 14 Easteadt, Nate            12 CYAA-ZZ                38.69      38.27 DIST   
 15 Montgomery, Jacob         12 York Y-MA              38.09      38.48        
 16 Dibiaso, Carson           11 LEBY-MA                37.14      40.59        
 
Event 96  Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        Meet: M 28.81   2/25/2018 Carlos Hidalgo, FSC-LEBY                     
                31.29  JO
                38.40  DIST
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Filipovits, Sean          11 HAY-MA                 32.55      31.09 qJO    
  2 Gaudion, James            12 WSY-MA                 31.00      31.44 qDIST  
  3 Parrott, Neilson          12 WAY-MA                 30.73      31.75 qDIST  
  4 Kline, Daniel             12 LEBY-MA                33.40      31.98 qDIST  
  5 Lauterbach, Sidney        11 York Y-MA              32.50      32.65 qDIST  
  6 Gaudion, Peter            12 WSY-MA                 32.79      32.79 qDIST  
  7 Knarr, Trevor             12 York Y-MA              33.82      33.86 qDIST  
  8 Campbell, Luke            12 LEBY-MA                35.24      34.24 qDIST  
-------------------------------------------------------------------------
  9 King, Dalen               11 York Y-MA              34.34      34.50 qDIST  
 10 Bonner, JB                11 WAY-MA                 34.85      34.87 qDIST  
 11 Blake, Gabe               11 WAY-MA                 35.81      36.28 qDIST  
 12 Shoen, Ryan               12 WSY-MA                 35.40      37.07 qDIST  
 13 Dibiaso, Carson           11 LEBY-MA                40.76      37.14 qDIST  
 14 Young, Colin              12 WAY-MA                 38.58      37.57 qDIST  
 15 Calder, Philip            12 York Y-MA              41.15      37.98 qDIST  
 16 Tadajweski, Edward        11 LEBY-MA                36.19      38.08 qDIST  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Montgomery, Jacob         12 York Y-MA              36.99      38.09 DIST   
 18 Stoner, Alex              11 HAY-MA                 38.40      38.25 DIST   
-------------------------------------------------------------------------
 19 Raub, Sam                 12 HAY-MA                 37.90      38.29 DIST   
 20 Easteadt, Nate            12 CYAA-ZZ                38.16      38.69        
 21 Spiese, Owen              12 CC-MA                  41.54      38.75        
 22 Dibiaso, Dayton           12 LEBY-MA                36.67      38.87        
 23 Douglass, Brody           11 WSY-MA                 38.27      39.21        
 24 Gogoi, Vir                12 GSVY-MA                36.84      39.38        
 25 Gates, Andrew             11 LANY-MA                40.71      41.68        
 26 Book, Collier             11 NDCY-MA                43.18      43.24        
 27 Morgan, Riley             11 WAY-MA                 43.85      43.66        
 28 McCormick, Les            11 GSVY-MA                45.67      46.19        
 
Event 97  Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        Meet: M 34.57   2/26/2017 Julia Havice, York Y                         
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Kalmanowicz, Lauren       10 York Y-MA              38.66      36.47        
  2 Stalfort, Alison           9 York Y-MA              37.60      37.27        
  3 Fetterman, Olivia         10 GSVY-MA                39.43      38.86        
  4 Light, KatyAnne           10 LEBY-MA                37.68      39.42        
  5 Barker, Mady               9 WAY-MA                 40.16      39.92        
  6 Rogers, Sierra             9 NDCY-MA                40.57      39.99        
  7 Popp, Hailey              10 NDCY-MA                39.84      41.01        
  8 Kile, Bella               10 HAY-MA                 39.69      42.34        
 
Event 97  Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        Meet: M 34.57   2/26/2017 Julia Havice, York Y                         
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Stalfort, Alison           9 York Y-MA              37.60      37.60 q      
  2 Light, KatyAnne           10 LEBY-MA                35.67      37.68 q      
  3 Kalmanowicz, Lauren       10 York Y-MA              37.92      38.66 q      
  4 Fetterman, Olivia         10 GSVY-MA                39.39      39.43 q      
  5 Kile, Bella               10 HAY-MA                 38.75      39.69 q      
  6 Popp, Hailey              10 NDCY-MA                41.20      39.84 q      
  7 Barker, Mady               9 WAY-MA                 40.10      40.16 q      
  8 Rogers, Sierra             9 NDCY-MA                38.63      40.57 q      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Griffie, Sunderlyn         9 CYAA-ZZ                42.85      40.77        
 10 Snyder, Roslyn            10 GSVY-MA                40.31      41.31        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Ludwick, Chloe            10 WSY-MA                 42.92      42.67        
 12 Wagner, Grace              9 LANY-MA                43.99      42.77        
 13 Adams, Bronwyn            10 LANY-MA                49.25      42.92        
 14 Zhou, Athena              10 York Y-MA              45.26      43.16        
 15 Golden, Luna               9 CC-MA                  43.54      43.41        
 16 Purkanto, Alexia          10 York Y-MA              45.62      44.04        
 17 Pachucki, Anna            10 GSVY-MA                42.63      44.05        
 18 Ryu, Abby                 10 GSVY-MA                45.53      44.13        
 19 Phillips, Ruth             9 WAY-MA                 42.30      44.69        
 20 Naylor, Ashley            10 York Y-MA              49.35      45.12        
 21 Schanberger, Natalie       9 York Y-MA              43.93      46.14        
 22 Kauffman, Calleigh         9 LANY-MA                47.54      46.56        
 23 Stambaugh, Finleigh       10 York Y-MA              48.48      46.74        
 24 Baumann, Adalyn            9 CYAA-ZZ                44.12      48.44        
 25 Muchler, Jillian           9 GSVY-MA                45.79      48.47        
 26 Minnier, Maura             9 CC-MA                  51.29      48.94        
 27 Beck, Ava                 10 York Y-MA              47.93      49.41        
 28 Hosterman, Paige           9 GSVY-MA                50.78      49.73        
 29 Tritle, Rylie              9 WAY-MA                 49.82      49.77        
 30 Markle, Natalie            9 CC-MA                  48.30      50.66        
 31 Lucas, Ashton             10 CC-MA                  49.26      51.14        
 32 Foster, Sarah             10 CC-MA                  51.03      51.40        
 33 Philippe, Gabrielle       10 York Y-MA              53.47      51.56        
 34 Patte, Lillian             9 GSVY-MA                51.91      51.63        
 35 Gee, Kameryn              10 CC-MA                  57.56      51.87        
 36 Fang, Kaitlyn              9 CC-MA                  49.63      52.50        
 37 Palmer, Abigail            9 York Y-MA              55.76      52.88        
 38 Kipp, Mariah              10 LEBY-MA                49.14      52.97        
 39 Smith, Rosie               9 LANY-MA                49.77      56.12        
 40 Cortes, Cecilia            9 LANY-MA                55.94      56.61        
 41 Kautz, Haley              10 LANY-MA              1:03.47    1:12.28        
 -- Kanelopoulos, Cadence     10 WAY-MA                 50.43         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Clark, Mena                9 NDCY-MA                45.19         DQ        
      Delay initiating turn
 -- Floyd, Ansley              9 HAY-MA                 50.12         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 
Event 98  Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        Meet: M 32.67    3/1/2015 Nick Shelly, CC   -MA                        
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Hidalgo, Jomar             9 LEBY-MA                34.29      33.87        
  2 Trowbridge, Colin         10 LANY-MA                37.75      35.76        
  3 Covington, Xavier         10 CC-MA                  36.49      35.95        
  4 Hearn, Mitch              10 WSY-MA                 37.08      36.22        
  5 Koslowski, Drew           10 WSY-MA                 37.77      36.33        
  6 Phifer, Ray                9 York Y-MA              36.79      37.09        
  7 McGraw, Cullen            10 CC-MA                  36.73      37.24        
  8 Pong, Cristian            10 CC-MA                  36.61      37.40        
 
Event 98  Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        Meet: M 32.67    3/1/2015 Nick Shelly, CC   -MA                        
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Hidalgo, Jomar             9 LEBY-MA                34.16      34.29 q      
  2 Covington, Xavier         10 CC-MA                  35.87      36.49 q      
  3 Pong, Cristian            10 CC-MA                  36.93      36.61 q      
  4 McGraw, Cullen            10 CC-MA                  36.91      36.73 q      
  5 Phifer, Ray                9 York Y-MA              36.58      36.79 q      
  6 Hearn, Mitch              10 WSY-MA                 37.09      37.08 q      
  7 Trowbridge, Colin         10 LANY-MA                35.88      37.75 q      
  8 Koslowski, Drew           10 WSY-MA                 36.85      37.77 q      
-------------------------------------------------------------------------
  9 White, Ethan              10 CC-MA                  36.59      37.88        
 10 Cameron, Harold           10 CYAA-ZZ                37.01      38.29        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Adamek, Griffin           10 CC-MA                  38.53      39.02        
 12 Rosenbach, Liam           10 HAY-MA                 38.52      39.68        
 13 Evans, Colby              10 CC-MA                  40.13      39.99        
 14 Keefer, Grant              9 WSY-MA                 38.29      40.24        
 15 Shives, Connor            10 HAY-MA                 38.87      40.61        
 16 Paterson, Henry           10 LANY-MA                38.60      40.83        
 17 Margevich, Josh           10 LANY-MA                42.18      41.45        
 18 Romyn, AJ                 10 York Y-MA              43.72      41.50        
 19 Treibley, Briar           10 GSVY-MA                42.54      41.67        
 20 Ferroni, Max               9 York Y-MA              41.30      42.22        
 21 Zimmerman, Sawyer          9 WAY-MA                 39.25      42.33        
 22 Moyer, Malachi            10 GSVY-MA                42.77      42.80        
 23 Murray, Cohen             10 WSY-MA                 41.77      42.81        
 24 Lucas, Johnny              9 York Y-MA              40.96      42.83        
 25 McLenegan, Brayden        10 NDCY-MA                43.04      43.27        
 26 Brininger, Clay            9 GSVY-MA                45.95      44.39        
 27 Harsh, Eli                 9 WAY-MA                 45.30      44.51        
 28 Book, Cameron              9 NDCY-MA                43.03      44.63        
 29 Legaspi, Kaleb             9 LANY-MA                45.97      45.88        
 30 Robinson, Dennis          10 LANY-MA                43.48      45.91        
 31 Kilgore, Jamison           9 LANY-MA                46.28      48.82        
 32 Reichard, Zane             9 WAY-MA                 52.33      49.19        
 33 McIlwaine, Olin            9 GSVY-MA                46.41      49.35        
 34 Brymesser, Liam            9 CYAA-ZZ                51.11      49.69        
 35 Popp, Lucas                9 NDCY-MA                48.05      50.16        
 36 Stouffer, Owen             9 CC-MA                  53.32      50.71        
 37 Nguyen, Keitaro            9 York Y-MA              50.17      52.84        
 38 Reigel, Gabriel            9 GSVY-MA                55.29      54.98        
 39 Lantz, Anthony            10 LEBY-MA                54.14      56.81        
 40 Spiese, Kieran             9 CC-MA                1:04.34    1:12.01        
 -- Houtz, Quentin             9 GSVY-MA                45.08         DQ        
      Delay initiating arm pull
 -- Guerch, Omar               9 WSY-MA               1:03.91         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 
Event 99  Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Meet: M 2:26.30   2/28/2016 Abigail Doss, SUNY -MA                     
                2:27.59  NATS
                2:39.69  JO
                2:55.10  DIST
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Powell, Kari              13 CC-MA                2:32.91    2:32.10 JO     
              32.67     1:10.72 (38.05)     1:51.68 (40.96)     2:32.10 (40.42)
  2 Gemma, Ava                14 York Y-MA            2:34.17    2:36.83 JO     
              34.34     1:13.34 (39.00)     1:54.67 (41.33)     2:36.83 (42.16)
  3 Strine, Jillian           13 CC-MA                2:46.75    2:42.75 DIST   
              36.79     1:18.13 (41.34)     2:00.15 (42.02)     2:42.75 (42.60)
  4 Rothermel, Tatum          13 NDCY-MA              2:44.90    2:43.05 DIST   
              37.24     1:19.72 (42.48)     2:02.27 (42.55)     2:43.05 (40.78)
  5 Rydbom, Layne             13 CC-MA                2:44.74    2:47.23 DIST   
              36.49     1:18.97 (42.48)     2:02.81 (43.84)     2:47.23 (44.42)
  6 Grove, Emma               14 CC-MA                2:49.38    2:47.52 DIST   
              37.49     1:21.25 (43.76)     2:04.21 (42.96)     2:47.52 (43.31)
  7 Ludwick, Sadie            13 WSY-MA               2:49.57    2:51.23 DIST   
              37.62     1:21.96 (44.34)     2:07.20 (45.24)     2:51.23 (44.03)
  8 Evans, Faith              13 WSY-MA               2:57.54    2:59.55        
              40.62     1:27.17 (46.55)     2:13.87 (46.70)     2:59.55 (45.68)
B - Final
  9 Janusz, Maddie            14 York Y-MA            3:00.07    2:59.82        
              40.36     1:25.88 (45.52)     2:13.15 (47.27)     2:59.82 (46.67)
 10 Balog, Sylvia             13 York Y-MA            3:12.93    3:08.00        
              42.53     1:29.79 (47.26)     2:18.96 (49.17)     3:08.00 (49.04)
 11 Lantz, Chelsea            13 LEBY-MA              3:12.52    3:09.16        
              42.56     1:31.70 (49.14)     2:21.74 (50.04)     3:09.16 (47.42)
 
Event 99  Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Meet: M 2:26.30   2/28/2016 Abigail Doss, SUNY -MA                     
                2:27.59  NATS
                2:39.69  JO
                2:55.10  DIST
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Powell, Kari              13 CC-MA                2:31.27    2:32.91 qJO    
              32.83     1:11.43 (38.60)     1:51.79 (40.36)     2:32.91 (41.12)
  2 Gemma, Ava                14 York Y-MA            2:34.92    2:34.17 qJO    
              33.69     1:12.59 (38.90)     1:53.57 (40.98)     2:34.17 (40.60)
  3 Rydbom, Layne             13 CC-MA                2:42.00    2:44.74 qDIST  
              36.22     1:17.86 (41.64)     2:01.27 (43.41)     2:44.74 (43.47)
  4 Rothermel, Tatum          13 NDCY-MA              2:42.13    2:44.90 qDIST  
              38.15     1:20.42 (42.27)     2:02.73 (42.31)     2:44.90 (42.17)
  5 Strine, Jillian           13 CC-MA                2:44.03    2:46.75 qDIST  
              36.36     1:18.47 (42.11)     2:02.96 (44.49)     2:46.75 (43.79)
  6 Grove, Emma               14 CC-MA                2:44.89    2:49.38 qDIST  
              37.69     1:20.72 (43.03)     2:05.39 (44.67)     2:49.38 (43.99)
  7 Ludwick, Sadie            13 WSY-MA               2:52.82    2:49.57 qDIST  
              37.38     1:21.07 (43.69)     2:05.35 (44.28)     2:49.57 (44.22)
  8 Evans, Faith              13 WSY-MA               2:57.73    2:57.54 q      
              40.77     1:26.39 (45.62)     2:12.19 (45.80)     2:57.54 (45.35)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Janusz, Maddie            14 York Y-MA            3:00.02    3:00.07 q      
              40.01     1:25.03 (45.02)     2:12.37 (47.34)     3:00.07 (47.70)
 10 Rauhauser, Ashley         13 HAY-MA                    NT    3:09.63 q      
              41.11     1:28.66 (47.55)     2:19.26 (50.60)     3:09.63 (50.37)
 11 Lantz, Chelsea            13 LEBY-MA                   NT    3:12.52 q      
              43.13     1:32.75 (49.62)     2:24.59 (51.84)     3:12.52 (47.93)
 12 Balog, Sylvia             13 York Y-MA            3:20.17    3:12.93 q      
              43.21     1:32.12 (48.91)     2:22.15 (50.03)     3:12.93 (50.78)
 13 Butterfield, Becky        14 WSY-MA               3:22.85    3:19.24 q      
              44.77     1:34.81 (50.04)     2:26.82 (52.01)     3:19.24 (52.42)
 14 Fisher, Lauren            13 WSY-MA               3:22.55    3:22.92 q      
              43.71     1:34.73 (51.02)     2:29.44 (54.71)     3:22.92 (53.48)
 15 Finnigan, Erin            13 York Y-MA                 NT    3:23.36 q      
              45.15     1:37.45 (52.30)     2:31.52 (54.07)     3:23.36 (51.84)
 16 Swanson, Emma             13 WAY-MA                    NT    3:30.40 q      
              45.27     1:38.74 (53.47)     2:34.51 (55.77)     3:30.40 (55.89)
 
Event 100  Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Meet: M 2:18.45   2/25/2018 Logan Smith, FSC-LEBY                      
                2:12.99  NATS
                2:31.69  JO
                2:48.00  DIST
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Croghan, Nick             13 HAY-MA               2:31.21    2:30.62 JO     
              33.98     1:12.54 (38.56)     1:51.97 (39.43)     2:30.62 (38.65)
  2 Ventura, Timmy            14 York Y-MA            2:36.92    2:33.94 DIST   
              34.72     1:13.20 (38.48)     1:53.42 (40.22)     2:33.94 (40.52)
  3 Pacifico, Ben             13 York Y-MA            2:40.35    2:37.93 DIST   
              35.91     1:16.47 (40.56)     1:57.99 (41.52)     2:37.93 (39.94)
  4 Shifler, Jacob            14 CC-MA                2:48.11    2:43.52 DIST   
              35.95     1:17.20 (41.25)     2:00.39 (43.19)     2:43.52 (43.13)
  5 Wright, Tyler             13 York Y-MA            2:48.58    2:46.94 DIST   
              38.80     1:21.61 (42.81)     2:05.18 (43.57)     2:46.94 (41.76)
  6 Giesselbach, Danny        13 York Y-MA            2:51.18    2:49.67        
              38.03     1:20.82 (42.79)     2:06.60 (45.78)     2:49.67 (43.07)
  7 Raub, Peter               14 HAY-MA               2:49.90    2:50.45        
              35.92     1:18.69 (42.77)     2:03.98 (45.29)     2:50.45 (46.47)
  8 Smith, Cole               13 HAY-MA               2:58.67    2:57.07        
              39.98     1:24.79 (44.81)     2:11.18 (46.39)     2:57.07 (45.89)
B - Final
  9 Paterson, Aiden           13 LANY-MA              3:03.41    2:47.74 DIST   
              37.73     1:20.26 (42.53)     2:04.44 (44.18)     2:47.74 (43.30)
 10 Gilbert, Max              14 York Y-MA            3:44.88    3:43.10        
              51.07     1:49.22 (58.15)     2:47.98 (58.76)     3:43.10 (55.12)
 
Event 100  Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Meet: M 2:18.45   2/25/2018 Logan Smith, FSC-LEBY                      
                2:12.99  NATS
                2:31.69  JO
                2:48.00  DIST
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Croghan, Nick             13 HAY-MA               2:34.58    2:31.21 qJO    
              33.41     1:12.89 (39.48)     1:52.54 (39.65)     2:31.21 (38.67)
  2 Ventura, Timmy            14 York Y-MA            2:31.86    2:36.92 qDIST  
              35.69     1:15.28 (39.59)     1:56.18 (40.90)     2:36.92 (40.74)
  3 Pacifico, Ben             13 York Y-MA            2:39.84    2:40.35 qDIST  
              36.79     1:18.06 (41.27)     1:59.43 (41.37)     2:40.35 (40.92)
  4 Decker, Joseph            13 WAY-MA               2:43.95    2:40.97 qDIST  
              35.27     1:16.37 (41.10)     1:59.46 (43.09)     2:40.97 (41.51)
  5 Grega, Alex               13 York Y-MA            2:41.82    2:44.00 qDIST  
              36.76     1:18.29 (41.53)     2:01.47 (43.18)     2:44.00 (42.53)
  6 Shifler, Jacob            14 CC-MA                2:41.30    2:48.11 q      
              36.47     1:19.62 (43.15)     2:04.31 (44.69)     2:48.11 (43.80)
  7 Wright, Tyler             13 York Y-MA            2:54.25    2:48.58 q      
              40.17     1:24.25 (44.08)     2:07.96 (43.71)     2:48.58 (40.62)
  8 Raub, Peter               14 HAY-MA               2:50.34    2:49.90 q      
              36.62     1:19.90 (43.28)     2:06.62 (46.72)     2:49.90 (43.28)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Giesselbach, Danny        13 York Y-MA            3:01.98    2:51.18 q      
                            1:19.98 ( )     2:06.20 (46.22)     2:51.18 (44.98)
 10 Smith, Cole               13 HAY-MA               3:03.04    2:58.67 q      
              39.42     1:24.37 (44.95)     2:11.14 (46.77)     2:58.67 (47.53)
 11 Paterson, Aiden           13 LANY-MA              2:52.81    3:03.41 q      
              37.72     1:20.29 (42.57)     2:02.55 (42.26)   3:03.41 (1:00.86)
 12 Houston, Caleb            13 WSY-MA               3:26.39    3:23.77 q      
              43.55     1:37.36 (53.81)     2:32.99 (55.63)     3:23.77 (50.78)
 13 Gilbert, Max              14 York Y-MA            3:43.82    3:44.88 q      
              53.18     1:50.18 (57.00)     2:48.78 (58.60)     3:44.88 (56.10)
 
Event 101  Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Meet: M 1:09.45   2/25/2018 Kari Powell, CC   -MA                      
                1:17.39  JO
                1:25.00  DIST
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Phifer, Izzy              11 York Y-MA            1:16.35    1:16.87 JO     
              36.64     1:16.87 (40.23)                                        
  2 Chang, Katie              11 WSY-MA               1:19.74    1:19.28 DIST   
              24.99     1:19.28 (54.29)                                        
  3 Keefer, Morgan            11 WSY-MA               1:20.51    1:20.03 DIST   
              38.02     1:20.03 (42.01)                                        
  4 Zoellner, Aubrey          12 NDCY-MA              1:20.81    1:22.04 DIST   
              37.32     1:22.04 (44.72)                                        
  5 Hess, Belle               12 WAY-MA               1:23.41    1:23.75 DIST   
              39.20     1:23.75 (44.55)                                        
  6 Thomas, Tristen           11 York Y-MA            1:24.60    1:23.84 DIST   
              39.11     1:23.84 (44.73)                                        
  7 Fives, Kathryn            12 York Y-MA            1:24.34    1:23.95 DIST   
              40.19     1:23.95 (43.76)                                        
  8 Harberson, Sophie         12 LANY-MA              1:24.76    1:26.30        
              39.87     1:26.30 (46.43)                                        
B - Final
  9 Donner, Jillianne         12 GSVY-MA              1:25.65    1:22.07 DIST   
              38.99     1:22.07 (43.08)                                        
 10 Maggio, Rylee             11 WSY-MA               1:26.19    1:23.47 DIST   
              38.21     1:23.47 (45.26)                                        
 11 Updegrave, Delaney        11 NDCY-MA              1:25.85    1:23.49 DIST   
              39.38     1:23.49 (44.11)                                        
 12 Harsh, Chesley            11 WAY-MA               1:25.32    1:23.84 DIST   
              39.36     1:23.84 (44.48)                                        
 13 Markle, Lauren            11 CC-MA                1:25.05    1:25.42        
              40.47     1:25.42 (44.95)                                        
 14 Cox, Colby                12 CYAA-ZZ              1:26.13    1:26.34        
              40.69     1:26.34 (45.65)                                        
 15 Bortner, Maddie           12 York Y-MA            1:26.85    1:26.98        
              41.27     1:26.98 (45.71)                                        
 16 Giesselbach, Sarah        11 York Y-MA            1:27.07    1:27.92        
              41.17     1:27.92 (46.75)                                        
 
Event 101  Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Meet: M 1:09.45   2/25/2018 Kari Powell, CC   -MA                      
                1:17.39  JO
                1:25.00  DIST
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Phifer, Izzy              11 York Y-MA            1:17.64    1:16.35 qJO    
              36.45     1:16.35 (39.90)                                        
  2 Doutrich, Annika          12 LEBY-MA              1:18.43    1:18.74 qDIST  
              36.83     1:18.74 (41.91)                                        
  3 Chang, Katie              11 WSY-MA               1:20.01    1:19.74 qDIST  
              37.33     1:19.74 (42.41)                                        
  4 Keefer, Morgan            11 WSY-MA               1:22.07    1:20.51 qDIST  
              37.66     1:20.51 (42.85)                                        
  5 Zoellner, Aubrey          12 NDCY-MA              1:22.25    1:20.81 qDIST  
              37.63     1:20.81 (43.18)                                        
  6 Hess, Belle               12 WAY-MA               1:23.46    1:23.41 qDIST  
              38.86     1:23.41 (44.55)                                        
  7 Fives, Kathryn            12 York Y-MA            1:24.16    1:24.34 qDIST  
              40.31     1:24.34 (44.03)                                        
  8 Thomas, Tristen           11 York Y-MA            1:23.20    1:24.60 qDIST  
              38.65     1:24.60 (45.95)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Harberson, Sophie         12 LANY-MA              1:22.29    1:24.76 qDIST  
              38.49     1:24.76 (46.27)                                        
 10 Markle, Lauren            11 CC-MA                1:28.18    1:25.05 q      
              40.54     1:25.05 (44.51)                                        
 11 Harsh, Chesley            11 WAY-MA               1:27.78    1:25.32 q      
              39.90     1:25.32 (45.42)                                        
 12 Donner, Jillianne         12 GSVY-MA              1:25.99    1:25.65 q      
              41.10     1:25.65 (44.55)                                        
 13 Updegrave, Delaney        11 NDCY-MA              1:26.49    1:25.85 q      
              40.12     1:25.85 (45.73)                                        
 14 Cox, Colby                12 CYAA-ZZ              1:28.99    1:26.13 q      
              40.78     1:26.13 (45.35)                                        
 15 Maggio, Rylee             11 WSY-MA               1:29.48    1:26.19 q      
              39.61     1:26.19 (46.58)                                        
 16 Bortner, Maddie           12 York Y-MA            1:22.96    1:26.85 q      
              40.67     1:26.85 (46.18)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Giesselbach, Sarah        11 York Y-MA            1:32.69    1:27.07        
              40.48     1:27.07 (46.59)                                        
 18 Shifler, Madelyn          12 CC-MA                1:29.81    1:28.39        
              41.64     1:28.39 (46.75)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 McCormick, Lea            12 GSVY-MA              1:25.58    1:28.77        
              41.26     1:28.77 (47.51)                                        
 20 Primus, Claudia           11 LANY-MA              1:41.10    1:33.68        
              44.39     1:33.68 (49.29)                                        
 21 Ray, Isabella             11 GSVY-MA              1:34.50    1:35.36        
              43.95     1:35.36 (51.41)                                        
 22 Crum, Lilly               11 NDCY-MA                   NT    1:37.21        
              45.57     1:37.21 (51.64)                                        
 23 Mortorf, Jordin           11 NDCY-MA              2:09.24    1:38.92        
              47.18     1:38.92 (51.74)                                        
 24 Ho, Julia                 12 York Y-MA            1:41.97    1:40.68        
              46.35     1:40.68 (54.33)                                        
 25 Corvino, Ava              11 LANY-MA              1:52.20    1:44.59        
              47.52     1:44.59 (57.07)                                        
 26 Snyder, Kaiulani          12 GSVY-MA              1:44.46    1:46.90        
              50.02     1:46.90 (56.88)                                        
 27 Altman, Leah              11 York Y-MA            2:14.16    1:47.86        
              51.91     1:47.86 (55.95)                                        
 28 Smallwood, Ke'Nyia        11 York Y-MA                 NT    1:50.86        
              53.12     1:50.86 (57.74)                                        
 29 Lucas, Sophie             12 WAY-MA                    NT    1:51.57        
              51.28   1:51.57 (1:00.29)                                        
 30 Stains, Delaney           11 WAY-MA               1:48.03    1:52.90        
              52.17   1:52.90 (1:00.73)                                        
 31 Carbaugh, Ashlynn         12 WAY-MA                    NT    1:53.82        
              54.22     1:53.82 (59.60)                                        
 32 Althouse, Elena           12 WAY-MA               2:09.08    1:59.36        
              56.62   1:59.36 (1:02.74)                                        
 33 Guerch, Kenza             12 WSY-MA                    NT    2:04.34        
              58.86   2:04.34 (1:05.48)                                        
 -- Skoczen, Rachel           12 WAY-MA               1:50.45         DQ        
      Other
              47.84          DQ (56.33)                                        
 
Event 102  Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Meet: M 1:05.96   2/26/2017 Logan Smith, FSC-LEBY                      
                1:18.09  JO
                1:28.00  DIST
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Reichner, Trevor          12 GSVY-MA              1:20.07    1:17.84 JO     
              37.46     1:17.84 (40.38)                                        
  2 Detwiler, Sean            11 WAY-MA               1:19.93    1:20.38 DIST   
              37.46     1:20.38 (42.92)                                        
  3 Lauterbach, Sidney        11 York Y-MA            1:20.73    1:20.44 DIST   
              37.89     1:20.44 (42.55)                                        
  4 Newton, Christian         11 LEBY-MA              1:24.54    1:24.26 DIST   
              39.88     1:24.26 (44.38)                                        
  5 Best, Joey                12 GSVY-MA              1:28.16    1:25.30 DIST   
              40.11     1:25.30 (45.19)                                        
  6 Knarr, Trevor             12 York Y-MA            1:25.57    1:26.14 DIST   
              39.57     1:26.14 (46.57)                                        
  7 King, Dalen               11 York Y-MA            1:27.03    1:26.78 DIST   
              40.59     1:26.78 (46.19)                                        
  8 Campbell, Luke            12 LEBY-MA              1:28.83    1:28.17        
              41.92     1:28.17 (46.25)                                        
B - Final
  9 Raub, James               12 HAY-MA               1:30.47    1:27.64 DIST   
              41.21     1:27.64 (46.43)                                        
 10 Mikula, Max               12 LANY-MA              1:32.82    1:30.96        
              43.57     1:30.96 (47.39)                                        
 11 Detwiler, Guy             12 WAY-MA               1:30.13    1:32.08        
              43.93     1:32.08 (48.15)                                        
 12 Gamber, Ian               11 WSY-MA               1:35.67    1:34.50        
              43.35     1:34.50 (51.15)                                        
 13 Seitz, Joshua             11 York Y-MA            1:35.78    1:35.57        
              45.79     1:35.57 (49.78)                                        
 14 Calder, Philip            12 York Y-MA            1:37.70    1:36.85        
              45.74     1:36.85 (51.11)                                        
 15 Siecker, Josh             11 WAY-MA               1:49.48    1:39.53        
              47.15     1:39.53 (52.38)                                        
 
Event 102  Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Meet: M 1:05.96   2/26/2017 Logan Smith, FSC-LEBY                      
                1:18.09  JO
                1:28.00  DIST
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Detwiler, Sean            11 WAY-MA               1:19.25    1:19.93 qDIST  
              37.33     1:19.93 (42.60)                                        
  2 Reichner, Trevor          12 GSVY-MA              1:21.06    1:20.07 qDIST  
              37.13     1:20.07 (42.94)                                        
  3 Lauterbach, Sidney        11 York Y-MA            1:21.32    1:20.73 qDIST  
              38.03     1:20.73 (42.70)                                        
  4 O'Leary, Michael          12 York Y-MA            1:23.99    1:23.94 qDIST  
              40.68     1:23.94 (43.26)                                        
  5 Newton, Christian         11 LEBY-MA              1:23.30    1:24.54 qDIST  
              39.84     1:24.54 (44.70)                                        
  6 Knarr, Trevor             12 York Y-MA            1:30.21    1:25.57 qDIST  
              39.97     1:25.57 (45.60)                                        
  7 King, Dalen               11 York Y-MA            1:23.21    1:27.03 qDIST  
              41.16     1:27.03 (45.87)                                        
  8 Best, Joey                12 GSVY-MA              1:25.81    1:28.16 q      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Campbell, Luke            12 LEBY-MA              1:42.25    1:28.83 q      
              41.92     1:28.83 (46.91)                                        
 10 Hess, Aiden               11 WAY-MA               1:36.19    1:29.87 q      
              43.05     1:29.87 (46.82)                                        
 11 Detwiler, Guy             12 WAY-MA               1:30.62    1:30.13 q      
              42.56     1:30.13 (47.57)                                        
 12 Raub, James               12 HAY-MA               1:28.72    1:30.47 q      
 13 Mikula, Max               12 LANY-MA              1:33.41    1:32.82 q      
              44.64     1:32.82 (48.18)                                        
 14 Gamber, Ian               11 WSY-MA               1:33.36    1:35.67 q      
              43.72     1:35.67 (51.95)                                        
 15 Seitz, Joshua             11 York Y-MA            1:35.08    1:35.78 q      
              46.40     1:35.78 (49.38)                                        
 16 Calder, Philip            12 York Y-MA            1:47.40    1:37.70 q      
              45.31     1:37.70 (52.39)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Rogovin, Benjamin         11 GSVY-MA              1:31.68    1:38.05        
              45.70     1:38.05 (52.35)                                        
 18 Fassero, Miles            12 GSVY-MA              1:39.02    1:39.12        
              46.10     1:39.12 (53.02)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Book, Collier             11 NDCY-MA              1:45.60    1:43.34        
              47.05     1:43.34 (56.29)                                        
 20 Myers, Gage               11 LANY-MA              1:43.11    1:45.84        
              50.15     1:45.84 (55.69)                                        
 21 Siecker, Josh             11 WAY-MA               1:50.63    1:49.48        
              45.58   1:49.48 (1:03.90)                                        
 22 Morgan, Riley             11 WAY-MA                    NT    1:49.52        
              52.30     1:49.52 (57.22)                                        
 23 Orban, Chase              11 WSY-MA                    NT    2:00.50        
              57.74   2:00.50 (1:02.76)                                        
 24 McCormick, Les            11 GSVY-MA              2:03.14    2:00.65        
              55.94   2:00.65 (1:04.71)                                        
 
Event 103  Girls 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Meet: M 1:21.41    3/2/2014 Madison Ortiz, FSC  -MA                    
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Hopkinson, Emma           10 GSVY-MA              1:32.15    1:31.57        
              42.99     1:31.57 (48.58)                                        
  2 Kalmanowicz, Lauren       10 York Y-MA            1:34.72    1:33.46        
              45.16     1:33.46 (48.30)                                        
  3 Boyer, Laurel             10 GSVY-MA              1:35.11    1:35.62        
              44.88     1:35.62 (50.74)                                        
  4 Light, KatyAnne           10 LEBY-MA              1:38.86    1:37.98        
              46.97     1:37.98 (51.01)                                        
  5 King, Delaney             10 York Y-MA            1:35.31    1:38.23        
              45.19     1:38.23 (53.04)                                        
  6 Barker, Mady               9 WAY-MA               1:43.06    1:41.77        
              48.25     1:41.77 (53.52)                                        
  7 Kipp, Mariah              10 LEBY-MA              1:40.85    1:42.12        
              48.92     1:42.12 (53.20)                                        
  8 Rogers, Sierra             9 NDCY-MA              1:42.28    1:43.29        
              48.15     1:43.29 (55.14)                                        
 
Event 103  Girls 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Meet: M 1:21.41    3/2/2014 Madison Ortiz, FSC  -MA                    
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Hopkinson, Emma           10 GSVY-MA              1:30.38    1:32.15 q      
              42.98     1:32.15 (49.17)                                        
  2 Kalmanowicz, Lauren       10 York Y-MA            1:34.58    1:34.72 q      
              46.10     1:34.72 (48.62)                                        
  3 Boyer, Laurel             10 GSVY-MA              1:36.27    1:35.11 q      
              45.15     1:35.11 (49.96)                                        
  4 King, Delaney             10 York Y-MA            1:43.14    1:35.31 q      
              44.14     1:35.31 (51.17)                                        
  5 Light, KatyAnne           10 LEBY-MA              1:34.21    1:38.86 q      
              47.40     1:38.86 (51.46)                                        
  6 Kipp, Mariah              10 LEBY-MA              1:40.56    1:40.85 q      
              48.33     1:40.85 (52.52)                                        
  7 Rogers, Sierra             9 NDCY-MA              1:40.93    1:42.28 q      
              44.51     1:42.28 (57.77)                                        
  8 Barker, Mady               9 WAY-MA               1:41.57    1:43.06 q      
              49.75     1:43.06 (53.31)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Snyder, Roslyn            10 GSVY-MA              1:39.19    1:43.27        
              49.06     1:43.27 (54.21)                                        
 10 Johnston, Bryn            10 York Y-MA            1:41.63    1:43.49        
              49.46     1:43.49 (54.03)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Zhou, Athena              10 York Y-MA            1:51.45    1:43.93        
              50.01     1:43.93 (53.92)                                        
 12 Adams, Bronwyn            10 LANY-MA                   NT    1:44.77        
              49.33     1:44.77 (55.44)                                        
 13 Ludwick, Chloe            10 WSY-MA               1:44.03    1:46.97        
              50.45     1:46.97 (56.52)                                        
 14 Lucas, Ashton             10 CC-MA                     NT    1:50.10        
              51.70     1:50.10 (58.40)                                        
 15 Paterson, Mary             9 LANY-MA              1:54.09    1:50.28        
              53.11     1:50.28 (57.17)                                        
 16 Whalen, Ella              10 LEBY-MA              1:59.29    1:50.40        
              51.75     1:50.40 (58.65)                                        
 17 Naylor, Ashley            10 York Y-MA            1:51.56    1:51.11        
              52.54     1:51.11 (58.57)                                        
 18 Philippe, Gabrielle       10 York Y-MA            2:05.53    1:51.61        
              51.12   1:51.61 (1:00.49)                                        
 19 Driscoll, Sheila          10 York Y-MA                 NT    2:00.01        
              57.59   2:00.01 (1:02.42)                                        
 20 Patte, Lillian             9 GSVY-MA                   NT    2:27.98        
            1:09.46   2:27.98 (1:18.52)                                        
 
Event 104  Boys 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Meet: M 1:22.49   2/24/2013 Kyle Farrow, WSY  -MA                      
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Kaczmark, Alex            10 CC-MA                1:29.76    1:24.25        
              39.70     1:24.25 (44.55)                                        
  2 Roe, Ethan                10 NDCY-MA              1:25.89    1:24.39        
              39.89     1:24.39 (44.50)                                        
  3 Cameron, Harold           10 CYAA-ZZ              1:34.31    1:27.70        
              42.49     1:27.70 (45.21)                                        
  4 Maschmeyer, Cooper        10 CYAA-ZZ              1:34.26    1:31.32        
              41.24     1:31.32 (50.08)                                        
  5 Keefer, Grant              9 WSY-MA               1:35.70    1:35.23        
              43.73     1:35.23 (51.50)                                        
  6 Flemister, Elkanah        10 York Y-MA            1:40.05    1:35.77        
              46.15     1:35.77 (49.62)                                        
  7 Covington, Xavier         10 CC-MA                1:39.23    1:38.61        
              45.28     1:38.61 (53.33)                                        
  8 Phifer, Ray                9 York Y-MA            1:38.59    1:38.83        
              46.42     1:38.83 (52.41)                                        
 
Event 104  Boys 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Meet: M 1:22.49   2/24/2013 Kyle Farrow, WSY  -MA                      
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Roe, Ethan                10 NDCY-MA              1:27.73    1:25.89 q      
              40.16     1:25.89 (45.73)                                        
  2 Kaczmark, Alex            10 CC-MA                1:32.60    1:29.76 q      
              41.47     1:29.76 (48.29)                                        
  3 Maschmeyer, Cooper        10 CYAA-ZZ                   NT    1:34.26 q      
              43.86     1:34.26 (50.40)                                        
  4 Cameron, Harold           10 CYAA-ZZ              1:33.76    1:34.31 q      
              45.22     1:34.31 (49.09)                                        
  5 Keefer, Grant              9 WSY-MA               1:36.99    1:35.70 q      
              45.53     1:35.70 (50.17)                                        
  6 Phifer, Ray                9 York Y-MA            1:34.28    1:38.59 q      
              44.94     1:38.59 (53.65)                                        
  7 Covington, Xavier         10 CC-MA                1:38.79    1:39.23 q      
              46.66     1:39.23 (52.57)                                        
  8 Flemister, Elkanah        10 York Y-MA            1:37.03    1:40.05 q      
              48.63     1:40.05 (51.42)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Houtz, Quentin             9 GSVY-MA              1:38.74    1:40.29        
              47.42     1:40.29 (52.87)                                        
 10 Detwiler, Logan            9 WAY-MA               1:41.72    1:40.58        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Mikula, Felix              9 LANY-MA              1:43.96    1:43.86        
              47.04     1:43.86 (56.82)                                        
 12 Harsh, Eli                 9 WAY-MA               1:42.12    1:44.02        
              49.33     1:44.02 (54.69)                                        
 13 Moyer, Malachi            10 GSVY-MA              1:45.45    1:47.81        
              48.65     1:47.81 (59.16)                                        
 14 Marcini, Maxwell          10 York Y-MA            1:50.28    1:49.04        
              51.02     1:49.04 (58.02)                                        
 15 O'Keefe, Ryan             10 York Y-MA            2:06.67    1:51.83        
              52.80     1:51.83 (59.03)                                        
 16 Brininger, Clay            9 GSVY-MA                   NT    1:52.48        
              52.32   1:52.48 (1:00.16)                                        
 17 Book, Cameron              9 NDCY-MA                   NT    1:53.74        
              54.79     1:53.74 (58.95)                                        
 18 Kilgore, Jamison           9 LANY-MA                   NT    1:54.93        
              52.09   1:54.93 (1:02.84)                                        
 19 Brown, Conrad              9 NDCY-MA              1:55.30    1:57.84        
              55.80   1:57.84 (1:02.04)                                        
 20 McLenegan, Brayden        10 NDCY-MA              1:59.35    1:58.57        
              54.71   1:58.57 (1:03.86)                                        
 21 Foremsky, Michael         10 York Y-MA                 NT    2:05.36        
              59.64   2:05.36 (1:05.72)                                        
 -- Brymesser, Liam            9 CYAA-ZZ                   NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
            1:05.55        DQ (1:09.39)                                        
 
Event 105  Girls 9-14 400 Yard IM
===============================================================================
        Meet: M 4:34.30   2/28/2016 Abigail Doss, SUNY -MA                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shannon, Kimberly         13 GSVY-MA              4:50.79    4:50.43        
              31.25     1:06.67 (35.42)     1:43.79 (37.12)     2:20.35 (36.56)
        3:01.67 (41.32)     3:44.64 (42.97)     4:18.05 (33.41)     4:50.43 (32.38)
  2 Calder, Ella              14 York Y-MA            5:18.37    5:20.11        
              32.63     1:11.05 (38.42)     1:50.87 (39.82)     2:29.85 (38.98)
        3:18.56 (48.71)     4:07.38 (48.82)     4:44.44 (37.06)     5:20.11 (35.67)
  3 Folcomer, Tiffany         11 York Y-MA                 NT    5:29.18        
              36.69     1:19.60 (42.91)     1:54.92 (35.32)   3:29.28 (1:34.36)
                                4:17.51 ( )     4:54.43 (36.92)     5:29.18 (34.75)
  4 Navarro, Isabella         12 York Y-MA            5:29.29    5:36.61        
              34.70     1:14.27 (39.57)     1:58.32 (44.05)     2:42.48 (44.16)
        3:31.38 (48.90)     4:21.78 (50.40)     4:59.82 (38.04)     5:36.61 (36.79)
  5 Huber, Jenna              14 LANY-MA              5:57.10    5:41.67        
              37.03     1:22.71 (45.68)     2:05.72 (43.01)     2:49.23 (43.51)
        3:37.41 (48.18)     4:27.41 (50.00)     5:05.57 (38.16)     5:41.67 (36.10)
  6 Howard, Lily              14 LANY-MA                   NT    5:59.12        
              37.78     1:24.66 (46.88)     1:54.92 (30.26)     2:10.92 (16.00)
      3:46.99 (1:36.07)     4:38.31 (51.32)     5:19.51 (41.20)     5:59.12 (39.61)
  7 Plank, Cheyenne           11 LANY-MA              6:24.95    6:08.19        
              41.52     1:29.47 (47.95)     2:15.03 (45.56)     2:59.55 (44.52)
        3:51.84 (52.29)     4:44.91 (53.07)     5:27.30 (42.39)     6:08.19 (40.89)
 -- Weichseldorfer, Sarah     13 York Y-MA                 NT         DQ        
      Delay initiating turn - back
                                                1:54.92 ( )   3:29.96 (1:35.04)
                                4:20.79 ( )     4:56.18 (35.39)          DQ (34.16)
 
Event 106  Boys 9-14 400 Yard IM
===============================================================================
        Meet: M 4:35.94   2/25/2018 Ethan Welker, CC   -MA                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chen, Matthew             14 GSVY-MA              4:46.98    4:48.34        
              27.87     1:00.91 (33.04)     1:39.13 (38.22)     2:16.51 (37.38)
        2:59.57 (43.06)     3:43.13 (43.56)     4:17.08 (33.95)     4:48.34 (31.26)
  2 Geray, Brandon            14 WSY-MA               5:00.92    4:51.98        
              30.56     1:06.17 (35.61)     1:43.81 (37.64)     2:20.37 (36.56)
        3:04.00 (43.63)     3:47.80 (43.80)     4:20.66 (32.86)     4:51.98 (31.32)
  3 Ferroni, Ethan            13 York Y-MA            5:04.32    4:57.49        
              31.29     1:07.79 (36.50)     1:45.57 (37.78)     2:22.15 (36.58)
        3:06.79 (44.64)     3:50.63 (43.84)     4:24.24 (33.61)     4:57.49 (33.25)
  4 Driscoll, Moseley         14 York Y-MA            5:18.99    5:08.66        
              33.14     1:13.30 (40.16)     1:53.44 (40.14)     2:33.46 (40.02)
        3:17.37 (43.91)     4:00.75 (43.38)     4:36.04 (35.29)     5:08.66 (32.62)
  5 Olson, Trevor             11 LANY-MA                   NT    5:46.63        
              39.92     1:24.84 (44.92)     2:08.80 (43.96)     2:51.60 (42.80)
        3:43.07 (51.47)     4:32.46 (49.39)     5:09.64 (37.18)     5:46.63 (36.99)
 -- Cunningham, Brian         14 WSY-MA               5:31.77         DQ        
      Non-simultaneous touch - breast
              33.59     1:14.94 (41.35)     1:57.70 (42.76)     2:39.38 (41.68)
        3:27.64 (48.26)     4:17.57 (49.93)     4:55.78 (38.21)          DQ (38.86)
 
Event 107  Girls 15-18 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        Meet: M 1:40.93   2/26/2017 York YMCA Swimming, York                   
                1:39.69  NATS
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 York YMCA Swimming-MA  'A'                        1:40.93    1:41.88        
     1) Merrifield, Morgan 17           2) Welker, Sydney 15              
     3) Laux, Laura 15                  4) Butera, Bella 15               
              25.01       50.66 (25.65)     1:16.02 (25.36)     1:41.88 (25.86)
  2 Greater Susquehanna Valley YMC-MA  'A'            1:46.15    1:44.53        
     1) Tomko, Zoe 15                   2) Hepner, Jewels 15              
     3) Ross, Elizabeth 17              4) Houtz, Sydney 17               
              26.86       53.11 (26.25)     1:19.74 (26.63)     1:44.53 (24.79)
  3 Northern Dauphin County YMCA-MA  'A'              1:48.52    1:49.00        
     1) Sponsler, Teah 15               2) Thrush, MaKenna 15             
     3) Heck, Paige 15                  4) Updegrave, Sydney 15           
              28.23       56.10 (27.87)     1:22.75 (26.65)     1:49.00 (26.25)
  4 Lancaster Family YMCA Lightnin-MA  'A'            1:56.89    1:59.41        
     1) Vitko, Sophia 15                2) Shumaker, Olivia 15            
     3) Zodet, Autumn 16                4) Eckman, Zoe 16                 
              29.24       58.62 (29.38)     1:29.73 (31.11)     1:59.41 (29.68)
  5 Waynesboro Area YMCA-MA  'A'                      1:57.05    1:59.63        
     1) Baumgardner, Jules 17           2) Amsler, Maya 15                
     3) Parrott, Patience 16            4) Kinton, Maddie 15              
              30.49     1:02.07 (31.58)     1:33.00 (30.93)     1:59.63 (26.63)
 
Event 108  Boys 15-18 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        Meet: M 1:30.55    3/2/2014 Sunbury Branch YMCA, SUNY                  
                         J Malafronte, A Shapiro, M Sumfest, M Zappe       
                1:29.49  NATS
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 York YMCA Swimming-MA  'A'                        1:30.82    1:37.44        
     1) Bingaman, Jasen 15              2) Schwalm, Gannon 15             
     3) Russell, Tanner 17              4) Ventura, Stephen 18            
              24.97       49.16 (24.19)     1:13.71 (24.55)     1:37.44 (23.73)
 
Event 109  Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        Meet: M 1:05.40   2/24/2013 WSY Swimming, WSY                          
                         L Chang, M Fickett, P Staretz, Z Gallagher        
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 York YMCA Swimming-MA  'A'                        1:05.67    1:08.96        
     1) Navari, Ella 8                  2) Pauley, Journey 8              
     3) Ulmer, Lauren 8                 4) Clark, Zhoie 8                 
              35.84     1:08.96 (33.12)                                        
  2 Carlisle Family YMCA-ZZ  'A'                      1:15.84    1:15.24        
     1) Griffie, Saylor 7               2) Donely, Ella 8                 
     3) Heberlig, Aspen 8               4) Bono, Sophia 8                 
              38.05     1:15.24 (37.19)                                        
  3 Greater Susquehanna Valley YMC-MA  'A'            1:10.82    1:15.96        
     1) Boyer, Adelyn 7                 2) Kovaschetz, Sawyer 7           
     3) Bowman, Stella 7                4) Roseman, Paige 8               
              37.89     1:15.96 (38.07)                                        
  4 Greater Susquehanna Valley YMC-MA  'B'            1:16.43    1:16.88        
     1) Kolak, Addalyn 7                2) Ryu, Rachel 8                  
     3) Reid, Danika 8                  4) Shannon, Morgan 7              
              40.42     1:16.88 (36.46)                                        
  5 Carlisle Family YMCA-ZZ  'B'                      1:27.76    1:23.54        
     1) Bertrand, Emily 8               2) Rice, Charlotte 8              
     3) Kauffman, Margaret 8            4) Schuck, Brigid 8               
              40.23     1:23.54 (43.31)                                        
  6 Chambersburg Chargers-MA  'A'                     1:16.25    1:23.90        
     1) Keller, Audrey 8                2) Hoffman, Calla 8               
     3) Keller, Olivia 8                4) Fegan, Lexee 8                 
              37.94     1:23.90 (45.96)                                        
  7 Waynesboro Area YMCA-MA  'A'                      1:26.61    1:29.69        
     1) Bartholow, Maddi 7              2) Kershner, Isabella 7           
     3) Stains, Reagan 6                4) Detwiler, Alyssa 7             
              43.64     1:29.69 (46.05)                                        
  8 Chambersburg Chargers-MA  'B'                     1:35.95    1:33.33        
     1) Himelfarb, Madeline 6           2) Jones, Mya 8                   
     3) Keller, Sophie 6                4) White, Savannah 8              
              34.74     1:33.33 (58.59)                                        
  9 Greater Susquehanna Valley YMC-MA  'C'            1:41.62    1:47.51        
     1) Clark, Isabel 7                 2) Smith, Natalie 6               
     3) Bowers, Gwen 8                  4) Reid, Alyana 7                 
              58.77     1:47.51 (48.74)                                        
 10 Chambersburg Chargers-MA  'C'                     2:14.74    2:14.01        
     1) Spiese, Mairead 5               2) Fang, Hanna 7                  
     3) Golden, Addison 6               4) Hayes, Ellery 6                
              54.39   2:14.01 (1:19.62)                                        
 -- Lancaster Family YMCA Lightnin-MA  'A'            1:13.25         DQ        
      Early take-off swimmer #3
     1) Staszak, Lilly 8                2) Legaspi, Keira 7               
     3) Mayer, Avery 8                  4) Ernst, Jenna 8                 
              37.62          DQ (36.87)                                        
 
Event 110  Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        Meet: M 1:04.40   2/26/2017 Chambersburg Chargers, CC                  
                         C Pong, A Tasker, E White, B Todd                 
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lebanon YMCA Swimming-MA  'A'                     1:10.36    1:14.58        
     1) Kramer, Ian 7                   2) Lantz, Ryan 8                  
     3) Harting, Lincoln 8              4) Kupper, Kole 8                 
              41.85     1:14.58 (32.73)                                        
  2 Greater Susquehanna Valley YMC-MA  'A'            1:14.94    1:19.46        
     1) Moyer, Chance 7                 2) Gogoi, Kavi 8                  
     3) DePhillips, Ryan 8              4) Treas, Connor 8                
              39.79     1:19.46 (39.67)                                        
  3 Lancaster Family YMCA Lightnin-MA  'A'            1:15.65    1:20.01        
     1) Corvino, Mason 8                2) Hayes, Cooper 8                
     3) Valle, Jude 8                   4) Harberson, Max 8               
  4 York YMCA Swimming-MA  'A'                          28.48    1:20.80        
     1) Thomas, Tayvon 8                2) Navari, Josh 6                 
     3) Romyn, Brady 7                  4) Schuppert, Tyler 7             
  5 Greater Susquehanna Valley YMC-MA  'B'            1:47.61    2:05.28        
     1) Fetterman, Chase 7              2) McIlwaine, Tate 7              
     3) Treas, Caleb 5                  4) Bolton, Jack 7                 
              55.79   2:05.28 (1:09.49)                                        
 
Event 111  Girls 15-18 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: M 1:54.66    3/2/2014 Adriana Grabski, SUNY                      
                1:55.69  NATS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Laux, Laura               15 York Y-MA            2:01.36    2:01.32        
              28.73       59.56 (30.83)     1:30.23 (30.67)     2:01.32 (31.09)
  2 Merrifield, Morgan        17 York Y-MA            1:57.00    2:02.95        
              27.71       58.56 (30.85)     1:30.01 (31.45)     2:02.95 (32.94)
  3 Laux, Claire              18 York Y-MA            2:03.17    2:03.96        
              28.77     1:00.11 (31.34)     1:32.12 (32.01)     2:03.96 (31.84)
  4 Klinedinst, Molly         15 York Y-MA            2:06.54    2:04.89        
              29.43     1:00.78 (31.35)     1:33.07 (32.29)     2:04.89 (31.82)
  5 Heck, Paige               15 NDCY-MA              2:09.18    2:07.30        
              29.94     1:01.84 (31.90)     1:34.83 (32.99)     2:07.30 (32.47)
  6 Hepner, Jewels            15 GSVY-MA              2:06.85    2:08.76        
              29.03     1:00.93 (31.90)     1:34.81 (33.88)     2:08.76 (33.95)
  7 Strayer, Catie            15 York Y-MA            2:04.66    2:11.78        
              29.98     1:03.02 (33.04)     1:37.66 (34.64)     2:11.78 (34.12)
  8 Moyer, Joella             15 LEBY-MA              2:14.36    2:13.06        
              29.69     1:02.70 (33.01)     1:38.36 (35.66)     2:13.06 (34.70)
  9 Stroble, Emily            15 CC-MA                2:16.92    2:13.79        
              30.96     1:04.22 (33.26)     1:39.08 (34.86)     2:13.79 (34.71)
 10 Vitko, Sophia             15 LANY-MA              2:14.40    2:13.97        
              31.50     1:05.53 (34.03)     1:40.52 (34.99)     2:13.97 (33.45)
 11 Thrush, MaKenna           15 NDCY-MA              2:13.36    2:14.35        
              29.95     1:03.19 (33.24)     1:39.30 (36.11)     2:14.35 (35.05)
 12 Toney, Cara               15 CC-MA                2:10.10    2:15.09        
              31.72     1:06.48 (34.76)     1:41.29 (34.81)     2:15.09 (33.80)
 13 Bildheiser, Mackenzie     16 LEBY-MA              2:15.72    2:17.01        
              30.64     1:05.13 (34.49)     1:41.29 (36.16)     2:17.01 (35.72)
 14 Wolfe, Maddie             16 CYAA-ZZ              2:19.70    2:17.05        
              30.59     1:04.40 (33.81)     1:40.51 (36.11)     2:17.05 (36.54)
 15 Eckman, Zoe               16 LANY-MA              2:16.96    2:17.96        
              31.95     1:06.92 (34.97)     1:43.02 (36.10)     2:17.96 (34.94)
 16 Kratz, Breanna            17 CC-MA                2:14.77    2:20.63        
              31.59     1:07.16 (35.57)     1:44.17 (37.01)     2:20.63 (36.46)
 17 Thomas, Emily             16 York Y-MA            2:28.07    2:26.87        
              32.93     1:10.42 (37.49)     1:49.36 (38.94)     2:26.87 (37.51)
 18 Amsler, Maya              15 WAY-MA               2:34.46    2:43.15        
              35.37     1:15.77 (40.40)   2:43.15 (1:27.38)                    
 
Event 112  Boys 15-18 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: M 1:47.53    3/1/2015 Devon Chenot, CYAA -MA                     
                1:45.39  NATS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Oren, David               16 WSY-MA               1:52.77    1:54.09        
              25.83       54.04 (28.21)     1:23.59 (29.55)     1:54.09 (30.50)
  2 Kline, Nathan             15 LEBY-MA              2:55.35    1:57.12        
              26.61       56.30 (29.69)     1:26.84 (30.54)     1:57.12 (30.28)
  3 Russell, Tanner           17 York Y-MA            1:57.59    1:57.20        
              26.32       55.61 (29.29)     1:26.18 (30.57)     1:57.20 (31.02)
  4 Jackson, Andrew           15 CC-MA                2:00.21    1:58.96        
              26.56       56.64 (30.08)     1:27.98 (31.34)     1:58.96 (30.98)
  5 Bingaman, Jasen           15 York Y-MA            2:00.87    2:01.56        
              27.54       57.78 (30.24)     1:29.61 (31.83)     2:01.56 (31.95)
  6 Raub, Jack                15 HAY-MA               1:59.86    2:05.15        
              27.18       58.44 (31.26)     1:31.56 (33.12)     2:05.15 (33.59)
  7 Zimmerman, Andrew         16 LANY-MA              2:06.69    2:05.65        
              28.42     1:00.66 (32.24)     1:34.28 (33.62)     2:05.65 (31.37)
  8 West, Ryan                15 HAY-MA               2:05.70    2:06.90        
              28.19       59.81 (31.62)     1:33.45 (33.64)     2:06.90 (33.45)
  9 Spiese, Sam               15 CC-MA                2:11.72    2:17.61        
              29.54     1:04.55 (35.01)     1:40.93 (36.38)     2:17.61 (36.68)
 10 Bond, Ciejay              15 York Y-MA            2:23.99    2:18.43        
              32.65   2:18.43 (1:45.78)                                        
 
Event 113  Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: M 1:13.24   2/24/2013 Lauren Chang, WSY  -MA                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Navari, Ella               8 York Y-MA            1:15.38    1:12.14M       
              33.79     1:12.14 (38.35)                                        
  2 Clark, Zhoie               8 York Y-MA            1:19.97    1:17.35        
              34.68     1:17.35 (42.67)                                        
  3 Rosenbach, Bryn            8 HAY-MA               1:16.89    1:20.60        
              35.93     1:20.60 (44.67)                                        
  4 Evans, Summer              8 WSY-MA               1:20.81    1:25.62        
              39.20     1:25.62 (46.42)                                        
  5 Roseman, Paige             8 GSVY-MA              1:52.09    1:26.22        
              39.55     1:26.22 (46.67)                                        
  6 Staszak, Lilly             8 LANY-MA              1:30.19    1:26.69        
              38.95     1:26.69 (47.74)                                        
  7 Gallimore, Amber           8 York Y-MA                 NT    1:29.44        
              41.44     1:29.44 (48.00)                                        
  8 Keller, Audrey             8 CC-MA                1:42.06    1:31.52        
              42.05     1:31.52 (49.47)                                        
  9 Shannon, Morgan            7 GSVY-MA              1:32.73    1:33.80        
              42.90     1:33.80 (50.90)                                        
 10 Boyer, Adelyn              7 GSVY-MA              1:37.10    1:34.18        
 11 Kovaschetz, Sawyer         7 GSVY-MA              1:35.04    1:35.53        
              44.12     1:35.53 (51.41)                                        
 12 Detwiler, Alyssa           7 WAY-MA               1:51.82    1:50.20        
              51.11     1:50.20 (59.09)                                        
 
Event 114  Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: M 1:10.84   2/24/2013 Nick Shelly, CC-MA                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kupper, Kole               8 LEBY-MA              1:24.71    1:20.46        
              38.11     1:20.46 (42.35)                                        
  1 Thomas, Tayvon             8 York Y-MA            1:19.71    1:20.46        
              38.01     1:20.46 (42.45)                                        
  3 Harting, Lincoln           8 LEBY-MA              1:24.13    1:21.75        
  4 Gaudion, Henry             8 WSY-MA               1:24.59    1:24.83        
              38.86     1:24.83 (45.97)                                        
  5 Moyer, Chance              7 GSVY-MA              1:36.56    1:31.67        
              40.45     1:31.67 (51.22)                                        
  6 Corvino, Mason             8 LANY-MA                   NT    1:41.98        
              48.86     1:41.98 (53.12)                                        
  7 Schuppert, Tyler           7 York Y-MA            1:36.66    1:44.39        
              46.62     1:44.39 (57.77)                                        
  8 Boyer, Brett               6 CC-MA                     NT    1:57.58        
  9 Romyn, Brady               7 York Y-MA            2:39.61    1:58.47        
              53.65   1:58.47 (1:04.82)                                        
 
Event 115  Girls 15-18 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        Meet: M 58.43   2/26/2017 Marisa Gingerich, York Y                     
                58.79  NATS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Welker, Sydney            15 York Y-MA            1:00.70    1:01.00        
              28.48     1:01.00 (32.52)                                        
  2 Josey, Alana              16 York Y-MA            1:00.75    1:01.04        
              28.47     1:01.04 (32.57)                                        
  3 Laux, Laura               15 York Y-MA            1:02.16    1:04.29        
              30.39     1:04.29 (33.90)                                        
  4 Merrifield, Morgan        17 York Y-MA            1:00.11    1:05.04        
              29.39     1:05.04 (35.65)                                        
  5 Ross, Elizabeth           17 GSVY-MA              1:01.88    1:05.24        
              30.65     1:05.24 (34.59)                                        
  6 Strayer, Catie            15 York Y-MA            1:02.85    1:06.38        
              30.98     1:06.38 (35.40)                                        
  7 Shumaker, Olivia          15 LANY-MA              1:07.78    1:06.98        
              31.34     1:06.98 (35.64)                                        
  8 Toney, Cara               15 CC-MA                1:07.40    1:06.99        
              31.63     1:06.99 (35.36)                                        
  9 Froman, Emily             15 York Y-MA            1:09.40    1:07.39        
              31.89     1:07.39 (35.50)                                        
 10 Richards, Kristy          16 WSY-MA               1:09.45    1:08.90        
              31.17     1:08.90 (37.73)                                        
 11 Kinton, Maddie            15 WAY-MA               1:03.70    1:09.47        
              31.31     1:09.47 (38.16)                                        
 12 Sponsler, Teah            15 NDCY-MA              1:06.70    1:10.09        
              32.86     1:10.09 (37.23)                                        
 13 Stroble, Emily            15 CC-MA                1:10.51    1:10.52        
              32.74     1:10.52 (37.78)                                        
 14 Haugh, Kennedy            16 LEBY-MA              1:12.27    1:10.64        
              31.60     1:10.64 (39.04)                                        
 15 Moyer, Joella             15 LEBY-MA              1:11.71    1:11.39        
              32.62     1:11.39 (38.77)                                        
 16 Kratz, Breanna            17 CC-MA                1:05.20    1:12.22        
              33.23     1:12.22 (38.99)                                        
 17 Thrush, MaKenna           15 NDCY-MA              1:11.97    1:12.92        
              33.84     1:12.92 (39.08)                                        
 18 Wylam, Emma               16 WSY-MA               1:10.91    1:13.57        
              33.38     1:13.57 (40.19)                                        
 19 Zodet, Autumn             16 LANY-MA              1:17.40    1:14.55        
              34.69     1:14.55 (39.86)                                        
 20 Baumgardner, Jules        17 WAY-MA                    NT    1:20.11        
              35.12     1:20.11 (44.99)                                        
 
Event 116  Boys 15-18 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        Meet: M 52.69   2/26/2017 Alec Peckmann, York Y                        
                52.99  NATS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ventura, Stephen          18 York Y-MA              53.34      54.68        
              25.49       54.68 (29.19)                                        
  2 Gonzalez, Diego           15 CC-MA                  57.82      58.08        
              26.79       58.08 (31.29)                                        
  3 Block, Auden              17 LANY-MA                57.99      58.91        
              26.90       58.91 (32.01)                                        
  4 Zimmerman, Andrew         16 LANY-MA              1:00.62      59.05        
              27.04       59.05 (32.01)                                        
  5 Oren, David               16 WSY-MA                 59.58    1:00.54        
              28.40     1:00.54 (32.14)                                        
  6 Russell, Tanner           17 York Y-MA            1:00.40    1:02.05        
              28.86     1:02.05 (33.19)                                        
  7 Clinton, Jon              16 HAY-MA               1:04.71    1:05.18        
              29.75     1:05.18 (35.43)                                        
  8 Toth, Spencer             15 HAY-MA               1:03.15    1:06.41        
              29.63     1:06.41 (36.78)                                        
  9 Raub, Jack                15 HAY-MA               1:04.03    1:08.23        
              31.62     1:08.23 (36.61)                                        
 10 Finnigan, Mick            15 York Y-MA            1:23.18    1:20.08        
              36.02     1:20.08 (44.06)                                        
 
Event 117  Girls 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
        Meet: M 15.59   2/28/2016 Eve Phillips, WAY  -MA                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ernst, Jenna               8 LANY-MA                17.91      17.90        
  2 Hoffman, Calla             8 CC-MA                  20.33      18.16        
  3 Rosenbach, Bryn            8 HAY-MA                 17.86      18.20        
  4 Gallimore, Amber           8 York Y-MA              18.66      18.92        
  5 Roseman, Paige             8 GSVY-MA                21.54      19.32        
  6 Evans, Summer              8 WSY-MA                 18.86      19.35        
  7 Kovaschetz, Sawyer         7 GSVY-MA                20.70      19.75        
  8 Keller, Audrey             8 CC-MA                  22.25      19.88        
  9 Ulmer, Lauren              8 York Y-MA              21.98      20.74        
 10 Bono, Sophia               8 CYAA-ZZ                22.27      20.92        
 11 Stagg, Zoe                 7 HAY-MA                 21.68      21.70        
 12 Legaspi, Keira             7 LANY-MA                23.37      22.23        
 13 Kolak, Addalyn             7 GSVY-MA                23.28      22.41        
 14 White, Savannah            8 CC-MA                  22.39      22.55        
 15 Ryu, Rachel                8 GSVY-MA                22.58      22.71        
 16 Howard, Olivia             8 NDCY-MA                27.72      23.01        
 17 Griffie, Saylor            7 CYAA-ZZ                25.98      23.64        
 18 Boettger, Rhiley           8 LANY-MA                24.62      24.37        
 19 Schuck, Brigid             8 CYAA-ZZ                28.83      25.83        
 20 Fegan, Lexee               8 CC-MA                     NT      26.19        
 21 Pauley, Journey            8 York Y-MA              27.81      26.34        
 22 Rice, Charlotte            8 CYAA-ZZ                24.53      26.59        
 23 Clark, Isabel              7 GSVY-MA                33.65      29.72        
 24 Young, Mya                 6 WAY-MA                 37.99      34.85        
 25 Himelfarb, Madeline        6 CC-MA                     NT      36.27        
 26 Stains, Reagan             6 WAY-MA                    NT      39.26        
 -- Jones, Mya                 8 CC-MA                     NT         DQ        
      Kick breaststroke type
 
Event 118  Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
        Meet: M 15.08   2/25/2018 Jomar Hidalgo, FSC-LEBY                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kramer, Ian                7 LEBY-MA                18.79      18.61        
  2 Coons, Nate                8 WSY-MA                 19.07      21.10        
  3 Treas, Connor              8 GSVY-MA                21.12      21.26        
  4 Navari, Josh               6 York Y-MA              29.88      23.45        
  5 Gogoi, Kavi                8 GSVY-MA                   NT      25.51        
  6 Valle, Jude                8 LANY-MA                28.08      25.72        
  7 Scott, Parker              7 WAY-MA                 26.09      25.93        
  8 Romyn, Brady               7 York Y-MA              32.61      33.27        
  9 Fetterman, Chase           7 GSVY-MA                35.20      33.67        
 -- Alsulttani, Yazen          8 LANY-MA                21.58         DQ        
      One hand touch
 -- Primus, Matthew            7 LANY-MA                43.01         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- McIlwaine, Tate            7 GSVY-MA                36.84         DQ        
      Alternating Kick
 -- Roettger, Ben              7 LANY-MA                37.82         DQ        
      Alternating Kick
 
Event 119  Girls 15-18 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: M 24.66   2/24/2013 Emily Maxwell, SUNY                          
                24.69  NATS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cunningham, Rachel        15 HAY-MA                 24.31      24.91        
  2 Houtz, Sydney             17 GSVY-MA                24.92      25.46        
  3 Merrifield, Morgan        17 York Y-MA              24.98      25.68        
  4 Butera, Bella             15 York Y-MA              26.56      26.01        
  5 Updegrave, Sydney         15 NDCY-MA                26.09      26.29        
  6 Tomko, Zoe                15 GSVY-MA                26.94      26.51        
  7 Groff, Avery              15 York Y-MA              27.82      26.79        
  8 Heck, Paige               15 NDCY-MA                27.10      27.03        
  9 Kinton, Maddie            15 WAY-MA                 25.46      27.22        
 10 Ross, Elizabeth           17 GSVY-MA                27.34      27.42        
 11 Moyer, Joella             15 LEBY-MA                28.41      27.98        
 12 Sponsler, Teah            15 NDCY-MA                26.52      28.49        
 13 Parks, Kylee              15 HAY-MA                 29.72      28.65        
 14 Doutrich, Meleah          17 LEBY-MA                28.85      28.87        
 14 Kratz, Breanna            17 CC-MA                  26.59      28.87        
 16 Richards, Kristy          16 WSY-MA                 28.41      29.00        
 17 Bildheiser, Mackenzie     16 LEBY-MA                28.64      29.20        
 18 Thomas, Emily             16 York Y-MA              29.53      30.59        
 19 Wylam, Emma               16 WSY-MA                 29.50      30.60        
 20 Zodet, Autumn             16 LANY-MA                30.39      30.78        
 21 Amsler, Maya              15 WAY-MA                 30.98      32.02        
 22 Baumgardner, Jules        17 WAY-MA                 29.05      32.81        
 23 Alvarez, Susannah         15 WAY-MA                 35.22      35.83        
 24 Davis, Maddie             16 HAY-MA                 42.78      38.30        
 
Event 120  Boys 15-18 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: M 21.93    3/1/2015 Matt Zappe, SUNY                             
                22.09  NATS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clinton, Jon              16 HAY-MA                 23.68      24.16        
  2 Kline, Nathan             15 LEBY-MA                24.87      24.44        
  3 Bingaman, Jasen           15 York Y-MA              24.23      24.76        
  4 Gonzalez, Diego           15 CC-MA                  25.00      25.32        
  5 Raub, Jack                15 HAY-MA                 24.96      25.76        
  6 Bond, Ciejay              15 York Y-MA              28.20      26.98        
  7 Flores, Angel             16 HAY-MA                 27.20      27.24        
  8 Spiese, Sam               15 CC-MA                  27.03      27.34        
  9 Llobet, Rodolfo           16 York Y-MA              27.29      27.48        
 10 Finnigan, Mick            15 York Y-MA              29.55      30.89        
 
Event 121  Girls 7-8 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: M 32.58   2/24/2013 Zoe Gallagher, WSY  -MA                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Navari, Ella               8 York Y-MA              32.10      32.02M       
  2 Clark, Zhoie               8 York Y-MA              33.82      33.66        
  3 Ernst, Jenna               8 LANY-MA                36.65      36.15        
  4 Rosenbach, Bryn            8 HAY-MA                 35.31      36.33        
  5 Evans, Summer              8 WSY-MA                 34.75      37.28        
  6 Bono, Sophia               8 CYAA-ZZ                36.64      37.51        
  7 Staszak, Lilly             8 LANY-MA                37.40      37.97        
  8 Roseman, Paige             8 GSVY-MA                39.83      38.81        
  9 Gallimore, Amber           8 York Y-MA              37.50      39.34        
 10 Keller, Audrey             8 CC-MA                  38.40      39.68        
 11 Ryu, Rachel                8 GSVY-MA                44.50      40.16        
 12 Helwig, Chloe              7 LEBY-MA                41.56      40.76        
 13 Stagg, Zoe                 7 HAY-MA                 45.68      41.15        
 14 Shannon, Morgan            7 GSVY-MA                40.78      41.67        
 15 Ulmer, Lauren              8 York Y-MA              42.12      41.81        
 16 Boyer, Adelyn              7 GSVY-MA                44.39      42.87        
 17 Heberlig, Aspen            8 CYAA-ZZ                51.31      43.07        
 18 Hoffman, Calla             8 CC-MA                  41.15      43.19        
 19 Howard, Olivia             8 NDCY-MA                41.86      43.45        
 20 Pauley, Journey            8 York Y-MA              54.93      44.31        
 21 Roof, Leeann               8 LEBY-MA                50.75      44.45        
 22 Craig, Olivia              8 NDCY-MA                44.06      45.07        
 23 White, Savannah            8 CC-MA                  41.14      45.41        
 24 Fegan, Lexee               8 CC-MA                  45.67      45.49        
 25 Bartholow, Maddi           7 WAY-MA                 52.94      45.55        
 26 Legaspi, Keira             7 LANY-MA                43.69      45.86        
 27 Reid, Danika               8 GSVY-MA                46.30      46.28        
 28 Jones, Mya                 8 CC-MA                     NT      46.41        
 29 Mayer, Avery               8 LANY-MA                44.67      46.60        
 30 Bowman, Stella             7 GSVY-MA                41.87      46.69        
 31 Kauffman, Margaret         8 CYAA-ZZ                49.45      47.36        
 32 Heisey, Addilee            7 LEBY-MA                48.59      47.87        
 33 Bertrand, Emily            8 CYAA-ZZ                49.69      48.02        
 34 Schuck, Brigid             8 CYAA-ZZ                48.77      49.47        
 35 Ganse, Katy                8 LANY-MA                52.63      50.27        
 36 Kershner, Isabella         7 WAY-MA                    NT      51.55        
 37 Detwiler, Alyssa           7 WAY-MA                 47.59      51.72        
 38 Keller, Olivia             8 CC-MA                  51.95      52.59        
 39 Rice, Charlotte            8 CYAA-ZZ                51.25      52.67        
 40 Clark, Isabel              7 GSVY-MA              1:01.26      54.64        
 41 Reid, Alyana               7 GSVY-MA                56.40      55.13        
 42 Bowers, Gwen               8 GSVY-MA                59.63      59.44        
 43 Fang, Hanna                7 CC-MA                1:14.83    1:06.16        
 
Event 122  Boys 7-8 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: M 30.91   2/25/2018 Jomar Hidalgo, FSC-LEBY                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thomas, Tayvon             8 York Y-MA              34.93      34.92        
  2 Kupper, Kole               8 LEBY-MA                36.01      35.71        
  3 Halstead, Luke             8 WAY-MA                 45.71      36.50        
  4 Harting, Lincoln           8 LEBY-MA                36.71      36.83        
  5 Gaudion, Henry             8 WSY-MA                 37.34      37.06        
  6 Coons, Nate                8 WSY-MA                 37.33      38.85        
  7 Kramer, Ian                7 LEBY-MA                38.98      39.41        
  8 Moyer, Chance              7 GSVY-MA                38.02      40.14        
  9 Treas, Connor              8 GSVY-MA                38.84      41.00        
 10 Alsulttani, Yazen          8 LANY-MA                40.92      41.15        
 11 DePhillips, Ryan           8 GSVY-MA                49.63      42.87        
 12 Harberson, Max             8 LANY-MA                52.77      43.20        
 13 Corvino, Mason             8 LANY-MA                44.46      44.66        
 14 Schuppert, Tyler           7 York Y-MA              42.04      46.69        
 15 Lantz, Ryan                8 LEBY-MA                47.05      48.12        
 16 Scott, Parker              7 WAY-MA                 54.71      48.49        
 17 Gogoi, Kavi                8 GSVY-MA                47.05      48.70        
 18 Naugle, Liam               8 CC-MA                1:02.83      50.08        
 19 Bolton, Jack               7 GSVY-MA                52.90      54.70        
 20 Fetterman, Chase           7 GSVY-MA                59.93      57.69        
 21 McIlwaine, Tate            7 GSVY-MA                59.21      59.24        
 22 Primus, Matthew            7 LANY-MA              1:08.44    1:06.26        
 23 Lantz, Tyler               7 LEBY-MA                   NT    1:27.66        
 
Event 123  Girls 6 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: M 37.09   2/26/2017 Ella Navari, York Y                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stains, Reagan             6 WAY-MA                 53.93      52.64        
  2 Young, Mya                 6 WAY-MA               1:02.69      54.39        
  3 Keller, Sophie             6 CC-MA                1:02.37      55.01        
  4 Himelfarb, Madeline        6 CC-MA                  54.83      57.04        
  5 Smith, Natalie             6 GSVY-MA              1:04.28    1:01.25        
  6 Hayes, Ellery              6 CC-MA                1:07.80    1:04.31        
  7 Golden, Addison            6 CC-MA                1:05.73    1:05.18        
 
Event 124  Boys 6 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: M 42.15   2/28/2016 Jomar Hidalgo, FSC-LEBY                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Navari, Josh               6 York Y-MA              48.66      45.79        
  2 Boyer, Brett               6 CC-MA                  49.89      48.96        
  3 Barker, Dylan              6 WAY-MA                    NT      49.78        
  4 Esposito, Owen             5 CC-MA                1:14.39    1:16.32        
 -- Treas, Caleb               5 GSVY-MA              1:25.36         DQ        
      Re-Submerged
 
Event 125  Girls 15-18 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        Meet: M 58.22   2/26/2017 Marget Shelly, York Y                        
                59.29  NATS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Laux, Laura               15 York Y-MA              59.71    1:00.01        
              29.44     1:00.01 (30.57)                                        
  2 Cunningham, Rachel        15 HAY-MA                 58.98    1:01.93        
              30.19     1:01.93 (31.74)                                        
  3 Froman, Emily             15 York Y-MA            1:03.72    1:03.30        
              31.01     1:03.30 (32.29)                                        
  4 Laux, Claire              18 York Y-MA            1:01.88    1:03.96        
              31.60     1:03.96 (32.36)                                        
  5 Updegrave, Sydney         15 NDCY-MA              1:06.66    1:05.38        
              31.71     1:05.38 (33.67)                                        
  6 Groff, Avery              15 York Y-MA            1:05.71    1:05.48        
              32.41     1:05.48 (33.07)                                        
  7 Hepner, Jewels            15 GSVY-MA              1:06.41    1:06.24        
              31.93     1:06.24 (34.31)                                        
  8 Haugh, Kennedy            16 LEBY-MA              1:12.43    1:08.91        
              32.86     1:08.91 (36.05)                                        
  9 Toney, Cara               15 CC-MA                1:07.27    1:08.93        
              34.03     1:08.93 (34.90)                                        
 10 Eckman, Zoe               16 LANY-MA              1:09.19    1:09.37        
              33.66     1:09.37 (35.71)                                        
 11 Shumaker, Olivia          15 LANY-MA              1:12.29    1:10.58        
              34.98     1:10.58 (35.60)                                        
 12 Ross, Elizabeth           17 GSVY-MA              1:07.80    1:11.04        
              34.74     1:11.04 (36.30)                                        
 13 Thrush, MaKenna           15 NDCY-MA              1:10.60    1:11.14        
              35.18     1:11.14 (35.96)                                        
 14 Sponsler, Teah            15 NDCY-MA              1:12.17    1:11.35        
              34.88     1:11.35 (36.47)                                        
 15 Bildheiser, Mackenzie     16 LEBY-MA              1:11.38    1:11.88        
              34.53     1:11.88 (37.35)                                        
 16 Parks, Kylee              15 HAY-MA               1:14.45    1:12.36        
              35.01     1:12.36 (37.35)                                        
 17 Tomko, Zoe                15 GSVY-MA              1:14.04    1:13.54        
              36.35     1:13.54 (37.19)                                        
 18 Wylam, Emma               16 WSY-MA               1:10.80    1:13.72        
              36.12     1:13.72 (37.60)                                        
 19 Thomas, Emily             16 York Y-MA            1:13.32    1:13.86        
              36.18     1:13.86 (37.68)                                        
 20 Stroble, Emily            15 CC-MA                1:11.23    1:14.19        
              36.12     1:14.19 (38.07)                                        
 21 Wolfe, Maddie             16 CYAA-ZZ              1:14.69    1:14.46        
              36.28     1:14.46 (38.18)                                        
 22 Zodet, Autumn             16 LANY-MA              1:24.27    1:17.36        
              38.17     1:17.36 (39.19)                                        
 23 Baumgardner, Jules        17 WAY-MA               1:18.14    1:25.40        
              41.25     1:25.40 (44.15)                                        
 24 Alvarez, Susannah         15 WAY-MA               1:44.47    1:31.59        
 
Event 126  Boys 15-18 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        Meet: M 53.88   2/28/2016 Ted Gunn, YY   -MA                           
                53.99  NATS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schwalm, Gannon           15 York Y-MA            1:00.94    1:00.64        
              29.73     1:00.64 (30.91)                                        
  2 Block, Auden              17 LANY-MA                59.10    1:00.83        
              30.10     1:00.83 (30.73)                                        
  3 Jackson, Andrew           15 CC-MA                1:02.17    1:02.09        
              30.42     1:02.09 (31.67)                                        
  4 West, Ryan                15 HAY-MA               1:04.18    1:06.63        
              32.40     1:06.63 (34.23)                                        
  5 Flores, Angel             16 HAY-MA               1:07.41    1:09.33        
              34.17     1:09.33 (35.16)                                        
  6 Llobet, Rodolfo           16 York Y-MA            1:13.44    1:11.03        
              34.94     1:11.03 (36.09)                                        
  7 Toth, Spencer             15 HAY-MA               1:08.52    1:11.98        
              34.92     1:11.98 (37.06)                                        
  8 Finnigan, Mick            15 York Y-MA            1:18.85    1:15.82        
              37.43     1:15.82 (38.39)                                        
  9 Bond, Ciejay              15 York Y-MA            1:16.77    1:17.10        
 
Event 127  Girls 7-8 25 Yard Backstroke
===============================================================================
        Meet: M 18.23   2/24/2013 Sydney Ulmer, York Y                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Navari, Ella               8 York Y-MA              18.71      16.80M       
  2 Ulmer, Lauren              8 York Y-MA              20.52      21.20        
  3 Bowman, Stella             7 GSVY-MA                22.23      21.73        
  4 Helwig, Chloe              7 LEBY-MA                23.14      21.77        
  5 Fegan, Lexee               8 CC-MA                  23.63      22.28        
  6 White, Savannah            8 CC-MA                  25.16      22.43        
  7 Shannon, Morgan            7 GSVY-MA                22.46      22.67        
  8 Roof, Leeann               8 LEBY-MA                23.35      22.71        
  9 Donely, Ella               8 CYAA-ZZ                23.83      22.76        
 10 Howard, Olivia             8 NDCY-MA                21.74      22.85        
 11 Jones, Mya                 8 CC-MA                  31.63      22.91        
 12 Kolak, Addalyn             7 GSVY-MA                25.71      22.98        
 13 Stagg, Zoe                 7 HAY-MA                 20.59      22.99        
 14 Heberlig, Aspen            8 CYAA-ZZ                25.02      23.30        
 15 Hoffman, Calla             8 CC-MA                  21.60      23.37        
 16 Kovaschetz, Sawyer         7 GSVY-MA                22.09      23.47        
 17 Bartholow, Maddi           7 WAY-MA                 26.10      23.71        
 18 Heisey, Addilee            7 LEBY-MA                24.25      23.72        
 19 Legaspi, Keira             7 LANY-MA                24.28      24.04        
 20 Craig, Olivia              8 NDCY-MA                28.00      24.16        
 21 Griffie, Saylor            7 CYAA-ZZ                23.54      24.28        
 22 Pauley, Journey            8 York Y-MA              21.10      24.48        
 23 Reid, Danika               8 GSVY-MA                24.43      25.27        
 24 Kauffman, Margaret         8 CYAA-ZZ                25.67      25.35        
 25 Schuck, Brigid             8 CYAA-ZZ                25.62      25.36        
 26 Ganse, Katy                8 LANY-MA                22.41      25.57        
 27 Mayer, Avery               8 LANY-MA                23.62      25.62        
 28 Rice, Charlotte            8 CYAA-ZZ                25.86      25.67        
 29 Boettger, Rhiley           8 LANY-MA                25.54      26.43        
 30 Bertrand, Emily            8 CYAA-ZZ                25.75      26.45        
 31 Keller, Olivia             8 CC-MA                  24.74      27.31        
 32 Clark, Isabel              7 GSVY-MA                29.22      27.36        
 33 Fang, Hanna                7 CC-MA                  31.32      27.66        
 34 Reid, Alyana               7 GSVY-MA                29.05      28.48        
 35 Bowers, Gwen               8 GSVY-MA                30.02      30.96        
 -- Kershner, Isabella         7 WAY-MA                    NT         DQ        
      False start
 
Event 128  Boys 7-8 25 Yard Backstroke
===============================================================================
        Meet: M 17.45   2/25/2018 Jomar Hidalgo, FSC-LEBY                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harting, Lincoln           8 LEBY-MA                19.39      20.70        
  2 Kupper, Kole               8 LEBY-MA                20.56      20.86        
  3 Halstead, Luke             8 WAY-MA                 22.75      21.47        
  4 Coons, Nate                8 WSY-MA                 21.07      21.54        
  5 Kramer, Ian                7 LEBY-MA                21.61      21.77        
  6 Treas, Connor              8 GSVY-MA                22.11      21.95        
  7 Valle, Jude                8 LANY-MA                22.81      22.33        
  8 Schuppert, Tyler           7 York Y-MA              22.60      22.75        
  9 Corvino, Mason             8 LANY-MA                24.10      23.05        
 10 Moyer, Chance              7 GSVY-MA                25.69      24.02        
 11 Harberson, Max             8 LANY-MA                21.58      24.25        
 12 Alsulttani, Yazen          8 LANY-MA                23.94      24.35        
 13 Hayes, Cooper              8 LANY-MA                24.83      24.51        
 14 Lantz, Ryan                8 LEBY-MA                27.08      24.92        
 15 Bolton, Jack               7 GSVY-MA                26.93      24.98        
 16 Naugle, Liam               8 CC-MA                  25.16      25.78        
 17 Scott, Parker              7 WAY-MA                 28.74      25.96        
 18 DePhillips, Ryan           8 GSVY-MA                26.76      26.18        
 19 Gogoi, Kavi                8 GSVY-MA                24.72      27.01        
 20 Roettger, Ben              7 LANY-MA                24.63      29.13        
 21 Brymesser, Logen           7 CYAA-ZZ                27.95      29.54        
 21 Lantz, Tyler               7 LEBY-MA                30.17      29.54        
 23 McIlwaine, Tate            7 GSVY-MA                28.42      34.13        
 -- Primus, Matthew            7 LANY-MA                30.01         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 
Event 129  Girls 6 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
        Meet: M 23.41   2/26/2017 Sophia Bono, CYAA -ZZ                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stains, Reagan             6 WAY-MA                 26.41      26.01        
  2 Young, Mya                 6 WAY-MA                 28.96      27.80        
  3 Keller, Sophie             6 CC-MA                  27.30      28.00        
  4 Forrester, Anna            6 CYAA-ZZ                29.13      28.76        
  5 Himelfarb, Madeline        6 CC-MA                  30.81      29.80        
  6 Golden, Addison            6 CC-MA                  29.21      29.84        
  7 Smith, Natalie             6 GSVY-MA                29.91      30.88        
  8 DePhillips, Alanna         5 GSVY-MA                34.13      32.25        
  9 Hayes, Ellery              6 CC-MA                  30.09      34.12        
 10 Spiese, Mairead            5 CC-MA                  43.76      37.37        
 
Event 130  Boys 6 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
        Meet: M 21.41   2/28/2016 Yaroslav Soltanov, FSC-LEBY                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Navari, Josh               6 York Y-MA              24.01      23.92        
  2 Boyer, Brett               6 CC-MA                  25.17      25.36        
  3 Esposito, Owen             5 CC-MA                  34.10      28.43        
  4 Barker, Dylan              6 WAY-MA                 28.70      28.50        
  5 Helwig, Luke               5 LEBY-MA                32.50      31.77        
 
Event 131  Girls 15-18 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Meet: M 2:28.97   2/25/2018 Bella Wise, York Y                         
                2:27.59  NATS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Butera, Bella             15 York Y-MA            2:28.93    2:26.02MNATS   
              32.39     1:09.37 (36.98)     1:47.87 (38.50)     2:26.02 (38.15)
  2 Josey, Alana              16 York Y-MA            2:29.34    2:31.59        
              33.12     1:11.23 (38.11)     1:51.41 (40.18)     2:31.59 (40.18)
  3 Welker, Sydney            15 York Y-MA            2:31.75    2:34.99        
              35.14     1:14.45 (39.31)     1:54.73 (40.28)     2:34.99 (40.26)
  4 Froman, Emily             15 York Y-MA            2:44.17    2:42.10        
              36.47     1:17.10 (40.63)     1:58.74 (41.64)     2:42.10 (43.36)
  5 Heck, Paige               15 NDCY-MA              2:47.03    2:48.18        
              38.11     1:20.83 (42.72)     2:04.83 (44.00)     2:48.18 (43.35)
  6 Hepner, Jewels            15 GSVY-MA                   NT    2:48.19        
              36.80     1:18.74 (41.94)     2:04.31 (45.57)     2:48.19 (43.88)
  7 Tomko, Zoe                15 GSVY-MA              3:00.91    2:59.41        
              40.15     1:25.16 (45.01)     2:11.81 (46.65)     2:59.41 (47.60)
 
Event 132  Boys 15-18 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Meet: M 2:14.90   2/25/2018 Tanner Fatta, York Y                       
                2:12.99  NATS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Oren, David               16 WSY-MA               2:11.11    2:10.11MNATS   
              29.08     1:01.41 (32.33)     1:35.33 (33.92)     2:10.11 (34.78)
  2 Ventura, Stephen          18 York Y-MA            2:13.60    2:13.76M       
              29.92     1:02.61 (32.69)     1:37.43 (34.82)     2:13.76 (36.33)
  3 Schwalm, Gannon           15 York Y-MA            2:28.35    2:29.94        
              34.16     1:12.32 (38.16)     1:51.32 (39.00)     2:29.94 (38.62)
  4 Jackson, Andrew           15 CC-MA                2:36.90    2:38.47        
              33.88     1:13.40 (39.52)     1:55.56 (42.16)     2:38.47 (42.91)
  5 Bingaman, Jasen           15 York Y-MA            3:01.47    2:43.68        
              36.13     1:17.54 (41.41)     2:00.24 (42.70)     2:43.68 (43.44)
  6 Llobet, Rodolfo           16 York Y-MA                 NT    2:49.07        
              37.51     1:19.36 (41.85)     2:04.25 (44.89)     2:49.07 (44.82)
  7 Spiese, Sam               15 CC-MA                2:46.64    2:52.31        
              36.84     1:20.93 (44.09)     2:06.71 (45.78)     2:52.31 (45.60)
 
Event 133  Girls 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Meet: M 43.97    3/2/2014 Kamryn Barone, WSY  -MA                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clark, Zhoie               8 York Y-MA              41.78      40.65M       
  2 Bono, Sophia               8 CYAA-ZZ                53.25      47.53        
  3 Ernst, Jenna               8 LANY-MA                49.56      50.37        
  4 Ryu, Rachel                8 GSVY-MA                   NT      54.21        
  5 Craig, Olivia              8 NDCY-MA                   NT      54.47        
  6 Boyer, Adelyn              7 GSVY-MA                55.18      54.66        
  7 Staszak, Lilly             8 LANY-MA                54.51      57.70        
  8 Kolak, Addalyn             7 GSVY-MA              1:02.87    1:00.70        
  9 Detwiler, Alyssa           7 WAY-MA                 56.72    1:00.81        
 10 Heberlig, Aspen            8 CYAA-ZZ                   NT    1:00.88        
 11 Bartholow, Maddi           7 WAY-MA                    NT    1:01.02        
 12 Boettger, Rhiley           8 LANY-MA                   NT    1:02.04        
 13 Reid, Danika               8 GSVY-MA              1:06.28    1:07.80        
 14 Keller, Sophie             6 CC-MA                1:20.19    1:13.14        
 15 Keller, Olivia             8 CC-MA                1:08.74    1:14.17        
 16 Bowers, Gwen               8 GSVY-MA              1:18.30    1:17.39        
 -- Reid, Alyana               7 GSVY-MA              1:20.90         DQ        
      Butterfly kick
 
Event 134  Boys 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Meet: M 46.56   2/24/2013 Sam Stoner, York Y                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thomas, Tayvon             8 York Y-MA              43.56      43.84M       
  2 Gaudion, Henry             8 WSY-MA                 50.18      49.86        
  3 Halstead, Luke             8 WAY-MA                    NT      53.57        
  4 Brymesser, Logen           7 CYAA-ZZ                   NT    1:12.69        
 -- Romyn, Brady               7 York Y-MA                 NT         DQ        
      Two strokes under water
 
Event 135  Girls 15-18 400 Yard IM
===============================================================================
        Meet: M 4:32.85   2/26/2017 Marget Shelly, York Y                      
                4:36.59  NATS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Houtz, Sydney             17 GSVY-MA              4:48.25    4:39.54        
              29.40     1:01.77 (32.37)     1:36.70 (34.93)     2:11.47 (34.77)
        2:51.35 (39.88)     3:32.27 (40.92)     4:06.98 (34.71)     4:39.54 (32.56)
  2 Josey, Alana              16 York Y-MA            4:38.44    4:47.12        
              29.48     1:03.91 (34.43)     1:40.99 (37.08)     2:17.15 (36.16)
        2:58.68 (41.53)     3:40.71 (42.03)     4:14.06 (33.35)     4:47.12 (33.06)
  3 Butera, Bella             15 York Y-MA            4:45.51    4:52.12        
              30.26     1:05.61 (35.35)     1:43.90 (38.29)     2:21.55 (37.65)
        3:02.36 (40.81)     3:42.99 (40.63)     4:18.33 (35.34)     4:52.12 (33.79)
  4 Klinedinst, Molly         15 York Y-MA            4:49.01    4:55.62        
              32.08     1:08.11 (36.03)     1:47.10 (38.99)     2:25.65 (38.55)
        3:07.54 (41.89)     3:50.49 (42.95)     4:23.90 (33.41)     4:55.62 (31.72)
  5 Groff, Avery              15 York Y-MA            4:56.71    4:59.93        
              32.73     1:09.62 (36.89)     1:46.35 (36.73)     2:23.04 (36.69)
        3:07.64 (44.60)     3:54.35 (46.71)     4:27.48 (33.13)     4:59.93 (32.45)
  6 Strayer, Catie            15 York Y-MA            4:50.25    5:05.19        
              31.53     1:08.44 (36.91)     1:48.66 (40.22)     2:28.02 (39.36)
        3:11.09 (43.07)     3:55.30 (44.21)     4:30.85 (35.55)     5:05.19 (34.34)
  7 Conjack, Kasi             17 HAY-MA                    NT    5:19.74        
              32.50     1:13.28 (40.78)     1:53.88 (40.60)     2:33.85 (39.97)
        3:21.02 (47.17)     4:08.52 (47.50)     4:44.97 (36.45)     5:19.74 (34.77)
  8 Richards, Kristy          16 WSY-MA               5:19.45    5:27.45        
              31.95     1:11.89 (39.94)     1:54.47 (42.58)     2:35.23 (40.76)
        3:21.55 (46.32)     4:08.79 (47.24)     4:48.27 (39.48)     5:27.45 (39.18)
 
Event 136  Boys 15-18 400 Yard IM
===============================================================================
        Meet: M 4:08.38   2/26/2017 Alec Peckmann, York Y                      
                4:14.99  NATS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schwalm, Gannon           15 York Y-MA            5:02.47    4:39.99        
              29.62     1:03.97 (34.35)     1:40.58 (36.61)     2:18.14 (37.56)
        2:56.21 (38.07)     3:35.26 (39.05)     4:08.09 (32.83)     4:39.99 (31.90)
  2 Russell, Tanner           17 York Y-MA            4:45.87    4:51.92        
              30.29     1:04.49 (34.20)     1:42.49 (38.00)     2:19.91 (37.42)
        3:02.68 (42.77)     3:45.83 (43.15)     4:19.12 (33.29)     4:51.92 (32.80)