Licensed to WSY Swimming          HY-TEK's MEET MANAGER 7.0 12/10/2018 10:02 AM
                River Hawk Invite 2018 - 12/8/2018 to 12/9/2018                
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mallams, Kylie E          17 GSVY-MA              5:27.71    5:44.71        
                  30.69     1:04.12 (33.43)     1:38.56 (34.44)     2:13.27 (34.71)
        2:47.81 (34.54)     3:22.54 (34.73)     3:57.54 (35.00)     4:33.59 (36.05)
        5:09.40 (35.81)     5:44.71 (35.31)                                        
  2 Fravel, Sarah E           18 GSVY-MA              6:09.23    5:53.96        
                  31.88     1:07.38 (35.50)     1:43.50 (36.12)     2:19.73 (36.23)
        2:56.15 (36.42)     3:32.76 (36.61)     4:09.27 (36.51)     4:45.47 (36.20)
        5:20.88 (35.41)     5:53.96 (33.08)                                        
  3 Hepner, Jewels E          15 GSVY-MA              6:40.15    5:54.19        
                  31.41     1:05.85 (34.44)     1:40.97 (35.12)     2:17.30 (36.33)
        2:54.25 (36.95)     3:30.37 (36.12)     4:07.04 (36.67)     4:43.47 (36.43)
        5:20.30 (36.83)     5:54.19 (33.89)                                        
  4 Price, Maddy              14 WAY-MA               6:00.23    5:56.93        
                  31.38     1:07.06 (35.68)     1:43.50 (36.44)     2:19.60 (36.10)
        2:56.43 (36.83)     3:32.79 (36.36)     4:09.62 (36.83)     4:46.64 (37.02)
        5:23.35 (36.71)     5:56.93 (33.58)                                        
  5 Evans, Faith A            13 WSY-MA               6:22.84    6:09.20        
                  32.88     1:10.10 (37.22)     1:48.22 (38.12)     2:26.23 (38.01)
        3:03.74 (37.51)     3:41.60 (37.86)     4:20.00 (38.40)     4:58.03 (38.03)
        5:34.27 (36.24)     6:09.20 (34.93)                                        
  6 Rothermel, Tatum          13 NDCY-MA              6:46.73    6:40.09        
                  36.56     1:16.43 (39.87)     1:56.46 (40.03)     2:36.40 (39.94)
        3:16.79 (40.39)     3:57.52 (40.73)     4:39.22 (41.70)     5:19.39 (40.17)
        6:01.31 (41.92)     6:40.09 (38.78)                                        
  7 Thrush, Hannah            12 NDCY-MA              7:05.29    6:40.61        
                  34.27     1:13.41 (39.14)     1:54.33 (40.92)     2:35.75 (41.42)
        3:17.79 (42.04)     3:59.44 (41.65)     4:41.54 (42.10)     5:22.60 (41.06)
        6:03.33 (40.73)     6:40.61 (37.28)                                        
 
Event 2  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Butzler, Alexander M      16 GSVY-MA              6:07.98    5:30.73        
                  27.51       59.97 (32.46)     1:33.81 (33.84)     2:08.18 (34.37)
        2:42.75 (34.57)     3:17.36 (34.61)     3:51.35 (33.99)     4:26.34 (34.99)
        5:00.09 (33.75)     5:30.73 (30.64)                                        
  2 Mikula, Caz J             13 LANY-MA              5:38.32    5:41.91        
                  29.55     1:02.77 (33.22)     1:37.51 (34.74)     2:12.75 (35.24)
        2:48.30 (35.55)     3:23.92 (35.62)     3:59.58 (35.66)     4:33.75 (34.17)
        5:09.05 (35.30)     5:41.91 (32.86)                                        
  3 Zimmerman, Andrew C       16 LANY-MA              5:35.67    5:44.28        
                  29.65     1:03.36 (33.71)     1:40.13 (36.77)     2:15.48 (35.35)
        2:50.63 (35.15)     3:26.24 (35.61)     4:02.32 (36.08)     4:37.30 (34.98)
        5:11.56 (34.26)     5:44.28 (32.72)                                        
  4 Ordonez, Mason A          12 GSVY-MA              5:54.66    5:44.87        
                  30.66     1:04.51 (33.85)     1:39.54 (35.03)     2:14.56 (35.02)
        2:50.05 (35.49)     3:25.46 (35.41)     4:00.80 (35.34)     4:36.98 (36.18)
        5:12.62 (35.64)     5:44.87 (32.25)                                        
  5 Bonner, JB W              11 WAY-MA               6:19.19    6:18.20        
                  31.94     1:08.72 (36.78)     1:47.55 (38.83)     2:26.35 (38.80)
        3:04.64 (38.29)     3:43.94 (39.30)     4:23.18 (39.24)     5:01.67 (38.49)
        5:40.97 (39.30)     6:18.20 (37.23)                                        
 
Event 3  Girls 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Greater Susquehanna Valley Ymc-MA  'A'            3:54.37    4:15.32        
     1) Doss, Abigail P 17              2) Decker, Alex G 15              
     3) Houtz, Sydney E 17              4) Fravel, Sarah E 18             
                  30.92   1:04.02 (1:04.02)     1:37.72 (33.70)   2:16.28 (1:12.26)
        2:46.14 (29.86)   3:19.05 (1:02.77)     3:45.91 (26.86)     4:15.32 (56.27)
  2 Greater Susquehanna Valley Ymc-MA  'B'            4:06.33    4:30.86        
     1) O'Connor, Jordan O 16           2) Keegan, Meaghan L 15           
     3) Mallams, Kylie E 17             4) Hepner, Jewels E 15            
                  31.34   1:04.88 (1:04.88)     1:39.48 (34.60)   2:18.70 (1:13.82)
        2:51.55 (32.85)   3:30.42 (1:11.72)     3:58.79 (28.37)   4:30.86 (1:00.44)
 
Event 4  Boys 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Waynesboro Area YMCA-MA  'A'                      5:23.89    5:18.86        
     1) Detwiler, Guy 12                2) Detwiler, Logan 9              
     3) Detwiler, Sean 11               4) Bonner, JB W 11                
                  38.45   1:19.06 (1:19.06)     2:05.55 (46.49)   2:56.73 (1:37.67)
        3:29.55 (32.82)   4:12.15 (1:15.42)     4:42.79 (30.64)   5:18.86 (1:06.71)
 
Event 5  Girls 9-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Phillips, Eve M           11 WAY-MA               1:25.77    1:23.04        
                  38.90     1:23.04 (44.14)                                        
  2 McCormick, Lea M          12 GSVY-MA              1:28.25    1:25.58        
                  40.08     1:25.58 (45.50)                                        
  3 Gerlinski, Emma K         12 GSVY-MA              1:36.17    1:28.11        
                  40.45     1:28.11 (47.66)                                        
  4 Hopkinson, Emma M         10 GSVY-MA              1:35.71    1:30.38        
                  42.90     1:30.38 (47.48)                                        
  5 Boyer, Laurel E           10 GSVY-MA              1:41.44    1:38.12        
                  46.24     1:38.12 (51.88)                                        
  6 Rogers, Sierra             9 NDCY-MA              1:47.84    1:40.93        
                  48.19     1:40.93 (52.74)                                        
  7 Meyers, Samantha E        11 LANY-MA              1:56.22    1:41.35        
                  48.18     1:41.35 (53.17)                                        
  8 Phillips, Ruth J           9 WAY-MA                    NT    1:54.79        
                  54.75   1:54.79 (1:00.04)                                        
 -- Clark, Mena                9 NDCY-MA                   NT         DQ        
      Scissors kick
                1:07.55        DQ (1:10.63)                                        
 
Event 6  Boys 9-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reichner, Trevor A        12 GSVY-MA              1:32.00    1:22.47        
                  38.99     1:22.47 (43.48)                                        
  2 Meyers, Josh C            12 LANY-MA              1:33.94    1:23.54        
                  40.20     1:23.54 (43.34)                                        
  3 Best, Joey X              12 GSVY-MA              1:31.16    1:29.63        
                  41.92     1:29.63 (47.71)                                        
  4 Detwiler, Guy             12 WAY-MA               1:36.34    1:30.62        
                  42.01     1:30.62 (48.61)                                        
  5 Rogovin, Benjamin T       11 GSVY-MA              2:14.12    1:31.68        
                  43.30     1:31.68 (48.38)                                        
  6 Gamber, Ian J             11 WSY-MA               1:33.51    1:33.36        
                  43.58     1:33.36 (49.78)                                        
  7 Hearn, Mitch A            10 WSY-MA               1:50.86    1:40.36        
                  48.74     1:40.36 (51.62)                                        
  8 Detwiler, Logan            9 WAY-MA               1:43.38    1:41.92        
                  47.89     1:41.92 (54.03)                                        
  9 Houtz, Quentin A           9 GSVY-MA                   NT    1:47.56        
                  50.08     1:47.56 (57.48)                                        
 10 Mikula, Felix T            9 LANY-MA              1:43.96    1:47.71        
                  53.11     1:47.71 (54.60)                                        
 11 Brown, Conrad              9 NDCY-MA                   NT    2:07.78        
 -- Wan, Lingbo               12 GSVY-MA                   NT         DQ        
      Alternating Kick
                  47.60        DQ (1:13.05)                                        
 
Event 7  Girls 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Decker, Alex G            15 GSVY-MA              2:34.26    2:39.82        
                  36.57     1:17.72 (41.15)     1:59.40 (41.68)     2:39.82 (40.42)
  2 Shannon, Kimberly G       13 GSVY-MA              2:45.42    2:43.40        
                  37.63     1:19.36 (41.73)     2:01.60 (42.24)     2:43.40 (41.80)
  3 Rothermel, Tatum          13 NDCY-MA              2:50.37    2:52.63        
                  40.60     1:25.47 (44.87)     2:09.82 (44.35)     2:52.63 (42.81)
  4 Houtz, Emily L            14 GSVY-MA              2:45.28    2:55.94        
                  38.71     1:23.16 (44.45)     2:10.16 (47.00)     2:55.94 (45.78)
  5 Bonner, Bella K           14 WAY-MA                    NT    3:23.16        
                  45.61     1:36.41 (50.80)     2:30.03 (53.62)     3:23.16 (53.13)
 -- Keegan, Meaghan L         15 GSVY-MA                   NT         DQ        
      Butterfly kick
                  36.16     1:17.07 (40.91)     1:59.49 (42.42)          DQ (42.94)
 
Event 8  Boys 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Coleman, Christian J      17 GSVY-MA              2:07.19    2:20.45        
                  31.42     1:06.56 (35.14)     1:43.60 (37.04)     2:20.45 (36.85)
  2 Chen, Matthew L           14 GSVY-MA              2:46.24    2:45.73        
                  38.02     1:20.04 (42.02)     2:03.49 (43.45)     2:45.73 (42.24)
  3 Engle, Pete J             14 WSY-MA               2:59.92    2:55.09        
                  37.52     1:21.71 (44.19)     2:08.20 (46.49)     2:55.09 (46.89)
  4 Mikula, Max K             12 LANY-MA              3:25.09    3:13.00        
                  44.98     1:33.40 (48.42)     2:23.93 (50.53)     3:13.00 (49.07)
 
Event 9  Girls 9-12 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Adams, Tenra V            12 LANY-MA              2:36.13    2:34.78        
                  32.49     1:09.19 (36.70)     1:58.66 (49.47)     2:34.78 (36.12)
  2 McCormick, Lea M          12 GSVY-MA              2:50.12    2:42.68        
                  36.47     1:18.05 (41.58)     2:08.37 (50.32)     2:42.68 (34.31)
  3 Gerlinski, Emma K         12 GSVY-MA              2:37.34    2:45.26        
                  34.75     1:18.54 (43.79)     2:12.00 (53.46)     2:45.26 (33.26)
  4 Boyer, Laurel E           10 GSVY-MA              3:03.75    2:59.86        
                  40.53     1:29.33 (48.80)     2:22.35 (53.02)     2:59.86 (37.51)
  5 Meyers, Samantha E        11 LANY-MA              3:10.93    3:12.68        
                  45.32     1:35.95 (50.63)   3:12.91 (1:36.96)         3:12.68 ( )
  6 Fetterman, Olivia B       10 GSVY-MA                   NT    3:18.27        
                  46.75     1:35.17 (48.42)   2:36.19 (1:01.02)     3:18.27 (42.08)
 -- Updegrave, Delaney        11 NDCY-MA              2:52.70         DQ        
      Not on back off wall - back
                  38.18     1:20.49 (42.31)     2:09.19 (48.70)          DQ (35.93)
 -- Clark, Mena                9 NDCY-MA                   NT         DQ        
      Scissors kick - breast
                1:04.20   2:19.57 (1:15.37)   3:23.04 (1:03.47)                    
 
Event 10  Boys 9-12 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ordonez, Mason A          12 GSVY-MA              2:32.58    2:32.50        
                  31.60     1:11.96 (40.36)     1:58.61 (46.65)     2:32.50 (33.89)
  2 Detwiler, Sean            11 WAY-MA               2:35.03    2:37.88        
                  33.14                             2:01.42 ( )     2:37.88 (36.46)
  3 Trowbridge, Colin E       10 LANY-MA              3:07.98    2:52.08        
                  37.31     1:21.92 (44.61)     2:12.90 (50.98)     2:52.08 (39.18)
  4 Bonner, JB W              11 WAY-MA               2:50.18    2:54.59        
                  38.63     1:21.89 (43.26)     2:16.14 (54.25)     2:54.59 (38.45)
  5 Detwiler, Guy             12 WAY-MA               2:55.90    2:55.89        
                  41.10     1:26.99 (45.89)     2:19.67 (52.68)     2:55.89 (36.22)
  6 Hearn, Mitch A            10 WSY-MA               3:00.48    2:56.66        
                  41.36     1:25.69 (44.33)     2:20.34 (54.65)     2:56.66 (36.32)
  7 Moyer, Malachi J          10 GSVY-MA              3:17.93    3:12.95        
                  45.03     1:34.38 (49.35)     2:31.84 (57.46)     3:12.95 (41.11)
  8 Detwiler, Logan            9 WAY-MA               3:13.93    3:14.91        
                  43.25     1:36.38 (53.13)     2:34.33 (57.95)     3:14.91 (40.58)
 
Event 11  Girls 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Doss, Abigail P           17 GSVY-MA              4:17.07    4:40.51        
                  31.16     1:05.39 (34.23)     1:41.90 (36.51)     2:17.18 (35.28)
        2:57.44 (40.26)     3:36.82 (39.38)     4:09.03 (32.21)     4:40.51 (31.48)
  2 Houtz, Sydney E           17 GSVY-MA                   NT    5:00.58        
                  31.80     1:06.82 (35.02)     1:45.76 (38.94)     2:25.59 (39.83)
        3:07.22 (41.63)     3:49.97 (42.75)     4:25.93 (35.96)     5:00.58 (34.65)
  3 Jacobson, Ilana R         16 WSY-MA               5:15.11    5:16.74        
                  34.39     1:15.36 (40.97)     1:55.18 (39.82)     2:35.09 (39.91)
        3:17.90 (42.81)     4:03.21 (45.31)     4:40.59 (37.38)     5:16.74 (36.15)
  4 Decker, Alex G            15 GSVY-MA                   NT    5:22.95        
                  34.56     1:15.34 (40.78)     2:01.69 (46.35)     2:46.11 (44.42)
        3:28.93 (42.82)     4:14.31 (45.38)     4:50.28 (35.97)     5:22.95 (32.67)
  5 Plank, Cheyenne L         11 LANY-MA                   NT    6:24.95        
                  44.00     1:35.89 (51.89)     2:24.11 (48.22)     3:11.76 (47.65)
        4:04.74 (52.98)     4:59.45 (54.71)     5:42.96 (43.51)     6:24.95 (41.99)
 -- Keegan, Meaghan L         15 GSVY-MA                   NT         DQ        
      Butterfly kick - breast
                  34.45     1:14.04 (39.59)     1:58.72 (44.68)     2:41.93 (43.21)
        3:25.46 (43.53)     4:09.27 (43.81)     4:49.62 (40.35)          DQ (37.45)
 
Event 13  Girls 9-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stringe, Kendall C        12 LANY-MA              1:17.25    1:15.34        
                  36.52     1:15.34 (38.82)                                        
  2 McCormick, Lea M          12 GSVY-MA              1:14.27    1:16.89        
                  37.43     1:16.89 (39.46)                                        
  3 Gerlinski, Emma K         12 GSVY-MA              1:18.37    1:18.39        
                  39.08     1:18.39 (39.31)                                        
  4 Thrush, Hannah            12 NDCY-MA              1:17.17    1:22.31        
                  38.81     1:22.31 (43.50)                                        
  5 Roe, Kirra                12 NDCY-MA              1:22.40    1:22.80        
                  39.06     1:22.80 (43.74)                                        
  6 Hopkinson, Emma M         10 GSVY-MA                   NT    1:25.64        
                  41.58     1:25.64 (44.06)                                        
  7 Fetterman, Olivia B       10 GSVY-MA                   NT    1:33.83        
                  46.95     1:33.83 (46.88)                                        
  8 Phillips, Ruth J           9 WAY-MA               1:44.27    1:43.88        
                  47.62     1:43.88 (56.26)                                        
  9 Clark, Mena                9 NDCY-MA                   NT    2:08.64        
                1:04.49   2:08.64 (1:04.15)                                        
 -- Rogers, Sierra             9 NDCY-MA              1:29.97         DQ        
      Delay initiating turn
                  44.25          DQ (47.76)                                        
 
Event 14  Boys 9-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meyers, Josh C            12 LANY-MA                   NT    1:10.63        
                  34.31     1:10.63 (36.32)                                        
  2 Bonner, JB W              11 WAY-MA               1:15.92    1:16.39        
                  36.67     1:16.39 (39.72)                                        
  3 Koslowski, Drew J         10 WSY-MA               1:25.72    1:22.36        
                  39.01     1:22.36 (43.35)                                        
  4 Hearn, Mitch A            10 WSY-MA               1:24.44    1:23.30        
                  41.90     1:23.30 (41.40)                                        
  5 Schinnerer, Erik G         9 GSVY-MA                   NT    1:24.47        
  6 Best, Joey X              12 GSVY-MA              1:23.41    1:25.53        
                  41.47     1:25.53 (44.06)                                        
  7 Gamber, Ian J             11 WSY-MA               1:30.75    1:30.65        
                  43.54     1:30.65 (47.11)                                        
  8 Doss, Nicholas S          11 GSVY-MA              1:32.72    1:32.01        
                  43.45     1:32.01 (48.56)                                        
  9 Shannon, Colin J           9 GSVY-MA              1:30.62    1:32.10        
 10 Moyer, Malachi J          10 GSVY-MA                   NT    1:33.23        
 11 Detwiler, Logan            9 WAY-MA               1:40.28    1:34.43        
                  46.64     1:34.43 (47.79)                                        
 -- Wan, Lingbo               12 GSVY-MA              2:14.30         DQ        
      Not on back off wall
                  56.89          DQ (59.26)                                        
 -- Houtz, Quentin A           9 GSVY-MA                   NT         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
                  52.93          DQ (54.94)                                        
 
Event 15  Girls 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Doss, Abigail P           17 GSVY-MA              2:04.72    2:14.40        
                  32.38     1:05.78 (33.40)     1:40.12 (34.34)     2:14.40 (34.28)
  2 Houtz, Sydney E           17 GSVY-MA              2:06.32    2:19.70        
                  33.40     1:08.31 (34.91)     1:44.35 (36.04)     2:19.70 (35.35)
  3 O'Connor, Jordan O        16 GSVY-MA              2:27.08    2:24.96        
                  33.26     1:10.51 (37.25)     1:47.74 (37.23)     2:24.96 (37.22)
  4 Fravel, Sarah E           18 GSVY-MA              2:25.96    2:29.49        
                  35.80     1:13.30 (37.50)     1:51.47 (38.17)     2:29.49 (38.02)
  5 Price, Maddy              14 WAY-MA               2:23.34    2:30.07        
                  34.33     1:13.40 (39.07)     1:53.16 (39.76)     2:30.07 (36.91)
  6 Shumaker, Olivia E        15 LANY-MA              2:28.64    2:34.61        
                  36.90     1:15.57 (38.67)     1:55.67 (40.10)     2:34.61 (38.94)
  7 Houtz, Emily L            14 GSVY-MA                   NT    2:35.03        
                  36.69     1:15.90 (39.21)     1:56.17 (40.27)     2:35.03 (38.86)
  8 Evans, Faith A            13 WSY-MA               2:40.79    2:36.14        
                  37.11     1:16.80 (39.69)     1:57.42 (40.62)     2:36.14 (38.72)
  9 Adams, Tenra V            12 LANY-MA                   NT    2:37.10        
                  37.19     1:16.67 (39.48)     1:57.19 (40.52)     2:37.10 (39.91)
 10 Keegan, Meaghan L         15 GSVY-MA                   NT    2:38.50        
                  36.66     1:17.07 (40.41)     1:58.18 (41.11)     2:38.50 (40.32)
 11 Rothermel, Tatum          13 NDCY-MA              2:40.36    2:42.07        
                  38.75     1:20.33 (41.58)     2:02.40 (42.07)     2:42.07 (39.67)
 12 Huber, Jenna C            14 LANY-MA              2:42.18    2:43.67        
                  39.50     1:21.36 (41.86)     2:03.48 (42.12)     2:43.67 (40.19)
 13 Plank, Cheyenne L         11 LANY-MA              3:15.28    3:05.83        
                  46.09     1:33.30 (47.21)     2:20.37 (47.07)     3:05.83 (45.46)
 -- Bonner, Bella K           14 WAY-MA                    NT         DQ        
      Delay initiating turn
                  41.08        DQ (2:17.72)                                        
 
Event 16  Boys 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Coleman, Christian J      17 GSVY-MA              1:56.05    2:09.91        
                  29.86     1:02.55 (32.69)     1:36.45 (33.90)     2:09.91 (33.46)
  2 Butzler, Alexander M      16 GSVY-MA                   NT    2:19.75        
                  31.94     1:07.28 (35.34)     1:43.76 (36.48)     2:19.75 (35.99)
  3 Chen, Matthew L           14 GSVY-MA              2:21.11    2:20.69        
                  33.35     1:10.38 (37.03)     1:47.43 (37.05)     2:20.69 (33.26)
  4 Meyers, Josh C            12 LANY-MA              2:34.55    2:37.78        
                  40.12     1:21.20 (41.08)     2:00.90 (39.70)     2:37.78 (36.88)
  5 Engle, Pete J             14 WSY-MA                    NT    2:38.68        
                  37.07     1:16.42 (39.35)     1:57.82 (41.40)     2:38.68 (40.86)
 
Event 17  Girls 9-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Phillips, Eve M           11 WAY-MA               1:05.65    1:05.10        
                  29.99     1:05.10 (35.11)                                        
  2 Kieffer, Ashley           12 NDCY-MA              1:10.52    1:11.60        
                  31.69     1:11.60 (39.91)                                        
 
Event 18  Boys 9-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Detwiler, Sean            11 WAY-MA               1:13.81    1:13.68        
                  32.84     1:13.68 (40.84)                                        
  2 Rogovin, Benjamin T       11 GSVY-MA              1:18.62    1:18.80        
                  35.32     1:18.80 (43.48)                                        
  3 Koslowski, Drew J         10 WSY-MA                    NT    1:24.52        
                  39.70     1:24.52 (44.82)                                        
  4 Trowbridge, Colin E       10 LANY-MA              1:30.96    1:24.90        
                  36.94     1:24.90 (47.96)                                        
  5 Brown, Conrad              9 NDCY-MA              1:51.74    1:47.90        
                  46.51   1:47.90 (1:01.39)                                        
  6 Wan, Lingbo               12 GSVY-MA                   NT    1:54.60        
                  54.43   1:54.60 (1:00.17)                                        
 
Event 19  Girls 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Houtz, Sydney E           17 GSVY-MA              2:19.01    2:25.51        
                  32.69     1:10.07 (37.38)     1:48.39 (38.32)     2:25.51 (37.12)
  2 Shumaker, Olivia E        15 LANY-MA              2:36.31    2:39.62        
                  34.74     1:14.66 (39.92)     1:56.17 (41.51)     2:39.62 (43.45)
 
Event 20  Boys 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zimmerman, Andrew C       16 LANY-MA              2:15.70    2:21.55        
                  29.49     1:05.79 (36.30)     1:44.36 (38.57)     2:21.55 (37.19)
 
Event 21  Girls 9-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Phillips, Eve M           11 WAY-MA               2:20.87    2:15.27        
                  31.50     1:06.67 (35.17)     1:42.22 (35.55)     2:15.27 (33.05)
  2 Updegrave, Delaney        11 NDCY-MA              2:37.02    2:25.92        
                  33.70     1:11.79 (38.09)     1:50.58 (38.79)     2:25.92 (35.34)
  3 Thrush, Hannah            12 NDCY-MA              2:27.87    2:28.10        
                  33.74     1:11.50 (37.76)     1:50.46 (38.96)     2:28.10 (37.64)
  4 Hopkinson, Emma M         10 GSVY-MA              2:43.24    2:31.02        
                  33.87     1:11.77 (37.90)     1:51.95 (40.18)     2:31.02 (39.07)
  5 Kieffer, Ashley           12 NDCY-MA              2:26.01    2:35.68        
                  33.06     1:12.02 (38.96)     1:53.57 (41.55)     2:35.68 (42.11)
  6 Stringe, Kendall C        12 LANY-MA                   NT    2:37.21        
                  37.08     1:17.36 (40.28)     1:58.79 (41.43)     2:37.21 (38.42)
  7 Rogers, Sierra             9 NDCY-MA              3:30.04    2:45.52        
                  37.78     1:20.78 (43.00)     2:04.47 (43.69)     2:45.52 (41.05)
  8 Fetterman, Olivia B       10 GSVY-MA                   NT    2:48.37        
                  39.00     1:22.61 (43.61)     2:08.02 (45.41)     2:48.37 (40.35)
  9 Meyers, Samantha E        11 LANY-MA                   NT    2:48.92        
                  40.13     1:24.73 (44.60)     2:10.19 (45.46)     2:48.92 (38.73)
 10 Phillips, Ruth J           9 WAY-MA                    NT    3:07.13        
                  43.16   3:07.13 (2:23.97)                                        
 
Event 22  Boys 9-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ordonez, Mason A          12 GSVY-MA              2:04.96    2:05.30        
                  28.97     1:01.30 (32.33)     1:34.29 (32.99)     2:05.30 (31.01)
  2 Reichner, Trevor A        12 GSVY-MA              2:05.84    2:05.33        
                  29.03     1:01.14 (32.11)     1:34.34 (33.20)     2:05.33 (30.99)
  3 Detwiler, Sean            11 WAY-MA               2:20.62    2:24.38        
                  32.01     1:08.73 (36.72)     1:47.44 (38.71)     2:24.38 (36.94)
  4 Detwiler, Guy             12 WAY-MA               2:29.52    2:28.74        
                  32.48     1:10.49 (38.01)     1:50.02 (39.53)     2:28.74 (38.72)
  5 Hearn, Mitch A            10 WSY-MA               2:39.97    2:37.61        
                  34.96     1:15.09 (40.13)     1:57.34 (42.25)     2:37.61 (40.27)
  6 Trowbridge, Colin E       10 LANY-MA                   NT    2:38.16        
                  36.14     1:16.59 (40.45)     1:58.74 (42.15)     2:38.16 (39.42)
  7 Best, Joey X              12 GSVY-MA              2:34.47    2:38.67        
                  34.62     1:14.31 (39.69)     1:56.43 (42.12)     2:38.67 (42.24)
  8 Koslowski, Drew J         10 WSY-MA                    NT    2:40.01        
                  36.55     1:17.33 (40.78)   2:40.01 (1:22.68)                    
  9 Gamber, Ian J             11 WSY-MA               2:51.05    2:42.14        
                  36.99     1:19.73 (42.74)     2:03.01 (43.28)     2:42.14 (39.13)
 10 Moyer, Malachi J          10 GSVY-MA              3:02.02    2:44.52        
                  36.67     1:20.66 (43.99)     2:03.79 (43.13)     2:44.52 (40.73)
 11 Schinnerer, Erik G         9 GSVY-MA              2:56.16    2:49.90        
                  42.62     1:27.73 (45.11)     2:12.12 (44.39)     2:49.90 (37.78)
 12 Doss, Nicholas S          11 GSVY-MA              3:06.74    2:56.50        
                  38.01     1:22.19 (44.18)     2:09.61 (47.42)     2:56.50 (46.89)
 13 Shannon, Colin J           9 GSVY-MA              2:59.24    3:02.29        
                  43.50     1:31.97 (48.47)     2:18.44 (46.47)     3:02.29 (43.85)
 14 Brown, Conrad              9 NDCY-MA              2:59.65    3:11.59        
                  43.52     1:33.86 (50.34)     2:27.05 (53.19)     3:11.59 (44.54)
 
Event 25  Girls 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Huber, Jenna C            14 LANY-MA             14:14.12   13:10.60        
                  34.08     1:13.44 (39.36)     1:53.04 (39.60)     2:32.46 (39.42)
        3:11.92 (39.46)     3:52.06 (40.14)     4:31.77 (39.71)     5:11.42 (39.65)
        5:51.40 (39.98)     6:31.51 (40.11)     7:11.00 (39.49)     7:51.19 (40.19)
        8:31.11 (39.92)     9:10.48 (39.37)     9:50.90 (40.42)    10:30.15 (39.25)
       11:11.00 (40.85)    11:51.36 (40.36)    12:31.57 (40.21)    13:10.60 (39.03)
 
Event 26  Boys 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chen, Matthew L           14 GSVY-MA                   NT   11:45.83        
                  31.71     1:08.33 (36.62)     1:45.67 (37.34)     2:22.22 (36.55)
        2:59.07 (36.85)     3:35.27 (36.20)     4:10.77 (35.50)     4:47.66 (36.89)
        5:23.77 (36.11)     6:00.59 (36.82)     6:36.35 (35.76)     7:11.41 (35.06)
        7:46.57 (35.16)     8:22.30 (35.73)     8:57.11 (34.81)     9:32.08 (34.97)
       10:06.68 (34.60)    10:40.79 (34.11)    11:14.42 (33.63)    11:45.83 (31.41)
  2 Olson, Trevor F           11 LANY-MA             13:12.43   12:59.35        
                  36.42     1:15.66 (39.24)     1:55.64 (39.98)     2:34.99 (39.35)
        3:15.25 (40.26)     3:54.53 (39.28)     4:34.73 (40.20)     5:14.56 (39.83)
        5:54.66 (40.10)     6:34.10 (39.44)     7:12.90 (38.80)     7:53.15 (40.25)
        8:32.21 (39.06)     9:11.97 (39.76)     9:50.86 (38.89)    10:29.06 (38.20)
       11:07.54 (38.48)    11:46.39 (38.85)    12:23.12 (36.73)    12:59.35 (36.23)
 
Event 27  Girls 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shannon, Kimberly G       13 GSVY-MA                   NT   18:31.24        
                  30.47     1:03.76 (33.29)     1:38.06 (34.30)     2:12.28 (34.22)
        2:46.63 (34.35)     3:20.36 (33.73)     3:54.39 (34.03)     4:28.47 (34.08)
        5:02.38 (33.91)     5:36.75 (34.37)     6:11.02 (34.27)     6:44.69 (33.67)
        7:19.09 (34.40)     7:53.09 (34.00)     8:26.80 (33.71)     9:00.80 (34.00)
        9:34.79 (33.99)    10:08.36 (33.57)    10:41.93 (33.57)    11:15.59 (33.66)
       11:49.30 (33.71)    12:23.67 (34.37)    12:57.65 (33.98)    13:31.35 (33.70)
       14:04.75 (33.40)    14:37.94 (33.19)    15:11.33 (33.39)    15:45.00 (33.67)
       16:18.53 (33.53)    16:52.10 (33.57)    17:25.37 (33.27)    17:59.11 (33.74)
       18:31.24 (32.13)
 
Event 28  Boys 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Distenfeld, Tyler J       16 WSY-MA                    NT   16:42.97        
                  26.64       55.72 (29.08)     1:25.66 (29.94)     1:56.22 (30.56)
        2:27.09 (30.87)     2:58.15 (31.06)     3:28.99 (30.84)     3:59.17 (30.18)
        4:29.86 (30.69)     5:00.58 (30.72)     5:31.19 (30.61)     6:02.20 (31.01)
        6:33.03 (30.83)     7:03.53 (30.50)     7:34.34 (30.81)     8:05.14 (30.80)
        8:35.94 (30.80)     9:06.39 (30.45)     9:37.50 (31.11)    10:07.99 (30.49)
       10:38.84 (30.85)    11:09.13 (30.29)    11:39.77 (30.64)    12:10.42 (30.65)
       12:40.66 (30.24)    13:11.10 (30.44)    13:42.39 (31.29)    14:12.79 (30.40)
       14:43.67 (30.88)    15:14.32 (30.65)    15:44.52 (30.20)    16:14.17 (29.65)
       16:42.97 (28.80)
  2 Seman, Alex N             14 WSY-MA              17:50.44   18:24.40        
                  26.97       56.71 (29.74)     1:27.81 (31.10)     1:59.41 (31.60)
        2:31.36 (31.95)     3:03.57 (32.21)     3:36.04 (32.47)     4:08.72 (32.68)
        4:42.36 (33.64)     5:15.38 (33.02)     5:48.94 (33.56)     6:22.96 (34.02)
        6:56.97 (34.01)     7:31.30 (34.33)     8:05.33 (34.03)     8:39.05 (33.72)
        9:13.44 (34.39)     9:47.94 (34.50)    10:22.94 (35.00)    10:57.40 (34.46)
       11:32.37 (34.97)    12:07.58 (35.21)    12:42.30 (34.72)    13:17.25 (34.95)
       13:52.02 (34.77)    14:26.53 (34.51)    15:01.52 (34.99)    15:35.98 (34.46)
       16:10.64 (34.66)    16:43.75 (33.11)    17:17.82 (34.07)    17:51.79 (33.97)
       18:24.40 (32.61)
 
Event 29  Girls 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Greater Susquehanna Valley Ymc-MA  'A'            1:26.67    1:32.52        
     1) Bowman, Stella L 7              2) Ryu, Rachel E 8                
     3) Kovaschetz, Sawyer J 7          4) Roseman, Paige L 8             
                  53.06     1:32.52 (39.46)                                        
  2 Greater Susquehanna Valley Ymc-MA  'B'            1:34.09    1:38.87        
     1) Shannon, Morgan C 7             2) Boyer, Adelyn M 7              
     3) Kolak, Addalyn R 7              4) Reid, Danika R 8               
 -- Greater Susquehanna Valley Ymc-MA  'C'            2:06.27         DQ        
     1) Bowers, Gwen I 8                2) Clark, Isabel M 7              
     3) Ewing, Nora L 8                 4) Reid, Alyana J 7               
                1:09.94          DQ (55.57)                                        
 -- Waynesboro Area YMCA-MA  'A'                      2:01.40         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #3: Non-simultaneous arms - fly
     1) Stains, Reagan R 6              2) Detwiler, Alyssa 7             
     3) Young, Mya F 6                  4) Bartholow, Maddi H 7           
 
Event 30  Boys 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lancaster Family YMCA Lightnin-MA  'A'            1:40.36    1:40.84        
     1) Corvino, Mason A 8              2) Harberson, Max J 8             
     3) Alsulttani, Yazen H 8           4) Roettger, Ben A 7              
 -- Greater Susquehanna Valley Ymc-MA  'B'            2:03.63         DQ        
      Early take-off swimmer #4
     1) Bolton, Jack P 7                2) McIlwaine, Tate R 7            
     3) Apfelbaum, Rudy A 8             4) Fetterman, Chase D 7           
 -- Greater Susquehanna Valley Ymc-MA  'A'            1:35.58         DQ        
     1) Gogoi, Kavi C 8                 2) Berry, Addison M 8             
     3) Treas, Connor W 8               4) Moyer, Chance C 7              
 
Event 31  Girls 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Greater Susquehanna Valley Ymc-MA  'A'            2:34.12    2:32.09        
     1) Snyder, Roslyn L 10             2) Pachucki, Anna M 10            
     3) Hopkinson, Emma M 10            4) Boyer, Laurel E 10             
  2 Greater Susquehanna Valley Ymc-MA  'B'            3:01.22    3:10.94        
     1) Ryu, Abby J 10                  2) Hosterman, Paige J 9           
     3) Fetterman, Olivia B 10          4) Wallick, Olivia F 10           
  3 Lancaster Family YMCA Lightnin-MA  'A'            1:28.29    3:12.06        
     1) Wagner, Grace A 9               2) Boettger, Rhiley M 8           
     3) Paterson, Mary C 9              4) Staszak, Lilly E 8             
 
Event 32  Boys 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lancaster Family YMCA Lightnin-MA  'A'            1:24.32    2:39.69        
     1) Trowbridge, Colin E 10          2) Mikula, Felix T 9              
     3) Legaspi, Kaleb L 9              4) Paterson, Henry D 10           
  2 Greater Susquehanna Valley Ymc-MA  'A'            2:49.09    2:45.14        
     1) Schinnerer, Erik G 9            2) Houtz, Quentin A 9             
     3) Shannon, Colin J 9              4) Moyer, Malachi J 10            
  3 Greater Susquehanna Valley Ymc-MA  'B'            3:14.30    3:12.23        
     1) Sullivan, Matthew J 9           2) Brininger, Clay J 9            
     3) Fellon, Owen H 9                4) Treibley, Briar M 10           
 
Event 33  Girls 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Staszak, Lilly E           8 LANY-MA                39.06      37.40        
  2 Roseman, Paige L           8 GSVY-MA                48.34      39.87        
  3 Boyer, Adelyn M            7 GSVY-MA                50.06      44.39        
  4 Ryu, Rachel E              8 GSVY-MA                46.31      45.83        
  5 Bowman, Stella L           7 GSVY-MA                44.44      47.57        
  6 Detwiler, Alyssa           7 WAY-MA                 48.82      50.97        
  7 Thomas, Lylah              8 NDCY-MA                   NT      51.59        
  8 Ewing, Nora L              8 GSVY-MA                55.42      56.95        
  9 Bowers, Gwen I             8 GSVY-MA              1:03.77      59.63        
 10 Reid, Alyana J             7 GSVY-MA                56.40      59.64        
 
Event 34  Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moyer, Chance C            7 GSVY-MA                40.55      38.66        
  2 Treas, Connor W            8 GSVY-MA                40.13      38.84        
  3 Alsulttani, Yazen H        8 LANY-MA                44.42      43.93        
  4 Corvino, Mason A           8 LANY-MA                48.77      45.07        
  5 Gogoi, Kavi C              8 GSVY-MA                48.82      52.79        
  6 McIlwaine, Tate R          7 GSVY-MA              1:02.68    1:00.91        
  7 Fetterman, Chase D         7 GSVY-MA              1:04.77    1:06.40        
  8 Pfirman, Nathan T          8 GSVY-MA                   NT    1:35.37        
 
Event 35  Girls 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hopkinson, Emma M         10 GSVY-MA              1:09.91    1:08.46        
  2 Rogers, Sierra             9 NDCY-MA              1:17.54    1:16.20        
  3 Pachucki, Anna M          10 GSVY-MA              1:22.88    1:19.12        
  4 Snyder, Roslyn L          10 GSVY-MA              1:21.60    1:21.50        
  5 Ryu, Abby J               10 GSVY-MA                   NT    1:26.42        
  6 Hosterman, Paige J         9 GSVY-MA              1:41.41    1:32.50        
  7 Shannon, Morgan C          7 GSVY-MA              1:40.01    1:32.73        
  8 Kanelopoulos, Cadence A   10 WAY-MA                    NT    1:35.99        
  9 Wallick, Olivia F         10 GSVY-MA                   NT    1:58.03        
 
Event 36  Boys 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Detwiler, Logan            9 WAY-MA               1:17.00    1:13.03        
  2 Roe, Ethan                10 NDCY-MA              1:15.25    1:13.46        
  3 Paterson, Henry D         10 LANY-MA              1:18.63    1:13.62        
  4 Schinnerer, Erik G         9 GSVY-MA              1:19.67    1:18.23        
  5 Shannon, Colin J           9 GSVY-MA              1:22.08    1:20.06        
  6 Brown, Conrad              9 NDCY-MA              1:32.50    1:20.19        
  7 Brininger, Clay J          9 GSVY-MA              1:26.57    1:20.51        
  8 McLenegan, Brayden        10 NDCY-MA              1:21.49    1:24.27        
  9 Treibley, Briar M         10 GSVY-MA                   NT    1:28.71        
 10 Berry, Aiden C             9 GSVY-MA                   NT    1:42.39        
 11 McIlwaine, Olin R          9 GSVY-MA                   NT    1:49.90        
 -- Thomas, Payten             9 NDCY-MA                   NT         DQ        
      No touch on turn
 
Event 37  Girls 6 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Young, Mya F               6 WAY-MA                 43.51      37.99        
 -- Stains, Reagan R           6 WAY-MA                    NT         DQ        
      Alternating Kick
 
Event 39  Girls 7-8 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kovaschetz, Sawyer J       7 GSVY-MA                20.70      20.97        
  2 Legaspi, Keira R           7 LANY-MA                23.60      23.68        
  3 Kolak, Addalyn R           7 GSVY-MA                23.74      24.90        
  4 Boettger, Rhiley M         8 LANY-MA                24.62      26.79        
 
Event 40  Boys 7-8 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Roettger, Ben A            7 LANY-MA                   NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Event 41  Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hopkinson, Emma M         10 GSVY-MA                33.97      33.02        
  2 Thomas, Lilly             10 NDCY-MA                37.38      37.84        
  3 Rogers, Sierra             9 NDCY-MA                38.37      38.69        
  4 Fetterman, Olivia B       10 GSVY-MA                40.97      40.93        
  5 Phillips, Ruth J           9 WAY-MA                 39.67      43.22        
  6 Paterson, Mary C           9 LANY-MA                49.14      48.57        
 
Event 42  Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Trowbridge, Colin E       10 LANY-MA                36.03      34.03        
  2 Detwiler, Logan            9 WAY-MA                 39.64      39.74        
  3 Brown, Conrad              9 NDCY-MA                38.33      40.07        
  4 Legaspi, Kaleb L           9 LANY-MA                45.66      45.92        
  5 McLenegan, Brayden        10 NDCY-MA                50.31      47.95        
  6 McIlwaine, Olin R          9 GSVY-MA                   NT    1:05.34        
 -- Fellon, Owen H             9 GSVY-MA                51.30         DQ        
      Alternating Kick
 
Event 43  Girls 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Detwiler, Alyssa           7 WAY-MA               1:04.31    1:07.82        
 
Event 44  Boys 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Berry, Addison M           8 GSVY-MA                   NT         DQ        
      Alternating Kick
 
Event 45  Girls 6 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stains, Reagan R           6 WAY-MA                 27.68      26.41        
  2 Smith, Natalie C           6 GSVY-MA                36.56      32.55        
  3 Young, Mya F               6 WAY-MA                 31.35      37.99        
  4 DePhillips, Alanna G       5 GSVY-MA                37.92      39.40        
 
Event 46  Boys 6 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Sullivan, Graham D         5 GSVY-MA                   NT         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 
Event 47  Girls 7-8 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Roseman, Paige L           8 GSVY-MA                21.34      21.60        
  2 Ryu, Rachel E              8 GSVY-MA                23.56      23.77        
  3 Boyer, Adelyn M            7 GSVY-MA                25.28      24.42        
  4 Thomas, Lylah              8 NDCY-MA                24.98      27.38        
  5 Ewing, Nora L              8 GSVY-MA                30.25      29.44        
  6 Bowers, Gwen I             8 GSVY-MA                31.67      30.02        
  7 Bartholow, Maddi H         7 WAY-MA                 26.10      31.81        
  8 Fassero, Mckinley A        7 GSVY-MA                35.72      32.99        
  9 Clark, Isabel M            7 GSVY-MA                29.22      34.03        
 
Event 48  Boys 7-8 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harberson, Max J           8 LANY-MA                24.58      22.68        
  2 Gogoi, Kavi C              8 GSVY-MA                25.45      26.58        
  3 Berry, Addison M           8 GSVY-MA                28.53      27.81        
  4 McIlwaine, Tate R          7 GSVY-MA                28.99      28.42        
  5 Roettger, Ben A            7 LANY-MA                   NT      28.57        
  6 DePhillips, Ryan L         8 GSVY-MA                30.22      29.69        
  7 Bolton, Jack P             7 GSVY-MA                27.71      30.69        
  8 Primus, Matthew J          7 LANY-MA                   NT      36.95        
  9 Pfirman, Nathan T          8 GSVY-MA                47.55      41.73        
 
Event 49  Girls 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fetterman, Olivia B       10 GSVY-MA                42.17      42.48        
  2 Pachucki, Anna M          10 GSVY-MA                44.40      43.48        
  3 Wagner, Grace A            9 LANY-MA                45.62      46.00        
  4 Clark, Mena                9 NDCY-MA                50.67      50.14        
  5 Kanelopoulos, Cadence A   10 WAY-MA                    NT      50.43        
  6 Patte, Lillian E           9 GSVY-MA                52.54      51.91        
  7 Wallick, Olivia F         10 GSVY-MA                55.90      52.90        
  8 Shimony, Liya             10 GSVY-MA              1:06.82    1:02.26        
 
Event 50  Boys 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Trowbridge, Colin E       10 LANY-MA                38.53      36.50        
  2 Schinnerer, Erik G         9 GSVY-MA                40.56      40.50        
  3 Paterson, Henry D         10 LANY-MA                41.86      41.59        
  4 Moyer, Malachi J          10 GSVY-MA                42.77      43.55        
  5 Shannon, Colin J           9 GSVY-MA                46.60      44.65        
  6 Sayres, Jack D            10 LANY-MA                   NT      45.97        
  7 Houtz, Quentin A           9 GSVY-MA                46.89      48.76        
  8 Fellon, Owen H             9 GSVY-MA                47.01      48.80        
  9 Thomas, Payten             9 NDCY-MA                51.57      49.95        
 10 Legaspi, Kaleb L           9 LANY-MA                46.24      51.39        
 11 Sullivan, Matthew J        9 GSVY-MA                48.73      53.15        
 12 Berry, Aiden C             9 GSVY-MA                54.65      55.00        
 -- Treibley, Briar M         10 GSVY-MA                   NT         DQ        
      Multiple strokes
 
Event 51  Girls 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kolak, Addalyn R           7 GSVY-MA                   NT      58.45        
 -- Kovaschetz, Sawyer J       7 GSVY-MA                51.07         DQ        
      Non-simultaneous touch
 
Event 52  Boys 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Treas, Connor W            8 GSVY-MA              1:02.12      54.19        
  2 Alsulttani, Yazen H        8 LANY-MA                   NT      56.99        
  3 Apfelbaum, Rudy A          8 GSVY-MA                   NT    1:39.75        
 
Event 53  Girls 6 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stains, Reagan R           6 WAY-MA                 24.06      23.43        
  2 Smith, Natalie C           6 GSVY-MA                29.74      28.84        
  3 Young, Mya F               6 WAY-MA                    NT      29.81        
  4 DePhillips, Alanna G       5 GSVY-MA                37.07      34.15        
 
Event 54  Boys 6 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Treas, Caleb               5 GSVY-MA                46.65      38.70        
  2 Sullivan, Graham D         5 GSVY-MA                55.43      59.34        
 
Event 55  Girls 7-8 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shannon, Morgan C          7 GSVY-MA                19.36      18.97        
  2 Bowman, Stella L           7 GSVY-MA                19.06      20.47        
  3 Legaspi, Keira R           7 LANY-MA                19.55      20.62        
  4 Boettger, Rhiley M         8 LANY-MA                21.05      21.86        
  5 Reid, Danika R             8 GSVY-MA                21.00      21.93        
  6 Ryu, Rachel E              8 GSVY-MA                19.13      22.07        
  7 Bartholow, Maddi H         7 WAY-MA                 22.63      22.54        
  8 Thomas, Lylah              8 NDCY-MA                21.70      22.66        
  9 Ewing, Nora L              8 GSVY-MA                23.51      26.93        
 10 Reid, Alyana J             7 GSVY-MA                24.22      27.30        
 11 Clark, Isabel M            7 GSVY-MA                25.23      27.53        
 12 Fassero, Mckinley A        7 GSVY-MA                34.83      37.29        
 
Event 56  Boys 7-8 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moyer, Chance C            7 GSVY-MA                17.53      17.91        
  2 Harberson, Max J           8 LANY-MA                17.43      18.18        
  3 Corvino, Mason A           8 LANY-MA                21.09      20.95        
  4 Gogoi, Kavi C              8 GSVY-MA                20.97      22.37        
  5 DePhillips, Ryan L         8 GSVY-MA                26.72      23.84        
  6 Roettger, Ben A            7 LANY-MA                27.88      24.75        
  7 Berry, Addison M           8 GSVY-MA                24.07      25.34        
  8 Bolton, Jack P             7 GSVY-MA                26.34      26.35        
  9 Fetterman, Chase D         7 GSVY-MA                27.73      27.44        
 10 Primus, Matthew J          7 LANY-MA                28.72      27.56        
 11 McIlwaine, Tate R          7 GSVY-MA                30.11      31.69        
 12 Apfelbaum, Rudy A          8 GSVY-MA                26.59      32.03        
 13 Pachucki, Aaron T          8 GSVY-MA                48.95      46.06        
 14 Pfirman, Nathan T          8 GSVY-MA                42.10      49.06        
 
Event 57  Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Boyer, Laurel E           10 GSVY-MA                32.50      31.40        
  2 Thomas, Lilly             10 NDCY-MA                32.66      34.44        
  3 Snyder, Roslyn L          10 GSVY-MA                33.10      35.23        
  4 Pachucki, Anna M          10 GSVY-MA                34.65      35.64        
  5 Phillips, Ruth J           9 WAY-MA                 34.16      36.28        
  6 Ryu, Abby J               10 GSVY-MA                40.17      39.07        
  7 Paterson, Mary C           9 LANY-MA                39.93      39.28        
  8 Hosterman, Paige J         9 GSVY-MA                40.67      39.48        
  9 Clark, Mena                9 NDCY-MA                40.37      41.39        
 10 Kanelopoulos, Cadence A   10 WAY-MA                    NT      43.64        
 11 Patte, Lillian E           9 GSVY-MA                47.56      46.50        
 12 Wallick, Olivia F         10 GSVY-MA                52.12      53.62        
 13 Shimony, Liya             10 GSVY-MA                57.03      57.47        
 
Event 58  Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Trowbridge, Colin E       10 LANY-MA                32.41      31.15        
  2 Moyer, Malachi J          10 GSVY-MA                31.88      32.79        
  3 Mikula, Felix T            9 LANY-MA                33.42      34.37        
  4 Schinnerer, Erik G         9 GSVY-MA                35.30      36.25        
  5 McLenegan, Brayden        10 NDCY-MA                34.85      37.05        
  6 Sayres, Jack D            10 LANY-MA                   NT      38.52        
  7 Brininger, Clay J          9 GSVY-MA                36.36      38.79        
  8 Fellon, Owen H             9 GSVY-MA                43.45      40.25        
  9 Treibley, Briar M         10 GSVY-MA                39.90      40.63        
 10 Reichard, Zane H           9 WAY-MA                 44.43      42.81        
 11 Berry, Aiden C             9 GSVY-MA                43.53      46.78        
 
Event 59  Girls 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Roseman, Paige L           8 GSVY-MA              1:49.69    1:42.35        
                  48.99     1:42.35 (53.36)                                        
  2 Staszak, Lilly E           8 LANY-MA                   NT    1:47.94        
                  52.92     1:47.94 (55.02)                                        
  3 Kolak, Addalyn R           7 GSVY-MA              2:01.05    2:00.04        
                  54.45   2:00.04 (1:05.59)                                        
  4 Detwiler, Alyssa           7 WAY-MA                    NT    2:10.52        
                1:10.19   2:10.52 (1:00.33)                                        
 -- Reid, Danika R             8 GSVY-MA              2:21.17         DQ        
      One hand touch - fly
                1:00.28        DQ (1:10.24)                                        
 
Event 60  Boys 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Treas, Connor W            8 GSVY-MA              2:05.64    1:56.18        
                  54.25   1:56.18 (1:01.93)                                        
  2 Apfelbaum, Rudy A          8 GSVY-MA              2:59.47    3:03.11        
 -- Moyer, Chance C            7 GSVY-MA              1:54.35         DQ        
      Non-simultaneous arms - fly
                  57.40        DQ (1:13.11)                                        
 
Event 61  Girls 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hopkinson, Emma M         10 GSVY-MA              1:21.83    1:20.07        
                  37.21     1:20.07 (42.86)                                        
  2 Boyer, Laurel E           10 GSVY-MA              1:26.20    1:24.56        
                  40.55     1:24.56 (44.01)                                        
  3 Rogers, Sierra             9 NDCY-MA              1:30.80    1:31.74        
                  40.82     1:31.74 (50.92)                                        
  4 Thomas, Lilly             10 NDCY-MA                   NT    1:32.15        
                  40.02     1:32.15 (52.13)                                        
  5 Fetterman, Olivia B       10 GSVY-MA              1:32.85    1:32.73        
                  41.94     1:32.73 (50.79)                                        
  6 Wagner, Grace A            9 LANY-MA              1:45.79    1:44.84        
                  48.23     1:44.84 (56.61)                                        
  7 Hosterman, Paige J         9 GSVY-MA              1:51.92    1:47.76        
                  50.45     1:47.76 (57.31)                                        
 
Event 62  Boys 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Roe, Ethan                10 NDCY-MA              1:22.83    1:20.73        
                  37.92     1:20.73 (42.81)                                        
  2 Detwiler, Logan            9 WAY-MA               1:31.13    1:26.31        
                  40.79     1:26.31 (45.52)                                        
  3 Moyer, Malachi J          10 GSVY-MA              1:27.64    1:33.38        
                  43.44     1:33.38 (49.94)                                        
  4 Brown, Conrad              9 NDCY-MA              1:37.38    1:35.57        
                  45.89     1:35.57 (49.68)                                        
  5 Shannon, Colin J           9 GSVY-MA              1:36.52    1:37.18        
                  45.11     1:37.18 (52.07)                                        
  6 Houtz, Quentin A           9 GSVY-MA              1:44.71    1:43.74        
                  50.00     1:43.74 (53.74)                                        
  7 Reichard, Zane H           9 WAY-MA               2:10.65    2:06.31        
                1:00.33   2:06.31 (1:05.98)                                        
 -- Sullivan, Matthew J        9 GSVY-MA              2:01.36         DQ        
      Alternating Kick - fly
 
Event 63  Girls 6 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- DePhillips, Alanna G       5 GSVY-MA                   NT         DQ        
      Arms past hipline
 
Event 65  Girls 7-8 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Staszak, Lilly E           8 LANY-MA                24.28      24.72        
  2 Boyer, Adelyn M            7 GSVY-MA                26.58      26.13        
  3 Kovaschetz, Sawyer J       7 GSVY-MA                27.42      27.90        
  4 Boettger, Rhiley M         8 LANY-MA                26.46      28.92        
  5 Legaspi, Keira R           7 LANY-MA                29.13      29.88        
  6 Bowman, Stella L           7 GSVY-MA                30.35      32.22        
  7 Reid, Danika R             8 GSVY-MA                32.67      34.37        
  8 Clark, Isabel M            7 GSVY-MA                36.46      41.32        
  9 Reid, Alyana J             7 GSVY-MA                48.14      43.64        
 -- Bowers, Gwen I             8 GSVY-MA                   NT         DQ        
      Scissors kick
 
Event 66  Boys 7-8 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harberson, Max J           8 LANY-MA                24.55      26.28        
  2 Alsulttani, Yazen H        8 LANY-MA                34.94      27.61        
  3 Fetterman, Chase D         7 GSVY-MA                   NT      34.89        
 -- Bolton, Jack P             7 GSVY-MA                   NT         DQ        
      Arms past hipline
 -- DePhillips, Ryan L         8 GSVY-MA                   NT         DQ        
      Butterfly kick
 -- Primus, Matthew J          7 LANY-MA                   NT         DQ        
      Arms past hipline
 
Event 67  Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Boyer, Laurel E           10 GSVY-MA                46.32      44.86        
  2 Snyder, Roslyn L          10 GSVY-MA                47.35      45.91        
  3 Pachucki, Anna M          10 GSVY-MA                47.03      47.77        
  4 Phillips, Ruth J           9 WAY-MA                 57.41      49.76        
  5 Paterson, Mary C           9 LANY-MA                53.71      54.46        
  6 Wagner, Grace A            9 LANY-MA                57.77      57.01        
  7 Shimony, Liya             10 GSVY-MA                58.73      57.34        
  8 Patte, Lillian E           9 GSVY-MA              1:04.11    1:00.48        
 -- Clark, Mena                9 NDCY-MA              1:08.67         DQ        
      Scissors kick
 -- Ryu, Abby J               10 GSVY-MA                50.29         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Event 68  Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Roe, Ethan                10 NDCY-MA                43.51      41.76        
  2 Mikula, Felix T            9 LANY-MA                47.29      47.91        
  3 Houtz, Quentin A           9 GSVY-MA                49.38      50.33        
  4 Paterson, Henry D         10 LANY-MA                59.29      52.67        
  5 Brininger, Clay J          9 GSVY-MA                54.37      53.48        
  6 Legaspi, Kaleb L           9 LANY-MA                52.68      56.79        
  7 Thomas, Payten             9 NDCY-MA                   NT      58.63        
  8 McIlwaine, Olin R          9 GSVY-MA              1:07.20      59.87        
  9 Reichard, Zane H           9 WAY-MA                    NT    1:08.24        
 10 Sullivan, Matthew J        9 GSVY-MA              1:05.10    1:09.87        
 
Event 69  Girls 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shannon, Morgan C          7 GSVY-MA                   NT      52.63        
  2 Bartholow, Maddi H         7 WAY-MA                 56.09      58.78        
 
Event 70  Boys 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Corvino, Mason A           8 LANY-MA              1:01.11      54.67        
 
Event 71  Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Greater Susquehanna Valley Ymc-MA  'A'            1:14.38    1:21.89        
     1) Boyer, Adelyn M 7               2) Bowman, Stella L 7             
     3) Kolak, Addalyn R 7              4) Roseman, Paige L 8             
  2 Greater Susquehanna Valley Ymc-MA  'B'            1:19.16    1:22.64        
     1) Shannon, Morgan C 7             2) Kovaschetz, Sawyer J 7         
     3) Reid, Danika R 8                4) Ryu, Rachel E 8                
                  44.14     1:22.64 (38.50)                                        
  3 Greater Susquehanna Valley Ymc-MA  'C'            1:42.70    1:52.35        
     1) Reid, Alyana J 7                2) Clark, Isabel M 7              
     3) Smith, Natalie C 6              4) Ewing, Nora L 8                
                  58.66     1:52.35 (53.69)                                        
 
Event 72  Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Greater Susquehanna Valley Ymc-MA  'A'            1:19.22    1:24.86        
     1) Moyer, Chance C 7               2) Gogoi, Kavi C 8                
     3) Berry, Addison M 8              4) Treas, Connor W 8              
                  42.09     1:24.86 (42.77)                                        
  2 Lancaster Family YMCA Lightnin-MA  'A'                 NT    1:25.27        
     1) Corvino, Mason A 8              2) Alsulttani, Yazen H 8          
     3) Roettger, Ben A 7               4) Harberson, Max J 8             
                  40.74     1:25.27 (44.53)                                        
  3 Greater Susquehanna Valley Ymc-MA  'B'            1:46.11    1:52.86        
     1) DePhillips, Ryan L 8            2) Apfelbaum, Rudy A 8            
     3) Fetterman, Chase D 7            4) Bolton, Jack P 7               
                  57.08     1:52.86 (55.78)                                        
 -- Greater Susquehanna Valley Ymc-MA  'C'            2:26.59         DQ        
      Other
     1) McIlwaine, Tate R 7             2) Pfirman, Nathan T 8            
     3) Treas, Caleb 5                  4) Pachucki, Aaron T 8            
 
Event 73  Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Greater Susquehanna Valley Ymc-MA  'A'            2:11.20    2:11.62        
     1) Boyer, Laurel E 10              2) Snyder, Roslyn L 10            
     3) Fetterman, Olivia B 10          4) Hopkinson, Emma M 10           
                  32.13     1:08.90 (36.77)     1:40.88 (31.98)     2:11.62 (30.74)
  2 Lancaster Family YMCA Lightnin-MA  'A'                 NT    2:41.75        
     1) Staszak, Lilly E 8              2) Legaspi, Keira R 7             
     3) Paterson, Mary C 9              4) Wagner, Grace A 9              
                  39.07     1:25.87 (46.80)     2:10.86 (44.99)     2:41.75 (30.89)
  3 Northern Dauphin County YMCA-MA  'A'              1:43.77    2:51.05        
     1) Rogers, Sierra 9                2) Clark, Mena 9                  
     3) Thomas, Lilly 10                4) Thomas, Lylah 8                
                  35.43     1:20.13 (44.70)     1:51.73 (31.60)     2:51.05 (59.32)
  4 Greater Susquehanna Valley Ymc-MA  'B'            2:43.27    2:54.25        
     1) Ryu, Abby J 10                  2) Hosterman, Paige J 9           
     3) Wallick, Olivia F 10            4) Pachucki, Anna M 10            
                  46.49     1:29.85 (43.36)     2:19.50 (49.65)     2:54.25 (34.75)
 
Event 74  Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lancaster Family YMCA Lightnin-MA  'A'            2:16.62    2:18.86        
     1) Mikula, Felix T 9               2) Legaspi, Kaleb L 9             
     3) Paterson, Henry D 10            4) Trowbridge, Colin E 10         
                  35.54     1:11.54 (36.00)     1:45.83 (34.29)     2:18.86 (33.03)
  2 Greater Susquehanna Valley Ymc-MA  'A'            2:21.71    2:25.94        
     1) Schinnerer, Erik G 9            2) Brininger, Clay J 9            
     3) Shannon, Colin J 9              4) Moyer, Malachi J 10            
                  36.40     1:14.17 (37.77)     1:52.06 (37.89)     2:25.94 (33.88)
  3 Northern Dauphin County YMCA-MA  'A'              2:40.23    2:29.08        
     1) Brown, Conrad 9                 2) Thomas, Payten 9               
     3) McLenegan, Brayden 10           4) Roe, Ethan 10                  
                  37.68     1:20.59 (42.91)     1:56.43 (35.84)     2:29.08 (32.65)
  4 Greater Susquehanna Valley Ymc-MA  'B'            2:49.43    2:50.37        
     1) Houtz, Quentin A 9              2) Fellon, Owen H 9               
     3) Berry, Aiden C 9                4) Treibley, Briar M 10           
                  43.64     1:24.86 (41.22)     2:14.36 (49.50)     2:50.37 (36.01)
 
Event 75  Girls 13-18 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Greater Susquehanna Valley Ymc-MA  'A'            1:55.83    1:58.81        
     1) Michaels, Lauren K 17           2) Doss, Abigail P 17             
     3) Humphrey, Delaney G 15          4) Houtz, Sydney E 17             
                  30.69     1:02.66 (31.97)     1:33.13 (30.47)     1:58.81 (25.68)
  2 Northern Dauphin County YMCA-MA  'A'                   NT    2:02.15        
     1) Updegrave, Sydney 15            2) Rothermel, Tatum 13            
     3) Sponsler, Teah 15               4) Heck, Paige 15                 
                  30.84     1:06.04 (35.20)     1:35.52 (29.48)     2:02.15 (26.63)
  3 Greater Susquehanna Valley Ymc-MA  'D'            2:12.38    2:06.79        
     1) Shannon, Kimberly G 13          2) Houtz, Emily L 14              
     3) Riley, Valeria D 13             4) Rowan, Madeline A 14           
                  30.35     1:06.86 (36.51)     1:38.90 (32.04)     2:06.79 (27.89)
 
Event 76  Boys 13-18 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lancaster Family YMCA Lightnin-MA  'A'            2:10.41    1:57.75        
     1) Block, Auden R 17               2) Paterson, Aiden P 13           
     3) Meck, Brian E 13                4) Zimmerman, Andrew C 16         
                  27.82     1:03.29 (35.47)     1:31.53 (28.24)     1:57.75 (26.22)
  2 Greater Susquehanna Valley Ymc-MA  'A'            2:15.86    2:04.25        
     1) Malusis, Mitchell A 13          2) Chen, Matthew L 14             
     3) Cianflone, Mason A 13           4) McTammany, Robert E 13         
                  31.80     1:05.96 (34.16)     1:35.11 (29.15)     2:04.25 (29.14)
 
Event 77  Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lancaster Family YMCA Lightnin-MA  'A'            2:27.12    2:24.09        
     1) Stringe, Kendall C 12           2) Harberson, Sophie S 12         
     3) Plank, Cheyenne L 11            4) Roettger, Mia M 11             
                  35.35     1:12.63 (37.28)     1:50.95 (38.32)     2:24.09 (33.14)
  2 Greater Susquehanna Valley Ymc-MA  'B'            2:34.07    2:38.10        
     1) Crosby, Skylar E 11             2) Fellon, Elsa L 12              
     3) Painter, Maria G 12             4) McLoughlin, Jenna K 12         
                  45.14     1:26.56 (41.42)     2:01.05 (34.49)     2:38.10 (37.05)
 -- Greater Susquehanna Valley Ymc-MA  'A'            2:12.82         DQ        
     1) McCormick, Lea M 12             2) Donner, Jillianne G 12         
     3) Shen, Alivia 12                 4) Gerlinski, Emma K 12           
                  34.71     1:13.51 (38.80)     1:43.96 (30.45)          DQ (27.26)
 
Event 78  Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Greater Susquehanna Valley Ymc-MA  'A'            2:14.68    2:11.34        
     1) Ordonez, Mason A 12             2) Best, Joey X 12                
     3) Rogovin, Benjamin T 11          4) Reichner, Trevor A 12          
                  33.19     1:13.28 (40.09)     1:45.91 (32.63)     2:11.34 (25.43)
  2 Greater Susquehanna Valley Ymc-MA  'B'            2:43.94    2:43.66        
     1) Gogoi, Vir K 12                 2) Davis, Kieran M 12             
     3) Fassero, Miles R 12             4) McCormick, Les R 11            
                  36.84     1:25.00 (48.16)     2:03.61 (38.61)     2:43.66 (40.05)
 
Event 79  Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Evans, Faith A            13 WSY-MA               2:20.26    2:17.72        
                  31.17     1:06.50 (35.33)     1:42.63 (36.13)     2:17.72 (35.09)
  2 Rowan, Madeline A         14 GSVY-MA              2:27.84    2:32.21        
                  32.39     1:10.98 (38.59)     1:51.53 (40.55)     2:32.21 (40.68)
  3 Pfirman, Emily C          13 GSVY-MA              2:40.40    2:38.34        
                  35.07     1:16.26 (41.19)     1:58.25 (41.99)     2:38.34 (40.09)
 
Event 80  Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Guckavan, Gavin M         14 WSY-MA                    NT    2:04.40        
                  28.61     1:00.47 (31.86)     1:32.64 (32.17)     2:04.40 (31.76)
  2 Chen, Matthew L           14 GSVY-MA              2:07.11    2:05.18        
                  29.12     1:01.64 (32.52)     1:34.46 (32.82)     2:05.18 (30.72)
  3 Mikula, Caz J             13 LANY-MA              2:11.08    2:11.43        
                  29.72     1:03.58 (33.86)     1:38.30 (34.72)     2:11.43 (33.13)
  4 Engle, Pete J             14 WSY-MA               2:13.55    2:13.34        
                  29.59     1:03.21 (33.62)     1:39.13 (35.92)     2:13.34 (34.21)
  5 Roettger, Luke A          13 LANY-MA              2:26.67    2:19.65        
                  32.30     1:08.09 (35.79)     1:44.87 (36.78)     2:19.65 (34.78)
  6 Malusis, Mitchell A       13 GSVY-MA              2:17.37    2:20.01        
                  31.81     1:07.51 (35.70)     1:44.36 (36.85)     2:20.01 (35.65)
  7 Pachucki, Evan J          13 GSVY-MA              2:59.92    2:52.27        
                  38.41     1:22.39 (43.98)     2:07.44 (45.05)     2:52.27 (44.83)
 
Event 81  Girls 15-18 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Humphrey, Delaney G       15 GSVY-MA              2:04.72    2:07.84        
                  29.52     1:02.09 (32.57)     1:35.18 (33.09)     2:07.84 (32.66)
  2 Mallams, Kylie E          17 GSVY-MA              2:03.73    2:12.68        
                  30.55     1:04.67 (34.12)     1:39.23 (34.56)     2:12.68 (33.45)
 
Event 82  Boys 15-18 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Butzler, Alexander M      16 GSVY-MA              2:00.93    1:57.90        
                  27.26       57.34 (30.08)     1:28.44 (31.10)     1:57.90 (29.46)
  2 Block, Auden R            17 LANY-MA              2:02.83    1:58.93        
                  27.01       56.80 (29.79)     1:28.01 (31.21)     1:58.93 (30.92)
  3 Zimmerman, Andrew C       16 LANY-MA              2:06.69    2:09.52        
                  29.08     1:02.47 (33.39)     1:36.47 (34.00)     2:09.52 (33.05)
 
Event 83  Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kieffer, Ashley           12 NDCY-MA                37.39      36.47        
  2 Phillips, Eve M           11 WAY-MA                 38.48      36.84        
  3 Harberson, Sophie S       12 LANY-MA                37.50      37.07        
  4 Donner, Jillianne G       12 GSVY-MA                39.48      39.93        
  5 McCormick, Lea M          12 GSVY-MA                39.03      40.11        
  6 Updegrave, Delaney        11 NDCY-MA                40.81      40.22        
  7 Maggio, Rylee R           11 WSY-MA                 40.18      41.02        
  8 Primus, Claudia C         11 LANY-MA                45.15      44.30        
  9 Corvino, Ava G            11 LANY-MA                46.93      44.34        
 10 Crosby, Skylar E          11 GSVY-MA                52.79      49.70        
 11 Snyder, Kaiulani          12 GSVY-MA                49.63      50.71        
 
Event 84  Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Detwiler, Sean            11 WAY-MA                 38.13      36.98        
  2 Best, Joey X              12 GSVY-MA                40.44      40.51        
  3 Detwiler, Guy             12 WAY-MA                 41.38      40.64        
  4 Mikula, Max K             12 LANY-MA                43.35      42.22        
  5 Bonner, JB W              11 WAY-MA                 52.08      45.29        
  6 Davis, Kieran M           12 GSVY-MA                47.91      46.28        
  7 McCormick, Les R          11 GSVY-MA                53.62      57.18        
 -- Zeh, Ethan G              11 GSVY-MA                   NT         DQ        
      Scissors kick
 -- Painter, Gregory C        11 GSVY-MA              1:06.54         DQ        
      Butterfly kick
 
Event 85  Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Peiffer, Tyya J           13 WSY-MA               1:30.22      43.79        
  2 Rothermel, Tatum          13 NDCY-MA              1:15.03    1:17.39        
                  37.33     1:17.39 (40.06)                                        
  3 Houtz, Emily L            14 GSVY-MA              1:17.47    1:22.36        
                  38.35     1:22.36 (44.01)                                        
  4 Riley, Valeria D          13 GSVY-MA              1:25.83    1:24.58        
                  39.34     1:24.58 (45.24)                                        
  5 Huber, Jenna C            14 LANY-MA              1:24.31    1:24.83        
                  39.21     1:24.83 (45.62)                                        
  6 Price, Maddy              14 WAY-MA                    NT    1:26.31        
                  41.33     1:26.31 (44.98)                                        
  7 Underkoffler, Chloe R     13 GSVY-MA              1:35.99    1:31.43        
                  43.02     1:31.43 (48.41)                                        
  8 Pfirman, Emily C          13 GSVY-MA              1:34.63    1:34.44        
                  45.31     1:34.44 (49.13)                                        
 -- Bonner, Bella K           14 WAY-MA               1:38.46         DQ        
      Butterfly kick
                  43.49          DQ (48.21)                                        
 
Event 86  Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Guckavan, Gavin M         14 WSY-MA               1:13.20    1:11.49        
                  34.15     1:11.49 (37.34)                                        
  2 Keyes, Jake               13 WSY-MA               1:13.93    1:13.23        
                  34.12     1:13.23 (39.11)                                        
  3 Paterson, Aiden P         13 LANY-MA              1:19.48    1:16.76        
                  36.28     1:16.76 (40.48)                                        
  4 Engle, Pete J             14 WSY-MA               1:20.75    1:20.21        
                  37.10     1:20.21 (43.11)                                        
  5 Geray, Brandon S          14 WSY-MA               1:20.15    1:21.81        
                  39.40     1:21.81 (42.41)                                        
  6 Maggio, Breydon A         13 WSY-MA               1:22.48    1:24.11        
                  39.47     1:24.11 (44.64)                                        
 
Event 87  Girls 15-18 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sponsler, Teah            15 NDCY-MA              1:18.96    1:17.09        
                  35.81     1:17.09 (41.28)                                        
  2 Heck, Paige               15 NDCY-MA              1:20.82    1:20.16        
                  38.56     1:20.16 (41.60)                                        
 
Event 88  Boys 15-18 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Keyes, Hunter H           17 WSY-MA               1:00.47    1:04.20        
                  30.50     1:04.20 (33.70)                                        
 
Event 89  Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shen, Alivia              12 GSVY-MA              1:10.91    1:11.32        
                  32.35     1:11.32 (38.97)                                        
  2 Harberson, Sophie S       12 LANY-MA              1:16.23    1:16.48        
                  35.61     1:16.48 (40.87)                                        
  3 Donner, Jillianne G       12 GSVY-MA              1:20.35    1:18.99        
                  37.66     1:18.99 (41.33)                                        
  4 Roe, Kirra                12 NDCY-MA              1:25.70    1:21.51        
                  36.63     1:21.51 (44.88)                                        
  5 Maggio, Rylee R           11 WSY-MA               1:23.00    1:22.39        
                  38.44     1:22.39 (43.95)                                        
  6 Stringe, Kendall C        12 LANY-MA              1:25.95    1:22.76        
                  36.73     1:22.76 (46.03)                                        
  7 Plank, Cheyenne L         11 LANY-MA              1:23.89    1:27.15        
                  42.36     1:27.15 (44.79)                                        
  8 Roettger, Mia M           11 LANY-MA              1:29.87    1:28.29        
                  41.61     1:28.29 (46.68)                                        
  9 Corvino, Ava G            11 LANY-MA              1:40.64    1:28.51        
                  42.76     1:28.51 (45.75)                                        
 10 Tobias, Mya               12 NDCY-MA              1:32.82    1:30.86        
                  40.18     1:30.86 (50.68)                                        
 11 Burgess, Kathryn J        11 GSVY-MA              1:56.72    1:53.26        
                  55.35     1:53.26 (57.91)                                        
 
Event 90  Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ordonez, Mason A          12 GSVY-MA              1:11.08    1:09.74        
                  31.15     1:09.74 (38.59)                                        
  2 Detwiler, Sean            11 WAY-MA               1:12.53    1:11.80        
                  32.72     1:11.80 (39.08)                                        
  3 Olson, Trevor F           11 LANY-MA              1:21.51    1:19.05        
                  37.05     1:19.05 (42.00)                                        
  4 Detwiler, Guy             12 WAY-MA               1:22.62    1:20.00        
                  38.74     1:20.00 (41.26)                                        
  5 Gogoi, Vir K              12 GSVY-MA              1:29.21    1:27.93        
                  40.88     1:27.93 (47.05)                                        
  6 Fassero, Miles R          12 GSVY-MA              1:30.95    1:30.67        
                  44.45     1:30.67 (46.22)                                        
 
Event 91  Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Riley, Valeria D          13 GSVY-MA              2:42.77    2:48.27        
                  35.01     1:18.43 (43.42)     2:07.10 (48.67)     2:48.27 (41.17)
 
Event 92  Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cianflone, Mason A        13 GSVY-MA              2:26.81    2:29.24        
                  30.43     1:09.85 (39.42)     1:55.22 (45.37)     2:29.24 (34.02)
  2 Mikula, Caz J             13 LANY-MA              2:44.81    2:37.90        
                  36.27     1:17.00 (40.73)     2:04.36 (47.36)     2:37.90 (33.54)
  3 Maggio, Breydon A         13 WSY-MA               2:50.33    2:49.96        
                  40.62     1:26.08 (45.46)     2:11.75 (45.67)     2:49.96 (38.21)
 
Event 94  Boys 15-18 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Butzler, Alexander M      16 GSVY-MA                   NT    2:27.35        
                  28.44     1:05.07 (36.63)     1:52.29 (47.22)     2:27.35 (35.06)
 
Event 95  Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Phillips, Eve M           11 WAY-MA                 59.91      59.56        
                  29.00       59.56 (30.56)                                        
  2 Kieffer, Ashley           12 NDCY-MA              1:04.91    1:02.15        
                  30.00     1:02.15 (32.15)                                        
  3 McCormick, Lea M          12 GSVY-MA              1:02.30    1:05.07        
                  31.21     1:05.07 (33.86)                                        
  4 Fellon, Elsa L            12 GSVY-MA              1:07.16    1:05.22        
                  32.28     1:05.22 (32.94)                                        
  5 Updegrave, Delaney        11 NDCY-MA              1:08.03    1:06.12        
                  32.22     1:06.12 (33.90)                                        
  6 Maggio, Rylee R           11 WSY-MA               1:09.34    1:11.61        
                  33.49     1:11.61 (38.12)                                        
  7 Stringe, Kendall C        12 LANY-MA              1:14.68    1:13.18        
                  34.09     1:13.18 (39.09)                                        
  8 Painter, Maria G          12 GSVY-MA              1:29.95    1:14.48        
                  37.87     1:14.48 (36.61)                                        
  9 McLoughlin, Jenna K       12 GSVY-MA              1:17.32    1:14.74        
                  35.26     1:14.74 (39.48)                                        
 10 Primus, Claudia C         11 LANY-MA              1:24.04    1:21.18        
                  38.66     1:21.18 (42.52)                                        
 
Event 96  Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reichner, Trevor A        12 GSVY-MA                58.46      58.37        
                  28.77       58.37 (29.60)                                        
  2 Ordonez, Mason A          12 GSVY-MA                57.29      58.67        
                  28.72       58.67 (29.95)                                        
  3 Bonner, JB W              11 WAY-MA               1:05.04    1:03.44        
                  30.14     1:03.44 (33.30)                                        
  4 Olson, Trevor F           11 LANY-MA              1:08.03    1:05.67        
                  31.93     1:05.67 (33.74)                                        
  5 Best, Joey X              12 GSVY-MA              1:11.71    1:12.16        
                  34.16     1:12.16 (38.00)                                        
  6 Rogovin, Benjamin T       11 GSVY-MA              1:11.10    1:13.24        
                  33.94     1:13.24 (39.30)                                        
  7 Young, Colin M            12 WAY-MA                    NT    1:23.35        
                  39.32     1:23.35 (44.03)                                        
  8 McCormick, Les R          11 GSVY-MA              1:21.72    1:31.13        
                  43.46     1:31.13 (47.67)                                        
 
Event 97  Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Peiffer, Tyya J           13 WSY-MA               1:00.95    1:01.33        
                  29.93     1:01.33 (31.40)                                        
  2 Bonner, Bella K           14 WAY-MA               1:10.99    1:03.00        
                  29.73     1:03.00 (33.27)                                        
  3 Evans, Faith A            13 WSY-MA               1:04.67    1:03.23        
                  30.53     1:03.23 (32.70)                                        
  4 Maggio, Brea B            13 WSY-MA               1:05.43    1:03.68        
                  30.53     1:03.68 (33.15)                                        
  5 Rowan, Madeline A         14 GSVY-MA              1:04.47    1:05.11        
                  31.31     1:05.11 (33.80)                                        
  6 Riley, Valeria D          13 GSVY-MA              1:05.05    1:05.37        
                  30.67     1:05.37 (34.70)                                        
  7 Underkoffler, Chloe R     13 GSVY-MA              1:12.69    1:14.19        
                  35.64     1:14.19 (38.55)                                        
  8 Pfirman, Emily C          13 GSVY-MA              1:15.75    1:16.72        
                  35.56     1:16.72 (41.16)                                        
 
Event 98  Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Keyes, Jake               13 WSY-MA                 57.44      58.16        
                  28.24       58.16 (29.92)                                        
  2 Meck, Brian E             13 LANY-MA                58.23      58.19        
                  28.19       58.19 (30.00)                                        
  3 Geray, Brandon S          14 WSY-MA               1:00.91      59.97        
                  28.90       59.97 (31.07)                                        
  4 Engle, Pete J             14 WSY-MA               1:01.71    1:00.76        
                  29.06     1:00.76 (31.70)                                        
  5 Roettger, Luke A          13 LANY-MA              1:06.43    1:03.92        
                  30.64     1:03.92 (33.28)                                        
  6 Maggio, Breydon A         13 WSY-MA               1:08.66    1:07.14        
                  32.49     1:07.14 (34.65)                                        
  7 McTammany, Robert E       13 GSVY-MA              1:12.24    1:07.46        
                  32.35     1:07.46 (35.11)                                        
 -- Pachucki, Evan J          13 GSVY-MA              1:21.11         DQ        
      False start
                  39.61          DQ (42.44)                                        
 
Event 99  Girls 15-18 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Updegrave, Sydney         15 NDCY-MA                58.76      57.73        
                  28.04       57.73 (29.69)                                        
  2 Hepner, Jewels E          15 GSVY-MA                58.82      58.31        
                  27.86       58.31 (30.45)                                        
  3 Sander, Veronica S        16 GSVY-MA              1:00.14    1:00.56        
                  28.66     1:00.56 (31.90)                                        
  4 Heck, Paige               15 NDCY-MA                58.49    1:00.60        
                  29.24     1:00.60 (31.36)                                        
  5 Mallams, Kylie E          17 GSVY-MA                58.42    1:01.16        
                  29.47     1:01.16 (31.69)                                        
  6 Tomko, Zoe E              15 GSVY-MA                59.98    1:02.04        
                  29.14     1:02.04 (32.90)                                        
 
Event 100  Boys 15-18 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Keyes, Hunter H           17 WSY-MA                 54.35      54.60        
                  26.12       54.60 (28.48)                                        
  2 Zimmerman, Andrew C       16 LANY-MA                58.00    1:00.64        
                  28.57     1:00.64 (32.07)                                        
 
Event 101  Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shen, Alivia              12 GSVY-MA                32.74      33.12        
  2 McCormick, Lea M          12 GSVY-MA                33.72      35.49        
  3 Harberson, Sophie S       12 LANY-MA                34.99      35.64        
  4 Donner, Jillianne G       12 GSVY-MA                36.51      37.04        
  5 Roe, Kirra                12 NDCY-MA                36.44      37.70        
  6 Tobias, Mya               12 NDCY-MA                40.29      39.51        
  7 Roettger, Mia M           11 LANY-MA                41.57      39.56        
  8 Plank, Cheyenne L         11 LANY-MA                39.26      39.84        
  9 Snyder, Kaiulani          12 GSVY-MA                49.43      49.78        
 10 Burgess, Kathryn J        11 GSVY-MA                51.97      51.82        
 -- Fellon, Elsa L            12 GSVY-MA                39.82         DQ        
      Multiple strokes
 
Event 102  Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Detwiler, Sean            11 WAY-MA                 35.70      33.82        
  2 Gogoi, Vir K              12 GSVY-MA                38.38      38.74        
  3 Mikula, Max K             12 LANY-MA                42.66      41.59        
  4 Young, Colin M            12 WAY-MA                    NT      42.27        
  5 Zeh, Ethan G              11 GSVY-MA                43.10      46.85        
  6 Davis, Kieran M           12 GSVY-MA                44.08      47.77        
 
Event 103  Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Price, Maddy              14 WAY-MA               1:06.54    1:07.68        
                  32.83     1:07.68 (34.85)                                        
  2 Rothermel, Tatum          13 NDCY-MA              1:12.93    1:13.71        
                  36.12     1:13.71 (37.59)                                        
  3 Houtz, Emily L            14 GSVY-MA              1:07.78    1:13.91        
                  35.75     1:13.91 (38.16)                                        
  4 Huber, Jenna C            14 LANY-MA              1:14.64    1:15.94        
                  37.69     1:15.94 (38.25)                                        
  5 Maggio, Brea B            13 WSY-MA               1:17.25    1:16.92        
                  37.62     1:16.92 (39.30)                                        
  6 Bonner, Bella K           14 WAY-MA               1:42.09    1:20.18        
                  38.57     1:20.18 (41.61)                                        
 
Event 104  Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chen, Matthew L           14 GSVY-MA              1:05.02    1:03.82        
                  31.38     1:03.82 (32.44)                                        
  2 Guckavan, Gavin M         14 WSY-MA               1:14.88    1:03.89        
                  31.83     1:03.89 (32.06)                                        
  3 Malusis, Mitchell A       13 GSVY-MA              1:09.39    1:07.15        
                  32.73     1:07.15 (34.42)                                        
  4 Paterson, Aiden P         13 LANY-MA              1:16.45    1:14.13        
                  36.46     1:14.13 (37.67)                                        
  5 Roettger, Luke A          13 LANY-MA              1:18.51    1:14.21        
                  35.23     1:14.21 (38.98)                                        
  6 McTammany, Robert E       13 GSVY-MA              1:16.53    1:20.16        
                  39.22     1:20.16 (40.94)                                        
  7 Pachucki, Evan J          13 GSVY-MA              1:42.46    1:46.25        
                  51.76     1:46.25 (54.49)                                        
 
Event 105  Girls 15-18 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Updegrave, Sydney         15 NDCY-MA              1:06.66    1:07.05        
                  33.46     1:07.05 (33.59)                                        
  2 Hepner, Jewels E          15 GSVY-MA              1:06.41    1:08.11        
                  32.77     1:08.11 (35.34)                                        
  3 Sponsler, Teah            15 NDCY-MA                   NT    1:12.17        
                  34.54     1:12.17 (37.63)                                        
  4 Tomko, Zoe E              15 GSVY-MA              1:14.04    1:14.11        
                  35.92     1:14.11 (38.19)                                        
 
Event 106  Boys 15-18 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Block, Auden R            17 LANY-MA                59.10    1:00.11        
                  29.34     1:00.11 (30.77)                                        
  2 Butzler, Alexander M      16 GSVY-MA              1:03.32    1:05.66        
                  31.94     1:05.66 (33.72)                                        
 
Event 107  Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Phillips, Eve M           11 WAY-MA                 28.41      28.41        
  2 Kieffer, Ashley           12 NDCY-MA                30.87      30.48        
  3 Gerlinski, Emma K         12 GSVY-MA                32.19      32.72        
  4 Painter, Maria G          12 GSVY-MA                34.07      34.57        
  5 Stringe, Kendall C        12 LANY-MA                39.26      39.09        
  6 McLoughlin, Jenna K       12 GSVY-MA                38.21      40.53        
  7 Plank, Cheyenne L         11 LANY-MA                40.18      40.64        
  8 Tobias, Mya               12 NDCY-MA                46.14      41.38        
  9 Roettger, Mia M           11 LANY-MA                40.69      41.68        
 10 Crosby, Skylar E          11 GSVY-MA                45.56      43.80        
 11 Burgess, Kathryn J        11 GSVY-MA                55.31      59.26        
 
Event 108  Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rogovin, Benjamin T       11 GSVY-MA                32.90      34.17        
  2 Detwiler, Guy             12 WAY-MA                 38.81      38.34        
  3 Fassero, Miles R          12 GSVY-MA                41.72      42.63        
  4 Painter, Gregory C        11 GSVY-MA              1:00.32      56.98        
 
Event 109  Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Peiffer, Tyya J           13 WSY-MA               1:08.62    1:07.99        
                  33.08     1:07.99 (34.91)                                        
  2 Evans, Faith A            13 WSY-MA               1:08.36    1:08.02        
                  32.09     1:08.02 (35.93)                                        
  3 Maggio, Brea B            13 WSY-MA               1:20.92    1:18.99        
                  35.82     1:18.99 (43.17)                                        
  4 Rothermel, Tatum          13 NDCY-MA                   NT    1:19.83        
                  38.49     1:19.83 (41.34)                                        
 
Event 110  Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cianflone, Mason A        13 GSVY-MA              1:06.07    1:06.24        
                  31.25     1:06.24 (34.99)                                        
  2 Geray, Brandon S          14 WSY-MA               1:07.56    1:06.52        
                  31.60     1:06.52 (34.92)                                        
  3 Meck, Brian E             13 LANY-MA              1:08.92    1:08.83        
                  32.49     1:08.83 (36.34)                                        
 
Event 111  Girls 15-18 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sponsler, Teah            15 NDCY-MA              1:09.48    1:10.73        
                  32.38     1:10.73 (38.35)                                        
  2 Heck, Paige               15 NDCY-MA              1:17.47    1:14.94        
                  35.05     1:14.94 (39.89)                                        
 
Event 112  Boys 15-18 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Block, Auden R            17 LANY-MA                57.99    1:01.16        
                  28.36     1:01.16 (32.80)                                        
  2 Zimmerman, Andrew C       16 LANY-MA              1:00.62    1:02.05        
                  28.95     1:02.05 (33.10)                                        
 
Event 113  Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kieffer, Ashley           12 NDCY-MA                28.04      27.99        
  2 Gerlinski, Emma K         12 GSVY-MA                27.94      28.40        
  3 Shen, Alivia              12 GSVY-MA                29.63      28.73        
  4 Fellon, Elsa L            12 GSVY-MA                29.87      29.55        
  5 Updegrave, Delaney        11 NDCY-MA                30.26      29.69        
  6 Roe, Kirra                12 NDCY-MA                32.21      31.89        
  7 Painter, Maria G          12 GSVY-MA                32.20      32.02        
  8 Corvino, Ava G            11 LANY-MA                36.21      33.52        
  9 McLoughlin, Jenna K       12 GSVY-MA                33.22      34.72        
 10 Tobias, Mya               12 NDCY-MA                35.42      35.82        
 11 Primus, Claudia C         11 LANY-MA                37.63      36.57        
 12 Crosby, Skylar E          11 GSVY-MA                39.18      37.72        
 13 Snyder, Kaiulani          12 GSVY-MA                37.18      38.03        
 
Event 114  Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reichner, Trevor A        12 GSVY-MA                26.30      26.59        
  2 Ordonez, Mason A          12 GSVY-MA                26.62      26.77        
  3 Bonner, JB W              11 WAY-MA                 30.37      29.91        
  4 Rogovin, Benjamin T       11 GSVY-MA                30.88      31.71        
  5 Best, Joey X              12 GSVY-MA                32.14      32.74        
  6 Olson, Trevor F           11 LANY-MA                31.62      32.89        
  7 Gogoi, Vir K              12 GSVY-MA                33.13      33.20        
  8 Mikula, Max K             12 LANY-MA                34.50      33.61        
  9 Young, Colin M            12 WAY-MA                    NT      36.65        
 10 McCormick, Les R          11 GSVY-MA                35.93      36.95        
 11 Fassero, Miles R          12 GSVY-MA                34.43      37.71        
 12 Davis, Kieran M           12 GSVY-MA                37.75      39.07        
 13 Zeh, Ethan G              11 GSVY-MA                42.41      44.40        
 14 Painter, Gregory C        11 GSVY-MA                47.20      45.41        
 
Event 115  Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bonner, Bella K           14 WAY-MA                 30.56      28.40        
  2 Price, Maddy              14 WAY-MA                 28.72      28.53        
  3 Rowan, Madeline A         14 GSVY-MA                29.12      28.97        
  4 Underkoffler, Chloe R     13 GSVY-MA                   NT      32.98        
 
Event 116  Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chen, Matthew L           14 GSVY-MA                28.87      26.11        
  2 Keyes, Jake               13 WSY-MA                 26.51      26.77        
  3 Meck, Brian E             13 LANY-MA                27.72      27.44        
  4 Malusis, Mitchell A       13 GSVY-MA                26.54      27.73        
  5 Paterson, Aiden P         13 LANY-MA                27.77      28.02        
  6 Cianflone, Mason A        13 GSVY-MA                27.21      28.04        
  7 McTammany, Robert E       13 GSVY-MA                31.39      31.67        
  8 Pachucki, Evan J          13 GSVY-MA                36.45      37.95        
 
Event 117  Girls 15-18 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Updegrave, Sydney         15 NDCY-MA                26.18      26.48        
  2 Mallams, Kylie E          17 GSVY-MA                26.95      27.87        
  3 Tomko, Zoe E              15 GSVY-MA                26.94      27.99        
  4 Doss, Gabrielle H         15 GSVY-MA                   NT      33.69        
 
Event 118  Boys 15-18 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Keyes, Hunter H           17 WSY-MA                 24.54      24.65        
 
Event 119  Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Greater Susquehanna Valley Ymc-MA  'A'            1:56.34    1:55.55        
     1) McCormick, Lea M 12             2) Shen, Alivia 12                
     3) Fellon, Elsa L 12               4) Gerlinski, Emma K 12           
                  30.82     1:06.66 (35.84)     1:37.52 (30.86)     1:55.55 (18.03)
  2 Northern Dauphin County YMCA-MA  'A'                   NT    1:56.10        
                  26.52       57.72 (31.20)     1:30.22 (32.50)     1:56.10 (25.88)
  3 Lancaster Family YMCA Lightnin-MA  'A'            2:04.55    2:08.01        
     1) Harberson, Sophie S 12          2) Stringe, Kendall C 12          
     3) Plank, Cheyenne L 11            4) Roettger, Mia M 11             
                  29.74     1:06.27 (36.53)     1:37.83 (31.56)     2:08.01 (30.18)
  4 Greater Susquehanna Valley Ymc-MA  'B'            2:14.38    2:11.29        
     1) Painter, Maria G 12             2) McLoughlin, Jenna K 12         
     3) Snyder, Kaiulani 12             4) Donner, Jillianne G 12         
                  29.49       58.57 (29.08)     1:27.78 (29.21)     2:11.29 (43.51)
 
Event 120  Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Greater Susquehanna Valley Ymc-MA  'A'            1:55.94    1:56.10        
     1) Reichner, Trevor A 12           2) Rogovin, Benjamin T 11         
     3) Best, Joey X 12                 4) Ordonez, Mason A 12            
                  26.52       57.72 (31.20)     1:30.22 (32.50)     1:56.10 (25.88)
  2 Greater Susquehanna Valley Ymc-MA  'B'            2:21.24    2:26.64        
     1) Fassero, Miles R 12             2) McCormick, Les R 11            
     3) Davis, Kieran M 12              4) Gogoi, Vir K 12                
                  36.00     1:16.62 (40.62)     1:55.36 (38.74)     2:26.64 (31.28)
 
Event 121  Girls 13-18 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Greater Susquehanna Valley Ymc-MA  'A'                 NT    1:49.00        
     1) Doss, Abigail P 17              2) Tomko, Zoe E 15                
     3) Mallams, Kylie E 17             4) Hepner, Jewels E 15            
                  26.62       54.21 (27.59)     1:22.42 (28.21)     1:49.00 (26.58)
  2 Northern Dauphin County YMCA-MA  'A'              1:48.66    1:51.59        
     1) Heck, Paige 15                  2) Kieffer, Ashley 12             
     3) Sponsler, Teah 15               4) Updegrave, Sydney 15           
                  27.45       57.27 (29.82)     1:24.40 (27.13)     1:51.59 (27.19)
  3 Greater Susquehanna Valley Ymc-MA  'D'            1:56.45    1:55.10        
     1) Shannon, Kimberly G 13          2) Rowan, Madeline A 14           
     3) Houtz, Emily L 14               4) Riley, Valeria D 13            
                  27.49       57.05 (29.56)     1:26.39 (29.34)     1:55.10 (28.71)
 
Event 122  Boys 13-18 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lancaster Family YMCA Lightnin-MA  'A'            1:46.90    1:49.21        
     1) Block, Auden R 17               2) Paterson, Aiden P 13           
     3) Zimmerman, Andrew C 16          4) Meck, Brian E 13               
                  25.86       53.97 (28.11)     1:21.64 (27.67)     1:49.21 (27.57)
  2 Greater Susquehanna Valley Ymc-MA  'A'            1:54.01    1:52.58        
     1) Cianflone, Mason A 13           2) Malusis, Mitchell A 13         
     3) McTammany, Robert E 13          4) Chen, Matthew L 14             
                  27.37       55.98 (28.61)     1:27.03 (31.05)     1:52.58 (25.55)
 
Event 123  Girls 9-10 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hopkinson, Emma M         10 GSVY-MA                   NT    7:05.30        
 
Event 124  Boys 9-10 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Roe, Ethan                10 NDCY-MA                   NT    7:27.71        
                  38.10     1:22.07 (43.97)     2:07.85 (45.78)     2:55.01 (47.16)
        3:41.69 (46.68)     4:27.94 (46.25)     5:13.63 (45.69)     6:00.02 (46.39)
        6:44.37 (44.35)     7:27.71 (43.34)                                        
  2 Brown, Conrad              9 NDCY-MA                   NT    8:44.12        
                  43.78     1:36.26 (52.48)     2:31.68 (55.42)     3:26.78 (55.10)
        4:19.94 (53.16)     5:14.86 (54.92)     6:10.46 (55.60)     7:07.36 (56.90)
        7:59.71 (52.35)     8:44.12 (44.41)