Licensed to WSY Swimming           HY-TEK's MEET MANAGER 7.0 3/11/2019 08:42 AM
     2019 YMCA PA Central District Swimming Champs - 3/8/2019 to 3/10/2019     
               2019 YMCA Central District Swimming Championships               
    MA Approval #   MA 1819 ap            YMCA Sanction #  CAQ - 2017 - PA1    
                                    Results                                    
 
Event 101  Girls 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
        Meet: % 4:22.88    3/8/2013 Meghan Small, York Y                       
                4:37.29  NATS - SC National Q Time
                5:43.99  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  5:43.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Camryn Leydig             14 York Y-MA            4:36.33    4:37.26 NATS   
                  27.94     1:00.18 (32.24)     1:34.13 (33.95)     2:07.37 (33.24)
        2:48.43 (41.06)     3:31.02 (42.59)     4:04.77 (33.75)     4:37.26 (32.49)
  2 Presley Staretz           14 York Y-MA            4:47.50    4:38.90 DIST   
                  30.38     1:05.64 (35.26)     1:39.85 (34.21)     2:13.39 (33.54)
        2:54.60 (41.21)     3:36.22 (41.62)     4:08.16 (31.94)     4:38.90 (30.74)
  3 Apple Burton              14 WSY-MA               4:46.93    4:47.03 DIST   
                  30.22     1:05.37 (35.15)     1:41.00 (35.63)     2:16.90 (35.90)
        2:59.43 (42.53)     3:42.93 (43.50)     4:15.38 (32.45)     4:47.03 (31.65)
  4 Marianne Tassinari        13 Pocono Piranhas-MA   4:54.14    4:57.80 DIST   
                  30.89     1:07.36 (36.47)     1:45.97 (38.61)     2:24.11 (38.14)
        3:07.51 (43.40)     3:50.43 (42.92)     4:24.67 (34.24)     4:57.80 (33.13)
  5 Elizabeth Johnson         13 SCAY-MA              5:14.67    5:04.67 DIST   
                  32.58     1:11.48 (38.90)     1:51.77 (40.29)     2:31.06 (39.29)
        3:13.63 (42.57)     3:56.52 (42.89)     4:31.26 (34.74)     5:04.67 (33.41)
  6 Cara McCall               14 GSY-MA               5:18.58    5:11.20 DIST   
                  29.46     1:04.82 (35.36)     1:42.30 (37.48)     2:20.09 (37.79)
        3:09.87 (49.78)     3:59.93 (50.06)     4:34.71 (34.78)     5:11.20 (36.49)
  7 Mackenzie Pagett          14 SCAY-MA              5:07.82    5:15.74 DIST   
                  31.96     1:11.16 (39.20)     1:53.64 (42.48)     2:35.58 (41.94)
        3:18.30 (42.72)     4:02.89 (44.59)     4:39.63 (36.74)     5:15.74 (36.11)
  8 Carol Fabian              14 York Y-MA            5:21.35    5:21.61 DIST   
                  32.88     1:11.73 (38.85)     1:50.44 (38.71)     2:29.81 (39.37)
        3:19.45 (49.64)     4:09.98 (50.53)     4:45.89 (35.91)     5:21.61 (35.72)
  9 Faith Evans               13 WSY-MA               5:23.36    5:30.42 DIST   
                  32.67     1:14.16 (41.49)     1:58.30 (44.14)     2:40.72 (42.42)
        3:27.78 (47.06)     4:14.45 (46.67)     4:53.46 (39.01)     5:30.42 (36.96)
 10 Jenna Huber               14 LANY-MA              5:41.67    5:34.49 DIST   
                  35.62     1:20.30 (44.68)     2:01.69 (41.39)     2:44.08 (42.39)
        3:30.81 (46.73)     4:19.89 (49.08)     4:58.46 (38.57)     5:34.49 (36.03)
 11 Amanda Lipski             14 SCAY-MA              5:34.78    5:44.37        
                  34.16     1:23.21 (49.05)     2:07.98 (44.77)     2:52.65 (44.67)
        3:41.41 (48.76)     4:28.24 (46.83)     5:08.09 (39.85)     5:44.37 (36.28)
 -- Christine Kapp            14 York Y-MA            4:45.23         DQ        
                  29.98     1:04.30 (34.32)     1:39.67 (35.37)     2:14.57 (34.90)
        2:56.66 (42.09)     3:38.76 (42.10)     4:12.32 (33.56)          DQ (32.63)
 
Event 102  Boys 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
        Meet: % 4:16.68    3/7/2014 Jarod Anderson, WSY  -MA                   
                4:14.99  NATS - SC National Q Time
                5:36.99  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  5:36.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Woobie Kupsky             13 WBY-MA               4:25.27    4:25.90 DIST   
                  27.62       59.01 (31.39)     1:32.06 (33.05)     2:05.24 (33.18)
        2:44.54 (39.30)     3:24.49 (39.95)     3:55.71 (31.22)     4:25.90 (30.19)
  2 Ryan Lee                  14 WSY-MA               4:33.22    4:28.10 DIST   
                  28.76     1:02.21 (33.45)     1:37.03 (34.82)     2:11.97 (34.94)
        2:50.22 (38.25)     3:28.19 (37.97)     3:58.45 (30.26)     4:28.10 (29.65)
  3 Nick Croghan              13 HAY-MA               4:37.56    4:33.96 DIST   
                  29.74     1:03.24 (33.50)     1:38.55 (35.31)     2:14.09 (35.54)
        2:52.12 (38.03)     3:31.04 (38.92)     4:03.46 (32.42)     4:33.96 (30.50)
  4 Matthew Chen              14 GSVY-MA              4:48.34    4:34.48 DIST   
                  27.45       58.63 (31.18)     1:35.60 (36.97)     2:11.08 (35.48)
        2:51.46 (40.38)     3:31.51 (40.05)     4:03.86 (32.35)     4:34.48 (30.62)
  5 Logan Yakubowski          13 HAZY                 4:51.66    4:39.52 DIST   
                  28.42     1:01.50 (33.08)     1:38.51 (37.01)     2:15.54 (37.03)
        2:54.53 (38.99)     3:34.71 (40.18)     4:08.08 (33.37)     4:39.52 (31.44)
  6 Ryan Willis               14 SCAY-MA              4:45.90    4:40.72 DIST   
                  28.84     1:02.11 (33.27)     1:38.64 (36.53)     2:15.23 (36.59)
        2:55.45 (40.22)     3:35.46 (40.01)     4:09.41 (33.95)     4:40.72 (31.31)
  7 Zachary Lambert           14 SCAY-MA              4:33.30    4:41.24 DIST   
                  28.11     1:01.71 (33.60)     1:36.31 (34.60)     2:11.82 (35.51)
        2:53.50 (41.68)     3:36.35 (42.85)     4:09.43 (33.08)     4:41.24 (31.81)
  8 Evan Hamm                 14 East Lyco Eels       4:59.44    4:44.68 DIST   
                  29.55     1:02.92 (33.37)     1:38.64 (35.72)     2:15.36 (36.72)
        2:56.19 (40.83)     3:38.02 (41.83)     4:11.98 (33.96)     4:44.68 (32.70)
  9 Kai Hang                  13 UPY-MA               5:08.16    4:52.32 DIST   
                  30.74     1:06.31 (35.57)     1:44.25 (37.94)     2:21.99 (37.74)
        3:02.04 (40.05)     3:43.67 (41.63)     4:18.79 (35.12)     4:52.32 (33.53)
 10 Ethan Ferroni             13 York Y-MA            4:57.49    4:57.66 DIST   
                  31.31     1:08.17 (36.86)     1:43.75 (35.58)     2:20.53 (36.78)
        3:04.34 (43.81)     3:48.63 (44.29)     4:23.43 (34.80)     4:57.66 (34.23)
 11 Tyler Wright              13 York Y-MA            5:34.93    5:11.03 DIST   
                  33.56     1:11.69 (38.13)     1:51.81 (40.12)     2:32.83 (41.02)
        3:16.06 (43.23)     3:59.87 (43.81)     4:35.33 (35.46)     5:11.03 (35.70)
 12 Hayne Webster             14 JS Winter YMCA       5:34.90    5:29.16 DIST   
                  33.45     1:18.02 (44.57)     1:59.30 (41.28)     2:40.89 (41.59)
        3:29.82 (48.93)     4:17.52 (47.70)     4:54.46 (36.94)     5:29.16 (34.70)
 
Event 103  Girls 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: % 5:07.11    3/8/2013 Kacey Oberlander, York Y                   
                5:06.99  NATS - SC National Q Time
                6:10.99  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  6:10.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kimberly Shannon          13 GSVY-MA              5:16.97    5:12.36 DIST   
                  28.37       59.51 (31.14)     1:31.51 (32.00)     2:03.03 (31.52)
        2:34.66 (31.63)     3:06.45 (31.79)     3:38.13 (31.68)     4:10.00 (31.87)
        4:41.60 (31.60)     5:12.36 (30.76)                                        
  2 Jade Castro               14 SCAY-MA              5:17.04    5:17.69 DIST   
                  28.62       59.65 (31.03)     1:31.58 (31.93)     2:03.59 (32.01)
        2:35.40 (31.81)     3:07.41 (32.01)     3:39.66 (32.25)     4:12.31 (32.65)
        4:45.37 (33.06)     5:17.69 (32.32)                                        
  3 Brianna Cottingham        14 SCAY-MA              5:43.33    5:24.60 DIST   
                  28.52       59.90 (31.38)     1:32.75 (32.85)     2:06.12 (33.37)
        2:39.66 (33.54)     3:13.08 (33.42)     3:46.22 (33.14)     4:19.68 (33.46)
        4:52.83 (33.15)     5:24.60 (31.77)                                        
  4 Paige McKim               14 LEBY-MA              5:48.15    5:27.43 DIST   
                  28.58       59.69 (31.11)     1:32.00 (32.31)     2:04.27 (32.27)
        2:37.58 (33.31)     3:10.97 (33.39)     3:44.81 (33.84)     4:19.50 (34.69)
        4:53.92 (34.42)     5:27.43 (33.51)                                        
  5 Janell Keller             14 UPY-MA               5:50.26    5:27.86 DIST   
                  28.93     1:00.82 (31.89)     1:33.43 (32.61)     2:06.56 (33.13)
        2:40.04 (33.48)     3:13.52 (33.48)     3:47.37 (33.85)     4:21.54 (34.17)
        4:55.27 (33.73)     5:27.86 (32.59)                                        
  6 Katherine Sarnes          14 SKY-MA               5:18.54    5:29.08 DIST   
                  29.77     1:02.15 (32.38)     1:34.71 (32.56)     2:08.20 (33.49)
        2:41.47 (33.27)     3:15.11 (33.64)     3:48.83 (33.72)     4:22.80 (33.97)
        4:56.22 (33.42)     5:29.08 (32.86)                                        
  7 Elizabeth Vila            14 LEBY-MA              5:33.40    5:36.86 DIST   
                  29.35     1:01.67 (32.32)     1:35.17 (33.50)     2:09.22 (34.05)
        2:43.95 (34.73)     3:18.51 (34.56)     3:53.33 (34.82)     4:28.10 (34.77)
        5:02.99 (34.89)     5:36.86 (33.87)                                        
  8 Emily Houtz               14 GSVY-MA              5:59.75    5:41.05 DIST   
                  29.73     1:02.75 (33.02)     1:36.79 (34.04)     2:11.48 (34.69)
        2:46.18 (34.70)     3:20.95 (34.77)     3:56.08 (35.13)     4:31.41 (35.33)
        5:06.80 (35.39)     5:41.05 (34.25)                                        
  9 Hannah Brian              14 Lock Haven YMCA      5:50.54    5:46.46 DIST   
                  29.93     1:03.45 (33.52)     1:38.12 (34.67)     2:13.80 (35.68)
        2:49.86 (36.06)     3:25.86 (36.00)     4:02.01 (36.15)     4:37.96 (35.95)
        5:12.98 (35.02)     5:46.46 (33.48)                                        
 10 Finley Musser             13 BEFY                 5:47.29    5:47.46 DIST   
                  28.98     1:01.28 (32.30)     1:35.43 (34.15)     2:10.88 (35.45)
        2:47.32 (36.44)     3:23.67 (36.35)     4:00.20 (36.53)     4:36.70 (36.50)
        5:13.11 (36.41)     5:47.46 (34.35)                                        
 11 Ella Calder               14 York Y-MA            5:47.16    5:49.76 DIST   
                  30.34     1:04.19 (33.85)     1:39.35 (35.16)     2:15.01 (35.66)
        2:50.62 (35.61)     3:26.52 (35.90)     4:02.14 (35.62)     4:38.29 (36.15)
        5:14.28 (35.99)     5:49.76 (35.48)                                        
 12 Mia Hang                  14 UPY-MA               6:01.98    5:57.35 DIST   
                  30.52     1:05.78 (35.26)     1:42.17 (36.39)     2:18.19 (36.02)
        2:55.27 (37.08)     3:31.86 (36.59)     4:08.72 (36.86)     4:45.51 (36.79)
        5:22.07 (36.56)     5:57.35 (35.28)                                        
 13 Ashtyn Cartwright         14 HAZY                 5:56.89    5:57.40 DIST   
                  31.69     1:06.86 (35.17)     1:42.61 (35.75)     2:19.28 (36.67)
        2:56.23 (36.95)     3:33.35 (37.12)     4:09.77 (36.42)     4:46.65 (36.88)
        5:23.39 (36.74)     5:57.40 (34.01)                                        
 14 Sarah Weichseldorfer      13 York Y-MA            6:00.21    6:00.14 DIST   
                  30.79     1:04.82 (34.03)     1:40.51 (35.69)     2:17.20 (36.69)
        2:54.51 (37.31)     3:32.20 (37.69)     4:09.94 (37.74)     4:46.21 (36.27)
        5:22.68 (36.47)     6:00.14 (37.46)                                        
 
Event 104  Boys 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: % 4:47.67   3/10/2017 Robert Quan, York Y                        
                4:44.49  NATS - SC National Q Time
                5:51.99  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  5:51.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Antonio Daiute            14 HAZY                 5:01.21    4:59.49 DIST   
                  27.13       56.06 (28.93)     1:26.23 (30.17)     1:57.12 (30.89)
        2:28.11 (30.99)     2:58.90 (30.79)     3:29.25 (30.35)     3:59.85 (30.60)
        4:30.01 (30.16)     4:59.49 (29.48)                                        
  2 Alex Seman                14 WSY-MA               4:59.55    5:01.78 DIST   
                  26.41       55.60 (29.19)     1:25.91 (30.31)     1:56.63 (30.72)
        2:27.53 (30.90)     2:59.01 (31.48)     3:29.70 (30.69)     4:00.44 (30.74)
        4:31.76 (31.32)     5:01.78 (30.02)                                        
  3 Nathan Welker             13 York Y-MA            5:09.96    5:09.92 DIST   
                  27.33       57.18 (29.85)     1:28.01 (30.83)     1:59.60 (31.59)
        2:31.51 (31.91)     3:03.43 (31.92)     3:35.31 (31.88)     4:07.09 (31.78)
        4:38.87 (31.78)     5:09.92 (31.05)                                        
  4 Jacob Shifler             14 CC-MA                5:23.97    5:11.16 DIST   
                  26.95       55.62 (28.67)     1:25.97 (30.35)     1:57.60 (31.63)
        2:30.11 (32.51)     3:02.61 (32.50)     3:34.86 (32.25)     4:07.45 (32.59)
        4:39.82 (32.37)     5:11.16 (31.34)                                        
  5 Sam Deluca                14 East Lyco Eels       5:20.15    5:14.76 DIST   
                  27.41       57.99 (30.58)     1:29.18 (31.19)     2:01.27 (32.09)
        2:33.38 (32.11)     3:05.71 (32.33)     3:38.78 (33.07)     4:11.82 (33.04)
        4:44.57 (32.75)     5:14.76 (30.19)                                        
  6 Noah Collier              14 WAY-MA               5:15.15    5:14.97 DIST   
                  27.50       58.58 (31.08)     1:30.85 (32.27)     2:02.71 (31.86)
        2:35.38 (32.67)     3:07.84 (32.46)     3:40.00 (32.16)     4:12.75 (32.75)
        4:45.24 (32.49)     5:14.97 (29.73)                                        
  7 Erik Witt                 14 SCAY-MA              5:04.15    5:15.00 DIST   
                  27.05       57.13 (30.08)     1:28.90 (31.77)     2:01.23 (32.33)
        2:33.92 (32.69)     3:06.84 (32.92)     3:39.65 (32.81)     4:12.01 (32.36)
        4:44.88 (32.87)     5:15.00 (30.12)                                        
  8 Eric Harter               14 UPY-MA               5:10.01    5:15.53 DIST   
                  27.30       58.05 (30.75)     1:29.99 (31.94)     2:02.12 (32.13)
        2:34.79 (32.67)     3:07.58 (32.79)     3:40.37 (32.79)     4:12.74 (32.37)
        4:45.18 (32.44)     5:15.53 (30.35)                                        
  9 Caz Mikula                13 LANY-MA              5:30.28    5:20.84 DIST   
                  28.01       59.64 (31.63)     1:31.59 (31.95)     2:04.71 (33.12)
        2:37.83 (33.12)     3:11.03 (33.20)     3:43.58 (32.55)     4:16.10 (32.52)
        4:48.98 (32.88)     5:20.84 (31.86)                                        
 10 Ethan Haggerty            14 GSY-MA               5:10.24    5:23.31 DIST   
                  27.91       58.98 (31.07)     1:31.05 (32.07)     2:03.73 (32.68)
        2:36.45 (32.72)     3:09.36 (32.91)     3:43.09 (33.73)     4:16.43 (33.34)
        4:50.29 (33.86)     5:23.31 (33.02)                                        
 11 Mike Szymanski            14 UPY-MA               5:23.77    5:25.41 DIST   
                  27.99       58.69 (30.70)     1:30.03 (31.34)     2:02.42 (32.39)
        2:35.66 (33.24)     3:09.04 (33.38)     3:43.03 (33.99)     4:17.45 (34.42)
        4:51.90 (34.45)     5:25.41 (33.51)                                        
 12 Jackson Hollinger         13 York Y-MA            5:34.82    5:36.33 DIST   
                  28.69     1:00.09 (31.40)     1:33.52 (33.43)     2:07.69 (34.17)
        2:42.24 (34.55)     3:17.42 (35.18)     3:51.95 (34.53)     4:26.90 (34.95)
        5:02.42 (35.52)     5:36.33 (33.91)                                        
 
Event 105  Girls 15 & Over 400 Yard IM
===============================================================================
        Meet: % 4:23.95   3/11/2016 Leah Braswell, York Y                      
                4:37.29  NATS - SC National Q Time
                5:33.99  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  5:33.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brina Uhlin               16 York Y-MA            4:32.88    4:30.76 NATS   
                  28.04       59.29 (31.25)     1:33.80 (34.51)     2:07.03 (33.23)
        2:47.24 (40.21)     3:27.77 (40.53)     3:59.82 (32.05)     4:30.76 (30.94)
  2 Kayla Reedy               17 York Y-MA            4:39.02    4:37.58 DIST   
                  28.90     1:01.77 (32.87)     1:36.94 (35.17)     2:10.54 (33.60)
        2:51.45 (40.91)     3:33.37 (41.92)     4:06.35 (32.98)     4:37.58 (31.23)
  3 Meghan French             17 York Y-MA            4:38.47    4:38.32 DIST   
                  29.89     1:03.88 (33.99)     1:38.92 (35.04)     2:12.11 (33.19)
        2:54.79 (42.68)     3:36.85 (42.06)     4:08.03 (31.18)     4:38.32 (30.29)
  4 Jessie McMurray           17 York Y-MA            4:57.04    4:39.76 DIST   
                  29.50     1:02.37 (32.87)     1:39.10 (36.73)     2:16.26 (37.16)
        2:53.86 (37.60)     3:32.36 (38.50)     4:06.42 (34.06)     4:39.76 (33.34)
  5 Katelyn Boyce             17 WSY-MA               4:44.65    4:42.46 DIST   
                  29.49     1:03.18 (33.69)     1:39.15 (35.97)     2:14.54 (35.39)
        2:56.12 (41.58)     3:37.94 (41.82)     4:10.03 (32.09)     4:42.46 (32.43)
  6 Alana Josey               16 York Y-MA            4:38.44    4:43.28 DIST   
                  28.70     1:02.18 (33.48)     1:38.32 (36.14)     2:14.46 (36.14)
        2:56.42 (41.96)     3:38.38 (41.96)     4:11.37 (32.99)     4:43.28 (31.91)
  7 Grace Dangelo             17 SCAY-MA              4:45.44    4:43.35 DIST   
                  27.85     1:01.14 (33.29)     1:37.65 (36.51)     2:13.83 (36.18)
        2:54.32 (40.49)     3:36.38 (42.06)     4:10.17 (33.79)     4:43.35 (33.18)
  8 Abby Ferguson             16 BAY-MA               4:51.54    4:48.85 DIST   
                  29.43     1:04.27 (34.84)     1:42.12 (37.85)     2:19.40 (37.28)
        2:59.90 (40.50)     3:40.66 (40.76)     4:15.19 (34.53)     4:48.85 (33.66)
  9 Delaney Humphrey          15 GSVY-MA              4:54.38    4:49.18 DIST   
                  30.08     1:05.05 (34.97)     1:41.11 (36.06)     2:17.22 (36.11)
        2:59.01 (41.79)     3:42.15 (43.14)     4:16.18 (34.03)     4:49.18 (33.00)
 10 Catie Strayer             15 York Y-MA            4:55.70    4:51.08 DIST   
                  29.77     1:03.83 (34.06)     1:41.95 (38.12)     2:19.32 (37.37)
        3:01.66 (42.34)     3:44.63 (42.97)     4:18.58 (33.95)     4:51.08 (32.50)
 11 Hannah Bonson             16 Jvymca               5:06.23    4:53.07 DIST   
                  30.49     1:06.19 (35.70)     1:42.86 (36.67)     2:19.34 (36.48)
        3:01.32 (41.98)     3:44.01 (42.69)     4:19.41 (35.40)     4:53.07 (33.66)
 12 Megan Heist               16 York Y-MA            4:53.89    4:57.89 DIST   
                  30.77     1:08.29 (37.52)     1:47.17 (38.88)     2:26.06 (38.89)
        3:05.79 (39.73)     3:47.42 (41.63)     4:23.10 (35.68)     4:57.89 (34.79)
 13 Mia Doll                  16 BAY-MA               5:06.22    5:01.76 DIST   
                  30.59     1:08.47 (37.88)     1:46.05 (37.58)     2:23.94 (37.89)
        3:07.73 (43.79)     3:52.92 (45.19)     4:27.77 (34.85)     5:01.76 (33.99)
 14 Gwen Empie                15 BAY-MA               5:27.28    5:10.68 DIST   
                  29.31     1:03.42 (34.11)     1:44.10 (40.68)     2:24.14 (40.04)
        3:10.64 (46.50)     3:57.76 (47.12)     4:34.68 (36.92)     5:10.68 (36.00)
 15 Kasi Conjack              17 HAY-MA               5:19.74    5:16.28 DIST   
                  30.84     1:11.14 (40.30)     1:51.85 (40.71)     2:32.01 (40.16)
        3:19.59 (47.58)     4:06.68 (47.09)     4:42.55 (35.87)     5:16.28 (33.73)
 16 Kristy Richards           16 WSY-MA               5:19.45    5:24.48 DIST   
                  31.42     1:09.49 (38.07)     1:51.19 (41.70)     2:30.90 (39.71)
        3:16.94 (46.04)     4:04.43 (47.49)     4:44.89 (40.46)     5:24.48 (39.59)
 
Event 106  Boys 15 & Over 400 Yard IM
===============================================================================
        Meet: % 4:00.92    3/6/2015 Zach Snyder, York Y                        
                4:14.99  NATS - SC National Q Time
                5:14.99  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  5:14.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Logan McFadden            17 York Y-MA            4:07.45    4:12.00 NATS   
                  25.75       55.82 (30.07)     1:27.93 (32.11)     1:59.92 (31.99)
        2:36.47 (36.55)     3:13.77 (37.30)     3:43.58 (29.81)     4:12.00 (28.42)
  2 Mason Irwin               16 BAY-MA               4:29.75    4:18.27 DIST   
                  25.79       56.20 (30.41)     1:29.05 (32.85)     2:01.59 (32.54)
        2:40.14 (38.55)     3:19.02 (38.88)     3:49.16 (30.14)     4:18.27 (29.11)
  3 Tony Goulstone            15 HAZY                 4:28.15    4:20.00 DIST   
                  26.55       57.73 (31.18)     1:31.33 (33.60)     2:05.01 (33.68)
        2:42.80 (37.79)     3:22.15 (39.35)     3:51.65 (29.50)     4:20.00 (28.35)
  4 Alec Fatta                18 York Y-MA            4:21.15    4:22.27 DIST   
                  26.33       55.94 (29.61)     1:30.24 (34.30)     2:03.25 (33.01)
        2:43.11 (39.86)     3:22.53 (39.42)     3:52.68 (30.15)     4:22.27 (29.59)
  5 Tanner Fatta              16 York Y-MA            4:17.16    4:24.62 DIST   
                  27.86       59.44 (31.58)     1:34.32 (34.88)     2:07.81 (33.49)
        2:44.96 (37.15)     3:22.76 (37.80)     3:54.95 (32.19)     4:24.62 (29.67)
  6 William Cerbone           16 Pocono Piranhas-MA   4:25.42    4:26.21 DIST   
                  26.69       56.73 (30.04)     1:31.33 (34.60)     2:05.53 (34.20)
        2:43.41 (37.88)     3:23.76 (40.35)     3:55.72 (31.96)     4:26.21 (30.49)
  7 Reece Bloom               15 SCAY-MA              4:32.55    4:28.18 DIST   
                  27.56       59.11 (31.55)     1:33.40 (34.29)     2:08.04 (34.64)
        2:47.31 (39.27)     3:26.39 (39.08)     3:57.90 (31.51)     4:28.18 (30.28)
  8 Tommy Chase               16 WSY-MA               4:32.35    4:29.38 DIST   
                  26.98       59.53 (32.55)     1:35.15 (35.62)     2:09.81 (34.66)
        2:46.76 (36.95)     3:25.01 (38.25)     3:57.82 (32.81)     4:29.38 (31.56)
  9 Kaleb Hause               16 BAY-MA               4:32.45    4:29.75 DIST   
                  26.73       58.24 (31.51)     1:31.00 (32.76)     2:03.87 (32.87)
        2:43.18 (39.31)     3:24.18 (41.00)     3:57.23 (33.05)     4:29.75 (32.52)
 10 Andrew Sponenberg         15 BAY-MA               4:42.67    4:39.29 DIST   
                  27.14       58.39 (31.25)     1:32.06 (33.67)     2:05.75 (33.69)
        2:47.68 (41.93)     3:31.55 (43.87)     4:06.07 (34.52)     4:39.29 (33.22)
 11 Harry Horner              16 SCAY-MA              4:56.45    4:43.39 DIST   
                  28.29     1:02.48 (34.19)     1:39.83 (37.35)     2:17.08 (37.25)
        2:55.83 (38.75)     3:37.85 (42.02)     4:10.88 (33.03)     4:43.39 (32.51)
 12 Keith Nissen              17 BAY-MA               5:08.81    5:04.77 DIST   
                  30.48     1:07.60 (37.12)     1:47.33 (39.73)     2:25.95 (38.62)
        3:12.17 (46.22)     3:57.01 (44.84)     4:31.66 (34.65)     5:04.77 (33.11)
 
Event 107  Girls 15 & Over 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: % 5:02.91   3/10/2017 Hanna Everhart, BAY                        
                5:06.99  NATS - SC National Q Time
                5:55.99  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  5:55.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nyah Stahl                16 York Y-MA            5:14.03    5:12.38 DIST   
                  28.30       58.87 (30.57)     1:30.31 (31.44)     2:01.99 (31.68)
        2:33.48 (31.49)     3:05.22 (31.74)     3:37.56 (32.34)     4:09.59 (32.03)
        4:41.52 (31.93)     5:12.38 (30.86)                                        
  2 Sophie Gerhart            16 SCAY-MA              5:31.51    5:13.52 DIST   
                  28.09       59.21 (31.12)     1:30.61 (31.40)     2:02.21 (31.60)
        2:34.11 (31.90)     3:06.00 (31.89)     3:37.87 (31.87)     4:10.00 (32.13)
        4:42.31 (32.31)     5:13.52 (31.21)                                        
  3 Avery Groff               15 York Y-MA            5:20.43    5:14.10 DIST   
                  28.25       59.67 (31.42)     1:31.71 (32.04)     2:03.69 (31.98)
        2:35.64 (31.95)     3:07.41 (31.77)     3:39.23 (31.82)     4:11.28 (32.05)
        4:43.41 (32.13)     5:14.10 (30.69)                                        
  4 Claire Laux               18 York Y-MA            5:23.72    5:19.14 DIST   
                  29.14     1:00.40 (31.26)     1:32.53 (32.13)     2:04.65 (32.12)
        2:36.95 (32.30)     3:09.40 (32.45)     3:41.99 (32.59)     4:14.67 (32.68)
        4:47.17 (32.50)     5:19.14 (31.97)                                        
  5 Corinne McCall            16 GSY-MA               5:17.89    5:19.62 DIST   
                  28.74       59.80 (31.06)     1:31.26 (31.46)     2:03.26 (32.00)
        2:35.51 (32.25)     3:08.11 (32.60)     3:41.04 (32.93)     4:14.46 (33.42)
        4:47.89 (33.43)     5:19.62 (31.73)                                        
  6 Sydney Welker             15 York Y-MA            5:15.75    5:20.26 DIST   
                  28.41       59.58 (31.17)     1:31.08 (31.50)     2:03.02 (31.94)
        2:35.11 (32.09)     3:07.98 (32.87)     3:40.76 (32.78)     4:14.24 (33.48)
        4:47.63 (33.39)     5:20.26 (32.63)                                        
  7 Paige Jackett             17 Pocono Piranhas-MA   5:27.57    5:24.17 DIST   
                  28.70     1:00.08 (31.38)     1:32.11 (32.03)     2:04.34 (32.23)
        2:36.79 (32.45)     3:09.72 (32.93)     3:43.00 (33.28)     4:16.57 (33.57)
        4:50.31 (33.74)     5:24.17 (33.86)                                        
  8 Aviah Dahlgren            16 Pocono Piranhas-MA   5:19.87    5:27.59 DIST   
                  28.35       59.64 (31.29)     1:32.17 (32.53)     2:04.51 (32.34)
        2:37.16 (32.65)     3:11.41 (34.25)     3:45.99 (34.58)     4:19.85 (33.86)
        4:53.67 (33.82)     5:27.59 (33.92)                                        
  9 Emma Withey               17 Pocono Piranhas-MA   5:27.20    5:32.91 DIST   
                  29.40     1:01.45 (32.05)     1:34.28 (32.83)     2:07.55 (33.27)
        2:41.05 (33.50)     3:15.07 (34.02)     3:49.30 (34.23)     4:23.99 (34.69)
        4:58.69 (34.70)     5:32.91 (34.22)                                        
 10 Kylie Mallams             17 GSVY-MA              5:44.71    5:35.48 DIST   
                  29.63     1:02.44 (32.81)     1:36.85 (34.41)     2:11.69 (34.84)
        2:46.72 (35.03)     3:20.70 (33.98)     3:54.54 (33.84)     4:28.73 (34.19)
        5:02.60 (33.87)     5:35.48 (32.88)                                        
 11 Veronica Sander           16 GSVY-MA              5:51.03    5:37.58 DIST   
                  30.37     1:03.95 (33.58)     1:38.32 (34.37)     2:12.88 (34.56)
        2:47.40 (34.52)     3:22.06 (34.66)     3:56.35 (34.29)     4:30.46 (34.11)
        5:04.63 (34.17)     5:37.58 (32.95)                                        
 12 Paige Heck                15 NDCY-MA              5:44.16    5:38.27 DIST   
                  29.12     1:01.49 (32.37)     1:35.10 (33.61)     2:09.17 (34.07)
        2:43.63 (34.46)     3:18.74 (35.11)     3:54.20 (35.46)     4:29.72 (35.52)
        5:05.19 (35.47)     5:38.27 (33.08)                                        
 13 Jacqui Kokinda            16 SKY-MA               5:31.48    5:39.40 DIST   
                  29.55     1:02.69 (33.14)     1:36.82 (34.13)     2:11.40 (34.58)
        2:46.02 (34.62)     3:20.58 (34.56)     3:55.40 (34.82)     4:30.36 (34.96)
        5:05.31 (34.95)     5:39.40 (34.09)                                        
 14 Lauren Tanis              17 TriValley-MA         5:53.97    5:41.88 DIST   
                  28.32     1:01.33 (33.01)     1:35.41 (34.08)     2:09.99 (34.58)
        2:45.22 (35.23)     3:20.44 (35.22)     3:56.23 (35.79)     4:31.87 (35.64)
        5:07.28 (35.41)     5:41.88 (34.60)                                        
 15 Sophia Vitko              15 LANY-MA              5:55.71    5:42.16 DIST   
                  31.03     1:04.51 (33.48)     1:38.54 (34.03)     2:12.84 (34.30)
        2:47.60 (34.76)     3:22.66 (35.06)     3:57.44 (34.78)     4:33.01 (35.57)
        5:08.13 (35.12)     5:42.16 (34.03)                                        
 16 Madison Ortiz             15 LEBY-MA              5:46.17    5:42.83 DIST   
                  29.43     1:02.38 (32.95)     1:35.81 (33.43)     2:09.78 (33.97)
        2:44.52 (34.74)     3:20.49 (35.97)     3:56.46 (35.97)     4:32.22 (35.76)
        5:08.11 (35.89)     5:42.83 (34.72)                                        
 17 Laura Cooney              15 UPY-MA               5:40.11    5:45.31 DIST   
                  30.34     1:04.14 (33.80)     1:38.86 (34.72)     2:13.70 (34.84)
        2:48.97 (35.27)     3:24.35 (35.38)     3:59.62 (35.27)     4:35.13 (35.51)
        5:10.78 (35.65)     5:45.31 (34.53)                                        
 18 Kayman Heater             15 UPY-MA               5:53.86    5:48.17 DIST   
                  30.55     1:05.36 (34.81)     1:40.84 (35.48)     2:16.50 (35.66)
        2:52.45 (35.95)     3:28.43 (35.98)     4:03.47 (35.04)     4:39.30 (35.83)
        5:14.43 (35.13)     5:48.17 (33.74)                                        
 19 Ally Moore                16 JS Winter YMCA       5:44.91    5:50.46 DIST   
                  30.91     1:05.10 (34.19)     1:40.39 (35.29)     2:16.40 (36.01)
        2:52.07 (35.67)     3:28.33 (36.26)     4:04.35 (36.02)     4:40.55 (36.20)
        5:16.25 (35.70)     5:50.46 (34.21)                                        
 20 Olivia Grozio             17 WBY-MA               5:51.59    5:51.76 DIST   
                  31.63     1:05.93 (34.30)     1:41.19 (35.26)     2:16.81 (35.62)
        2:52.86 (36.05)     3:28.88 (36.02)     4:04.87 (35.99)     4:40.94 (36.07)
        5:16.45 (35.51)     5:51.76 (35.31)                                        
 21 Ana Keller                16 BAY-MA               5:52.61    5:56.29        
                  31.11     1:05.25 (34.14)     1:41.17 (35.92)     2:17.57 (36.40)
        2:54.01 (36.44)     3:30.70 (36.69)     4:07.72 (37.02)     4:44.39 (36.67)
        5:20.75 (36.36)     5:56.29 (35.54)                                        
 22 Dana Lee                  15 BAY-MA               5:47.75    5:57.14        
                  31.61     1:06.93 (35.32)     1:43.01 (36.08)     2:19.31 (36.30)
        2:56.08 (36.77)     3:32.64 (36.56)     4:09.25 (36.61)     4:46.27 (37.02)
        5:22.99 (36.72)     5:57.14 (34.15)                                        
 
Event 108  Boys 15 & Over 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: % 4:45.86    3/6/2015 Zack Wolbert, POCONO PIRANHAS              
                4:44.49  NATS - SC National Q Time
                5:34.99  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  5:34.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alex Sun                  17 York Y-MA            4:45.52    4:43.51%NATS   
                  25.52       53.42 (27.90)     1:22.52 (29.10)     1:51.27 (28.75)
        2:20.74 (29.47)     2:49.57 (28.83)     3:19.45 (29.88)     3:48.14 (28.69)
        4:16.64 (28.50)     4:43.51 (26.87)                                        
  2 Wade Turlington           17 WSY-MA               5:09.27    4:44.58%DIST   
                  25.41       53.46 (28.05)     1:22.08 (28.62)     1:51.07 (28.99)
        2:20.15 (29.08)     2:49.20 (29.05)     3:17.71 (28.51)     3:46.54 (28.83)
        4:15.71 (29.17)     4:44.58 (28.87)                                        
  3 Riley Thomas              16 York Y-MA            4:47.73    4:48.38 DIST   
                  26.02       55.36 (29.34)     1:25.10 (29.74)     1:55.46 (30.36)
        2:25.50 (30.04)     2:54.29 (28.79)     3:23.43 (29.14)     3:52.52 (29.09)
        4:21.53 (29.01)     4:48.38 (26.85)                                        
  4 Benjamin Gonzalez         17 Pocono Piranhas-MA   4:50.86    4:48.76 DIST   
                  25.24       53.44 (28.20)     1:22.49 (29.05)     1:51.66 (29.17)
        2:20.91 (29.25)     2:50.65 (29.74)     3:20.28 (29.63)     3:50.32 (30.04)
        4:20.22 (29.90)     4:48.76 (28.54)                                        
  5 Ryan Kovalick             15 HAZY                 4:52.64    4:53.27 DIST   
                  26.83       56.11 (29.28)     1:26.11 (30.00)     1:56.22 (30.11)
        2:26.33 (30.11)     2:56.16 (29.83)     3:26.38 (30.22)     3:56.40 (30.02)
        4:26.06 (29.66)     4:53.27 (27.21)                                        
  6 Adam Deemer               17 Pocono Piranhas-MA   4:55.22    4:53.84 DIST   
                  25.91       54.25 (28.34)     1:23.69 (29.44)     1:53.18 (29.49)
        2:23.10 (29.92)     2:53.93 (30.83)     3:24.08 (30.15)     3:54.59 (30.51)
        4:25.17 (30.58)     4:53.84 (28.67)                                        
  7 Will McDermott            15 York Y-MA            4:50.80    4:54.05 DIST   
                  26.80       55.94 (29.14)     1:25.34 (29.40)     1:54.87 (29.53)
        2:24.46 (29.59)     2:54.29 (29.83)     3:24.11 (29.82)     3:54.26 (30.15)
        4:24.62 (30.36)     4:54.05 (29.43)                                        
  8 Harrison Ziegler          16 WSY-MA               5:04.73    5:04.01 DIST   
                  27.24       57.05 (29.81)     1:27.78 (30.73)     1:59.04 (31.26)
        2:29.96 (30.92)     3:00.81 (30.85)     3:32.12 (31.31)   4:34.62 (1:02.50)
        5:04.18 (29.56)         5:04.01 ( )                                        
  9 Dylan Fitzgerald          16 Neys Bluefins-MA     5:04.76    5:05.89 DIST   
                  25.70       55.09 (29.39)     1:25.93 (30.84)     1:56.80 (30.87)
        2:28.44 (31.64)     3:00.16 (31.72)     3:31.87 (31.71)     4:04.85 (32.98)
        4:36.26 (31.41)     5:05.89 (29.63)                                        
 10 Sam Lutter                16 York Y-MA            5:16.56    5:08.45 DIST   
                  27.21       57.77 (30.56)     1:28.99 (31.22)     2:00.39 (31.40)
        2:32.17 (31.78)     3:03.85 (31.68)     3:34.77 (30.92)     4:06.89 (32.12)
        4:38.49 (31.60)     5:08.45 (29.96)                                        
 11 John Cottingham           17 SCAY-MA              5:02.87    5:10.47 DIST   
                  27.35       57.63 (30.28)     1:28.80 (31.17)     2:01.24 (32.44)
        2:33.29 (32.05)     3:05.32 (32.03)     3:36.97 (31.65)     4:09.06 (32.09)
        4:40.52 (31.46)     5:10.47 (29.95)                                        
 12 Nathan Sponenberg         16 BAY-MA               5:16.53    5:16.14 DIST   
                  26.64       56.50 (29.86)     1:27.78 (31.28)     1:59.50 (31.72)
        2:31.89 (32.39)     3:04.32 (32.43)     3:37.72 (33.40)     4:10.64 (32.92)
        4:43.99 (33.35)     5:16.14 (32.15)                                        
 13 Parker Orndorf            15 Lock Haven YMCA      5:04.21    5:16.20 DIST   
                  25.75       55.14 (29.39)     1:26.46 (31.32)     1:58.79 (32.33)
        2:31.66 (32.87)     3:04.41 (32.75)     3:37.32 (32.91)     4:10.62 (33.30)
        4:44.06 (33.44)     5:16.20 (32.14)                                        
 14 Ryan Boyce                15 WSY-MA               5:11.89    5:17.84 DIST   
                  27.69       58.37 (30.68)     1:29.91 (31.54)     2:01.79 (31.88)
        2:34.15 (32.36)     3:06.73 (32.58)     3:39.44 (32.71)     4:12.81 (33.37)
        4:45.59 (32.78)     5:17.84 (32.25)                                        
 15 Nathan Spak               17 UPY-MA               5:17.51    5:21.69 DIST   
                  28.05       59.13 (31.08)     1:31.07 (31.94)     2:03.34 (32.27)
        2:36.46 (33.12)     3:09.64 (33.18)     3:43.01 (33.37)     4:16.62 (33.61)
        4:49.61 (32.99)     5:21.69 (32.08)                                        
 16 Ryan West                 15 HAY-MA               5:24.76    5:21.76 DIST   
                  27.59       58.64 (31.05)     1:31.50 (32.86)     2:04.09 (32.59)
        2:36.68 (32.59)     3:10.30 (33.62)     3:43.98 (33.68)     4:17.35 (33.37)
        4:50.54 (33.19)     5:21.76 (31.22)                                        
 17 Jack Raub                 15 HAY-MA               5:32.75    5:44.52        
                  28.47     1:02.48 (34.01)     1:36.91 (34.43)     2:11.56 (34.65)
        2:46.08 (34.52)     3:21.92 (35.84)     3:57.31 (35.39)     4:33.45 (36.14)
        5:08.98 (35.53)     5:44.52 (35.54)                                        
 
Event 201  Girls 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        Meet: % 1:51.14   3/10/2018 York YMCA Swimming, York Y                 
                         C Leydig, M Harnish, S Ulmer, C Foltz             
                1:50.99  NATS - SC National Q Time
                2:20.99  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  2:20.99
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 York YMCA Swimming-MA  'A'                        1:49.84    1:48.41%NATS   
     1) Camryn Leydig 14                2) Meaghan Harnish 14             
     3) Sydney Ulmer 14                 4) Caroline Foltz 14              
                  27.27       57.35 (30.08)     1:23.79 (26.44)     1:48.41 (24.62)
  2 State College Area YMCA Aquali-MA  'A'            2:00.51    1:55.01 DIST   
     1) Jade Castro 14                  2) Maggie Delaney 13              
     3) Mackenzie Pagett 14             4) Brianna Cottingham 14          
                  27.32       58.45 (31.13)     1:28.58 (30.13)     1:55.01 (26.43)
  3 Schuylkill YMCA-MA  'A'                           1:59.70    1:55.37 DIST   
     1) Abby Dudash 13                  2) Erika Zimmerman 14             
     3) Victoria Ellex 13               4) Morgan Yuengling 14            
                  29.63     1:01.98 (32.35)     1:29.72 (27.74)     1:55.37 (25.65)
  4 Wsy Swimming-MA  'A'                              1:59.76    1:57.16 DIST   
     1) Apple Burton 14                 2) Kamryn Barone 13               
     3) Tyya Peiffer 13                 4) Lauren Chang 14                
                  30.77     1:02.50 (31.73)     1:31.85 (29.35)     1:57.16 (25.31)
  5 Bloomsburg Area YMCA-MA  'A'                      2:01.18    1:57.72 DIST   
     1) Emma Welsh 13                   2) Trinity Neff 13                
     3) Annabell Reck 13                4) Madelyn Frey 13                
                  30.70     1:02.79 (32.09)     1:31.32 (28.53)     1:57.72 (26.40)
  6 Chambersburg Chargers-MA  'A'                     2:00.79    1:58.82 DIST   
     1) Jillian Strine 13               2) Kari Powell 13                 
     3) Layne Rydbom 13                 4) Audrey Kough 14                
                  30.73     1:00.98 (30.25)     1:30.41 (29.43)     1:58.82 (28.41)
  7 TriValley YMCA-MA  'A'                            2:08.25    2:03.93 DIST   
     1) Catherine Sirignano 13          2) Kathryn Tanis 13               
     3) Taylor Sholl 13                 4) Megan Brattley 14              
                  31.30     1:04.94 (33.64)     1:34.93 (29.99)     2:03.93 (29.00)
  8 Lock Haven YMCA Loggerheads  'A'                  2:11.02    2:04.32 DIST   
     1) Madison Bair 14                 2) Olivia Rockey 13               
     3) Hannah Brian 14                 4) Cleia Stern 14                 
                  30.88     1:06.37 (35.49)     1:35.59 (29.22)     2:04.32 (28.73)
  9 Nazareth Easton YMCA Swim Team-MA  'A'            2:15.60    2:07.21 DIST   
     1) Cameron Alvino 13               2) Sondra Weeks 13                
     3) Jillian Kingsley 13             4) Alison Stucker 13              
                  32.56     1:08.28 (35.72)     1:38.38 (30.10)     2:07.21 (28.83)
 10 Pocono Family YMCA-MA  'A'                        1:58.17    2:10.24 DIST   
     1) Zoey Delaney 14                 2) Dana Persaud 14                
     3) Julia Blose 14                  4) Shannon Dougherty 14           
                  33.00     1:10.35 (37.35)     2:10.24 (59.89)                    
 11 Freeland YMCA  'A'                                2:14.52    2:13.51 DIST   
     1) Gabby Blasko 13                 2) Sadie Hunsinger 14             
     3) Ashtyn Cartwright 14            4) Faith Vajda 14                 
                  36.42     1:10.45 (34.03)     1:42.35 (31.90)     2:13.51 (31.16)
 12 Greater Scranton YMCA-MA  'A'                     2:18.31    2:13.57 DIST   
     1) Savannah Bonavoglia 14          2) Molly Kawash 14                
     3) Cara McCall 14                  4) Jessie Noldy 13                
                  34.75     1:15.10 (40.35)     1:42.52 (27.42)     2:13.57 (31.05)
 13 Bethlehem YMCA Stars Swim Team-MA  'A'            2:14.22    2:18.47 DIST   
     1) Kendall Zuk 14                  2) Sydney Taylor 14               
     3) Monica Bruno 14                 4) Jaina Eisenhardt 13            
                  32.39     1:10.51 (38.12)     1:42.48 (31.97)     2:18.47 (35.99)
 14 Jersey Shore Winter YMCA Swim  'A'                2:19.59    2:18.48 DIST   
     1) Mackenzie Gardner 14            2) Aubrey Glosser 13              
     3) Madison Robbins 13              4) Julia Sorgen 13                
                  36.11     1:18.06 (41.95)     1:48.88 (30.82)     2:18.48 (29.60)
 
Event 202  Boys 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        Meet: % 1:45.00   3/11/2017 Bloomsburg Area YMCA, BAY                  
                         L Stine, C Bennett, B LaCroix, K Hause            
                1:39.99  NATS - SC National Q Time
                2:19.99  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  2:19.99
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wsy Swimming-MA  'A'                              1:52.34    1:44.15%DIST   
     1) Gavin Guckavan 14               2) Logan Smith 14                 
     3) Alex Seman 14                   4) Ryan Lee 14                    
                  27.90       54.21 (26.31)     1:20.04 (25.83)     1:44.15 (24.11)
  2 Bethlehem YMCA Stars Swim Team-MA  'A'            1:49.01    1:47.06 DIST   
     1) Danny Lehr 13                   2) Sean McGuire 14                
     3) Patrick Gilhool 14              4) Addison Collins 14             
                  29.78       59.92 (30.14)     1:24.83 (24.91)     1:47.06 (22.23)
  3 East Lycoming Y Electric Eels  'A'                1:51.57    1:48.25 DIST   
     1) Sam Deluca 14                   2) Evan Hamm 14                   
     3) Ross Flerlage 14                4) Aiden Barlett 13               
                  26.83       57.93 (31.10)     1:23.82 (25.89)     1:48.25 (24.43)
  4 Bloomsburg Area YMCA-MA  'A'                      1:54.51    1:48.68 DIST   
     1) Brady Madden 14                 2) Ethan Robertson 13             
     3) Ryan Hause 13                   4) Ahmed Elbeltagy 14             
                  26.57       59.63 (33.06)     1:25.98 (26.35)     1:48.68 (22.70)
  5 York YMCA Swimming-MA  'A'                        1:49.28    1:49.12 DIST   
     1) Ethan Wang 14                   2) Timmy Ventura 14               
     3) Nathan Welker 13                4) Jacob Wade 13                  
                  27.13       59.11 (31.98)     1:24.66 (25.55)     1:49.12 (24.46)
  6 Hanover YMCA Stingrays-MA  'A'                    1:49.72    1:49.29 DIST   
     1) Cam Toth 13                     2) Nick Croghan 13                
     3) Trey Smith 14                   4) Peter Raub 14                  
                  27.84       58.77 (30.93)     1:24.62 (25.85)     1:49.29 (24.67)
  7 Nazareth Easton YMCA Swim Team-MA  'A'            1:52.42    1:49.45 DIST   
     1) Nicholas Ritter 13              2) Konstantinos Angelinas 13      
     3) Jack Drake 13                   4) Jack Hasker 14                 
                  27.47       59.06 (31.59)     1:26.40 (27.34)     1:49.45 (23.05)
  8 State College Area YMCA Aquali-MA  'A'            1:53.41    1:51.59 DIST   
     1) Zachary Lambert 14              2) Ryan Willis 14                 
     3) Brayden Wenrich 13              4) Erik Witt 14                   
                  29.63       58.11 (28.48)     1:25.89 (27.78)     1:51.59 (25.70)
  9 Greater Scranton YMCA-MA  'A'                     2:02.21    1:55.79 DIST   
     1) Ethan Haggerty 14               2) Aaron Fontanella 14            
     3) Dominico Spataro 14             4) Kevin Noldy 14                 
                  29.77     1:05.55 (35.78)     1:32.24 (26.69)     1:55.79 (23.55)
 10 TriValley YMCA-MA  'A'                            2:02.13    1:58.22 DIST   
     1) Cole Chukoskie 14               2) Noah DeLong 14                 
     3) Jerrion Newton 13               4) Aiden Adamski 14               
                  30.64     1:01.81 (31.17)     1:31.44 (29.63)     1:58.22 (26.78)
 11 Jersey Shore Winter YMCA Swim  'A'                2:07.98    2:05.22 DIST   
     1) Calum Hockman 13                2) Pete Bellomo 14                
     3) Hayne Webster 14                4) Carter Stackhouse 13           
                  34.16     1:08.40 (34.24)     1:39.23 (30.83)     2:05.22 (25.99)
 -- Upper Perkiomen YMCA-MA  'A'                      2:01.64         DQ        
     1) Eric Harter 14                  2) Kai Hang 13                    
     3) Mike Szymanski 14               4) Brian Spak 14                  
                  29.18     1:00.51 (31.33)     1:28.65 (28.14)          DQ (26.44)
 
Event 203  Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: % 1:51.73    3/7/2015 Leah Braswell, York Y                      
                1:55.99  NATS - SC National Q Time
                2:14.99  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  2:14.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Caroline Foltz            14 York Y-MA            1:56.17    1:55.28 NATS   
                  26.39       55.11 (28.72)     1:25.26 (30.15)     1:55.28 (30.02)
  2 Presley Staretz           14 York Y-MA            1:55.97    1:55.73 NATS   
                  27.01       56.33 (29.32)     1:26.53 (30.20)     1:55.73 (29.20)
  3 Jade Castro               14 SCAY-MA              1:58.86    1:58.54 DIST   
                  27.82       57.58 (29.76)     1:28.02 (30.44)     1:58.54 (30.52)
  4 Lauren Chang              14 WSY-MA               1:58.20    1:58.93 DIST   
                  27.96       57.72 (29.76)     1:28.40 (30.68)     1:58.93 (30.53)
  5 Erika Zimmerman           14 SKY-MA               2:01.41    2:01.39 DIST   
                  27.88       58.61 (30.73)     1:30.23 (31.62)     2:01.39 (31.16)
  6 Paige McKim               14 LEBY-MA              2:09.26    2:02.64 DIST   
                  28.00       58.33 (30.33)     1:30.14 (31.81)     2:02.64 (32.50)
  7 Apple Burton              14 WSY-MA               2:01.21    2:03.40 DIST   
                  28.24       59.16 (30.92)     1:31.41 (32.25)     2:03.40 (31.99)
  8 Rebecca Freedman          14 WSY-MA               2:01.79    2:04.18 DIST   
                  27.82       59.62 (31.80)     1:32.13 (32.51)     2:04.18 (32.05)
  9 Alaina Cane               13 BEFY                 2:04.72    2:04.76 DIST   
                  28.31       59.08 (30.77)     1:31.68 (32.60)     2:04.76 (33.08)
 10 Katherine Sarnes          14 SKY-MA               2:02.32    2:05.03 DIST   
                  29.27     1:00.64 (31.37)     1:33.11 (32.47)     2:05.03 (31.92)
 11 Alexa Hilty               14 York Y-MA            2:08.31    2:06.04 DIST   
                  28.91     1:00.33 (31.42)     1:33.47 (33.14)     2:06.04 (32.57)
 12 Elizabeth Vila            14 LEBY-MA              2:05.43    2:07.01 DIST   
                  28.84     1:00.51 (31.67)     1:33.65 (33.14)     2:07.01 (33.36)
 13 Elizabeth Bell            14 York Y-MA            2:12.01    2:10.31 DIST   
                  30.43     1:03.23 (32.80)     1:36.67 (33.44)     2:10.31 (33.64)
 14 Madison Bair              14 Lock Haven YMCA      2:07.89    2:10.89 DIST   
                  29.26     1:01.95 (32.69)     1:36.17 (34.22)     2:10.89 (34.72)
 15 Brianna Jones             13 UPY-MA               2:13.36    2:11.96 DIST   
                  29.65     1:03.10 (33.45)     1:37.67 (34.57)     2:11.96 (34.29)
 16 Hannah Magdeburg          13 SKY-MA               2:13.66    2:12.66 DIST   
                  29.28     1:03.54 (34.26)     1:38.78 (35.24)     2:12.66 (33.88)
 
Event 204  Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: % 1:46.26   3/11/2017 CJ Pong, CC   -MA                          
                1:45.39  NATS - SC National Q Time
                2:12.99  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  2:12.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alex Seman                14 WSY-MA               1:49.14    1:49.87 DIST   
                  25.74       53.11 (27.37)     1:21.28 (28.17)     1:49.87 (28.59)
  2 Antonio Daiute            14 HAZY                 1:52.87    1:52.38 DIST   
                  26.23       54.39 (28.16)     1:23.78 (29.39)     1:52.38 (28.60)
  3 Noah Collier              14 WAY-MA               1:57.27    1:55.88 DIST   
                  26.66       56.16 (29.50)     1:26.69 (30.53)     1:55.88 (29.19)
  4 Jacob Shifler             14 CC-MA                1:59.47    1:56.78 DIST   
                  26.30       55.45 (29.15)     1:25.93 (30.48)     1:56.78 (30.85)
  5 Logan Miller              14 WAY-MA               2:02.85    1:57.33 DIST   
                  26.59       55.92 (29.33)     1:26.43 (30.51)     1:57.33 (30.90)
  6 Jonathan Chang            13 WSY-MA               1:58.14    1:57.94 DIST   
                  26.49       56.19 (29.70)     1:26.95 (30.76)     1:57.94 (30.99)
  7 Roby Pong                 13 CC-MA                1:59.55    1:58.05 DIST   
                  25.81       55.46 (29.65)     1:26.23 (30.77)     1:58.05 (31.82)
  8 Brady Jackson             13 CC-MA                2:02.51    1:58.42 DIST   
                  27.02       57.14 (30.12)     1:27.61 (30.47)     1:58.42 (30.81)
  9 Tommy Pollock             14 HAZY                 2:01.99    1:59.00 DIST   
                  27.29       57.47 (30.18)     1:28.41 (30.94)     1:59.00 (30.59)
 10 Mike Szymanski            14 UPY-MA               2:00.74    1:59.08 DIST   
                  28.10       58.36 (30.26)     1:28.63 (30.27)     1:59.08 (30.45)
 11 Ethan Haggerty            14 GSY-MA               1:55.25    2:01.24 DIST   
                  26.90       56.94 (30.04)     1:28.75 (31.81)     2:01.24 (32.49)
 12 Brandon Geray             14 WSY-MA               2:02.94    2:01.92 DIST   
                  28.06       58.88 (30.82)     1:30.65 (31.77)     2:01.92 (31.27)
 13 Caz Mikula                13 LANY-MA              2:06.46    2:04.19 DIST   
                  28.35     1:00.02 (31.67)     1:32.75 (32.73)     2:04.19 (31.44)
 14 Moseley Driscoll          14 York Y-MA            2:02.73    2:04.84 DIST   
                  28.74     1:00.06 (31.32)     1:32.23 (32.17)     2:04.84 (32.61)
 15 Liam Leonard              14 HAZY                 2:11.18    2:05.69 DIST   
                  28.49     1:00.30 (31.81)     1:34.27 (33.97)     2:05.69 (31.42)
 16 Kyle Miller               14 York Y-MA            2:07.51    2:06.47 DIST   
                  27.53       59.02 (31.49)     1:32.77 (33.75)     2:06.47 (33.70)
 17 Cole Chukoskie            14 TriValley-MA         2:08.57    2:06.98 DIST   
                  27.88       59.90 (32.02)     1:33.44 (33.54)     2:06.98 (33.54)
 18 Jackson Hollinger         13 York Y-MA            2:04.88    2:07.47 DIST   
                  28.41     1:00.22 (31.81)     1:33.60 (33.38)     2:07.47 (33.87)
 
Event 205  Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: % 24.48    3/8/2014 Courtney Harnish, York Y                     
                24.59  NATS - SC National Q Time
                28.49  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  28.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Camryn Leydig             14 York Y-MA              25.96      25.29 DIST   
  2 Victoria Fenn             14 Pocono Piranhas-MA     25.16      25.37 DIST   
  3 Jillian Strine            13 CC-MA                  25.59      25.54 DIST   
  4 Meaghan Harnish           14 York Y-MA              25.93      25.83 DIST   
  5 Catherine Lippert         13 CYAA-ZZ                25.60      25.84 DIST   
  6 Sydney Ulmer              14 York Y-MA              26.44      25.91 DIST   
  7 Rebecca Freedman          14 WSY-MA                 25.75      26.02 DIST   
  8 Morgan Yuengling          14 SKY-MA                 26.75      26.11 DIST   
  9 Lauren Chang              14 WSY-MA                 25.78      26.20 DIST   
 10 Jewel Little              13 Pocono Piranhas-MA     26.00      26.47 DIST   
 11 Victoria Ellex            13 SKY-MA                 26.96      26.57 DIST   
 12 Maura Sheets              14 Pocono Piranhas-MA     26.73      26.66 DIST   
 13 Alaina Cane               13 BEFY                   26.57      26.75 DIST   
 14 Araceli Skiles            13 WSY-MA                 26.88      26.99 DIST   
 15 Cassandra Cabonilas       13 WBY-MA                 27.07      27.00 DIST   
 16 Amanda Lipski             14 SCAY-MA                26.74      27.12 DIST   
 17 Julia Yates               13 HAY-MA                 28.08      27.24 DIST   
 18 Abby Dudash               13 SKY-MA                 27.74      27.29 DIST   
 19 Bella Bonner              14 WAY-MA                 27.42      27.31 DIST   
 20 Dana Persaud              14 Pocono Piranhas-MA     26.53      27.34 DIST   
 21 Marlee Kwasnica           13 SCAY-MA                28.13      27.47 DIST   
 22 Cameron Alvino            13 Neys Bluefins-MA       27.58      27.49 DIST   
 23 Hannah Brian              14 Lock Haven YMCA        28.09      27.52 DIST   
 24 Megan Brattley            14 TriValley-MA           26.86      27.53 DIST   
 25 Hannah Magdeburg          13 SKY-MA                 27.57      27.54 DIST   
 25 Cali Stank                13 SKY-MA                 26.88      27.54 DIST   
 27 Sadie Hunsinger           14 HAZY                   26.82      27.61 DIST   
 28 Shannon Dougherty         14 Pocono Piranhas-MA     27.19      27.68 DIST   
 29 Ashley Rauhauser          13 HAY-MA                 28.07      27.69 DIST   
 30 Mia Hang                  14 UPY-MA                 28.38      27.82 DIST   
 31 Maria Wehmeyer            13 UPY-MA                 27.89      27.86 DIST   
 32 Elizabeth Gobin           14 CYAA-ZZ                27.65      27.87 DIST   
 33 Sadie Ludwick             13 WSY-MA                 28.09      27.90 DIST   
 34 Brooklyn Pullin           13 WAY-MA                 28.48      27.93 DIST   
 34 Olivia Rockey             13 Lock Haven YMCA        27.99      27.93 DIST   
 36 Kiara Wright              14 LANY-MA                27.66      28.21 DIST   
 37 Kendall Zuk               14 Stars-MA               27.75      28.36 DIST   
 38 Grace Tadajweski          13 LEBY-MA                28.44      28.47 DIST   
 39 Ella Calder               14 York Y-MA              27.58      28.54        
 40 Oceana O'Boyle            13 SKY-MA                 27.97      29.23        
 41 Julia Blose               14 Pocono Piranhas-MA     28.35      29.36        
 
Event 206  Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: % 21.87    3/7/2015 Robert Negron, STARS                         
                22.09  NATS - SC National Q Time
                27.49  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  27.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ahmed Elbeltagy           14 BAY-MA                 23.03      22.56 DIST   
  2 Addison Collins           14 Stars-MA               22.76      22.81 DIST   
  3 Carlos Hidalgo            13 LEBY-MA                23.03      23.51 DIST   
  4 Trey Smith                14 HAY-MA                 24.14      23.75 DIST   
  5 Travis Stanitis           14 SKY-MA                 23.58      23.91 DIST   
  6 Jacob Wade                13 York Y-MA              23.81      23.94 DIST   
  7 Dominico Spataro          14 GSY-MA                 25.77      24.00 DIST   
  8 Jack Hasker               14 Neys Bluefins-MA       24.78      24.20 DIST   
  9 Ross Flerlage             14 East Lyco Eels         24.66      24.65 DIST   
 10 Aiden Barlett             13 East Lyco Eels         27.00      25.09 DIST   
 11 Peter Raub                14 HAY-MA                 25.68      25.36 DIST   
 12 Jake Keyes                13 WSY-MA                 26.09      25.53 DIST   
 13 Caleb Stein               14 Stars-MA               25.14      25.84 DIST   
 14 Moseley Driscoll          14 York Y-MA              25.94      26.14 DIST   
 15 Corbin Eisenhardt         13 Stars-MA               26.04      26.22 DIST   
 16 Brian Meck                13 LANY-MA                26.13      26.29 DIST   
 17 Carter Stackhouse         13 JS Winter YMCA         26.59      26.43 DIST   
 18 Ardan McHugh              14 LANY-MA                26.36      26.47 DIST   
 19 Aiden Adamski             14 TriValley-MA           27.04      26.49 DIST   
 20 Danny Lehr                13 Stars-MA               27.24      26.79 DIST   
 21 Asher Clarke              13 York Y-MA              26.10      26.80 DIST   
 22 Gabe Carey                14 Neys Bluefins-MA       27.31      26.99 DIST   
 23 Jerrion Newton            13 TriValley-MA           27.42      27.34 DIST   
 24 Danny Giesselbach         13 York Y-MA              27.42      27.65        
 
Event 207  Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        Meet: % 57.08    3/9/2013 Meghan Small, York Y                         
                58.99  NATS - SC National Q Time
              1:11.49  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  1:11.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meaghan Harnish           14 York Y-MA            1:01.95    1:01.02 DIST   
                  30.14     1:01.02 (30.88)                                        
  2 Olivia Terrazas           14 WAY-MA               1:00.81    1:01.53 DIST   
                  29.57     1:01.53 (31.96)                                        
  3 Cara McCall               14 GSY-MA               1:06.87    1:02.14 DIST   
                  30.19     1:02.14 (31.95)                                        
  4 Emma Welsh                13 BAY-MA               1:04.73    1:04.28 DIST   
                  31.13     1:04.28 (33.15)                                        
  5 Madelyn Frey              13 BAY-MA               1:04.61    1:04.32 DIST   
                  30.24     1:04.32 (34.08)                                        
  6 Tyya Peiffer              13 WSY-MA               1:05.11    1:04.68 DIST   
                  32.50     1:04.68 (32.18)                                        
  7 Cassandra Cabonilas       13 WBY-MA               1:04.32    1:04.94 DIST   
                  31.83     1:04.94 (33.11)                                        
  8 Catherine Sirignano       13 TriValley-MA         1:06.84    1:06.00 DIST   
                  32.10     1:06.00 (33.90)                                        
  9 Abby Dudash               13 SKY-MA               1:07.03    1:06.25 DIST   
                  31.82     1:06.25 (34.43)                                        
 10 Finley Musser             13 BEFY                 1:08.41    1:06.33 DIST   
                  32.71     1:06.33 (33.62)                                        
 11 Madison Bair              14 Lock Haven YMCA      1:06.25    1:06.44 DIST   
                  31.92     1:06.44 (34.52)                                        
 12 Maddy Price               14 WAY-MA               1:06.22    1:06.67 DIST   
                  32.07     1:06.67 (34.60)                                        
 13 Maria Wehmeyer            13 UPY-MA               1:05.38    1:07.33 DIST   
                  32.70     1:07.33 (34.63)                                        
 14 Elizabeth Bell            14 York Y-MA            1:07.30    1:07.47 DIST   
                  32.68     1:07.47 (34.79)                                        
 15 Julia Yates               13 HAY-MA               1:10.21    1:07.51 DIST   
                  33.23     1:07.51 (34.28)                                        
 16 Elizabeth Gobin           14 CYAA-ZZ              1:07.20    1:07.73 DIST   
                  32.78     1:07.73 (34.95)                                        
 17 Rachel Heggenstaller      14 BAY-MA               1:09.37    1:07.91 DIST   
                  33.78     1:07.91 (34.13)                                        
 18 Carol Fabian              14 York Y-MA            1:06.56    1:07.98 DIST   
                  32.88     1:07.98 (35.10)                                        
 19 Cali Stank                13 SKY-MA               1:10.00    1:08.72 DIST   
                  33.79     1:08.72 (34.93)                                        
 20 Ashley Rauhauser          13 HAY-MA               1:10.17    1:09.04 DIST   
                  33.29     1:09.04 (35.75)                                        
 21 Lilly Farmer              13 LANY-MA              1:09.91    1:09.94 DIST   
                  34.15     1:09.94 (35.79)                                        
 22 Zoey Delaney              14 Pocono Piranhas-MA   1:06.83    1:10.23 DIST   
                  33.60     1:10.23 (36.63)                                        
 23 Sydney Taylor             14 Stars-MA             1:10.88    1:12.60        
                  35.30     1:12.60 (37.30)                                        
 
Event 208  Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        Meet: % 53.55   3/11/2017 Justin Heimes, UPY  -MA                      
                54.19  NATS - SC National Q Time
              1:11.99  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  1:11.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Patrick Gilhool           14 Stars-MA               56.71      55.92 DIST   
                  26.89       55.92 (29.03)                                        
  2 Brady Madden              14 BAY-MA                 56.51      56.11 DIST   
                  27.05       56.11 (29.06)                                        
  3 Ethan Wang                14 York Y-MA              56.63      56.79 DIST   
                  27.58       56.79 (29.21)                                        
  4 Nick Shelly               14 WSY-MA                 58.28      57.35 DIST   
                  27.56       57.35 (29.79)                                        
  5 Sam Deluca                14 East Lyco Eels         59.10      58.20 DIST   
                  28.72       58.20 (29.48)                                        
  6 Gavin Guckavan            14 WSY-MA                 58.01      58.82 DIST   
                  28.67       58.82 (30.15)                                        
  7 Kevin Noldy               14 GSY-MA                 59.61      58.99 DIST   
                  28.29       58.99 (30.70)                                        
  8 Ryan Hause                13 BAY-MA               1:00.86      59.24 DIST   
                  28.80       59.24 (30.44)                                        
  9 Jason Zhao                13 Pocono Piranhas-MA     59.63      59.87 DIST   
                  29.10       59.87 (30.77)                                        
 10 Cam Toth                  13 HAY-MA                 59.87    1:00.26 DIST   
                  29.18     1:00.26 (31.08)                                        
 11 Brady Jackson             13 CC-MA                1:01.70    1:01.03 DIST   
                  29.75     1:01.03 (31.28)                                        
 12 Jacob Wade                13 York Y-MA              59.72    1:01.43 DIST   
                  30.08     1:01.43 (31.35)                                        
 12 Nicholas Ritter           13 Neys Bluefins-MA     1:00.98    1:01.43 DIST   
                  30.18     1:01.43 (31.25)                                        
 14 Ethan Ferroni             13 York Y-MA            1:02.23    1:01.76 DIST   
                  30.26     1:01.76 (31.50)                                        
 15 Eric Harter               14 UPY-MA               1:01.89    1:02.44 DIST   
                  30.33     1:02.44 (32.11)                                        
 16 Ross Ellis                13 Neys Bluefins-MA     1:03.98    1:03.18 DIST   
                  29.86     1:03.18 (33.32)                                        
 17 Danny Lehr                13 Stars-MA             1:06.38    1:04.00 DIST   
                1:04.24         1:04.00 ( )                                        
 18 Brandon Geray             14 WSY-MA               1:04.76    1:04.96 DIST   
                  32.14     1:04.96 (32.82)                                        
 19 Brayden Wenrich           13 SCAY-MA              1:04.95    1:04.98 DIST   
                1:06.00         1:04.98 ( )                                        
 20 Brian Cunningham          14 WSY-MA               1:10.26    1:06.41 DIST   
                  32.23     1:06.41 (34.18)                                        
 21 Mitchell Malusis          13 GSVY-MA              1:06.06    1:06.56 DIST   
                  32.43     1:06.56 (34.13)                                        
 22 Cole Chukoskie            14 TriValley-MA         1:06.63    1:06.70 DIST   
                  32.16     1:06.70 (34.54)                                        
 23 Eric Vogt                 14 WBY-MA               1:09.58    1:07.05 DIST   
                  31.85     1:07.05 (35.20)                                        
 23 Corbin Eisenhardt         13 Stars-MA             1:08.03    1:07.05 DIST   
                  33.47     1:07.05 (33.58)                                        
 25 Mikel Salas-Warner        13 BAY-MA               1:09.07    1:07.94 DIST   
                  32.42     1:07.94 (35.52)                                        
 26 Isaiah Clark              14 SCAY-MA              1:08.04    1:08.54 DIST   
                  33.68     1:08.54 (34.86)                                        
 27 Aiden Adamski             14 TriValley-MA         1:08.39    1:08.97 DIST   
                  33.85     1:08.97 (35.12)                                        
 28 Mason Cianflone           13 GSVY-MA              1:11.31    1:09.42 DIST   
                  34.91     1:09.42 (34.51)                                        
 29 Carter Stackhouse         13 JS Winter YMCA       1:09.85    1:09.69 DIST   
                  33.87     1:09.69 (35.82)                                        
 30 Tyler Tinsley             14 Neys Bluefins-MA     1:10.98    1:10.39 DIST   
                  35.01     1:10.39 (35.38)                                        
 31 Dylan Leve                13 SCAY-MA              1:10.46    1:11.20 DIST   
                  33.70     1:11.20 (37.50)                                        
 32 Hayne Webster             14 JS Winter YMCA       1:11.77    1:11.75 DIST   
                  34.40     1:11.75 (37.35)                                        
 33 Josiah Cadman             14 BEFY                 1:11.93    1:12.53        
                  34.96     1:12.53 (37.57)                                        
 34 Tyler Burgess             13 York Y-MA            1:11.89    1:15.37        
                  37.48     1:15.37 (37.89)                                        
 
Event 209  Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Meet: % 1:07.23   3/11/2017 Gabrielle Doss, SUNY -MA                   
                1:08.19  NATS - SC National Q Time
                1:21.49  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  1:21.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kari Powell               13 CC-MA                1:07.01    1:06.12%NATS   
                  30.73     1:06.12 (35.39)                                        
  2 Maggie Delaney            13 SCAY-MA              1:08.65    1:06.39%NATS   
                  31.84     1:06.39 (34.55)                                        
  3 Kamryn Barone             13 WSY-MA               1:07.90    1:07.97 NATS   
                  32.31     1:07.97 (35.66)                                        
  4 Trinity Neff              13 BAY-MA               1:10.80    1:09.53 DIST   
                  32.81     1:09.53 (36.72)                                        
  5 Ava Gemma                 14 York Y-MA            1:08.09    1:09.63 DIST   
                  32.41     1:09.63 (37.22)                                        
  6 Madelyn Paxton            13 York Y-MA            1:11.96    1:10.18 DIST   
                  33.13     1:10.18 (37.05)                                        
  7 Araceli Skiles            13 WSY-MA               1:10.49    1:11.91 DIST   
                  33.94     1:11.91 (37.97)                                        
  8 Erika Zimmerman           14 SKY-MA               1:11.88    1:12.30 DIST   
                  33.62     1:12.30 (38.68)                                        
  9 Sydney Ulmer              14 York Y-MA            1:14.10    1:12.63 DIST   
                  34.89     1:12.63 (37.74)                                        
 10 Tatum Rothermel           13 NDCY-MA              1:13.18    1:14.10 DIST   
                  34.71     1:14.10 (39.39)                                        
 11 Emma Grove                14 CC-MA                1:16.71    1:14.55 DIST   
                  35.52     1:14.55 (39.03)                                        
 12 Emily Houtz               14 GSVY-MA              1:19.22    1:15.22 DIST   
                  35.55     1:15.22 (39.67)                                        
 13 Jewel Little              13 Pocono Piranhas-MA   1:13.90    1:15.70 DIST   
                  34.41     1:15.70 (41.29)                                        
 14 Sadie Ludwick             13 WSY-MA               1:17.05    1:16.11 DIST   
                  36.23     1:16.11 (39.88)                                        
 15 Kathryn Tanis             13 TriValley-MA         1:15.91    1:16.68 DIST   
                  35.50     1:16.68 (41.18)                                        
 16 Sondra Weeks              13 Neys Bluefins-MA     1:18.72    1:17.78 DIST   
                  36.63     1:17.78 (41.15)                                        
 17 Meredith Sulman           13 SCAY-MA              1:19.41    1:19.04 DIST   
                  37.06     1:19.04 (41.98)                                        
 18 Dana Persaud              14 Pocono Piranhas-MA   1:18.53    1:19.61 DIST   
                  37.01     1:19.61 (42.60)                                        
 
Event 210  Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Meet: % 1:00.49   3/10/2018 Logan Smith, FSC-LEBY                      
                1:01.09  NATS - SC National Q Time
                1:18.49  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  1:18.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Logan Smith               14 WSY-MA                 57.34      57.62%NATS   
                  27.15       57.81 (30.66)     1:18.64 (20.83)           57.62 ( )
  2 Ryan Lee                  14 WSY-MA               1:05.72    1:05.81 DIST   
                  31.51     1:05.77 (34.26)     1:23.96 (18.19)         1:05.81 ( )
  3 Gavin Guckavan            14 WSY-MA               1:06.35    1:06.18 DIST   
                  31.82     1:06.14 (34.32)      1:06.18 (0.04)                    
  4 Sean McGuire              14 Stars-MA             1:05.03    1:06.51 DIST   
                  30.58     1:06.54 (35.96)         1:06.51 ( )                    
  5 Nick Croghan              13 HAY-MA               1:07.17    1:07.38 DIST   
                  31.94     1:08.07 (36.13)         1:07.38 ( )                    
  6 Logan Yakubowski          13 HAZY                 1:09.17    1:08.05 DIST   
                  32.07     1:08.13 (36.06)         1:08.05 ( )                    
  7 Tommy Pollock             14 HAZY                 1:07.10    1:08.39 DIST   
                  32.09     1:08.54 (36.45)         1:08.39 ( )                    
  7 Jake Keyes                13 WSY-MA               1:11.77    1:08.39 DIST   
                  33.03     1:08.54 (35.51)         1:08.39 ( )                    
  9 Ryan Willis               14 SCAY-MA              1:05.88    1:08.72 DIST   
                  31.99     1:08.78 (36.79)     1:24.34 (15.56)         1:08.72 ( )
 10 Konstantinos Angelinas    13 Neys Bluefins-MA     1:09.39    1:08.74 DIST   
                  32.74     1:08.79 (36.05)         1:08.74 ( )                    
 11 Erik Witt                 14 SCAY-MA              1:06.66    1:08.99 DIST   
                  32.45     1:09.19 (36.74)         1:08.99 ( )                    
 12 Kai Hang                  13 UPY-MA               1:08.89    1:09.06 DIST   
                  32.75     1:09.17 (36.42)         1:09.06 ( )                    
 13 Timmy Ventura             14 York Y-MA            1:09.26    1:09.71 DIST   
                  33.02     1:09.68 (36.66)      1:09.71 (0.03)                    
 14 Nicholas Ritter           13 Neys Bluefins-MA     1:11.93    1:11.45 DIST   
                  34.63     1:11.56 (36.93)         1:11.45 ( )                    
 15 Ethan Robertson           13 BAY-MA               1:16.02    1:13.17 DIST   
                  35.17     1:13.17 (38.00)                                        
 16 Joseph Decker             13 WAY-MA               1:16.56    1:13.37 DIST   
                  34.04     1:13.37 (39.33)                                        
 17 Kyle Miller               14 York Y-MA            1:12.48    1:13.59 DIST   
                  35.00     1:13.74 (38.74)         1:13.59 ( )                    
 18 Ardan McHugh              14 LANY-MA              1:13.67    1:13.80 DIST   
                  34.32     1:13.80 (39.48)                                        
 19 Ben Pacifico              13 York Y-MA            1:13.46    1:15.57 DIST   
                  35.61     1:15.68 (40.07)         1:15.57 ( )                    
 20 Ryan Stucker              14 Neys Bluefins-MA     1:18.32    1:15.88 DIST   
                  36.35     1:15.88 (39.53)                                        
 21 Cole Smith                13 HAY-MA               1:17.10    1:16.88 DIST   
                  35.12     1:16.88 (41.76)                                        
 22 Isaiah Clark              14 SCAY-MA              1:16.19    1:16.97 DIST   
                  36.46     1:16.97 (40.51)                                        
 23 Danny Giesselbach         13 York Y-MA            1:16.18    1:17.41 DIST   
                  37.20     1:17.41 (40.21)                                        
 24 Andrew Brinker            13 Pocono Piranhas-MA   1:18.44    1:17.73 DIST   
                  36.25     1:17.73 (41.48)                                        
 25 Aiden Paterson            13 LANY-MA              1:16.37    1:17.76 DIST   
                  36.97     1:17.76 (40.79)                                        
 
Event 211  Girls 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        Meet: % 2:09.78    3/7/2015 Leah Braswell, York Y                      
                2:11.49  NATS - SC National Q Time
                2:42.99  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  2:42.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Christine Kapp            14 York Y-MA            2:28.77    2:16.12 DIST   
                  29.99     1:03.48 (33.49)     1:39.12 (35.64)     2:16.12 (37.00)
  2 Janell Keller             14 UPY-MA               2:23.29    2:19.50 DIST   
                  30.86     1:05.80 (34.94)     1:41.96 (36.16)     2:19.50 (37.54)
  3 Paige McKim               14 LEBY-MA              2:26.99    2:22.02 DIST   
                  30.90     1:05.85 (34.95)     1:42.57 (36.72)     2:22.02 (39.45)
  4 Kate Kalmanowicz          13 York Y-MA            2:22.92    2:23.74 DIST   
                  31.33     1:06.66 (35.33)     1:43.56 (36.90)     2:23.74 (40.18)
  5 Layne Rydbom              13 CC-MA                2:25.19    2:25.17 DIST   
                  30.56     1:05.74 (35.18)     1:44.24 (38.50)     2:25.17 (40.93)
  6 Jillian Kingsley          13 Neys Bluefins-MA     2:36.98    2:31.01 DIST   
                  32.98     1:10.01 (37.03)     1:49.32 (39.31)     2:31.01 (41.69)
  7 Elizabeth Johnson         13 SCAY-MA              2:41.01    2:33.22 DIST   
                  33.80     1:12.63 (38.83)     1:53.50 (40.87)     2:33.22 (39.72)
  8 Faith Evans               13 WSY-MA               2:38.30    2:44.25        
                  32.29     1:11.69 (39.40)     1:58.44 (46.75)     2:44.25 (45.81)
 
Event 212  Boys 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        Meet: % 1:59.61    3/8/2014 Zack Wolbert, POCONO PIRANHAS              
                1:58.99  NATS - SC National Q Time
                2:36.99  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  2:36.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Travis Stanitis           14 SKY-MA               2:04.89    2:03.88 DIST   
                  27.99       59.45 (31.46)     1:31.09 (31.64)     2:03.88 (32.79)
  2 Woobie Kupsky             13 WBY-MA               2:05.04    2:04.74 DIST   
                  27.87       59.41 (31.54)     1:32.10 (32.69)     2:04.74 (32.64)
  3 Matthew Chen              14 GSVY-MA              2:11.72    2:05.79 DIST   
                  27.84     1:00.36 (32.52)     1:32.93 (32.57)     2:05.79 (32.86)
  4 Nathan Welker             13 York Y-MA            2:09.37    2:10.12 DIST   
                  27.70     1:00.37 (32.67)     1:33.83 (33.46)     2:10.12 (36.29)
  5 Roby Pong                 13 CC-MA                2:08.27    2:12.38 DIST   
                  28.07     1:01.25 (33.18)     1:37.02 (35.77)     2:12.38 (35.36)
  6 Jack Drake                13 Neys Bluefins-MA     2:19.24    2:13.63 DIST   
                  29.40     1:03.17 (33.77)     1:38.36 (35.19)     2:13.63 (35.27)
  7 Evan Hamm                 14 East Lyco Eels       2:31.60    2:16.62 DIST   
                  31.07     1:05.29 (34.22)     1:40.94 (35.65)     2:16.62 (35.68)
  8 Brandon Poveromo          13 Pocono Piranhas-MA   2:31.27    2:24.25 DIST   
                  31.11     1:06.70 (35.59)     1:45.31 (38.61)     2:24.25 (38.94)
  9 Tyler Wright              13 York Y-MA            2:33.05    2:31.30 DIST   
                  34.25     1:11.67 (37.42)     1:51.61 (39.94)     2:31.30 (39.69)
 -- Asher Clarke              13 York Y-MA            2:30.77         DQ        
                  31.27     1:08.20 (36.93)     1:48.85 (40.65)          DQ (41.68)
 
Event 213  Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: % 53.27    3/7/2015 Hanna Everhart, BAY                          
                53.49  NATS - SC National Q Time
              1:00.99  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  1:00.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Victoria Fenn             14 Pocono Piranhas-MA     54.27      54.52 DIST   
                  26.24       54.52 (28.28)                                        
  2 Lauren Chang              14 WSY-MA                 54.44      55.20 DIST   
                  26.88       55.20 (28.32)                                        
  3 Catherine Lippert         13 CYAA-ZZ                56.79      56.30 DIST   
                  27.27       56.30 (29.03)                                        
  4 Jillian Strine            13 CC-MA                  56.45      56.41 DIST   
                  27.02       56.41 (29.39)                                        
  5 Rebecca Freedman          14 WSY-MA                 54.90      56.58 DIST   
                  27.11       56.58 (29.47)                                        
  6 Kamryn Barone             13 WSY-MA                 57.15      57.24 DIST   
                  27.91       57.24 (29.33)                                        
  7 Morgan Yuengling          14 SKY-MA                 56.73      57.40 DIST   
                  27.24       57.40 (30.16)                                        
  8 Alaina Cane               13 BEFY                   56.86      57.52 DIST   
                  27.64       57.52 (29.88)                                        
  9 Alexa Hilty               14 York Y-MA              59.37      57.55 DIST   
                  27.91       57.55 (29.64)                                        
 10 Brianna Cottingham        14 SCAY-MA                56.95      57.72 DIST   
                  27.67       57.72 (30.05)                                        
 11 Jewel Little              13 Pocono Piranhas-MA     58.19      58.29 DIST   
                  28.29       58.29 (30.00)                                        
 12 Finley Musser             13 BEFY                   58.87      58.51 DIST   
                  28.47       58.51 (30.04)                                        
 13 Hannah Magdeburg          13 SKY-MA               1:00.79      58.90 DIST   
                  28.58       58.90 (30.32)                                        
 14 Madelyn Frey              13 BAY-MA                 58.32      58.98 DIST   
                  27.79       58.98 (31.19)                                        
 15 Cali Stank                13 SKY-MA                 58.02      59.04 DIST   
                  28.66       59.04 (30.38)                                        
 16 Maura Sheets              14 Pocono Piranhas-MA     59.32      59.34 DIST   
                  28.44       59.34 (30.90)                                        
 17 Kathryn Tanis             13 TriValley-MA           59.12      59.70 DIST   
                  28.22       59.70 (31.48)                                        
 18 Elizabeth Vila            14 LEBY-MA                58.08      59.89 DIST   
                  28.73       59.89 (31.16)                                        
 19 Valeria Riley             13 GSVY-MA              1:00.29    1:00.52 DIST   
                  28.59     1:00.52 (31.93)                                        
 20 Victoria Ellex            13 SKY-MA               1:00.20    1:00.63 DIST   
                  28.42     1:00.63 (32.21)                                        
 21 Cassandra Cabonilas       13 WBY-MA               1:00.61    1:00.66 DIST   
                  29.23     1:00.66 (31.43)                                        
 22 Megan Brattley            14 TriValley-MA         1:00.33    1:00.72 DIST   
                  28.75     1:00.72 (31.97)                                        
 23 Cameron Alvino            13 Neys Bluefins-MA     1:00.80    1:00.97 DIST   
                  29.21     1:00.97 (31.76)                                        
 24 Sadie Hunsinger           14 HAZY                   58.53    1:01.09        
                  28.91     1:01.09 (32.18)                                        
 25 Amanda Lipski             14 SCAY-MA                59.18    1:01.81        
                  29.19     1:01.81 (32.62)                                        
 
Event 214  Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: % 49.23    3/7/2015 Robert Negron, STARS                         
                48.19  NATS - SC National Q Time
                59.99  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  59.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Addison Collins           14 Stars-MA               53.21      50.51 DIST   
                  23.88       50.51 (26.63)                                        
  2 Ahmed Elbeltagy           14 BAY-MA                 51.75      50.65 DIST   
                  24.09       50.65 (26.56)                                        
  3 Carlos Hidalgo            13 LEBY-MA                51.00      50.97 DIST   
                  24.33       50.97 (26.64)                                        
  4 Trey Smith                14 HAY-MA                 52.80      51.93 DIST   
                  24.97       51.93 (26.96)                                        
  5 Kevin Noldy               14 GSY-MA                 53.37      52.42 DIST   
                  25.28       52.42 (27.14)                                        
  6 Antonio Daiute            14 HAZY                   53.15      52.59 DIST   
                  25.83       52.59 (26.76)                                        
  7 Jacob Wade                13 York Y-MA              53.33      52.87 DIST   
                  25.30       52.87 (27.57)                                        
  8 Jonathan Chang            13 WSY-MA                 53.74      53.37 DIST   
                  25.88       53.37 (27.49)                                        
  9 Noah DeLong               14 TriValley-MA           53.35      53.41 DIST   
                  25.19       53.41 (28.22)                                        
 10 Logan Miller              14 WAY-MA                 54.81      53.98 DIST   
                  25.90       53.98 (28.08)                                        
 11 Ross Flerlage             14 East Lyco Eels         53.75      54.41 DIST   
                  26.04       54.41 (28.37)                                        
 12 Jack Hasker               14 Neys Bluefins-MA       54.90      54.44 DIST   
                  26.13       54.44 (28.31)                                        
 13 Sean McGuire              14 Stars-MA               59.53      55.08 DIST   
                  25.87       55.08 (29.21)                                        
 14 Mike Szymanski            14 UPY-MA                 58.00      55.75 DIST   
                  27.39       55.75 (28.36)                                        
 15 Peter Raub                14 HAY-MA                 55.52      56.43 DIST   
 16 Aiden Barlett             13 East Lyco Eels         58.05      56.56 DIST   
 17 Jake Keyes                13 WSY-MA                 56.96      56.65 DIST   
                  27.66       56.65 (28.99)                                        
 18 Mason Cianflone           13 GSVY-MA                59.32      56.68 DIST   
                  27.73       56.68 (28.95)                                        
 19 Caleb Stein               14 Stars-MA               57.81      57.15 DIST   
                  27.02       57.15 (30.13)                                        
 20 Mitchell Malusis          13 GSVY-MA                57.30      57.20 DIST   
                  27.65       57.20 (29.55)                                        
 21 Moseley Driscoll          14 York Y-MA              56.43      57.26 DIST   
                  27.88       57.26 (29.38)                                        
 22 Brian Meck                13 LANY-MA                57.38      57.28 DIST   
                  27.57       57.28 (29.71)                                        
 23 Eric Vogt                 14 WBY-MA                 56.77      57.92 DIST   
                  27.17       57.92 (30.75)                                        
 24 Corbin Eisenhardt         13 Stars-MA               58.77      58.04 DIST   
                  28.48       58.04 (29.56)                                        
 25 Jackson Hollinger         13 York Y-MA              57.50      58.40 DIST   
                  27.73       58.40 (30.67)                                        
 26 Liam Leonard              14 HAZY                   59.48      58.46 DIST   
                  28.70       58.46 (29.76)                                        
 27 Ardan McHugh              14 LANY-MA                57.69      58.57 DIST   
                  27.97       58.57 (30.60)                                        
 28 Aiden Paterson            13 LANY-MA                59.17      59.84 DIST   
                  28.61       59.84 (31.23)                                        
 29 Dylan Leve                13 SCAY-MA                59.40      59.88 DIST   
                  28.43       59.88 (31.45)                                        
 
Event 215  Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        Meet: % 2:03.35    3/9/2013 Courtney Harnish, York Y                   
                2:07.99  NATS - SC National Q Time
                2:34.49  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  2:34.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jade Castro               14 SCAY-MA              2:08.18    2:06.98 NATS   
                  30.02     1:01.78 (31.76)     1:34.38 (32.60)     2:06.98 (32.60)
  2 Presley Staretz           14 York Y-MA            2:10.12    2:11.40 DIST   
                  31.63     1:04.41 (32.78)     1:37.94 (33.53)     2:11.40 (33.46)
  3 Kimberly Shannon          13 GSVY-MA              2:08.98    2:11.93 DIST   
                  32.03     1:05.41 (33.38)     1:39.19 (33.78)     2:11.93 (32.74)
  4 Apple Burton              14 WSY-MA               2:15.19    2:14.37 DIST   
                  31.67     1:05.78 (34.11)     1:40.40 (34.62)     2:14.37 (33.97)
  5 Cara McCall               14 GSY-MA               2:20.43    2:14.64 DIST   
                  32.27     1:06.29 (34.02)     1:40.40 (34.11)     2:14.64 (34.24)
  6 Madelyn Paxton            13 York Y-MA            2:11.98    2:15.92 DIST   
                  31.91     1:06.06 (34.15)     1:41.23 (35.17)     2:15.92 (34.69)
  7 Olivia Terrazas           14 WAY-MA               2:13.02    2:17.27 DIST   
                  31.20     1:05.36 (34.16)     1:40.84 (35.48)     2:17.27 (36.43)
  8 Marianne Tassinari        13 Pocono Piranhas-MA   2:21.21    2:19.70 DIST   
                  32.43     1:07.75 (35.32)     1:44.05 (36.30)     2:19.70 (35.65)
  9 Kate Kalmanowicz          13 York Y-MA            2:18.34    2:20.93 DIST   
                  33.06     1:08.67 (35.61)     1:44.80 (36.13)     2:20.93 (36.13)
 10 Emma Welsh                13 BAY-MA               2:20.17    2:24.18 DIST   
                  32.60     1:08.77 (36.17)     1:46.55 (37.78)     2:24.18 (37.63)
 11 Carol Fabian              14 York Y-MA            2:24.94    2:24.30 DIST   
                  34.79     1:10.93 (36.14)     1:48.18 (37.25)     2:24.30 (36.12)
 12 Elizabeth Bell            14 York Y-MA            2:23.79    2:25.55 DIST   
                  34.57     1:10.92 (36.35)     1:48.68 (37.76)     2:25.55 (36.87)
 13 Elizabeth Gobin           14 CYAA-ZZ              2:27.11    2:25.61 DIST   
                  34.25     1:11.24 (36.99)     1:48.98 (37.74)     2:25.61 (36.63)
 14 Tyya Peiffer              13 WSY-MA               2:18.36    2:25.64 DIST   
                  36.53     1:12.61 (36.08)     1:49.05 (36.44)     2:25.64 (36.59)
 15 Abby Dudash               13 SKY-MA               2:32.16    2:26.05 DIST   
                  34.28     1:12.46 (38.18)     1:50.94 (38.48)     2:26.05 (35.11)
 16 Julia Yates               13 HAY-MA               2:28.66    2:27.16 DIST   
                  34.11     1:11.38 (37.27)     1:49.53 (38.15)     2:27.16 (37.63)
 17 Maria Wehmeyer            13 UPY-MA               2:29.32    2:29.69 DIST   
                  35.78     1:14.12 (38.34)     1:52.83 (38.71)     2:29.69 (36.86)
 18 Sarah Weichseldorfer      13 York Y-MA            2:31.87    2:30.66 DIST   
                  35.84     1:14.77 (38.93)     1:53.90 (39.13)     2:30.66 (36.76)
 19 Lilly Farmer              13 LANY-MA              2:32.32    2:30.97 DIST   
                  35.83     1:14.46 (38.63)     1:54.00 (39.54)     2:30.97 (36.97)
 20 Ashley Rauhauser          13 HAY-MA               2:34.12    2:30.98 DIST   
                  34.44     1:12.93 (38.49)   2:31.23 (1:18.30)         2:30.98 ( )
 21 Maddy Price               14 WAY-MA               2:23.74    2:35.83        
                  34.86     1:14.25 (39.39)     1:55.54 (41.29)     2:35.83 (40.29)
 -- Madeleine Christopher     13 SCAY-MA              2:34.45         DQ        
                  36.25     1:16.08 (39.83)   2:37.40 (1:21.32)                    
 
Event 216  Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        Meet: % 1:55.61    3/9/2013 Coleman Stewart, York Y                    
                1:56.99  NATS - SC National Q Time
                2:28.99  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  2:28.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Woobie Kupsky             13 WBY-MA               2:01.46    2:01.55 DIST   
                  29.14     1:00.02 (30.88)     1:31.02 (31.00)     2:01.55 (30.53)
  2 Alex Seman                14 WSY-MA               2:03.71    2:01.65 DIST   
                  29.28     1:00.03 (30.75)     1:31.51 (31.48)     2:01.65 (30.14)
  3 Brady Madden              14 BAY-MA               2:04.05    2:02.51 DIST   
                  28.87     1:00.02 (31.15)     1:31.70 (31.68)     2:02.51 (30.81)
  4 Ethan Wang                14 York Y-MA            2:03.84    2:02.91 DIST   
                  29.28     1:00.10 (30.82)     1:31.66 (31.56)     2:02.91 (31.25)
  5 Gavin Guckavan            14 WSY-MA               2:04.89    2:05.81 DIST   
                  29.58     1:01.16 (31.58)     1:32.93 (31.77)     2:05.81 (32.88)
  6 Zachary Lambert           14 SCAY-MA              2:05.16    2:07.02 DIST   
                  29.08     1:01.06 (31.98)     1:33.80 (32.74)     2:07.02 (33.22)
  7 Nick Shelly               14 WSY-MA               2:09.80    2:07.58 DIST   
                  28.99     1:01.05 (32.06)     1:34.07 (33.02)     2:07.58 (33.51)
  8 Ryan Hause                13 BAY-MA               2:11.06    2:09.79 DIST   
                  29.88     1:03.17 (33.29)     1:36.57 (33.40)     2:09.79 (33.22)
  9 Timmy Ventura             14 York Y-MA            2:10.14    2:10.04 DIST   
                  30.89     1:03.86 (32.97)     1:37.31 (33.45)     2:10.04 (32.73)
 10 Noah Collier              14 WAY-MA               2:09.66    2:11.03 DIST   
                  29.70     1:02.80 (33.10)     1:37.61 (34.81)     2:11.03 (33.42)
 11 Nathan Welker             13 York Y-MA            2:07.54    2:11.88 DIST   
                  31.04     1:03.81 (32.77)     1:37.91 (34.10)     2:11.88 (33.97)
 12 Jason Zhao                13 Pocono Piranhas-MA   2:11.37    2:13.17 DIST   
                  31.19     1:05.00 (33.81)     1:39.38 (34.38)     2:13.17 (33.79)
 13 Eric Harter               14 UPY-MA               2:14.09    2:13.35 DIST   
                  31.56     1:05.44 (33.88)     1:40.17 (34.73)     2:13.35 (33.18)
 14 Ethan Ferroni             13 York Y-MA            2:12.15    2:13.65 DIST   
                  31.82     1:05.61 (33.79)     1:40.20 (34.59)     2:13.65 (33.45)
 15 Brady Jackson             13 CC-MA                2:10.91    2:15.61 DIST   
                  31.80     1:06.01 (34.21)     1:40.47 (34.46)     2:15.61 (35.14)
 16 Ross Ellis                13 Neys Bluefins-MA     2:20.45    2:16.13 DIST   
                  31.83     1:06.71 (34.88)     1:41.34 (34.63)     2:16.13 (34.79)
 17 Konstantinos Angelinas    13 Neys Bluefins-MA     2:13.25    2:18.35 DIST   
                  33.04     1:07.55 (34.51)     1:42.99 (35.44)     2:18.35 (35.36)
 18 Danny Lehr                13 Stars-MA             2:28.31    2:23.03 DIST   
                  32.65     1:08.82 (36.17)   2:23.03 (1:14.21)                    
 19 Brandon Poveromo          13 Pocono Piranhas-MA   2:26.71    2:24.68 DIST   
                  33.25     1:09.77 (36.52)     1:47.54 (37.77)     2:24.68 (37.14)
 
Event 217  Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Meet: % 2:24.77   3/10/2018 Gabrielle Doss, GSVY -MA                   
                2:27.99  NATS - SC National Q Time
                2:54.99  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  2:54.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kari Powell               13 CC-MA                2:31.27    2:26.01 NATS   
                  31.91     1:08.73 (36.82)     1:46.92 (38.19)     2:26.01 (39.09)
  2 Caroline Foltz            14 York Y-MA            2:32.54    2:28.93 DIST   
                  33.64     1:11.56 (37.92)     1:49.81 (38.25)     2:28.93 (39.12)
  3 Ava Gemma                 14 York Y-MA            2:34.17    2:31.42 DIST   
                  33.86     1:12.16 (38.30)     1:51.86 (39.70)     2:31.42 (39.56)
  4 Trinity Neff              13 BAY-MA               2:32.91    2:31.77 DIST   
                  33.11     1:11.68 (38.57)     1:51.70 (40.02)     2:31.77 (40.07)
  5 Maggie Delaney            13 SCAY-MA              2:36.13    2:32.98 DIST   
                  33.88     1:13.52 (39.64)     1:53.55 (40.03)     2:32.98 (39.43)
  6 Camryn Leydig             14 York Y-MA            2:37.73    2:33.15 DIST   
                  34.79     1:13.54 (38.75)     1:53.60 (40.06)     2:33.15 (39.55)
  7 Kamryn Barone             13 WSY-MA               2:33.17    2:33.36 DIST   
                  34.05     1:13.45 (39.40)     1:54.26 (40.81)     2:33.36 (39.10)
  8 Araceli Skiles            13 WSY-MA               2:35.09    2:37.27 DIST   
                  35.72     1:16.42 (40.70)     1:56.76 (40.34)     2:37.27 (40.51)
  9 Tatum Rothermel           13 NDCY-MA              2:42.13    2:41.74 DIST   
                  35.70     1:16.65 (40.95)     1:59.84 (43.19)     2:41.74 (41.90)
 10 Mackenzie Pagett          14 SCAY-MA              2:38.87    2:43.31 DIST   
                  36.80     1:18.57 (41.77)     2:01.29 (42.72)     2:43.31 (42.02)
 11 Emma Grove                14 CC-MA                2:47.52    2:44.73 DIST   
                  36.40     1:17.80 (41.40)     2:01.33 (43.53)     2:44.73 (43.40)
 12 Sondra Weeks              13 Neys Bluefins-MA     2:52.10    2:50.38 DIST   
                  37.94     1:21.70 (43.76)     2:06.23 (44.53)     2:50.38 (44.15)
 
Event 218  Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Meet: % 2:12.41   3/10/2018 Logan Smith, FSC-LEBY                      
                2:13.39  NATS - SC National Q Time
                2:47.99  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  2:47.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ryan Lee                  14 WSY-MA               2:17.76    2:20.08 DIST   
                  31.77     1:06.82 (35.05)     1:43.41 (36.59)     2:20.08 (36.67)
  2 Ethan Wang                14 York Y-MA            2:24.74    2:26.93 DIST   
                  33.23     1:10.04 (36.81)     1:48.29 (38.25)     2:26.93 (38.64)
  3 Kai Hang                  13 UPY-MA               2:27.33    2:29.30 DIST   
                  33.27     1:11.46 (38.19)     1:50.00 (38.54)     2:29.30 (39.30)
  4 Timmy Ventura             14 York Y-MA            2:31.86    2:31.81 DIST   
                  34.36     1:12.54 (38.18)     1:52.01 (39.47)     2:31.81 (39.80)
  5 Konstantinos Angelinas    13 Neys Bluefins-MA     2:32.05    2:32.14 DIST   
                  33.86     1:12.16 (38.30)     1:51.66 (39.50)     2:32.14 (40.48)
  6 Tommy Pollock             14 HAZY                 2:39.71    2:34.36 DIST   
                  35.24     1:15.13 (39.89)     1:55.04 (39.91)     2:34.36 (39.32)
  7 Kyle Miller               14 York Y-MA            2:36.28    2:34.91 DIST   
                  34.77     1:14.07 (39.30)     1:54.49 (40.42)     2:34.91 (40.42)
  8 Ethan Robertson           13 BAY-MA               2:40.48    2:38.44 DIST   
                  36.87     1:16.84 (39.97)     1:58.04 (41.20)     2:38.44 (40.40)
  9 Joseph Decker             13 WAY-MA               2:43.95    2:39.81 DIST   
                  34.86     1:15.36 (40.50)     1:57.87 (42.51)     2:39.81 (41.94)
 10 Ben Pacifico              13 York Y-MA            2:37.93    2:42.54 DIST   
                  37.13     1:18.50 (41.37)     2:00.13 (41.63)     2:42.54 (42.41)
 
Event 219  Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        Meet: % 55.43    3/8/2014 Courtney Harnish, York Y                     
                58.99  NATS - SC National Q Time
              1:12.99  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  1:12.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meaghan Harnish           14 York Y-MA            1:01.21      59.95 DIST   
                  28.31       59.95 (31.64)                                        
  2 Victoria Fenn             14 Pocono Piranhas-MA   1:01.08    1:01.45 DIST   
                  28.40     1:01.45 (33.05)                                        
  3 Annabell Reck             13 BAY-MA               1:03.97    1:02.65 DIST   
                  29.86     1:02.65 (32.79)                                        
  4 Alexa Hilty               14 York Y-MA            1:05.44    1:02.73 DIST   
  5 Tyya Peiffer              13 WSY-MA               1:02.75    1:02.87 DIST   
                  29.69     1:02.87 (33.18)                                        
  6 Kate Kalmanowicz          13 York Y-MA            1:03.40    1:04.20 DIST   
                  29.88     1:04.20 (34.32)                                        
  7 Janell Keller             14 UPY-MA               1:05.54    1:04.34 DIST   
                  30.23     1:04.34 (34.11)                                        
  8 Layne Rydbom              13 CC-MA                1:04.82    1:05.51 DIST   
                  30.99     1:05.51 (34.52)                                        
  9 Catherine Lippert         13 CYAA-ZZ              1:07.98    1:05.90 DIST   
                  31.23     1:05.90 (34.67)                                        
 10 Jillian Kingsley          13 Neys Bluefins-MA     1:06.79    1:07.27 DIST   
                  31.64     1:07.27 (35.63)                                        
 11 Sadie Ludwick             13 WSY-MA               1:10.36    1:08.68 DIST   
                  30.91     1:08.68 (37.77)                                        
 12 Faith Evans               13 WSY-MA               1:08.02    1:10.22 DIST   
                  31.74     1:10.22 (38.48)                                        
 13 Valeria Riley             13 GSVY-MA              1:08.51    1:10.44 DIST   
                  32.79     1:10.44 (37.65)                                        
 14 Chace Johnson             14 CC-MA                1:12.76    1:10.87 DIST   
                  32.69     1:10.87 (38.18)                                        
 15 Maddie Janusz             14 York Y-MA            1:10.89    1:11.10 DIST   
                  32.52     1:11.10 (38.58)                                        
 16 Maura Sheets              14 Pocono Piranhas-MA   1:11.04    1:11.11 DIST   
 17 Brianna Jones             13 UPY-MA               1:11.44    1:12.11 DIST   
                  32.21     1:12.11 (39.90)                                        
 18 Marlee Kwasnica           13 SCAY-MA              1:12.11    1:15.42        
                  34.40     1:15.42 (41.02)                                        
 
Event 220  Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        Meet: % 53.26   3/11/2017 Owen Miller, UPY  -MA                        
                53.19  NATS - SC National Q Time
              1:12.99  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  1:12.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Travis Stanitis           14 SKY-MA                 54.98      55.18 DIST   
                  25.35       55.18 (29.83)                                        
  2 Patrick Gilhool           14 Stars-MA               58.46      55.22 DIST   
                  25.35       55.22 (29.87)                                        
  3 Matthew Chen              14 GSVY-MA                57.10      56.57 DIST   
                  26.53       56.57 (30.04)                                        
  4 Carlos Hidalgo            13 LEBY-MA                56.06      56.90 DIST   
                  26.98       56.90 (29.92)                                        
  5 Roby Pong                 13 CC-MA                  56.71      57.79 DIST   
                  26.21       57.79 (31.58)                                        
  6 Sam Deluca                14 East Lyco Eels         58.24      57.84 DIST   
                  27.62       57.84 (30.22)                                        
  7 Jack Drake                13 Neys Bluefins-MA     1:01.60    1:00.45 DIST   
                  28.86     1:00.45 (31.59)                                        
  8 Ross Flerlage             14 East Lyco Eels         58.17    1:00.50 DIST   
                  26.94     1:00.50 (33.56)                                        
  9 Jonathan Chang            13 WSY-MA                 59.72    1:00.65 DIST   
                  28.66     1:00.65 (31.99)                                        
 10 Mitchell Malusis          13 GSVY-MA              1:03.09    1:02.10 DIST   
                  28.94     1:02.10 (33.16)                                        
 11 Brayden Wenrich           13 SCAY-MA              1:05.32    1:02.96 DIST   
                  29.48     1:02.96 (33.48)                                        
 12 Dominico Spataro          14 GSY-MA               1:05.79    1:03.20 DIST   
                  29.27     1:03.20 (33.93)                                        
 13 Brandon Geray             14 WSY-MA               1:03.37    1:03.26 DIST   
                  29.46     1:03.26 (33.80)                                        
 14 Mason Cianflone           13 GSVY-MA              1:04.79    1:03.93 DIST   
                  30.13     1:03.93 (33.80)                                        
 15 Brian Cunningham          14 WSY-MA               1:04.97    1:05.48 DIST   
                  30.20     1:05.48 (35.28)                                        
 16 Eric Vogt                 14 WBY-MA               1:05.02    1:07.01 DIST   
                  30.96     1:07.01 (36.05)                                        
 17 Cam Toth                  13 HAY-MA               1:07.02    1:07.23 DIST   
                  29.42     1:07.23 (37.81)                                        
 18 Asher Clarke              13 York Y-MA            1:05.78    1:07.61 DIST   
                  30.91     1:07.61 (36.70)                                        
 19 Tyler Wright              13 York Y-MA            1:08.25    1:08.04 DIST   
                  32.52     1:08.04 (35.52)                                        
 20 Jerrion Newton            13 TriValley-MA         1:10.43    1:09.58 DIST   
                  30.97     1:09.58 (38.61)                                        
 21 Aaron Colon               14 Neys Bluefins-MA     1:10.83    1:11.26 DIST   
                  31.77     1:11.26 (39.49)                                        
 22 Tyler Tinsley             14 Neys Bluefins-MA     1:12.16    1:11.36 DIST   
                  32.73     1:11.36 (38.63)                                        
 23 Jake Hauff                13 Neys Bluefins-MA     1:12.67    1:11.82 DIST   
                  27.70     1:11.82 (44.12)                                        
 
Event 221  Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
        Meet: % 2:09.70   3/11/2017 Riley Trout, York Y                        
                2:10.59  NATS - SC National Q Time
                2:37.99  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  2:37.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Caroline Foltz            14 York Y-MA            2:10.66    2:12.00 DIST   
                  28.48     1:02.40 (33.92)     1:41.92 (39.52)     2:12.00 (30.08)
  2 Sydney Ulmer              14 York Y-MA            2:13.09    2:13.10 DIST   
                  27.74     1:00.92 (33.18)     1:41.38 (40.46)     2:13.10 (31.72)
  3 Christine Kapp            14 York Y-MA            2:14.12    2:14.27 DIST   
                  28.90     1:02.50 (33.60)     1:42.20 (39.70)     2:14.27 (32.07)
  4 Kimberly Shannon          13 GSVY-MA              2:13.19    2:15.26 DIST   
                  30.75     1:05.16 (34.41)     1:44.22 (39.06)     2:15.26 (31.04)
  5 Ava Gemma                 14 York Y-MA            2:12.42    2:16.27 DIST   
                  30.65     1:05.35 (34.70)     1:45.10 (39.75)     2:16.27 (31.17)
  6 Madelyn Paxton            13 York Y-MA            2:13.50    2:17.42 DIST   
                  29.49     1:03.60 (34.11)     1:45.00 (41.40)     2:17.42 (32.42)
  7 Brianna Cottingham        14 SCAY-MA              2:15.64    2:19.60 DIST   
                  30.88     1:09.93 (39.05)     1:47.61 (37.68)     2:19.60 (31.99)
  8 Annabell Reck             13 BAY-MA               2:18.89    2:20.53 DIST   
                  30.21     1:06.40 (36.19)     1:48.04 (41.64)     2:20.53 (32.49)
  9 Marianne Tassinari        13 Pocono Piranhas-MA   2:21.72    2:20.62 DIST   
                  30.56     1:06.77 (36.21)     1:48.70 (41.93)     2:20.62 (31.92)
 10 Olivia Terrazas           14 WAY-MA               2:19.40    2:22.79 DIST   
                  31.02     1:06.62 (35.60)     1:49.32 (42.70)     2:22.79 (33.47)
 11 Emily Houtz               14 GSVY-MA              2:29.59    2:25.51 DIST   
                  30.69     1:08.59 (37.90)     1:51.28 (42.69)     2:25.51 (34.23)
 12 Elizabeth Johnson         13 SCAY-MA              2:26.75    2:25.97 DIST   
                  32.75     1:09.83 (37.08)     1:52.39 (42.56)     2:25.97 (33.58)
 13 Maggie Delaney            13 SCAY-MA              2:31.64    2:26.32 DIST   
                1:52.40     2:26.32 (33.92)                                        
 14 Catherine Sirignano       13 TriValley-MA         2:29.59    2:27.37 DIST   
                  32.30     1:09.77 (37.47)     1:54.47 (44.70)     2:27.37 (32.90)
 15 Mackenzie Pagett          14 SCAY-MA              2:21.10    2:28.95 DIST   
                  31.57     1:11.22 (39.65)     1:53.74 (42.52)     2:28.95 (35.21)
 16 Ella Calder               14 York Y-MA            2:29.05    2:30.67 DIST   
                  31.68     1:08.93 (37.25)     1:55.69 (46.76)     2:30.67 (34.98)
 17 Valeria Riley             13 GSVY-MA              2:32.63    2:32.36 DIST   
                1:57.99     2:32.36 (34.37)                                        
 18 Dana Persaud              14 Pocono Piranhas-MA   2:34.20    2:32.50 DIST   
                1:57.87     2:32.50 (34.63)                                        
 19 Mia Hang                  14 UPY-MA               2:37.77    2:32.51 DIST   
                  32.31     1:11.91 (39.60)     1:57.81 (45.90)     2:32.51 (34.70)
 20 Sarah Weichseldorfer      13 York Y-MA            2:36.44    2:33.57 DIST   
                2:00.20     2:33.57 (33.37)                                        
 21 Brianna Jones             13 UPY-MA               2:36.67    2:33.72 DIST   
                  32.49     1:14.35 (41.86)     2:00.10 (45.75)     2:33.72 (33.62)
 22 Zoey Delaney              14 Pocono Piranhas-MA   2:31.18    2:34.33 DIST   
                1:59.62     2:34.33 (34.71)                                        
 23 Tatum Rothermel           13 NDCY-MA              2:36.42    2:38.49        
                2:00.92     2:38.49 (37.57)                                        
 24 Sydney Taylor             14 Stars-MA             2:30.86    2:41.24        
                2:04.47     2:41.24 (36.77)                                        
 25 Maddy Price               14 WAY-MA               2:30.82    2:41.37        
                  33.90     1:15.57 (41.67)     2:05.58 (50.01)     2:41.37 (35.79)
 -- Meredith Sulman           13 SCAY-MA              2:37.60        DFS        
 
Event 222  Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
        Meet: % 2:00.08    3/7/2015 Alex Sun, York Y                           
                1:58.89  NATS - SC National Q Time
                2:39.99  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  2:39.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Logan Smith               14 WSY-MA               1:59.58    1:59.66%DIST   
                  26.14       57.66 (31.52)     1:30.82 (33.16)     1:59.66 (28.84)
  2 Zachary Lambert           14 SCAY-MA              2:06.73    2:10.68 DIST   
                  27.85     1:00.78 (32.93)     1:40.89 (40.11)     2:10.68 (29.79)
  3 Logan Yakubowski          13 HAZY                 2:16.62    2:11.49 DIST   
                  27.55     1:02.20 (34.65)     1:41.08 (38.88)     2:11.49 (30.41)
  4 Ryan Willis               14 SCAY-MA              2:10.00    2:11.61 DIST   
                  27.59     1:01.34 (33.75)     1:40.49 (39.15)     2:11.61 (31.12)
  5 Nick Shelly               14 WSY-MA               2:11.25    2:12.42 DIST   
                  27.53     1:00.37 (32.84)     1:41.09 (40.72)     2:12.42 (31.33)
  6 Evan Hamm                 14 East Lyco Eels       2:14.63    2:13.64 DIST   
                  28.71     1:03.01 (34.30)     1:42.99 (39.98)     2:13.64 (30.65)
  7 Noah DeLong               14 TriValley-MA         2:14.51    2:13.90 DIST   
                  27.68     1:01.31 (33.63)     1:42.07 (40.76)     2:13.90 (31.83)
  8 Jason Zhao                13 Pocono Piranhas-MA   2:11.73    2:14.10 DIST   
                  29.77     1:02.96 (33.19)     1:42.54 (39.58)     2:14.10 (31.56)
  9 Erik Witt                 14 SCAY-MA              2:08.77    2:14.68 DIST   
                  28.83     1:05.38 (36.55)     1:44.00 (38.62)     2:14.68 (30.68)
 10 Jacob Shifler             14 CC-MA                2:22.48    2:14.70 DIST   
                  29.12     1:04.11 (34.99)     1:43.66 (39.55)     2:14.70 (31.04)
 11 Logan Miller              14 WAY-MA               2:19.18    2:16.08 DIST   
                  28.82     1:04.66 (35.84)     1:44.74 (40.08)     2:16.08 (31.34)
 12 Brayden Wenrich           13 SCAY-MA              2:23.49    2:23.24 DIST   
                  29.63     1:07.68 (38.05)     1:48.45 (40.77)     2:23.24 (34.79)
 13 Joseph Decker             13 WAY-MA               2:36.53    2:26.35 DIST   
                  31.81     1:11.07 (39.26)     1:51.75 (40.68)     2:26.35 (34.60)
 14 Brian Meck                13 LANY-MA              2:29.09    2:28.80 DIST   
                  30.62     1:08.99 (38.37)     1:54.28 (45.29)     2:28.80 (34.52)
 14 Brian Cunningham          14 WSY-MA               2:30.59    2:28.80 DIST   
                  30.92     1:07.96 (37.04)     1:53.12 (45.16)     2:28.80 (35.68)
 16 Aiden Paterson            13 LANY-MA              2:29.25    2:28.96 DIST   
                  34.36     1:13.68 (39.32)     1:56.76 (43.08)     2:28.96 (32.20)
 17 Ben Pacifico              13 York Y-MA            2:25.67    2:29.65 DIST   
                  33.92     1:14.31 (40.39)     1:55.65 (41.34)     2:29.65 (34.00)
 18 Isaiah Clark              14 SCAY-MA              2:39.75    2:29.90 DIST   
                  32.22     1:10.34 (38.12)     1:55.31 (44.97)     2:29.90 (34.59)
 19 Gabe Carey                14 Neys Bluefins-MA     2:38.63    2:31.28 DIST   
                  33.61     1:12.82 (39.21)     1:57.63 (44.81)     2:31.28 (33.65)
 20 Liam Leonard              14 HAZY                 2:29.39    2:31.73 DIST   
                  33.91     1:12.71 (38.80)     1:58.97 (46.26)     2:31.73 (32.76)
 21 Brandon Poveromo          13 Pocono Piranhas-MA   2:35.15    2:32.92 DIST   
                  31.62     1:08.79 (37.17)     1:59.77 (50.98)     2:32.92 (33.15)
 22 Danny Giesselbach         13 York Y-MA            2:34.70    2:33.60 DIST   
                  33.24     1:14.36 (41.12)     1:59.11 (44.75)     2:33.60 (34.49)
 23 Hayne Webster             14 JS Winter YMCA       2:37.31    2:35.09 DIST   
                  33.39     1:12.98 (39.59)     2:00.93 (47.95)     2:35.09 (34.16)
 24 Jeffery Eisenhardt        14 Stars-MA             2:37.97    2:35.40 DIST   
                  34.57     1:14.61 (40.04)     2:00.82 (46.21)     2:35.40 (34.58)
 25 Dylan Leve                13 SCAY-MA              2:33.97    2:36.01 DIST   
                  32.99     1:13.61 (40.62)     2:00.92 (47.31)     2:36.01 (35.09)
 26 Adam Yagan                13 Pocono Piranhas-MA   2:39.79    2:40.48        
                  37.53     1:17.47 (39.94)     2:05.22 (47.75)     2:40.48 (35.26)
 -- Aaron Colon               14 Neys Bluefins-MA     2:37.62         DQ        
                  33.04     1:14.05 (41.01)     2:00.81 (46.76)          DQ (38.88)
 
Event 223  Girls 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        Meet: % 1:41.74    3/7/2015 York YMCA Swimming, York Y                 
                         K Luft, K Martin, C Paff, L Braswell              
                1:39.69  NATS - SC National Q Time
                2:06.49  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  2:06.49
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 York YMCA Swimming-MA  'A'                        1:38.91    1:42.69 DIST   
     1) Ava Gemma 14                    2) Christine Kapp 14              
     3) Madelyn Paxton 13               4) Presley Staretz 14             
                  26.22       51.94 (25.72)     1:18.19 (26.25)     1:42.69 (24.50)
  2 Pocono Family YMCA-MA  'A'                        1:44.66    1:43.26 DIST   
     1) Victoria Fenn 14                2) Marianne Tassinari 13          
     3) Maura Sheets 14                 4) Jewel Little 13                
                  25.54       52.09 (26.55)     1:18.18 (26.09)     1:43.26 (25.08)
  3 Schuylkill YMCA-MA  'A'                           1:48.06    1:44.49 DIST   
     1) Erika Zimmerman 14              2) Victoria Ellex 13              
     3) Cali Stank 13                   4) Morgan Yuengling 14            
                  26.20       52.47 (26.27)     1:18.97 (26.50)     1:44.49 (25.52)
  4 Chambersburg Chargers-MA  'A'                     1:47.77    1:45.28 DIST   
     1) Kari Powell 13                  2) Emma Grove 14                  
     3) Layne Rydbom 13                 4) Jillian Strine 13              
                  25.85       54.46 (28.61)     1:20.12 (25.66)     1:45.28 (25.16)
  5 Bloomsburg Area YMCA-MA  'A'                      1:49.61    1:47.66 DIST   
     1) Madelyn Frey 13                 2) Emma Welsh 13                  
     3) Trinity Neff 13                 4) Annabell Reck 13               
                  26.81       54.04 (27.23)     1:21.65 (27.61)     1:47.66 (26.01)
  6 Lock Haven YMCA Loggerheads  'A'                  1:53.26    1:49.44 DIST   
     1) Cleia Stern 14                  2) Olivia Rockey 13               
     3) Madison Bair 14                 4) Hannah Brian 14                
                  29.08       56.39 (27.31)     1:25.85 (29.46)     1:49.44 (23.59)
  7 Wsy Swimming-MA  'A'                              1:49.99    1:50.06 DIST   
     1) Araceli Skiles 13               2) Sadie Ludwick 13               
     3) Faith Evans 13                  4) Rebecca Freedman 14            
                  27.30       55.24 (27.94)     1:23.76 (28.52)     1:50.06 (26.30)
  8 Waynesboro Area YMCA-MA  'A'                      1:51.12    1:50.23 DIST   
     1) Olivia Terrazas 14              2) Bella Bonner 14                
     3) Brooklyn Pullin 13              4) Maddy Price 14                 
                  27.03       54.32 (27.29)     1:22.49 (28.17)     1:50.23 (27.74)
  9 TriValley YMCA-MA  'A'                            1:52.31    1:50.28 DIST   
     1) Kathryn Tanis 13                2) Taylor Sholl 13                
     3) Catherine Sirignano 13          4) Megan Brattley 14              
                  26.97       56.47 (29.50)     1:24.01 (27.54)     1:50.28 (26.27)
 10 Upper Perkiomen YMCA-MA  'A'                      1:53.93    1:50.40 DIST   
     1) Brianna Jones 13                2) Mia Hang 14                    
     3) Janell Keller 14                4) Maria Wehmeyer 13              
                  28.34       56.37 (28.03)     1:23.29 (26.92)     1:50.40 (27.11)
 11 Lebanon YMCA Swimming-MA  'A'                     1:52.37    1:50.67 DIST   
     1) Grace Tadajweski 13             2) Paige McKim 14                 
     3) Chelsea Lantz 13                4) Elizabeth Vila 14              
                  28.71       55.69 (26.98)     1:23.90 (28.21)     1:50.67 (26.77)
 12 Nazareth Easton YMCA Swim Team-MA  'A'            1:54.47    1:52.46 DIST   
     1) Jillian Kingsley 13             2) Sondra Weeks 13                
     3) Alison Stucker 13               4) Cameron Alvino 13              
                  28.92       56.78 (27.86)     1:25.60 (28.82)     1:52.46 (26.86)
 13 State College Area YMCA Aquali-MA  'A'            1:52.92    1:52.63 DIST   
     1) Amanda Lipski 14                2) Madeleine Christopher 13       
     3) Meredith Sulman 13              4) Marlee Kwasnica 13             
                  27.64       56.84 (29.20)     1:25.31 (28.47)     1:52.63 (27.32)
 14 Greater Susquehanna Valley Ymc-MA  'A'            1:53.14    1:53.17 DIST   
     1) Valeria Riley 13                2) Emily Houtz 14                 
     3) Emily Pfirman 13                4) Kimberly Shannon 13            
                  28.36       55.87 (27.51)     1:27.22 (31.35)     1:53.17 (25.95)
 15 Hanover YMCA Stingrays-MA  'A'                    1:54.74    1:53.84 DIST   
     1) Ashley Rauhauser 13             2) Joslyn Loss 13                 
     3) Madeleine Haley 14              4) Julia Yates 13                 
                  27.57       56.86 (29.29)     1:26.72 (29.86)     1:53.84 (27.12)
 16 Freeland YMCA  'A'                                1:59.21    1:58.06 DIST   
     1) Gabby Blasko 13                 2) Ashtyn Cartwright 14           
     3) Faith Vajda 14                  4) Sadie Hunsinger 14             
                  30.42       59.99 (29.57)     1:31.61 (31.62)     1:58.06 (26.45)
 17 Jersey Shore Winter YMCA Swim  'A'                2:02.19    1:59.15 DIST   
     1) Madison Robbins 13              2) Madeline Gage 13               
     3) Julia Sorgen 13                 4) Aubrey Glosser 13              
                  29.30       59.06 (29.76)     1:29.47 (30.41)     1:59.15 (29.68)
 18 Bethlehem YMCA Stars Swim Team-MA  'A'            2:04.38    2:01.46 DIST   
     1) Sydney Taylor 14                2) Monica Bruno 14                
     3) Jaina Eisenhardt 13             4) Kendall Zuk 14                 
                  30.01       58.72 (28.71)     1:34.08 (35.36)     2:01.46 (27.38)
 19 Greater Scranton YMCA-MA  'A'                     2:05.39    2:02.36 DIST   
     1) Emily Dunn 14                   2) Jessie Noldy 13                
     3) Savannah Bonavoglia 14          4) Molly Kawash 14                
                  30.51     1:01.50 (30.99)     1:32.03 (30.53)     2:02.36 (30.33)
 -- Bellefonte YMCA Stingrays  'A'                    1:51.77         DQ        
     1) Finley Musser 13                2) Emmalin Pringle 13             
     3) Avah Colm 13                    4) Alaina Cane 13                 
                  27.51       56.54 (29.03)     1:24.62 (28.08)          DQ (26.14)
 
Event 224  Boys 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        Meet: % 1:35.33    3/9/2013 Sunbury Branch YMCA                        
                         N Monroig, B Walker, K Shutt, J Malafronte        
                1:29.49  NATS - SC National Q Time
                2:02.99  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  2:02.99
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bethlehem YMCA Stars Swim Team-MA  'A'            1:37.79    1:36.18 DIST   
     1) Addison Collins 14              2) Sean McGuire 14                
     3) Caleb Stein 14                  4) Patrick Gilhool 14             
                  22.83       47.54 (24.71)     1:12.15 (24.61)     1:36.18 (24.03)
  2 Freeland YMCA  'A'                                1:41.37    1:38.10 DIST   
     1) Tommy Pollock 14                2) Logan Yakubowski 13            
     3) Liam Leonard 14                 4) Antonio Daiute 14              
                  24.20       48.16 (23.96)     1:14.36 (26.20)     1:38.10 (23.74)
  3 Wsy Swimming-MA  'A'                              1:39.85    1:38.15 DIST   
     1) Jonathan Chang 13               2) Brandon Geray 14               
     3) Nick Shelly 14                  4) Logan Smith 14                 
                  24.89       51.19 (26.30)     1:15.94 (24.75)     1:38.15 (22.21)
  4 Bloomsburg Area YMCA-MA  'A'                      1:41.05    1:38.24 DIST   
     1) Ryan Hause 13                   2) Mikel Salas-Warner 13          
     3) Brady Madden 14                 4) Ahmed Elbeltagy 14             
                  25.46       52.13 (26.67)     1:15.31 (23.18)     1:38.24 (22.93)
  5 Hanover YMCA Stingrays-MA  'A'                    1:39.90    1:38.32 DIST   
     1) Peter Raub 14                   2) Cam Toth 13                    
     3) Nick Croghan 13                 4) Trey Smith 14                  
                  25.12       49.89 (24.77)     1:15.09 (25.20)     1:38.32 (23.23)
  6 Nazareth Easton YMCA Swim Team-MA  'A'            1:44.21    1:38.92 DIST   
     1) Nicholas Ritter 13              2) Jack Drake 13                  
     3) Ross Ellis 13                   4) Jack Hasker 14                 
                  24.74       49.69 (24.95)     1:14.92 (25.23)     1:38.92 (24.00)
  7 Greater Scranton YMCA-MA  'A'                     1:45.23    1:40.49 DIST   
     1) Ethan Haggerty 14               2) Aaron Fontanella 14            
     3) Dominico Spataro 14             4) Kevin Noldy 14                 
                  25.30       52.86 (27.56)     1:16.97 (24.11)     1:40.49 (23.52)
  8 York YMCA Swimming-MA  'A'                        1:37.39    1:43.95 DIST   
     1) Moseley Driscoll 14             2) Ethan Ferroni 13               
     3) Asher Clarke 13                 4) Kyle Miller 14                 
                  26.02       51.64 (25.62)     1:18.53 (26.89)     1:43.95 (25.42)
  9 Greater Susquehanna Valley Ymc-MA  'A'            1:49.08    1:44.60 DIST   
     1) Mitchell Malusis 13             2) Mason Cianflone 13             
     3) Robert McTammany 13             4) Matthew Chen 14                
                  26.31       51.96 (25.65)     1:20.16 (28.20)     1:44.60 (24.44)
 10 TriValley YMCA-MA  'A'                            1:45.44    1:45.03 DIST   
     1) Cole Chukoskie 14               2) Jerrion Newton 13              
     3) Aiden Adamski 14                4) Noah DeLong 14                 
                  26.10       53.33 (27.23)     1:20.34 (27.01)     1:45.03 (24.69)
 11 Lancaster Family YMCA Lightnin-MA  'A'            1:47.43    1:45.21 DIST   
     1) Ardan McHugh 14                 2) Aiden Paterson 13              
     3) Caz Mikula 13                   4) Brian Meck 13                  
                  26.56       53.42 (26.86)     1:19.74 (26.32)     1:45.21 (25.47)
 12 Jersey Shore Winter YMCA Swim  'A'                1:52.45    1:51.69 DIST   
     1) Nick Bellomo 14                 2) Pete Bellomo 14                
     3) Calum Hockman 13                4) Carter Stackhouse 13           
                  28.51       56.98 (28.47)     1:25.30 (28.32)     1:51.69 (26.39)
 13 East Lycoming Y Electric Eels  'A'                1:54.15    1:51.97 DIST   
     1) Owen Clayton 13                 2) Xavier Godown 13               
     3) Hunter Zettlemoyer 13           4) Aiden Barlett 13               
                  27.32     1:00.55 (33.23)     1:27.39 (26.84)     1:51.97 (24.58)
 14 Pocono Family YMCA-MA  'A'                        1:52.96    1:53.69 DIST   
     1) Jason Zhao 13                   2) Adam Yagan 13                  
     3) Andrew Brinker 13               4) Brandon Poveromo 13            
                  25.55       56.09 (30.54)     1:24.22 (28.13)     1:53.69 (29.47)
 
Event 301  Girls 15 & Over 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        Meet: % 1:46.76    3/9/2013 Sunbury Branch YMCA                        
                         C Foley, K Saloky, E Grazio, A Grabski            
                1:50.99  NATS - SC National Q Time
                2:18.49  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  2:18.49
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 York YMCA Swimming-MA  'A'                        1:44.60    1:46.48%NATS   
     1) Riley Trout 16                  2) Jessie McMurray 17             
     3) Brina Uhlin 16                  4) Kayla Reedy 17                 
                  26.60       56.57 (29.97)     1:22.12 (25.55)     1:46.48 (24.36)
  2 Greater Susquehanna Valley Ymc-MA  'A'            1:50.21    1:50.60 NATS   
     1) Lauren Michaels 17              2) Gabrielle Doss 15              
     3) Abigail Doss 17                 4) Jordan O'Connor 16             
                  29.01       59.27 (30.26)     1:26.10 (26.83)     1:50.60 (24.50)
  3 Bloomsburg Area YMCA-MA  'A'                      1:53.19    1:52.36 DIST   
     1) Sarah McHenry 15                2) Abby Ferguson 16               
     3) Coyla Bartholomew 15            4) Mia Doll 16                    
                  28.43       59.67 (31.24)     1:26.83 (27.16)     1:52.36 (25.53)
  4 Greater Scranton YMCA-MA  'A'                     1:55.67    1:52.84 DIST   
     1) Alison Prushinski 17            2) Erica Prushinski 15            
     3) Grace Hollister 17              4) Victoria Wrobleski 18          
                  27.15     1:00.15 (33.00)     1:27.60 (27.45)     1:52.84 (25.24)
  5 Bethlehem YMCA Stars Swim Team-MA  'A'            1:52.28    1:53.55 DIST   
     1) Samantha Taylor 16              2) Natalie Richardson 17          
     3) Talia Lehr 15                   4) Abigail Mack 17                
                  28.69     1:01.84 (33.15)     1:28.71 (26.87)     1:53.55 (24.84)
  6 State College Area YMCA Aquali-MA  'A'            1:58.82    1:54.22 DIST   
     1) Colleen Adams 15                2) Natasha Hoffman 16             
     3) Lily Bang 15                    4) Abbey Whipple 17               
                  28.10     1:00.84 (32.74)     1:29.20 (28.36)     1:54.22 (25.02)
  7 Pocono Family YMCA-MA  'A'                        1:59.50    1:56.88 DIST   
     1) Julia Delaney 16                2) Hannah Persaud 16              
     3) Aviah Dahlgren 16               4) Paige Jackett 17               
                  30.36     1:03.43 (33.07)     1:31.10 (27.67)     1:56.88 (25.78)
  8 Lebanon YMCA Swimming-MA  'A'                     2:11.46    1:57.13 DIST   
     1) Krysta Weik 18                  2) Madison Ortiz 15               
     3) Gabrielle Talys 16              4) Kennedy Haugh 16               
                  29.86     1:01.81 (31.95)     1:30.06 (28.25)     1:57.13 (27.07)
  9 Wsy Swimming-MA  'A'                              1:58.75    1:57.26 DIST   
     1) Alexis Majka 18                 2) Ilana Jacobson 16              
     3) Lila DiCarlo 15                 4) Carolyn Bolden 17              
                  29.85     1:03.81 (33.96)     1:31.91 (28.10)     1:57.26 (25.35)
 10 Freeland YMCA  'A'                                2:01.77    1:58.48 DIST   
     1) Madison Dando 15                2) Alberiluz Alcantara 17         
     3) Sydney Lloyd 16                 4) Bridget Reed 15                
                  28.73     1:05.73 (37.00)     1:32.24 (26.51)     1:58.48 (26.24)
 11 East Lycoming Y Electric Eels  'A'                2:02.55    1:59.62 DIST   
     1) Madesyn Brelsford 16            2) Jayla Felix 15                 
     3) Karlee Wallis 15                4) Schyler Keller 17              
                  29.40     1:04.77 (35.37)     1:33.27 (28.50)     1:59.62 (26.35)
 12 Upper Perkiomen YMCA-MA  'A'                      2:10.66    2:03.26 DIST   
     1) Madison Griffin 17              2) Laura Cooney 15                
     3) Noel Fresa 16                   4) Kayman Heater 15               
                  30.71     1:09.52 (38.81)     1:36.55 (27.03)     2:03.26 (26.71)
 13 Chambersburg Chargers-MA  'A'                     2:07.09    2:03.94 DIST   
     1) Teddi Powell 17                 2) Cara Toney 15                  
     3) Breanna Kratz 17                4) Emily Stroble 15               
                  31.55     1:06.53 (34.98)     1:36.72 (30.19)     2:03.94 (27.22)
 14 Jersey Shore Winter YMCA Swim  'A'                2:13.13    2:04.39 DIST   
     1) Hunter Jean Lucas 15            2) Brenna White 17                
     3) Ally Moore 16                   4) Izzy Griswold 16               
                  34.01     1:08.67 (34.66)     1:38.91 (30.24)     2:04.39 (25.48)
 
Event 302  Boys 15 & Over 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        Meet: % 1:36.59   3/11/2017 Wsy Swimming, WSY  -MA                     
                         J Lauver, J Anderson, J Deckman, B Webber         
                1:39.99  NATS - SC National Q Time
                2:15.49  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  2:15.49
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 State College Area YMCA Aquali-MA  'A'            1:43.05    1:34.03%NATS   
     1) Noah Witt 18                    2) Foster Heasley 16              
     3) Matthew Brownstead 16           4) Nick Buckley 16                
                  23.94       50.85 (26.91)     1:12.63 (21.78)     1:34.03 (21.40)
  2 York YMCA Swimming-MA  'A'                        1:36.20    1:35.16%NATS   
     1) Alex Sun 17                     2) Riley Thomas 16                
     3) Miles Cox 16                    4) Logan McFadden 17              
                  24.72       51.17 (26.45)     1:13.95 (22.78)     1:35.16 (21.21)
  3 Wsy Swimming-MA  'A'                              1:40.97    1:35.32%NATS   
     1) Josiah Lauver 18                2) David Oren 16                  
     3) Logan Skiles 17                 4) Gabe Deiderick 17              
                  24.14       51.61 (27.47)     1:14.00 (22.39)     1:35.32 (21.32)
  4 Bloomsburg Area YMCA-MA  'A'                      1:40.79    1:39.78 NATS   
     1) Luke Stine 16                   2) Colten Bennett 16              
     3) Mason Irwin 16                  4) Connor Empie 17                
                  24.70       53.45 (28.75)     1:17.79 (24.34)     1:39.78 (21.99)
  5 Schuylkill YMCA-MA  'A'                           1:39.77    1:41.65 DIST   
     1) Derrick Yuengling 16            2) Paul Flowers 18                
     3) Adam Mahler 18                  4) Ty Rabenstein 17               
                  28.05       55.59 (27.54)     1:18.47 (22.88)     1:41.65 (23.18)
  6 Pocono Family YMCA-MA  'A'                        1:44.98    1:41.81 DIST   
     1) Justin Oliver 15                2) William Cerbone 16             
     3) Juan Hernandez 16               4) Tyler Mui 15                   
                  25.71       53.95 (28.24)     1:19.31 (25.36)     1:41.81 (22.50)
  7 Freeland YMCA  'A'                                1:45.15    1:42.71 DIST   
     1) Tony Goulstone 15               2) Caleb Snyder 17                
     3) Ryan Kovalick 15                4) Dylan Schreffler 15            
                  26.20       53.51 (27.31)     1:20.46 (26.95)     1:42.71 (22.25)
  8 Chambersburg Chargers-MA  'A'                     1:46.62    1:42.91 DIST   
     1) Andrew Jackson 15               2) Michael Johnson 16             
     3) Diego Gonzalez 15               4) Elijah Zinn 18                 
                  28.22       56.44 (28.22)     1:21.21 (24.77)     1:42.91 (21.70)
  9 East Lycoming Y Electric Eels  'A'                1:48.20    1:44.14 DIST   
     1) Sam Jordan 17                   2) Angelo Silvagni 16             
     3) Landon Corbin 16                4) Kurtis Johnson 18              
                  25.16       54.44 (29.28)     1:21.51 (27.07)     1:44.14 (22.63)
 10 Upper Perkiomen YMCA-MA  'A'                      1:52.46    1:45.93 DIST   
     1) Justin Heimes 16                2) Kevin Kovalenko 15             
     3) David Pyfer 15                  4) Nathan Spak 17                 
                  24.28       55.06 (30.78)     1:21.31 (26.25)     1:45.93 (24.62)
 11 Greater Scranton YMCA-MA  'A'                     1:48.47    1:46.90 DIST   
     1) Peter Kawash 16                 2) Joey Cholish 17                
     3) Nathan Micknick 15              4) Joey Slish 16                  
                  25.71       53.22 (27.51)     1:21.63 (28.41)     1:46.90 (25.27)
 12 Bethlehem YMCA Stars Swim Team-MA  'A'            1:49.91    1:47.83 DIST   
     1) John Jones 17                   2) Andrew Layne 16                
     3) Jake Evert 17                   4) Benjamin Service 16            
                  30.31     1:00.70 (30.39)     1:23.33 (22.63)     1:47.83 (24.50)
 13 Hanover YMCA Stingrays-MA  'A'                    1:59.48    1:48.73 DIST   
     1) Spencer Toth 15                 2) Ryan West 15                   
     3) Daniel Gordon 15                4) Jon Clinton 16                 
                  30.39     1:01.24 (30.85)     1:24.61 (23.37)     1:48.73 (24.12)
 14 Jersey Shore Winter YMCA Swim  'A'                2:00.15    1:51.16 DIST   
     1) Blaine Mann 16                  2) Riley Hockman 16               
     3) Matthew Beard 17                4) Cael Dick 15                   
                  32.83     1:02.97 (30.14)     1:26.86 (23.89)     1:51.16 (24.30)
 
Event 303  Girls 15 & Over 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: % 1:50.80    3/7/2015 Meghan Small, York Y                       
                1:55.99  NATS - SC National Q Time
                2:10.49  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  2:10.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Skylar Roerig             15 WBY-MA               1:57.02    1:54.36 NATS   
                  26.56       55.72 (29.16)     1:25.21 (29.49)     1:54.36 (29.15)
  2 Abbey Whipple             17 SCAY-MA              2:08.54    1:57.46 DIST   
                  27.36       57.04 (29.68)     1:27.57 (30.53)     1:57.46 (29.89)
  3 Sophie Gerhart            16 SCAY-MA              1:59.44    1:57.61 DIST   
                  27.25       56.76 (29.51)     1:27.40 (30.64)     1:57.61 (30.21)
  4 Sydney Houtz              17 GSVY-MA              2:06.84    1:58.96 DIST   
                  27.18       57.21 (30.03)     1:27.76 (30.55)     1:58.96 (31.20)
  5 Abigail Mack              17 Stars-MA             1:58.87    1:59.06 DIST   
                  27.53       57.28 (29.75)     1:28.07 (30.79)     1:59.06 (30.99)
  6 Rachel Olson              17 LANY-MA              2:00.64    1:59.74 DIST   
                  28.03       58.37 (30.34)     1:29.23 (30.86)     1:59.74 (30.51)
  7 Avery Groff               15 York Y-MA            2:01.91    1:59.84 DIST   
                  28.11       58.73 (30.62)     1:29.39 (30.66)     1:59.84 (30.45)
  8 Corinne McCall            16 GSY-MA               1:58.54    1:59.96 DIST   
                  27.71       57.60 (29.89)     1:28.51 (30.91)     1:59.96 (31.45)
  9 Elizabeth Bason           18 GSVY-MA              2:06.33    2:00.55 DIST   
                  28.58       59.12 (30.54)     1:30.02 (30.90)     2:00.55 (30.53)
 10 Morgan Merrifield         17 York Y-MA            1:57.00    2:00.81 DIST   
                  27.18       57.22 (30.04)     1:28.73 (31.51)     2:00.81 (32.08)
 11 Aviah Dahlgren            16 Pocono Piranhas-MA   1:59.84    2:01.05 DIST   
                  27.86       57.96 (30.10)     1:29.01 (31.05)     2:01.05 (32.04)
 12 Delaney Humphrey          15 GSVY-MA              2:04.16    2:02.00 DIST   
                  28.56       59.35 (30.79)     1:30.54 (31.19)     2:02.00 (31.46)
 13 Sarah Fravel              18 GSVY-MA              2:09.66    2:02.18 DIST   
                  27.82       58.70 (30.88)     1:30.68 (31.98)     2:02.18 (31.50)
 14 Megan Heist               16 York Y-MA            2:04.16    2:02.29 DIST   
                  28.07       58.84 (30.77)     1:30.30 (31.46)     2:02.29 (31.99)
 15 Alexis Majka              18 WSY-MA               2:00.60    2:02.41 DIST   
                  27.73       57.91 (30.18)     1:29.61 (31.70)     2:02.41 (32.80)
 16 Paige Jackett             17 Pocono Piranhas-MA   2:02.11    2:02.87 DIST   
                  28.61       59.70 (31.09)     1:31.34 (31.64)     2:02.87 (31.53)
 17 Emily Mahler              16 SKY-MA               2:01.21    2:03.32 DIST   
                  28.10       59.24 (31.14)     1:32.00 (32.76)     2:03.32 (31.32)
 18 Molly Klinedinst          15 York Y-MA            2:04.89    2:03.33 DIST   
                  28.92     1:00.06 (31.14)     1:31.95 (31.89)     2:03.33 (31.38)
 19 Emma Withey               17 Pocono Piranhas-MA   2:03.48    2:04.30 DIST   
                  27.62       58.32 (30.70)     1:30.68 (32.36)     2:04.30 (33.62)
 20 Lauren Tanis              17 TriValley-MA         2:08.90    2:04.79 DIST   
                  27.99       59.62 (31.63)     1:32.03 (32.41)     2:04.79 (32.76)
 21 Catie Strayer             15 York Y-MA            2:04.66    2:05.56 DIST   
                  29.09     1:00.58 (31.49)     1:33.09 (32.51)     2:05.56 (32.47)
 22 Jewels Hepner             15 GSVY-MA              2:08.76    2:05.95 DIST   
                  27.92       59.36 (31.44)     1:32.61 (33.25)     2:05.95 (33.34)
 23 Paige Heck                15 NDCY-MA              2:07.30    2:07.62 DIST   
                  28.45     1:00.40 (31.95)     1:34.17 (33.77)     2:07.62 (33.45)
 24 Kylie Mallams             17 GSVY-MA              2:08.60    2:07.82 DIST   
                  28.72     1:01.12 (32.40)     1:34.43 (33.31)     2:07.82 (33.39)
 25 Bridget Reed              15 HAZY                 2:05.97    2:10.41 DIST   
                  29.93     1:02.48 (32.55)     1:36.32 (33.84)     2:10.41 (34.09)
 26 Lynsey Geray              16 WSY-MA               2:10.03    2:11.22        
                  29.69     1:02.70 (33.01)     1:37.27 (34.57)     2:11.22 (33.95)
 27 Lauren Grello             15 SCAY-MA              2:08.18    2:12.30        
                  29.15     1:02.32 (33.17)     1:37.69 (35.37)     2:12.30 (34.61)
 
Event 304  Boys 15 & Over 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: % 1:44.85   3/12/2016 Zack Wolbert, POCONO PIRANHAS              
                1:45.39  NATS - SC National Q Time
                1:59.99  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  1:59.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Adam Mahler               18 SKY-MA               1:41.64    1:45.24 NATS   
                  23.74       50.25 (26.51)     1:17.75 (27.50)     1:45.24 (27.49)
  2 Benjamin Gonzalez         17 Pocono Piranhas-MA   1:47.08    1:46.61 DIST   
                  24.87       51.63 (26.76)     1:19.12 (27.49)     1:46.61 (27.49)
  3 Aidan McMillen            15 CC-MA                1:47.58    1:46.77 DIST   
                  24.74       51.93 (27.19)     1:19.19 (27.26)     1:46.77 (27.58)
  4 Paul Flowers              18 SKY-MA               1:52.98    1:46.97 DIST   
                  24.28       51.07 (26.79)     1:18.75 (27.68)     1:46.97 (28.22)
  5 Kyle Farrow               16 WSY-MA               1:54.18    1:48.23 DIST   
                  24.34       51.48 (27.14)     1:20.29 (28.81)     1:48.23 (27.94)
  6 Adam Deemer               17 Pocono Piranhas-MA   1:47.65    1:48.27 DIST   
                  25.44       52.75 (27.31)     1:20.75 (28.00)     1:48.27 (27.52)
  7 Anders Sonsteby           18 SCAY-MA              1:48.66    1:48.65 DIST   
                  25.08       52.86 (27.78)     1:21.23 (28.37)     1:48.65 (27.42)
  8 Miles Cox                 16 York Y-MA            1:45.73    1:48.81 DIST   
                  24.96       52.68 (27.72)     1:20.50 (27.82)     1:48.81 (28.31)
  9 Gabe Deiderick            17 WSY-MA               1:50.73    1:49.36 DIST   
                  24.75       51.91 (27.16)     1:21.31 (29.40)     1:49.36 (28.05)
 10 Bryant LaCroix            16 BAY-MA               1:54.58    1:49.57 DIST   
                  24.54       52.33 (27.79)     1:21.13 (28.80)     1:49.57 (28.44)
 11 Will McDermott            15 York Y-MA            1:47.78    1:49.59 DIST   
                  25.29       52.72 (27.43)     1:20.81 (28.09)     1:49.59 (28.78)
 12 Scott Majka               16 WSY-MA               1:53.40    1:49.72 DIST   
                  25.24       52.85 (27.61)     1:21.18 (28.33)     1:49.72 (28.54)
 13 Ty Rabenstein             17 SKY-MA               1:45.33    1:51.12 DIST   
                  25.13       53.22 (28.09)     1:22.25 (29.03)     1:51.12 (28.87)
 14 Ryan Kovalick             15 HAZY                 1:55.75    1:52.29 DIST   
                  26.48       55.32 (28.84)     1:24.56 (29.24)     1:52.29 (27.73)
 15 Nathan Kline              15 LEBY-MA              1:57.12    1:53.79 DIST   
                  26.11       55.53 (29.42)     1:25.31 (29.78)     1:53.79 (28.48)
 16 Nick Buckley              16 SCAY-MA              1:55.14    1:54.15 DIST   
                  24.45       51.96 (27.51)     1:22.57 (30.61)     1:54.15 (31.58)
 17 Harrison Ziegler          16 WSY-MA               1:53.47    1:54.75 DIST   
                  26.64       55.73 (29.09)     1:25.72 (29.99)     1:54.75 (29.03)
 18 Tanner Russell            17 York Y-MA            1:57.20    1:56.72 DIST   
                  26.93       56.32 (29.39)     1:26.37 (30.05)     1:56.72 (30.35)
 19 Parker Orndorf            15 Lock Haven YMCA      1:51.86    1:58.33 DIST   
                  25.55       54.72 (29.17)     1:26.60 (31.88)     1:58.33 (31.73)
 20 Nathan Spak               17 UPY-MA               1:59.88    2:01.41        
                  27.64       58.29 (30.65)     1:29.89 (31.60)     2:01.41 (31.52)
 
Event 305  Girls 15 & Over 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: % 23.92    3/9/2013 Adriana Grabski, SUNY                        
                24.59  NATS - SC National Q Time
                27.99  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  27.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Noel Fresa                16 UPY-MA                 23.73      24.44 NATS   
  2 Rachel Cunningham         15 HAY-MA                 24.31      24.50 NATS   
  3 Margaret Walting          16 WBY-MA                 24.39      24.56 NATS   
  4 Cailin Campbell           18 Pocono Piranhas-MA     24.79      24.60 DIST   
  5 Abigail Doss              17 GSVY-MA                26.62      24.64 DIST   
  6 Lauren Fenn               17 Pocono Piranhas-MA     24.37      24.69 DIST   
  7 Maddie Kinton             15 WAY-MA                 25.46      24.84 DIST   
  8 Skylar Roerig             15 WBY-MA                 25.29      25.06 DIST   
  9 Emma McCombs              15 York Y-MA              24.90      25.18 DIST   
 10 Chae Stier                16 WSY-MA                 24.91      25.23 DIST   
 11 Carolyn Bolden            17 WSY-MA                 25.26      25.26 DIST   
 12 Allison Brattley          16 TriValley-MA           26.52      25.30 DIST   
 13 Peyton McNulty            18 Pocono Piranhas-MA     25.96      25.41 DIST   
 14 Grace Dangelo             17 SCAY-MA                26.05      25.44 DIST   
 15 Morgan Merrifield         17 York Y-MA              25.01      25.45 DIST   
 16 Riley Trout               16 York Y-MA              26.19      25.48 DIST   
 17 Sierra Young              17 CYAA-ZZ                25.17      25.52 DIST   
 18 Sydney Updegrave          15 NDCY-MA                25.65      25.56 DIST   
 19 Jessie McMurray           17 York Y-MA              24.98      25.71 DIST   
 20 Mia Doll                  16 BAY-MA                 25.60      25.78 DIST   
 21 Abigail Mack              17 Stars-MA               25.43      25.84 DIST   
 22 Alexis Majka              18 WSY-MA                 26.13      25.91 DIST   
 23 Julia Strine              15 CC-MA                  24.86      25.93 DIST   
 24 Izzy Griswold             16 JS Winter YMCA         25.91      25.96 DIST   
 25 Makenna Morris            16 CC-MA                  25.66      26.02 DIST   
 25 Zoey Cole                 17 BEFY                   25.98      26.02 DIST   
 27 Laura Laux                15 York Y-MA              25.36      26.07 DIST   
 28 Krysta Weik               18 LEBY-MA                26.35      26.12 DIST   
 29 Justine Drake             18 Neys Bluefins-MA       26.16      26.36 DIST   
 30 Bella Butera              15 York Y-MA              26.01      26.37 DIST   
 31 Madison Osanitsch         16 CC-MA                  25.69      26.41 DIST   
 32 Gabrielle Talys           16 LEBY-MA                26.67      26.42 DIST   
 33 Katie McAninch            16 WSY-MA                 26.01      26.43 DIST   
 34 Caroline Spahr            15 BAY-MA                 26.29      26.45 DIST   
 35 Erica Prushinski          15 GSY-MA                 25.82      26.47 DIST   
 36 Kasi Conjack              17 HAY-MA                 26.89      26.50 DIST   
 37 Natalie Richardson        17 Stars-MA               26.43      26.52 DIST   
 38 Emma Persun               17 Lock Haven YMCA        26.76      26.81 DIST   
 38 Julia Delaney             16 Pocono Piranhas-MA     26.80      26.81 DIST   
 40 Schyler Keller            17 East Lyco Eels         26.61      26.87 DIST   
 41 Veronica Sander           16 GSVY-MA                27.30      26.91 DIST   
 42 Nicole Lee                17 WSY-MA                 26.78      27.03 DIST   
 43 Madison Griffin           17 UPY-MA                 27.96      27.26 DIST   
 44 Teddi Powell              17 CC-MA                  26.94      27.44 DIST   
 45 Kate Briegel              15 Pocono Piranhas-MA     26.98      27.49 DIST   
 46 Nevaeh Williams           16 Pocono Piranhas-MA     27.31      27.50 DIST   
 47 Joella Moyer              15 LEBY-MA                27.98      27.52 DIST   
 48 Markayleh Williams        15 Pocono Piranhas-MA     27.16      27.54 DIST   
 49 MaKenna Thrush            15 NDCY-MA                27.83      27.65 DIST   
 50 Tyler Johnson             16 East Lyco Eels         27.85      28.00        
 51 Teah Sponsler             15 NDCY-MA                26.52      28.44        
 -- Brina Uhlin               16 York Y-MA              24.68     X25.12 DIST   
 
Event 306  Boys 15 & Over 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: % 20.95   3/10/2018 Robert Negron, STARS                         
                22.09  NATS - SC National Q Time
                24.99  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  24.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jake Evert                17 Stars-MA               20.32      20.94%NATS   
  2 Isaiah Bell               18 CYAA-ZZ                21.13      21.64 NATS   
  3 Daniel Gordon             15 HAY-MA                 21.62      21.75 NATS   
  4 Christian Coleman         17 GSVY-MA                22.61      21.79 NATS   
  5 Elijah Zinn               18 CC-MA                  22.92      22.09 NATS   
  6 Matthew Beard             17 JS Winter YMCA         21.94      22.25 DIST   
  7 Avery Barley              18 CC-MA                  21.96      22.38 DIST   
  8 Caleb Snyder              17 HAZY                   22.08      22.44 DIST   
  9 Justin Heimes             16 UPY-MA                 21.67      22.46 DIST   
 10 CJ Pong                   16 CC-MA                  23.14      22.56 DIST   
 11 Luke Stine                16 BAY-MA                 22.51      22.63 DIST   
 11 James ElDeiry             18 SCAY-MA                22.72      22.63 DIST   
 13 Dylan Schreffler          15 HAZY                   22.46      22.76 DIST   
 14 Ryan Schreffler           17 HAZY                   22.85      22.81 DIST   
 14 Tyler Mui                 15 Pocono Piranhas-MA     22.91      22.81 DIST   
 16 Christian Fulton          16 LANY-MA                24.00      22.82 DIST   
 16 Alec Fatta                18 York Y-MA              22.27      22.82 DIST   
 18 Aidan McMillen            15 CC-MA                  23.00      22.85 DIST   
 19 Noah Witt                 18 SCAY-MA                22.83      22.87 DIST   
 20 Tyler Distenfeld          16 WSY-MA                 22.96      22.91 DIST   
 21 Stephen Crikelair         17 Pocono Piranhas-MA     23.54      22.93 DIST   
 22 Justin Reyes              19 BAY-MA                 23.53      22.95 DIST   
 23 Zach Miller               17 WSY-MA                 22.89      22.96 DIST   
 24 Dylan Fitzgerald          16 Neys Bluefins-MA       22.48      22.98 DIST   
 25 Kevin Oliver              17 Pocono Piranhas-MA     22.90      22.99 DIST   
 25 Joseph Mao                17 SCAY-MA                22.27      22.99 DIST   
 27 Jacob Greenwood           18 CC-MA                  22.36      23.09 DIST   
 28 Kurtis Johnson            18 East Lyco Eels         23.59      23.21 DIST   
 29 Layton Shank              16 CYAA-ZZ                23.34      23.25 DIST   
 30 Angelo Silvagni           16 East Lyco Eels         22.98      23.32 DIST   
 30 Sam Lutter                16 York Y-MA              22.90      23.32 DIST   
 32 Alexander Butzler         16 GSVY-MA                24.95      23.33 DIST   
 33 Reese Kurian              16 BAY-MA                 23.30      23.36 DIST   
 34 Owen Woodard              16 LANY-MA                22.93      23.39 DIST   
 35 Brennan Warner            16 JS Winter YMCA         23.73      23.47 DIST   
 36 Nathan Sponenberg         16 BAY-MA                 23.62      23.57 DIST   
 37 Michael Johnson           16 CC-MA                  23.37      23.62 DIST   
 38 Derrick Yuengling         16 SKY-MA                 23.45      23.67 DIST   
 39 Nolan Chenot              15 WSY-MA                 22.62      23.80 DIST   
 40 Sam Capwell               17 Stars-MA               23.51      23.82 DIST   
 41 Rory Naturale             16 Pocono Piranhas-MA     23.60      24.02 DIST   
 42 Harry Horner              16 SCAY-MA                23.80      24.22 DIST   
 43 David Pyfer               15 UPY-MA                 24.71      24.39 DIST   
 44 Cael Dick                 15 JS Winter YMCA         24.27      24.40 DIST   
 45 Juan Hernandez            16 Pocono Piranhas-MA     24.59      24.43 DIST   
 46 Mark Williams             15 Pocono Piranhas-MA     24.57      24.44 DIST   
 47 Nathan Kline              15 LEBY-MA                24.44      24.48 DIST   
 48 Spencer Toth              15 HAY-MA                 24.48      24.50 DIST   
 49 Jon Clinton               16 HAY-MA                 23.68      24.56 DIST   
 50 Hunter Keyes              17 WSY-MA                 24.65      24.57 DIST   
 51 Keith Nissen              17 BAY-MA                 24.36      24.59 DIST   
 52 Nick Kishbaugh            15 BAY-MA                 24.69      24.68 DIST   
 53 Harrison Ziegler          16 WSY-MA                 24.89      24.85 DIST   
 54 Jasen Bingaman            15 York Y-MA              24.23      25.01        
 55 Aiden Sherman             15 TriValley-MA           24.73      25.28        
 -- Josiah Lauver             18 WSY-MA                 22.11         DQ        
 
Event 307  Girls 15 & Over 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        Meet: % 56.84   3/12/2016 Marget Shelly, CC   -MA                      
                58.99  NATS - SC National Q Time
              1:08.99  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  1:08.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lauren Fenn               17 Pocono Piranhas-MA     56.75      58.34 NATS   
                  28.68       58.34 (29.66)                                        
  2 Claire O'Neill            15 York Y-MA              59.70      59.10 DIST   
                  28.51       59.10 (30.59)                                        
  3 Samantha Taylor           16 Stars-MA               58.63      59.64 DIST   
                  28.96       59.64 (30.68)                                        
  3 Madison Dando             15 HAZY                   59.47      59.64 DIST   
                  28.79       59.64 (30.85)                                        
  5 Colleen Adams             15 SCAY-MA              1:00.06      59.87 DIST   
                  29.29       59.87 (30.58)                                        
  6 Justine Drake             18 Neys Bluefins-MA       59.91    1:00.49 DIST   
                  29.60     1:00.49 (30.89)                                        
  7 Kara Campbell             16 Pocono Piranhas-MA     59.99    1:00.69 DIST   
                  29.44     1:00.69 (31.25)                                        
  8 Noel Fresa                16 UPY-MA                 58.89    1:01.05 DIST   
                  29.73     1:01.05 (31.32)                                        
  9 Sarah McHenry             15 BAY-MA                 59.76    1:01.07 DIST   
                  29.26     1:01.07 (31.81)                                        
 10 Lila DiCarlo              15 WSY-MA               1:00.74    1:01.41 DIST   
                  29.69     1:01.41 (31.72)                                        
 11 Rachel Cunningham         15 HAY-MA                 58.98    1:01.50 DIST   
                  29.77     1:01.50 (31.73)                                        
 12 Madesyn Brelsford         16 East Lyco Eels       1:02.25    1:01.81 DIST   
                  29.99     1:01.81 (31.82)                                        
 13 Aviah Dahlgren            16 Pocono Piranhas-MA   1:03.66    1:02.00 DIST   
                  30.05     1:02.00 (31.95)                                        
 14 Coyla Bartholomew         15 BAY-MA               1:06.18    1:02.23 DIST   
                  30.60     1:02.23 (31.63)                                        
 15 Campbell Reck             15 BAY-MA               1:01.75    1:02.29 DIST   
                  29.88     1:02.29 (32.41)                                        
 16 Emily Mahler              16 SKY-MA               1:01.03    1:02.38 DIST   
                  30.47     1:02.38 (31.91)                                        
 17 Laura Laux                15 York Y-MA              59.71    1:02.39 DIST   
                  30.30     1:02.39 (32.09)                                        
 18 Victoria Wrobleski        18 GSY-MA               1:01.14    1:02.83 DIST   
                  29.94     1:02.83 (32.89)                                        
 19 Emily Froman              15 York Y-MA            1:03.30    1:03.10 DIST   
                  31.24     1:03.10 (31.86)                                        
 20 Sydney Updegrave          15 NDCY-MA              1:02.94    1:03.20 DIST   
                  31.14     1:03.20 (32.06)                                        
 21 Carolyn Bolden            17 WSY-MA               1:08.28    1:03.73 DIST   
                  31.08     1:03.73 (32.65)                                        
 22 Lily Bang                 15 SCAY-MA              1:02.07    1:03.81 DIST   
                  30.73     1:03.81 (33.08)                                        
 23 Bella Butera              15 York Y-MA            1:07.24    1:04.47 DIST   
                  31.45     1:04.47 (33.02)                                        
 24 Ella Stuck                15 Jvymca               1:04.22    1:05.35 DIST   
                  31.59     1:05.35 (33.76)                                        
 25 Leah Tessarvich           17 BAY-MA               1:04.75    1:05.57 DIST   
                  30.84     1:05.57 (34.73)                                        
 26 Cara Toney                15 CC-MA                1:07.27    1:05.62 DIST   
                  32.25     1:05.62 (33.37)                                        
 27 Nicole Lee                17 WSY-MA               1:04.94    1:05.83 DIST   
                  32.13     1:05.83 (33.70)                                        
 28 Talia Lehr                15 Stars-MA             1:03.86    1:06.15 DIST   
                  32.18     1:06.15 (33.97)                                        
 29 Caroline Spahr            15 BAY-MA               1:07.87    1:06.29 DIST   
                  32.79     1:06.29 (33.50)                                        
 30 Lauren Grello             15 SCAY-MA              1:05.76    1:07.17 DIST   
                  32.46     1:07.17 (34.71)                                        
 31 Savannah Poveromo         17 Pocono Piranhas-MA   1:07.05    1:08.04 DIST   
                  33.22     1:08.04 (34.82)                                        
 32 Madison Griffin           17 UPY-MA               1:07.65    1:08.31 DIST   
                  33.04     1:08.31 (35.27)                                        
 33 Mackenzie Frey            16 TriValley-MA         1:07.02    1:08.58 DIST   
                  32.67     1:08.58 (35.91)                                        
 34 Abby Waltz                15 East Lyco Eels       1:07.83    1:08.86 DIST   
                  33.25     1:08.86 (35.61)                                        
 35 Natasha Hoffman           16 SCAY-MA              1:08.68    1:08.90 DIST   
                  33.06     1:08.90 (35.84)                                        
 36 Kennedy Haugh             16 LEBY-MA              1:08.91    1:10.82        
                  33.25     1:10.82 (37.57)                                        
 37 Abigail Brown             17 WSY-MA               1:07.45    1:11.36        
                  34.52     1:11.36 (36.84)                                        
 
Event 308  Boys 15 & Over 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        Meet: % 52.07   3/10/2018 Justin Heimes, UPY  -MA                      
                54.19  NATS - SC National Q Time
              1:04.99  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  1:04.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sam Jordan                17 East Lyco Eels         53.13      53.03 NATS   
                  26.07       53.03 (26.96)                                        
  2 Jake Evert                17 Stars-MA               57.97      53.14 NATS   
                  25.18       53.14 (27.96)                                        
  3 Brendan Alvino            16 Neys Bluefins-MA       54.70      53.24 NATS   
                  26.05       53.24 (27.19)                                        
  4 Justin Oliver             15 Pocono Piranhas-MA     56.38      55.32 DIST   
                  26.76       55.32 (28.56)                                        
  5 Tyler Distenfeld          16 WSY-MA                 55.76      55.39 DIST   
                  27.31       55.39 (28.08)                                        
  6 Peter Kawash              16 GSY-MA                 54.24      55.40 DIST   
                  26.76       55.40 (28.64)                                        
  7 Colten Bennett            16 BAY-MA                 56.21      56.11 DIST   
                  27.27       56.11 (28.84)                                        
  8 Auden Block               17 LANY-MA              1:00.11      57.35 DIST   
                  27.65       57.35 (29.70)                                        
  9 Isaiah Bell               18 CYAA-ZZ                58.22      57.42 DIST   
                  27.16       57.42 (30.26)                                        
 10 Collin Leve               15 SCAY-MA                57.00      57.44 DIST   
                  28.15       57.44 (29.29)                                        
 11 Nathan Kline              15 LEBY-MA              1:03.66      59.58 DIST   
                  28.84       59.58 (30.74)                                        
 12 Andrew Jackson            15 CC-MA                1:02.09    1:00.14 DIST   
                  29.36     1:00.14 (30.78)                                        
 13 Parker Orndorf            15 Lock Haven YMCA      1:04.16    1:00.64 DIST   
                  29.51     1:00.64 (31.13)                                        
 14 Derek Hughes              16 Lock Haven YMCA        59.96    1:00.84 DIST   
                  29.58     1:00.84 (31.26)                                        
 15 Derrick Yuengling         16 SKY-MA               1:00.00    1:01.10 DIST   
                  29.86     1:01.10 (31.24)                                        
 16 David Pyfer               15 UPY-MA               1:01.08    1:01.45 DIST   
                  30.17     1:01.45 (31.28)                                        
 17 Adam Smith                15 WBY-MA               1:04.27    1:01.82 DIST   
                  29.73     1:01.82 (32.09)                                        
 18 Ryan West                 15 HAY-MA               1:04.36    1:02.79 DIST   
                  30.38     1:02.79 (32.41)                                        
 19 Kuba Niewiarowski         15 Pocono Piranhas-MA   1:03.93    1:03.03 DIST   
                  30.75     1:03.03 (32.28)                                        
 20 Benjamin Service          16 Stars-MA             1:01.50    1:03.29 DIST   
                  30.97     1:03.29 (32.32)                                        
 21 Jasen Bingaman            15 York Y-MA            1:03.12    1:03.72 DIST   
                  31.07     1:03.72 (32.65)                                        
 22 John Jones                17 Stars-MA             1:03.74    1:08.36        
                  32.07     1:08.36 (36.29)                                        
 
Event 309  Girls 15 & Over 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Meet: % 1:04.58   3/10/2018 Margaret Walting, WBY                      
                1:08.19  NATS - SC National Q Time
                1:19.49  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  1:19.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Margaret Walting          16 WBY-MA               1:03.53    1:04.75 NATS   
                  30.27     1:04.75 (34.48)                                        
  2 Olivia Grozio             17 WBY-MA               1:10.65    1:08.42 DIST   
                  32.47     1:08.42 (35.95)                                        
  3 Meaghan Keegan            15 GSVY-MA              1:10.58    1:08.80 DIST   
                  32.65     1:08.80 (36.15)                                        
  4 Abby Ferguson             16 BAY-MA               1:09.15    1:09.13 DIST   
                  32.56     1:09.13 (36.57)                                        
  5 Rachel Olson              17 LANY-MA              1:08.59    1:09.29 DIST   
                  32.83     1:09.29 (36.46)                                        
  6 Peyton McNulty            18 Pocono Piranhas-MA   1:09.38    1:09.30 DIST   
                  33.00     1:09.30 (36.30)                                        
  7 Taleah Ruben              15 SKY-MA               1:08.77    1:09.75 DIST   
                  32.99     1:09.75 (36.76)                                        
  8 Alex Decker               15 GSVY-MA              1:09.37    1:10.16 DIST   
                  32.85     1:10.16 (37.31)                                        
  9 Krysta Weik               18 LEBY-MA              1:05.70    1:11.64 DIST   
                  33.31     1:11.64 (38.33)                                        
 10 Elizabeth Ross            17 GSVY-MA              1:15.62    1:12.33 DIST   
                  34.06     1:12.33 (38.27)                                        
 11 Gabrielle Saffer          16 Pocono Piranhas-MA   1:11.22    1:12.90 DIST   
                  33.73     1:12.90 (39.17)                                        
 12 Madison Ortiz             15 LEBY-MA              1:10.36    1:12.98 DIST   
                  33.67     1:12.98 (39.31)                                        
 13 Kylee Parks               15 HAY-MA               1:14.56    1:14.30 DIST   
                  34.42     1:14.30 (39.88)                                        
 14 Mary Harmuth              18 GSY-MA               1:17.66    1:14.69 DIST   
                  34.30     1:14.69 (40.39)                                        
 14 Erica Prushinski          15 GSY-MA               1:11.04    1:14.69 DIST   
                  34.97     1:14.69 (39.72)                                        
 16 Hannah Persaud            16 Pocono Piranhas-MA   1:09.70    1:14.95 DIST   
                  34.58     1:14.95 (40.37)                                        
 17 Ilana Jacobson            16 WSY-MA               1:13.19    1:15.07 DIST   
                  34.94     1:15.07 (40.13)                                        
 18 Emily Froman              15 York Y-MA            1:15.16    1:15.11 DIST   
                  35.96     1:15.11 (39.15)                                        
 19 Allison Brattley          16 TriValley-MA         1:18.23    1:15.95 DIST   
                  35.19     1:15.95 (40.76)                                        
 20 Jade Ware                 16 Neys Bluefins-MA     1:15.50    1:16.55 DIST   
                  35.15     1:16.55 (41.40)                                        
 21 Dana Lee                  15 BAY-MA               1:18.97    1:16.78 DIST   
                  35.48     1:16.78 (41.30)                                        
 22 Kylie Mallams             17 GSVY-MA              1:16.68    1:16.94 DIST   
                  35.98     1:16.94 (40.96)                                        
 23 Audrey Duck               16 SCAY-MA              1:14.35    1:17.12 DIST   
                  36.09     1:17.12 (41.03)                                        
 24 Abigail Brown             17 WSY-MA               1:14.48    1:17.29 DIST   
                  36.57     1:17.29 (40.72)                                        
 25 Sophia Vitko              15 LANY-MA              1:15.99    1:17.52 DIST   
                  36.02     1:17.52 (41.50)                                        
 26 Brenna White              17 JS Winter YMCA       1:15.17    1:17.84 DIST   
                  37.15     1:17.84 (40.69)                                        
 27 Emma Reilly               17 Stars-MA             1:15.10    1:18.01 DIST   
                  35.26     1:18.01 (42.75)                                        
 28 Jayla Felix               15 East Lyco Eels       1:17.81    1:19.29 DIST   
                  36.97     1:19.29 (42.32)                                        
 29 Mckenna Fox               16 Lock Haven YMCA      1:17.91    1:19.64        
                  35.62     1:19.64 (44.02)                                        
 
Event 310  Boys 15 & Over 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Meet: % 59.43    3/9/2013 Eric Usbeck, GSY                             
              1:01.09  NATS - SC National Q Time
              1:11.49  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  1:11.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 James ElDeiry             18 SCAY-MA                58.13    1:00.12 NATS   
                  28.52     1:00.12 (31.60)                                        
  2 Logan McFadden            17 York Y-MA              59.20    1:00.29 NATS   
                  28.21     1:00.29 (32.08)                                        
  3 David Oren                16 WSY-MA                 59.69    1:00.49 NATS   
                  28.78     1:00.49 (31.71)                                        
  4 Logan Skiles              17 WSY-MA               1:00.34    1:00.63 NATS   
                  28.65     1:00.63 (31.98)                                        
  5 Tyler Mui                 15 Pocono Piranhas-MA   1:01.72    1:00.91 NATS   
                  28.45     1:00.91 (32.46)                                        
  6 Paul Flowers              18 SKY-MA                 58.11    1:01.08 NATS   
                  28.81     1:01.08 (32.27)                                        
  7 Joey Cholish              17 GSY-MA               1:01.46    1:01.10 DIST   
                  28.64     1:01.10 (32.46)                                        
  8 William Cerbone           16 Pocono Piranhas-MA   1:02.79    1:02.44 DIST   
                  29.04     1:02.44 (33.40)                                        
  9 Colten Bennett            16 BAY-MA               1:02.33    1:02.58 DIST   
                  29.69     1:02.58 (32.89)                                        
 10 Kevin Oliver              17 Pocono Piranhas-MA   1:03.14    1:02.63 DIST   
                  28.90     1:02.63 (33.73)                                        
 11 Miles Cox                 16 York Y-MA            1:02.17    1:03.26 DIST   
                  29.93     1:03.26 (33.33)                                        
 12 Michael Johnson           16 CC-MA                1:01.31    1:03.28 DIST   
                  29.19     1:03.28 (34.09)                                        
 13 Alec Fatta                18 York Y-MA            1:02.80    1:03.66 DIST   
                  30.14     1:03.66 (33.52)                                        
 14 Anders Sonsteby           18 SCAY-MA              1:04.55    1:03.96 DIST   
                  30.02     1:03.96 (33.94)                                        
 15 Noah Witt                 18 SCAY-MA              1:03.90    1:04.07 DIST   
                  30.01     1:04.07 (34.06)                                        
 16 Avery Barley              18 CC-MA                1:02.03    1:04.79 DIST   
                  30.61     1:04.79 (34.18)                                        
 17 Angelo Silvagni           16 East Lyco Eels       1:03.90    1:05.28 DIST   
                  30.45     1:05.28 (34.83)                                        
 18 Cameron Speed             17 York Y-MA            1:09.25    1:05.88 DIST   
                  30.46     1:05.88 (35.42)                                        
 19 Kevin Kovalenko           15 UPY-MA               1:07.77    1:06.65 DIST   
                  31.17     1:06.65 (35.48)                                        
 20 Rory Naturale             16 Pocono Piranhas-MA   1:05.26    1:07.15 DIST   
                  30.56     1:07.15 (36.59)                                        
 21 Gannon Schwalm            15 York Y-MA            1:08.59    1:07.60 DIST   
                  31.44     1:07.60 (36.16)                                        
 22 Sean O'Connor             16 WAY-MA               1:08.84    1:07.96 DIST   
                  31.52     1:07.96 (36.44)                                        
 23 Andrew Layne              16 Stars-MA             1:05.76    1:08.14 DIST   
                  31.54     1:08.14 (36.60)                                        
 24 Riley Hockman             16 JS Winter YMCA       1:04.06    1:08.92 DIST   
                  31.39     1:08.92 (37.53)                                        
 25 John Cottingham           17 SCAY-MA              1:11.30    1:09.00 DIST   
                  31.84     1:09.00 (37.16)                                        
 26 Sam Capwell               17 Stars-MA             1:09.89    1:09.11 DIST   
                  31.26     1:09.11 (37.85)                                        
 27 Brennan Warner            16 JS Winter YMCA       1:06.82    1:09.13 DIST   
                  32.37     1:09.13 (36.76)                                        
 28 Mark Williams             15 Pocono Piranhas-MA   1:11.34    1:12.76        
                  33.85     1:12.76 (38.91)                                        
 
Event 311  Girls 15 & Over 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        Meet: % 2:04.23    3/9/2013 Niki Price, York Y                         
                2:11.49  NATS - SC National Q Time
                2:32.99  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  2:32.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sydney Houtz              17 GSVY-MA              2:11.37    2:10.24 NATS   
                  29.56     1:02.43 (32.87)     1:35.89 (33.46)     2:10.24 (34.35)
  2 Emma McCombs              15 York Y-MA            2:12.68    2:11.25 NATS   
                  29.38     1:02.21 (32.83)     1:36.11 (33.90)     2:11.25 (35.14)
  3 Grace Dangelo             17 SCAY-MA              2:16.48    2:11.54 DIST   
                  28.04     1:00.65 (32.61)     1:35.65 (35.00)     2:11.54 (35.89)
  4 Nyah Stahl                16 York Y-MA            2:12.53    2:11.79 DIST   
                  29.50     1:02.75 (33.25)     1:37.63 (34.88)     2:11.79 (34.16)
  5 Sydney Lloyd              16 HAZY                 2:15.29    2:12.23 DIST   
                  29.57     1:02.46 (32.89)     1:36.85 (34.39)     2:12.23 (35.38)
  6 Kayla Reedy               17 York Y-MA            2:13.29    2:12.84 DIST   
                  29.78       54.65 (24.87)     1:37.65 (43.00)     2:12.84 (35.19)
  7 Elizabeth Bason           18 GSVY-MA              2:11.79    2:13.41 DIST   
                  29.77     1:03.59 (33.82)     1:38.73 (35.14)     2:13.41 (34.68)
  8 Sydney Welker             15 York Y-MA            2:16.70    2:14.33 DIST   
                  30.30     1:03.97 (33.67)     1:38.57 (34.60)     2:14.33 (35.76)
  9 Alana Josey               16 York Y-MA            2:11.84    2:15.48 DIST   
                  29.33     1:02.49 (33.16)     1:38.17 (35.68)     2:15.48 (37.31)
 10 Zoey Cole                 17 BEFY                 2:25.01    2:15.89 DIST   
                  30.24     1:04.70 (34.46)     1:40.27 (35.57)     2:15.89 (35.62)
 11 Meghan French             17 York Y-MA            2:21.60    2:17.92 DIST   
                  30.22     1:04.70 (34.48)     1:41.29 (36.59)     2:17.92 (36.63)
 12 Catie Strayer             15 York Y-MA            2:16.46    2:18.80 DIST   
                  30.03     1:04.77 (34.74)     1:41.61 (36.84)     2:18.80 (37.19)
 13 Jessie McMurray           17 York Y-MA            2:12.71    2:18.92 DIST   
                  30.55     1:05.26 (34.71)     1:41.42 (36.16)     2:18.92 (37.50)
 14 Molly Klinedinst          15 York Y-MA            2:19.40    2:18.99 DIST   
                  31.43     1:07.01 (35.58)     1:43.54 (36.53)     2:18.99 (35.45)
 15 Delaney Humphrey          15 GSVY-MA              2:22.04    2:21.39 DIST   
                  30.24     1:05.41 (35.17)     1:42.78 (37.37)     2:21.39 (38.61)
 16 Julia Delaney             16 Pocono Piranhas-MA   2:21.20    2:21.64 DIST   
                  30.66     1:07.12 (36.46)     1:44.21 (37.09)     2:21.64 (37.43)
 17 Jacqui Kokinda            16 SKY-MA               2:21.64    2:25.25 DIST   
                  31.02     1:07.63 (36.61)     1:46.24 (38.61)     2:25.25 (39.01)
 18 Karlee Wallis             15 East Lyco Eels       2:29.46    2:25.38 DIST   
                  31.33     1:07.50 (36.17)     1:45.52 (38.02)     2:25.38 (39.86)
 19 Natasha Hoffman           16 SCAY-MA              2:32.79    2:35.64        
                  31.98     1:09.65 (37.67)     1:52.38 (42.73)     2:35.64 (43.26)
 
Event 312  Boys 15 & Over 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        Meet: % 1:51.44    3/7/2015 Zach Snyder, York Y                        
                1:58.99  NATS - SC National Q Time
                2:24.99  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  2:24.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Adam Mahler               18 SKY-MA               1:48.22    1:50.31%NATS   
                  24.71       53.03 (28.32)     1:21.77 (28.74)     1:50.31 (28.54)
  2 Matthew Brownstead        16 SCAY-MA              1:53.24    1:51.88 NATS   
                  24.81       53.56 (28.75)     1:22.23 (28.67)     1:51.88 (29.65)
  3 Alex Sun                  17 York Y-MA            1:55.49    1:58.45 NATS   
                  25.72       55.03 (29.31)     1:26.30 (31.27)     1:58.45 (32.15)
  4 Mason Irwin               16 BAY-MA               2:01.47    2:00.60 DIST   
                  26.29       56.49 (30.20)     1:28.34 (31.85)     2:00.60 (32.26)
  5 Tanner Fatta              16 York Y-MA            2:02.73    2:01.08 DIST   
                  26.36       56.66 (30.30)     1:28.43 (31.77)     2:01.08 (32.65)
  6 Stephen Ventura           18 York Y-MA            1:59.43    2:01.54 DIST   
                  26.10       56.21 (30.11)     1:28.07 (31.86)     2:01.54 (33.47)
  7 Foster Heasley            16 SCAY-MA              2:04.38    2:02.69 DIST   
                  27.50       58.73 (31.23)     1:30.18 (31.45)     2:02.69 (32.51)
  8 Jared Hicks               18 York Y-MA            2:03.68    2:04.63 DIST   
                  27.14       57.92 (30.78)     1:30.52 (32.60)     2:04.63 (34.11)
  9 Sam Lutter                16 York Y-MA            2:01.07    2:05.00 DIST   
                  27.24       58.61 (31.37)     1:31.60 (32.99)     2:05.00 (33.40)
 10 Reece Bloom               15 SCAY-MA              2:06.22    2:05.76 DIST   
                  28.30       59.90 (31.60)     1:32.68 (32.78)     2:05.76 (33.08)
 11 Scott Majka               16 WSY-MA               2:04.96    2:05.87 DIST   
                  27.46       59.02 (31.56)     1:31.99 (32.97)     2:05.87 (33.88)
 12 Will McDermott            15 York Y-MA            2:03.71    2:06.22 DIST   
                  28.48       59.97 (31.49)     1:32.73 (32.76)     2:06.22 (33.49)
 13 Juan Hernandez            16 Pocono Piranhas-MA   2:10.76    2:06.35 DIST   
                  27.63       59.28 (31.65)     1:32.63 (33.35)     2:06.35 (33.72)
 14 Nick Kishbaugh            15 BAY-MA               2:07.80    2:06.43 DIST   
                  27.04       58.12 (31.08)     1:31.02 (32.90)     2:06.43 (35.41)
 15 Andrew Sponenberg         15 BAY-MA               2:08.86    2:07.10 DIST   
                  27.83     1:00.03 (32.20)     1:33.69 (33.66)     2:07.10 (33.41)
 16 Tommy Chase               16 WSY-MA               2:16.66    2:07.43 DIST   
                  27.57       59.66 (32.09)     1:33.35 (33.69)     2:07.43 (34.08)
 17 Rodriko Salas-Warner      17 BAY-MA               2:12.36    2:08.96 DIST   
                  26.70       57.91 (31.21)     1:31.93 (34.02)     2:08.96 (37.03)
 18 Diego Gonzalez            15 CC-MA                2:14.94    2:09.90 DIST   
                  27.88     1:00.04 (32.16)     1:34.35 (34.31)     2:09.90 (35.55)
 19 Harry Horner              16 SCAY-MA              2:15.07    2:13.34 DIST   
                  28.87     1:02.83 (33.96)     1:38.80 (35.97)     2:13.34 (34.54)
 20 Andrew Zimmerman          16 LANY-MA              2:14.99    2:15.64 DIST   
                  28.93     1:02.89 (33.96)     1:39.55 (36.66)     2:15.64 (36.09)
 21 Nathan Sponenberg         16 BAY-MA               2:13.27    2:15.78 DIST   
                  28.15     1:01.72 (33.57)     1:37.77 (36.05)     2:15.78 (38.01)
 22 Ryan Kovalick             15 HAZY                 2:17.53    2:16.95 DIST   
                  29.37     1:04.48 (35.11)     1:41.10 (36.62)     2:16.95 (35.85)
 
Event 313  Girls 15 & Over 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: % 52.21   3/12/2016 Meghan Small, York Y                         
                53.49  NATS - SC National Q Time
                59.99  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  59.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Abigail Doss              17 GSVY-MA                53.16      52.75 NATS   
                  25.90       52.75 (26.85)                                        
  2 Cailin Campbell           18 Pocono Piranhas-MA     52.98      52.98 NATS   
                  25.50       52.98 (27.48)                                        
  3 Skylar Roerig             15 WBY-MA                 52.34      53.12 NATS   
                  25.68       53.12 (27.44)                                        
  4 Alison Prushinski         17 GSY-MA                 56.16      54.06 DIST   
                  25.56       54.06 (28.50)                                        
  5 Riley Trout               16 York Y-MA              55.38      54.30 DIST   
                  26.33       54.30 (27.97)                                        
  6 Kara Campbell             16 Pocono Piranhas-MA     54.39      54.50 DIST   
                  25.64       54.50 (28.86)                                        
  7 Jordan O'Connor           16 GSVY-MA                55.43      54.53 DIST   
                  26.25       54.53 (28.28)                                        
  8 Rachel Cunningham         15 HAY-MA                 53.50      54.66 DIST   
                  26.35       54.66 (28.31)                                        
  9 Chae Stier                16 WSY-MA                 53.96      54.78 DIST   
                  26.16       54.78 (28.62)                                        
 10 Samantha Taylor           16 Stars-MA               53.95      54.82 DIST   
                  26.24       54.82 (28.58)                                        
 11 Sophie Gerhart            16 SCAY-MA                56.12      54.85 DIST   
                  26.36       54.85 (28.49)                                        
 12 Morgan Merrifield         17 York Y-MA              53.68      54.88 DIST   
                  26.19       54.88 (28.69)                                        
 13 Maddie Kinton             15 WAY-MA                 57.30      55.16 DIST   
                  26.19       55.16 (28.97)                                        
 14 Coyla Bartholomew         15 BAY-MA                 54.98      55.37 DIST   
                  26.61       55.37 (28.76)                                        
 15 Claire O'Neill            15 York Y-MA              56.64      55.49 DIST   
                  26.74       55.49 (28.75)                                        
 16 Colleen Adams             15 SCAY-MA                55.92      55.57 DIST   
                  26.86       55.57 (28.71)                                        
 17 Jewels Hepner             15 GSVY-MA                58.31      55.60 DIST   
                  26.66       55.60 (28.94)                                        
 18 Alexis Majka              18 WSY-MA                 54.87      55.96 DIST   
                  26.83       55.96 (29.13)                                        
 19 Sierra Young              17 CYAA-ZZ                55.08      56.22 DIST   
                  26.85       56.22 (29.37)                                        
 20 Sydney Updegrave          15 NDCY-MA                56.32      56.35 DIST   
                  26.95       56.35 (29.40)                                        
 21 Lauren Tanis              17 TriValley-MA           58.85      56.42 DIST   
                  27.35       56.42 (29.07)                                        
 22 Sydney Lloyd              16 HAZY                   57.09      56.94 DIST   
                  27.52       56.94 (29.42)                                        
 23 Allison Brattley          16 TriValley-MA           57.00      56.96 DIST   
                  27.42       56.96 (29.54)                                        
 24 Emily Mahler              16 SKY-MA                 58.28      57.04 DIST   
                  27.50       57.04 (29.54)                                        
 25 Emma Withey               17 Pocono Piranhas-MA     57.27      57.15 DIST   
                  27.34       57.15 (29.81)                                        
 26 Lily Bang                 15 SCAY-MA                57.15      57.16 DIST   
                  27.39       57.16 (29.77)                                        
 27 Lila DiCarlo              15 WSY-MA                 55.52      57.30 DIST   
                  27.10       57.30 (30.20)                                        
 28 Natalie Richardson        17 Stars-MA               56.53      57.54 DIST   
                  27.42       57.54 (30.12)                                        
 29 Grace Hollister           17 GSY-MA                 56.65      57.56 DIST   
                  26.77       57.56 (30.79)                                        
 30 Paige Jackett             17 Pocono Piranhas-MA     57.27      57.76 DIST   
                  27.82       57.76 (29.94)                                        
 31 Izzy Griswold             16 JS Winter YMCA         55.73      57.77 DIST   
                  27.53       57.77 (30.24)                                        
 32 Victoria Wrobleski        18 GSY-MA                 59.37      58.02 DIST   
                  27.34       58.02 (30.68)                                        
 33 Paige Heck                15 NDCY-MA                58.49      58.04 DIST   
                  27.89       58.04 (30.15)                                        
 34 Gabrielle Talys           16 LEBY-MA                58.13      58.56 DIST   
                  27.44       58.56 (31.12)                                        
 35 Veronica Sander           16 GSVY-MA                58.43      58.72 DIST   
                  27.80       58.72 (30.92)                                        
 36 Katie McAninch            16 WSY-MA                 57.35      58.88 DIST   
                  28.17       58.88 (30.71)                                        
 37 Bridget Reed              15 HAZY                   56.82      58.95 DIST   
                  28.44       58.95 (30.51)                                        
 38 Nicole Lee                17 WSY-MA                 57.58      59.33 DIST   
                  28.13       59.33 (31.20)                                        
 39 Joella Moyer              15 LEBY-MA                59.00      59.59 DIST   
                  28.55       59.59 (31.04)                                        
 39 Schyler Keller            17 East Lyco Eels         58.94      59.59 DIST   
                  27.80       59.59 (31.79)                                        
 41 Caroline Spahr            15 BAY-MA                 56.36      59.77 DIST   
 42 Nevaeh Williams           16 Pocono Piranhas-MA     57.80      59.83 DIST   
                  28.39       59.83 (31.44)                                        
 43 Emma Persun               17 Lock Haven YMCA        59.82    1:00.01        
                  28.08     1:00.01 (31.93)                                        
 44 Lynsey Geray              16 WSY-MA                 59.76    1:00.45        
                  28.89     1:00.45 (31.56)                                        
 45 Kate Briegel              15 Pocono Piranhas-MA     59.62    1:00.91        
                  29.23     1:00.91 (31.68)                                        
 46 Teddi Powell              17 CC-MA                  59.70    1:01.32        
                  28.86     1:01.32 (32.46)                                        
 
Event 314  Boys 15 & Over 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: % 47.25   3/11/2017 Robert Negron, STARS                         
                48.19  NATS - SC National Q Time
                53.99  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  53.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Daniel Gordon             15 HAY-MA                 47.61      47.89 NATS   
                  23.00       47.89 (24.89)                                        
  2 Ryan Schreffler           17 HAZY                   47.99      48.66 DIST   
                  23.21       48.66 (25.45)                                        
  3 Connor Empie              17 BAY-MA                 48.49      48.72 DIST   
                  23.44       48.72 (25.28)                                        
  4 Riley Thomas              16 York Y-MA              49.46      48.88 DIST   
                  23.47       48.88 (25.41)                                        
  5 Elijah Zinn               18 CC-MA                  51.35      49.03 DIST   
                  23.48       49.03 (25.55)                                        
  6 Matthew Beard             17 JS Winter YMCA         48.44      49.08 DIST   
                  23.85       49.08 (25.23)                                        
  7 Benjamin Gonzalez         17 Pocono Piranhas-MA     49.55      49.23 DIST   
                  23.96       49.23 (25.27)                                        
  8 Aidan McMillen            15 CC-MA                  51.23      49.37 DIST   
                  23.73       49.37 (25.64)                                        
  9 Kevin Oliver              17 Pocono Piranhas-MA     49.47      49.46 DIST   
                  23.69       49.46 (25.77)                                        
 10 Miles Cox                 16 York Y-MA              49.17      49.55 DIST   
                  23.78       49.55 (25.77)                                        
 11 Noah Witt                 18 SCAY-MA                51.09      49.58 DIST   
                  23.65       49.58 (25.93)                                        
 12 Kyle Farrow               16 WSY-MA                 50.59      49.70 DIST   
                  24.02       49.70 (25.68)                                        
 13 Justin Heimes             16 UPY-MA                 48.58      49.79 DIST   
                  24.30       49.79 (25.49)                                        
 14 Dylan Schreffler          15 HAZY                   48.98      50.10 DIST   
                  23.88       50.10 (26.22)                                        
 15 Alexander Butzler         16 GSVY-MA                52.87      50.20 DIST   
                  24.07       50.20 (26.13)                                        
 16 Christian Fulton          16 LANY-MA                52.08      50.26 DIST   
                  23.82       50.26 (26.44)                                        
 17 Justin Reyes              19 BAY-MA                 52.23      50.51 DIST   
                  23.87       50.51 (26.64)                                        
 18 Dylan Fitzgerald          16 Neys Bluefins-MA       52.54      50.57 DIST   
                  24.21       50.57 (26.36)                                        
 19 Reese Kurian              16 BAY-MA                 50.28      50.76 DIST   
                  24.34       50.76 (26.42)                                        
 20 Stephen Crikelair         17 Pocono Piranhas-MA     49.21      50.80 DIST   
                  24.13       50.80 (26.67)                                        
 21 Joseph Mao                17 SCAY-MA                50.16      51.19 DIST   
                  24.74       51.19 (26.45)                                        
 22 Caleb Snyder              17 HAZY                   51.36      51.25 DIST   
                  24.21       51.25 (27.04)                                        
 23 Sean O'Connor             16 WAY-MA                 53.54      51.62 DIST   
                  24.84       51.62 (26.78)                                        
 24 Owen Woodard              16 LANY-MA                50.91      51.63 DIST   
                  24.56       51.63 (27.07)                                        
 25 Layton Shank              16 CYAA-ZZ                52.05      51.80 DIST   
                  24.55       51.80 (27.25)                                        
 26 Kurtis Johnson            18 East Lyco Eels         52.57      51.95 DIST   
                  24.71       51.95 (27.24)                                        
 27 Nolan Chenot              15 WSY-MA                 50.08      53.09 DIST   
                  25.06       53.09 (28.03)                                        
 28 Derrick Yuengling         16 SKY-MA                 50.87      53.40 DIST   
                  24.58       53.40 (28.82)                                        
 29 Jasen Bingaman            15 York Y-MA              53.65      53.44 DIST   
                  25.94       53.44 (27.50)                                        
 30 Auden Block               17 LANY-MA                52.75      54.39        
                  25.96       54.39 (28.43)                                        
 31 Benjamin Service          16 Stars-MA               53.52      55.14        
                  26.63       55.14 (28.51)                                        
 
Event 315  Girls 15 & Over 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        Meet: % 2:04.15   3/12/2016 Marget Shelly, CC   -MA                    
                2:07.99  NATS - SC National Q Time
                2:30.99  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  2:30.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lauren Fenn               17 Pocono Piranhas-MA   2:07.69    2:08.05 DIST   
                  29.47     1:02.25 (32.78)     1:34.75 (32.50)     2:08.05 (33.30)
  2 Madison Dando             15 HAZY                 2:12.42    2:09.24 DIST   
                  31.03     1:03.33 (32.30)     1:36.33 (33.00)     2:09.24 (32.91)
  3 Lauren Michaels           17 GSVY-MA              2:11.06    2:09.68 DIST   
                  30.54     1:03.10 (32.56)     1:36.41 (33.31)     2:09.68 (33.27)
  4 Noel Fresa                16 UPY-MA               2:09.27    2:10.35 DIST   
                  29.92     1:02.61 (32.69)     1:36.24 (33.63)     2:10.35 (34.11)
  5 Claire Laux               18 York Y-MA            2:11.82    2:12.29 DIST   
                  31.35     1:04.03 (32.68)     1:37.88 (33.85)     2:12.29 (34.41)
  6 Peyton McNulty            18 Pocono Piranhas-MA   2:09.97    2:12.74 DIST   
                  31.94     1:06.62 (34.68)     1:40.03 (33.41)     2:12.74 (32.71)
  7 Campbell Reck             15 BAY-MA               2:14.10    2:12.86 DIST   
                  30.97     1:04.20 (33.23)     1:39.03 (34.83)     2:12.86 (33.83)
  8 Alison Prushinski         17 GSY-MA               2:14.96    2:13.04 DIST   
                  30.19     1:03.48 (33.29)     1:38.87 (35.39)     2:13.04 (34.17)
  9 Laura Laux                15 York Y-MA            2:13.05    2:13.29 DIST   
                  31.59     1:05.46 (33.87)     1:39.40 (33.94)     2:13.29 (33.89)
 10 Corinne McCall            16 GSY-MA               2:23.49    2:13.72 DIST   
                  32.18     1:06.00 (33.82)     1:39.65 (33.65)     2:13.72 (34.07)
 11 Sarah McHenry             15 BAY-MA               2:10.72    2:14.27 DIST   
                  30.65     1:03.78 (33.13)     1:38.17 (34.39)     2:14.27 (36.10)
 12 Justine Drake             18 Neys Bluefins-MA     2:17.10    2:14.32 DIST   
                  31.24     1:05.38 (34.14)     1:39.40 (34.02)     2:14.32 (34.92)
 13 Emily Froman              15 York Y-MA            2:15.88    2:14.43 DIST   
                  31.82     1:05.23 (33.41)     1:39.65 (34.42)     2:14.43 (34.78)
 14 Madesyn Brelsford         16 East Lyco Eels       2:20.51    2:15.83 DIST   
                  31.27     1:05.74 (34.47)     1:40.65 (34.91)     2:15.83 (35.18)
 15 Avery Groff               15 York Y-MA            2:17.72    2:18.62 DIST   
                  32.99     1:07.63 (34.64)     1:43.16 (35.53)     2:18.62 (35.46)
 16 Jordan O'Connor           16 GSVY-MA              2:15.20    2:19.77 DIST   
                  32.22     1:06.49 (34.27)     1:43.10 (36.61)     2:19.77 (36.67)
 17 Ella Stuck                15 Jvymca               2:30.07    2:21.62 DIST   
                  32.95     1:08.60 (35.65)     1:45.41 (36.81)     2:21.62 (36.21)
 18 Savannah Poveromo         17 Pocono Piranhas-MA   2:26.81    2:23.21 DIST   
                  33.83     1:09.88 (36.05)     1:46.69 (36.81)     2:23.21 (36.52)
 19 Lauren Grello             15 SCAY-MA              2:30.93    2:27.79 DIST   
                  34.19     1:11.82 (37.63)     1:50.66 (38.84)     2:27.79 (37.13)
 20 Madison Griffin           17 UPY-MA               2:28.55    2:28.08 DIST   
                  32.67     1:09.27 (36.60)     1:48.26 (38.99)     2:28.08 (39.82)
 21 Mackenzie Frey            16 TriValley-MA         2:27.17    2:31.69        
                  34.34     1:12.34 (38.00)     1:52.41 (40.07)     2:31.69 (39.28)
 22 MaKenna Thrush            15 NDCY-MA              2:30.06    2:35.82        
                  34.91     1:13.83 (38.92)     1:54.82 (40.99)     2:35.82 (41.00)
 
Event 316  Boys 15 & Over 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        Meet: % 1:52.95   3/10/2018 Justin Heimes, UPY  -MA                    
                1:56.99  NATS - SC National Q Time
                2:18.99  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  2:18.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sam Jordan                17 East Lyco Eels       2:02.18    1:55.39 NATS   
                  26.92       56.47 (29.55)     1:26.63 (30.16)     1:55.39 (28.76)
  2 Luke Stine                16 BAY-MA               1:59.31    1:57.48 DIST   
                  26.82       55.97 (29.15)     1:26.71 (30.74)     1:57.48 (30.77)
  3 Bryant LaCroix            16 BAY-MA               2:03.30    2:00.51 DIST   
                  27.93       58.18 (30.25)     1:29.47 (31.29)     2:00.51 (31.04)
  4 Tony Goulstone            15 HAZY                 2:03.49    2:01.22 DIST   
                  28.68       59.39 (30.71)     1:30.70 (31.31)     2:01.22 (30.52)
  5 Kaleb Hause               16 BAY-MA               2:03.97    2:02.00 DIST   
                  27.84       58.62 (30.78)     1:30.48 (31.86)     2:02.00 (31.52)
  6 Jared Hicks               18 York Y-MA            2:03.96    2:05.70 DIST   
                  28.88     1:00.17 (31.29)     1:33.08 (32.91)     2:05.70 (32.62)
  7 Justin Oliver             15 Pocono Piranhas-MA   2:09.86    2:06.93 DIST   
                  28.86     1:00.86 (32.00)     1:33.97 (33.11)     2:06.93 (32.96)
  8 Collin Leve               15 SCAY-MA              2:11.51    2:08.81 DIST   
                  30.79     1:02.95 (32.16)     1:36.21 (33.26)     2:08.81 (32.60)
  9 Andrew Jackson            15 CC-MA                2:14.11    2:10.70 DIST   
                  30.32     1:02.70 (32.38)     1:37.09 (34.39)     2:10.70 (33.61)
 10 Derek Hughes              16 Lock Haven YMCA      2:14.33    2:12.89 DIST   
                  31.22     1:04.94 (33.72)     1:39.60 (34.66)     2:12.89 (33.29)
 11 Ryan West                 15 HAY-MA               2:18.54    2:17.03 DIST   
                  31.41     1:05.97 (34.56)     1:41.68 (35.71)     2:17.03 (35.35)
 
Event 317  Girls 15 & Over 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Meet: % 2:24.16    3/9/2013 Niki Price, York Y                         
                2:27.99  NATS - SC National Q Time
                2:54.49  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  2:54.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Margaret Walting          16 WBY-MA               2:25.33    2:23.90%NATS   
                  30.94     1:06.89 (35.95)     1:45.55 (38.66)     2:23.90 (38.35)
  2 Gabrielle Doss            15 GSVY-MA              2:33.62    2:24.07%NATS   
                  32.52     1:08.99 (36.47)     1:46.58 (37.59)     2:24.07 (37.49)
  3 Meaghan Keegan            15 GSVY-MA              2:33.98    2:29.15 DIST   
                  33.64     1:11.12 (37.48)     1:49.51 (38.39)     2:29.15 (39.64)
  4 Rachel Olson              17 LANY-MA              2:24.81    2:29.16 DIST   
                  33.90     1:10.88 (36.98)     1:49.82 (38.94)     2:29.16 (39.34)
  5 Abby Ferguson             16 BAY-MA               2:29.28    2:30.14 DIST   
                  33.61     1:11.45 (37.84)     1:50.46 (39.01)     2:30.14 (39.68)
  6 Olivia Grozio             17 WBY-MA               2:35.66    2:30.26 DIST   
                  34.06     1:11.67 (37.61)     1:50.54 (38.87)     2:30.26 (39.72)
  7 Katelyn Boyce             17 WSY-MA               2:34.68    2:32.39 DIST   
                  34.95     1:13.65 (38.70)     1:52.71 (39.06)     2:32.39 (39.68)
  8 Taleah Ruben              15 SKY-MA               2:33.97    2:33.22 DIST   
                  34.44     1:13.54 (39.10)     1:53.59 (40.05)     2:33.22 (39.63)
  9 Alex Decker               15 GSVY-MA              2:35.26    2:34.49 DIST   
                  34.37     1:13.40 (39.03)     1:53.69 (40.29)     2:34.49 (40.80)
 10 Hannah Bonson             16 Jvymca               2:40.59    2:36.14 DIST   
                  35.12     1:14.72 (39.60)     1:55.22 (40.50)     2:36.14 (40.92)
 11 Krysta Weik               18 LEBY-MA              2:34.04    2:36.27 DIST   
                  34.12     1:14.08 (39.96)     1:55.28 (41.20)     2:36.27 (40.99)
 12 Gabrielle Saffer          16 Pocono Piranhas-MA   2:39.64    2:39.61 DIST   
                  35.10     1:15.32 (40.22)     1:57.02 (41.70)     2:39.61 (42.59)
 13 Kayla Reedy               17 York Y-MA            2:41.05    2:39.81 DIST   
                  37.36     1:17.97 (40.61)     1:59.01 (41.04)     2:39.81 (40.80)
 14 Erica Prushinski          15 GSY-MA               2:45.72    2:44.64 DIST   
                  35.78     1:18.73 (42.95)     2:02.33 (43.60)     2:44.64 (42.31)
 15 Mary Harmuth              18 GSY-MA               2:48.98    2:44.67 DIST   
                  36.26     1:18.34 (42.08)     2:01.76 (43.42)     2:44.67 (42.91)
 16 Jade Ware                 16 Neys Bluefins-MA     2:48.43    2:44.98 DIST   
                  36.69     1:18.52 (41.83)     2:01.12 (42.60)     2:44.98 (43.86)
 17 Emma Reilly               17 Stars-MA             2:44.86    2:45.14 DIST   
                  35.42     1:16.91 (41.49)     2:00.48 (43.57)     2:45.14 (44.66)
 18 Kylee Parks               15 HAY-MA               2:40.97    2:46.31 DIST   
                  36.23     1:18.64 (42.41)     2:02.63 (43.99)     2:46.31 (43.68)
 19 Hannah Persaud            16 Pocono Piranhas-MA   2:44.30    2:47.27 DIST   
                  36.20     1:18.22 (42.02)     2:02.35 (44.13)     2:47.27 (44.92)
 20 Audrey Duck               16 SCAY-MA              2:51.32    2:47.53 DIST   
                  38.18     1:20.89 (42.71)     2:04.21 (43.32)     2:47.53 (43.32)
 21 Ilana Jacobson            16 WSY-MA               2:42.65    2:49.16 DIST   
                  37.15     1:18.89 (41.74)     2:03.67 (44.78)     2:49.16 (45.49)
 22 Brenna White              17 JS Winter YMCA       2:52.13    2:52.10 DIST   
                  37.86     1:21.67 (43.81)     2:06.55 (44.88)     2:52.10 (45.55)
 -- Alana Josey               16 York Y-MA            2:29.34         DQ        
                  33.75     1:12.37 (38.62)     1:52.74 (40.37)          DQ (41.07)
 
Event 318  Boys 15 & Over 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Meet: % 2:10.89    3/7/2015 Joshua Williams, POCONO PIRANHAS           
                2:13.39  NATS - SC National Q Time
                2:37.99  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  2:37.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Matthew Brownstead        16 SCAY-MA              2:12.66    2:08.46%NATS   
                  29.48     1:01.95 (32.47)     1:35.77 (33.82)     2:08.46 (32.69)
  2 David Oren                16 WSY-MA               2:10.11    2:12.36 NATS   
                  29.12     1:02.04 (32.92)     1:36.64 (34.60)     2:12.36 (35.72)
  3 Christian Coleman         17 GSVY-MA              2:16.12    2:12.75 NATS   
                  29.41     1:02.47 (33.06)     1:37.27 (34.80)     2:12.75 (35.48)
  4 Stephen Ventura           18 York Y-MA            2:13.60    2:16.44 DIST   
                  30.57     1:05.15 (34.58)     1:40.65 (35.50)     2:16.44 (35.79)
  5 Tyler Mui                 15 Pocono Piranhas-MA   2:15.50    2:16.85 DIST   
                  29.48     1:03.25 (33.77)     1:39.93 (36.68)     2:16.85 (36.92)
  6 Logan McFadden            17 York Y-MA            2:15.96    2:17.06 DIST   
                  30.61     1:05.78 (35.17)     1:41.58 (35.80)     2:17.06 (35.48)
  7 Tommy Chase               16 WSY-MA               2:20.28    2:19.79 DIST   
                  31.10     1:06.48 (35.38)     1:42.55 (36.07)     2:19.79 (37.24)
  8 Colten Bennett            16 BAY-MA               2:14.40    2:21.31 DIST   
                  31.08     1:06.05 (34.97)     1:43.71 (37.66)     2:21.31 (37.60)
  9 Joey Cholish              17 GSY-MA               2:26.83    2:21.56 DIST   
                  30.58     1:06.47 (35.89)     1:44.72 (38.25)     2:21.56 (36.84)
 10 Cameron Speed             17 York Y-MA            2:22.53    2:23.54 DIST   
                  31.78     1:08.26 (36.48)     1:46.31 (38.05)     2:23.54 (37.23)
 11 Michael Johnson           16 CC-MA                2:23.69    2:28.10 DIST   
                  29.27     1:04.84 (35.57)     1:47.21 (42.37)     2:28.10 (40.89)
 12 Gannon Schwalm            15 York Y-MA            2:28.35    2:28.60 DIST   
                  34.14     1:11.35 (37.21)     1:50.03 (38.68)     2:28.60 (38.57)
 13 John Cottingham           17 SCAY-MA              2:30.99    2:31.60 DIST   
                  33.27     1:11.57 (38.30)     1:51.81 (40.24)     2:31.60 (39.79)
 14 Kevin Kovalenko           15 UPY-MA               2:27.41    2:32.95 DIST   
                  33.85     1:12.50 (38.65)     1:53.68 (41.18)     2:32.95 (39.27)
 15 Andrew Layne              16 Stars-MA             2:37.80    2:34.24 DIST   
                  32.87     1:11.49 (38.62)     1:52.83 (41.34)     2:34.24 (41.41)
 
Event 319  Girls 15 & Over 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        Meet: % 55.97    3/7/2015 Meghan Small, York Y                         
                58.99  NATS - SC National Q Time
              1:07.99  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  1:07.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Riley Trout               16 York Y-MA            1:00.02      57.99 NATS   
                  27.31       57.99 (30.68)                                        
  2 Kara Campbell             16 Pocono Piranhas-MA     57.48      58.56 NATS   
                  26.87       58.56 (31.69)                                        
  3 Claire O'Neill            15 York Y-MA            1:00.68      59.81 DIST   
                  28.31       59.81 (31.50)                                        
  4 Sydney Lloyd              16 HAZY                   59.93      59.87 DIST   
                  28.17       59.87 (31.70)                                        
  5 Talia Lehr                15 Stars-MA             1:01.65    1:01.36 DIST   
                  28.20     1:01.36 (33.16)         1:01.36 ( )                    
  6 Sydney Welker             15 York Y-MA            1:00.70    1:01.81 DIST   
                  28.59     1:01.81 (33.22)                                        
  7 Gwen Empie                15 BAY-MA               1:01.69    1:02.16 DIST   
                  28.33     1:02.16 (33.83)         1:02.16 ( )                    
  8 Madesyn Brelsford         16 East Lyco Eels       1:01.35    1:02.18 DIST   
                  28.99     1:02.18 (33.19)                                        
  9 Molly Klinedinst          15 York Y-MA            1:01.65    1:02.30 DIST   
                  29.67     1:02.30 (32.63)                                        
 10 Sarah Fravel              18 GSVY-MA              1:06.37    1:02.36 DIST   
                  29.00     1:02.36 (33.36)         1:02.36 ( )                    
 11 Bella Butera              15 York Y-MA            1:01.09    1:02.67 DIST   
                  29.18     1:02.67 (33.49)                                        
 12 Maddie Kinton             15 WAY-MA               1:03.70    1:03.03 DIST   
                  29.50     1:03.03 (33.53)         1:03.03 ( )                    
 13 Grace Hollister           17 GSY-MA               1:07.43    1:03.05 DIST   
                  29.35     1:03.05 (33.70)         1:03.05 ( )                    
 14 Lily Bang                 15 SCAY-MA              1:02.26    1:03.54 DIST   
                  29.36     1:03.54 (34.18)         1:03.54 ( )                    
 15 Meghan French             17 York Y-MA            1:03.62    1:04.01 DIST   
                  30.34     1:04.01 (33.67)         1:04.01 ( )                    
 16 Karlee Wallis             15 East Lyco Eels       1:03.14    1:04.44 DIST   
                  30.18     1:04.44 (34.26)         1:04.44 ( )                    
 17 Julia Delaney             16 Pocono Piranhas-MA   1:05.18    1:04.56 DIST   
                  29.74     1:04.56 (34.82)         1:04.56 ( )                    
 18 Lila DiCarlo              15 WSY-MA               1:03.17    1:05.30 DIST   
                  30.32     1:05.30 (34.98)         1:05.30 ( )                    
 19 Jacqui Kokinda            16 SKY-MA               1:02.32    1:05.35 DIST   
                  30.54     1:05.35 (34.81)         1:05.35 ( )                    
 20 Nevaeh Williams           16 Pocono Piranhas-MA   1:04.45    1:06.40 DIST   
                  31.04     1:06.40 (35.36)         1:06.40 ( )                    
 21 Abby Alexander            16 WSY-MA               1:04.49    1:06.47 DIST   
                  30.20     1:06.47 (36.27)         1:06.47 ( )                    
 22 Ally Moore                16 JS Winter YMCA       1:04.09    1:06.71 DIST   
                  31.23     1:06.71 (35.48)         1:06.71 ( )                    
 23 Cara Toney                15 CC-MA                1:06.99    1:07.47 DIST   
                  31.45     1:07.47 (36.02)         1:07.47 ( )                    
 24 Elise Shore               16 WSY-MA               1:05.61    1:08.12        
                  31.36     1:08.12 (36.76)         1:08.12 ( )                    
 25 Bridget Reed              15 HAZY                 1:05.10    1:08.69        
                  32.68     1:08.69 (36.01)         1:08.69 ( )                    
 26 Teah Sponsler             15 NDCY-MA              1:06.70    1:11.52        
                  31.74     1:11.52 (39.78)         1:11.52 ( )                    
 
Event 320  Boys 15 & Over 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        Meet: % 51.20   3/12/2016 Kyle Usbeck, GSY                             
                53.19  NATS - SC National Q Time
              1:01.99  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  1:01.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Adam Mahler               18 SKY-MA                 49.18      50.93%NATS   
                  23.55       50.93 (27.38)                                        
  2 Brendan Alvino            16 Neys Bluefins-MA       53.56      53.07 NATS   
                  24.97       53.07 (28.10)                                        
  3 Riley Thomas              16 York Y-MA              53.77      53.83 DIST   
                  25.37       53.83 (28.46)                                        
  4 Alex Sun                  17 York Y-MA              53.28      53.96 DIST   
                  25.38       53.96 (28.58)                                        
  5 James ElDeiry             18 SCAY-MA                53.54      54.17 DIST   
                  25.32       54.17 (28.85)                                        
  6 Ryan Schreffler           17 HAZY                   52.82      54.41 DIST   
                  25.34       54.41 (29.07)                                        
  7 Wade Turlington           17 WSY-MA                 56.86      54.58 DIST   
                  25.43       54.58 (29.15)                                        
  8 Isaiah Bell               18 CYAA-ZZ                53.79      54.84 DIST   
                  25.07       54.84 (29.77)                                        
  9 Foster Heasley            16 SCAY-MA                56.02      55.56 DIST   
                  26.11       55.56 (29.45)                                        
 10 Matthew Beard             17 JS Winter YMCA         58.78      55.77 DIST   
                  25.48       55.77 (30.29)                                        
 11 Stephen Ventura           18 York Y-MA              54.36      55.88 DIST   
                  25.37       55.88 (30.51)                                        
 12 Owen Woodard              16 LANY-MA                54.13      56.18 DIST   
                  25.90       56.18 (30.28)                                        
 13 Nick Kishbaugh            15 BAY-MA                 55.26      56.30 DIST   
                  26.36       56.30 (29.94)                                        
 14 Jared Hicks               18 York Y-MA              55.43      56.40 DIST   
                  26.74       56.40 (29.66)                                        
 15 Andrew Sponenberg         15 BAY-MA                 56.43      56.65 DIST   
                  26.23       56.65 (30.42)                                        
 16 Diego Gonzalez            15 CC-MA                  57.82      56.74 DIST   
                  26.15       56.74 (30.59)                                        
 17 Rodriko Salas-Warner      17 BAY-MA                 59.86      57.07 DIST   
                  26.12       57.07 (30.95)                                        
 18 Nick Buckley              16 SCAY-MA                58.22      57.20 DIST   
                  26.60       57.20 (30.60)                                        
 19 Juan Hernandez            16 Pocono Piranhas-MA     56.51      57.23 DIST   
                  26.79       57.23 (30.44)                                        
 20 Gabe Deiderick            17 WSY-MA                 57.85      57.24 DIST   
                  26.59       57.24 (30.65)                                        
 21 Alexander Butzler         16 GSVY-MA                58.25      57.36 DIST   
                  27.12       57.36 (30.24)                                        
 22 Joseph Mao                17 SCAY-MA                59.97      57.64 DIST   
                  26.82       57.64 (30.82)                                        
 23 Sean O'Connor             16 WAY-MA                 59.29      57.68 DIST   
                  27.07       57.68 (30.61)                                        
 24 Auden Block               17 LANY-MA                57.99      57.75 DIST   
                  26.87       57.75 (30.88)                                        
 25 John Zak                  18 WSY-MA                 59.82      58.05 DIST   
                  27.82       58.05 (30.23)                                        
 26 Justin Reyes              19 BAY-MA                 57.43      58.33 DIST   
                  27.40       58.33 (30.93)                                        
 27 Peter Kawash              16 GSY-MA                 55.86      58.63 DIST   
                  26.71       58.63 (31.92)                                        
 28 Reese Kurian              16 BAY-MA                 59.23      58.77 DIST   
                  27.26       58.77 (31.51)                                        
 29 Nolan Chenot              15 WSY-MA                 55.03      59.00 DIST   
                  27.91       59.00 (31.09)                                        
 30 Justin Oliver             15 Pocono Piranhas-MA     58.41    1:00.02 DIST   
                  28.05     1:00.02 (31.97)                                        
 31 Ryan Boyce                15 WSY-MA                 59.37    1:00.63 DIST   
                  28.26     1:00.63 (32.37)                                        
 32 Andrew Zimmerman          16 LANY-MA                59.05    1:01.89 DIST   
                  28.36     1:01.89 (33.53)                                        
 33 Adam Smith                15 WBY-MA                 59.16    1:03.14        
                  28.56     1:03.14 (34.58)                                        
 34 Tanner Russell            17 York Y-MA            1:01.33    1:03.26        
                  28.80     1:03.26 (34.46)                                        
 -- Cael Dick                 15 JS Winter YMCA       1:00.32         DQ        
                  27.84          DQ (33.96)                                        
 
Event 321  Girls 15 & Over 200 Yard IM
===============================================================================
        Meet: % 2:06.08   3/10/2018 Marget Shelly, York Y                      
                2:10.59  NATS - SC National Q Time
                2:31.99  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  2:31.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cailin Campbell           18 Pocono Piranhas-MA   2:10.86    2:10.06 NATS   
                  28.16     1:00.81 (32.65)     1:39.21 (38.40)     2:10.06 (30.85)
  2 Emma McCombs              15 York Y-MA            2:12.45    2:10.81 DIST   
                  27.59     1:00.61 (33.02)     1:40.62 (40.01)     2:10.81 (30.19)
  3 Nyah Stahl                16 York Y-MA            2:12.29    2:10.92 DIST   
                  28.41     1:00.54 (32.13)     1:40.31 (39.77)     2:10.92 (30.61)
  4 Katelyn Boyce             17 WSY-MA               2:13.96    2:14.80 DIST   
                  28.96     1:02.61 (33.65)     1:43.62 (41.01)     2:14.80 (31.18)
  5 Gabrielle Doss            15 GSVY-MA              2:10.46    2:15.79 DIST   
                  29.16     1:06.08 (36.92)     1:44.70 (38.62)     2:15.79 (31.09)
  6 Megan Heist               16 York Y-MA            2:15.73    2:15.85 DIST   
                  29.06     1:04.60 (35.54)     1:43.86 (39.26)     2:15.85 (31.99)
  7 Zoey Cole                 17 BEFY                 2:25.45    2:15.93 DIST   
                  28.73     1:03.17 (34.44)     1:44.72 (41.55)     2:15.93 (31.21)
  8 Taleah Ruben              15 SKY-MA               2:18.59    2:16.56 DIST   
                  29.97     1:05.12 (35.15)     1:43.88 (38.76)     2:16.56 (32.68)
  9 Claire Laux               18 York Y-MA            2:17.83    2:16.67 DIST   
                  29.70     1:03.32 (33.62)     1:44.24 (40.92)     2:16.67 (32.43)
 10 Madison Dando             15 HAZY                 2:14.09    2:19.16 DIST   
                  30.39     1:03.49 (33.10)     1:47.30 (43.81)     2:19.16 (31.86)
 11 Meaghan Keegan            15 GSVY-MA              2:18.43    2:19.69 DIST   
                  30.12     1:09.03 (38.91)     1:47.04 (38.01)     2:19.69 (32.65)
 12 Hannah Bonson             16 Jvymca               2:20.30    2:19.78 DIST   
                  30.72     1:05.76 (35.04)     1:46.90 (41.14)     2:19.78 (32.88)
 13 Gabrielle Talys           16 LEBY-MA              2:25.22    2:21.44 DIST   
                  29.78     1:07.00 (37.22)     1:48.79 (41.79)     2:21.44 (32.65)
 14 Alex Decker               15 GSVY-MA              2:27.20    2:22.67 DIST   
                  31.55                             1:50.62 ( )     2:22.67 (32.05)
 15 Sierra Young              17 CYAA-ZZ              2:19.98    2:22.68 DIST   
                  30.24     1:05.96 (35.72)     1:50.53 (44.57)     2:22.68 (32.15)
 16 Jewels Hepner             15 GSVY-MA              2:26.70    2:22.73 DIST   
                  30.63     1:04.55 (33.92)     1:50.03 (45.48)     2:22.73 (32.70)
 17 Campbell Reck             15 BAY-MA               2:20.02    2:23.41 DIST   
                  31.74     1:06.82 (35.08)     1:49.91 (43.09)     2:23.41 (33.50)
 18 Leah Tessarvich           17 BAY-MA               2:22.59    2:24.46 DIST   
                                1:06.10 ( )     1:48.97 (42.87)     2:24.46 (35.49)
 19 Ella Stuck                15 Jvymca               2:22.82    2:26.27 DIST   
                  30.96     1:07.02 (36.06)     1:52.57 (45.55)     2:26.27 (33.70)
 20 Katie McAninch            16 WSY-MA               2:26.12    2:26.38 DIST   
                  31.49     1:08.24 (36.75)     1:53.52 (45.28)     2:26.38 (32.86)
 21 Hannah Persaud            16 Pocono Piranhas-MA   2:21.75    2:26.78 DIST   
                  30.47     1:08.59 (38.12)     1:51.60 (43.01)     2:26.78 (35.18)
 22 Madison Ortiz             15 LEBY-MA              2:30.37    2:26.91 DIST   
                  31.28     1:10.05 (38.77)     1:51.69 (41.64)     2:26.91 (35.22)
 23 Emma Reilly               17 Stars-MA             2:30.02    2:27.58 DIST   
                  32.34     1:10.47 (38.13)     1:51.53 (41.06)     2:27.58 (36.05)
 24 Gabrielle Saffer          16 Pocono Piranhas-MA   2:23.23    2:28.97 DIST   
                  31.71     1:10.31 (38.60)     1:51.96 (41.65)     2:28.97 (37.01)
 25 Lynsey Geray              16 WSY-MA               2:29.40    2:29.45 DIST   
                  34.55     1:11.68 (37.13)     1:55.63 (43.95)     2:29.45 (33.82)
 26 Elise Shore               16 WSY-MA               2:29.14    2:30.02 DIST   
                  31.48     1:09.24 (37.76)     1:55.54 (46.30)     2:30.02 (34.48)
 27 Natasha Hoffman           16 SCAY-MA              2:25.51    2:30.27 DIST   
                  32.44     1:13.09 (40.65)     1:55.24 (42.15)     2:30.27 (35.03)
 28 Kristy Richards           16 WSY-MA               2:30.97    2:31.50 DIST   
                  30.50   2:31.50 (2:01.00)                                        
 29 Jade Ware                 16 Neys Bluefins-MA     2:27.79    2:32.11        
                  31.98     1:11.30 (39.32)     1:55.70 (44.40)     2:32.11 (36.41)
 30 Kennedy Haugh             16 LEBY-MA              2:26.44    2:35.20        
 
Event 322  Boys 15 & Over 200 Yard IM
===============================================================================
        Meet: % 1:52.00    3/7/2015 Zach Snyder, York Y                        
                1:58.89  NATS - SC National Q Time
                2:18.99  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  2:18.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Paul Flowers              18 SKY-MA               1:57.80    1:59.86 DIST   
                  25.98       57.76 (31.78)     1:31.62 (33.86)     1:59.86 (28.24)
  2 Tanner Fatta              16 York Y-MA            2:01.83    2:00.49 DIST   
                  26.32       56.91 (30.59)     1:31.91 (35.00)     2:00.49 (28.58)
  3 Connor Empie              17 BAY-MA               2:01.58    2:02.01 DIST   
                  26.93       58.98 (32.05)     1:34.12 (35.14)     2:02.01 (27.89)
  4 Justin Heimes             16 UPY-MA               2:06.02    2:02.58 DIST   
                  25.32       54.07 (28.75)     1:33.06 (38.99)     2:02.58 (29.52)
  5 Foster Heasley            16 SCAY-MA              1:58.16    2:02.68 DIST   
                  26.71       59.51 (32.80)     1:33.64 (34.13)     2:02.68 (29.04)
  6 William Cerbone           16 Pocono Piranhas-MA   2:02.76    2:02.73 DIST   
                  26.23       57.84 (31.61)     1:32.70 (34.86)     2:02.73 (30.03)
  7 Cameron Speed             17 York Y-MA            2:04.96    2:03.19 DIST   
                  25.79       57.16 (31.37)     1:34.88 (37.72)     2:03.19 (28.31)
  8 Anders Sonsteby           18 SCAY-MA              2:02.98    2:03.94 DIST   
                  26.13       58.10 (31.97)     1:34.95 (36.85)     2:03.94 (28.99)
  9 David Oren                16 WSY-MA               2:01.80    2:04.61 DIST   
                  28.62     1:01.91 (33.29)     1:35.46 (33.55)     2:04.61 (29.15)
 10 Kaleb Hause               16 BAY-MA               2:03.48    2:04.83 DIST   
                  26.86       58.65 (31.79)     1:35.44 (36.79)     2:04.83 (29.39)
 11 Scott Majka               16 WSY-MA               2:02.57    2:05.53 DIST   
                  26.88     1:01.02 (34.14)     1:36.56 (35.54)     2:05.53 (28.97)
 12 Adam Deemer               17 Pocono Piranhas-MA   2:02.98    2:06.50 DIST   
                  26.36       58.89 (32.53)     1:37.44 (38.55)     2:06.50 (29.06)
 13 Bryant LaCroix            16 BAY-MA               2:07.97    2:07.80 DIST   
                  25.66       57.14 (31.48)     1:37.36 (40.22)     2:07.80 (30.44)
 14 Reece Bloom               15 SCAY-MA              2:06.86    2:08.79 DIST   
                  27.33       59.99 (32.66)     1:38.61 (38.62)     2:08.79 (30.18)
 15 Gannon Schwalm            15 York Y-MA            2:12.83    2:11.97 DIST   
                  28.87     1:02.84 (33.97)     1:41.25 (38.41)     2:11.97 (30.72)
 16 Collin Leve               15 SCAY-MA              2:16.32    2:13.67 DIST   
                  30.08     1:02.52 (32.44)     1:43.11 (40.59)     2:13.67 (30.56)
 17 David Pyfer               15 UPY-MA               2:16.25    2:14.65 DIST   
                  28.32     1:02.95 (34.63)     1:44.56 (41.61)     2:14.65 (30.09)
 18 Riley Hockman             16 JS Winter YMCA       2:08.95    2:14.76 DIST   
                                1:02.67 ( )   2:14.76 (1:12.09)                    
 19 Ryan Boyce                15 WSY-MA               2:15.62    2:15.17 DIST   
                  28.21     1:03.75 (35.54)     1:44.75 (41.00)     2:15.17 (30.42)
 20 Derek Hughes              16 Lock Haven YMCA      2:12.52    2:17.83 DIST   
                  28.95     1:04.10 (35.15)     1:45.94 (41.84)     2:17.83 (31.89)
 
Event 323  Girls 15 & Over 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        Meet: % 1:39.30    3/7/2015 Pocono Family YMCA, POCONO PIRANHAS        
                         M Cerbone, P Kupsky, E Wolbert, K Eastman         
                4:19.99  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  4:19.99
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Greater Susquehanna Valley Ymc-MA  'A'            3:37.80    3:34.98 DIST   
     1) Sydney Houtz 17                 2) Jordan O'Connor 16             
     3) Sarah Fravel 18                 4) Abigail Doss 17                
                  26.04       54.29 (54.29)     1:19.77 (25.48)     1:48.29 (54.00)
        2:14.54 (26.25)     2:42.90 (54.61)     3:08.02 (25.12)     3:34.98 (52.08)
  2 Pocono Family YMCA-MA  'A'                        3:38.87    3:36.31 DIST   
     1) Lauren Fenn 17                  2) Kara Campbell 16               
     3) Peyton McNulty 18               4) Cailin Campbell 18             
                  25.70       54.32 (54.32)     1:20.13 (25.81)     1:49.23 (54.91)
        2:15.46 (26.23)     2:43.49 (54.26)     3:08.99 (25.50)     3:36.31 (52.82)
  3 State College Area YMCA Aquali-MA  'A'            3:39.16    3:37.03 DIST   
     1) Sophie Gerhart 16               2) Abbey Whipple 17               
     3) Colleen Adams 15                4) Grace Dangelo 17               
                  26.35       54.95 (54.95)     1:20.21 (25.26)     1:48.53 (53.58)
        2:14.63 (26.10)     2:43.05 (54.52)     3:08.11 (25.06)     3:37.03 (53.98)
  4 York YMCA Swimming-MA  'A'                        3:32.20    3:41.66 DIST   
     1) Morgan Merrifield 17            2) Emma McCombs 15                
     3) Meghan French 17                4) Laura Laux 15                  
                  26.20       55.05 (55.05)     1:22.09 (27.04)     1:51.59 (56.54)
        2:18.08 (26.49)     2:47.34 (55.75)     3:12.96 (25.62)     3:41.66 (54.32)
  5 Bethlehem YMCA Stars Swim Team-MA  'A'            3:53.83    3:45.55 DIST   
     1) Abigail Mack 17                 2) Samantha Taylor 16             
     3) Natalie Richardson 17           4) Talia Lehr 15                  
                  26.62       55.03 (55.03)     1:20.77 (25.74)     1:49.56 (54.53)
        2:17.01 (27.45)     2:47.49 (57.93)     3:14.61 (27.12)     3:45.55 (58.06)
  6 Greater Scranton YMCA-MA  'A'                     3:52.19    3:46.70 DIST   
     1) Victoria Wrobleski 18           2) Corinne McCall 16              
     3) Grace Hollister 17              4) Alison Prushinski 17           
                  27.13       57.95 (57.95)     1:24.64 (26.69)     1:55.18 (57.23)
        2:22.11 (26.93)     2:52.49 (57.31)     3:17.53 (25.04)     3:46.70 (54.21)
  7 Wsy Swimming-MA  'A'                              3:40.93    3:48.42 DIST   
     1) Katelyn Boyce 17                2) Nicole Lee 17                  
     3) Katie McAninch 16               4) Chae Stier 16                  
                  27.33       56.69 (56.69)     1:24.12 (27.43)     1:54.97 (58.28)
        2:23.39 (28.42)     2:54.36 (59.39)     3:20.16 (25.80)     3:48.42 (54.06)
  8 Bloomsburg Area YMCA-MA  'A'                      3:43.86    3:48.48 DIST   
     1) Caroline Spahr 15               2) Sarah McHenry 15               
     3) Coyla Bartholomew 15            4) Mia Doll 16                    
                              57.73 (57.73)     1:26.02 (28.29)     1:57.59 (59.86)
        2:24.06 (26.47)     2:52.74 (55.15)     3:18.80 (26.06)     3:48.48 (55.74)
  9 Northern Dauphin County YMCA-MA  'A'              3:57.10    3:55.70 DIST   
     1) Teah Sponsler 15                2) MaKenna Thrush 15              
     3) Paige Heck 15                   4) Sydney Updegrave 15            
                  29.92   1:03.47 (1:03.47)     1:31.34 (27.87)     2:02.96 (59.49)
        2:30.33 (27.37)     3:00.69 (57.73)     3:26.89 (26.20)     3:55.70 (55.01)
 10 Chambersburg Chargers-MA  'A'                     4:03.41    4:00.34 DIST   
     1) Cara Toney 15                   2) Breanna Kratz 17               
     3) Emily Stroble 15                4) Teddi Powell 17                
                  28.98       59.97 (59.97)     1:28.80 (28.83)   2:01.23 (1:01.26)
        2:29.16 (27.93)     3:00.52 (59.29)     3:28.40 (27.88)     4:00.34 (59.82)
 11 East Lycoming Y Electric Eels  'A'                4:14.15    4:13.22 DIST   
     1) Tyler Johnson 16                2) Jayla Felix 15                 
     3) Abby Waltz 15                   4) Karlee Wallis 15               
                  29.78   1:03.56 (1:03.56)     1:33.39 (29.83)   2:09.27 (1:05.71)
        2:37.66 (28.39)   3:10.82 (1:01.55)     3:40.28 (29.46)   4:13.22 (1:02.40)
 
Event 324  Boys 15 & Over 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        Meet: % 1:28.28   3/11/2017 Sunbury Branch YMCA, SUNY -MA              
                         J Malafronte, D Wolfe, C Hummel, B Walker         
                3:59.99  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  3:59.99
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wsy Swimming-MA  'A'                              3:10.80    3:13.21 DIST   
     1) Gabe Deiderick 17               2) Tyler Distenfeld 16            
     3) Wade Turlington 17              4) Logan Skiles 17                
                  23.16       48.30 (48.30)     1:11.82 (23.52)     1:37.44 (49.14)
        2:01.00 (23.56)     2:26.67 (49.23)     2:48.42 (21.75)     3:13.21 (46.54)
  2 Freeland YMCA  'A'                                3:18.74    3:17.44 DIST   
     1) Caleb Snyder 17                 2) Dylan Schreffler 15            
     3) Tony Goulstone 15               4) Ryan Schreffler 17             
                  23.83       50.76 (50.76)     1:14.21 (23.45)     1:40.07 (49.31)
        2:03.06 (22.99)     2:29.24 (49.17)     2:51.84 (22.60)     3:17.44 (48.20)
  3 State College Area YMCA Aquali-MA  'A'            3:16.37    3:18.06 DIST   
     1) Joseph Mao 17                   2) James ElDeiry 18               
     3) Anders Sonsteby 18              4) Nick Buckley 16                
                  24.29       50.82 (50.82)     1:14.13 (23.31)     1:40.68 (49.86)
        2:04.60 (23.92)     2:30.83 (50.15)     2:53.41 (22.58)     3:18.06 (47.23)
  4 Pocono Family YMCA-MA  'A'                        3:21.02    3:18.33 DIST   
     1) Adam Deemer 17                  2) Stephen Crikelair 17           
     3) Benjamin Gonzalez 17            4) Kevin Oliver 17                
                  24.75       50.96 (50.96)     1:14.26 (23.30)     1:40.79 (49.83)
        2:04.03 (23.24)     2:29.69 (48.90)     2:53.01 (23.32)     3:18.33 (48.64)
  5 Bloomsburg Area YMCA-MA  'A'                      3:17.45    3:18.91 DIST   
     1) Connor Empie 17                 2) Luke Stine 16                  
     3) Bryant LaCroix 16               4) Mason Irwin 16                 
                  23.98       49.91 (49.91)     1:13.80 (23.89)     1:39.72 (49.81)
        2:03.42 (23.70)     2:29.56 (49.84)     2:52.73 (23.17)     3:18.91 (49.35)
  6 York YMCA Swimming-MA  'A'                        3:08.20    3:22.38 DIST   
     1) Tanner Fatta 16                 2) Cameron Speed 17               
     3) Alec Fatta 18                   4) Sam Lutter 16                  
                  25.34       52.82 (52.82)     1:16.90 (24.08)     1:42.81 (49.99)
        2:05.79 (22.98)     2:31.43 (48.62)     2:55.08 (23.65)     3:22.38 (50.95)
  7 Chambersburg Chargers-MA  'A'                     3:30.53    3:27.70 DIST   
     1) Elijah Zinn 18                  2) Andrew Jackson 15              
     3) Diego Gonzalez 15               4) Aidan McMillen 15              
                  23.59       49.39 (49.39)     1:14.92 (25.53)     1:43.09 (53.70)
        2:08.43 (25.34)     2:36.75 (53.66)     3:00.42 (23.67)     3:27.70 (50.95)
  8 Bethlehem YMCA Stars Swim Team-MA  'A'            3:17.52    3:28.87 DIST   
     1) Sam Capwell 17                  2) Andrew Layne 16                
     3) Benjamin Service 16             4) Jake Evert 17                  
                  24.67       52.85 (52.85)     1:18.97 (26.12)     1:48.84 (55.99)
        2:14.33 (25.49)     2:42.55 (53.71)     3:04.16 (21.61)     3:28.87 (46.32)
  9 East Lycoming Y Electric Eels  'A'                3:34.55    3:30.21 DIST   
     1) Kurtis Johnson 18               2) Landon Corbin 16               
     3) Angelo Silvagni 16              4) Sam Jordan 17                  
                  24.60       51.62 (51.62)     1:17.89 (26.27)     1:47.81 (56.19)
        2:13.00 (25.19)     2:40.60 (52.79)     3:04.18 (23.58)     3:30.21 (49.61)
 10 Lancaster Family YMCA Lightnin-MA  'A'            3:33.49    3:35.12 DIST   
     1) Christian Fulton 16             2) Auden Block 17                 
     3) Andrew Zimmerman 16             4) Owen Woodard 16                
                  24.80       51.34 (51.34)     1:16.92 (25.58)     1:44.97 (53.63)
        2:11.95 (26.98)     2:42.72 (57.75)     3:07.54 (24.82)     3:35.12 (52.40)
 11 Greater Scranton YMCA-MA  'A'                     3:45.85    3:42.17 DIST   
     1) Peter Kawash 16                 2) Joey Cholish 17                
     3) Nathan Micknick 15              4) Joey Slish 16                  
                  24.77       52.34 (52.34)     1:17.24 (24.90)     1:46.03 (53.69)
        2:12.98 (26.95)     2:43.71 (57.68)     3:11.05 (27.34)     3:42.17 (58.46)
 12 Jersey Shore Winter YMCA Swim  'A'                3:49.24    3:50.21 DIST   
     1) Cael Dick 15                    2) Daniel Lawrence 15             
     3) Blaine Mann 16                  4) Riley Hockman 16               
                  26.37       56.89 (56.89)     1:25.01 (28.12)     1:56.21 (59.32)
                          2:57.57 (1:01.36)     3:22.10 (24.53)     3:50.21 (52.64)
 
Event 401  Girls 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        Meet: % 2:11.99    3/8/2015 York YMCA Swimming, York Y                 
                         M Harnish, C Kapp, S Ulmer, K Elder               
                2:44.99  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  2:44.99
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 York YMCA Swimming-MA  'A'                        2:19.22    2:19.64 DIST   
     1) Ella Navari 8                   2) Zhoie Clark 8                  
     3) Kaliyah Hinson 10               4) Brianna Miller 10              
                  36.98     1:19.22 (42.24)     1:49.57 (30.35)     2:19.64 (30.07)
  2 Bethlehem YMCA Stars Swim Team-MA  'A'            2:29.44    2:25.69 DIST   
     1) Lilah McClarin 10               2) Leah Onia 10                   
     3) Audrey Bloss - Ferry 10         4) Raelynn Yons 10                
                  38.91     1:17.77 (38.86)     1:53.83 (36.06)     2:25.69 (31.86)
  3 Upper Perkiomen YMCA-MA  'A'                      2:34.31    2:28.52 DIST   
     1) Leighton Keith 10               2) Katie Kovalenko 10             
     3) Lily Jeffers 10                 4) Beatriz Santos 10              
                  39.02     1:20.37 (41.35)     1:57.77 (37.40)     2:28.52 (30.75)
  4 Lock Haven YMCA Loggerheads  'A'                  2:34.69    2:30.15 DIST   
     1) Biz Nestor 10                   2) Gabriella Hosley 9             
     3) Addison Lindsay 9               4) Elle Christensen 10            
                  38.47     1:19.95 (41.48)     1:58.80 (38.85)     2:30.15 (31.35)
  5 Wsy Swimming-MA  'A'                              2:33.86    2:31.59 DIST   
     1) Summer Evans 8                  2) Allison Tinsley 10             
     3) Chloe Ludwick 10                4) Ava Buhrman 7                  
                  43.91     1:20.37 (36.46)     1:57.48 (37.11)     2:31.59 (34.11)
  6 Greater Scranton YMCA-MA  'A'                     2:37.44    2:31.93 DIST   
     1) Grace James 9                   2) Eva Kaszuba 10                 
     3) Gianna Mariucci 10              4) Reagan Kearney 10              
                  39.77     1:19.70 (39.93)     1:58.36 (38.66)     2:31.93 (33.57)
  7 Greater Susquehanna Valley Ymc-MA  'A'            2:37.72    2:34.35 DIST   
     1) Roslyn Snyder 10                2) Anna Pachucki 10               
     3) Olivia Fetterman 10             4) Laurel Boyer 10                
                  39.94     1:24.18 (44.24)     2:03.82 (39.64)     2:34.35 (30.53)
  8 Freeland YMCA  'A'                                2:44.74    2:45.93        
     1) Lia Ochs 9                      2) Madison Geiger 10              
     3) Alexandra Geiger 10             4) Ashley Malaga 10               
                  41.49     1:32.34 (50.85)     2:12.33 (39.99)     2:45.93 (33.60)
  9 Bloomsburg Area YMCA-MA  'A'                      2:44.93    2:50.97        
     1) Samantha Fagan 9                2) Zoe Czech 9                    
     3) Rylee Bobrowsky 10              4) Tianni Davies 9                
                  40.24     1:31.25 (51.01)     2:12.70 (41.45)     2:50.97 (38.27)
 -- Jersey Shore Winter YMCA Swim  'A'                2:44.27         DQ        
     1) Kyla Becker 10                  2) Makenna Robbins 10             
     3) Nora Furry 10                   4) Breann Robinett 10             
                  42.83     1:29.10 (46.27)     2:13.15 (44.05)          DQ (35.34)
 -- East Lycoming Y Electric Eels  'A'                2:33.67         DQ        
     1) Sammy Roarty 10                 2) Elleana McConnell 10           
     3) Addison Zettlemoyer 10          4) Natalie Gemberling 10          
                  37.41     1:21.05 (43.64)     1:56.94 (35.89)          DQ (35.64)
 -- Nazareth Easton YMCA Swim Team-MA  'A'            2:38.63         DQ        
     1) Olivia Troutman 10              2) Mallory Garland 10             
     3) Elizabeth Koza 10               4) Elena Brunetti 9               
                  38.37     1:24.31 (45.94)     2:01.02 (36.71)          DQ (32.41)
 -- State College Area YMCA Aquali-MA  'A'            2:32.76         DQ        
     1) Jingyang Wan 10                 2) Aubrey Coble 10                
     3) Charlotte Delaney 10            4) Lilyana Williams 10            
                  37.74     1:23.09 (45.35)     2:00.31 (37.22)          DQ (31.63)
 
Event 402  Boys 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        Meet: % 2:14.52    3/9/2014 Nazareth YMCA Blue Fins, NAZY -MA          
                         F D'Avella, F D'Avella, A Pandher, J Drake        
                2:49.99  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  2:49.99
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 York YMCA Swimming-MA  'A'                        2:14.35    2:13.17%DIST   
     1) Roman Torres 10                 2) William Rees 10                
     3) Ray Phifer 9                    4) Elkanah Flemister 10           
                  32.65     1:09.31 (36.66)     1:42.65 (33.34)     2:13.17 (30.52)
  2 Chambersburg Chargers-MA  'A'                     2:13.01    2:13.40%DIST   
     1) Xavier Covington 10             2) Alex Kaczmark 10               
     3) Cristian Pong 10                4) Amir Tasker 10                 
                  35.50     1:13.24 (37.74)     1:44.31 (31.07)     2:13.40 (29.09)
  3 Bloomsburg Area YMCA-MA  'A'                      2:24.79    2:23.28 DIST   
     1) Bryce Moore 9                   2) Chase Moore 9                  
     3) Dylan Welsh 9                   4) Grayson Reck 9                 
                  37.13     1:18.06 (40.93)     1:53.59 (35.53)     2:23.28 (29.69)
  4 State College Area YMCA Aquali-MA  'A'            2:29.66    2:28.17 DIST   
     1) Will Rucker 10                  2) Ryan Hillsley 10               
     3) Erik Sulman 9                   4) Dylan Siekman 10               
                  35.50     1:15.95 (40.45)     1:53.54 (37.59)     2:28.17 (34.63)
  5 East Lycoming Y Electric Eels  'A'                2:32.63    2:32.28 DIST   
     1) Eliott Deluca 10                2) Nick Delany 10                 
     3) Jackson Albright 9              4) Logan Diehl 10                 
                  40.63     1:24.45 (43.82)     2:00.91 (36.46)     2:32.28 (31.37)
  6 Bethlehem YMCA Stars Swim Team-MA  'A'            2:38.12    2:33.11 DIST   
     1) Andrew Bays 10                  2) Christian Hackett 10           
     3) Adam Barlow 9                   4) John Cornish 10                
                  42.27     1:23.82 (41.55)     2:01.36 (37.54)     2:33.11 (31.75)
  7 Upper Perkiomen YMCA-MA  'A'                      2:36.10    2:34.03 DIST   
     1) Zachary Csekitz 10              2) Alex Zabinski 10               
     3) Brayden Favre 10                4) Adam Afellah 9                 
                                1:25.17 ( )     1:58.24 (33.07)     2:34.03 (35.79)
  8 Nazareth Easton YMCA Swim Team-MA  'A'            2:38.69    2:37.77 DIST   
     1) Joseph Ellis 9                  2) Kaine Vargo 9                  
     3) Austin Olexa 10                 4) Gavin Brunetti 9               
                  38.23     1:25.02 (46.79)     2:02.79 (37.77)     2:37.77 (34.98)
  9 Greater Susquehanna Valley Ymc-MA  'A'            2:40.41    2:38.88 DIST   
     1) Erik Schinnerer 9               2) Quentin Houtz 9                
     3) Colin Shannon 9                 4) Malachi Moyer 10               
                  38.65     1:25.40 (46.75)     2:07.57 (42.17)     2:38.88 (31.31)
 10 Schuylkill YMCA-MA  'A'                           2:49.55    2:47.68 DIST   
     1) Xavier Page 9                   2) Wesley Urban 10                
     3) Porter Sarnes 9                 4) Stephen Minahan 9              
                  39.73     1:27.90 (48.17)     2:13.22 (45.32)     2:47.68 (34.46)
 11 Waynesboro Area YMCA-MA  'A'                      2:49.07    2:47.71 DIST   
     1) Sawyer Zimmerman 9              2) Eli Harsh 9                    
     3) Alex Philp 9                    4) Zane Reichard 9                
                  40.12     1:25.26 (45.14)     2:09.29 (44.03)     2:47.71 (38.42)
 12 Greater Scranton YMCA-MA  'A'                     2:49.37    2:47.89 DIST   
     1) Owen Slish 10                   2) Royli Ayala 10                 
     3) Mason Sumski 9                  4) Braedy Donovan 9               
                  42.55     1:26.48 (43.93)     2:10.18 (43.70)     2:47.89 (37.71)
 13 Pocono Family YMCA-MA  'A'                        2:37.05    2:51.90        
     1) Adam Wakuluk 10                 2) Eryk Mackowski 10              
     3) Sean Saffer 9                   4) Hayden DePete-McMahon 8        
                  41.15     1:30.41 (49.26)     2:21.00 (50.59)     2:51.90 (30.90)
 
Event 403  Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: % 2:13.49   3/10/2013 Kara Campbell, GSY                         
                2:43.99  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  2:43.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kaliyah Hinson            10 York Y-MA            2:12.51    2:15.96 DIST   
                  31.08     1:06.48 (35.40)     1:41.54 (35.06)     2:15.96 (34.42)
  2 Brianna Miller            10 York Y-MA            2:24.37    2:25.11 DIST   
                  33.51     1:10.68 (37.17)     1:48.37 (37.69)     2:25.11 (36.74)
  3 Lily Jeffers              10 UPY-MA               2:37.91    2:30.41 DIST   
                  34.66     1:13.21 (38.55)     1:52.85 (39.64)     2:30.41 (37.56)
  4 Gianna Mariucci           10 GSY-MA               2:40.17    2:33.46 DIST   
                  34.09     1:13.15 (39.06)     1:53.94 (40.79)     2:33.46 (39.52)
  5 Elle Christensen          10 Lock Haven YMCA      2:37.97    2:34.66 DIST   
                  35.78     1:15.84 (40.06)     1:56.53 (40.69)     2:34.66 (38.13)
  6 Kyla Becker               10 JS Winter YMCA       2:40.82    2:42.48 DIST   
                  36.75     1:18.19 (41.44)     2:01.06 (42.87)     2:42.48 (41.42)
  7 Laney Yard                10 HAY-MA               2:43.67    2:48.93        
                  36.61                             2:05.74 ( )     2:48.93 (43.19)
 
Event 404  Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: % 2:06.04   3/13/2016 Woobie Kupsky, POCONO PIRANHAS             
                2:45.99  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  2:45.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jomar Hidalgo              9 LEBY-MA              2:13.55    2:12.49 DIST   
                  30.20     1:04.05 (33.85)     1:37.93 (33.88)     2:12.49 (34.56)
  2 William Rees              10 York Y-MA            2:14.43    2:14.62 DIST   
                  31.34     1:05.54 (34.20)     1:40.43 (34.89)     2:14.62 (34.19)
  3 Brayden Favre             10 UPY-MA               2:29.05    2:24.19 DIST   
                  33.19     1:09.89 (36.70)     1:47.66 (37.77)     2:24.19 (36.53)
  4 Amir Tasker               10 CC-MA                2:21.45    2:24.21 DIST   
                  34.16     1:10.87 (36.71)     1:48.80 (37.93)     2:24.21 (35.41)
  5 Roman Torres              10 York Y-MA            2:25.36    2:24.22 DIST   
                  34.00     1:11.77 (37.77)     1:48.44 (36.67)     2:24.22 (35.78)
  6 Ethan White               10 CC-MA                2:27.29    2:29.29 DIST   
                  33.97     1:12.07 (38.10)     1:51.72 (39.65)     2:29.29 (37.57)
  7 Logan Diehl               10 East Lyco Eels       2:34.24    2:30.32 DIST   
                  33.29     1:11.53 (38.24)     1:51.71 (40.18)     2:30.32 (38.61)
  8 Connor Shives             10 HAY-MA               2:29.46    2:31.57 DIST   
                  33.81     1:11.91 (38.10)     1:54.32 (42.41)     2:31.57 (37.25)
  9 Alex Zabinski             10 UPY-MA               2:34.07    2:31.66 DIST   
                  33.37     1:12.10 (38.73)     1:53.04 (40.94)     2:31.66 (38.62)
 10 Colin Shannon              9 GSVY-MA              2:45.77    2:44.16 DIST   
                  37.82                             2:02.84 ( )     2:44.16 (41.32)
 
Event 405  Girls 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: % 27.63   3/11/2018 Eve Phillips, WAY  -MA                       
                34.99  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  34.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Emma Hopkinson            10 GSVY-MA                30.11      29.10 DIST   
  2 Emily Chen                10 SCAY-MA                30.73      29.78 DIST   
  3 Laurel Boyer              10 GSVY-MA                31.40      31.11 DIST   
  3 Brooke Reichelderfer      10 CC-MA                  32.16      31.11 DIST   
  5 Addison Zettlemoyer       10 East Lyco Eels         31.49      31.32 DIST   
  6 Ruth Phillips              9 WAY-MA                 33.16      31.56 DIST   
  7 Ella Navari                8 York Y-MA              32.02      31.68 DIST   
  8 Beatriz Santos            10 UPY-MA                 33.62      31.74 DIST   
  9 Sawyer Barshinger          9 SCAY-MA                33.25      32.01 DIST   
 10 Olivia Fetterman          10 GSVY-MA                32.60      32.22 DIST   
 11 Allison Tinsley           10 WSY-MA                 32.40      32.52 DIST   
 12 Raelynn Yons              10 Stars-MA               32.40      32.75 DIST   
 13 Julia Hartman             10 Lock Haven YMCA        34.11      32.80 DIST   
 14 Caitlin Hoffman           10 Pocono Piranhas-MA     33.83      33.02 DIST   
 15 Anna Pachucki             10 GSVY-MA                34.23      33.04 DIST   
 16 Lily McWilliams           10 Lock Haven YMCA        33.19      33.16 DIST   
 17 Elena Brunetti             9 Neys Bluefins-MA       34.13      33.30 DIST   
 18 Leah Navarro               9 York Y-MA              32.09      33.32 DIST   
 19 Chloe Ludwick             10 WSY-MA                 34.26      33.36 DIST   
 20 Aubrey Coble              10 SCAY-MA                33.25      33.38 DIST   
 21 Mila Klena                 9 BEFY                   34.77      33.40 DIST   
 22 Zhoie Clark                8 York Y-MA              33.66      33.48 DIST   
 23 Sierra Rogers              9 NDCY-MA                33.00      33.49 DIST   
 24 Molly Staniar              9 SCAY-MA                33.56      33.52 DIST   
 25 Lucy Diehl                10 BAY-MA                 33.31      33.53 DIST   
 26 Mallory Garland           10 Neys Bluefins-MA       34.15      33.66 DIST   
 27 Olivia Troutman           10 Neys Bluefins-MA       34.18      33.76 DIST   
 28 Veronica Zabiegala        10 GSY-MA                 33.89      33.90 DIST   
 29 Hailey Popp               10 NDCY-MA                34.89      33.95 DIST   
 30 Lia Ochs                   9 HAZY                   34.34      34.05 DIST   
 31 Nora Furry                10 JS Winter YMCA         33.77      34.07 DIST   
 32 Reagan Kearney            10 GSY-MA                 34.27      34.26 DIST   
 33 Ava Buhrman                7 WSY-MA                 34.02      34.28 DIST   
 34 Summer Evans               8 WSY-MA                 34.75      34.38 DIST   
 35 Lilah McClarin            10 Stars-MA               34.26      34.43 DIST   
 36 Lilyana Williams          10 SCAY-MA                34.60      34.64 DIST   
 37 Samantha Fagan             9 BAY-MA                 34.49      34.81 DIST   
 38 Charlotte Delaney         10 SCAY-MA                34.58      35.44        
 39 Madison Geiger            10 HAZY                   34.93      35.71        
 40 Laney Yard                10 HAY-MA                 33.94      36.01        
 
Event 406  Boys 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: % 27.63    3/8/2015 Alex Hain, FSC-LEBY                          
                35.99  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  35.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nick Berger               10 Neys Bluefins-MA       27.35      26.82%DIST   
  2 Alex Kaczmark             10 CC-MA                  27.79      27.71 DIST   
  3 Mitch Hearn               10 WSY-MA                 29.31      29.49 DIST   
  4 Grayson Reck               9 BAY-MA                 29.66      30.03 DIST   
  5 Cullen McGraw             10 CC-MA                  31.19      30.36 DIST   
  6 Xavier Covington          10 CC-MA                  30.63      30.95 DIST   
  7 Ethan White               10 CC-MA                  30.57      31.00 DIST   
  8 Finneas Adamski           10 TriValley-MA           32.99      31.23 DIST   
  9 Henry Paterson            10 LANY-MA                31.61      31.75 DIST   
 10 Josh Margevich            10 LANY-MA                31.98      32.00 DIST   
 11 Jackson Albright           9 East Lyco Eels         33.71      32.18 DIST   
 12 Ian Barrey                10 BEFY                   32.41      32.22 DIST   
 13 Neil Kaluzny              10 Lock Haven YMCA        33.48      32.28 DIST   
 13 Chase Reed                10 York Y-MA              31.68      32.28 DIST   
 15 Griffin Adamek            10 CC-MA                  32.91      32.70 DIST   
 16 John Cornish              10 Stars-MA               33.00      33.05 DIST   
 17 Felix Mikula               9 LANY-MA                33.42      33.11 DIST   
 18 Austin Olexa              10 Neys Bluefins-MA       34.62      33.22 DIST   
 19 Sam Haley                 10 HAY-MA                 32.53      33.25 DIST   
 20 Kaleb Legaspi              9 LANY-MA                35.13      33.27 DIST   
 21 Matthew Robbins            9 JS Winter YMCA         34.48      33.40 DIST   
 22 Wesley Urban              10 SKY-MA                 34.03      33.49 DIST   
 23 Clay Brininger             9 GSVY-MA                35.68      33.64 DIST   
 24 Brayden McLenegan         10 NDCY-MA                33.94      33.86 DIST   
 25 Malachi Moyer             10 GSVY-MA                30.97      34.15 DIST   
 26 Tayvon Thomas              8 York Y-MA              34.92      34.17 DIST   
 27 Colby Evans               10 CC-MA                  35.17      34.49 DIST   
 28 Alexander Clauss          10 TriValley-MA           35.38      35.08 DIST   
 29 Hayden DePete-McMahon      8 Pocono Piranhas-MA     34.15      35.19 DIST   
 30 Dylan Siekman             10 SCAY-MA                33.88      35.28 DIST   
 31 Conrad Brown               9 NDCY-MA                34.75      35.38 DIST   
 32 Everett Collins            9 Stars-MA               35.46      35.43 DIST   
 33 Cole Bolesta              10 WBY-MA                 34.67      35.54 DIST   
 34 Stephen Minahan            9 SKY-MA                 35.54      35.71 DIST   
 35 Gavin Brunetti             9 Neys Bluefins-MA       35.75      35.75 DIST   
 36 Adam Afellah               9 UPY-MA                 34.94      35.81 DIST   
 37 Adam Lapham                9 Neys Bluefins-MA       35.75      36.45        
 38 Sean Saffer                9 Pocono Piranhas-MA     35.10      36.66        
 -- Will Rucker               10 SCAY-MA                29.47         DQ        
 
Event 407  Girls 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        Meet: % 32.57   3/12/2017 Katie Rarrick, Bellefonte                    
                40.99  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  40.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 KatyAnne Light            10 LEBY-MA                35.67      35.76 DIST   
  2 Ella Navari                8 York Y-MA              35.66      36.20 DIST   
  3 Alison Stalfort            9 York Y-MA              37.27      36.43 DIST   
  4 Sammy Roarty              10 East Lyco Eels         36.60      37.11 DIST   
  5 Beatriz Santos            10 UPY-MA                 38.93      37.37 DIST   
  6 Bella Kile                10 HAY-MA                 38.27      37.80 DIST   
  7 Lauren Kalmanowicz        10 York Y-MA              36.47      38.02 DIST   
  8 Jingyang Wan              10 SCAY-MA                38.42      38.20 DIST   
  9 Olivia Troutman           10 Neys Bluefins-MA       38.48      38.39 DIST   
 10 Elizabeth Koza            10 Neys Bluefins-MA       39.72      38.48 DIST   
 11 Raelynn Yons              10 Stars-MA               38.82      39.75 DIST   
 12 Mady Barker                9 WAY-MA                 40.10      39.84 DIST   
 13 Bryn Rosenbach             8 HAY-MA                 39.81      39.99 DIST   
 14 Lilah McClarin            10 Stars-MA               39.41      40.11 DIST   
 15 Lily McWilliams           10 Lock Haven YMCA        39.11      40.12 DIST   
 16 Camille Hubbs             10 Pocono Piranhas-MA     40.35      40.33 DIST   
 17 Aubrey Coble              10 SCAY-MA                39.82      40.52 DIST   
 18 Biz Nestor                10 Lock Haven YMCA        40.43      40.59 DIST   
 18 Sydney Fetters             9 BEFY                   39.11      40.59 DIST   
 20 Sunderlyn Griffie          9 CYAA-ZZ                40.77      40.75 DIST   
 21 Natalie Gemberling        10 East Lyco Eels         40.25      40.77 DIST   
 22 Leighton Keith            10 UPY-MA                 39.00      41.37        
 23 Julia Hartman             10 Lock Haven YMCA        39.40      41.41        
 24 Lia Ochs                   9 HAZY                   40.26      41.48        
 25 Samantha Fagan             9 BAY-MA                 40.50      41.75        
 26 Zoe Czech                  9 BAY-MA                 40.63      42.42        
 27 Kayla Exil                10 Pocono Piranhas-MA     40.63      43.18        
 
Event 408  Boys 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        Meet: % 32.33    3/8/2015 Brady Madden, BAY                            
                43.49  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  43.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nick Berger               10 Neys Bluefins-MA       31.67      31.54%DIST   
  2 Colin Trowbridge          10 LANY-MA                35.76      34.33 DIST   
  3 Brayden Favre             10 UPY-MA                 34.72      34.41 DIST   
  4 Cullen McGraw             10 CC-MA                  36.73      35.88 DIST   
  5 Bryce Moore                9 BAY-MA                 37.01      36.45 DIST   
  6 Drew Koslowski            10 WSY-MA                 36.33      36.51 DIST   
  7 Liam Rosenbach            10 HAY-MA                 38.52      36.67 DIST   
  8 Xavier Covington          10 CC-MA                  35.48      36.82 DIST   
  9 Nathan Stine               9 BAY-MA                 38.96      36.87 DIST   
 10 Joseph Ellis               9 Neys Bluefins-MA       37.18      36.90 DIST   
 11 Alex Zabinski             10 UPY-MA                 37.05      37.31 DIST   
 12 Ian Barrey                10 BEFY                   37.06      37.32 DIST   
 13 Erik Schinnerer            9 GSVY-MA                38.78      37.94 DIST   
 14 Chase Reed                10 York Y-MA              38.77      37.95 DIST   
 15 Finneas Adamski           10 TriValley-MA           39.04      38.31 DIST   
 16 Eliott Deluca             10 East Lyco Eels         38.64      38.89 DIST   
 17 Griffin Adamek            10 CC-MA                  38.53      39.28 DIST   
 18 Sam Roberts               10 York Y-MA              40.07      39.39 DIST   
 19 Henry Paterson            10 LANY-MA                38.60      39.47 DIST   
 20 Colby Evans               10 CC-MA                  39.99      39.69 DIST   
 21 Chase Kaschak             10 HAZY                   41.59      39.94 DIST   
 22 Josh Margevich            10 LANY-MA                41.45      40.51 DIST   
 23 Luke Flickinger            9 SCAY-MA                43.25      40.96 DIST   
 24 Xavier Page                9 SKY-MA                 41.35      41.02 DIST   
 25 Cohen Murray              10 WSY-MA                 42.09      41.07 DIST   
 26 Samuel Haak               10 BEFY                   42.91      41.09 DIST   
 27 Neil Kaluzny              10 Lock Haven YMCA        39.56      41.20 DIST   
 28 Sawyer Zimmerman           9 WAY-MA                 39.25      41.22 DIST   
 29 Rhys Swift                10 Lock Haven YMCA        42.90      41.97 DIST   
 30 Johnny Lucas               9 York Y-MA              40.96      42.14 DIST   
 31 Brady Ross                10 East Lyco Eels         43.47      42.34 DIST   
 32 AJ Romyn                  10 York Y-MA              41.50      42.50 DIST   
 33 Adam Barlow                9 Stars-MA               41.72      42.79 DIST   
 34 Owen Mentzer               8 SKY-MA                 42.66      42.86 DIST   
 35 Brayden McLenegan         10 NDCY-MA                43.04      43.29 DIST   
 36 Zachary Csekitz           10 UPY-MA                 43.33      43.31 DIST   
 37 Cameron Book               9 NDCY-MA                43.03      43.78        
 38 Dennis Robinson           10 LANY-MA                43.48      43.82        
 39 Jakob McHenry             10 BAY-MA                 41.53      43.89        
 40 Maxwell Marcini           10 York Y-MA              43.41      43.93        
 41 Jacob Kertes               9 WSY-MA                 42.91      44.22        
 42 Andrew Bays               10 Stars-MA               39.26      44.42        
 43 Dylan Siekman             10 SCAY-MA                42.87      45.68        
 
Event 409  Girls 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Meet: % 35.98    3/9/2014 Gabrielle Doss, SUNY                         
                45.99  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  45.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Eva Kaszuba               10 GSY-MA                 38.77      39.22 DIST   
  2 Allison Tinsley           10 WSY-MA                 39.03      39.50 DIST   
  3 Leah Onia                 10 Stars-MA               43.36      40.18 DIST   
  4 Katie Kovalenko           10 UPY-MA                 41.29      40.24 DIST   
  5 Lucy Diehl                10 BAY-MA                 44.69      42.12 DIST   
  6 Gabriella Hosley           9 Lock Haven YMCA        42.65      42.27 DIST   
  7 Delaney King              10 York Y-MA              42.75      42.33 DIST   
  8 Zhoie Clark                8 York Y-MA              40.65      42.81 DIST   
  9 Elleana McConnell         10 East Lyco Eels         45.94      43.15 DIST   
 10 Aubrey Coble              10 SCAY-MA                41.91      43.31 DIST   
 11 Sawyer Barshinger          9 SCAY-MA                44.20      43.96 DIST   
 12 Anna Pachucki             10 GSVY-MA                45.46      44.46 DIST   
 13 Mariah Kipp               10 LEBY-MA                44.05      44.99 DIST   
 14 Camille Hubbs             10 Pocono Piranhas-MA     45.44      46.20        
 15 Hailey Popp               10 NDCY-MA                45.41      46.97        
 
Event 410  Boys 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Meet: % 34.21    3/9/2014 Francesco D'Avella, NAZY -MA                 
                48.49  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  48.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grayson Reck               9 BAY-MA                 40.39      37.72 DIST   
  2 Cooper Maschmeyer         10 CYAA-ZZ                40.46      38.68 DIST   
  3 Ethan Roe                 10 NDCY-MA                38.45      38.83 DIST   
  4 Harold Cameron            10 CYAA-ZZ                40.48      39.67 DIST   
  5 Casey Bennett             10 BAY-MA                 42.46      41.08 DIST   
  6 Chase Moore                9 BAY-MA                 41.85      41.23 DIST   
  7 Ryan Hillsley             10 SCAY-MA                40.85      41.48 DIST   
  8 Grant Keefer               9 WSY-MA                 42.22      41.58 DIST   
  9 Max Ferroni                9 York Y-MA              42.58      42.75 DIST   
 10 Xavier Covington          10 CC-MA                  42.20      42.93 DIST   
 11 Tayvon Thomas              8 York Y-MA              43.56      42.98 DIST   
 12 Sam Haley                 10 HAY-MA                 41.93      43.08 DIST   
 13 Lewis Delaney              9 SCAY-MA                46.79      44.28 DIST   
 14 Adam Elbeltagy            10 BAY-MA                 47.48      44.34 DIST   
 15 Nick Delany               10 East Lyco Eels         44.59      44.51 DIST   
 16 Jayden Passetti           10 JS Winter YMCA         46.76      44.90 DIST   
 17 Adam Wakuluk              10 Pocono Piranhas-MA     47.90      45.09 DIST   
 18 Eli Harsh                  9 WAY-MA                 45.81      45.12 DIST   
 19 Quentin Houtz              9 GSVY-MA                45.53      45.21 DIST   
 20 Felix Mikula               9 LANY-MA                45.18      46.20 DIST   
 21 Kaine Vargo                9 Neys Bluefins-MA       46.54      46.86 DIST   
 22 Cole Bolesta              10 WBY-MA                 46.98      47.64 DIST   
 23 Luke Flickinger            9 SCAY-MA                48.08      48.03 DIST   
 24 Brayden McLenegan         10 NDCY-MA                47.22      52.87        
 
Event 411  Girls 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        Meet: % 1:06.72   3/11/2018 Eve Phillips, WAY  -MA                     
                1:34.99  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  1:34.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kaliyah Hinson            10 York Y-MA            1:06.83    1:08.02 DIST   
                  31.45     1:08.02 (36.57)                                        
  2 Sydney Wolbert            10 Pocono Piranhas-MA   1:08.42    1:12.35 DIST   
                  33.37     1:12.35 (38.98)                                        
  3 Emma Hopkinson            10 GSVY-MA              1:17.29    1:18.20 DIST   
                  36.44     1:18.20 (41.76)                                        
  4 Audrey Bloss - Ferry      10 Stars-MA             1:22.67    1:19.74 DIST   
                  37.47     1:19.74 (42.27)                                        
  5 Charlotte Delaney         10 SCAY-MA              1:21.86    1:23.57 DIST   
                  38.94     1:23.57 (44.63)                                        
  6 Alison Stalfort            9 York Y-MA            1:29.92    1:27.86 DIST   
                  41.08     1:27.86 (46.78)                                        
  7 Lily Jeffers              10 UPY-MA               1:32.02    1:28.00 DIST   
                  41.12     1:28.00 (46.88)                                        
  8 Sierra Rogers              9 NDCY-MA              1:29.37    1:31.51 DIST   
                  42.24     1:31.51 (49.27)                                        
  9 Alexandra Geiger          10 HAZY                 1:27.88    1:32.06 DIST   
                  43.07     1:32.06 (48.99)                                        
 10 Sawyer Barshinger          9 SCAY-MA              1:30.44    1:32.29 DIST   
                  41.28     1:32.29 (51.01)                                        
 11 Addison Lindsay            9 Lock Haven YMCA      1:32.75    1:32.30 DIST   
                  40.37     1:32.30 (51.93)                                        
 -- Emily Chen                10 SCAY-MA              1:16.34         DQ        
                  35.66          DQ (41.24)                                        
 
Event 412  Boys 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        Meet: % 1:07.46   3/13/2016 Nathan Welker, York Y                      
                1:34.99  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  1:34.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jomar Hidalgo              9 LEBY-MA              1:06.77    1:06.20%DIST   
                  32.11     1:06.20 (34.09)                                        
  2 Cristian Pong             10 CC-MA                1:11.65    1:08.81 DIST   
                  31.83     1:08.81 (36.98)                                        
  3 Colin Trowbridge          10 LANY-MA              1:19.77    1:19.58 DIST   
                  36.57     1:19.58 (43.01)                                        
  4 Ray Phifer                 9 York Y-MA            1:18.67    1:20.54 DIST   
                  36.21     1:20.54 (44.33)                                        
  5 Drew Koslowski            10 WSY-MA               1:19.68    1:20.56 DIST   
                  36.89     1:20.56 (43.67)                                        
  6 Roman Torres              10 York Y-MA            1:20.47    1:20.59 DIST   
                  36.41     1:20.59 (44.18)                                        
  7 Dylan Welsh                9 BAY-MA               1:24.01    1:21.55 DIST   
                  36.56     1:21.55 (44.99)                                        
  8 Erik Sulman                9 SCAY-MA              1:30.35    1:23.57 DIST   
                  37.31     1:23.57 (46.26)                                        
  9 Elkanah Flemister         10 York Y-MA            1:16.30    1:23.87 DIST   
                  39.52     1:23.87 (44.35)                                        
 10 Jackson Albright           9 East Lyco Eels       1:27.70    1:24.32 DIST   
                  39.08     1:24.32 (45.24)                                        
 11 Logan Detwiler             9 WAY-MA               1:28.94    1:26.59 DIST   
                  40.38     1:26.59 (46.21)                                        
 12 Cason Machey              10 HAZY                 1:32.25    1:36.29        
                  43.63     1:36.29 (52.66)                                        
 
Event 413  Girls 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: % 1:01.47    3/8/2015 Sydney Ulmer, York Y                       
                1:18.99  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  1:18.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Laurel Boyer              10 GSVY-MA              1:11.61    1:08.62 DIST   
                  33.46     1:08.62 (35.16)                                        
  2 Helen Kifer                9 SCAY-MA              1:09.45    1:09.48 DIST   
                  32.34     1:09.48 (37.14)                                        
  3 KatyAnne Light            10 LEBY-MA              1:09.42    1:09.69 DIST   
                  33.11     1:09.69 (36.58)                                        
  4 Gianna Mariucci           10 GSY-MA               1:15.61    1:09.82 DIST   
                  33.60     1:09.82 (36.22)                                        
  5 Lily Jeffers              10 UPY-MA               1:12.60    1:11.05 DIST   
                  34.50     1:11.05 (36.55)                                        
  6 Elle Christensen          10 Lock Haven YMCA      1:13.41    1:12.23 DIST   
                  34.49     1:12.23 (37.74)                                        
  7 Roslyn Snyder             10 GSVY-MA              1:15.30    1:12.26 DIST   
                  34.79     1:12.26 (37.47)                                        
  8 Brooke Reichelderfer      10 CC-MA                1:13.27    1:12.46 DIST   
                  33.62     1:12.46 (38.84)                                        
  9 Chloe Ludwick             10 WSY-MA               1:18.44    1:12.63 DIST   
                  34.27     1:12.63 (38.36)                                        
  9 Caitlin Hoffman           10 Pocono Piranhas-MA   1:13.85    1:12.63 DIST   
                  34.95     1:12.63 (37.68)                                        
 11 Makenna Robbins           10 JS Winter YMCA       1:14.86    1:12.91 DIST   
                  35.18     1:12.91 (37.73)                                        
 12 Bella Kile                10 HAY-MA               1:14.59    1:13.68 DIST   
 13 Beatriz Santos            10 UPY-MA               1:16.88    1:14.29 DIST   
                  34.51     1:14.29 (39.78)                                        
 14 Jingyang Wan              10 SCAY-MA              1:17.38    1:14.69 DIST   
                  36.17     1:14.69 (38.52)                                        
 15 Delaney King              10 York Y-MA            1:14.02    1:14.92 DIST   
                  34.36     1:14.92 (40.56)                                        
 16 Anna Pachucki             10 GSVY-MA              1:15.89    1:15.65 DIST   
                  35.46     1:15.65 (40.19)                                        
 17 Mila Klena                 9 BEFY                 1:15.00    1:15.87 DIST   
                  35.33     1:15.87 (40.54)                                        
 18 Leah Navarro               9 York Y-MA            1:12.78    1:16.41 DIST   
                  37.14     1:16.41 (39.27)                                        
 19 Kyla Becker               10 JS Winter YMCA       1:17.46    1:16.58 DIST   
                  36.50     1:16.58 (40.08)                                        
 20 Nora Furry                10 JS Winter YMCA       1:15.35    1:16.60 DIST   
                  36.67     1:16.60 (39.93)                                        
 21 Camille Hubbs             10 Pocono Piranhas-MA   1:18.67    1:16.90 DIST   
                  36.74     1:16.90 (40.16)                                        
 21 Molly Staniar              9 SCAY-MA              1:17.90    1:16.90 DIST   
                  36.26     1:16.90 (40.64)                                        
 23 Bryn Rosenbach             8 HAY-MA               1:16.89    1:17.67 DIST   
                  35.86     1:17.67 (41.81)                                        
 23 Natalie Gemberling        10 East Lyco Eels       1:17.69    1:17.67 DIST   
                  36.63     1:17.67 (41.04)                                        
 25 Alexandra Geiger          10 HAZY                 1:16.43    1:18.09 DIST   
                  37.42     1:18.09 (40.67)                                        
 26 Leighton Keith            10 UPY-MA               1:17.24    1:18.19 DIST   
                  36.87     1:18.19 (41.32)                                        
 27 Zhoie Clark                8 York Y-MA            1:17.35    1:18.97 DIST   
                  37.07     1:18.97 (41.90)                                        
 28 Addison Lindsay            9 Lock Haven YMCA      1:17.86    1:19.50        
                  37.74     1:19.50 (41.76)                                        
 29 Laney Yard                10 HAY-MA               1:17.42    1:20.15        
                  37.16     1:20.15 (42.99)                                        
 30 Hailey Popp               10 NDCY-MA              1:18.32    1:20.74        
                  37.94     1:20.74 (42.80)                                        
 
Event 414  Boys 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: % 1:00.32    3/8/2015 Nick Shelly, CC-MA                         
                1:21.49  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  1:21.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nick Berger               10 Neys Bluefins-MA     1:01.97    1:00.70 DIST   
                  29.37     1:00.70 (31.33)                                        
  2 Alex Kaczmark             10 CC-MA                1:03.42    1:03.07 DIST   
                  30.31     1:03.07 (32.76)                                        
  3 Will Rucker               10 SCAY-MA              1:05.14    1:03.10 DIST   
                  30.28     1:03.10 (32.82)                                        
  4 Amir Tasker               10 CC-MA                1:03.88    1:05.96 DIST   
                  31.38     1:05.96 (34.58)                                        
  5 Mitch Hearn               10 WSY-MA               1:06.17    1:06.96 DIST   
                  32.37     1:06.96 (34.59)                                        
  6 Connor Shives             10 HAY-MA               1:07.96    1:08.80 DIST   
                  32.85     1:08.80 (35.95)                                        
  7 Finneas Adamski           10 TriValley-MA         1:15.93    1:09.93 DIST   
                  32.28     1:09.93 (37.65)                                        
  8 Ethan White               10 CC-MA                1:08.24    1:10.07 DIST   
                  33.65     1:10.07 (36.42)                                        
  9 Henry Paterson            10 LANY-MA              1:11.28    1:10.86 DIST   
                  33.80     1:10.86 (37.06)                                        
 10 Logan Diehl               10 East Lyco Eels       1:08.73    1:10.96 DIST   
                  33.15     1:10.96 (37.81)                                        
 11 Royli Ayala               10 GSY-MA               1:14.14    1:11.21 DIST   
                  34.04     1:11.21 (37.17)                                        
 12 Chase Kaschak             10 HAZY                 1:16.05    1:12.45 DIST   
                  34.07     1:12.45 (38.38)                                        
 13 Malachi Moyer             10 GSVY-MA              1:12.32    1:12.96 DIST   
                  34.08     1:12.96 (38.88)                                        
 14 John Cornish              10 Stars-MA             1:17.52    1:14.24 DIST   
                  35.44     1:14.24 (38.80)                                        
 15 Nathan Stine               9 BAY-MA               1:17.34    1:14.69 DIST   
                  35.33     1:14.69 (39.36)                                        
 16 Griffin Adamek            10 CC-MA                1:12.66    1:15.01 DIST   
                  35.18     1:15.01 (39.83)                                        
 17 Erik Sulman                9 SCAY-MA              1:14.93    1:15.46 DIST   
                  35.40     1:15.46 (40.06)                                        
 18 Colby Evans               10 CC-MA                1:19.01    1:15.98 DIST   
                  37.58     1:15.98 (38.40)                                        
 19 Felix Mikula               9 LANY-MA              1:14.36    1:17.04 DIST   
                  35.12     1:17.04 (41.92)                                        
 20 Wesley Urban              10 SKY-MA               1:17.65    1:17.62 DIST   
                  36.67     1:17.62 (40.95)                                        
 21 Hayden DePete-McMahon      8 Pocono Piranhas-MA   1:19.02    1:17.63 DIST   
                  37.33     1:17.63 (40.30)                                        
 22 Ryan Hillsley             10 SCAY-MA              1:20.88    1:17.67 DIST   
                  38.29     1:17.67 (39.38)                                        
 23 AJ Romyn                  10 York Y-MA            1:20.48    1:17.82 DIST   
                  37.85     1:17.82 (39.97)                                        
 24 Max Ferroni                9 York Y-MA            1:18.71    1:18.04 DIST   
                  37.82     1:18.04 (40.22)                                        
 25 Matthew Robbins            9 JS Winter YMCA       1:18.01    1:18.61 DIST   
                  38.01     1:18.61 (40.60)                                        
 26 Clay Brininger             9 GSVY-MA              1:17.34    1:18.86 DIST   
                  36.65     1:18.86 (42.21)                                        
 27 Cole Bolesta              10 WBY-MA               1:19.00    1:19.33 DIST   
                  36.70     1:19.33 (42.63)                                        
 28 Kaleb Legaspi              9 LANY-MA              1:20.49    1:20.18 DIST   
                  36.33     1:20.18 (43.85)                                        
 29 Xavier Page                9 SKY-MA               1:18.47    1:21.00 DIST   
                  39.14     1:21.00 (41.86)                                        
 30 Eli Harsh                  9 WAY-MA               1:20.48    1:21.81        
                  39.13     1:21.81 (42.68)                                        
 31 Cason Machey              10 HAZY                 1:20.02    1:22.05        
                  39.28     1:22.05 (42.77)                                        
 32 Johnny Lucas               9 York Y-MA            1:20.47    1:22.16        
                  38.17     1:22.16 (43.99)                                        
 33 Sawyer Zimmerman           9 WAY-MA               1:20.20    1:23.87        
                  40.71     1:23.87 (43.16)                                        
 34 Conrad Brown               9 NDCY-MA              1:20.19    1:28.27        
                  41.99     1:28.27 (46.28)                                        
 
Event 415  Girls 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        Meet: % 1:08.09   3/12/2017 Katie Rarrick, Bellefonte                  
                1:26.99  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  1:26.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brianna Miller            10 York Y-MA            1:14.93    1:14.67 DIST   
                  36.66     1:14.67 (38.01)                                        
  2 Ella Navari                8 York Y-MA            1:17.56    1:17.43 DIST   
                  37.38     1:17.43 (40.05)                                        
  3 Lauren Kalmanowicz        10 York Y-MA            1:19.65    1:20.53 DIST   
                  39.46     1:20.53 (41.07)                                        
  4 Alison Stalfort            9 York Y-MA            1:18.37    1:21.15 DIST   
                  39.45     1:21.15 (41.70)                                        
  5 Helen Kifer                9 SCAY-MA              1:20.49    1:21.35 DIST   
                  39.03     1:21.35 (42.32)                                        
  6 Sammy Roarty              10 East Lyco Eels       1:22.97    1:21.62 DIST   
                  40.16     1:21.62 (41.46)                                        
  7 Jingyang Wan              10 SCAY-MA              1:24.98    1:24.11 DIST   
                  42.02     1:24.11 (42.09)                                        
  8 Roslyn Snyder             10 GSVY-MA              1:23.98    1:25.22 DIST   
                  41.94     1:25.22 (43.28)                                        
  9 Mady Barker                9 WAY-MA               1:24.84    1:25.52 DIST   
                  42.30     1:25.52 (43.22)                                        
 10 Julia Hartman             10 Lock Haven YMCA      1:25.86    1:25.83 DIST   
                  42.06     1:25.83 (43.77)                                        
 11 Leah Navarro               9 York Y-MA            1:22.68    1:26.68 DIST   
                  43.02     1:26.68 (43.66)                                        
 12 Leighton Keith            10 UPY-MA               1:26.30    1:30.37        
                  43.22     1:30.37 (47.15)                                        
 -- Olivia Fetterman          10 GSVY-MA              1:25.58         DQ        
                  40.77          DQ (43.29)                                        
 
Event 416  Boys 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        Meet: % 1:05.32   3/13/2016 Woobie Kupsky, POCONO PIRANHAS             
                1:29.99  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  1:29.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 William Rees              10 York Y-MA            1:07.28    1:08.53 DIST   
                  33.20     1:08.53 (35.33)                                        
  2 Roman Torres              10 York Y-MA            1:10.68    1:13.30 DIST   
                  35.68     1:13.30 (37.62)                                        
  3 Brayden Favre             10 UPY-MA               1:14.21    1:15.64 DIST   
                  36.35     1:15.64 (39.29)                                        
  4 Cullen McGraw             10 CC-MA                1:16.60    1:16.83 DIST   
                  37.91     1:16.83 (38.92)                                        
  5 Alex Zabinski             10 UPY-MA               1:19.02    1:19.25 DIST   
                  39.27     1:19.25 (39.98)                                        
  6 Christian Hackett         10 Stars-MA             1:20.26    1:19.70 DIST   
                  38.65     1:19.70 (41.05)                                        
  7 Ray Phifer                 9 York Y-MA            1:20.17    1:19.92 DIST   
                  39.01     1:19.92 (40.91)                                        
  8 Liam Rosenbach            10 HAY-MA               1:22.62    1:19.93 DIST   
  9 Bryce Moore                9 BAY-MA               1:20.16    1:20.54 DIST   
                  39.25     1:20.54 (41.29)                                        
 10 Erik Schinnerer            9 GSVY-MA              1:23.87    1:20.61 DIST   
                  40.63     1:20.61 (39.98)                                        
 11 Drew Koslowski            10 WSY-MA               1:19.16    1:21.35 DIST   
                  39.23     1:21.35 (42.12)                                        
 12 Nathan Stine               9 BAY-MA               1:25.08    1:23.73 DIST   
                  40.88     1:23.73 (42.85)                                        
 13 Joseph Ellis               9 Neys Bluefins-MA     1:25.30    1:25.05 DIST   
                  39.56     1:25.05 (45.49)                                        
 14 Ian Barrey                10 BEFY                 1:22.48    1:25.31 DIST   
                  39.64     1:25.31 (45.67)                                        
 15 Eliott Deluca             10 East Lyco Eels       1:25.64    1:25.34 DIST   
                  41.84     1:25.34 (43.50)                                        
 16 Connor Shives             10 HAY-MA               1:23.47    1:25.69 DIST   
                  42.58     1:25.69 (43.11)                                        
 17 Sam Roberts               10 York Y-MA            1:26.82    1:26.14 DIST   
                  41.45     1:26.14 (44.69)                                        
 18 Colin Shannon              9 GSVY-MA              1:29.90    1:26.53 DIST   
 19 Chase Kaschak             10 HAZY                 1:28.37    1:29.60 DIST   
                  43.13     1:29.60 (46.47)                                        
 20 Sawyer Zimmerman           9 WAY-MA               1:29.59    1:29.95 DIST   
 21 Jakob McHenry             10 BAY-MA               1:29.83    1:30.16        
 22 Neil Kaluzny              10 Lock Haven YMCA      1:26.30    1:30.55        
                  43.40     1:30.55 (47.15)                                        
 -- AJ Romyn                  10 York Y-MA            1:28.61         DQ        
                  45.16          DQ (47.23)                                        
 
Event 417  Girls 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Meet: % 1:19.96   3/11/2018 Izzy Phifer, York Y                        
                1:37.99  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  1:37.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kaliyah Hinson            10 York Y-MA            1:16.84    1:20.78 DIST   
                  38.27     1:20.78 (42.51)                                        
  2 Sydney Wolbert            10 Pocono Piranhas-MA   1:17.12    1:24.77 DIST   
                  38.86     1:24.77 (45.91)                                        
  3 Eva Kaszuba               10 GSY-MA               1:29.24    1:27.80 DIST   
                  41.33     1:27.80 (46.47)                                        
  4 Katie Kovalenko           10 UPY-MA               1:28.05    1:28.73 DIST   
                  41.40     1:28.73 (47.33)                                        
  5 Leah Onia                 10 Stars-MA             1:32.16    1:30.88 DIST   
                  44.11     1:30.88 (46.77)                                        
  6 Gabriella Hosley           9 Lock Haven YMCA      1:33.97    1:32.67 DIST   
                  43.29     1:32.67 (49.38)                                        
  7 KatyAnne Light            10 LEBY-MA              1:34.21    1:35.87 DIST   
                  45.51     1:35.87 (50.36)                                        
 
Event 418  Boys 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Meet: % 1:17.70   3/10/2013 Matthew Hardt, WSY  -MA                    
                1:39.99  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  1:39.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ethan Roe                 10 NDCY-MA              1:24.39    1:26.00 DIST   
                  40.77     1:26.00 (45.23)                                        
  2 Harold Cameron            10 CYAA-ZZ              1:27.70    1:26.40 DIST   
                  42.05     1:26.40 (44.35)                                        
  3 Chase Moore                9 BAY-MA               1:30.17    1:30.10 DIST   
                  42.00     1:30.10 (48.10)                                        
  4 Casey Bennett             10 BAY-MA               1:30.84    1:30.41 DIST   
                  43.17     1:30.41 (47.24)                                        
  5 Cooper Maschmeyer         10 CYAA-ZZ              1:31.32    1:30.94 DIST   
                  41.28     1:30.94 (49.66)                                        
  6 Ryan Hillsley             10 SCAY-MA              1:34.89    1:31.06 DIST   
                  43.43     1:31.06 (47.63)                                        
  7 Max Ferroni                9 York Y-MA            1:31.02    1:32.50 DIST   
                  43.17     1:32.50 (49.33)                                        
  8 Grant Keefer               9 WSY-MA               1:35.23    1:34.83 DIST   
                  44.38     1:34.83 (50.45)                                        
  9 Sam Haley                 10 HAY-MA               1:33.20    1:35.48 DIST   
                  43.62     1:35.48 (51.86)                                        
 10 Adam Wakuluk              10 Pocono Piranhas-MA   1:38.07    1:38.20 DIST   
                  46.24     1:38.20 (51.96)                                        
 11 Quentin Houtz              9 GSVY-MA              1:38.74    1:38.85 DIST   
                  46.70     1:38.85 (52.15)                                        
 12 Nick Delany               10 East Lyco Eels       1:39.38    1:39.79 DIST   
                  47.26     1:39.79 (52.53)                                        
 13 Lewis Delaney              9 SCAY-MA              1:39.75    1:45.11        
                  49.63     1:45.11 (55.48)                                        
 
Event 419  Girls 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        Meet: % 29.63   3/11/2018 Eve Phillips, WAY  -MA                       
                40.49  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  40.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Emma Hopkinson            10 GSVY-MA                31.89      33.25 DIST   
  2 Audrey Bloss - Ferry      10 Stars-MA               35.56      35.32 DIST   
  3 Elizabeth Koza            10 Neys Bluefins-MA       36.76      35.68 DIST   
  4 Chloe Ludwick             10 WSY-MA                 36.79      36.48 DIST   
  5 Alexia Purkanto           10 York Y-MA              36.87      36.96 DIST   
  6 Lauren Kalmanowicz        10 York Y-MA              36.39      37.00 DIST   
  7 Addison Zettlemoyer       10 East Lyco Eels         36.32      37.19 DIST   
  8 Lilyana Williams          10 SCAY-MA                38.24      37.67 DIST   
  9 Sierra Rogers              9 NDCY-MA                36.84      38.05 DIST   
 10 Lily McWilliams           10 Lock Haven YMCA        39.31      38.42 DIST   
 11 Charlotte Delaney         10 SCAY-MA                38.21      39.05 DIST   
 12 Brooke Reichelderfer      10 CC-MA                  38.88      39.64 DIST   
 13 Elleana McConnell         10 East Lyco Eels         39.50      39.83 DIST   
 14 Mila Klena                 9 BEFY                   39.72      40.73        
 15 Addison Lindsay            9 Lock Haven YMCA        38.21      40.95        
 16 Jenna Ernst                8 LANY-MA                39.96      41.18        
 17 Ruth Phillips              9 WAY-MA                 37.10      42.16        
 
Event 420  Boys 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        Meet: % 30.24   3/13/2016 Nathan Welker, York Y                        
                43.49  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  43.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jomar Hidalgo              9 LEBY-MA                30.17      29.40%DIST   
  2 Cristian Pong             10 CC-MA                  30.69      29.88%DIST   
  3 Colin Trowbridge          10 LANY-MA                33.02      32.74 DIST   
  4 Will Rucker               10 SCAY-MA                34.26      33.43 DIST   
  5 Ray Phifer                 9 York Y-MA              33.53      35.97 DIST   
  6 Dylan Welsh                9 BAY-MA                 36.27      36.21 DIST   
  7 Erik Sulman                9 SCAY-MA                38.12      36.49 DIST   
  8 Elkanah Flemister         10 York Y-MA              34.27      37.34 DIST   
  9 Logan Detwiler             9 WAY-MA                 37.99      37.63 DIST   
 10 Austin Olexa              10 Neys Bluefins-MA       38.82      38.04 DIST   
 11 Everett Collins            9 Stars-MA               40.86      40.21 DIST   
 12 Lincoln Harting            8 LEBY-MA                40.32      40.72 DIST   
 13 Adam Barlow                9 Stars-MA               38.22      40.83 DIST   
 14 Tayvon Thomas              8 York Y-MA              39.91      41.12 DIST   
 15 Luke Flickinger            9 SCAY-MA                42.26      41.30 DIST   
 16 Liam Rosenbach            10 HAY-MA                 37.71      41.36 DIST   
 17 Conrad Brown               9 NDCY-MA                38.33      41.43 DIST   
 18 Kaleb Legaspi              9 LANY-MA                42.07      42.41 DIST   
 19 Cason Machey              10 HAZY                   40.78      42.42 DIST   
 20 Dylan Siekman             10 SCAY-MA                41.89      42.85 DIST   
 21 Porter Sarnes              9 SKY-MA                 41.87      43.39 DIST   
 22 Mario Negron               9 Stars-MA               41.77      43.53        
 23 Cooper Maschmeyer         10 CYAA-ZZ                41.54      43.73        
 -- Mason Sumski               9 GSY-MA                 42.41         DQ        
 -- Josh Margevich            10 LANY-MA                38.28         DQ        
 
Event 421  Girls 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
        Meet: % 1:11.05   3/10/2013 Kara Campbell, GSY                         
                1:27.99  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  1:27.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sydney Wolbert            10 Pocono Piranhas-MA   1:10.84    1:14.92 DIST   
                  34.62     1:14.92 (40.30)                                        
  2 Brianna Miller            10 York Y-MA            1:16.73    1:16.81 DIST   
                  36.62     1:16.81 (40.19)                                        
  3 Emily Chen                10 SCAY-MA              1:17.92    1:17.81 DIST   
                  36.30     1:17.81 (41.51)                                        
  4 Helen Kifer                9 SCAY-MA              1:19.09    1:21.49 DIST   
                  37.94     1:21.49 (43.55)                                        
  5 Makenna Robbins           10 JS Winter YMCA       1:24.41    1:22.31 DIST   
                  39.09     1:22.31 (43.22)                                        
  6 Lucy Diehl                10 BAY-MA               1:25.20    1:22.53 DIST   
                  38.73     1:22.53 (43.80)                                        
  7 Allison Tinsley           10 WSY-MA               1:22.92    1:22.58 DIST   
                  39.05     1:22.58 (43.53)                                        
  8 Delaney King              10 York Y-MA            1:24.63    1:24.29 DIST   
                  38.22     1:24.29 (46.07)                                        
  9 Bella Kile                10 HAY-MA               1:25.63    1:26.03 DIST   
                  39.14     1:26.03 (46.89)                                        
 10 Caitlin Hoffman           10 Pocono Piranhas-MA   1:26.14    1:28.25        
                  42.17     1:28.25 (46.08)                                        
 
Event 422  Boys 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
        Meet: % 1:07.68   3/13/2016 Woobie Kupsky, POCONO PIRANHAS             
                1:29.99  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  1:29.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 William Rees              10 York Y-MA            1:10.89    1:12.90 DIST   
                  33.47     1:12.90 (39.43)                                        
  2 Harold Cameron            10 CYAA-ZZ              1:20.61    1:18.68 DIST   
                  38.87     1:18.68 (39.81)                                        
  3 Mitch Hearn               10 WSY-MA               1:20.80    1:19.45 DIST   
                  36.15     1:19.45 (43.30)                                        
  4 Christian Hackett         10 Stars-MA             1:19.59    1:19.63 DIST   
                  38.04     1:19.63 (41.59)                                        
  5 Ethan Roe                 10 NDCY-MA              1:18.65    1:19.93 DIST   
                  37.33     1:19.93 (42.60)                                        
  6 Chase Reed                10 York Y-MA            1:23.19    1:21.35 DIST   
                  37.47     1:21.35 (43.88)                                        
  7 Grant Keefer               9 WSY-MA               1:22.67    1:23.75 DIST   
                  39.12     1:23.75 (44.63)                                        
  8 Royli Ayala               10 GSY-MA               1:24.73    1:23.99 DIST   
                  42.31     1:23.99 (41.68)                                        
  9 Elkanah Flemister         10 York Y-MA            1:18.45    1:25.11 DIST   
                  39.35     1:25.11 (45.76)                                        
 10 Chase Moore                9 BAY-MA               1:26.13    1:25.14 DIST   
                  42.63     1:25.14 (42.51)                                        
 11 Logan Detwiler             9 WAY-MA               1:23.86    1:26.31 DIST   
                  41.10     1:26.31 (45.21)                                        
 12 Lincoln Harting            8 LEBY-MA              1:28.45    1:33.44        
                  44.30     1:33.44 (49.14)                                        
 -- Casey Bennett             10 BAY-MA               1:22.83         DQ        
                  39.21          DQ (45.24)                                        
 
Event 423  Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        Meet: % 2:00.09   3/12/2017 Lock Haven Loggerheads, Loggerheads        
                         K Butzler, A Persun, C Bair, L Gugino             
                2:27.99  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  2:27.99
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Greater Susquehanna Valley Ymc-MA  'A'            2:08.09    2:06.49 DIST   
     1) Laurel Boyer 10                 2) Olivia Fetterman 10            
     3) Roslyn Snyder 10                4) Emma Hopkinson 10              
                  31.54     1:03.51 (31.97)     1:37.44 (33.93)     2:06.49 (29.05)
  2 State College Area YMCA Aquali-MA  'A'            2:09.32    2:08.01 DIST   
     1) Emily Chen 10                   2) Sawyer Barshinger 9            
     3) Molly Staniar 9                 4) Helen Kifer 9                  
                  30.34     1:03.28 (32.94)     1:36.73 (33.45)     2:08.01 (31.28)
  3 York YMCA Swimming-MA  'A'                        2:02.50    2:12.01 DIST   
     1) Lauren Kalmanowicz 10           2) Alison Stalfort 9              
     3) Delaney King 10                 4) Leah Navarro 9                 
                  32.07     1:06.35 (34.28)     1:41.40 (35.05)     2:12.01 (30.61)
  4 Pocono Family YMCA-MA  'A'                        2:15.77    2:12.62 DIST   
     1) Sydney Wolbert 10               2) Camille Hubbs 10               
     3) Kayla Exil 10                   4) Caitlin Hoffman 10             
                  31.78     1:05.54 (33.76)     1:43.84 (38.30)     2:12.62 (28.78)
  5 Bethlehem YMCA Stars Swim Team-MA  'A'            2:18.21    2:13.40 DIST   
     1) Lilah McClarin 10               2) Leah Onia 10                   
     3) Audrey Bloss - Ferry 10         4) Raelynn Yons 10                
                  38.06     1:06.30 (28.24)     1:40.29 (33.99)     2:13.40 (33.11)
  6 Nazareth Easton YMCA Swim Team-MA  'A'            2:17.84    2:14.06 DIST   
     1) Elena Brunetti 9                2) Olivia Troutman 10             
     3) Mallory Garland 10              4) Elizabeth Koza 10              
                  33.38     1:07.18 (33.80)     1:40.83 (33.65)     2:14.06 (33.23)
  7 East Lycoming Y Electric Eels  'A'                2:12.90    2:14.23 DIST   
     1) Addison Zettlemoyer 10          2) Elleana McConnell 10           
     3) Natalie Gemberling 10           4) Sammy Roarty 10                
                  32.27     1:07.10 (34.83)     1:42.13 (35.03)     2:14.23 (32.10)
  8 Greater Scranton YMCA-MA  'A'                     2:15.42    2:14.48 DIST   
     1) Reagan Kearney 10               2) Veronica Zabiegala 10          
     3) Eva Kaszuba 10                  4) Gianna Mariucci 10             
                  34.94     1:10.67 (35.73)     1:42.40 (31.73)     2:14.48 (32.08)
  9 Lock Haven YMCA Loggerheads  'A'                  2:16.64    2:16.26 DIST   
     1) Julia Hartman 10                2) Gabriella Hosley 9             
     3) Elle Christensen 10             4) Lily McWilliams 10             
                  32.69     1:08.87 (36.18)     1:42.17 (33.30)     2:16.26 (34.09)
 10 Jersey Shore Winter YMCA Swim  'A'                2:24.15    2:20.10 DIST   
     1) Makenna Robbins 10              2) Breann Robinett 10             
     3) Kyla Becker 10                  4) Nora Furry 10                  
                  34.93     1:10.67 (35.74)     1:45.86 (35.19)     2:20.10 (34.24)
 11 Freeland YMCA  'A'                                2:19.17    2:22.00 DIST   
     1) Alexandra Geiger 10             2) Madison Geiger 10              
     3) Ashley Malaga 10                4) Lia Ochs 9                     
                  34.88     1:12.20 (37.32)     1:46.72 (34.52)     2:22.00 (35.28)
 12 Chambersburg Chargers-MA  'A'                     2:25.55    2:22.29 DIST   
     1) Luna Golden 9                   2) Kaitlyn Fang 9                 
     3) Audrey Keller 8                 4) Brooke Reichelderfer 10        
                  34.38     1:13.62 (39.24)     1:51.23 (37.61)     2:22.29 (31.06)
 13 Northern Dauphin County YMCA-MA  'A'              2:26.40    2:23.49 DIST   
     1) Mena Clark 9                    2) Lydia Engle 9                  
     3) Hailey Popp 10                  4) Sierra Rogers 9                
                  37.47     1:14.53 (37.06)     1:49.25 (34.72)     2:23.49 (34.24)
 14 Bloomsburg Area YMCA-MA  'A'                      2:24.38    2:25.51 DIST   
     1) Samantha Fagan 9                2) Rylee Bobrowsky 10             
     3) Zoe Czech 9                     4) Lucy Diehl 10                  
                  34.81     1:15.35 (40.54)     1:51.82 (36.47)     2:25.51 (33.69)
 
Event 424  Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        Meet: % 1:59.99   3/10/2013 Chambersburg Chargers                      
                         A Pong, N Shelly, C Gayman, R Shelly              
                2:28.99  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  2:28.99
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chambersburg Chargers-MA  'A'                     1:57.18    1:57.94%DIST   
     1) Cristian Pong 10                2) Ethan White 10                 
     3) Amir Tasker 10                  4) Alex Kaczmark 10               
                  28.39       59.78 (31.39)     1:30.14 (30.36)     1:57.94 (27.80)
  2 Lancaster Family YMCA Lightnin-MA  'A'            2:08.16    2:08.11 DIST   
     1) Henry Paterson 10               2) Josh Margevich 10              
     3) Felix Mikula 9                  4) Colin Trowbridge 10            
                  30.96     1:03.33 (32.37)     1:37.63 (34.30)     2:08.11 (30.48)
  3 Nazareth Easton YMCA Swim Team-MA  'A'            2:13.29    2:10.72 DIST   
     1) Joseph Ellis 9                  2) Austin Olexa 10                
     3) Adam Lapham 9                   4) Nick Berger 10                 
                  35.73     1:08.76 (33.03)     1:44.15 (35.39)     2:10.72 (26.57)
  4 Bloomsburg Area YMCA-MA  'A'                      2:09.17    2:11.12 DIST   
     1) Dylan Welsh 9                   2) Bryce Moore 9                  
     3) Casey Bennett 10                4) Grayson Reck 9                 
                  33.92     1:07.43 (33.51)     1:41.00 (33.57)     2:11.12 (30.12)
  5 Greater Susquehanna Valley Ymc-MA  'A'            2:15.52    2:12.47 DIST   
     1) Colin Shannon 9                 2) Erik Schinnerer 9              
     3) Clay Brininger 9                4) Malachi Moyer 10               
                  34.24     1:06.93 (32.69)     1:40.96 (34.03)     2:12.47 (31.51)
  6 Wsy Swimming-MA  'A'                              2:10.40    2:13.39 DIST   
     1) Grant Keefer 9                  2) Drew Koslowski 10              
     3) Cohen Murray 10                 4) Mitch Hearn 10                 
                  33.42     1:07.21 (33.79)     1:43.93 (36.72)     2:13.39 (29.46)
  7 East Lycoming Y Electric Eels  'A'                2:18.38    2:18.06 DIST   
     1) Jackson Albright 9              2) Eliott Deluca 10               
     3) Nick Delany 10                  4) Logan Diehl 10                 
                  32.50     1:11.88 (39.38)     1:45.88 (34.00)     2:18.06 (32.18)
  8 York YMCA Swimming-MA  'A'                        1:58.96    2:18.58 DIST   
     1) Tayvon Thomas 8                 2) AJ Romyn 10                    
     3) Max Ferroni 9                   4) Chase Reed 10                  
                  34.29     1:11.38 (37.09)     1:47.95 (36.57)     2:18.58 (30.63)
  9 Schuylkill YMCA-MA  'A'                           2:19.94    2:18.93 DIST   
     1) Stephen Minahan 9               2) Owen Mentzer 8                 
     3) Xavier Page 9                   4) Wesley Urban 10                
                  35.37     1:13.79 (38.42)     1:47.45 (33.66)     2:18.93 (31.48)
 10 Bethlehem YMCA Stars Swim Team-MA  'A'            2:18.80    2:19.14 DIST   
     1) John Cornish 10                 2) Adam Barlow 9                  
     3) Everett Collins 9               4) Christian Hackett 10           
                  34.26     1:09.74 (35.48)     1:47.86 (38.12)     2:19.14 (31.28)
 11 Waynesboro Area YMCA-MA  'A'                      2:28.53    2:23.29 DIST   
     1) Luke Halstead 8                 2) Eli Harsh 9                    
     3) Alex Philp 9                    4) Logan Detwiler 9               
                  35.83     1:11.85 (36.02)     1:49.69 (37.84)     2:23.29 (33.60)
 12 Greater Scranton YMCA-MA  'A'                     2:24.47    2:24.57 DIST   
     1) Owen Slish 10                   2) Braedy Donovan 9               
     3) Mason Sumski 9                  4) Royli Ayala 10                 
                  36.24     1:16.12 (39.88)     1:52.44 (36.32)     2:24.57 (32.13)
 13 Northern Dauphin County YMCA-MA  'A'              2:18.97    2:25.05 DIST   
     1) Lucas Popp 9                    2) Brayden McLenegan 10           
     3) Conrad Brown 9                  4) Ethan Roe 10                   
                  39.31     1:15.72 (36.41)     1:53.16 (37.44)     2:25.05 (31.89)
 14 Pocono Family YMCA-MA  'A'                        2:23.09    2:30.68        
     1) Sean Saffer 9                   2) Adam Wakuluk 10                
     3) Eryk Mackowski 10               4) Hayden DePete-McMahon 8        
                  39.52     1:15.17 (35.65)     1:55.49 (40.32)     2:30.68 (35.19)
 
Event 501  Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        Meet: % 1:57.61   3/12/2017 York YMCA Swimming, York Y                 
                         C Leydig, M Harnish, S Ulmer, C Kapp              
                2:25.99  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  2:25.99
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 York YMCA Swimming-MA  'A'                        1:55.06    1:55.98%DIST   
     1) Julia Havice 12                 2) Izzy Phifer 11                 
     3) McKenna Potteiger 12            4) Emily Way 12                   
                  28.44     1:03.34 (34.90)     1:31.57 (28.23)     1:55.98 (24.41)
  2 Northern Dauphin County YMCA-MA  'A'              2:08.91    2:03.52 DIST   
     1) Hannah Thrush 12                2) Aubrey Zoellner 12             
     3) Ashley Kieffer 12               4) Delaney Updegrave 11           
                  33.49     1:08.22 (34.73)     1:36.43 (28.21)     2:03.52 (27.09)
  3 Waynesboro Area YMCA-MA  'A'                      2:05.73    2:04.59 DIST   
     1) Kay Buhrman 12                  2) Belle Hess 12                  
     3) Eve Phillips 11                 4) Nicole Hasis 11                
                  33.82     1:10.11 (36.29)     1:36.99 (26.88)     2:04.59 (27.60)
  4 Greater Susquehanna Valley Ymc-MA  'A'            2:09.59    2:04.90 DIST   
     1) Alivia Shen 12                  2) Jillianne Donner 12            
     3) Lea McCormick 12                4) Emma Gerlinski 12              
                  31.77     1:07.55 (35.78)     1:38.23 (30.68)     2:04.90 (26.67)
  5 Chambersburg Chargers-MA  'A'                     2:09.82    2:05.37 DIST   
     1) McKenzie Wicks 12               2) Lauren Markle 11               
     3) Abby Caltrider 12               4) Hailey Fegan 12                
                  30.85     1:07.16 (36.31)     1:37.02 (29.86)     2:05.37 (28.35)
  6 Schuylkill YMCA-MA  'A'                           2:09.20    2:06.59 DIST   
     1) Paige Bensinger 12              2) Kenna Wonsock 12               
     3) Nicole Domermuth 11             4) Emily Welna 12                 
                  32.86     1:09.04 (36.18)     1:39.75 (30.71)     2:06.59 (26.84)
  7 State College Area YMCA Aquali-MA  'A'            2:10.70    2:09.41 DIST   
     1) Hannah Kifer 11                 2) Madison Watschke 11            
     3) Inhye Sung 12                   4) Kelly Brownstead 12            
                  34.49     1:10.56 (36.07)     1:40.91 (30.35)     2:09.41 (28.50)
  8 Bloomsburg Area YMCA-MA  'A'                      2:11.62    2:11.55 DIST   
     1) Brooke Fagan 12                 2) Leyna Beishline 11             
     3) Hannah Bartholomew 12           4) Victoria Bartholomew 12        
                  35.08     1:12.85 (37.77)     1:42.63 (29.78)     2:11.55 (28.92)
  9 Nazareth Easton YMCA Swim Team-MA  'A'            2:14.41    2:11.65 DIST   
     1) Kassie Ritter 12                2) Sovy Taylor 12                 
     3) Kyla Spengler 11                4) Madeline Durr 11               
                  32.94     1:11.50 (38.56)     1:41.82 (30.32)     2:11.65 (29.83)
 10 Lebanon YMCA Swimming-MA  'A'                     2:14.55    2:12.47 DIST   
     1) Alexis Binkley 12               2) Annika Doutrich 12             
     3) Carla Hidalgo 11                4) Ella Haugh 11                  
                  34.15     1:09.49 (35.34)     1:39.87 (30.38)     2:12.47 (32.60)
 11 TriValley YMCA-MA  'A'                            2:22.70    2:18.24 DIST   
     1) Emma Newton 12                  2) Alyse Gammons 11               
     3) Gabriella Purcell 12            4) Amanda Barnes 12               
                  36.40     1:15.64 (39.24)     1:47.97 (32.33)     2:18.24 (30.27)
 12 Bethlehem YMCA Stars Swim Team-MA  'A'            2:20.92    2:18.33 DIST   
     1) Mattie Baluta 12                2) Katie Bruno 11                 
     3) Skyler Yons 12                  4) Sarah Barlow 12                
                  39.11     1:16.98 (37.87)     1:49.28 (32.30)     2:18.33 (29.05)
 13 Jersey Shore Winter YMCA Swim  'A'                2:24.32    2:18.76 DIST   
     1) Caralyn Warner 12               2) Isobel Anderegg 12             
     3) Megan Robbins 12                4) Addie Dangle 11                
                  35.87     1:13.64 (37.77)     1:47.92 (34.28)     2:18.76 (30.84)
 14 Wilkes-Barre Family YMCA-MA  'A'                  2:18.37    2:20.92 DIST   
     1) Adrianna Villarosa 11           2) Dinah Lazinsky 12              
     3) Ava Betnar 11                   4) Chrissy Olsen 12               
                  35.49     1:15.35 (39.86)     1:50.06 (34.71)     2:20.92 (30.86)
 15 East Lycoming Y Electric Eels  'A'                2:24.79    2:22.60 DIST   
     1) Abigail Pietraski 11            2) Charley Greevy 12              
     3) Ruby Newcomer 12                4) Kendall Brouse 11              
                  37.03     1:15.89 (38.86)     1:47.87 (31.98)     2:22.60 (34.73)
 -- Freeland YMCA  'A'                                2:23.76         DQ        
     1) Jordyn MacCollum 12             2) Emilia Alcantara 11            
     3) Zoe Katona 11                   4) Jana Tarapchak 12              
                  35.73     1:14.61 (38.88)     1:46.42 (31.81)          DQ (32.28)
 
Event 502  Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        Meet: % 1:58.90   3/11/2018 Nazareth Easton YMCA Blue Fins, NEYS       
                         N Ritter, K Angelinas, J Drake, R Ellis           
                2:31.99  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  2:31.99
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 York YMCA Swimming-MA  'A'                        1:56.69    1:58.60%DIST   
     1) Jonah Rees 12                   2) Grant Schwalm 12               
     3) Christian Henry 12              4) Kaden Fatta 12                 
                  29.77     1:04.25 (34.48)     1:32.57 (28.32)     1:58.60 (26.03)
  2 Waynesboro Area YMCA-MA  'A'                      2:14.56    2:10.91 DIST   
     1) Gabe Blake 11                   2) Sean Detwiler 11               
     3) Aiden Hess 11                   4) JB Bonner 11                   
                  34.93     1:09.74 (34.81)     1:43.51 (33.77)     2:10.91 (27.40)
  3 Jersey Shore Winter YMCA Swim  'A'                2:16.71    2:10.99 DIST   
     1) Keller Griswold 12              2) Kaden Robinett 12              
     3) Abraham Passetti 12             4) Jason Love-Ritchey 11          
                  30.56     1:05.33 (34.77)     1:40.37 (35.04)     2:10.99 (30.62)
  4 Lebanon YMCA Swimming-MA  'A'                     2:14.80    2:12.90 DIST   
     1) Luke Campbell 12                2) Christian Newton 11            
     3) Dayton Dibiaso 12               4) Daniel Kline 12                
                  35.08     1:13.37 (38.29)     1:46.66 (33.29)     2:12.90 (26.24)
  5 Nazareth Easton YMCA Swim Team-MA  'A'            2:12.27    2:12.96 DIST   
     1) Sebastian Malaver 12            2) Leo Quaranta 12                
     3) Jack Fitzgerald 12              4) Rafael Fennell 12              
                  34.66     1:13.55 (38.89)     1:44.74 (31.19)     2:12.96 (28.22)
  6 Wsy Swimming-MA  'A'                              2:18.98    2:13.08 DIST   
     1) Ryan Shoen 12                   2) James Gaudion 12               
     3) Peter Gaudion 12                4) Jonathan Brettschneider 11     
                  34.56     1:10.49 (35.93)     1:42.94 (32.45)     2:13.08 (30.14)
  7 Pocono Family YMCA-MA  'A'                        2:15.85    2:14.34 DIST   
     1) John Dunham 12                  2) Kamil Soja 12                  
     3) Luke Nugent 12                  4) Ian Peterson 11                
                  37.64     1:12.99 (35.35)     1:45.48 (32.49)     2:14.34 (28.86)
  8 Hanover YMCA Stingrays-MA  'A'                    2:20.42    2:18.12 DIST   
     1) Sean Filipovits 11              2) James Raub 12                  
     3) Sam Raub 12                     4) Alex Stoner 11                 
                  31.46     1:12.11 (40.65)     1:46.76 (34.65)     2:18.12 (31.36)
  9 Greater Susquehanna Valley Ymc-MA  'A'            2:20.18    2:19.88 DIST   
     1) Nicholas Doss 11                2) Joey Best 12                   
     3) Benjamin Rogovin 11             4) Vir Gogoi 12                   
                  37.63     1:14.96 (37.33)     1:50.08 (35.12)     2:19.88 (29.80)
 10 Upper Perkiomen YMCA-MA  'A'                      2:24.31    2:21.40 DIST   
     1) Hunter Francisco 11             2) Kaiden Favre 12                
     3) Dylan Smith 11                  4) Evan Harter 11                 
                  34.39     1:16.53 (42.14)     1:51.17 (34.64)     2:21.40 (30.23)
 11 Bellefonte YMCA Stingrays  'A'                    2:21.33    2:21.88 DIST   
     1) Cedric Bagwell 11               2) Isaiah Johnson 11              
     3) Colten Woomer 12                4) Anthony Woomer 12              
                  38.46     1:13.61 (35.15)     1:50.05 (36.44)     2:21.88 (31.83)
 12 Schuylkill YMCA-MA  'A'                           2:27.72    2:26.92 DIST   
     1) Gavin Mentzer 11                2) Billy Davis 11                 
     3) Noah Bevan 11                   4) Turner Ryon 11                 
                  34.58     1:22.45 (47.87)     1:54.55 (32.10)     2:26.92 (32.37)
 13 Greater Scranton YMCA-MA  'A'                     2:31.90    2:32.78        
     1) Adrian Agnello 12               2) Jake Laboranti 11              
     3) Anthony Bonavoglia 11           4) Daniel Fisher 12               
                  39.60     1:24.93 (45.33)     2:01.49 (36.56)     2:32.78 (31.29)
 14 Freeland YMCA  'A'                                2:31.81    2:42.26        
     1) Ethan Fogarty 11                2) Jay Rosenstock 11              
     3) Landon Yakubowski 12            4) Luke Pecora 12                 
                  44.47     1:23.58 (39.11)     2:02.50 (38.92)     2:42.26 (39.76)
 
Event 503  Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: % 1:56.17   3/10/2013 Marget Shelly, CC-MA                       
                2:25.49  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  2:25.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McKenna Potteiger         12 York Y-MA            1:58.13    1:57.74 DIST   
                  27.72       57.54 (29.82)     1:27.49 (29.95)     1:57.74 (30.25)
  2 Emily Way                 12 York Y-MA            1:59.12    2:00.93 DIST   
                  27.62       58.26 (30.64)     1:30.03 (31.77)     2:00.93 (30.90)
  3 McKenzie Wicks            12 CC-MA                2:06.46    2:05.35 DIST   
                  28.30       59.89 (31.59)     1:33.00 (33.11)     2:05.35 (32.35)
  4 Annika Doutrich           12 LEBY-MA              2:09.97    2:05.96 DIST   
                  28.81       59.92 (31.11)     1:32.76 (32.84)     2:05.96 (33.20)
  5 Kara Woods                11 UPY-MA               2:14.89    2:09.77 DIST   
                  29.66     1:02.96 (33.30)     1:36.99 (34.03)     2:09.77 (32.78)
  6 Mary Kupsky               12 WBY-MA               2:10.64    2:09.82 DIST   
                  30.30     1:03.48 (33.18)     1:37.08 (33.60)     2:09.82 (32.74)
  7 Tiffany Folcomer          11 York Y-MA            2:09.22    2:11.32 DIST   
                  29.53     1:02.80 (33.27)     1:36.91 (34.11)     2:11.32 (34.41)
  8 Emily Welna               12 SKY-MA               2:13.23    2:11.98 DIST   
                  30.69     1:04.12 (33.43)     1:38.42 (34.30)     2:11.98 (33.56)
  9 Dolly Hritz               12 CYAA-ZZ              2:12.36    2:12.09 DIST   
                  29.17     1:02.24 (33.07)     1:37.14 (34.90)     2:12.09 (34.95)
 10 Samantha Linsey           12 WSY-MA               2:14.93    2:14.55 DIST   
                  30.97     1:05.01 (34.04)     1:39.99 (34.98)     2:14.55 (34.56)
 11 Delaney Updegrave         11 NDCY-MA              2:19.32    2:16.38 DIST   
                  32.57     1:08.33 (35.76)     1:44.48 (36.15)     2:16.38 (31.90)
 12 Victoria Bartholomew      12 BAY-MA               2:19.18    2:16.44 DIST   
                  31.69     1:06.67 (34.98)     1:42.61 (35.94)     2:16.44 (33.83)
 13 Abby Caltrider            12 CC-MA                2:15.90    2:16.71 DIST   
                  31.12     1:06.27 (35.15)     1:41.40 (35.13)     2:16.71 (35.31)
 13 Rebekkah Merinar          11 Lock Haven YMCA      2:22.49    2:16.71 DIST   
                  31.46     1:05.29 (33.83)     1:40.25 (34.96)     2:16.71 (36.46)
 15 Zoe Katona                11 HAZY                 2:18.83    2:16.77 DIST   
                  31.38     1:07.01 (35.63)     1:43.81 (36.80)     2:16.77 (32.96)
 16 Mya Beck                  12 WAY-MA               2:17.52    2:16.83 DIST   
                  31.02     1:05.78 (34.76)     1:42.15 (36.37)     2:16.83 (34.68)
 17 Maddie Bortner            12 York Y-MA            2:18.26    2:17.43 DIST   
                  31.76     1:06.32 (34.56)     1:42.43 (36.11)     2:17.43 (35.00)
 18 Grace Levy                11 SCAY-MA              2:22.78    2:17.75 DIST   
                  32.20     1:07.50 (35.30)     1:43.34 (35.84)     2:17.75 (34.41)
 19 Lexi Buchala              12 SKY-MA               2:19.94    2:17.95 DIST   
                  31.12     1:07.26 (36.14)     1:43.30 (36.04)     2:17.95 (34.65)
 20 Elsa Fellon               12 GSVY-MA              2:23.17    2:18.52 DIST   
                  30.47     1:04.94 (34.47)     1:41.73 (36.79)     2:18.52 (36.79)
 21 Alexis Binkley            12 LEBY-MA              2:23.71    2:27.17        
                  32.46     1:09.27 (36.81)     1:48.37 (39.10)     2:27.17 (38.80)
 
Event 504  Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: % 1:54.24    3/9/2014 Ryan Schreffler, SKY                       
                2:32.49  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  2:32.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Trevor Reichner           12 GSVY-MA              2:00.04    2:00.52 DIST   
                  27.48       58.40 (30.92)     1:30.66 (32.26)     2:00.52 (29.86)
  2 Jonah Rees                12 York Y-MA            2:00.91    2:01.08 DIST   
                  27.97       58.73 (30.76)     1:30.89 (32.16)     2:01.08 (30.19)
  3 Christian Henry           12 York Y-MA            2:06.03    2:03.64 DIST   
                  28.29       59.62 (31.33)     1:31.68 (32.06)     2:03.64 (31.96)
  4 Trevor Martin             12 SCAY-MA              2:11.68    2:11.39 DIST   
                  28.75     1:02.13 (33.38)     1:36.39 (34.26)     2:11.39 (35.00)
  5 Peter Gaudion             12 WSY-MA               2:12.53    2:12.67 DIST   
                  30.27     1:04.23 (33.96)     1:39.56 (35.33)     2:12.67 (33.11)
  6 Neilson Parrott           12 WAY-MA               2:11.13    2:12.70 DIST   
                  29.30     1:02.38 (33.08)     1:37.64 (35.26)     2:12.70 (35.06)
  7 William Ong               12 Pocono Piranhas-MA   2:20.50    2:17.92 DIST   
                  31.62     1:06.71 (35.09)     1:42.43 (35.72)     2:17.92 (35.49)
  8 Josh Gallagher            12 Neys Bluefins-MA     2:26.87    2:18.21 DIST   
                  29.83     1:03.58 (33.75)     1:41.18 (37.60)     2:18.21 (37.03)
  9 Madden Weaver             11 SCAY-MA              2:19.98    2:18.34 DIST   
                  31.85     1:07.41 (35.56)     1:43.55 (36.14)     2:18.34 (34.79)
 10 Issac Jeffers             12 UPY-MA               2:17.61    2:18.54 DIST   
                  31.10     1:06.32 (35.22)     1:42.88 (36.56)     2:18.54 (35.66)
 11 Isaiah Johnson            11 BEFY                 2:20.14    2:19.48 DIST   
                  31.93     1:06.84 (34.91)     1:42.97 (36.13)     2:19.48 (36.51)
 12 Christian Newton          11 LEBY-MA              2:19.95    2:20.16 DIST   
                  31.76     1:07.46 (35.70)     1:44.62 (37.16)     2:20.16 (35.54)
 13 Hunter Francisco          11 UPY-MA               2:26.86    2:20.19 DIST   
                  31.96     1:08.00 (36.04)     1:44.64 (36.64)     2:20.19 (35.55)
 14 JB Bonner                 11 WAY-MA               2:16.14    2:20.44 DIST   
                  30.68     1:06.10 (35.42)     1:44.07 (37.97)     2:20.44 (36.37)
 15 Joey Laguna               12 Neys Bluefins-MA     2:28.96    2:22.20 DIST   
                  33.38     1:10.81 (37.43)     1:46.45 (35.64)     2:22.20 (35.75)
 16 James Raub                12 HAY-MA               2:22.00    2:23.91 DIST   
                  32.88     1:09.56 (36.68)     1:47.38 (37.82)     2:23.91 (36.53)
 17 Trevor Olson              11 LANY-MA              2:20.74    2:26.10 DIST   
                  32.84     1:11.38 (38.54)     1:48.76 (37.38)     2:26.10 (37.34)
 18 Landon Yakubowski         12 HAZY                 2:28.31    2:29.19 DIST   
                  34.97     1:13.28 (38.31)     1:52.06 (38.78)     2:29.19 (37.13)
 19 Anthony Woomer            12 BEFY                 2:27.51    2:30.29 DIST   
                  34.37     1:12.54 (38.17)     1:50.96 (38.42)     2:30.29 (39.33)
 20 Alex Stoner               11 HAY-MA               2:32.16    2:31.00 DIST   
                  34.86     1:13.30 (38.44)     1:52.68 (39.38)     2:31.00 (38.32)
 
Event 505  Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: % 25.15   3/10/2013 Hanna Everhart, BAY                          
                30.99  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  30.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Emily Way                 12 York Y-MA              24.40      24.84%DIST   
  2 Lydia Gonzales            11 WBY-MA                 25.57      25.57 DIST   
  3 Eve Phillips              11 WAY-MA                 25.94      25.70 DIST   
  4 Tenra Adams               12 LANY-MA                27.16      26.87 DIST   
  5 Victoria Kuteras          11 Pocono Piranhas-MA     28.35      27.32 DIST   
  6 Gabrielle Jones           12 UPY-MA                 27.30      27.39 DIST   
  7 Adalie Pringle            11 BEFY                   27.96      27.44 DIST   
  8 Dolly Hritz               12 CYAA-ZZ                27.66      27.75 DIST   
  9 Emma Gerlinski            12 GSVY-MA                27.21      27.88 DIST   
 10 McKenna Paul              12 CYAA-ZZ                28.43      27.98 DIST   
 11 Kelly Brownstead          12 SCAY-MA                27.44      28.23 DIST   
 12 Evanna Bishop             11 CYAA-ZZ                29.42      28.45 DIST   
 13 Delaney Updegrave         11 NDCY-MA                28.47      28.47 DIST   
 14 Xiomara Del Rosario       11 CC-MA                  29.00      28.91 DIST   
 15 Mya Beck                  12 WAY-MA                 28.75      28.97 DIST   
 16 Emma Newton               12 TriValley-MA           29.42      29.06 DIST   
 16 Emma Hildebrand           12 SCAY-MA                29.55      29.06 DIST   
 18 Adrianna Villarosa        11 WBY-MA                 29.18      29.17 DIST   
 19 Hailey Fegan              12 CC-MA                  28.95      29.46 DIST   
 19 Madelyn Shifler           12 CC-MA                  30.26      29.46 DIST   
 21 Caralyn Warner            12 JS Winter YMCA         29.80      29.49 DIST   
 22 Sophie Harberson          12 LANY-MA                29.43      29.53 DIST   
 23 Kay Buhrman               12 WAY-MA                 29.01      29.60 DIST   
 23 Sovy Taylor               12 Neys Bluefins-MA       28.96      29.60 DIST   
 25 Elsa Fellon               12 GSVY-MA                29.55      29.61 DIST   
 26 Brynn Greenwood           12 CC-MA                  30.80      29.66 DIST   
 27 Maddie Bortner            12 York Y-MA              29.23      29.71 DIST   
 28 Victoria Kile             12 HAY-MA                 30.41      29.72 DIST   
 29 Tristen Thomas            11 York Y-MA              29.79      29.93 DIST   
 30 Jordan Miller             12 WAY-MA                 30.80      29.96 DIST   
 31 Chesley Harsh             11 WAY-MA                 30.30      30.01 DIST   
 32 Sarah Barlow              12 Stars-MA               30.85      30.02 DIST   
 33 Aubrey Yaroschak          12 UPY-MA                 30.61      30.18 DIST   
 34 Sarah Giesselbach         11 York Y-MA              30.33      30.22 DIST   
 35 Ava Savage                12 NDCY-MA                29.69      30.53 DIST   
 36 Adrianna Howell           12 BAY-MA                 30.62      30.63 DIST   
 37 Matilda Klinetob          12 UPY-MA                 30.64      30.70 DIST   
 38 Lydia Williams            11 York Y-MA              30.18      30.84 DIST   
 39 Saylor Milhomme           12 SCAY-MA                30.30      30.87 DIST   
 40 Skyler Yons               12 Stars-MA               29.30      30.94 DIST   
 41 Esme Yates                11 HAY-MA                 30.50      31.03        
 42 Gianna Scarcella          11 SKY-MA                 30.46      31.04        
 43 Kirra Roe                 12 NDCY-MA                30.94      31.15        
 44 Maria Painter             12 GSVY-MA                29.49      31.26        
 45 Chrissy Olsen             12 WBY-MA                 30.87      31.57        
 46 Anna Kirby                11 Pocono Piranhas-MA     30.98      32.14        
 
Event 506  Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: % 23.56    3/9/2014 Logan Skiles, WSY  -MA                       
                31.99  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  31.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mason Ordonez             12 GSVY-MA                26.07      25.84 DIST   
  2 Andrew Kelly              12 UPY-MA                 27.69      26.26 DIST   
  3 Keller Griswold           12 JS Winter YMCA         27.41      26.75 DIST   
  4 Daniel Kline              12 LEBY-MA                26.69      26.76 DIST   
  5 Sean Filipovits           11 HAY-MA                 27.47      26.89 DIST   
  6 Liam Quigley              12 SCAY-MA                28.65      27.61 DIST   
  7 Donovan Oliver            12 Pocono Piranhas-MA     29.08      27.68 DIST   
  8 Kaden Robinett            12 JS Winter YMCA         28.19      27.70 DIST   
  9 Ivan Vitko                12 LANY-MA                28.10      28.10 DIST   
 10 Rafael Fennell            12 Neys Bluefins-MA       28.82      28.59 DIST   
 11 Jake Brunetti             11 Neys Bluefins-MA       28.51      28.70 DIST   
 12 Luke Campbell             12 LEBY-MA                28.83      28.89 DIST   
 13 Parker Elliott            12 UPY-MA                 30.21      29.52 DIST   
 14 Ian Peterson              11 Pocono Piranhas-MA     29.35      29.73 DIST   
 15 Michael O'Leary           12 York Y-MA              30.11      30.19 DIST   
 16 Nate Easteadt             12 CYAA-ZZ                30.49      30.23 DIST   
 16 Ryan Shoen                12 WSY-MA                 30.67      30.23 DIST   
 18 Alex Farley               12 East Lyco Eels         31.13      30.37 DIST   
 19 Luke Nugent               12 Pocono Piranhas-MA     30.61      30.47 DIST   
 20 Benjamin Rogovin          11 GSVY-MA                30.28      30.53 DIST   
 21 Andre Negron              11 Stars-MA               31.14      30.59 DIST   
 22 Edward Tadajweski         11 LEBY-MA                31.36      30.79 DIST   
 23 Logan Shriver             12 TriValley-MA           29.83      30.81 DIST   
 24 Vir Gogoi                 12 GSVY-MA                31.59      31.20 DIST   
 25 Adam Bell                 12 SCAY-MA                30.81      31.26 DIST   
 26 Jonathan Brettschneider   11 WSY-MA                 31.16      31.59 DIST   
 27 Kareem Oliver             11 Pocono Piranhas-MA     31.14      31.61 DIST   
 28 Jason Love-Ritchey        11 JS Winter YMCA         31.51      32.13        
 29 John Dunham               12 Pocono Piranhas-MA     29.72      32.26        
 30 Charles Rumble            11 TriValley-MA           31.87      32.27        
 31 William Savner            12 WBY-MA                 31.74      32.33        
 32 Goga Gogilashvili         11 Pocono Piranhas-MA     31.13      32.82        
 33 Andrew Gates              11 LANY-MA                31.32      32.86        
 34 Adrian Agnello            12 GSY-MA                 31.89      33.05        
 -- Dylan Smith               11 UPY-MA                 31.25         DQ        
 
Event 507  Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        Meet: % 28.98   3/12/2017 Camryn Leydig, York Y                        
                36.49  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  36.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Julia Havice              12 York Y-MA              28.44      28.58%DIST   
  2 Kate Rarrick              12 BEFY                   30.79      30.44 DIST   
  3 Tenra Adams               12 LANY-MA                31.11      30.53 DIST   
  4 Ashley Kieffer            12 NDCY-MA                30.07      30.70 DIST   
  5 Marina Gasgonia           11 Pocono Piranhas-MA     31.56      31.21 DIST   
  6 Carla Hidalgo             11 LEBY-MA                31.82      31.27 DIST   
  7 McKenna Paul              12 CYAA-ZZ                32.08      31.69 DIST   
  8 Adalie Pringle            11 BEFY                   32.45      31.72 DIST   
  9 Abby Caltrider            12 CC-MA                  32.18      31.85 DIST   
 10 Gabrielle Jones           12 UPY-MA                 31.44      32.02 DIST   
 11 Nicole Hasis              11 WAY-MA                 33.04      32.53 DIST   
 12 Hannah Thrush             12 NDCY-MA                33.88      33.38 DIST   
 13 Kyla Spengler             11 Neys Bluefins-MA       34.37      33.83 DIST   
 14 Kendall Stringe           12 LANY-MA                33.81      34.37 DIST   
 15 Caralyn Warner            12 JS Winter YMCA         33.96      34.50 DIST   
 16 Xiomara Del Rosario       11 CC-MA                  33.38      34.80 DIST   
 17 Aivleen Walsh             11 York Y-MA              34.49      34.92 DIST   
 17 Sarah Giesselbach         11 York Y-MA              35.46      34.92 DIST   
 19 Alyssa Tucker             12 CYAA-ZZ                36.46      34.95 DIST   
 20 Kaylee Sengler            12 SKY-MA                 35.33      35.02 DIST   
 21 Rene Halas                12 Pocono Piranhas-MA     35.96      35.12 DIST   
 21 Victoria Kile             12 HAY-MA                 36.30      35.12 DIST   
 23 Brooke Fagan              12 BAY-MA                 34.61      35.39 DIST   
 24 Ava Betnar                11 WBY-MA                 35.83      35.73 DIST   
 25 Kirra Roe                 12 NDCY-MA                35.95      35.84 DIST   
 26 Lydia Williams            11 York Y-MA              36.17      35.94 DIST   
 27 Ditta Kowalik             12 SCAY-MA                35.62      35.97 DIST   
 28 Aubrey Yaroschak          12 UPY-MA                 36.17      36.09 DIST   
 29 MacKenzie Lavas           12 SKY-MA                 35.51      36.18 DIST   
 30 Megan Robbins             12 JS Winter YMCA         36.12      36.25 DIST   
 31 Jordyn MacCollum          12 HAZY                   36.30      36.29 DIST   
 32 Emma Newton               12 TriValley-MA           36.18      36.60        
 33 Hailey Fegan              12 CC-MA                  35.19      36.77        
 34 Abigail Pietraski         11 East Lyco Eels         36.41      36.98        
 35 Adrianna Villarosa        11 WBY-MA                 35.05      37.41        
 36 Danica Hammonds           12 Pocono Piranhas-MA     35.86      37.52        
 37 Saylor Milhomme           12 SCAY-MA                36.33      38.80        
 
Event 508  Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        Meet: % 28.03    3/9/2014 Alex Sun, York Y                             
                38.49  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  38.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 James Gaudion             12 WSY-MA                 30.27      30.92 DIST   
  2 Nolan McCloskey           11 UPY-MA                 33.55      31.59 DIST   
  3 Sean Filipovits           11 HAY-MA                 31.09      31.85 DIST   
  4 Josh Meyers               12 LANY-MA                32.62      32.24 DIST   
  5 Daniel Kline              12 LEBY-MA                31.74      32.40 DIST   
  6 Neilson Parrott           12 WAY-MA                 30.73      32.62 DIST   
  7 Trevor Knarr              12 York Y-MA              33.82      33.13 DIST   
  8 Stevy Miller              12 York Y-MA              32.81      33.29 DIST   
  9 Jake Brunetti             11 Neys Bluefins-MA       34.48      33.54 DIST   
 10 Gavin Mentzer             11 SKY-MA                 33.35      33.60 DIST   
 11 Sebastian Malaver         12 Neys Bluefins-MA       34.70      34.14 DIST   
 12 Luke Campbell             12 LEBY-MA                33.28      34.36 DIST   
 13 Hunter Francisco          11 UPY-MA                 34.60      34.39 DIST   
 14 David Gabrielle           11 Stars-MA               34.88      34.53 DIST   
 15 Dalen King                11 York Y-MA              34.34      34.77 DIST   
 16 Ryan Shoen                12 WSY-MA                 35.40      34.83 DIST   
 17 Gabe Blake                11 WAY-MA                 35.81      35.58 DIST   
 18 William Ong               12 Pocono Piranhas-MA     34.81      35.69 DIST   
 19 Alex Stoner               11 HAY-MA                 36.80      35.74 DIST   
 20 Joshua Seitz              11 York Y-MA              36.60      35.80 DIST   
 21 Philip Calder             12 York Y-MA              36.77      35.84 DIST   
 22 John Dunham               12 Pocono Piranhas-MA     36.45      36.02 DIST   
 23 Goga Gogilashvili         11 Pocono Piranhas-MA     36.24      36.04 DIST   
 24 Kareem Oliver             11 Pocono Piranhas-MA     37.04      36.30 DIST   
 25 Justin Diehl              11 TriValley-MA           35.72      36.50 DIST   
 26 William Savner            12 WBY-MA                 36.39      36.56 DIST   
 27 Edward Tadajweski         11 LEBY-MA                36.87      36.57 DIST   
 28 Dylan Smith               11 UPY-MA                 36.95      36.70 DIST   
 29 Dayton Dibiaso            12 LEBY-MA                36.67      37.00 DIST   
 30 Rafael Fennell            12 Neys Bluefins-MA       37.56      37.03 DIST   
 31 Evan Harter               11 UPY-MA                 36.49      37.20 DIST   
 32 Vir Gogoi                 12 GSVY-MA                36.84      37.42 DIST   
 33 Parker Elliott            12 UPY-MA                 35.72      37.71 DIST   
 34 Adam Bell                 12 SCAY-MA                37.34      37.72 DIST   
 35 Jacob Montgomery          12 York Y-MA              36.99      37.94 DIST   
 36 Kaiden Favre              12 UPY-MA                 37.80      38.28 DIST   
 37 Addison Confer            11 East Lyco Eels         37.98      38.46 DIST   
 38 Cedric Bagwell            11 BEFY                   38.25      38.56        
 39 Owen Wunder               12 Lock Haven YMCA        37.52      38.58        
 40 Jonathan Brettschneider   11 WSY-MA                 37.88      38.67        
 41 Colin Young               12 WAY-MA                 37.57      39.21        
 42 Nate Easteadt             12 CYAA-ZZ                38.27      39.27        
 43 Nicholas Doss             11 GSVY-MA                37.46      40.63        
 
Event 509  Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Meet: % 31.53   3/11/2018 Kari Powell, CC   -MA                        
                39.99  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  39.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McKenna Potteiger         12 York Y-MA              33.48      33.42 DIST   
  2 Izzy Phifer               11 York Y-MA              35.07      34.37 DIST   
  3 Paige Bensinger           12 SKY-MA                 36.32      34.39 DIST   
  4 Ashley Kieffer            12 NDCY-MA                34.76      34.89 DIST   
  5 Katie Chang               11 WSY-MA                 36.08      34.95 DIST   
  6 Aubrey Zoellner           12 NDCY-MA                36.94      36.00 DIST   
  7 Jillianne Donner          12 GSVY-MA                38.35      36.33 DIST   
  8 Hannah Kifer              11 SCAY-MA                36.33      36.48 DIST   
  9 Kenna Wonsock             12 SKY-MA                 36.56      36.57 DIST   
 10 Belle Hess                12 WAY-MA                 36.49      36.90 DIST   
 11 Sophie Harberson          12 LANY-MA                37.03      37.60 DIST   
 12 Tristen Thomas            11 York Y-MA              37.24      37.65 DIST   
 13 Lauren Markle             11 CC-MA                  37.87      37.73 DIST   
 13 Morgan Keefer             11 WSY-MA                 38.82      37.73 DIST   
 15 Rylee Maggio              11 WSY-MA                 37.79      37.90 DIST   
 16 Colby Cox                 12 CYAA-ZZ                39.69      37.98 DIST   
 17 Katie Bruno               11 Stars-MA               39.50      38.14 DIST   
 18 Madelyn Shifler           12 CC-MA                  39.91      38.43 DIST   
 19 Chesley Harsh             11 WAY-MA                 39.43      38.70 DIST   
 20 Dinah Lazinsky            12 WBY-MA                 37.21      38.81 DIST   
 21 Kathryn Fives             12 York Y-MA              38.64      38.83 DIST   
 22 Rene Halas                12 Pocono Piranhas-MA     39.21      38.98 DIST   
 23 Maria Klena               11 BEFY                   38.55      39.40 DIST   
 24 Leyna Beishline           11 BAY-MA                 38.40      39.45 DIST   
 25 Kelly Brownstead          12 SCAY-MA                39.44      39.46 DIST   
 26 Bianca Lo                 12 WBY-MA                 39.22      39.69 DIST   
 27 Maura Swab                11 BAY-MA                 39.93      39.89 DIST   
 28 Charley Greevy            12 East Lyco Eels         39.21      40.38        
 29 Chrissy Olsen             12 WBY-MA                 39.90      40.54        
 30 Alyse Gammons             11 TriValley-MA           39.99      40.55        
 
Event 510  Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Meet: % 29.99   3/12/2017 Logan Smith, FSC-LEBY                        
                42.99  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  42.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Malcolm Collins           12 Stars-MA               34.95      31.43 DIST   
  2 Carter Mui                12 Pocono Piranhas-MA     33.35      33.30 DIST   
  3 Jonathan Hughes           11 Lock Haven YMCA        35.24      33.54 DIST   
  4 Trevor Reichner           12 GSVY-MA                33.80      33.87 DIST   
  5 Donovan Oliver            12 Pocono Piranhas-MA     36.89      34.57 DIST   
  6 Grant Schwalm             12 York Y-MA              35.69      35.57 DIST   
  7 Isaiah Johnson            11 BEFY                   35.77      35.68 DIST   
  8 Daniel Kline              12 LEBY-MA                36.81      37.10 DIST   
  9 Kamil Soja                12 Pocono Piranhas-MA     38.65      37.60 DIST   
 10 Josh Gallagher            12 Neys Bluefins-MA       37.75      37.91 DIST   
 11 Ivan Vitko                12 LANY-MA                37.22      38.03 DIST   
 12 Andre Negron              11 Stars-MA               38.91      38.20 DIST   
 13 Joey Best                 12 GSVY-MA                38.23      38.26 DIST   
 14 Luke Nugent               12 Pocono Piranhas-MA     39.81      38.30 DIST   
 15 Trevor Knarr              12 York Y-MA              38.13      38.55 DIST   
 16 Todd Siekman              12 SCAY-MA                37.77      38.64 DIST   
 17 Josh Meyers               12 LANY-MA                38.52      39.00 DIST   
 18 Issac Jeffers             12 UPY-MA                 39.27      39.06 DIST   
 19 Leo Quaranta              12 Neys Bluefins-MA       36.60      39.14 DIST   
 20 Aiden Hess                11 WAY-MA                 41.08      39.87 DIST   
 21 Logan Detwiler            11 TriValley-MA           42.00      40.56 DIST   
 22 Sam Raub                  12 HAY-MA                 40.11      40.89 DIST   
 23 Guy Detwiler              12 WAY-MA                 40.44      41.20 DIST   
 24 Max Mikula                12 LANY-MA                41.00      41.26 DIST   
 25 James Raub                12 HAY-MA                 39.56      41.36 DIST   
 26 Adrian Agnello            12 GSY-MA                 42.44      41.44 DIST   
 27 Carson Dibiaso            11 LEBY-MA                40.93      42.48 DIST   
 28 Abraham Passetti          12 JS Winter YMCA         42.73      42.55 DIST   
 29 Ethan Marshall            12 HAY-MA                 42.08      42.73 DIST   
 30 Ant Quaranta              11 Neys Bluefins-MA       41.38      43.97        
 31 Charles Rumble            11 TriValley-MA           42.09      44.17        
 
Event 511  Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        Meet: % 1:00.71   3/10/2013 Marget Shelly, CC-MA                       
                1:19.99  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  1:19.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Julia Havice              12 York Y-MA            1:00.00      58.94%DIST   
                  27.87       58.94 (31.07)                                        
  2 Lydia Gonzales            11 WBY-MA               1:01.91    1:01.35 DIST   
                  28.51     1:01.35 (32.84)                                        
  3 Eve Phillips              11 WAY-MA               1:01.60    1:01.45 DIST   
                  28.72     1:01.45 (32.73)                                        
  4 Alyssa Kelly              12 Pocono Piranhas-MA   1:04.23    1:01.91 DIST   
                  28.80     1:01.91 (33.11)                                        
  5 Kara Woods                11 UPY-MA               1:07.76    1:05.47 DIST   
                  30.76     1:05.47 (34.71)                                        
  6 Annika Doutrich           12 LEBY-MA              1:07.85    1:05.77 DIST   
                  29.94     1:05.77 (35.83)                                        
  7 Carla Hidalgo             11 LEBY-MA              1:05.27    1:05.82 DIST   
                  31.19     1:05.82 (34.63)                                        
  8 Hannah Bartholomew        12 BAY-MA               1:11.02    1:08.90 DIST   
                  33.16     1:08.90 (35.74)                                        
  9 Isabella Navarro          12 York Y-MA            1:07.64    1:10.02 DIST   
                  32.39     1:10.02 (37.63)                                        
 10 Inhye Sung                12 SCAY-MA              1:11.13    1:10.15 DIST   
                  33.04     1:10.15 (37.11)                                        
 11 Rebekkah Merinar          11 Lock Haven YMCA      1:13.71    1:12.12 DIST   
                  33.92     1:12.12 (38.20)                                        
 12 Nicole Domermuth          11 SKY-MA               1:13.53    1:12.83 DIST   
                  33.07     1:12.83 (39.76)                                        
 13 Ruby Newcomer             12 East Lyco Eels       1:17.62    1:14.95 DIST   
                  35.91     1:14.95 (39.04)                                        
 14 Kassie Ritter             12 Neys Bluefins-MA     1:13.32    1:15.06 DIST   
                  34.40     1:15.06 (40.66)                                        
 15 Isobel Anderegg           12 JS Winter YMCA       1:17.55    1:15.81 DIST   
                  32.93     1:15.81 (42.88)                                        
 -- Chloe Moore               11 York Y-MA            1:15.21         DQ        
                  33.78          DQ (39.07)                                        
 
Event 512  Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        Meet: % 59.66   3/12/2017 Travis Stanitis, UN-MA                       
              1:18.99  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  1:18.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Christian Henry           12 York Y-MA            1:03.94    1:03.19 DIST   
                  29.55     1:03.19 (33.64)                                        
  2 Kaden Fatta               12 York Y-MA            1:04.68    1:04.30 DIST   
                  29.91     1:04.30 (34.39)                                        
  3 Michael O'Leary           12 York Y-MA            1:10.34    1:09.57 DIST   
                  32.59     1:09.57 (36.98)                                        
  4 Jack Fitzgerald           12 Neys Bluefins-MA     1:15.68    1:10.89 DIST   
                  33.49     1:10.89 (37.40)                                        
  5 Todd Siekman              12 SCAY-MA              1:14.89    1:12.86 DIST   
                  34.63     1:12.86 (38.23)                                        
  6 Joey Laguna               12 Neys Bluefins-MA     1:12.73    1:12.99 DIST   
                  33.91     1:12.99 (39.08)                                        
  7 Kaden Robinett            12 JS Winter YMCA       1:14.18    1:13.93 DIST   
                  32.41     1:13.93 (41.52)                                        
  8 Madden Weaver             11 SCAY-MA              1:16.18    1:16.11 DIST   
                  35.40     1:16.11 (40.71)                                        
  9 Colten Woomer             12 BEFY                 1:16.28    1:17.73 DIST   
                  37.02     1:17.73 (40.71)                                        
 10 Kaiden Favre              12 UPY-MA               1:18.53    1:20.06        
                  36.13     1:20.06 (43.93)                                        
 
Event 513  Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: % 53.30   3/10/2013 Marget Shelly, CC-MA                         
              1:07.49  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  1:07.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Emily Way                 12 York Y-MA              54.21      54.01 DIST   
                  26.08       54.01 (27.93)                                        
  2 Kara Woods                11 UPY-MA               1:00.07      59.06 DIST   
                  28.41       59.06 (30.65)                                        
  3 Annika Doutrich           12 LEBY-MA                59.13      59.16 DIST   
                  28.61       59.16 (30.55)                                        
  4 Emily Welna               12 SKY-MA                 59.59      59.48 DIST   
                  28.56       59.48 (30.92)                                        
  5 Victoria Kuteras          11 Pocono Piranhas-MA   1:02.50    1:00.04 DIST   
                  28.70     1:00.04 (31.34)                                        
  6 Tiffany Folcomer          11 York Y-MA            1:00.48    1:00.32 DIST   
                  28.80     1:00.32 (31.52)                                        
  7 Emma Gerlinski            12 GSVY-MA              1:00.84    1:00.39 DIST   
                  28.58     1:00.39 (31.81)                                        
  8 Katie Chang               11 WSY-MA               1:01.00    1:00.69 DIST   
                  28.72     1:00.69 (31.97)                                        
  9 Lea McCormick             12 GSVY-MA              1:01.45    1:00.95 DIST   
                  29.35     1:00.95 (31.60)                                        
 10 Samantha Linsey           12 WSY-MA               1:02.17    1:01.20 DIST   
                  29.61     1:01.20 (31.59)                                        
 11 Dolly Hritz               12 CYAA-ZZ              1:01.51    1:01.36 DIST   
                  29.35     1:01.36 (32.01)                                        
 12 Gabriella Purcell         12 TriValley-MA         1:02.65    1:01.85 DIST   
                  30.43     1:01.85 (31.42)                                        
 13 Madison Watschke          11 SCAY-MA              1:02.82    1:02.03 DIST   
                  29.38     1:02.03 (32.65)                                        
 14 Isabella Navarro          12 York Y-MA            1:01.88    1:02.55 DIST   
                  30.68     1:02.55 (31.87)                                        
 15 Mya Beck                  12 WAY-MA               1:02.62    1:02.67 DIST   
                  30.27     1:02.67 (32.40)                                        
 16 Delaney Updegrave         11 NDCY-MA              1:02.46    1:03.02 DIST   
                  30.64     1:03.02 (32.38)                                        
 17 Victoria Bartholomew      12 BAY-MA               1:03.81    1:03.78 DIST   
                  30.93     1:03.78 (32.85)                                        
 18 Zoe Katona                11 HAZY                 1:06.93    1:03.80 DIST   
                  30.35     1:03.80 (33.45)                                        
 19 Evanna Bishop             11 CYAA-ZZ              1:05.10    1:04.08 DIST   
                  30.69     1:04.08 (33.39)                                        
 20 Maddie Bortner            12 York Y-MA            1:03.46    1:04.10 DIST   
                  31.01     1:04.10 (33.09)                                        
 21 Elsa Fellon               12 GSVY-MA              1:05.22    1:04.13 DIST   
                  30.70     1:04.13 (33.43)                                        
 22 Lexi Buchala              12 SKY-MA               1:04.35    1:04.47 DIST   
                  31.07     1:04.47 (33.40)                                        
 23 Isobel Anderegg           12 JS Winter YMCA       1:03.97    1:04.83 DIST   
                  31.16     1:04.83 (33.67)                                        
 24 Hailey Fegan              12 CC-MA                1:04.94    1:04.94 DIST   
                  30.72     1:04.94 (34.22)                                        
 25 Ditta Kowalik             12 SCAY-MA              1:05.41    1:04.97 DIST   
                  31.77     1:04.97 (33.20)                                        
 26 Emma Hildebrand           12 SCAY-MA              1:07.38    1:05.55 DIST   
                  30.50     1:05.55 (35.05)                                        
 26 Madelyn Shifler           12 CC-MA                1:06.50    1:05.55 DIST   
                  31.46     1:05.55 (34.09)                                        
 28 Ruby Newcomer             12 East Lyco Eels       1:05.85    1:05.58 DIST   
                  32.65     1:05.58 (32.93)                                        
 29 Morgan Keefer             11 WSY-MA               1:05.08    1:05.93 DIST   
                  31.47     1:05.93 (34.46)                                        
 30 Xiomara Del Rosario       11 CC-MA                1:06.47    1:06.32 DIST   
                  31.53     1:06.32 (34.79)                                        
 31 Grace Levy                11 SCAY-MA              1:05.45    1:06.61 DIST   
                  32.77     1:06.61 (33.84)                                        
 32 Lauren Markle             11 CC-MA                1:06.85    1:06.68 DIST   
                  32.20     1:06.68 (34.48)                                        
 33 Bianca Lo                 12 WBY-MA               1:07.14    1:06.73 DIST   
                  31.89     1:06.73 (34.84)                                        
 34 Emilia Alcantara          11 HAZY                 1:06.38    1:07.42 DIST   
                  31.87     1:07.42 (35.55)                                        
 35 Caralyn Warner            12 JS Winter YMCA       1:06.15    1:07.92        
                  31.80     1:07.92 (36.12)                                        
 36 Aubrey Yaroschak          12 UPY-MA               1:07.14    1:08.05        
                  32.31     1:08.05 (35.74)                                        
 37 Jordyn MacCollum          12 HAZY                 1:07.35    1:08.56        
                  32.80     1:08.56 (35.76)                                        
 38 Saylor Milhomme           12 SCAY-MA              1:07.15    1:09.08        
                  32.96     1:09.08 (36.12)                                        
 39 Gianna Scarcella          11 SKY-MA               1:06.51    1:09.38        
                  33.23     1:09.38 (36.15)                                        
 40 Ava Savage                12 NDCY-MA              1:06.98    1:09.87        
                  34.62     1:09.87 (35.25)                                        
 
Event 514  Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        Meet: % 51.31    3/9/2014 Ryan Schreffler, SKY                         
              1:10.49  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  1:10.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Trevor Reichner           12 GSVY-MA                56.61      56.20 DIST   
                  27.64       56.20 (28.56)                                        
  2 Mason Ordonez             12 GSVY-MA                56.81      56.60 DIST   
                  27.40       56.60 (29.20)                                        
  3 Andrew Kelly              12 UPY-MA               1:00.88      57.81 DIST   
                  27.51       57.81 (30.30)                                        
  4 Keller Griswold           12 JS Winter YMCA         59.63      58.72 DIST   
                  28.40       58.72 (30.32)                                        
  5 Trevor Martin             12 SCAY-MA                59.04      58.94 DIST   
                  28.50       58.94 (30.44)                                        
  6 James Gaudion             12 WSY-MA                 57.40      59.13 DIST   
                  27.96       59.13 (31.17)                                        
  7 Sean Filipovits           11 HAY-MA                 59.25      59.35 DIST   
                  28.05       59.35 (31.30)                                        
  8 Ivan Vitko                12 LANY-MA              1:01.54    1:03.16 DIST   
                  30.53     1:03.16 (32.63)                                        
  9 JB Bonner                 11 WAY-MA               1:01.73    1:03.38 DIST   
                  30.72     1:03.38 (32.66)                                        
 10 Liam Quigley              12 SCAY-MA              1:05.76    1:04.24 DIST   
                  30.46     1:04.24 (33.78)                                        
 11 Noah Bevan                11 SKY-MA               1:09.78    1:05.33 DIST   
                  30.35     1:05.33 (34.98)                                        
 12 Kamil Soja                12 Pocono Piranhas-MA   1:05.72    1:05.79 DIST   
                  31.17     1:05.79 (34.62)                                        
 13 Guy Detwiler              12 WAY-MA               1:07.55    1:06.30 DIST   
                  31.80     1:06.30 (34.50)                                        
 14 James Raub                12 HAY-MA               1:06.87    1:06.56 DIST   
                  32.01     1:06.56 (34.55)                                        
 15 David Gabrielle           11 Stars-MA             1:10.14    1:07.05 DIST   
                  31.37     1:07.05 (35.68)                                        
 16 Rafael Fennell            12 Neys Bluefins-MA     1:09.97    1:07.86 DIST   
 17 Trevor Olson              11 LANY-MA              1:05.67    1:07.97 DIST   
                  32.47     1:07.97 (35.50)                                        
 18 Joey Best                 12 GSVY-MA              1:06.84    1:08.03 DIST   
                  32.41     1:08.03 (35.62)                                        
 19 Gabe Blake                11 WAY-MA               1:08.72    1:08.33 DIST   
                  32.85     1:08.33 (35.48)                                        
 20 Jonathan Brettschneider   11 WSY-MA               1:08.87    1:08.69 DIST   
                  32.61     1:08.69 (36.08)                                        
 21 Ian Peterson              11 Pocono Piranhas-MA   1:09.77    1:08.90 DIST   
                  31.73     1:08.90 (37.17)                                        
 22 Evan Harter               11 UPY-MA               1:08.41    1:09.17 DIST   
                  33.26     1:09.17 (35.91)                                        
 23 Aiden Hess                11 WAY-MA               1:08.61    1:09.57 DIST   
                  32.94     1:09.57 (36.63)                                        
 24 Carson Dibiaso            11 LEBY-MA              1:09.82    1:10.02 DIST   
                  33.01     1:10.02 (37.01)                                        
 25 Abraham Passetti          12 JS Winter YMCA       1:08.21    1:10.35 DIST   
                  32.70     1:10.35 (37.65)                                        
 26 Justin Diehl              11 TriValley-MA         1:10.33    1:10.99        
                  33.50     1:10.99 (37.49)                                        
 27 Landon Yakubowski         12 HAZY                 1:10.12    1:11.25        
                  34.07     1:11.25 (37.18)                                        
 28 Adam Bell                 12 SCAY-MA              1:10.07    1:11.39        
                  33.42     1:11.39 (37.97)                                        
 29 Nate Easteadt             12 CYAA-ZZ              1:09.59    1:11.43        
                  33.60     1:11.43 (37.83)                                        
 30 Dayton Dibiaso            12 LEBY-MA              1:09.37    1:12.57        
                  33.61     1:12.57 (38.96)                                        
 
Event 515  Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        Meet: % 59.94    3/9/2014 Kate Luft, WSY  -MA                          
              1:17.99  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  1:17.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McKenzie Wicks            12 CC-MA                1:03.84    1:04.33 DIST   
                  31.53     1:04.33 (32.80)                                        
  2 Kate Rarrick              12 BEFY                 1:05.41    1:05.61 DIST   
                  32.47     1:05.61 (33.14)                                        
  3 Alivia Shen               12 GSVY-MA              1:07.79    1:06.44 DIST   
                  32.45     1:06.44 (33.99)                                        
  4 Marina Gasgonia           11 Pocono Piranhas-MA   1:08.31    1:07.52 DIST   
                  32.85     1:07.52 (34.67)                                        
  5 Mary Kupsky               12 WBY-MA               1:08.47    1:07.86 DIST   
                  33.44     1:07.86 (34.42)                                        
  6 Adalie Pringle            11 BEFY                 1:10.01    1:08.38 DIST   
                  33.29     1:08.38 (35.09)                                        
  7 Gabrielle Jones           12 UPY-MA               1:06.96    1:08.69 DIST   
                  32.68     1:08.69 (36.01)                                        
  8 Victoria Kuteras          11 Pocono Piranhas-MA   1:10.59    1:09.00 DIST   
                  32.60     1:09.00 (36.40)                                        
  9 Nicole Hasis              11 WAY-MA               1:15.38    1:11.03 DIST   
                  33.87     1:11.03 (37.16)                                        
 10 Kassie Ritter             12 Neys Bluefins-MA     1:12.64    1:11.13 DIST   
                  35.07     1:11.13 (36.06)                                        
 11 Rebekkah Merinar          11 Lock Haven YMCA      1:13.24    1:11.31 DIST   
                  35.69     1:11.31 (35.62)                                        
 12 Chloe Moore               11 York Y-MA            1:11.99    1:11.65 DIST   
                  35.42     1:11.65 (36.23)                                        
 13 Kay Buhrman               12 WAY-MA               1:15.62    1:12.21 DIST   
                  35.17     1:12.21 (37.04)                                        
 14 Alexis Binkley            12 LEBY-MA              1:13.07    1:12.62 DIST   
                  36.01     1:12.62 (36.61)                                        
 15 Kendall Stringe           12 LANY-MA              1:14.81    1:14.31 DIST   
                  35.62     1:14.31 (38.69)                                        
 16 Hannah Thrush             12 NDCY-MA              1:14.22    1:14.94 DIST   
                  35.67     1:14.94 (39.27)                                        
 17 Aivleen Walsh             11 York Y-MA            1:14.38    1:15.37 DIST   
                  37.41     1:15.37 (37.96)                                        
 18 Kathryn Fives             12 York Y-MA            1:16.89    1:16.32 DIST   
                  36.97     1:16.32 (39.35)                                        
 19 Bianca Lo                 12 WBY-MA               1:16.35    1:16.39 DIST   
                  37.24     1:16.39 (39.15)                                        
 20 Lydia Williams            11 York Y-MA            1:14.60    1:16.67 DIST   
                  38.14     1:16.67 (38.53)                                        
 21 Kaylee Sengler            12 SKY-MA               1:14.83    1:16.71 DIST   
                  36.51     1:16.71 (40.20)                                        
 22 Brooke Fagan              12 BAY-MA               1:16.95    1:16.80 DIST   
                  36.87     1:16.80 (39.93)                                        
 23 Ava Betnar                11 WBY-MA               1:17.03    1:16.98 DIST   
                  37.09     1:16.98 (39.89)                                        
 24 MacKenzie Lavas           12 SKY-MA               1:17.71    1:19.17        
                  40.81     1:19.17 (38.36)                                        
 25 Kirra Roe                 12 NDCY-MA              1:17.17    1:19.24        
                  37.94     1:19.24 (41.30)                                        
 26 Danica Hammonds           12 Pocono Piranhas-MA   1:17.54    1:21.52        
                  39.21     1:21.52 (42.31)                                        
 
Event 516  Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        Meet: % 1:01.71    3/9/2014 Kyle Farrow, WSY  -MA                      
                1:17.99  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  1:17.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jonah Rees                12 York Y-MA            1:01.18    1:02.44 DIST   
                  30.36     1:02.44 (32.08)                                        
  2 Nolan McCloskey           11 UPY-MA               1:09.30    1:07.91 DIST   
                  33.37     1:07.91 (34.54)                                        
  3 Peter Gaudion             12 WSY-MA               1:07.92    1:08.80 DIST   
  4 Neilson Parrott           12 WAY-MA               1:06.84    1:09.89 DIST   
                  33.80     1:09.89 (36.09)                                        
  5 Stevy Miller              12 York Y-MA            1:09.97    1:10.80 DIST   
                  34.90     1:10.80 (35.90)                                        
  6 Josh Meyers               12 LANY-MA              1:08.28    1:11.50 DIST   
                  35.21     1:11.50 (36.29)                                        
  7 Jake Brunetti             11 Neys Bluefins-MA     1:12.90    1:11.99 DIST   
                  34.96     1:11.99 (37.03)                                        
  8 Gavin Mentzer             11 SKY-MA               1:12.48    1:13.08 DIST   
                  35.35     1:13.08 (37.73)                                        
  9 Dalen King                11 York Y-MA            1:13.45    1:13.91 DIST   
                  36.27     1:13.91 (37.64)                                        
 10 Luke Campbell             12 LEBY-MA              1:14.45    1:15.49 DIST   
                  36.17     1:15.49 (39.32)                                        
 11 Sebastian Malaver         12 Neys Bluefins-MA     1:13.78    1:15.94 DIST   
                  36.65     1:15.94 (39.29)                                        
 12 Logan Shriver             12 TriValley-MA         1:15.89    1:16.17 DIST   
                  36.86     1:16.17 (39.31)                                        
 13 William Ong               12 Pocono Piranhas-MA   1:13.69    1:16.18 DIST   
                  37.38     1:16.18 (38.80)                                        
 14 Gabe Blake                11 WAY-MA               1:15.27    1:16.64 DIST   
                  37.35     1:16.64 (39.29)                                        
 15 Hunter Francisco          11 UPY-MA               1:14.98    1:17.12 DIST   
                  37.31     1:17.12 (39.81)                                        
 16 Madden Weaver             11 SCAY-MA              1:16.63    1:18.39        
                  38.32     1:18.39 (40.07)                                        
 
Event 517  Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Meet: % 1:09.69   3/11/2018 Kari Powell, CC   -MA                      
                1:24.99  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  1:24.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alyssa Kelly              12 Pocono Piranhas-MA   1:11.43    1:12.16 DIST   
                  33.70     1:12.16 (38.46)                                        
  2 Izzy Phifer               11 York Y-MA            1:16.35    1:17.79 DIST   
                  36.90     1:17.79 (40.89)                                        
  3 Katie Chang               11 WSY-MA               1:19.28    1:18.54 DIST   
                  36.70     1:18.54 (41.84)                                        
  4 Morgan Keefer             11 WSY-MA               1:20.03    1:18.74 DIST   
                  37.26     1:18.74 (41.48)                                        
  5 Jillianne Donner          12 GSVY-MA              1:22.07    1:18.90 DIST   
                  37.46     1:18.90 (41.44)                                        
  6 Aubrey Zoellner           12 NDCY-MA              1:20.81    1:19.19 DIST   
                  36.74     1:19.19 (42.45)                                        
  7 Hannah Kifer              11 SCAY-MA              1:18.85    1:19.29 DIST   
                  37.54     1:19.29 (41.75)                                        
  8 Kenna Wonsock             12 SKY-MA               1:21.21    1:20.33 DIST   
                  37.59     1:20.33 (42.74)                                        
  9 Madison Watschke          11 SCAY-MA              1:22.16    1:20.56 DIST   
                  37.76     1:20.56 (42.80)                                        
 10 Sophie Harberson          12 LANY-MA              1:22.29    1:22.67 DIST   
                  37.90     1:22.67 (44.77)                                        
 11 Kathryn Fives             12 York Y-MA            1:23.95    1:24.05 DIST   
                  39.62     1:24.05 (44.43)                                        
 12 Tristen Thomas            11 York Y-MA            1:23.20    1:24.18 DIST   
                  39.89     1:24.18 (44.29)                                        
 13 Rylee Maggio              11 WSY-MA               1:23.47    1:25.80        
                  39.42     1:25.80 (46.38)                                        
 14 Dinah Lazinsky            12 WBY-MA               1:24.30    1:26.08        
                  41.09     1:26.08 (44.99)                                        
 15 Emilia Alcantara          11 HAZY                 1:24.59    1:26.88        
                  40.49     1:26.88 (46.39)                                        
 16 Chesley Harsh             11 WAY-MA               1:23.84    1:27.00        
                  41.54     1:27.00 (45.46)                                        
 
Event 518  Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Meet: % 1:05.89   3/12/2017 Logan Smith, FSC-LEBY                      
                1:27.99  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  1:27.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Malcolm Collins           12 Stars-MA             1:17.27    1:10.42 DIST   
                  32.53     1:10.42 (37.89)                                        
  2 Carter Mui                12 Pocono Piranhas-MA   1:12.30    1:11.41 DIST   
                  34.26     1:11.41 (37.15)                                        
  3 Jonathan Hughes           11 Lock Haven YMCA      1:17.77    1:14.73 DIST   
                  34.35     1:14.73 (40.38)                                        
  4 Kaden Fatta               12 York Y-MA            1:13.93    1:14.87 DIST   
                  35.02     1:14.87 (39.85)                                        
  5 Isaiah Johnson            11 BEFY                 1:16.71    1:16.30 DIST   
                  35.89     1:16.30 (40.41)                                        
  6 Sean Detwiler             11 WAY-MA               1:19.25    1:16.40 DIST   
                  36.55     1:16.40 (39.85)                                        
  7 Grant Schwalm             12 York Y-MA            1:17.36    1:17.39 DIST   
                  36.74     1:17.39 (40.65)                                        
  8 Donovan Oliver            12 Pocono Piranhas-MA   1:19.81    1:19.30 DIST   
                  36.26     1:19.30 (43.04)                                        
  9 Kamil Soja                12 Pocono Piranhas-MA   1:22.60    1:21.26 DIST   
                  38.10     1:21.26 (43.16)                                        
 10 Christian Newton          11 LEBY-MA              1:22.15    1:23.34 DIST   
                  39.39     1:23.34 (43.95)                                        
 11 Joey Best                 12 GSVY-MA              1:25.30    1:27.05 DIST   
                  39.89     1:27.05 (47.16)                                        
 12 Issac Jeffers             12 UPY-MA               1:25.23    1:27.66 DIST   
                  41.95     1:27.66 (45.71)                                        
 13 Leo Quaranta              12 Neys Bluefins-MA     1:24.16    1:30.93        
                  41.99     1:30.93 (48.94)                                        
 
Event 519  Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        Meet: % 27.85    3/8/2015 Kara Campbell, GSY                           
                34.49  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  34.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Julia Havice              12 York Y-MA              26.79      26.62%DIST   
  2 Lydia Gonzales            11 WBY-MA                 27.37      27.40%DIST   
  3 Eve Phillips              11 WAY-MA                 27.32      27.42%DIST   
  4 Ashley Kieffer            12 NDCY-MA                28.51      28.39 DIST   
  5 Tenra Adams               12 LANY-MA                31.18      29.64 DIST   
  6 Paige Bensinger           12 SKY-MA                 31.61      29.89 DIST   
  7 Carla Hidalgo             11 LEBY-MA                30.05      29.97 DIST   
  8 Hannah Bartholomew        12 BAY-MA                 30.13      30.09 DIST   
  9 Marina Gasgonia           11 Pocono Piranhas-MA     30.39      30.79 DIST   
 10 Isabella Navarro          12 York Y-MA              30.27      30.81 DIST   
 11 Belle Hess                12 WAY-MA                 31.12      31.15 DIST   
 12 Inhye Sung                12 SCAY-MA                31.34      31.22 DIST   
 13 Ruby Newcomer             12 East Lyco Eels         30.85      31.37 DIST   
 14 Kelly Brownstead          12 SCAY-MA                34.16      31.55 DIST   
 15 Chloe Moore               11 York Y-MA              32.83      31.75 DIST   
 15 Kyla Spengler             11 Neys Bluefins-MA       31.93      31.75 DIST   
 17 Emma Hildebrand           12 SCAY-MA                33.01      32.13 DIST   
 18 Nicole Domermuth          11 SKY-MA                 31.89      32.21 DIST   
 19 Lea McCormick             12 GSVY-MA                32.27      32.34 DIST   
 20 Skyler Yons               12 Stars-MA               32.14      32.36 DIST   
 21 Sovy Taylor               12 Neys Bluefins-MA       31.96      32.44 DIST   
 22 Rene Halas                12 Pocono Piranhas-MA     33.15      33.20 DIST   
 23 McKenna Paul              12 CYAA-ZZ                32.92      33.39 DIST   
 24 Grace Levy                11 SCAY-MA                33.86      33.63 DIST   
 24 Gabriella Purcell         12 TriValley-MA           32.89      33.63 DIST   
 26 Ditta Kowalik             12 SCAY-MA                34.19      33.64 DIST   
 27 Evanna Bishop             11 CYAA-ZZ                32.84      33.82 DIST   
 28 Leyna Beishline           11 BAY-MA                 34.18      33.98 DIST   
 29 Aubrey Zoellner           12 NDCY-MA                32.33      34.26 DIST   
 30 Elizabeth Martinko        11 SKY-MA                 34.05      34.86        
 31 Katie Bruno               11 Stars-MA               33.00      35.07        
 32 Maria Painter             12 GSVY-MA                33.75      35.18        
 33 Amanda Barnes             12 TriValley-MA           34.25      35.24        
 34 Hannah Thrush             12 NDCY-MA                33.84      36.04        
 
Event 520  Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        Meet: % 26.93   3/12/2017 Travis Stanitis, UN-MA                       
                37.99  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  37.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 James Gaudion             12 WSY-MA                 29.03      29.46 DIST   
  2 Mason Ordonez             12 GSVY-MA                30.00      29.92 DIST   
  3 Keller Griswold           12 JS Winter YMCA         30.73      30.03 DIST   
  4 Peter Gaudion             12 WSY-MA                 30.01      30.61 DIST   
  5 Jack Fitzgerald           12 Neys Bluefins-MA       32.15      31.33 DIST   
  6 Andrew Kelly              12 UPY-MA                 30.98      31.65 DIST   
  7 Todd Siekman              12 SCAY-MA                33.24      32.04 DIST   
  8 Kaden Robinett            12 JS Winter YMCA         33.30      32.16 DIST   
  9 Noah Bevan                11 SKY-MA                 33.29      32.21 DIST   
 10 Michael O'Leary           12 York Y-MA              32.15      32.27 DIST   
 11 Liam Quigley              12 SCAY-MA                32.96      32.51 DIST   
 12 Benjamin Rogovin          11 GSVY-MA                32.90      32.52 DIST   
 13 Jay Rosenstock            11 HAZY                   33.88      33.45 DIST   
 14 David Gabrielle           11 Stars-MA               32.99      33.48 DIST   
 15 Ian Peterson              11 Pocono Piranhas-MA     35.52      33.93 DIST   
 16 Dylan Smith               11 UPY-MA                 34.39      34.15 DIST   
 17 Dayton Dibiaso            12 LEBY-MA                33.54      34.23 DIST   
 18 Anthony Woomer            12 BEFY                   37.29      34.46 DIST   
 19 Trevor Knarr              12 York Y-MA              34.66      34.75 DIST   
 20 Ryan Shoen                12 WSY-MA                 35.34      34.93 DIST   
 21 Kaiden Favre              12 UPY-MA                 33.14      35.14 DIST   
 22 Aiden Hess                11 WAY-MA                 33.85      35.31 DIST   
 23 Sam Raub                  12 HAY-MA                 35.61      35.33 DIST   
 24 Kareem Oliver             11 Pocono Piranhas-MA     35.36      35.36 DIST   
 25 Colten Woomer             12 BEFY                   35.50      35.42 DIST   
 26 Andre Negron              11 Stars-MA               35.37      35.57 DIST   
 27 Justin Diehl              11 TriValley-MA           34.86      35.72 DIST   
 28 Parker Elliott            12 UPY-MA                 34.65      35.78 DIST   
 29 Evan Harter               11 UPY-MA                 36.97      36.46 DIST   
 30 Leo Quaranta              12 Neys Bluefins-MA       32.70      36.53 DIST   
 31 Robbie Barnes             11 TriValley-MA           37.58      36.76 DIST   
 32 Anthony Bonavoglia        11 GSY-MA                 37.78      36.90 DIST   
 33 Edward Tadajweski         11 LEBY-MA                36.06      37.08 DIST   
 34 Sean Gorman               12 Neys Bluefins-MA       37.46      37.26 DIST   
 35 Kyle Nungester            11 Neys Bluefins-MA       37.14      37.30 DIST   
 36 Guy Detwiler              12 WAY-MA                 36.91      37.91 DIST   
 37 Carson Dibiaso            11 LEBY-MA                36.85      38.47        
 38 Goga Gogilashvili         11 Pocono Piranhas-MA     36.07      38.76        
 39 Josh Siecker              11 WAY-MA                 37.83      39.25        
 -- Joshua Seitz              11 York Y-MA              34.32         DQ        
 
Event 521  Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
        Meet: % 2:15.65   3/12/2017 Meaghan Harnish, York Y                    
                2:42.99  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  2:42.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McKenna Potteiger         12 York Y-MA            2:15.48    2:15.52%DIST   
                  29.17     1:02.93 (33.76)     1:44.08 (41.15)     2:15.52 (31.44)
  2 Alyssa Kelly              12 Pocono Piranhas-MA   2:20.02    2:17.74 DIST   
                  29.43     1:04.56 (35.13)     1:45.40 (40.84)     2:17.74 (32.34)
  3 Alivia Shen               12 GSVY-MA              2:29.29    2:24.48 DIST   
                  31.45     1:07.14 (35.69)     1:50.37 (43.23)     2:24.48 (34.11)
  4 Mary Kupsky               12 WBY-MA               2:28.23    2:26.96 DIST   
                  33.13     1:09.52 (36.39)     1:53.99 (44.47)     2:26.96 (32.97)
  5 Tiffany Folcomer          11 York Y-MA            2:28.86    2:27.54 DIST   
                  32.38     1:09.48 (37.10)     1:55.99 (46.51)     2:27.54 (31.55)
  6 Izzy Phifer               11 York Y-MA            2:25.35    2:28.53 DIST   
                  32.90     1:13.44 (40.54)     1:55.41 (41.97)     2:28.53 (33.12)
  7 Samantha Linsey           12 WSY-MA               2:32.16    2:32.71 DIST   
                  31.93     1:11.05 (39.12)     1:56.89 (45.84)     2:32.71 (35.82)
  8 Inhye Sung                12 SCAY-MA              2:33.74    2:35.92 DIST   
                  33.70     1:15.31 (41.61)     2:00.29 (44.98)     2:35.92 (35.63)
  9 Hannah Kifer              11 SCAY-MA              2:36.13    2:36.67 DIST   
                  35.45     1:17.02 (41.57)     2:00.55 (43.53)     2:36.67 (36.12)
 10 Madison Watschke          11 SCAY-MA              2:40.40    2:39.89 DIST   
                  35.27     1:18.32 (43.05)     2:05.49 (47.17)     2:39.89 (34.40)
 11 Lexi Buchala              12 SKY-MA               2:42.05    2:42.57 DIST   
                  35.80     1:17.98 (42.18)     2:08.48 (50.50)     2:42.57 (34.09)
 12 Alexis Binkley            12 LEBY-MA              2:40.46    2:45.69        
                  37.24     1:19.34 (42.10)     2:08.83 (49.49)     2:45.69 (36.86)
 
Event 522  Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
        Meet: % 2:13.79    3/9/2014 Zack Gallagher, WSY  -MA                   
                2:53.99  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  2:53.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jonah Rees                12 York Y-MA            2:16.00    2:16.40 DIST   
                  30.23     1:03.92 (33.69)     1:45.53 (41.61)     2:16.40 (30.87)
  2 Kaden Fatta               12 York Y-MA            2:19.74    2:19.57 DIST   
                  30.54     1:06.80 (36.26)     1:48.25 (41.45)     2:19.57 (31.32)
  3 Christian Henry           12 York Y-MA            2:19.53    2:20.19 DIST   
                  30.06     1:06.51 (36.45)     1:48.58 (42.07)     2:20.19 (31.61)
  4 Carter Mui                12 Pocono Piranhas-MA   2:24.59    2:25.40 DIST   
                  33.32     1:11.44 (38.12)     1:52.22 (40.78)     2:25.40 (33.18)
  5 Malcolm Collins           12 Stars-MA             2:37.90    2:25.87 DIST   
                  31.87     1:11.57 (39.70)     1:53.92 (42.35)     2:25.87 (31.95)
  6 Nolan McCloskey           11 UPY-MA               2:28.34    2:26.39 DIST   
                  33.19     1:11.44 (38.25)     1:54.61 (43.17)     2:26.39 (31.78)
  7 Sean Detwiler             11 WAY-MA               2:29.36    2:27.79 DIST   
                  32.02                             1:53.24 ( )     2:27.79 (34.55)
  8 Jonathan Hughes           11 Lock Haven YMCA      2:38.33    2:30.99 DIST   
                  35.26     1:12.94 (37.68)     1:55.69 (42.75)     2:30.99 (35.30)
  9 Trevor Martin             12 SCAY-MA              2:35.26    2:31.86 DIST   
                  33.65     1:11.95 (38.30)     1:58.08 (46.13)     2:31.86 (33.78)
 10 Josh Gallagher            12 Neys Bluefins-MA     2:36.49    2:36.28 DIST   
                  33.05     1:12.71 (39.66)     2:01.32 (48.61)     2:36.28 (34.96)
 11 Stevy Miller              12 York Y-MA            2:32.49    2:36.95 DIST   
                  36.15     1:14.74 (38.59)     2:01.78 (47.04)     2:36.95 (35.17)
 12 Grant Schwalm             12 York Y-MA            2:38.13    2:38.74 DIST   
                  36.38     1:20.10 (43.72)     2:03.85 (43.75)     2:38.74 (34.89)
 13 Dalen King                11 York Y-MA            2:38.34    2:39.16 DIST   
                  36.57     1:17.57 (41.00)     2:04.91 (47.34)     2:39.16 (34.25)
 14 Christian Newton          11 LEBY-MA              2:37.99    2:42.77 DIST   
                  36.04     1:18.77 (42.73)     2:04.79 (46.02)     2:42.77 (37.98)
 15 Jay Rosenstock            11 HAZY                 2:43.08    2:44.70 DIST   
                  36.30     1:19.15 (42.85)     2:06.53 (47.38)     2:44.70 (38.17)
 16 Logan Shriver             12 TriValley-MA         2:43.98    2:46.85 DIST   
                  36.65     1:18.50 (41.85)     2:10.35 (51.85)     2:46.85 (36.50)
 17 Sam Raub                  12 HAY-MA               2:47.09    2:53.42 DIST   
                  38.42     1:23.16 (44.74)     2:13.04 (49.88)     2:53.42 (40.38)
 18 Joshua Seitz              11 York Y-MA            2:51.02    2:55.24        
                  38.24     1:24.52 (46.28)     2:17.12 (52.60)     2:55.24 (38.12)
 19 William Savner            12 WBY-MA               2:50.54    2:56.00        
                  39.05     1:21.97 (42.92)     2:16.65 (54.68)     2:56.00 (39.35)
 20 Anthony Woomer            12 BEFY                 2:52.69    2:56.27        
                  36.11     1:21.40 (45.29)     2:17.68 (56.28)     2:56.27 (38.59)
 21 Abraham Passetti          12 JS Winter YMCA       2:51.34    3:04.08        
                  37.81     1:26.41 (48.60)     2:21.39 (54.98)     3:04.08 (42.69)
 -- Joey Laguna               12 Neys Bluefins-MA     2:43.77         DQ        
                  37.09     1:20.54 (43.45)     2:09.09 (48.55)          DQ (35.87)
 
Event 523  Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        Meet: % 1:47.42   3/11/2018 Chambersburg Chargers, CC   -MA            
                         K Powell, M Wicks, L Rydbom, J Strine             
                2:10.49  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  2:10.49
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pocono Family YMCA-MA  'A'                        1:53.88    1:51.13 DIST   
     1) Victoria Kuteras 11             2) Rene Halas 12                  
     3) Marina Gasgonia 11              4) Alyssa Kelly 12                
                  28.10       57.63 (29.53)     1:26.76 (29.13)     1:51.13 (24.37)
  2 Greater Susquehanna Valley Ymc-MA  'A'            1:53.30    1:51.28 DIST   
     1) Lea McCormick 12                2) Alivia Shen 12                 
     3) Jillianne Donner 12             4) Emma Gerlinski 12              
                  28.58       57.08 (28.50)     1:24.72 (27.64)     1:51.28 (26.56)
  3 Wilkes-Barre Family YMCA-MA  'A'                  1:55.78    1:53.16 DIST   
     1) Ava Betnar 11                   2) Bianca Lo 12                   
     3) Mary Kupsky 12                  4) Lydia Gonzales 11              
                  30.36       59.24 (28.88)     1:28.10 (28.86)     1:53.16 (25.06)
  4 Waynesboro Area YMCA-MA  'A'                      1:55.42    1:53.36 DIST   
     1) Nicole Hasis 11                 2) Kay Buhrman 12                 
     3) Belle Hess 12                   4) Mya Beck 12                    
                  28.87       57.74 (28.87)     1:25.64 (27.90)     1:53.36 (27.72)
  5 Schuylkill YMCA-MA  'A'                           1:53.80    1:53.66 DIST   
     1) Paige Bensinger 12              2) Kenna Wonsock 12               
     3) Nicole Domermuth 11             4) Emily Welna 12                 
                  28.52       58.23 (29.71)     1:26.46 (28.23)     1:53.66 (27.20)
  6 Carlisle Family YMCA-ZZ  'A'                      1:56.58    1:54.76 DIST   
     1) McKenna Paul 12                 2) Colby Cox 12                   
     3) Evanna Bishop 11                4) Dolly Hritz 12                 
                  28.11       58.55 (30.44)     1:27.34 (28.79)     1:54.76 (27.42)
  7 Chambersburg Chargers-MA  'A'                     1:55.75    1:55.30 DIST   
     1) Abby Caltrider 12               2) Lauren Markle 11               
     3) Xiomara Del Rosario 11          4) McKenzie Wicks 12              
                  28.95       58.75 (29.80)     1:28.25 (29.50)     1:55.30 (27.05)
  8 Upper Perkiomen YMCA-MA  'A'                      1:56.37    1:55.58 DIST   
     1) Matilda Klinetob 12             2) Aubrey Yaroschak 12            
     3) Kara Woods 11                   4) Gabrielle Jones 12             
                  31.08     1:01.78 (30.70)     1:28.44 (26.66)     1:55.58 (27.14)
  9 Wsy Swimming-MA  'A'                              1:57.32    1:56.23 DIST   
     1) Samantha Linsey 12              2) Morgan Keefer 11               
     3) Rylee Maggio 11                 4) Katie Chang 11                 
                  28.37       57.82 (29.45)     1:28.61 (30.79)     1:56.23 (27.62)
 10 Bellefonte YMCA Stingrays  'A'                    2:00.23    1:56.34 DIST   
     1) Adalie Pringle 11               2) Maria Klena 11                 
     3) Grace Rossman 12                4) Kate Rarrick 12                
                  27.58       58.41 (30.83)     1:29.45 (31.04)     1:56.34 (26.89)
 11 Nazareth Easton YMCA Swim Team-MA  'A'            2:00.82    1:58.09 DIST   
     1) Kyla Spengler 11                2) Kassie Ritter 12               
     3) Madeline Durr 11                4) Sovy Taylor 12                 
                  29.46       58.89 (29.43)     1:30.08 (31.19)     1:58.09 (28.01)
 12 Bloomsburg Area YMCA-MA  'A'                      2:00.60    1:58.51 DIST   
     1) Brooke Fagan 12                 2) Hannah Bartholomew 12          
     3) Leyna Beishline 11              4) Victoria Bartholomew 12        
                  30.79       59.42 (28.63)     1:29.67 (30.25)     1:58.51 (28.84)
 13 State College Area YMCA Aquali-MA  'A'            2:01.21    2:01.03 DIST   
     1) Grace Levy 11                   2) Ditta Kowalik 12               
     3) Saylor Milhomme 12              4) Emma Hildebrand 12             
                  30.66     1:00.90 (30.24)     1:31.50 (30.60)     2:01.03 (29.53)
 14 TriValley YMCA-MA  'A'                            2:03.56    2:01.42 DIST   
     1) Gabriella Purcell 12            2) Amanda Barnes 12               
     3) Alyse Gammons 11                4) Emma Newton 12                 
                  29.09     1:00.15 (31.06)     1:32.24 (32.09)     2:01.42 (29.18)
 15 Freeland YMCA  'A'                                2:05.91    2:03.52 DIST   
     1) Emilia Alcantara 11             2) Jana Tarapchak 12              
     3) Jordyn MacCollum 12             4) Zoe Katona 11                  
                  30.97     1:03.49 (32.52)     1:34.36 (30.87)     2:03.52 (29.16)
 16 Northern Dauphin County YMCA-MA  'A'              1:59.73    2:04.68 DIST   
     1) Lilly Crum 11                   2) Mya Tobias 12                  
     3) Kirra Roe 12                    4) Ava Savage 12                  
                  31.90     1:04.37 (32.47)     1:35.16 (30.79)     2:04.68 (29.52)
 17 Jersey Shore Winter YMCA Swim  'A'                2:09.00    2:05.85 DIST   
     1) Megan Robbins 12                2) Isabella Yoder 12              
     3) Addie Dangle 11                 4) Isobel Anderegg 12             
                  31.56     1:06.11 (34.55)     1:37.01 (30.90)     2:05.85 (28.84)
 18 Bethlehem YMCA Stars Swim Team-MA  'A'            2:09.70    2:06.04 DIST   
     1) Sarah Barlow 12                 2) Katie Bruno 11                 
     3) Avery McKeon 11                 4) Skyler Yons 12                 
                  30.64     1:03.42 (32.78)     1:36.62 (33.20)     2:06.04 (29.42)
 -- York YMCA Swimming-MA  'A'                        1:43.11         DQ        
     1) Tiffany Folcomer 11             2) Maddie Bortner 12              
     3) Chloe Moore 11                  4) Isabella Navarro 12            
                  28.38       57.14 (28.76)     1:25.49 (28.35)          DQ (27.23)
 
Event 524  Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        Meet: % 1:44.38    3/9/2014 Wsy Swimming, WSY  -MA                     
                         Z Gallagher, K Farrow, T Chase, L Skiles          
                2:13.99  DIST - Districts Q Time
 Meet Qualifying:  2:13.99
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Greater Susquehanna Valley Ymc-MA  'A'            1:52.37    1:50.73 DIST   
     1) Mason Ordonez 12                2) Benjamin Rogovin 11            
     3) Vir Gogoi 12                    4) Trevor Reichner 12             
                  26.30       55.93 (29.63)     1:25.74 (29.81)     1:50.73 (24.99)
  2 Upper Perkiomen YMCA-MA  'A'                      1:53.37    1:51.77 DIST   
     1) Nolan McCloskey 11              2) Parker Elliott 12              
     3) Issac Jeffers 12                4) Andrew Kelly 12                
                  28.19       56.94 (28.75)     1:25.93 (28.99)     1:51.77 (25.84)
  3 State College Area YMCA Aquali-MA  'A'            1:55.97    1:52.49 DIST   
     1) Madden Weaver 11                2) Liam Quigley 12                
     3) Todd Siekman 12                 4) Trevor Martin 12               
                  29.33       57.42 (28.09)     1:25.93 (28.51)     1:52.49 (26.56)
  4 Waynesboro Area YMCA-MA  'A'                      1:54.94    1:52.56 DIST   
     1) Neilson Parrott 12              2) JB Bonner 11                   
     3) Guy Detwiler 12                 4) Sean Detwiler 11               
                  27.34       55.99 (28.65)     1:25.11 (29.12)     1:52.56 (27.45)
  5 Pocono Family YMCA-MA  'A'                        1:57.39    1:55.00 DIST   
     1) Carter Mui 12                   2) Luke Nugent 12                 
     3) William Ong 12                  4) Donovan Oliver 12              
                  28.66       57.98 (29.32)     1:27.52 (29.54)     1:55.00 (27.48)
  6 Nazareth Easton YMCA Swim Team-MA  'A'            1:56.76    1:55.25 DIST   
     1) Jake Brunetti 11                2) Sebastian Malaver 12           
     3) Jack Fitzgerald 12              4) Josh Gallagher 12              
                  28.48       57.91 (29.43)     1:26.67 (28.76)     1:55.25 (28.58)
  7 York YMCA Swimming-MA  'A'                        1:46.05    1:57.56 DIST   
     1) Dalen King 11                   2) Michael O'Leary 12             
     3) Stevy Miller 12                 4) Trevor Knarr 12                
                  31.01     1:00.30 (29.29)     1:29.24 (28.94)     1:57.56 (28.32)
  8 Lancaster Family YMCA Lightnin-MA  'A'            1:58.79    2:00.06 DIST   
     1) Josh Meyers 12                  2) Trevor Olson 11                
     3) Andrew Gates 11                 4) Ivan Vitko 12                  
                  28.91     1:00.77 (31.86)     1:32.13 (31.36)     2:00.06 (27.93)
  9 TriValley YMCA-MA  'A'                            2:11.30    2:06.03 DIST   
     1) Charles Rumble 11               2) Robbie Barnes 11               
     3) Justin Diehl 11                 4) Logan Shriver 12               
                  32.88     1:04.48 (31.60)     1:36.93 (32.45)     2:06.03 (29.10)
 10 Greater Scranton YMCA-MA  'A'                     2:10.48    2:07.42 DIST   
     1) Anthony Bonavoglia 11           2) Jake Laboranti 11              
     3) Daniel Fisher 12                4) Adrian Agnello 12              
                  32.16     1:09.82 (37.66)     1:36.80 (26.98)     2:07.42 (30.62)
 11 Schuylkill YMCA-MA  'A'                           2:08.92    2:09.06 DIST   
     1) Gavin Mentzer 11                2) Chase Meyers 11                
     3) Turner Ryon 11                  4) Noah Bevan 11                  
                  31.87     1:06.20 (34.33)     1:39.40 (33.20)     2:09.06 (29.66)
 -- Freeland YMCA  'A'                                2:11.82         DQ        
     1) Luke Pecora 12                  2) Landon Yakubowski 12           
     3) Ethan Fogarty 11                4) Jay Rosenstock 11              
                  35.62     1:08.67 (33.05)     1:43.06 (34.39)          DQ (28.85)