Licensed to WSY Swimming           HY-TEK's MEET MANAGER 7.0 2/18/2019 01:05 PM
         WSY Presidents Day A/BB/C Meet  Cumberland Valley High School         
                   RESULTS/Heat Sheets at www.yswimmeet.com                    
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 9 & Over 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  5 Freedman, Rebecca J       14 WSY-MA               5:36.69    5:40.95        
     r:+0.84  29.20     1:02.35 (33.15)     1:36.86 (34.51)     2:12.19 (35.33)
        2:47.83 (35.64)     3:23.81 (35.98)     3:59.27 (35.46)     4:34.33 (35.06)
        5:08.41 (34.08)     5:40.95 (32.54)                                        
 29 Ludwick, Sadie L          13 WSY-MA               6:11.76    6:14.21        
     r:+0.82  31.63     1:08.33 (36.70)     1:47.18 (38.85)     2:25.89 (38.71)
        3:05.19 (39.30)     3:44.32 (39.13)     4:23.54 (39.22)     5:02.10 (38.56)
        5:39.34 (37.24)     6:14.21 (34.87)                                        
 30 Evans, Faith A            13 WSY-MA               6:09.20    6:14.70        
     r:+0.83  32.32     1:09.39 (37.07)     1:47.69 (38.30)     2:26.56 (38.87)
        3:05.18 (38.62)     3:43.56 (38.38)     4:22.41 (38.85)     5:01.12 (38.71)
        5:38.98 (37.86)     6:14.70 (35.72)                                        
 
Event 2  Boys 9 & Over 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Oren, David A             16 WSY-MA               4:59.45    4:53.27        
     r:+0.77  25.98       54.91 (28.93)     1:24.98 (30.07)     1:55.04 (30.06)
        2:25.44 (30.40)     2:55.63 (30.19)     3:25.91 (30.28)     3:55.34 (29.43)
        4:24.91 (29.57)     4:53.27 (28.36)                                        
  9 Geray, Brandon S          14 WSY-MA               5:33.41    5:24.36        
     r:+0.76  29.47     1:02.25 (32.78)     1:35.84 (33.59)     2:09.13 (33.29)
        2:42.24 (33.11)     3:15.27 (33.03)     3:48.27 (33.00)     4:21.11 (32.84)
        4:53.16 (32.05)     5:24.36 (31.20)                                        
 50 Hearn, Mitch A            10 WSY-MA               6:41.29    6:39.13        
     r:+0.79  33.66     1:12.78 (39.12)     1:53.95 (41.17)     2:35.19 (41.24)
        3:15.78 (40.59)     3:58.12 (42.34)     4:40.30 (42.18)     5:21.26 (40.96)
        6:02.43 (41.17)     6:39.13 (36.70)                                        
 53 Shoen, Ryan T             12 WSY-MA               7:28.25    6:58.62        
     r:+0.83  35.22     1:16.69 (41.47)     2:00.56 (43.87)     2:43.84 (43.28)
        3:27.76 (43.92)     4:12.08 (44.32)     4:56.01 (43.93)     5:38.56 (42.55)
        6:21.83 (43.27)     6:58.62 (36.79)                                        
 
Event 7  Girls Senior 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chang, Lauren M           15 WSY-MA                    NT    2:17.71        
              33.03     1:08.13 (35.10)     1:43.26 (35.13)     2:17.71 (34.45)
  9 Dehoff, Jena L            17 WSY-MA               2:32.46    2:32.78        
              36.44     1:15.16 (38.72)     1:53.92 (38.76)     2:32.78 (38.86)
 
Event 8  Boys Senior 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Distenfeld, Tyler J       16 WSY-MA               1:58.42    1:57.83        
              28.18       58.01 (29.83)     1:28.22 (30.21)     1:57.83 (29.61)
  4 Seman, Alex N             15 WSY-MA               2:07.61    2:03.71        
              29.27       59.76 (30.49)     1:31.75 (31.99)     2:03.71 (31.96)
  7 Chase, Tommy              17 WSY-MA               2:18.80    2:17.83        
              32.02     1:07.47 (35.45)     1:43.16 (35.69)     2:17.83 (34.67)
  8 Chenot, Nolan E           15 WSY-MA                    NT    2:18.13        
              32.18     1:08.01 (35.83)     1:43.71 (35.70)     2:18.13 (34.42)
 
Event 9  Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        2:05.49  AAAA
        2:09.09  SECT
        2:11.49  AAA
        2:16.69  SRCH
        2:17.39  AA
        2:17.59  JO19
        2:23.39  A
        2:47.29  B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  3 Peiffer, Tyya J           13 WSY-MA               2:22.25    2:18.36 A      
              34.44     1:09.37 (34.93)     1:44.96 (35.59)     2:18.36 (33.40)
B - Division  
  1 Freedman, Rebecca J       14 WSY-MA               2:31.92    2:27.65 B      
              35.50     1:13.06 (37.56)     1:50.77 (37.71)     2:27.65 (36.88)
 18 Ludwick, Sadie L          13 WSY-MA               2:41.41    2:45.19 B      
              38.75     1:21.35 (42.60)     2:04.00 (42.65)     2:45.19 (41.19)
 
Event 10  Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:57.79  AAAA
        1:58.59  SECT
        2:03.49  AAA
        2:07.29  SRCH
        2:09.09  AA
        2:11.99  JO19
        2:14.69  A
        2:37.09  B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  8 Geray, Brandon S          14 WSY-MA               2:27.70    2:18.26 B      
              32.24     1:07.46 (35.22)     1:43.77 (36.31)     2:18.26 (34.49)
C - Division  
  2 Engle, Pete J             14 WSY-MA               2:38.68    2:31.64 B      
              34.42     1:12.21 (37.79)     1:51.64 (39.43)     2:31.64 (40.00)
 14 Houston, Caleb G          13 WSY-MA               3:15.12    3:09.00        
 
Event 12  Boys Senior 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Oren, David A             16 WSY-MA               1:00.65      59.83        
     r:+0.78  28.33       59.83 (31.50)                                        
  2 Arms, Trevor J            16 WSY-MA               1:01.54    1:01.34        
     r:+8.30  28.52     1:01.34 (32.82)                                        
  3 Majka, Scott R            16 WSY-MA               1:04.89    1:04.52        
     r:+0.72  30.22     1:04.52 (34.30)                                        
  7 Chenot, Nolan E           15 WSY-MA               1:10.35    1:09.02        
     r:+0.73  32.29     1:09.02 (36.73)                                        
 
Event 13  Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:06.49  AAAA
        1:08.19  SECT
        1:09.69  AAA
        1:12.69  SRCH
        1:12.89  AA
        1:13.09  JO19
        1:15.99  A
        1:28.69  B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  2 Barone, Kamryn R          13 WSY-MA               1:10.32    1:08.93 AAA    
     r:+0.80  33.36     1:08.93 (35.57)                                        
  7 Skiles, Araceli G         13 WSY-MA               1:10.49    1:15.16 A      
     r:+0.84  34.70     1:15.16 (40.46)                                        
B - Division  
 10 Freedman, Rebecca J       14 WSY-MA               1:21.41    1:19.20 B      
     r:+0.83  37.29     1:19.20 (41.91)                                        
 11 Ludwick, Sadie L          13 WSY-MA               1:17.40    1:19.30 B      
     r:+0.81  37.26     1:19.30 (42.04)                                        
 13 Smith, Brie S             13 WSY-MA               1:17.70    1:20.35 B      
     r:+0.75  38.36     1:20.35 (41.99)                                        
 19 Linsey, Samantha C        13 WSY-MA               1:21.69    1:22.93 B      
     r:+0.72  38.59     1:22.93 (44.34)                                        
 25 Evans, Faith A            13 WSY-MA               1:20.60    1:26.24 B      
     r:+0.87  41.27     1:26.24 (44.97)                                        
 
Event 14  Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:01.09  AAAA
        1:01.49  SECT
        1:03.99  AAA
        1:06.19  SRCH
        1:06.89  AA
        1:08.39  JO19
        1:09.79  A
        1:21.39  B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  6 Keyes, Jake               13 WSY-MA               1:11.77    1:12.89 B      
     r:+0.67  34.66     1:12.89 (38.23)                                        
 13 Chang, Jonathan H         13 WSY-MA               1:15.28    1:15.23 B      
     r:+0.69  35.83     1:15.23 (39.40)                                        
 14 Engle, Pete J             14 WSY-MA               1:20.21    1:15.97 B      
     r:+0.68  35.62     1:15.97 (40.35)                                        
C - Division  
 14 Houston, Caleb G          13 WSY-MA               1:34.43    1:34.07        
     r:+0.90  44.20     1:34.07 (49.87)                                        
 
Event 16  Boys Senior 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Majka, Scott R            16 WSY-MA               2:10.46    2:04.96        
     r:+0.71  27.83       59.31 (31.48)     1:31.38 (32.07)     2:04.96 (33.58)
 
Event 17  Girls 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        2:07.59  AAAA
        2:12.09  SECT
        2:13.59  AAA
        2:19.69  AA
        2:22.79  SRCH
        2:24.89  JO19
        2:25.79  A
        2:50.09  B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
B - Division  
  2 Peiffer, Tyya J           13 WSY-MA               2:38.59    2:33.61 B      
     r:+0.81  36.49     1:16.36 (39.87)     1:58.45 (42.09)     2:33.61 (35.16)
  5 Evans, Faith A            13 WSY-MA               2:38.30    2:53.08        
     r:+0.88  37.33     1:20.19 (42.86)     2:07.20 (47.01)     2:53.08 (45.88)
 
Event 19  Girls Senior 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chang, Lauren M           15 WSY-MA                 54.50      54.61        
     r:+0.74  26.79       54.61 (27.82)                                        
  5 McAninch, Katie E         16 WSY-MA               1:01.70      57.35        
     r:+0.82  27.72       57.35 (29.63)                                        
  6 Lee, Nicole A             17 WSY-MA                 57.58      57.79        
     r:+0.77  27.69       57.79 (30.10)                                        
 19 Dehoff, Jena L            17 WSY-MA               1:02.10    1:03.85        
     r:+0.79  30.16     1:03.85 (33.69)                                        
 
Event 20  Boys Senior 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  5 Seman, Alex N             15 WSY-MA                 51.30      50.92        
     r:+0.74  24.54       50.92 (26.38)                                        
  8 Oren, David A             16 WSY-MA                 52.51      51.55        
     r:+0.76  24.89       51.55 (26.66)                                        
  9 Arms, Trevor J            16 WSY-MA                 53.09      51.97        
     r:+0.72  24.94       51.97 (27.03)                                        
 17 Chase, Tommy              17 WSY-MA                 53.90      55.69        
     r:+0.75  25.95       55.69 (29.74)                                        
 
Event 21  Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          53.09  SECT
          53.09  AAAA
          55.59  SRCH
          55.69  AAA
          56.39  JO19
          58.19  AA
        1:00.69  A
        1:10.79  B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  3 Freedman, Rebecca J       14 WSY-MA                 54.90      56.53 AA     
     r:+0.79  27.05       56.53 (29.48)                                        
  5 Barone, Kamryn R          13 WSY-MA                 57.42      57.15 AA     
     r:+0.77  27.95       57.15 (29.20)                                        
 11 Peiffer, Tyya J           13 WSY-MA               1:00.01      58.79 A      
     r:+0.79  29.37       58.79 (29.42)                                        
B - Division  
  1 Skiles, Araceli G         13 WSY-MA               1:01.24      59.97 A      
     r:+0.83  29.23       59.97 (30.74)                                        
  8 Smith, Brie S             13 WSY-MA               1:02.18    1:02.44 B      
     r:+0.73  30.68     1:02.44 (31.76)                                        
  9 Linsey, Samantha C        13 WSY-MA               1:02.84    1:02.65 B      
     r:+0.69  30.12     1:02.65 (32.53)                                        
 10 Ludwick, Sadie L          13 WSY-MA               1:03.49    1:02.71 B      
     r:+0.81  29.76     1:02.71 (32.95)                                        
 31 Evans, Faith A            13 WSY-MA               1:03.23    1:07.93 B      
     r:+0.89  32.22     1:07.93 (35.71)                                        
 
Event 22  Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          48.49  SECT
          49.19  AAAA
          50.39  SRCH
          51.59  AAA
          53.09  JO19
          53.89  AA
          56.29  A
        1:05.59  B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  4 Chang, Jonathan H         13 WSY-MA                 55.04      53.74 AA     
     r:+0.66  25.51       53.74 (28.23)                                        
B - Division  
  3 Geray, Brandon S          14 WSY-MA                 59.30      57.12 B      
     r:+0.74  27.48       57.12 (29.64)                                        
  6 Keyes, Jake               13 WSY-MA                 56.96      57.67 B      
     r:+0.66  28.01       57.67 (29.66)                                        
  7 Engle, Pete J             14 WSY-MA                 58.60      58.18 B      
     r:+0.67  27.78       58.18 (30.40)                                        
C - Division  
  8 Houston, Caleb G          13 WSY-MA               1:07.41    1:10.10        
     r:+0.86  33.15     1:10.10 (36.95)                                        
 
Event 23  Girls Senior 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  5 McAninch, Katie E         16 WSY-MA               2:32.51    2:26.12        
     r:+0.79  31.97     1:11.70 (39.73)     1:55.07 (43.37)     2:26.12 (31.05)
 
Event 24  Boys Senior 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Distenfeld, Tyler J       16 WSY-MA               2:00.30    2:01.16        
     r:+0.79  27.16       56.25 (29.09)     1:34.20 (37.95)     2:01.16 (26.96)
  2 Oren, David A             16 WSY-MA               2:01.80    2:01.81        
     r:+0.80  27.29       59.51 (32.22)     1:33.41 (33.90)     2:01.81 (28.40)
  3 Majka, Scott R            16 WSY-MA               2:02.37    2:03.68        
     r:+0.72  27.12     1:00.34 (33.22)     1:35.33 (34.99)     2:03.68 (28.35)
  5 Arms, Trevor J            16 WSY-MA               2:07.07    2:06.41        
              27.04       59.76 (32.72)     1:35.09 (35.33)     2:06.41 (31.32)
  6 Seman, Alex N             15 WSY-MA               2:06.91    2:06.44        
     r:+0.77  28.15       58.79 (30.64)     1:36.89 (38.10)     2:06.44 (29.55)
 10 Chase, Tommy              17 WSY-MA               2:05.58    2:12.73        
     r:+0.80  28.30     1:03.98 (35.68)     1:41.16 (37.18)     2:12.73 (31.57)
 12 Chenot, Nolan E           15 WSY-MA               2:14.80    2:15.70        
     r:+0.76  27.75     1:05.66 (37.91)     1:44.82 (39.16)     2:15.70 (30.88)
 
Event 25  Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
        2:08.59  AAAA
        2:10.99  SECT
        2:14.69  AAA
        2:16.09  SRCH
        2:18.99  JO19
        2:20.89  AA
        2:26.99  A
        2:51.49  B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
B - Division  
  2 Freedman, Rebecca J       14 WSY-MA               2:27.07    2:27.12 B      
     r:+0.81  31.72     1:10.55 (38.83)     1:54.67 (44.12)     2:27.12 (32.45)
  3 Peiffer, Tyya J           13 WSY-MA               2:32.33    2:29.68 B      
     r:+0.76  31.60     1:11.53 (39.93)     1:57.02 (45.49)     2:29.68 (32.66)
 13 Linsey, Samantha C        13 WSY-MA               2:32.16    2:37.35 B      
     r:+0.73  32.84     1:13.78 (40.94)     2:00.53 (46.75)     2:37.35 (36.82)
 16 Evans, Faith A            13 WSY-MA               2:32.29    2:40.57 B      
     r:+0.89  35.36     1:17.74 (42.38)     2:04.38 (46.64)     2:40.57 (36.19)
 
Event 26  Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
        1:59.39  SECT
        1:59.99  AAAA
        2:05.69  AAA
        2:07.89  SRCH
        2:11.19  JO19
        2:11.39  AA
        2:17.19  A
        2:39.99  B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  6 Chang, Jonathan H         13 WSY-MA               2:16.68    2:13.92 A      
     r:+0.68  28.86     1:01.74 (32.88)     1:42.67 (40.93)     2:13.92 (31.25)
B - Division  
  2 Geray, Brandon S          14 WSY-MA               2:24.60    2:19.45 B      
     r:+0.77  30.25     1:06.94 (36.69)     1:48.27 (41.33)     2:19.45 (31.18)
  6 Keyes, Jake               13 WSY-MA               2:24.42    2:22.53 B      
     r:+0.68  30.32     1:06.68 (36.36)     1:49.48 (42.80)     2:22.53 (33.05)
C - Division  
 13 Houston, Caleb G          13 WSY-MA               3:02.15    3:05.36        
     r:+0.81  38.98     1:26.76 (47.78)     2:25.54 (58.78)     3:05.36 (39.82)
 
Event 31  Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
          31.59  AAAA
          33.29  AAA
          34.99  AA
          36.69  A
          46.99  B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
B - Division  
 21 Ludwick, Chloe M          10 WSY-MA                 42.92      43.93 B      
 
Event 32  Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
          31.79  AAAA
          33.59  AAA
          35.29  AA
          37.09  A
          47.69  B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  7 Hearn, Mitch A            10 WSY-MA                 37.09      37.27 B      
B - Division  
  7 Keefer, Grant E            9 WSY-MA                 38.29      39.59 B      
 14 Murray, Cohen F           10 WSY-MA                 41.77      43.15 B      
 19 Kertes, Jacob M            9 WSY-MA                 42.91      44.39 B      
 
Event 33  Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
          28.79  AAAA
          30.09  AAA
          31.49  AA
          31.59  JO19
          32.89  A
          38.29  B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chang, Katie N            11 WSY-MA                 33.29      33.04 B      
 11 Keefer, Morgan E          11 WSY-MA                 35.90      34.89 B      
C - Division  
 24 Evans, Grace L            11 WSY-MA                 39.91      40.01        
 
Event 34  Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
          27.99  AAAA
          29.39  AAA
          30.89  AA
          31.79  JO19
          32.29  A
          38.19  B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
B - Division  
 12 Shoen, Ryan T             12 WSY-MA                 36.78      35.40 B      
 
Event 35  Girls 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:00.99  AAAA
        1:04.19  AAA
        1:07.29  AA
        1:10.49  A
        1:29.59  B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 11 Ludwick, Chloe M          10 WSY-MA               1:21.74    1:18.44 B      
     r:+1.05  38.46     1:18.44 (39.98)                                        
 
Event 36  Boys 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:00.59  AAAA
        1:03.69  AAA
        1:06.69  AA
        1:09.69  A
        1:27.79  B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  3 Hearn, Mitch A            10 WSY-MA               1:08.00    1:06.84 A      
               7.62     1:06.84 (59.22)                                        
  9 Keefer, Grant E            9 WSY-MA               1:09.40    1:13.20 B      
     r:+0.74  34.11     1:13.20 (39.09)                                        
B - Division  
 18 Kertes, Jacob M            9 WSY-MA               1:24.91    1:26.93 B      
     r:+0.94  40.58     1:26.93 (46.35)                                        
C - Division  
  5 Murray, Cohen F           10 WSY-MA               1:30.14    1:33.64        
              43.08     1:33.64 (50.56)                                        
 
Event 37  Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          53.09  SECT
          55.19  AAAA
          55.59  SRCH
          57.79  AAA
          59.99  JO19
        1:00.49  AA
        1:03.09  A
        1:13.59  B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
B - Division  
 12 Keefer, Morgan E          11 WSY-MA               1:06.62    1:06.22 B      
     r:+0.86  31.73     1:06.22 (34.49)                                        
 35 Evans, Grace L            11 WSY-MA               1:11.65    1:12.52 B      
     r:+0.87  34.35     1:12.52 (38.17)                                        
 
Event 38  Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          48.49  SECT
          50.39  SRCH
          53.29  AAAA
          55.79  AAA
          58.29  AA
          59.99  JO19
        1:00.89  A
        1:10.99  B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 16 Shoen, Ryan T             12 WSY-MA               1:10.61    1:08.60 B      
     r:+0.93  33.50     1:08.60 (35.10)                                        
C - Division  
 21 Gamber, Ian J             11 WSY-MA               1:13.78    1:16.10        
     r:+0.81  35.69     1:16.10 (40.41)                                        
 
Event 39  Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
          35.99  AAAA
          37.99  AAA
          39.89  AA
          41.79  A
          53.29  B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
B - Division  
 15 Ludwick, Chloe M          10 WSY-MA                 47.79      51.35 B      
          r:+1.08                                                              
 
Event 40  Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
          35.49  AAAA
          37.29  AAA
          39.19  AA
          40.99  A
          52.09  B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  9 Keefer, Grant E            9 WSY-MA                 42.30      43.60 B      
C - Division  
  8 Kertes, Jacob M            9 WSY-MA                 53.70      58.49        
          r:+5.10                                                              
 10 Murray, Cohen F           10 WSY-MA                 56.82      59.96        
          r:+0.87                                                              
 
Event 41  Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
          32.29  AAAA
          33.89  AAA
          35.39  AA
          35.49  JO19
          36.89  A
          43.09  B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
 10 Chang, Katie N            11 WSY-MA                 36.55      36.43 A      
          r:+0.73                                                              
B - Division  
  6 Keefer, Morgan E          11 WSY-MA                 39.43      38.83 B      
          r:+0.85                                                              
C - Division  
 19 Evans, Grace L            11 WSY-MA                 47.62      47.77        
 
Event 42  Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
          31.09  AAAA
          32.79  AAA
          34.49  AA
          35.99  JO19
          36.19  A
          42.89  B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
B - Division  
 22 Gamber, Ian J             11 WSY-MA                 41.71      46.94        
          r:+0.81                                                              
C - Division  
 13 Shoen, Ryan T             12 WSY-MA                 49.07      49.10        
          r:+0.90                                                              
 
Event 43  Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
        2:10.99  11-12 SECT
        2:15.59  11-12 AAAA
        2:16.09  11-12 SRCH
        2:21.99  11-12 AAA
        2:28.09  11-12 JO19
        2:28.49  11-12 AA
        2:34.89  11-12 A
        3:00.69  11-12 B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  4 Chang, Katie N            11 WSY-MA               2:32.83    2:33.35 A      
     r:+0.74  32.82     1:11.65 (38.83)     1:59.09 (47.44)     2:33.35 (34.26)
B - Division  
 11 Keefer, Morgan E          11 WSY-MA               2:49.54    2:48.82 B      
              41.39     1:24.87 (43.48)     2:10.95 (46.08)     2:48.82 (37.87)
 
Event 44  Boys 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
        2:28.69  10&U AAAA
        2:36.19  10&U AAA
        2:43.59  10&U AA
        2:50.99  10&U A
        2:52.69  10&U JO19
        3:35.49  10&U B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hearn, Mitch A            10 WSY-MA               2:55.75    2:57.98 B      
     r:+0.83  41.58     1:25.25 (43.67)     2:20.96 (55.71)     2:57.98 (37.02)
  4 Keefer, Grant E            9 WSY-MA               2:57.87    3:06.83 B      
     r:+0.74  45.68     1:30.46 (44.78)     2:26.50 (56.04)     3:06.83 (40.33)
  6 Kertes, Jacob M            9 WSY-MA               3:34.76    3:39.38        
          r:+0.88           1:50.72 ( )   3:39.38 (1:48.66)                    
 
Event 45  Girls Senior 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chang, Lauren M           15 WSY-MA               1:59.12    2:00.07        
     r:+0.80  28.26       58.62 (30.36)     1:29.40 (30.78)     2:00.07 (30.67)
  2 Boyce, Katelyn M          17 WSY-MA               2:03.93    2:01.80        
     r:+0.81  28.11       58.68 (30.57)     1:30.15 (31.47)     2:01.80 (31.65)
  3 Burton, Apple M           15 WSY-MA               2:01.07    2:05.61        
     r:+0.81  29.09     1:01.27 (32.18)     1:34.07 (32.80)     2:05.61 (31.54)
 18 Richards, Kristy R        17 WSY-MA               2:19.75    2:21.55        
     r:+0.87  32.29     1:08.68 (36.39)     1:45.58 (36.90)     2:21.55 (35.97)
 19 Haro, Valentina           15 WSY-MA               2:33.47    2:32.46        
     r:+0.96  34.24     1:13.48 (39.24)     1:53.58 (40.10)     2:32.46 (38.88)
 
Event 46  Boys Senior 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  3 Seman, Alex N             15 WSY-MA               1:50.56    1:49.29        
     r:+0.78  25.66       53.35 (27.69)     1:21.56 (28.21)     1:49.29 (27.73)
  7 Chenot, Nolan E           15 WSY-MA               1:55.92    1:57.97        
     r:+0.77  26.28       56.22 (29.94)     1:27.67 (31.45)     1:57.97 (30.30)
  8 Chase, Tommy              17 WSY-MA               1:57.25    2:00.81        
     r:+0.75  27.74       58.16 (30.42)     1:29.71 (31.55)     2:00.81 (31.10)
 
Event 47  Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:54.89  AAAA
        1:55.19  SECT
        2:00.39  AAA
        2:00.99  SRCH
        2:02.49  JO19
        2:05.79  AA
        2:11.29  A
        2:33.19  B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  7 Freedman, Rebecca J       14 WSY-MA               2:01.88    2:06.10 A      
     r:+0.83  28.53     1:00.79 (32.26)     1:33.62 (32.83)     2:06.10 (32.48)
B - Division  
  1 Peiffer, Tyya J           13 WSY-MA               2:12.63    2:09.20 A      
     r:+0.79  31.68     1:05.70 (34.02)     1:38.46 (32.76)     2:09.20 (30.74)
  8 Linsey, Samantha C        13 WSY-MA               2:18.53    2:17.61 B      
     r:+0.72  31.65     1:06.85 (35.20)     1:43.21 (36.36)     2:17.61 (34.40)
 15 Ludwick, Sadie L          13 WSY-MA               2:19.76    2:21.63 B      
     r:+0.86  32.29     1:08.31 (36.02)     1:45.76 (37.45)     2:21.63 (35.87)
 16 Evans, Faith A            13 WSY-MA               2:17.72    2:22.39 B      
     r:+0.84  32.28     1:09.02 (36.74)     1:46.47 (37.45)     2:22.39 (35.92)
 
Event 48  Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:46.29  SECT
        1:47.29  AAAA
        1:50.49  SRCH
        1:52.39  AAA
        1:56.29  JO19
        1:57.49  AA
        2:02.59  A
        2:22.99  B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Guckavan, Gavin M         14 WSY-MA               2:04.40    1:56.20 JO19   
     r:+0.71  26.84       56.20 (29.36)     1:26.09 (29.89)     1:56.20 (30.11)
  2 Geray, Brandon S          14 WSY-MA               2:04.90    2:02.94 B      
     r:+0.73  28.34       59.55 (31.21)     1:31.55 (32.00)     2:02.94 (31.39)
 
Event 49  Girls Senior 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  6 Chang, Lauren M           15 WSY-MA               1:04.67    1:05.21        
     r:+0.79  31.21     1:05.21 (34.00)                                        
  8 DiCarlo, Lila M           15 WSY-MA               1:00.70    1:06.46        
     r:+0.85  30.62     1:06.46 (35.84)                                        
 10 Burton, Apple M           15 WSY-MA               1:02.84    1:07.08        
              32.06     1:07.08 (35.02)                                        
 13 Richards, Kristy R        17 WSY-MA               1:09.45    1:09.65        
     r:+0.78  31.14     1:09.65 (38.51)                                        
 
Event 50  Boys Senior 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  3 Lauver, Josiah D          18 WSY-MA                 51.09      54.09        
     r:+0.68  25.03       54.09 (29.06)                                        
  6 Farrow, Kyle T            16 WSY-MA                 56.06      55.31        
     r:+0.65  25.37       55.31 (29.94)                                        
  7 Arms, Trevor J            16 WSY-MA               1:04.43      56.83        
     r:+0.72  25.95       56.83 (30.88)                                        
  8 Turlington, Wade W        17 WSY-MA                 56.78      56.86        
     r:+0.74  25.84       56.86 (31.02)                                        
 10 Seman, Alex N             15 WSY-MA                 58.82      58.58        
     r:+0.79  27.70       58.58 (30.88)                                        
 11 Deiderick, Gabe C         18 WSY-MA                 54.67      58.79        
     r:+0.71  27.56       58.79 (31.23)                                        
 14 Chase, Tommy              17 WSY-MA                 59.63    1:00.03        
     r:+0.75  27.15     1:00.03 (32.88)                                        
 16 Oren, David A             16 WSY-MA                 59.58    1:00.21        
     r:+0.80  28.54     1:00.21 (31.67)                                        
 19 Geray, Brandon S          14 WSY-MA               1:04.50    1:04.95        
     r:+0.76  30.29     1:04.95 (34.66)                                        
 
Event 51  Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
          57.69  AAAA
          58.79  SECT
        1:00.49  AAA
        1:02.09  SRCH
        1:03.19  AA
        1:03.69  JO19
        1:05.99  A
        1:16.89  B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  9 Peiffer, Tyya J           13 WSY-MA               1:05.82    1:04.17 A      
     r:+0.79  31.06     1:04.17 (33.11)                                        
B - Division  
  7 Freedman, Rebecca J       14 WSY-MA               1:07.77    1:10.78 B      
     r:+0.93  32.83     1:10.78 (37.95)                                        
  9 Skiles, Araceli G         13 WSY-MA               1:12.14    1:11.44 B      
     r:+0.80  31.90     1:11.44 (39.54)                                        
 11 Evans, Faith A            13 WSY-MA               1:08.02    1:12.66 B      
     r:+0.89  33.84     1:12.66 (38.82)                                        
 15 Ludwick, Sadie L          13 WSY-MA               1:15.47    1:13.68 B      
     r:+0.82  33.41     1:13.68 (40.27)                                        
C - Division  
 12 Butterfield, Becky A      14 WSY-MA               1:46.26    1:31.38        
     r:+0.93  42.08     1:31.38 (49.30)                                        
 
Event 52  Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
          53.29  SECT
          53.59  AAAA
          56.09  AAA
          56.89  SRCH
          58.69  AA
          59.59  JO19
        1:01.29  A
        1:11.49  B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  6 Chang, Jonathan H         13 WSY-MA               1:00.81    1:01.10 A      
     r:+0.68  29.04     1:01.10 (32.06)                                        
B - Division  
  2 Guckavan, Gavin M         14 WSY-MA               1:02.62    1:00.43 A      
     r:11.33  28.49     1:00.43 (31.94)                                        
  8 Cunningham, Brian R       14 WSY-MA               1:07.20    1:04.97 B      
              30.04     1:04.97 (34.93)                                        
C - Division  
 -- Houston, Caleb G          13 WSY-MA               1:25.87         DQ        
      Non-simultaneous arms
     r:+0.86  38.49          DQ (48.11)                                        
 
Event 53  Girls Senior 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  2 McAninch, Katie E         16 WSY-MA                 26.42      26.01        
          r:+0.73                                                              
  5 Chang, Lauren M           15 WSY-MA                 25.78      26.28        
          r:+0.74                                                              
  7 DiCarlo, Lila M           15 WSY-MA                 25.84      26.57        
          r:+0.81                                                              
 10 Lee, Nicole A             17 WSY-MA                 27.07      26.78        
          r:+0.81                                                              
 13 Jacobson, Ilana R         16 WSY-MA                 27.41      27.16        
 22 Richards, Kristy R        17 WSY-MA                 28.41      29.23        
          r:+0.77                                                              
 27 Haro, Valentina           15 WSY-MA                 29.85      30.58        
          r:+0.94                                                              
 
Event 54  Boys Senior 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  3 Lauver, Josiah D          18 WSY-MA                 21.13      22.11        
          r:+0.67                                                              
  5 Miller, Zach Q            17 WSY-MA                 23.17      22.89        
          r:+0.69                                                              
  6 Farrow, Kyle T            16 WSY-MA                 22.29      23.13        
          r:+0.68                                                              
  6 Smith, Logan W            15 WSY-MA                 23.47      23.13        
          r:+0.67                                                              
  9 Chenot, Nolan E           15 WSY-MA                 22.62      23.24        
          r:+0.75                                                              
 10 Distenfeld, Tyler J       16 WSY-MA                 22.96      23.27        
          r:+0.74                                                              
 11 Arms, Trevor J            16 WSY-MA                 24.11      23.76        
          r:+0.70                                                              
 27 Kertes, Jacob M            9 WSY-MA                 37.65      38.22        
          r:+0.85                                                              
 
Event 55  Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          24.49  AAAA
          24.79  SECT
          25.69  AAA
          25.99  SRCH
          26.09  JO19
          26.79  AA
          27.99  A
          32.69  B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  4 Freedman, Rebecca J       14 WSY-MA                 26.21      26.45 AA     
          r:+0.89                                                              
  9 Skiles, Araceli G         13 WSY-MA                 27.04      26.88 A      
          r:+0.79                                                              
 12 Peiffer, Tyya J           13 WSY-MA                 27.45      27.59 A      
          r:+0.82                                                              
 18 Linsey, Samantha C        13 WSY-MA                 27.97      28.66 B      
          r:+0.70                                                              
B - Division  
 12 Ludwick, Sadie L          13 WSY-MA                 28.14      28.88 B      
          r:+0.84                                                              
 32 Evans, Faith A            13 WSY-MA                 29.33      30.67 B      
          r:+0.82                                                              
C - Division  
  2 Fisher, Lauren G          13 WSY-MA                 34.49      32.92        
          r:+1.07                                                              
 
Event 56  Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          22.39  SECT
          22.49  AAAA
          23.09  SRCH
          23.59  AAA
          24.49  JO19
          24.69  AA
          25.69  A
          29.99  B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  5 Lee, Ryan                 14 WSY-MA                 25.62      24.89 A      
          r:+0.79                                                              
  7 Chang, Jonathan H         13 WSY-MA                 25.24      25.03 A      
          r:+0.67                                                              
B - Division  
 19 Geray, Brandon S          14 WSY-MA                 26.94      26.95 B      
          r:+0.75                                                              
 20 Cunningham, Brian R       14 WSY-MA                 27.67      27.12 B      
          r:+0.84                                                              
 34 Houston, Caleb G          13 WSY-MA                 29.34      31.16        
          r:+0.86                                                              
 
Event 57  Girls Senior 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  2 DiCarlo, Lila M           15 WSY-MA               1:01.91    1:03.33        
              30.56     1:03.33 (32.77)                                        
  4 Burton, Apple M           15 WSY-MA               1:02.94    1:05.44        
              32.08     1:05.44 (33.36)                                        
  5 Lee, Nicole A             17 WSY-MA               1:05.27    1:05.58        
              31.75     1:05.58 (33.83)                                        
  7 McAninch, Katie E         16 WSY-MA               1:10.09    1:06.55        
              33.35     1:06.55 (33.20)                                        
 10 Jacobson, Ilana R         16 WSY-MA               1:07.55    1:08.08        
              33.19     1:08.08 (34.89)                                        
 18 Richards, Kristy R        17 WSY-MA               1:13.21    1:12.79        
              35.63     1:12.79 (37.16)                                        
 20 Haro, Valentina           15 WSY-MA               1:20.38    1:19.29        
              38.06     1:19.29 (41.23)                                        
 
Event 58  Boys Senior 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  2 Distenfeld, Tyler J       16 WSY-MA                 56.16      55.76        
              27.76       55.76 (28.00)                                        
  5 Seman, Alex N             15 WSY-MA                 57.28      57.12        
              28.44       57.12 (28.68)                                        
  7 Smith, Logan W            15 WSY-MA                    NT      57.69        
              27.87       57.69 (29.82)                                        
  8 Turlington, Wade W        17 WSY-MA               1:00.30      58.64        
              28.83       58.64 (29.81)                                        
 12 Miller, Zach Q            17 WSY-MA               1:00.28    1:01.17        
              29.54     1:01.17 (31.63)                                        
 15 Arms, Trevor J            16 WSY-MA               1:03.30    1:01.73        
              29.77     1:01.73 (31.96)                                        
 16 Deiderick, Gabe C         18 WSY-MA               1:00.31    1:02.25        
              29.82     1:02.25 (32.43)                                        
 18 Chase, Tommy              17 WSY-MA               1:03.63    1:03.28        
              30.50     1:03.28 (32.78)                                        
 19 Chenot, Nolan E           15 WSY-MA               1:06.81    1:03.82        
              30.84     1:03.82 (32.98)                                        
 
Event 59  Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
          57.89  AAAA
          59.29  SECT
        1:00.59  AAA
        1:03.19  SRCH
        1:03.39  AA
        1:03.59  JO19
        1:06.19  A
        1:17.19  B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  4 Peiffer, Tyya J           13 WSY-MA               1:05.28    1:05.11 A      
              31.93     1:05.11 (33.18)                                        
B - Division  
  5 Freedman, Rebecca J       14 WSY-MA               1:09.17    1:09.55 B      
              34.40     1:09.55 (35.15)                                        
 17 Linsey, Samantha C        13 WSY-MA               1:16.01    1:12.94 B      
C - Division  
 12 Butterfield, Becky A      14 WSY-MA               1:24.31    1:24.20        
              42.26     1:24.20 (41.94)                                        
 15 Fisher, Lauren G          13 WSY-MA               1:29.65    1:28.89        
 
Event 60  Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
          54.09  AAAA
          54.49  SECT
          56.59  AAA
          58.59  SRCH
          59.19  AA
        1:00.39  JO19
        1:01.79  A
        1:12.09  B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Guckavan, Gavin M         14 WSY-MA                 59.71      59.33 JO19   
              29.19       59.33 (30.14)                                        
B - Division  
  2 Chang, Jonathan H         13 WSY-MA               1:02.14    1:02.28 B      
              30.83     1:02.28 (31.45)                                        
  8 Geray, Brandon S          14 WSY-MA               1:06.58    1:04.76 B      
              31.82     1:04.76 (32.94)                                        
 17 Cunningham, Brian R       14 WSY-MA               1:10.34    1:11.10 B      
              35.34     1:11.10 (35.76)                                        
C - Division  
 17 Houston, Caleb G          13 WSY-MA               1:25.29    1:25.94        
 
Event 61  Girls Senior 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  7 Jacobson, Ilana R         16 WSY-MA               2:42.65    2:43.80        
     r:+0.91  36.81     1:18.01 (41.20)     2:00.64 (42.63)     2:43.80 (43.16)
  8 Burton, Apple M           15 WSY-MA               3:02.01    2:44.36        
     r:+0.81  36.82     1:19.05 (42.23)     2:01.76 (42.71)     2:44.36 (42.60)
 
Event 62  Boys Senior 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Oren, David A             16 WSY-MA               2:11.11    2:13.33        
     r:+0.77  29.85     1:03.42 (33.57)     1:39.02 (35.60)     2:13.33 (34.31)
  2 Arms, Trevor J            16 WSY-MA                    NT    2:19.47        
     r:+0.78  30.59     1:05.73 (35.14)     1:42.60 (36.87)     2:19.47 (36.87)
  3 Chase, Tommy              17 WSY-MA               2:20.28    2:25.07        
     r:+0.77  31.95     1:09.17 (37.22)     1:47.04 (37.87)     2:25.07 (38.03)
  4 Seman, Alex N             15 WSY-MA               2:33.27    2:29.58        
     r:+0.76  33.03     1:10.71 (37.68)     1:50.17 (39.46)     2:29.58 (39.41)
 
Event 63  Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        2:23.99  AAAA
        2:29.39  SECT
        2:30.89  AAA
        2:36.69  SRCH
        2:37.69  AA
        2:39.69  JO19
        2:44.59  A
        3:11.99  B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Skiles, Araceli G         13 WSY-MA               2:36.62    2:35.09 SRCH   
     r:+0.85  36.07     1:16.18 (40.11)     1:56.09 (39.91)     2:35.09 (39.00)
B - Division  
  3 Ludwick, Sadie L          13 WSY-MA               2:52.82    2:53.43 B      
     r:+0.83  38.67     1:22.82 (44.15)     2:08.47 (45.65)     2:53.43 (44.96)
  5 Evans, Faith A            13 WSY-MA               2:57.73    2:58.46 B      
     r:+0.83  40.36     1:26.56 (46.20)     2:13.74 (47.18)     2:58.46 (44.72)
  7 Linsey, Samantha C        13 WSY-MA               3:07.34    3:02.89 B      
     r:+0.77  40.35     1:25.34 (44.99)     2:13.47 (48.13)     3:02.89 (49.42)
C - Division  
  4 Fisher, Lauren G          13 WSY-MA                    NT    3:22.55        
     r:+1.06  44.44     1:34.31 (49.87)     2:28.88 (54.57)     3:22.55 (53.67)
 
Event 64  Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        2:13.79  AAAA
        2:14.99  SECT
        2:20.09  AAA
        2:25.09  SRCH
        2:26.49  AA
        2:31.69  JO19
        2:32.89  A
        2:58.39  B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Lee, Ryan                 14 WSY-MA               2:20.34    2:20.13 SRCH   
     r:+0.77  31.49     1:06.76 (35.27)     1:43.07 (36.31)     2:20.13 (37.06)
C - Division  
  4 Houston, Caleb G          13 WSY-MA               3:28.85    3:26.39        
              44.42     1:38.89 (54.47)     2:34.98 (56.09)     3:26.39 (51.41)
 
Event 65  Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
        1:03.29  AAAA
        1:06.29  AAA
        1:08.49  JO19
        1:09.29  AA
        1:12.29  A
        1:24.39  B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 18 Evans, Grace L            11 WSY-MA               1:27.64    1:27.51        
              41.07     1:27.51 (46.44)                                        
 
Event 66  Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
        1:00.29  AAAA
        1:03.29  AAA
        1:06.19  AA
        1:08.69  JO19
        1:09.09  A
        1:20.89  B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  6 Shoen, Ryan T             12 WSY-MA               1:30.51    1:21.27        
     r:+0.83  35.63     1:21.27 (45.64)                                        
 17 Douglass, Brody G         12 WSY-MA               1:31.22    1:30.86        
     r:+0.82  42.53     1:30.86 (48.33)                                        
 
Event 68  Boys 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
        1:09.09  AAAA
        1:13.89  AAA
        1:18.69  AA
        1:23.49  A
        1:52.39  B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  4 Hearn, Mitch A            10 WSY-MA               1:21.10    1:20.80 A      
     r:+0.71  37.27     1:20.80 (43.53)                                        
  7 Keefer, Grant E            9 WSY-MA               1:22.67    1:27.81 B      
          r:+0.75                                                              
B - Division  
  8 Murray, Cohen F           10 WSY-MA               1:35.85    1:34.26 B      
              42.43     1:34.26 (51.83)                                        
 15 Kertes, Jacob M            9 WSY-MA               1:37.90    1:43.76 B      
     r:+0.86  50.42     1:43.76 (53.34)                                        
 
Event 69  Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:55.19  11-12 SECT
        2:00.89  11-12 AAAA
        2:00.99  11-12 SRCH
        2:06.69  11-12 AAA
        2:09.89  11-12 JO19
        2:12.39  11-12 AA
        2:18.19  11-12 A
        2:41.19  11-12 B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  6 Keefer, Morgan E          11 WSY-MA               2:26.54    2:22.65 B      
     r:+0.84  32.78     1:09.45 (36.67)     1:46.19 (36.74)     2:22.65 (36.46)
C - Division  
 12 Evans, Grace L            11 WSY-MA               2:47.23    2:49.80        
     r:+0.80  37.75     1:21.59 (43.84)     2:06.89 (45.30)     2:49.80 (42.91)
 
Event 70  Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:10.69  10&U AAAA
        2:16.89  10&U AAA
        2:23.09  10&U AA
        2:29.39  10&U A
        2:32.39  10&U JO19
        3:06.69  10&U B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
B - Division  
  4 Kertes, Jacob M            9 WSY-MA               3:05.98    3:07.02        
     r:+0.96  43.48     1:32.53 (49.05)     2:21.99 (49.46)     3:07.02 (45.03)
 
Event 70  Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:46.29  11-12 SECT
        1:50.49  11-12 SRCH
        1:56.79  11-12 AAAA
        2:02.39  11-12 AAA
        2:07.89  11-12 AA
        2:10.79  11-12 JO19
        2:13.49  11-12 A
        2:35.69  11-12 B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
C - Division  
  5 Gamber, Ian J             11 WSY-MA               2:42.14    2:38.29        
              35.23     1:16.49 (41.26)     1:59.00 (42.51)     2:38.29 (39.29)
  6 Douglass, Brody G         12 WSY-MA               2:41.36    2:40.38        
     r:+0.86  37.23     1:18.03 (40.80)     1:59.98 (41.95)     2:40.38 (40.40)
 
Event 71  Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
          30.59  AAAA
          32.49  AAA
          34.39  AA
          36.19  A
          47.39  B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
B - Division  
  7 Ludwick, Chloe M          10 WSY-MA                 38.00      41.51 B      
          r:+1.04                                                              
 
Event 72  Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
          30.29  AAAA
          31.99  AAA
          33.69  AA
          35.39  A
          45.69  B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  2 Hearn, Mitch A            10 WSY-MA                 37.87      37.19 B      
          r:+0.83                                                              
C - Division  
  8 Kertes, Jacob M            9 WSY-MA                    NT      53.39        
          r:+0.88                                                              
 
Event 73  Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
          27.59  AAAA
          28.89  AAA
          29.89  JO19
          30.19  AA
          31.49  A
          36.69  B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  8 Chang, Katie N            11 WSY-MA                 31.43      31.58 B      
          r:+0.74                                                              
 
Event 74  Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
          26.79  AAAA
          28.19  AAA
          29.69  AA
          29.99  JO19
          31.19  A
          37.09  B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
B - Division  
 10 Shoen, Ryan T             12 WSY-MA                 35.34      35.88 B      
          r:+0.86                                                              
 
Event 76  Boys 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:08.69  AAAA
        1:12.19  AAA
        1:15.69  AA
        1:19.19  A
        1:40.19  B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  2 Hearn, Mitch A            10 WSY-MA               1:18.55    1:19.59 B      
              39.26     1:19.59 (40.33)                                        
B - Division  
  3 Keefer, Grant E            9 WSY-MA               1:24.01    1:26.66 B      
              40.97     1:26.66 (45.69)                                        
  4 Murray, Cohen F           10 WSY-MA               1:36.36    1:31.40 B      
              43.56     1:31.40 (47.84)                                        
 
Event 77  Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
          59.29  SECT
        1:01.69  AAAA
        1:03.19  SRCH
        1:05.09  AAA
        1:07.39  JO19
        1:08.39  AA
        1:11.79  A
        1:25.19  B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  7 Keefer, Morgan E          11 WSY-MA               1:17.13    1:14.77 B      
              36.04     1:14.77 (38.73)                                        
 
Event 78  Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
          54.49  SECT
          58.59  SRCH
          59.59  AAAA
        1:02.79  AAA
        1:06.09  AA
        1:08.29  JO19
        1:09.29  A
        1:22.19  B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
C - Division  
  6 Douglass, Brody G         12 WSY-MA               1:23.44    1:25.82        
              42.33     1:25.82 (43.49)                                        
 
Event 79  Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          27.69  AAAA
          28.89  AAA
          30.19  AA
          31.39  A
          38.89  B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
B - Division  
 13 Ludwick, Chloe M          10 WSY-MA                 34.26      35.30 B      
          r:+1.03                                                              
 
Event 80  Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          27.39  AAAA
          28.59  AAA
          29.79  AA
          30.99  A
          38.09  B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  4 Hearn, Mitch A            10 WSY-MA                 30.12      30.25 A      
          r:+0.85                                                              
B - Division  
  6 Keefer, Grant E            9 WSY-MA                 32.51      33.98 B      
          r:+0.79                                                              
 11 Murray, Cohen F           10 WSY-MA                 37.23      38.94        
          r:+0.86                                                              
 13 Kertes, Jacob M            9 WSY-MA                 37.65      40.00        
          r:+0.95                                                              
 
Event 81  Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          24.79  SECT
          25.59  AAAA
          25.99  SRCH
          26.79  AAA
          27.29  JO19
          27.89  AA
          29.09  A
          33.79  B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  7 Chang, Katie N            11 WSY-MA                 28.09      28.20 A      
B - Division  
  7 Keefer, Morgan E          11 WSY-MA                 30.57      29.83 B      
          r:+0.83                                                              
 29 Evans, Grace L            11 WSY-MA                 33.45      32.89 B      
          r:+0.82                                                              
 
Event 82  Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          22.39  SECT
          23.09  SRCH
          24.49  AAAA
          25.59  AAA
          26.79  AA
          27.29  JO19
          27.89  A
          32.59  B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Shoen, Ryan T             12 WSY-MA                 31.67         DQ        
      False start
C - Division  
  4 Gamber, Ian J             11 WSY-MA                 33.32      32.56 B      
          r:+0.79                                                              
 
Event 83  Girls 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:18.79  AAAA
        1:23.09  AAA
        1:27.49  AA
        1:31.89  A
        1:58.09  B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
B - Division  
 10 Ludwick, Chloe M          10 WSY-MA               1:44.03    1:47.31 B      
     r:+1.01  50.53     1:47.31 (56.78)                                        
 
Event 84  Boys 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:18.39  AAAA
        1:22.39  AAA
        1:26.29  AA
        1:30.19  A
        1:53.59  B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  6 Keefer, Grant E            9 WSY-MA               1:36.99    1:38.58 B      
     r:+0.77  46.19     1:38.58 (52.39)                                        
 
Event 85  Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:01.49  SECT
        1:09.99  AAAA
        1:12.69  SRCH
        1:13.49  AAA
        1:16.99  AA
        1:17.39  JO19
        1:20.39  A
        1:34.39  B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  6 Chang, Katie N            11 WSY-MA               1:20.01    1:20.28 A      
              38.58     1:20.28 (41.70)                                        
B - Division  
  4 Keefer, Morgan E          11 WSY-MA               1:24.64    1:22.07 B      
              39.47     1:22.07 (42.60)                                        
C - Division  
 13 Evans, Grace L            11 WSY-MA               1:44.80    1:45.65        
              50.39     1:45.65 (55.26)                                        
 
Event 86  Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:01.69  SECT
        1:06.19  SRCH
        1:07.79  AAAA
        1:11.29  AAA
        1:14.89  AA
        1:18.39  A
        1:19.09  JO19
        1:32.49  B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  6 Gamber, Ian J             11 WSY-MA               1:33.36    1:36.69        
     r:+0.78  44.91     1:36.69 (51.78)