Licensed to WSY Swimming           HY-TEK's MEET MANAGER 7.0 2/11/2019 11:26 AM
                    Alyson Chick Memorial 10 and Under Meet                    
                 Swim Meet at the Cumberland Valley Natatorium                 
                                    Results                                    
 
Event 3  Boys 8 Year Olds 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  3 Gaudion, Henry B           8 WSY-MA               1:42.61    1:41.21        
     r:+0.80  46.89     1:41.21 (54.32)                                        
 -- Culleiton, Theo J          8 WSY-MA               2:04.54         DQ        
      Arms underwater recovery - fly
     r:+0.86  56.97        DQ (1:04.27)                                        
 
Event 4  Girls 8 Year Olds 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Buhrman, Ava L             8 WSY-MA                    NT    1:30.94        
     r:+0.78  39.90     1:30.94 (51.04)                                        
  4 Evans, Summer L            8 WSY-MA               1:32.38    1:34.28        
     r:+0.73  46.36     1:34.28 (47.92)                                        
 
Event 5  Boys 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  2 Hearn, Mitch A            10 WSY-MA               1:21.59    1:21.10        
     r:+0.81  36.42     1:21.10 (44.68)                                        
  5 Keefer, Grant E            9 WSY-MA               1:22.67    1:25.57        
     r:+0.79  39.89     1:25.57 (45.68)                                        
 17 Kertes, Jacob M            9 WSY-MA               1:37.90    1:40.55        
     r:+0.89  47.74     1:40.55 (52.81)                                        
 18 Murray, Cohen F           10 WSY-MA               1:35.85    1:40.90        
     r:+0.79  47.04     1:40.90 (53.86)                                        
 20 Rupp, Randyn K             9 WSY-MA               1:40.58    1:44.16        
     r:+0.92  45.99     1:44.16 (58.17)                                        
 
Event 6  Girls 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 19 Zheng, Jasmine             9 WSY-MA                    NT    1:56.11        
     r:+1.24  50.71   1:56.11 (1:05.40)                                        
 
Event 7  Boys 5 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harned, Reeden D           5 WSY-MA                 30.35      27.64        
          r:+1.14                                                              
 
Event 8  Girls 5 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harned, Vivian I           5 WSY-MA                 29.47      27.62        
          r:+0.85                                                              
 
Event 9  Boys 6 Year Olds 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  4 Clemmer, Aidan T           6 WSY-MA                 28.74      31.80        
          r:+0.85                                                              
 
Event 10  Girls 6 Year Olds 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Buhrman, Nora L            6 WSY-MA                 21.26      21.18        
 
Event 12  Girls 7 Year Olds 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  7 Blouch, Natalie R          7 WSY-MA                 23.56      22.32        
          r:+0.89                                                              
 12 Roman, Rachel L            7 WSY-MA                 25.75      26.18        
          r:+1.08                                                              
 17 Panchura, Marleigh E       7 WSY-MA                 28.03      35.07        
 
Event 13  Boys 8 Year Olds 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Coons, Nate R              8 WSY-MA                 17.38      18.14        
  6 Coble, JR R                8 WSY-MA                 17.89      19.71        
          r:+0.69                                                              
 16 Martinet, Lodias P         8 WSY-MA                 20.14      22.71        
          r:+0.92                                                              
 
Event 14  Girls 8 Year Olds 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  2 Buhrman, Ava L             8 WSY-MA                 16.58      16.25        
          r:+0.74                                                              
 19 Butterfield, Nichole E     8 WSY-MA                 27.89      24.81        
 
Event 15  Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hearn, Mitch A            10 WSY-MA                 30.63      30.12        
          r:+0.84                                                              
 10 Keefer, Grant E            9 WSY-MA                 32.51      32.96        
          r:+0.74                                                              
 14 Rupp, Randyn K             9 WSY-MA                 36.04      35.90        
          r:+0.91                                                              
 18 Murray, Cohen F           10 WSY-MA                 37.93      37.23        
          r:+0.79                                                              
 20 Gali, Abhinav K           10 WSY-MA                 38.68      37.78        
          r:+0.85                                                              
 28 Kertes, Jacob M            9 WSY-MA                 37.65      39.85        
 38 Minnich, Tyler T           9 WSY-MA                 50.44      44.81        
          r:+1.01                                                              
 42 Coble, Jack P              9 WSY-MA                 45.49      49.17        
 
Event 16  Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  8 Houkasse, Yassmin         10 WSY-MA                 36.88      36.19        
          r:+0.78                                                              
 15 Stabach, London M          9 WSY-MA                 40.21      37.63        
          r:+0.88                                                              
 16 Anderson, Peyton R        10 WSY-MA                 39.64      37.92        
          r:+0.92                                                              
 27 Adams, Charleigh G         9 WSY-MA                 44.47      41.57        
          r:+0.88                                                              
 28 Gavireddy, Hasini         10 WSY-MA                 45.51      41.69        
          r:+0.86                                                              
 29 Walls, Abigail E           9 WSY-MA                 43.52      41.91        
 43 Combs, Annaliese M         9 WSY-MA                 58.95      54.96        
 
Event 17  Boys 5 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harned, Reeden D           5 WSY-MA                 33.50      30.32        
 
Event 18  Girls 5 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harned, Vivian I           5 WSY-MA                 27.44      27.32        
 
Event 19  Boys 6 Year Olds 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  3 Clemmer, Aidan T           6 WSY-MA                 25.78      26.80        
 
Event 20  Girls 6 Year Olds 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Buhrman, Nora L            6 WSY-MA                 23.32      25.15        
 
Event 22  Girls 7 Year Olds 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  7 Roman, Rachel L            7 WSY-MA                 26.46      27.44        
  8 Blouch, Natalie R          7 WSY-MA                 27.02      28.08        
  9 Panchura, Marleigh E       7 WSY-MA                 28.49      28.87        
 
Event 23  Boys 8 Year Olds 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Coons, Nate R              8 WSY-MA                 21.07      21.20        
  3 Gaudion, Henry B           8 WSY-MA                 20.71      21.55        
 14 Coble, JR R                8 WSY-MA                 23.47      25.52        
 15 Culleiton, Theo J          8 WSY-MA                 23.78      25.70        
 20 Martinet, Lodias P         8 WSY-MA                 30.36      29.96        
 
Event 24  Girls 8 Year Olds 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 16 Butterfield, Nichole E     8 WSY-MA                 26.79      29.43        
 
Event 25  Boys 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  5 Keefer, Grant E            9 WSY-MA                 38.29      38.79        
 13 Kertes, Jacob M            9 WSY-MA                 42.91      44.19        
 14 Rupp, Randyn K             9 WSY-MA                 44.59      44.37        
 15 Gali, Abhinav K           10 WSY-MA                 44.03      44.86        
 17 Murray, Cohen F           10 WSY-MA                 41.77      45.18        
 31 Minnich, Tyler T           9 WSY-MA                 55.08      52.05        
 -- Coble, Jack P              9 WSY-MA                 56.28         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 
Event 26  Girls 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  6 Houkasse, Yassmin         10 WSY-MA                 43.54      42.61        
 13 Adams, Charleigh G         9 WSY-MA                 47.94      45.24        
 16 Stabach, London M          9 WSY-MA                 49.67      47.34        
 26 Zheng, Jasmine             9 WSY-MA                 49.31      50.28        
 27 Combs, Annaliese M         9 WSY-MA                 52.09      51.09        
 38 Walls, Abigail E           9 WSY-MA                 55.45      55.42        
 40 Gavireddy, Hasini         10 WSY-MA                 55.58      57.45        
 -- Anderson, Peyton R        10 WSY-MA                 51.63         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 
Event 28  Girls 6 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  2 Buhrman, Nora L            6 WSY-MA                 33.59      35.27        
 
Event 30  Girls 7 Year Olds 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  4 Blouch, Natalie R          7 WSY-MA                 38.51      34.14        
          r:+0.92                                                              
  5 Panchura, Marleigh E       7 WSY-MA                 43.88      36.12        
 
Event 31  Boys 8 Year Olds 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  4 Coble, JR R                8 WSY-MA                 29.69      28.08        
          r:+0.66                                                              
  9 Culleiton, Theo J          8 WSY-MA                 27.91      31.32        
 12 Martinet, Lodias P         8 WSY-MA                    NT      35.68        
          r:+0.97                                                              
 
Event 32  Girls 8 Year Olds 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  2 Evans, Summer L            8 WSY-MA                 23.29      23.90        
          r:+0.80                                                              
  9 Butterfield, Nichole E     8 WSY-MA                 45.41      41.70        
 
Event 33  Boys 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  4 Keefer, Grant E            9 WSY-MA                 42.30      45.67        
          r:+0.80                                                              
 12 Gaudion, Henry B           8 WSY-MA                 54.51      50.18        
          r:+0.80                                                              
 15 Gali, Abhinav K           10 WSY-MA                 50.64      52.69        
          r:+0.82                                                              
 28 Minnich, Tyler T           9 WSY-MA               1:17.32    1:08.13        
          r:+1.12                                                              
 
Event 34  Girls 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 18 Houkasse, Yassmin         10 WSY-MA                 54.84      52.16        
          r:+0.78                                                              
 21 Anderson, Peyton R        10 WSY-MA                 51.36      54.23        
 22 Adams, Charleigh G         9 WSY-MA                 57.25      54.58        
          r:+0.86                                                              
 34 Gavireddy, Hasini         10 WSY-MA               1:09.20    1:02.56        
 -- Zheng, Jasmine             9 WSY-MA                    NT         DQ        
      Arms past hipline
          r:+1.24                                                              
 
Event 38  Girls 7 Year Olds 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  3 Blouch, Natalie R          7 WSY-MA                 33.89      33.33        
          r:+0.95                                                              
 
Event 39  Boys 8 Year Olds 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Coons, Nate R              8 WSY-MA                 19.07      19.77        
 -- Martinet, Lodias P         8 WSY-MA                 27.16         DQ        
      Non-simultaneous arms
          r:+0.92                                                              
 
Event 40  Girls 8 Year Olds 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  2 Buhrman, Ava L             8 WSY-MA                 17.00      18.09        
          r:+0.70                                                              
  3 Evans, Summer L            8 WSY-MA                 18.86      19.79        
          r:+0.74                                                              
 -- Butterfield, Nichole E     8 WSY-MA                 42.80         DQ        
      Arms underwater recovery
 
Event 41  Boys 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  3 Hearn, Mitch A            10 WSY-MA                 37.87      37.97        
          r:+0.83                                                              
 13 Rupp, Randyn K             9 WSY-MA                 48.27      49.69        
          r:+0.86                                                              
 -- Gali, Abhinav K           10 WSY-MA                 47.56         DQ        
      Non-simultaneous arms
          r:+0.85                                                              
 
Event 42  Girls 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 19 Houkasse, Yassmin         10 WSY-MA                 52.46      50.49        
          r:+0.79                                                              
 27 Zheng, Jasmine             9 WSY-MA                 54.11      57.18        
          r:+1.07                                                              
 29 Gavireddy, Hasini         10 WSY-MA                    NT      59.11        
          r:+1.10                                                              
 
Event 43  Boys 5 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harned, Reeden D           5 WSY-MA               1:09.37    1:06.47        
          r:+1.12                                                              
 
Event 43  Boys 6 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Clemmer, Aidan T           6 WSY-MA               1:01.49         DQ        
      No touch on turn
 
Event 44  Girls 5 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harned, Vivian I           5 WSY-MA               1:05.43    1:05.50        
          r:+0.88                                                              
 
Event 44  Girls 6 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Buhrman, Nora L            6 WSY-MA                    NT      49.55        
          r:+0.88                                                              
 
Event 44  Girls 7 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  8 Panchura, Marleigh E       7 WSY-MA                    NT      59.31        
 
Event 45  Boys 8 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Coons, Nate R              8 WSY-MA                 39.47      37.33        
          r:+0.48                                                              
  8 Culleiton, Theo J          8 WSY-MA                 46.39      47.20        
          r:+0.96                                                              
 
Event 46  Girls 8 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  2 Buhrman, Ava L             8 WSY-MA                 34.02      36.06        
          r:+0.80                                                              
 
Event 47  Boys 8 Year Olds 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  2 Gaudion, Henry B           8 WSY-MA               1:24.59    1:24.62        
     r:+0.79  39.75     1:24.62 (44.87)                                        
 
Event 47  Boys 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  2 Hearn, Mitch A            10 WSY-MA               1:08.00    1:09.11        
     r:+0.86  33.11     1:09.11 (36.00)                                        
 18 Kertes, Jacob M            9 WSY-MA               1:24.91    1:27.09        
              40.85     1:27.09 (46.24)                                        
 
Event 48  Girls 8 Year Olds 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Evans, Summer L            8 WSY-MA               1:20.81    1:23.43        
     r:+0.74  38.17     1:23.43 (45.26)                                        
 
Event 48  Girls 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 16 Adams, Charleigh G         9 WSY-MA               1:43.82    1:32.74        
     r:+0.84  45.21     1:32.74 (47.53)                                        
 21 Walls, Abigail E           9 WSY-MA                    NT    1:39.43        
     r:+0.65  47.08     1:39.43 (52.35)                                        
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 48                    
 
  1. Governor Mifflin Aquatic Club       390   2. Wsy Swimming                        296
  3. Palmyra Aquatic Club                201   4. Chambersburg Chargers               177
  5. Ephrata Tidal Waves                 176   6. Hbgjcc Swimming                     136
  7. Cuy-Md                              131   8. Cumberland Valley Aquatic Club      129
  9. Elizabethtown Aquatic Club        127.5  10. Hagerstown YMCA Gators Swim Te     88.5
 11. Mechanicsburg Swim Club              88  12. Elite Performance Aquatic Club       59
 13. Shippensburg Aquatic Club            58  14. Juniata Valley YMCA                  53
 15. South Middleton Swim Club            37  16. Big Spring Aquatic Club              32
 17. Lebanon YMCA Swimming                20                                             
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 48                     
 
  1. Cumberland Valley Aquatic Club      292   2. Wsy Swimming                        291
  3. Chambersburg Chargers             258.5   4. Elizabethtown Aquatic Club          174
  5. Governor Mifflin Aquatic Club       129   6. Ephrata Tidal Waves                 114
  7. Elite Performance Aquatic Club    104.5   8. Mechanicsburg Swim Club            82.5
  9. Hagerstown YMCA Gators Swim Te       70  10. Lebanon YMCA Swimming              69.5
 11. Cuy-Md                               63  12. Big Spring Aquatic Club              55
 13. Shippensburg Aquatic Club            28  14. Hbgjcc Swimming                      22