Licensed to WSY Swimming           HY-TEK's MEET MANAGER 7.0 2/11/2019 11:25 AM
                    Alyson Chick Memorial 10 and Under Meet                    
                 Swim Meet at the Cumberland Valley Natatorium                 
                                    Results                                    
 
Event 1  Boys 7 Year Olds 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mendenhall, William        7 TIDAL WAVES          1:39.68    1:40.84        
     r:+0.72  48.43     1:40.84 (52.41)                                        
  2 Wright, Tristan B          7 HAGY-MD                   NT    2:04.21        
  3 Kaszmetskie, Jake M        7 GM AGE GROUP         2:04.43    2:16.09        
            1:07.79   2:16.09 (1:08.30)                                        
 -- Gundurao, Krishna          7 CVAC-MA                   NT         DQ        
      Arms past hipline - breast
   r:+0.86  1:10.82        DQ (1:15.90)                                        
 
Event 2  Girls 6 Year Olds 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Williams, Isabelle         6 EAC-MA                    NT         DQ        
      Arms past hipline - breast
            1:12.16        DQ (1:13.58)                                        
 
Event 2  Girls 7 Year Olds 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Weise, Kinsley A           7 GM AGE GROUP         1:41.85    1:44.06        
     r:+0.90  46.41     1:44.06 (57.65)                                        
  2 Musser, Evie               7 TIDAL WAVES          2:07.15    1:53.95        
              49.65   1:53.95 (1:04.30)                                        
  3 Bourassa, Chloe            7 JCCHBG-MA            2:03.04    1:58.06        
     r:+0.88  54.49   1:58.06 (1:03.57)                                        
 
Event 3  Boys 8 Year Olds 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Turk-Geller, Jonah         8 EPAC-MA              1:34.11    1:33.74        
     r:+0.81  46.08     1:33.74 (47.66)                                        
  2 Groh, Eli                  8 CVAC-MA              1:38.50    1:37.28        
     r:+0.71  48.07     1:37.28 (49.21)                                        
  3 Gaudion, Henry B           8 WSY-MA               1:42.61    1:41.21        
     r:+0.80  46.89     1:41.21 (54.32)                                        
  4 Chandler, Landon           8 EAC-MA               1:51.74    1:56.09        
     r:+0.87  44.24   1:56.09 (1:11.85)                                        
  5 Talasila, Sathvik          8 CVAC-MA                   NT    1:56.76        
              53.55   1:56.76 (1:03.21)                                        
  6 Minnich, Dylan T           8 GM AGE GROUP         2:05.01    1:57.70        
     r:+0.80  50.71   1:57.70 (1:06.99)                                        
  7 Hirst, Jackson C           8 EAC-MA               2:02.43    2:13.26        
            1:01.79   2:13.26 (1:11.47)                                        
  8 Runkle, Jacob              8 MSC                  1:49.80    2:16.99        
   r:+0.77  1:52.13     2:16.99 (24.86)                                        
 -- Culleiton, Theo J          8 WSY-MA               2:04.54         DQ        
      Arms underwater recovery - fly
     r:+0.86  56.97        DQ (1:04.27)                                        
 -- Hasan, Humza               8 CVAC-MA              1:50.98         DQ        
      Stroke Infraction - IM
              58.13        DQ (1:00.51)                                        
 -- Little, Duncan             8 CVAC-MA                   NT         DQ        
      Stroke Infraction - IM
              58.81        DQ (1:09.53)                                        
 
Event 4  Girls 8 Year Olds 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Buhrman, Ava L             8 WSY-MA                    NT    1:30.94        
     r:+0.78  39.90     1:30.94 (51.04)                                        
  2 Boland, Brooke M           8 CVAC-MA              1:35.02    1:31.01        
              42.55     1:31.01 (48.46)                                        
  3 Mazur, Avery V             8 GM AGE GROUP         1:39.40    1:33.78        
              41.12     1:33.78 (52.66)                                        
  4 Evans, Summer L            8 WSY-MA               1:32.38    1:34.28        
     r:+0.73  46.36     1:34.28 (47.92)                                        
  5 Keller, Audrey             8 CC-MA                1:54.89    1:39.79        
     r:+0.69  44.08     1:39.79 (55.71)                                        
  6 Bender, Isabella R         8 CVAC-MA                   NT    1:46.00        
              47.52     1:46.00 (58.48)                                        
  7 Beckenbaugh, Kaydee D      8 SHIP-MA              1:51.69    1:47.03        
              47.48     1:47.03 (59.55)                                        
  8 Thompson, Olivia J         8 CUY                  1:39.76    1:48.02        
              54.08     1:48.02 (53.94)                                        
  9 Swartz, Adelle R           8 SHIP-MA              1:54.28    1:53.06        
     r:+0.84  53.99     1:53.06 (59.07)                                        
 10 Torquato, Maya             8 EAC-MA               1:54.33    1:53.29        
     r:+0.84  48.40   1:53.29 (1:04.89)                                        
 11 LaForme, Amelia            8 CVAC-MA              1:53.06    1:55.93        
     r:+0.94  50.83   1:55.93 (1:05.10)                                        
 -- Suryawanshi, Tanvi         8 PACS-MA                   NT         DQ        
      Non-simultaneous arms - fly
            1:05.62        DQ (1:14.32)                                        
 
Event 5  Boys 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tasker, Amir              10 CC-MA                1:16.37    1:16.46        
     r:+0.74  33.82     1:16.46 (42.64)                                        
  2 Hearn, Mitch A            10 WSY-MA               1:21.59    1:21.10        
     r:+0.81  36.42     1:21.10 (44.68)                                        
  3 Kasputis, Daxton E        10 EPAC-MA              1:25.05    1:23.04        
     r:+0.69  38.51     1:23.04 (44.53)                                        
  4 White, Ethan              10 CC-MA                1:23.46    1:24.08        
     r:+0.83  38.07     1:24.08 (46.01)                                        
  5 Keefer, Grant E            9 WSY-MA               1:22.67    1:25.57        
     r:+0.79  39.89     1:25.57 (45.68)                                        
  6 Miller, Owen D            10 GM AGE GROUP         1:28.30    1:28.71        
     r:+0.79  42.42     1:28.71 (46.29)                                        
  7 Adamek, Griffin           10 CC-MA                1:32.03    1:29.94        
     r:+0.84  41.29     1:29.94 (48.65)                                        
  8 Klemunes, Jack A           9 CVAC-MA              1:34.14    1:30.11        
     r:+0.71  39.03     1:30.11 (51.08)                                        
  9 Hench, Jordan             10 TIDAL WAVES          1:35.00    1:34.36        
     r:+0.74  45.13     1:34.36 (49.23)                                        
 10 Lynch, Ben B               9 GM AGE GROUP         1:34.86    1:35.14        
     r:+0.78  45.54     1:35.14 (49.60)                                        
 11 Harting, Lincoln J         9 LEBY-MA              1:33.55    1:36.16        
     r:+0.87  42.72     1:36.16 (53.44)                                        
 11 LaForme, Graham H         10 CVAC-MA              1:43.64    1:36.16        
     r:+0.76  44.56     1:36.16 (51.60)                                        
 13 Kupper, Kole N             9 LEBY-MA              1:36.65    1:38.17        
     r:+0.72  45.90     1:38.17 (52.27)                                        
 14 Miller, Soren              9 TIDAL WAVES          1:41.83    1:38.21        
     r:+0.96  44.67     1:38.21 (53.54)                                        
 15 Rosenbaum, Declan L        9 GM AGE GROUP         1:38.15    1:38.44        
     r:+0.71  47.63     1:38.44 (50.81)                                        
 16 Myers Viii, Benjamin       9 EAC-MA               1:33.93    1:40.15        
     r:+0.69  48.78     1:40.15 (51.37)                                        
 17 Kertes, Jacob M            9 WSY-MA               1:37.90    1:40.55        
     r:+0.89  47.74     1:40.55 (52.81)                                        
 18 Murray, Cohen F           10 WSY-MA               1:35.85    1:40.90        
     r:+0.79  47.04     1:40.90 (53.86)                                        
 19 Cole, Dalton M             9 PACS-MA              1:43.02    1:41.34        
     r:+0.77  45.08     1:41.34 (56.26)                                        
 20 Rupp, Randyn K             9 WSY-MA               1:40.58    1:44.16        
     r:+0.92  45.99     1:44.16 (58.17)                                        
 21 Semsel, Gabriel S         10 GM AGE GROUP         1:44.99    1:48.19        
     r:+0.77  50.86     1:48.19 (57.33)                                        
 22 Lasloudji, Daril          10 CVAC-MA                   NT    1:48.69        
          r:+0.69                                                              
 23 Wright, Wyatt O           10 HAGY-MD              1:49.71    1:52.39        
     r:+0.84  54.06     1:52.39 (58.33)                                        
 24 Papenfuse, Chauncey       10 JCCHBG-MA            1:50.37    1:59.70        
     r:+0.99  56.21   1:59.70 (1:03.49)                                        
 25 Muraira, Shawn A          10 LEBY-MA              2:06.21    2:14.48        
            1:02.55   2:14.48 (1:11.93)                                        
 -- Manduri, Mohit            10 CVAC-MA              1:41.47         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
     r:+0.72  44.64          DQ (55.98)                                        
 -- Graeff, Marcus            10 JCCHBG-MA            1:46.77         DQ        
      Alternating Kick - fly
     r:+1.12  50.34        DQ (1:00.69)                                        
 
Event 6  Girls 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Turner, Hannah M          10 EPAC-MA              1:21.67    1:19.20        
     r:+0.79  36.88     1:19.20 (42.32)                                        
  2 Kelly, Brianna E          10 CUY                  1:22.33    1:20.52        
     r:+0.81  35.81     1:20.52 (44.71)                                        
  3 Verma, Anushka             9 PACS-MA              1:25.49    1:25.99        
     r:+0.76  39.56     1:25.99 (46.43)                                        
  4 Caron, Camryn M           10 GM AGE GROUP         1:24.53    1:28.20        
     r:+0.78  38.79     1:28.20 (49.41)                                        
  5 Shaulis, Emily            10 SMSC-MA              1:30.12    1:28.31        
     r:+0.93  41.03     1:28.31 (47.28)                                        
  6 Kissling, Abigail M        9 GM AGE GROUP         1:34.13    1:29.94        
     r:+0.81  42.49     1:29.94 (47.45)                                        
  7 Johnson, Addie C          10 GM AGE GROUP         1:30.15    1:31.83        
          r:+0.88                                                              
  8 Williams, Noa E           10 EAC-MA               1:38.50    1:32.39        
     r:+0.96  43.12     1:32.39 (49.27)                                        
  9 DeWitt, Camryn G           9 CUY                  1:25.44    1:33.71        
     r:+0.78  43.90     1:33.71 (49.81)                                        
 10 Erhard, Holden            10 CVAC-MA              1:35.63    1:34.97        
     r:+0.94  44.40     1:34.97 (50.57)                                        
 11 Hilderbrand, Corinna       9 CUY                  1:46.77    1:41.24        
     r:+0.94  45.02     1:41.24 (56.22)                                        
 12 Mendenhall, Carly         10 TIDAL WAVES          1:39.39    1:41.43        
     r:+0.92  48.01     1:41.43 (53.42)                                        
 13 Carroll, Kendall B         9 GM AGE GROUP         1:45.71    1:46.08        
     r:+0.81  51.55     1:46.08 (54.53)                                        
 14 Wise, Elizabeth M         10 EPAC-MA              1:39.51    1:47.43        
     r:+1.03  49.65     1:47.43 (57.78)                                        
 15 Gee, Kameryn              10 CC-MA                2:02.36    1:48.37        
     r:+1.09  52.72     1:48.37 (55.65)                                        
 16 Arnold, Savanna I          9 GM AGE GROUP         1:38.26    1:48.43        
     r:+0.85  51.84     1:48.43 (56.59)                                        
 17 Rothenberger, Temperance   9 GM AGE GROUP         1:45.47    1:48.64        
     r:+0.78  52.88     1:48.64 (55.76)                                        
 18 Kerschner, Katie A         9 GM AGE GROUP         1:49.49    1:52.92        
     r:+0.74  51.75   1:52.92 (1:01.17)                                        
 19 Zheng, Jasmine             9 WSY-MA                    NT    1:56.11        
     r:+1.24  50.71   1:56.11 (1:05.40)                                        
 20 Vates, Abigail L           9 PACS-MA              2:19.75    2:01.01        
   r:+0.85  1:00.14   2:01.01 (1:00.87)                                        
 21 Pryor, Madi L             10 SHIP-MA              2:05.05    2:01.58        
              59.99   2:01.58 (1:01.59)                                        
 22 Weaver, Reece A            9 PACS-MA              2:05.19    2:08.89        
   r:+0.79  1:01.60   2:08.89 (1:07.29)                                        
 -- Desai, Pari               10 CUY                       NT         DQ        
      Arms underwater recovery - fly
            1:00.75        DQ (1:07.22)                                        
 -- Gilbert, Emily A           9 CVAC-MA                   NT         DQ        
      Stroke Infraction - IM
   r:+0.78  1:01.86        DQ (1:07.31)                                        
 
Event 7  Boys 5 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harned, Reeden D           5 WSY-MA                 30.35      27.64        
          r:+1.14                                                              
  2 Esposito, Owen             5 CC-MA                  32.48      34.64        
 
Event 8  Girls 5 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harned, Vivian I           5 WSY-MA                 29.47      27.62        
          r:+0.85                                                              
  2 Gross, Finley              5 JCCHBG-MA              31.65      33.19        
          r:+1.28                                                              
  3 Mendenhall, Norah          5 TIDAL WAVES            37.60      34.32        
  4 Thompson, Scarlett         5 CUY                    36.58      36.61        
  5 Sporcic, Sydney            5 JCCHBG-MA              32.86      36.63        
  6 Daer, Scarlett             5 JVYMCA                 40.84      43.35        
          r:+1.19                                                              
  7 Kichline, Ella             5 MSC                    47.66      48.40        
 
Event 9  Boys 6 Year Olds 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barry, Anderson            6 EAC-MA                 19.32      19.72        
          r:+0.82                                                              
  2 Wilson, Toryn              6 BSAC-MA                20.54      22.68        
          r:+0.90                                                              
  3 Boyer, Brett               6 CC-MA                  23.06      23.42        
  4 Clemmer, Aidan T           6 WSY-MA                 28.74      31.80        
          r:+0.85                                                              
  5 Chandler, Calvin           6 EAC-MA                 30.17      35.37        
 
Event 10  Girls 6 Year Olds 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Buhrman, Nora L            6 WSY-MA                 21.26      21.18        
  2 Lantz, Savannah C          6 PACS-MA                20.21      22.00        
          r:+0.76                                                              
  3 Graeser, Marley            6 MSC                    21.11      22.49        
          r:+1.05                                                              
  4 Williams, Isabelle         6 EAC-MA                 21.47      23.71        
  5 Bender, Addy               6 CVAC-MA                25.37      25.88        
  6 Adair, Aiden J             6 PACS-MA                24.77      26.43        
          r:+1.03                                                              
  7 Himelfarb, Madeline        6 CC-MA                  23.59      26.50        
  8 Velez, Lily I              6 GM AGE GROUP           27.34      26.87        
  9 Miller, Luxlin             6 LEBY-MA                28.86      29.26        
 10 Keller, Sophie             6 CC-MA                  28.25      29.68        
 11 Fleming, Emily             6 JCCHBG-MA              29.48      29.99        
          r:+1.12                                                              
 12 Hayes, Ellery              6 CC-MA                  28.33      30.62        
 13 Wolgemuth, Karter          6 TIDAL WAVES            33.80      32.18        
 14 Obrien, Teagan F           6 GM AGE GROUP           33.91      35.68        
          r:+1.10                                                              
 15 Slonimsky, Geffen          6 JCCHBG-MA              33.59      39.76        
          r:+1.55                                                              
 16 Hjelm, Evelyn              6 JCCHBG-MA              45.23      46.96        
 
Event 11  Boys 7 Year Olds 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kramer, Ian M              7 LEBY-MA                17.79      17.77        
          r:+0.93                                                              
  2 Getz, Ryder                7 CVAC-MA                20.22      19.00        
  3 Wright, Tristan B          7 HAGY-MD                17.45      20.13        
          r:+0.78                                                              
  4 Hancock, Sammy             7 CVAC-MA                20.16      20.69        
          r:+0.89                                                              
  5 Kaszmetskie, Jake M        7 GM AGE GROUP           22.21      24.76        
  6 Cox, Rylan M               7 HAGY-MD                30.93      32.44        
          r:+0.96                                                              
 
Event 12  Girls 7 Year Olds 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Weise, Kinsley A           7 GM AGE GROUP           16.54      17.82        
          r:+0.88                                                              
  2 Gross, Lucy                7 JCCHBG-MA              21.81      20.02        
  3 Peters, Renee              7 EAC-MA                 20.22      20.07        
  4 Musser, Evie               7 TIDAL WAVES            18.72      20.85        
          r:+0.81                                                              
  5 Gaisior, Sylvi             7 JVYMCA                 21.31      21.21        
          r:+0.98                                                              
  6 Webber, Lux                7 TIDAL WAVES            21.60      21.68        
          r:+0.74                                                              
  7 Blouch, Natalie R          7 WSY-MA                 23.56      22.32        
          r:+0.89                                                              
  8 Johnson, Ruby C            7 GM AGE GROUP           22.94      22.37        
  9 Cole, Tynley M             7 PACS-MA                20.48      22.94        
 10 Shoemaker, Addison         7 CC-MA                  23.10      24.96        
 11 Lynch, Addison E           7 GM AGE GROUP           25.31      25.16        
 12 Roman, Rachel L            7 WSY-MA                 25.75      26.18        
          r:+1.08                                                              
 13 Golden, Addison            7 CC-MA                  29.22      26.33        
 14 Weller, Jordyn M           7 SHIP-MA                28.53      28.82        
          r:+1.00                                                              
 15 Harris, Lucy               7 CVAC-MA                31.93      29.71        
 16 Fang, Hanna                7 CC-MA                  31.23      34.81        
 17 Panchura, Marleigh E       7 WSY-MA                 28.03      35.07        
 18 James, Olivia              7 MSC                    36.75      36.53        
 
Event 13  Boys 8 Year Olds 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Coons, Nate R              8 WSY-MA                 17.38      18.14        
  2 Butt, Quinn                8 CVAC-MA                18.77      18.19        
          r:+0.80                                                              
  3 Chandler, Landon           8 EAC-MA                 18.14      18.62        
          r:+0.79                                                              
  4 Hasan, Humza               8 CVAC-MA                19.08      18.95        
          r:+0.85                                                              
  5 Eriksson, Karl             8 CUY                    18.09      19.10        
  6 Coble, JR R                8 WSY-MA                 17.89      19.71        
          r:+0.69                                                              
  7 Han, Eushene J             8 SHIP-MA                21.68      19.73        
          r:+0.90                                                              
  8 Vanschaick, Shaun D        8 GM AGE GROUP           19.58      19.85        
          r:+0.84                                                              
  9 Sporcic, Hunter            8 JCCHBG-MA              20.04      20.03        
 10 Kichline, Eli              8 MSC                    18.86      20.15        
 11 Nguyen, Max                8 EAC-MA                 18.21      20.18        
          r:+0.84                                                              
 12 Little, Duncan             8 CVAC-MA                22.34      20.25        
 13 Minnich, Dylan T           8 GM AGE GROUP           19.98      20.34        
 14 Kortze, Lincoln            8 MSC                    19.79      20.60        
          r:+0.79                                                              
 15 Graber, John P             8 HAGY-MD                23.12      21.85        
          r:+0.83                                                              
 16 Martinet, Lodias P         8 WSY-MA                 20.14      22.71        
          r:+0.92                                                              
 17 Wilson, Colin              8 JCCHBG-MA              24.14      23.91        
          r:+1.58                                                              
 18 Deisseroth, Andrew         8 LEBY-MA                   NT      24.22        
 19 Naugle, Liam               8 CC-MA                  26.49      25.54        
 20 Hedrick, Declan            8 CC-MA                     NT      26.38        
 21 Graeff, Vincent            8 JCCHBG-MA              28.23      30.88        
          r:+1.02                                                              
 
Event 14  Girls 8 Year Olds 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mazur, Avery V             8 GM AGE GROUP           15.11      16.09        
          r:+0.70                                                              
  2 Buhrman, Ava L             8 WSY-MA                 16.58      16.25        
          r:+0.74                                                              
  3 Hartung, Mary E            8 GM AGE GROUP           16.22      16.73        
          r:+0.67                                                              
  4 Beckenbaugh, Kaydee D      8 SHIP-MA                16.93      17.19        
  5 Vioral, Amaris G           8 BSAC-MA                18.42      17.39        
          r:+1.04                                                              
  6 Lantz, Ava R               8 PACS-MA                17.90      18.50        
          r:+0.75                                                              
  7 Wheeler, Trinity A         8 HAGY-MD                18.81      18.62        
          r:+1.04                                                              
  8 Cohen, Sophie              8 TIDAL WAVES            19.07      18.81        
          r:+0.77                                                              
  9 Heverley, Reese            8 CC-MA                  20.36      19.21        
 10 LaForme, Amelia            8 CVAC-MA                18.41      19.37        
          r:+0.98                                                              
 11 Mock, Mackenzie A          8 GM AGE GROUP           18.61      19.46        
          r:+0.77                                                              
 12 Bitner, Cameron            8 TIDAL WAVES            18.89      19.48        
          r:+0.88                                                              
 13 Laws, Nadine               8 CVAC-MA                21.31      19.53        
          r:+0.88                                                              
 14 Keller, Olivia             8 CC-MA                  20.09      20.83        
          r:+0.76                                                              
 15 Fegan, Lexee A             8 CC-MA                  20.62      20.87        
 16 Powell, Cassidy B          8 LEBY-MA                25.24      23.38        
 17 Suryawanshi, Tanvi         8 PACS-MA                22.74      23.99        
 18 Shin, Eileen               8 CVAC-MA                23.49      24.15        
 19 Butterfield, Nichole E     8 WSY-MA                 27.89      24.81        
 20 Wiest, Sarah M             8 SHIP-MA                23.91      25.26        
 21 Creek, Olivia E            8 SHIP-MA                28.84      26.55        
 
Event 15  Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hearn, Mitch A            10 WSY-MA                 30.63      30.12        
          r:+0.84                                                              
  2 Tasker, Amir              10 CC-MA                  29.82      30.18        
          r:+0.70                                                              
  3 White, Ethan              10 CC-MA                  31.24      30.57        
          r:+0.79                                                              
  4 McGraw, Cullen            10 CC-MA                  31.57      31.19        
          r:+0.79                                                              
  5 Steach, Bryce             10 TIDAL WAVES            31.67      31.20        
          r:+0.73                                                              
  6 Kasputis, Daxton E        10 EPAC-MA                33.81      32.28        
          r:+0.68                                                              
  7 Leatherman, Dylan A       10 CUY                    36.10      32.61        
          r:+0.75                                                              
  8 Gesell, Cameron            9 MSC                    34.11      32.91        
          r:+0.93                                                              
  8 Adamek, Griffin           10 CC-MA                  33.91      32.91        
          r:+0.82                                                              
 10 Keefer, Grant E            9 WSY-MA                 32.51      32.96        
          r:+0.74                                                              
 11 Lara, Omar                10 JCCHBG-MA              33.38      34.13        
          r:+1.04                                                              
 12 Pesavento, Will A         10 CVAC-MA                33.37      34.32        
          r:+0.71                                                              
 13 LaForme, Graham H         10 CVAC-MA                37.13      35.37        
          r:+0.81                                                              
 14 Rupp, Randyn K             9 WSY-MA                 36.04      35.90        
          r:+0.91                                                              
 15 Harting, Lincoln J         9 LEBY-MA                36.71      36.40        
          r:+0.81                                                              
 16 Babo, Jabari               9 CUY                    36.69      36.44        
          r:+0.93                                                              
 17 Lee, Junhee               10 CVAC-MA                39.20      37.04        
          r:+0.83                                                              
 18 Murray, Cohen F           10 WSY-MA                 37.93      37.23        
          r:+0.79                                                              
 19 Lynch, Ben B               9 GM AGE GROUP           37.32      37.50        
          r:+0.80                                                              
 20 Gali, Abhinav K           10 WSY-MA                 38.68      37.78        
          r:+0.85                                                              
 21 Kupper, Kole N             9 LEBY-MA                36.01      37.79        
          r:+0.68                                                              
 22 Rosenbaum, Declan L        9 GM AGE GROUP           37.63      37.81        
          r:+0.73                                                              
 23 Lasloudji, Daril          10 CVAC-MA                38.17      38.12        
          r:+0.81                                                              
 24 Warner, Bradley           10 EAC-MA                 35.72      38.32        
          r:+0.88                                                              
 25 Manduri, Mohit            10 CVAC-MA                37.59      38.59        
          r:+0.72                                                              
 26 Mercado, Sam A            10 GM AGE GROUP           35.41      38.80        
          r:+0.76                                                              
 27 Bennett, Julian I          9 GM AGE GROUP           37.92      39.09        
          r:+0.73                                                              
 28 Kertes, Jacob M            9 WSY-MA                 37.65      39.85        
 29 Eckenrode, Ethan M         9 BSAC-MA                38.04      40.23        
          r:+0.76                                                              
 30 Cole, Dalton M             9 PACS-MA                38.17      40.28        
 31 DeWitt, Carson             9 CUY                    40.66      40.33        
          r:+1.09                                                              
 32 Semsel, Gabriel S         10 GM AGE GROUP           39.31      40.54        
          r:+0.89                                                              
 33 Wiest, Jacob A            10 SHIP-MA                43.02      41.74        
          r:+0.88                                                              
 34 Graeff, Marcus            10 JCCHBG-MA              39.99      43.53        
          r:+1.03                                                              
 35 Papenfuse, Chauncey       10 JCCHBG-MA              41.69      43.95        
          r:+1.01                                                              
 36 Creek, Robert J           10 SHIP-MA                50.46      44.52        
          r:+0.80                                                              
 37 Stouffer, Owen             9 CC-MA                  46.60      44.69        
          r:+1.20                                                              
 38 Minnich, Tyler T           9 WSY-MA                 50.44      44.81        
          r:+1.01                                                              
 39 Muraira, Shawn A          10 LEBY-MA                46.66      45.95        
 40 Webber, Blaize             9 TIDAL WAVES            48.87      46.50        
 41 Joseph, Kadyn              9 CVAC-MA                46.94      48.71        
          r:+0.92                                                              
 42 Coble, Jack P              9 WSY-MA                 45.49      49.17        
 43 Wright, Wyatt O           10 HAGY-MD                48.06      50.15        
          r:+0.91                                                              
 44 Diehl, Mason              10 CC-MA                     NT      56.03        
 
Event 16  Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Turner, Hannah M          10 EPAC-MA                31.48      31.56        
          r:+0.75                                                              
  2 Williams, Noa E           10 EAC-MA                 33.36      33.35        
          r:+0.91                                                              
  3 Young, Elizabeth A         9 HAGY-MD                35.81      33.65        
          r:+0.87                                                              
  4 Gartrell, Christine       10 MSC                    34.33      33.98        
          r:+0.83                                                              
  5 Shaulis, Emily            10 SMSC-MA                35.23      34.21        
          r:+0.84                                                              
  6 Smith, Camdyn P           10 GM AGE GROUP           34.99      35.14        
          r:+0.77                                                              
  7 Johnson, Addie C          10 GM AGE GROUP           35.73      36.18        
          r:+0.97                                                              
  8 Houkasse, Yassmin         10 WSY-MA                 36.88      36.19        
          r:+0.78                                                              
  9 Graeser, Irie              9 MSC                    37.12      36.73        
          r:+0.83                                                              
 10 Harting, Olivia C         10 LEBY-MA                38.28      36.80        
          r:+0.96                                                              
 11 Erhard, Holden            10 CVAC-MA                38.03      36.85        
          r:+0.87                                                              
 12 Golden, Luna               9 CC-MA                  36.73      36.88        
          r:+0.80                                                              
 13 DeWitt, Camryn G           9 CUY                    35.14      36.97        
          r:+0.82                                                              
 14 Adair, Madden R           10 PACS-MA                37.12      37.13        
          r:+0.90                                                              
 15 Stabach, London M          9 WSY-MA                 40.21      37.63        
          r:+0.88                                                              
 16 Anderson, Peyton R        10 WSY-MA                 39.64      37.92        
          r:+0.92                                                              
 17 Silot, Kim P              10 EPAC-MA                36.95      38.47        
          r:+0.70                                                              
 18 Shin, Scarlet             10 CVAC-MA                39.02      38.57        
          r:+0.65                                                              
 19 Rothenberger, Temperance   9 GM AGE GROUP           36.67      38.66        
          r:+0.94                                                              
 20 Fang, Kaitlyn              9 CC-MA                  40.11      39.31        
          r:+0.96                                                              
 21 Pepple, Katelyn E         10 HAGY-MD                40.62      39.60        
 22 Carroll, Kendall B         9 GM AGE GROUP           38.19      40.11        
          r:+0.81                                                              
 23 Markle, Natalie            9 CC-MA                  42.28      40.27        
          r:+0.77                                                              
 24 Lucas, Ashton             10 CC-MA                  41.62      40.66        
          r:+1.08                                                              
 25 Nguyen, Annale            10 EAC-MA                 37.98      40.87        
          r:+0.91                                                              
 26 Minnier, Maura            10 CC-MA                  43.48      41.42        
          r:+0.92                                                              
 27 Adams, Charleigh G         9 WSY-MA                 44.47      41.57        
          r:+0.88                                                              
 28 Gavireddy, Hasini         10 WSY-MA                 45.51      41.69        
          r:+0.86                                                              
 29 Walls, Abigail E           9 WSY-MA                 43.52      41.91        
 30 Foster, Sarah             10 CC-MA                  42.06      42.06        
          r:+0.86                                                              
 31 Mendenhall, Carly         10 TIDAL WAVES            39.50      42.25        
          r:+1.01                                                              
 32 Hilderbrand, Corinna       9 CUY                    44.71      44.07        
          r:+0.97                                                              
 33 Yurich, Amelia            10 PACS-MA                47.24      44.38        
 34 Fasig, Faith L             9 GM AGE GROUP           40.94      44.57        
          r:+0.74                                                              
 35 Arnold, Savanna I          9 GM AGE GROUP           41.09      45.07        
          r:+0.89                                                              
 36 Moser, Katie S            10 HAGY-MD                40.98      45.21        
          r:+1.13                                                              
 37 Naveen, Druthi             9 PACS-MA                45.68      46.80        
 38 Pryor, Madi L             10 SHIP-MA                44.89      47.52        
          r:+0.91                                                              
 39 Boord, Ivie               10 CUY                    50.59      47.79        
          r:+1.04                                                              
 40 Desai, Pari               10 CUY                    47.31      48.39        
 41 Vates, Abigail L           9 PACS-MA                40.14      48.90        
 42 Barrett, Victoria         10 CC-MA                  54.66      54.12        
 43 Combs, Annaliese M         9 WSY-MA                 58.95      54.96        
 44 Hjelm, Chloe               9 JCCHBG-MA            1:06.52    1:06.87        
          r:+1.25                                                              
 
Event 17  Boys 5 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harned, Reeden D           5 WSY-MA                 33.50      30.32        
  2 Esposito, Owen             5 CC-MA                  34.10      40.01        
 
Event 18  Girls 5 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harned, Vivian I           5 WSY-MA                 27.44      27.32        
  2 Thompson, Scarlett         5 CUY                    37.45      35.86        
  3 Mendenhall, Norah          5 TIDAL WAVES            37.67      38.84        
  4 Sporcic, Sydney            5 JCCHBG-MA              34.62      41.29        
  5 Gross, Finley              5 JCCHBG-MA              40.86      42.83        
  6 Daer, Scarlett             5 JVYMCA                 54.80      47.38        
  7 Kichline, Ella             5 MSC                    50.19      49.06        
 
Event 19  Boys 6 Year Olds 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barry, Anderson            6 EAC-MA                 21.48      21.76        
  2 Wilson, Toryn              6 BSAC-MA                25.45      26.34        
  3 Clemmer, Aidan T           6 WSY-MA                 25.78      26.80        
  4 Boyer, Brett               6 CC-MA                  25.17      27.29        
 
Event 20  Girls 6 Year Olds 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Buhrman, Nora L            6 WSY-MA                 23.32      25.15        
  2 Himelfarb, Madeline        6 CC-MA                  30.81      29.34        
  3 Keller, Sophie             6 CC-MA                  27.30      30.22        
  4 Hayes, Ellery              6 CC-MA                  30.09      30.79        
  5 Miller, Luxlin             6 LEBY-MA                28.19      32.39        
  6 Bender, Addy               6 CVAC-MA                35.40      35.72        
  7 Velez, Lily I              6 GM AGE GROUP           32.21      35.89        
  8 Wolgemuth, Karter          6 TIDAL WAVES            35.87      38.40        
  9 Adair, Aiden J             6 PACS-MA                36.22      39.11        
 10 Obrien, Teagan F           6 GM AGE GROUP           30.23      43.16        
 11 Fleming, Emily             6 JCCHBG-MA              40.02      44.10        
 12 Slonimsky, Geffen          6 JCCHBG-MA              41.34      54.81        
 13 Hjelm, Evelyn              6 JCCHBG-MA              53.40    1:15.33        
 
Event 21  Boys 7 Year Olds 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kramer, Ian M              7 LEBY-MA                21.61      21.14        
  2 Mendenhall, William        7 TIDAL WAVES            24.40      22.62        
  3 Getz, Ryder                7 CVAC-MA                27.37      26.56        
  4 Hancock, Sammy             7 CVAC-MA                25.74      27.25        
  5 Cox, Rylan M               7 HAGY-MD                36.10      35.38        
 
Event 22  Girls 7 Year Olds 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Weise, Kinsley A           7 GM AGE GROUP           20.86      22.10        
  2 Webber, Lux                7 TIDAL WAVES            24.19      23.99        
  3 Johnson, Ruby C            7 GM AGE GROUP           24.94      24.92        
  4 Gross, Lucy                7 JCCHBG-MA              25.53      25.28        
  5 Peters, Renee              7 EAC-MA                 25.10      25.54        
  6 Bourassa, Chloe            7 JCCHBG-MA              24.40      25.75        
  7 Roman, Rachel L            7 WSY-MA                 26.46      27.44        
  8 Blouch, Natalie R          7 WSY-MA                 27.02      28.08        
  9 Panchura, Marleigh E       7 WSY-MA                 28.49      28.87        
 10 Cole, Tynley M             7 PACS-MA                24.13      29.62        
 11 Golden, Addison            7 CC-MA                  29.21      30.59        
 12 Lynch, Addison E           7 GM AGE GROUP           29.89      31.54        
 13 Shoemaker, Addison         7 CC-MA                  29.25      32.24        
 14 Urey, Nora                 7 MSC                    28.63      33.00        
 15 Harris, Lucy               7 CVAC-MA                38.17      34.69        
 16 Fang, Hanna                7 CC-MA                  31.32      37.88        
 17 Weller, Jordyn M           7 SHIP-MA                40.65      39.79        
 18 James, Olivia              7 MSC                    37.81      40.68        
 
Event 23  Boys 8 Year Olds 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Coons, Nate R              8 WSY-MA                 21.07      21.20        
  2 Nguyen, Max                8 EAC-MA                 20.15      21.22        
  3 Gaudion, Henry B           8 WSY-MA                 20.71      21.55        
  4 Turk-Geller, Jonah         8 EPAC-MA                20.83      21.76        
  4 Groh, Eli                  8 CVAC-MA                24.69      21.76        
  6 Hirst, Jackson C           8 EAC-MA                 21.04      22.12        
  7 Hasan, Humza               8 CVAC-MA                22.33      22.32        
  8 Kortze, Lincoln            8 MSC                    21.92      22.59        
  9 Talasila, Sathvik          8 CVAC-MA                23.66      22.71        
 10 Vanschaick, Shaun D        8 GM AGE GROUP           26.25      24.16        
 11 Little, Duncan             8 CVAC-MA                26.29      25.16        
 12 Han, Eushene J             8 SHIP-MA                24.82      25.29        
 13 Sporcic, Hunter            8 JCCHBG-MA              23.83      25.40        
 14 Coble, JR R                8 WSY-MA                 23.47      25.52        
 15 Culleiton, Theo J          8 WSY-MA                 23.78      25.70        
 16 Wilson, Colin              8 JCCHBG-MA              27.13      26.56        
 17 Deisseroth, Andrew         8 LEBY-MA                   NT      27.61        
 18 Graber, John P             8 HAGY-MD                27.57      28.07        
 19 Naugle, Liam               8 CC-MA                  25.16      28.09        
 20 Martinet, Lodias P         8 WSY-MA                 30.36      29.96        
 21 Hedrick, Declan            8 CC-MA                     NT      30.63        
 22 Graeff, Vincent            8 JCCHBG-MA              29.25      35.49        
 
Event 24  Girls 8 Year Olds 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Boland, Brooke M           8 CVAC-MA                18.97      20.04        
  2 Bitner, Cameron            8 TIDAL WAVES            23.24      22.20        
  3 Swartz, Adelle R           8 SHIP-MA                21.95      23.58        
  4 Mock, Mackenzie A          8 GM AGE GROUP           21.77      23.70        
  5 Wheeler, Trinity A         8 HAGY-MD                21.64      23.82        
  5 Torquato, Maya             8 EAC-MA                 21.24      23.82        
  7 Lantz, Ava R               8 PACS-MA                22.97      23.96        
  8 Cohen, Sophie              8 TIDAL WAVES            25.04      24.51        
  9 Thompson, Olivia J         8 CUY                    21.58      24.71        
 10 Heverley, Reese            8 CC-MA                  23.57      24.72        
 11 Fegan, Lexee A             8 CC-MA                  23.63      24.87        
 12 Laws, Nadine               8 CVAC-MA                24.63      26.49        
 13 Shin, Eileen               8 CVAC-MA                25.55      26.77        
 14 Powell, Cassidy B          8 LEBY-MA                28.07      28.22        
 15 Creek, Olivia E            8 SHIP-MA                34.65      29.00        
 16 Butterfield, Nichole E     8 WSY-MA                 26.79      29.43        
 17 Wiest, Sarah M             8 SHIP-MA                30.40      30.09        
 
Event 25  Boys 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McGraw, Cullen            10 CC-MA                  36.91      36.84        
  2 Leatherman, Dylan A       10 CUY                    37.01      37.06        
  3 White, Ethan              10 CC-MA                  36.59      37.74        
  4 Steach, Bryce             10 TIDAL WAVES            37.86      37.93        
  5 Keefer, Grant E            9 WSY-MA                 38.29      38.79        
  6 Kasputis, Daxton E        10 EPAC-MA                39.51      39.70        
  7 Adamek, Griffin           10 CC-MA                  38.53      40.44        
  8 Pesavento, Will A         10 CVAC-MA                41.12      41.30        
  9 Lara, Omar                10 JCCHBG-MA              41.33      41.82        
 10 Klemunes, Jack A           9 CVAC-MA                40.73      42.88        
 11 Miller, Soren              9 TIDAL WAVES            42.78      43.45        
 12 Warner, Bradley           10 EAC-MA                 43.25      43.64        
 13 Kertes, Jacob M            9 WSY-MA                 42.91      44.19        
 14 Rupp, Randyn K             9 WSY-MA                 44.59      44.37        
 15 Gali, Abhinav K           10 WSY-MA                 44.03      44.86        
 16 Kupper, Kole N             9 LEBY-MA                44.27      45.08        
 17 Murray, Cohen F           10 WSY-MA                 41.77      45.18        
 18 Hench, Jordan             10 TIDAL WAVES            39.68      45.64        
 19 Harting, Lincoln J         9 LEBY-MA                48.14      45.87        
 20 Myers Viii, Benjamin       9 EAC-MA                 43.49      46.35        
 21 DeWitt, Carson             9 CUY                    47.98      47.63        
 22 Lasloudji, Daril          10 CVAC-MA                49.87      48.34        
 23 Wiest, Jacob A            10 SHIP-MA                51.61      49.70        
 24 Babo, Jabari               9 CUY                    46.90      49.73        
 25 Mercado, Sam A            10 GM AGE GROUP           52.92      49.79        
 26 Stouffer, Owen             9 CC-MA                  53.32      49.83        
 27 Kortze, Lincoln            8 MSC                    49.45      49.98        
 28 Cole, Dalton M             9 PACS-MA                45.64      50.29        
 29 Graeff, Marcus            10 JCCHBG-MA              46.72      50.70        
 30 Papenfuse, Chauncey       10 JCCHBG-MA              51.50      51.35        
 31 Minnich, Tyler T           9 WSY-MA                 55.08      52.05        
 32 Webber, Blaize             9 TIDAL WAVES            51.31      52.26        
 33 Eriksson, Karl             8 CUY                    57.10      53.06        
 34 Creek, Robert J           10 SHIP-MA              1:01.84      53.32        
 35 Little, Duncan             8 CVAC-MA                   NT      55.34        
 36 Naugle, Liam               8 CC-MA                     NT      55.39        
 37 Bennett, Julian I          9 GM AGE GROUP           54.50      56.10        
 38 Joseph, Kadyn              9 CVAC-MA                49.22      56.77        
 39 Muraira, Shawn A          10 LEBY-MA                53.92      59.75        
 40 Diehl, Mason              10 CC-MA                     NT    1:01.06        
 -- Coble, Jack P              9 WSY-MA                 56.28         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Boyer, Brett               6 CC-MA                  58.00         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 
Event 26  Girls 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kelly, Brianna E          10 CUY                    37.97      37.47        
  2 Young, Elizabeth A         9 HAGY-MD                40.17      39.00        
  3 Verma, Anushka             9 PACS-MA                43.25      40.80        
  4 Caron, Camryn M           10 GM AGE GROUP           38.91      41.34        
  5 Adair, Madden R           10 PACS-MA                42.19      42.58        
  6 Houkasse, Yassmin         10 WSY-MA                 43.54      42.61        
  7 Gross, Emma               10 JCCHBG-MA              45.13      42.77        
  8 Williams, Noa E           10 EAC-MA                 43.15      43.30        
  9 Nguyen, Annale            10 EAC-MA                 41.86      43.40        
 10 Golden, Luna               9 CC-MA                  43.54      43.95        
 11 Silot, Kim P              10 EPAC-MA                46.44      44.34        
 12 Keller-Lee, Ava           10 MSC                    44.50      44.98        
 13 Adams, Charleigh G         9 WSY-MA                 47.94      45.24        
 14 Keller, Audrey             8 CC-MA                1:05.09      45.87        
 15 Pepple, Katelyn E         10 HAGY-MD                52.70      47.31        
 16 Stabach, London M          9 WSY-MA                 49.67      47.34        
 17 Markle, Natalie            9 CC-MA                  48.30      48.17        
 18 White, Savannah            8 CC-MA                  49.32      48.28        
 19 Mendenhall, Carly         10 TIDAL WAVES            50.12      48.38        
 20 Wise, Elizabeth M         10 EPAC-MA                46.26      48.66        
 21 Shin, Scarlet             10 CVAC-MA              1:03.74      49.12        
 22 Moser, Katie S            10 HAGY-MD                47.42      49.50        
 23 Hoffman, Calla             8 CC-MA                  54.62      49.73        
 24 Fang, Kaitlyn              9 CC-MA                  49.63      49.75        
 25 Bender, Isabella R         8 CVAC-MA                   NT      50.13        
 26 Zheng, Jasmine             9 WSY-MA                 49.31      50.28        
 27 Combs, Annaliese M         9 WSY-MA                 52.09      51.09        
 28 Kerschner, Katie A         9 GM AGE GROUP           52.47      51.21        
 29 Lucas, Ashton             10 CC-MA                  49.26      51.69        
 30 Heverley, Reese            8 CC-MA                1:10.09      51.79        
 31 Fasig, Faith L             9 GM AGE GROUP           48.47      51.94        
 32 Pryor, Madi L             10 SHIP-MA                53.54      53.01        
 33 Gee, Kameryn              10 CC-MA                  57.56      53.60        
 34 Keller, Olivia             8 CC-MA                     NT      53.81        
 35 Fegan, Lexee A             8 CC-MA                  53.54      53.84        
 36 Foster, Sarah             10 CC-MA                  51.03      54.06        
 37 Desai, Pari               10 CUY                    50.42      54.29        
 38 Walls, Abigail E           9 WSY-MA                 55.45      55.42        
 39 Gaisior, Sylvi             7 JVYMCA                    NT      56.17        
 40 Gavireddy, Hasini         10 WSY-MA                 55.58      57.45        
 41 Yurich, Amelia            10 PACS-MA                36.99      57.50        
 42 Weaver, Reece A            9 PACS-MA                56.06      59.72        
 43 Gilbert, Emily A           9 CVAC-MA                   NT    1:00.50        
 44 Barrett, Victoria         10 CC-MA                  59.93    1:01.04        
 45 Naveen, Druthi             9 PACS-MA                58.63    1:04.34        
 46 Himelfarb, Madeline        6 CC-MA                1:11.48    1:05.76        
 47 Golden, Addison            7 CC-MA                1:15.26    1:06.00        
 48 Hayes, Ellery              6 CC-MA                     NT    1:09.08        
 49 Shoemaker, Addison         7 CC-MA                     NT    1:09.43        
 50 Boord, Ivie               10 CUY                    58.54    1:10.92        
 -- Anderson, Peyton R        10 WSY-MA                 51.63         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Smith, Camdyn P           10 GM AGE GROUP           41.23         DQ        
      Delay initiating turn
 -- Hjelm, Chloe               9 JCCHBG-MA            1:24.58         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Minnier, Maura            10 CC-MA                  51.29         DQ        
      Delay initiating arm pull
 
Event 27  Boys 6 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barry, Anderson            6 EAC-MA                    NT      32.13        
          r:+0.80                                                              
 
Event 28  Girls 6 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lantz, Savannah C          6 PACS-MA                32.80      33.99        
          r:+0.76                                                              
  2 Buhrman, Nora L            6 WSY-MA                 33.59      35.27        
  3 Keller, Sophie             6 CC-MA                  33.86      35.94        
 -- Wolgemuth, Karter          6 TIDAL WAVES            59.98         DQ        
      Alternating Kick
 -- Fleming, Emily             6 JCCHBG-MA              54.47         DQ        
      Alternating Kick
 -- Adair, Aiden J             6 PACS-MA                50.84         DQ        
      Double pull / kicks
          r:+1.13                                                              
 -- Slonimsky, Geffen          6 JCCHBG-MA              59.24         DQ        
      Arms past hipline
 -- Williams, Isabelle         6 EAC-MA                    NT         DQ        
      Arms past hipline
 
Event 29  Boys 7 Year Olds 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mendenhall, William        7 TIDAL WAVES            22.18      22.54        
          r:+0.69                                                              
  2 Kaszmetskie, Jake M        7 GM AGE GROUP           28.42      30.87        
 
Event 30  Girls 7 Year Olds 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Musser, Evie               7 TIDAL WAVES            26.61      26.98        
  2 Gross, Lucy                7 JCCHBG-MA              27.16      30.64        
          r:+0.84                                                              
  3 Peters, Renee              7 EAC-MA                 35.30      30.65        
  4 Blouch, Natalie R          7 WSY-MA                 38.51      34.14        
          r:+0.92                                                              
  5 Panchura, Marleigh E       7 WSY-MA                 43.88      36.12        
  6 Cole, Tynley M             7 PACS-MA                42.58      37.95        
  7 Lynch, Addison E           7 GM AGE GROUP           43.02      41.44        
          r:+0.85                                                              
 
Event 31  Boys 8 Year Olds 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Turk-Geller, Jonah         8 EPAC-MA                21.63      22.84        
          r:+0.88                                                              
  2 Han, Eushene J             8 SHIP-MA                25.93      25.78        
          r:+0.95                                                              
  3 Runkle, Jacob              8 MSC                    26.62      27.70        
          r:+0.79                                                              
  4 Coble, JR R                8 WSY-MA                 29.69      28.08        
          r:+0.66                                                              
  5 Butt, Quinn                8 CVAC-MA                   NT      28.39        
  6 Vanschaick, Shaun D        8 GM AGE GROUP           28.51      28.47        
  7 Nguyen, Max                8 EAC-MA                 24.91      28.67        
          r:+0.72                                                              
  8 Hirst, Jackson C           8 EAC-MA                 26.86      31.27        
  9 Culleiton, Theo J          8 WSY-MA                 27.91      31.32        
 10 Sporcic, Hunter            8 JCCHBG-MA              33.13      33.64        
          r:+0.75                                                              
 11 Minnich, Dylan T           8 GM AGE GROUP           35.24      35.10        
 12 Martinet, Lodias P         8 WSY-MA                    NT      35.68        
          r:+0.97                                                              
 13 Wilson, Colin              8 JCCHBG-MA              35.42      40.90        
          r:+1.07                                                              
 14 Deisseroth, Henry          8 LEBY-MA                   NT      54.30        
 -- Graber, John P             8 HAGY-MD                   NT         DQ        
      Other
 -- Deisseroth, Andrew         8 LEBY-MA                   NT         DQ        
      Scissors kick
          r:+0.79                                                              
 -- Graeff, Vincent            8 JCCHBG-MA              59.78         DQ        
      Arms past hipline
 
Event 32  Girls 8 Year Olds 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wheeler, Trinity A         8 HAGY-MD                24.10      23.40        
          r:+1.01                                                              
  2 Evans, Summer L            8 WSY-MA                 23.29      23.90        
          r:+0.80                                                              
  3 Thompson, Olivia J         8 CUY                    22.72      24.15        
          r:+0.90                                                              
  4 Cohen, Sophie              8 TIDAL WAVES            26.25      25.52        
          r:+0.81                                                              
  5 Bitner, Cameron            8 TIDAL WAVES            27.03      28.38        
          r:+0.80                                                              
  6 Beckenbaugh, Kaydee D      8 SHIP-MA                25.79      29.10        
          r:+0.23                                                              
  7 Mock, Mackenzie A          8 GM AGE GROUP           28.06      30.02        
          r:+0.78                                                              
  8 Shin, Eileen               8 CVAC-MA                43.16      38.86        
  9 Butterfield, Nichole E     8 WSY-MA                 45.41      41.70        
 -- Suryawanshi, Tanvi         8 PACS-MA                   NT         DQ        
      Butterfly kick
 
Event 33  Boys 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kasputis, Daxton E        10 EPAC-MA                40.30      41.00        
          r:+0.71                                                              
  2 Miller, Owen D            10 GM AGE GROUP           41.08      41.02        
          r:+0.76                                                              
  3 Tasker, Amir              10 CC-MA                     NT      41.83        
          r:+0.78                                                              
  4 Keefer, Grant E            9 WSY-MA                 42.30      45.67        
          r:+0.80                                                              
  5 McGraw, Cullen            10 CC-MA                  48.00      46.02        
          r:+0.81                                                              
  6 Leatherman, Dylan A       10 CUY                    44.88      47.82        
          r:+0.72                                                              
  7 Groh, Eli                  8 CVAC-MA                   NT      48.92        
          r:+0.77                                                              
  8 Lynch, Ben B               9 GM AGE GROUP           49.79      49.03        
          r:+0.81                                                              
  9 Lee, Junhee               10 CVAC-MA                49.09      49.16        
          r:+0.73                                                              
 10 LaForme, Graham H         10 CVAC-MA                50.50      49.32        
          r:+0.78                                                              
 11 Hench, Jordan             10 TIDAL WAVES            46.08      50.05        
          r:+0.76                                                              
 12 Gaudion, Henry B           8 WSY-MA                 54.51      50.18        
          r:+0.80                                                              
 13 Rosenbaum, Declan L        9 GM AGE GROUP           52.70      51.03        
          r:+0.74                                                              
 14 Myers Viii, Benjamin       9 EAC-MA                 51.76      51.33        
          r:+0.70                                                              
 15 Gali, Abhinav K           10 WSY-MA                 50.64      52.69        
          r:+0.82                                                              
 16 Mercado, Sam A            10 GM AGE GROUP           57.18      52.92        
          r:+0.85                                                              
 17 Manduri, Mohit            10 CVAC-MA                50.25      53.03        
          r:+0.73                                                              
 18 Bennett, Julian I          9 GM AGE GROUP           48.62      53.82        
          r:+0.70                                                              
 19 Miller, Soren              9 TIDAL WAVES          1:04.93      55.03        
          r:+0.87                                                              
 20 Eckenrode, Ethan M         9 BSAC-MA                55.84      55.90        
          r:+0.79                                                              
 21 Harting, Lincoln J         9 LEBY-MA                   NT      55.96        
          r:+0.82                                                              
 22 Wright, Wyatt O           10 HAGY-MD                54.00      56.23        
 23 Lasloudji, Daril          10 CVAC-MA                57.66      57.87        
          r:+0.74                                                              
 24 Eriksson, Karl             8 CUY                  1:06.53      58.58        
 25 Graeff, Marcus            10 JCCHBG-MA            1:03.16      59.58        
          r:+1.02                                                              
 26 Webber, Blaize             9 TIDAL WAVES          1:02.49    1:01.84        
 27 DeWitt, Carson             9 CUY                       NT    1:01.96        
          r:+0.97                                                              
 28 Minnich, Tyler T           9 WSY-MA               1:17.32    1:08.13        
          r:+1.12                                                              
 -- Gundurao, Krishna          7 CVAC-MA                   NT         DQ        
      Butterfly kick
 -- Joseph, Kadyn              9 CVAC-MA                   NT         DQ        
      Alternating Kick
 
Event 34  Girls 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Johnson, Addie C          10 GM AGE GROUP           42.18      42.10        
  2 Turner, Hannah M          10 EPAC-MA                40.82      42.40        
          r:+0.79                                                              
  3 Verma, Anushka             9 PACS-MA                43.58      42.93        
          r:+0.73                                                              
  4 Kelly, Brianna E          10 CUY                    45.66      44.59        
          r:+0.75                                                              
  5 Kissling, Abigail M        9 GM AGE GROUP           53.99      45.98        
          r:+0.76                                                              
  6 Gross, Emma               10 JCCHBG-MA              46.57      46.08        
          r:+0.83                                                              
  7 Shaulis, Emily            10 SMSC-MA                45.00      46.51        
          r:+0.88                                                              
  8 Harman, Isabella C         9 GM AGE GROUP           54.77      47.00        
          r:+0.74                                                              
  9 Boland, Brooke M           8 CVAC-MA                   NT      47.23        
 10 Shin, Scarlet             10 CVAC-MA                47.32      47.92        
 11 Adair, Madden R           10 PACS-MA                49.83      48.80        
          r:+0.85                                                              
 12 Lucas, Ashton             10 CC-MA                  49.92      49.57        
          r:+1.08                                                              
 13 Hartung, Mary E            8 GM AGE GROUP           49.99      49.64        
          r:+0.70                                                              
 14 Nguyen, Annale            10 EAC-MA                    NT      51.46        
          r:+0.91                                                              
 15 Thompson, Olivia J         8 CUY                    54.78      51.58        
 16 Harting, Olivia C         10 LEBY-MA                51.61      52.10        
          r:+0.96                                                              
 17 Markle, Natalie            9 CC-MA                  54.34      52.13        
          r:+0.75                                                              
 18 Houkasse, Yassmin         10 WSY-MA                 54.84      52.16        
          r:+0.78                                                              
 19 Mendenhall, Carly         10 TIDAL WAVES            54.40      52.92        
          r:+0.90                                                              
 20 Wise, Elizabeth M         10 EPAC-MA                50.98      53.44        
          r:+0.98                                                              
 21 Anderson, Peyton R        10 WSY-MA                 51.36      54.23        
 22 Adams, Charleigh G         9 WSY-MA                 57.25      54.58        
          r:+0.86                                                              
 23 Rothenberger, Temperance   9 GM AGE GROUP           52.66      55.23        
          r:+0.84                                                              
 24 Kerschner, Katie A         9 GM AGE GROUP           56.04      56.25        
          r:+0.77                                                              
 25 Hilderbrand, Corinna       9 CUY                    56.37      56.64        
          r:+0.97                                                              
 26 Carroll, Kendall B         9 GM AGE GROUP           58.72      56.68        
          r:+0.81                                                              
 27 Keller-Lee, Ava           10 MSC                    56.36      57.03        
 28 Arnold, Savanna I          9 GM AGE GROUP           59.78      57.19        
          r:+0.77                                                              
 29 Laws, Nadine               8 CVAC-MA                   NT      58.47        
 30 White, Savannah            8 CC-MA                  59.24      59.51        
          r:+0.86                                                              
 31 Gee, Kameryn              10 CC-MA                  59.76      59.86        
          r:+0.90                                                              
 32 Yurich, Amelia            10 PACS-MA                   NT    1:00.32        
 33 Vates, Abigail L           9 PACS-MA              1:04.79    1:01.71        
          r:+0.97                                                              
 34 Gavireddy, Hasini         10 WSY-MA               1:09.20    1:02.56        
 35 Desai, Pari               10 CUY                  1:13.13    1:02.97        
 36 Bourassa, Chloe            7 JCCHBG-MA            1:02.16    1:03.87        
          r:+0.72                                                              
 37 Pryor, Madi L             10 SHIP-MA              1:06.82    1:04.76        
          r:+0.87                                                              
 38 Weaver, Reece A            9 PACS-MA              1:06.68    1:05.28        
          r:+0.88                                                              
 39 Gaisior, Sylvi             7 JVYMCA                    NT    1:07.08        
          r:+0.94                                                              
 40 Naveen, Druthi             9 PACS-MA              1:07.47    1:09.42        
 -- Barrett, Victoria         10 CC-MA                1:15.63         DQ        
      Alternating Kick
          r:+0.94                                                              
 -- Gilbert, Emily A           9 CVAC-MA                   NT         DQ        
      One hand touch
          r:+0.82                                                              
 -- Zheng, Jasmine             9 WSY-MA                    NT         DQ        
      Arms past hipline
          r:+1.24                                                              
 
Event 35  Boys 6 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wilson, Toryn              6 BSAC-MA                35.32      28.76        
          r:+0.81                                                              
 -- Chandler, Calvin           6 EAC-MA                 56.59         DQ        
      Alternating Kick
 -- Barry, Anderson            6 EAC-MA                 23.25         DQ        
      Non-simultaneous arms
          r:+0.82                                                              
 
Event 36  Girls 6 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lantz, Savannah C          6 PACS-MA                23.71      30.81        
  2 Velez, Lily I              6 GM AGE GROUP           38.09      45.03        
 -- Obrien, Teagan F           6 GM AGE GROUP           42.68         DQ        
      Other
 -- Bender, Addy               6 CVAC-MA                   NT         DQ        
      Arms underwater recovery
 
Event 37  Boys 7 Year Olds 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kramer, Ian M              7 LEBY-MA                18.79      20.27        
          r:+0.89                                                              
  2 Mendenhall, William        7 TIDAL WAVES            22.10      22.07        
          r:+0.70                                                              
  3 Wright, Tristan B          7 HAGY-MD                23.67      24.68        
  4 Gundurao, Krishna          7 CVAC-MA                   NT      32.21        
          r:+0.84                                                              
 -- Hancock, Sammy             7 CVAC-MA                23.77         DQ        
      Non-simultaneous arms
          r:+0.91                                                              
 
Event 38  Girls 7 Year Olds 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Musser, Evie               7 TIDAL WAVES            23.93      22.97        
  2 Bourassa, Chloe            7 JCCHBG-MA              26.02      29.77        
          r:+0.76                                                              
  3 Blouch, Natalie R          7 WSY-MA                 33.89      33.33        
          r:+0.95                                                              
  4 Lynch, Addison E           7 GM AGE GROUP           28.91      33.58        
  5 Urey, Nora                 7 MSC                    33.93      33.85        
  6 Johnson, Ruby C            7 GM AGE GROUP           30.93      36.45        
 -- Harris, Lucy               7 CVAC-MA                   NT         DQ        
      Alternating Kick
 
Event 39  Boys 8 Year Olds 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Coons, Nate R              8 WSY-MA                 19.07      19.77        
  2 Chandler, Landon           8 EAC-MA                 20.88      20.36        
          r:+0.74                                                              
  3 Nguyen, Max                8 EAC-MA                 20.33      20.98        
          r:+0.81                                                              
  4 Runkle, Jacob              8 MSC                    20.20      23.30        
          r:+0.72                                                              
  5 Kichline, Eli              8 MSC                    23.98      23.93        
          r:+0.87                                                              
  6 Vanschaick, Shaun D        8 GM AGE GROUP           31.29      26.04        
          r:+0.81                                                              
  7 Talasila, Sathvik          8 CVAC-MA                25.53      27.08        
 -- Martinet, Lodias P         8 WSY-MA                 27.16         DQ        
      Non-simultaneous arms
          r:+0.92                                                              
 -- Sporcic, Hunter            8 JCCHBG-MA              23.98         DQ        
      Non-simultaneous arms
          r:+0.76                                                              
 
Event 40  Girls 8 Year Olds 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mazur, Avery V             8 GM AGE GROUP           18.00      17.20        
  2 Buhrman, Ava L             8 WSY-MA                 17.00      18.09        
          r:+0.70                                                              
  3 Evans, Summer L            8 WSY-MA                 18.86      19.79        
          r:+0.74                                                              
  4 Lantz, Ava R               8 PACS-MA                20.62      20.22        
          r:+0.75                                                              
  5 Vioral, Amaris G           8 BSAC-MA                22.71      20.32        
          r:+1.06                                                              
  6 LaForme, Amelia            8 CVAC-MA                22.05      20.92        
          r:+0.94                                                              
  7 Torquato, Maya             8 EAC-MA                 20.79      22.79        
          r:+0.78                                                              
  8 Cohen, Sophie              8 TIDAL WAVES            24.35      23.88        
          r:+0.81                                                              
  9 Swartz, Adelle R           8 SHIP-MA                27.79      26.03        
          r:+0.80                                                              
 -- Butterfield, Nichole E     8 WSY-MA                 42.80         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Wiest, Sarah M             8 SHIP-MA                35.17         DQ        
      Arms underwater recovery
 
Event 41  Boys 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Steach, Bryce             10 TIDAL WAVES            34.87      34.19        
          r:+0.73                                                              
  2 Gesell, Cameron            9 MSC                    38.12      37.07        
          r:+0.94                                                              
  3 Hearn, Mitch A            10 WSY-MA                 37.87      37.97        
          r:+0.83                                                              
  4 Leatherman, Dylan A       10 CUY                    37.00      38.05        
          r:+0.71                                                              
  5 Miller, Owen D            10 GM AGE GROUP           39.66      39.59        
          r:+0.81                                                              
  6 Klemunes, Jack A           9 CVAC-MA                41.36      39.90        
          r:+0.73                                                              
  7 Pesavento, Will A         10 CVAC-MA                43.06      43.52        
          r:+0.75                                                              
  8 Lara, Omar                10 JCCHBG-MA              41.40      44.23        
          r:+0.80                                                              
  9 Kupper, Kole N             9 LEBY-MA                   NT      45.52        
 10 Semsel, Gabriel S         10 GM AGE GROUP           52.18      46.54        
          r:+0.78                                                              
 11 Manduri, Mohit            10 CVAC-MA                48.69      48.62        
          r:+0.70                                                              
 12 Mercado, Sam A            10 GM AGE GROUP           45.17      49.06        
          r:+0.81                                                              
 13 Rupp, Randyn K             9 WSY-MA                 48.27      49.69        
          r:+0.86                                                              
 14 Lee, Junhee               10 CVAC-MA                47.21      52.76        
          r:+0.77                                                              
 15 Eckenrode, Ethan M         9 BSAC-MA                45.75      53.80        
          r:+0.81                                                              
 16 Papenfuse, Chauncey       10 JCCHBG-MA              54.03      54.87        
          r:+1.21                                                              
 17 Wright, Wyatt O           10 HAGY-MD                47.65    1:00.90        
          r:+0.95                                                              
 18 Wiest, Jacob A            10 SHIP-MA                58.00    1:01.70        
 -- Gali, Abhinav K           10 WSY-MA                 47.56         DQ        
      Non-simultaneous arms
          r:+0.85                                                              
 -- Myers Viii, Benjamin       9 EAC-MA                 42.52         DQ        
      Non-simultaneous arms
          r:+0.77                                                              
 
Event 42  Girls 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Caron, Camryn M           10 GM AGE GROUP           36.51      36.67        
          r:+0.74                                                              
  2 Harman, Isabella C         9 GM AGE GROUP           37.13      37.29        
          r:+0.72                                                              
  3 Turner, Hannah M          10 EPAC-MA                40.38      40.03        
          r:+0.87                                                              
  4 Verma, Anushka             9 PACS-MA                38.01      40.32        
          r:+0.71                                                              
  5 Shaulis, Emily            10 SMSC-MA                40.11      41.21        
          r:+0.85                                                              
  6 Young, Elizabeth A         9 HAGY-MD                42.26      41.58        
          r:+0.84                                                              
  7 Johnson, Addie C          10 GM AGE GROUP           47.74      42.05        
  8 Gartrell, Christine       10 MSC                    42.90      42.07        
          r:+0.87                                                              
  9 Erhard, Holden            10 CVAC-MA                42.90      42.52        
 10 Smith, Camdyn P           10 GM AGE GROUP           41.42      43.94        
          r:+0.79                                                              
 11 DeWitt, Camryn G           9 CUY                    42.29      44.93        
          r:+0.69                                                              
 12 Graeser, Irie              9 MSC                    45.81      45.43        
          r:+0.88                                                              
 13 Kissling, Abigail M        9 GM AGE GROUP           43.99      45.47        
          r:+0.87                                                              
 14 Hilderbrand, Corinna       9 CUY                    41.62      45.56        
          r:+1.06                                                              
 15 Golden, Luna               9 CC-MA                  46.42      46.81        
          r:+0.82                                                              
 16 Wise, Elizabeth M         10 EPAC-MA                44.98      47.03        
          r:+0.93                                                              
 17 Adair, Madden R           10 PACS-MA                47.37      48.94        
          r:+0.84                                                              
 18 Nguyen, Annale            10 EAC-MA                 47.16      49.48        
          r:+0.83                                                              
 19 Houkasse, Yassmin         10 WSY-MA                 52.46      50.49        
          r:+0.79                                                              
 20 Fang, Kaitlyn              9 CC-MA                  49.87      51.16        
          r:+0.90                                                              
 21 Silot, Kim P              10 EPAC-MA                59.32      52.40        
 22 Bender, Isabella R         8 CVAC-MA                   NT      52.65        
          r:+0.82                                                              
 23 Hoffman, Calla             8 CC-MA                1:03.53      53.99        
          r:+0.81                                                              
 24 Foster, Sarah             10 CC-MA                  52.45      55.36        
          r:+0.95                                                              
 25 Minnier, Maura            10 CC-MA                  58.21      55.77        
          r:+0.71                                                              
 26 Rothenberger, Temperance   9 GM AGE GROUP           50.31      56.00        
          r:+0.88                                                              
 27 Zheng, Jasmine             9 WSY-MA                 54.11      57.18        
          r:+1.07                                                              
 28 Moser, Katie S            10 HAGY-MD                56.71      58.30        
          r:+1.00                                                              
 29 Gavireddy, Hasini         10 WSY-MA                    NT      59.11        
          r:+1.10                                                              
 30 Weaver, Reece A            9 PACS-MA              1:05.50    1:03.31        
          r:+0.81                                                              
 
Event 43  Boys 5 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harned, Reeden D           5 WSY-MA               1:09.37    1:06.47        
          r:+1.12                                                              
  2 Esposito, Owen             5 CC-MA                1:14.39    1:11.58        
 
Event 43  Boys 6 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Boyer, Brett               6 CC-MA                  49.89      49.74        
  2 Wilson, Toryn              6 BSAC-MA                51.69      51.75        
          r:+0.74                                                              
  3 Chandler, Calvin           6 EAC-MA               1:34.87    1:47.05        
 -- Clemmer, Aidan T           6 WSY-MA               1:01.49         DQ        
      No touch on turn
 
Event 43  Boys 7 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kramer, Ian M              7 LEBY-MA                38.98      37.94        
          r:+0.83                                                              
  2 Getz, Ryder                7 CVAC-MA                40.36      40.33        
          r:+0.73                                                              
  3 Wright, Tristan B          7 HAGY-MD                46.86      40.53        
  4 Hancock, Sammy             7 CVAC-MA                44.99      49.24        
 
Event 44  Girls 5 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harned, Vivian I           5 WSY-MA               1:05.43    1:05.50        
          r:+0.88                                                              
  2 Thompson, Scarlett         5 CUY                  1:31.43    1:27.17        
  3 Daer, Scarlett             5 JVYMCA               1:39.44    1:29.27        
          r:+1.16                                                              
 
Event 44  Girls 6 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Buhrman, Nora L            6 WSY-MA                    NT      49.55        
          r:+0.88                                                              
  2 Lantz, Savannah C          6 PACS-MA                57.47      49.80        
  3 Graeser, Marley            6 MSC                    52.02      50.83        
  4 Himelfarb, Madeline        6 CC-MA                  54.83      57.17        
  5 Adair, Aiden J             6 PACS-MA                58.58      58.23        
          r:+1.33                                                              
  6 Williams, Isabelle         6 EAC-MA                 49.64      58.74        
  7 Keller, Sophie             6 CC-MA                1:02.37    1:00.20        
  8 Hayes, Ellery              6 CC-MA                1:07.80    1:08.46        
  9 Bender, Addy               6 CVAC-MA                   NT    1:19.44        
 
Event 44  Girls 7 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Weise, Kinsley A           7 GM AGE GROUP           37.22      40.76        
          r:+0.90                                                              
  2 Gaisior, Sylvi             7 JVYMCA                 48.13      47.73        
  3 Peters, Renee              7 EAC-MA                 48.85      49.33        
  4 Webber, Lux                7 TIDAL WAVES          1:00.41      49.51        
  5 Johnson, Ruby C            7 GM AGE GROUP           49.99      53.49        
  6 Shoemaker, Addison         7 CC-MA                     NT      54.44        
  7 Cole, Tynley M             7 PACS-MA                47.44      55.15        
  8 Panchura, Marleigh E       7 WSY-MA                    NT      59.31        
  9 Urey, Nora                 7 MSC                  1:04.64    1:03.08        
 10 Golden, Addison            7 CC-MA                1:05.73    1:04.46        
 11 Weller, Jordyn M           7 SHIP-MA                   NT    1:09.12        
          r:+1.04                                                              
 12 James, Olivia              7 MSC                  1:23.62    1:15.62        
 
Event 45  Boys 8 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Coons, Nate R              8 WSY-MA                 39.47      37.33        
          r:+0.48                                                              
  2 Eriksson, Karl             8 CUY                    43.21      41.29        
  3 Chandler, Landon           8 EAC-MA                 38.57      42.22        
          r:+0.82                                                              
  4 Minnich, Dylan T           8 GM AGE GROUP           47.54      42.41        
          r:+0.79                                                              
  5 Butt, Quinn                8 CVAC-MA                42.03      43.76        
  6 Kortze, Lincoln            8 MSC                    45.56      46.69        
  7 Han, Eushene J             8 SHIP-MA                45.64      46.80        
  8 Culleiton, Theo J          8 WSY-MA                 46.39      47.20        
          r:+0.96                                                              
  9 Hasan, Humza               8 CVAC-MA                43.58      47.62        
          r:+0.84                                                              
 10 Kichline, Eli              8 MSC                    45.05      48.47        
          r:+0.90                                                              
 11 Graber, John P             8 HAGY-MD                58.84      53.75        
          r:+0.89                                                              
 12 Naugle, Liam               8 CC-MA                1:02.83      57.25        
 13 Hedrick, Declan            8 CC-MA                     NT      59.14        
 
Event 46  Girls 8 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mazur, Avery V             8 GM AGE GROUP           35.22      35.33        
  2 Buhrman, Ava L             8 WSY-MA                 34.02      36.06        
          r:+0.80                                                              
  3 Vioral, Amaris G           8 BSAC-MA                38.19      37.29        
          r:+1.09                                                              
  4 Keller, Audrey             8 CC-MA                  38.40      37.53        
          r:+0.71                                                              
  5 Boland, Brooke M           8 CVAC-MA                36.28      37.74        
  6 Beckenbaugh, Kaydee D      8 SHIP-MA                37.49      37.75        
          r:+0.23                                                              
  7 Hoffman, Calla             8 CC-MA                  41.15      42.06        
  8 Heverley, Reese            8 CC-MA                  46.02      43.18        
  9 Mock, Mackenzie A          8 GM AGE GROUP           43.80      44.00        
          r:+0.83                                                              
 10 White, Savannah            8 CC-MA                  41.14      44.70        
          r:+0.92                                                              
 11 Torquato, Maya             8 EAC-MA                 40.06      44.71        
          r:+0.84                                                              
 12 LaForme, Amelia            8 CVAC-MA                43.05      45.70        
          r:+0.97                                                              
 13 Fegan, Lexee A             8 CC-MA                  45.67      46.09        
          r:+0.97                                                              
 14 Powell, Cassidy B          8 LEBY-MA                55.01      50.00        
          r:+0.98                                                              
 15 Keller, Olivia             8 CC-MA                  51.95      52.48        
 16 Swartz, Adelle R           8 SHIP-MA                40.83      57.73        
 17 Wiest, Sarah M             8 SHIP-MA                55.39      57.78        
 18 Creek, Olivia E            8 SHIP-MA                   NT    1:03.77        
 
Event 47  Boys 7 Year Olds 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Getz, Ryder                7 CVAC-MA                   NT    1:37.17        
     r:+0.72  43.76     1:37.17 (53.41)                                        
  2 Gundurao, Krishna          7 CVAC-MA                   NT    2:11.46        
   r:+0.73  1:01.15   2:11.46 (1:10.31)                                        
 
Event 47  Boys 8 Year Olds 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Turk-Geller, Jonah         8 EPAC-MA              1:22.76    1:16.78        
     r:+0.92  36.39     1:16.78 (40.39)                                        
  2 Gaudion, Henry B           8 WSY-MA               1:24.59    1:24.62        
     r:+0.79  39.75     1:24.62 (44.87)                                        
  3 Groh, Eli                  8 CVAC-MA                   NT    1:32.06        
              41.92     1:32.06 (50.14)                                        
  4 Talasila, Sathvik          8 CVAC-MA                   NT    1:41.74        
              49.45     1:41.74 (52.29)                                        
 
Event 47  Boys 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tasker, Amir              10 CC-MA                1:03.88    1:05.81        
     r:+0.77  32.09     1:05.81 (33.72)                                        
  2 Hearn, Mitch A            10 WSY-MA               1:08.00    1:09.11        
     r:+0.86  33.11     1:09.11 (36.00)                                        
  3 White, Ethan              10 CC-MA                1:09.05    1:11.78        
     r:+0.79  34.40     1:11.78 (37.38)                                        
  4 Adamek, Griffin           10 CC-MA                1:14.54    1:12.66        
     r:+0.84  35.27     1:12.66 (37.39)                                        
  5 Steach, Bryce             10 TIDAL WAVES          1:17.77    1:12.69        
     r:+0.69  34.60     1:12.69 (38.09)                                        
  6 McGraw, Cullen            10 CC-MA                1:12.12    1:13.25        
     r:+0.84  35.65     1:13.25 (37.60)                                        
  7 Gesell, Cameron            9 MSC                  1:19.00    1:14.63        
     r:+0.91  36.34     1:14.63 (38.29)                                        
  8 Pesavento, Will A         10 CVAC-MA              1:16.47    1:20.08        
     r:+0.72  37.96     1:20.08 (42.12)                                        
  9 Lara, Omar                10 JCCHBG-MA            1:18.16    1:20.20        
     r:+0.69  36.85     1:20.20 (43.35)                                        
 10 LaForme, Graham H         10 CVAC-MA              1:25.72    1:21.73        
     r:+0.78  39.42     1:21.73 (42.31)                                        
 11 Lynch, Ben B               9 GM AGE GROUP         1:23.21    1:23.43        
     r:+0.80  39.59     1:23.43 (43.84)                                        
 12 Hench, Jordan             10 TIDAL WAVES          1:30.00    1:23.69        
     r:+0.84  40.69     1:23.69 (43.00)                                        
 13 Klemunes, Jack A           9 CVAC-MA              1:19.76    1:24.08        
     r:+0.71  39.39     1:24.08 (44.69)                                        
 14 Babo, Jabari               9 CUY                  1:29.95    1:25.57        
     r:+0.89  41.23     1:25.57 (44.34)                                        
 15 Rosenbaum, Declan L        9 GM AGE GROUP         1:23.26    1:25.90        
     r:+0.72  40.18     1:25.90 (45.72)                                        
 16 Warner, Bradley           10 EAC-MA               1:21.19    1:26.04        
     r:+0.80  42.62     1:26.04 (43.42)                                        
 17 Semsel, Gabriel S         10 GM AGE GROUP         1:25.88    1:26.58        
     r:+0.73  40.39     1:26.58 (46.19)                                        
 18 Kertes, Jacob M            9 WSY-MA               1:24.91    1:27.09        
              40.85     1:27.09 (46.24)                                        
 19 Miller, Soren              9 TIDAL WAVES          1:29.62    1:29.03        
     r:+0.87  41.13     1:29.03 (47.90)                                        
 20 DeWitt, Carson             9 CUY                  1:38.47    1:33.92        
              44.05     1:33.92 (49.87)                                        
 21 Cole, Dalton M             9 PACS-MA              1:29.45    1:33.99        
              41.06     1:33.99 (52.93)                                        
 22 Eckenrode, Ethan M         9 BSAC-MA              1:37.06    1:36.13        
 23 Wiest, Jacob A            10 SHIP-MA              1:39.17    1:38.00        
     r:+0.94  48.05     1:38.00 (49.95)                                        
 24 Creek, Robert J           10 SHIP-MA              2:26.28    1:41.70        
              47.56     1:41.70 (54.14)                                        
 25 Stouffer, Owen             9 CC-MA                1:48.66    1:45.07        
     r:+1.09  49.27     1:45.07 (55.80)                                        
 
Event 48  Girls 8 Year Olds 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Evans, Summer L            8 WSY-MA               1:20.81    1:23.43        
     r:+0.74  38.17     1:23.43 (45.26)                                        
  2 Keller, Audrey             8 CC-MA                1:42.06    1:31.33        
     r:+0.68  42.23     1:31.33 (49.10)                                        
  3 Bender, Isabella R         8 CVAC-MA                   NT    1:32.63        
     r:+0.91  42.81     1:32.63 (49.82)                                        
  4 Lantz, Ava R               8 PACS-MA                   NT    1:34.65        
     r:+0.77  44.88     1:34.65 (49.77)                                        
  5 Wheeler, Trinity A         8 HAGY-MD                   NT    1:41.06        
              47.84     1:41.06 (53.22)                                        
  6 White, Savannah            8 CC-MA                1:46.89    1:43.93        
     r:+0.85  48.47     1:43.93 (55.46)                                        
  7 Bitner, Cameron            8 TIDAL WAVES          1:54.33    1:45.93        
     r:+0.75  50.34     1:45.93 (55.59)                                        
  8 Laws, Nadine               8 CVAC-MA                   NT    1:54.30        
     r:+0.92  51.32   1:54.30 (1:02.98)                                        
  9 Keller, Olivia             8 CC-MA                2:00.04    2:18.86        
              59.22   2:18.86 (1:19.64)                                        
 -- Hoffman, Calla             8 CC-MA                     NT         DQ        
      No touch on turn
     r:+0.82  45.20          DQ (58.14)                                        
 -- Hartung, Mary E            8 GM AGE GROUP         1:32.99         DQ        
      False start
     r:+0.20  38.41          DQ (40.81)                                        
 
Event 48  Girls 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kelly, Brianna E          10 CUY                  1:08.93    1:09.03        
     r:+0.72  32.91     1:09.03 (36.12)                                        
  2 Williams, Noa E           10 EAC-MA               1:16.47    1:14.82        
     r:+0.97  35.30     1:14.82 (39.52)                                        
  3 Young, Elizabeth A         9 HAGY-MD              1:21.46    1:15.22        
     r:+0.80  37.13     1:15.22 (38.09)                                        
  4 Harman, Isabella C         9 GM AGE GROUP         1:16.15    1:15.49        
     r:+0.74  36.54     1:15.49 (38.95)                                        
  5 Caron, Camryn M           10 GM AGE GROUP         1:13.60    1:16.39        
     r:+0.77  36.24     1:16.39 (40.15)                                        
  6 DeWitt, Camryn G           9 CUY                  1:22.99    1:21.81        
     r:+0.75  40.22     1:21.81 (41.59)                                        
  7 Graeser, Irie              9 MSC                  1:21.45    1:22.19        
     r:+0.85  38.90     1:22.19 (43.29)                                        
  8 Gartrell, Christine       10 MSC                  1:21.53    1:22.21        
     r:+0.82  37.26     1:22.21 (44.95)                                        
  9 Erhard, Holden            10 CVAC-MA              1:25.44    1:22.84        
          r:+0.92                                                              
 10 Harting, Olivia C         10 LEBY-MA              1:28.97    1:24.26        
     r:+0.75  39.89     1:24.26 (44.37)                                        
 11 Golden, Luna               9 CC-MA                1:32.21    1:25.97        
     r:+0.86  41.37     1:25.97 (44.60)                                        
 12 Keller-Lee, Ava           10 MSC                  1:22.76    1:26.07        
     r:+0.47  41.16     1:26.07 (44.91)                                        
 13 Silot, Kim P              10 EPAC-MA              1:25.38    1:29.17        
              42.79     1:29.17 (46.38)                                        
 14 Gee, Kameryn              10 CC-MA                1:34.14    1:31.58        
     r:+1.16  44.42     1:31.58 (47.16)                                        
 15 Pepple, Katelyn E         10 HAGY-MD              1:34.25    1:31.87        
              43.21     1:31.87 (48.66)                                        
 16 Adams, Charleigh G         9 WSY-MA               1:43.82    1:32.74        
     r:+0.84  45.21     1:32.74 (47.53)                                        
 17 Lucas, Ashton             10 CC-MA                1:35.67    1:33.39        
     r:+1.13  44.71     1:33.39 (48.68)                                        
 18 Markle, Natalie            9 CC-MA                1:39.10    1:36.31        
     r:+0.72  45.50     1:36.31 (50.81)                                        
 19 Fang, Kaitlyn              9 CC-MA                     NT    1:36.44        
     r:+0.82  45.25     1:36.44 (51.19)                                        
 20 Foster, Sarah             10 CC-MA                1:34.00    1:36.71        
     r:+0.94  44.81     1:36.71 (51.90)                                        
 21 Walls, Abigail E           9 WSY-MA                    NT    1:39.43        
     r:+0.65  47.08     1:39.43 (52.35)                                        
 22 Fasig, Faith L             9 GM AGE GROUP         1:40.18    1:41.89        
     r:+0.66  47.83     1:41.89 (54.06)                                        
 23 Boord, Ivie               10 CUY                  2:01.06    1:45.72        
     r:+1.11  50.57     1:45.72 (55.15)                                        
 24 Vates, Abigail L           9 PACS-MA              1:40.45    1:47.62        
     r:+0.94  50.40     1:47.62 (57.22)                                        
 25 Minnier, Maura            10 CC-MA                1:42.53    1:53.00        
     r:+0.73  53.10     1:53.00 (59.90)                                        
 26 Barrett, Victoria         10 CC-MA                2:14.65    2:11.85        
            1:03.16   2:11.85 (1:08.69)                                        
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 48                    
 
  1. Governor Mifflin Aquatic Club       390   2. Wsy Swimming                        296
  3. Palmyra Aquatic Club                201   4. Chambersburg Chargers               177
  5. Ephrata Tidal Waves                 176   6. Hbgjcc Swimming                     136
  7. Cuy-Md                              131   8. Cumberland Valley Aquatic Club      129
  9. Elizabethtown Aquatic Club        127.5  10. Hagerstown YMCA Gators Swim Te     88.5
 11. Mechanicsburg Swim Club              88  12. Elite Performance Aquatic Club       59
 13. Shippensburg Aquatic Club            58  14. Juniata Valley YMCA                  53
 15. South Middleton Swim Club            37  16. Big Spring Aquatic Club              32
 17. Lebanon YMCA Swimming                20                                             
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 48                     
 
  1. Cumberland Valley Aquatic Club      292   2. Wsy Swimming                        291
  3. Chambersburg Chargers             258.5   4. Elizabethtown Aquatic Club          174
  5. Governor Mifflin Aquatic Club       129   6. Ephrata Tidal Waves                 114
  7. Elite Performance Aquatic Club    104.5   8. Mechanicsburg Swim Club            82.5
  9. Hagerstown YMCA Gators Swim Te       70  10. Lebanon YMCA Swimming              69.5
 11. Cuy-Md                               63  12. Big Spring Aquatic Club              55
 13. Shippensburg Aquatic Club            28  14. Hbgjcc Swimming                      22