Licensed to WSY Swimming            HY-TEK's MEET MANAGER 7.0 3/4/2019 09:19 AM
                  2019 Central PA 10 and U Champs - 3/3/2019                   
        2019 Central PA 10 and U Champs hosted by WSY at CV High School        
                             http://www.yswim.org                              
                                    Results                                    
 
Event 1  Boys 10 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wsy Swimming-MA  'B'                              1:28.75    1:13.73        
     1) Hearn, Mitch A 10               2) Keefer, Grant E 9              
     3) r:+0.0 Koslowski, Drew 10       4) r:+0.0 Gali, Abhinav 10        
  5 Wsy Swimming-MA  'A'                              1:18.40    1:25.62        
     1) Culleiton, Theo J 8             2) Gaudion, Henry B 8             
     3) r:+0.0 Coons, Nate 8            4) r:0.44 Coble, JR 8             
              48.32     1:25.62 (37.30)                                        
  8 Wsy Swimming-MA  'D'                              1:39.56    1:42.89        
     1) Mahrady, Ryan 9                 2) Freed, Shawn P 8               
     3) r:+0.0 Martinet, Lodias 8       4) r:0.85 Coble, Jack 9           
              59.95     1:42.89 (42.94)                                        
 
Event 2  Girls 10 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  6 Wsy Swimming-MA  'B'                              1:33.24    1:21.23        
     1) Zheng, Jasmine 9                2) r:+0.0 Evans, Summer 8         
     3) r:+0.0 Ludwick, Chloe 10        4) r:+0.0 Anderson, Peyton 9      
              50.47     1:21.23 (30.76)                                        
 13 Wsy Swimming-MA  'A'                              1:39.86    1:37.21        
     1) Adams, Charleigh G 9            2) Gavireddy, Hasini 9            
     3) r:+0.0 Luckenbaugh, Kyla 9      4) r:+0.0 Walls, Abigail 9        
              52.64     1:37.21 (44.57)                                        
 
Event 4  Girls 7 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wsy Swimming-MA  'B'                              1:27.65    1:33.19        
     1) Lepley, Toccoa R 7              2) Kimmel, Olivia 7               
     3) r:+0.0 Buhrman, Ava 7           4) r:+0.0 Blouch, Natalie 7       
 -- Wsy Swimming-MA  'A'                              1:42.35         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #3: Scissors kick - fly
     1) Harned, Vivian I 5              2) Buhrman, Nora L 6              
     3) r:+0.0 Panchura, Marleigh 6     4) r:-1.00 Roman, Rachel 6        
            1:00.58        DQ (1:04.92)                                        
 
Event 5  Boys 6 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  2 Clemmer, Aidan T           6 WSY-MA               1:01.49    1:07.42        
 -- Harned, Reeden D           5 WSY-MA               1:06.47         DQ        
      No touch on turn
 
Event 5  Boys 8 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  2 Gaudion, Henry B           8 WSY-MA                 37.06      37.80        
  3 Coons, Nate R              8 WSY-MA                 37.33      38.05        
 10 Freed, Shawn P             8 WSY-MA                 51.37      50.84        
 
Event 5  Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  2 Hearn, Mitch A            10 WSY-MA                 29.73      29.32        
  6 Keefer, Grant E            9 WSY-MA                 32.51      32.95        
  7 Koslowski, Drew J         10 WSY-MA                 32.68      33.19        
 16 Rupp, Randyn K             9 WSY-MA                 35.90      37.13        
 17 Kertes, Jacob M            9 WSY-MA                 37.65      37.27        
 20 Gali, Abhinav K           10 WSY-MA                 37.78      38.25        
 35 Minnich, Tyler T           9 WSY-MA                 44.81      45.59        
 38 Coble, Jack P              9 WSY-MA                 45.49      49.50        
 39 Mahrady, Ryan              9 WSY-MA                    NT      53.13        
 
Event 6  Girls 6 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Buhrman, Nora L            6 WSY-MA                 49.55      44.68        
  4 Panchura, Marleigh E       6 WSY-MA                 59.31      51.01        
  6 Harned, Vivian I           5 WSY-MA               1:05.43    1:00.44        
 
Event 6  Girls 7 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Buhrman, Ava L             7 WSY-MA                 34.02      34.91        
 11 Lepley, Toccoa R           7 WSY-MA                    NT    1:02.40        
 
Event 6  Girls 8 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  2 Evans, Summer L            8 WSY-MA                 34.75      36.04        
 
Event 6  Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 15 Ludwick, Chloe M          10 WSY-MA                 34.26      34.54        
 43 Gavireddy, Hasini          9 WSY-MA                 41.69      40.52        
 46 Walls, Abigail E           9 WSY-MA                 41.91      41.10        
 47 Adams, Charleigh G         9 WSY-MA                 41.57      41.13        
 49 Zheng, Jasmine             9 WSY-MA                 44.74      41.38        
 51 Anderson, Peyton R         9 WSY-MA                 37.92      44.27        
 -- Luckenbaugh, Kyla          9 WSY-MA                 54.32         DQ        
      No touch on turn
 
Event 7  Boys 8 Year Olds 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  4 Coons, Nate R              8 WSY-MA                 17.38      16.90        
  8 Coble, JR R                8 WSY-MA                 17.89      19.13        
 10 Culleiton, Theo J          8 WSY-MA                 20.34      19.54        
 15 Martinet, Lodias P         8 WSY-MA                 20.14      20.54        
 22 Freed, Shawn P             8 WSY-MA                 21.71      22.59        
 
Event 8  Girls 8 Year Olds 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 23 Butterfield, Nichole E     8 WSY-MA                 24.81      24.35        
 
Event 9  Boys 7 Year Olds 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  9 Ryan, Declan               7 WSY-MA                    NT      31.10        
 
Event 10  Girls 7 Year Olds 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Buhrman, Ava L             7 WSY-MA                 16.25      16.26        
 10 Kimmel, Olivia             7 WSY-MA                 20.83      19.76        
 11 Blouch, Natalie R          7 WSY-MA                 22.32      20.64        
 20 Lepley, Toccoa R           7 WSY-MA                    NT      27.63        
 
Event 11  Boys 6 Year Olds 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clemmer, Aidan T           6 WSY-MA                 28.74      29.99        
 
Event 12  Girls 6 Year Olds 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  2 Buhrman, Nora L            6 WSY-MA                 21.18      20.76        
  4 Panchura, Marleigh E       6 WSY-MA                 28.03      23.76        
  6 Roman, Rachel L            6 WSY-MA                 25.75      24.43        
 
Event 13  Boys 5 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  2 Harned, Reeden D           5 WSY-MA                 27.64      26.61        
 
Event 14  Girls 5 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harned, Vivian I           5 WSY-MA                 27.62      26.48        
 
Event 15  Boys 6 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harned, Reeden D           5 WSY-MA                    NT    1:02.83        
 
Event 15  Boys 7 Year Olds 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ryan, Declan               7 WSY-MA                    NT    1:15.22        
 
Event 15  Boys 8 Year Olds 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gaudion, Henry B           8 WSY-MA                 44.64      45.17        
 -- Culleiton, Theo J          8 WSY-MA                 55.92         DQ        
      Not on back off wall
 
Event 15  Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hearn, Mitch A            10 WSY-MA                 36.22      35.41        
  2 Koslowski, Drew J         10 WSY-MA                 36.33      36.47        
  5 Keefer, Grant E            9 WSY-MA                 38.29      38.84        
  9 Rupp, Randyn K             9 WSY-MA                 44.37      44.35        
 11 Kertes, Jacob M            9 WSY-MA                 42.91      45.01        
 14 Gali, Abhinav K           10 WSY-MA                 44.03      45.45        
 22 Minnich, Tyler T           9 WSY-MA                 52.05      49.67        
 25 Mahrady, Ryan              9 WSY-MA                 59.49      57.18        
 -- Coble, Jack P              9 WSY-MA                 56.28         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 
Event 16  Girls 6 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  2 Harned, Vivian I           5 WSY-MA                    NT    1:01.89        
 
Event 16  Girls 7 Year Olds 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Kimmel, Olivia             7 WSY-MA               1:12.30         DQ        
      Delay initiating turn
 
Event 16  Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 18 Adams, Charleigh G         9 WSY-MA                 45.24      43.18        
 36 Zheng, Jasmine             9 WSY-MA                 49.31      47.64        
 40 Anderson, Peyton R         9 WSY-MA                 51.63      51.79        
 41 Walls, Abigail E           9 WSY-MA                 55.42      51.83        
 43 Gavireddy, Hasini          9 WSY-MA                 55.58      52.65        
 52 Luckenbaugh, Kyla          9 WSY-MA               1:03.58    1:07.94        
 
Event 17  Boys 8 Year Olds 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  2 Coons, Nate R              8 WSY-MA                 21.07      21.13        
  6 Freed, Shawn P             8 WSY-MA                 24.70      23.66        
 14 Coble, JR R                8 WSY-MA                 23.47      25.63        
 19 Martinet, Lodias P         8 WSY-MA                 29.96      27.13        
 
Event 18  Girls 8 Year Olds 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Evans, Summer L            8 WSY-MA                 19.35      19.63        
 24 Butterfield, Nichole E     8 WSY-MA                 26.79      30.38        
 
Event 19  Boys 7 Year Olds 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 11 Ryan, Declan               7 WSY-MA                    NT      31.67        
 
Event 20  Girls 7 Year Olds 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kimmel, Olivia             7 WSY-MA                 20.59      21.66        
 11 Blouch, Natalie R          7 WSY-MA                 27.02      26.26        
 17 Lepley, Toccoa R           7 WSY-MA                    NT      28.08        
 
Event 21  Boys 5 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  2 Harned, Reeden D           5 WSY-MA                 30.32      30.79        
 
Event 21  Boys 6 Year Olds 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clemmer, Aidan T           6 WSY-MA                 25.78      24.18        
 
Event 22  Girls 5 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harned, Vivian I           5 WSY-MA                 27.32      28.11        
 
Event 22  Girls 6 Year Olds 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  4 Buhrman, Nora L            6 WSY-MA                 23.32      25.59        
  5 Roman, Rachel L            6 WSY-MA                 26.46      26.63        
  7 Panchura, Marleigh E       6 WSY-MA                 28.49      29.05        
 
Event 23  Boys 8 Year Olds 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gaudion, Henry B           8 WSY-MA                 49.86      52.43        
 
Event 23  Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  2 Keefer, Grant E            9 WSY-MA                 42.22      43.01        
  3 Hearn, Mitch A            10 WSY-MA                 46.94      45.44        
 13 Gali, Abhinav K           10 WSY-MA                 50.64      52.33        
 16 Kertes, Jacob M            9 WSY-MA                 53.70      58.21        
 23 Coble, Jack P              9 WSY-MA                    NT    1:20.23        
 -- Mahrady, Ryan              9 WSY-MA                    NT         DQ        
      Arms past hipline
 -- Minnich, Tyler T           9 WSY-MA               1:08.13         DQ        
      Scissors kick
 
Event 24  Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 10 Ludwick, Chloe M          10 WSY-MA                 47.79      47.25        
 20 Adams, Charleigh G         9 WSY-MA                 54.58      51.24        
 25 Anderson, Peyton R         9 WSY-MA                 51.36      53.37        
 43 Gavireddy, Hasini          9 WSY-MA               1:02.56    1:02.79        
 
Event 25  Boys 8 Year Olds 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  8 Coble, JR R                8 WSY-MA                 28.08      28.62        
 12 Martinet, Lodias P         8 WSY-MA                 35.68      33.86        
 -- Freed, Shawn P             8 WSY-MA                 33.18         DQ        
      Arms past hipline
 -- Culleiton, Theo J          8 WSY-MA                 27.91         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Event 26  Girls 8 Year Olds 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 14 Butterfield, Nichole E     8 WSY-MA                 41.70      38.45        
 
Event 27  Boys 7 Year Olds 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Ryan, Declan               7 WSY-MA                    NT         DQ        
      Arms past hipline
 
Event 28  Girls 7 Year Olds 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  4 Kimmel, Olivia             7 WSY-MA                 28.27      30.12        
 -- Lepley, Toccoa R           7 WSY-MA                    NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Blouch, Natalie R          7 WSY-MA                 34.14         DQ        
      Arms past hipline
 
Event 30  Girls 6 Year Olds 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  4 Buhrman, Nora L            6 WSY-MA                 33.59      34.45        
 -- Panchura, Marleigh E       6 WSY-MA                 36.12         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Event 31  Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  3 Koslowski, Drew J         10 WSY-MA                 35.53      35.92        
 10 Rupp, Randyn K             9 WSY-MA                 48.27      48.82        
 -- Gali, Abhinav K           10 WSY-MA                 47.56         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Event 32  Girls 8 Year Olds 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Evans, Summer L            8 WSY-MA                 45.29      43.77        
 
Event 32  Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  4 Ludwick, Chloe M          10 WSY-MA                 37.44      36.79        
 25 Zheng, Jasmine             9 WSY-MA                 54.11      50.57        
 27 Gavireddy, Hasini          9 WSY-MA                 59.11      57.09        
 -- Luckenbaugh, Kyla          9 WSY-MA                    NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Event 33  Boys 8 Year Olds 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  4 Coons, Nate R              8 WSY-MA                 19.07      19.00        
 
Event 34  Girls 8 Year Olds 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Butterfield, Nichole E     8 WSY-MA                 42.80         DQ        
      Arms underwater recovery
 
Event 36  Girls 7 Year Olds 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Buhrman, Ava L             7 WSY-MA                 17.00      16.79        
 13 Blouch, Natalie R          7 WSY-MA                 33.33      32.04        
 
Event 39  Boys 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  2 Keefer, Grant E            9 WSY-MA               1:22.67    1:22.67        
              39.50     1:22.67 (43.17)                                        
  6 Koslowski, Drew J         10 WSY-MA               1:27.73    1:25.41        
              36.59     1:25.41 (48.82)                                        
 11 Rupp, Randyn K             9 WSY-MA               1:40.58    1:38.85        
              48.66     1:38.85 (50.19)                                        
 13 Kertes, Jacob M            9 WSY-MA               1:37.90    1:40.25        
              46.59     1:40.25 (53.66)                                        
 -- Mahrady, Ryan              9 WSY-MA                    NT         DQ        
      Alternating Kick - fly
            1:09.58        DQ (1:12.49)                                        
 
Event 40  Girls 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 40 Zheng, Jasmine             9 WSY-MA               1:56.11    1:55.96        
              54.70   1:55.96 (1:01.26)                                        
 
Event 41  Boys 8 Year Olds 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  4 Gaudion, Henry B           8 WSY-MA               1:41.21    1:42.47        
              49.40     1:42.47 (53.07)                                        
  7 Martinet, Lodias P         8 WSY-MA                    NT    2:03.20        
              55.43   2:03.20 (1:07.77)                                        
 -- Culleiton, Theo J          8 WSY-MA               2:04.54         DQ        
      Arms underwater recovery - fly
              58.30        DQ (1:04.29)                                        
 
Event 42  Girls 8 Year Olds 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Evans, Summer L            8 WSY-MA               1:32.38    1:34.70        
              44.15     1:34.70 (50.55)                                        
 
Event 44  Girls 7 Year Olds 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Buhrman, Ava L             7 WSY-MA               1:30.94    1:31.95        
              39.71     1:31.95 (52.24)                                        
 
Event 46  Girls 6 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wsy Swimming-MA  'A'                              1:42.58    1:38.71        
     1) Buhrman, Nora L 6               2) Harned, Vivian I 5             
     3) r:+0.0 Roman, Rachel 6          4) r:+0.0 Panchura, Marleigh 6    
              48.60     1:38.71 (50.11)                                        
 
Event 48  Girls 7 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  2 Wsy Swimming-MA  'A'                              1:44.27    1:27.93        
     1) Blouch, Natalie R 7             2) Lepley, Toccoa R 7             
     3) r:+0.0 Kimmel, Olivia 7         4) r:+0.0 Buhrman, Ava 7          
              57.00     1:27.93 (30.93)                                        
 
Event 49  Boys 10 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  2 Wsy Swimming-MA  'A'                              1:13.56    1:06.24        
     1) Gaudion, Henry B 8              2) r:0.65 Koslowski, Drew 10      
     3) r:+0.0 Gali, Abhinav 10         4) r:0.77 Keefer, Grant 9         
              33.30     1:06.24 (32.94)                                        
  4 Wsy Swimming-MA  'B'                              1:12.22    1:16.63        
     1) Coble, Jack P 9                 2) Coble, JR R 8                  
     3) r:+0.0 Coons, Nate 8            4) r:+0.0 Rupp, Randyn 9          
              45.46     1:16.63 (31.17)                                        
  8 Wsy Swimming-MA  'D'                              1:35.45    1:51.03        
     1) Clemmer, Aidan T 6              2) Harned, Reeden D 5             
     3) r:+0.0 Mahrady, Ryan 9          4) r:+0.0 Ryan, Declan 7          
            1:02.12     1:51.03 (48.91)                                        
 
Event 50  Girls 10 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  7 Wsy Swimming-MA  'A'                              1:15.67    1:10.87        
     1) Evans, Summer L 8               2) Ludwick, Chloe M 10            
     3) r:+0.0 Anderson, Peyton 9       4) r:0.50 Adams, Charleigh 9      
              34.25     1:10.87 (36.62)                                        
 12 Wsy Swimming-MA  'B'                              1:54.23    1:23.04        
     1) Zheng, Jasmine 9                2) Butterfield, Nichole E 8       
     3) r:+0.0 Combs, Annaliese 9       4) r:+0.0 Gavireddy, Hasini 9     
              52.89     1:23.04 (30.15)