Licensed to WSY Swimming           HY-TEK's MEET MANAGER 6.0 4/10/2017 01:37 PM
            2017 Short Course YMCA Nationals, Sanction #: NC17074AP            
                                 Greensboro NC                                 
                                    Results                                    
 
Event 101  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: * 1:31.90    4/5/2016 York And York County YMCA, York-PA         
                         C Harnish, C Cook, E Ilgenfritz, M Small          
                1:39.69  QUAL 17 SC Nationals Qual
    Team                                              Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Bath Area Family YMCA-ME                          1:33.29    1:32.85 QUAL   
     1) Ann Tolan 17                    2) Ella Martin 16                 
     3) Olivia Harper 15                4) Caitlin Tycz 17                
              23.45       47.01 (23.56)     1:10.17 (23.16)     1:32.85 (22.68)
  2 Westport Weston CT YMCA-CT                        1:34.06    1:33.22 QUAL   
     1) Sarah Grinalds 16               2) Katie Thornton 17              
     3) Willow Woods 16                 4) Simona Visinski 17             
              22.72       46.37 (23.65)     1:09.70 (23.33)     1:33.22 (23.52)
  3 Triangle Area YMCA-NC                             1:34.03    1:33.29 QUAL   
     1) Maria Baric 15                  2) Sam Medlin 17                  
     3) Brooke Morgan 15                4) Jordan Kohut 17                
              23.54       46.85 (23.31)     1:10.25 (23.40)     1:33.29 (23.04)
  4 Fanwood Scotch Plains YMCA-NJ                     1:34.00    1:33.98 QUAL   
     1) Marlise Moesch 17               2) Darlene Fung 16                
     3) Rachel Maizes 17                4) Monika Burzynski 16            
              23.65       46.74 (23.09)     1:10.02 (23.28)     1:33.98 (23.96)
  5 Red Bank Branch-NJ                                1:33.99    1:34.25 QUAL   
     1) Marie Schobel 17                2) Megan Judge 16                 
     3) Natalie Heim 15                 4) Ginger Hansen 16               
              24.10       47.23 (23.13)     1:11.12 (23.89)     1:34.25 (23.13)
  6 York And York County YMCA-MA                      1:34.40    1:35.07 QUAL   
     1) Marisa Gingerich 18             2) Leah Braswell 16               
     3) Marget Shelly 17                4) Courtney Harnish 17            
              23.96       47.86 (23.90)     1:12.03 (24.17)     1:35.07 (23.04)
  7 Somerset Valley YMCA-NJ                           1:34.36    1:35.30 QUAL   
     1) Kara Lydzinski 18               2) Megan Bull 18                  
     3) Danielle D'Ambrosio 13          4) Alex Gebel 18                  
              24.04       47.59 (23.55)     1:11.36 (23.77)     1:35.30 (23.94)
  8 Boise Family YMCA-SR                              1:34.23    1:36.24 QUAL   
     1) Sol Jorunnardottir 16           2) Lauren McKenna 16              
     3) Samantha Kraus 18               4) Annie Bartolome 15             
              23.87       47.74 (23.87)     1:11.85 (24.11)     1:36.24 (24.39)
B - Final
  9 Lakeland Hills Family YMCA-NJ                     1:34.88    1:34.63 QUAL   
     1) Nicole Barkemeyer 15            2) Katie Kiely 17                 
     3) Alexis Faria 17                 4) Mary Laurita 17                
              24.11       47.48 (23.37)     1:11.57 (24.09)     1:34.63 (23.06)
 10 Schroeder YMCA-WI                                 1:34.65    1:34.69 QUAL   
     1) Jade Knueppel 17                2) Holly Stoll 17                 
     3) Lindsey Bjornstad 16            4) Alivia Farber 16               
              23.21       47.06 (23.85)     1:10.66 (23.60)     1:34.69 (24.03)
 10 Ocean County YMCA-NJ                              1:34.63    1:34.69 QUAL   
     1) Jenna Pappalardo 14             2) Gabrielle Cabaron 17           
     3) Anna Francisco 18               4) Michaela Rankin 16             
              24.15       48.01 (23.86)     1:11.41 (23.40)     1:34.69 (23.28)
 12 Phoenixville Branch YMCA-MA                       1:34.42    1:34.90 QUAL   
     1) Emma Seiberlich 18              2) Morgan Hansen 18               
     3) Olivia Giampietro 18            4) Erin Merke 15                  
              23.75       47.77 (24.02)     1:11.30 (23.53)     1:34.90 (23.60)
 13 Butler YMCA-AM                                    1:34.92    1:34.93 QUAL   
     1) Camryn Forbes 18                2) Brooke Zukowski 18             
     3) Mallory Marzolf 17              4) Taylor Petrak 17               
              23.60       47.68 (24.08)     1:11.88 (24.20)     1:34.93 (23.05)
 14 Greater Spartanburg YMCA-SC                       1:35.00    1:35.17 QUAL   
     1) Maegan Rudolph 18               2) Jessi Snover 18                
     3) Maddie Baker 17                 4) Alaina Smith 14                
              24.00       47.10 (23.10)     1:10.98 (23.88)     1:35.17 (24.19)
 15 Cheshire YMCA-CT                                  1:34.86    1:35.51 QUAL   
     1) Elizabeth Boyer 16              2) Brooke Perrotta 17             
     3) Mia Leko 16                     4) Alexandra Tyler 14             
              24.05       47.49 (23.44)     1:11.83 (24.34)     1:35.51 (23.68)
 16 Springfield IL YMCA-IL                            1:34.89    1:35.76 QUAL   
     1) Kaitlynn Wheeler 16             2) Ashleigh Sinks 16              
     3) Haley Rivera 17                 4) Caitlin Tierney 18             
              23.33       47.07 (23.74)     1:11.67 (24.60)     1:35.76 (24.09)
 
Event 101  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: * 1:31.90    4/5/2016 York And York County YMCA, York-PA         
                         C Harnish, C Cook, E Ilgenfritz, M Small          
                1:39.69  QUAL 17 SC Nationals Qual
    Team                                                 Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Bath Area Family YMCA-ME                          1:35.74    1:33.29 QUAL   
     1) Ann Tolan 17                    2) Ella Martin 16                 
     3) Olivia Harper 15                4) Caitlin Tycz 17                
              23.60       47.27 (23.67)     1:10.55 (23.28)     1:33.29 (22.74)
  2 Red Bank Branch-NJ                                1:37.41    1:33.99 QUAL   
     1) Marie Schobel 17                2) Megan Judge 16                 
     3) Natalie Heim 15                 4) Ginger Hansen 16               
              23.78       46.94 (23.16)     1:10.90 (23.96)     1:33.99 (23.09)
  3 Fanwood Scotch Plains YMCA-NJ                     1:35.64    1:34.00 QUAL   
     1) Marlise Moesch 17               2) Darlene Fung 16                
     3) Rachel Maizes 17                4) Monika Burzynski 16            
              23.65       46.76 (23.11)     1:10.34 (23.58)     1:34.00 (23.66)
  4 Triangle Area YMCA-NC                             1:34.88    1:34.03 QUAL   
     1) Maria Baric 15                  2) Lauren Medlin 15               
     3) Brooke Morgan 15                4) Sam Medlin 17                  
              23.08       46.95 (23.87)     1:10.66 (23.71)     1:34.03 (23.37)
  5 Westport Weston CT YMCA-CT                        1:34.76    1:34.06 QUAL   
     1) Sarah Grinalds 16               2) Katie Thornton 17              
     3) Willow Woods 16                 4) Simona Visinski 17             
              22.97       47.08 (24.11)     1:10.64 (23.56)     1:34.06 (23.42)
  6 Boise Family YMCA-SR                              1:36.47    1:34.23 QUAL   
     1) Sol Jorunnardottir 16           2) Charity Pittard 16             
     3) Sammie Eyolfson 16              4) Eva Suggs 16                   
              23.83       47.34 (23.51)     1:11.14 (23.80)     1:34.23 (23.09)
  7 Somerset Valley YMCA-NJ                           1:36.96    1:34.36 QUAL   
     1) Kara Lydzinski 18               2) Megan Bull 18                  
     3) Danielle D'Ambrosio 13          4) Alex Gebel 18                  
              24.48       47.60 (23.12)     1:10.92 (23.32)     1:34.36 (23.44)
  8 York And York County YMCA-MA                      1:37.71    1:34.40 QUAL   
     1) Marisa Gingerich 18             2) Leah Braswell 16               
     3) Marget Shelly 17                4) Courtney Harnish 17            
              24.04       47.86 (23.82)     1:11.70 (23.84)     1:34.40 (22.70)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Phoenixville Branch YMCA-MA                       1:36.38    1:34.42 QUAL   
     1) Emma Seiberlich 18              2) Morgan Hansen 18               
     3) Olivia Giampietro 18            4) Erin Merke 15                  
              23.48       47.36 (23.88)     1:10.69 (23.33)     1:34.42 (23.73)
 10 Ocean County YMCA-NJ                              1:37.64    1:34.63 QUAL   
     1) Jenna Pappalardo 14             2) Gabrielle Cabaron 17           
     3) Anna Francisco 18               4) Michaela Rankin 16             
              24.16       47.99 (23.83)     1:11.50 (23.51)     1:34.63 (23.13)
 11 Schroeder YMCA-WI                                 1:35.11    1:34.65 QUAL   
     1) Jade Knueppel 17                2) Holly Stoll 17                 
     3) Lindsey Bjornstad 16            4) Alivia Farber 16               
              23.29       46.85 (23.56)     1:10.61 (23.76)     1:34.65 (24.04)
 12 Cheshire YMCA-CT                                  1:35.93    1:34.86 QUAL   
     1) Elizabeth Boyer 16              2) Brooke Perrotta 17             
     3) Mia Leko 16                     4) Alexandra Tyler 14             
              24.16       47.44 (23.28)     1:11.71 (24.27)     1:34.86 (23.15)
 13 Lakeland Hills Family YMCA-NJ                     1:36.78    1:34.88 QUAL   
     1) Mary Laurita 17                 2) Katie Kiely 17                 
     3) Nicole Barkemeyer 15            4) Alexis Faria 17                
              24.23       47.45 (23.22)     1:11.07 (23.62)     1:34.88 (23.81)
 14 Springfield IL YMCA-IL                            1:36.50    1:34.89 QUAL   
     1) Kaitlynn Wheeler 16             2) Ashleigh Sinks 16              
     3) Haley Rivera 17                 4) Caitlin Tierney 18             
              23.26       46.86 (23.60)     1:11.40 (24.54)     1:34.89 (23.49)
 15 Butler YMCA-AM                                    1:34.77    1:34.92 QUAL   
     1) Camryn Forbes 18                2) Brooke Zukowski 18             
     3) Mallory Marzolf 17              4) Taylor Petrak 17               
              23.47       47.67 (24.20)     1:11.82 (24.15)     1:34.92 (23.10)
 16 Greater Spartanburg YMCA-SC                       1:36.19    1:35.00 QUAL   
     1) Maegan Rudolph 18               2) Maddie Baker 17                
     3) Sydney Baker 17                 4) Jessi Snover 18                
              23.96       48.00 (24.04)     1:11.76 (23.76)     1:35.00 (23.24)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Countryside Ralph Stolle YMCA-OH                  1:35.62    1:35.11 QUAL   
     1) Isabella Matesa 14              2) Shannon Jelley 16              
     3) Emma Otten 18                   4) Megan Sichterman 18            
              24.36       48.26 (23.90)     1:12.32 (24.06)     1:35.11 (22.79)
 18 Wyckoff Family YMCA Inc-NJ                        1:35.44    1:35.18 QUAL   
     1) Jamie Yadoff 18                 2) Abby Choi 17                   
     3) Sarah Horne 17                  4) Kate Sheridan 17               
              24.33       47.88 (23.55)     1:11.81 (23.93)     1:35.18 (23.37)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Reading and Berks County YMCA-MA                  1:36.93    1:35.22 QUAL   
     1) Cameron Gring 15                2) Becca Brown 16                 
     3) Caroline Wasielevski 15         4) Marlee Rickert 14              
              24.22       47.71 (23.49)     1:11.71 (24.00)     1:35.22 (23.51)
 20 BR Ryall NW Dupage YMCA-IL                        1:37.58    1:35.66 QUAL   
     1) Grace Schwieters 15             2) Jane Denenberg 16              
     3) Megan Murphy 16                 4) Kate Morris 13                 
              24.46       48.44 (23.98)     1:12.62 (24.18)     1:35.66 (23.04)
 21 Central Florida Metro YMCA-FL                     1:38.37    1:35.97 QUAL   
     1) Olivia Taylor 16                2) Kayla Smith 16                 
     3) Roseleen Olivares 17            4) Meredith Ginn 16               
              23.65       47.46 (23.81)     1:11.89 (24.43)     1:35.97 (24.08)
 22 Greensboro YMCA-NC                                1:36.68    1:36.00 QUAL   
     1) Audrey Curtis 18                2) Annie Carr 17                  
     3) Alexandra White 15              4) Omega Pinnix 14                
              24.55       48.37 (23.82)     1:12.57 (24.20)     1:36.00 (23.43)
 23 Birmingham Family YMCA-MI                         1:38.48    1:36.03 QUAL   
     1) Gwen Woodbury 14                2) Hannah Erickson 18             
     3) Camille Rochaix 16              4) Haley Dolan 17                 
              24.32       48.52 (24.20)     1:12.84 (24.32)     1:36.03 (23.19)
 24 Somerset Hills YMCA-NJ                            1:39.21    1:36.07 QUAL   
     1) Kate Alexy 17                   2) Naiyah Atulomah 16             
     3) Rebecca Morel 17                4) Kyra Manson 17                 
              24.26       48.48 (24.22)     1:12.67 (24.19)     1:36.07 (23.40)
 25 Blue Ash YMCA-OH                                  1:36.81    1:36.16 QUAL   
     1) Megan Glass 16                  2) Isabelle Jimenez 17            
     3) Hannah May 18                   4) Isabella Pivor 13              
              23.69       48.19 (24.50)     1:12.34 (24.15)     1:36.16 (23.82)
 26 North Shore Sterling MA YMCA-NE                   1:39.24    1:36.33 QUAL   
     1) Ellie Ronan 17                  2) Meagan Hathaway 16             
     3) Sophia Lumino 16                4) Maggie Summit 15               
              24.21       48.82 (24.61)     1:12.80 (23.98)     1:36.33 (23.53)
 27 ME Lyons Anderson YMCA-OH                         1:37.97    1:36.51 QUAL   
     1) Meredith Moellering 16          2) Grace Hastings 14              
     3) Madeline Hart 15                4) Taylor Contino 18              
              23.86       48.07 (24.21)     1:12.15 (24.08)     1:36.51 (24.36)
 28 Stevens Point Area YMCA-WI                        1:36.32    1:36.60 QUAL   
     1) Kennedy Gilbertson 16           2) Anna Vandehey 16               
     3) Casey Summers 15                4) Julia Stupar 17                
              24.14       48.59 (24.45)     1:12.85 (24.26)     1:36.60 (23.75)
 29 Rapid Area YMCA-MI                                1:39.24    1:36.71 QUAL   
     1) Felicity Buchmaier 17           2) Sarah Pataniczek 14            
     3) Riley Hofmann 17                4) Jessica Schellenboom 15        
              24.41       48.49 (24.08)     1:12.81 (24.32)     1:36.71 (23.90)
 30 Upper Main Line YMCA-MA                           1:38.23    1:36.76 QUAL   
     1) Sarah Manthorp 15               2) Maddie McKean 17               
     3) Sophia Poeta 16                 4) Alex Marlow 16                 
              24.20       48.43 (24.23)     1:12.73 (24.30)     1:36.76 (24.03)
 31 Hickory Foundation YMCA-NC                        1:37.88    1:36.84 QUAL   
     1) Sophia Cherkez 17               2) Maly Shores 17                 
     3) Ruth Hullette 17                4) Anna Durak 17                  
              24.86       49.35 (24.49)     1:13.31 (23.96)     1:36.84 (23.53)
 32 Powel Crosley Jr YMCA-OH                          1:37.62    1:37.04 QUAL   
     1) Payton Keiner 17                2) Sabrina Chu 16                 
     3) Hailee Trotter 16               4) Lia Thomas 17                  
              23.47       47.93 (24.46)     1:12.22 (24.29)     1:37.04 (24.82)
 33 Ridley Area YMCA-MA                               1:37.91    1:37.20 QUAL   
     1) Georgia Apostolu 18             2) Gabrielle Rudy 18              
     3) Keeley Durkin 15                4) Mia Yancey 14                  
              24.35       48.13 (23.78)     1:12.09 (23.96)     1:37.20 (25.11)
 34 Summit Branch YMCA-NJ                             1:39.11    1:37.75 QUAL   
     1) Abby Claus 17                   2) Kate Fuhrmann 15               
     3) Margie Keenan 17                4) Nicole Tingley 17              
              24.68       48.99 (24.31)     1:13.70 (24.71)     1:37.75 (24.05)
 35 Western Branch YMCA-MA                            1:39.06    1:38.18 QUAL   
     1) Hannah Thornton 16              2) Meagan Tyler 15                
     3) Sophia McAneny-Droz 16          4) Kelly Blake 17                 
              24.25       49.36 (25.11)     1:14.43 (25.07)     1:38.18 (23.75)
 36 Farmington Family YMCA-MI                         1:39.06    1:38.23 QUAL   
     1) Hannah Chao 18                  2) Hailey Stewart 16              
     3) Abby Campbell 17                4) Greta Gidley 13                
              24.71       49.35 (24.64)     1:14.46 (25.11)     1:38.23 (23.77)
 37 Northwest North Carolina YMCA-NC                  1:37.71    1:38.64 QUAL   
     1) Sarah Olson 16                  2) Lizzie Parks 16                
     3) Isabel Pennington 14            4) Caroline Pape 14               
              25.25       49.79 (24.54)     1:14.39 (24.60)     1:38.64 (24.25)
 38 Lancaster and Fairfield YMCA-OH                   1:39.06    1:38.67 QUAL   
     1) Katie Shook 17                  2) Hannah Parkman 16              
     3) Taci Miller 17                  4) Olivia Schmelzer 17            
              24.99       50.40 (25.41)     1:15.74 (25.34)     1:38.67 (22.93)
 39 Piedmont Family YMCA-VA                           1:39.52    1:38.81 QUAL   
     1) Kathryn Burr 13                 2) Avery Huang 12                 
     3) Ashley Huang 17                 4) Megan Jones 18                 
              25.01       49.98 (24.97)     1:14.87 (24.89)     1:38.81 (23.94)
 39 Hamilton Area NJ YMCA-NJ                          1:38.74    1:38.81 QUAL   
     1) Christina Kim 14                2) Olivia DelPrete 13             
     3) Chelsea Ackerson 18             4) Abbey Berloco 16               
              25.65       50.92 (25.27)     1:15.83 (24.91)     1:38.81 (22.98)
 41 Wilton Family YMCA-CT                             1:39.56    1:38.84 QUAL   
     1) Emma Kauffeld 17                2) Catherine Buroker 17           
     3) Brenna McLaughlin 15            4) Ellen Holmquist 14             
              24.88       49.14 (24.26)     1:13.95 (24.81)     1:38.84 (24.89)
 42 West Shore YMCA-MA                                1:39.25    1:38.98 QUAL   
     1) Carolyn Bolden 16               2) Riley Hester 15                
     3) Liz Jackson 17                  4) Sarah Wyant 17                 
              24.97       49.88 (24.91)     1:14.85 (24.97)     1:38.98 (24.13)
 43 Green Bay YMCA Metro-WI                           1:38.42    1:39.04 QUAL   
     1) Violet Anderson 15              2) Bri Zablocki 16                
     3) Annah Van Gheem 17              4) Brigitta Neverman 13           
              24.92       49.53 (24.61)     1:13.91 (24.38)     1:39.04 (25.13)
 44 Talbot County YMCA-MD                             1:39.66    1:39.20 QUAL   
     1) Hailey Ritter 16                2) Jordan Friedman 17             
     3) Tori Weems 18                   4) McKenzie Hemingway 15          
              24.54       49.86 (25.32)     1:15.16 (25.30)     1:39.20 (24.04)
 45 Kishwaukee Family YMCA-IL                         1:38.95    1:39.33 QUAL   
     1) Camryn Anderson 17              2) Madelynn Marunde 17            
     3) Mallory Pitstick 17             4) Nhia Caras 14                  
              26.28       51.16 (24.88)     1:15.76 (24.60)     1:39.33 (23.57)
 46 Edwardsville YMCA-OZ                              1:39.21    1:39.35 QUAL   
     1) Victoria Thomae 17              2) Victoria Brady 18              
     3) Ginny Schranck 18               4) Bailey Grinter 17              
              24.58       49.91 (25.33)     1:16.34 (26.43)     1:39.35 (23.01)
 47 Coffman Family YMCA-OH                            1:39.52    1:39.40 QUAL   
     1) Peyton Farrell 15               2) Kylie Saner 18                 
     3) Carsyn Siefert 15               4) Claire Farrell 18              
              24.94       50.58 (25.64)     1:15.70 (25.12)     1:39.40 (23.70)
 48 Springfield Family YMCA-OH                        1:39.38    1:39.85        
     1) Macy Arn 16                     2) Alexis Cook 16                 
     3) Lucie Morris 13                 4) Eili Wright 16                 
              25.13       49.64 (24.51)     1:14.91 (25.27)     1:39.85 (24.94)
 49 East Hampton Recenter YMCA-MR                     1:39.00    1:39.86        
     1) Margaret Purcell 16             2) Maddie Jones 16                
     3) Caroline Oakland 16             4) Julia Brierley 14              
              23.90       49.45 (25.55)     1:14.81 (25.36)     1:39.86 (25.05)
 50 Saginaw YMCA-MI                                   1:38.76    1:40.18        
     1) Eliza Gorsline 17               2) Emilia Shokoohi 17             
     3) Kyra Villalon 18                4) Ariana Shokoohi 15             
              24.97       50.14 (25.17)     1:15.89 (25.75)     1:40.18 (24.29)
 51 Gahanna YMCA                                      1:39.20    1:40.23        
     1) Audrey Grammel 18               2) Abigail Gilger 18              
     3) Dominique Vaccani 17            4) Olivia Talamo 18               
              25.15       50.75 (25.60)     1:16.10 (25.35)     1:40.23 (24.13)
 52 Auburn YMCA-NI                                    1:38.82    1:40.29        
     1)                                 2) Hannah Foster 17               
     3) Leah King 17                    4) Kennedy Wilson 16              
              25.05       50.32 (25.27)     1:15.32 (25.00)     1:40.29 (24.97)
 53 Boyertown Area YMCA-MA                            1:39.43    1:40.38        
     1) Cara Megill 17                  2) Rachel Woomer 16               
     3) Megan Ehrnfeldt 13              4) Skye Strunk 15                 
              24.97       50.81 (25.84)     1:15.93 (25.12)     1:40.38 (24.45)
 54 Eau Claire Wisconsin YMCA-WI                      1:38.31    1:40.67        
     1) Brianna Peterson 17             2) Emily Ries 18                  
     3) Haley Jones 17                  4) Carissa Henderson 17           
              25.05       50.30 (25.25)     1:16.19 (25.89)     1:40.67 (24.48)
 55 North Canton Community YMCA                       1:39.61    1:40.93        
     1) Regan Maxwell 16                2) GiGi Kinney 18                 
     3) Annie Lochridge 17              4) Kate Lochridge 16              
              25.83       51.08 (25.25)     1:16.31 (25.23)     1:40.93 (24.62)
 56 Genesee Area Family YMCA-NI                       1:39.62    1:41.72        
     1) Lauren Hume 16                  2) Elle Fulton 15                 
     3) Madison LaGrou 16               4) Maiya Reinhart 15              
              25.19       51.35 (26.16)     1:16.52 (25.17)     1:41.72 (25.20)
 57 Sunbury Branch YMCA-MA                            1:38.98    1:41.89        
     1) Emma Butzler 16                 2) Sarah Fravel 16                
     3) Gabrielle Doss 14               4) Olivia Fravel 18               
              25.00       50.09 (25.09)     1:16.50 (26.41)     1:41.89 (25.39)
 -- Greater Flint YMCA-MI                             1:35.92         DQ        
      Early take-off swimmer #3
     1) Natalie Gallamore 17            2) Megan Elmquist 14              
     3) Alaina Skellett 18              4) Emma Curtis 17                 
              23.84       47.82 (23.98)     1:11.58 (23.76)          DQ (22.89)
 -- Sarasota Family YMCA-FL                           1:37.67         DQ        
      Early take-off swimmer #4
     1) Courtney Chapin 17              2) Christina Cianciolo 15         
     3) Hunter Scott 16                 4) Isabel Traba 16                
              24.50       48.80 (24.30)     1:12.38 (23.58)          DQ (23.94)
 
Event 102  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: * 1:21.71    4/1/2014 Springfield IL YMCA, Springfield-IL        
                         R Held, J Patton, S Hohm, B Wilkey                
                1:29.49  QUAL 17 SC Nationals Qual
    Team                                              Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Sarasota Family YMCA-FL                           1:23.73    1:23.48 QUAL   
     1) Keanan Dols 18                  2) Austin Katz 18                 
     3) Brendan Firlie 17               4) Matt Nutter 17                 
              21.21       41.53 (20.32)     1:02.77 (21.24)     1:23.48 (20.71)
  2 Somerset Hills YMCA-NJ                            1:24.17    1:23.79 QUAL   
     1) Sean Foster 17                  2) Victor Vollbrechthausen 16     
     3) Jack Alexy 14                   4) Ryan Carkhuff 17               
              21.82       42.36 (20.54)     1:03.16 (20.80)     1:23.79 (20.63)
  3 Red Bank Branch-NJ                                1:24.48    1:23.88 QUAL   
     1) Max Walther 17                  2) Matthew Chang 17               
     3) Joey Huber 18                   4) Christopher Smith 18           
              20.90       41.70 (20.80)     1:02.62 (20.92)     1:23.88 (21.26)
  4 Birmingham Family YMCA-MI                         1:23.52    1:23.96 QUAL   
     1) Oliver Cafferty 15              2) Alex Margherio 16              
     3) Kaden Schwaiger 16              4) Ryan Lawrence 17               
              21.45       42.36 (20.91)     1:03.77 (21.41)     1:23.96 (20.19)
  5 Boise Family YMCA-SR                              1:24.28    1:24.01 QUAL   
     1) Luke Yost 16                    2) Thomas Roark 16                
     3) Gage Dewsbury 17                4) Jackson Cunningham 17          
              21.34       41.22 (19.88)     1:02.62 (21.40)     1:24.01 (21.39)
  6 Upper Main Line YMCA-MA                           1:24.60    1:24.32 QUAL   
     1) Brian McKenrick 17              2) James Kirkby 18                
     3) Oliver Brown 17                 4) Brendan Burns 15               
              21.00       42.59 (21.59)     1:03.91 (21.32)     1:24.32 (20.41)
  7 Triangle Area YMCA-NC                             1:24.36    1:24.37 QUAL   
     1) Taye Brown 15                   2) Dylan Boyd 18                  
     3) Mitch Curlee 15                 4) Brandon Dyck 17                
              21.54       42.70 (21.16)     1:03.73 (21.03)     1:24.37 (20.64)
  8 Wilton Family YMCA-CT                             1:24.60    1:24.79 QUAL   
     1) Noah Mascoll Gomes 17           2) Jake Kealy 17                  
     3) Robby Giller 17                 4) Gordon Steward 16              
              21.09       42.21 (21.12)     1:03.04 (20.83)     1:24.79 (21.75)
B - Final
  9 Schroeder YMCA-WI                                 1:24.91    1:24.09 QUAL   
     1) Ricky Romersi 18                2) David Vowels 18                
     3) Nick Jelich 19                  4) Zach Sekaran 16                
              20.84       41.58 (20.74)     1:02.98 (21.40)     1:24.09 (21.11)
 10 Countryside Ralph Stolle YMCA-OH                  1:25.15    1:24.67 QUAL   
     1) Grant House 18                  2) Noah Young 16                  
     3) Austin Murphy 17                4) Kevin Thibodeaux 15            
              20.47       41.92 (21.45)     1:03.32 (21.40)     1:24.67 (21.35)
 11 West Shore YMCA-MA                                1:24.97    1:24.76 QUAL   
     1) Josiah Lauver 16                2) Jacob Deckman 18               
     3) Logan Skiles 15                 4) Billy Webber 17                
              21.49       42.88 (21.39)     1:04.01 (21.13)     1:24.76 (20.75)
 12 Eau Claire Wisconsin YMCA-WI                      1:24.93    1:25.14 QUAL   
     1) Ben Redman 18                   2) Andrew Vierbicher 16           
     3) Sam Chumas 18                   4) Paul DeLakis 18                
              21.14       42.93 (21.79)     1:05.26 (22.33)     1:25.14 (19.88)
 13 Westfield YMCA-NJ                                 1:25.33    1:25.21 QUAL   
     1) Griff Morgan 18                 2) Eric Bebel 17                  
     3) Ryan Bebel 17                   4) Aedan Collins 18               
              21.44       43.19 (21.75)     1:04.52 (21.33)     1:25.21 (20.69)
 14 Lakeland Hills Family YMCA-NJ                     1:25.14    1:25.22 QUAL   
     1) William Zhang 17                2) Matthew Luciano 18             
     3) Sean Tan 17                     4) Chris Ruhnke 17                
              21.23       42.82 (21.59)     1:04.26 (21.44)     1:25.22 (20.96)
 15 Greater Spartanburg YMCA-SC                       1:24.91    1:25.31 QUAL   
     1) Jake Prewette 17                2) Timmy Lloyd 18                 
     3) Christian Jann 17               4) Spencer Ashby 18               
              21.56       42.56 (21.00)     1:04.13 (21.57)     1:25.31 (21.18)
 -- Rapid Area YMCA-MI                                1:25.27         DQ        
      Early take-off swimmer #3
     1) KJ Losee 15                     2) Ben Puglessi 16                
     3) Matt Wilson 16                  4) Henry Schutte 16               
              21.61       43.11 (21.50)     1:04.38 (21.27)          DQ (20.27)
 
Event 102  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: * 1:21.71    4/1/2014 Springfield IL YMCA, Springfield-IL        
                         R Held, J Patton, S Hohm, B Wilkey                
                1:29.49  QUAL 17 SC Nationals Qual
    Team                                                 Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Birmingham Family YMCA-MI                         1:26.28    1:23.52 QUAL   
     1) Oliver Cafferty 15              2) Alex Margherio 16              
     3) Kaden Schwaiger 16              4) Ryan Lawrence 17               
              21.15       41.92 (20.77)     1:03.34 (21.42)     1:23.52 (20.18)
  2 Sarasota Family YMCA-FL                           1:25.55    1:23.73 QUAL   
     1) Keanan Dols 18                  2) Austin Katz 18                 
     3) Brendan Firlie 17               4) Matt Nutter 17                 
              21.28       41.57 (20.29)     1:02.86 (21.29)     1:23.73 (20.87)
  3 Somerset Hills YMCA-NJ                            1:26.32    1:24.17 QUAL   
     1) Jack Alexy 14                   2) Sean Foster 17                 
     3) Victor Vollbrechthausen 16      4) Ryan Carkhuff 17               
              21.50       42.66 (21.16)     1:03.45 (20.79)     1:24.17 (20.72)
  4 Boise Family YMCA-SR                              1:26.63    1:24.28 QUAL   
     1) Luke Yost 16                    2) Thomas Roark 16                
     3) Gage Dewsbury 17                4) Jackson Cunningham 17          
              21.50       41.37 (19.87)     1:02.88 (21.51)     1:24.28 (21.40)
  5 Triangle Area YMCA-NC                             1:25.83    1:24.36 QUAL   
     1) Dylan Boyd 18                   2) Taye Brown 15                  
     3) Mitch Curlee 15                 4) Brandon Dyck 17                
              21.34       42.43 (21.09)     1:03.68 (21.25)     1:24.36 (20.68)
  6 Red Bank Branch-NJ                                1:25.84    1:24.48 QUAL   
     1) Max Walther 17                  2) Matthew Chang 17               
     3) Joey Huber 18                   4) Christopher Smith 18           
              21.11       42.28 (21.17)     1:03.36 (21.08)     1:24.48 (21.12)
  7 Upper Main Line YMCA-MA                           1:27.77    1:24.60 QUAL   
     1) Brian McKenrick 17              2) Brendan Burns 15               
     3) Oliver Brown 17                 4) James Kirkby 18                
              21.14       41.77 (20.63)     1:03.34 (21.57)     1:24.60 (21.26)
  7 Wilton Family YMCA-CT                             1:28.09    1:24.60 QUAL   
     1) Noah Mascoll Gomes 17           2) Jake Kealy 17                  
     3) Jack Lynch 18                   4) Robby Giller 17                
              21.01       41.86 (20.85)     1:03.60 (21.74)     1:24.60 (21.00)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Schroeder YMCA-WI                                 1:26.06    1:24.91 QUAL   
     1) Ricky Romersi 18                2) David Vowels 18                
     3) Nick Jelich 19                  4) Zach Sekaran 16                
              20.98       42.15 (21.17)     1:03.41 (21.26)     1:24.91 (21.50)
  9 Greater Spartanburg YMCA-SC                       1:28.02    1:24.91 QUAL   
     1) Spencer Ashby 18                2) Christian Jann 17              
     3) Timmy Lloyd 18                  4) Jake Prewette 17               
              21.42       42.72 (21.30)     1:03.75 (21.03)     1:24.91 (21.16)
 11 Eau Claire Wisconsin YMCA-WI                      1:25.66    1:24.93 QUAL   
     1) Ben Redman 18                   2) Andrew Vierbicher 16           
     3) Sam Chumas 18                   4) Paul DeLakis 18                
              21.12       43.05 (21.93)     1:05.13 (22.08)     1:24.93 (19.80)
 12 West Shore YMCA-MA                                1:27.70    1:24.97 QUAL   
     1) Josiah Lauver 16                2) Billy Webber 17                
     3) Logan Skiles 15                 4) Jacob Deckman 18               
              21.67       42.89 (21.22)     1:04.02 (21.13)     1:24.97 (20.95)
 13 Lakeland Hills Family YMCA-NJ                     1:26.73    1:25.14 QUAL   
     1) William Zhang 17                2) Matthew Luciano 18             
     3) Sean Tan 17                     4) Chris Ruhnke 17                
              21.41       42.89 (21.48)     1:04.30 (21.41)     1:25.14 (20.84)
 14 Countryside Ralph Stolle YMCA-OH                  1:27.30    1:25.15 QUAL   
     1) Grant House 18                  2) Noah Young 16                  
     3) Austin Murphy 17                4) Kevin Thibodeaux 15            
              20.75       41.96 (21.21)     1:03.60 (21.64)     1:25.15 (21.55)
 15 Rapid Area YMCA-MI                                1:27.17    1:25.27 QUAL   
     1) KJ Losee 15                     2) Ben Puglessi 16                
     3) Matt Wilson 16                  4) Henry Schutte 16               
              21.89       43.35 (21.46)     1:05.09 (21.74)     1:25.27 (20.18)
 16 Westfield YMCA-NJ                                 1:26.62    1:25.33 QUAL   
     1) Griff Morgan 18                 2) Eric Bebel 17                  
     3) Ryan Bebel 17                   4) Aedan Collins 18               
              21.19       42.85 (21.66)     1:04.21 (21.36)     1:25.33 (21.12)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Springfield IL YMCA-IL                            1:26.91    1:25.44 QUAL   
     1) Gage Hamill 18                  2) Jude Kneller 17                
     3) Michael Patton 16               4) Matthew Knox 16                
              21.52       43.32 (21.80)     1:04.47 (21.15)     1:25.44 (20.97)
 18 Burlington Camden County YMCA-MA                  1:26.98    1:25.49 QUAL   
     1) Kyle Worrell 17                 2) Tommy Schurer 17               
     3) Reid Greer 17                   4) Kevin Gillooly 17              
              20.83       42.98 (22.15)     1:04.64 (21.66)     1:25.49 (20.85)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Powel Crosley Jr YMCA-OH                          1:26.48    1:25.63 QUAL   
     1) Garrison Herfel 17              2) Carson Burt 18                 
     3) Will McCullough 18              4) Blake Brockman 17              
              21.37       42.57 (21.20)     1:03.87 (21.30)     1:25.63 (21.76)
 20 Door County YMCA-WI                               1:25.26    1:25.79 QUAL   
     1) Jared Klika 20                  2) Brock Aune 15                  
     3) Macoy Neinas 18                 4) Maxwell McHugh 17              
              21.71       44.06 (22.35)     1:05.46 (21.40)     1:25.79 (20.33)
 21 Greensboro YMCA-NC                                1:26.93    1:26.15 QUAL   
     1) Pietro Nannucci 17              2) Jonathan Wachendorfer 18       
     3) Patrick Fischer 17              4) Preston Forst 15               
              22.08       43.91 (21.83)     1:05.51 (21.60)     1:26.15 (20.64)
 22 Coffman Family YMCA-OH                            1:28.19    1:26.16 QUAL   
     1) Zach Baecker 18                 2) Colin Beach 16                 
     3) Michael Sandner 15              4) Hank Siefert 18                
              21.32       44.21 (22.89)     1:05.79 (21.58)     1:26.16 (20.37)
 23 Sunbury Branch YMCA-MA                            1:28.84    1:26.26 QUAL   
     1) Luke Engel 19                   2) Collin Hummel 18               
     3) Christian Coleman 16            4) Brett Walker 17                
              21.64       42.70 (21.06)     1:04.24 (21.54)     1:26.26 (22.02)
 24 Bethlehem YMCA                                    1:28.02    1:26.44 QUAL   
     1) Jake Evert 15                   2) Jase Smith 16                  
     3) Chris Chambers 17               4) Rob Negron 17                  
              21.36       43.68 (22.32)     1:05.80 (22.12)     1:26.44 (20.64)
 25 South Family YMCA-OH                              1:27.51    1:26.46 QUAL   
     1) Dawson Warner 16                2) Kevin Leibold 15               
     3) Liam Halpin 17                  4) Jorge Zelina 15                
              22.21       43.85 (21.64)     1:05.22 (21.37)     1:26.46 (21.24)
 26 York And York County YMCA-MA                      1:28.70    1:26.62 QUAL   
     1) Alec Peckmann 17                2) Alex Sun 16                    
     3) Logan McFadden 15               4) NingNing Liu 16                
              21.30       43.11 (21.81)     1:05.11 (22.00)     1:26.62 (21.51)
 27 Watertown Family YMCA                             1:26.85    1:26.70 QUAL   
     1) Edward Gaus 16                  2) Peter Victoria 17              
     3) Connor Way 16                   4) Maclean Crossley 17            
              22.95       45.72 (22.77)     1:07.16 (21.44)     1:26.70 (19.54)
 28 Northwest North Carolina YMCA-NC                  1:29.27    1:26.72 QUAL   
     1) Josh Lenchik 17                 2) Ethan Raub 18                  
     3) Jacob Greene 17                 4) John Day 17                    
              22.49       44.04 (21.55)     1:05.66 (21.62)     1:26.72 (21.06)
 29 Fanwood Scotch Plains YMCA-NJ                     1:26.71    1:26.74 QUAL   
     1) Nick Heath 17                   2) Josh Cohen 16                  
     3) Broden Rash 17                  4) John Piccinic 17               
              22.05       43.67 (21.62)     1:05.34 (21.67)     1:26.74 (21.40)
 30 Westport Weston CT YMCA-CT                        1:29.34    1:26.75 QUAL   
     1) Sean Paul Stolarski 18          2) Jack Gray 16                   
     3) Jake Ritz 16                    4) John McNab 15                  
              21.37       42.86 (21.49)     1:05.03 (22.17)     1:26.75 (21.72)
 31 Edwardsville YMCA-OZ                              1:27.26    1:26.87 QUAL   
     1) Vinnie Oconnor 18               2) Jonny Olson 17                 
     3) Michael Meyer 15                4) Porter LeVasseur 16            
              21.31       42.99 (21.68)     1:05.03 (22.04)     1:26.87 (21.84)
 32 Freeland YMCA                                     1:27.81    1:26.98 QUAL   
     1) Mark Boran 18                   2) Liam Mansell 18                
     3) Jorge Moncayo 17                4) Reggie Crawford 16             
              22.19       44.43 (22.24)     1:05.93 (21.50)     1:26.98 (21.05)
 33 Cheshire YMCA-CT                                  1:29.31    1:27.01 QUAL   
     1) David May 17                    2) Daniel Walsh 16                
     3) Joey Cannata 15                 4) Ben Brewer 16                  
              22.08       43.82 (21.74)     1:05.99 (22.17)     1:27.01 (21.02)
 34 Kishwaukee Family YMCA-IL                         1:29.07    1:27.09 QUAL   
     1) Devin Green 15                  2) Alex Schlueter 14              
     3) Daryl Kay 16                    4) Riley Lohse 16                 
              22.55       44.57 (22.02)     1:05.94 (21.37)     1:27.09 (21.15)
 35 Reading and Berks County YMCA-MA                  1:28.12    1:27.12 QUAL   
     1) Aiden McCurley 14               2) Michael White 16               
     3) Hunter Keck 17                  4) Colin Gwiazdowski 16           
              22.05       44.12 (22.07)     1:06.31 (22.19)     1:27.12 (20.81)
 36 Ridley Area YMCA-MA                               1:28.84    1:27.18 QUAL   
     1) Oliver Yancey 17                2) Alex Boeckx 15                 
     3) Ben Wesley 15                   4) Sam Wesley 15                  
              22.00       43.67 (21.67)     1:05.53 (21.86)     1:27.18 (21.65)
 37 Wyckoff Family YMCA Inc-NJ                        1:28.91    1:27.23 QUAL   
     1) Lucas Keh 18                    2) Kevin Cortright 17             
     3) Nolan Kuscan 18                 4) Tommy Scrivanich 17            
              22.12       43.75 (21.63)     1:05.49 (21.74)     1:27.23 (21.74)
 38 Central Florida Metro YMCA-FL                     1:38.52L   1:27.27 QUAL   
     1) James Tarquin 17                2) Logan Quint 19                 
     3) Matthew Mizell 17               4) Tyler Tatro 17                 
              21.87       44.16 (22.29)     1:05.88 (21.72)     1:27.27 (21.39)
 39 Hamilton Area NJ YMCA-NJ                          1:27.30    1:27.28 QUAL   
     1) Matthew Lequang 15              2) Aleksandr Simonelli 15         
     3) Manish Rachamallu 17            4) Kurt von Autenried 18          
              21.94       44.15 (22.21)     1:06.01 (21.86)     1:27.28 (21.27)
 40 Sage YMCA-IL                                      1:28.60    1:27.49 QUAL   
     1) Ethan Hare 18                   2) Connor Dolezal 17              
     3) Quinton Cynor 14                4) Omid Babakhani 17              
              21.95       43.79 (21.84)     1:05.79 (22.00)     1:27.49 (21.70)
 41 Greater Flint YMCA-MI                             1:29.26    1:27.59 QUAL   
     1) Hudson Hutchinson 18            2) Griffin Seifert 15             
     3) Cooper Prue 17                  4) Bailey Curtis 19               
              22.14       44.30 (22.16)     1:06.63 (22.33)     1:27.59 (20.96)
 42 Rock Hill Aquatics Center-SC                      1:28.38    1:27.63 QUAL   
     1) Nathaniel Hartley 18            2) Oscar Onoszko 18               
     3) Maurilio Saddoud 16             4) CJ Davis 15                    
              21.43       43.73 (22.30)     1:06.05 (22.32)     1:27.63 (21.58)
 43 La Crosse Area Family YMCA-WI                     1:27.99    1:27.77 QUAL   
     1) Christian Cameron 17            2) James Pinter 15                
     3) Levi Cameron 15                 4) Garrett Wise 17                
              21.76       44.35 (22.59)     1:06.24 (21.89)     1:27.77 (21.53)
 44 Bath Area Family YMCA-ME                          1:28.08    1:27.84 QUAL   
     1) Brian Hess 17                   2) Nicco Bartone 15               
     3) Matthew Yost 16                 4) Tucker Banger 18               
              21.78       44.31 (22.53)     1:06.64 (22.33)     1:27.84 (21.20)
 45 Lynchburg YMCA-VA                                 1:29.11    1:27.93 QUAL   
     1) Ben Davidson 17                 2) Josh Hankey 18                 
     3) Matthew Davidson 16             4) JohnMichael Gordon 16          
              22.20       44.47 (22.27)     1:06.41 (21.94)     1:27.93 (21.52)
 46 Tri City Area IL YMCA-OZ                          1:29.43    1:27.94 QUAL   
     1) Caden Akal 15                   2) Cole Akal 17                   
     3) Adam Seger 17                   4) Noah Clancy 15                 
              21.93       43.90 (21.97)     1:05.63 (21.73)     1:27.94 (22.31)
 47 Western Branch YMCA-MA                            1:29.10    1:27.95 QUAL   
     1) Bryan Byrd 16                   2) Matt Zwilgmeyer 17             
     3) Kyle Holman 18                  4) Tom Powell 17                  
              22.47       44.28 (21.81)     1:06.66 (22.38)     1:27.95 (21.29)
 48 South Florida YMCA-FG                             1:28.84    1:28.03 QUAL   
     1) Juan Imposimato 18              2) Fernando Navarrete 18          
     3) Martin Vivas 17                 4) Eric Veit 18                   
              22.07       43.72 (21.65)     1:06.59 (22.87)     1:28.03 (21.44)
 49 Frederick County YMCA-MD                          1:29.29    1:28.05 QUAL   
     1) Michael Flegel 16               2) Jake Stafford 16               
     3) John Pressly 17                 4) Remington Oland 18             
              22.91       44.89 (21.98)     1:06.51 (21.62)     1:28.05 (21.54)
 50 Blue Ash YMCA-OH                                  1:29.47    1:28.20 QUAL   
     1) Chet Dobson 17                  2) Matt Schuetz 18                
     3) Daniel Stroh 16                 4) Sammy Risma 15                 
              22.25       44.27 (22.02)     1:06.80 (22.53)     1:28.20 (21.40)
 51 Spy Greater Annapolis YMCA-MD                     1:28.16    1:28.28 QUAL   
     1) Reid Hussey 17                  2) Patrick Harrington 17          
     3) Caelan Troy 18                  4) Richie Baker 19                
              21.57       44.57 (23.00)     1:06.70 (22.13)     1:28.28 (21.58)
 52 YMCA in Central Maryland-MD                       1:28.62    1:28.33 QUAL   
     1) Jeffery Oliveri 17              2) Justin Smith 17                
     3) David Sears 17                  4) Brian Benzing 15               
              22.61       44.52 (21.91)     1:06.40 (21.88)     1:28.33 (21.93)
 53 Lancaster and Fairfield YMCA-OH                   1:29.42    1:28.72 QUAL   
     1) Ben Neff 16                     2) Joey James 17                  
     3) Nathen Eberhardt 16             4) Trace Eberhardt 18             
              22.17       44.88 (22.71)     1:07.08 (22.20)     1:28.72 (21.64)
 53 Summit Branch YMCA-NJ                             1:29.48    1:28.72 QUAL   
     1) Colby Dixon 18                  2) Dylan Ingerman 17              
     3) Jordan Goldberg 16              4) Mark Berger 17                 
              22.28       44.50 (22.22)     1:06.66 (22.16)     1:28.72 (22.06)
 55 Joliet YMCA-IL                                    1:28.53    1:28.96 QUAL   
     1) David Paskvan 15                2) Ryan Crafton 16                
     3) Keegan Miller 18                4) Jonathon Yanello 18            
              22.49       45.51 (23.02)     1:07.94 (22.43)     1:28.96 (21.02)
 56 Lionville Community YMCA-MA                       1:29.25    1:29.02 QUAL   
     1) Dylan Lisnow 17                 2) Connor McIlroy 17              
     3) Sam Lorge 16                    4) Mitchell Labenski 17           
              22.86       44.68 (21.82)     1:07.11 (22.43)     1:29.02 (21.91)
 56 Carlisle Family YMCA                              1:27.53    1:29.02 QUAL   
     1) Isaiah Bell 16                  2) Ethan Christiansen 16          
     3) Max Fiorentino 18               4) Devon Chenot 17                
              21.87       44.72 (22.85)     1:08.25 (23.53)     1:29.02 (20.77)
 58 South Hills Branch YMCA                           1:28.45    1:29.24 QUAL   
     1) Turner Gill 17                  2) Brant Purcell 15               
     3) Liam Sulc 16                    4) Cody Stewart 16                
              21.93       45.52 (23.59)     1:08.02 (22.50)     1:29.24 (21.22)
 59 Butler YMCA-AM                                    1:29.27    1:29.47 QUAL   
     1) John Wilson 19                  2) Ian Schirra 17                 
     3) Matthew Karenbauer 17           4) Derek Ekas 17                  
              22.33       44.90 (22.57)     1:07.49 (22.59)     1:29.47 (21.98)
 60 Auburn YMCA-NI                                    1:28.79    1:29.65        
     1) Nathaniel Lupo 18               2) Jacob Whiting 18               
     3) Macauley Kolonko 17             4) Joseph Angotti 14              
              22.82       45.39 (22.57)     1:07.42 (22.03)     1:29.65 (22.23)
 61 Phoenixville Branch YMCA-MA                       1:29.24    1:29.74        
     1) Ryan Maher 16                   2) Jack Christian 14              
     3) Rhett Watts 18                  4) Darius Merke 18                
              22.24       44.56 (22.32)     1:07.58 (23.02)     1:29.74 (22.16)
 62 Bloomsburg Area YMCA-MA                           1:29.42    1:30.41        
     1) Christian Michael 18            2) Ryan McHenry 15                
     3) Connor Empie 15                 4) Jonah Crawford 17              
              22.73       45.83 (23.10)     1:30.41 (44.58)                    
 63 Old Town Orono YMCA-ME                            1:28.58    1:30.60        
     1) Cam Labree 16                   2) Nate St. Jean 18               
     3) Drew St. Jean 18                4) Nicholas Gould 18              
              23.59       46.61 (23.02)     1:08.56 (21.95)     1:30.60 (22.04)
 -- Lansdowne YMCA-MA                                 1:28.58         DQ        
      Early take-off swimmer #4
     1) Malachi Lehman 17               2) Jack McConnell 17              
     3) Jack Booth 18                   4) JR Leitz 16                    
              22.53       44.59 (22.06)     1:07.30 (22.71)          DQ (21.27)
 -- Somerset Valley YMCA-NJ                           1:26.40         DQ        
      Early take-off swimmer #3
     1) Joshua Franco 17                2) Michael Macchia 18             
     3) Ryan Waters 17                  4) Brandon Evers 18               
              21.81       42.65 (20.84)     1:03.27 (20.62)          DQ (20.72)
 -- Green Bay YMCA Metro-WI                           1:27.65         DQ        
      Early take-off swimmer #3
     1) Ryan Hakes 17                   2) Max White 18                   
     3) Jackie Zablocki 18              4) Kaiser Neverman 14             
              21.89       43.28 (21.39)     1:05.18 (21.90)          DQ (21.41)
 -- Piedmont Family YMCA-VA                           1:26.05         DQ        
      Early take-off swimmer #4
     1) Cole McMahon-Gioeli 18          2) Noah Holstege 17               
     3) August Lamb 16                  4) Zachary Greenhoe 18            
              21.83       43.10 (21.27)     1:04.18 (21.08)          DQ (20.66)
 
Event 103  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: * 9:27.19    4/3/2013 Danielle Valley, Sarasota-FL               
               10:27.99  QUAL 17 SC Nationals Qual
               10:35.99  17TT 2017 SC Time Trials
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Courtney Harnish          17 York-PA-MA           9:45.66    9:39.92 QUAL   
              26.58       55.41 (28.83)     1:24.56 (29.15)     1:53.73 (29.17)
        2:23.05 (29.32)     2:52.25 (29.20)     3:21.33 (29.08)     3:50.66 (29.33)
        4:19.94 (29.28)     4:49.14 (29.20)     5:18.31 (29.17)     5:47.42 (29.11)
        6:16.77 (29.35)     6:45.96 (29.19)     7:15.27 (29.31)     7:44.61 (29.34)
        8:13.92 (29.31)     8:43.06 (29.14)     9:11.79 (28.73)     9:39.92 (28.13)
  2 Leah Braswell             16 York-PA-MA           9:35.71    9:48.55 QUAL   
              27.36       56.98 (29.62)     1:26.77 (29.79)     1:56.69 (29.92)
        2:26.35 (29.66)     2:56.00 (29.65)     3:25.62 (29.62)     3:55.20 (29.58)
        4:24.80 (29.60)     4:54.53 (29.73)     5:23.98 (29.45)     5:53.71 (29.73)
        6:23.27 (29.56)     6:52.61 (29.34)     7:22.22 (29.61)     7:51.80 (29.58)
        8:21.38 (29.58)     8:51.12 (29.74)     9:20.63 (29.51)     9:48.55 (27.92)
  3 Abigail Doss              15 Sunbury-PA-MA       10:04.21    9:49.11 QUAL   
              27.41       57.05 (29.64)     1:26.70 (29.65)     1:56.28 (29.58)
        2:25.94 (29.66)     2:55.68 (29.74)     3:25.41 (29.73)     3:55.15 (29.74)
        4:24.48 (29.33)     4:53.85 (29.37)     5:23.24 (29.39)     5:52.72 (29.48)
        6:22.38 (29.66)     6:52.05 (29.67)     7:21.60 (29.55)     7:51.35 (29.75)
        8:20.72 (29.37)     8:50.28 (29.56)     9:19.97 (29.69)     9:49.11 (29.14)
  4 Sarah Grinalds            16 Westport/Weston-CT   9:58.90    9:53.94 QUAL   
              26.53       56.30 (29.77)     1:25.99 (29.69)     1:56.17 (30.18)
        2:25.96 (29.79)     2:55.81 (29.85)     3:25.60 (29.79)     3:55.34 (29.74)
        4:25.17 (29.83)     4:55.08 (29.91)     5:24.17 (29.09)     5:54.19 (30.02)
        6:23.97 (29.78)     6:53.74 (29.77)     7:23.90 (30.16)     7:54.03 (30.13)
        8:24.57 (30.54)     8:54.98 (30.41)     9:25.42 (30.44)     9:53.94 (28.52)
  5 Abbey Erwin               17 Boise-ID-SR          9:47.37    9:54.59 QUAL   
              27.29       56.86 (29.57)     1:26.78 (29.92)     1:56.35 (29.57)
        2:26.07 (29.72)     2:55.86 (29.79)     3:25.42 (29.56)     3:55.24 (29.82)
        4:25.29 (30.05)     4:55.25 (29.96)     5:25.56 (30.31)     5:55.64 (30.08)
        6:25.95 (30.31)     6:56.35 (30.40)     7:27.04 (30.69)     7:57.30 (30.26)
        8:27.54 (30.24)     8:57.47 (29.93)     9:26.67 (29.20)     9:54.59 (27.92)
  6 Emma Weyant               15 Sarasota-FL-FL      10:05.49    9:59.18 QUAL   
              27.13       56.19 (29.06)     1:25.80 (29.61)     1:55.58 (29.78)
        2:25.15 (29.57)     2:55.10 (29.95)     3:25.39 (30.29)     3:55.44 (30.05)
        4:25.28 (29.84)     4:55.32 (30.04)     5:25.66 (30.34)     5:55.95 (30.29)
        6:26.26 (30.31)     6:56.65 (30.39)     7:27.30 (30.65)     7:57.76 (30.46)
        8:28.21 (30.45)     8:58.72 (30.51)     9:29.41 (30.69)     9:59.18 (29.77)
  7 Nicole Welch              16 North Shore-MA-NE   10:06.17    9:59.54 QUAL   
              27.24       56.72 (29.48)     1:26.44 (29.72)     1:56.30 (29.86)
        2:26.08 (29.78)     2:56.01 (29.93)     3:25.84 (29.83)     3:55.76 (29.92)
        4:25.74 (29.98)     4:56.00 (30.26)     5:26.14 (30.14)     5:56.47 (30.33)
        6:27.02 (30.55)     6:57.64 (30.62)     7:28.16 (30.52)     7:59.04 (30.88)
        8:29.68 (30.64)     9:00.17 (30.49)     9:30.99 (30.82)     9:59.54 (28.55)
  8 Catherine Buroker         17 Wilton-CT-CT        10:12.41    9:59.74 QUAL   
              26.96       56.16 (29.20)     1:26.05 (29.89)     1:56.08 (30.03)
        2:25.88 (29.80)     2:55.89 (30.01)     3:26.02 (30.13)     3:56.29 (30.27)
        4:26.38 (30.09)     4:56.78 (30.40)     5:27.02 (30.24)     5:57.51 (30.49)
        6:27.82 (30.31)     6:58.21 (30.39)     7:28.43 (30.22)     7:59.07 (30.64)
        8:29.69 (30.62)     9:00.21 (30.52)     9:30.81 (30.60)     9:59.74 (28.93)
  9 Megan Bull                18 SomersetValleyNJ-NJ 10:03.59   10:04.72 QUAL   
              27.58       57.12 (29.54)     1:27.10 (29.98)     1:57.25 (30.15)
        2:27.43 (30.18)     2:57.34 (29.91)     3:27.25 (29.91)     3:57.17 (29.92)
        4:26.82 (29.65)     4:56.90 (30.08)     5:26.75 (29.85)     5:56.27 (29.52)
        6:26.50 (30.23)     6:57.01 (30.51)     7:27.63 (30.62)     7:58.62 (30.99)
        8:30.28 (31.66)     9:02.13 (31.85)     9:34.41 (32.28)    10:04.72 (30.31)
 10 Lara Hernandez-Tome       17 Sarasota-FL-FL      10:11.53   10:04.80 QUAL   
              27.98       57.44 (29.46)     1:27.26 (29.82)     1:57.48 (30.22)
        2:27.63 (30.15)     2:57.90 (30.27)     3:28.13 (30.23)     3:58.43 (30.30)
        4:28.86 (30.43)     4:58.97 (30.11)     5:29.27 (30.30)     5:59.68 (30.41)
        6:30.34 (30.66)     7:01.08 (30.74)     7:31.82 (30.74)     8:02.62 (30.80)
        8:33.42 (30.80)     9:04.23 (30.81)     9:34.88 (30.65)    10:04.80 (29.92)
 11 Brenna McLaughlin         15 Wilton-CT-CT        10:19.73   10:06.06 QUAL   
              27.35       56.76 (29.41)     1:26.67 (29.91)     1:56.74 (30.07)
        2:27.32 (30.58)     2:57.68 (30.36)     3:27.89 (30.21)     3:58.55 (30.66)
        4:29.17 (30.62)     4:59.60 (30.43)     5:30.21 (30.61)     6:01.24 (31.03)
        6:31.94 (30.70)     7:02.75 (30.81)     7:33.83 (31.08)     8:04.89 (31.06)
        8:35.47 (30.58)     9:06.18 (30.71)     9:36.89 (30.71)    10:06.06 (29.17)
 12 Emmaline Peterson         17 Hickory -nc-NC       9:55.66   10:06.15 QUAL   
              27.09       56.26 (29.17)     1:25.86 (29.60)     1:55.70 (29.84)
        2:25.65 (29.95)     2:55.94 (30.29)     3:26.30 (30.36)     3:56.75 (30.45)
        4:27.62 (30.87)     4:58.32 (30.70)     5:29.01 (30.69)     5:59.71 (30.70)
        6:30.53 (30.82)     7:01.51 (30.98)     7:32.44 (30.93)     8:03.39 (30.95)
        8:33.86 (30.47)     9:04.58 (30.72)     9:35.38 (30.80)    10:06.15 (30.77)
 13 Grace Patrice             18 Sarasota-FL-FL      10:08.14   10:07.60 QUAL   
              28.69       58.54 (29.85)     1:28.73 (30.19)     1:58.94 (30.21)
        2:29.33 (30.39)     2:59.74 (30.41)     3:30.21 (30.47)     4:00.65 (30.44)
        4:31.16 (30.51)     5:01.69 (30.53)     5:32.17 (30.48)     6:02.79 (30.62)
        6:33.29 (30.50)     7:03.92 (30.63)     7:34.53 (30.61)     8:05.06 (30.53)
        8:35.74 (30.68)     9:06.57 (30.83)     9:37.37 (30.80)    10:07.60 (30.23)
 14 Hannah Schlegel           18 Boyertown-PA-MA     10:01.97   10:07.91 QUAL   
              27.83       57.64 (29.81)     1:28.36 (30.72)     1:58.80 (30.44)
        2:29.38 (30.58)     2:59.92 (30.54)     3:30.96 (31.04)     4:01.64 (30.68)
        4:32.18 (30.54)     5:02.82 (30.64)     5:33.51 (30.69)     6:04.23 (30.72)
        6:35.08 (30.85)     7:05.70 (30.62)     7:36.71 (31.01)     8:07.12 (30.41)
        8:37.97 (30.85)     9:08.71 (30.74)     9:39.34 (30.63)    10:07.91 (28.57)
 15 Rachel Reistroffer        17 Spartanburg-SC-SC   10:20.50   10:09.66 QUAL   
              27.73       57.88 (30.15)     1:28.32 (30.44)     1:58.94 (30.62)
        2:29.49 (30.55)     2:59.86 (30.37)     3:30.39 (30.53)     4:01.25 (30.86)
        4:32.03 (30.78)     5:02.82 (30.79)     5:33.69 (30.87)     6:04.63 (30.94)
        6:35.35 (30.72)     7:06.09 (30.74)     7:36.63 (30.54)     8:07.22 (30.59)
        8:38.05 (30.83)     9:09.19 (31.14)     9:39.95 (30.76)    10:09.66 (29.71)
 16 Casey Loughlin            15 Cheshire-CT-CT      10:25.08   10:13.06 QUAL   
              26.96       56.74 (29.78)     1:26.94 (30.20)     1:57.66 (30.72)
        2:28.46 (30.80)     2:59.09 (30.63)     3:30.15 (31.06)     4:01.29 (31.14)
        4:32.37 (31.08)     5:03.08 (30.71)     5:33.92 (30.84)     6:05.12 (31.20)
        6:36.21 (31.09)     7:07.10 (30.89)     7:38.62 (31.52)     8:09.73 (31.11)
        8:41.03 (31.30)     9:12.14 (31.11)     9:43.25 (31.11)    10:13.06 (29.81)
 17 Molly Rosenthal           16 B R Ryall-IL-IL     10:20.96   10:14.70 QUAL   
              27.96       57.84 (29.88)     1:28.02 (30.18)     1:58.44 (30.42)
        2:28.82 (30.38)     2:59.53 (30.71)     3:30.29 (30.76)     4:01.36 (31.07)
        4:32.27 (30.91)     5:03.31 (31.04)     5:34.08 (30.77)     6:04.97 (30.89)
        6:35.79 (30.82)     7:06.68 (30.89)     7:37.55 (30.87)     8:08.73 (31.18)
        8:40.21 (31.48)     9:12.16 (31.95)     9:43.66 (31.50)    10:14.70 (31.04)
 18 McKenzie Rice             16 Countryside-OH-OH   10:23.82   10:14.83 QUAL   
              26.94       56.70 (29.76)     1:26.89 (30.19)     1:57.63 (30.74)
        2:28.18 (30.55)     2:58.98 (30.80)     3:30.14 (31.16)     4:01.25 (31.11)
        4:32.45 (31.20)     5:03.63 (31.18)     5:34.65 (31.02)     6:06.04 (31.39)
        6:37.30 (31.26)     7:08.43 (31.13)     7:39.60 (31.17)     8:10.80 (31.20)
        8:41.66 (30.86)     9:12.84 (31.18)     9:43.55 (30.71)    10:14.83 (31.28)
 19 Lauren Soleo              17 Triangle Area-NC-NC 10:11.25   10:16.79 QUAL   
              27.37       57.04 (29.67)     1:27.11 (30.07)     1:57.55 (30.44)
        2:27.78 (30.23)     2:58.13 (30.35)     3:28.96 (30.83)     4:00.03 (31.07)
        4:31.32 (31.29)     5:02.67 (31.35)     5:33.99 (31.32)     6:05.40 (31.41)
        6:36.57 (31.17)     7:07.95 (31.38)     7:39.51 (31.56)     8:10.87 (31.36)
        8:42.66 (31.79)     9:14.67 (32.01)     9:46.36 (31.69)    10:16.79 (30.43)
 20 Christina Cianciolo       15 Sarasota-FL-FL      10:01.23   10:17.78 QUAL   
              27.25       56.88 (29.63)     1:26.99 (30.11)     1:57.55 (30.56)
        2:28.24 (30.69)     2:58.73 (30.49)     3:29.50 (30.77)     4:00.74 (31.24)
        4:31.70 (30.96)     5:03.18 (31.48)     5:33.96 (30.78)     6:05.27 (31.31)
        6:36.88 (31.61)     7:08.18 (31.30)     7:39.55 (31.37)     8:11.35 (31.80)
        8:43.47 (32.12)     9:15.36 (31.89)     9:46.66 (31.30)    10:17.78 (31.12)
 21 Hunter Scott              16 Sarasota-FL-FL       9:08.21L  10:18.63 QUAL   
              27.53       57.35 (29.82)     1:27.48 (30.13)     1:58.17 (30.69)
        2:28.83 (30.66)     2:59.69 (30.86)     3:30.66 (30.97)     4:01.58 (30.92)
        4:32.47 (30.89)     5:03.43 (30.96)     5:34.47 (31.04)     6:05.56 (31.09)
        6:36.67 (31.11)     7:08.29 (31.62)     7:40.26 (31.97)     8:12.56 (32.30)
        8:44.19 (31.63)     9:15.92 (31.73)     9:47.76 (31.84)    10:18.63 (30.87)
 22 Nora Bergstrom            14 Triangle Area-NC-NC 10:27.91   10:20.44 QUAL   
              28.23       58.01 (29.78)     1:28.60 (30.59)     1:59.54 (30.94)
        2:30.65 (31.11)     3:01.63 (30.98)     3:32.73 (31.10)     4:04.07 (31.34)
        4:35.41 (31.34)     5:06.79 (31.38)     5:38.35 (31.56)     6:09.90 (31.55)
        6:41.50 (31.60)     7:13.01 (31.51)     7:44.50 (31.49)     8:15.89 (31.39)
        8:47.41 (31.52)     9:19.24 (31.83)     9:50.36 (31.12)    10:20.44 (30.08)
 23 Josie McGuire             16 Birmingham-AL-SE    10:25.91   10:20.86 QUAL   
              27.21       57.37 (30.16)     1:27.85 (30.48)     1:58.52 (30.67)
        2:29.19 (30.67)     3:00.30 (31.11)     3:31.77 (31.47)     4:03.33 (31.56)
        4:34.85 (31.52)     5:06.31 (31.46)     5:37.82 (31.51)     6:09.40 (31.58)
        6:40.93 (31.53)     7:12.16 (31.23)     7:43.93 (31.77)     8:15.55 (31.62)
        8:47.31 (31.76)     9:18.89 (31.58)     9:50.38 (31.49)    10:20.86 (30.48)
 24 Sally Clough              18 Countryside-OH-OH    9:59.56   10:22.04 QUAL   
              27.66       58.21 (30.55)     1:28.88 (30.67)     1:59.87 (30.99)
        2:30.44 (30.57)     3:01.24 (30.80)     3:32.02 (30.78)     4:03.26 (31.24)
        4:34.02 (30.76)     5:05.03 (31.01)     5:36.33 (31.30)     6:07.86 (31.53)
        6:39.88 (32.02)     7:11.62 (31.74)     7:43.55 (31.93)     8:16.09 (32.54)
        8:48.46 (32.37)     9:20.12 (31.66)     9:51.89 (31.77)    10:22.04 (30.15)
 25 Emma Kauffeld             17 Wilton-CT-CT        10:13.83   10:22.24 QUAL   
              27.73       57.85 (30.12)     1:28.62 (30.77)     1:59.45 (30.83)
        2:30.26 (30.81)     3:01.35 (31.09)     3:32.28 (30.93)     4:03.62 (31.34)
        4:34.93 (31.31)     5:06.02 (31.09)     5:37.25 (31.23)     6:08.83 (31.58)
        6:40.53 (31.70)     7:12.24 (31.71)     7:44.11 (31.87)     8:15.93 (31.82)
        8:47.89 (31.96)     9:19.75 (31.86)     9:51.33 (31.58)    10:22.24 (30.91)
 26 Alivia Farber             16 Schroeder-WI-WI     10:23.07   10:22.93 QUAL   
              28.51       59.29 (30.78)     1:30.59 (31.30)     2:01.78 (31.19)
        2:33.26 (31.48)     3:04.47 (31.21)     3:36.09 (31.62)     4:07.48 (31.39)
        4:39.14 (31.66)     5:10.73 (31.59)     5:41.50 (30.77)     6:13.17 (31.67)
        6:45.02 (31.85)     7:16.80 (31.78)     7:48.87 (32.07)     8:20.57 (31.70)
        8:52.39 (31.82)     9:23.80 (31.41)     9:54.42 (30.62)    10:22.93 (28.51)
 27 Maggie Erwin              15 Boise-ID-SR         10:21.36   10:23.13 QUAL   
              27.80       57.98 (30.18)     1:28.50 (30.52)     1:59.30 (30.80)
        2:30.09 (30.79)     3:01.45 (31.36)     3:33.15 (31.70)     4:04.87 (31.72)
        4:36.70 (31.83)     5:09.08 (32.38)     5:41.37 (32.29)     6:13.32 (31.95)
        6:45.05 (31.73)     7:16.65 (31.60)     7:48.26 (31.61)     8:20.29 (32.03)
        8:52.01 (31.72)     9:23.37 (31.36)     9:54.01 (30.64)    10:23.13 (29.12)
 28 Emily Knorr               13 Greensboro-NC-NC    10:25.49   10:27.32 QUAL   
              27.72       58.01 (30.29)     1:28.92 (30.91)     2:00.44 (31.52)
        2:32.07 (31.63)     3:03.54 (31.47)     3:35.09 (31.55)     4:06.86 (31.77)
        4:38.50 (31.64)     5:10.55 (32.05)     5:42.40 (31.85)     6:14.21 (31.81)
        6:46.04 (31.83)     7:17.84 (31.80)     7:49.62 (31.78)     8:21.53 (31.91)
        8:53.30 (31.77)     9:24.88 (31.58)     9:56.52 (31.64)    10:27.32 (30.80)
 29 Shannon Jelley            16 Countryside-OH-OH   10:27.84   10:28.57 17TT   
              27.16       56.82 (29.66)     1:27.12 (30.30)     1:58.00 (30.88)
        2:29.09 (31.09)     3:00.25 (31.16)     3:31.86 (31.61)     4:03.73 (31.87)
        4:35.78 (32.05)     5:08.01 (32.23)     5:39.98 (31.97)     6:12.31 (32.33)
        6:44.53 (32.22)     7:16.53 (32.00)     7:48.71 (32.18)     8:20.78 (32.07)
        8:52.91 (32.13)     9:25.24 (32.33)     9:57.34 (32.10)    10:28.57 (31.23)
 30 Megan Carson              14 Triangle Area-NC-NC 10:27.81   10:30.11 17TT   
              28.30       58.95 (30.65)     1:30.42 (31.47)     2:02.14 (31.72)
        2:33.81 (31.67)     3:05.59 (31.78)     3:37.44 (31.85)     4:09.17 (31.73)
        4:40.96 (31.79)     5:12.68 (31.72)     5:44.55 (31.87)     6:16.56 (32.01)
        6:48.04 (31.48)     7:20.02 (31.98)     7:51.95 (31.93)     8:23.81 (31.86)
        8:55.62 (31.81)     9:27.47 (31.85)     9:59.33 (31.86)    10:30.11 (30.78)
 31 Julia Stevens             14 Cheshire-CT-CT      10:25.18   10:30.95 17TT   
              27.24       57.32 (30.08)     1:28.11 (30.79)     1:59.16 (31.05)
        2:30.78 (31.62)     3:02.56 (31.78)     3:34.30 (31.74)     4:05.94 (31.64)
        4:38.19 (32.25)     5:10.21 (32.02)     5:42.00 (31.79)     6:14.31 (32.31)
        6:46.54 (32.23)     7:18.77 (32.23)     7:50.91 (32.14)     8:23.39 (32.48)
        8:55.45 (32.06)     9:27.52 (32.07)     9:59.59 (32.07)    10:30.95 (31.36)
 32 Allison Kapostasy         17 ME Lyons-OH-OH      10:22.44   10:31.11 17TT   
              28.73       59.38 (30.65)     1:30.87 (31.49)     2:02.25 (31.38)
        2:34.03 (31.78)     3:05.51 (31.48)     3:37.12 (31.61)     4:09.21 (32.09)
        4:41.00 (31.79)     5:12.69 (31.69)     5:44.59 (31.90)     6:16.50 (31.91)
        6:48.54 (32.04)     7:20.53 (31.99)     7:52.46 (31.93)     8:24.77 (32.31)
        8:56.74 (31.97)     9:28.58 (31.84)    10:00.34 (31.76)    10:31.11 (30.77)
 33 Gail Workman              16 ME Lyons-OH-OH      10:20.71   10:31.66 17TT   
              28.26       58.88 (30.62)     1:29.92 (31.04)     2:01.15 (31.23)
        2:32.60 (31.45)     3:03.98 (31.38)     3:35.48 (31.50)     4:07.30 (31.82)
        4:39.01 (31.71)     5:10.81 (31.80)     5:41.78 (30.97)     6:13.67 (31.89)
        6:45.21 (31.54)     7:17.60 (32.39)     7:49.62 (32.02)     8:21.74 (32.12)
        8:53.86 (32.12)     9:26.50 (32.64)     9:59.50 (33.00)    10:31.66 (32.16)
 34 Nina Turcanu              15 Hickory -nc-NC       9:16.65L  10:31.67 17TT   
              28.19       57.53 (29.34)     1:27.90 (30.37)     1:58.55 (30.65)
        2:29.55 (31.00)     3:00.76 (31.21)     3:31.64 (30.88)     4:03.01 (31.37)
        4:34.88 (31.87)     5:06.64 (31.76)     5:38.80 (32.16)     6:11.01 (32.21)
        6:43.25 (32.24)     7:15.99 (32.74)     7:48.48 (32.49)     8:21.27 (32.79)
        8:53.97 (32.70)     9:26.82 (32.85)     9:59.67 (32.85)    10:31.67 (32.00)
 35 Madelynn Marunde          17 Kishwaukee-IL-IL    10:27.22   10:38.01        
              27.43       57.72 (30.29)     1:28.67 (30.95)     1:59.80 (31.13)
        2:31.68 (31.88)     3:03.61 (31.93)     3:35.80 (32.19)     4:07.85 (32.05)
        4:40.65 (32.80)     5:12.72 (32.07)     5:45.20 (32.48)     6:17.68 (32.48)
        6:50.08 (32.40)     7:22.84 (32.76)     7:55.31 (32.47)     8:27.99 (32.68)
        9:00.68 (32.69)     9:33.41 (32.73)    10:06.07 (32.66)    10:38.01 (31.94)
 36 Brigid Di Blasio          17 SomersetValleyNJ-NJ 10:27.21   10:44.28        
              26.84       56.35 (29.51)     1:27.62 (31.27)     1:59.71 (32.09)
        2:31.71 (32.00)     3:04.17 (32.46)     3:37.18 (33.01)     4:09.78 (32.60)
        4:42.68 (32.90)     5:15.80 (33.12)     5:48.59 (32.79)     6:20.96 (32.37)
        6:53.88 (32.92)     7:27.00 (33.12)     8:00.12 (33.12)     8:33.19 (33.07)
        9:06.34 (33.15)     9:39.39 (33.05)    10:12.56 (33.17)    10:44.28 (31.72)
 
Event 104  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: * 8:55.55    4/6/2011 Nicholas Caldwell, Sarasota-FL             
                9:48.29  QUAL 17 SC Nationals Qual
                9:56.29  17TT 2017 SC Time Trials
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ross Dant                 16 Hickory -nc-NC       9:07.66    8:57.64 QUAL   
              24.41       51.18 (26.77)     1:18.14 (26.96)     1:45.15 (27.01)
        2:12.15 (27.00)     2:39.51 (27.36)     3:06.80 (27.29)     3:34.10 (27.30)
        4:01.21 (27.11)     4:28.35 (27.14)     4:55.30 (26.95)     5:22.39 (27.09)
        5:49.39 (27.00)     6:16.52 (27.13)     6:43.48 (26.96)     7:10.73 (27.25)
        7:37.86 (27.13)     8:04.84 (26.98)     8:31.87 (27.03)     8:57.64 (25.77)
  2 Robby Giller              17 Wilton-CT-CT         9:11.01    9:01.12 QUAL   
              24.68       51.67 (26.99)     1:18.56 (26.89)     1:45.66 (27.10)
        2:12.82 (27.16)     2:40.00 (27.18)     3:06.97 (26.97)     3:34.15 (27.18)
        4:01.37 (27.22)     4:28.67 (27.30)     4:56.08 (27.41)     5:23.42 (27.34)
        5:50.83 (27.41)     6:18.14 (27.31)     6:45.19 (27.05)     7:12.39 (27.20)
        7:39.97 (27.58)     8:07.44 (27.47)     8:34.66 (27.22)     9:01.12 (26.46)
  3 Ryan Waters               17 SomersetValleyNJ-NJ  9:11.43    9:07.48 QUAL   
              24.51       50.83 (26.32)     1:17.57 (26.74)     1:44.60 (27.03)
        2:11.89 (27.29)     2:39.35 (27.46)     3:06.93 (27.58)     3:34.33 (27.40)
        4:01.60 (27.27)     4:29.43 (27.83)     4:57.04 (27.61)     5:24.74 (27.70)
        5:52.72 (27.98)     6:20.60 (27.88)     6:48.57 (27.97)     7:16.67 (28.10)
        7:44.54 (27.87)     8:12.31 (27.77)     8:40.36 (28.05)     9:07.48 (27.12)
  4 Arik Katz                 15 Sarasota-FL-FL       9:28.68    9:08.96 QUAL   
              24.36       51.05 (26.69)     1:18.09 (27.04)     1:45.36 (27.27)
        2:12.88 (27.52)     2:40.75 (27.87)     3:08.63 (27.88)     3:36.33 (27.70)
        4:04.13 (27.80)     4:32.08 (27.95)     5:00.04 (27.96)     5:27.88 (27.84)
        5:56.11 (28.23)     6:24.17 (28.06)     6:52.12 (27.95)     7:19.73 (27.61)
        7:47.44 (27.71)     8:15.75 (28.31)     8:43.04 (27.29)     9:08.96 (25.92)
  5 Christopher Smith         18 Red Bank - NJ-NJ     9:06.44    9:14.59 QUAL   
              24.02       50.55 (26.53)     1:17.42 (26.87)     1:44.56 (27.14)
        2:11.91 (27.35)     2:39.32 (27.41)     3:06.97 (27.65)     3:34.73 (27.76)
        4:02.44 (27.71)     4:30.12 (27.68)     4:57.83 (27.71)     5:25.84 (28.01)
        5:54.03 (28.19)     6:22.39 (28.36)     6:50.80 (28.41)     7:19.42 (28.62)
        7:48.23 (28.81)     8:17.17 (28.94)     8:46.03 (28.86)     9:14.59 (28.56)
  6 Brendan Firlie            17 Sarasota-FL-FL       9:29.30    9:18.35 QUAL   
              24.83       51.75 (26.92)     1:19.01 (27.26)     1:46.48 (27.47)
        2:14.10 (27.62)     2:41.77 (27.67)     3:09.61 (27.84)     3:37.63 (28.02)
        4:05.64 (28.01)     4:33.65 (28.01)     5:01.79 (28.14)     5:29.81 (28.02)
        5:58.32 (28.51)     6:26.73 (28.41)     6:55.57 (28.84)     7:24.48 (28.91)
        7:53.49 (29.01)     8:22.42 (28.93)     8:50.96 (28.54)     9:18.35 (27.39)
  7 Josh Cohen                16 FanwoodScotch-NJ-NJ  9:21.85    9:18.74 QUAL   
              24.89       51.92 (27.03)     1:19.25 (27.33)     1:46.86 (27.61)
        2:14.91 (28.05)     2:42.96 (28.05)     3:10.58 (27.62)     3:38.53 (27.95)
        4:06.57 (28.04)     4:34.70 (28.13)     5:02.87 (28.17)     5:31.31 (28.44)
        5:59.87 (28.56)     6:28.45 (28.58)     6:57.04 (28.59)     7:25.47 (28.43)
        7:54.03 (28.56)     8:22.71 (28.68)     8:51.18 (28.47)     9:18.74 (27.56)
  8 Nicolas Ortega            17 Westport/Weston-CT   9:28.27    9:18.82 QUAL   
              25.05       52.04 (26.99)     1:19.57 (27.53)     1:47.43 (27.86)
        2:15.66 (28.23)     2:44.07 (28.41)     3:12.45 (28.38)     3:40.99 (28.54)
        4:09.35 (28.36)     4:37.79 (28.44)     5:05.81 (28.02)     5:34.01 (28.20)
        6:02.20 (28.19)     6:30.69 (28.49)     6:58.73 (28.04)     7:26.85 (28.12)
        7:55.19 (28.34)     8:23.56 (28.37)     8:52.03 (28.47)     9:18.82 (26.79)
  9 Jacob Greenwood           16 Chambersburg-PA-MA   9:45.21    9:19.45 QUAL   
              24.59       51.20 (26.61)     1:18.53 (27.33)     1:46.23 (27.70)
        2:13.93 (27.70)     2:41.89 (27.96)     3:09.81 (27.92)     3:37.94 (28.13)
        4:06.84 (28.90)     4:35.71 (28.87)     5:03.29 (27.58)     5:31.70 (28.41)
        6:00.30 (28.60)     6:29.17 (28.87)     6:58.04 (28.87)     7:26.99 (28.95)
        7:55.94 (28.95)     8:24.84 (28.90)     8:53.24 (28.40)     9:19.45 (26.21)
 10 Matthew Lequang           15 Hamilton Area-NJ-NJ  9:39.20    9:21.19 QUAL   
              25.40       53.16 (27.76)     1:21.45 (28.29)     1:50.06 (28.61)
        2:18.57 (28.51)     2:46.88 (28.31)     3:15.24 (28.36)     3:43.53 (28.29)
        4:12.09 (28.56)     4:40.20 (28.11)     5:08.41 (28.21)     5:36.68 (28.27)
        6:04.91 (28.23)     6:33.05 (28.14)     7:01.14 (28.09)     7:29.28 (28.14)
        7:57.20 (27.92)     8:25.62 (28.42)     8:53.78 (28.16)     9:21.19 (27.41)
 11 Nico Hernandez-Tome       16 Sarasota-FL-FL       9:24.22    9:22.05 QUAL   
              24.62       51.46 (26.84)     1:18.93 (27.47)     1:46.51 (27.58)
        2:14.20 (27.69)     2:41.99 (27.79)     3:10.10 (28.11)     3:38.32 (28.22)
        4:06.44 (28.12)     4:34.55 (28.11)     5:03.08 (28.53)     5:31.70 (28.62)
        6:00.30 (28.60)     6:29.19 (28.89)     6:58.17 (28.98)     7:27.03 (28.86)
        7:55.98 (28.95)     8:25.03 (29.05)     8:53.89 (28.86)     9:22.05 (28.16)
 12 Jack Gray                 16 Westport/Weston-CT   9:31.25    9:24.58 QUAL   
              24.73       52.02 (27.29)     1:19.17 (27.15)     1:47.11 (27.94)
        2:14.94 (27.83)     2:43.29 (28.35)     3:11.61 (28.32)     3:39.98 (28.37)
        4:08.36 (28.38)     4:37.05 (28.69)     5:05.28 (28.23)     5:34.04 (28.76)
        6:02.81 (28.77)     6:31.74 (28.93)     7:00.73 (28.99)     7:29.97 (29.24)
        7:59.02 (29.05)     8:28.08 (29.06)     8:57.02 (28.94)     9:24.58 (27.56)
 13 Price Agnew               17 Spartanburg-SC-SC    9:34.22    9:24.61 QUAL   
              26.32       54.08 (27.76)     1:22.23 (28.15)     1:50.47 (28.24)
        2:18.78 (28.31)     2:47.24 (28.46)     3:15.65 (28.41)     3:44.10 (28.45)
        4:12.66 (28.56)     4:41.02 (28.36)     5:09.42 (28.40)     5:37.90 (28.48)
        6:06.41 (28.51)     6:34.97 (28.56)     7:03.58 (28.61)     7:32.23 (28.65)
        8:00.92 (28.69)     8:29.57 (28.65)     8:57.59 (28.02)     9:24.61 (27.02)
 14 James Mostofi             18 Wilton-CT-CT         9:24.74    9:24.78 QUAL   
              25.78       53.06 (27.28)     1:20.73 (27.67)     1:48.74 (28.01)
        2:17.06 (28.32)     2:45.36 (28.30)     3:13.60 (28.24)     3:42.04 (28.44)
        4:10.36 (28.32)     4:38.74 (28.38)     5:07.55 (28.81)     5:36.39 (28.84)
        6:05.18 (28.79)     6:34.16 (28.98)     7:02.60 (28.44)     7:31.31 (28.71)
        8:00.09 (28.78)     8:28.83 (28.74)     8:56.97 (28.14)     9:24.78 (27.81)
 15 Carter Weiland            16 SomersetValleyNJ-NJ  9:41.66    9:24.83 QUAL   
              25.75       53.89 (28.14)     1:22.39 (28.50)     1:50.71 (28.32)
        2:19.38 (28.67)     2:48.27 (28.89)     3:16.89 (28.62)     3:45.52 (28.63)
        4:14.02 (28.50)     4:42.45 (28.43)     5:10.67 (28.22)     5:38.87 (28.20)
        6:07.48 (28.61)     6:36.06 (28.58)     7:04.62 (28.56)     7:33.19 (28.57)
        8:01.48 (28.29)     8:29.86 (28.38)     8:58.14 (28.28)     9:24.83 (26.69)
 16 Austin Theobald           18 Countryside-OH-OH    9:29.94    9:26.01 QUAL   
              24.67       52.40 (27.73)     1:20.44 (28.04)     1:48.86 (28.42)
        2:17.56 (28.70)     2:46.19 (28.63)     3:15.06 (28.87)     3:44.19 (29.13)
        4:13.18 (28.99)     4:42.29 (29.11)     5:10.13 (27.84)     5:38.82 (28.69)
        6:07.39 (28.57)     6:36.08 (28.69)     7:04.75 (28.67)     7:33.57 (28.82)
        8:02.31 (28.74)     8:30.74 (28.43)     8:59.37 (28.63)     9:26.01 (26.64)
 17 Matt Fallon               14 SomersetValleyNJ-NJ  9:26.10    9:27.03 QUAL   
              25.64       53.06 (27.42)     1:20.62 (27.56)     1:49.17 (28.55)
        2:17.94 (28.77)     2:46.64 (28.70)     3:15.32 (28.68)     3:44.11 (28.79)
        4:12.70 (28.59)     4:41.38 (28.68)     5:10.06 (28.68)     5:38.62 (28.56)
        6:07.42 (28.80)     6:36.00 (28.58)     7:04.83 (28.83)     7:33.14 (28.31)
        8:02.16 (29.02)     8:31.27 (29.11)     8:59.58 (28.31)     9:27.03 (27.45)
 18 Riley Pestorius           17 SomersetValleyNJ-NJ  9:26.16    9:27.64 QUAL   
              24.34       50.92 (26.58)     1:18.14 (27.22)     1:45.50 (27.36)
        2:12.97 (27.47)     2:40.97 (28.00)     3:09.07 (28.10)     3:37.24 (28.17)
        4:05.30 (28.06)     4:33.60 (28.30)     5:02.12 (28.52)     5:31.17 (29.05)
        6:00.22 (29.05)     6:29.65 (29.43)     6:59.34 (29.69)     7:29.15 (29.81)
        7:59.43 (30.28)     8:29.11 (29.68)     8:58.90 (29.79)     9:27.64 (28.74)
 19 Reid Hussey               17 Annapolis-MD-MD      9:34.07    9:29.41 QUAL   
              24.16       51.37 (27.21)     1:19.91 (28.54)     1:48.69 (28.78)
        2:17.55 (28.86)     2:46.63 (29.08)     3:15.72 (29.09)     3:44.29 (28.57)
        4:12.96 (28.67)     4:42.05 (29.09)     5:10.99 (28.94)     5:39.76 (28.77)
        6:08.83 (29.07)     6:38.21 (29.38)     7:07.74 (29.53)     7:36.26 (28.52)
        8:05.13 (28.87)     8:34.43 (29.30)     9:02.93 (28.50)     9:29.41 (26.48)
 20 Sammy Rennard             16 Red Bank - NJ-NJ     9:40.49    9:29.83 QUAL   
              25.08       52.41 (27.33)     1:20.32 (27.91)     1:48.81 (28.49)
        2:17.53 (28.72)     2:45.96 (28.43)     3:14.82 (28.86)     3:43.68 (28.86)
        4:12.51 (28.83)     4:41.23 (28.72)     5:10.09 (28.86)     5:39.18 (29.09)
        6:08.36 (29.18)     6:37.70 (29.34)     7:06.90 (29.20)     7:36.06 (29.16)
        8:05.16 (29.10)     8:34.09 (28.93)     9:02.81 (28.72)     9:29.83 (27.02)
 21 Tim Joyce                 16 Wilton-CT-CT         9:42.10    9:30.49 QUAL   
              25.68       53.57 (27.89)     1:21.69 (28.12)     1:49.99 (28.30)
        2:18.48 (28.49)     2:47.20 (28.72)     3:16.03 (28.83)     3:44.60 (28.57)
        4:13.43 (28.83)     4:42.24 (28.81)     5:11.43 (29.19)     5:40.44 (29.01)
        6:09.54 (29.10)     6:38.54 (29.00)     7:07.50 (28.96)     7:36.55 (29.05)
        8:05.20 (28.65)     8:34.31 (29.11)     9:03.00 (28.69)     9:30.49 (27.49)
 22 Greg Gardner              18 Brandywine-DE-MA     9:41.25    9:32.73 QUAL   
              25.87       54.34 (28.47)     1:23.19 (28.85)     1:51.77 (28.58)
        2:20.35 (28.58)     2:49.21 (28.86)     3:17.87 (28.66)     3:46.63 (28.76)
        4:15.32 (28.69)     4:44.01 (28.69)     5:12.81 (28.80)     5:41.67 (28.86)
        6:10.92 (29.25)     6:39.70 (28.78)     7:08.81 (29.11)     7:37.80 (28.99)
        8:07.20 (29.40)     8:36.14 (28.94)     9:05.03 (28.89)     9:32.73 (27.70)
 23 Graham Miotke             16 North Oakland-MI-MI  9:30.22    9:33.02 QUAL   
              28.15       56.22 (28.07)     1:24.45 (28.23)     1:52.62 (28.17)
        2:20.99 (28.37)     2:49.54 (28.55)     3:18.06 (28.52)     3:46.60 (28.54)
        4:15.17 (28.57)     4:43.84 (28.67)     5:12.45 (28.61)     5:41.17 (28.72)
        6:10.16 (28.99)     6:39.04 (28.88)     7:08.15 (29.11)     7:36.88 (28.73)
        8:06.05 (29.17)     8:35.28 (29.23)     9:04.45 (29.17)     9:33.02 (28.57)
 24 Alexander Webster         16 Sarasota-FL-FL       9:35.82    9:33.09 QUAL   
              25.19       52.97 (27.78)     1:21.32 (28.35)     1:50.01 (28.69)
        2:18.70 (28.69)     2:47.30 (28.60)     3:16.28 (28.98)     3:45.22 (28.94)
        4:14.13 (28.91)     4:43.18 (29.05)     5:12.24 (29.06)     5:41.55 (29.31)
        6:10.70 (29.15)     6:39.57 (28.87)     7:09.03 (29.46)     7:38.18 (29.15)
        8:07.54 (29.36)     8:36.70 (29.16)     9:05.42 (28.72)     9:33.09 (27.67)
 25 Will Suchy                17 Wilton-CT-CT         9:41.55    9:33.79 QUAL   
              26.27       54.68 (28.41)     1:23.39 (28.71)     1:52.08 (28.69)
        2:20.95 (28.87)     2:49.79 (28.84)     3:18.49 (28.70)     3:47.33 (28.84)
        4:16.31 (28.98)     4:45.08 (28.77)     5:14.09 (29.01)     5:43.12 (29.03)
        6:12.40 (29.28)     6:41.32 (28.92)     7:10.31 (28.99)     7:39.40 (29.09)
        8:08.21 (28.81)     8:37.39 (29.18)     9:06.32 (28.93)     9:33.79 (27.47)
 26 Logan D'Amore             15 FanwoodScotch-NJ-NJ  9:37.51    9:34.93 QUAL   
              25.61       53.36 (27.75)     1:21.68 (28.32)     1:50.21 (28.53)
        2:19.08 (28.87)     2:47.75 (28.67)     3:16.62 (28.87)     3:45.52 (28.90)
        4:14.28 (28.76)     4:43.28 (29.00)     5:12.26 (28.98)     5:41.33 (29.07)
        6:10.34 (29.01)     6:39.46 (29.12)     7:08.69 (29.23)     7:38.16 (29.47)
        8:07.54 (29.38)     8:36.84 (29.30)     9:06.29 (29.45)     9:34.93 (28.64)
 27 Ben LaClair               16 Gr Holyoke-MA-NE     9:41.68    9:38.52 QUAL   
              26.45       55.26 (28.81)     1:24.25 (28.99)     1:53.38 (29.13)
        2:22.67 (29.29)     2:51.65 (28.98)     3:20.74 (29.09)     3:50.36 (29.62)
        4:19.73 (29.37)     4:48.97 (29.24)     5:18.37 (29.40)     5:47.64 (29.27)
        6:17.11 (29.47)     6:46.33 (29.22)     7:15.84 (29.51)     7:44.88 (29.04)
        8:13.67 (28.79)     8:42.35 (28.68)     9:10.79 (28.44)     9:38.52 (27.73)
 28 Connor Shoemaker          16 Sarasota-FL-FL       9:46.84    9:39.76 QUAL   
              26.47       54.99 (28.52)     1:24.18 (29.19)     1:54.05 (29.87)
        2:23.43 (29.38)     2:51.96 (28.53)     3:21.16 (29.20)     3:50.82 (29.66)
        4:20.77 (29.95)     4:50.77 (30.00)     5:19.72 (28.95)     5:48.91 (29.19)
        6:18.90 (29.99)     6:48.42 (29.52)     7:18.34 (29.92)     7:47.17 (28.83)
        8:16.35 (29.18)     8:46.37 (30.02)     9:13.50 (27.13)     9:39.76 (26.26)
 29 Coleman Komishane         16 North Shore-MA-NE    9:37.52    9:39.95 QUAL   
              25.50       53.22 (27.72)     1:21.34 (28.12)     1:49.68 (28.34)
        2:18.49 (28.81)     2:47.55 (29.06)     3:16.86 (29.31)     3:46.23 (29.37)
        4:15.74 (29.51)     4:45.29 (29.55)     5:14.68 (29.39)     5:43.99 (29.31)
        6:13.61 (29.62)     6:43.29 (29.68)     7:12.84 (29.55)     7:42.59 (29.75)
        8:12.34 (29.75)     8:42.03 (29.69)     9:11.59 (29.56)     9:39.95 (28.36)
 30 Justin Song               16 Ridgewood-NJ-NJ      9:44.27    9:40.23 QUAL   
              25.73       53.59 (27.86)     1:21.93 (28.34)     1:50.72 (28.79)
        2:19.55 (28.83)     2:48.35 (28.80)     3:17.21 (28.86)     3:46.35 (29.14)
        4:15.84 (29.49)     4:45.41 (29.57)     5:14.75 (29.34)     5:44.37 (29.62)
        6:14.16 (29.79)     6:44.06 (29.90)     7:14.18 (30.12)     7:43.74 (29.56)
        8:13.66 (29.92)     8:43.28 (29.62)     9:12.22 (28.94)     9:40.23 (28.01)
 31 Billy Fallon              16 SomersetHills-NJ-NJ  9:47.40    9:40.64 QUAL   
              27.22       56.31 (29.09)     1:25.67 (29.36)     1:55.10 (29.43)
        2:24.43 (29.33)     2:53.79 (29.36)     3:23.22 (29.43)     3:52.82 (29.60)
        4:22.34 (29.52)     4:51.35 (29.01)     5:20.54 (29.19)     5:49.65 (29.11)
        6:18.71 (29.06)     6:47.34 (28.63)     7:16.38 (29.04)     7:45.69 (29.31)
        8:15.02 (29.33)     8:44.42 (29.40)     9:13.31 (28.89)     9:40.64 (27.33)
 32 Nick Andres               15 B R Ryall-IL-IL      9:45.46    9:40.90 QUAL   
              26.04       55.05 (29.01)     1:24.35 (29.30)     1:53.58 (29.23)
        2:22.13 (28.55)     2:51.57 (29.44)     3:21.04 (29.47)     3:50.62 (29.58)
        4:20.05 (29.43)     4:49.42 (29.37)     5:18.50 (29.08)     5:48.06 (29.56)
        6:17.40 (29.34)     6:46.99 (29.59)     7:16.75 (29.76)     7:46.15 (29.40)
        8:15.60 (29.45)     8:45.24 (29.64)     9:13.67 (28.43)     9:40.90 (27.23)
 33 Daryl Kay                 16 Kishwaukee-IL-IL     9:40.75    9:44.56 QUAL   
              24.67       52.19 (27.52)     1:21.10 (28.91)     1:49.80 (28.70)
        2:18.97 (29.17)     2:48.36 (29.39)     3:17.85 (29.49)     3:47.69 (29.84)
        4:17.30 (29.61)     4:47.38 (30.08)     5:17.54 (30.16)     5:47.56 (30.02)
        6:17.22 (29.66)     6:47.30 (30.08)     7:17.97 (30.67)     7:48.19 (30.22)
        8:17.61 (29.42)     8:47.36 (29.75)     9:16.78 (29.42)     9:44.56 (27.78)
 34 Kevin Ryle                17 UpperMainLine-PA-MA  9:41.05    9:44.81 QUAL   
              26.16       54.49 (28.33)     1:23.34 (28.85)     1:52.29 (28.95)
        2:21.34 (29.05)     2:50.71 (29.37)     3:20.00 (29.29)     3:49.64 (29.64)
        4:19.27 (29.63)     4:49.08 (29.81)     5:18.84 (29.76)     5:48.33 (29.49)
        6:17.94 (29.61)     6:47.62 (29.68)     7:17.18 (29.56)     7:47.04 (29.86)
        8:16.79 (29.75)     8:46.64 (29.85)     9:16.34 (29.70)     9:44.81 (28.47)
 35 Isaac Jiardini            17 Schroeder-WI-WI      9:45.35    9:47.14 QUAL   
              25.62       53.72 (28.10)     1:22.43 (28.71)     1:51.43 (29.00)
        2:20.03 (28.60)     2:49.03 (29.00)     3:18.25 (29.22)     3:47.86 (29.61)
        4:17.48 (29.62)     4:47.17 (29.69)     5:16.90 (29.73)     5:46.54 (29.64)
        6:16.17 (29.63)     6:46.17 (30.00)     7:15.77 (29.60)     7:46.05 (30.28)
        8:16.15 (30.10)     8:46.83 (30.68)     9:17.68 (30.85)     9:47.14 (29.46)
 36 Dylan Wachenfeld          17 SomersetHills-NJ-NJ  9:42.06    9:49.00 17TT   
              25.32       53.12 (27.80)     1:21.29 (28.17)     1:50.17 (28.88)
        2:18.86 (28.69)     2:47.92 (29.06)     3:17.11 (29.19)     3:46.28 (29.17)
        4:15.95 (29.67)     4:45.52 (29.57)     5:15.27 (29.75)     5:45.33 (30.06)
        6:15.65 (30.32)     6:46.04 (30.39)     7:16.63 (30.59)     7:47.01 (30.38)
        8:17.76 (30.75)     8:48.65 (30.89)     9:19.25 (30.60)     9:49.00 (29.75)
 37 Nick Aukerman             18 South Family-OH-OH   9:28.84    9:50.68 17TT   
              25.91       54.17 (28.26)     1:22.89 (28.72)     1:51.98 (29.09)
        2:21.10 (29.12)     2:50.71 (29.61)     3:19.91 (29.20)     3:49.28 (29.37)
        4:18.85 (29.57)     4:48.45 (29.60)     5:18.46 (30.01)     5:48.63 (30.17)
        6:19.00 (30.37)     6:49.29 (30.29)     7:19.78 (30.49)     7:49.97 (30.19)
        8:20.46 (30.49)     8:50.92 (30.46)     9:21.11 (30.19)     9:50.68 (29.57)
 38 Brian Baggette            18 Edwardsville-IL-OZ   9:45.01    9:52.02 17TT   
              25.79       55.10 (29.31)     1:24.61 (29.51)     1:54.30 (29.69)
        2:24.09 (29.79)     2:53.99 (29.90)     3:24.01 (30.02)     3:53.97 (29.96)
        4:23.83 (29.86)     4:53.94 (30.11)     5:24.02 (30.08)     5:54.49 (30.47)
        6:24.68 (30.19)     6:54.87 (30.19)     7:24.98 (30.11)     7:54.98 (30.00)
        8:24.92 (29.94)     8:54.90 (29.98)     9:24.17 (29.27)     9:52.02 (27.85)
 39 Gordon Steward            16 Wilton-CT-CT         9:42.58    9:52.45 17TT   
              26.10       54.18 (28.08)     1:22.69 (28.51)     1:51.37 (28.68)
        2:20.27 (28.90)     2:49.20 (28.93)     3:18.09 (28.89)     3:47.20 (29.11)
        4:16.74 (29.54)     4:46.07 (29.33)     5:15.67 (29.60)     5:45.74 (30.07)
        6:15.96 (30.22)     6:46.58 (30.62)     7:17.07 (30.49)     7:48.13 (31.06)
        8:19.10 (30.97)     8:50.98 (31.88)     9:22.46 (31.48)     9:52.45 (29.99)
 40 Nick Nonnenmacher         17 Wilton-CT-CT         9:37.23    9:53.88 17TT   
              26.78       55.90 (29.12)     1:25.11 (29.21)     1:54.68 (29.57)
        2:24.63 (29.95)     2:54.43 (29.80)     3:24.42 (29.99)     3:54.17 (29.75)
        4:24.03 (29.86)     4:54.35 (30.32)     5:24.07 (29.72)     5:53.98 (29.91)
        6:23.67 (29.69)     6:53.81 (30.14)     7:24.07 (30.26)     7:53.91 (29.84)
        8:24.60 (30.69)     8:55.38 (30.78)     9:25.12 (29.74)     9:53.88 (28.76)
 41 John Stauffer             18 SomersetValleyNJ-NJ  9:40.75    9:55.05 17TT   
              25.59       54.40 (28.81)     1:23.68 (29.28)     1:52.87 (29.19)
        2:22.33 (29.46)     2:52.05 (29.72)     3:22.12 (30.07)     3:52.23 (30.11)
        4:22.38 (30.15)     4:52.52 (30.14)     5:22.69 (30.17)     5:53.04 (30.35)
        6:23.61 (30.57)     6:53.97 (30.36)     7:24.35 (30.38)     7:54.59 (30.24)
        8:25.16 (30.57)     8:55.31 (30.15)     9:25.54 (30.23)     9:55.05 (29.51)
 
Event 201  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: * 1:51.56    4/5/2016 Meghan Small, York-PA                      
                2:07.99  QUAL 17 SC Nationals Qual
                2:11.82  17TT 2017 SC Time Trials
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Courtney Harnish          17 York-PA-MA           1:57.34    1:54.40 QUAL   
              27.01       56.09 (29.08)     1:25.60 (29.51)     1:54.40 (28.80)
  2 Camryn Forbes             18 Butler-PA-AM         1:55.46    1:54.83 QUAL   
              27.34       56.47 (29.13)     1:25.68 (29.21)     1:54.83 (29.15)
  3 Emma Seiberlich           18 Phoenixville-PA-MA   1:55.28    1:54.96 QUAL   
              27.48       56.26 (28.78)     1:25.98 (29.72)     1:54.96 (28.98)
  4 Paige Hetrick             15 Bradford-PA          1:59.06    1:56.50 QUAL   
              27.06       56.49 (29.43)     1:26.53 (30.04)     1:56.50 (29.97)
  5 Alaina Skellett           18 Gr. Flint-MI-MI      1:58.77    1:58.01 QUAL   
              28.12       58.03 (29.91)     1:28.36 (30.33)     1:58.01 (29.65)
  6 Payton Keiner             17 Powel Crosley-OH-OH  1:57.58    1:58.12 QUAL   
              27.81       57.38 (29.57)     1:27.64 (30.26)     1:58.12 (30.48)
  7 Bailey Grinter            17 Edwardsville-IL-OZ   1:58.85    1:58.18 QUAL   
              27.83       57.69 (29.86)     1:28.02 (30.33)     1:58.18 (30.16)
  8 Emma Otten                18 Countryside-OH-OH    1:58.82    1:59.10 QUAL   
              27.61       57.59 (29.98)     1:28.45 (30.86)     1:59.10 (30.65)
B - Final
  9 Kaitlynn Wheeler          16 Springfield-IL-IL    1:59.61    1:58.09 QUAL   
              27.54       56.80 (29.26)     1:26.57 (29.77)     1:58.09 (31.52)
 10 Heather Sigmon            18 Greensboro-NC-NC     2:00.30    1:58.47 QUAL   
              27.90       58.35 (30.45)     1:29.10 (30.75)     1:58.47 (29.37)
 11 Eva Suggs                 16 Boise-ID-SR          1:59.94    1:58.75 QUAL   
              28.77       58.39 (29.62)     1:28.57 (30.18)     1:58.75 (30.18)
 12 Mary O Soule              18 W.North Carolina-NC  1:59.93    1:59.26 QUAL   
              28.34       58.11 (29.77)     1:28.42 (30.31)     1:59.26 (30.84)
 13 Holly Stoll               17 Schroeder-WI-WI      1:59.70    2:00.00 QUAL   
              28.21       58.40 (30.19)     1:29.52 (31.12)     2:00.00 (30.48)
 14 Georgia Apostolu          18 Ridley-PA-MA         1:59.60    2:00.07 QUAL   
              27.71       58.76 (31.05)     1:29.98 (31.22)     2:00.07 (30.09)
 15 Taylor Petrak             17 Butler-PA-AM         1:59.72    2:00.65 QUAL   
              28.43       58.87 (30.44)     1:29.97 (31.10)     2:00.65 (30.68)
 16 Alexandra Tyler           14 Cheshire-CT-CT       1:59.73    2:01.82 QUAL   
              28.24       58.30 (30.06)     1:30.05 (31.75)     2:01.82 (31.77)
C - Final
 17 Ellie Ronan               17 North Shore-MA-NE    2:00.72    1:59.98 QUAL   
              28.45       58.82 (30.37)     1:29.52 (30.70)     1:59.98 (30.46)
 18 Marget Shelly             17 York-PA-MA           2:00.68    1:59.99 QUAL   
              28.60       58.75 (30.15)     1:29.55 (30.80)     1:59.99 (30.44)
 19 Courtney Chapin           17 Sarasota-FL-FL       2:01.96    2:00.43 QUAL   
              28.28       58.91 (30.63)     1:30.30 (31.39)     2:00.43 (30.13)
 20 Sarah Hardy               15 MetuchenED-NJ-NJ     2:00.97    2:00.96 QUAL   
              29.09       59.74 (30.65)     1:30.76 (31.02)     2:00.96 (30.20)
 21 Olivia Harper             15 Bath Area-ME-ME      2:01.86    2:01.06 QUAL   
              28.36       59.06 (30.70)     1:30.24 (31.18)     2:01.06 (30.82)
 22 Marie Schobel             17 Red Bank - NJ-NJ     2:01.55    2:01.09 QUAL   
              28.11       58.13 (30.02)     1:29.42 (31.29)     2:01.09 (31.67)
 23 Mimi Filkin               15 Orlando-FL-FL        2:01.83    2:03.07 QUAL   
              28.30       59.93 (31.63)     1:31.66 (31.73)     2:03.07 (31.41)
 24 Maggie Clough             15 Countryside-OH-OH    2:02.03    2:03.96 QUAL   
              28.88     1:00.18 (31.30)     1:32.28 (32.10)     2:03.96 (31.68)
 
Event 201  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: * 1:51.56    4/5/2016 Meghan Small, York-PA                      
                2:07.99  QUAL 17 SC Nationals Qual
                2:11.82  17TT 2017 SC Time Trials
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Emma Seiberlich           18 Phoenixville-PA-MA   1:55.47    1:55.28 QUAL   
              27.47       56.27 (28.80)     1:25.74 (29.47)     1:55.28 (29.54)
  2 Camryn Forbes             18 Butler-PA-AM         1:57.59    1:55.46 QUAL   
              27.53       56.59 (29.06)     1:26.26 (29.67)     1:55.46 (29.20)
  3 Courtney Harnish          17 York-PA-MA           1:59.87    1:57.34 QUAL   
              28.23       57.61 (29.38)     1:27.69 (30.08)     1:57.34 (29.65)
  4 Payton Keiner             17 Powel Crosley-OH-OH  1:58.68    1:57.58 QUAL   
              27.75       58.06 (30.31)     1:28.09 (30.03)     1:57.58 (29.49)
  5 Alaina Skellett           18 Gr. Flint-MI-MI      1:58.63    1:58.77 QUAL   
              27.83       57.31 (29.48)     1:27.96 (30.65)     1:58.77 (30.81)
  6 Emma Otten                18 Countryside-OH-OH    1:58.82    1:58.82 QUAL   
              27.73       57.38 (29.65)     1:27.87 (30.49)     1:58.82 (30.95)
  7 Bailey Grinter            17 Edwardsville-IL-OZ   1:59.04    1:58.85 QUAL   
              28.14       58.33 (30.19)     1:28.59 (30.26)     1:58.85 (30.26)
  8 Paige Hetrick             15 Bradford-PA          2:01.09    1:59.06 QUAL   
              27.45       57.40 (29.95)     1:28.64 (31.24)     1:59.06 (30.42)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Georgia Apostolu          18 Ridley-PA-MA         2:01.83    1:59.60 QUAL   
              27.64       58.59 (30.95)     1:29.26 (30.67)     1:59.60 (30.34)
 10 Kaitlynn Wheeler          16 Springfield-IL-IL    1:58.86    1:59.61 QUAL   
              28.03       57.78 (29.75)     1:28.17 (30.39)     1:59.61 (31.44)
 11 Holly Stoll               17 Schroeder-WI-WI      1:59.47    1:59.70 QUAL   
              28.22       58.43 (30.21)     1:29.29 (30.86)     1:59.70 (30.41)
 12 Taylor Petrak             17 Butler-PA-AM         2:00.52    1:59.72 QUAL   
              27.97       58.15 (30.18)     1:29.09 (30.94)     1:59.72 (30.63)
 13 Alexandra Tyler           14 Cheshire-CT-CT       2:04.04    1:59.73 QUAL   
              28.14       57.69 (29.55)     1:28.52 (30.83)     1:59.73 (31.21)
 14 Mary O Soule              18 W.North Carolina-NC  2:00.85    1:59.93 QUAL   
              28.26       58.16 (29.90)     1:28.79 (30.63)     1:59.93 (31.14)
 15 Eva Suggs                 16 Boise-ID-SR          2:01.03    1:59.94 QUAL   
              28.34       58.26 (29.92)     1:28.98 (30.72)     1:59.94 (30.96)
 16 Heather Sigmon            18 Greensboro-NC-NC     1:58.54    2:00.30 QUAL   
              27.50       57.81 (30.31)     1:29.27 (31.46)     2:00.30 (31.03)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Marget Shelly             17 York-PA-MA           2:03.91    2:00.68 QUAL   
              28.33       58.19 (29.86)     1:29.28 (31.09)     2:00.68 (31.40)
 18 Ellie Ronan               17 North Shore-MA-NE    2:01.60    2:00.72 QUAL   
              27.84       57.73 (29.89)     1:28.95 (31.22)     2:00.72 (31.77)
 19 Sarah Hardy               15 MetuchenED-NJ-NJ     2:01.01    2:00.97 QUAL   
              29.93     1:00.27 (30.34)     1:30.80 (30.53)     2:00.97 (30.17)
 20 Michaela Rankin           16 Ocean County-NJ-NJ   2:06.68    2:01.09 QUAL   
              28.54       59.14 (30.60)     1:29.66 (30.52)     2:01.09 (31.43)
 21 Marie Schobel             17 Red Bank - NJ-NJ     1:59.47    2:01.55 QUAL   
              27.57       57.18 (29.61)     1:28.84 (31.66)     2:01.55 (32.71)
 22 Mimi Filkin               15 Orlando-FL-FL        2:05.98    2:01.83 QUAL   
              27.77       58.11 (30.34)     1:30.16 (32.05)     2:01.83 (31.67)
 23 Olivia Harper             15 Bath Area-ME-ME      2:05.18    2:01.86 QUAL   
              28.79       59.89 (31.10)     1:31.40 (31.51)     2:01.86 (30.46)
 24 Courtney Chapin           17 Sarasota-FL-FL       2:01.48    2:01.96 QUAL   
              28.23       58.39 (30.16)     1:29.82 (31.43)     2:01.96 (32.14)
-------------------------------------------------------------------------
 25 Maggie Clough             15 Countryside-OH-OH    2:02.06    2:02.03 QUAL   
              28.79       59.81 (31.02)     1:30.95 (31.14)     2:02.03 (31.08)
 26 Ailee Mendoza             17 Greenwich-CT-CT      2:02.13    2:02.24 QUAL   
              28.67       59.23 (30.56)     1:30.66 (31.43)     2:02.24 (31.58)
-------------------------------------------------------------------------
 27 Marisa Gingerich          18 York-PA-MA           2:02.28    2:02.34 QUAL   
              28.42       58.90 (30.48)     1:30.36 (31.46)     2:02.34 (31.98)
 28 Madeline Reilly           17 Spartanburg-SC-SC    2:06.40    2:02.50 QUAL   
              28.63       59.00 (30.37)     1:30.44 (31.44)     2:02.50 (32.06)
 29 Katy Saladin              16 Wilton-CT-CT         2:06.13    2:02.54 QUAL   
              29.28     1:00.84 (31.56)     1:32.06 (31.22)     2:02.54 (30.48)
 30 Marlee Rickert            14 Reading-PA-MA        2:03.40    2:02.70 QUAL   
              27.71       57.83 (30.12)     1:29.64 (31.81)     2:02.70 (33.06)
 31 Grace Reeder              16 W.North Carolina-NC  2:04.68    2:02.73 QUAL   
              28.74       59.41 (30.67)     1:30.87 (31.46)     2:02.73 (31.86)
 32 Alexandra Temple          17 SomersetValleyNJ-NJ  2:03.14    2:02.74 QUAL   
              28.63       59.52 (30.89)     1:31.07 (31.55)     2:02.74 (31.67)
 33 Cambria Cloutier          17 North Shore-MA-NE    2:02.67    2:02.84 QUAL   
              28.44       59.03 (30.59)     1:30.62 (31.59)     2:02.84 (32.22)
 34 Marlise Moesch            17 FanwoodScotch-NJ-NJ  2:06.80    2:02.98 QUAL   
              29.06     1:00.33 (31.27)     1:31.72 (31.39)     2:02.98 (31.26)
 35 Katie Wright              14 Red Bank - NJ-NJ     2:05.80    2:03.09 QUAL   
              29.24     1:00.39 (31.15)     1:32.31 (31.92)     2:03.09 (30.78)
 36 Isabel Anbar              16 New Canaan-CT-CT     2:01.25    2:03.16 QUAL   
              29.70     1:01.39 (31.69)     1:32.75 (31.36)     2:03.16 (30.41)
 37 Kaylee Heimes             16 U Perkiomen-PA-MA    2:06.25    2:03.19 QUAL   
              28.53       59.77 (31.24)     1:31.25 (31.48)     2:03.19 (31.94)
 38 Gabriella DeVirgilio      15 Red Bank - NJ-NJ     2:05.68    2:03.33 QUAL   
              28.91       59.45 (30.54)     1:31.13 (31.68)     2:03.33 (32.20)
 38 Katie Kiely               17 LakelandHills-NJ-NJ  2:02.61    2:03.33 QUAL   
              27.60       58.13 (30.53)     1:29.83 (31.70)     2:03.33 (33.50)
 40 Emily Loefgren            16 Sarasota-FL-FL       2:04.02    2:03.37 QUAL   
              28.89       59.50 (30.61)     1:31.33 (31.83)     2:03.37 (32.04)
 41 Jessica Chau              17 Ridgewood-NJ-NJ      2:02.81    2:03.42 QUAL   
              29.08       59.43 (30.35)     1:31.37 (31.94)     2:03.42 (32.05)
 42 Hanna Everhart            17 Bloomsburg-PA-MA     2:06.43    2:03.47 QUAL   
              29.11     1:00.30 (31.19)     1:31.69 (31.39)     2:03.47 (31.78)
 43 Maggie Summit             15 North Shore-MA-NE    2:04.17    2:03.71 QUAL   
              28.80     1:00.36 (31.56)     1:32.46 (32.10)     2:03.71 (31.25)
 44 Marianne Molloy           18 Ocean County-NJ-NJ   2:05.15    2:03.91 QUAL   
              29.61     1:00.49 (30.88)     1:32.22 (31.73)     2:03.91 (31.69)
 45 Taylor Ament              16 Phoenixville-PA-MA   2:07.54    2:03.99 QUAL   
              28.14       58.88 (30.74)     1:31.09 (32.21)     2:03.99 (32.90)
 46 Emma Shuppert             16 Blue Ash-OH-OH       2:06.03    2:04.01 QUAL   
              28.62     1:00.02 (31.40)     1:32.73 (32.71)     2:04.01 (31.28)
 47 Sydnie Horne              16 Schroeder-WI-WI      2:02.03    2:04.03 QUAL   
              28.78       59.95 (31.17)     1:31.54 (31.59)     2:04.03 (32.49)
 48 Sarah Young               16 Spartanburg-SC-SC    2:06.90    2:04.04 QUAL   
              28.80       59.50 (30.70)     1:31.33 (31.83)     2:04.04 (32.71)
 49 Aziza Ganihanova          14 SomersetValleyNJ-NJ  2:01.15    2:04.13 QUAL   
              29.24     1:00.04 (30.80)     1:31.77 (31.73)     2:04.13 (32.36)
 50 Chloe Brede               13 SW Illinois-IL-OZ    2:07.77    2:04.36 QUAL   
              29.08     1:00.92 (31.84)     1:32.83 (31.91)     2:04.36 (31.53)
 51 Riley Hofmann             17 Rapid Area-MI-MI     2:03.31    2:04.43 QUAL   
              28.79       59.60 (30.81)     1:31.97 (32.37)     2:04.43 (32.46)
 52 Kate Alexy                17 SomersetHills-NJ-NJ  2:04.36    2:04.44 QUAL   
              28.34       59.93 (31.59)     1:32.88 (32.95)     2:04.44 (31.56)
 53 Isabel Pennington         14 Northwest-NC-NC      2:04.88    2:04.61 QUAL   
              29.35     1:00.99 (31.64)     1:33.01 (32.02)     2:04.61 (31.60)
 53 Gracie Storm              18 Countryside-OH-OH    2:05.13    2:04.61 QUAL   
              29.52     1:01.10 (31.58)     1:33.16 (32.06)     2:04.61 (31.45)
 55 Kiki Rice                 17 Oshkosh-WI-WI        2:01.12    2:04.62 QUAL   
              29.00     1:00.29 (31.29)     1:32.66 (32.37)     2:04.62 (31.96)
 56 Jackie Crater             17 SummitBranch-NJ-NJ   2:03.78    2:04.72 QUAL   
              29.85     1:01.17 (31.32)     1:33.22 (32.05)     2:04.72 (31.50)
 57 Alison Herman             17 SomersetValleyNJ-NJ  2:02.47    2:04.82 QUAL   
              28.21       59.21 (31.00)     1:31.67 (32.46)     2:04.82 (33.15)
 58 Mallory Marzolf           17 Butler-PA-AM         2:07.72    2:04.87 QUAL   
              29.08     1:00.57 (31.49)     1:32.41 (31.84)     2:04.87 (32.46)
 59 Nicole Barkemeyer         15 LakelandHills-NJ-NJ  2:04.00    2:04.92 QUAL   
              28.69       59.42 (30.73)     1:31.96 (32.54)     2:04.92 (32.96)
 60 Elizabeth Borges          18 SomersetValleyNJ-NJ  2:06.02    2:04.96 QUAL   
              29.50     1:00.66 (31.16)     1:32.46 (31.80)     2:04.96 (32.50)
 61 Audrey Hsi                17 SomersetValleyNJ-NJ  2:04.60    2:05.02 QUAL   
              29.83     1:01.44 (31.61)     1:33.55 (32.11)     2:05.02 (31.47)
 62 Savannah Barr             15 Sarasota-FL-FL       2:06.05    2:05.05 QUAL   
              29.21       59.66 (30.45)     1:31.74 (32.08)     2:05.05 (33.31)
 63 Kayla Smith               16 Orlando-FL-FL        2:05.61    2:05.07 QUAL   
              28.90     1:00.36 (31.46)     1:32.51 (32.15)     2:05.07 (32.56)
 64 Caitlin McNary            18 Soundview-CT-CT      2:01.91    2:05.17 QUAL   
              29.17     1:00.44 (31.27)     1:32.79 (32.35)     2:05.17 (32.38)
 65 Annie Bartolome           15 Boise-ID-SR          2:05.38    2:05.23 QUAL   
              28.28       59.69 (31.41)     1:32.23 (32.54)     2:05.23 (33.00)
 66 Jordan Kohut              17 Triangle Area-NC-NC  2:03.51    2:05.31 QUAL   
              28.04       59.61 (31.57)     1:32.41 (32.80)     2:05.31 (32.90)
 67 Hannah Kota               16 Triangle Area-NC-NC  2:06.52    2:05.35 QUAL   
              29.71     1:00.64 (30.93)     1:32.75 (32.11)     2:05.35 (32.60)
 68 Ali Andros                17 Sarasota-FL-FL       2:06.04    2:05.37 QUAL   
              29.22     1:00.17 (30.95)     1:32.29 (32.12)     2:05.37 (33.08)
 69 Kayla Mendonca            14 Soundview-CT-CT      2:04.53    2:05.55 QUAL   
              28.73     1:00.13 (31.40)     1:32.97 (32.84)     2:05.55 (32.58)
 70 Cami Blair                15 Springfield-IL-IL    2:07.24    2:05.70 QUAL   
              29.53     1:01.07 (31.54)     1:33.27 (32.20)     2:05.70 (32.43)
 71 Bridget Horton            18 Wyckoff-NJ-NJ        2:04.15    2:05.73 QUAL   
              29.38     1:00.92 (31.54)     1:33.35 (32.43)     2:05.73 (32.38)
 71 Ashley Sennett            16 Lynchburg-VA-VA      2:06.03    2:05.73 QUAL   
              30.07     1:01.58 (31.51)     1:33.74 (32.16)     2:05.73 (31.99)
 73 Amanda Paxson             14 Blue Ash-OH-OH       2:07.56    2:05.86 QUAL   
              29.86     1:01.35 (31.49)     1:33.48 (32.13)     2:05.86 (32.38)
 74 Abby Claus                17 SummitBranch-NJ-NJ   2:05.09    2:06.01 QUAL   
              29.59     1:01.25 (31.66)     1:33.65 (32.40)     2:06.01 (32.36)
 75 Hannah Chao               18 Farmington-MI-MI     2:07.91    2:06.03 QUAL   
              28.83     1:00.60 (31.77)     1:33.24 (32.64)     2:06.03 (32.79)
 76 Kristen Nutter            16 Sarasota-FL-FL       2:05.79    2:06.21 QUAL   
              29.17     1:01.45 (32.28)     1:34.46 (33.01)     2:06.21 (31.75)
 77 Callie Paff               16 York-PA-MA           2:04.34    2:06.28 QUAL   
              29.42     1:01.08 (31.66)     1:33.75 (32.67)     2:06.28 (32.53)
 78 Nichole McMaster          18 Birmingham-MI-MI     2:05.20    2:06.41 QUAL   
              29.64     1:00.67 (31.03)     1:33.44 (32.77)     2:06.41 (32.97)
 79 Grace Tarantola           15 LakelandHills-NJ-NJ  2:05.98    2:06.46 QUAL   
              29.97     1:01.68 (31.71)     1:33.93 (32.25)     2:06.46 (32.53)
 80 Jane Denenberg            16 B R Ryall-IL-IL      2:03.76    2:06.51 QUAL   
              29.45     1:00.59 (31.14)     1:33.21 (32.62)     2:06.51 (33.30)
 81 Cameron Roche             14 Wyckoff-NJ-NJ        2:06.27    2:06.58 QUAL   
              29.78     1:01.09 (31.31)     1:33.54 (32.45)     2:06.58 (33.04)
 82 Caitlin Tierney           18 Springfield-IL-IL    2:05.18    2:06.65 QUAL   
              30.03     1:01.45 (31.42)     1:33.82 (32.37)     2:06.65 (32.83)
 82 Emi Cranker               15 Western Br-DE-MA     2:06.82    2:06.65 QUAL   
              29.82     1:01.55 (31.73)     1:33.99 (32.44)     2:06.65 (32.66)
 84 Kennedy Gilbertson        16 Stevens Point-WI-WI  2:04.90    2:07.03 QUAL   
              28.59       59.79 (31.20)     1:33.17 (33.38)     2:07.03 (33.86)
 85 Ruth Hullette             17 Hickory -nc-NC       2:06.72    2:07.09 QUAL   
              29.40     1:01.13 (31.73)     1:33.88 (32.75)     2:07.09 (33.21)
 86 Phoebe Martin             16 Northwest-NC-NC      2:07.15    2:07.23 QUAL   
              29.57     1:01.08 (31.51)     1:34.18 (33.10)     2:07.23 (33.05)
 87 Megan Wojnar              16 SomersetValleyNJ-NJ  2:07.31    2:07.27 QUAL   
              30.67     1:02.34 (31.67)     1:34.80 (32.46)     2:07.27 (32.47)
 88 Sophie May                18 Jennersville-PA-MA   2:07.63    2:07.29 QUAL   
              29.12     1:01.21 (32.09)     1:34.34 (33.13)     2:07.29 (32.95)
 89 Rayna Harter              16 Joliet - IL-IL       2:06.78    2:07.61 QUAL   
              29.46     1:01.57 (32.11)     1:34.77 (33.20)     2:07.61 (32.84)
 89 Madison Linstedt          15 Marion-OH-OH         2:04.11    2:07.61 QUAL   
              29.30     1:01.14 (31.84)     1:33.95 (32.81)     2:07.61 (33.66)
 91 Molly Arts                14 Wyckoff-NJ-NJ        2:05.60    2:07.83 QUAL   
              29.33     1:01.21 (31.88)     1:33.98 (32.77)     2:07.83 (33.85)
 92 Meredith Riegler          15 SomersetHills-NJ-NJ  2:05.56    2:07.85 QUAL   
              28.87     1:00.40 (31.53)     1:33.96 (33.56)     2:07.85 (33.89)
 93 Emma Swabb                16 Kleptz-OH            2:06.46    2:08.24 17TT   
              30.02     1:01.60 (31.58)     1:34.61 (33.01)     2:08.24 (33.63)
 94 Colleen Quaglia           17 Greenbush-NY         2:05.19    2:08.31 17TT   
              29.87     1:03.85 (33.98)     1:36.22 (32.37)     2:08.31 (32.09)
 95 Megan Sardis              17 SomersetValleyNJ-NJ  2:07.07    2:08.47 17TT   
              29.13     1:01.16 (32.03)     1:34.72 (33.56)     2:08.47 (33.75)
 96 Sarah Hein                16 Kishwaukee-IL-IL     2:07.30    2:08.74 17TT   
              30.04     1:02.42 (32.38)     1:35.88 (33.46)     2:08.74 (32.86)
 97 Kate Morris               13 B R Ryall-IL-IL      2:06.49    2:08.86 17TT   
              28.91     1:00.58 (31.67)     1:34.30 (33.72)     2:08.86 (34.56)
 98 Cameron Horner            14 Henson-MD-MD         2:06.98    2:08.88 17TT   
              29.41     1:01.27 (31.86)     1:34.76 (33.49)     2:08.88 (34.12)
 99 Isabel Kishpaugh          15 Sarasota-FL-FL       2:06.37    2:08.97 17TT   
              30.56     1:02.84 (32.28)     1:35.58 (32.74)     2:08.97 (33.39)
100 The Tornado McNulty       16 Pocono-PA-MA         2:07.80    2:09.03 17TT   
              30.60     1:03.60 (33.00)     1:36.96 (33.36)     2:09.03 (32.07)
101 Caroline Sweeney          17 New Canaan-CT-CT     2:05.85    2:09.04 17TT   
              30.89     1:02.95 (32.06)     1:35.86 (32.91)     2:09.04 (33.18)
102 Abby Wilson               16 Burlington Co-NJ-MA  2:07.31    2:09.10 17TT   
              29.94     1:01.80 (31.86)     1:34.86 (33.06)     2:09.10 (34.24)
103 Sophie Thomsen            17 SummitBranch-NJ-NJ   2:07.37    2:09.21 17TT   
              29.61     1:01.27 (31.66)     1:34.58 (33.31)     2:09.21 (34.63)
104 Riley Trout               14 York-PA-MA           2:07.07    2:09.46 17TT   
              29.72     1:01.64 (31.92)     1:35.59 (33.95)     2:09.46 (33.87)
105 Kayla Borrero             16 Ocean County-NJ-NJ   2:06.17    2:09.81 17TT   
              29.62     1:01.05 (31.43)     1:34.45 (33.40)     2:09.81 (35.36)
106 Isabel Swafford           16 Boise-ID-SR          2:07.28    2:10.00 17TT   
              28.93     1:01.17 (32.24)     1:35.17 (34.00)     2:10.00 (34.83)
107 Laine Chmielewski         14 Sarasota-FL-FL       2:07.62    2:10.07 17TT   
              29.64     1:01.53 (31.89)     1:34.78 (33.25)     2:10.07 (35.29)
108 Lauren Michaels           15 Sunbury-PA-MA        2:07.70    2:10.35 17TT   
              30.27     1:02.68 (32.41)     1:36.38 (33.70)     2:10.35 (33.97)
109 Andrea Higgins            17 North Shore-MA-NE    2:07.59    2:10.63 17TT   
              30.50     1:03.81 (33.31)     1:37.14 (33.33)     2:10.63 (33.49)
110 Brigid Di Blasio          17 SomersetValleyNJ-NJ  2:04.04    2:10.75 17TT   
              29.06     1:01.20 (32.14)     1:35.79 (34.59)     2:10.75 (34.96)
111 Chloe Dunseath            16 ME Lyons-OH-OH       2:03.77    2:10.93 17TT   
              30.37     1:02.78 (32.41)     1:36.83 (34.05)     2:10.93 (34.10)
112 Julia Blass               14 Wyckoff-NJ-NJ        2:07.42    2:10.98 17TT   
              30.57     1:03.45 (32.88)     1:37.17 (33.72)     2:10.98 (33.81)
113 Riley Dix                 14 Schroeder-WI-WI      2:07.24    2:11.31 17TT   
              29.00     1:01.39 (32.39)     1:36.09 (34.70)     2:11.31 (35.22)
114 Kelsey Bartlett           17 UpperMainLine-PA-MA  2:07.84    2:11.68 17TT   
              29.93     1:02.30 (32.37)     1:36.64 (34.34)     2:11.68 (35.04)
115 Sydney Houtz              15 JuniataValley-PA     2:06.64    2:11.91        
              30.59     1:03.69 (33.10)     1:37.52 (33.83)     2:11.91 (34.39)
116 Chynna Lee Walsh          17 SomersetValleyNJ-NJ  2:06.14    2:11.99        
              28.99     1:01.64 (32.65)     1:36.13 (34.49)     2:11.99 (35.86)
117 Julia Meisner             13 SomersetValleyNJ-NJ  2:07.56    2:12.02        
              31.31     1:03.97 (32.66)     1:37.86 (33.89)     2:12.02 (34.16)
118 Kaitlin Ramsden           17 Triangle Area-NC-NC  2:07.32    2:13.27        
              29.64     1:01.33 (31.69)     1:36.42 (35.09)     2:13.27 (36.85)
119 Meg Healey                17 SummitBranch-NJ-NJ   2:07.94    2:15.99        
              31.62     1:05.56 (33.94)     1:40.63 (35.07)     2:15.99 (35.36)
 
Event 202  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: * 1:41.48    4/5/2016 Austin Katz, Sarasota-FL                   
                1:56.99  QUAL 17 SC Nationals Qual
                2:00.49  17TT 2017 SC Time Trials
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Austin Katz               18 Sarasota-FL-FL       1:43.58    1:41.74 QUAL   
              24.37       49.89 (25.52)     1:15.98 (26.09)     1:41.74 (25.76)
  2 Keanan Dols               18 Sarasota-FL-FL       1:46.11    1:45.25 QUAL   
              25.25       51.51 (26.26)     1:18.20 (26.69)     1:45.25 (27.05)
  3 Jake Kealy                17 Wilton-CT-CT         1:47.19    1:45.39 QUAL   
              24.85       51.32 (26.47)     1:18.51 (27.19)     1:45.39 (26.88)
  4 Matthew Novinski          18 Grand Island-NE-MW   1:47.36    1:46.86 QUAL   
              24.37       51.69 (27.32)     1:19.52 (27.83)     1:46.86 (27.34)
  5 Jackson Cunningham        17 Boise-ID-SR          1:48.34    1:47.45 QUAL   
              25.70       52.83 (27.13)     1:20.24 (27.41)     1:47.45 (27.21)
  6 Nathaniel Hartley         18 Rock Hill-SC-SC      1:47.35    1:47.68 QUAL   
              24.97       52.16 (27.19)     1:19.81 (27.65)     1:47.68 (27.87)
  7 Noah Young                16 Countryside-OH-OH    1:48.14    1:48.08 QUAL   
              25.84       53.60 (27.76)     1:21.19 (27.59)     1:48.08 (26.89)
  8 Brian McKenrick           17 UpperMainLine-PA-MA  1:47.76    1:50.71 QUAL   
              25.68       53.54 (27.86)     1:21.94 (28.40)     1:50.71 (28.77)
B - Final
  9 Remington Oland           18 Frederick-MD-MD      1:49.29    1:47.85 QUAL   
              24.99       51.78 (26.79)     1:19.37 (27.59)     1:47.85 (28.48)
 10 Reid Arwood               16 W.North Carolina-NC  1:49.38    1:48.70 QUAL   
              25.64       53.09 (27.45)     1:21.05 (27.96)     1:48.70 (27.65)
 11 Tommy Schurer             17 Burlington Co-NJ-MA  1:48.48    1:49.70 QUAL   
              25.73       53.23 (27.50)     1:21.50 (28.27)     1:49.70 (28.20)
 12 JohnMichael Gordon        16 Lynchburg-VA-VA      1:50.80    1:50.11 QUAL   
              25.87       53.54 (27.67)     1:21.65 (28.11)     1:50.11 (28.46)
 13 Jack Alexy                14 SomersetHills-NJ-NJ  1:49.95    1:50.29 QUAL   
              25.35       53.27 (27.92)     1:22.06 (28.79)     1:50.29 (28.23)
 14 Kevin Leibold             15 South Family-OH-OH   1:49.96    1:50.49 QUAL   
              25.71       54.44 (28.73)     1:22.95 (28.51)     1:50.49 (27.54)
 15 Brandon Dyck              17 Triangle Area-NC-NC  1:50.28    1:50.59 QUAL   
              25.53       53.53 (28.00)     1:22.09 (28.56)     1:50.59 (28.50)
 16 Spencer Hohm              17 Springfield-IL-IL    1:50.80    1:50.73 QUAL   
              25.74       53.37 (27.63)     1:22.16 (28.79)     1:50.73 (28.57)
C - Final
 17 Jacob Hammond             17 Spartanburg-SC-SC    1:51.06    1:49.25 QUAL   
              25.16       52.49 (27.33)     1:21.11 (28.62)     1:49.25 (28.14)
 18 Connor Wright             17 Red Bank - NJ-NJ     1:50.91    1:50.23 QUAL   
              26.13       53.50 (27.37)     1:21.77 (28.27)     1:50.23 (28.46)
 19 Lukas Scheidl             16 SomersetHills-NJ-NJ  1:51.22    1:50.25 QUAL   
              25.56       53.27 (27.71)     1:22.05 (28.78)     1:50.25 (28.20)
 20 Ted Gunn                  17 York-PA-MA           1:50.97    1:50.38 QUAL   
              25.74       53.49 (27.75)     1:22.12 (28.63)     1:50.38 (28.26)
 21 Michael Juengel           16 Spartanburg-SC-SC    1:50.98    1:50.45 QUAL   
              26.50       54.17 (27.67)     1:22.35 (28.18)     1:50.45 (28.10)
 22 Dylan Wachenfeld          17 SomersetHills-NJ-NJ  1:51.06    1:50.68 QUAL   
              26.01       53.93 (27.92)     1:22.63 (28.70)     1:50.68 (28.05)
 23 Joey Huber                18 Red Bank - NJ-NJ     1:51.35    1:51.30 QUAL   
              26.27       53.94 (27.67)     1:22.48 (28.54)     1:51.30 (28.82)
 24 AJ Carroll                16 Triangle Area-NC-NC  1:50.99    1:51.65 QUAL   
              26.96       55.77 (28.81)     1:23.98 (28.21)     1:51.65 (27.67)
 
Event 202  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: * 1:41.48    4/5/2016 Austin Katz, Sarasota-FL                   
                1:56.99  QUAL 17 SC Nationals Qual
                2:00.49  17TT 2017 SC Time Trials
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Austin Katz               18 Sarasota-FL-FL       1:41.48    1:43.58 QUAL   
              24.74       51.04 (26.30)     1:17.71 (26.67)     1:43.58 (25.87)
  2 Keanan Dols               18 Sarasota-FL-FL       1:49.11    1:46.11 QUAL   
              25.52       52.04 (26.52)     1:18.82 (26.78)     1:46.11 (27.29)
  3 Jake Kealy                17 Wilton-CT-CT         1:47.67    1:47.19 QUAL   
              24.74       51.48 (26.74)     1:19.04 (27.56)     1:47.19 (28.15)
  4 Nathaniel Hartley         18 Rock Hill-SC-SC      1:48.96    1:47.35 QUAL   
              24.92       51.86 (26.94)     1:19.36 (27.50)     1:47.35 (27.99)
  5 Matthew Novinski          18 Grand Island-NE-MW   1:47.43    1:47.36 QUAL   
              23.78       50.12 (26.34)     1:18.06 (27.94)     1:47.36 (29.30)
  6 Brian McKenrick           17 UpperMainLine-PA-MA  1:48.53    1:47.76 QUAL   
              25.42       52.35 (26.93)     1:19.65 (27.30)     1:47.76 (28.11)
  7 Noah Young                16 Countryside-OH-OH    1:53.74    1:48.14 QUAL   
              25.74       53.26 (27.52)     1:20.75 (27.49)     1:48.14 (27.39)
  8 Jackson Cunningham        17 Boise-ID-SR          1:49.13    1:48.34 QUAL   
              25.41       52.99 (27.58)     1:20.79 (27.80)     1:48.34 (27.55)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Tommy Schurer             17 Burlington Co-NJ-MA  1:49.80    1:48.48 QUAL   
              24.95       51.63 (26.68)     1:19.39 (27.76)     1:48.48 (29.09)
 10 Remington Oland           18 Frederick-MD-MD      1:50.61    1:49.29 QUAL   
              25.53       52.43 (26.90)     1:20.90 (28.47)     1:49.29 (28.39)
 11 Reid Arwood               16 W.North Carolina-NC  1:56.64    1:49.38 QUAL   
              25.61       52.54 (26.93)     1:20.80 (28.26)     1:49.38 (28.58)
 12 Jack Alexy                14 SomersetHills-NJ-NJ  1:55.44    1:49.95 QUAL   
              25.44       53.15 (27.71)     1:21.71 (28.56)     1:49.95 (28.24)
 13 Kevin Leibold             15 South Family-OH-OH   1:54.07    1:49.96 QUAL   
              25.53       53.65 (28.12)     1:22.25 (28.60)     1:49.96 (27.71)
 14 Brandon Dyck              17 Triangle Area-NC-NC  1:50.24    1:50.28 QUAL   
              25.19       52.59 (27.40)     1:21.52 (28.93)     1:50.28 (28.76)
 15 Spencer Hohm              17 Springfield-IL-IL    1:52.24    1:50.80 QUAL   
              25.97       53.54 (27.57)     1:22.18 (28.64)     1:50.80 (28.62)
 15 JohnMichael Gordon        16 Lynchburg-VA-VA      1:53.56    1:50.80 QUAL   
              26.21       53.99 (27.78)     1:22.15 (28.16)     1:50.80 (28.65)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Connor Wright             17 Red Bank - NJ-NJ     1:51.30    1:50.91 QUAL   
              26.17       53.68 (27.51)     1:21.85 (28.17)     1:50.91 (29.06)
 18 Ted Gunn                  17 York-PA-MA           1:53.11    1:50.97 QUAL   
              25.93       53.50 (27.57)     1:22.22 (28.72)     1:50.97 (28.75)
 19 Michael Juengel           16 Spartanburg-SC-SC    1:54.75    1:50.98 QUAL   
              26.37       53.94 (27.57)     1:22.23 (28.29)     1:50.98 (28.75)
 20 AJ Carroll                16 Triangle Area-NC-NC  1:53.70    1:50.99 QUAL   
              26.21       54.66 (28.45)     1:23.01 (28.35)     1:50.99 (27.98)
 21 Dylan Wachenfeld          17 SomersetHills-NJ-NJ  1:51.96    1:51.06 QUAL   
              25.90       53.59 (27.69)     1:22.41 (28.82)     1:51.06 (28.65)
 21 Jacob Hammond             17 Spartanburg-SC-SC    1:51.31    1:51.06 QUAL   
              25.54       53.31 (27.77)     1:22.39 (29.08)     1:51.06 (28.67)
 23 Lukas Scheidl             16 SomersetHills-NJ-NJ  1:52.52    1:51.22 QUAL   
              25.69       53.50 (27.81)     1:22.21 (28.71)     1:51.22 (29.01)
 24 Joey Huber                18 Red Bank - NJ-NJ     1:52.52    1:51.35 QUAL   
              26.23       53.95 (27.72)     1:22.72 (28.77)     1:51.35 (28.63)
-------------------------------------------------------------------------
 25 Michael Macchia           18 SomersetValleyNJ-NJ  1:53.51    1:51.43 QUAL   
              25.88       53.75 (27.87)     1:22.62 (28.87)     1:51.43 (28.81)
 26 Oliver Cafferty           15 Birmingham-MI-MI     1:54.15    1:51.75 QUAL   
              25.65       53.76 (28.11)     1:23.07 (29.31)     1:51.75 (28.68)
-------------------------------------------------------------------------
 27 Sean Tan                  17 LakelandHills-NJ-NJ  1:52.10    1:51.84 QUAL   
              26.38       54.61 (28.23)     1:22.94 (28.33)     1:51.84 (28.90)
 28 Kaden Schwaiger           16 Birmingham-MI-MI     1:55.93    1:52.12 QUAL   
              26.05       54.34 (28.29)     1:23.20 (28.86)     1:52.12 (28.92)
 29 Hank Siefert              18 Coffman - OH-OH      1:49.52    1:52.24 QUAL   
              24.98       52.34 (27.36)     1:21.88 (29.54)     1:52.24 (30.36)
 30 Justin Yang               17 LakelandHills-NJ-NJ  1:53.45    1:52.26 QUAL   
              25.79       53.75 (27.96)     1:22.99 (29.24)     1:52.26 (29.27)
 30 Kevin Santoro             18 Wilton-CT-CT         1:52.97    1:52.26 QUAL   
              26.73       54.83 (28.10)     1:23.54 (28.71)     1:52.26 (28.72)
 32 Tommy Scrivanich          17 Wyckoff-NJ-NJ        1:51.81    1:52.36 QUAL   
              25.39       53.59 (28.20)     1:23.14 (29.55)     1:52.36 (29.22)
 33 Alex Sun                  16 York-PA-MA           1:52.17    1:52.78 QUAL   
              26.30       54.39 (28.09)     1:23.91 (29.52)     1:52.78 (28.87)
 34 Oliver Zmetrovich         17 North Shore-MA-NE    1:50.75    1:52.79 QUAL   
              26.45       55.37 (28.92)     1:23.88 (28.51)     1:52.79 (28.91)
 35 Logan Theiss              17 SW Illinois-IL-OZ    1:53.57    1:53.05 QUAL   
              26.37       54.88 (28.51)     1:23.57 (28.69)     1:53.05 (29.48)
 36 Cian Beaulieu             17 East Hartford-CT-CT  1:55.39    1:53.09 QUAL   
              26.92       55.45 (28.53)     1:24.46 (29.01)     1:53.09 (28.63)
 37 Colby Dixon               18 SummitBranch-NJ-NJ   1:53.33    1:53.15 QUAL   
              26.11       54.31 (28.20)     1:23.45 (29.14)     1:53.15 (29.70)
 38 Michael Patton            16 Springfield-IL-IL    1:53.91    1:53.29 QUAL   
              25.96       54.94 (28.98)     1:24.64 (29.70)     1:53.29 (28.65)
 39 Evan Bota                 15 LakelandHills-NJ-NJ  1:54.15    1:53.48 QUAL   
              26.98       55.63 (28.65)     1:24.90 (29.27)     1:53.48 (28.58)
 40 Owen Corkery              16 Rock Hill-SC-SC      1:53.93    1:53.53 QUAL   
              27.32       56.05 (28.73)     1:25.01 (28.96)     1:53.53 (28.52)
 41 Rak Hovart                18 Spartanburg-SC-SC    1:53.72    1:53.60 QUAL   
              27.44       55.88 (28.44)     1:24.43 (28.55)     1:53.60 (29.17)
 42 ali Kolenovic             16 Ridgewood-NJ-NJ      1:54.24    1:53.72 QUAL   
              26.11       54.38 (28.27)     1:23.59 (29.21)     1:53.72 (30.13)
 43 Miles Cox                 15 York-PA-MA           1:56.20    1:53.76 QUAL   
              26.52       54.97 (28.45)     1:24.59 (29.62)     1:53.76 (29.17)
 44 Ethan Knorr               16 Greensboro-NC-NC     1:51.21    1:53.84 QUAL   
              26.72       54.98 (28.26)     1:24.41 (29.43)     1:53.84 (29.43)
 45 Ethan O'Connor            16 Bayside-RI-NE        1:54.66    1:53.92 QUAL   
              26.01       54.07 (28.06)     1:23.56 (29.49)     1:53.92 (30.36)
 46 Joseph Wenszell           17 Schroeder-WI-WI      1:53.88    1:53.96 QUAL   
              26.34       55.06 (28.72)     1:24.57 (29.51)     1:53.96 (29.39)
 47 Jack Dengler              17 West Shore-PA-MA     1:55.74    1:54.02 QUAL   
              26.07       54.75 (28.68)     1:24.13 (29.38)     1:54.02 (29.89)
 48 Vincent Downs-Honey       18 Newport Co-RI        1:55.74    1:54.05 QUAL   
              26.03       55.18 (29.15)     1:24.88 (29.70)     1:54.05 (29.17)
 49 Jack Christian            14 Phoenixville-PA-MA   1:55.18    1:54.16 QUAL   
              26.53       55.61 (29.08)     1:25.24 (29.63)     1:54.16 (28.92)
 50 Matthew Davidson          16 Lynchburg-VA-VA      1:56.17    1:54.21 QUAL   
              26.49       55.31 (28.82)     1:24.65 (29.34)     1:54.21 (29.56)
 51 Tyler Tatro               17 Orlando-FL-FL        1:56.66    1:54.23 QUAL   
              26.29       54.79 (28.50)     1:24.25 (29.46)     1:54.23 (29.98)
 52 Noah Clancy               15 Tri City- IL-OZ      1:55.20    1:54.28 QUAL   
              25.99       54.32 (28.33)     1:24.30 (29.98)     1:54.28 (29.98)
 52 Noah Witt                 16 State College-PA-MA  1:53.03    1:54.28 QUAL   
              26.66       55.57 (28.91)     1:25.14 (29.57)     1:54.28 (29.14)
 52 Kevin Gillooly            17 Burlington Co-NJ-MA  1:53.45    1:54.28 QUAL   
              26.58       55.37 (28.79)     1:24.82 (29.45)     1:54.28 (29.46)
 55 Nicholas Toepfer          14 South Shore, MA-NE   1:52.37    1:54.33 QUAL   
              26.20       54.26 (28.06)     1:24.12 (29.86)     1:54.33 (30.21)
 56 Griffin Seifert           15 Gr. Flint-MI-MI      1:52.90    1:54.62 QUAL   
              27.37       56.37 (29.00)     1:25.69 (29.32)     1:54.62 (28.93)
 57 Timothy Page              17 Birmingham-MI-MI     1:56.92    1:54.63 QUAL   
              26.89       55.82 (28.93)     1:25.00 (29.18)     1:54.63 (29.63)
 58 Paul Retterer             15 Red Bank - NJ-NJ     1:54.15    1:54.67 QUAL   
              26.71       54.82 (28.11)     1:24.39 (29.57)     1:54.67 (30.28)
 59 Mark Boran                18 Freeland-PA          1:53.84    1:54.70 QUAL   
              25.44       53.40 (27.96)     1:23.08 (29.68)     1:54.70 (31.62)
 60 Noah Hirshon              16 Foothills-CA-CA      1:56.15    1:54.81 QUAL   
              26.21       54.93 (28.72)     1:24.78 (29.85)     1:54.81 (30.03)
 61 Joshua Franco             17 SomersetValleyNJ-NJ  1:52.31    1:54.97 QUAL   
              26.23       54.89 (28.66)     1:24.54 (29.65)     1:54.97 (30.43)
 62 Max White                 18 Green Bay-WI-WI      1:56.99    1:55.00 QUAL   
              26.83       55.94 (29.11)     1:25.63 (29.69)     1:55.00 (29.37)
 63 Alec Gilmore              17 Lancaster-OH-OH      1:55.69    1:55.07 QUAL   
              26.09       54.98 (28.89)     1:24.93 (29.95)     1:55.07 (30.14)
 64 Ryan Bugianesi            17 SomersetValleyNJ-NJ  1:55.74    1:55.09 QUAL   
              27.07       55.65 (28.58)     1:25.09 (29.44)     1:55.09 (30.00)
 65 Eric Chang                18 FanwoodScotch-NJ-NJ  1:56.25    1:55.27 QUAL   
              27.07       55.86 (28.79)     1:24.96 (29.10)     1:55.27 (30.31)
 66 Macoy Neinas              18 Door County-WI-WI    1:55.29    1:55.39 QUAL   
              26.15       54.74 (28.59)     1:24.34 (29.60)     1:55.39 (31.05)
 67 Reid Hussey               17 Annapolis-MD-MD      1:53.21    1:55.59 QUAL   
              26.38       55.41 (29.03)     1:25.82 (30.41)     1:55.59 (29.77)
 68 Sean Doran                15 SomersetValleyNJ-NJ  1:56.57    1:55.61 QUAL   
              26.03       54.63 (28.60)     1:24.92 (30.29)     1:55.61 (30.69)
 69 Matthew Mizell            17 Orlando-FL-FL        1:54.87    1:55.85 QUAL   
              26.10       54.71 (28.61)     1:24.78 (30.07)     1:55.85 (31.07)
 70 Ethan Chase               16 Northwest-NC-NC      1:56.98    1:55.99 QUAL   
              27.43       56.99 (29.56)     1:26.95 (29.96)     1:55.99 (29.04)
 71 Alex Gifford              15 Wyckoff-NJ-NJ        1:55.36    1:56.00 QUAL   
              26.73       56.06 (29.33)     1:25.99 (29.93)     1:56.00 (30.01)
 72 Juan Imposimato           18 South Florida-FL-FG  1:54.83    1:56.20 QUAL   
              26.67       55.54 (28.87)     1:25.59 (30.05)     1:56.20 (30.61)
 73 Matt Xenitelis            17 Randolph-NJ-NJ       1:55.37    1:56.27 QUAL   
              27.10       55.85 (28.75)     1:25.80 (29.95)     1:56.27 (30.47)
 74 Christopher Meier         15 Spartanburg-SC-SC    1:56.57    1:56.29 QUAL   
              28.12       57.60 (29.48)     1:27.59 (29.99)     1:56.29 (28.70)
 75 Jonathan Hua              17 SomersetHills-NJ-NJ  1:53.93    1:56.30 QUAL   
              25.99       55.23 (29.24)     1:25.69 (30.46)     1:56.30 (30.61)
 76 Jackson Brookover         15 Burlington Co-NJ-MA  1:53.76    1:56.31 QUAL   
              26.80       56.64 (29.84)     1:26.51 (29.87)     1:56.31 (29.80)
 77 Aidan Hughes              15 SummitBranch-NJ-NJ   1:55.59    1:56.39 QUAL   
              27.27       56.39 (29.12)     1:26.28 (29.89)     1:56.39 (30.11)
 78 John Stauffer             18 SomersetValleyNJ-NJ  1:54.17    1:56.61 QUAL   
              27.24       56.13 (28.89)     1:26.28 (30.15)     1:56.61 (30.33)
 79 CJ Pong                   14 Chambersburg-PA-MA   1:56.25    1:56.64 QUAL   
              27.42       56.62 (29.20)     1:26.51 (29.89)     1:56.64 (30.13)
 80 Michael Lorenz            15 Powel Crosley-OH-OH  1:56.65    1:56.72 QUAL   
              26.90       56.64 (29.74)     1:26.60 (29.96)     1:56.72 (30.12)
 81 Chris Weber               15 FarmingtonVal-CT-CT  1:56.74    1:56.82 QUAL   
              27.27       56.67 (29.40)     1:26.98 (30.31)     1:56.82 (29.84)
 82 Patrick Fischer           17 Greensboro-NC-NC     1:56.81    1:56.87 QUAL   
              25.99       55.11 (29.12)     1:25.77 (30.66)     1:56.87 (31.10)
 83 Michael Horkan            14 Wyckoff-NJ-NJ        1:55.45    1:57.05 17TT   
              26.67       56.01 (29.34)     1:26.37 (30.36)     1:57.05 (30.68)
 84 Isaac Jiardini            17 Schroeder-WI-WI      1:56.52    1:57.15 17TT   
              27.84       57.26 (29.42)     1:27.25 (29.99)     1:57.15 (29.90)
 85 Justin Heimes             14 U Perkiomen-PA-MA    1:55.52    1:57.17 17TT   
              25.76       54.55 (28.79)     1:25.56 (31.01)     1:57.17 (31.61)
 86 Thomas Wright             17 Triangle Area-NC-NC  1:55.66    1:57.22 17TT   
              27.13       56.32 (29.19)     1:26.33 (30.01)     1:57.22 (30.89)
 87 Carson Hilliard           17 UpperMainLine-PA-MA  1:55.44    1:57.64 17TT   
              27.48       56.77 (29.29)     1:27.38 (30.61)     1:57.64 (30.26)
 88 Lucas Keh                 18 Wyckoff-NJ-NJ        1:55.58    1:57.72 17TT   
              27.34       56.79 (29.45)     1:27.28 (30.49)     1:57.72 (30.44)
 89 Max Gibbs                 17 Edwardsville-IL-OZ   1:55.71    1:57.86 17TT   
              27.48       56.92 (29.44)     1:26.95 (30.03)     1:57.86 (30.91)
 90 Christian Coleman         16 Sunbury-PA-MA        1:56.05    1:57.88 17TT   
              26.85       55.66 (28.81)     1:25.80 (30.14)     1:57.88 (32.08)
 91 Ben Sealts                18 Putnam-OH            1:56.73    1:58.47 17TT   
              27.03       57.09 (30.06)     1:27.34 (30.25)     1:58.47 (31.13)
 92 Connor McIlroy            17 Lionville-PA-MA      1:56.59    1:59.12 17TT   
              27.42       57.43 (30.01)     1:28.35 (30.92)     1:59.12 (30.77)
 93 Jimmy Kelley              17 ME Lyons-OH-OH       1:56.25    1:59.14 17TT   
              28.37       57.82 (29.45)     1:28.07 (30.25)     1:59.14 (31.07)
 94 Jack O'Halloran           17 SummitBranch-NJ-NJ   1:56.92    1:59.18 17TT   
              27.67       56.95 (29.28)     1:27.93 (30.98)     1:59.18 (31.25)
 95 Noah Woollweever          19 BeckleyRaleighWV-WV  1:55.28    1:59.35 17TT   
              26.44       56.34 (29.90)     1:27.14 (30.80)     1:59.35 (32.21)
 96 David Snider              15 Parkersburg-WV-WV    1:56.70    1:59.50 17TT   
              26.98       56.65 (29.67)     1:27.83 (31.18)     1:59.50 (31.67)
 97 Bryson Cantrell           15 Anderson-SC-SC       1:56.82    2:00.23 17TT   
              27.28       57.57 (30.29)     1:28.81 (31.24)     2:00.23 (31.42)
 98 Michael Meyer             15 Edwardsville-IL-OZ   1:56.98    2:01.10        
              26.69       56.26 (29.57)     1:28.12 (31.86)     2:01.10 (32.98)
 99 Kevin Cortright           17 Wyckoff-NJ-NJ        1:56.19    2:01.48        
              28.02       57.88 (29.86)     1:30.11 (32.23)     2:01.48 (31.37)
100 Joe Murray                13 Alamance-NC-NC       2:15.34    2:15.98        
              32.11     1:06.28 (34.17)     1:41.19 (34.91)     2:15.98 (34.79)
 
Event 203  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: * 52.43    4/5/2016 Caitlin Tycz, Gr. Flint-MI                   
                59.09  QUAL 17 SC Nationals Qual
              1:00.86  17TT 2017 SC Time Trials
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Caitlin Tycz              17 Bath Area-ME-ME        53.61      52.76 QUAL   
              24.57       52.76 (28.19)                                        
  2 Megan Glass               16 Blue Ash-OH-OH         54.72      53.51 QUAL   
              25.14       53.51 (28.37)                                        
  3 Jessi Snover              18 Spartanburg-SC-SC      53.82      53.65 QUAL   
              25.33       53.65 (28.32)                                        
  4 Maegan Rudolph            18 Spartanburg-SC-SC      54.04      53.82 QUAL   
              25.55       53.82 (28.27)                                        
  5 Monika Burzynski          16 FanwoodScotch-NJ-NJ    54.90      54.77 QUAL   
              25.63       54.77 (29.14)                                        
  6 Felicity Buchmaier        17 Rapid Area-MI-MI       54.82      54.98 QUAL   
              25.68       54.98 (29.30)                                        
  7 Mary O Soule              18 W.North Carolina-NC    54.85      55.03 QUAL   
              26.09       55.03 (28.94)                                        
  8 Brooke Perrotta           17 Cheshire-CT-CT         54.86      55.78 QUAL   
              26.14       55.78 (29.64)                                        
B - Final
  9 Isabel Traba              16 Sarasota-FL-FL         55.55      54.99 QUAL   
              26.09       54.99 (28.90)                                        
 10 Mary Laurita              17 LakelandHills-NJ-NJ    55.48      55.07 QUAL   
              25.84       55.07 (29.23)                                        
 11 Ginger Hansen             16 Red Bank - NJ-NJ       55.44      55.45 QUAL   
              25.52       55.45 (29.93)                                        
 12 Maddie Baker              17 Spartanburg-SC-SC      55.35      55.54 QUAL   
              26.11       55.54 (29.43)                                        
 13 Charity Pittard           16 Boise-ID-SR            55.80      55.58 QUAL   
              26.35       55.58 (29.23)                                        
 14 Anna Newnam               17 W.North Carolina-NC    55.56      55.59 QUAL   
              26.03       55.59 (29.56)                                        
 15 Darlene Fung              16 FanwoodScotch-NJ-NJ    55.64      55.80 QUAL   
              26.21       55.80 (29.59)                                        
 16 Megan Sichterman          18 Countryside-OH-OH      55.49      55.83 QUAL   
              26.20       55.83 (29.63)                                        
C - Final
 17 Meredith Moellering       16 ME Lyons-OH-OH         55.95      54.80 QUAL   
              25.98       54.80 (28.82)                                        
 18 Kyra Manson               17 SomersetHills-NJ-NJ    56.18      55.59 QUAL   
              25.86       55.59 (29.73)                                        
 19 Alexis Faria              17 LakelandHills-NJ-NJ    55.82      55.86 QUAL   
              25.84       55.86 (30.02)                                        
 20 Isabella Penkwitz         18 Sarasota-FL-FL         56.25      55.97 QUAL   
              26.93       55.97 (29.04)                                        
 20 Peyton Farrell            15 Coffman - OH-OH        56.19      55.97 QUAL   
              26.70       55.97 (29.27)                                        
 20 Cameron Gring             15 Reading-PA-MA          56.07      55.97 QUAL   
              26.31       55.97 (29.66)                                        
 23 Morgan Hansen             18 Phoenixville-PA-MA     55.99      56.30 QUAL   
              26.57       56.30 (29.73)                                        
 24 Emily Horomanski          16 Spartanburg-SC-SC      56.20      56.42 QUAL   
              26.57       56.42 (29.85)                                        
 
Event 203  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: * 52.43    4/5/2016 Caitlin Tycz, Gr. Flint-MI                   
                59.09  QUAL 17 SC Nationals Qual
              1:00.86  17TT 2017 SC Time Trials
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Caitlin Tycz              17 Bath Area-ME-ME        52.43      53.61 QUAL   
              24.86       53.61 (28.75)                                        
  2 Jessi Snover              18 Spartanburg-SC-SC      54.09      53.82 QUAL   
              25.30       53.82 (28.52)                                        
  3 Maegan Rudolph            18 Spartanburg-SC-SC      54.82      54.04 QUAL   
              25.61       54.04 (28.43)                                        
  4 Megan Glass               16 Blue Ash-OH-OH         53.34      54.72 QUAL   
              25.94       54.72 (28.78)                                        
  5 Felicity Buchmaier        17 Rapid Area-MI-MI       54.04      54.82 QUAL   
              25.64       54.82 (29.18)                                        
  6 Mary O Soule              18 W.North Carolina-NC    55.82      54.85 QUAL   
              26.15       54.85 (28.70)                                        
  7 Brooke Perrotta           17 Cheshire-CT-CT         54.93      54.86 QUAL   
              26.01       54.86 (28.85)                                        
  8 Monika Burzynski          16 FanwoodScotch-NJ-NJ    54.35      54.90 QUAL   
              25.61       54.90 (29.29)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Maddie Baker              17 Spartanburg-SC-SC      55.72      55.35 QUAL   
              25.96       55.35 (29.39)                                        
 10 Ginger Hansen             16 Red Bank - NJ-NJ       56.98      55.44 QUAL   
              25.93       55.44 (29.51)                                        
 11 Mary Laurita              17 LakelandHills-NJ-NJ    56.29      55.48 QUAL   
              25.87       55.48 (29.61)                                        
 12 Megan Sichterman          18 Countryside-OH-OH      53.74      55.49 QUAL   
              25.94       55.49 (29.55)                                        
 13 Isabel Traba              16 Sarasota-FL-FL         55.03      55.55 QUAL   
              26.09       55.55 (29.46)                                        
 14 Anna Newnam               17 W.North Carolina-NC    55.84      55.56 QUAL   
              25.67       55.56 (29.89)                                        
 15 Darlene Fung              16 FanwoodScotch-NJ-NJ    56.22      55.64 QUAL   
              26.11       55.64 (29.53)                                        
 16 Charity Pittard           16 Boise-ID-SR            56.69      55.80 QUAL   
              26.21       55.80 (29.59)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Alexis Faria              17 LakelandHills-NJ-NJ    55.15      55.82 QUAL   
              26.15       55.82 (29.67)                                        
 18 Meredith Moellering       16 ME Lyons-OH-OH         55.87      55.95 QUAL   
              25.62       55.95 (30.33)                                        
 19 Morgan Hansen             18 Phoenixville-PA-MA     55.60      55.99 QUAL   
              25.96       55.99 (30.03)                                        
 20 Cameron Gring             15 Reading-PA-MA          56.34      56.07 QUAL   
              26.29       56.07 (29.78)                                        
 21 Kyra Manson               17 SomersetHills-NJ-NJ    55.91      56.18 QUAL   
              25.74       56.18 (30.44)                                        
 22 Sam Medlin                17 Triangle Area-NC-NC    56.85      56.19 QUAL   
              26.89       56.19 (29.30)                                        
 22 Peyton Farrell            15 Coffman - OH-OH        56.57      56.19 QUAL   
              26.61       56.19 (29.58)                                        
 24 Emily Horomanski          16 Spartanburg-SC-SC      56.93      56.20 QUAL   
              26.29       56.20 (29.91)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 25 Isabella Penkwitz         18 Sarasota-FL-FL         56.14      56.25 QUAL   
              26.90       56.25 (29.35)                                        
 26 Anna Durak                17 Hickory -nc-NC         56.87      56.48 QUAL   
              26.36       56.48 (30.12)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 27 Cleopatra Lim             16 Wyckoff-NJ-NJ          55.62      56.56 QUAL   
              26.16       56.56 (30.40)                                        
 27 Anna Francisco            18 Ocean County-NJ-NJ     56.07      56.56 QUAL   
              26.44       56.56 (30.12)                                        
 29 Ashleigh Sinks            16 Springfield-IL-IL      56.98      56.59 QUAL   
              26.32       56.59 (30.27)                                        
 30 Mia Leko                  16 Cheshire-CT-CT         56.62      56.63 QUAL   
              26.70       56.63 (29.93)                                        
 31 Mia Cote                  17 Glens Falls-NY-AD      55.59      56.67 QUAL   
              26.28       56.67 (30.39)                                        
 32 Olivia Taylor             16 Orlando-FL-FL          56.64      56.71 QUAL   
              26.71       56.71 (30.00)                                        
 33 Madi Tyle                 17 Sarasota-FL-FL         56.64      56.73 QUAL   
              26.91       56.73 (29.82)                                        
 34 Kristen Nutter            16 Sarasota-FL-FL         56.71      56.81 QUAL   
              26.37       56.81 (30.44)                                        
 35 Kara Steward              18 Boise-ID-SR            57.55      56.87 QUAL   
              26.45       56.87 (30.42)                                        
 36 Shannon Jelley            16 Countryside-OH-OH      55.32      56.91 QUAL   
              26.64       56.91 (30.27)                                        
 37 Alaina Skellett           18 Gr. Flint-MI-MI        55.83      56.96 QUAL   
              26.88       56.96 (30.08)                                        
 38 Shannon Culbert           15 Ocean County-NJ-NJ     57.32      56.99 QUAL   
              27.11       56.99 (29.88)                                        
 39 Kate Scrimizzi            17 Countryside-OH-OH      56.81      57.01 QUAL   
              26.72       57.01 (30.29)                                        
 40 Annika McEnroe            14 Spartanburg-SC-SC      56.90      57.03 QUAL   
              27.01       57.03 (30.02)                                        
 41 Olivia Giampietro         18 Phoenixville-PA-MA     57.48      57.06 QUAL   
              26.03       57.06 (31.03)                                        
 42 Natalie Gallamore         17 Gr. Flint-MI-MI        56.60      57.08 QUAL   
              26.52       57.08 (30.56)                                        
 43 Kate Lochridge            16 North Canton-OH        56.79      57.13 QUAL   
              26.57       57.13 (30.56)                                        
 44 Lydia DaCorte             18 Mt Desert Island-ME    57.89      57.15 QUAL   
              26.51       57.15 (30.64)                                        
 45 Hailey Roberti            16 SomersetValleyNJ-NJ    57.24      57.18 QUAL   
              26.54       57.18 (30.64)                                        
 46 McKenzie Campbell         15 Greensboro-NC-NC       56.36      57.28 QUAL   
              26.75       57.28 (30.53)                                        
 47 Julia Brunner             17 GrandTraverse-MI-GL    57.33      57.31 QUAL   
              26.73       57.31 (30.58)                                        
 48 Gabby Low                 16 Kennebec-ME-ME         57.00      57.36 QUAL   
              27.00       57.36 (30.36)                                        
 49 Luci Lozano               16 Sarasota-FL-FL         57.71      57.44 QUAL   
              27.19       57.44 (30.25)                                        
 50 Mackenzie Brown           18 Prattville-AL-SE       57.63      57.46 QUAL   
              26.17       57.46 (31.29)                                        
 51 Mac Sullivan              13 UpperMainLine-PA-MA    58.35      57.48 QUAL   
              26.78       57.48 (30.70)                                        
 52 Hannah Subramaniam        17 Greenwich-CT-CT        58.15      57.50 QUAL   
              26.49       57.50 (31.01)                                        
 53 Kara Lydzinski            18 SomersetValleyNJ-NJ    56.92      57.53 QUAL   
              26.38       57.53 (31.15)                                        
 54 Nicole Tingley            17 SummitBranch-NJ-NJ     57.33      57.57 QUAL   
              26.75       57.57 (30.82)                                        
 55 Kim Caccamo               18 Wyckoff-NJ-NJ          58.65      57.64 QUAL   
              27.22       57.64 (30.42)                                        
 56 Bri Zablocki              16 Green Bay-WI-WI        57.01      57.69 QUAL   
              27.57       57.69 (30.12)                                        
 57 Julia Stupar              17 Stevens Point-WI-WI    56.57      57.81 QUAL   
              26.58       57.81 (31.23)                                        
 58 Ashleigh Lechner          17 W.North Carolina-NC    58.13      57.86 QUAL   
              27.01       57.86 (30.85)                                        
 59 Reed Broaders             14 Champaign-IL-IL        56.76      57.87 QUAL   
              26.74       57.87 (31.13)                                        
 60 Ashley Huang              17 Piedmont-VA-VA         57.66      57.95 QUAL   
              27.07       57.95 (30.88)                                        
 60 Madeline Hart             15 ME Lyons-OH-OH         57.64      57.95 QUAL   
              27.24       57.95 (30.71)                                        
 62 Abbey Berloco             16 Hamilton Area-NJ-NJ    56.84      57.96 QUAL   
              26.97       57.96 (30.99)                                        
 63 Maddi Piasecki            16 Red Bank - NJ-NJ       57.88      57.98 QUAL   
              26.86       57.98 (31.12)                                        
 64 Hailee Trotter            16 Powel Crosley-OH-OH    58.05      58.00 QUAL   
              26.73       58.00 (31.27)                                        
 65 Sierra Tosten             15 Hagerstown-MD-MD       58.04      58.03 QUAL   
              26.42       58.03 (31.61)                                        
 66 Paige Mikesell            17 Clearfield-PA          56.67      58.04 QUAL   
              26.69       58.04 (31.35)                                        
 66 Megan Judge               16 Red Bank - NJ-NJ       57.15      58.04 QUAL   
              27.41       58.04 (30.63)                                        
 66 Sophia Cherkez            17 Hickory -nc-NC       1:06.70L     58.04 QUAL   
              27.07       58.04 (30.97)                                        
 69 Erin Merke                15 Phoenixville-PA-MA     58.12      58.08 QUAL   
              27.14       58.08 (30.94)                                        
 70 Kelly Blake               17 Western Br-DE-MA       57.22      58.09 QUAL   
              26.24       58.09 (31.85)                                        
 70 Anna Vandehey             16 Stevens Point-WI-WI    57.44      58.09 QUAL   
              26.85       58.09 (31.24)                                        
 72 Zoe Chan                  17 Ridgewood-NJ-NJ        58.90      58.11 QUAL   
              27.11       58.11 (31.00)                                        
 72 Hannah Thornton           16 Western Br-DE-MA       58.08      58.11 QUAL   
              26.71       58.11 (31.40)                                        
 72 Mimi Filkin               15 Orlando-FL-FL          58.05      58.11 QUAL   
              26.90       58.11 (31.21)                                        
 75 Sarah Horne               17 Wyckoff-NJ-NJ          57.89      58.16 QUAL   
              27.19       58.16 (30.97)                                        
 76 Gwen Woodbury             14 Birmingham-MI-MI       59.08      58.17 QUAL   
              26.69       58.17 (31.48)                                        
 76 Ava Sealander             16 Down East-ME-ME        58.48      58.17 QUAL   
              27.17       58.17 (31.00)                                        
 78 Madeline Reilly           17 Spartanburg-SC-SC      58.87      58.20 QUAL   
              27.40       58.20 (30.80)                                        
 79 Katie Kiely               17 LakelandHills-NJ-NJ    58.31      58.23 QUAL   
              26.65       58.23 (31.58)                                        
 79 Reece Alexander           13 Northwest-NC-NC        57.18      58.23 QUAL   
              27.02       58.23 (31.21)                                        
 81 Brianna Peterson          17 Eau Claire-WI-WI       58.92      58.24 QUAL   
              26.85       58.24 (31.39)                                        
 81 Kate Walker               15 Sarasota-FL-FL         58.00      58.24 QUAL   
              26.88       58.24 (31.36)                                        
 83 Lauren Wegener            16 North Oakland-MI-MI    58.38      58.25 QUAL   
              26.71       58.25 (31.54)                                        
 84 MaKenzie Blaakman         17 Spartanburg-SC-SC      58.14      58.32 QUAL   
              27.72       58.32 (30.60)                                        
 85 Haley Horton              18 Greensboro-NC-NC       58.14      58.34 QUAL   
              27.13       58.34 (31.21)                                        
 86 Hannah Lesser             15 SomersetValleyNJ-NJ    58.09      58.35 QUAL   
              27.10       58.35 (31.25)                                        
 87 Alexis Walker             15 Triangle Area-NC-NC    57.38      58.38 QUAL   
              27.05       58.38 (31.33)                                        
 88 Eili Wright               16 Springfield-OH-OH      58.68      58.49 QUAL   
              27.11       58.49 (31.38)                                        
 89 Casey Prentice            18 Dancely-MD-MD          58.84      58.51 QUAL   
              26.89       58.51 (31.62)                                        
 90 Emma Butzler              16 Sunbury-PA-MA          57.03      58.55 QUAL   
              26.85       58.55 (31.70)                                        
 91 Piper Burton              15 Greensboro-NC-NC       58.42      58.57 QUAL   
              27.32       58.57 (31.25)                                        
 92 Riley Hester              15 West Shore-PA-MA       58.50      58.60 QUAL   
              27.01       58.60 (31.59)                                        
 93 Elizabeth Gile            15 Champaign-IL-IL        58.06      58.66 QUAL   
              27.48       58.66 (31.18)                                        
 94 Emilee Carlin             17 Countryside-OH-OH      58.76      58.68 QUAL   
              27.40       58.68 (31.28)                                        
 95 Corina Do                 15 SomersetValleyNJ-NJ    58.67      58.70 QUAL   
              28.25       58.70 (30.45)                                        
 96 Simona Visinski           17 Westport/Weston-CT     58.77      58.72 QUAL   
              27.33       58.72 (31.39)                                        
 97 Erika Frazier             17 FanwoodScotch-NJ-NJ    57.48      58.73 QUAL   
              26.82       58.73 (31.91)                                        
 98 Elizabeth McDevitt        13 Alamance-NC-NC         58.66      58.80 QUAL   
              27.60       58.80 (31.20)                                        
 99 Ann Tolan                 17 Bath Area-ME-ME        57.85      58.82 QUAL   
              27.43       58.82 (31.39)                                        
 99 Roseleen Olivares         17 Orlando-FL-FL          58.50      58.82 QUAL   
              27.55       58.82 (31.27)                                        
 99 Cetta Senese              16 Joliet - IL-IL         58.90      58.82 QUAL   
              27.44       58.82 (31.38)                                        
 99 Maggie Reilly             15 LakelandHills-NJ-NJ    57.35      58.82 QUAL   
              26.54       58.82 (32.28)                                        
103 Anna Mecca                17 Burlington Co-NJ-MA    58.97      58.83 QUAL   
              27.32       58.83 (31.51)                                        
104 Grace Hastings            14 ME Lyons-OH-OH       1:06.69L     58.84 QUAL   
              27.77       58.84 (31.07)                                        
105 Auburn Dantice            16 Anderson-SC-SC         58.41      58.85 QUAL   
              27.33       58.85 (31.52)                                        
106 Sarah Scelsa              16 LakelandHills-NJ-NJ    58.96      58.89 QUAL   
              27.53       58.89 (31.36)                                        
106 Kaitlyn Hersch            17 SummitBranch-NJ-NJ     57.98      58.89 QUAL   
              26.82       58.89 (32.07)                                        
108 Katie Thornton            17 Westport/Weston-CT     58.86      58.92 QUAL   
              27.31       58.92 (31.61)                                        
109 Isabella Matesa           14 Countryside-OH-OH      58.12      58.94 QUAL   
              27.56       58.94 (31.38)                                        
110 Molly Griswold            18 Ocean County-NJ-NJ     58.98      58.96 QUAL   
              27.72       58.96 (31.24)                                        
111 Omega Pinnix              14 Greensboro-NC-NC       58.94      58.97 QUAL   
              27.15       58.97 (31.82)                                        
112 Kate Bernauer             17 LakelandHills-NJ-NJ    58.72      58.99 QUAL   
              27.29       58.99 (31.70)                                        
112 Katherine Connolly        16 South Shore, MA-NE     58.43      58.99 QUAL   
              27.83       58.99 (31.16)                                        
114 Erini Pappas              13 Phoenixville-PA-MA     58.57      59.03 QUAL   
              27.80       59.03 (31.23)                                        
114 Elizabeth Bason           16 Sunbury-PA-MA          58.58      59.03 QUAL   
              27.22       59.03 (31.81)                                        
116 Jessie Spitzer            17 Randolph-NJ-NJ         58.96      59.07 QUAL   
              27.03       59.07 (32.04)                                        
116 Samantha Diaz             13 Birmingham-MI-MI       58.82      59.07 QUAL   
              27.51       59.07 (31.56)                                        
118 Annie Bartolome           15 Boise-ID-SR            58.37      59.08 QUAL   
              27.22       59.08 (31.86)                                        
119 Savannah Barr             15 Sarasota-FL-FL         58.86      59.14 17TT   
              27.64       59.14 (31.50)                                        
120 Macie Schaper             17 FanwoodScotch-NJ-NJ    59.06      59.19 17TT   
              27.58       59.19 (31.61)                                        
121 Molly Whiteman            16 Triangle Area-NC-NC    58.59      59.20 17TT   
              27.42       59.20 (31.78)                                        
121 Olivia Schmelzer          17 Lancaster-OH-OH        56.93      59.20 17TT   
              27.44       59.20 (31.76)                                        
123 Jessica Zebrowski         13 Red Bank - NJ-NJ       58.10      59.21 17TT   
              27.46       59.21 (31.75)                                        
124 Madison Linstedt          15 Marion-OH-OH           57.59      59.22 17TT   
              27.43       59.22 (31.79)                                        
125 Ashlin Wolfe              16 Spartanburg-SC-SC      58.66      59.24 17TT   
              27.38       59.24 (31.86)                                        
126 Harper Dix                17 Schroeder-WI-WI        58.46      59.25 17TT   
              27.54       59.25 (31.71)                                        
127 Tara Collier              18 Lionville-PA-MA        58.81      59.27 17TT   
              27.47       59.27 (31.80)                                        
128 Anika Rubocki             15 Boise-ID-SR            58.98      59.29 17TT   
              27.55       59.29 (31.74)                                        
129 Kiersten Donnelly         13 UpperMainLine-PA-MA    58.70      59.32 17TT   
              28.01       59.32 (31.31)                                        
130 Olivia Harper             15 Bath Area-ME-ME        57.39      59.33 17TT   
              27.30       59.33 (32.03)                                        
131 Kenz Burton               16 Waterville-ME-ME       58.70      59.36 17TT   
              27.67       59.36 (31.69)                                        
132 Emily Louie               17 SomersetValleyNJ-NJ    58.40      59.48 17TT   
              27.66       59.48 (31.82)                                        
132 Hailey Ritter             16 Talbot County-MD-MD    58.33      59.48 17TT   
              27.34       59.48 (32.14)                                        
134 Colleen Quaglia           17 Greenbush-NY           58.61      59.52 17TT   
              28.18       59.52 (31.34)                                        
135 Brigitta Neverman         13 Green Bay-WI-WI        58.79      59.55 17TT   
              27.33       59.55 (32.22)                                        
136 Victoria Ireland          15 Red Bank - NJ-NJ       57.70      59.56 17TT   
              27.27       59.56 (32.29)                                        
137 Hannah Reiser             17 Springfield-IL-IL      59.03      59.57 17TT   
              27.77       59.57 (31.80)                                        
138 Dia Gawronski             16 Cheshire-CT-CT         58.05      59.58 17TT   
              28.08       59.58 (31.50)                                        
139 Marissa Tocci             16 Triangle Area-NC-NC    58.75      59.63 17TT   
              27.57       59.63 (32.06)                                        
140 Andrea Higgins            17 North Shore-MA-NE      58.34      59.65 17TT   
              27.65       59.65 (32.00)                                        
140 Zoey Fedele               15 Lake Co East-OH        59.07      59.65 17TT   
              27.71       59.65 (31.94)                                        
142 Sophia Gerhart            15 State College-PA-MA    59.05      59.75 17TT   
              27.73       59.75 (32.02)                                        
143 Megan Chiu                17 SomersetHills-NJ-NJ    57.91      59.76 17TT   
              27.42       59.76 (32.34)                                        
144 Emma Wilber               17 Gr.Westfield-MA-NE     58.25      59.82 17TT   
              28.07       59.82 (31.75)                                        
145 Megan Sardis              17 SomersetValleyNJ-NJ  1:05.59L     59.87 17TT   
              28.11       59.87 (31.76)                                        
145 Kayla Miller              16 Rocky Mount-NC-NC      58.75      59.87 17TT   
              27.63       59.87 (32.24)                                        
147 Gabrielle Doss            14 Sunbury-PA-MA          58.95      59.89 17TT   
              28.02       59.89 (31.87)                                        
148 Brianna Mulcahy           16 Red Bank - NJ-NJ     1:06.56L     59.94 17TT   
              28.20       59.94 (31.74)                                        
149 Rayna Harter              16 Joliet - IL-IL         58.79      59.95 17TT   
              29.31       59.95 (30.64)                                        
150 Sarah Hein                16 Kishwaukee-IL-IL       58.39      59.97 17TT   
              28.21       59.97 (31.76)                                        
151 Annah Van Gheem           17 Green Bay-WI-WI        57.86      59.99 17TT   
              27.86       59.99 (32.13)                                        
152 Molly Weeks               17 Sussex-DE-MA           58.59    1:00.05 17TT   
              27.53     1:00.05 (32.52)                                        
153 Sarah Pataniczek          14 Rapid Area-MI-MI       58.19    1:00.07 17TT   
              27.39     1:00.07 (32.68)                                        
154 Madeleine Songer          17 Shenango-PA            59.04    1:00.15 17TT   
              28.27     1:00.15 (31.88)                                        
154 Amanda Conte              16 New Canaan-CT-CT       58.65    1:00.15 17TT   
              28.42     1:00.15 (31.73)                                        
156 Elissa Roose              16 Kishwaukee-IL-IL       58.68    1:00.21 17TT   
              28.40     1:00.21 (31.81)                                        
157 Celeste Costa             15 W.North Carolina-NC    58.43    1:00.23 17TT   
              27.58     1:00.23 (32.65)                                        
158 Macy Williams             16 Hilliard-OH-OH         58.85    1:00.44 17TT   
              27.82     1:00.44 (32.62)                                        
159 Anika Fassett             16 Birmingham-MI-MI       58.77    1:00.54 17TT   
              28.40     1:00.54 (32.14)                                        
160 Payton Rayko              16 Indiana-PA-AM          58.30    1:00.64 17TT   
              28.43     1:00.64 (32.21)                                        
161 Maiya Reinhart            15 Genesee Area-NY-NI     58.91    1:01.35        
              27.73     1:01.35 (33.62)                                        
162 Sydney Houtz              15 JuniataValley-PA       58.63    1:01.57        
              28.67     1:01.57 (32.90)                                        
163 Alexis Doherty            16 Piedmont-GA-GA         57.69    1:02.05        
              27.65     1:02.05 (34.40)                                        
163 Eliza Gorsline            17 Saginaw-MI-MI          57.81    1:02.05        
              28.59     1:02.05 (33.46)                                        
165 Hannah Petrone            15 South County-RI-NE     57.85    1:02.83        
              27.31     1:02.83 (35.52)                                        
 -- Zoe Gavin                 17 Glens Falls-NY-AD      58.77         DQ        
      False start
              28.00          DQ (32.20)                                        
 
Event 204  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: * 46.96    4/7/2009 Tim Phillips, Marietta-OH                    
                53.19  QUAL 17 SC Nationals Qual
                54.78  17TT 2017 SC Time Trials
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Brendan Burns             15 UpperMainLine-PA-MA    48.64      47.62 QUAL   
              22.41       47.62 (25.21)                                        
  2 Corey Gambardella         18 Soundview-CT-CT        48.84      47.93 QUAL   
              22.77       47.93 (25.16)                                        
  3 Brian McKenrick           17 UpperMainLine-PA-MA    49.61      48.65 QUAL   
              23.05       48.65 (25.60)                                        
  4 Alex Margherio            16 Birmingham-MI-MI       48.90      49.14 QUAL   
              22.75       49.14 (26.39)                                        
  5 Matthew Luciano           18 LakelandHills-NJ-NJ    49.54      49.42 QUAL   
              23.20       49.42 (26.22)                                        
  6 Kyle Worrell              17 Burlington Co-NJ-MA    49.90      49.52 QUAL   
              23.08       49.52 (26.44)                                        
  7 Dylan Boyd                18 Triangle Area-NC-NC    49.63      49.78 QUAL   
              23.45       49.78 (26.33)                                        
  8 Zack Wolbert              17 Pocono-PA-MA           49.69      49.88 QUAL   
              23.33       49.88 (26.55)                                        
B - Final
  9 Martin Baffico            17 Sarasota-FL-FL         50.39      49.77 QUAL   
              22.98       49.77 (26.79)                                        
 10 Gage Hamill               18 Springfield-IL-IL      50.07      49.91 QUAL   
              23.03       49.91 (26.88)                                        
 11 Carson Burt               18 Powel Crosley-OH-OH    50.54      50.03 QUAL   
              23.15       50.03 (26.88)                                        
 12 Adam Mahler               16 Wilkes-Barre-PA        50.43      50.11 QUAL   
              23.42       50.11 (26.69)                                        
 13 Kurt von Autenried        18 Hamilton Area-NJ-NJ    50.29      50.25 QUAL   
              24.08       50.25 (26.17)                                        
 14 Ben Puglessi              16 Rapid Area-MI-MI       50.52      50.34 QUAL   
              23.50       50.34 (26.84)                                        
 15 Kaiser Neverman           14 Green Bay-WI-WI        50.38      50.77 QUAL   
              23.64       50.77 (27.13)                                        
 16 Liam Halpin               17 South Family-OH-OH     50.63      50.83 QUAL   
              23.79       50.83 (27.04)                                        
C - Final
 17 Thomas Roark              16 Boise-ID-SR            50.81      49.95 QUAL   
              23.36       49.95 (26.59)                                        
 18 Alec Peckmann             17 York-PA-MA             50.71      50.18 QUAL   
              23.46       50.18 (26.72)                                        
 19 Ryan Ehlinger             18 Green Bay-WI-WI        50.89      50.35 QUAL   
              23.56       50.35 (26.79)                                        
 20 August Lamb               16 Piedmont-VA-VA         50.84      50.45 QUAL   
              23.49       50.45 (26.96)                                        
 21 Jacob Deckman             18 West Shore-PA-MA       50.67      50.71 QUAL   
              23.68       50.71 (27.03)                                        
 22 Ethan Raub                18 Northwest-NC-NC        51.07      51.15 QUAL   
              24.04       51.15 (27.11)                                        
 23 Aye-Chan San Tun          16 Sarasota-FL-FL         50.99      51.25 QUAL   
              23.70       51.25 (27.55)                                        
 24 Max Walther               17 Red Bank - NJ-NJ       50.79      51.37 QUAL   
              23.87       51.37 (27.50)                                        
 
Event 204  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: * 46.96    4/7/2009 Tim Phillips, Marietta-OH                    
                53.19  QUAL 17 SC Nationals Qual
                54.78  17TT 2017 SC Time Trials
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Brendan Burns             15 UpperMainLine-PA-MA    48.06      48.64 QUAL   
              22.89       48.64 (25.75)                                        
  2 Corey Gambardella         18 Soundview-CT-CT        48.14      48.84 QUAL   
              22.99       48.84 (25.85)                                        
  3 Alex Margherio            16 Birmingham-MI-MI       47.51      48.90 QUAL   
              22.90       48.90 (26.00)                                        
  4 Matthew Luciano           18 LakelandHills-NJ-NJ    48.70      49.54 QUAL   
              22.96       49.54 (26.58)                                        
  5 Brian McKenrick           17 UpperMainLine-PA-MA    48.80      49.61 QUAL   
              23.77       49.61 (25.84)                                        
  6 Dylan Boyd                18 Triangle Area-NC-NC    50.02      49.63 QUAL   
              23.45       49.63 (26.18)                                        
  7 Zack Wolbert              17 Pocono-PA-MA           50.12      49.69 QUAL   
              23.30       49.69 (26.39)                                        
  8 Kyle Worrell              17 Burlington Co-NJ-MA    50.31      49.90 QUAL   
              23.29       49.90 (26.61)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Gage Hamill               18 Springfield-IL-IL      50.06      50.07 QUAL   
              23.11       50.07 (26.96)                                        
 10 Kurt von Autenried        18 Hamilton Area-NJ-NJ    50.98      50.29 QUAL   
              23.99       50.29 (26.30)                                        
 11 Kaiser Neverman           14 Green Bay-WI-WI        50.14      50.38 QUAL   
              23.48       50.38 (26.90)                                        
 12 Martin Baffico            17 Sarasota-FL-FL         50.28      50.39 QUAL   
              23.84       50.39 (26.55)                                        
 13 Adam Mahler               16 Wilkes-Barre-PA        51.02      50.43 QUAL   
              23.74       50.43 (26.69)                                        
 14 Ben Puglessi              16 Rapid Area-MI-MI       50.98      50.52 QUAL   
              23.59       50.52 (26.93)                                        
 15 Carson Burt               18 Powel Crosley-OH-OH    51.07      50.54 QUAL   
              23.52       50.54 (27.02)                                        
 16 Liam Halpin               17 South Family-OH-OH     51.10      50.63 QUAL   
              23.79       50.63 (26.84)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Jacob Deckman             18 West Shore-PA-MA       53.02      50.67 QUAL   
              23.86       50.67 (26.81)                                        
 18 Alec Peckmann             17 York-PA-MA             51.50      50.71 QUAL   
              23.70       50.71 (27.01)                                        
 19 Max Walther               17 Red Bank - NJ-NJ       51.37      50.79 QUAL   
              23.49       50.79 (27.30)                                        
 20 Thomas Roark              16 Boise-ID-SR            51.32      50.81 QUAL   
              12.81       50.81 (38.00)                                        
 21 August Lamb               16 Piedmont-VA-VA         53.16      50.84 QUAL   
              23.40       50.84 (27.44)                                        
 22 Ryan Ehlinger             18 Green Bay-WI-WI        50.94      50.89 QUAL   
              23.68       50.89 (27.21)                                        
 23 Aye-Chan San Tun          16 Sarasota-FL-FL         51.53      50.99 QUAL   
              23.75       50.99 (27.24)                                        
 24 Ethan Raub                18 Northwest-NC-NC        51.76      51.07 QUAL   
              23.85       51.07 (27.22)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 25 Luke Yost                 16 Boise-ID-SR            51.91      51.10 QUAL   
              24.05       51.10 (27.05)                                        
 26 Alex Shilts               15 Champaign-IL-IL        51.01      51.16 QUAL   
              23.62       51.16 (27.54)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 27 Aedan Collins             18 Westfield-NJ-NJ        51.63     J51.16 QUAL   
              23.74       51.16 (27.42)                                        
 28 Colin Daniel              17 Westfield-NJ-NJ        52.10      51.20 QUAL   
              23.95       51.20 (27.25)                                        
 28 Maclean Crossley          17 Watertown-NY           52.92      51.20 QUAL   
              23.52       51.20 (27.68)                                        
 30 Christian Jann            17 Spartanburg-SC-SC      52.39      51.21 QUAL   
              23.88       51.21 (27.33)                                        
 31 James Tarquin             17 Orlando-FL-FL          52.21      51.29 QUAL   
              23.92       51.29 (27.37)                                        
 32 Ben Redman                18 Eau Claire-WI-WI       50.64      51.32 QUAL   
              23.82       51.32 (27.50)                                        
 33 John Pressly              17 Frederick-MD-MD        50.66      51.35 QUAL   
              23.40       51.35 (27.95)                                        
 34 Jake Prewette             17 Spartanburg-SC-SC      52.79      51.40 QUAL   
              23.79       51.40 (27.61)                                        
 34 Rockwell Pokrant          18 Grove City-PA-AM       50.65      51.40 QUAL   
              24.08       51.40 (27.32)                                        
 36 Patrick Lance             18 Boyertown-PA-MA        50.68      51.42 QUAL   
              23.70       51.42 (27.72)                                        
 37 Cody Stewart              16 South Hills-PA         50.35      51.45 QUAL   
              23.46       51.45 (27.99)                                        
 38 Michael Chang             17 Boise-ID-SR            51.83      51.46 QUAL   
              24.06       51.46 (27.40)                                        
 39 Christian Cameron         17 La Crosse-WI-WI        51.77      51.47 QUAL   
              23.53       51.47 (27.94)                                        
 40 Devon Chenot              17 Carlisle-PA            51.00      51.51 QUAL   
              23.86       51.51 (27.65)                                        
 41 Bailey Curtis             19 Gr. Flint-MI-MI        52.65      51.53 QUAL   
              23.69       51.53 (27.84)                                        
 42 Tim Park                  16 Ridgewood-NJ-NJ        52.87      51.57 QUAL   
              24.01       51.57 (27.56)                                        
 43 Jared Klika               20 Door County-WI-WI      51.64      51.60 QUAL   
              23.86       51.60 (27.74)                                        
 44 Dimitri Maldonado         17 Red Bank - NJ-NJ       51.20      51.69 QUAL   
              24.32       51.69 (27.37)                                        
 45 Taye Brown                15 Triangle Area-NC-NC    52.51      51.73 QUAL   
              24.16       51.73 (27.57)                                        
 46 Jake Kealy                17 Wilton-CT-CT           51.78      51.77 QUAL   
              24.34       51.77 (27.43)                                        
 47 Matt Daniel               17 Tri City- IL-OZ        52.41      51.78 QUAL   
              24.20       51.78 (27.58)                                        
 47 KJ Losee                  15 Rapid Area-MI-MI       52.36      51.78 QUAL   
              24.33       51.78 (27.45)                                        
 49 Max White                 18 Green Bay-WI-WI        51.33      51.80 QUAL   
              24.12       51.80 (27.68)                                        
 50 Patrick Amistoso          16 Sarasota-FL-FL         51.49      51.82 QUAL   
              23.92       51.82 (27.90)                                        
 51 Dylan Ingerman            17 SummitBranch-NJ-NJ     51.82      51.83 QUAL   
              23.98       51.83 (27.85)                                        
 51 Josh Hankey               18 Lynchburg-VA-VA        51.48      51.83 QUAL   
              24.07       51.83 (27.76)                                        
 51 Jack Gray                 16 Westport/Weston-CT     52.54      51.83 QUAL   
              23.92       51.83 (27.91)                                        
 54 Garrison Herfel           17 Powel Crosley-OH-OH    52.41      51.84 QUAL   
              24.32       51.84 (27.52)                                        
 55 Riley Pestorius           17 SomersetValleyNJ-NJ    50.20      51.90 QUAL   
              23.89       51.90 (28.01)                                        
 55 Matthew Knox              16 Springfield-IL-IL      52.47      51.90 QUAL   
              24.23       51.90 (27.67)                                        
 57 Nathan Esplin             15 Boise-ID-SR            52.32      51.94 QUAL   
              24.00       51.94 (27.94)                                        
 58 Noah Mascoll Gomes        17 Wilton-CT-CT           52.12      51.95 QUAL   
              24.11       51.95 (27.84)                                        
 59 Griff Morgan              18 Westfield-NJ-NJ        52.84      51.96 QUAL   
              24.03       51.96 (27.93)                                        
 60 Brice Dixon               17 Countryside-OH-OH      51.60      51.97 QUAL   
              23.99       51.97 (27.98)                                        
 61 Matt Sanders              18 SomersetValleyNJ-NJ    52.27      52.01 QUAL   
              24.23       52.01 (27.78)                                        
 61 Preston Forst             15 Greensboro-NC-NC       52.60      52.01 QUAL   
              24.13       52.01 (27.88)                                        
 61 Gary Sun                  17 LakelandHills-NJ-NJ    51.48      52.01 QUAL   
              24.28       52.01 (27.73)                                        
 61 Jack Dengler              17 West Shore-PA-MA       51.67      52.01 QUAL   
              24.52       52.01 (27.49)                                        
 65 Reid Greer                17 Burlington Co-NJ-MA    52.70      52.02 QUAL   
              24.33       52.02 (27.69)                                        
 66 Justin Yang               17 LakelandHills-NJ-NJ    51.94      52.08 QUAL   
              24.54       52.08 (27.54)                                        
 66 Allen Diao                16 Birmingham-MI-MI       51.19      52.08 QUAL   
              24.17       52.08 (27.91)                                        
 68 Keaton McMurray           15 AuglaizeMercerOH-OH    51.76      52.10 QUAL   
              23.90       52.10 (28.20)                                        
 68 Tommy Cromie              17 SomersetHills-NJ-NJ    51.78      52.10 QUAL   
              24.33       52.10 (27.77)                                        
 70 John Day                  17 Northwest-NC-NC        52.60      52.11 QUAL   
              24.33       52.11 (27.78)                                        
 71 Nathan Braun              16 Kishwaukee-IL-IL       52.81      52.12 QUAL   
              24.51       52.12 (27.61)                                        
 71 Jackie Zablocki           18 Green Bay-WI-WI        51.81      52.12 QUAL   
              24.35       52.12 (27.77)                                        
 73 Logan Quint               19 Orlando-FL-FL          52.14      52.14 QUAL   
              24.52       52.14 (27.62)                                        
 74 Miles Cox                 15 York-PA-MA             52.35      52.16 QUAL   
              24.50       52.16 (27.66)                                        
 75 Jonathon Yanello          18 Joliet - IL-IL         51.80      52.17 QUAL   
              24.17       52.17 (28.00)                                        
 75 Luke Mikesell             15 Clearfield-PA          52.12      52.17 QUAL   
              24.91       52.17 (27.26)                                        
 77 Rob Negron                17 Bethlehem-PA           52.27      52.19 QUAL   
              23.81       52.19 (28.38)                                        
 78 Ben Neff                  16 Lancaster-OH-OH        52.62      52.20 QUAL   
              24.37       52.20 (27.83)                                        
 79 Richard Trentalange       15 Red Bank - NJ-NJ       52.66      52.21 QUAL   
              24.11       52.21 (28.10)                                        
 80 Jonah Karschnik           14 ME Lyons-OH-OH         51.71      52.24 QUAL   
              24.46       52.24 (27.78)                                        
 81 Nick Lawton               17 Triangle Area-NC-NC    52.62      52.25 QUAL   
              24.59       52.25 (27.66)                                        
 82 Cade Anderson             16 Fort Wayne-IN          52.77      52.28 QUAL   
              23.90       52.28 (28.38)                                        
 82 Josh Palpallatoc          18 Ridgewood-NJ-NJ        52.68      52.28 QUAL   
              24.79       52.28 (27.49)                                        
 84 Corbin Gillespie          18 Triangle Area-NC-NC    52.42      52.32 QUAL   
              24.41       52.32 (27.91)                                        
 85 Jake Stafford             16 Frederick-MD-MD        53.19      52.38 QUAL   
              24.29       52.38 (28.09)                                        
 86 Cole McMahon-Gioeli       18 Piedmont-VA-VA         52.47      52.40 QUAL   
              24.17       52.40 (28.23)                                        
 86 Chet Dobson               17 Blue Ash-OH-OH         52.36      52.40 QUAL   
              24.77       52.40 (27.63)                                        
 86 Nick Aukerman             18 South Family-OH-OH     52.78      52.40 QUAL   
              24.47       52.40 (27.93)                                        
 89 Erik Ryan                 18 Wilton-CT-CT           52.65      52.41 QUAL   
              25.06       52.41 (27.35)                                        
 90 Tim Stollings             16 Tri-County-WV-WV       52.21      52.49 QUAL   
              23.65       52.49 (28.84)                                        
 91 Carter Donnells           17 ME Lyons-OH-OH         52.43      52.51 QUAL   
              24.47       52.51 (28.04)                                        
 91 Josh Lenchik              17 Northwest-NC-NC        59.49L     52.51 QUAL   
              24.67       52.51 (27.84)                                        
 93 Luke Paxton               14 Powel Crosley-OH-OH    52.51      52.55 QUAL   
              24.11       52.55 (28.44)                                        
 93 Trace Eberhardt           18 Lancaster-OH-OH        51.84      52.55 QUAL   
              24.05       52.55 (28.50)                                        
 95 James Kirkby              18 UpperMainLine-PA-MA    52.15      52.63 QUAL   
              24.50       52.63 (28.13)                                        
 96 Peter Compton             17 Triangle Area-NC-NC    51.72      52.69 QUAL   
              24.73       52.69 (27.96)                                        
 97 Matt Zwilgmeyer           17 Western Br-DE-MA       52.82      52.71 QUAL   
              24.61       52.71 (28.10)                                        
 98 Ethan Hare                18 Sage-IL-IL             52.59      52.73 QUAL   
              24.44       52.73 (28.29)                                        
 98 Matthew Chang             17 Red Bank - NJ-NJ       51.95      52.73 QUAL   
              24.86       52.73 (27.87)                                        
100 Bryce Handshoe            16 Fort Wayne-IN          53.09      52.76 QUAL   
              24.64       52.76 (28.12)                                        
101 Vijay Vatti               17 Birmingham-MI-MI       52.99      52.78 QUAL   
              24.42       52.78 (28.36)                                        
101 Adam Batson               16 Triangle Area-NC-NC    52.29      52.78 QUAL   
              24.96       52.78 (27.82)                                        
103 Ivan Escott               17 Boyertown-PA-MA        51.13      52.80 QUAL   
              24.41       52.80 (28.39)                                        
104 Holden Jurell             16 Powel Crosley-OH-OH    53.18      52.84 QUAL   
              24.75       52.84 (28.09)                                        
105 Ryan Maher                16 Phoenixville-PA-MA     52.27      52.85 QUAL   
              24.61       52.85 (28.24)                                        
106 Logan Theiss              17 SW Illinois-IL-OZ      51.39      53.01 QUAL   
              24.50       53.01 (28.51)                                        
107 Justin Decheck            16 Sampson-PA-AM          52.10      53.03 QUAL   
              24.53       53.03 (28.50)                                        
108 Marcus Swartfager         18 Grove City-PA-AM       52.67      53.06 QUAL   
              24.42       53.06 (28.64)                                        
109 Luke Engel                19 Sunbury-PA-MA          52.33      53.07 QUAL   
              24.89       53.07 (28.18)                                        
110 Ryan Hakes                17 Green Bay-WI-WI        53.17      53.09 QUAL   
              24.41       53.09 (28.68)                                        
111 Vinnie Oconnor            18 Edwardsville-IL-OZ     53.00      53.11 QUAL   
              24.14       53.11 (28.97)                                        
112 Elias Steward             17 Northern York-ME-ME    53.02      53.13 QUAL   
              24.80       53.13 (28.33)                                        
113 Kevin Pietz               18 Wheeling-WV-AM         51.66      53.17 QUAL   
              24.45       53.17 (28.72)                                        
113 Joshua Oh                 17 Wyckoff-NJ-NJ          52.68      53.17 QUAL   
              25.28       53.17 (27.89)                                        
115 Ethan McCosh              14 Hickory -nc-NC         53.08      53.20 17TT   
              24.60       53.20 (28.60)                                        
116 Jordan Hillsley           18 State College-PA-MA    52.30      53.21 17TT   
              24.84       53.21 (28.37)                                        
117 Jorge Moncayo             17 Freeland-PA            52.54      53.32 17TT   
              24.53       53.32 (28.79)                                        
118 David Vowels              18 Schroeder-WI-WI        52.50      53.34 17TT   
              24.36       53.34 (28.98)                                        
118 Ean Kiely                 16 South County-RI-NE     53.15      53.34 17TT   
              24.60       53.34 (28.74)                                        
120 Julian Park               15 FanwoodScotch-NJ-NJ    53.10      53.36 17TT   
              24.92       53.36 (28.44)                                        
120 Nathan Bourne             18 Steuben-IN-IN          52.01      53.36 17TT   
              24.77       53.36 (28.59)                                        
122 Mike Axelsson             18 Jennersville-PA-MA     52.92      53.45 17TT   
              24.43       53.45 (29.02)                                        
123 Evan Weller               17 Springfield-IL-IL      53.00      53.46 17TT   
              25.01       53.46 (28.45)                                        
124 Mike Scornavacca          15 LakelandHills-NJ-NJ    52.89      53.47 17TT   
              24.69       53.47 (28.78)                                        
125 Bryan Byrd                16 Western Br-DE-MA       53.01      53.50 17TT   
              24.43       53.50 (29.07)                                        
126 Raveesh Koul              18 SomersetHills-NJ-NJ    52.79      53.51 17TT   
              24.87       53.51 (28.64)                                        
127 Matthew DunLany           15 Youngstown-OH-LE       53.09      53.55 17TT   
              25.08       53.55 (28.47)                                        
128 Arion Mete                17 Waterbury-CT-CT        52.87      53.59 17TT   
              24.42       53.59 (29.17)                                        
129 JR Leitz                  16 Lansdowne-PA-MA        52.56      53.62 17TT   
              24.61       53.62 (29.01)                                        
129 Mason Reid                17 Liberty Twp-OH-OH      52.90      53.62 17TT   
              24.64       53.62 (28.98)                                        
131 Nicholas Gould            18 Old Town-ME-ME         52.85      53.69 17TT   
              24.74       53.69 (28.95)                                        
132 Sean Doran                15 SomersetValleyNJ-NJ    52.97      53.74 17TT   
              25.16       53.74 (28.58)                                        
133 Juan Imposimato           18 South Florida-FL-FG    51.52      53.78 17TT   
              24.57       53.78 (29.21)                                        
134 Jonathan Wachendorfer     18 Greensboro-NC-NC       51.92      53.80 17TT   
              24.53       53.80 (29.27)                                        
135 JC Prugh                  17 Countryside-OH-OH      52.91      53.82 17TT   
              25.53       53.82 (28.29)                                        
136 Eric Bebel                17 Westfield-NJ-NJ        52.97      53.89 17TT   
              24.69       53.89 (29.20)                                        
136 Matthew Titterton         17 East Hartford-CT-CT    53.14      53.89 17TT   
              25.40       53.89 (28.49)                                        
138 Matthew Karenbauer        17 Butler-PA-AM           53.14      53.93 17TT   
              24.90       53.93 (29.03)                                        
139 Jack McCormick            18 Springfield-IL-IL      52.94      54.02 17TT   
              25.25       54.02 (28.77)                                        
140 Ryan Schreffler           16 Freeland-PA            53.02      54.07 17TT   
              25.23       54.07 (28.84)                                        
141 CJ Pong                   14 Chambersburg-PA-MA     53.13      54.11 17TT   
              25.21       54.11 (28.90)                                        
142 Mark Berger               17 SummitBranch-NJ-NJ     52.64      54.21 17TT   
              24.94       54.21 (29.27)                                        
143 Jimmy Kelley              17 ME Lyons-OH-OH         52.25      54.36 17TT   
              25.14       54.36 (29.22)                                        
144 Conor Hughes              17 South Shore, MA-NE     53.19      54.47 17TT   
              25.60       54.47 (28.87)                                        
145 Owen Miller               15 U Perkiomen-PA-MA      53.02      54.56 17TT   
              24.92       54.56 (29.64)                                        
146 Griffin Bachman           17 Powel Crosley-OH-OH    53.05      54.84        
              25.48       54.84 (29.36)                                        
147 Evan Hendrickson          18 Lancaster-OH-OH        52.37      55.11        
              25.51       55.11 (29.60)                                        
148 Joe Murray                13 Alamance-NC-NC       1:02.00    1:01.40        
              29.17     1:01.40 (32.23)                                        
 
Event 205  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: * 2:10.79   3/31/2015 Savanna Faulconer, Middle Tyger-SC         
                2:27.99  QUAL 17 SC Nationals Qual
                2:32.42  17TT 2017 SC Time Trials
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Brooke Perrotta           17 Cheshire-CT-CT       2:14.73    2:12.50 QUAL   
              30.27     1:04.30 (34.03)     1:38.86 (34.56)     2:12.50 (33.64)
  2 Sammie Eyolfson           16 Boise-ID-SR          2:15.53    2:13.35 QUAL   
              30.33     1:04.54 (34.21)     1:39.18 (34.64)     2:13.35 (34.17)
  3 Megan Bull                18 SomersetValleyNJ-NJ  2:14.93    2:14.12 QUAL   
              30.59     1:03.52 (32.93)     1:38.13 (34.61)     2:14.12 (35.99)
  4 Delaney Carey             17 Orlando-FL-FL        2:16.91    2:16.00 QUAL   
              30.46     1:05.41 (34.95)     1:40.52 (35.11)     2:16.00 (35.48)
  5 Sydney Baker              17 Spartanburg-SC-SC    2:17.13    2:16.37 QUAL   
              30.52     1:04.43 (33.91)     1:39.47 (35.04)     2:16.37 (36.90)
  6 Elizabeth Boyer           16 Cheshire-CT-CT       2:16.74    2:16.45 QUAL   
              30.63     1:05.28 (34.65)     1:40.59 (35.31)     2:16.45 (35.86)
  7 Charity Pittard           16 Boise-ID-SR          2:16.48    2:17.12 QUAL   
              31.25     1:06.17 (34.92)     1:41.15 (34.98)     2:17.12 (35.97)
  8 Alex Marlow               16 UpperMainLine-PA-MA  2:16.38    2:17.78 QUAL   
              30.95     1:05.18 (34.23)     1:41.02 (35.84)     2:17.78 (36.76)
B - Final
  9 Lizzy Colwell             17 New Canaan-CT-CT     2:18.06    2:16.29 QUAL   
              30.28     1:04.57 (34.29)     1:39.88 (35.31)     2:16.29 (36.41)
 10 Hannah Ownbey             15 Spartanburg-SC-SC    2:18.23    2:17.01 QUAL   
              31.35     1:06.07 (34.72)     1:41.26 (35.19)     2:17.01 (35.75)
 11 Olivia Sutter             15 W.North Carolina-NC  2:19.96    2:18.86 QUAL   
              31.88     1:06.94 (35.06)     1:42.76 (35.82)     2:18.86 (36.10)
 12 Gabrielle Rudy            18 Ridley-PA-MA         2:19.31    2:19.10 QUAL   
              31.31     1:06.05 (34.74)     1:42.67 (36.62)     2:19.10 (36.43)
 13 Elli Machado              17 Reading-PA-MA        2:19.95    2:19.95 QUAL   
              30.67     1:06.71 (36.04)     1:43.69 (36.98)     2:19.95 (36.26)
 14 Lily Kurtz                17 Cheshire-CT-CT       2:19.65    2:20.42 QUAL   
              31.70     1:06.84 (35.14)     1:43.43 (36.59)     2:20.42 (36.99)
 15 Mia Sunseri               14 Wheeling-WV-AM       2:19.75    2:20.49 QUAL   
              30.72     1:06.19 (35.47)     1:43.14 (36.95)     2:20.49 (37.35)
 16 Keri Golden               15 Spartanburg-SC-SC    2:19.42    2:21.17 QUAL   
              31.63     1:07.32 (35.69)     1:43.39 (36.07)     2:21.17 (37.78)
C - Final
 17 Riley Misener             18 Lowes-NC-NC          2:20.62    2:18.80 QUAL   
              31.20     1:05.89 (34.69)     1:42.04 (36.15)     2:18.80 (36.76)
 18 Victoria Eisenhauer       15 LakelandHills-NJ-NJ  2:21.70    2:19.71 QUAL   
              30.70     1:06.12 (35.42)     1:42.75 (36.63)     2:19.71 (36.96)
 19 Sydney Radloff            17 Springfield-IL-IL    2:20.27    2:20.18 QUAL   
              31.00     1:05.82 (34.82)     1:42.53 (36.71)     2:20.18 (37.65)
 20 Abby Francis              15 East Hartford-CT-CT  2:20.68    2:20.52 QUAL   
              32.32     1:08.07 (35.75)     1:44.59 (36.52)     2:20.52 (35.93)
 21 Bella Gary                14 Wilton-CT-CT         2:21.06    2:20.64 QUAL   
              31.70     1:07.42 (35.72)     1:44.13 (36.71)     2:20.64 (36.51)
 22 Amanda Wager              16 North Shore-MA-NE    2:21.61    2:20.69 QUAL   
              31.85     1:07.82 (35.97)     1:44.21 (36.39)     2:20.69 (36.48)
 23 Cetta Senese              16 Joliet - IL-IL       2:20.55    2:21.00 QUAL   
              31.54     1:06.80 (35.26)     1:43.64 (36.84)     2:21.00 (37.36)
 24 Ginny Schranck            18 Edwardsville-IL-OZ   2:21.87    2:22.39 QUAL   
              32.00     1:08.36 (36.36)     1:45.19 (36.83)     2:22.39 (37.20)
 
Event 205  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: * 2:10.79   3/31/2015 Savanna Faulconer, Middle Tyger-SC         
                2:27.99  QUAL 17 SC Nationals Qual
                2:32.42  17TT 2017 SC Time Trials
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Brooke Perrotta           17 Cheshire-CT-CT       2:15.69    2:14.73 QUAL   
              30.56     1:04.81 (34.25)     1:39.55 (34.74)     2:14.73 (35.18)
  2 Megan Bull                18 SomersetValleyNJ-NJ  2:15.85    2:14.93 QUAL   
              31.14     1:04.68 (33.54)     1:39.30 (34.62)     2:14.93 (35.63)
  3 Sammie Eyolfson           16 Boise-ID-SR          2:14.61    2:15.53 QUAL   
              30.98     1:05.90 (34.92)     1:40.69 (34.79)     2:15.53 (34.84)
  4 Alex Marlow               16 UpperMainLine-PA-MA  2:19.32    2:16.38 QUAL   
              30.89     1:04.81 (33.92)     1:40.21 (35.40)     2:16.38 (36.17)
  5 Charity Pittard           16 Boise-ID-SR          2:15.98    2:16.48 QUAL   
              31.06     1:05.81 (34.75)     1:41.33 (35.52)     2:16.48 (35.15)
  6 Elizabeth Boyer           16 Cheshire-CT-CT       2:16.30    2:16.74 QUAL   
              30.45     1:05.12 (34.67)     1:40.97 (35.85)     2:16.74 (35.77)
  7 Delaney Carey             17 Orlando-FL-FL        2:19.62    2:16.91 QUAL   
              30.80     1:05.56 (34.76)     1:41.09 (35.53)     2:16.91 (35.82)
  8 Sydney Baker              17 Spartanburg-SC-SC    2:12.57    2:17.13 QUAL   
              30.51     1:04.65 (34.14)     1:39.57 (34.92)     2:17.13 (37.56)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Lizzy Colwell             17 New Canaan-CT-CT     2:22.75    2:18.06 QUAL   
              30.59     1:05.44 (34.85)     1:41.43 (35.99)     2:18.06 (36.63)
 10 Hannah Ownbey             15 Spartanburg-SC-SC    2:17.22    2:18.23 QUAL   
              30.96     1:05.56 (34.60)     1:41.34 (35.78)     2:18.23 (36.89)
 11 Gabrielle Rudy            18 Ridley-PA-MA         2:20.37    2:19.31 QUAL   
              31.65     1:06.27 (34.62)     1:42.74 (36.47)     2:19.31 (36.57)
 12 Keri Golden               15 Spartanburg-SC-SC    2:21.27    2:19.42 QUAL   
              31.17     1:05.93 (34.76)     1:41.78 (35.85)     2:19.42 (37.64)
 13 Lily Kurtz                17 Cheshire-CT-CT       2:20.55    2:19.65 QUAL   
              31.50     1:06.44 (34.94)     1:42.57 (36.13)     2:19.65 (37.08)
 14 Mia Sunseri               14 Wheeling-WV-AM       2:22.21    2:19.75 QUAL   
              31.43     1:06.75 (35.32)     1:43.11 (36.36)     2:19.75 (36.64)
 15 Elli Machado              17 Reading-PA-MA        2:19.55    2:19.95 QUAL   
              30.81     1:06.19 (35.38)     1:42.49 (36.30)     2:19.95 (37.46)
 16 Olivia Sutter             15 W.North Carolina-NC  2:23.53    2:19.96 QUAL   
              33.20     1:07.73 (34.53)     1:43.83 (36.10)     2:19.96 (36.13)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Sydney Radloff            17 Springfield-IL-IL    2:20.74    2:20.27 QUAL   
              30.88     1:06.09 (35.21)     1:42.81 (36.72)     2:20.27 (37.46)
 18 Cetta Senese              16 Joliet - IL-IL       2:24.66    2:20.55 QUAL   
              32.07     1:07.52 (35.45)     1:44.04 (36.52)     2:20.55 (36.51)
 19 Riley Misener             18 Lowes-NC-NC          2:18.45    2:20.62 QUAL   
              31.67     1:06.94 (35.27)     1:43.37 (36.43)     2:20.62 (37.25)
 20 Abby Francis              15 East Hartford-CT-CT  2:18.46    2:20.68 QUAL   
              31.87     1:07.46 (35.59)     1:44.29 (36.83)     2:20.68 (36.39)
 21 Bella Gary                14 Wilton-CT-CT         2:21.31    2:21.06 QUAL   
              31.67     1:07.22 (35.55)     1:43.95 (36.73)     2:21.06 (37.11)
 22 Amanda Wager              16 North Shore-MA-NE    2:23.63    2:21.61 QUAL   
              31.82     1:07.46 (35.64)     1:44.19 (36.73)     2:21.61 (37.42)
 23 Victoria Eisenhauer       15 LakelandHills-NJ-NJ  2:19.78    2:21.70 QUAL   
              30.56     1:05.97 (35.41)     1:43.29 (37.32)     2:21.70 (38.41)
 24 Ginny Schranck            18 Edwardsville-IL-OZ   2:24.08    2:21.87 QUAL   
              31.88     1:07.65 (35.77)     1:44.43 (36.78)     2:21.87 (37.44)
-------------------------------------------------------------------------
 25 Mack Lawson               17 Piedmont-VA-VA       2:22.66    2:21.88 QUAL   
              31.74     1:07.14 (35.40)     1:43.73 (36.59)     2:21.88 (38.15)
 26 Alaina Joyce              16 Greensboro-NC-NC     2:21.62    2:22.06 QUAL   
              32.57     1:08.23 (35.66)     1:44.78 (36.55)     2:22.06 (37.28)
-------------------------------------------------------------------------
 27 Sarah Grace Byers         16 Spartanburg-SC-SC    2:23.07    2:22.22 QUAL   
              31.59     1:07.01 (35.42)     1:44.17 (37.16)     2:22.22 (38.05)
 27 Emma Page                 18 W.North Carolina-NC  2:25.85    2:22.22 QUAL   
              32.37     1:07.72 (35.35)     1:44.31 (36.59)     2:22.22 (37.91)
 29 Tori Austin               17 South Shore, MA-NE   2:22.28    2:22.32 QUAL   
              32.19     1:07.99 (35.80)     1:44.54 (36.55)     2:22.32 (37.78)
 30 Rebecca Morel             17 SomersetHills-NJ-NJ  2:23.21    2:22.40 QUAL   
              31.26     1:06.70 (35.44)     1:44.06 (37.36)     2:22.40 (38.34)
 31 Rachel Maizes             17 FanwoodScotch-NJ-NJ  2:22.98    2:22.42 QUAL   
              30.97     1:06.63 (35.66)     1:43.89 (37.26)     2:22.42 (38.53)
 32 Madi Tyle                 17 Sarasota-FL-FL       2:22.54    2:22.68 QUAL   
              32.09     1:08.16 (36.07)     1:45.50 (37.34)     2:22.68 (37.18)
 33 Olivia Fravel             18 Sunbury-PA-MA        2:25.73    2:22.89 QUAL   
              32.28     1:08.06 (35.78)     1:45.43 (37.37)     2:22.89 (37.46)
 33 Margaret Purcell          16 East Hampton-NY-MR   2:22.26    2:22.89 QUAL   
              30.82     1:05.97 (35.15)     1:43.73 (37.76)     2:22.89 (39.16)
 35 Hannah Schlegel           18 Boyertown-PA-MA      2:21.92    2:23.10 QUAL   
              31.15     1:06.62 (35.47)     1:44.79 (38.17)     2:23.10 (38.31)
 36 Sara Greene               15 Rock Hill-SC-SC      2:25.50    2:23.20 QUAL   
              31.91     1:08.32 (36.41)     1:45.57 (37.25)     2:23.20 (37.63)
 37 Tara Enneking             16 Lynchburg-VA-VA      2:22.96    2:23.21 QUAL   
              31.85     1:07.53 (35.68)     1:45.07 (37.54)     2:23.21 (38.14)
 38 Lily Borgenheimer         17 Chippewa Val-WI      2:19.91    2:23.22 QUAL   
              30.79     1:06.08 (35.29)     1:44.06 (37.98)     2:23.22 (39.16)
 39 Emily Macco               17 Green Bay-WI-WI      2:20.17    2:23.45 QUAL   
              31.83     1:07.28 (35.45)     1:44.61 (37.33)     2:23.45 (38.84)
 40 Sophia McAneny-Droz       16 Western Br-DE-MA     2:23.74    2:23.48 QUAL   
              31.92     1:06.85 (34.93)     1:44.57 (37.72)     2:23.48 (38.91)
 41 Willow Woods              16 Westport/Weston-CT   2:23.48    2:23.58 QUAL   
              32.40     1:08.61 (36.21)     1:45.79 (37.18)     2:23.58 (37.79)
 42 Casadie DiBetta           13 Wheeling-WV-AM       2:22.99    2:23.60 QUAL   
              32.22     1:08.34 (36.12)     1:45.57 (37.23)     2:23.60 (38.03)
 43 Annie Lochridge           17 North Canton-OH      2:22.31    2:23.72 QUAL   
              31.74     1:08.13 (36.39)     1:45.80 (37.67)     2:23.72 (37.92)
 44 Sarah Koenig              13 Sarasota-FL-FL       2:25.67    2:23.90 QUAL   
              32.17     1:08.88 (36.71)     1:46.67 (37.79)     2:23.90 (37.23)
 44 Sidney Marjamaa           17 Red Bank - NJ-NJ     2:23.51    2:23.90 QUAL   
              32.35     1:08.58 (36.23)     1:45.69 (37.11)     2:23.90 (38.21)
 46 Gabrielle Doss            14 Sunbury-PA-MA        2:27.43    2:23.96 QUAL   
              32.88     1:09.83 (36.95)     1:47.27 (37.44)     2:23.96 (36.69)
 47 Gabriella Mullally        17 Oshkosh-WI-WI        2:24.71    2:24.00 QUAL   
              32.40     1:08.76 (36.36)     1:46.87 (38.11)     2:24.00 (37.13)
 48 Ashleigh Lechner          17 W.North Carolina-NC  2:27.06    2:24.28 QUAL   
              32.65     1:08.99 (36.34)     1:46.23 (37.24)     2:24.28 (38.05)
 49 Julia Nappi               14 Red Bank - NJ-NJ     2:25.12    2:24.29 QUAL   
              32.39     1:09.22 (36.83)     1:45.73 (36.51)     2:24.29 (38.56)
 50 Audrey Grammel            18 Gahanna -oh          2:24.47    2:24.36 QUAL   
              31.59     1:07.76 (36.17)     1:45.72 (37.96)     2:24.36 (38.64)
 51 Maggie Foight             15 Reading-PA-MA        2:24.26    2:24.63 QUAL   
              32.19     1:08.85 (36.66)     1:47.07 (38.22)     2:24.63 (37.56)
 52 Victoria Thomae           17 Edwardsville-IL-OZ   2:23.93    2:24.68 QUAL   
              32.27     1:08.30 (36.03)     1:45.96 (37.66)     2:24.68 (38.72)
 53 Emily Longenecker         17 Western Br-DE-MA     2:26.71    2:24.79 QUAL   
              32.50     1:08.89 (36.39)     1:46.63 (37.74)     2:24.79 (38.16)
 54 Ellen Holmquist           14 Wilton-CT-CT         2:26.39    2:24.83 QUAL   
              32.89     1:10.04 (37.15)     1:47.47 (37.43)     2:24.83 (37.36)
 55 Fiona Arwood              14 W.North Carolina-NC  2:27.73    2:24.95 QUAL   
              32.41     1:08.37 (35.96)     1:45.79 (37.42)     2:24.95 (39.16)
 56 Kellie Knotts             14 Powel Crosley-OH-OH  2:25.21    2:25.13 QUAL   
              32.72     1:09.95 (37.23)     1:47.15 (37.20)     2:25.13 (37.98)
 57 Rachel Johnson            16 Reading-PA-MA        2:25.60    2:25.17 QUAL   
              31.83     1:08.08 (36.25)     1:45.92 (37.84)     2:25.17 (39.25)
 58 Liela Hastings            15 Wilton-CT-CT         2:27.41    2:25.19 QUAL   
              32.20     1:08.60 (36.40)     1:46.54 (37.94)     2:25.19 (38.65)
 59 Haley Rivera              17 Springfield-IL-IL    2:23.50    2:25.20 QUAL   
              32.56     1:08.67 (36.11)     1:46.15 (37.48)     2:25.20 (39.05)
 60 Emma Shaughnessy          14 Red Bank - NJ-NJ     2:27.03    2:25.34 QUAL   
              33.00     1:09.39 (36.39)     1:46.93 (37.54)     2:25.34 (38.41)
 61 Zoe Tray                  13 Cheshire-CT-CT       2:26.58    2:25.37 QUAL   
              32.79     1:09.76 (36.97)     1:47.08 (37.32)     2:25.37 (38.29)
 61 Anna Mecca                17 Burlington Co-NJ-MA  2:26.96    2:25.37 QUAL   
              33.31     1:10.51 (37.20)     1:47.69 (37.18)     2:25.37 (37.68)
 63 Piper Burton              15 Greensboro-NC-NC     2:27.43    2:25.73 QUAL   
              31.99     1:09.17 (37.18)     1:47.24 (38.07)     2:25.73 (38.49)
 64 Emily McGovern            17 SummitBranch-NJ-NJ   2:24.40    2:25.74 QUAL   
              31.86     1:07.80 (35.94)     1:46.95 (39.15)     2:25.74 (38.79)
 65 Megan Jones               18 Piedmont-VA-VA       2:27.76    2:25.76 QUAL   
              33.28     1:10.58 (37.30)     1:48.57 (37.99)     2:25.76 (37.19)
 66 Alison Herman             17 SomersetValleyNJ-NJ  2:23.77    2:25.81 QUAL   
              32.53     1:08.71 (36.18)     1:46.76 (38.05)     2:25.81 (39.05)
 67 Katie Cooper              17 SomersetValleyNJ-NJ  2:24.08    2:25.85 QUAL   
              31.98     1:08.11 (36.13)     1:46.52 (38.41)     2:25.85 (39.33)
 68 Gabrielle Cabaron         17 Ocean County-NJ-NJ   2:24.09    2:25.96 QUAL   
              31.81     1:08.38 (36.57)     1:46.69 (38.31)     2:25.96 (39.27)
 69 Corinne McCurley          16 Reading-PA-MA        2:24.15    2:26.00 QUAL   
              31.61     1:08.26 (36.65)     1:46.68 (38.42)     2:26.00 (39.32)
 70 Alexa Houseknecht         14 Lionville-PA-MA      2:27.89    2:26.03 QUAL   
              33.85     1:11.70 (37.85)     1:49.51 (37.81)     2:26.03 (36.52)
 71 Mallory Pitstick          17 Kishwaukee-IL-IL     2:24.21    2:26.04 QUAL   
              32.38     1:09.05 (36.67)     1:47.09 (38.04)     2:26.04 (38.95)
 72 Megan Hunt                18 York-PA-MA           2:22.40    2:26.14 QUAL   
              32.04     1:08.15 (36.11)     1:46.31 (38.16)     2:26.14 (39.83)
 72 Chloe Rippey              16 LakelandHills-NJ-NJ  2:23.95    2:26.14 QUAL   
              31.84     1:07.78 (35.94)     1:45.79 (38.01)     2:26.14 (40.35)
 74 Anna Roberts              15 Burbank-MA-NE        2:27.74    2:26.44 QUAL   
              31.72     1:08.63 (36.91)     1:46.89 (38.26)     2:26.44 (39.55)
 75 Maddy Mowad               16 Cheshire-CT-CT       2:27.84    2:26.45 QUAL   
              33.77     1:10.55 (36.78)     1:48.03 (37.48)     2:26.45 (38.42)
 76 Jessie McMurray           15 York-PA-MA           2:27.56    2:26.49 QUAL   
              31.90     1:09.72 (37.82)     1:48.06 (38.34)     2:26.49 (38.43)
 77 Anneliese Rypkema         15 Columbia-SC-SC       2:27.59    2:26.51 QUAL   
              33.23     1:09.94 (36.71)     1:48.07 (38.13)     2:26.51 (38.44)
 78 Jessica Snyder            16 SomersetHills-NJ-NJ  2:27.66    2:26.54 QUAL   
              32.93     1:10.17 (37.24)     1:48.12 (37.95)     2:26.54 (38.42)
 79 Kerry Tepe                18 Powel Crosley-OH-OH  2:23.29    2:26.77 QUAL   
              31.70     1:08.55 (36.85)     1:47.32 (38.77)     2:26.77 (39.45)
 79 Michelle D'Allegro        17 SomersetValleyNJ-NJ  2:22.33    2:26.77 QUAL   
              32.19     1:10.13 (37.94)     1:49.10 (38.97)     2:26.77 (37.67)
 81 Michaela Rogers           17 Spartanburg-SC-SC    2:26.13    2:26.80 QUAL   
              32.47     1:09.16 (36.69)     1:47.23 (38.07)     2:26.80 (39.57)
 82 Bryn Ericksen             17 Countryside-OH-OH    2:26.48    2:26.84 QUAL   
              33.73     1:10.75 (37.02)     1:48.51 (37.76)     2:26.84 (38.33)
 83 Jackie Taylor             15 Triangle Area-NC-NC  2:26.96    2:27.08 QUAL   
              32.95     1:09.82 (36.87)     1:47.29 (37.47)     2:27.08 (39.79)
 84 Sophia Lumino             16 North Shore-MA-NE    2:24.96    2:27.12 QUAL   
              32.11     1:09.55 (37.44)     1:48.31 (38.76)     2:27.12 (38.81)
 84 Catherine Christuk        16 North Shore-MA-NE    2:23.89    2:27.12 QUAL   
              33.34     1:10.15 (36.81)     1:48.30 (38.15)     2:27.12 (38.82)
 86 Emma Shuppert             16 Blue Ash-OH-OH       2:27.57    2:27.15 QUAL   
              32.62     1:09.95 (37.33)     1:48.71 (38.76)     2:27.15 (38.44)
 87 Julie Stankiewicz         17 FanwoodScotch-NJ-NJ  2:27.19    2:27.29 QUAL   
              32.71     1:10.14 (37.43)     1:48.70 (38.56)     2:27.29 (38.59)
 87 Nina Turcanu              15 Hickory -nc-NC       2:26.67    2:27.29 QUAL   
              33.40     1:10.10 (36.70)     1:47.83 (37.73)     2:27.29 (39.46)
 89 Erin Moyer                15 Reading-PA-MA        2:27.35    2:27.68 QUAL   
              32.69     1:09.31 (36.62)     1:48.33 (39.02)     2:27.68 (39.35)
 90 Tristan Anderson          15 W.North Carolina-NC  2:27.71    2:27.79 QUAL   
              33.87     1:10.80 (36.93)     1:48.97 (38.17)     2:27.79 (38.82)
 91 Chloe Markey              16 SummitBranch-NJ-NJ   2:27.01    2:27.80 QUAL   
              33.50     1:10.51 (37.01)     1:48.83 (38.32)     2:27.80 (38.97)
 92 Vivian Mudry              13 Soundview-CT-CT      2:25.02    2:27.81 QUAL   
              32.89     1:10.10 (37.21)     1:48.62 (38.52)     2:27.81 (39.19)
 93 Audrey Hines              14 Rock Hill-SC-SC      2:25.66    2:27.90 QUAL   
              32.73     1:09.95 (37.22)     1:48.26 (38.31)     2:27.90 (39.64)
 94 Claire Gass               14 AuglaizeMercerOH-OH  2:21.70    2:27.93 QUAL   
              31.98     1:09.29 (37.31)     1:48.47 (39.18)     2:27.93 (39.46)
 95 Alexandra Nawrocki        15 Cheshire-CT-CT       2:27.95    2:28.12 17TT   
              32.69     1:09.73 (37.04)     1:48.53 (38.80)     2:28.12 (39.59)
 96 Madeline Breay            17 Rapid Area-MI-MI     2:27.90    2:28.16 17TT   
              33.90     1:11.26 (37.36)     1:49.31 (38.05)     2:28.16 (38.85)
 97 Caroline Monaghan         16 Red Bank - NJ-NJ     2:25.65    2:28.21 17TT   
              33.16     1:09.94 (36.78)     1:48.21 (38.27)     2:28.21 (40.00)
 98 Jenna Molnar              16 Cheshire-CT-CT       2:27.78    2:28.68 17TT   
              33.31     1:10.60 (37.29)     1:48.89 (38.29)     2:28.68 (39.79)
 99 Abigail DiGiorgio         12 FanwoodScotch-NJ-NJ  2:26.93    2:28.69 17TT   
              34.13     1:12.21 (38.08)     1:50.78 (38.57)     2:28.69 (37.91)
100 Autumn Keats-O'Connor     15 SummitBranch-NJ-NJ   2:27.90    2:28.95 17TT   
              32.58     1:11.10 (38.52)     1:50.39 (39.29)     2:28.95 (38.56)
101 Kaitlyn Bitting           13 Reading-PA-MA        2:26.77    2:28.99 17TT   
              33.55     1:11.53 (37.98)     1:50.24 (38.71)     2:28.99 (38.75)
102 Julia Brierley            14 East Hampton-NY-MR   2:27.48    2:29.14 17TT   
              32.60     1:10.20 (37.60)     1:49.51 (39.31)     2:29.14 (39.63)
103 Celeste Costa             15 W.North Carolina-NC  2:27.73    2:29.17 17TT   
              34.02     1:11.82 (37.80)     1:50.01 (38.19)     2:29.17 (39.16)
104 Avery Huang               12 Piedmont-VA-VA       2:26.89    2:29.43 17TT   
              33.87     1:10.73 (36.86)     1:50.14 (39.41)     2:29.43 (39.29)
105 Megan Dickey              18 Annapolis-MD-MD      2:25.68    2:29.56 17TT   
              31.75     1:09.23 (37.48)     1:48.37 (39.14)     2:29.56 (41.19)
106 Ella Murphy               15 Greensboro-NC-NC     2:27.61    2:29.69 17TT   
              32.58     1:10.17 (37.59)     1:49.14 (38.97)     2:29.69 (40.55)
107 Madelynn Marunde          17 Kishwaukee-IL-IL     2:26.64    2:29.70 17TT   
              32.36     1:09.68 (37.32)     1:49.28 (39.60)     2:29.70 (40.42)
108 Sydney Hoff               14 Stevens Point-WI-WI  2:23.90    2:30.12 17TT   
              33.23     1:11.85 (38.62)     1:51.40 (39.55)     2:30.12 (38.72)
109 Addie Engel               14 Springfield-OH-OH    2:24.49    2:30.25 17TT   
              32.46     1:10.81 (38.35)     1:50.52 (39.71)     2:30.25 (39.73)
110 Kyleigh Barao             18 New Bedford-MA-NE    2:26.06    2:30.43 17TT   
              32.89     1:10.75 (37.86)     1:50.02 (39.27)     2:30.43 (40.41)
111 Lexi Plogger              16 Lynchburg-VA-VA      2:23.98    2:30.52 17TT   
              33.17     1:10.68 (37.51)     1:49.77 (39.09)     2:30.52 (40.75)
112 Lilia Dunnigan            15 FarmingtonVal-CT-CT  2:27.25    2:30.60 17TT   
              32.90     1:10.28 (37.38)     1:49.54 (39.26)     2:30.60 (41.06)
113 Rachel Weiss              14 LakelandHills-NJ-NJ  2:27.69    2:30.88 17TT   
              33.94     1:11.90 (37.96)     1:51.08 (39.18)     2:30.88 (39.80)
113 Elizabeth Athanas         15 North Shore-MA-NE    2:25.96    2:30.88 17TT   
              32.67     1:10.63 (37.96)     1:50.70 (40.07)     2:30.88 (40.18)
115 Kelsey Golden             15 Spartanburg-SC-SC    2:24.00    2:31.38 17TT   
              33.67     1:10.71 (37.04)     1:50.54 (39.83)     2:31.38 (40.84)
116 Liz Jackson               17 West Shore-PA-MA     2:27.03    2:31.99 17TT   
              33.17     1:11.20 (38.03)     1:51.31 (40.11)     2:31.99 (40.68)
117 Brynn Driscoll            18 Hilliard-OH-OH       2:27.79    2:32.13 17TT   
              32.52     1:10.50 (37.98)     1:51.36 (40.86)     2:32.13 (40.77)
118 Sydney Parsons            17 Triangle Area-NC-NC  2:25.65    2:32.16 17TT   
              33.56     1:11.70 (38.14)     1:51.21 (39.51)     2:32.16 (40.95)
119 Aidan Pinto               16 LakelandHills-NJ-NJ  2:27.49    2:32.81        
              33.93     1:11.93 (38.00)     1:52.17 (40.24)     2:32.81 (40.64)
120 Olivia Lamb               18 SummitBranch-NJ-NJ   2:24.93    2:33.32        
              33.93     1:12.01 (38.08)     1:51.98 (39.97)     2:33.32 (41.34)
 -- Sarah Joram               17 Northwest-NC-NC      2:25.49         DQ        
      Double pull / kicks
              33.00     1:09.74 (36.74)     1:47.75 (38.01)          DQ (39.21)
 -- Jessica Schellenboom      15 Rapid Area-MI-MI     2:21.49         DQ        
      Not towards breast off wall
              31.61     1:07.11 (35.50)     1:43.99 (36.88)          DQ (37.64)
 
Event 206  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: * 1:55.46    4/5/2016 Max McHugh, Door County-WI                 
                2:13.39  QUAL 17 SC Nationals Qual
                2:17.39  17TT 2017 SC Time Trials
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Maxwell McHugh            17 Door County-WI-WI    1:56.35    1:56.51 QUAL   
              25.78       54.94 (29.16)     1:24.97 (30.03)     1:56.51 (31.54)
  2 Grant House               18 Countryside-OH-OH    2:00.44    1:58.24 QUAL   
              26.78       56.65 (29.87)     1:27.22 (30.57)     1:58.24 (31.02)
  3 Paul DeLakis              18 Eau Claire-WI-WI     1:58.37    1:58.56 QUAL   
              26.82       56.65 (29.83)     1:27.38 (30.73)     1:58.56 (31.18)
  4 Chris Bondarowicz         17 FanwoodScotch-NJ-NJ  2:01.32    1:58.91 QUAL   
              27.02       56.85 (29.83)     1:27.54 (30.69)     1:58.91 (31.37)
  5 Blake Brockman            17 Powel Crosley-OH-OH  2:00.51    1:59.99 QUAL   
              27.54       57.91 (30.37)     1:28.64 (30.73)     1:59.99 (31.35)
  6 Zach Baecker              18 Coffman - OH-OH      2:01.27    2:00.65 QUAL   
              26.95       56.85 (29.90)     1:28.00 (31.15)     2:00.65 (32.65)
  7 Brett Riley               17 Sarasota-FL-FL       2:02.22    2:02.69 QUAL   
              28.10       58.84 (30.74)     1:30.53 (31.69)     2:02.69 (32.16)
  8 Dash Hunter               16 Westport/Weston-CT   2:03.10    2:03.20 QUAL   
              27.05       58.38 (31.33)     1:30.78 (32.40)     2:03.20 (32.42)
B - Final
  9 Matt Fallon               14 SomersetValleyNJ-NJ  2:03.18    2:02.30 QUAL   
              28.55       59.71 (31.16)     1:31.38 (31.67)     2:02.30 (30.92)
 10 Chris Ruhnke              17 LakelandHills-NJ-NJ  2:03.57    2:02.70 QUAL   
              28.29       59.81 (31.52)     1:31.89 (32.08)     2:02.70 (30.81)
 11 Ryan Bebel                17 Westfield-NJ-NJ      2:05.23    2:03.45 QUAL   
              27.74       58.92 (31.18)     1:30.78 (31.86)     2:03.45 (32.67)
 12 Sean Foster               17 SomersetHills-NJ-NJ  2:03.69    2:03.64 QUAL   
              28.32       59.93 (31.61)     1:31.92 (31.99)     2:03.64 (31.72)
 13 Mitchell Stanek           18 W.North Carolina-NC  2:03.81    2:03.68 QUAL   
              28.03       59.43 (31.40)     1:31.11 (31.68)     2:03.68 (32.57)
 14 Dan Cashell               17 Powel Crosley-OH-OH  2:04.22    2:03.71 QUAL   
              28.31       59.89 (31.58)     1:31.68 (31.79)     2:03.71 (32.03)
 15 Liam Sullivan             16 Mt Desert Island-ME  2:05.25    2:04.22 QUAL   
              27.51       58.82 (31.31)     1:31.13 (32.31)     2:04.22 (33.09)
 16 Colby Prouty              17 Old Town-ME-ME       2:05.19    2:06.53 QUAL   
              28.18       59.71 (31.53)     1:32.43 (32.72)     2:06.53 (34.10)
C - Final
 17 Brandon Evers             18 SomersetValleyNJ-NJ  2:06.82    2:04.37 QUAL   
              27.41       59.04 (31.63)     1:31.35 (32.31)     2:04.37 (33.02)
 18 Nicholas Haller           18 ME Lyons-OH-OH       2:06.28    2:05.34 QUAL   
              29.36     1:01.52 (32.16)     1:33.41 (31.89)     2:05.34 (31.93)
 19 Jarod Anderson            17 West Shore-PA-MA     2:06.24    2:06.00 QUAL   
              27.92     1:00.03 (32.11)     1:32.92 (32.89)     2:06.00 (33.08)
 20 Jack Lynch                18 Wilton-CT-CT         2:06.18    2:06.90 QUAL   
              28.92     1:01.10 (32.18)     1:33.55 (32.45)     2:06.90 (33.35)
 21 Dillon Shu                16 LakelandHills-NJ-NJ  2:07.64    2:07.03 QUAL   
              29.16     1:01.52 (32.36)     1:34.05 (32.53)     2:07.03 (32.98)
 22 John Wilson               19 Butler-PA-AM         2:07.34    2:07.36 QUAL   
              29.09     1:00.98 (31.89)     1:33.77 (32.79)     2:07.36 (33.59)
 23 Zach Speerschneider       16 Triangle Area-NC-NC  2:07.35    2:08.65 QUAL   
              28.53     1:00.80 (32.27)     1:34.57 (33.77)     2:08.65 (34.08)
 24 Lucas Kokubo              17 Birmingham-MI-MI     2:07.26    2:10.10 QUAL   
              28.50     1:01.07 (32.57)     1:35.02 (33.95)     2:10.10 (35.08)
 
Event 206  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: * 1:55.46    4/5/2016 Max McHugh, Door County-WI                 
                2:13.39  QUAL 17 SC Nationals Qual
                2:17.39  17TT 2017 SC Time Trials
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Maxwell McHugh            17 Door County-WI-WI    1:55.38    1:56.35 QUAL   
              26.03       55.53 (29.50)     1:25.37 (29.84)     1:56.35 (30.98)
  2 Paul DeLakis              18 Eau Claire-WI-WI     1:58.37    1:58.37 QUAL   
              26.67       56.44 (29.77)     1:27.34 (30.90)     1:58.37 (31.03)
  3 Grant House               18 Countryside-OH-OH    1:59.88    2:00.44 QUAL   
              27.11       58.10 (30.99)     1:29.01 (30.91)     2:00.44 (31.43)
  4 Blake Brockman            17 Powel Crosley-OH-OH  2:01.70    2:00.51 QUAL   
              27.44       57.91 (30.47)     1:29.05 (31.14)     2:00.51 (31.46)
  5 Zach Baecker              18 Coffman - OH-OH      2:02.45    2:01.27 QUAL   
              27.68       58.54 (30.86)     1:29.20 (30.66)     2:01.27 (32.07)
  6 Chris Bondarowicz         17 FanwoodScotch-NJ-NJ  2:00.65    2:01.32 QUAL   
              27.53       58.21 (30.68)     1:29.47 (31.26)     2:01.32 (31.85)
  7 Brett Riley               17 Sarasota-FL-FL       2:03.85    2:02.22 QUAL   
              28.06       58.64 (30.58)     1:30.40 (31.76)     2:02.22 (31.82)
  8 Dash Hunter               16 Westport/Weston-CT   2:05.26    2:03.10 QUAL   
              27.56       59.44 (31.88)     1:31.40 (31.96)     2:03.10 (31.70)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Matt Fallon               14 SomersetValleyNJ-NJ  2:05.78    2:03.18 QUAL   
              28.57     1:00.08 (31.51)     1:32.56 (32.48)     2:03.18 (30.62)
 10 Chris Ruhnke              17 LakelandHills-NJ-NJ  2:04.81    2:03.57 QUAL   
              28.33       59.90 (31.57)     1:31.84 (31.94)     2:03.57 (31.73)
 11 Sean Foster               17 SomersetHills-NJ-NJ  2:02.95    2:03.69 QUAL   
              27.75       59.16 (31.41)     1:31.11 (31.95)     2:03.69 (32.58)
 12 Mitchell Stanek           18 W.North Carolina-NC  2:04.52    2:03.81 QUAL   
              27.75       58.67 (30.92)     1:30.77 (32.10)     2:03.81 (33.04)
 13 Dan Cashell               17 Powel Crosley-OH-OH  2:04.76    2:04.22 QUAL   
              27.88       59.10 (31.22)     1:31.29 (32.19)     2:04.22 (32.93)
 14 Colby Prouty              17 Old Town-ME-ME       2:04.58    2:05.19 QUAL   
              28.04       59.58 (31.54)     1:31.77 (32.19)     2:05.19 (33.42)
 15 Ryan Bebel                17 Westfield-NJ-NJ      2:06.83    2:05.23 QUAL   
              27.47       59.04 (31.57)     1:31.89 (32.85)     2:05.23 (33.34)
 16 Liam Sullivan             16 Mt Desert Island-ME  2:07.09    2:05.25 QUAL   
              27.86       59.33 (31.47)     1:32.17 (32.84)     2:05.25 (33.08)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Jack Lynch                18 Wilton-CT-CT         2:05.27    2:06.18 QUAL   
              28.68     1:00.59 (31.91)     1:33.09 (32.50)     2:06.18 (33.09)
 18 Jarod Anderson            17 West Shore-PA-MA     2:07.29    2:06.24 QUAL   
              28.44     1:00.73 (32.29)     1:33.65 (32.92)     2:06.24 (32.59)
 19 Nicholas Haller           18 ME Lyons-OH-OH       2:06.20    2:06.28 QUAL   
              28.70     1:00.49 (31.79)     1:33.13 (32.64)     2:06.28 (33.15)
 20 Brandon Evers             18 SomersetValleyNJ-NJ  2:10.43    2:06.82 QUAL   
              27.52       59.04 (31.52)     1:32.21 (33.17)     2:06.82 (34.61)
 21 Lucas Kokubo              17 Birmingham-MI-MI     2:11.22    2:07.26 QUAL   
              28.15     1:00.32 (32.17)     1:33.36 (33.04)     2:07.26 (33.90)
 22 John Wilson               19 Butler-PA-AM         2:07.00    2:07.34 QUAL   
              28.98     1:01.34 (32.36)     1:34.01 (32.67)     2:07.34 (33.33)
 23 Zach Speerschneider       16 Triangle Area-NC-NC  2:09.59    2:07.35 QUAL   
              28.42     1:01.19 (32.77)     1:34.21 (33.02)     2:07.35 (33.14)
 24 Dillon Shu                16 LakelandHills-NJ-NJ  2:08.32    2:07.64 QUAL   
              29.57     1:02.47 (32.90)     1:35.25 (32.78)     2:07.64 (32.39)
-------------------------------------------------------------------------
 25 Richard Nolan             15 Westport/Weston-CT   2:11.54    2:07.87 QUAL   
              28.67     1:00.80 (32.13)     1:34.10 (33.30)     2:07.87 (33.77)
 26 Dylan Dela Cruz           16 Ocean County-NJ-NJ   2:08.16    2:07.97 QUAL   
              29.07     1:01.33 (32.26)     1:34.32 (32.99)     2:07.97 (33.65)
-------------------------------------------------------------------------
 27 James Tarquin             17 Orlando-FL-FL        2:10.32    2:08.06 QUAL   
              28.92     1:01.18 (32.26)     1:34.44 (33.26)     2:08.06 (33.62)
 28 Luke Pusateri             14 Skagit Valley-WA-PN  2:10.76    2:08.34 QUAL   
              28.58     1:00.95 (32.37)     1:34.49 (33.54)     2:08.34 (33.85)
 29 Gary Sun                  17 LakelandHills-NJ-NJ  2:04.98    2:08.55 QUAL   
              29.03     1:02.32 (33.29)     1:35.31 (32.99)     2:08.55 (33.24)
 30 Peter Sloan               16 New Canaan-CT-CT     2:06.76    2:08.58 QUAL   
              28.09     1:00.41 (32.32)     1:34.28 (33.87)     2:08.58 (34.30)
 31 Justin Sheen              15 Foothills-CA-CA      2:06.42    2:08.88 QUAL   
              28.71     1:01.19 (32.48)     1:34.91 (33.72)     2:08.88 (33.97)
 32 Adam Sherman              15 Powel Crosley-OH-OH  2:12.29    2:08.89 QUAL   
              28.85     1:01.95 (33.10)     1:35.93 (33.98)     2:08.89 (32.96)
 33 Noah Nouchi               14 Northwest-NC-NC      2:08.28    2:09.01 QUAL   
              29.38     1:02.44 (33.06)     1:35.18 (32.74)     2:09.01 (33.83)
 34 Jorge Roman-Lopez         16 North Oakland-MI-MI  2:09.97    2:09.05 QUAL   
              29.12     1:01.91 (32.79)     1:35.48 (33.57)     2:09.05 (33.57)
 35 Wesley Fales              17 Wilton-CT-CT         2:09.08    2:09.18 QUAL   
              28.29     1:00.86 (32.57)     1:34.39 (33.53)     2:09.18 (34.79)
 36 Oliver Yancey             17 Ridley-PA-MA         2:11.23    2:09.32 QUAL   
              28.64     1:01.02 (32.38)     1:35.13 (34.11)     2:09.32 (34.19)
 37 Christian Lauffer         18 Triangle Area-NC-NC  2:12.26    2:09.42 QUAL   
              28.80     1:01.27 (32.47)     1:34.79 (33.52)     2:09.42 (34.63)
 38 John McNab                15 Westport/Weston-CT   2:12.54    2:09.54 QUAL   
              28.82     1:01.69 (32.87)     1:35.59 (33.90)     2:09.54 (33.95)
 39 Wyatt Boyer               17 Columbia-SC-SC       2:12.49    2:09.98 QUAL   
              29.51     1:02.11 (32.60)     1:35.83 (33.72)     2:09.98 (34.15)
 39 Matthew Fricker           15 LakelandHills-NJ-NJ  2:09.99    2:09.98 QUAL   
              28.90     1:01.14 (32.24)     1:35.11 (33.97)     2:09.98 (34.87)
 41 Eric Veit                 18 South Florida-FL-FG  2:12.06    2:10.14 QUAL   
              29.34     1:01.93 (32.59)     1:35.75 (33.82)     2:10.14 (34.39)
 41 Noah Cheruk               16 Wilton-CT-CT         2:09.06    2:10.14 QUAL   
              29.29     1:02.52 (33.23)     1:36.08 (33.56)     2:10.14 (34.06)
 43 Ian Schirra               17 Butler-PA-AM         2:12.94    2:10.19 QUAL   
              29.03     1:01.92 (32.89)     1:35.28 (33.36)     2:10.19 (34.91)
 44 Kevin Thibodeaux          15 Countryside-OH-OH    2:10.79    2:10.46 QUAL   
              29.09     1:01.93 (32.84)     1:35.87 (33.94)     2:10.46 (34.59)
 45 Ryan Meng                 16 Red Bank - NJ-NJ     2:11.58    2:10.51 QUAL   
              29.34     1:01.73 (32.39)     1:35.46 (33.73)     2:10.51 (35.05)
 46 Aidan Lane                16 Bayside-RI-NE        2:12.00    2:10.53 QUAL   
              29.36     1:01.81 (32.45)     1:35.36 (33.55)     2:10.53 (35.17)
 47 Oliver Zmetrovich         17 North Shore-MA-NE    2:08.59    2:10.58 QUAL   
              29.76     1:03.48 (33.72)     1:36.75 (33.27)     2:10.58 (33.83)
 48 Bexhet Dovolani           17 Wilton-CT-CT         2:12.60    2:10.59 QUAL   
              29.16     1:01.52 (32.36)     1:35.39 (33.87)     2:10.59 (35.20)
 49 Dylan Fore                16 Northwest-NC-NC      2:11.80    2:10.74 QUAL   
              29.47     1:02.95 (33.48)     1:36.71 (33.76)     2:10.74 (34.03)
 50 Billy Fallon              16 SomersetHills-NJ-NJ  2:11.65    2:10.80 QUAL   
              29.85     1:03.08 (33.23)     1:36.77 (33.69)     2:10.80 (34.03)
 51 Danny Bastawros           17 Sarasota-FL-FL       2:12.35    2:11.07 QUAL   
              29.82     1:02.23 (32.41)     1:36.05 (33.82)     2:11.07 (35.02)
 52 Richard McIntyre          17 Triangle Area-NC-NC  2:09.10    2:11.17 QUAL   
              29.18     1:01.81 (32.63)     1:35.68 (33.87)     2:11.17 (35.49)
 53 Michael Kotlyar           16 New Canaan-CT-CT     2:12.21    2:11.20 QUAL   
              29.28     1:02.26 (32.98)     1:36.31 (34.05)     2:11.20 (34.89)
 54 Nick Cave                 16 UpperMainLine-PA-MA  2:12.59    2:11.27 QUAL   
              29.74     1:03.00 (33.26)     1:37.23 (34.23)     2:11.27 (34.04)
 55 Craig Herndon             16 Greensboro-NC-NC     2:11.64    2:11.41 QUAL   
              29.40     1:02.26 (32.86)     1:36.62 (34.36)     2:11.41 (34.79)
 56 Jacob West                16 Westport/Weston-CT   2:12.02    2:11.52 QUAL   
              29.14     1:02.73 (33.59)     1:37.18 (34.45)     2:11.52 (34.34)
 57 Jake Ritz                 16 Westport/Weston-CT   2:12.98    2:11.54 QUAL   
              29.83     1:03.81 (33.98)     1:37.51 (33.70)     2:11.54 (34.03)
 58 Joey West                 17 Red Bank - NJ-NJ     2:10.46    2:11.56 QUAL   
              30.10     1:03.29 (33.19)     1:37.17 (33.88)     2:11.56 (34.39)
 59 David Sears               17 Dancely-MD-MD        2:06.34    2:11.66 QUAL   
              28.52     1:01.04 (32.52)     1:35.41 (34.37)     2:11.66 (36.25)
 60 Cameron Penn              17 Tri-County-WV-WV     2:09.97    2:11.81 QUAL   
              29.67     1:02.39 (32.72)     1:36.61 (34.22)     2:11.81 (35.20)
 61 George Wade               15 SomersetValleyNJ-NJ  2:12.45    2:11.94 QUAL   
              29.16     1:02.39 (33.23)     1:36.37 (33.98)     2:11.94 (35.57)
 62 James Doromal             14 B R Ryall-IL-IL      2:12.80    2:12.21 QUAL   
              29.35     1:02.48 (33.13)     1:37.11 (34.63)     2:12.21 (35.10)
 63 Benjamin Dupree           14 Red Bank - NJ-NJ     2:12.86    2:12.25 QUAL   
              29.44     1:02.62 (33.18)     1:37.22 (34.60)     2:12.25 (35.03)
 64 Brian Hess                17 Bath Area-ME-ME      2:11.63    2:12.27 QUAL   
              28.30     1:01.61 (33.31)     1:36.65 (35.04)     2:12.27 (35.62)
 65 Collin Cummins            18 Wilderness-KY-KY     2:10.47    2:12.33 QUAL   
              29.22     1:02.44 (33.22)     1:37.03 (34.59)     2:12.33 (35.30)
 66 Edward Lewis              16 Lancaster-OH-OH      2:11.98    2:12.34 QUAL   
              29.45     1:03.24 (33.79)     1:37.92 (34.68)     2:12.34 (34.42)
 67 Tanner Debus              17 Rock Hill-SC-SC      2:13.19    2:12.37 QUAL   
              29.26     1:02.68 (33.42)     1:37.69 (35.01)     2:12.37 (34.68)
 68 Evan Weber                16 Sarasota-FL-FL       2:12.79    2:12.51 QUAL   
              29.25     1:02.27 (33.02)     1:37.26 (34.99)     2:12.51 (35.25)
 69 Brandon Berger            16 Wilton-CT-CT         2:12.69    2:12.53 QUAL   
              29.85     1:02.96 (33.11)     1:37.42 (34.46)     2:12.53 (35.11)
 70 Calvin Wise               15 Springfield-OH-OH    2:12.68    2:12.61 QUAL   
              30.11     1:03.55 (33.44)     1:37.94 (34.39)     2:12.61 (34.67)
 71 Dylan Citta               13 Ocean County-NJ-NJ   2:12.72    2:12.70 QUAL   
              30.54     1:03.89 (33.35)     1:38.30 (34.41)     2:12.70 (34.40)
 72 Hansen Qian               15 North Oakland-MI-MI  2:12.36    2:12.73 QUAL   
              29.28     1:02.77 (33.49)     1:37.58 (34.81)     2:12.73 (35.15)
 73 Steven Warren             17 Westfield-NJ-NJ      2:09.26    2:12.74 QUAL   
              29.15     1:02.30 (33.15)     1:36.88 (34.58)     2:12.74 (35.86)
 74 Will Snyder               18 Northwest-NC-NC      2:12.05    2:12.75 QUAL   
              29.18     1:02.34 (33.16)     1:36.45 (34.11)     2:12.75 (36.30)
 75 Joseph Brooks             16 Spartanburg-SC-SC    2:12.00    2:12.79 QUAL   
              30.32     1:04.16 (33.84)     1:38.68 (34.52)     2:12.79 (34.11)
 76 Matt Cummings             16 Butler-PA-AM         2:12.05    2:12.86 QUAL   
              29.68     1:03.07 (33.39)     1:37.80 (34.73)     2:12.86 (35.06)
 77 Noah Hargrove             15 Piedmont-VA-VA       2:12.40    2:12.92 QUAL   
              30.66     1:04.37 (33.71)     1:38.62 (34.25)     2:12.92 (34.30)
 78 Ben Doyle                 15 UpperMainLine-PA-MA  2:12.30    2:13.09 QUAL   
              29.65     1:04.20 (34.55)     1:39.22 (35.02)     2:13.09 (33.87)
 79 Paul O'Connor             17 Soundview-CT-CT      2:11.90    2:13.12 QUAL   
              29.93     1:02.93 (33.00)     1:37.27 (34.34)     2:13.12 (35.85)
 80 Anthony Maxwell           17 Triangle Area-NC-NC  2:13.00    2:13.29 QUAL   
              29.39     1:03.40 (34.01)     1:38.49 (35.09)     2:13.29 (34.80)
 81 Brian Rexroth             18 Springfield-OH-OH    2:13.05    2:13.37 QUAL   
              29.45     1:03.12 (33.67)     1:38.11 (34.99)     2:13.37 (35.26)
 82 Adam Milling              14 Springfield-IL-IL    2:11.54    2:13.50 17TT   
              29.00     1:01.98 (32.98)     1:37.18 (35.20)     2:13.50 (36.32)
 83 Connor Kinkema            17 Martinsville-VA-VA   2:11.00    2:13.56 17TT   
              29.51     1:02.68 (33.17)     1:37.92 (35.24)     2:13.56 (35.64)
 84 Joshua Troup              18 Prattville-AL-SE     2:10.78    2:13.66 17TT   
              28.08     1:00.58 (32.50)     1:36.15 (35.57)     2:13.66 (37.51)
 85 Cooper Prue               17 Gr. Flint-MI-MI      2:12.76    2:13.69 17TT   
              29.64     1:03.02 (33.38)     1:38.20 (35.18)     2:13.69 (35.49)
 86 Austin Orange             16 Lynchburg-VA-VA      2:12.68    2:13.78 17TT   
              29.88     1:03.74 (33.86)     1:38.37 (34.63)     2:13.78 (35.41)
 87 Christopher Meng          17 Sunbury-PA-MA        2:13.28    2:13.79 17TT   
              29.77     1:03.43 (33.66)     1:37.89 (34.46)     2:13.79 (35.90)
 88 Tyler Pidde               17 Rock River-IL-IL     2:09.68    2:14.28 17TT   
              29.19     1:02.65 (33.46)     1:37.41 (34.76)     2:14.28 (36.87)
 89 Greg Sanders              18 Southeast-NY-NI      2:11.85    2:14.54 17TT   
              30.12     1:03.72 (33.60)     1:38.33 (34.61)     2:14.54 (36.21)
 90 Zachary Kronheimer        17 FanwoodScotch-NJ-NJ  2:11.54    2:14.70 17TT   
              28.61     1:01.90 (33.29)     1:37.52 (35.62)     2:14.70 (37.18)
 91 Parker Schmidt            16 Sarasota-FL-FL       2:11.25    2:14.83 17TT   
              29.66     1:03.46 (33.80)     1:38.73 (35.27)     2:14.83 (36.10)
 92 Nathan Bourne             18 Steuben-IN-IN        2:11.80    2:15.14 17TT   
              30.10     1:03.85 (33.75)     1:38.75 (34.90)     2:15.14 (36.39)
 93 Jackie Zablocki           18 Green Bay-WI-WI      2:10.99    2:15.46 17TT   
              29.87     1:03.92 (34.05)     1:39.27 (35.35)     2:15.46 (36.19)
 94 Ryan van Dijk             18 SomersetHills-NJ-NJ  2:12.54    2:15.67 17TT   
              29.41     1:03.77 (34.36)     1:39.17 (35.40)     2:15.67 (36.50)
 95 Gene Angeles              13 LakelandHills-NJ-NJ  2:12.83    2:17.92        
              30.82     1:05.31 (34.49)     1:41.11 (35.80)     2:17.92 (36.81)
 96 Joseph Joyce              16 Sarasota-FL-FL       2:12.80    2:23.10        
              32.06     1:09.44 (37.38)     1:45.78 (36.34)     2:23.10 (37.32)
 -- Michael Sandner           15 Coffman - OH-OH      2:11.46         DQ        
      Butterfly kick
              29.26     1:02.45 (33.19)     1:35.74 (33.29)          DQ (33.54)
 -- Blake Fry                 15 Lancaster-OH-OH      2:12.16         DQ        
      Arms not in same horizontal plane
              29.52     1:03.95 (34.43)     1:38.30 (34.35)          DQ (34.35)
 -- Chandler Amato            17 SomersetValleyNJ-NJ  2:08.90         DQ        
      Butterfly kick
              28.33     1:00.88 (32.55)     1:35.18 (34.30)          DQ (33.80)
 -- Teddy Schlehr             18 Countryside-OH-OH    2:12.93         DQ        
      Butterfly kick
              28.41     1:00.44 (32.03)     1:33.76 (33.32)          DQ (34.66)
 
Event 207  Women 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: * 3:37.81    4/1/2015 Middle Tyger YMCA, Middle Tyger-SC         
                         A Galyer, S Faulconer, J Snover, K Konopka        
                4:00.39  QUAL 17 SC Nationals Qual
    Team                                              Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Cheshire YMCA-CT                                  3:47.12    3:43.18 QUAL   
     1) Alexandra Tyler 14              2) Brooke Perrotta 17             
     3) Mia Leko 16                     4) Elizabeth Boyer 16             
              26.93       54.97 (54.97)     1:23.82 (28.85)   1:56.37 (1:01.40)
        2:22.27 (25.90)     2:52.22 (55.85)     3:16.74 (24.52)     3:43.18 (50.96)
  2 Greater Spartanburg YMCA-SC                       3:44.09    3:43.20 QUAL   
     1) Madeline Reilly 17              2) Sydney Baker 17                
     3) Maegan Rudolph 18               4) Jessi Snover 18                
              27.59       56.82 (56.82)     1:25.92 (29.10)   1:59.73 (1:02.91)
        2:25.19 (25.46)     2:53.68 (53.95)     3:17.21 (23.53)     3:43.20 (49.52)
  3 Fanwood Scotch Plains YMCA-NJ                     3:45.90    3:45.16 QUAL   
     1) Darlene Fung 16                 2) Rachel Maizes 17               
     3) Monika Burzynski 16             4) Marlise Moesch 17              
              28.31       57.80 (57.80)     1:26.71 (28.91)   1:59.96 (1:02.16)
        2:25.22 (25.26)     2:54.51 (54.55)     3:18.80 (24.29)     3:45.16 (50.65)
  4 York And York County YMCA-MA                      3:46.34    3:45.24 QUAL   
     1) Marget Shelly 17                2) Jessie McMurray 15             
     3) Courtney Harnish 17             4) Leah Braswell 16               
              27.15       55.43 (55.43)     1:25.58 (30.15)   2:01.03 (1:05.60)
        2:25.50 (24.47)     2:54.35 (53.32)     3:19.00 (24.65)     3:45.24 (50.89)
  5 Boise Family YMCA-SR                              3:44.26    3:45.74 QUAL   
     1) Eva Suggs 16                    2) Sammie Eyolfson 16             
     3) Charity Pittard 16              4) Sol Jorunnardottir 16          
              27.38       55.97 (55.97)     1:25.27 (29.30)   1:59.17 (1:03.20)
        2:25.26 (26.09)     2:55.71 (56.54)     3:19.78 (24.07)     3:45.74 (50.03)
  6 Lakeland Hills Family YMCA-NJ                     3:47.55    3:46.32 QUAL   
     1) Katie Kiely 17                  2) Victoria Eisenhauer 15         
     3) Alexis Faria 17                 4) Mary Laurita 17                
              26.69       55.81 (55.81)     1:25.30 (29.49)   1:59.17 (1:03.36)
        2:24.88 (25.71)     2:55.07 (55.90)     3:19.57 (24.50)     3:46.32 (51.25)
 -- Triangle Area YMCA-NC                             3:45.32         DQ        
      Early take-off swimmer #2
     1) Jordan Kohut 17                 2) Maria Baric 15                 
     3) Sam Medlin 17                   4) Brooke Morgan 15               
              26.51       55.10 (55.10)     1:24.39 (29.29)   1:57.92 (1:02.82)
        2:23.66 (25.74)     2:53.02 (55.10)     3:17.45 (24.43)          DQ (51.64)
 -- Sarasota Family YMCA-FL                           3:47.98         DQ        
      Early take-off swimmer #4
     1) Courtney Chapin 17              2) Emma Weyant 15                 
     3) Isabel Traba 16                 4) Hunter Scott 16                
              27.12       55.66 (55.66)     1:25.49 (29.83)   1:59.96 (1:04.30)
        2:25.20 (25.24)     2:54.94 (54.98)     3:19.01 (24.07)          DQ (50.59)
B - Final
  9 Red Bank Branch-NJ                                3:48.36    3:46.83 QUAL   
     1) Marie Schobel 17                2) Sidney Marjamaa 17             
     3) Ginger Hansen 16                4) Megan Judge 16                 
              26.65       55.24 (55.24)     1:26.06 (30.82)   2:01.59 (1:06.35)
        2:26.01 (24.42)     2:56.25 (54.66)     3:20.22 (23.97)     3:46.83 (50.58)
 10 Bath Area Family YMCA-ME                          3:50.69    3:47.38 QUAL   
     1) Olivia Harper 15                2) Haily Harper 15                
     3) Caitlin Tycz 17                 4) Ann Tolan 17                   
              26.53       55.18 (55.18)     1:26.67 (31.49)   2:03.50 (1:08.32)
        2:28.00 (24.50)     2:56.55 (53.05)     3:20.82 (24.27)     3:47.38 (50.83)
 11 Phoenixville Branch YMCA-MA                       3:48.99    3:48.50 QUAL   
     1) Taylor Ament 16                 2) Morgan Hansen 18               
     3) Emma Seiberlich 18              4) Olivia Giampietro 18           
              27.47       56.91 (56.91)     1:27.46 (30.55)   2:02.65 (1:05.74)
        2:27.77 (25.12)     2:56.88 (54.23)     3:21.33 (24.45)     3:48.50 (51.62)
 12 Reading and Berks County YMCA-MA                  3:48.95    3:48.97 QUAL   
     1) Marlee Rickert 14               2) Elli Machado 17                
     3) Cameron Gring 15                4) Becca Brown 16                 
              26.98       56.17 (56.17)     1:26.38 (30.21)   2:01.07 (1:04.90)
        2:26.82 (25.75)     2:56.92 (55.85)     3:21.38 (24.46)     3:48.97 (52.05)
 13 Blue Ash YMCA-OH                                  3:50.48    3:49.16 QUAL   
     1) Emma Shuppert 16                2) Lanna DeBow 15                 
     3) Megan Glass 16                  4) Emma Fortman 15                
              26.92       56.25 (56.25)     1:26.93 (30.68)   2:03.40 (1:07.15)
        2:28.97 (25.57)     2:58.23 (54.83)     3:22.47 (24.24)     3:49.16 (50.93)
 14 Butler YMCA-AM                                    3:48.24    3:49.19 QUAL   
     1) Camryn Forbes 18                2) Brooke Zukowski 18             
     3) Mallory Marzolf 17              4) Taylor Petrak 17               
              26.61       54.53 (54.53)     1:25.39 (30.86)   2:01.13 (1:06.60)
        2:27.93 (26.80)     2:59.42 (58.29)     3:23.16 (23.74)     3:49.19 (49.77)
 15 Springfield IL YMCA-IL                            3:49.86    3:51.32 QUAL   
     1) Ashleigh Sinks 16               2) Sydney Radloff 17              
     3) Kaitlynn Wheeler 16             4) Caitlin Tierney 18             
              28.41       59.00 (59.00)     1:29.78 (30.78)   2:04.99 (1:05.99)
        2:30.40 (25.41)     2:59.60 (54.61)     3:24.02 (24.42)     3:51.32 (51.72)
 16 Western North Carolina YMCA-NC                    3:50.46    3:55.89 QUAL   
     1) Grace Reeder 16                 2) Emma Page 18                   
     3) Ashleigh Lechner 17             4) Camille Long 18                
              28.05       58.44 (58.44)     1:30.16 (31.72)   2:05.95 (1:07.51)
        2:32.76 (26.81)     3:03.96 (58.01)     3:28.82 (24.86)     3:55.89 (51.93)
 
Event 207  Women 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: * 3:37.81    4/1/2015 Middle Tyger YMCA, Middle Tyger-SC         
                         A Galyer, S Faulconer, J Snover, K Konopka        
                4:00.39  QUAL 17 SC Nationals Qual
    Team                                                 Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Greater Spartanburg YMCA-SC                       3:46.65    3:44.09 QUAL   
     1) Madeline Reilly 17              2) Sydney Baker 17                
     3) Maegan Rudolph 18               4) Jessi Snover 18                
              27.58       56.83 (56.83)     1:26.02 (29.19)   1:59.87 (1:03.04)
        2:25.23 (25.36)     2:54.08 (54.21)     3:17.99 (23.91)     3:44.09 (50.01)
  2 Boise Family YMCA-SR                              3:45.38    3:44.26 QUAL   
     1) Eva Suggs 16                    2) Sammie Eyolfson 16             
     3) Charity Pittard 16              4) Sol Jorunnardottir 16          
              27.71       56.21 (56.21)     1:25.66 (29.45)   1:59.05 (1:02.84)
        2:24.41 (25.36)     2:54.31 (55.26)     3:18.27 (23.96)     3:44.26 (49.95)
  3 Triangle Area YMCA-NC                             3:47.62    3:45.32 QUAL   
     1) Jordan Kohut 17                 2) Maria Baric 15                 
     3) Sam Medlin 17                   4) Brooke Morgan 15               
              25.98       54.61 (54.61)     1:23.83 (29.22)   1:57.63 (1:03.02)
        2:23.69 (26.06)     2:53.31 (55.68)     3:17.81 (24.50)     3:45.32 (52.01)
  4 Fanwood Scotch Plains YMCA-NJ                     3:44.00    3:45.90 QUAL   
     1) Darlene Fung 16                 2) Rachel Maizes 17               
     3) Monika Burzynski 16             4) Marlise Moesch 17              
              28.13       57.61 (57.61)     1:26.78 (29.17)   2:00.51 (1:02.90)
        2:25.48 (24.97)     2:55.51 (55.00)     3:19.45 (23.94)     3:45.90 (50.39)
  5 York And York County YMCA-MA                      3:45.75    3:46.34 QUAL   
     1) Marget Shelly 17                2) Jessie McMurray 15             
     3) Courtney Harnish 17             4) Leah Braswell 16               
              27.28   1:04.88 (1:04.88)     1:25.90 (21.02)     2:01.93 (57.05)
        2:26.80 (24.87)     2:55.64 (53.71)     3:20.02 (24.38)     3:46.34 (50.70)
  6 Cheshire YMCA-CT                                  3:48.86    3:47.12 QUAL   
     1) Alexandra Tyler 14              2) Elizabeth Boyer 16             
     3) Mia Leko 16                     4) Brooke Perrotta 17             
              27.81       56.56 (56.56)     1:25.90 (29.34)   1:59.61 (1:03.05)
        2:26.08 (26.47)     2:56.10 (56.49)     3:20.87 (24.77)     3:47.12 (51.02)
  7 Lakeland Hills Family YMCA-NJ                     3:47.63    3:47.55 QUAL   
     1) Katie Kiely 17                  2) Victoria Eisenhauer 15         
     3) Alexis Faria 17                 4) Mary Laurita 17                
              26.79       55.94 (55.94)     1:25.58 (29.64)   2:00.14 (1:04.20)
        2:25.89 (25.75)     2:56.40 (56.26)     3:20.67 (24.27)     3:47.55 (51.15)
  8 Sarasota Family YMCA-FL                           3:47.90    3:47.98 QUAL   
     1) Courtney Chapin 17              2) Emma Weyant 15                 
     3) Isabel Traba 16                 4) Hunter Scott 16                
              27.21       56.33 (56.33)     1:26.64 (30.31)   2:01.46 (1:05.13)
        2:27.11 (25.65)     2:56.69 (55.23)     3:21.01 (24.32)     3:47.98 (51.29)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Butler YMCA-AM                                    3:47.89    3:48.24 QUAL   
     1) Camryn Forbes 18                2) Brooke Zukowski 18             
     3) Mallory Marzolf 17              4) Taylor Petrak 17               
              26.47       54.23 (54.23)     1:25.13 (30.90)   2:00.33 (1:06.10)
        2:27.07 (26.74)     2:58.58 (58.25)     3:22.22 (23.64)     3:48.24 (49.66)
 10 Red Bank Branch-NJ                                3:50.97    3:48.36 QUAL   
     1) Marie Schobel 17                2) Sidney Marjamaa 17             
     3) Ginger Hansen 16                4) Megan Judge 16                 
              26.71       55.46 (55.46)     1:26.15 (30.69)   2:02.12 (1:06.66)
        2:27.27 (25.15)     2:57.08 (54.96)     3:21.64 (24.56)     3:48.36 (51.28)
 11 Reading and Berks County YMCA-MA                  3:49.78    3:48.95 QUAL   
     1) Marlee Rickert 14               2) Elli Machado 17                
     3) Cameron Gring 15                4) Becca Brown 16                 
              26.89       56.06 (56.06)     1:25.83 (29.77)   1:59.93 (1:03.87)
        2:25.94 (26.01)     2:56.83 (56.90)     3:21.17 (24.34)     3:48.95 (52.12)
 12 Phoenixville Branch YMCA-MA                       3:51.82    3:48.99 QUAL   
     1) Taylor Ament 16                 2) Morgan Hansen 18               
     3) Emma Seiberlich 18              4) Olivia Giampietro 18           
              27.57       57.19 (57.19)     1:27.74 (30.55)   2:02.84 (1:05.65)
        2:28.16 (25.32)     2:57.18 (54.34)     3:21.69 (24.51)     3:48.99 (51.81)
 13 Springfield IL YMCA-IL                            3:50.58    3:49.86 QUAL   
     1) Ashleigh Sinks 16               2) Sydney Radloff 17              
     3) Kaitlynn Wheeler 16             4) Caitlin Tierney 18             
              28.23       58.17 (58.17)     1:28.49 (30.32)   2:03.31 (1:05.14)
        2:28.67 (25.36)     2:58.02 (54.71)     3:22.48 (24.46)     3:49.86 (51.84)
 14 Western North Carolina YMCA-NC                    3:52.92    3:50.46 QUAL   
     1) Mary O Soule 18                 2) Olivia Sutter 15               
     3) Anna Newnam 17                  4) Grace Reeder 16                
              27.43       56.36 (56.36)     1:28.10 (31.74)   2:05.76 (1:09.40)
        2:28.22 (22.46)     2:58.38 (52.62)     3:23.22 (24.84)     3:50.46 (52.08)
 15 Blue Ash YMCA-OH                                  3:49.81    3:50.48 QUAL   
     1) Emma Shuppert 16                2) Lanna DeBow 15                 
     3) Megan Glass 16                  4) Emma Fortman 15                
              27.23       56.88 (56.88)     1:28.09 (31.21)   2:04.05 (1:07.17)
        2:29.44 (25.39)     2:58.76 (54.71)     3:23.18 (24.42)     3:50.48 (51.72)
 16 Bath Area Family YMCA-ME                          3:47.70    3:50.69 QUAL   
     1) Olivia Harper 15                2) Haily Harper 15                
     3) Caitlin Tycz 17                 4) Ann Tolan 17                   
              26.60       55.51 (55.51)     1:27.59 (32.08)   2:04.58 (1:09.07)
        2:29.51 (24.93)     2:58.72 (54.14)     3:23.49 (24.77)     3:50.69 (51.97)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Somerset Valley YMCA-NJ                           3:47.08    3:51.07 QUAL   
     1) Alexandra Temple 17             2) Alex Gebel 18                  
     3) Hailey Roberti 16               4) Megan Bull 18                  
              27.91       57.64 (57.64)     1:27.24 (29.60)   2:03.13 (1:05.49)
        2:29.37 (26.24)     3:00.54 (57.41)     3:24.71 (24.17)     3:51.07 (50.53)
 18 Ocean County YMCA-NJ                              3:52.00    3:51.20 QUAL   
     1) Anna Francisco 18               2) Gabrielle Cabaron 17           
     3) Marianne Molloy 18              4) Michaela Rankin 16             
              27.65       56.69 (56.69)     1:27.78 (31.09)   2:03.65 (1:06.96)
        2:29.84 (26.19)     3:00.00 (56.35)     3:24.42 (24.42)     3:51.20 (51.20)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Greensboro YMCA-NC                                3:48.54    3:52.08 QUAL   
     1) Heather Sigmon 18               2) McKenzie Campbell 15           
     3) Haley Horton 18                 4) Omega Pinnix 14                
              26.75       54.67 (54.67)     1:25.89 (31.22)   2:01.53 (1:06.86)
        2:28.15 (26.62)     2:59.60 (58.07)     3:24.08 (24.48)     3:52.08 (52.48)
 20 Countryside Ralph Stolle YMCA-OH                  3:47.97    3:52.21 QUAL   
     1) Emma Otten 18                   2) Morgan Butterfield 18          
     3) Megan Sichterman 18             4) Sally Clough 18                
              26.98       56.03 (56.03)     1:27.71 (31.68)   2:03.55 (1:07.52)
        2:29.37 (25.82)     2:59.72 (56.17)     3:24.34 (24.62)     3:52.21 (52.49)
 21 Rapid Area YMCA-MI                                3:50.54    3:52.51 QUAL   
     1) Riley Hofmann 17                2) Jessica Schellenboom 15        
     3) Felicity Buchmaier 17           4) Sarah Pataniczek 14            
              28.39       58.48 (58.48)     1:29.29 (30.81)   2:04.75 (1:06.27)
        2:30.07 (25.32)     2:59.38 (54.63)     3:24.55 (25.17)     3:52.51 (53.13)
 22 Upper Main Line YMCA-MA                           3:54.24    3:52.55 QUAL   
     1) Tori Howard 13                  2) Alex Marlow 16                 
     3) Mac Sullivan 13                 4) Sarah Manthorp 15              
              27.79       56.74 (56.74)     1:27.94 (31.20)   2:02.73 (1:05.99)
        2:29.44 (26.71)     3:00.74 (58.01)     3:25.71 (24.97)     3:52.55 (51.81)
 23 Schroeder YMCA-WI                                 3:50.76    3:52.64 QUAL   
     1) Sydnie Horne 16                 2) Lindsey Bjornstad 16           
     3) Holly Stoll 17                  4) Jade Knueppel 17               
              28.04       58.13 (58.13)     1:28.54 (30.41)   2:04.04 (1:05.91)
        2:30.47 (26.43)     3:01.82 (57.78)     3:25.04 (23.22)     3:52.64 (50.82)
 24 Powel Crosley Jr YMCA-OH                          3:51.89    3:52.72 QUAL   
     1) Payton Keiner 17                2) Kerry Tepe 18                  
     3) Hailee Trotter 16               4) Frances Leary 18               
              26.98       55.22 (55.22)     1:25.72 (30.50)   2:01.65 (1:06.43)
        2:28.22 (26.57)     2:59.31 (57.66)     3:24.59 (25.28)     3:52.72 (53.41)
 25 Ridley Area YMCA-MA                               3:56.49    3:52.94 QUAL   
     1) Georgia Apostolu 18             2) Gabrielle Rudy 18              
     3) Keeley Durkin 15                4) Mia Yancey 14                  
              27.10       56.23 (56.23)     1:25.98 (29.75)                    
            2:27.19 ( )         2:59.48 ( )     3:24.86 (25.38)     3:52.94 (53.46)
 26 North Shore Sterling MA YMCA-NE                   3:50.87    3:53.60 QUAL   
     1) Ellie Ronan 17                  2) Amanda Wager 16                
     3) Meagan Hathaway 16              4) Maggie Summit 15               
              27.57       56.83 (56.83)     1:27.67 (30.84)   2:03.31 (1:06.48)
        2:30.08 (26.77)     3:01.33 (58.02)     3:26.32 (24.99)     3:53.60 (52.27)
 27 New Canaan Community YMCA-CT                      3:56.39    3:54.21 QUAL   
     1) Isabel Anbar 16                 2) Lizzy Colwell 17               
     3) Erika Ehret 17                  4) Caroline Sweeney 17            
              28.25       57.47 (57.47)     1:27.27 (29.80)   2:01.76 (1:04.29)
        2:29.03 (27.27)     3:01.45 (59.69)     3:26.71 (25.26)     3:54.21 (52.76)
 28 Wyckoff Family YMCA Inc-NJ                        3:51.30    3:54.80 QUAL   
     1) Molly Arts 14                   2) Bridget Horton 18              
     3) Cleopatra Lim 16                4) Kate Sheridan 17               
              28.65       58.97 (58.97)     1:30.87 (31.90)   2:07.37 (1:08.40)
        2:32.97 (25.60)     3:03.61 (56.24)     3:28.09 (24.48)     3:54.80 (51.19)
 29 Western Branch YMCA-MA                            3:52.87    3:54.84 QUAL   
     1) Emi Cranker 15                  2) Sophia McAneny-Droz 16         
     3) Kelly Blake 17                  4) Hannah Thornton 16             
              28.98   1:00.14 (1:00.14)     1:30.92 (30.78)   2:04.99 (1:04.85)
        2:31.15 (26.16)     3:02.05 (57.06)     3:27.33 (25.28)     3:54.84 (52.79)
 30 Sunbury Branch YMCA-MA                            3:56.72    3:55.22 QUAL   
     1) Abigail Doss 15                 2) Olivia Fravel 18               
     3) Elizabeth Bason 16              4) Emma Butzler 16                
              28.23       57.67 (57.67)     1:28.80 (31.13)   2:03.14 (1:05.47)
        2:29.52 (26.38)     3:01.52 (58.38)     3:26.66 (25.14)     3:55.22 (53.70)
 31 Edwardsville YMCA-OZ                              3:55.43    3:55.52 QUAL   
     1) Bailey Grinter 17               2) Ginny Schranck 18              
     3) Natalie Edwards 18              4) Victoria Thomae 17             
              26.97       55.46 (55.46)     1:26.60 (31.14)   2:01.96 (1:06.50)
        2:29.48 (27.52)   3:02.83 (1:00.87)     3:27.75 (24.92)     3:55.52 (52.69)
 32 Somerset Hills YMCA-NJ                            3:51.41    3:56.02 QUAL   
     1) Kate Alexy 17                   2) Rebecca Morel 17               
     3) Megan Chiu 17                   4) Kyra Manson 17                 
              27.87       58.04 (58.04)     1:28.55 (30.51)   2:03.90 (1:05.86)
        2:31.69 (27.79)     3:03.84 (59.94)     3:28.48 (24.64)     3:56.02 (52.18)
 33 Hickory Foundation YMCA-NC                        3:56.77    3:56.54 QUAL   
     1) Ruth Hullette 17                2) Nina Turcanu 15                
     3) Anna Durak 17                   4) Sophia Cherkez 17              
              28.79       59.34 (59.34)     1:30.92 (31.58)   2:07.47 (1:08.13)
        2:33.66 (26.19)     3:04.08 (56.61)     3:29.03 (24.95)     3:56.54 (52.46)
 34 Summit Branch YMCA-NJ                             3:55.07    3:56.58 QUAL   
     1) Jackie Crater 17                2) Autumn Keats-O'Connor 15       
     3) Nicole Tingley 17               4) Abby Claus 17                  
              28.41       58.10 (58.10)     1:29.56 (31.46)   2:06.21 (1:08.11)
        2:32.55 (26.34)     3:03.75 (57.54)     3:28.64 (24.89)     3:56.58 (52.83)
 35 Stevens Point Area YMCA-WI                        3:54.61    3:56.92 QUAL   
     1) Kennedy Gilbertson 16           2) Sydney Hoff 14                 
     3) Anna Vandehey 16                4) Julia Stupar 17                
              27.53       57.72 (57.72)     1:29.41 (31.69)   2:06.49 (1:08.77)
        2:33.41 (26.92)     3:04.70 (58.21)     3:29.67 (24.97)     3:56.92 (52.22)
 36 Northwest North Carolina YMCA-NC                  3:52.72    3:57.00 QUAL   
     1) Isabel Pennington 14            2) Katie Mohr 13                  
     3) Reece Alexander 13              4) Caroline Pape 14               
              28.45       58.77 (58.77)     1:29.71 (30.94)   2:06.47 (1:07.70)
        2:33.49 (27.02)     3:05.13 (58.66)     3:29.58 (24.45)     3:57.00 (51.87)
 37 BR Ryall NW Dupage YMCA-IL                        3:55.71    3:57.59 QUAL   
     1) Grace Schwieters 15             2) Megan Murphy 16                
     3) Jane Denenberg 16               4) Kate Morris 13                 
              28.72       59.25 (59.25)     1:30.34 (31.09)   2:07.16 (1:07.91)
        2:33.79 (26.63)     3:04.22 (57.06)     3:29.27 (25.05)     3:57.59 (53.37)
 38 Piedmont Family YMCA-VA                           3:58.73    3:58.21 QUAL   
     1) Maren Weathersby 16             2) Mack Lawson 17                 
     3) Ashley Huang 17                 4) Megan Jones 18                 
              28.59                             1:30.13 ( )         2:05.78 ( )
        2:32.90 (27.12)     3:04.22 (58.44)     3:29.75 (25.53)     3:58.21 (53.99)
 39 Wilton Family YMCA-CT                             3:58.16    3:58.35 QUAL   
     1) Katy Saladin 16                 2) Bella Gary 14                  
     3) Brenna McLaughlin 15            4) Emma Kauffeld 17               
              28.29       57.60 (57.60)     1:28.91 (31.31)   2:04.86 (1:07.26)
        2:32.45 (27.59)     3:04.38 (59.52)     3:30.15 (25.77)     3:58.35 (53.97)
 40 North Canton Community YMCA                       3:53.82    3:59.39 QUAL   
     1) Michelle Sayre 17               2) Annie Lochridge 17             
     3) Kate Lochridge 16               4) Regan Maxwell 16               
              29.22   1:00.65 (1:00.65)     1:31.70 (31.05)   2:07.23 (1:06.58)
        2:33.94 (26.71)     3:05.08 (57.85)     3:30.56 (25.48)     3:59.39 (54.31)
 41 ME Lyons Anderson YMCA-OH                         3:55.13    3:59.46 QUAL   
     1) Chloe Dunseath 16               2) Taylor Contino 18              
     3) Meredith Moellering 16          4) Madeline Hart 15               
              29.71   1:00.85 (1:00.85)     1:32.80 (31.95)   2:09.84 (1:08.99)
        2:35.79 (25.95)     3:06.34 (56.50)     3:31.55 (25.21)     3:59.46 (53.12)
 42 Lynchburg YMCA-VA                                 3:57.26    3:59.79 QUAL   
     1) Ashley Sennett 16               2) Tara Enneking 16               
     3) Lexi Plogger 16                 4) Carrington Erquiaga 16         
              29.08       59.36 (59.36)     1:30.47 (31.11)   2:04.62 (1:05.26)
        2:32.58 (27.96)     3:04.58 (59.96)     3:30.65 (26.07)     3:59.79 (55.21)
 43 Hamilton Area NJ YMCA-NJ                          4:00.39    4:00.28 QUAL   
     1) Chelsea Ackerson 18             2) Olivia DelPrete 13             
     3) Abbey Berloco 16                4) Christina Kim 14               
              29.16       59.73 (59.73)     1:31.06 (31.33)   2:07.12 (1:07.39)
        2:33.71 (26.59)     3:04.46 (57.34)     3:30.66 (26.20)     4:00.28 (55.82)
 44 Champaign County YMCA-IL                          3:59.05    4:00.40        
     1) Reed Broaders 14                2) Lauren Feddersen 16            
     3) Elizabeth Gile 15               4) Isabelle Seten 16              
              28.51       59.13 (59.13)     1:31.03 (31.90)   2:07.67 (1:08.54)
        2:35.05 (27.38)     3:06.78 (59.11)     3:32.14 (25.36)     4:00.40 (53.62)
 45 Springfield Family YMCA-OH                        3:56.28    4:00.81        
     1) Emma Sampson 17                 2) Bridget Engel 14               
     3) Eili Wright 16                  4) Alexis Cook 16                 
              28.62       58.97 (58.97)     1:29.77 (30.80)   2:07.25 (1:08.28)
        2:34.53 (27.28)     3:06.73 (59.48)     3:32.19 (25.46)     4:00.81 (54.08)
 46 Ridgewood NJ YMCA-NJ                              4:00.17    4:00.97        
     1) Emi Patino-Kishigami 15         2) Jessica Chau 17                
     3) Zoe Chan 17                     4) Addie Paige 16                 
              29.96   1:02.38 (1:02.38)     1:33.48 (31.10)   2:09.47 (1:07.09)
        2:36.49 (27.02)     3:07.59 (58.12)     3:32.70 (25.11)     4:00.97 (53.38)
 47 Coffman Family YMCA-OH                            3:58.37    4:01.29        
     1) Kylie Saner 18                  2) Abby Locke 15                  
     3) Peyton Farrell 15               4) Claire Farrell 18              
              29.78   1:01.26 (1:01.26)     1:34.10 (32.84)   2:12.58 (1:11.32)
        2:39.18 (26.60)     3:08.99 (56.41)     3:33.56 (24.57)     4:01.29 (52.30)
 48 Kishwaukee Family YMCA-IL                         3:59.24    4:01.40        
     1) Elissa Roose 16                 2) Mallory Pitstick 17            
     3) Sarah Hein 16                   4) Nhia Caras 14                  
              29.24   1:00.19 (1:00.19)     1:31.95 (31.76)   2:07.67 (1:07.48)
        2:35.09 (27.42)     3:07.24 (59.57)     3:32.54 (25.30)     4:01.40 (54.16)
 49 Green Bay YMCA Metro-WI                           3:54.15    4:01.81        
     1) Brigitta Neverman 13            2) Emily Macco 17                 
     3) Bri Zablocki 16                 4) Violet Anderson 15             
              29.22   1:00.73 (1:00.73)     1:33.10 (32.37)   2:11.15 (1:10.42)
        2:38.36 (27.21)     3:09.00 (57.85)     3:34.27 (25.27)     4:01.81 (52.81)
 50 Boyertown Area YMCA-MA                            3:58.12    4:01.85        
     1) Cara Megill 17                  2) Hannah Schlegel 18             
     3) Rachel Woomer 16                4) Skye Strunk 15                 
              29.54   1:00.84 (1:00.84)     1:32.15 (31.31)   2:07.40 (1:06.56)
        2:34.97 (27.57)     3:07.38 (59.98)     3:32.74 (25.36)     4:01.85 (54.47)
 51 Joliet YMCA-IL                                    3:59.49    4:02.15        
     1) Rayna Harter 16                 2) Cetta Senese 16                
     3) Julie Wang 14                   4) Mary Marshall 16               
              29.42   1:00.35 (1:00.35)     1:31.46 (31.11)   2:06.38 (1:06.03)
        2:33.61 (27.23)     3:05.83 (59.45)     3:31.63 (25.80)     4:02.15 (56.32)
 52 West Shore YMCA-MA                                4:00.37    4:03.37        
     1) Liz Jackson 17                  2) Sarah Wyant 17                 
     3) Riley Hester 15                 4) Carolyn Bolden 16              
              29.99   1:02.27 (1:02.27)     1:34.62 (32.35)   2:11.71 (1:09.44)
        2:38.48 (26.77)     3:09.87 (58.16)     3:35.22 (25.35)     4:03.37 (53.50)
 53 Lancaster and Fairfield YMCA-OH                   3:58.53    4:04.09        
     1) Olivia Schmelzer 17             2) Kolya Larson 16                
     3) Kylee Arnold 17                 4) Taci Miller 17                 
              28.75       59.47 (59.47)     1:31.44 (31.97)   2:07.90 (1:08.43)
        2:35.92 (28.02)   3:08.79 (1:00.89)     3:34.97 (26.18)     4:04.09 (55.30)
 54 Eau Claire Wisconsin YMCA-WI                      4:00.26    4:05.55        
     1) Carissa Henderson 17            2) Emily Ries 18                  
     3) Brianna Peterson 17             4) Haley Jones 17                 
              28.57       59.61 (59.61)     1:31.38 (31.77)   2:09.06 (1:09.45)
        2:36.02 (26.96)   3:09.63 (1:00.57)     3:36.00 (26.37)     4:05.55 (55.92)
 55 Glens Falls YMCA-AD                               4:00.37    4:07.64        
     1) Zoe Gavin 17                    2) Victoria Breslin 17            
     3) Mia Cote 17                     4) Morgan Hoffman-Smith 18        
              30.30   1:02.46 (1:02.46)     1:35.57 (33.11)   2:13.98 (1:11.52)
        2:40.46 (26.48)     3:11.46 (57.48)     3:37.43 (25.97)     4:07.64 (56.18)
 56 Soundview Family YMCA-CT                          3:56.04    4:10.93        
     1) Gabi Karosas 16                 2) Alex Mayo 14                   
     3) CJ Porter 17                    4) Marissa McNary 15              
              29.77   1:01.18 (1:01.18)     1:33.87 (32.69)   2:12.32 (1:11.14)
        2:40.17 (27.85)   3:13.46 (1:01.14)     3:39.97 (26.51)     4:10.93 (57.47)
 -- Central Florida Metro YMCA-FL                     3:51.42         DQ        
      Early take-off swimmer #4
     1) Mimi Filkin 15                  2) Delaney Carey 17               
     3) Olivia Taylor 16                4) Kayla Smith 16                 
              27.82       57.68 (57.68)     1:27.87 (30.19)   2:01.76 (1:04.08)
        2:28.10 (26.34)     2:57.45 (55.69)     3:21.69 (24.24)          DQ (51.78)
 -- Greater Flint YMCA-MI                             3:50.40         DQ        
      Early take-off swimmer #3
     1) Alaina Skellett 18              2) Amanda Quitos 18               
     3) Natalie Gallamore 17            4) Emma Curtis 17                 
              27.02       54.86 (54.86)     1:25.86 (31.00)   2:02.27 (1:07.41)
        2:28.08 (25.81)     2:58.86 (56.59)     3:22.55 (23.69)          DQ (51.03)
 -- Birmingham Family YMCA-MI                         4:00.04         DQ        
      Early take-off swimmer #4
     1) Nichole McMaster 18             2) Mackenzie Humphrey 16          
     3) Gwen Woodbury 14                4) Hannah Erickson 18             
              28.25       58.25 (58.25)     1:28.56 (30.31)   2:04.64 (1:06.39)
        2:31.51 (26.87)     3:02.87 (58.23)     3:28.08 (25.21)          DQ (52.95)
 -- Westport Weston CT YMCA-CT                        3:53.21         DQ        
      Early take-off swimmer #4
     1) Simona Visinski 17              2) Willow Woods 16                
     3) Katie Thornton 17               4) Sarah Grinalds 16              
              29.39   1:00.28 (1:00.28)     1:31.36 (31.08)   2:07.08 (1:06.80)
        2:34.33 (27.25)     3:06.96 (59.88)     3:30.74 (23.78)          DQ (50.75)
 
Event 208  Men 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: * 3:17.93    4/4/2017 Sarasota Family YMCA, Sarasota-FL          
                         A Katz, B Riley, K Dols, M Nutter                 
                3:37.19  QUAL 17 SC Nationals Qual
    Team                                              Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Sarasota Family YMCA-FL                           3:19.72    3:17.93*QUAL   
     1) Austin Katz 18                  2) Brett Riley 17                 
     3) Keanan Dols 18                  4) Matt Nutter 17                 
              23.10       47.40 (47.40)     1:14.19 (26.79)     1:44.83 (57.43)
        2:06.98 (22.15)     2:33.23 (48.40)     2:54.59 (21.36)     3:17.93 (44.70)
  2 Somerset Valley YMCA-NJ                           3:23.00    3:19.87 QUAL   
     1) Michael Macchia 18              2) Brandon Evers 18               
     3) Riley Pestorius 17              4) Ryan Waters 17                 
              24.41       50.75 (50.75)     1:16.41 (25.66)     1:46.79 (56.04)
        2:09.16 (22.37)     2:35.51 (48.72)     2:56.63 (21.12)     3:19.87 (44.36)
  3 Birmingham Family YMCA-MI                         3:22.43    3:21.64 QUAL   
     1) Oliver Cafferty 15              2) Lucas Kokubo 17                
     3) Alex Margherio 16               4) Ryan Lawrence 17               
              24.43       50.54 (50.54)     1:17.69 (27.15)     1:48.39 (57.85)
        2:10.58 (22.19)     2:36.88 (48.49)     2:57.97 (21.09)     3:21.64 (44.76)
  4 Lakeland Hills Family YMCA-NJ                     3:22.10    3:21.81 QUAL   
     1) Justin Yang 17                  2) Chris Ruhnke 17                
     3) Matthew Luciano 18              4) William Zhang 17               
              24.43       51.02 (51.02)     1:16.83 (25.81)     1:46.29 (55.27)
        2:09.03 (22.74)     2:35.55 (49.26)     2:57.41 (21.86)     3:21.81 (46.26)
  5 Upper Main Line YMCA-MA                           3:23.24    3:21.93 QUAL   
     1) Brendan Burns 15                2) Ben Doyle 15                   
     3) Brian McKenrick 17              4) James Kirkby 18                
              23.39       48.44 (48.44)     1:15.74 (27.30)     1:47.36 (58.92)
        2:09.59 (22.23)     2:34.99 (47.63)     2:57.21 (22.22)     3:21.93 (46.94)
  6 Wilton Family YMCA-CT                             3:24.29    3:22.94 QUAL   
     1) Jake Kealy 17                   2) Noah Cheruk 16                 
     3) Robby Giller 17                 4) Noah Mascoll Gomes 17          
              24.16       49.66 (49.66)     1:17.38 (27.72)     1:48.37 (58.71)
        2:11.29 (22.92)     2:37.50 (49.13)     2:58.88 (21.38)     3:22.94 (45.44)
  7 Somerset Hills YMCA-NJ                            3:23.15    3:23.62 QUAL   
     1) Jack Alexy 14                   2) Sean Foster 17                 
     3) Tommy Cromie 17                 4) Victor Vollbrechthausen 16     
              24.21       50.04 (50.04)     1:16.24 (26.20)     1:46.62 (56.58)
        2:10.20 (23.58)     2:38.14 (51.52)     2:59.70 (21.56)     3:23.62 (45.48)
  8 Countryside Ralph Stolle YMCA-OH                  3:25.04    3:24.56 QUAL   
     1) Noah Young 16                   2) Teddy Schlehr 18               
     3) Brice Dixon 17                  4) Grant House 18                 
              24.99       50.85 (50.85)     1:17.79 (26.94)     1:48.92 (58.07)
        2:12.21 (23.29)     2:40.51 (51.59)     3:01.54 (21.03)     3:24.56 (44.05)
B - Final
  9 Powel Crosley Jr YMCA-OH                          3:25.10    3:23.06 QUAL   
     1) Michael Lorenz 15               2) Blake Brockman 17              
     3) Carson Burt 18                  4) Garrison Herfel 17             
              25.21       51.55 (51.55)     1:17.55 (26.00)     1:47.54 (55.99)
        2:10.31 (22.77)     2:36.80 (49.26)     2:58.57 (21.77)     3:23.06 (46.26)
 10 Red Bank Branch-NJ                                3:25.07    3:25.21 QUAL   
     1) Joey Huber 18                   2) Ryan Burke 16                  
     3) Christopher Smith 18            4) Max Walther 17                 
              24.94       51.14 (51.14)     1:18.55 (27.41)     1:50.31 (59.17)
        2:13.17 (22.86)     2:39.93 (49.62)     3:01.56 (21.63)     3:25.21 (45.28)
 11 West Shore YMCA-MA                                3:26.48    3:25.34 QUAL   
     1) Josiah Lauver 16                2) Jarod Anderson 17              
     3) Jacob Deckman 18                4) Billy Webber 17                
              24.44       51.07 (51.07)     1:17.96 (26.89)     1:48.98 (57.91)
        2:11.99 (23.01)     2:38.84 (49.86)     3:00.59 (21.75)     3:25.34 (46.50)
 12 Springfield IL YMCA-IL                            3:26.67    3:26.24 QUAL   
     1) Michael Patton 16               2) Adam Milling 14                
     3) Gage Hamill 18                  4) Matthew Knox 16                
              25.34       51.75 (51.75)     1:19.32 (27.57)     1:51.05 (59.30)
        2:13.52 (22.47)     2:40.71 (49.66)     3:02.40 (21.69)     3:26.24 (45.53)
 13 York And York County YMCA-MA                      3:27.56    3:26.46 QUAL   
     1) Ted Gunn 17                     2) Alex Sun 16                    
     3) Miles Cox 15                    4) Alec Peckmann 17               
              25.33       51.79 (51.79)     1:18.56 (26.77)     1:49.41 (57.62)
        2:12.97 (23.56)     2:40.72 (51.31)     3:02.36 (21.64)     3:26.46 (45.74)
 14 Westfield YMCA-NJ                                 3:25.81    3:26.73 QUAL   
     1) Aedan Collins 18                2) Ryan Bebel 17                  
     3) Colin Daniel 17                 4) Griff Morgan 18                
              25.34       52.46 (52.46)     1:19.18 (26.72)     1:49.41 (56.95)
        2:12.53 (23.12)     2:40.82 (51.41)     3:02.69 (21.87)     3:26.73 (45.91)
 15 Frederick County YMCA-MD                          3:26.23    3:26.95 QUAL   
     1) Jake Stafford 16                2) Logan Bolesta 18               
     3) John Pressly 17                 4) Remington Oland 18             
              25.35       53.09 (53.09)     1:19.66 (26.57)     1:50.47 (57.38)
        2:13.65 (23.18)     2:40.90 (50.43)     3:02.85 (21.95)     3:26.95 (46.05)
 16 Burlington Camden County YMCA-MA                  3:27.02    3:27.47 QUAL   
     1) Kyle Worrell 17                 2) Tommy Schurer 17               
     3) Reid Greer 17                   4) Kevin Gillooly 17              
              24.05       50.25 (50.25)     1:17.34 (27.09)     1:48.88 (58.63)
        2:12.51 (23.63)     2:40.50 (51.62)     3:02.39 (21.89)     3:27.47 (46.97)
 
Event 208  Men 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: * 3:17.93    4/4/2017 Sarasota Family YMCA, Sarasota-FL          
                         A Katz, B Riley, K Dols, M Nutter                 
                3:37.19  QUAL 17 SC Nationals Qual
    Team                                                 Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Sarasota Family YMCA-FL                           3:22.00    3:19.72 QUAL   
     1) Austin Katz 18                  2) Brett Riley 17                 
     3) Keanan Dols 18                  4) Matt Nutter 17                 
              23.53       47.67 (47.67)     1:14.67 (27.00)     1:45.32 (57.65)
        2:08.05 (22.73)     2:34.05 (48.73)     2:55.98 (21.93)     3:19.72 (45.67)
  2 Lakeland Hills Family YMCA-NJ                     3:23.69    3:22.10 QUAL   
     1) Justin Yang 17                  2) Chris Ruhnke 17                
     3) Matthew Luciano 18              4) William Zhang 17               
              24.60       50.79 (50.79)     1:16.90 (26.11)     1:46.19 (55.40)
        2:09.04 (22.85)     2:35.64 (49.45)     2:57.30 (21.66)     3:22.10 (46.46)
  3 Birmingham Family YMCA-MI                         3:27.52    3:22.43 QUAL   
     1) Oliver Cafferty 15              2) Lucas Kokubo 17                
     3) Alex Margherio 16               4) Ryan Lawrence 17               
              24.93       51.21 (51.21)     1:18.23 (27.02)     1:48.76 (57.55)
        2:10.53 (21.77)     2:37.36 (48.60)     2:58.57 (21.21)     3:22.43 (45.07)
  4 Somerset Valley YMCA-NJ                           3:24.94    3:23.00 QUAL   
     1) Michael Macchia 18              2) Brandon Evers 18               
     3) Riley Pestorius 17              4) Ryan Waters 17                 
              25.00       51.69 (51.69)     1:17.65 (25.96)     1:48.37 (56.68)
        2:11.06 (22.69)     2:37.84 (49.47)     2:59.57 (21.73)     3:23.00 (45.16)
  5 Somerset Hills YMCA-NJ                            3:26.87    3:23.15 QUAL   
     1) Jack Alexy 14                   2) Sean Foster 17                 
     3) Tommy Cromie 17                 4) Victor Vollbrechthausen 16     
              24.23       49.85 (49.85)     1:15.64 (25.79)     1:46.15 (56.30)
        2:09.47 (23.32)     2:37.59 (51.44)     2:59.15 (21.56)     3:23.15 (45.56)
  6 Upper Main Line YMCA-MA                           3:22.55    3:23.24 QUAL   
     1) Brian McKenrick 17              2) Ben Doyle 15                   
     3) Brendan Burns 15                4) James Kirkby 18                
              23.75       48.91 (48.91)     1:16.20 (27.29)     1:48.03 (59.12)
        2:10.31 (22.28)     2:35.97 (47.94)     2:58.32 (22.35)     3:23.24 (47.27)
  7 Wilton Family YMCA-CT                             3:29.63    3:24.29 QUAL   
     1) Jake Kealy 17                   2) Jack Lynch 18                  
     3) Robby Giller 17                 4) Noah Mascoll Gomes 17          
              24.55       50.32 (50.32)     1:17.81 (27.49)     1:49.06 (58.74)
        2:11.98 (22.92)     2:38.62 (49.56)     3:00.46 (21.84)     3:24.29 (45.67)
  8 Countryside Ralph Stolle YMCA-OH                  3:25.91    3:25.04 QUAL   
     1) Noah Young 16                   2) Teddy Schlehr 18               
     3) Brice Dixon 17                  4) Grant House 18                 
              24.80       50.73 (50.73)     1:17.93 (27.20)     1:49.05 (58.32)
        2:12.84 (23.79)     2:40.93 (51.88)     3:01.88 (20.95)     3:25.04 (44.11)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Red Bank Branch-NJ                                3:28.67    3:25.07 QUAL   
     1) Joey Huber 18                   2) Ryan Burke 16                  
     3) Christopher Smith 18            4) Max Walther 17                 
              25.19       51.69 (51.69)     1:18.44 (26.75)     1:50.19 (58.50)
        2:13.04 (22.85)     2:39.36 (49.17)     3:00.94 (21.58)     3:25.07 (45.71)
 10 Powel Crosley Jr YMCA-OH                          3:27.26    3:25.10 QUAL   
     1) Michael Lorenz 15               2) Blake Brockman 17              
     3) Carson Burt 18                  4) Garrison Herfel 17             
              25.43       52.64 (52.64)     1:18.75 (26.11)     1:49.00 (56.36)
        2:12.03 (23.03)     2:38.98 (49.98)     3:00.62 (21.64)     3:25.10 (46.12)
 11 Westfield YMCA-NJ                                 3:28.73    3:25.81 QUAL   
     1) Aedan Collins 18                2) Ryan Bebel 17                  
     3) Colin Daniel 17                 4) Griff Morgan 18                
              25.15       52.62 (52.62)     1:18.93 (26.31)     1:49.13 (56.51)
        2:12.75 (23.62)     2:39.96 (50.83)     3:01.54 (21.58)     3:25.81 (45.85)
 12 Frederick County YMCA-MD                          3:28.66    3:26.23 QUAL   
     1) Jake Stafford 16                2) Logan Bolesta 18               
     3) John Pressly 17                 4) Remington Oland 18             
              25.30       52.91 (52.91)     1:19.05 (26.14)     1:49.42 (56.51)
        2:12.37 (22.95)     2:40.11 (50.69)     3:02.07 (21.96)     3:26.23 (46.12)
 13 West Shore YMCA-MA                                3:26.38    3:26.48 QUAL   
     1) Josiah Lauver 16                2) Jarod Anderson 17              
     3) Jacob Deckman 18                4) Billy Webber 17                
              24.61       51.57 (51.57)     1:18.28 (26.71)     1:49.44 (57.87)
        2:12.48 (23.04)     2:39.43 (49.99)     3:01.63 (22.20)     3:26.48 (47.05)
 14 Springfield IL YMCA-IL                            3:26.79    3:26.67 QUAL   
     1) Michael Patton 16               2) Adam Milling 14                
     3) Gage Hamill 18                  4) Matthew Knox 16                
              25.03       51.59 (51.59)     1:19.52 (27.93)     1:51.39 (59.80)
        2:13.92 (22.53)     2:40.99 (49.60)     3:02.26 (21.27)     3:26.67 (45.68)
 15 Burlington Camden County YMCA-MA                  3:29.19    3:27.02 QUAL   
     1) Kyle Worrell 17                 2) Tommy Schurer 17               
     3) Reid Greer 17                   4) Kevin Gillooly 17              
              24.21       50.27 (50.27)     1:17.52 (27.25)     1:48.82 (58.55)
        2:12.30 (23.48)     2:40.61 (51.79)     3:02.09 (21.48)     3:27.02 (46.41)
 16 York And York County YMCA-MA                      3:32.29    3:27.56 QUAL   
     1) Ted Gunn 17                     2) Alex Sun 16                    
     3) Miles Cox 15                    4) Alec Peckmann 17               
              25.41       51.90 (51.90)     1:18.96 (27.06)     1:50.23 (58.33)
        2:13.93 (23.70)     2:41.58 (51.35)     3:03.20 (21.62)     3:27.56 (45.98)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Fanwood Scotch Plains YMCA-NJ                     3:28.13    3:27.76 QUAL   
     1) Eric Chang 18                   2) Chris Bondarowicz 17           
     3) Josh Cohen 16                   4) Logan D'Amore 15               
              25.80       53.59 (53.59)     1:20.03 (26.44)     1:49.36 (55.77)
        2:13.37 (24.01)     2:40.59 (51.23)     3:02.92 (22.33)     3:27.76 (47.17)
 18 Triangle Area YMCA-NC                             3:26.75    3:27.99 QUAL   
     1) Brandon Dyck 17                 2) Zach Speerschneider 16         
     3) Dylan Boyd 18                   4) Taye Brown 15                  
              24.81       51.11 (51.11)     1:18.78 (27.67)     1:50.45 (59.34)
        2:14.03 (23.58)     2:40.86 (50.41)     3:03.45 (22.59)     3:27.99 (47.13)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Boise Family YMCA-SR                              3:30.34    3:28.44 QUAL   
     1) Michael Chang 17                2) Jackson Cunningham 17          
     3) Luke Yost 16                    4) Thomas Roark 16                
              26.23       54.26 (54.26)     1:21.93 (27.67)     1:52.94 (58.68)
        2:16.69 (23.75)     2:43.93 (50.99)     3:05.06 (21.13)     3:28.44 (44.51)
 20 Rapid Area YMCA-MI                                3:31.08    3:28.77 QUAL   
     1) Ben Puglessi 16                 2) Matt Wilson 16                 
     3) KJ Losee 15                     4) Henry Schutte 16               
              25.05       52.08 (52.08)     1:19.80 (27.72)     1:51.03 (58.95)
        2:15.53 (24.50)     2:43.64 (52.61)     3:04.91 (21.27)     3:28.77 (45.13)
 21 Greater Spartanburg YMCA-SC                       3:31.25    3:29.16 QUAL   
     1) Michael Juengel 16              2) Christian Jann 17              
     3) Jake Prewette 17                4) Spencer Ashby 18               
              25.21       51.37 (51.37)     1:18.65 (27.28)     1:50.26 (58.89)
        2:13.73 (23.47)     2:41.75 (51.49)     3:03.93 (22.18)     3:29.16 (47.41)
 22 Central Florida Metro YMCA-FL                     3:32.82    3:29.21 QUAL   
     1) Matthew Mizell 17               2) Noah Sadler 15                 
     3) James Tarquin 17                4) Tyler Tatro 17                 
              25.18       52.22 (52.22)     1:20.15 (27.93)     1:51.48 (59.26)
        2:14.91 (23.43)     2:42.83 (51.35)     3:04.85 (22.02)     3:29.21 (46.38)
 23 Westport Weston CT YMCA-CT                        3:34.91    3:30.60 QUAL   
     1) Richard Nolan 15                2) Dash Hunter 16                 
     3) Jack Gray 16                    4) Sean Paul Stolarski 18         
              26.90       55.09 (55.09)     1:21.87 (26.78)     1:52.50 (57.41)
        2:16.20 (23.70)     2:44.20 (51.70)     3:05.70 (21.50)     3:30.60 (46.40)
 24 Coffman Family YMCA-OH                            3:28.52    3:30.69 QUAL   
     1) Hank Siefert 18                 2) Zach Baecker 18                
     3) Michael Sandner 15              4) Colin Beach 16                 
              24.36       50.42 (50.42)     1:16.36 (25.94)     1:46.86 (56.44)
        2:11.04 (24.18)     2:40.37 (53.51)     3:04.18 (23.81)     3:30.69 (50.32)
 25 ME Lyons Anderson YMCA-OH                         3:31.93    3:31.49 QUAL   
     1) Pete Lingo 17                   2) Nicholas Haller 18             
     3) Jonah Karschnik 14              4) Patrick Butkovich 18           
              25.60       53.00 (53.00)     1:20.87 (27.87)     1:52.85 (59.85)
        2:16.80 (23.95)     2:44.42 (51.57)     3:06.95 (22.53)     3:31.49 (47.07)
 26 Lancaster and Fairfield YMCA-OH                   3:33.52    3:31.51 QUAL   
     1) Alec Gilmore 17                 2) Michael Lewis 17               
     3) Trace Eberhardt 18              4) Ben Neff 16                    
              25.73       53.46 (53.46)     1:20.88 (27.42)     1:52.22 (58.76)
        2:16.40 (24.18)     2:44.59 (52.37)     3:06.99 (22.40)     3:31.51 (46.92)
 27 Greensboro YMCA-NC                                3:31.64    3:31.71 QUAL   
     1) Patrick Fischer 17              2) Davis Hoover 17                
     3) Jonathan Wachendorfer 18        4) Preston Forst 15               
              25.48       53.33 (53.33)     1:09.55 (16.22)     1:52.92 (59.59)
        2:17.03 (24.11)     2:45.79 (52.87)     3:07.56 (21.77)     3:31.71 (45.92)
 28 Cheshire YMCA-CT                                  3:33.51    3:32.59 QUAL   
     1) David May 17                    2) Joey Cannata 15                
     3) Daniel Walsh 16                 4) Ben Brewer 16                  
              25.52       51.80 (51.80)     1:19.50 (27.70)   1:52.50 (1:00.70)
        2:16.46 (23.96)     2:45.83 (53.33)     3:08.22 (22.39)     3:32.59 (46.76)
 29 South Florida YMCA-FG                             3:33.43    3:32.73 QUAL   
     1) Juan Imposimato 18              2) Eric Veit 18                   
     3) Martin Vivas 17                 4) Fernando Navarrete 18          
              25.64       52.98 (52.98)     1:20.74 (27.76)     1:52.11 (59.13)
        2:16.35 (24.24)     2:45.04 (52.93)     3:07.66 (22.62)     3:32.73 (47.69)
 30 Ridgewood NJ YMCA-NJ                              3:34.02    3:32.75 QUAL   
     1) ali Kolenovic 16                2) Jamie Don 14                   
     3) Josh Palpallatoc 18             4) Tim Park 16                    
              26.23       53.89 (53.89)     1:21.70 (27.81)     1:53.87 (59.98)
        2:18.44 (24.57)     2:46.20 (52.33)     3:08.63 (22.43)     3:32.75 (46.55)
 31 Green Bay YMCA Metro-WI                           3:30.85    3:33.07 QUAL   
     1) Max White 18                    2) Jackie Zablocki 18             
     3) Ryan Ehlinger 18                4) Kaiser Neverman 14             
              25.50       52.91 (52.91)     1:21.04 (28.13)   1:53.79 (1:00.88)
        2:17.51 (23.72)     2:44.93 (51.14)     3:07.33 (22.40)     3:33.07 (48.14)
 32 Schroeder YMCA-WI                                 3:31.60    3:33.48 QUAL   
     1) Joseph Wenszell 17              2) David Vowels 18                
     3) Ben Cook 17                     4) Ricky Romersi 18               
              25.54       53.25 (53.25)     1:20.85 (27.60)   1:53.69 (1:00.44)
        2:17.92 (24.23)     2:47.22 (53.53)     3:08.81 (21.59)     3:33.48 (46.26)
 33 New Canaan Community YMCA-CT                      3:36.77    3:33.61 QUAL   
     1) Mark Forese 18                  2) Peter Sloan 16                 
     3) Conway Zhou 15                  4) Michael Kotlyar 16             
              25.62       52.34 (52.34)     1:20.08 (27.74)     1:51.18 (58.84)
        2:16.11 (24.93)     2:44.96 (53.78)     3:08.47 (23.51)     3:33.61 (48.65)
 34 Joliet YMCA-IL                                    3:34.98    3:33.86 QUAL   
     1) David Paskvan 15                2) Keegan Miller 18               
     3) Ryan Crafton 16                 4) Jonathon Yanello 18            
              25.75       54.12 (54.12)     1:21.36 (27.24)     1:53.47 (59.35)
        2:18.39 (24.92)     2:47.49 (54.02)     3:09.77 (22.28)     3:33.86 (46.37)
 35 Freeland YMCA                                     3:30.95    3:34.09 QUAL   
     1) Mark Boran 18                   2) Reggie Crawford 16             
     3) Jorge Moncayo 17                4) Ryan Schreffler 16             
              25.13       52.10 (52.10)     1:19.82 (27.72)   1:52.57 (1:00.47)
        2:16.56 (23.99)     2:45.79 (53.22)     3:08.69 (22.90)     3:34.09 (48.30)
 36 Eau Claire Wisconsin YMCA-WI                      3:34.08    3:34.14 QUAL   
     1) Andrew Vierbicher 16            2) Paul DeLakis 18                
     3) Ben Redman 18                   4) Sam Chumas 18                  
              27.30       57.07 (57.07)     1:22.44 (25.37)     1:51.84 (54.77)
        2:16.39 (24.55)     2:44.77 (52.93)     3:07.61 (22.84)     3:34.14 (49.37)
 37 Old Town Orono YMCA-ME                            3:33.17    3:34.27 QUAL   
     1) Carson Prouty 14                2) Colby Prouty 17                
     3) Nicholas Gould 18               4) Drew St. Jean 18               
              26.35       54.50 (54.50)     1:21.73 (27.23)     1:52.52 (58.02)
        2:16.76 (24.24)     2:45.53 (53.01)     3:08.62 (23.09)     3:34.27 (48.74)
 38 Western Branch YMCA-MA                            3:35.81    3:34.85 QUAL   
     1) Bryan Byrd 16                   2) Dom Wayne 17                   
     3) Matt Zwilgmeyer 17              4) Tom Powell 17                  
              26.61       54.65 (54.65)     1:23.42 (28.77)   1:56.03 (1:01.38)
        2:20.84 (24.81)     2:48.96 (52.93)     3:10.56 (21.60)     3:34.85 (45.89)
 39 Reading and Berks County YMCA-MA                  3:36.09    3:34.93 QUAL   
     1) Colin Gwiazdowski 16            2) Zachery Sherk 14               
     3) Hunter Keck 17                  4) Michael White 16               
              25.53       53.23 (53.23)     1:21.48 (28.25)   1:53.52 (1:00.29)
        2:18.47 (24.95)     2:48.06 (54.54)     3:10.40 (22.34)     3:34.93 (46.87)
 40 Sunbury Branch YMCA-MA                            3:36.50    3:35.02 QUAL   
     1) Christian Coleman 16            2) Christopher Meng 17            
     3) Luke Engel 19                   4) Brett Walker 17                
              26.27       54.59 (54.59)     1:22.93 (28.34)   1:55.54 (1:00.95)
        2:19.86 (24.32)     2:47.82 (52.28)     3:10.06 (22.24)     3:35.02 (47.20)
 40 Jennersville YMCA-MA                              3:35.80    3:35.02 QUAL   
     1) Aaron Tupper 16                 2) Cody Preston 18                
     3) Mike Axelsson 18                4) Michael Fazio 16               
              26.20       53.90 (53.90)     1:22.79 (28.89)   1:55.96 (1:02.06)
        2:20.19 (24.23)     2:48.54 (52.58)     3:10.90 (22.36)     3:35.02 (46.48)
 42 Hickory Foundation YMCA-NC                        3:36.88    3:35.64 QUAL   
     1) Ross Dant 16                    2) Stephan Procopii 16            
     3) Ethan McCosh 14                 4) Joshua Talbert 15              
              24.18       49.85 (49.85)     1:18.95 (29.10)   1:52.20 (1:02.35)
        2:16.33 (24.13)     2:44.43 (52.23)     3:08.93 (24.50)     3:35.64 (51.21)
 43 Piedmont Family YMCA-VA                           3:31.96    3:35.96 QUAL   
     1) Zachary Greenhoe 18             2) John Thomas Cramer 16          
     3) August Lamb 16                  4) Noah Holstege 17               
              25.65       54.14 (54.14)     1:21.84 (27.70)   1:56.20 (1:02.06)
        2:19.40 (23.20)     2:47.02 (50.82)     3:09.59 (22.57)     3:35.96 (48.94)
 44 Northwest North Carolina YMCA-NC                  3:31.02    3:35.98 QUAL   
     1) Ethan Chase 16                  2) Noah Nouchi 14                 
     3) Ethan Raub 18                   4) John Day 17                    
              27.07       54.85 (54.85)     1:23.08 (28.23)   1:55.56 (1:00.71)
        2:19.83 (24.27)     2:48.29 (52.73)     3:10.88 (22.59)     3:35.98 (47.69)
 45 Ridley Area YMCA-MA                               3:35.23    3:36.00 QUAL   
     1) Sam Wesley 15                   2) Oliver Yancey 17               
     3) Alex Boeckx 15                  4) Jimmy Greek 16                 
              25.85       53.58 (53.58)     1:21.56 (27.98)   1:53.65 (1:00.07)
        2:17.84 (24.19)     2:46.34 (52.69)     3:10.01 (23.67)     3:36.00 (49.66)
 46 Blue Ash YMCA-OH                                  3:35.93    3:36.32 QUAL   
     1) Sammy Risma 15                  2) Daniel Stroh 16                
     3) Chet Dobson 17                  4) Matt Schuetz 18                
              26.13       53.54 (53.54)     1:23.00 (29.46)   1:56.68 (1:03.14)
        2:20.84 (24.16)     2:48.56 (51.88)     3:11.27 (22.71)     3:36.32 (47.76)
 47 Soundview Family YMCA-CT                          3:33.57    3:36.37 QUAL   
     1) Nate Imbergamo 16               2) Paul O'Connor 17               
     3) Corey Gambardella 18            4) Beecher Porter 15              
              27.29       57.37 (57.37)     1:25.72 (28.35)   1:58.26 (1:00.89)
        2:20.89 (22.63)     2:47.04 (48.78)     3:10.43 (23.39)     3:36.37 (49.33)
 48 Wyckoff Family YMCA Inc-NJ                        3:34.33    3:36.57 QUAL   
     1) Tommy Scrivanich 17             2) Nolan Kuscan 18                
     3) Joshua Oh 17                    4) Kevin Cortright 17             
              25.20       52.40 (52.40)     1:21.54 (29.14)   1:55.31 (1:02.91)
        2:20.12 (24.81)     2:49.04 (53.73)     3:11.74 (22.70)     3:36.57 (47.53)
 49 Lynchburg YMCA-VA                                 3:32.90    3:36.62 QUAL   
     1) JohnMichael Gordon 16           2) Austin Orange 16               
     3) Josh Hankey 18                  4) Ben Davidson 17                
              25.49       52.15 (52.15)     1:21.28 (29.13)   1:54.63 (1:02.48)
        2:19.07 (24.44)     2:48.59 (53.96)     3:11.20 (22.61)     3:36.62 (48.03)
 50 Tri City Area IL YMCA-OZ                          3:36.40    3:36.93 QUAL   
     1) Noah Clancy 15                  2) Adam Seger 17                  
     3) Matt Daniel 17                  4) Cole Akal 17                   
              25.49       52.07 (52.07)     1:21.17 (29.10)   1:55.63 (1:03.56)
        2:19.69 (24.06)     2:48.09 (52.46)     3:11.37 (23.28)     3:36.93 (48.84)
 51 Butler YMCA-AM                                    3:35.41    3:37.71        
     1) Nathan Callithen 18             2) John Wilson 19                 
     3) Matthew Karenbauer 17           4) Andrew Pierre 15               
              26.39       55.07 (55.07)     1:22.92 (27.85)     1:54.29 (59.22)
        2:19.42 (25.13)     2:48.93 (54.64)     3:12.20 (23.27)     3:37.71 (48.78)
 52 Summit Branch YMCA-NJ                             3:36.18    3:37.72        
     1) Colby Dixon 18                  2) Jordan Goldberg 16             
     3) Dylan Ingerman 17               4) Mark Berger 17                 
              25.74       52.96 (52.96)     1:21.96 (29.00)   1:54.63 (1:01.67)
        2:19.30 (24.67)     2:48.29 (53.66)     3:11.40 (23.11)     3:37.72 (49.43)
 53 La Crosse Area Family YMCA-WI                     3:36.66    3:39.32        
     1) James Pinter 15                 2) Levi Cameron 15                
     3) Christian Cameron 17            4) Garrett Wise 17                
              26.51       55.11 (55.11)     1:25.23 (30.12)   2:00.29 (1:05.18)
        2:23.56 (23.27)     2:51.37 (51.08)     3:13.62 (22.25)     3:39.32 (47.95)
 54 Kishwaukee Family YMCA-IL                         3:37.00    3:39.34        
     1) Riley Lohse 16                  2) Paul Ruetten 15                
     3) Nathan Braun 16                 4) Daryl Kay 16                   
              24.72       52.69 (52.69)     1:23.39 (30.70)   1:59.03 (1:06.34)
        2:23.70 (24.67)     2:52.34 (53.31)     3:14.71 (22.37)     3:39.34 (47.00)
 55 YMCA in Central Maryland-MD                       3:34.62    3:40.45        
     1) Calvin Tuttle 16                2) David Sears 17                 
     3) Brian Benzing 15                4) Jeffery Oliveri 17             
              26.28       56.10 (56.10)     1:24.30 (28.20)   1:57.17 (1:01.07)
        2:21.87 (24.70)     2:52.44 (55.27)     3:14.74 (22.30)     3:40.45 (48.01)
 -- Greater Flint YMCA-MI                             3:33.84         DQ        
      Early take-off swimmer #3
     1) Griffin Seifert 15              2) Cooper Prue 17                 
     3) Julian Russell 19               4) Bailey Curtis 19               
              25.39       52.35 (52.35)     1:20.41 (28.06)   1:52.99 (1:00.64)
        2:17.36 (24.37)     2:46.48 (53.49)     3:08.20 (21.72)          DQ (46.46)
 -- Upper Perkiomen Valley YMCA-MA                    3:36.88         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #4: Other - Misc
     1) Justin Heimes 14                2) Kyle Kovalenko 15              
     3) Owen Miller 15                  4) Noah Guckavan 18               
              25.09       52.40 (52.40)     1:21.26 (28.86)   1:55.22 (1:02.82)
        2:20.14 (24.92)     2:50.00 (54.78)     3:12.87 (22.87)          DQ (48.96)
 -- Rock Hill Aquatics Center-SC                      3:33.29         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #2: Butterfly kick - breast
     1) Owen Corkery 16                 2) Maurilio Saddoud 16            
     3) Nathaniel Hartley 18            4) CJ Davis 15                    
              26.20       53.70 (53.70)     1:21.51 (27.81)     1:53.49 (59.79)
        2:16.29 (22.80)     2:42.87 (49.38)     3:05.64 (22.77)          DQ (47.55)
 -- South Family YMCA-OH                              3:31.40         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #2: One hand touch - breast
     1) Kevin Leibold 15                2) Sebastian Villa 15             
     3) Liam Halpin 17                  4) Jorge Zelina 15                
              24.84       51.51 (51.51)     1:21.16 (29.65)   1:53.27 (1:01.76)
        2:16.49 (23.22)     2:43.21 (49.94)     3:04.79 (21.58)          DQ (47.36)
 -- Hamilton Area NJ YMCA-NJ                          3:31.93         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #2: One hand touch - breast
     1) Evan Eckels 14                  2) Manish Rachamallu 17           
     3) Kurt von Autenried 18           4) Matthew Lequang 15             
              25.87       53.55 (53.55)     1:21.21 (27.66)   1:53.68 (1:00.13)
        2:17.95 (24.27)     2:45.10 (51.42)     3:07.52 (22.42)          DQ (47.11)
 
Event 221  Women 200 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
    National: * 1:51.56    4/5/2016 Meghan Small, York-PA                      
                2:07.99  QUAL 17 SC Nationals Qual
                2:11.82  17TT 2017 SC Time Trials
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Casey Loughlin            15 Cheshire-CT-CT       2:09.23    2:05.31 QUAL   
              29.05     1:00.40 (31.35)     1:32.84 (32.44)     2:05.31 (32.47)
  2 Lauren Soleo              17 Triangle Area-NC-NC  2:07.23    2:05.67 QUAL   
              31.08     1:02.81 (31.73)     1:34.25 (31.44)     2:05.67 (31.42)
  3 Annika McEnroe            14 Spartanburg-SC-SC    2:06.69    2:05.78 QUAL   
              29.95     1:01.37 (31.42)     1:33.52 (32.15)     2:05.78 (32.26)
  4 Jodi Ogle                 15 Spartanburg-SC-SC    2:08.35    2:06.70 QUAL   
              28.52       59.56 (31.04)     1:32.99 (33.43)     2:06.70 (33.71)
  5 Sophia Poeta              16 UpperMainLine-PA-MA  2:08.23    2:06.89 QUAL   
              30.85     1:03.95 (33.10)     1:36.79 (32.84)     2:06.89 (30.10)
  6 Shannon Culbert           15 Ocean County-NJ-NJ   2:08.30    2:06.96 QUAL   
              29.97     1:02.02 (32.05)     1:34.79 (32.77)     2:06.96 (32.17)
  7 Camille Misra             15 Birmingham-MI-MI     2:11.00    2:07.02 QUAL   
              29.41     1:01.84 (32.43)     1:34.98 (33.14)     2:07.02 (32.04)
  8 Kirsti McEnroe            12 Spartanburg-SC-SC    2:09.46    2:07.06 QUAL   
              29.54     1:01.01 (31.47)     1:33.72 (32.71)     2:07.06 (33.34)
  9 Jamison Clark             15 Gr. Flint-MI-MI      2:08.36    2:07.37 QUAL   
              29.99     1:02.71 (32.72)     1:35.09 (32.38)     2:07.37 (32.28)
 10 Julia Colizzo             15 UpperMainLine-PA-MA  2:08.91    2:07.52 QUAL   
              29.72     1:01.43 (31.71)     1:33.92 (32.49)     2:07.52 (33.60)
 11 Tori Howard               13 UpperMainLine-PA-MA  2:08.35    2:07.53 QUAL   
              30.46     1:02.73 (32.27)     1:35.93 (33.20)     2:07.53 (31.60)
 12 Kelsey Childress          17 Lynchburg-VA-VA      2:10.30    2:07.63 QUAL   
              30.99     1:03.49 (32.50)     1:36.12 (32.63)     2:07.63 (31.51)
 13 Hailey Hicks              13 Triangle Area-NC-NC  2:09.32    2:07.72 QUAL   
              29.50     1:01.10 (31.60)     1:34.12 (33.02)     2:07.72 (33.60)
 14 Sierra Tosten             15 Hagerstown-MD-MD     2:08.40    2:07.78 QUAL   
              29.06     1:01.16 (32.10)     1:34.66 (33.50)     2:07.78 (33.12)
 15 Josie Preski              17 Springfield-IL-IL    2:09.00    2:08.14 17TT   
              28.80     1:00.42 (31.62)     1:34.45 (34.03)     2:08.14 (33.69)
 16 Megan Carson              14 Triangle Area-NC-NC  2:08.60    2:08.26 17TT   
              31.13     1:03.97 (32.84)     1:36.17 (32.20)     2:08.26 (32.09)
 17 Lauren Medlin             15 Triangle Area-NC-NC  2:09.99    2:08.31 17TT   
              29.83     1:02.33 (32.50)     1:35.27 (32.94)     2:08.31 (33.04)
 18 Maddi Piasecki            16 Red Bank - NJ-NJ     2:10.75    2:08.38 17TT   
              30.54     1:02.98 (32.44)     1:36.01 (33.03)     2:08.38 (32.37)
 19 Grace Lange               15 Wilton-CT-CT         2:09.36    2:08.62 17TT   
              30.47     1:02.59 (32.12)     1:35.59 (33.00)     2:08.62 (33.03)
 20 Abby Shaw                 15 Red Bank - NJ-NJ     2:09.45    2:09.22 17TT   
              29.72     1:02.15 (32.43)     1:35.81 (33.66)     2:09.22 (33.41)
 21 McKenna Johnson           15 Red Bank - NJ-NJ     2:10.90    2:09.48 17TT   
              30.70     1:03.51 (32.81)     1:36.25 (32.74)     2:09.48 (33.23)
 22 Jessie Spitzer            17 Randolph-NJ-NJ       2:11.61    2:09.56 17TT   
              29.62     1:02.04 (32.42)     1:35.86 (33.82)     2:09.56 (33.70)
 23 Isabelle Jimenez          17 Blue Ash-OH-OH       2:08.97    2:09.58 17TT   
              29.97     1:02.99 (33.02)     1:36.67 (33.68)     2:09.58 (32.91)
 24 Hannah Reiser             17 Springfield-IL-IL    2:10.99    2:09.59 17TT   
              29.51     1:02.20 (32.69)     1:35.71 (33.51)     2:09.59 (33.88)
 25 Muriel Maloney            17 Westfield-NJ-NJ      2:11.19    2:09.63 17TT   
              29.89     1:02.20 (32.31)     1:35.54 (33.34)     2:09.63 (34.09)
 26 Elissa Roose              16 Kishwaukee-IL-IL     2:11.54    2:09.87 17TT   
              30.98     1:04.15 (33.17)     1:37.41 (33.26)     2:09.87 (32.46)
 27 Kiersten Donnelly         13 UpperMainLine-PA-MA  2:10.84    2:10.07 17TT   
              30.54     1:03.73 (33.19)     1:37.49 (33.76)     2:10.07 (32.58)
 28 Sarah-Cathryn Snellgrove  18 Prattville-AL-SE     2:09.94    2:10.09 17TT   
              29.27     1:01.97 (32.70)     1:36.51 (34.54)     2:10.09 (33.58)
 29 Margie Keenan             17 SummitBranch-NJ-NJ   2:10.06    2:10.14 17TT   
              30.18     1:02.88 (32.70)     1:36.62 (33.74)     2:10.14 (33.52)
 30 Susie Issenmann           16 South Family-OH-OH   2:10.76    2:10.16 17TT   
              29.80     1:02.88 (33.08)     1:36.75 (33.87)     2:10.16 (33.41)
 31 Wildcat Fenn              15 Pocono-PA-MA         2:09.15    2:10.19 17TT   
              31.25     1:03.96 (32.71)     1:37.83 (33.87)     2:10.19 (32.36)
 32 Meghan French             16 York-PA-MA           2:09.00    2:10.30 17TT   
              30.53     1:03.20 (32.67)     1:36.91 (33.71)     2:10.30 (33.39)
 33 Nora Bergstrom            14 Triangle Area-NC-NC  2:10.87    2:10.33 17TT   
              30.77     1:03.12 (32.35)     1:36.72 (33.60)     2:10.33 (33.61)
 34 Rachel Reistroffer        17 Spartanburg-SC-SC    2:11.41    2:10.36 17TT   
              31.32     1:03.77 (32.45)     1:36.74 (32.97)     2:10.36 (33.62)
 35 Mathea Myhrvold           15 Triangle Area-NC-NC  2:10.99    2:10.38 17TT   
              30.73     1:03.85 (33.12)     1:37.47 (33.62)     2:10.38 (32.91)
 36 Anika Rubocki             15 Boise-ID-SR          2:08.92    2:10.39 17TT   
                              29.23 ( )   2:10.39 (1:41.16)                    
 37 Molly Rosenthal           16 B R Ryall-IL-IL      2:08.64    2:10.51 17TT   
              30.76     1:03.52 (32.76)     1:37.21 (33.69)     2:10.51 (33.30)
 38 Alexandra Zelinske        15 Phoenixville-PA-MA   2:10.77    2:10.57 17TT   
              30.65     1:03.21 (32.56)     1:37.06 (33.85)     2:10.57 (33.51)
 39 Molly Weeks               17 Sussex-DE-MA         2:08.96    2:10.60 17TT   
              30.03     1:02.89 (32.86)     1:36.98 (34.09)     2:10.60 (33.62)
 40 Josie McGuire             16 Birmingham-AL-SE     2:10.71    2:10.72 17TT   
              30.40     1:03.26 (32.86)     1:37.22 (33.96)     2:10.72 (33.50)
 41 Abbey Gardner             13 Sussex County-NJ-NJ  2:10.24    2:10.87 17TT   
              30.81     1:03.51 (32.70)     1:37.58 (34.07)     2:10.87 (33.29)
 42 Cara Megill               17 Boyertown-PA-MA      2:11.65    2:11.00 17TT   
              30.68     1:03.96 (33.28)     1:37.67 (33.71)     2:11.00 (33.33)
 43 Sarah Heilman             16 Wheeling-WV-AM       2:08.89    2:11.11 17TT   
              29.45     1:01.56 (32.11)     1:35.77 (34.21)     2:11.11 (35.34)
 44 Abby Toburen              18 Triangle Area-NC-NC  2:11.02    2:11.70 17TT   
              30.09     1:02.74 (32.65)     1:37.05 (34.31)     2:11.70 (34.65)
 45 Sarah Bennett             15 Geauga-OH-LE         2:10.80    2:11.71 17TT   
              30.36     1:03.71 (33.35)     1:37.82 (34.11)     2:11.71 (33.89)
 46 Miranda Byrne             16 LakelandHills-NJ-NJ  2:11.80    2:12.00        
              30.65     1:03.74 (33.09)     1:37.98 (34.24)     2:12.00 (34.02)
 46 Katie Knorr               13 Greensboro-NC-NC     2:09.57    2:12.00        
              30.56     1:04.13 (33.57)     1:38.54 (34.41)     2:12.00 (33.46)
 48 Sarah Scelsa              16 LakelandHills-NJ-NJ  2:11.13    2:12.17        
              31.73     1:05.44 (33.71)     1:39.17 (33.73)     2:12.17 (33.00)
 49 Cecilia DeHavenon         17 East Hampton-NY-MR   2:09.21    2:12.22        
              29.91     1:02.48 (32.57)     1:37.24 (34.76)     2:12.22 (34.98)
 50 Emma Reilly               17 Westfield-NJ-NJ      2:08.50    2:12.47        
              30.11     1:03.30 (33.19)     1:37.55 (34.25)     2:12.47 (34.92)
 51 Marissa Thome             14 Birmingham-MI-MI     2:09.00    2:12.58        
              29.97     1:03.12 (33.15)     1:37.60 (34.48)     2:12.58 (34.98)
 52 Liela Hastings            15 Wilton-CT-CT         2:11.79    2:12.78        
              30.39     1:03.97 (33.58)     1:38.49 (34.52)     2:12.78 (34.29)
 53 Maggie Reilly             15 LakelandHills-NJ-NJ  2:09.39    2:13.21        
              31.25     1:04.43 (33.18)     1:38.45 (34.02)     2:13.21 (34.76)
 54 Mac Sullivan              13 UpperMainLine-PA-MA  2:11.80    2:13.26        
              31.59     1:05.11 (33.52)     1:39.61 (34.50)     2:13.26 (33.65)
 55 Anne Criddle              17 Powel Crosley-OH-OH  2:11.79    2:13.94        
              31.98     1:06.25 (34.27)     1:40.36 (34.11)     2:13.94 (33.58)
 56 Janashree Jonnalagadda    17 UpperMainLine-PA-MA  2:11.79    2:14.46        
              31.87     1:06.00 (34.13)     1:40.79 (34.79)     2:14.46 (33.67)
 57 Aidan Pinto               16 LakelandHills-NJ-NJ  2:11.66    2:14.48        
              31.37     1:05.09 (33.72)     1:39.79 (34.70)     2:14.48 (34.69)
 58 Kyra Kowalewski           16 Lionville-PA-MA      2:11.07    2:14.72        
              31.30     1:04.74 (33.44)     1:39.76 (35.02)     2:14.72 (34.96)
 59 Marissa Tocci             16 Triangle Area-NC-NC  2:11.71    2:14.77        
              30.09     1:03.59 (33.50)     1:38.97 (35.38)     2:14.77 (35.80)
 59 Nicole Lutchka            17 Springfield-IL-IL    2:09.54    2:14.77        
              29.96     1:02.94 (32.98)     1:38.13 (35.19)     2:14.77 (36.64)
 61 Mia Yancey                14 Ridley-PA-MA         2:11.06    2:14.87        
              31.83     1:05.35 (33.52)     1:40.30 (34.95)     2:14.87 (34.57)
 62 Emi Patino-Kishigami      15 Ridgewood-NJ-NJ      2:11.01    2:15.29        
              31.57     1:05.50 (33.93)     1:40.85 (35.35)     2:15.29 (34.44)
 63 Elise Fraser              18 LakelandHills-NJ-NJ  2:11.67    2:15.86        
              31.33     1:05.57 (34.24)     1:40.25 (34.68)     2:15.86 (35.61)
 64 Rachel Weiss              14 LakelandHills-NJ-NJ  2:11.77    2:16.85        
              32.40     1:07.80 (35.40)     1:42.11 (34.31)     2:16.85 (34.74)
 65 Jenna Molnar              16 Cheshire-CT-CT       2:11.51    2:16.91        
              32.63     1:07.16 (34.53)     1:42.23 (35.07)     2:16.91 (34.68)
 66 Amanda Paxson             14 Blue Ash-OH-OH       2:07.56    2:22.27        
              29.39       59.65 (30.26)     1:43.77 (44.12)     2:22.27 (38.50)
 -- Jeannette King            16 New Bedford-MA-NE    2:09.07         DQ        
      Delay initiating turn
              29.44     1:02.05 (32.61)     1:34.93 (32.88)          DQ (33.02)
 
Event 222  Men 200 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
    National: * 1:41.48    4/5/2016 Austin Katz, Sarasota-FL                   
                1:56.99  QUAL 17 SC Nationals Qual
                2:00.49  17TT 2017 SC Time Trials
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Graham Miotke             16 North Oakland-MI-MI  1:54.13    1:53.94 QUAL   
              26.41       54.65 (28.24)     1:24.29 (29.64)     1:53.94 (29.65)
  2 Owen Corkery              16 Rock Hill-SC-SC      1:53.93    1:53.99 QUAL   
              27.09       55.66 (28.57)     1:25.13 (29.47)     1:53.99 (28.86)
  3 Avery Barley              16 Chambersburg-PA-MA   1:58.47    1:54.03 QUAL   
              26.85       55.98 (29.13)     1:25.41 (29.43)     1:54.03 (28.62)
  4 Nick Andres               15 B R Ryall-IL-IL      2:00.46    1:54.56 QUAL   
              26.38       55.21 (28.83)     1:24.92 (29.71)     1:54.56 (29.64)
  5 Carson Huff               17 UpperMainLine-PA-MA  1:57.55    1:55.63 QUAL   
              26.37       55.32 (28.95)     1:25.29 (29.97)     1:55.63 (30.34)
  6 Ben Brewer                16 Cheshire-CT-CT       1:58.74    1:55.84 QUAL   
              27.62       56.90 (29.28)     1:26.68 (29.78)     1:55.84 (29.16)
  7 Aaron Buzdygon            17 Brandywine-DE-MA     1:59.44    1:55.92 QUAL   
              27.59       56.81 (29.22)     1:26.49 (29.68)     1:55.92 (29.43)
  8 Sam Wesley                15 Ridley-PA-MA         1:59.33    1:56.00 QUAL   
              26.89       56.36 (29.47)     1:26.65 (30.29)     1:56.00 (29.35)
  9 Luke Paxton               14 Powel Crosley-OH-OH  1:57.84    1:56.01 QUAL   
              27.06       56.36 (29.30)     1:26.10 (29.74)     1:56.01 (29.91)
 10 Hudson Hutchinson         18 Gr. Flint-MI-MI      1:57.42    1:56.05 QUAL   
              26.78       56.17 (29.39)     1:26.08 (29.91)     1:56.05 (29.97)
 11 Nick Lawton               17 Triangle Area-NC-NC  2:00.27    1:56.14 QUAL   
              26.78       56.35 (29.57)     1:26.49 (30.14)     1:56.14 (29.65)
 12 Logan McFadden            15 York-PA-MA           1:57.00    1:56.16 QUAL   
              27.39       56.75 (29.36)     1:26.47 (29.72)     1:56.16 (29.69)
 13 Nathen Eberhardt          16 Lancaster-OH-OH      1:58.71    1:56.49 QUAL   
              26.57       55.99 (29.42)     1:26.29 (30.30)     1:56.49 (30.20)
 14 Nathan Williams           15 Columbia-SC-SC       1:57.27    1:56.58 QUAL   
              27.79       56.76 (28.97)     1:26.88 (30.12)     1:56.58 (29.70)
 15 Gordon Steward            16 Wilton-CT-CT         1:58.90    1:56.66 QUAL   
              26.79       55.21 (28.42)     1:25.52 (30.31)     1:56.66 (31.14)
 16 Jacob Greenwood           16 Chambersburg-PA-MA   1:59.78    1:56.67 QUAL   
              28.29       57.95 (29.66)     1:27.33 (29.38)     1:56.67 (29.34)
 17 Michael Johnston          17 Wapakoneta-OH-NM     1:58.10    1:56.73 QUAL   
              27.15       56.11 (28.96)     1:26.21 (30.10)     1:56.73 (30.52)
 18 Tyler Endecott            16 Hilliard-OH-OH       1:59.27    1:56.97 QUAL   
              27.55       56.93 (29.38)     1:26.69 (29.76)     1:56.97 (30.28)
 19 Nick Nonnenmacher         17 Wilton-CT-CT         2:00.16    1:57.18 17TT   
              28.45       58.11 (29.66)     1:28.10 (29.99)     1:57.18 (29.08)
 20 Kyle Holman               18 Western Br-DE-MA     1:58.15    1:57.54 17TT   
              26.93       56.29 (29.36)     1:26.66 (30.37)     1:57.54 (30.88)
 21 Aaron Tupper              16 Jennersville-PA-MA   1:58.56    1:57.56 17TT   
              27.61       56.88 (29.27)     1:26.84 (29.96)     1:57.56 (30.72)
 22 Macauley Kolonko          17 Auburn-NY-NI         2:00.11    1:57.94 17TT   
              27.16       57.34 (30.18)     1:27.77 (30.43)     1:57.94 (30.17)
 23 Daniel Hadary             16 Flushing-NY-MR       1:57.10    1:58.07 17TT   
              27.37       57.35 (29.98)     1:28.06 (30.71)     1:58.07 (30.01)
 24 Tim Joyce                 16 Wilton-CT-CT         1:59.99    1:58.08 17TT   
              27.74       57.89 (30.15)     1:28.23 (30.34)     1:58.08 (29.85)
 25 CJ Davis                  15 Rock Hill-SC-SC      2:00.07    1:58.09 17TT   
              28.37       58.44 (30.07)     1:28.32 (29.88)     1:58.09 (29.77)
 26 Tyler Carmichael          18 Sarasota-FL-FL       1:57.10    1:58.27 17TT   
              27.84       57.75 (29.91)     1:28.39 (30.64)     1:58.27 (29.88)
 27 Mike Scornavacca          15 LakelandHills-NJ-NJ  1:59.33    1:58.95 17TT   
              27.95       57.55 (29.60)     1:27.94 (30.39)     1:58.95 (31.01)
 28 Thomas Wright             17 Triangle Area-NC-NC  1:55.66    1:59.00 17TT   
              27.85       57.24 (29.39)     1:27.54 (30.30)     1:59.00 (31.46)
 29 Lennon LaBelle            16 AuburnLewistonME-ME  1:59.05    1:59.29 17TT   
              26.79       56.39 (29.60)     1:27.40 (31.01)     1:59.29 (31.89)
 30 Quinton Cynor             14 Sage-IL-IL           1:59.88    1:59.36 17TT   
              26.05       55.86 (29.81)     1:27.49 (31.63)     1:59.36 (31.87)
 31 Christian Lauffer         18 Triangle Area-NC-NC  1:56.09    1:59.46 17TT   
              27.60       57.18 (29.58)     1:28.18 (31.00)     1:59.46 (31.28)
 32 Josh Hankey               18 Lynchburg-VA-VA      1:58.73    1:59.77 17TT   
              27.14       56.88 (29.74)     1:28.04 (31.16)     1:59.77 (31.73)
 33 Adam Batson               16 Triangle Area-NC-NC  2:00.47    2:00.08 17TT   
              27.22       57.04 (29.82)     1:28.41 (31.37)     2:00.08 (31.67)
 34 Jack D'Avi                14 South Florida-FL-FG  1:58.60    2:00.12 17TT   
              27.98       57.96 (29.98)     1:29.15 (31.19)     2:00.12 (30.97)
 35 Matthew Hopkins           15 UpperMainLine-PA-MA  2:00.06    2:00.14 17TT   
              27.80       58.38 (30.58)     1:29.45 (31.07)     2:00.14 (30.69)
 36 Graeden Sartoris          17 East Hartford-CT-CT  1:59.97    2:00.28 17TT   
              28.16       58.24 (30.08)     1:29.33 (31.09)     2:00.28 (30.95)
 36 Mason Reid                17 Liberty Twp-OH-OH    1:58.37    2:00.28 17TT   
              28.23       58.96 (30.73)     1:29.78 (30.82)     2:00.28 (30.50)
 38 Tommy Noone               16 Phoenixville-PA-MA   2:00.15    2:00.47 17TT   
              28.21       58.62 (30.41)     1:29.51 (30.89)     2:00.47 (30.96)
 39 James Muessig             18 Annapolis-MD-MD      1:59.99    2:00.76        
              27.38       58.13 (30.75)     1:29.92 (31.79)     2:00.76 (30.84)
 40 Bryan Byrd                16 Western Br-DE-MA     2:00.40    2:00.77        
              28.53       59.19 (30.66)     1:29.95 (30.76)     2:00.77 (30.82)
 41 Evan Weller               17 Springfield-IL-IL    1:58.11    2:00.78        
              27.85       58.08 (30.23)     1:29.53 (31.45)     2:00.78 (31.25)
 42 Jack Benton               14 Triangle Area-NC-NC  1:59.91    2:00.91        
              27.76       57.87 (30.11)     1:28.98 (31.11)     2:00.91 (31.93)
 43 Nathan Callithen          18 Butler-PA-AM         1:59.88    2:01.23        
              28.21       58.79 (30.58)     1:29.90 (31.11)     2:01.23 (31.33)
 44 Andrew Pierre             15 Butler-PA-AM         1:59.26    2:01.43        
              27.84       58.10 (30.26)     1:29.47 (31.37)     2:01.43 (31.96)
 45 Ryan McHenry              15 Bloomsburg-PA-MA     2:00.48    2:02.96        
              27.70       57.89 (30.19)     1:29.80 (31.91)     2:02.96 (33.16)
 46 Calvin Tuttle             16 Dancely-MD-MD        1:57.92    2:03.37        
              27.21       58.56 (31.35)     1:31.11 (32.55)     2:03.37 (32.26)
 47 Nicholas Gould            18 Old Town-ME-ME       2:00.23    2:03.40        
              27.55       57.73 (30.18)     1:28.21 (30.48)     2:03.40 (35.19)
 48 Gene Angeles              13 LakelandHills-NJ-NJ  2:00.05    2:09.45        
              29.75     1:02.08 (32.33)     1:35.60 (33.52)     2:09.45 (33.85)
 
Event 223  Women 100 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
    National: * 52.43    4/5/2016 Caitlin Tycz, Gr. Flint-MI                   
                59.09  QUAL 17 SC Nationals Qual
              1:00.86  17TT 2017 SC Time Trials
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Haley Rivera              17 Springfield-IL-IL      57.65      57.50 QUAL   
              27.08       57.50 (30.42)                                        
  2 Kayla Smith               16 Orlando-FL-FL          59.24      57.89 QUAL   
              26.96       57.89 (30.93)                                        
  3 Gabby Low                 16 Kennebec-ME-ME         57.00      57.94 QUAL   
              27.07       57.94 (30.87)                                        
  4 Mia Cote                  17 Glens Falls-NY-AD      55.59      58.18 QUAL   
              27.23       58.18 (30.95)                                        
  5 Meredith Ginn             16 Orlando-FL-FL          59.45      58.23 QUAL   
              27.06       58.23 (31.17)                                        
  6 MaKenzie Blaakman         17 Spartanburg-SC-SC      58.32      58.38 QUAL   
              27.39       58.38 (30.99)                                        
  7 Ava Sealander             16 Down East-ME-ME        58.48      58.58 QUAL   
              27.66       58.58 (30.92)                                        
  8 Lauren McKenna            16 Boise-ID-SR          1:00.20      58.72 QUAL   
              27.85       58.72 (30.87)                                        
  9 Dia Gawronski             16 Cheshire-CT-CT         58.05      58.75 QUAL   
              27.75       58.75 (31.00)                                        
 10 Molly Whiteman            16 Triangle Area-NC-NC    58.59      58.86 QUAL   
              27.20       58.86 (31.66)                                        
 11 Hannah May                18 Blue Ash-OH-OH       1:00.25      58.91 QUAL   
              27.44       58.91 (31.47)                                        
 12 Brooke Morgan             15 Triangle Area-NC-NC    57.93      59.00 QUAL   
              27.83       59.00 (31.17)                                        
 13 Abby Claus                17 SummitBranch-NJ-NJ     58.73      59.03 QUAL   
              27.58       59.03 (31.45)                                        
 14 Sienna Miller             17 Sarasota-FL-FL         59.76      59.12 17TT   
              27.86       59.12 (31.26)                                        
 15 Maile Mora                15 Red Bank - NJ-NJ     1:00.43      59.15 17TT   
              28.07       59.15 (31.08)                                        
 16 Greta Gidley              13 Farmington-MI-MI       59.48      59.19 17TT   
              26.62       59.19 (32.57)                                        
 17 Avery Huang               12 Piedmont-VA-VA         59.17      59.24 17TT   
              27.76       59.24 (31.48)                                        
 18 Megan Elmquist            14 Gr. Flint-MI-MI        59.83      59.26 17TT   
              28.33       59.26 (30.93)                                        
 19 Sara Greene               15 Rock Hill-SC-SC      1:00.67      59.32 17TT   
              27.77       59.32 (31.55)                                        
 20 Annie Bartolome           15 Boise-ID-SR            58.00      59.35 17TT   
              27.30       59.35 (32.05)                                        
 21 Rachel Peden              16 Spartanburg-SC-SC    1:07.34L     59.47 17TT   
              28.13       59.47 (31.34)                                        
 22 Lindsay Mooney            18 Henson-MD-MD         1:00.25      59.52 17TT   
              27.93       59.52 (31.59)                                        
 23 Meredith Riegler          15 SomersetHills-NJ-NJ    59.87      59.54 17TT   
              28.24       59.54 (31.30)                                        
 24 Julia Meisner             13 SomersetValleyNJ-NJ  1:00.74      59.55 17TT   
              28.18       59.55 (31.37)                                        
 25 Julia Stevens             14 Cheshire-CT-CT         58.42      59.57 17TT   
              27.67       59.57 (31.90)                                        
 26 Violet Anderson           15 Green Bay-WI-WI        59.22      59.58 17TT   
              28.03       59.58 (31.55)                                        
 26 Samantha Diaz             13 Birmingham-MI-MI       59.02      59.58 17TT   
              27.45       59.58 (32.13)                                        
 28 Lindsey Skidmore          15 Spartanburg-SC-SC    1:00.86      59.60 17TT   
              28.28       59.60 (31.32)                                        
 28 Bryn Ericksen             17 Countryside-OH-OH      59.39      59.60 17TT   
              28.12       59.60 (31.48)                                        
 30 Sarah Manthorp            15 UpperMainLine-PA-MA  1:00.65      59.61 17TT   
              28.01       59.61 (31.60)                                        
 30 Maren Weathersby          16 Piedmont-VA-VA         59.62      59.61 17TT   
              27.66       59.61 (31.95)                                        
 32 Caroline Sweeney          17 New Canaan-CT-CT     1:00.52      59.63 17TT   
              28.26       59.63 (31.37)                                        
 33 Grace Noble               13 UpperMainLine-PA-MA  1:00.85      59.66 17TT   
              27.79       59.66 (31.87)                                        
 34 Claire Rejman             17 Auburn-NY-NI           59.57      59.75 17TT   
              27.98       59.75 (31.77)                                        
 34 Sarah Slabe               15 Countryside-OH-OH      59.40      59.75 17TT   
              27.75       59.75 (32.00)                                        
 36 Marissa Taylor            18 Hickory -nc-NC         59.86      59.80 17TT   
              27.87       59.80 (31.93)                                        
 37 Abby Fierstos             16 Springfield-IL-IL    1:00.77      59.81 17TT   
              28.16       59.81 (31.65)                                        
 38 Kate Sheridan             17 Wyckoff-NJ-NJ        1:00.32      59.84 17TT   
              28.16       59.84 (31.68)                                        
 39 Maelyn Elder              18 York-PA-MA             59.10      59.85 17TT   
              28.04       59.85 (31.81)                                        
 40 Leah King                 17 Auburn-NY-NI           59.85      59.87 17TT   
              28.17       59.87 (31.70)                                        
 41 Olivia Moyer              13 Wheeling-WV-AM         59.46      59.93 17TT   
              28.18       59.93 (31.75)                                        
 41 Julie Wang                14 Joliet - IL-IL         59.15      59.93 17TT   
              27.81       59.93 (32.12)                                        
 43 Macy Arn                  16 Springfield-OH-OH      59.53      59.96 17TT   
              27.43       59.96 (32.53)                                        
 44 Megan Carson              14 Triangle Area-NC-NC    59.95      59.98 17TT   
              28.53       59.98 (31.45)                                        
 45 Mary Mahoney              15 Red Bank - NJ-NJ     1:00.69      59.99 17TT   
              28.08       59.99 (31.91)                                        
 46 Emma Sampson              17 Springfield-OH-OH    1:00.79    1:00.06 17TT   
              27.74     1:00.06 (32.32)                                        
 46 Samantha Kraus            18 Boise-ID-SR          1:00.69    1:00.06 17TT   
              27.92     1:00.06 (32.14)                                        
 48 Rachel Woomer             16 Boyertown-PA-MA      1:00.15    1:00.08 17TT   
              28.55     1:00.08 (31.53)                                        
 49 Anika Fassett             16 Birmingham-MI-MI       58.71    1:00.12 17TT   
              28.09     1:00.12 (32.03)                                        
 50 Molly Weeks               17 Sussex-DE-MA           58.59    1:00.16 17TT   
              28.05     1:00.16 (32.11)                                        
 51 Morgan Haines             18 Reading-PA-MA        1:00.39    1:00.17 17TT   
              27.63     1:00.17 (32.54)                                        
 51 Zoe Gavin                 17 Glens Falls-NY-AD      58.77    1:00.17 17TT   
              28.12     1:00.17 (32.05)                                        
 53 Abby Choi                 17 Wyckoff-NJ-NJ          59.16    1:00.21 17TT   
              27.85     1:00.21 (32.36)                                        
 54 Katelin Isakoff           16 FarmingtonVal-CT-CT    59.19    1:00.22 17TT   
              27.62     1:00.22 (32.60)                                        
 55 Maddy Mowad               16 Cheshire-CT-CT       1:00.77    1:00.24 17TT   
              28.74     1:00.24 (31.50)                                        
 56 Ashlin Wolfe              16 Spartanburg-SC-SC      59.24    1:00.27 17TT   
              28.22     1:00.27 (32.05)                                        
 57 Erika Ehret               17 New Canaan-CT-CT     1:00.22    1:00.31 17TT   
              28.55     1:00.31 (31.76)                                        
 57 Jenna Madden              16 Bloomsburg-PA-MA       59.47    1:00.31 17TT   
              28.22     1:00.31 (32.09)                                        
 59 Caitlin Hefner            13 Hickory -nc-NC       1:00.25    1:00.32 17TT   
              28.02     1:00.32 (32.30)                                        
 60 Meg McDermott             18 SomersetValleyNJ-NJ  1:00.15    1:00.34 17TT   
              27.95     1:00.34 (32.39)                                        
 61 Hannah Kota               16 Triangle Area-NC-NC    59.44    1:00.37 17TT   
              28.45     1:00.37 (31.92)                                        
 62 Abby Francis              15 East Hartford-CT-CT  1:00.43    1:00.39 17TT   
              27.99     1:00.39 (32.40)                                        
 63 Jackie Taylor             15 Triangle Area-NC-NC    59.53    1:00.40 17TT   
              27.47     1:00.40 (32.93)                                        
 64 Kyleigh Barao             18 New Bedford-MA-NE      57.98    1:00.47 17TT   
              27.99     1:00.47 (32.48)                                        
 65 Isabella Pivor            13 Blue Ash-OH-OH       1:00.36    1:00.52 17TT   
              27.54     1:00.52 (32.98)                                        
 66 Genna Brewer              17 Triangle Area-NC-NC  1:00.35    1:00.53 17TT   
              28.10     1:00.53 (32.43)                                        
 67 Nyna Hess                 17 Hilliard-OH-OH       1:00.42    1:00.55 17TT   
              27.68     1:00.55 (32.87)                                        
 68 Lizzie Parks              16 Northwest-NC-NC      1:00.28    1:00.57 17TT   
              27.71     1:00.57 (32.86)                                        
 69 Grace Tarantola           15 LakelandHills-NJ-NJ  1:00.35    1:00.62 17TT   
              28.11     1:00.62 (32.51)                                        
 70 Makenna McCartney         18 Gr. Flint-MI-MI        59.98    1:00.68 17TT   
              28.58     1:00.68 (32.10)                                        
 71 Kylee Arnold              17 Lancaster-OH-OH        59.76    1:00.70 17TT   
              28.24     1:00.70 (32.46)                                        
 72 Haley Tevnan              15 SomersetValleyNJ-NJ  1:00.21    1:00.74 17TT   
              28.30     1:00.74 (32.44)                                        
 73 Sarah Grace Byers         16 Spartanburg-SC-SC    1:00.85    1:00.81 17TT   
              28.21     1:00.81 (32.60)                                        
 73 Casey Summers             15 Stevens Point-WI-WI  1:00.85    1:00.81 17TT   
              27.94     1:00.81 (32.87)                                        
 75 Isabel Kishpaugh          15 Sarasota-FL-FL       1:00.20    1:00.83 17TT   
              28.65     1:00.83 (32.18)                                        
 76 Haley Burt                16 Birmingham-AL-SE       59.37    1:00.84 17TT   
              27.85     1:00.84 (32.99)                                        
 77 Jamie Yadoff              18 Wyckoff-NJ-NJ          59.75    1:00.87        
              28.21     1:00.87 (32.66)                                        
 77 Caroline Sargent          16 Westport/Weston-CT   1:00.58    1:00.87        
              28.60     1:00.87 (32.27)                                        
 79 Chloe Rippey              16 LakelandHills-NJ-NJ  1:00.01    1:00.89        
              28.26     1:00.89 (32.63)                                        
 80 Megan Ehrnfeldt           13 Boyertown-PA-MA      1:00.60    1:00.91        
              28.35     1:00.91 (32.56)                                        
 81 Alyssa Cahill             16 SomersetValleyNJ-NJ  1:00.55    1:00.95        
              28.31     1:00.95 (32.64)                                        
 82 Kathryn Burr              13 Piedmont-VA-VA       1:00.19    1:00.98        
              28.82     1:00.98 (32.16)                                        
 83 Meagan Tyler              15 Western Br-DE-MA     1:00.65    1:01.01        
              28.08     1:01.01 (32.93)                                        
 84 Regan Lawrence            18 Triangle Area-NC-NC  1:00.56    1:01.02        
              28.36     1:01.02 (32.66)                                        
 85 Anya Welborn              16 North Oakland-MI-MI  1:00.38    1:01.03        
              28.11     1:01.03 (32.92)                                        
 86 Jayne Sopenski            17 Geauga-OH-LE         1:00.82    1:01.05        
              28.37     1:01.05 (32.68)                                        
 87 M.E. Smith                15 South Family-OH-OH     59.80    1:01.10        
              28.36     1:01.10 (32.74)                                        
 88 Kylie Martin              16 York-PA-MA           1:00.00    1:01.11        
              28.56     1:01.11 (32.55)                                        
 89 Harmony Eckroth           18 Gr. Johnstown-PA-AM  1:00.54    1:01.13        
              28.44     1:01.13 (32.69)                                        
 89 Caroline Wasielevski      15 Reading-PA-MA        1:00.26    1:01.13        
              27.84     1:01.13 (33.29)                                        
 91 Emma Grace Murtaugh       14 Triangle Area-NC-NC  1:00.33    1:01.19        
              29.17     1:01.19 (32.02)                                        
 92 Ashley Kolpan             15 SomersetValleyNJ-NJ  1:00.58    1:01.21        
              28.69     1:01.21 (32.52)                                        
 93 Ciera Nasso               16 Boise-ID-SR          1:00.84    1:01.26        
              28.30     1:01.26 (32.96)                                        
 94 Nhia Caras                14 Kishwaukee-IL-IL       59.80    1:01.30        
              28.12     1:01.30 (33.18)                                        
 95 Gabriella Tejeda          14 Cheshire-CT-CT         59.78    1:01.36        
              29.23     1:01.36 (32.13)                                        
 96 Abbie Griffith            14 Butler-PA-AM           59.89    1:01.51        
              28.72     1:01.51 (32.79)                                        
 97 CJ Porter                 17 Soundview-CT-CT      1:00.82    1:01.63        
              29.15     1:01.63 (32.48)                                        
 98 The Tornado McNulty       16 Pocono-PA-MA         1:00.40    1:01.66        
              29.30     1:01.66 (32.36)                                        
 98 Lexi Plogger              16 Lynchburg-VA-VA        59.54    1:01.66        
              28.51     1:01.66 (33.15)                                        
100 Emi Cranker               15 Western Br-DE-MA     1:00.80    1:01.68        
              29.26     1:01.68 (32.42)                                        
100 Autumn Keats-O'Connor     15 SummitBranch-NJ-NJ   1:00.85    1:01.68        
              29.30     1:01.68 (32.38)                                        
102 Alexa Houseknecht         14 Lionville-PA-MA      1:00.78    1:01.84        
              28.58     1:01.84 (33.26)                                        
103 Maddie McKean             17 UpperMainLine-PA-MA  1:00.79    1:01.86        
              28.44     1:01.86 (33.42)                                        
104 Audrey Hines              14 Rock Hill-SC-SC      1:00.23    1:01.91        
              28.83     1:01.91 (33.08)                                        
105 Katie Carson              14 Triangle Area-NC-NC  1:00.57    1:01.94        
              28.18     1:01.94 (33.76)                                        
106 Sophia Swanson            14 East Hampton-NY-MR   1:00.00    1:02.01        
              29.13     1:02.01 (32.88)                                        
107 Keeley Durkin             15 Ridley-PA-MA         1:00.80    1:02.04        
              29.29     1:02.04 (32.75)                                        
108 Sophia McAneny-Droz       16 Western Br-DE-MA     1:00.40    1:02.05        
              28.20     1:02.05 (33.85)                                        
109 Clair Shin                18 Wyckoff-NJ-NJ        1:00.00    1:02.13        
              29.30     1:02.13 (32.83)                                        
110 Megan Wojnar              16 SomersetValleyNJ-NJ  1:00.77    1:02.16        
              28.82     1:02.16 (33.34)                                        
111 Emily Longenecker         17 Western Br-DE-MA       59.49    1:02.18        
              28.83     1:02.18 (33.35)                                        
112 Grace Bergstrom           17 Triangle Area-NC-NC  1:00.81    1:02.29        
              29.20     1:02.29 (33.09)                                        
112 Sarah Pacelli             16 SomersetValleyNJ-NJ  1:00.32    1:02.29        
              29.57     1:02.29 (32.72)                                        
114 Rachel Roscoe             17 Uniontown-PA-AM      1:00.38    1:02.33        
              28.15     1:02.33 (34.18)                                        
115 Katherine Begg            16 Westport/Weston-CT   1:00.61    1:02.54        
              29.01     1:02.54 (33.53)                                        
116 Kinsey Rushevics          15 SomersetValleyNJ-NJ  1:00.75    1:02.60        
              29.25     1:02.60 (33.35)                                        
117 Bridget Hilgendorff       17 Randolph-NJ-NJ       1:00.42    1:02.62        
              29.55     1:02.62 (33.07)                                        
118 Symran Lall               14 LakelandHills-NJ-NJ  1:00.84    1:02.69        
              29.83     1:02.69 (32.86)                                        
119 Allie D'Allegro           14 SomersetValleyNJ-NJ  1:00.83    1:03.53        
              29.55     1:03.53 (33.98)                                        
120 Mimi Chase                17 West Shore-PA-MA     1:00.82    1:03.59        
              29.51     1:03.59 (34.08)                                        
121 Kelsey Bartlett           17 UpperMainLine-PA-MA  1:00.40    1:04.51        
              30.36     1:04.51 (34.15)                                        
122 Kaitlin Ramsden           17 Triangle Area-NC-NC  1:00.81    1:04.55        
              29.52     1:04.55 (35.03)                                        
123 Jessica Goldfeder         15 SomersetValleyNJ-NJ  1:00.74    1:04.75        
              29.72     1:04.75 (35.03)                                        
124 Maddie Jones              16 East Hampton-NY-MR   1:00.85    1:07.49        
              29.78     1:07.49 (37.71)                                        
 
Event 224  Men 100 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
    National: * 46.96    4/7/2009 Tim Phillips, Marietta-OH                    
                53.19  QUAL 17 SC Nationals Qual
                54.78  17TT 2017 SC Time Trials
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ivan Escott               17 Boyertown-PA-MA        51.13      50.28 QUAL   
              23.58       50.28 (26.70)                                        
  2 Oliver Zmetrovich         17 North Shore-MA-NE      50.29      51.25 QUAL   
              23.90       51.25 (27.35)                                        
  3 Reid Hussey               17 Annapolis-MD-MD        51.55      51.61 QUAL   
              23.93       51.61 (27.68)                                        
  4 Josiah Lauver             16 West Shore-PA-MA       54.02      51.70 QUAL   
              24.05       51.70 (27.65)                                        
  5 Spencer Hohm              17 Springfield-IL-IL      53.22      52.11 QUAL   
              24.38       52.11 (27.73)                                        
  6 Pete Lingo                17 ME Lyons-OH-OH         54.24      52.26 QUAL   
              25.00       52.26 (27.26)                                        
  7 Jackson Brookover         15 Burlington Co-NJ-MA    53.41      52.43 QUAL   
              24.57       52.43 (27.86)                                        
  8 Holden Jurell             16 Powel Crosley-OH-OH    53.18      52.47 QUAL   
              24.68       52.47 (27.79)                                        
  9 Logan Skiles              15 West Shore-PA-MA       53.50      52.53 QUAL   
              24.96       52.53 (27.57)                                        
 10 Peter Compton             17 Triangle Area-NC-NC    51.72      52.57 QUAL   
              24.92       52.57 (27.65)                                        
 11 Jack Sylvester            17 Sarasota-FL-FL         53.45      52.59 QUAL   
              24.68       52.59 (27.91)                                        
 12 Oliver Brown              17 UpperMainLine-PA-MA    54.66      52.65 QUAL   
              24.37       52.65 (28.28)                                        
 13 Ethan Murray              15 Wilton-CT-CT           53.99      52.83 QUAL   
              24.68       52.83 (28.15)                                        
 14 CJ Hewitt                 16 SomersetValleyNJ-NJ    53.68      52.84 QUAL   
              24.97       52.84 (27.87)                                        
 15 Gage Dewsbury             17 Boise-ID-SR            53.83      52.91 QUAL   
              24.99       52.91 (27.92)                                        
 16 Alex Boeckx               15 Ridley-PA-MA           53.48      52.96 QUAL   
              24.66       52.96 (28.30)                                        
 17 Noah Guckavan             18 U Perkiomen-PA-MA      53.28      52.99 QUAL   
              24.57       52.99 (28.42)                                        
 18 Ryan Bugianesi            17 SomersetValleyNJ-NJ    53.20      53.05 QUAL   
              24.72       53.05 (28.33)                                        
 19 Noah Woollweever          19 BeckleyRaleighWV-WV    53.92      53.14 QUAL   
              24.71       53.14 (28.43)                                        
 20 Mitch Curlee              15 Triangle Area-NC-NC    53.41      53.18 QUAL   
              25.14       53.18 (28.04)                                        
 21 Roanoke Shirk             15 Boyertown-PA-MA        54.54      53.28 17TT   
              24.53       53.28 (28.75)                                        
 21 Kyle Printon              18 SomersetValleyNJ-NJ    54.61      53.28 17TT   
              24.37       53.28 (28.91)                                        
 23 Aleksandr Simonelli       15 Hamilton Area-NJ-NJ    54.57      53.44 17TT   
              24.97       53.44 (28.47)                                        
 24 Martin Vivas              17 South Florida-FL-FG    53.61      53.45 17TT   
              24.71       53.45 (28.74)                                        
 25 Connor McIlroy            17 Lionville-PA-MA      1:01.92L     53.49 17TT   
              24.73       53.49 (28.76)                                        
 26 Cian Beaulieu             17 East Hartford-CT-CT    54.78      53.52 17TT   
              25.32       53.52 (28.20)                                        
 27 Will McCullough           18 Powel Crosley-OH-OH    53.66      53.54 17TT   
              25.29       53.54 (28.25)                                        
 28 Michael Horkan            14 Wyckoff-NJ-NJ          53.34      53.56 17TT   
              24.90       53.56 (28.66)                                        
 29 Mark Forese               18 New Canaan-CT-CT       54.36      53.57 17TT   
              24.75       53.57 (28.82)                                        
 30 Logan Ansede              16 Triangle Area-NC-NC    53.37      53.60 17TT   
              25.30       53.60 (28.30)                                        
 31 Ean Kiely                 16 South County-RI-NE     53.03      53.64 17TT   
              25.09       53.64 (28.55)                                        
 32 Chris Lemley              18 Genesee Area-NY-NI        NT      53.69 17TT   
              25.02       53.69 (28.67)                                        
 33 Jeremy Berkowitz          16 Triangle Area-NC-NC    54.69      53.70 17TT   
              24.87       53.70 (28.83)                                        
 34 NingNing Liu              16 York-PA-MA             53.00      53.73 17TT   
              24.87       53.73 (28.86)                                        
 34 Conway Zhou               15 New Canaan-CT-CT       54.47      53.73 17TT   
              25.57       53.73 (28.16)                                        
 36 Noah Hargrove             15 Piedmont-VA-VA         53.49      53.74 17TT   
              25.12       53.74 (28.62)                                        
 37 Phil Brocker              16 Powel Crosley-OH-OH  1:01.30L     53.79 17TT   
              25.19       53.79 (28.60)                                        
 38 Calvin Wise               15 Springfield-OH-OH      53.80      53.85 17TT   
              25.12       53.85 (28.73)                                        
 39 Nico DeAngelo             17 West Shore-PA-MA       53.38      53.98 17TT   
              25.30       53.98 (28.68)                                        
 40 Erik Menchhofer           13 Blue Ash-OH-OH         53.61      54.01 17TT   
              25.12       54.01 (28.89)                                        
 41 Zach Sekaran              16 Schroeder-WI-WI        52.98      54.04 17TT   
              24.55       54.04 (29.49)                                        
 42 Julian Russell            19 Gr. Flint-MI-MI        53.56      54.05 17TT   
              25.65       54.05 (28.40)                                        
 43 Collin Hummel             18 Sunbury-PA-MA          53.89      54.11 17TT   
              24.98       54.11 (29.13)                                        
 44 Noah Witt                 16 State College-PA-MA    53.87      54.13 17TT   
              25.10       54.13 (29.03)                                        
 45 Corbin Gillespie          18 Triangle Area-NC-NC    52.42      54.17 17TT   
              24.83       54.17 (29.34)                                        
 46 Derek Kosydar             16 SomersetValleyNJ-NJ    54.49      54.21 17TT   
              25.21       54.21 (29.00)                                        
 47 Leo Carnevale             14 Red Bank - NJ-NJ       54.23      54.22 17TT   
              24.82       54.22 (29.40)                                        
 47 Jack Lonergan             16 Spartanburg-SC-SC      54.78      54.22 17TT   
              24.84       54.22 (29.38)                                        
 49 Danny Petrillo            18 SomersetValleyNJ-NJ    54.65      54.25 17TT   
              25.29       54.25 (28.96)                                        
 50 Oliver Yancey             17 Ridley-PA-MA           54.45      54.27 17TT   
              25.72       54.27 (28.55)                                        
 50 Richie Matthews           16 Down East-ME-ME        54.22      54.27 17TT   
              24.82       54.27 (29.45)                                        
 50 Maurilio Saddoud          16 Rock Hill-SC-SC        54.30      54.27 17TT   
              25.70       54.27 (28.57)                                        
 53 Matthew Mizell            17 Orlando-FL-FL          54.24      54.30 17TT   
              25.20       54.30 (29.10)                                        
 54 Matthew Fricker           15 LakelandHills-NJ-NJ    53.78      54.37 17TT   
              25.73       54.37 (28.64)                                        
 55 Chris Weber               15 FarmingtonVal-CT-CT    53.52      54.50 17TT   
              25.22       54.50 (29.28)                                        
 56 Evan Bota                 15 LakelandHills-NJ-NJ    54.00      54.52 17TT   
              25.37       54.52 (29.15)                                        
 56 Joseph Brooks             16 Spartanburg-SC-SC      54.78      54.52 17TT   
              25.96       54.52 (28.56)                                        
 58 Max Valeriano             15 Reading-PA-MA          54.63      54.62 17TT   
              25.58       54.62 (29.04)                                        
 59 Cam Labree                16 Old Town-ME-ME         54.07      54.68 17TT   
              24.92       54.68 (29.76)                                        
 60 Daniel Walsh              16 Cheshire-CT-CT         54.51      54.71 17TT   
              25.10       54.71 (29.61)                                        
 61 Nick Heath                17 FanwoodScotch-NJ-NJ    54.18      54.73 17TT   
              25.68       54.73 (29.05)                                        
 62 Richard McIntyre          17 Triangle Area-NC-NC    53.47      54.76 17TT   
              25.45       54.76 (29.31)                                        
 63 Cooper Prue               17 Gr. Flint-MI-MI        54.40      54.79        
              25.28       54.79 (29.51)                                        
 64 Camden Holmes             16 Down East-ME-ME        54.76      54.85        
              25.07       54.85 (29.78)                                        
 65 Evan Eckels               14 Hamilton Area-NJ-NJ    54.21      55.00        
              25.33       55.00 (29.67)                                        
 66 Connor Myers              17 Lionville-PA-MA        54.69      55.01        
              25.27       55.01 (29.74)                                        
 67 Caelan Troy               18 Annapolis-MD-MD        54.78      55.03        
              25.16       55.03 (29.87)                                        
 68 Ryan Crafton              16 Joliet - IL-IL         54.43      55.24        
              26.03       55.24 (29.21)                                        
 69 Hunter Adams              14 Red Bank - NJ-NJ       54.29      55.27        
              26.21       55.27 (29.06)                                        
 70 David Khym                16 Ridgewood-NJ-NJ        54.58      55.32        
              25.97       55.32 (29.35)                                        
 71 Carson Prouty             14 Old Town-ME-ME         54.75      55.39        
              25.90       55.39 (29.49)                                        
 72 Zach Parkman              15 Lancaster-OH-OH        54.29      55.65        
              26.46       55.65 (29.19)                                        
 73 Oscar Onoszko             18 Rock Hill-SC-SC        54.25      55.75        
              25.93       55.75 (29.82)                                        
 74 Matthew Yost              16 Bath Area-ME-ME        54.68      55.81        
              25.48       55.81 (30.33)                                        
 75 Joseph Angotti            14 Auburn-NY-NI           54.52      55.86        
              26.57       55.86 (29.29)                                        
 76 Ben Wesley                15 Ridley-PA-MA           54.61      55.92        
              25.48       55.92 (30.44)                                        
 77 Tanner Debus              17 Rock Hill-SC-SC        54.23      55.96        
              26.19       55.96 (29.77)                                        
 78 Mitchell Labenski         17 Lionville-PA-MA        54.76      56.02        
              25.19       56.02 (30.83)                                        
 79 Stephen Walsh             18 Hamilton Area-NJ-NJ    54.77      56.12        
              26.75       56.12 (29.37)                                        
 80 Christopher Welsh         16 SomersetValleyNJ-NJ    54.69      56.16        
              26.28       56.16 (29.88)                                        
 81 Anthony Maxwell           17 Triangle Area-NC-NC    54.12      56.20        
              26.30       56.20 (29.90)                                        
 82 Jordan Goldberg           16 SummitBranch-NJ-NJ     54.71      56.43        
              26.20       56.43 (30.23)                                        
 83 Daniel Stroh              16 Blue Ash-OH-OH         54.59      57.02        
              26.56       57.02 (30.46)                                        
 84 Shaw Satterfield          14 Triangle Area-NC-NC    54.67      57.42        
              26.33       57.42 (31.09)                                        
 85 Nick Cave                 16 UpperMainLine-PA-MA    54.77      57.91        
              27.19       57.91 (30.72)                                        
 86 Adam Sherman              15 Powel Crosley-OH-OH    54.78      58.44        
              27.58       58.44 (30.86)                                        
 87 Nathaniel Lupo            18 Auburn-NY-NI           54.69      58.46        
              26.15       58.46 (32.31)                                        
 88 Maxwell Miller            16 South Florida-FL-FG    54.68      58.81        
              26.90       58.81 (31.91)                                        
 89 Jacob Whiting             18 Auburn-NY-NI           54.31      58.96        
              28.54       58.96 (30.42)                                        
 -- James Pinter              15 La Crosse-WI-WI        54.13         DQ        
      False start
              24.78          DQ (29.05)                                        
 -- Nate St. Jean             18 Old Town-ME-ME         54.70         DQ        
      False start
              25.43          DQ (30.71)                                        
 
Event 225  Women 200 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    National: * 2:10.79   3/31/2015 Savanna Faulconer, Middle Tyger-SC         
                2:27.99  QUAL 17 SC Nationals Qual
                2:32.42  17TT 2017 SC Time Trials
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maria Baric               15 Triangle Area-NC-NC  2:22.23    2:20.40 QUAL   
              31.36     1:06.94 (35.58)     1:43.36 (36.42)     2:20.40 (37.04)
  2 Leah Braswell             16 York-PA-MA           2:20.20    2:23.47 QUAL   
              31.75     1:07.41 (35.66)     1:45.16 (37.75)     2:23.47 (38.31)
  3 Kelsey Thompson           14 LakelandHills-NJ-NJ  2:29.75    2:25.69 QUAL   
              33.22     1:10.46 (37.24)     1:48.39 (37.93)     2:25.69 (37.30)
  4 Michaela Peil             16 Birmingham-MI-MI     2:31.37    2:26.20 QUAL   
              32.22     1:08.50 (36.28)     1:47.36 (38.86)     2:26.20 (38.84)
  5 Morgan Fuerbacher         14 Red Bank - NJ-NJ     2:28.25    2:27.01 QUAL   
              33.42     1:09.17 (35.75)     1:47.55 (38.38)     2:27.01 (39.46)
  6 Lauren Feddersen          16 Champaign-IL-IL      2:28.49    2:27.58 QUAL   
              33.65     1:11.36 (37.71)     1:49.61 (38.25)     2:27.58 (37.97)
  7 Kaitlyn McCarthy          17 Red Bank - NJ-NJ     2:28.88    2:27.59 QUAL   
              33.65     1:10.55 (36.90)     1:48.56 (38.01)     2:27.59 (39.03)
  8 Jordyn Deubel             16 Cheshire-CT-CT       2:29.29    2:28.29 17TT   
              33.72     1:11.23 (37.51)     1:49.54 (38.31)     2:28.29 (38.75)
  9 Victoria Ireland          15 Red Bank - NJ-NJ     2:30.60    2:28.38 17TT   
              33.01     1:10.09 (37.08)     1:48.80 (38.71)     2:28.38 (39.58)
 10 Sarah Daly                15 SomersetHills-NJ-NJ  2:31.70    2:28.45 17TT   
              33.85     1:10.59 (36.74)     1:48.71 (38.12)     2:28.45 (39.74)
 11 Kelsey Golden             15 Spartanburg-SC-SC    2:24.00    2:28.68 17TT   
              33.12     1:10.44 (37.32)     1:49.09 (38.65)     2:28.68 (39.59)
 12 Mackenzie Humphrey        16 Birmingham-MI-MI     2:28.33    2:29.18 17TT   
              31.73     1:08.84 (37.11)     1:48.33 (39.49)     2:29.18 (40.85)
 13 Coco Fraser               14 LakelandHills-NJ-NJ  2:28.54    2:29.25 17TT   
              33.06     1:10.72 (37.66)     1:49.49 (38.77)     2:29.25 (39.76)
 14 Meredith Bunting          15 Northwest-NC-NC      2:30.04    2:29.26 17TT   
              32.43     1:10.97 (38.54)     1:49.78 (38.81)     2:29.26 (39.48)
 15 Aurelia Ballantine        15 W.North Carolina-NC  2:31.16    2:29.46 17TT   
              33.77     1:11.73 (37.96)     1:50.77 (39.04)     2:29.46 (38.69)
 16 Megan Murphy              16 B R Ryall-IL-IL      2:30.09    2:29.95 17TT   
              34.51     1:12.58 (38.07)     1:51.11 (38.53)     2:29.95 (38.84)
 17 Alexandra Nawrocki        15 Cheshire-CT-CT       2:27.95    2:30.44 17TT   
              34.28     1:12.34 (38.06)     1:51.57 (39.23)     2:30.44 (38.87)
 18 Shelby Kahn               14 Reading-PA-MA        2:28.15    2:30.56 17TT   
              33.90     1:11.87 (37.97)     1:51.11 (39.24)     2:30.56 (39.45)
 19 Audrey Shultz             14 Randolph-NJ-NJ       2:31.82    2:30.69 17TT   
              33.93     1:12.49 (38.56)     1:51.67 (39.18)     2:30.69 (39.02)
 20 Ciera Nasso               16 Boise-ID-SR          2:31.06    2:31.05 17TT   
              32.94     1:10.91 (37.97)     1:50.53 (39.62)     2:31.05 (40.52)
 21 Chiara Mennonna           17 LakelandHills-NJ-NJ  2:28.13    2:31.54 17TT   
              33.75     1:10.49 (36.74)     1:50.35 (39.86)     2:31.54 (41.19)
 22 Maggie Tyndall            16 Twin Rivers-NC-NC    2:29.62    2:31.63 17TT   
              33.97     1:11.11 (37.14)     1:50.62 (39.51)     2:31.63 (41.01)
 23 Olivia DelPrete           13 Hamilton Area-NJ-NJ  2:32.40    2:31.69 17TT   
              32.95     1:11.05 (38.10)     1:50.94 (39.89)     2:31.69 (40.75)
 24 Katie Mohr                13 Northwest-NC-NC      2:31.66    2:31.86 17TT   
              33.26     1:10.98 (37.72)     1:50.68 (39.70)     2:31.86 (41.18)
 25 Sydney Parsons            17 Triangle Area-NC-NC  2:25.65    2:32.04 17TT   
              33.30     1:11.65 (38.35)     1:51.62 (39.97)     2:32.04 (40.42)
 26 Haily Harper              15 Bath Area-ME-ME      2:30.39    2:32.07 17TT   
              34.42     1:13.58 (39.16)     1:53.23 (39.65)     2:32.07 (38.84)
 27 Juliana Goncalves         14 Bayside-RI-NE        2:30.56    2:32.32 17TT   
              33.18     1:11.99 (38.81)     1:52.52 (40.53)     2:32.32 (39.80)
 28 Emily Edelstein           17 Bloomsburg-PA-MA     2:32.27    2:32.59        
              33.69     1:12.21 (38.52)     1:52.06 (39.85)     2:32.59 (40.53)
 29 Jenna Maloy               13 Triangle Area-NC-NC  2:31.56    2:32.61        
              34.51     1:12.97 (38.46)     1:52.48 (39.51)     2:32.61 (40.13)
 30 Lanna DeBow               15 Blue Ash-OH-OH       2:31.68    2:32.73        
              34.26     1:13.76 (39.50)     1:54.36 (40.60)     2:32.73 (38.37)
 31 Carrington Erquiaga       16 Lynchburg-VA-VA      2:32.04    2:33.09        
              34.48     1:13.54 (39.06)     1:53.36 (39.82)     2:33.09 (39.73)
 32 Bridget Engel             14 Springfield-OH-OH    2:30.07    2:33.20        
              34.84     1:14.21 (39.37)     1:54.70 (40.49)     2:33.20 (38.50)
 33 Emma Wilber               17 Gr.Westfield-MA-NE   2:30.20    2:33.24        
              34.56     1:12.69 (38.13)     1:53.02 (40.33)     2:33.24 (40.22)
 34 Skylar Shafritz           15 Red Bank - NJ-NJ     2:30.29    2:33.30        
              32.83     1:11.30 (38.47)     1:52.00 (40.70)     2:33.30 (41.30)
 35 Emily Ries                18 Eau Claire-WI-WI     2:29.51    2:33.38        
              33.71     1:12.57 (38.86)     1:52.97 (40.40)     2:33.38 (40.41)
 36 Grace Noble               13 UpperMainLine-PA-MA  2:29.03    2:33.45        
              34.13     1:12.85 (38.72)     1:52.60 (39.75)     2:33.45 (40.85)
 37 Amanda Quitos             18 Gr. Flint-MI-MI      2:30.65    2:33.48        
              34.37     1:13.08 (38.71)     1:52.76 (39.68)     2:33.48 (40.72)
 38 Anna Harshaw              15 Greensboro-NC-NC     2:29.49    2:33.66        
              34.05     1:13.26 (39.21)     1:53.91 (40.65)     2:33.66 (39.75)
 39 Krysta Weik               16 Lebanon-PA-MA        2:31.75    2:34.30        
              33.33     1:12.77 (39.44)     1:54.15 (41.38)     2:34.30 (40.15)
 40 Victoria Breslin          17 Glens Falls-NY-AD    2:30.21    2:35.28        
              34.43     1:13.32 (38.89)     1:53.82 (40.50)     2:35.28 (41.46)
 41 Kristen Bane              18 Uniontown-PA-AM      2:31.20    2:36.85        
              33.59     1:13.21 (39.62)     1:54.57 (41.36)     2:36.85 (42.28)
 42 Kate Bernauer             17 LakelandHills-NJ-NJ  2:32.40    2:37.07        
              35.21     1:14.47 (39.26)     1:55.22 (40.75)     2:37.07 (41.85)
 43 Lilia Dunnigan            15 FarmingtonVal-CT-CT  2:27.25    2:41.08        
              32.52     1:09.89 (37.37)     1:57.76 (47.87)     2:41.08 (43.32)
 -- Alexis Walker             15 Triangle Area-NC-NC  2:28.80         DQ        
      Arms not in same horizontal plane
              32.59     1:10.32 (37.73)     1:49.43 (39.11)          DQ (38.57)
 
Event 226  Men 200 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    National: * 1:55.46    4/5/2016 Max McHugh, Door County-WI                 
                2:13.39  QUAL 17 SC Nationals Qual
                2:17.39  17TT 2017 SC Time Trials
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carter Weiland            16 SomersetValleyNJ-NJ  2:13.59    2:09.54 QUAL   
              28.92     1:01.72 (32.80)     1:35.33 (33.61)     2:09.54 (34.21)
  2 Keegan Miller             18 Joliet - IL-IL       2:13.69    2:10.46 QUAL   
              28.79     1:01.60 (32.81)     1:35.88 (34.28)     2:10.46 (34.58)
  3 Jamie Don                 14 Ridgewood-NJ-NJ      2:14.38    2:10.80 QUAL   
              29.69     1:02.50 (32.81)     1:36.16 (33.66)     2:10.80 (34.64)
  4 Nick Greene               17 Twin Rivers-NC-NC    2:13.96    2:11.68 QUAL   
              29.53     1:03.27 (33.74)     1:38.51 (35.24)     2:11.68 (33.17)
  5 Collin Mood               17 Frederick-MD-MD      2:14.42    2:12.07 QUAL   
              29.41     1:02.60 (33.19)     1:37.24 (34.64)     2:12.07 (34.83)
  6 Landon Theiss             16 SW Illinois-IL-OZ    2:13.89    2:13.20 QUAL   
              30.41     1:04.50 (34.09)     1:38.54 (34.04)     2:13.20 (34.66)
  7 Emil Bajramovic           16 Flushing-NY-MR       2:15.35    2:13.31 QUAL   
              29.27     1:02.28 (33.01)     1:36.84 (34.56)     2:13.31 (36.47)
  8 Jordan Hillsley           18 State College-PA-MA  2:15.37    2:14.05 17TT   
              29.02     1:02.42 (33.40)     1:37.89 (35.47)     2:14.05 (36.16)
  9 Christopher Meier         15 Spartanburg-SC-SC    2:14.13    2:14.51 17TT   
              30.52     1:04.68 (34.16)     1:39.55 (34.87)     2:14.51 (34.96)
 10 Hayden Krause             18 Countryside-OH-OH    2:15.00    2:14.55 17TT   
              30.39     1:04.88 (34.49)     1:39.86 (34.98)     2:14.55 (34.69)
 11 Luka Mikadze              16 Ridgewood-NJ-NJ      2:16.46    2:14.60 17TT   
              30.36     1:04.28 (33.92)     1:38.68 (34.40)     2:14.60 (35.92)
 12 Colin Liu                 14 SomersetValleyNJ-NJ  2:13.67    2:14.88 17TT   
              30.51     1:04.76 (34.25)     1:40.21 (35.45)     2:14.88 (34.67)
 13 Stefan Crigler            18 Westfield-NJ-NJ      2:16.05    2:15.23 17TT   
              29.16     1:02.49 (33.33)     1:38.06 (35.57)     2:15.23 (37.17)
 14 Jacob Wylie               16 Triangle Area-NC-NC  2:15.46    2:15.61 17TT   
              30.02     1:04.60 (34.58)     1:40.18 (35.58)     2:15.61 (35.43)
 15 Chris Li                  18 North Shore-MA-NE    2:16.33    2:16.07 17TT   
              30.06     1:04.17 (34.11)     1:39.30 (35.13)     2:16.07 (36.77)
 16 Jude Kneller              17 Springfield-IL-IL    2:17.11    2:16.08 17TT   
              30.61     1:04.54 (33.93)     1:39.81 (35.27)     2:16.08 (36.27)
 17 Joey Cannata              15 Cheshire-CT-CT       2:17.11    2:16.11 17TT   
              30.06     1:04.05 (33.99)     1:39.31 (35.26)     2:16.11 (36.80)
 18 Jon Scheer                19 Rapid Area-MI-MI     2:15.70    2:16.22 17TT   
              29.02     1:02.68 (33.66)     1:39.12 (36.44)     2:16.22 (37.10)
 19 Griffin Halpin            17 SomersetValleyNJ-NJ  2:15.43    2:16.40 17TT   
              30.04     1:03.84 (33.80)     1:39.68 (35.84)     2:16.40 (36.72)
 20 Justin Parrett            16 Kleptz-OH            2:14.39    2:16.45 17TT   
              29.40     1:03.83 (34.43)     1:39.82 (35.99)     2:16.45 (36.63)
 21 Will Gagen                15 SW Illinois-IL-OZ    2:15.20    2:16.51 17TT   
              31.03     1:05.57 (34.54)     1:40.89 (35.32)     2:16.51 (35.62)
 22 Dom Wayne                 17 Western Br-DE-MA     2:14.27    2:17.04 17TT   
              30.51     1:04.74 (34.23)     1:40.48 (35.74)     2:17.04 (36.56)
 23 Sebastian Villa           15 South Family-OH-OH   2:17.38    2:17.19 17TT   
              30.47     1:04.47 (34.00)     1:41.52 (37.05)     2:17.19 (35.67)
 24 Aiden McCurley            14 Reading-PA-MA        2:17.04    2:17.22 17TT   
              29.79     1:04.37 (34.58)     1:40.81 (36.44)     2:17.22 (36.41)
 25 Sam Pelletier             15 Down East-ME-ME      2:17.34    2:17.46        
              30.66     1:05.62 (34.96)     1:41.49 (35.87)     2:17.46 (35.97)
 26 John Thomas Cramer        16 Piedmont-VA-VA       2:15.99    2:17.69        
              30.42     1:05.08 (34.66)     1:41.39 (36.31)     2:17.69 (36.30)
 27 Hunter Keck               17 Reading-PA-MA        2:15.30    2:18.02        
              30.83     1:06.44 (35.61)     1:42.38 (35.94)     2:18.02 (35.64)
 28 Brian Benzing             15 Dancely-MD-MD        2:17.27    2:18.64        
              30.22     1:06.25 (36.03)     1:43.43 (37.18)     2:18.64 (35.21)
 29 Myles Sims                16 Triangle Area-NC-NC  2:15.94    2:18.74        
              30.35     1:05.49 (35.14)     1:41.47 (35.98)     2:18.74 (37.27)
 30 Jack McCormick            18 Springfield-IL-IL    2:17.09    2:18.77        
              31.03     1:06.60 (35.57)     1:43.86 (37.26)     2:18.77 (34.91)
 31 Noah Sadler               15 Orlando-FL-FL        2:14.89    2:19.17        
              31.01     1:06.46 (35.45)     1:42.70 (36.24)     2:19.17 (36.47)
 32 Dominic Sposato           16 Phoenixville-PA-MA   2:16.99    2:19.31        
              31.03     1:05.49 (34.46)     1:41.38 (35.89)     2:19.31 (37.93)
 33 Nick Andres               15 B R Ryall-IL-IL      2:17.36    2:19.54        
              31.75     1:07.68 (35.93)     1:43.78 (36.10)     2:19.54 (35.76)
 34 Zachery Sherk             14 Reading-PA-MA        2:17.34    2:19.72        
              29.75     1:05.85 (36.10)     1:43.52 (37.67)     2:19.72 (36.20)
 35 Manish Rachamallu         17 Hamilton Area-NJ-NJ  2:16.17    2:20.57        
              30.25     1:05.62 (35.37)     1:42.30 (36.68)     2:20.57 (38.27)
 36 Isaac Weaver              16 Down East-ME-ME      2:17.35    2:23.18        
              30.12     1:06.16 (36.04)     1:44.59 (38.43)     2:23.18 (38.59)
 
Event 227  Women 1000 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    National: * 9:27.19    4/3/2013 Danielle Valley, Sarasota-FL               
               10:27.99  QUAL 17 SC Nationals Qual
               10:35.99  17TT 2017 SC Time Trials
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Taylor Marjamaa           16 Red Bank - NJ-NJ    10:32.60   10:20.42 QUAL   
              28.45       59.17 (30.72)     1:30.40 (31.23)     2:02.04 (31.64)
        2:33.36 (31.32)     3:04.45 (31.09)     3:35.79 (31.34)     4:07.10 (31.31)
        4:38.40 (31.30)     5:09.90 (31.50)     5:41.11 (31.21)     6:12.58 (31.47)
        6:44.19 (31.61)     7:15.81 (31.62)     7:46.96 (31.15)     8:18.11 (31.15)
        8:49.18 (31.07)     9:20.43 (31.25)     9:51.20 (30.77)    10:20.42 (29.22)
  2 Rachel Peden              16 Spartanburg-SC-SC    9:21.22L  10:29.03 17TT   
              28.81     1:00.26 (31.45)     1:32.41 (32.15)     2:04.35 (31.94)
        2:36.03 (31.68)     3:08.10 (32.07)     3:39.77 (31.67)     4:11.69 (31.92)
        4:43.71 (32.02)     5:15.57 (31.86)     5:46.82 (31.25)     6:18.36 (31.54)
        6:50.10 (31.74)     7:21.41 (31.31)     7:53.03 (31.62)     8:24.71 (31.68)
        8:56.25 (31.54)     9:27.71 (31.46)     9:59.04 (31.33)    10:29.03 (29.99)
  3 Catherine Meisner         13 SomersetValleyNJ-NJ 10:30.46   10:29.14 17TT   
              28.35       58.98 (30.63)     1:30.19 (31.21)     2:01.74 (31.55)
        2:33.67 (31.93)     3:05.35 (31.68)     3:36.89 (31.54)     4:08.75 (31.86)
        4:40.44 (31.69)     5:12.46 (32.02)     5:44.23 (31.77)     6:16.34 (32.11)
        6:48.48 (32.14)     7:20.61 (32.13)     7:52.95 (32.34)     8:24.88 (31.93)
        8:57.03 (32.15)     9:28.95 (31.92)    10:00.17 (31.22)    10:29.14 (28.97)
  4 Grace Palfreyman          17 SomersetValleyNJ-NJ 10:32.74   10:29.49 17TT   
              28.62       59.65 (31.03)     1:30.95 (31.30)     2:02.59 (31.64)
        2:34.41 (31.82)     3:06.26 (31.85)     3:38.06 (31.80)     4:09.70 (31.64)
        4:41.34 (31.64)     5:13.05 (31.71)     5:44.75 (31.70)     6:16.49 (31.74)
        6:48.17 (31.68)     7:19.96 (31.79)     7:51.89 (31.93)     8:23.99 (32.10)
        8:55.94 (31.95)     9:27.62 (31.68)     9:59.35 (31.73)    10:29.49 (30.14)
  5 Cameron Horner            14 Henson-MD-MD        10:34.50   10:33.45 17TT   
              28.15       59.43 (31.28)     1:30.95 (31.52)     2:02.69 (31.74)
        2:34.51 (31.82)     3:06.19 (31.68)     3:38.01 (31.82)     4:09.93 (31.92)
        4:41.88 (31.95)     5:13.88 (32.00)     5:45.74 (31.86)     6:17.80 (32.06)
        6:49.81 (32.01)     7:21.88 (32.07)     7:54.02 (32.14)     8:26.00 (31.98)
        8:58.06 (32.06)     9:30.04 (31.98)    10:02.17 (32.13)    10:33.45 (31.28)
 
Event 228  Men 1000 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    National: * 8:55.55    4/6/2011 Nicholas Caldwell, Sarasota-FL             
                9:48.29  QUAL 17 SC Nationals Qual
                9:56.29  17TT 2017 SC Time Trials
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Will Resweber             16 Ridley-PA-MA         9:54.00    9:38.86 QUAL   
              26.13       55.00 (28.87)     1:24.17 (29.17)     1:53.52 (29.35)
        2:22.84 (29.32)     2:51.90 (29.06)     3:21.20 (29.30)     3:50.57 (29.37)
        4:19.67 (29.10)     4:49.31 (29.64)     5:18.55 (29.24)     5:47.66 (29.11)
        6:16.76 (29.10)     6:45.58 (28.82)     7:14.55 (28.97)     7:43.48 (28.93)
        8:12.89 (29.41)     8:41.99 (29.10)     9:10.94 (28.95)     9:38.86 (27.92)
  2 Matt Stanton              17 SomersetHills-NJ-NJ  9:56.06    9:41.07 QUAL   
              25.71       53.91 (28.20)     1:22.57 (28.66)     1:51.30 (28.73)
        2:20.57 (29.27)     2:49.80 (29.23)     3:19.24 (29.44)     3:48.87 (29.63)
        4:18.31 (29.44)     4:47.74 (29.43)     5:17.32 (29.58)     5:47.26 (29.94)
        6:16.92 (29.66)     6:46.38 (29.46)     7:16.05 (29.67)     7:45.74 (29.69)
        8:15.09 (29.35)     8:44.46 (29.37)     9:13.54 (29.08)     9:41.07 (27.53)
  3 Connor Sauls              14 Lynchburg-VA-VA      9:51.84    9:49.95 17TT   
              26.02       54.58 (28.56)     1:23.90 (29.32)     1:53.37 (29.47)
        2:23.08 (29.71)     2:53.01 (29.93)     3:22.94 (29.93)     3:52.59 (29.65)
        4:22.54 (29.95)     4:52.51 (29.97)     5:22.66 (30.15)     5:52.67 (30.01)
        6:22.40 (29.73)     6:52.46 (30.06)     7:22.70 (30.24)     7:52.65 (29.95)
        8:22.67 (30.02)     8:52.35 (29.68)     9:21.87 (29.52)     9:49.95 (28.08)
  4 AJ Carroll                16 Triangle Area-NC-NC  9:55.42    9:50.67 17TT   
              27.08       56.73 (29.65)     1:26.72 (29.99)     1:56.55 (29.83)
        2:26.43 (29.88)     2:56.20 (29.77)     3:26.32 (30.12)     3:56.70 (30.38)
        4:26.75 (30.05)     4:57.06 (30.31)     5:25.75 (28.69)     5:54.76 (29.01)
        6:24.19 (29.43)     6:54.20 (30.01)     7:24.56 (30.36)     7:54.48 (29.92)
        8:24.61 (30.13)     8:54.61 (30.00)     9:22.97 (28.36)     9:50.67 (27.70)
  5 Thomas DeLauro            18 SomersetValleyNJ-NJ  9:50.55    9:52.21 17TT   
              26.84       56.33 (29.49)     1:26.08 (29.75)     1:55.90 (29.82)
        2:25.64 (29.74)     2:55.50 (29.86)     3:25.42 (29.92)     3:55.02 (29.60)
        4:24.96 (29.94)     4:54.95 (29.99)     5:24.88 (29.93)     5:54.85 (29.97)
        6:25.02 (30.17)     6:55.04 (30.02)     7:25.45 (30.41)     7:55.38 (29.93)
        8:25.30 (29.92)     8:55.08 (29.78)     9:24.44 (29.36)     9:52.21 (27.77)
  6 Jimmy Greek               16 Ridley-PA-MA         9:55.69   10:00.71        
              27.82       57.12 (29.30)     1:26.88 (29.76)     1:56.89 (30.01)
        2:27.03 (30.14)     2:57.26 (30.23)     3:27.12 (29.86)     3:57.44 (30.32)
        4:27.86 (30.42)     4:58.13 (30.27)     5:28.51 (30.38)     5:59.13 (30.62)
        6:29.23 (30.10)     6:59.46 (30.23)     7:29.93 (30.47)     8:00.33 (30.40)
        8:30.62 (30.29)     9:01.40 (30.78)     9:31.87 (30.47)    10:00.71 (28.84)
  7 Brennan Carroll           16 Cheshire-CT-CT       9:54.85   10:00.89        
              26.92       56.03 (29.11)     1:26.10 (30.07)     1:56.24 (30.14)
        2:26.18 (29.94)     2:56.41 (30.23)     3:26.44 (30.03)     3:56.74 (30.30)
        4:26.98 (30.24)     4:57.41 (30.43)     5:27.91 (30.50)     5:58.58 (30.67)
        6:29.18 (30.60)     6:59.85 (30.67)     7:30.40 (30.55)     8:01.06 (30.66)
        8:31.74 (30.68)     9:02.05 (30.31)     9:32.07 (30.02)    10:00.89 (28.82)
 
Event 254  Men 100 Yard Butterfly Swim-off
===============================================================================
    National: * 46.96    4/7/2009 Tim Phillips, Marietta-OH                    
                53.19  QUAL 17 SC Nationals Qual
                54.78  17TT 2017 SC Time Trials
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Swim-off
  1 Alex Shilts               15 Champaign-IL-IL           NT      50.57 QUAL   
              23.37       50.57 (27.20)                                        
  2 Aedan Collins             18 Westfield-NJ-NJ           NT      51.90 QUAL   
              23.82       51.90 (28.08)                                        
 
Event 301  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: * 52.19    4/1/2015 Meghan Small, York-PA                        
                59.49  QUAL 17 SC Nationals Qual
              1:01.27  17TT 2017 SC Time Trials
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Heather Sigmon            18 Greensboro-NC-NC       54.32      53.82 QUAL   
              26.24       53.82 (27.58)                                        
  2 Camryn Forbes             18 Butler-PA-AM           54.11      53.94 QUAL   
              26.49       53.94 (27.45)                                        
  3 Emma Seiberlich           18 Phoenixville-PA-MA     54.92      54.16 QUAL   
              26.61       54.16 (27.55)                                        
  4 Bailey Grinter            17 Edwardsville-IL-OZ     54.62      54.40 QUAL   
              26.55       54.40 (27.85)                                        
  5 Cameron Gring             15 Reading-PA-MA          54.74      54.46 QUAL   
              26.65       54.46 (27.81)                                        
  6 Alaina Skellett           18 Gr. Flint-MI-MI        55.23      54.83 QUAL   
              27.18       54.83 (27.65)                                        
  7 Payton Keiner             17 Powel Crosley-OH-OH    54.98      55.03 QUAL   
              26.93       55.03 (28.10)                                        
  8 Olivia Harper             15 Bath Area-ME-ME        55.18      55.17 QUAL   
              26.43       55.17 (28.74)                                        
B - Final
  9 Alexandra Tyler           14 Cheshire-CT-CT         55.85      54.85 QUAL   
              26.82       54.85 (28.03)                                        
 10 Michaela Rankin           16 Ocean County-NJ-NJ     55.31      55.35 QUAL   
              26.63       55.35 (28.72)                                        
 11 Marie Schobel             17 Red Bank - NJ-NJ       56.03      55.37 QUAL   
              26.71       55.37 (28.66)                                        
 12 Maria Baric               15 Triangle Area-NC-NC    55.94      55.60 QUAL   
              26.59       55.60 (29.01)                                        
 13 Felicity Buchmaier        17 Rapid Area-MI-MI       56.05      55.73 QUAL   
              26.80       55.73 (28.93)                                        
 14 Holly Stoll               17 Schroeder-WI-WI        55.78      55.74 QUAL   
              27.17       55.74 (28.57)                                        
 15 Katie Kiely               17 LakelandHills-NJ-NJ    56.01      55.87 QUAL   
              26.63       55.87 (29.24)                                        
 16 Emma Otten                18 Countryside-OH-OH      56.03      56.05 QUAL   
              27.14       56.05 (28.91)                                        
C - Final
 17 Emma Shuppert             16 Blue Ash-OH-OH         56.10      55.59 QUAL   
              27.02       55.59 (28.57)                                        
 18 Courtney Chapin           17 Sarasota-FL-FL         56.31      55.60 QUAL   
              26.95       55.60 (28.65)                                        
 19 Ellie Ronan               17 North Shore-MA-NE      56.22      55.74 QUAL   
              27.00       55.74 (28.74)                                        
 20 Georgia Apostolu          18 Ridley-PA-MA           56.15      55.84 QUAL   
              27.04       55.84 (28.80)                                        
 21 Taylor Petrak             17 Butler-PA-AM           56.32      55.94 QUAL   
              27.41       55.94 (28.53)                                        
 22 Ginger Hansen             16 Red Bank - NJ-NJ       56.33      55.95 QUAL   
              26.99       55.95 (28.96)                                        
 23 Marisa Gingerich          18 York-PA-MA             56.48      56.13 QUAL   
              27.25       56.13 (28.88)                                        
 24 Marlee Rickert            14 Reading-PA-MA          56.15      56.37 QUAL   
              27.01       56.37 (29.36)                                        
 
Event 301  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: * 52.19    4/1/2015 Meghan Small, York-PA                        
                59.49  QUAL 17 SC Nationals Qual
              1:01.27  17TT 2017 SC Time Trials
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Camryn Forbes             18 Butler-PA-AM           54.50      54.11 QUAL   
              26.57       54.11 (27.54)                                        
  2 Heather Sigmon            18 Greensboro-NC-NC       53.93      54.32 QUAL   
              26.41       54.32 (27.91)                                        
  3 Bailey Grinter            17 Edwardsville-IL-OZ     54.57      54.62 QUAL   
              26.68       54.62 (27.94)                                        
  4 Cameron Gring             15 Reading-PA-MA          54.64      54.74 QUAL   
              26.56       54.74 (28.18)                                        
  5 Emma Seiberlich           18 Phoenixville-PA-MA     54.28      54.92 QUAL   
              26.93       54.92 (27.99)                                        
  6 Payton Keiner             17 Powel Crosley-OH-OH    54.34      54.98 QUAL   
              26.79       54.98 (28.19)                                        
  7 Olivia Harper             15 Bath Area-ME-ME        55.61      55.18 QUAL   
              26.49       55.18 (28.69)                                        
  8 Alaina Skellett           18 Gr. Flint-MI-MI        54.80      55.23 QUAL   
              27.33       55.23 (27.90)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Michaela Rankin           16 Ocean County-NJ-NJ     55.22      55.31 QUAL   
              27.19       55.31 (28.12)                                        
 10 Holly Stoll               17 Schroeder-WI-WI        55.59      55.78 QUAL   
              27.09       55.78 (28.69)                                        
 11 Alexandra Tyler           14 Cheshire-CT-CT         56.30      55.85 QUAL   
              27.44       55.85 (28.41)                                        
 12 Maria Baric               15 Triangle Area-NC-NC    57.13      55.94 QUAL   
              28.74       55.94 (27.20)                                        
 13 Katie Kiely               17 LakelandHills-NJ-NJ    56.53      56.01 QUAL   
              26.71       56.01 (29.30)                                        
 14 Emma Otten                18 Countryside-OH-OH      55.06      56.03 QUAL   
              26.87       56.03 (29.16)                                        
 14 Marie Schobel             17 Red Bank - NJ-NJ       55.71      56.03 QUAL   
              27.09       56.03 (28.94)                                        
 16 Felicity Buchmaier        17 Rapid Area-MI-MI       55.30      56.05 QUAL   
              26.96       56.05 (29.09)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Emma Shuppert             16 Blue Ash-OH-OH         56.14      56.10 QUAL   
              27.07       56.10 (29.03)                                        
 18 Georgia Apostolu          18 Ridley-PA-MA           56.06      56.15 QUAL   
              26.92       56.15 (29.23)                                        
 18 Marlee Rickert            14 Reading-PA-MA          56.09      56.15 QUAL   
              26.97       56.15 (29.18)                                        
 20 Ellie Ronan               17 North Shore-MA-NE      56.16      56.22 QUAL   
              27.20       56.22 (29.02)                                        
 21 Courtney Chapin           17 Sarasota-FL-FL         55.46      56.31 QUAL   
              27.50       56.31 (28.81)                                        
 22 Taylor Petrak             17 Butler-PA-AM           56.54      56.32 QUAL   
              27.48       56.32 (28.84)                                        
 23 Ginger Hansen             16 Red Bank - NJ-NJ       56.66      56.33 QUAL   
              27.36       56.33 (28.97)                                        
 24 Marisa Gingerich          18 York-PA-MA             56.69      56.48 QUAL   
              27.52       56.48 (28.96)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 25 Eva Suggs                 16 Boise-ID-SR            55.95      56.55 QUAL   
              27.87       56.55 (28.68)                                        
 26 Victoria Eisenhauer       15 LakelandHills-NJ-NJ    56.99      56.57 QUAL   
              27.54       56.57 (29.03)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 27 Marget Shelly             17 York-PA-MA             57.33      56.61 QUAL   
              28.11       56.61 (28.50)                                        
 27 Jordan Kohut              17 Triangle Area-NC-NC    54.42      56.61 QUAL   
              26.68       56.61 (29.93)                                        
 29 Kaylee Heimes             16 U Perkiomen-PA-MA      57.31      56.78 QUAL   
              27.30       56.78 (29.48)                                        
 30 Mimi Filkin               15 Orlando-FL-FL          57.38      56.82 QUAL   
              27.60       56.82 (29.22)                                        
 31 Kate Alexy                17 SomersetHills-NJ-NJ    56.99      56.89 QUAL   
              27.43       56.89 (29.46)                                        
 32 Anna Francisco            18 Ocean County-NJ-NJ     55.65      56.91 QUAL   
              27.58       56.91 (29.33)                                        
 33 Darlene Fung              16 FanwoodScotch-NJ-NJ    56.53      57.08 QUAL   
              27.87       57.08 (29.21)                                        
 34 Madeline Reilly           17 Spartanburg-SC-SC      58.79      57.16 QUAL   
              27.92       57.16 (29.24)                                        
 35 Taylor Ament              16 Phoenixville-PA-MA     57.82      57.27 QUAL   
              27.66       57.27 (29.61)                                        
 36 Kennedy Gilbertson        16 Stevens Point-WI-WI    57.54      57.30 QUAL   
              27.57       57.30 (29.73)                                        
 37 Sophia Poeta              16 UpperMainLine-PA-MA    57.78      57.39 QUAL   
              28.58       57.39 (28.81)                                        
 38 Alexandra Temple          17 SomersetValleyNJ-NJ    56.87      57.49 QUAL   
              27.72       57.49 (29.77)                                        
 39 Hannah Chao               18 Farmington-MI-MI       56.54      57.50 QUAL   
              27.42       57.50 (30.08)                                        
 40 Julie Stankiewicz         17 FanwoodScotch-NJ-NJ    58.07      57.52 QUAL   
              27.89       57.52 (29.63)                                        
 41 Jodi Ogle                 15 Spartanburg-SC-SC      58.63      57.53 QUAL   
              27.87       57.53 (29.66)                                        
 42 Sydnie Horne              16 Schroeder-WI-WI        57.55      57.54 QUAL   
              27.94       57.54 (29.60)                                        
 43 Isabel Anbar              16 New Canaan-CT-CT       56.76      57.59 QUAL   
              28.55       57.59 (29.04)                                        
 44 Kayla Smith               16 Orlando-FL-FL        1:07.31L     57.61 QUAL   
              27.76       57.61 (29.85)                                        
 45 Monika Burzynski          16 FanwoodScotch-NJ-NJ    57.31      57.68 QUAL   
              28.07       57.68 (29.61)                                        
 45 Caitlin McNary            18 Soundview-CT-CT        55.98      57.68 QUAL   
              28.08       57.68 (29.60)                                        
 47 Annie Bartolome           15 Boise-ID-SR            58.33      57.69 QUAL   
              27.75       57.69 (29.94)                                        
 48 Emma Fortman              15 Blue Ash-OH-OH         58.91      57.70 QUAL   
              27.95       57.70 (29.75)                                        
 49 Ailee Mendoza             17 Greenwich-CT-CT        58.56      57.77 QUAL   
              28.12       57.77 (29.65)                                        
 50 Maggie Halloran           17 Columbia-SC-SC         58.58      57.81 QUAL   
              28.05       57.81 (29.76)                                        
 51 Hailee Trotter            16 Powel Crosley-OH-OH    56.39      57.82 QUAL   
              27.95       57.82 (29.87)                                        
 52 Katy Saladin              16 Wilton-CT-CT           58.26      57.83 QUAL   
              28.73       57.83 (29.10)                                        
 53 Jessica Chau              17 Ridgewood-NJ-NJ        57.60      57.89 QUAL   
              28.27       57.89 (29.62)                                        
 54 Colleen Quaglia           17 Greenbush-NY           56.35      57.91 QUAL   
              28.02       57.91 (29.89)                                        
 55 Gabby Low                 16 Kennebec-ME-ME         58.50      57.94 QUAL   
              28.11       57.94 (29.83)                                        
 56 Harper Dix                17 Schroeder-WI-WI        58.10      57.97 QUAL   
              27.91       57.97 (30.06)                                        
 57 Elizabeth Borges          18 SomersetValleyNJ-NJ    57.89      58.01 QUAL   
              28.38       58.01 (29.63)                                        
 58 Nicole Barkemeyer         15 LakelandHills-NJ-NJ    57.03      58.02 QUAL   
              27.97       58.02 (30.05)                                        
 59 Maggie Clough             15 Countryside-OH-OH      56.81      58.05 QUAL   
              28.24       58.05 (29.81)                                        
 60 Susie Issenmann           16 South Family-OH-OH     57.75      58.07 QUAL   
              27.83       58.07 (30.24)                                        
 61 Kayla Mendonca            14 Soundview-CT-CT        57.97      58.13 QUAL   
              28.31       58.13 (29.82)                                        
 62 Nichole McMaster          18 Birmingham-MI-MI       58.22      58.15 QUAL   
              28.16       58.15 (29.99)                                        
 63 Reed Broaders             14 Champaign-IL-IL        57.47      58.16 QUAL   
              28.43       58.16 (29.73)                                        
 64 Meredith Ginn             16 Orlando-FL-FL          57.77      58.17 QUAL   
              28.06       58.17 (30.11)                                        
 65 Jackie Crater             17 SummitBranch-NJ-NJ     57.96      58.19 QUAL   
              28.63       58.19 (29.56)                                        
 66 Callie Paff               16 York-PA-MA             57.73      58.22 QUAL   
              28.44       58.22 (29.78)                                        
 67 Ashleigh Sinks            16 Springfield-IL-IL      57.55      58.23 QUAL   
              28.54       58.23 (29.69)                                        
 68 Grace Tarantola           15 LakelandHills-NJ-NJ    58.69      58.30 QUAL   
              28.33       58.30 (29.97)                                        
 69 Isabel Pennington         14 Northwest-NC-NC        57.06      58.33 QUAL   
              28.61       58.33 (29.72)                                        
 70 Phoebe Martin             16 Northwest-NC-NC        59.28      58.34 QUAL   
              28.47       58.34 (29.87)                                        
 71 Molly Arts                14 Wyckoff-NJ-NJ          58.72      58.38 QUAL   
              28.42       58.38 (29.96)                                        
 72 Isabel Swafford           16 Boise-ID-SR            59.01      58.43 QUAL   
              27.98       58.43 (30.45)                                        
 73 Cambria Cloutier          17 North Shore-MA-NE      57.36      58.49 QUAL   
              28.40       58.49 (30.09)                                        
 73 Emma Curtis               17 Gr. Flint-MI-MI        59.40      58.49 QUAL   
              28.37       58.49 (30.12)                                        
 75 Erika Frazier             17 FanwoodScotch-NJ-NJ    59.20      58.50 QUAL   
              28.25       58.50 (30.25)                                        
 76 Gabriella DeVirgilio      15 Red Bank - NJ-NJ       59.22      58.52 QUAL   
              28.69       58.52 (29.83)                                        
 77 Maggie Reilly             15 LakelandHills-NJ-NJ    59.13      58.53 QUAL   
              28.14       58.53 (30.39)                                        
 78 Kristen Nutter            16 Sarasota-FL-FL         57.31      58.56 QUAL   
              28.19       58.56 (30.37)                                        
 78 Brooke Morgan             15 Triangle Area-NC-NC    58.17      58.56 QUAL   
              28.12       58.56 (30.44)                                        
 80 Anna Newnam               17 W.North Carolina-NC    57.57      58.58 QUAL   
              28.00       58.58 (30.58)                                        
 80 Abby Claus                17 SummitBranch-NJ-NJ     58.26      58.58 QUAL   
              28.73       58.58 (29.85)                                        
 82 Tori Howard               13 UpperMainLine-PA-MA    57.53      58.59 QUAL   
              28.72       58.59 (29.87)                                        
 83 Riley Trout               14 York-PA-MA             58.72      58.63 QUAL   
              28.61       58.63 (30.02)                                        
 84 Ali Andros                17 Sarasota-FL-FL         59.40      58.65 QUAL   
              28.64       58.65 (30.01)                                        
 85 Hailey Hicks              13 Triangle Area-NC-NC    58.85      58.71 QUAL   
              28.77       58.71 (29.94)                                        
 86 Mallory Marzolf           17 Butler-PA-AM           59.46      58.72 QUAL   
              28.79       58.72 (29.93)                                        
 87 Sierra Tosten             15 Hagerstown-MD-MD       59.23      58.79 QUAL   
              28.37       58.79 (30.42)                                        
 88 Caroline Sweeney          17 New Canaan-CT-CT       59.39      58.80 QUAL   
              28.90       58.80 (29.90)                                        
 89 Emma Sampson              17 Springfield-OH-OH      58.75      58.81 QUAL   
              28.52       58.81 (30.29)                                        
 90 Brigitta Neverman         13 Green Bay-WI-WI        59.04      58.86 QUAL   
              28.46       58.86 (30.40)                                        
 91 Emma Reilly               17 Westfield-NJ-NJ        58.74      58.88 QUAL   
              28.79       58.88 (30.09)                                        
 92 Gracie Storm              18 Countryside-OH-OH      58.29      58.89 QUAL   
              29.01       58.89 (29.88)                                        
 93 Emi Cranker               15 Western Br-DE-MA       58.57      58.91 QUAL   
              28.56       58.91 (30.35)                                        
 94 Muriel Maloney            17 Westfield-NJ-NJ        58.82      58.92 QUAL   
              27.98       58.92 (30.94)                                        
 95 Cameron Roche             14 Wyckoff-NJ-NJ          59.30      58.95 QUAL   
              28.89       58.95 (30.06)                                        
 96 Katie Carson              14 Triangle Area-NC-NC    59.38      58.97 QUAL   
              28.49       58.97 (30.48)                                        
 97 Wildcat Fenn              15 Pocono-PA-MA           59.38      59.02 QUAL   
              29.06       59.02 (29.96)                                        
 98 Abby Toburen              18 Triangle Area-NC-NC    58.52      59.06 QUAL   
              28.34       59.06 (30.72)                                        
 98 Kate Lochridge            16 North Canton-OH        56.71      59.06 QUAL   
              28.59       59.06 (30.47)                                        
100 Camille Misra             15 Birmingham-MI-MI       58.71      59.10 QUAL   
              28.37       59.10 (30.73)                                        
101 Jeannette King            16 New Bedford-MA-NE      58.09      59.11 QUAL   
              28.52       59.11 (30.59)                                        
102 Chynna Lee Walsh          17 SomersetValleyNJ-NJ    57.05      59.12 QUAL   
              27.95       59.12 (31.17)                                        
103 Hannah Kota               16 Triangle Area-NC-NC    58.16      59.18 QUAL   
              29.00       59.18 (30.18)                                        
104 Josie Preski              17 Springfield-IL-IL      59.22      59.19 QUAL   
              28.61       59.19 (30.58)                                        
105 Jenna Pappalardo          14 Ocean County-NJ-NJ     58.44      59.25 QUAL   
              28.19       59.25 (31.06)                                        
106 Erin Merke                15 Phoenixville-PA-MA     59.28      59.27 QUAL   
              29.07       59.27 (30.20)                                        
107 Mackenzie Brown           18 Prattville-AL-SE       58.78      59.30 QUAL   
              28.25       59.30 (31.05)                                        
108 The Tornado McNulty       16 Pocono-PA-MA           58.84      59.33 QUAL   
              29.52       59.33 (29.81)                                        
108 Megan Sardis              17 SomersetValleyNJ-NJ    57.57      59.33 QUAL   
              28.76       59.33 (30.57)                                        
110 Peyton Farrell            15 Coffman - OH-OH        58.35      59.44 QUAL   
              28.80       59.44 (30.64)                                        
111 Sophie May                18 Jennersville-PA-MA     59.38      59.46 QUAL   
              29.01       59.46 (30.45)                                        
112 Sophie Thomsen            17 SummitBranch-NJ-NJ     59.24      59.52 17TT   
              28.73       59.52 (30.79)                                        
112 Emma Swabb                16 Kleptz-OH              59.13      59.52 17TT   
              28.76       59.52 (30.76)                                        
114 Erini Pappas              13 Phoenixville-PA-MA     58.92      59.53 17TT   
              29.03       59.53 (30.50)                                        
115 Anna Vandehey             16 Stevens Point-WI-WI    59.04      59.54 17TT   
              28.89       59.54 (30.65)                                        
116 Sarah Hein                16 Kishwaukee-IL-IL       58.92      59.60 17TT   
              29.10       59.60 (30.50)                                        
117 Anna Lehr                 16 Bethlehem-PA           59.28      59.61 17TT   
              28.63       59.61 (30.98)                                        
118 Kiersten Donnelly         13 UpperMainLine-PA-MA    59.27      59.62 17TT   
              29.17       59.62 (30.45)                                        
119 Sydney Houtz              15 JuniataValley-PA       57.59      59.63 17TT   
              28.80       59.63 (30.83)                                        
120 Francesca Schena          16 Birmingham-MI-MI       58.95      59.65 17TT   
              28.67       59.65 (30.98)                                        
121 Julia Colizzo             15 UpperMainLine-PA-MA    58.20      59.68 17TT   
              28.99       59.68 (30.69)                                        
122 Marissa Thome             14 Birmingham-MI-MI       59.18      59.71 17TT   
              28.75       59.71 (30.96)                                        
123 Riley Dix                 14 Schroeder-WI-WI        58.67      59.77 17TT   
              28.88       59.77 (30.89)                                        
124 Ruth Hullette             17 Hickory -nc-NC         58.37      59.79 17TT   
              28.97       59.79 (30.82)                                        
125 Sarah Bennett             15 Geauga-OH-LE           59.18      59.81 17TT   
              28.63       59.81 (31.18)                                        
126 Maren Weathersby          16 Piedmont-VA-VA         58.83      59.82 17TT   
              28.83       59.82 (30.99)                                        
127 Sarah-Cathryn Snellgrove  18 Prattville-AL-SE       58.21      59.84 17TT   
              28.98       59.84 (30.86)                                        
128 Mac Sullivan              13 UpperMainLine-PA-MA    59.11      59.85 17TT   
              29.14       59.85 (30.71)                                        
129 Kaitlin Ramsden           17 Triangle Area-NC-NC    58.35      59.89 17TT   
              28.75       59.89 (31.14)                                        
130 Jamison Clark             15 Gr. Flint-MI-MI        59.40      59.92 17TT   
              28.90       59.92 (31.02)                                        
131 Cameron Horner            14 Henson-MD-MD           59.36      59.96 17TT   
              29.03       59.96 (30.93)                                        
132 Abby Wilson               16 Burlington Co-NJ-MA    59.32      59.97 17TT   
              29.53       59.97 (30.44)                                        
133 Kayla Borrero             16 Ocean County-NJ-NJ     57.73    1:00.01 17TT   
              28.92     1:00.01 (31.09)                                        
134 Kate Sheridan             17 Wyckoff-NJ-NJ          58.98    1:00.12 17TT   
              29.05     1:00.12 (31.07)                                        
135 Cecilia DeHavenon         17 East Hampton-NY-MR     59.32    1:00.13 17TT   
              29.16     1:00.13 (30.97)                                        
136 Aden Starnes              14 Northwest-NC-NC        58.53    1:00.20 17TT   
              29.03     1:00.20 (31.17)                                        
136 Sydney Stoll              14 Schroeder-WI-WI        59.42    1:00.20 17TT   
              29.18     1:00.20 (31.02)                                        
138 Ashley Huang              17 Piedmont-VA-VA         58.89    1:00.25 17TT   
              28.85     1:00.25 (31.40)                                        
139 Caroline Sargent          16 Westport/Weston-CT     59.32    1:00.29 17TT   
              29.36     1:00.29 (30.93)                                        
140 Alaina Smith              14 Spartanburg-SC-SC      59.13    1:00.30 17TT   
              29.40     1:00.30 (30.90)                                        
141 Alexandra Zelinske        15 Phoenixville-PA-MA     59.22    1:00.31 17TT   
              29.18     1:00.31 (31.13)                                        
142 Haley Horton              18 Greensboro-NC-NC       59.18    1:00.35 17TT   
              28.94     1:00.35 (31.41)                                        
143 Ashley Sennett            16 Lynchburg-VA-VA        59.12    1:00.38 17TT   
              29.72     1:00.38 (30.66)                                        
144 Molly Weeks               17 Sussex-DE-MA           59.00    1:00.42 17TT   
              28.72     1:00.42 (31.70)                                        
145 Macy Arn                  16 Springfield-OH-OH      59.33    1:00.51 17TT   
              29.09     1:00.51 (31.42)                                        
146 Sarah Heilman             16 Wheeling-WV-AM         59.28    1:00.59 17TT   
              28.94     1:00.59 (31.65)                                        
147 Symran Lall               14 LakelandHills-NJ-NJ    58.39    1:00.74 17TT   
              29.50     1:00.74 (31.24)                                        
148 Marissa Tocci             16 Triangle Area-NC-NC    59.00    1:00.86 17TT   
              29.60     1:00.86 (31.26)                                        
149 McKenna Johnson           15 Red Bank - NJ-NJ       58.91    1:00.92 17TT   
              29.46     1:00.92 (31.46)                                        
150 Michelle Sayre            17 North Canton-OH        58.40    1:01.03 17TT   
              29.25     1:01.03 (31.78)                                        
151 Taylor Holderfield        15 Leaning Tower-IL-IL    58.96    1:01.05 17TT   
              29.68     1:01.05 (31.37)                                        
152 Janashree Jonnalagadda    17 UpperMainLine-PA-MA    59.36    1:01.34        
              29.83     1:01.34 (31.51)                                        
153 Chloe Dunseath            16 ME Lyons-OH-OH         56.39    1:01.59        
              29.93     1:01.59 (31.66)                                        
154 Corinne Baber             17 Countryside-OH-OH      58.97    1:01.60        
              29.96     1:01.60 (31.64)                                        
155 Madi Gendreau             16 Lima Family-OH-OH      59.43    1:02.63        
              29.68     1:02.63 (32.95)                                        
 -- Kira Buchler              16 Phoenixville-PA-MA     57.66        DFS        
      Declared false start
 
Event 302  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: * 47.06    4/5/2017 Austin Katz, Sarasota-FL                     
                54.29  QUAL 17 SC Nationals Qual
                55.91  17TT 2017 SC Time Trials
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Austin Katz               18 Sarasota-FL-FL         48.17      47.06*QUAL   
              23.00       47.06 (24.06)                                        
  2 Brendan Burns             15 UpperMainLine-PA-MA    48.88      47.59 QUAL   
              23.25       47.59 (24.34)                                        
  3 Matthew Novinski          18 Grand Island-NE-MW     48.74      48.26 QUAL   
              23.29       48.26 (24.97)                                        
  4 Jake Kealy                17 Wilton-CT-CT           49.73      48.80 QUAL   
              23.81       48.80 (24.99)                                        
  5 Brian McKenrick           17 UpperMainLine-PA-MA    48.81      48.82 QUAL   
              23.69       48.82 (25.13)                                        
  6 Keanan Dols               18 Sarasota-FL-FL         49.65      49.11 QUAL   
              23.83       49.11 (25.28)                                        
  7 Nathaniel Hartley         18 Rock Hill-SC-SC        49.84      49.49 QUAL   
              23.94       49.49 (25.55)                                        
  8 Alex Margherio            16 Birmingham-MI-MI       49.42      49.51 QUAL   
              23.59       49.51 (25.92)                                        
B - Final
  9 Remington Oland           18 Frederick-MD-MD        49.95      50.13 QUAL   
              24.22       50.13 (25.91)                                        
 10 Oliver Cafferty           15 Birmingham-MI-MI       49.92      50.14 QUAL   
              24.47       50.14 (25.67)                                        
 11 Jack Alexy                14 SomersetHills-NJ-NJ    50.55      50.18 QUAL   
              24.38       50.18 (25.80)                                        
 12 Brandon Dyck              17 Triangle Area-NC-NC    50.62      50.24 QUAL   
              24.29       50.24 (25.95)                                        
 13 Noah Young                16 Countryside-OH-OH      50.73      50.54 QUAL   
              24.97       50.54 (25.57)                                        
 13 Logan Theiss              17 SW Illinois-IL-OZ      50.81      50.54 QUAL   
              24.15       50.54 (26.39)                                        
 15 Zack Wolbert              17 Pocono-PA-MA           50.82      51.11 QUAL   
              24.64       51.11 (26.47)                                        
 16 Avery Barley              16 Chambersburg-PA-MA     50.36      51.94 QUAL   
              25.38       51.94 (26.56)                                        
C - Final
 17 Reid Arwood               16 W.North Carolina-NC    51.72      50.91 QUAL   
              24.81       50.91 (26.10)                                        
 18 Martin Baffico            17 Sarasota-FL-FL         50.91      50.94 QUAL   
              24.70       50.94 (26.24)                                        
 19 Jacob Hammond             17 Spartanburg-SC-SC      51.29      50.97 QUAL   
              24.70       50.97 (26.27)                                        
 20 Michael Juengel           16 Spartanburg-SC-SC      51.38      51.04 QUAL   
              24.99       51.04 (26.05)                                        
 21 Lukas Scheidl             16 SomersetHills-NJ-NJ    51.60      51.23 QUAL   
              24.92       51.23 (26.31)                                        
 22 Noah Clancy               15 Tri City- IL-OZ        51.78      51.38 QUAL   
              25.06       51.38 (26.32)                                        
 23 Eamon McKenney            17 Newport Co-RI          51.72      51.68 QUAL   
              24.44       51.68 (27.24)                                        
 24 Kevin Leibold             15 South Family-OH-OH     51.78      53.15 QUAL   
              25.61       53.15 (27.54)                                        
 
Event 302  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: * 47.06    4/5/2017 Austin Katz, Sarasota-FL                     
                54.29  QUAL 17 SC Nationals Qual
                55.91  17TT 2017 SC Time Trials
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Austin Katz               18 Sarasota-FL-FL         47.23      48.17 QUAL   
              23.70       48.17 (24.47)                                        
  2 Matthew Novinski          18 Grand Island-NE-MW     48.42      48.74 QUAL   
              22.92       48.74 (25.82)                                        
  3 Brian McKenrick           17 UpperMainLine-PA-MA    48.50      48.81 QUAL   
              23.96       48.81 (24.85)                                        
  4 Brendan Burns             15 UpperMainLine-PA-MA    48.51      48.88 QUAL   
              23.74       48.88 (25.14)                                        
  5 Alex Margherio            16 Birmingham-MI-MI       48.45      49.42 QUAL   
              23.99       49.42 (25.43)                                        
  6 Keanan Dols               18 Sarasota-FL-FL         50.28      49.65 QUAL   
              24.18       49.65 (25.47)                                        
  7 Jake Kealy                17 Wilton-CT-CT           49.87      49.73 QUAL   
              24.23       49.73 (25.50)                                        
  8 Nathaniel Hartley         18 Rock Hill-SC-SC        49.89      49.84 QUAL   
              24.26       49.84 (25.58)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Oliver Cafferty           15 Birmingham-MI-MI       50.72      49.92 QUAL   
              24.35       49.92 (25.57)                                        
 10 Remington Oland           18 Frederick-MD-MD        50.33      49.95 QUAL   
              24.30       49.95 (25.65)                                        
 11 Avery Barley              16 Chambersburg-PA-MA     49.65      50.36 QUAL   
              24.34       50.36 (26.02)                                        
 12 Jack Alexy                14 SomersetHills-NJ-NJ    51.90      50.55 QUAL   
              24.43       50.55 (26.12)                                        
 13 Brandon Dyck              17 Triangle Area-NC-NC    49.63      50.62 QUAL   
              24.46       50.62 (26.16)                                        
 14 Noah Young                16 Countryside-OH-OH      51.27      50.73 QUAL   
              24.85       50.73 (25.88)                                        
 15 Logan Theiss              17 SW Illinois-IL-OZ      50.80      50.81 QUAL   
              24.46       50.81 (26.35)                                        
 16 Zack Wolbert              17 Pocono-PA-MA           51.70      50.82 QUAL   
              24.60       50.82 (26.22)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Martin Baffico            17 Sarasota-FL-FL         51.67      50.91 QUAL   
              24.82       50.91 (26.09)                                        
 18 Jacob Hammond             17 Spartanburg-SC-SC      52.33      51.29 QUAL   
              24.97       51.29 (26.32)                                        
 19 Michael Juengel           16 Spartanburg-SC-SC      52.15      51.38 QUAL   
              25.14       51.38 (26.24)                                        
 20 Lukas Scheidl             16 SomersetHills-NJ-NJ    52.27      51.60 QUAL   
              25.05       51.60 (26.55)                                        
 21 Eamon McKenney            17 Newport Co-RI          52.58      51.72 QUAL   
              24.41       51.72 (27.31)                                        
 21 Reid Arwood               16 W.North Carolina-NC    52.38      51.72 QUAL   
              25.19       51.72 (26.53)                                        
 23 Noah Clancy               15 Tri City- IL-OZ        51.88      51.78 QUAL   
              25.41       51.78 (26.37)                                        
 23 Kevin Leibold             15 South Family-OH-OH     51.72      51.78 QUAL   
              25.08       51.78 (26.70)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 25 Michael Patton            16 Springfield-IL-IL      51.82      51.83 QUAL   
              25.01       51.83 (26.82)                                        
 26 Sean Doran                15 SomersetValleyNJ-NJ    52.96      51.85 QUAL   
              24.87       51.85 (26.98)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 27 Oliver Zmetrovich         17 North Shore-MA-NE      51.05     J51.85 QUAL   
              25.08       51.85 (26.77)                                        
 28 Jack Dengler              17 West Shore-PA-MA       52.59      51.88 QUAL   
              25.12       51.88 (26.76)                                        
 29 Joey Huber                18 Red Bank - NJ-NJ       52.22      51.90 QUAL   
              25.34       51.90 (26.56)                                        
 29 Ryan Lawrence             17 Birmingham-MI-MI       53.16      51.90 QUAL   
              24.97       51.90 (26.93)                                        
 31 Mark Boran                18 Freeland-PA            51.57      51.91 QUAL   
              25.16       51.91 (26.75)                                        
 32 Kaden Schwaiger           16 Birmingham-MI-MI       51.41      52.01 QUAL   
              25.06       52.01 (26.95)                                        
 33 Josiah Lauver             16 West Shore-PA-MA       50.93      52.15 QUAL   
              24.91       52.15 (27.24)                                        
 33 Matthew Mizell            17 Orlando-FL-FL          52.28      52.15 QUAL   
              25.10       52.15 (27.05)                                        
 35 Justin Fleagle            15 AuglaizeMercerOH-OH    50.36      52.17 QUAL   
              24.80       52.17 (27.37)                                        
 36 Michael Lorenz            15 Powel Crosley-OH-OH    52.39      52.20 QUAL   
              25.47       52.20 (26.73)                                        
 37 Evan Bota                 15 LakelandHills-NJ-NJ    51.88      52.21 QUAL   
              25.37       52.21 (26.84)                                        
 38 Max White                 18 Green Bay-WI-WI        52.75      52.23 QUAL   
              25.27       52.23 (26.96)                                        
 39 Matthew Luciano           18 LakelandHills-NJ-NJ    50.96      52.24 QUAL   
              25.22       52.24 (27.02)                                        
 40 Bailey Curtis             19 Gr. Flint-MI-MI        53.57      52.34 QUAL   
              25.29       52.34 (27.05)                                        
 41 Michael Macchia           18 SomersetValleyNJ-NJ    51.56      52.35 QUAL   
              25.28       52.35 (27.07)                                        
 42 Ethan O'Connor            16 Bayside-RI-NE          52.98      52.36 QUAL   
              25.08       52.36 (27.28)                                        
 43 Jacob Greene              17 Northwest-NC-NC        54.04      52.37 QUAL   
              25.47       52.37 (26.90)                                        
 44 J.J. Corrigan             17 Sarasota-FL-FL         54.12      52.38 QUAL   
              25.54       52.38 (26.84)                                        
 45 Tim Stollings             16 Tri-County-WV-WV       51.65      52.41 QUAL   
              24.70       52.41 (27.71)                                        
 46 Tommy Schurer             17 Burlington Co-NJ-MA    51.28      52.44 QUAL   
              25.22       52.44 (27.22)                                        
 47 Dylan Wachenfeld          17 SomersetHills-NJ-NJ    53.19      52.45 QUAL   
              25.55       52.45 (26.90)                                        
 48 Ted Gunn                  17 York-PA-MA             53.33      52.48 QUAL   
              25.69       52.48 (26.79)                                        
 49 David May                 17 Cheshire-CT-CT         50.78      52.50 QUAL   
              25.40       52.50 (27.10)                                        
 50 Connor Wright             17 Red Bank - NJ-NJ       53.24      52.55 QUAL   
              25.85       52.55 (26.70)                                        
 51 AJ Carroll                16 Triangle Area-NC-NC    53.75      52.60 QUAL   
              25.70       52.60 (26.90)                                        
 52 Griffin Seifert           15 Gr. Flint-MI-MI        53.02      52.65 QUAL   
              25.45       52.65 (27.20)                                        
 52 Ben Puglessi              16 Rapid Area-MI-MI       53.67      52.65 QUAL   
              25.20       52.65 (27.45)                                        
 54 Nick Lawton               17 Triangle Area-NC-NC    53.32      52.68 QUAL   
              25.52       52.68 (27.16)                                        
 55 Joshua Franco             17 SomersetValleyNJ-NJ    52.42      52.71 QUAL   
              25.16       52.71 (27.55)                                        
 56 Justin Heimes             14 U Perkiomen-PA-MA      52.48      52.82 QUAL   
              25.01       52.82 (27.81)                                        
 57 Mitch Curlee              15 Triangle Area-NC-NC    53.57      52.85 QUAL   
              25.46       52.85 (27.39)                                        
 58 Matthew Davidson          16 Lynchburg-VA-VA        52.22      52.86 QUAL   
              25.71       52.86 (27.15)                                        
 58 Macoy Neinas              18 Door County-WI-WI      52.14      52.86 QUAL   
              25.65       52.86 (27.21)                                        
 60 Michael Horkan            14 Wyckoff-NJ-NJ          52.79      52.87 QUAL   
              25.35       52.87 (27.52)                                        
 61 Carson Huff               17 UpperMainLine-PA-MA    53.67      52.88 QUAL   
              25.33       52.88 (27.55)                                        
 62 Juan Imposimato           18 South Florida-FL-FG    53.02      52.90 QUAL   
              25.22       52.90 (27.68)                                        
 63 Jackson Brookover         15 Burlington Co-NJ-MA    52.62      52.96 QUAL   
              25.86       52.96 (27.10)                                        
 64 Jonathan Hua              17 SomersetHills-NJ-NJ    52.60      52.98 QUAL   
              25.68       52.98 (27.30)                                        
 65 Christian Lauffer         18 Triangle Area-NC-NC    53.07      52.99 QUAL   
              25.25       52.99 (27.74)                                        
 66 Justin Yang               17 LakelandHills-NJ-NJ    51.27      53.00 QUAL   
              25.56       53.00 (27.44)                                        
 67 Matt Wagner               16 Northwest-NC-NC        53.24      53.04 QUAL   
              25.70       53.04 (27.34)                                        
 68 Vincent Downs-Honey       18 Newport Co-RI          52.46      53.06 QUAL   
              25.37       53.06 (27.69)                                        
 68 Tommy Scrivanich          17 Wyckoff-NJ-NJ          51.29      53.06 QUAL   
              25.45       53.06 (27.61)                                        
 70 Noah Witt                 16 State College-PA-MA    52.87      53.07 QUAL   
              25.55       53.07 (27.52)                                        
 71 Jake Prewette             17 Spartanburg-SC-SC      53.90      53.08 QUAL   
              25.62       53.08 (27.46)                                        
 71 Eric Chang                18 FanwoodScotch-NJ-NJ    53.38      53.08 QUAL   
              25.47       53.08 (27.61)                                        
 73 Tyler Tatro               17 Orlando-FL-FL          53.25      53.09 QUAL   
              25.53       53.09 (27.56)                                        
 74 Jack Christian            14 Phoenixville-PA-MA     53.36      53.10 QUAL   
              25.92       53.10 (27.18)                                        
 75 Kevin Gillooly            17 Burlington Co-NJ-MA    52.84      53.13 QUAL   
              26.14       53.13 (26.99)                                        
 76 Ben Redman                18 Eau Claire-WI-WI       53.13      53.14 QUAL   
              25.39       53.14 (27.75)                                        
 77 Keaton McMurray           15 AuglaizeMercerOH-OH    52.54      53.15 QUAL   
              25.72       53.15 (27.43)                                        
 78 Alec Gilmore              17 Lancaster-OH-OH        52.22      53.21 QUAL   
              25.34       53.21 (27.87)                                        
 79 Noah Woollweever          19 BeckleyRaleighWV-WV    52.23      53.23 QUAL   
              25.43       53.23 (27.80)                                        
 80 Colby Dixon               18 SummitBranch-NJ-NJ     52.71      53.24 QUAL   
              25.62       53.24 (27.62)                                        
 81 Patrick Fischer           17 Greensboro-NC-NC       52.78      53.25 QUAL   
              25.49       53.25 (27.76)                                        
 82 Jeremy Berkowitz          16 Triangle Area-NC-NC    53.28      53.29 QUAL   
              25.65       53.29 (27.64)                                        
 83 Michael Johnston          17 Wapakoneta-OH-NM       53.58      53.39 QUAL   
              26.00       53.39 (27.39)                                        
 84 Jake Stafford             16 Frederick-MD-MD        53.66      53.43 QUAL   
              25.63       53.43 (27.80)                                        
 85 Hudson Hutchinson         18 Gr. Flint-MI-MI        53.59      53.45 QUAL   
              25.62       53.45 (27.83)                                        
 85 Colin Gwiazdowski         16 Reading-PA-MA          53.62      53.45 QUAL   
              25.70       53.45 (27.75)                                        
 87 Ethan Chase               16 Northwest-NC-NC        53.86      53.46 QUAL   
              26.30       53.46 (27.16)                                        
 87 Joseph Wenszell           17 Schroeder-WI-WI        52.78      53.46 QUAL   
              25.89       53.46 (27.57)                                        
 89 ali Kolenovic             16 Ridgewood-NJ-NJ        53.69      53.51 QUAL   
              26.18       53.51 (27.33)                                        
 89 Justin Decheck            16 Sampson-PA-AM          52.68      53.51 QUAL   
              25.70       53.51 (27.81)                                        
 91 Kevin Santoro             18 Wilton-CT-CT           53.11      53.54 QUAL   
              26.14       53.54 (27.40)                                        
 91 Todd Kriss                18 O'Fallon-Mo            53.91      53.54 QUAL   
              25.91       53.54 (27.63)                                        
 93 Timothy Page              17 Birmingham-MI-MI       53.88      53.55 QUAL   
              25.64       53.55 (27.91)                                        
 94 Alex Shilts               15 Champaign-IL-IL        53.03      53.56 QUAL   
              25.56       53.56 (28.00)                                        
 95 Mark Forese               18 New Canaan-CT-CT       53.94      53.60 QUAL   
              26.49       53.60 (27.11)                                        
 95 Drew Sexton               17 Tuscarawas-OH          54.25      53.60 QUAL   
              25.75       53.60 (27.85)                                        
 97 Evan Eckels               14 Hamilton Area-NJ-NJ    53.67      53.61 QUAL   
              25.87       53.61 (27.74)                                        
 97 JC Prugh                  17 Countryside-OH-OH      52.95      53.61 QUAL   
              25.88       53.61 (27.73)                                        
 99 Sam Wesley                15 Ridley-PA-MA           53.97      53.62 QUAL   
              26.10       53.62 (27.52)                                        
 99 Aidan Hughes              15 SummitBranch-NJ-NJ     53.45      53.62 QUAL   
              26.12       53.62 (27.50)                                        
 99 Matthew LeClaire          18 Delta County MI        53.29      53.62 QUAL   
              25.91       53.62 (27.71)                                        
102 Daniel Hadary             16 Flushing-NY-MR         52.95      53.63 QUAL   
              25.97       53.63 (27.66)                                        
103 Matthew Hopkins           15 UpperMainLine-PA-MA    53.89      53.76 QUAL   
              26.23       53.76 (27.53)                                        
104 David Paskvan             15 Joliet - IL-IL         53.25      53.78 QUAL   
              25.66       53.78 (28.12)                                        
104 Luke Paxton               14 Powel Crosley-OH-OH    53.45      53.78 QUAL   
              26.04       53.78 (27.74)                                        
104 Evan Weller               17 Springfield-IL-IL      54.12      53.78 QUAL   
              25.98       53.78 (27.80)                                        
107 CJ Pong                   14 Chambersburg-PA-MA     54.02      53.79 QUAL   
              26.11       53.79 (27.68)                                        
108 Christian Coleman         16 Sunbury-PA-MA          54.17      53.80 QUAL   
              25.99       53.80 (27.81)                                        
109 David Snider              15 Parkersburg-WV-WV      53.91      53.88 QUAL   
              25.91       53.88 (27.97)                                        
109 Cole McMahon-Gioeli       18 Piedmont-VA-VA         53.60      53.88 QUAL   
              25.96       53.88 (27.92)                                        
111 JR Leitz                  16 Lansdowne-PA-MA        53.54      53.92 QUAL   
              25.86       53.92 (28.06)                                        
112 Miles Cox                 15 York-PA-MA             53.55      53.94 QUAL   
              26.17       53.94 (27.77)                                        
113 Paul Retterer             15 Red Bank - NJ-NJ       54.22      53.97 QUAL   
              26.61       53.97 (27.36)                                        
114 Michael Meyer             15 Edwardsville-IL-OZ     53.23      54.08 QUAL   
              26.25       54.08 (27.83)                                        
115 Owen Corkery              16 Rock Hill-SC-SC        53.72      54.17 QUAL   
              26.41       54.17 (27.76)                                        
115 Nathen Eberhardt          16 Lancaster-OH-OH        54.27      54.17 QUAL   
              26.02       54.17 (28.15)                                        
117 Connor McIlroy            17 Lionville-PA-MA        53.92      54.24 QUAL   
              26.40       54.24 (27.84)                                        
118 Chris Weber               15 FarmingtonVal-CT-CT    53.94      54.28 QUAL   
              26.23       54.28 (28.05)                                        
119 Nicholas Gould            18 Old Town-ME-ME         53.47      54.31 17TT   
              25.83       54.31 (28.48)                                        
119 Thomas Wright             17 Triangle Area-NC-NC    53.64      54.31 17TT   
              26.10       54.31 (28.21)                                        
121 Aaron Tupper              16 Jennersville-PA-MA     54.02      54.34 17TT   
              26.32       54.34 (28.02)                                        
122 Nathan Berry              15 Kennebec-ME-ME         54.13      54.36 17TT   
              25.95       54.36 (28.41)                                        
123 Matt Xenitelis            17 Randolph-NJ-NJ         53.76      54.37 17TT   
              26.46       54.37 (27.91)                                        
124 John Pressly              17 Frederick-MD-MD        53.83      54.49 17TT   
              25.48       54.49 (29.01)                                        
124 Macauley Kolonko          17 Auburn-NY-NI           54.01      54.49 17TT   
              26.33       54.49 (28.16)                                        
126 Nick Verlinden            18 O'Fallon-Mo            53.56      54.51 17TT   
              25.75       54.51 (28.76)                                        
127 Cian Beaulieu             17 East Hartford-CT-CT    54.04      54.52 17TT   
              26.51       54.52 (28.01)                                        
128 Porter LeVasseur          16 Edwardsville-IL-OZ     53.82      54.53 17TT   
              26.22       54.53 (28.31)                                        
128 Leo Carnevale             14 Red Bank - NJ-NJ       53.99      54.53 17TT   
              26.35       54.53 (28.18)                                        
130 Kevin Pietz               18 Wheeling-WV-AM         53.06      54.54 17TT   
              26.00       54.54 (28.54)                                        
131 Andrew Kilpela            18 Marquette-MI           53.25      54.57 17TT   
              26.37       54.57 (28.20)                                        
132 Nicholas Toepfer          14 South Shore, MA-NE     53.44      54.63 17TT   
              26.56       54.63 (28.07)                                        
133 Tyler Carmichael          18 Sarasota-FL-FL         53.96      54.70 17TT   
              26.94       54.70 (27.76)                                        
134 Max Gibbs                 17 Edwardsville-IL-OZ     53.54      54.75 17TT   
              26.46       54.75 (28.29)                                        
135 Josh Hankey               18 Lynchburg-VA-VA        52.92      54.76 17TT   
              26.46       54.76 (28.30)                                        
136 Adam Batson               16 Triangle Area-NC-NC    53.82      54.86 17TT   
              26.64       54.86 (28.22)                                        
137 Ryan Schreffler           16 Freeland-PA            53.99      54.89 17TT   
              26.69       54.89 (28.20)                                        
138 Jimmy Kelley              17 ME Lyons-OH-OH         53.36      54.97 17TT   
              26.44       54.97 (28.53)                                        
139 CJ Davis                  15 Rock Hill-SC-SC        54.24      55.01 17TT   
              27.21       55.01 (27.80)                                        
140 Kevin Cortright           17 Wyckoff-NJ-NJ          52.53      55.18 17TT   
              26.87       55.18 (28.31)                                        
141 Christopher Meier         15 Spartanburg-SC-SC      53.80      55.23 17TT   
              27.12       55.23 (28.11)                                        
142 Matthew Magorry           17 Kennett-PA-MA          54.14      55.24 17TT   
              26.57       55.24 (28.67)                                        
142 Calvin Tuttle             16 Dancely-MD-MD          52.89      55.24 17TT   
              26.10       55.24 (29.14)                                        
144 Christian Tolino          17 Frederick-MD-MD        54.26      55.27 17TT   
              26.01       55.27 (29.26)                                        
145 Carson Prouty             14 Old Town-ME-ME         53.22      55.29 17TT   
              26.87       55.29 (28.42)                                        
146 Jack Benton               14 Triangle Area-NC-NC    54.22      55.33 17TT   
              26.81       55.33 (28.52)                                        
147 Ben Sealts                18 Putnam-OH              53.84      55.48 17TT   
              26.59       55.48 (28.89)                                        
148 Ian Palau                 17 Hatboro-PA             53.17      55.84 17TT   
              26.36       55.84 (29.48)                                        
149 Lennon LaBelle            16 AuburnLewistonME-ME    54.07      56.16        
              26.84       56.16 (29.32)                                        
150 Raveesh Koul              18 SomersetHills-NJ-NJ    54.08      56.21        
              27.48       56.21 (28.73)                                        
151 Chris Lemley              18 Genesee Area-NY-NI     53.93      56.35        
              27.06       56.35 (29.29)                                        
152 Evan Hendrickson          18 Lancaster-OH-OH        53.62      58.06        
              27.67       58.06 (30.39)                                        
153 Joe Murray                13 Alamance-NC-NC       1:04.07    1:05.10        
              31.75     1:05.10 (33.35)                                        
154 Thomas Wilson             15 Rocky Mount-NC-NC    1:12.43    1:11.46        
              34.19     1:11.46 (37.27)                                        
 -- Riley Lohse               16 Kishwaukee-IL-IL       50.83         DQ        
      False start
              24.62          DQ (28.32)                                        
 
Event 303  Women 400 Yard IM
===============================================================================
    National: * 4:03.96    4/1/2015 Meghan Small, York-PA                      
                4:37.29  QUAL 17 SC Nationals Qual
                4:42.29  17TT 2017 SC Time Trials
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Mary O Soule              18 W.North Carolina-NC  4:17.10    4:15.86 QUAL   
              26.77       57.31 (30.54)     1:29.35 (32.04)     2:01.12 (31.77)
        2:38.35 (37.23)     3:15.79 (37.44)     3:46.09 (30.30)     4:15.86 (29.77)
  2 Abigail Doss              15 Sunbury-PA-MA        4:18.26    4:17.24 QUAL   
              28.28     1:00.60 (32.32)     1:34.43 (33.83)     2:07.43 (33.00)
        2:44.02 (36.59)     3:20.11 (36.09)     3:49.34 (29.23)     4:17.24 (27.90)
  3 Emma Weyant               15 Sarasota-FL-FL       4:22.24    4:17.34 QUAL   
              28.36     1:00.62 (32.26)     1:34.60 (33.98)     2:07.02 (32.42)
        2:43.20 (36.18)     3:19.32 (36.12)     3:49.09 (29.77)     4:17.34 (28.25)
  4 Leah Braswell             16 York-PA-MA           4:19.21    4:19.34 QUAL   
              28.39     1:00.60 (32.21)     1:34.25 (33.65)     2:07.88 (33.63)
        2:44.98 (37.10)     3:22.69 (37.71)     3:51.43 (28.74)     4:19.34 (27.91)
  5 Sammie Eyolfson           16 Boise-ID-SR          4:22.09    4:20.02 QUAL   
              28.71     1:01.07 (32.36)     1:35.48 (34.41)     2:09.71 (34.23)
        2:45.35 (35.64)     3:21.13 (35.78)     3:51.34 (30.21)     4:20.02 (28.68)
  6 Grace Reeder              16 W.North Carolina-NC  4:19.88    4:20.20 QUAL   
              27.75       59.20 (31.45)     1:31.43 (32.23)     2:04.57 (33.14)
        2:42.63 (38.06)     3:21.23 (38.60)     3:50.99 (29.76)     4:20.20 (29.21)
  7 Elizabeth Boyer           16 Cheshire-CT-CT       4:22.59    4:21.08 QUAL   
              27.37       58.75 (31.38)     1:33.69 (34.94)     2:08.03 (34.34)
        2:44.28 (36.25)     3:21.14 (36.86)     3:52.53 (31.39)     4:21.08 (28.55)
  8 Sarah Hardy               15 MetuchenED-NJ-NJ     4:20.91    4:21.84 QUAL   
              27.55       58.45 (30.90)     1:31.91 (33.46)     2:03.84 (31.93)
        2:41.62 (37.78)     3:19.52 (37.90)     3:51.12 (31.60)     4:21.84 (30.72)
B - Final
  9 Isabel Traba              16 Sarasota-FL-FL       4:25.55    4:22.36 QUAL   
              27.68       58.13 (30.45)     1:31.44 (33.31)     2:04.45 (33.01)
        2:43.51 (39.06)     3:22.77 (39.26)     3:52.92 (30.15)     4:22.36 (29.44)
 10 Keri Golden               15 Spartanburg-SC-SC    4:24.06    4:22.78 QUAL   
              28.62     1:01.23 (32.61)     1:34.70 (33.47)     2:08.17 (33.47)
        2:45.44 (37.27)     3:23.15 (37.71)     3:53.63 (30.48)     4:22.78 (29.15)
 11 McKenzie Campbell         15 Greensboro-NC-NC     4:24.14    4:23.05 QUAL   
              27.22       58.01 (30.79)     1:32.73 (34.72)     2:07.12 (34.39)
        2:44.53 (37.41)     3:22.69 (38.16)     3:53.93 (31.24)     4:23.05 (29.12)
 12 Maddie Baker              17 Spartanburg-SC-SC    4:25.25    4:23.23 QUAL   
              27.62       58.46 (30.84)     1:32.07 (33.61)     2:05.09 (33.02)
        2:42.82 (37.73)     3:21.69 (38.87)     3:53.45 (31.76)     4:23.23 (29.78)
 13 Meredith Moellering       16 ME Lyons-OH-OH       4:23.53    4:23.34 QUAL   
              27.94       59.24 (31.30)     1:32.39 (33.15)     2:04.40 (32.01)
        2:42.94 (38.54)     3:22.60 (39.66)     3:53.33 (30.73)     4:23.34 (30.01)
 14 Isabella Penkwitz         18 Sarasota-FL-FL       4:26.50    4:23.75 QUAL   
              27.65       58.33 (30.68)     1:32.55 (34.22)     2:05.99 (33.44)
        2:44.53 (38.54)     3:23.34 (38.81)     3:54.40 (31.06)     4:23.75 (29.35)
 15 Meagan Hathaway           16 North Shore-MA-NE    4:25.85    4:24.19 QUAL   
              28.44     1:00.61 (32.17)     1:34.76 (34.15)     2:08.17 (33.41)
        2:47.12 (38.95)     3:26.01 (38.89)     3:55.80 (29.79)     4:24.19 (28.39)
 16 Sydney Radloff            17 Springfield-IL-IL    4:24.86    4:26.38 QUAL   
              27.72       59.88 (32.16)     1:33.57 (33.69)     2:06.92 (33.35)
        2:45.28 (38.36)     3:24.14 (38.86)     3:55.46 (31.32)     4:26.38 (30.92)
C - Final
 17 Annika McEnroe            14 Spartanburg-SC-SC    4:26.80    4:24.25 QUAL   
              28.12       59.14 (31.02)     1:32.13 (32.99)     2:04.48 (32.35)
        2:43.43 (38.95)     3:22.80 (39.37)     3:54.25 (31.45)     4:24.25 (30.00)
 18 Alison Herman             17 SomersetValleyNJ-NJ  4:27.55    4:24.36 QUAL   
              28.13     1:00.92 (32.79)     1:34.17 (33.25)     2:07.70 (33.53)
        2:45.41 (37.71)     3:23.67 (38.26)     3:54.32 (30.65)     4:24.36 (30.04)
 19 Marget Shelly             17 York-PA-MA           4:29.10    4:25.48 QUAL   
              27.78       58.84 (31.06)     1:31.74 (32.90)     2:04.28 (32.54)
        2:44.76 (40.48)     3:25.18 (40.42)     3:56.12 (30.94)     4:25.48 (29.36)
 20 Emily Loefgren            16 Sarasota-FL-FL       4:27.58    4:25.49 QUAL   
              28.40     1:01.72 (33.32)     1:36.00 (34.28)     2:10.16 (34.16)
        2:45.90 (35.74)     3:24.17 (38.27)     3:55.68 (31.51)     4:25.49 (29.81)
 21 Grace Patrice             18 Sarasota-FL-FL       4:27.84    4:26.37 QUAL   
              29.27     1:02.17 (32.90)     1:35.48 (33.31)     2:07.92 (32.44)
        2:47.39 (39.47)     3:26.57 (39.18)     3:57.02 (30.45)     4:26.37 (29.35)
 22 Olivia Sutter             15 W.North Carolina-NC  4:29.17    4:27.46 QUAL   
              29.23     1:03.38 (34.15)     1:36.99 (33.61)     2:10.38 (33.39)
        2:49.31 (38.93)     3:27.70 (38.39)     3:58.36 (30.66)     4:27.46 (29.10)
 23 Ailee Mendoza             17 Greenwich-CT-CT      4:29.51    4:27.74 QUAL   
              28.65     1:00.88 (32.23)     1:33.65 (32.77)     2:06.03 (32.38)
        2:45.42 (39.39)     3:25.50 (40.08)     3:57.63 (32.13)     4:27.74 (30.11)
 24 Sarah Young               16 Spartanburg-SC-SC    4:27.20    4:32.49 QUAL   
              28.38     1:01.87 (33.49)     1:35.49 (33.62)     2:09.50 (34.01)
        2:50.10 (40.60)     3:31.35 (41.25)     4:02.17 (30.82)     4:32.49 (30.32)
 
Event 303  Women 400 Yard IM
===============================================================================
    National: * 4:03.96    4/1/2015 Meghan Small, York-PA                      
                4:37.29  QUAL 17 SC Nationals Qual
                4:42.29  17TT 2017 SC Time Trials
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Mary O Soule              18 W.North Carolina-NC  4:16.97    4:17.10 QUAL   
              27.53       58.10 (30.57)     1:30.42 (32.32)     2:02.39 (31.97)
        2:39.64 (37.25)     3:17.18 (37.54)     3:47.68 (30.50)     4:17.10 (29.42)
  2 Abigail Doss              15 Sunbury-PA-MA        4:22.45    4:18.26 QUAL   
              28.66     1:00.72 (32.06)     1:33.97 (33.25)     2:06.81 (32.84)
        2:43.13 (36.32)     3:19.40 (36.27)     3:49.41 (30.01)     4:18.26 (28.85)
  3 Leah Braswell             16 York-PA-MA           4:23.95    4:19.21 QUAL   
              28.07       59.83 (31.76)     1:32.58 (32.75)     2:05.37 (32.79)
        2:42.71 (37.34)     3:21.96 (39.25)     3:51.04 (29.08)     4:19.21 (28.17)
  4 Grace Reeder              16 W.North Carolina-NC  4:25.68    4:19.88 QUAL   
              27.91       59.56 (31.65)     1:32.05 (32.49)     2:04.29 (32.24)
        2:42.47 (38.18)     3:20.74 (38.27)     3:50.29 (29.55)     4:19.88 (29.59)
  5 Sarah Hardy               15 MetuchenED-NJ-NJ     4:21.66    4:20.91 QUAL   
              27.38       58.65 (31.27)     1:32.69 (34.04)     2:04.70 (32.01)
        2:42.05 (37.35)     3:19.62 (37.57)     3:50.84 (31.22)     4:20.91 (30.07)
  6 Sammie Eyolfson           16 Boise-ID-SR          4:19.57    4:22.09 QUAL   
              28.54     1:01.01 (32.47)     1:35.82 (34.81)     2:09.77 (33.95)
        2:45.63 (35.86)     3:21.44 (35.81)     3:52.28 (30.84)     4:22.09 (29.81)
  7 Emma Weyant               15 Sarasota-FL-FL       4:18.89    4:22.24 QUAL   
              28.42     1:00.84 (32.42)     1:35.27 (34.43)     2:08.44 (33.17)
        2:45.94 (37.50)     3:22.83 (36.89)     3:53.09 (30.26)     4:22.24 (29.15)
  8 Elizabeth Boyer           16 Cheshire-CT-CT       4:23.60    4:22.59 QUAL   
              27.64       59.12 (31.48)     1:34.29 (35.17)     2:09.51 (35.22)
        2:45.21 (35.70)     3:22.14 (36.93)     3:53.66 (31.52)     4:22.59 (28.93)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Meredith Moellering       16 ME Lyons-OH-OH       4:28.04    4:23.53 QUAL   
              28.21       59.99 (31.78)     1:32.85 (32.86)     2:04.70 (31.85)
        2:44.33 (39.63)     3:23.68 (39.35)     3:53.91 (30.23)     4:23.53 (29.62)
 10 Keri Golden               15 Spartanburg-SC-SC    4:24.39    4:24.06 QUAL   
              28.70     1:01.05 (32.35)     1:34.85 (33.80)     2:08.45 (33.60)
        2:45.70 (37.25)     3:23.53 (37.83)     3:54.16 (30.63)     4:24.06 (29.90)
 11 McKenzie Campbell         15 Greensboro-NC-NC     4:29.77    4:24.14 QUAL   
              27.40       58.54 (31.14)     1:32.89 (34.35)     2:07.45 (34.56)
        2:44.79 (37.34)     3:22.28 (37.49)     3:53.74 (31.46)     4:24.14 (30.40)
 12 Sydney Radloff            17 Springfield-IL-IL    4:26.16    4:24.86 QUAL   
              27.85     1:00.12 (32.27)     1:33.56 (33.44)     2:06.66 (33.10)
        2:44.13 (37.47)     3:22.42 (38.29)     3:53.89 (31.47)     4:24.86 (30.97)
 13 Maddie Baker              17 Spartanburg-SC-SC    4:25.61    4:25.25 QUAL   
              27.06       57.33 (30.27)     1:31.12 (33.79)     2:04.58 (33.46)
        2:43.50 (38.92)     3:22.66 (39.16)     3:54.71 (32.05)     4:25.25 (30.54)
 14 Isabel Traba              16 Sarasota-FL-FL       4:23.64    4:25.55 QUAL   
              27.79       58.69 (30.90)     1:32.54 (33.85)     2:06.01 (33.47)
        2:45.60 (39.59)     3:25.45 (39.85)     3:55.89 (30.44)     4:25.55 (29.66)
 15 Meagan Hathaway           16 North Shore-MA-NE    4:26.08    4:25.85 QUAL   
              28.91     1:01.34 (32.43)     1:36.15 (34.81)     2:09.84 (33.69)
        2:48.68 (38.84)     3:27.26 (38.58)     3:57.03 (29.77)     4:25.85 (28.82)
 16 Isabella Penkwitz         18 Sarasota-FL-FL       4:31.77    4:26.50 QUAL   
              27.87       59.22 (31.35)     1:33.83 (34.61)     2:07.40 (33.57)
        2:46.53 (39.13)     3:25.49 (38.96)     3:56.50 (31.01)     4:26.50 (30.00)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Annika McEnroe            14 Spartanburg-SC-SC    4:26.35    4:26.80 QUAL   
              28.55       59.97 (31.42)     1:33.19 (33.22)     2:05.49 (32.30)
        2:44.62 (39.13)     3:23.92 (39.30)     3:55.67 (31.75)     4:26.80 (31.13)
 18 Sarah Young               16 Spartanburg-SC-SC    4:30.11    4:27.20 QUAL   
              27.96     1:00.33 (32.37)     1:33.37 (33.04)     2:05.62 (32.25)
        2:46.40 (40.78)     3:27.17 (40.77)     3:57.61 (30.44)     4:27.20 (29.59)
 19 Alison Herman             17 SomersetValleyNJ-NJ  4:28.97    4:27.55 QUAL   
              28.01     1:00.65 (32.64)     1:34.48 (33.83)     2:08.46 (33.98)
        2:46.10 (37.64)     3:24.35 (38.25)     3:56.08 (31.73)     4:27.55 (31.47)
 20 Emily Loefgren            16 Sarasota-FL-FL       4:32.73    4:27.58 QUAL   
              28.65     1:02.41 (33.76)     1:36.44 (34.03)     2:09.47 (33.03)
        2:46.53 (37.06)     3:24.82 (38.29)     3:56.36 (31.54)     4:27.58 (31.22)
 21 Grace Patrice             18 Sarasota-FL-FL       4:25.82    4:27.84 QUAL   
              29.60     1:02.20 (32.60)     1:35.88 (33.68)     2:08.75 (32.87)
        2:47.66 (38.91)     3:27.04 (39.38)     3:57.84 (30.80)     4:27.84 (30.00)
 22 Marget Shelly             17 York-PA-MA           4:27.99    4:29.10 QUAL   
              10.85       28.16 (17.31)       59.57 (31.41)   2:05.54 (1:05.97)
        2:46.92 (41.38)     3:28.38 (41.46)     3:59.51 (31.13)     4:29.10 (29.59)
 23 Olivia Sutter             15 W.North Carolina-NC  4:26.94    4:29.17 QUAL   
              29.39     1:03.37 (33.98)     1:37.83 (34.46)     2:11.27 (33.44)
        2:50.99 (39.72)     3:28.66 (37.67)     3:59.52 (30.86)     4:29.17 (29.65)
 24 Ailee Mendoza             17 Greenwich-CT-CT      4:26.38    4:29.51 QUAL   
              29.08     1:02.02 (32.94)     1:34.75 (32.73)     2:07.00 (32.25)
        2:46.51 (39.51)     3:26.35 (39.84)     3:58.84 (32.49)     4:29.51 (30.67)
-------------------------------------------------------------------------
 25 Ashleigh Lechner          17 W.North Carolina-NC  4:33.08    4:29.69 QUAL   
              28.31     1:00.75 (32.44)     1:34.20 (33.45)     2:07.37 (33.17)
        2:46.55 (39.18)     3:27.08 (40.53)     3:58.94 (31.86)     4:29.69 (30.75)
 26 Emily Horomanski          16 Spartanburg-SC-SC    4:31.28   J4:29.69 QUAL   
              27.67       59.81 (32.14)     1:33.03 (33.22)     2:06.38 (33.35)
        2:45.51 (39.13)     3:26.44 (40.93)     3:58.69 (32.25)     4:29.69 (31.00)
-------------------------------------------------------------------------
 27 Sophia Cherkez            17 Hickory -nc-NC       4:23.67    4:29.82 QUAL   
              28.26     1:00.74 (32.48)     1:34.56 (33.82)     2:08.22 (33.66)
        2:47.64 (39.42)     3:28.25 (40.61)     3:59.59 (31.34)     4:29.82 (30.23)
 28 Sydney Baker              17 Spartanburg-SC-SC    4:18.10    4:30.08 QUAL   
              27.91     1:00.74 (32.83)     1:35.06 (34.32)     2:08.90 (33.84)
        2:46.77 (37.87)     3:26.46 (39.69)     3:59.15 (32.69)     4:30.08 (30.93)
 29 Cleopatra Lim             16 Wyckoff-NJ-NJ        4:24.19    4:30.32 QUAL   
              27.64       59.76 (32.12)     1:34.28 (34.52)     2:09.00 (34.72)
        2:47.58 (38.58)     3:27.09 (39.51)     3:59.06 (31.97)     4:30.32 (31.26)
 30 Alex Marlow               16 UpperMainLine-PA-MA  4:27.01    4:30.52 QUAL   
              28.96     1:02.88 (33.92)     1:38.17 (35.29)     2:12.78 (34.61)
        2:50.98 (38.20)     3:28.69 (37.71)     4:00.18 (31.49)     4:30.52 (30.34)
 31 Lizzy Colwell             17 New Canaan-CT-CT     4:31.71    4:30.62 QUAL   
              27.61       59.93 (32.32)     1:35.00 (35.07)     2:11.01 (36.01)
        2:48.23 (37.22)     3:27.14 (38.91)     3:59.44 (32.30)     4:30.62 (31.18)
 32 Hannah Ownbey             15 Spartanburg-SC-SC    4:27.88    4:30.68 QUAL   
              28.40     1:01.07 (32.67)     1:34.91 (33.84)     2:08.70 (33.79)
        2:47.98 (39.28)     3:27.14 (39.16)     3:59.50 (32.36)     4:30.68 (31.18)
 33 Bella Gary                14 Wilton-CT-CT         4:33.83    4:30.74 QUAL   
              29.39     1:03.22 (33.83)     1:39.01 (35.79)     2:13.03 (34.02)
        2:50.10 (37.07)     3:27.87 (37.77)     4:00.70 (32.83)     4:30.74 (30.04)
 34 Kiki Rice                 17 Oshkosh-WI-WI        4:23.67    4:31.01 QUAL   
              28.57     1:01.31 (32.74)     1:35.98 (34.67)     2:09.86 (33.88)
        2:49.62 (39.76)     3:29.53 (39.91)     4:00.99 (31.46)     4:31.01 (30.02)
 35 Rebecca Morel             17 SomersetHills-NJ-NJ  4:33.75    4:31.10 QUAL   
              28.70     1:02.16 (33.46)     1:38.11 (35.95)     2:14.06 (35.95)
        2:50.69 (36.63)     3:28.87 (38.18)     4:00.58 (31.71)     4:31.10 (30.52)
 36 Bri Zablocki              16 Green Bay-WI-WI      4:31.70    4:31.23 QUAL   
              28.16       59.76 (31.60)     1:34.26 (34.50)     2:08.01 (33.75)
        2:48.22 (40.21)     3:28.91 (40.69)     4:00.69 (31.78)     4:31.23 (30.54)
 37 Abby Francis              15 East Hartford-CT-CT  4:27.23    4:31.31 QUAL   
              28.85     1:02.03 (33.18)     1:37.58 (35.55)     2:12.67 (35.09)
        2:50.74 (38.07)     3:29.33 (38.59)     4:00.76 (31.43)     4:31.31 (30.55)
 38 Riley Hofmann             17 Rapid Area-MI-MI     4:33.04    4:31.39 QUAL   
              28.99     1:01.89 (32.90)     1:35.54 (33.65)     2:09.13 (33.59)
        2:48.04 (38.91)     3:27.45 (39.41)     4:00.22 (32.77)     4:31.39 (31.17)
 39 Marianne Molloy           18 Ocean County-NJ-NJ   4:30.55    4:31.64 QUAL   
              28.92     1:01.54 (32.62)     1:35.24 (33.70)     2:08.24 (33.00)
        2:48.05 (39.81)     3:28.88 (40.83)     4:00.48 (31.60)     4:31.64 (31.16)
 40 Sophia Lumino             16 North Shore-MA-NE    4:28.39    4:31.92 QUAL   
              28.32     1:01.42 (33.10)     1:36.68 (35.26)     2:11.29 (34.61)
        2:49.50 (38.21)     3:28.61 (39.11)     4:00.82 (32.21)     4:31.92 (31.10)
 41 Haley Rivera              17 Springfield-IL-IL    4:31.00    4:32.45 QUAL   
              28.20     1:00.27 (32.07)     1:34.90 (34.63)     2:08.57 (33.67)
        2:47.71 (39.14)     3:27.55 (39.84)     4:00.40 (32.85)     4:32.45 (32.05)
 42 Ellen Holmquist           14 Wilton-CT-CT         4:35.26    4:32.73 QUAL   
              29.76     1:04.00 (34.24)     1:38.81 (34.81)     2:13.01 (34.20)
        2:52.10 (39.09)     3:31.07 (38.97)     4:02.31 (31.24)     4:32.73 (30.42)
 43 Willow Woods              16 Westport/Weston-CT   4:32.18    4:32.83 QUAL   
              29.22     1:03.62 (34.40)     1:37.74 (34.12)     2:11.90 (34.16)
        2:50.86 (38.96)     3:30.69 (39.83)     4:01.54 (30.85)     4:32.83 (31.29)
 44 Jessica Chau              17 Ridgewood-NJ-NJ      4:31.71    4:33.05 QUAL   
              28.95     1:02.17 (33.22)     1:36.04 (33.87)     2:09.52 (33.48)
        2:48.74 (39.22)     3:28.25 (39.51)     4:01.18 (32.93)     4:33.05 (31.87)
 45 Callie Paff               16 York-PA-MA           4:32.51    4:33.12 QUAL   
              28.62     1:01.21 (32.59)     1:35.15 (33.94)     2:09.24 (34.09)
        2:48.82 (39.58)     3:29.35 (40.53)     4:01.78 (32.43)     4:33.12 (31.34)
 46 Natalie Gallamore         17 Gr. Flint-MI-MI      4:30.70    4:33.28 QUAL   
              28.37     1:01.25 (32.88)     1:35.78 (34.53)     2:09.85 (34.07)
        2:49.33 (39.48)     3:30.00 (40.67)     4:02.31 (32.31)     4:33.28 (30.97)
 47 Sarah Grace Byers         16 Spartanburg-SC-SC    4:33.33    4:34.67 QUAL   
              28.55     1:01.55 (33.00)     1:36.92 (35.37)     2:11.86 (34.94)
        2:50.78 (38.92)     3:30.41 (39.63)     4:02.88 (32.47)     4:34.67 (31.79)
 48 Jane Denenberg            16 B R Ryall-IL-IL      4:30.63    4:34.77 QUAL   
              28.64     1:01.51 (32.87)     1:35.35 (33.84)     2:08.49 (33.14)
        2:49.32 (40.83)     3:31.00 (41.68)     4:03.57 (32.57)     4:34.77 (31.20)
 49 Kelsey Childress          17 Lynchburg-VA-VA      4:36.48    4:34.83 QUAL   
              29.47     1:03.32 (33.85)     1:38.60 (35.28)     2:12.62 (34.02)
        2:52.65 (40.03)     3:31.86 (39.21)     4:03.89 (32.03)     4:34.83 (30.94)
 50 Luci Lozano               16 Sarasota-FL-FL       4:28.29    4:35.14 QUAL   
              27.77       59.40 (31.63)     1:34.55 (35.15)     2:09.30 (34.75)
        2:49.72 (40.42)     3:30.87 (41.15)     4:03.46 (32.59)     4:35.14 (31.68)
 51 Isabel Anbar              16 New Canaan-CT-CT     4:34.01    4:35.43 QUAL   
              30.10     1:03.90 (33.80)     1:38.54 (34.64)     2:12.60 (34.06)
        2:54.06 (41.46)     3:35.32 (41.26)     4:05.67 (30.35)     4:35.43 (29.76)
 52 Julia Stevens             14 Cheshire-CT-CT       4:35.03    4:35.45 QUAL   
              27.88     1:00.36 (32.48)     1:34.44 (34.08)     2:09.82 (35.38)
        2:50.11 (40.29)     3:32.35 (42.24)     4:05.07 (32.72)     4:35.45 (30.38)
 53 Emmaline Peterson         17 Hickory -nc-NC       4:29.13    4:35.68 QUAL   
              28.44     1:00.99 (32.55)     1:34.89 (33.90)     2:08.81 (33.92)
        2:49.45 (40.64)     3:32.30 (42.85)     4:04.34 (32.04)     4:35.68 (31.34)
 54 Mia Sunseri               14 Wheeling-WV-AM       4:37.14    4:35.76 QUAL   
              28.83     1:02.84 (34.01)     1:39.07 (36.23)     2:13.64 (34.57)
        2:52.03 (38.39)     3:31.49 (39.46)     4:04.64 (33.15)     4:35.76 (31.12)
 55 Nina Turcanu              15 Hickory -nc-NC       4:35.61    4:35.81 QUAL   
              29.03     1:01.95 (32.92)     1:36.95 (35.00)     2:11.10 (34.15)
        2:51.31 (40.21)     3:32.61 (41.30)     4:04.53 (31.92)     4:35.81 (31.28)
 56 Lindsey Skidmore          15 Spartanburg-SC-SC    4:36.32    4:35.92 QUAL   
              30.00     1:03.47 (33.47)     1:39.50 (36.03)     2:14.70 (35.20)
        2:54.21 (39.51)     3:34.27 (40.06)     4:05.95 (31.68)     4:35.92 (29.97)
 57 Lily Kurtz                17 Cheshire-CT-CT       4:34.00    4:35.96 QUAL   
              29.87     1:03.97 (34.10)     1:39.87 (35.90)     2:16.24 (36.37)
        2:53.70 (37.46)     3:32.40 (38.70)     4:04.89 (32.49)     4:35.96 (31.07)
 58 Jordyn Deubel             16 Cheshire-CT-CT       4:34.64    4:35.99 QUAL   
              30.04     1:04.43 (34.39)     1:40.67 (36.24)     2:15.69 (35.02)
        2:54.52 (38.83)     3:33.42 (38.90)     4:05.26 (31.84)     4:35.99 (30.73)
 59 Marissa Taylor            18 Hickory -nc-NC       4:37.28    4:36.11 QUAL   
              29.26     1:02.32 (33.06)     1:37.93 (35.61)     2:12.20 (34.27)
        2:53.19 (40.99)     3:34.03 (40.84)     4:06.72 (32.69)     4:36.11 (29.39)
 60 Meredith Ginn             16 Orlando-FL-FL        4:29.64    4:36.19 QUAL   
              27.42       59.96 (32.54)     1:34.10 (34.14)     2:08.95 (34.85)
        2:50.63 (41.68)     3:32.15 (41.52)     4:04.46 (32.31)     4:36.19 (31.73)
 61 Nicole Tingley            17 SummitBranch-NJ-NJ   4:33.55    4:36.28 QUAL   
              27.86     1:00.46 (32.60)     1:35.71 (35.25)     2:11.00 (35.29)
        2:51.83 (40.83)     3:33.33 (41.50)     4:05.41 (32.08)     4:36.28 (30.87)
 62 Riley Trout               14 York-PA-MA           4:34.21    4:36.38 QUAL   
              30.51     1:05.49 (34.98)     1:40.04 (34.55)     2:14.43 (34.39)
        2:54.15 (39.72)     3:33.40 (39.25)     4:05.97 (32.57)     4:36.38 (30.41)
 63 Shannon Culbert           15 Ocean County-NJ-NJ   4:35.12    4:36.55 QUAL   
              28.46     1:00.96 (32.50)     1:35.74 (34.78)     2:10.50 (34.76)
        2:51.11 (40.61)     3:32.18 (41.07)     4:05.15 (32.97)     4:36.55 (31.40)
 64 Ali Andros                17 Sarasota-FL-FL       4:33.15    4:36.62 QUAL   
              28.82     1:01.97 (33.15)     1:36.53 (34.56)     2:10.14 (33.61)
        2:51.59 (41.45)     3:33.38 (41.79)     4:05.61 (32.23)     4:36.62 (31.01)
 65 MaKenzie Blaakman         17 Spartanburg-SC-SC    4:36.84    4:36.75 QUAL   
              28.67     1:01.29 (32.62)     1:36.96 (35.67)     2:11.86 (34.90)
        2:53.35 (41.49)     3:33.53 (40.18)     4:05.69 (32.16)     4:36.75 (31.06)
 66 Isabella Matesa           14 Countryside-OH-OH    4:36.13    4:36.77 QUAL   
              28.26     1:01.82 (33.56)     1:36.83 (35.01)     2:11.85 (35.02)
        2:52.32 (40.47)     3:33.69 (41.37)     4:05.50 (31.81)     4:36.77 (31.27)
 67 Catherine Christuk        16 North Shore-MA-NE    4:30.02    4:36.82 QUAL   
              29.38     1:02.77 (33.39)     1:37.48 (34.71)     2:12.40 (34.92)
        2:50.45 (38.05)     3:30.56 (40.11)     4:04.48 (33.92)     4:36.82 (32.34)
 68 Grace Lange               15 Wilton-CT-CT         4:35.91    4:36.87 QUAL   
              29.36     1:02.44 (33.08)     1:38.55 (36.11)     2:12.81 (34.26)
        2:55.08 (42.27)     3:36.42 (41.34)     4:07.11 (30.69)     4:36.87 (29.76)
 69 Maile Mora                15 Red Bank - NJ-NJ     4:36.28    4:37.54 17TT   
              29.24     1:02.19 (32.95)     1:37.85 (35.66)     2:12.59 (34.74)
        2:52.86 (40.27)     3:34.72 (41.86)     4:06.85 (32.13)     4:37.54 (30.69)
 70 Reece Alexander           13 Northwest-NC-NC      4:35.31    4:37.94 17TT   
              27.39       58.84 (31.45)     1:33.85 (35.01)     2:09.03 (35.18)
        2:50.93 (41.90)     3:33.81 (42.88)     4:06.10 (32.29)     4:37.94 (31.84)
 71 Emily Longenecker         17 Western Br-DE-MA     4:31.88    4:38.24 17TT   
              29.29     1:02.44 (33.15)     1:39.14 (36.70)     2:14.91 (35.77)
        2:53.11 (38.20)     3:33.36 (40.25)     4:06.17 (32.81)     4:38.24 (32.07)
 72 Bridget Horton            18 Wyckoff-NJ-NJ        4:29.96    4:38.43 17TT   
              29.54     1:03.41 (33.87)     1:38.84 (35.43)     2:13.14 (34.30)
        2:52.98 (39.84)     3:34.02 (41.04)     4:06.80 (32.78)     4:38.43 (31.63)
 73 Julia Meisner             13 SomersetValleyNJ-NJ  4:32.44    4:38.46 17TT   
              29.24     1:03.17 (33.93)     1:37.97 (34.80)     2:12.24 (34.27)
        2:53.32 (41.08)     3:34.58 (41.26)     4:07.03 (32.45)     4:38.46 (31.43)
 74 Aidan Pinto               16 LakelandHills-NJ-NJ  4:36.12    4:39.65 17TT   
              28.75     1:02.04 (33.29)     1:38.33 (36.29)     2:15.07 (36.74)
        2:53.73 (38.66)     3:34.22 (40.49)     4:08.47 (34.25)     4:39.65 (31.18)
 75 Meredith Riegler          15 SomersetHills-NJ-NJ  4:36.23    4:39.76 17TT   
              28.75     1:02.13 (33.38)     1:37.02 (34.89)     2:11.78 (34.76)
        2:53.51 (41.73)     3:34.66 (41.15)     4:07.92 (33.26)     4:39.76 (31.84)
 76 Liela Hastings            15 Wilton-CT-CT         4:35.99    4:40.22 17TT   
              29.30     1:03.06 (33.76)     1:37.98 (34.92)     2:13.19 (35.21)
        2:53.16 (39.97)     3:34.29 (41.13)     4:08.23 (33.94)     4:40.22 (31.99)
 77 Lily Borgenheimer         17 Chippewa Val-WI      4:34.55    4:40.66 17TT   
              29.39     1:03.61 (34.22)     1:42.26 (38.65)     2:19.81 (37.55)
        2:57.36 (37.55)     3:35.66 (38.30)     4:09.29 (33.63)     4:40.66 (31.37)
 78 Catherine Meisner         13 SomersetValleyNJ-NJ  4:32.17    4:40.99 17TT   
              29.18     1:03.14 (33.96)     1:38.74 (35.60)     2:13.50 (34.76)
        2:55.78 (42.28)     3:38.43 (42.65)     4:10.17 (31.74)     4:40.99 (30.82)
 79 Rachel Peden              16 Spartanburg-SC-SC    5:13.25L   4:41.46 17TT   
              29.13     1:03.29 (34.16)     1:39.83 (36.54)     2:15.43 (35.60)
        2:57.50 (42.07)     3:39.36 (41.86)     4:11.35 (31.99)     4:41.46 (30.11)
 80 Kyleigh Barao             18 New Bedford-MA-NE    4:37.26    4:42.56        
              28.94     1:02.32 (33.38)     1:38.23 (35.91)     2:14.34 (36.11)
        2:54.72 (40.38)     3:36.18 (41.46)     4:10.37 (34.19)     4:42.56 (32.19)
 81 Makenna McCartney         18 Gr. Flint-MI-MI      4:35.14    4:42.73        
              29.34     1:03.33 (33.99)     1:39.72 (36.39)     2:16.04 (36.32)
        2:57.34 (41.30)     3:39.89 (42.55)     4:11.72 (31.83)     4:42.73 (31.01)
 82 Laine Chmielewski         14 Sarasota-FL-FL       4:36.93    4:42.86        
              28.19     1:01.30 (33.11)     1:35.56 (34.26)     2:09.95 (34.39)
        2:54.23 (44.28)     3:38.34 (44.11)     4:11.09 (32.75)     4:42.86 (31.77)
 83 Sophia Gerhart            15 State College-PA-MA  4:35.71    4:43.11        
              28.18     1:00.97 (32.79)     1:36.89 (35.92)     2:12.82 (35.93)
        2:54.14 (41.32)     3:36.36 (42.22)     4:09.71 (33.35)     4:43.11 (33.40)
 84 Katy Saladin              16 Wilton-CT-CT         4:36.50    4:43.95        
              29.74     1:05.18 (35.44)     1:39.71 (34.53)     2:14.18 (34.47)
        2:57.37 (43.19)     3:39.48 (42.11)     4:12.39 (32.91)     4:43.95 (31.56)
 85 Katie Knorr               13 Greensboro-NC-NC     4:35.68    4:44.04        
              30.10     1:05.66 (35.56)     1:41.16 (35.50)     2:16.74 (35.58)
        2:57.97 (41.23)     3:39.19 (41.22)     4:12.14 (32.95)     4:44.04 (31.90)
 86 Maly Shores               17 Hickory -nc-NC       4:36.86    4:45.65        
              29.39     1:03.99 (34.60)     1:38.78 (34.79)     2:13.55 (34.77)
        2:56.37 (42.82)     3:39.60 (43.23)     4:13.04 (33.44)     4:45.65 (32.61)
 87 Grace Noble               13 UpperMainLine-PA-MA  4:37.13    4:46.63        
              29.30     1:04.23 (34.93)     1:40.51 (36.28)     2:16.28 (35.77)
        2:57.30 (41.02)     3:40.58 (43.28)     4:14.68 (34.10)     4:46.63 (31.95)
 -- Abbey Erwin               17 Boise-ID-SR          4:16.45        DFS        
      Declared false start - Misc
 
Event 304  Men 400 Yard IM
===============================================================================
    National: * 3:46.81    4/2/2014 Maxwell Dolan, Wilton-CT                   
                4:14.99  QUAL 17 SC Nationals Qual
                4:19.99  17TT 2017 SC Time Trials
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Paul DeLakis              18 Eau Claire-WI-WI     3:55.01    3:49.02 QUAL   
              24.54       52.27 (27.73)     1:21.95 (29.68)     1:50.88 (28.93)
        2:23.25 (32.37)     2:56.44 (33.19)     3:23.09 (26.65)     3:49.02 (25.93)
  2 Robby Giller              17 Wilton-CT-CT         3:56.62    3:50.50 QUAL   
              24.59       52.53 (27.94)     1:22.35 (29.82)     1:50.96 (28.61)
        2:24.72 (33.76)     2:58.18 (33.46)     3:25.24 (27.06)     3:50.50 (25.26)
  3 Jackson Cunningham        17 Boise-ID-SR          3:55.45    3:52.58 QUAL   
              25.42       54.22 (28.80)     1:23.31 (29.09)     1:52.25 (28.94)
        2:25.18 (32.93)     2:59.04 (33.86)     3:26.77 (27.73)     3:52.58 (25.81)
  4 Ross Dant                 16 Hickory -nc-NC       3:56.37    3:53.56 QUAL   
              24.78       53.39 (28.61)     1:21.84 (28.45)     1:50.11 (28.27)
        2:26.19 (36.08)     3:01.27 (35.08)     3:27.76 (26.49)     3:53.56 (25.80)
  5 Brett Riley               17 Sarasota-FL-FL       3:59.25    3:56.59 QUAL   
              25.99       55.57 (29.58)     1:24.84 (29.27)     1:54.22 (29.38)
        2:28.35 (34.13)     3:02.10 (33.75)     3:30.18 (28.08)     3:56.59 (26.41)
  6 Patrick Butkovich         18 ME Lyons-OH-OH       3:58.87    3:56.82 QUAL   
              26.05       55.43 (29.38)     1:26.34 (30.91)     1:56.42 (30.08)
        2:29.85 (33.43)     3:03.31 (33.46)     3:30.49 (27.18)     3:56.82 (26.33)
  7 Spencer Hohm              17 Springfield-IL-IL    4:00.27    3:59.99 QUAL   
              24.81       53.51 (28.70)     1:23.78 (30.27)     1:53.89 (30.11)
        2:28.45 (34.56)     3:04.01 (35.56)     3:32.26 (28.25)     3:59.99 (27.73)
  8 James Tarquin             17 Orlando-FL-FL        4:00.15    4:00.38 QUAL   
              24.88       53.43 (28.55)     1:22.99 (29.56)     1:52.52 (29.53)
        2:27.73 (35.21)     3:03.09 (35.36)     3:31.92 (28.83)     4:00.38 (28.46)
B - Final
  9 Arik Katz                 15 Sarasota-FL-FL       4:03.53    3:57.16 QUAL   
              25.35       54.30 (28.95)     1:24.41 (30.11)     1:54.54 (30.13)
        2:29.36 (34.82)     3:04.86 (35.50)     3:31.83 (26.97)     3:57.16 (25.33)
 10 Alec Peckmann             17 York-PA-MA           4:01.46    3:57.19 QUAL   
              24.51       53.02 (28.51)     1:23.13 (30.11)     1:53.17 (30.04)
        2:27.97 (34.80)     3:02.97 (35.00)     3:30.61 (27.64)     3:57.19 (26.58)
 11 Chris Bondarowicz         17 FanwoodScotch-NJ-NJ  4:03.77    3:59.69 QUAL   
              25.66       55.19 (29.53)     1:27.32 (32.13)     1:58.35 (31.03)
        2:30.57 (32.22)     3:03.69 (33.12)     3:32.06 (28.37)     3:59.69 (27.63)
 12 James Mostofi             18 Wilton-CT-CT         4:03.17    3:59.98 QUAL   
              25.25       54.36 (29.11)     1:24.07 (29.71)     1:53.93 (29.86)
        2:29.66 (35.73)     3:05.82 (36.16)     3:33.43 (27.61)     3:59.98 (26.55)
 13 Graham Miotke             16 North Oakland-MI-MI  4:01.36    4:00.47 QUAL   
              25.34       54.68 (29.34)     1:24.29 (29.61)     1:53.75 (29.46)
        2:29.21 (35.46)     3:05.10 (35.89)     3:33.46 (28.36)     4:00.47 (27.01)
 14 Christian Jann            17 Spartanburg-SC-SC    4:02.17    4:02.24 QUAL   
              25.33       54.39 (29.06)     1:25.37 (30.98)     1:55.84 (30.47)
        2:31.01 (35.17)     3:07.12 (36.11)     3:35.24 (28.12)     4:02.24 (27.00)
 15 Carter Weiland            16 SomersetValleyNJ-NJ  4:04.12    4:02.56 QUAL   
              25.99       55.90 (29.91)     1:27.55 (31.65)     1:58.26 (30.71)
        2:32.99 (34.73)     3:07.25 (34.26)     3:35.64 (28.39)     4:02.56 (26.92)
 16 Sean Tan                  17 LakelandHills-NJ-NJ  4:02.07    4:06.16 QUAL   
              25.65       54.88 (29.23)     1:25.46 (30.58)     1:56.45 (30.99)
        2:31.78 (35.33)     3:08.20 (36.42)     3:37.29 (29.09)     4:06.16 (28.87)
C - Final
 17 Remington Oland           18 Frederick-MD-MD      4:04.63    3:58.77 QUAL   
              25.80       56.92 (31.12)     1:26.65 (29.73)     1:57.00 (30.35)
        2:31.11 (34.11)     3:05.98 (34.87)     3:32.47 (26.49)     3:58.77 (26.30)
 18 Mitchell Stanek           18 W.North Carolina-NC  4:04.32    4:00.08 QUAL   
              25.22       54.72 (29.50)     1:26.00 (31.28)     1:57.30 (31.30)
        2:30.55 (33.25)     3:04.28 (33.73)     3:32.46 (28.18)     4:00.08 (27.62)
 19 Matt Fallon               14 SomersetValleyNJ-NJ  4:04.88    4:01.09 QUAL   
              26.84       57.23 (30.39)     1:29.01 (31.78)     2:00.92 (31.91)
        2:33.45 (32.53)     3:05.90 (32.45)     3:34.08 (28.18)     4:01.09 (27.01)
 20 Lukas Scheidl             16 SomersetHills-NJ-NJ  4:04.24    4:02.56 QUAL   
              25.41       54.68 (29.27)     1:24.72 (30.04)     1:54.78 (30.06)
        2:30.51 (35.73)     3:06.73 (36.22)     3:35.21 (28.48)     4:02.56 (27.35)
 21 Nico Hernandez-Tome       16 Sarasota-FL-FL       4:05.51    4:02.81 QUAL   
              26.56       56.22 (29.66)     1:26.96 (30.74)     1:58.24 (31.28)
        2:33.23 (34.99)     3:09.48 (36.25)     3:36.48 (27.00)     4:02.81 (26.33)
 22 Zach Baecker              18 Coffman - OH-OH      4:04.40    4:03.81 QUAL   
              26.25       56.41 (30.16)     1:28.62 (32.21)     2:00.71 (32.09)
        2:34.06 (33.35)     3:07.47 (33.41)     3:35.67 (28.20)     4:03.81 (28.14)
 23 JohnMichael Gordon        16 Lynchburg-VA-VA      4:04.42    4:04.34 QUAL   
              26.48       56.66 (30.18)     1:26.98 (30.32)     1:56.47 (29.49)
        2:32.28 (35.81)     3:08.37 (36.09)     3:36.56 (28.19)     4:04.34 (27.78)
 24 Richard Nolan             15 Westport/Weston-CT   4:04.42    4:07.99 QUAL   
              26.49       56.73 (30.24)     1:28.66 (31.93)     1:59.87 (31.21)
        2:33.91 (34.04)     3:09.09 (35.18)     3:38.89 (29.80)     4:07.99 (29.10)
 
Event 304  Men 400 Yard IM
===============================================================================
    National: * 3:46.81    4/2/2014 Maxwell Dolan, Wilton-CT                   
                4:14.99  QUAL 17 SC Nationals Qual
                4:19.99  17TT 2017 SC Time Trials
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Paul DeLakis              18 Eau Claire-WI-WI     3:48.35    3:55.01 QUAL   
              24.69       52.74 (28.05)     1:22.60 (29.86)     1:51.92 (29.32)
        2:25.28 (33.36)     2:58.80 (33.52)     3:27.67 (28.87)     3:55.01 (27.34)
  2 Jackson Cunningham        17 Boise-ID-SR          3:57.67    3:55.45 QUAL   
              25.77       54.62 (28.85)     1:24.26 (29.64)     1:53.28 (29.02)
        2:26.05 (32.77)     3:00.25 (34.20)     3:28.41 (28.16)     3:55.45 (27.04)
  3 Ross Dant                 16 Hickory -nc-NC       3:54.97    3:56.37 QUAL   
              25.08       53.79 (28.71)     1:22.56 (28.77)     1:50.91 (28.35)
        2:26.47 (35.56)     3:02.50 (36.03)     3:29.70 (27.20)     3:56.37 (26.67)
  4 Robby Giller              17 Wilton-CT-CT         3:57.31    3:56.62 QUAL   
              24.79       53.27 (28.48)     1:23.57 (30.30)     1:53.01 (29.44)
        2:27.17 (34.16)     3:01.27 (34.10)     3:29.56 (28.29)     3:56.62 (27.06)
  5 Patrick Butkovich         18 ME Lyons-OH-OH       4:02.24    3:58.87 QUAL   
              26.48       56.31 (29.83)     1:27.60 (31.29)     1:57.70 (30.10)
        2:31.02 (33.32)     3:04.68 (33.66)     3:32.08 (27.40)     3:58.87 (26.79)
  6 Brett Riley               17 Sarasota-FL-FL       3:59.27    3:59.25 QUAL   
              26.17       55.97 (29.80)     1:25.64 (29.67)     1:54.45 (28.81)
        2:28.74 (34.29)     3:02.53 (33.79)     3:31.45 (28.92)     3:59.25 (27.80)
  7 James Tarquin             17 Orlando-FL-FL        3:59.92    4:00.15 QUAL   
              25.33       54.68 (29.35)     1:24.99 (30.31)     1:54.27 (29.28)
        2:28.66 (34.39)     3:03.59 (34.93)     3:32.06 (28.47)     4:00.15 (28.09)
  8 Spencer Hohm              17 Springfield-IL-IL    4:02.92    4:00.27 QUAL   
              25.12       53.93 (28.81)     1:23.70 (29.77)     1:53.11 (29.41)
        2:28.29 (35.18)     3:03.97 (35.68)     3:32.38 (28.41)     4:00.27 (27.89)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Graham Miotke             16 North Oakland-MI-MI  4:01.44    4:01.36 QUAL   
              26.38       56.04 (29.66)     1:25.32 (29.28)     1:54.17 (28.85)
        2:29.53 (35.36)     3:05.63 (36.10)     3:34.00 (28.37)     4:01.36 (27.36)
 10 Alec Peckmann             17 York-PA-MA           4:08.38    4:01.46 QUAL   
              24.71       53.82 (29.11)     1:24.43 (30.61)     1:54.91 (30.48)
        2:29.62 (34.71)     3:05.20 (35.58)     3:33.76 (28.56)     4:01.46 (27.70)
 11 Sean Tan                  17 LakelandHills-NJ-NJ  4:03.25    4:02.07 QUAL   
              25.35       54.38 (29.03)     1:24.31 (29.93)     1:53.99 (29.68)
        2:29.75 (35.76)     3:05.71 (35.96)     3:34.12 (28.41)     4:02.07 (27.95)
 12 Christian Jann            17 Spartanburg-SC-SC    4:09.34    4:02.17 QUAL   
              25.64       54.81 (29.17)     1:25.73 (30.92)     1:55.98 (30.25)
        2:31.05 (35.07)     3:07.08 (36.03)     3:35.02 (27.94)     4:02.17 (27.15)
 13 James Mostofi             18 Wilton-CT-CT         4:00.61    4:03.17 QUAL   
              25.91       55.76 (29.85)     1:26.43 (30.67)     1:57.02 (30.59)
        2:32.04 (35.02)     3:08.01 (35.97)     3:36.18 (28.17)     4:03.17 (26.99)
 14 Arik Katz                 15 Sarasota-FL-FL       4:06.22    4:03.53 QUAL   
              25.68       55.41 (29.73)     1:26.28 (30.87)     1:56.72 (30.44)
        2:32.48 (35.76)     3:09.10 (36.62)     3:37.10 (28.00)     4:03.53 (26.43)
 15 Chris Bondarowicz         17 FanwoodScotch-NJ-NJ  4:00.65    4:03.77 QUAL   
              25.93       56.02 (30.09)     1:28.11 (32.09)     2:00.37 (32.26)
        2:32.23 (31.86)     3:05.88 (33.65)     3:35.36 (29.48)     4:03.77 (28.41)
 16 Carter Weiland            16 SomersetValleyNJ-NJ  4:09.23    4:04.12 QUAL   
              26.57       56.42 (29.85)     1:27.70 (31.28)     1:58.26 (30.56)
        2:33.34 (35.08)     3:08.48 (35.14)     3:36.94 (28.46)     4:04.12 (27.18)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Lukas Scheidl             16 SomersetHills-NJ-NJ  4:07.73    4:04.24 QUAL   
              26.12       55.56 (29.44)     1:25.92 (30.36)     1:56.40 (30.48)
        2:32.34 (35.94)     3:08.59 (36.25)     3:37.21 (28.62)     4:04.24 (27.03)
 18 Mitchell Stanek           18 W.North Carolina-NC  4:02.97    4:04.32 QUAL   
              26.52       56.34 (29.82)     1:28.16 (31.82)     1:59.59 (31.43)
        2:33.63 (34.04)     3:07.77 (34.14)     3:36.58 (28.81)     4:04.32 (27.74)
 19 Zach Baecker              18 Coffman - OH-OH      4:05.37    4:04.40 QUAL   
              26.00       56.00 (30.00)     1:27.56 (31.56)     1:59.31 (31.75)
        2:33.09 (33.78)     3:07.43 (34.34)     3:35.96 (28.53)     4:04.40 (28.44)
 20 Richard Nolan             15 Westport/Weston-CT   4:10.64    4:04.42 QUAL   
              26.58       56.97 (30.39)     1:28.94 (31.97)     1:59.82 (30.88)
        2:33.08 (33.26)     3:07.64 (34.56)     3:36.89 (29.25)     4:04.42 (27.53)
 20 JohnMichael Gordon        16 Lynchburg-VA-VA      4:06.70    4:04.42 QUAL   
              26.07       55.83 (29.76)     1:26.35 (30.52)     1:56.69 (30.34)
        2:31.72 (35.03)     3:08.10 (36.38)     3:37.08 (28.98)     4:04.42 (27.34)
 22 Remington Oland           18 Frederick-MD-MD      4:04.30    4:04.63 QUAL   
              26.30       56.68 (30.38)     1:27.05 (30.37)     1:58.70 (31.65)
        2:33.58 (34.88)     3:09.42 (35.84)     3:37.06 (27.64)     4:04.63 (27.57)
 23 Matt Fallon               14 SomersetValleyNJ-NJ  4:03.46    4:04.88 QUAL   
              27.08       56.67 (29.59)     1:29.59 (32.92)     2:02.68 (33.09)
        2:34.42 (31.74)     3:08.04 (33.62)     3:37.15 (29.11)     4:04.88 (27.73)
 24 Nico Hernandez-Tome       16 Sarasota-FL-FL       4:04.82    4:05.51 QUAL   
              26.83       56.90 (30.07)     1:28.38 (31.48)     1:59.85 (31.47)
        2:34.95 (35.10)     3:11.43 (36.48)     3:38.97 (27.54)     4:05.51 (26.54)
-------------------------------------------------------------------------
 25 Ted Gunn                  17 York-PA-MA           4:08.47    4:05.82 QUAL   
              26.45       56.66 (30.21)     1:27.56 (30.90)     1:58.07 (30.51)
        2:33.47 (35.40)     3:09.15 (35.68)     3:37.95 (28.80)     4:05.82 (27.87)
 26 Wyatt Boyer               17 Columbia-SC-SC       4:11.61    4:05.95 QUAL   
              26.00       55.32 (29.32)     1:27.14 (31.82)     1:58.84 (31.70)
        2:33.93 (35.09)     3:09.49 (35.56)     3:38.19 (28.70)     4:05.95 (27.76)
-------------------------------------------------------------------------
 27 Ethan Knorr               16 Greensboro-NC-NC     3:59.26    4:06.23 QUAL   
              25.83       55.50 (29.67)     1:25.96 (30.46)     1:55.26 (29.30)
        2:31.42 (36.16)     3:07.94 (36.52)     3:37.80 (29.86)     4:06.23 (28.43)
 28 John Stauffer             18 SomersetValleyNJ-NJ  4:06.77    4:06.98 QUAL   
              26.04       54.99 (28.95)     1:25.65 (30.66)     1:55.92 (30.27)
        2:32.04 (36.12)     3:08.73 (36.69)     3:38.48 (29.75)     4:06.98 (28.50)
 29 Jack Lynch                18 Wilton-CT-CT         3:59.23    4:06.99 QUAL   
              25.42       53.75 (28.33)     1:25.85 (32.10)     1:57.99 (32.14)
        2:32.93 (34.94)     3:08.37 (35.44)     3:38.34 (29.97)     4:06.99 (28.65)
 30 Dillon Shu                16 LakelandHills-NJ-NJ  4:06.32    4:07.23 QUAL   
              25.50       54.70 (29.20)     1:27.26 (32.56)     1:59.09 (31.83)
        2:34.00 (34.91)     3:09.42 (35.42)     3:39.12 (29.70)     4:07.23 (28.11)
 31 Jarod Anderson            17 West Shore-PA-MA     4:09.27    4:07.37 QUAL   
              26.21       56.21 (30.00)     1:28.39 (32.18)     2:00.63 (32.24)
        2:34.86 (34.23)     3:09.98 (35.12)     3:39.19 (29.21)     4:07.37 (28.18)
 32 Reid Hussey               17 Annapolis-MD-MD      4:06.55    4:07.50 QUAL   
              24.59       54.39 (29.80)     1:24.71 (30.32)     1:56.19 (31.48)
        2:32.92 (36.73)     3:09.99 (37.07)     3:39.48 (29.49)     4:07.50 (28.02)
 33 Price Agnew               17 Spartanburg-SC-SC    4:09.87    4:07.57 QUAL   
              26.20       55.72 (29.52)     1:28.40 (32.68)     2:00.27 (31.87)
        2:36.52 (36.25)     3:12.68 (36.16)     3:40.89 (28.21)     4:07.57 (26.68)
 34 Reid Arwood               16 W.North Carolina-NC  4:11.29    4:07.93 QUAL   
              26.52       57.17 (30.65)     1:27.18 (30.01)     1:56.19 (29.01)
        2:32.74 (36.55)     3:09.67 (36.93)     3:38.76 (29.09)     4:07.93 (29.17)
 35 Alex Sun                  16 York-PA-MA           4:05.01    4:08.54 QUAL   
              25.46       55.37 (29.91)     1:26.35 (30.98)     1:56.83 (30.48)
        2:32.87 (36.04)     3:09.57 (36.70)     3:39.26 (29.69)     4:08.54 (29.28)
 36 Sammy Rennard             16 Red Bank - NJ-NJ     4:14.17    4:08.59 QUAL   
              26.65       57.10 (30.45)     1:28.53 (31.43)     1:59.04 (30.51)
        2:34.75 (35.71)     3:11.16 (36.41)     3:40.37 (29.21)     4:08.59 (28.22)
 37 Erik Ryan                 18 Wilton-CT-CT         4:06.05    4:08.93 QUAL   
              26.42       56.19 (29.77)     1:28.14 (31.95)     1:59.06 (30.92)
        2:35.41 (36.35)     3:12.54 (37.13)     3:40.91 (28.37)     4:08.93 (28.02)
 38 Tyler Pidde               17 Rock River-IL-IL     4:02.66    4:08.97 QUAL   
              26.46       56.51 (30.05)     1:28.52 (32.01)     2:00.20 (31.68)
        2:35.60 (35.40)     3:11.40 (35.80)     3:40.39 (28.99)     4:08.97 (28.58)
 39 Ryan Bugianesi            17 SomersetValleyNJ-NJ  4:11.47    4:09.10 QUAL   
              26.00       55.28 (29.28)     1:25.63 (30.35)     1:55.91 (30.28)
        2:32.79 (36.88)     3:10.51 (37.72)     3:40.21 (29.70)     4:09.10 (28.89)
 40 Ben Brewer                16 Cheshire-CT-CT       4:05.01    4:09.64 QUAL   
              26.12       56.22 (30.10)     1:27.83 (31.61)     1:58.68 (30.85)
        2:35.10 (36.42)     3:12.49 (37.39)     3:41.65 (29.16)     4:09.64 (27.99)
 41 Wesley Fales              17 Wilton-CT-CT         4:08.63    4:09.66 QUAL   
              26.13       56.25 (30.12)     1:28.62 (32.37)     1:59.32 (30.70)
        2:34.76 (35.44)     3:10.43 (35.67)     3:40.67 (30.24)     4:09.66 (28.99)
 42 Christopher Pelton        16 Sarasota-FL-FL       4:13.09    4:09.91 QUAL   
              26.06       56.43 (30.37)     1:27.22 (30.79)     1:58.46 (31.24)
        2:34.82 (36.36)     3:11.88 (37.06)     3:41.25 (29.37)     4:09.91 (28.66)
 43 Richard Trentalange       15 Red Bank - NJ-NJ     4:09.47    4:10.27 QUAL   
              26.22       56.04 (29.82)     1:27.03 (30.99)     1:58.35 (31.32)
        2:34.37 (36.02)     3:11.56 (37.19)     3:40.73 (29.17)     4:10.27 (29.54)
 44 Sean Foster               17 SomersetHills-NJ-NJ  4:14.46    4:10.51 QUAL   
              25.91       55.63 (29.72)     1:28.62 (32.99)     2:01.40 (32.78)
        2:35.76 (34.36)     3:11.16 (35.40)     3:41.85 (30.69)     4:10.51 (28.66)
 45 Logan McFadden            15 York-PA-MA           4:14.82    4:11.14 QUAL   
              26.66       58.00 (31.34)     1:29.76 (31.76)     2:00.82 (31.06)
        2:37.72 (36.90)     3:14.73 (37.01)     3:43.67 (28.94)     4:11.14 (27.47)
 46 Cian Beaulieu             17 East Hartford-CT-CT  4:12.04    4:11.21 QUAL   
              26.96       57.62 (30.66)     1:28.49 (30.87)     1:59.46 (30.97)
        2:35.40 (35.94)     3:12.26 (36.86)     3:42.45 (30.19)     4:11.21 (28.76)
 47 John McNab                15 Westport/Weston-CT   4:13.47    4:11.55 QUAL   
              27.16       59.02 (31.86)     1:31.92 (32.90)     2:04.25 (32.33)
        2:39.39 (35.14)     3:15.00 (35.61)     3:43.91 (28.91)     4:11.55 (27.64)
 48 Isaac Jiardini            17 Schroeder-WI-WI      4:10.89    4:11.63 QUAL   
              28.04     1:00.11 (32.07)     1:30.41 (30.30)     2:00.85 (30.44)
        2:36.42 (35.57)     3:13.02 (36.60)     3:42.73 (29.71)     4:11.63 (28.90)
 49 Ethan Murray              15 Wilton-CT-CT         4:10.97    4:12.22 QUAL   
              25.97       55.95 (29.98)     1:28.03 (32.08)     1:59.72 (31.69)
        2:37.41 (37.69)     3:15.79 (38.38)     3:44.52 (28.73)     4:12.22 (27.70)
 50 Billy Fallon              16 SomersetHills-NJ-NJ  4:10.51    4:12.49 QUAL   
              27.71       58.99 (31.28)     1:30.80 (31.81)     2:02.31 (31.51)
        2:37.36 (35.05)     3:13.64 (36.28)     3:43.81 (30.17)     4:12.49 (28.68)
 51 Nick Andres               15 B R Ryall-IL-IL      4:13.21    4:12.51 QUAL   
              26.30       56.38 (30.08)     1:28.16 (31.78)     1:59.53 (31.37)
        2:37.39 (37.86)     3:16.18 (38.79)     3:44.82 (28.64)     4:12.51 (27.69)
 52 Erik Menchhofer           13 Blue Ash-OH-OH       4:11.84    4:12.57 QUAL   
              25.98       56.24 (30.26)     1:28.59 (32.35)     2:00.98 (32.39)
        2:38.27 (37.29)     3:15.59 (37.32)     3:44.57 (28.98)     4:12.57 (28.00)
 53 Zach Speerschneider       16 Triangle Area-NC-NC  4:12.99    4:12.78 QUAL   
              25.98       57.16 (31.18)     1:28.38 (31.22)     2:00.55 (32.17)
        2:36.87 (36.32)     3:13.91 (37.04)     3:43.89 (29.98)     4:12.78 (28.89)
 54 Tyler Endecott            16 Hilliard-OH-OH       4:11.74    4:13.08 QUAL   
              27.00       57.90 (30.90)     1:30.60 (32.70)     2:01.83 (31.23)
        2:37.72 (35.89)     3:14.91 (37.19)     3:44.40 (29.49)     4:13.08 (28.68)
 54 Kyle Holman               18 Western Br-DE-MA     4:11.46    4:13.08 QUAL   
              25.85       55.28 (29.43)     1:26.91 (31.63)     1:58.33 (31.42)
        2:35.55 (37.22)     3:12.88 (37.33)     3:43.42 (30.54)     4:13.08 (29.66)
 56 Jamie Don                 14 Ridgewood-NJ-NJ      4:13.58    4:13.39 QUAL   
              26.32       56.11 (29.79)     1:29.67 (33.56)     2:02.45 (32.78)
        2:38.47 (36.02)     3:15.33 (36.86)     3:45.30 (29.97)     4:13.39 (28.09)
 57 Aaron Buzdygon            17 Brandywine-DE-MA     4:12.47    4:13.91 QUAL   
              26.83       57.24 (30.41)     1:29.16 (31.92)     2:00.32 (31.16)
        2:38.29 (37.97)     3:16.97 (38.68)     3:46.16 (29.19)     4:13.91 (27.75)
 58 Connor Sauls              14 Lynchburg-VA-VA      4:14.09    4:13.99 QUAL   
              27.18       58.41 (31.23)     1:31.86 (33.45)     2:04.36 (32.50)
        2:41.19 (36.83)     3:18.66 (37.47)     3:47.33 (28.67)     4:13.99 (26.66)
 59 Edward Lewis              16 Lancaster-OH-OH      4:14.08    4:14.13 QUAL   
              26.61       58.69 (32.08)     1:32.00 (33.31)     2:06.36 (34.36)
        2:41.25 (34.89)     3:17.92 (36.67)     3:47.34 (29.42)     4:14.13 (26.79)
 60 Kevin Santoro             18 Wilton-CT-CT         4:13.73    4:14.15 QUAL   
              27.77       59.18 (31.41)     1:30.17 (30.99)     1:59.60 (29.43)
        2:38.29 (38.69)     3:17.18 (38.89)     3:46.73 (29.55)     4:14.15 (27.42)
 61 Danny Bastawros           17 Sarasota-FL-FL       4:13.96    4:14.62 QUAL   
              26.80       57.74 (30.94)     1:30.20 (32.46)     2:02.17 (31.97)
        2:37.59 (35.42)     3:13.29 (35.70)     3:44.14 (30.85)     4:14.62 (30.48)
 62 Nathan Williams           15 Columbia-SC-SC       4:13.33    4:14.70 QUAL   
              26.84       57.64 (30.80)     1:29.60 (31.96)     2:00.67 (31.07)
        2:38.41 (37.74)     3:16.19 (37.78)     3:45.97 (29.78)     4:14.70 (28.73)
 63 Christopher Meier         15 Spartanburg-SC-SC    4:14.87    4:14.82 QUAL   
              27.17       58.58 (31.41)     1:31.11 (32.53)     2:02.92 (31.81)
        2:39.67 (36.75)     3:16.19 (36.52)     3:45.79 (29.60)     4:14.82 (29.03)
 64 Noah Cheruk               16 Wilton-CT-CT         4:14.68    4:14.93 QUAL   
              28.19     1:00.44 (32.25)     1:33.53 (33.09)     2:05.69 (32.16)
        2:41.22 (35.53)     3:16.69 (35.47)     3:46.81 (30.12)     4:14.93 (28.12)
 65 Jorge Roman-Lopez         16 North Oakland-MI-MI  4:13.73    4:15.23 17TT   
              27.41       59.85 (32.44)     1:33.82 (33.97)     2:07.08 (33.26)
        2:41.48 (34.40)     3:16.56 (35.08)     3:47.17 (30.61)     4:15.23 (28.06)
 66 Parker Schmidt            16 Sarasota-FL-FL       4:11.81    4:15.59 17TT   
              26.73       57.58 (30.85)     1:30.39 (32.81)     2:02.80 (32.41)
        2:38.84 (36.04)     3:16.24 (37.40)     3:46.16 (29.92)     4:15.59 (29.43)
 67 Aidan Lane                16 Bayside-RI-NE        4:13.98    4:15.71 17TT   
              26.69       57.50 (30.81)     1:29.46 (31.96)     2:01.25 (31.79)
        2:37.59 (36.34)     3:13.99 (36.40)     3:45.52 (31.53)     4:15.71 (30.19)
 68 Noah Koltenuk             18 Bloomsburg-PA-MA     4:13.79    4:15.90 17TT   
              26.06       56.23 (30.17)     1:29.54 (33.31)     2:03.04 (33.50)
        2:40.28 (37.24)     3:18.04 (37.76)     3:47.68 (29.64)     4:15.90 (28.22)
 69 Spence Clark              17 GrMontgomery-AL-SE   4:14.98    4:15.96 17TT   
              26.60       57.50 (30.90)     1:31.60 (34.10)     2:03.26 (31.66)
        2:40.27 (37.01)     3:17.18 (36.91)     3:47.69 (30.51)     4:15.96 (28.27)
 70 Michael Sandner           15 Coffman - OH-OH      4:13.93    4:16.23 17TT   
              25.97       56.11 (30.14)     1:30.44 (34.33)     2:04.50 (34.06)
        2:40.19 (35.69)     3:16.62 (36.43)     3:47.29 (30.67)     4:16.23 (28.94)
 71 Michael Lewis             17 Lancaster-OH-OH      4:08.36    4:16.52 17TT   
              26.42       56.92 (30.50)     1:30.20 (33.28)     2:02.97 (32.77)
        2:39.83 (36.86)     3:16.48 (36.65)     3:47.32 (30.84)     4:16.52 (29.20)
 72 Jack Sylvester            17 Sarasota-FL-FL       4:11.45    4:16.66 17TT   
              25.03       54.43 (29.40)     1:27.23 (32.80)     1:59.88 (32.65)
        2:37.81 (37.93)     3:15.88 (38.07)     3:46.62 (30.74)     4:16.66 (30.04)
 73 Griffin Halpin            17 SomersetValleyNJ-NJ  4:12.96    4:17.62 17TT   
              27.17       58.14 (30.97)     1:31.39 (33.25)     2:04.26 (32.87)
        2:40.69 (36.43)     3:17.83 (37.14)     3:48.35 (30.52)     4:17.62 (29.27)
 74 Richard McIntyre          17 Triangle Area-NC-NC  4:12.61    4:19.27 17TT   
              26.51       56.93 (30.42)     1:30.80 (33.87)     2:04.31 (33.51)
        2:40.81 (36.50)     3:17.37 (36.56)     3:48.65 (31.28)     4:19.27 (30.62)
 75 Brandon Berger            16 Wilton-CT-CT         4:12.62    4:20.05        
              27.23       58.08 (30.85)     1:31.67 (33.59)     2:04.45 (32.78)
        2:40.78 (36.33)     3:18.59 (37.81)     3:49.47 (30.88)     4:20.05 (30.58)
 76 Noah Witt                 16 State College-PA-MA  4:12.06    4:22.03        
              26.68       57.04 (30.36)     1:29.17 (32.13)     2:00.64 (31.47)
        2:40.05 (39.41)     3:19.64 (39.59)     3:51.61 (31.97)     4:22.03 (30.42)
 77 Jacob Hammond             17 Spartanburg-SC-SC    4:14.08    4:22.61        
              27.10       58.92 (31.82)     1:30.45 (31.53)     2:01.86 (31.41)
        2:41.09 (39.23)     3:20.92 (39.83)     3:52.25 (31.33)     4:22.61 (30.36)
 78 Ryan Bebel                17 Westfield-NJ-NJ      4:08.01    4:22.68        
              25.59       55.43 (29.84)     1:28.94 (33.51)     2:03.18 (34.24)
        2:40.08 (36.90)     3:18.29 (38.21)     3:51.19 (32.90)     4:22.68 (31.49)
 -- Chandler Amato            17 SomersetValleyNJ-NJ  4:09.65         DQ        
      Stroke Infraction - IM
              27.17       58.09 (30.92)     1:31.31 (33.22)     2:04.23 (32.92)
        2:40.69 (36.46)     3:17.47 (36.78)     3:49.13 (31.66)          DQ (29.99)
 -- Collin Mood               17 Frederick-MD-MD      4:14.27         DQ        
      Stroke Infraction - IM
              26.84       57.62 (30.78)     1:30.99 (33.37)     2:04.81 (33.82)
        2:41.43 (36.62)     3:18.48 (37.05)     3:49.68 (31.20)          DQ (30.17)
 -- AJ Carroll                16 Triangle Area-NC-NC  4:13.47         DQ        
      Arms not in same horizontal plane - breast
              28.59     1:00.25 (31.66)     1:30.34 (30.09)     2:01.05 (30.71)
        2:38.61 (37.56)     3:17.31 (38.70)     3:46.30 (28.99)          DQ (27.98)
 -- CJ Hewitt                 16 SomersetValleyNJ-NJ  4:13.13         DQ        
      One hand touch - breast
              26.24       56.47 (30.23)     1:29.96 (33.49)     2:01.90 (31.94)
        2:38.61 (36.71)     3:15.71 (37.10)     3:45.22 (29.51)          DQ (28.17)
 
Event 305  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: * 1:45.14    4/5/2017 Courtney Harnish, York-PA                  
                1:56.49  QUAL 17 SC Nationals Qual
                1:59.98  17TT 2017 SC Time Trials
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Courtney Harnish          17 York-PA-MA           1:47.29    1:45.14*QUAL   
              24.34       50.87 (26.53)     1:18.05 (27.18)     1:45.14 (27.09)
  2 Sarah Grinalds            16 Westport/Weston-CT   1:47.78    1:45.51 QUAL   
              24.21       50.39 (26.18)     1:17.91 (27.52)     1:45.51 (27.60)
  3 Paige Hetrick             15 Bradford-PA          1:47.66    1:47.35 QUAL   
              24.51       51.40 (26.89)     1:19.51 (28.11)     1:47.35 (27.84)
  4 Kaitlynn Wheeler          16 Springfield-IL-IL    1:49.27    1:48.53 QUAL   
              25.09       52.30 (27.21)     1:19.96 (27.66)     1:48.53 (28.57)
  5 Megan Bull                18 SomersetValleyNJ-NJ  1:48.19    1:48.80 QUAL   
              25.45       53.00 (27.55)     1:21.10 (28.10)     1:48.80 (27.70)
  6 Sol Jorunnardottir        16 Boise-ID-SR          1:49.02    1:49.54 QUAL   
              25.57       53.44 (27.87)     1:21.32 (27.88)     1:49.54 (28.22)
  7 Camryn Forbes             18 Butler-PA-AM         1:48.76    1:49.57 QUAL   
              25.89       53.43 (27.54)     1:21.47 (28.04)     1:49.57 (28.10)
  8 Kate Morris               13 B R Ryall-IL-IL      1:49.29    1:50.40 QUAL   
              25.25       53.57 (28.32)     1:21.67 (28.10)     1:50.40 (28.73)
B - Final
  9 Sam Medlin                17 Triangle Area-NC-NC  1:49.82    1:48.69 QUAL   
              25.65       53.14 (27.49)     1:20.97 (27.83)     1:48.69 (27.72)
 10 Marlise Moesch            17 FanwoodScotch-NJ-NJ  1:50.11    1:49.02 QUAL   
              25.98       53.41 (27.43)     1:21.04 (27.63)     1:49.02 (27.98)
 11 Emma Seiberlich           18 Phoenixville-PA-MA   1:49.98    1:49.03 QUAL   
              25.62       53.32 (27.70)     1:21.40 (28.08)     1:49.03 (27.63)
 12 Anna Durak                17 Hickory -nc-NC       1:49.93    1:49.14 QUAL   
              25.64       53.00 (27.36)     1:20.94 (27.94)     1:49.14 (28.20)
 13 Maegan Rudolph            18 Spartanburg-SC-SC    1:50.23    1:50.08 QUAL   
              26.05       53.93 (27.88)     1:21.82 (27.89)     1:50.08 (28.26)
 14 Abbey Berloco             16 Hamilton Area-NJ-NJ  1:50.89    1:50.16 QUAL   
              25.68       53.17 (27.49)     1:21.58 (28.41)     1:50.16 (28.58)
 15 Maggie Summit             15 North Shore-MA-NE    1:50.94    1:50.92 QUAL   
              25.30       53.32 (28.02)     1:22.48 (29.16)     1:50.92 (28.44)
 16 Camille Long              18 W.North Carolina-NC  1:51.36    1:52.33 QUAL   
              26.19       54.38 (28.19)     1:23.14 (28.76)     1:52.33 (29.19)
C - Final
 17 Eva Suggs                 16 Boise-ID-SR          1:52.19    1:50.45 QUAL   
              26.05       53.98 (27.93)     1:22.64 (28.66)     1:50.45 (27.81)
 18 Savannah Barr             15 Sarasota-FL-FL       1:51.86    1:50.47 QUAL   
              25.32       52.85 (27.53)     1:21.32 (28.47)     1:50.47 (29.15)
 19 Megan Glass               16 Blue Ash-OH-OH       1:51.51    1:50.61 QUAL   
              25.93       54.26 (28.33)     1:22.77 (28.51)     1:50.61 (27.84)
 20 Alexandra Tyler           14 Cheshire-CT-CT       1:51.40    1:50.62 QUAL   
              25.51       53.38 (27.87)     1:22.14 (28.76)     1:50.62 (28.48)
 21 Emily Horomanski          16 Spartanburg-SC-SC    1:51.83    1:50.90 QUAL   
              25.80       53.59 (27.79)     1:22.15 (28.56)     1:50.90 (28.75)
 22 Caitlin McNary            18 Soundview-CT-CT      1:51.64    1:51.01 QUAL   
              25.77       53.69 (27.92)     1:22.43 (28.74)     1:51.01 (28.58)
 23 Lauren Soleo              17 Triangle Area-NC-NC  1:52.06    1:53.11 QUAL   
              26.53       54.81 (28.28)     1:23.93 (29.12)     1:53.11 (29.18)
 24 Megan Sichterman          18 Countryside-OH-OH    1:51.58    1:53.72 QUAL   
              25.46       54.36 (28.90)     1:24.16 (29.80)     1:53.72 (29.56)
 
Event 305  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: * 1:45.14    4/5/2017 Courtney Harnish, York-PA                  
                1:56.49  QUAL 17 SC Nationals Qual
                1:59.98  17TT 2017 SC Time Trials
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Courtney Harnish          17 York-PA-MA           1:44.73    1:47.29 QUAL   
              25.32       52.83 (27.51)     1:20.47 (27.64)     1:47.29 (26.82)
  2 Paige Hetrick             15 Bradford-PA          1:48.78    1:47.66 QUAL   
              24.66       51.70 (27.04)     1:19.41 (27.71)     1:47.66 (28.25)
  3 Sarah Grinalds            16 Westport/Weston-CT   1:46.76    1:47.78 QUAL   
              24.56       51.33 (26.77)     1:19.81 (28.48)     1:47.78 (27.97)
  4 Megan Bull                18 SomersetValleyNJ-NJ  1:49.18    1:48.19 QUAL   
              25.59       53.08 (27.49)     1:20.60 (27.52)     1:48.19 (27.59)
  5 Camryn Forbes             18 Butler-PA-AM         1:48.78    1:48.76 QUAL   
              26.14       53.79 (27.65)     1:21.51 (27.72)     1:48.76 (27.25)
  6 Sol Jorunnardottir        16 Boise-ID-SR          1:54.04    1:49.02 QUAL   
              25.86       53.39 (27.53)     1:20.88 (27.49)     1:49.02 (28.14)
  7 Kaitlynn Wheeler          16 Springfield-IL-IL    1:48.48    1:49.27 QUAL   
              25.39       52.96 (27.57)     1:21.03 (28.07)     1:49.27 (28.24)
  8 Kate Morris               13 B R Ryall-IL-IL      1:49.57    1:49.29 QUAL   
              25.21       53.06 (27.85)     1:21.24 (28.18)     1:49.29 (28.05)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Sam Medlin                17 Triangle Area-NC-NC  1:50.01    1:49.82 QUAL   
              26.00       53.78 (27.78)     1:21.53 (27.75)     1:49.82 (28.29)
 10 Anna Durak                17 Hickory -nc-NC       1:48.70    1:49.93 QUAL   
              25.46       52.98 (27.52)     1:21.34 (28.36)     1:49.93 (28.59)
 11 Emma Seiberlich           18 Phoenixville-PA-MA   1:50.13    1:49.98 QUAL   
              25.54       53.22 (27.68)     1:21.73 (28.51)     1:49.98 (28.25)
 12 Marlise Moesch            17 FanwoodScotch-NJ-NJ  1:49.30    1:50.11 QUAL   
              25.71       53.65 (27.94)     1:21.58 (27.93)     1:50.11 (28.53)
 13 Maegan Rudolph            18 Spartanburg-SC-SC    1:51.22    1:50.23 QUAL   
              26.29       54.47 (28.18)     1:22.58 (28.11)     1:50.23 (27.65)
 14 Abbey Berloco             16 Hamilton Area-NJ-NJ  1:50.17    1:50.89 QUAL   
              25.71       53.37 (27.66)     1:21.80 (28.43)     1:50.89 (29.09)
 15 Maggie Summit             15 North Shore-MA-NE    1:52.37    1:50.94 QUAL   
              25.77       53.99 (28.22)     1:22.44 (28.45)     1:50.94 (28.50)
 16 Camille Long              18 W.North Carolina-NC  1:52.85    1:51.36 QUAL   
              25.99       54.11 (28.12)     1:22.89 (28.78)     1:51.36 (28.47)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Alexandra Tyler           14 Cheshire-CT-CT       1:52.04    1:51.40 QUAL   
              26.57       55.02 (28.45)     1:23.33 (28.31)     1:51.40 (28.07)
 18 Megan Glass               16 Blue Ash-OH-OH       1:52.27    1:51.51 QUAL   
              26.02       54.68 (28.66)     1:23.20 (28.52)     1:51.51 (28.31)
 19 Megan Sichterman          18 Countryside-OH-OH    1:52.48    1:51.58 QUAL   
              25.05       53.49 (28.44)     1:22.92 (29.43)     1:51.58 (28.66)
 20 Caitlin McNary            18 Soundview-CT-CT      1:50.68    1:51.64 QUAL   
              25.99       53.89 (27.90)     1:22.42 (28.53)     1:51.64 (29.22)
 21 Emily Horomanski          16 Spartanburg-SC-SC    1:52.62    1:51.83 QUAL   
              26.27       54.34 (28.07)     1:23.09 (28.75)     1:51.83 (28.74)
 22 Savannah Barr             15 Sarasota-FL-FL       1:51.74    1:51.86 QUAL   
              25.76       53.84 (28.08)     1:22.41 (28.57)     1:51.86 (29.45)
 23 Olivia Schmelzer          17 Lancaster-OH-OH      1:52.79    1:51.90 QUAL   
              25.93       54.48 (28.55)     1:23.55 (29.07)     1:51.90 (28.35)
 24 Lauren Soleo              17 Triangle Area-NC-NC  1:52.55    1:52.06 QUAL   
              26.16       54.20 (28.04)     1:23.17 (28.97)     1:52.06 (28.89)
-------------------------------------------------------------------------
 25 Eva Suggs                 16 Boise-ID-SR          1:51.27    1:52.19 QUAL   
              26.15       54.41 (28.26)     1:23.27 (28.86)     1:52.19 (28.92)
 26 Caroline McGann           15 Red Bank - NJ-NJ     1:52.39    1:52.32 QUAL   
              26.53       55.35 (28.82)     1:23.91 (28.56)     1:52.32 (28.41)
-------------------------------------------------------------------------
 27 Julia Stupar              17 Stevens Point-WI-WI  1:51.33    1:52.34 QUAL   
              25.70       53.53 (27.83)     1:22.37 (28.84)     1:52.34 (29.97)
 28 Megan Judge               16 Red Bank - NJ-NJ     1:53.65    1:52.37 QUAL   
              26.44       54.74 (28.30)     1:23.50 (28.76)     1:52.37 (28.87)
 29 Mia Leko                  16 Cheshire-CT-CT       1:53.75    1:52.46 QUAL   
              26.50       54.81 (28.31)     1:23.54 (28.73)     1:52.46 (28.92)
 30 Hunter Scott              16 Sarasota-FL-FL       1:51.40    1:52.48 QUAL   
              26.26       54.28 (28.02)     1:23.16 (28.88)     1:52.48 (29.32)
 31 Nicole Welch              16 North Shore-MA-NE    1:51.91    1:52.58 QUAL   
              55.11                             1:23.88 ( )     1:52.58 (28.70)
 32 Aziza Ganihanova          14 SomersetValleyNJ-NJ  1:52.25    1:52.75 QUAL   
              27.25       55.85 (28.60)     1:24.10 (28.25)     1:52.75 (28.65)
 33 Lydia DaCorte             18 Mt Desert Island-ME  1:54.12    1:52.92 QUAL   
              25.92       53.79 (27.87)     1:22.66 (28.87)     1:52.92 (30.26)
 33 Grace Hastings            14 ME Lyons-OH-OH       1:52.54    1:52.92 QUAL   
              26.27       54.92 (28.65)     1:24.17 (29.25)     1:52.92 (28.75)
 35 Hanna Everhart            17 Bloomsburg-PA-MA     1:51.43    1:52.99 QUAL   
              25.94       54.34 (28.40)     1:23.59 (29.25)     1:52.99 (29.40)
 36 Morgan Dennis             15 Northwest-NC-NC      1:52.26    1:53.04 QUAL   
              26.31       55.32 (29.01)     1:24.69 (29.37)     1:53.04 (28.35)
 37 Alivia Farber             16 Schroeder-WI-WI      1:52.40    1:53.10 QUAL   
              26.25       54.89 (28.64)     1:23.84 (28.95)     1:53.10 (29.26)
 38 Mary Laurita              17 LakelandHills-NJ-NJ  1:53.65    1:53.15 QUAL   
              26.43       54.98 (28.55)     1:24.22 (29.24)     1:53.15 (28.93)
 39 Megan Carson              14 Triangle Area-NC-NC  1:52.41    1:53.21 QUAL   
              27.01       55.86 (28.85)     1:24.73 (28.87)     1:53.21 (28.48)
 40 Hannah May                18 Blue Ash-OH-OH       1:53.16    1:53.27 QUAL   
              26.79       55.01 (28.22)     1:23.71 (28.70)     1:53.27 (29.56)
 41 Samantha Kraus            18 Boise-ID-SR          1:55.88    1:53.30 QUAL   
              26.43       54.99 (28.56)     1:24.29 (29.30)     1:53.30 (29.01)
 42 Maggie Erwin              15 Boise-ID-SR          1:53.30    1:53.32 QUAL   
              26.72       55.32 (28.60)     1:24.30 (28.98)     1:53.32 (29.02)
 43 DeeDee Maizes             17 FanwoodScotch-NJ-NJ  1:55.94    1:53.38 QUAL   
              25.80       54.06 (28.26)     1:23.35 (29.29)     1:53.38 (30.03)
 43 Kendyl Ferrara            18 ME Lyons-OH-OH       1:52.26    1:53.38 QUAL   
              26.63       54.93 (28.30)     1:24.22 (29.29)     1:53.38 (29.16)
 45 Caitlin Tierney           18 Springfield-IL-IL    1:51.05    1:53.46 QUAL   
              25.83       54.06 (28.23)     1:23.81 (29.75)     1:53.46 (29.65)
 46 Kate Scrimizzi            17 Countryside-OH-OH    1:52.49    1:53.48 QUAL   
              26.14       54.51 (28.37)     1:23.66 (29.15)     1:53.48 (29.82)
 47 Regan Raines              16 Tri-County-WV-WV     1:54.46    1:53.49 QUAL   
              25.56       54.30 (28.74)     1:23.30 (29.00)     1:53.49 (30.19)
 48 Alexandra Dixon           17 Duanesburg-NY-AD     1:52.93    1:53.71 QUAL   
              26.94       55.55 (28.61)     1:24.76 (29.21)     1:53.71 (28.95)
 48 Taylor Contino            18 ME Lyons-OH-OH       1:54.96    1:53.71 QUAL   
              26.96       55.70 (28.74)     1:24.84 (29.14)     1:53.71 (28.87)
 50 Rachel Reistroffer        17 Spartanburg-SC-SC    1:55.91    1:53.75 QUAL   
              26.82       55.53 (28.71)     1:24.61 (29.08)     1:53.75 (29.14)
 50 Simona Visinski           17 Westport/Weston-CT   1:52.89    1:53.75 QUAL   
              26.36       54.40 (28.04)     1:23.76 (29.36)     1:53.75 (29.99)
 52 Catherine Buroker         17 Wilton-CT-CT         1:53.62    1:53.87 QUAL   
              26.41       55.34 (28.93)     1:24.71 (29.37)     1:53.87 (29.16)
 53 Marisa Gingerich          18 York-PA-MA           1:55.62    1:53.93 QUAL   
              26.84       55.87 (29.03)     1:24.84 (28.97)     1:53.93 (29.09)
 54 Rollie Grinder            18 Countryside-OH-OH    1:52.04    1:53.96 QUAL   
              26.04       54.22 (28.18)     1:23.76 (29.54)     1:53.96 (30.20)
 55 McKenzie Rice             16 Countryside-OH-OH    1:52.83    1:54.06 QUAL   
              26.31       54.76 (28.45)     1:24.33 (29.57)     1:54.06 (29.73)
 56 Katie Wright              14 Red Bank - NJ-NJ     1:54.14    1:54.10 QUAL   
              26.37       55.30 (28.93)     1:25.21 (29.91)     1:54.10 (28.89)
 57 Gwen Woodbury             14 Birmingham-MI-MI     1:53.18    1:54.12 QUAL   
              26.27       54.40 (28.13)     1:23.87 (29.47)     1:54.12 (30.25)
 58 Greta Gidley              13 Farmington-MI-MI     1:55.05    1:54.14 QUAL   
              26.02       55.27 (29.25)     1:24.33 (29.06)     1:54.14 (29.81)
 59 Megan Elmquist            14 Gr. Flint-MI-MI      1:54.42    1:54.21 QUAL   
              27.09       55.55 (28.46)     1:24.98 (29.43)     1:54.21 (29.23)
 60 Maddi Piasecki            16 Red Bank - NJ-NJ     1:56.04    1:54.25 QUAL   
              26.74       55.80 (29.06)     1:24.76 (28.96)     1:54.25 (29.49)
 61 Nicole Barkemeyer         15 LakelandHills-NJ-NJ  1:55.29    1:54.27 QUAL   
              27.10       56.33 (29.23)     1:25.37 (29.04)     1:54.27 (28.90)
 62 Miranda Byrne             16 LakelandHills-NJ-NJ  1:55.18    1:54.33 QUAL   
              26.29       55.20 (28.91)     1:24.71 (29.51)     1:54.33 (29.62)
 63 Hailey Roberti            16 SomersetValleyNJ-NJ  1:55.25    1:54.34 QUAL   
              26.73       55.41 (28.68)     1:24.74 (29.33)     1:54.34 (29.60)
 64 Abby Choi                 17 Wyckoff-NJ-NJ        1:56.32    1:54.39 QUAL   
              26.45       55.15 (28.70)     1:24.70 (29.55)     1:54.39 (29.69)
 65 Kelly Blake               17 Western Br-DE-MA     1:55.54    1:54.43 QUAL   
              25.92       54.50 (28.58)     1:24.37 (29.87)     1:54.43 (30.06)
 65 Kirsti McEnroe            12 Spartanburg-SC-SC    1:55.73    1:54.43 QUAL   
            2:15.81         1:54.43 ( )                                        
 67 Mary Mahoney              15 Red Bank - NJ-NJ     1:56.25    1:54.46 QUAL   
              26.74       55.56 (28.82)     1:24.99 (29.43)     1:54.46 (29.47)
 68 Ellie Ronan               17 North Shore-MA-NE    1:53.41    1:54.51 QUAL   
              27.08       56.33 (29.25)     1:25.57 (29.24)     1:54.51 (28.94)
 69 Emma Kauffeld             17 Wilton-CT-CT         1:54.28    1:54.56 QUAL   
              26.97       56.06 (29.09)     1:25.40 (29.34)     1:54.56 (29.16)
 70 Brenna McLaughlin         15 Wilton-CT-CT         1:56.11    1:54.59 QUAL   
              26.66       55.61 (28.95)     1:25.59 (29.98)     1:54.59 (29.00)
 70 Hannah Thornton           16 Western Br-DE-MA     1:53.97    1:54.59 QUAL   
              26.00       54.83 (28.83)     1:24.65 (29.82)     1:54.59 (29.94)
 72 Elizabeth Borges          18 SomersetValleyNJ-NJ  1:54.29    1:54.66 QUAL   
              26.70       55.36 (28.66)     1:24.94 (29.58)     1:54.66 (29.72)
 73 Madeline Hart             15 ME Lyons-OH-OH       1:54.47    1:54.67 QUAL   
              26.70       55.55 (28.85)     1:25.04 (29.49)     1:54.67 (29.63)
 74 Annie Carr                17 Greensboro-NC-NC     1:54.60    1:54.76 QUAL   
              26.54       55.33 (28.79)     1:24.76 (29.43)     1:54.76 (30.00)
 75 Liz Jackson               17 West Shore-PA-MA     1:53.58    1:54.78 QUAL   
              26.60       55.40 (28.80)     1:24.87 (29.47)     1:54.78 (29.91)
 76 Christina Cianciolo       15 Sarasota-FL-FL       1:48.37    1:54.79 QUAL   
              26.37       54.99 (28.62)     1:25.05 (30.06)     1:54.79 (29.74)
 77 Kate Sheridan             17 Wyckoff-NJ-NJ        1:55.42    1:54.82 QUAL   
              26.60       56.25 (29.65)     1:25.94 (29.69)     1:54.82 (28.88)
 78 Chloe Brede               13 SW Illinois-IL-OZ    1:55.00    1:54.84 QUAL   
              26.56       55.60 (29.04)     1:25.04 (29.44)     1:54.84 (29.80)
 79 Monika Burzynski          16 FanwoodScotch-NJ-NJ  1:53.33    1:54.86 QUAL   
              26.84       55.66 (28.82)     1:25.31 (29.65)     1:54.86 (29.55)
 80 Shelby Kahn               14 Reading-PA-MA        1:55.80    1:54.94 QUAL   
            2:17.25         1:54.94 ( )                                        
 81 Grace Palfreyman          17 SomersetValleyNJ-NJ  1:54.54    1:55.00 QUAL   
              15.51       55.91 (40.40)     1:25.36 (29.45)     1:55.00 (29.64)
 82 Sally Clough              18 Countryside-OH-OH    1:48.97    1:55.03 QUAL   
              26.07       54.52 (28.45)     1:24.65 (30.13)     1:55.03 (30.38)
 83 Rachel Maizes             17 FanwoodScotch-NJ-NJ  1:54.66    1:55.04 QUAL   
              26.28       55.34 (29.06)     1:25.22 (29.88)     1:55.04 (29.82)
 84 Grace Lange               15 Wilton-CT-CT         1:56.34    1:55.06 QUAL   
              26.89       56.23 (29.34)     1:26.01 (29.78)     1:55.06 (29.05)
 85 Kristi McCadden           17 Oshkosh-WI-WI        1:54.40    1:55.11 QUAL   
              26.70       55.66 (28.96)     1:25.11 (29.45)     1:55.11 (30.00)
 86 Paige Mikesell            17 Clearfield-PA        1:54.51    1:55.19 QUAL   
              25.85       54.82 (28.97)     1:24.74 (29.92)     1:55.19 (30.45)
 87 Kim Caccamo               18 Wyckoff-NJ-NJ        1:55.46    1:55.22 QUAL   
              26.67       55.78 (29.11)     1:25.53 (29.75)     1:55.22 (29.69)
 88 Kennedy Gilbertson        16 Stevens Point-WI-WI  1:54.84    1:55.28 QUAL   
              26.61       55.93 (29.32)     1:26.03 (30.10)     1:55.28 (29.25)
 89 Jackie Crater             17 SummitBranch-NJ-NJ   1:55.38    1:55.43 QUAL   
              26.75       55.74 (28.99)     1:25.63 (29.89)     1:55.43 (29.80)
 90 Lauren Medlin             15 Triangle Area-NC-NC  1:56.18    1:55.50 QUAL   
              26.54       55.85 (29.31)     1:25.72 (29.87)     1:55.50 (29.78)
 91 Carolyn Bolden            16 West Shore-PA-MA     1:55.78    1:55.63 QUAL   
            2:16.59         1:55.63 ( )                                        
 92 Jackie Kleinsorgen        17 Randolph-NJ-NJ       1:54.63    1:55.64 QUAL   
              26.42       55.29 (28.87)     1:25.36 (30.07)     1:55.64 (30.28)
 93 Alexis Faria              17 LakelandHills-NJ-NJ  1:54.80    1:55.67 QUAL   
              26.80       56.07 (29.27)     1:25.94 (29.87)     1:55.67 (29.73)
 94 Alexandra Temple          17 SomersetValleyNJ-NJ  1:53.93    1:55.71 QUAL   
              26.48       55.66 (29.18)     1:25.38 (29.72)     1:55.71 (30.33)
 94 Catherine Meisner         13 SomersetValleyNJ-NJ  1:54.36    1:55.71 QUAL   
              27.16       56.19 (29.03)     1:26.04 (29.85)     1:55.71 (29.67)
 96 Tori Austin               17 South Shore, MA-NE   1:55.26    1:55.72 QUAL   
              26.48       55.53 (29.05)     1:25.06 (29.53)     1:55.72 (30.66)
 97 Abby Wilson               16 Burlington Co-NJ-MA  1:56.04    1:55.75 QUAL   
              26.36       55.27 (28.91)     1:25.43 (30.16)     1:55.75 (30.32)
 98 Margie Keenan             17 SummitBranch-NJ-NJ   1:55.75    1:55.77 QUAL   
            2:16.53         1:55.77 ( )                                        
 98 Maly Shores               17 Hickory -nc-NC       1:55.29    1:55.77 QUAL   
              26.77       56.02 (29.25)     1:25.64 (29.62)     1:55.77 (30.13)
100 Maggie Halloran           17 Columbia-SC-SC       1:55.99    1:55.89 QUAL   
              26.72       56.26 (29.54)     1:26.31 (30.05)     1:55.89 (29.58)
101 Josie McGuire             16 Birmingham-AL-SE     1:54.95    1:55.95 QUAL   
              26.84       55.90 (29.06)     1:25.99 (30.09)     1:55.95 (29.96)
101 Katherine Begg            16 Westport/Weston-CT   1:55.97    1:55.95 QUAL   
              26.78       56.22 (29.44)     1:26.51 (30.29)     1:55.95 (29.44)
103 Anna Newnam               17 W.North Carolina-NC  1:56.29    1:56.11 QUAL   
              25.94       55.01 (29.07)     1:25.80 (30.79)     1:56.11 (30.31)
104 Ann Tolan                 17 Bath Area-ME-ME      1:52.46    1:56.14 QUAL   
              26.14       55.57 (29.43)     1:25.67 (30.10)     1:56.14 (30.47)
105 Sienna Miller             17 Sarasota-FL-FL       1:55.84    1:56.16 QUAL   
              27.98     1:26.97 (58.99)     1:56.16 (29.19)                    
106 Colleen Quaglia           17 Greenbush-NY         1:55.35    1:56.18 QUAL   
              27.51       57.25 (29.74)     1:27.04 (29.79)     1:56.18 (29.14)
106 Danielle D'Ambrosio       13 SomersetValleyNJ-NJ  1:55.65    1:56.18 QUAL   
              26.83       56.72 (29.89)     1:26.60 (29.88)     1:56.18 (29.58)
106 Cameron Horner            14 Henson-MD-MD         1:54.39    1:56.18 QUAL   
              26.45       55.56 (29.11)     1:25.94 (30.38)     1:56.18 (30.24)
109 Sofie Andersen            15 Newport Co-RI        1:55.59    1:56.22 QUAL   
              27.46       56.74 (29.28)     1:26.26 (29.52)     1:56.22 (29.96)
110 Ally Carlin               17 Countryside-OH-OH    1:52.96    1:56.23 QUAL   
              26.49       55.93 (29.44)     1:26.36 (30.43)     1:56.23 (29.87)
111 Brooke Morgan             15 Triangle Area-NC-NC  1:53.68    1:56.26 QUAL   
              26.82       55.81 (28.99)     1:26.14 (30.33)     1:56.26 (30.12)
112 Camille Rochaix           16 Birmingham-MI-MI     1:53.89    1:56.29 QUAL   
              26.90       56.34 (29.44)     1:26.28 (29.94)     1:56.29 (30.01)
113 Emma Grace Murtaugh       14 Triangle Area-NC-NC  1:54.53    1:56.33 QUAL   
              27.03       56.14 (29.11)     1:25.95 (29.81)     1:56.33 (30.38)
114 Cara Megill               17 Boyertown-PA-MA      1:54.47    1:56.34 QUAL   
              27.25       56.97 (29.72)     1:26.91 (29.94)     1:56.34 (29.43)
115 Megan Wojnar              16 SomersetValleyNJ-NJ  1:56.06    1:56.36 QUAL   
              26.87       55.82 (28.95)     1:25.94 (30.12)     1:56.36 (30.42)
115 Emma Fortman              15 Blue Ash-OH-OH       1:54.29    1:56.36 QUAL   
              26.12       55.48 (29.36)     1:26.04 (30.56)     1:56.36 (30.32)
117 Gabriella Mullally        17 Oshkosh-WI-WI        1:55.64    1:56.44 QUAL   
              27.16       56.69 (29.53)     1:26.43 (29.74)     1:56.44 (30.01)
118 Mia Cote                  17 Glens Falls-NY-AD    1:53.77    1:56.46 QUAL   
              27.13       56.62 (29.49)     1:26.61 (29.99)     1:56.46 (29.85)
119 Meghan Schienvar          16 Red Bank - NJ-NJ     1:55.96    1:56.48 QUAL   
              26.04       54.85 (28.81)     1:25.29 (30.44)     1:56.48 (31.19)
120 Abby Toburen              18 Triangle Area-NC-NC  1:54.92    1:56.50 17TT   
              26.94       56.15 (29.21)     1:26.14 (29.99)     1:56.50 (30.36)
121 Molly Arneson             14 Countryside-OH-OH    1:56.36    1:56.54 17TT   
              26.97       56.23 (29.26)     1:26.56 (30.33)     1:56.54 (29.98)
121 Hannah Erickson           18 Birmingham-MI-MI     1:54.60    1:56.54 17TT   
              26.95       56.53 (29.58)     1:26.53 (30.00)     1:56.54 (30.01)
123 Isabelle Jimenez          17 Blue Ash-OH-OH       1:55.12    1:56.55 17TT   
              27.58       56.81 (29.23)     1:26.88 (30.07)     1:56.55 (29.67)
124 Meghan French             16 York-PA-MA           1:55.90    1:56.56 17TT   
              26.51       55.82 (29.31)     1:26.22 (30.40)     1:56.56 (30.34)
124 Audrey Hsi                17 SomersetValleyNJ-NJ  1:55.56    1:56.56 17TT   
              26.95       56.34 (29.39)     1:26.21 (29.87)     1:56.56 (30.35)
126 Caroline Sweeney          17 New Canaan-CT-CT     1:56.14    1:56.59 17TT   
              27.50       57.16 (29.66)     1:27.06 (29.90)     1:56.59 (29.53)
127 Claire Farrell            18 Coffman - OH-OH      1:56.35    1:56.61 17TT   
              26.44       55.68 (29.24)     1:25.91 (30.23)     1:56.61 (30.70)
128 Olivia Giampietro         18 Phoenixville-PA-MA   1:55.91    1:56.67 17TT   
              25.79       54.91 (29.12)     1:25.27 (30.36)     1:56.67 (31.40)
129 Kylie Martin              16 York-PA-MA           1:54.76    1:56.74 17TT   
              26.44       55.36 (28.92)     1:25.75 (30.39)     1:56.74 (30.99)
130 Abby Claus                17 SummitBranch-NJ-NJ   1:55.12    1:56.75 17TT   
              26.84       56.24 (29.40)     1:26.38 (30.14)     1:56.75 (30.37)
131 Caroline Pape             14 Northwest-NC-NC      1:53.84    1:56.84 17TT   
              26.53       55.66 (29.13)     1:25.79 (30.13)     1:56.84 (31.05)
132 Mathea Myhrvold           15 Triangle Area-NC-NC  2:09.99L   1:56.91 17TT   
              27.19       56.56 (29.37)     1:26.77 (30.21)     1:56.91 (30.14)
133 Haille Bogumil            16 Sarasota-FL-FL       1:55.08    1:56.92 17TT   
              26.86       56.39 (29.53)     1:26.66 (30.27)     1:56.92 (30.26)
134 Dia Gawronski             16 Cheshire-CT-CT       1:55.47    1:56.99 17TT   
              27.16       56.77 (29.61)     1:26.92 (30.15)     1:56.99 (30.07)
135 Kayla Miller              16 Rocky Mount-NC-NC    1:56.33    1:57.05 17TT   
              26.93       56.49 (29.56)     1:26.72 (30.23)     1:57.05 (30.33)
135 Madison Linstedt          15 Marion-OH-OH         1:55.11    1:57.05 17TT   
              26.53       55.80 (29.27)     1:26.06 (30.26)     1:57.05 (30.99)
137 Nora Bergstrom            14 Triangle Area-NC-NC  1:56.16    1:57.10 17TT   
              27.34       56.79 (29.45)     1:27.02 (30.23)     1:57.10 (30.08)
138 Megan Hunt                18 York-PA-MA           1:56.18    1:57.11 17TT   
              27.65       57.55 (29.90)     1:27.53 (29.98)     1:57.11 (29.58)
139 Hannah Subramaniam        17 Greenwich-CT-CT      1:56.10    1:57.12 17TT   
              26.83       56.07 (29.24)     1:26.42 (30.35)     1:57.12 (30.70)
140 Emilee Carlin             17 Countryside-OH-OH    1:56.29    1:57.13 17TT   
              27.26       56.56 (29.30)     1:26.95 (30.39)     1:57.13 (30.18)
140 Harmony Eckroth           18 Gr. Johnstown-PA-AM  1:55.37    1:57.13 17TT   
              26.86       56.45 (29.59)     1:26.98 (30.53)     1:57.13 (30.15)
142 Grace Bergstrom           17 Triangle Area-NC-NC  1:56.24    1:57.22 17TT   
              27.18       56.76 (29.58)     1:27.27 (30.51)     1:57.22 (29.95)
143 Sophie Carlin             17 Countryside-OH-OH    1:54.72    1:57.24 17TT   
              27.00       57.10 (30.10)     1:27.54 (30.44)     1:57.24 (29.70)
144 Cambria Cloutier          17 North Shore-MA-NE    1:55.62    1:57.30 17TT   
              27.02       56.55 (29.53)     1:26.83 (30.28)     1:57.30 (30.47)
145 Jackie Taylor             15 Triangle Area-NC-NC  1:54.41    1:57.31 17TT   
              27.37       56.66 (29.29)     1:26.57 (29.91)     1:57.31 (30.74)
146 Amanda Wager              16 North Shore-MA-NE    1:56.06    1:57.33 17TT   
              27.34       56.80 (29.46)     1:27.10 (30.30)     1:57.33 (30.23)
147 Meg McDermott             18 SomersetValleyNJ-NJ  1:54.98    1:57.44 17TT   
              26.95       55.84 (28.89)     1:26.00 (30.16)     1:57.44 (31.44)
148 Audrey Hines              14 Rock Hill-SC-SC      1:56.35    1:57.47 17TT   
              26.71       56.38 (29.67)     1:26.86 (30.48)     1:57.47 (30.61)
149 Sarah Young               16 Spartanburg-SC-SC    1:54.59    1:57.48 17TT   
              26.99       56.79 (29.80)     1:27.28 (30.49)     1:57.48 (30.20)
150 Andrea Higgins            17 North Shore-MA-NE    1:56.21    1:57.54 17TT   
              26.97       56.87 (29.90)     1:27.49 (30.62)     1:57.54 (30.05)
151 Brigid Di Blasio          17 SomersetValleyNJ-NJ  1:54.68    1:57.62 17TT   
              27.15       57.04 (29.89)     1:27.18 (30.14)     1:57.62 (30.44)
152 Morgan Haines             18 Reading-PA-MA        1:54.64    1:57.80 17TT   
              26.57       56.13 (29.56)     1:26.35 (30.22)     1:57.80 (31.45)
153 Ruth Hullette             17 Hickory -nc-NC       1:55.23    1:57.84 17TT   
              26.86       56.71 (29.85)     1:26.95 (30.24)     1:57.84 (30.89)
153 Frances Leary             18 Powel Crosley-OH-OH  1:56.40    1:57.84 17TT   
              27.37       56.86 (29.49)     1:27.29 (30.43)     1:57.84 (30.55)
155 Sydney Stoll              14 Schroeder-WI-WI      1:54.43    1:57.93 17TT   
              27.60       57.63 (30.03)     1:28.01 (30.38)     1:57.93 (29.92)
156 Alaina Smith              14 Spartanburg-SC-SC    1:55.97    1:58.00 17TT   
              26.80       56.68 (29.88)     1:27.52 (30.84)     1:58.00 (30.48)
157 Omega Pinnix              14 Greensboro-NC-NC     1:53.40    1:58.01 17TT   
              26.32       55.46 (29.14)     1:26.12 (30.66)     1:58.01 (31.89)
158 Marissa Taylor            18 Hickory -nc-NC       1:56.19    1:58.05 17TT   
              27.23       57.10 (29.87)     1:28.16 (31.06)     1:58.05 (29.89)
159 Angela Cary               16 Walnut Creek-IA-IA   1:56.13    1:58.10 17TT   
              26.73       56.01 (29.28)     1:26.85 (30.84)     1:58.10 (31.25)
160 Payton Rayko              16 Indiana-PA-AM        1:55.98    1:58.13 17TT   
              27.66       57.44 (29.78)     1:27.72 (30.28)     1:58.13 (30.41)
161 Kinsey Rushevics          15 SomersetValleyNJ-NJ  1:55.72    1:58.19 17TT   
            2:17.45         1:58.19 ( )                                        
162 Natalie Edwards           18 Edwardsville-IL-OZ   1:55.65    1:58.20 17TT   
              26.83       56.57 (29.74)     1:27.12 (30.55)     1:58.20 (31.08)
163 Katie Thornton            17 Westport/Weston-CT   1:56.47    1:58.27 17TT   
              27.35       57.45 (30.10)     1:28.24 (30.79)     1:58.27 (30.03)
164 Elli Machado              17 Reading-PA-MA        1:55.38    1:58.45 17TT   
              27.21       57.12 (29.91)     1:27.72 (30.60)     1:58.45 (30.73)
165 Annie Bartolome           15 Boise-ID-SR          1:56.48    1:58.46 17TT   
              26.72       56.30 (29.58)     1:27.29 (30.99)     1:58.46 (31.17)
166 Mercedes Traba            14 Sarasota-FL-FL       1:56.47    1:58.48 17TT   
              27.01       56.88 (29.87)     1:27.79 (30.91)     1:58.48 (30.69)
167 Isabel Pennington         14 Northwest-NC-NC      1:56.12    1:58.55 17TT   
              27.67       57.62 (29.95)     1:28.21 (30.59)     1:58.55 (30.34)
167 Sarah Slabe               15 Countryside-OH-OH    1:55.87    1:58.55 17TT   
              27.29   1:27.65 (1:00.36)     1:58.55 (30.90)                    
169 Taci Miller               17 Lancaster-OH-OH      1:55.02    1:58.94 17TT   
              27.59       57.31 (29.72)     1:28.06 (30.75)     1:58.94 (30.88)
170 Alex Gebel                18 SomersetValleyNJ-NJ  1:53.57    1:58.96 17TT   
              26.88       57.14 (30.26)     1:27.95 (30.81)     1:58.96 (31.01)
171 Lindsay Mooney            18 Henson-MD-MD         1:56.45    1:59.11 17TT   
              26.91       56.76 (29.85)     1:27.93 (31.17)     1:59.11 (31.18)
172 Em Selky                  17 Schroeder-WI-WI      1:56.26    1:59.16 17TT   
              27.87       57.77 (29.90)     1:28.63 (30.86)     1:59.16 (30.53)
173 Makenna McCartney         18 Gr. Flint-MI-MI      1:55.75    1:59.21 17TT   
            2:17.13         1:59.21 ( )                                        
174 Riley Dix                 14 Schroeder-WI-WI      1:55.53    1:59.50 17TT   
              27.70       58.24 (30.54)     1:28.77 (30.53)     1:59.50 (30.73)
175 Jessica Goldfeder         15 SomersetValleyNJ-NJ  1:56.18    1:59.80 17TT   
              27.98       58.20 (30.22)     1:29.38 (31.18)     1:59.80 (30.42)
176 Megan Sardis              17 SomersetValleyNJ-NJ  1:54.71    2:00.16        
              26.92       57.25 (30.33)     1:28.41 (31.16)     2:00.16 (31.75)
177 Cami Blair                15 Springfield-IL-IL    1:55.34    2:00.53        
              26.73       56.70 (29.97)     1:28.38 (31.68)     2:00.53 (32.15)
178 M Zimmerman               17 Freeland-PA          1:56.31    2:01.37        
              27.29       57.66 (30.37)     1:29.53 (31.87)     2:01.37 (31.84)
179 Tori Weems                18 Talbot County-MD-MD  1:55.96    2:02.38        
              27.64       57.65 (30.01)     1:29.60 (31.95)     2:02.38 (32.78)
 -- Sophia Swanson            14 East Hampton-NY-MR   1:56.42         DQ        
      False start
              27.16       57.63 (30.47)     1:28.72 (31.09)          DQ (30.49)
 -- Josie Preski              17 Springfield-IL-IL    1:56.19         DQ        
      False start
              27.32       56.89 (29.57)     1:27.75 (30.86)          DQ (30.65)
 -- Jade Knueppel             17 Schroeder-WI-WI      1:52.90        DFS        
      Declared false start
 
Event 306  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: * 1:34.52    4/5/2017 Grant House, Countryside-OH                
                1:45.39  QUAL 17 SC Nationals Qual
                1:48.55  17TT 2017 SC Time Trials
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Grant House               18 Countryside-OH-OH    1:37.18    1:34.52*QUAL   
              22.17       45.92 (23.75)     1:10.08 (24.16)     1:34.52 (24.44)
  2 Ryan Waters               17 SomersetValleyNJ-NJ  1:38.17    1:36.29 QUAL   
              22.40       46.70 (24.30)     1:11.45 (24.75)     1:36.29 (24.84)
  3 Hank Siefert              18 Coffman - OH-OH      1:38.41    1:36.30 QUAL   
              22.57       47.01 (24.44)     1:12.08 (25.07)     1:36.30 (24.22)
  4 Matt Nutter               17 Sarasota-FL-FL       1:38.89    1:37.69 QUAL   
              23.01       47.66 (24.65)     1:12.42 (24.76)     1:37.69 (25.27)
  5 Thomas Roark              16 Boise-ID-SR          1:38.40    1:37.77 QUAL   
              22.55       47.17 (24.62)     1:11.88 (24.71)     1:37.77 (25.89)
  6 Brendan Firlie            17 Sarasota-FL-FL       1:39.94    1:39.18 QUAL   
              23.36       48.01 (24.65)     1:13.51 (25.50)     1:39.18 (25.67)
  7 Gage Hamill               18 Springfield-IL-IL    1:40.16    1:39.45 QUAL   
              23.15       48.17 (25.02)     1:13.42 (25.25)     1:39.45 (26.03)
  8 Christopher Smith         18 Red Bank - NJ-NJ     1:38.44    1:40.26 QUAL   
              22.88       47.75 (24.87)     1:13.30 (25.55)     1:40.26 (26.96)
B - Final
  9 Brendan Burns             15 UpperMainLine-PA-MA  1:40.41    1:38.19 QUAL   
              23.17       48.05 (24.88)     1:13.41 (25.36)     1:38.19 (24.78)
 10 Kyle Worrell              17 Burlington Co-NJ-MA  1:40.52    1:38.76 QUAL   
              23.19       48.32 (25.13)     1:13.31 (24.99)     1:38.76 (25.45)
 11 Jack Gray                 16 Westport/Weston-CT   1:40.77    1:40.48 QUAL   
              23.49       48.73 (25.24)     1:14.67 (25.94)     1:40.48 (25.81)
 12 Matthew Knox              16 Springfield-IL-IL    1:41.16    1:40.50 QUAL   
              23.33       48.61 (25.28)     1:14.30 (25.69)     1:40.50 (26.20)
 13 Josh Cohen                16 FanwoodScotch-NJ-NJ  1:40.88    1:40.70 QUAL   
              23.58       49.08 (25.50)     1:14.99 (25.91)     1:40.70 (25.71)
 14 Nicolas Ortega            17 Westport/Weston-CT   1:40.78    1:41.58 QUAL   
              23.88       49.57 (25.69)     1:15.75 (26.18)     1:41.58 (25.83)
 15 Dylan Boyd                18 Triangle Area-NC-NC  1:41.13    1:41.75 QUAL   
              23.37       48.91 (25.54)     1:15.47 (26.56)     1:41.75 (26.28)
 16 Michael Fazio             16 Jennersville-PA-MA   1:40.95    1:42.33 QUAL   
              23.51       49.42 (25.91)     1:15.64 (26.22)     1:42.33 (26.69)
C - Final
 17 Carson Burt               18 Powel Crosley-OH-OH  1:41.32    1:40.09 QUAL   
              23.48       49.21 (25.73)     1:14.68 (25.47)     1:40.09 (25.41)
 18 Matthew Lequang           15 Hamilton Area-NJ-NJ  1:41.31    1:40.10 QUAL   
              24.05       49.65 (25.60)     1:15.28 (25.63)     1:40.10 (24.82)
 19 Noah Mascoll Gomes        17 Wilton-CT-CT         1:41.39    1:40.27 QUAL   
              23.84       49.23 (25.39)     1:14.41 (25.18)     1:40.27 (25.86)
 20 Tim Park                  16 Ridgewood-NJ-NJ      1:41.79    1:40.34 QUAL   
              23.72       48.87 (25.15)     1:14.61 (25.74)     1:40.34 (25.73)
 21 Riley Pestorius           17 SomersetValleyNJ-NJ  1:41.51    1:41.21 QUAL   
              23.57       49.23 (25.66)     1:15.43 (26.20)     1:41.21 (25.78)
 22 Ben LaClair               16 Gr Holyoke-MA-NE     1:41.86    1:41.28 QUAL   
              23.28       48.57 (25.29)     1:14.56 (25.99)     1:41.28 (26.72)
 23 Chet Dobson               17 Blue Ash-OH-OH       1:41.36    1:41.29 QUAL   
              24.06       49.69 (25.63)     1:15.73 (26.04)     1:41.29 (25.56)
 24 Max Walther               17 Red Bank - NJ-NJ     1:41.89    1:42.59 QUAL   
              24.27       49.95 (25.68)     1:16.13 (26.18)     1:42.59 (26.46)
 
Event 306  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: * 1:34.52    4/5/2017 Grant House, Countryside-OH                
                1:45.39  QUAL 17 SC Nationals Qual
                1:48.55  17TT 2017 SC Time Trials
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Grant House               18 Countryside-OH-OH    1:34.59    1:37.18 QUAL   
              22.68       47.14 (24.46)     1:11.95 (24.81)     1:37.18 (25.23)
  2 Ryan Waters               17 SomersetValleyNJ-NJ  1:38.24    1:38.17 QUAL   
              22.87       47.48 (24.61)     1:12.71 (25.23)     1:38.17 (25.46)
  3 Thomas Roark              16 Boise-ID-SR          1:40.29    1:38.40 QUAL   
              22.40       46.90 (24.50)     1:12.30 (25.40)     1:38.40 (26.10)
  4 Hank Siefert              18 Coffman - OH-OH      1:38.73    1:38.41 QUAL   
              23.12       48.38 (25.26)     1:13.64 (25.26)     1:38.41 (24.77)
  5 Christopher Smith         18 Red Bank - NJ-NJ     1:39.36    1:38.44 QUAL   
              10.38       48.67 (38.29)     1:13.63 (24.96)     1:38.44 (24.81)
  6 Matt Nutter               17 Sarasota-FL-FL       1:39.01    1:38.89 QUAL   
              23.56       48.35 (24.79)     1:13.32 (24.97)     1:38.89 (25.57)
  7 Brendan Firlie            17 Sarasota-FL-FL       1:38.05    1:39.94 QUAL   
              23.29       48.08 (24.79)     1:13.83 (25.75)     1:39.94 (26.11)
  8 Gage Hamill               18 Springfield-IL-IL    1:40.73    1:40.16 QUAL   
              23.09       48.26 (25.17)     1:13.94 (25.68)     1:40.16 (26.22)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Brendan Burns             15 UpperMainLine-PA-MA  1:39.74    1:40.41 QUAL   
              23.74       48.95 (25.21)     1:14.51 (25.56)     1:40.41 (25.90)
 10 Kyle Worrell              17 Burlington Co-NJ-MA  1:41.23    1:40.52 QUAL   
              23.30       48.35 (25.05)     1:13.83 (25.48)     1:40.52 (26.69)
 11 Jack Gray                 16 Westport/Weston-CT   1:41.36    1:40.77 QUAL   
              23.02       47.90 (24.88)     1:13.97 (26.07)     1:40.77 (26.80)
 12 Nicolas Ortega            17 Westport/Weston-CT   1:43.08    1:40.78 QUAL   
              23.75       49.14 (25.39)     1:15.00 (25.86)     1:40.78 (25.78)
 13 Josh Cohen                16 FanwoodScotch-NJ-NJ  1:41.30    1:40.88 QUAL   
              23.58       48.88 (25.30)     1:14.89 (26.01)     1:40.88 (25.99)
 14 Michael Fazio             16 Jennersville-PA-MA   1:42.08    1:40.95 QUAL   
              23.52       49.17 (25.65)     1:14.76 (25.59)     1:40.95 (26.19)
 15 Dylan Boyd                18 Triangle Area-NC-NC  1:40.34    1:41.13 QUAL   
              23.19       48.49 (25.30)     1:14.87 (26.38)     1:41.13 (26.26)
 16 Matthew Knox              16 Springfield-IL-IL    1:42.83    1:41.16 QUAL   
              23.40       48.73 (25.33)     1:14.85 (26.12)     1:41.16 (26.31)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Matthew Lequang           15 Hamilton Area-NJ-NJ  1:41.49    1:41.31 QUAL   
              23.92       49.52 (25.60)     1:15.70 (26.18)     1:41.31 (25.61)
 18 Carson Burt               18 Powel Crosley-OH-OH  1:39.11    1:41.32 QUAL   
              23.39       49.09 (25.70)     1:15.12 (26.03)     1:41.32 (26.20)
 19 Chet Dobson               17 Blue Ash-OH-OH       1:40.59    1:41.36 QUAL   
              23.94       49.37 (25.43)     1:15.26 (25.89)     1:41.36 (26.10)
 20 Noah Mascoll Gomes        17 Wilton-CT-CT         1:39.74    1:41.39 QUAL   
              23.35       48.24 (24.89)     1:13.96 (25.72)     1:41.39 (27.43)
 21 Riley Pestorius           17 SomersetValleyNJ-NJ  1:40.95    1:41.51 QUAL   
              23.65       49.59 (25.94)     1:15.68 (26.09)     1:41.51 (25.83)
 22 Tim Park                  16 Ridgewood-NJ-NJ      1:40.58    1:41.79 QUAL   
              23.32       48.82 (25.50)     1:15.40 (26.58)     1:41.79 (26.39)
 23 Ben LaClair               16 Gr Holyoke-MA-NE     1:41.44    1:41.86 QUAL   
              23.60       49.27 (25.67)     1:15.24 (25.97)     1:41.86 (26.62)
 24 Max Walther               17 Red Bank - NJ-NJ     1:43.35    1:41.89 QUAL   
              23.83       49.26 (25.43)     1:15.45 (26.19)     1:41.89 (26.44)
-------------------------------------------------------------------------
 25 Luke Yost                 16 Boise-ID-SR          1:40.98    1:41.95 QUAL   
              22.94       47.99 (25.05)     1:14.25 (26.26)     1:41.95 (27.70)
 26 Austin Theobald           18 Countryside-OH-OH    1:42.54    1:41.96 QUAL   
              23.58       49.65 (26.07)     1:15.69 (26.04)     1:41.96 (26.27)
-------------------------------------------------------------------------
 27 Victor Vollbrechthausen   16 SomersetHills-NJ-NJ  1:42.02    1:42.03 QUAL   
              23.57       49.43 (25.86)     1:15.93 (26.50)     1:42.03 (26.10)
 28 Preston Forst             15 Greensboro-NC-NC     1:40.89    1:42.18 QUAL   
              23.57       49.42 (25.85)     1:15.66 (26.24)     1:42.18 (26.52)
 29 Aedan Collins             18 Westfield-NJ-NJ      1:44.57    1:42.21 QUAL   
              24.08       50.08 (26.00)     1:16.18 (26.10)     1:42.21 (26.03)
 30 Griff Morgan              18 Westfield-NJ-NJ      1:42.63    1:42.29 QUAL   
              24.01       49.82 (25.81)     1:15.99 (26.17)     1:42.29 (26.30)
 31 Ivan Escott               17 Boyertown-PA-MA      1:43.75    1:42.38 QUAL   
              23.45       49.51 (26.06)     1:15.84 (26.33)     1:42.38 (26.54)
 32 Luke Mikesell             15 Clearfield-PA        1:45.07    1:42.48 QUAL   
              23.24       48.74 (25.50)     1:15.60 (26.86)     1:42.48 (26.88)
 33 Martin Baffico            17 Sarasota-FL-FL       1:42.43    1:42.50 QUAL   
              11.13       49.28 (38.15)     1:15.79 (26.51)     1:42.50 (26.71)
 34 Corey Gambardella         18 Soundview-CT-CT      1:39.49    1:42.62 QUAL   
              23.46       49.18 (25.72)     1:15.54 (26.36)     1:42.62 (27.08)
 35 Liam Halpin               17 South Family-OH-OH   1:42.99    1:42.66 QUAL   
              24.00       50.12 (26.12)     1:16.75 (26.63)     1:42.66 (25.91)
 35 Joey Huber                18 Red Bank - NJ-NJ     1:42.95    1:42.66 QUAL   
              24.01       49.86 (25.85)     1:16.16 (26.30)     1:42.66 (26.50)
 37 Ben Neff                  16 Lancaster-OH-OH      1:44.24    1:42.68 QUAL   
              23.20       48.84 (25.64)     1:15.68 (26.84)     1:42.68 (27.00)
 38 Ryan Ehlinger             18 Green Bay-WI-WI      1:43.36    1:42.69 QUAL   
              23.92       50.09 (26.17)     1:16.57 (26.48)     1:42.69 (26.12)
 39 Pete Lingo                17 ME Lyons-OH-OH       1:42.09    1:42.72 QUAL   
              24.00       49.75 (25.75)     1:16.02 (26.27)     1:42.72 (26.70)
 40 Tyler Tatro               17 Orlando-FL-FL        1:42.49    1:42.73 QUAL   
              23.24       48.97 (25.73)     1:15.74 (26.77)     1:42.73 (26.99)
 41 Jacob Greenwood           16 Chambersburg-PA-MA   1:40.20    1:42.95 QUAL   
              24.08       49.89 (25.81)     1:15.99 (26.10)     1:42.95 (26.96)
 42 Joshua Franco             17 SomersetValleyNJ-NJ  1:43.00    1:42.99 QUAL   
              24.12       50.52 (26.40)     1:16.69 (26.17)     1:42.99 (26.30)
 43 Alex Gifford              15 Wyckoff-NJ-NJ        1:43.87    1:43.03 QUAL   
              24.02       49.85 (25.83)     1:16.58 (26.73)     1:43.03 (26.45)
 44 Colin Gwiazdowski         16 Reading-PA-MA        1:43.94    1:43.11 QUAL   
              23.57       50.09 (26.52)     1:16.86 (26.77)     1:43.11 (26.25)
 45 Roanoke Shirk             15 Boyertown-PA-MA      1:42.80    1:43.24 QUAL   
              23.68       49.58 (25.90)     1:16.29 (26.71)     1:43.24 (26.95)
 46 Daryl Kay                 16 Kishwaukee-IL-IL     1:44.03    1:43.33 QUAL   
              24.06       50.66 (26.60)     1:17.12 (26.46)     1:43.33 (26.21)
 47 Sean Paul Stolarski       18 Westport/Weston-CT   1:42.60    1:43.34 QUAL   
              23.19       49.17 (25.98)     1:15.82 (26.65)     1:43.34 (27.52)
 48 Brice Dixon               17 Countryside-OH-OH    1:42.80    1:43.49 QUAL   
              14.10       49.95 (35.85)     1:16.26 (26.31)     1:43.49 (27.23)
 49 KJ Losee                  15 Rapid Area-MI-MI     1:45.32    1:43.52 QUAL   
              23.70       49.68 (25.98)     1:16.56 (26.88)     1:43.52 (26.96)
 50 Jude Kneller              17 Springfield-IL-IL    1:44.21    1:43.53 QUAL   
              24.27       50.21 (25.94)     1:16.13 (25.92)     1:43.53 (27.40)
 51 Will Suchy                17 Wilton-CT-CT         1:44.75    1:43.55 QUAL   
              24.30       50.30 (26.00)     1:16.61 (26.31)     1:43.55 (26.94)
 52 J.J. Corrigan             17 Sarasota-FL-FL       1:44.34    1:43.59 QUAL   
              23.78       49.45 (25.67)     1:16.21 (26.76)     1:43.59 (27.38)
 53 Tom Powell                17 Western Br-DE-MA     1:44.39    1:43.61 QUAL   
              23.41       50.12 (26.71)     1:16.75 (26.63)     1:43.61 (26.86)
 54 Kevin Ryle                17 UpperMainLine-PA-MA  1:43.65    1:43.65 QUAL   
              24.56       50.77 (26.21)     1:17.34 (26.57)     1:43.65 (26.31)
 55 Lucas Keh                 18 Wyckoff-NJ-NJ        1:43.15    1:43.68 QUAL   
              24.14       50.31 (26.17)     1:17.10 (26.79)     1:43.68 (26.58)
 56 Garrison Herfel           17 Powel Crosley-OH-OH  1:42.95    1:43.71 QUAL   
              23.80       49.56 (25.76)     1:16.52 (26.96)     1:43.71 (27.19)
 57 Mark Forese               18 New Canaan-CT-CT     1:44.66    1:43.78 QUAL   
              25.00       51.04 (26.04)     1:17.03 (25.99)     1:43.78 (26.75)
 58 JJ Hardy                  15 Columbia-SC-SC       1:43.77    1:43.96 QUAL   
              23.67       49.51 (25.84)     1:16.62 (27.11)     1:43.96 (27.34)
 59 Logan Ansede              16 Triangle Area-NC-NC  1:44.66    1:44.07 QUAL   
              25.30       51.71 (26.41)     1:18.18 (26.47)     1:44.07 (25.89)
 60 Jorge Zelina              15 South Family-OH-OH   1:44.45    1:44.09 QUAL   
              23.74       49.53 (25.79)     1:16.74 (27.21)     1:44.09 (27.35)
 61 Ben Brewer                16 Cheshire-CT-CT       1:43.45    1:44.11 QUAL   
              24.43       51.08 (26.65)     1:17.87 (26.79)     1:44.11 (26.24)
 62 Will Schwieterman         18 Powel Crosley-OH-OH  1:43.37    1:44.14 QUAL   
              24.27       50.78 (26.51)     1:17.42 (26.64)     1:44.14 (26.72)
 63 Jacob Deckman             18 West Shore-PA-MA     1:41.55    1:44.23 QUAL   
              23.61       49.52 (25.91)     1:16.88 (27.36)     1:44.23 (27.35)
 64 Dan Cashell               17 Powel Crosley-OH-OH  1:44.89    1:44.25 QUAL   
              24.37       50.97 (26.60)     1:17.65 (26.68)     1:44.25 (26.60)
 65 Josiah Lauver             16 West Shore-PA-MA     1:43.64    1:44.27 QUAL   
              23.54       50.30 (26.76)     1:17.64 (27.34)     1:44.27 (26.63)
 66 Reid Greer                17 Burlington Co-NJ-MA  1:44.96    1:44.43 QUAL   
              24.56       51.04 (26.48)     1:17.99 (26.95)     1:44.43 (26.44)
 67 Adam Mahler               16 Wilkes-Barre-PA      1:45.09    1:44.45 QUAL   
              24.13       50.40 (26.27)     1:17.43 (27.03)     1:44.45 (27.02)
 68 Andrew Galarza            17 MetuchenED-NJ-NJ     1:43.69    1:44.48 QUAL   
              23.95       50.23 (26.28)     1:17.24 (27.01)     1:44.48 (27.24)
 69 Rak Hovart                18 Spartanburg-SC-SC    1:43.58    1:44.50 QUAL   
              24.56       50.86 (26.30)     1:17.55 (26.69)     1:44.50 (26.95)
 69 Blake Brockman            17 Powel Crosley-OH-OH  1:44.59    1:44.50 QUAL   
              24.12       50.39 (26.27)     1:17.45 (27.06)     1:44.50 (27.05)
 71 Gordon Steward            16 Wilton-CT-CT         1:43.41    1:44.61 QUAL   
              23.63       49.71 (26.08)     1:16.69 (26.98)     1:44.61 (27.92)
 72 Phil Brocker              16 Powel Crosley-OH-OH  1:44.02    1:44.68 QUAL   
              24.43       51.02 (26.59)     1:17.79 (26.77)     1:44.68 (26.89)
 72 Jacob Greene              17 Northwest-NC-NC      1:43.88    1:44.68 QUAL   
              24.27       50.74 (26.47)     1:17.51 (26.77)     1:44.68 (27.17)
 74 Zachary Greenhoe          18 Piedmont-VA-VA       1:45.03    1:44.69 QUAL   
              23.41       49.32 (25.91)     1:16.18 (26.86)     1:44.69 (28.51)
 75 Michael Juengel           16 Spartanburg-SC-SC    1:44.28    1:44.83 QUAL   
              24.78       51.16 (26.38)     1:17.90 (26.74)     1:44.83 (26.93)
 76 Ethan Raub                18 Northwest-NC-NC      1:45.31    1:45.00 QUAL   
              24.79       51.74 (26.95)     1:18.73 (26.99)     1:45.00 (26.27)
 77 John Day                  17 Northwest-NC-NC      1:45.18    1:45.01 QUAL   
              24.58       51.30 (26.72)     1:18.51 (27.21)     1:45.01 (26.50)
 78 Danny Petrillo            18 SomersetValleyNJ-NJ  1:44.59    1:45.03 QUAL   
              24.02       49.86 (25.84)     1:16.93 (27.07)     1:45.03 (28.10)
 79 Matt Schuetz              18 Blue Ash-OH-OH       1:45.36    1:45.04 QUAL   
              24.85       51.43 (26.58)     1:18.46 (27.03)     1:45.04 (26.58)
 80 Cade Anderson             16 Fort Wayne-IN        1:44.95    1:45.05 QUAL   
              23.46       49.88 (26.42)     1:17.19 (27.31)     1:45.05 (27.86)
 81 Ethan Hare                18 Sage-IL-IL           1:44.01    1:45.17 QUAL   
              23.54       49.95 (26.41)     1:17.41 (27.46)     1:45.17 (27.76)
 82 Logan D'Amore             15 FanwoodScotch-NJ-NJ  1:44.58    1:45.21 QUAL   
              14.69       50.71 (36.02)     1:17.99 (27.28)     1:45.21 (27.22)
 83 Jake Hart                 15 North Oakland-MI-MI  1:45.18    1:45.25 QUAL   
              24.09       51.00 (26.91)     1:18.29 (27.29)     1:45.25 (26.96)
 84 Macauley Kolonko          17 Auburn-NY-NI         1:44.12    1:45.36 QUAL   
              24.40       51.20 (26.80)     1:18.41 (27.21)     1:45.36 (26.95)
 85 Paul Retterer             15 Red Bank - NJ-NJ     1:44.70    1:45.45 17TT   
              25.57       52.42 (26.85)     1:18.82 (26.40)     1:45.45 (26.63)
 86 Daniel Walsh              16 Cheshire-CT-CT       1:43.96    1:45.56 17TT   
              24.06       50.73 (26.67)     1:18.43 (27.70)     1:45.56 (27.13)
 87 Brendan Conley            15 ME Lyons-OH-OH       1:44.84    1:45.85 17TT   
              24.39       50.70 (26.31)     1:18.13 (27.43)     1:45.85 (27.72)
 88 Brett Walker              17 Sunbury-PA-MA        1:44.08    1:45.86 17TT   
              23.92       50.61 (26.69)     1:18.39 (27.78)     1:45.86 (27.47)
 89 NingNing Liu              16 York-PA-MA           1:45.32    1:45.87 17TT   
              24.06       50.97 (26.91)     1:18.28 (27.31)     1:45.87 (27.59)
 90 Ryan Hakes                17 Green Bay-WI-WI      1:44.89    1:45.92 17TT   
              24.20       50.76 (26.56)     1:18.50 (27.74)     1:45.92 (27.42)
 91 Nick Nonnenmacher         17 Wilton-CT-CT         1:45.01    1:46.06 17TT   
              25.35       52.28 (26.93)     1:19.33 (27.05)     1:46.06 (26.73)
 92 Aiden McCurley            14 Reading-PA-MA        1:44.00    1:46.08 17TT   
              24.10       50.71 (26.61)     1:18.26 (27.55)     1:46.08 (27.82)
 93 Eric Veit                 18 South Florida-FL-FG  1:45.16    1:46.17 17TT   
              23.84       50.01 (26.17)     1:17.67 (27.66)     1:46.17 (28.50)
 94 Greg Gardner              18 Brandywine-DE-MA     1:45.11    1:46.28 17TT   
              24.21       50.94 (26.73)     1:18.83 (27.89)     1:46.28 (27.45)
 95 Shaw Satterfield          14 Triangle Area-NC-NC  1:45.20    1:46.31 17TT   
              24.95       51.63 (26.68)     1:18.78 (27.15)     1:46.31 (27.53)
 96 ali Kolenovic             16 Ridgewood-NJ-NJ      1:45.04    1:46.34 17TT   
              24.38       51.00 (26.62)     1:18.48 (27.48)     1:46.34 (27.86)
 97 Graeden Sartoris          17 East Hartford-CT-CT  1:44.07    1:46.40 17TT   
              24.60       51.52 (26.92)     1:18.83 (27.31)     1:46.40 (27.57)
 98 John Pressly              17 Frederick-MD-MD      1:44.04    1:46.44 17TT   
              23.32       50.02 (26.70)     1:17.93 (27.91)     1:46.44 (28.51)
 99 Daniel Stroh              16 Blue Ash-OH-OH       1:45.36    1:46.46 17TT   
              24.53       50.83 (26.30)     1:18.24 (27.41)     1:46.46 (28.22)
100 Oscar Onoszko             18 Rock Hill-SC-SC      1:43.99    1:46.73 17TT   
              24.77       50.90 (26.13)     1:18.36 (27.46)     1:46.73 (28.37)
101 Christopher Welsh         16 SomersetValleyNJ-NJ  1:45.03    1:46.78 17TT   
              25.85       52.90 (27.05)     1:19.89 (26.99)     1:46.78 (26.89)
102 Avery Barley              16 Chambersburg-PA-MA   1:45.11    1:46.96 17TT   
              24.17       50.77 (26.60)     1:18.97 (28.20)     1:46.96 (27.99)
103 Taye Brown                15 Triangle Area-NC-NC  1:44.98    1:47.00 17TT   
              23.97       50.76 (26.79)     1:18.80 (28.04)     1:47.00 (28.20)
104 Matt Wilson               16 Rapid Area-MI-MI     1:45.17    1:47.02 17TT   
              24.11       51.08 (26.97)     1:19.02 (27.94)     1:47.02 (28.00)
105 Billy Webber              17 West Shore-PA-MA     1:43.47    1:47.10 17TT   
              24.94       51.96 (27.02)     1:19.54 (27.58)     1:47.10 (27.56)
106 James Kirkby              18 UpperMainLine-PA-MA  1:43.59    1:47.14 17TT   
              24.26       51.35 (27.09)     1:19.21 (27.86)     1:47.14 (27.93)
107 Alex Kunes                17 Genesee Area-NY-NI   1:44.81    1:47.23 17TT   
              25.11       52.59 (27.48)     1:19.72 (27.13)     1:47.23 (27.51)
108 Ethan Murray              15 Wilton-CT-CT         1:44.81    1:47.62 17TT   
              25.15       52.15 (27.00)     1:19.70 (27.55)     1:47.62 (27.92)
109 Mason Reid                17 Liberty Twp-OH-OH    1:45.01    1:47.87 17TT   
              24.70       52.86 (28.16)     1:20.39 (27.53)     1:47.87 (27.48)
110 Andrew Pierre             15 Butler-PA-AM         1:45.23    1:48.30 17TT   
              24.91       52.18 (27.27)     1:20.39 (28.21)     1:48.30 (27.91)
111 Matthew Davidson          16 Lynchburg-VA-VA      1:45.06    1:48.65        
              24.85       52.69 (27.84)     1:20.84 (28.15)     1:48.65 (27.81)
112 Cory Cremer               16 Cuyahoga-OH-LE       1:44.47    1:50.53        
              24.41       51.47 (27.06)     1:20.68 (29.21)     1:50.53 (29.85)
113 Joe Murray                13 Alamance-NC-NC       1:59.73    2:01.00        
              27.40       57.83 (30.43)     1:29.28 (31.45)     2:01.00 (31.72)
 -- Pietro Nannucci           17 Greensboro-NC-NC     1:43.25         DQ        
      False start
              23.84       51.05 (27.21)     1:18.42 (27.37)          DQ (27.16)
 
Event 307  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: * 1:40.99    4/2/2015 Middle Tyger YMCA, Middle Tyger-SC         
                         A Galyer, S Faulconer, J Snover, K Konopka        
                1:50.99  QUAL 17 SC Nationals Qual
    Team                                              Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Fanwood Scotch Plains YMCA-NJ                     1:43.19    1:41.21 QUAL   
     1) Julie Stankiewicz 17            2) Rachel Maizes 17               
     3) Monika Burzynski 16             4) Darlene Fung 16                
              26.17       54.32 (28.15)     1:18.46 (24.14)     1:41.21 (22.75)
  2 Triangle Area YMCA-NC                             1:44.61    1:42.58 QUAL   
     1) Jordan Kohut 17                 2) Maria Baric 15                 
     3) Sam Medlin 17                   4) Brooke Morgan 15               
              25.26       53.77 (28.51)     1:19.06 (25.29)     1:42.58 (23.52)
  3 Blue Ash YMCA-OH                                  1:43.98    1:42.61 QUAL   
     1) Emma Shuppert 16                2) Lanna DeBow 15                 
     3) Megan Glass 16                  4) Emma Fortman 15                
              25.47       55.06 (29.59)     1:19.36 (24.30)     1:42.61 (23.25)
  4 Bath Area Family YMCA-ME                          1:44.41    1:43.25 QUAL   
     1) Olivia Harper 15                2) Haily Harper 15                
     3) Caitlin Tycz 17                 4) Ann Tolan 17                   
              25.91       56.55 (30.64)     1:20.46 (23.91)     1:43.25 (22.79)
  5 Reading and Berks County YMCA-MA                  1:43.84    1:43.29 QUAL   
     1) Marlee Rickert 14               2) Elli Machado 17                
     3) Cameron Gring 15                4) Becca Brown 16                 
              26.04       55.28 (29.24)     1:19.94 (24.66)     1:43.29 (23.35)
  6 Lakeland Hills Family YMCA-NJ                     1:43.99    1:43.65 QUAL   
     1) Katie Kiely 17                  2) Victoria Eisenhauer 15         
     3) Alexis Faria 17                 4) Mary Laurita 17                
              26.32       55.19 (28.87)     1:20.50 (25.31)     1:43.65 (23.15)
  7 Red Bank Branch-NJ                                1:43.89    1:43.86 QUAL   
     1) Marie Schobel 17                2) Emma Shaughnessy 14            
     3) Ginger Hansen 16                4) Megan Judge 16                 
              26.06       56.15 (30.09)     1:20.53 (24.38)     1:43.86 (23.33)
  8 Butler YMCA-AM                                    1:44.51    1:44.45 QUAL   
     1) Camryn Forbes 18                2) Brooke Zukowski 18             
     3) Mallory Marzolf 17              4) Taylor Petrak 17               
              25.81       56.04 (30.23)     1:21.81 (25.77)     1:44.45 (22.64)
B - Final
  9 York And York County YMCA-MA                      1:45.43    1:44.31 QUAL   
     1) Marget Shelly 17                2) Megan Hunt 18                  
     3) Courtney Harnish 17             4) Marisa Gingerich 18            
              26.41       56.52 (30.11)     1:20.75 (24.23)     1:44.31 (23.56)
 10 Greater Flint YMCA-MI                             1:44.89    1:44.39 QUAL   
     1) Alaina Skellett 18              2) Amanda Quitos 18               
     3) Natalie Gallamore 17            4) Emma Curtis 17                 
              26.09       56.75 (30.66)     1:21.60 (24.85)     1:44.39 (22.79)
 11 Central Florida Metro YMCA-FL                     1:45.44    1:44.51 QUAL   
     1) Mimi Filkin 15                  2) Delaney Carey 17               
     3) Olivia Taylor 16                4) Kayla Smith 16                 
              26.43       55.81 (29.38)     1:21.11 (25.30)     1:44.51 (23.40)
 12 Greensboro YMCA-NC                                1:45.15    1:44.61 QUAL   
     1) Heather Sigmon 18               2) Virginia Gilliland 17          
     3) McKenzie Campbell 15            4) Omega Pinnix 14                
              25.36       55.63 (30.27)     1:21.24 (25.61)     1:44.61 (23.37)
 13 Boise Family YMCA-SR                              1:44.92    1:44.73 QUAL   
     1) Eva Suggs 16                    2) Sammie Eyolfson 16             
     3) Charity Pittard 16              4) Sol Jorunnardottir 16          
              26.85       56.14 (29.29)     1:21.01 (24.87)     1:44.73 (23.72)
 14 Powel Crosley Jr YMCA-OH                          1:45.45    1:44.89 QUAL   
     1) Payton Keiner 17                2) Kerry Tepe 18                  
     3) Hailee Trotter 16               4) Sabrina Chu 16                 
              25.88       55.51 (29.63)     1:20.84 (25.33)     1:44.89 (24.05)
 15 Schroeder YMCA-WI                                 1:45.09    1:45.12 QUAL   
     1) Holly Stoll 17                  2) Alivia Farber 16               
     3) Harper Dix 17                   4) Jade Knueppel 17               
              26.02       56.52 (30.50)     1:22.65 (26.13)     1:45.12 (22.47)
 16 Somerset Hills YMCA-NJ                            1:45.53    1:45.50 QUAL   
     1) Kate Alexy 17                   2) Rebecca Morel 17               
     3) Kyra Manson 17                  4) Naiyah Atulomah 16             
              26.76       56.44 (29.68)     1:21.14 (24.70)     1:45.50 (24.36)
 
Event 307  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: * 1:40.99    4/2/2015 Middle Tyger YMCA, Middle Tyger-SC         
                         A Galyer, S Faulconer, J Snover, K Konopka        
                1:50.99  QUAL 17 SC Nationals Qual
    Team                                                 Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Fanwood Scotch Plains YMCA-NJ                     1:43.37    1:43.19 QUAL   
     1) Julie Stankiewicz 17            2) Rachel Maizes 17               
     3) Monika Burzynski 16             4) Darlene Fung 16                
              26.59       55.58 (28.99)     1:20.01 (24.43)     1:43.19 (23.18)
  2 Reading and Berks County YMCA-MA                  1:48.59    1:43.84 QUAL   
     1) Marlee Rickert 14               2) Elli Machado 17                
     3) Cameron Gring 15                4) Becca Brown 16                 
              26.12       55.85 (29.73)     1:20.60 (24.75)     1:43.84 (23.24)
  3 Red Bank Branch-NJ                                1:46.18    1:43.89 QUAL   
     1) Marie Schobel 17                2) Emma Shaughnessy 14            
     3) Ginger Hansen 16                4) Megan Judge 16                 
              26.00       55.93 (29.93)     1:20.40 (24.47)     1:43.89 (23.49)
  4 Blue Ash YMCA-OH                                  1:47.96    1:43.98 QUAL   
     1) Emma Shuppert 16                2) Lanna DeBow 15                 
     3) Megan Glass 16                  4) Emma Fortman 15                
              25.98       56.17 (30.19)     1:20.50 (24.33)     1:43.98 (23.48)
  5 Lakeland Hills Family YMCA-NJ                     1:44.86    1:43.99 QUAL   
     1) Katie Kiely 17                  2) Victoria Eisenhauer 15         
     3) Alexis Faria 17                 4) Mary Laurita 17                
              26.08       55.09 (29.01)     1:20.78 (25.69)     1:43.99 (23.21)
  6 Bath Area Family YMCA-ME                          1:46.68    1:44.41 QUAL   
     1) Olivia Harper 15                2) Haily Harper 15                
     3) Caitlin Tycz 17                 4) Ann Tolan 17                   
              25.83       56.86 (31.03)     1:21.10 (24.24)     1:44.41 (23.31)
  7 Butler YMCA-AM                                    1:44.15    1:44.51 QUAL   
     1) Camryn Forbes 18                2) Brooke Zukowski 18             
     3) Mallory Marzolf 17              4) Taylor Petrak 17               
              25.83       55.99 (30.16)     1:21.71 (25.72)     1:44.51 (22.80)
  8 Triangle Area YMCA-NC                             1:45.73    1:44.61 QUAL   
     1) Jordan Kohut 17                 2) Maria Baric 15                 
     3) Sam Medlin 17                   4) Brooke Morgan 15               
              25.38       54.57 (29.19)     1:20.45 (25.88)     1:44.61 (24.16)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Greater Flint YMCA-MI                             1:44.35    1:44.89 QUAL   
     1) Alaina Skellett 18              2) Amanda Quitos 18               
     3) Natalie Gallamore 17            4) Emma Curtis 17                 
              26.32       56.86 (30.54)     1:22.04 (25.18)     1:44.89 (22.85)
 10 Boise Family YMCA-SR                              1:44.92    1:44.92 QUAL   
     1) Eva Suggs 16                    2) Sammie Eyolfson 16             
     3) Charity Pittard 16              4) Sol Jorunnardottir 16          
              26.72       56.11 (29.39)     1:21.38 (25.27)     1:44.92 (23.54)
 11 Schroeder YMCA-WI                                 1:46.17    1:45.09 QUAL   
     1) Holly Stoll 17                  2) Lindsey Bjornstad 16           
     3) Harper Dix 17                   4) Jade Knueppel 17               
              26.42       56.92 (30.50)     1:22.84 (25.92)     1:45.09 (22.25)
 12 Greensboro YMCA-NC                                1:45.02    1:45.15 QUAL   
     1) Heather Sigmon 18               2) Virginia Gilliland 17          
     3) McKenzie Campbell 15            4) Omega Pinnix 14                
              25.75       55.76 (30.01)     1:21.20 (25.44)     1:45.15 (23.95)
 13 York And York County YMCA-MA                      1:47.63    1:45.43 QUAL   
     1) Marget Shelly 17                2) Jessie McMurray 15             
     3) Courtney Harnish 17             4) Marisa Gingerich 18            
              26.59       56.74 (30.15)     1:21.56 (24.82)     1:45.43 (23.87)
 14 Central Florida Metro YMCA-FL                     1:49.68    1:45.44 QUAL   
     1) Mimi Filkin 15                  2) Delaney Carey 17               
     3) Olivia Taylor 16                4) Kayla Smith 16                 
              26.74       56.34 (29.60)     1:21.78 (25.44)     1:45.44 (23.66)
 15 Powel Crosley Jr YMCA-OH                          1:48.81    1:45.45 QUAL   
     1) Payton Keiner 17                2) Kerry Tepe 18                  
     3) Hailee Trotter 16               4) Sabrina Chu 16                 
              26.34       55.86 (29.52)     1:21.34 (25.48)     1:45.45 (24.11)
 16 Somerset Hills YMCA-NJ                            1:45.42    1:45.53 QUAL   
     1) Kate Alexy 17                   2) Rebecca Morel 17               
     3) Kyra Manson 17                  4) Naiyah Atulomah 16             
              26.60       56.59 (29.99)     1:21.29 (24.70)     1:45.53 (24.24)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Countryside Ralph Stolle YMCA-OH                  1:47.29    1:46.08 QUAL   
     1) Emma Otten 18                   2) Emilee Carlin 17               
     3) Rollie Grinder 18               4) Megan Sichterman 18            
              26.47       57.47 (31.00)     1:23.40 (25.93)     1:46.08 (22.68)
 18 Springfield IL YMCA-IL                            1:47.56    1:46.15 QUAL   
     1) Kaitlynn Wheeler 16             2) Sydney Radloff 17              
     3) Ashleigh Sinks 16               4) Caitlin Tierney 18             
              26.46       56.51 (30.05)     1:22.15 (25.64)     1:46.15 (24.00)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Ridley Area YMCA-MA                               1:49.53    1:46.25 QUAL   
     1) Georgia Apostolu 18             2) Gabrielle Rudy 18              
     3) Keeley Durkin 15                4) Mia Yancey 14                  
              26.45       55.29 (28.84)     1:21.60 (26.31)     1:46.25 (24.65)
 20 Somerset Valley YMCA-NJ                           1:46.66    1:46.32 QUAL   
     1) Alexandra Temple 17             2) Kara Lydzinski 18              
     3) Hailey Roberti 16               4) Megan Bull 18                  
              27.17       57.26 (30.09)     1:23.12 (25.86)     1:46.32 (23.20)
 21 Cheshire YMCA-CT                                  1:44.49    1:46.35 QUAL   
     1) Alexandra Tyler 14              2) Brooke Perrotta 17             
     3) Mia Leko 16                     4) Elizabeth Boyer 16             
              27.12       55.85 (28.73)     1:21.84 (25.99)     1:46.35 (24.51)
 22 Rapid Area YMCA-MI                                1:49.29    1:46.60 QUAL   
     1) Riley Hofmann 17                2) Jessica Schellenboom 15        
     3) Felicity Buchmaier 17           4) Sarah Pataniczek 14            
              27.51       57.42 (29.91)     1:22.42 (25.00)     1:46.60 (24.18)
 23 Greater Spartanburg YMCA-SC                       1:48.24    1:46.64 QUAL   
     1) Madeline Reilly 17              2) Jessi Snover 18                
     3) Maddie Baker 17                 4) Maegan Rudolph 18              
              27.75       57.08 (29.33)     1:22.92 (25.84)     1:46.64 (23.72)
 24 Birmingham Family YMCA-MI                         1:49.63    1:46.65 QUAL   
     1) Nichole McMaster 18             2) Mackenzie Humphrey 16          
     3) Gwen Woodbury 14                4) Haley Dolan 17                 
              26.99       57.06 (30.07)     1:23.23 (26.17)     1:46.65 (23.42)
 25 Phoenixville Branch YMCA-MA                       1:46.25    1:46.66 QUAL   
     1) Emma Seiberlich 18              2) Erin Merke 15                  
     3) Morgan Hansen 18                4) Olivia Giampietro 18           
              26.29       58.47 (32.18)     1:23.03 (24.56)     1:46.66 (23.63)
 26 Sarasota Family YMCA-FL                           1:48.61    1:46.84 QUAL   
     1) Courtney Chapin 17              2) Emma Weyant 15                 
     3) Isabel Traba 16                 4) Hunter Scott 16                
              26.46       57.43 (30.97)     1:22.94 (25.51)     1:46.84 (23.90)
 27 Western North Carolina YMCA-NC                    1:50.80    1:46.92 QUAL   
     1) Mary O Soule 18                 2) Emma Page 18                   
     3) Anna Newnam 17                  4) Grace Reeder 16                
              26.99       58.45 (31.46)     1:23.23 (24.78)     1:46.92 (23.69)
 28 BR Ryall NW Dupage YMCA-IL                        1:49.33    1:47.41 QUAL   
     1) Grace Schwieters 15             2) Megan Murphy 16                
     3) Jane Denenberg 16               4) Kate Morris 13                 
              28.77       58.83 (30.06)     1:24.25 (25.42)     1:47.41 (23.16)
 29 Piedmont Family YMCA-VA                           1:48.92    1:47.65 QUAL   
     1) Maren Weathersby 16             2) Mack Lawson 17                 
     3) Ashley Huang 17                 4) Megan Jones 18                 
              27.81       57.97 (30.16)     1:23.40 (25.43)     1:47.65 (24.25)
 30 Summit Branch YMCA-NJ                             1:48.18    1:47.87 QUAL   
     1) Jackie Crater 17                2) Emily McGovern 17              
     3) Nicole Tingley 17               4) Abby Claus 17                  
              27.83       57.90 (30.07)     1:23.45 (25.55)     1:47.87 (24.42)
 31 Wyckoff Family YMCA Inc-NJ                        1:46.90    1:47.92 QUAL   
     1) Abby Choi 17                    2) Bridget Horton 18              
     3) Cleopatra Lim 16                4) Kate Sheridan 17               
              27.48       58.83 (31.35)     1:24.48 (25.65)     1:47.92 (23.44)
 32 Western Branch YMCA-MA                            1:48.90    1:48.16 QUAL   
     1) Emi Cranker 15                  2) Sophia McAneny-Droz 16         
     3) Kelly Blake 17                  4) Hannah Thornton 16             
              27.32       58.18 (30.86)     1:23.69 (25.51)     1:48.16 (24.47)
 33 New Canaan Community YMCA-CT                      1:48.78    1:48.32 QUAL   
     1) Isabel Anbar 16                 2) Lizzy Colwell 17               
     3) Amanda Conte 16                 4) Caroline Sweeney 17            
              27.72       56.85 (29.13)     1:24.09 (27.24)     1:48.32 (24.23)
 34 North Shore Sterling MA YMCA-NE                   1:46.85    1:48.44 QUAL   
     1) Ellie Ronan 17                  2) Sophia Lumino 16               
     3) Meagan Hathaway 16              4) Maggie Summit 15               
              27.25       57.62 (30.37)     1:24.30 (26.68)     1:48.44 (24.14)
 35 Upper Main Line YMCA-MA                           1:48.37    1:48.45 QUAL   
     1) Tori Howard 13                  2) Alex Marlow 16                 
     3) Mac Sullivan 13                 4) Sophia Poeta 16                
              27.60       58.05 (30.45)     1:23.93 (25.88)     1:48.45 (24.52)
 36 Stevens Point Area YMCA-WI                        1:48.94    1:48.54 QUAL   
     1) Kennedy Gilbertson 16           2) Sydney Hoff 14                 
     3) Anna Vandehey 16                4) Julia Stupar 17                
              27.43       58.58 (31.15)     1:24.29 (25.71)     1:48.54 (24.25)
 37 Northwest North Carolina YMCA-NC                  1:49.40    1:48.62 QUAL   
     1) Isabel Pennington 14            2) Katie Mohr 13                  
     3) Reece Alexander 13              4) Caroline Pape 14               
              27.73       58.06 (30.33)     1:23.86 (25.80)     1:48.62 (24.76)
 38 Soundview Family YMCA-CT                          1:48.35    1:48.63 QUAL   
     1) Kayla Mendonca 14               2) Vivian Mudry 13                
     3) CJ Porter 17                    4) Caitlin McNary 18              
              27.66       57.84 (30.18)     1:24.96 (27.12)     1:48.63 (23.67)
 39 Sunbury Branch YMCA-MA                            1:49.43    1:48.79 QUAL   
     1) Abigail Doss 15                 2) Olivia Fravel 18               
     3) Elizabeth Bason 16              4) Emma Butzler 16                
              27.68       58.17 (30.49)     1:24.20 (26.03)     1:48.79 (24.59)
 40 ME Lyons Anderson YMCA-OH                         1:49.50    1:48.91 QUAL   
     1) Grace Hastings 14               2) Taylor Contino 18              
     3) Meredith Moellering 16          4) Madeline Hart 15               
              27.91       59.30 (31.39)     1:24.69 (25.39)     1:48.91 (24.22)
 41 Westport Weston CT YMCA-CT                        1:48.04    1:49.07 QUAL   
     1) Simona Visinski 17              2) Willow Woods 16                
     3) Katie Thornton 17               4) Sarah Grinalds 16              
              29.00       59.72 (30.72)     1:25.85 (26.13)     1:49.07 (23.22)
 42 Lionville Community YMCA-MA                       1:50.64    1:49.51 QUAL   
     1) Kyra Kowalewski 16              2) Alexa Houseknecht 14           
     3) Tara Collier 18                 4) Reagan Wittorff 16             
              29.42       59.34 (29.92)     1:25.32 (25.98)     1:49.51 (24.19)
 43 Kishwaukee Family YMCA-IL                         1:50.31    1:49.59 QUAL   
     1) Sarah Hein 16                   2) Mallory Pitstick 17            
     3) Elissa Roose 16                 4) Nhia Caras 14                  
              28.20       59.14 (30.94)     1:26.00 (26.86)     1:49.59 (23.59)
 44 Springfield Family YMCA-OH                        1:50.90    1:49.76 QUAL   
     1) Emma Sampson 17                 2) Addie Engel 14                 
     3) Eili Wright 16                  4) Alexis Cook 16                 
              27.62       58.88 (31.26)     1:25.54 (26.66)     1:49.76 (24.22)
 45 Lynchburg YMCA-VA                                 1:50.93    1:50.07 QUAL   
     1) Ashley Sennett 16               2) Tara Enneking 16               
     3) Lexi Plogger 16                 4) Carrington Erquiaga 16         
              28.43       58.14 (29.71)     1:25.05 (26.91)     1:50.07 (25.02)
 46 Boyertown Area YMCA-MA                            1:50.85    1:50.48 QUAL   
     1) Cara Megill 17                  2) Hannah Schlegel 18             
     3) Rachel Woomer 16                4) Skye Strunk 15                 
              28.59       58.76 (30.17)     1:26.05 (27.29)     1:50.48 (24.43)
 47 Green Bay YMCA Metro-WI                           1:49.57    1:50.56 QUAL   
     1) Brigitta Neverman 13            2) Bri Zablocki 16                
     3) Annah Van Gheem 17              4) Violet Anderson 15             
              28.37       59.47 (31.10)     1:26.40 (26.93)     1:50.56 (24.16)
 48 North Oakland Family YMCA-MI                      1:50.85    1:50.57 QUAL   
     1) Paige Koscielski 14             2) Lauren Wegener 16              
     3) Anya Welborn 16                 4) Reagan Wegener 16              
              27.72       58.18 (30.46)     1:24.88 (26.70)     1:50.57 (25.69)
 48 Champaign County YMCA-IL                          1:50.01    1:50.57 QUAL   
     1) Reed Broaders 14                2) Lauren Feddersen 16            
     3) Elizabeth Gile 15               4) Isabelle Seten 16              
              27.71       59.53 (31.82)     1:26.31 (26.78)     1:50.57 (24.26)
 50 East Hampton Recenter YMCA-MR                     1:50.17    1:50.58 QUAL   
     1) Cecilia DeHavenon 17            2) Julia Brierley 14              
     3) Sophia Swanson 14               4) Margaret Purcell 16            
              28.72       59.90 (31.18)     1:26.84 (26.94)     1:50.58 (23.74)
 51 Coffman Family YMCA-OH                            1:50.77    1:50.61 QUAL   
     1) Kylie Saner 18                  2) Abby Locke 15                  
     3) Peyton Farrell 15               4) Claire Farrell 18              
              28.71     1:00.84 (32.13)     1:26.54 (25.70)     1:50.61 (24.07)
 52 Eau Claire Wisconsin YMCA-WI                      1:49.09    1:50.79 QUAL   
     1) Carissa Henderson 17            2) Emily Ries 18                  
     3) Brianna Peterson 17             4) Haley Jones 17                 
              28.07       59.29 (31.22)     1:24.90 (25.61)     1:50.79 (25.89)
 53 Bloomsburg Area YMCA-MA                           1:50.42    1:51.09        
     1) Hanna Everhart 17               2) Emily Edelstein 17             
     3) Jenna Madden 16                 4) Becca Decker 18                
              26.97       59.00 (32.03)     1:26.02 (27.02)     1:51.09 (25.07)
 54 Hilliard YMCA-OH                                  1:49.78    1:51.18        
     1) Alex Worthington 16             2) Brynn Driscoll 18              
     3) Nyna Hess 17                    4) Macy Williams 16               
              29.32       59.81 (30.49)     1:26.62 (26.81)     1:51.18 (24.56)
 55 North Canton Community YMCA                       1:50.77    1:51.30        
     1) Michelle Sayre 17               2) Annie Lochridge 17             
     3) Kate Lochridge 16               4) Regan Maxwell 16               
              28.57       59.72 (31.15)     1:26.50 (26.78)     1:51.30 (24.80)
 56 Auburn YMCA-NI                                    1:49.90    1:51.45        
     1) Margaret Angotti 16             2) Rose Keady 17                  
     3) Claire Rejman 17                4) Kennedy Wilson 16              
              28.40       59.48 (31.08)     1:26.35 (26.87)     1:51.45 (25.10)
 57 Gahanna YMCA                                      1:50.56    1:51.54        
     1) Madison Gibson 15               2) Audrey Grammel 18              
     3) Lydia Gilger 16                 4) Olivia Talamo 18               
              30.99     1:00.84 (29.85)     1:27.57 (26.73)     1:51.54 (23.97)
 58 Randolph YMCA-NJ                                  1:50.25    1:51.57        
     1) Jessie Spitzer 17               2) Audrey Shultz 14               
     3) Bridget Hilgendorff 17          4) Jackie Kleinsorgen 17          
              28.09       59.35 (31.26)     1:27.15 (27.80)     1:51.57 (24.42)
 59 Lancaster and Fairfield YMCA-OH                   1:50.38    1:51.59        
     1) Olivia Schmelzer 17             2) Kolya Larson 16                
     3) Kylee Arnold 17                 4) Katie Shook 17                 
              28.05       58.98 (30.93)     1:26.98 (28.00)     1:51.59 (24.61)
 60 Joliet YMCA-IL                                    1:50.93    1:51.65        
     1) Lucy Londergon 16               2) Cetta Senese 16                
     3) Rayna Harter 16                 4) Mary Marshall 16               
              28.79       59.48 (30.69)     1:26.21 (26.73)     1:51.65 (25.44)
 61 Talbot County YMCA-MD                             1:50.45    1:52.10        
     1) Tori Weems 18                   2) Jordan Friedman 17             
     3) McKenzie Hemingway 15           4) Hailey Ritter 16               
              30.14     1:02.38 (32.24)     1:28.05 (25.67)     1:52.10 (24.05)
 62 Wilton Family YMCA-CT                             1:48.60    1:52.31        
     1) Katy Saladin 16                 2) Ellen Holmquist 14             
     3) Brenna McLaughlin 15            4) Catherine Buroker 17           
              27.75       59.70 (31.95)     1:27.15 (27.45)     1:52.31 (25.16)
 63 Uniontown Area YMCA-AM                            1:49.83    1:52.51        
     1) Gwyneth Hamilton 15             2) Kristen Bane 18                
     3) Rachel Roscoe 17                4) Jenna Roscoe 14                
              28.59       59.38 (30.79)     1:26.43 (27.05)     1:52.51 (26.08)
 64 Indiana County YMCA-AM                            1:50.11    1:54.01        
     1) Lindsey Griffith 16             2) Kenzi Kessler                  
     3) Payton Rayko 16                 4) Kara Gibbon 16                 
              29.23     1:01.08 (31.85)     1:28.18 (27.10)     1:54.01 (25.83)
 65 Racine Family YMCA-WI                             1:50.43    1:56.64        
     1) Kinzie Reischl 14               2) Isabelle Buhler 15             
     3) Ali Scharff 15                  4) Marlee Reischl 16              
              29.01     1:02.69 (33.68)     1:31.26 (28.57)     1:56.64 (25.38)
 -- Geauga Branch YMCA-LE                             1:48.82         DQ        
      Early take-off swimmer #3
     1) Sarah Bennett 15                2) Katarina Valentic 16           
     3) Jayne Sopenski 17               4) Katherine Jerry 16             
              28.37     1:01.00 (32.63)     1:28.20 (27.20)          DQ (24.83)
 -- Ocean County YMCA-NJ                              1:49.07         DQ        
      Early take-off swimmer #3
     1) Michaela Rankin 16              2) Gabrielle Cabaron 17           
     3) Anna Francisco 18               4) Jenna Pappalardo 14            
              25.89       56.68 (30.79)     1:22.18 (25.50)          DQ (24.13)
 
Event 308  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: * 1:29.86    4/3/2013 Somerset Valley YMCA, SomersetValleyNJ     
                         D Sali, Z Warner, D Chung, B Zdroik               
                1:39.99  QUAL 17 SC Nationals Qual
    Team                                              Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Birmingham Family YMCA-MI                         1:32.55    1:31.33 QUAL   
     1) Oliver Cafferty 15              2) Lucas Kokubo 17                
     3) Alex Margherio 16               4) Ryan Lawrence 17               
              23.22       49.40 (26.18)     1:10.82 (21.42)     1:31.33 (20.51)
  2 Sarasota Family YMCA-FL                           1:33.33    1:31.66 QUAL   
     1) Austin Katz 18                  2) Brett Riley 17                 
     3) Keanan Dols 18                  4) Matt Nutter 17                 
              22.27       49.26 (26.99)     1:11.12 (21.86)     1:31.66 (20.54)
  3 Lakeland Hills Family YMCA-NJ                     1:32.65    1:31.78 QUAL   
     1) Justin Yang 17                  2) Chris Ruhnke 17                
     3) Matthew Luciano 18              4) William Zhang 17               
              23.67       48.89 (25.22)     1:11.08 (22.19)     1:31.78 (20.70)
  4 Upper Main Line YMCA-MA                           1:32.87    1:31.80 QUAL   
     1) Brendan Burns 15                2) Ben Doyle 15                   
     3) Brian McKenrick 17              4) Oliver Brown 17                
              22.27       48.74 (26.47)     1:10.41 (21.67)     1:31.80 (21.39)
  5 Somerset Valley YMCA-NJ                           1:33.33    1:32.08 QUAL   
     1) Michael Macchia 18              2) Brandon Evers 18               
     3) Riley Pestorius 17              4) Ryan Waters 17                 
              23.92       49.55 (25.63)     1:11.64 (22.09)     1:32.08 (20.44)
  6 Door County YMCA-WI                               1:33.85    1:32.65 QUAL   
     1) Macoy Neinas 18                 2) Maxwell McHugh 17              
     3) Jared Klika 20                  4) Brock Aune 15                  
              24.40       48.01 (23.61)     1:10.79 (22.78)     1:32.65 (21.86)
  7 Somerset Hills YMCA-NJ                            1:33.86    1:33.22 QUAL   
     1) Jack Alexy 14                   2) Sean Foster 17                 
     3) Tommy Cromie 17                 4) Ryan Carkhuff 17               
              23.69       49.26 (25.57)     1:12.60 (23.34)     1:33.22 (20.62)
  8 Triangle Area YMCA-NC                             1:33.66    1:33.48 QUAL   
     1) Brandon Dyck 17                 2) Christian Lauffer 18           
     3) Dylan Boyd 18                   4) Mitch Curlee 15                
              23.38       49.75 (26.37)     1:12.39 (22.64)     1:33.48 (21.09)
B - Final
  9 Wilton Family YMCA-CT                             1:34.56    1:33.47 QUAL   
     1) Jake Kealy 17                   2) Wesley Fales 17                
     3) Robby Giller 17                 4) Noah Mascoll Gomes 17          
              23.30       50.37 (27.07)     1:12.73 (22.36)     1:33.47 (20.74)
 10 Countryside Ralph Stolle YMCA-OH                  1:34.22    1:33.56 QUAL   
     1) Noah Young 16                   2) Teddy Schlehr 18               
     3) Brice Dixon 17                  4) Grant House 18                 
              23.62       50.59 (26.97)     1:13.72 (23.13)     1:33.56 (19.84)
 11 West Shore YMCA-MA                                1:34.19    1:33.76 QUAL   
     1) Josiah Lauver 16                2) Jarod Anderson 17              
     3) Jacob Deckman 18                4) Billy Webber 17                
              23.80       50.17 (26.37)     1:13.00 (22.83)     1:33.76 (20.76)
 12 Springfield IL YMCA-IL                            1:34.62    1:33.98 QUAL   
     1) Michael Patton 16               2) Adam Milling 14                
     3) Gage Hamill 18                  4) Matthew Knox 16                
              23.79       50.94 (27.15)     1:13.22 (22.28)     1:33.98 (20.76)
 13 Burlington Camden County YMCA-MA                  1:34.56    1:34.06 QUAL   
     1) Kyle Worrell 17                 2) Tommy Schurer 17               
     3) Reid Greer 17                   4) Kevin Gillooly 17              
              23.55       50.15 (26.60)     1:13.41 (23.26)     1:34.06 (20.65)
 14 Westfield YMCA-NJ                                 1:35.04    1:34.83 QUAL   
     1) Aedan Collins 18                2) Steven Warren 17               
     3) Colin Daniel 17                 4) Griff Morgan 18                
              24.13       50.96 (26.83)     1:13.78 (22.82)     1:34.83 (21.05)
 15 Greensboro YMCA-NC                                1:34.62    1:34.90 QUAL   
     1) Patrick Fischer 17              2) Davis Hoover 17                
     3) Jonathan Wachendorfer 18        4) Preston Forst 15               
              24.30       50.68 (26.38)     1:13.83 (23.15)     1:34.90 (21.07)
 16 Frederick County YMCA-MD                          1:35.52    1:34.96 QUAL   
     1) Jake Stafford 16                2) Logan Bolesta 18               
     3) John Pressly 17                 4) Remington Oland 18             
              24.64       50.69 (26.05)     1:13.73 (23.04)     1:34.96 (21.23)
 
Event 308  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: * 1:29.86    4/3/2013 Somerset Valley YMCA, SomersetValleyNJ     
                         D Sali, Z Warner, D Chung, B Zdroik               
                1:39.99  QUAL 17 SC Nationals Qual
    Team                                                 Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Birmingham Family YMCA-MI                         1:35.61    1:32.55 QUAL   
     1) Oliver Cafferty 15              2) Lucas Kokubo 17                
     3) Alex Margherio 16               4) Ryan Lawrence 17               
              23.45       50.50 (27.05)     1:12.20 (21.70)     1:32.55 (20.35)
  2 Lakeland Hills Family YMCA-NJ                     1:33.11    1:32.65 QUAL   
     1) Justin Yang 17                  2) Chris Ruhnke 17                
     3) Matthew Luciano 18              4) William Zhang 17               
              23.85       49.31 (25.46)     1:11.84 (22.53)     1:32.65 (20.81)
  3 Upper Main Line YMCA-MA                           1:36.66    1:32.87 QUAL   
     1) Brendan Burns 15                2) Ben Doyle 15                   
     3) Brian McKenrick 17              4) Oliver Brown 17                
              22.84       49.60 (26.76)     1:11.38 (21.78)     1:32.87 (21.49)
  4 Somerset Valley YMCA-NJ                           1:36.45    1:33.33 QUAL   
     1) Michael Macchia 18              2) Brandon Evers 18               
     3) Riley Pestorius 17              4) Ryan Waters 17                 
              24.47       50.30 (25.83)     1:12.66 (22.36)     1:33.33 (20.67)
  4 Sarasota Family YMCA-FL                           1:34.59    1:33.33 QUAL   
     1) Austin Katz 18                  2) Brett Riley 17                 
     3) Keanan Dols 18                  4) Matt Nutter 17                 
              22.71       49.85 (27.14)     1:12.12 (22.27)     1:33.33 (21.21)
  6 Triangle Area YMCA-NC                             1:35.65    1:33.66 QUAL   
     1) Brandon Dyck 17                 2) Christian Lauffer 18           
     3) Dylan Boyd 18                   4) Mitch Curlee 15                
              23.77       50.09 (26.32)     1:12.68 (22.59)     1:33.66 (20.98)
  7 Door County YMCA-WI                               1:33.48    1:33.85 QUAL   
     1) Macoy Neinas 18                 2) Maxwell McHugh 17              
     3) Jared Klika 20                  4) Brock Aune 15                  
              24.80       48.86 (24.06)     1:11.75 (22.89)     1:33.85 (22.10)
  8 Somerset Hills YMCA-NJ                            1:34.15    1:33.86 QUAL   
     1) Jack Alexy 14                   2) Sean Foster 17                 
     3) Tommy Cromie 17                 4) Ryan Carkhuff 17               
              23.62       49.70 (26.08)     1:13.29 (23.59)     1:33.86 (20.57)
-------------------------------------------------------------------------
  9 West Shore YMCA-MA                                1:36.59    1:34.19 QUAL   
     1) Josiah Lauver 16                2) Jarod Anderson 17              
     3) Jacob Deckman 18                4) Billy Webber 17                
              23.90       50.31 (26.41)     1:13.12 (22.81)     1:34.19 (21.07)
 10 Countryside Ralph Stolle YMCA-OH                  1:37.02    1:34.22 QUAL   
     1) Noah Young 16                   2) Teddy Schlehr 18               
     3) Brice Dixon 17                  4) Grant House 18                 
              24.01       50.70 (26.69)     1:14.02 (23.32)     1:34.22 (20.20)
 11 Wilton Family YMCA-CT                             1:35.93    1:34.56 QUAL   
     1) Jake Kealy 17                   2) Wesley Fales 17                
     3) Robby Giller 17                 4) Noah Mascoll Gomes 17          
              23.63       50.97 (27.34)     1:13.40 (22.43)     1:34.56 (21.16)
 11 Burlington Camden County YMCA-MA                  1:37.25    1:34.56 QUAL   
     1) Kyle Worrell 17                 2) Tommy Schurer 17               
     3) Reid Greer 17                   4) Kevin Gillooly 17              
              23.84       50.57 (26.73)     1:13.92 (23.35)     1:34.56 (20.64)
 13 Greensboro YMCA-NC                                1:34.92    1:34.62 QUAL   
     1) Patrick Fischer 17              2) Davis Hoover 17                
     3) Jonathan Wachendorfer 18        4) Preston Forst 15               
              24.42       50.56 (26.14)     1:13.49 (22.93)     1:34.62 (21.13)
 13 Springfield IL YMCA-IL                            1:35.13    1:34.62 QUAL   
     1) Michael Patton 16               2) Adam Milling 14                
     3) Gage Hamill 18                  4) Matthew Knox 16                
              23.86       51.40 (27.54)     1:13.62 (22.22)     1:34.62 (21.00)
 15 Westfield YMCA-NJ                                 1:35.82    1:35.04 QUAL   
     1) Aedan Collins 18                2) Steven Warren 17               
     3) Colin Daniel 17                 4) Griff Morgan 18                
              24.53       50.83 (26.30)     1:13.77 (22.94)     1:35.04 (21.27)
 16 Frederick County YMCA-MD                          1:36.97    1:35.52 QUAL   
     1) Jake Stafford 16                2) Logan Bolesta 18               
     3) John Pressly 17                 4) Remington Oland 18             
              24.58       51.14 (26.56)     1:14.06 (22.92)     1:35.52 (21.46)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Greater Spartanburg YMCA-SC                       1:33.74    1:35.54 QUAL   
     1) Jacob Hammond 17                2) Christian Jann 17              
     3) Jake Prewette 17                4) Timmy Lloyd 18                 
              24.24       50.98 (26.74)     1:14.27 (23.29)     1:35.54 (21.27)
 18 Red Bank Branch-NJ                                1:35.68    1:35.84 QUAL   
     1) Joey Huber 18                   2) Ryan Meng 16                   
     3) Christopher Smith 18            4) Max Walther 17                 
              24.35       52.04 (27.69)     1:15.32 (23.28)     1:35.84 (20.52)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Schroeder YMCA-WI                                 1:37.35    1:36.07 QUAL   
     1) Joseph Wenszell 17              2) David Vowels 18                
     3) Zach Sekaran 16                 4) Ricky Romersi 18               
              25.10       52.29 (27.19)     1:15.50 (23.21)     1:36.07 (20.57)
 20 Powel Crosley Jr YMCA-OH                          1:36.63    1:36.16 QUAL   
     1) Michael Lorenz 15               2) Blake Brockman 17              
     3) Carson Burt 18                  4) Garrison Herfel 17             
              25.36       51.93 (26.57)     1:15.23 (23.30)     1:36.16 (20.93)
 21 Fanwood Scotch Plains YMCA-NJ                     1:36.55    1:36.23 QUAL   
     1) Eric Chang 18                   2) Chris Bondarowicz 17           
     3) Josh Cohen 16                   4) Nick Heath 17                  
              24.93       51.11 (26.18)     1:14.80 (23.69)     1:36.23 (21.43)
 22 Green Bay YMCA Metro-WI                           1:37.30    1:36.29 QUAL   
     1) Max White 18                    2) Jackie Zablocki 18             
     3) Ryan Ehlinger 18                4) Ryan Hakes 17                  
              24.33       51.62 (27.29)     1:14.70 (23.08)     1:36.29 (21.59)
 23 Central Florida Metro YMCA-FL                     1:38.99    1:36.46 QUAL   
     1) Matthew Mizell 17               2) Noah Sadler 15                 
     3) James Tarquin 17                4) Tyler Tatro 17                 
              24.59       51.43 (26.84)     1:14.99 (23.56)     1:36.46 (21.47)
 24 Coffman Family YMCA-OH                            1:37.26    1:36.60 QUAL   
     1) Hank Siefert 18                 2) Zach Baecker 18                
     3) Michael Sandner 15              4) Colin Beach 16                 
              23.67       49.73 (26.06)     1:13.67 (23.94)     1:36.60 (22.93)
 25 Bethlehem YMCA                                    1:36.30    1:36.69 QUAL   
     1) Jase Smith 16                   2) Chris Chambers 17              
     3) Rob Negron 17                   4) Jake Evert 15                  
              25.62       52.88 (27.26)     1:15.54 (22.66)     1:36.69 (21.15)
 26 Rapid Area YMCA-MI                                1:38.48    1:36.70 QUAL   
     1) Ben Puglessi 16                 2) Matt Wilson 16                 
     3) KJ Losee 15                     4) Henry Schutte 16               
              24.69       52.23 (27.54)     1:16.36 (24.13)     1:36.70 (20.34)
 27 Greater Flint YMCA-MI                             1:37.86    1:37.05 QUAL   
     1) Hudson Hutchinson 18            2) Cooper Prue 17                 
     3) Julian Russell 19               4) Bailey Curtis 19               
              24.69       51.75 (27.06)     1:16.01 (24.26)     1:37.05 (21.04)
 28 Cheshire YMCA-CT                                  1:37.93    1:37.23 QUAL   
     1) David May 17                    2) Joey Cannata 15                
     3) Daniel Walsh 16                 4) Ben Brewer 16                  
              24.19       51.70 (27.51)     1:15.66 (23.96)     1:37.23 (21.57)
 29 Boise Family YMCA-SR                              1:39.02    1:37.37 QUAL   
     1) Michael Chang 17                2) Jackson Cunningham 17          
     3) Luke Yost 16                    4) Thomas Roark 16                
              25.64       52.76 (27.12)     1:16.54 (23.78)     1:37.37 (20.83)
 30 Tri City Area IL YMCA-OZ                          1:39.56    1:37.38 QUAL   
     1) Noah Clancy 15                  2) Adam Seger 17                  
     3) Matt Daniel 17                  4) Caden Akal 15                  
              24.41       52.23 (27.82)     1:15.87 (23.64)     1:37.38 (21.51)
 31 Eau Claire Wisconsin YMCA-WI                      1:37.10    1:37.41 QUAL   
     1) Andrew Vierbicher 16            2) Paul DeLakis 18                
     3) Ben Redman 18                   4) Sam Chumas 18                  
              26.78       52.22 (25.44)     1:15.04 (22.82)     1:37.41 (22.37)
 32 Old Town Orono YMCA-ME                            1:36.67    1:37.51 QUAL   
     1) Nicholas Gould 18               2) Colby Prouty 17                
     3) Cam Labree 16                   4) Drew St. Jean 18               
              24.98       50.95 (25.97)     1:15.56 (24.61)     1:37.51 (21.95)
 33 York And York County YMCA-MA                      1:38.77    1:37.53 QUAL   
     1) Ted Gunn 17                     2) Alex Sun 16                    
     3) Miles Cox 15                    4) Alec Peckmann 17               
              24.91       52.79 (27.88)     1:16.45 (23.66)     1:37.53 (21.08)
 34 Joliet YMCA-IL                                    1:36.79    1:37.59 QUAL   
     1) David Paskvan 15                2) Keegan Miller 18               
     3) Ryan Crafton 16                 4) Jonathon Yanello 18            
              24.83       52.18 (27.35)     1:16.83 (24.65)     1:37.59 (20.76)
 35 Piedmont Family YMCA-VA                           1:37.38    1:37.61 QUAL   
     1) Cole McMahon-Gioeli 18          2) John Thomas Cramer 16          
     3) August Lamb 16                  4) Noah Holstege 17               
              24.98       53.29 (28.31)     1:16.13 (22.84)     1:37.61 (21.48)
 36 Northwest North Carolina YMCA-NC                  1:38.70    1:37.68 QUAL   
     1) Matt Wagner 16                  2) Noah Nouchi 14                 
     3) Ethan Raub 18                   4) John Day 17                    
              25.13       52.98 (27.85)     1:16.23 (23.25)     1:37.68 (21.45)
 37 South Florida YMCA-FG                             1:39.91    1:37.69 QUAL   
     1) Juan Imposimato 18              2) Eric Veit 18                   
     3) Martin Vivas 17                 4) Fernando Navarrete 18          
              24.66       51.89 (27.23)     1:15.96 (24.07)     1:37.69 (21.73)
 38 YMCA in Central Maryland-MD                       1:37.91    1:37.86 QUAL   
     1) Calvin Tuttle 16                2) David Sears 17                 
     3) Brian Benzing 15                4) Jeffery Oliveri 17             
              25.27       52.62 (27.35)     1:16.15 (23.53)     1:37.86 (21.71)
 39 Sunbury Branch YMCA-MA                            1:38.29    1:37.90 QUAL   
     1) Christian Coleman 16            2) Christopher Meng 17            
     3) Luke Engel 19                   4) Collin Hummel 18               
              25.27       53.52 (28.25)     1:16.62 (23.10)     1:37.90 (21.28)
 40 Ridley Area YMCA-MA                               1:37.81    1:38.28 QUAL   
     1) Sam Wesley 15                   2) Oliver Yancey 17               
     3) Alex Boeckx 15                  4) Ben Wesley 15                  
              24.97       52.56 (27.59)     1:16.21 (23.65)     1:38.28 (22.07)
 41 Western Branch YMCA-MA                            1:39.79    1:38.68 QUAL   
     1) Bryan Byrd 16                   2) Dom Wayne 17                   
     3) Matt Zwilgmeyer 17              4) Tom Powell 17                  
              25.47       53.47 (28.00)     1:17.16 (23.69)     1:38.68 (21.52)
 42 Kishwaukee Family YMCA-IL                         1:39.38    1:38.69 QUAL   
     1) Riley Lohse 16                  2) David Ruetten 15               
     3) Nathan Braun 16                 4) Daryl Kay 16                   
              23.64       53.23 (29.59)     1:16.83 (23.60)     1:38.69 (21.86)
 43 New Canaan Community YMCA-CT                      1:39.72    1:38.74 QUAL   
     1) Mark Forese 18                  2) Peter Sloan 16                 
     3) Conway Zhou 15                  4) Michael Kotlyar 16             
              24.90       51.47 (26.57)     1:16.66 (25.19)     1:38.74 (22.08)
 44 Auglaize Mercer Counties YMCA-OH                  1:39.30    1:38.83 QUAL   
     1) Justin Fleagle 15               2) Ian Darras 18                  
     3) Keaton McMurray 15              4) Alec Klint 16                  
              23.72       53.08 (29.36)     1:16.16 (23.08)     1:38.83 (22.67)
 45 Jennersville YMCA-MA                              1:39.25    1:38.98 QUAL   
     1) Aaron Tupper 16                 2) Cody Preston 18                
     3) Mike Axelsson 18                4) Michael Fazio 16               
              25.47       53.71 (28.24)     1:17.54 (23.83)     1:38.98 (21.44)
 46 Spy Greater Annapolis YMCA-MD                     1:39.78    1:39.04 QUAL   
     1) James Muessig 18                2) Caelan Troy 18                 
     3) Reid Hussey 17                  4) Richie Baker 19                
              25.97       54.14 (28.17)     1:17.11 (22.97)     1:39.04 (21.93)
 46 Bath Area Family YMCA-ME                          1:39.55    1:39.04 QUAL   
     1) Nicco Bartone 15                2) Brian Hess 17                  
     3) Matthew Yost 16                 4) Tucker Banger 18               
              26.39       53.15 (26.76)     1:17.78 (24.63)     1:39.04 (21.26)
 48 Lynchburg YMCA-VA                                 1:38.52    1:39.10 QUAL   
     1) JohnMichael Gordon 16           2) David Schafer 18               
     3) Josh Hankey 18                  4) Ben Davidson 17                
              25.43       53.68 (28.25)     1:17.43 (23.75)     1:39.10 (21.67)
 49 Hamilton Area NJ YMCA-NJ                          1:38.95    1:39.32 QUAL   
     1) Evan Eckels 14                  2) Manish Rachamallu 17           
     3) Kurt von Autenried 18           4) Stephen Walsh 18               
              25.39       52.75 (27.36)     1:16.28 (23.53)     1:39.32 (23.04)
 50 Phoenixville Branch YMCA-MA                       1:39.80    1:39.38 QUAL   
     1) Jack Christian 14               2) Dominic Sposato 16             
     3) Ryan Maher 16                   4) Darius Merke 18                
              25.33       53.69 (28.36)     1:17.24 (23.55)     1:39.38 (22.14)
 51 Wyckoff Family YMCA Inc-NJ                        1:39.64    1:39.42 QUAL   
     1) Tommy Scrivanich 17             2) Nolan Kuscan 18                
     3) Joshua Oh 17                    4) Kevin Cortright 17             
              24.78       53.27 (28.49)     1:17.45 (24.18)     1:39.42 (21.97)
 52 Summit Branch YMCA-NJ                             1:38.41    1:39.51 QUAL   
     1) Colby Dixon 18                  2) Jordan Goldberg 16             
     3) Dylan Ingerman 17               4) Mark Berger 17                 
              25.77       53.69 (27.92)     1:17.29 (23.60)     1:39.51 (22.22)
 53 La Crosse Area Family YMCA-WI                     1:38.40    1:39.63 QUAL   
     1) James Pinter 15                 2) Levi Cameron 15                
     3) Christian Cameron 17            4) Garrett Wise 17                
              25.31       55.63 (30.32)     1:18.11 (22.48)     1:39.63 (21.52)
 54 Butler YMCA-AM                                    1:38.71    1:39.73 QUAL   
     1) Nathan Callithen 18             2) John Wilson 19                 
     3) Matthew Karenbauer 17           4) Derek Ekas 17                  
              26.08       53.12 (27.04)     1:17.49 (24.37)     1:39.73 (22.24)
 55 Southwest Illinois YMCA-OZ                        1:39.58    1:39.76 QUAL   
     1) Logan Theiss 17                 2) Landon Theiss 16               
     3) Will Gagen 15                   4) Jake Howey 16                  
              23.66       52.26 (28.60)     1:17.24 (24.98)     1:39.76 (22.52)
 56 Lionville Community YMCA-MA                       1:39.81    1:39.89 QUAL   
     1) Connor McIlroy 17               2) Dylan Lisnow 17                
     3) Connor Myers 17                 4) Mitchell Labenski 17           
              25.51       53.60 (28.09)     1:17.90 (24.30)     1:39.89 (21.99)
 57 Upper Perkiomen Valley YMCA-MA                    1:39.93    1:39.91 QUAL   
     1) Justin Heimes 14                2) Kyle Kovalenko 15              
     3) Owen Miller 15                  4) Noah Guckavan 18               
              25.04       53.82 (28.78)     1:17.73 (23.91)     1:39.91 (22.18)
 58 State College Family YMCA-MA                      1:39.77    1:40.08        
     1) Noah Witt 16                    2) Jack Rovansek 17               
     3) Jordan Hillsley 18              4) Will Straley 13                
              25.53       54.44 (28.91)     1:17.79 (23.35)     1:40.08 (22.29)
 59 South Hills Branch YMCA                           1:39.45    1:40.22        
     1) Turner Gill 17                  2) Jake Niziol 15                 
     3) Cody Stewart 16                 4) Liam Sulc 16                   
              25.43       54.34 (28.91)     1:17.61 (23.27)     1:40.22 (22.61)
 60 Ridgewood NJ YMCA-NJ                              1:39.96    1:40.28        
     1) ali Kolenovic 16                2) Luka Mikadze 16                
     3) Josh Palpallatoc 18             4) Tim Park 16                    
              25.55       54.03 (28.48)     1:18.43 (24.40)     1:40.28 (21.85)
 61 Blue Ash YMCA-OH                                  1:39.91    1:40.56        
     1) Sammy Risma 15                  2) Daniel Stroh 16                
     3) Chet Dobson 17                  4) Matt Schuetz 18                
              25.12       54.57 (29.45)     1:18.42 (23.85)     1:40.56 (22.14)
 62 Down East Family YMCA-ME                          1:39.94    1:40.57        
     1) Sam Pelletier 15                2) Isaac Weaver 16                
     3) Richie Matthews 16              4) Camden Holmes 16               
              26.59       54.86 (28.27)     1:19.04 (24.18)     1:40.57 (21.53)
 63 Bayside Branch YMCA-NE                            1:39.97    1:40.94        
     1) Ethan O'Connor 16               2) Aidan Lane 16                  
     3) Henry Ciannavei 16              4) Andrew Mungovan 17             
              24.86       52.81 (27.95)     1:18.89 (26.08)     1:40.94 (22.05)
 64 Sampson Family YMCA-AM                            1:39.20    1:41.73        
     1) Justin Decheck 16               2) Josh Cochran 18                
     3) Nick Workman 18                 4) Michael Schollaert 17          
              25.01       53.67 (28.66)     1:18.37 (24.70)     1:41.73 (23.36)
 65 Wheeling YMCA-AM                                  1:39.34    1:41.98        
     1) Austin Schramm 18               2) Jarrett Bolinger 16            
     3) Kevin Pietz 18                  4) Michael DiBetta 17             
              26.40       55.44 (29.04)     1:18.84 (23.40)     1:41.98 (23.14)
 66 Soundview Family YMCA-CT                          1:38.44    1:44.64        
     1) Nate Imbergamo 16               2) Paul O'Connor 17               
     3) Beecher Porter 15               4) Caleb Isacson 18               
              27.11       55.25 (28.14)     1:20.83 (25.58)     1:44.64 (23.81)
 67 Clearfield YMCA                                   1:37.87    1:48.76        
     1) Tate Swanson 17                 2) Luke Mikesell 15               
     3) Isaac Swanson 15                4) Elliot Thorp 15                
              29.06       59.07 (30.01)     1:24.08 (25.01)     1:48.76 (24.68)
 -- South Family YMCA-OH                              1:38.90         DQ        
      Early take-off swimmer #4
     1) Kevin Leibold 15                2) Liam Halpin 17                 
     3) Nick Aukerman 18                4) Jorge Zelina 15                
              24.20       51.06 (26.86)     1:14.76 (23.70)          DQ (21.28)
 -- Lancaster and Fairfield YMCA-OH                   1:37.52         DQ        
      False start - Misc
     1) Alec Gilmore 17                 2) Michael Lewis 17               
     3) Edward Lewis 16                 4) Ben Neff 16                    
              24.99       52.16 (27.17)     1:15.82 (23.66)          DQ (21.59)
 -- Freeland YMCA                                     1:39.95         DQ        
      Early take-off swimmer #3
     1) Mark Boran 18                   2) Reggie Crawford 16             
     3) Jorge Moncayo 17                4) Liam Mansell 18                
              24.83       52.66 (27.83)     1:16.14 (23.48)          DQ (22.35)
 
Event 321  Women 100 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
    National: * 52.19    4/1/2015 Meghan Small, York-PA                        
                59.49  QUAL 17 SC Nationals Qual
              1:01.27  17TT 2017 SC Time Trials
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Kaylee Heimes             16 U Perkiomen-PA-MA      56.78      56.18 QUAL   
              27.02       56.18 (29.16)                                        
  2 Madeline Reilly           17 Spartanburg-SC-SC      56.82      57.14 QUAL   
              27.74       57.14 (29.40)                                        
  3 Jeannette King            16 New Bedford-MA-NE      58.09      58.56 QUAL   
              28.72       58.56 (29.84)                                        
  4 Julia Colizzo             15 UpperMainLine-PA-MA    58.20      58.63 QUAL   
              28.68       58.63 (29.95)                                        
  5 Meredith Riegler          15 SomersetHills-NJ-NJ    59.05      58.69 QUAL   
              28.47       58.69 (30.22)                                        
  6 Haley Horton              18 Greensboro-NC-NC       59.09      58.81 QUAL   
              28.40       58.81 (30.41)                                        
  7 Miranda Byrne             16 LakelandHills-NJ-NJ  1:00.73      58.83 QUAL   
              28.64       58.83 (30.19)                                        
  8 Abby Shaw                 15 Red Bank - NJ-NJ     1:00.05      59.02 QUAL   
              28.68       59.02 (30.34)                                        
  9 Lauren McKenna            16 Boise-ID-SR          1:00.32      59.03 QUAL   
              28.74       59.03 (30.29)                                        
 10 Audrey Hsi                17 SomersetValleyNJ-NJ    59.61      59.14 QUAL   
              28.98       59.14 (30.16)                                        
 11 Hannah Reiser             17 Springfield-IL-IL    1:00.23      59.25 QUAL   
              28.48       59.25 (30.77)                                        
 12 Erini Pappas              13 Phoenixville-PA-MA     58.92      59.26 QUAL   
              28.93       59.26 (30.33)                                        
 13 Cami Blair                15 Springfield-IL-IL      59.27      59.32 QUAL   
              29.06       59.32 (30.26)                                        
 14 Jamison Clark             15 Gr. Flint-MI-MI        59.40      59.35 QUAL   
              29.07       59.35 (30.28)                                        
 15 Kaitlin Ramsden           17 Triangle Area-NC-NC    58.35      59.43 QUAL   
              28.67       59.43 (30.76)                                        
 15 Shannon Culbert           15 Ocean County-NJ-NJ     59.55      59.43 QUAL   
              29.18       59.43 (30.25)                                        
 17 Kayla Borrero             16 Ocean County-NJ-NJ     59.50      59.44 QUAL   
              28.85       59.44 (30.59)                                        
 18 Kelsey Childress          17 Lynchburg-VA-VA      1:00.65      59.47 QUAL   
              29.24       59.47 (30.23)                                        
 19 Kara Lydzinski            18 SomersetValleyNJ-NJ       NT      59.70 17TT   
 20 Greta Gidley              13 Farmington-MI-MI     1:00.46      59.77 17TT   
              29.18       59.77 (30.59)                                        
 21 Lauren Medlin             15 Triangle Area-NC-NC  1:00.77      59.79 17TT   
              29.07       59.79 (30.72)                                        
 22 Kirsti McEnroe            12 Spartanburg-SC-SC      59.99      59.83 17TT   
              29.48       59.83 (30.35)                                        
 23 Corinne McCurley          16 Reading-PA-MA          59.63      59.84 17TT   
              28.21       59.84 (31.63)                                        
 24 Paige Koscielski          14 North Oakland-MI-MI  1:00.17      59.86 17TT   
              29.07       59.86 (30.79)                                        
 25 Carissa Henderson         17 Eau Claire-WI-WI       59.50      59.91 17TT   
              28.77       59.91 (31.14)                                        
 25 Isabelle Jimenez          17 Blue Ash-OH-OH         59.89      59.91 17TT   
              29.31       59.91 (30.60)                                        
 27 Emma Swabb                16 Kleptz-OH              59.13      59.93 17TT   
              29.14       59.93 (30.79)                                        
 28 Kayla Miller              16 Rocky Mount-NC-NC    1:01.10    1:00.08 17TT   
              28.85     1:00.08 (31.23)                                        
 29 Maddi Piasecki            16 Red Bank - NJ-NJ     1:00.80    1:00.11 17TT   
              29.27     1:00.11 (30.84)                                        
 30 Molly Weeks               17 Sussex-DE-MA           59.00    1:00.13 17TT   
              28.94     1:00.13 (31.19)                                        
 31 Alyssa Cahill             16 SomersetValleyNJ-NJ    59.84    1:00.31 17TT   
              29.10     1:00.31 (31.21)                                        
 32 Meghan Crowley            17 GrMorristown-NJ-NJ   1:01.13    1:00.33 17TT   
              29.49     1:00.33 (30.84)                                        
 33 Elissa Roose              16 Kishwaukee-IL-IL       59.94    1:00.41 17TT   
              29.41     1:00.41 (31.00)                                        
 34 Angela Cary               16 Walnut Creek-IA-IA   1:00.12    1:00.45 17TT   
              29.19     1:00.45 (31.26)                                        
 35 Alexis Doherty            16 Piedmont-GA-GA       1:01.04    1:00.46 17TT   
              28.96     1:00.46 (31.50)                                        
 36 Gabi Karosas              16 Soundview-CT-CT      1:00.70    1:00.49 17TT   
              29.60     1:00.49 (30.89)                                        
 37 Noel Fresa                15 U Perkiomen-PA-MA    1:00.14    1:00.57 17TT   
              28.88     1:00.57 (31.69)                                        
 38 MaKenzie Blaakman         17 Spartanburg-SC-SC    1:00.84    1:00.59 17TT   
              29.39     1:00.59 (31.20)                                        
 39 Devin Javens              18 Butler-PA-AM         1:01.09    1:00.62 17TT   
              29.80     1:00.62 (30.82)                                        
 40 Olivia Moyer              13 Wheeling-WV-AM       1:00.88    1:00.68 17TT   
              29.89     1:00.68 (30.79)                                        
 41 Alexandra Zelinske        15 Phoenixville-PA-MA     59.22    1:00.71 17TT   
              29.56     1:00.71 (31.15)                                        
 42 Molly Whiteman            16 Triangle Area-NC-NC  1:01.21    1:00.72 17TT   
              29.85     1:00.72 (30.87)                                        
 43 Kelsey Bartlett           17 UpperMainLine-PA-MA  1:00.16    1:00.76 17TT   
              30.04     1:00.76 (30.72)                                        
 44 Ella Martin               16 Bath Area-ME-ME        59.77    1:00.85 17TT   
              28.09     1:00.85 (32.76)                                        
 45 Megan Wojnar              16 SomersetValleyNJ-NJ  1:01.19    1:00.92 17TT   
              30.26     1:00.92 (30.66)                                        
 46 Marissa Tocci             16 Triangle Area-NC-NC    59.00    1:00.94 17TT   
              29.56     1:00.94 (31.38)                                        
 47 Celeste Costa             15 W.North Carolina-NC    59.84    1:01.01 17TT   
              29.50     1:01.01 (31.51)                                        
 48 Rayna Harter              16 Joliet - IL-IL       1:00.35    1:01.04 17TT   
              30.14     1:01.04 (30.90)                                        
 49 Nicole Lutchka            17 Springfield-IL-IL    1:01.16    1:01.06 17TT   
              29.54     1:01.06 (31.52)                                        
 50 Katherine Connolly        16 South Shore, MA-NE   1:00.27    1:01.11 17TT   
              29.85     1:01.11 (31.26)                                        
 51 Jessie Spitzer            17 Randolph-NJ-NJ         59.87    1:01.15 17TT   
              29.28     1:01.15 (31.87)                                        
 52 Lauren Michaels           15 Sunbury-PA-MA        1:01.05    1:01.16 17TT   
              29.85     1:01.16 (31.31)                                        
 53 Sarah Scelsa              16 LakelandHills-NJ-NJ  1:01.09    1:01.23 17TT   
              29.83     1:01.23 (31.40)                                        
 54 Regan Lawrence            18 Triangle Area-NC-NC  1:00.62    1:01.27 17TT   
              30.24     1:01.27 (31.03)                                        
 55 Payton Rayko              16 Indiana-PA-AM        1:01.24    1:01.28        
              29.99     1:01.28 (31.29)                                        
 56 Kaitlyn Hersch            17 SummitBranch-NJ-NJ   1:01.14    1:01.46        
              29.75     1:01.46 (31.71)                                        
 57 Nhia Caras                14 Kishwaukee-IL-IL     1:00.17    1:01.52        
              29.70     1:01.52 (31.82)                                        
 58 Autumn Keats-O'Connor     15 SummitBranch-NJ-NJ   1:00.77    1:01.56        
              29.55     1:01.56 (32.01)                                        
 59 Emily Sawyer              17 Macomb- MI-MI        1:00.66    1:01.63        
              29.63     1:01.63 (32.00)                                        
 60 Skylar Shafritz           15 Red Bank - NJ-NJ     1:00.96    1:01.67        
              29.40     1:01.67 (32.27)                                        
 60 Lucy Londergon            16 Joliet - IL-IL       1:00.93    1:01.67        
              30.11     1:01.67 (31.56)                                        
 62 Janashree Jonnalagadda    17 UpperMainLine-PA-MA    59.36    1:01.71        
              29.97     1:01.71 (31.74)                                        
 63 Margaret Angotti          16 Auburn-NY-NI         1:01.23    1:01.97        
              29.96     1:01.97 (32.01)                                        
 64 Meg Healey                17 SummitBranch-NJ-NJ   1:00.02    1:02.08        
              30.28     1:02.08 (31.80)                                        
 65 Danielle D'Ambrosio       13 SomersetValleyNJ-NJ  1:01.16    1:02.10        
              30.09     1:02.10 (32.01)                                        
 66 Emi Patino-Kishigami      15 Ridgewood-NJ-NJ      1:01.06    1:02.17        
              30.33     1:02.17 (31.84)                                        
 67 Sofie Andersen            15 Newport Co-RI        1:01.16    1:02.19        
              30.35     1:02.19 (31.84)                                        
 67 Megan Unruh               12 Boyertown-PA-MA      1:01.23    1:02.19        
              30.33     1:02.19 (31.86)                                        
 69 Tara Collier              18 Lionville-PA-MA      1:01.23    1:02.24        
              29.89     1:02.24 (32.35)                                        
 70 Isabella Pivor            13 Blue Ash-OH-OH       1:01.06    1:02.26        
              30.31     1:02.26 (31.95)                                        
 71 Lindsey Griffith          16 Indiana-PA-AM        1:01.10    1:02.29        
              29.77     1:02.29 (32.52)                                        
 72 Julia Blass               14 Wyckoff-NJ-NJ             NT    1:02.46        
              30.70     1:02.46 (31.76)                                        
 73 Kyra Kowalewski           16 Lionville-PA-MA      1:01.10    1:02.62        
              30.61     1:02.62 (32.01)                                        
 74 Kyleigh Barao             18 New Bedford-MA-NE    1:00.71    1:02.66        
              30.01     1:02.66 (32.65)                                        
 75 Elise Fraser              18 LakelandHills-NJ-NJ  1:01.25    1:02.70        
              30.45     1:02.70 (32.25)                                        
 76 Gwyneth Hamilton          15 Uniontown-PA-AM        59.65    1:02.71        
              29.45     1:02.71 (33.26)                                        
 77 Aidan Pinto               16 LakelandHills-NJ-NJ  1:01.15    1:02.80        
              29.86     1:02.80 (32.94)                                        
 78 Jackie Taylor             15 Triangle Area-NC-NC  1:00.30    1:02.82        
              30.23     1:02.82 (32.59)                                        
 79 Rachel Weiss              14 LakelandHills-NJ-NJ  1:01.25    1:02.95        
              30.28     1:02.95 (32.67)                                        
 80 Michelle D'Allegro        17 SomersetValleyNJ-NJ  1:01.15    1:03.22        
              29.88     1:03.22 (33.34)                                        
 81 Haley Jones               17 Eau Claire-WI-WI     1:01.17    1:03.29        
              30.56     1:03.29 (32.73)                                        
 82 Jessica Goldfeder         15 SomersetValleyNJ-NJ  1:01.15    1:03.59        
              30.46     1:03.59 (33.13)                                        
 83 Kelly Blake               17 Western Br-DE-MA     1:01.20    1:03.90        
              30.64     1:03.90 (33.26)                                        
 84 Terese Chando             16 Triangle Area-NC-NC  1:01.19    1:04.32        
              30.69     1:04.32 (33.63)                                        
 85 Bridget Hilgendorff       17 Randolph-NJ-NJ       1:01.04    1:04.94        
              31.32     1:04.94 (33.62)                                        
 86 Caroline Monaghan         16 Red Bank - NJ-NJ     1:01.09    1:04.98        
              31.03     1:04.98 (33.95)                                        
 87 Reagan Wittorff           16 Lionville-PA-MA      1:01.27    1:05.06        
              30.59     1:05.06 (34.47)                                        
 88 Clair Shin                18 Wyckoff-NJ-NJ        1:00.40    1:06.64        
              31.74     1:06.64 (34.90)                                        
 89 Sydney Parsons            17 Triangle Area-NC-NC  1:00.86    1:06.81        
              32.44     1:06.81 (34.37)                                        
 90 Olivia Lamb               18 SummitBranch-NJ-NJ   1:01.11    1:07.74        
              33.05     1:07.74 (34.69)                                        
 
Event 322  Men 100 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
    National: * 47.08    4/6/2016 Daniel Hein, Kishwaukee-IL                   
                54.29  QUAL 17 SC Nationals Qual
                55.91  17TT 2017 SC Time Trials
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kaden Schwaiger           16 Birmingham-MI-MI       52.01      52.42 QUAL   
              25.29       52.42 (27.13)                                        
  2 Vincent Downs-Honey       18 Newport Co-RI          52.46      52.63 QUAL   
              25.44       52.63 (27.19)                                        
  3 Nick Lawton               17 Triangle Area-NC-NC    52.99      52.95 QUAL   
              25.77       52.95 (27.18)                                        
  4 Reid Hussey               17 Annapolis-MD-MD        53.24      53.25 QUAL   
              25.71       53.25 (27.54)                                        
  5 Jeremy Berkowitz          16 Triangle Area-NC-NC    53.28      53.26 QUAL   
              25.92       53.26 (27.34)                                        
  6 Devon Chenot              17 Carlisle-PA               NT      53.75 QUAL   
  7 Thomas Wright             17 Triangle Area-NC-NC    53.64      53.76 QUAL   
              26.01       53.76 (27.75)                                        
  8 Noah Hirshon              16 Foothills-CA-CA        55.04      53.82 QUAL   
              26.18       53.82 (27.64)                                        
  9 Bryson Cantrell           15 Anderson-SC-SC         54.48      53.87 QUAL   
              26.16       53.87 (27.71)                                        
 10 Griffin Bachman           17 Powel Crosley-OH-OH    54.52      54.00 QUAL   
              26.02       54.00 (27.98)                                        
 11 Adam Batson               16 Triangle Area-NC-NC    53.82      54.04 QUAL   
              26.08       54.04 (27.96)                                        
 12 Michael Chang             17 Boise-ID-SR            54.92      54.16 QUAL   
              25.91       54.16 (28.25)                                        
 13 Michael Dressler          16 Frederick-MD-MD        54.59      54.20 QUAL   
              25.88       54.20 (28.32)                                        
 14 Caden Akal                15 Tri City- IL-OZ        55.50      54.21 QUAL   
              26.40       54.21 (27.81)                                        
 15 Dillon Shu                16 LakelandHills-NJ-NJ    54.78      54.23 QUAL   
              27.01       54.23 (27.22)                                        
 16 Timmy Lloyd               18 Spartanburg-SC-SC      55.91      54.26 QUAL   
              26.48       54.26 (27.78)                                        
 17 Ean Kiely                 16 South County-RI-NE     54.07      54.30 17TT   
              25.85       54.30 (28.45)                                        
 18 Mason Reid                17 Liberty Twp-OH-OH      54.85      54.32 17TT   
              26.45       54.32 (27.87)                                        
 19 Spencer Ashby             18 Spartanburg-SC-SC      55.44      54.37 17TT   
              26.19       54.37 (28.18)                                        
 20 Christian Lauffer         18 Triangle Area-NC-NC    53.07      54.39 17TT   
              26.51       54.39 (27.88)                                        
 21 Taye Brown                15 Triangle Area-NC-NC    55.32      54.43 17TT   
              26.87       54.43 (27.56)                                        
 22 Rak Hovart                18 Spartanburg-SC-SC      54.63      54.51 17TT   
              26.73       54.51 (27.78)                                        
 23 Noah Guckavan             18 U Perkiomen-PA-MA      54.56      54.60 17TT   
              26.11       54.60 (28.49)                                        
 24 Oliver Brown              17 UpperMainLine-PA-MA    55.58      54.69 17TT   
              26.00       54.69 (28.69)                                        
 25 Alex Schlueter            14 Kishwaukee-IL-IL       54.57      54.72 17TT   
              26.83       54.72 (27.89)                                        
 25 Carson Hilliard           17 UpperMainLine-PA-MA  1:03.12L     54.72 17TT   
              26.84       54.72 (27.88)                                        
 27 Billy Fallon              16 SomersetHills-NJ-NJ    55.71      54.83 17TT   
              26.53       54.83 (28.30)                                        
 28 Kyle Printon              18 SomersetValleyNJ-NJ    54.35      54.84 17TT   
              26.41       54.84 (28.43)                                        
 29 James Pinter              15 La Crosse-WI-WI        54.74      54.86 17TT   
              26.66       54.86 (28.20)                                        
 30 Richie Baker              19 Annapolis-MD-MD        55.30      54.95 17TT   
              26.68       54.95 (28.27)                                        
 31 Christian Tolino          17 Frederick-MD-MD        49.58      55.03 17TT   
              26.24       55.03 (28.79)                                        
 32 Nathan Callithen          18 Butler-PA-AM           54.38      55.16 17TT   
              26.77       55.16 (28.39)                                        
 33 Nico DeAngelo             17 West Shore-PA-MA       55.01      55.23 17TT   
              26.82       55.23 (28.41)                                        
 34 Noah Holstege             17 Piedmont-VA-VA         55.13      55.39 17TT   
              26.16       55.39 (29.23)                                        
 35 David Rypkema             16 Columbia-SC-SC         55.29      55.47 17TT   
              27.00       55.47 (28.47)                                        
 36 Jack Benton               14 Triangle Area-NC-NC    54.22      55.54 17TT   
              27.15       55.54 (28.39)                                        
 37 Jack O'Halloran           17 SummitBranch-NJ-NJ     54.70      55.63 17TT   
              26.94       55.63 (28.69)                                        
 38 John Piccinic             17 FanwoodScotch-NJ-NJ    55.05      55.64 17TT   
              26.72       55.64 (28.92)                                        
 39 Arion Mete                17 Waterbury-CT-CT        55.27      55.66 17TT   
              26.44       55.66 (29.22)                                        
 40 Derek Kosydar             16 SomersetValleyNJ-NJ    55.49      55.73 17TT   
              26.58       55.73 (29.15)                                        
 41 Caelan Troy               18 Annapolis-MD-MD        55.91      55.79 17TT   
              27.02       55.79 (28.77)                                        
 42 Jack Booth                18 Lansdowne-PA-MA        55.86      55.80 17TT   
              26.75       55.80 (29.05)                                        
 42 Tommy Cromie              17 SomersetHills-NJ-NJ    55.30      55.80 17TT   
              26.78       55.80 (29.02)                                        
 44 Kyle Holman               18 Western Br-DE-MA       55.44      55.81 17TT   
              26.85       55.81 (28.96)                                        
 45 Nicco Bartone             15 Bath Area-ME-ME        55.46      55.95        
              26.88       55.95 (29.07)                                        
 46 Graeden Sartoris          17 East Hartford-CT-CT    55.44      56.16        
              27.43       56.16 (28.73)                                        
 47 Robert Xu                 15 Frederick-MD-MD        55.75      56.19        
              27.31       56.19 (28.88)                                        
 48 Nate Imbergamo            16 Soundview-CT-CT        55.89      56.21        
              27.34       56.21 (28.87)                                        
 49 Joshua Oh                 17 Wyckoff-NJ-NJ          54.94      56.30        
              27.41       56.30 (28.89)                                        
 50 James Muessig             18 Annapolis-MD-MD        55.54      56.33        
              27.00       56.33 (29.33)                                        
 51 Richard McIntyre          17 Triangle Area-NC-NC    55.59      56.73        
              27.66       56.73 (29.07)                                        
 52 Christopher Welsh         16 SomersetValleyNJ-NJ    55.79      57.00        
              27.49       57.00 (29.51)                                        
 53 Jacob Wylie               16 Triangle Area-NC-NC    55.87      57.08        
              27.80       57.08 (29.28)                                        
 54 Sam Pelletier             15 Down East-ME-ME        55.90      57.11        
              27.77       57.11 (29.34)                                        
 55 Joseph Angotti            14 Auburn-NY-NI           55.83      57.14        
              27.67       57.14 (29.47)                                        
 56 Ryan Burke                16 Red Bank - NJ-NJ       55.75      57.20        
              27.83       57.20 (29.37)                                        
 57 Ryan McHenry              15 Bloomsburg-PA-MA       55.90      57.21        
              28.07       57.21 (29.14)                                        
 58 Rhett Watts               18 Phoenixville-PA-MA     55.83      57.26        
              27.15       57.26 (30.11)                                        
 59 Stefan Crigler            18 Westfield-NJ-NJ        55.32      57.39        
              27.54       57.39 (29.85)                                        
 60 Zachary Kronheimer        17 FanwoodScotch-NJ-NJ    55.11      57.93        
              27.59       57.93 (30.34)                                        
 61 Gene Angeles              13 LakelandHills-NJ-NJ    55.88      58.68        
              28.63       58.68 (30.05)                                        
 62 Danny Petrillo            18 SomersetValleyNJ-NJ    55.58      58.74        
              28.04       58.74 (30.70)                                        
 63 Zachery Sherk             14 Reading-PA-MA          55.89    1:00.13        
              28.51     1:00.13 (31.62)                                        
 64 Jacob Whiting             18 Auburn-NY-NI           55.87    1:00.98        
              30.06     1:00.98 (30.92)                                        
 65 Nathaniel Lupo            18 Auburn-NY-NI           55.88    1:02.73        
              29.63     1:02.73 (33.10)                                        
 
Event 323  Women 400 Yard IM Time Trial
===============================================================================
    National: * 4:03.96    4/1/2015 Meghan Small, York-PA                      
                4:37.29  QUAL 17 SC Nationals Qual
                4:42.29  17TT 2017 SC Time Trials
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hailee Trotter            16 Powel Crosley-OH-OH  4:38.35    4:31.00 QUAL   
              28.79     1:01.83 (33.04)     1:37.18 (35.35)     2:11.49 (34.31)
        2:50.29 (38.80)     3:29.23 (38.94)     4:01.29 (32.06)     4:31.00 (29.71)
  2 Emma Kauffeld             17 Wilton-CT-CT         4:36.34    4:32.51 QUAL   
              29.57     1:02.78 (33.21)     1:38.48 (35.70)     2:13.82 (35.34)
        2:53.72 (39.90)     3:33.89 (40.17)     4:03.26 (29.37)     4:32.51 (29.25)
  3 Jodi Ogle                 15 Spartanburg-SC-SC    4:40.24    4:33.27 QUAL   
              29.57     1:03.47 (33.90)     1:37.90 (34.43)     2:11.87 (33.97)
        2:50.90 (39.03)     3:30.71 (39.81)     4:03.16 (32.45)     4:33.27 (30.11)
  4 Brenna McLaughlin         15 Wilton-CT-CT         4:34.63    4:34.43 QUAL   
              28.89     1:01.39 (32.50)     1:38.00 (36.61)     2:12.75 (34.75)
        2:53.60 (40.85)     3:34.29 (40.69)     4:04.91 (30.62)     4:34.43 (29.52)
  5 Molly Griswold            18 Ocean County-NJ-NJ   4:39.34    4:34.64 QUAL   
              29.07     1:01.50 (32.43)     1:37.47 (35.97)     2:12.65 (35.18)
        2:52.31 (39.66)     3:32.51 (40.20)     4:04.46 (31.95)     4:34.64 (30.18)
  6 Sara Greene               15 Rock Hill-SC-SC      4:41.59    4:35.85 QUAL   
              29.31     1:03.60 (34.29)     1:40.95 (37.35)     2:17.64 (36.69)
        2:55.38 (37.74)     3:33.27 (37.89)     4:04.59 (31.32)     4:35.85 (31.26)
  7 Maddy Mowad               16 Cheshire-CT-CT       4:40.91    4:36.17 QUAL   
              29.03     1:02.76 (33.73)     1:38.52 (35.76)     2:13.24 (34.72)
        2:51.92 (38.68)     3:31.80 (39.88)     4:04.39 (32.59)     4:36.17 (31.78)
  8 Anika Rubocki             15 Boise-ID-SR          4:38.44    4:36.30 QUAL   
              28.56     1:01.74 (33.18)     1:36.08 (34.34)     2:10.42 (34.34)
        2:51.67 (41.25)     3:33.31 (41.64)     4:05.19 (31.88)     4:36.30 (31.11)
  9 Fiona Arwood              14 W.North Carolina-NC  4:39.83    4:37.89 17TT   
              30.19     1:04.90 (34.71)     1:40.31 (35.41)     2:15.55 (35.24)
        2:52.90 (37.35)     3:32.71 (39.81)   4:37.89 (1:05.18)                    
 10 Rachel Reistroffer        17 Spartanburg-SC-SC    4:39.30    4:38.13 17TT   
              29.05     1:02.71 (33.66)     1:38.58 (35.87)     2:12.85 (34.27)
        2:55.67 (42.82)     3:37.61 (41.94)     4:08.45 (30.84)     4:38.13 (29.68)
 11 Delaney Carey             17 Orlando-FL-FL        4:37.51    4:38.57 17TT   
              30.59     1:05.78 (35.19)     1:41.50 (35.72)     2:16.02 (34.52)
        2:53.96 (37.94)     3:32.42 (38.46)     4:05.96 (33.54)     4:38.57 (32.61)
 12 Erika Ehret               17 New Canaan-CT-CT     4:36.32    4:39.34 17TT   
              29.43     1:02.73 (33.30)     1:38.10 (35.37)     2:12.84 (34.74)
        2:53.72 (40.88)     3:35.52 (41.80)     4:08.27 (32.75)     4:39.34 (31.07)
 13 Audrey Hines              14 Rock Hill-SC-SC      4:41.87    4:40.01 17TT   
              29.76     1:03.63 (33.87)     1:40.25 (36.62)     2:16.37 (36.12)
        2:54.52 (38.15)     3:34.74 (40.22)     4:07.96 (33.22)     4:40.01 (32.05)
 14 Sarah Koenig              13 Sarasota-FL-FL       4:38.36    4:40.49 17TT   
              30.43     1:05.93 (35.50)     1:41.99 (36.06)     2:17.77 (35.78)
        2:57.22 (39.45)     3:37.32 (40.10)     4:10.16 (32.84)     4:40.49 (30.33)
 15 Chloe Rippey              16 LakelandHills-NJ-NJ  4:37.37    4:40.99 17TT   
              29.34     1:01.74 (32.40)     1:38.27 (36.53)     2:14.61 (36.34)
        2:54.48 (39.87)     3:34.77 (40.29)     4:08.56 (33.79)     4:40.99 (32.43)
 16 Coco Fraser               14 LakelandHills-NJ-NJ  4:39.76    4:41.11 17TT   
              29.52     1:02.99 (33.47)     1:39.89 (36.90)     2:15.84 (35.95)
        2:55.01 (39.17)     3:35.56 (40.55)     4:08.73 (33.17)     4:41.11 (32.38)
 17 Mimi Chase                17 West Shore-PA-MA     4:42.19    4:41.91 17TT   
              29.50     1:03.26 (33.76)     1:39.65 (36.39)     2:15.25 (35.60)
        2:56.10 (40.85)     3:37.79 (41.69)     4:10.40 (32.61)     4:41.91 (31.51)
 18 Sarah Joram               17 Northwest-NC-NC      4:38.38    4:42.44        
              29.63     1:03.67 (34.04)     1:40.10 (36.43)     2:16.53 (36.43)
        2:55.87 (39.34)     3:36.92 (41.05)     4:10.15 (33.23)     4:42.44 (32.29)
 19 Mercedes Traba            14 Sarasota-FL-FL       4:38.17    4:42.64        
              29.64     1:03.46 (33.82)     1:39.25 (35.79)     2:15.13 (35.88)
        2:58.43 (43.30)     3:41.82 (43.39)     4:12.44 (30.62)     4:42.64 (30.20)
 20 Julia Nappi               14 Red Bank - NJ-NJ     4:41.15    4:43.18        
              30.30     1:05.66 (35.36)     1:42.68 (37.02)     2:19.01 (36.33)
        2:57.55 (38.54)     3:37.45 (39.90)     4:10.78 (33.33)     4:43.18 (32.40)
 21 Kaitlyn Bitting           13 Reading-PA-MA        4:41.43    4:44.19        
              30.22     1:04.99 (34.77)     1:42.74 (37.75)     2:18.66 (35.92)
        2:58.07 (39.41)     3:38.03 (39.96)     4:11.93 (33.90)     4:44.19 (32.26)
 22 Amanda Conte              16 New Canaan-CT-CT     4:41.03    4:44.39        
              29.39     1:02.61 (33.22)     1:41.06 (38.45)     2:18.60 (37.54)
        3:00.68 (42.08)     3:41.01 (40.33)     4:13.31 (32.30)     4:44.39 (31.08)
 23 Regan Raines              16 Tri-County-WV-WV     4:42.22    4:44.87        
              30.69     1:07.12 (36.43)     1:44.24 (37.12)     2:19.98 (35.74)
        3:01.68 (41.70)     3:43.13 (41.45)     4:14.85 (31.72)     4:44.87 (30.02)
 24 Kiersten Donnelly         13 UpperMainLine-PA-MA  4:42.19    4:46.20        
              30.44     1:05.29 (34.85)     1:41.96 (36.67)     2:17.39 (35.43)
        2:59.69 (42.30)     3:42.17 (42.48)     4:15.07 (32.90)     4:46.20 (31.13)
 25 Ava Sealander             16 Down East-ME-ME      4:42.28    4:46.94        
              29.43     1:03.53 (34.10)     1:40.04 (36.51)     2:17.42 (37.38)
        2:59.80 (42.38)     3:41.97 (42.17)     4:15.74 (33.77)     4:46.94 (31.20)
 26 Kelsey Golden             15 Spartanburg-SC-SC    4:42.29    4:47.98        
              30.92     1:06.10 (35.18)     1:44.68 (38.58)     2:22.67 (37.99)
        3:01.56 (38.89)     3:41.31 (39.75)     4:15.35 (34.04)     4:47.98 (32.63)
 27 Chloe Markey              16 SummitBranch-NJ-NJ   4:42.11    4:48.71        
              30.52     1:06.43 (35.91)     1:43.81 (37.38)     2:21.98 (38.17)
        3:00.74 (38.76)     3:40.75 (40.01)     4:15.17 (34.42)     4:48.71 (33.54)
 28 Gabriella Tejeda          14 Cheshire-CT-CT       4:40.00    4:48.96        
              29.05     1:01.30 (32.25)     1:39.03 (37.73)     2:16.26 (37.23)
        2:58.32 (42.06)     3:41.25 (42.93)     4:15.89 (34.64)     4:48.96 (33.07)
 29 Jenna Maloy               13 Triangle Area-NC-NC  4:42.28    4:49.42        
              29.79     1:03.88 (34.09)     1:40.63 (36.75)     2:17.05 (36.42)
        2:59.33 (42.28)     3:42.04 (42.71)     4:16.17 (34.13)     4:49.42 (33.25)
 30 Brianna Mulcahy           16 Red Bank - NJ-NJ     4:41.40    4:49.61        
              29.45     1:02.69 (33.24)     1:41.77 (39.08)     2:20.41 (38.64)
        3:01.70 (41.29)     3:43.74 (42.04)     4:17.13 (33.39)     4:49.61 (32.48)
 31 Emily McGovern            17 SummitBranch-NJ-NJ   4:42.21    4:52.17        
              29.96     1:04.77 (34.81)     1:43.29 (38.52)     2:21.90 (38.61)
        3:01.94 (40.04)     3:43.57 (41.63)     4:18.13 (34.56)     4:52.17 (34.04)
 32 Abbie Griffith            14 Butler-PA-AM         4:41.82    4:53.00        
              29.40     1:03.90 (34.50)     1:40.07 (36.17)     2:16.00 (35.93)
        2:58.94 (42.94)     3:43.15 (44.21)     4:17.35 (34.20)     4:53.00 (35.65)
 -- Alexis Walker             15 Triangle Area-NC-NC  4:42.27         DQ        
      Stroke Infraction - IM
              29.96     1:03.84 (33.88)     1:40.74 (36.90)     2:17.67 (36.93)
        2:58.87 (41.20)     3:39.65 (40.78)     4:12.05 (32.40)          DQ (31.38)
 
Event 324  Men 400 Yard IM Time Trial
===============================================================================
    National: * 3:46.81    4/2/2014 Maxwell Dolan, Wilton-CT                   
                4:14.99  QUAL 17 SC Nationals Qual
                4:19.99  17TT 2017 SC Time Trials
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tommy Schurer             17 Burlington Co-NJ-MA  4:05.83    4:08.34 QUAL   
              26.49       56.47 (29.98)     1:27.72 (31.25)     1:58.83 (31.11)
        2:34.35 (35.52)     3:10.10 (35.75)     3:39.84 (29.74)     4:08.34 (28.50)
  2 Oliver Yancey             17 Ridley-PA-MA         4:17.15    4:08.76 QUAL   
              25.49       54.95 (29.46)     1:27.75 (32.80)     2:01.07 (33.32)
        2:35.37 (34.30)     3:11.04 (35.67)     3:40.58 (29.54)     4:08.76 (28.18)
  3 Dimitri Maldonado         17 Red Bank - NJ-NJ     4:16.53    4:10.08 QUAL   
              25.39       54.68 (29.29)     1:27.59 (32.91)     2:00.01 (32.42)
        2:35.79 (35.78)     3:12.72 (36.93)     3:42.37 (29.65)     4:10.08 (27.71)
  4 Matthew Fricker           15 LakelandHills-NJ-NJ  4:17.55    4:12.81 QUAL   
              25.76       56.31 (30.55)     1:30.10 (33.79)     2:03.30 (33.20)
        2:38.33 (35.03)     3:13.67 (35.34)     3:44.06 (30.39)     4:12.81 (28.75)
  5 Joseph Brooks             16 Spartanburg-SC-SC    4:19.99    4:14.61 QUAL   
              26.46       56.97 (30.51)     1:32.01 (35.04)     2:05.66 (33.65)
        2:41.90 (36.24)     3:17.65 (35.75)     3:46.93 (29.28)     4:14.61 (27.68)
  6 Dylan Fore                16 Northwest-NC-NC      4:16.87    4:15.15 17TT   
              27.41       58.97 (31.56)     1:30.96 (31.99)     2:02.63 (31.67)
        2:38.97 (36.34)     3:15.80 (36.83)     3:45.66 (29.86)     4:15.15 (29.49)
  7 Mitch Curlee              15 Triangle Area-NC-NC  4:14.76    4:15.68 17TT   
              26.06       57.57 (31.51)     1:29.61 (32.04)     2:02.57 (32.96)
        2:40.48 (37.91)     3:18.18 (37.70)     3:48.11 (29.93)     4:15.68 (27.57)
  8 Cameron Penn              17 Tri-County-WV-WV     4:15.99    4:15.84 17TT   
              26.90       58.07 (31.17)     1:32.36 (34.29)     2:06.10 (33.74)
        2:39.87 (33.77)     3:15.56 (35.69)     3:47.29 (31.73)     4:15.84 (28.55)
  9 Ethan Chase               16 Northwest-NC-NC      4:53.99L   4:16.22 17TT   
              28.37     1:01.00 (32.63)     1:32.98 (31.98)     2:03.80 (30.82)
        2:41.43 (37.63)     3:18.44 (37.01)     3:48.32 (29.88)     4:16.22 (27.90)
 10 Craig Herndon             16 Greensboro-NC-NC     4:14.87    4:16.32 17TT   
              26.16       57.39 (31.23)     1:30.81 (33.42)     2:04.13 (33.32)
        2:40.15 (36.02)     3:17.12 (36.97)     3:47.43 (30.31)     4:16.32 (28.89)
 11 Adam Milling              14 Springfield-IL-IL    4:19.37    4:16.70 17TT   
              27.69       59.94 (32.25)     1:32.63 (32.69)     2:04.03 (31.40)
        2:39.64 (35.61)     3:16.33 (36.69)     3:47.68 (31.35)     4:16.70 (29.02)
 12 Sam Wesley                15 Ridley-PA-MA         4:19.25    4:17.49 17TT   
              26.77       57.87 (31.10)     1:30.82 (32.95)     2:01.94 (31.12)
        2:40.76 (38.82)     3:19.90 (39.14)     3:49.38 (29.48)     4:17.49 (28.11)
 13 Nicholas Yang             18 Brandywine-DE-MA     4:18.78    4:17.54 17TT   
              26.48       56.33 (29.85)     1:30.93 (34.60)     2:05.96 (35.03)
        2:41.13 (35.17)     3:18.47 (37.34)     3:48.41 (29.94)     4:17.54 (29.13)
 14 Michael Juengel           16 Spartanburg-SC-SC    4:16.12    4:18.10 17TT   
              27.30       58.35 (31.05)     1:29.67 (31.32)     2:01.41 (31.74)
        2:39.23 (37.82)     3:17.30 (38.07)     3:47.79 (30.49)     4:18.10 (30.31)
 15 Owen Corkery              16 Rock Hill-SC-SC      4:16.19    4:18.27 17TT   
              27.19       57.99 (30.80)     1:29.64 (31.65)     2:00.12 (30.48)
        2:39.26 (39.14)     3:19.31 (40.05)     3:49.64 (30.33)     4:18.27 (28.63)
 16 Spence Clark              17 GrMontgomery-AL-SE   4:14.98    4:18.55 17TT   
              27.11       58.57 (31.46)     1:33.59 (35.02)     2:06.93 (33.34)
        2:43.67 (36.74)     3:20.92 (37.25)     3:51.26 (30.34)     4:18.55 (27.29)
 17 Daniel Hadary             16 Flushing-NY-MR       4:19.60    4:18.90 17TT   
              26.12       57.06 (30.94)     1:31.15 (34.09)     2:03.48 (32.33)
        2:40.75 (37.27)     3:18.43 (37.68)     3:49.59 (31.16)     4:18.90 (29.31)
 18 Alec Gilmore              17 Lancaster-OH-OH      4:17.49    4:18.93 17TT   
              26.95       57.82 (30.87)     1:30.34 (32.52)     2:01.83 (31.49)
        2:40.11 (38.28)     3:18.52 (38.41)     3:49.78 (31.26)     4:18.93 (29.15)
 19 Jack Lonergan             16 Spartanburg-SC-SC    4:19.99    4:19.26 17TT   
              25.81       56.83 (31.02)     1:31.39 (34.56)     2:05.00 (33.61)
        2:42.13 (37.13)     3:19.38 (37.25)     3:50.22 (30.84)     4:19.26 (29.04)
 20 Evan Weller               17 Springfield-IL-IL    4:18.99    4:21.16        
              26.50       56.99 (30.49)     1:30.26 (33.27)     2:02.84 (32.58)
        2:41.08 (38.24)     3:19.88 (38.80)     3:50.69 (30.81)     4:21.16 (30.47)
 21 Hunter Adams              14 Red Bank - NJ-NJ     4:19.69    4:21.91        
              26.63       56.74 (30.11)     1:30.83 (34.09)     2:03.85 (33.02)
        2:43.35 (39.50)     3:22.44 (39.09)     3:52.65 (30.21)     4:21.91 (29.26)
 22 Benjamin Dupree           14 Red Bank - NJ-NJ     4:19.48    4:22.30        
              26.76       57.61 (30.85)     1:32.53 (34.92)     2:07.46 (34.93)
        2:43.65 (36.19)     3:21.49 (37.84)     3:52.66 (31.17)     4:22.30 (29.64)
 23 Austin Orange             16 Lynchburg-VA-VA      4:18.47    4:22.39        
              27.37       58.42 (31.05)     1:31.05 (32.63)     2:03.35 (32.30)
        2:41.71 (38.36)     3:20.61 (38.90)     3:51.66 (31.05)     4:22.39 (30.73)
 24 Matt Xenitelis            17 Randolph-NJ-NJ       4:19.54    4:24.27        
              27.36       58.10 (30.74)     1:30.36 (32.26)     2:01.92 (31.56)
        2:41.88 (39.96)     3:22.21 (40.33)     3:53.57 (31.36)     4:24.27 (30.70)
 25 Conway Zhou               15 New Canaan-CT-CT     4:19.67    4:24.29        
              26.80       57.65 (30.85)     1:31.00 (33.35)     2:03.62 (32.62)
        2:42.42 (38.80)     3:21.67 (39.25)     3:53.36 (31.69)     4:24.29 (30.93)
 26 Bexhet Dovolani           17 Wilton-CT-CT         4:15.99    4:24.35        
              27.63       58.12 (30.49)     1:32.48 (34.36)     2:06.55 (34.07)
        2:44.34 (37.79)     3:22.51 (38.17)     3:53.62 (31.11)     4:24.35 (30.73)
 27 Evan Weber                16 Sarasota-FL-FL       4:19.37    4:25.49        
              28.03     1:01.00 (32.97)     1:35.28 (34.28)     2:08.87 (33.59)
        2:45.62 (36.75)     3:23.51 (37.89)     3:55.40 (31.89)     4:25.49 (30.09)
 28 Anthony Maxwell           17 Triangle Area-NC-NC  4:19.54    4:27.02        
              27.54       59.67 (32.13)     1:35.79 (36.12)     2:10.91 (35.12)
        2:47.82 (36.91)     3:25.71 (37.89)     3:57.09 (31.38)     4:27.02 (29.93)
 29 Michael Kotlyar           16 New Canaan-CT-CT     4:19.00    4:27.19        
              27.66       58.94 (31.28)     1:33.34 (34.40)     2:07.20 (33.86)
        2:43.64 (36.44)     3:21.82 (38.18)     3:55.11 (33.29)     4:27.19 (32.08)
 -- Josh Hankey               18 Lynchburg-VA-VA      4:19.47        DFS        
      Declared false start - Misc
 
Event 325  Women 200 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    National: * 1:45.48    4/1/2015 Megan Small, York-PA                       
                1:56.49  QUAL 17 SC Nationals Qual
                1:59.98  17TT 2017 SC Time Trials
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sarah Manthorp            15 UpperMainLine-PA-MA  1:57.86    1:53.24 QUAL   
              26.76       55.38 (28.62)     1:24.89 (29.51)     1:53.24 (28.35)
  2 Hannah Ownbey             15 Spartanburg-SC-SC    1:55.22    1:53.27 QUAL   
              26.30       55.29 (28.99)     1:24.56 (29.27)     1:53.27 (28.71)
  3 Abby Francis              15 East Hartford-CT-CT  1:54.18    1:54.25 QUAL   
              26.52       56.11 (29.59)     1:25.54 (29.43)     1:54.25 (28.71)
  4 Casey Loughlin            15 Cheshire-CT-CT       1:56.82    1:54.40 QUAL   
              26.87       56.09 (29.22)     1:25.66 (29.57)     1:54.40 (28.74)
  5 Taylor Marjamaa           16 Red Bank - NJ-NJ     1:56.50    1:54.61 QUAL   
              26.47       55.37 (28.90)     1:24.78 (29.41)     1:54.61 (29.83)
  6 Mackenzie Brown           18 Prattville-AL-SE     1:59.19    1:54.75 QUAL   
              27.00       56.34 (29.34)     1:25.74 (29.40)     1:54.75 (29.01)
  7 Sophie May                18 Jennersville-PA-MA   1:58.33    1:54.84 QUAL   
              25.99       55.21 (29.22)     1:25.14 (29.93)     1:54.84 (29.70)
  8 Emma Grace Murtaugh       14 Triangle Area-NC-NC  1:54.53    1:55.11 QUAL   
              26.68       55.79 (29.11)     1:25.46 (29.67)     1:55.11 (29.65)
  9 Kaitlyn McCarthy          17 Red Bank - NJ-NJ     1:57.05    1:55.19 QUAL   
              26.37       55.18 (28.81)     1:25.03 (29.85)     1:55.19 (30.16)
 10 Grace Tarantola           15 LakelandHills-NJ-NJ  1:56.61    1:55.37 QUAL   
              27.30       56.29 (28.99)     1:25.80 (29.51)     1:55.37 (29.57)
 11 Sarah Grace Byers         16 Spartanburg-SC-SC    1:55.59    1:55.39 QUAL   
              26.94       56.01 (29.07)     1:25.99 (29.98)     1:55.39 (29.40)
 12 Kathryn Burr              13 Piedmont-VA-VA       1:56.65    1:55.70 QUAL   
              26.71       55.93 (29.22)     1:26.26 (30.33)     1:55.70 (29.44)
 13 Emily Louie               17 SomersetValleyNJ-NJ  1:55.97    1:55.71 QUAL   
              26.76       56.36 (29.60)     1:26.39 (30.03)     1:55.71 (29.32)
 14 Sarah Wyant               17 West Shore-PA-MA     1:58.17    1:55.85 QUAL   
              26.94       56.45 (29.51)     1:25.93 (29.48)     1:55.85 (29.92)
 15 Natalie Heim              15 Red Bank - NJ-NJ     1:58.19    1:56.09 QUAL   
              27.02       56.35 (29.33)     1:26.34 (29.99)     1:56.09 (29.75)
 16 Sarah Pacelli             16 SomersetValleyNJ-NJ  1:57.55    1:56.14 QUAL   
              26.23       55.34 (29.11)     1:25.67 (30.33)     1:56.14 (30.47)
 17 Nora Bergstrom            14 Triangle Area-NC-NC  1:56.16    1:56.19 QUAL   
              27.39       56.50 (29.11)     1:26.35 (29.85)     1:56.19 (29.84)
 18 Gabrielle Rudy            18 Ridley-PA-MA         1:57.44    1:56.23 QUAL   
              26.58       56.00 (29.42)     1:26.24 (30.24)     1:56.23 (29.99)
 19 Mathea Myhrvold           15 Triangle Area-NC-NC  1:56.91    1:56.32 QUAL   
              26.92       56.15 (29.23)     1:26.30 (30.15)     1:56.32 (30.02)
 20 Addie Paige               16 Ridgewood-NJ-NJ      1:58.61    1:56.35 QUAL   
              26.87       55.77 (28.90)     1:25.90 (30.13)     1:56.35 (30.45)
 21 Jessica Zebrowski         13 Red Bank - NJ-NJ     1:58.85    1:56.47 QUAL   
              27.17       56.79 (29.62)     1:26.83 (30.04)     1:56.47 (29.64)
 22 Michelle Kennedy          15 Westport/Weston-CT   1:57.22    1:56.57 17TT   
              28.13       57.68 (29.55)     1:27.36 (29.68)     1:56.57 (29.21)
 23 Grace Schwieters          15 B R Ryall-IL-IL      1:57.86    1:56.59 17TT   
              27.58       56.97 (29.39)     1:26.58 (29.61)     1:56.59 (30.01)
 24 Maggie Foight             15 Reading-PA-MA        1:56.85    1:56.75 17TT   
              27.22       56.74 (29.52)     1:27.00 (30.26)     1:56.75 (29.75)
 25 Jordyn Deubel             16 Cheshire-CT-CT       1:58.44    1:56.76 17TT   
              27.47       56.75 (29.28)     1:26.87 (30.12)     1:56.76 (29.89)
 26 Macy Williams             16 Hilliard-OH-OH       1:56.67    1:56.78 17TT   
              27.35       55.63 (28.28)     1:25.61 (29.98)     1:56.78 (31.17)
 27 Abby Fierstos             16 Springfield-IL-IL    1:57.09    1:56.86 17TT   
              26.81       56.42 (29.61)     1:26.63 (30.21)     1:56.86 (30.23)
 28 Mia Cote                  17 Glens Falls-NY-AD    1:53.77    1:57.04 17TT   
              26.74       56.50 (29.76)     1:26.79 (30.29)     1:57.04 (30.25)
 29 Nicole Tingley            17 SummitBranch-NJ-NJ   2:14.09L   1:57.21 17TT   
              26.92       56.60 (29.68)     1:27.25 (30.65)     1:57.21 (29.96)
 29 Madeleine Songer          17 Shenango-PA          1:56.61    1:57.21 17TT   
              26.61       56.28 (29.67)     1:26.75 (30.47)     1:57.21 (30.46)
 31 Ariana Shokoohi           15 Saginaw-MI-MI        1:56.75    1:57.24 17TT   
              27.12       56.74 (29.62)     1:26.90 (30.16)     1:57.24 (30.34)
 32 Keeley Durkin             15 Ridley-PA-MA         1:59.97    1:57.34 17TT   
              27.70       58.13 (30.43)     1:28.05 (29.92)     1:57.34 (29.29)
 33 Audrey Grammel            18 Gahanna -oh          1:57.71    1:57.46 17TT   
              27.49       56.98 (29.49)     1:27.29 (30.31)     1:57.46 (30.17)
 34 Grace Bergstrom           17 Triangle Area-NC-NC  1:56.24    1:57.48 17TT   
              27.16       56.77 (29.61)     1:27.26 (30.49)     1:57.48 (30.22)
 35 Alexandra Nawrocki        15 Cheshire-CT-CT       1:58.50    1:57.50 17TT   
              26.88       56.38 (29.50)     1:27.10 (30.72)     1:57.50 (30.40)
 36 Avery Huang               12 Piedmont-VA-VA       1:56.69    1:57.51 17TT   
              27.48       57.02 (29.54)     1:27.66 (30.64)     1:57.51 (29.85)
 37 Ashley Sennett            16 Lynchburg-VA-VA      1:58.05    1:57.52 17TT   
              28.18       58.04 (29.86)     1:27.93 (29.89)     1:57.52 (29.59)
 37 Lindsey Skidmore          15 Spartanburg-SC-SC    1:59.56    1:57.52 17TT   
              28.42       57.86 (29.44)     1:27.99 (30.13)     1:57.52 (29.53)
 39 McKenzie Hemingway        15 Talbot County-MD-MD  1:57.32    1:57.54 17TT   
              26.72       56.88 (30.16)     1:27.58 (30.70)     1:57.54 (29.96)
 40 Genna Brewer              17 Triangle Area-NC-NC  1:57.29    1:57.67 17TT   
              27.19       57.04 (29.85)     1:27.32 (30.28)     1:57.67 (30.35)
 41 Hannah Lesser             15 SomersetValleyNJ-NJ  1:59.49    1:57.85 17TT   
              28.17       57.28 (29.11)     1:27.34 (30.06)     1:57.85 (30.51)
 42 Rachel Johnson            16 Reading-PA-MA        1:57.12    1:57.92 17TT   
              27.29       57.22 (29.93)     1:27.53 (30.31)     1:57.92 (30.39)
 43 Sarah Daly                15 SomersetHills-NJ-NJ  1:58.82    1:57.93 17TT   
              27.39       56.83 (29.44)     1:27.31 (30.48)     1:57.93 (30.62)
 44 Mia Yancey                14 Ridley-PA-MA         1:57.36    1:57.94 17TT   
              27.52       57.71 (30.19)     1:27.98 (30.27)     1:57.94 (29.96)
 45 Emily Knorr               13 Greensboro-NC-NC     1:59.96    1:57.97 17TT   
              27.67       57.79 (30.12)     1:28.13 (30.34)     1:57.97 (29.84)
 46 Molly Rosenthal           16 B R Ryall-IL-IL      1:56.61    1:58.02 17TT   
              26.75       56.27 (29.52)     1:27.02 (30.75)     1:58.02 (31.00)
 47 Corina Do                 15 SomersetValleyNJ-NJ  1:59.45    1:58.27 17TT   
              27.20       57.10 (29.90)     1:27.55 (30.45)     1:58.27 (30.72)
 48 Isabel Swafford           16 Boise-ID-SR          1:58.42    1:58.30 17TT   
              26.25       55.88 (29.63)     1:26.56 (30.68)     1:58.30 (31.74)
 49 Phoebe Martin             16 Northwest-NC-NC      1:57.09    1:58.41 17TT   
              27.61       57.62 (30.01)     1:28.22 (30.60)     1:58.41 (30.19)
 50 Anne Criddle              17 Powel Crosley-OH-OH  1:58.28    1:58.48 17TT   
              28.19       58.83 (30.64)     1:29.10 (30.27)     1:58.48 (29.38)
 51 Kayla Mendonca            14 Soundview-CT-CT      1:58.75    1:58.55 17TT   
              27.69       57.74 (30.05)     1:28.52 (30.78)     1:58.55 (30.03)
 51 Reece Alexander           13 Northwest-NC-NC      1:56.54    1:58.55 17TT   
              27.01       57.30 (30.29)     1:27.63 (30.33)     1:58.55 (30.92)
 53 Angela Cary               16 Walnut Creek-IA-IA   1:56.13    1:58.60 17TT   
              27.20       57.06 (29.86)     1:27.80 (30.74)     1:58.60 (30.80)
 54 M.E. Smith                15 South Family-OH-OH   1:57.20    1:58.66 17TT   
              27.55       57.71 (30.16)     1:28.13 (30.42)     1:58.66 (30.53)
 55 Alaina Joyce              16 Greensboro-NC-NC     1:59.44    1:58.67 17TT   
              27.50       57.60 (30.10)     1:28.11 (30.51)     1:58.67 (30.56)
 56 Alex Mayo                 14 Soundview-CT-CT      1:56.97    1:58.71 17TT   
              27.77       57.75 (29.98)     1:28.42 (30.67)     1:58.71 (30.29)
 57 Casey Summers             15 Stevens Point-WI-WI  1:57.31    1:58.85 17TT   
              27.09       56.83 (29.74)     1:27.80 (30.97)     1:58.85 (31.05)
 58 Julia Meisner             13 SomersetValleyNJ-NJ  1:59.47    1:58.87 17TT   
              27.39       57.35 (29.96)     1:28.14 (30.79)     1:58.87 (30.73)
 59 Sierra Tosten             15 Hagerstown-MD-MD     1:59.67    1:58.88 17TT   
              26.02       55.47 (29.45)     1:27.03 (31.56)     1:58.88 (31.85)
 60 Katie Cooper              17 SomersetValleyNJ-NJ  1:59.39    1:58.94 17TT   
              26.41       55.95 (29.54)     1:26.95 (31.00)     1:58.94 (31.99)
 61 Meagan Tyler              15 Western Br-DE-MA     1:59.80    1:59.10 17TT   
              27.28       57.65 (30.37)     1:28.64 (30.99)     1:59.10 (30.46)
 62 Aubrey Chandler           14 Rock Hill-SC-SC      1:58.25    1:59.11 17TT   
              26.78       57.10 (30.32)     1:27.79 (30.69)     1:59.11 (31.32)
 63 Emi Cranker               15 Western Br-DE-MA     1:59.85    1:59.22 17TT   
              28.90       59.43 (30.53)     1:29.77 (30.34)     1:59.22 (29.45)
 64 Maggie Tyndall            16 Twin Rivers-NC-NC    1:58.81    1:59.31 17TT   
              27.05       56.80 (29.75)     1:27.95 (31.15)     1:59.31 (31.36)
 65 The Tornado McNulty       16 Pocono-PA-MA         1:59.15    1:59.36 17TT   
              28.06       57.97 (29.91)     1:29.04 (31.07)     1:59.36 (30.32)
 66 Naiyah Atulomah           16 SomersetHills-NJ-NJ  1:59.74    1:59.39 17TT   
              27.11       57.19 (30.08)     1:28.42 (31.23)     1:59.39 (30.97)
 67 Hailey Stewart            16 Farmington-MI-MI     1:58.69    1:59.42 17TT   
              27.17       56.88 (29.71)     1:27.86 (30.98)     1:59.42 (31.56)
 68 Maggie Reilly             15 LakelandHills-NJ-NJ  1:57.71    1:59.48 17TT   
              27.69       57.75 (30.06)     1:28.64 (30.89)     1:59.48 (30.84)
 69 Lexi Plogger              16 Lynchburg-VA-VA      1:56.46    1:59.51 17TT   
              27.50       57.19 (29.69)     1:27.81 (30.62)     1:59.51 (31.70)
 70 Caroline Wasielevski      15 Reading-PA-MA        1:59.60    1:59.52 17TT   
              25.94       56.18 (30.24)     1:28.00 (31.82)     1:59.52 (31.52)
 71 Blair Boyle               18 SummitBranch-NJ-NJ   1:56.68    1:59.56 17TT   
              27.55       57.43 (29.88)     1:28.33 (30.90)     1:59.56 (31.23)
 72 Hannah Kota               16 Triangle Area-NC-NC  1:55.17    1:59.62 17TT   
              26.84       56.47 (29.63)     1:27.57 (31.10)     1:59.62 (32.05)
 73 Lizzie Parks              16 Northwest-NC-NC      1:58.40    1:59.65 17TT   
              26.94       56.50 (29.56)     1:27.61 (31.11)     1:59.65 (32.04)
 74 Molly Weeks               17 Sussex-DE-MA         1:57.19    1:59.70 17TT   
              27.48       58.10 (30.62)     1:28.67 (30.57)     1:59.70 (31.03)
 75 Amanda Paxson             14 Blue Ash-OH-OH       1:59.55    1:59.74 17TT   
              27.83       57.96 (30.13)     1:28.99 (31.03)     1:59.74 (30.75)
 76 Sophie Thomsen            17 SummitBranch-NJ-NJ   1:58.30    1:59.75 17TT   
              28.07       58.22 (30.15)     1:28.73 (30.51)     1:59.75 (31.02)
 77 Kenzie Healy              17 Westport/Weston-CT   1:59.79    1:59.85 17TT   
              26.28       56.35 (30.07)     1:27.90 (31.55)     1:59.85 (31.95)
 78 Macy Arn                  16 Springfield-OH-OH    1:57.17    1:59.88 17TT   
              26.57       57.03 (30.46)     1:28.45 (31.42)     1:59.88 (31.43)
 79 Allie D'Allegro           14 SomersetValleyNJ-NJ  1:59.87    2:00.27        
              27.87       58.59 (30.72)     1:29.12 (30.53)     2:00.27 (31.15)
 80 Haley Dolan               17 Birmingham-MI-MI     1:59.50    2:00.35        
              27.72       58.33 (30.61)     1:29.79 (31.46)     2:00.35 (30.56)
 81 Abbey Gardner             13 Sussex County-NJ-NJ  1:57.55    2:00.36        
              27.83       58.21 (30.38)     1:29.35 (31.14)     2:00.36 (31.01)
 82 Haley Tevnan              15 SomersetValleyNJ-NJ  1:59.85    2:00.41        
              27.19       57.33 (30.14)     1:28.69 (31.36)     2:00.41 (31.72)
 83 Morgan Hoffman-Smith      18 Glens Falls-NY-AD    1:58.71    2:00.45        
              27.98       58.25 (30.27)     1:29.21 (30.96)     2:00.45 (31.24)
 84 Michaela Rogers           17 Spartanburg-SC-SC    1:59.79    2:00.52        
              27.32       57.54 (30.22)     1:29.07 (31.53)     2:00.52 (31.45)
 85 Hannah Parkman            16 Lancaster-OH-OH      1:59.05    2:00.57        
              28.31       59.54 (31.23)     1:30.28 (30.74)     2:00.57 (30.29)
 86 Maelyn Elder              18 York-PA-MA           1:59.20    2:00.58        
              27.52       57.84 (30.32)     1:29.14 (31.30)     2:00.58 (31.44)
 87 Anna Lehr                 16 Bethlehem-PA         1:56.85    2:00.63        
              27.62       57.73 (30.11)     1:28.91 (31.18)     2:00.63 (31.72)
 88 Megan Chiu                17 SomersetHills-NJ-NJ  1:58.02    2:01.04        
              27.85       57.84 (29.99)     1:29.02 (31.18)     2:01.04 (32.02)
 89 Sidney Marjamaa           17 Red Bank - NJ-NJ     1:57.65    2:01.05        
              27.56       57.82 (30.26)     1:29.20 (31.38)     2:01.05 (31.85)
 90 Katie Carson              14 Triangle Area-NC-NC  1:59.87    2:01.27        
              28.10       58.66 (30.56)     1:29.77 (31.11)     2:01.27 (31.50)
 91 Ashley Kolpan             15 SomersetValleyNJ-NJ  1:59.96    2:01.28        
              28.49       59.58 (31.09)     1:31.10 (31.52)     2:01.28 (30.18)
 92 Devin Javens              18 Butler-PA-AM         1:57.99    2:01.30        
              27.90       58.45 (30.55)     1:29.74 (31.29)     2:01.30 (31.56)
 93 Carrington Erquiaga       16 Lynchburg-VA-VA      1:58.59    2:01.36        
              28.11       58.63 (30.52)     1:30.07 (31.44)     2:01.36 (31.29)
 94 Macie Schaper             17 FanwoodScotch-NJ-NJ  1:58.67    2:01.46        
              27.94       58.06 (30.12)     1:29.15 (31.09)     2:01.46 (32.31)
 95 Elizabeth Gile            15 Champaign-IL-IL      1:57.68    2:01.51        
              27.45       58.00 (30.55)     1:29.75 (31.75)     2:01.51 (31.76)
 96 Chynna Lee Walsh          17 SomersetValleyNJ-NJ  1:59.89    2:01.52        
              28.09       59.43 (31.34)     1:30.67 (31.24)     2:01.52 (30.85)
 97 Susie Issenmann           16 South Family-OH-OH   2:14.69L   2:01.70        
              27.94       59.23 (31.29)     1:30.92 (31.69)     2:01.70 (30.78)
 98 Kate Bernauer             17 LakelandHills-NJ-NJ  1:59.96    2:01.82        
              28.10       58.62 (30.52)     1:29.79 (31.17)     2:01.82 (32.03)
 99 Maddie McKean             17 UpperMainLine-PA-MA  1:59.88    2:01.90        
              28.66       59.54 (30.88)     1:30.92 (31.38)     2:01.90 (30.98)
100 Ashlin Wolfe              16 Spartanburg-SC-SC    1:59.42    2:02.09        
              27.60       58.53 (30.93)     1:30.00 (31.47)     2:02.09 (32.09)
101 Riley Hester              15 West Shore-PA-MA     1:59.87    2:02.17        
              28.26       59.71 (31.45)     1:31.28 (31.57)     2:02.17 (30.89)
102 Katelin Isakoff           16 FarmingtonVal-CT-CT  1:58.00    2:02.20        
              27.55       58.16 (30.61)     1:29.90 (31.74)     2:02.20 (32.30)
103 Megan Murphy              16 B R Ryall-IL-IL      1:59.96    2:02.47        
              28.58       59.27 (30.69)     1:30.21 (30.94)     2:02.47 (32.26)
104 Leah King                 17 Auburn-NY-NI         1:59.88    2:02.53        
              28.42       59.48 (31.06)     1:31.04 (31.56)     2:02.53 (31.49)
105 Hailey Hicks              13 Triangle Area-NC-NC  1:59.59    2:02.66        
              27.64       58.44 (30.80)     1:31.23 (32.79)     2:02.66 (31.43)
106 Alicia Davie              15 Sarasota-FL-FL       1:59.27    2:02.77        
              27.57       58.39 (30.82)     1:30.47 (32.08)     2:02.77 (32.30)
107 Zoe Tray                  13 Cheshire-CT-CT       1:59.91    2:03.10        
              28.35       59.33 (30.98)     1:31.61 (32.28)     2:03.10 (31.49)
108 Lauren Hume               16 Genesee Area-NY-NI   1:59.90    2:03.68        
              27.79       59.27 (31.48)     1:32.25 (32.98)     2:03.68 (31.43)
109 Hailey Ritter             16 Talbot County-MD-MD  1:58.95    2:03.98        
              27.15       58.26 (31.11)     1:31.32 (33.06)     2:03.98 (32.66)
110 Rose Keady                17 Auburn-NY-NI         1:59.95    2:04.63        
              29.26     1:01.01 (31.75)     1:33.20 (32.19)     2:04.63 (31.43)
111 Gwyneth Hamilton          15 Uniontown-PA-AM      1:59.86    2:04.82        
              28.13     1:00.09 (31.96)     1:32.68 (32.59)     2:04.82 (32.14)
112 Jessica Snyder            16 SomersetHills-NJ-NJ  1:59.61    2:04.85        
              28.93     1:00.31 (31.38)     1:32.12 (31.81)     2:04.85 (32.73)
113 Kelsey Thompson           14 LakelandHills-NJ-NJ  1:59.96    2:04.95        
              28.81     1:00.41 (31.60)     1:33.03 (32.62)     2:04.95 (31.92)
114 Alexa Houseknecht         14 Lionville-PA-MA      1:59.97    2:05.43        
              30.03     1:02.63 (32.60)     1:35.00 (32.37)     2:05.43 (30.43)
115 Kennedy Wilson            16 Auburn-NY-NI         1:59.96    2:06.70        
              28.10       59.69 (31.59)     1:33.23 (33.54)     2:06.70 (33.47)
116 Anika Fassett             16 Birmingham-MI-MI     1:59.80    2:06.77        
              28.95     1:01.15 (32.20)     1:34.30 (33.15)     2:06.77 (32.47)
117 Symran Lall               14 LakelandHills-NJ-NJ  1:59.88    2:07.71        
              29.38     1:01.33 (31.95)     1:34.60 (33.27)     2:07.71 (33.11)
118 Morgan Fuerbacher         14 Red Bank - NJ-NJ     1:59.83    2:08.27        
              29.23     1:01.50 (32.27)     1:35.11 (33.61)     2:08.27 (33.16)
119 Hannah Petrone            15 South County-RI-NE   1:59.98    2:08.57        
              29.04     1:01.81 (32.77)     1:35.11 (33.30)     2:08.57 (33.46)
120 Annie Bartolome           15 Boise-ID-SR          1:56.48    2:13.88        
              26.15       54.74 (28.59)     1:36.96 (42.22)     2:13.88 (36.92)
 
Event 326  Men 200 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    National: * 1:35.66    4/2/2014 Zachary Molloy, Ocean County-NJ            
                1:45.39  QUAL 17 SC Nationals Qual
                1:48.55  17TT 2017 SC Time Trials
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Price Agnew               17 Spartanburg-SC-SC    1:43.81    1:43.18 QUAL   
              24.44       50.53 (26.09)     1:16.89 (26.36)     1:43.18 (26.29)
  2 Connor Wright             17 Red Bank - NJ-NJ     1:45.70    1:43.55 QUAL   
              24.64       50.57 (25.93)     1:16.84 (26.27)     1:43.55 (26.71)
  3 Sammy Rennard             16 Red Bank - NJ-NJ     1:45.88    1:43.89 QUAL   
              24.21       50.41 (26.20)     1:17.23 (26.82)     1:43.89 (26.66)
  4 Wyatt Boyer               17 Columbia-SC-SC       1:45.23    1:43.96 QUAL   
              24.11       50.28 (26.17)     1:17.40 (27.12)     1:43.96 (26.56)
  5 Coleman Komishane         16 North Shore-MA-NE    1:45.41    1:44.23 QUAL   
              24.00       50.66 (26.66)     1:17.76 (27.10)     1:44.23 (26.47)
  6 Alex Shilts               15 Champaign-IL-IL      1:46.32    1:44.68 QUAL   
              22.87       48.95 (26.08)     1:16.60 (27.65)     1:44.68 (28.08)
  7 Gage Dewsbury             17 Boise-ID-SR          1:45.98    1:44.91 QUAL   
              24.11       50.77 (26.66)     1:18.44 (27.67)     1:44.91 (26.47)
  8 Paul Retterer             15 Red Bank - NJ-NJ     1:44.70    1:44.96 QUAL   
              24.73       51.35 (26.62)     1:18.51 (27.16)     1:44.96 (26.45)
  9 Logan Quint               19 Orlando-FL-FL        1:44.95    1:44.98 QUAL   
              24.32       50.26 (25.94)     1:17.43 (27.17)     1:44.98 (27.55)
 10 Matt Sanders              18 SomersetValleyNJ-NJ  1:47.54    1:45.01 QUAL   
              24.35       51.07 (26.72)     1:17.95 (26.88)     1:45.01 (27.06)
 11 Logan Ansede              16 Triangle Area-NC-NC  1:44.66    1:45.02 QUAL   
              25.10       51.64 (26.54)     1:18.99 (27.35)     1:45.02 (26.03)
 12 Rockwell Pokrant          18 Grove City-PA-AM     1:47.40    1:45.09 QUAL   
              23.55       50.47 (26.92)     1:17.98 (27.51)     1:45.09 (27.11)
 13 Matt Stanton              17 SomersetHills-NJ-NJ  1:45.70    1:45.14 QUAL   
              24.67       51.58 (26.91)     1:18.53 (26.95)     1:45.14 (26.61)
 14 Marcus Swartfager         18 Grove City-PA-AM     1:47.39    1:45.22 QUAL   
              23.59       50.00 (26.41)     1:17.66 (27.66)     1:45.22 (27.56)
 15 Christopher Pelton        16 Sarasota-FL-FL       1:46.57    1:45.37 QUAL   
              24.70       51.48 (26.78)     1:18.59 (27.11)     1:45.37 (26.78)
 16 Noah Hargrove             15 Piedmont-VA-VA       1:45.78    1:45.55 17TT   
              24.64       51.58 (26.94)     1:18.71 (27.13)     1:45.55 (26.84)
 17 Josh Lenchik              17 Northwest-NC-NC      1:47.69    1:45.67 17TT   
              24.51       51.30 (26.79)     1:18.51 (27.21)     1:45.67 (27.16)
 18 Nathan Esplin             15 Boise-ID-SR          1:47.10    1:45.82 17TT   
              25.22       52.44 (27.22)     1:18.96 (26.52)     1:45.82 (26.86)
 19 Jake Prewette             17 Spartanburg-SC-SC    1:47.56    1:45.92 17TT   
              24.52       52.18 (27.66)     1:19.31 (27.13)     1:45.92 (26.61)
 20 Tim Joyce                 16 Wilton-CT-CT         1:46.08    1:45.96 17TT   
              25.31       52.57 (27.26)     1:19.75 (27.18)     1:45.96 (26.21)
 21 Alex Boeckx               15 Ridley-PA-MA         1:46.22    1:45.99 17TT   
              24.93       52.54 (27.61)     1:19.73 (27.19)     1:45.99 (26.26)
 22 Evan Bota                 15 LakelandHills-NJ-NJ  1:48.44    1:46.03 17TT   
              24.68       52.18 (27.50)     1:19.42 (27.24)     1:46.03 (26.61)
 23 Timothy Page              17 Birmingham-MI-MI     1:45.45    1:46.11 17TT   
              25.00       51.92 (26.92)     1:18.87 (26.95)     1:46.11 (27.24)
 24 Aaron Buzdygon            17 Brandywine-DE-MA     1:45.42    1:46.12 17TT   
              24.87       51.54 (26.67)     1:18.90 (27.36)     1:46.12 (27.22)
 25 Will Resweber             16 Ridley-PA-MA         1:46.25    1:46.19 17TT   
              24.79       52.26 (27.47)     1:19.69 (27.43)     1:46.19 (26.50)
 25 CJ Pong                   14 Chambersburg-PA-MA   1:45.64    1:46.19 17TT   
              24.46       51.47 (27.01)     1:19.10 (27.63)     1:46.19 (27.09)
 27 Thomas DeLauro            18 SomersetValleyNJ-NJ  1:47.43    1:46.23 17TT   
              24.90       51.92 (27.02)     1:19.17 (27.25)     1:46.23 (27.06)
 28 Matthew Titterton         17 East Hartford-CT-CT  1:46.05    1:46.27 17TT   
              25.28       52.63 (27.35)     1:18.96 (26.33)     1:46.27 (27.31)
 28 Matthew Mizell            17 Orlando-FL-FL        1:48.00    1:46.27 17TT   
              24.94       52.38 (27.44)     1:19.60 (27.22)     1:46.27 (26.67)
 30 Jack Christian            14 Phoenixville-PA-MA   1:45.57    1:46.29 17TT   
              24.70       51.95 (27.25)     1:19.41 (27.46)     1:46.29 (26.88)
 31 Quinton Cynor             14 Sage-IL-IL           1:46.71    1:46.30 17TT   
              24.60       51.79 (27.19)     1:19.09 (27.30)     1:46.30 (27.21)
 32 Richie Baker              19 Annapolis-MD-MD      1:45.61    1:46.33 17TT   
              24.29       51.18 (26.89)     1:18.95 (27.77)     1:46.33 (27.38)
 33 Ryan Maher                16 Phoenixville-PA-MA   1:46.03    1:46.34 17TT   
              24.70       51.79 (27.09)     1:18.88 (27.09)     1:46.34 (27.46)
 34 Tyler Carmichael          18 Sarasota-FL-FL       1:46.60    1:46.50 17TT   
              24.86       51.78 (26.92)     1:19.34 (27.56)     1:46.50 (27.16)
 35 Erik Menchhofer           13 Blue Ash-OH-OH       1:46.00    1:46.56 17TT   
              24.62       51.51 (26.89)     1:19.29 (27.78)     1:46.56 (27.27)
 36 Leo Carnevale             14 Red Bank - NJ-NJ     1:47.87    1:46.74 17TT   
              24.46       51.51 (27.05)     1:19.44 (27.93)     1:46.74 (27.30)
 37 Nolan Kuscan              18 Wyckoff-NJ-NJ        1:46.95    1:46.79 17TT   
              25.30       52.88 (27.58)     1:20.12 (27.24)     1:46.79 (26.67)
 38 Matthew Hopkins           15 UpperMainLine-PA-MA  1:47.58    1:46.86 17TT   
              24.48       51.46 (26.98)     1:19.48 (28.02)     1:46.86 (27.38)
 39 Jake Ritz                 16 Westport/Weston-CT   1:45.94    1:46.88 17TT   
              25.19       52.15 (26.96)     1:19.48 (27.33)     1:46.88 (27.40)
 40 Corbin Gillespie          18 Triangle Area-NC-NC  1:46.99    1:46.96 17TT   
              25.03       51.82 (26.79)     1:19.70 (27.88)     1:46.96 (27.26)
 41 Richard Trentalange       15 Red Bank - NJ-NJ          NT    1:46.97 17TT   
              24.22       50.87 (26.65)     1:18.77 (27.90)     1:46.97 (28.20)
 42 Devon Chenot              17 Carlisle-PA               NT    1:47.01 17TT   
              24.06       51.35 (27.29)     1:19.89 (28.54)     1:47.01 (27.12)
 43 Noah Koltenuk             18 Bloomsburg-PA-MA     1:45.49    1:47.03 17TT   
              24.88       51.57 (26.69)     1:19.44 (27.87)     1:47.03 (27.59)
 44 AJ Carroll                16 Triangle Area-NC-NC  1:47.06    1:47.19 17TT   
              25.50       53.15 (27.65)     1:20.11 (26.96)     1:47.19 (27.08)
 45 Zach Speerschneider       16 Triangle Area-NC-NC  1:45.88    1:47.22 17TT   
              23.96       50.77 (26.81)     1:18.87 (28.10)     1:47.22 (28.35)
 46 Logan Skiles              15 West Shore-PA-MA     1:48.13    1:47.25 17TT   
              24.55       51.52 (26.97)     1:19.21 (27.69)     1:47.25 (28.04)
 47 Spencer Ashby             18 Spartanburg-SC-SC    1:46.50    1:47.35 17TT   
              24.48       51.79 (27.31)     1:19.60 (27.81)     1:47.35 (27.75)
 48 Tyler Endecott            16 Hilliard-OH-OH       1:46.59    1:47.40 17TT   
              24.90       52.14 (27.24)     1:19.84 (27.70)     1:47.40 (27.56)
 48 CJ Davis                  15 Rock Hill-SC-SC      1:46.45    1:47.40 17TT   
              25.83       54.12 (28.29)     1:20.80 (26.68)     1:47.40 (26.60)
 50 Shaw Satterfield          14 Triangle Area-NC-NC  1:45.20    1:47.49 17TT   
              24.95       52.39 (27.44)     1:20.15 (27.76)     1:47.49 (27.34)
 51 Peter Compton             17 Triangle Area-NC-NC  1:46.99    1:47.53 17TT   
              25.20       52.39 (27.19)     1:19.99 (27.60)     1:47.53 (27.54)
 52 Jimmy Greek               16 Ridley-PA-MA         1:47.19    1:47.59 17TT   
              25.20       52.64 (27.44)     1:20.10 (27.46)     1:47.59 (27.49)
 53 Diego Homes               16 South Florida-FL-FG  1:46.28    1:47.66 17TT   
              24.05       50.76 (26.71)     1:18.76 (28.00)     1:47.66 (28.90)
 54 Carson Hilliard           17 UpperMainLine-PA-MA  1:47.27    1:47.77 17TT   
              25.01       52.66 (27.65)     1:20.39 (27.73)     1:47.77 (27.38)
 55 Beecher Porter            15 Soundview-CT-CT      1:48.38    1:47.78 17TT   
              24.63       51.88 (27.25)     1:19.53 (27.65)     1:47.78 (28.25)
 56 Jonah Karschnik           14 ME Lyons-OH-OH       1:45.70    1:47.91 17TT   
              25.66       52.87 (27.21)     1:20.61 (27.74)     1:47.91 (27.30)
 57 Garrett Wise              17 La Crosse-WI-WI      1:48.21    1:47.94 17TT   
              24.64       52.21 (27.57)     1:20.36 (28.15)     1:47.94 (27.58)
 58 Mike Scornavacca          15 LakelandHills-NJ-NJ  1:47.31    1:47.95 17TT   
              25.16       52.66 (27.50)     1:20.49 (27.83)     1:47.95 (27.46)
 59 Nathan Braun              16 Kishwaukee-IL-IL     1:47.48    1:47.97 17TT   
              24.48       51.96 (27.48)     1:19.99 (28.03)     1:47.97 (27.98)
 60 Dawson Warner             16 South Family-OH-OH   1:45.62    1:48.08 17TT   
              25.20       53.13 (27.93)     1:21.03 (27.90)     1:48.08 (27.05)
 61 Carson Huff               17 UpperMainLine-PA-MA  1:48.17    1:48.29 17TT   
              25.36       52.84 (27.48)     1:20.72 (27.88)     1:48.29 (27.57)
 62 Michael White             16 Reading-PA-MA        1:47.83    1:48.44 17TT   
              24.39       51.95 (27.56)     1:20.33 (28.38)     1:48.44 (28.11)
 63 Christopher Meier         15 Spartanburg-SC-SC    1:48.55    1:48.46 17TT   
              25.09       52.45 (27.36)     1:20.61 (28.16)     1:48.46 (27.85)
 64 Vijay Vatti               17 Birmingham-MI-MI     1:47.30    1:48.51 17TT   
              25.51       52.95 (27.44)     1:20.88 (27.93)     1:48.51 (27.63)
 65 Dominik Andrzejczyn       17 Sarasota-FL-FL       1:48.22    1:48.55 17TT   
              25.57       53.36 (27.79)     1:21.10 (27.74)     1:48.55 (27.45)
 66 Martin Vivas              17 South Florida-FL-FG  1:48.05    1:48.56        
              24.47       51.41 (26.94)     1:19.43 (28.02)     1:48.56 (29.13)
 67 Dylan Lisnow              17 Lionville-PA-MA      1:48.12    1:48.64        
              24.73       52.54 (27.81)     1:20.69 (28.15)     1:48.64 (27.95)
 68 Hunter Keck               17 Reading-PA-MA        1:48.03    1:48.72        
              24.90       52.59 (27.69)     1:20.85 (28.26)     1:48.72 (27.87)
 69 Michael Johnston          17 Wapakoneta-OH-NM     1:47.83    1:48.79        
              24.79       52.16 (27.37)     1:20.35 (28.19)     1:48.79 (28.44)
 70 Tanner Debus              17 Rock Hill-SC-SC      1:47.97    1:48.81        
              25.28       52.98 (27.70)     1:21.04 (28.06)     1:48.81 (27.77)
 71 Mitchell Labenski         17 Lionville-PA-MA      1:48.50    1:48.85        
              24.64       52.07 (27.43)     1:20.63 (28.56)     1:48.85 (28.22)
 72 Zach Parkman              15 Lancaster-OH-OH      1:46.99    1:48.91        
              25.35       52.97 (27.62)     1:21.19 (28.22)     1:48.91 (27.72)
 73 CJ Hewitt                 16 SomersetValleyNJ-NJ  1:48.00    1:48.95        
              24.79       52.10 (27.31)     1:20.71 (28.61)     1:48.95 (28.24)
 74 Griffin Halpin            17 SomersetValleyNJ-NJ  1:47.21    1:49.01        
              25.25       52.50 (27.25)     1:20.83 (28.33)     1:49.01 (28.18)
 75 Ben Davidson              17 Lynchburg-VA-VA      1:46.24    1:49.24        
              25.39       53.10 (27.71)     1:21.29 (28.19)     1:49.24 (27.95)
 76 Camden Holmes             16 Down East-ME-ME      1:47.98    1:49.27        
              24.35       51.46 (27.11)     1:20.42 (28.96)     1:49.27 (28.85)
 77 Connor Empie              15 Bloomsburg-PA-MA     1:48.54    1:49.28        
              25.57       53.47 (27.90)     1:21.35 (27.88)     1:49.28 (27.93)
 78 Allen Diao                16 Birmingham-MI-MI     1:48.00    1:49.44        
              25.06       52.35 (27.29)     1:21.01 (28.66)     1:49.44 (28.43)
 79 Max Valeriano             15 Reading-PA-MA        1:48.52    1:49.46        
              24.49       51.61 (27.12)     1:20.31 (28.70)     1:49.46 (29.15)
 80 Mark Berger               17 SummitBranch-NJ-NJ   1:46.56    1:49.48        
              24.50       52.01 (27.51)     1:20.27 (28.26)     1:49.48 (29.21)
 81 Jack Dengler              17 West Shore-PA-MA     1:47.46    1:49.55        
              24.47       52.28 (27.81)     1:20.82 (28.54)     1:49.55 (28.73)
 82 Ben Wesley                15 Ridley-PA-MA         1:48.51    1:49.59        
              24.68       52.89 (28.21)     1:21.78 (28.89)     1:49.59 (27.81)
 83 Joey James                17 Lancaster-OH-OH      1:47.61    1:49.75        
              23.62       50.15 (26.53)     1:19.28 (29.13)     1:49.75 (30.47)
 84 Connor Sauls              14 Lynchburg-VA-VA      1:46.04    1:49.95        
              25.07       52.94 (27.87)     1:21.71 (28.77)     1:49.95 (28.24)
 85 Ryan Carkhuff             17 SomersetHills-NJ-NJ  1:48.47    1:50.27        
              24.52       52.52 (28.00)     1:22.09 (29.57)     1:50.27 (28.18)
 86 Jack D'Avi                14 South Florida-FL-FG  1:47.17    1:50.49        
              25.54       53.70 (28.16)     1:22.17 (28.47)     1:50.49 (28.32)
 87 Griffin Seifert           15 Gr. Flint-MI-MI      1:48.42    1:50.69        
              25.45       53.83 (28.38)     1:22.48 (28.65)     1:50.69 (28.21)
 88 Brandon Berger            16 Wilton-CT-CT         1:47.99    1:50.82        
              25.40       53.42 (28.02)     1:22.36 (28.94)     1:50.82 (28.46)
 89 Nathan Williams           15 Columbia-SC-SC       1:47.40    1:50.87        
              24.60       52.06 (27.46)     1:21.22 (29.16)     1:50.87 (29.65)
 90 Tommy Noone               16 Phoenixville-PA-MA   1:47.41    1:51.05        
              25.24       52.86 (27.62)     1:22.00 (29.14)     1:51.05 (29.05)
 91 Elias Steward             17 Northern York-ME-ME  1:47.17    1:51.10        
              25.59       53.39 (27.80)     1:22.63 (29.24)     1:51.10 (28.47)
 92 Bryan Byrd                16 Western Br-DE-MA     1:48.45    1:51.47        
              26.00       54.32 (28.32)     1:22.99 (28.67)     1:51.47 (28.48)
 93 Ryan van Dijk             18 SomersetHills-NJ-NJ  1:48.51    1:51.56        
              25.07       53.92 (28.85)     1:22.97 (29.05)     1:51.56 (28.59)
 94 Brennan Carroll           16 Cheshire-CT-CT       1:48.51    1:51.58        
              26.22       54.22 (28.00)     1:23.20 (28.98)     1:51.58 (28.38)
 95 Colin Liu                 14 SomersetValleyNJ-NJ  1:48.46    1:51.75        
              25.41       53.80 (28.39)     1:23.00 (29.20)     1:51.75 (28.75)
 96 Dylan Dela Cruz           16 Ocean County-NJ-NJ   1:48.49    1:51.80        
              26.00       54.26 (28.26)     1:22.97 (28.71)     1:51.80 (28.83)
 97 Justin Parrett            16 Kleptz-OH            1:47.57    1:51.90        
              24.75       52.50 (27.75)     1:22.22 (29.72)     1:51.90 (29.68)
 98 George Wade               15 SomersetValleyNJ-NJ  1:48.25    1:52.08        
              24.74       52.61 (27.87)     1:21.71 (29.10)     1:52.08 (30.37)
 99 Chris Chambers            17 Bethlehem-PA         1:47.81    1:52.26        
              24.30       51.88 (27.58)     1:21.36 (29.48)     1:52.26 (30.90)
100 Joey Cannata              15 Cheshire-CT-CT       1:48.41    1:52.83        
              25.08       53.09 (28.01)     1:22.73 (29.64)     1:52.83 (30.10)
101 Matt Zwilgmeyer           17 Western Br-DE-MA     1:48.50    1:53.60        
              25.71       54.37 (28.66)     1:24.46 (30.09)     1:53.60 (29.14)
102 Dom Wayne                 17 Western Br-DE-MA     1:48.51    1:54.70        
              26.83       55.74 (28.91)     1:25.33 (29.59)     1:54.70 (29.37)
103 Julian Russell            19 Gr. Flint-MI-MI      1:48.46    1:55.19        
              25.81       54.25 (28.44)     1:24.40 (30.15)     1:55.19 (30.79)
104 Connor Myers              17 Lionville-PA-MA      1:48.50    1:55.87        
              26.20       55.16 (28.96)     1:26.02 (30.86)     1:55.87 (29.85)
 
Event 401  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: * 4:39.13    4/3/2014 Courtney Harnish, York-PA                  
                5:07.69  QUAL 17 SC Nationals Qual
                5:12.69  17TT 2017 SC Time Trials
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Courtney Harnish          17 York-PA-MA           4:48.66    4:40.27 QUAL   
              25.62       53.64 (28.02)     1:21.75 (28.11)     1:50.25 (28.50)
        2:18.79 (28.54)     2:47.58 (28.79)     3:15.89 (28.31)     3:44.49 (28.60)
        4:12.75 (28.26)     4:40.27 (27.52)                                        
  2 Leah Braswell             16 York-PA-MA           4:48.39    4:43.90 QUAL   
              26.29       54.28 (27.99)     1:22.77 (28.49)     1:51.62 (28.85)
        2:20.07 (28.45)     2:48.68 (28.61)     3:17.46 (28.78)     3:46.33 (28.87)
        4:15.35 (29.02)     4:43.90 (28.55)                                        
  3 Sarah Grinalds            16 Westport/Weston-CT   4:49.42    4:47.04 QUAL   
              25.49       53.78 (28.29)     1:22.57 (28.79)     1:51.59 (29.02)
        2:20.69 (29.10)     2:50.09 (29.40)     3:19.49 (29.40)     3:48.97 (29.48)
        4:18.27 (29.30)     4:47.04 (28.77)                                        
  4 Emma Weyant               15 Sarasota-FL-FL       4:52.63    4:48.53 QUAL   
              26.87       55.96 (29.09)     1:25.32 (29.36)     1:54.58 (29.26)
        2:23.57 (28.99)     2:52.70 (29.13)     3:22.40 (29.70)     3:51.86 (29.46)
        4:20.75 (28.89)     4:48.53 (27.78)                                        
  5 Kaitlynn Wheeler          16 Springfield-IL-IL    4:50.79    4:48.87 QUAL   
              26.14       54.85 (28.71)     1:23.79 (28.94)     1:52.68 (28.89)
        2:21.85 (29.17)     2:50.81 (28.96)     3:19.95 (29.14)     3:49.35 (29.40)
        4:19.37 (30.02)     4:48.87 (29.50)                                        
  6 Abigail Doss              15 Sunbury-PA-MA        4:50.12    4:49.65 QUAL   
              27.16       56.44 (29.28)     1:26.12 (29.68)     1:55.41 (29.29)
        2:24.66 (29.25)     2:53.72 (29.06)     3:22.98 (29.26)     3:52.32 (29.34)
        4:21.48 (29.16)     4:49.65 (28.17)                                        
  7 Anna Durak                17 Hickory -nc-NC       4:51.47    4:50.22 QUAL   
              26.25       54.69 (28.44)     1:23.37 (28.68)     1:52.67 (29.30)
        2:22.31 (29.64)     2:51.79 (29.48)     3:21.37 (29.58)     3:51.42 (30.05)
        4:21.38 (29.96)     4:50.22 (28.84)                                        
  8 Megan Bull                18 SomersetValleyNJ-NJ  4:53.53    4:52.97 QUAL   
              26.93       55.93 (29.00)     1:25.47 (29.54)     1:55.13 (29.66)
        2:24.86 (29.73)     2:54.23 (29.37)     3:23.69 (29.46)     3:53.73 (30.04)
        4:23.83 (30.10)     4:52.97 (29.14)                                        
B - Final
  9 Nicole Welch              16 North Shore-MA-NE    4:54.71    4:51.87 QUAL   
              26.94       55.55 (28.61)     1:24.69 (29.14)     1:54.29 (29.60)
        2:24.07 (29.78)     2:53.66 (29.59)     3:23.36 (29.70)     3:53.14 (29.78)
        4:23.00 (29.86)     4:51.87 (28.87)                                        
 10 Elizabeth Boyer           16 Cheshire-CT-CT       4:56.60    4:52.76 QUAL   
              26.77       55.87 (29.10)     1:25.20 (29.33)     1:54.91 (29.71)
        2:24.83 (29.92)     2:54.87 (30.04)     3:24.62 (29.75)     3:54.46 (29.84)
        4:24.37 (29.91)     4:52.76 (28.39)                                        
 11 Catherine Buroker         17 Wilton-CT-CT         4:57.92    4:53.09 QUAL   
              26.58       55.61 (29.03)     1:25.27 (29.66)     1:54.97 (29.70)
        2:24.89 (29.92)     2:54.90 (30.01)     3:24.76 (29.86)     3:54.56 (29.80)
        4:24.41 (29.85)     4:53.09 (28.68)                                        
 12 Emmaline Peterson         17 Hickory -nc-NC       4:57.22    4:53.66 QUAL   
              26.43       54.81 (28.38)     1:23.84 (29.03)     1:53.50 (29.66)
        2:23.28 (29.78)     2:53.25 (29.97)     3:23.17 (29.92)     3:53.46 (30.29)
        4:23.80 (30.34)     4:53.66 (29.86)                                        
 13 Lara Hernandez-Tome       17 Sarasota-FL-FL       4:59.31    4:54.92 QUAL   
              27.58       56.84 (29.26)     1:26.21 (29.37)     1:55.85 (29.64)
        2:25.56 (29.71)     2:55.44 (29.88)     3:25.51 (30.07)     3:55.64 (30.13)
        4:25.79 (30.15)     4:54.92 (29.13)                                        
 14 Lauren Soleo              17 Triangle Area-NC-NC  4:57.95    4:56.34 QUAL   
              27.08       56.35 (29.27)     1:26.20 (29.85)     1:56.14 (29.94)
        2:26.26 (30.12)     2:56.42 (30.16)     3:26.61 (30.19)     3:56.89 (30.28)
        4:27.16 (30.27)     4:56.34 (29.18)                                        
 15 Sammie Eyolfson           16 Boise-ID-SR          4:56.07    4:56.93 QUAL   
              27.56       57.22 (29.66)     1:27.30 (30.08)     1:57.68 (30.38)
        2:27.94 (30.26)     2:58.12 (30.18)     3:28.37 (30.25)     3:58.20 (29.83)
        4:28.23 (30.03)     4:56.93 (28.70)                                        
 16 Grace Patrice             18 Sarasota-FL-FL       4:59.42    4:59.36 QUAL   
              28.55       57.97 (29.42)     1:27.86 (29.89)     1:57.89 (30.03)
        2:27.91 (30.02)     2:58.16 (30.25)     3:28.42 (30.26)     3:58.61 (30.19)
        4:29.26 (30.65)     4:59.36 (30.10)                                        
C - Final
 17 Camille Long              18 W.North Carolina-NC  5:00.38    4:54.93 QUAL   
              27.04       56.87 (29.83)     1:26.90 (30.03)     1:57.17 (30.27)
        2:27.25 (30.08)     2:57.15 (29.90)     3:26.75 (29.60)     3:56.41 (29.66)
        4:26.27 (29.86)     4:54.93 (28.66)                                        
 18 Aziza Ganihanova          14 SomersetValleyNJ-NJ  5:01.40    4:55.25 QUAL   
              27.81       57.62 (29.81)     1:27.50 (29.88)     1:57.53 (30.03)
        2:27.12 (29.59)     2:57.38 (30.26)     3:27.18 (29.80)     3:57.32 (30.14)
        4:26.79 (29.47)     4:55.25 (28.46)                                        
 19 Brenna McLaughlin         15 Wilton-CT-CT         4:59.44    4:57.12 QUAL   
              26.99       56.51 (29.52)     1:26.30 (29.79)     1:56.52 (30.22)
        2:26.76 (30.24)     2:57.27 (30.51)     3:27.86 (30.59)     3:58.17 (30.31)
        4:28.24 (30.07)     4:57.12 (28.88)                                        
 20 Sophia Cherkez            17 Hickory -nc-NC       5:00.82    4:57.21 QUAL   
              26.91       56.50 (29.59)     1:26.14 (29.64)     1:56.21 (30.07)
        2:26.14 (29.93)     2:56.34 (30.20)     3:26.84 (30.50)     3:57.45 (30.61)
        4:27.79 (30.34)     4:57.21 (29.42)                                        
 21 Megan Glass               16 Blue Ash-OH-OH       5:01.48    4:57.55 QUAL   
              27.08       56.85 (29.77)     1:26.75 (29.90)     1:57.08 (30.33)
        2:27.13 (30.05)     2:57.46 (30.33)     3:27.60 (30.14)     3:57.98 (30.38)
        4:28.37 (30.39)     4:57.55 (29.18)                                        
 22 Rachel Reistroffer        17 Spartanburg-SC-SC    5:01.59    4:58.40 QUAL   
              27.36       56.86 (29.50)     1:26.82 (29.96)     1:56.97 (30.15)
        2:27.30 (30.33)     2:57.60 (30.30)     3:28.41 (30.81)     3:58.70 (30.29)
        4:28.95 (30.25)     4:58.40 (29.45)                                        
 23 Keri Golden               15 Spartanburg-SC-SC    5:01.88    5:01.33 QUAL   
              27.22       56.70 (29.48)     1:26.76 (30.06)     1:57.36 (30.60)
        2:27.70 (30.34)     2:58.18 (30.48)     3:28.86 (30.68)     3:59.54 (30.68)
        4:30.60 (31.06)     5:01.33 (30.73)                                        
 24 Hanna Everhart            17 Bloomsburg-PA-MA     5:01.16    5:02.24 QUAL   
              27.18       57.22 (30.04)     1:27.76 (30.54)     1:58.14 (30.38)
        2:28.45 (30.31)     2:59.30 (30.85)     3:30.07 (30.77)     4:00.97 (30.90)
        4:31.86 (30.89)     5:02.24 (30.38)                                        
 
Event 401  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: * 4:39.13    4/3/2014 Courtney Harnish, York-PA                  
                5:07.69  QUAL 17 SC Nationals Qual
                5:12.69  17TT 2017 SC Time Trials
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Leah Braswell             16 York-PA-MA           4:46.42    4:48.39 QUAL   
              26.41       54.58 (28.17)     1:23.22 (28.64)     1:52.23 (29.01)
        2:21.76 (29.53)     2:51.32 (29.56)     3:20.81 (29.49)     3:50.30 (29.49)
        4:19.44 (29.14)     4:48.39 (28.95)                                        
  2 Courtney Harnish          17 York-PA-MA           4:42.51    4:48.66 QUAL   
              26.31       54.91 (28.60)     1:23.94 (29.03)     1:53.26 (29.32)
        2:22.48 (29.22)     2:51.65 (29.17)     3:20.91 (29.26)     3:50.29 (29.38)
        4:19.85 (29.56)     4:48.66 (28.81)                                        
  3 Sarah Grinalds            16 Westport/Weston-CT   4:49.66    4:49.42 QUAL   
              26.00       54.76 (28.76)     1:23.80 (29.04)     1:53.40 (29.60)
        2:22.95 (29.55)     2:52.33 (29.38)     3:21.80 (29.47)     3:51.48 (29.68)
        4:21.46 (29.98)     4:49.42 (27.96)                                        
  4 Abigail Doss              15 Sunbury-PA-MA        4:50.46    4:50.12 QUAL   
              27.33       56.66 (29.33)     1:26.02 (29.36)     1:55.53 (29.51)
        2:24.61 (29.08)     2:53.79 (29.18)     3:23.05 (29.26)     3:52.09 (29.04)
        4:21.27 (29.18)     4:50.12 (28.85)                                        
  5 Kaitlynn Wheeler          16 Springfield-IL-IL    4:49.83    4:50.79 QUAL   
              26.50       54.74 (28.24)     1:23.47 (28.73)     1:52.54 (29.07)
        2:21.97 (29.43)     2:51.44 (29.47)     3:20.98 (29.54)     3:50.56 (29.58)
        4:20.57 (30.01)     4:50.79 (30.22)                                        
  6 Anna Durak                17 Hickory -nc-NC       4:50.44    4:51.47 QUAL   
              26.86       55.31 (28.45)     1:24.24 (28.93)     1:53.26 (29.02)
        2:22.49 (29.23)     2:51.91 (29.42)     3:21.88 (29.97)     3:51.93 (30.05)
        4:22.07 (30.14)     4:51.47 (29.40)                                        
  7 Emma Weyant               15 Sarasota-FL-FL       4:49.91    4:52.63 QUAL   
              27.01       55.83 (28.82)     1:25.27 (29.44)     1:55.08 (29.81)
        2:24.61 (29.53)     2:54.18 (29.57)     3:24.13 (29.95)     3:54.06 (29.93)
        4:23.76 (29.70)     4:52.63 (28.87)                                        
  8 Megan Bull                18 SomersetValleyNJ-NJ  4:49.01    4:53.53 QUAL   
              26.61       55.16 (28.55)     1:24.08 (28.92)     1:53.40 (29.32)
        2:23.25 (29.85)     2:53.08 (29.83)     3:22.77 (29.69)     3:52.98 (30.21)
        4:24.23 (31.25)     4:53.53 (29.30)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Nicole Welch              16 North Shore-MA-NE    4:53.99    4:54.71 QUAL   
              27.08       56.12 (29.04)     1:25.54 (29.42)     1:55.22 (29.68)
        2:25.06 (29.84)     2:54.77 (29.71)     3:24.87 (30.10)     3:55.35 (30.48)
        4:25.53 (30.18)     4:54.71 (29.18)                                        
 10 Sammie Eyolfson           16 Boise-ID-SR          4:56.33    4:56.07 QUAL   
              27.78       57.53 (29.75)     1:27.42 (29.89)     1:57.20 (29.78)
        2:27.12 (29.92)     2:57.06 (29.94)     3:26.89 (29.83)     3:56.84 (29.95)
        4:26.74 (29.90)     4:56.07 (29.33)                                        
 11 Elizabeth Boyer           16 Cheshire-CT-CT       5:01.18    4:56.60 QUAL   
              26.79       56.02 (29.23)     1:25.68 (29.66)     1:55.71 (30.03)
        2:25.77 (30.06)     2:55.95 (30.18)     3:26.42 (30.47)     3:57.15 (30.73)
        4:27.62 (30.47)     4:56.60 (28.98)                                        
 12 Emmaline Peterson         17 Hickory -nc-NC       4:49.84    4:57.22 QUAL   
              26.83       55.87 (29.04)     1:25.38 (29.51)     1:55.16 (29.78)
        2:25.26 (30.10)     2:55.25 (29.99)     3:25.59 (30.34)     3:56.12 (30.53)
        4:26.79 (30.67)     4:57.22 (30.43)                                        
 13 Catherine Buroker         17 Wilton-CT-CT         4:59.04    4:57.92 QUAL   
              26.62       55.42 (28.80)     1:24.99 (29.57)     1:54.98 (29.99)
        2:25.28 (30.30)     2:55.76 (30.48)     3:26.42 (30.66)     3:57.11 (30.69)
        4:27.82 (30.71)     4:57.92 (30.10)                                        
 14 Lauren Soleo              17 Triangle Area-NC-NC  4:56.56    4:57.95 QUAL   
              27.26       56.69 (29.43)     1:26.35 (29.66)     1:56.58 (30.23)
        2:26.78 (30.20)     2:56.78 (30.00)     3:27.06 (30.28)     3:57.61 (30.55)
        4:28.24 (30.63)     4:57.95 (29.71)                                        
 15 Lara Hernandez-Tome       17 Sarasota-FL-FL       4:55.27    4:59.31 QUAL   
              27.42       56.69 (29.27)     1:26.62 (29.93)     1:56.66 (30.04)
        2:27.19 (30.53)     2:57.81 (30.62)     3:28.47 (30.66)     3:59.28 (30.81)
        4:29.95 (30.67)     4:59.31 (29.36)                                        
 16 Grace Patrice             18 Sarasota-FL-FL       4:56.98    4:59.42 QUAL   
              28.22       57.89 (29.67)     1:27.83 (29.94)     1:58.03 (30.20)
        2:28.32 (30.29)     2:58.66 (30.34)     3:28.99 (30.33)     3:59.29 (30.30)
        4:29.65 (30.36)     4:59.42 (29.77)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Brenna McLaughlin         15 Wilton-CT-CT         4:56.65    4:59.44 QUAL   
              27.19       56.65 (29.46)     1:26.55 (29.90)     1:57.05 (30.50)
        2:27.70 (30.65)     2:58.30 (30.60)     3:28.77 (30.47)     3:59.59 (30.82)
        4:30.36 (30.77)     4:59.44 (29.08)                                        
 18 Camille Long              18 W.North Carolina-NC  5:03.77    5:00.38 QUAL   
              27.20       57.00 (29.80)     1:27.31 (30.31)     1:57.61 (30.30)
        2:27.79 (30.18)     2:58.19 (30.40)     3:29.07 (30.88)     3:59.83 (30.76)
        4:30.48 (30.65)     5:00.38 (29.90)                                        
 19 Sophia Cherkez            17 Hickory -nc-NC       4:55.31    5:00.82 QUAL   
              26.79       55.99 (29.20)     1:25.77 (29.78)     1:56.00 (30.23)
        2:26.53 (30.53)     2:57.34 (30.81)     3:28.12 (30.78)     3:59.33 (31.21)
        4:30.29 (30.96)     5:00.82 (30.53)                                        
 20 Sam Medlin                17 Triangle Area-NC-NC  4:56.56    5:01.06 QUAL   
              27.23       56.66 (29.43)     1:26.70 (30.04)     1:56.92 (30.22)
        2:27.42 (30.50)     2:58.23 (30.81)     3:29.07 (30.84)     3:59.57 (30.50)
        4:30.65 (31.08)     5:01.06 (30.41)                                        
 21 Hanna Everhart            17 Bloomsburg-PA-MA     4:59.24    5:01.16 QUAL   
              26.99       56.50 (29.51)     1:26.61 (30.11)     1:56.76 (30.15)
        2:27.28 (30.52)     2:58.10 (30.82)     3:28.82 (30.72)     3:59.85 (31.03)
        4:30.97 (31.12)     5:01.16 (30.19)                                        
 22 Aziza Ganihanova          14 SomersetValleyNJ-NJ  4:59.79    5:01.40 QUAL   
              28.03       58.41 (30.38)     1:28.54 (30.13)     1:59.16 (30.62)
        2:29.20 (30.04)     3:00.21 (31.01)     3:30.94 (30.73)     4:01.98 (31.04)
        4:32.04 (30.06)     5:01.40 (29.36)                                        
 23 Megan Glass               16 Blue Ash-OH-OH       4:59.47    5:01.48 QUAL   
              27.01       56.66 (29.65)     1:26.60 (29.94)     1:56.89 (30.29)
        2:27.64 (30.75)     2:58.16 (30.52)     3:29.18 (31.02)     4:00.62 (31.44)
        4:31.63 (31.01)     5:01.48 (29.85)                                        
 24 Rachel Reistroffer        17 Spartanburg-SC-SC    5:04.24    5:01.59 QUAL   
              27.27       56.86 (29.59)     1:27.00 (30.14)     1:57.47 (30.47)
        2:28.13 (30.66)     2:59.00 (30.87)     3:29.97 (30.97)     4:01.09 (31.12)
        4:31.87 (30.78)     5:01.59 (29.72)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 25 Keri Golden               15 Spartanburg-SC-SC    4:59.65    5:01.88 QUAL   
              27.33       56.93 (29.60)     1:27.10 (30.17)     1:57.38 (30.28)
        2:28.03 (30.65)     2:58.91 (30.88)     3:29.81 (30.90)     4:00.65 (30.84)
        4:31.49 (30.84)     5:01.88 (30.39)                                        
 26 Maggie Erwin              15 Boise-ID-SR          5:00.82    5:01.94 QUAL   
              27.54       57.20 (29.66)     1:27.15 (29.95)     1:57.65 (30.50)
        2:28.36 (30.71)     2:59.31 (30.95)     3:30.29 (30.98)     4:01.29 (31.00)
        4:32.08 (30.79)     5:01.94 (29.86)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 27 Casey Loughlin            15 Cheshire-CT-CT       5:02.38    5:02.09 QUAL   
              27.10       57.05 (29.95)     1:27.59 (30.54)     1:58.16 (30.57)
        2:29.02 (30.86)     2:59.90 (30.88)     3:30.81 (30.91)     4:01.79 (30.98)
        4:32.71 (30.92)     5:02.09 (29.38)                                        
 28 Katie Wright              14 Red Bank - NJ-NJ     5:02.34    5:02.12 QUAL   
              27.15       57.22 (30.07)     1:27.85 (30.63)     1:59.00 (31.15)
        2:30.15 (31.15)     3:01.22 (31.07)     3:32.27 (31.05)     4:03.42 (31.15)
        4:33.37 (29.95)     5:02.12 (28.75)                                        
 29 Hunter Scott              16 Sarasota-FL-FL       4:57.67    5:02.55 QUAL   
              27.54       57.44 (29.90)     1:27.60 (30.16)     1:57.88 (30.28)
        2:28.29 (30.41)     2:59.00 (30.71)     3:29.95 (30.95)     4:00.96 (31.01)
        4:32.20 (31.24)     5:02.55 (30.35)                                        
 30 Sally Clough              18 Countryside-OH-OH    4:54.72    5:02.65 QUAL   
              26.50       55.59 (29.09)     1:25.57 (29.98)     1:56.36 (30.79)
        2:26.94 (30.58)     2:58.14 (31.20)     3:29.20 (31.06)     4:00.34 (31.14)
        4:32.16 (31.82)     5:02.65 (30.49)                                        
 31 McKenzie Rice             16 Countryside-OH-OH    5:00.94    5:02.87 QUAL   
              27.46       57.27 (29.81)     1:27.60 (30.33)     1:58.11 (30.51)
        2:28.86 (30.75)     2:59.83 (30.97)     3:30.92 (31.09)     4:01.90 (30.98)
        4:32.96 (31.06)     5:02.87 (29.91)                                        
 32 Meagan Hathaway           16 North Shore-MA-NE    5:00.37    5:03.06 QUAL   
              28.30       58.46 (30.16)     1:29.02 (30.56)     1:59.88 (30.86)
        2:30.98 (31.10)     3:02.05 (31.07)     3:33.09 (31.04)     4:04.23 (31.14)
        4:34.54 (30.31)     5:03.06 (28.52)                                        
 33 Meredith Moellering       16 ME Lyons-OH-OH       4:57.66    5:03.24 QUAL   
              27.43       57.06 (29.63)     1:27.68 (30.62)     1:58.57 (30.89)
        2:29.33 (30.76)     3:00.14 (30.81)     3:31.09 (30.95)     4:01.81 (30.72)
        4:32.99 (31.18)     5:03.24 (30.25)                                        
 34 Kendyl Ferrara            18 ME Lyons-OH-OH       5:00.58    5:03.40 QUAL   
              27.67       56.95 (29.28)     1:27.02 (30.07)     1:57.45 (30.43)
        2:28.37 (30.92)     2:59.37 (31.00)     3:30.60 (31.23)     4:02.21 (31.61)
        4:33.42 (31.21)     5:03.40 (29.98)                                        
 35 Emma Kauffeld             17 Wilton-CT-CT         4:58.31    5:03.81 QUAL   
              27.82       58.13 (30.31)     1:28.65 (30.52)     1:59.47 (30.82)
        2:29.98 (30.51)     3:00.63 (30.65)     3:31.70 (31.07)     4:02.70 (31.00)
        4:33.52 (30.82)     5:03.81 (30.29)                                        
 36 Olivia Sutter             15 W.North Carolina-NC  4:59.89    5:03.84 QUAL   
              27.69       57.50 (29.81)     1:27.92 (30.42)     1:58.85 (30.93)
        2:29.74 (30.89)     3:00.69 (30.95)     3:31.63 (30.94)     4:02.85 (31.22)
        4:33.73 (30.88)     5:03.84 (30.11)                                        
 37 Meghan French             16 York-PA-MA           5:07.02    5:03.89 QUAL   
              27.12       57.00 (29.88)     1:27.75 (30.75)     1:58.47 (30.72)
        2:29.27 (30.80)     3:00.39 (31.12)     3:31.52 (31.13)     4:02.65 (31.13)
        4:33.59 (30.94)     5:03.89 (30.30)                                        
 38 Grace Palfreyman          17 SomersetValleyNJ-NJ  5:03.61    5:04.22 QUAL   
              27.34       56.86 (29.52)     1:26.94 (30.08)     1:57.75 (30.81)
        2:28.61 (30.86)     2:59.63 (31.02)     3:31.23 (31.60)     4:02.46 (31.23)
        4:33.73 (31.27)     5:04.22 (30.49)                                        
 38 Samantha Kraus            18 Boise-ID-SR          5:03.91    5:04.22 QUAL   
              27.59       57.06 (29.47)     1:27.16 (30.10)     1:57.42 (30.26)
        2:28.12 (30.70)     2:59.10 (30.98)     3:30.36 (31.26)     4:01.80 (31.44)
        4:33.59 (31.79)     5:04.22 (30.63)                                        
 40 Lydia DaCorte             18 Mt Desert Island-ME  5:05.86    5:04.23 QUAL   
              26.91       56.08 (29.17)     1:25.80 (29.72)     1:56.44 (30.64)
        2:27.44 (31.00)     2:58.65 (31.21)     3:29.79 (31.14)     4:00.97 (31.18)
        4:32.57 (31.60)     5:04.23 (31.66)                                        
 41 Taylor Contino            18 ME Lyons-OH-OH       5:06.75    5:05.12 QUAL   
              28.07       58.28 (30.21)     1:28.67 (30.39)     1:59.08 (30.41)
        2:29.74 (30.66)     3:00.57 (30.83)     3:31.61 (31.04)     4:02.98 (31.37)
        4:34.38 (31.40)     5:05.12 (30.74)                                        
 42 Grace Hastings            14 ME Lyons-OH-OH       5:05.15    5:05.37 QUAL   
              27.81       58.07 (30.26)     1:28.66 (30.59)     2:00.30 (31.64)
        2:31.35 (31.05)     3:02.69 (31.34)     3:34.02 (31.33)     4:05.31 (31.29)
        4:36.20 (30.89)     5:05.37 (29.17)                                        
 43 Megan Carson              14 Triangle Area-NC-NC  5:02.63    5:05.39 QUAL   
              27.91       58.25 (30.34)     1:28.81 (30.56)     2:00.11 (31.30)
        2:30.51 (30.40)     3:01.46 (30.95)     3:32.74 (31.28)     4:03.83 (31.09)
        4:34.86 (31.03)     5:05.39 (30.53)                                        
 44 Taylor Marjamaa           16 Red Bank - NJ-NJ     5:04.34    5:05.65 QUAL   
              27.56       57.37 (29.81)     1:27.64 (30.27)     1:58.69 (31.05)
        2:30.19 (31.50)     3:01.60 (31.41)     3:33.10 (31.50)     4:04.36 (31.26)
        4:35.42 (31.06)     5:05.65 (30.23)                                        
 45 Shannon Jelley            16 Countryside-OH-OH    4:55.70    5:05.67 QUAL   
              26.89       56.17 (29.28)     1:26.62 (30.45)     1:57.09 (30.47)
        2:27.88 (30.79)     2:58.87 (30.99)     3:30.13 (31.26)     4:01.92 (31.79)
        4:34.11 (32.19)     5:05.67 (31.56)                                        
 46 Kiki Rice                 17 Oshkosh-WI-WI        5:00.81    5:05.76 QUAL   
              27.79       57.66 (29.87)     1:28.31 (30.65)     1:59.34 (31.03)
        2:30.39 (31.05)     3:01.79 (31.40)     3:32.90 (31.11)     4:04.08 (31.18)
        4:35.12 (31.04)     5:05.76 (30.64)                                        
 47 Abby Francis              15 East Hartford-CT-CT  5:00.10    5:05.89 QUAL   
              27.34       57.20 (29.86)     1:27.38 (30.18)     1:58.06 (30.68)
        2:28.97 (30.91)     3:00.32 (31.35)     3:31.71 (31.39)     4:03.12 (31.41)
        4:35.06 (31.94)     5:05.89 (30.83)                                        
 48 Morgan Dennis             15 Northwest-NC-NC      5:05.83    5:05.93 QUAL   
              27.68       57.94 (30.26)     1:28.57 (30.63)     2:00.23 (31.66)
        2:31.40 (31.17)     3:03.01 (31.61)     3:34.29 (31.28)     4:04.92 (30.63)
        4:35.77 (30.85)     5:05.93 (30.16)                                        
 49 Kristi McCadden           17 Oshkosh-WI-WI        5:05.34    5:06.00 QUAL   
              28.20       58.66 (30.46)     1:29.13 (30.47)     1:59.71 (30.58)
        2:30.50 (30.79)     3:01.34 (30.84)     3:32.00 (30.66)     4:03.37 (31.37)
        4:35.29 (31.92)     5:06.00 (30.71)                                        
 50 Hailey Roberti            16 SomersetValleyNJ-NJ  5:04.71    5:06.12 QUAL   
              27.76       57.75 (29.99)     1:28.06 (30.31)     1:58.67 (30.61)
        2:29.41 (30.74)     3:00.73 (31.32)     3:32.05 (31.32)     4:03.88 (31.83)
        4:35.32 (31.44)     5:06.12 (30.80)                                        
 51 Josie McGuire             16 Birmingham-AL-SE     5:06.23    5:06.37 QUAL   
              27.20       57.18 (29.98)     1:27.63 (30.45)     1:58.44 (30.81)
        2:29.48 (31.04)     3:00.94 (31.46)     3:32.23 (31.29)     4:03.76 (31.53)
        4:35.22 (31.46)     5:06.37 (31.15)                                        
 51 Nora Bergstrom            14 Triangle Area-NC-NC  5:07.59    5:06.37 QUAL   
              28.26       58.37 (30.11)     1:29.23 (30.86)     2:00.39 (31.16)
        2:31.61 (31.22)     3:02.72 (31.11)     3:33.94 (31.22)     4:05.16 (31.22)
        4:36.35 (31.19)     5:06.37 (30.02)                                        
 53 Alexandra Dixon           17 Duanesburg-NY-AD     5:01.98    5:06.38 QUAL   
              27.27       57.41 (30.14)     1:27.75 (30.34)     1:58.59 (30.84)
        2:29.42 (30.83)     3:00.68 (31.26)     3:32.08 (31.40)     4:04.24 (32.16)
        4:36.05 (31.81)     5:06.38 (30.33)                                        
 54 Allison Kapostasy         17 ME Lyons-OH-OH       5:04.21    5:06.56 QUAL   
              28.55       59.12 (30.57)     1:29.93 (30.81)     2:00.96 (31.03)
        2:31.93 (30.97)     3:02.71 (30.78)     3:33.64 (30.93)     4:05.01 (31.37)
        4:36.23 (31.22)     5:06.56 (30.33)                                        
 55 Annie Carr                17 Greensboro-NC-NC     5:07.59    5:06.74 QUAL   
              27.38       57.10 (29.72)     1:28.21 (31.11)     1:59.17 (30.96)
        2:30.26 (31.09)     3:01.66 (31.40)     3:32.99 (31.33)     4:04.37 (31.38)
        4:35.90 (31.53)     5:06.74 (30.84)                                        
 56 Julia Stevens             14 Cheshire-CT-CT       5:05.51    5:06.81 QUAL   
              26.89       56.63 (29.74)     1:27.41 (30.78)     1:58.54 (31.13)
        2:30.10 (31.56)     3:01.24 (31.14)     3:33.02 (31.78)     4:04.66 (31.64)
        4:36.40 (31.74)     5:06.81 (30.41)                                        
 57 Christina Cianciolo       15 Sarasota-FL-FL       4:52.61    5:07.03 QUAL   
              27.41       56.93 (29.52)     1:27.20 (30.27)     1:58.01 (30.81)
        2:28.86 (30.85)     3:00.30 (31.44)     3:31.89 (31.59)     4:03.55 (31.66)
        4:35.48 (31.93)     5:07.03 (31.55)                                        
 58 Mia Leko                  16 Cheshire-CT-CT       5:06.14    5:07.09 QUAL   
              27.44       57.04 (29.60)     1:27.54 (30.50)     1:58.34 (30.80)
        2:29.43 (31.09)     3:00.99 (31.56)     3:32.52 (31.53)     4:04.05 (31.53)
        4:36.04 (31.99)     5:07.09 (31.05)                                        
 59 Maly Shores               17 Hickory -nc-NC       5:05.58    5:07.16 QUAL   
              27.51       57.57 (30.06)     1:28.41 (30.84)     1:59.53 (31.12)
        2:30.63 (31.10)     3:01.71 (31.08)     3:33.14 (31.43)     4:04.93 (31.79)
        4:36.52 (31.59)     5:07.16 (30.64)                                        
 60 Kaitlyn McCarthy          17 Red Bank - NJ-NJ     5:06.43    5:07.42 QUAL   
              28.15       58.35 (30.20)     1:29.11 (30.76)     2:00.19 (31.08)
        2:31.26 (31.07)     3:02.54 (31.28)     3:33.90 (31.36)     4:05.48 (31.58)
        4:36.96 (31.48)     5:07.42 (30.46)                                        
 61 Maggie Halloran           17 Columbia-SC-SC       5:06.35    5:07.66 QUAL   
                                                    3:34.18 ( )     4:05.98 (31.80)
        4:37.65 (31.67)     5:07.66 (30.01)                                        
 62 Miranda Byrne             16 LakelandHills-NJ-NJ  5:06.75    5:07.72 17TT   
              27.86       58.68 (30.82)     1:30.35 (31.67)     2:01.28 (30.93)
        2:32.37 (31.09)     3:03.70 (31.33)     3:34.98 (31.28)     4:06.37 (31.39)
        4:37.26 (30.89)     5:07.72 (30.46)                                        
 63 Nina Turcanu              15 Hickory -nc-NC       5:06.20    5:07.76 17TT   
              27.79       58.03 (30.24)     1:28.96 (30.93)     2:00.05 (31.09)
        2:30.94 (30.89)     3:02.38 (31.44)     3:33.90 (31.52)     4:05.65 (31.75)
        4:37.04 (31.39)     5:07.76 (30.72)                                        
 64 Kim Caccamo               18 Wyckoff-NJ-NJ        5:05.93    5:08.25 17TT   
              26.93       56.86 (29.93)     1:27.69 (30.83)     1:58.99 (31.30)
        2:30.22 (31.23)     3:01.97 (31.75)     3:33.97 (32.00)     4:05.88 (31.91)
        4:37.66 (31.78)     5:08.25 (30.59)                                        
 65 Sarah Manthorp            15 UpperMainLine-PA-MA  5:07.43    5:08.73 17TT   
              27.57                             1:59.38 ( )                    
                                2:21.45 ( )                             3:34.03 ( )
      5:08.73 (1:34.70)                                                            
 66 Caroline Pape             14 Northwest-NC-NC      5:04.77    5:09.06 17TT   
              27.35       57.06 (29.71)     1:27.59 (30.53)     1:58.87 (31.28)
        2:30.22 (31.35)     3:01.80 (31.58)     3:33.71 (31.91)     4:05.81 (32.10)
        4:37.81 (32.00)     5:09.06 (31.25)                                        
 67 Mercedes Traba            14 Sarasota-FL-FL       5:07.13    5:09.08 17TT   
              28.18       58.70 (30.52)     1:29.83 (31.13)     2:01.03 (31.20)
        2:32.14 (31.11)     3:03.64 (31.50)     3:34.68 (31.04)     4:06.48 (31.80)
        4:38.32 (31.84)     5:09.08 (30.76)                                        
 68 Maggie Clough             15 Countryside-OH-OH    5:06.87    5:09.23 17TT   
              28.83       59.57 (30.74)     1:30.82 (31.25)     2:01.90 (31.08)
        2:32.88 (30.98)     3:04.21 (31.33)     3:35.44 (31.23)     4:06.92 (31.48)
        4:38.40 (31.48)     5:09.23 (30.83)                                        
 69 Catherine Meisner         13 SomersetValleyNJ-NJ  5:05.03    5:09.33 17TT   
              27.44       57.60 (30.16)     1:28.55 (30.95)     2:00.04 (31.49)
        2:31.78 (31.74)     3:03.67 (31.89)     3:35.48 (31.81)     4:07.44 (31.96)
        4:39.02 (31.58)     5:09.33 (30.31)                                        
 70 Gail Workman              16 ME Lyons-OH-OH       4:59.03    5:09.64 17TT   
              27.32       57.08 (29.76)     1:27.43 (30.35)     1:58.44 (31.01)
        2:30.15 (31.71)     3:01.85 (31.70)     3:33.21 (31.36)     4:05.11 (31.90)
        4:37.59 (32.48)     5:09.64 (32.05)                                        
 71 Julie Stankiewicz         17 FanwoodScotch-NJ-NJ  5:04.75    5:09.69 17TT   
              27.09       57.12 (30.03)     1:28.07 (30.95)     1:59.45 (31.38)
        2:30.57 (31.12)     3:01.96 (31.39)     3:33.73 (31.77)     4:05.78 (32.05)
        4:38.09 (32.31)     5:09.69 (31.60)                                        
 72 Laine Chmielewski         14 Sarasota-FL-FL       5:03.23    5:09.80 17TT   
              27.52       57.95 (30.43)     1:28.31 (30.36)     1:59.54 (31.23)
        2:30.96 (31.42)     3:03.19 (32.23)     3:34.84 (31.65)     4:06.66 (31.82)
        4:39.09 (32.43)     5:09.80 (30.71)                                        
 73 Sienna Miller             17 Sarasota-FL-FL       5:05.62    5:10.03 17TT   
              28.72       59.39 (30.67)     1:30.47 (31.08)     2:02.16 (31.69)
        2:33.44 (31.28)     3:04.76 (31.32)     3:36.53 (31.77)     4:08.06 (31.53)
        4:39.52 (31.46)     5:10.03 (30.51)                                        
 74 Ashley Sennett            16 Lynchburg-VA-VA      5:07.02    5:10.24 17TT   
              28.75       59.46 (30.71)     1:30.61 (31.15)     2:02.10 (31.49)
        2:33.57 (31.47)     3:05.11 (31.54)     3:36.61 (31.50)     4:08.51 (31.90)
        4:39.75 (31.24)     5:10.24 (30.49)                                        
 75 Jenna Pehowski            18 Rock Hill-SC-SC      5:07.36    5:10.65 17TT   
              27.86       58.06 (30.20)     1:29.14 (31.08)     2:00.38 (31.24)
        2:31.57 (31.19)     3:02.94 (31.37)     3:34.95 (32.01)     4:07.41 (32.46)
        4:39.53 (32.12)     5:10.65 (31.12)                                        
 76 Emily Knorr               13 Greensboro-NC-NC     5:03.44    5:11.05 17TT   
              28.20       58.86 (30.66)     1:29.87 (31.01)     2:01.44 (31.57)
        2:33.11 (31.67)     3:04.60 (31.49)     3:36.23 (31.63)     4:07.99 (31.76)
        4:39.74 (31.75)     5:11.05 (31.31)                                        
 77 Chelsea Ackerson          18 Hamilton Area-NJ-NJ  5:06.52    5:11.41 17TT   
              27.40       57.34 (29.94)     1:28.19 (30.85)     1:59.63 (31.44)
        2:31.17 (31.54)     3:03.00 (31.83)     3:35.11 (32.11)     4:07.33 (32.22)
        4:39.73 (32.40)     5:11.41 (31.68)                                        
 78 Molly Rosenthal           16 B R Ryall-IL-IL      5:04.59    5:12.49 17TT   
              27.98       58.39 (30.41)     1:29.59 (31.20)     2:01.13 (31.54)
        2:32.81 (31.68)     3:04.22 (31.41)     3:36.12 (31.90)     4:08.23 (32.11)
        4:41.03 (32.80)     5:12.49 (31.46)                                        
 79 Michelle Kennedy          15 Westport/Weston-CT   5:07.65    5:12.80        
              29.25     1:00.82 (31.57)     1:32.76 (31.94)     2:04.67 (31.91)
        2:36.60 (31.93)     3:08.23 (31.63)     3:39.93 (31.70)     4:11.58 (31.65)
        4:42.69 (31.11)     5:12.80 (30.11)                                        
 80 Cara Megill               17 Boyertown-PA-MA      5:07.16    5:12.92        
              27.39       57.38 (29.99)     1:28.14 (30.76)     1:59.49 (31.35)
        2:31.46 (31.97)     3:03.77 (32.31)     3:36.24 (32.47)     4:08.81 (32.57)
        4:41.26 (32.45)     5:12.92 (31.66)                                        
 81 Elizabeth Borges          18 SomersetValleyNJ-NJ  5:07.67    5:13.26        
              27.10       57.22 (30.12)     1:28.61 (31.39)     2:00.33 (31.72)
        2:32.15 (31.82)     3:03.97 (31.82)     3:35.98 (32.01)     4:08.68 (32.70)
        4:41.64 (32.96)     5:13.26 (31.62)                                        
 82 Taci Miller               17 Lancaster-OH-OH      5:06.68    5:13.39        
              28.40       59.07 (30.67)     1:30.75 (31.68)     2:02.70 (31.95)
        2:34.29 (31.59)     3:06.45 (32.16)     3:38.46 (32.01)     4:10.52 (32.06)
        4:42.52 (32.00)     5:13.39 (30.87)                                        
 83 Dia Gawronski             16 Cheshire-CT-CT       5:06.77    5:13.46        
              27.90       58.70 (30.80)     1:30.18 (31.48)     2:02.26 (32.08)
        2:34.24 (31.98)     3:06.10 (31.86)     3:38.33 (32.23)     4:10.72 (32.39)
        4:42.74 (32.02)     5:13.46 (30.72)                                        
 84 Alicia Davie              15 Sarasota-FL-FL       5:06.98    5:13.52        
                              59.19 ( )   5:13.52 (4:14.33)                    
 85 Josie Preski              17 Springfield-IL-IL    4:32.94L   5:13.83        
              28.40       58.94 (30.54)     1:30.25 (31.31)     2:01.74 (31.49)
        2:33.28 (31.54)     3:05.45 (32.17)     3:37.93 (32.48)     4:10.36 (32.43)
        4:42.64 (32.28)     5:13.83 (31.19)                                        
 86 Camille Rochaix           16 Birmingham-MI-MI     5:03.92    5:15.10        
              27.07       57.09 (30.02)     1:28.35 (31.26)     1:59.95 (31.60)
        2:31.93 (31.98)     3:04.39 (32.46)     3:37.05 (32.66)     4:09.89 (32.84)
        4:42.79 (32.90)     5:15.10 (32.31)                                        
 87 Molly Arneson             14 Countryside-OH-OH    5:07.40    5:15.88        
              28.02       59.40 (31.38)     1:31.01 (31.61)     2:03.13 (32.12)
        2:34.92 (31.79)     3:07.14 (32.22)     3:39.43 (32.29)     4:11.92 (32.49)
        4:44.37 (32.45)     5:15.88 (31.51)                                        
 88 Liz Jackson               17 West Shore-PA-MA     5:07.28    5:16.92        
              27.12       57.25 (30.13)     1:28.87 (31.62)     2:01.31 (32.44)
        2:33.79 (32.48)     3:06.66 (32.87)     3:39.65 (32.99)     4:12.91 (33.26)
        4:45.15 (32.24)     5:16.92 (31.77)                                        
 89 Katherine Connolly        16 South Shore, MA-NE   5:07.68    5:17.30        
              29.81     1:02.26 (32.45)     1:35.06 (32.80)     2:07.19 (32.13)
        2:39.31 (32.12)     3:11.39 (32.08)     3:43.24 (31.85)     4:14.91 (31.67)
        4:46.21 (31.30)     5:17.30 (31.09)                                        
 90 Meg McDermott             18 SomersetValleyNJ-NJ  5:04.44    5:19.09        
              28.54       58.80 (30.26)     1:29.78 (30.98)     2:00.92 (31.14)
        2:32.50 (31.58)     3:04.89 (32.39)     3:38.18 (33.29)     4:11.83 (33.65)
        4:45.87 (34.04)     5:19.09 (33.22)                                        
 91 Brigid Di Blasio          17 SomersetValleyNJ-NJ  5:01.07    5:19.16        
              27.09       57.49 (30.40)     1:28.74 (31.25)     2:01.37 (32.63)
        2:34.02 (32.65)     3:07.41 (33.39)     3:40.62 (33.21)     4:13.77 (33.15)
        4:46.93 (33.16)     5:19.16 (32.23)                                        
 92 Hannah Kota               16 Triangle Area-NC-NC  4:34.03L   5:22.05        
              28.67     1:00.65 (31.98)     1:33.09 (32.44)     2:05.96 (32.87)
        2:39.02 (33.06)     3:11.76 (32.74)     3:44.40 (32.64)     4:17.21 (32.81)
        4:50.06 (32.85)     5:22.05 (31.99)                                        
 -- Abbey Erwin               17 Boise-ID-SR          4:52.00        DFS        
      Declared false start
 -- Caroline McGann           15 Red Bank - NJ-NJ     5:05.92        DFS        
      Declared false start
 
Event 402  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: * 4:18.01    4/5/2011 Nicholas Caldwell, Sarasota-FL             
                4:45.49  QUAL 17 SC Nationals Qual
                4:50.49  17TT 2017 SC Time Trials
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Ross Dant                 16 Hickory -nc-NC       4:29.57    4:21.33 QUAL   
              23.91       49.98 (26.07)     1:16.60 (26.62)     1:43.15 (26.55)
        2:09.82 (26.67)     2:36.52 (26.70)     3:03.03 (26.51)     3:29.56 (26.53)
        3:55.69 (26.13)     4:21.33 (25.64)                                        
  2 Robby Giller              17 Wilton-CT-CT         4:30.35    4:23.37 QUAL   
              24.32       50.65 (26.33)     1:17.20 (26.55)     1:43.97 (26.77)
        2:10.53 (26.56)     2:37.24 (26.71)     3:04.10 (26.86)     3:31.15 (27.05)
        3:58.09 (26.94)     4:23.37 (25.28)                                        
  3 Hank Siefert              18 Coffman - OH-OH      4:27.76    4:23.54 QUAL   
              23.53       49.36 (25.83)     1:15.88 (26.52)     1:42.62 (26.74)
        2:10.04 (27.42)     2:37.53 (27.49)     3:04.92 (27.39)     3:32.59 (27.67)
        3:58.36 (25.77)     4:23.54 (25.18)                                        
  4 Christopher Smith         18 Red Bank - NJ-NJ     4:29.81    4:24.07 QUAL   
              23.28       48.83 (25.55)     1:14.63 (25.80)     1:40.68 (26.05)
        2:06.98 (26.30)     2:33.44 (26.46)     3:00.62 (27.18)     3:28.08 (27.46)
        3:55.99 (27.91)     4:24.07 (28.08)                                        
  5 Ryan Waters               17 SomersetValleyNJ-NJ  4:29.26    4:27.20 QUAL   
              23.63       49.58 (25.95)     1:16.29 (26.71)     1:43.02 (26.73)
        2:10.17 (27.15)     2:37.56 (27.39)     3:05.04 (27.48)     3:32.65 (27.61)
        4:00.35 (27.70)     4:27.20 (26.85)                                        
  6 Carson Burt               18 Powel Crosley-OH-OH  4:30.88    4:28.77 QUAL   
              24.43       50.95 (26.52)     1:17.85 (26.90)     1:45.28 (27.43)
        2:12.68 (27.40)     2:40.08 (27.40)     3:07.55 (27.47)     3:35.04 (27.49)
        4:02.58 (27.54)     4:28.77 (26.19)                                        
  7 Nico Hernandez-Tome       16 Sarasota-FL-FL       4:30.35    4:29.16 QUAL   
              24.04       50.06 (26.02)     1:16.99 (26.93)     1:44.15 (27.16)
        2:11.85 (27.70)     2:39.51 (27.66)     3:07.44 (27.93)     3:35.73 (28.29)
        4:03.78 (28.05)     4:29.16 (25.38)                                        
  8 Josh Cohen                16 FanwoodScotch-NJ-NJ  4:30.10    4:29.49 QUAL   
              24.27       50.62 (26.35)     1:17.49 (26.87)     1:44.52 (27.03)
        2:11.96 (27.44)     2:39.56 (27.60)     3:07.52 (27.96)     3:35.24 (27.72)
        4:02.81 (27.57)     4:29.49 (26.68)                                        
B - Final
  9 Arik Katz                 15 Sarasota-FL-FL       4:32.95    4:26.71 QUAL   
              24.77       51.70 (26.93)     1:18.89 (27.19)     1:45.90 (27.01)
        2:12.81 (26.91)     2:39.95 (27.14)     3:07.17 (27.22)     3:34.33 (27.16)
        4:00.98 (26.65)     4:26.71 (25.73)                                        
 10 Brendan Firlie            17 Sarasota-FL-FL       4:31.86    4:27.32 QUAL   
              24.64       51.10 (26.46)     1:18.15 (27.05)     1:45.22 (27.07)
        2:12.63 (27.41)     2:40.09 (27.46)     3:07.42 (27.33)     3:34.69 (27.27)
        4:01.48 (26.79)     4:27.32 (25.84)                                        
 11 Nicolas Ortega            17 Westport/Weston-CT   4:31.63    4:30.52 QUAL   
              24.48       51.00 (26.52)     1:17.85 (26.85)     1:45.19 (27.34)
        2:12.90 (27.71)     2:40.69 (27.79)     3:08.03 (27.34)     3:35.99 (27.96)
        4:03.71 (27.72)     4:30.52 (26.81)                                        
 12 Austin Theobald           18 Countryside-OH-OH    4:33.38    4:31.86 QUAL   
              24.05       50.75 (26.70)     1:18.71 (27.96)     1:46.90 (28.19)
        2:15.07 (28.17)     2:43.20 (28.13)     3:10.95 (27.75)     3:38.82 (27.87)
        4:06.04 (27.22)     4:31.86 (25.82)                                        
 13 Jackson Cunningham        17 Boise-ID-SR          4:31.52    4:31.87 QUAL   
              24.94       52.07 (27.13)     1:19.64 (27.57)     1:47.15 (27.51)
        2:14.55 (27.40)     2:42.36 (27.81)     3:10.27 (27.91)     3:37.88 (27.61)
        4:05.99 (28.11)     4:31.87 (25.88)                                        
 14 Patrick Butkovich         18 ME Lyons-OH-OH       4:31.58    4:32.03 QUAL   
              25.46       52.83 (27.37)     1:20.44 (27.61)     1:47.94 (27.50)
        2:15.60 (27.66)     2:42.99 (27.39)     3:10.44 (27.45)     3:37.78 (27.34)
        4:05.24 (27.46)     4:32.03 (26.79)                                        
 15 Brett Riley               17 Sarasota-FL-FL       4:34.45    4:32.65 QUAL   
              25.54       53.28 (27.74)     1:21.15 (27.87)     1:48.65 (27.50)
        2:15.84 (27.19)     2:43.19 (27.35)     3:10.85 (27.66)     3:38.56 (27.71)
        4:06.10 (27.54)     4:32.65 (26.55)                                        
 16 Riley Pestorius           17 SomersetValleyNJ-NJ  4:32.41    4:39.83 QUAL   
              24.69       52.18 (27.49)     1:19.84 (27.66)     1:47.53 (27.69)
        2:18.74 (31.21)     2:47.50 (28.76)     3:15.72 (28.22)     3:44.49 (28.77)
        4:12.88 (28.39)     4:39.83 (26.95)                                        
C - Final
 17 Jacob Greenwood           16 Chambersburg-PA-MA   4:34.79    4:30.32 QUAL   
              24.38       50.91 (26.53)     1:18.17 (27.26)     1:45.88 (27.71)
        2:13.85 (27.97)     2:41.02 (27.17)     3:08.25 (27.23)     3:36.03 (27.78)
        4:03.61 (27.58)     4:30.32 (26.71)                                        
 18 Graham Miotke             16 North Oakland-MI-MI  4:35.23    4:33.29 QUAL   
              24.95       51.45 (26.50)     1:18.61 (27.16)     1:46.21 (27.60)
        2:14.08 (27.87)     2:41.83 (27.75)     3:09.67 (27.84)     3:37.70 (28.03)
        4:05.51 (27.81)     4:33.29 (27.78)                                        
 19 Jack Gray                 16 Westport/Weston-CT   4:35.14    4:33.71 QUAL   
              24.66       51.53 (26.87)     1:18.71 (27.18)     1:46.17 (27.46)
        2:14.00 (27.83)     2:41.78 (27.78)     3:09.79 (28.01)     3:38.31 (28.52)
        4:06.59 (28.28)     4:33.71 (27.12)                                        
 20 Matt Fallon               14 SomersetValleyNJ-NJ  4:36.48    4:34.08 QUAL   
              25.92       52.93 (27.01)     1:20.31 (27.38)     1:48.34 (28.03)
        2:15.93 (27.59)     2:43.59 (27.66)     3:11.99 (28.40)     3:40.05 (28.06)
        4:08.02 (27.97)     4:34.08 (26.06)                                        
 21 Carter Weiland            16 SomersetValleyNJ-NJ  4:35.46    4:34.26 QUAL   
              25.33       52.50 (27.17)     1:20.16 (27.66)     1:48.03 (27.87)
        2:16.05 (28.02)     2:43.91 (27.86)     3:11.94 (28.03)     3:39.99 (28.05)
        4:07.87 (27.88)     4:34.26 (26.39)                                        
 22 Kevin Leibold             15 South Family-OH-OH   4:35.98    4:35.03 QUAL   
              24.70       52.92 (28.22)     1:21.28 (28.36)     1:49.33 (28.05)
        2:17.25 (27.92)     2:45.23 (27.98)     3:13.51 (28.28)     3:41.45 (27.94)
        4:09.12 (27.67)     4:35.03 (25.91)                                        
 23 Matthew Lequang           15 Hamilton Area-NJ-NJ  4:36.50    4:35.54 QUAL   
              24.75       51.61 (26.86)     1:19.22 (27.61)     1:46.92 (27.70)
        2:14.81 (27.89)     2:42.72 (27.91)     3:10.54 (27.82)     3:39.18 (28.64)
        4:08.01 (28.83)     4:35.54 (27.53)                                        
 24 Tim Joyce                 16 Wilton-CT-CT         4:36.63    4:36.46 QUAL   
              25.38       53.16 (27.78)     1:21.04 (27.88)     1:49.06 (28.02)
        2:17.29 (28.23)     2:45.28 (27.99)     3:13.47 (28.19)     3:41.77 (28.30)
        4:09.80 (28.03)     4:36.46 (26.66)                                        
 
Event 402  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: * 4:18.01    4/5/2011 Nicholas Caldwell, Sarasota-FL             
                4:45.49  QUAL 17 SC Nationals Qual
                4:50.49  17TT 2017 SC Time Trials
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Hank Siefert              18 Coffman - OH-OH      4:28.68    4:27.76 QUAL   
              24.15       50.75 (26.60)     1:17.85 (27.10)     1:45.24 (27.39)
        2:12.89 (27.65)     2:40.39 (27.50)     3:06.94 (26.55)     3:33.57 (26.63)
        4:00.66 (27.09)     4:27.76 (27.10)                                        
  2 Ryan Waters               17 SomersetValleyNJ-NJ  4:26.51    4:29.26 QUAL   
              24.34       51.32 (26.98)     1:18.78 (27.46)     1:46.42 (27.64)
        2:13.48 (27.06)     2:41.02 (27.54)     3:08.59 (27.57)     3:36.13 (27.54)
        4:03.55 (27.42)     4:29.26 (25.71)                                        
  3 Ross Dant                 16 Hickory -nc-NC       4:23.21    4:29.57 QUAL   
              24.55       51.41 (26.86)     1:18.75 (27.34)     1:46.11 (27.36)
        2:13.44 (27.33)     2:40.95 (27.51)     3:08.38 (27.43)     3:35.88 (27.50)
        4:03.22 (27.34)     4:29.57 (26.35)                                        
  4 Christopher Smith         18 Red Bank - NJ-NJ     4:21.45    4:29.81 QUAL   
              23.93       50.37 (26.44)     1:17.25 (26.88)     1:44.41 (27.16)
        2:11.92 (27.51)     2:39.68 (27.76)     3:07.05 (27.37)     3:34.44 (27.39)
        4:02.60 (28.16)     4:29.81 (27.21)                                        
  5 Josh Cohen                16 FanwoodScotch-NJ-NJ  4:29.47    4:30.10 QUAL   
              24.36       50.71 (26.35)     1:17.44 (26.73)     1:44.56 (27.12)
        2:11.81 (27.25)     2:39.35 (27.54)     3:07.40 (28.05)     3:35.60 (28.20)
        4:03.58 (27.98)     4:30.10 (26.52)                                        
  6 Nico Hernandez-Tome       16 Sarasota-FL-FL       4:32.05    4:30.35 QUAL   
              24.82       51.87 (27.05)     1:19.08 (27.21)     1:46.19 (27.11)
        2:13.35 (27.16)     2:40.70 (27.35)     3:07.90 (27.20)     3:35.42 (27.52)
        4:03.30 (27.88)     4:30.35 (27.05)                                        
  6 Robby Giller              17 Wilton-CT-CT         4:25.82    4:30.35 QUAL   
              24.62       51.10 (26.48)     1:17.69 (26.59)     1:44.78 (27.09)
        2:11.81 (27.03)     2:39.06 (27.25)     3:06.57 (27.51)     3:34.48 (27.91)
        4:02.79 (28.31)     4:30.35 (27.56)                                        
  8 Carson Burt               18 Powel Crosley-OH-OH  4:31.31    4:30.88 QUAL   
              24.57       52.10 (27.53)     1:19.89 (27.79)     1:47.56 (27.67)
        2:15.01 (27.45)     2:42.51 (27.50)     3:09.86 (27.35)     3:37.15 (27.29)
        4:04.32 (27.17)     4:30.88 (26.56)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Jackson Cunningham        17 Boise-ID-SR          4:38.46    4:31.52 QUAL   
              24.50       51.46 (26.96)     1:17.98 (26.52)     1:45.12 (27.14)
        2:12.29 (27.17)     2:40.18 (27.89)     3:08.11 (27.93)     3:36.61 (28.50)
        4:04.89 (28.28)     4:31.52 (26.63)                                        
 10 Patrick Butkovich         18 ME Lyons-OH-OH       4:32.09    4:31.58 QUAL   
              25.52       52.54 (27.02)     1:19.81 (27.27)     1:47.26 (27.45)
        2:14.92 (27.66)     2:42.58 (27.66)     3:10.09 (27.51)     3:37.74 (27.65)
        4:05.07 (27.33)     4:31.58 (26.51)                                        
 11 Nicolas Ortega            17 Westport/Weston-CT   4:32.84    4:31.63 QUAL   
              24.83       51.61 (26.78)     1:18.93 (27.32)     1:46.65 (27.72)
        2:14.36 (27.71)     2:42.12 (27.76)     3:09.67 (27.55)     3:37.45 (27.78)
        4:04.94 (27.49)     4:31.63 (26.69)                                        
 12 Brendan Firlie            17 Sarasota-FL-FL       4:25.32    4:31.86 QUAL   
              24.79       51.77 (26.98)     1:18.85 (27.08)     1:46.40 (27.55)
        2:13.93 (27.53)     2:41.73 (27.80)     3:09.53 (27.80)     3:37.69 (28.16)
        4:05.39 (27.70)     4:31.86 (26.47)                                        
 13 Riley Pestorius           17 SomersetValleyNJ-NJ  4:32.28    4:32.41 QUAL   
              24.92       52.23 (27.31)     1:19.64 (27.41)     1:47.34 (27.70)
        2:15.17 (27.83)     2:42.63 (27.46)     3:10.55 (27.92)     3:38.62 (28.07)
        4:06.00 (27.38)     4:32.41 (26.41)                                        
 14 Arik Katz                 15 Sarasota-FL-FL       4:30.97    4:32.95 QUAL   
              24.55       51.28 (26.73)     1:18.43 (27.15)     1:46.09 (27.66)
        2:13.88 (27.79)     2:41.85 (27.97)     3:09.85 (28.00)     3:38.02 (28.17)
        4:05.85 (27.83)     4:32.95 (27.10)                                        
 15 Austin Theobald           18 Countryside-OH-OH    4:35.73    4:33.38 QUAL   
              24.54       51.92 (27.38)     1:20.08 (28.16)     1:48.16 (28.08)
        2:16.38 (28.22)     2:44.62 (28.24)     3:12.38 (27.76)     3:40.32 (27.94)
        4:07.69 (27.37)     4:33.38 (25.69)                                        
 16 Brett Riley               17 Sarasota-FL-FL       4:33.24    4:34.45 QUAL   
              25.41       53.14 (27.73)     1:21.26 (28.12)     1:49.15 (27.89)
        2:16.57 (27.42)     2:44.23 (27.66)     3:12.02 (27.79)     3:39.89 (27.87)
        4:07.55 (27.66)     4:34.45 (26.90)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Jacob Greenwood           16 Chambersburg-PA-MA   4:30.48    4:34.79 QUAL   
              24.86       51.69 (26.83)     1:19.01 (27.32)     1:46.84 (27.83)
        2:15.07 (28.23)     2:41.94 (26.87)     3:09.64 (27.70)     3:37.71 (28.07)
        4:05.92 (28.21)     4:34.79 (28.87)                                        
 18 Matt Nutter               17 Sarasota-FL-FL       4:37.85    4:34.98 QUAL   
              25.04       52.79 (27.75)     1:21.01 (28.22)     1:49.13 (28.12)
        2:17.54 (28.41)     2:44.97 (27.43)     3:12.62 (27.65)     3:40.25 (27.63)
        4:07.72 (27.47)     4:34.98 (27.26)                                        
 19 Spencer Hohm              17 Springfield-IL-IL    4:39.00    4:35.05 QUAL   
              24.65       52.00 (27.35)     1:19.58 (27.58)     1:47.29 (27.71)
        2:15.08 (27.79)     2:42.71 (27.63)     3:10.84 (28.13)     3:39.11 (28.27)
        4:07.41 (28.30)     4:35.05 (27.64)                                        
 20 Jack Gray                 16 Westport/Weston-CT   4:35.61    4:35.14 QUAL   
              24.78       51.50 (26.72)     1:18.91 (27.41)     1:46.77 (27.86)
        2:14.58 (27.81)     2:42.68 (28.10)     3:10.98 (28.30)     3:39.31 (28.33)
        4:07.72 (28.41)     4:35.14 (27.42)                                        
 21 Graham Miotke             16 North Oakland-MI-MI  4:30.39    4:35.23 QUAL   
              25.29       52.11 (26.82)     1:19.43 (27.32)     1:47.17 (27.74)
        2:14.80 (27.63)     2:42.72 (27.92)     3:10.88 (28.16)     3:39.18 (28.30)
        4:07.46 (28.28)     4:35.23 (27.77)                                        
 22 Carter Weiland            16 SomersetValleyNJ-NJ  4:37.80    4:35.46 QUAL   
              25.32       52.63 (27.31)     1:20.20 (27.57)     1:48.22 (28.02)
        2:16.36 (28.14)     2:44.50 (28.14)     3:12.58 (28.08)     3:40.60 (28.02)
        4:08.47 (27.87)     4:35.46 (26.99)                                        
 23 Kevin Leibold             15 South Family-OH-OH   4:43.83    4:35.98 QUAL   
              24.76       52.78 (28.02)     1:21.00 (28.22)     1:49.15 (28.15)
        2:17.41 (28.26)     2:45.53 (28.12)     3:13.51 (27.98)     3:41.76 (28.25)
        4:09.67 (27.91)     4:35.98 (26.31)                                        
 24 Dylan Boyd                18 Triangle Area-NC-NC  4:34.60    4:36.41 QUAL   
              25.07       52.42 (27.35)     1:19.92 (27.50)     1:47.58 (27.66)
        2:15.70 (28.12)     2:43.72 (28.02)     3:12.13 (28.41)     3:40.39 (28.26)
        4:08.78 (28.39)     4:36.41 (27.63)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 25 Matt Fallon               14 SomersetValleyNJ-NJ  4:37.76    4:36.48 QUAL   
              25.98       53.43 (27.45)     1:21.23 (27.80)     1:49.02 (27.79)
        2:17.03 (28.01)     2:45.04 (28.01)     3:12.96 (27.92)     3:41.30 (28.34)
        4:09.48 (28.18)     4:36.48 (27.00)                                        
 26 Matthew Lequang           15 Hamilton Area-NJ-NJ  4:33.64    4:36.50 QUAL   
              24.88       52.47 (27.59)     1:20.58 (28.11)     1:48.56 (27.98)
        2:16.42 (27.86)     2:44.71 (28.29)     3:12.33 (27.62)     3:40.73 (28.40)
        4:08.79 (28.06)     4:36.50 (27.71)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 27 Tim Joyce                 16 Wilton-CT-CT         4:43.53    4:36.63 QUAL   
              25.07       52.82 (27.75)     1:20.84 (28.02)     1:48.85 (28.01)
        2:17.04 (28.19)     2:45.25 (28.21)     3:13.25 (28.00)     3:41.69 (28.44)
        4:09.96 (28.27)     4:36.63 (26.67)                                        
 28 Chet Dobson               17 Blue Ash-OH-OH       4:38.54    4:37.01 QUAL   
              24.50       51.71 (27.21)     1:19.45 (27.74)     1:47.63 (28.18)
        2:15.90 (28.27)     2:44.47 (28.57)     3:12.83 (28.36)     3:41.19 (28.36)
        4:09.37 (28.18)     4:37.01 (27.64)                                        
 29 Will Suchy                17 Wilton-CT-CT         4:43.50    4:37.58 QUAL   
              25.30       52.71 (27.41)     1:20.57 (27.86)     1:48.30 (27.73)
        2:16.23 (27.93)     2:44.35 (28.12)     3:12.52 (28.17)     3:41.12 (28.60)
        4:09.77 (28.65)     4:37.58 (27.81)                                        
 30 Price Agnew               17 Spartanburg-SC-SC    4:38.47    4:37.59 QUAL   
              25.67       52.86 (27.19)     1:20.50 (27.64)     1:48.57 (28.07)
        2:16.93 (28.36)     2:45.39 (28.46)     3:13.88 (28.49)     3:42.34 (28.46)
        4:10.38 (28.04)     4:37.59 (27.21)                                        
 31 Sammy Rennard             16 Red Bank - NJ-NJ     4:38.46    4:39.01 QUAL   
              24.99       52.36 (27.37)     1:20.11 (27.75)     1:48.20 (28.09)
        2:16.72 (28.52)     2:45.02 (28.30)     3:13.59 (28.57)     3:42.67 (29.08)
        4:11.35 (28.68)     4:39.01 (27.66)                                        
 32 Wyatt Boyer               17 Columbia-SC-SC       4:42.69    4:39.13 QUAL   
              25.23       52.51 (27.28)     1:20.43 (27.92)     1:49.08 (28.65)
        2:17.50 (28.42)     2:46.36 (28.86)     3:15.04 (28.68)     3:43.73 (28.69)
        4:11.89 (28.16)     4:39.13 (27.24)                                        
 32 Logan McFadden            15 York-PA-MA           4:42.01    4:39.13 QUAL   
              25.03       52.84 (27.81)     1:20.96 (28.12)     1:49.48 (28.52)
        2:18.06 (28.58)     2:46.70 (28.64)     3:15.29 (28.59)     3:43.36 (28.07)
        4:11.87 (28.51)     4:39.13 (27.26)                                        
 34 Ethan Murray              15 Wilton-CT-CT         4:43.58    4:39.34 QUAL   
              25.26       52.52 (27.26)     1:20.51 (27.99)     1:48.81 (28.30)
        2:17.02 (28.21)     2:45.60 (28.58)     3:14.35 (28.75)     3:43.26 (28.91)
        4:11.89 (28.63)     4:39.34 (27.45)                                        
 35 JohnMichael Gordon        16 Lynchburg-VA-VA      4:38.28    4:39.56 QUAL   
              25.53       53.50 (27.97)     1:21.59 (28.09)     1:49.81 (28.22)
        2:17.97 (28.16)     2:46.14 (28.17)     3:14.36 (28.22)     3:42.76 (28.40)
        4:11.35 (28.59)     4:39.56 (28.21)                                        
 36 Alexander Webster         16 Sarasota-FL-FL       4:38.22    4:39.65 QUAL   
              25.58       53.17 (27.59)     1:21.43 (28.26)     1:49.64 (28.21)
        2:17.85 (28.21)     2:46.37 (28.52)     3:15.09 (28.72)     3:43.81 (28.72)
        4:12.26 (28.45)     4:39.65 (27.39)                                        
 37 James Mostofi             18 Wilton-CT-CT         4:36.04    4:39.76 QUAL   
              25.26       52.28 (27.02)     1:19.34 (27.06)     1:47.14 (27.80)
        2:15.80 (28.66)     2:44.36 (28.56)     3:12.72 (28.36)     3:41.46 (28.74)
        4:10.89 (29.43)     4:39.76 (28.87)                                        
 38 Ben LaClair               16 Gr Holyoke-MA-NE     4:35.37    4:39.77 QUAL   
              25.45       53.24 (27.79)     1:20.81 (27.57)     1:48.72 (27.91)
        2:16.88 (28.16)     2:45.17 (28.29)     3:13.66 (28.49)     3:42.36 (28.70)
        4:11.26 (28.90)     4:39.77 (28.51)                                        
 39 Pete Lingo                17 ME Lyons-OH-OH       4:39.45    4:39.98 QUAL   
              25.04       52.30 (27.26)     1:20.10 (27.80)     1:48.34 (28.24)
        2:16.82 (28.48)     2:45.35 (28.53)     3:13.81 (28.46)     3:42.42 (28.61)
        4:11.51 (29.09)     4:39.98 (28.47)                                        
 40 Reid Greer                17 Burlington Co-NJ-MA  4:44.78    4:40.05 QUAL   
              25.27       52.80 (27.53)     1:20.68 (27.88)     1:48.88 (28.20)
        2:17.29 (28.41)     2:46.11 (28.82)     3:14.88 (28.77)     3:43.66 (28.78)
        4:12.22 (28.56)     4:40.05 (27.83)                                        
 41 Luke Mikesell             15 Clearfield-PA        4:35.14    4:40.24 QUAL   
              24.92       52.94 (28.02)     1:21.29 (28.35)     1:49.91 (28.62)
        2:18.31 (28.40)     2:47.04 (28.73)     3:15.82 (28.78)     3:44.35 (28.53)
        4:12.89 (28.54)     4:40.24 (27.35)                                        
 42 Daryl Kay                 16 Kishwaukee-IL-IL     4:39.99    4:40.46 QUAL   
              25.90       54.53 (28.63)     1:23.37 (28.84)     1:52.11 (28.74)
        2:20.76 (28.65)     2:49.00 (28.24)     3:17.23 (28.23)     3:45.11 (27.88)
        4:13.08 (27.97)     4:40.46 (27.38)                                        
 43 Justin Song               16 Ridgewood-NJ-NJ      4:43.19    4:40.65 QUAL   
              25.41       52.86 (27.45)     1:21.15 (28.29)     1:49.71 (28.56)
        2:18.39 (28.68)     2:46.74 (28.35)     3:15.44 (28.70)     3:44.58 (29.14)
        4:13.11 (28.53)     4:40.65 (27.54)                                        
 44 Tom Powell                17 Western Br-DE-MA     4:41.57    4:40.71 QUAL   
              24.79       51.47 (26.68)     1:19.80 (28.33)     1:47.81 (28.01)
        2:17.01 (29.20)     2:45.50 (28.49)     3:14.76 (29.26)     3:43.83 (29.07)
        4:13.28 (29.45)     4:40.71 (27.43)                                        
 45 Luke Yost                 16 Boise-ID-SR          4:38.43    4:40.84 QUAL   
              25.54       52.98 (27.44)     1:20.75 (27.77)     1:48.19 (27.44)
        2:16.09 (27.90)     2:43.98 (27.89)     3:12.62 (28.64)     3:41.87 (29.25)
        4:11.53 (29.66)     4:40.84 (29.31)                                        
 46 Alex Gifford              15 Wyckoff-NJ-NJ        4:41.86    4:40.95 QUAL   
              25.27       52.74 (27.47)     1:20.45 (27.71)     1:48.60 (28.15)
        2:17.30 (28.70)     2:45.90 (28.60)     3:15.13 (29.23)     3:44.34 (29.21)
        4:13.32 (28.98)     4:40.95 (27.63)                                        
 47 Logan D'Amore             15 FanwoodScotch-NJ-NJ  4:42.28    4:41.07 QUAL   
              25.07       52.84 (27.77)     1:20.97 (28.13)     1:49.37 (28.40)
        2:18.02 (28.65)     2:46.65 (28.63)     3:15.38 (28.73)     3:44.30 (28.92)
        4:13.37 (29.07)     4:41.07 (27.70)                                        
 48 Greg Gardner              18 Brandywine-DE-MA     4:44.22    4:41.31 QUAL   
              25.39       53.18 (27.79)     1:21.42 (28.24)     1:49.83 (28.41)
        2:18.52 (28.69)     2:47.13 (28.61)     3:16.04 (28.91)     3:45.01 (28.97)
        4:13.72 (28.71)     4:41.31 (27.59)                                        
 49 Griff Morgan              18 Westfield-NJ-NJ      4:41.50    4:41.35 QUAL   
              24.95       52.86 (27.91)     1:21.23 (28.37)     1:49.82 (28.59)
        2:18.25 (28.43)     2:46.61 (28.36)     3:15.05 (28.44)     3:43.85 (28.80)
        4:12.96 (29.11)     4:41.35 (28.39)                                        
 50 Erik Menchhofer           13 Blue Ash-OH-OH       4:42.93    4:42.36 QUAL   
              25.53       53.28 (27.75)     1:21.85 (28.57)     1:50.37 (28.52)
        2:19.09 (28.72)     2:48.02 (28.93)     3:16.87 (28.85)     3:45.96 (29.09)
        4:14.34 (28.38)     4:42.36 (28.02)                                        
 51 Matt Stanton              17 SomersetHills-NJ-NJ  4:43.95    4:42.62 QUAL   
              25.55       53.52 (27.97)     1:22.35 (28.83)     1:51.17 (28.82)
        2:20.11 (28.94)     2:48.99 (28.88)     3:18.11 (29.12)     3:46.92 (28.81)
        4:15.25 (28.33)     4:42.62 (27.37)                                        
 52 Erik Ryan                 18 Wilton-CT-CT         4:43.88    4:42.84 QUAL   
              25.59       53.13 (27.54)     1:20.86 (27.73)     1:49.37 (28.51)
        2:17.88 (28.51)     2:46.67 (28.79)     3:15.42 (28.75)     3:44.42 (29.00)
        4:13.52 (29.10)     4:42.84 (29.32)                                        
 53 Gordon Steward            16 Wilton-CT-CT         4:41.40    4:43.11 QUAL   
              26.21       54.38 (28.17)     1:22.76 (28.38)     1:51.44 (28.68)
        2:20.33 (28.89)     2:48.80 (28.47)     3:17.52 (28.72)     3:45.96 (28.44)
        4:14.89 (28.93)     4:43.11 (28.22)                                        
 54 Joey Huber                18 Red Bank - NJ-NJ     4:34.18    4:43.49 QUAL   
              25.29       53.42 (28.13)     1:21.67 (28.25)     1:49.59 (27.92)
        2:17.89 (28.30)     2:46.98 (29.09)     3:16.07 (29.09)     3:45.64 (29.57)
        4:14.90 (29.26)     4:43.49 (28.59)                                        
 55 Kevin Ryle                17 UpperMainLine-PA-MA  4:44.85    4:43.50 QUAL   
              26.57       54.89 (28.32)     1:23.59 (28.70)     1:52.31 (28.72)
        2:21.01 (28.70)     2:49.90 (28.89)     3:18.74 (28.84)     3:47.49 (28.75)
        4:16.25 (28.76)     4:43.50 (27.25)                                        
 56 Billy Fallon              16 SomersetHills-NJ-NJ  4:43.35    4:43.51 QUAL   
              26.29       54.40 (28.11)     1:22.93 (28.53)     1:51.72 (28.79)
        2:20.45 (28.73)     2:49.26 (28.81)     3:18.29 (29.03)     3:47.08 (28.79)
        4:15.70 (28.62)     4:43.51 (27.81)                                        
 57 Coleman Komishane         16 North Shore-MA-NE    4:43.54    4:43.65 QUAL   
              25.11       52.72 (27.61)     1:20.83 (28.11)     1:49.08 (28.25)
        2:17.60 (28.52)     2:46.58 (28.98)     3:15.71 (29.13)     3:45.69 (29.98)
        4:15.21 (29.52)     4:43.65 (28.44)                                        
 58 Dylan Wachenfeld          17 SomersetHills-NJ-NJ  4:44.14    4:43.71 QUAL   
              25.61       53.57 (27.96)     1:22.04 (28.47)     1:50.74 (28.70)
        2:19.52 (28.78)     2:48.28 (28.76)     3:17.18 (28.90)     3:46.28 (29.10)
        4:15.12 (28.84)     4:43.71 (28.59)                                        
 58 Connor Wright             17 Red Bank - NJ-NJ     4:40.81    4:43.71 QUAL   
              26.16       54.61 (28.45)     1:23.39 (28.78)     1:52.37 (28.98)
        2:21.38 (29.01)     2:50.13 (28.75)     3:19.27 (29.14)     3:47.91 (28.64)
        4:16.41 (28.50)     4:43.71 (27.30)                                        
 60 Paul Retterer             15 Red Bank - NJ-NJ     4:42.97    4:44.12 QUAL   
              26.03       53.90 (27.87)     1:22.34 (28.44)     1:51.49 (29.15)
        2:20.34 (28.85)     2:49.65 (29.31)     3:18.57 (28.92)     3:47.55 (28.98)
        4:16.47 (28.92)     4:44.12 (27.65)                                        
 61 Will Resweber             16 Ridley-PA-MA         4:40.12    4:44.35 QUAL   
              25.81       54.39 (28.58)     1:23.47 (29.08)     1:52.23 (28.76)
        2:20.79 (28.56)     2:49.66 (28.87)     3:18.57 (28.91)     3:47.48 (28.91)
        4:16.47 (28.99)     4:44.35 (27.88)                                        
 62 Will Schwieterman         18 Powel Crosley-OH-OH  4:45.46    4:44.44 QUAL   
              26.00       55.21 (29.21)     1:24.63 (29.42)     1:53.81 (29.18)
        2:22.29 (28.48)     2:51.37 (29.08)     3:20.38 (29.01)     3:48.80 (28.42)
        4:17.46 (28.66)     4:44.44 (26.98)                                        
 63 Andrew Galarza            17 MetuchenED-NJ-NJ     4:45.00    4:44.65 QUAL   
              25.39       53.29 (27.90)     1:21.72 (28.43)     1:50.63 (28.91)
        2:18.95 (28.32)     2:48.28 (29.33)     3:17.57 (29.29)     3:47.47 (29.90)
        4:16.74 (29.27)     4:44.65 (27.91)                                        
 64 Tyler Pidde               17 Rock River-IL-IL     4:38.95    4:45.05 QUAL   
              25.07       52.50 (27.43)     1:20.49 (27.99)     1:49.32 (28.83)
        2:18.47 (29.15)     2:47.63 (29.16)     3:15.88 (28.25)     3:45.52 (29.64)
        4:15.78 (30.26)     4:45.05 (29.27)                                        
 65 Nick Andres               15 B R Ryall-IL-IL      4:42.73    4:45.32 QUAL   
              25.51       53.51 (28.00)     1:22.19 (28.68)     1:51.10 (28.91)
        2:20.01 (28.91)     2:49.05 (29.04)     3:18.34 (29.29)     3:47.63 (29.29)
        4:16.86 (29.23)     4:45.32 (28.46)                                        
 66 Jake Ritz                 16 Westport/Weston-CT   4:45.31    4:46.02 17TT   
              26.87       54.99 (28.12)     1:23.38 (28.39)     1:52.58 (29.20)
        2:21.84 (29.26)     2:51.01 (29.17)     3:20.73 (29.72)     3:49.69 (28.96)
        4:18.10 (28.41)     4:46.02 (27.92)                                        
 67 Jacob Greene              17 Northwest-NC-NC      4:39.51    4:46.12 17TT   
              26.12       54.66 (28.54)     1:23.80 (29.14)     1:53.02 (29.22)
        2:21.85 (28.83)     2:50.72 (28.87)     3:19.69 (28.97)     3:48.84 (29.15)
        4:17.97 (29.13)     4:46.12 (28.15)                                        
 68 Connor Sauls              14 Lynchburg-VA-VA      4:43.28    4:46.26 17TT   
              25.45       53.71 (28.26)     1:22.37 (28.66)     1:51.30 (28.93)
        2:20.60 (29.30)     2:49.57 (28.97)     3:19.05 (29.48)     3:48.58 (29.53)
        4:17.99 (29.41)     4:46.26 (28.27)                                        
 69 Jorge Zelina              15 South Family-OH-OH   4:44.61    4:46.34 17TT   
              25.36       53.52 (28.16)     1:22.27 (28.75)     1:51.39 (29.12)
        2:19.98 (28.59)     2:49.16 (29.18)     3:18.58 (29.42)     3:48.62 (30.04)
        4:18.96 (30.34)     4:46.34 (27.38)                                        
 70 Aaron Buzdygon            17 Brandywine-DE-MA     4:14.74L   4:46.46 17TT   
              25.60       53.20 (27.60)     1:21.53 (28.33)     1:50.83 (29.30)
        2:20.08 (29.25)     2:49.30 (29.22)     3:18.62 (29.32)     3:48.09 (29.47)
        4:17.62 (29.53)     4:46.46 (28.84)                                        
 71 Daniel Walsh              16 Cheshire-CT-CT       4:44.43    4:46.61 17TT   
              25.72       53.55 (27.83)     1:22.08 (28.53)     1:50.64 (28.56)
        2:19.48 (28.84)     2:48.83 (29.35)     3:17.98 (29.15)     3:47.25 (29.27)
        4:17.08 (29.83)     4:46.61 (29.53)                                        
 72 Brendan Conley            15 ME Lyons-OH-OH       4:44.61    4:46.66 17TT   
              25.69       53.93 (28.24)     1:22.81 (28.88)     1:51.83 (29.02)
        2:20.94 (29.11)     2:49.88 (28.94)     3:19.02 (29.14)     3:49.18 (30.16)
        4:18.60 (29.42)     4:46.66 (28.06)                                        
 73 Nick Aukerman             18 South Family-OH-OH   4:38.71    4:46.71 17TT   
              24.58       51.31 (26.73)     1:19.51 (28.20)     1:48.06 (28.55)
        2:17.16 (29.10)     2:46.76 (29.60)     3:16.25 (29.49)     3:46.24 (29.99)
        4:16.64 (30.40)     4:46.71 (30.07)                                        
 74 Roanoke Shirk             15 Boyertown-PA-MA      4:41.69    4:46.77 17TT   
              24.63       52.39 (27.76)     1:20.41 (28.02)     1:49.20 (28.79)
        2:18.54 (29.34)     2:48.12 (29.58)     3:17.85 (29.73)     3:47.66 (29.81)
        4:17.71 (30.05)     4:46.77 (29.06)                                        
 75 Noah Hargrove             15 Piedmont-VA-VA       4:43.63    4:47.00 17TT   
              25.90       54.14 (28.24)     1:22.79 (28.65)     1:51.66 (28.87)
        2:20.83 (29.17)     2:49.89 (29.06)     3:19.33 (29.44)     3:48.96 (29.63)
        4:18.49 (29.53)     4:47.00 (28.51)                                        
 76 Ethan McCosh              14 Hickory -nc-NC       4:43.98    4:47.06 17TT   
              25.59       53.67 (28.08)     1:22.97 (29.30)     1:52.38 (29.41)
        2:21.33 (28.95)     2:50.14 (28.81)     3:19.36 (29.22)     3:49.27 (29.91)
        4:18.81 (29.54)     4:47.06 (28.25)                                        
 77 Rak Hovart                18 Spartanburg-SC-SC    4:44.84    4:47.08 17TT   
              25.72       53.99 (28.27)     1:22.42 (28.43)     1:51.26 (28.84)
        2:20.80 (29.54)     2:50.20 (29.40)     3:19.93 (29.73)     3:49.89 (29.96)
        4:19.08 (29.19)     4:47.08 (28.00)                                        
 78 Andrew Pierre             15 Butler-PA-AM         4:42.93    4:47.21 17TT   
              25.66       53.42 (27.76)     1:22.30 (28.88)     1:51.44 (29.14)
        2:20.64 (29.20)     2:50.03 (29.39)     3:19.58 (29.55)     3:49.28 (29.70)
        4:18.55 (29.27)     4:47.21 (28.66)                                        
 79 Brian Baggette            18 Edwardsville-IL-OZ   4:44.22    4:47.23 17TT   
              25.88       54.31 (28.43)     1:23.47 (29.16)     1:52.90 (29.43)
        2:22.53 (29.63)     2:52.00 (29.47)     3:21.35 (29.35)     3:50.56 (29.21)
        4:19.41 (28.85)     4:47.23 (27.82)                                        
 80 Noah Koltenuk             18 Bloomsburg-PA-MA     4:41.80    4:47.48 17TT   
              25.02       52.43 (27.41)     1:20.35 (27.92)     1:49.20 (28.85)
        2:18.33 (29.13)     2:47.72 (29.39)     3:17.26 (29.54)     3:47.72 (30.46)
        4:18.09 (30.37)     4:47.48 (29.39)                                        
 81 Nick Nonnenmacher         17 Wilton-CT-CT         4:44.99    4:47.73 17TT   
              27.15       56.12 (28.97)     1:24.97 (28.85)     1:54.13 (29.16)
        2:23.20 (29.07)     2:52.49 (29.29)     3:21.82 (29.33)     3:50.96 (29.14)
        4:19.85 (28.89)     4:47.73 (27.88)                                        
 82 Tommy Scrivanich          17 Wyckoff-NJ-NJ        4:40.89    4:48.31 17TT   
              26.04       54.36 (28.32)     1:23.19 (28.83)     1:52.38 (29.19)
        2:21.45 (29.07)     2:50.44 (28.99)     3:19.77 (29.33)     3:49.50 (29.73)
        4:19.43 (29.93)     4:48.31 (28.88)                                        
 83 AJ Carroll                16 Triangle Area-NC-NC  4:45.40    4:48.65 17TT   
              25.11       52.23 (27.12)     1:20.50 (28.27)     1:49.63 (29.13)
        2:19.66 (30.03)     2:49.70 (30.04)     3:19.59 (29.89)     3:50.11 (30.52)
        4:19.17 (29.06)     4:48.65 (29.48)                                        
 84 Macauley Kolonko          17 Auburn-NY-NI         4:44.11    4:48.89 17TT   
              25.70       53.99 (28.29)     1:22.95 (28.96)     1:51.80 (28.85)
        2:20.92 (29.12)     2:50.43 (29.51)     3:20.52 (30.09)     3:50.70 (30.18)
        4:20.36 (29.66)     4:48.89 (28.53)                                        
 85 Dominik Andrzejczyn       17 Sarasota-FL-FL       4:42.74    4:49.23 17TT   
              26.79       55.29 (28.50)     1:24.07 (28.78)     1:53.12 (29.05)
        2:22.75 (29.63)     2:52.35 (29.60)     3:21.75 (29.40)     3:51.22 (29.47)
        4:20.82 (29.60)     4:49.23 (28.41)                                        
 86 Griffin Halpin            17 SomersetValleyNJ-NJ  4:45.23    4:49.56 17TT   
              26.05       54.24 (28.19)     1:23.23 (28.99)     1:52.43 (29.20)
        2:22.29 (29.86)     2:51.77 (29.48)     3:21.40 (29.63)     3:51.09 (29.69)
        4:20.78 (29.69)     4:49.56 (28.78)                                        
 87 Danny Petrillo            18 SomersetValleyNJ-NJ  4:43.69    4:50.48 17TT   
              26.43       54.62 (28.19)     1:22.87 (28.25)     1:51.80 (28.93)
        2:20.62 (28.82)     2:50.11 (29.49)     3:19.34 (29.23)     3:49.87 (30.53)
        4:20.82 (30.95)     4:50.48 (29.66)                                        
 88 Thomas DeLauro            18 SomersetValleyNJ-NJ  4:44.38    4:50.54        
              26.28       54.37 (28.09)     1:23.45 (29.08)     1:52.95 (29.50)
        2:22.61 (29.66)     2:52.33 (29.72)     3:22.04 (29.71)     3:52.07 (30.03)
        4:22.07 (30.00)     4:50.54 (28.47)                                        
 89 Alex Kunes                17 Genesee Area-NY-NI   4:44.99    4:50.80        
              25.94       54.24 (28.30)     1:22.81 (28.57)     1:51.55 (28.74)
        2:21.04 (29.49)     2:50.74 (29.70)     3:20.76 (30.02)     3:51.10 (30.34)
        4:21.37 (30.27)     4:50.80 (29.43)                                        
 90 Daniel Stroh              16 Blue Ash-OH-OH       4:44.45    4:51.19        
              25.40       53.19 (27.79)     1:22.44 (29.25)     1:52.15 (29.71)
        2:22.25 (30.10)     2:52.41 (30.16)     3:22.58 (30.17)     3:52.50 (29.92)
        4:22.50 (30.00)     4:51.19 (28.69)                                        
 91 Conor Hughes              17 South Shore, MA-NE   4:45.07    4:52.16        
              26.15       54.34 (28.19)     1:23.04 (28.70)     1:49.82 (26.78)
        2:19.90 (30.08)     2:52.06 (32.16)     3:22.40 (30.34)     3:52.53 (30.13)
        4:18.15 (25.62)     4:52.16 (34.01)                                        
 -- Tim Park                  16 Ridgewood-NJ-NJ      4:33.86        DFS        
      Declared false start
 -- Ryan Ehlinger             18 Green Bay-WI-WI      4:40.67        DFS        
      Declared false start
 -- Ethan Knorr               16 Greensboro-NC-NC     4:33.98        DFS        
      Declared false start
 
Event 403  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: * 1:00.24    4/7/2016 Meghan Small, York-PA                      
                1:08.19  QUAL 17 SC Nationals Qual
                1:10.23  17TT 2017 SC Time Trials
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Brooke Perrotta           17 Cheshire-CT-CT       1:02.44    1:00.73 QUAL   
              29.00     1:00.73 (31.73)                                        
  2 Lizzy Colwell             17 New Canaan-CT-CT     1:03.38    1:02.18 QUAL   
              29.51     1:02.18 (32.67)                                        
  3 Rachel Maizes             17 FanwoodScotch-NJ-NJ  1:02.95    1:02.39 QUAL   
              28.95     1:02.39 (33.44)                                        
  4 Jessi Snover              18 Spartanburg-SC-SC    1:03.22    1:03.04 QUAL   
              29.84     1:03.04 (33.20)                                        
  5 Delaney Carey             17 Orlando-FL-FL        1:03.67    1:03.15 QUAL   
              29.92     1:03.15 (33.23)                                        
  6 Sydney Baker              17 Spartanburg-SC-SC    1:03.43    1:03.30 QUAL   
              29.82     1:03.30 (33.48)                                        
  7 Charity Pittard           16 Boise-ID-SR          1:03.95    1:03.41 QUAL   
              29.80     1:03.41 (33.61)                                        
  8 Victoria Eisenhauer       15 LakelandHills-NJ-NJ  1:03.47    1:04.13 QUAL   
              29.97     1:04.13 (34.16)                                        
B - Final
  9 Alex Marlow               16 UpperMainLine-PA-MA  1:04.34    1:03.47 QUAL   
              30.37     1:03.47 (33.10)                                        
 10 Sammie Eyolfson           16 Boise-ID-SR          1:03.96    1:03.48 QUAL   
              29.87     1:03.48 (33.61)                                        
 11 Gabrielle Rudy            18 Ridley-PA-MA         1:04.11    1:03.59 QUAL   
              30.33     1:03.59 (33.26)                                        
 12 Olivia Taylor             16 Orlando-FL-FL        1:04.71    1:03.66 QUAL   
              30.05     1:03.66 (33.61)                                        
 13 Maria Baric               15 Triangle Area-NC-NC  1:04.43    1:03.72 QUAL   
              29.97     1:03.72 (33.75)                                        
 14 Hannah Ownbey             15 Spartanburg-SC-SC    1:04.46    1:03.81 QUAL   
              30.39     1:03.81 (33.42)                                        
 15 McKenzie Campbell         15 Greensboro-NC-NC     1:04.69    1:04.49 QUAL   
              30.10     1:04.49 (34.39)                                        
 16 Elli Machado              17 Reading-PA-MA        1:04.63    1:04.63 QUAL   
              30.26     1:04.63 (34.37)                                        
C - Final
 17 Margaret Purcell          16 East Hampton-NY-MR   1:04.88    1:04.05 QUAL   
              29.95     1:04.05 (34.10)                                        
 18 Michelle D'Allegro        17 SomersetValleyNJ-NJ  1:04.96    1:04.34 QUAL   
              30.05     1:04.34 (34.29)                                        
 19 Tara Enneking             16 Lynchburg-VA-VA      1:04.73    1:04.44 QUAL   
              30.67     1:04.44 (33.77)                                        
 20 Lily Borgenheimer         17 Chippewa Val-WI      1:04.79    1:04.45 QUAL   
              30.32     1:04.45 (34.13)                                        
 21 Annie Lochridge           17 North Canton-OH      1:05.12    1:04.46 QUAL   
              30.47     1:04.46 (33.99)                                        
 22 Mack Lawson               17 Piedmont-VA-VA       1:05.11    1:05.14 QUAL   
              30.78     1:05.14 (34.36)                                        
 23 Cameron Gring             15 Reading-PA-MA        1:04.93    1:05.97 QUAL   
              30.75     1:05.97 (35.22)                                        
 24 Lily Kurtz                17 Cheshire-CT-CT       1:04.98    1:06.10 QUAL   
              31.37     1:06.10 (34.73)                                        
 
Event 403  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: * 1:00.24    4/7/2016 Meghan Small, York-PA                      
                1:08.19  QUAL 17 SC Nationals Qual
                1:10.23  17TT 2017 SC Time Trials
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Brooke Perrotta           17 Cheshire-CT-CT       1:01.52    1:02.44 QUAL   
              29.51     1:02.44 (32.93)                                        
  2 Rachel Maizes             17 FanwoodScotch-NJ-NJ  1:02.79    1:02.95 QUAL   
              29.56     1:02.95 (33.39)                                        
  3 Jessi Snover              18 Spartanburg-SC-SC    1:04.34    1:03.22 QUAL   
  4 Lizzy Colwell             17 New Canaan-CT-CT     1:04.13    1:03.38 QUAL   
              29.77     1:03.38 (33.61)                                        
  5 Sydney Baker              17 Spartanburg-SC-SC    1:01.99    1:03.43 QUAL   
              29.65     1:03.43 (33.78)                                        
  6 Victoria Eisenhauer       15 LakelandHills-NJ-NJ  1:03.63    1:03.47 QUAL   
              29.85     1:03.47 (33.62)                                        
  7 Delaney Carey             17 Orlando-FL-FL        1:04.59    1:03.67 QUAL   
              30.15     1:03.67 (33.52)                                        
  8 Charity Pittard           16 Boise-ID-SR          1:02.80    1:03.95 QUAL   
              30.10     1:03.95 (33.85)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Sammie Eyolfson           16 Boise-ID-SR          1:03.72    1:03.96 QUAL   
              30.38     1:03.96 (33.58)                                        
 10 Gabrielle Rudy            18 Ridley-PA-MA         1:03.75    1:04.11 QUAL   
              30.03     1:04.11 (34.08)                                        
 11 Alex Marlow               16 UpperMainLine-PA-MA  1:05.26    1:04.34 QUAL   
              30.77     1:04.34 (33.57)                                        
 12 Maria Baric               15 Triangle Area-NC-NC  1:04.68    1:04.43 QUAL   
              30.04     1:04.43 (34.39)                                        
 13 Hannah Ownbey             15 Spartanburg-SC-SC    1:03.94    1:04.46 QUAL   
              30.50     1:04.46 (33.96)                                        
 14 Elli Machado              17 Reading-PA-MA        1:05.10    1:04.63 QUAL   
              30.48     1:04.63 (34.15)                                        
 15 McKenzie Campbell         15 Greensboro-NC-NC     1:04.10    1:04.69 QUAL   
              30.27     1:04.69 (34.42)                                        
 16 Olivia Taylor             16 Orlando-FL-FL        1:05.33    1:04.71 QUAL   
              30.77     1:04.71 (33.94)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Tara Enneking             16 Lynchburg-VA-VA      1:05.06    1:04.73 QUAL   
              30.63     1:04.73 (34.10)                                        
 18 Lily Borgenheimer         17 Chippewa Val-WI      1:05.47    1:04.79 QUAL   
              12.69     1:04.79 (52.10)                                        
 19 Margaret Purcell          16 East Hampton-NY-MR   1:05.82    1:04.88 QUAL   
              30.56     1:04.88 (34.32)                                        
 20 Cameron Gring             15 Reading-PA-MA        1:04.51    1:04.93 QUAL   
              30.58     1:04.93 (34.35)                                        
 21 Michelle D'Allegro        17 SomersetValleyNJ-NJ  1:04.84    1:04.96 QUAL   
              30.40     1:04.96 (34.56)                                        
 22 Lily Kurtz                17 Cheshire-CT-CT       1:04.08    1:04.98 QUAL   
              31.17     1:04.98 (33.81)                                        
 23 Mack Lawson               17 Piedmont-VA-VA       1:06.08    1:05.11 QUAL   
              30.78     1:05.11 (34.33)                                        
 24 Annie Lochridge           17 North Canton-OH      1:04.49    1:05.12 QUAL   
              31.00     1:05.12 (34.12)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 25 Rebecca Morel             17 SomersetHills-NJ-NJ  1:05.05    1:05.23 QUAL   
              30.68     1:05.23 (34.55)                                        
 26 Riley Misener             18 Lowes-NC-NC          1:04.60    1:05.43 QUAL   
              30.77     1:05.43 (34.66)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 27 Sydney Radloff            17 Springfield-IL-IL    1:05.26    1:05.44 QUAL   
              30.53     1:05.44 (34.91)                                        
 28 Gabrielle Doss            14 Sunbury-PA-MA        1:05.84    1:05.50 QUAL   
              31.14     1:05.50 (34.36)                                        
 29 Hannah Schlegel           18 Boyertown-PA-MA      1:06.11    1:05.51 QUAL   
              31.10     1:05.51 (34.41)                                        
 30 Emily Macco               17 Green Bay-WI-WI      1:04.15    1:05.57 QUAL   
              30.81     1:05.57 (34.76)                                        
 31 Anna Mecca                17 Burlington Co-NJ-MA  1:05.69    1:05.62 QUAL   
              30.57     1:05.62 (35.05)                                        
 32 Morgan Hansen             18 Phoenixville-PA-MA   1:07.57    1:05.67 QUAL   
              30.81     1:05.67 (34.86)                                        
 33 Audrey Grammel            18 Gahanna -oh          1:04.43    1:05.72 QUAL   
              30.35     1:05.72 (35.37)                                        
 34 Jessica Schellenboom      15 Rapid Area-MI-MI     1:05.46    1:05.74 QUAL   
              30.73     1:05.74 (35.01)                                        
 35 Amanda Wager              16 North Shore-MA-NE    1:06.16    1:05.76 QUAL   
              31.10     1:05.76 (34.66)                                        
 36 Cetta Senese              16 Joliet - IL-IL       1:05.65    1:05.80 QUAL   
              31.61     1:05.80 (34.19)                                        
 37 Olivia Fravel             18 Sunbury-PA-MA        1:05.47    1:05.81 QUAL   
              31.36     1:05.81 (34.45)                                        
 38 Sara Greene               15 Rock Hill-SC-SC      1:06.42    1:05.86 QUAL   
              30.91     1:05.86 (34.95)                                        
 39 Anna Roberts              15 Burbank-MA-NE        1:05.53    1:05.87 QUAL   
              30.90     1:05.87 (34.97)                                        
 40 Rachel Johnson            16 Reading-PA-MA        1:05.54    1:05.90 QUAL   
              30.41     1:05.90 (35.49)                                        
 40 Jessie McMurray           15 York-PA-MA           1:06.17    1:05.90 QUAL   
              30.66     1:05.90 (35.24)                                        
 42 Kara Lydzinski            18 SomersetValleyNJ-NJ  1:05.85    1:05.96 QUAL   
              31.02     1:05.96 (34.94)                                        
 43 Sophia McAneny-Droz       16 Western Br-DE-MA     1:05.01    1:05.97 QUAL   
              31.21     1:05.97 (34.76)                                        
 43 Kerry Tepe                18 Powel Crosley-OH-OH  1:05.82    1:05.97 QUAL   
              30.55     1:05.97 (35.42)                                        
 45 Tori Austin               17 South Shore, MA-NE   1:04.70    1:06.07 QUAL   
              31.36     1:06.07 (34.71)                                        
 46 Kelsey Thompson           14 LakelandHills-NJ-NJ  1:06.58    1:06.09 QUAL   
              31.68     1:06.09 (34.41)                                        
 47 Kate Walker               15 Sarasota-FL-FL       1:07.30    1:06.12 QUAL   
              31.21     1:06.12 (34.91)                                        
 47 Bella Gary                14 Wilton-CT-CT         1:07.05    1:06.12 QUAL   
              31.31     1:06.12 (34.81)                                        
 49 Alex Gebel                18 SomersetValleyNJ-NJ  1:02.25    1:06.16 QUAL   
              30.57     1:06.16 (35.59)                                        
 50 Corinne McCurley          16 Reading-PA-MA        1:06.06    1:06.22 QUAL   
              30.83     1:06.22 (35.39)                                        
 51 Claire Gass               14 AuglaizeMercerOH-OH  1:04.91    1:06.24 QUAL   
              30.92     1:06.24 (35.32)                                        
 52 Ellen Holmquist           14 Wilton-CT-CT         1:07.22    1:06.26 QUAL   
              31.17     1:06.26 (35.09)                                        
 53 Sarah Koenig              13 Sarasota-FL-FL       1:07.30    1:06.34 QUAL   
              31.35     1:06.34 (34.99)                                        
 54 Willow Woods              16 Westport/Weston-CT   1:04.94    1:06.37 QUAL   
              30.79     1:06.37 (35.58)                                        
 54 Megan Hunt                18 York-PA-MA           1:05.32    1:06.37 QUAL   
              31.37     1:06.37 (35.00)                                        
 54 Megan Dickey              18 Annapolis-MD-MD      1:05.23    1:06.37 QUAL   
              30.94     1:06.37 (35.43)                                        
 57 Victoria Thomae           17 Edwardsville-IL-OZ   1:06.21    1:06.45 QUAL   
              31.11     1:06.45 (35.34)                                        
 57 Madi Tyle                 17 Sarasota-FL-FL       1:06.41    1:06.45 QUAL   
              31.69     1:06.45 (34.76)                                        
 59 Emily McGovern            17 SummitBranch-NJ-NJ   1:06.28    1:06.47 QUAL   
              31.21     1:06.47 (35.26)                                        
 59 Sarah Grace Byers         16 Spartanburg-SC-SC    1:07.84    1:06.47 QUAL   
              31.66     1:06.47 (34.81)                                        
 61 Celeste Costa             15 W.North Carolina-NC  1:08.14    1:06.48 QUAL   
              31.24     1:06.48 (35.24)                                        
 62 Michaela Rogers           17 Spartanburg-SC-SC    1:07.73    1:06.61 QUAL   
              31.29     1:06.61 (35.32)                                        
 63 Alexa Houseknecht         14 Lionville-PA-MA      1:07.39    1:06.62 QUAL   
              31.39     1:06.62 (35.23)                                        
 64 Piper Burton              15 Greensboro-NC-NC     1:06.49    1:06.65 QUAL   
              31.69     1:06.65 (34.96)                                        
 65 Margaret Walting          15 Wilkes-Barre-PA      1:06.26    1:06.67 QUAL   
              31.30     1:06.67 (35.37)                                        
 66 Sophia Lumino             16 North Shore-MA-NE    1:06.89    1:06.74 QUAL   
              31.27     1:06.74 (35.47)                                        
 67 Vivian Mudry              13 Soundview-CT-CT      1:04.89    1:06.77 QUAL   
              31.40     1:06.77 (35.37)                                        
 68 Mackenzie Humphrey        16 Birmingham-MI-MI     1:07.29    1:06.79 QUAL   
              31.18     1:06.79 (35.61)                                        
 69 Ginny Schranck            18 Edwardsville-IL-OZ   1:06.95    1:06.92 QUAL   
              31.51     1:06.92 (35.41)                                        
 70 Gabriella Mullally        17 Oshkosh-WI-WI        1:06.51    1:06.94 QUAL   
              31.61     1:06.94 (35.33)                                        
 71 Maggie Foight             15 Reading-PA-MA        1:06.55    1:06.97 QUAL   
              31.75     1:06.97 (35.22)                                        
 72 Julia Nappi               14 Red Bank - NJ-NJ     1:07.12    1:06.98 QUAL   
              31.47     1:06.98 (35.51)                                        
 73 Casadie DiBetta           13 Wheeling-WV-AM       1:06.70    1:07.00 QUAL   
              31.64     1:07.00 (35.36)                                        
 74 Ella Murphy               15 Greensboro-NC-NC     1:07.97    1:07.02 QUAL   
              31.59     1:07.02 (35.43)                                        
 74 Jessica Snyder            16 SomersetHills-NJ-NJ  1:07.41    1:07.02 QUAL   
              31.99     1:07.02 (35.03)                                        
 76 Emma Shaughnessy          14 Red Bank - NJ-NJ     1:07.11    1:07.05 QUAL   
              32.41     1:07.05 (34.64)                                        
 77 Ciera Nasso               16 Boise-ID-SR          1:07.92    1:07.10 QUAL   
              31.42     1:07.10 (35.68)                                        
 78 Megan Jones               18 Piedmont-VA-VA       1:06.36    1:07.11 QUAL   
              31.36     1:07.11 (35.75)                                        
 79 Morgan Fuerbacher         14 Red Bank - NJ-NJ     1:07.19    1:07.17 QUAL   
              31.74     1:07.17 (35.43)                                        
 80 Lanna DeBow               15 Blue Ash-OH-OH       1:07.67    1:07.30 QUAL   
              31.21     1:07.30 (36.09)                                        
 80 Alaina Joyce              16 Greensboro-NC-NC     1:06.71    1:07.30 QUAL   
              11.14     1:07.30 (56.16)                                        
 82 Brynn Driscoll            18 Hilliard-OH-OH       1:06.71    1:07.34 QUAL   
              31.30     1:07.34 (36.04)                                        
 83 Anna Harshaw              15 Greensboro-NC-NC     1:07.06    1:07.37 QUAL   
              31.64     1:07.37 (35.73)                                        
 84 Emma Page                 18 W.North Carolina-NC  1:08.04    1:07.39 QUAL   
              32.20     1:07.39 (35.19)                                        
 85 Coco Fraser               14 LakelandHills-NJ-NJ  1:06.68    1:07.47 QUAL   
              31.98     1:07.47 (35.49)                                        
 86 Katie Mohr                13 Northwest-NC-NC      1:06.03    1:07.54 QUAL   
              31.82     1:07.54 (35.72)                                        
 87 Katie Cooper              17 SomersetValleyNJ-NJ  1:06.86    1:07.55 QUAL   
              31.87     1:07.55 (35.68)                                        
 88 Virginia Gilliland        17 Greensboro-NC-NC     1:05.89    1:07.57 QUAL   
              31.10     1:07.57 (36.47)                                        
 89 Chloe Rippey              16 LakelandHills-NJ-NJ  1:06.52    1:07.59 QUAL   
              31.75     1:07.59 (35.84)                                        
 90 Kelsey Golden             15 Spartanburg-SC-SC    1:07.95    1:07.71 QUAL   
              32.09     1:07.71 (35.62)                                        
 91 Sidney Marjamaa           17 Red Bank - NJ-NJ     1:07.40    1:07.75 QUAL   
              31.32     1:07.75 (36.43)                                        
 92 Olivia Lamb               18 SummitBranch-NJ-NJ   1:06.94    1:07.78 QUAL   
              31.94     1:07.78 (35.84)                                        
 93 Audrey Hines              14 Rock Hill-SC-SC      1:07.72    1:07.80 QUAL   
              31.92     1:07.80 (35.88)                                        
 94 McKenzie Hemingway        15 Talbot County-MD-MD  1:06.77    1:07.81 QUAL   
              31.27     1:07.81 (36.54)                                        
 95 Elizabeth Athanas         15 North Shore-MA-NE    1:06.85    1:07.84 QUAL   
              31.79     1:07.84 (36.05)                                        
 96 Fiona Arwood              14 W.North Carolina-NC  1:07.88    1:07.85 QUAL   
              32.17     1:07.85 (35.68)                                        
 97 Mallory Pitstick          17 Kishwaukee-IL-IL     1:06.26    1:07.87 QUAL   
              31.67     1:07.87 (36.20)                                        
 98 Zoe Tray                  13 Cheshire-CT-CT       1:06.81    1:07.93 QUAL   
              32.28     1:07.93 (35.65)                                        
 98 Gabrielle Cabaron         17 Ocean County-NJ-NJ   1:06.79    1:07.93 QUAL   
              32.13     1:07.93 (35.80)                                        
 98 Alivia Farber             16 Schroeder-WI-WI      1:06.48    1:07.93 QUAL   
              31.60     1:07.93 (36.33)                                        
 98 Brooke Zukowski           18 Butler-PA-AM         1:03.43    1:07.93 QUAL   
              32.05     1:07.93 (35.88)                                        
102 Morgan Haines             18 Reading-PA-MA        1:08.08    1:07.94 QUAL   
              31.89     1:07.94 (36.05)                                        
103 Kristen Bane              18 Uniontown-PA-AM      1:07.49    1:07.95 QUAL   
              31.56     1:07.95 (36.39)                                        
104 Haley Rivera              17 Springfield-IL-IL    1:07.04    1:07.98 QUAL   
              31.95     1:07.98 (36.03)                                        
105 Riley Hofmann             17 Rapid Area-MI-MI     1:07.66    1:07.99 QUAL   
              32.27     1:07.99 (35.72)                                        
106 Shannon Schrope           17 GrMorristown-NJ-NJ   1:07.92    1:08.03 QUAL   
              32.08     1:08.03 (35.95)                                        
107 Chloe Markey              16 SummitBranch-NJ-NJ   1:07.85    1:08.04 QUAL   
              32.26     1:08.04 (35.78)                                        
107 Liela Hastings            15 Wilton-CT-CT         1:07.84    1:08.04 QUAL   
              32.02     1:08.04 (36.02)                                        
109 Erin Moyer                15 Reading-PA-MA        1:07.51    1:08.09 QUAL   
              32.40     1:08.09 (35.69)                                        
110 Emily Loefgren            16 Sarasota-FL-FL       1:06.43    1:08.14 QUAL   
              32.16     1:08.14 (35.98)                                        
111 Kasey Keaney              14 Guilderland-NY-AD    1:07.65    1:08.18 QUAL   
              31.97     1:08.18 (36.21)                                        
112 Bridget Engel             14 Springfield-OH-OH    1:05.49    1:08.23 17TT   
              30.82     1:08.23 (37.41)                                        
113 Aurelia Ballantine        15 W.North Carolina-NC  1:07.06    1:08.25 17TT   
              31.68     1:08.25 (36.57)                                        
114 Molly Griswold            18 Ocean County-NJ-NJ   1:07.58    1:08.35 17TT   
              32.12     1:08.35 (36.23)                                        
115 Morgan Butterfield        18 Countryside-OH-OH    1:07.14    1:08.40 17TT   
              32.33     1:08.40 (36.07)                                        
116 Catherine Christuk        16 North Shore-MA-NE    1:07.41    1:08.48 17TT   
              32.77     1:08.48 (35.71)                                        
117 Julia Brierley            14 East Hampton-NY-MR   1:07.66    1:08.49 17TT   
              31.72     1:08.49 (36.77)                                        
118 Addie Engel               14 Springfield-OH-OH    1:05.95    1:08.52 17TT   
              31.38     1:08.52 (37.14)                                        
119 Kelsey Childress          17 Lynchburg-VA-VA      1:08.03    1:08.53 17TT   
              32.31     1:08.53 (36.22)                                        
120 Skylar Shafritz           15 Red Bank - NJ-NJ     1:07.64    1:08.55 17TT   
              32.12     1:08.55 (36.43)                                        
121 Meghan Crowley            17 GrMorristown-NJ-NJ   1:08.04    1:08.58 17TT   
              32.37     1:08.58 (36.21)                                        
121 Megan Murphy              16 B R Ryall-IL-IL      1:07.54    1:08.58 17TT   
              32.39     1:08.58 (36.19)                                        
123 Nicole Harms              17 Burlington Co-NJ-MA  1:08.03    1:08.61 17TT   
              31.76     1:08.61 (36.85)                                        
124 Sarah Daly                15 SomersetHills-NJ-NJ  1:07.61    1:08.63 17TT   
              32.18     1:08.63 (36.45)                                        
125 Bridget Horton            18 Wyckoff-NJ-NJ        1:05.79    1:08.72 17TT   
              32.25     1:08.72 (36.47)                                        
126 Emily Ries                18 Eau Claire-WI-WI     1:07.29    1:08.76 17TT   
              32.43     1:08.76 (36.33)                                        
127 Lexi Plogger              16 Lynchburg-VA-VA      1:06.32    1:08.79 17TT   
              32.23     1:08.79 (36.56)                                        
128 Meredith Bunting          15 Northwest-NC-NC      1:08.12    1:08.86 17TT   
              32.12     1:08.86 (36.74)                                        
129 Juliana Goncalves         14 Bayside-RI-NE        1:07.83    1:08.94 17TT   
              32.40     1:08.94 (36.54)                                        
130 Kellie Knotts             14 Powel Crosley-OH-OH  1:07.52    1:08.96 17TT   
              32.49     1:08.96 (36.47)                                        
131 Michaela Peil             16 Birmingham-MI-MI     1:06.56    1:09.07 17TT   
              32.36     1:09.07 (36.71)                                        
132 Hayley Tasselmyer         17 Cortland-NY-NI       1:08.13    1:09.08 17TT   
              31.56     1:09.08 (37.52)                                        
133 Kaitlyn McCarthy          17 Red Bank - NJ-NJ     1:07.36    1:09.11 17TT   
              33.00     1:09.11 (36.11)                                        
134 Chloe Brede               13 SW Illinois-IL-OZ    1:07.43    1:09.14 17TT   
              32.06     1:09.14 (37.08)                                        
135 Sydney Parsons            17 Triangle Area-NC-NC  1:07.38    1:09.31 17TT   
              32.77     1:09.31 (36.54)                                        
136 Grace Noble               13 UpperMainLine-PA-MA  1:07.84    1:09.35 17TT   
              32.80     1:09.35 (36.55)                                        
137 Krysta Weik               16 Lebanon-PA-MA        1:08.16    1:09.36 17TT   
              32.20     1:09.36 (37.16)                                        
138 Amanda Quitos             18 Gr. Flint-MI-MI      1:07.32    1:09.54 17TT   
              32.74     1:09.54 (36.80)                                        
138 Abigail DiGiorgio         12 FanwoodScotch-NJ-NJ  1:08.13    1:09.54 17TT   
              33.19     1:09.54 (36.35)                                        
140 Alexis Walker             15 Triangle Area-NC-NC  1:07.30    1:09.59 17TT   
              32.88     1:09.59 (36.71)                                        
141 Avery Huang               12 Piedmont-VA-VA       1:06.79    1:09.60 17TT   
              32.78     1:09.60 (36.82)                                        
142 Jackie Kleinsorgen        17 Randolph-NJ-NJ       1:07.41    1:09.61 17TT   
              32.73     1:09.61 (36.88)                                        
143 Chiara Mennonna           17 LakelandHills-NJ-NJ  1:07.67    1:09.64 17TT   
              32.26     1:09.64 (37.38)                                        
144 Kenzie Healy              17 Westport/Weston-CT   1:08.04    1:09.72 17TT   
              32.51     1:09.72 (37.21)                                        
145 Maddy Mowad               16 Cheshire-CT-CT       1:07.68    1:09.76 17TT   
              33.35     1:09.76 (36.41)                                        
146 Autumn Keats-O'Connor     15 SummitBranch-NJ-NJ   1:05.79    1:09.81 17TT   
              32.87     1:09.81 (36.94)                                        
147 Maggie Tyndall            16 Twin Rivers-NC-NC    1:08.17    1:10.05 17TT   
              32.71     1:10.05 (37.34)                                        
148 Emma Wilber               17 Gr.Westfield-MA-NE   1:07.99    1:10.29        
              32.99     1:10.29 (37.30)                                        
149 Kyleigh Barao             18 New Bedford-MA-NE    1:06.74    1:10.31        
              32.99     1:10.31 (37.32)                                        
150 Paige McCullough          18 Warren County-PA     1:07.92    1:10.43        
              33.11     1:10.43 (37.32)                                        
151 Allie D'Allegro           14 SomersetValleyNJ-NJ  1:08.11    1:10.97        
              33.15     1:10.97 (37.82)                                        
152 Julie Stankiewicz         17 FanwoodScotch-NJ-NJ  1:06.98    1:11.93        
              33.02     1:11.93 (38.91)                                        
 -- Mia Sunseri               14 Wheeling-WV-AM       1:06.17         DQ        
      False start
              31.12          DQ (35.57)                                        
 
Event 404  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: * 53.00    4/7/2016 Max McHugh, Door County-WI                   
              1:01.09  QUAL 17 SC Nationals Qual
              1:02.92  17TT 2017 SC Time Trials
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Maxwell McHugh            17 Door County-WI-WI      53.38      53.44 QUAL   
              24.86       53.44 (28.58)                                        
  2 Paul DeLakis              18 Eau Claire-WI-WI       55.32      54.19 QUAL   
              25.67       54.19 (28.52)                                        
  3 Chris Bondarowicz         17 FanwoodScotch-NJ-NJ    56.17      55.58 QUAL   
              26.37       55.58 (29.21)                                        
  4 Chris Ruhnke              17 LakelandHills-NJ-NJ    56.59      56.02 QUAL   
              26.75       56.02 (29.27)                                        
  5 Grant House               18 Countryside-OH-OH      56.18      56.08 QUAL   
              26.26       56.08 (29.82)                                        
  6 Zach Baecker              18 Coffman - OH-OH        56.72      56.38 QUAL   
              26.39       56.38 (29.99)                                        
  7 Dash Hunter               16 Westport/Weston-CT     56.60      56.63 QUAL   
              26.64       56.63 (29.99)                                        
  8 Dan Cashell               17 Powel Crosley-OH-OH    56.68      57.13 QUAL   
              26.99       57.13 (30.14)                                        
B - Final
  9 Blake Brockman            17 Powel Crosley-OH-OH    56.80      56.52 QUAL   
              26.63       56.52 (29.89)                                        
 10 Logan Bolesta             18 Frederick-MD-MD        57.46      56.61 QUAL   
              26.74       56.61 (29.87)                                        
 11 Liam Sullivan             16 Mt Desert Island-ME    57.33      56.84 QUAL   
              26.72       56.84 (30.12)                                        
 12 Sean Foster               17 SomersetHills-NJ-NJ    57.13      57.12 QUAL   
              27.16       57.12 (29.96)                                        
 13 August Lamb               16 Piedmont-VA-VA         57.17      57.23 QUAL   
              26.87       57.23 (30.36)                                        
 14 Ryan Bebel                17 Westfield-NJ-NJ        57.44      57.31 QUAL   
              27.19       57.31 (30.12)                                        
 15 Brandon Evers             18 SomersetValleyNJ-NJ    57.72      57.50 QUAL   
              26.87       57.50 (30.63)                                        
 16 Teddy Schlehr             18 Countryside-OH-OH      57.72      58.42 QUAL   
              27.70       58.42 (30.72)                                        
C - Final
 17 David May                 17 Cheshire-CT-CT         58.17      57.52 QUAL   
              27.55       57.52 (29.97)                                        
 18 Mitchell Stanek           18 W.North Carolina-NC    58.27      57.77 QUAL   
              27.41       57.77 (30.36)                                        
 19 Elliot Olsson             17 GrandTraverse-MI-GL    57.97      57.91 QUAL   
              26.86       57.91 (31.05)                                        
 20 Ben Leutz                 18 Sherwood Eddy-IL-IL    58.33      58.00 QUAL   
              26.83       58.00 (31.17)                                        
 21 Lucas Kokubo              17 Birmingham-MI-MI       58.21      58.44 QUAL   
              27.54       58.44 (30.90)                                        
 22 Steven Warren             17 Westfield-NJ-NJ        58.24      58.46 QUAL   
              27.68       58.46 (30.78)                                        
 23 Alex Sun                  16 York-PA-MA             57.96      58.48 QUAL   
              27.43       58.48 (31.05)                                        
 24 Gary Sun                  17 LakelandHills-NJ-NJ    58.36      59.23 QUAL   
              27.76       59.23 (31.47)                                        
 
Event 404  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: * 53.00    4/7/2016 Max McHugh, Door County-WI                   
              1:01.09  QUAL 17 SC Nationals Qual
              1:02.92  17TT 2017 SC Time Trials
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Maxwell McHugh            17 Door County-WI-WI      52.46      53.38 QUAL   
              24.96       53.38 (28.42)                                        
  2 Paul DeLakis              18 Eau Claire-WI-WI       54.08      55.32 QUAL   
              25.99       55.32 (29.33)                                        
  3 Chris Bondarowicz         17 FanwoodScotch-NJ-NJ    55.73      56.17 QUAL   
              26.64       56.17 (29.53)                                        
  4 Grant House               18 Countryside-OH-OH      56.45      56.18 QUAL   
              26.34       56.18 (29.84)                                        
  5 Chris Ruhnke              17 LakelandHills-NJ-NJ    57.35      56.59 QUAL   
              27.12       56.59 (29.47)                                        
  6 Dash Hunter               16 Westport/Weston-CT     57.37      56.60 QUAL   
              26.61       56.60 (29.99)                                        
  7 Dan Cashell               17 Powel Crosley-OH-OH    57.16      56.68 QUAL   
              26.92       56.68 (29.76)                                        
  8 Zach Baecker              18 Coffman - OH-OH        55.75      56.72 QUAL   
              26.29       56.72 (30.43)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Blake Brockman            17 Powel Crosley-OH-OH    57.00      56.80 QUAL   
              26.84       56.80 (29.96)                                        
 10 Sean Foster               17 SomersetHills-NJ-NJ    56.87      57.13 QUAL   
              26.89       57.13 (30.24)                                        
 11 August Lamb               16 Piedmont-VA-VA       1:00.33      57.17 QUAL   
              26.78       57.17 (30.39)                                        
 12 Liam Sullivan             16 Mt Desert Island-ME    57.53      57.33 QUAL   
              27.15       57.33 (30.18)                                        
 13 Ryan Bebel                17 Westfield-NJ-NJ        58.03      57.44 QUAL   
              27.38       57.44 (30.06)                                        
 14 Logan Bolesta             18 Frederick-MD-MD        57.79      57.46 QUAL   
              26.71       57.46 (30.75)                                        
 15 Teddy Schlehr             18 Countryside-OH-OH      57.95      57.72 QUAL   
              27.33       57.72 (30.39)                                        
 15 Brandon Evers             18 SomersetValleyNJ-NJ    57.84      57.72 QUAL   
              26.90       57.72 (30.82)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Alex Sun                  16 York-PA-MA           1:00.33      57.96 QUAL   
              27.38       57.96 (30.58)                                        
 18 Elliot Olsson             17 GrandTraverse-MI-GL    59.60      57.97 QUAL   
              27.11       57.97 (30.86)                                        
 19 David May                 17 Cheshire-CT-CT         56.69      58.17 QUAL   
              27.45       58.17 (30.72)                                        
 20 Lucas Kokubo              17 Birmingham-MI-MI       58.44      58.21 QUAL   
              27.50       58.21 (30.71)                                        
 21 Steven Warren             17 Westfield-NJ-NJ        57.88      58.24 QUAL   
              27.54       58.24 (30.70)                                        
 22 Mitchell Stanek           18 W.North Carolina-NC    57.99      58.27 QUAL   
              27.52       58.27 (30.75)                                        
 23 Ben Leutz                 18 Sherwood Eddy-IL-IL    58.97      58.33 QUAL   
              26.85       58.33 (31.48)                                        
 24 Gary Sun                  17 LakelandHills-NJ-NJ    57.92      58.36 QUAL   
              27.55       58.36 (30.81)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 25 Chandler Amato            17 SomersetValleyNJ-NJ    57.24      58.38 QUAL   
              27.29       58.38 (31.09)                                        
 26 Peter Sloan               16 New Canaan-CT-CT       58.09      58.43 QUAL   
              27.19       58.43 (31.24)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 27 Dylan Dela Cruz           16 Ocean County-NJ-NJ     58.56      58.73 QUAL   
              27.77       58.73 (30.96)                                        
 28 Cooper Prue               17 Gr. Flint-MI-MI        59.31      58.84 QUAL   
              27.47       58.84 (31.37)                                        
 29 Noah Cheruk               16 Wilton-CT-CT           59.35      58.85 QUAL   
              27.87       58.85 (30.98)                                        
 30 Christian Lauffer         18 Triangle Area-NC-NC  1:00.15      58.93 QUAL   
              27.70       58.93 (31.23)                                        
 31 John Wilson               19 Butler-PA-AM           58.60      58.94 QUAL   
              27.39       58.94 (31.55)                                        
 32 Broden Rash               17 FanwoodScotch-NJ-NJ    59.41      58.95 QUAL   
              26.82       58.95 (32.13)                                        
 33 Adam Milling              14 Springfield-IL-IL      58.71      58.96 QUAL   
              27.77       58.96 (31.19)                                        
 34 John McNab                15 Westport/Weston-CT   1:00.78      59.03 QUAL   
              27.60       59.03 (31.43)                                        
 35 Luke Pusateri             14 Skagit Valley-WA-PN    59.50      59.14 QUAL   
              28.04       59.14 (31.10)                                        
 36 Kevin Thibodeaux          15 Countryside-OH-OH      58.40      59.21 QUAL   
              28.00       59.21 (31.21)                                        
 37 Wesley Fales              17 Wilton-CT-CT         1:00.43      59.22 QUAL   
              27.74       59.22 (31.48)                                        
 38 David Sears               17 Dancely-MD-MD          57.96      59.23 QUAL   
              27.27       59.23 (31.96)                                        
 39 Matthew Fricker           15 LakelandHills-NJ-NJ  1:00.58      59.24 QUAL   
              27.82       59.24 (31.42)                                        
 39 Jarod Anderson            17 West Shore-PA-MA       57.91      59.24 QUAL   
              27.72       59.24 (31.52)                                        
 41 Jordan Hillsley           18 State College-PA-MA    58.92      59.25 QUAL   
              27.47       59.25 (31.78)                                        
 42 Tommy Schurer             17 Burlington Co-NJ-MA    58.85      59.26 QUAL   
              27.44       59.26 (31.82)                                        
 43 Ethan Hare                18 Sage-IL-IL           1:01.05      59.29 QUAL   
              27.70       59.29 (31.59)                                        
 44 Matt Wilson               16 Rapid Area-MI-MI       59.78      59.38 QUAL   
              28.18       59.38 (31.20)                                        
 45 Jorge Roman-Lopez         16 North Oakland-MI-MI    58.86      59.40 QUAL   
              28.00       59.40 (31.40)                                        
 46 Colin Daniel              17 Westfield-NJ-NJ        59.16      59.42 QUAL   
              27.90       59.42 (31.52)                                        
 47 Michael Lewis             17 Lancaster-OH-OH        59.07      59.47 QUAL   
              59.52           59.47 ( )                                        
 48 Oliver Yancey             17 Ridley-PA-MA           58.43      59.59 QUAL   
              27.54       59.59 (32.05)                                        
 49 Zach Speerschneider       16 Triangle Area-NC-NC  1:00.71      59.60 QUAL   
              28.29       59.60 (31.31)                                        
 50 Nick Greene               17 Twin Rivers-NC-NC      59.92      59.61 QUAL   
              28.48       59.61 (31.13)                                        
 51 Brian Hess                17 Bath Area-ME-ME        59.27      59.62 QUAL   
              27.84       59.62 (31.78)                                        
 52 Noah Sadler               15 Orlando-FL-FL        1:00.67      59.65 QUAL   
              27.89       59.65 (31.76)                                        
 52 Christian Jann            17 Spartanburg-SC-SC      59.02      59.65 QUAL   
              27.96       59.65 (31.69)                                        
 54 Chris Chambers            17 Bethlehem-PA           59.55      59.67 QUAL   
              27.76       59.67 (31.91)                                        
 55 Adam Sherman              15 Powel Crosley-OH-OH    59.57      59.75 QUAL   
              28.29       59.75 (31.46)                                        
 55 Noah Nouchi               14 Northwest-NC-NC        58.44      59.75 QUAL   
              28.23       59.75 (31.52)                                        
 57 Blake Fry                 15 Lancaster-OH-OH        59.02      59.84 QUAL   
              28.56       59.84 (31.28)                                        
 57 Matthew Chang             17 Red Bank - NJ-NJ     1:00.87      59.84 QUAL   
              28.52       59.84 (31.32)                                        
 59 Ian Schirra               17 Butler-PA-AM           59.82      59.85 QUAL   
              27.66       59.85 (32.19)                                        
 60 Nicholas Haller           18 ME Lyons-OH-OH         58.31      59.88 QUAL   
              28.10       59.88 (31.78)                                        
 60 Anthony Maxwell           17 Triangle Area-NC-NC    59.87      59.88 QUAL   
              28.22       59.88 (31.66)                                        
 62 Emil Bajramovic           16 Flushing-NY-MR         59.91      59.89 QUAL   
              27.86       59.89 (32.03)                                        
 63 Alex Boeckx               15 Ridley-PA-MA         1:00.43      59.93 QUAL   
              28.05       59.93 (31.88)                                        
 64 Michael Sandner           15 Coffman - OH-OH        59.97    1:00.01 QUAL   
              28.37     1:00.01 (31.64)                                        
 65 Michael Kotlyar           16 New Canaan-CT-CT     1:00.44    1:00.03 QUAL   
              28.18     1:00.03 (31.85)                                        
 66 Jacob West                16 Westport/Weston-CT   1:01.08    1:00.20 QUAL   
              28.62     1:00.20 (31.58)                                        
 67 Ryan van Dijk             18 SomersetHills-NJ-NJ    59.70    1:00.23 QUAL   
              27.96     1:00.23 (32.27)                                        
 68 Jared Klika               20 Door County-WI-WI    1:00.69    1:00.27 QUAL   
              28.19     1:00.27 (32.08)                                        
 69 Brian Rexroth             18 Springfield-OH-OH      59.59    1:00.28 QUAL   
              28.16     1:00.28 (32.12)                                        
 69 Eric Veit                 18 South Florida-FL-FG    59.46    1:00.28 QUAL   
              28.28     1:00.28 (32.00)                                        
 71 Ryan Burke                16 Red Bank - NJ-NJ       59.25    1:00.30 QUAL   
              27.96     1:00.30 (32.34)                                        
 72 Hansen Qian               15 North Oakland-MI-MI  1:00.24    1:00.31 QUAL   
              28.05     1:00.31 (32.26)                                        
 73 Nicholas Denson           17 Powel Crosley-OH-OH    59.38    1:00.36 QUAL   
              28.28     1:00.36 (32.08)                                        
 74 Richard McIntyre          17 Triangle Area-NC-NC    59.51    1:00.38 QUAL   
              28.37     1:00.38 (32.01)                                        
 75 Keegan Miller             18 Joliet - IL-IL         59.75    1:00.39 QUAL   
              28.08     1:00.39 (32.31)                                        
 75 Colin Liu                 14 SomersetValleyNJ-NJ    59.82    1:00.39 QUAL   
              28.67     1:00.39 (31.72)                                        
 77 Will Snyder               18 Northwest-NC-NC      1:00.46    1:00.44 QUAL   
              28.05     1:00.44 (32.39)                                        
 78 Hayden Krause             18 Countryside-OH-OH    1:00.22    1:00.47 QUAL   
              27.92     1:00.47 (32.55)                                        
 79 Maurilio Saddoud          16 Rock Hill-SC-SC        59.92    1:00.48 QUAL   
              28.40     1:00.48 (32.08)                                        
 80 Davis Hoover              17 Greensboro-NC-NC     1:00.31    1:00.50 QUAL   
              28.04     1:00.50 (32.46)                                        
 80 Ryan Meng                 16 Red Bank - NJ-NJ       59.64    1:00.50 QUAL   
              28.53     1:00.50 (31.97)                                        
 82 Richard Nolan             15 Westport/Weston-CT   1:00.61    1:00.51 QUAL   
              28.40     1:00.51 (32.11)                                        
 83 Chris Li                  18 North Shore-MA-NE    1:00.90    1:00.52 QUAL   
              28.04     1:00.52 (32.48)                                        
 84 Danny Bastawros           17 Sarasota-FL-FL       1:00.51    1:00.53 QUAL   
              28.90     1:00.53 (31.63)                                        
 84 Billy Webber              17 West Shore-PA-MA       59.06    1:00.53 QUAL   
              28.62     1:00.53 (31.91)                                        
 86 Jacob Wylie               16 Triangle Area-NC-NC    59.93    1:00.59 QUAL   
              28.58     1:00.59 (32.01)                                        
 87 Joshua Troup              18 Prattville-AL-SE       59.12    1:00.61 QUAL   
              27.74     1:00.61 (32.87)                                        
 88 Bexhet Dovolani           17 Wilton-CT-CT         1:00.74    1:00.62 QUAL   
              28.78     1:00.62 (31.84)                                        
 89 Jackie Zablocki           18 Green Bay-WI-WI        59.79    1:00.66 QUAL   
              28.40     1:00.66 (32.26)                                        
 90 Jordan Goldberg           16 SummitBranch-NJ-NJ   1:00.80    1:00.69 QUAL   
              28.62     1:00.69 (32.07)                                        
 91 Jonah Crawford            17 Bloomsburg-PA-MA       58.16    1:00.72 QUAL   
              28.30     1:00.72 (32.42)                                        
 92 Jamie Don                 14 Ridgewood-NJ-NJ      1:00.67    1:00.79 QUAL   
              28.75     1:00.79 (32.04)                                        
 93 Manish Rachamallu         17 Hamilton Area-NJ-NJ    59.80    1:00.91 QUAL   
              28.25     1:00.91 (32.66)                                        
 94 Connor Kinkema            17 Martinsville-VA-VA   1:00.13    1:00.93 QUAL   
              28.76     1:00.93 (32.17)                                        
 95 Brian Benzing             15 Dancely-MD-MD        1:00.36    1:00.95 QUAL   
              28.34     1:00.95 (32.61)                                        
 96 Eric Bebel                17 Westfield-NJ-NJ        59.90    1:00.96 QUAL   
              28.45     1:00.96 (32.51)                                        
 97 Brandon Berger            16 Wilton-CT-CT         1:00.29    1:01.01 QUAL   
              28.69     1:01.01 (32.32)                                        
 97 Michael Dressler          16 Frederick-MD-MD      1:00.81    1:01.01 QUAL   
              28.74     1:01.01 (32.27)                                        
 97 Aidan Lane                16 Bayside-RI-NE        1:01.05    1:01.01 QUAL   
              28.45     1:01.01 (32.56)                                        
100 Evan Weber                16 Sarasota-FL-FL       1:00.63    1:01.02 QUAL   
              28.55     1:01.02 (32.47)                                        
100 Justin Sheen              15 Foothills-CA-CA        58.61    1:01.02 QUAL   
              28.67     1:01.02 (32.35)                                        
102 Aidan Zipf                14 Rocky Run-PA-MA      1:00.81    1:01.09 QUAL   
              29.12     1:01.09 (31.97)                                        
103 Greg Sanders              18 Southeast-NY-NI        59.95    1:01.15 17TT   
              28.57     1:01.15 (32.58)                                        
104 Jack Rovansek             17 State College-PA-MA  1:00.69    1:01.17 17TT   
              28.58     1:01.17 (32.59)                                        
105 Ezekiel Fulton            17 Miami County-OH      1:00.57    1:01.21 17TT   
              28.13     1:01.21 (33.08)                                        
106 Noah Clancy               15 Tri City- IL-OZ      1:00.84    1:01.23 17TT   
              29.01     1:01.23 (32.22)                                        
106 Zachary Kronheimer        17 FanwoodScotch-NJ-NJ  1:00.15    1:01.23 17TT   
              27.87     1:01.23 (33.36)                                        
108 Jon Scheer                19 Rapid Area-MI-MI     1:00.97    1:01.28 17TT   
              28.38     1:01.28 (32.90)                                        
108 James Doromal             14 B R Ryall-IL-IL      1:00.80    1:01.28 17TT   
              28.93     1:01.28 (32.35)                                        
110 Myles Sims                16 Triangle Area-NC-NC  1:00.78    1:01.34 17TT   
              28.81     1:01.34 (32.53)                                        
111 David Schmall             17 Farmington-MI-MI     1:00.81    1:01.36 17TT   
              28.55     1:01.36 (32.81)                                        
112 Stefan Crigler            18 Westfield-NJ-NJ      1:00.70    1:01.39 17TT   
              28.69     1:01.39 (32.70)                                        
113 Ben Doyle                 15 UpperMainLine-PA-MA    58.49    1:01.60 17TT   
              28.28     1:01.60 (33.32)                                        
114 Dylan Fore                16 Northwest-NC-NC      1:00.81    1:01.61 17TT   
              29.14     1:01.61 (32.47)                                        
115 Joey Cannata              15 Cheshire-CT-CT       1:00.46    1:01.62 17TT   
              28.76     1:01.62 (32.86)                                        
116 Collin Cummins            18 Wilderness-KY-KY       59.77    1:01.67 17TT   
              29.19     1:01.67 (32.48)                                        
117 Cody Preston              18 Jennersville-PA-MA   1:01.06    1:01.68 17TT   
              28.44     1:01.68 (33.24)                                        
118 Benjamin Dupree           14 Red Bank - NJ-NJ     1:00.68    1:01.72 17TT   
              28.89     1:01.72 (32.83)                                        
119 Paul O'Connor             17 Soundview-CT-CT      1:00.48    1:01.78 17TT   
              28.63     1:01.78 (33.15)                                        
120 Macoy Neinas              18 Door County-WI-WI    1:00.44    1:01.81 17TT   
              28.45     1:01.81 (33.36)                                        
121 Craig Herndon             16 Greensboro-NC-NC     1:00.72    1:01.84 17TT   
              29.08     1:01.84 (32.76)                                        
122 Nathan Bourne             18 Steuben-IN-IN        1:01.05    1:01.87 17TT   
              28.68     1:01.87 (33.19)                                        
123 Edward Lewis              16 Lancaster-OH-OH      1:00.94    1:01.93 17TT   
              29.17     1:01.93 (32.76)                                        
124 Joseph Brooks             16 Spartanburg-SC-SC    1:00.65    1:01.95 17TT   
              29.54     1:01.95 (32.41)                                        
125 Hunter Keck               17 Reading-PA-MA        1:00.66    1:02.30 17TT   
              29.37     1:02.30 (32.93)                                        
126 Tim Stollings             16 Tri-County-WV-WV     1:01.09    1:02.42 17TT   
              29.42     1:02.42 (33.00)                                        
127 Zachery Sherk             14 Reading-PA-MA        1:00.77    1:02.53 17TT   
              29.03     1:02.53 (33.50)                                        
128 Alex Kunes                17 Genesee Area-NY-NI   1:00.80    1:02.80 17TT   
              29.45     1:02.80 (33.35)                                        
129 George Wade               15 SomersetValleyNJ-NJ  1:00.36    1:03.06        
              29.33     1:03.06 (33.73)                                        
130 Ben Enderle               17 Powel Crosley-OH-OH  1:01.06    1:03.25        
              29.61     1:03.25 (33.64)                                        
131 Justin Parrett            16 Kleptz-OH            1:00.73    1:03.36        
              29.15     1:03.36 (34.21)                                        
132 Joseph Joyce              16 Sarasota-FL-FL       1:01.02    1:03.41        
              29.36     1:03.41 (34.05)                                        
 -- Colby Prouty              17 Old Town-ME-ME         56.35        DFS        
      Declared false start
 -- Reggie Crawford           16 Freeland-PA            58.85        DFS        
      Declared false start
 
Event 405  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: * 22.19    4/2/2015 Katrina Konopka, Middle Tyger-SC             
                24.69  QUAL 17 SC Nationals Qual
                25.43  17TT 2017 SC Time Trials
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Bailey Grinter            17 Edwardsville-IL-OZ     23.00      22.75 QUAL   
  2 Olivia Schmelzer          17 Lancaster-OH-OH        23.22      22.78 QUAL   
  3 Jade Knueppel             17 Schroeder-WI-WI        22.94      22.90 QUAL   
  4 Megan Sichterman          18 Countryside-OH-OH      23.08      23.09 QUAL   
  5 Payton Keiner             17 Powel Crosley-OH-OH    23.30      23.13 QUAL   
  6 Paige Hetrick             15 Bradford-PA            23.35      23.29 QUAL   
  7 Emma Curtis               17 Gr. Flint-MI-MI        23.23      23.31 QUAL   
  7 Taylor Petrak             17 Butler-PA-AM           23.31      23.31 QUAL   
B - Final
  9 Darlene Fung              16 FanwoodScotch-NJ-NJ    23.38      23.25 QUAL   
 10 Kate Morris               13 B R Ryall-IL-IL        23.45      23.29 QUAL   
 11 Ann Tolan                 17 Bath Area-ME-ME        23.54      23.36 QUAL   
 12 Abbey Berloco             16 Hamilton Area-NJ-NJ    23.48      23.44 QUAL   
 13 Maria Baric               15 Triangle Area-NC-NC    23.54      23.48 QUAL   
 14 Maggie Summit             15 North Shore-MA-NE      23.62      23.49 QUAL   
 15 Kate Sheridan             17 Wyckoff-NJ-NJ          23.62      23.78 QUAL   
 16 Mackenzie Brown           18 Prattville-AL-SE       23.66      23.95 QUAL   
C - Final
 17 Megan Judge               16 Red Bank - NJ-NJ       23.86      23.41 QUAL   
 18 Caitlin Tycz              17 Bath Area-ME-ME        23.70      23.66 QUAL   
 19 Michaela Rankin           16 Ocean County-NJ-NJ     23.71      23.69 QUAL   
 19 Marlise Moesch            17 FanwoodScotch-NJ-NJ    23.80      23.69 QUAL   
 21 Sol Jorunnardottir        16 Boise-ID-SR            23.81      23.71 QUAL   
 22 Ginger Hansen             16 Red Bank - NJ-NJ       23.76      23.75 QUAL   
 23 Haley Dolan               17 Birmingham-MI-MI       23.82      23.82 QUAL   
 24 Kelly Blake               17 Western Br-DE-MA       23.78      23.88 QUAL   
 
Event 405  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: * 22.19    4/2/2015 Katrina Konopka, Middle Tyger-SC             
                24.69  QUAL 17 SC Nationals Qual
                25.43  17TT 2017 SC Time Trials
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Jade Knueppel             17 Schroeder-WI-WI        22.90      22.94 QUAL   
  2 Bailey Grinter            17 Edwardsville-IL-OZ     22.62      23.00 QUAL   
  3 Megan Sichterman          18 Countryside-OH-OH      22.95      23.08 QUAL   
  4 Olivia Schmelzer          17 Lancaster-OH-OH        22.87      23.22 QUAL   
  5 Emma Curtis               17 Gr. Flint-MI-MI        23.50      23.23 QUAL   
  6 Payton Keiner             17 Powel Crosley-OH-OH    23.75      23.30 QUAL   
  7 Taylor Petrak             17 Butler-PA-AM           22.94      23.31 QUAL   
  8 Paige Hetrick             15 Bradford-PA            23.51      23.35 QUAL   
-------------------------------------------------------------------------
  9 Darlene Fung              16 FanwoodScotch-NJ-NJ    23.52      23.38 QUAL   
 10 Kate Morris               13 B R Ryall-IL-IL        23.37      23.45 QUAL   
 11 Abbey Berloco             16 Hamilton Area-NJ-NJ    23.17      23.48 QUAL   
 12 Ann Tolan                 17 Bath Area-ME-ME        23.19      23.54 QUAL   
 12 Maria Baric               15 Triangle Area-NC-NC    23.20      23.54 QUAL   
 14 Kate Sheridan             17 Wyckoff-NJ-NJ          23.90      23.62 QUAL   
 14 Maggie Summit             15 North Shore-MA-NE      23.71      23.62 QUAL   
 16 Mackenzie Brown           18 Prattville-AL-SE       23.78      23.66 QUAL   
-------------------------------------------------------------------------
 17 Caitlin Tycz              17 Bath Area-ME-ME        23.51      23.70 QUAL   
 18 Michaela Rankin           16 Ocean County-NJ-NJ     23.92      23.71 QUAL   
 19 Ginger Hansen             16 Red Bank - NJ-NJ       24.38      23.76 QUAL   
 20 Kelly Blake               17 Western Br-DE-MA       24.03      23.78 QUAL   
 21 Marlise Moesch            17 FanwoodScotch-NJ-NJ    23.65      23.80 QUAL   
 22 Sol Jorunnardottir        16 Boise-ID-SR            24.38      23.81 QUAL   
 23 Haley Dolan               17 Birmingham-MI-MI       23.56      23.82 QUAL   
 24 Megan Judge               16 Red Bank - NJ-NJ       24.06      23.86 QUAL   
-------------------------------------------------------------------------
 25 Emma Fortman              15 Blue Ash-OH-OH         24.01      23.87 QUAL   
 26 Simona Visinski           17 Westport/Weston-CT     23.83      23.88 QUAL   
-------------------------------------------------------------------------
 27 Lindsey Bjornstad         16 Schroeder-WI-WI        23.95      23.90 QUAL   
 28 Claire Farrell            18 Coffman - OH-OH        24.07      23.91 QUAL   
 29 Olivia Taylor             16 Orlando-FL-FL          23.65      23.92 QUAL   
 30 Nhia Caras                14 Kishwaukee-IL-IL       24.05      23.94 QUAL   
 31 Brooke Morgan             15 Triangle Area-NC-NC    24.04      23.96 QUAL   
 32 Mary Laurita              17 LakelandHills-NJ-NJ    23.78      23.98 QUAL   
 33 Erin Merke                15 Phoenixville-PA-MA     24.38      24.01 QUAL   
 34 Kyra Manson               17 SomersetHills-NJ-NJ    24.55      24.02 QUAL   
 35 Becca Brown               16 Reading-PA-MA          23.76      24.04 QUAL   
 36 Madeline Hart             15 ME Lyons-OH-OH         24.01      24.05 QUAL   
 36 Ava Sealander             16 Down East-ME-ME        24.39      24.05 QUAL   
 38 Kayla Miller              16 Rocky Mount-NC-NC      24.25      24.06 QUAL   
 38 Megan Dickey              18 Annapolis-MD-MD        23.98      24.06 QUAL   
 40 Omega Pinnix              14 Greensboro-NC-NC       23.55      24.08 QUAL   
 40 Anna Francisco            18 Ocean County-NJ-NJ     24.02      24.08 QUAL   
 42 Ella Martin               16 Bath Area-ME-ME        24.52      24.12 QUAL   
 43 Abby Choi                 17 Wyckoff-NJ-NJ          24.46      24.14 QUAL   
 44 Haley Burt                16 Birmingham-AL-SE       23.95      24.15 QUAL   
 45 Margaret Purcell          16 East Hampton-NY-MR     24.09      24.16 QUAL   
 45 Hannah Thornton           16 Western Br-DE-MA       24.04      24.16 QUAL   
 47 Jordan Kohut              17 Triangle Area-NC-NC    23.53      24.18 QUAL   
 47 Marlee Rickert            14 Reading-PA-MA          24.53      24.18 QUAL   
 49 Ashleigh Sinks            16 Springfield-IL-IL      24.28      24.19 QUAL   
 50 Kara Lydzinski            18 SomersetValleyNJ-NJ    24.44      24.21 QUAL   
 51 Linnea Lee-Brown          16 Illinois Valley        24.28      24.22 QUAL   
 51 Kate Fuhrmann             15 SummitBranch-NJ-NJ     24.45      24.22 QUAL   
 53 Eleanor Felton            16 Duanesburg-NY-AD       24.18      24.24 QUAL   
 54 Hannah Chao               18 Farmington-MI-MI       24.43      24.28 QUAL   
 55 Regan Raines              16 Tri-County-WV-WV       24.43      24.29 QUAL   
 55 Caroline McGann           15 Red Bank - NJ-NJ       24.63      24.29 QUAL   
 55 Sarah Pacelli             16 SomersetValleyNJ-NJ    24.49      24.29 QUAL   
 58 Allison Ahl               17 Corry- PA              24.39      24.30 QUAL   
 59 Isabel Pennington         14 Northwest-NC-NC        24.34      24.31 QUAL   
 59 Margaret Walting          15 Wilkes-Barre-PA        24.12      24.31 QUAL   
 61 Caitlin Tierney           18 Springfield-IL-IL      24.18      24.32 QUAL   
 61 Kayla Smith               16 Orlando-FL-FL          24.29      24.32 QUAL   
 63 Olivia Giampietro         18 Phoenixville-PA-MA     24.22      24.33 QUAL   
 64 Aspen Monkhouse           16 Bremerton-WA-PN        24.60      24.34 QUAL   
 64 Hayley Tasselmyer         17 Cortland-NY-NI         24.27      24.34 QUAL   
 66 Elise Fraser              18 LakelandHills-NJ-NJ    24.53      24.36 QUAL   
 67 Rollie Grinder            18 Countryside-OH-OH      24.29      24.37 QUAL   
 67 Lauren Medlin             15 Triangle Area-NC-NC    24.11      24.37 QUAL   
 69 Grace Reeder              16 W.North Carolina-NC    24.36      24.38 QUAL   
 70 Marie Schobel             17 Red Bank - NJ-NJ       24.59      24.39 QUAL   
 71 Jamie Yadoff              18 Wyckoff-NJ-NJ          24.27      24.40 QUAL   
 72 Olivia Harper             15 Bath Area-ME-ME        24.52      24.41 QUAL   
 73 Greta Gidley              13 Farmington-MI-MI       24.29      24.42 QUAL   
 73 Victoria Thomae           17 Edwardsville-IL-OZ     24.45      24.42 QUAL   
 73 Sarah Manthorp            15 UpperMainLine-PA-MA    24.15      24.42 QUAL   
 73 Hannah Subramaniam        17 Greenwich-CT-CT        24.33      24.42 QUAL   
 77 Aubrey Chandler           14 Rock Hill-SC-SC        24.53      24.43 QUAL   
 78 Kenzie Healy              17 Westport/Weston-CT     24.32      24.44 QUAL   
 78 Jessica Schellenboom      15 Rapid Area-MI-MI       24.45      24.44 QUAL   
 78 Abby Shaw                 15 Red Bank - NJ-NJ       24.59      24.44 QUAL   
 81 Alexis Cook               16 Springfield-OH-OH      24.47      24.45 QUAL   
 82 Gwen Woodbury             14 Birmingham-MI-MI       24.65      24.47 QUAL   
 82 Megan Elmquist            14 Gr. Flint-MI-MI        24.50      24.47 QUAL   
 84 Hannah Spencer            16 Huntington-NY-MR       24.37      24.48 QUAL   
 85 Paige Koscielski          14 North Oakland-MI-MI    24.66      24.49 QUAL   
 85 Regan Lawrence            18 Triangle Area-NC-NC    24.65      24.49 QUAL   
 87 Noel Fresa                15 U Perkiomen-PA-MA      24.60      24.50 QUAL   
 87 Paige Mikesell            17 Clearfield-PA          24.65      24.50 QUAL   
 89 Hailey Hicks              13 Triangle Area-NC-NC    24.60      24.51 QUAL   
 90 Kirsti McEnroe            12 Spartanburg-SC-SC      27.84L     24.52 QUAL   
 91 Sophie May                18 Jennersville-PA-MA     24.19      24.55 QUAL   
 91 Kate Alexy                17 SomersetHills-NJ-NJ    24.48      24.55 QUAL   
 93 Keeley Durkin             15 Ridley-PA-MA           24.40      24.57 QUAL   
 93 Felicity Buchmaier        17 Rapid Area-MI-MI       24.48      24.57 QUAL   
 93 Jenna Pehowski            18 Rock Hill-SC-SC        24.54      24.57 QUAL   
 96 Casey Prentice            18 Dancely-MD-MD          24.30      24.58 QUAL   
 97 Alexis Faria              17 LakelandHills-NJ-NJ    24.27      24.59 QUAL   
 98 Isabella Matesa           14 Countryside-OH-OH      24.16      24.61 QUAL   
 98 Reed Broaders             14 Champaign-IL-IL        24.24      24.61 QUAL   
 98 Caroline Pape             14 Northwest-NC-NC        24.41      24.61 QUAL   
101 Abby Toburen              18 Triangle Area-NC-NC    24.26      24.62 QUAL   
102 Emily Sawyer              17 Macomb- MI-MI          24.33      24.64 QUAL   
103 Sarah Horne               17 Wyckoff-NJ-NJ          24.49      24.65 QUAL   
103 Isabella Pivor            13 Blue Ash-OH-OH         24.45      24.65 QUAL   
103 DeeDee Maizes             17 FanwoodScotch-NJ-NJ    24.46      24.65 QUAL   
103 Sophia Poeta              16 UpperMainLine-PA-MA    24.31      24.65 QUAL   
107 Margie McLeod             15 Bath Area-ME-ME        24.45      24.66 QUAL   
107 Taylor Contino            18 ME Lyons-OH-OH         24.21      24.66 QUAL   
109 Sarah Olson               16 Northwest-NC-NC        24.36      24.68 QUAL   
110 Alaina Skellett           18 Gr. Flint-MI-MI        24.52      24.69 QUAL   
110 Caroline Wasielevski      15 Reading-PA-MA          24.52      24.69 QUAL   
112 Hannah Petrone            15 South County-RI-NE     24.31      24.71 17TT   
112 Natalie Heim              15 Red Bank - NJ-NJ       24.38      24.71 17TT   
114 Kathryn Burr              13 Piedmont-VA-VA         24.64      24.72 17TT   
114 Caity Gelgot              18 Lebanon-PA-MA          24.14      24.72 17TT   
114 Katie Thornton            17 Westport/Weston-CT     24.18      24.72 17TT   
117 Annie Carr                17 Greensboro-NC-NC       24.25      24.74 17TT   
117 Jenna Pappalardo          14 Ocean County-NJ-NJ     24.68      24.74 17TT   
119 Megan Jones               18 Piedmont-VA-VA         24.57      24.75 17TT   
120 Alexis Doherty            16 Piedmont-GA-GA         23.14      24.76 17TT   
120 Carissa Henderson         17 Eau Claire-WI-WI       24.41      24.76 17TT   
120 Isabelle Seten            16 Champaign-IL-IL        24.38      24.76 17TT   
120 Georgia Apostolu          18 Ridley-PA-MA           24.62      24.76 17TT   
120 Emma Otten                18 Countryside-OH-OH      24.29      24.76 17TT   
120 Danielle D'Ambrosio       13 SomersetValleyNJ-NJ    24.55      24.76 17TT   
126 Sarah Wyant               17 West Shore-PA-MA       24.17      24.77 17TT   
127 Hailey Ritter             16 Talbot County-MD-MD    24.45      24.78 17TT   
127 Ally Carlin               17 Countryside-OH-OH      24.56      24.78 17TT   
129 Lizzie Parks              16 Northwest-NC-NC        27.71L     24.79 17TT   
129 Olivia Talamo             18 Gahanna -oh            24.36      24.79 17TT   
129 Jackie Kleinsorgen        17 Randolph-NJ-NJ         24.38      24.79 17TT   
132 Peyton Farrell            15 Coffman - OH-OH        24.51      24.80 17TT   
132 McKenzie Hemingway        15 Talbot County-MD-MD    24.10      24.80 17TT   
134 Skye Strunk               15 Boyertown-PA-MA        24.56      24.81 17TT   
135 Macy Williams             16 Hilliard-OH-OH         24.64      24.82 17TT   
135 Erika Frazier             17 FanwoodScotch-NJ-NJ    24.61      24.82 17TT   
135 Grace Schwieters          15 B R Ryall-IL-IL        24.62      24.82 17TT   
138 Margie Keenan             17 SummitBranch-NJ-NJ     24.62      24.83 17TT   
139 Sabrina Chu               16 Powel Crosley-OH-OH    24.61      24.84 17TT   
139 Sierra Tosten             15 Hagerstown-MD-MD       24.69      24.84 17TT   
139 Shelby Kahn               14 Reading-PA-MA          24.66      24.84 17TT   
139 Lia Thomas                17 Powel Crosley-OH-OH    24.25      24.84 17TT   
143 Ariana Shokoohi           15 Saginaw-MI-MI          24.30      24.86 17TT   
143 Lindsay Mooney            18 Henson-MD-MD           24.39      24.86 17TT   
143 Mallory Marzolf           17 Butler-PA-AM           24.59      24.86 17TT   
143 Corinne Baber             17 Countryside-OH-OH      24.22      24.86 17TT   
147 Cami Blair                15 Springfield-IL-IL      24.66      24.87 17TT   
147 Haley Horton              18 Greensboro-NC-NC       24.63      24.87 17TT   
149 Claire Rejman             17 Auburn-NY-NI           24.69      24.88 17TT   
150 Mathea Myhrvold           15 Triangle Area-NC-NC    24.66      24.89 17TT   
151 Reagan Wittorff           16 Lionville-PA-MA        24.47      24.90 17TT   
152 Maddie McKean             17 UpperMainLine-PA-MA    24.64      24.91 17TT   
153 Macy Arn                  16 Springfield-OH-OH      24.48      24.92 17TT   
154 Nicole Tingley            17 SummitBranch-NJ-NJ     24.60      24.93 17TT   
155 Morgan Haines             18 Reading-PA-MA          24.61      24.94 17TT   
156 Brooke Zukowski           18 Butler-PA-AM           27.53L     24.95 17TT   
156 Alivia Farber             16 Schroeder-WI-WI        24.30      24.95 17TT   
158 Hannah Lesser             15 SomersetValleyNJ-NJ    24.68      24.97 17TT   
159 Isabelle Jimenez          17 Blue Ash-OH-OH         24.33      24.98 17TT   
159 Anna Beckert              18 Shenango-PA            24.34      24.98 17TT   
159 Bryn Ericksen             17 Countryside-OH-OH      24.45      24.98 17TT   
162 Eliza Gorsline            17 Saginaw-MI-MI          24.48      24.99 17TT   
163 Emma Swabb                16 Kleptz-OH              24.61      25.01 17TT   
163 Haley Tevnan              15 SomersetValleyNJ-NJ    24.47      25.01 17TT   
165 Miranda Byrne             16 LakelandHills-NJ-NJ    24.55      25.03 17TT   
165 Lindsey Seaton            17 Ashland-KY-KY          24.54      25.03 17TT   
167 Courtney Chapin           17 Sarasota-FL-FL         24.36      25.04 17TT   
167 Carolyn Bolden            16 West Shore-PA-MA       24.56      25.04 17TT   
169 Emily Ally                14 Greensboro-NC-NC       24.57      25.05 17TT   
169 Casey Summers             15 Stevens Point-WI-WI    24.66      25.05 17TT   
171 Megan Murphy              16 B R Ryall-IL-IL        24.68      25.07 17TT   
172 Alexandra White           15 Greensboro-NC-NC       24.31      25.08 17TT   
173 Taylor Hall               16 Schroeder-WI-WI        24.40      25.09 17TT   
174 Terese Chando             16 Triangle Area-NC-NC    24.45      25.14 17TT   
175 Katherine Jerry           16 Geauga-OH-LE           24.32      25.16 17TT   
175 Lauren Hume               16 Genesee Area-NY-NI     24.57      25.16 17TT   
177 Brianna Peterson          17 Eau Claire-WI-WI       24.64      25.19 17TT   
178 Jeannette King            16 New Bedford-MA-NE      24.55      25.22 17TT   
179 Emma Conlon               17 Westfield-NJ-NJ        24.57      25.23 17TT   
180 Camille Rochaix           16 Birmingham-MI-MI       24.64      25.26 17TT   
181 Alyssa Klug               15 Leaning Tower-IL-IL    24.42      25.35 17TT   
182 Makaela Hill              14 Catonsville-MD-MD      24.47      25.38 17TT   
183 Victoria Brady            18 Edwardsville-IL-OZ     24.56      25.39 17TT   
184 Genna Brewer              17 Triangle Area-NC-NC    24.38      25.40 17TT   
185 Alex Gebel                18 SomersetValleyNJ-NJ    23.99      25.43 17TT   
185 Kennedy Wilson            16 Auburn-NY-NI           24.66      25.43 17TT   
187 Maiya Reinhart            15 Genesee Area-NY-NI     24.51      25.57        
188 Katie Carson              14 Triangle Area-NC-NC    24.50      25.63        
189 Morgan Dennis             15 Northwest-NC-NC        24.60      25.69        
190 Katie Stephenson          18 Delta County MI        24.51      26.87        
 -- Lauren McKenna            16 Boise-ID-SR            24.58         DQ        
      False start
 -- Gabrielle Rudy            18 Ridley-PA-MA           24.58        DFS        
      Declared false start
 
Event 406  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: * 19.52    4/1/2014 Ryan Held, Springfield-IL                    
                22.09  QUAL 17 SC Nationals Qual
                22.75  17TT 2017 SC Time Trials
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Henry Schutte             16 Rapid Area-MI-MI       20.43      20.19 QUAL   
  2 Maclean Crossley          17 Watertown-NY           20.35      20.33 QUAL   
  3 Thomas Roark              16 Boise-ID-SR            20.72      20.65 QUAL   
  4 Rob Negron                17 Bethlehem-PA           20.88      20.75 QUAL   
  5 Maxwell McHugh            17 Door County-WI-WI      20.82      20.88 QUAL   
  6 Jonathon Yanello          18 Joliet - IL-IL         20.96      20.89 QUAL   
  7 Max Walther               17 Red Bank - NJ-NJ       20.94      20.92 QUAL   
  8 Brandon Dyck              17 Triangle Area-NC-NC    20.97      21.32 QUAL   
B - Final
  9 Ryan Lawrence             17 Birmingham-MI-MI       20.99      20.80 QUAL   
 10 Ricky Romersi             18 Schroeder-WI-WI        21.06      20.97 QUAL   
 11 Noah Mascoll Gomes        17 Wilton-CT-CT           21.15      21.00 QUAL   
 12 Ben Redman                18 Eau Claire-WI-WI       21.02      21.01 QUAL   
 13 Devon Chenot              17 Carlisle-PA            21.14      21.02 QUAL   
 14 Colin Gwiazdowski         16 Reading-PA-MA          21.04      21.05 QUAL   
 15 Kyle Worrell              17 Burlington Co-NJ-MA    21.07      21.17 QUAL   
 16 Garrison Herfel           17 Powel Crosley-OH-OH    21.15      21.22 QUAL   
C - Final
 17 Matthew Novinski          18 Grand Island-NE-MW     21.18      21.11 QUAL   
 18 Ryan Carkhuff             17 SomersetHills-NJ-NJ    21.16      21.14 QUAL   
 19 Alex Margherio            16 Birmingham-MI-MI       21.26      21.19 QUAL   
 20 Cade Anderson             16 Fort Wayne-IN          21.24      21.25 QUAL   
 21 Alex Shilts               15 Champaign-IL-IL        21.34      21.41 QUAL   
 22 Gage Hamill               18 Springfield-IL-IL      21.25      21.44 QUAL   
 23 John Day                  17 Northwest-NC-NC        21.33      21.52 QUAL   
 24 Mitch Curlee              15 Triangle Area-NC-NC    21.33      21.59 QUAL   
 
Event 406  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: * 19.52    4/1/2014 Ryan Held, Springfield-IL                    
                22.09  QUAL 17 SC Nationals Qual
                22.75  17TT 2017 SC Time Trials
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Maclean Crossley          17 Watertown-NY           20.76      20.35 QUAL   
  2 Henry Schutte             16 Rapid Area-MI-MI       20.38      20.43 QUAL   
  3 Thomas Roark              16 Boise-ID-SR            20.77      20.72 QUAL   
  4 Maxwell McHugh            17 Door County-WI-WI      20.80      20.82 QUAL   
  5 Rob Negron                17 Bethlehem-PA           20.64      20.88 QUAL   
  6 Max Walther               17 Red Bank - NJ-NJ       21.24      20.94 QUAL   
  7 Jonathon Yanello          18 Joliet - IL-IL         20.98      20.96 QUAL   
  8 Brandon Dyck              17 Triangle Area-NC-NC    21.38      20.97 QUAL   
-------------------------------------------------------------------------
  9 Ryan Lawrence             17 Birmingham-MI-MI       20.55      20.99 QUAL   
 10 Ben Redman                18 Eau Claire-WI-WI       21.06      21.02 QUAL   
 11 Colin Gwiazdowski         16 Reading-PA-MA          21.06      21.04 QUAL   
 12 Ricky Romersi             18 Schroeder-WI-WI        20.97      21.06 QUAL   
 13 Kyle Worrell              17 Burlington Co-NJ-MA    20.79      21.07 QUAL   
 14 Devon Chenot              17 Carlisle-PA            20.86      21.14 QUAL   
 15 Garrison Herfel           17 Powel Crosley-OH-OH    21.31      21.15 QUAL   
 15 Noah Mascoll Gomes        17 Wilton-CT-CT           21.32      21.15 QUAL   
-------------------------------------------------------------------------
 17 Ryan Carkhuff             17 SomersetHills-NJ-NJ    21.33      21.16 QUAL   
 18 Matthew Novinski          18 Grand Island-NE-MW     21.03      21.18 QUAL   
 19 Cade Anderson             16 Fort Wayne-IN          21.25      21.24 QUAL   
 20 Gage Hamill               18 Springfield-IL-IL      21.54      21.25 QUAL   
 21 Alex Margherio            16 Birmingham-MI-MI       21.44      21.26 QUAL   
 22 Mitch Curlee              15 Triangle Area-NC-NC    22.06      21.33 QUAL   
 22 John Day                  17 Northwest-NC-NC        21.73      21.33 QUAL   
 24 Alex Shilts               15 Champaign-IL-IL        21.95      21.34 QUAL   
-------------------------------------------------------------------------
 25 Marcus Swartfager         18 Grove City-PA-AM       20.97      21.35 QUAL   
 26 David Vowels              18 Schroeder-WI-WI        21.41      21.36 QUAL   
-------------------------------------------------------------------------
 27 Justin Fleagle            15 AuglaizeMercerOH-OH    21.11     J21.36 QUAL   
 28 Taye Brown                15 Triangle Area-NC-NC    21.10      21.37 QUAL   
 29 William Zhang             17 LakelandHills-NJ-NJ    21.43      21.38 QUAL   
 30 Matt Nutter               17 Sarasota-FL-FL         21.69      21.39 QUAL   
 31 Victor Vollbrechthausen   16 SomersetHills-NJ-NJ    21.73      21.42 QUAL   
 31 KJ Losee                  15 Rapid Area-MI-MI       22.04      21.42 QUAL   
 31 Luke Engel                19 Sunbury-PA-MA          22.09      21.42 QUAL   
 31 Oliver Cafferty           15 Birmingham-MI-MI       21.56      21.42 QUAL   
 35 August Lamb               16 Piedmont-VA-VA         21.46      21.44 QUAL   
 36 Mark Forese               18 New Canaan-CT-CT       22.02      21.45 QUAL   
 37 Sean Paul Stolarski       18 Westport/Weston-CT     21.63      21.46 QUAL   
 37 Aedan Collins             18 Westfield-NJ-NJ        21.67      21.46 QUAL   
 39 Riley Lohse               16 Kishwaukee-IL-IL       21.27      21.47 QUAL   
 40 Jack Alexy                14 SomersetHills-NJ-NJ    21.65      21.48 QUAL   
 40 Reggie Crawford           16 Freeland-PA            21.11      21.48 QUAL   
 42 Jake Evert                15 Bethlehem-PA           21.56      21.49 QUAL   
 43 Josiah Lauver             16 West Shore-PA-MA       21.75      21.53 QUAL   
 44 Kurt von Autenried        18 Hamilton Area-NJ-NJ    21.93      21.54 QUAL   
 45 Cody Stewart              16 South Hills-PA         21.19      21.55 QUAL   
 45 Matt Daniel               17 Tri City- IL-OZ        22.01      21.55 QUAL   
 47 Matthew Knox              16 Springfield-IL-IL      21.61      21.58 QUAL   
 48 Avery Barley              16 Chambersburg-PA-MA     21.72      21.59 QUAL   
 49 Zachary Greenhoe          18 Piedmont-VA-VA         21.84      21.61 QUAL   
 50 Logan Skiles              15 West Shore-PA-MA       21.78      21.62 QUAL   
 51 Nathan Burd               18 Parkersburg-WV-WV      21.77      21.64 QUAL   
 52 JJ Hardy                  15 Columbia-SC-SC         22.05      21.65 QUAL   
 53 Vinnie Oconnor            18 Edwardsville-IL-OZ     21.24      21.66 QUAL   
 54 Sammy Risma               15 Blue Ash-OH-OH         21.72      21.68 QUAL   
 54 Noah Holstege             17 Piedmont-VA-VA         21.41      21.68 QUAL   
 56 Kevin Gillooly            17 Burlington Co-NJ-MA    21.14      21.69 QUAL   
 57 Christian Cameron         17 La Crosse-WI-WI        21.87      21.70 QUAL   
 58 Michael Macchia           18 SomersetValleyNJ-NJ    21.60      21.71 QUAL   
 59 Will McCullough           18 Powel Crosley-OH-OH    21.66      21.72 QUAL   
 60 Garrett Wise              17 La Crosse-WI-WI        22.02      21.73 QUAL   
 60 Tucker Banger             18 Bath Area-ME-ME        21.87      21.73 QUAL   
 62 Turner Gill               17 South Hills-PA         21.54      21.76 QUAL   
 63 Tom Powell                17 Western Br-DE-MA       21.92      21.77 QUAL   
 64 Todd Kriss                18 O'Fallon-Mo            21.58      21.78 QUAL   
 65 Camden Holmes             16 Down East-ME-ME        21.50      21.79 QUAL   
 65 Matt Sanders              18 SomersetValleyNJ-NJ    21.95      21.79 QUAL   
 67 Nick Jelich               19 Schroeder-WI-WI        21.87      21.80 QUAL   
 68 Zach Litvin               16 Hatboro-PA             22.03      21.81 QUAL   
 69 Nick Heath                17 FanwoodScotch-NJ-NJ    21.76      21.82 QUAL   
 70 Patrick Lance             18 Boyertown-PA-MA        21.65      21.84 QUAL   
 70 Michael Patton            16 Springfield-IL-IL      22.03      21.84 QUAL   
 72 Ben Leutz                 18 Sherwood Eddy-IL-IL    21.61      21.85 QUAL   
 72 Preston Forst             15 Greensboro-NC-NC       21.67      21.85 QUAL   
 74 Spencer Ashby             18 Spartanburg-SC-SC      21.91      21.87 QUAL   
 75 Matthew Luciano           18 LakelandHills-NJ-NJ    21.82      21.88 QUAL   
 75 Oliver Brown              17 UpperMainLine-PA-MA    21.80      21.88 QUAL   
 77 Noah Young                16 Countryside-OH-OH      21.97      21.89 QUAL   
 77 CJ Davis                  15 Rock Hill-SC-SC        22.00      21.89 QUAL   
 77 Ethan O'Connor            16 Bayside-RI-NE          21.71      21.89 QUAL   
 80 Cole McMahon-Gioeli       18 Piedmont-VA-VA         21.95      21.91 QUAL   
 81 Collin Hummel             18 Sunbury-PA-MA          21.52      21.92 QUAL   
 81 Jared Klika               20 Door County-WI-WI      21.79      21.92 QUAL   
 83 Jeffery Oliveri           17 Dancely-MD-MD          21.78      21.93 QUAL   
 84 Ryan Hakes                17 Green Bay-WI-WI        21.84      21.94 QUAL   
 85 Kaiser Neverman           14 Green Bay-WI-WI        21.45      21.95 QUAL   
 86 Jonathan Hua              17 SomersetHills-NJ-NJ    21.96      21.96 QUAL   
 87 Connor Way                16 Watertown-NY           21.81      21.97 QUAL   
 87 Isaiah Bell               16 Carlisle-PA            21.55      21.97 QUAL   
 87 Ben Neff                  16 Lancaster-OH-OH        21.54      21.97 QUAL   
 90 John Piccinic             17 FanwoodScotch-NJ-NJ    21.93      21.98 QUAL   
 90 Keaton McMurray           15 AuglaizeMercerOH-OH    21.36      21.98 QUAL   
 92 Zach Sekaran              16 Schroeder-WI-WI        21.96      22.01 QUAL   
 93 Aaron Tupper              16 Jennersville-PA-MA     21.95      22.02 QUAL   
 94 Matthew Davidson          16 Lynchburg-VA-VA        22.09      22.03 QUAL   
 94 Nolan Kuscan              18 Wyckoff-NJ-NJ          21.95      22.03 QUAL   
 96 Broden Rash               17 FanwoodScotch-NJ-NJ    22.04      22.07 QUAL   
 97 Pietro Nannucci           17 Greensboro-NC-NC       22.01      22.08 QUAL   
 98 Kyle Printon              18 SomersetValleyNJ-NJ    21.87      22.11 17TT   
 99 Oliver Yancey             17 Ridley-PA-MA           22.07      22.12 17TT   
100 Timmy Lloyd               18 Spartanburg-SC-SC      22.03      22.13 17TT   
101 Ben Cook                  17 Schroeder-WI-WI        22.05      22.15 17TT   
101 Nathan Berry              15 Kennebec-ME-ME         21.62      22.15 17TT   
103 Ethan Raub                18 Northwest-NC-NC        24.96L     22.16 17TT   
104 Eric Veit                 18 South Florida-FL-FG    21.88      22.17 17TT   
105 Tim Stollings             16 Tri-County-WV-WV       21.96      22.18 17TT   
106 Fernando Navarrete        18 South Florida-FL-FG    22.01      22.21 17TT   
107 Gage Dewsbury             17 Boise-ID-SR            22.07      22.23 17TT   
107 Jake Hart                 15 North Oakland-MI-MI    22.05      22.23 17TT   
109 Jude Kneller              17 Springfield-IL-IL      22.07      22.25 17TT   
109 Eric Bebel                17 Westfield-NJ-NJ        21.79      22.25 17TT   
111 Michael White             16 Reading-PA-MA          22.00      22.27 17TT   
112 Aye-Chan San Tun          16 Sarasota-FL-FL         22.00      22.29 17TT   
113 Patrick Amistoso          16 Sarasota-FL-FL         22.03      22.30 17TT   
113 Richie Baker              19 Annapolis-MD-MD        22.05      22.30 17TT   
115 Brett Walker              17 Sunbury-PA-MA          22.02      22.32 17TT   
116 Danny Petrillo            18 SomersetValleyNJ-NJ    22.07      22.34 17TT   
117 Jonah Crawford            17 Bloomsburg-PA-MA       21.72      22.35 17TT   
118 Alex Vessella             17 Kent County-RI-NE      21.92      22.37 17TT   
119 Blake Brockman            17 Powel Crosley-OH-OH    22.05      22.40 17TT   
120 Nicholas Toepfer          14 South Shore, MA-NE     22.05      22.41 17TT   
121 Arion Mete                17 Waterbury-CT-CT        21.94      22.44 17TT   
122 J.J. Holmes               16 Ashland-KY-KY          22.04      22.50 17TT   
123 Liam Sullivan             16 Mt Desert Island-ME    21.95      22.51 17TT   
123 Jonathan Wachendorfer     18 Greensboro-NC-NC       22.00      22.51 17TT   
125 Benjamin Koss             18 Ridgway-PA             21.92      22.52 17TT   
126 Ben Davidson              17 Lynchburg-VA-VA        22.07      22.54 17TT   
127 Chase Vantilburgh         17 Sidney-Shelby-OH       21.96      22.55 17TT   
127 Juan Imposimato           18 South Florida-FL-FG    22.00      22.55 17TT   
129 James Soules              18 Lima Family-OH-OH      21.96      22.56 17TT   
130 Kevin Thibodeaux          15 Countryside-OH-OH      22.08      22.62 17TT   
131 Brandon Evers             18 SomersetValleyNJ-NJ    21.76      22.65 17TT   
132 Mark Berger               17 SummitBranch-NJ-NJ     22.03      22.70 17TT   
132 Elliot Olsson             17 GrandTraverse-MI-GL    22.06      22.70 17TT   
134 Jack McCormick            18 Springfield-IL-IL      21.90      22.79        
135 Dylan Lisnow              17 Lionville-PA-MA        21.97      22.85        
136 Joshua Troup              18 Prattville-AL-SE       22.07      22.96        
137 Thomas Wilson             15 Rocky Mount-NC-NC      28.69      29.15        
 -- Trace Eberhardt           18 Lancaster-OH-OH        21.82        DFS        
      Declared false start
 
Event 407  Women 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: * 7:10.06    4/2/2015 York And York County YMCA, York-PA         
                         M Small, E Ilgenfritz, L Braswell, C Harnish      
                7:48.99  QUAL 17 SC Nationals Qual
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 York And York County YMCA-MA                      7:23.40    7:16.91 QUAL   
     1) Leah Braswell 16                2) Marisa Gingerich 18            
     3) Marget Shelly 17                4) Courtney Harnish 17            
              25.46       53.03 (53.03)   1:20.71 (1:20.71)   1:48.32 (1:48.32)
        2:14.03 (25.71)     2:42.07 (53.75)   3:10.75 (1:22.43)   3:40.11 (1:51.79)
        4:05.51 (25.40)     4:33.16 (53.05)   5:01.57 (1:21.46)   5:29.90 (1:49.79)
        5:54.23 (24.33)     6:21.18 (51.28)   6:49.11 (1:19.21)   7:16.91 (1:47.01)
  2 Greater Spartanburg YMCA-SC                       7:25.50    7:20.02 QUAL   
     1) Sydney Baker 17                 2) Maegan Rudolph 18              
     3) Emily Horomanski 16             4) Jessi Snover 18                
              26.10       53.89 (53.89)   1:22.05 (1:22.05)   1:49.99 (1:49.99)
        2:15.73 (25.74)     2:43.84 (53.85)   3:12.27 (1:22.28)   3:40.18 (1:50.19)
        4:05.72 (25.54)     4:33.74 (53.56)   5:02.28 (1:22.10)   5:30.63 (1:50.45)
        5:55.06 (24.43)     6:22.77 (52.14)   6:50.95 (1:20.32)   7:20.02 (1:49.39)
  3 Cheshire YMCA-CT                                  7:27.51    7:22.68 QUAL   
     1) Elizabeth Boyer 16              2) Brooke Perrotta 17             
     3) Mia Leko 16                     4) Alexandra Tyler 14             
              26.26       55.03 (55.03)   1:23.65 (1:23.65)   1:51.66 (1:51.66)
        2:17.28 (25.62)     2:45.18 (53.52)   3:13.81 (1:22.15)   3:42.33 (1:50.67)
        4:08.05 (25.72)     4:35.98 (53.65)   5:05.02 (1:22.69)   5:34.50 (1:52.17)
        5:59.40 (24.90)     6:26.75 (52.25)   6:54.42 (1:19.92)   7:22.68 (1:48.18)
  4 Sarasota Family YMCA-FL                           7:22.08    7:22.81 QUAL   
     1) Emma Weyant 15                  2) Hunter Scott 16                
     3) Isabel Traba 16                 4) Savannah Barr 15               
              25.77       53.29 (53.29)   1:21.36 (1:21.36)   1:49.08 (1:49.08)
        2:14.81 (25.73)     2:42.74 (53.66)   3:11.11 (1:22.03)   3:39.54 (1:50.46)
        4:05.23 (25.69)     4:33.52 (53.98)   5:02.64 (1:23.10)   5:32.03 (1:52.49)
        5:56.84 (24.81)     6:24.67 (52.64)   6:53.55 (1:21.52)   7:22.81 (1:50.78)
  5 Boise Family YMCA-SR                              7:24.47    7:23.64 QUAL   
     1) Eva Suggs 16                    2) Sol Jorunnardottir 16          
     3) Maggie Erwin 15                 4) Charity Pittard 16             
              25.87       53.78 (53.78)   1:22.17 (1:22.17)   1:50.24 (1:50.24)
        2:15.73 (25.49)     2:43.22 (52.98)   3:11.02 (1:20.78)   3:39.47 (1:49.23)
        4:05.09 (25.62)     4:33.77 (54.30)   5:03.10 (1:23.63)   5:32.15 (1:52.68)
        5:57.36 (25.21)     6:25.82 (53.67)   6:55.12 (1:22.97)   7:23.64 (1:51.49)
  6 Western North Carolina YMCA-NC                    7:32.66    7:26.32 QUAL   
     1) Mary O Soule 18                 2) Grace Reeder 16                
     3) Olivia Sutter 15                4) Camille Long 18                
              25.95       53.80 (53.80)   1:22.28 (1:22.28)   1:50.96 (1:50.96)
        2:16.23 (25.27)     2:44.44 (53.48)   3:13.37 (1:22.41)   3:42.72 (1:51.76)
        4:08.29 (25.57)     4:36.58 (53.86)   5:05.75 (1:23.03)   5:35.38 (1:52.66)
        6:00.64 (25.26)     6:28.75 (53.37)   6:57.73 (1:22.35)   7:26.32 (1:50.94)
  7 North Shore Sterling MA YMCA-NE                   7:30.16    7:26.71 QUAL   
     1) Maggie Summit 15                2) Meagan Hathaway 16             
     3) Ellie Ronan 17                  4) Nicole Welch 16                
              25.60       53.81 (53.81)   1:22.94 (1:22.94)   1:51.87 (1:51.87)
        2:18.03 (26.16)     2:46.73 (54.86)   3:15.57 (1:23.70)   3:44.35 (1:52.48)
        4:09.91 (25.56)     4:38.43 (54.08)   5:07.59 (1:23.24)   5:36.78 (1:52.43)
        6:02.11 (25.33)     6:30.02 (53.24)   6:58.60 (1:21.82)   7:26.71 (1:49.93)
  8 Triangle Area YMCA-NC                             7:28.65    7:28.44 QUAL   
     1) Megan Carson 14                 2) Sam Medlin 17                  
     3) Maria Baric 15                  4) Lauren Soleo 17                
              27.08       55.76 (55.76)   1:24.63 (1:24.63)   1:53.12 (1:53.12)
        2:18.73 (25.61)     2:46.88 (53.76)   3:14.97 (1:21.85)   3:43.16 (1:50.04)
        4:08.62 (25.46)     4:37.78 (54.62)   5:07.97 (1:24.81)   5:37.70 (1:54.54)
        6:03.64 (25.94)     6:31.68 (53.98)   7:00.29 (1:22.59)   7:28.44 (1:50.74)
  9 Countryside Ralph Stolle YMCA-OH                  7:25.98    7:28.95 QUAL   
     1) Kate Scrimizzi 17               2) Sally Clough 18                
     3) Rollie Grinder 18               4) Megan Sichterman 18            
              25.91       53.93 (53.93)   1:22.88 (1:22.88)   1:52.11 (1:52.11)
        2:17.17 (25.06)     2:44.96 (52.85)   3:13.96 (1:21.85)   3:43.08 (1:50.97)
        4:08.36 (25.28)     4:36.52 (53.44)   5:06.21 (1:23.13)   5:36.90 (1:53.82)
        6:01.40 (24.50)     6:30.06 (53.16)   6:59.70 (1:22.80)   7:28.95 (1:52.05)
 10 Springfield IL YMCA-IL                            7:29.57    7:29.18 QUAL   
     1) Caitlin Tierney 18              2) Kaitlynn Wheeler 16            
     3) Ashleigh Sinks 16               4) Haley Rivera 17                
              25.96       54.14 (54.14)   1:22.90 (1:22.90)   1:51.68 (1:51.68)
        2:16.60 (24.92)     2:44.33 (52.65)   3:12.59 (1:20.91)   3:40.97 (1:49.29)
        4:06.32 (25.35)     4:35.29 (54.32)   5:05.34 (1:24.37)   5:35.62 (1:54.65)
        6:01.85 (26.23)     6:30.32 (54.70)   6:59.13 (1:23.51)   7:29.18 (1:53.56)
 11 ME Lyons Anderson YMCA-OH                         7:30.71    7:30.42 QUAL   
     1) Meredith Moellering 16          2) Kendyl Ferrara 18              
     3) Taylor Contino 18               4) Grace Hastings 14              
              26.09       54.16 (54.16)   1:22.69 (1:22.69)   1:50.74 (1:50.74)
        2:17.13 (26.39)     2:45.93 (55.19)   3:15.62 (1:24.88)   3:45.29 (1:54.55)
        4:11.40 (26.11)     4:40.21 (54.92)   5:09.71 (1:24.42)   5:39.08 (1:53.79)
        6:04.76 (25.68)     6:32.90 (53.82)   7:01.70 (1:22.62)   7:30.42 (1:51.34)
 12 Fanwood Scotch Plains YMCA-NJ                     7:31.93    7:31.61 QUAL   
     1) DeeDee Maizes 17                2) Marlise Moesch 17              
     3) Rachel Maizes 17                4) Monika Burzynski 16            
              25.95       54.39 (54.39)   1:23.58 (1:23.58)   1:52.84 (1:52.84)
        2:18.09 (25.25)     2:45.82 (52.98)   3:14.57 (1:21.73)   3:44.21 (1:51.37)
        4:09.91 (25.70)     4:38.87 (54.66)   5:09.00 (1:24.79)   5:39.25 (1:55.04)
        6:04.84 (25.59)     6:33.05 (53.80)   7:02.09 (1:22.84)   7:31.61 (1:52.36)
 13 Red Bank Branch-NJ                                7:36.14    7:31.72 QUAL   
     1) Caroline McGann 15              2) Megan Judge 16                 
     3) Maddi Piasecki 16               4) Katie Wright 14                
              26.51       54.91 (54.91)   1:23.70 (1:23.70)   1:52.50 (1:52.50)
        2:18.87 (26.37)     2:47.82 (55.32)   3:16.47 (1:23.97)   3:44.53 (1:52.03)
        4:10.94 (26.41)     4:39.45 (54.92)   5:08.57 (1:24.04)   5:37.97 (1:53.44)
        6:03.87 (25.90)     6:32.51 (54.54)   7:02.32 (1:24.35)   7:31.72 (1:53.75)
 14 Schroeder YMCA-WI                                 7:31.79    7:31.90 QUAL   
     1) Holly Stoll 17                  2) Alivia Farber 16               
     3) Jade Knueppel 17                4) Lindsey Bjornstad 16           
              25.59       53.73 (53.73)   1:23.19 (1:23.19)   1:52.66 (1:52.66)
        2:18.22 (25.56)     2:46.53 (53.87)   3:15.06 (1:22.40)   3:43.75 (1:51.09)
        4:08.89 (25.14)     4:38.47 (54.72)   5:09.40 (1:25.65)   5:38.63 (1:54.88)
        6:03.92 (25.29)     6:32.49 (53.86)   7:02.06 (1:23.43)   7:31.90 (1:53.27)
 15 Somerset Valley YMCA-NJ                           7:28.45    7:32.71 QUAL   
     1) Aziza Ganihanova 14             2) Megan Bull 18                  
     3) Hailey Roberti 16               4) Elizabeth Borges 18            
              26.42       54.99 (54.99)   1:23.67 (1:23.67)   1:52.46 (1:52.46)
        2:17.35 (24.89)     2:45.39 (52.93)   3:14.69 (1:22.23)   3:43.96 (1:51.50)
        4:09.46 (25.50)     4:38.07 (54.11)   5:07.79 (1:23.83)   5:37.79 (1:53.83)
        6:03.23 (25.44)     6:31.72 (53.93)   7:01.92 (1:24.13)   7:32.71 (1:54.92)
 16 Blue Ash YMCA-OH                                  7:34.84    7:33.79 QUAL   
     1) Hannah May 18                   2) Isabelle Jimenez 17            
     3) Emma Fortman 15                 4) Megan Glass 16                 
              27.30       55.58 (55.58)   1:23.86 (1:23.86)   1:52.08 (1:52.08)
        2:18.99 (26.91)     2:48.07 (55.99)   3:18.52 (1:26.44)   3:48.45 (1:56.37)
        4:04.07 (15.62)     4:43.34 (54.89)   5:13.59 (1:25.14)   5:42.86 (1:54.41)
        6:08.23 (25.37)     6:36.64 (53.78)   7:05.34 (1:22.48)   7:33.79 (1:50.93)
 17 Westport Weston CT YMCA-CT                        7:32.09    7:34.53 QUAL   
     1) Sarah Grinalds 16               2) Simona Visinski 17             
     3) Michelle Kennedy 15             4) Katherine Begg 16              
              25.22       52.66 (52.66)   1:21.04 (1:21.04)   1:49.14 (1:49.14)
        2:15.45 (26.31)     2:44.03 (54.89)   3:13.29 (1:24.15)   3:42.65 (1:53.51)
        4:09.72 (27.07)     4:39.02 (56.37)   5:09.20 (1:26.55)   5:38.46 (1:55.81)
        6:04.85 (26.39)     6:34.22 (55.76)   7:04.55 (1:26.09)   7:34.53 (1:56.07)
 18 Hickory Foundation YMCA-NC                        7:26.88    7:34.90 QUAL   
     1) Sophia Cherkez 17               2) Maly Shores 17                 
     3) Emmaline Peterson 17            4) Anna Durak 17                  
              25.98       54.30 (54.30)   1:23.25 (1:23.25)   1:52.15 (1:52.15)
        2:17.50 (25.35)     2:45.98 (53.83)   3:16.37 (1:24.22)   3:47.79 (1:55.64)
        4:13.98 (26.19)     4:42.88 (55.09)   5:12.75 (1:24.96)   5:42.57 (1:54.78)
        6:07.94 (25.37)     6:36.10 (53.53)   7:05.62 (1:23.05)   7:34.90 (1:52.33)
 19 Wilton Family YMCA-CT                             7:40.35    7:35.36 QUAL   
     1) Catherine Buroker 17            2) Emma Kauffeld 17               
     3) Grace Lange 15                  4) Brenna McLaughlin 15           
              26.16       54.65 (54.65)   1:23.94 (1:23.94)   1:53.11 (1:53.11)
        2:19.41 (26.30)     2:48.41 (55.30)   3:18.02 (1:24.91)   3:47.61 (1:54.50)
        4:13.53 (25.92)     4:42.01 (54.40)   5:11.30 (1:23.69)   5:40.97 (1:53.36)
        6:07.24 (26.27)     6:36.45 (55.48)   7:06.42 (1:25.45)   7:35.36 (1:54.39)
 20 Butler YMCA-AM                                    7:34.50    7:35.89 QUAL   
     1) Camryn Forbes 18                2) Mallory Marzolf 17             
     3) Devin Javens 18                 4) Taylor Petrak 17               
              26.06       53.82 (53.82)   1:21.86 (1:21.86)   1:49.49 (1:49.49)
        2:15.71 (26.22)     2:45.42 (55.93)   3:15.34 (1:25.85)   3:44.97 (1:55.48)
        4:12.15 (27.18)     4:41.86 (56.89)   5:12.65 (1:27.68)   5:44.22 (1:59.25)
        6:09.31 (25.09)     6:37.62 (53.40)   7:06.99 (1:22.77)   7:35.89 (1:51.67)
 21 Wyckoff Family YMCA Inc-NJ                        7:42.81    7:39.43 QUAL   
     1) Kim Caccamo 18                  2) Abby Choi 17                   
     3) Cleopatra Lim 16                4) Kate Sheridan 17               
              26.87       56.29 (56.29)   1:26.66 (1:26.66)   1:56.35 (1:56.35)
        2:22.54 (26.19)     2:52.04 (55.69)   3:22.06 (1:25.71)   3:51.92 (1:55.57)
        4:18.32 (26.40)     4:47.56 (55.64)   5:17.36 (1:25.44)   5:46.68 (1:54.76)
        6:12.72 (26.04)     6:41.82 (55.14)   7:11.12 (1:24.44)   7:39.43 (1:52.75)
 22 Greater Flint YMCA-MI                             7:41.33    7:40.95 QUAL   
     1) Megan Elmquist 14               2) Emma Curtis 17                 
     3) Makenna McCartney 18            4) Natalie Gallamore 17           
              27.10       56.47 (56.47)   1:26.06 (1:26.06)   1:55.41 (1:55.41)
        2:22.09 (26.68)     2:51.24 (55.83)   3:20.94 (1:25.53)   3:50.67 (1:55.26)
        4:17.43 (26.76)     4:46.97 (56.30)   5:17.11 (1:26.44)   5:47.18 (1:56.51)
        6:13.10 (25.92)     6:42.30 (55.12)   7:11.71 (1:24.53)   7:40.95 (1:53.77)
 23 Lakeland Hills Family YMCA-NJ                     7:38.92    7:42.41 QUAL   
     1) Nicole Barkemeyer 15            2) Miranda Byrne 16               
     3) Alexis Faria 17                 4) Mary Laurita 17                
              27.43       56.60 (56.60)   1:25.31 (1:25.31)   1:54.36 (1:54.36)
        2:21.06 (26.70)     2:50.49 (56.13)   3:20.41 (1:26.05)   3:50.03 (1:55.67)
        4:16.74 (26.71)     4:46.55 (56.52)   5:17.20 (1:27.17)   5:47.73 (1:57.70)
        6:14.66 (26.93)     6:43.80 (56.07)   7:13.41 (1:25.68)   7:42.41 (1:54.68)
 24 Bath Area Family YMCA-ME                          7:43.31    7:44.62 QUAL   
     1) Caitlin Tycz 17                 2) Olivia Harper 15               
     3) Talia Jorgensen 16              4) Ann Tolan 17                   
              25.95       54.86 (54.86)   1:23.83 (1:23.83)   1:51.83 (1:51.83)
                            2:47.85 (56.02)   3:20.04 (1:28.21)   3:52.65 (2:00.82)
        4:18.89 (26.24)     4:48.26 (55.61)   5:18.77 (1:26.12)   5:48.47 (1:55.82)
        6:14.97 (26.50)     6:44.99 (56.52)   7:15.31 (1:26.84)   7:44.62 (1:56.15)
 25 BR Ryall NW Dupage YMCA-IL                        7:41.57    7:44.87 QUAL   
     1) Jane Denenberg 16               2) Kate Morris 13                 
     3) Grace Schwieters 15             4) Molly Rosenthal 16             
              27.13       56.39 (56.39)   1:26.55 (1:26.55)   1:56.98 (1:56.98)
        2:22.64 (25.66)     2:51.73 (54.75)   3:22.09 (1:25.11)   3:51.99 (1:55.01)
        4:18.75 (26.76)     4:48.26 (56.27)   5:18.27 (1:26.28)   5:49.01 (1:57.02)
        6:15.51 (26.50)     6:44.88 (55.87)   7:15.18 (1:26.17)   7:44.87 (1:55.86)
 26 Rapid Area YMCA-MI                                7:47.57    7:45.15 QUAL   
     1) Sarah Pataniczek 14             2) Jessica Schellenboom 15        
     3) Riley Hofmann 17                4) Felicity Buchmaier 17          
              26.79       56.51 (56.51)   1:26.57 (1:26.57)   1:57.04 (1:57.04)
        2:23.30 (26.26)     2:53.21 (56.17)   3:24.42 (1:27.38)   3:55.39 (1:58.35)
        4:21.91 (26.52)     4:51.08 (55.69)   5:21.62 (1:26.23)   5:50.98 (1:55.59)
        6:17.03 (26.05)     6:45.33 (54.35)   7:14.88 (1:23.90)   7:45.15 (1:54.17)
 26 Powel Crosley Jr YMCA-OH                          7:44.35    7:45.15 QUAL   
     1) Hailee Trotter 16               2) Payton Keiner 17               
     3) Anne Criddle 17                 4) Frances Leary 18               
              27.09       56.85 (56.85)   1:26.90 (1:26.90)   1:56.89 (1:56.89)
        2:22.95 (26.06)     2:51.80 (54.91)   3:20.96 (1:24.07)   3:49.85 (1:52.96)
        4:17.21 (27.36)     4:47.41 (57.56)   5:18.21 (1:28.36)   5:48.22 (1:58.37)
        6:15.33 (27.11)     6:45.10 (56.88)   7:15.31 (1:27.09)   7:45.15 (1:56.93)
 28 Stevens Point Area YMCA-WI                        7:46.69    7:46.52 QUAL   
     1) Casey Summers 15                2) Anna Vandehey 16               
     3) Kennedy Gilbertson 16           4) Julia Stupar 17                
              27.48       57.59 (57.59)   1:28.90 (1:28.90)   2:00.21 (2:00.21)
        2:26.55 (26.34)     2:57.10 (56.89)   3:27.83 (1:27.62)   3:59.03 (1:58.82)
        4:24.08 (25.05)     4:53.23 (54.20)   5:23.89 (1:24.86)   5:54.73 (1:55.70)
        6:20.31 (25.58)     6:48.27 (53.54)   7:16.99 (1:22.26)   7:46.52 (1:51.79)
 29 Central Florida Metro YMCA-FL                     7:47.92    7:46.82 QUAL   
     1) Olivia Taylor 16                2) Meredith Ginn 16               
     3) Roseleen Olivares 17            4) Kayla Smith 16                 
              26.86       56.51 (56.51)   1:25.11 (1:25.11)   1:53.25 (1:53.25)
        2:19.56 (26.31)     2:49.43 (56.18)   3:20.19 (1:26.94)   3:50.73 (1:57.48)
        4:18.38 (27.65)     4:48.23 (57.50)   5:18.28 (1:27.55)   5:48.65 (1:57.92)
        6:15.16 (26.51)     6:46.16 (57.51)   7:16.72 (1:28.07)   7:46.82 (1:58.17)
 30 Birmingham Family YMCA-MI                         7:39.59    7:47.09 QUAL   
     1) Gwen Woodbury 14                2) Camille Rochaix 16             
     3) Hannah Erickson 18              4) Nichole McMaster 18            
              27.26       56.09 (56.09)   1:25.43 (1:25.43)   1:55.25 (1:55.25)
        2:21.40 (26.15)     2:50.93 (55.68)   3:21.69 (1:26.44)   3:52.70 (1:57.45)
        4:19.13 (26.43)     4:48.70 (56.00)   5:19.30 (1:26.60)   5:50.24 (1:57.54)
        6:16.09 (25.85)     6:45.23 (54.99)   7:15.85 (1:25.61)   7:47.09 (1:56.85)
 31 Reading and Berks County YMCA-MA                  7:39.21    7:48.36 QUAL   
     1) Marlee Rickert 14               2) Shelby Kahn 14                 
     3) Morgan Haines 18                4) Cameron Gring 15               
              26.29       55.68 (55.68)   1:25.86 (1:25.86)   1:55.92 (1:55.92)
        2:22.72 (26.80)     2:52.54 (56.62)   3:23.05 (1:27.13)   3:53.34 (1:57.42)
        4:19.24 (25.90)     4:48.75 (55.41)   5:19.21 (1:25.87)   5:50.58 (1:57.24)
        6:16.96 (26.38)     6:46.69 (56.11)   7:17.53 (1:26.95)   7:48.36 (1:57.78)
 32 New Canaan Community YMCA-CT                      7:46.37    7:49.19        
     1) Isabel Anbar 16                 2) Caroline Sweeney 17            
     3) Erika Ehret 17                  4) Lizzy Colwell 17               
              27.74       57.48 (57.48)   1:27.13 (1:27.13)   1:56.72 (1:56.72)
        2:23.32 (26.60)     2:52.98 (56.26)   3:22.54 (1:25.82)   3:52.10 (1:55.38)
        4:18.97 (26.87)     4:49.81 (57.71)   5:21.38 (1:29.28)   5:52.07 (1:59.97)
        6:17.76 (25.69)     6:47.69 (55.62)   7:18.57 (1:26.50)   7:49.19 (1:57.12)
 33 Summit Branch YMCA-NJ                             7:43.93    7:50.12        
     1) Jackie Crater 17                2) Margie Keenan 17               
     3) Blair Boyle 18                  4) Abby Claus 17                  
              26.89       56.07 (56.07)   1:26.26 (1:26.26)   1:56.27 (1:56.27)
        2:22.99 (26.72)     2:53.00 (56.73)   3:23.97 (1:27.70)   3:55.26 (1:58.99)
        4:22.20 (26.94)     4:52.87 (57.61)   5:24.79 (1:29.53)   5:55.30 (2:00.04)
        6:21.05 (25.75)     6:49.98 (54.68)   7:20.05 (1:24.75)   7:50.12 (1:54.82)
 34 Ocean County YMCA-NJ                              7:48.47    7:51.08        
     1) Marianne Molloy 18              2) Molly Griswold 18              
     3) Gabrielle Cabaron 17            4) Anna Francisco 18              
              26.94       55.89 (55.89)   1:25.77 (1:25.77)   1:56.43 (1:56.43)
        2:24.13 (27.70)     2:54.81 (58.38)   3:25.68 (1:29.25)   3:56.17 (1:59.74)
        4:23.44 (27.27)     4:53.96 (57.79)   5:24.97 (1:28.80)   5:55.58 (1:59.41)
        6:22.73 (27.15)     6:52.57 (56.99)   7:21.93 (1:26.35)   7:51.08 (1:55.50)
 35 Hamilton Area NJ YMCA-NJ                          7:48.18    7:51.48        
     1) Hannah Devine 14                2) Christina Kim 14               
     3) Chelsea Ackerson 18             4) Abbey Berloco 16               
              27.12       57.41 (57.41)   1:28.81 (1:28.81)   2:00.40 (2:00.40)
        2:27.32 (26.92)     2:58.29 (57.89)   3:30.76 (1:30.36)   4:04.11 (2:03.71)
        4:30.08 (25.97)     4:59.50 (55.39)   5:29.81 (1:25.70)   6:00.22 (1:56.11)
        6:25.66 (25.44)     6:53.98 (53.76)   7:22.80 (1:22.58)   7:51.48 (1:51.26)
 36 Boyertown Area YMCA-MA                            7:48.76    7:52.00        
     1) Hannah Schlegel 18              2) Megan Unruh 12                 
     3) Megan Ehrnfeldt 13              4) Cara Megill 17                 
              26.23       54.65 (54.65)   1:23.90 (1:23.90)   1:53.31 (1:53.31)
        2:21.03 (27.72)     2:52.37 (59.06)   3:24.58 (1:31.27)   3:56.99 (2:03.68)
        4:23.53 (26.54)     4:53.66 (56.67)   5:24.79 (1:27.80)   5:56.16 (1:59.17)
        6:22.50 (26.34)     6:52.16 (56.00)   7:22.18 (1:26.02)   7:52.00 (1:55.84)
 37 West Shore YMCA-MA                                7:48.21    7:52.45        
     1) Liz Jackson 17                  2) Sarah Wyant 17                 
     3) Riley Hester 15                 4) Carolyn Bolden 16              
              27.02       56.31 (56.31)   1:26.70 (1:26.70)   1:57.62 (1:57.62)
        2:24.78 (27.16)     2:54.48 (56.86)   3:24.62 (1:27.00)   3:54.77 (1:57.15)
        4:21.69 (26.92)     4:52.40 (57.63)   5:24.36 (1:29.59)   5:56.02 (2:01.25)
        6:21.76 (25.74)     6:51.24 (55.22)   7:21.95 (1:25.93)   7:52.45 (1:56.43)
 38 Northwest North Carolina YMCA-NC                  7:38.76    7:52.72        
     1) Caroline Pape 14                2) Isabel Pennington 14           
     3) Reece Alexander 13              4) Morgan Dennis 15               
              26.29       55.29 (55.29)   1:25.29 (1:25.29)   1:55.46 (1:55.46)
        2:22.52 (27.06)     2:53.56 (58.10)   3:25.35 (1:29.89)   3:57.48 (2:02.02)
        4:23.24 (25.76)     4:52.69 (55.21)   5:23.57 (1:26.09)   5:54.88 (1:57.40)
        6:21.64 (26.76)     6:51.45 (56.57)   7:22.21 (1:27.33)   7:52.72 (1:57.84)
 39 Greensboro YMCA-NC                                7:38.51    7:55.96        
     1) Heather Sigmon 18               2) McKenzie Campbell 15           
     3) Annie Carr 17                   4) Omega Pinnix 14                
              26.54       56.61 (56.61)   1:28.35 (1:28.35)   1:59.91 (1:59.91)
        2:27.47 (27.56)     2:57.98 (58.07)   3:29.05 (1:29.14)   3:59.21 (1:59.30)
        4:26.09 (26.88)     4:56.60 (57.39)   5:28.16 (1:28.95)   5:59.62 (2:00.41)
        6:25.93 (26.31)     6:55.01 (55.39)   7:25.47 (1:25.85)   7:55.96 (1:56.34)
 40 Phoenixville Branch YMCA-MA                       7:48.71    7:59.13        
     1) Taylor Ament 16                 2) Erini Pappas 13                
     3) Erin Merke 15                   4) Alexandra Zelinske 15          
              26.00       54.85 (54.85)   1:25.51 (1:25.51)   1:58.16 (1:58.16)
        2:25.18 (27.02)     2:56.15 (57.99)   3:28.05 (1:29.89)   3:59.33 (2:01.17)
        4:24.83 (25.50)     4:54.76 (55.43)   5:26.03 (1:26.70)   5:56.84 (1:57.51)
        6:23.42 (26.58)     6:54.65 (57.81)   7:26.81 (1:29.97)   7:59.13 (2:02.29)
 41 Western Branch YMCA-MA                            7:47.33    8:01.50        
     1) Hannah Thornton 16              2) Emily Longenecker 17           
     3) Meagan Tyler 15                 4) Kelly Blake 17                 
              25.90       56.06 (56.06)   1:27.02 (1:27.02)   1:58.99 (1:58.99)
        2:26.85 (27.86)     2:57.86 (58.87)   3:29.25 (1:30.26)   4:00.77 (2:01.78)
        4:28.02 (27.25)     4:59.66 (58.89)   5:31.45 (1:30.68)   6:03.52 (2:02.75)
        6:29.13 (25.61)     6:58.58 (55.06)   7:29.94 (1:26.42)   8:01.50 (1:57.98)
 42 Lancaster and Fairfield YMCA-OH                   7:48.24    8:04.20        
     1) Taci Miller 17                  2) Karly Hendrickson 15           
     3) Hannah Parkman 16               4) Olivia Schmelzer 17            
              27.56       58.47 (58.47)   1:30.47 (1:30.47)   2:02.37 (2:02.37)
        2:30.15 (27.78)     3:01.03 (58.66)   3:33.26 (1:30.89)   4:05.97 (2:03.60)
        4:33.52 (27.55)     5:04.05 (58.08)   5:35.86 (1:29.89)   6:07.00 (2:01.03)
        6:33.01 (26.01)     7:02.70 (55.70)   7:33.66 (1:26.66)   8:04.20 (1:57.20)
 
Event 408  Men 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: * 6:34.89    4/6/2017 Sarasota Family YMCA, Sarasota-FL          
                         A Katz, M Nutter, B Firlie, A Katz                
                7:09.99  QUAL 17 SC Nationals Qual
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sarasota Family YMCA-FL                           6:36.01    6:34.89*QUAL   
     1) Austin Katz 18                  2) Matt Nutter 17                 
     3) Brendan Firlie 17               4) Arik Katz 15                   
              22.26       46.42 (46.42)   1:11.22 (1:11.22)   1:36.07 (1:36.07)
        1:58.47 (22.40)     2:23.47 (47.40)   2:48.32 (1:12.25)   3:14.11 (1:38.04)
        3:36.91 (22.80)     4:02.04 (47.93)   4:27.88 (1:13.77)   4:53.64 (1:39.53)
        5:17.05 (23.41)     5:42.89 (49.25)   6:09.20 (1:15.56)   6:34.89 (1:41.25)
  2 Countryside Ralph Stolle YMCA-OH                  6:44.96    6:40.29 QUAL   
     1) Austin Theobald 18              2) Brice Dixon 17                 
     3) Grant House 18                  4) Noah Young 16                  
              23.30       49.31 (49.31)   1:15.19 (1:15.19)   1:40.99 (1:40.99)
        2:04.09 (23.10)     2:29.94 (48.95)   2:56.45 (1:15.46)   3:23.56 (1:42.57)
        3:45.10 (21.54)     4:09.08 (45.52)   4:33.46 (1:09.90)   4:58.07 (1:34.51)
        5:21.76 (23.69)     5:47.52 (49.45)   6:13.92 (1:15.85)   6:40.29 (1:42.22)
  3 Wilton Family YMCA-CT                             6:46.87    6:42.20 QUAL   
     1) Noah Mascoll Gomes 17           2) Jake Kealy 17                  
     3) Robby Giller 17                 4) James Mostofi 18               
              23.32       49.00 (49.00)   1:14.80 (1:14.80)   1:41.20 (1:41.20)
        2:03.35 (22.15)     2:28.17 (46.97)   2:54.65 (1:13.45)   3:21.25 (1:40.05)
        3:43.85 (22.60)     4:08.64 (47.39)   4:34.10 (1:12.85)   5:00.00 (1:38.75)
        5:23.84 (23.84)     5:48.78 (48.78)   6:15.47 (1:15.47)   6:42.20 (1:42.20)
  4 Springfield IL YMCA-IL                            6:50.84    6:43.17 QUAL   
     1) Spencer Hohm 17                 2) Gage Hamill 18                 
     3) Matthew Knox 16                 4) Michael Patton 16              
              23.35       48.77 (48.77)   1:15.13 (1:15.13)   1:41.89 (1:41.89)
        2:04.60 (22.71)     2:29.50 (47.61)   2:54.97 (1:13.08)   3:21.18 (1:39.29)
        3:44.01 (22.83)     4:09.68 (48.50)   4:35.77 (1:14.59)   5:01.95 (1:40.77)
        5:24.80 (22.85)     5:50.50 (48.55)   6:17.06 (1:15.11)   6:43.17 (1:41.22)
  5 Red Bank Branch-NJ                                6:50.36    6:43.73 QUAL   
     1) Joey Huber 18                   2) Connor Wright 17               
     3) Max Walther 17                  4) Christopher Smith 18           
              23.90       49.26 (49.26)   1:15.63 (1:15.63)   1:42.30 (1:42.30)
        2:06.27 (23.97)     2:31.81 (49.51)   2:57.95 (1:15.65)   3:24.31 (1:42.01)
        3:47.14 (22.83)     4:12.27 (47.96)   4:38.73 (1:14.42)   5:05.45 (1:41.14)
        5:28.52 (23.07)     5:53.86 (48.41)   6:18.79 (1:13.34)   6:43.73 (1:38.28)
  6 Somerset Valley YMCA-NJ                           6:44.78    6:44.47 QUAL   
     1) Carter Weiland 16               2) Joshua Franco 17               
     3) Riley Pestorius 17              4) Ryan Waters 17                 
              23.78       49.62 (49.62)   1:16.28 (1:16.28)   1:42.44 (1:42.44)
        2:05.28 (22.84)     2:31.11 (48.67)   2:58.06 (1:15.62)   3:25.50 (1:43.06)
        3:48.72 (23.22)     4:14.73 (49.23)   4:40.80 (1:15.30)   5:06.68 (1:41.18)
        5:29.21 (22.53)     5:54.04 (47.36)   6:19.40 (1:12.72)   6:44.47 (1:37.79)
  7 Boise Family YMCA-SR                              6:49.83    6:46.17 QUAL   
     1) Luke Yost 16                    2) Thomas Roark 16                
     3) Gage Dewsbury 17                4) Jackson Cunningham 17          
              23.58       49.10 (49.10)   1:14.91 (1:14.91)   1:40.55 (1:40.55)
                            2:27.54 (46.99)   2:53.43 (1:12.88)   3:19.77 (1:39.22)
        3:42.98 (23.21)     4:09.20 (49.43)   4:36.21 (1:16.44)   5:03.30 (1:43.53)
        5:27.19 (23.89)     5:53.58 (50.28)   6:20.33 (1:17.03)   6:46.17 (1:42.87)
  8 Upper Main Line YMCA-MA                           6:47.99    6:50.40 QUAL   
     1) Brian McKenrick 17              2) Kevin Ryle 17                  
     3) Brendan Burns 15                4) Matthew Hopkins 15             
              23.71       49.50 (49.50)   1:15.62 (1:15.62)   1:40.88 (1:40.88)
        2:04.53 (23.65)     2:30.64 (49.76)   2:57.54 (1:16.66)   3:24.20 (1:43.32)
        3:46.86 (22.66)     4:12.15 (47.95)   4:38.35 (1:14.15)   5:04.65 (1:40.45)
        5:28.10 (23.45)     5:54.49 (49.84)   6:22.22 (1:17.57)   6:50.40 (1:45.75)
  9 Birmingham Family YMCA-MI                         6:57.19    6:51.51 QUAL   
     1) Oliver Cafferty 15              2) Alex Margherio 16              
     3) Kaden Schwaiger 16              4) Ryan Lawrence 17               
              23.65       49.87 (49.87)   1:17.19 (1:17.19)   1:44.03 (1:44.03)
        2:06.48 (22.45)     2:30.96 (46.93)   2:56.61 (1:12.58)   3:23.35 (1:39.32)
        3:46.99 (23.64)     4:13.87 (50.52)   4:41.78 (1:18.43)   5:09.36 (1:46.01)
        5:31.56 (22.20)     5:57.78 (48.42)   6:25.09 (1:15.73)   6:51.51 (1:42.15)
 10 Westport Weston CT YMCA-CT                        6:52.56    6:51.69 QUAL   
     1) Jack Gray 16                    2) Nicolas Ortega 17              
     3) Sean Paul Stolarski 18          4) John McNab 15                  
              23.25       49.09 (49.09)   1:15.85 (1:15.85)   1:42.56 (1:42.56)
        2:05.57 (23.01)     2:31.08 (48.52)   2:57.12 (1:14.56)   3:23.05 (1:40.49)
        3:45.66 (22.61)     4:11.69 (48.64)   4:38.84 (1:15.79)   5:06.84 (1:43.79)
        5:29.90 (23.06)     5:56.45 (49.61)   6:24.39 (1:17.55)   6:51.69 (1:44.85)
 11 West Shore YMCA-MA                                6:55.45    6:52.98 QUAL   
     1) Jarod Anderson 17               2) Josiah Lauver 16               
     3) Billy Webber 17                 4) Jacob Deckman 18               
              24.10       50.48 (50.48)   1:17.78 (1:17.78)   1:45.32 (1:45.32)
        2:08.12 (22.80)     2:34.31 (48.99)   3:01.02 (1:15.70)   3:27.91 (1:42.59)
        3:51.33 (23.42)     4:17.15 (49.24)   4:44.26 (1:16.35)   5:11.72 (1:43.81)
        5:34.43 (22.71)     6:00.18 (48.46)   6:26.64 (1:14.92)   6:52.98 (1:41.26)
 12 Blue Ash YMCA-OH                                  6:57.31    6:53.00 QUAL   
     1) Erik Menchhofer 13              2) Daniel Stroh 16                
     3) Matt Schuetz 18                 4) Chet Dobson 17                 
              23.79       50.32 (50.32)   1:17.42 (1:17.42)   1:44.48 (1:44.48)
        2:08.79 (24.31)     2:34.91 (50.43)   3:01.79 (1:17.31)   3:28.97 (1:44.49)
        3:52.61 (23.64)     4:18.83 (49.86)   4:45.94 (1:16.97)   5:12.86 (1:43.89)
        5:35.81 (22.95)     6:00.93 (48.07)   6:26.99 (1:14.13)   6:53.00 (1:40.14)
 13 Powel Crosley Jr YMCA-OH                          6:49.45    6:53.21 QUAL   
     1) Garrison Herfel 17              2) Will Schwieterman 18           
     3) Dan Cashell 17                  4) Carson Burt 18                 
              23.52       49.62 (49.62)   1:15.96 (1:15.96)   1:42.08 (1:42.08)
        2:06.09 (24.01)     2:32.44 (50.36)   2:59.30 (1:17.22)   3:25.77 (1:43.69)
        3:50.16 (24.39)     4:17.40 (51.63)   4:44.63 (1:18.86)   5:11.94 (1:46.17)
        5:34.90 (22.96)     6:00.82 (48.88)   6:27.24 (1:15.30)   6:53.21 (1:41.27)
 14 South Family YMCA-OH                              6:58.22    6:53.34 QUAL   
     1) Jorge Zelina 15                 2) Nick Aukerman 18               
     3) Kevin Leibold 15                4) Liam Halpin 17                 
              23.54       49.75 (49.75)   1:16.62 (1:16.62)   1:44.04 (1:44.04)
        2:08.67 (24.63)     2:35.48 (51.44)   3:03.08 (1:19.04)   3:30.07 (1:46.03)
        3:53.20 (23.13)     4:19.74 (49.67)   4:47.04 (1:16.97)   5:13.09 (1:43.02)
        5:35.99 (22.90)     6:01.18 (48.09)   6:26.86 (1:13.77)   6:53.34 (1:40.25)
 15 ME Lyons Anderson YMCA-OH                         6:54.09    6:54.59 QUAL   
     1) Patrick Butkovich 18            2) Brendan Conley 15              
     3) Jonah Karschnik 14              4) Pete Lingo 17                  
              24.33       49.89 (49.89)   1:15.80 (1:15.80)   1:41.75 (1:41.75)
        2:05.61 (23.86)     2:31.65 (49.90)   2:59.39 (1:17.64)   3:27.19 (1:45.44)
        3:51.49 (24.30)     4:17.94 (50.75)   4:45.23 (1:18.04)   5:12.65 (1:45.46)
        5:35.42 (22.77)     6:00.68 (48.03)   6:27.28 (1:14.63)   6:54.59 (1:41.94)
 16 Somerset Hills YMCA-NJ                            6:57.81    6:55.72 QUAL   
     1) Lukas Scheidl 16                2) Sean Foster 17                 
     3) Matt Stanton 17                 4) Victor Vollbrechthausen 16     
              23.71       49.79 (49.79)   1:16.39 (1:16.39)   1:42.78 (1:42.78)
        2:06.29 (23.51)     2:34.81 (52.03)   2:59.57 (1:16.79)   3:28.43 (1:45.65)
        3:39.12 (10.69)     4:17.73 (49.30)   4:45.10 (1:16.67)   5:12.53 (1:44.10)
        5:35.30 (22.77)     6:01.29 (48.76)   6:28.48 (1:15.95)   6:55.72 (1:43.19)
 17 York And York County YMCA-MA                      7:03.58    6:55.88 QUAL   
     1) Alec Peckmann 17                2) Logan McFadden 15              
     3) Alex Sun 16                     4) NingNing Liu 16                
              23.34       48.88 (48.88)   1:14.47 (1:14.47)   1:40.08 (1:40.08)
        2:03.77 (23.69)     2:30.16 (50.08)   2:57.81 (1:17.73)   3:24.69 (1:44.61)
        3:48.32 (23.63)     4:15.46 (50.77)   4:43.33 (1:18.64)   5:10.97 (1:46.28)
        5:34.61 (23.64)     6:01.43 (50.46)   6:28.71 (1:17.74)   6:55.88 (1:44.91)
 18 Fanwood Scotch Plains YMCA-NJ                     6:59.23    6:55.91 QUAL   
     1) Logan D'Amore 15                2) Chris Bondarowicz 17           
     3) Eric Chang 18                   4) Josh Cohen 16                  
              23.90       50.53 (50.53)   1:17.90 (1:17.90)   1:45.24 (1:45.24)
        2:09.03 (23.79)     2:35.21 (49.97)   3:02.07 (1:16.83)   3:29.18 (1:43.94)
        3:53.16 (23.98)     4:20.26 (51.08)   4:47.95 (1:18.77)   5:15.93 (1:46.75)
        5:38.86 (22.93)     6:04.16 (48.23)   6:30.14 (1:14.21)   6:55.91 (1:39.98)
 19 Triangle Area YMCA-NC                             6:49.56    6:56.61 QUAL   
     1) Logan Ansede 16                 2) Dylan Boyd 18                  
     3) Zach Speerschneider 16          4) Mitch Curlee 15                
              24.65       50.96 (50.96)   1:17.88 (1:17.88)   1:44.08 (1:44.08)
        2:07.09 (23.01)     2:32.89 (48.81)   2:59.26 (1:15.18)   3:25.00 (1:40.92)
        3:48.41 (23.41)     4:14.50 (49.50)   4:41.38 (1:16.38)   5:08.54 (1:43.54)
        5:31.85 (23.31)     5:59.02 (50.48)   6:27.62 (1:19.08)   6:56.61 (1:48.07)
 20 Lakeland Hills Family YMCA-NJ                     7:02.38    6:56.62 QUAL   
     1) Sean Tan 17                     2) Evan Bota 15                   
     3) Matthew Luciano 18              4) Chris Ruhnke 17                
              23.54       49.07 (49.07)   1:15.33 (1:15.33)   1:43.06 (1:43.06)
        2:07.14 (24.08)     2:34.18 (51.12)   3:01.45 (1:18.39)   3:28.30 (1:45.24)
        3:52.25 (23.95)     4:18.83 (50.53)   4:45.27 (1:16.97)   5:11.56 (1:43.26)
        5:35.59 (24.03)     6:02.81 (51.25)   6:30.19 (1:18.63)   6:56.62 (1:45.06)
 21 Central Florida Metro YMCA-FL                     7:00.89    6:56.65 QUAL   
     1) James Tarquin 17                2) Tyler Tatro 17                 
     3) Logan Quint 19                  4) Matthew Mizell 17              
              23.66       49.41 (49.41)   1:15.59 (1:15.59)   1:41.86 (1:41.86)
        2:05.00 (23.14)     2:31.29 (49.43)   2:58.25 (1:16.39)   3:25.09 (1:43.23)
        3:49.45 (24.36)     4:08.98 (43.89)     4:24.93 (59.84)   5:12.34 (1:47.25)
        5:34.62 (22.28)     6:03.40 (51.06)   6:28.81 (1:16.47)   6:56.65 (1:44.31)
 22 Wyckoff Family YMCA Inc-NJ                        6:59.89    6:57.20 QUAL   
     1) Alex Gifford 15                 2) Lucas Keh 18                   
     3) Tommy Scrivanich 17             4) Nolan Kuscan 18                
              23.67       48.98 (48.98)   1:05.20 (1:05.20)   1:43.01 (1:43.01)
        2:06.87 (23.86)     2:32.99 (49.98)   2:59.76 (1:16.75)   3:26.84 (1:43.83)
        3:50.56 (23.72)     4:17.43 (50.59)   4:44.92 (1:18.08)   5:12.04 (1:45.20)
        5:36.59 (24.55)     6:03.11 (51.07)   6:30.23 (1:18.19)   6:57.20 (1:45.16)
 23 Greater Spartanburg YMCA-SC                       6:58.17    6:58.66 QUAL   
     1) Christian Jann 17               2) Price Agnew 17                 
     3) Michael Juengel 16              4) Rak Hovart 18                  
              24.40       50.88 (50.88)   1:18.25 (1:18.25)   1:45.83 (1:45.83)
        1:56.69 (10.86)     2:10.21 (24.38)     2:36.90 (51.07)   3:30.31 (1:44.48)
        3:54.06 (23.75)     4:20.27 (49.96)   4:46.84 (1:16.53)   5:12.95 (1:42.64)
        5:36.83 (23.88)     6:03.42 (50.47)   6:31.11 (1:18.16)   6:58.66 (1:45.71)
 24 Ridgewood NJ YMCA-NJ                              6:57.66    6:58.75 QUAL   
     1) Tim Park 16                     2) ali Kolenovic 16               
     3) David Khym 16                   4) Justin Song 16                 
                          49.17 (49.17)   1:15.53 (1:15.53)   1:41.90 (1:41.90)
        1:53.69 (11.79)     2:05.20 (23.30)   2:58.92 (1:17.02)   3:27.16 (1:45.26)
        3:44.31 (17.15)     4:17.20 (50.04)   4:45.45 (1:18.29)   5:13.34 (1:46.18)
        5:37.41 (24.07)     6:03.95 (50.61)   6:31.86 (1:18.52)   6:58.75 (1:45.41)
 25 Rock Hill Aquatics Center-SC                      6:58.71    6:59.08 QUAL   
     1) Nathaniel Hartley 18            2) Oscar Onoszko 18               
     3) Owen Corkery 16                 4) CJ Davis 15                    
              23.35       48.78 (48.78)   1:14.25 (1:14.25)   1:40.01 (1:40.01)
        1:51.68 (11.67)     2:03.98 (23.97)   2:57.61 (1:17.60)   3:25.64 (1:45.63)
        3:50.02 (24.38)     4:17.09 (51.45)   4:44.65 (1:19.01)   5:12.57 (1:46.93)
        5:37.62 (25.05)     6:05.24 (52.67)   6:32.70 (1:20.13)   6:59.08 (1:46.51)
 26 Burlington Camden County YMCA-MA                  6:57.40    6:59.55 QUAL   
     1) Tommy Schurer 17                2) Kyle Worrell 17                
     3) Reid Greer 17                   4) Jackson Brookover 15           
              24.26       50.36 (50.36)   1:17.30 (1:17.30)   1:45.03 (1:45.03)
        2:08.17 (23.14)     2:33.19 (48.16)   2:59.32 (1:14.29)   3:26.38 (1:41.35)
        3:50.17 (23.79)     4:17.14 (50.76)   4:44.87 (1:18.49)   5:12.28 (1:45.90)
        5:35.35 (23.07)     6:02.55 (50.27)   6:31.15 (1:18.87)   6:59.55 (1:47.27)
 27 Westfield YMCA-NJ                                 7:00.99    7:00.31 QUAL   
     1) Aedan Collins 18                2) Ryan Bebel 17                  
     3) Eric Bebel 17                   4) Griff Morgan 18                
              23.94       50.07 (50.07)   1:17.38 (1:17.38)   1:44.92 (1:44.92)
        2:09.13 (24.21)     2:35.36 (50.44)   3:01.66 (1:16.74)   3:27.29 (1:42.37)
        3:51.14 (23.85)     4:17.58 (50.29)   4:44.84 (1:17.55)   5:12.72 (1:45.43)
        5:37.13 (24.41)     6:04.52 (51.80)   6:32.74 (1:20.02)   7:00.31 (1:47.59)
 28 Coffman Family YMCA-OH                            7:04.25    7:02.01 QUAL   
     1) Zach Baecker 18                 2) Colin Beach 16                 
     3) Michael Sandner 15              4) Hank Siefert 18                
              24.08       50.37 (50.37)   1:15.57 (1:15.57)   1:42.96 (1:42.96)
        2:07.97 (25.01)     2:35.36 (52.40)   3:03.39 (1:20.43)   3:23.58 (1:40.62)
        3:55.11 (31.53)     4:21.49 (57.91)   4:50.74 (1:27.16)   5:16.65 (1:53.07)
        5:40.12 (23.47)     6:10.64 (53.99)   6:34.75 (1:18.10)   7:02.01 (1:45.36)
 29 Cheshire YMCA-CT                                  7:03.00    7:02.35 QUAL   
     1) Ben Brewer 16                   2) David May 17                   
     3) Brennan Carroll 16              4) Daniel Walsh 16                
              24.43       50.68 (50.68)   1:17.24 (1:17.24)   1:43.34 (1:43.34)
        2:07.01 (23.67)     2:33.45 (50.11)   3:00.65 (1:17.31)   3:27.44 (1:44.10)
        3:52.14 (24.70)     4:19.73 (52.29)   4:48.30 (1:20.86)   5:16.64 (1:49.20)
        5:40.70 (24.06)     6:07.68 (51.04)   6:35.02 (1:18.38)   7:02.35 (1:45.71)
 30 Columbia Northwest Family YMCA-SC                 7:08.87    7:03.58 QUAL   
     1) Wyatt Boyer 17                  2) Nathan Williams 15             
     3) David Rypkema 16                4) JJ Hardy 15                    
              24.26       50.17 (50.17)   1:16.96 (1:16.96)   1:43.58 (1:43.58)
        2:08.49 (24.91)     2:36.14 (52.56)   3:04.02 (1:20.44)   3:31.35 (1:47.77)
        3:55.24 (23.89)     4:22.68 (51.33)   4:51.20 (1:19.85)   5:20.01 (1:48.66)
        5:43.02 (23.01)     6:09.14 (49.13)   6:36.34 (1:16.33)   7:03.58 (1:43.57)
 31 Hamilton Area NJ YMCA-NJ                          7:09.41    7:04.30 QUAL   
     1) Aleksandr Simonelli 15          2) Matthew Lequang 15             
     3) Kurt von Autenried 18           4) Austin Nance 18                
              25.17       52.64 (52.64)   1:20.78 (1:20.78)   1:49.99 (1:49.99)
        2:13.42 (23.43)     2:39.60 (49.61)   3:05.75 (1:15.76)   3:31.24 (1:41.25)
        3:55.89 (24.65)     4:23.12 (51.88)   4:50.59 (1:19.35)   5:16.36 (1:45.12)
        5:40.80 (24.44)     6:07.84 (51.48)   6:35.67 (1:19.31)   7:04.30 (1:47.94)
 32 Ridley Area YMCA-MA                               7:07.04    7:05.84 QUAL   
     1) Sam Wesley 15                   2) Jimmy Greek 16                 
     3) Will Resweber 16                4) Alex Boeckx 15                 
              23.87       51.06 (51.06)   1:18.30 (1:18.30)   1:45.57 (1:45.57)
        2:10.85 (25.28)     2:38.12 (52.55)   3:05.59 (1:20.02)   3:32.98 (1:47.41)
        3:57.12 (24.14)     4:24.73 (51.75)   4:52.71 (1:19.73)   5:20.15 (1:47.17)
        5:44.11 (23.96)     6:11.03 (50.88)   6:38.28 (1:18.13)   7:05.84 (1:45.69)
 33 Green Bay YMCA Metro-WI                           6:59.37    7:06.03 QUAL   
     1) Max White 18                    2) Ryan Hakes 17                  
     3) Kaiser Neverman 14              4) Ryan Ehlinger 18               
              24.00       50.12 (50.12)   1:17.05 (1:17.05)   1:44.36 (1:44.36)
        2:07.47 (23.11)     2:34.20 (49.84)   3:02.99 (1:18.63)   3:32.16 (1:47.80)
        3:44.90 (12.74)     4:23.46 (51.30)   4:51.12 (1:18.96)   5:18.64 (1:46.48)
        5:43.06 (24.42)     6:10.40 (51.76)   6:38.20 (1:19.56)   7:06.03 (1:47.39)
 34 Frederick County YMCA-MD                          7:06.54    7:07.27 QUAL   
     1) Remington Oland 18              2) Robert Xu 15                   
     3) Collin Mood 17                  4) John Pressly 17                
              23.37       49.12 (49.12)   1:15.51 (1:15.51)   1:42.19 (1:42.19)
        2:04.96 (22.77)     2:35.39 (53.20)   3:03.92 (1:21.73)   3:32.82 (1:50.63)
        3:56.99 (24.17)     4:24.49 (51.67)   4:52.92 (1:20.10)   5:21.73 (1:48.91)
        5:44.64 (22.91)     6:11.92 (50.19)   6:34.92 (1:13.19)   7:07.27 (1:45.54)
 35 Northwest North Carolina YMCA-NC                  7:03.66    7:08.03 QUAL   
     1) Josh Lenchik 17                 2) Ethan Raub 18                  
     3) John Day 17                     4) Jacob Greene 17                
              25.14       52.08 (52.08)   1:19.29 (1:19.29)   1:46.45 (1:46.45)
        2:11.70 (25.25)     2:39.06 (52.61)   3:06.83 (1:20.38)   3:34.36 (1:47.91)
        3:58.17 (23.81)     4:25.09 (50.73)   4:52.74 (1:18.38)   5:20.42 (1:46.06)
        5:45.01 (24.59)     6:12.44 (52.02)   6:40.12 (1:19.70)   7:08.03 (1:47.61)
 36 South Florida YMCA-FG                             7:05.98    7:08.18 QUAL   
     1) Fernando Navarrete 18           2) Juan Imposimato 18             
     3) Diego Homes 16                  4) Jack D'Avi 14                  
              24.08       50.94 (50.94)   1:18.63 (1:18.63)   1:45.95 (1:45.95)
        2:10.18 (24.23)     2:37.08 (51.13)   3:04.20 (1:18.25)   3:31.08 (1:45.13)
        3:55.26 (24.18)     4:22.23 (51.15)   4:49.94 (1:18.86)   5:18.15 (1:47.07)
        5:42.79 (24.64)     6:10.49 (52.34)   6:39.37 (1:21.22)   7:08.18 (1:50.03)
 37 Greater Flint YMCA-MI                             7:07.54    7:08.65 QUAL   
     1) Bailey Curtis 19                2) Griffin Seifert 15             
     3) Cooper Prue 17                  4) Hudson Hutchinson 18           
              23.73       49.62 (49.62)   1:16.56 (1:16.56)   1:43.92 (1:43.92)
        2:09.02 (25.10)     2:36.27 (52.35)   3:04.37 (1:20.45)   3:32.71 (1:48.79)
        3:57.04 (24.33)     4:24.56 (51.85)   4:53.37 (1:20.66)   5:22.18 (1:49.47)
        5:46.19 (24.01)     6:13.13 (50.95)   6:40.53 (1:18.35)   7:08.65 (1:46.47)
 38 Kishwaukee Family YMCA-IL                         7:08.97    7:10.17        
     1) Devin Green 15                  2) Alex Schlueter 14              
     3) Nathan Braun 16                 4) Daryl Kay 16                   
              25.45       50.47 (50.47)   1:17.11 (1:17.11)   1:46.03 (1:46.03)
        2:10.64 (24.61)     2:38.53 (52.50)   3:07.43 (1:21.40)   3:29.91 (1:43.88)
        4:03.07 (33.16)     4:25.33 (55.42)   4:55.86 (1:25.95)   5:26.47 (1:56.56)
        5:50.65 (24.18)     6:16.12 (49.65)   6:43.42 (1:16.95)   7:10.17 (1:43.70)
 39 Lancaster and Fairfield YMCA-OH                   7:08.25    7:10.38        
     1) Ben Neff 16                     2) Blake Fry 15                   
     3) Joey James 17                   4) Zach Parkman 15                
              23.76       49.61 (49.61)   1:16.39 (1:16.39)   1:43.43 (1:43.43)
        2:08.35 (24.92)     2:35.88 (52.45)   3:32.38 (1:48.95)                    
            3:56.22 ( )         4:23.05 ( )         4:52.31 ( )         5:22.40 ( )
        5:46.54 (24.14)     6:13.72 (51.32)   6:41.65 (1:19.25)   7:10.38 (1:47.98)
 40 Phoenixville Branch YMCA-MA                       7:08.52    7:11.06        
     1) Jack Christian 14               2) Tommy Noone 16                 
     3) Rhett Watts 18                  4) Ryan Maher 16                  
              24.46       50.93 (50.93)   1:18.06 (1:18.06)   1:45.10 (1:45.10)
        2:09.67 (24.57)     2:36.75 (51.65)   3:05.30 (1:20.20)   3:33.40 (1:48.30)
        3:58.14 (24.74)     4:26.02 (52.62)   4:55.75 (1:22.35)   5:25.24 (1:51.84)
        5:49.29 (24.05)     6:16.03 (50.79)   6:43.36 (1:18.12)   7:11.06 (1:45.82)
 41 Greensboro YMCA-NC                                6:59.40    7:11.94        
     1) Jon Pulaski 18                  2) Craig Herndon 16               
     3) Pietro Nannucci 17              4) Preston Forst 15               
              24.69       52.08 (52.08)   1:20.86 (1:20.86)   1:49.86 (1:49.86)
        2:14.00 (24.14)     2:42.33 (52.47)   3:12.29 (1:22.43)   3:42.56 (1:52.70)
        4:05.46 (22.90)     4:32.19 (49.63)   5:00.54 (1:17.98)   5:28.02 (1:45.46)
        5:51.58 (23.56)     6:17.99 (49.97)   6:45.13 (1:17.11)   7:11.94 (1:43.92)
 42 Reading and Berks County YMCA-MA                  7:03.77    7:12.78        
     1) Aiden McCurley 14               2) Michael White 16               
     3) Hunter Keck 17                  4) Colin Gwiazdowski 16           
              23.63       50.16 (50.16)   1:18.20 (1:18.20)   1:46.72 (1:46.72)
        2:10.83 (24.11)     2:37.85 (51.13)   3:06.08 (1:19.36)   3:34.01 (1:47.29)
        3:58.84 (24.83)     4:27.05 (53.04)   4:56.10 (1:22.09)   5:26.54 (1:52.53)
        5:49.85 (23.31)     6:17.09 (50.55)   6:45.19 (1:18.65)   7:12.78 (1:46.24)
 43 Lynchburg YMCA-VA                                 7:01.03    7:15.90        
     1) JohnMichael Gordon 16           2) Ben Davidson 17                
     3) Connor Sauls 14                 4) Matthew Davidson 16            
              24.71       51.12 (51.12)   1:17.95 (1:17.95)   1:44.95 (1:44.95)
        2:05.09 (20.14)     2:35.50 (50.55)   3:04.30 (1:19.35)   3:33.54 (1:48.59)
        3:59.47 (25.93)     4:28.99 (55.45)   4:59.31 (1:25.77)   5:29.28 (1:55.74)
        5:53.28 (24.00)     6:21.02 (51.74)   6:48.52 (1:19.24)   7:15.90 (1:46.62)
 44 Piedmont Family YMCA-VA                           7:08.59    7:24.56        
     1) Noah Hargrove 15                2) John Thomas Cramer 16          
     3) Zachary Greenhoe 18             4) August Lamb 16                 
              22.75       50.97 (50.97)   1:17.13 (1:17.13)   1:45.17 (1:45.17)
        2:09.71 (24.54)     2:36.23 (51.06)   2:57.77 (1:12.60)   3:26.17 (1:41.00)
        3:55.23 (29.06)   4:29.57 (1:03.40)   4:59.56 (1:33.39)   5:25.47 (1:59.30)
        5:51.28 (25.81)     6:16.07 (50.60)   6:51.88 (1:26.41)   7:24.56 (1:59.09)
 -- Rapid Area YMCA-MI                                7:08.33        DFS        
      Declared false start
     1) Mason Hooker 18                 2) KJ Losee 15                    
     3) Jon Scheer 19                   4) Henry Schutte 16               
 
Event 421  Women 100 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    National: * 1:00.24    4/7/2016 Meghan Small, York-PA                      
                1:08.19  QUAL 17 SC Nationals Qual
                1:10.23  17TT 2017 SC Time Trials
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Hailee Trotter            16 Powel Crosley-OH-OH  1:17.36L   1:05.73 QUAL   
              30.83     1:05.73 (34.90)                                        
  2 Sara Greene               15 Rock Hill-SC-SC      1:06.42    1:06.60 QUAL   
              31.46     1:06.60 (35.14)                                        
  3 Zoe Tray                  13 Cheshire-CT-CT       1:06.81    1:07.03 QUAL   
              31.91     1:07.03 (35.12)                                        
  4 Anna Harshaw              15 Greensboro-NC-NC     1:07.06    1:07.05 QUAL   
              31.83     1:07.05 (35.22)                                        
  5 Ciera Nasso               16 Boise-ID-SR          1:07.92    1:07.06 QUAL   
              31.41     1:07.06 (35.65)                                        
  6 Georgia Apostolu          18 Ridley-PA-MA         1:09.02    1:07.20 QUAL   
              31.29     1:07.20 (35.91)                                        
  7 Ashleigh Lechner          17 W.North Carolina-NC  1:07.68    1:07.60 QUAL   
              31.91     1:07.60 (35.69)                                        
  8 Anna Clare Fleenor        15 Salem-VA-VA          1:08.30    1:07.88 QUAL   
              31.64     1:07.88 (36.24)                                        
  9 Hannah Chao               18 Farmington-MI-MI     1:07.99    1:07.99 QUAL   
              32.45     1:07.99 (35.54)                                        
 10 Lauren Wegener            16 North Oakland-MI-MI  1:08.26    1:08.17 QUAL   
              32.13     1:08.17 (36.04)                                        
 11 Kate Fuhrmann             15 SummitBranch-NJ-NJ   1:09.45    1:08.24 17TT   
              31.78     1:08.24 (36.46)                                        
 11 Maddy Mowad               16 Cheshire-CT-CT       1:07.68    1:08.24 17TT   
              32.47     1:08.24 (35.77)                                        
 13 Emma Shuppert             16 Blue Ash-OH-OH       1:08.92    1:08.25 17TT   
              31.60     1:08.25 (36.65)                                        
 14 Haily Harper              15 Bath Area-ME-ME      1:08.58    1:08.29 17TT   
              31.88     1:08.29 (36.41)                                        
 15 Kolya Larson              16 Lancaster-OH-OH      1:08.40    1:08.56 17TT   
              31.74     1:08.56 (36.82)                                        
 16 Victoria Ireland          15 Red Bank - NJ-NJ     1:09.15    1:08.76 17TT   
              31.89     1:08.76 (36.87)                                        
 17 Emily Longenecker         17 Western Br-DE-MA     1:08.55    1:08.99 17TT   
              32.96     1:08.99 (36.03)                                        
 18 Anneliese Rypkema         15 Columbia-SC-SC       1:08.76    1:09.03 17TT   
              33.09     1:09.03 (35.94)                                        
 19 Kaitlyn Bitting           13 Reading-PA-MA        1:08.59    1:09.05 17TT   
              32.48     1:09.05 (36.57)                                        
 20 Jodi Ogle                 15 Spartanburg-SC-SC    1:08.47    1:09.09 17TT   
              32.83     1:09.09 (36.26)                                        
 21 Audrey Shultz             14 Randolph-NJ-NJ       1:09.43    1:09.11 17TT   
              32.82     1:09.11 (36.29)                                        
 22 Jordyn Deubel             16 Cheshire-CT-CT       1:09.11    1:09.14 17TT   
              32.83     1:09.14 (36.31)                                        
 23 Lauren Feddersen          16 Champaign-IL-IL      1:08.76    1:09.36 17TT   
              33.00     1:09.36 (36.36)                                        
 24 Natalie Edwards           18 Edwardsville-IL-OZ   1:08.60    1:09.42 17TT   
              32.43     1:09.42 (36.99)                                        
 25 Nicole Harms              17 Burlington Co-NJ-MA  1:08.60    1:09.44 17TT   
              32.25     1:09.44 (37.19)                                        
 26 Catherine Meisner         13 SomersetValleyNJ-NJ  1:09.04    1:09.47 17TT   
              33.21     1:09.47 (36.26)                                        
 27 Mia Cote                  17 Glens Falls-NY-AD    1:09.27    1:09.54 17TT   
              32.63     1:09.54 (36.91)                                        
 28 Alexandra Nawrocki        15 Cheshire-CT-CT       1:09.29    1:09.63 17TT   
              33.05     1:09.63 (36.58)                                        
 28 Madeline Breay            17 Rapid Area-MI-MI     1:08.25    1:09.63 17TT   
              33.21     1:09.63 (36.42)                                        
 30 Eleanor Felton            16 Duanesburg-NY-AD     1:10.15    1:09.68 17TT   
              33.93     1:09.68 (35.75)                                        
 31 Lucy Londergon            16 Joliet - IL-IL       1:10.11    1:09.70 17TT   
              32.69     1:09.70 (37.01)                                        
 32 Sydney Parsons            17 Triangle Area-NC-NC  1:07.38    1:09.71 17TT   
              32.99     1:09.71 (36.72)                                        
 33 Sydney Hoff               14 Stevens Point-WI-WI  1:08.34    1:09.79 17TT   
              32.50     1:09.79 (37.29)                                        
 34 Tristan Anderson          15 W.North Carolina-NC  1:09.30    1:09.90 17TT   
              33.36     1:09.90 (36.54)                                        
 35 Talia Jorgensen           16 Bath Area-ME-ME      1:09.90    1:09.96 17TT   
              32.97     1:09.96 (36.99)                                        
 36 Aidan Pinto               16 LakelandHills-NJ-NJ  1:09.16    1:10.13 17TT   
              33.34     1:10.13 (36.79)                                        
 37 Jordan Friedman           17 Talbot County-MD-MD  1:08.49    1:10.55        
              32.87     1:10.55 (37.68)                                        
 38 Lindsey Skidmore          15 Spartanburg-SC-SC    1:09.37    1:10.59        
              33.69     1:10.59 (36.90)                                        
 38 Caroline Monaghan         16 Red Bank - NJ-NJ     1:08.41    1:10.59        
              33.63     1:10.59 (36.96)                                        
 40 Julia Meisner             13 SomersetValleyNJ-NJ  1:09.91    1:10.64        
              33.90     1:10.64 (36.74)                                        
 41 Victoria Breslin          17 Glens Falls-NY-AD    1:09.97    1:10.74        
              33.56     1:10.74 (37.18)                                        
 42 Emily Edelstein           17 Bloomsburg-PA-MA     1:09.32    1:10.77        
              33.34     1:10.77 (37.43)                                        
 43 Claire Rejman             17 Auburn-NY-NI         1:10.04    1:10.88        
              33.15     1:10.88 (37.73)                                        
 44 Kaitlyn Hersch            17 SummitBranch-NJ-NJ   1:09.18    1:10.90        
              33.30     1:10.90 (37.60)                                        
 45 Maren Weathersby          16 Piedmont-VA-VA       1:09.23    1:10.93        
              33.14     1:10.93 (37.79)                                        
 46 Rose Keady                17 Auburn-NY-NI         1:10.03    1:10.94        
              33.20     1:10.94 (37.74)                                        
 47 Jackie Taylor             15 Triangle Area-NC-NC  1:09.18    1:11.03        
              34.04     1:11.03 (36.99)                                        
 48 Jenna Molnar              16 Cheshire-CT-CT       1:10.10    1:11.13        
              33.60     1:11.13 (37.53)                                        
 49 Carissa Henderson         17 Eau Claire-WI-WI     1:10.00    1:11.33        
              33.50     1:11.33 (37.83)                                        
 50 Rachel Weiss              14 LakelandHills-NJ-NJ  1:09.84    1:11.47        
              33.82     1:11.47 (37.65)                                        
 51 Hannah Petrone            15 South County-RI-NE   1:09.20    1:11.50        
              33.36     1:11.50 (38.14)                                        
 52 Alexandra Temple          17 SomersetValleyNJ-NJ  1:08.59    1:11.55        
              33.53     1:11.55 (38.02)                                        
 53 Kirsti McEnroe            12 Spartanburg-SC-SC    1:10.20    1:11.71        
              33.70     1:11.71 (38.01)                                        
 54 Elise Fraser              18 LakelandHills-NJ-NJ  1:10.22    1:11.72        
              33.86     1:11.72 (37.86)                                        
 54 Hailey Hicks              13 Triangle Area-NC-NC  1:10.17    1:11.72        
              33.64     1:11.72 (38.08)                                        
 56 Kayla Miller              16 Rocky Mount-NC-NC    1:09.38    1:11.95        
              33.59     1:11.95 (38.36)                                        
 57 Ashley Kolpan             15 SomersetValleyNJ-NJ  1:09.55    1:12.05        
              34.04     1:12.05 (38.01)                                        
 58 Brianna Mulcahy           16 Red Bank - NJ-NJ     1:09.80    1:12.25        
              34.15     1:12.25 (38.10)                                        
 59 Hannah Lesser             15 SomersetValleyNJ-NJ  1:10.19    1:12.35        
              33.89     1:12.35 (38.46)                                        
 60 Aspen Monkhouse           16 Bremerton-WA-PN      1:09.65    1:12.47        
              33.49     1:12.47 (38.98)                                        
 61 Kate Bernauer             17 LakelandHills-NJ-NJ  1:10.16    1:12.58        
              34.10     1:12.58 (38.48)                                        
 62 Erika Ehret               17 New Canaan-CT-CT     1:09.90    1:12.68        
              34.20     1:12.68 (38.48)                                        
 63 Reagan Wittorff           16 Lionville-PA-MA      1:10.13    1:13.30        
              33.66     1:13.30 (39.64)                                        
 64 Jessica Goldfeder         15 SomersetValleyNJ-NJ  1:10.16    1:13.40        
              34.39     1:13.40 (39.01)                                        
 65 Haley Tevnan              15 SomersetValleyNJ-NJ  1:10.05    1:15.24        
              35.13     1:15.24 (40.11)                                        
 -- Julia Colizzo             15 UpperMainLine-PA-MA  1:10.11         DQ        
      Double pull / kicks
              35.32          DQ (38.35)                                        
 
Event 422  Men 100 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    National: * 53.00    4/7/2016 Max McHugh, Door County-WI                   
              1:01.09  QUAL 17 SC Nationals Qual
              1:02.92  17TT 2017 SC Time Trials
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alec Peckmann             17 York-PA-MA             59.40      58.27 QUAL   
              27.57       58.27 (30.70)                                        
  2 Justin Yang               17 LakelandHills-NJ-NJ  1:01.74      59.82 QUAL   
              28.38       59.82 (31.44)                                        
  3 Spencer Ashby             18 Spartanburg-SC-SC    1:01.99    1:00.13 QUAL   
              28.32     1:00.13 (31.81)                                        
  4 Richard McIntyre          17 Triangle Area-NC-NC    59.51    1:00.34 QUAL   
              28.19     1:00.34 (32.15)                                        
  5 Richard Trentalange       15 Red Bank - NJ-NJ     1:01.99    1:00.51 QUAL   
              28.81     1:00.51 (31.70)                                        
  6 Logan Theiss              17 SW Illinois-IL-OZ    1:02.81    1:00.68 QUAL   
              28.53     1:00.68 (32.15)                                        
  7 Jake Stafford             16 Frederick-MD-MD      1:01.40    1:00.72 QUAL   
              28.48     1:00.72 (32.24)                                        
  8 Maurilio Saddoud          16 Rock Hill-SC-SC        59.92    1:00.77 QUAL   
              28.59     1:00.77 (32.18)                                        
  9 Logan Skiles              15 West Shore-PA-MA     1:01.19    1:00.81 QUAL   
              28.19     1:00.81 (32.62)                                        
 10 Anthony Maxwell           17 Triangle Area-NC-NC    59.87    1:00.83 QUAL   
              28.55     1:00.83 (32.28)                                        
 11 Calvin Wise               15 Springfield-OH-OH    1:01.50    1:00.96 QUAL   
              28.94     1:00.96 (32.02)                                        
 12 Nick Cave                 16 UpperMainLine-PA-MA  1:01.16    1:00.98 QUAL   
              28.94     1:00.98 (32.04)                                        
 13 Carson Huff               17 UpperMainLine-PA-MA    59.67    1:01.00 QUAL   
              28.77     1:01.00 (32.23)                                        
 13 Danny Petrillo            18 SomersetValleyNJ-NJ  1:01.93    1:01.00 QUAL   
              28.69     1:01.00 (32.31)                                        
 15 Jake Ritz                 16 Westport/Weston-CT   1:01.10    1:01.07 QUAL   
              28.98     1:01.07 (32.09)                                        
 16 William Zhang             17 LakelandHills-NJ-NJ  1:01.52    1:01.08 QUAL   
              28.72     1:01.08 (32.36)                                        
 17 Dylan Citta               13 Ocean County-NJ-NJ   1:01.43    1:01.11 17TT   
              29.34     1:01.11 (31.77)                                        
 18 Collin Mood               17 Frederick-MD-MD      1:01.88    1:01.13 17TT   
              29.03     1:01.13 (32.10)                                        
 19 Corbin Gillespie          18 Triangle Area-NC-NC  1:01.31    1:01.14 17TT   
              28.68     1:01.14 (32.46)                                        
 20 Dillon Shu                16 LakelandHills-NJ-NJ  1:02.06    1:01.18 17TT   
              29.28     1:01.18 (31.90)                                        
 21 Brock Aune                15 Door County-WI-WI    1:01.90    1:01.36 17TT   
              28.36     1:01.36 (33.00)                                        
 22 Joey West                 17 Red Bank - NJ-NJ     1:01.15    1:01.42 17TT   
              28.74     1:01.42 (32.68)                                        
 23 Tanner Debus              17 Rock Hill-SC-SC      1:01.29    1:01.44 17TT   
              29.11     1:01.44 (32.33)                                        
 24 Evan Weber                16 Sarasota-FL-FL       1:00.63    1:01.48 17TT   
              29.02     1:01.48 (32.46)                                        
 25 Luka Mikadze              16 Ridgewood-NJ-NJ      1:01.97    1:01.51 17TT   
              29.17     1:01.51 (32.34)                                        
 26 Austin Orange             16 Lynchburg-VA-VA      1:01.16    1:01.61 17TT   
              29.08     1:01.61 (32.53)                                        
 27 Jude Kneller              17 Springfield-IL-IL    1:01.94    1:01.73 17TT   
              28.94     1:01.73 (32.79)                                        
 28 Devon Chenot              17 Carlisle-PA          1:00.91    1:01.96 17TT   
              29.11     1:01.96 (32.85)                                        
 29 Myles Sims                16 Triangle Area-NC-NC  1:00.78    1:01.99 17TT   
              16.74     1:01.99 (45.25)                                        
 30 Max Valeriano             15 Reading-PA-MA        1:01.40    1:02.00 17TT   
              29.21     1:02.00 (32.79)                                        
 30 Jack McCormick            18 Springfield-IL-IL    1:02.43    1:02.00 17TT   
              29.49     1:02.00 (32.51)                                        
 32 Christopher Meng          17 Sunbury-PA-MA        1:01.33    1:02.04 17TT   
              29.14     1:02.04 (32.90)                                        
 33 Sebastian Villa           15 South Family-OH-OH   1:01.62    1:02.05 17TT   
              29.33     1:02.05 (32.72)                                        
 34 Richie Matthews           16 Down East-ME-ME      1:02.01    1:02.08 17TT   
              29.05     1:02.08 (33.03)                                        
 35 J.J. Holmes               16 Ashland-KY-KY        1:01.92    1:02.12 17TT   
              29.15     1:02.12 (32.97)                                        
 36 Aiden McCurley            14 Reading-PA-MA        1:02.11    1:02.14 17TT   
              28.94     1:02.14 (33.20)                                        
 37 David Schafer             18 Lynchburg-VA-VA      1:01.22    1:02.18 17TT   
              28.88     1:02.18 (33.30)                                        
 38 Dimitri Maldonado         17 Red Bank - NJ-NJ     1:02.01    1:02.21 17TT   
              29.73     1:02.21 (32.48)                                        
 38 Dominic Sposato           16 Phoenixville-PA-MA   1:02.09    1:02.21 17TT   
              29.54     1:02.21 (32.67)                                        
 40 Ben Brewer                16 Cheshire-CT-CT       1:01.70    1:02.23 17TT   
              28.99     1:02.23 (33.24)                                        
 41 Timmy Lloyd               18 Spartanburg-SC-SC    1:02.92    1:02.31 17TT   
              29.76     1:02.31 (32.55)                                        
 42 Dylan Lisnow              17 Lionville-PA-MA      1:02.20    1:02.32 17TT   
              29.26     1:02.32 (33.06)                                        
 43 Matt Cummings             16 Butler-PA-AM         1:01.92    1:02.58 17TT   
              29.28     1:02.58 (33.30)                                        
 44 John Thomas Cramer        16 Piedmont-VA-VA       1:01.63    1:02.61 17TT   
              28.80     1:02.61 (33.81)                                        
 45 Landon Theiss             16 SW Illinois-IL-OZ    1:01.84    1:02.63 17TT   
              29.38     1:02.63 (33.25)                                        
 45 Christian Michael         18 Bloomsburg-PA-MA     1:01.27    1:02.63 17TT   
              29.11     1:02.63 (33.52)                                        
 47 Will Gagen                15 SW Illinois-IL-OZ    1:02.03    1:02.68 17TT   
              29.92     1:02.68 (32.76)                                        
 48 Avery Barley              16 Chambersburg-PA-MA   1:02.79    1:02.73 17TT   
              29.19     1:02.73 (33.54)                                        
 49 Christopher Meier         15 Spartanburg-SC-SC    1:02.92    1:03.07        
              29.81     1:03.07 (33.26)                                        
 50 Austin Nance              18 Hamilton Area-NJ-NJ  1:02.58    1:03.31        
              29.72     1:03.31 (33.59)                                        
 51 Robert Xu                 15 Frederick-MD-MD      1:02.87    1:03.32        
              30.32     1:03.32 (33.00)                                        
 52 Isaac Weaver              16 Down East-ME-ME      1:02.49    1:03.35        
              28.91     1:03.35 (34.44)                                        
 52 Sam Pelletier             15 Down East-ME-ME      1:02.90    1:03.35        
              29.75     1:03.35 (33.60)                                        
 54 Caelan Troy               18 Annapolis-MD-MD      1:02.86    1:03.36        
              29.52     1:03.36 (33.84)                                        
 55 Kyle Holman               18 Western Br-DE-MA     1:01.95    1:03.39        
              29.84     1:03.39 (33.55)                                        
 56 Kyle Kovalenko            15 U Perkiomen-PA-MA    1:02.22    1:03.51        
              29.53     1:03.51 (33.98)                                        
 57 John Stauffer             18 SomersetValleyNJ-NJ  1:02.89    1:03.98        
              29.86     1:03.98 (34.12)                                        
 58 Conway Zhou               15 New Canaan-CT-CT     1:02.26    1:05.05        
              30.80     1:05.05 (34.25)                                        
 59 Cam Labree                16 Old Town-ME-ME       1:02.32    1:06.44        
              30.37     1:06.44 (36.07)                                        
 
Event 423  Women 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    National: * 22.19    4/2/2015 Katrina Konopka, Middle Tyger-SC             
                24.69  QUAL 17 SC Nationals Qual
                25.43  17TT 2017 SC Time Trials
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Caitlin McNary            18 Soundview-CT-CT        24.44      24.13 QUAL   
  2 Aubrey Chandler           14 Rock Hill-SC-SC        24.53      24.29 QUAL   
  3 Emily Sawyer              17 Macomb- MI-MI             NT      24.31 QUAL   
  4 Anna Newnam               17 W.North Carolina-NC    24.88      24.37 QUAL   
  5 Nicole Barkemeyer         15 LakelandHills-NJ-NJ    24.62      24.42 QUAL   
  6 Sarah Pataniczek          14 Rapid Area-MI-MI       24.95      24.44 QUAL   
  7 Abby Francis              15 East Hartford-CT-CT    24.53      24.46 QUAL   
  7 Lauren Medlin             15 Triangle Area-NC-NC    24.11      24.46 QUAL   
  9 Katie Kiely               17 LakelandHills-NJ-NJ    24.31      24.47 QUAL   
 10 Sarah Fravel              16 Sunbury-PA-MA          24.85      24.48 QUAL   
 11 Jessie Spitzer            17 Randolph-NJ-NJ         24.88      24.53 QUAL   
 11 Anna Clare Fleenor        15 Salem-VA-VA            24.95      24.53 QUAL   
 13 Isabel Swafford           16 Boise-ID-SR            24.77      24.55 QUAL   
 14 Casey Prentice            18 Dancely-MD-MD          24.30      24.60 QUAL   
 15 Molly Arts                14 Wyckoff-NJ-NJ          25.03      24.65 QUAL   
 16 Mary Mahoney              15 Red Bank - NJ-NJ       25.01      24.67 QUAL   
 17 Samantha Kraus            18 Boise-ID-SR            24.90      24.68 QUAL   
 17 Regan Lawrence            18 Triangle Area-NC-NC    24.65      24.68 QUAL   
 19 Maggie Reilly             15 LakelandHills-NJ-NJ    24.87      24.71 17TT   
 19 Kylie Martin              16 York-PA-MA             24.99      24.71 17TT   
 21 Madeleine Songer          17 Shenango-PA            24.90      24.73 17TT   
 21 Naiyah Atulomah           16 SomersetHills-NJ-NJ    24.78      24.73 17TT   
 23 Sofie Andersen            15 Newport Co-RI          24.83      24.75 17TT   
 24 Meghan Schienvar          16 Red Bank - NJ-NJ       25.01      24.80 17TT   
 25 Jenna Pehowski            18 Rock Hill-SC-SC        24.54      24.81 17TT   
 26 Muriel Maloney            17 Westfield-NJ-NJ        24.96      24.82 17TT   
 27 Violet Anderson           15 Green Bay-WI-WI        24.89      24.85 17TT   
 28 Mathea Myhrvold           15 Triangle Area-NC-NC    24.66      24.86 17TT   
 28 Abby Claus                17 SummitBranch-NJ-NJ     24.58      24.86 17TT   
 30 Genna Brewer              17 Triangle Area-NC-NC    24.38      24.90 17TT   
 30 Morgan Hansen             18 Phoenixville-PA-MA     24.90      24.90 17TT   
 32 Katie Shook               17 Lancaster-OH-OH        24.82      24.91 17TT   
 33 Lucie Morris              13 Springfield-OH-OH      25.17      24.93 17TT   
 33 Brynn Driscoll            18 Hilliard-OH-OH         24.82      24.93 17TT   
 33 Jane Denenberg            16 B R Ryall-IL-IL        24.91      24.93 17TT   
 36 Lauren McKenna            16 Boise-ID-SR            24.58      24.96 17TT   
 36 Anna Vandehey             16 Stevens Point-WI-WI    25.01      24.96 17TT   
 38 Abby Toburen              18 Triangle Area-NC-NC    24.26      24.97 17TT   
 38 Marissa Tocci             16 Triangle Area-NC-NC    25.20      24.97 17TT   
 38 Tara Enneking             16 Lynchburg-VA-VA        24.71      24.97 17TT   
 38 Anna Mecca                17 Burlington Co-NJ-MA    25.37      24.97 17TT   
 42 Alaina Smith              14 Spartanburg-SC-SC      25.43      24.98 17TT   
 43 Emma Swabb                16 Kleptz-OH              24.61      25.01 17TT   
 44 Taylor Ament              16 Phoenixville-PA-MA     25.10      25.02 17TT   
 45 Samantha Diaz             13 Birmingham-MI-MI       24.69      25.04 17TT   
 45 Haille Bogumil            16 Sarasota-FL-FL         24.85      25.04 17TT   
 47 Audrey Hines              14 Rock Hill-SC-SC        25.28      25.05 17TT   
 47 Hailey Stewart            16 Farmington-MI-MI       24.84      25.05 17TT   
 49 Eili Wright               16 Springfield-OH-OH      25.26      25.06 17TT   
 49 Alexis Walker             15 Triangle Area-NC-NC    24.97      25.06 17TT   
 49 Grace Tarantola           15 LakelandHills-NJ-NJ    25.37      25.06 17TT   
 52 Audrey Hsi                17 SomersetValleyNJ-NJ    25.35      25.07 17TT   
 52 Kaylee Heimes             16 U Perkiomen-PA-MA      25.05      25.07 17TT   
 54 Audrey Curtis             18 Greensboro-NC-NC       24.88      25.10 17TT   
 54 Molly Whiteman            16 Triangle Area-NC-NC    24.81      25.10 17TT   
 54 Jackie Crater             17 SummitBranch-NJ-NJ     25.39      25.10 17TT   
 57 Emma Conlon               17 Westfield-NJ-NJ        24.57      25.13 17TT   
 57 Abby Wilson               16 Burlington Co-NJ-MA    25.25      25.13 17TT   
 59 Kennedy Wilson            16 Auburn-NY-NI           25.13      25.14 17TT   
 60 Meghan Crowley            17 GrMorristown-NJ-NJ     25.09      25.15 17TT   
 61 Annah Van Gheem           17 Green Bay-WI-WI        24.93      25.17 17TT   
 62 Jessica Zebrowski         13 Red Bank - NJ-NJ       25.38      25.21 17TT   
 63 Mac Sullivan              13 UpperMainLine-PA-MA    25.31      25.22 17TT   
 63 Alexandra Dixon           17 Duanesburg-NY-AD       25.15      25.22 17TT   
 65 Mallory Pitstick          17 Kishwaukee-IL-IL       25.26      25.23 17TT   
 66 Terese Chando             16 Triangle Area-NC-NC    24.71      25.24 17TT   
 66 Michaela Rogers           17 Spartanburg-SC-SC      25.33      25.24 17TT   
 66 Tori Howard               13 UpperMainLine-PA-MA    25.13      25.24 17TT   
 69 Ashley Huang              17 Piedmont-VA-VA         25.01      25.25 17TT   
 70 Sarah-Cathryn Snellgrove  18 Prattville-AL-SE       25.12      25.27 17TT   
 70 Mia Yancey                14 Ridley-PA-MA           25.05      25.27 17TT   
 72 Roseleen Olivares         17 Orlando-FL-FL          25.39      25.28 17TT   
 73 Audrey Grammel            18 Gahanna -oh            25.19      25.29 17TT   
 73 Lexi Plogger              16 Lynchburg-VA-VA        25.08      25.29 17TT   
 73 Emma Grace Murtaugh       14 Triangle Area-NC-NC    25.40      25.29 17TT   
 76 Sophie Thomsen            17 SummitBranch-NJ-NJ     25.42      25.30 17TT   
 77 Emily Louie               17 SomersetValleyNJ-NJ    25.27      25.34 17TT   
 77 Katie Cooper              17 SomersetValleyNJ-NJ    25.26      25.34 17TT   
 79 Corina Do                 15 SomersetValleyNJ-NJ    25.28      25.35 17TT   
 80 Heather Sigmon            18 Greensboro-NC-NC       24.71      25.36 17TT   
 80 Mary Marshall             16 Joliet - IL-IL         25.04      25.36 17TT   
 82 Elizabeth Bason           16 Sunbury-PA-MA          25.10      25.39 17TT   
 82 Grace Bergstrom           17 Triangle Area-NC-NC    24.72      25.39 17TT   
 84 Becca Decker              18 Bloomsburg-PA-MA       24.91      25.42 17TT   
 85 Brigitta Neverman         13 Green Bay-WI-WI        25.43      25.43 17TT   
 86 Anika Rubocki             15 Boise-ID-SR            25.38      25.45        
 86 Piper Burton              15 Greensboro-NC-NC       25.29      25.45        
 88 Wildcat Fenn              15 Pocono-PA-MA           24.97      25.47        
 89 Sydnie Horne              16 Schroeder-WI-WI        24.91      25.49        
 89 Devin Javens              18 Butler-PA-AM           25.14      25.49        
 91 Blair Boyle               18 SummitBranch-NJ-NJ     24.81      25.51        
 91 Megan Carson              14 Triangle Area-NC-NC    25.22      25.51        
 93 Ashlin Wolfe              16 Spartanburg-SC-SC      25.40      25.52        
 94 Frances Leary             18 Powel Crosley-OH-OH    25.33      25.53        
 95 Gabriella DeVirgilio      15 Red Bank - NJ-NJ       25.25      25.54        
 95 Taci Miller               17 Lancaster-OH-OH        24.97      25.54        
 97 Avery Huang               12 Piedmont-VA-VA         25.30      25.55        
 98 McKenna Johnson           15 Red Bank - NJ-NJ       25.25      25.56        
 98 Alexa Houseknecht         14 Lionville-PA-MA        25.30      25.56        
100 Mack Lawson               17 Piedmont-VA-VA         25.26      25.58        
100 Allie D'Allegro           14 SomersetValleyNJ-NJ    24.94      25.58        
102 Jamison Clark             15 Gr. Flint-MI-MI        25.01      25.59        
103 Leah King                 17 Auburn-NY-NI           25.13      25.60        
103 Katelin Isakoff           16 FarmingtonVal-CT-CT    25.10      25.60        
105 Alex Mayo                 14 Soundview-CT-CT        28.59L     25.62        
106 Anne Criddle              17 Powel Crosley-OH-OH    25.40      25.65        
107 Haley Jones               17 Eau Claire-WI-WI       24.74      25.66        
107 Kiersten Donnelly         13 UpperMainLine-PA-MA    25.31      25.66        
109 Katie Carson              14 Triangle Area-NC-NC    24.50      25.67        
110 Chynna Lee Walsh          17 SomersetValleyNJ-NJ    25.19      25.68        
111 Vivian Mudry              13 Soundview-CT-CT        25.21      25.69        
112 Margaret Angotti          16 Auburn-NY-NI           25.13      25.70        
113 Alexandra Zelinske        15 Phoenixville-PA-MA     24.97      25.71        
113 Megan Chiu                17 SomersetHills-NJ-NJ    25.39      25.71        
113 Kinsey Rushevics          15 SomersetValleyNJ-NJ    25.39      25.71        
116 Coco Fraser               14 LakelandHills-NJ-NJ    25.30      25.73        
117 Meagan Tyler              15 Western Br-DE-MA       25.31      25.75        
118 M Zimmerman               17 Freeland-PA            25.10      25.76        
118 Amanda Conte              16 New Canaan-CT-CT       25.35      25.76        
118 Megan Ehrnfeldt           13 Boyertown-PA-MA        25.38      25.76        
121 Amanda Quitos             18 Gr. Flint-MI-MI        25.35      25.77        
122 Megan Sardis              17 SomersetValleyNJ-NJ    24.86      25.79        
123 Erini Pappas              13 Phoenixville-PA-MA     25.12      25.82        
124 Tara Collier              18 Lionville-PA-MA        25.05      25.91        
125 Marissa Thome             14 Birmingham-MI-MI       25.39      25.92        
126 Morgan Hoffman-Smith      18 Glens Falls-NY-AD      25.03      25.94        
127 Kayla Borrero             16 Ocean County-NJ-NJ     25.42      25.95        
128 Megan Unruh               12 Boyertown-PA-MA        25.42      26.05        
129 Kaitlin Ramsden           17 Triangle Area-NC-NC    25.29      26.06        
130 Christina Kim             14 Hamilton Area-NJ-NJ    25.32      26.08        
131 Emi Cranker               15 Western Br-DE-MA       25.40      26.09        
132 Kelsey Thompson           14 LakelandHills-NJ-NJ    25.41      26.10        
133 Hannah Kota               16 Triangle Area-NC-NC    25.20      26.12        
134 Janashree Jonnalagadda    17 UpperMainLine-PA-MA    25.33      26.21        
135 Jenna Maloy               13 Triangle Area-NC-NC    25.38      26.26        
135 Francesca Schena          16 Birmingham-MI-MI       25.40      26.26        
137 Cameron Roche             14 Wyckoff-NJ-NJ          25.39      26.43        
138 Anika Fassett             16 Birmingham-MI-MI       25.35      26.48        
139 Hannah Foster             17 Auburn-NY-NI           25.13      26.59        
140 Kyra Kowalewski           16 Lionville-PA-MA        25.40      26.74        
141 Bridget Hilgendorff       17 Randolph-NJ-NJ         25.30      26.83        
142 Kellie Knotts             14 Powel Crosley-OH-OH    25.43      26.87        
143 Julia Blass               14 Wyckoff-NJ-NJ          25.38      27.15        
144 Symran Lall               14 LakelandHills-NJ-NJ    25.40      27.17        
145 Kelsey Golden             15 Spartanburg-SC-SC      25.43      27.19        
146 Kelsey Bartlett           17 UpperMainLine-PA-MA    25.42      27.82        
147 Chloe Markey              16 SummitBranch-NJ-NJ     25.41      27.86        
148 Chiara Mennonna           17 LakelandHills-NJ-NJ    25.42      27.96        
 
Event 424  Men 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    National: * 19.52    4/1/2014 Ryan Held, Springfield-IL                    
                22.09  QUAL 17 SC Nationals Qual
                22.75  17TT 2017 SC Time Trials
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Corey Gambardella         18 Soundview-CT-CT        22.06      21.24 QUAL   
  2 Taye Brown                15 Triangle Area-NC-NC    21.10      21.36 QUAL   
  2 Jacob Deckman             18 West Shore-PA-MA       21.41      21.36 QUAL   
  4 Matt Wilson               16 Rapid Area-MI-MI       22.44      21.78 QUAL   
  5 Jake Prewette             17 Spartanburg-SC-SC      22.20      21.80 QUAL   
  6 Patrick Lance             18 Boyertown-PA-MA        21.65      21.83 QUAL   
  7 Caden Akal                15 Tri City- IL-OZ        22.12      21.84 QUAL   
  8 Christian Jann            17 Spartanburg-SC-SC      21.88      21.92 QUAL   
  9 Will McCullough           18 Powel Crosley-OH-OH       NT      21.94 QUAL   
 10 Logan Ansede              16 Triangle Area-NC-NC    22.18      21.97 QUAL   
 10 Mason Reid                17 Liberty Twp-OH-OH      22.69      21.97 QUAL   
 10 Christian Coleman         16 Sunbury-PA-MA          22.30      21.97 QUAL   
 13 Tyler Tatro               17 Orlando-FL-FL          22.31      21.98 QUAL   
 14 Jack Dengler              17 West Shore-PA-MA       22.14      22.01 QUAL   
 15 Eamon McKenney            17 Newport Co-RI          22.10      22.04 QUAL   
 15 Lukas Scheidl             16 SomersetHills-NJ-NJ    22.70      22.04 QUAL   
 17 Jackson Brookover         15 Burlington Co-NJ-MA    22.40      22.05 QUAL   
 18 Leo Carnevale             14 Red Bank - NJ-NJ       22.43      22.06 QUAL   
 19 Andrew Mungovan           17 Bayside-RI-NE          22.21      22.07 QUAL   
 20 Zach Speerschneider       16 Triangle Area-NC-NC    22.19      22.09 QUAL   
 21 Nathan Esplin             15 Boise-ID-SR            22.56      22.10 17TT   
 21 Matt Zwilgmeyer           17 Western Br-DE-MA       22.43      22.10 17TT   
 21 Mike Scornavacca          15 LakelandHills-NJ-NJ    22.57      22.10 17TT   
 24 John Pressly              17 Frederick-MD-MD        22.26      22.11 17TT   
 24 CJ Davis                  15 Rock Hill-SC-SC        22.00      22.11 17TT   
 24 Hudson Hutchinson         18 Gr. Flint-MI-MI        22.50      22.11 17TT   
 27 Adam Seger                17 Tri City- IL-OZ        22.33      22.13 17TT   
 28 Ryan Maher                16 Phoenixville-PA-MA     22.36      22.14 17TT   
 29 Dylan Ingerman            17 SummitBranch-NJ-NJ     22.45      22.16 17TT   
 30 Spencer Hohm              17 Springfield-IL-IL      22.65      22.18 17TT   
 30 Derek Kosydar             16 SomersetValleyNJ-NJ    22.49      22.18 17TT   
 30 Cole Akal                 17 Tri City- IL-OZ        22.67      22.18 17TT   
 30 Jordan Hillsley           18 State College-PA-MA    22.15      22.18 17TT   
 34 James Pinter              15 La Crosse-WI-WI        22.40      22.20 17TT   
 35 Julian Park               15 FanwoodScotch-NJ-NJ    22.24      22.21 17TT   
 36 Macauley Kolonko          17 Auburn-NY-NI           22.54      22.27 17TT   
 36 Nick Lawton               17 Triangle Area-NC-NC    22.31      22.27 17TT   
 38 Nico DeAngelo             17 West Shore-PA-MA       22.60      22.29 17TT   
 38 Sean Tan                  17 LakelandHills-NJ-NJ    22.74      22.29 17TT   
 40 Adam Batson               16 Triangle Area-NC-NC    22.74      22.30 17TT   
 41 Noah Woollweever          19 BeckleyRaleighWV-WV    22.28      22.31 17TT   
 42 Logan Quint               19 Orlando-FL-FL          22.53      22.32 17TT   
 42 Cian Beaulieu             17 East Hartford-CT-CT    22.52      22.32 17TT   
 44 Jake Stafford             16 Frederick-MD-MD        22.52      22.33 17TT   
 44 Jake Hart                 15 North Oakland-MI-MI    22.05      22.33 17TT   
 44 Kaden Schwaiger           16 Birmingham-MI-MI       22.39      22.33 17TT   
 47 Matt Schuetz              18 Blue Ash-OH-OH         22.71      22.34 17TT   
 48 Peter Sloan               16 New Canaan-CT-CT       22.73      22.35 17TT   
 49 Mark Boran                18 Freeland-PA            22.10      22.36 17TT   
 49 Michael Horkan            14 Wyckoff-NJ-NJ          22.50      22.36 17TT   
 51 Justin Smith              17 Dancely-MD-MD          22.13      22.37 17TT   
 51 Mitchell Labenski         17 Lionville-PA-MA        22.38      22.37 17TT   
 53 Allen Diao                16 Birmingham-MI-MI       22.51      22.38 17TT   
 53 Roanoke Shirk             15 Boyertown-PA-MA        22.19      22.38 17TT   
 55 JR Leitz                  16 Lansdowne-PA-MA        22.75      22.39 17TT   
 55 Vijay Vatti               17 Birmingham-MI-MI       22.00      22.39 17TT   
 57 Connor McIlroy            17 Lionville-PA-MA        22.70      22.40 17TT   
 57 Craig Herndon             16 Greensboro-NC-NC       22.58      22.40 17TT   
 57 Phil Brocker              16 Powel Crosley-OH-OH    22.12      22.40 17TT   
 60 Timothy Page              17 Birmingham-MI-MI       22.71      22.42 17TT   
 60 Wyatt Urbine              16 Jennersville-PA-MA     22.57      22.42 17TT   
 62 Christian Lauffer         18 Triangle Area-NC-NC    22.22      22.43 17TT   
 63 Elias Steward             17 Northern York-ME-ME    22.56      22.47 17TT   
 63 Ryan Schreffler           16 Freeland-PA            22.34      22.47 17TT   
 65 Ean Kiely                 16 South County-RI-NE     22.74      22.48 17TT   
 66 Michael Johnston          17 Wapakoneta-OH-NM       22.41      22.49 17TT   
 66 Omid Babakhani            17 Sage-IL-IL             22.39      22.49 17TT   
 68 Bryce Handshoe            16 Fort Wayne-IN          22.71      22.52 17TT   
 69 Ben Wesley                15 Ridley-PA-MA           22.54      22.54 17TT   
 70 Alex Boeckx               15 Ridley-PA-MA           22.61      22.56 17TT   
 71 Jeremy Berkowitz          16 Triangle Area-NC-NC    22.42      22.60 17TT   
 72 Michael Dressler          16 Frederick-MD-MD        22.71      22.62 17TT   
 73 Jacob Hammond             17 Spartanburg-SC-SC      22.75      22.63 17TT   
 74 Alex Schlueter            14 Kishwaukee-IL-IL       22.26      22.65 17TT   
 74 Peter Compton             17 Triangle Area-NC-NC    22.75      22.65 17TT   
 74 Ryan Burke                16 Red Bank - NJ-NJ       22.71      22.65 17TT   
 77 Andrew Vierbicher         16 Eau Claire-WI-WI       22.65      22.67 17TT   
 77 Luke Paxton               14 Powel Crosley-OH-OH    22.29      22.67 17TT   
 77 Ryan van Dijk             18 SomersetHills-NJ-NJ    22.28      22.67 17TT   
 80 Nicholas Gould            18 Old Town-ME-ME         22.40      22.68 17TT   
 81 Drew St. Jean             18 Old Town-ME-ME         22.65      22.69 17TT   
 82 Griffin Bachman           17 Powel Crosley-OH-OH    22.55      22.70 17TT   
 82 Austin Murphy             17 Countryside-OH-OH      22.18      22.70 17TT   
 82 Dawson Warner             16 South Family-OH-OH     22.37      22.70 17TT   
 85 Raveesh Koul              18 SomersetHills-NJ-NJ    22.62      22.71 17TT   
 85 Oscar Onoszko             18 Rock Hill-SC-SC        22.71      22.71 17TT   
 87 Rak Hovart                18 Spartanburg-SC-SC      22.27      22.72 17TT   
 87 Jacob Whiting             18 Auburn-NY-NI           22.54      22.72 17TT   
 87 Jack Booth                18 Lansdowne-PA-MA        22.69      22.72 17TT   
 87 Sam Chumas                18 Eau Claire-WI-WI       22.48      22.72 17TT   
 87 Nathaniel Lupo            18 Auburn-NY-NI           22.54      22.72 17TT   
 92 Justin Heimes             14 U Perkiomen-PA-MA      22.50      22.73 17TT   
 93 Jacob Wylie               16 Triangle Area-NC-NC    22.67      22.75 17TT   
 93 Brian Benzing             15 Dancely-MD-MD          22.50      22.75 17TT   
 95 Owen Miller               15 U Perkiomen-PA-MA      22.73      22.76        
 95 Caelan Troy               18 Annapolis-MD-MD        22.28      22.76        
 95 David Sears               17 Dancely-MD-MD          22.20      22.76        
 98 Evan Eckels               14 Hamilton Area-NJ-NJ    22.74      22.80        
 98 Vincent Downs-Honey       18 Newport Co-RI          22.63      22.80        
 98 Myles Sims                16 Triangle Area-NC-NC    22.35      22.80        
101 Jase Smith                16 Bethlehem-PA           22.13      22.81        
101 Jack Lonergan             16 Spartanburg-SC-SC      22.75      22.81        
103 Joey Cannata              15 Cheshire-CT-CT         22.71      22.82        
104 Matthew Titterton         17 East Hartford-CT-CT    22.51      22.84        
105 Carson Prouty             14 Old Town-ME-ME         22.74      22.86        
106 Malachi Lehman            17 Lansdowne-PA-MA        22.74      22.88        
106 Michael Juengel           16 Spartanburg-SC-SC      22.75      22.88        
108 Shaw Satterfield          14 Triangle Area-NC-NC    22.46      22.89        
109 Manish Rachamallu         17 Hamilton Area-NJ-NJ    22.65      22.90        
110 Daniel Hadary             16 Flushing-NY-MR         22.75      22.91        
111 Graeden Sartoris          17 East Hartford-CT-CT    22.60      22.92        
112 Tommy Scrivanich          17 Wyckoff-NJ-NJ          22.38      22.93        
113 Michael Lorenz            15 Powel Crosley-OH-OH    22.75      22.99        
113 Liam Mansell              18 Freeland-PA            22.29      22.99        
115 AJ Carroll                16 Triangle Area-NC-NC    22.69      23.03        
116 Jordan Goldberg           16 SummitBranch-NJ-NJ     22.64      23.15        
116 Aleksandr Simonelli       15 Hamilton Area-NJ-NJ    22.75      23.15        
118 Thomas Wright             17 Triangle Area-NC-NC    22.57      23.16        
119 Andrew Kilpela            18 Marquette-MI           22.49      23.20        
120 Emil Bajramovic           16 Flushing-NY-MR         22.75      23.30        
121 Connor Myers              17 Lionville-PA-MA        22.62      23.33        
121 Sam Lorge                 16 Lionville-PA-MA        22.75      23.33        
123 Christian Tolino          17 Frederick-MD-MD        22.62      23.35        
124 Joseph Angotti            14 Auburn-NY-NI           22.54      23.44        
125 Rhett Watts               18 Phoenixville-PA-MA     22.74      23.45        
126 Stephen Walsh             18 Hamilton Area-NJ-NJ    22.70      23.54        
127 Stefan Crigler            18 Westfield-NJ-NJ        22.69      23.59        
128 Steven Warren             17 Westfield-NJ-NJ        22.74      23.61        
129 George Wade               15 SomersetValleyNJ-NJ    22.74      23.70        
130 James Doromal             14 B R Ryall-IL-IL        22.66      23.74        
131 Jack Benton               14 Triangle Area-NC-NC    22.73      23.75        
132 Colin Liu                 14 SomersetValleyNJ-NJ    22.72      23.84        
133 Nicholas Denson           17 Powel Crosley-OH-OH    22.75      23.85        
134 Gene Angeles              13 LakelandHills-NJ-NJ    22.60      23.87        
135 Patrick Harrington        17 Annapolis-MD-MD        22.74      23.93        
136 Hunter Adams              14 Red Bank - NJ-NJ       22.55      24.22        
137 Maxwell Miller            16 South Florida-FL-FG    22.75      25.25        
 -- Jorge Moncayo             17 Freeland-PA            22.27         DQ        
      False start
 -- Sam Wesley                15 Ridley-PA-MA           22.42         DQ        
      False start
 
Event 425  Women 500 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    National: * 4:39.13    4/3/2014 Courtney Harnish, York-PA                  
                5:07.69  QUAL 17 SC Nationals Qual
                5:12.69  17TT 2017 SC Time Trials
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ellen Holmquist           14 Wilton-CT-CT         5:09.99    5:06.60 QUAL   
              27.82       57.87 (30.05)     1:28.53 (30.66)     1:59.73 (31.20)
        2:30.71 (30.98)     3:02.39 (31.68)     3:33.63 (31.24)     4:05.19 (31.56)
        4:36.39 (31.20)     5:06.60 (30.21)                                        
  2 Nora Bergstrom            14 Triangle Area-NC-NC  5:07.59    5:07.13 QUAL   
              28.09       58.20 (30.11)     1:28.98 (30.78)     2:00.05 (31.07)
        2:31.18 (31.13)     3:02.55 (31.37)     3:34.00 (31.45)     4:05.37 (31.37)
        4:36.66 (31.29)     5:07.13 (30.47)                                        
  2 Rachel Peden              16 Spartanburg-SC-SC    4:37.35L   5:07.13 QUAL   
              28.05       58.68 (30.63)     1:29.74 (31.06)     2:01.00 (31.26)
        2:32.00 (31.00)     3:03.08 (31.08)     3:34.28 (31.20)     4:05.80 (31.52)
        4:36.73 (30.93)     5:07.13 (30.40)                                        
  4 Sarah Grace Byers         16 Spartanburg-SC-SC    4:38.63L   5:08.27 17TT   
              27.75       57.88 (30.13)     1:28.70 (30.82)     1:59.89 (31.19)
        2:30.94 (31.05)     3:02.23 (31.29)     3:33.84 (31.61)     4:05.85 (32.01)
        4:37.51 (31.66)     5:08.27 (30.76)                                        
  5 Josie Preski              17 Springfield-IL-IL    5:08.83    5:08.44 17TT   
              27.55       57.54 (29.99)     1:28.20 (30.66)     1:59.15 (30.95)
        2:30.57 (31.42)     3:02.22 (31.65)     3:34.08 (31.86)     4:05.74 (31.66)
        4:37.41 (31.67)     5:08.44 (31.03)                                        
  6 Isabel Anbar              16 New Canaan-CT-CT     5:12.62    5:08.96 17TT   
              27.98       58.39 (30.41)     1:28.64 (30.25)     1:59.94 (31.30)
        2:31.54 (31.60)     3:03.03 (31.49)     3:34.77 (31.74)     4:06.61 (31.84)
        4:38.33 (31.72)     5:08.96 (30.63)                                        
  7 Addie Paige               16 Ridgewood-NJ-NJ      5:10.05    5:09.61 17TT   
              28.16       58.58 (30.42)     1:29.41 (30.83)     2:01.08 (31.67)
        2:32.67 (31.59)     3:04.32 (31.65)     3:36.12 (31.80)     4:07.83 (31.71)
      5:09.61 (1:01.78)                                                            
  8 Megan Wojnar              16 SomersetValleyNJ-NJ  5:08.82    5:09.66 17TT   
              28.02       58.44 (30.42)     1:29.45 (31.01)     2:00.78 (31.33)
        2:32.33 (31.55)     3:03.66 (31.33)     3:34.99 (31.33)     4:06.58 (31.59)
        4:38.38 (31.80)     5:09.66 (31.28)                                        
  9 Cameron Horner            14 Henson-MD-MD         5:10.42    5:09.68 17TT   
              27.16       57.72 (30.56)     1:29.07 (31.35)     2:00.55 (31.48)
        2:32.23 (31.68)     3:03.84 (31.61)     3:35.50 (31.66)     4:07.24 (31.74)
        4:39.00 (31.76)     5:09.68 (30.68)                                        
 10 Annika McEnroe            14 Spartanburg-SC-SC    5:09.51    5:10.77 17TT   
              28.24       58.67 (30.43)     1:29.60 (30.93)     2:00.95 (31.35)
        2:32.49 (31.54)     3:04.14 (31.65)     3:35.86 (31.72)     4:07.76 (31.90)
        4:39.82 (32.06)     5:10.77 (30.95)                                        
 11 Mary Mahoney              15 Red Bank - NJ-NJ     5:09.79    5:11.34 17TT   
              27.91       58.53 (30.62)     1:29.95 (31.42)     2:01.71 (31.76)
        2:33.63 (31.92)     3:05.57 (31.94)     3:37.57 (32.00)     4:09.46 (31.89)
        4:40.79 (31.33)     5:11.34 (30.55)                                        
 12 Katy Saladin              16 Wilton-CT-CT         5:12.50    5:12.05 17TT   
              27.90       58.71 (30.81)     1:30.25 (31.54)     2:02.20 (31.95)
        2:34.19 (31.99)     3:06.15 (31.96)     3:38.40 (32.25)     4:10.10 (31.70)
        4:41.64 (31.54)     5:12.05 (30.41)                                        
 13 Maile Mora                15 Red Bank - NJ-NJ     5:11.41    5:12.16 17TT   
              28.66     1:00.54 (31.88)     1:32.67 (32.13)     2:04.68 (32.01)
        2:36.47 (31.79)     3:08.15 (31.68)     3:40.05 (31.90)     4:11.27 (31.22)
        4:42.43 (31.16)     5:12.16 (29.73)                                        
 14 Katherine Begg            16 Westport/Weston-CT   5:08.60    5:12.45 17TT   
              27.77       58.12 (30.35)     1:29.43 (31.31)     2:01.11 (31.68)
        2:33.06 (31.95)     3:05.41 (32.35)     3:37.84 (32.43)     4:10.02 (32.18)
        4:41.98 (31.96)     5:12.45 (30.47)                                        
 15 Carolyn Bolden            16 West Shore-PA-MA     5:11.56    5:13.23        
              28.06       59.56 (31.50)     1:31.48 (31.92)     2:03.42 (31.94)
        2:35.64 (32.22)     3:07.40 (31.76)     3:39.35 (31.95)     4:11.32 (31.97)
        4:42.82 (31.50)     5:13.23 (30.41)                                        
 16 Kayla Mendonca            14 Soundview-CT-CT      5:10.32    5:13.25        
              28.24       58.56 (30.32)     1:29.34 (30.78)     2:00.47 (31.13)
        2:31.85 (31.38)     3:03.47 (31.62)     3:35.64 (32.17)     4:08.39 (32.75)
        4:40.97 (32.58)     5:13.25 (32.28)                                        
 17 Grace Lange               15 Wilton-CT-CT         5:12.00    5:13.54        
              28.23       59.57 (31.34)     1:31.85 (32.28)     2:04.68 (32.83)
        2:36.63 (31.95)     3:08.39 (31.76)     3:41.62 (33.23)     4:13.11 (31.49)
        4:43.71 (30.60)     5:13.54 (29.83)                                        
 18 Makenna McCartney         18 Gr. Flint-MI-MI      5:09.96    5:14.76        
              28.17       58.91 (30.74)     1:30.22 (31.31)     2:02.12 (31.90)
        2:34.30 (32.18)     3:06.52 (32.22)     3:39.10 (32.58)     4:11.40 (32.30)
        4:43.65 (32.25)     5:14.76 (31.11)                                        
 19 Abby Fierstos             16 Springfield-IL-IL    5:12.32    5:14.80        
              27.76       58.38 (30.62)     1:30.34 (31.96)     2:02.01 (31.67)
        2:33.94 (31.93)     3:06.09 (32.15)     3:38.53 (32.44)     4:10.94 (32.41)
        4:43.28 (32.34)     5:14.80 (31.52)                                        
 20 Alaina Smith              14 Spartanburg-SC-SC    5:12.68    5:14.97        
              28.12       59.73 (31.61)     1:32.52 (32.79)     2:04.74 (32.22)
        2:36.89 (32.15)     3:09.40 (32.51)     3:41.59 (32.19)     4:11.71 (30.12)
        4:43.88 (32.17)     5:14.97 (31.09)                                        
 21 Harmony Eckroth           18 Gr. Johnstown-PA-AM  5:12.68    5:17.13        
              27.68       58.80 (31.12)     1:30.95 (32.15)     2:03.31 (32.36)
        2:35.36 (32.05)     3:07.62 (32.26)     3:40.18 (32.56)     4:13.06 (32.88)
        4:45.77 (32.71)     5:17.13 (31.36)                                        
 22 Caroline Sweeney          17 New Canaan-CT-CT     5:11.02    5:17.19        
              27.77       58.87 (31.10)     1:30.61 (31.74)     2:02.52 (31.91)
        2:34.37 (31.85)     3:06.44 (32.07)     3:39.12 (32.68)     4:12.18 (33.06)
        4:45.39 (33.21)     5:17.19 (31.80)                                        
 23 Em Selky                  17 Schroeder-WI-WI      5:11.89    5:20.38        
              28.31     1:00.14 (31.83)     1:32.43 (32.29)     2:04.73 (32.30)
        2:37.28 (32.55)     3:10.09 (32.81)     3:43.23 (33.14)     4:16.58 (33.35)
        4:48.88 (32.30)     5:20.38 (31.50)                                        
 24 Alaina Joyce              16 Greensboro-NC-NC     5:11.39    5:21.94        
              28.81     1:00.39 (31.58)     1:32.59 (32.20)     2:04.86 (32.27)
        2:37.21 (32.35)     3:09.60 (32.39)     3:42.88 (33.28)     4:16.26 (33.38)
        4:49.67 (33.41)     5:21.94 (32.27)                                        
 25 Keeley Durkin             15 Ridley-PA-MA              NT    5:23.48        
              28.88     1:01.24 (32.36)     1:34.48 (33.24)     2:08.18 (33.70)
        2:41.43 (33.25)     3:14.60 (33.17)     3:47.19 (32.59)     4:20.46 (33.27)
        4:52.58 (32.12)     5:23.48 (30.90)                                        
 26 Alyssa Cahill             16 SomersetValleyNJ-NJ  5:12.55    5:26.54        
              27.59       58.57 (30.98)     1:31.14 (32.57)     2:04.34 (33.20)
        2:36.92 (32.58)     3:10.27 (33.35)     3:44.48 (34.21)     4:18.82 (34.34)
        4:53.37 (34.55)     5:26.54 (33.17)                                        
 27 Sarah Pacelli             16 SomersetValleyNJ-NJ  5:10.85    5:27.86        
              28.36       59.44 (31.08)     1:31.72 (32.28)     2:05.28 (33.56)
        2:39.06 (33.78)     3:12.90 (33.84)     3:46.63 (33.73)     4:20.75 (34.12)
      5:27.86 (1:07.11)                                                            
 
Event 426  Men 500 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    National: * 4:18.01    4/5/2011 Nicholas Caldwell, Sarasota-FL             
                4:45.49  QUAL 17 SC Nationals Qual
                4:50.49  17TT 2017 SC Time Trials
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 J.J. Corrigan             17 Sarasota-FL-FL       4:47.81    4:42.07 QUAL   
               8.67       25.34 (16.67)       53.28 (27.94)     1:50.77 (57.49)
        2:19.60 (28.83)     2:48.32 (28.72)     3:17.61 (29.29)     3:46.54 (28.93)
        4:14.67 (28.13)     4:42.07 (27.40)                                        
  2 JJ Hardy                  15 Columbia-SC-SC       4:47.78    4:46.42 17TT   
              25.30       53.21 (27.91)     1:21.38 (28.17)     1:50.02 (28.64)
        2:19.16 (29.14)     2:48.58 (29.42)     3:18.42 (29.84)     3:47.98 (29.56)
        4:17.57 (29.59)     4:46.42 (28.85)                                        
  3 Connor Shoemaker          16 Sarasota-FL-FL       4:45.73    4:47.43 17TT   
              26.40       54.83 (28.43)     1:24.38 (29.55)     1:54.20 (29.82)
        2:24.16 (29.96)     2:52.81 (28.65)     3:21.97 (29.16)     3:51.05 (29.08)
        4:19.75 (28.70)     4:47.43 (27.68)                                        
  4 Michael Juengel           16 Spartanburg-SC-SC    4:50.49    4:47.54 17TT   
              26.01       54.53 (28.52)     1:23.30 (28.77)     1:52.49 (29.19)
        2:21.69 (29.20)     2:50.86 (29.17)     3:20.15 (29.29)     3:49.55 (29.40)
        4:18.95 (29.40)     4:47.54 (28.59)                                        
  5 Nicholas Haller           18 ME Lyons-OH-OH       4:47.34    4:48.07 17TT   
              26.43       54.55 (28.12)     1:23.49 (28.94)     1:52.44 (28.95)
        2:21.56 (29.12)     2:50.91 (29.35)     3:20.58 (29.67)     3:50.01 (29.43)
        4:19.76 (29.75)     4:48.07 (28.31)                                        
  6 Josh Lenchik              17 Northwest-NC-NC      4:48.16    4:48.78 17TT   
              26.44       55.34 (28.90)     1:24.20 (28.86)     1:53.32 (29.12)
        2:22.71 (29.39)     2:52.03 (29.32)     3:21.39 (29.36)     3:51.11 (29.72)
        4:20.74 (29.63)     4:48.78 (28.04)                                        
  7 Jack Christian            14 Phoenixville-PA-MA   4:49.20    4:49.22 17TT   
              25.89       54.77 (28.88)     1:24.34 (29.57)     1:53.77 (29.43)
        2:23.38 (29.61)     2:52.29 (28.91)     3:21.79 (29.50)     3:51.38 (29.59)
        4:20.81 (29.43)     4:49.22 (28.41)                                        
  8 Christopher Welsh         16 SomersetValleyNJ-NJ  4:46.98    4:49.66 17TT   
              26.53       55.19 (28.66)     1:24.21 (29.02)     1:52.99 (28.78)
        2:22.00 (29.01)     2:51.62 (29.62)     3:21.21 (29.59)     3:50.86 (29.65)
        4:20.70 (29.84)     4:49.66 (28.96)                                        
  9 Tyler Endecott            16 Hilliard-OH-OH       4:49.11    4:50.01 17TT   
               9.40       54.93 (45.53)     1:23.94 (29.01)     1:53.18 (29.24)
        2:22.38 (29.20)     2:51.48 (29.10)     3:20.95 (29.47)     3:50.63 (29.68)
        4:20.54 (29.91)     4:50.01 (29.47)                                        
 10 Matthew Fricker           15 LakelandHills-NJ-NJ  4:50.44    4:50.23 17TT   
              26.12       55.08 (28.96)     1:24.40 (29.32)     1:54.01 (29.61)
        2:23.49 (29.48)     2:53.17 (29.68)     3:22.78 (29.61)     3:52.23 (29.45)
        4:21.64 (29.41)     4:50.23 (28.59)                                        
 11 CJ Pong                   14 Chambersburg-PA-MA   4:50.42    4:52.10        
              25.49       53.81 (28.32)     1:22.40 (28.59)     1:51.65 (29.25)
        2:21.32 (29.67)     2:51.02 (29.70)     3:20.88 (29.86)     3:51.48 (30.60)
        4:22.48 (31.00)     4:52.10 (29.62)                                        
 12 Carson Hilliard           17 UpperMainLine-PA-MA  4:49.55    4:52.37        
              25.94       54.52 (28.58)     1:23.48 (28.96)     1:52.98 (29.50)
        2:22.43 (29.45)     2:52.38 (29.95)     3:22.55 (30.17)     3:52.80 (30.25)
        4:23.15 (30.35)     4:52.37 (29.22)                                        
 13 Joseph Brooks             16 Spartanburg-SC-SC    4:50.49    4:52.60        
              26.34       55.26 (28.92)     1:24.43 (29.17)     1:54.03 (29.60)
        2:23.60 (29.57)     2:53.36 (29.76)     3:23.04 (29.68)     3:53.39 (30.35)
        4:23.37 (29.98)     4:52.60 (29.23)                                        
 14 Quinton Cynor             14 Sage-IL-IL           4:50.02    4:52.82        
              25.86       54.84 (28.98)     1:24.38 (29.54)     1:53.95 (29.57)
        2:23.49 (29.54)     2:53.16 (29.67)     3:23.15 (29.99)     3:53.58 (30.43)
        4:24.13 (30.55)     4:52.82 (28.69)                                        
 15 Evan Bota                 15 LakelandHills-NJ-NJ  4:50.10    4:53.32        
              25.81       54.50 (28.69)     1:23.86 (29.36)     1:53.53 (29.67)
        2:23.10 (29.57)     2:53.06 (29.96)     3:23.25 (30.19)     3:53.73 (30.48)
        4:23.74 (30.01)     4:53.32 (29.58)                                        
 16 Jimmy Greek               16 Ridley-PA-MA         4:48.88    4:54.87        
              26.48       55.26 (28.78)     1:24.51 (29.25)     1:53.24 (28.73)
        2:22.59 (29.35)     2:52.25 (29.66)     3:22.57 (30.32)     3:53.39 (30.82)
        4:24.67 (31.28)     4:54.87 (30.20)                                        
 17 Jack O'Halloran           17 SummitBranch-NJ-NJ   4:50.11    4:55.46        
              25.95       53.94 (27.99)     1:22.48 (28.54)     1:51.79 (29.31)
        2:21.70 (29.91)     2:52.09 (30.39)     3:23.26 (31.17)     3:54.53 (31.27)
        4:25.64 (31.11)     4:55.46 (29.82)                                        
 18 Owen Corkery              16 Rock Hill-SC-SC      4:50.21    4:55.87        
              26.58       55.73 (29.15)     1:25.47 (29.74)     1:55.38 (29.91)
        2:25.40 (30.02)     2:55.72 (30.32)     3:25.82 (30.10)     3:55.93 (30.11)
        4:26.11 (30.18)     4:55.87 (29.76)                                        
 19 Tommy Noone               16 Phoenixville-PA-MA   4:46.91    4:56.89        
               8.69       25.31 (16.62)       53.70 (28.39)   1:54.65 (1:00.95)
        2:25.01 (30.36)     2:55.30 (30.29)     3:25.86 (30.56)     3:56.64 (30.78)
        4:27.26 (30.62)     4:56.89 (29.63)                                        
 20 Diego Homes               16 South Florida-FL-FG  4:50.08    4:57.39        
              26.71       55.42 (28.71)     1:25.43 (30.01)     1:56.07 (30.64)
        2:25.97 (29.90)     2:56.40 (30.43)     3:26.86 (30.46)     3:57.69 (30.83)
        4:28.30 (30.61)     4:57.39 (29.09)                                        
 21 Jack D'Avi                14 South Florida-FL-FG  4:49.08    4:58.08        
               9.12       55.74 (46.62)     1:25.88 (30.14)     1:56.65 (30.77)
        2:27.62 (30.97)     2:58.32 (30.70)     3:28.79 (30.47)     3:59.21 (30.42)
        4:29.34 (30.13)     4:58.08 (28.74)                                        
 22 Cory Cremer               16 Cuyahoga-OH-LE       4:48.96    5:00.36        
              26.26       55.28 (29.02)     1:25.00 (29.72)     1:55.59 (30.59)
        2:25.99 (30.40)     2:56.64 (30.65)     3:27.76 (31.12)     3:58.54 (30.78)
        4:29.57 (31.03)     5:00.36 (30.79)                                        
 23 Caleb Isacson             18 Soundview-CT-CT      4:50.48    5:01.66        
              26.06       55.76 (29.70)     1:25.41 (29.65)     1:55.91 (30.50)
        2:26.01 (30.10)     2:57.02 (31.01)     3:28.47 (31.45)     3:59.88 (31.41)
        4:31.38 (31.50)     5:01.66 (30.28)                                        
 
Event 456  Men 50 Yard Freestyle Swim-off
===============================================================================
    National: * 19.52    4/1/2014 Ryan Held, Springfield-IL                    
                22.09  QUAL 17 SC Nationals Qual
                22.75  17TT 2017 SC Time Trials
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Swim-off
  1 David Vowels              18 Schroeder-WI-WI           NT      20.98 QUAL   
  2 Justin Fleagle            15 AuglaizeMercerOH-OH       NT      21.14 QUAL   
 
Event 501  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: * 1:54.37    4/3/2015 Courtney Harnish, York-PA                  
                2:11.99  QUAL 17 SC Nationals Qual
                2:15.94  17TT 2017 SC Time Trials
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Caitlin Tycz              17 Bath Area-ME-ME      1:58.86    1:56.65 QUAL   
              25.94       55.48 (29.54)     1:25.85 (30.37)     1:56.65 (30.80)
  2 Mary O Soule              18 W.North Carolina-NC  1:59.42    1:58.45 QUAL   
              26.87       56.88 (30.01)     1:26.97 (30.09)     1:58.45 (31.48)
  2 Emma Seiberlich           18 Phoenixville-PA-MA   1:59.36    1:58.45 QUAL   
              26.75       56.96 (30.21)     1:27.48 (30.52)     1:58.45 (30.97)
  4 Isabel Traba              16 Sarasota-FL-FL       1:59.41    1:59.26 QUAL   
              26.58       56.36 (29.78)     1:27.08 (30.72)     1:59.26 (32.18)
  5 Megan Glass               16 Blue Ash-OH-OH       2:01.13    1:59.50 QUAL   
              27.08       57.33 (30.25)     1:28.49 (31.16)     1:59.50 (31.01)
  6 Anna Durak                17 Hickory -nc-NC       2:00.08    1:59.55 QUAL   
              26.66       56.50 (29.84)     1:27.67 (31.17)     1:59.55 (31.88)
  7 Maddie Baker              17 Spartanburg-SC-SC    2:01.23    2:00.61 QUAL   
              27.44       57.89 (30.45)     1:28.53 (30.64)     2:00.61 (32.08)
  8 Maegan Rudolph            18 Spartanburg-SC-SC    2:00.32    2:00.98 QUAL   
              27.99       58.56 (30.57)     1:29.03 (30.47)     2:00.98 (31.95)
B - Final
  9 Jessi Snover              18 Spartanburg-SC-SC    2:01.90    1:59.07 QUAL   
              27.27       57.28 (30.01)     1:27.62 (30.34)     1:59.07 (31.45)
 10 Isabella Penkwitz         18 Sarasota-FL-FL       2:02.62    2:00.54 QUAL   
              27.40       57.56 (30.16)     1:28.67 (31.11)     2:00.54 (31.87)
 11 Madi Tyle                 17 Sarasota-FL-FL       2:01.56    2:00.78 QUAL   
              27.19       57.59 (30.40)     1:29.06 (31.47)     2:00.78 (31.72)
 12 Elizabeth Boyer           16 Cheshire-CT-CT       2:02.98    2:01.29 QUAL   
              27.04       57.70 (30.66)     1:29.65 (31.95)     2:01.29 (31.64)
 13 Felicity Buchmaier        17 Rapid Area-MI-MI     2:02.38    2:01.31 QUAL   
              26.54       56.59 (30.05)     1:28.22 (31.63)     2:01.31 (33.09)
 14 McKenzie Campbell         15 Greensboro-NC-NC     2:01.60    2:01.45 QUAL   
              26.95       57.60 (30.65)     1:29.40 (31.80)     2:01.45 (32.05)
 15 Emily Horomanski          16 Spartanburg-SC-SC    2:02.50    2:01.66 QUAL   
              27.09       57.82 (30.73)     1:29.05 (31.23)     2:01.66 (32.61)
 16 Mia Leko                  16 Cheshire-CT-CT       2:01.87    2:02.36 QUAL   
              27.40       58.06 (30.66)     1:29.82 (31.76)     2:02.36 (32.54)
C - Final
 17 Anna Newnam               17 W.North Carolina-NC  2:03.06    2:02.16 QUAL   
              27.31       59.01 (31.70)     1:31.07 (32.06)     2:02.16 (31.09)
 18 Shannon Jelley            16 Countryside-OH-OH    2:03.20    2:02.64 QUAL   
              27.60       58.64 (31.04)     1:30.68 (32.04)     2:02.64 (31.96)
 19 Cleopatra Lim             16 Wyckoff-NJ-NJ        2:03.09    2:03.00 QUAL   
              27.03       58.21 (31.18)     1:30.50 (32.29)     2:03.00 (32.50)
 20 Annika McEnroe            14 Spartanburg-SC-SC    2:04.12    2:03.10 QUAL   
              28.37       59.40 (31.03)     1:31.19 (31.79)     2:03.10 (31.91)
 21 Luci Lozano               16 Sarasota-FL-FL       2:04.29    2:03.35 QUAL   
              27.59       58.64 (31.05)     1:30.93 (32.29)     2:03.35 (32.42)
 22 Shannon Culbert           15 Ocean County-NJ-NJ   2:04.04    2:03.97 QUAL   
              28.06       59.47 (31.41)     1:31.65 (32.18)     2:03.97 (32.32)
 23 Hailey Roberti            16 SomersetValleyNJ-NJ  2:03.87    2:04.69 QUAL   
              27.94       59.37 (31.43)     1:31.26 (31.89)     2:04.69 (33.43)
 24 Emma Otten                18 Countryside-OH-OH    2:04.04    2:07.42 QUAL   
              28.23     1:00.04 (31.81)     1:33.53 (33.49)     2:07.42 (33.89)
 
Event 501  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: * 1:54.37    4/3/2015 Courtney Harnish, York-PA                  
                2:11.99  QUAL 17 SC Nationals Qual
                2:15.94  17TT 2017 SC Time Trials
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Caitlin Tycz              17 Bath Area-ME-ME      1:57.93    1:58.86 QUAL   
              25.99       55.96 (29.97)     1:27.14 (31.18)     1:58.86 (31.72)
  2 Emma Seiberlich           18 Phoenixville-PA-MA   1:59.17    1:59.36 QUAL   
              27.18       57.51 (30.33)     1:28.31 (30.80)     1:59.36 (31.05)
  3 Isabel Traba              16 Sarasota-FL-FL       1:59.12    1:59.41 QUAL   
              27.18       57.05 (29.87)     1:27.97 (30.92)     1:59.41 (31.44)
  4 Mary O Soule              18 W.North Carolina-NC  1:59.28    1:59.42 QUAL   
              27.16       57.41 (30.25)     1:27.97 (30.56)     1:59.42 (31.45)
  5 Anna Durak                17 Hickory -nc-NC       1:59.88    2:00.08 QUAL   
              27.03       56.93 (29.90)     1:28.07 (31.14)     2:00.08 (32.01)
  6 Maegan Rudolph            18 Spartanburg-SC-SC    2:21.51L   2:00.32 QUAL   
              27.16       57.38 (30.22)     1:28.02 (30.64)     2:00.32 (32.30)
  7 Megan Glass               16 Blue Ash-OH-OH       1:59.79    2:01.13 QUAL   
              27.56       58.60 (31.04)     1:30.10 (31.50)     2:01.13 (31.03)
  8 Maddie Baker              17 Spartanburg-SC-SC    2:02.03    2:01.23 QUAL   
              27.17       57.40 (30.23)     1:28.63 (31.23)     2:01.23 (32.60)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Madi Tyle                 17 Sarasota-FL-FL       2:01.75    2:01.56 QUAL   
              27.03       57.28 (30.25)     1:28.66 (31.38)     2:01.56 (32.90)
 10 McKenzie Campbell         15 Greensboro-NC-NC     2:01.68    2:01.60 QUAL   
              27.26       57.85 (30.59)     1:29.42 (31.57)     2:01.60 (32.18)
 11 Mia Leko                  16 Cheshire-CT-CT       2:02.82    2:01.87 QUAL   
              27.54       57.79 (30.25)     1:29.20 (31.41)     2:01.87 (32.67)
 12 Jessi Snover              18 Spartanburg-SC-SC    2:00.08    2:01.90 QUAL   
              27.44       58.69 (31.25)     1:29.93 (31.24)     2:01.90 (31.97)
 13 Felicity Buchmaier        17 Rapid Area-MI-MI     2:06.05    2:02.38 QUAL   
              26.67       56.60 (29.93)     1:28.58 (31.98)     2:02.38 (33.80)
 14 Emily Horomanski          16 Spartanburg-SC-SC    2:02.44    2:02.50 QUAL   
              11.30       27.70 (16.40)   1:29.81 (1:02.11)     2:02.50 (32.69)
 15 Isabella Penkwitz         18 Sarasota-FL-FL       2:04.87    2:02.62 QUAL   
              28.08       58.79 (30.71)     1:30.53 (31.74)     2:02.62 (32.09)
 16 Elizabeth Boyer           16 Cheshire-CT-CT       2:02.18    2:02.98 QUAL   
              27.43       58.32 (30.89)     1:30.52 (32.20)     2:02.98 (32.46)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Anna Newnam               17 W.North Carolina-NC  2:03.98    2:03.06 QUAL   
              27.26       59.59 (32.33)     1:31.79 (32.20)     2:03.06 (31.27)
 18 Cleopatra Lim             16 Wyckoff-NJ-NJ        2:02.47    2:03.09 QUAL   
              27.42       58.46 (31.04)     1:31.14 (32.68)     2:03.09 (31.95)
 19 Shannon Jelley            16 Countryside-OH-OH    2:03.95    2:03.20 QUAL   
              27.95       58.91 (30.96)     1:31.26 (32.35)     2:03.20 (31.94)
 20 Hailey Roberti            16 SomersetValleyNJ-NJ  2:04.60    2:03.87 QUAL   
              28.02       59.23 (31.21)     1:31.17 (31.94)     2:03.87 (32.70)
 21 Sarah Hardy               15 MetuchenED-NJ-NJ     2:03.73    2:03.95 QUAL   
              27.94       59.71 (31.77)     1:31.68 (31.97)     2:03.95 (32.27)
 22 Shannon Culbert           15 Ocean County-NJ-NJ   2:06.89    2:04.04 QUAL   
              28.23       59.82 (31.59)     1:31.94 (32.12)     2:04.04 (32.10)
 22 Emma Otten                18 Countryside-OH-OH    2:02.57    2:04.04 QUAL   
              27.42       58.10 (30.68)     1:30.28 (32.18)     2:04.04 (33.76)
 24 Annika McEnroe            14 Spartanburg-SC-SC    2:04.20    2:04.12 QUAL   
              28.48       59.48 (31.00)     1:31.24 (31.76)     2:04.12 (32.88)
-------------------------------------------------------------------------
 25 Luci Lozano               16 Sarasota-FL-FL       2:04.22    2:04.29 QUAL   
              27.45       58.08 (30.63)     1:30.65 (32.57)     2:04.29 (33.64)
 26 Alexandra Dixon           17 Duanesburg-NY-AD     2:04.20   J2:04.29 QUAL   
              28.00       58.57 (30.57)     1:30.92 (32.35)     2:04.29 (33.37)
-------------------------------------------------------------------------
 27 Marianne Molloy           18 Ocean County-NJ-NJ   2:05.46    2:04.31 QUAL   
              27.93       58.85 (30.92)     1:31.61 (32.76)     2:04.31 (32.70)
 28 Kate Scrimizzi            17 Countryside-OH-OH    2:10.07    2:04.33 QUAL   
              27.60       58.65 (31.05)     1:31.06 (32.41)     2:04.33 (33.27)
 29 Kara Steward              18 Boise-ID-SR          2:04.41    2:04.60 QUAL   
              27.83       59.50 (31.67)     1:32.16 (32.66)     2:04.60 (32.44)
 30 Jane Denenberg            16 B R Ryall-IL-IL      2:05.54    2:04.68 QUAL   
              28.04       59.42 (31.38)     1:31.38 (31.96)     2:04.68 (33.30)
 31 Madeline Reilly           17 Spartanburg-SC-SC    2:08.17    2:04.71 QUAL   
                              59.90 ( )     1:32.10 (32.20)     2:04.71 (32.61)
 32 Kate Walker               15 Sarasota-FL-FL       2:08.87    2:05.09 QUAL   
              28.57     1:00.57 (32.00)     1:32.67 (32.10)     2:05.09 (32.42)
 33 Ashleigh Lechner          17 W.North Carolina-NC  2:09.16    2:05.12 QUAL   
              28.54     1:00.62 (32.08)     1:32.63 (32.01)     2:05.12 (32.49)
 34 Camille Long              18 W.North Carolina-NC  2:09.20    2:05.30 QUAL   
              28.71     1:00.96 (32.25)     1:33.41 (32.45)     2:05.30 (31.89)
 35 Sarah Young               16 Spartanburg-SC-SC    2:08.66    2:05.41 QUAL   
              27.90     1:00.07 (32.17)     1:32.76 (32.69)     2:05.41 (32.65)
 36 Megan Sichterman          18 Countryside-OH-OH    2:07.44    2:05.54 QUAL   
              27.14       59.25 (32.11)     1:32.07 (32.82)     2:05.54 (33.47)
 37 Dia Gawronski             16 Cheshire-CT-CT       2:07.64    2:05.60 QUAL   
              28.45     1:00.65 (32.20)     1:33.17 (32.52)     2:05.60 (32.43)
 38 Bri Zablocki              16 Green Bay-WI-WI      2:04.51    2:05.73 QUAL   
              28.48     1:00.43 (31.95)     1:33.10 (32.67)     2:05.73 (32.63)
 39 Morgan Hansen             18 Phoenixville-PA-MA   2:06.83    2:05.81 QUAL   
              27.99       59.67 (31.68)     1:32.25 (32.58)     2:05.81 (33.56)
 40 Marget Shelly             17 York-PA-MA           2:05.79    2:05.83 QUAL   
              27.98       58.99 (31.01)     1:31.42 (32.43)     2:05.83 (34.41)
 41 Meredith Moellering       16 ME Lyons-OH-OH       2:09.19    2:05.84 QUAL   
              28.88     1:00.68 (31.80)     1:32.95 (32.27)     2:05.84 (32.89)
 42 Sarah Horne               17 Wyckoff-NJ-NJ        2:05.10    2:06.12 QUAL   
              27.98       59.50 (31.52)     1:31.94 (32.44)     2:06.12 (34.18)
 42 Meagan Hathaway           16 North Shore-MA-NE    2:05.86    2:06.12 QUAL   
              28.30     1:00.51 (32.21)     1:33.37 (32.86)     2:06.12 (32.75)
 44 Rollie Grinder            18 Countryside-OH-OH    2:08.53    2:06.25 QUAL   
              28.19       59.44 (31.25)     1:32.29 (32.85)     2:06.25 (33.96)
 45 Haley Rivera              17 Springfield-IL-IL    2:09.37    2:06.35 QUAL   
              28.09       59.94 (31.85)     1:33.03 (33.09)     2:06.35 (33.32)
 46 Kim Caccamo               18 Wyckoff-NJ-NJ        2:08.71    2:06.44 QUAL   
              28.13       59.54 (31.41)     1:32.60 (33.06)     2:06.44 (33.84)
 46 Rayna Harter              16 Joliet - IL-IL       2:08.12    2:06.44 QUAL   
                                                1:33.05 ( )     2:06.44 (33.39)
 48 Monika Burzynski          16 FanwoodScotch-NJ-NJ  2:02.04    2:06.51 QUAL   
              27.34       57.88 (30.54)     1:30.25 (32.37)     2:06.51 (36.26)
 49 Lara Hernandez-Tome       17 Sarasota-FL-FL       2:03.92    2:06.77 QUAL   
              28.84     1:00.52 (31.68)     1:33.39 (32.87)     2:06.77 (33.38)
 50 Alexis Faria              17 LakelandHills-NJ-NJ  2:03.94    2:06.97 QUAL   
              27.62       59.45 (31.83)     1:32.66 (33.21)     2:06.97 (34.31)
 51 Abby Claus                17 SummitBranch-NJ-NJ   2:08.60    2:07.10 QUAL   
              28.49     1:00.93 (32.44)     1:33.90 (32.97)     2:07.10 (33.20)
 52 Sophia Cherkez            17 Hickory -nc-NC       2:04.66    2:07.32 QUAL   
              28.37     1:00.45 (32.08)     1:33.75 (33.30)     2:07.32 (33.57)
 53 Madison Linstedt          15 Marion-OH-OH         2:06.66    2:07.34 QUAL   
              27.82       59.68 (31.86)     1:32.85 (33.17)     2:07.34 (34.49)
 54 Mia Cote                  17 Glens Falls-NY-AD    2:06.99    2:07.51 QUAL   
              28.06       59.96 (31.90)     1:33.01 (33.05)     2:07.51 (34.50)
 55 Kristen Nutter            16 Sarasota-FL-FL       2:06.59    2:07.53 QUAL   
              27.68       59.80 (32.12)     1:33.17 (33.37)     2:07.53 (34.36)
 56 Emma Butzler              16 Sunbury-PA-MA        2:09.87    2:07.58 QUAL   
              28.46     1:00.00 (31.54)     1:33.45 (33.45)     2:07.58 (34.13)
 56 Nicole Tingley            17 SummitBranch-NJ-NJ   2:05.81    2:07.58 QUAL   
              27.63       59.53 (31.90)     1:33.21 (33.68)     2:07.58 (34.37)
 58 Gail Workman              16 ME Lyons-OH-OH       2:09.58    2:07.61 QUAL   
              28.33       59.85 (31.52)     1:32.82 (32.97)     2:07.61 (34.79)
 59 Katherine Connolly        16 South Shore, MA-NE   2:04.75    2:07.65 QUAL   
              29.25     1:01.78 (32.53)     1:35.05 (33.27)     2:07.65 (32.60)
 60 Reece Alexander           13 Northwest-NC-NC      2:09.26    2:07.70 QUAL   
              27.98     1:00.16 (32.18)     1:33.30 (33.14)     2:07.70 (34.40)
 61 Lauren Wegener            16 North Oakland-MI-MI  2:07.24    2:07.76 QUAL   
              28.47     1:00.54 (32.07)     1:33.95 (33.41)     2:07.76 (33.81)
 62 Hailee Trotter            16 Powel Crosley-OH-OH  2:09.59    2:07.88 QUAL   
              28.58     1:01.13 (32.55)     1:34.58 (33.45)     2:07.88 (33.30)
 63 Maggie Erwin              15 Boise-ID-SR          2:08.25    2:08.01 QUAL   
              28.42     1:00.58 (32.16)     1:33.85 (33.27)     2:08.01 (34.16)
 64 Emilee Carlin             17 Countryside-OH-OH    2:09.88    2:08.48 QUAL   
              28.62     1:01.50 (32.88)     1:35.27 (33.77)     2:08.48 (33.21)
 65 Casey Loughlin            15 Cheshire-CT-CT       2:07.92    2:08.56 QUAL   
                            1:00.52 ( )     1:34.12 (33.60)     2:08.56 (34.44)
 66 Grace Lange               15 Wilton-CT-CT         2:09.43    2:08.78 QUAL   
              28.79     1:01.19 (32.40)     1:34.53 (33.34)     2:08.78 (34.25)
 67 Sienna Miller             17 Sarasota-FL-FL       2:10.66    2:08.84 QUAL   
              28.95     1:00.77 (31.82)     1:34.35 (33.58)     2:08.84 (34.49)
 68 Elizabeth McDevitt        13 Alamance-NC-NC       2:11.32    2:09.46 QUAL   
              29.12     1:02.23 (33.11)     1:35.54 (33.31)     2:09.46 (33.92)
 69 Sarah Hein                16 Kishwaukee-IL-IL     2:07.59    2:09.56 QUAL   
              29.04     1:01.88 (32.84)     1:35.60 (33.72)     2:09.56 (33.96)
 70 Atzi Gomez                13 Sage-IL-IL           2:09.49    2:09.70 QUAL   
              29.31     1:01.99 (32.68)     1:35.88 (33.89)     2:09.70 (33.82)
 71 Rachel Peden              16 Spartanburg-SC-SC    2:09.34    2:09.72 QUAL   
              29.39     1:02.08 (32.69)     1:36.18 (34.10)     2:09.72 (33.54)
 72 Sarah Scelsa              16 LakelandHills-NJ-NJ  2:09.60    2:09.74 QUAL   
              28.99     1:01.49 (32.50)     1:35.58 (34.09)     2:09.74 (34.16)
 73 Julia Brunner             17 GrandTraverse-MI-GL  2:07.65    2:09.90 QUAL   
                              59.67 ( )     1:32.88 (33.21)     2:09.90 (37.02)
 74 Mac Sullivan              13 UpperMainLine-PA-MA  2:11.89    2:09.99 QUAL   
              29.65     1:02.09 (32.44)     1:35.80 (33.71)     2:09.99 (34.19)
 75 Julia Stevens             14 Cheshire-CT-CT       2:08.85    2:10.05 QUAL   
              28.02     1:00.57 (32.55)     1:34.88 (34.31)     2:10.05 (35.17)
 76 Amanda Conte              16 New Canaan-CT-CT     2:09.41    2:10.23 QUAL   
              29.18     1:01.88 (32.70)     1:35.63 (33.75)     2:10.23 (34.60)
 77 Olivia Moyer              13 Wheeling-WV-AM       2:08.64    2:10.29 QUAL   
              29.53     1:02.33 (32.80)     1:36.13 (33.80)     2:10.29 (34.16)
 78 Zoe Chan                  17 Ridgewood-NJ-NJ      2:09.50    2:10.33 QUAL   
              28.52     1:01.12 (32.60)     1:34.66 (33.54)     2:10.33 (35.67)
 79 Roseleen Olivares         17 Orlando-FL-FL        2:10.62    2:10.35 QUAL   
              28.76     1:01.65 (32.89)     1:35.65 (34.00)     2:10.35 (34.70)
 80 Lindsey Skidmore          15 Spartanburg-SC-SC    2:11.16    2:10.41 QUAL   
              30.44     1:03.47 (33.03)     1:36.76 (33.29)     2:10.41 (33.65)
 81 Anika Rubocki             15 Boise-ID-SR          2:09.59    2:10.85 QUAL   
              28.58     1:01.13 (32.55)     1:35.62 (34.49)     2:10.85 (35.23)
 82 Maggie Reilly             15 LakelandHills-NJ-NJ  2:05.65    2:10.88 QUAL   
              28.05     1:00.22 (32.17)     1:34.78 (34.56)     2:10.88 (36.10)
 83 Gabriella Tejeda          14 Cheshire-CT-CT       2:11.73    2:10.89 QUAL   
              29.52     1:02.47 (32.95)     1:36.66 (34.19)     2:10.89 (34.23)
 84 Hannah Lesser             15 SomersetValleyNJ-NJ  2:10.53    2:10.92 QUAL   
              29.90     1:03.12 (33.22)     1:36.66 (33.54)     2:10.92 (34.26)
 85 Emily Louie               17 SomersetValleyNJ-NJ  2:09.98    2:11.03 QUAL   
              28.91     1:02.14 (33.23)     1:36.47 (34.33)     2:11.03 (34.56)
 86 Andrea Higgins            17 North Shore-MA-NE    2:07.98    2:11.05 QUAL   
                            1:01.86 ( )     1:35.95 (34.09)     2:11.05 (35.10)
 87 Erika Ehret               17 New Canaan-CT-CT     2:10.54    2:11.15 QUAL   
              28.91     1:01.84 (32.93)     1:36.03 (34.19)     2:11.15 (35.12)
 87 Maile Mora                15 Red Bank - NJ-NJ     2:11.91    2:11.15 QUAL   
              29.40     1:02.92 (33.52)     1:37.06 (34.14)     2:11.15 (34.09)
 89 Meredith Riegler          15 SomersetHills-NJ-NJ  2:09.07    2:11.38 QUAL   
              29.19     1:02.44 (33.25)     1:36.70 (34.26)     2:11.38 (34.68)
 90 Evelyn Peters             15 Rock Hill-SC-SC      2:10.51    2:11.47 QUAL   
              28.22     1:00.83 (32.61)     1:35.66 (34.83)     2:11.47 (35.81)
 90 Kyra Manson               17 SomersetHills-NJ-NJ  2:08.57    2:11.47 QUAL   
                            1:01.42 ( )     1:36.07 (34.65)     2:11.47 (35.40)
 92 Sara Greene               15 Rock Hill-SC-SC      2:11.00    2:11.51 QUAL   
              28.83     1:02.64 (33.81)     1:37.12 (34.48)     2:11.51 (34.39)
 93 Molly Griswold            18 Ocean County-NJ-NJ   2:10.35    2:11.52 QUAL   
              29.52     1:02.70 (33.18)     1:36.63 (33.93)     2:11.52 (34.89)
 94 Maren Weathersby          16 Piedmont-VA-VA       2:09.58    2:11.55 QUAL   
              27.96     1:00.79 (32.83)     1:35.55 (34.76)     2:11.55 (36.00)
 95 Makenna McCartney         18 Gr. Flint-MI-MI      2:09.55    2:11.56 QUAL   
              29.16     1:02.69 (33.53)     1:37.02 (34.33)     2:11.56 (34.54)
 96 Marissa Taylor            18 Hickory -nc-NC       2:11.28    2:11.71 QUAL   
              29.26     1:02.43 (33.17)     1:36.90 (34.47)     2:11.71 (34.81)
 97 Violet Anderson           15 Green Bay-WI-WI      2:10.21    2:11.97 QUAL   
              29.18     1:02.51 (33.33)     1:36.80 (34.29)     2:11.97 (35.17)
 98 Isabel Kishpaugh          15 Sarasota-FL-FL       2:28.50L   2:11.99 QUAL   
              29.29     1:02.13 (32.84)     1:36.94 (34.81)     2:11.99 (35.05)
 99 Rachel Woomer             16 Boyertown-PA-MA      2:11.90    2:12.32 17TT   
              29.02     1:01.98 (32.96)     1:36.84 (34.86)     2:12.32 (35.48)
100 Natalie Gallamore         17 Gr. Flint-MI-MI      2:07.84    2:12.57 17TT   
                                                1:36.73 ( )     2:12.57 (35.84)
101 Riley Hester              15 West Shore-PA-MA     2:09.90    2:12.59 17TT   
              28.51     1:01.11 (32.60)     1:35.02 (33.91)     2:12.59 (37.57)
102 Laine Chmielewski         14 Sarasota-FL-FL       2:09.21    2:12.66 17TT   
              30.21     1:03.94 (33.73)     1:38.69 (34.75)     2:12.66 (33.97)
103 Mimi Chase                17 West Shore-PA-MA     2:11.32    2:12.67 17TT   
              29.57     1:02.27 (32.70)     1:37.06 (34.79)     2:12.67 (35.61)
104 Erini Pappas              13 Phoenixville-PA-MA   2:07.02    2:12.83 17TT   
              28.97     1:02.28 (33.31)     1:37.13 (34.85)     2:12.83 (35.70)
104 Emma Wilber               17 Gr.Westfield-MA-NE   2:11.79    2:12.83 17TT   
              29.35     1:03.07 (33.72)     1:37.88 (34.81)     2:12.83 (34.95)
106 Kylee Arnold              17 Lancaster-OH-OH      2:11.97    2:13.09 17TT   
              29.77     1:03.58 (33.81)     1:37.98 (34.40)     2:13.09 (35.11)
107 Brianna Mulcahy           16 Red Bank - NJ-NJ     2:11.56    2:13.11 17TT   
              29.81     1:03.02 (33.21)     1:37.69 (34.67)     2:13.11 (35.42)
108 Macie Schaper             17 FanwoodScotch-NJ-NJ  2:10.89    2:13.14 17TT   
              29.09     1:01.90 (32.81)     1:36.24 (34.34)     2:13.14 (36.90)
109 Elizabeth Bason           16 Sunbury-PA-MA        2:11.48    2:13.22 17TT   
              28.43     1:01.74 (33.31)     1:36.27 (34.53)     2:13.22 (36.95)
110 Gabriella Mullally        17 Oshkosh-WI-WI        2:11.92    2:13.23 17TT   
              29.01     1:02.70 (33.69)     1:37.95 (35.25)     2:13.23 (35.28)
111 Abby Fierstos             16 Springfield-IL-IL    2:11.82    2:13.28 17TT   
              29.08     1:02.23 (33.15)     1:37.23 (35.00)     2:13.28 (36.05)
112 Allison Kapostasy         17 ME Lyons-OH-OH       2:11.45    2:13.33 17TT   
              29.82     1:03.51 (33.69)     1:38.17 (34.66)     2:13.33 (35.16)
113 Hannah Kota               16 Triangle Area-NC-NC  2:11.48    2:13.34 17TT   
              29.17     1:02.25 (33.08)     1:36.68 (34.43)     2:13.34 (36.66)
114 Zoe Gavin                 17 Glens Falls-NY-AD    2:09.32    2:13.37 17TT   
              28.89     1:02.04 (33.15)     1:37.51 (35.47)     2:13.37 (35.86)
115 Maelyn Elder              18 York-PA-MA           2:10.91    2:13.41 17TT   
              28.91     1:02.12 (33.21)     1:37.33 (35.21)     2:13.41 (36.08)
116 Jenna Madden              16 Bloomsburg-PA-MA     2:10.98    2:13.65 17TT   
              28.69     1:01.45 (32.76)     1:36.67 (35.22)     2:13.65 (36.98)
117 Jenna Maloy               13 Triangle Area-NC-NC  2:11.49    2:13.74 17TT   
              29.62     1:03.33 (33.71)     1:38.29 (34.96)     2:13.74 (35.45)
118 Kristi McCadden           17 Oshkosh-WI-WI        2:11.67    2:14.01 17TT   
              29.49     1:02.54 (33.05)     1:37.56 (35.02)     2:14.01 (36.45)
119 Annah Van Gheem           17 Green Bay-WI-WI      2:08.90    2:14.02 17TT   
              29.38     1:02.90 (33.52)     1:38.20 (35.30)     2:14.02 (35.82)
120 Corina Do                 15 SomersetValleyNJ-NJ  2:09.61    2:14.13 17TT   
              29.58     1:03.50 (33.92)     1:38.61 (35.11)     2:14.13 (35.52)
121 Abbey Gardner             13 Sussex County-NJ-NJ  2:11.51    2:14.39 17TT   
              29.61     1:03.18 (33.57)     1:38.34 (35.16)     2:14.39 (36.05)
122 Clair Shin                18 Wyckoff-NJ-NJ        2:11.73    2:14.41 17TT   
              29.27     1:02.72 (33.45)     1:37.62 (34.90)     2:14.41 (36.79)
123 Mercedes Traba            14 Sarasota-FL-FL       2:29.38L   2:14.64 17TT   
              29.78     1:04.22 (34.44)     1:39.58 (35.36)     2:14.64 (35.06)
124 Kiersten Donnelly         13 UpperMainLine-PA-MA  2:11.38    2:14.90 17TT   
              30.18     1:04.61 (34.43)     1:39.36 (34.75)     2:14.90 (35.54)
125 Jessica Zebrowski         13 Red Bank - NJ-NJ     2:11.67    2:15.05 17TT   
              29.64     1:03.09 (33.45)     1:38.02 (34.93)     2:15.05 (37.03)
126 Kyleigh Barao             18 New Bedford-MA-NE    2:08.63    2:15.74 17TT   
              29.14     1:02.88 (33.74)     1:38.27 (35.39)     2:15.74 (37.47)
127 Ashlin Wolfe              16 Spartanburg-SC-SC    2:08.91    2:15.86 17TT   
              29.06     1:02.60 (33.54)     1:38.27 (35.67)     2:15.86 (37.59)
128 M.E. Smith                15 South Family-OH-OH   2:10.15    2:16.93        
              28.68     1:02.64 (33.96)     1:39.03 (36.39)     2:16.93 (37.90)
129 Ashley Kolpan             15 SomersetValleyNJ-NJ  2:11.83    2:18.36        
              30.73     1:05.42 (34.69)     1:41.57 (36.15)     2:18.36 (36.79)
130 Abbie Griffith            14 Butler-PA-AM         2:11.29    2:19.66        
              30.39     1:05.66 (35.27)     1:42.24 (36.58)     2:19.66 (37.42)
131 Victoria Ireland          15 Red Bank - NJ-NJ     2:10.60    2:23.82        
              28.71     1:03.80 (35.09)     1:43.40 (39.60)     2:23.82 (40.42)
 -- Holly Stoll               17 Schroeder-WI-WI      2:07.75        DFS        
      Declared false start
 
Event 502  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: * 1:44.76    4/7/2017 Corey Gambardella, Soundview-CT            
                1:58.99  QUAL 17 SC Nationals Qual
                2:02.55  17TT 2017 SC Time Trials
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Corey Gambardella         18 Soundview-CT-CT      1:48.97    1:44.76*QUAL   
              23.47       50.30 (26.83)     1:17.39 (27.09)     1:44.76 (27.37)
  2 Brendan Burns             15 UpperMainLine-PA-MA  1:48.09    1:45.24 QUAL   
              23.65       49.72 (26.07)     1:16.82 (27.10)     1:45.24 (28.42)
  3 Austin Katz               18 Sarasota-FL-FL       1:49.17    1:46.93 QUAL   
              24.00       51.41 (27.41)     1:19.42 (28.01)     1:46.93 (27.51)
  4 Adam Mahler               16 Wilkes-Barre-PA      1:48.41    1:48.24 QUAL   
              24.03       51.56 (27.53)     1:19.45 (27.89)     1:48.24 (28.79)
  5 Zack Wolbert              17 Pocono-PA-MA         1:49.18    1:48.44 QUAL   
              24.09       51.30 (27.21)     1:19.53 (28.23)     1:48.44 (28.91)
  6 Gage Hamill               18 Springfield-IL-IL    1:50.00    1:49.89 QUAL   
              24.23       51.75 (27.52)     1:20.36 (28.61)     1:49.89 (29.53)
  6 Matthew Luciano           18 LakelandHills-NJ-NJ  1:50.52    1:49.89 QUAL   
              24.80       52.61 (27.81)     1:21.32 (28.71)     1:49.89 (28.57)
 -- Martin Baffico            17 Sarasota-FL-FL       1:50.81         DQ        
      Alternating Kick
              24.68       52.71 (28.03)     1:21.66 (28.95)          DQ (29.11)
B - Final
  9 Ryan Ehlinger             18 Green Bay-WI-WI      1:51.09    1:50.77 QUAL   
              24.43       52.59 (28.16)     1:21.69 (29.10)     1:50.77 (29.08)
 10 Brendan Firlie            17 Sarasota-FL-FL       1:51.80    1:51.61 QUAL   
              25.04       52.62 (27.58)     1:21.57 (28.95)     1:51.61 (30.04)
 11 Liam Halpin               17 South Family-OH-OH   1:52.65    1:51.84 QUAL   
              25.23       53.77 (28.54)     1:22.44 (28.67)     1:51.84 (29.40)
 12 Michael Chang             17 Boise-ID-SR          1:53.03    1:52.69 QUAL   
              25.04       53.91 (28.87)     1:23.19 (29.28)     1:52.69 (29.50)
 13 Chet Dobson               17 Blue Ash-OH-OH       1:52.43    1:52.92 QUAL   
              25.29       53.87 (28.58)     1:22.89 (29.02)     1:52.92 (30.03)
 14 Erik Ryan                 18 Wilton-CT-CT         1:52.08    1:53.16 QUAL   
              25.62       54.35 (28.73)     1:24.17 (29.82)     1:53.16 (28.99)
 15 Logan Quint               19 Orlando-FL-FL        1:53.13    1:53.26 QUAL   
              25.46       54.23 (28.77)     1:23.19 (28.96)     1:53.26 (30.07)
 16 Christopher Smith         18 Red Bank - NJ-NJ     1:51.68    1:57.14 QUAL   
              24.99       54.62 (29.63)     1:24.62 (30.00)     1:57.14 (32.52)
C - Final
 17 Reid Hussey               17 Annapolis-MD-MD      1:53.18    1:51.99 QUAL   
              24.44       52.76 (28.32)     1:22.38 (29.62)     1:51.99 (29.61)
 18 Ben Puglessi              16 Rapid Area-MI-MI     1:53.25    1:52.04 QUAL   
              24.87       53.27 (28.40)     1:22.79 (29.52)     1:52.04 (29.25)
 19 JJ Hardy                  15 Columbia-SC-SC       1:53.68    1:53.59 QUAL   
              25.22       53.45 (28.23)     1:23.10 (29.65)     1:53.59 (30.49)
 20 Peter Compton             17 Triangle Area-NC-NC  1:54.36    1:53.77 QUAL   
              25.52       53.72 (28.20)     1:23.53 (29.81)     1:53.77 (30.24)
 21 Gary Sun                  17 LakelandHills-NJ-NJ  1:54.18    1:54.09 QUAL   
              25.66       54.45 (28.79)     1:24.12 (29.67)     1:54.09 (29.97)
 22 Jonah Karschnik           14 ME Lyons-OH-OH       1:54.44    1:54.40 QUAL   
              26.22       55.01 (28.79)     1:24.45 (29.44)     1:54.40 (29.95)
 23 Allen Diao                16 Birmingham-MI-MI     1:53.84    1:54.75 QUAL   
              24.52       52.87 (28.35)     1:23.35 (30.48)     1:54.75 (31.40)
 24 Brice Dixon               17 Countryside-OH-OH    1:54.77    1:56.79 QUAL   
              25.99       55.58 (29.59)     1:25.78 (30.20)     1:56.79 (31.01)
 
Event 502  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: * 1:44.76    4/7/2017 Corey Gambardella, Soundview-CT            
                1:58.99  QUAL 17 SC Nationals Qual
                2:02.55  17TT 2017 SC Time Trials
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Brendan Burns             15 UpperMainLine-PA-MA  1:46.50    1:48.09 QUAL   
              24.41       51.58 (27.17)     1:19.67 (28.09)     1:48.09 (28.42)
  2 Adam Mahler               16 Wilkes-Barre-PA      1:54.08    1:48.41 QUAL   
              24.32       51.82 (27.50)     1:19.67 (27.85)     1:48.41 (28.74)
  3 Corey Gambardella         18 Soundview-CT-CT      1:45.84    1:48.97 QUAL   
              24.03       51.56 (27.53)     1:19.96 (28.40)     1:48.97 (29.01)
  4 Austin Katz               18 Sarasota-FL-FL       2:05.89L   1:49.17 QUAL   
              24.29       52.13 (27.84)     1:20.48 (28.35)     1:49.17 (28.69)
  5 Zack Wolbert              17 Pocono-PA-MA         1:49.84    1:49.18 QUAL   
              24.41       52.35 (27.94)     1:20.57 (28.22)     1:49.18 (28.61)
  6 Gage Hamill               18 Springfield-IL-IL    1:50.81    1:50.00 QUAL   
              24.21       51.94 (27.73)     1:20.19 (28.25)     1:50.00 (29.81)
  7 Matthew Luciano           18 LakelandHills-NJ-NJ  1:49.11    1:50.52 QUAL   
              25.03       53.31 (28.28)     1:21.69 (28.38)     1:50.52 (28.83)
  8 Martin Baffico            17 Sarasota-FL-FL       1:51.93    1:50.81 QUAL   
              24.54       52.78 (28.24)     1:21.21 (28.43)     1:50.81 (29.60)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Ryan Ehlinger             18 Green Bay-WI-WI      1:51.63    1:51.09 QUAL   
              24.86       52.87 (28.01)     1:21.43 (28.56)     1:51.09 (29.66)
 10 Christopher Smith         18 Red Bank - NJ-NJ     1:48.21    1:51.68 QUAL   
              25.22       53.64 (28.42)     1:22.24 (28.60)     1:51.68 (29.44)
 11 Brendan Firlie            17 Sarasota-FL-FL       1:50.94    1:51.80 QUAL   
              25.28       53.67 (28.39)     1:22.47 (28.80)     1:51.80 (29.33)
 12 Erik Ryan                 18 Wilton-CT-CT         1:53.95    1:52.08 QUAL   
              25.25       53.45 (28.20)     1:22.54 (29.09)     1:52.08 (29.54)
 13 Chet Dobson               17 Blue Ash-OH-OH       1:53.66    1:52.43 QUAL   
              25.47       53.73 (28.26)     1:22.95 (29.22)     1:52.43 (29.48)
 14 Liam Halpin               17 South Family-OH-OH   1:51.02    1:52.65 QUAL   
              24.91       53.58 (28.67)     1:23.12 (29.54)     1:52.65 (29.53)
 15 Michael Chang             17 Boise-ID-SR          1:56.63    1:53.03 QUAL   
              24.87       53.91 (29.04)     1:23.37 (29.46)     1:53.03 (29.66)
 16 Keanan Dols               18 Sarasota-FL-FL       1:50.01    1:53.05 QUAL   
              24.57       52.67 (28.10)     1:22.30 (29.63)     1:53.05 (30.75)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Logan Quint               19 Orlando-FL-FL        1:53.94    1:53.13 QUAL   
              25.42       53.91 (28.49)     1:22.92 (29.01)     1:53.13 (30.21)
 18 Reid Hussey               17 Annapolis-MD-MD      1:54.37    1:53.18 QUAL   
              24.85       53.78 (28.93)     1:24.48 (30.70)     1:53.18 (28.70)
 19 Ben Puglessi              16 Rapid Area-MI-MI     1:54.58    1:53.25 QUAL   
              24.73       53.12 (28.39)     1:22.51 (29.39)     1:53.25 (30.74)
 20 JJ Hardy                  15 Columbia-SC-SC       1:53.91    1:53.68 QUAL   
              25.45       53.66 (28.21)     1:23.07 (29.41)     1:53.68 (30.61)
 21 Allen Diao                16 Birmingham-MI-MI     1:58.00    1:53.84 QUAL   
              25.17       53.28 (28.11)     1:22.85 (29.57)     1:53.84 (30.99)
 22 Gary Sun                  17 LakelandHills-NJ-NJ  1:52.53    1:54.18 QUAL   
              25.60       53.86 (28.26)     1:23.54 (29.68)     1:54.18 (30.64)
 23 Peter Compton             17 Triangle Area-NC-NC  1:52.54    1:54.36 QUAL   
              25.80       54.06 (28.26)     1:23.78 (29.72)     1:54.36 (30.58)
 24 Jonah Karschnik           14 ME Lyons-OH-OH       1:54.23    1:54.44 QUAL   
              25.75       54.34 (28.59)     1:23.77 (29.43)     1:54.44 (30.67)
 24 Dylan Boyd                18 Triangle Area-NC-NC  1:48.78    1:54.44 QUAL   
              25.17       54.03 (28.86)     1:23.81 (29.78)     1:54.44 (30.63)
Swim-Off Required -------------------------------------------------------
 26 Brice Dixon               17 Countryside-OH-OH    1:53.85    1:54.77 QUAL   
              25.37       54.81 (29.44)     1:24.56 (29.75)     1:54.77 (30.21)
-------------------------------------------------------------------------
 27 Jackie Zablocki           18 Green Bay-WI-WI      1:52.93    1:54.84 QUAL   
              25.35       54.07 (28.72)     1:23.87 (29.80)     1:54.84 (30.97)
 28 Kevin Leibold             15 South Family-OH-OH   1:54.67    1:55.01 QUAL   
              25.33       55.31 (29.98)     1:25.93 (30.62)     1:55.01 (29.08)
 29 Richard Trentalange       15 Red Bank - NJ-NJ     1:56.85    1:55.05 QUAL   
              26.00       55.46 (29.46)     1:24.40 (28.94)     1:55.05 (30.65)
 30 Ethan Raub                18 Northwest-NC-NC      1:56.08    1:55.09 QUAL   
              25.16       54.42 (29.26)     1:24.74 (30.32)     1:55.09 (30.35)
 31 Pete Lingo                17 ME Lyons-OH-OH       1:56.53    1:55.20 QUAL   
              25.95       54.87 (28.92)     1:24.43 (29.56)     1:55.20 (30.77)
 32 KJ Losee                  15 Rapid Area-MI-MI     1:57.40    1:55.21 QUAL   
              25.64       55.06 (29.42)     1:25.11 (30.05)     1:55.21 (30.10)
 33 Dimitri Maldonado         17 Red Bank - NJ-NJ     1:56.83    1:55.24 QUAL   
              25.80       54.75 (28.95)     1:24.38 (29.63)     1:55.24 (30.86)
 34 Miles Cox                 15 York-PA-MA           1:57.56    1:55.32 QUAL   
              25.25       53.83 (28.58)     1:24.34 (30.51)     1:55.32 (30.98)
 35 Kurt von Autenried        18 Hamilton Area-NJ-NJ  1:57.27    1:55.45 QUAL   
              26.14       55.52 (29.38)     1:25.20 (29.68)     1:55.45 (30.25)
 35 Josh Palpallatoc          18 Ridgewood-NJ-NJ      1:56.59    1:55.45 QUAL   
              26.15       54.65 (28.50)     1:24.49 (29.84)     1:55.45 (30.96)
 37 NingNing Liu              16 York-PA-MA           1:56.01    1:55.64 QUAL   
              25.89       55.36 (29.47)     1:24.77 (29.41)     1:55.64 (30.87)
 38 Ryan Bugianesi            17 SomersetValleyNJ-NJ  1:55.82    1:55.83 QUAL   
              25.74       54.80 (29.06)     1:24.32 (29.52)     1:55.83 (31.51)
 39 Jack Dengler              17 West Shore-PA-MA     1:56.85    1:55.97 QUAL   
              24.83       53.82 (28.99)     1:24.66 (30.84)     1:55.97 (31.31)
 40 Will Schwieterman         18 Powel Crosley-OH-OH  1:56.51    1:55.99 QUAL   
              25.73       54.56 (28.83)     1:25.02 (30.46)     1:55.99 (30.97)
 41 Kaiser Neverman           14 Green Bay-WI-WI      1:55.31    1:56.05 QUAL   
              25.43       55.22 (29.79)     1:25.57 (30.35)     1:56.05 (30.48)
 42 CJ Hewitt                 16 SomersetValleyNJ-NJ  1:58.93    1:56.07 QUAL   
              25.88       55.21 (29.33)     1:25.61 (30.40)     1:56.07 (30.46)
 43 Josh Lenchik              17 Northwest-NC-NC      1:58.94    1:56.17 QUAL   
              26.34       55.79 (29.45)     1:25.55 (29.76)     1:56.17 (30.62)
 44 Sean Tan                  17 LakelandHills-NJ-NJ  1:53.72    1:56.29 QUAL   
              25.56       54.48 (28.92)     1:24.89 (30.41)     1:56.29 (31.40)
 45 Tommy Cromie              17 SomersetHills-NJ-NJ  1:56.69    1:56.34 QUAL   
              25.62       54.81 (29.19)     1:25.27 (30.46)     1:56.34 (31.07)
 46 Reid Greer                17 Burlington Co-NJ-MA  1:57.21    1:56.55 QUAL   
              26.09       55.87 (29.78)     1:26.08 (30.21)     1:56.55 (30.47)
 47 Dillon Shu                16 LakelandHills-NJ-NJ  1:55.07    1:56.70 QUAL   
              25.64       55.02 (29.38)     1:25.68 (30.66)     1:56.70 (31.02)
 48 Colin Daniel              17 Westfield-NJ-NJ      1:56.55    1:56.72 QUAL   
              25.21       54.98 (29.77)     1:25.25 (30.27)     1:56.72 (31.47)
 49 Nick Aukerman             18 South Family-OH-OH   1:53.84    1:56.86 QUAL   
              25.71       55.39 (29.68)     1:25.70 (30.31)     1:56.86 (31.16)
 50 Matthew Chang             17 Red Bank - NJ-NJ     1:57.88    1:57.03 QUAL   
              26.03       55.89 (29.86)     1:26.12 (30.23)     1:57.03 (30.91)
 51 Joshua Oh                 17 Wyckoff-NJ-NJ        1:55.06    1:57.09 QUAL   
              25.68       54.83 (29.15)     1:25.23 (30.40)     1:57.09 (31.86)
 52 Noah Witt                 16 State College-PA-MA  1:58.75    1:57.15 QUAL   
              25.79       55.80 (30.01)     1:26.81 (31.01)     1:57.15 (30.34)
 53 Nick Lawton               17 Triangle Area-NC-NC  1:58.20    1:57.56 QUAL   
              26.02       56.57 (30.55)     1:27.27 (30.70)     1:57.56 (30.29)
 54 Ethan McCosh              14 Hickory -nc-NC       1:55.86    1:57.59 QUAL   
              25.96       55.86 (29.90)     1:26.61 (30.75)     1:57.59 (30.98)
 54 Rockwell Pokrant          18 Grove City-PA-AM     1:54.58    1:57.59 QUAL   
              24.60       53.68 (29.08)     1:24.81 (31.13)     1:57.59 (32.78)
 56 Evan Weller               17 Springfield-IL-IL    1:58.73    1:57.87 QUAL   
              25.94       55.46 (29.52)     1:26.33 (30.87)     1:57.87 (31.54)
 57 Kyle Holman               18 Western Br-DE-MA     1:57.74    1:57.95 QUAL   
              25.98       55.51 (29.53)     1:26.06 (30.55)     1:57.95 (31.89)
 58 Jack Lonergan             16 Spartanburg-SC-SC    1:58.38    1:58.31 QUAL   
              25.74       56.34 (30.60)     1:28.15 (31.81)     1:58.31 (30.16)
 59 Patrick Lance             18 Boyertown-PA-MA      1:57.30    1:58.51 QUAL   
              25.66       55.79 (30.13)     1:27.01 (31.22)     1:58.51 (31.50)
 60 Elias Steward             17 Northern York-ME-ME  1:57.73    1:58.52 QUAL   
              26.11       56.01 (29.90)     1:27.02 (31.01)     1:58.52 (31.50)
 61 John Pressly              17 Frederick-MD-MD      1:56.23    1:58.56 QUAL   
              24.94       54.37 (29.43)     1:25.64 (31.27)     1:58.56 (32.92)
 62 Justin Song               16 Ridgewood-NJ-NJ      1:58.95    1:58.58 QUAL   
              26.04       55.66 (29.62)     1:26.83 (31.17)     1:58.58 (31.75)
 63 Conway Zhou               15 New Canaan-CT-CT     1:58.66    1:58.63 QUAL   
              26.95       56.96 (30.01)     1:27.12 (30.16)     1:58.63 (31.51)
 64 Corbin Gillespie          18 Triangle Area-NC-NC  1:57.86    1:58.64 QUAL   
              25.61       55.42 (29.81)     1:26.40 (30.98)     1:58.64 (32.24)
 65 Mitch Curlee              15 Triangle Area-NC-NC  1:58.16    1:58.79 QUAL   
              26.35       56.15 (29.80)     1:27.13 (30.98)     1:58.79 (31.66)
 66 Zach Parkman              15 Lancaster-OH-OH      1:56.93    1:58.91 QUAL   
              27.09       57.02 (29.93)     1:27.40 (30.38)     1:58.91 (31.51)
 67 ali Kolenovic             16 Ridgewood-NJ-NJ      1:57.37    1:59.05 17TT   
              25.98       56.21 (30.23)     1:27.63 (31.42)     1:59.05 (31.42)
 68 Josh Hankey               18 Lynchburg-VA-VA      1:56.67    1:59.09 17TT   
              25.40       54.56 (29.16)     1:26.02 (31.46)     1:59.09 (33.07)
 69 Kevin Ryle                17 UpperMainLine-PA-MA  1:57.75    1:59.25 17TT   
              27.55       57.93 (30.38)     1:28.48 (30.55)     1:59.25 (30.77)
 70 Dylan Ingerman            17 SummitBranch-NJ-NJ   1:58.14    1:59.30 17TT   
              24.86       54.41 (29.55)     1:25.04 (30.63)     1:59.30 (34.26)
 71 Jack Sylvester            17 Sarasota-FL-FL       1:58.25    1:59.34 17TT   
              26.65       57.39 (30.74)     1:27.90 (30.51)     1:59.34 (31.44)
 72 Christopher Pelton        16 Sarasota-FL-FL       2:12.37L   1:59.53 17TT   
              26.61       56.57 (29.96)     1:28.41 (31.84)     1:59.53 (31.12)
 72 Matthew Titterton         17 East Hartford-CT-CT  1:58.93    1:59.53 17TT   
              26.08       55.99 (29.91)     1:27.18 (31.19)     1:59.53 (32.35)
 74 Ryan Maher                16 Phoenixville-PA-MA   1:57.34    1:59.59 17TT   
              25.92       55.50 (29.58)     1:26.31 (30.81)     1:59.59 (33.28)
 75 Derek Kosydar             16 SomersetValleyNJ-NJ  1:57.83    1:59.78 17TT   
              26.94       57.03 (30.09)     1:28.50 (31.47)     1:59.78 (31.28)
 76 Noah Hargrove             15 Piedmont-VA-VA       1:58.23    2:00.03 17TT   
              26.55       57.21 (30.66)     1:28.83 (31.62)     2:00.03 (31.20)
 77 Nicholas Yang             18 Brandywine-DE-MA     1:57.82    2:00.04 17TT   
              27.02       57.07 (30.05)     1:27.77 (30.70)     2:00.04 (32.27)
 78 Nathan Bourne             18 Steuben-IN-IN        1:58.52    2:00.08 17TT   
              26.34       55.93 (29.59)     1:27.06 (31.13)     2:00.08 (33.02)
 79 Raveesh Koul              18 SomersetHills-NJ-NJ  1:57.61    2:00.35 17TT   
              25.72       55.60 (29.88)     1:27.18 (31.58)     2:00.35 (33.17)
 80 Aye-Chan San Tun          16 Sarasota-FL-FL       1:57.52    2:00.41 17TT   
              26.36       56.71 (30.35)     1:28.36 (31.65)     2:00.41 (32.05)
 81 Patrick Amistoso          16 Sarasota-FL-FL       1:56.48    2:01.60 17TT   
              26.55       57.25 (30.70)     1:28.75 (31.50)     2:01.60 (32.85)
 82 Hunter Adams              14 Red Bank - NJ-NJ     1:58.19    2:02.21 17TT   
              27.24       57.81 (30.57)     1:29.92 (32.11)     2:02.21 (32.29)
 83 Mark Berger               17 SummitBranch-NJ-NJ   1:57.71    2:03.49        
              26.07       56.73 (30.66)     1:29.46 (32.73)     2:03.49 (34.03)
 84 Connor Sauls              14 Lynchburg-VA-VA      1:57.94    2:05.83        
              27.84       59.16 (31.32)     1:32.09 (32.93)     2:05.83 (33.74)
 -- Jack Lynch                18 Wilton-CT-CT         1:51.76        DFS        
      Declared false start
 -- James Kirkby              18 UpperMainLine-PA-MA  1:57.79        DFS        
      Declared false start
 
Event 503  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: * 48.50    4/3/2015 Katrina Konopka, Middle Tyger-SC             
                53.59  QUAL 17 SC Nationals Qual
                55.19  17TT 2017 SC Time Trials
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Sarah Grinalds            16 Westport/Weston-CT     49.82      48.85 QUAL   
              23.26       48.85 (25.59)                                        
  2 Paige Hetrick             15 Bradford-PA            49.93      49.72 QUAL   
              23.73       49.72 (25.99)                                        
  3 Camryn Forbes             18 Butler-PA-AM           50.30      50.07 QUAL   
              24.45       50.07 (25.62)                                        
  4 Kate Morris               13 B R Ryall-IL-IL        50.75      50.24 QUAL   
              24.27       50.24 (25.97)                                        
  5 Taylor Petrak             17 Butler-PA-AM           50.38      50.31 QUAL   
              24.27       50.31 (26.04)                                        
  6 Marlise Moesch            17 FanwoodScotch-NJ-NJ    50.59      50.57 QUAL   
              24.56       50.57 (26.01)                                        
  7 Sol Jorunnardottir        16 Boise-ID-SR            50.90      50.75 QUAL   
              24.58       50.75 (26.17)                                        
  8 Eva Suggs                 16 Boise-ID-SR            50.76      50.76 QUAL   
              24.74       50.76 (26.02)                                        
B - Final
  9 Olivia Schmelzer          17 Lancaster-OH-OH        50.92      50.02 QUAL   
              24.17       50.02 (25.85)                                        
 10 Alexandra Tyler           14 Cheshire-CT-CT         51.29      50.42 QUAL   
              24.38       50.42 (26.04)                                        
 11 Payton Keiner             17 Powel Crosley-OH-OH    50.95      50.56 QUAL   
              24.45       50.56 (26.11)                                        
 12 Kate Sheridan             17 Wyckoff-NJ-NJ          50.99      50.62 QUAL   
              24.40       50.62 (26.22)                                        
 13 Olivia Taylor             16 Orlando-FL-FL          51.30      50.65 QUAL   
              24.29       50.65 (26.36)                                        
 14 Abbey Berloco             16 Hamilton Area-NJ-NJ    51.09      50.79 QUAL   
              24.26       50.79 (26.53)                                        
 15 Sam Medlin                17 Triangle Area-NC-NC    51.06      50.92 QUAL   
              24.86       50.92 (26.06)                                        
 16 Maegan Rudolph            18 Spartanburg-SC-SC      51.22      51.18 QUAL   
              25.04       51.18 (26.14)                                        
C - Final
 17 Darlene Fung              16 FanwoodScotch-NJ-NJ    51.53      51.00 QUAL   
              24.57       51.00 (26.43)                                        
 18 Emma Curtis               17 Gr. Flint-MI-MI        51.32      51.09 QUAL   
              24.24       51.09 (26.85)                                        
 19 Simona Visinski           17 Westport/Weston-CT     51.63      51.46 QUAL   
              24.82       51.46 (26.64)                                        
 20 Caitlin McNary            18 Soundview-CT-CT        51.65      51.81 QUAL   
              24.94       51.81 (26.87)                                        
 21 Hannah Thornton           16 Western Br-DE-MA       51.67      51.91 QUAL   
              24.60       51.91 (27.31)                                        
 22 Julia Stupar              17 Stevens Point-WI-WI    51.71      52.00 QUAL   
              24.95       52.00 (27.05)                                        
 23 Margaret Purcell          16 East Hampton-NY-MR     52.06      52.05 QUAL   
              24.84       52.05 (27.21)                                        
 24 Mary Laurita              17 LakelandHills-NJ-NJ    51.83      52.14 QUAL   
              24.98       52.14 (27.16)                                        
 
Event 503  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: * 48.50    4/3/2015 Katrina Konopka, Middle Tyger-SC             
                53.59  QUAL 17 SC Nationals Qual
                55.19  17TT 2017 SC Time Trials
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Sarah Grinalds            16 Westport/Weston-CT     50.11      49.82 QUAL   
              23.94       49.82 (25.88)                                        
  2 Paige Hetrick             15 Bradford-PA            49.58      49.93 QUAL   
              23.68       49.93 (26.25)                                        
  3 Camryn Forbes             18 Butler-PA-AM           50.15      50.30 QUAL   
              24.62       50.30 (25.68)                                        
  4 Taylor Petrak             17 Butler-PA-AM           50.33      50.38 QUAL   
              24.33       50.38 (26.05)                                        
  5 Marlise Moesch            17 FanwoodScotch-NJ-NJ    50.33      50.59 QUAL   
              24.56       50.59 (26.03)                                        
  6 Kate Morris               13 B R Ryall-IL-IL        50.24      50.75 QUAL   
              24.26       50.75 (26.49)                                        
  7 Eva Suggs                 16 Boise-ID-SR            50.92      50.76 QUAL   
              24.64       50.76 (26.12)                                        
  8 Sol Jorunnardottir        16 Boise-ID-SR            52.22      50.90 QUAL   
              24.75       50.90 (26.15)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Olivia Schmelzer          17 Lancaster-OH-OH        49.52      50.92 QUAL   
              24.45       50.92 (26.47)                                        
 10 Payton Keiner             17 Powel Crosley-OH-OH    50.74      50.95 QUAL   
              24.37       50.95 (26.58)                                        
 11 Kate Sheridan             17 Wyckoff-NJ-NJ          51.03      50.99 QUAL   
              24.57       50.99 (26.42)                                        
 12 Sam Medlin                17 Triangle Area-NC-NC    51.19      51.06 QUAL   
              25.03       51.06 (26.03)                                        
 13 Abbey Berloco             16 Hamilton Area-NJ-NJ    50.11      51.09 QUAL   
              24.50       51.09 (26.59)                                        
 14 Maegan Rudolph            18 Spartanburg-SC-SC      51.94      51.22 QUAL   
              24.92       51.22 (26.30)                                        
 15 Alexandra Tyler           14 Cheshire-CT-CT         51.58      51.29 QUAL   
              24.76       51.29 (26.53)                                        
 16 Olivia Taylor             16 Orlando-FL-FL          51.02      51.30 QUAL   
              24.73       51.30 (26.57)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Emma Curtis               17 Gr. Flint-MI-MI        51.68      51.32 QUAL   
              24.76       51.32 (26.56)                                        
 18 Bailey Grinter            17 Edwardsville-IL-OZ     50.90      51.41 QUAL   
              24.22       51.41 (27.19)                                        
 19 Darlene Fung              16 FanwoodScotch-NJ-NJ    50.83      51.53 QUAL   
              25.03       51.53 (26.50)                                        
 20 Jade Knueppel             17 Schroeder-WI-WI        51.41      51.60 QUAL   
              24.52       51.60 (27.08)                                        
 21 Simona Visinski           17 Westport/Weston-CT     51.66      51.63 QUAL   
              24.80       51.63 (26.83)                                        
 22 Caitlin McNary            18 Soundview-CT-CT        51.08      51.65 QUAL   
              24.93       51.65 (26.72)                                        
 23 Hannah Thornton           16 Western Br-DE-MA       52.07      51.67 QUAL   
              24.64       51.67 (27.03)                                        
 24 Julia Stupar              17 Stevens Point-WI-WI    51.60      51.71 QUAL   
              24.91       51.71 (26.80)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 25 Mary Laurita              17 LakelandHills-NJ-NJ    52.32      51.83 QUAL   
              25.01       51.83 (26.82)                                        
 26 Michaela Rankin           16 Ocean County-NJ-NJ     51.58      51.97 QUAL   
              25.12       51.97 (26.85)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 27 Mackenzie Brown           18 Prattville-AL-SE       52.27      52.04 QUAL   
              24.43       52.04 (27.61)                                        
 28 Margaret Purcell          16 East Hampton-NY-MR     52.41      52.06 QUAL   
              25.13       52.06 (26.93)                                        
 29 Olivia Giampietro         18 Phoenixville-PA-MA     52.18     J52.06 QUAL   
              25.12       52.06 (26.94)                                        
 30 Caitlin Tierney           18 Springfield-IL-IL      52.37      52.07 QUAL   
              24.86       52.07 (27.21)                                        
 31 Samantha Kraus            18 Boise-ID-SR            52.99      52.11 QUAL   
              25.30       52.11 (26.81)                                        
 32 Megan Judge               16 Red Bank - NJ-NJ       51.17      52.13 QUAL   
              25.17       52.13 (26.96)                                        
 33 Ann Tolan                 17 Bath Area-ME-ME        51.08      52.14 QUAL   
              24.90       52.14 (27.24)                                        
 34 Savannah Barr             15 Sarasota-FL-FL         52.41      52.15 QUAL   
              25.02       52.15 (27.13)                                        
 35 Ashleigh Sinks            16 Springfield-IL-IL      51.92      52.21 QUAL   
              25.16       52.21 (27.05)                                        
 36 Kayla Smith               16 Orlando-FL-FL          52.81      52.24 QUAL   
              25.14       52.24 (27.10)                                        
 37 Taylor Contino            18 ME Lyons-OH-OH         53.51      52.26 QUAL   
              25.19       52.26 (27.07)                                        
 38 Marisa Gingerich          18 York-PA-MA             59.85L     52.29 QUAL   
              25.19       52.29 (27.10)                                        
 39 Lindsey Bjornstad         16 Schroeder-WI-WI        51.91      52.33 QUAL   
              24.97       52.33 (27.36)                                        
 40 Caroline Pape             14 Northwest-NC-NC        52.45      52.34 QUAL   
              24.76       52.34 (27.58)                                        
 41 Megan Elmquist            14 Gr. Flint-MI-MI        53.32      52.35 QUAL   
              25.38       52.35 (26.97)                                        
 42 Caroline McGann           15 Red Bank - NJ-NJ       51.85      52.39 QUAL   
              25.55       52.39 (26.84)                                        
 43 Caitlin Tycz              17 Bath Area-ME-ME        51.73      52.42 QUAL   
              25.42       52.42 (27.00)                                        
 44 Regan Raines              16 Tri-County-WV-WV       52.59      52.43 QUAL   
              25.32       52.43 (27.11)                                        
 44 Brooke Morgan             15 Triangle Area-NC-NC    51.67      52.43 QUAL   
              25.21       52.43 (27.22)                                        
 46 Victoria Thomae           17 Edwardsville-IL-OZ     53.13      52.46 QUAL   
              25.09       52.46 (27.37)                                        
 46 Becca Brown               16 Reading-PA-MA          52.25      52.46 QUAL   
              25.00       52.46 (27.46)                                        
 46 Sarah Manthorp            15 UpperMainLine-PA-MA    53.45      52.46 QUAL   
              25.61       52.46 (26.85)                                        
 49 DeeDee Maizes             17 FanwoodScotch-NJ-NJ    52.23      52.51 QUAL   
              25.33       52.51 (27.18)                                        
 49 Anna Francisco            18 Ocean County-NJ-NJ     52.30      52.51 QUAL   
              25.22       52.51 (27.29)                                        
 49 Maggie Summit             15 North Shore-MA-NE      51.33      52.51 QUAL   
              25.17       52.51 (27.34)                                        
 52 Rachel Maizes             17 FanwoodScotch-NJ-NJ    52.39      52.53 QUAL   
              24.95       52.53 (27.58)                                        
 52 Abby Choi                 17 Wyckoff-NJ-NJ          52.49      52.53 QUAL   
              25.18       52.53 (27.35)                                        
 52 Marie Schobel             17 Red Bank - NJ-NJ       52.05      52.53 QUAL   
              24.83       52.53 (27.70)                                        
 55 Kelly Blake               17 Western Br-DE-MA       52.94      52.58 QUAL   
              25.11       52.58 (27.47)                                        
 55 Emma Fortman              15 Blue Ash-OH-OH         52.66      52.58 QUAL   
              25.48       52.58 (27.10)                                        
 57 Hannah May                18 Blue Ash-OH-OH         52.90      52.61 QUAL   
              25.46       52.61 (27.15)                                        
 57 Kara Lydzinski            18 SomersetValleyNJ-NJ    53.20      52.61 QUAL   
              25.03       52.61 (27.58)                                        
 59 Katie Kiely               17 LakelandHills-NJ-NJ    52.55      52.64 QUAL   
              25.35       52.64 (27.29)                                        
 60 Kennedy Gilbertson        16 Stevens Point-WI-WI    53.39      52.67 QUAL   
              25.01       52.67 (27.66)                                        
 60 Claire Farrell            18 Coffman - OH-OH        52.47      52.67 QUAL   
              25.08       52.67 (27.59)                                        
 62 Alexis Doherty            16 Piedmont-GA-GA         51.33      52.70 QUAL   
              24.81       52.70 (27.89)                                        
 63 Emily Sawyer              17 Macomb- MI-MI          53.31      52.71 QUAL   
              25.48       52.71 (27.23)                                        
 64 Lauren Medlin             15 Triangle Area-NC-NC    52.67      52.73 QUAL   
              25.21       52.73 (27.52)                                        
 65 Isabella Matesa           14 Countryside-OH-OH      52.03      52.76 QUAL   
              25.33       52.76 (27.43)                                        
 66 Grace Hastings            14 ME Lyons-OH-OH         53.23      52.80 QUAL   
              25.71       52.80 (27.09)                                        
 67 Haley Dolan               17 Birmingham-MI-MI       53.27      52.83 QUAL   
              25.02       52.83 (27.81)