Licensed to WSY Swimming          HY-TEK's MEET MANAGER 6.0 10/19/2015 08:43 AM
                     WSY Fall Invitational Swim Meet 2015                      
                               at CV High School                               
                                    Results                                    
 
Event 7  Girls Senior 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Meet Rcd: % 2:03.45   10/8/2005 LEAH N GINGRICH, WSY Swimming              
                2:01.99  AAAA
                2:07.79  AAA
                2:13.59  AA
                2:19.39  A
                2:42.59  B
                     --  C C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Downing, Stephanie M      18 MERCERSBURG-MA       2:09.14    2:11.66 AA     
                  30.87     1:03.74 (32.87)     1:37.28 (33.54)     2:11.66 (34.38)
  2 Salembier, Eva M          15 FSSC-MA              2:17.83    2:14.49 A      
                  32.04     1:05.75 (33.71)     1:40.33 (34.58)     2:14.49 (34.16)
  3 Wadding, Julia R          17 TIDAL FORCE-MD       2:08.80    2:17.99 A      
                  32.15     1:06.55 (34.40)     1:42.17 (35.62)     2:17.99 (35.82)
  4 Armbruster, Ally M        15 MERCERSBURG-MA       2:12.43    2:19.01 A      
                  32.91     1:08.09 (35.18)     1:43.72 (35.63)     2:19.01 (35.29)
  5 Sopko, Olivia G           15 CYA-MA               2:14.97    2:21.95 B      
                  33.79     1:09.26 (35.47)     1:45.63 (36.37)     2:21.95 (36.32)
  6 Wyant, Sarah R            15 WSY SWIMMING-MA      2:18.42    2:22.01 B      
                  32.89     1:08.40 (35.51)     1:45.26 (36.86)     2:22.01 (36.75)
  7 Elgin, Maggie             17 RY-MA                2:18.06    2:22.08 B      
                  33.19     1:08.51 (35.32)     1:45.56 (37.05)     2:22.08 (36.52)
  8 Hills, Caroline Y         17 WSY SWIMMING-MA      2:13.60    2:22.96 B      
                  34.41     1:10.56 (36.15)     1:47.19 (36.63)     2:22.96 (35.77)
  9 Kiyohara, Rina            17 MERCERSBURG-MA       2:17.38    2:23.44 B      
                  33.28     1:09.22 (35.94)     1:46.58 (37.36)     2:23.44 (36.86)
 10 Dealy, Cara E             17 MERCERSBURG-MA       2:12.59    2:26.52 B      
                  33.53     1:10.07 (36.54)     1:48.19 (38.12)     2:26.52 (38.33)
 11 Ferner, Lauren E          16 MERCERSBURG-MA       2:19.12    2:27.92 B      
                  34.58     1:12.24 (37.66)     1:50.64 (38.40)     2:27.92 (37.28)
 12 Markley, Lily G           15 ACWS SWIMMING-MA     2:16.85    2:30.83 B      
                  33.72     1:10.74 (37.02)   2:30.83 (1:20.09)                    
B - Division  
  1 Schouten, Emma G          17 FSSC-MA              2:21.81    2:20.08 B      
                  33.68     1:08.33 (34.65)     1:44.06 (35.73)     2:20.08 (36.02)
  2 Sudbrink, Kayla R         17 DSC-MA               2:20.65    2:22.25 B      
                  33.97     1:09.59 (35.62)     1:46.20 (36.61)     2:22.25 (36.05)
  3 Rogers, Maddie D          16 MERCERSBURG-MA       2:28.82    2:22.65 B      
                  34.20     1:10.68 (36.48)     1:47.11 (36.43)     2:22.65 (35.54)
  4 Gantt, Courtney A         15 MERCERSBURG-MA       2:23.16    2:23.69 B      
                  34.38     1:10.82 (36.44)     1:47.53 (36.71)     2:23.69 (36.16)
  5 Rankin, Carlee M          15 COLLEGIATE-MA        2:26.71    2:23.83 B      
                  31.53     1:07.24 (35.71)     1:45.12 (37.88)     2:23.83 (38.71)
  6 Huyen, Sarah Y            18 FSSC-MA              2:22.97    2:25.12 B      
                  34.50     1:11.38 (36.88)     1:48.59 (37.21)     2:25.12 (36.53)
  7 Berra, Lindsay C          15 WSY SWIMMING-MA      2:26.18    2:25.44 B      
                  34.38     1:11.70 (37.32)     1:49.44 (37.74)     2:25.44 (36.00)
  8 Newton, Kristina M        16 UNAT.-MA             2:23.08    2:25.81 B      
                  33.51     1:10.77 (37.26)     1:48.78 (38.01)     2:25.81 (37.03)
  9 Hester, Kelly N           15 DSC-MA               2:24.57    2:25.99 B      
                  33.73     1:10.14 (36.41)     1:47.97 (37.83)     2:25.99 (38.02)
 10 Kasznay, Karlie           17 LCY-MA               2:20.65    2:26.09 B      
                  33.21     1:09.48 (36.27)     1:47.98 (38.50)     2:26.09 (38.11)
 11 McCurley, Corinne E       15 RY-MA                2:22.74    2:26.32 B      
                  32.81     1:10.15 (37.34)     1:48.71 (38.56)     2:26.32 (37.61)
 12 Noll, Brandi M            15 RY-MA                2:21.56    2:26.53 B      
                  33.07     1:10.38 (37.31)     1:49.00 (38.62)     2:26.53 (37.53)
 13 Chase, Mimi               15 WSY SWIMMING-MA      2:24.55    2:26.58 B      
                  34.51     1:12.33 (37.82)     1:50.15 (37.82)     2:26.58 (36.43)
 14 Vila, Camryn M            15 UNAT.-MA             2:23.26    2:28.25 B      
                  33.75     1:10.82 (37.07)     1:49.69 (38.87)     2:28.25 (38.56)
 15 Dawson, Caitlin A         15 MERCERSBURG-MA       2:23.59    2:28.92 B      
                  34.62     1:11.90 (37.28)   2:28.92 (1:17.02)                    
 16 Rowe, Jordyn L            17 FSSC-MA              2:29.73    2:30.49 B      
                  35.97     1:14.47 (38.50)     1:53.07 (38.60)     2:30.49 (37.42)
 17 Bennett, Kassie E         16 DSC-MA               2:29.29    2:31.39 B      
                  35.41     1:13.23 (37.82)     1:52.09 (38.86)     2:31.39 (39.30)
 18 Staretz, Presley E        11 EPAC-MA              2:35.37    2:33.66 B      
                  34.91     1:13.77 (38.86)     1:54.57 (40.80)     2:33.66 (39.09)
 19 Side, Samantha M          15 FSSC-MA              2:33.55    2:34.85 B      
                  35.61     1:14.24 (38.63)     1:54.82 (40.58)     2:34.85 (40.03)
 20 Hoffman, Caroline A       16 WSY SWIMMING-MA      2:26.95    2:35.97 B      
                1:17.19     1:57.04 (39.85)     2:35.97 (38.93)                    
 21 Buckwalter, Alison E      15 FSSC-MA              2:34.90    2:37.27 B      
                  35.64     1:15.99 (40.35)     1:56.95 (40.96)     2:37.27 (40.32)
 -- King, Caelyn K            15 WSY SWIMMING-MA      2:27.25         DQ        
      Delay initiating turn
                  35.11     1:11.45 (36.34)     1:48.03 (36.58)          DQ (38.75)
C - Division  
  1 Kraft, Madelynn R         17 WSY SWIMMING-MA           NT    2:27.74 B      
                  35.11     1:12.45 (37.34)     1:50.46 (38.01)     2:27.74 (37.28)
  2 Shoemaker, Amanda N       15 WSY SWIMMING-MA           NT    2:29.79 B      
                  35.54     1:13.27 (37.73)     1:52.02 (38.75)     2:29.79 (37.77)
  3 Maher, Shannan N          15 ACWS SWIMMING-MA          NT    2:37.36 B      
                  35.33     1:14.55 (39.22)     1:56.72 (42.17)     2:37.36 (40.64)
  4 Taylor, Alexa M           16 COLLEGIATE-MA             NT    2:48.87 C      
                  38.72     1:21.16 (42.44)     2:05.89 (44.73)     2:48.87 (42.98)
 
Event 8  Boys Senior 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Meet Rcd: % 1:56.70   10/6/2012 ETHAN C JACOBSEN, Hershey                  
                1:50.59  AAAA
                1:55.79  AAA
                2:01.09  AA
                2:06.29  A
                2:27.39  B
                     --  C C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Hill, Spencer D           17 WSY SWIMMING-MA      1:56.52    1:55.97%AA     
                  28.05       57.12 (29.07)     1:26.36 (29.24)     1:55.97 (29.61)
  2 Oland, Remington R        16 TIDAL FORCE-MD       1:52.44    1:59.31 AA     
                  26.89       56.31 (29.42)     1:27.62 (31.31)     1:59.31 (31.69)
  3 Kerchner, Kohle D         17 RY-MA                1:55.13    1:59.79 AA     
                  27.00       57.76 (30.76)     1:29.42 (31.66)     1:59.79 (30.37)
  4 Bloom, Nicholas P         17 COLLEGIATE-MA        2:03.14    2:06.67 B      
                  28.26       59.83 (31.57)     1:33.15 (33.32)     2:06.67 (33.52)
  5 Cort, Logan R             15 MERCERSBURG-MA       2:06.02    2:08.86 B      
                  30.70     1:03.17 (32.47)     1:35.97 (32.80)     2:08.86 (32.89)
B - Division  
  1 Anderson, Jarod T         16 WSY SWIMMING-MA      2:06.79    2:05.07 A      
                  29.52     1:01.35 (31.83)     1:33.59 (32.24)     2:05.07 (31.48)
  2 Howard, Alex W            17 DSC-MA               2:07.11    2:07.17 B      
                  29.48     1:01.55 (32.07)     1:34.26 (32.71)     2:07.17 (32.91)
  3 Glass, Nicholas E         16 DSC-MA               2:16.10    2:10.31 B      
                  28.38     1:00.71 (32.33)     1:35.84 (35.13)     2:10.31 (34.47)
  4 Gingrich, Stephen R       16 FSSC-MA              2:13.08    2:10.61 B      
                  30.43     1:03.80 (33.37)     1:37.98 (34.18)     2:10.61 (32.63)
  5 MacCausland, Patrick K    15 LCY-MA               2:15.71    2:13.58 B      
                  31.48     1:05.66 (34.18)     1:40.24 (34.58)     2:13.58 (33.34)
  6 Hohman, Ryan P            16 DSC-MA               2:12.16    2:14.36 B      
                  30.83     1:04.72 (33.89)     1:39.80 (35.08)     2:14.36 (34.56)
  7 Miller, Bryce D           15 TIDAL FORCE-MD       2:11.39    2:14.83 B      
                  30.58     1:04.93 (34.35)     1:39.95 (35.02)     2:14.83 (34.88)
  8 Desotelle, Chandler S     16 WSY SWIMMING-MA      2:17.53    2:15.35 B      
                  31.26     1:05.06 (33.80)     1:40.36 (35.30)     2:15.35 (34.99)
  9 DeAngelo II, Nico A       15 GETTYSBURG-MA        2:06.80    2:16.07 B      
                  31.25     1:05.42 (34.17)     1:40.82 (35.40)     2:16.07 (35.25)
 10 Hartmann, Nicholas J      15 DYD-MA               2:13.19    2:16.17 B      
                  31.28     1:04.95 (33.67)     1:39.72 (34.77)     2:16.17 (36.45)
 11 Landis, Gregory N         17 ACWS SWIMMING-MA     2:15.20    2:18.30 B      
                  32.07     1:07.45 (35.38)     1:44.14 (36.69)     2:18.30 (34.16)
 12 Wisor, Joshua D           16 COLLEGIATE-MA        2:11.64    2:19.18 B      
                  31.90     1:07.10 (35.20)     1:43.61 (36.51)     2:19.18 (35.57)
 13 Bell, Isaiah J            15 UNAT.-MA             2:19.98    2:19.76 B      
                  32.28     1:07.99 (35.71)     1:44.42 (36.43)     2:19.76 (35.34)
 14 Beard, Nathaniel L        17 FSSC-MA              2:26.79    2:20.74 B      
                  33.36     1:08.74 (35.38)     1:45.11 (36.37)     2:20.74 (35.63)
 15 Albert, Ryan J            16 WSY SWIMMING-MA      2:16.35    2:20.83 B      
                  33.33     1:09.83 (36.50)     1:45.57 (35.74)     2:20.83 (35.26)
 16 Eveland, Caleb P          15 SHIP-MA              2:24.88    2:21.05 B      
                  31.55     1:06.68 (35.13)     1:42.40 (35.72)     2:21.05 (38.65)
 17 Hammaker, Rhyce M         17 EPAC-MA              2:22.89    2:26.83 B      
                  32.94     1:09.47 (36.53)     1:48.34 (38.87)     2:26.83 (38.49)
 -- Askounes, Zachary W       15 TIDAL FORCE-MD       2:23.82         DQ        
      Not on back off wall
                  31.11     1:05.10 (33.99)     1:40.53 (35.43)          DQ (33.68)
C - Division  
  1 Russell, Tyler T          15 MERCERSBURG-MA            NT    2:02.92 A      
                  29.05     1:00.69 (31.64)     1:32.50 (31.81)     2:02.92 (30.42)
  2 Nonemaker, Sam P          15 SHIP-MA                   NT    2:14.92 B      
                1:05.65     1:40.49 (34.84)     2:14.91 (34.42)      2:14.92 (0.01)
  3 Heisey, Nathan C          16 FSSC-MA                   NT    2:16.87 B      
                  32.57     1:07.24 (34.67)     1:42.78 (35.54)     2:16.87 (34.09)
  4 Oh, Eric J                15 MERCERSBURG-MA            NT    2:18.03 B      
                  32.33     1:08.75 (36.42)     1:44.10 (35.35)     2:18.03 (33.93)
  5 Dix, Jacob J              12 EPAC-MA              2:28.71    2:18.90 B      
                  31.26     1:06.43 (35.17)     1:43.39 (36.96)     2:18.90 (35.51)
  6 Knaub, Dylan R            17 UNAT.-MA                  NT    2:20.99 B      
                  31.76     1:07.38 (35.62)     1:44.65 (37.27)     2:20.99 (36.34)
  7 Raasch, Michael G         15 FSSC-MA              2:28.82    2:24.11 B      
                  33.59     1:09.75 (36.16)     1:47.17 (37.42)     2:24.11 (36.94)
  8 Mills, Justin I           15 COLLEGIATE-MA        2:29.83    2:27.51 C      
                  33.75     1:11.37 (37.62)     1:51.23 (39.86)     2:27.51 (36.28)
  9 Wisotzkey, Ray B          15 DSC-MA               2:35.85    2:29.61 C      
                  34.97     1:13.10 (38.13)     1:52.49 (39.39)     2:29.61 (37.12)
 10 Cerdeira, Pedro           16 MERCERSBURG-MA            NT    2:29.81 C      
                  35.55     1:13.54 (37.99)     1:52.57 (39.03)     2:29.81 (37.24)
 11 Bloom, Christopher S      15 COLLEGIATE-MA        2:36.66    2:31.19 C      
                  34.54     1:11.79 (37.25)     1:51.69 (39.90)     2:31.19 (39.50)
 12 Bishop, Cameron I         15 GETTYSBURG-MA             NT    2:33.47 C      
                  35.17   2:33.48 (1:58.31)         2:33.47 ( )                    
 13 Zak, Joh E                15 EPAC-MA                   NT    2:34.07 C      
                  35.37     1:14.76 (39.39)     1:55.70 (40.94)     2:34.07 (38.37)
 14 Reedy, James F            15 CYA-MA               2:28.93    2:35.18 C      
                  35.97     1:15.16 (39.19)     1:55.53 (40.37)     2:35.18 (39.65)
 -- Ciavarella, Mike R        15 UNAT.-MA                  NT         DQ        
      Delay initiating turn
                  35.33   2:00.92 (1:25.59)          DQ (45.75)                    
 
Event 9  Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Meet Rcd: % 2:08.38    2/7/2004 LEAH N GINGRICH  -  WSY                    
                2:06.29  AAAA
                2:12.29  AAA
                2:17.59  MAJO MA Junior Olympics16
                2:18.29  AA
                2:24.29  A
                2:48.39  B
                     --  C C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Majka, Alexis N           14 EPAC-MA              2:15.15    2:18.27 AA     
                  31.54     1:05.62 (34.08)     1:41.32 (35.70)     2:18.27 (36.95)
  2 Reedy, Kayla M            14 CYA-MA               2:17.25    2:21.12 A      
                  32.08     1:07.48 (35.40)     1:44.64 (37.16)     2:21.12 (36.48)
  3 Miller, Gabby M           14 CYA-MA               2:18.30    2:21.40 A      
                  33.58     1:09.61 (36.03)     1:46.59 (36.98)     2:21.40 (34.81)
  4 Plempel, Jordan M         13 COLLEGIATE-MA        2:21.83    2:22.38 A      
                  33.84     1:10.80 (36.96)     1:47.97 (37.17)     2:22.38 (34.41)
  5 Morris, Makenna           13 SHIP-MA              2:23.61    2:23.16 A      
                  34.03     1:10.50 (36.47)     1:47.47 (36.97)     2:23.16 (35.69)
  6 Maher, Jillian K          13 ACWS SWIMMING-MA     2:18.50    2:23.67 A      
                  33.80     1:09.56 (35.76)   2:23.67 (1:14.11)                    
  7 Minich, Sarah             14 CYA-MA               2:22.02    2:28.38 B      
                  35.47     1:12.77 (37.30)     1:50.73 (37.96)     2:28.38 (37.65)
B - Division  
  1 Foight, Maggie            14 RY-MA                2:25.16    2:23.62 A      
                  34.25     1:10.67 (36.42)     1:47.81 (37.14)     2:23.62 (35.81)
  2 Osanitsch, Maddie E       13 SHIP-MA              2:33.58    2:24.73 B      
                  34.28     1:11.30 (37.02)     1:48.43 (37.13)     2:24.73 (36.30)
  3 Uhlin, Brina              13 DSC-MA               2:27.34    2:25.19 B      
                  33.83     1:10.68 (36.85)     1:48.24 (37.56)     2:25.19 (36.95)
  4 Lee, Nicole A             14 WSY SWIMMING-MA      2:28.13    2:27.60 B      
                  34.50     1:12.10 (37.60)     1:50.11 (38.01)     2:27.60 (37.49)
  5 Nedrow, Lauren R          14 DSC-MA               2:32.21    2:28.00 B      
                  35.10     1:12.68 (37.58)     1:50.86 (38.18)     2:28.00 (37.14)
  6 Mutter, Meredith          14 LCY-MA               2:35.18    2:28.06 B      
                  33.79     1:10.96 (37.17)     1:49.87 (38.91)     2:28.06 (38.19)
  7 Betancourt, Natasha A     13 TIDAL FORCE-MD       2:27.79    2:30.35 B      
                  33.77     1:11.66 (37.89)     1:51.07 (39.41)     2:30.35 (39.28)
  8 Thornton, Courtney        13 CYA-MA               2:44.15    2:31.02 B      
                  36.22     1:14.05 (37.83)     1:52.85 (38.80)     2:31.02 (38.17)
  9 Stambaugh, Sophie P       14 CYA-MA               2:28.72    2:32.00 B      
                  36.63     1:15.86 (39.23)     1:54.82 (38.96)     2:32.00 (37.18)
 10 Van der Sleen, Emily M    14 RY-MA                2:28.40    2:32.42 B      
                  35.72     1:14.67 (38.95)     1:54.42 (39.75)     2:32.42 (38.00)
 11 Maki, Caroline K          14 LCY-MA               2:30.69    2:32.65 B      
                  35.50     1:14.15 (38.65)     1:54.38 (40.23)     2:32.65 (38.27)
 12 Conjack, Kasi M           14 WSY SWIMMING-MA      2:39.51    2:32.80 B      
                  35.95     1:15.95 (40.00)     1:55.20 (39.25)     2:32.80 (37.60)
 13 Parsons, Kierra P         13 UNAT.-MA             2:34.08    2:32.95 B      
                  36.49     1:15.48 (38.99)     1:55.29 (39.81)     2:32.95 (37.66)
 14 Powell, Teddi J           14 SHIP-MA              2:31.22    2:33.79 B      
                  35.64     1:14.09 (38.45)     1:53.91 (39.82)     2:33.79 (39.88)
 15 Peyton, Evelyn            13 CYA-MA               2:43.21    2:36.23 B      
                  36.38     1:15.67 (39.29)     1:56.31 (40.64)     2:36.23 (39.92)
 16 Unger, Mackenzie          14 CYA-MA               2:44.28    2:46.18 B      
                  38.97     1:21.69 (42.72)     2:04.36 (42.67)     2:46.18 (41.82)
C - Division  
  1 Rickert, Marlee           13 RY-MA                     NT    2:16.75 MAJO   
                  28.26       59.83 (31.57)     1:33.15 (33.32)     2:16.75 (43.60)
  2 Brown, Abigail R          14 WSY SWIMMING-MA           NT    2:29.08 B      
                  35.11     1:13.37 (38.26)     1:52.22 (38.85)     2:29.08 (36.86)
  3 Askounes, Natalie B       13 TIDAL FORCE-MD            NT    2:30.31 B      
                  34.83     1:12.57 (37.74)     1:51.46 (38.89)     2:30.31 (38.85)
  4 Taylor, Olivia            14 RY-MA                     NT    2:30.66 B      
                  35.30     1:13.63 (38.33)     1:53.32 (39.69)     2:30.66 (37.34)
  5 Van der Sleen, Katelyn R  14 RY-MA                     NT    2:30.78 B      
                  27.00       57.76 (30.76)     1:29.42 (31.66)   2:30.78 (1:01.36)
  6 Haefner, Sydney T         14 LCY-MA                    NT    2:30.87 B      
                  28.05       57.12 (29.07)     1:26.36 (29.24)   2:30.87 (1:04.51)
  7 Reed, Emma E              13 EPAC-MA                   NT    2:31.91 B      
                  35.08     1:14.23 (39.15)     1:53.27 (39.04)     2:31.91 (38.64)
  8 Freeman, Kailee J         13 FSSC-MA                   NT    2:32.87 B      
                  30.70     1:03.17 (32.47)     1:35.97 (32.80)     2:32.87 (56.90)
  9 Newell, Morgan C          14 GETTYSBURG-MA             NT    2:33.16 B      
                  29.52     1:01.35 (31.83)     1:33.59 (32.24)     2:33.16 (59.57)
 10 Yoon, Dahna               13 WSY SWIMMING-MA           NT    2:33.21 B      
                  31.25     1:05.42 (34.17)     1:40.82 (35.40)     2:33.21 (52.39)
 11 Heisey, Avery E           14 FSSC-MA                   NT    2:37.89 B      
 12 Dehoff, Jena L            13 WSY SWIMMING-MA           NT    2:38.63 B      
                  37.53     1:17.44 (39.91)     1:58.14 (40.70)     2:38.63 (40.49)
 13 Shore, Elise P            13 WSY SWIMMING-MA           NT    2:41.64 B      
                  26.89       56.31 (29.42)     1:27.62 (31.31)   2:41.64 (1:14.02)
 14 Wylam, Emma L             13 WSY SWIMMING-MA      3:06.31    2:41.72 B      
                  37.24     1:17.99 (40.75)     2:00.70 (42.71)     2:41.72 (41.02)
 15 Falcone, Analise F        13 TIDAL FORCE-MD            NT    2:43.80 B      
                  38.83     1:19.71 (40.88)     2:02.15 (42.44)     2:43.80 (41.65)
 16 Richards, Kristy R        13 WSY SWIMMING-MA           NT    2:51.85 C      
                  40.76     1:24.62 (43.86)   2:51.85 (1:27.23)                    
 
Event 10  Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Meet Rcd: % 1:55.96   10/9/2004 BRENNAN W MORRIS, Big Cat                  
                1:58.79  AAAA
                2:04.49  AAA
                2:10.09  AA
                2:12.39  MAJO MA Junior Olympics16
                2:15.79  A
                2:38.39  B
                     --  C C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Gallagher, Zack A         13 EPAC-MA              2:04.29    2:05.44 AA     
                  28.81     1:00.25 (31.44)     1:32.91 (32.66)     2:05.44 (32.53)
  2 Farrow, Kyle T            13 EPAC-MA              2:04.29    2:05.66 AA     
                  29.21     1:01.08 (31.87)     1:33.66 (32.58)     2:05.66 (32.00)
  3 Gingrich, Charlie F       14 FSSC-MA              2:14.02    2:11.58 MAJO   
                  30.67     1:04.42 (33.75)     1:38.99 (34.57)     2:11.58 (32.59)
  4 O'Neill, Patrick S        14 CYA-MA               2:12.06    2:12.32 MAJO   
                  31.38     1:04.74 (33.36)     1:38.81 (34.07)     2:12.32 (33.51)
B - Division  
  1 Skiles, Logan G           14 WSY SWIMMING-MA      2:21.70    2:04.95 AA     
                  28.83     1:00.97 (32.14)     1:33.51 (32.54)     2:04.95 (31.44)
  2 Corrigan, Jayden M        14 DSC-MA               2:20.32    2:15.20 A      
                  31.28     1:05.47 (34.19)     1:40.26 (34.79)     2:15.20 (34.94)
  3 Turlington, Wade W        14 WSY SWIMMING-MA      2:23.10    2:15.92 B      
                  32.48     1:06.21 (33.73)     1:40.67 (34.46)     2:15.92 (35.25)
  4 Perot, Robbie M           14 FSSC-MA              2:22.99    2:17.35 B      
                  32.34     1:06.81 (34.47)     1:42.40 (35.59)     2:17.35 (34.95)
  5 Yoffe, Matthew J          14 COLLEGIATE-MA        2:19.81    2:17.86 B      
                  30.96     1:06.04 (35.08)     1:42.60 (36.56)     2:17.86 (35.26)
  6 Humphrey, Zach D          13 UNAT.-MA             2:29.34    2:18.23 B      
                  32.30     1:06.21 (33.91)     1:42.36 (36.15)     2:18.23 (35.87)
  7 Armbruster, Andrew J      13 BYNS-MA              2:49.04L   2:23.14 B      
                  32.13     1:09.74 (37.61)     1:47.25 (37.51)     2:23.14 (35.89)
  8 Chase, Tommy              13 WSY SWIMMING-MA      2:27.20    2:23.61 B      
                1:10.79     1:47.64 (36.85)     2:23.68 (36.04)         2:23.61 ( )
  9 Snyder, Jake T            14 COLLEGIATE-MA        2:25.55    2:23.94 B      
                  33.16     1:09.29 (36.13)     1:47.15 (37.86)     2:23.94 (36.79)
 10 Tucker, Jonathan P        14 WSY SWIMMING-MA      2:36.78    2:25.23 B      
                1:10.21     1:47.72 (37.51)     2:25.54 (37.82)         2:25.23 ( )
 11 Furlong, Christopher R    13 ACWS SWIMMING-MA     2:22.84    2:27.17 B      
                  32.94     1:09.08 (36.14)     1:48.04 (38.96)     2:27.17 (39.13)
 12 Beck, Cody J              14 CYA-MA               2:35.74    2:34.96 B      
                  35.93     1:14.93 (39.00)     1:55.20 (40.27)     2:34.96 (39.76)
C - Division  
  1 Distenfeld, Tyler J       13 CVAC-MA                   NT    2:20.36 B      
                  33.63     1:09.91 (36.28)     1:47.20 (37.29)     2:20.36 (33.16)
  2 Clarke, Benjamin W        13 ACWS SWIMMING-MA          NT    2:37.54 B      
                  35.54     1:15.67 (40.13)     1:57.17 (41.50)     2:37.54 (40.37)
  3 Hohman, Brendan M         13 DSC-MA               2:42.95    2:39.33 C      
                  36.94     1:17.63 (40.69)     1:59.11 (41.48)     2:39.33 (40.22)
  4 Jumper, Jonathan A        14 COLLEGIATE-MA        2:45.33    2:47.66 C      
                                  38.51 ( )   2:47.66 (2:09.15)                    
  5 Mills, Ian J              13 COLLEGIATE-MA             NT    2:56.25 C      
                  39.83     1:24.37 (44.54)     2:11.29 (46.92)     2:56.25 (44.96)
 -- Turk, Noah J              14 DSC-MA               2:39.19         DQ        
      Multiple strokes
                  33.92     1:11.78 (37.86)     1:54.63 (42.85)          DQ (41.27)
 -- Peters, Matthew R         13 CYA-MA               2:47.53         DQ        
      Delay initiating turn
                  36.42     1:14.38 (37.96)     1:53.46 (39.08)          DQ (38.50)
 
Event 11  Girls Senior 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Meet Rcd: % 1:06.73   10/6/2012 EMILY M CAMERON, LAC  -MA                  
                1:04.39  AAAA
                1:07.49  AAA
                1:10.59  AA
                1:13.59  A
                1:25.89  B
                     --  C C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 MacCausland, Heather C    14 LCY-MA               1:03.19    1:05.03%AAA    
                  30.90     1:05.03 (34.13)                                        
  2 Schouten, Emma G          17 FSSC-MA              1:04.79    1:06.61%AAA    
                  31.57     1:06.61 (35.04)                                        
  3 Grenoble, Madi A          15 LCY-MA               1:06.80    1:07.52 AA     
                  32.72     1:07.52 (34.80)                                        
  4 Barone, Kayla A           15 WSY SWIMMING-MA      1:09.86    1:09.50 AA     
                  33.12     1:09.50 (36.38)                                        
  5 Levins, Courtney M        17 MERCERSBURG-MA       1:07.68    1:09.62 AA     
                  32.60     1:09.62 (37.02)                                        
  6 Nalls, Madison P          15 DSC-MA               1:09.59    1:10.05 AA     
                  33.50     1:10.05 (36.55)                                        
  7 Relford, Griffin A        17 FSSC-MA              1:06.72    1:10.06 AA     
                  32.65     1:10.06 (37.41)                                        
  8 Lear, Sophie M            16 DSC-MA               1:10.22    1:10.61 A      
                  32.70     1:10.61 (37.91)                                        
  9 Dudenhoeffer, Caroline R  16 GETTYSBURG-MA        1:11.08    1:11.26 A      
                  33.83     1:11.26 (37.43)                                        
 10 Haines, Morgan M          16 RY-MA                1:09.30    1:11.70 A      
                  33.25     1:11.70 (38.45)                                        
 11 Hester, Kelly N           15 DSC-MA               1:12.53    1:11.92 A      
                  34.27     1:11.92 (37.65)                                        
 12 Wyant, Sarah R            15 WSY SWIMMING-MA      1:10.38    1:11.93 A      
                  33.85     1:11.93 (38.08)                                        
 13 Sturla, Haley E           17 FSSC-MA              1:08.83    1:12.14 A      
                  33.94     1:12.14 (38.20)                                        
 14 McCurley, Corinne E       15 RY-MA                1:08.66    1:12.28 A      
                  33.61     1:12.28 (38.67)                                        
 15 Barnes, Cydney A          15 DYD-MA               1:12.73    1:13.74 B      
                  34.80     1:13.74 (38.94)                                        
 16 Shaffer, Autumn           17 RY-MA                1:12.23    1:14.58 B      
                  35.50     1:14.58 (39.08)                                        
 17 Labell, Lauren            16 WSY SWIMMING-MA      1:08.49    1:14.96 B      
                  34.93     1:14.96 (40.03)                                        
 18 Weik, Krysta M            15 FSC- LEBY USA-MA     1:12.27    1:17.16 B      
                  36.59     1:17.16 (40.57)                                        
 19 Maher, Shannan N          15 ACWS SWIMMING-MA     1:08.15    1:18.42 B      
                  36.01     1:18.42 (42.41)                                        
 20 Markley, Lily G           15 ACWS SWIMMING-MA     1:12.85    1:25.69 B      
                  40.45     1:25.69 (45.24)                                        
B - Division  
  1 Yonke, Hazel A            15 MERCERSBURG-MA       1:16.53    1:14.50 B      
                  34.63     1:14.50 (39.87)                                        
  2 King, Caelyn K            15 WSY SWIMMING-MA      1:17.48    1:15.98 B      
                  36.16     1:15.98 (39.82)                                        
  3 Noll, Brandi M            15 RY-MA                1:14.93    1:16.20 B      
                  35.43     1:16.20 (40.77)                                        
  4 Kraft, Madelynn R         17 WSY SWIMMING-MA      1:20.43    1:16.70 B      
                  37.20     1:16.70 (39.50)                                        
  5 Sudbrink, Kayla R         17 DSC-MA               1:17.16    1:16.90 B      
                  37.00     1:16.90 (39.90)                                        
  6 Side, Samantha M          15 FSSC-MA              1:19.05    1:19.40 B      
                  36.76     1:19.40 (42.64)                                        
  7 Betancourt, Mikayla V     16 TIDAL FORCE-MD       1:17.19    1:19.59 B      
                  37.24     1:19.59 (42.35)                                        
  8 Chase, Mimi               15 WSY SWIMMING-MA      1:19.06    1:20.12 B      
                  38.71     1:20.12 (41.41)                                        
  9 Hartzler, Maya J          15 FSSC-MA              1:19.90    1:20.16 B      
                  37.92     1:20.16 (42.24)                                        
 10 Henne, Abby R             16 MERCERSBURG-MA       1:17.35    1:20.29 B      
                  37.37     1:20.29 (42.92)                                        
 11 Vila, Camryn M            15 UNAT.-MA             1:20.57    1:20.85 B      
                  38.33     1:20.85 (42.52)                                        
 12 Lance, Anna A             16 FSSC-MA              1:19.62    1:21.02 B      
                  38.68     1:21.02 (42.34)                                        
 13 Shoemaker, Amanda N       15 WSY SWIMMING-MA      1:23.04    1:22.06 B      
                  39.09     1:22.06 (42.97)                                        
 14 Brenner, Maddie R         16 WSY SWIMMING-MA      1:22.94    1:22.08 B      
                  38.77     1:22.08 (43.31)                                        
 15 Hudak, Kaitlin M          16 COLLEGIATE-MA        1:16.43    1:22.65 B      
                  39.13     1:22.65 (43.52)                                        
 16 Buckwalter, Alison E      15 FSSC-MA              1:23.26    1:22.94 B      
                  39.70     1:22.94 (43.24)                                        
 17 Berra, Lindsay C          15 WSY SWIMMING-MA      1:23.08    1:23.16 B      
                  39.91     1:23.16 (43.25)                                        
 18 Bennett, Kassie E         16 DSC-MA               1:22.69    1:24.16 B      
                  39.61     1:24.16 (44.55)                                        
 19 O'Connor, Kaleigh L       17 WSY SWIMMING-MA      1:20.73    1:25.09 B      
                  39.67     1:25.09 (45.42)                                        
 20 Hoffman, Caroline A       16 WSY SWIMMING-MA      1:23.41    1:25.48 B      
                  40.11     1:25.48 (45.37)                                        
 21 Weik, Megan R             15 FSC- LEBY USA-MA     1:22.46    1:27.65 C      
C - Division  
  1 Schnupp, Ella V           16 FSSC-MA                   NT    1:14.17 B      
                  34.18     1:14.17 (39.99)                                        
  2 Geib, Kirsten R           15 FSSC-MA              1:26.07    1:15.89 B      
                  36.85     1:15.89 (39.04)                                        
  3 Yoder, Ally N             15 LPAC-MA                   NT    1:17.78 B      
                  36.47     1:17.78 (41.31)                                        
  4 Cowden, Olivia R          16 GETTYSBURG-MA             NT    1:23.00 B      
                  39.06     1:23.00 (43.94)                                        
  5 Huyen, Sarah Y            18 FSSC-MA              1:25.97    1:26.30 C      
                  41.10     1:26.30 (45.20)                                        
  6 Koloseike, Ava R          11 LCY-MA               1:35.72    1:31.27 C      
                  42.98     1:31.27 (48.29)                                        
  7 Allison, Annabelle N      15 DSC-MA               1:38.65    1:33.78 C      
                  43.93     1:33.78 (49.85)                                        
  8 Miller, Allison F         13 DSC-MA               1:41.72    1:35.15 C      
                  42.47     1:35.15 (52.68)                                        
 
Event 12  Boys Senior 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Meet Rcd: % 1:00.42   10/6/2012 IAN P WALSH, Albright                      
                  57.99  AAAA
                1:00.79  AAA
                1:03.59  AA
                1:06.29  A
                1:17.39  B
                     --  C C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Averill, Ricky P          17 UNAT.-MA             1:00.22    1:00.38%AAA    
                  28.57     1:00.38 (31.81)                                        
  2 Anderson, Jarod T         16 WSY SWIMMING-MA      1:00.95    1:03.55 AA     
                  30.11     1:03.55 (33.44)                                        
  3 Matsuda, Alistair M       16 MERCERSBURG-MA       1:00.48    1:03.79 A      
                  30.29     1:03.79 (33.50)                                        
  4 Land, Nathan A            17 FSSC-MA              1:00.68    1:04.12 A      
                  29.85     1:04.12 (34.27)                                        
  5 Keck, Hunter              16 RY-MA                1:04.10    1:04.44 A      
                  30.79     1:04.44 (33.65)                                        
  6 Kerchner, Kohle D         17 RY-MA                1:05.95    1:05.19 A      
                  30.54     1:05.19 (34.65)                                        
  7 Mood, Collin M            16 TIDAL FORCE-MD       1:06.25    1:06.09 A      
                  30.94     1:06.09 (35.15)                                        
  8 Girard, Jake K            18 MERCERSBURG-MA       1:01.22    1:06.16 A      
                  30.69     1:06.16 (35.47)                                        
  9 Southward, Michael D      18 DSC-MA               1:05.70    1:06.19 A      
                  31.23     1:06.19 (34.96)                                        
 10 Paparo, Alex M            18 FSSC-MA              1:04.09    1:06.85 B      
                  31.50     1:06.85 (35.35)                                        
 11 Hyde, Logan L             16 GETTYSBURG-MA        1:05.45    1:07.69 B      
                  31.50     1:07.69 (36.19)                                        
 12 Chenot, Devon C           16 UNAT.-MA             1:06.19    1:08.18 B      
                  31.97     1:08.18 (36.21)                                        
 -- Heckel, David G           18 FSSC-MA              1:01.81         DQ        
      Butterfly kick
                  29.77          DQ (33.20)                                        
B - Division  
  1 Zhugayevich, Andrew T     18 MERCERSBURG-MA       1:07.89    1:04.04 A      
                  29.88     1:04.04 (34.16)                                        
  2 Lutter, Tyler A           16 DSC-MA               1:06.30    1:05.84 A      
                  30.81     1:05.84 (35.03)                                        
  3 Webber, William T         16 UNAT.-MA             1:06.30    1:06.71 B      
                  31.18     1:06.71 (35.53)                                        
  4 Uhlin, Keir L             17 DSC-MA               1:10.71    1:07.29 B      
                  32.08     1:07.29 (35.21)                                        
  5 Mata, Jonathan T          16 EPAC-MA              1:07.53    1:07.33 B      
                  30.31     1:07.33 (37.02)                                        
  6 Benchoff, Darek P         17 WAY-MA               1:07.41    1:07.63 B      
                  31.60     1:07.63 (36.03)                                        
  7 Sistrunk, Sadiq D         17 COLLEGIATE-MA        1:13.97    1:07.86 B      
                  31.69     1:07.86 (36.17)                                        
  8 Brudowsky, Erik S         15 EPAC-MA              1:07.72    1:08.30 B      
                  32.41     1:08.30 (35.89)                                        
  9 Pompei, Alex J            17 EPAC-MA              1:07.32    1:08.56 B      
                  31.28     1:08.56 (37.28)                                        
 10 Landis, Gregory N         17 ACWS SWIMMING-MA     1:15.10    1:08.89 B      
                  31.79     1:08.89 (37.10)                                        
 11 Glass, Nicholas E         16 DSC-MA               1:10.60    1:08.91 B      
                  31.74     1:08.91 (37.17)                                        
 12 Lear, Casey M             17 DSC-MA               1:17.33    1:09.05 B      
                  32.51     1:09.05 (36.54)                                        
 13 Hill, Spencer D           17 WSY SWIMMING-MA      1:07.36    1:09.10 B      
                  32.75     1:09.10 (36.35)                                        
 14 Bennett, Zack R           18 DSC-MA               1:09.20    1:09.27 B      
                  32.11     1:09.27 (37.16)                                        
 15 Bloom, Nicholas P         17 COLLEGIATE-MA        1:06.74    1:09.34 B      
                  32.50     1:09.34 (36.84)                                        
 16 Hammaker, Rhyce M         17 EPAC-MA              1:07.19    1:09.73 B      
                  31.92     1:09.73 (37.81)                                        
 17 Dix, Jonah C              15 EPAC-MA              1:12.96    1:10.03 B      
                  32.45     1:10.03 (37.58)                                        
 18 Uhlin, Cade T             15 DSC-MA               1:16.25    1:10.41 B      
                  32.97     1:10.41 (37.44)                                        
 19 Solganik, Alex            17 MERCERSBURG-MA       1:16.72    1:10.79 B      
                  33.65     1:10.79 (37.14)                                        
 20 Montisano, Marcus W       15 COLLEGIATE-MA        1:10.25    1:11.02 B      
                  32.04     1:11.02 (38.98)                                        
 21 Spahr, Riley R            15 EPAC-MA              1:12.97    1:11.21 B      
                  32.96     1:11.21 (38.25)                                        
 22 Roadcap, Mason M          16 COLLEGIATE-MA        1:14.35    1:11.74 B      
                  33.51     1:11.74 (38.23)                                        
 23 Fuhrman, Garrett A        16 DSC-MA               1:10.22    1:12.40 B      
                  34.06     1:12.40 (38.34)                                        
 24 Albert, Ryan J            16 WSY SWIMMING-MA      1:10.99    1:12.53 B      
                  33.88     1:12.53 (38.65)                                        
 25 Beard, Nathaniel L        17 FSSC-MA              1:15.30    1:13.51 B      
                  33.92     1:13.51 (39.59)                                        
 26 Phan, Monk M              17 MERCERSBURG-MA       1:14.98    1:14.35 B      
                  35.20     1:14.35 (39.15)                                        
 27 Knarr, Jacob A            17 ACWS SWIMMING-MA     1:12.46    1:18.04 C      
                  35.32     1:18.04 (42.72)                                        
 28 Wisotzkey, Ray B          15 DSC-MA               1:13.36    1:18.59 C      
                  36.30     1:18.59 (42.29)                                        
 29 Ciavarella, Mike R        15 UNAT.-MA             1:14.71    1:18.64 C      
                  35.61     1:18.64 (43.03)                                        
C - Division  
  1 Gherardini, Andy S        17 EPAC-MA                   NT    1:03.09 AA     
                  29.45     1:03.09 (33.64)                                        
  2 Russell, Tyler T          15 MERCERSBURG-MA            NT    1:06.63 B      
                  31.39     1:06.63 (35.24)                                        
  3 Reed, Colin M             16 LPAC-MA              1:20.96    1:17.43 C      
                  36.39     1:17.43 (41.04)                                        
  4 Bloom, Christopher S      15 COLLEGIATE-MA        1:22.52    1:18.13 C      
                  36.81     1:18.13 (41.32)                                        
  5 Kasznay, Jonah            12 LCY-MA               1:25.90    1:20.05 C      
                  37.41     1:20.05 (42.64)                                        
  6 Ord, Michael B            16 DSC-MA               1:21.82    1:21.15 C      
                  39.02     1:21.15 (42.13)                                        
  7 Henne, Grant H            14 MERCERSBURG-MA       1:32.99    1:21.77 C      
                  37.84     1:21.77 (43.93)                                        
  8 Schlegel, Lyle A          16 WAY-MA               1:20.18    1:24.47 C      
                  36.76     1:24.47 (47.71)                                        
  9 Reedy, James F            15 CYA-MA               1:27.71    1:27.95 C      
                  40.56     1:27.95 (47.39)                                        
 
Event 13  Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Meet Rcd: % 1:08.15   10/8/2005 ALIE S ZELENKY, WSY Swimming               
                1:07.09  AAAA
                1:10.29  AAA
                1:13.09  MAJO MA Junior Olympics16
                1:13.49  AA
                1:16.59  A
                1:29.39  B
                     --  C C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Gring, Cameron/Cam        14 RY-MA                1:08.10    1:11.06 MAJO   
                  34.22     1:11.06 (36.84)                                        
  2 Moyer, Erin               14 RY-MA                1:12.36    1:11.29 MAJO   
                  34.32     1:11.29 (36.97)                                        
  3 Yoon, Dahna               13 WSY SWIMMING-MA      1:15.17    1:15.19 A      
                  36.65     1:15.19 (38.54)                                        
  4 Van der Sleen, Katelyn R  14 RY-MA                1:13.25    1:15.90 A      
                  36.33     1:15.90 (39.57)                                        
  5 Foight, Maggie            14 RY-MA                1:12.63    1:15.92 A      
                  36.09     1:15.92 (39.83)                                        
  6 Hardy, Sarah R            13 GETTYSBURG-MA        1:13.38    1:16.00 A      
                  35.30     1:16.00 (40.70)                                        
  7 Brown, Becca M            14 RY-MA                1:16.48    1:16.17 A      
                  35.74     1:16.17 (40.43)                                        
  7 Maki, Caroline K          14 LCY-MA               1:12.26    1:16.17 A      
                  35.43     1:16.17 (40.74)                                        
  9 Brown, Abigail R          14 WSY SWIMMING-MA      1:15.80    1:16.85 B      
                  36.69     1:16.85 (40.16)                                        
 10 Minich, Sarah             14 CYA-MA               1:11.73    1:16.89 B      
                  36.35     1:16.89 (40.54)                                        
 11 Majka, Alexis N           14 EPAC-MA              1:15.05    1:19.35 B      
                  37.10     1:19.35 (42.25)                                        
B - Division  
  1 Plempel, Jordan M         13 COLLEGIATE-MA        1:18.46    1:15.96 A      
                  35.61     1:15.96 (40.35)                                        
  2 Wasielevski, Caroline     14 RY-MA                1:20.23    1:16.05 A      
                  34.74     1:16.05 (41.31)                                        
  3 Mutter, Meredith          14 LCY-MA               1:20.58    1:17.24 B      
                  36.33     1:17.24 (40.91)                                        
  4 Miller, Gabby M           14 CYA-MA               1:17.91    1:18.20 B      
                  37.06     1:18.20 (41.14)                                        
  5 Lamont, Diana C           13 FSSC-MA              1:21.60    1:19.28 B      
                  36.76     1:19.28 (42.52)                                        
  6 Dunston, Nya              14 LCY-MA               1:22.23    1:19.35 B      
                  36.82     1:19.35 (42.53)                                        
  7 Lee, Nicole A             14 WSY SWIMMING-MA      1:20.49    1:20.34 B      
                  38.16     1:20.34 (42.18)                                        
  8 Thornton, Courtney        13 CYA-MA               1:24.33    1:20.39 B      
                  38.27     1:20.39 (42.12)                                        
  9 Rutecki, Julianna         13 LCY-MA               1:16.65    1:20.43 B      
                  36.94     1:20.43 (43.49)                                        
 10 Conjack, Kasi M           14 WSY SWIMMING-MA      1:22.21    1:20.50 B      
                  38.64     1:20.50 (41.86)                                        
 11 Yoder, Katelyn A          13 DSC-MA               1:21.09    1:20.72 B      
                  37.83     1:20.72 (42.89)                                        
 12 Uhlin, Brina              13 DSC-MA               1:19.98    1:21.29 B      
                  38.12     1:21.29 (43.17)                                        
 13 Stramara, Alexis H        14 FSSC-MA              1:23.57    1:21.42 B      
                  39.66     1:21.42 (41.76)                                        
 14 Bousum, Grace D           13 LCY-MA               1:24.52    1:21.87 B      
                  38.03     1:21.87 (43.84)                                        
 15 Reed, Emma E              13 EPAC-MA              1:26.64    1:22.65 B      
                  39.40     1:22.65 (43.25)                                        
 16 Powell, Teddi J           14 SHIP-MA              1:27.89    1:22.76 B      
                  38.30     1:22.76 (44.46)                                        
 17 Koloseike, Claire E       13 LCY-MA               1:28.78    1:23.03 B      
                  39.02     1:23.03 (44.01)                                        
 18 Reedy, Kayla M            14 CYA-MA               1:18.81    1:23.35 B      
                  39.27     1:23.35 (44.08)                                        
 19 Stambaugh, Sophie P       14 CYA-MA               1:22.74    1:23.42 B      
                  39.09     1:23.42 (44.33)                                        
 20 Parsons, Kierra P         13 UNAT.-MA             1:22.07    1:25.03 B      
                  39.98     1:25.03 (45.05)                                        
 21 Rabanal, Kacy A           13 CVAC-MA              1:22.52    1:25.05 B      
                  40.54     1:25.05 (44.51)                                        
 22 Stupka, Sydney E          13 ACWS SWIMMING-MA     1:28.19    1:25.50 B      
                  39.82     1:25.50 (45.68)                                        
 23 Falcone, Analise F        13 TIDAL FORCE-MD       1:27.52    1:25.66 B      
                  38.92     1:25.66 (46.74)                                        
 24 Peyton, Evelyn            13 CYA-MA               1:27.16    1:25.85 B      
                  40.90     1:25.85 (44.95)                                        
 25 Stier, Chae R             13 WSY SWIMMING-MA      1:26.81    1:26.67 B      
                  41.19     1:26.67 (45.48)                                        
 26 Hain, Mikayla             13 TIDAL FORCE-MD       1:24.43    1:27.57 B      
 -- Freeman, Kailee J         13 FSSC-MA              1:21.08         DQ        
      False start
C - Division  
  1 Osanitsch, Maddie E       13 SHIP-MA              1:31.43    1:20.64 B      
                  37.24     1:20.64 (43.40)                                        
  2 Peticca, Julia E          13 RY-MA                     NT    1:21.52 B      
                  38.27     1:21.52 (43.25)                                        
  3 Taylor, Hayley S          13 TIDAL FORCE-MD       1:30.67    1:25.40 B      
                  38.97     1:25.40 (46.43)                                        
  4 Landis, Elizabeth         13 ACWS SWIMMING-MA     1:30.06    1:31.08 C      
                  40.93     1:31.08 (50.15)                                        
  5 Richards, Kristy R        13 WSY SWIMMING-MA      1:30.92    1:31.25 C      
                  43.04     1:31.25 (48.21)                                        
  6 Unger, Mackenzie          14 CYA-MA               1:30.12    1:32.74 C      
                  44.45     1:32.74 (48.29)                                        
  7 Dehoff, Jena L            13 WSY SWIMMING-MA      1:30.17    1:34.86 C      
                  44.81     1:34.86 (50.05)                                        
  8 Johnson, Marissa R        14 SHIP-MA              1:40.61    1:43.33 C      
                  48.23     1:43.33 (55.10)                                        
 
Event 14  Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Meet Rcd: % 1:03.58   10/6/2012 JACK M KUSHNER, Hershey                    
                1:01.99  AAAA
                1:04.89  AAA
                1:07.89  AA
                1:09.59  MAJO MA Junior Olympics16
                1:10.79  A
                1:22.59  B
                     --  C C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Gallagher, Zack A         13 EPAC-MA              1:03.63    1:04.17 AAA    
                  29.96     1:04.17 (34.21)                                        
  2 Doyle, Ben P              13 LCY-MA               1:05.33    1:04.61 AAA    
                  30.52     1:04.61 (34.09)                                        
  3 Shockey, Jeremy T         14 RY-MA                1:06.91    1:05.00 AA     
                  30.59     1:05.00 (34.41)                                        
B - Division  
  1 Bachman, Hunter F         13 ACWS SWIMMING-MA     1:14.60    1:06.92 AA     
                  31.30     1:06.92 (35.62)                                        
  2 Perot, Robbie M           14 FSSC-MA              1:11.61    1:08.02 MAJO   
                  31.92     1:08.02 (36.10)                                        
  3 Corrigan, Jayden M        14 DSC-MA               1:12.30    1:09.17 MAJO   
                  32.93     1:09.17 (36.24)                                        
  4 McCurley, Aiden           13 RY-MA                1:13.28    1:09.85 A      
                  32.01     1:09.85 (37.84)                                        
  5 Miller, Zack Q            13 COLLEGIATE-MA        1:13.30    1:10.27 A      
                  32.43     1:10.27 (37.84)                                        
  6 Waplinger, Adrian P       14 FSSC-MA              1:18.56    1:10.51 A      
                  33.27     1:10.51 (37.24)                                        
  7 Majka, Scott R            13 EPAC-MA              1:13.85    1:10.79 A      
                  33.31     1:10.79 (37.48)                                        
  8 Sherk, Zach               13 RY-MA                1:16.97    1:10.98 B      
                  32.07     1:10.98 (38.91)                                        
  9 Lutter, Samuel A          13 DSC-MA               1:13.23    1:11.18 B      
                  32.71     1:11.18 (38.47)                                        
 10 Peters, Matthew R         13 CYA-MA               1:15.06    1:11.59 B      
                  33.47     1:11.59 (38.12)                                        
 11 Gingrich, Charlie F       14 FSSC-MA              1:12.01    1:11.60 B      
                  33.61     1:11.60 (37.99)                                        
 12 Houser, Colby R           14 EPAC-MA              1:16.51    1:11.89 B      
                  33.64     1:11.89 (38.25)                                        
 13 Chase, Tommy              13 WSY SWIMMING-MA      1:16.75    1:12.57 B      
                  34.76     1:12.57 (37.81)                                        
 14 Arms, Trevor J            12 CVAC-MA              1:19.88    1:12.86        
                  34.71     1:12.86 (38.15)                                        
 15 Esslinger, Robby E        14 UNAT.-MA             1:13.61    1:14.51 B      
                  34.34     1:14.51 (40.17)                                        
 16 Turk, Noah J              14 DSC-MA               1:16.28    1:14.85 B      
                  35.03     1:14.85 (39.82)                                        
 17 Leaman, Micah A           13 FSSC-MA              1:18.95    1:15.39 B      
                  34.89     1:15.39 (40.50)                                        
 18 Humphrey, Zach D          13 UNAT.-MA             1:16.56    1:15.90 B      
                  35.37     1:15.90 (40.53)                                        
 19 Turlington, Wade W        14 WSY SWIMMING-MA      1:17.70    1:17.02 B      
                  36.44     1:17.02 (40.58)                                        
 20 Thompson, James A         14 ACWS SWIMMING-MA     1:18.85    1:17.08 B      
                  36.53     1:17.08 (40.55)                                        
 21 O'Neill, Patrick S        14 CYA-MA               1:21.48    1:17.78 B      
                  36.81     1:17.78 (40.97)                                        
 22 Estep, Kaiden             14 SHIP-MA              1:15.26    1:18.10 B      
                  37.33     1:18.10 (40.77)                                        
 23 Reeser, Drew M            13 LPAC-MA              1:22.56    1:18.37 B      
                  36.71     1:18.37 (41.66)                                        
 24 Hohman, Brendan M         13 DSC-MA               1:17.78    1:21.07 B      
                  38.29     1:21.07 (42.78)                                        
 -- Fatta, Tanner J           13 DSC-MA               1:15.27         DQ        
      Double pull / kicks
                  35.11          DQ (40.18)                                        
C - Division  
  1 White, Andrew J           14 TIDAL FORCE-MD       1:22.88    1:15.14 B      
                  35.42     1:15.14 (39.72)                                        
  2 Distenfeld, Tyler J       13 CVAC-MA              1:26.11    1:16.71 B      
                  36.63     1:16.71 (40.08)                                        
  3 Kasznay, Galen            14 LCY-MA               1:23.41    1:19.52 B      
                  38.25     1:19.52 (41.27)                                        
  4 Korich, Owen B            14 DSC-MA               1:26.90    1:20.67 B      
                  37.30     1:20.67 (43.37)                                        
  5 Tucker, Jonathan P        14 WSY SWIMMING-MA      1:25.78    1:20.86 B      
                  37.26     1:20.86 (43.60)                                        
  6 Furlong, Christopher R    13 ACWS SWIMMING-MA     1:25.43    1:21.62 B      
                  38.04     1:21.62 (43.58)                                        
  7 Schweikert, Will          14 LCY-MA                    NT    1:21.76 B      
                  38.66     1:21.76 (43.10)                                        
  8 Stamey, Collin R          14 COLLEGIATE-MA        1:25.51    1:23.65 C      
                  39.21     1:23.65 (44.44)                                        
  9 Beck, Cody J              14 CYA-MA               1:27.09    1:26.75 C      
                  40.36     1:26.75 (46.39)                                        
 10 Mills, Ian J              13 COLLEGIATE-MA             NT    1:35.91 C      
                  45.27     1:35.91 (50.64)                                        
 11 Ciavarella, Joe           14 UNAT.-MA             1:34.33    1:42.81 C      
                  46.13     1:42.81 (56.68)                                        
 -- Clarke, Benjamin W        13 ACWS SWIMMING-MA          NT         DQ        
      One hand touch
                  40.76          DQ (46.42)                                        
 
Event 15  Girls Senior 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Meet Rcd: % 2:05.26   10/9/2004 KAILEY B MORRIS, Big Cat                   
                2:03.49  AAAA
                2:09.29  AAA
                2:15.19  AA
                2:21.09  A
                2:44.59  B
                     --  C C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Downing, Stephanie M      18 MERCERSBURG-MA       2:06.76    2:08.25 AAA    
                  28.99     1:01.33 (32.34)     1:35.21 (33.88)     2:08.25 (33.04)
  2 Yunginger, Amy P          15 FSSC-MA              2:05.70    2:12.85 AA     
                  28.91     1:01.43 (32.52)     1:36.21 (34.78)     2:12.85 (36.64)
  3 Tanner, Lindsay M         16 MERCERSBURG-MA       2:20.24    2:14.81 AA     
                  29.92     1:04.92 (35.00)     1:40.04 (35.12)     2:14.81 (34.77)
  4 Dealy, Cara E             17 MERCERSBURG-MA       2:09.99    2:26.22 B      
                  31.95     1:08.70 (36.75)     1:47.20 (38.50)     2:26.22 (39.02)
B - Division  
  1 Elgin, Maggie             17 RY-MA                2:22.01    2:24.55 B      
                  32.06     1:08.28 (36.22)     1:46.28 (38.00)     2:24.55 (38.27)
  2 Gantt, Courtney A         15 MERCERSBURG-MA       2:33.38    2:29.28 B      
                  32.16     1:09.67 (37.51)     1:50.06 (40.39)     2:29.28 (39.22)
  3 Carrasco, Katie M         15 UNAT.-MA             2:41.07    2:36.79 B      
                  33.00     1:12.66 (39.66)     1:54.18 (41.52)     2:36.79 (42.61)
  4 McHugh, Madison R         17 DSC-MA               2:36.19    2:42.05 B      
                  34.33     1:14.08 (39.75)     1:57.28 (43.20)     2:42.05 (44.77)
C - Division  
  1 Hills, Caroline Y         17 WSY SWIMMING-MA      2:46.19    2:48.10 C      
                  35.60     1:17.88 (42.28)     2:02.92 (45.04)     2:48.10 (45.18)
  2 Taylor, Alexa M           16 COLLEGIATE-MA             NT    3:06.51 C      
                  39.36     1:26.65 (47.29)     2:17.63 (50.98)     3:06.51 (48.88)
 
Event 16  Boys Senior 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Meet Rcd: % 1:59.07   10/6/2012 COLE A DAVIS, WSY  -MA                     
                1:52.69  AAAA
                1:57.99  AAA
                2:03.39  AA
                2:08.69  A
                2:30.19  B
                     --  C C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Groff, Trent D            17 RY-MA                1:54.77    1:56.68%AAA    
                  26.18       55.85 (29.67)     1:25.61 (29.76)     1:56.68 (31.07)
  2 Uhlin, Keir L             17 DSC-MA               2:00.75    1:59.41 AA     
                  27.08       57.90 (30.82)     1:28.59 (30.69)     1:59.41 (30.82)
  3 Daniel, Matt R            18 FSSC-MA              1:56.77    2:00.48 AA     
                  27.03       57.81 (30.78)     1:28.84 (31.03)     2:00.48 (31.64)
  4 Howard, Alex W            17 DSC-MA               2:01.74    2:05.47 A      
                  28.36       59.42 (31.06)     1:32.14 (32.72)     2:05.47 (33.33)
  5 Anderson, Jarod T         16 WSY SWIMMING-MA      2:01.43    2:06.03 A      
                  27.70     1:00.07 (32.37)     1:33.38 (33.31)     2:06.03 (32.65)
  6 Oland, Remington R        16 TIDAL FORCE-MD       2:01.27    2:08.34 A      
                  28.04     1:01.01 (32.97)     1:34.71 (33.70)     2:08.34 (33.63)
  7 Fatta, Alec S             15 DSC-MA               2:02.87    2:09.03 B      
                  28.09     1:00.46 (32.37)     1:34.16 (33.70)     2:09.03 (34.87)
B - Division  
  1 Massand, Dilin S          17 MERCERSBURG-MA       2:10.87    2:08.85 B      
                  28.77       59.85 (31.08)     1:34.19 (34.34)     2:08.85 (34.66)
  2 Tolino, Christian D       15 TIDAL FORCE-MD       2:08.87    2:10.38 B      
                  28.70     1:01.14 (32.44)     1:35.20 (34.06)     2:10.38 (35.18)
  3 Uhlin, Cade T             15 DSC-MA               2:19.53    2:18.00 B      
                  28.89     1:02.71 (33.82)     1:38.78 (36.07)     2:18.00 (39.22)
  4 Askounes, Zachary W       15 TIDAL FORCE-MD       2:21.62    2:20.51 B      
                  29.69     1:04.67 (34.98)     1:43.63 (38.96)     2:20.51 (36.88)
  5 Herr, Jared S             16 GETTYSBURG-MA        2:15.92    2:27.20 B      
                  30.39     1:07.03 (36.64)     1:46.55 (39.52)     2:27.20 (40.65)
  6 Underwood, Ryan J         18 ACWS SWIMMING-MA     2:10.25    2:30.88 C      
                  27.11       59.85 (32.74)     1:41.79 (41.94)     2:30.88 (49.09)
  7 Mills, Justin I           15 COLLEGIATE-MA        2:29.22    2:36.13 C      
                  30.88     1:08.17 (37.29)     1:51.83 (43.66)     2:36.13 (44.30)
C - Division  
  1 Mood, Collin M            16 TIDAL FORCE-MD            NT    2:14.71 B      
                  28.98     1:02.07 (33.09)     1:37.63 (35.56)     2:14.71 (37.08)
  2 Schlegel, Lyle A          16 WAY-MA               2:46.34    2:35.39 C      
                  29.79     1:08.85 (39.06)   2:35.39 (1:26.54)                    
  3 Eveland, Caleb P          15 SHIP-MA                   NT    2:38.64 C      
                  32.05     1:11.63 (39.58)     1:56.78 (45.15)     2:38.64 (41.86)
 -- Ciavarella, Mike R        15 UNAT.-MA                  NT         DQ        
      Did not finish
                  32.73     1:14.09 (41.36)     2:14.05 (59.96)                    
 
Event 17  Girls 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Meet Rcd: % 2:11.89   10/8/2005 LAUREN A MCCLEAF, WSY Swimming             
                2:09.29  AAAA
                2:15.49  AAA
                2:21.69  AA
                2:25.29  MAJO MA Junior Olympics16
                2:27.79  A
                2:52.39  B
                     --  C C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Yoon, Dahna               13 WSY SWIMMING-MA      2:26.78    2:21.75 MAJO   
                  33.45     1:08.64 (35.19)     1:46.15 (37.51)     2:21.75 (35.60)
  2 Lambe, Jordan E           13 LCY-MA               2:26.77    2:36.63 B      
                  32.31     1:08.11 (35.80)     1:52.23 (44.12)     2:36.63 (44.40)
B - Division  
  1 Maher, Jillian K          13 ACWS SWIMMING-MA     2:35.69    2:39.15 B      
                  32.78     1:11.66 (38.88)     1:54.93 (43.27)     2:39.15 (44.22)
  2 Conjack, Kasi M           14 WSY SWIMMING-MA      2:45.49    2:44.97 B      
                  36.84     1:19.09 (42.25)     2:04.88 (45.79)     2:44.97 (40.09)
C - Division  
  1 Westhafer, Elise P        13 UNAT.-MA                  NT    2:46.37 B      
                  35.69     1:18.13 (42.44)     2:03.60 (45.47)     2:46.37 (42.77)
 
Event 18  Boys 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Meet Rcd: % 2:02.71   10/9/2004 BRENNAN W MORRIS, Big Cat                  
                2:00.29  AAAA
                2:05.99  AAA
                2:11.69  AA
                2:17.49  A
                2:18.59  MAJO MA Junior Olympics16
                2:40.39  B
                     --  C C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Gallagher, Zack A         13 EPAC-MA              2:01.19    2:08.86 AA     
                  28.20     1:01.24 (33.04)     1:33.67 (32.43)     2:08.86 (35.19)
  2 Furigay, Jake R           14 MERCERSBURG-MA       2:09.17    2:12.67 A      
                  28.81     1:02.40 (33.59)     1:37.79 (35.39)     2:12.67 (34.88)
  3 Yoffe, Matthew J          14 COLLEGIATE-MA        2:15.96    2:21.29 B      
                  29.01     1:05.18 (36.17)     1:43.50 (38.32)     2:21.29 (37.79)
B - Division  
  1 Farrow, Kyle T            13 EPAC-MA              2:20.76    2:13.08 A      
                  28.72     1:01.92 (33.20)     1:37.23 (35.31)     2:13.08 (35.85)
  2 Doyle, Ben P              13 LCY-MA               2:24.85    2:17.47 A      
                  30.28     1:04.90 (34.62)     1:41.62 (36.72)     2:17.47 (35.85)
  3 Lutter, Samuel A          13 DSC-MA               2:38.19    2:22.41 B      
                  31.12     1:08.39 (37.27)     1:46.48 (38.09)     2:22.41 (35.93)
  4 Houser, Colby R           14 EPAC-MA              2:34.33    2:27.10 B      
                  31.01     1:07.80 (36.79)     1:46.99 (39.19)     2:27.10 (40.11)
  5 Miller, Zack Q            13 COLLEGIATE-MA        2:30.39    2:29.88 B      
                  30.68     1:07.52 (36.84)     1:47.80 (40.28)     2:29.88 (42.08)
  6 Majka, Scott R            13 EPAC-MA              2:40.34    2:37.29 B      
                  34.36     1:13.64 (39.28)     1:56.43 (42.79)     2:37.29 (40.86)
C - Division  
  1 Leaman, Micah A           13 FSSC-MA                   NT    2:33.44 B      
                  33.74     1:13.03 (39.29)     1:54.44 (41.41)     2:33.44 (39.00)
  2 Armbruster, Andrew J      13 BYNS-MA                   NT    2:41.68 C      
                  33.65     1:14.17 (40.52)     1:58.09 (43.92)     2:41.68 (43.59)
 
Event 19  Girls Senior 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Meet Rcd: % 52.19   10/9/2004 LISA N MCDONNELL, Trident                    
                52.09  AAAA
                54.49  AAA
                56.99  AA
                59.49  A
              1:09.39  B
                   --  C C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Barone, Kayla A           15 WSY SWIMMING-MA        53.50      53.87 AAA    
                  26.30       53.87 (27.57)                                        
  2 MacCausland, Heather C    14 LCY-MA                 53.67      53.89 AAA    
                  26.12       53.89 (27.77)                                        
  3 Nalls, Madison P          15 DSC-MA                 52.19      54.49 AAA    
                  26.42       54.49 (28.07)                                        
  4 Troy, Lizzie J            18 MERCERSBURG-MA         51.97      54.57 AA     
                  26.35       54.57 (28.22)                                        
  5 O'Leary, Sarah A          19 MERCERSBURG-MA         53.22      54.67 AA     
                  26.28       54.67 (28.39)                                        
  6 King, Morgan N            19 MERCERSBURG-MA         52.17      54.88 AA     
                  26.14       54.88 (28.74)                                        
  7 Grenoble, Madi A          15 LCY-MA                 56.14      54.93 AA     
                  26.19       54.93 (28.74)                                        
  8 Wyant, Sarah R            15 WSY SWIMMING-MA        52.78      55.43 AA     
                  26.90       55.43 (28.53)                                        
  9 Yunginger, Amy P          15 FSSC-MA                53.19      55.46 AA     
                  27.25       55.46 (28.21)                                        
 10 Haines, Morgan M          16 RY-MA                  52.57      55.88 AA     
                  27.06       55.88 (28.82)                                        
 11 Shaffer, Autumn           17 RY-MA                  53.10      56.11 AA     
                  26.79       56.11 (29.32)                                        
 12 Lear, Sophie M            16 DSC-MA                 55.96      56.23 AA     
                  26.76       56.23 (29.47)                                        
 13 Sison, Stephanie A        17 FSSC-MA                55.33      56.95 AA     
                  27.76       56.95 (29.19)                                        
 14 Sudbrink, Kayla R         17 DSC-MA                 57.37      57.57 A      
                  27.93       57.57 (29.64)                                        
 14 Levins, Courtney M        17 MERCERSBURG-MA         57.51      57.57 A      
                  27.96       57.57 (29.61)                                        
 16 Rankin, Carlee M          15 COLLEGIATE-MA          57.16      57.73 A      
                  27.75       57.73 (29.98)                                        
 17 Szajnuk, Kimmi A          17 WSY SWIMMING-MA        54.61      57.78 A      
                  27.84       57.78 (29.94)                                        
 18 Armbruster, Ally M        15 MERCERSBURG-MA         54.84      57.82 A      
                  27.92       57.82 (29.90)                                        
 19 Leisher, Ashley J         17 COLLEGIATE-MA          54.66      57.89 A      
                  27.77       57.89 (30.12)                                        
 20 Voce, Abigail E           15 MERCERSBURG-MA         55.57      57.91 A      
                  27.76       57.91 (30.15)                                        
 21 Dudenhoeffer, Caroline R  16 GETTYSBURG-MA          57.57      58.19 A      
                  28.41       58.19 (29.78)                                        
 22 Ferner, Lauren E          16 MERCERSBURG-MA         55.75      58.24 A      
                  27.91       58.24 (30.33)                                        
 23 McHugh, Madison R         17 DSC-MA                 57.51      58.26 A      
                  28.13       58.26 (30.13)                                        
 24 Salembier, Eva M          15 FSSC-MA                58.72      58.39 A      
                  28.55       58.39 (29.84)                                        
 25 Wadding, Julia R          17 TIDAL FORCE-MD         56.70      58.71 A      
                  28.03       58.71 (30.68)                                        
 26 Noll, Brandi M            15 RY-MA                  58.53      58.76 A      
                  27.74       58.76 (31.02)                                        
 27 McCurley, Corinne E       15 RY-MA                  55.49      58.80 A      
                  27.97       58.80 (30.83)                                        
 28 Berra, Lindsay C          15 WSY SWIMMING-MA        55.89      58.90 A      
                  28.06       58.90 (30.84)                                        
 29 Maher, Shannan N          15 ACWS SWIMMING-MA       59.37      59.26 A      
                  28.01       59.26 (31.25)                                        
 30 Newton, Kristina M        16 UNAT.-MA               58.90      59.40 A      
                  28.72       59.40 (30.68)                                        
 31 King, Caelyn K            15 WSY SWIMMING-MA        58.41      59.50 B      
                  28.90       59.50 (30.60)                                        
 32 Hills, Caroline Y         17 WSY SWIMMING-MA        57.06    1:00.15 B      
                  28.90     1:00.15 (31.25)                                        
 33 Brenner, Maddie R         16 WSY SWIMMING-MA        58.37    1:00.24 B      
                  28.57     1:00.24 (31.67)                                        
 34 Hester, Kelly N           15 DSC-MA                 57.47    1:00.35 B      
                  28.92     1:00.35 (31.43)                                        
 35 Rowe, Jordyn L            17 FSSC-MA                57.58    1:00.42 B      
                  28.83     1:00.42 (31.59)                                        
 36 Dawson, Caitlin A         15 MERCERSBURG-MA         58.82    1:00.51 B      
                  29.03     1:00.51 (31.48)                                        
 37 Huyen, Sarah Y            18 FSSC-MA                56.69    1:00.63 B      
                  29.19     1:00.63 (31.44)                                        
 38 Sopko, Olivia G           15 CYA-MA                 59.16    1:00.88 B      
                  29.30     1:00.88 (31.58)                                        
 39 Henne, Abby R             16 MERCERSBURG-MA         57.82    1:01.21 B      
                  28.75     1:01.21 (32.46)                                        
B - Division  
  1 Sturla, Haley E           17 FSSC-MA              1:00.45    1:00.10 B      
                  29.21     1:00.10 (30.89)                                        
  2 Barnes, Cydney A          15 DYD-MA               1:00.01    1:00.15 B      
                  28.91     1:00.15 (31.24)                                        
  3 O'Connor, Kaleigh L       17 WSY SWIMMING-MA        59.76    1:00.19 B      
                  29.34     1:00.19 (30.85)                                        
  4 Rogers, Maddie D          16 MERCERSBURG-MA       1:01.03    1:00.27 B      
                  29.22     1:00.27 (31.05)                                        
  5 Lance, Anna A             16 FSSC-MA                59.96    1:00.28 B      
                  29.82     1:00.28 (30.46)                                        
  6 Hartzler, Maya J          15 FSSC-MA              1:00.18    1:00.72 B      
                  29.49     1:00.72 (31.23)                                        
  7 Kasznay, Karlie           17 LCY-MA                 59.51    1:00.84 B      
                  28.95     1:00.84 (31.89)                                        
  8 Shoemaker, Amanda N       15 WSY SWIMMING-MA      1:00.95    1:00.97 B      
                  29.22     1:00.97 (31.75)                                        
  9 Yonke, Hazel A            15 MERCERSBURG-MA       1:04.59    1:01.54 B      
                  28.85     1:01.54 (32.69)                                        
 10 Labell, Lauren            16 WSY SWIMMING-MA      1:01.05    1:01.73 B      
                  29.67     1:01.73 (32.06)                                        
 11 Chase, Mimi               15 WSY SWIMMING-MA      1:01.75    1:02.22 B      
                  29.87     1:02.22 (32.35)                                        
 12 Weik, Krysta M            15 FSC- LEBY USA-MA     1:00.96    1:02.24 B      
                  29.88     1:02.24 (32.36)                                        
 13 Vila, Camryn M            15 UNAT.-MA             1:00.54    1:02.47 B      
                  29.62     1:02.47 (32.85)                                        
 14 Dempsey, Emily P          16 COLLEGIATE-MA        1:03.15    1:02.63 B      
                  28.73     1:02.63 (33.90)                                        
 15 Carrasco, Katie M         15 UNAT.-MA             1:01.72    1:02.95 B      
                  30.52     1:02.95 (32.43)                                        
 16 Fitzsimmons, Barbara K    16 MERCERSBURG-MA       1:00.37    1:03.06 B      
                  30.61     1:03.06 (32.45)                                        
 17 Hudak, Kaitlin M          16 COLLEGIATE-MA          59.56    1:03.36 B      
                  30.25     1:03.36 (33.11)                                        
 18 Cowden, Olivia R          16 GETTYSBURG-MA        1:01.41    1:03.38 B      
                  30.60     1:03.38 (32.78)                                        
 19 Daubenspeck, Megan L      16 LPAC-MA              1:04.70    1:03.59 B      
                  30.55     1:03.59 (33.04)                                        
 20 Buckwalter, Alison E      15 FSSC-MA              1:02.84    1:03.73 B      
                  30.41     1:03.73 (33.32)                                        
 21 Weik, Megan R             15 FSC- LEBY USA-MA     1:01.02    1:04.32 B      
                  30.61     1:04.32 (33.71)                                        
 22 Mackrell, Jaime L         16 COLLEGIATE-MA        1:02.17    1:04.67 B      
                  30.38     1:04.67 (34.29)                                        
 23 Betancourt, Mikayla V     16 TIDAL FORCE-MD       1:06.66    1:06.60 B      
                  31.06     1:06.60 (35.54)                                        
 24 Hoffman, Caroline A       16 WSY SWIMMING-MA      1:04.39    1:07.96 B      
                  32.11     1:07.96 (35.85)                                        
 25 Koloseike, Ava R          11 LCY-MA               1:07.32    1:08.30 B      
                  32.74     1:08.30 (35.56)                                        
C - Division  
  1 Yoder, Ally N             15 LPAC-MA                   NT    1:00.00 B      
                  28.41     1:00.00 (31.59)                                        
  2 Schnupp, Ella V           16 FSSC-MA                   NT    1:00.99 B      
                  29.48     1:00.99 (31.51)                                        
  3 Geib, Kirsten R           15 FSSC-MA              1:09.89    1:03.72 B      
                  30.22     1:03.72 (33.50)                                        
  4 Koloseike, Kate           15 LCY-MA                    NT    1:07.01 B      
                  31.20     1:07.01 (35.81)                                        
  5 Allison, Annabelle N      15 DSC-MA               1:22.88    1:21.26 C      
                  37.26     1:21.26 (44.00)                                        
 
Event 20  Boys Senior 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Meet Rcd: % 47.35   2/22/2004 CALEB COURAGE  -  SAC                        
                46.59  AAAA
                48.79  AAA
                50.99  AA
                53.19  A
              1:02.29  B
                   --  C C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Zhugayevich, Andrew T     18 MERCERSBURG-MA         45.65      46.56%AAAA   
                  22.22       46.56 (24.34)                                        
  2 Groff, Trent D            17 RY-MA                  47.88      48.20 AAA    
                  22.84       48.20 (25.36)                                        
  3 Lear, Casey M             17 DSC-MA                 48.44      48.81 AA     
                  23.19       48.81 (25.62)                                        
  4 Uhlin, Keir L             17 DSC-MA                 48.63      49.03 AA     
                  23.71       49.03 (25.32)                                        
  5 Cestare, Tommy J          18 LCY-MA                 47.08      49.12 AA     
                  23.02       49.12 (26.10)                                        
  6 Hill, Spencer D           17 WSY SWIMMING-MA        48.67      49.44 AA     
                  24.12       49.44 (25.32)                                        
  7 Oland, Remington R        16 TIDAL FORCE-MD         48.51      49.68 AA     
                  23.91       49.68 (25.77)                                        
  8 Chenot, Devon C           16 UNAT.-MA               48.89      49.78 AA     
                  24.13       49.78 (25.65)                                        
  9 Logan, Daniel C           16 EPAC-MA                50.17      49.90 AA     
                  24.04       49.90 (25.86)                                        
 10 Glass, Nicholas E         16 DSC-MA                 52.59      50.38 AA     
                  24.25       50.38 (26.13)                                        
 11 Yohe, Joshua S            17 EPAC-MA                50.42      50.48 AA     
                  23.75       50.48 (26.73)                                        
 12 Gwiazdowski, Colin T      15 RY-MA                  49.75      50.68 AA     
                  24.03       50.68 (26.65)                                        
 13 Averill, Ricky P          17 UNAT.-MA               50.32      50.71 AA     
                  24.53       50.71 (26.18)                                        
 14 Mata, Jonathan T          16 EPAC-MA                50.64      50.92 AA     
                  24.13       50.92 (26.79)                                        
 15 Heckel, David G           18 FSSC-MA                52.21      50.99 AA     
                  24.63       50.99 (26.36)                                        
 15 Labenski, Mitchell        16 LCY-MA                 51.35      50.99 AA     
                  24.17       50.99 (26.82)                                        
 17 Lutter, Tyler A           16 DSC-MA                 50.24      51.02 A      
                  23.91       51.02 (27.11)                                        
 18 Kerchner, Kohle D         17 RY-MA                  50.07      51.06 A      
                  24.22       51.06 (26.84)                                        
 18 Southward, Michael D      18 DSC-MA                 49.25      51.06 A      
                  24.66       51.06 (26.40)                                        
 20 Bennett, Zack R           18 DSC-MA                 50.86      51.29 A      
                  24.37       51.29 (26.92)                                        
 21 Underwood, Ryan J         18 ACWS SWIMMING-MA       50.32      51.49 A      
                  24.52       51.49 (26.97)                                        
 22 Girard, Jake K            18 MERCERSBURG-MA         48.61      51.60 A      
                  24.55       51.60 (27.05)                                        
 23 Dengler, Jack T           16 WSY SWIMMING-MA        51.35      51.72 A      
                  24.52       51.72 (27.20)                                        
 24 Webber, William T         16 UNAT.-MA               52.40      51.77 A      
                  25.11       51.77 (26.66)                                        
 25 Bloom, Nicholas P         17 COLLEGIATE-MA          51.61      52.04 A      
                  24.55       52.04 (27.49)                                        
 26 Fatta, Alec S             15 DSC-MA                 51.96      52.31 A      
                  25.13       52.31 (27.18)                                        
 27 Hartmann, Nicholas J      15 DYD-MA                 51.81      52.83 A      
                  25.25       52.83 (27.58)                                        
 28 Benchoff, Darek P         17 WAY-MA                 51.64      52.85 A      
                  25.52       52.85 (27.33)                                        
 29 Desotelle, Chandler S     16 WSY SWIMMING-MA        52.37      52.86 A      
                  24.96       52.86 (27.90)                                        
 30 Hammaker, Rhyce M         17 EPAC-MA                49.71      52.90 A      
                  24.85       52.90 (28.05)                                        
 31 Howard, Alex W            17 DSC-MA                 52.63      53.03 A      
                  25.10       53.03 (27.93)                                        
 32 Matsuda, Alistair M       16 MERCERSBURG-MA         52.73      53.07 A      
                  25.46       53.07 (27.61)                                        
 33 Massand, Dilin S          17 MERCERSBURG-MA         53.05      53.08 A      
                  25.66       53.08 (27.42)                                        
 34 Land, Nathan A            17 FSSC-MA                52.64      53.11 A      
                  25.50       53.11 (27.61)                                        
 35 Nonemaker, Sam P          15 SHIP-MA                51.71      53.12 A      
                  25.66       53.12 (27.46)                                        
 36 DeAngelo II, Nico A       15 GETTYSBURG-MA          50.78      53.37 B      
                  25.13       53.37 (28.24)                                        
 37 Hyde, Logan L             16 GETTYSBURG-MA          52.39      53.59 B      
                  26.10       53.59 (27.49)                                        
 38 Mills, Justin I           15 COLLEGIATE-MA          52.54      53.61 B      
                  25.86       53.61 (27.75)                                        
 39 Schlegel, Lyle A          16 WAY-MA                 52.02      54.07 B      
                  25.45       54.07 (28.62)                                        
 40 Miller, Bryce D           15 TIDAL FORCE-MD         51.63      54.51 B      
                  26.02       54.51 (28.49)                                        
B - Division  
  1 Bachman, Hunter F         13 ACWS SWIMMING-MA       54.46      51.10 A      
                  24.47       51.10 (26.63)                                        
  2 Keck, Hunter              16 RY-MA                  53.97      51.34 A      
                  24.45       51.34 (26.89)                                        
  3 Heisey, Nathan C          16 FSSC-MA                53.29      52.69 A      
                  25.06       52.69 (27.63)                                        
  4 Uhlin, Cade T             15 DSC-MA                 54.42      52.74 A      
                  25.66       52.74 (27.08)                                        
  5 Gingrich, Stephen R       16 FSSC-MA                53.56      52.76 A      
                  25.65       52.76 (27.11)                                        
  6 Hohman, Ryan P            16 DSC-MA                 53.60      53.17 A      
                  25.63       53.17 (27.54)                                        
  7 Bell, Isaiah J            15 UNAT.-MA               54.54      53.24 B      
                  24.91       53.24 (28.33)                                        
  8 Roadcap, Mason M          16 COLLEGIATE-MA          54.27      53.54 B      
                  25.70       53.54 (27.84)                                        
  9 Oh, Eric J                15 MERCERSBURG-MA         56.24      54.44 B      
                  25.74       54.44 (28.70)                                        
 10 Paparo, Alex M            18 FSSC-MA                54.89      54.45 B      
                  26.08       54.45 (28.37)                                        
 11 Landis, Gregory N         17 ACWS SWIMMING-MA       55.52      54.53 B      
                  25.90       54.53 (28.63)                                        
 12 Calhoun, Mitchell A       15 FSSC-MA                55.24      54.79 B      
                  25.98       54.79 (28.81)                                        
 13 Albert, Ryan J            16 WSY SWIMMING-MA        53.44      55.11 B      
                  26.28       55.11 (28.83)                                        
 14 Cort, Logan R             15 MERCERSBURG-MA         54.35      55.24 B      
                  26.46       55.24 (28.78)                                        
 15 Spahr, Riley R            15 EPAC-MA                57.05      55.26 B      
                  26.16       55.26 (29.10)                                        
 16 Dix, Jacob J              12 EPAC-MA                56.27      55.58 B      
                  26.58       55.58 (29.00)                                        
 17 Wisotzkey, Ray B          15 DSC-MA                 55.89      55.60 B      
                  26.71       55.60 (28.89)                                        
 18 Reed, Colin M             16 LPAC-MA                55.67      55.82 B      
                  26.51       55.82 (29.31)                                        
 19 Dix, Jonah C              15 EPAC-MA                59.01      55.88 B      
                  25.61       55.88 (30.27)                                        
 20 Askounes, Zachary W       15 TIDAL FORCE-MD         56.37      55.95 B      
                  26.67       55.95 (29.28)                                        
 21 Pompei, Alex J            17 EPAC-MA                55.59      56.04 B      
                  26.46       56.04 (29.58)                                        
 22 Wisor, Joshua D           16 COLLEGIATE-MA          54.91      56.05 B      
                  26.96       56.05 (29.09)                                        
 23 Solganik, Alex            17 MERCERSBURG-MA         55.52      56.23 B      
                  26.71       56.23 (29.52)                                        
 24 Beard, Nathaniel L        17 FSSC-MA                57.25      56.55 B      
                  27.32       56.55 (29.23)                                        
 25 Herr, Jared S             16 GETTYSBURG-MA          56.74      56.72 B      
                  27.42       56.72 (29.30)                                        
 26 Fuhrman, Garrett A        16 DSC-MA                 57.03      57.36 B      
                  27.50       57.36 (29.86)                                        
 27 Raasch, Michael G         15 FSSC-MA                58.65      57.53 B      
                  27.11       57.53 (30.42)                                        
 28 Zak, Joh E                15 EPAC-MA                59.34      57.62 B      
                  27.79       57.62 (29.83)                                        
 28 Cerdeira, Pedro           16 MERCERSBURG-MA       1:01.29      57.62 B      
                  28.13       57.62 (29.49)                                        
 30 Bloom, Christopher S      15 COLLEGIATE-MA        1:01.66    1:00.39 B      
                  29.32     1:00.39 (31.07)                                        
 31 Eveland, Caleb P          15 SHIP-MA              1:00.13    1:00.42 B      
                  29.02     1:00.42 (31.40)                                        
 32 Kasznay, Jonah            12 LCY-MA               1:02.21    1:00.52 B      
                  28.45     1:00.52 (32.07)                                        
 33 Bishop, Cameron I         15 GETTYSBURG-MA          59.72    1:01.66 B      
                  11.55     1:01.66 (50.11)                                        
 34 Ciavarella, Mike R        15 UNAT.-MA               57.61    1:01.68 B      
                  28.83     1:01.68 (32.85)                                        
 35 Reedy, James F            15 CYA-MA               1:00.58    1:01.74 B      
                  29.72     1:01.74 (32.02)                                        
 -- Brudowsky, Erik S         15 EPAC-MA                53.65         DQ        
      False start
                  26.31          DQ (27.92)                                        
C - Division  
  1 Gherardini, Andy S        17 EPAC-MA                   NT      52.75 A      
                  25.06       52.75 (27.69)                                        
  2 Knaub, Dylan R            17 UNAT.-MA                  NT      53.02 A      
                  24.73       53.02 (28.29)                                        
  3 Russell, Tyler T          15 MERCERSBURG-MA            NT      55.24 B      
                  26.40       55.24 (28.84)                                        
  4 Wertz, Nick C             15 MERCERSBURG-MA            NT      57.43 B      
                  27.78       57.43 (29.65)                                        
  5 Knarr, Jacob A            17 ACWS SWIMMING-MA     1:03.96    1:02.54 C      
                  29.18     1:02.54 (33.36)                                        
  6 Ancona, Esteban J         16 MERCERSBURG-MA       1:14.58    1:04.60 C      
                  30.28     1:04.60 (34.32)                                        
  7 Ord, Michael B            16 DSC-MA               1:06.66    1:06.20 C      
                  31.54     1:06.20 (34.66)                                        
  8 Phan, Monk M              17 MERCERSBURG-MA       1:13.24    1:12.63 C      
                  34.11     1:12.63 (38.52)                                        
  9 Cen, Robin N              15 MERCERSBURG-MA       1:21.62    1:33.73 C      
                1:15.79     1:33.73 (17.94)                                        
 
Event 21  Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Meet Rcd: % 53.28    2/7/2004 LEAH GINGRICH - WSY                          
                53.59  AAAA
                56.09  AAA
                56.39  MAJO MA Junior Olympics16
                58.69  AA
              1:01.19  A
              1:11.39  B
                   --  C C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Gring, Cameron/Cam        14 RY-MA                  54.65      54.88 AAA    
                  26.23       54.88 (28.65)                                        
  2 Wasielevski, Caroline     14 RY-MA                  58.63      56.99 AA     
                  27.18       56.99 (29.81)                                        
  3 Majka, Alexis N           14 EPAC-MA                55.75      57.07 AA     
                  27.16       57.07 (29.91)                                        
  4 Rickert, Marlee           13 RY-MA                  56.62      57.36 AA     
                  27.34       57.36 (30.02)                                        
  5 Van der Sleen, Emily M    14 RY-MA                  57.28      57.40 AA     
                  27.32       57.40 (30.08)                                        
  6 Reedy, Kayla M            14 CYA-MA                 55.45      57.90 AA     
                  27.42       57.90 (30.48)                                        
  7 Morris, Makenna           13 SHIP-MA                57.18      58.64 AA     
                  28.45       58.64 (30.19)                                        
  8 Thornton, Courtney        13 CYA-MA                 59.58      58.88 A      
                  28.56       58.88 (30.32)                                        
  9 Yoder, Katelyn A          13 DSC-MA                 57.14      58.98 A      
                  28.59       58.98 (30.39)                                        
 10 Plempel, Jordan M         13 COLLEGIATE-MA          58.07      59.09 A      
                  28.09       59.09 (31.00)                                        
 11 Bousum, Grace D           13 LCY-MA                 57.96      59.45 A      
                  28.34       59.45 (31.11)                                        
 12 Miller, Gabby M           14 CYA-MA                 58.37      59.53 A      
                  28.73       59.53 (30.80)                                        
 13 Betancourt, Natasha A     13 TIDAL FORCE-MD         59.20      59.72 A      
                  28.44       59.72 (31.28)                                        
 14 Newell, Morgan C          14 GETTYSBURG-MA          57.26      59.94 A      
                  28.91       59.94 (31.03)                                        
 15 Osanitsch, Maddie E       13 SHIP-MA              1:00.69      59.96 A      
                  28.68       59.96 (31.28)                                        
 16 Lee, Nicole A             14 WSY SWIMMING-MA        59.66    1:00.24 A      
                  29.04     1:00.24 (31.20)                                        
 17 Uhlin, Brina              13 DSC-MA                 56.86    1:00.64 A      
                  28.69     1:00.64 (31.95)                                        
 18 Dunston, Nya              14 LCY-MA                 59.91    1:01.13 A      
                  29.05     1:01.13 (32.08)                                        
 19 Powell, Teddi J           14 SHIP-MA                59.93    1:01.50 B      
                  29.79     1:01.50 (31.71)                                        
 20 Maki, Caroline K          14 LCY-MA                 59.57    1:01.67 B      
                  29.56     1:01.67 (32.11)                                        
 21 Stambaugh, Sophie P       14 CYA-MA                 59.08    1:02.05 B      
                  30.33     1:02.05 (31.72)                                        
 22 Maher, Jillian K          13 ACWS SWIMMING-MA       59.96    1:02.74 B      
                  30.47     1:02.74 (32.27)                                        
 23 Hain, Mikayla             13 TIDAL FORCE-MD       1:00.00    1:03.05 B      
                  30.64     1:03.05 (32.41)                                        
 24 Conjack, Kasi M           14 WSY SWIMMING-MA        59.95    1:03.06 B      
                  30.98     1:03.06 (32.08)                                        
 25 Minich, Sarah             14 CYA-MA               1:00.46    1:05.27 B      
                  31.16     1:05.27 (34.11)                                        
B - Division  
  1 Heisey, Avery E           14 FSSC-MA              1:06.05      59.86 A      
                  29.67       59.86 (30.19)                                        
  2 Foight, Maggie            14 RY-MA                1:01.82    1:00.57 A      
                  29.20     1:00.57 (31.37)                                        
  3 Haefner, Sydney T         14 LCY-MA               1:03.12    1:00.87 A      
                  28.89     1:00.87 (31.98)                                        
  4 Stupka, Sydney E          13 ACWS SWIMMING-MA     1:01.46    1:01.44 B      
                  29.23     1:01.44 (32.21)                                        
  5 Peticca, Julia E          13 RY-MA                1:01.75    1:01.86 B      
                  29.97     1:01.86 (31.89)                                        
  6 Lamont, Diana C           13 FSSC-MA              1:01.86    1:02.07 B      
                  29.55     1:02.07 (32.52)                                        
  7 Rutecki, Julianna         13 LCY-MA               1:02.43    1:02.18 B      
                  29.84     1:02.18 (32.34)                                        
  8 Nedrow, Lauren R          14 DSC-MA               1:03.18    1:02.27 B      
                  30.06     1:02.27 (32.21)                                        
  9 Stramara, Alexis H        14 FSSC-MA              1:04.23    1:02.33 B      
                  30.22     1:02.33 (32.11)                                        
 10 Hardy, Sarah R            13 GETTYSBURG-MA        1:03.77    1:02.73 B      
                  29.59     1:02.73 (33.14)                                        
 11 Landis, Elizabeth         13 ACWS SWIMMING-MA     1:04.40    1:02.76 B      
                  10.19     1:02.76 (52.57)                                        
 12 Brown, Abigail R          14 WSY SWIMMING-MA      1:03.07    1:03.24 B      
                  30.28     1:03.24 (32.96)                                        
 13 Koloseike, Claire E       13 LCY-MA               1:02.84    1:03.42 B      
                  30.06     1:03.42 (33.36)                                        
 14 Freeman, Kailee J         13 FSSC-MA              1:03.01    1:03.95 B      
                  29.97     1:03.95 (33.98)                                        
 15 Best, Alison M            14 CVAC-MA              1:03.21    1:04.20 B      
                  30.24     1:04.20 (33.96)                                        
 16 Stier, Chae R             13 WSY SWIMMING-MA      1:03.68    1:04.34 B      
                  30.52     1:04.34 (33.82)                                        
 17 Shore, Elise P            13 WSY SWIMMING-MA      1:04.19    1:04.44 B      
                  30.74     1:04.44 (33.70)                                        
 18 Taylor, Olivia            14 RY-MA                1:03.29    1:04.74 B      
                  30.40     1:04.74 (34.34)                                        
 19 Westhafer, Elise P        13 UNAT.-MA             1:04.23    1:05.19 B      
                  31.25     1:05.19 (33.94)                                        
 20 Taylor, Hayley S          13 TIDAL FORCE-MD       1:03.09    1:05.25 B      
                  30.91     1:05.25 (34.34)                                        
 21 Zimmerman, Marlee I       13 LPAC-MA              1:06.89    1:05.44 B      
                  32.29     1:05.44 (33.15)                                        
 22 Peyton, Evelyn            13 CYA-MA               1:08.09    1:05.50 B      
                  31.28     1:05.50 (34.22)                                        
 23 Wylam, Emma L             13 WSY SWIMMING-MA      1:05.02    1:06.00 B      
                  31.07     1:06.00 (34.93)                                        
 24 Dehoff, Jena L            13 WSY SWIMMING-MA      1:04.44    1:06.38 B      
                  32.02     1:06.38 (34.36)                                        
 25 Logan, Hannah K           13 LPAC-MA              1:10.09    1:07.36 B      
                  31.68     1:07.36 (35.68)                                        
 26 Falcone, Analise F        13 TIDAL FORCE-MD       1:08.30    1:08.07 B      
                  31.93     1:08.07 (36.14)                                        
 27 Rabanal, Kacy A           13 CVAC-MA              1:08.60    1:08.26 B      
                  31.55     1:08.26 (36.71)                                        
 28 Unger, Mackenzie          14 CYA-MA               1:08.21    1:09.56 B      
                  33.30     1:09.56 (36.26)                                        
 29 Richards, Kristy R        13 WSY SWIMMING-MA      1:09.96    1:11.59 C      
C - Division  
  1 Miller, Allison F         13 DSC-MA               1:20.61    1:12.92 C      
                  33.54     1:12.92 (39.38)                                        
  2 Johnson, Marissa R        14 SHIP-MA              1:15.91    1:16.62 C      
                  37.16     1:16.62 (39.46)                                        
 
Event 22  Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Meet Rcd: % 48.11   2/22/2004 CODY A WEIK  -  FSC                          
                49.79  AAAA
                52.09  AAA
                53.19  MAJO MA Junior Olympics16
                54.49  AA
                56.89  A
              1:06.29  B
                   --  C C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Skiles, Logan G           14 WSY SWIMMING-MA        49.72      49.78 AAAA   
                  23.70       49.78 (26.08)                                        
  2 Bachman, Hunter F         13 ACWS SWIMMING-MA       54.46      51.12 AAA    
                  24.44       51.12 (26.68)                                        
  3 Gingrich, Charlie F       14 FSSC-MA                50.99      51.36 AAA    
                  25.11       51.36 (26.25)                                        
  4 Kelly, Javan M            14 COLLEGIATE-MA          52.46      52.56 MAJO   
                  25.34       52.56 (27.22)                                        
  5 Pong, CJ C                13 WAY-MA                 55.01      52.62 MAJO   
                  25.46       52.62 (27.16)                                        
  6 Shockey, Jeremy T         14 RY-MA                  54.56      53.05 MAJO   
                  25.08       53.05 (27.97)                                        
  7 Doyle, Ben P              13 LCY-MA                 54.52      54.08 AA     
                  25.80       54.08 (28.28)                                        
  8 Turlington, Wade W        14 WSY SWIMMING-MA        55.47      54.13 AA     
                  25.92       54.13 (28.21)                                        
  9 Waplinger, Adrian P       14 FSSC-MA                55.27      54.51 A      
                  26.32       54.51 (28.19)                                        
 10 Turk, Noah J              14 DSC-MA                 56.35      54.75 A      
                  25.92       54.75 (28.83)                                        
 11 Furigay, Jake R           14 MERCERSBURG-MA         55.82      55.28 A      
                  26.21       55.28 (29.07)                                        
 12 O'Neill, Patrick S        14 CYA-MA                 54.78      55.89 A      
                  11.12       55.89 (44.77)                                        
 13 Yoffe, Matthew J          14 COLLEGIATE-MA          54.81      56.37 A      
                  26.78       56.37 (29.59)                                        
 14 Esslinger, Robby E        14 UNAT.-MA               55.70      57.27 B      
                  27.36       57.27 (29.91)                                        
B - Division  
  1 Miller, Zack Q            13 COLLEGIATE-MA          57.36      55.18 A      
                  26.25       55.18 (28.93)                                        
  2 Lutter, Samuel A          13 DSC-MA                 59.10      56.60 A      
                  27.15       56.60 (29.45)                                        
  3 Peters, Matthew R         13 CYA-MA                 58.82      56.72 A      
                  26.77       56.72 (29.95)                                        
  4 Corrigan, Jayden M        14 DSC-MA               1:03.19      56.92 B      
                  27.06       56.92 (29.86)                                        
  5 McCurley, Aiden           13 RY-MA                  59.15      57.00 B      
                  27.25       57.00 (29.75)                                        
  6 Leach, Daniel J           13 PACS-MA              1:01.72      57.37 B      
                  27.58       57.37 (29.79)                                        
  7 Majka, Scott R            13 EPAC-MA                57.12      57.40 B      
                  27.34       57.40 (30.06)                                        
  8 Houser, Colby R           14 EPAC-MA                58.30      57.59 B      
                  27.03       57.59 (30.56)                                        
  9 Kasznay, Galen            14 LCY-MA               1:00.86      57.89 B      
                  28.21       57.89 (29.68)                                        
 10 Snyder, Jake T            14 COLLEGIATE-MA          59.17      58.12 B      
                  28.13       58.12 (29.99)                                        
 11 Distenfeld, Tyler J       13 CVAC-MA              1:00.04      58.42 B      
                  28.59       58.42 (29.83)                                        
 12 Arms, Trevor J            12 CVAC-MA                59.57      59.04        
                  28.43       59.04 (30.61)                                        
 13 Armbruster, Andrew J      13 BYNS-MA              1:02.37      59.75 B      
                  28.26       59.75 (31.49)                                        
 14 Chase, Tommy              13 WSY SWIMMING-MA      1:00.85    1:00.15 B      
                  28.86     1:00.15 (31.29)                                        
 15 Furlong, Christopher R    13 ACWS SWIMMING-MA     1:00.90    1:00.32 B      
                  28.90     1:00.32 (31.42)                                        
 16 Schweikert, Will          14 LCY-MA                 59.62    1:00.34 B      
                  29.19     1:00.34 (31.15)                                        
 17 Humphrey, Zach D          13 UNAT.-MA             1:00.31    1:00.58 B      
                  29.51     1:00.58 (31.07)                                        
 18 Stamey, Collin R          14 COLLEGIATE-MA        1:00.38    1:00.70 B      
                  28.35     1:00.70 (32.35)                                        
 19 Clarke, Benjamin W        13 ACWS SWIMMING-MA     1:01.15    1:00.89 B      
                  29.20     1:00.89 (31.69)                                        
 20 Reeser, Drew M            13 LPAC-MA              1:01.51    1:02.27 B      
                  30.03     1:02.27 (32.24)                                        
 21 Beck, Cody J              14 CYA-MA               1:03.54    1:02.74 B      
                  30.05     1:02.74 (32.69)                                        
 22 Jumper, Jonathan A        14 COLLEGIATE-MA        1:01.33    1:03.40 B      
                  30.62     1:03.40 (32.78)                                        
 23 Estep, Kaiden             14 SHIP-MA              1:02.33    1:03.74 B      
                  30.01     1:03.74 (33.73)                                        
 24 Fatta, Tanner J           13 DSC-MA               1:01.61    1:04.42 B      
                  30.22     1:04.42 (34.20)                                        
C - Division  
  1 Sherk, Zach               13 RY-MA                1:06.42      57.18 B      
                  26.68       57.18 (30.50)                                        
  2 Thompson, James A         14 ACWS SWIMMING-MA     1:12.25    1:00.25 B      
                  28.64     1:00.25 (31.61)                                        
  3 Korich, Owen B            14 DSC-MA               1:06.51    1:02.93 B      
                  30.58     1:02.93 (32.35)                                        
  4 Henne, Grant H            14 MERCERSBURG-MA       1:08.30    1:03.68 B      
                  30.13     1:03.68 (33.55)                                        
  5 Mills, Ian J              13 COLLEGIATE-MA        1:07.15    1:08.11 C      
                  31.87     1:08.11 (36.24)                                        
  6 Ciavarella, Joe           14 UNAT.-MA             1:10.71    1:20.06 C      
 
Event 23  Girls Senior 200 Yard IM
===============================================================================
    Meet Rcd: % 2:08.27   10/8/2005 LEAH N GINGRICH, WSY Swimming              
                2:05.49  AAAA
                2:11.49  AAA
                2:17.39  AA
                2:23.39  A
                2:47.29  B
                     --  C C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Downing, Stephanie M      18 MERCERSBURG-MA       2:09.53    2:12.71 AA     
                  28.40     1:01.48 (33.08)     1:42.21 (40.73)     2:12.71 (30.50)
  2 Barone, Kayla A           15 WSY SWIMMING-MA      2:10.71    2:15.19 AA     
                  29.66     1:04.90 (35.24)     1:44.28 (39.38)     2:15.19 (30.91)
  3 Grenoble, Madi A          15 LCY-MA               2:13.40    2:15.97 AA     
                  29.51     1:04.49 (34.98)     1:44.71 (40.22)     2:15.97 (31.26)
  4 Tanner, Lindsay M         16 MERCERSBURG-MA       2:21.08    2:16.45 AA     
                  28.55     1:05.36 (36.81)     1:45.97 (40.61)     2:16.45 (30.48)
  5 Haines, Morgan M          16 RY-MA                2:11.92    2:19.49 A      
                  29.61     1:05.88 (36.27)     1:47.19 (41.31)     2:19.49 (32.30)
  6 Troy, Lizzie J            18 MERCERSBURG-MA       2:16.84    2:19.65 A      
                  29.69     1:06.73 (37.04)     1:49.76 (43.03)     2:19.65 (29.89)
  7 Shaffer, Autumn           17 RY-MA                2:15.44    2:20.53 A      
                  30.64     1:05.73 (35.09)     1:48.36 (42.63)     2:20.53 (32.17)
  8 Wyant, Sarah R            15 WSY SWIMMING-MA      2:19.23    2:20.85 A      
                  31.97     1:08.54 (36.57)     1:48.76 (40.22)     2:20.85 (32.09)
  9 Sison, Stephanie A        17 FSSC-MA              2:23.33    2:21.79 A      
                  30.14     1:05.59 (35.45)     1:49.29 (43.70)     2:21.79 (32.50)
 10 Relford, Griffin A        17 FSSC-MA              2:11.92    2:22.78 A      
                  30.77     1:09.13 (38.36)     1:49.03 (39.90)     2:22.78 (33.75)
 11 Armbruster, Ally M        15 MERCERSBURG-MA       2:13.26    2:23.05 A      
                  31.13     1:08.89 (37.76)     1:52.27 (43.38)     2:23.05 (30.78)
 12 Lear, Sophie M            16 DSC-MA               2:20.94    2:23.25 A      
                  29.97     1:09.25 (39.28)     1:50.66 (41.41)     2:23.25 (32.59)
 13 Labell, Lauren            16 WSY SWIMMING-MA      2:13.65    2:23.29 A      
                  31.89     1:09.84 (37.95)     1:49.07 (39.23)     2:23.29 (34.22)
 14 Nalls, Madison P          15 DSC-MA               2:17.06    2:23.42 B      
                  31.20     1:10.64 (39.44)     1:51.94 (41.30)     2:23.42 (31.48)
 15 Elgin, Maggie             17 RY-MA                2:18.08    2:23.66 B      
                  31.81     1:08.40 (36.59)     1:51.50 (43.10)     2:23.66 (32.16)
 16 King, Caelyn K            15 WSY SWIMMING-MA      2:22.01    2:24.37 B      
                  32.12     1:09.65 (37.53)     1:51.70 (42.05)     2:24.37 (32.67)
 17 Newton, Kristina M        16 UNAT.-MA             2:19.59    2:26.14 B      
                  30.89     1:08.40 (37.51)     1:51.85 (43.45)     2:26.14 (34.29)
 18 Gantt, Courtney A         15 MERCERSBURG-MA       2:20.75    2:26.41 B      
                  32.09     1:11.78 (39.69)     1:53.54 (41.76)     2:26.41 (32.87)
 19 Dealy, Cara E             17 MERCERSBURG-MA       2:19.87    2:26.61 B      
                  31.28     1:07.61 (36.33)     1:53.23 (45.62)     2:26.61 (33.38)
 20 Kiyohara, Rina            17 MERCERSBURG-MA       2:14.75    2:27.92 B      
                  32.91     1:09.04 (36.13)     1:53.08 (44.04)     2:27.92 (34.84)
 21 Leisher, Ashley J         17 COLLEGIATE-MA        2:17.96    2:28.16 B      
                  31.42     1:09.76 (38.34)     1:52.24 (42.48)     2:28.16 (35.92)
 22 Chase, Mimi               15 WSY SWIMMING-MA      2:15.30    2:28.76 B      
                  31.65     1:10.09 (38.44)     1:54.49 (44.40)     2:28.76 (34.27)
B - Division  
  1 Salembier, Eva M          15 FSSC-MA              2:25.22    2:20.29 A      
                  32.50     1:07.69 (35.19)     1:49.50 (41.81)     2:20.29 (30.79)
  2 Sudbrink, Kayla R         17 DSC-MA               2:24.92    2:23.90 B      
                  31.61     1:08.69 (37.08)     1:51.60 (42.91)     2:23.90 (32.30)
  3 Berra, Lindsay C          15 WSY SWIMMING-MA      2:29.45    2:26.75 B      
                  32.16     1:10.47 (38.31)     1:54.31 (43.84)     2:26.75 (32.44)
  4 Kraft, Madelynn R         17 WSY SWIMMING-MA      2:33.09    2:28.00 B      
                  33.91     1:10.85 (36.94)     1:53.28 (42.43)     2:28.00 (34.72)
  5 Lance, Anna A             16 FSSC-MA              2:27.75    2:28.43 B      
                  33.22     1:12.42 (39.20)     1:56.09 (43.67)     2:28.43 (32.34)
  6 Rankin, Carlee M          15 COLLEGIATE-MA        2:35.01    2:29.66 B      
                  29.64     1:06.94 (37.30)     1:54.66 (47.72)     2:29.66 (35.00)
  7 Weik, Krysta M            15 FSC- LEBY USA-MA     2:30.22    2:30.23 B      
                  33.93     1:12.77 (38.84)     1:55.48 (42.71)     2:30.23 (34.75)
  8 Noll, Brandi M            15 RY-MA                2:26.07    2:30.68 B      
                  32.25     1:11.49 (39.24)     1:56.79 (45.30)     2:30.68 (33.89)
  9 O'Connor, Kaleigh L       17 WSY SWIMMING-MA      2:26.47    2:32.09 B      
                  33.74     1:12.32 (38.58)     1:59.66 (47.34)     2:32.09 (32.43)
 10 Shoemaker, Amanda N       15 WSY SWIMMING-MA      2:30.05    2:32.11 B      
                  35.57     1:14.75 (39.18)     1:58.79 (44.04)     2:32.11 (33.32)
 11 Side, Samantha M          15 FSSC-MA              2:32.62    2:32.25 B      
                  33.15     1:12.76 (39.61)     1:57.32 (44.56)     2:32.25 (34.93)
 12 Kasznay, Karlie           17 LCY-MA               2:30.15    2:34.42 B      
                  31.85     1:10.93 (39.08)     1:57.81 (46.88)     2:34.42 (36.61)
 13 Hills, Caroline Y         17 WSY SWIMMING-MA      2:25.01    2:35.35 B      
                  35.01     1:13.83 (38.82)     2:00.24 (46.41)     2:35.35 (35.11)
 14 Brenner, Maddie R         16 WSY SWIMMING-MA      2:32.11    2:35.37 B      
                  32.08     1:12.71 (40.63)     2:01.04 (48.33)     2:35.37 (34.33)
 15 Bennett, Kassie E         16 DSC-MA               2:26.32    2:35.67 B      
                  32.96     1:12.51 (39.55)     1:59.48 (46.97)     2:35.67 (36.19)
 16 Carrasco, Katie M         15 UNAT.-MA             2:31.18    2:36.56 B      
                  33.89     1:16.99 (43.10)     2:01.09 (44.10)     2:36.56 (35.47)
 17 Barnes, Cydney A          15 DYD-MA               2:34.66    2:37.07 B      
                  34.83     1:18.21 (43.38)     2:02.52 (44.31)     2:37.07 (34.55)
 18 Maher, Shannan N          15 ACWS SWIMMING-MA     2:25.10    2:37.91 B      
                  33.11     1:13.72 (40.61)     2:02.47 (48.75)     2:37.91 (35.44)
 19 Hoffman, Caroline A       16 WSY SWIMMING-MA      2:33.66    2:39.02 B      
                  36.11     1:16.20 (40.09)     2:03.37 (47.17)     2:39.02 (35.65)
 20 Hudak, Kaitlin M          16 COLLEGIATE-MA        2:34.22    2:45.75 B      
                  37.23     1:21.87 (44.64)     2:08.80 (46.93)     2:45.75 (36.95)
C - Division  
  1 Voce, Abigail E           15 MERCERSBURG-MA       3:03.22    2:29.91 B      
                  31.60     1:10.03 (38.43)     1:54.98 (44.95)     2:29.91 (34.93)
  2 Yoder, Ally N             15 LPAC-MA                   NT    2:32.64 B      
                  31.90     1:11.48 (39.58)     1:58.56 (47.08)     2:32.64 (34.08)
  3 Geib, Kirsten R           15 FSSC-MA              2:54.14    2:39.42 B      
                  35.62     1:15.67 (40.05)     2:02.76 (47.09)     2:39.42 (36.66)
  4 Weik, Megan R             15 FSC- LEBY USA-MA     2:53.02    2:51.00 C      
                  39.35     1:21.70 (42.35)   2:51.00 (1:29.30)                    
  5 Taylor, Alexa M           16 COLLEGIATE-MA        2:58.20    2:53.83 C      
                  37.19     1:20.68 (43.49)     2:13.63 (52.95)     2:53.83 (40.20)
 
Event 24  Boys Senior 200 Yard IM
===============================================================================
    Meet Rcd: % 1:59.33   10/6/2012 VINNY F TAFUTO, Hershey                    
                1:52.89  AAAA
                1:58.29  AAA
                2:03.69  AA
                2:09.09  A
                2:30.59  B
                     --  C C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Daniel, Matt R            18 FSSC-MA              1:54.82    2:00.38 AA     
                  26.28       58.41 (32.13)     1:33.72 (35.31)     2:00.38 (26.66)
  2 Groff, Trent D            17 RY-MA                1:58.15    2:00.49 AA     
                  25.22       56.30 (31.08)     1:32.57 (36.27)     2:00.49 (27.92)
  3 Hill, Spencer D           17 WSY SWIMMING-MA      2:00.72    2:01.00 AA     
                  25.53       55.60 (30.07)     1:33.35 (37.75)     2:01.00 (27.65)
  4 Uhlin, Keir L             17 DSC-MA               2:00.35    2:02.42 AA     
                  26.22       57.31 (31.09)     1:35.96 (38.65)     2:02.42 (26.46)
  5 Oland, Remington R        16 TIDAL FORCE-MD       1:57.01    2:02.55 AA     
                  26.49       57.55 (31.06)     1:34.80 (37.25)     2:02.55 (27.75)
  6 Averill, Ricky P          17 UNAT.-MA             2:02.07    2:04.37 A      
                  27.01       59.27 (32.26)     1:35.05 (35.78)     2:04.37 (29.32)
  7 Kerchner, Kohle D         17 RY-MA                2:00.42    2:04.67 A      
                  26.27       56.64 (30.37)     1:34.71 (38.07)     2:04.67 (29.96)
  8 Anderson, Jarod T         16 WSY SWIMMING-MA      1:59.46    2:04.99 A      
                  26.74     1:00.03 (33.29)     1:36.13 (36.10)     2:04.99 (28.86)
  9 Heckel, David G           18 FSSC-MA              2:02.17    2:07.08 A      
                  28.21     1:00.65 (32.44)     1:37.75 (37.10)     2:07.08 (29.33)
 10 Labenski, Mitchell        16 LCY-MA               2:09.03    2:07.77 A      
                  26.48       59.05 (32.57)     1:36.68 (37.63)     2:07.77 (31.09)
 11 Heisey, Nathan C          16 FSSC-MA              2:08.95    2:09.05 A      
                  27.35     1:01.64 (34.29)     1:38.85 (37.21)     2:09.05 (30.20)
 12 Gwiazdowski, Colin T      15 RY-MA                2:06.11    2:09.25 B      
                  27.49     1:00.18 (32.69)     1:39.66 (39.48)     2:09.25 (29.59)
 13 Tolino, Christian D       15 TIDAL FORCE-MD       2:03.61    2:09.48 B      
                  27.98       59.65 (31.67)     1:40.54 (40.89)     2:09.48 (28.94)
 14 Glass, Nicholas E         16 DSC-MA               2:08.79    2:10.92 B      
                  26.58     1:01.67 (35.09)     1:42.24 (40.57)     2:10.92 (28.68)
 15 Bennett, Zack R           18 DSC-MA               2:04.51    2:11.08 B      
                  26.19       59.74 (33.55)     1:40.56 (40.82)     2:11.08 (30.52)
 16 Benchoff, Darek P         17 WAY-MA               2:06.67    2:11.29 B      
                  27.31     1:00.98 (33.67)     1:41.48 (40.50)     2:11.29 (29.81)
 17 Chenot, Devon C           16 UNAT.-MA             2:06.05    2:12.12 B      
                  28.91     1:03.23 (34.32)     1:43.93 (40.70)     2:12.12 (28.19)
B - Division  
  1 Mood, Collin M            16 TIDAL FORCE-MD       2:09.66    2:09.74 B      
                  28.20     1:01.42 (33.22)     1:39.13 (37.71)     2:09.74 (30.61)
  2 Mata, Jonathan T          16 EPAC-MA              2:11.53    2:11.08 B      
                  26.41       58.45 (32.04)     1:38.91 (40.46)     2:11.08 (32.17)
  3 Keck, Hunter              16 RY-MA                2:12.09    2:11.13 B      
                  28.15     1:02.76 (34.61)     1:42.28 (39.52)     2:11.13 (28.85)
  4 Cestare, Tommy J          18 LCY-MA               2:17.04    2:11.22 B      
                  26.37       58.09 (31.72)     1:39.98 (41.89)     2:11.22 (31.24)
  5 Fatta, Alec S             15 DSC-MA               2:09.52    2:12.65 B      
                  26.92     1:01.48 (34.56)     1:43.49 (42.01)     2:12.65 (29.16)
  6 Uhlin, Cade T             15 DSC-MA               2:18.04    2:13.28 B      
                  28.46     1:03.33 (34.87)     1:42.61 (39.28)     2:13.28 (30.67)
  7 Logan, Daniel C           16 EPAC-MA              2:14.19    2:13.54 B      
                  28.47     1:03.60 (35.13)     1:43.84 (40.24)     2:13.54 (29.70)
  8 Hyde, Logan L             16 GETTYSBURG-MA        2:17.76    2:13.72 B      
                  29.36     1:05.74 (36.38)     1:43.78 (38.04)     2:13.72 (29.94)
  9 Paparo, Alex M            18 FSSC-MA              2:12.62    2:14.64 B      
                  30.38     1:06.09 (35.71)     1:44.05 (37.96)     2:14.64 (30.59)
 10 Yohe, Joshua S            17 EPAC-MA              2:13.23    2:14.68 B      
                  27.52     1:02.78 (35.26)     1:43.48 (40.70)     2:14.68 (31.20)
 11 Dengler, Jack T           16 WSY SWIMMING-MA      2:25.99    2:15.01 B      
                  26.62       58.59 (31.97)     1:43.65 (45.06)     2:15.01 (31.36)
 12 Land, Nathan A            17 FSSC-MA              2:16.16    2:15.93 B      
                  28.20     1:05.28 (37.08)     1:44.50 (39.22)     2:15.93 (31.43)
 13 Cort, Logan R             15 MERCERSBURG-MA       2:14.00    2:16.37 B      
                  29.92     1:04.34 (34.42)     1:46.67 (42.33)     2:16.37 (29.70)
 14 Calhoun, Mitchell A       15 FSSC-MA              2:14.01    2:16.59 B      
                  28.31     1:03.27 (34.96)     1:45.30 (42.03)     2:16.59 (31.29)
 15 MacCausland, Patrick K    15 LCY-MA               2:24.26    2:16.67 B      
                  29.05     1:04.26 (35.21)     1:44.91 (40.65)     2:16.67 (31.76)
 16 Hohman, Ryan P            16 DSC-MA               2:10.54    2:17.02 B      
                  28.90     1:04.09 (35.19)     1:46.42 (42.33)     2:17.02 (30.60)
 17 Brudowsky, Erik S         15 EPAC-MA              2:12.11    2:17.14 B      
                  30.32     1:05.82 (35.50)     1:46.35 (40.53)     2:17.14 (30.79)
 18 Landis, Gregory N         17 ACWS SWIMMING-MA     2:18.13    2:17.38 B      
                  30.22     1:06.75 (36.53)     1:46.01 (39.26)     2:17.38 (31.37)
 19 Albert, Ryan J            16 WSY SWIMMING-MA      2:11.63    2:18.72 B      
                  30.29     1:06.96 (36.67)     1:48.52 (41.56)     2:18.72 (30.20)
 20 Desotelle, Chandler S     16 WSY SWIMMING-MA      2:14.47    2:19.38 B      
                  29.37     1:05.09 (35.72)     1:47.86 (42.77)     2:19.38 (31.52)
 21 Nonemaker, Sam P          15 SHIP-MA              2:22.05    2:19.50 B      
                  29.28     1:05.21 (35.93)     1:48.39 (43.18)     2:19.50 (31.11)
 22 Pompei, Alex J            17 EPAC-MA              2:22.00    2:19.96 B      
                  27.73     1:05.03 (37.30)     1:46.97 (41.94)     2:19.96 (32.99)
 23 Wisor, Joshua D           16 COLLEGIATE-MA        2:12.68    2:20.74 B      
                  29.95     1:06.33 (36.38)     1:48.15 (41.82)     2:20.74 (32.59)
 24 Hartmann, Nicholas J      15 DYD-MA               2:18.71    2:21.16 B      
                  29.05     1:03.68 (34.63)     1:48.77 (45.09)     2:21.16 (32.39)
 25 Roadcap, Mason M          16 COLLEGIATE-MA        2:24.37    2:21.26 B      
                  30.37     1:05.94 (35.57)     1:49.68 (43.74)     2:21.26 (31.58)
 26 Wisotzkey, Ray B          15 DSC-MA               2:22.85    2:21.96 B      
                  28.85     1:05.75 (36.90)     1:49.81 (44.06)     2:21.96 (32.15)
 27 Dix, Jacob J              12 EPAC-MA              2:20.91    2:23.66 B      
                  30.55     1:07.06 (36.51)     1:50.38 (43.32)     2:23.66 (33.28)
 28 Hammaker, Rhyce M         17 EPAC-MA              2:14.45    2:23.99 B      
                  28.00     1:06.96 (38.96)     1:50.62 (43.66)     2:23.99 (33.37)
 29 Mills, Justin I           15 COLLEGIATE-MA        2:22.86    2:24.90 B      
                  30.30     1:10.15 (39.85)     1:56.29 (46.14)     2:24.90 (28.61)
 30 Montisano, Marcus W       15 COLLEGIATE-MA        2:21.44    2:27.11 B      
                  29.12     1:08.66 (39.54)     1:50.95 (42.29)     2:27.11 (36.16)
 31 Fuhrman, Garrett A        16 DSC-MA               2:23.83    2:27.72 B      
                  30.40     1:11.96 (41.56)     1:54.31 (42.35)     2:27.72 (33.41)
 32 Eveland, Caleb P          15 SHIP-MA              2:22.51    2:29.07 B      
                  30.77     1:06.33 (35.56)     1:54.78 (48.45)     2:29.07 (34.29)
 33 Herr, Jared S             16 GETTYSBURG-MA        2:24.84    2:31.46 C      
                  32.00     1:12.11 (40.11)     1:59.03 (46.92)     2:31.46 (32.43)
 34 Bishop, Cameron I         15 GETTYSBURG-MA        2:24.15    2:35.95 C      
                  31.22     1:10.55 (39.33)     1:59.18 (48.63)     2:35.95 (36.77)
 -- Lutter, Tyler A           16 DSC-MA               2:13.29         DQ        
      Non-simultaneous touch - breast
                  26.89     1:01.31 (34.42)     1:41.07 (39.76)          DQ (29.01)
 -- Webber, William T         16 UNAT.-MA             2:09.90         DQ        
      Delay initiating turn - back
                  29.74     1:05.75 (36.01)     1:45.82 (40.07)          DQ (31.96)
 -- Sistrunk, Sadiq D         17 COLLEGIATE-MA        2:27.42         DQ        
      One hand touch - breast
                  29.62     1:07.02 (37.40)     1:48.26 (41.24)          DQ (35.23)
C - Division  
  1 Miller, Bryce D           15 TIDAL FORCE-MD            NT    2:21.35 B      
                  29.04     1:03.32 (34.28)     1:50.44 (47.12)     2:21.35 (30.91)
  2 Dix, Jonah C              15 EPAC-MA              2:34.89    2:23.45 B      
                  30.90     1:07.91 (37.01)     1:50.00 (42.09)     2:23.45 (33.45)
  3 Knaub, Dylan R            17 UNAT.-MA                  NT    2:24.23 B      
                  29.00     1:05.67 (36.67)     1:50.82 (45.15)     2:24.23 (33.41)
  4 Kasznay, Jonah            12 LCY-MA               2:33.64    2:30.49 B      
                  32.82     1:09.52 (36.70)     1:55.07 (45.55)     2:30.49 (35.42)
  5 Zak, Joh E                15 EPAC-MA              2:31.96    2:33.66 C      
                  32.49     1:11.11 (38.62)     1:58.84 (47.73)     2:33.66 (34.82)
  6 Reedy, James F            15 CYA-MA               2:38.83    2:40.25 C      
                  34.67     1:14.31 (39.64)     2:03.14 (48.83)     2:40.25 (37.11)
 
Event 25  Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
    Meet Rcd: % 2:12.48    2/7/2004 LEAH GINGRICH - WSY                        
                2:09.89  AAAA
                2:16.09  AAA
                2:18.99  MAJO MA Junior Olympics16
                2:22.29  AA
                2:28.49  A
                2:53.19  B
                     --  C C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Gring, Cameron/Cam        14 RY-MA                2:05.48    2:12.43%AAA    
                  28.61     1:01.00 (32.39)     1:41.45 (40.45)     2:12.43 (30.98)
  2 Rickert, Marlee           13 RY-MA                2:22.48    2:23.56 A      
                  30.23     1:06.29 (36.06)     1:50.61 (44.32)     2:23.56 (32.95)
  3 Brown, Becca M            14 RY-MA                2:19.64    2:24.39 A      
                  30.58     1:07.50 (36.92)     1:50.79 (43.29)     2:24.39 (33.60)
  4 Moyer, Erin               14 RY-MA                2:26.76    2:25.02 A      
                  32.09     1:10.18 (38.09)     1:51.14 (40.96)     2:25.02 (33.88)
  5 Majka, Alexis N           14 EPAC-MA              2:21.71    2:26.72 A      
                  32.23     1:08.43 (36.20)     1:53.40 (44.97)     2:26.72 (33.32)
  6 Reedy, Kayla M            14 CYA-MA               2:20.85    2:26.89 A      
                  32.51     1:08.84 (36.33)     1:53.75 (44.91)     2:26.89 (33.14)
  7 Miller, Gabby M           14 CYA-MA               2:25.13    2:28.14 A      
                  32.79     1:10.27 (37.48)     1:54.72 (44.45)     2:28.14 (33.42)
  8 Van der Sleen, Katelyn R  14 RY-MA                2:28.33    2:28.32 A      
                  32.68     1:12.15 (39.47)     1:55.02 (42.87)     2:28.32 (33.30)
  9 Morris, Makenna           13 SHIP-MA              2:25.13    2:28.70 B      
                  33.12     1:11.24 (38.12)     1:57.59 (46.35)     2:28.70 (31.11)
 10 Plempel, Jordan M         13 COLLEGIATE-MA        2:24.05    2:28.76 B      
                  33.15     1:11.23 (38.08)     1:53.98 (42.75)     2:28.76 (34.78)
 11 Bousum, Grace D           13 LCY-MA               2:27.06    2:28.94 B      
                  31.80     1:10.21 (38.41)     1:55.44 (45.23)     2:28.94 (33.50)
 12 Lambe, Jordan E           13 LCY-MA               2:26.37    2:29.58 B      
                  31.65     1:10.48 (38.83)     1:55.41 (44.93)     2:29.58 (34.17)
 13 Thornton, Courtney        13 CYA-MA               2:27.10    2:29.67 B      
                  32.92     1:12.70 (39.78)     1:57.58 (44.88)     2:29.67 (32.09)
 14 Minich, Sarah             14 CYA-MA               2:27.02    2:31.87 B      
                  33.74     1:12.77 (39.03)     1:56.11 (43.34)     2:31.87 (35.76)
 15 Maher, Jillian K          13 ACWS SWIMMING-MA     2:25.29    2:32.17 B      
                  32.69     1:09.60 (36.91)     1:56.32 (46.72)     2:32.17 (35.85)
B - Division  
  1 Wasielevski, Caroline     14 RY-MA                2:32.17    2:25.10 A      
                  30.62     1:07.34 (36.72)     1:52.09 (44.75)     2:25.10 (33.01)
  2 Foight, Maggie            14 RY-MA                2:29.17    2:25.50 A      
                  31.62     1:10.59 (38.97)     1:53.01 (42.42)     2:25.50 (32.49)
  3 Brown, Abigail R          14 WSY SWIMMING-MA      2:29.40    2:26.44 A      
                  33.87     1:10.50 (36.63)     1:52.66 (42.16)     2:26.44 (33.78)
  4 Van der Sleen, Emily M    14 RY-MA                2:30.76    2:28.41 A      
                  30.73     1:09.09 (38.36)     1:56.88 (47.79)     2:28.41 (31.53)
  5 Osanitsch, Maddie E       13 SHIP-MA              2:33.41    2:28.53 B      
                  32.37     1:10.67 (38.30)     1:55.32 (44.65)     2:28.53 (33.21)
  6 Uhlin, Brina              13 DSC-MA               2:33.13    2:28.91 B      
                  33.33     1:12.84 (39.51)     1:55.98 (43.14)     2:28.91 (32.93)
  7 Mutter, Meredith          14 LCY-MA               2:33.06    2:29.67 B      
                  32.03     1:11.48 (39.45)     1:53.59 (42.11)     2:29.67 (36.08)
  8 Lee, Nicole A             14 WSY SWIMMING-MA      2:29.04    2:29.91 B      
                  32.99     1:11.98 (38.99)     1:56.93 (44.95)     2:29.91 (32.98)
  9 Haefner, Sydney T         14 LCY-MA               2:28.54    2:30.24 B      
                  32.38     1:09.86 (37.48)     1:55.99 (46.13)     2:30.24 (34.25)
 10 Stramara, Alexis H        14 FSSC-MA              2:35.47    2:30.49 B      
                  33.33     1:11.69 (38.36)     1:56.85 (45.16)     2:30.49 (33.64)
 11 Dunston, Nya              14 LCY-MA               2:31.39    2:31.02 B      
                  31.82     1:10.46 (38.64)     1:56.66 (46.20)     2:31.02 (34.36)
 12 Newell, Morgan C          14 GETTYSBURG-MA        2:31.37    2:32.98 B      
                  31.83     1:12.38 (40.55)     1:59.75 (47.37)     2:32.98 (33.23)
 13 Nedrow, Lauren R          14 DSC-MA               2:37.44    2:34.37 B      
                  34.07     1:12.68 (38.61)     2:00.21 (47.53)     2:34.37 (34.16)
 14 Betancourt, Natasha A     13 TIDAL FORCE-MD       2:39.12    2:34.97 B      
                  10.06       33.33 (23.27)     1:13.61 (40.28)   2:34.97 (1:21.36)
 15 Powell, Teddi J           14 SHIP-MA              2:32.64    2:36.50 B      
                  10.08       32.25 (22.17)     1:13.14 (40.89)   2:36.50 (1:23.36)
 16 Stupka, Sydney E          13 ACWS SWIMMING-MA     2:40.78    2:36.69 B      
                  35.75     1:14.71 (38.96)     2:04.30 (49.59)     2:36.69 (32.39)
 17 Peticca, Julia E          13 RY-MA                2:38.20    2:36.74 B      
                  34.81     1:15.58 (40.77)     2:03.10 (47.52)     2:36.74 (33.64)
 18 Peyton, Evelyn            13 CYA-MA               2:44.24    2:37.01 B      
                  34.49     1:13.49 (39.00)     2:01.39 (47.90)     2:37.01 (35.62)
 19 Parsons, Kierra P         13 UNAT.-MA             2:34.88    2:37.20 B      
                  35.24     1:14.15 (38.91)     1:59.83 (45.68)     2:37.20 (37.37)
 20 Yoder, Katelyn A          13 DSC-MA               2:35.86    2:37.43 B      
                  34.53     1:17.21 (42.68)     2:03.60 (46.39)     2:37.43 (33.83)
 21 Taylor, Olivia            14 RY-MA                2:35.27    2:37.72 B      
                  33.11     1:11.90 (38.79)     2:01.75 (49.85)     2:37.72 (35.97)
 22 Stambaugh, Sophie P       14 CYA-MA               2:31.25    2:37.81 B      
                  35.35     1:15.49 (40.14)     2:00.56 (45.07)     2:37.81 (37.25)
 23 Hardy, Sarah R            13 GETTYSBURG-MA        2:33.62    2:38.05 B      
                  37.11     1:18.63 (41.52)     2:01.10 (42.47)     2:38.05 (36.95)
 24 Dehoff, Jena L            13 WSY SWIMMING-MA      2:35.65    2:38.12 B      
                  32.97     1:12.26 (39.29)     2:03.14 (50.88)     2:38.12 (34.98)
 24 Lamont, Diana C           13 FSSC-MA              2:52.34    2:38.12 B      
                  32.68     1:13.47 (40.79)     2:01.38 (47.91)     2:38.12 (36.74)
 26 Rutecki, Julianna         13 LCY-MA               2:39.72    2:39.69 B      
                  35.51     1:17.14 (41.63)     2:02.89 (45.75)     2:39.69 (36.80)
 27 Best, Alison M            14 CVAC-MA              2:36.09    2:40.68 B      
                  35.46     1:16.35 (40.89)     2:03.50 (47.15)     2:40.68 (37.18)
 28 Shore, Elise P            13 WSY SWIMMING-MA      2:52.58    2:40.90 B      
                  35.49     1:17.19 (41.70)     2:06.40 (49.21)     2:40.90 (34.50)
 29 Taylor, Hayley S          13 TIDAL FORCE-MD       2:39.56    2:43.99 B      
                  34.41     1:15.96 (41.55)     2:08.65 (52.69)     2:43.99 (35.34)
 30 Koloseike, Claire E       13 LCY-MA               2:38.62    2:45.25 B      
                  34.27     1:15.44 (41.17)   2:45.25 (1:29.81)                    
 31 Askounes, Natalie B       13 TIDAL FORCE-MD       2:41.71    2:45.97 B      
                  37.38     1:18.63 (41.25)     2:09.66 (51.03)     2:45.97 (36.31)
 32 Logan, Hannah K           13 LPAC-MA              2:52.28    2:46.19 B      
                  35.89     1:19.46 (43.57)     2:07.97 (48.51)     2:46.19 (38.22)
 33 Wylam, Emma L             13 WSY SWIMMING-MA      2:46.11    2:49.78 B      
                  35.17     1:17.57 (42.40)     2:11.17 (53.60)     2:49.78 (38.61)
 34 Unger, Mackenzie          14 CYA-MA               2:50.49    2:51.10 B      
                  40.83     1:23.38 (42.55)     2:14.85 (51.47)     2:51.10 (36.25)
 35 Richards, Kristy R        13 WSY SWIMMING-MA      2:49.90    2:51.18 B      
                1:24.70     2:12.83 (48.13)     2:51.18 (38.35)                    
 36 Rabanal, Kacy A           13 CVAC-MA              2:44.57    2:53.01 B      
                  36.22     1:21.25 (45.03)     2:10.28 (49.03)     2:53.01 (42.73)
 37 Johnson, Marissa R        14 SHIP-MA              2:33.54    3:14.63 C      
                  41.51     1:32.12 (50.61)     2:31.06 (58.94)     3:14.63 (43.57)
 -- Falcone, Analise F        13 TIDAL FORCE-MD       2:48.37         DQ        
      Delay initiating turn - back
                  38.31     1:23.08 (44.77)     2:14.40 (51.32)          DQ (40.10)
C - Division  
  1 Reed, Emma E              13 EPAC-MA                   NT    2:34.09 B      
                  33.06     1:13.03 (39.97)     1:59.85 (46.82)     2:34.09 (34.24)
  2 Heisey, Avery E           14 FSSC-MA              2:53.39    2:36.72 B      
                  32.61     1:13.44 (40.83)     2:04.22 (50.78)     2:36.72 (32.50)
  3 Zimmerman, Marlee I       13 LPAC-MA              2:54.44    2:46.48 B      
                  37.12     1:20.66 (43.54)     2:10.23 (49.57)     2:46.48 (36.25)
  4 Miller, Allison F         13 DSC-MA                    NT    3:05.09 C      
                  38.26     1:23.94 (45.68)     2:20.30 (56.36)     3:05.09 (44.79)
 
Event 26  Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
    Meet Rcd: % 1:56.63   2/22/2004 CODY A WEIK  -  FSC                        
                2:01.39  AAAA
                2:07.19  AAA
                2:12.09  MAJO MA Junior Olympics16
                2:12.99  AA
                2:18.79  A
                2:41.89  B
                     --  C C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Gallagher, Zack A         13 EPAC-MA              2:01.72    2:03.94 AAA    
                  25.91       58.26 (32.35)     1:34.21 (35.95)     2:03.94 (29.73)
  2 Skiles, Logan G           14 WSY SWIMMING-MA      2:07.14    2:05.21 AAA    
                  26.94       59.04 (32.10)     1:37.19 (38.15)     2:05.21 (28.02)
  3 Farrow, Kyle T            13 EPAC-MA              2:07.45    2:07.77 MAJO   
                  27.35       59.53 (32.18)     1:37.87 (38.34)     2:07.77 (29.90)
  4 Shockey, Jeremy T         14 RY-MA                2:09.62    2:10.64 MAJO   
                  28.33     1:01.70 (33.37)     1:39.96 (38.26)     2:10.64 (30.68)
  5 Furigay, Jake R           14 MERCERSBURG-MA       2:10.29    2:10.67 MAJO   
                  28.03     1:01.11 (33.08)     1:39.48 (38.37)     2:10.67 (31.19)
  6 Bachman, Hunter F         13 ACWS SWIMMING-MA     2:18.29    2:14.01 A      
                  27.29     1:02.87 (35.58)     1:43.10 (40.23)     2:14.01 (30.91)
  7 Corrigan, Jayden M        14 DSC-MA               2:18.66    2:15.26 A      
                1:06.02     1:44.27 (38.25)     2:15.26 (30.99)                    
  8 Kelly, Javan M            14 COLLEGIATE-MA        2:17.99    2:15.55 A      
                  30.43     1:04.49 (34.06)     1:45.15 (40.66)     2:15.55 (30.40)
  9 Yoffe, Matthew J          14 COLLEGIATE-MA        2:14.40    2:22.25 B      
                  29.06     1:08.14 (39.08)     1:50.53 (42.39)     2:22.25 (31.72)
B - Division  
  1 Doyle, Ben P              13 LCY-MA               2:21.75    2:13.09 A      
                1:04.27     1:41.57 (37.30)     2:13.09 (31.52)                    
  2 Perot, Robbie M           14 FSSC-MA              2:23.42    2:16.10 A      
  3 Waplinger, Adrian P       14 FSSC-MA              2:20.66    2:19.56 B      
                1:05.34   2:19.56 (1:14.22)                                        
  4 McCurley, Aiden           13 RY-MA                2:29.23    2:20.18 B      
                  30.49     1:07.48 (36.99)     1:47.70 (40.22)     2:20.18 (32.48)
  5 White, Andrew J           14 TIDAL FORCE-MD       2:30.31    2:20.72 B      
                  29.65     1:05.56 (35.91)     1:47.46 (41.90)     2:20.72 (33.26)
  6 O'Neill, Patrick S        14 CYA-MA               2:21.82    2:20.84 B      
                1:07.17     1:50.10 (42.93)     2:20.84 (30.74)                    
  7 Miller, Zack Q            13 COLLEGIATE-MA        2:21.87    2:20.94 B      
                1:06.17     1:48.89 (42.72)     2:20.94 (32.05)                    
  8 Chase, Tommy              13 WSY SWIMMING-MA      2:27.51    2:21.63 B      
  9 Pong, CJ C                13 WAY-MA               2:23.26    2:21.73 B      
                1:04.07     1:48.86 (44.79)     2:21.73 (32.87)                    
 10 Distenfeld, Tyler J       13 CVAC-MA              2:41.69    2:22.74 B      
                  32.86     1:08.92 (36.06)     1:51.78 (42.86)     2:22.74 (30.96)
 11 Majka, Scott R            13 EPAC-MA              2:24.51    2:22.90 B      
                  32.19     1:09.28 (37.09)     1:51.10 (41.82)     2:22.90 (31.80)
 12 Humphrey, Zach D          13 UNAT.-MA             2:23.56    2:23.03 B      
                  30.35     1:06.21 (35.86)     1:48.69 (42.48)     2:23.03 (34.34)
 13 Kasznay, Galen            14 LCY-MA               2:25.46    2:24.15 B      
                  31.00     1:07.51 (36.51)     1:52.77 (45.26)     2:24.15 (31.38)
 14 Snyder, Jake T            14 COLLEGIATE-MA        2:24.45    2:25.14 B      
                  30.58     1:09.01 (38.43)     1:52.67 (43.66)     2:25.14 (32.47)
 15 Peters, Matthew R         13 CYA-MA               2:34.69    2:25.69 B      
                  30.55     1:08.31 (37.76)     1:52.02 (43.71)     2:25.69 (33.67)
 16 Houser, Colby R           14 EPAC-MA              2:29.33    2:25.77 B      
                  30.11     1:08.44 (38.33)     1:52.48 (44.04)     2:25.77 (33.29)
 17 Turk, Noah J              14 DSC-MA               2:38.64    2:27.93 B      
                  30.91     1:09.84 (38.93)     1:54.32 (44.48)     2:27.93 (33.61)
 18 Armbruster, Andrew J      13 BYNS-MA              2:46.48L   2:29.39 B      
                  29.62     1:06.94 (37.32)     1:54.30 (47.36)     2:29.39 (35.09)
 19 Furlong, Christopher R    13 ACWS SWIMMING-MA     2:32.45    2:32.65 B      
                  34.50     1:12.27 (37.77)     1:59.19 (46.92)     2:32.65 (33.46)
 20 Schweikert, Will          14 LCY-MA               2:34.57    2:33.01 B      
                  32.66     1:11.19 (38.53)     1:58.03 (46.84)     2:33.01 (34.98)
 21 Jumper, Jonathan A        14 COLLEGIATE-MA        2:30.17    2:35.79 B      
                  34.72     1:15.70 (40.98)     2:02.25 (46.55)     2:35.79 (33.54)
 22 Beck, Cody J              14 CYA-MA               2:30.81    2:36.23 B      
                  32.77     1:14.06 (41.29)     2:01.49 (47.43)     2:36.23 (34.74)
 23 Hohman, Brendan M         13 DSC-MA               2:27.69    2:40.20 B      
                  34.93     1:17.35 (42.42)     2:04.64 (47.29)     2:40.20 (35.56)
 24 Estep, Kaiden             14 SHIP-MA              2:36.47    2:42.67 C      
                  35.84     1:21.07 (45.23)     2:06.58 (45.51)     2:42.67 (36.09)
 25 Stamey, Collin R          14 COLLEGIATE-MA        2:38.41    2:42.94 C      
                  33.49     1:16.24 (42.75)     2:06.77 (50.53)     2:42.94 (36.17)
 -- Fatta, Tanner J           13 DSC-MA               2:29.03         DQ        
      Butterfly kick - breast
                  35.40     1:16.27 (40.87)     1:59.29 (43.02)          DQ (38.11)
 -- Tucker, Jonathan P        14 WSY SWIMMING-MA      2:38.58         DQ        
      False start - Misc
                  32.65     1:09.61 (36.96)     2:00.37 (50.76)          DQ (35.02)
C - Division  
  1 Leach, Daniel J           13 PACS-MA                   NT    2:26.30 B      
                  29.83     1:06.40 (36.57)     1:52.04 (45.64)     2:26.30 (34.26)
  2 Reeser, Drew M            13 LPAC-MA                   NT    2:38.98 B      
                  35.22     1:15.44 (40.22)     2:00.79 (45.35)     2:38.98 (38.19)
  3 Korich, Owen B            14 DSC-MA               2:48.47    2:41.91 C      
                  33.31     1:18.61 (45.30)     2:04.56 (45.95)     2:41.91 (37.35)
 
Event 27  Girls 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Meet Rcd: % 1:11.41   10/8/2005 KAITLYN E JONES, DST - UN-MA               
                1:10.19  AAAA
                1:15.19  AAA
                1:20.19  AA
                1:22.49  MAJO MA Junior Olympics16
                1:25.29  A
                1:55.49  B
                     --  C C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Gallagher, Zoe R          10 EPAC-MA              1:05.24    1:03.12%AAAA   
                  28.71     1:03.12 (34.41)                                        
  2 Gring, Sydney/Syd         10 RY-MA                1:16.05    1:16.44 AA     
                  34.29     1:16.44 (42.15)                                        
  3 Scranton, Kara M          10 DSC-MA               1:20.89    1:20.93 MAJO   
                  37.53     1:20.93 (43.40)                                        
  4 Powell, Kari G            10 SHIP-MA              1:20.95    1:25.48 B      
                  39.68     1:25.48 (45.80)                                        
B - Division  
  1 Potteiger, McKenna R       9 CYA-MA               1:36.40    1:22.74 A      
                  36.55     1:22.74 (46.19)                                        
  2 Hahn, Melanie R           10 FSSC-MA              1:32.97    1:23.28 A      
                  40.39     1:23.28 (42.89)                                        
  3 Evans, Faith A            10 WSY SWIMMING-MA      1:30.73    1:23.95 A      
                  38.56     1:23.95 (45.39)                                        
C - Division  
  1 Burrowes, Anna M           9 FSSC-MA                   NT    1:46.01 B      
                  45.91   1:46.01 (1:00.10)                                        
  2 Leppo, Katie E             9 CYA-MA               2:01.56    1:56.09 C      
 -- Gao, Annie                 9 RY-MA                     NT         DQ        
      False start
                  35.89          DQ (42.88)                                        
 -- Orozco, Luna              10 CYA-MA                    NT         DQ        
      Kick breaststroke type
                  44.58          DQ (53.88)                                        
 
Event 28  Boys 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Meet Rcd: % 1:11.50   10/8/2005 TREVOR A HINE, FSC  -MA                    
                1:10.09  AAAA
                1:14.99  AAA
                1:19.89  AA
                1:23.39  MAJO MA Junior Olympics16
                1:24.79  A
                1:54.09  B
                     --  C C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Woren, Joshua L            9 CVAC-MA              1:15.15    1:14.21 AAA    
                  35.84     1:14.21 (38.37)                                        
  2 Estep, Brandon M          10 SHIP-MA              1:16.17    1:14.50 AAA    
                  35.86     1:14.50 (38.64)                                        
  3 Taylor, Payton B          10 WSY SWIMMING-MA      1:15.10    1:15.95 AA     
                  35.94     1:15.95 (40.01)                                        
  4 Myer, Joey T               9 FSSC-MA              1:21.60    1:22.77 MAJO   
                  38.17     1:22.77 (44.60)                                        
B - Division  
  1 Bucks, Christian M        10 CYA-MA               1:47.24    1:41.14 B      
                  12.62   1:41.14 (1:28.52)                                        
C - Division  
  1 Maietta, Ryan P           10 FSSC-MA                   NT    1:14.35 AAA    
                  33.57     1:14.35 (40.78)                                        
  2 Chedraoui, Troy H         10 FSSC-MA                   NT    1:19.37 AA     
                  33.77     1:19.37 (45.60)                                        
  3 Chang, Jonathan H          9 WSY SWIMMING-MA           NT    1:24.52 A      
                  37.95     1:24.52 (46.57)                                        
  4 Wobber, Tommy A           10 CYA-MA                    NT    1:32.21 B      
                  43.04     1:32.21 (49.17)                                        
  5 Decker, Joseph M          10 WAY-MA                    NT    1:39.62 B      
                  46.24     1:39.62 (53.38)                                        
  6 Lamison, Isaac W           9 CYA-MA               2:09.97    1:48.48 B      
                  45.67   1:48.48 (1:02.81)                                        
  7 Hendershot, Carter R      10 CYA-MA               1:59.90    1:50.06 B      
                  44.87   1:50.06 (1:05.19)                                        
  8 Blatt, Jake                9 RY-MA                     NT    1:56.43 C      
 
Event 29  Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Meet Rcd: % 1:03.34    2/7/2004 EMILY P WEANER  -  WSY                     
                1:02.09  AAAA
                1:05.59  AAA
                1:08.49  MAJO MA Junior Olympics16
                1:08.99  AA
                1:12.49  A
                1:26.29  B
                     --  C C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Sullivan, McKaylie        12 UNAT.-MA             1:02.20    1:02.19%AAA    
                  29.81     1:02.19 (32.38)                                        
  2 Shaffer, Maggie O         12 FSSC-MA              1:09.62    1:08.55 AA     
                  31.43     1:08.55 (37.12)                                        
  3 McElroy, Grace E          12 LCY-MA               1:05.73    1:08.66 AA     
                  30.73     1:08.66 (37.93)                                        
  3 Malmstrom, Abigail        12 LCY-MA               1:10.24    1:08.66 AA     
                  31.74     1:08.66 (36.92)                                        
  5 Lopez, Maria              12 RY-MA                1:08.77    1:08.98 AA     
                  32.38     1:08.98 (36.60)                                        
  6 Miller, Isabel A          12 FSSC-MA              1:09.19    1:09.22 A      
                  32.02     1:09.22 (37.20)                                        
  7 Strayer, Catie            12 CYA-MA               1:10.13    1:10.13 A      
                  34.04     1:10.13 (36.09)                                        
  8 Klinedinst, Molly K       12 CYA-MA               1:12.14    1:10.59 A      
                  34.19     1:10.59 (36.40)                                        
B - Division  
  1 Leydig, Camryn G          11 CYA-MA               1:13.37    1:06.86 MAJO   
                  31.07     1:06.86 (35.79)                                        
  2 Howard, Tori A            12 LCY-MA               1:14.96    1:08.91 AA     
                  31.11     1:08.91 (37.80)                                        
  3 Foltz, Caroline A         11 DSC-MA               1:13.85    1:10.62 A      
                  32.45     1:10.62 (38.17)                                        
  4 Martinez, Lea E           12 TIDAL FORCE-MD       1:13.98    1:11.29 A      
  5 Pressly, Kathryn O        12 TIDAL FORCE-MD       1:15.76    1:11.66 A      
                  33.21     1:11.66 (38.45)                                        
  6 Hardick, Clara E          12 RY-MA                1:16.95    1:12.50 B      
                  33.57     1:12.50 (38.93)                                        
  7 Burton, Apple M           11 EPAC-MA              1:18.59    1:12.53 B      
                  34.47     1:12.53 (38.06)                                        
  8 Turner, Sara C            11 EPAC-MA              1:16.21    1:13.37 B      
                  34.34     1:13.37 (39.03)                                        
  9 McCombs, Emma C           12 CYA-MA               1:17.25    1:13.60 B      
                  32.89     1:13.60 (40.71)                                        
 10 Wasielevski, Sarah        12 RY-MA                1:14.95    1:13.77 B      
                  34.04     1:13.77 (39.73)                                        
 11 Chang, Lauren M           11 WSY SWIMMING-MA      1:16.61    1:14.36 B      
                  35.14     1:14.36 (39.22)                                        
 12 Courtot, Dannielle E      12 FSSC-MA              1:13.82    1:14.37 B      
                  34.36     1:14.37 (40.01)                                        
 13 Heiner, Brooke A          12 CYA-MA               1:24.09    1:16.16 B      
                  35.56     1:16.16 (40.60)                                        
 14 Heilman, Cora M           11 CVAC-MA              1:23.13    1:20.16 B      
                  36.34     1:20.16 (43.82)                                        
 15 Lester, Aubrey E          12 FSSC-MA              1:25.39    1:21.75 B      
 16 Rineman, Maddie           12 CYA-MA               1:19.64    1:29.17 C      
                  39.94     1:29.17 (49.23)                                        
C - Division  
  1 Wetzel, Lauren E          12 WAY-MA                    NT    1:05.17 AAA    
                  30.64     1:05.17 (34.53)                                        
  2 King, Hannah G            12 LCY-MA               1:31.09    1:18.07 B      
                  36.42     1:18.07 (41.65)                                        
  3 Sandridge, Angelina N     11 CYA-MA                    NT    1:18.13 B      
  4 Edwards, Audrey A         12 WSY SWIMMING-MA      1:34.40    1:21.32 B      
                  37.87     1:21.32 (43.45)                                        
  5 Young, Megan E            11 CYA-MA               1:28.21    1:21.56 B      
                  35.42     1:21.56 (46.14)                                        
  6 Minich, Allison           12 CYA-MA               1:29.73    1:22.06 B      
                  37.59     1:22.06 (44.47)                                        
  7 Shoemaker, Jennifer E     11 WSY SWIMMING-MA           NT    1:23.01 B      
                  37.76     1:23.01 (45.25)                                        
  8 Hawkins, Bramley E        11 SHIP-MA              1:32.06    1:24.03 B      
                  39.47     1:24.03 (44.56)                                        
  9 Kanelos, Alexa S          12 ACWS SWIMMING-MA     1:28.10    1:27.27 C      
                  37.80     1:27.27 (49.47)                                        
 10 Myers, Emilee G           11 CYA-MA               1:35.83    1:33.19 C      
                  40.89     1:33.19 (52.30)                                        
 11 Secord, Jane M            12 ACWS SWIMMING-MA          NT    1:34.84 C      
                  43.71     1:34.84 (51.13)                                        
 12 Wang, Jiayi               11 TIDAL FORCE-MD       1:41.08    1:35.87 C      
                  41.29     1:35.87 (54.58)                                        
 13 Bender, Lacey A           11 DSC-MA               1:42.25    1:48.05 C      
                  46.92   1:48.05 (1:01.13)                                        
 -- Schwab, Devon S           11 ACWS SWIMMING-MA          NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
                  43.03          DQ (55.11)                                        
 
Event 30  Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Meet Rcd: % 1:00.16   10/6/2012 MIGUEL M JACOME, LAC  -MA                  
                1:00.19  AAAA
                1:03.69  AAA
                1:07.09  AA
                1:08.89  MAJO MA Junior Olympics16
                1:10.59  A
                1:24.49  B
                     --  C C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Gingrich, Henry H         12 FSSC-MA              1:05.90    1:05.23 AA     
                  29.83     1:05.23 (35.40)                                        
  2 Hain, Alex C              11 UNAT.-MA             1:08.52    1:06.66 AA     
                  31.42     1:06.66 (35.24)                                        
  3 Hoffman, Leif E           11 UNAT.-MA             1:07.53    1:07.29 MAJO   
                  31.49     1:07.29 (35.80)                                        
B - Division  
  1 Peiffer, Zachary L        12 ACWS SWIMMING-MA     1:10.85    1:05.15 AA     
                  30.62     1:05.15 (34.53)                                        
  2 Estep, Colby T            12 SHIP-MA              1:11.59    1:11.90 B      
                  34.81     1:11.90 (37.09)                                        
  3 So, Ian J                 12 UNAT.-MA             1:10.76    1:12.27 B      
                  32.81     1:12.27 (39.46)                                        
  4 Carroll, Aiden A          12 LCY-MA               1:21.28    1:15.57 B      
                  34.74     1:15.57 (40.83)                                        
  5 Cunningham, Josh L        12 RY-MA                1:23.48    1:17.11 B      
                  35.52     1:17.11 (41.59)                                        
  6 Hamm, Evan P              11 UNAT.-MA             1:14.21    1:19.38 B      
                  34.84     1:19.38 (44.54)                                        
 -- Stout, CJ                 12 UNAT.-MA             1:20.17         DQ        
      Non-simultaneous arms
                  37.49          DQ (44.96)                                        
C - Division  
  1 Torres, Matt M            12 TIDAL FORCE-MD       1:24.62    1:22.45 B      
                  37.29     1:22.45 (45.16)                                        
  2 Seman, Alex N             11 EPAC-MA                   NT    1:23.02 B      
                  38.50     1:23.02 (44.52)                                        
  3 Mills, Bryce M            12 UNAT.-MA             1:29.93    1:28.93 C      
                  38.18     1:28.93 (50.75)                                        
  4 Becker, Eric T            11 RY-MA                     NT    1:36.91 C      
                  42.02     1:36.91 (54.89)                                        
 
Event 31  Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Meet Rcd: % 30.66   10/6/2012 KATIE K HORAN, Collegiate                    
                32.69  AAAA
                34.39  AAA
                35.99  MAJO MA Junior Olympics16
                36.19  AA
                37.99  A
                48.59  B
                   --  C C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Gallagher, Zoe R          10 EPAC-MA                32.68      31.25 AAAA   
  2 Gao, Emily                10 RY-MA                  34.60      32.54 AAAA   
  3 Pentz, Savannah T         10 ACWS SWIMMING-MA       34.31      34.41 MAJO   
  4 Fulton, Alexa L           10 LCY-MA                 35.39      35.30 MAJO   
  5 Powell, Kari G            10 SHIP-MA                34.74      36.90 A      
  6 Fabian, Carol M           10 DSC-MA                 36.58      37.33 A      
  7 Eckert, Madeline M        10 FSSC-MA                37.79      38.06 B      
B - Division  
  1 Kiebort, Cady A           10 LCY-MA                 39.29      37.43 A      
  2 Potteiger, McKenna R       9 CYA-MA                 38.84      37.51 A      
  3 Barone, Kamryn R          10 WSY SWIMMING-MA        40.51      37.99 A      
  4 So, Alicia G               9 UNAT.-MA               38.70      38.76 B      
  4 Nissley, Reagan G          9 FSSC-MA                41.00      38.76 B      
  6 Huber, Jenna C            10 DSC-MA                 42.15      38.82 B      
  7 Obrique, Geli L           10 TIDAL FORCE-MD         40.46      39.19 B      
  8 Hahn, Melanie R           10 FSSC-MA                40.28      39.63 B      
  9 Ernst, Carley A            9 DSC-MA                 45.86      39.70 B      
 10 Evans, Faith A            10 WSY SWIMMING-MA        38.58      39.85 B      
 11 Secord, Ann K             10 ACWS SWIMMING-MA       42.00      40.10 B      
 12 Skiles, Araceli G         10 WSY SWIMMING-MA        43.96      40.20 B      
 13 Tilley, Emma R            10 DYD-MA                 39.27      40.41 B      
 14 Orozco, Luna              10 CYA-MA                 43.84      40.67 B      
 15 Farmer, Lilly C           10 DSC-MA                 40.82      40.85 B      
 16 Montgomery, Katie M        9 ACWS SWIMMING-MA       42.59      41.01 B      
 17 Harberson, Sophie S        9 DSC-MA                 44.20      43.13 B      
 18 Miskin, Hannah M          10 WSY SWIMMING-MA        47.58      43.19 B      
 19 Krista, Lucy J             9 DSC-MA                 46.93      45.09 B      
 20 Atallah, Abigail R        10 TIDAL FORCE-MD         43.41      46.27 B      
 21 Schwab, Jordan T           9 ACWS SWIMMING-MA       41.08      46.71 B      
 22 Leppo, Katie E             9 CYA-MA                 46.62      47.52 B      
 23 Landis, Avery E            9 DSC-MA                 38.97      48.21 B      
C - Division  
  1 Gao, Annie                 9 RY-MA                     NT      36.93 A      
  2 Woren, Sarah M             9 CVAC-MA                   NT      40.49 B      
  3 Arthur, Mikayla A          9 RY-MA                     NT      41.94 B      
  4 Mattice, Kenighan          9 UNAT.-MA               51.01      44.68 B      
  5 Parsons, Kauri P           9 UNAT.-MA                  NT      44.91 B      
  6 Kanelos, Elana M          10 ACWS SWIMMING-MA       50.66      45.62 B      
  7 Burkholder, Olivia G       9 ACWS SWIMMING-MA       58.65      48.39 B      
  8 Andersen, Lucy C           9 DSC-MA                 52.70      51.46 C      
  9 Sadler, Cheyenne N        10 UNAT.-MA                  NT      57.05 C      
 
Event 32  Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Meet Rcd: % 33.31   10/8/2005 AUSTIN D DOSS, FSC  -MA                      
                32.39  AAAA
                34.19  AAA
                35.69  MAJO MA Junior Olympics16
                35.99  AA
                37.79  A
                48.59  B
                   --  C C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Baldwin, Dalton           10 RY-MA                  37.58      36.83 A      
  2 Woren, Joshua L            9 CVAC-MA                37.51      36.89 A      
  3 Myer, Joey T               9 FSSC-MA                37.52      37.77 A      
  4 Wobber, Tommy A           10 CYA-MA                 37.60      38.06 B      
B - Division  
  1 Estep, Derek T             9 SHIP-MA                38.43      37.36 A      
  2 Taylor, Payton B          10 WSY SWIMMING-MA        37.95      37.62 A      
  3 Pong, Roby D              10 WAY-MA                 42.22      39.47 B      
  4 Robidas, Brady K           9 UNAT.-MA               39.84      40.08 B      
  5 Hendershot, Carter R      10 CYA-MA                 41.63      42.24 B      
  6 George, Kiran L            9 DSC-MA                 44.64      42.70 B      
  7 Yoon, Sondo               10 WSY SWIMMING-MA        40.18      43.09 B      
  8 Bucks, Christian M        10 CYA-MA                 42.37      43.29 B      
  9 Riley, Aadyn J             9 DSC-MA                 44.33      44.69 B      
 10 Lamison, Isaac W           9 CYA-MA                 46.04      45.89 B      
 11 Houston, Caleb G          10 WSY SWIMMING-MA        46.82      49.64 C      
C - Division  
  1 Brewer, Owen M            10 CVAC-MA                   NT      36.99 A      
  2 Hershey, Dylan D           9 FSSC-MA                   NT      44.03 B      
  3 DiMartini, Frankie J       9 RY-MA                     NT      44.36 B      
  4 Vitko, Ivan A              9 DSC-MA                    NT      44.89 B      
  5 Hoover, Jacob L           10 WSY SWIMMING-MA           NT      49.99 C      
  6 Walker, Evan J            10 DSC-MA                    NT      54.19 C      
 -- Pion, Avery J             10 WSY SWIMMING-MA           NT         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 
Event 33  Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Meet Rcd: % 29.11   2/22/2004 KATIE NOLAN  -  HERSHEY                      
                29.09  AAAA
                30.49  AAA
                31.79  MAJO MA Junior Olympics16
                31.89  AA
                33.29  A
                38.79  B
                   --  C C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Howard, Tori A            12 LCY-MA                 29.43      29.62 AAA    
  2 Wetzel, Lauren E          12 WAY-MA                 30.51      30.23 AAA    
  3 Donnelly, Kiersten        12 LCY-MA                 30.05      30.37 AAA    
  4 Staretz, Presley E        11 EPAC-MA                32.16      31.18 MAJO   
  5 Sullivan, McKaylie        12 UNAT.-MA               30.21      31.29 MAJO   
  6 McCombs, Emma C           12 CYA-MA                 31.38      31.43 MAJO   
  7 Foltz, Caroline A         11 DSC-MA                 32.97      31.56 MAJO   
  8 Miller, Isabel A          12 FSSC-MA                32.68      31.94 A      
  9 Li, Julia                 12 LCY-MA                 32.81      32.48 A      
 10 Fluhr, Breanna R          12 FSSC-MA                31.54      32.52 A      
 11 Shaffer, Maggie O         12 FSSC-MA                33.06      33.16 A      
 11 Klinedinst, Molly K       12 CYA-MA                 32.89      33.16 A      
 13 Strine, Julia             12 SHIP-MA                32.98      33.36 B      
B - Division  
  1 Burton, Apple M           11 EPAC-MA                33.49      31.89 AA     
  2 Magrini, Brynn E          11 FSSC-MA                34.03      32.84 A      
  3 Deraco, Kylie E           12 DSC-MA                 35.23      32.98 A      
  4 Pressly, Kathryn O        12 TIDAL FORCE-MD         33.49      33.19 A      
  5 Young, Megan E            11 CYA-MA                 33.84      33.21 A      
  6 Hardick, Clara E          12 RY-MA                  33.61      33.28 A      
  7 Martinez, Lea E           12 TIDAL FORCE-MD         34.68      33.51 B      
  8 Stockslager, Sadie L      12 SHIP-MA                33.63      33.60 B      
  9 King, Hannah G            12 LCY-MA                 34.12      33.85 B      
 10 Warfel, Eloise E          11 FSSC-MA                33.93      33.91 B      
 11 Strayer, Catie            12 CYA-MA                 33.85      33.92 B      
 12 Turner, Sara C            11 EPAC-MA                35.66      34.37 B      
 13 Groff, Avery              12 DSC-MA                 37.83      34.92 B      
 14 Lyesnykova, Alina V       11 CVAC-MA                34.43      35.06 B      
 15 Hoerner, Madison A        11 FSC- LEBY USA-MA       37.59      35.65 B      
 16 Perot, Liz B              11 FSSC-MA                36.65      35.71 B      
 17 Heilman, Cora M           11 CVAC-MA                37.43      35.73 B      
 18 Wasielevski, Sarah        12 RY-MA                  35.23      35.85 B      
 19 Barkasi, Kamilia          12 LCY-MA                 38.60      36.24 B      
 20 Heiner, Brooke A          12 CYA-MA                 36.31      36.27 B      
 21 Myers, Emilee G           11 CYA-MA                 37.18      36.32 B      
 22 Valeriano, Morgan         11 RY-MA                  36.29      36.36 B      
 23 Collins, Abigail B        11 WSY SWIMMING-MA        37.33      36.46 B      
 24 Zimmerman, Hannah M       12 LPAC-MA                37.11      36.51 B      
 25 Chang, Lauren M           11 WSY SWIMMING-MA        34.13      36.87 B      
 26 Rowe, Alaina D            12 FSSC-MA                37.96      37.42 B      
 27 Parida, Anisha L          11 FSSC-MA                37.70      37.49 B      
 28 Shoemaker, Jennifer E     11 WSY SWIMMING-MA        36.61      37.51 B      
 29 Vitko, Sophia A           12 DSC-MA                 38.28      37.55 B      
 30 Schweikert, Anna J        12 LCY-MA                 37.04      38.61 B      
 31 Wivell, Katie R           11 GETTYSBURG-MA          38.74      39.02 C      
 32 Wang, Jiayi               11 TIDAL FORCE-MD         38.34      39.10 C      
 33 Minich, Allison           12 CYA-MA                 38.33      39.66 C      
 34 Rineman, Maddie           12 CYA-MA                 38.76      39.89 C      
C - Division  
  1 Toney, Cara L             12 WAY-MA                 40.92      33.79 B      
  2 Andrade, Sophia S         12 WAY-MA                 39.44      36.35 B      
  3 Ketterman, Katelynn C     11 GETTYSBURG-MA          39.60      37.80 B      
  4 Burkholder, Abby          11 ACWS SWIMMING-MA       39.50      37.87 B      
  5 Schmid, Romi G            11 DSC-MA                 40.40      37.94 B      
  6 Bostian, Rachael E        11 TIDAL FORCE-MD         38.93      38.22 B      
  7 Douglass, Gaia E          11 EPAC-MA                39.31      38.25 B      
  8 Weaver, Audrey H          11 ACWS SWIMMING-MA          NT      39.26 C      
  9 Hawkins, Bramley E        11 SHIP-MA                39.48      39.71 C      
 10 Foight, Emily             11 RY-MA                     NT      39.80 C      
 11 Kanelos, Alexa S          12 ACWS SWIMMING-MA       50.00      40.15 C      
 12 Mentzer, Cameron E        11 DSC-MA                    NT      41.94 C      
 13 Riley, Erin D             11 DSC-MA                 45.97      44.15 C      
 14 Musser, Emily M           11 DSC-MA               1:00.62      44.92 C      
 15 Geedy, Holly M            11 SHIP-MA                   NT      46.63 C      
 16 Bender, Lacey A           11 DSC-MA                 45.83      47.27 C      
 17 Fox, Trinity K            12 COLLEGIATE-MA             NT      51.99 C      
 
Event 34  Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Meet Rcd: % 29.05   10/6/2012 JOSIAH LAUVER, Collegiate                    
                28.59  AAAA
                30.09  AAA
                31.29  MAJO MA Junior Olympics16
                31.59  AA
                33.09  A
                38.99  B
                   --  C C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Powell, Lek C             12 SHIP-MA                31.50      30.85 MAJO   
  2 Gingrich, Henry H         12 FSSC-MA                31.74      31.33 AA     
  3 Hoffman, Leif E           11 UNAT.-MA               31.98      31.53 AA     
  4 Cunningham, Josh L        12 RY-MA                  32.32      34.23 B      
B - Division  
  1 Tolino, Luca G            12 TIDAL FORCE-MD         34.07      31.91 A      
  2 Hain, Alex C              11 UNAT.-MA               33.91      32.61 A      
  3 Strieb, Sam               12 RY-MA                  34.76      34.77 B      
  4 So, Ian J                 12 UNAT.-MA               34.72      35.08 B      
  5 Hershey, Ethan D          11 FSSC-MA                36.58      35.31 B      
  6 Hebel, Evan M             12 RY-MA                  37.08      35.55 B      
  7 Lee, Ryan                 11 WSY SWIMMING-MA        37.51      36.33 B      
  8 Engle, Pete J             11 WSY SWIMMING-MA        38.83      36.71 B      
  9 Mills, Bryce M            12 UNAT.-MA               37.96      36.76 B      
 10 Estep, Colby T            12 SHIP-MA                36.98      36.88 B      
 11 Seman, Alex N             11 EPAC-MA                36.21      36.89 B      
 12 Stout, CJ                 12 UNAT.-MA               34.72      37.39 B      
 13 Krause, Colin E           11 SHIP-MA                38.17      37.86 B      
 14 Shockey, Nick             12 RY-MA                  38.80      38.13 B      
 15 Fisic, Trevor N           12 COLLEGIATE-MA          38.12      38.20 B      
C - Division  
  1 Smith, Logan W            11 UNAT.-MA                  NT      34.93 B      
  2 Sadler, Colton J          12 UNAT.-MA                  NT      35.89 B      
  3 Mertz, Caleb J            11 DSC-MA                    NT      37.92 B      
  4 Becker, Eric T            11 RY-MA                     NT      38.54 B      
  5 Zaitsev, Daniel E         11 CVAC-MA                41.48      39.25 C      
  6 Shaub, Luke A             12 RY-MA                     NT      40.36 C      
  7 Paranjpe, Eashan          11 LCY-MA                 40.74      40.69 C      
  8 Murphy, Tommy J           11 DSC-MA                 43.17      40.77 C      
  9 Burrowes, Owen C          11 FSSC-MA                43.63      41.20 C      
 10 Stevens, Tyler J          11 FSSC-MA                42.42      41.90 C      
 11 Johnson, Ethan D          11 SHIP-MA                43.60      42.63 C      
 12 Andersen, Ted L           11 DSC-MA                    NT      48.04 C      
 13 Inacio, Thomas A          11 UNAT.-MA               43.72      48.57 C      
 
Event 35  Girls 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Meet Rcd: % 1:00.44   2/22/2004 SAMANTHA J MOFFITT  -  FSC                 
                1:01.79  AAAA
                1:04.99  AAA
                1:07.79  MAJO MA Junior Olympics16
                1:08.19  AA
                1:11.39  A
                1:30.69  B
                     --  C C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Gallagher, Zoe R          10 EPAC-MA                59.86      59.74%AAAA   
                  27.73       59.74 (32.01)                                        
  2 Kiebort, Cady A           10 LCY-MA               1:07.53    1:05.04 MAJO   
                  31.61     1:05.04 (33.43)                                        
  3 Gao, Emily                10 RY-MA                1:09.55    1:06.70 MAJO   
                  31.32     1:06.70 (35.38)                                        
  4 Gring, Sydney/Syd         10 RY-MA                1:07.54    1:07.83 AA     
                  31.40     1:07.83 (36.43)                                        
  5 Scranton, Kara M          10 DSC-MA               1:09.08    1:08.17 AA     
                  33.14     1:08.17 (35.03)                                        
  6 Pentz, Savannah T         10 ACWS SWIMMING-MA     1:07.22    1:09.06 A      
                  32.68     1:09.06 (36.38)                                        
B - Division  
  1 Hahn, Melanie R           10 FSSC-MA              1:13.10    1:10.64 A      
                  35.08     1:10.64 (35.56)                                        
  2 So, Alicia G               9 UNAT.-MA             1:13.35    1:11.85 B      
                  33.42     1:11.85 (38.43)                                        
  3 Benka-Davies, Zoe M       10 COLLEGIATE-MA        1:20.77    1:13.89 B      
                  34.81     1:13.89 (39.08)                                        
  4 Fabian, Carol M           10 DSC-MA               1:23.04    1:14.05 B      
                  35.90     1:14.05 (38.15)                                        
  5 Tilley, Emma R            10 DYD-MA               1:15.09    1:17.60 B      
  6 Obrique, Geli L           10 TIDAL FORCE-MD       1:19.78    1:19.62 B      
                  38.56     1:19.62 (41.06)                                        
  7 Nissley, Reagan G          9 FSSC-MA              1:23.23    1:22.03 B      
                  37.85     1:22.03 (44.18)                                        
  8 Trowbridge, Maya J        10 DSC-MA               1:28.56    1:22.09 B      
                  37.31     1:22.09 (44.78)                                        
  9 Miskin, Hannah M          10 WSY SWIMMING-MA      1:20.66    1:22.16 B      
                  38.23     1:22.16 (43.93)                                        
 10 Huber, Jenna C            10 DSC-MA               1:18.16    1:22.38 B      
                  38.52     1:22.38 (43.86)                                        
 11 Farmer, Lilly C           10 DSC-MA               1:23.77    1:22.59 B      
                  38.18     1:22.59 (44.41)                                        
 12 Burrowes, Anna M           9 FSSC-MA              1:29.14    1:26.83 B      
C - Division  
  1 Barone, Kamryn R          10 WSY SWIMMING-MA           NT    1:10.83 A      
                  34.09     1:10.83 (36.74)                                        
  2 Linsey, Samantha C         9 ACWS SWIMMING-MA     1:39.89    1:16.13 B      
                  34.87     1:16.13 (41.26)                                        
  3 Skiles, Araceli G         10 WSY SWIMMING-MA      1:32.39    1:16.78 B      
                  35.71     1:16.78 (41.07)                                        
  4 Woren, Sarah M             9 CVAC-MA                   NT    1:17.75 B      
                  36.71     1:17.75 (41.04)                                        
  5 Ernst, Carley A            9 DSC-MA                    NT    1:19.11 B      
  6 Arthur, Mikayla A          9 RY-MA                     NT    1:22.83 B      
                  37.64     1:22.83 (45.19)                                        
  7 Kinneman, Carsyn D        10 WSY SWIMMING-MA      1:31.63    1:23.19 B      
                  38.25     1:23.19 (44.94)                                        
  8 Montgomery, Katie M        9 ACWS SWIMMING-MA          NT    1:24.39 B      
                  38.24     1:24.39 (46.15)                                        
  9 Krista, Lucy J             9 DSC-MA               1:39.60    1:29.63 B      
                  41.65     1:29.63 (47.98)                                        
 10 Parsons, Kauri P           9 UNAT.-MA             1:32.87    1:32.30 C      
                  43.12     1:32.30 (49.18)                                        
 11 Burkholder, Olivia G       9 ACWS SWIMMING-MA          NT    1:33.85 C      
                  42.91     1:33.85 (50.94)                                        
 12 Atallah, Abigail R        10 TIDAL FORCE-MD       1:33.60    1:34.81 C      
 13 Schwab, Jordan T           9 ACWS SWIMMING-MA          NT    1:36.22 C      
                  44.03     1:36.22 (52.19)                                        
 14 Mattice, Kenighan          9 UNAT.-MA             1:45.88    1:37.64 C      
                  44.12     1:37.64 (53.52)                                        
 15 Sadler, Cheyenne N        10 UNAT.-MA                  NT    1:45.41 C      
                  49.90     1:45.41 (55.51)                                        
 16 Harrington, Erin R         9 DSC-MA                    NT    1:53.45 C      
                  51.23   1:53.45 (1:02.22)                                        
 
Event 36  Boys 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Meet Rcd: % 1:01.06   2/22/2004 DAVID J NOLAN  -  HERSHEY                  
                1:01.09  AAAA
                1:04.09  AAA
                1:07.19  AA
                1:07.39  MAJO MA Junior Olympics16
                1:10.19  A
                1:28.49  B
                     --  C C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Maietta, Ryan P           10 FSSC-MA              1:06.25    1:04.04 AAA    
                  31.24     1:04.04 (32.80)                                        
  2 Estep, Brandon M          10 SHIP-MA              1:03.54    1:04.78 AA     
                  31.16     1:04.78 (33.62)                                        
  3 Chedraoui, Troy H         10 FSSC-MA              1:08.60    1:10.66 B      
                  33.81     1:10.66 (36.85)                                        
B - Division  
  1 Woren, Joshua L            9 CVAC-MA              1:15.27    1:08.24 A      
                  32.66     1:08.24 (35.58)                                        
  2 Myer, Joey T               9 FSSC-MA              1:10.98    1:11.49 B      
                  34.12     1:11.49 (37.37)                                        
  3 Chang, Jonathan H          9 WSY SWIMMING-MA      1:12.76    1:11.57 B      
                  33.97     1:11.57 (37.60)                                        
  4 Baldwin, Dalton           10 RY-MA                1:17.24    1:12.44 B      
                  34.06     1:12.44 (38.38)                                        
  5 Estep, Derek T             9 SHIP-MA              1:12.48    1:12.56 B      
                  34.41     1:12.56 (38.15)                                        
  6 Hartz, Logan J            10 FSSC-MA              1:13.98    1:12.73 B      
                  34.59     1:12.73 (38.14)                                        
  7 Yoon, Sondo               10 WSY SWIMMING-MA      1:12.06    1:13.15 B      
                  35.21     1:13.15 (37.94)                                        
  8 Pong, Roby D              10 WAY-MA               1:21.20    1:15.28 B      
                  35.19     1:15.28 (40.09)                                        
  9 Decker, Joseph M          10 WAY-MA               1:18.00    1:15.88 B      
                  36.20     1:15.88 (39.68)                                        
 10 Riley, Aadyn J             9 DSC-MA               1:26.53    1:20.30 B      
                  38.77     1:20.30 (41.53)                                        
 11 George, Kiran L            9 DSC-MA               1:22.09    1:20.33 B      
                  38.53     1:20.33 (41.80)                                        
 12 Bucks, Christian M        10 CYA-MA               1:18.33    1:23.10 B      
                  38.59     1:23.10 (44.51)                                        
 13 Wobber, Tommy A           10 CYA-MA               1:18.53    1:23.11 B      
 14 Vitko, Ivan A              9 DSC-MA               1:18.56    1:23.29 B      
                  39.78     1:23.29 (43.51)                                        
C - Division  
  1 DiMartini, Frankie J       9 RY-MA                     NT    1:21.77 B      
                  38.86     1:21.77 (42.91)                                        
  2 Hershey, Dylan D           9 FSSC-MA              1:32.87    1:23.35 B      
                  40.42     1:23.35 (42.93)                                        
  3 Houston, Caleb G          10 WSY SWIMMING-MA      1:31.75    1:25.21 B      
                  39.14     1:25.21 (46.07)                                        
  4 Best, David J             10 CVAC-MA              1:29.23    1:30.85 C      
                  40.67     1:30.85 (50.18)                                        
  5 Hoover, Jacob L           10 WSY SWIMMING-MA           NT    1:31.74 C      
                  43.30     1:31.74 (48.44)                                        
  6 Blatt, Jake                9 RY-MA                     NT    1:33.97 C      
                  45.04     1:33.97 (48.93)                                        
  7 Pion, Avery J             10 WSY SWIMMING-MA      1:50.19    1:42.24 C      
                  46.65     1:42.24 (55.59)                                        
 
Event 37  Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Meet Rcd: % 54.81   10/6/2012 MARGET S SHELLY, CC   -MA                    
                55.19  AAAA
                57.79  AAA
                59.69  MAJO MA Junior Olympics16
              1:00.49  AA
              1:03.09  A
              1:13.59  B
                   --  C C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Wetzel, Lauren E          12 WAY-MA               1:00.37      57.32 AAA    
                  28.05       57.32 (29.27)                                        
  2 McElroy, Grace E          12 LCY-MA                 59.05      58.74 MAJO   
                  27.80       58.74 (30.94)                                        
  3 Sullivan, McKaylie        12 UNAT.-MA               59.51      59.01 MAJO   
                  28.79       59.01 (30.22)                                        
  4 Malmstrom, Abigail        12 LCY-MA                 58.88      59.54 MAJO   
                  29.06       59.54 (30.48)                                        
  5 Strine, Julia             12 SHIP-MA                58.44    1:00.29 AA     
                  28.97     1:00.29 (31.32)                                        
  6 DiCarlo, Lila M           12 WSY SWIMMING-MA      1:01.61    1:00.32 AA     
                  28.70     1:00.32 (31.62)                                        
  7 Lopez, Maria              12 RY-MA                  59.54    1:01.49 A      
                  29.61     1:01.49 (31.88)                                        
  8 Pressly, Kathryn O        12 TIDAL FORCE-MD       1:00.30    1:01.62 A      
                  29.35     1:01.62 (32.27)                                        
  9 Burton, Apple M           11 EPAC-MA              1:01.92    1:01.71 A      
                  29.52     1:01.71 (32.19)                                        
 10 King, Hannah G            12 LCY-MA               1:02.57    1:01.72 A      
                  29.73     1:01.72 (31.99)                                        
 11 Shaffer, Maggie O         12 FSSC-MA              1:01.47    1:01.95 A      
                  29.52     1:01.95 (32.43)                                        
 12 Li, Julia                 12 LCY-MA               1:02.14    1:02.07 A      
                  29.92     1:02.07 (32.15)                                        
 13 Chang, Lauren M           11 WSY SWIMMING-MA      1:01.58    1:02.51 A      
                  29.90     1:02.51 (32.61)                                        
 14 Staretz, Presley E        11 EPAC-MA              1:02.69    1:02.76 A      
                  29.78     1:02.76 (32.98)                                        
 15 Rouleau, Emily            12 RY-MA                1:02.88    1:03.05 A      
                  29.77     1:03.05 (33.28)                                        
 16 McCombs, Emma C           12 CYA-MA               1:01.57    1:04.10 B      
                  31.02     1:04.10 (33.08)                                        
B - Division  
  1 Deraco, Kylie E           12 DSC-MA               1:05.84      59.65 MAJO   
                  28.22       59.65 (31.43)                                        
  2 Leydig, Camryn G          11 CYA-MA               1:06.71    1:02.17 A      
                  29.79     1:02.17 (32.38)                                        
  3 Lyesnykova, Alina V       11 CVAC-MA              1:03.29    1:02.57 A      
                  29.89     1:02.57 (32.68)                                        
  4 Miller, Isabel A          12 FSSC-MA              1:05.61    1:02.67 A      
                  30.89     1:02.67 (31.78)                                        
  5 Groff, Avery              12 DSC-MA               1:07.46    1:03.05 A      
                  30.89     1:03.05 (32.16)                                        
  6 Sandridge, Angelina N     11 CYA-MA               1:05.15    1:03.08 A      
                  29.58     1:03.08 (33.50)                                        
  7 Brainard, Hannah E        11 GETTYSBURG-MA        1:08.98    1:03.26 B      
                  30.70     1:03.26 (32.56)                                        
  8 Magrini, Brynn E          11 FSSC-MA              1:05.66    1:03.31 B      
                  30.05     1:03.31 (33.26)                                        
  9 Hardick, Clara E          12 RY-MA                1:07.46    1:03.83 B      
                  31.24     1:03.83 (32.59)                                        
 10 Martinez, Lea E           12 TIDAL FORCE-MD       1:07.45    1:04.00 B      
                  31.00     1:04.00 (33.00)                                        
 11 Fluhr, Breanna R          12 FSSC-MA              1:04.04    1:04.81 B      
                  30.65     1:04.81 (34.16)                                        
 12 Shoemaker, Jennifer E     11 WSY SWIMMING-MA      1:06.82    1:06.02 B      
                  30.89     1:06.02 (35.13)                                        
 13 Barkasi, Kamilia          12 LCY-MA               1:05.09    1:06.03 B      
                  31.06     1:06.03 (34.97)                                        
 14 Courtot, Dannielle E      12 FSSC-MA              1:06.53    1:06.13 B      
                  31.01     1:06.13 (35.12)                                        
 15 Rowe, Alaina D            12 FSSC-MA              1:07.93    1:06.69 B      
                  32.14     1:06.69 (34.55)                                        
 16 Heiner, Brooke A          12 CYA-MA               1:09.71    1:06.88 B      
                  32.46     1:06.88 (34.42)                                        
 17 Strayer, Catie            12 CYA-MA               1:06.88    1:07.03 B      
                  32.08     1:07.03 (34.95)                                        
 18 Young, Megan E            11 CYA-MA               1:07.64    1:07.08 B      
                  32.21     1:07.08 (34.87)                                        
 19 Vitko, Sophia A           12 DSC-MA               1:08.86    1:07.49 B      
                  33.02     1:07.49 (34.47)                                        
 19 Stockslager, Sadie L      12 SHIP-MA              1:08.50    1:07.49 B      
                  32.52     1:07.49 (34.97)                                        
 21 Lester, Aubrey E          12 FSSC-MA              1:11.35    1:07.59 B      
                  31.39     1:07.59 (36.20)                                        
 22 Warfel, Eloise E          11 FSSC-MA              1:09.45    1:07.93 B      
                  31.62     1:07.93 (36.31)                                        
 23 Toney, Cara L             12 WAY-MA               1:10.76    1:08.06 B      
                  33.34     1:08.06 (34.72)                                        
 24 Perot, Liz B              11 FSSC-MA              1:09.63    1:08.34 B      
                  32.77     1:08.34 (35.57)                                        
 25 Heilman, Cora M           11 CVAC-MA              1:06.67    1:08.41 B      
                  32.39     1:08.41 (36.02)                                        
 26 Valeriano, Morgan         11 RY-MA                1:06.47    1:08.85 B      
                  31.62     1:08.85 (37.23)                                        
 27 Hawkins, Bramley E        11 SHIP-MA              1:08.40    1:09.27 B      
                  32.80     1:09.27 (36.47)                                        
 28 Andrade, Sophia S         12 WAY-MA               1:11.34    1:09.54 B      
                  33.32     1:09.54 (36.22)                                        
 29 Edwards, Audrey A         12 WSY SWIMMING-MA      1:07.05    1:09.96 B      
                  32.78     1:09.96 (37.18)                                        
 30 Ketterman, Katelynn C     11 GETTYSBURG-MA        1:12.75    1:11.45 B      
                  33.83     1:11.45 (37.62)                                        
 31 Collins, Abigail B        11 WSY SWIMMING-MA      1:11.31    1:11.92 B      
                  34.70     1:11.92 (37.22)                                        
 32 Wang, Jiayi               11 TIDAL FORCE-MD       1:13.39    1:13.54 B      
                  34.90     1:13.54 (38.64)                                        
 33 Estep, Mia                11 SHIP-MA              1:10.30    1:13.82 C      
 34 Wivell, Katie R           11 GETTYSBURG-MA        1:12.67    1:13.95 C      
                  36.20     1:13.95 (37.75)                                        
 35 Douglass, Gaia E          11 EPAC-MA              1:13.32    1:14.55 C      
                  36.53     1:14.55 (38.02)                                        
 36 Rineman, Maddie           12 CYA-MA               1:11.58    1:15.11 C      
                  35.44     1:15.11 (39.67)                                        
C - Division  
  1 Marchant, Reagan M        11 FSSC-MA                   NT    1:07.87 B      
                  11.23     1:07.87 (56.64)                                        
  2 Parida, Anisha L          11 FSSC-MA              1:16.09    1:10.66 B      
                  33.35     1:10.66 (37.31)                                        
  3 Bostian, Rachael E        11 TIDAL FORCE-MD       1:14.44    1:11.94 B      
                  33.53     1:11.94 (38.41)                                        
  4 Feist, Haley L            11 ACWS SWIMMING-MA     1:14.05    1:13.56 B      
                  34.66     1:13.56 (38.90)                                        
  5 Hoerner, Madison A        11 FSC- LEBY USA-MA     1:15.10    1:13.72 C      
                  35.62     1:13.72 (38.10)                                        
  6 Burkholder, Abby          11 ACWS SWIMMING-MA     1:18.16    1:13.77 C      
                  35.01     1:13.77 (38.76)                                        
  7 Minich, Allison           12 CYA-MA               1:13.99    1:13.89 C      
                  35.07     1:13.89 (38.82)                                        
  8 Schmid, Romi G            11 DSC-MA               1:14.36    1:15.07 C      
                  35.49     1:15.07 (39.58)                                        
  9 Gwiazdowski, Anna Kate K  11 RY-MA                1:20.98    1:15.95 C      
                  35.15     1:15.95 (40.80)                                        
 10 Foight, Emily             11 RY-MA                     NT    1:16.14 C      
                  35.73     1:16.14 (40.41)                                        
 11 Weaver, Audrey H          11 ACWS SWIMMING-MA          NT    1:18.38 C      
                  36.66     1:18.38 (41.72)                                        
 12 Secord, Jane M            12 ACWS SWIMMING-MA     1:23.08    1:19.43 C      
                  37.90     1:19.43 (41.53)                                        
 13 Mentzer, Cameron E        11 DSC-MA                    NT    1:19.48 C      
                  11.39   1:19.48 (1:08.09)                                        
 14 Schwab, Devon S           11 ACWS SWIMMING-MA     1:20.13    1:20.48 C      
                  37.70     1:20.48 (42.78)                                        
 15 Bradly, Meghan            11 LCY-MA               1:13.94    1:20.82 C      
                  38.98     1:20.82 (41.84)                                        
 16 Riley, Erin D             11 DSC-MA               1:30.55    1:27.91 C      
                  41.15     1:27.91 (46.76)                                        
 
Event 38  Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Meet Rcd: % 52.55   10/6/2012 MIGUEL M JACOME, LAC  -MA                    
                54.19  AAAA
                56.69  AAA
                58.89  MAJO MA Junior Olympics16
                59.29  AA
              1:01.89  A
              1:12.19  B
                   --  C C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Peiffer, Zachary L        12 ACWS SWIMMING-MA       58.01      58.00 MAJO   
                  28.04       58.00 (29.96)                                        
  2 Powell, Lek C             12 SHIP-MA                58.54      58.33 MAJO   
                  28.08       58.33 (30.25)                                        
  3 Gingrich, Henry H         12 FSSC-MA                59.74      59.78 A      
                  29.39       59.78 (30.39)                                        
  4 Hain, Alex C              11 UNAT.-MA             1:00.87    1:01.37 A      
                  29.58     1:01.37 (31.79)                                        
B - Division  
  1 Tolino, Luca G            12 TIDAL FORCE-MD       1:02.76      59.58 A      
                  28.90       59.58 (30.68)                                        
  2 Chenot, Nolan             12 UNAT.-MA             1:04.09      59.92 A      
                  28.25       59.92 (31.67)                                        
  3 Mills, Bryce M            12 UNAT.-MA             1:02.57    1:03.09 B      
                  29.60     1:03.09 (33.49)                                        
  4 Strieb, Sam               12 RY-MA                1:04.95    1:04.51 B      
                  30.27     1:04.51 (34.24)                                        
  5 So, Ian J                 12 UNAT.-MA             1:04.27    1:04.63 B      
                  31.25     1:04.63 (33.38)                                        
  6 Estep, Colby T            12 SHIP-MA              1:02.63    1:05.04 B      
                  31.22     1:05.04 (33.82)                                        
  7 Seman, Alex N             11 EPAC-MA              1:06.08    1:05.18 B      
                  31.47     1:05.18 (33.71)                                        
  8 Lee, Ryan                 11 WSY SWIMMING-MA      1:06.49    1:05.36 B      
                  31.02     1:05.36 (34.34)                                        
  9 Seymour, Jayden W         12 RY-MA                1:07.92    1:05.54 B      
                  31.02     1:05.54 (34.52)                                        
 10 Cunningham, Josh L        12 RY-MA                1:03.69    1:05.74 B      
                  31.01     1:05.74 (34.73)                                        
 11 Hamm, Evan P              11 UNAT.-MA             1:06.47    1:05.90 B      
                  31.68     1:05.90 (34.22)                                        
 12 Engle, Pete J             11 WSY SWIMMING-MA      1:08.89    1:07.13 B      
                  31.48     1:07.13 (35.65)                                        
 13 Hebel, Evan M             12 RY-MA                1:06.94    1:07.17 B      
                  32.23     1:07.17 (34.94)                                        
 14 Shockey, Nick             12 RY-MA                1:09.21    1:07.30 B      
 15 Krause, Colin E           11 SHIP-MA              1:11.05    1:08.50 B      
                  32.60     1:08.50 (35.90)                                        
 16 Stout, CJ                 12 UNAT.-MA             1:02.60    1:09.04 B      
                  32.36     1:09.04 (36.68)                                        
 17 Fisic, Trevor N           12 COLLEGIATE-MA        1:11.09    1:09.76 B      
                  33.18     1:09.76 (36.58)                                        
 18 Hershey, Ethan D          11 FSSC-MA              1:07.82    1:09.91 B      
                  32.65     1:09.91 (37.26)                                        
 19 Torres, Matt M            12 TIDAL FORCE-MD       1:10.38    1:10.26 B      
                  33.14     1:10.26 (37.12)                                        
C - Division  
  1 Sadler, Colton J          12 UNAT.-MA                  NT    1:10.07 B      
                  33.20     1:10.07 (36.87)                                        
  2 Fawber, Bryce L           12 FSSC-MA              1:13.68    1:11.22 B      
  3 Zaitsev, Daniel E         11 CVAC-MA              1:14.31    1:12.06 B      
                  34.41     1:12.06 (37.65)                                        
  4 Becker, Eric T            11 RY-MA                     NT    1:14.37 C      
                  33.99     1:14.37 (40.38)                                        
  5 Shaub, Luke A             12 RY-MA                     NT    1:15.06 C      
                  35.19     1:15.06 (39.87)                                        
  6 Stevens, Tyler J          11 FSSC-MA              1:16.02    1:15.74 C      
                  35.96     1:15.74 (39.78)                                        
  7 Paranjpe, Eashan          11 LCY-MA               1:16.74    1:16.85 C      
                  35.93     1:16.85 (40.92)                                        
  8 Burrowes, Owen C          11 FSSC-MA              1:27.58    1:20.96 C      
                  38.79     1:20.96 (42.17)                                        
  9 Mertz, Caleb J            11 DSC-MA                    NT    1:21.11 C      
                  37.22     1:21.11 (43.89)                                        
 10 Murphy, Tommy J           11 DSC-MA                    NT    1:22.97 C      
                  37.55     1:22.97 (45.42)                                        
 11 Buckwalter, Aidan J       11 FSSC-MA              1:26.46    1:27.69 C      
                  38.48     1:27.69 (49.21)                                        
 12 Johnson, Ethan D          11 SHIP-MA              1:35.02    1:31.01 C      
                  40.98     1:31.01 (50.03)                                        
 13 Inacio, Thomas A          11 UNAT.-MA             1:30.81    1:36.00 C      
                  44.13     1:36.00 (51.87)                                        
 14 Andersen, Ted L           11 DSC-MA                    NT    1:36.25 C      
                  45.68     1:36.25 (50.57)                                        
 15 Eveland, Noah             11 SHIP-MA              1:49.49    1:43.57 C      
                  46.29     1:43.57 (57.28)                                        
 
Event 39  Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Meet Rcd: % 37.53   2/15/2004 HANNAH SUNDAY - CVAC                         
                36.29  AAAA
                38.19  AAA
                40.09  AA
                41.09  MAJO MA Junior Olympics16
                41.99  A
                53.59  B
                   --  C C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Gao, Emily                10 RY-MA                  41.13      37.93 AAA    
  2 Powell, Kari G            10 SHIP-MA                38.50      39.32 AA     
  3 Barone, Kamryn R          10 WSY SWIMMING-MA        39.21      39.54 AA     
  4 Skiles, Araceli G         10 WSY SWIMMING-MA        39.90      40.01 AA     
  5 Gring, Sydney/Syd         10 RY-MA                  41.01      40.85 MAJO   
  6 Scranton, Kara M          10 DSC-MA                 41.47      41.80 A      
B - Division  
  1 Evans, Faith A            10 WSY SWIMMING-MA        44.29      43.21 B      
  2 Eckert, Madeline M        10 FSSC-MA                44.71      43.34 B      
  3 Nissley, Reagan G          9 FSSC-MA                46.37      44.17 B      
  4 So, Alicia G               9 UNAT.-MA               43.42      44.26 B      
  5 Pentz, Savannah T         10 ACWS SWIMMING-MA       42.78      45.04 B      
  6 Potteiger, McKenna R       9 CYA-MA                 47.27      45.18 B      
  7 Obrique, Geli L           10 TIDAL FORCE-MD         45.14      45.38 B      
  8 Ernst, Carley A            9 DSC-MA                 51.45      45.52 B      
  9 Miskin, Hannah M          10 WSY SWIMMING-MA        46.47      46.08 B      
 10 Huber, Jenna C            10 DSC-MA                 50.28      47.15 B      
 11 Kanelos, Elana M          10 ACWS SWIMMING-MA       46.33      47.46 B      
 12 Kinneman, Carsyn D        10 WSY SWIMMING-MA        46.24      47.56 B      
 13 Benka-Davies, Zoe M       10 COLLEGIATE-MA          49.75      47.88 B      
 14 Fulton, Alexa L           10 LCY-MA                 51.60      48.34 B      
 15 Krista, Lucy J             9 DSC-MA                 50.38      48.64 B      
 16 Harberson, Sophie S        9 DSC-MA                 48.90      49.64 B      
 17 Linsey, Samantha C         9 ACWS SWIMMING-MA       48.55      49.74 B      
 18 Trowbridge, Maya J        10 DSC-MA                 50.16      51.30 B      
 19 Landis, Avery E            9 DSC-MA                 50.99      52.62 B      
 20 Montgomery, Katie M        9 ACWS SWIMMING-MA       52.43      53.06 B      
 21 Atallah, Abigail R        10 TIDAL FORCE-MD         52.87      53.67 C      
 22 Tilley, Emma R            10 DYD-MA                 51.29      54.97 C      
C - Division  
  1 Gao, Annie                 9 RY-MA                     NT      39.57 AA     
  2 Woren, Sarah M             9 CVAC-MA                   NT      43.94 B      
  3 Smith, Brie S              9 UNAT.-MA                  NT      45.48 B      
  4 Kiebort, Cady A           10 LCY-MA                 55.87      48.29 B      
  5 Arthur, Mikayla A          9 RY-MA                     NT      51.16 B      
  6 Sadler, Cheyenne N        10 UNAT.-MA                  NT      51.68 B      
  7 Orozco, Luna              10 CYA-MA                 58.17      51.80 B      
  8 Farmer, Lilly C           10 DSC-MA                 56.63      52.66 B      
  9 Schwab, Jordan T           9 ACWS SWIMMING-MA       55.00      52.83 B      
 10 Burkholder, Olivia G       9 ACWS SWIMMING-MA          NT      53.24 B      
 11 Burrowes, Anna M           9 FSSC-MA                56.06      53.46 B      
 12 Secord, Ann K             10 ACWS SWIMMING-MA       56.33      55.24 C      
 13 Mattice, Kenighan          9 UNAT.-MA             1:05.34      56.14 C      
 14 Andersen, Lucy C           9 DSC-MA                 54.97      56.38 C      
 15 Leppo, Katie E             9 CYA-MA                 55.95      57.06 C      
 -- Harrington, Erin R         9 DSC-MA                    NT         DQ        
      One hand touch
 
Event 40  Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Meet Rcd: % 37.59   10/6/2012 MATTHEW W HARDT, WSY  -MA                    
                36.19  AAAA
                38.09  AAA
                39.99  AA
                41.59  MAJO MA Junior Olympics16
                41.89  A
                53.19  B
                   --  C C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Chedraoui, Troy H         10 FSSC-MA                39.81      39.47 AA     
  2 Maietta, Ryan P           10 FSSC-MA                40.17      39.92 AA     
  3 Estep, Brandon M          10 SHIP-MA                40.47      41.78 A      
B - Division  
  1 Taylor, Payton B          10 WSY SWIMMING-MA        42.79      42.54 B      
  2 Decker, Joseph M          10 WAY-MA                 42.65      44.51 B      
  3 Hartz, Logan J            10 FSSC-MA                44.57      45.53 B      
  4 Chang, Jonathan H          9 WSY SWIMMING-MA        45.51      45.63 B      
  5 Yoon, Sondo               10 WSY SWIMMING-MA        45.39      46.06 B      
  6 George, Kiran L            9 DSC-MA                 48.02      46.91 B      
  7 Estep, Derek T             9 SHIP-MA                48.07      47.85 B      
  8 Bucks, Christian M        10 CYA-MA                 46.16      47.94 B      
  9 Vitko, Ivan A              9 DSC-MA                 47.56      48.49 B      
 10 Wobber, Tommy A           10 CYA-MA                 48.68      49.87 B      
 11 Houston, Caleb G          10 WSY SWIMMING-MA        47.68      51.82 B      
 12 Robidas, Brady K           9 UNAT.-MA               52.96      52.63 B      
C - Division  
  1 Hendershot, Carter R      10 CYA-MA                 56.09      50.08 B      
  2 Lamison, Isaac W           9 CYA-MA               1:02.68      55.78 C      
 -- Pion, Avery J             10 WSY SWIMMING-MA           NT         DQ        
      Scissors kick
 -- Walker, Evan J            10 DSC-MA                    NT         DQ        
      Scissors kick
 -- Hoover, Jacob L           10 WSY SWIMMING-MA           NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Event 41  Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Meet Rcd: % 33.98  10/19/2003 KIMBERLY JEZERICK - WSY                      
                32.79  AAAA
                34.29  AAA
                35.59  MAJO MA Junior Olympics16
                35.89  AA
                37.49  A
                43.69  B
                   --  C C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Deraco, Kylie E           12 DSC-MA                 34.10      33.60%AAA    
  2 Strine, Julia             12 SHIP-MA                33.64      34.38 MAJO   
  3 Lyesnykova, Alina V       11 CVAC-MA                35.57      35.38 MAJO   
  4 McCombs, Emma C           12 CYA-MA                 37.04      37.45 A      
  5 Schweikert, Anna J        12 LCY-MA                 36.21      39.28 B      
B - Division  
  1 Klinedinst, Molly K       12 CYA-MA                 37.54      36.73 A      
  2 Donnelly, Kiersten        12 LCY-MA                 39.18      36.76 A      
  3 Zimmerman, Hannah M       12 LPAC-MA                38.82      36.77 A      
  4 Li, Julia                 12 LCY-MA                 38.20      37.35 A      
  5 Vitko, Sophia A           12 DSC-MA                 38.42      37.63 B      
  6 Foltz, Caroline A         11 DSC-MA                 38.35      37.80 B      
  7 Lester, Aubrey E          12 FSSC-MA                41.34      37.98 B      
  8 Turner, Sara C            11 EPAC-MA                38.60      38.02 B      
  9 Howard, Tori A            12 LCY-MA                 38.12      38.03 B      
 10 Leydig, Camryn G          11 CYA-MA                 40.91      38.75 B      
 11 Perot, Liz B              11 FSSC-MA                39.11      38.92 B      
 12 Rouleau, Emily            12 RY-MA                  41.06      39.31 B      
 13 Sandridge, Angelina N     11 CYA-MA                 40.54      39.74 B      
 14 Magrini, Brynn E          11 FSSC-MA                40.85      39.75 B      
 15 Parida, Anisha L          11 FSSC-MA                41.87      40.54 B      
 16 DiCarlo, Lila M           12 WSY SWIMMING-MA        40.91      40.69 B      
 17 Wasielevski, Sarah        12 RY-MA                  39.52      40.73 B      
 18 Warfel, Eloise E          11 FSSC-MA                42.10      40.81 B      
 19 Estep, Mia                11 SHIP-MA                39.43      41.63 B      
 20 Rowe, Alaina D            12 FSSC-MA                40.54      41.80 B      
 21 Valeriano, Morgan         11 RY-MA                  41.43      42.12 B      
 21 Bostian, Rachael E        11 TIDAL FORCE-MD         42.02      42.12 B      
 23 Hoerner, Madison A        11 FSC- LEBY USA-MA       43.40      42.73 B      
 24 Edwards, Audrey A         12 WSY SWIMMING-MA        43.11      43.78 C      
 25 Collins, Abigail B        11 WSY SWIMMING-MA        42.57      44.68 C      
 26 Douglass, Gaia E          11 EPAC-MA                43.19      45.09 C      
C - Division  
  1 Marchant, Reagan M        11 FSSC-MA                   NT      38.06 B      
  2 Heilman, Cora M           11 CVAC-MA                   NT      41.24 B      
  3 Fluhr, Breanna R          12 FSSC-MA                45.55      43.19 B      
  4 Ketterman, Katelynn C     11 GETTYSBURG-MA          44.43      43.51 B      
  5 Weaver, Audrey H          11 ACWS SWIMMING-MA          NT      43.80 C      
  6 Foight, Emily             11 RY-MA                     NT      44.34 C      
  7 Myers, Emilee G           11 CYA-MA                 44.35      44.38 C      
  8 Bradly, Meghan            11 LCY-MA                 43.98      44.55 C      
  9 Stockslager, Sadie L      12 SHIP-MA                45.82      44.78 C      
 10 Schmid, Romi G            11 DSC-MA                 46.47      45.29 C      
 11 Burkholder, Abby          11 ACWS SWIMMING-MA       47.06      45.81 C      
 12 Gwiazdowski, Anna Kate K  11 RY-MA                  44.97      46.51 C      
 13 Feist, Haley L            11 ACWS SWIMMING-MA       54.82      48.60 C      
 14 Wang, Jiayi               11 TIDAL FORCE-MD         46.95      48.90 C      
 15 Mentzer, Cameron E        11 DSC-MA                    NT      49.08 C      
 16 Musser, Emily M           11 DSC-MA                 53.46      49.09 C      
 17 Bender, Lacey A           11 DSC-MA                 49.84      49.77 C      
 18 Rineman, Maddie           12 CYA-MA                 52.70      51.65 C      
 19 Riley, Erin D             11 DSC-MA                 58.84      55.10 C      
 20 Wivell, Katie R           11 GETTYSBURG-MA        1:00.53      58.86 C      
 
Event 42  Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Meet Rcd: % 32.18   2/22/2004 STEVEN GASPARINI - WSY                       
                31.69  AAAA
                33.39  AAA
                35.19  AA
                35.49  MAJO MA Junior Olympics16
                36.89  A
                43.79  B
                   --  C C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Chenot, Nolan             12 UNAT.-MA               35.90      35.20 MAJO   
  2 Powell, Lek C             12 SHIP-MA                35.45      35.80 A      
  3 Cunningham, Josh L        12 RY-MA                  35.56      37.52 B      
B - Division  
  1 Hoffman, Leif E           11 UNAT.-MA               37.38      34.87 AA     
  2 Tolino, Luca G            12 TIDAL FORCE-MD         37.86      36.66 A      
  3 Seymour, Jayden W         12 RY-MA                  38.68      38.45 B      
  4 Lee, Ryan                 11 WSY SWIMMING-MA        40.94      39.65 B      
  5 Hershey, Ethan D          11 FSSC-MA                40.90      40.23 B      
  6 Engle, Pete J             11 WSY SWIMMING-MA        42.71      40.83 B      
C - Division  
  1 Smith, Logan W            11 UNAT.-MA                  NT      34.87 AA     
  2 Hebel, Evan M             12 RY-MA                  47.70      41.95 B      
  3 Strieb, Sam               12 RY-MA                  47.20      43.14 B      
  4 Fawber, Bryce L           12 FSSC-MA                44.73      43.22 B      
  5 Sadler, Colton J          12 UNAT.-MA                  NT      44.44 C      
  6 Zaitsev, Daniel E         11 CVAC-MA                47.40      45.26 C      
  7 Buckwalter, Aidan J       11 FSSC-MA                47.33      46.08 C      
  8 Johnson, Ethan D          11 SHIP-MA                46.75      46.18 C      
  9 Burrowes, Owen C          11 FSSC-MA                47.70      46.39 C      
 10 Shaub, Luke A             12 RY-MA                     NT      47.32 C      
 11 Fisic, Trevor N           12 COLLEGIATE-MA          47.81      47.47 C      
 12 Krause, Colin E           11 SHIP-MA                47.58      50.13 C      
 13 Eveland, Noah             11 SHIP-MA                46.93      52.22 C      
 14 Inacio, Thomas A          11 UNAT.-MA               54.89      56.27 C      
 
Event 43  Girls 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
    Meet Rcd: % 2:30.54   10/8/2005 KAITLYN E JONES, DST - UN-MA               
                1:10.39  AAAA
                1:13.99  AAA
                1:17.69  AA
                1:18.09  MAJO MA Junior Olympics16
                1:21.39  A
                     --  B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Gallagher, Zoe R          10 EPAC-MA              1:08.39    1:08.12%AAAA   
                  31.04     1:08.12 (37.08)                                        
  2 Gao, Emily                10 RY-MA                1:17.01    1:14.46%AA     
                  32.89     1:14.46 (41.57)                                        
  3 Gring, Sydney/Syd         10 RY-MA                1:17.27    1:16.55%AA     
                  35.66     1:16.55 (40.89)                                        
  4 Barone, Kamryn R          10 WSY SWIMMING-MA      1:18.41    1:19.10%A      
                  38.42     1:19.10 (40.68)                                        
  5 Powell, Kari G            10 SHIP-MA              1:14.59    1:19.51%A      
                  38.44     1:19.51 (41.07)                                        
  6 Pentz, Savannah T         10 ACWS SWIMMING-MA     1:15.20    1:20.27%A      
                  36.56     1:20.27 (43.71)                                        
  7 Scranton, Kara M          10 DSC-MA               1:19.63    1:21.13%A      
                  38.74     1:21.13 (42.39)                                        
  8 Potteiger, McKenna R       9 CYA-MA               1:21.33    1:21.56%B      
                  37.91     1:21.56 (43.65)                                        
C - Division  
  1 Gao, Annie                 9 RY-MA                     NT    1:18.47%A      
                  35.10     1:18.47 (43.37)                                        
  2 Fulton, Alexa L           10 LCY-MA               1:30.63    1:21.67%B      
                  35.32     1:21.67 (46.35)                                        
  3 Hahn, Melanie R           10 FSSC-MA              1:24.28    1:21.83%B      
                  37.57     1:21.83 (44.26)                                        
  4 So, Alicia G               9 UNAT.-MA             1:21.44    1:22.43%B      
                  38.27     1:22.43 (44.16)                                        
  5 Eckert, Madeline M        10 FSSC-MA              1:23.67    1:23.24%B      
                  38.50     1:23.24 (44.74)                                        
  6 Kiebort, Cady A           10 LCY-MA               1:26.55    1:23.33%B      
  7 Fabian, Carol M           10 DSC-MA               1:26.08    1:25.95%B      
                  39.51     1:25.95 (46.44)                                        
  8 Evans, Faith A            10 WSY SWIMMING-MA      1:26.67    1:26.09%B      
                  39.88     1:26.09 (46.21)                                        
  9 Ernst, Carley A            9 DSC-MA               1:29.96    1:27.37%B      
                  40.29     1:27.37 (47.08)                                        
 10 Smith, Brie S              9 UNAT.-MA                  NT    1:30.82%B      
                  44.46     1:30.82 (46.36)                                        
 11 Woren, Sarah M             9 CVAC-MA                   NT    1:31.07%B      
                  42.70     1:31.07 (48.37)                                        
 12 Nissley, Reagan G          9 FSSC-MA              1:34.64    1:31.15%B      
                  41.25     1:31.15 (49.90)                                        
 13 Huber, Jenna C            10 DSC-MA               1:33.21    1:31.78%B      
                  43.85     1:31.78 (47.93)                                        
 14 Obrique, Geli L           10 TIDAL FORCE-MD            NT    1:32.24%B      
                  43.69     1:32.24 (48.55)                                        
 15 Secord, Ann K             10 ACWS SWIMMING-MA     1:37.51    1:32.61%B      
                  40.57     1:32.61 (52.04)                                        
 16 Benka-Davies, Zoe M       10 COLLEGIATE-MA        1:31.08    1:32.70%B      
                  43.49     1:32.70 (49.21)                                        
 17 Kanelos, Elana M          10 ACWS SWIMMING-MA     1:37.30    1:34.08%B      
                  47.76     1:34.08 (46.32)                                        
 18 Harberson, Sophie S        9 DSC-MA               1:36.11    1:35.31%B      
                  44.68     1:35.31 (50.63)                                        
 19 Orozco, Luna              10 CYA-MA               1:40.77    1:35.41%B      
                  44.11     1:35.41 (51.30)                                        
 20 Tilley, Emma R            10 DYD-MA               1:26.48    1:35.45%B      
                  42.98     1:35.45 (52.47)                                        
 21 Montgomery, Katie M        9 ACWS SWIMMING-MA     1:42.91    1:37.76%B      
                  42.76     1:37.76 (55.00)                                        
 22 Arthur, Mikayla A          9 RY-MA                     NT    1:38.07%B      
                  46.05     1:38.07 (52.02)                                        
 23 Kinneman, Carsyn D        10 WSY SWIMMING-MA      1:31.51    1:39.15%B      
                  47.83     1:39.15 (51.32)                                        
 24 Krista, Lucy J             9 DSC-MA               1:41.19    1:39.48%B      
                  46.74     1:39.48 (52.74)                                        
 25 Trowbridge, Maya J        10 DSC-MA               1:33.64    1:41.27%B      
                  47.84     1:41.27 (53.43)                                        
 26 Leppo, Katie E             9 CYA-MA               1:45.57    1:45.25%B      
                  51.53     1:45.25 (53.72)                                        
 27 Atallah, Abigail R        10 TIDAL FORCE-MD       1:42.37    1:45.26%B      
                  51.71     1:45.26 (53.55)                                        
 28 Landis, Avery E            9 DSC-MA               1:41.79    1:45.72%B      
                  50.58     1:45.72 (55.14)                                        
 29 Burkholder, Olivia G       9 ACWS SWIMMING-MA     1:43.78    1:45.85%B      
                  48.79     1:45.85 (57.06)                                        
 30 Schwab, Jordan T           9 ACWS SWIMMING-MA     1:42.23    1:46.73%B      
 31 Parsons, Kauri P           9 UNAT.-MA             1:42.29    1:48.33%B      
                  51.46     1:48.33 (56.87)                                        
 32 Mattice, Kenighan          9 UNAT.-MA                  NT    1:54.34%B      
 -- Sadler, Cheyenne N        10 UNAT.-MA                  NT         DQ        
      Non-simultaneous arms - fly
                  59.72          DQ (57.93)                                        
 
Event 44  Boys 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
    Meet Rcd: % 2:42.02   10/9/2004 WILL G MANION, EACM                        
                1:10.29  AAAA
                1:13.69  AAA
                1:16.99  AA
                1:17.79  MAJO MA Junior Olympics16
                1:20.39  A
                     --  B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Estep, Brandon M          10 SHIP-MA              1:14.33    1:17.48%MAJO   
                  35.62     1:17.48 (41.86)                                        
  2 Taylor, Payton B          10 WSY SWIMMING-MA      1:18.98    1:18.46%A      
                  37.41     1:18.46 (41.05)                                        
  3 Myer, Joey T               9 FSSC-MA              1:19.61    1:21.98%B      
                  40.29     1:21.98 (41.69)                                        
  4 Chang, Jonathan H          9 WSY SWIMMING-MA      1:20.19    1:22.46%B      
                  38.60     1:22.46 (43.86)                                        
C - Division  
  1 Woren, Joshua L            9 CVAC-MA              1:20.99    1:19.16%A      
                  37.63     1:19.16 (41.53)                                        
  2 Baldwin, Dalton           10 RY-MA                1:30.25    1:24.00%B      
                  36.55     1:24.00 (47.45)                                        
  3 Yoon, Sondo               10 WSY SWIMMING-MA      1:23.20    1:25.96%B      
                  39.98     1:25.96 (45.98)                                        
  4 Hartz, Logan J            10 FSSC-MA              1:24.25    1:26.21%B      
                  40.29     1:26.21 (45.92)                                        
  5 Estep, Derek T             9 SHIP-MA              1:27.09    1:27.21%B      
                  41.16     1:27.21 (46.05)                                        
  6 Decker, Joseph M          10 WAY-MA               1:33.74    1:29.83%B      
                  45.36     1:29.83 (44.47)                                        
  7 Vitko, Ivan A              9 DSC-MA               1:33.92    1:31.42%B      
                  45.85     1:31.42 (45.57)                                        
  8 Hendershot, Carter R      10 CYA-MA               1:38.23    1:31.65%B      
                  44.23     1:31.65 (47.42)                                        
  9 George, Kiran L            9 DSC-MA               1:36.33    1:33.89%B      
                  47.83     1:33.89 (46.06)                                        
 10 Robidas, Brady K           9 UNAT.-MA             1:31.12    1:34.79%B      
                  42.31     1:34.79 (52.48)                                        
 11 Riley, Aadyn J             9 DSC-MA               1:39.42    1:34.90%B      
                  44.69     1:34.90 (50.21)                                        
 12 Hershey, Dylan D           9 FSSC-MA              2:04.09    1:35.27%B      
                  42.18     1:35.27 (53.09)                                        
 13 Best, David J             10 CVAC-MA              1:43.40    1:44.42%B      
                  49.84     1:44.42 (54.58)                                        
 14 Houston, Caleb G          10 WSY SWIMMING-MA      1:44.05    1:45.17%B      
                  50.06     1:45.17 (55.11)                                        
 -- Lamison, Isaac W           9 CYA-MA               1:44.33         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                1:51.46          DQ (18.78)                                        
 -- Walker, Evan J            10 DSC-MA                    NT         DQ        
      Scissors kick - fly
                  57.11        DQ (1:14.69)                                        
 
Event 45  Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
    Meet Rcd: % 2:15.58   10/6/2012 MARGET S SHELLY, CC   -MA                  
                2:16.89  AAAA
                2:23.39  AAA
                2:27.89  MAJO MA Junior Olympics16
                2:29.89  AA
                2:36.39  A
                3:02.49  B
                     --  C C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Donnelly, Kiersten        12 LCY-MA               2:26.10    2:24.72 MAJO   
                  31.44     1:08.18 (36.74)     1:51.95 (43.77)     2:24.72 (32.77)
  2 Li, Julia                 12 LCY-MA               2:34.48    2:29.87 AA     
                  33.70     1:11.04 (37.34)     1:57.33 (46.29)     2:29.87 (32.54)
  3 Malmstrom, Abigail        12 LCY-MA               2:33.72    2:30.64 A      
                  32.25     1:10.99 (38.74)     1:57.84 (46.85)     2:30.64 (32.80)
  4 Klinedinst, Molly K       12 CYA-MA               2:34.65    2:30.88 A      
                  33.70     1:12.86 (39.16)     1:57.22 (44.36)     2:30.88 (33.66)
  5 McElroy, Grace E          12 LCY-MA               2:32.84    2:31.19 A      
                  30.78     1:09.62 (38.84)     1:53.42 (43.80)     2:31.19 (37.77)
  6 DiCarlo, Lila M           12 WSY SWIMMING-MA      2:30.98    2:31.47 A      
                  32.01     1:11.29 (39.28)     2:00.14 (48.85)     2:31.47 (31.33)
  7 Foltz, Caroline A         11 DSC-MA               2:35.95    2:32.90 A      
                  33.70     1:12.18 (38.48)     1:59.62 (47.44)     2:32.90 (33.28)
  8 Burton, Apple M           11 EPAC-MA              2:31.39    2:32.92 A      
                  35.04     1:14.82 (39.78)     1:59.64 (44.82)     2:32.92 (33.28)
  9 Shaffer, Maggie O         12 FSSC-MA              2:31.30    2:33.19 A      
                  31.80     1:11.70 (39.90)     1:57.18 (45.48)     2:33.19 (36.01)
 10 Strayer, Catie            12 CYA-MA               2:34.28    2:34.21 A      
                  33.52     1:13.42 (39.90)     1:58.07 (44.65)     2:34.21 (36.14)
 11 Strine, Julia             12 SHIP-MA              2:35.82    2:35.92 A      
                  34.11     1:16.23 (42.12)     2:00.66 (44.43)     2:35.92 (35.26)
 12 Pressly, Kathryn O        12 TIDAL FORCE-MD       2:34.36    2:36.89 B      
                  33.13     1:11.80 (38.67)     2:00.55 (48.75)     2:36.89 (36.34)
B - Division  
  1 Howard, Tori A            12 LCY-MA               2:41.99    2:30.71 A      
                                1:09.53 ( )     1:57.08 (47.55)     2:30.71 (33.63)
  2 Miller, Isabel A          12 FSSC-MA              2:38.74    2:32.53 A      
                  32.26     1:10.78 (38.52)     1:58.95 (48.17)     2:32.53 (33.58)
  3 Leydig, Camryn G          11 CYA-MA               2:45.28    2:33.01 A      
                  32.76     1:09.80 (37.04)     1:58.58 (48.78)     2:33.01 (34.43)
  4 Deraco, Kylie E           12 DSC-MA               2:43.65    2:33.96 A      
                  34.88     1:15.30 (40.42)     1:59.74 (44.44)     2:33.96 (34.22)
  5 Turner, Sara C            11 EPAC-MA              2:39.55    2:34.58 A      
                  35.44     1:15.04 (39.60)     2:01.22 (46.18)     2:34.58 (33.36)
  6 King, Hannah G            12 LCY-MA               2:43.43    2:36.84 B      
                  36.63     1:14.33 (37.70)     2:02.51 (48.18)     2:36.84 (34.33)
  7 Martinez, Lea E           12 TIDAL FORCE-MD       2:41.71    2:37.09 B      
                  34.59     1:13.74 (39.15)     2:02.75 (49.01)     2:37.09 (34.34)
  8 Lyesnykova, Alina V       11 CVAC-MA              2:39.30    2:37.84 B      
                  35.46     1:16.49 (41.03)     2:01.11 (44.62)     2:37.84 (36.73)
  9 Rouleau, Emily            12 RY-MA                2:39.63    2:38.14 B      
                  34.20     1:15.20 (41.00)     2:01.96 (46.76)     2:38.14 (36.18)
 10 Hardick, Clara E          12 RY-MA                2:38.59    2:39.51 B      
                  34.84     1:13.21 (38.37)     2:04.53 (51.32)     2:39.51 (34.98)
 11 Courtot, Dannielle E      12 FSSC-MA              2:37.78    2:39.52 B      
                  34.57     1:14.59 (40.02)     2:03.48 (48.89)     2:39.52 (36.04)
 12 Sandridge, Angelina N     11 CYA-MA               2:49.86    2:41.83 B      
                  35.77     1:16.38 (40.61)     2:07.02 (50.64)     2:41.83 (34.81)
 13 Young, Megan E            11 CYA-MA               2:51.16    2:42.18 B      
                  37.16     1:17.00 (39.84)     2:07.50 (50.50)     2:42.18 (34.68)
 14 Vitko, Sophia A           12 DSC-MA               2:47.85    2:43.18 B      
                  38.88     1:23.55 (44.67)     2:07.94 (44.39)     2:43.18 (35.24)
 15 Heiner, Brooke A          12 CYA-MA               2:53.31    2:43.87 B      
                  35.43     1:18.06 (42.63)     2:06.84 (48.78)     2:43.87 (37.03)
 16 Chang, Lauren M           11 WSY SWIMMING-MA      2:38.24    2:45.08 B      
                  36.05     1:18.63 (42.58)     2:08.71 (50.08)     2:45.08 (36.37)
 17 Barkasi, Kamilia          12 LCY-MA               2:53.34    2:46.67 B      
                  36.83     1:23.54 (46.71)     2:11.01 (47.47)     2:46.67 (35.66)
 18 Brainard, Hannah E        11 GETTYSBURG-MA        2:54.47    2:46.98 B      
                  38.31     1:22.38 (44.07)     2:11.77 (49.39)     2:46.98 (35.21)
 19 Shoemaker, Jennifer E     11 WSY SWIMMING-MA      2:45.70    2:49.17 B      
                  38.19     1:21.05 (42.86)     2:14.58 (53.53)     2:49.17 (34.59)
 20 Warfel, Eloise E          11 FSSC-MA              2:46.33    2:49.50 B      
                  38.84                             2:12.87 ( )     2:49.50 (36.63)
 21 Schweikert, Anna J        12 LCY-MA               2:47.62    2:53.34 B      
                  37.49     1:22.87 (45.38)     2:13.12 (50.25)     2:53.34 (40.22)
 22 Hoerner, Madison A        11 FSC- LEBY USA-MA     3:01.58    2:54.37 B      
                  40.27     1:23.54 (43.27)     2:15.86 (52.32)     2:54.37 (38.51)
 23 Edwards, Audrey A         12 WSY SWIMMING-MA      2:50.90    2:58.71 B      
                  38.11     1:25.70 (47.59)     2:18.43 (52.73)     2:58.71 (40.28)
 24 Estep, Mia                11 SHIP-MA              3:00.74    3:04.09 C      
                  46.05     1:34.12 (48.07)     2:23.77 (49.65)     3:04.09 (40.32)
 -- Minich, Allison           12 CYA-MA               2:58.52         DQ        
      Not on back off wall - back
                  39.42     1:27.76 (48.34)     2:17.46 (49.70)          DQ (40.86)
C - Division  
  1 Groff, Avery              12 DSC-MA               3:28.50    2:39.51 B      
                  36.39     1:17.56 (41.17)     2:05.67 (48.11)     2:39.51 (33.84)
  2 Toney, Cara L             12 WAY-MA               3:12.61    2:45.42 B      
                  35.58     1:19.62 (44.04)     2:09.72 (50.10)     2:45.42 (35.70)
  3 Valeriano, Morgan         11 RY-MA                     NT    2:52.13 B      
                  38.00     1:21.02 (43.02)     2:12.49 (51.47)     2:52.13 (39.64)
  4 Kanelos, Alexa S          12 ACWS SWIMMING-MA          NT    2:54.17 B      
                  38.48     1:25.08 (46.60)     2:13.92 (48.84)     2:54.17 (40.25)
  5 Bostian, Rachael E        11 TIDAL FORCE-MD            NT    2:57.07 B      
                  42.92     1:26.10 (43.18)     2:16.53 (50.43)     2:57.07 (40.54)
  6 Myers, Emilee G           11 CYA-MA               3:05.17    2:59.45 B      
                  38.81     1:23.82 (45.01)     2:18.93 (55.11)     2:59.45 (40.52)
  7 Feist, Haley L            11 ACWS SWIMMING-MA     3:14.06    3:00.89 B      
                  41.26     1:27.58 (46.32)     2:23.55 (55.97)     3:00.89 (37.34)
  8 Hawkins, Bramley E        11 SHIP-MA              3:20.98    3:00.98 B      
                  39.80     1:28.30 (48.50)     2:23.25 (54.95)     3:00.98 (37.73)
  9 Douglass, Gaia E          11 EPAC-MA              3:06.16    3:06.86 C      
                  44.49     1:33.28 (48.79)     2:26.72 (53.44)     3:06.86 (40.14)
 10 Bender, Lacey A           11 DSC-MA               3:23.32    3:40.18 C      
                  49.38     1:46.24 (56.86)   2:46.32 (1:00.08)     3:40.18 (53.86)
 
Event 46  Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
    Meet Rcd: % 2:19.54   10/6/2012 MAX D BENNER, NLAC -MA                     
                2:13.39  AAAA
                2:20.19  AAA
                2:26.99  MAJO MA Junior Olympics16
                2:26.99  AA
                2:33.79  A
                3:00.99  B
                     --  C C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Hoffman, Leif E           11 UNAT.-MA             2:24.14    2:20.56 MAJO   
                  30.76     1:06.45 (35.69)     1:50.24 (43.79)     2:20.56 (30.32)
  2 Tolino, Luca G            12 TIDAL FORCE-MD       2:29.60    2:24.84 MAJO   
                  31.58     1:09.92 (38.34)     1:52.34 (42.42)     2:24.84 (32.50)
  3 Powell, Lek C             12 SHIP-MA              2:29.33    2:34.42 B      
                  34.23     1:11.65 (37.42)     2:00.29 (48.64)     2:34.42 (34.13)
B - Division  
  1 Hain, Alex C              11 UNAT.-MA             2:39.82    2:29.96 A      
                  33.20     1:09.11 (35.91)     1:56.10 (46.99)     2:29.96 (33.86)
  2 Chenot, Nolan             12 UNAT.-MA             2:39.79    2:36.07 B      
                  34.30     1:15.79 (41.49)     1:59.71 (43.92)     2:36.07 (36.36)
  3 Estep, Colby T            12 SHIP-MA              2:37.08    2:39.81 B      
                  34.66     1:16.77 (42.11)     2:05.98 (49.21)     2:39.81 (33.83)
  4 Seman, Alex N             11 EPAC-MA              2:59.22    2:40.70 B      
                  37.40     1:17.99 (40.59)     2:08.04 (50.05)     2:40.70 (32.66)
  5 So, Ian J                 12 UNAT.-MA             2:44.39    2:42.02 B      
                  34.03     1:15.32 (41.29)     2:06.10 (50.78)     2:42.02 (35.92)
  6 Strieb, Sam               12 RY-MA                2:45.55    2:42.61 B      
                  35.48     1:17.37 (41.89)     2:09.02 (51.65)     2:42.61 (33.59)
  7 Hamm, Evan P              11 UNAT.-MA             2:48.52    2:42.73 B      
                  34.93     1:17.69 (42.76)     2:07.92 (50.23)     2:42.73 (34.81)
  8 Hebel, Evan M             12 RY-MA                2:47.29    2:45.02 B      
                  35.40     1:18.81 (43.41)     2:08.66 (49.85)     2:45.02 (36.36)
  9 Lee, Ryan                 11 WSY SWIMMING-MA      2:45.38    2:47.27 B      
                  40.49     1:22.18 (41.69)     2:12.70 (50.52)     2:47.27 (34.57)
 10 Mills, Bryce M            12 UNAT.-MA             2:49.82    2:49.58 B      
                  41.11     1:24.50 (43.39)     2:14.98 (50.48)     2:49.58 (34.60)
 11 Engle, Pete J             11 WSY SWIMMING-MA      2:58.71    2:53.80 B      
                  38.52     1:23.20 (44.68)     2:16.83 (53.63)     2:53.80 (36.97)
 12 Shockey, Nick             12 RY-MA                2:59.57    2:54.20 B      
                  38.83     1:24.40 (45.57)     2:18.48 (54.08)     2:54.20 (35.72)
 -- Carroll, Aiden A          12 LCY-MA               2:56.19         DQ        
      Multiple strokes - back
                  36.14     1:19.63 (43.49)     2:15.24 (55.61)          DQ (38.13)
C - Division  
  1 Smith, Logan W            11 UNAT.-MA                  NT    2:39.36 B      
                  37.94     1:18.00 (40.06)     2:03.28 (45.28)     2:39.36 (36.08)
  2 Sadler, Colton J          12 UNAT.-MA                  NT    2:59.34 B      
                  43.48     1:27.87 (44.39)     2:22.04 (54.17)     2:59.34 (37.30)
  3 Zaitsev, Daniel E         11 CVAC-MA                   NT    3:00.09 B      
                  39.78     1:24.17 (44.39)     2:18.07 (53.90)     3:00.09 (42.02)
  4 Fawber, Bryce L           12 FSSC-MA              3:08.83    3:07.32 C      
                  42.86     1:32.46 (49.60)     2:26.67 (54.21)     3:07.32 (40.65)
  5 Krause, Colin E           11 SHIP-MA                   NT    3:15.20 C      
                  45.40     1:29.82 (44.42)   2:34.11 (1:04.29)     3:15.20 (41.09)
  6 Stevens, Tyler J          11 FSSC-MA              3:18.47    3:17.63 C      
                  46.28     1:34.69 (48.41)   2:38.67 (1:03.98)     3:17.63 (38.96)
  7 Buckwalter, Aidan J       11 FSSC-MA              3:36.86    3:49.67 C      
                  57.52     1:55.51 (57.99)   2:55.55 (1:00.04)     3:49.67 (54.12)
 -- Peiffer, Zachary L        12 ACWS SWIMMING-MA     3:06.45         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  29.37     1:09.94 (40.57)     1:58.53 (48.59)          DQ (34.82)
 -- Paranjpe, Eashan          11 LCY-MA                    NT         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  46.32     1:35.69 (49.37)   2:37.70 (1:02.01)          DQ (42.48)
 -- Stout, CJ                 12 UNAT.-MA                  NT         DQ        
      Not on back off wall - back
                  38.97     1:22.80 (43.83)     2:18.60 (55.80)          DQ (38.45)
 -- Torres, Matt M            12 TIDAL FORCE-MD       3:57.62         DQ        
      One hand touch - breast
                                1:24.27 ( )     2:21.02 (56.75)          DQ (37.65)
 
Event 47  Girls Senior 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Meet Rcd: % 1:52.52   10/9/2005 LEAH N GINGRICH, WSY Swimming              
                1:51.89  AAAA
                1:57.19  AAA
                2:02.49  AA
                2:07.89  A
                2:29.19  B
                     --  C C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Downing, Stephanie M      18 MERCERSBURG-MA       1:54.68    1:56.74 AAA    
                  27.76       57.38 (29.62)     1:26.92 (29.54)     1:56.74 (29.82)
  2 Nalls, Madison P          15 DSC-MA               1:53.01    1:59.47 AA     
                  27.87       58.22 (30.35)     1:28.99 (30.77)     1:59.47 (30.48)
  3 Troy, Lizzie J            18 MERCERSBURG-MA       1:52.42    1:59.56 AA     
                  27.71       58.00 (30.29)     1:28.98 (30.98)     1:59.56 (30.58)
  4 Schouten, Emma G          17 FSSC-MA              1:57.19    1:59.81 AA     
                  28.40       59.46 (31.06)     1:30.07 (30.61)     1:59.81 (29.74)
  5 Tanner, Lindsay M         16 MERCERSBURG-MA       1:56.85    2:00.54 AA     
                  29.40     1:00.58 (31.18)     1:30.82 (30.24)     2:00.54 (29.72)
  6 MacCausland, Heather C    14 LCY-MA               1:56.98    2:00.97 AA     
                  28.42     1:00.09 (31.67)     1:31.01 (30.92)     2:00.97 (29.96)
  7 Ober, Lauryn A            15 FSSC-MA              2:01.11    2:01.84 AA     
                  28.93       59.98 (31.05)     1:31.10 (31.12)     2:01.84 (30.74)
  8 Haines, Morgan M          16 RY-MA                1:55.30    2:02.12 AA     
                  28.40       59.30 (30.90)     1:30.63 (31.33)     2:02.12 (31.49)
  9 Grenoble, Madi A          15 LCY-MA               1:59.33    2:02.33 AA     
                  28.48       59.37 (30.89)     1:30.91 (31.54)     2:02.33 (31.42)
 10 Sison, Stephanie A        17 FSSC-MA              2:03.36    2:03.48 A      
                  29.16       59.59 (30.43)     1:30.81 (31.22)     2:03.48 (32.67)
 11 Levins, Courtney M        17 MERCERSBURG-MA       1:59.31    2:03.75 A      
                  28.56       59.74 (31.18)     1:31.44 (31.70)     2:03.75 (32.31)
 12 King, Morgan N            19 MERCERSBURG-MA       1:56.63    2:05.23 A      
                  28.56       59.61 (31.05)     1:31.91 (32.30)     2:05.23 (33.32)
 13 Gantt, Courtney A         15 MERCERSBURG-MA       2:03.62    2:05.38 A      
                  29.49     1:01.42 (31.93)     1:33.52 (32.10)     2:05.38 (31.86)
 14 Machado, Elli R           16 RY-MA                1:55.85    2:05.51 A      
                  28.59     1:00.72 (32.13)     1:33.52 (32.80)     2:05.51 (31.99)
 15 Elgin, Maggie             17 RY-MA                2:06.75    2:05.56 A      
                  29.20     1:00.88 (31.68)     1:33.59 (32.71)     2:05.56 (31.97)
 16 King, Caelyn K            15 WSY SWIMMING-MA      2:04.43    2:05.58 A      
                  29.69     1:01.11 (31.42)     1:33.27 (32.16)     2:05.58 (32.31)
 17 Shaffer, Autumn           17 RY-MA                1:59.36    2:05.77 A      
                  28.32     1:00.03 (31.71)     1:32.96 (32.93)     2:05.77 (32.81)
 18 Sudbrink, Kayla R         17 DSC-MA               2:04.18    2:05.91 A      
                  29.02     1:00.77 (31.75)     1:33.26 (32.49)     2:05.91 (32.65)
 19 Mummert, Lauren E         15 CYA-MA               2:03.57    2:06.08 A      
                  29.81     1:01.98 (32.17)     1:34.25 (32.27)     2:06.08 (31.83)
 20 Ferner, Lauren E          16 MERCERSBURG-MA       2:01.54    2:06.38 A      
                  11.02       29.71 (18.69)     1:02.41 (32.70)   2:06.38 (1:03.97)
 21 Szajnuk, Kimmi A          17 WSY SWIMMING-MA      1:57.67    2:06.86 A      
                  28.71     1:00.60 (31.89)     1:33.74 (33.14)     2:06.86 (33.12)
 22 Wyant, Sarah R            15 WSY SWIMMING-MA      1:55.96    2:07.70 A      
                  28.92     1:00.67 (31.75)     1:34.02 (33.35)     2:07.70 (33.68)
 23 Wadding, Julia R          17 TIDAL FORCE-MD       2:00.86    2:07.99 B      
                  29.56     1:02.41 (32.85)   2:07.99 (1:05.58)                    
 24 Armbruster, Ally M        15 MERCERSBURG-MA       2:00.31    2:09.07 B      
                  30.11     1:03.06 (32.95)     1:36.42 (33.36)     2:09.07 (32.65)
 25 O'Connor, Kaleigh L       17 WSY SWIMMING-MA      2:05.60    2:09.65 B      
                  29.98     1:02.44 (32.46)     1:36.14 (33.70)     2:09.65 (33.51)
 26 Dawson, Caitlin A         15 MERCERSBURG-MA       2:05.12    2:10.19 B      
                  29.50     1:02.30 (32.80)     1:36.25 (33.95)     2:10.19 (33.94)
 27 Gelgot, Caity L           17 FSC- LEBY USA-MA     2:07.34    2:10.30 B      
                  28.46     1:00.83 (32.37)     1:35.92 (35.09)     2:10.30 (34.38)
 28 Hills, Caroline Y         17 WSY SWIMMING-MA      1:57.99    2:10.78 B      
                  29.86     1:03.19 (33.33)     1:37.32 (34.13)     2:10.78 (33.46)
 29 Noll, Brandi M            15 RY-MA                2:07.13    2:11.15 B      
                  29.33     1:02.88 (33.55)     1:37.53 (34.65)     2:11.15 (33.62)
 30 Dickson, Emily K          16 LCY-MA               2:03.60    2:13.03 B      
                  29.59     1:02.93 (33.34)     1:38.66 (35.73)     2:13.03 (34.37)
B - Division  
  1 Voce, Abigail E           15 MERCERSBURG-MA       2:19.27    2:08.41 B      
                  29.24     1:01.51 (32.27)     1:35.39 (33.88)     2:08.41 (33.02)
  2 Rogers, Maddie D          16 MERCERSBURG-MA       2:08.36    2:10.03 B      
                  30.21     1:03.20 (32.99)     1:36.66 (33.46)     2:10.03 (33.37)
  3 Labell, Lauren            16 WSY SWIMMING-MA      2:09.69    2:12.47 B      
                  30.82     1:05.17 (34.35)     1:39.12 (33.95)     2:12.47 (33.35)
  4 Weik, Krysta M            15 FSC- LEBY USA-MA     2:11.50    2:12.90 B      
                  30.70     1:04.43 (33.73)     1:39.73 (35.30)     2:12.90 (33.17)
  5 Brenner, Maddie R         16 WSY SWIMMING-MA      2:09.98    2:12.99 B      
                  30.44     1:04.36 (33.92)     1:39.17 (34.81)     2:12.99 (33.82)
  6 Buckwalter, Alison E      15 FSSC-MA              2:10.67    2:13.03 B      
                  30.53     1:04.64 (34.11)     1:39.64 (35.00)     2:13.03 (33.39)
  7 Wyand, Allison E          15 FSSC-MA              2:12.85    2:13.39 B      
                  30.79     1:03.94 (33.15)     1:38.44 (34.50)     2:13.39 (34.95)
  8 Mummert, Katie N          15 CYA-MA               2:14.64    2:13.88 B      
                  31.83     1:05.86 (34.03)     1:40.42 (34.56)     2:13.88 (33.46)
  9 Kasznay, Karlie           17 LCY-MA               2:09.86    2:14.02 B      
                  30.10     1:04.74 (34.64)     1:40.19 (35.45)     2:14.02 (33.83)
 10 Chase, Mimi               15 WSY SWIMMING-MA      2:09.06    2:14.49 B      
                  31.04     1:05.41 (34.37)     1:40.33 (34.92)     2:14.49 (34.16)
 11 Kraft, Madelynn R         17 WSY SWIMMING-MA      2:17.87    2:14.83 B      
                  31.75     1:05.77 (34.02)     1:40.60 (34.83)     2:14.83 (34.23)
 12 Maher, Shannan N          15 ACWS SWIMMING-MA     2:15.08    2:15.07 B      
                  29.21     1:02.46 (33.25)     1:38.86 (36.40)     2:15.07 (36.21)
 13 Myers, Kenzie L           15 LCY-MA               2:14.94    2:15.77 B      
                  30.70     1:05.53 (34.83)     1:41.69 (36.16)     2:15.77 (34.08)
 14 Henne, Abby R             16 MERCERSBURG-MA       2:14.39    2:15.97 B      
                  30.89     1:05.69 (34.80)     1:41.39 (35.70)     2:15.97 (34.58)
 15 Hartzler, Maya J          15 FSSC-MA              2:16.23    2:16.03 B      
                  31.33     1:05.72 (34.39)     1:41.72 (36.00)     2:16.03 (34.31)
 16 Rowe, Jordyn L            17 FSSC-MA              2:12.94    2:17.16 B      
                  30.99     1:07.06 (36.07)     1:42.40 (35.34)     2:17.16 (34.76)
 17 Carrasco, Katie M         15 UNAT.-MA             2:10.43    2:17.66 B      
                  31.51     1:06.06 (34.55)     1:42.20 (36.14)     2:17.66 (35.46)
 18 Vila, Camryn M            15 UNAT.-MA             2:14.13    2:19.28 B      
                  31.32     1:06.85 (35.53)     1:43.92 (37.07)     2:19.28 (35.36)
 19 Pryor, Sarah K            16 TIDAL FORCE-MD       2:18.61    2:20.08 B      
                  31.56     1:06.59 (35.03)     1:43.19 (36.60)     2:20.08 (36.89)
 20 Betancourt, Mikayla V     16 TIDAL FORCE-MD       2:24.73    2:20.56 B      
                  31.23     1:06.23 (35.00)     1:43.64 (37.41)     2:20.56 (36.92)
 21 Hudak, Kaitlin M          16 COLLEGIATE-MA        2:13.53    2:20.89 B      
                  32.07     1:08.60 (36.53)     1:46.10 (37.50)     2:20.89 (34.79)
 22 Fitzsimmons, Barbara K    16 MERCERSBURG-MA       2:14.29    2:21.48 B      
                  32.48     1:08.04 (35.56)     1:46.82 (38.78)     2:21.48 (34.66)
 23 Mackrell, Jaime L         16 COLLEGIATE-MA        2:14.77    2:24.03 B      
                  31.39     1:07.02 (35.63)     1:45.26 (38.24)     2:24.03 (38.77)
 24 MacDougall, Larissa M     16 WSY SWIMMING-MA      2:13.35    2:26.68 B      
                  32.28     1:09.25 (36.97)     1:48.32 (39.07)     2:26.68 (38.36)
 25 Hoffman, Caroline A       16 WSY SWIMMING-MA      2:21.20    2:27.72 B      
                  33.13     1:11.27 (38.14)     1:50.20 (38.93)     2:27.72 (37.52)
 26 Barnes, Cydney A          15 DYD-MA               2:23.47    2:28.63 B      
                  33.75     1:11.22 (37.47)     1:50.05 (38.83)     2:28.63 (38.58)
C - Division  
  1 Kiyohara, Rina            17 MERCERSBURG-MA            NT    2:14.41 B      
                  30.67     1:04.78 (34.11)     1:40.04 (35.26)     2:14.41 (34.37)
  2 Geib, Kirsten R           15 FSSC-MA              2:35.61    2:16.44 B      
                  31.69     1:06.29 (34.60)     1:41.93 (35.64)     2:16.44 (34.51)
  3 Koloseike, Ava R          11 LCY-MA               2:38.63    2:31.92 C      
                  35.37     1:14.57 (39.20)     1:54.04 (39.47)     2:31.92 (37.88)
  4 Taylor, Alexa M           16 COLLEGIATE-MA        2:34.27    2:32.15 C      
                  34.40     1:12.42 (38.02)     1:53.67 (41.25)     2:32.15 (38.48)
 
Event 48  Boys Senior 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Meet Rcd: % 1:44.47  10/10/2004 CODY A WEIK, FSC  -MA                      
                1:41.99  AAAA
                1:46.89  AAA
                1:51.69  AA
                1:56.59  A
                2:15.99  B
                     --  C C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Uhlin, Keir L             17 DSC-MA               1:45.06    1:45.54 AAA    
                  24.72       51.24 (26.52)     1:18.38 (27.14)     1:45.54 (27.16)
  2 Zhugayevich, Andrew T     18 MERCERSBURG-MA       1:41.77    1:46.39 AAA    
                  24.12       50.76 (26.64)     1:18.73 (27.97)     1:46.39 (27.66)
  3 Daniel, Matt R            18 FSSC-MA              1:42.95    1:47.48 AA     
                  25.60       53.31 (27.71)     1:20.87 (27.56)     1:47.48 (26.61)
  4 Oland, Remington R        16 TIDAL FORCE-MD       1:44.77    1:47.91 AA     
                  24.35       50.80 (26.45)     1:19.10 (28.30)     1:47.91 (28.81)
  5 Groff, Trent D            17 RY-MA                1:43.29    1:47.93 AA     
                  24.09       50.93 (26.84)     1:19.10 (28.17)     1:47.93 (28.83)
  6 Hill, Spencer D           17 WSY SWIMMING-MA      1:43.41    1:47.95 AA     
                  25.72       52.80 (27.08)     1:20.11 (27.31)     1:47.95 (27.84)
  7 Averill, Ricky P          17 UNAT.-MA             1:48.47    1:49.47 AA     
                  25.75       53.96 (28.21)     1:21.96 (28.00)     1:49.47 (27.51)
  8 Lauver, Josiah D          15 COLLEGIATE-MA        1:46.85    1:49.83 AA     
                  24.89       53.81 (28.92)     1:22.63 (28.82)     1:49.83 (27.20)
  9 Glass, Nicholas E         16 DSC-MA               1:52.69    1:50.31 AA     
                  25.43       53.66 (28.23)     1:22.22 (28.56)     1:50.31 (28.09)
 10 Logan, Daniel C           16 EPAC-MA              1:53.03    1:51.20 AA     
                  25.97       54.52 (28.55)     1:23.26 (28.74)     1:51.20 (27.94)
 11 Chenot, Devon C           16 UNAT.-MA             1:47.46    1:51.81 A      
                  25.67       54.52 (28.85)     1:23.83 (29.31)     1:51.81 (27.98)
 12 Anderson, Jarod T         16 WSY SWIMMING-MA      1:52.15    1:52.17 A      
                  25.88       54.41 (28.53)     1:23.41 (29.00)     1:52.17 (28.76)
 13 Pressly, John P           16 TIDAL FORCE-MD       1:45.05    1:52.51 A      
                  25.20       53.63 (28.43)     1:23.53 (29.90)     1:52.51 (28.98)
 14 Wyant, Jordan T           17 WSY SWIMMING-MA      1:46.62    1:52.78 A      
                  25.26       52.98 (27.72)     1:22.44 (29.46)     1:52.78 (30.34)
 15 Uhlin, Cade T             15 DSC-MA               1:52.98    1:54.22 A      
                  26.21       54.72 (28.51)     1:24.45 (29.73)     1:54.22 (29.77)
 16 Bloom, Nicholas P         17 COLLEGIATE-MA        1:51.95    1:55.09 A      
                  25.21       53.56 (28.35)     1:23.83 (30.27)     1:55.09 (31.26)
 17 Yohe, Joshua S            17 EPAC-MA              1:53.18    1:56.13 A      
                  26.01       55.12 (29.11)     1:25.21 (30.09)     1:56.13 (30.92)
 18 Cort, Logan R             15 MERCERSBURG-MA       1:52.35    1:56.49 A      
                  27.21       56.71 (29.50)     1:27.13 (30.42)     1:56.49 (29.36)
 19 Mata, Jonathan T          16 EPAC-MA              1:53.12    1:57.13 B      
                  26.28       55.17 (28.89)     1:25.55 (30.38)     1:57.13 (31.58)
 20 Desotelle, Chandler S     16 WSY SWIMMING-MA      1:52.23    1:59.69 B      
                  26.55       56.39 (29.84)     1:27.44 (31.05)     1:59.69 (32.25)
 21 Brudowsky, Erik S         15 EPAC-MA              1:54.82    1:59.89 B      
                  27.16       56.64 (29.48)     1:27.84 (31.20)     1:59.89 (32.05)
 22 Knaub, Dylan R            17 UNAT.-MA             1:54.90    2:03.68 B      
                  26.90       57.73 (30.83)     1:30.31 (32.58)     2:03.68 (33.37)
 23 Albert, Ryan J            16 WSY SWIMMING-MA      1:55.92    2:04.00 B      
                  27.94       59.40 (31.46)     1:31.98 (32.58)     2:04.00 (32.02)
 24 Hammaker, Rhyce M         17 EPAC-MA              1:55.71    2:06.19 B      
                  28.33       59.97 (31.64)     1:32.88 (32.91)     2:06.19 (33.31)
 -- Griest, Tim D             17 FSSC-MA              1:50.32         DQ        
      False start
                  26.71       55.62 (28.91)     1:25.60 (29.98)          DQ (29.27)
B - Division  
  1 Labenski, Mitchell        16 LCY-MA               2:00.44    1:54.89 A      
                  26.18       55.25 (29.07)     1:25.66 (30.41)     1:54.89 (29.23)
  2 Christ, Tyler D           17 RY-MA                2:05.46    1:54.92 A      
                  25.90       55.28 (29.38)     1:25.69 (30.41)     1:54.92 (29.23)
  3 Heisey, Nathan C          16 FSSC-MA              1:58.24    1:56.20 A      
                  26.68       55.98 (29.30)     1:26.37 (30.39)     1:56.20 (29.83)
  4 Tolino, Christian D       15 TIDAL FORCE-MD       2:02.32    1:56.77 B      
                  25.99       55.57 (29.58)     1:26.64 (31.07)     1:56.77 (30.13)
  5 Massand, Dilin S          17 MERCERSBURG-MA       1:58.06    1:56.80 B      
                  27.07       57.35 (30.28)     1:27.27 (29.92)     1:56.80 (29.53)
  6 Webber, William T         16 UNAT.-MA             1:57.30    1:57.15 B      
                  27.94       57.41 (29.47)     1:27.29 (29.88)     1:57.15 (29.86)
  7 Mills, Justin I           15 COLLEGIATE-MA        2:04.97    1:58.11 B      
                  27.63       58.94 (31.31)     1:29.64 (30.70)     1:58.11 (28.47)
  8 Nonemaker, Sam P          15 SHIP-MA              1:57.80    1:59.63 B      
                  27.24       57.49 (30.25)     1:28.69 (31.20)     1:59.63 (30.94)
  9 Beard, Nathaniel L        17 FSSC-MA              2:01.47    2:00.71 B      
                  28.47       59.24 (30.77)     1:30.20 (30.96)     2:00.71 (30.51)
 10 Matsuda, Alistair M       16 MERCERSBURG-MA       1:59.96    2:00.75 B      
                  27.13       57.45 (30.32)     1:29.64 (32.19)     2:00.75 (31.11)
 11 Hartmann, Nicholas J      15 DYD-MA               1:57.09    2:01.50 B      
                  26.83       57.12 (30.29)     1:29.46 (32.34)     2:01.50 (32.04)
 12 MacCausland, Patrick K    15 LCY-MA               2:07.06    2:02.04 B      
                  28.25       59.23 (30.98)     1:31.11 (31.88)     2:02.04 (30.93)
 13 Askounes, Zachary W       15 TIDAL FORCE-MD       1:59.28    2:02.74 B      
                  27.49       57.89 (30.40)     1:30.66 (32.77)     2:02.74 (32.08)
 14 Roadcap, Mason M          16 COLLEGIATE-MA        2:05.30    2:03.21 B      
                  27.70       58.79 (31.09)     1:31.47 (32.68)     2:03.21 (31.74)
 15 Landis, Gregory N         17 ACWS SWIMMING-MA     2:10.15    2:03.44 B      
                  28.78     1:00.61 (31.83)     1:33.49 (32.88)     2:03.44 (29.95)
 16 Bell, Isaiah J            15 UNAT.-MA             2:03.12    2:04.25 B      
                  27.48     1:00.03 (32.55)     1:33.38 (33.35)     2:04.25 (30.87)
 17 Oh, Eric J                15 MERCERSBURG-MA       2:10.98    2:04.54 B      
                  28.21     1:00.75 (32.54)     1:33.49 (32.74)     2:04.54 (31.05)
 18 Fuhrman, Garrett A        16 DSC-MA               2:04.07    2:04.85 B      
                  12.52     1:00.29 (47.77)     1:33.02 (32.73)     2:04.85 (31.83)
 19 Wertz, Nick C             15 MERCERSBURG-MA       2:13.27    2:05.01 B      
                  29.02     1:00.82 (31.80)     1:33.83 (33.01)     2:05.01 (31.18)
 20 Shannon, Eric W           17 DSC-MA               2:03.57    2:07.08 B      
                  28.07     1:00.08 (32.01)     1:33.41 (33.33)     2:07.08 (33.67)
 21 Dix, Jonah C              15 EPAC-MA              2:09.82    2:07.61 B      
                  28.42     1:01.10 (32.68)     1:35.08 (33.98)     2:07.61 (32.53)
 22 Powell, Lek C             12 SHIP-MA              2:05.13    2:08.94 B      
                  27.85     1:00.59 (32.74)     1:35.40 (34.81)     2:08.94 (33.54)
 23 Spencer, Ethan T          17 ACWS SWIMMING-MA     2:06.92    2:09.25 B      
                  29.95     1:02.78 (32.83)     1:38.00 (35.22)     2:09.25 (31.25)
 24 Wisotzkey, Ray B          15 DSC-MA               2:05.61    2:09.69 B      
                  28.96     1:01.78 (32.82)     1:36.25 (34.47)     2:09.69 (33.44)
 25 Raasch, Michael G         15 FSSC-MA              2:10.93    2:09.94 B      
                  29.90     1:02.66 (32.76)     1:36.65 (33.99)     2:09.94 (33.29)
 26 Eveland, Caleb P          15 SHIP-MA              2:09.93    2:10.59 B      
                  28.88     1:02.31 (33.43)     1:37.17 (34.86)     2:10.59 (33.42)
 27 Kasznay, Jonah            12 LCY-MA               2:10.30    2:10.81 B      
                  29.61     1:03.30 (33.69)     1:37.52 (34.22)     2:10.81 (33.29)
 28 Bloom, Christopher S      15 COLLEGIATE-MA        2:14.55    2:14.10 B      
                  30.48     1:04.04 (33.56)     1:39.55 (35.51)     2:14.10 (34.55)
 29 Ciavarella, Mike R        15 UNAT.-MA             2:11.42    2:16.75 C      
                  30.51     1:05.42 (34.91)     1:42.72 (37.30)     2:16.75 (34.03)
 30 Reedy, James F            15 CYA-MA               2:12.45    2:18.75 C      
                  31.95     1:07.79 (35.84)     1:43.88 (36.09)     2:18.75 (34.87)
 31 Gifford, Gary C           18 COLLEGIATE-MA        2:07.18    2:22.31 C      
                  29.69     1:05.66 (35.97)     1:44.79 (39.13)     2:22.31 (37.52)
 -- Zak, Joh E                15 EPAC-MA              2:13.35         DQ        
      False start
                  31.31     1:06.11 (34.80)     1:41.74 (35.63)          DQ (34.33)
C - Division  
  1 Russell, Tyler T          15 MERCERSBURG-MA            NT    2:04.84 B      
                  28.94     1:00.72 (31.78)     1:33.84 (33.12)     2:04.84 (31.00)
  2 Cerdeira, Pedro           16 MERCERSBURG-MA       2:17.14    2:09.88 B      
                  30.49     1:03.00 (32.51)     1:38.01 (35.01)     2:09.88 (31.87)
  3 Solganik, Alex            17 MERCERSBURG-MA            NT    2:13.81 B      
                  30.02     1:04.06 (34.04)     1:39.31 (35.25)     2:13.81 (34.50)
  4 Knarr, Jacob A            17 ACWS SWIMMING-MA     2:20.15    2:25.46 C      
                  30.08     1:06.80 (36.72)     1:46.21 (39.41)     2:25.46 (39.25)
  5 Ancona, Esteban J         16 MERCERSBURG-MA            NT    2:34.62 C      
                  11.68       31.04 (19.36)     1:06.81 (35.77)   2:34.62 (1:27.81)
 
Event 49  Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Meet Rcd: % 1:58.19  10/10/2004 KIMBERLY A JERZERICK, WSY Swimming         
                1:55.49  AAAA
                2:00.99  AAA
                2:02.59  MAJO MA Junior Olympics16
                2:06.49  AA
                2:11.99  A
                2:33.89  B
                     --  C C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Gring, Cameron/Cam        14 RY-MA                1:55.79    2:00.21 AAA    
                  27.35       58.06 (30.71)     1:29.19 (31.13)     2:00.21 (31.02)
  2 Rickert, Marlee           13 RY-MA                2:02.12    2:04.40 AA     
                  28.06       59.28 (31.22)     1:31.68 (32.40)     2:04.40 (32.72)
  3 Majka, Alexis N           14 EPAC-MA              2:01.69    2:05.80 AA     
                  29.19     1:01.13 (31.94)     1:33.90 (32.77)     2:05.80 (31.90)
  4 Morris, Makenna           13 SHIP-MA              2:05.38    2:05.84 AA     
                  29.99     1:01.81 (31.82)     1:34.48 (32.67)     2:05.84 (31.36)
  5 Donnelly, Brigid          14 LCY-MA               2:03.62    2:07.55 A      
                  28.76     1:01.16 (32.40)     1:34.59 (33.43)     2:07.55 (32.96)
  6 Osanitsch, Maddie E       13 SHIP-MA              2:05.78    2:08.28 A      
                  29.89     1:02.98 (33.09)     1:36.00 (33.02)     2:08.28 (32.28)
  7 Uhlin, Brina              13 DSC-MA               2:08.80    2:09.29 A      
                  30.24     1:03.00 (32.76)     1:36.50 (33.50)     2:09.29 (32.79)
  8 Lee, Nicole A             14 WSY SWIMMING-MA      2:08.74    2:10.16 A      
                  30.68     1:03.50 (32.82)     1:37.24 (33.74)     2:10.16 (32.92)
  9 Van der Sleen, Emily M    14 RY-MA                2:07.10    2:10.17 A      
                  29.65     1:03.35 (33.70)     1:37.94 (34.59)     2:10.17 (32.23)
 10 Olson, Rachel L           14 DSC-MA               2:06.65    2:10.47 A      
                  29.74     1:02.90 (33.16)     1:36.83 (33.93)     2:10.47 (33.64)
 11 Newell, Morgan C          14 GETTYSBURG-MA        2:05.36    2:10.74 A      
                  30.26     1:03.71 (33.45)     1:37.83 (34.12)     2:10.74 (32.91)
 12 Sopko, Micah N            13 CYA-MA               2:09.04    2:11.60 A      
                  30.42     1:03.93 (33.51)     1:38.41 (34.48)     2:11.60 (33.19)
 13 Stambaugh, Sophie P       14 CYA-MA               2:08.59    2:12.79 B      
                  30.64     1:04.62 (33.98)     1:39.09 (34.47)     2:12.79 (33.70)
 13 Maher, Jillian K          13 ACWS SWIMMING-MA     2:08.39    2:12.79 B      
                  30.78     1:04.72 (33.94)     1:39.14 (34.42)     2:12.79 (33.65)
 15 Boyce, Katelyn M          14 WSY SWIMMING-MA      2:06.89    2:13.13 B      
                  30.37     1:03.84 (33.47)     1:38.39 (34.55)     2:13.13 (34.74)
 16 Betancourt, Natasha A     13 TIDAL FORCE-MD       2:11.71    2:13.40 B      
                  30.11     1:05.09 (34.98)     1:40.80 (35.71)     2:13.40 (32.60)
 17 Miller, Gabby M           14 CYA-MA               2:09.14    2:13.53 B      
                  30.33     1:04.85 (34.52)     1:40.16 (35.31)     2:13.53 (33.37)
 18 Conjack, Kasi M           14 WSY SWIMMING-MA      2:10.31    2:14.69 B      
                  30.78     1:05.99 (35.21)     1:41.85 (35.86)     2:14.69 (32.84)
B - Division  
  1 Yoon, Dahna               13 WSY SWIMMING-MA      2:15.40    2:11.18 A      
                  30.21     1:03.86 (33.65)     1:38.01 (34.15)     2:11.18 (33.17)
  2 Moyer, Erin               14 RY-MA                2:15.45    2:11.94 A      
                  30.67     1:03.75 (33.08)     1:38.11 (34.36)     2:11.94 (33.83)
  3 Stramara, Alexis H        14 FSSC-MA              2:20.81    2:12.61 B      
                  31.57     1:05.51 (33.94)     1:39.91 (34.40)     2:12.61 (32.70)
  4 Heisey, Avery E           14 FSSC-MA              2:24.84    2:12.66 B      
                  31.25     1:05.40 (34.15)     1:40.17 (34.77)     2:12.66 (32.49)
  5 Powell, Teddi J           14 SHIP-MA              2:18.71    2:13.91 B      
                  30.57     1:05.01 (34.44)     1:39.98 (34.97)     2:13.91 (33.93)
  6 Nedrow, Lauren R          14 DSC-MA               2:18.38    2:15.43 B      
                  31.21     1:06.22 (35.01)     1:41.62 (35.40)     2:15.43 (33.81)
  7 Brown, Abigail R          14 WSY SWIMMING-MA      2:17.79    2:15.94 B      
                  31.14     1:05.63 (34.49)     1:41.29 (35.66)     2:15.94 (34.65)
  8 Westhafer, Elise P        13 UNAT.-MA             2:18.81    2:16.36 B      
                  30.89     1:05.56 (34.67)     1:41.32 (35.76)     2:16.36 (35.04)
  9 Minich, Sarah             14 CYA-MA               2:14.63    2:16.50 B      
                  31.28     1:05.95 (34.67)     1:41.26 (35.31)     2:16.50 (35.24)
 10 Lamont, Diana C           13 FSSC-MA              2:33.71    2:19.10 B      
                  30.63     1:05.04 (34.41)     1:42.48 (37.44)     2:19.10 (36.62)
 11 Dunston, Nya              14 LCY-MA               2:14.83    2:19.19 B      
                  30.38     1:04.56 (34.18)     1:41.91 (37.35)     2:19.19 (37.28)
 12 Hardy, Sarah R            13 GETTYSBURG-MA        2:20.02    2:19.23 B      
                  32.15     1:07.95 (35.80)     1:44.70 (36.75)     2:19.23 (34.53)
 13 Shore, Elise P            13 WSY SWIMMING-MA      2:19.77    2:20.52 B      
                  32.39     1:08.18 (35.79)     1:43.79 (35.61)     2:20.52 (36.73)
 14 Taylor, Olivia            14 RY-MA                2:19.08    2:21.14 B      
                  32.68     1:08.64 (35.96)     1:45.60 (36.96)     2:21.14 (35.54)
 15 Freeman, Kailee J         13 FSSC-MA              2:19.03    2:21.21 B      
                  31.78     1:08.28 (36.50)     1:46.27 (37.99)     2:21.21 (34.94)
 16 Peyton, Evelyn            13 CYA-MA               2:30.25    2:23.34 B      
                  31.89     1:08.05 (36.16)     1:45.98 (37.93)     2:23.34 (37.36)
 17 Parsons, Kierra P         13 UNAT.-MA             2:16.97    2:23.95 B      
                  32.52     1:08.57 (36.05)     1:46.58 (38.01)     2:23.95 (37.37)
 18 Landis, Elizabeth         13 ACWS SWIMMING-MA     2:15.20    2:24.26 B      
                  32.17     1:08.52 (36.35)     1:47.21 (38.69)     2:24.26 (37.05)
 19 Unger, Mackenzie          14 CYA-MA               2:24.12    2:27.70 B      
                  34.53     1:13.45 (38.92)     1:51.05 (37.60)     2:27.70 (36.65)
 20 Wylam, Emma L             13 WSY SWIMMING-MA      2:25.56    2:28.25 B      
                  33.00     1:12.29 (39.29)     1:51.50 (39.21)     2:28.25 (36.75)
 21 Falcone, Analise F        13 TIDAL FORCE-MD       2:31.84    2:29.79 B      
                  34.18     1:12.16 (37.98)     1:51.83 (39.67)     2:29.79 (37.96)
 22 Karoly, Jackie M          13 EPAC-MA              2:28.75    2:30.24 B      
                  33.89     1:14.02 (40.13)     1:53.47 (39.45)     2:30.24 (36.77)
 23 Johnson, Marissa R        14 SHIP-MA              2:28.65    2:50.77 C      
                  38.23     1:21.43 (43.20)     2:07.01 (45.58)     2:50.77 (43.76)
C - Division  
  1 Stupka, Sydney E          13 ACWS SWIMMING-MA          NT    2:19.88 B      
                  30.03     1:05.57 (35.54)     1:43.11 (37.54)     2:19.88 (36.77)
  2 Zimmerman, Marlee I       13 LPAC-MA              2:35.49    2:27.29 B      
                  34.37     1:12.22 (37.85)     1:51.31 (39.09)     2:27.29 (35.98)
  3 Logan, Hannah K           13 LPAC-MA              2:37.47    2:29.41 B      
                  33.75     1:11.96 (38.21)     1:50.79 (38.83)     2:29.41 (38.62)
  4 Zodet, Autumn E           13 DSC-MA               2:34.53    2:33.04 B      
                  35.16     1:14.20 (39.04)     1:54.49 (40.29)     2:33.04 (38.55)
  5 Jacobson, Ilana R         13 WSY SWIMMING-MA           NT    2:35.61 C      
                  32.81     1:12.15 (39.34)     1:54.40 (42.25)     2:35.61 (41.21)
  6 Hollar, Regan             13 SHIP-MA              2:45.22    2:36.74 C      
                  36.06     1:15.90 (39.84)   2:36.74 (1:20.84)                    
  7 Richards, Kristy R        13 WSY SWIMMING-MA      2:34.17    2:36.95 C      
                  36.24     1:16.91 (40.67)   2:36.95 (1:20.04)                    
  8 Vicenty, Kiara A          14 TIDAL FORCE-MD       2:41.95    2:42.14 C      
                  35.17     1:15.46 (40.29)     1:58.33 (42.87)     2:42.14 (43.81)
 
Event 50  Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Meet Rcd: % 1:48.67   10/7/2012 ZACH A SNYDER, WSY  -MA                    
                1:48.39  AAAA
                1:53.59  AAA
                1:56.59  MAJO MA Junior Olympics16
                1:58.69  AA
                2:03.89  A
                2:24.49  B
                     --  C C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Skiles, Logan G           14 WSY SWIMMING-MA      1:51.44    1:49.92 AAA    
                  25.04       52.27 (27.23)     1:20.94 (28.67)     1:49.92 (28.98)
  2 Gallagher, Zack A         13 EPAC-MA              1:50.50    1:55.34 MAJO   
                  25.52       54.57 (29.05)     1:25.03 (30.46)     1:55.34 (30.31)
  3 Farrow, Kyle T            13 EPAC-MA              1:55.38    1:56.13 MAJO   
                  25.75       55.00 (29.25)     1:25.63 (30.63)     1:56.13 (30.50)
  4 Bachman, Hunter F         13 ACWS SWIMMING-MA     2:00.40    1:57.73 AA     
                  25.31       54.19 (28.88)     1:25.54 (31.35)     1:57.73 (32.19)
  5 Pong, CJ C                13 WAY-MA               2:00.70    1:57.97 AA     
                  26.47       56.28 (29.81)     1:27.44 (31.16)     1:57.97 (30.53)
  6 Valeriano, Max            14 RY-MA                2:00.13    1:58.33 AA     
                  26.09       55.60 (29.51)     1:26.76 (31.16)     1:58.33 (31.57)
  7 Shockey, Jeremy T         14 RY-MA                2:01.44    1:58.80 A      
                  26.50       56.35 (29.85)     1:28.15 (31.80)     1:58.80 (30.65)
  8 O'Neill, Patrick S        14 CYA-MA               1:57.39    1:59.25 A      
                  27.60       57.85 (30.25)     1:28.78 (30.93)     1:59.25 (30.47)
  9 Kelly, Javan M            14 COLLEGIATE-MA        2:01.64    1:59.27 A      
                  27.21       57.77 (30.56)     1:29.52 (31.75)     1:59.27 (29.75)
 10 Perot, Robbie M           14 FSSC-MA              2:01.98    1:59.33 A      
                  27.87       57.98 (30.11)     1:28.92 (30.94)     1:59.33 (30.41)
 11 Furigay, Jake R           14 MERCERSBURG-MA       2:02.47    2:00.30 A      
                  27.72       59.38 (31.66)     1:29.56 (30.18)     2:00.30 (30.74)
 12 Yoffe, Matthew J          14 COLLEGIATE-MA        2:00.13    2:02.14 A      
                  27.45       58.86 (31.41)     1:31.38 (32.52)     2:02.14 (30.76)
 13 Turlington, Wade W        14 WSY SWIMMING-MA      2:00.53    2:02.66 A      
                  27.89       58.78 (30.89)     1:30.56 (31.78)     2:02.66 (32.10)
 14 McCurley, Aiden           13 RY-MA                2:01.96    2:03.48 A      
                  27.32       58.39 (31.07)     1:31.18 (32.79)     2:03.48 (32.30)
B - Division  
  1 Majka, Scott R            13 EPAC-MA              2:07.41    2:04.55 B      
                  28.52       59.72 (31.20)     1:31.99 (32.27)     2:04.55 (32.56)
  2 Miller, Zack Q            13 COLLEGIATE-MA        2:08.75    2:06.06 B      
                  28.57     1:00.61 (32.04)     1:33.53 (32.92)     2:06.06 (32.53)
  3 Leaman, Micah A           13 FSSC-MA              2:04.78    2:07.19 B      
                  28.67     1:00.76 (32.09)     1:34.20 (33.44)     2:07.19 (32.99)
  4 Chase, Tommy              13 WSY SWIMMING-MA      2:11.09    2:09.69 B      
                  29.21     1:02.59 (33.38)     1:36.69 (34.10)     2:09.69 (33.00)
  5 Houser, Colby R           14 EPAC-MA              2:14.71    2:11.02 B      
                  29.19     1:02.59 (33.40)     1:37.24 (34.65)     2:11.02 (33.78)
  6 Clarke, Benjamin W        13 ACWS SWIMMING-MA     2:21.38    2:12.44 B      
                  30.47     1:04.95 (34.48)     1:39.56 (34.61)     2:12.44 (32.88)
  7 Hohman, Brendan M         13 DSC-MA               2:08.53    2:16.15 B      
                  30.23     1:04.27 (34.04)     1:40.67 (36.40)     2:16.15 (35.48)
  8 Spencer, Noah B           13 ACWS SWIMMING-MA     2:18.42    2:16.43 B      
                  29.73     1:04.61 (34.88)     1:41.22 (36.61)     2:16.43 (35.21)
C - Division  
  1 Leach, Daniel J           13 PACS-MA                   NT    2:09.62 B      
                  29.59     1:02.26 (32.67)     1:36.33 (34.07)     2:09.62 (33.29)
  2 Armbruster, Andrew J      13 BYNS-MA              2:31.57    2:12.31 B      
                  30.58     1:05.08 (34.50)     1:39.69 (34.61)     2:12.31 (32.62)
  3 Arms, Trevor J            12 CVAC-MA              2:33.83    2:13.37        
                  29.51     1:03.53 (34.02)     1:38.97 (35.44)     2:13.37 (34.40)
  4 Thompson, James A         14 ACWS SWIMMING-MA     2:24.50    2:15.39 B      
                  29.79     1:04.53 (34.74)     1:41.17 (36.64)     2:15.39 (34.22)
  5 Reeser, Drew M            13 LPAC-MA                   NT    2:18.37 B      
                  31.11     1:06.08 (34.97)     1:42.60 (36.52)     2:18.37 (35.77)
  6 Henne, Grant H            14 MERCERSBURG-MA       2:36.43    2:23.68 B      
                                1:08.25 ( )   2:23.68 (1:15.43)                    
  7 Zellers, JD D             13 DSC-MA                    NT    2:23.71 B      
                  32.92     1:09.58 (36.66)     1:48.04 (38.46)     2:23.71 (35.67)
  8 Mills, Ian J              13 COLLEGIATE-MA             NT    2:25.36 C      
                  33.17     1:11.01 (37.84)     1:49.22 (38.21)     2:25.36 (36.14)
  9 Melby, Dylan              14 DSC-MA               2:36.56    2:26.00 C      
                  33.37     1:11.31 (37.94)     1:50.85 (39.54)     2:26.00 (35.15)
 10 Chavey, Zachary L         14 UNAT.-MA             2:36.14    2:30.66 C      
                  31.48     1:08.59 (37.11)     1:49.64 (41.05)     2:30.66 (41.02)
 
Event 51  Girls Senior 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Meet Rcd: % 58.07  10/10/2004 KAILEY B MORRIS, Big Cat                     
                56.19  AAAA
                58.89  AAA
              1:01.59  AA
              1:04.29  A
              1:14.99  B
                   --  C C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Yunginger, Amy P          15 FSSC-MA                57.93      58.98 AA     
                  27.60       58.98 (31.38)                                        
  2 O'Leary, Sarah A          19 MERCERSBURG-MA         57.82    1:00.32 AA     
                  27.81     1:00.32 (32.51)                                        
  3 Schouten, Emma G          17 FSSC-MA              1:03.51    1:02.57 A      
                  29.36     1:02.57 (33.21)                                        
  4 Newton, Kristina M        16 UNAT.-MA             1:01.76    1:03.20 A      
                  30.15     1:03.20 (33.05)                                        
  5 Ober, Lauryn A            15 FSSC-MA              1:02.81    1:03.53 A      
                  29.95     1:03.53 (33.58)                                        
  6 Dealy, Cara E             17 MERCERSBURG-MA       1:00.13    1:03.81 A      
                  29.68     1:03.81 (34.13)                                        
  7 Haines, Morgan M          16 RY-MA                1:00.57    1:04.67 B      
                  30.16     1:04.67 (34.51)                                        
  8 Chase, Mimi               15 WSY SWIMMING-MA      1:02.40    1:05.69 B      
                  30.99     1:05.69 (34.70)                                        
  9 Leisher, Ashley J         17 COLLEGIATE-MA        1:00.93    1:06.25 B      
                  31.21     1:06.25 (35.04)                                        
 10 Armbruster, Ally M        15 MERCERSBURG-MA       1:03.90    1:06.38 B      
                  31.07     1:06.38 (35.31)                                        
 11 Elgin, Maggie             17 RY-MA                1:04.01    1:06.73 B      
                  31.30     1:06.73 (35.43)                                        
 12 Nalls, Madison P          15 DSC-MA               1:04.04    1:07.54 B      
                  31.56     1:07.54 (35.98)                                        
 13 McCurley, Corinne E       15 RY-MA                  59.10    1:07.63 B      
                  30.92     1:07.63 (36.71)                                        
 14 Brenner, Maddie R         16 WSY SWIMMING-MA      1:04.16    1:08.48 B      
                  31.65     1:08.48 (36.83)                                        
B - Division  
  1 Mummert, Lauren E         15 CYA-MA               1:04.56    1:06.90 B      
                  31.41     1:06.90 (35.49)                                        
  2 King, Caelyn K            15 WSY SWIMMING-MA      1:07.40    1:07.32 B      
                  31.79     1:07.32 (35.53)                                        
  3 Mummert, Katie N          15 CYA-MA               1:08.90    1:07.78 B      
                  33.35     1:07.78 (34.43)                                        
  4 Dickson, Emily K          16 LCY-MA               1:11.25    1:08.06 B      
                  30.70     1:08.06 (37.36)                                        
  5 Relford, Griffin A        17 FSSC-MA              1:04.87    1:08.24 B      
                  31.45     1:08.24 (36.79)                                        
  6 Sopko, Olivia G           15 CYA-MA               1:06.11    1:08.99 B      
  7 Dempsey, Emily P          16 COLLEGIATE-MA        1:08.23    1:09.20 B      
                  31.26     1:09.20 (37.94)                                        
  8 Gelgot, Caity L           17 FSC- LEBY USA-MA     1:08.12    1:09.46 B      
                  31.25     1:09.46 (38.21)                                        
  9 Rankin, Carlee M          15 COLLEGIATE-MA        1:05.43    1:10.58 B      
                  30.02     1:10.58 (40.56)                                        
 10 Vila, Camryn M            15 UNAT.-MA             1:09.11    1:10.63 B      
                  32.28     1:10.63 (38.35)                                        
 11 O'Connor, Kaleigh L       17 WSY SWIMMING-MA      1:12.08    1:11.70 B      
                  33.96     1:11.70 (37.74)                                        
 12 Side, Samantha M          15 FSSC-MA              1:13.54    1:12.20 B      
                  32.89     1:12.20 (39.31)                                        
 13 Ellison, Caroline I       15 LCY-MA               1:11.67    1:12.43 B      
                  32.94     1:12.43 (39.49)                                        
 14 Hills, Caroline Y         17 WSY SWIMMING-MA      1:10.79    1:14.48 B      
                  35.34     1:14.48 (39.14)                                        
C - Division  
  1 Myers, Kenzie L           15 LCY-MA               1:25.53    1:11.92 B      
                  31.63     1:11.92 (40.29)                                        
  2 Rowe, Jordyn L            17 FSSC-MA                   NT    1:12.03 B      
                  33.18     1:12.03 (38.85)                                        
  3 Buckwalter, Alison E      15 FSSC-MA              1:16.05    1:16.01 C      
                  34.29     1:16.01 (41.72)                                        
  4 Hoffman, Caroline A       16 WSY SWIMMING-MA      1:21.63    1:17.50 C      
                  35.09     1:17.50 (42.41)                                        
 
Event 52  Boys Senior 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Meet Rcd: % 52.36  10/10/2004 CODY A WEIK, FSC  -MA                        
                50.49  AAAA
                52.89  AAA
                55.29  AA
                57.69  A
              1:07.29  B
                   --  C C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Hill, Spencer D           17 WSY SWIMMING-MA        49.94      52.76 AAA    
                  24.89       52.76 (27.87)                                        
  2 Groff, Trent D            17 RY-MA                  52.06      53.27 AA     
                  24.66       53.27 (28.61)                                        
  3 Uhlin, Keir L             17 DSC-MA                 54.46      54.32 AA     
                  25.72       54.32 (28.60)                                        
  4 Pressly, John P           16 TIDAL FORCE-MD         50.78      54.74 AA     
                  25.33       54.74 (29.41)                                        
  5 Daniel, Matt R            18 FSSC-MA                52.51      54.84 AA     
                  25.51       54.84 (29.33)                                        
  6 Averill, Ricky P          17 UNAT.-MA               56.24      55.62 A      
                  26.70       55.62 (28.92)                                        
  7 Fatta, Alec S             15 DSC-MA                 55.47      56.30 A      
                  26.45       56.30 (29.85)                                        
  8 Wyant, Jordan T           17 WSY SWIMMING-MA        52.63      56.90 A      
                  26.57       56.90 (30.33)                                        
  9 Anderson, Jarod T         16 WSY SWIMMING-MA        55.35      57.17 A      
                  26.86       57.17 (30.31)                                        
 10 Mata, Jonathan T          16 EPAC-MA                55.97      57.51 A      
                  26.32       57.51 (31.19)                                        
 11 Howard, Alex W            17 DSC-MA                 56.39      57.75 B      
                  26.59       57.75 (31.16)                                        
 12 Zhugayevich, Andrew T     18 MERCERSBURG-MA         53.46      57.90 B      
                  27.19       57.90 (30.71)                                        
 13 Bloom, Nicholas P         17 COLLEGIATE-MA          56.23      58.06 B      
                  27.52       58.06 (30.54)                                        
 14 Kalinowski, Jordan A      18 DSC-MA                 57.47      59.31 B      
                  27.19       59.31 (32.12)                                        
 15 Griest, Tim D             17 FSSC-MA                57.07      59.82 B      
                  27.85       59.82 (31.97)                                        
 16 Underwood, Ryan J         18 ACWS SWIMMING-MA       52.10      59.94 B      
                  25.78       59.94 (34.16)                                        
B - Division  
  1 Glass, Nicholas E         16 DSC-MA                 59.96      57.09 A      
                  12.11       57.09 (44.98)                                        
  2 Christ, Tyler D           17 RY-MA                  58.31      57.69 A      
                  26.91       57.69 (30.78)                                        
  3 Benchoff, Darek P         17 WAY-MA                 58.14      58.22 B      
                  27.10       58.22 (31.12)                                        
  4 Pompei, Alex J            17 EPAC-MA                59.12      59.33 B      
                  27.14       59.33 (32.19)                                        
  5 Lutter, Tyler A           16 DSC-MA                 58.88      59.35 B      
                  26.28       59.35 (33.07)                                        
  6 Keck, Hunter              16 RY-MA                1:01.90      59.83 B      
                  27.88       59.83 (31.95)                                        
  7 Tolino, Christian D       15 TIDAL FORCE-MD         57.78      59.94 B      
                  27.27       59.94 (32.67)                                        
  8 Logan, Daniel C           16 EPAC-MA                57.83    1:00.51 B      
                  28.19     1:00.51 (32.32)                                        
  9 Uhlin, Cade T             15 DSC-MA               1:03.71    1:00.72 B      
                  28.09     1:00.72 (32.63)                                        
  9 Wisotzkey, Ray B          15 DSC-MA               1:02.92    1:00.72 B      
                  28.65     1:00.72 (32.07)                                        
 11 Wisor, Joshua D           16 COLLEGIATE-MA        1:00.15    1:01.45 B      
                  28.21     1:01.45 (33.24)                                        
 12 Schlegel, Lyle A          16 WAY-MA               1:04.21    1:02.08 B      
                  28.55     1:02.08 (33.53)                                        
 13 Nonemaker, Sam P          15 SHIP-MA              1:04.42    1:03.11 B      
                  30.46     1:03.11 (32.65)                                        
 14 Desotelle, Chandler S     16 WSY SWIMMING-MA        59.17    1:03.38 B      
                  29.55     1:03.38 (33.83)                                        
 15 Eveland, Caleb P          15 SHIP-MA              1:04.13    1:03.83 B      
                  30.12     1:03.83 (33.71)                                        
 16 Brudowsky, Erik S         15 EPAC-MA              1:02.21    1:03.88 B      
                  29.52     1:03.88 (34.36)                                        
 17 Albert, Ryan J            16 WSY SWIMMING-MA      1:05.12    1:04.23 B      
                  29.52     1:04.23 (34.71)                                        
 18 Fuhrman, Garrett A        16 DSC-MA               1:05.47    1:04.25 B      
                  29.71     1:04.25 (34.54)                                        
 19 Shannon, Eric W           17 DSC-MA               1:03.21    1:04.90 B      
                  30.34     1:04.90 (34.56)                                        
 20 Mills, Justin I           15 COLLEGIATE-MA        1:04.57    1:04.97 B      
                  30.77     1:04.97 (34.20)                                        
 21 Knaub, Dylan R            17 UNAT.-MA               58.80    1:05.72 B      
                  30.48     1:05.72 (35.24)                                        
 22 Spencer, Ethan T          17 ACWS SWIMMING-MA     1:03.80    1:07.80 C      
                  31.55     1:07.80 (36.25)                                        
 23 Gifford, Gary C           18 COLLEGIATE-MA        1:03.73    1:08.48 C      
                  29.93     1:08.48 (38.55)                                        
C - Division  
  1 Ciavarella, Mike R        15 UNAT.-MA             1:16.53    1:06.22 B      
                  30.82     1:06.22 (35.40)                                        
  2 Dix, Jacob J              12 EPAC-MA              1:16.93    1:06.60 B      
                  30.59     1:06.60 (36.01)                                        
  3 Sistrunk, Sadiq D         17 COLLEGIATE-MA        1:08.39    1:07.13 B      
                  31.30     1:07.13 (35.83)                                        
  4 Dowling, Jack C           12 LPAC-MA              1:09.48    1:07.84 C      
                  30.06     1:07.84 (37.78)                                        
  5 Landis, Gregory N         17 ACWS SWIMMING-MA          NT    1:09.61 C      
                  31.37     1:09.61 (38.24)                                        
  6 Zak, Joh E                15 EPAC-MA              1:07.96    1:09.62 C      
                  32.15     1:09.62 (37.47)                                        
  7 Reedy, James F            15 CYA-MA               1:08.03    1:09.79 C      
                  32.35     1:09.79 (37.44)                                        
  8 Powell, Lek C             12 SHIP-MA              1:13.39    1:13.91 C      
                  32.35     1:13.91 (41.56)                                        
 
Event 53  Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Meet Rcd: % 1:00.37   10/9/2005 LAUREN A MCCLEAF, WSY Swimming             
                  58.29  AAAA
                1:01.09  AAA
                1:03.69  MAJO MA Junior Olympics16
                1:03.89  AA
                1:06.59  A
                1:17.69  B
                     --  C C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Yoon, Dahna               13 WSY SWIMMING-MA      1:04.37    1:04.44 A      
                  30.84     1:04.44 (33.60)                                        
  2 Uhlin, Brina              13 DSC-MA               1:02.70    1:04.66 A      
                  30.14     1:04.66 (34.52)                                        
  3 Rickert, Marlee           13 RY-MA                1:04.06    1:05.37 A      
                  29.98     1:05.37 (35.39)                                        
  4 Newell, Morgan C          14 GETTYSBURG-MA        1:02.86    1:05.85 A      
                  31.11     1:05.85 (34.74)                                        
  5 Van der Sleen, Emily M    14 RY-MA                1:04.20    1:06.10 A      
                  31.09     1:06.10 (35.01)                                        
  6 Miller, Gabby M           14 CYA-MA               1:03.76    1:06.22 A      
                  31.04     1:06.22 (35.18)                                        
  7 Reedy, Kayla M            14 CYA-MA               1:04.15    1:06.82 B      
                  31.75     1:06.82 (35.07)                                        
  8 Maher, Jillian K          13 ACWS SWIMMING-MA     1:06.09    1:09.57 B      
                  32.01     1:09.57 (37.56)                                        
B - Division  
  1 Wasielevski, Caroline     14 RY-MA                1:12.04    1:05.47 A      
                  30.45     1:05.47 (35.02)                                        
  2 Brown, Becca M            14 RY-MA                1:07.39    1:07.40 B      
                  30.94     1:07.40 (36.46)                                        
  3 Recce, Bella C            14 LPAC-MA              1:06.64    1:07.56 B      
                  31.28     1:07.56 (36.28)                                        
  4 Plempel, Jordan M         13 COLLEGIATE-MA        1:11.09    1:09.31 B      
                  31.89     1:09.31 (37.42)                                        
  5 Sopko, Micah N            13 CYA-MA               1:08.18    1:09.69 B      
                  33.41     1:09.69 (36.28)                                        
  6 Minich, Sarah             14 CYA-MA               1:14.53    1:10.89 B      
                  33.69     1:10.89 (37.20)                                        
  7 Van der Sleen, Katelyn R  14 RY-MA                1:16.76    1:10.92 B      
                  33.33     1:10.92 (37.59)                                        
  8 Stramara, Alexis H        14 FSSC-MA              1:13.24    1:11.49 B      
                  33.71     1:11.49 (37.78)                                        
  9 Taylor, Olivia            14 RY-MA                1:10.58    1:11.66 B      
                  32.22     1:11.66 (39.44)                                        
 10 Thornton, Courtney        13 CYA-MA               1:09.61    1:11.70 B      
                  34.81     1:11.70 (36.89)                                        
 11 Powell, Teddi J           14 SHIP-MA              1:09.66    1:12.30 B      
                  32.90     1:12.30 (39.40)                                        
 12 Brown, Abigail R          14 WSY SWIMMING-MA      1:11.89    1:12.73 B      
                  34.57     1:12.73 (38.16)                                        
 13 Logan, Hannah K           13 LPAC-MA              1:17.54    1:13.82 B      
                  34.49     1:13.82 (39.33)                                        
 14 Stambaugh, Sophie P       14 CYA-MA               1:13.44    1:14.27 B      
                  34.45     1:14.27 (39.82)                                        
 15 Koloseike, Claire E       13 LCY-MA               1:15.85    1:14.32 B      
                  34.58     1:14.32 (39.74)                                        
 16 Olson, Rachel L           14 DSC-MA               1:09.44    1:14.58 B      
                  34.42     1:14.58 (40.16)                                        
 17 Taylor, Hayley S          13 TIDAL FORCE-MD       1:10.68    1:15.08 B      
                  33.34     1:15.08 (41.74)                                        
 18 Conjack, Kasi M           14 WSY SWIMMING-MA      1:10.49    1:15.77 B      
                  35.07     1:15.77 (40.70)                                        
 19 Westhafer, Elise P        13 UNAT.-MA             1:15.83    1:16.53 B      
                  36.11     1:16.53 (40.42)                                        
 20 Zimmerman, Marlee I       13 LPAC-MA              1:17.53    1:16.62 B      
                  35.63     1:16.62 (40.99)                                        
 21 Stupka, Sydney E          13 ACWS SWIMMING-MA     1:15.10    1:17.36 B      
                  36.43     1:17.36 (40.93)                                        
 22 Secord, Mary T            13 ACWS SWIMMING-MA     1:13.94    1:17.40 B      
                  34.84     1:17.40 (42.56)                                        
 23 Lee, Nicole A             14 WSY SWIMMING-MA      1:13.86    1:17.76 C      
                  35.72     1:17.76 (42.04)                                        
 24 Landis, Elizabeth         13 ACWS SWIMMING-MA     1:15.08    1:21.74 C      
                  36.37     1:21.74 (45.37)                                        
C - Division  
  1 Moyer, Erin               14 RY-MA                     NT    1:07.66 B      
                  31.15     1:07.66 (36.51)                                        
  2 Breitbach, Alaina M       13 DSC-MA                    NT    1:12.62 B      
                  33.26     1:12.62 (39.36)                                        
  3 Peyton, Evelyn            13 CYA-MA               1:19.60    1:16.61 B      
                  35.50     1:16.61 (41.11)                                        
  4 Rabino, Aliyah C          13 COLLEGIATE-MA        1:23.24    1:18.75 C      
                  34.99     1:18.75 (43.76)                                        
  5 Wylam, Emma L             13 WSY SWIMMING-MA      1:20.57    1:21.45 C      
                  38.32     1:21.45 (43.13)                                        
  6 Vicenty, Kiara A          14 TIDAL FORCE-MD       1:17.84    1:23.75 C      
                  38.30     1:23.75 (45.45)                                        
  7 Unger, Mackenzie          14 CYA-MA               1:26.39    1:28.22 C      
                  41.13     1:28.22 (47.09)                                        
  8 Zodet, Autumn E           13 DSC-MA               1:24.62    1:29.40 C      
                  42.41     1:29.40 (46.99)                                        
 
Event 54  Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Meet Rcd: % 54.92   10/7/2012 CHRIS M PAYNTER, Hershey                     
                54.19  AAAA
                56.79  AAA
                59.29  AA
              1:00.19  MAJO MA Junior Olympics16
              1:01.89  A
              1:12.19  B
                   --  C C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Gallagher, Zack A         13 EPAC-MA                55.02      55.60 AAA    
                  25.92       55.60 (29.68)                                        
  2 Skiles, Logan G           14 WSY SWIMMING-MA        56.74      55.79 AAA    
                  25.99       55.79 (29.80)                                        
  3 Farrow, Kyle T            13 EPAC-MA                57.74      59.16 AA     
                  27.53       59.16 (31.63)                                        
  4 Furigay, Jake R           14 MERCERSBURG-MA         58.77    1:00.72 A      
                  28.36     1:00.72 (32.36)                                        
  5 Yoffe, Matthew J          14 COLLEGIATE-MA          58.93    1:01.52 A      
                  27.87     1:01.52 (33.65)                                        
  6 Miller, Zack Q            13 COLLEGIATE-MA        1:01.67    1:02.43 B      
                  28.56     1:02.43 (33.87)                                        
B - Division  
  1 Bachman, Hunter F         13 ACWS SWIMMING-MA     1:02.53      58.42 AA     
                  26.88       58.42 (31.54)                                        
  2 Lutter, Samuel A          13 DSC-MA               1:03.91    1:02.48 B      
                  28.71     1:02.48 (33.77)                                        
  3 Houser, Colby R           14 EPAC-MA              1:05.81    1:03.29 B      
                  29.41     1:03.29 (33.88)                                        
  4 Valeriano, Max            14 RY-MA                1:03.75    1:03.88 B      
                  29.90     1:03.88 (33.98)                                        
  5 Spencer, Noah B           13 ACWS SWIMMING-MA     1:07.25    1:05.87 B      
                  30.39     1:05.87 (35.48)                                        
  6 Chase, Tommy              13 WSY SWIMMING-MA      1:12.01    1:08.39 B      
                  31.96     1:08.39 (36.43)                                        
  7 O'Neill, Patrick S        14 CYA-MA               1:11.48    1:11.70 B      
                  32.53     1:11.70 (39.17)                                        
C - Division  
  1 Leach, Daniel J           13 PACS-MA                   NT    1:04.13 B      
                  29.63     1:04.13 (34.50)                                        
  2 Armbruster, Andrew J      13 BYNS-MA              1:23.03    1:04.32 B      
                  30.34     1:04.32 (33.98)                                        
  3 White, Andrew J           14 TIDAL FORCE-MD            NT    1:04.45 B      
                  29.16     1:04.45 (35.29)                                        
  4 Kasznay, Galen            14 LCY-MA               1:13.42    1:08.58 B      
                  30.69     1:08.58 (37.89)                                        
  5 Tucker, Jonathan P        14 WSY SWIMMING-MA      1:18.46    1:14.34 C      
                  32.24     1:14.34 (42.10)                                        
  6 Jumper, Jonathan A        14 COLLEGIATE-MA        1:14.58    1:15.66 C      
                  34.51     1:15.66 (41.15)                                        
  7 Chavey, Zachary L         14 UNAT.-MA             1:21.30    1:17.34 C      
                  34.87     1:17.34 (42.47)                                        
  8 Thompson, James A         14 ACWS SWIMMING-MA     1:15.85    1:19.59 C      
                  35.82     1:19.59 (43.77)                                        
 -- Mills, Ian J              13 COLLEGIATE-MA             NT         DQ        
      False start
                  43.58          DQ (49.78)                                        
 
Event 55  Girls Senior 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Meet Rcd: % 23.98  10/10/2004 KATE S RIEFENSTAHL, Trident                  
                23.99  AAAA
                25.19  AAA
                26.29  AA
                27.49  A
                31.99  B
                   --  C C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Tanner, Lindsay M         16 MERCERSBURG-MA         23.96      24.57 AAA    
  2 O'Leary, Sarah A          19 MERCERSBURG-MA         23.55      25.02 AAA    
  3 King, Morgan N            19 MERCERSBURG-MA         24.15      25.31 AA     
  4 Shaffer, Autumn           17 RY-MA                  24.24      25.51 AA     
  5 Nalls, Madison P          15 DSC-MA                 24.93      25.61 AA     
  5 Grenoble, Madi A          15 LCY-MA                 25.39      25.61 AA     
  7 Troy, Lizzie J            18 MERCERSBURG-MA         24.68      25.69 AA     
  8 Voce, Abigail E           15 MERCERSBURG-MA         25.10      25.78 AA     
  9 Yunginger, Amy P          15 FSSC-MA                25.53      26.03 AA     
  9 Leisher, Ashley J         17 COLLEGIATE-MA          25.45      26.03 AA     
 11 Gelgot, Caity L           17 FSC- LEBY USA-MA       25.68      26.13 AA     
 12 Haines, Morgan M          16 RY-MA                  24.51      26.24 AA     
 13 Ferner, Lauren E          16 MERCERSBURG-MA         26.40      26.31 A      
 14 Machado, Elli R           16 RY-MA                  25.25      26.32 A      
 15 Levins, Courtney M        17 MERCERSBURG-MA         26.07      26.59 A      
 15 McCurley, Corinne E       15 RY-MA                  24.70      26.59 A      
 17 Barnes, Cydney A          15 DYD-MA                 26.32      26.89 A      
 18 Maher, Shannan N          15 ACWS SWIMMING-MA       26.49      26.98 A      
 19 Ober, Lauryn A            15 FSSC-MA                26.37      26.99 A      
 20 Sison, Stephanie A        17 FSSC-MA                26.74      27.05 A      
 21 Noll, Brandi M            15 RY-MA                  26.28      27.10 A      
 22 Newton, Kristina M        16 UNAT.-MA               26.64      27.19 A      
 23 Sudbrink, Kayla R         17 DSC-MA                 26.87      27.24 A      
 24 Wadding, Julia R          17 TIDAL FORCE-MD         26.08      27.40 A      
 25 Hartzler, Maya J          15 FSSC-MA                27.19      27.43 A      
 26 Szajnuk, Kimmi A          17 WSY SWIMMING-MA        25.18      27.56 B      
 27 Relford, Griffin A        17 FSSC-MA                25.41      27.59 B      
 28 Henne, Abby R             16 MERCERSBURG-MA         26.08      27.60 B      
 29 Brenner, Maddie R         16 WSY SWIMMING-MA        27.35      28.17 B      
 30 Vila, Camryn M            15 UNAT.-MA               27.27      28.31 B      
 31 Dickson, Emily K          16 LCY-MA                 26.81      28.72 B      
 32 Kiyohara, Rina            17 MERCERSBURG-MA         26.97      28.97 B      
 33 Sopko, Olivia G           15 CYA-MA                 26.99      29.09 B      
 -- Stevenson, Dionn K        15 DYD-MA                 26.73         DQ        
      False start
B - Division  
  1 Salembier, Eva M          15 FSSC-MA                27.52      27.23 A      
  2 Yonke, Hazel A            15 MERCERSBURG-MA         28.50      27.43 A      
  3 Side, Samantha M          15 FSSC-MA                27.73      27.80 B      
  4 Weik, Krysta M            15 FSC- LEBY USA-MA       27.84      27.83 B      
  5 Kasznay, Karlie           17 LCY-MA                 27.61      28.13 B      
  6 Daubenspeck, Megan L      16 LPAC-MA                29.10      28.25 B      
  7 O'Connor, Kaleigh L       17 WSY SWIMMING-MA        28.63      28.44 B      
  8 Carrasco, Katie M         15 UNAT.-MA               28.55      28.73 B      
  9 Hudak, Kaitlin M          16 COLLEGIATE-MA          27.79      28.84 B      
 10 Ellison, Caroline I       15 LCY-MA                 28.55      29.07 B      
 11 Pryor, Sarah K            16 TIDAL FORCE-MD         27.78      29.22 B      
 12 Mackrell, Jaime L         16 COLLEGIATE-MA          28.25      29.45 B      
 13 Buckwalter, Alison E      15 FSSC-MA                28.90      29.50 B      
 14 Hoffman, Caroline A       16 WSY SWIMMING-MA        28.42      29.98 B      
 15 Wyand, Allison E          15 FSSC-MA                28.87      30.38 B      
 16 Betancourt, Mikayla V     16 TIDAL FORCE-MD         29.93      30.41 B      
 17 MacDougall, Larissa M     16 WSY SWIMMING-MA        28.58      30.84 B      
 18 Koloseike, Ava R          11 LCY-MA                 31.92      31.50 B      
 19 Taylor, Alexa M           16 COLLEGIATE-MA          30.17      31.59 B      
C - Division  
  1 Koloseike, Kate           15 LCY-MA                    NT      30.29 B      
  2 Zimmerman, Hannah M       12 LPAC-MA                33.53      32.86 C      
 
Event 56  Boys Senior 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Meet Rcd: % 20.70   10/7/2012 VINNY F TAFUTO, Hershey                      
                21.29  AAAA
                22.29  AAA
                23.29  AA
                24.29  A
                28.29  B
                   --  C C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Zhugayevich, Andrew T     18 MERCERSBURG-MA         20.95      21.07 AAAA   
  2 Cestare, Tommy J          18 LCY-MA                 21.30      21.99 AAA    
  3 Groff, Trent D            17 RY-MA                  21.27      22.54 AA     
  4 Chenot, Devon C           16 UNAT.-MA               22.09      22.64 AA     
  5 Oland, Remington R        16 TIDAL FORCE-MD         22.17      22.92 AA     
  5 Uhlin, Keir L             17 DSC-MA                 22.77      22.92 AA     
  7 Lutter, Tyler A           16 DSC-MA                 22.60      23.06 AA     
  8 Knaub, Dylan R            17 UNAT.-MA               21.70      23.13 AA     
  9 Labenski, Mitchell        16 LCY-MA                 23.25      23.14 AA     
 10 Lauver, Josiah D          15 COLLEGIATE-MA          21.96      23.30 A      
 11 Gwiazdowski, Colin T      15 RY-MA                  23.14      23.32 A      
 12 Mata, Jonathan T          16 EPAC-MA                22.66      23.33 A      
 13 Girard, Jake K            18 MERCERSBURG-MA         21.95      23.34 A      
 14 Yohe, Joshua S            17 EPAC-MA                23.24      23.35 A      
 15 Logan, Daniel C           16 EPAC-MA                23.44      23.39 A      
 16 Glass, Nicholas E         16 DSC-MA                 23.82      23.52 A      
 17 Webber, William T         16 UNAT.-MA               24.10      23.65 A      
 18 Keck, Hunter              16 RY-MA                  24.08      23.68 A      
 19 Schlegel, Lyle A          16 WAY-MA                 23.31      23.84 A      
 20 Fatta, Alec S             15 DSC-MA                 23.33      23.87 A      
 21 Hartmann, Nicholas J      15 DYD-MA                 23.61      23.91 A      
 22 Hammaker, Rhyce M         17 EPAC-MA                22.15      23.92 A      
 23 Underwood, Ryan J         18 ACWS SWIMMING-MA       23.83      24.12 A      
 24 Roadcap, Mason M          16 COLLEGIATE-MA          24.16      24.22 A      
 25 Nonemaker, Sam P          15 SHIP-MA                23.59      24.36 B      
 26 Howard, Alex W            17 DSC-MA                 24.03      24.38 B      
 27 Landis, Gregory N         17 ACWS SWIMMING-MA       23.76      25.05 B      
B - Division  
  1 Dengler, Jack T           16 WSY SWIMMING-MA        24.30      23.86 A      
  2 Heckel, David G           18 FSSC-MA                24.37      24.06 A      
  3 Christ, Tyler D           17 RY-MA                  24.32      24.07 A      
  4 Oh, Eric J                15 MERCERSBURG-MA         24.37      24.08 A      
  5 Mills, Justin I           15 COLLEGIATE-MA          24.39      24.25 A      
  6 Bell, Isaiah J            15 UNAT.-MA               24.37      24.35 B      
  7 Uhlin, Cade T             15 DSC-MA                 25.88      24.74 B      
  8 Pompei, Alex J            17 EPAC-MA                24.62      24.82 B      
  9 Spahr, Riley R            15 EPAC-MA                25.77      24.88 B      
 10 Solganik, Alex            17 MERCERSBURG-MA         25.42      25.17 B      
 11 Kalinowski, Jordan A      18 DSC-MA                 25.23      25.18 B      
 12 Reed, Colin M             16 LPAC-MA                25.05      25.24 B      
 13 Dix, Jonah C              15 EPAC-MA                26.45      25.27 B      
 14 Albert, Ryan J            16 WSY SWIMMING-MA        24.34      25.36 B      
 15 Shannon, Eric W           17 DSC-MA                 25.57      25.45 B      
 16 Spencer, Ethan T          17 ACWS SWIMMING-MA       24.81      25.52 B      
 17 Ciavarella, Mike R        15 UNAT.-MA               25.62      25.64 B      
 18 Paparo, Alex M            18 FSSC-MA                25.43      25.67 B      
 19 Wisor, Joshua D           16 COLLEGIATE-MA          24.64      25.69 B      
 20 Dix, Jacob J              12 EPAC-MA                27.26      25.83 B      
 20 Wisotzkey, Ray B          15 DSC-MA                 25.49      25.83 B      
 22 Wertz, Nick C             15 MERCERSBURG-MA         27.10      26.34 B      
 23 Montisano, Marcus W       15 COLLEGIATE-MA          25.88      26.41 B      
 24 Zak, Joh E                15 EPAC-MA                26.39      26.42 B      
 25 Eveland, Caleb P          15 SHIP-MA                26.30      26.58 B      
 26 Beard, Nathaniel L        17 FSSC-MA                26.78      26.63 B      
 27 Powell, Lek C             12 SHIP-MA                26.84      27.02 B      
 28 Bloom, Christopher S      15 COLLEGIATE-MA          28.29      27.28 B      
 29 Gifford, Gary C           18 COLLEGIATE-MA          25.60      27.75 B      
 30 Kasznay, Jonah            12 LCY-MA                 27.59      28.12 B      
C - Division  
  1 Gherardini, Andy S        17 EPAC-MA                   NT      23.50 A      
  2 Cerdeira, Pedro           16 MERCERSBURG-MA            NT      26.02 B      
  3 Knarr, Jacob A            17 ACWS SWIMMING-MA       32.70      27.33 B      
  4 Ancona, Esteban J         16 MERCERSBURG-MA         28.54      28.91 C      
  5 Phan, Monk M              17 MERCERSBURG-MA         34.72      30.94 C      
  6 Bakner, Jarrett H         13 WAY-MA                 31.51      31.26 C      
  7 Cen, Robin N              15 MERCERSBURG-MA         33.10      32.66 C      
 
Event 57  Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Meet Rcd: % 24.92    2/7/2004 LEAH GINGRICH - WSY                          
                24.69  AAAA
                25.79  AAA
                26.09  MAJO MA Junior Olympics16
                26.99  AA
                28.19  A
                32.89  B
                   --  C C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Gring, Cameron/Cam        14 RY-MA                  24.79      25.16 AAA    
  2 Wasielevski, Caroline     14 RY-MA                  25.92      26.10 AA     
  3 Plempel, Jordan M         13 COLLEGIATE-MA          25.87      26.40 AA     
  4 Rickert, Marlee           13 RY-MA                  25.67      26.43 AA     
  5 Van der Sleen, Emily M    14 RY-MA                  26.33      26.52 AA     
  6 Reedy, Kayla M            14 CYA-MA                 25.63      26.56 AA     
  7 Betancourt, Natasha A     13 TIDAL FORCE-MD         26.39      26.64 AA     
  8 Donnelly, Brigid          14 LCY-MA                 26.57      26.75 AA     
  9 Majka, Alexis N           14 EPAC-MA                25.98      26.88 AA     
 10 Breitbach, Alaina M       13 DSC-MA                 26.97      27.37 A      
 11 Osanitsch, Maddie E       13 SHIP-MA                26.63      27.45 A      
 12 Yoon, Dahna               13 WSY SWIMMING-MA        27.06      27.49 A      
 13 Miller, Gabby M           14 CYA-MA                 26.60      27.51 A      
 14 Thornton, Courtney        13 CYA-MA                 27.79      27.58 A      
 15 Newell, Morgan C          14 GETTYSBURG-MA          26.31      27.70 A      
 16 Uhlin, Brina              13 DSC-MA                 26.29      27.85 A      
 17 Dunston, Nya              14 LCY-MA                 27.34      27.87 A      
 18 Morris, Makenna           13 SHIP-MA                27.62      27.89 A      
 19 Recce, Bella C            14 LPAC-MA                26.90      27.92 A      
 20 Taylor, Hayley S          13 TIDAL FORCE-MD         27.53      27.97 A      
 21 Lee, Nicole A             14 WSY SWIMMING-MA        27.59      28.05 A      
 22 Van der Sleen, Katelyn R  14 RY-MA                  27.31      28.06 A      
 23 Powell, Teddi J           14 SHIP-MA                27.36      28.24 B      
 24 Stupka, Sydney E          13 ACWS SWIMMING-MA       27.91      28.71 B      
 25 Sopko, Micah N            13 CYA-MA                 27.66      29.07 B      
 26 Minich, Sarah             14 CYA-MA                 27.83      29.24 B      
 27 Olson, Rachel L           14 DSC-MA                 28.11      29.30 B      
B - Division  
  1 Heisey, Avery E           14 FSSC-MA                28.59      28.37 B      
  2 Askounes, Natalie B       13 TIDAL FORCE-MD         29.64      28.59 B      
  3 Maher, Jillian K          13 ACWS SWIMMING-MA       28.22      28.75 B      
  4 Lamont, Diana C           13 FSSC-MA                30.98      28.76 B      
  5 Nedrow, Lauren R          14 DSC-MA                 29.29      28.77 B      
  5 Freeman, Kailee J         13 FSSC-MA                28.42      28.77 B      
  7 Karoly, Jackie M          13 EPAC-MA                28.59      28.78 B      
  8 Reed, Emma E              13 EPAC-MA                29.80      28.89 B      
  9 Koloseike, Claire E       13 LCY-MA                 28.20      29.00 B      
  9 Hardy, Sarah R            13 GETTYSBURG-MA          28.77      29.00 B      
 11 Stramara, Alexis H        14 FSSC-MA                28.65      29.25 B      
 12 Shore, Elise P            13 WSY SWIMMING-MA        29.39      29.53 B      
 13 Logan, Hannah K           13 LPAC-MA                31.13      30.01 B      
 14 Secord, Mary T            13 ACWS SWIMMING-MA       28.71      30.03 B      
 15 Parsons, Kierra P         13 UNAT.-MA               29.30      30.46 B      
 16 Falcone, Analise F        13 TIDAL FORCE-MD         29.76      30.54 B      
 17 Jacobson, Ilana R         13 WSY SWIMMING-MA        31.03      30.76 B      
 18 Westhafer, Elise P        13 UNAT.-MA               30.06      30.88 B      
 19 Zimmerman, Marlee I       13 LPAC-MA                31.09      30.96 B      
 20 Unger, Mackenzie          14 CYA-MA                 31.02      31.86 B      
 21 Burkholder, Jillian P     13 DSC-MA                 32.62      32.41 B      
 22 Zodet, Autumn E           13 DSC-MA                 32.43      33.07 C      
C - Division  
  1 Rabanal, Kacy A           13 CVAC-MA                   NT      30.06 B      
  2 Rabino, Aliyah C          13 COLLEGIATE-MA          36.08      31.52 B      
  3 Hollar, Regan             13 SHIP-MA                35.90      33.27 C      
  4 Johnson, Marissa R        14 SHIP-MA                34.43      33.70 C      
 
Event 58  Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Meet Rcd: % 23.20   10/7/2012 JACOB N DECKMAN, CVAC                        
                22.79  AAAA
                23.89  AAA
                24.49  MAJO MA Junior Olympics16
                24.89  AA
                25.99  A
                30.39  B
                   --  C C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Bachman, Hunter F         13 ACWS SWIMMING-MA       24.73      23.60 AAA    
  2 Kelly, Javan M            14 COLLEGIATE-MA          23.60      23.82 AAA    
  3 Gallagher, Zack A         13 EPAC-MA                23.47      24.08 MAJO   
  4 Valeriano, Max            14 RY-MA                  24.27      24.14 MAJO   
  5 Farrow, Kyle T            13 EPAC-MA                24.40      24.52 AA     
  6 Turlington, Wade W        14 WSY SWIMMING-MA        24.95      24.59 AA     
  7 Shockey, Jeremy T         14 RY-MA                  25.04      24.62 AA     
  8 Yoffe, Matthew J          14 COLLEGIATE-MA          24.92      25.23 A      
  9 Houser, Colby R           14 EPAC-MA                25.70      26.07 B      
B - Division  
  1 Miller, Zack Q            13 COLLEGIATE-MA          26.07      24.77 AA     
  2 Pong, CJ C                13 WAY-MA                 26.19      24.92 A      
  3 McCurley, Aiden           13 RY-MA                  26.83      24.99 A      
  4 Sherk, Zach               13 RY-MA                  27.71      25.25 A      
  5 Hemingway, Patrick A      13 LPAC-MA                26.30      25.43 A      
  6 Lutter, Samuel A          13 DSC-MA                 26.34      25.91 A      
  7 Majka, Scott R            13 EPAC-MA                26.58      26.21 B      
  8 Armbruster, Andrew J      13 BYNS-MA                27.87      26.39 B      
  9 Kasznay, Galen            14 LCY-MA                 28.11      26.83 B      
 10 Tucker, Jonathan P        14 WSY SWIMMING-MA        27.62      26.92 B      
 11 White, Andrew J           14 TIDAL FORCE-MD         28.03      27.04 B      
 12 Arms, Trevor J            12 CVAC-MA                27.27      27.18        
 13 Leaman, Micah A           13 FSSC-MA                26.33      27.19 B      
 14 Clarke, Benjamin W        13 ACWS SWIMMING-MA       27.57      27.65 B      
 15 Jumper, Jonathan A        14 COLLEGIATE-MA          27.12      27.87 B      
 16 Fatta, Tanner J           13 DSC-MA                 28.31      28.02 B      
 17 Reeser, Drew M            13 LPAC-MA                28.52      28.20 B      
 18 Hohman, Brendan M         13 DSC-MA                 29.43      28.52 B      
 19 Chavey, Zachary L         14 UNAT.-MA               29.33      30.00 B      
C - Division  
  1 Lyons, Stephen M          14 PACS-MA                   NT      25.16 A      
  2 Thompson, James A         14 ACWS SWIMMING-MA       30.78      27.58 B      
  3 Henne, Grant H            14 MERCERSBURG-MA         30.84      28.07 B      
  4 Ferrick, Nick             14 PACS-MA                   NT      28.28 B      
  5 Zellers, JD D             13 DSC-MA                    NT      30.40 C      
  6 Melby, Dylan              14 DSC-MA                 30.86      30.88 C      
  7 Mills, Ian J              13 COLLEGIATE-MA          31.09      31.55 C      
  8 Ciavarella, Joe           14 UNAT.-MA               33.12      33.99 C      
 
Event 59  Girls Senior 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Meet Rcd: % 59.07  10/10/2004 LEAH N GINGRICH, WSY Swimming                
                56.49  AAAA
                59.19  AAA
              1:01.89  AA
              1:04.59  A
              1:15.29  B
                   --  C C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Downing, Stephanie M      18 MERCERSBURG-MA       1:00.92    1:01.07 AA     
                  29.91     1:01.07 (31.16)                                        
  2 O'Leary, Sarah A          19 MERCERSBURG-MA         59.54    1:02.05 A      
                  30.45     1:02.05 (31.60)                                        
  3 Yunginger, Amy P          15 FSSC-MA              1:02.08    1:02.97 A      
                  30.72     1:02.97 (32.25)                                        
  4 Salembier, Eva M          15 FSSC-MA              1:03.75    1:03.42 A      
                  31.18     1:03.42 (32.24)                                        
  5 Shaffer, Autumn           17 RY-MA                  58.08    1:03.89 A      
                  30.80     1:03.89 (33.09)                                        
  6 Wadding, Julia R          17 TIDAL FORCE-MD         59.53    1:04.41 A      
                  31.28     1:04.41 (33.13)                                        
  7 Armbruster, Ally M        15 MERCERSBURG-MA       1:00.42    1:04.73 B      
                  31.77     1:04.73 (32.96)                                        
  8 Sison, Stephanie A        17 FSSC-MA              1:02.84    1:04.82 B      
                  31.20     1:04.82 (33.62)                                        
  9 Huyen, Sarah Y            18 FSSC-MA              1:02.13    1:05.61 B      
                  31.46     1:05.61 (34.15)                                        
 10 Kiyohara, Rina            17 MERCERSBURG-MA       1:02.00    1:05.82 B      
 11 Dealy, Cara E             17 MERCERSBURG-MA       1:02.89    1:06.16 B      
                  32.37     1:06.16 (33.79)                                        
 12 Wyant, Sarah R            15 WSY SWIMMING-MA      1:02.43    1:06.53 B      
                  32.34     1:06.53 (34.19)                                        
 13 Ferner, Lauren E          16 MERCERSBURG-MA       1:03.49    1:06.77 B      
                  32.26     1:06.77 (34.51)                                        
 14 Noll, Brandi M            15 RY-MA                1:04.38    1:07.32 B      
                  32.79     1:07.32 (34.53)                                        
 15 Hills, Caroline Y         17 WSY SWIMMING-MA      1:01.47    1:07.60 B      
                  33.67     1:07.60 (33.93)                                        
 16 Sopko, Olivia G           15 CYA-MA               1:02.94    1:09.08 B      
                  33.80     1:09.08 (35.28)                                        
 17 MacDougall, Larissa M     16 WSY SWIMMING-MA      1:01.25    1:10.86 B      
                  34.00     1:10.86 (36.86)                                        
B - Division  
  1 Rankin, Carlee M          15 COLLEGIATE-MA        1:05.54    1:06.34 B      
                  31.84     1:06.34 (34.50)                                        
  2 Voce, Abigail E           15 MERCERSBURG-MA       1:05.09    1:06.78 B      
                  33.65     1:06.78 (33.13)                                        
  3 Newton, Kristina M        16 UNAT.-MA             1:07.34    1:07.49 B      
                  33.06     1:07.49 (34.43)                                        
  4 Kasznay, Karlie           17 LCY-MA               1:06.48    1:07.73 B      
                  33.17     1:07.73 (34.56)                                        
  5 Elgin, Maggie             17 RY-MA                1:07.21    1:08.17 B      
                  33.46     1:08.17 (34.71)                                        
  6 Markley, Lily G           15 ACWS SWIMMING-MA     1:07.52    1:08.59 B      
                  32.86     1:08.59 (35.73)                                        
  7 King, Caelyn K            15 WSY SWIMMING-MA      1:09.64    1:08.97 B      
                  33.93     1:08.97 (35.04)                                        
  8 Labell, Lauren            16 WSY SWIMMING-MA      1:08.06    1:09.79 B      
                  34.54     1:09.79 (35.25)                                        
  9 Chase, Mimi               15 WSY SWIMMING-MA      1:08.96    1:09.98 B      
                  34.64     1:09.98 (35.34)                                        
 10 Vila, Camryn M            15 UNAT.-MA             1:07.74    1:10.28 B      
                  33.93     1:10.28 (36.35)                                        
 11 Dawson, Caitlin A         15 MERCERSBURG-MA       1:06.90    1:10.51 B      
                  34.39     1:10.51 (36.12)                                        
 12 Mummert, Lauren E         15 CYA-MA               1:07.87    1:10.84 B      
                  34.97     1:10.84 (35.87)                                        
 13 Hartzler, Maya J          15 FSSC-MA              1:09.24    1:11.04 B      
                  34.38     1:11.04 (36.66)                                        
 14 Stevenson, Dionn K        15 DYD-MA               1:05.80    1:11.19 B      
                  33.49     1:11.19 (37.70)                                        
 15 Daubenspeck, Megan L      16 LPAC-MA              1:09.64    1:11.83 B      
                  34.82     1:11.83 (37.01)                                        
 16 Pryor, Sarah K            16 TIDAL FORCE-MD       1:06.27    1:11.94 B      
                  35.07     1:11.94 (36.87)                                        
 17 Rowe, Jordyn L            17 FSSC-MA              1:11.33    1:13.00 B      
                  35.39     1:13.00 (37.61)                                        
 18 Mummert, Katie N          15 CYA-MA               1:13.53    1:13.52 B      
                  35.86     1:13.52 (37.66)                                        
 19 Wyand, Allison E          15 FSSC-MA              1:10.59    1:13.65 B      
                  35.82     1:13.65 (37.83)                                        
 20 Carrasco, Katie M         15 UNAT.-MA             1:13.19    1:14.79 B      
                  36.39     1:14.79 (38.40)                                        
 21 Brenner, Maddie R         16 WSY SWIMMING-MA      1:10.61    1:15.66 C      
                  36.45     1:15.66 (39.21)                                        
 -- Relford, Griffin A        17 FSSC-MA              1:06.54         DQ        
      Delay initiating turn
                  32.66          DQ (35.20)                                        
 -- Rogers, Maddie D          16 MERCERSBURG-MA       1:08.32         DQ        
      Delay initiating turn
                  33.03          DQ (34.43)                                        
C - Division  
  1 Kraft, Madelynn R         17 WSY SWIMMING-MA      1:22.37    1:08.62 B      
                  33.84     1:08.62 (34.78)                                        
  2 Maher, Shannan N          15 ACWS SWIMMING-MA     1:22.15    1:12.11 B      
                  35.15     1:12.11 (36.96)                                        
  3 Geib, Kirsten R           15 FSSC-MA                   NT    1:16.24 C      
                  36.34     1:16.24 (39.90)                                        
  4 Koloseike, Kate           15 LCY-MA                    NT    1:16.59 C      
                  36.80     1:16.59 (39.79)                                        
  5 Zimmerman, Hannah M       12 LPAC-MA              1:23.44    1:20.28 C      
                  39.18     1:20.28 (41.10)                                        
  5 Taylor, Alexa M           16 COLLEGIATE-MA             NT    1:20.28 C      
                  38.45     1:20.28 (41.83)                                        
  7 Richards, Kristy R        13 WSY SWIMMING-MA      1:19.00    1:20.98 C      
                  39.85     1:20.98 (41.13)                                        
 
Event 60  Boys Senior 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Meet Rcd: % 53.25    2/7/2004 NICHOLAS J SCHWARTZ  -  WSY                  
                50.79  AAAA
                53.19  AAA
                55.69  AA
                58.09  A
              1:07.69  B
                   --  C C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Oland, Remington R        16 TIDAL FORCE-MD         51.68      54.07 AA     
                  26.43       54.07 (27.64)                                        
  2 Lauver, Josiah D          15 COLLEGIATE-MA          52.08      54.53 AA     
                  26.52       54.53 (28.01)                                        
  3 Hill, Spencer D           17 WSY SWIMMING-MA        51.82      54.86 AA     
                  27.12       54.86 (27.74)                                        
  4 Russell, Tyler T          15 MERCERSBURG-MA         56.89      56.63 A      
                  27.72       56.63 (28.91)                                        
  5 Cestare, Tommy J          18 LCY-MA                 55.98      56.84 A      
                  27.70       56.84 (29.14)                                        
  6 Mata, Jonathan T          16 EPAC-MA                54.52      57.21 A      
                  27.45       57.21 (29.76)                                        
  7 Tolino, Christian D       15 TIDAL FORCE-MD         55.10      57.31 A      
                  27.49       57.31 (29.82)                                        
  8 Bloom, Nicholas P         17 COLLEGIATE-MA          54.56      57.79 A      
                  27.85       57.79 (29.94)                                        
  9 Daniel, Matt R            18 FSSC-MA                55.58      57.89 A      
                  27.94       57.89 (29.95)                                        
 10 Gwiazdowski, Colin T      15 RY-MA                  57.45      58.17 B      
                  27.94       58.17 (30.23)                                        
 11 Pressly, John P           16 TIDAL FORCE-MD         54.96      58.31 B      
                  27.50       58.31 (30.81)                                        
 12 Dengler, Jack T           16 WSY SWIMMING-MA        55.92    1:00.64 B      
                  29.54     1:00.64 (31.10)                                        
 13 Chenot, Devon C           16 UNAT.-MA               57.15    1:01.99 B      
                  30.04     1:01.99 (31.95)                                        
 14 Knaub, Dylan R            17 UNAT.-MA               55.50    1:04.65 B      
                  31.00     1:04.65 (33.65)                                        
B - Division  
  1 Anderson, Jarod T         16 WSY SWIMMING-MA        58.83      58.33 B      
                  28.53       58.33 (29.80)                                        
  2 Heckel, David G           18 FSSC-MA                59.97      58.72 B      
                  28.90       58.72 (29.82)                                        
  3 Uhlin, Keir L             17 DSC-MA               1:03.04      59.28 B      
                  28.99       59.28 (30.29)                                        
  4 Lutter, Tyler A           16 DSC-MA                 59.51      59.52 B      
                  28.78       59.52 (30.74)                                        
  5 Glass, Nicholas E         16 DSC-MA               1:00.84    1:00.01 B      
                  28.53     1:00.01 (31.48)                                        
  6 Wyant, Jordan T           17 WSY SWIMMING-MA        58.73    1:00.28 B      
                  29.19     1:00.28 (31.09)                                        
  7 Howard, Alex W            17 DSC-MA                 58.65    1:00.87 B      
                  29.13     1:00.87 (31.74)                                        
  8 Spahr, Riley R            15 EPAC-MA              1:03.18    1:01.01 B      
                  29.87     1:01.01 (31.14)                                        
  9 Labenski, Mitchell        16 LCY-MA               1:02.86    1:01.12 B      
                  30.27     1:01.12 (30.85)                                        
 10 Hartmann, Nicholas J      15 DYD-MA               1:02.03    1:01.26 B      
                  29.67     1:01.26 (31.59)                                        
 11 Fatta, Alec S             15 DSC-MA                 58.69    1:01.61 B      
                  30.08     1:01.61 (31.53)                                        
 12 Cort, Logan R             15 MERCERSBURG-MA       1:00.32    1:02.03 B      
                  30.65     1:02.03 (31.38)                                        
 13 Dix, Jacob J              12 EPAC-MA              1:00.81    1:02.15 B      
                  30.17     1:02.15 (31.98)                                        
 14 MacCausland, Patrick K    15 LCY-MA               1:02.72    1:02.29 B      
                  30.64     1:02.29 (31.65)                                        
 15 Wisor, Joshua D           16 COLLEGIATE-MA          59.70    1:02.65 B      
                  30.43     1:02.65 (32.22)                                        
 16 Oh, Eric J                15 MERCERSBURG-MA       1:06.59    1:02.97 B      
                  30.42     1:02.97 (32.55)                                        
 17 Benchoff, Darek P         17 WAY-MA               1:01.77    1:03.51 B      
                  30.93     1:03.51 (32.58)                                        
 18 Yohe, Joshua S            17 EPAC-MA              1:01.17    1:03.55 B      
                  30.95     1:03.55 (32.60)                                        
 19 Nonemaker, Sam P          15 SHIP-MA              1:05.27    1:03.96 B      
                  31.58     1:03.96 (32.38)                                        
 20 Heisey, Nathan C          16 FSSC-MA              1:03.65    1:04.08 B      
                  31.17     1:04.08 (32.91)                                        
 21 Desotelle, Chandler S     16 WSY SWIMMING-MA      1:01.17    1:04.11 B      
                  30.85     1:04.11 (33.26)                                        
 22 Eveland, Caleb P          15 SHIP-MA              1:03.25    1:04.20 B      
                  31.47     1:04.20 (32.73)                                        
 23 Brudowsky, Erik S         15 EPAC-MA              1:04.77    1:04.87 B      
                  31.94     1:04.87 (32.93)                                        
 24 Roadcap, Mason M          16 COLLEGIATE-MA        1:02.86    1:04.96 B      
                  31.39     1:04.96 (33.57)                                        
 25 Bell, Isaiah J            15 UNAT.-MA             1:05.45    1:05.09 B      
                  31.90     1:05.09 (33.19)                                        
 26 Uhlin, Cade T             15 DSC-MA               1:06.50    1:05.50 B      
                  32.19     1:05.50 (33.31)                                        
 27 Shannon, Eric W           17 DSC-MA               1:05.01    1:06.08 B      
                  32.03     1:06.08 (34.05)                                        
 28 Raasch, Michael G         15 FSSC-MA              1:05.68    1:06.67 B      
                  32.01     1:06.67 (34.66)                                        
 29 Hammaker, Rhyce M         17 EPAC-MA              1:02.64    1:06.96 B      
                  32.35     1:06.96 (34.61)                                        
 30 Kalinowski, Jordan A      18 DSC-MA               1:06.31    1:08.86 C      
                  32.53     1:08.86 (36.33)                                        
C - Division  
  1 Christ, Tyler D           17 RY-MA                     NT    1:03.05 B      
                  30.88     1:03.05 (32.17)                                        
  2 Gherardini, Andy S        17 EPAC-MA                   NT    1:04.07 B      
                  30.95     1:04.07 (33.12)                                        
  3 Askounes, Zachary W       15 TIDAL FORCE-MD       1:08.98    1:04.56 B      
                  31.27     1:04.56 (33.29)                                        
  4 Wertz, Nick C             15 MERCERSBURG-MA            NT    1:06.20 B      
                  33.78     1:06.20 (32.42)                                        
  5 Paparo, Alex M            18 FSSC-MA                   NT    1:07.07 B      
                  32.92     1:07.07 (34.15)                                        
  6 Cerdeira, Pedro           16 MERCERSBURG-MA            NT    1:08.05 C      
                  32.96     1:08.05 (35.09)                                        
  7 Kasznay, Jonah            12 LCY-MA               1:10.57    1:08.08 C      
                  33.28     1:08.08 (34.80)                                        
  8 Beard, Nathaniel L        17 FSSC-MA              1:10.36    1:08.18 C      
                  33.75     1:08.18 (34.43)                                        
  9 Mills, Justin I           15 COLLEGIATE-MA             NT    1:08.84 C      
                  33.50     1:08.84 (35.34)                                        
 10 Powell, Lek C             12 SHIP-MA              1:07.93    1:09.08 C      
                  32.75     1:09.08 (36.33)                                        
 11 Dowling, Jack C           12 LPAC-MA              1:12.38    1:09.11 C      
                  32.42     1:09.11 (36.69)                                        
 12 Bloom, Christopher S      15 COLLEGIATE-MA        1:08.57    1:09.25 C      
                  33.22     1:09.25 (36.03)                                        
 13 Wisotzkey, Ray B          15 DSC-MA               1:10.36    1:09.73 C      
                  34.56     1:09.73 (35.17)                                        
 14 Schlegel, Lyle A          16 WAY-MA               1:14.62    1:10.73 C      
                  33.49     1:10.73 (37.24)                                        
 15 Zak, Joh E                15 EPAC-MA              1:10.08    1:10.91 C      
                  34.65     1:10.91 (36.26)                                        
 16 Reedy, James F            15 CYA-MA               1:09.49    1:11.48 C      
                  34.65     1:11.48 (36.83)                                        
 17 Reed, Colin M             16 LPAC-MA              1:12.05    1:11.79 C      
                  34.77     1:11.79 (37.02)                                        
 18 Fuhrman, Garrett A        16 DSC-MA               1:11.14    1:12.57 C      
 19 Bakner, Jarrett H         13 WAY-MA               1:19.09    1:18.20 C      
                  38.19     1:18.20 (40.01)                                        
 
Event 61  Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Meet Rcd: % 1:00.00    2/7/2004 LEAH GINGRICH - WSY                        
                  58.69  AAAA
                1:01.49  AAA
                1:03.59  MAJO MA Junior Olympics16
                1:04.29  AA
                1:07.09  A
                1:18.29  B
                     --  C C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Gring, Cameron/Cam        14 RY-MA                  56.58      59.52%AAA    
                  28.71       59.52 (30.81)                                        
  2 Rickert, Marlee           13 RY-MA                1:00.78    1:03.45 MAJO   
                  30.68     1:03.45 (32.77)                                        
  3 Plempel, Jordan M         13 COLLEGIATE-MA        1:05.19    1:05.08 A      
                  32.02     1:05.08 (33.06)                                        
  4 Majka, Alexis N           14 EPAC-MA              1:04.37    1:05.59 A      
                  32.23     1:05.59 (33.36)                                        
  5 Reedy, Kayla M            14 CYA-MA               1:03.44    1:06.29 A      
                  32.35     1:06.29 (33.94)                                        
  6 Osanitsch, Maddie E       13 SHIP-MA              1:06.39    1:07.20 B      
                  32.64     1:07.20 (34.56)                                        
  7 Brown, Becca M            14 RY-MA                1:03.89    1:08.19 B      
  8 Maher, Jillian K          13 ACWS SWIMMING-MA     1:06.65    1:08.85 B      
                  34.04     1:08.85 (34.81)                                        
  9 Uhlin, Brina              13 DSC-MA               1:04.00    1:09.97 B      
                  34.37     1:09.97 (35.60)                                        
B - Division  
  1 Recce, Bella C            14 LPAC-MA              1:11.53    1:06.73 A      
                  32.01     1:06.73 (34.72)                                        
  2 Breitbach, Alaina M       13 DSC-MA               1:09.69    1:07.49 B      
                  32.66     1:07.49 (34.83)                                        
  3 Wasielevski, Caroline     14 RY-MA                1:08.84    1:08.93 B      
                  33.74     1:08.93 (35.19)                                        
  4 Betancourt, Natasha A     13 TIDAL FORCE-MD       1:09.91    1:09.32 B      
                  33.44     1:09.32 (35.88)                                        
  5 Stramara, Alexis H        14 FSSC-MA              1:11.03    1:09.50 B      
                  34.18     1:09.50 (35.32)                                        
  6 Taylor, Olivia            14 RY-MA                1:08.54    1:09.67 B      
                  33.90     1:09.67 (35.77)                                        
  7 Askounes, Natalie B       13 TIDAL FORCE-MD       1:10.20    1:10.14 B      
                  34.22     1:10.14 (35.92)                                        
  8 Thornton, Courtney        13 CYA-MA               1:13.16    1:10.16 B      
                  34.61     1:10.16 (35.55)                                        
  9 Stambaugh, Sophie P       14 CYA-MA               1:07.77    1:10.40 B      
                  34.69     1:10.40 (35.71)                                        
 10 Dunston, Nya              14 LCY-MA               1:10.52    1:10.58 B      
                  33.80     1:10.58 (36.78)                                        
 11 Brown, Abigail R          14 WSY SWIMMING-MA      1:14.03    1:10.75 B      
                  34.87     1:10.75 (35.88)                                        
 12 Reed, Emma E              13 EPAC-MA              1:12.81    1:11.48 B      
                  34.87     1:11.48 (36.61)                                        
 13 Stupka, Sydney E          13 ACWS SWIMMING-MA     1:10.15    1:11.75 B      
                  34.82     1:11.75 (36.93)                                        
 14 Freeman, Kailee J         13 FSSC-MA              1:14.77    1:12.18 B      
                  35.46     1:12.18 (36.72)                                        
 15 Boyce, Katelyn M          14 WSY SWIMMING-MA      1:12.55    1:12.23 B      
                  34.93     1:12.23 (37.30)                                        
 16 Minich, Sarah             14 CYA-MA               1:07.80    1:12.35 B      
                  36.13     1:12.35 (36.22)                                        
 17 Nedrow, Lauren R          14 DSC-MA               1:12.40    1:12.88 B      
                  35.96     1:12.88 (36.92)                                        
 18 Conjack, Kasi M           14 WSY SWIMMING-MA      1:13.26    1:13.79 B      
                  35.92     1:13.79 (37.87)                                        
 19 Powell, Teddi J           14 SHIP-MA              1:09.98    1:13.83 B      
                  35.22     1:13.83 (38.61)                                        
 20 Sopko, Micah N            13 CYA-MA               1:11.20    1:14.09 B      
                  36.78     1:14.09 (37.31)                                        
 21 Peyton, Evelyn            13 CYA-MA               1:16.94    1:14.14 B      
                  36.29     1:14.14 (37.85)                                        
 22 Koloseike, Claire E       13 LCY-MA               1:14.85    1:14.59 B      
                  36.28     1:14.59 (38.31)                                        
 23 Shore, Elise P            13 WSY SWIMMING-MA      1:16.46    1:15.04 B      
 24 Wylam, Emma L             13 WSY SWIMMING-MA      1:13.99    1:15.25 B      
 25 Jacobson, Ilana R         13 WSY SWIMMING-MA      1:16.07    1:15.53 B      
                  35.86     1:15.53 (39.67)                                        
 26 Westhafer, Elise P        13 UNAT.-MA             1:14.95    1:15.57 B      
                  36.72     1:15.57 (38.85)                                        
 27 Karoly, Jackie M          13 EPAC-MA              1:16.16    1:16.26 B      
                  37.59     1:16.26 (38.67)                                        
 28 Falcone, Analise F        13 TIDAL FORCE-MD       1:16.64    1:18.35 C      
                  39.17     1:18.35 (39.18)                                        
 29 Landis, Elizabeth         13 ACWS SWIMMING-MA     1:10.15    1:20.00 C      
 30 Vicenty, Kiara A          14 TIDAL FORCE-MD       1:17.88    1:20.94 C      
                  38.09     1:20.94 (42.85)                                        
 31 Secord, Mary T            13 ACWS SWIMMING-MA     1:15.29    1:23.42 C      
                  40.44     1:23.42 (42.98)                                        
C - Division  
  1 Lamont, Diana C           13 FSSC-MA              1:22.76    1:16.10 B      
                  36.44     1:16.10 (39.66)                                        
  2 Heisey, Avery E           14 FSSC-MA              1:20.51    1:16.84 B      
                  37.28     1:16.84 (39.56)                                        
  3 Unger, Mackenzie          14 CYA-MA               1:18.95    1:21.16 C      
                  39.53     1:21.16 (41.63)                                        
  4 Rabino, Aliyah C          13 COLLEGIATE-MA        1:27.41    1:24.37 C      
                  40.99     1:24.37 (43.38)                                        
  5 Burkholder, Jillian P     13 DSC-MA               1:33.14    1:26.36 C      
                  41.47     1:26.36 (44.89)                                        
  6 Johnson, Marissa R        14 SHIP-MA              1:32.44    1:34.32 C      
                  44.87     1:34.32 (49.45)                                        
  7 Hollar, Regan             13 SHIP-MA              1:44.89    1:34.33 C      
                  46.90     1:34.33 (47.43)                                        
 -- Zodet, Autumn E           13 DSC-MA               1:26.93         DQ        
      Delay initiating turn
                  41.57          DQ (43.37)                                        
 
Event 62  Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Meet Rcd: % 55.08  10/10/2004 BRENNAN W MORRIS, Big Cat                    
                55.19  AAAA
                57.79  AAA
              1:00.39  AA
              1:00.69  MAJO MA Junior Olympics16
              1:03.09  A
              1:13.59  B
                   --  C C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Skiles, Logan G           14 WSY SWIMMING-MA      1:02.19      57.81 AA     
                  27.90       57.81 (29.91)                                        
  2 Gallagher, Zack A         13 EPAC-MA                56.98      59.40 AA     
                  28.90       59.40 (30.50)                                        
  3 Shockey, Jeremy T         14 RY-MA                  59.76    1:00.48 MAJO   
                  29.15     1:00.48 (31.33)                                        
  4 Hemingway, Patrick A      13 LPAC-MA              1:02.43    1:02.48 A      
                  30.40     1:02.48 (32.08)                                        
  5 Valeriano, Max            14 RY-MA                1:02.58    1:05.21 B      
                  31.41     1:05.21 (33.80)                                        
  6 O'Neill, Patrick S        14 CYA-MA               1:01.36    1:05.62 B      
                  31.47     1:05.62 (34.15)                                        
B - Division  
  1 Turlington, Wade W        14 WSY SWIMMING-MA      1:04.47    1:04.09 B      
                  31.85     1:04.09 (32.24)                                        
  2 Kasznay, Galen            14 LCY-MA               1:05.58    1:04.19 B      
                  31.70     1:04.19 (32.49)                                        
  3 Perot, Robbie M           14 FSSC-MA              1:07.07    1:04.94 B      
                  32.00     1:04.94 (32.94)                                        
  4 Sherk, Zach               13 RY-MA                1:09.18    1:05.87 B      
                  30.82     1:05.87 (35.05)                                        
  5 Armbruster, Andrew J      13 BYNS-MA              1:07.54    1:06.47 B      
                  32.39     1:06.47 (34.08)                                        
  6 Yoffe, Matthew J          14 COLLEGIATE-MA        1:06.13    1:07.81 B      
                  32.49     1:07.81 (35.32)                                        
  7 Chase, Tommy              13 WSY SWIMMING-MA      1:10.62    1:08.18 B      
                  33.61     1:08.18 (34.57)                                        
  8 Houser, Colby R           14 EPAC-MA              1:05.45    1:08.21 B      
                  31.73     1:08.21 (36.48)                                        
  9 Majka, Scott R            13 EPAC-MA              1:08.67    1:08.42 B      
                  33.49     1:08.42 (34.93)                                        
 10 Lutter, Samuel A          13 DSC-MA               1:08.68    1:08.83 B      
                  32.66     1:08.83 (36.17)                                        
 11 Tucker, Jonathan P        14 WSY SWIMMING-MA      1:09.33    1:08.99 B      
                  33.52     1:08.99 (35.47)                                        
 12 Spencer, Noah B           13 ACWS SWIMMING-MA     1:09.09    1:09.00 B      
                  32.85     1:09.00 (36.15)                                        
 13 Arms, Trevor J            12 CVAC-MA              1:11.68    1:11.28        
                  34.95     1:11.28 (36.33)                                        
 14 Chavey, Zachary L         14 UNAT.-MA             1:11.81    1:12.35 B      
                  35.87     1:12.35 (36.48)                                        
 15 Henne, Grant H            14 MERCERSBURG-MA       1:12.94    1:47.18 C      
                1:12.38     1:47.18 (34.80)                                        
C - Division  
  1 Leach, Daniel J           13 PACS-MA                   NT    1:09.66 B      
                  33.73     1:09.66 (35.93)                                        
  2 Clarke, Benjamin W        13 ACWS SWIMMING-MA          NT    1:13.35 B      
                  35.84     1:13.35 (37.51)                                        
  3 Fatta, Tanner J           13 DSC-MA                    NT    1:14.07 C      
                  35.62     1:14.07 (38.45)                                        
  4 Zellers, JD D             13 DSC-MA                    NT    1:18.93 C      
                  37.83     1:18.93 (41.10)                                        
  5 Ferrick, Nick             14 PACS-MA                   NT    1:23.60 C      
  6 Mills, Ian J              13 COLLEGIATE-MA             NT    1:24.49 C      
                  41.66     1:24.49 (42.83)                                        
  7 Ciavarella, Joe           14 UNAT.-MA             1:37.56    1:40.31 C      
                  47.86     1:40.31 (52.45)                                        
  8 Melby, Dylan              14 DSC-MA               1:25.27    1:50.58 C      
                1:22.09     1:50.58 (28.49)                                        
 
Event 63  Girls Senior 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Meet Rcd: % 2:27.09  10/10/2004 LISA D COLAPIETRO, Big Cat                 
                2:20.19  AAAA
                2:26.79  AAA
                2:33.49  AA
                2:40.19  A
                3:06.89  B
                     --  C C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 MacCausland, Heather C    14 LCY-MA               2:22.65    2:25.70%AAA    
                  32.39     1:09.25 (36.86)     1:47.75 (38.50)     2:25.70 (37.95)
  2 Ober, Lauryn A            15 FSSC-MA              2:27.74    2:31.38 AA     
                  34.79     1:13.23 (38.44)     1:52.48 (39.25)     2:31.38 (38.90)
  3 McCurley, Corinne E       15 RY-MA                2:29.44    2:35.06 A      
                  35.12     1:14.89 (39.77)     1:55.39 (40.50)     2:35.06 (39.67)
  4 Nalls, Madison P          15 DSC-MA               2:27.18    2:41.41 B      
                  37.54     1:18.51 (40.97)     1:59.79 (41.28)     2:41.41 (41.62)
  5 Labell, Lauren            16 WSY SWIMMING-MA      2:35.09    2:41.62 B      
                  37.01     1:18.93 (41.92)     2:01.40 (42.47)     2:41.62 (40.22)
  6 Gantt, Courtney A         15 MERCERSBURG-MA       2:38.80    2:42.34 B      
                  36.83     1:18.59 (41.76)     1:59.81 (41.22)     2:42.34 (42.53)
  7 Weik, Krysta M            15 FSC- LEBY USA-MA     2:36.95    2:47.72 B      
                  38.08     1:20.91 (42.83)     2:04.77 (43.86)     2:47.72 (42.95)
B - Division  
  1 Levins, Courtney M        17 MERCERSBURG-MA       2:43.21    2:34.59 A      
                  35.06     1:13.99 (38.93)     1:54.17 (40.18)     2:34.59 (40.42)
  2 Wyant, Sarah R            15 WSY SWIMMING-MA      2:44.11    2:38.02 A      
                  35.15     1:15.23 (40.08)     1:56.44 (41.21)     2:38.02 (41.58)
  3 Kraft, Madelynn R         17 WSY SWIMMING-MA      2:50.62    2:43.07 B      
                  38.79     1:19.63 (40.84)     2:01.50 (41.87)     2:43.07 (41.57)
  4 King, Caelyn K            15 WSY SWIMMING-MA      2:45.92    2:43.10 B      
                  36.50     1:17.32 (40.82)     1:59.69 (42.37)     2:43.10 (43.41)
  5 Myers, Kenzie L           15 LCY-MA               2:53.45    2:44.47 B      
                  36.05     1:17.52 (41.47)     2:01.51 (43.99)     2:44.47 (42.96)
  6 Barnes, Cydney A          15 DYD-MA               2:45.84    2:46.20 B      
                  36.48     1:19.27 (42.79)     2:03.48 (44.21)     2:46.20 (42.72)
  7 Chase, Mimi               15 WSY SWIMMING-MA      2:45.28    2:47.67 B      
                  39.00     1:21.29 (42.29)     2:04.65 (43.36)     2:47.67 (43.02)
  8 Noll, Brandi M            15 RY-MA                2:49.59    2:51.91 B      
                  36.90     1:20.77 (43.87)     2:06.67 (45.90)     2:51.91 (45.24)
  9 Betancourt, Mikayla V     16 TIDAL FORCE-MD       2:50.05    2:53.14 B      
                  38.07     1:21.42 (43.35)     2:06.59 (45.17)     2:53.14 (46.55)
 10 Side, Samantha M          15 FSSC-MA              2:57.06    2:54.46 B      
                  37.74     1:22.20 (44.46)     2:08.80 (46.60)     2:54.46 (45.66)
 11 Mummert, Lauren E         15 CYA-MA               3:01.27    2:54.51 B      
                  39.80     1:24.90 (45.10)     2:10.17 (45.27)     2:54.51 (44.34)
 12 Hudak, Kaitlin M          16 COLLEGIATE-MA        2:45.95    2:56.36 B      
                  39.79     1:25.60 (45.81)     2:12.07 (46.47)     2:56.36 (44.29)
 13 Hills, Caroline Y         17 WSY SWIMMING-MA      2:57.09    2:57.52 B      
                  40.86     1:26.42 (45.56)     2:12.58 (46.16)     2:57.52 (44.94)
 14 Zimmerman, Hannah M       12 LPAC-MA              3:06.17    2:59.43 B      
                  39.68     1:25.00 (45.32)     2:12.87 (47.87)     2:59.43 (46.56)
 15 Mummert, Katie N          15 CYA-MA               3:05.54    3:00.06 B      
                  42.48     1:27.99 (45.51)     2:14.35 (46.36)     3:00.06 (45.71)
 16 Ellison, Caroline I       15 LCY-MA               2:54.49    3:01.58 B      
                  40.50     1:27.61 (47.11)     2:15.44 (47.83)     3:01.58 (46.14)
 17 MacDougall, Larissa M     16 WSY SWIMMING-MA      2:56.73    3:13.85 C      
                  43.37     1:32.95 (49.58)     2:23.99 (51.04)     3:13.85 (49.86)
C - Division  
  1 Yonke, Hazel A            15 MERCERSBURG-MA            NT    2:45.13 B      
                  38.74     1:19.77 (41.03)     2:02.85 (43.08)     2:45.13 (42.28)
  2 Maher, Shannan N          15 ACWS SWIMMING-MA          NT    2:52.37 B      
                  36.49     1:21.86 (45.37)     2:09.29 (47.43)     2:52.37 (43.08)
  3 Geib, Kirsten R           15 FSSC-MA              3:07.88    2:54.60 B      
                  40.87     1:26.16 (45.29)     2:13.41 (47.25)     2:54.60 (41.19)
  4 Rankin, Carlee M          15 COLLEGIATE-MA        3:14.73    3:08.22 C      
                  40.41     1:27.67 (47.26)     2:17.80 (50.13)     3:08.22 (50.42)
 
Event 64  Boys Senior 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Meet Rcd: % 2:15.29  10/10/2004 CODY A WEIK, FSC  -MA                      
                2:05.39  AAAA
                2:11.29  AAA
                2:17.29  AA
                2:23.29  A
                2:47.09  B
                     --  C C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Averill, Ricky P          17 UNAT.-MA             2:11.13    2:12.31%AA     
                  29.73     1:03.09 (33.36)     1:37.75 (34.66)     2:12.31 (34.56)
  2 Anderson, Jarod T         16 WSY SWIMMING-MA      2:20.59    2:17.24 AA     
                  31.04     1:06.09 (35.05)     1:41.61 (35.52)     2:17.24 (35.63)
  3 Oland, Remington R        16 TIDAL FORCE-MD       2:14.78    2:22.62 A      
                  32.35     1:08.26 (35.91)     1:46.15 (37.89)     2:22.62 (36.47)
  4 Heisey, Nathan C          16 FSSC-MA              2:19.77    2:23.97 B      
                  31.75     1:08.23 (36.48)     1:46.94 (38.71)     2:23.97 (37.03)
  5 Paparo, Alex M            18 FSSC-MA              2:21.91    2:26.18 B      
                  33.47     1:10.06 (36.59)     1:48.20 (38.14)     2:26.18 (37.98)
  6 Matsuda, Alistair M       16 MERCERSBURG-MA       2:15.69    2:26.73 B      
                  32.18     1:09.13 (36.95)     1:48.38 (39.25)     2:26.73 (38.35)
  7 Girard, Jake K            18 MERCERSBURG-MA       2:12.97    2:27.24 B      
                  32.38     1:09.73 (37.35)     1:49.02 (39.29)     2:27.24 (38.22)
  8 Keck, Hunter              16 RY-MA                2:20.82    2:27.43 B      
                  34.44     1:13.45 (39.01)     1:52.03 (38.58)     2:27.43 (35.40)
  9 Webber, William T         16 UNAT.-MA             2:20.30    2:31.97 B      
                  34.84     1:13.84 (39.00)     1:53.68 (39.84)     2:31.97 (38.29)
B - Division  
  1 Heckel, David G           18 FSSC-MA              2:25.56    2:24.03 B      
                  33.46     1:09.39 (35.93)     1:46.99 (37.60)     2:24.03 (37.04)
  2 Massand, Dilin S          17 MERCERSBURG-MA       2:27.49    2:25.59 B      
                  33.88     1:11.30 (37.42)     1:47.75 (36.45)     2:25.59 (37.84)
  3 Hill, Spencer D           17 WSY SWIMMING-MA      2:30.62    2:32.06 B      
                  34.70     1:13.55 (38.85)     1:52.89 (39.34)     2:32.06 (39.17)
  4 Wyant, Jordan T           17 WSY SWIMMING-MA      2:28.31    2:32.76 B      
                  34.98     1:13.60 (38.62)     1:53.64 (40.04)     2:32.76 (39.12)
  5 Albert, Ryan J            16 WSY SWIMMING-MA      2:28.99    2:33.29 B      
                  34.51     1:13.66 (39.15)     1:53.74 (40.08)     2:33.29 (39.55)
  6 Brudowsky, Erik S         15 EPAC-MA              2:31.36    2:33.61 B      
                  34.90     1:14.46 (39.56)     1:53.83 (39.37)     2:33.61 (39.78)
  7 Dix, Jonah C              15 EPAC-MA              2:39.31    2:33.80 B      
                  34.33     1:12.69 (38.36)     1:53.59 (40.90)     2:33.80 (40.21)
  8 Spahr, Riley R            15 EPAC-MA              2:39.35    2:35.67 B      
                  33.69     1:12.96 (39.27)     1:55.08 (42.12)     2:35.67 (40.59)
  9 Landis, Gregory N         17 ACWS SWIMMING-MA     2:28.32    2:36.35 B      
                  34.50     1:14.39 (39.89)     1:54.91 (40.52)     2:36.35 (41.44)
 10 Sistrunk, Sadiq D         17 COLLEGIATE-MA        2:41.62    2:38.57 B      
                  36.45     1:16.76 (40.31)     1:56.85 (40.09)     2:38.57 (41.72)
 11 Hammaker, Rhyce M         17 EPAC-MA              2:30.71    2:39.27 B      
                  35.00     1:15.11 (40.11)     1:56.61 (41.50)     2:39.27 (42.66)
 12 Spencer, Ethan T          17 ACWS SWIMMING-MA     2:29.88    2:40.79 B      
                  34.18     1:15.96 (41.78)     1:58.66 (42.70)     2:40.79 (42.13)
 13 Montisano, Marcus W       15 COLLEGIATE-MA        2:37.70    2:45.01 B      
                  35.13     1:15.92 (40.79)     1:59.83 (43.91)     2:45.01 (45.18)
C - Division  
  1 Gherardini, Andy S        17 EPAC-MA                   NT    2:25.15 B      
                  33.10     1:09.69 (36.59)     1:47.61 (37.92)     2:25.15 (37.54)
  2 Pressly, John P           16 TIDAL FORCE-MD            NT    2:32.90 B      
                  34.22     1:13.15 (38.93)     1:53.61 (40.46)     2:32.90 (39.29)
  3 Benchoff, Darek P         17 WAY-MA                    NT    2:32.93 B      
                  35.56     1:14.62 (39.06)     1:54.54 (39.92)     2:32.93 (38.39)
  4 Tolino, Christian D       15 TIDAL FORCE-MD            NT    2:45.95 B      
                  36.80     1:18.95 (42.15)     2:02.57 (43.62)     2:45.95 (43.38)
  5 Ciavarella, Mike R        15 UNAT.-MA                  NT    2:51.44 C      
                  36.73     1:20.18 (43.45)     2:06.17 (45.99)     2:51.44 (45.27)
  6 Askounes, Zachary W       15 TIDAL FORCE-MD            NT    3:03.45 C      
                  39.89     1:26.96 (47.07)     2:15.93 (48.97)     3:03.45 (47.52)
  7 Bakner, Jarrett H         13 WAY-MA                    NT    3:14.54 C      
                  42.78     1:32.77 (49.99)     2:25.49 (52.72)     3:14.54 (49.05)
 -- Reedy, James F            15 CYA-MA               3:04.37         DQ        
      Arms not in same horizontal plane
                  45.09     1:35.71 (50.62)     2:27.92 (52.21)          DQ (49.71)
 
Event 65  Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Meet Rcd: % 2:26.17   10/9/2005 GRACE M TARKA, WSY Swimming                
                2:25.49  AAAA
                2:32.39  AAA
                2:39.39  AA
                2:39.79  MAJO MA Junior Olympics16
                2:46.29  A
                3:13.99  B
                     --  C C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Breitbach, Alaina M       13 DSC-MA               2:33.64    2:38.83 AA     
                  36.12     1:17.24 (41.12)     1:58.14 (40.90)     2:38.83 (40.69)
  2 Moyer, Erin               14 RY-MA                2:43.57    2:42.09 A      
                  36.80     1:17.81 (41.01)     2:00.86 (43.05)     2:42.09 (41.23)
  3 Yoon, Dahna               13 WSY SWIMMING-MA      2:39.59    2:42.67 A      
                  36.79     1:19.51 (42.72)     2:01.78 (42.27)     2:42.67 (40.89)
  4 Olson, Rachel L           14 DSC-MA               2:30.27    2:43.49 A      
                  38.18     1:18.59 (40.41)     2:01.50 (42.91)     2:43.49 (41.99)
  5 Brown, Abigail R          14 WSY SWIMMING-MA      2:43.28    2:43.78 A      
                  37.42     1:19.31 (41.89)     2:02.64 (43.33)     2:43.78 (41.14)
  6 Van der Sleen, Katelyn R  14 RY-MA                2:39.38    2:44.09 A      
                  37.18     1:18.20 (41.02)     2:01.98 (43.78)     2:44.09 (42.11)
  7 Boyce, Katelyn M          14 WSY SWIMMING-MA      2:44.77    2:49.77 B      
                  40.15     1:23.21 (43.06)     2:06.16 (42.95)     2:49.77 (43.61)
 -- Hardy, Sarah R            13 GETTYSBURG-MA        2:41.08         DQ        
      Butterfly kick
                  37.56     1:21.04 (43.48)     2:04.59 (43.55)          DQ (43.32)
B - Division  
  1 Plempel, Jordan M         13 COLLEGIATE-MA        2:49.62    2:50.37 B      
                  38.72     1:22.58 (43.86)     2:07.23 (44.65)     2:50.37 (43.14)
  2 Miller, Gabby M           14 CYA-MA               2:53.85    2:51.35 B      
                  39.07     1:23.31 (44.24)     2:09.29 (45.98)     2:51.35 (42.06)
  3 Lee, Nicole A             14 WSY SWIMMING-MA      2:58.30    2:54.83 B      
                  40.09     1:24.86 (44.77)     2:10.41 (45.55)     2:54.83 (44.42)
  4 Reedy, Kayla M            14 CYA-MA               2:49.63    2:56.81 B      
                  39.52     1:24.94 (45.42)     2:11.27 (46.33)     2:56.81 (45.54)
  5 Stambaugh, Sophie P       14 CYA-MA               2:57.15    2:57.44 B      
                  40.21     1:25.28 (45.07)     2:11.80 (46.52)     2:57.44 (45.64)
  6 Thornton, Courtney        13 CYA-MA               3:00.38    2:58.45 B      
                  40.64     1:25.89 (45.25)     2:12.79 (46.90)     2:58.45 (45.66)
  7 Peyton, Evelyn            13 CYA-MA               3:09.16    3:03.42 B      
                  40.65     1:27.24 (46.59)     2:16.25 (49.01)     3:03.42 (47.17)
  8 Rabanal, Kacy A           13 CVAC-MA              3:01.59    3:04.62 B      
                  41.26     1:27.92 (46.66)     2:15.94 (48.02)     3:04.62 (48.68)
C - Division  
  1 Gring, Cameron/Cam        14 RY-MA                     NT    2:32.30 AAA    
                  33.61     1:12.15 (38.54)     1:52.81 (40.66)     2:32.30 (39.49)
  2 Dunston, Nya              14 LCY-MA                    NT    2:47.82 B      
                  38.25     1:20.87 (42.62)     2:04.49 (43.62)     2:47.82 (43.33)
  3 Recce, Bella C            14 LPAC-MA                   NT    2:52.89 B      
                  37.43     1:21.03 (43.60)     2:06.84 (45.81)     2:52.89 (46.05)
  4 Conjack, Kasi M           14 WSY SWIMMING-MA           NT    2:54.72 B      
                  40.69     1:24.76 (44.07)     2:11.50 (46.74)     2:54.72 (43.22)
  5 Osanitsch, Maddie E       13 SHIP-MA                   NT    2:56.09 B      
                  40.27     1:26.28 (46.01)     2:12.13 (45.85)     2:56.09 (43.96)
  6 Reed, Emma E              13 EPAC-MA                   NT    2:58.43 B      
                  42.08     1:27.34 (45.26)     2:13.18 (45.84)     2:58.43 (45.25)
  7 Parsons, Kierra P         13 UNAT.-MA                  NT    2:58.85 B      
                  40.72     1:27.48 (46.76)     2:13.75 (46.27)     2:58.85 (45.10)
  8 Jacobson, Ilana R         13 WSY SWIMMING-MA           NT    3:04.77 B      
                  41.96     1:28.64 (46.68)     2:17.63 (48.99)     3:04.77 (47.14)
  9 Falcone, Analise F        13 TIDAL FORCE-MD            NT    3:11.49 B      
                  11.25       43.29 (32.04)     1:31.96 (48.67)   3:11.49 (1:39.53)
 10 Karoly, Jackie M          13 EPAC-MA                   NT    3:13.58 B      
                  44.00     1:33.55 (49.55)     2:25.36 (51.81)     3:13.58 (48.22)
 11 Richards, Kristy R        13 WSY SWIMMING-MA           NT    3:16.87 C      
                  44.70     1:35.91 (51.21)     2:27.19 (51.28)     3:16.87 (49.68)
 12 Secord, Mary T            13 ACWS SWIMMING-MA          NT    3:16.97 C      
                  45.44     1:36.74 (51.30)     2:27.59 (50.85)     3:16.97 (49.38)
 13 Rabino, Aliyah C          13 COLLEGIATE-MA             NT    3:18.47 C      
                  42.35     1:32.37 (50.02)   3:18.47 (1:46.10)                    
 
Event 66  Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Meet Rcd: % 2:20.14  10/10/2004 BRENNAN W MORRIS, Big Cat                  
                2:15.39  AAAA
                2:21.79  AAA
                2:28.29  AA
                2:32.89  MAJO MA Junior Olympics16
                2:34.69  A
                3:00.49  B
                     --  C C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Skiles, Logan G           14 WSY SWIMMING-MA      2:28.65    2:25.44 AA     
                  32.50     1:09.90 (37.40)     1:47.58 (37.68)     2:25.44 (37.86)
  2 Furigay, Jake R           14 MERCERSBURG-MA       2:22.35    2:29.73 MAJO   
                  33.39     1:11.42 (38.03)     1:50.13 (38.71)     2:29.73 (39.60)
B - Division  
  1 Perot, Robbie M           14 FSSC-MA              2:35.86    2:27.21 AA     
                  33.01     1:11.49 (38.48)     1:49.94 (38.45)     2:27.21 (37.27)
  2 Chase, Tommy              13 WSY SWIMMING-MA      2:41.66    2:32.71 MAJO   
                  35.12     1:14.41 (39.29)     1:53.72 (39.31)     2:32.71 (38.99)
  3 Arms, Trevor J            12 CVAC-MA              2:45.48    2:40.74        
                  35.39     1:16.40 (41.01)     1:58.88 (42.48)     2:40.74 (41.86)
  4 Miller, Zack Q            13 COLLEGIATE-MA        2:42.43    2:44.73 B      
                  36.27     1:18.14 (41.87)     2:01.46 (43.32)     2:44.73 (43.27)
  5 O'Neill, Patrick S        14 CYA-MA               2:57.17    2:46.60 B      
                  37.94     1:19.97 (42.03)     2:03.90 (43.93)     2:46.60 (42.70)
  6 Fatta, Tanner J           13 DSC-MA               2:42.52    2:47.50 B      
                  37.20     1:19.41 (42.21)     2:02.85 (43.44)     2:47.50 (44.65)
  7 Reeser, Drew M            13 LPAC-MA              2:52.71    2:52.59 B      
                  37.79     1:21.62 (43.83)     2:07.88 (46.26)     2:52.59 (44.71)
  8 Spencer, Noah B           13 ACWS SWIMMING-MA     2:45.20    2:53.23 B      
                  38.37     1:21.86 (43.49)   2:53.23 (1:31.37)                    
  9 Jumper, Jonathan A        14 COLLEGIATE-MA        2:52.83    2:56.92 B      
                  37.90     1:23.19 (45.29)     2:11.06 (47.87)     2:56.92 (45.86)
 10 Hohman, Brendan M         13 DSC-MA               2:44.37    3:00.09 B      
                  41.79     1:27.60 (45.81)   3:00.09 (1:32.49)                    
 -- Majka, Scott R            13 EPAC-MA              2:38.43         DQ        
      Non-simultaneous touch
                  35.94     1:15.83 (39.89)     1:56.70 (40.87)          DQ (40.97)
C - Division  
  1 Bachman, Hunter F         13 ACWS SWIMMING-MA          NT    2:33.38 A      
                  33.09     1:10.70 (37.61)     1:52.61 (41.91)     2:33.38 (40.77)
  2 McCurley, Aiden           13 RY-MA                     NT    2:35.51 B      
                  34.52     1:14.32 (39.80)     1:55.51 (41.19)     2:35.51 (40.00)
  3 Thompson, James A         14 ACWS SWIMMING-MA          NT    2:50.71 B      
                  38.29     1:21.78 (43.49)     2:06.71 (44.93)     2:50.71 (44.00)
  4 Tucker, Jonathan P        14 WSY SWIMMING-MA      3:17.14    2:55.39 B      
                  39.83     1:26.29 (46.46)     2:10.28 (43.99)     2:55.39 (45.11)
  5 Ciavarella, Joe           14 UNAT.-MA                  NT    3:35.34 C      
                  47.05   2:39.33 (1:52.28)     3:35.34 (56.01)                    
 
Event 67  Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
    Meet Rcd: % 1:08.76   1/31/2004 SUSAN LANG - HAC                           
                1:03.99  AAAA
                1:06.99  AAA
                1:08.89  MAJO MA Junior Olympics16
                1:10.09  AA
                1:13.09  A
                1:25.29  B
                     --  C C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Sullivan, McKaylie        12 UNAT.-MA             1:03.55    1:06.32%AAA    
                  29.81     1:06.32 (36.51)                                        
  2 Strine, Julia             12 SHIP-MA              1:11.07    1:08.87 MAJO   
                  32.49     1:08.87 (36.38)                                        
  3 Li, Julia                 12 LCY-MA               1:12.66    1:09.71 AA     
                  31.92     1:09.71 (37.79)                                        
  4 Burton, Apple M           11 EPAC-MA              1:11.56    1:09.86 AA     
                  32.62     1:09.86 (37.24)                                        
  5 Foltz, Caroline A         11 DSC-MA               1:12.97    1:10.38 A      
                  31.64     1:10.38 (38.74)                                        
  6 Pressly, Kathryn O        12 TIDAL FORCE-MD       1:13.06    1:10.94 A      
                  32.64     1:10.94 (38.30)                                        
  7 Miller, Isabel A          12 FSSC-MA              1:12.40    1:12.07 A      
                  32.33     1:12.07 (39.74)                                        
  8 Lyesnykova, Alina V       11 CVAC-MA              1:11.55    1:13.22 B      
                  34.15     1:13.22 (39.07)                                        
  9 Albrecht, Lily            12 UNAT.-MA             1:09.19    1:14.33 B      
                  33.25     1:14.33 (41.08)                                        
B - Division  
  1 Deraco, Kylie E           12 DSC-MA               1:13.13    1:10.03 AA     
                  32.89     1:10.03 (37.14)                                        
  2 DiCarlo, Lila M           12 WSY SWIMMING-MA      1:15.16    1:10.72 A      
                  32.99     1:10.72 (37.73)                                        
  3 Lopez, Maria              12 RY-MA                1:15.10    1:10.89 A      
                  32.34     1:10.89 (38.55)                                        
  4 Rouleau, Emily            12 RY-MA                1:17.91    1:11.81 A      
                  33.94     1:11.81 (37.87)                                        
  5 Martinez, Lea E           12 TIDAL FORCE-MD       1:18.09    1:11.85 A      
                  32.75     1:11.85 (39.10)                                        
  5 Blake, Lindsay M          12 LCY-MA               1:24.23    1:11.85 A      
                  33.47     1:11.85 (38.38)                                        
  7 Turner, Sara C            11 EPAC-MA              1:13.89    1:13.48 B      
                  34.22     1:13.48 (39.26)                                        
  8 Staretz, Presley E        11 EPAC-MA              1:15.65    1:13.98 B      
  9 Sandridge, Angelina N     11 CYA-MA               1:16.60    1:14.48 B      
                  32.94     1:14.48 (41.54)                                        
 10 Brainard, Hannah E        11 GETTYSBURG-MA        1:15.01    1:15.15 B      
                  34.93     1:15.15 (40.22)                                        
 11 Heiner, Brooke A          12 CYA-MA               1:19.68    1:15.50 B      
                  34.43     1:15.50 (41.07)                                        
 12 Magrini, Brynn E          11 FSSC-MA              1:15.41    1:15.53 B      
                  35.45     1:15.53 (40.08)                                        
 13 Smith, Isabel A           12 FSSC-MA              1:16.56    1:15.91 B      
                  35.74     1:15.91 (40.17)                                        
 14 Fluhr, Breanna R          12 FSSC-MA              1:18.74    1:16.11 B      
                  32.63     1:16.11 (43.48)                                        
 15 Boldizar, Hope E          12 FSSC-MA              1:18.34    1:17.16 B      
                  35.65     1:17.16 (41.51)                                        
 16 Lester, Aubrey E          12 FSSC-MA              1:22.44    1:17.42 B      
                  34.71     1:17.42 (42.71)                                        
 17 Valeriano, Morgan         11 RY-MA                1:19.11    1:20.05 B      
                  36.95     1:20.05 (43.10)                                        
 18 Smith, Emily C            11 SHIP-MA              1:21.27    1:20.16 B      
                  36.96     1:20.16 (43.20)                                        
 19 Rowe, Alaina D            12 FSSC-MA              1:21.57    1:20.45 B      
                  39.14     1:20.45 (41.31)                                        
 20 Shumaker, Olivia E        12 DSC-MA               1:24.62    1:21.25 B      
                  36.35     1:21.25 (44.90)                                        
 21 Collins, Abigail B        11 WSY SWIMMING-MA      1:19.36    1:21.47 B      
                  37.80     1:21.47 (43.67)                                        
 22 Ober, Jenna E             11 FSSC-MA              1:22.14    1:21.64 B      
                  39.06     1:21.64 (42.58)                                        
 23 Bostian, Rachael E        11 TIDAL FORCE-MD       1:22.39    1:21.79 B      
                  37.83     1:21.79 (43.96)                                        
 24 Ketterman, Katelynn C     11 GETTYSBURG-MA        1:24.21    1:22.72 B      
                  38.38     1:22.72 (44.34)                                        
 25 Hawkins, Bramley E        11 SHIP-MA              1:24.52    1:23.07 B      
                  38.52     1:23.07 (44.55)                                        
 26 Estep, Mia                11 SHIP-MA              1:23.79    1:24.15 B      
                  41.91     1:24.15 (42.24)                                        
C - Division  
  1 Recce, Alena S            12 LPAC-MA              1:34.88    1:16.78 B      
                  36.92     1:16.78 (39.86)                                        
  2 Ealy, Vivian M            12 FSSC-MA                   NT    1:16.82 B      
                  35.10     1:16.82 (41.72)                                        
  3 Hoerner, Madison A        11 FSC- LEBY USA-MA     1:25.46    1:21.34 B      
                  37.11     1:21.34 (44.23)                                        
  4 Freedman, Rebecca J       11 CVAC-MA              1:26.81    1:22.81 B      
                  38.66     1:22.81 (44.15)                                        
  5 Parida, Anisha L          11 FSSC-MA              1:25.50    1:22.96 B      
                  38.07     1:22.96 (44.89)                                        
  6 Wang, Jiayi               11 TIDAL FORCE-MD       1:25.92    1:24.58 B      
                  38.80     1:24.58 (45.78)                                        
  7 Christoffel, Cassandra E  11 UNAT.-MA                  NT    1:30.10 C      
                  43.24     1:30.10 (46.86)                                        
  8 Wivell, Katie R           11 GETTYSBURG-MA        1:35.59    1:30.20 C      
                  38.83     1:30.20 (51.37)                                        
  9 Mentzer, Cameron E        11 DSC-MA                    NT    1:31.66 C      
                  43.42     1:31.66 (48.24)                                        
 10 Pesavento, Mia R          11 CVAC-MA              1:40.16    1:31.76 C      
                  39.08     1:31.76 (52.68)                                        
 11 Harris, Lydia M           12 CVAC-MA                   NT    1:40.54 C      
                  47.96     1:40.54 (52.58)                                        
 -- Schmid, Romi G            11 DSC-MA               1:30.16         DQ        
      One hand touch - breast
                  40.87          DQ (46.67)                                        
 
Event 68  Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
    Meet Rcd: % 1:08.15    7/5/2003 ADAM WENNER - CVAC                         
                1:01.99  AAAA
                1:05.09  AAA
                1:07.99  MAJO MA Junior Olympics16
                1:08.09  AA
                1:11.09  A
                1:23.19  B
                     --  C C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Hoffman, Leif E           11 UNAT.-MA             1:08.25    1:07.36%MAJO   
                  31.01     1:07.36 (36.35)                                        
B - Division  
  1 Peiffer, Zachary L        12 ACWS SWIMMING-MA     1:12.76    1:07.56%MAJO   
                  30.23     1:07.56 (37.33)                                        
  2 Tolino, Luca G            12 TIDAL FORCE-MD       1:14.91    1:08.43 A      
                  32.00     1:08.43 (36.43)                                        
  3 Hain, Alex C              11 UNAT.-MA             1:12.77    1:09.50 A      
                  32.39     1:09.50 (37.11)                                        
  4 Chenot, Nolan             12 UNAT.-MA             1:16.98    1:11.41 B      
                  33.77     1:11.41 (37.64)                                        
  5 Lance, Theodore W         11 FSSC-MA              1:13.27    1:12.02 B      
                  32.68     1:12.02 (39.34)                                        
  6 So, Ian J                 12 UNAT.-MA             1:13.86    1:12.68 B      
                  33.27     1:12.68 (39.41)                                        
  7 Cunningham, Josh L        12 RY-MA                1:20.38    1:13.27 B      
                  33.58     1:13.27 (39.69)                                        
  8 Estep, Colby T            12 SHIP-MA              1:14.56    1:13.61 B      
                  34.76     1:13.61 (38.85)                                        
  9 Eisenbrown, Brycen N      11 RY-MA                1:23.07    1:14.43 B      
                  33.02     1:14.43 (41.41)                                        
 10 Lee, Ryan                 11 WSY SWIMMING-MA      1:17.37    1:14.83 B      
                  34.91     1:14.83 (39.92)                                        
 11 Seymour, Jayden W         12 RY-MA                1:20.67    1:14.88 B      
                  35.82     1:14.88 (39.06)                                        
 12 Hebel, Evan M             12 RY-MA                1:21.88    1:15.45 B      
                  35.32     1:15.45 (40.13)                                        
 13 Hershey, Ethan D          11 FSSC-MA              1:22.36    1:16.24 B      
                  35.71     1:16.24 (40.53)                                        
 14 Mills, Bryce M            12 UNAT.-MA             1:21.16    1:17.91 B      
                  37.09     1:17.91 (40.82)                                        
C - Division  
  1 Smith, Logan W            11 UNAT.-MA                  NT    1:12.97 B      
                  34.08     1:12.97 (38.89)                                        
  2 Engle, Pete J             11 WSY SWIMMING-MA      1:26.57    1:19.33 B      
                  36.56     1:19.33 (42.77)                                        
  3 Haskins, John A           11 COLLEGIATE-MA        1:23.32    1:20.68 B      
                  36.90     1:20.68 (43.78)                                        
  4 Torres, Matt M            12 TIDAL FORCE-MD       1:26.45    1:20.72 B      
                  38.03     1:20.72 (42.69)                                        
  5 Zaitsev, Daniel E         11 CVAC-MA              1:29.99    1:22.95 B      
                  39.04     1:22.95 (43.91)                                        
  6 Kasputis, Bryton J        11 UNAT.-MA                  NT    1:23.72 C      
                  39.30     1:23.72 (44.42)                                        
  7 Miller, Brady D           11 COLLEGIATE-MA             NT    1:25.09 C      
                  40.27     1:25.09 (44.82)                                        
  8 Bergstrom, Wells M        11 FSSC-MA              1:26.83    1:25.21 C      
                  38.25     1:25.21 (46.96)                                        
  9 Fawber, Bryce L           12 FSSC-MA              1:28.78    1:27.88 C      
                  41.79     1:27.88 (46.09)                                        
 10 Krause, Colin E           11 SHIP-MA              1:27.83    1:28.09 C      
                  39.77     1:28.09 (48.32)                                        
 11 Becker, Eric T            11 RY-MA                     NT    1:28.11 C      
                  38.71     1:28.11 (49.40)                                        
 12 Burrowes, Owen C          11 FSSC-MA              1:35.02    1:34.10 C      
                  43.76     1:34.10 (50.34)                                        
 13 Johnson, Ethan D          11 SHIP-MA              1:38.92    1:35.45 C      
 14 Buckwalter, Aidan J       11 FSSC-MA              1:38.79    1:41.93 C      
                  48.20     1:41.93 (53.73)                                        
 15 Eveland, Noah             11 SHIP-MA              1:51.85    1:59.53 C      
                  58.67   1:59.53 (1:00.86)                                        
 -- Vatter, Alex M            11 FSSC-MA                   NT         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  43.43          DQ (50.05)                                        
 
Event 69  Girls 9-10 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Meet Rcd: % 2:16.85   10/7/2012 KATIE K HORAN, Collegiate                  
                2:14.39  AAAA
                2:21.79  AAA
                2:29.09  AA
                2:29.89  MAJO MA Junior Olympics16
                2:36.39  A
                3:20.19  B
                     --  C C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Pentz, Savannah T         10 ACWS SWIMMING-MA     2:25.21    2:25.33 AA     
                  32.66     1:09.62 (36.96)     1:47.95 (38.33)     2:25.33 (37.38)
  2 Strine, Jillian C         10 SHIP-MA              2:30.58    2:27.99 AA     
                  32.33     1:10.32 (37.99)     1:49.39 (39.07)     2:27.99 (38.60)
  3 Potteiger, McKenna R       9 CYA-MA               2:35.07    2:28.26 AA     
                  33.91     1:11.64 (37.73)     1:50.92 (39.28)     2:28.26 (37.34)
  4 Mondick, Kate             10 LCY-MA               2:31.59    2:28.47 AA     
                  33.57     1:12.09 (38.52)     1:51.41 (39.32)     2:28.47 (37.06)
  5 Gring, Sydney/Syd         10 RY-MA                2:29.07    2:30.09 A      
                  34.21     1:12.38 (38.17)     1:51.47 (39.09)     2:30.09 (38.62)
B - Division  
  1 Hahn, Melanie R           10 FSSC-MA              2:43.36    2:31.46 A      
                  36.20     1:13.72 (37.52)     1:53.21 (39.49)     2:31.46 (38.25)
  2 Eckert, Madeline M        10 FSSC-MA              2:41.62    2:36.29 A      
                  33.58     1:13.18 (39.60)     1:55.32 (42.14)     2:36.29 (40.97)
  3 Tilley, Emma R            10 DYD-MA               2:48.65    2:50.51 B      
                  37.20     1:20.41 (43.21)     2:06.10 (45.69)     2:50.51 (44.41)
  4 Huber, Jenna C            10 DSC-MA               2:59.69    2:53.29 B      
                  38.64     1:25.27 (46.63)     2:11.45 (46.18)     2:53.29 (41.84)
  5 Miskin, Hannah M          10 WSY SWIMMING-MA      3:01.67    3:01.04 B      
                  39.31     1:26.11 (46.80)     2:14.43 (48.32)     3:01.04 (46.61)
C - Division  
  1 Orozco, Luna              10 CYA-MA                    NT    2:49.24 B      
                  38.16     1:20.50 (42.34)     2:06.53 (46.03)     2:49.24 (42.71)
  2 Woren, Sarah M             9 CVAC-MA                   NT    2:53.71 B      
                  39.31     1:23.80 (44.49)     2:10.02 (46.22)     2:53.71 (43.69)
  3 Burrowes, Anna M           9 FSSC-MA                   NT    3:01.59 B      
                  38.64     1:26.41 (47.77)     2:16.96 (50.55)     3:01.59 (44.63)
  4 Leppo, Katie E             9 CYA-MA               3:25.89    3:06.92 B      
                  41.94     1:29.14 (47.20)     2:19.00 (49.86)     3:06.92 (47.92)
 
Event 70  Boys 9-10 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Meet Rcd: % 2:23.37  10/10/2004 WILL G MANION, EACM                        
                2:12.39  AAAA
                2:18.69  AAA
                2:24.99  AA
                2:30.39  MAJO MA Junior Olympics16
                2:31.29  A
                3:09.09  B
                     --  C C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Maietta, Ryan P           10 FSSC-MA              2:26.26    2:19.65%AA     
                  32.47     1:08.49 (36.02)     1:44.90 (36.41)     2:19.65 (34.75)
  2 Ginter, Lance J           10 ACWS SWIMMING-MA     2:27.94    2:24.17 AA     
                  31.79     1:08.65 (36.86)     1:46.83 (38.18)     2:24.17 (37.34)
  3 Estep, Brandon M          10 SHIP-MA              2:21.03    2:27.25 MAJO   
                  32.43     1:09.80 (37.37)     1:49.21 (39.41)     2:27.25 (38.04)
B - Division  
  1 Chang, Jonathan H          9 WSY SWIMMING-MA      2:42.19    2:30.58 A      
                  33.44     1:12.29 (38.85)     1:51.99 (39.70)     2:30.58 (38.59)
  2 Yoon, Sondo               10 WSY SWIMMING-MA      2:40.52    2:32.48 B      
                  33.97     1:13.91 (39.94)     1:54.14 (40.23)     2:32.48 (38.34)
  3 Hendershot, Carter R      10 CYA-MA               3:01.34    2:56.52 B      
                  40.88     1:24.78 (43.90)     2:12.49 (47.71)     2:56.52 (44.03)
  4 Bucks, Christian M        10 CYA-MA               2:58.64    3:01.88 B      
                  38.73     1:26.59 (47.86)     2:16.14 (49.55)     3:01.88 (45.74)
C - Division  
  1 Woren, Joshua L            9 CVAC-MA                   NT    2:31.55 B      
                  35.40     1:14.29 (38.89)     1:53.91 (39.62)     2:31.55 (37.64)
  2 Decker, Joseph M          10 WAY-MA                    NT    2:38.95 B      
                  36.48     1:18.02 (41.54)     1:59.66 (41.64)     2:38.95 (39.29)
  3 George, Kiran L            9 DSC-MA                    NT    2:48.61 B      
                  38.50     1:22.44 (43.94)     2:06.48 (44.04)     2:48.61 (42.13)
  4 Wobber, Tommy A           10 CYA-MA                    NT    3:00.03 B      
                  37.52                             2:13.03 ( )     3:00.03 (47.00)
  5 Houston, Caleb G          10 WSY SWIMMING-MA      3:23.40    3:14.40 C      
 
Event 71  Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Meet Rcd: % 2:05.38  10/10/2004 KATHERINE C BURKHART, UMLY-MA              
                2:00.89  AAAA
                2:06.69  AAA
                2:10.79  MAJO MA Junior Olympics16
                2:12.39  AA
                2:18.19  A
                2:41.19  B
                     --  C C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Malmstrom, Abigail        12 LCY-MA               2:09.44    2:08.26 MAJO   
                  29.43     1:02.16 (32.73)     1:35.99 (33.83)     2:08.26 (32.27)
  2 Wetzel, Lauren E          12 WAY-MA               2:16.74    2:08.42 MAJO   
                  28.75     1:01.93 (33.18)     1:36.39 (34.46)     2:08.42 (32.03)
  3 Donnelly, Kiersten        12 LCY-MA               2:11.81    2:10.69 MAJO   
                  29.80     1:02.97 (33.17)     1:37.12 (34.15)     2:10.69 (33.57)
  4 King, Hannah G            12 LCY-MA               2:14.57    2:11.70 AA     
                  29.84     1:02.61 (32.77)     1:36.99 (34.38)     2:11.70 (34.71)
  5 DiCarlo, Lila M           12 WSY SWIMMING-MA      2:13.72    2:12.51 A      
                  29.31     1:03.64 (34.33)     1:39.19 (35.55)     2:12.51 (33.32)
  6 Burton, Apple M           11 EPAC-MA              2:14.69    2:12.55 A      
                  30.06     1:05.36 (35.30)     1:40.95 (35.59)     2:12.55 (31.60)
  7 Pressly, Kathryn O        12 TIDAL FORCE-MD       2:12.89    2:13.42 A      
                  29.72     1:02.82 (33.10)     1:37.83 (35.01)     2:13.42 (35.59)
  8 Li, Julia                 12 LCY-MA               2:16.71    2:14.07 A      
                  31.03     1:05.40 (34.37)     1:40.73 (35.33)     2:14.07 (33.34)
  9 Sullivan, McKaylie        12 UNAT.-MA             2:17.18    2:14.44 A      
                  30.03     1:03.66 (33.63)     1:38.92 (35.26)     2:14.44 (35.52)
 10 Staretz, Presley E        11 EPAC-MA              2:15.54    2:19.25 B      
                  31.06     1:06.49 (35.43)     1:44.13 (37.64)     2:19.25 (35.12)
B - Division  
  1 Groff, Avery              12 DSC-MA               2:21.57    2:16.54 A      
                  31.47     1:06.95 (35.48)     1:42.41 (35.46)     2:16.54 (34.13)
  2 Leydig, Camryn G          11 CYA-MA               2:31.45    2:16.73 A      
                  30.60     1:05.44 (34.84)     1:41.24 (35.80)     2:16.73 (35.49)
  3 Rouleau, Emily            12 RY-MA                2:21.85    2:18.41 B      
                  31.16     1:07.05 (35.89)     1:43.85 (36.80)     2:18.41 (34.56)
  4 Klinedinst, Molly K       12 CYA-MA               2:19.96    2:18.83 B      
                  31.73     1:06.86 (35.13)     1:43.48 (36.62)     2:18.83 (35.35)
  5 Miller, Isabel A          12 FSSC-MA              2:26.41    2:19.12 B      
                  32.07     1:07.93 (35.86)     1:45.45 (37.52)     2:19.12 (33.67)
  6 Simpson, Katie A          11 LCY-MA               2:30.36    2:20.02 B      
                  29.53     1:05.11 (35.58)     1:43.57 (38.46)     2:20.02 (36.45)
  7 Hardick, Clara E          12 RY-MA                2:24.90    2:20.87 B      
                  31.61     1:07.67 (36.06)     1:45.37 (37.70)     2:20.87 (35.50)
  8 Cherrie, Emily            11 RY-MA                2:25.01    2:22.37 B      
                  32.38     1:07.97 (35.59)     1:46.28 (38.31)     2:22.37 (36.09)
  9 Young, Megan E            11 CYA-MA               2:29.46    2:22.69 B      
                  32.39     1:09.03 (36.64)     1:46.38 (37.35)     2:22.69 (36.31)
 10 Strayer, Catie            12 CYA-MA               2:28.94    2:23.76 B      
                  32.66     1:09.20 (36.54)     1:46.91 (37.71)     2:23.76 (36.85)
 11 Courtot, Dannielle E      12 FSSC-MA              2:19.67    2:25.04 B      
                  32.46     1:09.81 (37.35)     1:48.50 (38.69)     2:25.04 (36.54)
 12 Sandridge, Angelina N     11 CYA-MA               2:30.94    2:25.70 B      
                  31.93     1:08.96 (37.03)     1:47.54 (38.58)     2:25.70 (38.16)
 13 Perot, Liz B              11 FSSC-MA              2:34.59    2:28.38 B      
                  33.69     1:12.05 (38.36)     1:51.86 (39.81)     2:28.38 (36.52)
 14 Smith, Emily C            11 SHIP-MA              2:39.02    2:28.48 B      
                  33.88     1:12.83 (38.95)     1:53.42 (40.59)     2:28.48 (35.06)
 15 Heiner, Brooke A          12 CYA-MA               2:37.92    2:30.29 B      
                  34.26     1:12.60 (38.34)     1:52.47 (39.87)     2:30.29 (37.82)
 16 Hawkins, Bramley E        11 SHIP-MA              2:31.71    2:35.86 B      
                  34.00     1:13.74 (39.74)     1:55.93 (42.19)     2:35.86 (39.93)
 17 Estep, Mia                11 SHIP-MA              2:32.10    2:36.15 B      
                  35.79     1:15.64 (39.85)     1:56.98 (41.34)     2:36.15 (39.17)
 18 Collins, Abigail B        11 WSY SWIMMING-MA      2:27.99    2:37.08 B      
                  35.67     1:15.21 (39.54)     1:56.38 (41.17)     2:37.08 (40.70)
 19 Myers, Emilee G           11 CYA-MA               2:35.74    2:39.63 B      
                  34.44     1:14.29 (39.85)     1:57.59 (43.30)     2:39.63 (42.04)
 20 Ober, Jenna E             11 FSSC-MA              2:40.16    2:43.54 C      
                  36.72     1:18.09 (41.37)     2:01.47 (43.38)     2:43.54 (42.07)
 21 Rineman, Maddie           12 CYA-MA               2:38.09    2:46.13 C      
                  35.50     1:16.72 (41.22)     2:02.25 (45.53)     2:46.13 (43.88)
C - Division  
  1 Minich, Allison           12 CYA-MA               2:43.81    2:32.49 B      
                  34.72     1:14.55 (39.83)     1:54.96 (40.41)     2:32.49 (37.53)
  2 Bostian, Rachael E        11 TIDAL FORCE-MD       2:41.70    2:33.13 B      
                  33.65     1:12.48 (38.83)     1:53.23 (40.75)     2:33.13 (39.90)
  3 Kanelos, Alexa S          12 ACWS SWIMMING-MA          NT    2:39.89 B      
                  35.56     1:16.41 (40.85)     1:59.25 (42.84)     2:39.89 (40.64)
  4 Wang, Jiayi               11 TIDAL FORCE-MD       2:49.96    2:44.06 C      
                  35.82     1:18.24 (42.42)     2:02.92 (44.68)     2:44.06 (41.14)
  5 Schmid, Romi G            11 DSC-MA               2:47.41    2:44.22 C      
                  38.51     1:21.65 (43.14)     2:05.08 (43.43)     2:44.22 (39.14)
  6 Secord, Jane M            12 ACWS SWIMMING-MA          NT    2:52.84 C      
                  37.23     1:21.61 (44.38)   2:52.84 (1:31.23)                    
 
Event 72  Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Meet Rcd: % 1:52.94   10/7/2012 MIGUEL M JACOME, LAC  -MA                  
                1:57.89  AAAA
                2:03.49  AAA
                2:08.79  MAJO MA Junior Olympics16
                2:09.19  AA
                2:14.79  A
                2:37.19  B
                     --  C C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Hoffman, Leif E           11 UNAT.-MA             2:05.87    2:04.61 MAJO   
                  28.71     1:00.84 (32.13)     1:33.38 (32.54)     2:04.61 (31.23)
  2 Tolino, Luca G            12 TIDAL FORCE-MD       2:13.50    2:10.96 A      
                  30.31     1:03.93 (33.62)     1:38.03 (34.10)     2:10.96 (32.93)
  3 Estep, Colby T            12 SHIP-MA              2:13.62    2:17.66 B      
                  31.99     1:07.51 (35.52)     1:42.99 (35.48)     2:17.66 (34.67)
B - Division  
  1 Hain, Alex C              11 UNAT.-MA             2:17.84    2:10.96 A      
                  30.45     1:04.17 (33.72)     1:38.68 (34.51)     2:10.96 (32.28)
  2 Seman, Alex N             11 EPAC-MA              2:30.47    2:19.81 B      
                  31.66     1:07.38 (35.72)     1:44.00 (36.62)     2:19.81 (35.81)
  3 Strieb, Sam               12 RY-MA                2:20.16    2:19.88 B      
                  30.45     1:06.22 (35.77)     1:43.41 (37.19)     2:19.88 (36.47)
  4 Mills, Bryce M            12 UNAT.-MA             2:33.22    2:20.24 B      
                  32.20     1:08.66 (36.46)     1:45.80 (37.14)     2:20.24 (34.44)
  5 Seymour, Jayden W         12 RY-MA                2:26.28    2:22.05 B      
                  32.89     1:09.10 (36.21)     1:46.10 (37.00)     2:22.05 (35.95)
  6 Eisenbrown, Brycen N      11 RY-MA                2:32.98    2:22.74 B      
                  32.62     1:09.29 (36.67)     1:47.26 (37.97)     2:22.74 (35.48)
  7 Boyce, Ryan A             12 WSY SWIMMING-MA      2:20.44    2:23.36 B      
                  32.80     1:09.03 (36.23)     1:46.50 (37.47)     2:23.36 (36.86)
  8 Lee, Ryan                 11 WSY SWIMMING-MA      2:20.28    2:24.24 B      
                  31.23     1:07.47 (36.24)   2:24.24 (1:16.77)                    
  9 Shockey, Nick             12 RY-MA                2:31.67    2:24.85 B      
                  31.99     1:08.84 (36.85)     1:47.70 (38.86)     2:24.85 (37.15)
 10 Engle, Pete J             11 WSY SWIMMING-MA      2:31.77    2:29.59 B      
                  32.63     1:10.92 (38.29)     1:50.38 (39.46)     2:29.59 (39.21)
C - Division  
  1 Peterson, Jackson         12 RY-MA                     NT    2:25.58 B      
                  34.06     1:11.61 (37.55)     1:50.00 (38.39)     2:25.58 (35.58)
  2 Sadler, Colton J          12 UNAT.-MA                  NT    2:26.81 B      
                  33.95     1:11.76 (37.81)     1:50.87 (39.11)     2:26.81 (35.94)
  3 Fisic, Trevor N           12 COLLEGIATE-MA        2:37.29    2:28.06 B      
                  34.13     1:11.80 (37.67)     1:50.51 (38.71)     2:28.06 (37.55)
  4 Krause, Colin E           11 SHIP-MA                   NT    2:37.50 C      
                  34.18     1:14.49 (40.31)     1:57.82 (43.33)     2:37.50 (39.68)
  5 Stevens, Tyler J          11 FSSC-MA              2:41.43    2:48.79 C      
                  36.86     1:19.74 (42.88)     2:05.68 (45.94)     2:48.79 (43.11)
 
Event 73  Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Meet Rcd: % 32.02   2/15/2004 CAROLINE BIXLER - NBAC                       
                30.99  AAAA
                32.89  AAA
                34.39  MAJO MA Junior Olympics16
                34.79  AA
                36.69  A
                47.99  B
                   --  C C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Gallagher, Zoe R          10 EPAC-MA                29.52      27.56%AAAA   
  2 Gao, Emily                10 RY-MA                  32.52      31.42%AAA    
  3 Gring, Sydney/Syd         10 RY-MA                  31.72      32.49 AAA    
  4 Powell, Kari G            10 SHIP-MA                33.83      34.62 AA     
  5 Pentz, Savannah T         10 ACWS SWIMMING-MA       32.84      35.84 A      
  6 Evans, Faith A            10 WSY SWIMMING-MA        35.35      36.47 A      
  7 Breitbach, Jenna R        10 DSC-MA                 35.97      36.50 A      
B - Division  
  1 Eckert, Madeline M        10 FSSC-MA                37.24      35.73 A      
  2 Hahn, Melanie R           10 FSSC-MA                37.73      36.03 A      
  3 Mondick, Kate             10 LCY-MA                 37.69      38.32 B      
  4 Skiles, Araceli G         10 WSY SWIMMING-MA        47.35      39.61 B      
  5 Linsey, Samantha C         9 ACWS SWIMMING-MA       40.42      40.06 B      
  6 Benka-Davies, Zoe M       10 COLLEGIATE-MA          44.67      41.04 B      
  7 Huber, Jenna C            10 DSC-MA                 44.87      41.17 B      
  8 Fabian, Carol M           10 DSC-MA                 44.43      41.45 B      
  9 Tilley, Emma R            10 DYD-MA                 42.34      43.07 B      
 10 Burrowes, Anna M           9 FSSC-MA                46.97      45.52 B      
 11 Kanelos, Elana M          10 ACWS SWIMMING-MA       47.03      46.36 B      
 12 Schwab, Jordan T           9 ACWS SWIMMING-MA       45.50      46.56 B      
C - Division  
  1 Gao, Annie                 9 RY-MA                     NT      34.23 MAJO   
  2 Smith, Brie S              9 UNAT.-MA                  NT      43.54 B      
  3 Krista, Lucy J             9 DSC-MA                 52.35      50.18 C      
  4 Zodet, Avery K             9 DSC-MA                 56.66      53.94 C      
  5 Mattice, Kenighan          9 UNAT.-MA                  NT    1:04.13 C      
 -- Sadler, Cheyenne N        10 UNAT.-MA                  NT         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Commerce, Elle E          10 FSSC-MA                   NT         DQ        
      Arms underwater recovery
 
Event 74  Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Meet Rcd: % 30.57   2/22/2004 DAVID J NOLAN  -  HERSHEY                    
                30.89  AAAA
                32.69  AAA
                34.39  MAJO MA Junior Olympics16
                34.39  AA
                36.19  A
                46.69  B
                   --  C C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Woren, Joshua L            9 CVAC-MA                32.30      33.09 MAJO   
  2 Taylor, Payton B          10 WSY SWIMMING-MA        34.41      33.55 MAJO   
  3 Chedraoui, Troy H         10 FSSC-MA                32.76      33.65 MAJO   
  4 Freeman, Cole T           10 FSSC-MA                34.03      33.70 MAJO   
  5 Estep, Brandon M          10 SHIP-MA                32.94      34.14 MAJO   
  6 Myer, Joey T               9 FSSC-MA                35.33      34.60 A      
  7 Chang, Jonathan H          9 WSY SWIMMING-MA        35.87      36.24 B      
B - Division  
  1 Yoon, Sondo               10 WSY SWIMMING-MA        37.37      35.88 A      
  2 Estep, Derek T             9 SHIP-MA                37.84      36.66 B      
  3 Hartz, Logan J            10 FSSC-MA                38.93      37.10 B      
  4 Pong, Roby D              10 WAY-MA                 42.56      41.94 B      
C - Division  
  1 Brewer, Owen M            10 CVAC-MA                   NT      36.22 B      
  2 Hershey, Dylan D           9 FSSC-MA                   NT      39.49 B      
  3 Houston, Caleb G          10 WSY SWIMMING-MA        58.73      46.56 B      
  4 Blatt, Jake                9 RY-MA                     NT      47.60 C      
  5 DiMartini, Frankie J       9 RY-MA                     NT      48.15 C      
 
Event 75  Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Meet Rcd: % 27.18   2/22/2004 KATIE NOLAN  -  HERSHEY                      
                27.99  AAAA
                29.29  AAA
                30.29  MAJO MA Junior Olympics16
                30.59  AA
                31.89  A
                37.29  B
                   --  C C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Sullivan, McKaylie        12 UNAT.-MA               28.40      28.78 AAA    
  2 Noble, Grace K            12 LCY-MA                 28.90      29.08 AAA    
  3 Wetzel, Lauren E          12 WAY-MA                 29.99      29.59 MAJO   
  4 Malmstrom, Abigail        12 LCY-MA                 30.45      29.98 MAJO   
  5 Miller, Isabel A          12 FSSC-MA                31.16      30.36 AA     
  6 Foltz, Caroline A         11 DSC-MA                 31.48      30.71 A      
  7 Lopez, Maria              12 RY-MA                  31.21      31.56 A      
  8 Wasielevski, Sarah        12 RY-MA                  31.60      31.64 A      
  9 Albrecht, Lily            12 UNAT.-MA               29.73      31.73 A      
 10 Pressly, Kathryn O        12 TIDAL FORCE-MD         31.35      31.80 A      
 11 Stevens, Molly            12 LCY-MA                 31.81      31.84 A      
 12 Klinedinst, Molly K       12 CYA-MA                 31.70      32.33 B      
 13 Hawkins, Bramley E        11 SHIP-MA                31.56      34.79 B      
B - Division  
  1 Strine, Julia             12 SHIP-MA                32.18      30.54 AA     
  2 Martinez, Lea E           12 TIDAL FORCE-MD         32.72      31.50 A      
  3 Rouleau, Emily            12 RY-MA                  32.56      32.05 B      
  4 Schweikert, Anna J        12 LCY-MA                 33.74      32.53 B      
  5 Strayer, Catie            12 CYA-MA                 32.35      32.73 B      
  6 Blake, Lindsay M          12 LCY-MA                 33.68      32.82 B      
  7 Simpson, Katie A          11 LCY-MA                 33.21      32.96 B      
  8 Staretz, Presley E        11 EPAC-MA                35.45      32.99 B      
  9 Cherrie, Emily            11 RY-MA                  34.74      33.61 B      
 10 Hardick, Clara E          12 RY-MA                  35.09      33.64 B      
 11 Lyesnykova, Alina V       11 CVAC-MA                33.84      34.42 B      
 12 King, Hannah G            12 LCY-MA                 36.62      34.49 B      
 13 Fluhr, Breanna R          12 FSSC-MA                33.18      35.01 B      
 14 Smith, Isabel A           12 FSSC-MA                34.08      35.18 B      
 15 Boldizar, Hope E          12 FSSC-MA                36.08      35.19 B      
 16 Valeriano, Morgan         11 RY-MA                  34.54      35.66 B      
 17 Young, Megan E            11 CYA-MA                 34.57      35.70 B      
 18 Rowe, Alaina D            12 FSSC-MA                36.54      36.49 B      
 19 Rineman, Maddie           12 CYA-MA                 33.87      37.31 C      
C - Division  
  1 Ealy, Vivian M            12 FSSC-MA                   NT      34.55 B      
  2 Smith, Emily C            11 SHIP-MA                37.34      35.04 B      
  3 Recce, Alena S            12 LPAC-MA                41.47      36.34 B      
  4 Parida, Anisha L          11 FSSC-MA                37.42      36.96 B      
  5 Shumaker, Olivia E        12 DSC-MA                 39.05      37.33 C      
  6 Hoerner, Madison A        11 FSC- LEBY USA-MA       39.55      37.37 C      
  7 Marchant, Reagan M        11 FSSC-MA                   NT      37.38 C      
  8 Freedman, Rebecca J       11 CVAC-MA                38.25      37.56 C      
  9 Pesavento, Mia R          11 CVAC-MA                42.05      38.75 C      
 10 Wang, Jiayi               11 TIDAL FORCE-MD         39.62      39.62 C      
 11 Christoffel, Cassandra E  11 UNAT.-MA                  NT      40.41 C      
 12 Douglass, Gaia E          11 EPAC-MA                44.96      41.14 C      
 13 deSyon, "coreen" R        12 DSC-MA                 51.06      41.62 C      
 14 Harris, Lydia M           12 CVAC-MA                   NT      48.63 C      
 
Event 76  Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Meet Rcd: % 27.58   10/7/2012 MIGUEL M JACOME, LAC  -MA                    
                27.19  AAAA
                28.69  AAA
                29.99  MAJO MA Junior Olympics16
                30.19  AA
                31.69  A
                37.69  B
                   --  C C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Estep, Colby T            12 SHIP-MA                31.66      32.29 B      
B - Division  
  1 Hain, Alex C              11 UNAT.-MA               32.45      31.40 A      
  2 So, Ian J                 12 UNAT.-MA               32.00      31.83 B      
  3 Cunningham, Josh L        12 RY-MA                  34.91      32.02 B      
  4 Lance, Theodore W         11 FSSC-MA                32.16      32.79 B      
  5 Strieb, Sam               12 RY-MA                  37.38      33.18 B      
  6 Torres, Matt M            12 TIDAL FORCE-MD         33.47      33.84 B      
  7 Seman, Alex N             11 EPAC-MA                36.70      35.37 B      
  8 Shockey, Nick             12 RY-MA                  36.13      36.48 B      
C - Division  
  1 Peiffer, Zachary L        12 ACWS SWIMMING-MA       59.02      28.01 AAA    
  2 Guckavan, Gavin M         11 UNAT.-MA                  NT      33.03 B      
  3 Zaitsev, Daniel E         11 CVAC-MA                42.76      37.05 B      
  4 Miller, Brady D           11 COLLEGIATE-MA             NT      37.28 B      
  5 Kasputis, Bryton J        11 UNAT.-MA                  NT      38.16 C      
  6 Haskins, John A           11 COLLEGIATE-MA          38.85      38.31 C      
  7 Bergstrom, Wells M        11 FSSC-MA                41.53      39.53 C      
  8 Sadler, Colton J          12 UNAT.-MA                  NT      39.83 C      
  9 Paranjpe, Eashan          11 LCY-MA                 39.06      40.18 C      
 10 Mertz, Caleb J            11 DSC-MA                    NT      42.43 C      
 11 Fawber, Bryce L           12 FSSC-MA                41.71      42.84 C      
 12 Vatter, Alex M            11 FSSC-MA                   NT      45.09 C      
 13 Buckwalter, Aidan J       11 FSSC-MA                44.68      46.36 C      
 14 Burrowes, Owen C          11 FSSC-MA                45.81      46.39 C      
 15 Inacio, Thomas A          11 UNAT.-MA               54.27      57.48 C      
 
Event 77  Girls 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Meet Rcd: % 1:08.89   10/7/2012 KATIE K HORAN, Collegiate                  
                1:10.09  AAAA
                1:13.99  AAA
                1:17.89  AA
                1:17.99  MAJO MA Junior Olympics16
                1:21.79  A
                1:45.09  B
                     --  C C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Gallagher, Zoe R          10 EPAC-MA              1:09.58    1:07.12%AAAA   
                  32.17     1:07.12 (34.95)                                        
  2 Gao, Emily                10 RY-MA                1:15.46    1:12.91 AAA    
                  34.74     1:12.91 (38.17)                                        
  3 Pentz, Savannah T         10 ACWS SWIMMING-MA     1:16.08    1:15.49 AA     
                  36.81     1:15.49 (38.68)                                        
  4 Powell, Kari G            10 SHIP-MA              1:15.97    1:16.05 AA     
                  37.52     1:16.05 (38.53)                                        
  5 Strine, Jillian C         10 SHIP-MA              1:18.37    1:19.61 A      
B - Division  
  1 Tilley, Emma R            10 DYD-MA               1:24.27    1:26.38 B      
  2 Evans, Faith A            10 WSY SWIMMING-MA      1:27.45    1:27.79 B      
                  43.70     1:27.79 (44.09)                                        
  3 Secord, Ann K             10 ACWS SWIMMING-MA     1:33.21    1:29.87 B      
                  43.09     1:29.87 (46.78)                                        
  4 Krista, Lucy J             9 DSC-MA               1:37.65    1:42.93 B      
                  50.47     1:42.93 (52.46)                                        
 -- Hahn, Melanie R           10 FSSC-MA              1:30.72         DQ        
      No touch at turn
                1:27.99           DQ (0.21)                                        
 -- Miskin, Hannah M          10 WSY SWIMMING-MA      1:40.65         DQ        
      Delay initiating turn
                  45.27          DQ (48.43)                                        
C - Division  
  1 Potteiger, McKenna R       9 CYA-MA                    NT    1:19.67 A      
                  39.28     1:19.67 (40.39)                                        
  2 Breitbach, Jenna R        10 DSC-MA                    NT    1:24.45 B      
                  39.87     1:24.45 (44.58)                                        
  3 Woren, Sarah M             9 CVAC-MA                   NT    1:31.26 B      
                  44.54     1:31.26 (46.72)                                        
  4 Orozco, Luna              10 CYA-MA                    NT    1:32.02 B      
                  45.73     1:32.02 (46.29)                                        
  5 Zodet, Avery K             9 DSC-MA                    NT    1:39.40 B      
  6 Schwab, Jordan T           9 ACWS SWIMMING-MA          NT    1:44.99 B      
                  50.49     1:44.99 (54.50)                                        
  7 Leppo, Katie E             9 CYA-MA               1:47.66    1:46.84 C      
                  52.28     1:46.84 (54.56)                                        
  8 Sadler, Cheyenne N        10 UNAT.-MA                  NT    2:03.49 C      
                  59.16   2:03.49 (1:04.33)                                        
 -- Mattice, Kenighan          9 UNAT.-MA                  NT         DQ        
      Delay initiating turn
                  51.22          DQ (56.95)                                        
 
Event 78  Boys 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Meet Rcd: % 1:12.79   10/7/2012 ZACK A GALLAGHER, WSY  -MA                 
                1:09.49  AAAA
                1:13.09  AAA
                1:16.59  AA
                1:18.29  MAJO MA Junior Olympics16
                1:20.09  A
                1:41.39  B
                     --  C C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Freeman, Cole T           10 FSSC-MA              1:12.80    1:14.64 AA     
                  35.72     1:14.64 (38.92)                                        
  2 Ginter, Lance J           10 ACWS SWIMMING-MA     1:19.24    1:17.31 MAJO   
                  37.82     1:17.31 (39.49)                                        
B - Division  
  1 Chang, Jonathan H          9 WSY SWIMMING-MA      1:29.74    1:22.62 B      
                  40.81     1:22.62 (41.81)                                        
  2 Baldwin, Dalton           10 RY-MA                1:23.79    1:23.57 B      
                  39.16     1:23.57 (44.41)                                        
  3 George, Kiran L            9 DSC-MA               1:36.92    1:31.32 B      
                  44.54     1:31.32 (46.78)                                        
  4 Bucks, Christian M        10 CYA-MA               1:34.44    1:38.24 B      
                  47.45     1:38.24 (50.79)                                        
C - Division  
  1 Estep, Derek T             9 SHIP-MA                   NT    1:21.99 B      
                  39.93     1:21.99 (42.06)                                        
  2 Taylor, Payton B          10 WSY SWIMMING-MA           NT    1:24.17 B      
                  40.69     1:24.17 (43.48)                                        
  3 Myer, Joey T               9 FSSC-MA                   NT    1:24.70 B      
                  41.40     1:24.70 (43.30)                                        
  4 Wobber, Tommy A           10 CYA-MA                    NT    1:26.99 B      
  5 Hershey, Dylan D           9 FSSC-MA                   NT    1:34.42 B      
                  45.90     1:34.42 (48.52)                                        
  6 Lamison, Isaac W           9 CYA-MA                    NT    1:40.47 B      
                  49.21     1:40.47 (51.26)                                        
 -- Hendershot, Carter R      10 CYA-MA                    NT         DQ        
      Multiple strokes
                  44.31          DQ (46.00)                                        
 
Event 79  Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Meet Rcd: % 1:03.38    2/7/2004 EMILY P WEANER  -  WSY                     
                1:02.49  AAAA
                1:05.89  AAA
                1:07.89  MAJO MA Junior Olympics16
                1:09.29  AA
                1:12.69  A
                1:26.29  B
                     --  C C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Donnelly, Kiersten        12 LCY-MA               1:04.56    1:05.58 AAA    
                  32.72     1:05.58 (32.86)                                        
  2 Sullivan, McKaylie        12 UNAT.-MA             1:04.43    1:08.02 AA     
                  33.10     1:08.02 (34.92)                                        
  3 Burton, Apple M           11 EPAC-MA              1:09.56    1:10.74 A      
                  34.66     1:10.74 (36.08)                                        
  4 Blake, Lindsay M          12 LCY-MA               1:11.16    1:10.77 A      
                  34.90     1:10.77 (35.87)                                        
  5 Pressly, Kathryn O        12 TIDAL FORCE-MD       1:10.78    1:11.18 A      
                  35.07     1:11.18 (36.11)                                        
  6 Staretz, Presley E        11 EPAC-MA              1:09.83    1:11.91 A      
                  34.42     1:11.91 (37.49)                                        
B - Division  
  1 Noble, Grace K            12 LCY-MA               1:14.10    1:07.94 AA     
                  33.23     1:07.94 (34.71)                                        
  2 Li, Julia                 12 LCY-MA               1:13.22    1:09.10 AA     
                  33.96     1:09.10 (35.14)                                        
  3 King, Hannah G            12 LCY-MA               1:17.04    1:10.42 A      
                  34.74     1:10.42 (35.68)                                        
  4 Leydig, Camryn G          11 CYA-MA               1:14.80    1:10.54 A      
                  35.33     1:10.54 (35.21)                                        
  5 Strayer, Catie            12 CYA-MA               1:15.61    1:10.93 A      
                  35.30     1:10.93 (35.63)                                        
  6 Young, Megan E            11 CYA-MA               1:14.99    1:11.92 A      
                  35.10     1:11.92 (36.82)                                        
  7 Magrini, Brynn E          11 FSSC-MA              1:16.20    1:12.21 A      
                  34.83     1:12.21 (37.38)                                        
  8 Martinez, Lea E           12 TIDAL FORCE-MD       1:14.55    1:12.38 A      
                  35.14     1:12.38 (37.24)                                        
  9 Fluhr, Breanna R          12 FSSC-MA              1:13.84    1:12.49 A      
 10 Hardick, Clara E          12 RY-MA                1:12.84    1:12.71 B      
                  36.05     1:12.71 (36.66)                                        
 11 Klinedinst, Molly K       12 CYA-MA               1:16.88    1:13.61 B      
                  35.31     1:13.61 (38.30)                                        
 12 Sandridge, Angelina N     11 CYA-MA               1:16.41    1:13.74 B      
                  35.10     1:13.74 (38.64)                                        
 13 Deraco, Kylie E           12 DSC-MA               1:17.28    1:13.76 B      
                  36.36     1:13.76 (37.40)                                        
 14 Brainard, Hannah E        11 GETTYSBURG-MA        1:18.17    1:14.65 B      
                  37.32     1:14.65 (37.33)                                        
 15 Turner, Sara C            11 EPAC-MA              1:15.59    1:14.76 B      
                  36.56     1:14.76 (38.20)                                        
 16 Courtot, Dannielle E      12 FSSC-MA              1:14.81    1:15.53 B      
                  36.87     1:15.53 (38.66)                                        
 17 Groff, Avery              12 DSC-MA               1:17.33    1:17.32 B      
                  38.24     1:17.32 (39.08)                                        
 18 Perot, Liz B              11 FSSC-MA              1:16.91    1:17.72 B      
                  38.49     1:17.72 (39.23)                                        
 19 Heiner, Brooke A          12 CYA-MA               1:20.71    1:18.71 B      
                  38.66     1:18.71 (40.05)                                        
 20 Lester, Aubrey E          12 FSSC-MA              1:24.40    1:19.33 B      
                  37.59     1:19.33 (41.74)                                        
 21 Shumaker, Olivia E        12 DSC-MA               1:21.16    1:20.11 B      
                  39.80     1:20.11 (40.31)                                        
 22 Myers, Emilee G           11 CYA-MA               1:22.65    1:20.72 B      
                  38.60     1:20.72 (42.12)                                        
 23 Secord, Jane M            12 ACWS SWIMMING-MA     1:22.08    1:21.09 B      
 24 Collins, Abigail B        11 WSY SWIMMING-MA      1:19.80    1:21.77 B      
                  39.53     1:21.77 (42.24)                                        
 25 Minich, Allison           12 CYA-MA               1:25.98    1:22.93 B      
                  39.53     1:22.93 (43.40)                                        
 26 Ober, Jenna E             11 FSSC-MA              1:24.26    1:23.40 B      
 27 Douglass, Gaia E          11 EPAC-MA              1:22.18    1:26.83 C      
 28 Freedman, Rebecca J       11 CVAC-MA              1:25.26    1:28.95 C      
                  41.18     1:28.95 (47.77)                                        
 29 Rineman, Maddie           12 CYA-MA               1:23.30    1:29.01 C      
                  42.82     1:29.01 (46.19)                                        
C - Division  
  1 Wasielevski, Sarah        12 RY-MA                     NT    1:16.49 B      
                  36.47     1:16.49 (40.02)                                        
  2 Ketterman, Katelynn C     11 GETTYSBURG-MA        1:28.89    1:21.03 B      
  3 Wivell, Katie R           11 GETTYSBURG-MA        1:31.65    1:23.04 B      
                  41.93     1:23.04 (41.11)                                        
  4 Wang, Jiayi               11 TIDAL FORCE-MD       1:26.77    1:25.28 B      
                  41.62     1:25.28 (43.66)                                        
  5 deSyon, "coreen" R        12 DSC-MA                    NT    1:31.39 C      
                  44.80     1:31.39 (46.59)                                        
  6 Pesavento, Mia R          11 CVAC-MA              1:35.48    1:32.93 C      
  7 Geedy, Holly M            11 SHIP-MA                   NT    1:45.98 C      
 
Event 80  Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Meet Rcd: % 1:01.82   10/7/2012 JOSIAH LAUVER, Collegiate                  
                1:00.89  AAAA
                1:04.19  AAA
                1:07.29  MAJO MA Junior Olympics16
                1:07.49  AA
                1:10.79  A
                1:24.09  B
                     --  C C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Hoffman, Leif E           11 UNAT.-MA             1:07.63    1:05.82 MAJO   
                  32.99     1:05.82 (32.83)                                        
B - Division  
  1 Tolino, Luca G            12 TIDAL FORCE-MD       1:11.34    1:10.85 B      
                  34.49     1:10.85 (36.36)                                        
  2 Lance, Theodore W         11 FSSC-MA              1:13.00    1:13.31 B      
                  35.71     1:13.31 (37.60)                                        
  3 Cunningham, Josh L        12 RY-MA                1:11.22    1:14.11 B      
                  36.28     1:14.11 (37.83)                                        
  4 Hebel, Evan M             12 RY-MA                1:18.29    1:15.70 B      
                  37.13     1:15.70 (38.57)                                        
  5 Strieb, Sam               12 RY-MA                1:19.28    1:16.99 B      
                  37.47     1:16.99 (39.52)                                        
  6 Seman, Alex N             11 EPAC-MA              1:18.28    1:19.91 B      
                  39.67     1:19.91 (40.24)                                        
  7 Boyce, Ryan A             12 WSY SWIMMING-MA      1:19.34    1:20.39 B      
  8 Mills, Bryce M            12 UNAT.-MA             1:17.36    1:21.10 B      
                  39.14     1:21.10 (41.96)                                        
C - Division  
  1 Guckavan, Gavin M         11 UNAT.-MA                  NT    1:14.88 B      
                  36.41     1:14.88 (38.47)                                        
  2 Eisenbrown, Brycen N      11 RY-MA                1:24.44    1:15.66 B      
                  35.87     1:15.66 (39.79)                                        
  3 Smith, Logan W            11 UNAT.-MA                  NT    1:15.67 B      
                  36.91     1:15.67 (38.76)                                        
  4 Sadler, Colton J          12 UNAT.-MA                  NT    1:18.65 B      
                  38.40     1:18.65 (40.25)                                        
  5 Hershey, Ethan D          11 FSSC-MA              1:30.09    1:19.11 B      
                  38.13     1:19.11 (40.98)                                        
  6 Peterson, Jackson         12 RY-MA                     NT    1:21.54 B      
                  39.50     1:21.54 (42.04)                                        
  7 Fisic, Trevor N           12 COLLEGIATE-MA        1:25.53    1:21.73 B      
                  39.42     1:21.73 (42.31)                                        
  8 Becker, Eric T            11 RY-MA                     NT    1:24.03 B      
                  39.64     1:24.03 (44.39)                                        
  9 Krause, Colin E           11 SHIP-MA                   NT    1:25.09 C      
                  41.29     1:25.09 (43.80)                                        
 10 Paranjpe, Eashan          11 LCY-MA               1:28.89    1:30.74 C      
                  44.21     1:30.74 (46.53)                                        
 11 Stevens, Tyler J          11 FSSC-MA              1:30.18    1:31.91 C      
                  45.14     1:31.91 (46.77)                                        
 12 Johnson, Ethan D          11 SHIP-MA              1:32.25    1:37.52 C      
                  47.24     1:37.52 (50.28)                                        
 13 Inacio, Thomas A          11 UNAT.-MA             1:43.34    1:46.96 C      
                  51.21     1:46.96 (55.75)                                        
 
Event 81  Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Meet Rcd: % 27.53   2/22/2004 SAMANTHA J MOFFITT  -  FSC                   
                28.09  AAAA
                29.29  AAA
                30.59  AA
                30.69  MAJO MA Junior Olympics16
                31.89  A
                39.49  B
                   --  C C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Gallagher, Zoe R          10 EPAC-MA                27.71      26.65%AAAA   
  2 Gao, Emily                10 RY-MA                  30.50      29.32 AA     
  3 Mondick, Kate             10 LCY-MA                 31.86      30.68 MAJO   
  4 Powell, Kari G            10 SHIP-MA                31.00      30.76 A      
  5 Strine, Jillian C         10 SHIP-MA                31.23      31.43 A      
B - Division  
  1 Hahn, Melanie R           10 FSSC-MA                33.48      31.72 A      
  2 Eckert, Madeline M        10 FSSC-MA                32.31      31.81 A      
  3 Skiles, Araceli G         10 WSY SWIMMING-MA        33.85      33.85 B      
  4 Fabian, Carol M           10 DSC-MA                 33.17      34.28 B      
  5 Secord, Ann K             10 ACWS SWIMMING-MA       36.32      35.20 B      
  6 Linsey, Samantha C         9 ACWS SWIMMING-MA       34.23      35.40 B      
  7 Kanelos, Elana M          10 ACWS SWIMMING-MA       36.40      36.30 B      
  8 Tilley, Emma R            10 DYD-MA                 33.91      36.52 B      
  9 Miskin, Hannah M          10 WSY SWIMMING-MA        36.84      36.62 B      
 10 Huber, Jenna C            10 DSC-MA                 35.14      37.65 B      
C - Division  
  1 Gao, Annie                 9 RY-MA                     NT      31.62 A      
  2 Woren, Sarah M             9 CVAC-MA                   NT      34.81 B      
  3 Hollar, Riley             10 SHIP-MA                41.21      35.63 B      
  4 Smith, Brie S              9 UNAT.-MA                  NT      36.99 B      
  5 Commerce, Elle E          10 FSSC-MA                   NT      39.26 B      
  6 Durnall, Jennifer          9 RY-MA                     NT      39.38 B      
  7 Mattice, Kenighan          9 UNAT.-MA               45.85      39.54 C      
  8 Schwab, Jordan T           9 ACWS SWIMMING-MA     4:34.56      40.54 C      
  9 Krista, Lucy J             9 DSC-MA                 42.53      41.27 C      
 10 Zodet, Avery K             9 DSC-MA                 44.08      43.45 C      
 11 Andersen, Lucy C           9 DSC-MA                    NT      43.97 C      
 12 Sadler, Cheyenne N        10 UNAT.-MA                  NT      49.24 C      
 
Event 82  Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Meet Rcd: % 28.39   10/7/2012 ZACK A GALLAGHER, WSY  -MA                   
                27.79  AAAA
                28.99  AAA
                30.19  AA
                30.49  MAJO MA Junior Olympics16
                31.39  A
                38.49  B
                   --  C C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Freeman, Cole T           10 FSSC-MA                29.06      29.64 AA     
  2 Ginter, Lance J           10 ACWS SWIMMING-MA       29.62      29.96 AA     
  3 Estep, Brandon M          10 SHIP-MA                29.49      30.05 AA     
  4 Taylor, Payton B          10 WSY SWIMMING-MA        30.78      30.74 A      
  5 Myer, Joey T               9 FSSC-MA                31.10      31.16 A      
  6 Chedraoui, Troy H         10 FSSC-MA                30.90      32.06 B      
B - Division  
  1 Woren, Joshua L            9 CVAC-MA                31.76      31.12 A      
  2 Baldwin, Dalton           10 RY-MA                  33.11      31.14 A      
  3 Chang, Jonathan H          9 WSY SWIMMING-MA        32.62      31.22 A      
  4 Estep, Derek T             9 SHIP-MA                32.50      32.33 B      
  5 Yoon, Sondo               10 WSY SWIMMING-MA        31.68      32.34 B      
  6 Hartz, Logan J            10 FSSC-MA                32.83      32.78 B      
  7 Decker, Joseph M          10 WAY-MA                 37.05      34.06 B      
  8 Houston, Caleb G          10 WSY SWIMMING-MA        34.32      34.54 B      
  9 Pong, Roby D              10 WAY-MA                 35.74      36.11 B      
 10 Lamison, Isaac W           9 CYA-MA                 36.70      38.46 B      
C - Division  
  1 Brewer, Owen M            10 CVAC-MA                   NT      31.66 B      
  2 DiMartini, Frankie J       9 RY-MA                     NT      36.87 B      
  3 Hershey, Dylan D           9 FSSC-MA                40.86      38.56 C      
  4 Blatt, Jake                9 RY-MA                     NT      41.32 C      
 -- Leppla, Nathan M          10 COLLEGIATE-MA             NT         DQ        
      No touch on turn
 
Event 83  Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Meet Rcd: % 25.80    2/7/2004 EMILY WEANER - WSY                           
                25.79  AAAA
                26.99  AAA
                27.29  MAJO MA Junior Olympics16
                28.19  AA
                29.39  A
                34.09  B
                   --  C C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Wetzel, Lauren E          12 WAY-MA                 27.51      26.48 AAA    
  2 Foltz, Caroline A         11 DSC-MA                 28.27      27.11 MAJO   
  3 Strine, Julia             12 SHIP-MA                26.87      27.24 MAJO   
  4 Donnelly, Kiersten        12 LCY-MA                 27.08      27.27 MAJO   
  5 Malmstrom, Abigail        12 LCY-MA                 27.65      27.39 AA     
  6 Noble, Grace K            12 LCY-MA                 26.66      27.57 AA     
  7 Albrecht, Lily            12 UNAT.-MA               26.49      27.83 AA     
  8 Blake, Lindsay M          12 LCY-MA                 29.20      27.92 AA     
  9 Simpson, Katie A          11 LCY-MA                 27.80      28.12 AA     
 10 Lopez, Maria              12 RY-MA                  27.32      28.21 A      
 11 Burton, Apple M           11 EPAC-MA                27.91      28.63 A      
 12 Lyesnykova, Alina V       11 CVAC-MA                28.86      28.77 A      
 13 Miller, Isabel A          12 FSSC-MA                29.39      28.79 A      
 14 Fluhr, Breanna R          12 FSSC-MA                28.18      29.07 A      
B - Division  
  1 DiCarlo, Lila M           12 WSY SWIMMING-MA        29.47      27.63 AA     
  2 Deraco, Kylie E           12 DSC-MA                 29.40      28.22 A      
  3 Rouleau, Emily            12 RY-MA                  29.55      28.50 A      
  4 Cherrie, Emily            11 RY-MA                  29.58      28.84 A      
  5 Boldizar, Hope E          12 FSSC-MA                29.44      28.98 A      
  6 Magrini, Brynn E          11 FSSC-MA                29.72      29.11 A      
  7 Leydig, Camryn G          11 CYA-MA                 29.75      29.39 A      
  8 Turner, Sara C            11 EPAC-MA                30.17      29.46 B      
  9 Groff, Avery              12 DSC-MA                 30.80      29.56 B      
 10 Stevens, Molly            12 LCY-MA                 32.62      29.73 B      
 11 Brainard, Hannah E        11 GETTYSBURG-MA          29.42      29.91 B      
 12 Hardick, Clara E          12 RY-MA                  30.90      30.11 B      
 13 Smith, Isabel A           12 FSSC-MA                30.14      30.16 B      
 14 Wasielevski, Sarah        12 RY-MA                  29.86      30.37 B      
 15 Lester, Aubrey E          12 FSSC-MA                31.38      30.53 B      
 16 Rowe, Alaina D            12 FSSC-MA                30.06      30.55 B      
 17 Hawkins, Bramley E        11 SHIP-MA                29.79      30.92 B      
 18 Courtot, Dannielle E      12 FSSC-MA                30.23      31.07 B      
 19 Schweikert, Anna J        12 LCY-MA                 29.82      31.41 B      
 20 Valeriano, Morgan         11 RY-MA                  31.09      31.42 B      
 21 Recce, Alena S            12 LPAC-MA                30.98      31.60 B      
 22 Myers, Emilee G           11 CYA-MA                 32.80      31.79 B      
 23 Freedman, Rebecca J       11 CVAC-MA                32.64      31.94 B      
 23 Parida, Anisha L          11 FSSC-MA                32.32      31.94 B      
 25 Bostian, Rachael E        11 TIDAL FORCE-MD         32.88      32.38 B      
 26 Shumaker, Olivia E        12 DSC-MA                 31.75      32.48 B      
 27 Ketterman, Katelynn C     11 GETTYSBURG-MA          31.80      32.77 B      
 28 Douglass, Gaia E          11 EPAC-MA                32.23      32.80 B      
 29 Minich, Allison           12 CYA-MA                 33.23      33.00 B      
 30 Rineman, Maddie           12 CYA-MA                 32.92      33.03 B      
 31 Hoerner, Madison A        11 FSC- LEBY USA-MA       32.68      33.89 B      
 32 Gwiazdowski, Anna Kate K  11 RY-MA                  33.96      33.92 B      
 32 Estep, Mia                11 SHIP-MA                33.01      33.92 B      
 34 Schmid, Romi G            11 DSC-MA                 33.62      33.93 B      
C - Division  
  1 Marchant, Reagan M        11 FSSC-MA                   NT      30.39 B      
  2 Ealy, Vivian M            12 FSSC-MA                   NT      30.55 B      
  3 Thompson, Jenna J         11 TIDAL FORCE-MD            NT      32.63 B      
  4 Schwab, Devon S           11 ACWS SWIMMING-MA       41.40      34.57 C      
  5 Mentzer, Cameron E        11 DSC-MA                    NT      34.72 C      
  6 Christoffel, Cassandra E  11 UNAT.-MA                  NT      35.00 C      
  7 Secord, Jane M            12 ACWS SWIMMING-MA          NT      36.14 C      
  8 deSyon, "coreen" R        12 DSC-MA                    NT      36.78 C      
  9 Fox, Trinity K            12 COLLEGIATE-MA             NT      40.94 C      
 10 Geedy, Holly M            11 SHIP-MA                   NT      46.20 C      
 -- Wivell, Katie R           11 GETTYSBURG-MA          35.33         DQ        
      False start
 
Event 84  Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Meet Rcd: % 25.34   2/22/2004 BRANDON L SMITH  -  EAC                      
                24.79  AAAA
                25.99  AAA
                26.89  MAJO MA Junior Olympics16
                27.19  AA
                28.39  A
                33.09  B
                   --  C C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Chenot, Nolan             12 UNAT.-MA               27.16      26.23 MAJO   
  2 Hoffman, Leif E           11 UNAT.-MA               26.98      26.72 MAJO   
  3 Mills, Bryce M            12 UNAT.-MA               28.36      28.21 A      
  4 Hain, Alex C              11 UNAT.-MA               27.63      28.36 A      
B - Division  
  1 Peiffer, Zachary L        12 ACWS SWIMMING-MA       32.25      27.01 AA     
  2 Strieb, Sam               12 RY-MA                  29.72      28.65 B      
  3 Estep, Colby T            12 SHIP-MA                29.90      29.31 B      
  4 So, Ian J                 12 UNAT.-MA               29.76      29.66 B      
  5 Hebel, Evan M             12 RY-MA                  29.75      29.75 B      
  6 Eisenbrown, Brycen N      11 RY-MA                  29.77      29.79 B      
  7 Lance, Theodore W         11 FSSC-MA                28.98      30.03 B      
  8 Seymour, Jayden W         12 RY-MA                  30.00      30.11 B      
  9 Engle, Pete J             11 WSY SWIMMING-MA        30.80      30.14 B      
 10 Krause, Colin E           11 SHIP-MA                30.79      30.20 B      
 11 Shockey, Nick             12 RY-MA                  31.11      30.23 B      
 12 Lee, Ryan                 11 WSY SWIMMING-MA        30.77      30.38 B      
 13 Torres, Matt M            12 TIDAL FORCE-MD         31.54      30.41 B      
 14 Seman, Alex N             11 EPAC-MA                31.30      30.90 B      
 15 Fisic, Trevor N           12 COLLEGIATE-MA          31.68      31.51 B      
 16 Haskins, John A           11 COLLEGIATE-MA          30.92      32.03 B      
 17 Paranjpe, Eashan          11 LCY-MA                 33.00      34.06 C      
C - Division  
  1 Guckavan, Gavin M         11 UNAT.-MA                  NT      30.44 B      
  2 Peterson, Jackson         12 RY-MA                     NT      31.58 B      
  3 Miller, Brady D           11 COLLEGIATE-MA             NT      32.40 B      
  4 Becker, Eric T            11 RY-MA                     NT      32.74 B      
  5 Zaitsev, Daniel E         11 CVAC-MA                34.26      33.21 C      
  6 Bergstrom, Wells M        11 FSSC-MA                33.63      33.24 C      
  7 Fawber, Bryce L           12 FSSC-MA                33.97      33.69 C      
  8 Stevens, Tyler J          11 FSSC-MA                35.16      34.21 C      
  9 Mertz, Caleb J            11 DSC-MA                    NT      35.06 C      
 10 Vatter, Alex M            11 FSSC-MA                   NT      36.02 C      
 11 Burrowes, Owen C          11 FSSC-MA                37.22      36.49 C      
 12 Buckwalter, Aidan J       11 FSSC-MA                36.78      39.02 C      
 13 Andersen, Ted L           11 DSC-MA                    NT      43.16 C      
 14 Inacio, Thomas A          11 UNAT.-MA               39.73      44.38 C      
 
Event 85  Girls 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Meet Rcd: % 1:26.48   10/7/2012 ABBY E LAUER, Collegiate                   
                1:19.29  AAAA
                1:23.69  AAA
                1:27.99  AA
                1:29.89  MAJO MA Junior Olympics16
                1:32.39  A
                1:58.79  B
                     --  C C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Breitbach, Jenna R        10 DSC-MA               1:20.67    1:23.21%AAA    
                  38.50     1:23.21 (44.71)                                        
  2 Gao, Emily                10 RY-MA                1:31.83    1:23.64%AAA    
                  40.17     1:23.64 (43.47)                                        
  3 Powell, Kari G            10 SHIP-MA              1:25.37    1:25.91%AA     
                  40.31     1:25.91 (45.60)                                        
  4 Strine, Jillian C         10 SHIP-MA              1:29.17    1:30.19 A      
                  42.29     1:30.19 (47.90)                                        
  5 Gring, Sydney/Syd         10 RY-MA                1:31.46    1:30.48 A      
                  42.53     1:30.48 (47.95)                                        
B - Division  
  1 Skiles, Araceli G         10 WSY SWIMMING-MA      1:33.63    1:28.84 MAJO   
                  42.90     1:28.84 (45.94)                                        
  2 Evans, Faith A            10 WSY SWIMMING-MA      1:42.95    1:33.67 B      
                  44.71     1:33.67 (48.96)                                        
  3 Huber, Jenna C            10 DSC-MA               1:42.14    1:44.20 B      
                  48.84     1:44.20 (55.36)                                        
C - Division  
  1 Gao, Annie                 9 RY-MA                     NT    1:25.24%AA     
                  40.37     1:25.24 (44.87)                                        
  2 Woren, Sarah M             9 CVAC-MA                   NT    1:40.76 B      
                  49.43     1:40.76 (51.33)                                        
  3 Potteiger, McKenna R       9 CYA-MA                    NT    1:41.23 B      
                  48.74     1:41.23 (52.49)                                        
  4 Kanelos, Elana M          10 ACWS SWIMMING-MA          NT    1:43.72 B      
                  49.65     1:43.72 (54.07)                                        
  5 Fabian, Carol M           10 DSC-MA                    NT    1:44.10 B      
                  49.91     1:44.10 (54.19)                                        
  6 Miskin, Hannah M          10 WSY SWIMMING-MA           NT    1:44.87 B      
                  50.36     1:44.87 (54.51)                                        
  7 Hollar, Riley             10 SHIP-MA                   NT    1:44.98 B      
                  51.26     1:44.98 (53.72)                                        
  8 Smith, Brie S              9 UNAT.-MA                  NT    1:45.30 B      
                  51.19     1:45.30 (54.11)                                        
  9 Sadler, Cheyenne N        10 UNAT.-MA                  NT    1:50.42 B      
                  51.43     1:50.42 (58.99)                                        
 10 Commerce, Elle E          10 FSSC-MA                   NT    1:50.81 B      
                  52.70     1:50.81 (58.11)                                        
 11 Burrowes, Anna M           9 FSSC-MA                   NT    1:52.29 B      
                  52.48     1:52.29 (59.81)                                        
 12 Orozco, Luna              10 CYA-MA                    NT    1:53.02 B      
                  54.52     1:53.02 (58.50)                                        
 13 Krista, Lucy J             9 DSC-MA               2:01.73    1:53.56 B      
                  54.56     1:53.56 (59.00)                                        
 14 Mattice, Kenighan          9 UNAT.-MA                  NT    2:00.09 C      
 15 Leppo, Katie E             9 CYA-MA               2:01.62    2:00.93 C      
                  56.86   2:00.93 (1:04.07)                                        
 
Event 86  Boys 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Meet Rcd: % 1:23.63   10/7/2012 MATTHEW W HARDT, WSY  -MA                  
                1:18.49  AAAA
                1:22.39  AAA
                1:26.29  AA
                1:30.19  A
                1:31.29  MAJO MA Junior Olympics16
                1:53.69  B
                     --  C C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Maietta, Ryan P           10 FSSC-MA              1:29.23    1:25.14 AA     
                  39.69     1:25.14 (45.45)                                        
  2 Ginter, Lance J           10 ACWS SWIMMING-MA     1:28.19    1:28.45 A      
                  41.94     1:28.45 (46.51)                                        
B - Division  
  1 Decker, Joseph M          10 WAY-MA               1:31.78    1:33.83 B      
                  44.54     1:33.83 (49.29)                                        
  2 Hartz, Logan J            10 FSSC-MA              1:40.13    1:39.28 B      
                  46.10     1:39.28 (53.18)                                        
  3 George, Kiran L            9 DSC-MA               1:46.50    1:41.56 B      
                  48.57     1:41.56 (52.99)                                        
  4 Hendershot, Carter R      10 CYA-MA               1:50.18    1:49.37 B      
                  50.71     1:49.37 (58.66)                                        
  5 Bucks, Christian M        10 CYA-MA               1:48.48    1:51.49 B      
                  52.16     1:51.49 (59.33)                                        
C - Division  
  1 Wobber, Tommy A           10 CYA-MA                    NT    1:48.83 B      
                  51.52     1:48.83 (57.31)                                        
  2 Houston, Caleb G          10 WSY SWIMMING-MA           NT    1:57.25 C      
                  54.17   1:57.25 (1:03.08)                                        
  3 Lamison, Isaac W           9 CYA-MA                    NT    2:13.22 C      
                1:03.41   2:13.22 (1:09.81)                                        
  4 Blatt, Jake                9 RY-MA                     NT    2:16.54 C      
                1:03.25   2:16.54 (1:13.29)                                        
 
Event 87  Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Meet Rcd: % 1:15.27   10/7/2012 KALI J NEFF, Unattached                    
                1:10.99  AAAA
                1:14.59  AAA
                1:17.69  MAJO MA Junior Olympics16
                1:18.09  AA
                1:21.69  A
                1:35.79  B
                     --  C C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Deraco, Kylie E           12 DSC-MA               1:16.95    1:15.22%MAJO   
                  36.16     1:15.22 (39.06)                                        
  2 Strine, Julia             12 SHIP-MA              1:15.56    1:15.65 MAJO   
                  35.18     1:15.65 (40.47)                                        
  3 Noble, Grace K            12 LCY-MA               1:19.25    1:17.04 MAJO   
                  36.50     1:17.04 (40.54)                                        
  4 Lyesnykova, Alina V       11 CVAC-MA              1:18.54    1:17.33 MAJO   
                  36.29     1:17.33 (41.04)                                        
  5 Donnelly, Kiersten        12 LCY-MA               1:19.90    1:20.30 A      
                  38.97     1:20.30 (41.33)                                        
B - Division  
  1 Klinedinst, Molly K       12 CYA-MA               1:23.10    1:19.70 A      
                  38.88     1:19.70 (40.82)                                        
  2 Li, Julia                 12 LCY-MA               1:21.83    1:19.93 A      
                  37.85     1:19.93 (42.08)                                        
  3 Turner, Sara C            11 EPAC-MA              1:24.30    1:22.42 B      
                  39.40     1:22.42 (43.02)                                        
  4 Strayer, Catie            12 CYA-MA               1:22.43    1:22.62 B      
                  39.98     1:22.62 (42.64)                                        
  5 Cherrie, Emily            11 RY-MA                1:25.75    1:23.68 B      
  6 Simpson, Katie A          11 LCY-MA               1:27.93    1:25.01 B      
                  39.70     1:25.01 (45.31)                                        
  7 Perot, Liz B              11 FSSC-MA              1:25.75    1:25.62 B      
                  40.36     1:25.62 (45.26)                                        
  8 King, Hannah G            12 LCY-MA               1:27.50    1:25.84 B      
                  41.15     1:25.84 (44.69)                                        
  9 Recce, Alena S            12 LPAC-MA              1:29.42    1:26.10 B      
                  40.11     1:26.10 (45.99)                                        
 10 Young, Megan E            11 CYA-MA               1:33.44    1:26.39 B      
                  40.56     1:26.39 (45.83)                                        
 11 Leydig, Camryn G          11 CYA-MA               1:33.08    1:26.51 B      
                  40.86     1:26.51 (45.65)                                        
 12 Heiner, Brooke A          12 CYA-MA               1:32.66    1:27.04 B      
                  41.22     1:27.04 (45.82)                                        
 13 Lester, Aubrey E          12 FSSC-MA              1:32.89    1:28.08 B      
                  41.12     1:28.08 (46.96)                                        
 14 Minich, Allison           12 CYA-MA               1:27.64    1:28.15 B      
                  41.99     1:28.15 (46.16)                                        
 15 Schweikert, Anna J        12 LCY-MA               1:24.40    1:28.21 B      
                  41.35     1:28.21 (46.86)                                        
 16 Estep, Mia                11 SHIP-MA              1:27.87    1:29.04 B      
                  43.42     1:29.04 (45.62)                                        
 17 Courtot, Dannielle E      12 FSSC-MA              1:27.79    1:30.90 B      
                  42.77     1:30.90 (48.13)                                        
 18 Rowe, Alaina D            12 FSSC-MA              1:28.50    1:31.00 B      
                  43.47     1:31.00 (47.53)                                        
 19 Bostian, Rachael E        11 TIDAL FORCE-MD       1:33.27    1:31.19 B      
                  42.30     1:31.19 (48.89)                                        
 20 Collins, Abigail B        11 WSY SWIMMING-MA      1:30.14    1:31.59 B      
                  44.01     1:31.59 (47.58)                                        
C - Division  
  1 Marchant, Reagan M        11 FSSC-MA                   NT    1:22.90 B      
                  38.87     1:22.90 (44.03)                                        
  2 Kanelos, Alexa S          12 ACWS SWIMMING-MA          NT    1:26.82 B      
                  40.73     1:26.82 (46.09)                                        
  3 Sandridge, Angelina N     11 CYA-MA                    NT    1:27.22 B      
                  41.71     1:27.22 (45.51)                                        
  4 Wasielevski, Sarah        12 RY-MA                     NT    1:27.71 B      
                  41.29     1:27.71 (46.42)                                        
  5 Smith, Emily C            11 SHIP-MA                   NT    1:32.07 B      
                  43.52     1:32.07 (48.55)                                        
  6 deSyon, "coreen" R        12 DSC-MA                    NT    1:32.94 B      
                  43.89     1:32.94 (49.05)                                        
  7 Valeriano, Morgan         11 RY-MA                1:37.66    1:35.35 B      
                  44.52     1:35.35 (50.83)                                        
  8 Hoerner, Madison A        11 FSC- LEBY USA-MA     1:36.03    1:35.70 B      
                  45.86     1:35.70 (49.84)                                        
  9 Douglass, Gaia E          11 EPAC-MA              1:38.61    1:36.08 C      
                  45.75     1:36.08 (50.33)                                        
 10 Myers, Emilee G           11 CYA-MA               1:37.80    1:37.51 C      
                  46.98     1:37.51 (50.53)                                        
 11 Gwiazdowski, Anna Kate K  11 RY-MA                1:36.03    1:40.16 C      
                  47.08     1:40.16 (53.08)                                        
 12 Schmid, Romi G            11 DSC-MA               1:43.13    1:41.18 C      
 13 Schwab, Devon S           11 ACWS SWIMMING-MA          NT    1:44.76 C      
                  49.48     1:44.76 (55.28)                                        
 14 Mentzer, Cameron E        11 DSC-MA                    NT    1:47.63 C      
                  51.06     1:47.63 (56.57)                                        
 15 Thompson, Jenna J         11 TIDAL FORCE-MD            NT    1:49.22 C      
                  50.06     1:49.22 (59.16)                                        
 16 Harris, Lydia M           12 CVAC-MA                   NT    1:54.22 C      
                  55.05     1:54.22 (59.17)                                        
 
Event 88  Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Meet Rcd: % 1:09.00   10/7/2012 MIGUEL M JACOME, LAC  -MA                  
                1:08.59  AAAA
                1:12.19  AAA
                1:15.79  AA
                1:18.69  MAJO MA Junior Olympics16
                1:19.39  A
                1:33.69  B
                     --  C C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
B - Division  
  1 Chenot, Nolan             12 UNAT.-MA             1:20.26    1:17.70 MAJO   
                  36.66     1:17.70 (41.04)                                        
  2 Tolino, Luca G            12 TIDAL FORCE-MD       1:23.66    1:19.85 B      
                  38.16     1:19.85 (41.69)                                        
  3 Seymour, Jayden W         12 RY-MA                1:28.83    1:22.81 B      
                  39.39     1:22.81 (43.42)                                        
  4 Lee, Ryan                 11 WSY SWIMMING-MA      1:27.72    1:24.91 B      
                  40.99     1:24.91 (43.92)                                        
  5 Cunningham, Josh L        12 RY-MA                1:22.41    1:25.54 B      
                  41.27     1:25.54 (44.27)                                        
  6 Peiffer, Zachary L        12 ACWS SWIMMING-MA     1:20.15    1:26.58 B      
                  39.23     1:26.58 (47.35)                                        
  7 So, Ian J                 12 UNAT.-MA             1:27.73    1:27.33 B      
                  41.66     1:27.33 (45.67)                                        
  8 Boyce, Ryan A             12 WSY SWIMMING-MA      1:32.57    1:33.81 C      
                  45.13     1:33.81 (48.68)                                        
C - Division  
  1 Smith, Logan W            11 UNAT.-MA                  NT    1:19.73 B      
                  37.90     1:19.73 (41.83)                                        
  2 Hershey, Ethan D          11 FSSC-MA              1:34.84    1:27.19 B      
                  40.90     1:27.19 (46.29)                                        
  3 Hebel, Evan M             12 RY-MA                     NT    1:30.23 B      
                  42.43     1:30.23 (47.80)                                        
  4 Engle, Pete J             11 WSY SWIMMING-MA           NT    1:36.34 C      
                  44.02     1:36.34 (52.32)                                        
  5 Kasputis, Bryton J        11 UNAT.-MA                  NT    1:36.44 C      
                  45.30     1:36.44 (51.14)                                        
  6 Zaitsev, Daniel E         11 CVAC-MA              1:40.93    1:36.47 C      
                  45.69     1:36.47 (50.78)                                        
  7 Hinchey, John N           11 PACS-MA                   NT    1:36.55 C      
                  45.28     1:36.55 (51.27)                                        
  8 Sadler, Colton J          12 UNAT.-MA                  NT    1:37.51 C      
                  46.86     1:37.51 (50.65)                                        
  9 Fawber, Bryce L           12 FSSC-MA              1:38.95    1:39.00 C      
                  47.26     1:39.00 (51.74)                                        
 10 Johnson, Ethan D          11 SHIP-MA              1:43.16    1:41.89 C      
                  48.46     1:41.89 (53.43)                                        
 11 Buckwalter, Aidan J       11 FSSC-MA              1:47.77    1:54.55 C      
                  54.88     1:54.55 (59.67)                                        
 12 Eveland, Noah             11 SHIP-MA                   NT    1:57.12 C      
                  54.84   1:57.12 (1:02.28)                                        
 13 Inacio, Thomas A          11 UNAT.-MA             2:03.02    2:06.20 C      
                1:01.87   2:06.20 (1:04.33)                                        
 
Event 89  Girls 9-10 200 Yard IM
===============================================================================
              2:31.09  AAAA
              2:38.79  AAA
              2:46.49  AA
              2:49.39  MAJO MA Junior Olympics16
              2:54.19  A
              3:40.39  B
                   --  C C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Gallagher, Zoe R          10 EPAC-MA              2:27.90    2:23.04 AAAA   
                  29.44     1:06.44 (37.00)     1:51.69 (45.25)     2:23.04 (31.35)
  2 Breitbach, Jenna R        10 DSC-MA               2:45.54    2:49.90 A      
                  39.37     1:24.93 (45.56)     2:11.33 (46.40)     2:49.90 (38.57)
  3 Pentz, Savannah T         10 ACWS SWIMMING-MA     2:52.09    2:53.47 A      
                  38.24     1:21.75 (43.51)     2:15.30 (53.55)     2:53.47 (38.17)
B - Division  
  1 Evans, Faith A            10 WSY SWIMMING-MA      3:02.99    3:01.62 B      
                  40.49     1:29.12 (48.63)     2:20.96 (51.84)     3:01.62 (40.66)
  2 Benka-Davies, Zoe M       10 COLLEGIATE-MA        3:21.90    3:13.40 B      
                  42.41     1:31.99 (49.58)   2:34.90 (1:02.91)     3:13.40 (38.50)
C - Division  
  1 Gring, Sydney/Syd         10 RY-MA                     NT    2:48.24 MAJO   
                  38.01     1:19.35 (41.34)     2:11.12 (51.77)     2:48.24 (37.12)
  2 Potteiger, McKenna R       9 CYA-MA                    NT    2:55.50 B      
                  39.50     1:23.17 (43.67)     2:15.89 (52.72)     2:55.50 (39.61)
  3 Fabian, Carol M           10 DSC-MA                    NT    3:17.71 B      
                1:36.23     2:34.16 (57.93)     3:17.71 (43.55)                    
  4 Leppo, Katie E             9 CYA-MA               3:49.38    3:44.06 C      
                  52.58     1:51.60 (59.02)   2:55.67 (1:04.07)     3:44.06 (48.39)
 -- Orozco, Luna              10 CYA-MA                    NT         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  49.18     1:41.25 (52.07)   2:42.13 (1:00.88)          DQ (44.30)
 
Event 90  Boys 9-10 200 Yard IM
===============================================================================
              2:31.09  AAAA
              2:38.69  AAA
              2:46.19  AA
              2:50.69  MAJO MA Junior Olympics16
              2:53.69  A
              3:38.89  B
                   --  C C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Ginter, Lance J           10 ACWS SWIMMING-MA     2:40.67    2:43.29 AA     
                  35.43     1:17.15 (41.72)     2:06.14 (48.99)     2:43.29 (37.15)
  2 Estep, Brandon M          10 SHIP-MA              2:45.86    2:47.10 MAJO   
                  36.19     1:19.28 (43.09)     2:10.57 (51.29)     2:47.10 (36.53)
  3 Woren, Joshua L            9 CVAC-MA              2:50.62    2:47.94 MAJO   
                  35.76     1:20.24 (44.48)     2:11.11 (50.87)     2:47.94 (36.83)
  4 Taylor, Payton B          10 WSY SWIMMING-MA      2:52.48    2:54.46 B      
                  36.47     1:22.72 (46.25)     2:17.09 (54.37)     2:54.46 (37.37)
B - Division  
  1 Yoon, Sondo               10 WSY SWIMMING-MA      2:58.69    2:58.35 B      
                                1:28.85 ( )     2:21.89 (53.04)     2:58.35 (36.46)
  2 Bucks, Christian M        10 CYA-MA               3:35.63    3:26.50 B      
                  48.93     1:39.92 (50.99)   2:41.57 (1:01.65)     3:26.50 (44.93)
C - Division  
  1 Chedraoui, Troy H         10 FSSC-MA                   NT    2:55.73 B      
                  36.49     1:23.23 (46.74)     2:17.55 (54.32)     2:55.73 (38.18)
  2 Myer, Joey T               9 FSSC-MA                   NT    2:57.46 B      
                  39.67     1:26.72 (47.05)     2:17.56 (50.84)     2:57.46 (39.90)
  3 Estep, Derek T             9 SHIP-MA                   NT    3:07.10 B      
                  38.75     1:26.00 (47.25)     2:23.79 (57.79)     3:07.10 (43.31)
  4 Decker, Joseph M          10 WAY-MA                    NT    3:11.74 B      
                  50.46     1:41.68 (51.22)     2:32.83 (51.15)     3:11.74 (38.91)
  5 Hendershot, Carter R      10 CYA-MA                    NT    3:19.34 B      
                                1:38.41 ( )     2:36.23 (57.82)     3:19.34 (43.11)
  6 Wobber, Tommy A           10 CYA-MA                    NT    3:23.17 B      
                  49.59     1:41.00 (51.41)     2:40.60 (59.60)     3:23.17 (42.57)
  7 George, Kiran L            9 DSC-MA                    NT    3:28.48 B      
                  57.96     1:50.55 (52.59)     2:41.00 (50.45)     3:28.48 (47.48)
  8 Lamison, Isaac W           9 CYA-MA                    NT    3:46.90 C      
                  51.10     1:48.34 (57.24)   2:59.13 (1:10.79)     3:46.90 (47.77)